Licensed to BGC-N. Westchester Marlins
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/6/2016 09:19 PM
             2016 MR BGNW Marlins February 8-Under Meet - 2/6/2016             
                              Sanction #: 160201                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 14.54   3/31/2001 Emily Kelly, LBA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scanga, Adriana C          8 NYSA-MR                19.16      18.38        
  2 Greenberg, Ariel S         7 Empire-MR              19.80      18.90        
  3 Hulme, Holly S             8 Marlins Bgnw-MR        20.46      18.91        
  4 Cahalane, Erin C           8 Tmsuffolk-MR           18.13      19.04        
  5 Pondok, Allison T          8 Marlins Bgnw-MR        22.14      19.40        
  6 Jennings, Marley G         8 BAD-MR                 20.32      19.75        
  7 Klein, Farrah M            7 Tmsuffolk-MR           21.60      19.89        
  8 Glazebnik, Julia T         8 Tmsuffolk-MR           19.37      20.45        
  9 Zhu, Alicia                8 CFB-MR                 20.58      20.82        
 10 Secchi, Brooke D           8 Tmsuffolk-MR           22.36      22.77        
 11 Liranzo, Alexis M          8 PATS-MR                28.69      22.78        
 12 Hussey, Jackie S           6 NYSA-MR                23.63      22.85        
 13 Furnell, Amelia            8 Tmsuffolk-MR           21.32      23.22        
 14 Wafer, Sara N              8 Tmsuffolk-MR           21.55      23.29        
 15 Odums, Kaelynn S           7 PATS-MR                24.97      23.45        
 16 O'Byrne, Rory L            6 BAD-MR                 23.12      23.58        
 17 Walsh, Maria G             6 BAD-MR                 23.05      24.94        
 18 Sabarre, ina C             8 PATS-MR                27.29      26.31        
 19 Cioffi, Fiamma             7 Empire-MR              29.16      26.49        
 20 Laduzinski, Anna J         7 Empire-MR              27.53      27.39        
 21 Contopoulos, Elise J       7 BAD-MR                 28.55      27.91        
 22 Vitti, Georgia H           6 Marlins Bgnw-MR        27.54      29.09        
 23 Tsentides, Michelle        7 CFB-MR                 27.46      29.73        
 24 Nicolaides, Gabriella *    7 Tmsuffolk-MR           35.50      32.52        
 25 Vanover, Dani R            7 Empire-MR              24.49      35.17        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 30.82   1/17/2009 Georgia A Panitz, Badger                     
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Neala J             8 BAD-MR                 33.85      33.95 SILV   
  2 McGourty, Molly F          8 Marlins Bgnw-MR        40.49      39.72        
  3 Scanga, Adriana C          8 NYSA-MR                42.07      43.11        
  4 Burriss, Leah S            8 Empire-MR              45.33      44.14        
  5 Jennings, Marley G         8 BAD-MR                    NT      44.59        
  6 Morton, Caroline E         8 Marlins Bgnw-MR           NT      45.67        
  7 Ho, Audrey J               8 Marlins Bgnw-MR        46.39      45.94        
  8 Hallac, Maya P             8 Marlins Bgnw-MR        48.95      46.22        
  9 Saunders, Hudson L         8 Empire-MR              45.86      46.89        
 10 Slocum, Annie T            8 Marlins Bgnw-MR        44.11      47.40        
 11 Wafer, Sara N              8 Tmsuffolk-MR           47.59      49.18        
 12 Klein, Farrah M            7 Tmsuffolk-MR           52.78      49.48        
 13 McGourty, Megan R          7 Marlins Bgnw-MR        50.90      49.60        
 14 Jaffe, Lindsay V           8 Empire-MR              45.25      49.89        
 15 Hofbauer, Amari L          7 PATS-MR                53.16      51.93        
 16 Donovan, Catherine N       8 BAD-MR               1:00.00      52.21        
 17 Furnell, Amelia            8 Tmsuffolk-MR           52.39      52.25        
 18 Secchi, Brooke D           8 Tmsuffolk-MR           53.09      54.33        
 19 O'Byrne, Rory L            6 BAD-MR                    NT      55.08        
 20 Walsh, Maria G             6 BAD-MR                    NT      55.97        
 21 Mlynar, Seraphina J        7 Marlins Bgnw-MR        59.39      57.69        
 22 Hussey, Jackie S           6 NYSA-MR                59.34      57.76        
 23 King, Kayla S              8 Marlins Bgnw-MR        55.00      58.83        
 24 Banta, Parker E            8 Marlins Bgnw-MR        56.99    1:02.09        
 25 Vitti, Georgia H           6 Marlins Bgnw-MR      1:08.53    1:04.83        
 26 Leyva, Ella R              7 Marlins Bgnw-MR      1:04.71    1:06.17        
 27 Contopoulos, Elise J       7 BAD-MR               1:05.97    1:11.33        
 28 Nicolaides, Gabriella *    7 Tmsuffolk-MR         1:18.90    1:22.38        
 -- Weiss, Ella N              8 Empire-MR              53.51         DQ        
      False start
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 1:09.95   3/31/2001 Emily Kelly, LBA                           
                1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Neala J             8 BAD-MR               1:13.73    1:14.30 SILV   
                  35.49     1:14.30 (38.81)                                        
