Licensed to BGC-N. Westchester Marlins
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/11/2016 12:18 PM
             2016 MR NDAC Winter Festival - 1/9/2016 to 1/10/2016              
                 2016 NDAC Winter Festival, Sanction #: 160101                 
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   16.43   12/4/2011 Grace V Dwyer, COND                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cann-Polentz, Salihah D    8 DA-MR                  19.80      18.14        
  2 McKenna, Grace A           8 MWSC-MR                20.15      18.46        
  3 Carr, Arrington A          8 RA-MR                  19.65      19.10        
  4 Wilson, Emma               8 NDAC-MR                19.88      19.32        
  5 Carousso, Natalie M        8 RA-MR                  21.19      19.43        
  6 Calone, Eliana R           8 MWSC-MR                23.34      19.59        
  7 Sanford, Charley T         8 NDAC-MR                18.33      19.70        
  8 Burger, Laura K            7 NDAC-MR                20.51      20.05        
  9 Cimorelli, Kate A          8 NDAC-MR                   NT      20.86        
 10 Yurcisin, Scarlett O       8 SSL-MR                 22.18      21.00        
 11 Santora, Loretta G         8 DA-MR                  25.99      21.31        
 12 Sheerin, Leah E            7 MWSC-MR                25.89      21.72        
 13 Gregersen, Leah            7 RA-MR                  22.77      22.26        
 14 Welby, Natalie B           8 SSL-MR                 27.15      22.28        
 15 Hinkley, Kiera A           8 SSL-MR                 28.16      22.58        
 16 Makebish, Aliyah M         7 NDAC-MR                21.82      23.05        
 17 Desaria, Aashi J           8 SSL-MR                 25.83      23.06        
 18 Kubsch, Renee P            8 NDAC-MR                25.49      23.14        
 19 Schramm, Grace E           7 NDAC-MR                28.20      23.73        
 20 Benjamin, Mia              7 RA-MR                  25.22      24.81        
 21 Pethic, Caroline S         8 NDAC-MR                27.07      24.98        
 22 Melnick, Jordan L          7 RA-MR                  27.16      25.23        
 23 Kortbus, Nina T            7 NDAC-MR                27.52      25.38        
 24 Miller, Jamie R            8 SSL-MR                 27.15      25.93        
 25 Shaw, Skylar A             8 MWSC-MR                29.56      26.24        
 26 Seidler, Ana C             7 NDAC-MR                29.87      28.71        
 27 Costello, Treven           4 MVA-MR                 36.73      44.17        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   36.40   12/3/2011 Miya N Vitale, NDAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gordon, Allison O          7 RA-MR                  40.19      41.69        
  2 Carr, Arrington A          8 RA-MR                  42.53      41.80        
  3 McKenna, Grace A           8 MWSC-MR                41.27      42.27        
  4 Button, Molly I            8 NDAC-MR                39.84      42.48        
  5 Sanford, Charley T         8 NDAC-MR                   NT      43.81        
  6 Burger, Laura K            7 NDAC-MR                43.99      45.77        
  7 Wilson, Emma               8 NDAC-MR                47.08      46.03        
  8 Yurcisin, Scarlett O       8 SSL-MR                 41.65      47.92        
  9 Santora, Loretta G         8 DA-MR                  49.85      48.90        
 10 Hinkley, Kiera A           8 SSL-MR                 48.47      50.29        
 11 Gregersen, Leah            7 RA-MR                  50.85      51.64        
 12 Sheerin, Leah E            7 MWSC-MR                50.89      51.82        
 13 Kortbus, Nina T            7 NDAC-MR                   NT      52.99        
 14 Kubsch, Renee P            8 NDAC-MR              1:00.91      53.80        
 15 Benjamin, Mia              7 RA-MR                  54.97      55.32        
 16 Desaria, Aashi J           8 SSL-MR                 53.20      57.55        
 17 Pethic, Caroline S         8 NDAC-MR              1:01.53      57.81        
 18 Miller, Jamie R            8 SSL-MR                 57.31      58.01        
 19 Schramm, Grace E           7 NDAC-MR                   NT      58.14        
 20 Deslandes, Patricia        8 MVA-MR                    NT      58.40        
 21 Seidler, Ana C             7 NDAC-MR                   NT    1:09.33        
 22 Eskicioglu, Ava            6 MVA-MR               1:22.41    1:13.17        
 23 Costello, Treven           4 MVA-MR               1:33.14    1:53.55        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:20.91   12/3/2011 Miya N Vitale, NDAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LePage, Charlotte G        8 RA-MR                1:18.27    1:17.57        
                  36.17     1:17.57 (41.40)                                        
  2 Button, Molly I            8 NDAC-MR                   NT    1:32.35        
                  41.80     1:32.35 (50.55)                                        
  3 McKenna, Grace A           8 MWSC-MR              1:33.37    1:33.54        
                  43.40     1:33.54 (50.14)                                        
  4 Benjamin, Mia              7 RA-MR                2:07.95    2:02.42        
                  55.00   2:02.42 (1:07.42)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   18.26   12/4/2011 Miya N Vitale, NDAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LePage, Charlotte G        8 RA-MR                  20.96      19.85        
  2 McKenna, Grace A           8 MWSC-MR                21.73      21.58        
  3 Button, Molly I            8 NDAC-MR                22.25      21.82        
  4 Yurcisin, Scarlett O       8 SSL-MR                 27.80      22.07        
  5 Cimorelli, Kate A          8 NDAC-MR                   NT      22.34        
  6 Calone, Eliana R           8 MWSC-MR                26.32      22.59        
  7 Sanford, Charley T         8 NDAC-MR                22.97      23.76        
  8 Santora, Loretta G         8 DA-MR                  23.90      24.32        
  9 Makebish, Aliyah M         7 NDAC-MR                28.56      24.52        
 10 Desaria, Aashi J           8 SSL-MR                 31.81      24.78        
 11 Welby, Natalie B           8 SSL-MR                 31.86      24.94        
 12 Wilson, Emma               8 NDAC-MR                25.06      24.95        
 13 Schramm, Grace E           7 NDAC-MR                29.53      25.74        
 14 Sheerin, Leah E            7 MWSC-MR                30.89      25.76        
 15 Melnick, Jordan L          7 RA-MR                  28.57      25.77        
 16 Hinkley, Kiera A           8 SSL-MR                 31.21      25.79        
 17 Gregersen, Leah            7 RA-MR                  24.43      26.09        
 18 Miller, Jamie R            8 SSL-MR                 30.61      27.10        
 19 Pethic, Caroline S         8 NDAC-MR                30.82      28.15        
 20 Burger, Laura K            7 NDAC-MR                26.61      28.76        
 21 Kubsch, Renee P            8 NDAC-MR                29.20      29.60        
 22 Costello, Treven           4 MVA-MR                 32.50      30.16        
 23 Kortbus, Nina T            7 NDAC-MR                35.09      31.84        
 24 Seidler, Ana C             7 NDAC-MR                33.90      32.78        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   42.34   12/3/2011 Francesca Arciniegas, COND                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LePage, Charlotte G        8 RA-MR                  42.48      43.49        
  2 McKenna, Grace A           8 MWSC-MR                45.96      45.34        
  3 Button, Molly I            8 NDAC-MR                58.22      45.61        
  4 Gordon, Allison O          7 RA-MR                  46.29      46.23        
  5 Carr, Arrington A          8 RA-MR                  49.20      50.21        
  6 Santora, Loretta G         8 DA-MR                  51.49      51.67        
  7 Murray, Casey L            8 MWSC-MR              2:00.89      52.41        
  8 Burger, Laura K            7 NDAC-MR              1:11.44      53.62        
  9 Yurcisin, Scarlett O       8 SSL-MR                 54.01      54.41        
 10 Desaria, Aashi J           8 SSL-MR                 59.79      56.27        
 11 Miller, Jamie R            8 SSL-MR                 59.97      57.07        
 12 Melnick, Jordan L          7 RA-MR                1:00.61      57.51        
 13 Hinkley, Kiera A           8 SSL-MR                 59.05      59.76        
 14 Schramm, Grace E           7 NDAC-MR                   NT    1:00.68        
 15 Pethic, Caroline S         8 NDAC-MR                   NT    1:01.79        
 16 Deslandes, Patricia        8 MVA-MR                    NT    1:02.59        
 17 Eskicioglu, Ava            6 MVA-MR               1:06.72    1:02.67        
 18 Sheerin, Leah E            7 MWSC-MR              1:00.89    1:02.74        
 19 Benjamin, Mia              7 RA-MR                1:02.06    1:05.65        
 20 Seidler, Ana C             7 NDAC-MR                   NT    1:13.91        
 21 Costello, Treven           4 MVA-MR               1:42.55    1:16.20        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   21.61   12/4/2010 Isabella L Amaro, King-AD                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carr, Arrington A          8 RA-MR                  23.80      21.38        
  2 LePage, Charlotte G        8 RA-MR                  26.73      24.41        
  3 Gordon, Allison O          7 RA-MR                  31.59      25.33        
  4 Burger, Laura K            7 NDAC-MR                30.05      27.79        
  5 Gregersen, Leah            7 RA-MR                  33.22      29.21        
  6 Yurcisin, Scarlett O       8 SSL-MR                 30.17      30.16        
  7 Wilson, Emma               8 NDAC-MR                35.46      32.23        
  8 Melnick, Jordan L          7 RA-MR                1:15.00      33.27        
  9 Miller, Jamie R            8 SSL-MR                 36.18      35.17        
 10 Kubsch, Renee P            8 NDAC-MR                36.60      36.76        
 11 Pethic, Caroline S         8 NDAC-MR                   NT      39.05        
 12 Kortbus, Nina T            7 NDAC-MR                   NT      42.23        
 -- Santora, Loretta G         8 DA-MR                  40.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Deslandes, Patricia        8 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Murray, Casey L            8 MWSC-MR                40.89         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Schramm, Grace E           7 NDAC-MR                31.11         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Sanford, Charley T         8 NDAC-MR                28.75         DQ        
      False start
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   48.52   12/5/2010 Isabella L Amaro, King-AD                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carr, Arrington A          8 RA-MR                  48.11      48.44        
  2 LePage, Charlotte G        8 RA-MR                  54.19      54.14        
  3 McKenna, Grace A           8 MWSC-MR                55.42      55.08        
  4 Carousso, Natalie M        8 RA-MR                  59.39      55.71        
  5 Button, Molly I            8 NDAC-MR                56.63      59.95        
  6 Calone, Eliana R           8 MWSC-MR              2:00.89    1:00.82        
      Non-simultaneous arms
  7 Makebish, Aliyah M         7 NDAC-MR                   NT    1:02.31        
  8 Cann-Polentz, Salihah D    8 DA-MR                1:05.99    1:03.67        
  9 Gregersen, Leah            7 RA-MR                1:04.58    1:05.57        
 10 Yurcisin, Scarlett O       8 SSL-MR               1:09.75    1:06.89        
 11 Melnick, Jordan L          7 RA-MR                1:19.03    1:08.90        
 12 Hinkley, Kiera A           8 SSL-MR               1:07.94    1:09.32        
 13 Welby, Natalie B           8 SSL-MR               1:08.93    1:15.19        
 14 Miller, Jamie R            8 SSL-MR               1:09.18    1:17.42        
 15 Kortbus, Nina T            7 NDAC-MR                   NT    1:19.27        
 16 Benjamin, Mia              7 RA-MR                1:33.63    1:21.52        
 -- Schramm, Grace E           7 NDAC-MR              1:10.11         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Santora, Loretta G         8 DA-MR                1:04.10         DQ        
      Scissors kick
 -- Desaria, Aashi J           8 SSL-MR               1:12.81         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Seidler, Ana C             7 NDAC-MR              1:10.11         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   18.77   12/3/2011 Francesca Arciniegas, COND                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gordon, Allison O          7 RA-MR                  20.59      17.82        
  2 LePage, Charlotte G        8 RA-MR                  20.84      20.33        
  3 Sanford, Charley T         8 NDAC-MR                   NT      21.19        
  4 McKenna, Grace A           8 MWSC-MR                35.89      22.77        
  5 Carr, Arrington A          8 RA-MR                  23.23      22.92        
  6 Wilson, Emma               8 NDAC-MR                23.69      24.70        
  7 Santora, Loretta G         8 DA-MR                  33.99      26.51        
  8 Melnick, Jordan L          7 RA-MR                     NT      30.48        
  9 Kubsch, Renee P            8 NDAC-MR                37.99      30.63        
 10 Desaria, Aashi J           8 SSL-MR                 31.76      30.72        
 11 Hinkley, Kiera A           8 SSL-MR                 34.16      32.25        
 -- Gregersen, Leah            7 RA-MR                  31.71         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Kortbus, Nina T            7 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   41.78   12/4/2011 Francesca Arciniegas, COND                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LePage, Charlotte G        8 RA-MR                  46.89      45.91        
  2 Carousso, Natalie M        8 RA-MR                  53.98      50.47        
  3 Carr, Arrington A          8 RA-MR                  52.05      51.74        
  4 Cann-Polentz, Salihah D    8 DA-MR                  58.56      56.27        
  5 Melnick, Jordan L          7 RA-MR                2:30.00    1:26.18        
 -- Benjamin, Mia              7 RA-MR                1:03.67         DQ        
      One hand touch
 -- Santora, Loretta G         8 DA-MR                1:25.99         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   1:31.63   12/4/2011 Miya N Vitale, NDAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LePage, Charlotte G        8 RA-MR                1:29.84    1:33.56        
                  42.67     1:33.56 (50.89)                                        
  2 McKenna, Grace A           8 MWSC-MR              2:05.89    1:42.16        
                  46.09     1:42.16 (56.07)                                        
  3 Carousso, Natalie M        8 RA-MR                1:52.46    1:45.77        
                  46.92     1:45.77 (58.85)                                        
  4 Button, Molly I            8 NDAC-MR                   NT    1:48.01        
                  48.54     1:48.01 (59.47)                                        
  5 Carr, Arrington A          8 RA-MR                1:49.15    1:48.37        
                  52.05     1:48.37 (56.32)                                        
  6 Cann-Polentz, Salihah D    8 DA-MR                2:00.94    1:49.49        
                  50.71     1:49.49 (58.78)                                        
  7 Sanford, Charley T         8 NDAC-MR                   NT    1:54.07        
                  51.03   1:54.07 (1:03.04)                                        
  8 Burger, Laura K            7 NDAC-MR                   NT    1:57.40        
                  54.70   1:57.40 (1:02.70)                                        
  9 Gregersen, Leah            7 RA-MR                2:00.00    2:03.08        
                  57.31   2:03.08 (1:05.77)                                        
 10 Kubsch, Renee P            8 NDAC-MR              2:31.37    2:16.47        
                1:04.92   2:16.47 (1:11.55)                                        
 -- Benjamin, Mia              7 RA-MR                2:24.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:00.49        DQ (1:20.85)                                        
 -- Wilson, Emma               8 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  54.61        DQ (1:03.74)                                        
 -- Pethic, Caroline S         8 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:13.47        DQ (1:26.03)                                        
 
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:35.03    1/4/2015 Rivertown Aquatics Rays, Rivertown Rays    
                         C LePage, N Robinson, L Robinson, M Solomon       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics-MR  'A'                        2:42.52    2:46.29        
     1) Gregersen, Leah 7               2) Carr, Arrington A 8            
     3) Carousso, Natalie M 8           4) LePage, Charlotte G 8          
                  47.61     1:28.57 (40.96)     2:11.15 (42.58)     2:46.29 (35.14)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:02.58    3:02.30        
     1) Burger, Laura K 7               2) Kubsch, Renee P 8              
     3) Wilson, Emma 8                  4) Button, Molly I 8              
                  47.20     1:40.33 (53.13)     2:26.20 (45.87)     3:02.30 (36.10)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:42.41    3:22.95        
     1) Miller, Jamie R 8               2) Hinkley, Kiera A 8             
     3) Welby, Natalie B 8              4) Yurcisin, Scarlett O 8         
                  56.04     1:43.74 (47.70)     2:39.10 (55.36)     3:22.95 (43.85)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT    3:41.89        
     1) Schramm, Grace E 7              2) Kortbus, Nina T 7              
     3) Seidler, Ana C 7                4) Pethic, Caroline S 8           
                  50.07     1:42.35 (52.28)   3:41.89 (1:59.54)                    
 
