Licensed to BGC-N. Westchester Marlins
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 12/14/2015 11:32 AM
         2015 MR RFAC Holiday Invitational - 12/11/2015 to 12/13/2015          
                              Sanction #: 151204                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thieke, Colleen O          8 Express Swimming-MR    35.69      36.00        
  2 Panaro, Sadie A            8 PATS-MR                37.51      37.73        
  3 Meccia, Madison N          8 FREE-MR                42.41      39.24        
  4 Button, Molly I            8 NDAC-MR                42.69      39.84        
  5 Malloy, Alyssa             8 FREE-MR                44.10      41.80        
  6 O'Brien, Ellie             7 WISC-MR                44.43      42.97        
  7 Burger, Laura K            7 NDAC-MR              1:01.71      43.99        
  8 Steiner, Nicole M          8 Express Swimming-MR    46.11      44.07        
  9 Schwartz, Kasey L          8 Express Swimming-MR    48.37      44.25        
 10 Evenko, Veronica A         8 FREE-MR                43.73      45.23        
 11 Nestler, Maura K           8 PATS-MR                47.15      47.43        
 12 Bekerman, Audrey           8 Express Swimming-MR    48.55      48.49        
 13 Quested, Bluebell B        6 RFAC-MR                47.72      49.22        
 14 Kirshbaum, Sofie M         7 Silver Streaks-MR      52.09      49.90        
 15 Radley, Sienna E           8 Silver Streaks-MR      53.26      50.34        
 16 Desmond, Keira B           8 Express Swimming-MR    59.86      51.63        
 17 Wolfe, Erin O              7 WISC-MR                51.74      53.16        
 18 Shao, Kristie              7 RFAC-MR                51.90      54.19        
 19 Odums, Kaelynn S           7 PATS-MR                59.00    1:00.55        
 20 Blachman, Rose A           7 RFAC-MR                56.32    1:01.32        
 21 Miranda, Emilia M          8 WISC-MR              1:03.33    1:01.46        
 22 Pethic, Caroline S         8 NDAC-MR              1:01.11    1:01.53        
 23 Onesto, Ella L             7 FREE-MR                58.09    1:03.18        
 24 Sabarre, ina C             8 PATS-MR              1:05.02    1:08.42        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thieke, Colleen O          8 Express Swimming-MR  1:24.32    1:18.81        
                  37.45     1:18.81 (41.36)                                        
  2 Panaro, Sadie A            8 PATS-MR              1:24.73    1:25.91        
                  39.72     1:25.91 (46.19)                                        
  3 Meccia, Madison N          8 FREE-MR              1:57.53    1:27.58        
                  41.02     1:27.58 (46.56)                                        
  4 Malloy, Alyssa             8 FREE-MR              1:47.33    1:33.55        
                  42.60     1:33.55 (50.95)                                        
  5 Steiner, Nicole M          8 Express Swimming-MR  1:43.74    1:36.81        
                  46.45     1:36.81 (50.36)                                        
  6 Gash, Alexandra M          7 PATS-MR              1:42.30    1:37.99        
                  45.67     1:37.99 (52.32)                                        
  7 Evenko, Veronica A         8 FREE-MR              1:41.71    1:40.14        
                  45.92     1:40.14 (54.22)                                        
  8 Desmond, Keira B           8 Express Swimming-MR  2:16.54    1:46.76        
                  50.56     1:46.76 (56.20)                                        
  9 Quested, Bluebell B        6 RFAC-MR                   NT    1:47.46        
                  52.27     1:47.46 (55.19)                                        
 10 Bekerman, Audrey           8 Express Swimming-MR  1:53.21    1:47.89        
                  48.40     1:47.89 (59.49)                                        
 11 Kirshbaum, Sofie M         7 Silver Streaks-MR    1:58.11    1:50.21        
                  49.99   1:50.21 (1:00.22)                                        
 12 Shao, Kristie              7 RFAC-MR                   NT    1:54.10        
                  53.28   1:54.10 (1:00.82)                                        
 13 Honig, Harley C            8 Express Swimming-MR  1:53.50    1:54.15        
                  50.95   1:54.15 (1:03.20)                                        
 -- Radley, Sienna E           8 Silver Streaks-MR    1:58.11         DQ        
      No touch on turn
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panaro, Sadie A            8 PATS-MR                42.13      41.39 SILV   
  2 Thieke, Colleen O          8 Express Swimming-MR    45.34      45.65        
  3 Malloy, Alyssa             8 FREE-MR                56.95      47.43        
  4 Meccia, Madison N          8 FREE-MR                49.17      48.88        
  5 Evenko, Veronica A         8 FREE-MR                45.99      51.72        
  6 Steiner, Nicole M          8 Express Swimming-MR    55.87      52.31        
  7 Gash, Alexandra M          7 PATS-MR                53.58      53.03        
  8 Shao, Kristie              7 RFAC-MR                54.48      53.23        
  9 Quested, Bluebell B        6 RFAC-MR                55.00      54.74        
 10 Kirshbaum, Sofie M         7 Silver Streaks-MR    1:03.07      55.99        
 11 Blachman, Rose A           7 RFAC-MR                56.23      58.92        
 -- Desmond, Keira B           8 Express Swimming-MR  1:06.54         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Bekerman, Audrey           8 Express Swimming-MR    53.44         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Honig, Harley C            8 Express Swimming-MR  1:00.86         DQ        
      Pulling on lane line
 -- Radley, Sienna E           8 Silver Streaks-MR    1:00.02         DQ        
      No touch at turn
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thieke, Colleen O          8 Express Swimming-MR    53.42      46.14 SILV   
  2 Malloy, Alyssa             8 FREE-MR                53.00      50.23        
  3 Meccia, Madison N          8 FREE-MR                50.93      50.29        
  4 Panaro, Sadie A            8 PATS-MR                52.35      51.14        
  5 Shao, Kristie              7 RFAC-MR                56.23      54.89        
  6 Evenko, Veronica A         8 FREE-MR                58.25      56.60        
  7 Button, Molly I            8 NDAC-MR              1:01.78      56.63        
  8 Quested, Bluebell B        6 RFAC-MR              1:03.23    1:00.19        
  9 Nestler, Maura K           8 PATS-MR              1:04.85    1:00.54        
 10 Burger, Laura K            7 NDAC-MR              1:25.11    1:01.33        
 11 Kirshbaum, Sofie M         7 Silver Streaks-MR    1:16.78    1:07.33        
 12 Sabarre, ina C             8 PATS-MR              1:13.66    1:07.70        
 13 Wolfe, Erin O              7 WISC-MR              1:11.29    1:07.80        
 14 Desmond, Keira B           8 Express Swimming-MR  1:11.21    1:10.88        
 -- Bekerman, Audrey           8 Express Swimming-MR    58.12         DQ        
 -- Schwartz, Kasey L          8 Express Swimming-MR  1:09.97         DQ        
      One hand touch
 -- Pethic, Caroline S         8 NDAC-MR              1:32.11         DQ        
      Alternating Kick
 -- O'Brien, Ellie             7 WISC-MR              1:05.55         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Steiner, Nicole M          8 Express Swimming-MR  1:07.87         DQ        
      Scissors kick
 -- Miranda, Emilia M          8 WISC-MR              1:55.55         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Blachman, Rose A           7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Radley, Sienna E           8 Silver Streaks-MR    1:27.39         DQ        
      Alternating Kick
 -- Onesto, Ella L             7 FREE-MR                59.99         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panaro, Sadie A            8 PATS-MR                40.70      40.34 SILV   
  2 Thieke, Colleen O          8 Express Swimming-MR    47.96      43.92        
  3 Meccia, Madison N          8 FREE-MR                52.98      50.08        
  4 Malloy, Alyssa             8 FREE-MR                59.06      52.47        
  5 Burger, Laura K            7 NDAC-MR              1:23.11      56.11        
  6 Kirshbaum, Sofie M         7 Silver Streaks-MR    1:17.11      57.79        
  7 Schwartz, Kasey L          8 Express Swimming-MR    58.76      58.50        
  8 Desmond, Keira B           8 Express Swimming-MR  1:12.00    1:00.95        
  9 O'Brien, Ellie             7 WISC-MR              1:10.99    1:01.31        
 10 Quested, Bluebell B        6 RFAC-MR                54.68    1:04.35        
 11 Steiner, Nicole M          8 Express Swimming-MR    58.76    1:04.49        
 12 Nestler, Maura K           8 PATS-MR              1:03.00    1:05.34        
 13 Wolfe, Erin O              7 WISC-MR              1:07.33    1:18.75        
 -- Button, Molly I            8 NDAC-MR                55.11         DQ        
      Alternating Kick
 -- Evenko, Veronica A         8 FREE-MR                49.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Pethic, Caroline S         8 NDAC-MR              1:23.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Miranda, Emilia M          8 WISC-MR              1:44.44         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Bekerman, Audrey           8 Express Swimming-MR    54.34         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Radley, Sienna E           8 Silver Streaks-MR    1:30.11         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thieke, Colleen O          8 Express Swimming-MR  1:35.43    1:29.00        
                  42.15     1:29.00 (46.85)                                        
  2 Panaro, Sadie A            8 PATS-MR              1:32.25    1:31.88        
                  42.18     1:31.88 (49.70)                                        
  3 Malloy, Alyssa             8 FREE-MR              1:56.42    1:46.89        
  4 Gash, Alexandra M          7 PATS-MR              2:06.62    1:56.99        
  5 Quested, Bluebell B        6 RFAC-MR                   NT    1:59.57        
                  58.90   1:59.57 (1:00.67)                                        
  6 Honig, Harley C            8 Express Swimming-MR  2:08.11    2:00.51        
                  56.20   2:00.51 (1:04.31)                                        
  7 Desmond, Keira B           8 Express Swimming-MR  2:24.32    2:00.77        
                  55.58   2:00.77 (1:05.19)                                        
  8 Kirshbaum, Sofie M         7 Silver Streaks-MR    2:15.11    2:01.53        
                  55.52   2:01.53 (1:06.01)                                        
  9 Radley, Sienna E           8 Silver Streaks-MR    2:15.11    2:14.90        
                1:05.24   2:14.90 (1:09.66)                                        
 -- Meccia, Madison N          8 FREE-MR              1:45.08         DQ        
      False start - Misc
                  48.70          DQ (53.05)                                        
 -- Evenko, Veronica A         8 FREE-MR              1:59.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  55.71          DQ (57.08)                                        
 -- Steiner, Nicole M          8 Express Swimming-MR  1:55.68         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  55.45        DQ (1:04.08)                                        
 -- Bekerman, Audrey           8 Express Swimming-MR  1:45.32         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                1:07.32        DQ (1:03.05)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       1:06.43    1:19.57        
     1) Thieke, Colleen O 8             2) Bekerman, Audrey 8             
     3) Honig, Harley C 8               4) Steiner, Nicole M 8            
                  39.63     1:19.57 (39.94)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:09.99    1:42.36        
     1) Meccia, Madison N 8             2) Malloy, Alyssa 8               
     3) Evenko, Veronica A 8            4) Onesto, Ella L 7               
                  48.01     1:42.36 (54.35)                                        
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:42.95    1:54.73        
     1) Sabarre, ina C 8                2) Panaro, Sadie A 8              
     3) Nestler, Maura K 8              4) Odums, Kaelynn S 7             
                1:00.53     1:54.73 (54.20)                                        
 -- Long Island Express-MR  'A'                       2:10.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: One hand touch - breast
     1) Desmond, Keira B 8              2) Schwartz, Kasey L 8            
     3) Thieke, Colleen O 8             4) Steiner, Nicole M 8            
                1:04.01          DQ (34.73)                                        
 -- West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:53.15         DQ        
     1) Grim, Emma J 8                  2) O'Brien, Ellie 7               
     3) O'Driscoll, Kylie 8             4) Wolfe, Erin O 7                
                1:01.72          DQ (52.51)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate             10 WISC-MR                29.64      30.29 ZQ     
  2 Mroczka, Kiera C          10 WISC-MR                29.78      30.47 ZQ     
  3 Ullinger, Hannah M        10 RFAC-MR                32.56      31.84 JO     
  4 Armstrong, Brooke E        9 Express Swimming-MR    32.99      32.53 SILV   
  5 Shao, Carolyn             10 RFAC-MR                33.34      32.80 SILV   
  6 Scanlon, Teagan           10 WISC-MR                30.73      32.97 SILV   
  7 Johnson, Amanda L         10 RFAC-MR                34.77      34.29 SILV   
  8 Walz, Samantha L           9 FREE-MR                35.35      34.46 SILV   
  9 Davi, Sarah               10 WISC-MR                35.86      34.88 SILV   
 10 Hornick, Jade E           10 Express Swimming-MR    34.76      35.02 SILV   
 11 Teele, Sanai O            10 Express Swimming-MR    36.00      35.59        
 12 Giordano, Sofia R         10 Express Swimming-MR    40.36      35.62        
 13 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR                35.64      36.54        
 14 Steiner, Cassidy A        10 Express Swimming-MR    37.30      37.38        
 15 Walsh, Jessica M           9 Express Swimming-MR    39.31      37.42        
 16 Goodwin, Isabella G        9 RFAC-MR                41.05      39.51        
 17 Frangione, Isabella S     10 VAC-MR                 39.43      39.88        
 18 Jimenez, Hermione E        9 RFAC-MR                38.71      39.98        
 19 Mischka, Camilla E        10 Silver Streaks-MR      39.75      40.14        
 20 Parasnis, Gabriella A     10 Silver Streaks-MR      44.48      41.40        
 21 Zeman, Talia S             9 WISC-MR                41.22      42.15        
 22 Felix, Jolie *             9 WISC-MR                38.66      42.38        
 23 Wolfe, Emily               9 WISC-MR                40.69      43.15        
 24 Gigante, Taylor N         10 Express Swimming-MR    40.78      43.34        
 25 Gutterman, Parker V        9 NDAC-MR              1:01.38      44.60        
 26 Hibbert, Laura             9 Silver Streaks-MR      40.66      45.59        
 27 Phillips, Leela M         10 Silver Streaks-MR      39.81      45.96        
 28 Schnee, Veronica V        10 PATS-MR                43.96      46.22        
 29 Mauro, Julianna            9 Express Swimming-MR    46.35      47.64        
 -- Fan, Marissa               9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Pulling on lane line
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mroczka, Kiera C          10 WISC-MR              1:05.52    1:06.20 ZQ     
                  31.90     1:06.20 (34.30)                                        
  2 O'Brien, Kate             10 WISC-MR              1:04.60    1:06.51 ZQ     
                  31.84     1:06.51 (34.67)                                        
  3 Ullinger, Hannah M        10 RFAC-MR              1:10.34    1:09.59 JO     
                  33.71     1:09.59 (35.88)                                        
  4 Armstrong, Brooke E        9 Express Swimming-MR  1:11.74    1:11.83 SILV   
                  34.68     1:11.83 (37.15)                                        
  5 Johnson, Amanda L         10 RFAC-MR              1:15.11    1:13.86 SILV   
                  35.71     1:13.86 (38.15)                                        
  6 Shao, Carolyn             10 RFAC-MR              1:14.18    1:14.96 SILV   
                  36.68     1:14.96 (38.28)                                        
  7 Scanlon, Teagan           10 WISC-MR              1:11.77    1:16.58 SILV   
                  36.30     1:16.58 (40.28)                                        
  8 Walz, Samantha L           9 FREE-MR              1:23.99    1:17.62 SILV   
                  36.23     1:17.62 (41.39)                                        
  9 Hornick, Jade E           10 Express Swimming-MR  1:18.31    1:20.16        
                  37.65     1:20.16 (42.51)                                        
 10 Giordano, Sofia R         10 Express Swimming-MR  1:23.42    1:21.31        
                  36.88     1:21.31 (44.43)                                        
 11 Steiner, Cassidy A        10 Express Swimming-MR  1:25.64    1:26.18        
                  39.04     1:26.18 (47.14)                                        
 12 Honig, Sydney M            9 Express Swimming-MR  1:29.09    1:27.75        
                  39.77     1:27.75 (47.98)                                        
 13 Jimenez, Hermione E        9 RFAC-MR              1:29.79    1:29.98        
                  42.28     1:29.98 (47.70)                                        
 14 Phillips, Leela M         10 Silver Streaks-MR    1:35.11    1:30.01        
                  45.34     1:30.01 (44.67)                                        
 15 Gash, Amelia M             9 PATS-MR              1:31.17    1:31.01        
                  42.92     1:31.01 (48.09)                                        
 16 Mischka, Camilla E        10 Silver Streaks-MR    1:28.31    1:31.53        
                  42.69     1:31.53 (48.84)                                        
 17 Parasnis, Gabriella A     10 Silver Streaks-MR    1:39.10    1:33.08        
                  43.87     1:33.08 (49.21)                                        
 18 Sansiviero, Kaitlyn R      9 Express Swimming-MR  1:36.65    1:33.44        
                  43.29     1:33.44 (50.15)                                        
 19 Zeman, Talia S             9 WISC-MR              1:29.87    1:36.97        
                  47.03     1:36.97 (49.94)                                        
 20 Mauro, Julianna            9 Express Swimming-MR  1:47.46    1:45.23        
 21 Hibbert, Laura             9 Silver Streaks-MR    1:38.17    1:45.39        
                  47.74     1:45.39 (57.65)                                        
 22 Anson, Kayli A            10 PATS-MR              2:11.20    1:46.09        
                  48.38     1:46.09 (57.71)                                        
 23 Ottman, Ashley K          10 NDAC-MR              1:48.27    1:50.05        
                  51.92     1:50.05 (58.13)                                        
 24 Seidenberg, Olivia F       9 Silver Streaks-MR    2:14.11    2:00.19        
                  56.55   2:00.19 (1:03.64)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate             10 WISC-MR                35.23      35.97 ZQ     
  2 Mroczka, Kiera C          10 WISC-MR                34.81      36.59 JO     
  3 Shao, Carolyn             10 RFAC-MR                38.89      37.38 JO     
  4 Scanlon, Teagan           10 WISC-MR                36.25      37.41 JO     
  5 Ullinger, Hannah M        10 RFAC-MR                37.38      37.72 SILV   
  6 Johnson, Amanda L         10 RFAC-MR                38.11      39.77 SILV   
  7 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR                41.29      42.00 SILV   
  8 Walz, Samantha L           9 FREE-MR                44.99      42.10 SILV   
  9 Hornick, Jade E           10 Express Swimming-MR    42.09      42.55 SILV   
 10 Giordano, Sofia R         10 Express Swimming-MR    47.65      44.13        
 11 Gash, Amelia M             9 PATS-MR                47.50      44.40        
 12 Phillips, Leela M         10 Silver Streaks-MR      46.57      45.36        
 13 Mischka, Camilla E        10 Silver Streaks-MR      49.15      45.61        
 14 Jimenez, Hermione E        9 RFAC-MR                46.27      46.00        
 15 Parasnis, Gabriella A     10 Silver Streaks-MR      49.50      46.28        
 16 Honig, Sydney M            9 Express Swimming-MR    49.15      46.89        
 17 Steiner, Cassidy A        10 Express Swimming-MR    46.48      48.62        
 18 Stafford, Jadyn C         10 NDAC-MR                47.38      49.60        
 19 Zeman, Talia S             9 WISC-MR                48.82      50.14        
 20 Sansiviero, Kaitlyn R      9 Express Swimming-MR    52.67      50.63        
 21 Hibbert, Laura             9 Silver Streaks-MR      52.04      58.22        
 22 Seidenberg, Olivia F       9 Silver Streaks-MR    1:07.15    1:06.28        
 -- Mauro, Julianna            9 Express Swimming-MR    49.92         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:37.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mroczka, Kiera C          10 WISC-MR              1:14.80    1:15.06 ZQ     
                  36.73     1:15.06 (38.33)                                        
  2 Scanlon, Teagan           10 WISC-MR              1:19.20    1:17.78 ZQ     
                  38.44     1:17.78 (39.34)                                        
  3 Armstrong, Brooke E        9 Express Swimming-MR  1:24.09    1:20.12 JO     
                  38.67     1:20.12 (41.45)                                        
  4 Shao, Carolyn             10 RFAC-MR              1:20.72    1:21.47 SILV   
                  40.44     1:21.47 (41.03)                                        
  5 Ullinger, Hannah M        10 RFAC-MR              1:20.43    1:22.12 SILV   
                  41.76     1:22.12 (40.36)                                        
  6 Johnson, Amanda L         10 RFAC-MR              1:21.82    1:23.88 SILV   
                  41.20     1:23.88 (42.68)                                        
  7 Davi, Sarah               10 WISC-MR              1:30.14    1:29.38 SILV   
                  43.08     1:29.38 (46.30)                                        
  8 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR              1:33.85    1:31.48 SILV   
                  44.02     1:31.48 (47.46)                                        
  9 Walz, Samantha L           9 FREE-MR              1:33.00    1:33.84 SILV   
                  44.72     1:33.84 (49.12)                                        
 10 Hornick, Jade E           10 Express Swimming-MR  1:32.58    1:36.08 SILV   
                  46.85     1:36.08 (49.23)                                        
 11 Teele, Sanai O            10 Express Swimming-MR  1:32.62    1:37.55        
                  45.91     1:37.55 (51.64)                                        
 12 Mischka, Camilla E        10 Silver Streaks-MR    1:43.41    1:38.21        
                  48.06     1:38.21 (50.15)                                        
 13 Giordano, Sofia R         10 Express Swimming-MR  1:38.79    1:38.23        
 14 Frangione, Isabella S     10 VAC-MR                    NT    1:38.76        
                  46.04     1:38.76 (52.72)                                        
 15 Steiner, Cassidy A        10 Express Swimming-MR  1:41.53    1:40.43        
                  48.53     1:40.43 (51.90)                                        
 16 Jimenez, Hermione E        9 RFAC-MR              1:43.04    1:41.94        
                  49.60     1:41.94 (52.34)                                        
 17 Felix, Jolie *             9 WISC-MR              1:48.88    1:42.63        
 18 Parasnis, Gabriella A     10 Silver Streaks-MR    1:44.11    1:43.81        
                  49.41     1:43.81 (54.40)                                        
 19 Goodwin, Isabella G        9 RFAC-MR              1:45.28    1:44.16        
 20 Zeman, Talia S             9 WISC-MR              1:46.41    1:44.80        
                  52.10     1:44.80 (52.70)                                        
 21 Mauro, Julianna            9 Express Swimming-MR  1:46.56    1:47.54        
 -- Walsh, Jessica M           9 Express Swimming-MR  1:33.43         DQ        
      No touch at turn
                  46.60          DQ (45.52)                                        
 -- Gigante, Taylor N         10 Express Swimming-MR  2:11.21         DQ        
      Did not finish on back
                  53.76          DQ (58.60)                                        
 -- Schnee, Veronica V        10 PATS-MR              1:59.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  51.22          DQ (52.27)                                        
 -- Hibbert, Laura             9 Silver Streaks-MR    1:53.31         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  53.18          DQ (59.30)                                        
 -- Phillips, Leela M         10 Silver Streaks-MR    1:44.11         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  49.11          DQ (49.94)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shao, Carolyn             10 RFAC-MR                39.38      39.68 ZQ     
  2 O'Brien, Kate             10 WISC-MR                39.29      39.85 ZQ     
  3 Scanlon, Teagan           10 WISC-MR                40.90      41.91 ZQ     
  4 Mroczka, Kiera C          10 WISC-MR                41.00      42.64 JO     
  5 Ullinger, Hannah M        10 RFAC-MR                44.92      44.24 SILV   
  6 Hornick, Jade E           10 Express Swimming-MR    46.81      44.55 SILV   
  7 Johnson, Amanda L         10 RFAC-MR                47.75      44.94 SILV   
  8 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR                46.65      46.39 SILV   
  9 Davi, Sarah               10 WISC-MR                46.67      47.80 SILV   
 10 Armstrong, Brooke E        9 Express Swimming-MR    51.16      47.95 SILV   
 11 Parasnis, Gabriella A     10 Silver Streaks-MR      54.73      47.98 SILV   
 12 Teele, Sanai O            10 Express Swimming-MR    51.54      48.12 SILV   
 13 Walz, Samantha L           9 FREE-MR                46.99      50.01        
 14 Felix, Jolie *             9 WISC-MR                52.89      52.78        
 15 Phillips, Leela M         10 Silver Streaks-MR      50.11      53.22        
 16 Frangione, Isabella S     10 VAC-MR                 55.77      54.42        
 17 Mischka, Camilla E        10 Silver Streaks-MR      55.31      55.21        
 18 Wolfe, Emily               9 WISC-MR                55.26      56.56        
 19 Schnee, Veronica V        10 PATS-MR                55.00      57.08        
 20 Zeman, Talia S             9 WISC-MR                56.60      57.18        
 21 Jimenez, Hermione E        9 RFAC-MR                53.61      57.89        
 22 Goodwin, Isabella G        9 RFAC-MR              1:11.85      59.52        
 23 Gutterman, Parker V        9 NDAC-MR              1:20.11    1:00.86        
 24 Mauro, Julianna            9 Express Swimming-MR  1:13.41    1:03.09        
 -- Gigante, Taylor N         10 Express Swimming-MR  1:04.53         DQ        
      Scissors kick
 -- Giordano, Sofia R         10 Express Swimming-MR    51.15         DQ        
      One hand touch
 -- Steiner, Cassidy A        10 Express Swimming-MR    50.87         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Hibbert, Laura             9 Silver Streaks-MR    1:01.47         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Fan, Marissa               9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate             10 WISC-MR              1:26.87    1:25.99 ZQ     
                  41.14     1:25.99 (44.85)                                        
  2 Shao, Carolyn             10 RFAC-MR              1:28.44    1:26.69 ZQ     
                  41.37     1:26.69 (45.32)                                        
  3 Scanlon, Teagan           10 WISC-MR              1:29.72    1:33.67 SILV   
                  42.95     1:33.67 (50.72)                                        
  4 Ullinger, Hannah M        10 RFAC-MR              1:38.11    1:35.37 SILV   
                  45.16     1:35.37 (50.21)                                        
  5 Hornick, Jade E           10 Express Swimming-MR  1:40.09    1:35.71 SILV   
                  44.55     1:35.71 (51.16)                                        
  6 Johnson, Amanda L         10 RFAC-MR              1:45.80    1:36.90 SILV   
                  47.89     1:36.90 (49.01)                                        
  7 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR              1:37.19    1:40.06 SILV   
                  48.33     1:40.06 (51.73)                                        
  8 Giordano, Sofia R         10 Express Swimming-MR  1:55.45    1:43.87 SILV   
                  48.27     1:43.87 (55.60)                                        
  9 Armstrong, Brooke E        9 Express Swimming-MR       NT    1:44.01 SILV   
                  50.56     1:44.01 (53.45)                                        
 10 Parasnis, Gabriella A     10 Silver Streaks-MR    1:52.95    1:44.25 SILV   
                  49.67     1:44.25 (54.58)                                        
 11 Walz, Samantha L           9 FREE-MR              1:45.99    1:46.48 SILV   
                  51.34     1:46.48 (55.14)                                        
 12 Ottman, Ashley K          10 NDAC-MR              1:44.84    1:46.70 SILV   
                  51.92     1:46.70 (54.78)                                        
 13 Stafford, Jadyn C         10 NDAC-MR              1:54.11    1:48.84        
                  50.52     1:48.84 (58.32)                                        
 14 Gash, Amelia M             9 PATS-MR              1:52.57    1:48.98        
                  52.34     1:48.98 (56.64)                                        
 15 Honig, Sydney M            9 Express Swimming-MR  1:49.39    1:52.46        
                  53.72     1:52.46 (58.74)                                        
 16 Phillips, Leela M         10 Silver Streaks-MR    1:58.04    1:54.49        
                  54.72     1:54.49 (59.77)                                        
 17 Steiner, Cassidy A        10 Express Swimming-MR  1:57.01    1:57.60        
                  53.53   1:57.60 (1:04.07)                                        
 18 Mischka, Camilla E        10 Silver Streaks-MR    2:00.28    1:58.28        
                  55.43   1:58.28 (1:02.85)                                        
 19 Zeman, Talia S             9 WISC-MR              2:03.33    2:03.31        
                  58.70   2:03.31 (1:04.61)                                        
 20 Sansiviero, Kaitlyn R      9 Express Swimming-MR  2:11.78    2:03.54        
                  56.89   2:03.54 (1:06.65)                                        
 21 Jimenez, Hermione E        9 RFAC-MR                   NT    2:05.33        
                  57.52   2:05.33 (1:07.81)                                        
 22 Hibbert, Laura             9 Silver Streaks-MR    2:11.72    2:15.68        
                1:01.78   2:15.68 (1:13.90)                                        
 -- Mauro, Julianna            9 Express Swimming-MR  2:15.43         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Seidenberg, Olivia F       9 Silver Streaks-MR    2:25.88         DQ        
                1:08.94        DQ (1:16.93)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate             10 WISC-MR                32.46      33.31 ZQ     
  2 Mroczka, Kiera C          10 WISC-MR                33.57      35.23 JO     
  3 Armstrong, Brooke E        9 Express Swimming-MR    35.30      35.67 JO     
  4 Ullinger, Hannah M        10 RFAC-MR                35.05      35.88 JO     
  5 Shao, Carolyn             10 RFAC-MR                37.19      38.13 SILV   
  6 Teele, Sanai O            10 Express Swimming-MR    43.83      40.25 SILV   
  7 Scanlon, Teagan           10 WISC-MR                44.43      40.33 SILV   
  8 Johnson, Amanda L         10 RFAC-MR                39.66      40.83 SILV   
  9 Giordano, Sofia R         10 Express Swimming-MR    45.44      42.18 SILV   
 10 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR                43.68      43.86 SILV   
 11 Walz, Samantha L           9 FREE-MR                43.99      45.80        
 12 Walsh, Jessica M           9 Express Swimming-MR    45.13      46.11        
 13 Jimenez, Hermione E        9 RFAC-MR                44.00      46.33        
 14 Hornick, Jade E           10 Express Swimming-MR    39.87      46.51        
 15 Goodwin, Isabella G        9 RFAC-MR                53.84      47.50        
 16 Davi, Sarah               10 WISC-MR                47.55      49.24        
 17 Felix, Jolie *             9 WISC-MR                52.99      52.52        
 18 Wolfe, Emily               9 WISC-MR                55.69      56.79        
 -- Gutterman, Parker V        9 NDAC-MR              1:11.11         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Gigante, Taylor N         10 Express Swimming-MR    55.43         DQ        
      No touch
 -- Steiner, Cassidy A        10 Express Swimming-MR    55.20         DQ        
      Alternating Kick
 -- Mauro, Julianna            9 Express Swimming-MR    59.65         DQ        
      No touch
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
              1:37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mroczka, Kiera C          10 WISC-MR              1:21.88    1:17.38 ZQ     
                  35.69     1:17.38 (41.69)                                        
  2 Armstrong, Brooke E        9 Express Swimming-MR  1:21.93    1:20.35 ZQ     
                  37.41     1:20.35 (42.94)                                        
  3 Johnson, Amanda L         10 RFAC-MR              1:31.24    1:26.24 SILV   
                  40.69     1:26.24 (45.55)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate             10 WISC-MR              1:15.61    1:16.05 ZQ     
                  36.54     1:16.05 (39.51)                                        
  2 Mroczka, Kiera C          10 WISC-MR              1:17.13    1:19.65 JO     
                  37.44     1:19.65 (42.21)                                        
  3 Ullinger, Hannah M        10 RFAC-MR              1:21.86    1:20.38 JO     
                  37.02     1:20.38 (43.36)                                        
  4 Shao, Carolyn             10 RFAC-MR              1:23.32    1:23.20 SILV   
                  39.83     1:23.20 (43.37)                                        
  5 Armstrong, Brooke E        9 Express Swimming-MR  1:26.31    1:23.55 SILV   
                  37.75     1:23.55 (45.80)                                        
  6 Scanlon, Teagan           10 WISC-MR              1:22.41    1:24.71 SILV   
                  40.49     1:24.71 (44.22)                                        
  7 Hornick, Jade E           10 Express Swimming-MR  1:32.80    1:28.08 SILV   
                  41.51     1:28.08 (46.57)                                        
  8 Giordano, Sofia R         10 Express Swimming-MR  1:32.22    1:28.53 SILV   
                  41.29     1:28.53 (47.24)                                        
  9 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR              1:33.87    1:31.54        
                  42.97     1:31.54 (48.57)                                        
 10 Walz, Samantha L           9 FREE-MR              1:39.99    1:33.13        
                  44.63     1:33.13 (48.50)                                        
 11 Steiner, Cassidy A        10 Express Swimming-MR  1:40.14    1:38.00        
                  48.24     1:38.00 (49.76)                                        
 12 Honig, Sydney M            9 Express Swimming-MR  1:42.38    1:41.35        
 13 Jimenez, Hermione E        9 RFAC-MR              1:38.16    1:42.57        
                  45.97     1:42.57 (56.60)                                        
 14 Ottman, Ashley K          10 NDAC-MR              1:48.92    1:47.53        
                  48.92     1:47.53 (58.61)                                        
 15 Sansiviero, Kaitlyn R      9 Express Swimming-MR  1:54.40    1:51.23        
                  51.64     1:51.23 (59.59)                                        
 16 Anson, Kayli A            10 PATS-MR              2:20.00    1:58.35        
                  54.24   1:58.35 (1:04.11)                                        
 -- Stafford, Jadyn C         10 NDAC-MR              1:40.11         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  47.22          DQ (57.55)                                        
 -- Mauro, Julianna            9 Express Swimming-MR  2:06.54         DQ        
      No touch - fly
                  56.49        DQ (1:03.73)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:11.37    2:13.39        
     1) Zeman, Talia S 9                2) Scanlon, Teagan 10             
     3) Mroczka, Kiera C 10             4) O'Brien, Kate 10               
                  42.54     1:12.07 (29.53)     1:43.93 (31.86)     2:13.39 (29.46)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:21.02    2:18.83        
     1) Jimenez, Hermione E 9           2) Shao, Carolyn 10               
     3) Johnson, Amanda L 10            4) Ullinger, Hannah M 10          
                  41.47     1:12.43 (30.96)     1:47.00 (34.57)     2:18.83 (31.83)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       2:20.00    2:20.03        
     1) Sansiviero, Kaitlyn R 9         2) Giordano, Sofia R 10           
     3) Hornick, Jade E 10              4) Armstrong, Brooke E 9          
                                1:13.69 ( )     1:49.45 (35.76)     2:20.03 (30.58)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:30.94    2:24.77        
     1) Mroczka, Kiera C 10             2) Scanlon, Teagan 10             
     3) O'Brien, Kate 10                4) Davi, Sarah 10                 
                  36.10     1:17.99 (41.89)     1:50.43 (32.44)     2:24.77 (34.34)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:33.15    2:32.19        
     1) Johnson, Amanda L 10            2) Shao, Carolyn 10               
     3) Ullinger, Hannah M 10           4) Goodwin, Isabella G 9          
                  40.66     1:18.81 (38.15)     1:53.97 (35.16)     2:32.19 (38.22)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       2:27.50    2:52.31        
     1) Mauro, Julianna 9               2) Steiner, Cassidy A 10          
     3) Armstrong, Brooke E 9           4) Teele, Sanai O 10              
                  50.41     1:40.94 (50.53)     2:16.35 (35.41)     2:52.31 (35.96)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mroczka, Kiera C          10 WISC-MR              2:29.08    2:22.57 ZQ     
                  32.71     1:09.97 (37.26)     1:47.54 (37.57)     2:22.57 (35.03)
  2 O'Brien, Kate             10 WISC-MR              2:21.07    2:22.80 ZQ     
                  32.01     1:08.94 (36.93)     1:46.93 (37.99)     2:22.80 (35.87)
  3 Ullinger, Hannah M        10 RFAC-MR              2:32.75    2:27.35 ZQ     
                  34.21     1:12.29 (38.08)     1:51.48 (39.19)     2:27.35 (35.87)
  4 Armstrong, Brooke E        9 Express Swimming-MR  2:38.68    2:38.00 SILV   
                  36.20     1:16.35 (40.15)     1:58.51 (42.16)     2:38.00 (39.49)
  5 Shao, Carolyn             10 RFAC-MR              2:42.84    2:38.96 SILV   
                  35.59     1:16.77 (41.18)     1:59.35 (42.58)     2:38.96 (39.61)
  6 Johnson, Amanda L         10 RFAC-MR              2:36.95    2:38.99 SILV   
                  36.27     1:17.35 (41.08)     1:59.13 (41.78)     2:38.99 (39.86)
  7 Scanlon, Teagan           10 WISC-MR              2:49.85    2:41.32 SILV   
                  35.35     1:17.22 (41.87)     1:59.91 (42.69)     2:41.32 (41.41)
  8 Meccia, Madison N          8 FREE-MR              2:55.99    3:09.47        
                  43.35     1:31.79 (48.44)     2:22.40 (50.61)     3:09.47 (47.07)
  9 Jimenez, Hermione E        9 RFAC-MR              3:27.94    3:16.56        
                  41.36     1:31.87 (50.51)     2:25.51 (53.64)     3:16.56 (51.05)
 10 Malloy, Alyssa             8 FREE-MR              2:54.99    3:23.36        
                  43.67     1:35.82 (52.15)     2:30.00 (54.18)     3:23.36 (53.36)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                30.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            12 PATS-MR                27.14      26.59 ZQ     
  2 Nobile, Ava C             12 FREE-MR                27.52      27.80 ZQ     
  3 Pociask, Brooke A         11 NDAC-MR                27.92      28.11 JO     
  4 Mroczek, Tatiana S        12 FREE-MR                28.56      28.47 JO     
  5 Lopez, Isabella S         12 PATS-MR                28.66      29.18 SILV   
  6 McCaffrey, Kimberly E     11 PATS-MR                28.99      29.33 SILV   
  7 Stroub, Mia R             12 WISC-MR                29.57      29.36 SILV   
  8 Bubel, Val M              12 NDAC-MR                32.11      29.63 SILV   
  9 Valle, Ashley A           11 Express Swimming-MR    30.71      30.08 SILV   
 10 Mroczek, Angelica S       12 FREE-MR                29.79      30.82 SILV   
 11 O'Malley, Kate E          12 WISC-MR                30.76      30.84 SILV   
 12 Trieff, Lily S            12 Silver Streaks-MR      31.07      30.94 SILV   
 12 Murray, Gabriella R       12 RFAC-MR                30.72      30.94 SILV   
 14 Welsh, Lindsay            12 Express Swimming-MR    32.51      31.03        
 15 Vallamattam, Annie        11 PATS-MR                30.36      31.04        
 16 Dutton, Simone R          12 FREE-MR                33.87      31.07        
 17 Olivieri, Sophia          12 FREE-MR                31.15      31.18        
 18 Fazzino, Angelina M       12 Express Swimming-MR    32.10      31.22        
 19 Sanford, Lauren E         12 NDAC-MR                32.07      31.25        
 20 Tatusko, Tabitha G        12 PATS-MR                30.37      31.45        
 21 McGUIRE, Mary C           12 Express Swimming-MR    32.65      31.48        
 22 Wienckowski, Grace A      11 VAC-MR                 33.67      31.55        
 23 Olivieri, Olivia          12 FREE-MR                30.92      31.63        
 24 Quezada, Julia C          11 RFAC-MR                31.32      31.76        
 25 Triglia, Jacueline P      12 WISC-MR                31.65      31.78        
 26 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR                32.40      31.87        
 27 Chenski, Emma S           11 PATS-MR                31.95      32.22        
 28 Dickman, Rian             11 VAC-MR                 32.18      32.36        
 29 Pallas, Morgan            12 WISC-MR                32.18      32.67        
 30 Chen, Amy                 11 PATS-MR                33.96      32.84        
 31 Devoti, Julia T           12 WISC-MR                33.92      32.87        
 32 Choi, Sky                 11 RFAC-MR                33.73      33.53        
 33 O'Flaherty, Roisin        12 Silver Streaks-MR      33.13      33.54        
 34 Singh, Cristina P         11 Express Swimming-MR    33.69      33.60        
 35 Thieke, Bridget M         11 Express Swimming-MR    33.28      33.64        
 36 Figueroa, Logan           11 WISC-MR                35.29      33.99        
 37 Peckman, Riley E          11 Express Swimming-MR    36.18      34.25        
 38 Kaping, Brooke E          11 Express Swimming-MR    35.53      34.98        
 39 Minozzi, Marissa L        12 Silver Streaks-MR      34.34      35.08        
 40 Phillips, Maya C          12 Silver Streaks-MR      33.62      35.30        
 41 Berger, Ashley A          11 Express Swimming-MR    37.05      35.55        
 42 O'Brien, Amanda M         11 Express Swimming-MR    36.59      35.80        
 43 Pethic, Kennedy R         11 NDAC-MR                37.40      35.99        
 44 Duggan, Makeda S          11 Express Swimming-MR    40.82      36.47        
 45 Barnard, Victoria R       11 Express Swimming-MR    36.29      36.68        
 46 Haverkamp, Emma G         11 RFAC-MR                37.68      36.70        
 47 Eisenberg, Sarah J        11 Express Swimming-MR    35.91      36.95        
 48 Kablaoui, Yasmeen         11 RFAC-MR                37.29      37.96        
 49 Hatch, Evie A             12 RFAC-MR                38.84      43.65        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
              1:08.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            12 PATS-MR                58.19      58.45 ZQ     
                  27.99       58.45 (30.46)                                        
  2 Pociask, Brooke A         11 NDAC-MR              1:01.74    1:01.51 JO     
                  29.43     1:01.51 (32.08)                                        
  3 Mroczek, Tatiana S        12 FREE-MR              1:02.46    1:01.68 JO     
                  29.75     1:01.68 (31.93)                                        
  4 Winthal, Kyla L           11 PATS-MR              1:03.81    1:03.55 SILV   
                  30.63     1:03.55 (32.92)                                        
  5 Stroub, Mia R             12 WISC-MR              1:04.18    1:05.10 SILV   
                  31.06     1:05.10 (34.04)                                        
  6 Valle, Ashley A           11 Express Swimming-MR  1:08.10    1:06.10 SILV   
                  32.55     1:06.10 (33.55)                                        
  7 Gash, Allison M           11 PATS-MR              1:06.43    1:06.15 SILV   
                  31.76     1:06.15 (34.39)                                        
  8 Vallamattam, Annie        11 PATS-MR              1:07.41    1:06.31 SILV   
                  31.92     1:06.31 (34.39)                                        
  9 O'Malley, Kate E          12 WISC-MR              1:06.40    1:06.51 SILV   
                  32.13     1:06.51 (34.38)                                        
 10 Olivieri, Sophia          12 FREE-MR              1:10.04    1:07.51 SILV   
                  32.27     1:07.51 (35.24)                                        
 11 Welsh, Lindsay            12 Express Swimming-MR  1:11.82    1:07.84 SILV   
                  32.34     1:07.84 (35.50)                                        
 12 Varon, Sophia             11 PATS-MR              1:09.88    1:07.87 SILV   
                  31.92     1:07.87 (35.95)                                        
 13 Dickman, Rian             11 VAC-MR               1:12.94    1:08.15 SILV   
                  33.35     1:08.15 (34.80)                                        
 14 Olivieri, Olivia          12 FREE-MR              1:10.14    1:08.18 SILV   
                  32.18     1:08.18 (36.00)                                        