  2 Vitti, Kate L              8 Marlins Bgnw-MR      1:19.79    1:20.88        
                  37.46     1:20.88 (43.42)                                        
  3 Babyak, Eliza G            8 BAD-MR               1:19.37    1:24.22        
                  39.33     1:24.22 (44.89)                                        
  4 O'Donnell, Katie A         7 Marlins Bgnw-MR      1:29.19    1:27.14        
                  40.86     1:27.14 (46.28)                                        
  5 Cahalane, Erin C           8 Tmsuffolk-MR         1:41.09    1:31.56        
                  43.51     1:31.56 (48.05)                                        
  6 Martorello, Gianna         7 BAD-MR               1:31.99    1:32.46        
  7 McGlynn, Shea              8 Pocono Family Y-MA   1:30.95    1:33.98        
                  43.73     1:33.98 (50.25)                                        
  8 Chiappa, Alyssa V          8 NYSA-MR              1:47.14    1:35.17        
                  46.93     1:35.17 (48.24)                                        
  9 Morton, Caroline E         8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:37.92        
                  45.41     1:37.92 (52.51)                                        
 10 Sussner, Scarlett P        8 BAD-MR               1:33.29    1:38.74        
                  45.13     1:38.74 (53.61)                                        
 11 Hulme, Holly S             8 Marlins Bgnw-MR      1:39.94    1:40.03        
 12 Gerosa, Grace H            8 Marlins Bgnw-MR      1:37.35    1:43.98        
                  49.21     1:43.98 (54.77)                                        
 13 Klein, Farrah M            7 Tmsuffolk-MR         1:54.95    1:44.24        
                  48.87     1:44.24 (55.37)                                        
 14 Weiss, Madeline            8 BAD-MR               1:43.86    1:48.66        
                  49.13     1:48.66 (59.53)                                        
 15 Hardart, Caroline F        8 BAD-MR                    NT    1:49.33        
 16 Hofbauer, Amari L          7 PATS-MR              2:02.36    1:56.38        
                  55.63   1:56.38 (1:00.75)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 17.56   3/25/2000 Melissa Fanelli, BGNW Marlins                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabol, Mackinzie I         8 Marlins Bgnw-MR        19.06      19.82        
  2 Klein, Farrah M            7 Tmsuffolk-MR           29.90      21.71        
  3 Zhu, Alicia                8 CFB-MR                 23.17      22.18        
  4 Scanga, Adriana C          8 NYSA-MR                22.57      22.26        
  5 Jennings, Marley G         8 BAD-MR                 23.35      22.76        
  6 Greenberg, Ariel S         7 Empire-MR              22.96      23.10        
  7 Cahalane, Erin C           8 Tmsuffolk-MR           22.01      23.37        
  8 Glazebnik, Julia T         8 Tmsuffolk-MR           24.79      23.57        
  9 Daspinar, Elif             8 Tmsuffolk-MR           27.67      23.68        
 10 Vanover, Dani R            7 Empire-MR              26.41      26.78        
 11 Wafer, Sara N              8 Tmsuffolk-MR           25.45      26.82        
 12 Odums, Kaelynn S           7 PATS-MR                34.70      27.46        
 13 Hussey, Jackie S           6 NYSA-MR                26.28      27.76        
 14 Furnell, Amelia            8 Tmsuffolk-MR           26.49      28.06        
 15 Liranzo, Alexis M          8 PATS-MR                30.59      28.09        
 16 Sabarre, ina C             8 PATS-MR                27.87      28.99        
 17 Contopoulos, Elise J       7 BAD-MR                 28.15      29.41        
 18 Cioffi, Fiamma             7 Empire-MR              30.83      30.65        
 19 Donovan, Catherine N       8 BAD-MR                 28.00      30.73        
 20 Secchi, Brooke D           8 Tmsuffolk-MR           30.81      30.99        
 21 Leyva, Ella R              7 Marlins Bgnw-MR        28.03      31.46        
 22 Laduzinski, Anna J         7 Empire-MR              27.35      32.18        
 23 O'Byrne, Rory L            6 BAD-MR                 33.52      33.07        
 24 Walsh, Maria G             6 BAD-MR                 37.03      33.65        
 25 Tsentides, Michelle        7 CFB-MR                 29.72      34.13        
 -- Nicolaides, Gabriella *    7 Tmsuffolk-MR           41.90         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 36.13    4/1/2001 Ali Polhill, BGNW Marlins                    
                41.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitti, Kate L              8 Marlins Bgnw-MR        43.74      42.01        
  2 McGourty, Molly F          8 Marlins Bgnw-MR        42.32      42.94        
  3 Babyak, Eliza G            8 BAD-MR                 48.00      45.25        
  4 Martorello, Gianna         7 BAD-MR                 48.58      46.52        
  5 Ho, Audrey J               8 Marlins Bgnw-MR        48.30      48.01        
  6 Hallac, Sophia R           8 Marlins Bgnw-MR        46.75      48.53        
  6 Scanga, Adriana C          8 NYSA-MR                47.67      48.53        