Girls 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   3:13.92   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         W Lindholm, K Barkstrom, M Vitale, C Burke        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics-MR  'A'                        3:03.39    2:58.98        
     1) Gregersen, Leah 7               2) Carr, Arrington A 8            
     3) Gordon, Allison O 7             4) LePage, Charlotte G 8          
                  52.91     1:39.73 (46.82)     2:27.55 (47.82)     2:58.98 (31.43)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:43.53    3:32.46        
     1) Pethic, Caroline S 8            2) Button, Molly I 8              
     3) Burger, Laura K 7               4) Wilson, Emma 8                 
                1:05.49     1:58.14 (52.65)     2:51.66 (53.52)     3:32.46 (40.80)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            4:00.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2
     1) Schramm, Grace E 7              2) Kubsch, Renee P 8              
     3) Kortbus, Nina T 7               4) Seidler, Ana C 7               
                  58.82   2:15.12 (1:16.30)   3:18.27 (1:03.15)        DQ (1:07.08)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                         3:16.95         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Miller, Jamie R 8               2) Hinkley, Kiera A 8             
     3) Yurcisin, Scarlett O 8          4) Desaria, Aashi J 8             
                1:05.52   2:08.98 (1:03.46)     3:04.96 (55.98)          DQ (51.99)
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   18.81    1/3/2015 Emma McCumber, Rivertown Rays                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlifkin, Marissa        10 MWSC-MR                33.18      31.60        
  2 Lee, Jordan E             10 NDAC-MR                32.19      32.04        
  3 Lynch, Katie H            10 RA-MR                  31.66      32.29        
  4 Goldstein, Charley A      10 RA-MR                  31.77      32.77        
  5 Gordon, Jessica B         10 RA-MR                  33.24      32.87        
  6 Ramkissoon, Amiya M       10 Barracudas-MR          33.78      34.43        
  7 Solomon, Mirabel K         9 RA-MR                  33.81      34.50        
  8 Melnick, Hannah D         10 RA-MR                  35.29      34.67        
  9 Kempf, Jane M             10 SSL-MR                 34.33      34.74        
 10 Skoglund, Kyra P          10 SSL-MR                 34.01      34.86        
 11 Smith, Charlotte T        10 NDAC-MR                34.34      35.00        
 12 Avancena, Regina A        10 NDAC-MR                35.95      35.89        
 13 Sterling, Lindsay M       10 SSL-MR                 37.89      36.12        
 14 Robinson, Lindsey T        9 RA-MR                  35.46      36.85        
 15 Dennis, Kailee A           9 SSL-MR                 36.33      36.94        
 16 Schlifkin, Emma           10 MWSC-MR                36.32      36.99        
 17 Patterson, Leigh Anne A   10 DA-MR                  36.86      37.12        
 18 Stemkowski, Sophie A      10 RA-MR                  38.43      37.56        
 19 Ebner, Jamie M            10 MWSC-MR                36.55      37.76        
 20 Sussner, Ella M           10 MWSC-MR                38.94      38.15        
 21 Sarpong, Afia              9 DA-MR                  36.51      38.35        
 22 Stafford, Jadyn C         10 NDAC-MR                38.93      38.37        
 23 Scholl, Ellie G            9 SSL-MR                 38.55      39.82        
 24 Collins, Caroline W        9 RA-MR                  39.38      40.05        
 25 Borgersen, Hailey M        9 SSL-MR                 38.13      40.29        
 26 Petriccione, Melania C     9 RA-MR                  45.58      40.34        
 27 Pegelow, Aliana M          9 NDAC-MR                41.13      40.77        
 28 Donovan, Erin D           10 Barracudas-MR          39.56      41.17        
 29 McMurry, Karys G          10 RA-MR                  38.14      41.77        
 30 Brinkmann, Linett A       10 NDAC-MR                40.58      42.02        
 31 Bar, Karina A              9 RA-MR                  40.55      42.23        
 32 Evans, Danae A             9 Barracudas-MR          39.39      43.03        
 33 McCluskey, Jayden K        9 NDAC-MR                42.26      43.39        
 34 Calvin, Chelsea            9 SSL-MR                 45.10      43.79        
 35 Ciminello, Maya A         10 SSL-MR                 42.34      44.10        
 36 Murray, Megan              9 MVA-MR                 44.32      44.56        
 37 Donovan, Ciara C          10 Barracudas-MR          41.56      44.95        
 38 Mastandrea, Amanda         9 MVA-MR                 43.35      45.35        
 39 Minelli, Madeline A        9 RA-MR                  43.47      45.79        
 40 Ottman, Ashley K          10 NDAC-MR                44.06      45.87        
 41 Hyman, Sarah E            10 SSL-MR                 46.51      47.05        
 42 Thompson, Kaidyn J         9 VAC-MR                 38.39      48.00        
 43 Reyes, Marina L            9 NDAC-MR                48.65      48.74        
 44 Ruggiero, Chloe N          9 SSL-MR                 43.82      48.81        
 45 Gadol, Kaylee             10 MVA-MR                 48.08      51.54        
 46 Thomas, Zorie M            9 SSL-MR                 46.81      52.16        
 47 Kolomer, Morgan E         10 SSL-MR                 49.62      53.47        
 48 Shafiroff, Lily M          9 RA-MR                  55.22      55.45        
 49 Nelson, Olivia G          10 SSL-MR                 44.29    1:05.71        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:04.60   12/5/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldstein, Charley A      10 RA-MR                1:10.87    1:11.78        
                  33.84     1:11.78 (37.94)                                        
  2 Schlifkin, Marissa        10 MWSC-MR              1:22.26    1:13.21        
                  34.28     1:13.21 (38.93)                                        
  3 Lee, Jordan E             10 NDAC-MR              1:15.29    1:14.46        
                  35.80     1:14.46 (38.66)                                        
  4 Gordon, Jessica B         10 RA-MR                1:15.50    1:14.85        
                  35.42     1:14.85 (39.43)                                        
  5 Whitlatch, Caroline M     10 SSL-MR               1:20.37    1:16.61        
                  36.58     1:16.61 (40.03)                                        
  6 Lynch, Katie H            10 RA-MR                1:11.18    1:16.68        
                  35.73     1:16.68 (40.95)                                        
  7 Solomon, Mirabel K         9 RA-MR                1:15.21    1:16.76        
                  37.44     1:16.76 (39.32)                                        
  8 Kempf, Jane M             10 SSL-MR               1:21.47    1:19.23        
                  37.70     1:19.23 (41.53)                                        
  9 Schlifkin, Emma           10 MWSC-MR              1:25.47    1:19.94        
                  38.54     1:19.94 (41.40)                                        
 10 Robinson, Lindsey T        9 RA-MR                1:17.50    1:20.03        
                  37.23     1:20.03 (42.80)                                        
 11 Smith, Charlotte T        10 NDAC-MR              1:20.90    1:20.60        
                  38.09     1:20.60 (42.51)                                        
 12 Ramkissoon, Amiya M       10 Barracudas-MR        1:21.89    1:20.75        
                  37.57     1:20.75 (43.18)                                        
 13 Gomez, Alyssa E           10 Barracudas-MR        1:20.89    1:21.42        
                  38.51     1:21.42 (42.91)                                        
 14 Robinson, Nicole K         9 RA-MR                1:18.30    1:21.99        
                  39.09     1:21.99 (42.90)                                        
 15 Sterling, Lindsay M       10 SSL-MR               1:26.63    1:22.05        
                  40.12     1:22.05 (41.93)                                        
 16 Murphy, Isabelle M        10 RA-MR                1:17.90    1:22.30        
                  38.67     1:22.30 (43.63)                                        
 17 Melnick, Hannah D         10 RA-MR                1:23.34    1:23.40        
 18 Vaquero, Kelsey A         10 RA-MR                1:22.17    1:24.38        
                  38.78     1:24.38 (45.60)                                        
 19 Patterson, Leigh Anne A   10 DA-MR                1:25.67    1:25.53        
                  41.23     1:25.53 (44.30)                                        
 20 Dennis, Kailee A           9 SSL-MR               1:24.79    1:25.81        
                  39.87     1:25.81 (45.94)                                        
 21 Ramoino, Alex G           10 RA-MR                1:23.10    1:27.72        
                  40.75     1:27.72 (46.97)                                        
 22 Sussner, Ella M           10 MWSC-MR              1:31.44    1:28.49        
                  43.08     1:28.49 (45.41)                                        
 23 Sarpong, Afia              9 DA-MR                1:28.00    1:31.17        
                  41.01     1:31.17 (50.16)                                        
 24 Scholl, Ellie G            9 SSL-MR               1:32.49    1:31.81        
                  43.41     1:31.81 (48.40)                                        
 25 Stafford, Jadyn C         10 NDAC-MR              1:22.11    1:32.54        
                  44.13     1:32.54 (48.41)                                        
 26 Bar, Karina A              9 RA-MR                1:34.17    1:33.63        
                  43.57     1:33.63 (50.06)                                        
 27 Butkevich, Alexandra R     9 MWSC-MR              1:50.89    1:34.14        
                  43.41     1:34.14 (50.73)                                        
 28 Brinkmann, Linett A       10 NDAC-MR              1:26.11    1:34.46        
                  42.64     1:34.46 (51.82)                                        
 29 Lockward, Rebeca P        10 Barracudas-MR        1:35.69    1:34.70        
                  45.26     1:34.70 (49.44)                                        
 30 Collins, Caroline W        9 RA-MR                1:33.36    1:36.38        
                  43.35     1:36.38 (53.03)                                        
 31 Pegelow, Aliana M          9 NDAC-MR              1:27.56    1:37.25        
 32 Pino, Jules T              9 DA-MR                1:36.80    1:38.37        
                  47.35     1:38.37 (51.02)                                        
 33 Donovan, Erin D           10 Barracudas-MR        1:33.57    1:40.65        
                  46.29     1:40.65 (54.36)                                        
 34 Blank, Emma S             10 SSL-MR               1:40.86    1:40.72        
                  45.95     1:40.72 (54.77)                                        
 35 Ciminello, Maya A         10 SSL-MR               1:41.12    1:40.77        
                  48.28     1:40.77 (52.49)                                        
 36 Boyd, Maddie E             9 NDAC-MR                   NT    1:42.16        
                  48.01     1:42.16 (54.15)                                        
 37 McCluskey, Jayden K        9 NDAC-MR              1:31.11    1:42.41        
                  48.31     1:42.41 (54.10)                                        
 38 Donovan, Ciara C          10 Barracudas-MR        1:38.31    1:44.37        
                  48.44     1:44.37 (55.93)                                        
 39 Cea, Angela                9 SSL-MR               1:53.29    1:44.59        
                  50.09     1:44.59 (54.50)                                        
 40 Calvin, Chelsea            9 SSL-MR               1:47.31    1:44.89        
                  51.76     1:44.89 (53.13)                                        
 41 Ottman, Ashley K          10 NDAC-MR              1:48.27    1:45.02        
                  48.53     1:45.02 (56.49)                                        
 42 Ruggiero, Chloe N          9 SSL-MR               1:45.07    1:49.47        
 43 Gutterman, Parker V        9 NDAC-MR                   NT    1:50.20        
                  48.14   1:50.20 (1:02.06)                                        
 44 De La Rosa, Jeneca         9 MWSC-MR              2:00.89    1:52.08        
                  52.45     1:52.08 (59.63)                                        
 45 Reyes, Marina L            9 NDAC-MR              1:55.55    1:53.25        
                  50.83   1:53.25 (1:02.42)                                        
 46 Thomas, Zorie M            9 SSL-MR               1:56.43    1:59.85        
                  54.06   1:59.85 (1:05.79)                                        
 47 Kolomer, Morgan E         10 SSL-MR               2:11.08    2:05.71        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   34.40   12/4/2011 Christiana M Regenauer, Aqua Gems            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jordan E             10 NDAC-MR                37.09      35.55        
  2 Schlifkin, Marissa        10 MWSC-MR                38.19      36.56        
  3 Goldstein, Charley A      10 RA-MR                  36.39      37.83        
  4 Lynch, Katie H            10 RA-MR                  37.80      39.62        
  5 Smith, Charlotte T        10 NDAC-MR                42.02      39.64        
  6 Robinson, Lindsey T        9 RA-MR                  40.46      39.77        
  7 Gordon, Jessica B         10 RA-MR                  40.14      39.89        
  8 Ramkissoon, Amiya M       10 Barracudas-MR          39.11      40.21        
  9 Robinson, Nicole K         9 RA-MR                  39.72      40.35        
 10 Schlifkin, Emma           10 MWSC-MR                43.49      40.88        
 11 Solomon, Mirabel K         9 RA-MR                  41.35      41.77        
 12 Murphy, Isabelle M        10 RA-MR                  42.30      42.10        
 13 Sarpong, Afia              9 DA-MR                  46.00      42.80        
 14 Calvin, Chelsea            9 SSL-MR                 46.83      42.81        
 15 Gomez, Alyssa E           10 Barracudas-MR          42.39      43.05        
 16 Ramoino, Alex G           10 RA-MR                  44.78      43.34        
 17 Borgersen, Hailey M        9 SSL-MR                 44.23      43.41        
 18 Kempf, Jane M             10 SSL-MR                 44.76      43.61        
 19 Vaquero, Kelsey A         10 RA-MR                  41.85      43.70        
 20 Bar, Karina A              9 RA-MR                  45.50      43.93        
 21 Scholl, Ellie G            9 SSL-MR                 46.73      44.51        
 22 Sterling, Lindsay M       10 SSL-MR                 44.09      44.53        
 23 Patterson, Leigh Anne A   10 DA-MR                  47.79      45.05        
 24 Donovan, Ciara C          10 Barracudas-MR          48.23      45.91        
 25 Melnick, Hannah D         10 RA-MR                  41.84      46.23        
 26 Stafford, Jadyn C         10 NDAC-MR                47.38      46.57        
 27 Ottman, Ashley K          10 NDAC-MR                45.69      46.89        
 28 Cea, Angela                9 SSL-MR                 50.14      47.43        
 29 Blank, Emma S             10 SSL-MR                 50.27      47.70        
 30 Sussner, Ella M           10 MWSC-MR                52.42      49.06        
 31 Donovan, Erin D           10 Barracudas-MR          52.07      49.12        
 32 Collins, Caroline W        9 RA-MR                  49.61      49.24        
 33 Pegelow, Aliana M          9 NDAC-MR                47.39      49.69        
 34 Lockward, Rebeca P        10 Barracudas-MR          50.64      49.72        
 35 Ciminello, Maya A         10 SSL-MR                 50.77      49.80        
 36 Boyd, Maddie E             9 NDAC-MR                52.01      50.03        
 37 Pino, Jules T              9 DA-MR                  55.50      50.32        
 38 McCluskey, Jayden K        9 NDAC-MR                49.23      51.02        
 39 Butkevich, Alexandra R     9 MWSC-MR                55.89      51.16        
 40 Ruggiero, Chloe N          9 SSL-MR                 51.64      51.55        
 41 Brinkmann, Linett A       10 NDAC-MR                56.80      52.86        
 42 Kolomer, Morgan E         10 SSL-MR                 59.44      53.41        
 43 Gutterman, Parker V        9 NDAC-MR              1:04.75      54.77        
 44 Thompson, Kaidyn J         9 VAC-MR                 59.10      54.83        
 45 Hyman, Sarah E            10 SSL-MR                 53.86      55.52        
 46 Thomas, Zorie M            9 SSL-MR                 57.94      55.80        
 47 Reyes, Marina L            9 NDAC-MR                58.73      55.98        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:14.81   12/4/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jordan E             10 NDAC-MR              1:20.11    1:17.91        
                  37.36     1:17.91 (40.55)                                        
  2 Schlifkin, Marissa        10 MWSC-MR              1:27.07    1:21.35        
                  39.46     1:21.35 (41.89)                                        
  3 Goldstein, Charley A      10 RA-MR                1:17.67    1:21.94        
  4 Skoglund, Kyra P          10 SSL-MR               1:24.58    1:25.02        
                  41.03     1:25.02 (43.99)                                        
  5 Ramkissoon, Amiya M       10 Barracudas-MR        1:28.26    1:25.90        
                  40.96     1:25.90 (44.94)                                        
  6 Robinson, Nicole K         9 RA-MR                1:26.19    1:27.18        
                  42.55     1:27.18 (44.63)                                        
  7 Robinson, Lindsey T        9 RA-MR                1:25.84    1:27.29        
                  42.72     1:27.29 (44.57)                                        
  8 Gordon, Jessica B         10 RA-MR                1:28.36    1:27.52        
                  41.64     1:27.52 (45.88)                                        
  9 Solomon, Mirabel K         9 RA-MR                1:26.75    1:28.21        
                  43.67     1:28.21 (44.54)                                        
 10 Schlifkin, Emma           10 MWSC-MR              1:31.38    1:30.73        
                  44.61     1:30.73 (46.12)                                        
 11 Whitlatch, Caroline M     10 SSL-MR               1:36.93    1:32.05        
                  45.08     1:32.05 (46.97)                                        
 12 Sterling, Lindsay M       10 SSL-MR               1:31.47    1:32.82        
                  46.26     1:32.82 (46.56)                                        
 13 Melnick, Hannah D         10 RA-MR                1:38.54    1:32.83        
                  45.76     1:32.83 (47.07)                                        
 14 Kempf, Jane M             10 SSL-MR               1:34.62    1:33.72        
                  45.38     1:33.72 (48.34)                                        
 15 Sarpong, Afia              9 DA-MR                1:39.57    1:36.82        
 16 Bar, Karina A              9 RA-MR                1:40.22    1:37.47        
                  47.77     1:37.47 (49.70)                                        
 17 Petriccione, Melania C     9 RA-MR                1:40.36    1:37.81        
                  47.56     1:37.81 (50.25)                                        
 18 McMurry, Karys G          10 RA-MR                1:28.31    1:39.51        
 19 Patterson, Leigh Anne A   10 DA-MR                1:56.55    1:40.31        
                  49.58     1:40.31 (50.73)                                        
 20 Calvin, Chelsea            9 SSL-MR               1:41.51    1:41.16        
                  49.78     1:41.16 (51.38)                                        
 21 Stemkowski, Sophie A      10 RA-MR                1:46.01    1:43.51        
 22 Avancena, Regina A        10 NDAC-MR                   NT    1:44.56        
                  47.60     1:44.56 (56.96)                                        
 23 Evans, Danae A             9 Barracudas-MR        1:30.06    1:45.64        
                  51.89     1:45.64 (53.75)                                        
 24 Boyd, Maddie E             9 NDAC-MR                   NT    1:49.54        
                  50.11     1:49.54 (59.43)                                        
 25 Donovan, Erin D           10 Barracudas-MR        1:54.43    1:50.05        
 26 Brinkmann, Linett A       10 NDAC-MR              2:18.27    1:52.16        
                  51.56   1:52.16 (1:00.60)                                        
 27 Pino, Jules T              9 DA-MR                1:55.58    1:52.29        
                  54.85     1:52.29 (57.44)                                        
 28 Pegelow, Aliana M          9 NDAC-MR              1:40.11    1:53.09        
                  52.82   1:53.09 (1:00.27)                                        
 29 Minelli, Madeline A        9 RA-MR                1:54.43    1:53.14        
                  54.49     1:53.14 (58.65)                                        
 30 Hyman, Sarah E            10 SSL-MR               1:59.45    1:57.48        
                  55.57   1:57.48 (1:01.91)                                        
 31 Thomas, Zorie M            9 SSL-MR               2:08.38    1:58.78        
                  55.68   1:58.78 (1:03.10)                                        
 32 Kolomer, Morgan E         10 SSL-MR               2:01.91    2:03.55        
                  59.60   2:03.55 (1:03.95)                                        
 33 Gadol, Kaylee             10 MVA-MR               2:02.14    2:09.63        
                  57.02   2:09.63 (1:12.61)                                        
 34 Nelson, Olivia G          10 SSL-MR               1:53.81    2:32.30        
 -- Ruggiero, Chloe N          9 SSL-MR               1:52.04         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  52.27          DQ (57.94)                                        
 -- Shafiroff, Lily M          9 RA-MR                2:07.58         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Ebner, Jamie M            10 MWSC-MR              1:45.89         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  47.29          DQ (51.66)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   39.64   12/3/2011 Melissa R Mungroo, COND                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lynch, Katie H            10 RA-MR                  42.40      42.36        
  2 Schlifkin, Marissa        10 MWSC-MR                44.86      42.42        
  3 Smith, Charlotte T        10 NDAC-MR                43.94      42.86        
  4 Goldstein, Charley A      10 RA-MR                  42.86      42.87        
  5 Whitlatch, Caroline M     10 SSL-MR                 44.60      43.70        
  6 Gordon, Jessica B         10 RA-MR                  46.87      47.16        
  7 Dennis, Kailee A           9 SSL-MR                 48.56      48.02        
  8 Schlifkin, Emma           10 MWSC-MR                55.20      48.25        
  9 Collins, Caroline W        9 RA-MR                  49.64      48.59        
 10 Solomon, Mirabel K         9 RA-MR                  46.32      48.71        
 11 Stafford, Jadyn C         10 NDAC-MR                50.20      48.73        
 12 Sarpong, Afia              9 DA-MR                  47.55      49.34        
 13 Ramkissoon, Amiya M       10 Barracudas-MR          48.57      49.68        
 14 Boyd, Maddie E             9 NDAC-MR                52.56      49.78        
 15 Ottman, Ashley K          10 NDAC-MR                48.98      49.88        
 16 Ciminello, Maya A         10 SSL-MR                 49.74      50.11        
 17 Melnick, Hannah D         10 RA-MR                  50.33      51.92        
 18 Donovan, Erin D           10 Barracudas-MR          53.86      52.30        
 19 Evans, Danae A             9 Barracudas-MR          52.93      52.72        
 20 Scholl, Ellie G            9 SSL-MR                 54.81      52.94        
 21 Sussner, Ella M           10 MWSC-MR                54.52      53.00        
 22 Pegelow, Aliana M          9 NDAC-MR                58.11      53.42        
 22 Mastandrea, Amanda         9 MVA-MR                 52.75      53.42        
 24 Avancena, Regina A        10 NDAC-MR                57.34      53.62        
 25 Borgersen, Hailey M        9 SSL-MR                 54.11      53.66        
 26 Yoo, Lindsey K             9 SSL-MR                 56.50      53.80        
 27 Minelli, Madeline A        9 RA-MR                  53.17      53.81        
 28 Ebner, Jamie M            10 MWSC-MR              1:00.97      53.94        
 29 McCluskey, Jayden K        9 NDAC-MR                58.11      54.00        
 30 Murray, Megan              9 MVA-MR                 54.85      54.34        
 31 Patterson, Leigh Anne A   10 DA-MR                  52.51      55.28        
 32 Bar, Karina A              9 RA-MR                  52.02      56.09        
 33 Cea, Angela                9 SSL-MR                 56.91      57.11        
 34 Petriccione, Melania C     9 RA-MR                  55.79      57.34        
 35 Brinkmann, Linett A       10 NDAC-MR              1:08.61      57.55        
 36 Donovan, Ciara C          10 Barracudas-MR        1:00.16      59.97        
 37 Kolomer, Morgan E         10 SSL-MR               1:10.44    1:00.19        
 38 Pino, Jules T              9 DA-MR                1:00.85    1:00.21        
 39 Ruggiero, Chloe N          9 SSL-MR               1:08.07    1:01.06        
 40 Reyes, Marina L            9 NDAC-MR              1:09.15    1:01.30        
 41 Stemkowski, Sophie A      10 RA-MR                1:45.00    1:03.82        
 -- Shafiroff, Lily M          9 RA-MR                1:22.78         DQ        
      Alternating Kick
 -- Nelson, Olivia G          10 SSL-MR               1:00.81         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Gadol, Kaylee             10 MVA-MR               1:24.36         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Thomas, Zorie M            9 SSL-MR                 57.81         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:27.38    1/4/2015 Sara E Rabasco, Rivertown Rays             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlifkin, Marissa        10 MWSC-MR              1:35.56    1:31.35        
                  42.87     1:31.35 (48.48)                                        
  2 Whitlatch, Caroline M     10 SSL-MR               1:33.40    1:33.03        
                  44.42     1:33.03 (48.61)                                        
  3 Goldstein, Charley A      10 RA-MR                1:31.74    1:33.55        
                  43.63     1:33.55 (49.92)                                        
  4 Smith, Charlotte T        10 NDAC-MR              1:44.64    1:35.46        
                  44.44     1:35.46 (51.02)                                        
  5 Lee, Jordan E             10 NDAC-MR              1:40.11    1:38.71        
                  45.46     1:38.71 (53.25)                                        
  6 Schlifkin, Emma           10 MWSC-MR              1:52.77    1:38.98        
                  47.83     1:38.98 (51.15)                                        
  7 Robinson, Lindsey T        9 RA-MR                1:40.19    1:43.61        
                  48.86     1:43.61 (54.75)                                        
  8 Gordon, Jessica B         10 RA-MR                1:43.96    1:43.74        
                  48.66     1:43.74 (55.08)                                        
  9 Solomon, Mirabel K         9 RA-MR                1:43.31    1:44.02        
                  49.61     1:44.02 (54.41)                                        
 10 Dennis, Kailee A           9 SSL-MR               1:44.97    1:45.20        
                  49.56     1:45.20 (55.64)                                        
 11 Stafford, Jadyn C         10 NDAC-MR              1:48.84    1:47.04        
                  52.16     1:47.04 (54.88)                                        
 12 Ciminello, Maya A         10 SSL-MR               1:49.99    1:48.78        
 13 Butkevich, Alexandra R     9 MWSC-MR              2:02.48    1:48.81        
                  51.68     1:48.81 (57.13)                                        
 14 Sarpong, Afia              9 DA-MR                1:43.19    1:50.52        
 15 Collins, Caroline W        9 RA-MR                1:49.20    1:51.29        
                  50.16   1:51.29 (1:01.13)                                        
 16 Boyd, Maddie E             9 NDAC-MR                   NT    1:51.60        
                  52.90     1:51.60 (58.70)                                        
 17 Borgersen, Hailey M        9 SSL-MR               1:56.51    1:51.66        
                  54.64     1:51.66 (57.02)                                        
 18 Patterson, Leigh Anne A   10 DA-MR                1:49.93    1:55.88        
                  55.87   1:55.88 (1:00.01)                                        
 19 McCluskey, Jayden K        9 NDAC-MR              2:04.11    1:56.41        
                  55.72   1:56.41 (1:00.69)                                        
 20 Sussner, Ella M           10 MWSC-MR              1:54.28    1:57.32        
                  54.95   1:57.32 (1:02.37)                                        
 21 Blank, Emma S             10 SSL-MR               2:02.45    1:57.34        
                  54.45   1:57.34 (1:02.89)                                        
 22 Pegelow, Aliana M          9 NDAC-MR              2:00.11    1:57.60        
                  55.24   1:57.60 (1:02.36)                                        
 23 Bar, Karina A              9 RA-MR                1:57.27    1:59.28        
                  56.19   1:59.28 (1:03.09)                                        
 24 Scholl, Ellie G            9 SSL-MR               2:09.68    2:00.41        
                  55.47   2:00.41 (1:04.94)                                        
 25 Ramoino, Alex G           10 RA-MR                1:55.56    2:02.46        
                  57.17   2:02.46 (1:05.29)                                        
 26 Cea, Angela                9 SSL-MR               1:57.23    2:02.91        
                  57.25   2:02.91 (1:05.66)                                        
 27 Lockward, Rebeca P        10 Barracudas-MR        1:56.83    2:06.10        
                  58.79   2:06.10 (1:07.31)                                        
 28 Pino, Jules T              9 DA-MR                2:21.73    2:08.52        
                1:02.31   2:08.52 (1:06.21)                                        
 29 Calvin, Chelsea            9 SSL-MR               2:18.42    2:08.95        
                  59.78   2:08.95 (1:09.17)                                        
 30 Donovan, Ciara C          10 Barracudas-MR        2:11.26    2:10.34        
                1:03.84   2:10.34 (1:06.50)                                        
 31 Kolomer, Morgan E         10 SSL-MR               2:12.86    2:12.03        
                1:02.49   2:12.03 (1:09.54)                                        
 32 Ruggiero, Chloe N          9 SSL-MR               2:26.02    2:13.53        
 33 Reyes, Marina L            9 NDAC-MR              2:24.11    2:18.05        
                1:05.49   2:18.05 (1:12.56)                                        
 -- Donovan, Erin D           10 Barracudas-MR        2:00.68         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Brinkmann, Linett A       10 NDAC-MR              2:20.11         DQ        
      Scissors kick
                  57.43        DQ (1:03.26)                                        
 -- Lynch, Katie H            10 RA-MR                1:31.72         DQ        
      False start
                  44.19          DQ (47.08)                                        
 -- Thomas, Zorie M            9 SSL-MR               2:01.81         DQ        
      Alternating Kick
                1:15.81                                                            
 -- Ottman, Ashley K          10 NDAC-MR              1:44.84         DQ        
      One hand touch
                  50.18          DQ (54.84)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   32.94   12/4/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramkissoon, Amiya M       10 Barracudas-MR          37.21      35.56        
  2 Solomon, Mirabel K         9 RA-MR                  37.70      37.80        
  3 Schlifkin, Marissa        10 MWSC-MR                39.06      37.94        
  3 Goldstein, Charley A      10 RA-MR                  36.42      37.94        
  5 Skoglund, Kyra P          10 SSL-MR                 41.44      39.39        
  6 Robinson, Nicole K         9 RA-MR                  40.82      39.53        
  7 Lynch, Katie H            10 RA-MR                  40.03      39.60        
  8 Smith, Charlotte T        10 NDAC-MR                44.37      39.96        
  9 Schlifkin, Emma           10 MWSC-MR                43.43      40.93        
 10 Lee, Jordan E             10 NDAC-MR                43.02      41.86        
 11 Sarpong, Afia              9 DA-MR                  44.67      41.98        
 12 Avancena, Regina A        10 NDAC-MR                45.94      42.26        
 13 Gordon, Jessica B         10 RA-MR                  46.99      43.44        
 14 Bar, Karina A              9 RA-MR                  44.95      43.46        
 15 Robinson, Lindsey T        9 RA-MR                  43.64      43.76        
 16 Petriccione, Melania C     9 RA-MR                1:02.88      44.87        
 17 Dennis, Kailee A           9 SSL-MR                 46.35      45.09        
 18 Borgersen, Hailey M        9 SSL-MR                 42.10      45.41        
 19 Ebner, Jamie M            10 MWSC-MR                51.49      45.64        
 20 Stafford, Jadyn C         10 NDAC-MR                56.11      47.64        
 21 Sterling, Lindsay M       10 SSL-MR                 47.75      48.05        
 22 Donovan, Ciara C          10 Barracudas-MR          47.25      48.97        
 23 Ottman, Ashley K          10 NDAC-MR                54.06      50.59        
 24 McMurry, Karys G          10 RA-MR                  49.44      50.75        
 25 Melnick, Hannah D         10 RA-MR                  49.94      50.78        
 26 Collins, Caroline W        9 RA-MR                  54.46      50.97        
 27 Scholl, Ellie G            9 SSL-MR                 52.70      51.89        
 28 Evans, Danae A             9 Barracudas-MR        1:02.07      51.93        
 29 Patterson, Leigh Anne A   10 DA-MR                  57.76      52.33        
 30 Pino, Jules T              9 DA-MR                1:10.71      55.66        
 31 Murray, Megan              9 MVA-MR               1:02.12      56.31        
 32 Boyd, Maddie E             9 NDAC-MR              1:02.48      56.68        
 33 Cea, Angela                9 SSL-MR                 56.12      59.07        
 34 Ciminello, Maya A         10 SSL-MR                 59.91    1:00.82        
 -- McCluskey, Jayden K        9 NDAC-MR              1:03.47         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Mastandrea, Amanda         9 MVA-MR                 53.14         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Minelli, Madeline A        9 RA-MR                1:18.17         DQ        
      Alternating Kick
 -- Yoo, Lindsey K             9 SSL-MR                 52.71         DQ        
      Alternating Kick
 -- Donovan, Erin D           10 Barracudas-MR          55.03         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Sussner, Ella M           10 MWSC-MR                56.15         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Reyes, Marina L            9 NDAC-MR              1:08.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Hyman, Sarah E            10 SSL-MR               1:09.68         DQ        
      Alternating Kick
 -- Shafiroff, Lily M          9 RA-MR                  59.48         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:13.74   12/4/2011 Christiana M Regenauer, Aqua Gems          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldstein, Charley A      10 RA-MR                1:33.14    1:29.46        
                  39.42     1:29.46 (50.04)                                        
  2 Whitlatch, Caroline M     10 SSL-MR               1:39.39    1:29.59        
                  40.26     1:29.59 (49.33)                                        
  3 Solomon, Mirabel K         9 RA-MR                1:34.10    1:29.89        
                  41.64     1:29.89 (48.25)                                        
  4 Ramkissoon, Amiya M       10 Barracudas-MR        1:33.83    1:33.69        
                  41.03     1:33.69 (52.66)                                        
  5 Borgersen, Hailey M        9 SSL-MR               1:29.68    1:39.73        
                  46.60     1:39.73 (53.13)                                        
  6 Robinson, Nicole K         9 RA-MR                1:32.90    1:41.01        
                  43.97     1:41.01 (57.04)                                        
  7 Gomez, Alyssa E           10 Barracudas-MR        1:30.56    1:43.78        
                  46.53     1:43.78 (57.25)                                        
  8 Lockward, Rebeca P        10 Barracudas-MR        1:48.77    1:53.92        
                  50.02   1:53.92 (1:03.90)                                        
  9 Melnick, Hannah D         10 RA-MR                2:08.80    2:04.32        
                  56.86   2:04.32 (1:07.46)                                        
 10 Hyman, Sarah E            10 SSL-MR               2:20.71    2:32.69        
                1:11.67   2:32.69 (1:21.02)                                        
 -- Vaquero, Kelsey A         10 RA-MR                1:55.00         DQ        
      Alternating Kick
                  43.33          DQ (54.56)                                        
 -- Dennis, Kailee A           9 SSL-MR               1:46.81         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:14.11    1/4/2015 Rivertown Aquatics Rays, Rivertown Rays    
                         S Rabasco, J Austin, A Brennan, S Conrad          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics-MR  'A'                        2:10.48    2:10.16        
     1) Goldstein, Charley A 10         2) Gordon, Jessica B 10           
     3) Solomon, Mirabel K 9            4) Lynch, Katie H 10              
                  32.68     1:04.97 (32.29)     1:39.15 (34.18)     2:10.16 (31.01)
  2 Rivertown Aquatics-MR  'B'                        2:20.28    2:18.95        
     1) Robinson, Nicole K 9            2) Robinson, Lindsey T 9          
     3) Melnick, Hannah D 10            4) Murphy, Isabelle M 10          
                  35.53     1:10.19 (34.66)     1:44.19 (34.00)     2:18.95 (34.76)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:22.62    2:22.76        
     1) Kempf, Jane M 10                2) Dennis, Kailee A 9             
     3) Sterling, Lindsay M 10          4) Whitlatch, Caroline M 10       
                  35.52     1:12.41 (36.89)   2:22.76 (1:10.35)                    
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:20.92    2:23.46        
     1) Smith, Charlotte T 10           2) Pegelow, Aliana M 9            
     3) Stafford, Jadyn C 10            4) Lee, Jordan E 10               
                  37.57     1:12.66 (35.09)     1:55.98 (43.32)     2:23.46 (27.48)
  5 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'            2:33.60    2:24.16        
     1) Schlifkin, Emma 10              2) Butkevich, Alexandra R 9       
     3) Sussner, Ella M 10              4) Schlifkin, Marissa 10          
                  35.18     1:23.43 (48.25)     1:53.60 (30.17)     2:24.16 (30.56)
  6 Rivertown Aquatics-MR  'C'                        2:28.91    2:29.12        
     1) Ramoino, Alex G 10              2) Bar, Karina A 9                
     3) Collins, Caroline W 9           4) Vaquero, Kelsey A 10           
                  36.34     1:15.72 (39.38)     1:53.87 (38.15)     2:29.12 (35.25)
  7 YMCA of Middletown Barracudas-MR  'A'             2:27.93    2:32.06        
     1) Ramkissoon, Amiya M 10          2) Donovan, Erin D 10             
     3) Lockward, Rebeca P 10           4) Gomez, Alyssa E 10             
                  35.65     1:17.68 (42.03)     1:56.62 (38.94)     2:32.06 (35.44)
  8 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:35.61    2:40.82        
     1) Ciminello, Maya A 10            2) Scholl, Ellie G 9              
     3) Blank, Emma S 10                4) Borgersen, Hailey M 9          
                  42.74     1:27.19 (44.45)     2:03.29 (36.10)     2:40.82 (37.53)
  9 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:43.26    2:50.84        
     1) McCluskey, Jayden K 9           2) Ottman, Ashley K 10            
     3) Boyd, Maddie E 9                4) Brinkmann, Linett A 10         
                  42.60                             2:11.37 ( )     2:50.84 (39.47)
 10 Suffern Sea Lions-MR  'C'                         2:53.40    3:17.81        
     1) Thomas, Zorie M 9               2) Hyman, Sarah E 10              
     3) Kolomer, Morgan E 10            4) Ruggiero, Chloe N 9            
                  55.03     1:40.58 (45.55)   3:17.81 (1:37.23)                    
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:25.90    1/3/2015 Rivertown Aquatics Rays, Rivertown Rays    
                         J Austin, S Rabasco, S Conrad, A Brennan          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics-MR  'A'                        2:33.67    2:26.55        
     1) Goldstein, Charley A 10         2) Lynch, Katie H 10              
     3) Solomon, Mirabel K 9            4) Gordon, Jessica B 10           
                  36.73     1:17.36 (40.63)     1:54.75 (37.39)     2:26.55 (31.80)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:45.19    2:38.11        
     1) Skoglund, Kyra P 10             2) Whitlatch, Caroline M 10       
     3) Borgersen, Hailey M 9           4) Kempf, Jane M 10               
                  37.90     1:24.42 (46.52)     2:08.35 (43.93)     2:38.11 (29.76)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:43.32    2:40.35        
     1) Lee, Jordan E 10                2) Smith, Charlotte T 10          
     3) Avancena, Regina A 10           4) Pegelow, Aliana M 9            
                                1:17.53 ( )     2:04.99 (47.46)     2:40.35 (35.36)
  4 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'            2:53.16    2:42.90        
     1) Schlifkin, Marissa 10           2) Sussner, Ella M 10             
     3) Schlifkin, Emma 10              4) Ebner, Jamie M 10              
                  36.68                             2:06.98 ( )     2:42.90 (35.92)
  5 Rivertown Aquatics-MR  'B'                        2:43.94    2:47.59        
     1) Robinson, Lindsey T 9           2) Bar, Karina A 9                
     3) Robinson, Nicole K 9            4) Melnick, Hannah D 10           
                  39.81     1:34.26 (54.45)     2:13.16 (38.90)     2:47.59 (34.43)
  6 YMCA of Middletown Barracudas-MR  'A'             2:51.51    2:55.27        
     1) Donovan, Ciara C 10             2) Donovan, Erin D 10             
     3) Ramkissoon, Amiya M 10          4) Evans, Danae A 9               
                  46.60     1:44.93 (58.33)     2:16.30 (31.37)     2:55.27 (38.97)
  7 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:58.36    2:59.34        
     1) Sterling, Lindsay M 10          2) Ciminello, Maya A 10           
     3) Dennis, Kailee A 9              4) Yoo, Lindsey K 9               
                  45.64                             2:21.38 ( )     2:59.34 (37.96)
  8 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            3:09.76    3:05.66        
     1) Stafford, Jadyn C 10            2) Boyd, Maddie E 9               
     3) Ottman, Ashley K 10             4) Brinkmann, Linett A 10         
                  47.26     1:38.44 (51.18)     2:26.99 (48.55)     3:05.66 (38.67)
  9 Suffern Sea Lions-MR  'C'                         3:16.17    3:19.66        
     1) Calvin, Chelsea 9               2) Cea, Angela 9                  
     3) Scholl, Ellie G 9               4) Ruggiero, Chloe N 9            
                  47.59     1:43.57 (55.98)     2:36.02 (52.45)     3:19.66 (43.64)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:39.62    1/3/2015 Brooke A Pociask, NDAC                     
                2:28.99  10&U ZQ
                2:31.99  10&U JO
                2:49.59  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lynch, Katie H            10 RA-MR                2:57.07    2:47.64 SILV   
                  34.85     1:18.85 (44.00)     2:05.04 (46.19)     2:47.64 (42.60)
  2 Robinson, Lindsey T        9 RA-MR                4:00.00    2:48.90 SILV   
                  37.56     1:21.31 (43.75)     2:06.63 (45.32)     2:48.90 (42.27)
  3 Whitlatch, Caroline M     10 SSL-MR               2:55.02    2:50.91        
                  36.71     1:20.71 (44.00)   2:50.91 (1:30.20)                    
  4 Kempf, Jane M             10 SSL-MR               3:10.81    2:55.41        
                  39.47     1:25.19 (45.72)     2:11.35 (46.16)     2:55.41 (44.06)
  5 Robinson, Nicole K         9 RA-MR                2:54.38    2:56.10        
                  37.82     1:23.31 (45.49)     2:10.63 (47.32)     2:56.10 (45.47)
  6 Collins, Caroline W        9 RA-MR                3:27.95    3:13.23        
                  40.70     1:29.64 (48.94)     2:22.72 (53.08)     3:13.23 (50.51)
  7 Pino, Jules T              9 DA-MR                3:32.14    3:26.21        
                  43.76     1:36.88 (53.12)     2:32.95 (56.07)     3:26.21 (53.26)
  8 Donovan, Ciara C          10 Barracudas-MR        3:39.65    3:31.15        
                  44.85     1:39.03 (54.18)     2:35.12 (56.09)     3:31.15 (56.03)
  9 Yoo, Lindsey K             9 SSL-MR               3:21.76    3:42.50        
                  43.86     1:42.80 (58.94)   2:45.08 (1:02.28)     3:42.50 (57.42)
 10 Benjamin, Mia              7 RA-MR                4:35.00    4:37.93        
                1:02.24   2:13.52 (1:11.28)   3:26.60 (1:13.08)   4:37.93 (1:11.33)
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:51.76   12/4/2011 Brooke J Schatz, COND                      
                2:48.99  10&U ZQ
                2:51.99  10&U JO
                3:13.99  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lynch, Katie H            10 RA-MR                3:01.39    2:58.90 SILV   
                  40.26     1:25.46 (45.20)     2:19.38 (53.92)     2:58.90 (39.52)
  2 Gordon, Jessica B         10 RA-MR                3:19.32    3:07.19 SILV   
                  43.45     1:29.90 (46.45)     2:27.63 (57.73)     3:07.19 (39.56)
  3 Robinson, Lindsey T        9 RA-MR                3:19.32    3:07.87 SILV   
                  46.21     1:31.22 (45.01)     2:26.51 (55.29)     3:07.87 (41.36)
  4 Murphy, Isabelle M        10 RA-MR                3:12.73    3:09.35 SILV   
                  43.61     1:32.30 (48.69)     2:26.99 (54.69)     3:09.35 (42.36)
  5 Schlifkin, Emma           10 MWSC-MR              2:50.89    3:10.22 SILV   
                  43.68     1:30.08 (46.40)     2:25.53 (55.45)     3:10.22 (44.69)
  6 Robinson, Nicole K         9 RA-MR                3:15.35    3:10.53 SILV   
                  40.02     1:26.39 (46.37)   2:27.90 (1:01.51)     3:10.53 (42.63)
  7 Ramkissoon, Amiya M       10 Barracudas-MR        3:38.99    3:11.11 SILV   
                  42.72     1:28.94 (46.22)   2:29.71 (1:00.77)     3:11.11 (41.40)
  8 Sarpong, Afia              9 DA-MR                3:45.99    3:24.50        
                  44.86     1:35.08 (50.22)   2:35.77 (1:00.69)     3:24.50 (48.73)
  9 Sterling, Lindsay M       10 SSL-MR               3:21.18    3:26.76        
                  50.92     1:43.26 (52.34)     2:42.36 (59.10)     3:26.76 (44.40)
 10 Ramoino, Alex G           10 RA-MR                3:40.66    3:34.97        
                  45.03     1:38.13 (53.10)   2:46.89 (1:08.76)     3:34.97 (48.08)
 11 Bar, Karina A              9 RA-MR                3:40.61    3:37.04        
                  46.13     1:38.43 (52.30)   2:43.62 (1:05.19)     3:37.04 (53.42)
 12 Melnick, Hannah D         10 RA-MR                3:27.17    3:38.35        
                  59.22     1:48.38 (49.16)   2:54.31 (1:05.93)     3:38.35 (44.04)
 13 Kempf, Jane M             10 SSL-MR               3:40.76    3:43.15        
                  54.77                             3:00.49 ( )     3:43.15 (42.66)
 14 Collins, Caroline W        9 RA-MR                4:00.00    3:46.48        
                  51.34     1:50.08 (58.74)   2:52.60 (1:02.52)     3:46.48 (53.88)
 15 Donovan, Ciara C          10 Barracudas-MR        4:28.23    3:52.43        
                  51.54     1:45.75 (54.21)   2:57.51 (1:11.76)     3:52.43 (54.92)
 -- Gomez, Alyssa E           10 Barracudas-MR        3:27.41         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
                  44.73     1:36.17 (51.44)   2:41.70 (1:05.53)          DQ (43.68)
 -- Donovan, Erin D           10 Barracudas-MR        4:48.80         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  59.42     1:57.97 (58.55)   3:06.81 (1:08.84)          DQ (54.65)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   25.55   12/3/2011 Alyssa Hendricks, WSSC -MR                   
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                30.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pociask, Brooke A         11 NDAC-MR                27.92      28.39 JO     
  2 Ramirez, Nicole           12 RA-MR                  28.52      29.76 SILV   
  3 Conrad, Sabrina L         11 RA-MR                  29.16      29.88 SILV   
  4 Bubel, Val M              12 NDAC-MR                29.20      30.23 SILV   
  5 Rodriguez, Ava V          12 Barracudas-MR          28.53      30.30 SILV   
  6 Rabasco, Sarah E          11 RA-MR                  33.50      30.31 SILV   
  7 Balestrieri, Lucia A      11 RA-MR                  31.49      30.43 SILV   
  8 James, Jessica M          12 RA-MR                  30.24      30.63 SILV   
  9 Kuduk, Norah              12 RA-MR                  30.48      30.95 SILV   
 10 Beezer, Kristina G        12 MWSC-MR                31.24      31.04        
 11 Jenkins, Shae K           11 NDAC-MR                26.26      31.13        
 12 Vaughan-Johnson, Sophie   12 RA-MR                  30.56      31.16        
 13 Dickman, Rian             11 VAC-MR                 31.51      31.45        
 14 Wienckowski, Grace A      11 VAC-MR                 31.16      31.70        
 15 Austin, Jessica R         11 RA-MR                  31.34      32.10        
 16 Dineen, Molly             11 MWSC-MR                31.55      32.22        
 17 Sheerin, Megan N          11 MWSC-MR                32.89      32.64        
 18 Antman, Sabrina L         11 RA-MR                  32.37      32.88        
 19 MacRobbie, Morgan A       12 SSL-MR                 32.41      33.12        
 20 Northrup, Maya J          12 Barracudas-MR          32.70      33.21        
 21 Yurcisin, Sloane N        11 SSL-MR                 32.44      33.23        
 22 Swartz, Erin E            12 NDAC-MR                36.07      33.52        
 23 Chambers, Chloe E         11 MWSC-MR                33.35      33.58        
 24 Kuceravec, Nicole         11 SSL-MR                 33.03      33.80        
 25 Knuschke, Kylee R         11 NDAC-MR                33.89      33.90        
 26 Rocchio, Grace A          11 Barracudas-MR          37.03      34.66        
 27 Jones, Kristen L          12 DA-MR                  34.35      35.58        
 28 Curran, Elizabeth A       11 SSL-MR                 35.10      35.81        
 29 Venezia, Maddie S         11 RA-MR                  36.29      37.43        
 30 Pethic, Kennedy R         11 NDAC-MR                35.99      37.63        
 31 Ciminello, Sofia K        12 SSL-MR                 35.92      38.05        
 32 Frangione, Isabella S     11 VAC-MR                 39.43      38.77        
 33 Patterson, Cassidy F      11 MWSC-MR                39.82      38.95        
 34 Cullers, Norah G          11 NDAC-MR                44.16      40.26        
 35 Thompson, Alyssa R        11 VAC-MR                 41.18      42.03        
 36 Boyce, Aubriana N         11 Barracudas-MR          48.04      42.38        
 37 Levitus, Dorian M         11 SSL-MR                 41.33      43.41        
 38 Diaz, Mia M               11 MWSC-MR                56.34      43.47        
 39 Munn, Ellie J             12 NDAC-MR                52.60      45.62        
 -- Donnellan, Molly E        12 MWSC-MR                31.56         DQ        
      False start
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:00.53   12/5/2010 Alyssa Hendricks, WSSC-MR                  
                1:00.29  ZQ
                1:01.19  JO
                1:08.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Nicole           12 RA-MR                1:00.68    1:01.21 SILV   
                  29.31     1:01.21 (31.90)                                        
  2 Pociask, Brooke A         11 NDAC-MR              1:01.51    1:02.54 SILV   
                  29.71     1:02.54 (32.83)                                        
  3 Conrad, Sabrina L         11 RA-MR                1:02.92    1:04.46 SILV   
                  31.37     1:04.46 (33.09)                                        
  4 Austin, Jessica R         11 RA-MR                1:08.78    1:06.95 SILV   
                  31.93     1:06.95 (35.02)                                        
  5 Bubel, Val M              12 NDAC-MR              1:05.17    1:07.03 SILV   
                  32.17     1:07.03 (34.86)                                        
  6 Rabasco, Sarah E          11 RA-MR                1:05.87    1:07.48 SILV   
                  32.70     1:07.48 (34.78)                                        
  7 Wienckowski, Grace A      11 VAC-MR               1:07.90    1:07.56 SILV   
                  32.95     1:07.56 (34.61)                                        
  8 Kuduk, Norah              12 RA-MR                1:06.15    1:08.40        
                  32.56     1:08.40 (35.84)                                        
  9 James, Jessica M          12 RA-MR                1:07.25    1:08.58        
                  33.65     1:08.58 (34.93)                                        
 10 Jenkins, Shae K           11 NDAC-MR              1:12.83    1:10.75        
                  33.03     1:10.75 (37.72)                                        
 11 Dineen, Molly             11 MWSC-MR              1:09.31    1:11.31        
                  34.35     1:11.31 (36.96)                                        
 12 MacRobbie, Morgan A       12 SSL-MR               1:12.75    1:11.39        
                  34.49     1:11.39 (36.90)                                        
 13 Northrup, Maya J          12 Barracudas-MR        1:14.48    1:12.80        
                  35.93     1:12.80 (36.87)                                        
 14 Antman, Sabrina L         11 RA-MR                1:12.52    1:12.87        
                  35.93     1:12.87 (36.94)                                        
 15 Chambers, Chloe E         11 MWSC-MR              1:15.85    1:13.09        
                  35.77     1:13.09 (37.32)                                        
 16 Yurcisin, Sloane N        11 SSL-MR               1:11.52    1:13.63        
                  35.36     1:13.63 (38.27)                                        
 17 Vaughan-Johnson, Sophie   12 RA-MR                1:10.15    1:13.75        
                  34.59     1:13.75 (39.16)                                        
 18 Swartz, Erin E            12 NDAC-MR              1:18.11    1:14.38        
                  36.03     1:14.38 (38.35)                                        
 19 Donnellan, Molly E        12 MWSC-MR              1:22.27    1:14.43        
                  35.37     1:14.43 (39.06)                                        
 20 Kuceravec, Nicole         11 SSL-MR               1:14.24    1:15.69        
                  35.47     1:15.69 (40.22)                                        
 21 Sheerin, Megan N          11 MWSC-MR              1:21.91    1:16.37        
                  36.86     1:16.37 (39.51)                                        
 22 Curran, Elizabeth A       11 SSL-MR               1:19.72    1:16.72        
                  36.37     1:16.72 (40.35)                                        
 23 Jones, Kristen L          12 DA-MR                1:17.62    1:20.37        
                  38.41     1:20.37 (41.96)                                        
 24 Pethic, Kennedy R         11 NDAC-MR              1:22.91    1:20.70        
                  38.13     1:20.70 (42.57)                                        
 25 Venezia, Maddie S         11 RA-MR                1:18.32    1:21.09        
                  38.13     1:21.09 (42.96)                                        
 26 Saxon, Isabella N         12 MWSC-MR              1:28.28    1:23.40        
                  40.09     1:23.40 (43.31)                                        
 27 Ciminello, Sofia K        12 SSL-MR               1:18.91    1:23.48        
                  39.86     1:23.48 (43.62)                                        
 28 Banbury, Avery L          12 NDAC-MR              1:25.05    1:26.57        
 29 Peng, Stephanie W         11 MWSC-MR              1:33.69    1:29.29        
                  41.37     1:29.29 (47.92)                                        
 30 Cullers, Norah G          11 NDAC-MR              1:32.11    1:34.14        
                  43.39     1:34.14 (50.75)                                        
 31 Dickson, Finola R         11 SSL-MR               1:36.20    1:34.32        
                  43.81     1:34.32 (50.51)                                        
 32 Levitus, Dorian M         11 SSL-MR               1:38.23    1:40.77        
                  48.55     1:40.77 (52.22)                                        
 33 Cain, Selma C             11 SSL-MR               1:46.75    1:47.24        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:12.89   12/3/2011 Kaitlyn Smolar, WSSC -MR                   
                2:11.99  11-12 ZQ
                2:12.99  11-12 JO
                2:25.89  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Nicole           12 RA-MR                2:09.64    2:13.85 SILV   
                  30.31     1:04.47 (34.16)     1:39.43 (34.96)     2:13.85 (34.42)
  2 Pociask, Brooke A         11 NDAC-MR              2:14.46    2:17.78 SILV   
                  30.05     1:04.80 (34.75)     1:42.17 (37.37)     2:17.78 (35.61)
  3 Wienckowski, Grace A      11 VAC-MR               2:23.47    2:22.85 SILV   
                  33.31     1:09.89 (36.58)     1:47.21 (37.32)     2:22.85 (35.64)
  4 Austin, Jessica R         11 RA-MR                2:27.10    2:26.72        
                  33.56     1:11.11 (37.55)     1:49.75 (38.64)     2:26.72 (36.97)
  5 Rabasco, Sarah E          11 RA-MR                2:40.80    2:27.20        
                  33.85     1:10.97 (37.12)     1:49.44 (38.47)     2:27.20 (37.76)
  6 James, Jessica M          12 RA-MR                2:27.50    2:28.68        
                  34.29     1:12.84 (38.55)     1:52.53 (39.69)     2:28.68 (36.15)
  7 Beezer, Kristina G        12 MWSC-MR              2:39.34    2:29.10        
                  34.42     1:12.64 (38.22)     1:52.25 (39.61)     2:29.10 (36.85)
  8 Dickman, Rian             11 VAC-MR               2:33.08    2:31.50        
                  34.40     1:13.26 (38.86)     1:52.74 (39.48)     2:31.50 (38.76)
  9 Rodriguez, Ava V          12 Barracudas-MR        2:19.17    2:34.21        
                  34.22     1:12.67 (38.45)     1:54.28 (41.61)     2:34.21 (39.93)
 10 Dineen, Molly             11 MWSC-MR              2:43.14    2:36.36        
                  34.65     1:14.92 (40.27)     1:56.76 (41.84)     2:36.36 (39.60)
 11 Vaughan-Johnson, Sophie   12 RA-MR                2:52.05    2:38.11        
                  34.69     1:15.23 (40.54)     1:57.13 (41.90)     2:38.11 (40.98)
 12 Northrup, Maya J          12 Barracudas-MR        2:51.96    2:44.45        
                  36.74     1:19.23 (42.49)     2:03.43 (44.20)     2:44.45 (41.02)
 13 Curran, Elizabeth A       11 SSL-MR               3:02.08    2:48.17        
                  37.58     1:20.29 (42.71)     2:04.85 (44.56)     2:48.17 (43.32)
 14 Jones, Kristen L          12 DA-MR                2:46.91    2:52.82        
                                1:23.91 ( )   2:52.82 (1:28.91)                    
 15 Kuceravec, Nicole         11 SSL-MR               2:59.63    2:55.18        
                  37.99     1:22.87 (44.88)     2:10.16 (47.29)     2:55.18 (45.02)
 16 Venezia, Maddie S         11 RA-MR                3:24.48    2:57.91        
                  38.38     1:24.39 (46.01)     2:10.45 (46.06)     2:57.91 (47.46)
 17 Rocchio, Grace A          11 Barracudas-MR        2:58.28    2:58.02        
                  39.51     1:25.27 (45.76)     2:12.50 (47.23)     2:58.02 (45.52)
 18 Dickson, Finola R         11 SSL-MR               3:27.16    3:25.67        
                  45.62     1:38.10 (52.48)     2:32.91 (54.81)     3:25.67 (52.76)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   30.46   12/3/2011 Alyssa Hendricks, WSSC -MR                   
                32.29  ZQ
                32.49  JO
                37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pociask, Brooke A         11 NDAC-MR                32.07      31.89 ZQ     
  2 Ramirez, Nicole           12 RA-MR                  33.13      34.22 SILV   
  3 James, Jessica M          12 RA-MR                  34.99      34.39 SILV   
  4 Conrad, Sabrina L         11 RA-MR                  36.64      35.00 SILV   
  5 Vaughan-Johnson, Sophie   12 RA-MR                  35.22      35.87 SILV   
  6 Balestrieri, Lucia A      11 RA-MR                  36.21      35.90 SILV   
  7 Beezer, Kristina G        12 MWSC-MR                37.16      36.35 SILV   
  8 Rodriguez, Ava V          12 Barracudas-MR          37.65      36.45 SILV   
  9 Swartz, Erin E            12 NDAC-MR                41.40      36.50 SILV   
 10 Northrup, Maya J          12 Barracudas-MR          36.12      36.69 SILV   
 11 Yurcisin, Sloane N        11 SSL-MR                 37.45      36.75 SILV   
 12 Dickman, Rian             11 VAC-MR                 36.58      36.95 SILV   
 13 Ng, Amanda                12 SSL-MR                 37.55      36.98 SILV   
 14 Knuschke, Kylee R         11 NDAC-MR                38.27      37.35 SILV   
 15 MacRobbie, Morgan A       12 SSL-MR                 37.89      37.58 SILV   
 16 Jenkins, Shae K           11 NDAC-MR                39.77      37.59 SILV   
 17 Kuduk, Norah              12 RA-MR                  36.73      37.76 SILV   
 18 Rabasco, Sarah E          11 RA-MR                  38.20      38.01        
 19 Chambers, Chloe E         11 MWSC-MR                38.05      38.39        
 20 Donnellan, Molly E        12 MWSC-MR                39.78      38.50        
 21 Antman, Sabrina L         11 RA-MR                  39.21      38.52        
 22 Sheerin, Megan N          11 MWSC-MR                40.89      38.53        
 23 Dineen, Molly             11 MWSC-MR                39.77      38.59        
 24 Bubel, Val M              12 NDAC-MR                32.11      38.90        
 25 Kuceravec, Nicole         11 SSL-MR                 37.48      39.88        
 26 Russell, Lauretta R       11 NDAC-MR                42.01      39.92        
 27 Pethic, Kennedy R         11 NDAC-MR                41.63      41.33        
 28 Ciminello, Sofia K        12 SSL-MR                 43.16      42.20        
 29 Banbury, Avery L          12 NDAC-MR                45.02      42.97        
 30 Patterson, Cassidy F      11 MWSC-MR                55.89      43.29        
 31 Frangione, Isabella S     11 VAC-MR                 43.94      43.85        
 32 Cullers, Norah G          11 NDAC-MR                45.14      45.35        
 33 Diaz, Mia M               11 MWSC-MR                59.47      45.73        
 34 Duffner, Amelia R         11 MWSC-MR                50.80      46.68        
 35 Venezia, Maddie S         11 RA-MR                  45.41      46.73        
 36 Dickson, Finola R         11 SSL-MR                 48.62      49.49        
 37 Levitus, Dorian M         11 SSL-MR                 56.76      52.58        
 38 Boyce, Aubriana N         11 Barracudas-MR          54.08      52.60        
 39 Munn, Ellie J             12 NDAC-MR                56.10      54.49        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:07.44   12/5/2010 Jazmin Rendon, NDAC-MR                     
                1:09.19  ZQ
                1:09.69  JO
                1:21.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pociask, Brooke A         11 NDAC-MR              1:10.20    1:09.97 SILV   
                  33.67     1:09.97 (36.30)                                        
  2 Ramirez, Nicole           12 RA-MR                1:09.37    1:12.22 SILV   
                  35.28     1:12.22 (36.94)                                        
  3 James, Jessica M          12 RA-MR                1:14.01    1:15.48 SILV   
                  36.93     1:15.48 (38.55)                                        
  4 Ng, Amanda                12 SSL-MR               1:22.17    1:18.13 SILV   
                  38.21     1:18.13 (39.92)                                        
  5 Wienckowski, Grace A      11 VAC-MR               1:18.29    1:18.26 SILV   
                  38.91     1:18.26 (39.35)                                        
  6 Dickman, Rian             11 VAC-MR               1:17.46    1:18.43 SILV   
                  38.56     1:18.43 (39.87)                                        
  7 Northrup, Maya J          12 Barracudas-MR        1:23.61    1:19.87 SILV   
                  38.90     1:19.87 (40.97)                                        
  8 Rabasco, Sarah E          11 RA-MR                1:21.00    1:21.19 SILV   
                  40.42     1:21.19 (40.77)                                        
  9 MacRobbie, Morgan A       12 SSL-MR               1:24.56    1:21.26 SILV   
                  39.70     1:21.26 (41.56)                                        
 10 Vaughan-Johnson, Sophie   12 RA-MR                1:21.06    1:22.04        
                  39.41     1:22.04 (42.63)                                        
 11 Chambers, Chloe E         11 MWSC-MR              1:25.54    1:22.09        
                  40.69     1:22.09 (41.40)                                        
 12 Antman, Sabrina L         11 RA-MR                1:22.77    1:22.50        
                  41.33     1:22.50 (41.17)                                        
 13 Donnellan, Molly E        12 MWSC-MR              1:31.99    1:22.57        
                  39.64     1:22.57 (42.93)                                        
 14 Swartz, Erin E            12 NDAC-MR              1:26.11    1:22.70        
 15 Sheerin, Megan N          11 MWSC-MR              1:25.90    1:22.78        
                  40.48     1:22.78 (42.30)                                        
 16 Kuduk, Norah              12 RA-MR                1:20.79    1:22.87        
                  40.49     1:22.87 (42.38)                                        
 17 Dineen, Molly             11 MWSC-MR              1:22.09    1:22.98        
                  40.89     1:22.98 (42.09)                                        
 18 Kuceravec, Nicole         11 SSL-MR               1:22.68    1:24.48        
 19 Saxon, Isabella N         12 MWSC-MR              1:45.89    1:28.24        
                  42.18     1:28.24 (46.06)                                        
 20 Jones, Kristen L          12 DA-MR                1:27.73    1:30.71        
 21 Venezia, Maddie S         11 RA-MR                1:33.47    1:39.65        
                  47.66     1:39.65 (51.99)                                        
 22 Cullers, Norah G          11 NDAC-MR              1:36.11    1:39.88        
                  45.76     1:39.88 (54.12)                                        
 23 Peng, Stephanie W         11 MWSC-MR              1:41.88    1:44.95        
 24 Cain, Selma C             11 SSL-MR               2:07.18    1:46.57        
                  49.58     1:46.57 (56.99)                                        
 -- Levitus, Dorian M         11 SSL-MR               1:55.01         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  51.99          DQ (58.62)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   37.23   12/4/2011 Kelli A O'Shea, COND                         
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Nicole           12 RA-MR                  37.11      38.53 SILV   
  2 Bubel, Val M              12 NDAC-MR                39.40      39.37 SILV   
  3 Conrad, Sabrina L         11 RA-MR                  39.50      40.04 SILV   
  4 Rabasco, Sarah E          11 RA-MR                  39.16      40.31 SILV   
  5 Austin, Jessica R         11 RA-MR                  41.22      40.46 SILV   
  6 James, Jessica M          12 RA-MR                  41.40      41.24 SILV   
  7 Ng, Amanda                12 SSL-MR                 40.61      41.51 SILV   
  8 Antman, Sabrina L         11 RA-MR                  42.82      41.52 SILV   
  9 Dineen, Molly             11 MWSC-MR                41.85      41.53 SILV   
 10 Kuduk, Norah              12 RA-MR                  41.63      41.65 SILV   
 11 Dickman, Rian             11 VAC-MR                 41.00      41.99 SILV   
 12 Jenkins, Shae K           11 NDAC-MR                42.00      42.59 SILV   
 13 Curran, Elizabeth A       11 SSL-MR                 44.01      43.58        
 14 Banbury, Avery L          12 NDAC-MR                42.83      43.66        
 15 Donnellan, Molly E        12 MWSC-MR                47.09      46.10        
 16 Russell, Lauretta R       11 NDAC-MR                46.90      46.60        
 17 Dickson, Finola R         11 SSL-MR                 46.41      48.19        
 18 Peng, Stephanie W         11 MWSC-MR                50.04      48.66        
 19 Saxon, Isabella N         12 MWSC-MR                46.98      48.78        
 20 Thompson, Alyssa R        11 VAC-MR                 49.14      49.33        
 21 Pethic, Kennedy R         11 NDAC-MR                47.41      49.54        
 22 Ciminello, Sofia K        12 SSL-MR                 51.34      51.31        
 23 Jones, Kristen L          12 DA-MR                  50.89      53.69        
 24 Frangione, Isabella S     11 VAC-MR                 54.42      53.87        
 25 Levitus, Dorian M         11 SSL-MR                 50.95      54.88        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:17.35   12/4/2010 Lindsay West, SMC-MR                       
                1:18.59  ZQ
                1:19.19  JO
                1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Nicole           12 RA-MR                1:20.93    1:21.42 SILV   
                  38.69     1:21.42 (42.73)                                        
  2 Conrad, Sabrina L         11 RA-MR                1:22.05    1:24.66 SILV   
                  41.82     1:24.66 (42.84)                                        
  3 Austin, Jessica R         11 RA-MR                1:27.56    1:26.48 SILV   
                  42.11     1:26.48 (44.37)                                        
  4 Rabasco, Sarah E          11 RA-MR                1:24.64    1:27.46 SILV   
                  40.99     1:27.46 (46.47)                                        
  5 Balestrieri, Lucia A      11 RA-MR                1:42.00    1:28.48 SILV   
                  40.78     1:28.48 (47.70)                                        
  6 James, Jessica M          12 RA-MR                1:28.29    1:29.52 SILV   
                  42.58     1:29.52 (46.94)                                        
  7 Ng, Amanda                12 SSL-MR               1:27.26    1:30.12 SILV   
                  42.48     1:30.12 (47.64)                                        
  8 Dickman, Rian             11 VAC-MR               1:29.60    1:30.48 SILV   
                  43.94     1:30.48 (46.54)                                        
  9 Dineen, Molly             11 MWSC-MR              1:31.41    1:30.53 SILV   
                  42.70     1:30.53 (47.83)                                        
 10 Kuduk, Norah              12 RA-MR                1:32.71    1:30.93 SILV   
                  42.83     1:30.93 (48.10)                                        
 11 Antman, Sabrina L         11 RA-MR                1:33.30    1:32.31        
                  44.25     1:32.31 (48.06)                                        
 12 Curran, Elizabeth A       11 SSL-MR               1:33.37    1:32.60        
                  43.73     1:32.60 (48.87)                                        
 13 Jenkins, Shae K           11 NDAC-MR              1:32.03    1:33.51        
                  44.03     1:33.51 (49.48)                                        
 14 Banbury, Avery L          12 NDAC-MR              1:38.14    1:36.88        
                  45.52     1:36.88 (51.36)                                        
 15 Venezia, Maddie S         11 RA-MR                1:37.55    1:37.00        
                  46.72     1:37.00 (50.28)                                        
 16 Wienckowski, Grace A      11 VAC-MR               1:38.14    1:37.12        
                  47.89     1:37.12 (49.23)                                        
 17 Donnellan, Molly E        12 MWSC-MR              1:33.78    1:37.27        
                  46.76     1:37.27 (50.51)                                        
 18 Yurcisin, Sloane N        11 SSL-MR               1:36.87    1:38.08        
                  46.58     1:38.08 (51.50)                                        
 19 Rocchio, Grace A          11 Barracudas-MR        1:42.91    1:38.19        
                  46.01     1:38.19 (52.18)                                        
 20 Swartz, Erin E            12 NDAC-MR              1:35.11    1:40.89        
                  46.94     1:40.89 (53.95)                                        
 21 Dickson, Finola R         11 SSL-MR               1:46.88    1:42.16        
                  48.36     1:42.16 (53.80)                                        
 22 Pethic, Kennedy R         11 NDAC-MR              1:42.32    1:45.24        
                  48.56     1:45.24 (56.68)                                        
 23 Sheerin, Megan N          11 MWSC-MR              1:40.89    1:47.67        
                  52.73     1:47.67 (54.94)                                        
 24 Thompson, Alyssa R        11 VAC-MR               1:55.00    1:51.07        
                  51.26     1:51.07 (59.81)                                        
 25 Jones, Kristen L          12 DA-MR                1:50.51    1:52.42        
                  51.50   1:52.42 (1:00.92)                                        
 26 Munn, Ellie J             12 NDAC-MR              2:09.92    1:53.36        
                  53.26   1:53.36 (1:00.10)                                        
 27 Ciminello, Sofia K        12 SSL-MR               1:51.84    1:55.88        
                  55.77   1:55.88 (1:00.11)                                        
 28 Levitus, Dorian M         11 SSL-MR               1:53.65    1:56.59        
                  54.92   1:56.59 (1:01.67)                                        
 -- Cullers, Norah G          11 NDAC-MR              1:40.11         DQ        
      One hand touch
                  53.56        DQ (1:00.34)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   30.03   12/5/2010 Alyssa Hendricks, WSSC-MR                    
                30.59  ZQ
                31.09  JO
                35.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pociask, Brooke A         11 NDAC-MR                29.94      29.99 ZQ     
  2 Bubel, Val M              12 NDAC-MR                33.43      31.09 JO     
  3 Conrad, Sabrina L         11 RA-MR                  30.86      31.49 SILV   
  4 Dickman, Rian             11 VAC-MR                 33.80      34.51 SILV   
  5 Jenkins, Shae K           11 NDAC-MR                35.98      35.16 SILV   
  6 Austin, Jessica R         11 RA-MR                  36.40      35.54 SILV   
  7 Wienckowski, Grace A      11 VAC-MR                 37.08      36.53        
  8 James, Jessica M          12 RA-MR                  36.98      36.94        
  9 Kuduk, Norah              12 RA-MR                  37.75      36.99        
 10 Ng, Amanda                12 SSL-MR                 37.12      37.04        
 11 Chambers, Chloe E         11 MWSC-MR                38.56      38.44        
 12 Sheerin, Megan N          11 MWSC-MR                37.27      38.96        
 13 Swartz, Erin E            12 NDAC-MR                42.11      39.34        
 14 Northrup, Maya J          12 Barracudas-MR          42.57      39.72        
 14 Rabasco, Sarah E          11 RA-MR                  40.42      39.72        
 16 Kuceravec, Nicole         11 SSL-MR                 42.02      40.83        
 17 Yurcisin, Sloane N        11 SSL-MR                 37.82      41.30        
 18 Curran, Elizabeth A       11 SSL-MR                 44.59      41.83        
 19 Banbury, Avery L          12 NDAC-MR                43.92      42.95        
 20 Peng, Stephanie W         11 MWSC-MR                50.89      43.77        
 21 Venezia, Maddie S         11 RA-MR                  46.79      43.79        
 22 Cullers, Norah G          11 NDAC-MR                55.11      46.47        
 23 Cain, Selma C             11 SSL-MR               1:06.81      52.08        
 -- Dickson, Finola R         11 SSL-MR                 53.27         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:08.99   12/3/2011 Jennifer Paul, Marlins                     
                1:08.99  ZQ
                1:10.99  JO
                1:26.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Sabrina L         11 RA-MR                1:08.20    1:09.82 JO     
                  33.32     1:09.82 (36.50)                                        
  2 Bubel, Val M              12 NDAC-MR              1:14.67    1:10.23 JO     
                  32.43     1:10.23 (37.80)                                        
  3 Austin, Jessica R         11 RA-MR                1:21.26    1:20.45 SILV   
                  37.05     1:20.45 (43.40)                                        
  4 Balestrieri, Lucia A      11 RA-MR                1:35.00    1:22.04 SILV   
                  35.95     1:22.04 (46.09)                                        
  5 Wienckowski, Grace A      11 VAC-MR               1:28.13    1:24.49 SILV   
                  40.21     1:24.49 (44.28)                                        
  6 Rodriguez, Ava V          12 Barracudas-MR        1:17.69    1:26.02 SILV   
                  39.41     1:26.02 (46.61)                                        
  7 Kuduk, Norah              12 RA-MR                1:38.00    1:27.61        
                  39.32     1:27.61 (48.29)                                        
  8 Ng, Amanda                12 SSL-MR               1:26.80    1:29.39        
                  40.88     1:29.39 (48.51)                                        
  9 MacRobbie, Morgan A       12 SSL-MR               1:46.16    1:31.05        
                  41.62     1:31.05 (49.43)                                        
 10 Sheerin, Megan N          11 MWSC-MR              1:30.89    1:31.96        
                  44.46     1:31.96 (47.50)                                        
 11 Antman, Sabrina L         11 RA-MR                1:33.30    1:34.07        
                  43.59     1:34.07 (50.48)                                        
 12 Chambers, Chloe E         11 MWSC-MR              1:33.88    1:34.28        
                  40.02     1:34.28 (54.26)                                        
 13 Northrup, Maya J          12 Barracudas-MR        1:47.92    1:42.22        
                  45.51     1:42.22 (56.71)                                        
 14 Jones, Kristen L          12 DA-MR                1:46.10    1:45.75        
                  46.92     1:45.75 (58.83)                                        
 -- Rocchio, Grace A          11 Barracudas-MR        1:53.23         DQ        
      Arms underwater recovery
                  49.93          DQ (57.81)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:31.17   12/4/2011 Kelli A O'Shea, COND                       
                2:27.99  11-12 ZQ
                2:29.49  11-12 JO
                2:48.09  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Nicole           12 RA-MR                2:25.76    2:28.11 JO     
                  33.68     1:11.24 (37.56)     1:54.54 (43.30)     2:28.11 (33.57)
  2 Conrad, Sabrina L         11 RA-MR                2:33.89    2:35.91 SILV   
                  34.89     1:14.54 (39.65)     2:01.71 (47.17)     2:35.91 (34.20)
  3 Austin, Jessica R         11 RA-MR                2:48.96    2:44.38 SILV   
                  37.69     1:18.40 (40.71)     2:07.81 (49.41)     2:44.38 (36.57)
  4 Wienckowski, Grace A      11 VAC-MR               2:54.07    2:48.49        
                  38.35     1:20.30 (41.95)     2:12.93 (52.63)     2:48.49 (35.56)
  5 Dickman, Rian             11 VAC-MR               2:48.96    2:48.88        
                  37.30     1:20.99 (43.69)     2:12.41 (51.42)     2:48.88 (36.47)
  6 Vaughan-Johnson, Sophie   12 RA-MR                3:01.68    2:57.13        
                  38.45     1:23.55 (45.10)     2:17.50 (53.95)     2:57.13 (39.63)
  7 Yurcisin, Sloane N        11 SSL-MR               3:02.16    2:58.38        
                  42.55     1:24.81 (42.26)     2:17.60 (52.79)     2:58.38 (40.78)
  8 Dineen, Molly             11 MWSC-MR              2:40.89    2:59.75        
                  41.26     1:26.78 (45.52)     2:17.27 (50.49)     2:59.75 (42.48)
  9 Northrup, Maya J          12 Barracudas-MR        3:09.31    3:00.98        
                  43.13     1:27.77 (44.64)     2:20.20 (52.43)     3:00.98 (40.78)
 10 MacRobbie, Morgan A       12 SSL-MR               3:32.16    3:02.40        
                  42.58     1:27.44 (44.86)     2:21.90 (54.46)     3:02.40 (40.50)
 11 Sheerin, Megan N          11 MWSC-MR              2:50.89    3:08.48        
                  40.92     1:28.27 (47.35)     2:27.39 (59.12)     3:08.48 (41.09)
 12 Jones, Kristen L          12 DA-MR                3:26.44    3:27.50        
                  47.10     1:37.93 (50.83)   2:44.51 (1:06.58)     3:27.50 (42.99)
 13 Ciminello, Sofia K        12 SSL-MR               3:46.15    3:37.01        
                  56.86     1:49.29 (52.43)   2:52.68 (1:03.39)     3:37.01 (44.33)
 -- Venezia, Maddie S         11 RA-MR                3:17.70         DQ        
      Not on back off wall - back
                  43.46     1:34.99 (51.53)     2:28.82 (53.83)          DQ (41.01)
 -- Antman, Sabrina L         11 RA-MR                3:02.87         DQ        
      Did not finish on back - back
                  42.49     1:26.66 (44.17)     2:16.26 (49.60)          DQ (37.69)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:56.37   12/4/2011 Monroe-Woodbury Swim Club                  
                         E Bachiller, G Rocks, A Jackson, J Paul           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:01.60    2:01.04        
     1) Bubel, Val M 12                 2) Swartz, Erin E 12              
     3) Jenkins, Shae K 11              4) Pociask, Brooke A 11           
                  29.99     1:02.50 (32.51)     2:01.04 (58.54)                    
  2 Rivertown Aquatics-MR  'B'                        2:03.99    2:04.49        
     1) Rabasco, Sarah E 11             2) Austin, Jessica R 11           
     3) Antman, Sabrina L 11            4) Vaughan-Johnson, Sophie L 12   
                  29.76     1:00.48 (30.72)     1:34.41 (33.93)     2:04.49 (30.08)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'            2:17.68    2:09.48        
     1) Sheerin, Megan N 11             2) Chambers, Chloe E 11           
     3) Donnellan, Molly E 12           4) Dineen, Molly 11               
                  31.85     1:03.93 (32.08)     1:38.29 (34.36)     2:09.48 (31.19)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:16.88    2:09.92        
     1) Yurcisin, Sloane N 11           2) Ng, Amanda 12                  
     3) Kuceravec, Nicole 11            4) MacRobbie, Morgan A 12         
                  32.80     1:05.07 (32.27)     1:38.79 (33.72)     2:09.92 (31.13)
  5 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:16.88    2:34.58        
     1) Ciminello, Sofia K 12           2) Dickson, Finola R 11           
     3) Levitus, Dorian M 11            4) Curran, Elizabeth A 11         
                  37.86     1:20.90 (43.04)     2:01.94 (41.04)     2:34.58 (32.64)
 -- Rivertown Aquatics-MR  'A'                        1:58.40         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Conrad, Sabrina L 11            2) James, Jessica M 12            
     3) Kuduk, Norah 12                 4) Ramirez, Nicole 12             
                  29.76       59.50 (29.74)     1:29.22 (29.72)          DQ (27.64)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:07.63   12/3/2011 Condors                                    
                         K O'Shea, A Mungroo, K Adorable, N D'Amico        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics-MR  'A'                        2:12.22    2:13.77        
     1) Austin, Jessica R 11            2) Ramirez, Nicole 12             
     3) Conrad, Sabrina L 11            4) James, Jessica M 12            
                  36.46     1:12.54 (36.08)     1:44.00 (31.46)     2:13.77 (29.77)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:16.99    2:14.83        
     1) Pociask, Brooke A 11            2) Banbury, Avery L 12            
     3) Bubel, Val M 12                 4) Jenkins, Shae K 11             
                  32.06     1:13.61 (41.55)     1:44.73 (31.12)     2:14.83 (30.10)
  3 Rivertown Aquatics-MR  'B'                        2:17.76    2:18.61        
     1) Vaughan-Johnson, Sophie L 12    2) Rabasco, Sarah E 11            
     3) Balestrieri, Lucia A 11         4) Kuduk, Norah 12                
                  35.43     1:15.35 (39.92)     1:48.06 (32.71)     2:18.61 (30.55)
  4 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'            2:31.19    2:24.70        
     1) Beezer, Kristina G 12           2) Dineen, Molly 11               
     3) Chambers, Chloe E 11            4) Sheerin, Megan N 11            
                  35.55     1:15.97 (40.42)     1:52.43 (36.46)     2:24.70 (32.27)
  5 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:37.56    2:27.32        
     1) Kuceravec, Nicole 11            2) Ng, Amanda 12                  
     3) Yurcisin, Sloane N 11           4) MacRobbie, Morgan A 12         
                  39.24     1:19.06 (39.82)     1:55.52 (36.46)     2:27.32 (31.80)
  6 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:37.92    2:34.69        
     1) Pethic, Kennedy R 11            2) Russell, Lauretta R 11         
     3) Knuschke, Kylee R 11            4) Swartz, Erin E 12              
                  40.43     1:26.04 (45.61)     2:02.14 (36.10)     2:34.69 (32.55)
  7 YMCA of Middletown Barracudas-MR  'A'             2:21.81    2:41.14        
     1) Northrup, Maya J 12             2) Rocchio, Grace A 11            
     3) Rodriguez, Ava V 12             4) Boyce, Aubriana N 11           
                  36.21                             1:53.85 ( )     2:41.14 (47.29)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'B'                              NT         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Ciminello, Sofia K 12           2) Dickson, Finola R 11           
     3) Curran, Elizabeth A 11          4) Levitus, Dorian M 11           
                                1:30.00 ( )     2:09.23 (39.23)          DQ (42.33)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:50.24   12/4/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         J Rendon, R Arcomano, K Sistare, N Mackrel        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:57.47    1:56.14        
     1) Kocik, Jacqueline B 14          2) Storrs, Mackenzie E 13         
     3) Sanford, Lauren E 13            4) Amaro, Isabella L 13           
                  28.28       58.03 (29.75)     1:28.92 (30.89)     1:56.14 (27.22)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:56.41    1:56.19        
     1) Trubiano, Alexa R 14            2) Skoglund, Emma G 14            
     3) Davis, Maggie A 13              4) Galvin, Kate H 14              
                  29.89       59.66 (29.77)     1:30.56 (30.90)     1:56.19 (25.63)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:09.50    2:11.24        
     1) Quinn, Chloe L 13               2) Brown, Kaitlyn E 14            
     3) Ho, Liana N 13                  4) Schlissel, Carleigh S 13       
                  33.64     1:06.45 (32.81)     1:40.48 (34.03)     2:11.24 (30.76)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:01.49   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         J Rendon, K Sistare, N Mackrel, L Oyen-Ustad      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:13.25    2:10.47        
     1) Amaro, Isabella L 13            2) Trevena, Olivia E 13           
     3) Kocik, Jacqueline B 14          4) Storrs, Mackenzie E 13         
                  32.87     1:10.36 (37.49)     1:40.24 (29.88)     2:10.47 (30.23)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:15.51    2:11.82        
     1) Trubiano, Alexa R 14            2) Signore, Maia A 14             
     3) Skoglund, Emma G 14             4) Galvin, Kate H 14              
                  35.83     1:14.75 (38.92)     1:46.38 (31.63)     2:11.82 (25.44)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:30.37    2:39.14        
     1) Quinn, Chloe L 13               2) Schlissel, Carleigh S 13       
     3) Brown, Kaitlyn E 14             4) Ho, Liana N 13                 
                  40.22     1:25.18 (44.96)     2:04.86 (39.68)     2:39.14 (34.28)
 