 15 Fazzino, Angelina M       12 Express Swimming-MR  1:11.07    1:08.66        
                  33.18     1:08.66 (35.48)                                        
 16 Quezada, Julia C          11 RFAC-MR              1:09.06    1:08.83        
                  33.14     1:08.83 (35.69)                                        
 17 Triglia, Jacueline P      12 WISC-MR              1:13.77    1:09.09        
                  33.16     1:09.09 (35.93)                                        
 18 Murray, Gabriella R       12 RFAC-MR              1:08.17    1:09.13        
                  33.11     1:09.13 (36.02)                                        
 19 Sanford, Lauren E         12 NDAC-MR              1:22.91    1:09.50        
                  32.97     1:09.50 (36.53)                                        
 20 McGUIRE, Mary C           12 Express Swimming-MR  1:13.28    1:10.37        
                  33.29     1:10.37 (37.08)                                        
 21 Chenski, Emma S           11 PATS-MR              1:11.57    1:10.70        
                  34.13     1:10.70 (36.57)                                        
 22 Dutton, Simone R          12 FREE-MR              1:14.02    1:11.13        
                  33.44     1:11.13 (37.69)                                        
 23 Mulieri, Kelsey           11 WISC-MR              1:12.10    1:11.69        
                  34.69     1:11.69 (37.00)                                        
 24 Trieff, Lily S            12 Silver Streaks-MR    1:11.28    1:11.76        
                  33.21     1:11.76 (38.55)                                        
 25 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR              1:13.03    1:12.41        
                  34.47     1:12.41 (37.94)                                        
 26 Jenkins, Shae K           11 NDAC-MR              1:13.44    1:12.83        
                  33.88     1:12.83 (38.95)                                        
 27 Chen, Amy                 11 PATS-MR              1:14.00    1:13.55        
                  35.49     1:13.55 (38.06)                                        
 28 Singh, Cristina P         11 Express Swimming-MR  1:13.42    1:13.98        
                  35.14     1:13.98 (38.84)                                        
 29 Minozzi, Marissa L        12 Silver Streaks-MR    1:14.41    1:14.05        
 30 Choi, Sky                 11 RFAC-MR              1:12.95    1:14.56        
                  35.21     1:14.56 (39.35)                                        
 31 Pallas, Morgan            12 WISC-MR              1:13.36    1:14.63        
                  35.72     1:14.63 (38.91)                                        
 32 Peckman, Riley E          11 Express Swimming-MR  1:33.49    1:15.37        
                  36.63     1:15.37 (38.74)                                        
 33 Thieke, Bridget M         11 Express Swimming-MR  1:13.61    1:15.67        
                  36.14     1:15.67 (39.53)                                        
 34 Phillips, Maya C          12 Silver Streaks-MR    1:17.57    1:15.83        
                  35.75     1:15.83 (40.08)                                        
 35 O'Brien, Amanda M         11 Express Swimming-MR  1:18.82    1:16.92        
                  37.60     1:16.92 (39.32)                                        
 36 Martone, Maria G          11 PATS-MR              1:19.20    1:16.93        
                  37.66     1:16.93 (39.27)                                        
 37 Kaping, Brooke E          11 Express Swimming-MR  1:19.16    1:17.09        
                  36.59     1:17.09 (40.50)                                        
 38 Sansiviero, Regan P       11 Express Swimming-MR  1:28.06    1:18.66        
                  37.46     1:18.66 (41.20)                                        
 39 Barnard, Victoria R       11 Express Swimming-MR  1:23.50    1:18.69        
                  37.39     1:18.69 (41.30)                                        
 40 Figueroa, Logan           11 WISC-MR              1:21.98    1:19.31        
                  38.92     1:19.31 (40.39)                                        
 41 O'Flaherty, Roisin        12 Silver Streaks-MR    1:16.35    1:19.40        
                  36.99     1:19.40 (42.41)                                        
 42 Nothnagle, Alexa G        11 Express Swimming-MR  1:20.72    1:19.47        
                  37.62     1:19.47 (41.85)                                        
 43 Russell, Lauretta R       11 NDAC-MR              1:20.87    1:19.85        
                  38.19     1:19.85 (41.66)                                        
 44 Berger, Ashley A          11 Express Swimming-MR  1:30.60    1:21.02        
                  39.69     1:21.02 (41.33)                                        
 45 Pethic, Kennedy R         11 NDAC-MR              1:22.91    1:22.96        
                  39.89     1:22.96 (43.07)                                        
 46 Kablaoui, Yasmeen         11 RFAC-MR              1:23.52    1:24.58        
                  41.16     1:24.58 (43.42)                                        
 47 Haverkamp, Emma G         11 RFAC-MR              1:27.74    1:25.66        
                  40.80     1:25.66 (44.86)                                        
 48 Duggan, Makeda S          11 Express Swimming-MR  1:40.75    1:26.43        
                  40.42     1:26.43 (46.01)                                        
 49 Eisenberg, Sarah J        11 Express Swimming-MR  1:21.40    1:31.10        
                  41.76     1:31.10 (49.34)                                        
 50 Hatch, Evie A             12 RFAC-MR              1:39.55    1:43.78        
                  49.70     1:43.78 (54.08)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:25.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mroczek, Tatiana S        12 FREE-MR              2:28.26    2:14.32 SILV   
  1 Winthal, Kyla L           11 PATS-MR              2:14.00    2:14.32 SILV   
  3 Pociask, Brooke A         11 NDAC-MR              2:38.02    2:14.46 SILV   
                  34.07     1:10.29 (36.22)     1:47.31 (37.02)     2:24.52 (37.21)
        3:01.62 (37.10)     3:38.63 (37.01)     4:15.70 (37.07)     4:52.87 (37.17)
        5:30.03 (37.16)     6:06.91 (36.88)     6:43.50 (36.59)     7:20.21 (36.71)
        7:57.04 (36.83)     8:33.68 (36.64)     9:10.36 (36.68)     9:46.74 (36.38)
       10:23.13 (36.39)    10:59.23 (36.10)    11:35.54 (36.31)    12:11.49 (35.95)
       12:47.87 (36.38)    13:23.88 (36.01)    13:59.73 (35.85)    14:35.58 (35.85)
       15:11.23 (35.65)    15:46.88 (35.65)    16:22.49 (35.61)    16:58.25 (35.76)
       17:33.78 (35.53)    18:09.31 (35.53)    18:44.67 (35.36)    19:19.82 (35.15)
            2:14.46 ( )
  4 McCaffrey, Kimberly E     11 PATS-MR              2:19.20    2:17.31 SILV   
  5 Stroub, Mia R             12 WISC-MR              2:24.13    2:20.80 SILV   
  6 Fazzino, Angelina M       12 Express Swimming-MR  2:37.89    2:23.46 SILV   
                  30.51     1:04.74 (34.23)     1:38.79 (34.05)     2:12.72 (33.93)
        2:47.14 (34.42)     3:21.82 (34.68)     3:55.69 (33.87)     4:29.92 (34.23)
        5:04.06 (34.14)     5:38.23 (34.17)     6:12.39 (34.16)     6:45.86 (33.47)
        7:19.69 (33.83)     7:53.82 (34.13)     8:27.74 (33.92)     9:01.34 (33.60)
        9:35.44 (34.10)    10:09.75 (34.31)    10:43.73 (33.98)    11:17.89 (34.16)
       11:51.72 (33.83)    12:25.84 (34.12)    12:59.52 (33.68)    13:33.79 (34.27)
       14:08.03 (34.24)    14:42.49 (34.46)    15:16.67 (34.18)    15:50.46 (33.79)
       16:24.46 (34.00)    16:58.17 (33.71)    17:31.78 (33.61)    18:05.29 (33.51)
            2:23.46 ( )
  7 Wienckowski, Grace A      11 VAC-MR               2:28.65    2:23.47 SILV   
  8 Mroczek, Angelica S       12 FREE-MR              2:39.76    2:23.51 SILV   
                  32.28     1:07.85 (35.57)     1:43.86 (36.01)     2:19.83 (35.97)
        2:56.46 (36.63)     3:33.11 (36.65)     4:08.74 (35.63)     4:46.52 (37.78)
        5:22.95 (36.43)     5:59.89 (36.94)     6:36.27 (36.38)     7:12.44 (36.17)
        7:49.05 (36.61)     8:25.43 (36.38)     9:00.89 (35.46)     9:36.20 (35.31)
       10:12.68 (36.48)    10:49.61 (36.93)    11:26.46 (36.85)    12:02.39 (35.93)
       12:39.41 (37.02)    13:17.25 (37.84)    13:54.37 (37.12)    14:30.53 (36.16)
       15:07.56 (37.03)    15:43.30 (35.74)    16:19.53 (36.23)    16:55.98 (36.45)
       17:31.64 (35.66)    18:07.74 (36.10)    18:43.09 (35.35)    19:17.77 (34.68)
            2:23.51 ( )
  9 Gash, Allison M           11 PATS-MR              2:25.48    2:24.59 SILV   
 10 Bubel, Val M              12 NDAC-MR              2:34.11    2:24.71 SILV   
 11 O'Malley, Kate E          12 WISC-MR              2:23.34    2:25.53 SILV   
 12 Welsh, Lindsay            12 Express Swimming-MR  2:29.97    2:27.59        
 13 Murray, Gabriella R       12 RFAC-MR              2:37.36    2:34.12        
                  29.53     1:01.48 (31.95)     1:34.20 (32.72)     2:07.00 (32.80)
        2:39.91 (32.91)     3:13.14 (33.23)     3:46.07 (32.93)     4:19.25 (33.18)
        4:52.61 (33.36)     5:26.11 (33.50)     5:59.24 (33.13)     6:32.52 (33.28)
        7:05.13 (32.61)     7:38.24 (33.11)     8:11.64 (33.40)     8:45.17 (33.53)
        9:18.98 (33.81)     9:52.65 (33.67)    10:26.54 (33.89)    11:00.19 (33.65)
       11:34.14 (33.95)    12:08.29 (34.15)    12:42.80 (34.51)    13:16.58 (33.78)
       13:50.79 (34.21)    14:24.93 (34.14)    14:59.34 (34.41)    15:33.93 (34.59)
       16:08.63 (34.70)    16:43.07 (34.44)    17:17.20 (34.13)    17:51.08 (33.88)
            2:34.12 ( )
 14 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR              2:35.90    2:34.15        
 15 Abrams, Anna M            12 PATS-MR              2:51.20    2:34.28        
 16 Sanford, Lauren E         12 NDAC-MR              2:20.11    2:34.46        
 17 McGUIRE, Mary C           12 Express Swimming-MR  2:43.41    2:35.51        
                  34.64     1:14.59 (39.95)     1:55.80 (41.21)     2:35.74 (39.94)
        3:16.03 (40.29)     3:56.20 (40.17)     4:36.26 (40.06)     5:16.97 (40.71)
        5:57.30 (40.33)     6:38.51 (41.21)     7:19.15 (40.64)     7:59.79 (40.64)
        8:40.07 (40.28)     9:19.74 (39.67)    10:00.21 (40.47)    10:40.34 (40.13)
       11:20.36 (40.02)    12:00.74 (40.38)    12:40.97 (40.23)    13:21.31 (40.34)
       14:00.33 (39.02)    14:39.28 (38.95)    15:19.69 (40.41)    15:59.75 (40.06)
       16:39.02 (39.27)    17:18.68 (39.66)    17:57.70 (39.02)    18:37.10 (39.40)
       19:16.75 (39.65)    19:56.49 (39.74)    20:35.99 (39.50)    21:15.07 (39.08)
            2:35.51 ( )
 18 Quezada, Julia C          11 RFAC-MR              2:36.59    2:38.67        
 19 Singh, Cristina P         11 Express Swimming-MR  2:43.18    2:39.41        
                  33.88     1:11.77 (37.89)     1:51.21 (39.44)     2:31.70 (40.49)
        3:12.38 (40.68)     3:53.20 (40.82)     4:33.97 (40.77)     5:14.24 (40.27)
        5:54.61 (40.37)     6:34.86 (40.25)     7:15.82 (40.96)     7:57.08 (41.26)
        8:38.11 (41.03)     9:19.37 (41.26)    10:00.26 (40.89)    10:41.73 (41.47)
       11:23.35 (41.62)    12:05.12 (41.77)    12:46.89 (41.77)    13:28.43 (41.54)
       14:09.64 (41.21)    14:50.84 (41.20)    15:32.01 (41.17)    16:13.26 (41.25)
       16:53.08 (39.82)    17:33.44 (40.36)    18:14.61 (41.17)    18:54.61 (40.00)
       19:35.45 (40.84)    20:15.62 (40.17)    20:55.58 (39.96)    21:35.35 (39.77)
            2:39.41 ( )
 20 Choi, Sky                 11 RFAC-MR              2:40.87    2:41.46        
                  32.47     1:09.51 (37.04)     1:46.76 (37.25)     2:23.98 (37.22)
        3:01.88 (37.90)     3:39.83 (37.95)     4:17.73 (37.90)     4:54.63 (36.90)
        5:32.11 (37.48)     6:10.15 (38.04)     6:47.18 (37.03)     7:24.75 (37.57)
        8:02.38 (37.63)     8:39.66 (37.28)     9:16.25 (36.59)     9:54.02 (37.77)
       10:30.33 (36.31)    11:07.62 (37.29)    11:46.21 (38.59)    12:23.04 (36.83)
       13:00.05 (37.01)    13:38.21 (38.16)    14:16.22 (38.01)    14:53.34 (37.12)
       15:31.54 (38.20)    16:09.81 (38.27)    16:47.85 (38.04)    17:25.06 (37.21)
       18:02.77 (37.71)    18:40.27 (37.50)    19:17.42 (37.15)    19:52.63 (35.21)
            2:41.46 ( )
 21 Mulieri, Kelsey           11 WISC-MR              2:51.37    2:43.31        
                  32.54     1:08.67 (36.13)     1:46.42 (37.75)     2:24.83 (38.41)
        3:02.55 (37.72)     3:39.72 (37.17)     4:17.84 (38.12)     4:54.73 (36.89)
        5:31.72 (36.99)     6:09.61 (37.89)     6:47.36 (37.75)     7:24.87 (37.51)
        8:02.44 (37.57)     8:39.56 (37.12)     9:17.03 (37.47)     9:54.16 (37.13)
       10:31.21 (37.05)    11:08.56 (37.35)    11:46.07 (37.51)    12:23.68 (37.61)
       13:01.31 (37.63)    13:38.78 (37.47)    14:16.39 (37.61)    14:53.84 (37.45)
       15:31.87 (38.03)    16:09.34 (37.47)    16:47.33 (37.99)    17:25.21 (37.88)
       18:03.09 (37.88)    18:41.11 (38.02)    19:18.76 (37.65)    19:56.29 (37.53)
            2:43.31 ( )
 22 Eisenberg, Sarah J        11 Express Swimming-MR  2:55.09    2:58.50        
                  28.71     1:00.61 (31.90)     1:33.34 (32.73)     2:05.60 (32.26)
        2:37.87 (32.27)     3:10.43 (32.56)     3:42.31 (31.88)     4:14.58 (32.27)
        4:47.25 (32.67)     5:19.05 (31.80)     5:51.66 (32.61)     6:23.69 (32.03)
        6:55.98 (32.29)     7:28.07 (32.09)     8:00.48 (32.41)     8:32.59 (32.11)
        9:04.58 (31.99)     9:36.65 (32.07)    10:08.69 (32.04)    10:40.80 (32.11)
       11:12.80 (32.00)    11:45.02 (32.22)    12:17.05 (32.03)    12:49.25 (32.20)
       13:21.30 (32.05)    13:53.28 (31.98)    14:25.78 (32.50)    14:57.98 (32.20)
       15:30.12 (32.14)    16:02.47 (32.35)    16:34.53 (32.06)    17:06.18 (31.65)
            2:58.50 ( )
 23 Pethic, Kennedy R         11 NDAC-MR              3:01.11    3:00.12        
                  34.25     1:12.07 (37.82)     1:50.45 (38.38)     2:29.13 (38.68)
        3:08.01 (38.88)     3:46.81 (38.80)     4:25.49 (38.68)     5:04.81 (39.32)
        5:43.48 (38.67)     6:22.27 (38.79)     7:01.58 (39.31)     7:40.98 (39.40)
        8:20.09 (39.11)     8:59.24 (39.15)     9:39.33 (40.09)    10:19.30 (39.97)
       10:58.54 (39.24)    11:38.42 (39.88)    12:18.27 (39.85)    12:58.47 (40.20)
       13:38.49 (40.02)    14:18.80 (40.31)    14:59.02 (40.22)    15:39.42 (40.40)
       16:19.89 (40.47)    16:59.98 (40.09)    17:40.33 (40.35)    18:21.19 (40.86)
       19:01.30 (40.11)    19:41.30 (40.00)    20:20.72 (39.42)    21:00.36 (39.64)
            3:00.12 ( )
 24 Haverkamp, Emma G         11 RFAC-MR              3:08.67    3:03.98        
 25 Kablaoui, Yasmeen         11 RFAC-MR                   NT    3:05.56        
 26 Hatch, Evie A             12 RFAC-MR              4:04.81    3:37.84        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            12 PATS-MR                31.12      30.60 ZQ     
  2 Nobile, Ava C             12 FREE-MR                30.69      31.73 ZQ     
  3 Mroczek, Tatiana S        12 FREE-MR                31.27      31.95 ZQ     
  4 Pociask, Brooke A         11 NDAC-MR                32.07      32.72 JO     
  5 Stroub, Mia R             12 WISC-MR                33.16      33.46 SILV   
  6 Valle, Ashley A           11 Express Swimming-MR    34.83      35.20 SILV   
  7 Vallamattam, Annie        11 PATS-MR                35.31      35.45 SILV   
  8 Lopez, Isabella S         12 PATS-MR                34.05      35.92 SILV   
  9 Tatusko, Tabitha G        12 PATS-MR                35.51      36.02 SILV   
 10 Trieff, Lily S            12 Silver Streaks-MR      36.51      36.52 SILV   
 11 Dickman, Rian             11 VAC-MR                 38.48      36.58 SILV   
 12 Murray, Gabriella R       12 RFAC-MR                35.31      36.70 SILV   
 13 Mroczek, Angelica S       12 FREE-MR                35.43      36.79 SILV   
 14 Sanford, Lauren E         12 NDAC-MR                37.49      37.58 SILV   
 15 Mulieri, Kelsey           11 WISC-MR                37.16      37.70 SILV   
 16 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR                38.05      37.86 SILV   
 17 Fazzino, Angelina M       12 Express Swimming-MR    38.11      38.14        
 18 Quezada, Julia C          11 RFAC-MR                38.23      38.33        
 19 Singh, Cristina P         11 Express Swimming-MR    40.53      38.77        
 20 Abrams, Anna M            12 PATS-MR                38.24      38.81        
 20 Phillips, Maya C          12 Silver Streaks-MR      40.57      38.81        
 22 Figueroa, Logan           11 WISC-MR                41.51      38.88        
 23 Devoti, Julia T           12 WISC-MR                39.13      39.29        
 24 Dutton, Simone R          12 FREE-MR                39.30      39.36        
 25 McGUIRE, Mary C           12 Express Swimming-MR    41.64      39.53        
 26 Choi, Sky                 11 RFAC-MR                38.52      39.71        
 27 Triglia, Jacueline P      12 WISC-MR                39.30      40.25        
 28 O'Malley, Kate E          12 WISC-MR                37.00      40.41        
 29 Pethic, Kennedy R         11 NDAC-MR                42.75      41.63        
 30 Thieke, Bridget M         11 Express Swimming-MR    39.49      42.45        
 31 O'Flaherty, Roisin        12 Silver Streaks-MR      43.47      42.58        
 32 O'Brien, Amanda M         11 Express Swimming-MR    46.18      42.74        
 33 Minozzi, Marissa L        12 Silver Streaks-MR      40.71      42.80        
 34 Haverkamp, Emma G         11 RFAC-MR                45.02      44.11        
 35 Kaping, Brooke E          11 Express Swimming-MR    44.74      44.20        
 36 Barnard, Victoria R       11 Express Swimming-MR    45.64      44.57        
 37 Duggan, Makeda S          11 Express Swimming-MR    50.75      45.97        
 38 Kablaoui, Yasmeen         11 RFAC-MR                45.95      47.02        
 39 Eisenberg, Sarah J        11 Express Swimming-MR    46.92      48.07        
 40 Berger, Ashley A          11 Express Swimming-MR  1:03.31      49.43        
 41 Hatch, Evie A             12 RFAC-MR                50.28      53.44        
 -- Jenkins, Shae K           11 NDAC-MR                39.77         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
              1:21.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mroczek, Tatiana S        12 FREE-MR              1:08.06    1:06.95 ZQ     
                  33.10     1:06.95 (33.85)                                        
  2 Nobile, Ava C             12 FREE-MR              1:07.47    1:07.90 ZQ     
                  33.39     1:07.90 (34.51)                                        
  3 Pociask, Brooke A         11 NDAC-MR              1:11.26    1:10.20 JO     
                  33.15     1:10.20 (37.05)                                        
  4 Stroub, Mia R             12 WISC-MR              1:12.00    1:12.00 SILV   
                  34.90     1:12.00 (37.10)                                        
  5 McCaffrey, Kimberly E     11 PATS-MR              1:13.39    1:12.11 SILV   
                  34.37     1:12.11 (37.74)                                        
  6 Winthal, Kyla L           11 PATS-MR              1:13.29    1:13.20 SILV   
                  35.89     1:13.20 (37.31)                                        
  7 Valle, Ashley A           11 Express Swimming-MR  1:16.35    1:13.30 SILV   
                  36.92     1:13.30 (36.38)                                        
  8 Gash, Allison M           11 PATS-MR              1:14.19    1:13.78 SILV   
                  36.09     1:13.78 (37.69)                                        
  9 Vallamattam, Annie        11 PATS-MR              1:17.40    1:16.22 SILV   
                  37.05     1:16.22 (39.17)                                        
 10 Mroczek, Angelica S       12 FREE-MR              1:14.31    1:16.57 SILV   
                  37.21     1:16.57 (39.36)                                        
 11 Welsh, Lindsay            12 Express Swimming-MR  1:17.89    1:17.01 SILV   
                  37.58     1:17.01 (39.43)                                        
 12 Dickman, Rian             11 VAC-MR               1:20.55    1:17.46 SILV   
                  38.10     1:17.46 (39.36)                                        
 13 Murray, Gabriella R       12 RFAC-MR              1:18.08    1:17.59 SILV   
                  37.04     1:17.59 (40.55)                                        
 14 Olivieri, Sophia          12 FREE-MR              1:22.54    1:18.49 SILV   
                  38.49     1:18.49 (40.00)                                        
 15 Varon, Sophia             11 PATS-MR              1:17.80    1:18.76 SILV   
                  38.64     1:18.76 (40.12)                                        
 16 Mulieri, Kelsey           11 WISC-MR              1:20.36    1:20.31 SILV   
                  39.78     1:20.31 (40.53)                                        
 17 Trieff, Lily S            12 Silver Streaks-MR    1:24.52    1:20.69 SILV   
                  39.83     1:20.69 (40.86)                                        
 18 Abrams, Anna M            12 PATS-MR              1:22.16    1:21.46 SILV   
                  39.46     1:21.46 (42.00)                                        
 19 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR              1:19.26    1:21.64 SILV   
                  39.84     1:21.64 (41.80)                                        
 20 Fazzino, Angelina M       12 Express Swimming-MR  1:24.73    1:21.79 SILV   
                  40.28     1:21.79 (41.51)                                        
 21 Olivieri, Olivia          12 FREE-MR              1:21.99    1:22.29        
                  39.57     1:22.29 (42.72)                                        
 22 Quezada, Julia C          11 RFAC-MR              1:22.17    1:22.72        
                  39.17     1:22.72 (43.55)                                        
 23 McGUIRE, Mary C           12 Express Swimming-MR  1:30.37    1:24.02        
 24 Singh, Cristina P         11 Express Swimming-MR  1:25.22    1:24.57        
                  41.23     1:24.57 (43.34)                                        
 25 Triglia, Jacueline P      12 WISC-MR              1:25.97    1:26.62        
 26 Choi, Sky                 11 RFAC-MR                   NT    1:26.86        
                  42.00     1:26.86 (44.86)                                        
 27 Pallas, Morgan            12 WISC-MR              1:29.03    1:27.48        
                  43.12     1:27.48 (44.36)                                        
 28 Figueroa, Logan           11 WISC-MR              1:32.53    1:27.74        
                  41.44     1:27.74 (46.30)                                        
 29 Chenski, Emma S           11 PATS-MR              1:28.41    1:27.88        
                  43.59     1:27.88 (44.29)                                        
 30 Dutton, Simone R          12 FREE-MR              1:26.50    1:28.02        
                  43.04     1:28.02 (44.98)                                        
 31 Peckman, Riley E          11 Express Swimming-MR  1:31.59    1:28.74        
 32 O'Brien, Amanda M         11 Express Swimming-MR  1:35.46    1:30.21        
                  43.49     1:30.21 (46.72)                                        
 33 Chen, Amy                 11 PATS-MR              1:30.87    1:30.60        
                  44.60     1:30.60 (46.00)                                        
 34 Thieke, Bridget M         11 Express Swimming-MR  1:32.99    1:30.77        
 35 O'Flaherty, Roisin        12 Silver Streaks-MR    1:29.11    1:31.57        
 36 Kaping, Brooke E          11 Express Swimming-MR  1:41.46    1:31.91        
                  45.06     1:31.91 (46.85)                                        
 37 Barnard, Victoria R       11 Express Swimming-MR  1:39.18    1:35.44        
                  46.56     1:35.44 (48.88)                                        
 38 Kablaoui, Yasmeen         11 RFAC-MR                   NT    1:38.57        
                  48.26     1:38.57 (50.31)                                        
 39 Sansiviero, Regan P       11 Express Swimming-MR  1:58.90    1:39.33        
                  48.65     1:39.33 (50.68)                                        
 40 Honig, Madison J          11 Express Swimming-MR  1:57.84    1:41.65        
 41 Haverkamp, Emma G         11 RFAC-MR              1:48.26    1:42.06        
 -- Hatch, Evie A             12 RFAC-MR              1:59.56         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  57.82          DQ (59.75)                                        
 -- Duggan, Makeda S          11 Express Swimming-MR  2:02.93         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Phillips, Maya C          12 Silver Streaks-MR    1:30.11         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  40.08          DQ (43.64)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            12 PATS-MR                37.31      35.31 ZQ     
  2 Mroczek, Angelica S       12 FREE-MR                35.40      35.34 ZQ     
  3 Nobile, Ava C             12 FREE-MR                37.21      35.94 ZQ     
  4 Mroczek, Tatiana S        12 FREE-MR                47.45      36.72 JO     
  5 Sanford, Lauren E         12 NDAC-MR                38.64      38.33 SILV   
  6 Welsh, Lindsay            12 Express Swimming-MR    41.66      38.49 SILV   
  7 McCaffrey, Kimberly E     11 PATS-MR                39.25      38.95 SILV   
  8 Vallamattam, Annie        11 PATS-MR                39.37      39.74 SILV   
  9 Stroub, Mia R             12 WISC-MR                40.52      40.18 SILV   
 10 Varon, Sophia             11 PATS-MR                42.08      40.46 SILV   
 11 Dickman, Rian             11 VAC-MR                 42.54      41.00 SILV   
 12 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR                42.82      41.89 SILV   
 13 Jenkins, Shae K           11 NDAC-MR                42.41      42.00 SILV   
 14 Mulieri, Kelsey           11 WISC-MR                42.06      42.14 SILV   
 15 Chenski, Emma S           11 PATS-MR                43.20      42.22 SILV   
 16 Trieff, Lily S            12 Silver Streaks-MR      45.64      42.44 SILV   
 17 Pallas, Morgan            12 WISC-MR                42.49      42.48 SILV   
 17 Gash, Allison M           11 PATS-MR                43.56      42.48 SILV   
 19 Phillips, Maya C          12 Silver Streaks-MR      46.63      42.54 SILV   
 20 O'Flaherty, Roisin        12 Silver Streaks-MR      43.76      42.71 SILV   
 21 Thieke, Bridget M         11 Express Swimming-MR    43.05      43.04        
 22 Triglia, Jacueline P      12 WISC-MR                44.82      43.15        
 23 O'Brien, Amanda M         11 Express Swimming-MR    46.73      43.48        
 24 Chen, Amy                 11 PATS-MR                44.57      43.69        
 25 Fazzino, Angelina M       12 Express Swimming-MR    47.89      44.32        
 26 Eisenberg, Sarah J        11 Express Swimming-MR    45.72      44.53        
 27 Murray, Gabriella R       12 RFAC-MR                43.24      44.83        
 28 Quezada, Julia C          11 RFAC-MR                43.24      44.99        
 29 Honig, Madison J          11 Express Swimming-MR    44.55      45.15        
 30 O'Malley, Kate E          12 WISC-MR                44.77      45.50        
 31 McGUIRE, Mary C           12 Express Swimming-MR    46.75      46.20        
 32 Minozzi, Marissa L        12 Silver Streaks-MR      43.82      46.23        
 32 Figueroa, Logan           11 WISC-MR                46.14      46.23        
 34 Martone, Maria G          11 PATS-MR                47.11      46.36        
 35 Kaping, Brooke E          11 Express Swimming-MR    47.28      46.40        
 36 Russell, Lauretta R       11 NDAC-MR                47.87      46.90        
 37 Duggan, Makeda S          11 Express Swimming-MR    48.01      47.41        
 37 Pethic, Kennedy R         11 NDAC-MR                48.56      47.41        
 39 Barnard, Victoria R       11 Express Swimming-MR    47.11      47.43        
 40 Peckman, Riley E          11 Express Swimming-MR    47.16      47.67        
 41 Sansiviero, Regan P       11 Express Swimming-MR    50.53      48.35        
 42 Haverkamp, Emma G         11 RFAC-MR                50.33      49.36        
 43 Nothnagle, Alexa G        11 Express Swimming-MR    57.81      50.43        
 44 Hatch, Evie A             12 RFAC-MR                55.96      56.28        
 45 Kablaoui, Yasmeen         11 RFAC-MR              1:04.57    1:02.68        
 -- Berger, Ashley A          11 Express Swimming-MR    59.33         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mroczek, Angelica S       12 FREE-MR              1:16.22    1:16.49 ZQ     
                  36.62     1:16.49 (39.87)                                        
  2 Vallamattam, Annie        11 PATS-MR              1:25.66    1:23.08 SILV   
                  39.30     1:23.08 (43.78)                                        
  3 McCaffrey, Kimberly E     11 PATS-MR              1:24.57    1:23.50 SILV   
                  39.53     1:23.50 (43.97)                                        
  4 Welsh, Lindsay            12 Express Swimming-MR  1:31.30    1:24.28 SILV   
                  39.55     1:24.28 (44.73)                                        
  5 Sanford, Lauren E         12 NDAC-MR              1:52.11    1:24.51 SILV   
                  41.23     1:24.51 (43.28)                                        
  6 Pallas, Morgan            12 WISC-MR              1:31.45    1:30.37 SILV   
                  43.17     1:30.37 (47.20)                                        
  7 Chenski, Emma S           11 PATS-MR              1:34.99    1:30.41 SILV   
                  42.99     1:30.41 (47.42)                                        
  8 Dickman, Rian             11 VAC-MR               1:33.93    1:30.43 SILV   
                  42.95     1:30.43 (47.48)                                        
  9 Chen, Amy                 11 PATS-MR              1:42.31    1:30.80 SILV   
                  43.62     1:30.80 (47.18)                                        
 10 Jenkins, Shae K           11 NDAC-MR              1:50.73    1:32.03        
                  43.54     1:32.03 (48.49)                                        
 11 Mulieri, Kelsey           11 WISC-MR              1:32.97    1:32.55        
                  44.32     1:32.55 (48.23)                                        
 12 O'Flaherty, Roisin        12 Silver Streaks-MR    1:33.59    1:32.95        
                  43.55     1:32.95 (49.40)                                        
 13 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR              1:35.92    1:33.49        
                  44.73     1:33.49 (48.76)                                        
 14 O'Brien, Amanda M         11 Express Swimming-MR  1:41.71    1:33.59        
                  44.72     1:33.59 (48.87)                                        
 15 Triglia, Jacueline P      12 WISC-MR              1:33.88    1:34.24        
                  45.25     1:34.24 (48.99)                                        
 16 Tatusko, Tabitha G        12 PATS-MR              1:24.00    1:34.62        
                  45.52     1:34.62 (49.10)                                        
 17 Thieke, Bridget M         11 Express Swimming-MR  1:37.18    1:35.64        
                  43.86     1:35.64 (51.78)                                        
 18 Murray, Gabriella R       12 RFAC-MR              1:36.07    1:36.06        
                  45.28     1:36.06 (50.78)                                        
 19 O'Malley, Kate E          12 WISC-MR              1:34.61    1:36.78        
                  46.47     1:36.78 (50.31)                                        
 20 Singh, Cristina P         11 Express Swimming-MR  1:53.92    1:37.99        
                  47.12     1:37.99 (50.87)                                        
 21 Wienckowski, Grace A      11 VAC-MR                    NT    1:38.14        
                  47.32     1:38.14 (50.82)                                        
 22 Duggan, Makeda S          11 Express Swimming-MR  1:42.96    1:38.52        
                  45.76     1:38.52 (52.76)                                        
 23 Figueroa, Logan           11 WISC-MR              1:44.75    1:39.26        
                  47.74     1:39.26 (51.52)                                        
 24 Minozzi, Marissa L        12 Silver Streaks-MR    1:35.21    1:39.49        
                  47.65     1:39.49 (51.84)                                        
 25 Barnard, Victoria R       11 Express Swimming-MR  1:40.55    1:40.60        
                  48.54     1:40.60 (52.06)                                        
 26 Eisenberg, Sarah J        11 Express Swimming-MR  1:40.40    1:40.70        
                  45.92     1:40.70 (54.78)                                        
 27 McGUIRE, Mary C           12 Express Swimming-MR  1:43.54    1:41.18        
                  47.91     1:41.18 (53.27)                                        
 28 Peckman, Riley E          11 Express Swimming-MR  1:48.76    1:42.47        
                  48.28     1:42.47 (54.19)                                        
 29 Haverkamp, Emma G         11 RFAC-MR              1:58.03    1:46.29        
                  50.20     1:46.29 (56.09)                                        
 30 Hatch, Evie A             12 RFAC-MR              1:36.97    2:07.39        
                1:00.61   2:07.39 (1:06.78)                                        
 -- Phillips, Maya C          12 Silver Streaks-MR    1:43.36         DQ        
      Alternating Kick
                  44.07          DQ (49.37)                                        
 -- Choi, Sky                 11 RFAC-MR              1:35.75         DQ        
      One hand touch
                  48.58          DQ (51.79)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                35.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pociask, Brooke A         11 NDAC-MR                29.94      30.12 ZQ     
  2 Nobile, Ava C             12 FREE-MR                31.06      30.59 ZQ     
  3 Mroczek, Tatiana S        12 FREE-MR                31.11      31.08 JO     
  4 Quezada, Julia C          11 RFAC-MR                32.88      32.96 SILV   
  5 Stroub, Mia R             12 WISC-MR                32.90      33.02 SILV   
  6 McCaffrey, Kimberly E     11 PATS-MR                33.00      33.42 SILV   
  7 Abrams, Anna M            12 PATS-MR                32.54      33.52 SILV   
  8 Vallamattam, Annie        11 PATS-MR                33.08      33.81 SILV   
  9 Varon, Sophia             11 PATS-MR                33.11      33.85 SILV   
 10 Murray, Gabriella R       12 RFAC-MR                34.38      33.87 SILV   
 11 Gash, Allison M           11 PATS-MR                34.09      34.51 SILV   
 12 Triglia, Jacueline P      12 WISC-MR                32.67      34.60 SILV   
 13 Olivieri, Olivia          12 FREE-MR                37.34      35.80        
 14 O'Malley, Kate E          12 WISC-MR                34.89      35.92        
 15 Dickman, Rian             11 VAC-MR                 35.67      35.93        
 16 Valle, Ashley A           11 Express Swimming-MR    36.12      35.94        
 17 Jenkins, Shae K           11 NDAC-MR                38.65      35.98        
 18 Sanford, Lauren E         12 NDAC-MR                59.40      36.50        
 19 McGUIRE, Mary C           12 Express Swimming-MR    36.10      37.40        
 20 Olivieri, Sophia          12 FREE-MR                37.17      37.42        
 21 Dutton, Simone R          12 FREE-MR                38.29      38.10        
 22 Figueroa, Logan           11 WISC-MR                43.82      38.84        
 23 Fazzino, Angelina M       12 Express Swimming-MR    45.36      39.41        
 24 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR                40.85      39.57        
 25 Kaping, Brooke E          11 Express Swimming-MR    39.14      40.02        
 26 Thieke, Bridget M         11 Express Swimming-MR    36.81      40.15        
 27 Pallas, Morgan            12 WISC-MR                40.30      40.50        
 28 Eisenberg, Sarah J        11 Express Swimming-MR    40.69      42.40        
 29 Pethic, Kennedy R         11 NDAC-MR                59.40      43.18        
 30 Russell, Lauretta R       11 NDAC-MR                49.68      43.87        
 31 Singh, Cristina P         11 Express Swimming-MR    43.79      44.13        
 32 Choi, Sky                 11 RFAC-MR                41.71      44.27        
 33 Martone, Maria G          11 PATS-MR                45.67      44.29        
 34 Duggan, Makeda S          11 Express Swimming-MR    45.60      45.14        
 35 O'Brien, Amanda M         11 Express Swimming-MR    52.09      45.38        
 36 Nothnagle, Alexa G        11 Express Swimming-MR    49.50      45.44        
 37 Sansiviero, Regan P       11 Express Swimming-MR    39.57      46.06        
 38 Kablaoui, Yasmeen         11 RFAC-MR                43.33      46.33        
 39 Haverkamp, Emma G         11 RFAC-MR                45.70      46.47        
 40 Honig, Madison J          11 Express Swimming-MR    47.89      48.07        
 41 Berger, Ashley A          11 Express Swimming-MR    54.09      51.60        
 42 Hatch, Evie A             12 RFAC-MR              1:03.04      56.79        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:26.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pociask, Brooke A         11 NDAC-MR              1:10.97    1:08.85 ZQ     
                  31.40     1:08.85 (37.45)                                        
  2 Mroczek, Tatiana S        12 FREE-MR              1:09.01    1:10.09 JO     
                  34.08     1:10.09 (36.01)                                        
  3 Bubel, Val M              12 NDAC-MR              1:14.96    1:14.67 SILV   
                  33.77     1:14.67 (40.90)                                        
  4 Lopez, Isabella S         12 PATS-MR              1:13.11    1:15.08 SILV   
                  34.53     1:15.08 (40.55)                                        
  5 Quezada, Julia C          11 RFAC-MR              1:17.98    1:20.09 SILV   
                  34.45     1:20.09 (45.64)                                        
  6 Valle, Ashley A           11 Express Swimming-MR  1:22.60    1:21.03 SILV   
                  38.88     1:21.03 (42.15)                                        
  7 O'Malley, Kate E          12 WISC-MR              1:20.73    1:23.94 SILV   
                  37.53     1:23.94 (46.41)                                        
  8 Peckman, Riley E          11 Express Swimming-MR  1:53.15    1:26.64        
                  40.21     1:26.64 (46.43)                                        
  9 Olivieri, Olivia          12 FREE-MR              1:25.39    1:27.01        
                  37.17     1:27.01 (49.84)                                        
 10 Mroczek, Angelica S       12 FREE-MR              1:25.38    1:27.53        
                  40.98     1:27.53 (46.55)                                        
 10 Chen, Amy                 11 PATS-MR              1:46.70    1:27.53        
                  40.94     1:27.53 (46.59)                                        
 12 Olivieri, Sophia          12 FREE-MR              1:22.74    1:27.67        
                  36.83     1:27.67 (50.84)                                        
 13 Wienckowski, Grace A      11 VAC-MR                    NT    1:28.13        
                  40.15     1:28.13 (47.98)                                        
 14 Pallas, Morgan            12 WISC-MR              1:29.73    1:31.14        
                  43.03     1:31.14 (48.11)                                        
 15 Kaping, Brooke E          11 Express Swimming-MR  1:34.69    1:31.30        
                  42.93     1:31.30 (48.37)                                        
 16 Thieke, Bridget M         11 Express Swimming-MR  1:29.44    1:34.38        
                  42.80     1:34.38 (51.58)                                        
 -- Abrams, Anna M            12 PATS-MR              1:14.95         DQ        
      Arms underwater recovery
                  34.36          DQ (40.61)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
              1:18.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            12 PATS-MR              1:07.12    1:07.73 ZQ     
                  30.21     1:07.73 (37.52)                                        
  2 Nobile, Ava C             12 FREE-MR              1:11.01    1:08.92 ZQ     
                  32.33     1:08.92 (36.59)                                        
  3 Stroub, Mia R             12 WISC-MR              1:12.73    1:14.66 SILV   
                  33.37     1:14.66 (41.29)                                        
  4 Bubel, Val M              12 NDAC-MR              1:20.12    1:15.50 SILV   
                  36.76     1:15.50 (38.74)                                        
  5 Vallamattam, Annie        11 PATS-MR              1:16.19    1:16.88 SILV   
                  35.60     1:16.88 (41.28)                                        
  6 Dickman, Rian             11 VAC-MR               1:22.34    1:18.72        
                  36.39     1:18.72 (42.33)                                        
  7 Welsh, Lindsay            12 Express Swimming-MR  1:19.77    1:18.80        
                  36.57     1:18.80 (42.23)                                        
  8 Quezada, Julia C          11 RFAC-MR              1:20.05    1:19.43        
                  36.63     1:19.43 (42.80)                                        
  9 Murray, Gabriella R       12 RFAC-MR              1:20.32    1:19.75        
                  35.69     1:19.75 (44.06)                                        
 10 Jenkins, Shae K           11 NDAC-MR              1:24.12    1:20.25        
                  37.16     1:20.25 (43.09)                                        
 11 Fazzino, Angelina M       12 Express Swimming-MR  1:26.57    1:21.10        
                  38.45     1:21.10 (42.65)                                        
 12 Tatusko, Tabitha G        12 PATS-MR              1:18.59    1:21.15        
                  38.70     1:21.15 (42.45)                                        
 13 Wienckowski, Grace A      11 VAC-MR               1:28.08    1:21.51        
                  37.73     1:21.51 (43.78)                                        
 14 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR              1:20.82    1:21.54        
                  37.88     1:21.54 (43.66)                                        
 15 Valle, Ashley A           11 Express Swimming-MR  1:19.58    1:21.85        
                  37.77     1:21.85 (44.08)                                        
 16 Abrams, Anna M            12 PATS-MR              1:23.99    1:22.45        
                  35.70     1:22.45 (46.75)                                        
 17 Triglia, Jacueline P      12 WISC-MR              1:22.46    1:22.62        
                  38.03     1:22.62 (44.59)                                        
 18 Trieff, Lily S            12 Silver Streaks-MR    1:25.39    1:23.43        
                  39.93     1:23.43 (43.50)                                        
 19 Pallas, Morgan            12 WISC-MR              1:25.79    1:23.50        
                  38.67     1:23.50 (44.83)                                        
 20 Chenski, Emma S           11 PATS-MR              1:21.96    1:23.89        
                  40.37     1:23.89 (43.52)                                        
 21 McGUIRE, Mary C           12 Express Swimming-MR  1:24.81    1:24.40        
                  38.72     1:24.40 (45.68)                                        
 22 Mulieri, Kelsey           11 WISC-MR              1:23.29    1:24.68        
                  41.19     1:24.68 (43.49)                                        
 23 Choi, Sky                 11 RFAC-MR                   NT    1:26.07        
                  37.93     1:26.07 (48.14)                                        
 24 Olivieri, Sophia          12 FREE-MR              1:18.99    1:26.09        
                  38.22     1:26.09 (47.87)                                        
 25 Peckman, Riley E          11 Express Swimming-MR  1:31.16    1:26.56        
                  41.22     1:26.56 (45.34)                                        
 26 Figueroa, Logan           11 WISC-MR              1:32.07    1:26.76        
                  40.77     1:26.76 (45.99)                                        
 27 Singh, Cristina P         11 Express Swimming-MR  1:28.40    1:27.04        
                  41.67     1:27.04 (45.37)                                        
 28 Kaping, Brooke E          11 Express Swimming-MR  1:31.24    1:28.01        
                  42.48     1:28.01 (45.53)                                        
 29 O'Brien, Amanda M         11 Express Swimming-MR  1:35.30    1:28.31        
                  44.69     1:28.31 (43.62)                                        
 30 Olivieri, Olivia          12 FREE-MR              1:18.99    1:28.50        
                  37.94     1:28.50 (50.56)                                        
 31 Devoti, Julia T           12 WISC-MR              1:25.79    1:29.14        
                  41.09     1:29.14 (48.05)                                        
 32 Pethic, Kennedy R         11 NDAC-MR              1:42.74    1:30.20        
                  40.93     1:30.20 (49.27)                                        
 33 Eisenberg, Sarah J        11 Express Swimming-MR  1:46.76    1:30.93        
                  36.13     1:30.93 (54.80)                                        
 34 Duggan, Makeda S          11 Express Swimming-MR  1:40.77    1:34.46        
                  43.22     1:34.46 (51.24)                                        
 35 Haverkamp, Emma G         11 RFAC-MR              1:35.88    1:34.51        
                  44.89     1:34.51 (49.62)                                        
 36 Barnard, Victoria R       11 Express Swimming-MR  1:38.87    1:35.49        
                  45.99     1:35.49 (49.50)                                        
 37 Kablaoui, Yasmeen         11 RFAC-MR              1:41.48    1:43.68        
                  45.43     1:43.68 (58.25)                                        
 38 Hatch, Evie A             12 RFAC-MR              1:55.30    1:54.91        
                  36.51   1:54.91 (1:18.40)                                        
 -- Berger, Ashley A          11 Express Swimming-MR  1:43.21         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  49.73          DQ (54.89)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  ZQ
              2:30.49  JO
              2:48.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mroczek, Tatiana S        12 FREE-MR              2:31.23    2:30.07 JO     
                  32.23     1:09.74 (37.51)     1:56.00 (46.26)     2:30.07 (34.07)
  2 Stroub, Mia R             12 WISC-MR              2:41.18    2:38.65 SILV   
                  33.78     1:14.71 (40.93)     2:04.31 (49.60)     2:38.65 (34.34)