  8 Chiappa, Alyssa V          8 NYSA-MR                51.67      49.51        
  9 Weiss, Ella N              8 Empire-MR              53.12      49.66        
 10 Sussner, Scarlett P        8 BAD-MR                 47.67      49.79        
 11 McGlynn, Shea              8 Pocono Family Y-MA     47.97      50.45        
 12 Saunders, Hudson L         8 Empire-MR              52.38      51.32        
 13 Hallac, Maya P             8 Marlins Bgnw-MR        54.42      52.70        
 14 Hulme, Holly S             8 Marlins Bgnw-MR        52.92      53.19        
 15 Hardart, Caroline F        8 BAD-MR                    NT      53.33        
 16 Slocum, Annie T            8 Marlins Bgnw-MR        51.64      54.39        
 17 Burriss, Leah S            8 Empire-MR              56.54      54.95        
 18 McGourty, Megan R          7 Marlins Bgnw-MR      1:02.78      55.24        
 19 Glazebnik, Julia T         8 Tmsuffolk-MR           53.19      56.17        
 20 Jaffe, Lindsay V           8 Empire-MR              54.14      56.52        
 21 Furnell, Amelia            8 Tmsuffolk-MR           57.75    1:05.29        
 22 Secchi, Brooke D           8 Tmsuffolk-MR         1:08.67    1:05.54        
 23 Hussey, Jackie S           6 NYSA-MR              1:04.32    1:05.91        
 -- Pondok, Allison T          8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Sabol, Mackinzie I         8 Marlins Bgnw-MR        43.54         DQ        
      Delay initiating turn
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 19.52   3/25/2000 Mary Chapman, Badger                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGlynn, Shea              8 Pocono Family Y-MA     26.48      24.46        
  2 Gerosa, Grace H            8 Marlins Bgnw-MR        25.07      24.53        
  3 O'Donnell, Katie A         7 Marlins Bgnw-MR        25.83      25.46        
  4 Greenberg, Ariel S         7 Empire-MR              28.08      26.19        
  5 Hallac, Sophia R           8 Marlins Bgnw-MR        26.72      27.04        
  6 Donovan, Catherine N       8 BAD-MR                 35.00      31.96        
  7 Daspinar, Elif             8 Tmsuffolk-MR           29.85      32.64        
  8 Zhu, Alicia                8 CFB-MR                 36.10      32.85        
  9 Sabarre, ina C             8 PATS-MR                35.87      34.97        
 10 Liranzo, Alexis M          8 PATS-MR                   NT      37.12        
 11 Vanover, Dani R            7 Empire-MR              51.97      39.87        
 12 Odums, Kaelynn S           7 PATS-MR                   NT      40.37        
 13 Tsentides, Michelle        7 CFB-MR                 39.08      40.96        
 14 Laduzinski, Anna J         7 Empire-MR              40.61      41.53        
 15 Mlynar, Seraphina J        7 Marlins Bgnw-MR        37.13      43.33        
 -- Contopoulos, Elise J       7 BAD-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick
 -- O'Byrne, Rory L            6 BAD-MR                 34.03         DQ        
      Arms past hipline
 -- Cioffi, Fiamma             7 Empire-MR              38.31         DQ        
      Scissors kick
 -- Walsh, Maria G             6 BAD-MR                 40.89         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 40.50   11/8/2008 Georgia A Panitz, Badger                     
                47.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitti, Kate L              8 Marlins Bgnw-MR        48.35      46.45 SILV   
  2 McGourty, Molly F          8 Marlins Bgnw-MR        50.79      50.27        
  3 Dalton, Ashlin S           8 Marlins Bgnw-MR        53.07      50.73        
  4 O'Donnell, Katie A         7 Marlins Bgnw-MR      1:02.11      52.82        
  5 Ho, Audrey J               8 Marlins Bgnw-MR        59.18      54.18        
  6 Chiappa, Alyssa V          8 NYSA-MR                56.17      54.57        
  7 Gerosa, Grace H            8 Marlins Bgnw-MR        52.25      54.99        
  8 Hallac, Sophia R           8 Marlins Bgnw-MR        55.12      55.19        
  9 Hardart, Caroline F        8 BAD-MR                    NT      55.33        
 10 Pondok, Allison T          8 Marlins Bgnw-MR        56.98      56.23        
 11 Hulme, Holly S             8 Marlins Bgnw-MR        56.85      58.33        
 12 Glazebnik, Julia T         8 Tmsuffolk-MR           57.49      59.00        
 13 Burriss, Leah S            8 Empire-MR            1:04.34      59.36        
 14 Martorello, Gianna         7 BAD-MR                 56.99      59.37        
 15 Jaffe, Lindsay V           8 Empire-MR            1:03.68    1:00.46        
 16 Cahalane, Erin C           8 Tmsuffolk-MR         1:10.82    1:02.21        
 17 Hallac, Maya P             8 Marlins Bgnw-MR      1:00.18    1:02.80        
 18 Saunders, Hudson L         8 Empire-MR            1:06.39    1:02.84        
 19 Daspinar, Elif             8 Tmsuffolk-MR         1:38.36    1:07.30        
 20 King, Kayla S              8 Marlins Bgnw-MR      1:10.71    1:13.61        
 21 Hofbauer, Amari L          7 PATS-MR              1:25.02    1:16.43        
 22 Vitti, Georgia H           6 Marlins Bgnw-MR      1:20.24    1:18.33        
 23 Banta, Parker E            8 Marlins Bgnw-MR      1:14.51    1:25.01        