Girls 14 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   26.70   12/3/2011 Chloe M Jackson, MSC  -MR                    
                26.69  14&U JO
                26.69  14&U ZQ
                28.79  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galvin, Kate H            14 SSL-MR                    NT      26.23 JO     
  2 Lee, Evelyn B             14 RA-MR                  27.18      26.89 SILV   
  3 Armistead, Allison H      13 VAC-MR                 27.93      28.11 SILV   
  4 Amaro, Isabella L         13 NDAC-MR                27.97      28.53 SILV   
  5 Dickman, Mackenzie        13 VAC-MR                 28.31      28.81        
  6 Trubiano, Alexa R         14 SSL-MR                 29.61      30.01        
  7 Hagemaster, Marie E       13 Unmwsc-MR              31.89      30.07        
  8 Ebner, Jessica M          14 MWSC-MR                30.19      30.42        
  9 Monica, Amelia C          14 RA-MR                  30.32      30.82        
 10 Skoglund, Emma G          14 SSL-MR                 30.50      31.11        
 11 Signore, Maia A           14 SSL-MR                 31.07      31.24        
 12 Beamish, Keegan J         13 MVA-MR                 30.54      31.45        
 13 Canavan, Katherine L      13 VAC-MR                 30.77      31.73        
 14 Sanford, Lauren E         13 NDAC-MR                30.68      31.95        
 15 Dewhurst, Julia J         13 DA-MR                  29.57      32.04        
 16 Trevena, Olivia E         13 NDAC-MR                31.31      32.05        
 17 Donachie, Kayleigh D      13 VAC-MR                 32.57      32.95        
 18 Schlissel, Carleigh S     13 SSL-MR                 31.85      33.17        
 18 Noakes, Annie C           13 NDAC-MR                30.26      33.17        
 20 Ottman, Sydney M          13 NDAC-MR                33.00      33.53        
 21 Brown, Kaitlyn E          14 SSL-MR                 33.23      33.64        
 22 Shpak, Olivia G           13 RA-MR                  35.55      34.80        
 23 Geiselhart, Katherine M   14 VAC-MR                 45.00      35.75        
 24 Romano, Giulia G          13 VAC-MR                 37.73      36.05        
 25 Quinn, Chloe L            13 SSL-MR                 32.02      36.18        
 26 Evans, Simone M           13 Barracudas-MR          38.44      36.20        
 27 Ho, Liana N               13 SSL-MR                 35.11      36.90        
 28 Wolff, Cristen M          13 MWSC-MR                41.39      39.55        
 -- Librandi, Emily           14 VAC-MR                 28.36        DFS        
      Declared false start
 