  3 Mroczek, Angelica S       12 FREE-MR              2:39.12    2:39.32 SILV   
                  39.10     1:20.63 (41.53)     2:02.94 (42.31)     2:39.32 (36.38)
  4 Gash, Allison M           11 PATS-MR              2:50.51    2:41.56 SILV   
                  35.19     1:15.28 (40.09)     2:06.39 (51.11)     2:41.56 (35.17)
  5 Winthal, Kyla L           11 PATS-MR              2:45.88    2:42.02 SILV   
                  37.67     1:18.22 (40.55)     2:06.72 (48.50)     2:42.02 (35.30)
  6 Bubel, Val M              12 NDAC-MR              2:52.11    2:42.31 SILV   
                  33.28     1:17.74 (44.46)     2:04.81 (47.07)     2:42.31 (37.50)
  7 Welsh, Lindsay            12 Express Swimming-MR       NT    2:50.78        
                  39.11     1:21.98 (42.87)     2:12.22 (50.24)     2:50.78 (38.56)
  8 Quezada, Julia C          11 RFAC-MR              2:50.85    2:53.13        
                  34.85     1:18.48 (43.63)     2:13.84 (55.36)     2:53.13 (39.29)
  9 Murray, Gabriella R       12 RFAC-MR              2:52.19    2:54.00        
                  37.02     1:21.75 (44.73)     2:16.04 (54.29)     2:54.00 (37.96)
 10 Fazzino, Angelina M       12 Express Swimming-MR  3:00.77    2:54.18        
                  40.74     1:24.12 (43.38)     2:16.75 (52.63)     2:54.18 (37.43)
 11 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR              3:04.63    2:54.67        
                  40.21     1:22.00 (41.79)     2:15.66 (53.66)     2:54.67 (39.01)
 12 Pallas, Morgan            12 WISC-MR              3:14.32    2:55.14        
                  40.93     1:27.85 (46.92)     2:16.38 (48.53)     2:55.14 (38.76)
 13 Mulieri, Kelsey           11 WISC-MR              2:57.23    3:01.56        
                  43.88     1:28.62 (44.74)     2:23.22 (54.60)     3:01.56 (38.34)
 14 McGUIRE, Mary C           12 Express Swimming-MR  3:05.80    3:03.17        
                  38.13     1:24.17 (46.04)     2:21.47 (57.30)     3:03.17 (41.70)
 15 Singh, Cristina P         11 Express Swimming-MR  3:07.72    3:08.88        
                  45.21     1:32.42 (47.21)     2:27.42 (55.00)     3:08.88 (41.46)
 16 Eisenberg, Sarah J        11 Express Swimming-MR  3:22.49    3:25.04        
                  47.04     1:44.99 (57.95)     2:39.15 (54.16)     3:25.04 (45.89)
 -- Choi, Sky                 11 RFAC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  43.23     1:29.35 (46.12)     2:22.80 (53.45)          DQ (40.89)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:57.20    1:53.40        
     1) McCaffrey, Kimberly E 11        2) Gash, Allison M 11             
     3) Vallamattam, Annie 11           4) Vitale, Miya N 12              
                  28.93       58.42 (29.49)     1:27.50 (29.08)     1:53.40 (25.90)
  2 Freedom Aquatics-MR  'A'                          1:55.99    1:54.81        
     1) Mroczek, Tatiana S 12           2) Olivieri, Olivia 12            
     3) Mroczek, Angelica S 12          4) Nobile, Ava C 12               
                  28.43       58.42 (29.99)     1:27.88 (29.46)     1:54.81 (26.93)
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:04.16    2:02.71        
     1) O'Malley, Kate E 12             2) Triglia, Jacueline P 12        
     3) Pallas, Morgan 12               4) Stroub, Mia R 12               
                  31.00     1:06.78 (35.78)     1:33.25 (26.47)     2:02.71 (29.46)
  4 Long Island Express-MR  'A'                       2:08.00    2:05.15        
     1) Valle, Ashley A 11              2) Singh, Cristina P 11           
     3) Thieke, Bridget M 11            4) Welsh, Lindsay 12              
                  30.17     1:02.65 (32.48)     1:35.21 (32.56)     2:05.15 (29.94)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:08.11    2:06.02        
     1) Sanford, Lauren E 12            2) Pethic, Kennedy R 11           
     3) Jenkins, Shae K 11              4) Pociask, Brooke A 11           
                  30.68     1:09.66 (38.98)     1:38.53 (28.87)     2:06.02 (27.49)
  6 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:09.47    2:06.99        
     1) Phillips, Grace M 11            2) Quezada, Julia C 11            
     3) Choi, Sky 11                    4) Murray, Gabriella R 12         
                  32.24     1:02.06 (29.82)     1:36.69 (34.63)     2:06.99 (30.30)
  7 Patriot Swim Team-MR  'B'                         2:05.32    2:07.36        
     1) Varon, Sophia 11                2) Abrams, Anna M 12              
     3) Chenski, Emma S 11              4) Martone, Maria G 11            
                  29.40     1:01.85 (32.45)     1:33.48 (31.63)     2:07.36 (33.88)
  8 Long Island Express-MR  'C'                       2:18.00    2:16.56        
     1) McGUIRE, Mary C 12              2) O'Brien, Amanda M 11           
     3) Peckman, Riley E 11             4) Kaping, Brooke E 11            
                  32.45     1:07.58 (35.13)     1:42.31 (34.73)     2:16.56 (34.25)
 -- Long Island Express-MR  'B'                       2:12.00         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Fazzino, Angelina M 12          2) Duggan, Makeda S 11            
     3) Eisenberg, Sarah J 11           4) Sansiviero, Regan P 11         
                  31.44     1:13.54 (42.10)     1:44.84 (31.30)          DQ (34.75)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:08.65    2:07.35        
     1) Mroczek, Tatiana S 12           2) Mroczek, Angelica S 12         
     3) Nobile, Ava C 12                4) Olivieri, Olivia 12            
                  31.42     1:06.61 (35.19)     1:36.71 (30.10)     2:07.35 (30.64)
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:11.44    2:09.90        
     1) McCaffrey, Kimberly E 11        2) Vallamattam, Annie 11          
     3) Vitale, Miya N 12               4) Lopez, Isabella S 12           
                  33.63     1:11.92 (38.29)     1:41.14 (29.22)     2:09.90 (28.76)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:10.11    2:15.42        
     1) Pociask, Brooke A 11            2) Sanford, Lauren E 12           
     3) Bubel, Val M 12                 4) Jenkins, Shae K 11             
                  32.37     1:10.59 (38.22)     1:42.85 (32.26)     2:15.42 (32.57)
  4 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:25.56    2:20.97        
     1) Murray, Gabriella R 12          2) Phillips, Grace M 11           
     3) Quezada, Julia C 11             4) Choi, Sky 11                   
                  36.15     1:16.93 (40.78)     1:48.86 (31.93)     2:20.97 (32.11)
  5 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:18.65    2:21.30        
     1) Stroub, Mia R 12                2) Mulieri, Kelsey 11             
     3) Triglia, Jacueline P 12         4) O'Malley, Kate E 12            
                  33.95     1:16.38 (42.43)     1:51.34 (34.96)     2:21.30 (29.96)
  6 Patriot Swim Team-MR  'B'                         2:24.57    2:21.45        
     1) Tatusko, Tabitha G 12           2) Chen, Amy 11                   
     3) Abrams, Anna M 12               4) Chenski, Emma S 11             
                  35.65     1:17.16 (41.51)     1:50.17 (33.01)     2:21.45 (31.28)
  7 Long Island Express-MR  'A'                       2:03.20    2:30.21        
     1) Valle, Ashley A 11              2) Kaping, Brooke E 11            
     3) McGUIRE, Mary C 12              4) Barnard, Victoria R 11         
                  34.34     1:18.05 (43.71)     1:54.40 (36.35)     2:30.21 (35.81)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  JO
                26.69  ZQ
                28.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholson, Isabel E       14 FREE-MR                25.61      25.49 JO     
  2 Cianciotto, Danielle C    14 FREE-MR                26.81      27.20 SILV   
  3 Yang, Kristen A           13 Express Swimming-MR    27.33      27.29 SILV   
  4 Waller, Brooke S          14 Express Swimming-MR    27.79      27.39 SILV   
  5 Jhong, Sara               13 Express Swimming-MR    27.48      27.58 SILV   
  5 Hayes, Brenna A           14 PATS-MR                27.98      27.58 SILV   
  7 Szydziak, Sally           13 WISC-MR                27.87      27.93 SILV   
  7 Armistead, Allison H      13 VAC-MR                 28.45      27.93 SILV   
  9 Amaro, Isabella L         13 NDAC-MR                27.97      28.11 SILV   
 10 Goodstone, Zoe K          14 Express Swimming-MR    28.90      28.13 SILV   
 11 Campagna, Hannah M        14 NDAC-MR                28.93      28.17 SILV   
 12 Catton, Chloe G           13 Express Swimming-MR    27.90      28.19 SILV   
 13 Hayes, Alana S            13 PATS-MR                28.25      28.29 SILV   
 14 Dickman, Mackenzie        13 VAC-MR                 28.60      28.31 SILV   
 15 Brita, Abigail E          14 Express Swimming-MR    28.83      28.45 SILV   
 16 Yen, Becca                13 RFAC-MR                29.06      28.52 SILV   
 17 Simpfenderfer, Kimberly   14 RFAC-MR                28.09      28.54 SILV   
 18 Cohen, Emily Z            13 RFAC-MR                28.38      28.64 SILV   
 19 Kayku, Melinda            14 WISC-MR                30.35      28.68 SILV   
 20 Kocik, Jacqueline B       13 NDAC-MR                29.00      28.78 SILV   
 21 Liebowitz, Arianna        14 WISC-MR                28.55      28.89        
 21 Warner, Breanna A         14 UNLIE-MR               28.24      28.89        
 23 Gehrlein, Sarah B         14 PATS-MR                30.07      29.04        
 24 Loughran, Megan R         13 RFAC-MR                29.29      29.10        
 25 Nunez, Gabby B            13 RFAC-MR                29.07      29.23        
 26 Guardino, Mya E           14 PATS-MR                29.43      29.29        
 27 McCUSKER, Lara N          14 Express Swimming-MR    29.29      29.79        
 28 Zhou, Amy X               14 PATS-MR                29.94      30.26        
 29 Scala, Claudia C          13 Express Swimming-MR    32.59      30.28        
 30 Cook, April M             13 RFAC-MR                30.30      30.50        
 31 Calabrese, Victoria       13 Express Swimming-MR    30.50      30.53        
 32 Prashad, Olivia T         14 Express Swimming-MR    31.12      30.59        
 33 Ryan, Caitlin M           14 WISC-MR                33.55      30.78        
 34 Thieke, Shannon E         13 Express Swimming-MR    30.88      31.20        
 35 Trevena, Olivia E         13 NDAC-MR                31.93      31.31        
 36 Satriano, Delia           13 VAC-MR                 32.61      31.44        
 37 Schuler, Leanna C         14 FREE-MR                30.85      31.61        
 38 Schlusselberg, Rachel     14 Express Swimming-MR    31.77      31.72        
 39 Feron, Ciara A            14 Express Swimming-MR    33.79      31.75        
 40 Donachie, Kayleigh D      13 VAC-MR                 34.10      32.57        
 41 Steinhauer, Berkeley L    13 Silver Streaks-MR      32.78      32.63        
 42 Hurley, Kaitlin           14 Express Swimming-MR    35.41      32.90        
 43 Noakes, Annie C           13 NDAC-MR                30.26      33.00        
 44 Eisenberg, Helen I        14 Express Swimming-MR    33.03      34.21        
 45 Panchal, Jadyn            13 Express Swimming-MR    33.70      34.26        
 46 Fishler, Arielle E        14 Express Swimming-MR    35.21      34.80        
 47 Shaub, Caitlin A          13 Express Swimming-MR       NT      40.02        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  JO
                57.99  ZQ
              1:03.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholson, Isabel E       14 FREE-MR                55.99      55.96 JO     
                  26.57       55.96 (29.39)                                        
  2 Cianciotto, Danielle C    14 FREE-MR                58.60      57.10 JO     
                  27.53       57.10 (29.57)                                        
  3 Jhong, Sara               13 Express Swimming-MR    59.80      59.58 SILV   
                  28.24       59.58 (31.34)                                        
  4 Waller, Brooke S          14 Express Swimming-MR  1:01.97    1:00.05 SILV   
                  28.30     1:00.05 (31.75)                                        
  5 Hayes, Brenna A           14 PATS-MR              1:00.11    1:00.14 SILV   
                  29.19     1:00.14 (30.95)                                        
  6 Szydziak, Sally           13 WISC-MR              1:00.61    1:00.37 SILV   
                  28.44     1:00.37 (31.93)                                        
  7 Catton, Chloe G           13 Express Swimming-MR    59.91    1:00.60 SILV   
                  28.88     1:00.60 (31.72)                                        
  8 Liebowitz, Arianna        14 WISC-MR                59.61    1:00.90 SILV   
                  29.18     1:00.90 (31.72)                                        
  9 Simpfenderfer, Kimberly   14 RFAC-MR              1:01.08    1:01.15 SILV   
                  29.02     1:01.15 (32.13)                                        
 10 Amaro, Isabella L         13 NDAC-MR              1:02.20    1:01.18 SILV   
                  29.47     1:01.18 (31.71)                                        
 11 Hayes, Alana S            13 PATS-MR              1:02.08    1:01.38 SILV   
                  29.41     1:01.38 (31.97)                                        
 12 Brita, Abigail E          14 Express Swimming-MR  1:02.14    1:01.40 SILV   
                  29.65     1:01.40 (31.75)                                        
 13 Yen, Becca                13 RFAC-MR              1:02.94    1:01.79 SILV   
                  30.03     1:01.79 (31.76)                                        
 14 Nunez, Gabby B            13 RFAC-MR              1:02.51    1:02.64 SILV   
                  29.94     1:02.64 (32.70)                                        
 15 Dickman, Mackenzie        13 VAC-MR               1:02.01    1:02.99 SILV   
                  29.85     1:02.99 (33.14)                                        
 16 Campagna, Hannah M        14 NDAC-MR              1:03.07    1:03.44        
                  29.64     1:03.44 (33.80)                                        
 17 Gehrlein, Sarah B         14 PATS-MR              1:06.35    1:03.69        
                  30.95     1:03.69 (32.74)                                        
 18 Loughran, Megan R         13 RFAC-MR              1:06.32    1:04.03        
                  31.33     1:04.03 (32.70)                                        
 19 Warner, Breanna A         14 UNLIE-MR             1:04.33    1:04.29        
                  30.58     1:04.29 (33.71)                                        
 20 Scala, Claudia C          13 Express Swimming-MR  1:09.01    1:04.53        
                  31.42     1:04.53 (33.11)                                        
 21 Guardino, Mya E           14 PATS-MR              1:04.80    1:04.79        
                  30.00     1:04.79 (34.79)                                        
 22 Cook, April M             13 RFAC-MR              1:07.59    1:04.87        
                  31.69     1:04.87 (33.18)                                        
 23 Calabrese, Victoria       13 Express Swimming-MR  1:06.38    1:06.43        
                  31.38     1:06.43 (35.05)                                        
 24 Storrs, Mackenzie E       13 NDAC-MR              1:07.01    1:06.67        
                  32.10     1:06.67 (34.57)                                        
 25 Thieke, Shannon E         13 Express Swimming-MR  1:06.50    1:07.06        
                  31.72     1:07.06 (35.34)                                        
 26 Feron, Ciara A            14 Express Swimming-MR  1:13.39    1:08.77        
                  33.14     1:08.77 (35.63)                                        
 27 Prashad, Olivia T         14 Express Swimming-MR  1:09.87    1:08.95        
                  32.83     1:08.95 (36.12)                                        
 28 Schlusselberg, Rachel     14 Express Swimming-MR  1:09.11    1:08.99        
                  32.53     1:08.99 (36.46)                                        
 28 Trevena, Olivia E         13 NDAC-MR              1:09.75    1:08.99        
                  32.06     1:08.99 (36.93)                                        
 30 Ryan, Caitlin M           14 WISC-MR              1:12.01    1:09.04        
                  32.15     1:09.04 (36.89)                                        
 31 Steinhauer, Berkeley L    13 Silver Streaks-MR    1:11.24    1:10.35        
                  33.34     1:10.35 (37.01)                                        
 32 Schuler, Leanna C         14 FREE-MR              1:12.18    1:10.81        
                  32.93     1:10.81 (37.88)                                        
 33 Noakes, Annie C           13 NDAC-MR              1:06.24    1:10.84        
                  33.67     1:10.84 (37.17)                                        
 34 Hurley, Kaitlin           14 Express Swimming-MR  1:17.25    1:11.63        
                  34.43     1:11.63 (37.20)                                        
 35 Ottman, Sydney M          13 NDAC-MR              1:17.41    1:14.24        
                  34.95     1:14.24 (39.29)                                        
 36 Eisenberg, Helen I        14 Express Swimming-MR  1:13.49    1:16.31        
                  35.20     1:16.31 (41.11)                                        
 37 Fishler, Arielle E        14 Express Swimming-MR  1:17.43    1:18.51        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.49  ZQ
              2:06.99  JO
              2:16.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholson, Isabel E       14 FREE-MR              2:04.64    2:01.43 ZQ     
  2 Yang, Kristen A           13 Express Swimming-MR  2:08.68    2:03.65 ZQ     
  3 Cianciotto, Danielle C    14 FREE-MR              2:11.45    2:06.61 JO     
  4 Jhong, Sara               13 Express Swimming-MR  2:10.27    2:09.50 SILV   
  5 Liebowitz, Arianna        14 WISC-MR              2:10.56    2:11.17 SILV   
  6 Szydziak, Sally           13 WISC-MR              2:12.04    2:12.12 SILV   
  7 Simpfenderfer, Kimberly   14 RFAC-MR              2:14.15    2:15.43 SILV   
  8 Nunez, Gabby B            13 RFAC-MR              2:20.00    2:20.74        
  9 Cook, April M             13 RFAC-MR              2:22.91    2:20.97        
 10 Loughran, Megan R         13 RFAC-MR              2:20.48    2:21.03        
 11 Cohen, Emily Z            13 RFAC-MR              2:26.96    2:21.07        
 12 Kocik, Jacqueline B       13 NDAC-MR              2:26.71    2:21.25        
 13 Gehrlein, Sarah B         14 PATS-MR              2:22.68    2:23.14        
 14 Storrs, Mackenzie E       13 NDAC-MR              2:32.83    2:24.66        
 15 Hurley, Kaitlin           14 Express Swimming-MR  2:38.70    2:32.58        
 16 Noakes, Annie C           13 NDAC-MR              2:31.93    2:37.56        
 17 Eisenberg, Helen I        14 Express Swimming-MR  2:47.00    2:47.30        
 -- Trevena, Olivia E         13 NDAC-MR              2:31.59         DQ        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:31.99  ZQ
              5:35.99  JO
              5:50.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yang, Kristen A           13 Express Swimming-MR  5:25.63    5:28.26 ZQ     
                  30.15     1:02.78 (32.63)     1:36.01 (33.23)     2:09.36 (33.35)
        2:42.80 (33.44)     3:16.63 (33.83)     3:49.91 (33.28)     4:23.40 (33.49)
        4:56.62 (33.22)     5:28.26 (31.64)                                        
  2 Jhong, Sara               13 Express Swimming-MR  5:46.29    5:47.10 SILV   
                  30.97     1:04.95 (33.98)     1:39.53 (34.58)     2:15.18 (35.65)
        2:50.32 (35.14)     3:26.30 (35.98)     4:01.87 (35.57)     4:37.38 (35.51)
        5:12.55 (35.17)     5:47.10 (34.55)                                        
  3 Szydziak, Sally           13 WISC-MR              6:12.06    5:56.37        
                  32.26     1:07.42 (35.16)     1:43.41 (35.99)     2:20.33 (36.92)
        2:56.08 (35.75)     3:33.09 (37.01)     4:09.37 (36.28)     4:46.74 (37.37)
        5:23.23 (36.49)     5:56.37 (33.14)                                        
  4 Brita, Abigail E          14 Express Swimming-MR  6:07.61    6:07.80        
                  31.15     1:06.32 (35.17)     1:42.32 (36.00)     2:20.05 (37.73)
        2:58.67 (38.62)     3:36.98 (38.31)     4:15.14 (38.16)     4:53.33 (38.19)
        5:31.34 (38.01)     6:07.80 (36.46)                                        
  5 Nunez, Gabby B            13 RFAC-MR              6:16.38    6:16.39        
                  32.63     1:08.64 (36.01)     1:46.44 (37.80)     2:25.09 (38.65)
        3:03.50 (38.41)     3:42.93 (39.43)     4:22.25 (39.32)     5:01.31 (39.06)
        5:39.73 (38.42)     6:16.39 (36.66)                                        
  6 Kayku, Melinda            14 WISC-MR              6:21.11    6:16.47        
                  32.77     1:08.62 (35.85)     1:46.11 (37.49)   3:02.56 (1:16.45)
        3:41.36 (38.80)                             4:20.81 ( )     5:00.96 (40.15)
        5:39.94 (38.98)     6:16.47 (36.53)                                        
  7 Cook, April M             13 RFAC-MR              6:18.16    6:17.98        
                  33.57     1:10.93 (37.36)     1:49.06 (38.13)     2:27.80 (38.74)
        3:06.86 (39.06)     3:45.56 (38.70)     4:24.29 (38.73)     5:02.86 (38.57)
        5:41.53 (38.67)     6:17.98 (36.45)                                        
  8 Cohen, Emily Z            13 RFAC-MR              6:24.24    6:18.58        
                  32.61     1:09.78 (37.17)     1:48.47 (38.69)     2:27.48 (39.01)
        3:07.08 (39.60)     3:46.15 (39.07)     4:25.03 (38.88)     5:04.20 (39.17)
        5:42.33 (38.13)     6:18.58 (36.25)                                        
  9 Schlusselberg, Rachel     14 Express Swimming-MR  6:26.12    6:19.56        
                  33.93     1:12.52 (38.59)     1:51.77 (39.25)     2:30.60 (38.83)
        3:09.07 (38.47)     3:47.26 (38.19)     4:26.11 (38.85)     5:04.83 (38.72)
        5:43.07 (38.24)     6:19.56 (36.49)                                        
 10 Loughran, Megan R         13 RFAC-MR              6:24.29    6:32.80        
                  34.49     1:13.19 (38.70)     1:52.70 (39.51)     2:32.83 (40.13)
        3:13.45 (40.62)     3:54.12 (40.67)     4:35.31 (41.19)     5:15.04 (39.73)
        5:54.56 (39.52)     6:32.80 (38.24)                                        
 11 Kocik, Jacqueline B       13 NDAC-MR              6:43.36    6:37.59        
                  34.94     1:13.39 (38.45)     1:53.00 (39.61)     2:33.70 (40.70)
        3:13.81 (40.11)     3:55.55 (41.74)     4:36.73 (41.18)     5:17.95 (41.22)
        5:59.14 (41.19)     6:37.59 (38.45)                                        
 12 Warner, Breanna A         14 UNLIE-MR             6:11.23    6:40.52        
                  33.91     1:12.99 (39.08)     1:54.32 (41.33)     2:35.80 (41.48)
        3:16.80 (41.00)     3:58.82 (42.02)     4:40.57 (41.75)     5:23.01 (42.44)
        6:04.41 (41.40)     6:40.52 (36.11)                                        
 13 Storrs, Mackenzie E       13 NDAC-MR              6:30.11    6:47.29        
                  34.64     1:13.16 (38.52)     1:53.64 (40.48)     2:35.44 (41.80)
        3:17.28 (41.84)     3:59.38 (42.10)     4:42.01 (42.63)     5:25.08 (43.07)
        6:06.95 (41.87)     6:47.29 (40.34)                                        
 14 Trevena, Olivia E         13 NDAC-MR              6:45.11    6:50.77        
                  34.84     1:13.98 (39.14)     1:55.57 (41.59)     2:38.02 (42.45)
        3:20.26 (42.24)     4:02.77 (42.51)     4:45.56 (42.79)     5:27.99 (42.43)
        6:10.90 (42.91)     6:50.77 (39.87)                                        
 15 Eisenberg, Helen I        14 Express Swimming-MR  7:26.61    7:41.27        
                  38.15     1:24.24 (46.09)     2:12.40 (48.16)     3:00.26 (47.86)
        3:47.98 (47.72)     4:35.95 (47.97)     5:24.21 (48.26)     6:10.53 (46.32)
        6:56.34 (45.81)     7:41.27 (44.93)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:15.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cianciotto, Danielle C    14 FREE-MR              1:02.61    1:02.80 ZQ     
                  30.63     1:02.80 (32.17)                                        
  2 Jhong, Sara               13 Express Swimming-MR  1:07.05    1:06.61 SILV   
                  32.24     1:06.61 (34.37)                                        
  3 Waller, Brooke S          14 Express Swimming-MR  1:05.98    1:06.77 SILV   
                  32.39     1:06.77 (34.38)                                        
  4 Nicholson, Isabel E       14 FREE-MR              1:10.46    1:06.86 SILV   
                  32.99     1:06.86 (33.87)                                        
  5 Liebowitz, Arianna        14 WISC-MR              1:05.88    1:06.88 SILV   
                  33.29     1:06.88 (33.59)                                        
  6 Simpfenderfer, Kimberly   14 RFAC-MR              1:04.80    1:07.94 SILV   
                  32.43     1:07.94 (35.51)                                        
  7 Catton, Chloe G           13 Express Swimming-MR  1:07.43    1:08.64 SILV   
                  33.29     1:08.64 (35.35)                                        
  8 Dickman, Mackenzie        13 VAC-MR               1:10.55    1:09.27 SILV   
                  34.13     1:09.27 (35.14)                                        
  9 Brita, Abigail E          14 Express Swimming-MR  1:08.68    1:09.31 SILV   
                  34.20     1:09.31 (35.11)                                        
 10 Hayes, Brenna A           14 PATS-MR              1:08.64    1:09.45 SILV   
                  34.35     1:09.45 (35.10)                                        
 11 Hayes, Alana S            13 PATS-MR              1:10.75    1:09.89 SILV   
                  34.49     1:09.89 (35.40)                                        
 12 Amaro, Isabella L         13 NDAC-MR              1:08.90    1:10.23 SILV   
                  34.67     1:10.23 (35.56)                                        
 13 Szydziak, Sally           13 WISC-MR              1:10.02    1:10.87 SILV   
                  34.82     1:10.87 (36.05)                                        
 14 Yen, Becca                13 RFAC-MR              1:13.11    1:11.22 SILV   
                  34.76     1:11.22 (36.46)                                        
 15 Gehrlein, Sarah B         14 PATS-MR              1:10.42    1:11.30 SILV   
                  34.93     1:11.30 (36.37)                                        
 16 Guardino, Mya E           14 PATS-MR              1:12.79    1:13.40 SILV   
                  35.63     1:13.40 (37.77)                                        
 17 Warner, Breanna A         14 UNLIE-MR             1:15.29    1:14.04 SILV   
                  35.57     1:14.04 (38.47)                                        
 18 Campagna, Hannah M        14 NDAC-MR              1:14.22    1:14.25 SILV   
                  35.85     1:14.25 (38.40)                                        
 19 Scala, Claudia C          13 Express Swimming-MR  1:16.73    1:14.46 SILV   
                  36.40     1:14.46 (38.06)                                        
 20 Nunez, Gabby B            13 RFAC-MR              1:15.35    1:15.22 SILV   
                  36.65     1:15.22 (38.57)                                        
 21 Thieke, Shannon E         13 Express Swimming-MR  1:17.63    1:16.88        
                  38.07     1:16.88 (38.81)                                        
 22 Trevena, Olivia E         13 NDAC-MR              1:19.34    1:18.14        
                  38.85     1:18.14 (39.29)                                        
 23 Cook, April M             13 RFAC-MR              1:16.11    1:19.35        
                  39.61     1:19.35 (39.74)                                        
 24 Steinhauer, Berkeley L    13 Silver Streaks-MR    1:20.95    1:19.86        
                  38.73     1:19.86 (41.13)                                        
 25 Calabrese, Victoria       13 Express Swimming-MR  1:20.08    1:19.94        
                  39.06     1:19.94 (40.88)                                        
 26 Storrs, Mackenzie E       13 NDAC-MR              1:19.02    1:20.16        
                  39.45     1:20.16 (40.71)                                        
 27 Prashad, Olivia T         14 Express Swimming-MR  1:19.45    1:20.28        
                  38.27     1:20.28 (42.01)                                        
 28 Schuler, Leanna C         14 FREE-MR              1:21.84    1:20.55        
 29 Loughran, Megan R         13 RFAC-MR              1:24.99    1:21.74        
                  39.08     1:21.74 (42.66)                                        
 30 Noakes, Annie C           13 NDAC-MR              1:23.56    1:22.86        
                  40.01     1:22.86 (42.85)                                        
 31 Schlusselberg, Rachel     14 Express Swimming-MR  1:25.18    1:24.22        
                  40.42     1:24.22 (43.80)                                        
 32 Feron, Ciara A            14 Express Swimming-MR  1:32.25    1:24.56        
                  41.58     1:24.56 (42.98)                                        
 33 Eisenberg, Helen I        14 Express Swimming-MR  1:26.24    1:26.70        
                  42.89     1:26.70 (43.81)                                        
 34 Fishler, Arielle E        14 Express Swimming-MR  1:35.49    1:31.90        
                  44.00     1:31.90 (47.90)                                        
 -- Ottman, Sydney M          13 NDAC-MR              1:28.26         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  41.14          DQ (44.34)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:23.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Brenna A           14 PATS-MR              1:13.45    1:11.75 ZQ     
                  34.54     1:11.75 (37.21)                                        
  2 Nicholson, Isabel E       14 FREE-MR              1:16.44    1:12.40 ZQ     
                  34.39     1:12.40 (38.01)                                        
  3 Yang, Kristen A           13 Express Swimming-MR  1:11.83    1:13.01 ZQ     
                  34.28     1:13.01 (38.73)                                        
  4 Cianciotto, Danielle C    14 FREE-MR              1:14.38    1:13.04 ZQ     
                  34.77     1:13.04 (38.27)                                        
  5 Brita, Abigail E          14 Express Swimming-MR  1:13.91    1:16.02 JO     
                  35.79     1:16.02 (40.23)                                        
  6 Szydziak, Sally           13 WISC-MR              1:18.93    1:17.17 SILV   
                  36.32     1:17.17 (40.85)                                        
  7 Campagna, Hannah M        14 NDAC-MR              1:16.80    1:17.30 SILV   
                  36.07     1:17.30 (41.23)                                        
  8 McCUSKER, Lara N          14 Express Swimming-MR  1:18.10    1:18.40 SILV   
                  36.81     1:18.40 (41.59)                                        
  9 Dickman, Mackenzie        13 VAC-MR               1:22.95    1:18.79 SILV   
                  37.18     1:18.79 (41.61)                                        
 10 Catton, Chloe G           13 Express Swimming-MR  1:19.65    1:18.85 SILV   
                  36.89     1:18.85 (41.96)                                        
 11 Scala, Claudia C          13 Express Swimming-MR  1:23.07    1:19.50 SILV   
                  37.65     1:19.50 (41.85)                                        
 12 Cohen, Emily Z            13 RFAC-MR              1:23.97    1:20.03 SILV   
                  38.42     1:20.03 (41.61)                                        
 13 Yen, Becca                13 RFAC-MR              1:20.26    1:20.32 SILV   
                  38.45     1:20.32 (41.87)                                        
 14 Waller, Brooke S          14 Express Swimming-MR  1:25.56    1:20.44 SILV   
                  37.81     1:20.44 (42.63)                                        
 15 Armistead, Allison H      13 VAC-MR               1:23.27    1:20.70 SILV   
                  37.98     1:20.70 (42.72)                                        
 16 Amaro, Isabella L         13 NDAC-MR              1:20.63    1:20.72 SILV   
                  37.48     1:20.72 (43.24)                                        
 17 Zhou, Amy X               14 PATS-MR              1:20.47    1:20.94 SILV   
                  39.81     1:20.94 (41.13)                                        
 18 Jhong, Sara               13 Express Swimming-MR  1:21.47    1:21.51 SILV   
                  38.30     1:21.51 (43.21)                                        
 19 Goodstone, Zoe K          14 Express Swimming-MR  1:23.87    1:21.70 SILV   
                  38.79     1:21.70 (42.91)                                        
 20 Kocik, Jacqueline B       13 NDAC-MR              1:20.55    1:21.96 SILV   
                  39.94     1:21.96 (42.02)                                        
 21 Kayku, Melinda            14 WISC-MR              1:24.07    1:22.27 SILV   
                  38.17     1:22.27 (44.10)                                        
 22 Hurley, Kaitlin           14 Express Swimming-MR       NT    1:23.19 SILV   
                  39.65     1:23.19 (43.54)                                        
 23 Trevena, Olivia E         13 NDAC-MR              1:24.00    1:23.31 SILV   
                  39.88     1:23.31 (43.43)                                        
 23 Simpfenderfer, Kimberly   14 RFAC-MR              1:23.86    1:23.31 SILV   
                  39.08     1:23.31 (44.23)                                        
 25 Schuler, Leanna C         14 FREE-MR              1:23.70    1:24.07        
                  38.44     1:24.07 (45.63)                                        
 26 Hayes, Alana S            13 PATS-MR              1:25.75    1:24.17        
                  39.59     1:24.17 (44.58)                                        
 27 Loughran, Megan R         13 RFAC-MR              1:27.19    1:26.50        
                  40.93     1:26.50 (45.57)                                        
 28 Ryan, Caitlin M           14 WISC-MR              1:30.38    1:26.52        
                  41.01     1:26.52 (45.51)                                        
 29 Nunez, Gabby B            13 RFAC-MR              1:25.77    1:26.81        
                  41.40     1:26.81 (45.41)                                        
 30 Schlusselberg, Rachel     14 Express Swimming-MR  1:31.39    1:27.08        
                  42.31     1:27.08 (44.77)                                        
 31 Feron, Ciara A            14 Express Swimming-MR  1:36.17    1:28.98        
                  43.26     1:28.98 (45.72)                                        
 32 Satriano, Delia           13 VAC-MR               1:32.05    1:29.98        
                  42.85     1:29.98 (47.13)                                        
 33 Eisenberg, Helen I        14 Express Swimming-MR  1:30.85    1:32.16        
                  42.22     1:32.16 (49.94)                                        
 34 Cook, April M             13 RFAC-MR              1:33.30    1:32.79        
                  43.73     1:32.79 (49.06)                                        
 35 Noakes, Annie C           13 NDAC-MR              1:34.90    1:36.05        
                  44.72     1:36.05 (51.33)                                        
 36 Calabrese, Victoria       13 Express Swimming-MR  1:43.07    1:38.89        
                  46.63     1:38.89 (52.26)                                        
 37 Thieke, Shannon E         13 Express Swimming-MR  1:47.25    1:40.07        
                  47.11     1:40.07 (52.96)                                        
 38 Steinhauer, Berkeley L    13 Silver Streaks-MR    1:42.88    1:41.04        
                  47.49     1:41.04 (53.55)                                        
 39 Fishler, Arielle E        14 Express Swimming-MR  1:42.25    1:43.99        
                  48.35     1:43.99 (55.64)                                        
 40 Panchal, Jadyn            13 Express Swimming-MR  2:21.56    1:46.40        
                  50.19     1:46.40 (56.21)                                        
 -- Warner, Breanna A         14 UNLIE-MR             1:24.96      55.41        
      Did not finish
                  40.58       55.41 (14.83)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Brenna A           14 PATS-MR              1:08.48    1:04.82 ZQ     
                  31.02     1:04.82 (33.80)                                        
  2 Nicholson, Isabel E       14 FREE-MR              1:12.83    1:05.64 JO     
                  30.08     1:05.64 (35.56)                                        
  3 Yang, Kristen A           13 Express Swimming-MR  1:07.47    1:08.03 SILV   
                  31.52     1:08.03 (36.51)                                        
  4 Waller, Brooke S          14 Express Swimming-MR  1:18.76    1:08.30 SILV   
                  31.30     1:08.30 (37.00)                                        
  5 Cianciotto, Danielle C    14 FREE-MR              1:14.95    1:08.59 SILV   
                  32.87     1:08.59 (35.72)                                        
  6 Szydziak, Sally           13 WISC-MR              1:09.34    1:10.02 SILV   
                  31.77     1:10.02 (38.25)                                        
  7 Hayes, Alana S            13 PATS-MR              1:11.44    1:10.88 SILV   
                  32.57     1:10.88 (38.31)                                        
  8 Brita, Abigail E          14 Express Swimming-MR  1:18.84    1:11.25 SILV   
                  33.93     1:11.25 (37.32)                                        
  9 Dickman, Mackenzie        13 VAC-MR               1:10.81    1:11.35 SILV   
                  32.88     1:11.35 (38.47)                                        
 10 Nunez, Gabby B            13 RFAC-MR              1:10.67    1:11.64        
                  33.82     1:11.64 (37.82)                                        
 11 Kocik, Jacqueline B       13 NDAC-MR              1:17.40    1:13.40        
                  34.75     1:13.40 (38.65)                                        
 12 Jhong, Sara               13 Express Swimming-MR  1:11.00    1:13.60        
                  34.52     1:13.60 (39.08)                                        
 13 Guardino, Mya E           14 PATS-MR              1:11.42    1:14.27        
                  32.80     1:14.27 (41.47)                                        
 14 Yen, Becca                13 RFAC-MR              1:17.39    1:14.75        
                  35.46     1:14.75 (39.29)                                        
 15 Liebowitz, Arianna        14 WISC-MR              1:11.15    1:15.47        
                  34.63     1:15.47 (40.84)                                        
 16 Goodstone, Zoe K          14 Express Swimming-MR  1:18.47    1:16.44        
                  35.35     1:16.44 (41.09)                                        
 17 Armistead, Allison H      13 VAC-MR               1:26.64    1:17.23        
                  35.38     1:17.23 (41.85)                                        
 18 McCUSKER, Lara N          14 Express Swimming-MR  1:19.02    1:17.31        
                  35.75     1:17.31 (41.56)                                        
 19 Trevena, Olivia E         13 NDAC-MR              1:21.16    1:17.77        
                  35.96     1:17.77 (41.81)                                        
 20 Cook, April M             13 RFAC-MR              1:24.77    1:19.49        
                  37.55     1:19.49 (41.94)                                        
 21 Catton, Chloe G           13 Express Swimming-MR  1:16.39    1:20.26        
                  34.70     1:20.26 (45.56)                                        
 22 Satriano, Delia           13 VAC-MR               1:21.80    1:20.32        
                  37.09     1:20.32 (43.23)                                        
 23 Loughran, Megan R         13 RFAC-MR              1:25.85    1:22.06        
                  38.44     1:22.06 (43.62)                                        
 24 Scala, Claudia C          13 Express Swimming-MR  1:33.32    1:22.11        
                  37.89     1:22.11 (44.22)                                        
 25 Calabrese, Victoria       13 Express Swimming-MR  1:26.54    1:24.45        
                  37.27     1:24.45 (47.18)                                        
 26 Donachie, Kayleigh D      13 VAC-MR                    NT    1:24.74        
                  38.44     1:24.74 (46.30)                                        
 27 Noakes, Annie C           13 NDAC-MR              1:19.72    1:25.36        
                  39.27     1:25.36 (46.09)                                        
 28 Schlusselberg, Rachel     14 Express Swimming-MR  1:24.32    1:26.34        
                  39.70     1:26.34 (46.64)                                        
 29 Thieke, Shannon E         13 Express Swimming-MR  1:28.72    1:28.71        
                  39.24     1:28.71 (49.47)                                        
 30 Steinhauer, Berkeley L    13 Silver Streaks-MR    1:29.35    1:31.73        
                  40.22     1:31.73 (51.51)                                        
 31 Fishler, Arielle E        14 Express Swimming-MR  1:35.09    1:35.55        
                  41.67     1:35.55 (53.88)                                        
 32 Eisenberg, Helen I        14 Express Swimming-MR  1:36.02    1:37.23        
                  45.14     1:37.23 (52.09)                                        
 33 Feron, Ciara A            14 Express Swimming-MR  1:26.56    1:37.42        
                  44.90     1:37.42 (52.52)                                        
 34 Schuler, Leanna C         14 FREE-MR              1:43.07    1:38.29        
                  46.37     1:38.29 (51.92)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  ZQ
              2:23.49  JO
              2:41.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cianciotto, Danielle C    14 FREE-MR              2:16.38    2:19.14 ZQ     
                  29.96     1:04.29 (34.33)     1:46.30 (42.01)     2:19.14 (32.84)
  2 Nicholson, Isabel E       14 FREE-MR              2:24.41    2:21.12 ZQ     
                  30.03     1:08.41 (38.38)     1:48.74 (40.33)     2:21.12 (32.38)
  3 Hayes, Brenna A           14 PATS-MR              2:25.21    2:23.39 JO     
                  31.45     1:09.64 (38.19)     1:49.99 (40.35)     2:23.39 (33.40)
  4 Brita, Abigail E          14 Express Swimming-MR  2:31.59    2:27.89 SILV   
                  32.87     1:10.31 (37.44)     1:53.58 (43.27)     2:27.89 (34.31)
  5 Szydziak, Sally           13 WISC-MR              2:28.37    2:28.13 SILV   
                  32.56     1:10.56 (38.00)     1:55.02 (44.46)     2:28.13 (33.11)
  6 Catton, Chloe G           13 Express Swimming-MR  2:28.16    2:28.88 SILV   
                  34.68     1:09.79 (35.11)     1:56.51 (46.72)     2:28.88 (32.37)
  7 Waller, Brooke S          14 Express Swimming-MR  2:34.52    2:30.34 SILV   
                  31.29     1:09.09 (37.80)     1:55.61 (46.52)     2:30.34 (34.73)
  8 Jhong, Sara               13 Express Swimming-MR  2:27.56    2:30.97 SILV   
                  33.93     1:11.95 (38.02)     1:57.08 (45.13)     2:30.97 (33.89)
  9 Amaro, Isabella L         13 NDAC-MR              2:38.57    2:31.88 SILV   
                  33.27     1:11.68 (38.41)     1:56.84 (45.16)     2:31.88 (35.04)
 10 Hayes, Alana S            13 PATS-MR              2:32.94    2:32.37 SILV   
                  33.45     1:10.38 (36.93)     1:57.92 (47.54)     2:32.37 (34.45)
 11 Simpfenderfer, Kimberly   14 RFAC-MR              2:26.50    2:33.15 SILV   
                  33.09     1:10.58 (37.49)     1:58.89 (48.31)     2:33.15 (34.26)
 12 Yen, Becca                13 RFAC-MR              2:31.99    2:33.27 SILV   
                  33.87     1:13.16 (39.29)     1:58.79 (45.63)     2:33.27 (34.48)
 13 Dickman, Mackenzie        13 VAC-MR               2:34.49    2:33.44 SILV   
                  33.94     1:12.79 (38.85)     1:58.04 (45.25)     2:33.44 (35.40)
 14 Campagna, Hannah M        14 NDAC-MR              2:35.78    2:37.15 SILV   
                  33.36     1:14.73 (41.37)     2:00.77 (46.04)     2:37.15 (36.38)
 15 Nunez, Gabby B            13 RFAC-MR              2:36.25    2:37.83 SILV   
                  33.38     1:13.98 (40.60)     2:01.78 (47.80)     2:37.83 (36.05)
 16 Scala, Claudia C          13 Express Swimming-MR  2:44.47    2:38.10 SILV   
                  35.80     1:17.26 (41.46)     2:01.77 (44.51)     2:38.10 (36.33)
 17 Trevena, Olivia E         13 NDAC-MR              2:48.80    2:41.28 SILV   
                  35.65     1:16.45 (40.80)     2:02.58 (46.13)     2:41.28 (38.70)
 18 Cook, April M             13 RFAC-MR              2:46.62    2:43.66        
                  36.55     1:17.67 (41.12)     2:09.12 (51.45)     2:43.66 (34.54)
 19 Loughran, Megan R         13 RFAC-MR              2:47.11    2:43.85        
                  37.72     1:22.54 (44.82)     2:09.82 (47.28)     2:43.85 (34.03)
 20 Warner, Breanna A         14 UNLIE-MR             2:53.21    2:46.37        
                  35.51     1:17.54 (42.03)     2:08.23 (50.69)     2:46.37 (38.14)
 21 Storrs, Mackenzie E       13 NDAC-MR              2:56.26    2:46.71        
                  37.37     1:23.57 (46.20)     2:08.59 (45.02)     2:46.71 (38.12)
 22 Gehrlein, Sarah B         14 PATS-MR              2:43.56    2:47.38        
                  36.29     1:15.97 (39.68)     2:07.61 (51.64)     2:47.38 (39.77)
 23 Schlusselberg, Rachel     14 Express Swimming-MR  2:54.10    2:49.99        
                  39.37     1:23.85 (44.48)     2:13.06 (49.21)     2:49.99 (36.93)
 24 Guardino, Mya E           14 PATS-MR              2:43.36    2:50.40        
                  33.09     1:13.38 (40.29)     2:07.90 (54.52)     2:50.40 (42.50)
 25 Schuler, Leanna C         14 FREE-MR              2:51.81    2:52.77        
                  41.27     1:24.06 (42.79)     2:13.38 (49.32)     2:52.77 (39.39)
 26 Calabrese, Victoria       13 Express Swimming-MR  3:01.58    2:54.59        
                  36.58     1:22.18 (45.60)     2:16.23 (54.05)     2:54.59 (38.36)
 27 Thieke, Shannon E         13 Express Swimming-MR  2:59.94    2:56.85        
                  39.35     1:21.60 (42.25)     2:20.41 (58.81)     2:56.85 (36.44)
 28 Feron, Ciara A            14 Express Swimming-MR  3:17.31    2:58.10        
                  43.79     1:28.35 (44.56)     2:17.77 (49.42)     2:58.10 (40.33)
 29 Noakes, Annie C           13 NDAC-MR              2:58.72    3:02.54        
                  39.57     1:26.14 (46.57)     2:20.21 (54.07)     3:02.54 (42.33)
 30 Steinhauer, Berkeley L    13 Silver Streaks-MR    3:03.09    3:03.70        
                  39.94     1:22.12 (42.18)     2:19.94 (57.82)     3:03.70 (43.76)
 31 Eisenberg, Helen I        14 Express Swimming-MR  3:04.59    3:05.03        