 24 Leyva, Ella R              7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:47.68        
 -- Sabarre, ina C             8 PATS-MR              1:00.39         DQ        
      Hands not separated
 -- McGourty, Megan R          7 Marlins Bgnw-MR        58.39         DQ        
      Double pull / kicks
 -- Weiss, Ella N              8 Empire-MR            1:16.70         DQ        
      Scissors kick
 -- Mlynar, Seraphina J        7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Two strokes under water
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 15.28   1/19/2008 Jamie T Lee, BGNW Marlins                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dalton, Ashlin S           8 Marlins Bgnw-MR        20.25      19.71        
  2 Greenberg, Ariel S         7 Empire-MR              22.72      20.97        
  3 Slocum, Annie T            8 Marlins Bgnw-MR        22.02      24.14        
  4 Morton, Caroline E         8 Marlins Bgnw-MR           NT      25.19        
  5 Donovan, Catherine N       8 BAD-MR                 30.00      26.55        
  6 Jennings, Marley G         8 BAD-MR                    NT      26.59        
  7 Zhu, Alicia                8 CFB-MR                 33.40      27.93        
  8 Cioffi, Fiamma             7 Empire-MR            1:00.70      35.37        
  9 Odums, Kaelynn S           7 PATS-MR                   NT      37.31        
 10 Banta, Parker E            8 Marlins Bgnw-MR        31.86      40.87        
 11 Vitti, Georgia H           6 Marlins Bgnw-MR        36.06      43.62        
 -- Leyva, Ella R              7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Vanover, Dani R            7 Empire-MR              37.55         DQ        
      Not separated
 -- Wafer, Sara N              8 Tmsuffolk-MR           29.17         DQ        
      Not separated
 -- Laduzinski, Anna J         7 Empire-MR              39.35         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Liranzo, Alexis M          8 PATS-MR                37.91         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 34.60    4/1/2001 Emily Kelly, LBA                             
                42.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Neala J             8 BAD-MR                 39.68      37.11 SILV   
  2 O'Donnell, Katie A         7 Marlins Bgnw-MR        46.44      41.22 SILV   
  3 Dalton, Ashlin S           8 Marlins Bgnw-MR        48.79      45.35        
  4 Babyak, Eliza G            8 BAD-MR                 50.00      46.22        
  5 Sabol, Mackinzie I         8 Marlins Bgnw-MR        48.96      48.94        
  6 Ho, Audrey J               8 Marlins Bgnw-MR        49.11      49.09        
  7 Hallac, Sophia R           8 Marlins Bgnw-MR        49.39      51.16        
  8 Sussner, Scarlett P        8 BAD-MR                 50.73      51.30        
  9 Pondok, Allison T          8 Marlins Bgnw-MR        52.20      56.90        
 10 Saunders, Hudson L         8 Empire-MR            1:15.90      58.83        
 11 Hallac, Maya P             8 Marlins Bgnw-MR      1:05.58    1:02.05        
 12 Jaffe, Lindsay V           8 Empire-MR            1:13.21    1:09.01        
 -- Burriss, Leah S            8 Empire-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 -- King, Kayla S              8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Weiss, Ella N              8 Empire-MR            1:09.80         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Pool: # 1:21.19   1/19/2008 Jamie T Lee, BGNW Marlins                  
                1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Neala J             8 BAD-MR               1:29.83    1:26.73 SILV   
                  39.51     1:26.73 (47.22)                                        
  2 Vitti, Kate L              8 Marlins Bgnw-MR      1:29.74    1:27.23 SILV   
                  40.14     1:27.23 (47.09)                                        
  3 McGourty, Molly F          8 Marlins Bgnw-MR      1:38.49    1:32.67        
                  41.44     1:32.67 (51.23)                                        
  4 Dalton, Ashlin S           8 Marlins Bgnw-MR      1:36.02    1:33.78        
                  45.16     1:33.78 (48.62)                                        
  5 Babyak, Eliza G            8 BAD-MR               1:40.00    1:34.32        
                  45.59     1:34.32 (48.73)                                        
  6 Martorello, Gianna         7 BAD-MR               1:42.81    1:40.77        
                  46.74     1:40.77 (54.03)                                        
  7 Sussner, Scarlett P        8 BAD-MR               2:10.00    1:44.19        
  8 McGlynn, Shea              8 Pocono Family Y-MA   1:44.88    1:46.10        
                  48.29     1:46.10 (57.81)                                        
  9 Chiappa, Alyssa V          8 NYSA-MR                   NT    1:46.86        
 10 Morton, Caroline E         8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:47.14        
 11 Gerosa, Grace H            8 Marlins Bgnw-MR      1:44.38    1:49.05        
                  51.17     1:49.05 (57.88)                                        
 12 Slocum, Annie T            8 Marlins Bgnw-MR      1:48.27    1:50.69        