Girls 14 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   54.96   12/5/2010 Jinan M Andrews, Aqua Gems-MR                
                57.99  14&U JO
                57.99  14&U ZQ
              1:03.09  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galvin, Kate H            14 SSL-MR                 56.58      58.19 SILV   
                  28.44       58.19 (29.75)                                        
  2 Armistead, Allison H      13 VAC-MR               1:00.25      59.26 SILV   
                  28.64       59.26 (30.62)                                        
  3 Amaro, Isabella L         13 NDAC-MR              1:01.18    1:01.67 SILV   
                  29.66     1:01.67 (32.01)                                        
  4 Carousso, Melissa G       13 RA-MR                1:02.60    1:02.63 SILV   
                  29.99     1:02.63 (32.64)                                        
  5 Kocik, Jacqueline B       14 NDAC-MR              1:03.62    1:03.63        
                  31.55     1:03.63 (32.08)                                        
  6 Hagemaster, Marie E       13 Unmwsc-MR            1:05.03    1:03.87        
                  31.51     1:03.87 (32.36)                                        
  7 Dickman, Mackenzie        13 VAC-MR               1:02.01    1:03.98        
                  30.18     1:03.98 (33.80)                                        
  8 Trubiano, Alexa R         14 SSL-MR               1:06.41    1:06.50        
                  32.26     1:06.50 (34.24)                                        
  9 Canavan, Katherine L      13 VAC-MR               1:06.68    1:07.17        
                  32.80     1:07.17 (34.37)                                        
 10 Satriano, Delia           13 VAC-MR               1:06.64    1:07.50        
                  32.27     1:07.50 (35.23)                                        
 11 Skoglund, Emma G          14 SSL-MR               1:06.59    1:08.13        
                  32.55     1:08.13 (35.58)                                        
 12 Storrs, Mackenzie E       13 NDAC-MR              1:06.67    1:08.15        
                  32.84     1:08.15 (35.31)                                        
 13 Davis, Maggie A           13 SSL-MR               1:06.61    1:08.71        
                  32.89     1:08.71 (35.82)                                        
 14 Monica, Amelia C          14 RA-MR                1:07.68    1:09.38        
                  32.72     1:09.38 (36.66)                                        
 15 Mayerhauser, Leah E       12 DA-MR                1:09.30    1:09.60        
                  33.16     1:09.60 (36.44)                                        
 16 Dewhurst, Julia J         13 DA-MR                1:02.73    1:10.47        
                  33.55     1:10.47 (36.92)                                        
 17 Sanford, Lauren E         13 NDAC-MR              1:09.30    1:11.87        
                  34.34     1:11.87 (37.53)                                        
 18 Beamish, Keegan J         13 MVA-MR               1:06.48    1:12.28        
                  35.01     1:12.28 (37.27)                                        
 19 Trevena, Olivia E         13 NDAC-MR              1:08.99    1:12.59        
                  34.79     1:12.59 (37.80)                                        
 20 Toth, Meadow R            14 VAC-MR               1:12.45    1:13.09        
                  33.95     1:13.09 (39.14)                                        
 21 Donachie, Kayleigh D      13 VAC-MR               1:11.59    1:14.11        
                  35.20     1:14.11 (38.91)                                        
 22 Noakes, Annie C           13 NDAC-MR              1:06.24    1:14.30        
                  35.16     1:14.30 (39.14)                                        
 23 Brown, Kaitlyn E          14 SSL-MR               1:15.65    1:14.56        
                  36.82     1:14.56 (37.74)                                        
 24 Ottman, Sydney M          13 NDAC-MR              1:14.24    1:14.95        
                  36.16     1:14.95 (38.79)                                        
 25 Nicholas, Cayla           11 DA-MR                1:11.11    1:15.94        
                  35.05     1:15.94 (40.89)                                        
 26 Shpak, Olivia G           13 RA-MR                1:17.26    1:17.07        
                  37.29     1:17.07 (39.78)                                        
 27 Quinn, Chloe L            13 SSL-MR               1:11.12    1:17.60        
 28 Schlissel, Carleigh S     13 SSL-MR               1:13.08    1:18.10        
                  36.37     1:18.10 (41.73)                                        
 29 Ho, Liana N               13 SSL-MR               1:18.70    1:21.39        
                  39.48     1:21.39 (41.91)                                        
 30 Romano, Giulia G          13 VAC-MR               1:20.00    1:24.29        
                  41.24     1:24.29 (43.05)                                        
 31 Matsil, Eliana R          13 MWSC-MR              1:35.89    1:33.61        
                  39.02     1:33.61 (54.59)                                        
 -- Spina, Vanessa            14 MVA-MR               1:06.20         DQ        
      False start
                  33.51          DQ (36.61)                                        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:00.58   12/3/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
                2:05.69  14&U JO
                2:05.69  14&U ZQ
                2:16.99  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galvin, Kate H            14 SSL-MR               2:04.76    2:07.96 SILV   
                  30.00     1:02.69 (32.69)     1:35.68 (32.99)     2:07.96 (32.28)
  2 Armistead, Allison H      13 VAC-MR               2:10.69    2:08.10 SILV   
                  30.19     1:03.37 (33.18)     1:36.30 (32.93)     2:08.10 (31.80)
  3 Garcia, Naihomy T         13 VAC-MR               2:13.21    2:18.59        
                  30.87     1:06.11 (35.24)     1:42.58 (36.47)     2:18.59 (36.01)
  4 Hagemaster, Marie E       13 Unmwsc-MR            2:18.89    2:19.12        
                  31.66     1:06.68 (35.02)     1:43.62 (36.94)     2:19.12 (35.50)
  5 Dickman, Mackenzie        13 VAC-MR               2:21.15    2:19.47        
                  30.33     1:05.76 (35.43)     1:43.13 (37.37)     2:19.47 (36.34)
  6 Lee, Evelyn B             14 RA-MR                2:25.73    2:19.59        
                  30.73     1:05.21 (34.48)     1:42.05 (36.84)     2:19.59 (37.54)
  7 Amaro, Isabella L         13 NDAC-MR              2:18.93    2:19.68        
                  31.38     1:06.59 (35.21)     1:43.22 (36.63)     2:19.68 (36.46)
  8 Librandi, Emily           14 VAC-MR               2:17.41    2:20.34        
                  31.57     1:06.23 (34.66)     1:43.51 (37.28)     2:20.34 (36.83)
  9 Satriano, Delia           13 VAC-MR               2:16.48    2:21.07        
                  31.19     1:07.50 (36.31)     1:44.83 (37.33)     2:21.07 (36.24)
 10 Canavan, Katherine L      13 VAC-MR               2:17.77    2:21.78        
                  32.91     1:08.74 (35.83)     1:45.34 (36.60)     2:21.78 (36.44)
 11 Skoglund, Emma G          14 SSL-MR               2:26.02    2:23.41        
                  32.60     1:09.00 (36.40)     1:46.62 (37.62)     2:23.41 (36.79)
 12 Ebner, Jessica M          14 MWSC-MR              2:22.44    2:24.24        
                  33.08     1:10.01 (36.93)     1:48.46 (38.45)     2:24.24 (35.78)
 13 Kocik, Jacqueline B       14 NDAC-MR              2:21.25    2:24.25        
                  32.05     1:08.16 (36.11)     1:46.59 (38.43)     2:24.25 (37.66)
 14 Storrs, Mackenzie E       13 NDAC-MR              2:24.66    2:24.77        
                  33.27     1:10.71 (37.44)     1:48.59 (37.88)     2:24.77 (36.18)
 15 Beamish, Keegan J         13 MVA-MR               2:33.66    2:34.96        
                  36.72     1:16.89 (40.17)     1:57.91 (41.02)     2:34.96 (37.05)
 16 Noakes, Annie C           13 NDAC-MR              2:31.93    2:37.06        
                  35.95     1:16.01 (40.06)     1:57.14 (41.13)     2:37.06 (39.92)
 17 Ottman, Sydney M          13 NDAC-MR                   NT    2:39.57        
                  35.92     1:17.02 (41.10)     2:00.41 (43.39)     2:39.57 (39.16)
 18 Shpak, Olivia G           13 RA-MR                2:53.87    2:44.06        
                  37.40     1:19.93 (42.53)     2:03.78 (43.85)     2:44.06 (40.28)
 19 Schlissel, Carleigh S     13 SSL-MR               2:46.43    2:44.65        
                  37.54     1:20.62 (43.08)     2:04.24 (43.62)     2:44.65 (40.41)
 20 Evans, Amelia J           13 RA-MR                2:56.35    2:44.80        
                  36.94     1:19.89 (42.95)     2:03.25 (43.36)     2:44.80 (41.55)
 -- Ho, Liana N               13 SSL-MR               3:06.51         DQ        
      Walking on or springing from bottom
 
Girls 14 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   5:21.36   12/3/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
                5:31.99  14&U ZQ
                5:35.99  14&U JO
                5:50.59  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Armistead, Allison H      13 VAC-MR               5:36.42    5:45.71 SILV   
                  31.52     1:05.79 (34.27)     1:41.15 (35.36)     2:16.74 (35.59)
        2:51.78 (35.04)     3:26.86 (35.08)     4:02.10 (35.24)     4:37.41 (35.31)
        5:12.05 (34.64)     5:45.71 (33.66)                                        
  2 Hagemaster, Marie E       13 Unmwsc-MR            5:55.89    6:17.46        
                  32.63     1:09.36 (36.73)     1:47.80 (38.44)     2:27.37 (39.57)
        3:06.15 (38.78)     3:45.94 (39.79)     4:26.02 (40.08)     5:03.97 (37.95)
        5:42.03 (38.06)     6:17.46 (35.43)                                        
  3 Satriano, Delia           13 VAC-MR               5:48.45    6:22.12        
                  33.35     1:11.70 (38.35)     1:50.76 (39.06)     2:30.80 (40.04)
        3:09.34 (38.54)     3:47.81 (38.47)     4:27.41 (39.60)     5:07.26 (39.85)
        5:45.22 (37.96)     6:22.12 (36.90)                                        
  4 Canavan, Katherine L      13 VAC-MR               6:15.00    6:23.84        
                  34.38     1:11.64 (37.26)     1:50.40 (38.76)     2:30.05 (39.65)
        3:09.59 (39.54)     3:50.00 (40.41)     4:30.72 (40.72)     5:09.72 (39.00)
        5:47.80 (38.08)     6:23.84 (36.04)                                        
  5 Mayerhauser, Leah E       12 DA-MR                6:45.99    7:02.93        
                  36.09     1:18.34 (42.25)     2:01.29 (42.95)     2:44.51 (43.22)
        3:28.88 (44.37)     4:13.46 (44.58)     4:58.04 (44.58)     5:40.71 (42.67)
        6:23.35 (42.64)     7:02.93 (39.58)                                        
  6 Evans, Amelia J           13 RA-MR                7:43.01    7:37.04        
                  40.48     1:25.30 (44.82)     2:11.58 (46.28)     2:56.94 (45.36)
        3:44.40 (47.46)     4:31.29 (46.89)     5:18.19 (46.90)     6:04.47 (46.28)
        6:53.22 (48.75)     7:37.04 (43.82)                                        
  7 Nicholas, Cayla           11 DA-MR                7:53.71    7:42.63        
                  38.07     1:23.76 (45.69)     2:11.55 (47.79)     2:59.37 (47.82)
        3:47.73 (48.36)     4:35.59 (47.86)     5:23.79 (48.20)     6:11.07 (47.28)
        6:59.18 (48.11)     7:42.63 (43.45)                                        
  8 Evans, Simone M           13 Barracudas-MR        8:05.11    7:57.52        
                  41.56     1:28.04 (46.48)     2:15.85 (47.81)     3:04.85 (49.00)
        3:54.38 (49.53)     4:44.81 (50.43)     5:34.56 (49.75)     6:23.86 (49.30)
      7:57.52 (1:33.66)                                                            
 -- Librandi, Emily           14 VAC-MR               6:10.00        DFS        
      Declared false start
 
Girls 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:01.05   12/4/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
                1:05.99  14&U ZQ
                1:06.59  14&U JO
                1:15.29  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galvin, Kate H            14 SSL-MR               1:08.75    1:10.00 SILV   
                  34.55     1:10.00 (35.45)                                        
  2 Dickman, Mackenzie        13 VAC-MR               1:08.77    1:10.62 SILV   
                  34.08     1:10.62 (36.54)                                        
  3 Amaro, Isabella L         13 NDAC-MR              1:08.90    1:10.64 SILV   
                  34.86     1:10.64 (35.78)                                        
  4 Armistead, Allison H      13 VAC-MR               1:15.43    1:12.69 SILV   
                  36.15     1:12.69 (36.54)                                        
  5 Carousso, Melissa G       13 RA-MR                1:16.18    1:13.84 SILV   
                  36.21     1:13.84 (37.63)                                        
  6 Monica, Amelia C          14 RA-MR                1:13.31    1:14.36 SILV   
                  35.93     1:14.36 (38.43)                                        
  7 Trubiano, Alexa R         14 SSL-MR               1:14.87    1:16.89        
                  37.89     1:16.89 (39.00)                                        
  8 Trevena, Olivia E         13 NDAC-MR              1:18.14    1:17.04        
                  37.47     1:17.04 (39.57)                                        
  9 Hagemaster, Marie E       13 Unmwsc-MR            1:22.09    1:18.08        
                  37.96     1:18.08 (40.12)                                        
 10 Canavan, Katherine L      13 VAC-MR               1:17.96    1:18.32        
                  38.41     1:18.32 (39.91)                                        
 11 Skoglund, Emma G          14 SSL-MR               1:17.47    1:18.41        
                  37.44     1:18.41 (40.97)                                        
 12 Dewhurst, Julia J         13 DA-MR                1:13.02    1:18.57        
                  37.84     1:18.57 (40.73)                                        
 13 Davis, Maggie A           13 SSL-MR               1:16.14    1:18.76        
                  37.97     1:18.76 (40.79)                                        
 14 Mayerhauser, Leah E       12 DA-MR                1:19.30    1:18.82        
                  38.30     1:18.82 (40.52)                                        
 15 Donachie, Kayleigh D      13 VAC-MR               1:20.63    1:21.78        
 16 Beamish, Keegan J         13 MVA-MR               1:22.93    1:21.93        
                  40.64     1:21.93 (41.29)                                        
 17 Ottman, Sydney M          13 NDAC-MR              1:28.26    1:22.19        
                  39.84     1:22.19 (42.35)                                        
 18 Spina, Vanessa            14 MVA-MR               1:20.84    1:23.25        
                  41.09     1:23.25 (42.16)                                        
 19 Nicholas, Cayla           11 DA-MR                1:23.46    1:24.49        
                  41.36     1:24.49 (43.13)                                        
 20 Brown, Kaitlyn E          14 SSL-MR               1:26.18    1:24.87        
                  41.44     1:24.87 (43.43)                                        
 21 Noakes, Annie C           13 NDAC-MR              1:22.86    1:24.90        
                  40.43     1:24.90 (44.47)                                        
 22 Evans, Amelia J           13 RA-MR                1:26.86    1:27.46        
                  42.01     1:27.46 (45.45)                                        
 23 Shpak, Olivia G           13 RA-MR                1:32.74    1:29.80        
                  44.63     1:29.80 (45.17)                                        
 24 Quinn, Chloe L            13 SSL-MR               1:25.65    1:30.06        
                  42.50     1:30.06 (47.56)                                        
 25 Toth, Meadow R            14 VAC-MR               1:29.59    1:30.14        
                  43.08     1:30.14 (47.06)                                        
 26 Schlissel, Carleigh S     13 SSL-MR               1:26.51    1:31.08        
                  43.97     1:31.08 (47.11)                                        
 27 Ho, Liana N               13 SSL-MR               1:35.51    1:35.18        
                  45.76     1:35.18 (49.42)                                        
 28 Romano, Giulia G          13 VAC-MR               1:50.00    1:38.66        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:11.35   12/3/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
                2:21.49  14&U ZQ
                2:21.59  14&U JO
                2:42.99  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amaro, Isabella L         13 NDAC-MR              2:29.46    2:32.51 SILV   
                  35.47     1:14.10 (38.63)   2:32.53 (1:18.43)         2:32.51 ( )
  2 Lee, Evelyn B             14 RA-MR                2:39.40    2:34.58 SILV   
                  34.15     1:13.13 (38.98)     1:54.59 (41.46)     2:34.58 (39.99)
  3 Dickman, Mackenzie        13 VAC-MR               2:31.92    2:36.87 SILV   
                  35.63     1:14.97 (39.34)     1:56.39 (41.42)     2:36.87 (40.48)
  4 Monica, Amelia C          14 RA-MR                2:41.13    2:39.93 SILV   
                  36.87     1:17.06 (40.19)     1:58.66 (41.60)     2:39.93 (41.27)
  5 Skoglund, Emma G          14 SSL-MR               2:50.61    2:42.66 SILV   
                  38.30     1:20.14 (41.84)     2:02.01 (41.87)     2:42.66 (40.65)
  6 Kocik, Jacqueline B       14 NDAC-MR                   NT    2:43.23        
                  37.83     1:20.38 (42.55)     2:02.64 (42.26)     2:43.23 (40.59)
  7 Dewhurst, Julia J         13 DA-MR                2:37.75    2:44.12        
                  38.45     1:19.78 (41.33)     2:02.19 (42.41)     2:44.12 (41.93)
  8 Trevena, Olivia E         13 NDAC-MR                   NT    2:44.30        
                  39.58     1:21.28 (41.70)     2:03.49 (42.21)     2:44.30 (40.81)
  9 Storrs, Mackenzie E       13 NDAC-MR              2:52.21    2:45.44        
                  38.82     1:21.33 (42.51)     2:04.20 (42.87)     2:45.44 (41.24)
 10 Mayerhauser, Leah E       12 DA-MR                3:00.90    2:51.48        
                  40.49     1:24.12 (43.63)     2:08.75 (44.63)     2:51.48 (42.73)
 11 Evans, Amelia J           13 RA-MR                3:10.72    3:09.76        
                  43.74     1:33.48 (49.74)     2:22.45 (48.97)     3:09.76 (47.31)
 