                  43.44     1:31.31 (47.87)     2:21.40 (50.09)     3:05.03 (43.63)
 32 Ottman, Sydney M          13 NDAC-MR              3:00.11    3:11.28        
                  44.18     1:33.29 (49.11)     2:26.73 (53.44)     3:11.28 (44.55)
 33 Fishler, Arielle E        14 Express Swimming-MR  3:12.37    3:12.28        
                  41.04     1:31.23 (50.19)     2:28.91 (57.68)     3:12.28 (43.37)
 -- Hurley, Kaitlin           14 Express Swimming-MR  3:17.56         DQ        
                  39.85     1:26.57 (46.72)     2:17.35 (50.78)          DQ (42.46)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  ZQ
              5:06.99  JO
              5:25.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yang, Kristen A           13 Express Swimming-MR  4:57.19    4:59.85 ZQ     
                  33.45     1:11.72 (38.27)     1:50.04 (38.32)     2:28.21 (38.17)
        3:09.48 (41.27)     3:52.48 (43.00)     4:27.01 (34.53)     4:59.85 (32.84)
  2 Simpfenderfer, Kimberly   14 RFAC-MR              5:15.56    5:24.02 SILV   
                  35.16     1:16.26 (41.10)     1:56.04 (39.78)     2:35.38 (39.34)
        3:23.91 (48.53)     4:12.14 (48.23)     4:48.39 (36.25)     5:24.02 (35.63)
  3 Goodstone, Zoe K          14 Express Swimming-MR  5:53.97    5:35.86        
                  35.86     1:18.47 (42.61)     1:57.52 (39.05)     2:38.41 (40.89)
        3:29.23 (50.82)     4:20.15 (50.92)     4:57.46 (37.31)     5:35.86 (38.40)
  4 Nunez, Gabby B            13 RFAC-MR                   NT    5:37.43        
                  34.82     1:15.67 (40.85)     1:59.25 (43.58)     2:42.14 (42.89)
        3:31.13 (48.99)     4:20.83 (49.70)     4:59.54 (38.71)     5:37.43 (37.89)
  5 Cohen, Emily Z            13 RFAC-MR                   NT    5:40.61        
                  37.97     1:22.82 (44.85)     2:06.58 (43.76)     2:49.53 (42.95)
        3:36.80 (47.27)     4:24.36 (47.56)     5:03.74 (39.38)     5:40.61 (36.87)
 -- Jhong, Sara               13 Express Swimming-MR  5:15.35         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn - back
                  35.13     1:16.14 (41.01)     1:55.27 (39.13)     2:35.07 (39.80)
        3:20.84 (45.77)     4:07.84 (47.00)     4:44.20 (36.36)          DQ (34.66)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:56.00    1:51.84        
     1) Simpfenderfer, Kimberly H 14    2) Nunez, Gabby B 13              
     3) Yen, Becca 13                   4) Cohen, Emily Z 13              
                  28.45       57.07 (28.62)     1:24.58 (27.51)     1:51.84 (27.26)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:58.00    1:53.84        
     1) Jhong, Sara 13                  2) Calabrese, Victoria 13         
     3) Schlusselberg, Rachel 14        4) Waller, Brooke S 14            
                  27.22       57.65 (30.43)     1:27.04 (29.39)     1:53.84 (26.80)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:55.11    1:58.74        
     1) Amaro, Isabella L 13            2) Trevena, Olivia E 13           
     3) Storrs, Mackenzie E 13          4) Campagna, Hannah M 14          
                  28.51       59.70 (31.19)     1:30.37 (30.67)     1:58.74 (28.37)
  4 Long Island Express-MR  'B'                       2:06.00    2:01.91        
     1) Scala, Claudia C 13             2) Feron, Ciara A 14              
     3) Thieke, Shannon E 13            4)                                
                  30.38     1:02.97 (32.59)     1:33.40 (30.43)     2:01.91 (28.51)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       2:02.00    2:07.48        
     1) Jhong, Sara 13                  2) McCUSKER, Lara N 14            
     3) Brita, Abigail E 14             4) Waller, Brooke S 14            
                  32.14     1:09.93 (37.79)     1:40.10 (30.17)     2:07.48 (27.38)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:09.28    2:09.45        
     1) Simpfenderfer, Kimberly H 14    2) Yen, Becca 13                  
     3) Nunez, Gabby B 13               4) Cohen, Emily Z 13              
                  32.56     1:09.82 (37.26)     1:41.64 (31.82)     2:09.45 (27.81)
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:13.43    2:10.41        
     1) Liebowitz, Arianna 14           2) Kayku, Melinda 14              
     3) Szydziak, Sally 13              4) Ryan, Caitlin M 14             
                  32.48     1:09.38 (36.90)     1:40.40 (31.02)     2:10.41 (30.01)
  4 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:13.17    2:12.33        
     1) Hayes, Brenna A 14              2) Guardino, Mya E 14             
     3) Hayes, Alana S 13               4) Zhou, Amy X 14                 
                  33.02     1:13.46 (40.44)     1:43.36 (29.90)     2:12.33 (28.97)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:01.11    2:15.42        
     1) Trevena, Olivia E 13            2) Campagna, Hannah M 14          
     3) Kocik, Jacqueline B 13          4) Noakes, Annie C 13             
                  36.60     1:14.74 (38.14)     1:42.81 (28.07)     2:15.42 (32.61)
  6 Long Island Express-MR  'B'                       2:12.01    2:18.49        
     1) Goodstone, Zoe K 14             2) Eisenberg, Helen I 14          
     3) Scala, Claudia C 13             4) Thieke, Shannon E 13           
                  32.94     1:13.09 (40.15)     1:48.34 (35.25)     2:18.49 (30.15)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.69  METS
                26.29  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Kendra S          16 PATS-MR                25.14      25.71 ZQ     
  2 Elcott, Ina M             17 RFAC-MR                24.96      26.14 ZQ     
  3 Mackrel, Naima J          17 NDAC-MR                25.09      26.26 ZQ     
  4 Simpfenderfer, Heidi M    16 RFAC-MR                25.13      26.63        
  5 Bartolone, Ashley A       16 FREE-MR                25.94      26.68        
  6 Stortini, Tessa N         18 NDAC-MR                26.51      26.73        
  7 Reining, Emma R           17 RFAC-MR                26.48      26.80        
  8 Rendon, Jazmin            17 NDAC-MR                26.80      26.98        
  9 Vanella, Nicolette L      15 Express Swimming-MR    27.52      27.04        
 10 Uttaro, Elena P           15 FREE-MR                27.58      27.06        
 11 Patierno, Ashley J        15 NDAC-MR                26.29      27.15        
 12 Lusuriello, Daniela       15 VAC-MR                 26.55      27.32        
 13 Thompson, Anna M          15 Express Swimming-MR    25.88      27.39        
 14 Cohen, Jessica Z          15 RFAC-MR                26.00      27.47        
 15 Modafferi, Mia            15 NDAC-MR                26.30      27.61        
 16 Baione, Rebecca K         16 RFAC-MR                27.23      27.72        
 17 Cavotti, Emily C          15 NDAC-MR                27.32      27.73        
 17 Klicpera, Samantha K      17 Express Swimming-MR    27.21      27.73        
 19 Diehl, Amber M            15 NDAC-MR                26.28      27.75        
 20 Rullo, Allyssa K          16 Express Swimming-MR    27.36      27.98        
 21 Karadeniz, Selin          16 RFAC-MR                27.48      28.13        
 21 Gilsenan, Elizabeth       15 FREE-MR                28.49      28.13        
 23 Yen, Amanda C             15 RFAC-MR                27.75      28.34        
 24 Davi, Julia G             15 WISC-MR                27.61      28.50        
 25 Malloy, Jenna R           15 FREE-MR                29.70      28.55        
 26 Burns, Emily F            15 Express Swimming-MR    27.80      28.63        
 27 Kortright, Amber M        15 WISC-MR                29.01      28.74        
 28 Henn, Isabel R            16 Express Swimming-MR    28.17      28.90        
 29 Woodiwiss, Rachel M       15 Express Swimming-MR    28.43      29.15        
 30 Camacho, Kaitlin G        15 Express Swimming-MR    30.65      29.17        
 31 Jumpp, Micah B            16 PATS-MR                27.15      29.28        
 32 Sistare, Kate M           17 NDAC-MR                28.39      29.39        
 33 Newhard, Caitlin M        16 PATS-MR                28.24      29.50        
 34 Szydziak, Abigail         15 WISC-MR                29.28      29.55        
 35 Meier, MaryBeth X         15 PATS-MR                29.69      29.83        
 36 Herrera, Loana A          15 Express Swimming-MR    30.91      29.89        
 37 Bubel, Emily T            15 NDAC-MR                30.33      30.27        
 38 Krucher, Shaelyn L        15 WISC-MR                29.85      30.40        
 39 McDonald, Kelly M         15 Express Swimming-MR    29.74      30.45        
 40 Culkin, Shannon M         16 WISC-MR                30.00      30.71        
 41 Hovanec, Brooke S         15 WISC-MR                30.50      31.01        
 42 Patierno, Katelyn J       17 NDAC-MR                30.55      31.61        
 43 Burke, Madeline R         15 Express Swimming-MR    32.09      32.02        
 44 Cassetta, Jamie L         15 Express Swimming-MR    30.91      32.14        
 45 Giordano, Colleen         16 WISC-MR                31.54      32.44        
 46 Horan, Kristina E         15 Express Swimming-MR    31.19      32.56        
 47 Murphy, Daniella          12 PATS-MR                41.30      41.31        
 48 Murphy, Vanessa            9 PATS-MR              1:01.40      56.50        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.89  METS
                57.19  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Kendra S          16 PATS-MR                56.08      54.73 METS   
                  26.26       54.73 (28.47)                                        
  2 Elcott, Ina M             17 RFAC-MR                54.16      56.47 ZQ     
                  26.73       56.47 (29.74)                                        
  3 Simpfenderfer, Heidi M    16 RFAC-MR                54.72      57.16 ZQ     
                  27.25       57.16 (29.91)                                        
  4 Vanella, Nicolette L      15 Express Swimming-MR    57.76      57.42        
                  28.08       57.42 (29.34)                                        
  5 Yen, Amanda C             15 RFAC-MR              1:00.41      58.41        
                  28.01       58.41 (30.40)                                        
  6 Uttaro, Elena P           15 FREE-MR                58.83      58.44        
                  28.03       58.44 (30.41)                                        
  7 Rendon, Jazmin            17 NDAC-MR                57.71      58.48        
                  27.51       58.48 (30.97)                                        
  8 Cohen, Jessica Z          15 RFAC-MR                55.07      58.70        
                  28.29       58.70 (30.41)                                        
  9 Karadeniz, Selin          16 RFAC-MR                57.98      58.90        
                  28.21       58.90 (30.69)                                        
 10 Thompson, Anna M          15 Express Swimming-MR    57.47      59.06        
                  28.18       59.06 (30.88)                                        
 11 Stortini, Tessa N         18 NDAC-MR                58.09      59.22        
                  27.35       59.22 (31.87)                                        
 12 Klicpera, Samantha K      17 Express Swimming-MR    58.84      59.23        
                  28.02       59.23 (31.21)                                        
 13 Kontos, Kristina P        15 WISC-MR                59.75      59.36        
                  28.65       59.36 (30.71)                                        
 14 Bartolone, Ashley A       16 FREE-MR                59.09    1:00.02        
                  28.24     1:00.02 (31.78)                                        
 15 Modafferi, Mia            15 NDAC-MR                57.50    1:00.07        
                  28.77     1:00.07 (31.30)                                        
 16 Henn, Isabel R            16 Express Swimming-MR  1:00.10    1:00.14        
                  29.16     1:00.14 (30.98)                                        
 16 Rullo, Allyssa K          16 Express Swimming-MR    59.93    1:00.14        
                  28.52     1:00.14 (31.62)                                        
 18 Burns, Emily F            15 Express Swimming-MR    59.38    1:00.54        
                  29.25     1:00.54 (31.29)                                        
 19 Newhard, Caitlin M        16 PATS-MR                59.69    1:00.77        
                  29.04     1:00.77 (31.73)                                        
 20 Behrens, Erin N           15 NDAC-MR              1:00.24    1:00.82        
                  29.45     1:00.82 (31.37)                                        
 21 Gilsenan, Elizabeth       15 FREE-MR              1:02.47    1:00.94        
                  29.10     1:00.94 (31.84)                                        
 21 Reining, Emma R           17 RFAC-MR                56.32    1:00.94        
                  28.54     1:00.94 (32.40)                                        
 23 Malloy, Jenna R           15 FREE-MR              1:04.84    1:01.27        
                  29.22     1:01.27 (32.05)                                        
 24 Woodiwiss, Rachel M       15 Express Swimming-MR  1:02.32    1:01.55        
                  29.72     1:01.55 (31.83)                                        
 25 Kortright, Amber M        15 WISC-MR              1:03.18    1:03.01        
                  30.17     1:03.01 (32.84)                                        
 26 Camacho, Kaitlin G        15 Express Swimming-MR  1:07.96    1:04.04        
                  30.10     1:04.04 (33.94)                                        
 27 Herrera, Loana A          15 Express Swimming-MR  1:08.02    1:04.06        
                  30.75     1:04.06 (33.31)                                        
 28 Cavotti, Emily C          15 NDAC-MR              1:03.65    1:04.46        
                  30.59     1:04.46 (33.87)                                        
 29 Lopez, Isabella S         12 PATS-MR              1:02.34    1:04.74        
                  30.24     1:04.74 (34.50)                                        
 30 Jumpp, Micah B            16 PATS-MR                59.83    1:05.60        
                  30.26     1:05.60 (35.34)                                        
 31 Culkin, Shannon M         16 WISC-MR              1:07.00    1:05.66        
                  31.05     1:05.66 (34.61)                                        
 32 Meier, MaryBeth X         15 PATS-MR              1:05.74    1:06.31        
                  31.40     1:06.31 (34.91)                                        
 33 Krucher, Shaelyn L        15 WISC-MR              1:07.08    1:07.94        
                  31.77     1:07.94 (36.17)                                        
 34 McDonald, Kelly M         15 Express Swimming-MR  1:07.03    1:08.24        
                  31.94     1:08.24 (36.30)                                        
 35 Cassetta, Jamie L         15 Express Swimming-MR  1:07.67    1:08.59        
                  32.12     1:08.59 (36.47)                                        
 36 Horan, Kristina E         15 Express Swimming-MR  1:07.88    1:08.86        
                  32.82     1:08.86 (36.04)                                        
 37 Giordano, Colleen         16 WISC-MR              1:07.60    1:09.31        
                  33.04     1:09.31 (36.27)                                        
 38 Burke, Madeline R         15 Express Swimming-MR  1:12.29    1:11.22        
                  33.09     1:11.22 (38.13)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  METS
              2:02.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina M             17 RFAC-MR              2:00.97    2:04.72        
                  28.97     1:00.15 (31.18)     1:32.56 (32.41)     2:04.72 (32.16)
  2 Baione, Rebecca K         16 RFAC-MR              2:03.82    2:05.33        
                  28.39       59.94 (31.55)     1:32.62 (32.68)     2:05.33 (32.71)
  3 Cohen, Jessica Z          15 RFAC-MR              1:58.81    2:05.39        
                  29.16     1:01.01 (31.85)     1:33.38 (32.37)     2:05.39 (32.01)
  4 Vanella, Nicolette L      15 Express Swimming-MR  2:07.93    2:05.65        
                  30.04     1:01.22 (31.18)     1:33.56 (32.34)     2:05.65 (32.09)
  5 Burns, Emily F            15 Express Swimming-MR  2:06.69    2:05.70        
                  29.98     1:02.33 (32.35)     1:34.30 (31.97)     2:05.70 (31.40)
  6 Uttaro, Elena P           15 FREE-MR              2:09.82    2:05.77        
                  29.03     1:00.81 (31.78)     1:33.43 (32.62)     2:05.77 (32.34)
  7 Karadeniz, Selin          16 RFAC-MR              2:04.08    2:08.53        
                  29.72     1:01.33 (31.61)     1:34.80 (33.47)     2:08.53 (33.73)
  8 Klicpera, Samantha K      17 Express Swimming-MR  2:09.93    2:08.72        
                  29.20     1:00.50 (31.30)     1:33.71 (33.21)     2:08.72 (35.01)
  9 Reining, Emma R           17 RFAC-MR              2:01.13    2:09.01        
                  29.17     1:02.23 (33.06)     1:35.50 (33.27)     2:09.01 (33.51)
 10 Caldwell, Julia A         17 RFAC-MR              2:01.91    2:09.19        
                  30.56     1:02.70 (32.14)     1:36.04 (33.34)     2:09.19 (33.15)
 11 Yen, Amanda C             15 RFAC-MR              2:06.85    2:10.72        
                  30.52     1:03.49 (32.97)     1:37.02 (33.53)     2:10.72 (33.70)
 12 Behrens, Erin N           15 NDAC-MR              2:03.21    2:11.65        
                  29.54     1:02.84 (33.30)     1:37.32 (34.48)     2:11.65 (34.33)
 13 Henn, Isabel R            16 Express Swimming-MR  2:11.71    2:12.10        
                  30.29     1:03.39 (33.10)     1:37.53 (34.14)     2:12.10 (34.57)
 14 Gilsenan, Elizabeth       15 FREE-MR              2:17.63    2:14.57        
                  31.19     1:05.20 (34.01)     1:39.71 (34.51)     2:14.57 (34.86)
 15 Bubel, Emily T            15 NDAC-MR              2:25.33    2:14.69        
                  31.00     1:04.62 (33.62)     1:40.02 (35.40)     2:14.69 (34.67)
 16 Diehl, Amber M            15 NDAC-MR              2:11.11    2:14.81        
                  30.88     1:05.74 (34.86)     1:41.10 (35.36)     2:14.81 (33.71)
 17 Mackrel, Naima J          17 NDAC-MR              2:04.18    2:16.79        
                  30.39     1:04.99 (34.60)     1:40.91 (35.92)     2:16.79 (35.88)
 18 Rullo, Allyssa K          16 Express Swimming-MR  2:17.29    2:18.87        
                  31.05     1:06.36 (35.31)     1:42.74 (36.38)     2:18.87 (36.13)
 19 Sistare, Kate M           17 NDAC-MR              2:20.40    2:19.32        
                  31.79     1:06.77 (34.98)     1:42.80 (36.03)     2:19.32 (36.52)
 20 Wirkowski, Kristina E     17 Express Swimming-MR  2:21.58    2:25.65        
                  32.64     1:09.31 (36.67)     1:47.55 (38.24)     2:25.65 (38.10)
 21 Cavotti, Emily C          15 NDAC-MR              2:24.19    2:29.08        
                  33.08     1:10.70 (37.62)     1:50.40 (39.70)     2:29.08 (38.68)
 22 Krucher, Shaelyn L        15 WISC-MR              2:28.29    2:29.29        
                  33.79     1:12.29 (38.50)   2:29.29 (1:17.00)                    
 -- Simpfenderfer, Heidi M    16 RFAC-MR              1:55.22         DQ        
                  28.90       59.99 (31.09)     1:31.81 (31.82)          DQ (31.87)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:14.99  METS
              5:27.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Emily F            15 Express Swimming-MR  5:32.03    5:32.33        
                  30.54     1:03.27 (32.73)     1:36.57 (33.30)     2:09.81 (33.24)
        2:43.52 (33.71)     3:17.47 (33.95)     3:51.81 (34.34)     4:25.76 (33.95)
        4:59.69 (33.93)     5:32.33 (32.64)                                        
  2 Reining, Emma R           17 RFAC-MR              5:32.84    5:37.37        
                  29.63     1:03.18 (33.55)     1:37.21 (34.03)     2:11.47 (34.26)
        2:46.10 (34.63)     3:20.94 (34.84)     3:56.30 (35.36)     4:30.47 (34.17)
        5:04.75 (34.28)     5:37.37 (32.62)                                        
  3 Baione, Rebecca K         16 RFAC-MR              5:32.33    5:37.51        
                  29.99     1:03.03 (33.04)     1:37.07 (34.04)     2:11.50 (34.43)
        2:45.98 (34.48)     3:20.48 (34.50)     3:55.80 (35.32)     4:30.67 (34.87)
        5:05.50 (34.83)     5:37.51 (32.01)                                        
  4 Kontos, Kristina P        15 WISC-MR              5:40.00    5:39.60        
                  29.15     1:01.14 (31.99)     1:34.59 (33.45)     2:09.06 (34.47)
        2:43.93 (34.87)     3:18.95 (35.02)     3:54.20 (35.25)     4:30.13 (35.93)
        5:06.00 (35.87)     5:39.60 (33.60)                                        
  5 Uttaro, Elena P           15 FREE-MR              5:46.89    5:41.04        
                  30.40     1:04.16 (33.76)     1:38.04 (33.88)     2:11.92 (33.88)
        2:46.46 (34.54)     3:21.10 (34.64)     3:55.88 (34.78)     4:31.49 (35.61)
        5:06.54 (35.05)     5:41.04 (34.50)                                        
  6 Elcott, Ina M             17 RFAC-MR              5:38.28    5:42.62        
                  30.73     1:04.48 (33.75)     1:38.99 (34.51)     2:13.61 (34.62)
        2:48.29 (34.68)     3:22.99 (34.70)     3:57.62 (34.63)     4:32.55 (34.93)
        5:08.31 (35.76)     5:42.62 (34.31)                                        
  7 Vanella, Nicolette L      15 Express Swimming-MR  5:42.74    5:45.09        
                  30.39     1:04.14 (33.75)     1:39.08 (34.94)     2:14.34 (35.26)
        2:49.59 (35.25)     3:25.66 (36.07)     4:01.56 (35.90)     4:36.63 (35.07)
        5:11.47 (34.84)     5:45.09 (33.62)                                        
  8 Karadeniz, Selin          16 RFAC-MR              5:33.86    5:46.10        
                  30.87     1:04.40 (33.53)     1:38.84 (34.44)     2:13.92 (35.08)
        2:49.21 (35.29)     3:24.72 (35.51)     4:00.36 (35.64)     4:35.70 (35.34)
        5:11.39 (35.69)     5:46.10 (34.71)                                        
  9 Klicpera, Samantha K      17 Express Swimming-MR  5:45.93    5:47.85        
                  31.45     1:05.41 (33.96)     1:40.17 (34.76)     2:15.54 (35.37)
        2:50.65 (35.11)     3:26.55 (35.90)     4:02.07 (35.52)     4:37.89 (35.82)
        5:12.82 (34.93)     5:47.85 (35.03)                                        
 10 Behrens, Erin N           15 NDAC-MR              6:05.81    5:51.41        
                  31.57     1:06.67 (35.10)     1:41.96 (35.29)     2:17.73 (35.77)
        2:53.40 (35.67)     3:28.91 (35.51)     4:05.30 (36.39)     4:41.02 (35.72)
        5:17.44 (36.42)     5:51.41 (33.97)                                        
 11 Yen, Amanda C             15 RFAC-MR              5:42.69    5:51.57        
                  31.40     1:05.33 (33.93)     1:40.32 (34.99)     2:15.92 (35.60)
        2:51.89 (35.97)     3:28.03 (36.14)     4:04.19 (36.16)     4:40.37 (36.18)
        5:16.09 (35.72)     5:51.57 (35.48)                                        
 12 Henn, Isabel R            16 Express Swimming-MR  6:05.34    5:54.12        
                  31.55     1:06.91 (35.36)     1:43.37 (36.46)     2:19.88 (36.51)
        2:55.83 (35.95)     3:31.95 (36.12)     4:08.46 (36.51)     4:45.01 (36.55)
        5:20.42 (35.41)     5:54.12 (33.70)                                        
 13 Cohen, Jessica Z          15 RFAC-MR              5:24.92    5:56.63        
                  30.34     1:04.35 (34.01)     1:40.13 (35.78)     2:16.96 (36.83)
        2:53.59 (36.63)     3:30.46 (36.87)     4:06.77 (36.31)     4:43.50 (36.73)
        5:20.24 (36.74)     5:56.63 (36.39)                                        
 14 Mackrel, Naima J          17 NDAC-MR              5:42.13    5:57.02        
                  30.02     1:05.27 (35.25)     1:42.18 (36.91)     2:19.38 (37.20)
        2:56.05 (36.67)     3:33.50 (37.45)     4:09.70 (36.20)     4:46.55 (36.85)
        5:23.83 (37.28)     5:57.02 (33.19)                                        
 15 Diehl, Amber M            15 NDAC-MR              6:18.11    6:01.14        
                  31.35     1:07.31 (35.96)     1:43.83 (36.52)     2:21.08 (37.25)
        2:58.65 (37.57)     3:35.19 (36.54)     4:13.65 (38.46)     4:51.49 (37.84)
        5:27.80 (36.31)     6:01.14 (33.34)                                        
 16 Bubel, Emily T            15 NDAC-MR              6:32.32    6:05.10        
                  32.36     1:08.08 (35.72)     1:45.33 (37.25)     2:22.34 (37.01)
        2:59.78 (37.44)     3:36.40 (36.62)     4:14.11 (37.71)     4:51.66 (37.55)
        5:29.11 (37.45)     6:05.10 (35.99)                                        
 17 Gilsenan, Elizabeth       15 FREE-MR              6:18.57    6:13.80        
                  32.76     1:09.26 (36.50)     1:46.92 (37.66)     2:25.36 (38.44)
        3:03.94 (38.58)     3:43.34 (39.40)     4:22.41 (39.07)     5:01.48 (39.07)
        5:38.77 (37.29)     6:13.80 (35.03)                                        
 18 Camacho, Kaitlin G        15 Express Swimming-MR  7:00.01    6:24.43        
                  31.92     1:08.09 (36.17)     1:46.09 (38.00)     2:25.20 (39.11)
        3:04.28 (39.08)     3:43.72 (39.44)     4:24.52 (40.80)     5:05.24 (40.72)
        5:45.27 (40.03)     6:24.43 (39.16)                                        
 19 Sistare, Kate M           17 NDAC-MR              6:21.88    6:24.99        
                  32.91     1:09.47 (36.56)     1:47.48 (38.01)     2:26.27 (38.79)
        3:05.48 (39.21)     3:45.51 (40.03)     4:25.20 (39.69)     5:05.17 (39.97)
        5:46.14 (40.97)     6:24.99 (38.85)                                        
 20 Wirkowski, Kristina E     17 Express Swimming-MR  6:09.50    6:25.51        
                  33.70     1:11.43 (37.73)     1:51.28 (39.85)     2:30.90 (39.62)
        3:11.75 (40.85)     3:51.78 (40.03)     4:30.71 (38.93)     5:09.96 (39.25)
      6:25.51 (1:15.55)                                                            
 21 Giordano, Colleen         16 WISC-MR              6:31.46    6:43.10        
                  34.16     1:12.04 (37.88)     1:52.00 (39.96)     2:32.40 (40.40)
        3:13.12 (40.72)     3:55.37 (42.25)     4:37.01 (41.64)     5:19.12 (42.11)
        6:01.27 (42.15)     6:43.10 (41.83)                                        
 22 Abrams, Anna M            12 PATS-MR              7:01.99    6:56.12        
                  34.47     1:15.27 (40.80)     1:58.31 (43.04)     2:41.46 (43.15)
        3:23.97 (42.51)     4:07.57 (43.60)     4:51.01 (43.44)     5:33.85 (42.84)
        6:16.51 (42.66)     6:56.12 (39.61)                                        
 23 Johnson, Amanda L         10 RFAC-MR              7:35.60    7:02.10        
                  36.98     1:18.63 (41.65)     2:01.42 (42.79)     2:44.09 (42.67)
        3:27.12 (43.03)     4:10.36 (43.24)     4:54.27 (43.91)     5:36.97 (42.70)
        6:19.81 (42.84)     7:02.10 (42.29)                                        
 
Girls 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
             18:39.99  METS
             19:09.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Heidi M    16 RFAC-MR             18:15.88   18:24.36 METS   
                  29.53     1:01.48 (31.95)     1:34.20 (32.72)     2:07.00 (32.80)
        2:39.91 (32.91)     3:13.14 (33.23)     3:46.07 (32.93)     4:19.25 (33.18)
        4:52.61 (33.36)     5:26.11 (33.50)     5:59.24 (33.13)     6:32.52 (33.28)
        7:05.13 (32.61)     7:38.24 (33.11)     8:11.64 (33.40)     8:45.17 (33.53)
        9:18.98 (33.81)     9:52.65 (33.67)    10:26.54 (33.89)    11:00.19 (33.65)
       11:34.14 (33.95)    12:08.29 (34.15)    12:42.80 (34.51)    13:16.58 (33.78)
       13:50.79 (34.21)    14:24.93 (34.14)    14:59.34 (34.41)    15:33.93 (34.59)
       16:08.63 (34.70)    16:43.07 (34.44)    17:17.20 (34.13)    17:51.08 (33.88)
       18:24.36 (33.28)
  2 Vitale, Miya N            12 PATS-MR             18:30.00   18:37.85 METS   
                  30.51     1:04.74 (34.23)     1:38.79 (34.05)     2:12.72 (33.93)
        2:47.14 (34.42)     3:21.82 (34.68)     3:55.69 (33.87)     4:29.92 (34.23)
        5:04.06 (34.14)     5:38.23 (34.17)     6:12.39 (34.16)     6:45.86 (33.47)
        7:19.69 (33.83)     7:53.82 (34.13)     8:27.74 (33.92)     9:01.34 (33.60)
        9:35.44 (34.10)    10:09.75 (34.31)    10:43.73 (33.98)    11:17.89 (34.16)
       11:51.72 (33.83)    12:25.84 (34.12)    12:59.52 (33.68)    13:33.79 (34.27)
       14:08.03 (34.24)    14:42.49 (34.46)    15:16.67 (34.18)    15:50.46 (33.79)
       16:24.46 (34.00)    16:58.17 (33.71)    17:31.78 (33.61)    18:05.29 (33.51)
       18:37.85 (32.56)
  3 Armistead, Allison H      13 VAC-MR              20:09.25   19:51.09        
                  32.28     1:07.85 (35.57)     1:43.86 (36.01)     2:19.83 (35.97)
        2:56.46 (36.63)     3:33.11 (36.65)     4:08.74 (35.63)     4:46.52 (37.78)
        5:22.95 (36.43)     5:59.89 (36.94)     6:36.27 (36.38)     7:12.44 (36.17)
        7:49.05 (36.61)     8:25.43 (36.38)     9:00.89 (35.46)     9:36.20 (35.31)
       10:12.68 (36.48)    10:49.61 (36.93)    11:26.46 (36.85)    12:02.39 (35.93)
       12:39.41 (37.02)    13:17.25 (37.84)    13:54.37 (37.12)    14:30.53 (36.16)
       15:07.56 (37.03)    15:43.30 (35.74)    16:19.53 (36.23)    16:55.98 (36.45)
       17:31.64 (35.66)    18:07.74 (36.10)    18:43.09 (35.35)    19:17.77 (34.68)
       19:51.09 (33.32)
  4 Caldwell, Julia A         17 RFAC-MR             19:35.53   19:54.09        
                  34.07     1:10.29 (36.22)     1:47.31 (37.02)     2:24.52 (37.21)
        3:01.62 (37.10)     3:38.63 (37.01)     4:15.70 (37.07)     4:52.87 (37.17)
        5:30.03 (37.16)     6:06.91 (36.88)     6:43.50 (36.59)     7:20.21 (36.71)
        7:57.04 (36.83)     8:33.68 (36.64)     9:10.36 (36.68)     9:46.74 (36.38)
       10:23.13 (36.39)    10:59.23 (36.10)    11:35.54 (36.31)    12:11.49 (35.95)
       12:47.87 (36.38)    13:23.88 (36.01)    13:59.73 (35.85)    14:35.58 (35.85)
       15:11.23 (35.65)    15:46.88 (35.65)    16:22.49 (35.61)    16:58.25 (35.76)
       17:33.78 (35.53)    18:09.31 (35.53)    18:44.67 (35.36)    19:19.82 (35.15)
       19:54.09 (34.27)
  5 Catton, Chloe G           13 Express Swimming-MR 20:09.64   20:27.27        
                  32.47     1:09.51 (37.04)     1:46.76 (37.25)     2:23.98 (37.22)
        3:01.88 (37.90)     3:39.83 (37.95)     4:17.73 (37.90)     4:54.63 (36.90)
        5:32.11 (37.48)     6:10.15 (38.04)     6:47.18 (37.03)     7:24.75 (37.57)
        8:02.38 (37.63)     8:39.66 (37.28)     9:16.25 (36.59)     9:54.02 (37.77)
       10:30.33 (36.31)    11:07.62 (37.29)    11:46.21 (38.59)    12:23.04 (36.83)
       13:00.05 (37.01)    13:38.21 (38.16)    14:16.22 (38.01)    14:53.34 (37.12)
       15:31.54 (38.20)    16:09.81 (38.27)    16:47.85 (38.04)    17:25.06 (37.21)
       18:02.77 (37.71)    18:40.27 (37.50)    19:17.42 (37.15)    19:52.63 (35.21)
       20:27.27 (34.64)
  6 Simpfenderfer, Kimberly   14 RFAC-MR             20:33.77   20:31.08        
                  32.54     1:08.67 (36.13)     1:46.42 (37.75)     2:24.83 (38.41)
        3:02.55 (37.72)     3:39.72 (37.17)     4:17.84 (38.12)     4:54.73 (36.89)
        5:31.72 (36.99)     6:09.61 (37.89)     6:47.36 (37.75)     7:24.87 (37.51)
        8:02.44 (37.57)     8:39.56 (37.12)     9:17.03 (37.47)     9:54.16 (37.13)
       10:31.21 (37.05)    11:08.56 (37.35)    11:46.07 (37.51)    12:23.68 (37.61)
       13:01.31 (37.63)    13:38.78 (37.47)    14:16.39 (37.61)    14:53.84 (37.45)
       15:31.87 (38.03)    16:09.34 (37.47)    16:47.33 (37.99)    17:25.21 (37.88)
       18:03.09 (37.88)    18:41.11 (38.02)    19:18.76 (37.65)    19:56.29 (37.53)
       20:31.08 (34.79)
  7 Malloy, Jenna R           15 FREE-MR             22:29.99   21:38.62        
                  34.25     1:12.07 (37.82)     1:50.45 (38.38)     2:29.13 (38.68)
        3:08.01 (38.88)     3:46.81 (38.80)     4:25.49 (38.68)     5:04.81 (39.32)
        5:43.48 (38.67)     6:22.27 (38.79)     7:01.58 (39.31)     7:40.98 (39.40)
        8:20.09 (39.11)     8:59.24 (39.15)     9:39.33 (40.09)    10:19.30 (39.97)
       10:58.54 (39.24)    11:38.42 (39.88)    12:18.27 (39.85)    12:58.47 (40.20)
       13:38.49 (40.02)    14:18.80 (40.31)    14:59.02 (40.22)    15:39.42 (40.40)
       16:19.89 (40.47)    16:59.98 (40.09)    17:40.33 (40.35)    18:21.19 (40.86)
       19:01.30 (40.11)    19:41.30 (40.00)    20:20.72 (39.42)    21:00.36 (39.64)
       21:38.62 (38.26)
  8 Schlusselberg, Rachel     14 Express Swimming-MR 22:09.24   21:50.94        
                  34.64     1:14.59 (39.95)     1:55.80 (41.21)     2:35.74 (39.94)
        3:16.03 (40.29)     3:56.20 (40.17)     4:36.26 (40.06)     5:16.97 (40.71)
        5:57.30 (40.33)     6:38.51 (41.21)     7:19.15 (40.64)     7:59.79 (40.64)
        8:40.07 (40.28)     9:19.74 (39.67)    10:00.21 (40.47)    10:40.34 (40.13)
       11:20.36 (40.02)    12:00.74 (40.38)    12:40.97 (40.23)    13:21.31 (40.34)
       14:00.33 (39.02)    14:39.28 (38.95)    15:19.69 (40.41)    15:59.75 (40.06)
       16:39.02 (39.27)    17:18.68 (39.66)    17:57.70 (39.02)    18:37.10 (39.40)
       19:16.75 (39.65)    19:56.49 (39.74)    20:35.99 (39.50)    21:15.07 (39.08)
       21:50.94 (35.87)
  9 Wirkowski, Kristina E     17 Express Swimming-MR 20:15.62   22:12.03        
                  33.88     1:11.77 (37.89)     1:51.21 (39.44)     2:31.70 (40.49)
        3:12.38 (40.68)     3:53.20 (40.82)     4:33.97 (40.77)     5:14.24 (40.27)
        5:54.61 (40.37)     6:34.86 (40.25)     7:15.82 (40.96)     7:57.08 (41.26)
        8:38.11 (41.03)     9:19.37 (41.26)    10:00.26 (40.89)    10:41.73 (41.47)
       11:23.35 (41.62)    12:05.12 (41.77)    12:46.89 (41.77)    13:28.43 (41.54)
       14:09.64 (41.21)    14:50.84 (41.20)    15:32.01 (41.17)    16:13.26 (41.25)
       16:53.08 (39.82)    17:33.44 (40.36)    18:14.61 (41.17)    18:54.61 (40.00)
       19:35.45 (40.84)    20:15.62 (40.17)    20:55.58 (39.96)    21:35.35 (39.77)
       22:12.03 (36.68)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.19  METS
              1:05.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina M             17 RFAC-MR                57.27    1:01.69 METS   
                  29.38     1:01.69 (32.31)                                        
  2 Henn, Isabel R            16 Express Swimming-MR  1:04.70    1:03.23 ZQ     
                  30.83     1:03.23 (32.40)                                        
  3 Graham, Kendra S          16 PATS-MR              1:04.26    1:03.28 ZQ     
                  30.80     1:03.28 (32.48)                                        
  4 Vanella, Nicolette L      15 Express Swimming-MR  1:03.75    1:03.49 ZQ     
                  30.72     1:03.49 (32.77)                                        
  5 Rendon, Jazmin            17 NDAC-MR              1:03.03    1:04.13 ZQ     
                  31.45     1:04.13 (32.68)                                        
  6 Baione, Rebecca K         16 RFAC-MR              1:01.51    1:05.24 ZQ     
                  31.58     1:05.24 (33.66)                                        
  7 Gilsenan, Elizabeth       15 FREE-MR              1:05.48    1:06.47        
                  32.62     1:06.47 (33.85)                                        
  8 Simpfenderfer, Heidi M    16 RFAC-MR              1:06.14    1:07.17        
                  33.13     1:07.17 (34.04)                                        
  9 Burns, Emily F            15 Express Swimming-MR  1:08.59    1:07.63        
                  33.13     1:07.63 (34.50)                                        
 10 Stortini, Tessa N         18 NDAC-MR              1:07.76    1:07.64        
                  32.07     1:07.64 (35.57)                                        
 11 Caldwell, Julia A         17 RFAC-MR              1:03.61    1:07.67        
                  33.68     1:07.67 (33.99)                                        
 12 Kontos, Kristina P        15 WISC-MR              1:07.22    1:08.01        
                  33.90     1:08.01 (34.11)                                        
 13 Klicpera, Samantha K      17 Express Swimming-MR  1:06.08    1:08.08        
                  33.38     1:08.08 (34.70)                                        
 14 Reining, Emma R           17 RFAC-MR              1:02.40    1:08.10        
                  32.76     1:08.10 (35.34)                                        
 15 Modafferi, Mia            15 NDAC-MR              1:04.44    1:08.36        
                  33.52     1:08.36 (34.84)                                        
 16 Behrens, Erin N           15 NDAC-MR              1:08.89    1:08.56        
                  33.36     1:08.56 (35.20)                                        
 17 Cohen, Jessica Z          15 RFAC-MR              1:06.26    1:09.13        
                  33.93     1:09.13 (35.20)                                        
 18 Yen, Amanda C             15 RFAC-MR              1:08.90    1:09.86        
                  34.30     1:09.86 (35.56)                                        
 19 Newhard, Caitlin M        16 PATS-MR              1:07.94    1:10.90        
                  34.49     1:10.90 (36.41)                                        
 20 Rullo, Allyssa K          16 Express Swimming-MR  1:11.73    1:10.95        
                  34.08     1:10.95 (36.87)                                        
 21 Jumpp, Micah B            16 PATS-MR              1:06.29    1:11.31        
                  33.88     1:11.31 (37.43)                                        
 22 Thompson, Anna M          15 Express Swimming-MR  1:09.73    1:11.57        
                  35.26     1:11.57 (36.31)                                        
 23 Karadeniz, Selin          16 RFAC-MR              1:09.89    1:11.67        
                  35.09     1:11.67 (36.58)                                        
 24 Kortright, Amber M        15 WISC-MR              1:08.67    1:12.28        
                  35.32     1:12.28 (36.96)                                        
 25 Cavotti, Emily C          15 NDAC-MR              1:09.85    1:14.18        
                  35.34     1:14.18 (38.84)                                        
 26 Herrera, Loana A          15 Express Swimming-MR  1:14.71    1:14.23        
                  35.71     1:14.23 (38.52)                                        
 27 Camacho, Kaitlin G        15 Express Swimming-MR  1:16.20    1:14.95        
                  36.79     1:14.95 (38.16)                                        
 28 Culkin, Shannon M         16 WISC-MR              1:13.34    1:15.17        
                  36.97     1:15.17 (38.20)                                        
 29 Lopez, Isabella S         12 PATS-MR              1:13.88    1:19.12        
                  37.69     1:19.12 (41.43)                                        
 30 McDonald, Kelly M         15 Express Swimming-MR  1:18.73    1:20.96        
                  38.73     1:20.96 (42.23)                                        
 31 Burke, Madeline R         15 Express Swimming-MR  1:26.00    1:22.15        
                  40.53     1:22.15 (41.62)                                        
 32 Meier, MaryBeth X         15 PATS-MR              1:16.92    1:22.90        
                  39.95     1:22.90 (42.95)                                        
 33 Giordano, Colleen         16 WISC-MR              1:19.44    1:23.73        
 34 Cassetta, Jamie L         15 Express Swimming-MR  1:18.55    1:24.28        
                  40.34     1:24.28 (43.94)                                        
 35 Horan, Kristina E         15 Express Swimming-MR  1:24.49    1:25.47        
                  41.26     1:25.47 (44.21)                                        
 -- Malloy, Jenna R           15 FREE-MR              1:18.85         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  35.16          DQ (37.36)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.09  METS
              2:20.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cianciotto, Danielle C    14 FREE-MR              2:18.92    2:17.13 ZQ     
                  31.62     1:05.01 (33.39)     1:40.86 (35.85)     2:17.13 (36.27)
  2 Rendon, Jazmin            17 NDAC-MR              2:14.69    2:18.76 ZQ     
                  32.24     1:06.69 (34.45)     1:42.87 (36.18)     2:18.76 (35.89)
  3 Caldwell, Julia A         17 RFAC-MR              2:10.24    2:19.65 ZQ     
                  33.44     1:08.11 (34.67)     1:43.93 (35.82)     2:19.65 (35.72)
  4 Burns, Emily F            15 Express Swimming-MR  2:21.98    2:19.73 ZQ     
                  33.28     1:08.61 (35.33)     1:44.16 (35.55)     2:19.73 (35.57)
  5 Henn, Isabel R            16 Express Swimming-MR  2:18.01    2:19.96 ZQ     
                  32.72     1:08.01 (35.29)     1:44.72 (36.71)     2:19.96 (35.24)
  6 Kontos, Kristina P        15 WISC-MR              2:22.76    2:23.20        
                  33.45     1:09.31 (35.86)     1:46.84 (37.53)     2:23.20 (36.36)
  7 Graham, Kendra S          16 PATS-MR              2:19.90    2:23.75        
                  32.94     1:09.24 (36.30)     1:46.96 (37.72)     2:23.75 (36.79)
  8 Reining, Emma R           17 RFAC-MR              2:16.11    2:23.78        
                  31.90     1:07.86 (35.96)     1:45.60 (37.74)     2:23.78 (38.18)
  9 Gilsenan, Elizabeth       15 FREE-MR              2:23.72    2:24.23        
                  33.58     1:09.80 (36.22)     1:46.87 (37.07)     2:24.23 (37.36)
 10 Simpfenderfer, Kimberly   14 RFAC-MR              2:17.46    2:25.07        
                  33.61     1:09.85 (36.24)     1:47.65 (37.80)     2:25.07 (37.42)
 11 Mackrel, Naima J          17 NDAC-MR              2:18.36    2:25.95        
                  33.40     1:10.42 (37.02)     1:49.01 (38.59)     2:25.95 (36.94)
 12 Gehrlein, Sarah B         14 PATS-MR              2:34.43    2:28.05        
                  34.55     1:11.79 (37.24)     1:50.48 (38.69)     2:28.05 (37.57)
 13 Mroczek, Tatiana S        12 FREE-MR              2:29.99    2:28.70        
                  35.78     1:13.98 (38.20)     1:52.44 (38.46)     2:28.70 (36.26)
 14 Amaro, Isabella L         13 NDAC-MR              2:36.29    2:29.46        
                  35.24     1:12.97 (37.73)     1:51.38 (38.41)     2:29.46 (38.08)
 15 Stroub, Mia R             12 WISC-MR              2:47.52    2:32.76        
                  35.21     1:14.50 (39.29)     1:54.31 (39.81)     2:32.76 (38.45)
 16 Rullo, Allyssa K          16 Express Swimming-MR  2:34.11    2:33.74        
                  36.78     1:14.75 (37.97)     1:54.78 (40.03)     2:33.74 (38.96)
 17 Cohen, Emily Z            13 RFAC-MR                   NT    2:38.68        
                  38.09     1:18.85 (40.76)     1:59.84 (40.99)     2:38.68 (38.84)
 18 O'Brien, Kate             10 WISC-MR              2:46.66    2:42.63        
                  40.53     1:22.66 (42.13)     2:04.08 (41.42)     2:42.63 (38.55)
 19 Welsh, Lindsay            12 Express Swimming-MR  2:41.41    2:43.46        
                  38.30     1:20.00 (41.70)     2:03.03 (43.03)     2:43.46 (40.43)
 20 Cook, April M             13 RFAC-MR              2:48.47    2:46.59        
                  39.51     1:21.79 (42.28)     2:05.34 (43.55)     2:46.59 (41.25)
 21 Mulieri, Kelsey           11 WISC-MR              2:49.49    2:48.52        
                  40.41     1:23.89 (43.48)     2:07.69 (43.80)     2:48.52 (40.83)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:12.09  METS
              1:13.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stortini, Tessa N         18 NDAC-MR              1:12.38    1:12.28 ZQ     
                  33.99     1:12.28 (38.29)                                        
  2 Klicpera, Samantha K      17 Express Swimming-MR  1:12.95    1:12.98 ZQ     
                  34.22     1:12.98 (38.76)                                        
  3 Baione, Rebecca K         16 RFAC-MR              1:10.15    1:13.40 ZQ     
                  35.01     1:13.40 (38.39)                                        
  4 Diehl, Amber M            15 NDAC-MR              1:13.14    1:13.64 ZQ     
                  34.48     1:13.64 (39.16)                                        
  5 Elcott, Ina M             17 RFAC-MR              1:14.67    1:14.68        
                  34.86     1:14.68 (39.82)                                        
  6 Hovanec, Brooke S         15 WISC-MR              1:12.74    1:15.12        
                  35.12     1:15.12 (40.00)                                        
  7 Karadeniz, Selin          16 RFAC-MR              1:12.87    1:15.59        
                  35.69     1:15.59 (39.90)                                        
  8 Sistare, Kate M           17 NDAC-MR              1:10.28    1:15.93        
                  35.43     1:15.93 (40.50)                                        
  9 Yen, Amanda C             15 RFAC-MR              1:15.98    1:16.36        
                  36.35     1:16.36 (40.01)                                        
 10 Vanella, Nicolette L      15 Express Swimming-MR  1:15.27    1:16.71        
                  36.76     1:16.71 (39.95)                                        
 11 Simpfenderfer, Heidi M    16 RFAC-MR              1:17.36    1:17.37        
                  36.67     1:17.37 (40.70)                                        
 12 Uttaro, Elena P           15 FREE-MR              1:18.79    1:17.43        
                  36.81     1:17.43 (40.62)                                        
 13 Caldwell, Julia A         17 RFAC-MR              1:13.67    1:17.90        
                  37.05     1:17.90 (40.85)                                        
 14 Gilsenan, Elizabeth       15 FREE-MR              1:22.10    1:19.83        
                  38.07     1:19.83 (41.76)                                        
 15 Henn, Isabel R            16 Express Swimming-MR  1:23.00    1:19.91        
                  39.07     1:19.91 (40.84)                                        
 16 Camacho, Kaitlin G        15 Express Swimming-MR  1:18.97    1:20.00        
                  37.92     1:20.00 (42.08)                                        
 17 Newhard, Caitlin M        16 PATS-MR              1:16.52    1:20.01        
                  37.90     1:20.01 (42.11)                                        
 18 Modafferi, Mia            15 NDAC-MR              1:15.83    1:20.35        
                  37.69     1:20.35 (42.66)                                        
 19 Patierno, Katelyn J       17 NDAC-MR              1:15.54    1:20.55        
                  38.17     1:20.55 (42.38)                                        
 20 Thompson, Anna M          15 Express Swimming-MR  1:20.47    1:21.83        
                  38.25     1:21.83 (43.58)                                        
 21 Woodiwiss, Rachel M       15 Express Swimming-MR  1:23.06    1:24.04        
                  39.14     1:24.04 (44.90)                                        