 13 Hardart, Caroline F        8 BAD-MR               1:56.04    1:53.68        
 14 Hofbauer, Amari L          7 PATS-MR              2:23.92    2:05.86        
 15 Weiss, Madeline            8 BAD-MR               2:09.97    2:10.04        
 16 King, Kayla S              8 Marlins Bgnw-MR           NT    2:20.84        
 -- Daspinar, Elif             8 Tmsuffolk-MR         2:16.90         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
 -- Banta, Parker E            8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Mlynar, Seraphina J        7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
 -- McGourty, Megan R          7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 14.40    1/9/2016 Noah Cakir, Team Suffolk                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cakir, Noah                8 Tmsuffolk-MR           14.40      13.80#       
  2 Del Rosario, Jake C        8 PATS-MR                17.08      17.84        
  3 Liu, Jared                 7 NYSA-MR                26.30      18.98        
  4 Boyer, Jackson X           7 Empire-MR              20.41      19.16        
  5 Puskas, Marcel             7 NYSA-MR                20.90      19.99        
  6 Balcetis, Jonas            7 Marlins Bgnw-MR        23.34      20.33        
  7 Katz, Kenji H              8 NYSA-MR                21.08      20.36        
  8 VanWormer, Ben             8 CFB-MR                 21.51      20.76        
  9 Kolev, Max D               8 Marlins Bgnw-MR        20.15      21.17        
 10 Corbett, Carter            6 CFB-MR                 20.48      21.58        
 11 Vezzi, James *             7 Tmsuffolk-MR           21.84      22.31        
 12 Vitrano, Emery B           8 BAD-MR                 20.94      22.36        
 13 Xue, Henry                 6 Marlins Bgnw-MR        23.86      22.69        
 14 Franks, Kelly C            6 Marlins Bgnw-MR        23.19      23.24        
 15 Han, David D               7 NYSA-MR                28.70      23.76        
 16 Contopoulos, Miles G       8 BAD-MR                 25.34      24.16        
 17 Farrell, Cal A             7 NYSA-MR                20.94      24.31        
 18 Sivin, Alec                7 Tmsuffolk-MR           24.28      24.38        
 19 Saeed, Cyrus T             7 Empire-MR                 NT      25.31        
 20 Christidis, Alexandros W   7 PATS-MR                25.16      25.88        
 21 Wilson, Marvin             8 CFB-MR                 25.92      26.36        
 22 Skogerson, Duncan A        6 NYSA-MR                27.75      26.56        
 23 Barry, Eli C               7 NYSA-MR                25.98      27.98        
 24 Chenski, Sasha C           7 PATS-MR                35.09      29.10        
 25 Schappert, Michael J       8 PATS-MR                29.10      29.75        
 26 McGlynn, Chalupa Batman    6 Pocono Family Y-MA     28.97      38.63        
 27 Blair, Charlie B           7 Marlins Bgnw-MR        36.00      39.38        
 -- Hwang, Edward              7 Tmsuffolk-MR           19.23         DQ        
      False start
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 31.45  11/13/2010 Yugo Tsukikawa, Westchester AC               
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moy, Aiden C               8 Empire-MR              35.77      34.29 SILV   
  2 Stonsby, PJ S              8 Marlins Bgnw-MR        38.68      37.09        
  2 Furniss, Jem R             8 Marlins Bgnw-MR        37.61      37.09        
  4 Ladyzhensky, Michael A     8 BAD-MR                 38.42      37.23        
  5 Pearsall, Milo J           8 PATS-MR                35.50      38.25        
  6 Malik, Vivek               8 Marlins Bgnw-MR        40.64      40.06        
  7 Jacuch, Adam               8 Tmsuffolk-MR           42.78      43.11        
  8 Smith, Brady R             8 BAD-MR                    NT      44.27        
  9 Wei, Jed                   8 Marlins Bgnw-MR        42.90      44.29        
 10 Balcetis, Jonas            7 Marlins Bgnw-MR           NT      45.66        
 11 Tomioka, Jeremiah I        8 NYSA-MR                42.95      45.92        
 12 Hwang, Edward              7 Tmsuffolk-MR           45.56      46.54        
 13 Jacuch, Christopher A      8 Tmsuffolk-MR           45.35      47.05        
 14 Kolev, Max D               8 Marlins Bgnw-MR        49.37      47.22        
 15 DuTremble, James P         8 Empire-MR              42.43      47.81        
 16 Winthal, Dylan Z           7 PATS-MR                42.27      47.84        
 17 Hsu, Kevin                 8 Tmsuffolk-MR           47.81      47.96        
 18 Katz, Kenji H              8 NYSA-MR                49.98      48.07        
 19 Cai, Jason                 8 Marlins Bgnw-MR        47.43      48.50        
 20 Brown, Lucas K             8 Tmsuffolk-MR           45.48      48.55        
 21 Puskas, Marcel             7 NYSA-MR                47.63      49.20        
 22 Vincent, Michael R         8 BAD-MR                 49.67      49.38        
 23 Liu, Jared                 7 NYSA-MR                47.89      51.09        
 24 Ji, Edward *               8 Tmsuffolk-MR           49.74      51.18        