Girls 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:13.56   12/4/2010 Tessa N Stortini, NDAC-MR                  
                1:15.49  14&U ZQ
                1:16.49  14&U JO
                1:23.79  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Armistead, Allison H      13 VAC-MR               1:18.89    1:17.94 SILV   
                  37.09     1:17.94 (40.85)                                        
  2 Lee, Evelyn B             14 RA-MR                1:19.70    1:20.79 SILV   
                  37.62     1:20.79 (43.17)                                        
  3 Kocik, Jacqueline B       14 NDAC-MR              1:20.55    1:21.09 SILV   
                  39.71     1:21.09 (41.38)                                        
  4 Trevena, Olivia E         13 NDAC-MR              1:23.31    1:23.41 SILV   
                  39.22     1:23.41 (44.19)                                        
  5 Storrs, Mackenzie E       13 NDAC-MR              1:25.30    1:25.05        
                  40.48     1:25.05 (44.57)                                        
  6 Sanford, Lauren E         13 NDAC-MR              1:24.51    1:25.22        
                  40.04     1:25.22 (45.18)                                        
  7 Beamish, Keegan J         13 MVA-MR               1:21.54    1:26.06        
                  41.64     1:26.06 (44.42)                                        
  8 Dickman, Mackenzie        13 VAC-MR               1:18.79    1:26.28        
                  39.69     1:26.28 (46.59)                                        
  9 Trubiano, Alexa R         14 SSL-MR               1:29.04    1:26.51        
                  41.13     1:26.51 (45.38)                                        
 10 Hagemaster, Marie E       13 Unmwsc-MR            1:30.89    1:27.16        
                  42.78     1:27.16 (44.38)                                        
 11 Canavan, Katherine L      13 VAC-MR               1:28.25    1:27.47        
                  42.07     1:27.47 (45.40)                                        
 12 Ebner, Jessica M          14 MWSC-MR              1:32.72    1:27.94        
                  41.48     1:27.94 (46.46)                                        
 13 Garcia, Naihomy T         13 VAC-MR               1:28.26    1:28.61        
                  41.95     1:28.61 (46.66)                                        
 14 Signore, Maia A           14 SSL-MR               1:29.37    1:29.57        
                  42.68     1:29.57 (46.89)                                        
 15 Dewhurst, Julia J         13 DA-MR                1:25.90    1:29.89        
                  42.75     1:29.89 (47.14)                                        
 16 Monica, Amelia C          14 RA-MR                1:29.52    1:30.22        
                  43.34     1:30.22 (46.88)                                        
 17 Satriano, Delia           13 VAC-MR               1:29.98    1:30.35        
                  42.13     1:30.35 (48.22)                                        
 18 Evans, Amelia J           13 RA-MR                1:29.81    1:31.74        
                  44.30     1:31.74 (47.44)                                        
 19 Ottman, Sydney M          13 NDAC-MR              1:45.24    1:33.08        
                  42.65     1:33.08 (50.43)                                        
 20 Quinn, Chloe L            13 SSL-MR               1:32.56    1:36.29        
                  44.02     1:36.29 (52.27)                                        
 21 Mayerhauser, Leah E       12 DA-MR                1:40.93    1:38.32        
                  46.74     1:38.32 (51.58)                                        
 22 Brown, Kaitlyn E          14 SSL-MR               1:38.09    1:38.53        
                  47.90     1:38.53 (50.63)                                        
 23 Noakes, Annie C           13 NDAC-MR              1:34.90    1:39.14        
                  45.35     1:39.14 (53.79)                                        
 24 Donachie, Kayleigh D      13 VAC-MR               1:44.01    1:39.48        
                  47.03     1:39.48 (52.45)                                        
 25 Nicholas, Cayla           11 DA-MR                1:32.86    1:39.75        
                  46.28     1:39.75 (53.47)                                        
 26 Evans, Simone M           13 Barracudas-MR        1:41.64    1:40.71        
                  47.42     1:40.71 (53.29)                                        
 27 Schlissel, Carleigh S     13 SSL-MR               1:38.35    1:43.88        
                  48.42     1:43.88 (55.46)                                        
 28 Ho, Liana N               13 SSL-MR               1:54.00    2:00.70        
                  55.98   2:00.70 (1:04.72)                                        
 29 Wolff, Cristen M          13 MWSC-MR              1:45.89    2:09.52        
                  59.45   2:09.52 (1:10.07)                                        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:37.06   12/4/2011 Jessica A Crumm, Aqua Gems                 
                2:40.59  14&U ZQ
                2:42.99  14&U JO
                2:56.99  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Armistead, Allison H      13 VAC-MR               2:58.15    2:53.98 SILV   
                  37.61     1:22.43 (44.82)     2:08.04 (45.61)     2:53.98 (45.94)
  2 Kocik, Jacqueline B       14 NDAC-MR              2:54.86    2:56.68 SILV   
                  41.57     1:26.86 (45.29)     2:13.21 (46.35)     2:56.68 (43.47)
  3 Storrs, Mackenzie E       13 NDAC-MR              3:02.00    2:59.72        
                  41.05     1:26.65 (45.60)     2:13.46 (46.81)     2:59.72 (46.26)
  4 Trevena, Olivia E         13 NDAC-MR              3:01.91    3:00.16        
                  41.60     1:27.99 (46.39)     2:14.36 (46.37)     3:00.16 (45.80)
  5 Sanford, Lauren E         13 NDAC-MR                   NT    3:02.22        
                  40.71     1:26.89 (46.18)     2:14.62 (47.73)     3:02.22 (47.60)
  6 Dickman, Mackenzie        13 VAC-MR               2:58.34    3:02.67        
                  40.09     1:26.85 (46.76)     2:15.25 (48.40)     3:02.67 (47.42)
  7 Beamish, Keegan J         13 MVA-MR               3:00.87    3:07.76        
                  42.04     1:30.45 (48.41)     2:20.79 (50.34)     3:07.76 (46.97)
  8 Satriano, Delia           13 VAC-MR               3:00.00    3:09.43        
                  42.24     1:30.67 (48.43)     2:20.01 (49.34)     3:09.43 (49.42)
  9 Monica, Amelia C          14 RA-MR                3:05.85    3:09.85        
                  43.82     1:32.27 (48.45)     2:21.33 (49.06)     3:09.85 (48.52)
 10 Evans, Amelia J           13 RA-MR                3:06.55    3:10.95        
                  42.93     1:32.93 (50.00)     2:22.62 (49.69)     3:10.95 (48.33)
 11 Dewhurst, Julia J         13 DA-MR                3:00.55    3:15.61        
                  44.86     1:34.61 (49.75)     2:26.01 (51.40)     3:15.61 (49.60)
 12 Ottman, Sydney M          13 NDAC-MR                   NT    3:15.82        
                  44.85     1:34.75 (49.90)     2:25.33 (50.58)     3:15.82 (50.49)
 
Girls 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:05.23   12/4/2010 Ameera Bhanji, MSC-MR                      
                1:05.29  14&U ZQ
                1:05.69  14&U JO
                1:11.59  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galvin, Kate H            14 SSL-MR               1:05.90    1:05.58 JO     
                  31.33     1:05.58 (34.25)                                        
  2 Garcia, Naihomy T         13 VAC-MR               1:08.57    1:12.83        
                  33.65     1:12.83 (39.18)                                        
  3 Signore, Maia A           14 SSL-MR               1:17.64    1:14.55        
                  35.72     1:14.55 (38.83)                                        
  4 Dewhurst, Julia J         13 DA-MR                1:10.58    1:15.00        
                  35.90     1:15.00 (39.10)                                        
  5 Ebner, Jessica M          14 MWSC-MR              1:13.82    1:18.14        
                  35.50     1:18.14 (42.64)                                        
  6 Trubiano, Alexa R         14 SSL-MR               1:12.69    1:18.68        
                  35.62     1:18.68 (43.06)                                        
  7 Satriano, Delia           13 VAC-MR               1:20.32    1:20.99        
                  37.59     1:20.99 (43.40)                                        
  8 Donachie, Kayleigh D      13 VAC-MR               1:24.74    1:26.20        
                  38.33     1:26.20 (47.87)                                        
  9 Mayerhauser, Leah E       12 DA-MR                1:25.30    1:26.67        
                  38.55     1:26.67 (48.12)                                        
 10 Nicholas, Cayla           11 DA-MR                1:28.15    1:30.98        
                  39.93     1:30.98 (51.05)                                        
 11 Brown, Kaitlyn E          14 SSL-MR               1:31.19    1:33.05        
                  44.76     1:33.05 (48.29)                                        
 12 Quinn, Chloe L            13 SSL-MR               1:33.99    1:37.28        
                  41.46     1:37.28 (55.82)                                        
 13 Shpak, Olivia G           13 RA-MR                1:43.06    1:40.46        
                  47.53     1:40.46 (52.93)                                        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   2:19.44   12/4/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
                2:25.79  14&U ZQ
                2:30.99  14&U JO
                2:36.59  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galvin, Kate H            14 SSL-MR               2:32.59    2:28.36 JO     
                  32.35     1:09.84 (37.49)     1:48.98 (39.14)     2:28.36 (39.38)
  2 Carousso, Melissa G       13 RA-MR                2:40.70    2:39.02        
                  34.62     1:14.87 (40.25)     1:57.82 (42.95)     2:39.02 (41.20)
  3 Skoglund, Emma G          14 SSL-MR               2:49.26    2:51.57        
                  35.36     1:19.63 (44.27)     2:05.38 (45.75)     2:51.57 (46.19)
  4 Evans, Amelia J           13 RA-MR                3:38.58    3:27.45        
                  41.63     1:32.50 (50.87)     2:30.92 (58.42)     3:27.45 (56.53)
 
Girls 14 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:15.59   12/5/2010 Jinan M Andrews, Aqua Gems-MR              
                2:21.99  14&U ZQ
                2:22.49  14&U JO
                2:41.79  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Armistead, Allison H      13 VAC-MR               2:33.70    2:30.65 SILV   
                  34.30     1:12.42 (38.12)     1:56.73 (44.31)     2:30.65 (33.92)
  2 Dickman, Mackenzie        13 VAC-MR               2:32.77    2:30.68 SILV   
                  32.46     1:10.20 (37.74)     1:54.98 (44.78)     2:30.68 (35.70)
  3 Amaro, Isabella L         13 NDAC-MR              2:31.88    2:32.82 SILV   
                  32.84     1:10.75 (37.91)     1:57.19 (46.44)     2:32.82 (35.63)
  4 Hagemaster, Marie E       13 Unmwsc-MR            2:43.20    2:37.36 SILV   
                  36.28     1:15.52 (39.24)     2:02.84 (47.32)     2:37.36 (34.52)
  5 Kocik, Jacqueline B       14 NDAC-MR              2:55.24    2:39.65 SILV   
                  34.61     1:18.12 (43.51)     2:03.87 (45.75)     2:39.65 (35.78)
  6 Storrs, Mackenzie E       13 NDAC-MR              2:46.71    2:40.43 SILV   
                  35.03     1:17.31 (42.28)     2:02.57 (45.26)     2:40.43 (37.86)
  7 Monica, Amelia C          14 RA-MR                2:43.40    2:41.41 SILV   
                  34.97     1:14.98 (40.01)     2:03.61 (48.63)     2:41.41 (37.80)
  8 Trubiano, Alexa R         14 SSL-MR               2:42.95    2:42.80        
                  36.69     1:18.24 (41.55)     2:05.68 (47.44)     2:42.80 (37.12)
  9 Canavan, Katherine L      13 VAC-MR               2:41.02    2:43.35        
                  36.30     1:17.72 (41.42)     2:05.99 (48.27)     2:43.35 (37.36)
 10 Dewhurst, Julia J         13 DA-MR                2:37.96    2:47.05        
                  36.33     1:18.01 (41.68)     2:08.63 (50.62)     2:47.05 (38.42)
 11 Davis, Maggie A           13 SSL-MR               2:46.88    2:48.60        
                  35.40     1:18.06 (42.66)     2:09.34 (51.28)     2:48.60 (39.26)
 12 Beamish, Keegan J         13 MVA-MR               2:50.05    2:49.88        
                  37.61     1:23.14 (45.53)     2:09.79 (46.65)     2:49.88 (40.09)
 13 Mayerhauser, Leah E       12 DA-MR                3:08.36    2:56.90        
                  37.14     1:20.44 (43.30)     2:17.01 (56.57)     2:56.90 (39.89)
 14 Spina, Vanessa            14 MVA-MR               2:56.97    2:59.41        
                  38.35     1:24.93 (46.58)     2:20.51 (55.58)     2:59.41 (38.90)
 15 Quinn, Chloe L            13 SSL-MR               2:59.42    3:04.46        
                  41.58     1:29.00 (47.42)     2:23.96 (54.96)     3:04.46 (40.50)
 16 Nicholas, Cayla           11 DA-MR                2:54.58    3:04.62        
                  39.74     1:27.65 (47.91)     2:24.08 (56.43)     3:04.62 (40.54)
 17 Brown, Kaitlyn E          14 SSL-MR               3:05.26    3:05.27        
                  44.46     1:28.23 (43.77)     2:23.94 (55.71)     3:05.27 (41.33)
 18 Schlissel, Carleigh S     13 SSL-MR               3:03.94    3:08.44        
                  41.59     1:29.04 (47.45)     2:27.50 (58.46)     3:08.44 (40.94)
 19 Shpak, Olivia G           13 RA-MR                3:19.77    3:10.49        
                  43.53     1:32.32 (48.79)     2:31.47 (59.15)     3:10.49 (39.02)
 20 Ho, Liana N               13 SSL-MR               3:34.50    3:39.37        
                  45.52     1:36.54 (51.02)   2:47.62 (1:11.08)     3:39.37 (51.75)
 -- Donachie, Kayleigh D      13 VAC-MR               2:56.53         DQ        
      One hand touch - fly
                  38.34     1:22.44 (44.10)     2:16.57 (54.13)          DQ (40.39)
 
Girls 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   4:52.81   12/4/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
                4:59.99  14&U ZQ
                5:06.99  14&U JO
                5:25.99  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carousso, Melissa G       13 RA-MR                5:16.32    5:23.59 SILV   
                  35.69     1:15.47 (39.78)     1:58.54 (43.07)     2:40.24 (41.70)
        3:27.09 (46.85)     4:15.43 (48.34)     4:50.08 (34.65)     5:23.59 (33.51)
  2 Satriano, Delia           13 VAC-MR               5:55.00    5:47.57        
                  37.86     1:24.15 (46.29)     2:07.70 (43.55)     2:50.94 (43.24)
        3:39.59 (48.65)     4:30.84 (51.25)     5:10.05 (39.21)     5:47.57 (37.52)
  3 Evans, Amelia J           13 RA-MR                6:37.48    6:32.04        
                  45.06     1:40.29 (55.23)     2:30.67 (50.38)     3:19.99 (49.32)
        4:11.65 (51.66)     5:03.65 (52.00)     5:48.74 (45.09)     6:32.04 (43.30)
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   25.66    1/3/2015 Caroline E Murphy, HAWK -AD                  
                25.69  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Naima J          17 NDAC-MR                25.09      26.41        
  2 Patierno, Ashley J        15 NDAC-MR                26.29      26.99        
  3 Rocks, Grace E            15 MWSC-MR                26.31      27.49        
  4 Rendon, Jazmin            17 NDAC-MR                26.70      27.76        
  5 Boldrin, Emily N          15 VAC-MR                 26.25      27.97        
  6 Carmody, Erin A           17 VAC-MR                 26.88      28.06        
  7 Bubel, Annie C            17 NDAC-MR                28.11      28.13        
  8 Elwood, Kylie M           16 RA-MR                  28.68      28.14        
  9 Modafferi, Mia            15 NDAC-MR                26.30      28.42        
  9 Diehl, Amber M            15 NDAC-MR                26.28      28.42        
 11 Liddy, Samantha H         16 SSL-MR                 28.19      29.00        
 12 Sistare, Kate M           18 NDAC-MR                28.39      29.02        
 13 Carey, Kelly A            17 SSL-MR                 27.23      29.05        
 14 Schnell, Ally P           15 SSL-MR                 29.05      29.22        
 15 Cavotti, Emily C          15 NDAC-MR                27.32      29.32        
 16 Campagna, Hannah M        15 NDAC-MR                28.17      29.36        
 17 Sanchez, Justine A        16 VAC-MR                 28.00      29.55        
 18 Madden, Mikayla A         16 SSL-MR                 29.61      29.70        
 19 Capalbo, Nicolette E      17 SSL-MR                 30.04      30.02        
 20 Berkowitz, Madison P      15 SSL-MR                 29.40      30.13        
 21 Bubel, Emily T            15 NDAC-MR                30.27      30.17        
 22 Duffner, Maggie T         15 MWSC-MR                29.95      30.63        
 23 Kivlehan, Mary T          15 MWSC-MR                31.57      31.29        
 24 Patierno, Katelyn J       17 NDAC-MR                30.55      31.68        
 25 McInerney, Emma A         15 MWSC-MR                32.26      31.95        
 26 Tucker, Charlotte         15 RA-MR                  32.79      32.30        
 27 Orientale, Julia          15 RA-MR                  34.35      34.90        
 28 VanderWaal, Olivia E      15 SSL-MR                 35.05      37.74        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   56.42   12/5/2010 Samantha L Granan, MSC-MR                    
                55.89  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patierno, Ashley J        15 NDAC-MR                58.13      59.98        
                  29.08       59.98 (30.90)                                        
  2 Elwood, Kylie M           16 RA-MR                1:02.16    1:01.16        
                  29.60     1:01.16 (31.56)                                        
  3 Rocks, Grace E            15 MWSC-MR                57.81    1:01.32        
                  29.66     1:01.32 (31.66)                                        
  4 Mackrel, Naima J          17 NDAC-MR                55.98    1:01.33        
                  29.05     1:01.33 (32.28)                                        
  5 Bubel, Annie C            17 NDAC-MR              1:01.96    1:01.72        
                  29.68     1:01.72 (32.04)                                        
  6 Behrens, Erin N           15 NDAC-MR              1:00.24    1:02.23        
                  30.08     1:02.23 (32.15)                                        
  7 Ryan, Keela P             15 VAC-MR               1:01.18    1:03.25        
                  30.86     1:03.25 (32.39)                                        
  8 Ho, Penelope L            16 SSL-MR               1:02.62    1:03.41        
                  30.71     1:03.41 (32.70)                                        
  9 Modafferi, Mia            15 NDAC-MR                57.50    1:03.44        
                  30.59     1:03.44 (32.85)                                        
 10 Schnell, Ally P           15 SSL-MR               1:02.17    1:03.52        
                  30.63     1:03.52 (32.89)                                        
 11 Diehl, Amber M            15 NDAC-MR                58.98    1:03.66        
                  30.63     1:03.66 (33.03)                                        
 12 Campagna, Hannah M        15 NDAC-MR              1:03.07    1:04.46        
                  30.52     1:04.46 (33.94)                                        
 13 Sistare, Kate M           18 NDAC-MR                58.66    1:05.21        
                  30.87     1:05.21 (34.34)                                        
 14 Bubel, Emily T            15 NDAC-MR              1:05.57    1:05.55        
                  31.79     1:05.55 (33.76)                                        
 15 Garcia, Samantha M        15 SSL-MR               1:03.60    1:05.57        
                  31.63     1:05.57 (33.94)                                        
 16 Sanchez, Justine A        16 VAC-MR               1:03.36    1:05.65        
                  31.59     1:05.65 (34.06)                                        
 17 Madden, Mikayla A         16 SSL-MR                 59.74    1:05.79        
                  31.16     1:05.79 (34.63)                                        
 18 Shea, Kayla               17 SSL-MR               1:04.38    1:06.87        
                  32.07     1:06.87 (34.80)                                        
 19 Capalbo, Nicolette E      17 SSL-MR               1:04.16    1:06.97        
                  32.40     1:06.97 (34.57)                                        
 20 Berkowitz, Madison P      15 SSL-MR               1:05.26    1:07.15        
                  31.93     1:07.15 (35.22)                                        
 21 Cavotti, Emily C          15 NDAC-MR              1:03.65    1:08.09        
                  32.18     1:08.09 (35.91)                                        
 22 McInerney, Emma A         15 MWSC-MR              1:11.40    1:09.44        
                  33.55     1:09.44 (35.89)                                        
 23 LoSauro, Kaitlin N        15 MVA-MR               1:07.17    1:10.45        
                  33.93     1:10.45 (36.52)                                        
 24 Kivlehan, Mary T          15 MWSC-MR              1:08.90    1:11.78        
                  34.44     1:11.78 (37.34)                                        
 25 Tucker, Charlotte         15 RA-MR                1:14.13    1:12.65        
                  34.43     1:12.65 (38.22)                                        
 26 Pietraszka, Sarah G       16 MVA-MR               1:08.21    1:13.94        
                  35.23     1:13.94 (38.71)                                        
 27 Patierno, Katelyn J       17 NDAC-MR              1:08.93    1:14.64        
                  35.58     1:14.64 (39.06)                                        
 28 Orientale, Julia          15 RA-MR                1:19.31    1:18.34        
                  37.36     1:18.34 (40.98)                                        
 29 VanderWaal, Olivia E      15 SSL-MR               1:21.51    1:25.96        
                  40.44     1:25.96 (45.52)                                        
 -- Carmody, Erin A           17 VAC-MR                 56.26         DQ        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:00.09   12/3/2011 Carly E Watson, MSC  -MR                   
                1:59.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmody, Erin A           17 VAC-MR               2:00.44    2:06.75        
                  29.36     1:01.05 (31.69)     1:34.01 (32.96)     2:06.75 (32.74)
  2 Elwood, Kylie M           16 RA-MR                2:14.40    2:11.45        
                  31.15     1:04.27 (33.12)     1:38.00 (33.73)     2:11.45 (33.45)
  3 Patierno, Ashley J        15 NDAC-MR              2:09.75    2:15.87        
                  31.02     1:04.84 (33.82)     1:40.52 (35.68)     2:15.87 (35.35)
  4 Ryan, Keela P             15 VAC-MR               2:10.82    2:16.85        
                  31.29     1:05.97 (34.68)     1:41.82 (35.85)     2:16.85 (35.03)
  5 Garcia, Samantha M        15 SSL-MR               2:12.67    2:17.19        
                  32.74     1:07.51 (34.77)     1:42.76 (35.25)     2:17.19 (34.43)
  6 Sistare, Kate M           18 NDAC-MR              2:19.32    2:17.27        
                  31.42     1:05.97 (34.55)     1:41.56 (35.59)     2:17.27 (35.71)
  7 Diehl, Amber M            15 NDAC-MR              2:11.42    2:18.58        
                  31.10     1:06.21 (35.11)     1:42.63 (36.42)     2:18.58 (35.95)
  8 Capalbo, Nicolette E      17 SSL-MR               2:19.32    2:19.07        
                  32.01     1:06.98 (34.97)     1:43.29 (36.31)     2:19.07 (35.78)
  9 Sanchez, Justine A        16 VAC-MR               2:19.19    2:23.55        
                  32.08     1:08.28 (36.20)     1:46.02 (37.74)     2:23.55 (37.53)
 10 Campagna, Hannah M        15 NDAC-MR              2:21.22    2:24.41        
                  32.71     1:08.51 (35.80)     1:46.36 (37.85)     2:24.41 (38.05)
 11 Berkowitz, Madison P      15 SSL-MR               2:23.35    2:28.02        
                  31.85     1:07.80 (35.95)     1:47.67 (39.87)     2:28.02 (40.35)
 12 McInerney, Emma A         15 MWSC-MR              2:34.58    2:31.26        
                  34.89     1:13.35 (38.46)     1:53.40 (40.05)     2:31.26 (37.86)
 13 Kivlehan, Mary T          15 MWSC-MR              2:29.63    2:31.78        
                  35.42     1:14.86 (39.44)     1:55.97 (41.11)     2:31.78 (35.81)
 14 Patierno, Katelyn J       17 NDAC-MR              2:33.38    2:40.89        
                  36.32     1:17.44 (41.12)     1:59.68 (42.24)     2:40.89 (41.21)
 15 Tucker, Charlotte         15 RA-MR                2:55.15    2:44.69        
                  36.12     1:17.03 (40.91)     2:01.56 (44.53)     2:44.69 (43.13)
 16 Orientale, Julia          15 RA-MR                2:56.48    2:48.74        
                  37.28     1:19.54 (42.26)     2:04.44 (44.90)     2:48.74 (44.30)
 17 VanderWaal, Olivia E      15 SSL-MR               2:48.12    3:05.13        
                  40.36     1:27.69 (47.33)     2:17.02 (49.33)     3:05.13 (48.11)
 
Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   5:19.73   12/3/2011 Carly E Watson, MSC  -MR                   
                5:14.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elwood, Kylie M           16 RA-MR                6:19.49    5:55.25        
                  31.59     1:06.18 (34.59)     1:42.28 (36.10)     2:19.04 (36.76)
        2:55.57 (36.53)     3:31.98 (36.41)     4:08.39 (36.41)     4:44.86 (36.47)
        5:20.68 (35.82)     5:55.25 (34.57)                                        
  2 Behrens, Erin N           15 NDAC-MR              5:51.41    6:01.80        
                  32.74     1:09.14 (36.40)     1:46.13 (36.99)     2:22.75 (36.62)
        2:59.77 (37.02)     3:36.88 (37.11)     4:14.71 (37.83)     4:51.60 (36.89)
        5:28.14 (36.54)     6:01.80 (33.66)                                        
  3 Bubel, Annie C            17 NDAC-MR              5:34.11    6:08.40        
                  32.87     1:08.95 (36.08)     1:46.40 (37.45)     2:24.09 (37.69)
        3:01.41 (37.32)     3:39.73 (38.32)     4:17.65 (37.92)     4:55.41 (37.76)
        5:32.52 (37.11)     6:08.40 (35.88)                                        
  4 Boldrin, Emily N          15 VAC-MR               5:50.00    6:23.70        
                  31.28     1:06.68 (35.40)     1:44.38 (37.70)     2:23.08 (38.70)
        3:02.46 (39.38)     3:43.42 (40.96)     4:24.42 (41.00)     5:04.71 (40.29)
        5:44.95 (40.24)     6:23.70 (38.75)                                        
  5 McInerney, Emma A         15 MWSC-MR              6:51.93    6:48.95        
                  36.29     1:16.45 (40.16)     1:56.96 (40.51)     2:38.25 (41.29)
        3:20.33 (42.08)     4:03.41 (43.08)     4:45.34 (41.93)     5:26.95 (41.61)
        6:08.77 (41.82)     6:48.95 (40.18)                                        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:01.60   12/5/2010 Erica A Vitale, MSC-MR                     
                1:01.69  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Brie M              24 NYAC-MR                59.00      58.08 METS   
                  28.31       58.08 (29.77)                                        
  2 Carmody, Erin A           17 VAC-MR                 59.66    1:04.19        
                  31.13     1:04.19 (33.06)                                        
  3 Mackrel, Naima J          17 NDAC-MR              1:00.73    1:06.34        
                  31.05     1:06.34 (35.29)                                        
  4 Ho, Penelope L            16 SSL-MR               1:05.13    1:06.64        
                  32.17     1:06.64 (34.47)                                        
  5 Patierno, Ashley J        15 NDAC-MR              1:05.28    1:07.64        
                  33.04     1:07.64 (34.60)                                        
  6 Modafferi, Mia            15 NDAC-MR              1:04.44    1:10.42        
                  33.98     1:10.42 (36.44)                                        
  7 Capalbo, Nicolette E      17 SSL-MR               1:04.55    1:10.58        
                  35.00     1:10.58 (35.58)                                        
  8 Rocks, Grace E            15 MWSC-MR              1:08.02    1:11.48        
                  34.70     1:11.48 (36.78)                                        
  9 Schnell, Ally P           15 SSL-MR               1:09.28    1:13.16        
                  35.92     1:13.16 (37.24)                                        
 10 Sistare, Kate M           18 NDAC-MR              1:10.94    1:14.63        
                  37.22     1:14.63 (37.41)                                        
 11 Bubel, Annie C            17 NDAC-MR              1:03.11    1:15.10        
                  36.96     1:15.10 (38.14)                                        
 12 Madden, Mikayla A         16 SSL-MR               1:13.54    1:15.40        
                  36.78     1:15.40 (38.62)                                        
 13 Hamilton, Sophie J        17 SSL-MR               1:16.34    1:15.43        
                  36.72     1:15.43 (38.71)                                        
 14 Behrens, Erin N           15 NDAC-MR              1:08.56    1:15.65        
                  36.75     1:15.65 (38.90)                                        
 15 Ryan, Keela P             15 VAC-MR               1:18.26    1:15.71        
                  37.38     1:15.71 (38.33)                                        
 16 Berkowitz, Madison P      15 SSL-MR               1:18.24    1:16.11        
                  37.17     1:16.11 (38.94)                                        
 17 Cavotti, Emily C          15 NDAC-MR              1:09.85    1:16.23        
                  36.58     1:16.23 (39.65)                                        
 18 Campagna, Hannah M        15 NDAC-MR              1:14.22    1:16.73        
                  37.07     1:16.73 (39.66)                                        
 19 Garcia, Samantha M        15 SSL-MR               1:17.45    1:16.90        
                  37.65     1:16.90 (39.25)                                        
 20 Kivlehan, Mary T          15 MWSC-MR              1:16.70    1:17.29        
                  37.04     1:17.29 (40.25)                                        
 21 Sanchez, Justine A        16 VAC-MR               1:18.02    1:18.00        
                  38.04     1:18.00 (39.96)                                        
 22 Shea, Kayla               17 SSL-MR               1:14.58    1:18.20        
                  37.28     1:18.20 (40.92)                                        
 23 Tucker, Charlotte         15 RA-MR                1:20.81    1:18.97        
                  38.61     1:18.97 (40.36)                                        
 24 Pietraszka, Sarah G       16 MVA-MR               1:19.16    1:23.20        
                  41.21     1:23.20 (41.99)                                        
 25 Patierno, Katelyn J       17 NDAC-MR              1:22.11    1:23.29        
                  41.24     1:23.29 (42.05)                                        
 26 VanderWaal, Olivia E      15 SSL-MR               1:29.60    1:31.08        
                  46.22     1:31.08 (44.86)                                        
 27 Orientale, Julia          15 RA-MR                1:41.41    1:32.77        
                  45.47     1:32.77 (47.30)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:15.80    1/3/2015 Caroline E Murphy, HAWK -AD                
                2:13.49  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, Jazmin            17 NDAC-MR              2:14.69    2:20.88        
                  31.72     1:05.91 (34.19)     1:42.85 (36.94)     2:20.88 (38.03)
  2 Mackrel, Naima J          17 NDAC-MR              2:16.46    2:23.82        
                  33.26     1:09.98 (36.72)     1:48.79 (38.81)     2:23.82 (35.03)
  3 Liddy, Samantha H         16 SSL-MR               2:23.79    2:26.71        
                  34.89     1:11.46 (36.57)     1:48.98 (37.52)     2:26.71 (37.73)
  4 Capalbo, Nicolette E      17 SSL-MR               2:41.60    2:30.11        
                  36.44     1:14.13 (37.69)     1:52.53 (38.40)     2:30.11 (37.58)
  5 Modafferi, Mia            15 NDAC-MR              2:28.21    2:33.52        
                  35.32     1:14.05 (38.73)     1:54.13 (40.08)     2:33.52 (39.39)
  6 Schnell, Ally P           15 SSL-MR               2:28.49    2:38.32        
                  37.07     1:17.02 (39.95)     1:58.21 (41.19)     2:38.32 (40.11)
  7 Duffner, Maggie T         15 MWSC-MR              2:48.60    2:38.65        
                  36.71     1:15.77 (39.06)     1:57.23 (41.46)     2:38.65 (41.42)
  8 Ryan, Keela P             15 VAC-MR               2:40.00    2:40.32        
                  36.64     1:16.77 (40.13)     1:58.90 (42.13)     2:40.32 (41.42)
  9 Ng, Veronica              15 SSL-MR               2:42.35    2:44.88        
                  37.60     1:19.23 (41.63)     2:02.45 (43.22)     2:44.88 (42.43)
 10 Tucker, Charlotte         15 RA-MR                3:00.00    2:52.09        
                  39.09     1:23.25 (44.16)     2:08.86 (45.61)     2:52.09 (43.23)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:11.03   12/3/2011 Colleen E Carroll, WSSC -MR                
                1:11.69  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carey, Kelly A            17 SSL-MR               1:07.87    1:12.43        
                  34.47     1:12.43 (37.96)                                        
  2 Parsons, Kristina M       25 NYAC-MR              1:09.06    1:13.73        
                  34.79     1:13.73 (38.94)                                        
  3 Sistare, Kate M           18 NDAC-MR              1:10.28    1:15.42        
                  35.34     1:15.42 (40.08)                                        
  4 Diehl, Amber M            15 NDAC-MR              1:13.14    1:16.81        
                  35.76     1:16.81 (41.05)                                        
  5 Elwood, Kylie M           16 RA-MR                1:16.87    1:16.97        
                  36.79     1:16.97 (40.18)                                        
  6 Campagna, Hannah M        15 NDAC-MR              1:16.80    1:18.56        
                  37.23     1:18.56 (41.33)                                        
  7 Carmody, Erin A           17 VAC-MR               1:21.25    1:21.03        
                  37.61     1:21.03 (43.42)                                        
  8 Patierno, Katelyn J       17 NDAC-MR              1:15.54    1:21.82        
                  39.04     1:21.82 (42.78)                                        
  9 Modafferi, Mia            15 NDAC-MR              1:15.83    1:22.45        
                  38.97     1:22.45 (43.48)                                        
 10 Schnell, Ally P           15 SSL-MR               1:22.42    1:22.48        
                  39.79     1:22.48 (42.69)                                        
 11 Behrens, Erin N           15 NDAC-MR              1:21.11    1:23.63        
                  39.89     1:23.63 (43.74)                                        
 12 Rocks, Grace E            15 MWSC-MR              1:23.93    1:24.88        
                  39.61     1:24.88 (45.27)                                        
 13 Bubel, Emily T            15 NDAC-MR              1:25.06    1:24.96        
                  41.03     1:24.96 (43.93)                                        
 14 Orientale, Julia          15 RA-MR                1:29.29    1:28.52        
                  41.41     1:28.52 (47.11)                                        
 15 Garcia, Samantha M        15 SSL-MR               1:27.47    1:29.88        
                  42.88     1:29.88 (47.00)                                        
 16 Duffner, Maggie T         15 MWSC-MR              1:26.11    1:30.45        
                  44.43     1:30.45 (46.02)                                        
 17 Madden, Mikayla A         16 SSL-MR               1:34.96    1:31.08        
                  43.31     1:31.08 (47.77)                                        
 18 Ng, Veronica              15 SSL-MR               1:32.49    1:35.74        
                  45.07     1:35.74 (50.67)                                        
 19 Kivlehan, Mary T          15 MWSC-MR              1:33.23    1:36.09        
                  44.63     1:36.09 (51.46)                                        
 20 VanderWaal, Olivia E      15 SSL-MR               1:41.39    1:39.31        
                  47.81     1:39.31 (51.50)                                        
 20 Tucker, Charlotte         15 RA-MR                1:38.47    1:39.31        
                  47.30     1:39.31 (52.01)                                        
 -- Berkowitz, Madison P      15 SSL-MR               1:26.08         DQ        
      False start
                  39.86          DQ (45.90)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:36.55   12/4/2011 Colleen E Carroll, WSSC -MR                
                2:35.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carey, Kelly A            17 SSL-MR               2:33.83    2:39.93        
                  37.18     1:17.96 (40.78)     1:58.82 (40.86)     2:39.93 (41.11)
  2 Elwood, Kylie M           16 RA-MR                2:44.09    2:46.77        
                  36.67     1:18.36 (41.69)     2:01.76 (43.40)     2:46.77 (45.01)
  3 Sistare, Kate M           18 NDAC-MR              2:37.97    2:46.87        
                  37.53     1:19.63 (42.10)     2:02.87 (43.24)     2:46.87 (44.00)
  4 Modafferi, Mia            15 NDAC-MR              2:49.86    2:55.62        
                  39.09     1:23.53 (44.44)     2:09.38 (45.85)     2:55.62 (46.24)
  5 Patierno, Katelyn J       17 NDAC-MR              2:47.59    2:56.34        
                  40.32     1:25.38 (45.06)     2:10.93 (45.55)     2:56.34 (45.41)
  6 Shea, Kayla               17 SSL-MR               2:55.18    3:01.04        
                  39.52     1:25.61 (46.09)     2:13.46 (47.85)     3:01.04 (47.58)
  7 Berkowitz, Madison P      15 SSL-MR               3:05.87    3:04.05        
                  40.79     1:26.19 (45.40)     2:14.64 (48.45)     3:04.05 (49.41)
  8 Garcia, Samantha M        15 SSL-MR               3:04.08    3:09.03        
                  43.11     1:31.53 (48.42)     2:20.74 (49.21)     3:09.03 (48.29)
  9 Orientale, Julia          15 RA-MR                3:28.70    3:17.94        
                  44.27     1:34.56 (50.29)     2:26.91 (52.35)     3:17.94 (51.03)
 10 LoSauro, Kaitlin N        15 MVA-MR               3:30.53    3:19.48        
                  44.73     1:35.64 (50.91)     2:28.20 (52.56)     3:19.48 (51.28)
 11 Hamilton, Sophie J        17 SSL-MR               3:14.15    3:19.81        
                  46.06     1:36.65 (50.59)     2:28.86 (52.21)     3:19.81 (50.95)
 12 Tucker, Charlotte         15 RA-MR                3:30.00    3:30.73        
                  46.32     1:39.91 (53.59)     2:35.98 (56.07)     3:30.73 (54.75)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:00.12   12/3/2011 Carly E Watson, MSC  -MR                   
                1:01.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Naima J          17 NDAC-MR              1:00.36    1:05.48        
                  29.07     1:05.48 (36.41)                                        
  2 Behrens, Erin N           15 NDAC-MR              1:04.16    1:09.09        
                  32.53     1:09.09 (36.56)                                        
  3 Schnell, Ally P           15 SSL-MR                    NT    1:09.83        
                  33.20     1:09.83 (36.63)                                        
  4 Bubel, Emily T            15 NDAC-MR              1:05.90    1:10.00        
                  33.38     1:10.00 (36.62)                                        
  5 Bubel, Annie C            17 NDAC-MR              1:11.41    1:12.13        
                  33.53     1:12.13 (38.60)                                        
  6 Liddy, Samantha H         16 SSL-MR               1:11.89    1:12.99        
                  33.58     1:12.99 (39.41)                                        
  7 Rocks, Grace E            15 MWSC-MR              1:21.78    1:13.71        
                  32.67     1:13.71 (41.04)                                        
  8 Cavotti, Emily C          15 NDAC-MR              1:13.86    1:15.98        
                  33.95     1:15.98 (42.03)                                        
  9 Madden, Mikayla A         16 SSL-MR               1:15.69    1:16.42        
                  35.41     1:16.42 (41.01)                                        
 10 Garcia, Samantha M        15 SSL-MR               1:14.89    1:17.07        
                  35.78     1:17.07 (41.29)                                        
 11 Sanchez, Justine A        16 VAC-MR               1:19.72    1:21.29        
                  36.77     1:21.29 (44.52)                                        
 12 Kivlehan, Mary T          15 MWSC-MR              1:21.93    1:25.23        
                  41.55     1:25.23 (43.68)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.77   12/5/2010 Erica A Vitale, MSC-MR                     
                2:18.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Behrens, Erin N           15 NDAC-MR              2:31.66    2:34.02        
                  33.28     1:10.76 (37.48)     1:51.36 (40.60)     2:34.02 (42.66)
  2 Bubel, Emily T            15 NDAC-MR              2:32.06    2:34.63        
                  34.73     1:12.82 (38.09)     1:53.87 (41.05)     2:34.63 (40.76)
  3 Capalbo, Nicolette E      17 SSL-MR               2:36.87    2:45.93        
                  36.09     1:19.23 (43.14)     2:02.24 (43.01)     2:45.93 (43.69)
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:16.99   12/4/2011 Katriona N Blezy, Aqua Gems                
                2:15.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Naima J          17 NDAC-MR              2:22.74    2:25.38        
                  31.28     1:08.00 (36.72)     1:52.53 (44.53)     2:25.38 (32.85)
  2 Liddy, Samantha H         16 SSL-MR               2:22.85    2:27.31        
                  33.54     1:10.71 (37.17)     1:53.48 (42.77)     2:27.31 (33.83)
  3 Elwood, Kylie M           16 RA-MR                2:30.11    2:29.74        
                  34.77     1:13.64 (38.87)     1:55.17 (41.53)     2:29.74 (34.57)
  4 Diehl, Amber M            15 NDAC-MR              2:32.81    2:32.94        
                  32.09     1:12.69 (40.60)     1:58.37 (45.68)     2:32.94 (34.57)
  5 Bubel, Emily T            15 NDAC-MR              2:28.55    2:33.78        
                  32.98     1:13.01 (40.03)     1:57.30 (44.29)     2:33.78 (36.48)
  6 Schnell, Ally P           15 SSL-MR               2:30.54    2:33.86        
                  34.31     1:12.67 (38.36)     1:59.34 (46.67)     2:33.86 (34.52)
  7 Rocks, Grace E            15 MWSC-MR              2:34.46    2:34.00        
                  33.04     1:12.98 (39.94)     1:59.63 (46.65)     2:34.00 (34.37)
  8 Bubel, Annie C            17 NDAC-MR              2:39.37    2:36.69        
                  33.36     1:13.42 (40.06)     2:00.46 (47.04)     2:36.69 (36.23)
  9 Ho, Penelope L            16 SSL-MR               2:38.51    2:37.44        
                  34.76     1:10.46 (35.70)     2:01.80 (51.34)     2:37.44 (35.64)
 10 Ryan, Keela P             15 VAC-MR               2:38.74    2:41.01        
                  33.09     1:14.85 (41.76)     2:05.39 (50.54)     2:41.01 (35.62)
 11 Madden, Mikayla A         16 SSL-MR               2:40.34    2:41.53        
                  36.48     1:16.87 (40.39)     2:06.55 (49.68)     2:41.53 (34.98)
 12 Hamilton, Sophie J        17 SSL-MR               2:44.21    2:45.81        
                  36.96     1:17.18 (40.22)     2:08.97 (51.79)     2:45.81 (36.84)
 13 Kivlehan, Mary T          15 MWSC-MR              2:54.06    2:49.69        
                  37.86     1:18.65 (40.79)     2:12.93 (54.28)     2:49.69 (36.76)
 14 Sanchez, Justine A        16 VAC-MR               2:44.21    2:49.88        
                  36.82     1:19.60 (42.78)     2:14.52 (54.92)     2:49.88 (35.36)
 15 Tucker, Charlotte         15 RA-MR                3:11.54    2:53.43        
                  36.65     1:19.24 (42.59)     2:13.12 (53.88)     2:53.43 (40.31)
 16 Pietraszka, Sarah G       16 MVA-MR               2:50.05    2:55.85        
                  37.98     1:20.92 (42.94)     2:16.11 (55.19)     2:55.85 (39.74)
 17 LoSauro, Kaitlin N        15 MVA-MR               2:46.26    2:58.31        
                  37.31     1:24.00 (46.69)     2:16.85 (52.85)     2:58.31 (41.46)
 18 VanderWaal, Olivia E      15 SSL-MR               3:17.84    3:10.25        
                  43.04     1:30.01 (46.97)     2:23.94 (53.93)     3:10.25 (46.31)
 
Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   4:51.07   12/4/2011 Carly E Watson, MSC  -MR                   
                4:47.49  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elwood, Kylie M           16 RA-MR                5:41.52    5:23.36        
                  36.60     1:18.76 (42.16)     2:00.37 (41.61)     2:41.15 (40.78)
        3:26.65 (45.50)     4:11.94 (45.29)     4:49.19 (37.25)     5:23.36 (34.17)
 
Girls Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:43.86   12/4/2011 MARIST SWIM CLUB                           
                         C Jackson, I Elcott, K Ullinger, C Watson         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:44.36    1:46.80        
     1) Patierno, Ashley J 15           2) Modafferi, Mia 15              
     3) Diehl, Amber M 15               4) Mackrel, Naima J 17            
                  26.51       53.87 (27.36)     1:20.59 (26.72)     1:46.80 (26.21)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:47.63    1:53.28        
     1) Bubel, Annie C 17               2) Cavotti, Emily C 15            
     3) Sistare, Kate M 18              4) Behrens, Erin N 15             
                  28.56       57.34 (28.78)     1:25.69 (28.35)     1:53.28 (27.59)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:51.48    1:55.07        
     1) Carey, Kelly A 17               2) Ho, Penelope L 16              
     3) Schnell, Ally P 15              4) Liddy, Samantha H 16           
                  28.37       57.53 (29.16)     1:26.63 (29.10)     1:55.07 (28.44)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         1:56.87    1:57.57        
     1) Berkowitz, Madison P 15         2) Capalbo, Nicolette E 17        
     3) Garcia, Samantha M 15           4) Madden, Mikayla A 16           
                  29.38       59.28 (29.90)     1:28.19 (28.91)     1:57.57 (29.38)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'            1:51.57    2:00.30        
     1) Trevena, Olivia E 13            2) Patierno, Katelyn J 17         
     3) Bubel, Emily T 15               4) Campagna, Hannah M 15          
                  31.46     1:02.91 (31.45)     1:32.14 (29.23)     2:00.30 (28.16)
 
Girls Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:57.34   12/4/2010 Marist                                     
                         J.Aiello, S.Granan, E.Vitale, E.Carlino           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:42.44    1:59.56        
     1) Rendon, Jazmin 17               2) Sistare, Kate M 18             
     3) Mackrel, Naima J 17             4) Diehl, Amber M 15              
                  30.90     1:04.44 (33.54)     1:32.72 (28.28)     1:59.56 (26.84)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:49.08    2:04.32        
     1) Patierno, Ashley J 15           2) Campagna, Hannah M 15          
     3) Behrens, Erin N 15              4) Modafferi, Mia 15              
                  31.22     1:06.60 (35.38)     1:36.53 (29.93)     2:04.32 (27.79)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:06.98    2:05.93        
     1) Schnell, Ally P 15              2) Carey, Kelly A 17              
     3) Capalbo, Nicolette E 17         4) Liddy, Samantha H 16           
                  34.34     1:07.90 (33.56)     1:38.33 (30.43)     2:05.93 (27.60)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'            1:51.11    2:12.11        
     1) Cavotti, Emily C 15             2) Patierno, Katelyn J 17         
     3) Bubel, Emily T 15               4) Bubel, Annie C 17              
                  34.98     1:12.57 (37.59)     1:43.34 (30.77)     2:12.11 (28.77)
  5 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:17.01    2:15.05        
     1) Ng, Amanda 12                   2) Berkowitz, Madison P 15        
     3) Madden, Mikayla A 16            4) Garcia, Samantha M 15          
                  35.41     1:13.02 (37.61)     1:45.88 (32.86)     2:15.05 (29.17)
  6 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'            2:22.62    2:16.07        
     1) Duffner, Maggie T 15            2) Rocks, Grace E 15              
     3) Ebner, Jessica M 14             4) Kivlehan, Mary T 15            
                  34.67     1:12.70 (38.03)     1:44.58 (31.88)     2:16.07 (31.49)
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   17.36   12/5/2010 David Rendon, NDAC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorner, Benjamin R         8 NDAC-MR                18.26      16.08        
  2 Perillo, Austin J          7 DA-MR                  19.53      17.45        
  3 Variano, Matty or Matthe   7 RA-MR                  18.65      18.30        
  4 Arthur-Mensah, Kweku E     8 DA-MR                  35.06      19.07        
  5 Ruiz, Nathaniel R          8 DA-MR                  19.30      19.79        
  6 Boyd, Mack C               8 NDAC-MR                22.02      20.13        
  7 Sanchez, Luke              8 VAC-MR                 19.68      20.20        
  8 DaSilva, Nicholas          8 MVA-MR                 21.26      20.42        
  9 Meddaugh, Brock W          8 NDAC-MR                24.07      20.75        
 10 Capper, Gavin              7 MVA-MR                 22.62      21.62        
 11 Trombetta, Luke S          8 RA-MR                  21.63      21.66        
 12 Farrell, Callum A          7 NYSA-MR                23.00      22.04        
 13 Hoffman, Ethan T           8 RA-MR                  22.45      24.26        
 14 Frangione, Jake            7 VAC-MR                 23.43      24.46        
 15 Patterson, Matthieu        7 MVA-MR                 21.12      24.85        
 16 Pociask, Joseph V          8 NDAC-MR                29.32      26.39        
 17 Osullivan, Sam M           8 NDAC-MR                   NT      26.93        
 18 Hyman, James N             8 SSL-MR                 30.16      28.02        
 19 Payne, William M           8 RA-MR                1:05.00      30.09        
 20 Dewhurst, Jesse W          6 DA-MR                  32.13      30.51        
 21 Dorner, Declan M           6 NDAC-MR                41.57      34.05        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   36.00   12/3/2011 David Rendon, NDAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Button, Sam M              8 NDAC-MR                41.00      38.40        
  2 Dorner, Benjamin R         8 NDAC-MR                38.19      38.75        
  3 Perillo, Austin J          7 DA-MR                  42.02      39.39        
  4 DaSilva, Nicholas          8 MVA-MR                 41.85      42.75        
  5 Arthur-Mensah, Kweku E     8 DA-MR                  46.32      43.01        
  6 Variano, Matty or Matthe   7 RA-MR                  42.55      43.30        
  7 Sanchez, Luke              8 VAC-MR                 45.66      43.59        
  8 Rounds, Gavin M            8 VAC-MR                 44.68      44.22        
  9 Patterson, Matthieu        7 MVA-MR                 46.44      47.75        
 10 Capper, Gavin              7 MVA-MR                 49.59      47.95        
 11 Meddaugh, Brock W          8 NDAC-MR                52.44      49.17        
 12 Boyd, Mack C               8 NDAC-MR                   NT      50.45        
 13 Munn, Campbell F           8 NDAC-MR              1:04.78      50.48        
 14 Trombetta, Luke S          8 RA-MR                  49.92      51.91        
 15 Hoffman, Ethan T           8 RA-MR                  48.09      53.98        
 16 Osullivan, Sam M           8 NDAC-MR                   NT      58.10        
 17 Pociask, Joseph V          8 NDAC-MR                   NT    1:00.55        
 18 Eskicioglu, Lucas          8 MVA-MR               1:15.14    1:01.30        
 19 Hyman, James N             8 SSL-MR                 58.41    1:06.41        
 20 Payne, William M           8 RA-MR                  57.15    1:11.52        
 21 Dewhurst, Jesse W          6 DA-MR                1:08.98    1:11.98        
 22 Dorner, Declan M           6 NDAC-MR                   NT    1:23.92        
 23 Insdorf, Joshua C          7 MWSC-MR              1:00.89    1:52.36        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:34.97   12/4/2010 Fernando Lavariega, NDAC-MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruno, Nicholas J          8 MWSC-MR              1:25.58    1:19.73        
                  37.35     1:19.73 (42.38)                                        
  2 Button, Sam M              8 NDAC-MR                   NT    1:28.96        
                  41.47     1:28.96 (47.49)                                        
  3 Dorner, Benjamin R         8 NDAC-MR              1:31.39    1:30.35        
                  41.24     1:30.35 (49.11)                                        
  4 Ruiz, Nathaniel R          8 DA-MR                1:38.19    1:33.88        
                  46.85     1:33.88 (47.03)                                        
  5 Perillo, Austin J          7 DA-MR                1:36.48    1:34.07        
                  45.34     1:34.07 (48.73)                                        
  6 Rounds, Gavin M            8 VAC-MR               1:35.00    1:37.32        
                  44.71     1:37.32 (52.61)                                        
  7 Trombetta, Luke S          8 RA-MR                1:48.80    1:50.28        
                  51.61     1:50.28 (58.67)                                        
 -- Dewhurst, Jesse W          6 DA-MR                2:24.00         DQ        
      False start
                1:07.43        DQ (1:18.10)                                        
 -- Variano, Matty or Matthe   7 RA-MR                1:37.46         DQ        
      False start
                  46.41          DQ (55.80)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   19.24   12/4/2011 David Rendon, NDAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perillo, Austin J          7 DA-MR                  22.25      21.34        
  2 Ruiz, Nathaniel R          8 DA-MR                  21.98      22.19        
  3 Trombetta, Luke S          8 RA-MR                  24.83      23.00        
  4 Variano, Matty or Matthe   7 RA-MR                  22.75      23.40        
  5 Sanchez, Luke              8 VAC-MR                 22.57      23.67        
  6 DaSilva, Nicholas          8 MVA-MR                 26.10      24.08        
  7 Insdorf, Joshua C          7 MWSC-MR                35.89      24.23        
  8 Hoffman, Ethan T           8 RA-MR                  23.11      24.27        
  9 Button, Sam M              8 NDAC-MR                25.20      24.52        
 10 Patterson, Matthieu        7 MVA-MR                 25.37      24.64        
 11 Meddaugh, Brock W          8 NDAC-MR                27.72      25.17        
 12 Arthur-Mensah, Kweku E     8 DA-MR                  44.28      25.36        
 13 Boyd, Mack C               8 NDAC-MR                24.85      25.49        
 14 Capper, Gavin              7 MVA-MR                 25.89      26.89        
 15 Osullivan, Sam M           8 NDAC-MR                   NT      27.48        
 16 Frangione, Jake            7 VAC-MR                 27.78      28.10        
 17 Hyman, James N             8 SSL-MR                 34.16      29.11        
 18 Payne, William M           8 RA-MR                1:05.00      29.82        
 19 Dewhurst, Jesse W          6 DA-MR                  31.55      30.92        
 20 Pociask, Joseph V          8 NDAC-MR                42.58      34.51        
 21 Dorner, Declan M           6 NDAC-MR                49.59      40.59        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   41.58   12/3/2011 David Rendon, NDAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruno, Nicholas J          8 MWSC-MR                44.44      43.14        
  2 Dorner, Benjamin R         8 NDAC-MR                46.07      45.86        
  3 Ruiz, Nathaniel R          8 DA-MR                  48.50      48.95        
  4 Button, Sam M              8 NDAC-MR                59.75      50.12        
  5 Variano, Matty or Matthe   7 RA-MR                  52.51      51.52        
  6 Hoffman, Ethan T           8 RA-MR                  52.77      52.02        
  7 Arthur-Mensah, Kweku E     8 DA-MR                1:01.64      53.40        
  8 Sanchez, Luke              8 VAC-MR                 56.87      53.54        
  9 Osullivan, Sam M           8 NDAC-MR                   NT      55.99        
 10 Trombetta, Luke S          8 RA-MR                  55.23      56.47        
 11 DaSilva, Nicholas          8 MVA-MR                 53.87      58.05        
 12 Capper, Gavin              7 MVA-MR                 55.53      58.08        
 13 Insdorf, Joshua C          7 MWSC-MR                   NT    1:01.74        
 14 Pociask, Joseph V          8 NDAC-MR                   NT    1:06.11        
 15 Eskicioglu, Lucas          8 MVA-MR               1:20.35    1:06.48        
 16 Hyman, James N             8 SSL-MR               1:08.46    1:06.81        
 17 Payne, William M           8 RA-MR                1:05.15    1:12.38        
 -- Patterson, Matthieu        7 MVA-MR                 55.78         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Dewhurst, Jesse W          6 DA-MR                1:07.46         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   22.50    1/3/2015 Grant M Moore, Barracudas                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruno, Nicholas J          8 MWSC-MR                27.71      23.17        
  2 Perillo, Austin J          7 DA-MR                  27.41      25.30        
  3 Munn, Campbell F           8 NDAC-MR                31.19      26.49        
  4 Meddaugh, Brock W          8 NDAC-MR                32.06      31.09        
  5 Boyd, Mack C               8 NDAC-MR                   NT      34.82        
  6 Arthur-Mensah, Kweku E     8 DA-MR                  40.99      36.47        
  7 Dewhurst, Jesse W          6 DA-MR                  43.90      37.70        
 -- Osullivan, Sam M           8 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Ruiz, Nathaniel R          8 DA-MR                  30.58         DQ        
      Scissors kick
 -- Capper, Gavin              7 MVA-MR                 33.55         DQ        
      Scissors kick
 -- Hoffman, Ethan T           8 RA-MR                1:00.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Hyman, James N             8 SSL-MR                 37.16         DQ        
      Alternating Kick
 -- Variano, Matty or Matthe   7 RA-MR                  31.35         DQ        
      Scissors kick
 -- Dorner, Declan M           6 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Payne, William M           8 RA-MR                1:05.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   50.04   12/5/2010 Kevin Crane, SMC-MR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruno, Nicholas J          8 MWSC-MR                52.43      50.68        
  2 Button, Sam M              8 NDAC-MR                53.78      51.92        
  3 Perillo, Austin J          7 DA-MR                  56.67      56.02        
  4 Dorner, Benjamin R         8 NDAC-MR                55.68      56.19        
  5 Dewhurst, Jesse W          6 DA-MR                1:24.10    1:26.74        
  6 Pociask, Joseph V          8 NDAC-MR                   NT    1:29.57        
 -- Farrell, Callum A          7 NYSA-MR              1:01.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Osullivan, Sam M           8 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Ruiz, Nathaniel R          8 DA-MR                1:25.99         DQ        
      Scissors kick
 -- Hyman, James N             8 SSL-MR               1:14.81         DQ        
      Scissors kick
 -- Variano, Matty or Matthe   7 RA-MR                1:00.39         DQ        
      Alternating Kick
 -- Hoffman, Ethan T           8 RA-MR                2:15.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Payne, William M           8 RA-MR                2:15.00         DQ        
      Scissors kick
 -- DaSilva, Nicholas          8 MVA-MR               1:03.53         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   19.08   12/4/2010 David Rendon, NDAC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruno, Nicholas J          8 MWSC-MR                25.73      19.60        
  2 Munn, Campbell F           8 NDAC-MR                33.40      26.32        
  3 Perillo, Austin J          7 DA-MR                  30.38      26.47        
  4 Meddaugh, Brock W          8 NDAC-MR                27.31      26.50        
  5 Sanchez, Luke              8 VAC-MR                 25.50      27.82        
  6 Ruiz, Nathaniel R          8 DA-MR                  40.99      28.47        
  7 Boyd, Mack C               8 NDAC-MR                   NT      29.25        
 -- Hoffman, Ethan T           8 RA-MR                  48.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Arthur-Mensah, Kweku E     8 DA-MR                  35.99         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- DaSilva, Nicholas          8 MVA-MR                 30.98         DQ        
      Alternating Kick
 -- Dorner, Declan M           6 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Patterson, Matthieu        7 MVA-MR                 34.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Payne, William M           8 RA-MR                1:05.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   41.13   12/4/2011 David Rendon, NDAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruno, Nicholas J          8 MWSC-MR                50.90      50.00        
  2 Sanchez, Luke              8 VAC-MR               1:20.00    1:00.65        
 -- Arthur-Mensah, Kweku E     8 DA-MR                1:20.99         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Hoffman, Ethan T           8 RA-MR                2:15.00         DQ        
      One hand touch
 -- Ruiz, Nathaniel R          8 DA-MR                1:25.99         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   1:31.12   12/4/2011 David Rendon, NDAC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruno, Nicholas J          8 MWSC-MR              1:43.64    1:32.85        
                  44.11     1:32.85 (48.74)                                        
  2 Button, Sam M              8 NDAC-MR              1:53.69    1:34.87        
                  44.31     1:34.87 (50.56)                                        
  3 Dorner, Benjamin R         8 NDAC-MR              1:47.57    1:45.60        
                  48.34     1:45.60 (57.26)                                        
  4 Perillo, Austin J          7 DA-MR                1:57.12    1:55.37        
                  59.28     1:55.37 (56.09)                                        
  5 Meddaugh, Brock W          8 NDAC-MR              2:15.45    2:04.92        
                  58.68   2:04.92 (1:06.24)                                        
 -- Boyd, Mack C               8 NDAC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  59.89        DQ (1:08.67)                                        
 -- Trombetta, Luke S          8 RA-MR                2:35.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:03.02        DQ (1:20.63)                                        
 
Boys 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:44.12   12/5/2010 Northern Dutchess                          
                         D.Rendon, A.Hackmeyer, F.Lavariega, A.Liu         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:30.86    2:57.63        
     1) Dorner, Benjamin R 8            2) Boyd, Mack C 8                 
     3) Meddaugh, Brock W 8             4) Button, Sam M 8                
                  40.15   2:57.63 (2:17.48)                                        
  2 Devilfish Aquatics-MR  'A'                        3:17.30    3:13.43        
     1) Perillo, Austin J 7             2) Dewhurst, Jesse W 6            
     3) Arthur-Mensah, Kweku E 8        4) Ruiz, Nathaniel R 8            
                  42.08   1:48.46 (1:06.38)   3:13.43 (1:24.97)                    
 