 22 Bubel, Emily T            15 NDAC-MR              1:27.74    1:25.06        
                  41.17     1:25.06 (43.89)                                        
 23 Malloy, Jenna R           15 FREE-MR              1:27.49    1:27.50        
                  40.68     1:27.50 (46.82)                                        
 24 Culkin, Shannon M         16 WISC-MR              1:27.64    1:28.06        
                  41.70     1:28.06 (46.36)                                        
 25 Horan, Kristina E         15 Express Swimming-MR  1:25.92    1:28.33        
                  41.43     1:28.33 (46.90)                                        
 26 Meier, MaryBeth X         15 PATS-MR              1:32.76    1:29.82        
                  42.29     1:29.82 (47.53)                                        
 27 Burke, Madeline R         15 Express Swimming-MR  1:30.63    1:30.51        
                  42.77     1:30.51 (47.74)                                        
 28 Herrera, Loana A          15 Express Swimming-MR       NT    1:31.76        
                  42.55     1:31.76 (49.21)                                        
 29 McDonald, Kelly M         15 Express Swimming-MR  1:34.96    1:35.70        
                  44.52     1:35.70 (51.18)                                        
 30 Abrams, Anna M            12 PATS-MR              1:45.23    1:44.67        
                  50.08     1:44.67 (54.59)                                        
 31 Murphy, Daniella          12 PATS-MR              1:58.00    1:49.25        
                  50.41     1:49.25 (58.84)                                        
 -- Cassetta, Jamie L         15 Express Swimming-MR  1:38.28         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  46.43          DQ (50.31)                                        
 -- Murphy, Vanessa            9 PATS-MR              2:26.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:25.38        DQ (1:33.46)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.99  METS
              2:37.89  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Brenna A           14 PATS-MR              2:35.36    2:32.44 METS   
                  35.19     1:14.21 (39.02)     1:53.73 (39.52)     2:32.44 (38.71)
  2 Stortini, Tessa N         18 NDAC-MR              2:40.55    2:38.54        
                  33.94     1:13.17 (39.23)     1:55.01 (41.84)     2:38.54 (43.53)
  3 Baione, Rebecca K         16 RFAC-MR              2:30.00    2:39.89        
                  35.91     1:15.68 (39.77)     1:57.28 (41.60)     2:39.89 (42.61)
  4 Klicpera, Samantha K      17 Express Swimming-MR  2:41.88    2:41.04        
                  34.99     1:14.91 (39.92)     1:57.34 (42.43)     2:41.04 (43.70)
  5 Karadeniz, Selin          16 RFAC-MR              2:42.13    2:44.33        
                  36.55     1:18.52 (41.97)     2:01.13 (42.61)     2:44.33 (43.20)
  6 Caldwell, Julia A         17 RFAC-MR              2:34.06    2:44.35        
                  38.02     1:19.49 (41.47)     2:02.18 (42.69)     2:44.35 (42.17)
  7 Elcott, Ina M             17 RFAC-MR              2:43.29    2:46.38        
                  37.92     1:20.33 (42.41)     2:03.59 (43.26)     2:46.38 (42.79)
  8 Vanella, Nicolette L      15 Express Swimming-MR  2:44.19    2:46.55        
                  38.39     1:22.01 (43.62)     2:05.62 (43.61)     2:46.55 (40.93)
  9 Yen, Amanda C             15 RFAC-MR              2:46.55    2:46.78        
                  38.36     1:21.04 (42.68)     2:04.11 (43.07)     2:46.78 (42.67)
 10 Mroczek, Angelica S       12 FREE-MR              2:50.99    2:46.96        
                  40.44     1:23.44 (43.00)     2:05.91 (42.47)     2:46.96 (41.05)
 11 Hovanec, Brooke S         15 WISC-MR              2:47.44    2:51.39        
                  39.30     1:22.82 (43.52)     2:07.95 (45.13)     2:51.39 (43.44)
 12 Szydziak, Sally           13 WISC-MR              2:48.43    2:52.09        
                  38.60     1:22.26 (43.66)     2:07.71 (45.45)     2:52.09 (44.38)
 13 Cohen, Emily Z            13 RFAC-MR                   NT    2:56.22        
                  39.46     1:24.82 (45.36)     2:11.46 (46.64)     2:56.22 (44.76)
 14 Kocik, Jacqueline B       13 NDAC-MR              2:54.86    2:57.80        
                  39.82     1:24.85 (45.03)     2:13.03 (48.18)     2:57.80 (44.77)
 15 Lerner, Katelyn A         16 VAC-MR               2:53.59    2:58.06        
                  39.56     1:24.93 (45.37)     2:11.81 (46.88)     2:58.06 (46.25)
 16 Simpfenderfer, Kimberly   14 RFAC-MR                   NT    2:58.07        
                  39.12     1:24.14 (45.02)     2:11.01 (46.87)     2:58.07 (47.06)
 17 Kayku, Melinda            14 WISC-MR              3:09.70    3:02.14        
                  40.08     1:25.54 (45.46)     2:14.72 (49.18)     3:02.14 (47.42)
 18 Hurley, Kaitlin           14 Express Swimming-MR  3:13.78    3:03.14        
                  39.89     1:24.93 (45.04)     2:14.49 (49.56)     3:03.14 (48.65)
 19 Camacho, Kaitlin G        15 Express Swimming-MR  2:54.27    3:03.57        
                  40.64     1:27.57 (46.93)     2:16.44 (48.87)     3:03.57 (47.13)
 20 Loughran, Megan R         13 RFAC-MR              3:08.06    3:04.04        
                  42.10     1:29.62 (47.52)     2:18.09 (48.47)     3:04.04 (45.95)
 21 Schuler, Leanna C         14 FREE-MR              3:02.17    3:05.26        
                  40.57     1:28.51 (47.94)     2:16.71 (48.20)     3:05.26 (48.55)
 22 Horan, Kristina E         15 Express Swimming-MR  3:09.92    3:13.43        
                  43.11     1:31.13 (48.02)     2:22.69 (51.56)     3:13.43 (50.74)
 23 Cook, April M             13 RFAC-MR                   NT    3:15.45        
                  44.10     1:34.57 (50.47)     2:25.17 (50.60)     3:15.45 (50.28)
 24 McDonald, Kelly M         15 Express Swimming-MR  3:30.21    3:25.75        
                  44.81     1:37.19 (52.38)     2:30.95 (53.76)     3:25.75 (54.80)
 25 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR              3:31.00    3:28.04        
                  46.50     1:39.64 (53.14)     2:35.43 (55.79)     3:28.04 (52.61)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.99  METS
              1:04.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Emma R           17 RFAC-MR                58.92    1:01.68 METS   
                  29.35     1:01.68 (32.33)                                        
  2 Graham, Kendra S          16 PATS-MR              1:00.47    1:01.75 METS   
                  28.87     1:01.75 (32.88)                                        
  3 Elcott, Ina M             17 RFAC-MR                59.75    1:01.76 METS   
                  29.51     1:01.76 (32.25)                                        
  4 Uttaro, Elena P           15 FREE-MR              1:02.01    1:02.62 ZQ     
                  29.27     1:02.62 (33.35)                                        
  5 Baione, Rebecca K         16 RFAC-MR              1:00.22    1:03.43 ZQ     
                  29.31     1:03.43 (34.12)                                        
  6 Simpfenderfer, Heidi M    16 RFAC-MR              1:03.05    1:04.01 ZQ     
                  30.21     1:04.01 (33.80)                                        
  7 Lusuriello, Daniela       15 VAC-MR               1:01.05    1:04.87        
                  29.97     1:04.87 (34.90)                                        
  8 Cohen, Jessica Z          15 RFAC-MR              1:00.20    1:05.69        
                  30.49     1:05.69 (35.20)                                        
  9 Patierno, Ashley J        15 NDAC-MR              1:04.48    1:05.80        
                  30.21     1:05.80 (35.59)                                        
 10 Henn, Isabel R            16 Express Swimming-MR  1:06.63    1:06.47        
                  31.14     1:06.47 (35.33)                                        
 11 Vanella, Nicolette L      15 Express Swimming-MR  1:15.00    1:06.91        
                  31.65     1:06.91 (35.26)                                        
 12 Karadeniz, Selin          16 RFAC-MR              1:05.11    1:07.27        
                  30.93     1:07.27 (36.34)                                        
 13 Burns, Emily F            15 Express Swimming-MR  1:06.73    1:07.30        
                  31.35     1:07.30 (35.95)                                        
 14 Woodiwiss, Rachel M       15 Express Swimming-MR  1:07.39    1:07.82        
                  31.63     1:07.82 (36.19)                                        
 15 Rendon, Jazmin            17 NDAC-MR              1:04.00    1:08.18        
                  30.71     1:08.18 (37.47)                                        
 16 Caldwell, Julia A         17 RFAC-MR              1:03.98    1:09.65        
 17 Yen, Amanda C             15 RFAC-MR              1:09.65    1:10.26        
                  33.58     1:10.26 (36.68)                                        
 18 Mackrel, Naima J          17 NDAC-MR              1:00.36    1:10.52        
                  31.85     1:10.52 (38.67)                                        
 19 Bubel, Emily T            15 NDAC-MR              1:05.90    1:11.12        
                  32.84     1:11.12 (38.28)                                        
 20 Thompson, Anna M          15 Express Swimming-MR  1:12.72    1:12.87        
                  34.70     1:12.87 (38.17)                                        
 21 Gilsenan, Elizabeth       15 FREE-MR              1:18.07    1:12.98        
                  34.10     1:12.98 (38.88)                                        
 22 Herrera, Loana A          15 Express Swimming-MR  1:18.36    1:13.66        
                  33.77     1:13.66 (39.89)                                        
 23 Cavotti, Emily C          15 NDAC-MR              1:19.14    1:13.86        
                  34.72     1:13.86 (39.14)                                        
 24 Klicpera, Samantha K      17 Express Swimming-MR  1:13.68    1:14.23        
                  32.69     1:14.23 (41.54)                                        
 25 Malloy, Jenna R           15 FREE-MR              1:14.94    1:14.25        
                  32.80     1:14.25 (41.45)                                        
 26 Krucher, Shaelyn L        15 WISC-MR              1:15.41    1:16.93        
                  34.30     1:16.93 (42.63)                                        
 27 Horan, Kristina E         15 Express Swimming-MR  1:14.79    1:17.63        
                  34.81     1:17.63 (42.82)                                        
 28 Jumpp, Micah B            16 PATS-MR              1:15.34    1:18.01        
                  33.56     1:18.01 (44.45)                                        
 29 Camacho, Kaitlin G        15 Express Swimming-MR  1:25.87    1:18.33        
                  34.85     1:18.33 (43.48)                                        
 30 Rullo, Allyssa K          16 Express Swimming-MR  1:26.97    1:18.73        
                  35.65     1:18.73 (43.08)                                        
 31 Culkin, Shannon M         16 WISC-MR              1:17.55    1:21.47        
                  36.78     1:21.47 (44.69)                                        
 32 Burke, Madeline R         15 Express Swimming-MR  1:32.53    1:23.05        
                  37.06     1:23.05 (45.99)                                        
 33 McDonald, Kelly M         15 Express Swimming-MR  1:22.55    1:23.26        
                  36.82     1:23.26 (46.44)                                        
 34 Szydziak, Abigail         15 WISC-MR              1:27.83    1:25.79        
                  36.66     1:25.79 (49.13)                                        
 35 Cassetta, Jamie L         15 Express Swimming-MR  1:19.82    1:27.15        
                  39.00     1:27.15 (48.15)                                        
 36 Hovanec, Brooke S         15 WISC-MR              1:27.51    1:27.92        
                  40.20     1:27.92 (47.72)                                        
 37 Panaro, Sadie A            8 PATS-MR              1:32.00    1:31.39        
                  40.91     1:31.39 (50.48)                                        
 -- Giordano, Colleen         16 WISC-MR              1:26.84         DQ        
      False start
                  40.26          DQ (46.39)                                        
 -- Davi, Julia G             15 WISC-MR              1:13.64         DQ        
      False start
                  35.01          DQ (41.76)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:18.99  METS
              2:24.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Emma R           17 RFAC-MR              2:17.16    2:18.02 METS   
                  30.85     1:05.91 (35.06)     1:41.84 (35.93)     2:18.02 (36.18)
  2 Uttaro, Elena P           15 FREE-MR              2:27.29    2:22.18 ZQ     
                  30.89     1:06.12 (35.23)     1:43.06 (36.94)     2:22.18 (39.12)
  3 Simpfenderfer, Heidi M    16 RFAC-MR              2:14.75    2:23.22 ZQ     
                  32.02     1:07.80 (35.78)     1:45.02 (37.22)     2:23.22 (38.20)
  4 Cohen, Jessica Z          15 RFAC-MR              2:10.69    2:23.62 ZQ     
                  31.18     1:06.64 (35.46)     1:44.96 (38.32)     2:23.62 (38.66)
  5 Caldwell, Julia A         17 RFAC-MR              2:14.77    2:26.66        
                  33.79     1:11.03 (37.24)     1:49.24 (38.21)     2:26.66 (37.42)
  6 Vitale, Miya N            12 PATS-MR                   NT    2:27.27        
                  32.14     1:10.16 (38.02)     1:49.82 (39.66)     2:27.27 (37.45)
  7 Behrens, Erin N           15 NDAC-MR              2:36.28    2:31.66        
                  33.56     1:11.76 (38.20)     1:51.69 (39.93)     2:31.66 (39.97)
  8 Bubel, Emily T            15 NDAC-MR              2:34.43    2:32.06        
                  33.25     1:11.53 (38.28)     1:51.61 (40.08)     2:32.06 (40.45)
  9 Woodiwiss, Rachel M       15 Express Swimming-MR  2:38.77    2:32.83        
                  33.59     1:11.89 (38.30)     1:51.10 (39.21)     2:32.83 (41.73)
 10 Nobile, Ava C             12 FREE-MR              2:49.39    2:35.80        
                  37.13     1:17.56 (40.43)     1:57.73 (40.17)     2:35.80 (38.07)
 11 Lerner, Katelyn A         16 VAC-MR                    NT    2:43.07        
                  34.32     1:14.95 (40.63)     1:59.28 (44.33)     2:43.07 (43.79)
 12 Nunez, Gabby B            13 RFAC-MR              2:54.64    2:45.35        
                  34.75     1:16.13 (41.38)     2:00.62 (44.49)     2:45.35 (44.73)
 13 Abrams, Anna M            12 PATS-MR              2:59.00    2:52.11        
                  36.32     1:20.10 (43.78)     2:06.68 (46.58)     2:52.11 (45.43)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:15.99  METS
              2:19.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Kendra S          16 PATS-MR              2:17.13    2:15.99 METS   
                  29.61     1:06.04 (36.43)     1:45.15 (39.11)     2:15.99 (30.84)
  2 Baione, Rebecca K         16 RFAC-MR              2:11.78    2:18.31 ZQ     
                  29.62     1:05.85 (36.23)     1:46.43 (40.58)     2:18.31 (31.88)
  3 Uttaro, Elena P           15 FREE-MR              2:24.42    2:20.42        
                  30.44     1:06.38 (35.94)     1:48.14 (41.76)     2:20.42 (32.28)
  4 Elcott, Ina M             17 RFAC-MR              2:11.77    2:22.06        
                  30.26     1:05.31 (35.05)     1:48.21 (42.90)     2:22.06 (33.85)
  5 Simpfenderfer, Heidi M    16 RFAC-MR              2:16.14    2:22.59        
                  30.28     1:07.47 (37.19)     1:50.98 (43.51)     2:22.59 (31.61)
  6 Karadeniz, Selin          16 RFAC-MR              2:17.18    2:23.40        
                  30.69     1:08.80 (38.11)     1:50.14 (41.34)     2:23.40 (33.26)
  7 Vanella, Nicolette L      15 Express Swimming-MR  2:22.72    2:23.52        
                  32.45     1:07.59 (35.14)     1:50.80 (43.21)     2:23.52 (32.72)
  8 Burns, Emily F            15 Express Swimming-MR  2:20.91    2:23.64        
                  31.31     1:07.46 (36.15)     1:51.14 (43.68)     2:23.64 (32.50)
  9 Klicpera, Samantha K      17 Express Swimming-MR  2:26.06    2:24.66        
                  32.69     1:09.55 (36.86)     1:50.60 (41.05)     2:24.66 (34.06)
 10 Cohen, Jessica Z          15 RFAC-MR              2:17.32    2:25.17        
                  30.74     1:07.80 (37.06)     1:53.06 (45.26)     2:25.17 (32.11)
 11 Henn, Isabel R            16 Express Swimming-MR  2:27.45    2:25.46        
                  31.72     1:07.34 (35.62)     1:52.51 (45.17)     2:25.46 (32.95)
 12 Yen, Amanda C             15 RFAC-MR              2:25.03    2:25.80        
                  34.07     1:10.03 (35.96)     1:52.91 (42.88)     2:25.80 (32.89)
 13 Caldwell, Julia A         17 RFAC-MR              2:13.81    2:26.33        
                  32.34     1:09.14 (36.80)     1:52.38 (43.24)     2:26.33 (33.95)
 14 Rendon, Jazmin            17 NDAC-MR              2:21.72    2:27.14        
                  29.81     1:05.70 (35.89)     1:51.35 (45.65)     2:27.14 (35.79)
 15 Gilsenan, Elizabeth       15 FREE-MR              2:32.24    2:29.89        
                  33.59     1:10.42 (36.83)     1:55.04 (44.62)     2:29.89 (34.85)
 16 Reining, Emma R           17 RFAC-MR              2:20.68    2:33.10        
                  30.99     1:10.06 (39.07)     1:57.09 (47.03)     2:33.10 (36.01)
 17 Woodiwiss, Rachel M       15 Express Swimming-MR  2:33.21    2:35.92        
                  34.05     1:14.74 (40.69)     2:01.08 (46.34)     2:35.92 (34.84)
 18 Malloy, Jenna R           15 FREE-MR              2:42.12    2:36.59        
                  34.19     1:13.12 (38.93)     2:00.03 (46.91)     2:36.59 (36.56)
 19 Camacho, Kaitlin G        15 Express Swimming-MR  2:49.21    2:42.57        
                  35.15     1:17.85 (42.70)     2:04.98 (47.13)     2:42.57 (37.59)
 20 Rullo, Allyssa K          16 Express Swimming-MR  2:38.74    2:42.71        
                  36.12     1:14.73 (38.61)     2:05.95 (51.22)     2:42.71 (36.76)
 21 Herrera, Loana A          15 Express Swimming-MR  2:47.85    2:44.68        
                  31.22     1:11.71 (40.49)     2:05.38 (53.67)     2:44.68 (39.30)
 22 Culkin, Shannon M         16 WISC-MR              2:42.35    2:47.71        
                  37.20     1:18.42 (41.22)     2:09.18 (50.76)     2:47.71 (38.53)
 23 McDonald, Kelly M         15 Express Swimming-MR  2:49.55    2:51.66        
                  36.41     1:22.90 (46.49)     2:12.86 (49.96)     2:51.66 (38.80)
 24 Horan, Kristina E         15 Express Swimming-MR  2:51.05    2:52.27        
                  34.98     1:20.99 (46.01)     2:12.84 (51.85)     2:52.27 (39.43)
 25 Abrams, Anna M            12 PATS-MR              2:54.47    2:53.82        
                  34.68     1:19.21 (44.53)     2:15.37 (56.16)     2:53.82 (38.45)
 26 Cassetta, Jamie L         15 Express Swimming-MR  2:51.52    2:56.51        
                  37.96     1:22.27 (44.31)     2:18.17 (55.90)     2:56.51 (38.34)
 27 Meier, MaryBeth X         15 PATS-MR              2:48.86    2:56.96        
                  36.94     1:21.83 (44.89)     2:16.21 (54.38)     2:56.96 (40.75)
 28 Burke, Madeline R         15 Express Swimming-MR  3:11.46    2:58.80        
                  36.96     1:21.38 (44.42)     2:14.55 (53.17)     2:58.80 (44.25)
 29 Panaro, Sadie A            8 PATS-MR              3:21.00    3:21.94        
                  43.03     1:33.52 (50.49)   2:34.32 (1:00.80)     3:21.94 (47.62)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              4:47.49  METS
              4:59.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Heidi M    16 RFAC-MR              4:50.73    4:59.67 ZQ     
                  30.04     1:05.01 (34.97)     1:43.35 (38.34)     2:21.34 (37.99)
        3:05.88 (44.54)     3:51.71 (45.83)     4:26.48 (34.77)     4:59.67 (33.19)
  2 Caldwell, Julia A         17 RFAC-MR              4:46.11    5:04.71        
                  34.00     1:11.44 (37.44)     1:49.57 (38.13)     2:27.25 (37.68)
        3:11.48 (44.23)     3:54.96 (43.48)     4:30.84 (35.88)     5:04.71 (33.87)
  3 Burns, Emily F            15 Express Swimming-MR  5:03.22    5:05.22        
                  32.88     1:11.30 (38.42)     1:49.53 (38.23)     2:28.00 (38.47)
        3:12.33 (44.33)     3:58.42 (46.09)     4:32.65 (34.23)     5:05.22 (32.57)
  4 Reining, Emma R           17 RFAC-MR              5:08.14    5:05.91        
                  29.99     1:05.75 (35.76)     1:46.82 (41.07)     2:26.24 (39.42)
        3:11.55 (45.31)     3:59.16 (47.61)     4:32.44 (33.28)     5:05.91 (33.47)
  5 Kontos, Kristina P        15 WISC-MR              5:30.00    5:07.59        
                  32.51     1:11.13 (38.62)     1:49.83 (38.70)     2:27.09 (37.26)
        3:14.37 (47.28)     3:59.42 (45.05)     4:33.61 (34.19)     5:07.59 (33.98)
  6 Vanella, Nicolette L      15 Express Swimming-MR  5:01.54    5:08.29        
                  32.93     1:10.87 (37.94)     1:49.70 (38.83)     2:28.52 (38.82)
        3:13.23 (44.71)     3:59.72 (46.49)     4:34.48 (34.76)     5:08.29 (33.81)
  7 Cohen, Jessica Z          15 RFAC-MR              4:49.43    5:11.10        
                  30.85     1:06.14 (35.29)     1:46.06 (39.92)     2:25.07 (39.01)
        3:12.53 (47.46)     4:00.82 (48.29)     4:36.32 (35.50)     5:11.10 (34.78)
  8 Yen, Amanda C             15 RFAC-MR              5:05.92    5:16.05        
                  34.16     1:12.49 (38.33)     1:51.80 (39.31)     2:32.23 (40.43)
        3:16.40 (44.17)     4:03.13 (46.73)     4:39.93 (36.80)     5:16.05 (36.12)
  9 McCaffrey, Kimberly E     11 PATS-MR              5:32.00    5:30.55        
                  35.60     1:17.87 (42.27)     2:00.03 (42.16)     2:41.68 (41.65)
        3:30.03 (48.35)     4:17.05 (47.02)     4:54.72 (37.67)     5:30.55 (35.83)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:42.57    1:44.27        
     1) Cohen, Jessica Z 15             2) Reining, Emma R 17             
     3) Elcott, Ina M 17                4) Simpfenderfer, Heidi M 16      
                  27.04       53.61 (26.57)     1:19.12 (25.51)     1:44.27 (25.15)
  2 Freedom Aquatics-MR  'A'                          1:47.99    1:45.05        
     1) Uttaro, Elena P 15              2) Gilsenan, Elizabeth 15         
     3) Cianciotto, Danielle C 14       4) Nicholson, Isabel E 14         
                  26.93       54.27 (27.34)     1:20.13 (25.86)     1:45.05 (24.92)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:46.11    1:46.86        
     1) Rendon, Jazmin 17               2) Modafferi, Mia 15              
     3) Behrens, Erin N 15              4) Stortini, Tessa N 18           
                  26.70       54.11 (27.41)     1:21.41 (27.30)     1:46.86 (25.45)
  4 Red Fox Aquatic Club-MR  'B'                      1:59.00    1:49.03        
     1) Yen, Amanda C 15                2) Caldwell, Julia A 17           
     3) Karadeniz, Selin 16             4) Baione, Rebecca K 16           
                  27.63       54.70 (27.07)     1:21.41 (26.71)     1:49.03 (27.62)
  5 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:47.05    1:49.60        
     1) Graham, Kendra S 16             2) Newhard, Caitlin M 16          
     3) Jumpp, Micah B 16               4) Meier, MaryBeth X 15           
                  25.18       52.76 (27.58)     1:20.72 (27.96)     1:49.60 (28.88)
  6 Long Island Express-MR  'A'                       1:50.00    1:49.90        
     1) Rullo, Allyssa K 16             2) Henn, Isabel R 16              
     3) Klicpera, Samantha K 17         4) Burns, Emily F 15              
                  27.92       55.62 (27.70)     1:22.45 (26.83)     1:49.90 (27.45)
  7 Long Island Express-MR  'B'                       1:57.00    1:57.51        
     1) Vanella, Nicolette L 15         2) Woodiwiss, Rachel M 15         
     3) Cassetta, Jamie L 15            4) Camacho, Kaitlin G 15          
                  27.56       56.93 (29.37)     1:28.32 (31.39)     1:57.51 (29.19)
  8 Long Island Express-MR  'C'                       2:02.00    2:10.04        
     1) McDonald, Kelly M 15            2) Fishler, Arielle E 14          
     3) Horan, Kristina E 15            4) Burke, Madeline R 15           
                  30.77     1:04.75 (33.98)     1:37.48 (32.73)     2:10.04 (32.56)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:54.89    1:57.25        
     1) Elcott, Ina M 17                2) Karadeniz, Selin 16            
     3) Reining, Emma R 17              4) Simpfenderfer, Heidi M 16      
                  28.95     1:03.19 (34.24)     1:31.60 (28.41)     1:57.25 (25.65)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:55.01    1:57.96        
     1) Patierno, Ashley J 15           2) Stortini, Tessa N 18           
     3) Rendon, Jazmin 17               4) Mackrel, Naima J 17            
                  31.27     1:03.78 (32.51)     1:32.06 (28.28)     1:57.96 (25.90)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       1:58.00    1:58.59        
     1) Vanella, Nicolette L 15         2) Klicpera, Samantha K 17        
     3) Henn, Isabel R 16               4) Thompson, Anna M 15            
                  30.35     1:03.05 (32.70)     1:32.09 (29.04)     1:58.59 (26.50)
  4 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:06.99    1:58.60        
     1) Cianciotto, Danielle C 14       2) Nicholson, Isabel E 14         
     3) Uttaro, Elena P 15              4) Gilsenan, Elizabeth 15         
                  30.35     1:02.43 (32.08)     1:31.22 (28.79)     1:58.60 (27.38)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:59.11    2:04.54        
     1) Modafferi, Mia 15               2) Sistare, Kate M 17             
     3) Bubel, Emily T 15               4) Diehl, Amber M 15              
  6 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:02.41    2:07.02        
     1) Buitekant, Emily E 17           2) Graham, Kendra S 16            
     3) Abrams, Anna M 12               4) Jumpp, Micah B 16              
                  32.11     1:10.21 (38.10)     1:37.70 (27.49)     2:07.02 (29.32)
  7 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:12.60    2:09.07        
     1) Kortright, Amber M 15           2) Hovanec, Brooke S 15           
     3) Krucher, Shaelyn L 15           4) Szydziak, Abigail 15           
                  33.35     1:11.34 (37.99)     1:40.91 (29.57)     2:09.07 (28.16)
  8 Long Island Express-MR  'B'                       2:08.00    2:12.11        
     1) Rullo, Allyssa K 16             2) Camacho, Kaitlin G 15          
     3) Woodiwiss, Rachel M 15          4) Feron, Ciara A 14              
                  32.81     1:08.83 (36.02)     1:39.90 (31.07)     2:12.11 (32.21)
  9 Long Island Express-MR  'C'                       2:18.00    2:27.18        
     1) McDonald, Kelly M 15            2) Fishler, Arielle E 14          
     3) Horan, Kristina E 15            4) Prashad, Olivia T 14           
                  37.54     1:18.91 (41.37)     1:56.87 (37.96)     2:27.18 (30.31)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Owen D            8 NDAC-MR                34.29      33.99 SILV   
  2 Pearsall, Milo J           8 PATS-MR                37.53      35.50        
  3 Krivenko, Andrew           8 FREE-MR                36.68      37.21        
  4 Milgram, Mark A            8 FREE-MR                39.27      37.85        
  5 Walz, Jonathan R           8 FREE-MR                38.31      38.48        
  6 Hackmeyer, Brody P         8 NDAC-MR                37.68      40.23        
  7 Button, Sam M              8 NDAC-MR                44.35      41.00        
  8 Dorner, Benjamin R         8 NDAC-MR                38.19      41.31        
  9 Piedrahita, Julian V       8 Express Swimming-MR    45.87      43.59        
 10 Karadeniz, Derin M         8 RFAC-MR                46.27      43.68        
 11 Chang, Henry               8 Express Swimming-MR    44.31      44.06        
 12 Locitzer, Thomas B         8 PATS-MR                42.80      44.25        
 13 Hsaine, Nicholas J         8 WISC-MR                46.37      45.55        
 14 Kaping, Connor F           8 Express Swimming-MR    45.82      47.14        
 15 Locitzer, Patrick S        8 PATS-MR                52.66      50.69        
 16 Milgram, Jason E           7 FREE-MR              1:09.52    1:15.74        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Milo J           8 PATS-MR              1:26.14    1:19.69        
                  38.84     1:19.69 (40.85)                                        
  2 Krivenko, Andrew           8 FREE-MR              1:39.18    1:23.44        
                  38.87     1:23.44 (44.57)                                        
  3 Milgram, Mark A            8 FREE-MR              1:40.48    1:24.57        
                  39.59     1:24.57 (44.98)                                        
  4 Dorner, Benjamin R         8 NDAC-MR              1:31.39    1:35.01        
                  42.65     1:35.01 (52.36)                                        
  5 Karadeniz, Derin M         8 RFAC-MR              1:46.95    1:39.95        
                  44.78     1:39.95 (55.17)                                        
  6 Kaping, Connor F           8 Express Swimming-MR  1:45.87    1:44.77        
                  46.27     1:44.77 (58.50)                                        
 -- Hackmeyer, Brody P         8 NDAC-MR              1:26.25         DQ        
      False start
                  41.32          DQ (50.13)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Milo J           8 PATS-MR                44.15      42.21 SILV   
  2 White, Ronan W             8 PATS-MR                44.80      44.66        
  3 Krivenko, Andrew           8 FREE-MR                46.50      44.84        
  4 Dorner, Benjamin R         8 NDAC-MR                46.07      48.32        
  5 Milgram, Mark A            8 FREE-MR              1:03.59      48.75        
  6 Hackmeyer, Brody P         8 NDAC-MR                47.00      49.90        
  7 Karadeniz, Derin M         8 RFAC-MR                56.58      51.11        
  8 Kaping, Connor F           8 Express Swimming-MR    53.23      52.47        
 -- Milgram, Jason E           7 FREE-MR              1:50.09         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Owen D            8 NDAC-MR                45.08      45.46 SILV   
  2 Krivenko, Andrew           8 FREE-MR                48.61      47.46 SILV   
  3 Milgram, Mark A            8 FREE-MR                49.15      48.60        
  4 Locitzer, Thomas B         8 PATS-MR                52.09      53.75        
  5 Button, Sam M              8 NDAC-MR              1:02.31      53.78        
  6 Chang, Henry               8 Express Swimming-MR  1:04.72      55.21        
  7 Karadeniz, Derin M         8 RFAC-MR              1:02.68      55.70        
  8 Walz, Jonathan R           8 FREE-MR              1:05.81      56.10        
  9 Dorner, Benjamin R         8 NDAC-MR                55.68      58.94        
 10 Piedrahita, Julian V       8 Express Swimming-MR  1:03.58      59.83        
 11 Locitzer, Patrick S        8 PATS-MR              1:00.04      59.99        
 -- Hackmeyer, Brody P         8 NDAC-MR              1:02.14         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Hsaine, Nicholas J         8 WISC-MR              1:05.55         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kaping, Connor F           8 Express Swimming-MR    55.97         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Milo J           8 PATS-MR                44.57      40.21 SILV   
  2 Daniels, Owen D            8 NDAC-MR                42.73      42.01 SILV   
  3 Krivenko, Andrew           8 FREE-MR                52.51      45.40        
  4 Hackmeyer, Brody P         8 NDAC-MR                46.88      48.03        
  5 Milgram, Mark A            8 FREE-MR                51.58      50.44        
  6 Walz, Jonathan R           8 FREE-MR                49.99      51.69        
  7 Button, Sam M              8 NDAC-MR              1:12.11      51.81        
  8 Chang, Henry               8 Express Swimming-MR  1:14.36      52.82        
  9 Locitzer, Thomas B         8 PATS-MR              1:01.82      54.36        
 10 Dorner, Benjamin R         8 NDAC-MR                51.71      56.94        
 11 Locitzer, Patrick S        8 PATS-MR              1:04.00    1:00.57        
 12 Hsaine, Nicholas J         8 WISC-MR              1:05.55    1:04.70        
 -- Kaping, Connor F           8 Express Swimming-MR    51.23         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Milo J           8 PATS-MR              1:39.31    1:33.24        
                  43.62     1:33.24 (49.62)                                        
  2 Krivenko, Andrew           8 FREE-MR              1:41.32    1:37.40        
                  48.05     1:37.40 (49.35)                                        
  3 Milgram, Mark A            8 FREE-MR              1:42.02    1:39.42        
                  49.45     1:39.42 (49.97)                                        
  4 White, Ronan W             8 PATS-MR              1:46.18    1:45.94        
                  46.15     1:45.94 (59.79)                                        
  5 Kaping, Connor F           8 Express Swimming-MR  1:53.21    1:48.78        
                  51.44     1:48.78 (57.34)                                        
  6 Dorner, Benjamin R         8 NDAC-MR              1:47.57    1:51.05        
                  52.98     1:51.05 (58.07)                                        
  7 Karadeniz, Derin M         8 RFAC-MR              2:04.77    2:00.44        
                  58.18   2:00.44 (1:02.26)                                        
 -- Hackmeyer, Brody P         8 NDAC-MR              1:52.41         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  49.18          DQ (56.41)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:00.00    1:26.32        
     1) Dorner, Benjamin R 8            2) Button, Sam M 8                
     3) Daniels, Owen D 8               4) Hackmeyer, Brody P 8           
                  50.60     1:26.32 (35.72)                                        
  2 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:19.99    1:34.50        
     1) Walz, Jonathan R 8              2) Milgram, Mark A 8              
     3) Krivenko, Andrew 8              4) Milgram, Jason E 7             
                  47.02     1:34.50 (47.48)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J           10 RFAC-MR                29.09      29.18 ZQ     
  2 Saadeddin, Saadeddin      10 FREE-MR                29.44      29.24 ZQ     
  3 Simpfenderfer, Michael D  10 RFAC-MR                30.28      30.20 ZQ     
  4 Vitale, Ben G             10 PATS-MR                31.04      30.82 ZQ     
  5 Geller, Russell           10 FREE-MR                32.44      32.98 SILV   
  6 Wu, Brendan S              9 RFAC-MR                34.09      33.64 SILV   
  7 Abbruzzese, Matthew J     10 RFAC-MR                34.12      33.95 SILV   
  8 Amaro, Dylan J            10 NDAC-MR                32.96      34.08 SILV   
  9 Burger, Nate L            10 NDAC-MR                33.60      34.24 SILV   
 10 Hodan, Gary R             10 FREE-MR                33.94      34.67 SILV   
 11 Kayku, Mehmet              9 WISC-MR                38.21      36.46        
 12 Harrilal, Ayden B         10 Express Swimming-MR    35.47      36.80        
 13 Devoti, Milton            10 WISC-MR                37.95      36.86        
 14 Tang, Richard              9 Express Swimming-MR    37.19      36.93        
 15 Jhong, Ethan              10 Express Swimming-MR    39.23      38.50        
 16 Brusco, Vincent R         10 Express Swimming-MR    39.92      41.42        
 17 Stassi, John M            10 FREE-MR                39.64      41.54        
 18 McGrath, Adam M           10 NDAC-MR                39.16      41.58        
 19 Mulieri, Dylan             9 WISC-MR                42.06      42.41        
 20 Han, Franklin              9 PATS-MR                42.87      42.58        
 21 Onesto, Frankie S          9 FREE-MR                41.71      42.63        
 22 Campolong, Gavin J         9 NDAC-MR                39.29      43.00        
 23 Reznik, Maxim             10 FREE-MR                40.58      43.86        
 24 Prabhakar, Darshan J      10 Express Swimming-MR    45.32      44.40        
 25 Elkashef, Adam T           9 VAC-MR                 44.30      44.61        
 26 Rieck, Justin R            9 PATS-MR                46.41      46.04        
 27 Gutterman, Hunter M        9 NDAC-MR                52.99      47.00        
 28 Latino, Tristan M         10 RFAC-MR                47.06      48.35        
 29 Kablaoui, Abdulraouf       9 RFAC-MR                   NT      48.42        
 30 Swift, Reghan A            9 NDAC-MR                46.05      49.23        
 31 Fattore, Noah I           10 Express Swimming-MR    55.93      49.62        
 32 Fattore, Joshua I          9 Express Swimming-MR    58.76      58.60        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J           10 RFAC-MR              1:02.41    1:03.21 ZQ     
                  30.63     1:03.21 (32.58)                                        
  2 Saadeddin, Saadeddin      10 FREE-MR              1:08.99    1:04.96 ZQ     
                  30.65     1:04.96 (34.31)                                        
  3 Simpfenderfer, Michael D  10 RFAC-MR              1:05.85    1:06.77 ZQ     
                  31.67     1:06.77 (35.10)                                        
  4 Vitale, Ben G             10 PATS-MR              1:10.67    1:08.84 ZQ     
                  32.33     1:08.84 (36.51)                                        
  5 Geller, Russell           10 FREE-MR              1:17.07    1:12.94 SILV   
                  34.40     1:12.94 (38.54)                                        
  6 Thomas, Dylan J           10 PATS-MR              1:17.16    1:15.60 SILV   
                  36.09     1:15.60 (39.51)                                        
  7 Amaro, Dylan J            10 NDAC-MR              1:15.69    1:15.69 SILV   
                  34.87     1:15.69 (40.82)                                        
  8 Wu, Brendan S              9 RFAC-MR              1:15.51    1:16.89 SILV   
                  36.48     1:16.89 (40.41)                                        
  9 Abbruzzese, Matthew J     10 RFAC-MR              1:14.93    1:17.51 SILV   
                  36.56     1:17.51 (40.95)                                        
 10 Hodan, Gary R             10 FREE-MR              1:21.02    1:19.78        
 11 Kayku, Mehmet              9 WISC-MR              1:26.58    1:20.95        
                  39.43     1:20.95 (41.52)                                        
 12 Tang, Richard              9 Express Swimming-MR  1:24.64    1:21.42        
                  39.67     1:21.42 (41.75)                                        
 13 Daniels, Luke W           10 NDAC-MR              1:24.41    1:23.02        
 14 Harrilal, Ayden B         10 Express Swimming-MR  1:20.68    1:25.40        
                  40.05     1:25.40 (45.35)                                        
 15 Jhong, Ethan              10 Express Swimming-MR  1:35.18    1:26.99        
                  39.67     1:26.99 (47.32)                                        
 16 Brusco, Vincent R         10 Express Swimming-MR  1:27.92    1:27.31        
                  40.27     1:27.31 (47.04)                                        
 17 Mulieri, Dylan             9 WISC-MR              1:41.11    1:31.89        
 18 McGrath, Adam M           10 NDAC-MR              1:27.64    1:32.82        
                  43.54     1:32.82 (49.28)                                        
 19 Reznik, Maxim             10 FREE-MR              1:48.51    1:33.07        
                  43.92     1:33.07 (49.15)                                        
 20 Prabhakar, Darshan J      10 Express Swimming-MR  1:43.21    1:33.15        
                  44.48     1:33.15 (48.67)                                        
 21 Zhu, Alex                  9 RFAC-MR              1:50.06    1:36.83        
                  44.43     1:36.83 (52.40)                                        
 22 Latino, Tristan M         10 RFAC-MR              1:48.91    1:45.85        
                  50.61     1:45.85 (55.24)                                        
 23 Fattore, Noah I           10 Express Swimming-MR  1:48.24    1:56.50        
 24 Fattore, Joshua I          9 Express Swimming-MR  2:00.14    2:07.45        
                1:00.37   2:07.45 (1:07.08)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Ben G             10 PATS-MR                36.05      35.91 ZQ     
  2 Simpfenderfer, Michael D  10 RFAC-MR                36.34      36.29 ZQ     
  3 Wu, Brendan S              9 RFAC-MR                39.84      39.19 SILV   
  4 Harrilal, Ayden B         10 Express Swimming-MR    40.04      40.35 SILV   
  5 Jhong, Ethan              10 Express Swimming-MR    40.69      40.48 SILV   
  6 Geller, Russell           10 FREE-MR                41.28      40.78 SILV   
  7 Daniels, Luke W           10 NDAC-MR                39.70      41.27 SILV   
  8 Tang, Richard              9 Express Swimming-MR    42.96      42.51 SILV   
  9 Kayku, Mehmet              9 WISC-MR                54.28      42.81 SILV   
 10 Abbruzzese, Matthew J     10 RFAC-MR                40.53      43.48        
 11 Zhu, Alex                  9 RFAC-MR                50.03      47.25        
 12 Mulieri, Dylan             9 WISC-MR                50.47      48.92        
 13 Latino, Tristan M         10 RFAC-MR                52.85      50.22        
 14 Brusco, Vincent R         10 Express Swimming-MR    47.88      51.39        
 15 Reznik, Maxim             10 FREE-MR                51.46      53.02        
 16 Kablaoui, Abdulraouf       9 RFAC-MR                   NT      53.64        
 17 Fattore, Noah I           10 Express Swimming-MR    56.73      55.95        
 18 Prabhakar, Darshan J      10 Express Swimming-MR    52.32    1:00.67        
 19 Fattore, Joshua I          9 Express Swimming-MR  1:01.92    1:07.79        
 -- Hodan, Gary R             10 FREE-MR                43.26         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:37.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J           10 RFAC-MR              1:12.93    1:12.87 ZQ     
                  36.13     1:12.87 (36.74)                                        
  2 Saadeddin, Saadeddin      10 FREE-MR              1:15.02    1:16.27 ZQ     
                  36.51     1:16.27 (39.76)                                        
  3 Simpfenderfer, Michael D  10 RFAC-MR              1:17.09    1:19.33 JO     
                  37.93     1:19.33 (41.40)                                        
  4 Wu, Brendan S              9 RFAC-MR              1:25.97    1:23.70 SILV   
                  40.81     1:23.70 (42.89)                                        
  5 Jhong, Ethan              10 Express Swimming-MR  1:28.96    1:26.13 SILV   
                  41.11     1:26.13 (45.02)                                        
  6 Kayku, Mehmet              9 WISC-MR              1:35.66    1:27.06 SILV   
  7 Burger, Nate L            10 NDAC-MR              1:25.11    1:28.50 SILV   
  8 Geller, Russell           10 FREE-MR              1:31.46    1:28.59 SILV   
                  42.66     1:28.59 (45.93)                                        
  9 Abbruzzese, Matthew J     10 RFAC-MR              1:33.46    1:28.76 SILV   
                  43.37     1:28.76 (45.39)                                        
 10 Daniels, Luke W           10 NDAC-MR              1:30.72    1:30.39 SILV   
 11 Amaro, Dylan J            10 NDAC-MR              1:42.98    1:30.81 SILV   
                  44.01     1:30.81 (46.80)                                        
 12 Hackmeyer, Kieran M       10 NDAC-MR              1:48.11    1:31.13 SILV   
                  44.45     1:31.13 (46.68)                                        
 13 Harrilal, Ayden B         10 Express Swimming-MR  1:26.68    1:34.01 SILV   
                  44.93     1:34.01 (49.08)                                        
 14 Devoti, Milton            10 WISC-MR              1:42.24    1:34.77 SILV   
                  44.45     1:34.77 (50.32)                                        
 15 Brusco, Vincent R         10 Express Swimming-MR  1:46.40    1:46.57        
                  52.57     1:46.57 (54.00)                                        
 16 Mulieri, Dylan             9 WISC-MR              2:01.11    1:52.78        
 17 Elkashef, Adam T           9 VAC-MR                    NT    1:55.87        
 18 Swift, Reghan A            9 NDAC-MR              1:58.27    2:04.32        
                1:00.28   2:04.32 (1:04.04)                                        
 19 Prabhakar, Darshan J      10 Express Swimming-MR  1:52.12    2:07.70        
                  57.34   2:07.70 (1:10.36)                                        
 -- Tang, Richard              9 Express Swimming-MR  1:34.68         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  44.37          DQ (46.14)                                        
 -- McGrath, Adam M           10 NDAC-MR              1:45.11         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  48.37          DQ (50.48)                                        
 -- Fattore, Noah I           10 Express Swimming-MR  2:08.76         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Reznik, Maxim             10 FREE-MR              1:42.59         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  59.12          DQ (59.53)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J           10 RFAC-MR                37.12      38.79 ZQ     
  2 Vitale, Ben G             10 PATS-MR                40.12      40.48 ZQ     
  3 Saadeddin, Saadeddin      10 FREE-MR                42.99      41.11 ZQ     
  4 Amaro, Dylan J            10 NDAC-MR                40.41      41.13 ZQ     
  5 Simpfenderfer, Michael D  10 RFAC-MR                42.79      43.36 JO     
  6 Wu, Brendan S              9 RFAC-MR                45.21      43.49 JO     
  7 Geller, Russell           10 FREE-MR                43.63      43.97 SILV   
  8 Kayku, Mehmet              9 WISC-MR                55.55      45.36 SILV   
  9 Jhong, Ethan              10 Express Swimming-MR    48.14      45.54 SILV   
 10 Abbruzzese, Matthew J     10 RFAC-MR                46.76      45.64 SILV   
 11 Harrilal, Ayden B         10 Express Swimming-MR    47.97      47.09 SILV   
 12 Hackmeyer, Kieran M       10 NDAC-MR                48.29      47.51 SILV   
 13 Hodan, Gary R             10 FREE-MR                45.99      48.51 SILV   
 14 Tang, Richard              9 Express Swimming-MR    51.35      48.80        
 15 Daniels, Luke W           10 NDAC-MR                51.11      49.49        
 16 Reznik, Maxim             10 FREE-MR                53.42      51.61        
 17 Campolong, Gavin J         9 NDAC-MR                57.90      53.51        