 25 Vezzi, James *             7 Tmsuffolk-MR           52.49      52.09        
 26 Xue, Henry                 6 Marlins Bgnw-MR        57.32      52.10        
 27 Franks, Kelly C            6 Marlins Bgnw-MR        49.71      53.92        
 28 Robins, Ben I              8 BAD-MR                    NT      55.40        
 29 Sivin, Alec                7 Tmsuffolk-MR           55.80      56.43        
 30 Farrell, Cal A             7 NYSA-MR                53.86      57.73        
 31 Gurney, Nolan J            8 Marlins Bgnw-MR        53.26      58.54        
 32 Han, David D               7 NYSA-MR                   NT    1:03.93        
 33 Schappert, Michael J       8 PATS-MR                   NT    1:07.86        
 34 Skogerson, Duncan A        6 NYSA-MR                   NT    1:13.29        
 35 Blair, Charlie B           7 Marlins Bgnw-MR      1:25.79    1:28.47        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 1:11.82   1/15/2011 Justin P DiSanto, Wolverines               
                1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loveless, Ryan             8 BAD-MR               1:25.71    1:25.06        
  2 Pearsall, Milo J           8 PATS-MR              1:19.69    1:25.93        
                  42.08     1:25.93 (43.85)                                        
  3 Jacuch, Adam               8 Tmsuffolk-MR         2:08.90    1:34.75        
                  42.41     1:34.75 (52.34)                                        
  4 Del Rosario, Jake C        8 PATS-MR              1:35.97    1:37.42        
                  43.16     1:37.42 (54.26)                                        
  5 Winthal, Dylan Z           7 PATS-MR                   NT    1:40.52        
                  46.25     1:40.52 (54.27)                                        
  6 Jacuch, Christopher A      8 Tmsuffolk-MR         2:03.95    1:41.99        
                  45.86     1:41.99 (56.13)                                        
  7 Cai, Jason                 8 Marlins Bgnw-MR      2:07.68    1:44.90        
                  48.24     1:44.90 (56.66)                                        
  8 Sivin, Alec                7 Tmsuffolk-MR         1:56.95    2:12.07        
                  58.36   2:12.07 (1:13.71)                                        
 -- McDonald, Ryan J           7 BAD-MR               1:43.67         DQ        
      False start
                  43.58          DQ (51.41)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 16.97   3/25/2000 Keron Brown, FAST                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cakir, Noah                8 Tmsuffolk-MR           18.21      17.58        
  2 Hwang, Edward              7 Tmsuffolk-MR           20.93      20.55        
  3 Mora-Castillo, Sebastian   8 Marlins Bgnw-MR        20.84      20.89        
  4 Wei, Jed                   8 Marlins Bgnw-MR        24.13      21.67        
  5 Del Rosario, Jake C        8 PATS-MR                22.10      21.80        
  6 Stonsby, PJ S              8 Marlins Bgnw-MR        21.50      22.50        
  7 Vitrano, Emery B           8 BAD-MR                 25.81      23.06        
  8 Jacuch, Adam               8 Tmsuffolk-MR           22.69      23.64        
  9 Liu, Jared                 7 NYSA-MR                24.22      23.76        
 10 Puskas, Marcel             7 NYSA-MR                26.30      23.85        
 11 Boyer, Jackson X           7 Empire-MR              25.31      25.08        
 12 VanWormer, Ben             8 CFB-MR                 25.62      25.14        
 13 Contopoulos, Miles G       8 BAD-MR                 24.45      25.18        
 14 Franks, Kelly C            6 Marlins Bgnw-MR        23.81      25.48        
 15 Corbett, Carter            6 CFB-MR                 25.90      25.62        
 16 Han, David D               7 NYSA-MR                   NT      27.04        
 17 Saeed, Cyrus T             7 Empire-MR                 NT      28.58        
 18 Christidis, Alexandros W   7 PATS-MR                32.60      30.84        
 19 Skogerson, Duncan A        6 NYSA-MR                29.52      31.28        
 20 Sivin, Alec                7 Tmsuffolk-MR           30.95      31.87        
 21 Chenski, Sasha C           7 PATS-MR                31.89      31.89        
 22 Wilson, Marvin             8 CFB-MR                 32.17      34.59        
 23 Barry, Eli C               7 NYSA-MR                37.07      36.47        
 24 McGlynn, Chalupa Batman    6 Pocono Family Y-MA     28.75      38.97        
 25 Schappert, Michael J       8 PATS-MR                38.19      41.12        
 -- Blair, Charlie B           7 Marlins Bgnw-MR        38.64         DQ        
      False start
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 36.02  11/14/2009 Thomas Lin, ABBE Swim Team                   
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ladyzhensky, Michael A     8 BAD-MR                 45.82      41.39 SILV   
  2 Kamal, Adam                7 Marlins Bgnw-MR        46.58      42.74 SILV   
  3 Moy, Aiden C               8 Empire-MR              39.63      43.18        
  4 Malik, Vivek               8 Marlins Bgnw-MR        45.04      44.67        
  5 Loveless, Ryan             8 BAD-MR                 47.23      44.81        