Boys 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   3:33.93    1/3/2015 Northern Dutchess Aquatic Club, NDAC       
                         B Dorner, C Mund, B Hackmeyer, O Daniels          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:59.03         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Shoulders past vertical toward breast - back
     1) Osullivan, Sam M 8              2) Dorner, Benjamin R 8           
     3) Meddaugh, Brock W 8             4) Button, Sam M 8                
                  55.95     1:51.44 (55.49)     2:47.11 (55.67)          DQ (39.38)
 -- Devilfish Aquatics-MR  'A'                        4:25.35         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Non-simultaneous touch - breast
     1) Ruiz, Nathaniel R 8             2) Dewhurst, Jesse W 6            
     3) Perillo, Austin J 7             4) Arthur-Mensah, Kweku E 8       
                  50.27   2:16.22 (1:25.95)     3:14.79 (58.57)          DQ (44.07)
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   30.79   12/3/2011 Owen C Rowlands, WSSC -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amaro, Dylan J            10 NDAC-MR                32.96      32.53        
  2 Hackmeyer, Kieran M       10 NDAC-MR                33.41      33.62        
  3 Monastersky, Alex J       10 MWSC-MR                34.63      33.80        
  4 Minevich, Daniel I         9 DA-MR                  33.67      34.10        
  5 Burger, Nate L            10 NDAC-MR                33.60      35.04        
  6 Perillo, Justin G         10 DA-MR                  35.48      35.09        
  7 Wilson, Edmund            10 NDAC-MR                36.02      36.51        
  8 Daniels, Luke W           10 NDAC-MR                38.03      37.51        
  9 Thantu, Larson T          10 RA-MR                  37.19      38.30        
 10 Cobb, Dylan M             10 MWSC-MR                37.90      39.11        
 11 Baxter, Ayden C            9 DA-MR                  40.63      39.48        
 12 Martinez, Carmine J       10 Barracudas-MR          48.75      41.48        
 13 Storaska, Noah             9 VAC-MR                 42.33      41.82        
 14 Arthur-Mensah, Kojo E     10 DA-MR                  43.46      42.22        
 15 Lee, Devin G               9 NDAC-MR                44.46      42.40        
 16 Campolong, Gavin J         9 NDAC-MR                39.29      42.83        
 17 Milroy, Ronan             10 DA-MR                  48.24      43.85        
 18 Payne, Tristan A           9 RA-MR                  40.32      44.29        
 19 Slowik, Ethan             10 MVA-MR                 42.95      45.21        
 20 Munn, Aaron J             10 NDAC-MR                45.33      45.63        
 21 Elkashef, Adam T           9 VAC-MR                 42.93      45.90        
 22 Swift, Reghan A            9 NDAC-MR                46.05      46.74        
 23 Heidebrecht, Martin H      9 NDAC-MR                45.42      48.05        
 24 Calvano, James R           9 MWSC-MR                50.89      49.70        
 25 Iannuzzi-Sucich, Vincent   9 VAC-MR                 51.08      50.37        
 26 Tian, Sean                10 SSL-MR                 47.16      55.13        
 27 Dawkins, AJ A             10 NDAC-MR                51.68      59.21        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:06.31   12/4/2011 Kyle A Staubi, NDAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I         9 DA-MR                1:14.16    1:13.17        
                  35.20     1:13.17 (37.97)                                        
  2 Amaro, Dylan J            10 NDAC-MR              1:15.69    1:13.24        
                  34.89     1:13.24 (38.35)                                        
  3 Monastersky, Alex J       10 MWSC-MR              1:17.75    1:17.10        
                  35.56     1:17.10 (41.54)                                        
  4 Wilson, Edmund            10 NDAC-MR              1:18.49    1:20.79        
                  37.04     1:20.79 (43.75)                                        
  5 Perillo, Justin G         10 DA-MR                1:20.99    1:21.55        
                  38.61     1:21.55 (42.94)                                        
  6 Daniels, Luke W           10 NDAC-MR              1:23.02    1:22.46        
  7 Baxter, Ayden C            9 DA-MR                1:29.03    1:26.05        
                  41.12     1:26.05 (44.93)                                        
  8 Arthur-Mensah, Kojo E     10 DA-MR                1:38.53    1:32.32        
                  42.76     1:32.32 (49.56)                                        
  9 Vinces, Giacomo            9 MVA-MR               1:34.72    1:34.13        
                  43.82     1:34.13 (50.31)                                        
 10 Chinigo, Vinny            10 MWSC-MR              1:44.87    1:37.21        
                  45.05     1:37.21 (52.16)                                        
 11 Payne, Tristan A           9 RA-MR                1:36.97    1:38.33        
                1:38.33         1:38.33 ( )                                        
 12 Campolong, Gavin J         9 NDAC-MR              1:26.11    1:38.68        
                  44.43     1:38.68 (54.25)                                        
 13 Lee, Devin G               9 NDAC-MR                   NT    1:39.04        
                  45.55     1:39.04 (53.49)                                        
 14 Milroy, Ronan             10 DA-MR                1:38.75    1:39.21        
                  49.06     1:39.21 (50.15)                                        
 15 Swift, Reghan A            9 NDAC-MR              1:50.27    1:41.80        
                  47.23     1:41.80 (54.57)                                        
 16 Slowik, Ethan             10 MVA-MR               1:38.27    1:42.59        
                  45.86     1:42.59 (56.73)                                        
 17 Gutterman, Hunter M        9 NDAC-MR                   NT    1:51.36        
                  48.63   1:51.36 (1:02.73)                                        
 18 Heidebrecht, Martin H      9 NDAC-MR              1:56.72    1:55.88        
                  49.86   1:55.88 (1:06.02)                                        
 19 Dawkins, AJ A             10 NDAC-MR              1:48.11    2:09.48        
                  58.06   2:09.48 (1:11.42)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   37.53   12/5/2010 Nicholas Catania, WSSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monastersky, Alex J       10 MWSC-MR                43.41      39.54        
  2 Minevich, Daniel I         9 DA-MR                  40.69      40.13        
  3 Wilson, Edmund            10 NDAC-MR                40.72      40.87        
  4 Daniels, Luke W           10 NDAC-MR                39.70      41.22        
  5 Hackmeyer, Kieran M       10 NDAC-MR                41.28      42.09        
  6 Burger, Nate L            10 NDAC-MR                40.62      42.19        
  7 Amaro, Dylan J            10 NDAC-MR                43.00      42.26        
  8 Perillo, Justin G         10 DA-MR                  41.69      43.34        
  9 Payne, Tristan A           9 RA-MR                  45.91      45.49        
 10 Thantu, Larson T          10 RA-MR                  45.34      46.43        
 11 Baxter, Ayden C            9 DA-MR                  48.11      46.57        
 12 Chinigo, Vinny            10 MWSC-MR                50.89      47.10        
 13 Vinces, Giacomo            9 MVA-MR                 55.14      48.00        
 14 Arthur-Mensah, Kojo E     10 DA-MR                  50.88      49.00        
 15 Lee, Devin G               9 NDAC-MR              1:00.95      51.19        
 16 Heidebrecht, Martin H      9 NDAC-MR                53.00      51.81        
 17 Swift, Reghan A            9 NDAC-MR                51.46      53.90        
 18 Milroy, Ronan             10 DA-MR                1:04.19      55.02        
 19 Slowik, Ethan             10 MVA-MR                 53.43      55.21        
 20 Dawkins, AJ A             10 NDAC-MR              1:05.09    1:00.25        
 -- Gutterman, Hunter M        9 NDAC-MR              1:13.40         DQ        
      No touch at turn
 -- Campolong, Gavin J         9 NDAC-MR                47.16         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:19.17    1/3/2015 Max M McClung, Rivertown Rays              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I         9 DA-MR                1:24.72    1:24.09        
                  40.58     1:24.09 (43.51)                                        
  2 Perillo, Justin G         10 DA-MR                1:29.82    1:29.30        
                  44.03     1:29.30 (45.27)                                        
  3 Burger, Nate L            10 NDAC-MR              1:28.50    1:29.74        
                  42.85     1:29.74 (46.89)                                        
  4 Hackmeyer, Kieran M       10 NDAC-MR              1:31.13    1:32.88        
                  44.01     1:32.88 (48.87)                                        
  5 Campolong, Gavin J         9 NDAC-MR              1:40.11    1:33.41        
                  46.04     1:33.41 (47.37)                                        
  6 McGrath, Adam M           10 NDAC-MR              1:36.11    1:36.84        
                  47.74     1:36.84 (49.10)                                        
  7 Wilson, Edmund            10 NDAC-MR              1:32.11    1:39.19        
                  46.85     1:39.19 (52.34)                                        
  8 Thantu, Larson T          10 RA-MR                1:45.42    1:39.30        
                  49.22     1:39.30 (50.08)                                        
  9 Cobb, Dylan M             10 MWSC-MR              1:45.89    1:40.35        
                  47.34     1:40.35 (53.01)                                        
 10 Baxter, Ayden C            9 DA-MR                1:19.90    1:40.67        
                  48.26     1:40.67 (52.41)                                        
 11 Storaska, Noah             9 VAC-MR               1:55.00    1:50.47        
                  50.71     1:50.47 (59.76)                                        
 12 Milroy, Ronan             10 DA-MR                2:12.99    1:53.01        
                  55.27     1:53.01 (57.74)                                        
 13 Arthur-Mensah, Kojo E     10 DA-MR                1:56.90    1:53.08        
                  55.06     1:53.08 (58.02)                                        
 14 Swift, Reghan A            9 NDAC-MR              1:58.27    1:57.31        
                  56.78   1:57.31 (1:00.53)                                        
 15 Slowik, Ethan             10 MVA-MR               2:00.00    1:57.86        
                  57.15   1:57.86 (1:00.71)                                        
 16 Heidebrecht, Martin H      9 NDAC-MR              1:52.11    1:58.41        
                  54.65   1:58.41 (1:03.76)                                        
 17 Munn, Aaron J             10 NDAC-MR                   NT    2:14.10        
                1:03.61   2:14.10 (1:10.49)                                        
 18 Tian, Sean                10 SSL-MR               1:51.76    2:19.76        
                1:03.69   2:19.76 (1:16.07)                                        
 -- Elkashef, Adam T           9 VAC-MR               1:55.87         DQ        
      No touch at turn
                  55.86        DQ (1:01.28)                                        
 -- Iannuzzi-Sucich, Vincent   9 VAC-MR               2:00.00         DQ        
      No touch at turn
 -- Payne, Tristan A           9 RA-MR                1:29.82         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Martinez, Carmine J       10 Barracudas-MR        2:15.66         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  55.31        DQ (1:05.61)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   39.37   12/3/2011 Owen C Rowlands, WSSC -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amaro, Dylan J            10 NDAC-MR                40.41      40.82        
  2 Monastersky, Alex J       10 MWSC-MR                43.96      43.17        
  3 Minevich, Daniel I         9 DA-MR                  44.64      46.42        
  4 Daniels, Luke W           10 NDAC-MR                48.59      50.62        
  5 Cobb, Dylan M             10 MWSC-MR              1:09.90      51.56        
  6 Perillo, Justin G         10 DA-MR                  53.73      52.38        
  7 Burger, Nate L            10 NDAC-MR                50.56      53.39        
  8 Thantu, Larson T          10 RA-MR                  51.98      54.45        
  9 Dawkins, AJ A             10 NDAC-MR              1:02.68      55.51        
 10 Payne, Tristan A           9 RA-MR                  51.82      55.65        
 11 Baxter, Ayden C            9 DA-MR                  59.93      58.04        
 12 Slowik, Ethan             10 MVA-MR               1:03.14      58.36        
 13 Lee, Devin G               9 NDAC-MR                   NT      58.73        
 14 Munn, Aaron J             10 NDAC-MR                59.30    1:01.39        
 15 Elkashef, Adam T           9 VAC-MR                 59.22    1:01.49        
 16 Tian, Sean                10 SSL-MR               1:26.39    1:04.71        
 17 Milroy, Ronan             10 DA-MR                1:06.98    1:06.31        
 18 Arthur-Mensah, Kojo E     10 DA-MR                  55.99    1:12.50        
 -- Campolong, Gavin J         9 NDAC-MR                53.51         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Swift, Reghan A            9 NDAC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Martinez, Carmine J       10 Barracudas-MR        1:00.81         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- McGrath, Adam M           10 NDAC-MR                56.83         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:25.88   12/4/2011 Kyle B Thompson, Aqua Gems                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monastersky, Alex J       10 MWSC-MR              1:36.94    1:33.14        
                  44.04     1:33.14 (49.10)                                        
  2 Minevich, Daniel I         9 DA-MR                1:36.98    1:36.28        
                  46.89     1:36.28 (49.39)                                        
  3 Vinces, Giacomo            9 MVA-MR               1:43.69    1:39.83        
                  46.93     1:39.83 (52.90)                                        
  4 Hackmeyer, Kieran M       10 NDAC-MR              1:42.69    1:46.47        
                  49.67     1:46.47 (56.80)                                        
  5 Campolong, Gavin J         9 NDAC-MR              1:53.11    1:49.17        
                  52.66     1:49.17 (56.51)                                        
  6 Daniels, Luke W           10 NDAC-MR              1:42.69    1:51.14        
                  52.97     1:51.14 (58.17)                                        
  7 Thantu, Larson T          10 RA-MR                1:24.06    1:51.32        
                  53.75     1:51.32 (57.57)                                        
  8 Chinigo, Vinny            10 MWSC-MR              1:57.86    1:55.25        
                  55.42     1:55.25 (59.83)                                        
  9 Burger, Nate L            10 NDAC-MR              2:04.57    1:58.78        
                  57.17   1:58.78 (1:01.61)                                        
 10 Baxter, Ayden C            9 DA-MR                2:05.38    2:02.51        
                  58.76   2:02.51 (1:03.75)                                        
 11 Payne, Tristan A           9 RA-MR                1:45.31    2:04.78        
                  58.17   2:04.78 (1:06.61)                                        
 12 Milroy, Ronan             10 DA-MR                2:35.99    2:22.59        
                1:09.05   2:22.59 (1:13.54)                                        
 -- Heidebrecht, Martin H      9 NDAC-MR              2:20.11         DQ        
      Scissors kick
                1:05.52        DQ (1:13.24)                                        
 -- Wilson, Edmund            10 NDAC-MR              1:40.11         DQ        
      Scissors kick
                  52.51          DQ (58.82)                                        
 -- Dawkins, AJ A             10 NDAC-MR              2:10.11         DQ        
      One hand touch
                  58.21        DQ (1:10.99)                                        
 -- Lee, Devin G               9 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
                1:00.54        DQ (1:12.60)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   36.20    1/3/2015 Max M McClung, Rivertown Rays                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hackmeyer, Kieran M       10 NDAC-MR                34.46      36.16        
  2 Monastersky, Alex J       10 MWSC-MR                39.66      40.53        
  3 Wilson, Edmund            10 NDAC-MR                41.00      40.73        
  4 Minevich, Daniel I         9 DA-MR                  42.32      40.96        
  5 Daniels, Luke W           10 NDAC-MR                44.25      44.92        
  6 Baxter, Ayden C            9 DA-MR                  55.99      47.51        
  7 Thantu, Larson T          10 RA-MR                  52.89      48.98        
  8 McGrath, Adam M           10 NDAC-MR                52.31      51.76        
  9 Lee, Devin G               9 NDAC-MR                   NT      54.02        
 10 Payne, Tristan A           9 RA-MR                  49.12      54.34        
 -- Martinez, Carmine J       10 Barracudas-MR        1:10.81         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Arthur-Mensah, Kojo E     10 DA-MR                  50.99         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Heidebrecht, Martin H      9 NDAC-MR              1:04.11         DQ        
      Alternating Kick
 -- Amaro, Dylan J            10 NDAC-MR                42.98         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Dawkins, AJ A             10 NDAC-MR              1:10.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:15.29   12/4/2011 Kyle A Staubi, NDAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hackmeyer, Kieran M       10 NDAC-MR              1:25.15    1:22.98        
                  39.14     1:22.98 (43.84)                                        
  2 Burger, Nate L            10 NDAC-MR              1:18.11    1:35.95        
                  41.79     1:35.95 (54.16)                                        
  3 Perillo, Justin G         10 DA-MR                1:38.44    1:44.46        
                  48.96     1:44.46 (55.50)                                        
  4 Thantu, Larson T          10 RA-MR                1:51.29    1:53.57        
                  52.02   1:53.57 (1:01.55)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.74   12/4/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         G Stickle, M Mialma, A Liu, K Staubi              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:15.90    2:15.55        
     1) Hackmeyer, Kieran M 10          2) Wilson, Edmund 10              
     3) Burger, Nate L 10               4) Amaro, Dylan J 10              
                  34.21     1:09.06 (34.85)     1:42.74 (33.68)     2:15.55 (32.81)
  2 Devilfish Aquatics-MR  'A'                        2:33.24    2:24.92        
     1) Baxter, Ayden C 9               2) Arthur-Mensah, Kojo E 10       
     3) Perillo, Justin G 10            4) Minevich, Daniel I 9           
                  37.29     1:17.63 (40.34)     1:51.48 (33.85)     2:24.92 (33.44)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:36.59    2:45.86        
     1) Daniels, Luke W 10              2) Lee, Devin G 9                 
     3) Heidebrecht, Martin H 9         4) Campolong, Gavin J 9           
                  36.70                             2:05.06 ( )     2:45.86 (40.80)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:28.28   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         K Staubi, M Mialma, A Liu, G Stickle              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:28.08    2:32.03        
     1) Daniels, Luke W 10              2) Amaro, Dylan J 10              
     3) Hackmeyer, Kieran M 10          4) Burger, Nate L 10              
                  41.12     1:22.16 (41.04)     1:58.78 (36.62)     2:32.03 (33.25)
  2 Devilfish Aquatics-MR  'A'                        2:57.94    2:53.99        
     1) Arthur-Mensah, Kojo E 10        2) Minevich, Daniel I 9           
     3) Perillo, Justin G 10            4) Baxter, Ayden C 9              
                  51.62     1:36.95 (45.33)     2:17.59 (40.64)     2:53.99 (36.40)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:59.29         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Non-simultaneous touch - fly
     1) McGrath, Adam M 10              2) Campolong, Gavin J 9           
     3) Wilson, Edmund 10               4) Lee, Devin G 9                 
                  44.00                             2:15.21 ( )          DQ (38.88)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:38.81    1/3/2015 Brady T Saunders, HAWK -AD                 
                2:27.99  10&U ZQ
                2:31.99  10&U JO
                2:49.59  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perillo, Justin G         10 DA-MR                2:54.84    2:56.83        
                  39.32     1:26.63 (47.31)     2:13.39 (46.76)     2:56.83 (43.44)
  2 Sanchez, Luke              8 VAC-MR               4:00.00    3:25.82        
                  44.48     1:38.64 (54.16)     2:33.05 (54.41)     3:25.82 (52.77)
  3 Elkashef, Adam T           9 VAC-MR               3:45.00    3:55.44        
                  48.36   1:48.74 (1:00.38)     2:47.99 (59.25)   3:55.44 (1:07.45)
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:56.07    1/4/2015 Andrew Kassian, HAWK -AD                   
                2:45.99  10&U ZQ
                2:51.99  10&U JO
                3:13.99  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I         9 DA-MR                3:02.60    2:58.17 SILV   
                  41.97     1:25.80 (43.83)     2:20.34 (54.54)     2:58.17 (37.83)
  2 Perillo, Justin G         10 DA-MR                3:19.17    3:22.10        
                  45.93     1:33.29 (47.36)   2:39.75 (1:06.46)     3:22.10 (42.35)
  3 Baxter, Ayden C            9 DA-MR                3:20.99    3:32.86        
                  49.81     1:39.81 (50.00)   2:46.94 (1:07.13)     3:32.86 (45.92)
  4 Thantu, Larson T          10 RA-MR                3:44.88    3:36.80        
                  49.96     1:44.12 (54.16)   2:45.18 (1:01.06)     3:36.80 (51.62)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   27.14    1/3/2015 Samuel A Marshall, HAWK -AD                  
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                31.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 suh, Jonathan Y           12 RA-MR                  28.75      27.76 JO     
  2 Macaluso, Steven M        12 RA-MR                  28.79      28.79 SILV   
  3 McPhee, Tommy             12 RA-MR                  28.80      29.43 SILV   
  4 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                  29.28      29.60 SILV   
  4 Ober, Alexander G         12 NDAC-MR                29.65      29.60 SILV   
  6 Hally, Seamus             12 NDAC-MR                29.40      29.78 SILV   
  7 Sequeiros, Noah           11 MWSC-MR                30.27      29.87 SILV   
  8 McClung, Max M            11 RA-MR                  29.85      30.06 SILV   
  9 Milroy, Aidan J           12 DA-MR                  30.55      30.09 SILV   
 10 Dickman, Kellen           11 VAC-MR                 30.40      30.52 SILV   
 11 Zimouski, Theo            11 Barracudas-MR          32.07      31.58        
 12 Avancena, Christian A     11 NDAC-MR                34.86      32.18        
 13 Dewhurst, Joey M          11 DA-MR                  33.07      33.28        
 14 Schweppe, Otto W          11 NDAC-MR                34.72      34.72        
 15 Taranto, John T           11 Barracudas-MR          34.92      35.36        
 16 Herbert, Owain G          11 NDAC-MR                32.51      35.52        
 17 Assad, Michael R          11 SSL-MR                 34.97      36.07        
 18 Worthington, Griffin R    11 MVA-MR                    NT      36.81        
 19 Geiselhart, Thomas A      11 VAC-MR                 35.35      36.91        
 20 Storaska, Nathaniel W     11 VAC-MR                 33.66      37.06        
 21 Elmassalemah, Iad K       11 NDAC-MR                36.53      37.21        
 22 Gaglione, Carmine         11 SSL-MR                 43.47      43.10        
 23 Schlissel, Zach D         11 SSL-MR                 43.32      44.07        
 24 Iannuzzi-Sucich, Edward   11 VAC-MR                 40.15      45.51        
 25 Goodman, Eric B           11 SSL-MR                 45.81      46.97        
 26 Van Sickle, Hudson A      12 SSL-MR                 53.99      56.83        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   57.58    1/4/2015 Hayden F Campolong, NDAC                     
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Evan                 12 NDAC-MR                58.35      59.15 ZQ     
                  27.54       59.15 (31.61)                                        
  2 suh, Jonathan Y           12 RA-MR                1:01.36    1:03.06 SILV   
                  29.85     1:03.06 (33.21)                                        
  3 Bellettiere, Jack T       12 MVA-MR               1:01.82    1:03.48 SILV   
                  29.99     1:03.48 (33.49)                                        
  4 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                1:03.71    1:03.74 SILV   
                  30.00     1:03.74 (33.74)                                        
  5 Zupko, Sean P             12 VAC-MR               1:04.56    1:04.22 SILV   
                  31.73     1:04.22 (32.49)                                        
  6 McClung, Max M            11 RA-MR                1:04.22    1:04.23 SILV   
                  30.68     1:04.23 (33.55)                                        
  7 Macaluso, Steven M        12 RA-MR                1:04.02    1:04.96 SILV   
                  31.24     1:04.96 (33.72)                                        
  8 Hally, Seamus             12 NDAC-MR              1:04.44    1:05.14 SILV   
                  31.46     1:05.14 (33.68)                                        
  9 Ober, Alexander G         12 NDAC-MR              1:07.38    1:06.34 SILV   
                  31.08     1:06.34 (35.26)                                        
 10 Milroy, Aidan J           12 DA-MR                1:09.68    1:06.71 SILV   
                  32.06     1:06.71 (34.65)                                        
 11 Sequeiros, Noah           11 MWSC-MR              1:11.52    1:09.39 SILV   
                  32.93     1:09.39 (36.46)                                        
 12 Dickman, Kellen           11 VAC-MR               1:08.38    1:09.64        
                  32.25     1:09.64 (37.39)                                        
 13 Rivera, Andrew J          12 SSL-MR               1:12.96    1:09.78        
                  32.87     1:09.78 (36.91)                                        
 14 Zimouski, Theo            11 Barracudas-MR        1:13.41    1:13.75        
                  35.04     1:13.75 (38.71)                                        
 15 Dewhurst, Joey M          11 DA-MR                1:12.96    1:14.22        
                  35.53     1:14.22 (38.69)                                        
 16 Schweppe, Otto W          11 NDAC-MR              1:18.76    1:17.59        
                  37.65     1:17.59 (39.94)                                        
 17 Herbert, Owain G          11 NDAC-MR              1:15.91    1:18.74        
                  37.76     1:18.74 (40.98)                                        
 18 Scully, Sean J            12 MWSC-MR              1:21.13    1:18.96        
                  38.15     1:18.96 (40.81)                                        
 19 Taranto, John T           11 Barracudas-MR        1:23.20    1:20.12        
                  36.86     1:20.12 (43.26)                                        
 19 Elmassalemah, Iad K       11 NDAC-MR              1:23.89    1:20.12        
                  36.98     1:20.12 (43.14)                                        
 21 Assad, Michael R          11 SSL-MR               1:18.79    1:20.68        
                  38.63     1:20.68 (42.05)                                        
 22 Rademacher, Kurt J        11 MWSC-MR              1:23.82    1:24.55        
                  37.97     1:24.55 (46.58)                                        
 23 Levesque, Tristan C       11 MWSC-MR              1:25.00    1:26.08        
                  40.85     1:26.08 (45.23)                                        
 24 Lam, Vincent W            12 Barracudas-MR        1:40.45    1:33.32        
                  42.30     1:33.32 (51.02)                                        
 25 Grisales, Alex            12 SSL-MR               1:27.98    1:35.85        
 26 Levine, Grant H           11 SSL-MR               1:37.07    1:37.63        
 27 Ratnikov, Arseny          11 NDAC-MR                   NT    1:56.21        
 28 Van Sickle, Hudson A      12 SSL-MR               2:09.33    2:07.45        
                  58.87   2:07.45 (1:08.58)                                        
 -- Roberts, Luke P           12 VAC-MR               1:20.97         DQ        
      False start
                  38.48          DQ (40.81)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:10.04    1/3/2015 Samuel A Marshall, HAWK -AD                
                2:11.69  11-12 ZQ
                2:14.99  11-12 JO
                2:28.89  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClung, Max M            11 RA-MR                2:17.03    2:15.54 SILV   
                  31.94     1:06.95 (35.01)     1:42.10 (35.15)     2:15.54 (33.44)
  2 suh, Jonathan Y           12 RA-MR                2:20.46    2:15.72 SILV   
                  30.59     1:05.40 (34.81)     1:42.12 (36.72)     2:15.72 (33.60)
  3 Bellettiere, Jack T       12 MVA-MR               2:20.00    2:19.90 SILV   
                  31.15     1:07.10 (35.95)   2:19.89 (1:12.79)      2:19.90 (0.01)
  4 Macaluso, Steven M        12 RA-MR                2:23.69    2:24.27 SILV   
                  31.60     1:08.48 (36.88)     1:46.70 (38.22)     2:24.27 (37.57)
  5 McPhee, Tommy             12 RA-MR                2:28.48    2:25.58 SILV   
                  32.52     1:09.79 (37.27)     1:48.73 (38.94)     2:25.58 (36.85)
  6 Dickman, Kellen           11 VAC-MR               2:32.13    2:29.02        
                  31.34     1:08.96 (37.62)     1:48.79 (39.83)     2:29.02 (40.23)
  7 Milroy, Aidan J           12 DA-MR                2:40.67    2:30.60        
                  33.18     1:10.16 (36.98)     1:50.64 (40.48)     2:30.60 (39.96)
  8 Dewhurst, Joey M          11 DA-MR                2:46.70    2:37.22        
                  34.40     1:15.17 (40.77)     1:56.84 (41.67)     2:37.22 (40.38)
  9 Madden, Jack M            11 RA-MR                2:42.51    2:39.38        
                  34.22     1:14.98 (40.76)     1:58.06 (43.08)     2:39.38 (41.32)
 10 Worthington, Griffin R    11 MVA-MR               3:15.67    2:46.72        
                  37.67     1:21.02 (43.35)     2:06.23 (45.21)     2:46.72 (40.49)
 11 Taranto, John T           11 Barracudas-MR        2:57.59    2:50.22        
                  36.87     1:19.19 (42.32)     2:06.19 (47.00)     2:50.22 (44.03)
 12 Assad, Michael R          11 SSL-MR               3:02.05    2:53.65        
                  39.57     1:24.44 (44.87)     2:10.23 (45.79)     2:53.65 (43.42)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   30.96    1/3/2015 Patrick D Murphy, HAWK -AD                   
                32.49  ZQ
                32.99  JO
                41.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sequeiros, Noah           11 MWSC-MR                34.29      32.86 JO     
  2 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                  32.99      32.88 JO     
  3 Bellettiere, Jack T       12 MVA-MR                 32.80      33.74 SILV   
  4 Hally, Seamus             12 NDAC-MR                33.71      34.25 SILV   
  5 suh, Jonathan Y           12 RA-MR                  40.97      35.42 SILV   
  6 McPhee, Tommy             12 RA-MR                  33.78      35.46 SILV   
  7 Dickman, Kellen           11 VAC-MR                 37.75      36.23 SILV   
  8 McClung, Max M            11 RA-MR                  35.72      36.39 SILV   
  9 Macaluso, Steven M        12 RA-MR                  36.83      37.01 SILV   
 10 Ober, Alexander G         12 NDAC-MR                36.60      37.21 SILV   
 11 Milroy, Aidan J           12 DA-MR                  37.19      37.45 SILV   
 12 Avancena, Christian A     11 NDAC-MR                41.53      37.48 SILV   
 13 Worthington, Griffin R    11 MVA-MR                 37.46      37.59 SILV   
 14 Zimouski, Theo            11 Barracudas-MR          37.90      37.99 SILV   
 15 Levesque, Tristan C       11 MWSC-MR                41.84      39.41 SILV   
 16 Storaska, Nathaniel W     11 VAC-MR                 41.99      40.31 SILV   
 17 Dewhurst, Joey M          11 DA-MR                  40.59      41.74        
 18 Herbert, Owain G          11 NDAC-MR                44.15      41.87        
 19 Assad, Michael R          11 SSL-MR                 44.16      43.04        
 20 Elmassalemah, Iad K       11 NDAC-MR                43.91      43.39        
 21 Geiselhart, Thomas A      11 VAC-MR                 45.74      43.52        
 22 Gaglione, Carmine         11 SSL-MR                 46.64      47.02        
 23 Schlissel, Zach D         11 SSL-MR                 47.72      49.87        
 24 Goodman, Eric B           11 SSL-MR                 54.81      50.65        
 25 Ratnikov, Arseny          11 NDAC-MR                   NT      53.77        
 26 Iannuzzi-Sucich, Edward   11 VAC-MR                 53.75      54.79        
 -- Schweppe, Otto W          11 NDAC-MR                46.39         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Van Sickle, Hudson A      12 SSL-MR               1:10.92         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:09.99    1/4/2015 Patrick D Murphy, HAWK -AD                 
                1:08.79  ZQ
                1:10.69  JO
                1:23.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Evan                 12 NDAC-MR              1:08.72    1:07.04 ZQ     
                  32.18     1:07.04 (34.86)                                        
  2 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                1:09.65    1:08.65 ZQ     
                  33.57     1:08.65 (35.08)                                        
  3 Sequeiros, Noah           11 MWSC-MR              1:17.57    1:11.84 SILV   
                  34.47     1:11.84 (37.37)                                        
  4 Bellettiere, Jack T       12 MVA-MR               1:13.16    1:12.91 SILV   
                  35.79     1:12.91 (37.12)                                        
  5 McClung, Max M            11 RA-MR                1:15.72    1:14.65 SILV   
                  37.09     1:14.65 (37.56)                                        
  6 Zupko, Sean P             12 VAC-MR               1:15.63    1:16.74 SILV   
                  37.52     1:16.74 (39.22)                                        
  7 suh, Jonathan Y           12 RA-MR                1:18.44    1:20.00 SILV   
  8 Dickman, Kellen           11 VAC-MR               1:19.93    1:20.57 SILV   
                  38.82     1:20.57 (41.75)                                        
  9 Rivera, Andrew J          12 SSL-MR               1:32.51    1:22.19 SILV   
                  40.83     1:22.19 (41.36)                                        
 10 Ober, Alexander G         12 NDAC-MR              1:19.17    1:22.93 SILV   
                  39.35     1:22.93 (43.58)                                        
 11 Worthington, Griffin R    11 MVA-MR               1:23.11    1:24.70        
                  42.35     1:24.70 (42.35)                                        
 12 Zimouski, Theo            11 Barracudas-MR        1:25.19    1:26.23        
                  43.00     1:26.23 (43.23)                                        
 13 Levesque, Tristan C       11 MWSC-MR              1:27.00    1:28.97        
                  42.44     1:28.97 (46.53)                                        
 14 Schweppe, Otto W          11 NDAC-MR              1:52.28    1:31.10        
                  44.28     1:31.10 (46.82)                                        
 15 Assad, Michael R          11 SSL-MR               1:31.60    1:33.01        
                  46.07     1:33.01 (46.94)                                        
 16 Herbert, Theo J           11 NDAC-MR              1:34.81    1:35.39        
                  46.13     1:35.39 (49.26)                                        
 17 Elmassalemah, Iad K       11 NDAC-MR              1:39.84    1:39.98        
                  48.57     1:39.98 (51.41)                                        
 18 Grisales, Alex            12 SSL-MR               1:48.84    1:43.93        
                  49.77     1:43.93 (54.16)                                        
 19 Lam, Vincent W            12 Barracudas-MR        1:45.01    1:48.68        
                  50.43     1:48.68 (58.25)                                        
 20 Levine, Grant H           11 SSL-MR               1:49.86    1:52.89        
                  52.54   1:52.89 (1:00.35)                                        
 21 Van Sickle, Hudson A      12 SSL-MR               2:24.29    2:25.26        
                1:10.21   2:25.26 (1:15.05)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   33.86   12/4/2011 John D Wadsworth, Marlins                    
                36.99  ZQ
                37.59  JO
                42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hally, Seamus             12 NDAC-MR                35.05      35.07 ZQ     
  2 Liu, Evan                 12 NDAC-MR                35.63      36.38 ZQ     
  3 suh, Jonathan Y           12 RA-MR                  38.48      38.84 SILV   
  4 Milroy, Aidan J           12 DA-MR                  44.40      39.45 SILV   
  5 Herbert, Owain G          11 NDAC-MR                44.22      42.34 SILV   
  6 Roberts, Luke P           12 VAC-MR                 48.81      43.43        
  7 Scully, Sean J            12 MWSC-MR                52.55      43.48        
  8 Sequeiros, Noah           11 MWSC-MR                47.71      43.51        
  9 Macaluso, Steven M        12 RA-MR                  44.45      43.93        
 10 Dewhurst, Joey M          11 DA-MR                  45.41      44.52        
 11 Taranto, John T           11 Barracudas-MR          45.21      44.73        
 12 Samuel, Kevin T           11 MWSC-MR                47.27      45.47        
 13 Rademacher, Kurt J        11 MWSC-MR                49.00      47.70        
 14 Lam, Vincent W            12 Barracudas-MR          53.60      47.84        
 15 Herbert, Theo J           11 NDAC-MR                   NT      50.96        
 16 Worthington, Griffin R    11 MVA-MR                 49.57      51.69        
 17 Ratnikov, Arseny          11 NDAC-MR                   NT      55.87        
 18 Levine, Grant H           11 SSL-MR               1:10.11      56.59        
 19 Grisales, Alex            12 SSL-MR               1:06.94    1:09.63        
 -- Van Sickle, Hudson A      12 SSL-MR               1:10.81         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:13.77   12/3/2011 Shane P Treanor, Marlins                   
                1:19.59  ZQ
                1:21.59  JO
                1:29.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hally, Seamus             12 NDAC-MR              1:15.15    1:15.32 ZQ     
                  35.64     1:15.32 (39.68)                                        
  2 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                1:21.36    1:21.50 JO     
                  38.34     1:21.50 (43.16)                                        
  3 suh, Jonathan Y           12 RA-MR                1:23.10    1:23.07 SILV   
                  39.30     1:23.07 (43.77)                                        
  4 Bellettiere, Jack T       12 MVA-MR               1:21.71    1:24.52 SILV   
                  40.27     1:24.52 (44.25)                                        
  5 Milroy, Aidan J           12 DA-MR                1:29.81    1:25.82 SILV   
                  40.83     1:25.82 (44.99)                                        
  6 Dickman, Kellen           11 VAC-MR               1:36.43    1:31.95        
                  43.04     1:31.95 (48.91)                                        
  7 Herbert, Owain G          11 NDAC-MR              1:33.60    1:32.64        
                  42.72     1:32.64 (49.92)                                        
  8 Taranto, John T           11 Barracudas-MR        1:36.24    1:34.60        
                  44.85     1:34.60 (49.75)                                        
  9 McPhee, Tommy             12 RA-MR                1:37.93    1:36.48        
                  47.31     1:36.48 (49.17)                                        
 10 Storaska, Nathaniel W     11 VAC-MR               1:37.85    1:38.53        
                  45.87     1:38.53 (52.66)                                        
 11 Dewhurst, Joey M          11 DA-MR                1:38.38    1:38.67        
                  47.47     1:38.67 (51.20)                                        
 12 Avancena, Christian A     11 NDAC-MR                   NT    1:42.61        
                  49.93     1:42.61 (52.68)                                        
 13 Elmassalemah, Iad K       11 NDAC-MR              1:50.42    1:50.11        
                  51.75     1:50.11 (58.36)                                        
 14 Schweppe, Otto W          11 NDAC-MR              1:47.88    1:50.30        
                  51.58     1:50.30 (58.72)                                        
 15 Levesque, Tristan C       11 MWSC-MR              1:59.00    1:50.57        
                  51.55     1:50.57 (59.02)                                        
 16 Worthington, Griffin R    11 MVA-MR               1:45.78    1:51.70        
                  54.12     1:51.70 (57.58)                                        
 17 Madden, Jack M            11 RA-MR                1:48.07    1:53.14        
                  53.19     1:53.14 (59.95)                                        
 18 Gaglione, Carmine         11 SSL-MR               2:04.96    2:01.04        
                  56.66   2:01.04 (1:04.38)                                        
 19 Goodman, Eric B           11 SSL-MR               2:07.22    2:04.81        
                  59.62   2:04.81 (1:05.19)                                        
 20 Schlissel, Zach D         11 SSL-MR               2:40.71    2:28.96        
                1:08.37   2:28.96 (1:20.59)                                        
 21 Van Sickle, Hudson A      12 SSL-MR               2:20.18    2:43.34        
                1:16.83   2:43.34 (1:26.51)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   30.13   12/4/2011 Nicholas Catania, WSSC -MR                   
                30.59  ZQ
                31.09  JO
                38.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ober, Alexander G         12 NDAC-MR                34.35      32.83 SILV   
  2 McClung, Max M            11 RA-MR                  33.61      32.88 SILV   
  2 Hally, Seamus             12 NDAC-MR                32.34      32.88 SILV   
  4 Macaluso, Steven M        12 RA-MR                  33.75      33.11 SILV   
  5 Sequeiros, Noah           11 MWSC-MR                45.32      33.80 SILV   
  6 Milroy, Aidan J           12 DA-MR                  49.20      34.30 SILV   
  6 Dickman, Kellen           11 VAC-MR                 34.44      34.30 SILV   
  8 Rivera, Andrew J          12 SSL-MR                 35.28      34.41 SILV   
  9 Bellettiere, Jack T       12 MVA-MR                 35.50      34.85 SILV   
 10 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                  36.95      35.18 SILV   
 11 suh, Jonathan Y           12 RA-MR                  35.59      35.25 SILV   
 12 Schweppe, Otto W          11 NDAC-MR                39.78      37.97 SILV   
 13 Zimouski, Theo            11 Barracudas-MR          37.91      39.85        
 14 Dewhurst, Joey M          11 DA-MR                  43.13      40.52        
 15 Taranto, John T           11 Barracudas-MR          43.56      41.20        
 16 Herbert, Owain G          11 NDAC-MR                42.80      41.86        
 17 Scully, Sean J            12 MWSC-MR                47.73      45.46        
 18 Elmassalemah, Iad K       11 NDAC-MR                46.77      45.88        
 19 Herbert, Theo J           11 NDAC-MR                44.81      46.76        
 20 Rademacher, Kurt J        11 MWSC-MR                50.89      47.14        
 -- Lam, Vincent W            12 Barracudas-MR          53.61         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ratnikov, Arseny          11 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Samuel, Kevin T           11 MWSC-MR                51.91         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:08.10   12/3/2011 Nicholas Catania, WSSC -MR                 
                1:09.49  ZQ
                1:12.59  JO
                1:26.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClung, Max M            11 RA-MR                1:14.35    1:14.13 SILV   
                  34.14     1:14.13 (39.99)                                        
  2 Sequeiros, Noah           11 MWSC-MR              1:44.25    1:15.59 SILV   
                  34.06     1:15.59 (41.53)                                        
  3 Macaluso, Steven M        12 RA-MR                1:17.82    1:16.47 SILV   
                  35.61     1:16.47 (40.86)                                        
  4 Bellettiere, Jack T       12 MVA-MR               1:30.81    1:18.20 SILV   
                  38.01     1:18.20 (40.19)                                        
  5 Ober, Alexander G         12 NDAC-MR              1:20.82    1:18.39 SILV   
                  36.41     1:18.39 (41.98)                                        
  6 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                1:22.65    1:21.64 SILV   
                  35.95     1:21.64 (45.69)                                        
  7 Zimouski, Theo            11 Barracudas-MR        1:35.91    1:27.25        
                  40.09     1:27.25 (47.16)                                        
  8 Taranto, John T           11 Barracudas-MR        1:43.72    1:32.32        
                  41.44     1:32.32 (50.88)                                        
  9 Madden, Jack M            11 RA-MR                1:33.97    1:35.22        
                  41.91     1:35.22 (53.31)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:25.89   12/4/2011 John D Wadsworth, Marlins                  
                2:28.59  11-12 ZQ
                2:30.49  11-12 JO
                2:55.09  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bellettiere, Jack T       12 MVA-MR               3:30.68    2:34.64 SILV   
                  34.64     1:13.09 (38.45)     1:59.94 (46.85)     2:34.64 (34.70)
  2 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                2:35.21    2:35.95 SILV   
                  36.00     1:12.77 (36.77)     2:00.52 (47.75)     2:35.95 (35.43)
  3 McClung, Max M            11 RA-MR                2:41.37    2:40.68 SILV   
                  35.21     1:14.23 (39.02)     2:06.26 (52.03)     2:40.68 (34.42)
  4 Macaluso, Steven M        12 RA-MR                2:53.98    2:43.72 SILV   
                  36.01     1:17.58 (41.57)     2:09.44 (51.86)     2:43.72 (34.28)
  5 Milroy, Aidan J           12 DA-MR                2:58.99    2:46.05 SILV   
                  34.42     1:18.59 (44.17)     2:07.07 (48.48)     2:46.05 (38.98)
  6 Dickman, Kellen           11 VAC-MR               2:49.86    2:55.58        
                  36.46     1:21.95 (45.49)     2:15.65 (53.70)     2:55.58 (39.93)
  7 Dewhurst, Joey M          11 DA-MR                3:07.51    2:58.25        
                  42.38     1:27.76 (45.38)     2:19.44 (51.68)     2:58.25 (38.81)
  8 Zimouski, Theo            11 Barracudas-MR        3:25.45    3:04.64        
                  41.15     1:24.62 (43.47)   2:25.02 (1:00.40)     3:04.64 (39.62)
  9 Taranto, John T           11 Barracudas-MR        3:09.15    3:05.69        
                  42.37     1:28.72 (46.35)     2:20.00 (51.28)     3:05.69 (45.69)
 10 Assad, Michael R          11 SSL-MR               3:22.69    3:17.75        
                  46.41     1:34.51 (48.10)   2:34.91 (1:00.40)     3:17.75 (42.84)
 11 Worthington, Griffin R    11 MVA-MR               3:20.93    3:17.91        
                  49.84     1:34.63 (44.79)   2:35.43 (1:00.80)     3:17.91 (42.48)
 -- Scully, Sean J            12 MWSC-MR              3:00.89         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  45.02     1:35.72 (50.70)     2:26.10 (50.38)          DQ (45.89)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:53.52    1/4/2015 Northern Dutchess Aquatic Club, NDAC       
                         D Rendon, R Speare, A Hackmeyer, H Campolong      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics-MR  'A'                        1:56.67    1:53.98        
     1) Macaluso, Steven M 12           2) Hahn, Benjamin R 12            
     3) McClung, Max M 11               4) suh, Jonathan Y 12             
                  29.00       57.95 (28.95)     1:27.48 (29.53)     1:53.98 (26.50)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:58.51    1:55.70        
     1) Hally, Seamus 12                2) Herbert, Owain G 11            
     3) Ober, Alexander G 12            4) Liu, Evan 12                   
                  29.52     1:01.60 (32.08)     1:29.78 (28.18)     1:55.70 (25.92)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:27.48    2:34.63        
     1) Assad, Michael R 11             2) Grisales, Alex 12              
     3) Van Sickle, Hudson A 12         4) Rivera, Andrew J 12            
                  35.86     1:13.92 (38.06)     2:05.14 (51.22)     2:34.63 (29.49)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:17.57    2:36.51        
     1) Elmassalemah, Iad K 11          2) Herbert, Theo J 11             
     3) Ratnikov, Arseny 11             4) Schweppe, Otto W 11            
                  36.69     1:12.38 (35.69)     2:03.46 (51.08)     2:36.51 (33.05)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.26   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         E Econopouly, T Dykas, J Rawl, N Britt            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics-MR  'A'                        2:13.87    2:10.29        
     1) Hahn, Benjamin R 12             2) suh, Jonathan Y 12             
     3) McClung, Max M 11               4) Macaluso, Steven M 12          
                  32.64     1:09.20 (36.56)     1:41.99 (32.79)     2:10.29 (28.30)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:13.01    2:22.83        
     1) Ober, Alexander G 12            2) Hally, Seamus 12               
     3) Schweppe, Otto W 11             4) Herbert, Owain G 11            
                  36.53     1:11.49 (34.96)     1:49.15 (37.66)     2:22.83 (33.68)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         3:23.22    3:04.16        
     1) Gaglione, Carmine 11            2) Goodman, Eric B 11             
     3) Assad, Michael R 11             4) Schlissel, Zach D 11           
                  51.24     1:40.98 (49.74)     2:22.06 (41.08)     3:04.16 (42.10)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:43.45   12/4/2011 Condors                                    
                         Fullerton, Martinez, Pallatta, Kishinevskiy       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:40.89    1:39.13        
     1) Staubi, Kyle A 14               2) Rendon, David 13               
     3) Liu, Alex J 14                  4) Cimorelli, Jack D 14           
                  24.07       49.39 (25.32)     1:14.70 (25.31)     1:39.13 (24.43)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'            1:55.53    1:50.33        
     1) Tycott, Matthew 14              2) Monastersky, Devin K 14        
     3) Kivlehan, Patrick J 13          4) Bruno, Anthony J 13            
                  26.07       54.42 (28.35)     1:24.36 (29.94)     1:50.33 (25.97)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'            1:57.58    1:54.62        
     1) Staubi, Eli J 13                2) Kaiser, Ethan D 13             
     3) Hackmeyer, Aidan R 13           4) Burger, Dan E 14               
                  28.43       58.70 (30.27)     1:27.86 (29.16)     1:54.62 (26.76)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:13.16    2:09.45        
     1) Kolka, Lucas J 14               2) Cheman, Cole V 13              
     3) Panoff, Samuel E 13             4) Dennis, Sean 14                
                  31.52     1:05.57 (34.05)     1:39.60 (34.03)     2:09.45 (29.85)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:45.92         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Campolong, Hayden F 13          2) Speare, Ryan A 13              
     3) Swift, Danny J 14               4) Stickle, Gage R 14             
                  25.98       53.20 (27.22)     1:18.20 (25.00)          DQ (25.51)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:56.83   12/3/2011 Condors                                    
                         W Fullerton, E Kantar, M Kishinevskiy, J Martinez 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:54.73    1:50.49        
     1) Cimorelli, Jack D 14            2) Liu, Alex J 14                 
     3) Rendon, David 13                4) Staubi, Kyle A 14              
                  27.45       59.48 (32.03)     1:26.77 (27.29)     1:50.49 (23.72)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:02.63    1:56.71        
     1) Stickle, Gage R 14              2) Burger, Dan E 14               
     3) Campolong, Hayden F 13          4) Swift, Danny J 14              
                  30.47     1:03.13 (32.66)     1:31.97 (28.84)     1:56.71 (24.74)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'            2:16.72    2:01.41        
     1) Tycott, Matthew 14              2) Monastersky, Devin K 14        
     3) Bruno, Anthony J 13             4) Kivlehan, Patrick J 13         
                  29.94     1:04.27 (34.33)     1:31.03 (26.76)     2:01.41 (30.38)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'            2:12.50    2:13.24        
     1) Speare, Ryan A 13               2) Hackmeyer, Aidan R 13          
     3) Staubi, Eli J 13                4) Kaiser, Ethan D 13             
                  35.44     1:11.10 (35.66)     1:43.19 (32.09)     2:13.24 (30.05)
 