 18 Devoti, Milton            10 WISC-MR                59.35      55.11        
 19 Mulieri, Dylan             9 WISC-MR              1:01.75      58.46        
 20 Onesto, Frankie S          9 FREE-MR                57.99      58.61        
 21 Elkashef, Adam T           9 VAC-MR               1:01.43      59.22        
 22 Stassi, John M            10 FREE-MR                51.99    1:00.78        
 23 Fattore, Noah I           10 Express Swimming-MR    59.87    1:04.88        
 24 Han, Franklin              9 PATS-MR              1:06.08    1:07.41        
 25 Brusco, Vincent R         10 Express Swimming-MR  1:03.24    1:08.52        
 26 Gutterman, Hunter M        9 NDAC-MR              1:11.11    1:09.32        
 27 Fattore, Joshua I          9 Express Swimming-MR  1:21.03    1:21.40        
 -- Latino, Tristan M         10 RFAC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Rieck, Justin R            9 PATS-MR                56.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Prabhakar, Darshan J      10 Express Swimming-MR    55.43         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J           10 RFAC-MR              1:21.24    1:21.00 ZQ     
                  38.04     1:21.00 (42.96)                                        
  2 Saadeddin, Saadeddin      10 FREE-MR              1:33.04    1:32.60 ZQ     
                  43.24     1:32.60 (49.36)                                        
  3 Wu, Brendan S              9 RFAC-MR              1:38.86    1:32.86 ZQ     
                  45.50     1:32.86 (47.36)                                        
  4 Kayku, Mehmet              9 WISC-MR              1:35.54    1:33.58 ZQ     
                  46.05     1:33.58 (47.53)                                        
  5 Geller, Russell           10 FREE-MR              1:36.34    1:34.54 JO     
                  44.53     1:34.54 (50.01)                                        
  6 Thomas, Dylan J           10 PATS-MR              1:39.53    1:37.81 SILV   
                  46.31     1:37.81 (51.50)                                        
  7 Harrilal, Ayden B         10 Express Swimming-MR  1:46.04    1:41.24 SILV   
                  48.33     1:41.24 (52.91)                                        
  8 Abbruzzese, Matthew J     10 RFAC-MR              1:49.94    1:41.85 SILV   
                  47.68     1:41.85 (54.17)                                        
  9 Hackmeyer, Kieran M       10 NDAC-MR              1:45.01    1:42.69 SILV   
                  49.46     1:42.69 (53.23)                                        
 10 Jhong, Ethan              10 Express Swimming-MR  1:47.33    1:43.33 SILV   
                  48.09     1:43.33 (55.24)                                        
 11 Tang, Richard              9 Express Swimming-MR  1:55.28    1:45.58 SILV   
                  50.82     1:45.58 (54.76)                                        
 12 Reznik, Maxim             10 FREE-MR              1:42.78    1:47.09 SILV   
                  52.30     1:47.09 (54.79)                                        
 13 Zhu, Alex                  9 RFAC-MR              1:55.42    1:47.77 SILV   
                  50.77     1:47.77 (57.00)                                        
 14 Hodan, Gary R             10 FREE-MR              1:45.99    1:52.15        
                  50.99   1:52.15 (1:01.16)                                        
 15 McGrath, Adam M           10 NDAC-MR              1:55.11    1:55.88        
                  57.05     1:55.88 (58.83)                                        
 16 Fattore, Noah I           10 Express Swimming-MR  2:15.43    2:28.57        
 -- Prabhakar, Darshan J      10 Express Swimming-MR  2:06.76         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                  57.95        DQ (1:11.67)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J           10 RFAC-MR                31.16      32.22 ZQ     
  2 Saadeddin, Saadeddin      10 FREE-MR                34.62      32.78 ZQ     
  3 Simpfenderfer, Michael D  10 RFAC-MR                33.78      33.95 ZQ     
  4 Hackmeyer, Kieran M       10 NDAC-MR                34.46      35.33 JO     
  5 Vitale, Ben G             10 PATS-MR                32.38      35.46 JO     
  6 Wu, Brendan S              9 RFAC-MR                36.94      36.91 SILV   
  7 Abbruzzese, Matthew J     10 RFAC-MR                40.34      40.78 SILV   
  8 Geller, Russell           10 FREE-MR                46.24      41.10 SILV   
  9 Burger, Nate L            10 NDAC-MR                35.88      42.19 SILV   
 10 Jhong, Ethan              10 Express Swimming-MR    41.20      43.62 SILV   
 11 Daniels, Luke W           10 NDAC-MR                44.50      44.25        
 12 Harrilal, Ayden B         10 Express Swimming-MR    45.64      46.58        
 13 Stassi, John M            10 FREE-MR                49.99      48.84        
 14 Hodan, Gary R             10 FREE-MR                57.64      49.65        
 15 Brusco, Vincent R         10 Express Swimming-MR    46.53      52.25        
 16 McGrath, Adam M           10 NDAC-MR                53.17      52.31        
 17 Tang, Richard              9 Express Swimming-MR    49.14      53.17        
 18 Reznik, Maxim             10 FREE-MR              1:04.07      57.70        
 19 Elkashef, Adam T           9 VAC-MR                    NT      59.57        
 20 Campolong, Gavin J         9 NDAC-MR              1:00.73      59.88        
 -- Onesto, Frankie S          9 FREE-MR                53.99         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Fattore, Joshua I          9 Express Swimming-MR  1:07.68         DQ        
      Scissors kick
 -- Gutterman, Hunter M        9 NDAC-MR              1:08.11         DQ        
      Walking on or springing from bottom
 -- Prabhakar, Darshan J      10 Express Swimming-MR    51.21         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J           10 RFAC-MR              1:11.12    1:10.20 ZQ     
                  33.06     1:10.20 (37.14)                                        
  2 Saadeddin, Saadeddin      10 FREE-MR              1:12.58    1:15.95 ZQ     
                  34.66     1:15.95 (41.29)                                        
  3 Simpfenderfer, Michael D  10 RFAC-MR              1:19.90    1:21.31 ZQ     
                  36.33     1:21.31 (44.98)                                        
  4 Hackmeyer, Kieran M       10 NDAC-MR              1:27.53    1:25.15 JO     
                  38.71     1:25.15 (46.44)                                        
 -- Jhong, Ethan              10 Express Swimming-MR  2:13.38         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J           10 RFAC-MR              1:10.94    1:11.89 ZQ     
                  33.48     1:11.89 (38.41)                                        
  2 Saadeddin, Saadeddin      10 FREE-MR              1:17.99    1:18.52 JO     
                  37.20     1:18.52 (41.32)                                        
  3 Simpfenderfer, Michael D  10 RFAC-MR              1:18.86    1:18.84 JO     
                  36.73     1:18.84 (42.11)                                        
  4 Vitale, Ben G             10 PATS-MR              1:17.34    1:18.87 JO     
                  36.60     1:18.87 (42.27)                                        
  5 Wu, Brendan S              9 RFAC-MR              1:23.27    1:22.65 SILV   
                  39.24     1:22.65 (43.41)                                        
  6 Amaro, Dylan J            10 NDAC-MR              1:27.93    1:24.05 SILV   
                  41.80     1:24.05 (42.25)                                        
  7 Geller, Russell           10 FREE-MR              1:27.55    1:24.63 SILV   
                  41.35     1:24.63 (43.28)                                        
  8 Hackmeyer, Kieran M       10 NDAC-MR              1:31.95    1:26.01 SILV   
                  38.90     1:26.01 (47.11)                                        
  9 Abbruzzese, Matthew J     10 RFAC-MR              1:36.78    1:27.03 SILV   
                  39.81     1:27.03 (47.22)                                        
 10 Harrilal, Ayden B         10 Express Swimming-MR  1:29.95    1:28.75        
                  41.15     1:28.75 (47.60)                                        
 11 Thomas, Dylan J           10 PATS-MR              1:25.00    1:31.58        
                  44.77     1:31.58 (46.81)                                        
 12 Tang, Richard              9 Express Swimming-MR  1:35.31    1:32.83        
                  43.05     1:32.83 (49.78)                                        
 13 Daniels, Luke W           10 NDAC-MR              1:38.76    1:33.22        
                  43.37     1:33.22 (49.85)                                        
 14 Zhu, Alex                  9 RFAC-MR                   NT    1:44.15        
                  53.87     1:44.15 (50.28)                                        
 15 McGrath, Adam M           10 NDAC-MR              1:48.31    1:45.65        
                  51.71     1:45.65 (53.94)                                        
 16 Reznik, Maxim             10 FREE-MR              2:00.32    1:48.56        
                  56.06     1:48.56 (52.50)                                        
 17 Brusco, Vincent R         10 Express Swimming-MR  1:37.65    1:49.27        
                  52.98     1:49.27 (56.29)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:08.10    2:05.30        
     1) Simpfenderfer, Michael D 10     2) Wu, Brendan S 9                
     3) Abbruzzese, Matthew J 10        4) Quested, Finn J 10             
                  30.32     1:02.24 (31.92)     1:36.54 (34.30)     2:05.30 (28.76)
  2 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:09.99    2:18.97        
     1) Hodan, Gary R 10                2) Reznik, Maxim 10               
     3) Geller, Russell 10              4) Saadeddin, Saadeddin 10        
                  39.27     1:14.79 (35.52)     1:47.62 (32.83)     2:18.97 (31.35)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:20.11    2:26.39        
     1) Hackmeyer, Kieran M 10          2) Daniels, Luke W 10             
     3) McGrath, Adam M 10              4) Amaro, Dylan J 10              
                  35.11                             1:53.81 ( )     2:26.39 (32.58)
  4 Long Island Express-MR  'A'                       2:22.00    2:27.70        
     1) Harrilal, Ayden B 10            2) Brusco, Vincent R 10           
     3) Jhong, Ethan 10                 4) Tang, Richard 9                
                  35.86     1:14.72 (38.86)   2:27.70 (1:12.98)                    
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:27.14    2:23.58        
     1) Simpfenderfer, Michael D 10     2) Wu, Brendan S 9                
     3) Quested, Finn J 10              4) Abbruzzese, Matthew J 10       
                  35.23     1:18.15 (42.92)     1:49.27 (31.12)     2:23.58 (34.31)
  2 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:35.94    2:38.92        
     1) Stassi, John M 10               2) Geller, Russell 10             
     3) Saadeddin, Saadeddin 10         4) Hodan, Gary R 10               
                  49.44     1:30.74 (41.30)     2:04.87 (34.13)     2:38.92 (34.05)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       2:20.44    3:34.22        
     1) Fattore, Joshua I 9             2) Fattore, Noah I 10             
     3) Tang, Richard 9                 4) Brusco, Vincent R 10           
                1:06.94   2:10.04 (1:03.10)   3:34.22 (1:24.18)                    
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:25.11         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Delay initiating arm pull at turn - back
     1) Daniels, Luke W 10              2) Amaro, Dylan J 10              
     3) Hackmeyer, Kieran M 10          4) Burger, Nate L 10              
                  41.60     1:22.73 (41.13)     1:59.05 (36.32)          DQ (34.13)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J           10 RFAC-MR              2:16.90    2:15.35 ZQ     
                  30.66     1:05.06 (34.40)     1:40.50 (35.44)     2:15.35 (34.85)
  2 Saadeddin, Saadeddin      10 FREE-MR              2:17.86    2:18.26 ZQ     
                  30.75     1:05.79 (35.04)     1:42.49 (36.70)     2:18.26 (35.77)
  3 Simpfenderfer, Michael D  10 RFAC-MR              2:20.31    2:24.44 ZQ     
                  31.69     1:08.94 (37.25)     1:47.25 (38.31)     2:24.44 (37.19)
  4 Wu, Brendan S              9 RFAC-MR              2:46.97    2:47.80 SILV   
                  36.33     1:18.21 (41.88)     2:04.06 (45.85)     2:47.80 (43.74)
  5 Kayku, Mehmet              9 WISC-MR              3:02.22    2:57.13        
                  38.65                             2:11.15 ( )     2:57.13 (45.98)
  6 Krivenko, Andrew           8 FREE-MR              2:59.99    3:02.49        
                  39.63     1:28.24 (48.61)     2:16.90 (48.66)     3:02.49 (45.59)
  7 Abbruzzese, Matthew J     10 RFAC-MR              3:01.33    3:06.51        
                  37.81     1:22.80 (44.99)     2:09.47 (46.67)     3:06.51 (57.04)
  8 Milgram, Mark A            8 FREE-MR              3:09.99    3:06.90        
                  38.31     1:26.28 (47.97)     2:17.12 (50.84)     3:06.90 (49.78)
  9 Jhong, Ethan              10 Express Swimming-MR  3:22.12    3:16.26        
                  41.70     1:33.99 (52.29)     2:24.67 (50.68)     3:16.26 (51.59)
 10 Reznik, Maxim             10 FREE-MR              3:29.99    3:43.52        
                  47.51     1:45.29 (57.78)   3:43.52 (1:58.23)                    
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                31.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David             12 NDAC-MR                26.64      26.28 ZQ     
  2 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR                26.98      26.86 ZQ     
  3 Liu, Evan                 11 NDAC-MR                26.95      27.05 ZQ     
  4 Evenko, Nicholas          12 FREE-MR                27.06      27.33 ZQ     
  5 Neugebauer, Caleb D       12 Express Swimming-MR    28.00      27.63 ZQ     
  6 Smith, Sebastian L        11 RFAC-MR                28.33      28.38 SILV   
  7 Powell, Brett             12 WISC-MR                29.28      29.01 SILV   
  8 Rubin, Spencer C          11 Express Swimming-MR    29.26      29.60 SILV   
  9 Finkelstein, Matthew      11 FREE-MR                29.00      29.88 SILV   
 10 Ober, Alexander G         12 NDAC-MR                29.65      30.24 SILV   
 11 Kotronis, Zack            12 Silver Streaks-MR      32.11      30.63 SILV   
 12 LiBASSI, Connor T         12 Express Swimming-MR    31.41      30.79 SILV   
 13 Dickman, Kellen           11 VAC-MR                 30.92      30.89 SILV   
 14 Bekerman, Liam B          11 Express Swimming-MR    31.07      30.95 SILV   
 14 Tang, Erik                12 Express Swimming-MR    32.04      30.95 SILV   
 16 Fischer, Kenny S          12 Express Swimming-MR    31.74      31.87        
 17 Markic, Mark A            12 PATS-MR                34.01      33.25        
 18 Attardi, Richard M        12 Express Swimming-MR    36.62      33.72        
 19 Scholz, Michael G         11 Silver Streaks-MR      41.11      33.80        
 20 Tkalych, Jerry I          11 FREE-MR                31.49      33.94        
 21 Gatterdam, Luc L          12 Silver Streaks-MR      34.91      34.06        
 22 Wu, Patrick               11 RFAC-MR                33.96      34.32        
 23 Plaza, Sebastian T        11 Express Swimming-MR    33.74      34.35        
 24 Weber, William J          11 Express Swimming-MR    34.97      34.56        
 25 Vermeulen, Lucas J        11 PATS-MR                34.55      34.79        
 26 Wong, Justin              12 Silver Streaks-MR      37.32      36.06        
 27 Anuszkiewicz, Andre J     12 Silver Streaks-MR      35.97      38.86        
 28 Weiss, Elijah             11 Express Swimming-MR    36.43      39.28        
 29 Batkin, Theodore R        11 Express Swimming-MR    37.08      39.78        
 30 Lerner, Miles H           11 Express Swimming-MR    49.33      40.88        
 31 DeLuca, Christian         11 PATS-MR                42.66      40.93        
 32 Hayden, Killy J           11 PATS-MR                35.84      40.94        
 33 Nalle, Alistair C         11 Silver Streaks-MR      40.15      41.35        
 34 Natesan, Sanjay           12 PATS-MR                46.01      46.57        
 35 Kapp, Bruce E             11 FREE-MR                35.99      49.69        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David             12 NDAC-MR                58.48      57.28 ZQ     
                  27.41       57.28 (29.87)                                        
  2 Liu, Evan                 11 NDAC-MR                59.44      58.35 ZQ     
                  27.69       58.35 (30.66)                                        
  3 Evenko, Nicholas          12 FREE-MR                59.00      58.56 ZQ     
                  27.89       58.56 (30.67)                                        
  4 Rizzo, Gio M              12 PATS-MR              1:01.49      59.19 ZQ     
                  28.16       59.19 (31.03)                                        
  5 Neugebauer, Caleb D       12 Express Swimming-MR  1:04.33    1:01.17 JO     
                  28.98     1:01.17 (32.19)                                        
  6 Attenborough, Anthony P   12 FREE-MR              1:05.18    1:01.50 JO     
                  29.34     1:01.50 (32.16)                                        
  7 Holan, Steve              11 PATS-MR              1:02.89    1:02.10 SILV   
                  29.70     1:02.10 (32.40)                                        
  8 Smith, Sebastian L        11 RFAC-MR              1:01.31    1:03.10 SILV   
                  29.59     1:03.10 (33.51)                                        
  9 Finkelstein, Matthew      11 FREE-MR              1:10.56    1:03.99 SILV   
                  30.21     1:03.99 (33.78)                                        
 10 Lerner, Ryan              12 VAC-MR                    NT    1:04.26 SILV   
                  30.41     1:04.26 (33.85)                                        
 11 Hally, Seamus             12 NDAC-MR              1:04.92    1:04.44 SILV   
                  30.78     1:04.44 (33.66)                                        
 12 Zupko, Sean P             12 VAC-MR               1:07.85    1:04.56 SILV   
                  31.69     1:04.56 (32.87)                                        
 13 Rubin, Spencer C          11 Express Swimming-MR  1:07.84    1:04.95 SILV   
                  30.63     1:04.95 (34.32)                                        
 14 Powell, Brett             12 WISC-MR              1:04.99    1:05.04 SILV   
                  30.93     1:05.04 (34.11)                                        
 15 Bekerman, Liam B          11 Express Swimming-MR  1:08.22    1:05.38 SILV   
                  31.19     1:05.38 (34.19)                                        
 16 LiBASSI, Connor T         12 Express Swimming-MR  1:11.19    1:06.14 SILV   
                  31.22     1:06.14 (34.92)                                        
 17 Ober, Alexander G         12 NDAC-MR              1:10.27    1:07.38 SILV   
                  31.46     1:07.38 (35.92)                                        
 18 Kotronis, Zack            12 Silver Streaks-MR    1:08.41    1:07.74 SILV   
                  31.53     1:07.74 (36.21)                                        
 19 Dickman, Kellen           11 VAC-MR               1:10.99    1:08.38 SILV   
                  31.97     1:08.38 (36.41)                                        
 20 Fischer, Kenny S          12 Express Swimming-MR  1:11.23    1:09.51 SILV   
                  33.01     1:09.51 (36.50)                                        
 21 Hagan, Michael J          12 PATS-MR              1:08.32    1:09.78        
                  32.97     1:09.78 (36.81)                                        
 22 Tang, Erik                12 Express Swimming-MR  1:14.87    1:12.80        
                  33.79     1:12.80 (39.01)                                        
 23 Tkalych, Jerry I          11 FREE-MR                 1.09    1:14.27        
                  35.03     1:14.27 (39.24)                                        
 24 Wu, Patrick               11 RFAC-MR              1:14.25    1:15.41        
                  35.81     1:15.41 (39.60)                                        
 25 Weber, William J          11 Express Swimming-MR  1:16.93    1:15.59        
 26 Vermeulen, Lucas J        11 PATS-MR              1:16.47    1:15.73        
                  35.46     1:15.73 (40.27)                                        
 27 Herbert, Owain G          11 NDAC-MR              1:19.23    1:15.91        
                  35.92     1:15.91 (39.99)                                        
 28 Plaza, Sebastian T        11 Express Swimming-MR  1:17.96    1:16.27        
                  36.58     1:16.27 (39.69)                                        
 29 Gatterdam, Luc L          12 Silver Streaks-MR    1:19.82    1:16.42        
                  36.60     1:16.42 (39.82)                                        
 30 Scholz, Michael G         11 Silver Streaks-MR    1:31.11    1:17.10        
                  37.20     1:17.10 (39.90)                                        
 31 Attardi, Richard M        12 Express Swimming-MR  1:35.43    1:17.33        
                  36.24     1:17.33 (41.09)                                        
 32 Wong, Justin              12 Silver Streaks-MR    1:26.29    1:21.33        
                  38.36     1:21.33 (42.97)                                        
 33 Zhu, Robert               11 RFAC-MR              1:22.63    1:22.53        
                  38.41     1:22.53 (44.12)                                        
 34 Herbert, Theo J           11 NDAC-MR              1:23.62    1:24.31        
                  40.12     1:24.31 (44.19)                                        
 35 Anuszkiewicz, Andre J     12 Silver Streaks-MR    1:25.86    1:26.66        
                  41.08     1:26.66 (45.58)                                        
 36 Elmassalemah, Iad K       11 NDAC-MR              1:23.89    1:26.87        
                  37.42     1:26.87 (49.45)                                        
 37 Batkin, Theodore R        11 Express Swimming-MR  1:28.51    1:27.96        
                  40.26     1:27.96 (47.70)                                        
 38 Nalle, Alistair C         11 Silver Streaks-MR    1:25.11    1:31.47        
                  43.85     1:31.47 (47.62)                                        
 39 Weiss, Elijah             11 Express Swimming-MR  1:22.32    1:32.45        
 40 Lerner, Miles H           11 Express Swimming-MR  1:39.47    1:35.01        
                  42.77     1:35.01 (52.24)                                        
 41 Kapp, Bruce E             11 FREE-MR              1:45.99    1:49.55        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
              2:28.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evenko, Nicholas          12 FREE-MR              2:09.49    2:05.15 ZQ     
  2 Liu, Evan                 11 NDAC-MR              2:19.45    2:10.16 ZQ     
  3 Attenborough, Anthony P   12 FREE-MR              2:13.99    2:11.31 ZQ     
  4 Smith, Sebastian L        11 RFAC-MR              2:16.41    2:13.43 JO     
  5 Neugebauer, Caleb D       12 Express Swimming-MR  2:28.03    2:15.06 SILV   
  6 Rubin, Spencer C          11 Express Swimming-MR  2:28.27    2:20.91 SILV   
  7 Hally, Seamus             12 NDAC-MR              2:37.15    2:24.48 SILV   
  8 Fischer, Kenny S          12 Express Swimming-MR  2:38.50    2:29.62        
  9 Wu, Patrick               11 RFAC-MR              2:42.21    2:42.74        
 10 Kapp, Bruce E             11 FREE-MR              3:35.99    4:15.83        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                41.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR                31.18      31.12 ZQ     
  2 Liu, Evan                 11 NDAC-MR                31.61      31.94 ZQ     
  3 Finkelstein, Matthew      11 FREE-MR                33.29      33.37 SILV   
  4 Attenborough, Anthony P   12 FREE-MR                33.13      33.54 SILV   
  5 Hally, Seamus             12 NDAC-MR                33.71      34.25 SILV   
  6 Rubin, Spencer C          11 Express Swimming-MR    36.05      35.18 SILV   
  7 Powell, Brett             12 WISC-MR                35.80      35.51 SILV   
  8 Bekerman, Liam B          11 Express Swimming-MR    37.23      35.61 SILV   
  9 Ober, Alexander G         12 NDAC-MR                36.84      36.60 SILV   
 10 LiBASSI, Connor T         12 Express Swimming-MR    38.11      37.20 SILV   
 11 Dickman, Kellen           11 VAC-MR                 38.15      37.75 SILV   
 12 Tkalych, Jerry I          11 FREE-MR                36.99      38.28 SILV   
 13 Wu, Patrick               11 RFAC-MR                39.79      38.51 SILV   
 14 Wong, Justin              12 Silver Streaks-MR      39.97      38.71 SILV   
 15 Ma, Kevin W               11 PATS-MR                41.32      38.99 SILV   
 16 Tang, Erik                12 Express Swimming-MR    40.64      40.36 SILV   
 17 Fischer, Kenny S          12 Express Swimming-MR    40.76      40.73 SILV   
 18 Plaza, Sebastian T        11 Express Swimming-MR    40.88      40.88 SILV   
 19 Weber, William J          11 Express Swimming-MR    42.62      41.07 SILV   
 20 Markic, Mark A            12 PATS-MR                41.49      41.29        
 21 Attardi, Richard M        12 Express Swimming-MR    48.84      41.40        
 22 Batkin, Theodore R        11 Express Swimming-MR    43.62      42.46        
 23 Scholz, Michael G         11 Silver Streaks-MR      46.11      43.62        
 24 Elmassalemah, Iad K       11 NDAC-MR                47.30      43.91        
 25 Gatterdam, Luc L          12 Silver Streaks-MR      41.71      44.04        
 26 Nalle, Alistair C         11 Silver Streaks-MR      57.23      44.42        
 27 Anuszkiewicz, Andre J     12 Silver Streaks-MR      41.70      44.67        
 28 Hayden, Killy J           11 PATS-MR                44.31      45.69        
 29 DeLuca, Christian         11 PATS-MR                47.38      47.59        
 30 Kapp, Bruce E             11 FREE-MR                39.99      59.48        
 -- Weiss, Elijah             11 Express Swimming-MR    44.32         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Lerner, Miles H           11 Express Swimming-MR    57.21         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Natesan, Sanjay           12 PATS-MR                52.41         DQ        
      No touch at turn
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David             12 NDAC-MR              1:08.76    1:06.02 ZQ     
                  31.72     1:06.02 (34.30)                                        
  2 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR              1:07.00    1:06.78 ZQ     
                  32.00     1:06.78 (34.78)                                        
  3 Evenko, Nicholas          12 FREE-MR              1:08.33    1:08.43 ZQ     
                  33.71     1:08.43 (34.72)                                        
  4 Liu, Evan                 11 NDAC-MR              1:08.72    1:08.79 ZQ     
                  33.06     1:08.79 (35.73)                                        
  5 Holan, Steve              11 PATS-MR              1:10.56    1:10.14 JO     
                  33.88     1:10.14 (36.26)                                        
  6 Attenborough, Anthony P   12 FREE-MR              1:12.14    1:11.49 JO     
                  35.36     1:11.49 (36.13)                                        
  7 Finkelstein, Matthew      11 FREE-MR              1:11.83    1:13.38 SILV   
                  35.93     1:13.38 (37.45)                                        
  8 Rubin, Spencer C          11 Express Swimming-MR  1:17.71    1:15.08 SILV   
                  36.73     1:15.08 (38.35)                                        
  9 Neugebauer, Caleb D       12 Express Swimming-MR  1:21.56    1:16.34 SILV   
                  36.59     1:16.34 (39.75)                                        
 10 Powell, Brett             12 WISC-MR              1:16.95    1:16.53 SILV   
                  37.59     1:16.53 (38.94)                                        
 11 Bekerman, Liam B          11 Express Swimming-MR  1:17.31    1:17.06 SILV   
                  37.35     1:17.06 (39.71)                                        
 12 Hagan, Michael J          12 PATS-MR              1:18.03    1:18.76 SILV   
                  38.70     1:18.76 (40.06)                                        
 12 Zupko, Sean P             12 VAC-MR               1:18.33    1:18.76 SILV   
                  39.26     1:18.76 (39.50)                                        
 14 Smith, Sebastian L        11 RFAC-MR              1:18.21    1:18.80 SILV   
                  37.41     1:18.80 (41.39)                                        
 15 Ober, Alexander G         12 NDAC-MR              1:20.08    1:19.17 SILV   
                  38.62     1:19.17 (40.55)                                        
 16 Kotronis, Zack            12 Silver Streaks-MR    1:24.10    1:19.59 SILV   
                  38.69     1:19.59 (40.90)                                        
 17 Dickman, Kellen           11 VAC-MR               1:20.20    1:20.86 SILV   
                  38.81     1:20.86 (42.05)                                        
 18 LiBASSI, Connor T         12 Express Swimming-MR  1:20.33    1:21.07 SILV   
                  39.78     1:21.07 (41.29)                                        
 19 Tkalych, Jerry I          11 FREE-MR              1:23.79    1:21.88 SILV   
                  40.42     1:21.88 (41.46)                                        
 20 Ma, Kevin W               11 PATS-MR              1:24.18    1:22.17 SILV   
                  40.04     1:22.17 (42.13)                                        
 21 Wu, Patrick               11 RFAC-MR              1:23.69    1:24.10        
                  40.73     1:24.10 (43.37)                                        
 22 Plaza, Sebastian T        11 Express Swimming-MR  1:52.66    1:25.35        
                  42.13     1:25.35 (43.22)                                        
 23 Fischer, Kenny S          12 Express Swimming-MR  1:25.21    1:25.79        
                  41.72     1:25.79 (44.07)                                        
 24 Wong, Justin              12 Silver Streaks-MR    1:27.85    1:26.89        
                  42.03     1:26.89 (44.86)                                        
 25 Tang, Erik                12 Express Swimming-MR  1:28.40    1:29.69        
                  43.55     1:29.69 (46.14)                                        
 26 Zhu, Robert               11 RFAC-MR              1:31.53    1:30.38        
                  44.33     1:30.38 (46.05)                                        
 27 Weber, William J          11 Express Swimming-MR  1:35.45    1:32.24        
 28 Anuszkiewicz, Andre J     12 Silver Streaks-MR    1:33.64    1:32.47        
                  45.95     1:32.47 (46.52)                                        
 29 Gatterdam, Luc L          12 Silver Streaks-MR    1:26.37    1:33.28        
                  45.09     1:33.28 (48.19)                                        
 30 Scholz, Michael G         11 Silver Streaks-MR    1:49.11    1:34.95        
                  46.49     1:34.95 (48.46)                                        
 31 Batkin, Theodore R        11 Express Swimming-MR  1:32.31    1:36.45        
                  46.68     1:36.45 (49.77)                                        
 32 Attardi, Richard M        12 Express Swimming-MR  1:53.42    1:39.24        
 33 Nalle, Alistair C         11 Silver Streaks-MR    2:01.48    1:41.43        
                  49.33     1:41.43 (52.10)                                        
 34 Weiss, Elijah             11 Express Swimming-MR  1:35.65    1:44.61        
                  52.28     1:44.61 (52.33)                                        
 35 Elmassalemah, Iad K       11 NDAC-MR              1:39.84    1:45.81        
                  50.85     1:45.81 (54.96)                                        
 36 Lerner, Miles H           11 Express Swimming-MR  2:06.00    1:51.48        
                  52.72     1:51.48 (58.76)                                        
 -- Vermeulen, Lucas J        11 PATS-MR              1:41.79         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  42.18          DQ (44.89)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Attenborough, Anthony P   12 FREE-MR                36.99      34.88 ZQ     
  2 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR                37.00      36.09 ZQ     
  3 Rizzo, Gio M              12 PATS-MR                42.71      36.20 ZQ     
  4 LiBASSI, Connor T         12 Express Swimming-MR    38.29      36.58 ZQ     
  5 Finkelstein, Matthew      11 FREE-MR                37.51      37.06 ZQ     
  6 Kotronis, Zack            12 Silver Streaks-MR      41.43      38.35 SILV   
  7 Hagan, Michael J          12 PATS-MR                40.01      39.07 SILV   
  8 Lerner, Ryan              12 VAC-MR                    NT      39.19 SILV   
  9 Neugebauer, Caleb D       12 Express Swimming-MR    40.43      39.58 SILV   
 10 Tang, Erik                12 Express Swimming-MR    41.24      39.86 SILV   
 11 Rubin, Spencer C          11 Express Swimming-MR    39.90      40.44 SILV   
 12 Fischer, Kenny S          12 Express Swimming-MR    43.81      41.98 SILV   
 13 Powell, Brett             12 WISC-MR                42.92      42.75 SILV   
 14 Dickman, Kellen           11 VAC-MR                 44.68      42.78 SILV   
 15 Wong, Justin              12 Silver Streaks-MR      45.06      43.59        
 16 Herbert, Owain G          11 NDAC-MR                44.22      44.78        
 17 Zhu, Robert               11 RFAC-MR                45.40      46.28        
 18 Plaza, Sebastian T        11 Express Swimming-MR    48.16      46.36        
 19 Vermeulen, Lucas J        11 PATS-MR                48.02      46.99        
 20 Weber, William J          11 Express Swimming-MR    48.05      47.01        
 21 Lerner, Miles H           11 Express Swimming-MR    58.78      47.78        
 22 Wu, Patrick               11 RFAC-MR                47.21      48.28        
 23 Anuszkiewicz, Andre J     12 Silver Streaks-MR      48.98      48.69        
 24 Scholz, Michael G         11 Silver Streaks-MR    1:01.11      48.95        
 25 Batkin, Theodore R        11 Express Swimming-MR    50.28      49.00        
 26 Herbert, Theo J           11 NDAC-MR                56.58      49.09        
 27 Weiss, Elijah             11 Express Swimming-MR    52.17      49.31        
 28 Elmassalemah, Iad K       11 NDAC-MR                51.75      52.58        
 -- Kapp, Bruce E             11 FREE-MR                55.99         DQ        
      Scissors kick
 -- Tkalych, Jerry I          11 FREE-MR                41.99         DQ        
      One hand touch
 -- Attardi, Richard M        12 Express Swimming-MR    49.01         DQ        
      One hand touch
 -- Ma, Kevin W               11 PATS-MR                45.38         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hally, Seamus             12 NDAC-MR              1:15.15    1:15.94 ZQ     
                  36.07     1:15.94 (39.87)                                        
  2 Attenborough, Anthony P   12 FREE-MR              1:18.01    1:16.92 ZQ     
                  35.40     1:16.92 (41.52)                                        
  3 Rizzo, Gio M              12 PATS-MR              1:21.32    1:18.51 ZQ     
                  37.03     1:18.51 (41.48)                                        
  4 LiBASSI, Connor T         12 Express Swimming-MR  1:20.30    1:19.08 ZQ     
                  37.77     1:19.08 (41.31)                                        
  5 Finkelstein, Matthew      11 FREE-MR              1:20.79    1:20.83 ZQ     
                  39.16     1:20.83 (41.67)                                        
  6 Smith, Sebastian L        11 RFAC-MR              1:26.94    1:24.38 SILV   
                  40.22     1:24.38 (44.16)                                        
  7 Kotronis, Zack            12 Silver Streaks-MR    1:28.11    1:27.02 SILV   
                  41.22     1:27.02 (45.80)                                        
  8 Neugebauer, Caleb D       12 Express Swimming-MR  1:35.44    1:28.13 SILV   
                  41.47     1:28.13 (46.66)                                        
  9 Tang, Erik                12 Express Swimming-MR  1:31.44    1:28.14 SILV   
                  40.95     1:28.14 (47.19)                                        
 10 Rubin, Spencer C          11 Express Swimming-MR  1:29.28    1:28.78 SILV   
                  41.46     1:28.78 (47.32)                                        
 11 Fischer, Kenny S          12 Express Swimming-MR  1:34.72    1:33.02        
                  44.82     1:33.02 (48.20)                                        
 12 Ma, Kevin W               11 PATS-MR              1:36.57    1:33.34        
                  46.64     1:33.34 (46.70)                                        
 13 Wong, Justin              12 Silver Streaks-MR    1:39.92    1:33.84        
                  45.26     1:33.84 (48.58)                                        
 14 Plaza, Sebastian T        11 Express Swimming-MR  1:42.14    1:38.52        
                  47.65     1:38.52 (50.87)                                        
 15 Markic, Mark A            12 PATS-MR              1:39.57    1:39.64        
                  46.60     1:39.64 (53.04)                                        
 16 Wu, Patrick               11 RFAC-MR              1:46.07    1:45.06        
                  49.33     1:45.06 (55.73)                                        
 17 Vermeulen, Lucas J        11 PATS-MR              1:52.00    1:45.29        
                  49.88     1:45.29 (55.41)                                        
 18 Gatterdam, Luc L          12 Silver Streaks-MR    2:05.21    1:46.91        
                  49.41     1:46.91 (57.50)                                        
 19 Weber, William J          11 Express Swimming-MR  1:50.02    1:47.63        
                  50.97     1:47.63 (56.66)                                        
 20 Anuszkiewicz, Andre J     12 Silver Streaks-MR    1:47.76    1:48.79        
                  50.71     1:48.79 (58.08)                                        
 21 Weiss, Elijah             11 Express Swimming-MR  1:58.76    1:49.64        
                  52.87     1:49.64 (56.77)                                        
 22 Elmassalemah, Iad K       11 NDAC-MR              1:55.91    1:50.42        
                  51.16     1:50.42 (59.26)                                        
 23 DeLuca, Christian         11 PATS-MR              1:55.75    1:50.67        
                  51.51     1:50.67 (59.16)                                        
 24 Batkin, Theodore R        11 Express Swimming-MR  1:49.87    1:51.65        
                  53.27     1:51.65 (58.38)                                        
 25 Hayden, Killy J           11 PATS-MR              1:53.58    1:54.45        
 -- Holan, Steve              11 PATS-MR              1:26.43         DQ        
      Downward butterfly kick
                  41.48          DQ (45.03)                                        
 -- Lerner, Miles H           11 Express Swimming-MR  2:08.76         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  49.70          DQ (56.02)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.59  JO
                38.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Evan                 11 NDAC-MR                30.64      28.85 ZQ     
  2 Smith, Sebastian L        11 RFAC-MR                29.84      30.79 JO     
  3 Evenko, Nicholas          12 FREE-MR                31.23      31.06 JO     
  4 Holan, Steve              11 PATS-MR                31.06      31.12 JO     
  5 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR                31.00      31.31 JO     
  6 Hally, Seamus             12 NDAC-MR                37.71      32.34 SILV   
  7 Powell, Brett             12 WISC-MR                32.93      32.93 SILV   
  8 Attenborough, Anthony P   12 FREE-MR                33.77      33.11 SILV   
  9 Bekerman, Liam B          11 Express Swimming-MR    34.43      33.30 SILV   
 10 Lerner, Ryan              12 VAC-MR                    NT      34.18 SILV   
 11 Ober, Alexander G         12 NDAC-MR                34.35      34.74 SILV   
 12 LiBASSI, Connor T         12 Express Swimming-MR    37.42      35.70 SILV   
 13 Dickman, Kellen           11 VAC-MR                 35.27      35.73 SILV   
 14 Plaza, Sebastian T        11 Express Swimming-MR    39.14      37.31 SILV   
 15 Attardi, Richard M        12 Express Swimming-MR    39.49      37.77 SILV   
 16 Fischer, Kenny S          12 Express Swimming-MR    39.90      38.09 SILV   
 17 Zupko, Sean P             12 VAC-MR                    NT      38.38 SILV   
 18 Ma, Kevin W               11 PATS-MR                41.19      41.22        
 19 Wu, Patrick               11 RFAC-MR                43.14      41.89        
 20 Herbert, Owain G          11 NDAC-MR                44.38      42.80        
 21 Vermeulen, Lucas J        11 PATS-MR                45.10      43.39        
 22 Herbert, Theo J           11 NDAC-MR                44.81      46.76        
 23 Zhu, Robert               11 RFAC-MR                47.74      48.36        
 24 Batkin, Theodore R        11 Express Swimming-MR    43.19      49.87        
 -- Lerner, Miles H           11 Express Swimming-MR    57.65         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Gatterdam, Luc L          12 Silver Streaks-MR      49.18         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Nalle, Alistair C         11 Silver Streaks-MR      51.11         DQ        
      Alternating Kick
 -- Weiss, Elijah             11 Express Swimming-MR    42.11         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rizzo, Gio M              12 PATS-MR              1:04.74    1:02.94 ZQ     
                  29.69     1:02.94 (33.25)                                        
  2 Liu, Evan                 11 NDAC-MR              1:06.31    1:05.92 ZQ     
                  30.79     1:05.92 (35.13)                                        
  3 Evenko, Nicholas          12 FREE-MR              1:08.62    1:07.92 ZQ     
                  31.71     1:07.92 (36.21)                                        
  4 Rendon, David             12 NDAC-MR              1:07.22    1:09.07 ZQ     
                  31.26     1:09.07 (37.81)                                        
  5 Smith, Sebastian L        11 RFAC-MR              1:10.32    1:13.44 SILV   
                  35.13     1:13.44 (38.31)                                        
  6 Attenborough, Anthony P   12 FREE-MR              1:15.46    1:15.79 SILV   
                  35.44     1:15.79 (40.35)                                        
  7 Neugebauer, Caleb D       12 Express Swimming-MR  1:15.32    1:17.68 SILV   
                  33.35     1:17.68 (44.33)                                        
  8 Powell, Brett             12 WISC-MR              1:18.70    1:19.29 SILV   
                  36.83     1:19.29 (42.46)                                        
  9 Bekerman, Liam B          11 Express Swimming-MR  1:20.98    1:19.55 SILV   
                  37.67     1:19.55 (41.88)                                        
 10 Ober, Alexander G         12 NDAC-MR              1:22.10    1:20.82 SILV   
                  36.56     1:20.82 (44.26)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
              1:20.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rizzo, Gio M              12 PATS-MR              1:08.64    1:06.70 ZQ     
                  30.23     1:06.70 (36.47)                                        
  2 Evenko, Nicholas          12 FREE-MR              1:19.11    1:08.09 ZQ     
                  31.60     1:08.09 (36.49)                                        
  3 Attenborough, Anthony P   12 FREE-MR              1:25.66    1:10.26 JO     
                  33.78     1:10.26 (36.48)                                        
  4 Hally, Seamus             12 NDAC-MR              1:11.05    1:10.78 JO     
                  34.26     1:10.78 (36.52)                                        
  5 Holan, Steve              11 PATS-MR              1:13.13    1:12.17 SILV   
                  33.18     1:12.17 (38.99)                                        
  6 Neugebauer, Caleb D       12 Express Swimming-MR  1:23.71    1:13.63 SILV   
                  33.14     1:13.63 (40.49)                                        
  7 Smith, Sebastian L        11 RFAC-MR              1:14.72    1:15.27 SILV   
                  34.41     1:15.27 (40.86)                                        
  8 Kotronis, Zack            12 Silver Streaks-MR    1:20.85    1:15.75 SILV   
                  35.36     1:15.75 (40.39)                                        
  9 LiBASSI, Connor T         12 Express Swimming-MR  1:20.73    1:15.93 SILV   
                  37.21     1:15.93 (38.72)                                        
 10 Powell, Brett             12 WISC-MR              1:16.80    1:16.00 SILV   
                  34.92     1:16.00 (41.08)                                        
 11 Rubin, Spencer C          11 Express Swimming-MR  1:17.83    1:16.09 SILV   
                  35.71     1:16.09 (40.38)                                        
 12 Bekerman, Liam B          11 Express Swimming-MR  1:19.08    1:17.25 SILV   
                  35.10     1:17.25 (42.15)                                        
 13 Dickman, Kellen           11 VAC-MR               1:22.67    1:22.10        
                  38.73     1:22.10 (43.37)                                        
 14 Tang, Erik                12 Express Swimming-MR  1:22.86    1:23.77        
                  40.13     1:23.77 (43.64)                                        
 15 Ma, Kevin W               11 PATS-MR              1:25.57    1:25.11        
                  40.91     1:25.11 (44.20)                                        
 16 Tkalych, Jerry I          11 FREE-MR              1:25.99    1:26.42        
                  39.08     1:26.42 (47.34)                                        
 17 Plaza, Sebastian T        11 Express Swimming-MR  1:54.32    1:26.76        
                  41.98     1:26.76 (44.78)                                        
 18 Markic, Mark A            12 PATS-MR              1:29.00    1:27.90        
                  41.86     1:27.90 (46.04)                                        
 19 Wu, Patrick               11 RFAC-MR              1:28.15    1:28.76        
                  16.30   1:28.76 (1:12.46)                                        
 20 Weber, William J          11 Express Swimming-MR  1:35.66    1:29.27        
                  42.08     1:29.27 (47.19)                                        
 21 Batkin, Theodore R        11 Express Swimming-MR  1:33.65    1:37.37        