  6 Wei, Jed                   8 Marlins Bgnw-MR        48.00      46.71        
  7 Cai, Jason                 8 Marlins Bgnw-MR        52.58      47.33        
  8 Smith, Brady R             8 BAD-MR                    NT      47.65        
  9 Brown, Lucas K             8 Tmsuffolk-MR           53.90      47.94        
 10 Tomioka, Jeremiah I        8 NYSA-MR                48.07      50.80        
 11 Balcetis, Jonas            7 Marlins Bgnw-MR           NT      51.93        
 12 Hsu, Kevin                 8 Tmsuffolk-MR           54.17      55.57        
 13 Katz, Kenji H              8 NYSA-MR                   NT      56.19        
 14 Vincent, Michael R         8 BAD-MR                 53.78      57.22        
 15 Franks, Kelly C            6 Marlins Bgnw-MR           NT      57.44        
 16 Robins, Ben I              8 BAD-MR                    NT    1:00.31        
 17 Xue, Henry                 6 Marlins Bgnw-MR           NT    1:03.68        
 18 Gurney, Nolan J            8 Marlins Bgnw-MR      1:05.04    1:04.23        
 19 Vezzi, James *             7 Tmsuffolk-MR         1:07.11    1:04.61        
 -- Hwang, Edward              7 Tmsuffolk-MR           47.43         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- DuTremble, James P         8 Empire-MR              51.12         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 19.14    1/9/2016 Noah Cakir, Team Suffolk                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanWormer, Ben             8 CFB-MR                 25.69      25.06        
  2 Jacuch, Adam               8 Tmsuffolk-MR           39.95      26.38        
  3 Farrell, Cal A             7 NYSA-MR                28.97      26.97        
  4 Katz, Kenji H              8 NYSA-MR                   NT      28.66        
  5 Liu, Jared                 7 NYSA-MR                33.73      28.68        
  6 Mora-Castillo, Sebastian   8 Marlins Bgnw-MR        31.55      30.81        
  7 Wilson, Marvin             8 CFB-MR                 30.50      30.85        
  8 Boyer, Jackson X           7 Empire-MR              39.52      32.94        
  9 Chenski, Sasha C           7 PATS-MR                50.10      33.31        
 10 Contopoulos, Miles G       8 BAD-MR                    NT      34.74        
 11 Winthal, Dylan Z           7 PATS-MR                27.22      36.05        
 12 Vitrano, Emery B           8 BAD-MR                 34.62      37.31        
 13 Christidis, Alexandros W   7 PATS-MR                   NT      37.49        
 14 Blair, Charlie B           7 Marlins Bgnw-MR        43.62      40.30        
 -- Corbett, Carter            6 CFB-MR                 30.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Saeed, Cyrus T             7 Empire-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Puskas, Marcel             7 NYSA-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- McGlynn, Chalupa Batman    6 Pocono Family Y-MA     41.95         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 40.34   1/17/2009 Yik Fung Phang, ABBE Swim Team               
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kamal, Adam                7 Marlins Bgnw-MR        48.36      48.67        
  2 Furniss, Jem R             8 Marlins Bgnw-MR        49.37      50.13        
  3 Moy, Aiden C               8 Empire-MR              48.18      50.44        
  4 Malik, Vivek               8 Marlins Bgnw-MR        51.06      51.21        
  5 Ladyzhensky, Michael A     8 BAD-MR                 50.99      52.24        
  6 Del Rosario, Jake C        8 PATS-MR                57.89      54.27        
  7 Cai, Jason                 8 Marlins Bgnw-MR        54.12      54.39        
  8 McDonald, Ryan J           7 BAD-MR                 53.48      55.44        
  9 Hsu, Kevin                 8 Tmsuffolk-MR           54.82      55.68        
 10 Ji, Edward *               8 Tmsuffolk-MR         1:01.90      59.55        
 11 Smith, Brady R             8 BAD-MR                    NT    1:01.65        
 12 DuTremble, James P         8 Empire-MR            1:02.80    1:03.01        
 13 Farrell, Cal A             7 NYSA-MR              1:00.11    1:03.70        
 14 Balcetis, Jonas            7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:04.72        
 15 Brown, Lucas K             8 Tmsuffolk-MR           57.95    1:06.36        
 16 Kolev, Max D               8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:07.87        
 17 Vincent, Michael R         8 BAD-MR               1:06.16    1:08.72        
 18 Xue, Henry                 6 Marlins Bgnw-MR      1:13.38    1:13.81        
 19 Christidis, Alexandros W   7 PATS-MR                   NT    1:14.30        
 -- Vezzi, James *             7 Tmsuffolk-MR         1:16.95         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Loveless, Ryan             8 BAD-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 14.35    1/9/2016 Noah Cakir, Team Suffolk                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cakir, Noah                8 Tmsuffolk-MR           14.05      14.48        
  2 Stonsby, PJ S              8 Marlins Bgnw-MR        22.27      20.42        
  3 Tomioka, Jeremiah I        8 NYSA-MR                22.13      21.90        
  4 Mora-Castillo, Sebastian   8 Marlins Bgnw-MR        27.03      24.60        
  5 Boyer, Jackson X           7 Empire-MR              30.79      25.03        
  6 Jacuch, Christopher A      8 Tmsuffolk-MR           24.11      25.77        
  7 VanWormer, Ben             8 CFB-MR                 28.97      27.13        
  8 Kolev, Max D               8 Marlins Bgnw-MR        34.34      28.35        
  9 Corbett, Carter            6 CFB-MR                 26.90      30.17        
 10 Ji, Edward *               8 Tmsuffolk-MR           28.48      30.35        
 11 Vitrano, Emery B           8 BAD-MR                 27.56      30.53        
 12 Gurney, Nolan J            8 Marlins Bgnw-MR        30.34      32.85        
 13 Wilson, Marvin             8 CFB-MR                 35.19      39.22        
 -- Contopoulos, Miles G       8 BAD-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Robins, Ben I              8 BAD-MR                    NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Saeed, Cyrus T             7 Empire-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- McGlynn, Chalupa Batman    6 Pocono Family Y-MA     29.79         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 34.49  11/14/2009 Thomas Lin, ABBE Swim Team                   
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cakir, Noah                8 Tmsuffolk-MR           31.67      32.30#SILV   
  2 Moy, Aiden C               8 Empire-MR              39.59      40.03 SILV   
  3 Kamal, Adam                7 Marlins Bgnw-MR        45.20      41.98 SILV   
  4 Pearsall, Milo J           8 PATS-MR                40.21      42.80 SILV   
  5 Furniss, Jem R             8 Marlins Bgnw-MR        45.49      47.92        
  6 Winthal, Dylan Z           7 PATS-MR                53.78      48.25        
  7 McDonald, Ryan J           7 BAD-MR                    NT      50.06        
  8 Mora-Castillo, Sebastian   8 Marlins Bgnw-MR        50.72      53.25        
  9 Wei, Jed                   8 Marlins Bgnw-MR           NT      59.21        
 10 DuTremble, James P         8 Empire-MR            1:00.93    1:03.25        
 -- Gurney, Nolan J            8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Pool: # 1:18.84   1/17/2009 Hiroki Kaneko, Badger                      
                1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kamal, Adam                7 Marlins Bgnw-MR      1:28.76    1:28.65        
                  41.79     1:28.65 (46.86)                                        
  2 Ladyzhensky, Michael A     8 BAD-MR               1:32.38    1:31.02        
                  40.73     1:31.02 (50.29)                                        
  3 Furniss, Jem R             8 Marlins Bgnw-MR      1:32.75    1:32.14        
                  39.86     1:32.14 (52.28)                                        
  4 Pearsall, Milo J           8 PATS-MR              1:33.24    1:34.22        
                  43.27     1:34.22 (50.95)                                        
  5 Stonsby, PJ S              8 Marlins Bgnw-MR      1:37.11    1:35.67        
                  46.93     1:35.67 (48.74)                                        
  6 Loveless, Ryan             8 BAD-MR               1:43.30    1:36.92        
                  44.41     1:36.92 (52.51)                                        
  7 Malik, Vivek               8 Marlins Bgnw-MR      1:32.75    1:37.71        
                  45.59     1:37.71 (52.12)                                        
  8 McDonald, Ryan J           7 BAD-MR               1:45.21    1:48.29        
                  51.97     1:48.29 (56.32)                                        
  9 Tomioka, Jeremiah I        8 NYSA-MR              1:46.67    1:49.99        
                  48.62   1:49.99 (1:01.37)                                        
 10 Ji, Edward *               8 Tmsuffolk-MR         2:07.95    1:55.19        
                  54.54   1:55.19 (1:00.65)                                        
 11 Hsu, Kevin                 8 Tmsuffolk-MR         1:57.97    1:55.44        
                  57.88     1:55.44 (57.56)                                        
 12 Jacuch, Christopher A      8 Tmsuffolk-MR         2:09.95    1:59.28        
                  53.71   1:59.28 (1:05.57)                                        
 -- Vincent, Michael R         8 BAD-MR               2:00.00         DQ        
      False start - Misc
                1:01.21        DQ (1:00.18)                                        
 -- Robins, Ben I              8 BAD-MR               2:00.00         DQ        
      Scissors kick - fly
                1:01.15        DQ (1:05.27)                                        
 -- Smith, Brady R             8 BAD-MR               1:50.00         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Jacuch, Adam               8 Tmsuffolk-MR         2:12.90         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
                  53.17        DQ (1:01.61)                                        
 -- Brown, Lucas K             8 Tmsuffolk-MR         2:17.95         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  55.73        DQ (1:03.80)