                  46.62     1:37.37 (50.75)                                        
 22 Elmassalemah, Iad K       11 NDAC-MR              1:43.33    1:40.15        
                  44.71     1:40.15 (55.44)                                        
 23 DeLuca, Christian         11 PATS-MR              1:52.19    1:47.89        
                  54.80     1:47.89 (53.09)                                        
 24 Nalle, Alistair C         11 Silver Streaks-MR    1:59.11    1:53.22        
                  53.92     1:53.22 (59.30)                                        
 -- Weiss, Elijah             11 Express Swimming-MR  1:41.45         DQ        
      One hand touch - breast
                  50.81          DQ (50.98)                                        
 -- Scholz, Michael G         11 Silver Streaks-MR    1:49.11         DQ        
      False start - Misc
                  43.84          DQ (49.44)                                        
 -- Vermeulen, Lucas J        11 PATS-MR              1:30.17         DQ        
      Did not finish on back - back
                  42.11          DQ (46.28)                                        
 -- Lerner, Miles H           11 Express Swimming-MR  1:58.76         DQ        
      Not on back off wall - back
                  54.08          DQ (53.40)                                        
 -- Attardi, Richard M        12 Express Swimming-MR  1:41.21         DQ        
      One hand touch - breast
                  39.59          DQ (51.95)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ
              2:30.49  JO
              2:55.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neugebauer, Caleb D       12 Express Swimming-MR  2:55.02    2:41.86 SILV   
                  33.53     1:13.65 (40.12)     2:03.93 (50.28)     2:41.86 (37.93)
  2 Rubin, Spencer C          11 Express Swimming-MR  2:45.08    2:42.62 SILV   
                  37.69     1:18.74 (41.05)     2:06.48 (47.74)     2:42.62 (36.14)
  3 Ober, Alexander G         12 NDAC-MR              2:56.48    2:51.51 SILV   
                  36.01     1:18.40 (42.39)     2:13.17 (54.77)     2:51.51 (38.34)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:54.11    1:50.58        
     1) Rendon, David 12                2) Hally, Seamus 12               
     3) Ober, Alexander G 12            4) Liu, Evan 11                   
                  25.93       55.24 (29.31)     1:24.11 (28.87)     1:50.58 (26.47)
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:53.79    1:51.58        
     1) Del Rosario, Eric 12            2) Holan, Steve 11                
     3) Hagan, Michael J 12             4) Rizzo, Gio M 12                
                  27.05       55.61 (28.56)     1:26.03 (30.42)     1:51.58 (25.55)
  3 Freedom Aquatics-MR  'A'                          1:52.37    1:57.23        
     1) Attenborough, Anthony P 12      2) Tkalych, Jerry I 11            
     3) Finkelstein, Matthew 11         4) Evenko, Nicholas 12            
                  27.95                             1:30.14 ( )     1:57.23 (27.09)
  4 Long Island Express-MR  'B'                       2:04.00    2:09.63        
     1) Tang, Erik 12                   2) Attardi, Richard M 12          
     3) Fischer, Kenny S 12             4) Weber, William J 11            
                                1:05.01 ( )     1:36.74 (31.73)     2:09.63 (32.89)
  5 Long Island Express-MR  'C'                       2:11.00    2:32.01        
     1) Weiss, Elijah 11                2) Plaza, Sebastian T 11          
     3) Lerner, Miles H 11              4) Batkin, Theodore R 11          
                  40.41       57.45 (17.04)     1:13.78 (16.33)   2:32.01 (1:18.23)
 -- Long Island Express-MR  'A'                       1:56.00         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Neugebauer, Caleb D 12          2) LiBASSI, Connor T 12           
     3) Bekerman, Liam B 11             4) Rubin, Spencer C 11            
                  27.73       57.72 (29.99)     1:27.04 (29.32)          DQ (28.69)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:05.11    2:05.97        
     1) Rendon, David 12                2) Hally, Seamus 12               
     3) Ober, Alexander G 12            4) Liu, Evan 11                   
                  30.17     1:05.44 (35.27)     1:38.82 (33.38)     2:05.97 (27.15)
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:12.83    2:10.49        
     1) Holan, Steve 11                 2) Del Rosario, Eric 12           
     3) Rizzo, Gio M 12                 4) Markic, Mark A 12              
                  32.82     1:07.96 (35.14)     1:37.01 (29.05)     2:10.49 (33.48)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       1:58.99    2:33.89        
     1) Fischer, Kenny S 12             2) Plaza, Sebastian T 11          
     3) Attardi, Richard M 12           4) Bekerman, Liam B 11            
                  39.61     1:24.62 (45.01)     2:03.67 (39.05)     2:33.89 (30.22)
  4 Patriot Swim Team-MR  'B'                         2:48.29    2:54.87        
     1) Vermeulen, Lucas J 11           2) DeLuca, Christian 11           
     3) Ma, Kevin W 11                  4) Hayden, Killy J 11             
                  44.01     1:33.60 (49.59)     2:14.25 (40.65)     2:54.87 (40.62)
 -- Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:08.30         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Tkalych, Jerry I 11             2) Finkelstein, Matthew 11        
     3) Evenko, Nicholas 12             4) Attenborough, Anthony P 12     
                  39.89     1:15.06 (35.17)     1:45.61 (30.55)          DQ (27.50)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ
                24.99  JO
                26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert L         14 RFAC-MR                24.39      23.48 ZQ     
  2 Kleyer, Max J             13 FREE-MR                23.94      24.35 ZQ     
  3 Cimorelli, Jack D         14 NDAC-MR                24.85      24.57 ZQ     
  4 Nunez, Jonathan T         14 PATS-MR                24.31      24.92 JO     
  5 D'Avanzo, Nick            14 FREE-MR                25.54      25.00 SILV   
  6 Xin, Alex                 14 RFAC-MR                26.14      26.12 SILV   
  7 Stickle, Gage R           14 NDAC-MR                26.62      26.19 SILV   
  8 Nikolic, Ryan A           14 PATS-MR                26.84      26.20 SILV   
  9 Campolong, Hayden F       13 NDAC-MR                26.21      26.21 SILV   
 10 Malloy, Tommy             13 FREE-MR                26.15      26.27 SILV   
 11 McGregor, Matt J          13 PATS-MR                26.15      26.32 SILV   
 12 Chan, Alex L              13 PATS-MR                26.37      26.37 SILV   
 13 McGregor, Kyle T          13 PATS-MR                26.91      26.61 SILV   
 14 Ruan, Andrew              14 RFAC-MR                26.54      26.83        
 15 Swift, Danny J            14 NDAC-MR                26.28      26.84        
 16 Speare, Ryan A            13 NDAC-MR                28.08      27.24        
 17 Giammona, Steven R        14 Express Swimming-MR    27.62      27.64        
 18 Meron, Eli                13 Express Swimming-MR    29.21      27.78        
 19 Maimon, Gary              13 FREE-MR                28.06      27.82        
 20 Weber, Christopher R      13 Express Swimming-MR    28.92      28.25        
 21 Passante, Passante V      13 FREE-MR                28.41      28.28        
 22 Rizzi, Matteo D           14 PATS-MR                28.76      28.32        
 23 Shklovsky, Nick           14 FREE-MR                28.72      28.66        
 24 Burger, Dan E             14 NDAC-MR                27.92      28.73        
 25 Makhanbetov, Yerlan       13 Express Swimming-MR    29.19      28.95        
 26 Munson, Joseph A          14 Express Swimming-MR    30.13      29.19        
 27 Figueroa, Spencer         13 WISC-MR                30.62      29.58        
 28 Howard, Christian J       14 Express Swimming-MR    29.81      29.66        
 29 Hibbert, Torre G          14 Silver Streaks-MR      33.22      29.84        
 30 Hackmeyer, Aidan R        13 NDAC-MR                30.04      30.16        
 31 Guariglia, Andrew M       14 Express Swimming-MR    30.87      30.26        
 32 Messina, Michael A        13 RFAC-MR                31.22      30.44        
 33 Kaiser, Ethan D           13 NDAC-MR                31.45      30.62        
 34 Wilson, Elijah A          13 WISC-MR                30.27      30.74        
 35 Sapara, Chris A           14 FREE-MR                32.21      31.05        
 36 Hourani, Luke             14 Express Swimming-MR    35.50      32.30        
 37 Mallette, Jack D          13 VAC-MR                 38.68      33.21        
 38 Kennelly, Kyle S          13 Express Swimming-MR    34.04      33.83        
 39 Taratuta, Gabriel E       13 FREE-MR                34.99      34.90        
 40 Kuchmar, Shawn            14 FREE-MR                33.99      44.05        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                53.99  ZQ
                59.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert L         14 RFAC-MR                52.49      50.69 JO     
                  24.39       50.69 (26.30)                                        
  2 Staubi, Kyle A            14 NDAC-MR                53.73      52.33 JO     
                  25.06       52.33 (27.27)                                        
  2 Volaski, Phillip J        14 PATS-MR                53.33      52.33 JO     
                  25.32       52.33 (27.01)                                        
  4 Nunez, Jonathan T         14 PATS-MR                53.53      53.36 JO     
                  25.72       53.36 (27.64)                                        
  5 Kleyer, Max J             13 FREE-MR                54.77      53.82 JO     
                  25.81       53.82 (28.01)                                        
  6 Liu, Alex J               13 NDAC-MR                55.95      54.86 SILV   
                  26.93       54.86 (27.93)                                        
  7 D'Avanzo, Nick            14 FREE-MR                56.48      55.00 SILV   
                  26.69       55.00 (28.31)                                        
  8 Cimorelli, Jack D         14 NDAC-MR                55.43      55.15 SILV   
                  25.74       55.15 (29.41)                                        
  9 Malloy, Tommy             13 FREE-MR                55.94      55.57 SILV   
                  27.01       55.57 (28.56)                                        
 10 Rizzo, Antonio S          14 PATS-MR                56.47      55.73 SILV   
                  27.22       55.73 (28.51)                                        
 11 Huang, Jonathan           14 PATS-MR                56.12      55.85 SILV   
                  27.08       55.85 (28.77)                                        
 12 Abrams, Arty A            13 PATS-MR                57.99      55.99 SILV   
                  27.07       55.99 (28.92)                                        
 13 McGregor, Matt J          13 PATS-MR                56.71      56.00 SILV   
                  26.83       56.00 (29.17)                                        
 14 Ruan, Andrew              14 RFAC-MR                59.15      57.21 SILV   
                  28.03       57.21 (29.18)                                        
 15 Xin, Alex                 14 RFAC-MR                57.82      57.48 SILV   
                  27.65       57.48 (29.83)                                        
 16 McGregor, Kyle T          13 PATS-MR                57.54      57.61 SILV   
                  28.13       57.61 (29.48)                                        
 17 Stickle, Gage R           14 NDAC-MR                57.39      57.93 SILV   
                  26.86       57.93 (31.07)                                        
 18 Nikolic, Ryan A           14 PATS-MR                58.90      58.04 SILV   
 19 Chan, Alex L              13 PATS-MR                57.69      58.52 SILV   
                  27.59       58.52 (30.93)                                        
 20 Swift, Danny J            14 NDAC-MR                59.04      58.91 SILV   
                  27.84       58.91 (31.07)                                        
 21 Huang, Matthew K          13 PATS-MR                59.10      59.20 SILV   
                  27.92       59.20 (31.28)                                        
 22 Weber, Christopher R      13 Express Swimming-MR  1:02.28      59.76        
                  28.25       59.76 (31.51)                                        
 23 Meron, Eli                13 Express Swimming-MR  1:03.53    1:00.19        
                  28.82     1:00.19 (31.37)                                        
 24 Lopez, Andrew             13 WISC-MR              1:00.32    1:00.31        
                  28.49     1:00.31 (31.82)                                        
 25 Speare, Ryan A            13 NDAC-MR              1:00.30    1:00.52        
                  29.25     1:00.52 (31.27)                                        
 26 Giammona, Steven R        14 Express Swimming-MR  1:08.76    1:00.96        
                  28.89     1:00.96 (32.07)                                        
 27 Maimon, Gary              13 FREE-MR              1:02.27    1:01.15        
                  28.99     1:01.15 (32.16)                                        
 28 Makhanbetov, Yerlan       13 Express Swimming-MR  1:02.32    1:01.42        
                  29.53     1:01.42 (31.89)                                        
 29 Passante, Passante V      13 FREE-MR              1:04.38    1:01.85        
                  29.98     1:01.85 (31.87)                                        
 30 Rizzi, Matteo D           14 PATS-MR              1:03.49    1:02.48        
                  29.65     1:02.48 (32.83)                                        
 31 Staubi, Eli J             13 NDAC-MR              1:03.24    1:02.57        
                  29.29     1:02.57 (33.28)                                        
 32 Shklovsky, Nick           14 FREE-MR              1:04.55    1:02.81        
                  30.61     1:02.81 (32.20)                                        
 33 Burger, Dan E             14 NDAC-MR              1:02.27    1:02.93        
                  29.59     1:02.93 (33.34)                                        
 34 Munson, Joseph A          14 Express Swimming-MR  1:05.00    1:03.56        
                  30.46     1:03.56 (33.10)                                        
 35 Hackmeyer, Aidan R        13 NDAC-MR              1:04.92    1:03.67        
                  30.72     1:03.67 (32.95)                                        
 36 Guariglia, Andrew M       14 Express Swimming-MR  1:05.45    1:04.29        
                  30.68     1:04.29 (33.61)                                        
 37 Howard, Christian J       14 Express Swimming-MR  1:04.13    1:04.66        
                  30.40     1:04.66 (34.26)                                        
 38 Wilson, Elijah A          13 WISC-MR              1:05.47    1:04.92        
                  30.98     1:04.92 (33.94)                                        
 39 Messina, Michael A        13 RFAC-MR              1:07.11    1:05.17        
                  31.97     1:05.17 (33.20)                                        
 40 Suchy, Nicholas H         13 VAC-MR                    NT    1:06.02        
                  31.60     1:06.02 (34.42)                                        
 41 Kaiser, Ethan D           13 NDAC-MR              1:07.42    1:07.04        
                  32.23     1:07.04 (34.81)                                        
 42 Gash, Richard W           13 PATS-MR              1:06.47    1:09.79        
                  32.68     1:09.79 (37.11)                                        
 43 Hourani, Luke             14 Express Swimming-MR  1:19.73    1:13.25        
                  35.72     1:13.25 (37.53)                                        
 44 White, Liam E             14 PATS-MR              1:08.00    1:13.32        
                  33.52     1:13.32 (39.80)                                        
 45 Sapara, Chris A           14 FREE-MR              1:19.99    1:13.59        
                  33.24     1:13.59 (40.35)                                        
 46 Kennelly, Kyle S          13 Express Swimming-MR  1:14.88    1:14.02        
                  35.23     1:14.02 (38.79)                                        
 47 Hibbert, Torre G          14 Silver Streaks-MR    1:22.56    1:14.68        
                  34.25     1:14.68 (40.43)                                        
 48 Mallette, Jack D          13 VAC-MR               1:25.09    1:18.07        
                  36.56     1:18.07 (41.51)                                        
 49 Taratuta, Gabriel E       13 FREE-MR              1:19.99    1:21.70        
                  36.29     1:21.70 (45.41)                                        
 50 Kuchmar, Shawn            14 FREE-MR              1:12.99    1:32.32        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  JO
              1:59.99  ZQ
              2:18.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert L         14 RFAC-MR              1:52.99    1:51.71 JO     
                  25.66       53.90 (28.24)     1:23.07 (29.17)     1:51.71 (28.64)
  2 Liu, Alex J               13 NDAC-MR              1:59.28    1:58.03 JO     
                  27.29       57.46 (30.17)     1:27.88 (30.42)     1:58.03 (30.15)
  3 Cimorelli, Jack D         14 NDAC-MR              2:01.68    1:59.79 JO     
                  27.20       57.80 (30.60)     1:29.05 (31.25)     1:59.79 (30.74)
  4 Abrams, Arty A            13 PATS-MR              2:01.08    2:00.35 SILV   
                  27.30       57.81 (30.51)     1:29.47 (31.66)     2:00.35 (30.88)
  5 Kleyer, Max J             13 FREE-MR              2:05.26    2:01.73 SILV   
                  26.88       58.61 (31.73)     1:31.20 (32.59)     2:01.73 (30.53)
  6 McGregor, Matt J          13 PATS-MR              2:09.53    2:02.17 SILV   
                  28.22       59.09 (30.87)     1:30.98 (31.89)     2:02.17 (31.19)
  7 Malloy, Tommy             13 FREE-MR              2:02.06    2:03.48 SILV   
                  28.78     1:00.11 (31.33)     1:32.47 (32.36)     2:03.48 (31.01)
  8 Xin, Alex                 14 RFAC-MR              2:05.11    2:05.80 SILV   
                  29.38     1:01.66 (32.28)     1:34.78 (33.12)     2:05.80 (31.02)
  9 Ruan, Andrew              14 RFAC-MR              2:07.11    2:07.09 SILV   
                  28.70     1:00.76 (32.06)     1:34.55 (33.79)     2:07.09 (32.54)
 10 McGregor, Kyle T          13 PATS-MR              2:10.22    2:08.46 SILV   
                  29.27     1:02.57 (33.30)     1:36.06 (33.49)     2:08.46 (32.40)
 11 Meron, Eli                13 Express Swimming-MR  2:23.79    2:14.55 SILV   
                  29.92     1:03.75 (33.83)     1:39.77 (36.02)     2:14.55 (34.78)
 11 Giammona, Steven R        14 Express Swimming-MR  2:18.77    2:14.55 SILV   
                  30.63     1:05.90 (35.27)     1:41.71 (35.81)     2:14.55 (32.84)
 13 Maimon, Gary              13 FREE-MR              2:19.90    2:18.58        
                  30.80     1:06.59 (35.79)     1:43.46 (36.87)     2:18.58 (35.12)
 14 Speare, Ryan A            13 NDAC-MR              2:29.34    2:18.78        
                  31.26     1:08.02 (36.76)     1:45.04 (37.02)     2:18.78 (33.74)
 15 Messina, Michael A        13 RFAC-MR              2:24.55    2:18.87        
                  32.32     1:07.66 (35.34)     1:44.21 (36.55)     2:18.87 (34.66)
 16 Makhanbetov, Yerlan       13 Express Swimming-MR  2:18.19    2:19.93        
                  31.32     1:06.61 (35.29)     1:43.01 (36.40)     2:19.93 (36.92)
 17 Passante, Passante V      13 FREE-MR              2:16.99    2:24.83        
                  30.31     1:05.40 (35.09)     1:44.96 (39.56)     2:24.83 (39.87)
 18 Swift, Danny J            14 NDAC-MR              2:26.32    2:26.23        
                  30.57     1:06.46 (35.89)     1:45.88 (39.42)     2:26.23 (40.35)
 19 Gash, Richard W           13 PATS-MR              2:31.02    2:29.61        
                  33.64     1:11.90 (38.26)     1:51.72 (39.82)     2:29.61 (37.89)
 20 Kuzminer, Dennis N        14 FREE-MR              2:29.99    2:59.05        
                  33.93     1:16.40 (42.47)   2:59.05 (1:42.65)                    
 21 Sapara, Chris A           14 FREE-MR              2:49.99    2:59.79        
                  35.11     1:21.21 (46.10)     2:10.41 (49.20)     2:59.79 (49.38)
 22 Taratuta, Gabriel E       13 FREE-MR              2:39.99    3:10.93        
                  37.19     1:26.30 (49.11)     2:21.39 (55.09)     3:10.93 (49.54)
 23 Kuchmar, Shawn            14 FREE-MR              2:45.99    3:29.68        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  JO
              5:21.99  ZQ
              5:50.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               13 NDAC-MR              5:22.45    5:12.72 JO     
                  28.64       59.95 (31.31)     1:31.59 (31.64)     2:03.22 (31.63)
        2:35.06 (31.84)     3:07.08 (32.02)     3:38.96 (31.88)     4:11.41 (32.45)
        4:42.79 (31.38)     5:12.72 (29.93)                                        
  2 Kleyer, Max J             13 FREE-MR              5:29.05    5:31.95 SILV   
                  29.51     1:01.99 (32.48)     1:35.08 (33.09)     2:08.76 (33.68)
        2:42.56 (33.80)     3:15.61 (33.05)     3:49.65 (34.04)     4:23.98 (34.33)
        4:59.58 (35.60)     5:31.95 (32.37)                                        
  3 Malloy, Tommy             13 FREE-MR              5:34.06    5:34.08 SILV   
                  29.81     1:02.86 (33.05)     1:36.50 (33.64)     2:10.77 (34.27)
        2:44.81 (34.04)     3:19.04 (34.23)     3:53.09 (34.05)     4:27.52 (34.43)
        5:01.76 (34.24)     5:34.08 (32.32)                                        
  4 Cimorelli, Jack D         14 NDAC-MR              5:56.64    5:38.68 SILV   
                  29.66     1:02.74 (33.08)     1:36.56 (33.82)     2:11.14 (34.58)
        2:46.54 (35.40)     3:21.09 (34.55)     3:56.27 (35.18)     4:31.02 (34.75)
        5:05.55 (34.53)     5:38.68 (33.13)                                        
  5 Xin, Alex                 14 RFAC-MR              5:47.66    5:43.15 SILV   
                  30.53     1:04.43 (33.90)     1:39.22 (34.79)     2:13.63 (34.41)
        2:48.78 (35.15)     3:24.01 (35.23)     3:59.64 (35.63)     4:35.18 (35.54)
        5:10.32 (35.14)     5:43.15 (32.83)                                        
  6 Ruan, Andrew              14 RFAC-MR              5:47.79    5:46.11 SILV   
                  29.61     1:02.80 (33.19)     1:37.59 (34.79)     2:13.58 (35.99)
        2:49.41 (35.83)     3:25.32 (35.91)     4:01.85 (36.53)     4:37.29 (35.44)
        5:12.73 (35.44)     5:46.11 (33.38)                                        
  7 Messina, Michael A        13 RFAC-MR              6:13.68    6:07.12        
                  33.07     1:09.81 (36.74)     1:46.80 (36.99)     2:24.21 (37.41)
        3:01.04 (36.83)     3:38.49 (37.45)     4:16.40 (37.91)     4:54.57 (38.17)
        5:31.97 (37.40)     6:07.12 (35.15)                                        
  8 Maimon, Gary              13 FREE-MR              6:03.48    6:07.78        
                  31.87     1:08.64 (36.77)     1:46.65 (38.01)     2:25.25 (38.60)
        3:02.86 (37.61)     3:40.90 (38.04)     4:20.30 (39.40)     4:57.87 (37.57)
        5:35.83 (37.96)     6:07.78 (31.95)                                        
  9 Giammona, Steven R        14 Express Swimming-MR  6:41.40    6:23.06        
                  31.50     1:08.81 (37.31)     1:47.13 (38.32)     2:25.83 (38.70)
      3:45.60 (1:19.77)                                                 5:06.68 ( )
        5:46.65 (39.97)     6:23.06 (36.41)                                        
 10 Gash, Richard W           13 PATS-MR              6:28.64    6:25.00        
                  33.21     1:10.52 (37.31)     1:49.85 (39.33)     2:29.70 (39.85)
        3:09.23 (39.53)     3:49.68 (40.45)     4:28.86 (39.18)     5:09.68 (40.82)
        5:48.47 (38.79)     6:25.00 (36.53)                                        
 11 Campolong, Hayden F       13 NDAC-MR              6:25.11    6:26.41        
                  31.80     1:08.46 (36.66)     1:46.67 (38.21)     2:25.25 (38.58)
        3:04.83 (39.58)     3:45.43 (40.60)     4:25.94 (40.51)     5:07.53 (41.59)
        5:48.09 (40.56)     6:26.41 (38.32)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
              1:16.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kleyer, Max J             13 FREE-MR                58.50      58.09 ZQ     
                  28.52       58.09 (29.57)                                        
  2 Volaski, Phillip J        14 PATS-MR              1:00.63    1:00.45 ZQ     
                  30.46     1:00.45 (29.99)                                        
  3 Staubi, Kyle A            14 NDAC-MR              1:00.61    1:01.10 ZQ     
                  30.10     1:01.10 (31.00)                                        
  4 Cimorelli, Jack D         14 NDAC-MR              1:00.32    1:01.17 ZQ     
                  29.42     1:01.17 (31.75)                                        
  5 Reining, Robert L         14 RFAC-MR              1:04.33    1:01.81 ZQ     
                  30.63     1:01.81 (31.18)                                        
  6 Nunez, Jonathan T         14 PATS-MR              1:04.31    1:01.84 ZQ     
                  30.05     1:01.84 (31.79)                                        
  7 Liu, Alex J               13 NDAC-MR              1:02.39    1:02.23 ZQ     
                  31.07     1:02.23 (31.16)                                        
  8 Malloy, Tommy             13 FREE-MR              1:02.46    1:02.78 JO     
                  31.00     1:02.78 (31.78)                                        
  9 Nikolic, Ryan A           14 PATS-MR              1:12.15    1:05.78 SILV   
                  31.58     1:05.78 (34.20)                                        
 10 McGregor, Matt J          13 PATS-MR              1:07.79    1:06.18 SILV   
                  32.25     1:06.18 (33.93)                                        
 11 McGregor, Kyle T          13 PATS-MR              1:06.56    1:06.33 SILV   
                  32.65     1:06.33 (33.68)                                        
 12 Makhanbetov, Yerlan       13 Express Swimming-MR  1:10.44    1:06.37 SILV   
                  32.97     1:06.37 (33.40)                                        
 13 Rizzi, Matteo D           14 PATS-MR              1:12.15    1:06.71 SILV   
                  31.48     1:06.71 (35.23)                                        
 14 Xin, Alex                 14 RFAC-MR              1:10.93    1:07.38 SILV   
                  33.03     1:07.38 (34.35)                                        
 15 Huang, Jonathan           14 PATS-MR              1:07.87    1:08.43 SILV   
                  33.45     1:08.43 (34.98)                                        
 16 Stickle, Gage R           14 NDAC-MR              1:09.26    1:08.51 SILV   
                  33.72     1:08.51 (34.79)                                        
 17 Messina, Michael A        13 RFAC-MR              1:09.39    1:08.83 SILV   
                  33.22     1:08.83 (35.61)                                        
 18 Ruan, Andrew              14 RFAC-MR              1:10.24    1:08.96 SILV   
                  33.08     1:08.96 (35.88)                                        
 19 Passante, Passante V      13 FREE-MR              1:11.87    1:09.11 SILV   
                  33.31     1:09.11 (35.80)                                        
 20 Chan, Alex L              13 PATS-MR              1:11.10    1:09.35 SILV   
                  34.00     1:09.35 (35.35)                                        
 21 Lopez, Andrew             13 WISC-MR              1:14.42    1:10.34 SILV   
                  33.73     1:10.34 (36.61)                                        
 22 Swift, Danny J            14 NDAC-MR              1:10.31    1:10.97 SILV   
                  34.39     1:10.97 (36.58)                                        
 23 Howard, Christian J       14 Express Swimming-MR  1:10.68    1:11.03 SILV   
                  34.37     1:11.03 (36.66)                                        
 24 Weber, Christopher R      13 Express Swimming-MR  1:16.21    1:11.42 SILV   
                  34.88     1:11.42 (36.54)                                        
 25 D'Avanzo, Nick            14 FREE-MR              1:18.81    1:11.76 SILV   
                  34.41     1:11.76 (37.35)                                        
 26 Shklovsky, Nick           14 FREE-MR              1:15.66    1:12.47 SILV   
                  36.17     1:12.47 (36.30)                                        
 27 Maimon, Gary              13 FREE-MR              1:18.99    1:13.78 SILV   
                  36.12     1:13.78 (37.66)                                        
 28 Huang, Matthew K          13 PATS-MR              1:13.61    1:14.27 SILV   
                  36.41     1:14.27 (37.86)                                        
 29 Guariglia, Andrew M       14 Express Swimming-MR  1:20.71    1:16.59        
                  37.30     1:16.59 (39.29)                                        
 30 Staubi, Eli J             13 NDAC-MR              1:17.01    1:16.81        
                  36.76     1:16.81 (40.05)                                        
 31 Giammona, Steven R        14 Express Swimming-MR  1:14.20    1:17.22        
                  37.94     1:17.22 (39.28)                                        
 32 Hackmeyer, Aidan R        13 NDAC-MR              1:17.24    1:17.23        
                  37.81     1:17.23 (39.42)                                        
 33 Wilson, Elijah A          13 WISC-MR              1:18.19    1:18.15        
                  38.08     1:18.15 (40.07)                                        
 34 Meron, Eli                13 Express Swimming-MR  1:22.85    1:18.27        
                  39.00     1:18.27 (39.27)                                        
 35 Speare, Ryan A            13 NDAC-MR              1:16.04    1:21.33        
 36 Gash, Richard W           13 PATS-MR              1:22.10    1:23.07        
                  40.69     1:23.07 (42.38)                                        
 37 Mallette, Jack D          13 VAC-MR               1:39.16    1:23.33        
 38 Suchy, Nicholas H         13 VAC-MR                    NT    1:24.05        
                  41.29     1:24.05 (42.76)                                        
 39 Burger, Dan E             14 NDAC-MR              1:21.27    1:25.89        
                  41.47     1:25.89 (44.42)                                        
 40 Sapara, Chris A           14 FREE-MR              1:29.99    1:29.48        
                  42.16     1:29.48 (47.32)                                        
 41 Kaiser, Ethan D           13 NDAC-MR              1:35.03    1:31.66        
                  44.31     1:31.66 (47.35)                                        
 42 Hibbert, Torre G          14 Silver Streaks-MR    1:44.11    1:37.04        
 43 Kuchmar, Shawn            14 FREE-MR              1:24.99    1:40.96        
 -- Hourani, Luke             14 Express Swimming-MR  1:41.15         DQ        
      No touch at turn
                  44.68          DQ (47.99)                                        
 -- Kennelly, Kyle S          13 Express Swimming-MR  1:37.44         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  48.48          DQ (49.78)                                        
 -- Taratuta, Gabriel E       13 FREE-MR              1:29.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  46.28          DQ (50.96)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:10.99  ZQ
              1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cimorelli, Jack D         14 NDAC-MR              1:07.81    1:06.04 JO     
                  29.98     1:06.04 (36.06)                                        
  2 Abrams, Arty A            13 PATS-MR              1:07.82    1:08.60 JO     
                  32.97     1:08.60 (35.63)                                        
  3 Nunez, Jonathan T         14 PATS-MR              1:10.45    1:12.31 SILV   
                  34.40     1:12.31 (37.91)                                        
  4 Chan, Alex L              13 PATS-MR              1:12.26    1:12.98 SILV   
                  34.55     1:12.98 (38.43)                                        
  5 Burger, Dan E             14 NDAC-MR              1:14.15    1:13.54 SILV   
                  35.72     1:13.54 (37.82)                                        
  6 McGregor, Matt J          13 PATS-MR              1:16.94    1:13.78 SILV   
                  34.84     1:13.78 (38.94)                                        
  7 Malloy, Tommy             13 FREE-MR              1:14.26    1:13.90 SILV   
                  34.94     1:13.90 (38.96)                                        
  8 Stickle, Gage R           14 NDAC-MR              1:17.70    1:14.70 SILV   
                  34.91     1:14.70 (39.79)                                        
  9 Nikolic, Ryan A           14 PATS-MR              1:20.13    1:16.45 SILV   
                  35.76     1:16.45 (40.69)                                        
 10 Munson, Joseph A          14 Express Swimming-MR  1:17.26    1:16.85 SILV   
                  36.45     1:16.85 (40.40)                                        
 11 Ruan, Andrew              14 RFAC-MR              1:21.48    1:16.87 SILV   
                  35.72     1:16.87 (41.15)                                        
 12 Rizzi, Matteo D           14 PATS-MR              1:19.99    1:17.41 SILV   
                  36.51     1:17.41 (40.90)                                        
 13 D'Avanzo, Nick            14 FREE-MR              1:21.84    1:17.46 SILV   
                  36.39     1:17.46 (41.07)                                        
 14 Kleyer, Max J             13 FREE-MR              1:17.76    1:17.50 SILV   
                  36.58     1:17.50 (40.92)                                        
 15 Campolong, Hayden F       13 NDAC-MR              1:21.98    1:18.11 SILV   
                  37.12     1:18.11 (40.99)                                        
 16 Giammona, Steven R        14 Express Swimming-MR  1:25.59    1:18.66 SILV   
                  37.57     1:18.66 (41.09)                                        
 17 Xin, Alex                 14 RFAC-MR              1:18.26    1:18.71 SILV   
                  37.66     1:18.71 (41.05)                                        
 18 McGregor, Kyle T          13 PATS-MR              1:29.50    1:19.72 SILV   
                  37.91     1:19.72 (41.81)                                        
 19 Passante, Passante V      13 FREE-MR              1:24.03    1:20.03 SILV   
                  37.62     1:20.03 (42.41)                                        
 20 Weber, Christopher R      13 Express Swimming-MR  1:26.71    1:20.47 SILV   
                  38.01     1:20.47 (42.46)                                        
 21 Guariglia, Andrew M       14 Express Swimming-MR  1:24.38    1:20.55 SILV   
                  37.94     1:20.55 (42.61)                                        
 22 Maimon, Gary              13 FREE-MR              1:23.01    1:20.89 SILV   
                  38.92     1:20.89 (41.97)                                        
 23 Speare, Ryan A            13 NDAC-MR              1:26.55    1:22.77        
                  38.05     1:22.77 (44.72)                                        
 24 Makhanbetov, Yerlan       13 Express Swimming-MR  1:32.28    1:23.93        
                  40.28     1:23.93 (43.65)                                        
 25 Hackmeyer, Aidan R        13 NDAC-MR              1:21.69    1:24.08        
                  38.84     1:24.08 (45.24)                                        
 26 Howard, Christian J       14 Express Swimming-MR  1:31.23    1:24.79        
                  39.99     1:24.79 (44.80)                                        
 27 Figueroa, Spencer         13 WISC-MR              1:30.03    1:26.19        
                  41.21     1:26.19 (44.98)                                        
 28 Wilson, Elijah A          13 WISC-MR              1:28.37    1:28.23        
                  41.84     1:28.23 (46.39)                                        
 29 Messina, Michael A        13 RFAC-MR              1:44.00    1:29.47        
                  42.59     1:29.47 (46.88)                                        
 30 Hourani, Luke             14 Express Swimming-MR  1:36.66    1:31.45        
                  44.63     1:31.45 (46.82)                                        
 31 Kaiser, Ethan D           13 NDAC-MR              1:31.79    1:32.58        
                  44.26     1:32.58 (48.32)                                        
 32 Sapara, Chris A           14 FREE-MR                 1.25    1:39.37        
                  45.15     1:39.37 (54.22)                                        
 33 Kennelly, Kyle S          13 Express Swimming-MR  1:50.51    1:43.37        
                  49.41     1:43.37 (53.96)                                        
 34 Mallette, Jack D          13 VAC-MR                    NT    1:50.30        
                  52.07     1:50.30 (58.23)                                        
 35 Kuchmar, Shawn            14 FREE-MR                 1.25    1:55.16        
                  53.62   1:55.16 (1:01.54)                                        
 -- Hibbert, Torre G          14 Silver Streaks-MR    2:01.51         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  45.90          DQ (58.07)                                        
 -- Taratuta, Gabriel E       13 FREE-MR              1:30.50         DQ        
      One hand touch
                  52.13        DQ (1:04.70)                                        
 -- Shklovsky, Nick           14 FREE-MR              1:23.78         DQ        
      False start
                  40.28          DQ (42.53)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
              1:11.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert L         14 RFAC-MR                57.93      56.58 ZQ     
                  26.59       56.58 (29.99)                                        
  2 Nunez, Jonathan T         14 PATS-MR                59.73      59.53 ZQ     
                  27.51       59.53 (32.02)                                        
  3 D'Avanzo, Nick            14 FREE-MR              1:02.47    1:02.34 SILV   
                  28.53     1:02.34 (33.81)                                        
  4 Abrams, Arty A            13 PATS-MR              1:04.10    1:02.73 SILV   
                  29.22     1:02.73 (33.51)                                        
  5 McGregor, Matt J          13 PATS-MR              1:04.66    1:04.57 SILV   
                  30.25     1:04.57 (34.32)                                        
  6 Kleyer, Max J             13 FREE-MR              1:04.80    1:04.58 SILV   
                  30.39     1:04.58 (34.19)                                        
  7 Malloy, Tommy             13 FREE-MR              1:04.78    1:06.12 SILV   
                  31.30     1:06.12 (34.82)                                        
  8 Campolong, Hayden F       13 NDAC-MR              1:17.73    1:06.42 SILV   
                  30.13     1:06.42 (36.29)                                        
  9 Xin, Alex                 14 RFAC-MR              1:05.64    1:06.59 SILV   
                  31.41     1:06.59 (35.18)                                        
 10 Weber, Christopher R      13 Express Swimming-MR  1:11.68    1:08.87 SILV   
                  32.66     1:08.87 (36.21)                                        
 11 McGregor, Kyle T          13 PATS-MR              1:06.15    1:08.89 SILV   
                  32.47     1:08.89 (36.42)                                        
 12 Ruan, Andrew              14 RFAC-MR              1:10.20    1:08.93 SILV   
                  32.21     1:08.93 (36.72)                                        
 13 Swift, Danny J            14 NDAC-MR              1:10.10    1:09.93 SILV   
                  31.29     1:09.93 (38.64)                                        
 14 Passante, Passante V      13 FREE-MR              1:15.02    1:10.65 SILV   
                  32.98     1:10.65 (37.67)                                        
 15 Chan, Alex L              13 PATS-MR              1:12.16    1:10.82 SILV   
                  32.02     1:10.82 (38.80)                                        
 16 Nikolic, Ryan A           14 PATS-MR              1:18.11    1:11.06 SILV   
                  31.61     1:11.06 (39.45)                                        
 17 Stickle, Gage R           14 NDAC-MR              1:14.65    1:11.28 SILV   
                  32.76     1:11.28 (38.52)                                        
 18 Makhanbetov, Yerlan       13 Express Swimming-MR  1:15.91    1:12.19        
                  34.41     1:12.19 (37.78)                                        
 19 Meron, Eli                13 Express Swimming-MR  1:20.01    1:13.98        
                  32.65     1:13.98 (41.33)                                        
 20 Giammona, Steven R        14 Express Swimming-MR  1:20.00    1:16.95        
                  35.10     1:16.95 (41.85)                                        
 21 Hackmeyer, Aidan R        13 NDAC-MR              1:17.12    1:19.21        
                  35.85     1:19.21 (43.36)                                        
 22 Howard, Christian J       14 Express Swimming-MR  1:25.43    1:19.77        
                  34.71     1:19.77 (45.06)                                        
 23 Speare, Ryan A            13 NDAC-MR              1:26.81    1:20.02        
                  36.47     1:20.02 (43.55)                                        
 24 Burger, Dan E             14 NDAC-MR              1:19.28    1:20.21        
                  35.23     1:20.21 (44.98)                                        
 25 Messina, Michael A        13 RFAC-MR              1:25.07    1:20.36        
                  37.85     1:20.36 (42.51)                                        
 26 Wilson, Elijah A          13 WISC-MR              1:21.17    1:20.51        
                  36.81     1:20.51 (43.70)                                        
 27 Figueroa, Spencer         13 WISC-MR              1:20.99    1:23.74        
                  35.81     1:23.74 (47.93)                                        
 28 Kaiser, Ethan D           13 NDAC-MR              1:32.88    1:29.61        
                  40.90     1:29.61 (48.71)                                        
 29 Kennelly, Kyle S          13 Express Swimming-MR  1:42.11    1:33.07        
                  42.42     1:33.07 (50.65)                                        
 -- Rizzi, Matteo D           14 PATS-MR              1:11.21         DQ        
      Alternating Kick
                  32.63          DQ (37.93)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:13.99  ZQ
              2:32.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volaski, Phillip J        14 PATS-MR              2:08.06    2:06.72 JO     
                  27.50       59.83 (32.33)     1:36.68 (36.85)     2:06.72 (30.04)
  2 Staubi, Kyle A            14 NDAC-MR              2:09.69    2:10.54 JO     
                  27.30     1:00.68 (33.38)     1:39.35 (38.67)     2:10.54 (31.19)
  3 Reining, Robert L         14 RFAC-MR              2:12.80    2:10.76 JO     
                  27.23     1:01.63 (34.40)     1:41.61 (39.98)     2:10.76 (29.15)
  4 Liu, Alex J               13 NDAC-MR              2:11.85    2:12.61 JO     
                  28.75     1:03.34 (34.59)     1:41.25 (37.91)     2:12.61 (31.36)
  5 Abrams, Arty A            13 PATS-MR              2:15.63    2:13.37 JO     
                  29.20     1:05.42 (36.22)     1:43.00 (37.58)     2:13.37 (30.37)
  6 Nunez, Jonathan T         14 PATS-MR              2:13.70    2:14.65 SILV   
                  28.61     1:05.05 (36.44)     1:44.16 (39.11)     2:14.65 (30.49)
  7 Cimorelli, Jack D         14 NDAC-MR              2:17.43    2:15.48 SILV   
                  28.64     1:04.79 (36.15)     1:42.98 (38.19)     2:15.48 (32.50)
  8 McGregor, Matt J          13 PATS-MR              2:18.40    2:18.21 SILV   
                  30.81     1:06.55 (35.74)     1:48.41 (41.86)     2:18.21 (29.80)
  9 Malloy, Tommy             13 FREE-MR              2:17.37    2:18.64 SILV   
                  30.42     1:05.80 (35.38)     1:47.46 (41.66)     2:18.64 (31.18)
 10 Kleyer, Max J             13 FREE-MR              2:21.01    2:18.80 SILV   
                  29.49     1:03.28 (33.79)     1:48.14 (44.86)     2:18.80 (30.66)
 11 Rizzo, Antonio S          14 PATS-MR              2:19.10    2:18.86 SILV   
                  28.80     1:06.70 (37.90)     1:47.85 (41.15)     2:18.86 (31.01)
 12 Xin, Alex                 14 RFAC-MR              2:22.97    2:21.66 SILV   
                  30.76     1:07.56 (36.80)     1:50.61 (43.05)     2:21.66 (31.05)
 13 Huang, Jonathan           14 PATS-MR              2:20.58    2:22.17 SILV   
                  30.23     1:08.62 (38.39)     1:49.74 (41.12)     2:22.17 (32.43)
 14 Chan, Alex L              13 PATS-MR              2:24.12    2:22.51 SILV   
                  31.20     1:09.17 (37.97)     1:49.29 (40.12)     2:22.51 (33.22)
 15 McGregor, Kyle T          13 PATS-MR              2:24.20    2:24.77 SILV   
                  31.75     1:08.25 (36.50)     1:53.60 (45.35)     2:24.77 (31.17)
 16 D'Avanzo, Nick            14 FREE-MR              2:27.96    2:25.60 SILV   
                  28.91     1:07.53 (38.62)     1:53.19 (45.66)     2:25.60 (32.41)
 17 Rizzi, Matteo D           14 PATS-MR              2:29.61    2:26.25 SILV   
                  32.36     1:10.30 (37.94)     1:52.30 (42.00)     2:26.25 (33.95)
 18 Makhanbetov, Yerlan       13 Express Swimming-MR  2:43.17    2:27.41 SILV   
                  33.10     1:08.64 (35.54)     1:53.79 (45.15)     2:27.41 (33.62)
 19 Stickle, Gage R           14 NDAC-MR              2:32.46    2:27.87 SILV   
                  33.31     1:12.21 (38.90)     1:54.53 (42.32)     2:27.87 (33.34)
 20 Ruan, Andrew              14 RFAC-MR              2:29.69    2:28.23 SILV   
                  30.96     1:10.49 (39.53)     1:54.56 (44.07)     2:28.23 (33.67)
 21 Passante, Passante V      13 FREE-MR              2:36.30    2:30.27 SILV   
                  34.10     1:11.20 (37.10)     1:56.23 (45.03)     2:30.27 (34.04)
 22 Weber, Christopher R      13 Express Swimming-MR  2:35.52    2:31.41 SILV   
                                1:11.05 ( )     1:59.45 (48.40)     2:31.41 (31.96)
 23 Nikolic, Ryan A           14 PATS-MR              2:38.44    2:35.53        
                  31.15     1:08.26 (37.11)     1:55.41 (47.15)     2:35.53 (40.12)
 24 Maimon, Gary              13 FREE-MR              2:37.91    2:35.90        
                  37.59     1:19.25 (41.66)     2:04.64 (45.39)     2:35.90 (31.26)
 25 Lopez, Andrew             13 WISC-MR              2:34.18    2:36.79        
                  34.80     1:14.20 (39.40)     2:01.17 (46.97)     2:36.79 (35.62)
 26 Swift, Danny J            14 NDAC-MR              2:33.06    2:38.30        
                  32.97     1:13.05 (40.08)     2:01.37 (48.32)     2:38.30 (36.93)
 27 Hackmeyer, Aidan R        13 NDAC-MR              2:37.73    2:38.45        
                  35.35     1:15.77 (40.42)     2:02.76 (46.99)     2:38.45 (35.69)
 28 Staubi, Eli J             13 NDAC-MR              2:39.49    2:39.49        
                  33.46     1:16.22 (42.76)     2:03.04 (46.82)     2:39.49 (36.45)
 29 Guariglia, Andrew M       14 Express Swimming-MR  2:44.15    2:39.63        
                  38.20     1:19.36 (41.16)     2:04.30 (44.94)     2:39.63 (35.33)
 30 Messina, Michael A        13 RFAC-MR              2:40.48    2:40.30        
                  36.71     1:14.21 (37.50)     2:04.20 (49.99)     2:40.30 (36.10)
 31 Shklovsky, Nick           14 FREE-MR              2:42.58    2:40.51        
                  34.33     1:18.09 (43.76)     2:04.92 (46.83)     2:40.51 (35.59)
 32 Meron, Eli                13 Express Swimming-MR  2:57.61    2:41.09        
                  33.89     1:16.25 (42.36)     2:08.09 (51.84)     2:41.09 (33.00)
 33 Speare, Ryan A            13 NDAC-MR              2:49.71    2:41.89        
                  35.69     1:17.29 (41.60)     2:07.32 (50.03)     2:41.89 (34.57)
 34 Burger, Dan E             14 NDAC-MR              2:40.10    2:46.55        
                  36.75     1:24.24 (47.49)   2:46.55 (1:22.31)                    
 35 Wilson, Elijah A          13 WISC-MR              2:47.50    2:46.68        
                  37.54     1:18.43 (40.89)     2:10.87 (52.44)     2:46.68 (35.81)
 36 Howard, Christian J       14 Express Swimming-MR  2:49.22    2:47.37        
                  34.58     1:14.12 (39.54)     2:07.68 (53.56)     2:47.37 (39.69)
 37 Gash, Richard W           13 PATS-MR              2:47.15    2:50.45        
                  38.13     1:22.73 (44.60)     2:12.78 (50.05)     2:50.45 (37.67)
 38 Kaiser, Ethan D           13 NDAC-MR              2:59.76    2:56.09        
                  39.38     1:27.37 (47.99)     2:18.48 (51.11)     2:56.09 (37.61)
 39 Hourani, Luke             14 Express Swimming-MR  3:32.11    2:56.60        
                  39.00     1:26.59 (47.59)     2:17.11 (50.52)     2:56.60 (39.49)
 40 Kennelly, Kyle S          13 Express Swimming-MR  3:32.11    3:11.78        
                  42.79     1:33.26 (50.47)   3:11.78 (1:38.52)                    
 -- Giammona, Steven R        14 Express Swimming-MR  2:43.43         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  34.81     1:16.02 (41.21)     2:02.77 (46.75)          DQ (34.40)
 -- Huang, Matthew K          13 PATS-MR              2:35.56         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  35.43     1:13.44 (38.01)     1:59.92 (46.48)          DQ (34.91)
 -- White, Liam E             14 PATS-MR              3:07.54         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  40.92     1:28.64 (47.72)     2:17.71 (49.07)          DQ (38.45)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  JO
              4:45.99  ZQ
              5:09.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               13 NDAC-MR              4:52.80    4:35.01 JO     
                  29.31     1:02.32 (33.01)     1:39.24 (36.92)     2:15.11 (35.87)
        2:53.49 (38.38)     3:32.77 (39.28)     4:04.67 (31.90)     4:35.01 (30.34)
  2 Abrams, Arty A            13 PATS-MR              4:41.65    4:35.54 JO     
                  29.30     1:04.18 (34.88)     1:41.26 (37.08)     2:17.96 (36.70)
        2:55.87 (37.91)     3:34.20 (38.33)     4:05.71 (31.51)     4:35.54 (29.83)
  3 Reining, Robert L         14 RFAC-MR              4:54.41    4:42.78 JO     
                  28.37     1:01.40 (33.03)     1:38.19 (36.79)     2:14.68 (36.49)
        2:57.96 (43.28)     3:41.08 (43.12)     4:12.80 (31.72)     4:42.78 (29.98)
  4 Chan, Alex L              13 PATS-MR              5:01.00    5:19.44        
                  32.26     1:12.06 (39.80)     1:54.84 (42.78)     2:37.83 (42.99)
        3:21.36 (43.53)     4:05.48 (44.12)   5:19.44 (1:13.96)                    
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:40.84    1:38.37        
     1) Nunez, Jonathan T 14            2) Rizzo, Antonio S 14            
     3) Huang, Jonathan 14              4) Volaski, Phillip J 14          
                  24.64       49.58 (24.94)     1:13.95 (24.37)     1:38.37 (24.42)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:42.11    1:39.03        
     1) Cimorelli, Jack D 14            2) Stickle, Gage R 14             
     3) Liu, Alex J 13                  4) Staubi, Kyle A 14              
                  24.68       49.90 (25.22)     1:15.08 (25.18)     1:39.03 (23.95)
  3 Patriot Swim Team-MR  'B'                         1:46.16    1:41.81        
     1) Chan, Alex L 13                 2) Abrams, Arty A 13              
     3) Nikolic, Ryan A 14              4) McGregor, Matt J 13            
                  25.99       51.48 (25.49)     1:16.70 (25.22)     1:41.81 (25.11)
  4 Freedom Aquatics-MR  'A'                          1:43.69    1:42.25        
     1) Kleyer, Max J 13                2) Maimon, Gary 13                
     3) D'Avanzo, Nick 14               4) Malloy, Tommy 13               
                  24.01       51.29 (27.28)     1:16.45 (25.16)     1:42.25 (25.80)
  5 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:49.88    1:44.68        
     1) Messina, Michael A 13           2) Ruan, Andrew 14                
     3) Xin, Alex 14                    4) Reining, Robert L 14           
                  30.46       55.91 (25.45)     1:21.51 (25.60)     1:44.68 (23.17)
  6 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:50.11    1:48.95        
     1) Speare, Ryan A 13               2) Burger, Dan E 14               
     3) Staubi, Eli J 13                4) Swift, Danny J 14              
                  27.24       54.84 (27.60)     1:23.39 (28.55)     1:48.95 (25.56)
  7 Patriot Swim Team-MR  'C'                         1:52.70    1:49.61        
     1) Huang, Matthew K 13             2) Rizzi, Matteo D 14             
     3) Gash, Richard W 13              4) McGregor, Kyle T 13            
                  27.22       55.28 (28.06)     1:24.65 (29.37)     1:49.61 (24.96)
  8 Long Island Express-MR  'A'                       1:50.00    1:53.04        
     1) Howard, Christian J 14          2) Giammona, Steven R 14          
     3) Makhanbetov, Yerlan 13          4) Meron, Eli 13                  
                  29.17       56.36 (27.19)     1:25.56 (29.20)     1:53.04 (27.48)
  9 Long Island Express-MR  'B'                       1:58.00    2:05.19        
     1) Guariglia, Andrew M 14          2) Hourani, Luke 14               
     3) Kennelly, Kyle S 13             4) Weber, Christopher R 13        
                  29.56     1:03.66 (34.10)     1:37.47 (33.81)     2:05.19 (27.72)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:57.06    1:53.58        
     1) McGregor, Kyle T 13             2) Abrams, Arty A 13              
     3) Nunez, Jonathan T 14            4) McGregor, Matt J 13            
                  30.60     1:02.09 (31.49)     1:27.75 (25.66)     1:53.58 (25.83)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:56.11    1:55.44        
     1) Stickle, Gage R 14              2) Cimorelli, Jack D 14           
     3) Swift, Danny J 14               4) Speare, Ryan A 13              
                  30.26       59.73 (29.47)     1:28.88 (29.15)     1:55.44 (26.56)
  3 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:08.72    1:58.12        
     1) Messina, Michael A 13           2) Ruan, Andrew 14                
     3) Reining, Robert L 14            4) Xin, Alex 14                   
                  32.15     1:06.74 (34.59)     1:32.42 (25.68)     1:58.12 (25.70)
  4 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:02.24    1:58.43        
     1) Passante, Passante V 13         2) Malloy, Tommy 13               
     3) D'Avanzo, Nick 14               4) Kleyer, Max J 13               
                  32.62     1:05.97 (33.35)     1:34.60 (28.63)     1:58.43 (23.83)
  5 Long Island Express-MR  'A'                       2:02.00    2:05.81        
     1) Makhanbetov, Yerlan 13          2) Munson, Joseph A 14            
     3) Weber, Christopher R 13         4) Meron, Eli 13                  
                  31.90     1:06.82 (34.92)     1:38.21 (31.39)     2:05.81 (27.60)
  6 Long Island Express-MR  'B'                       2:10.00    2:20.23        
     1) Howard, Christian J 14          2) Guariglia, Andrew M 14         
     3) Kennelly, Kyle S 13             4) Giammona, Steven R 14          
                  33.39     1:09.61 (36.22)     1:57.61 (48.00)     2:20.23 (22.62)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.29  METS
                23.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rawl, Jarek T             15 NDAC-MR                23.33      23.37 ZQ     
  2 Carney, Colin             17 WISC-MR                23.17      23.43 ZQ     
  3 Trnka, Nicholas M         18 WISC-MR                23.10      23.51        
  4 Markic, Marin             15 PATS-MR                24.50      23.85        
  5 Rawl, Daniel M            17 NDAC-MR                23.68      24.22        
  6 Cavotti, Parker           18 NDAC-MR                23.67      24.49        
  7 McCaffrey, TC C           15 PATS-MR                24.26      24.67        
  8 Reilly, Colin J           16 WISC-MR                25.88      24.75        
  9 Rizzi, Jarrod R           16 PATS-MR                24.58      25.25        
 10 Piscopo, Frank            15 FREE-MR                25.17      25.43        
 11 Burner, Thomas K          17 WISC-MR                25.32      25.44        
 12 Hoffman, Robert J         17 NDAC-MR                25.94      25.48        
 13 Britt, Nate               16 NDAC-MR                25.31      25.66        
 14 Harris, Luke J            15 WISC-MR                25.06      25.78        
 15 Jozkowski, Evan H         15 Express Swimming-MR    26.66      26.12        
 16 Vasquez, Brandon          15 RFAC-MR                25.84      26.18        
 17 Gamboa, Nathaniel         15 Express Swimming-MR    26.19      26.28        
 18 Izzo, Patrick M           15 NDAC-MR                26.17      26.45        
 19 Piscopo, JP               15 FREE-MR                26.00      26.54        
 20 Cullen, Gray S            16 Silver Streaks-MR      27.36      26.57        
 21 White, Dylan J            16 Express Swimming-MR    25.93      26.60        
 22 Urban, Kyle A             16 WISC-MR                27.20      26.98        
 23 Marrero, Devin            20 Silver Streaks-MR      35.88      39.56        
 24 Miranda, Alex M           10 WISC-MR                39.99      48.45        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.19  METS
                51.29  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       16 RFAC-MR                50.59      49.74 METS   
                  23.82       49.74 (25.92)                                        
  2 Carney, Colin             17 WISC-MR                49.00      50.06 METS   
                  24.22       50.06 (25.84)                                        
  3 Kelleher, Stephen P       17 RFAC-MR                50.77      51.40        
                  24.82       51.40 (26.58)                                        
  4 McCaffrey, TC C           15 PATS-MR                52.92      52.00        
                  25.26       52.00 (26.74)                                        
  5 Baione, Michael T         15 RFAC-MR                52.70      52.23        
                  25.24       52.23 (26.99)                                        
  6 Econopouly, Elias M       16 NDAC-MR                51.90      52.47        
                  25.38       52.47 (27.09)                                        
  7 Markic, Marin             15 PATS-MR                53.57      52.50        
                  25.01       52.50 (27.49)                                        
  8 Trnka, Nicholas M         18 WISC-MR                51.55      52.94        
                  24.78       52.94 (28.16)                                        
  9 Ma, Edmond                17 PATS-MR                52.15      52.95        
                  25.54       52.95 (27.41)                                        
 10 Boyko, Jason A            16 RFAC-MR                53.48      53.63        
                  25.03       53.63 (28.60)                                        
 11 Rizzi, Jarrod R           16 PATS-MR                52.95      54.10        
                  25.82       54.10 (28.28)                                        
 12 Rawl, Daniel M            17 NDAC-MR                51.65      54.57        
                  25.63       54.57 (28.94)                                        
 13 Attinger, Evan W          16 PATS-MR                54.69      54.79        
                  26.44       54.79 (28.35)                                        
 14 Piscopo, Frank            15 FREE-MR                56.50      55.51        
                  27.03       55.51 (28.48)                                        
 15 Reilly, Colin J           16 WISC-MR                57.05      55.56        
                  26.43       55.56 (29.13)                                        
 16 Vasquez, Brandon          15 RFAC-MR                55.87      55.57        
                  26.25       55.57 (29.32)                                        
 17 Cavotti, Parker           18 NDAC-MR                54.47      55.69        
                  26.41       55.69 (29.28)                                        
 18 Gamboa, Nathaniel         15 Express Swimming-MR    56.67      55.99        
                  26.87       55.99 (29.12)                                        
 19 White, Dylan J            16 Express Swimming-MR    56.75      56.92        
                  27.28       56.92 (29.64)                                        
 20 Piscopo, JP               15 FREE-MR                57.97      57.08        
                  27.34       57.08 (29.74)                                        
 21 Hoffman, Robert J         17 NDAC-MR                58.38      57.27        
                  26.64       57.27 (30.63)                                        
 22 Izzo, Patrick M           15 NDAC-MR                56.61      57.28        
                  27.19       57.28 (30.09)                                        
 23 Burner, Thomas K          17 WISC-MR                54.55      57.45        
                  26.81       57.45 (30.64)                                        
 24 Harris, Luke J            15 WISC-MR                59.00      57.53        
                  27.02       57.53 (30.51)                                        
 25 Jozkowski, Evan H         15 Express Swimming-MR    59.24      57.80        
                  26.76       57.80 (31.04)                                        
 26 Cullen, Gray S            16 Silver Streaks-MR    1:01.04      58.80        
                  27.66       58.80 (31.14)                                        
 27 Marrero, Devin            20 Silver Streaks-MR    1:21.37    1:24.20        
                  39.75     1:24.20 (44.45)                                        
 -- Britt, Nate               16 NDAC-MR                54.69         DQ        
      False start
                  25.98          DQ (28.32)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:49.99  METS
              1:53.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen P       17 RFAC-MR              1:48.92    1:50.99 ZQ     
                  26.11       54.04 (27.93)     1:22.35 (28.31)     1:50.99 (28.64)
  2 Thomas, Christian A       16 RFAC-MR              1:50.15    1:51.16 ZQ     
                  25.23       53.51 (28.28)     1:22.66 (29.15)     1:51.16 (28.50)
  3 Carney, Colin             17 WISC-MR              1:48.16    1:52.83 ZQ     
                  25.71       53.58 (27.87)     1:23.09 (29.51)     1:52.83 (29.74)
  4 Liu, Michael J            15 NDAC-MR              1:53.84    1:58.01        
                  25.83       54.69 (28.86)     1:25.61 (30.92)     1:58.01 (32.40)
  5 Boyko, Jason A            16 RFAC-MR              1:54.64    1:59.79        
                  27.41       57.56 (30.15)     1:29.23 (31.67)     1:59.79 (30.56)
  6 Econopouly, Elias M       16 NDAC-MR              1:59.30    2:00.49        
                  27.52       58.61 (31.09)     1:29.92 (31.31)     2:00.49 (30.57)
  7 Baione, Michael T         15 RFAC-MR              1:58.16    2:00.70        
                  27.50       57.49 (29.99)     1:28.81 (31.32)     2:00.70 (31.89)
  8 Piscopo, Frank            15 FREE-MR              2:04.62    2:01.22        
                  28.27       59.31 (31.04)     1:31.00 (31.69)     2:01.22 (30.22)
  9 D'Avanzo, Nick            14 FREE-MR              2:00.99    2:01.63        
                  27.20       58.25 (31.05)     1:30.12 (31.87)     2:01.63 (31.51)
 10 Gamboa, Nathaniel         15 Express Swimming-MR  2:02.27    2:01.82        
                  27.93       58.89 (30.96)     1:30.25 (31.36)     2:01.82 (31.57)
 11 Reilly, Colin J           16 WISC-MR              2:08.89    2:05.52        
                  27.38       59.59 (32.21)     1:33.60 (34.01)     2:05.52 (31.92)
 12 Piscopo, JP               15 FREE-MR              2:05.33    2:05.54        
                  28.08       59.80 (31.72)     1:32.96 (33.16)     2:05.54 (32.58)
 13 Cavotti, Parker           18 NDAC-MR              2:07.73    2:07.58        
                  26.18       57.72 (31.54)     1:32.50 (34.78)     2:07.58 (35.08)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:56.99  METS
              5:09.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen P       17 RFAC-MR              4:49.85    5:04.59 ZQ     
                  27.56       57.35 (29.79)     1:27.51 (30.16)     1:58.04 (30.53)
        2:28.40 (30.36)     2:59.66 (31.26)     3:30.73 (31.07)     4:02.33 (31.60)
        4:34.03 (31.70)     5:04.59 (30.56)                                        
  2 Thomas, Christian A       16 RFAC-MR              5:16.85    5:18.05        
                  27.58       58.50 (30.92)     1:30.44 (31.94)     2:02.57 (32.13)
        2:35.04 (32.47)     3:07.91 (32.87)     3:40.79 (32.88)     4:13.17 (32.38)
        4:46.13 (32.96)     5:18.05 (31.92)                                        
  3 Boyko, Jason A            16 RFAC-MR              5:01.99    5:24.06        
                  28.07     1:00.61 (32.54)     1:34.37 (33.76)     2:07.63 (33.26)
        2:40.88 (33.25)     3:14.19 (33.31)     3:46.67 (32.48)     4:19.72 (33.05)
        4:52.01 (32.29)     5:24.06 (32.05)                                        
  4 Baione, Michael T         15 RFAC-MR              5:30.52    5:32.29        
                  29.83     1:02.60 (32.77)     1:36.21 (33.61)     2:10.31 (34.10)
        2:44.44 (34.13)     3:18.31 (33.87)     3:52.28 (33.97)     4:25.88 (33.60)
        4:59.38 (33.50)     5:32.29 (32.91)                                        
  5 Gamboa, Nathaniel         15 Express Swimming-MR  5:37.00    5:33.38        
                  29.26     1:01.83 (32.57)     1:35.78 (33.95)     2:09.65 (33.87)
        2:43.32 (33.67)     3:17.39 (34.07)     3:51.59 (34.20)     4:25.83 (34.24)
        4:59.99 (34.16)     5:33.38 (33.39)                                        
  6 Econopouly, Elias M       16 NDAC-MR              5:43.40    5:36.78        
                  28.22       59.92 (31.70)     1:32.62 (32.70)     2:06.13 (33.51)
        2:40.89 (34.76)     3:16.11 (35.22)     3:51.01 (34.90)     4:26.98 (35.97)
        5:03.10 (36.12)     5:36.78 (33.68)                                        
  7 Liu, Michael J            15 NDAC-MR              5:25.35    5:50.68        
                  28.95     1:03.38 (34.43)     1:39.09 (35.71)     2:15.55 (36.46)
        2:52.62 (37.07)     3:29.53 (36.91)     4:06.33 (36.80)     4:42.63 (36.30)
        5:17.73 (35.10)     5:50.68 (32.95)                                        
  8 Attenborough, Anthony P   12 FREE-MR              5:57.44    5:51.41        
                  30.94     1:06.16 (35.22)     1:42.39 (36.23)     2:18.84 (36.45)
        2:55.52 (36.68)     3:31.22 (35.70)     4:06.74 (35.52)     4:42.56 (35.82)
        5:17.41 (34.85)     5:51.41 (34.00)                                        
  9 Smith, Sebastian L        11 RFAC-MR              6:17.65    5:58.99        
                  33.58     1:10.32 (36.74)     1:47.40 (37.08)     2:24.44 (37.04)
        3:01.27 (36.83)     3:37.64 (36.37)     4:14.20 (36.56)     4:51.20 (37.00)
        5:26.36 (35.16)     5:58.99 (32.63)                                        
 10 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR              6:04.80    5:59.86        
                  30.98     1:06.74 (35.76)     1:42.54 (35.80)     2:19.88 (37.34)
        2:57.46 (37.58)     3:33.95 (36.49)     4:10.61 (36.66)     4:47.87 (37.26)
        5:24.51 (36.64)     5:59.86 (35.35)                                        
 11 Zupko, Sean P             12 VAC-MR                    NT    6:00.12        
                  33.53     1:09.09 (35.56)     1:45.86 (36.77)     2:23.00 (37.14)
        3:00.34 (37.34)     3:36.14 (35.80)     4:13.67 (37.53)     4:50.01 (36.34)
        5:26.52 (36.51)     6:00.12 (33.60)                                        
 12 Fischer, Kenny S          12 Express Swimming-MR  7:30.00    6:35.50        
                  33.76     1:12.54 (38.78)     1:52.60 (40.06)     2:33.41 (40.81)
        3:13.97 (40.56)     3:54.90 (40.93)     4:35.87 (40.97)     5:16.95 (41.08)
        5:57.36 (40.41)     6:35.50 (38.14)                                        
 
Boys 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
             17:49.99  METS
             18:03.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Arty A            13 PATS-MR             17:42.05   17:36.67 METS   
                  28.71     1:00.61 (31.90)     1:33.34 (32.73)     2:05.60 (32.26)
        2:37.87 (32.27)     3:10.43 (32.56)     3:42.31 (31.88)     4:14.58 (32.27)
        4:47.25 (32.67)     5:19.05 (31.80)     5:51.66 (32.61)     6:23.69 (32.03)
        6:55.98 (32.29)     7:28.07 (32.09)     8:00.48 (32.41)     8:32.59 (32.11)
        9:04.58 (31.99)     9:36.65 (32.07)    10:08.69 (32.04)    10:40.80 (32.11)
       11:12.80 (32.00)    11:45.02 (32.22)    12:17.05 (32.03)    12:49.25 (32.20)
       13:21.30 (32.05)    13:53.28 (31.98)    14:25.78 (32.50)    14:57.98 (32.20)
       15:30.12 (32.14)    16:02.47 (32.35)    16:34.53 (32.06)    17:06.18 (31.65)
       17:36.67 (30.49)
  2 Makhanbetov, Yerlan       13 Express Swimming-MR 21:55.21   21:48.11        
                  35.33     1:13.30 (37.97)     1:52.74 (39.44)     2:32.67 (39.93)
        3:12.85 (40.18)     3:53.12 (40.27)     4:33.71 (40.59)     5:14.36 (40.65)
        5:55.19 (40.83)     6:35.90 (40.71)     7:16.07 (40.17)     7:55.89 (39.82)
        8:36.42 (40.53)     9:16.57 (40.15)     9:56.62 (40.05)    10:36.39 (39.77)
       11:16.31 (39.92)    11:56.72 (40.41)    12:36.26 (39.54)    13:15.80 (39.54)
       13:56.03 (40.23)    14:36.23 (40.20)    15:15.99 (39.76)    15:55.85 (39.86)
       16:35.86 (40.01)    17:15.94 (40.08)    17:56.04 (40.10)    18:35.14 (39.10)
       19:14.46 (39.32)    19:53.39 (38.93)    20:32.53 (39.14)    21:12.05 (39.52)
       21:48.11 (36.06)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.99  METS
                59.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       16 RFAC-MR                53.81      55.91 METS   
                  27.82       55.91 (28.09)                                        
  2 McCaffrey, TC C           15 PATS-MR                57.33      56.62 METS   
                  27.83       56.62 (28.79)                                        
  3 Rizzi, Jarrod R           16 PATS-MR              1:01.46    1:00.15        
                  28.49     1:00.15 (31.66)                                        
  4 Ma, Edmond                17 PATS-MR                59.09    1:01.68        
                  29.91     1:01.68 (31.77)                                        
  5 Markic, Marin             15 PATS-MR              1:03.43    1:02.44        
                  31.17     1:02.44 (31.27)                                        
  6 Baione, Michael T         15 RFAC-MR              1:01.71    1:02.51        
                  30.66     1:02.51 (31.85)                                        
  7 Kelleher, Stephen P       17 RFAC-MR              1:00.22    1:02.60        
                  30.78     1:02.60 (31.82)                                        
  8 Boyko, Jason A            16 RFAC-MR              1:03.59    1:02.89        
                  30.33     1:02.89 (32.56)                                        
  9 Cavotti, Parker           18 NDAC-MR              1:00.70    1:04.36        
                  30.86     1:04.36 (33.50)                                        
 10 Rawl, Daniel M            17 NDAC-MR              1:00.84    1:05.14        
                  31.39     1:05.14 (33.75)                                        
 11 Piscopo, Frank            15 FREE-MR              1:05.83    1:05.75        
                  32.55     1:05.75 (33.20)                                        
 12 Gamboa, Nathaniel         15 Express Swimming-MR  1:04.88    1:05.93        
                  32.31     1:05.93 (33.62)                                        
 13 Izzo, Patrick M           15 NDAC-MR              1:05.87    1:06.88        
                  32.79     1:06.88 (34.09)                                        
 14 Vasquez, Brandon          15 RFAC-MR              1:05.51    1:08.13        
                  32.74     1:08.13 (35.39)                                        
 15 Cullen, Gray S            16 Silver Streaks-MR    1:13.91    1:10.04        
                  33.72     1:10.04 (36.32)                                        
 16 Jozkowski, Evan H         15 Express Swimming-MR  1:12.43    1:10.87        
                  34.39     1:10.87 (36.48)                                        
 17 Harris, Luke J            15 WISC-MR              1:11.07    1:11.44        
                  33.80     1:11.44 (37.64)                                        
 18 Reilly, Colin J           16 WISC-MR              1:17.94    1:12.58        
                  34.58     1:12.58 (38.00)                                        
 19 Burner, Thomas K          17 WISC-MR              1:05.55    1:14.14        
 20 Hoffman, Robert J         17 NDAC-MR              1:11.30    1:15.60        
                  36.74     1:15.60 (38.86)                                        
 21 White, Dylan J            16 Express Swimming-MR  1:10.44    1:17.88        
                  39.00     1:17.88 (38.88)                                        
 22 Marrero, Devin            20 Silver Streaks-MR    1:38.58    1:41.47        
                  50.35     1:41.47 (51.12)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:09.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, TC C           15 PATS-MR              2:02.91    2:05.20 ZQ     
                  28.78     1:00.43 (31.65)     1:33.16 (32.73)     2:05.20 (32.04)
  2 Kleyer, Max J             13 FREE-MR              2:08.50    2:08.01 ZQ     
                  29.82     1:02.35 (32.53)     1:35.95 (33.60)     2:08.01 (32.06)
  3 Liu, Alex J               13 NDAC-MR              2:12.33    2:13.42        
                  31.53     1:05.13 (33.60)     1:39.89 (34.76)     2:13.42 (33.53)
  4 Malloy, Tommy             13 FREE-MR              2:16.61    2:14.47        
                  31.96     1:05.68 (33.72)     1:40.43 (34.75)     2:14.47 (34.04)
  5 Gamboa, Nathaniel         15 Express Swimming-MR  2:18.32    2:17.10        
                  32.21     1:06.74 (34.53)     1:42.19 (35.45)     2:17.10 (34.91)
  6 McGregor, Matt J          13 PATS-MR              2:23.18    2:19.60        
                  34.28     1:09.73 (35.45)     1:45.54 (35.81)     2:19.60 (34.06)
  7 Vasquez, Brandon          15 RFAC-MR              2:17.42    2:19.86        
                  32.00     1:06.43 (34.43)     1:42.88 (36.45)     2:19.86 (36.98)
  8 McGregor, Kyle T          13 PATS-MR              2:22.66    2:22.06        
                  34.63     1:11.94 (37.31)     1:47.53 (35.59)     2:22.06 (34.53)
  9 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR              2:22.10    2:23.95        
                  33.74     1:09.92 (36.18)     1:46.66 (36.74)     2:23.95 (37.29)
 10 Rendon, David             12 NDAC-MR              2:29.11    2:26.90        
                  33.72     1:11.37 (37.65)     1:49.84 (38.47)     2:26.90 (37.06)
 11 Holan, Steve              11 PATS-MR              2:41.85    2:27.38        
                  35.22     1:12.22 (37.00)     1:49.84 (37.62)     2:27.38 (37.54)
 12 Piscopo, Frank            15 FREE-MR              2:23.86    2:29.00        
                  34.97     1:12.74 (37.77)     1:51.77 (39.03)     2:29.00 (37.23)
 13 Piscopo, JP               15 FREE-MR              2:33.83    2:33.60        
                  35.69     1:13.76 (38.07)     1:54.73 (40.97)     2:33.60 (38.87)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.49  METS
              1:06.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Econopouly, Elias M       16 NDAC-MR              1:02.78    1:04.33 METS   
                  30.62     1:04.33 (33.71)                                        
  2 Trnka, Nicholas M         18 WISC-MR              1:06.99    1:05.97 ZQ     
                  31.22     1:05.97 (34.75)                                        
  3 Britt, Nate               16 NDAC-MR              1:05.08    1:06.14 ZQ     
                  31.50     1:06.14 (34.64)                                        
  4 Gamboa, Nathaniel         15 Express Swimming-MR  1:10.02    1:07.73        
                  32.06     1:07.73 (35.67)                                        
  5 Rawl, Jarek T             15 NDAC-MR              1:10.47    1:07.84        
                  31.62     1:07.84 (36.22)                                        
  6 McCaffrey, TC C           15 PATS-MR              1:08.97    1:10.38        
                  33.57     1:10.38 (36.81)                                        
  7 Markic, Marin             15 PATS-MR              1:11.79    1:10.69        
                  33.50     1:10.69 (37.19)                                        
  8 Jozkowski, Evan H         15 Express Swimming-MR  1:06.72    1:11.02        
                  33.77     1:11.02 (37.25)                                        
  9 Rizzi, Jarrod R           16 PATS-MR              1:09.46    1:11.07        
                  33.47     1:11.07 (37.60)                                        
 10 White, Dylan J            16 Express Swimming-MR  1:16.51    1:12.85        
                  33.85     1:12.85 (39.00)                                        
 11 Hoffman, Robert J         17 NDAC-MR              1:11.19    1:13.15        
                  34.30     1:13.15 (38.85)                                        
 12 Piscopo, JP               15 FREE-MR              1:16.08    1:13.60        
                  35.32     1:13.60 (38.28)                                        
 13 Cavotti, Parker           18 NDAC-MR              1:14.87    1:14.20        
                  34.18     1:14.20 (40.02)                                        
 14 Urban, Kyle A             16 WISC-MR              1:14.91    1:14.87        
                  35.02     1:14.87 (39.85)                                        
 15 Izzo, Patrick M           15 NDAC-MR              1:12.77    1:15.03        
                  35.31     1:15.03 (39.72)                                        
 16 Cullen, Gray S            16 Silver Streaks-MR    1:20.68    1:17.62        
                  35.71     1:17.62 (41.91)                                        
 17 Reilly, Colin J           16 WISC-MR              1:20.75    1:19.83        
                  36.60     1:19.83 (43.23)                                        
 18 Harris, Luke J            15 WISC-MR              1:22.31    1:21.08        
                  39.17     1:21.08 (41.91)                                        
 19 Locitzer, Thomas B         8 PATS-MR              2:02.00    1:52.78        
                  54.01     1:52.78 (58.77)                                        
 20 Marrero, Devin            20 Silver Streaks-MR    2:02.81    2:03.19        
                  55.31   2:03.19 (1:07.88)                                        
 -- Miranda, Alex M           10 WISC-MR              2:01.11         DQ        
      Downward butterfly kick
                1:21.43        DQ (1:41.25)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:22.99  METS
              2:29.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Britt, Nate               16 NDAC-MR              2:20.51    2:22.10 METS   
                  32.75     1:08.61 (35.86)     1:45.32 (36.71)     2:22.10 (36.78)
  2 Abrams, Arty A            13 PATS-MR              2:26.30    2:25.02 ZQ     
                  33.27     1:09.93 (36.66)     1:47.34 (37.41)     2:25.02 (37.68)
  3 Econopouly, Elias M       16 NDAC-MR              2:20.86    2:27.22 ZQ     
                  32.53     1:08.86 (36.33)     1:47.33 (38.47)     2:27.22 (39.89)
  4 Gamboa, Nathaniel         15 Express Swimming-MR  2:32.45    2:27.59 ZQ     
                  31.91     1:08.24 (36.33)     1:47.49 (39.25)     2:27.59 (40.10)
  5 Rizzi, Jarrod R           16 PATS-MR              2:30.07    2:31.40        
                  34.56     1:12.40 (37.84)     1:52.78 (40.38)     2:31.40 (38.62)
  6 Kelleher, Stephen P       17 RFAC-MR              2:32.37    2:31.85        
                  34.90     1:13.20 (38.30)     1:52.03 (38.83)     2:31.85 (39.82)
  7 Baione, Michael T         15 RFAC-MR              2:30.95    2:33.19        
                  34.46     1:13.44 (38.98)     1:53.33 (39.89)     2:33.19 (39.86)
  8 Chan, Alex L              13 PATS-MR              2:37.83    2:38.72        
                  34.34     1:14.98 (40.64)     1:58.36 (43.38)     2:38.72 (40.36)
  9 McGregor, Matt J          13 PATS-MR              2:44.71    2:41.96        
                  37.49     1:19.01 (41.52)     2:00.95 (41.94)     2:41.96 (41.01)
 10 Piscopo, JP               15 FREE-MR              2:41.53    2:42.40        
                  36.27     1:17.57 (41.30)     2:00.55 (42.98)     2:42.40 (41.85)
 11 Jozkowski, Evan H         15 Express Swimming-MR  2:39.05    2:43.35        
                  34.64     1:15.68 (41.04)     1:58.87 (43.19)     2:43.35 (44.48)
 12 Hally, Seamus             12 NDAC-MR              2:52.56    2:43.43        
                  36.81     1:18.08 (41.27)     1:59.73 (41.65)     2:43.43 (43.70)
 13 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR              2:47.22    2:45.96        
                  37.54     1:19.56 (42.02)     2:02.94 (43.38)     2:45.96 (43.02)
 14 Munson, Joseph A          14 Express Swimming-MR  2:50.85    2:47.04        
                  37.57     1:19.63 (42.06)     2:03.42 (43.79)     2:47.04 (43.62)
 15 Urban, Kyle A             16 WISC-MR              2:53.72    2:48.29        
                  38.43     1:20.14 (41.71)     2:03.81 (43.67)     2:48.29 (44.48)
 16 Rizzi, Matteo D           14 PATS-MR              2:51.22    2:50.35        
                  38.16     1:21.37 (43.21)     2:05.86 (44.49)     2:50.35 (44.49)
 17 Rendon, David             12 NDAC-MR              2:50.11    2:52.87        
                  37.30     1:20.10 (42.80)     2:06.01 (45.91)     2:52.87 (46.86)
 18 Maimon, Gary              13 FREE-MR              2:55.07    2:55.57        
                  40.01     1:23.26 (43.25)     2:11.72 (48.46)     2:55.57 (43.85)
 19 McGregor, Kyle T          13 PATS-MR              3:01.03    2:59.55        
                  39.65     1:24.81 (45.16)     2:13.45 (48.64)     2:59.55 (46.10)
 20 Hagan, Michael J          12 PATS-MR              3:08.84    2:59.88        
                  41.58     1:27.91 (46.33)   2:59.88 (1:31.97)                    
 21 Smith, Sebastian L        11 RFAC-MR              3:02.00    3:04.60        
                  40.52     1:27.50 (46.98)     2:16.18 (48.68)     3:04.60 (48.42)
 22 Figueroa, Spencer         13 WISC-MR              3:23.33    3:05.58        
                  40.92     1:27.23 (46.31)     2:14.74 (47.51)     3:05.58 (50.84)
 23 Amaro, Dylan J            10 NDAC-MR              3:31.69    3:19.06        
                  44.08     1:34.23 (50.15)     2:27.51 (53.28)     3:19.06 (51.55)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                55.19  METS
                57.19  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Econopouly, Elias M       16 NDAC-MR                58.14      56.23 ZQ     
                  26.97       56.23 (29.26)                                        
  2 Carney, Colin             17 WISC-MR                54.62      57.28        
                  27.68       57.28 (29.60)                                        
  3 Markic, Marin             15 PATS-MR                59.40      59.62        
                  27.34       59.62 (32.28)                                        
  4 Rawl, Daniel M            17 NDAC-MR                58.27    1:00.05        
                  27.36     1:00.05 (32.69)                                        
  5 Trnka, Nicholas M         18 WISC-MR                59.04    1:00.07        
                  26.96     1:00.07 (33.11)                                        
  6 Britt, Nate               16 NDAC-MR              1:02.71    1:00.35        
                  28.36     1:00.35 (31.99)                                        
  7 McCaffrey, TC C           15 PATS-MR                59.37    1:02.02        
                  29.08     1:02.02 (32.94)                                        
  8 Vasquez, Brandon          15 RFAC-MR              1:02.40    1:02.43        
                  28.47     1:02.43 (33.96)                                        
  9 Rizzi, Jarrod R           16 PATS-MR              1:03.76    1:02.70        
                  29.25     1:02.70 (33.45)                                        
 10 Izzo, Patrick M           15 NDAC-MR              1:04.85    1:04.44        
                  29.81     1:04.44 (34.63)                                        
 11 Cullen, Gray S            16 Silver Streaks-MR    1:05.77    1:04.58        
                  28.95     1:04.58 (35.63)                                        
 12 Cavotti, Parker           18 NDAC-MR              1:05.81    1:06.56        
                  29.29     1:06.56 (37.27)                                        
 13 Piscopo, Frank            15 FREE-MR              1:17.23    1:07.86        
                  32.45     1:07.86 (35.41)                                        
 14 White, Dylan J            16 Express Swimming-MR  1:12.00    1:08.31        
                  30.76     1:08.31 (37.55)                                        
 15 Harris, Luke J            15 WISC-MR              1:13.95    1:14.23        
                  32.89     1:14.23 (41.34)                                        
 16 Pearsall, Milo J           8 PATS-MR              1:37.00    1:34.16        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:05.99  METS
              2:12.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason A            16 RFAC-MR              2:07.00    2:09.75 ZQ     
                  27.40       59.53 (32.13)     1:34.75 (35.22)     2:09.75 (35.00)
  2 Thomas, Christian A       16 RFAC-MR              2:11.42    2:10.46 ZQ     
                  27.43     1:00.71 (33.28)     1:35.90 (35.19)     2:10.46 (34.56)
  3 Reining, Robert L         14 RFAC-MR              2:16.93    2:10.91 ZQ     
                  28.55     1:01.99 (33.44)     1:36.57 (34.58)     2:10.91 (34.34)
  4 Vasquez, Brandon          15 RFAC-MR              2:22.31    2:19.02        
                  29.96     1:04.87 (34.91)     1:41.87 (37.00)     2:19.02 (37.15)
  5 Rizzo, Gio M              12 PATS-MR              2:31.41    2:26.30        
                  31.45     1:06.89 (35.44)     1:47.48 (40.59)     2:26.30 (38.82)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:07.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       16 RFAC-MR              2:01.60    2:04.38 ZQ     
                  27.16     1:00.30 (33.14)     1:37.39 (37.09)     2:04.38 (26.99)
  2 McCaffrey, TC C           15 PATS-MR              2:07.95    2:04.85 ZQ     
                  27.70       58.42 (30.72)     1:36.41 (37.99)     2:04.85 (28.44)
  3 Kelleher, Stephen P       17 RFAC-MR              2:04.29    2:09.66        
                  27.27     1:02.13 (34.86)     1:39.97 (37.84)     2:09.66 (29.69)
  4 Britt, Nate               16 NDAC-MR              2:09.05    2:10.73        
                  28.17     1:02.75 (34.58)     1:40.25 (37.50)     2:10.73 (30.48)
  5 Baione, Michael T         15 RFAC-MR              2:09.77    2:13.05        
                  29.32     1:05.09 (35.77)     1:42.85 (37.76)     2:13.05 (30.20)
  6 Boyko, Jason A            16 RFAC-MR              2:07.45    2:13.87        
                  28.30     1:03.51 (35.21)     1:44.18 (40.67)     2:13.87 (29.69)
  7 Rizzi, Jarrod R           16 PATS-MR              2:17.16    2:15.38        
                  29.21     1:02.96 (33.75)     1:43.32 (40.36)     2:15.38 (32.06)
  8 Markic, Marin             15 PATS-MR              2:16.40    2:15.76        
                  28.54     1:03.53 (34.99)     1:44.05 (40.52)     2:15.76 (31.71)
  9 Attinger, Evan W          16 PATS-MR              2:13.30    2:16.54        
                  28.76     1:05.22 (36.46)     1:44.76 (39.54)     2:16.54 (31.78)
 10 Ma, Edmond                17 PATS-MR              2:15.20    2:16.82        
                  28.39     1:02.89 (34.50)     1:46.60 (43.71)     2:16.82 (30.22)
 11 Gamboa, Nathaniel         15 Express Swimming-MR  2:17.05    2:17.48        
                  30.73     1:07.32 (36.59)     1:45.55 (38.23)     2:17.48 (31.93)
 12 Vasquez, Brandon          15 RFAC-MR              2:17.31    2:19.29        
                  29.44     1:05.37 (35.93)     1:48.08 (42.71)     2:19.29 (31.21)
 13 Piscopo, Frank            15 FREE-MR              2:23.49    2:24.52        
                  32.04     1:09.00 (36.96)     1:53.27 (44.27)     2:24.52 (31.25)
 14 Rawl, Daniel M            17 NDAC-MR              2:13.89    2:24.72        
                  28.48     1:05.31 (36.83)     1:49.18 (43.87)     2:24.72 (35.54)
 15 White, Dylan J            16 Express Swimming-MR  2:28.89    2:24.93        
                  30.60     1:08.55 (37.95)     1:51.27 (42.72)     2:24.93 (33.66)
 16 Cavotti, Parker           18 NDAC-MR              2:20.28    2:26.82        
                  29.62     1:07.74 (38.12)     1:51.82 (44.08)     2:26.82 (35.00)
 17 Piscopo, JP               15 FREE-MR              2:32.83    2:27.34        
                  35.55     1:14.25 (38.70)     1:56.02 (41.77)     2:27.34 (31.32)
 18 Cullen, Gray S            16 Silver Streaks-MR    2:33.22    2:29.22        
                  29.91     1:10.40 (40.49)     1:57.61 (47.21)     2:29.22 (31.61)
 19 Hoffman, Robert J         17 NDAC-MR              2:32.05    2:30.06        
                  29.85     1:10.62 (40.77)     1:54.10 (43.48)     2:30.06 (35.96)
 20 Jozkowski, Evan H         15 Express Swimming-MR  2:29.38    2:31.03        
                  32.57     1:11.71 (39.14)     1:55.29 (43.58)     2:31.03 (35.74)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:25.99  METS
              4:41.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Econopouly, Elias M       16 NDAC-MR              4:42.91    4:49.09        
                  27.25       58.85 (31.60)     1:36.90 (38.05)     2:16.35 (39.45)
        2:56.19 (39.84)     3:37.94 (41.75)     4:14.73 (36.79)     4:49.09 (34.36)
  2 Gamboa, Nathaniel         15 Express Swimming-MR  4:58.99    4:51.95        
                  31.44     1:09.63 (38.19)     1:46.81 (37.18)     2:24.69 (37.88)
        3:03.44 (38.75)     3:44.05 (40.61)     4:19.08 (35.03)     4:51.95 (32.87)
  3 Vasquez, Brandon          15 RFAC-MR              4:51.27    4:58.47        
                  30.72     1:06.14 (35.42)     1:45.18 (39.04)     2:22.99 (37.81)
        3:08.44 (45.45)     3:51.99 (43.55)     4:25.76 (33.77)     4:58.47 (32.71)
  4 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR              5:07.98    5:09.32        
                  33.87     1:13.28 (39.41)     1:51.59 (38.31)     2:31.06 (39.47)
        3:15.60 (44.54)     4:00.83 (45.23)     4:35.83 (35.00)     5:09.32 (33.49)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:35.08    1:32.61        
     1) Kelleher, Stephen P 17          2) Vasquez, Brandon 15            
     3) Baione, Michael T 15            4) Thomas, Christian A 16         
                  23.86       47.21 (23.35)     1:10.18 (22.97)     1:32.61 (22.43)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:36.50    1:35.56        
     1) Cavotti, Parker 18              2) Britt, Nate 16                 
     3) Econopouly, Elias M 16          4) Rawl, Daniel M 17              
                  24.25       48.50 (24.25)     1:11.80 (23.30)     1:35.56 (23.76)
  3 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:38.00    1:35.60        
     1) Markic, Marin 15                2) McCaffrey, TC C 15             
     3) Rizzi, Jarrod R 16              4) Ma, Edmond 17                  
                  23.67       47.58 (23.91)     1:11.79 (24.21)     1:35.60 (23.81)
  4 Freedom Aquatics-MR  'A'                          1:47.99    1:48.02        
     1) Piscopo, JP 15                  2) Shklovsky, Nick 14             
     3) Passante, Passante V 13         4) Piscopo, Frank 15              
                  26.40       54.76 (28.36)     1:22.59 (27.83)     1:48.02 (25.43)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:50.11    1:49.07        
     1) Rawl, Daniel M 17               2) Econopouly, Elias M 16         
     3) Rawl, Jarek T 15                4) Cavotti, Parker 18             
                  29.08       59.12 (30.04)     1:24.56 (25.44)     1:49.07 (24.51)
  2 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:01.11    1:55.35        
     1) Reilly, Colin J 16              2) Urban, Kyle A 16               
     3) Carney, Colin 17                4) Trnka, Nicholas M 18           
                  32.23     1:07.46 (35.23)     1:32.34 (24.88)     1:55.35 (23.01)
  3 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:07.99    2:03.75        
     1) Shklovsky, Nick 14              2) Piscopo, JP 15                 
     3) Maimon, Gary 13                 4) Piscopo, Frank 15              
                  33.77     1:06.63 (32.86)     1:38.20 (31.57)     2:03.75 (25.55)