Boys 14 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   22.99    1/3/2015 Michael J Liu, NDAC                          
                24.69  14&U ZQ
                24.99  14&U JO
                26.79  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staubi, Kyle A            14 NDAC-MR                24.72      24.29 ZQ     
  2 Bruno, Anthony J          13 MWSC-MR                25.36      25.13 SILV   
  3 Cimorelli, Jack D         14 NDAC-MR                24.57      25.17 SILV   
  4 Swift, Danny J            14 NDAC-MR                26.28      25.69 SILV   
  5 LePage, James W           14 RA-MR                  29.28      25.82 SILV   
  6 Stickle, Gage R           14 NDAC-MR                26.19      25.85 SILV   
  7 Rendon, David             13 NDAC-MR                25.93      25.86 SILV   
  8 Campolong, Hayden F       13 NDAC-MR                26.21      26.05 SILV   
  9 Tycott, Matthew           14 MWSC-MR                26.05      26.48 SILV   
 10 Meyler, Chris J           14 RA-MR                  27.24      26.62 SILV   
 11 Allan, Cameron A          14 RA-MR                  26.18      26.71 SILV   
 12 Liu, Evan                 12 NDAC-MR                26.95      26.85        
 13 Speare, Ryan A            13 NDAC-MR                27.24      27.04        
 14 Sanchez, Ryan O           13 VAC-MR                 27.74      27.12        
 15 Burger, Dan E             14 NDAC-MR                27.92      28.19        
 16 Monastersky, Devin K      14 MWSC-MR                29.63      28.58        
 17 Hackmeyer, Aidan R        13 NDAC-MR                30.04      29.30        
 18 Xu, Daniel                13 RA-MR                  31.01      29.44        
 19 Radovanovich, Anthony J   14 RA-MR                  29.00      29.93        
 20 Kivlehan, Patrick J       13 MWSC-MR                30.83      30.61        
 21 Kumar, Chirag K           14 RA-MR                  31.05      30.63        
 22 Jones, Ryan               14 DA-MR                  30.32      30.68        
 23 Kaiser, Ethan D           13 NDAC-MR                30.62      31.00        
 24 Orientale, Sam A          13 RA-MR                  31.16      31.55        
 25 Smith, Jacob H            13 VAC-MR                 34.16      32.86        
 26 Talla, Pranay             13 RA-MR                  32.37      33.16        
 27 Mallette, Jack D          14 VAC-MR                 32.95      33.31        
 28 Cheman, Cole V            13 SSL-MR                 35.27      33.54        
 29 Herbert, Nathaniel        13 MVA-MR                 34.11      34.72        
 30 DeLuca, Tommy M           13 MWSC-MR                36.67      34.97        
 31 Melendez, Rayshaun        13 MVA-MR                 34.60      35.99        
 32 Kearse, Jaylin T          13 Barracudas-MR          36.39      36.14        
 
Boys 14 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   50.74   12/5/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                    
                53.99  14&U JO
                53.99  14&U ZQ
                59.59  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staubi, Kyle A            14 NDAC-MR                52.33      52.48 JO     
                  25.31       52.48 (27.17)                                        
  2 Lipping, Ronan K          14 RA-MR                  55.81      54.53 SILV   
                  26.29       54.53 (28.24)                                        
  3 Pietraszka, Ryan          14 MVA-MR                 57.15      56.49 SILV   
                  27.46       56.49 (29.03)                                        
  4 Stickle, Gage R           14 NDAC-MR                57.39      56.58 SILV   
                  27.24       56.58 (29.34)                                        
  5 Cimorelli, Jack D         14 NDAC-MR                55.15      57.06 SILV   
                  26.67       57.06 (30.39)                                        
  6 Campolong, Hayden F       13 NDAC-MR                57.09      57.85 SILV   
                  27.41       57.85 (30.44)                                        
  7 Allan, Cameron A          14 RA-MR                  58.90      58.10 SILV   
                  28.29       58.10 (29.81)                                        
  8 Swift, Danny J            14 NDAC-MR                58.91      58.35 SILV   
                  27.60       58.35 (30.75)                                        
  9 Rendon, David             13 NDAC-MR                57.28      58.78 SILV   
                  28.28       58.78 (30.50)                                        
 10 Tycott, Matthew           14 MWSC-MR                58.43      59.29 SILV   
                  28.56       59.29 (30.73)                                        
 11 Sanchez, Ryan O           13 VAC-MR               1:01.58    1:00.96        
                  29.34     1:00.96 (31.62)                                        
 12 Speare, Ryan A            13 NDAC-MR              1:00.30    1:01.99        
                  29.44     1:01.99 (32.55)                                        
 13 Xu, Daniel                13 RA-MR                1:08.43    1:02.12        
                  30.04     1:02.12 (32.08)                                        
 14 Peifer, Matthew B         14 MVA-MR               1:04.13    1:02.97        
                  30.37     1:02.97 (32.60)                                        
 15 Staubi, Eli J             13 NDAC-MR              1:02.57    1:03.42        
                  29.94     1:03.42 (33.48)                                        
 16 Monastersky, Devin K      14 MWSC-MR              1:04.24    1:04.29        
                  31.80     1:04.29 (32.49)                                        
 17 Hackmeyer, Aidan R        13 NDAC-MR              1:03.67    1:04.35        
                  31.27     1:04.35 (33.08)                                        
 18 Suchy, Nicholas H         13 VAC-MR               1:06.02    1:04.42        
                  30.80     1:04.42 (33.62)                                        
 19 Burger, Dan E             14 NDAC-MR              1:02.27    1:04.55        
                  30.41     1:04.55 (34.14)                                        
 20 Kivlehan, Patrick J       13 MWSC-MR              1:07.07    1:04.63        
                  31.33     1:04.63 (33.30)                                        
 21 LePage, James W           14 RA-MR                1:04.75    1:06.38        
                  31.21     1:06.38 (35.17)                                        
 22 Dennis, Sean              14 SSL-MR               1:14.89    1:07.31        
                  31.90     1:07.31 (35.41)                                        
 23 Jones, Ryan               14 DA-MR                1:08.62    1:07.74        
                  31.76     1:07.74 (35.98)                                        
 24 Kaiser, Ethan D           13 NDAC-MR              1:07.04    1:09.03        
                  33.08     1:09.03 (35.95)                                        
 25 Samuel, Jay C             14 MWSC-MR              1:20.86    1:10.65        
                  33.75     1:10.65 (36.90)                                        
 26 Orientale, Sam A          13 RA-MR                1:12.70    1:11.63        
                  32.41     1:11.63 (39.22)                                        
 27 Kolka, Lucas J            14 SSL-MR               1:20.56    1:13.27        
                  35.14     1:13.27 (38.13)                                        
 28 Mallette, Jack D          14 VAC-MR               1:18.07    1:15.05        
                  35.67     1:15.05 (39.38)                                        
 29 Cheman, Cole V            13 SSL-MR               1:19.47    1:17.82        
                  37.09     1:17.82 (40.73)                                        
 30 Smith, Jacob H            13 VAC-MR               1:18.00    1:18.73        
                  36.11     1:18.73 (42.62)                                        
 31 Panoff, Samuel E          13 SSL-MR               1:23.62    1:18.91        
                  37.77     1:18.91 (41.14)                                        
 32 DeLuca, Tommy M           13 MWSC-MR              1:25.48    1:19.65        
                  38.22     1:19.65 (41.43)                                        
 33 Myers, Charlie R          13 SSL-MR               1:25.90    1:21.87        
                  38.09     1:21.87 (43.78)                                        
 34 Patel, Shashwat           13 MWSC-MR              1:40.89    1:43.94        
                  46.71     1:43.94 (57.23)                                        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:53.60   12/4/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                  
                1:58.49  14&U JO
                1:58.49  14&U ZQ
                2:18.09  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               14 NDAC-MR              1:58.03    1:56.91 JO     
                  27.48       57.55 (30.07)     1:27.75 (30.20)     1:56.91 (29.16)
  2 Bruno, Anthony J          13 MWSC-MR              2:03.16    1:59.09 SILV   
                  27.63       58.58 (30.95)     1:29.67 (31.09)     1:59.09 (29.42)
  3 Tycott, Matthew           14 MWSC-MR              2:11.89    2:08.33 SILV   
                                                    1:36.97 ( )     2:08.33 (31.36)
  4 Stickle, Gage R           14 NDAC-MR              2:20.64    2:12.70 SILV   
                  30.58     1:05.24 (34.66)     1:40.56 (35.32)     2:12.70 (32.14)
  5 Speare, Ryan A            13 NDAC-MR              2:18.78    2:13.40 SILV   
                                                    1:38.80 ( )     2:13.40 (34.60)
  6 Campolong, Hayden F       13 NDAC-MR              2:14.45    2:14.50 SILV   
                  29.79     1:04.83 (35.04)     1:40.89 (36.06)     2:14.50 (33.61)
  7 Swift, Danny J            14 NDAC-MR              2:26.23    2:15.39 SILV   
                                                    1:40.35 ( )     2:15.39 (35.04)
  8 Xu, Daniel                13 RA-MR                2:29.70    2:19.77        
                  31.70     1:06.32 (34.62)     1:42.92 (36.60)     2:19.77 (36.85)
  9 Kivlehan, Patrick J       13 MWSC-MR              2:26.93    2:20.09        
                  32.89     1:08.87 (35.98)     1:45.84 (36.97)     2:20.09 (34.25)
 10 Burger, Dan E             14 NDAC-MR              2:26.29    2:22.45        
                  32.26     1:09.11 (36.85)     1:47.01 (37.90)     2:22.45 (35.44)
 11 Staubi, Eli J             13 NDAC-MR              2:26.68    2:22.49        
                  32.79     1:09.14 (36.35)     1:46.25 (37.11)     2:22.49 (36.24)
 12 Radovanovich, Anthony J   14 RA-MR                3:45.00    2:22.72        
                  31.09     1:06.85 (35.76)     1:44.89 (38.04)     2:22.72 (37.83)
 13 LePage, James W           14 RA-MR                2:26.61    2:24.17        
                  31.42     1:07.55 (36.13)     1:46.40 (38.85)     2:24.17 (37.77)
 14 Jones, Ryan               14 DA-MR                2:39.57    2:35.48        
                  35.63     1:16.49 (40.86)     1:57.51 (41.02)     2:35.48 (37.97)
 15 Kumar, Chirag K           14 RA-MR                3:00.80    2:44.06        
                  33.24   1:59.33 (1:26.09)     2:44.51 (45.18)         2:44.06 ( )
 16 Herbert, Nathaniel        13 MVA-MR               2:50.46    2:51.17        
                  37.72     1:23.40 (45.68)     2:09.72 (46.32)     2:51.17 (41.45)
 17 Cheman, Cole V            13 SSL-MR               3:21.81    2:53.97        
                  40.75     1:25.84 (45.09)     2:11.76 (45.92)     2:53.97 (42.21)
 18 Kearse, Jaylin T          13 Barracudas-MR        3:20.25    2:54.88        
                  37.24     1:20.29 (43.05)     2:07.86 (47.57)     2:54.88 (47.02)
 19 Melendez, Rayshaun        13 MVA-MR               3:01.09    2:58.28        
                  38.97     1:25.33 (46.36)     2:12.10 (46.77)     2:58.28 (46.18)
 
Boys 14 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   5:12.92   12/3/2011 Trevor A Attile, MSC  -MR                  
                5:21.99  14&U JO
                5:21.99  14&U ZQ
                5:50.99  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               14 NDAC-MR              5:12.72    5:15.34 JO     
                  28.95       59.90 (30.95)     1:31.51 (31.61)     2:03.20 (31.69)
        2:35.15 (31.95)     3:07.29 (32.14)     3:39.54 (32.25)     4:11.64 (32.10)
        4:43.65 (32.01)     5:15.34 (31.69)                                        
  2 Meyler, Chris J           14 RA-MR                6:23.23    6:41.91        
                  29.28     1:04.42 (35.14)     1:44.39 (39.97)     2:26.39 (42.00)
        3:08.90 (42.51)     3:51.27 (42.37)     4:35.29 (44.02)     5:18.70 (43.41)
        6:00.22 (41.52)     6:41.91 (41.69)                                        
  3 Sanchez, Luke              8 VAC-MR              10:00.00    9:34.27        
                  48.22     1:46.04 (57.82)     2:44.65 (58.61)     3:43.26 (58.61)
        4:41.84 (58.58)     5:41.36 (59.52)   6:44.75 (1:03.39)     7:44.37 (59.62)
        8:43.11 (58.74)     9:34.27 (51.16)                                        
 
Boys 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   58.84    1/4/2015 Michael J Liu, NDAC                          
              1:02.49  14&U JO
              1:02.49  14&U ZQ
              1:16.49  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staubi, Kyle A            14 NDAC-MR              1:00.61    1:01.17 JO     
                  30.39     1:01.17 (30.78)                                        
  2 Cimorelli, Jack D         14 NDAC-MR              1:00.32    1:01.19 JO     
                  29.26     1:01.19 (31.93)                                        
  3 Pietraszka, Ryan          14 MVA-MR               1:06.64    1:05.88 SILV   
                  32.00     1:05.88 (33.88)                                        
  4 Rendon, David             13 NDAC-MR              1:06.02    1:06.04 SILV   
                  31.90     1:06.04 (34.14)                                        
  5 Tycott, Matthew           14 MWSC-MR              1:09.31    1:06.09 SILV   
                  32.50     1:06.09 (33.59)                                        
  6 Stickle, Gage R           14 NDAC-MR              1:08.51    1:08.69 SILV   
                  32.56     1:08.69 (36.13)                                        
  7 Swift, Danny J            14 NDAC-MR              1:10.31    1:09.46 SILV   
                  33.91     1:09.46 (35.55)                                        
  8 Allan, Cameron A          14 RA-MR                1:08.94    1:09.58 SILV   
                  34.00     1:09.58 (35.58)                                        
  9 Sanchez, Ryan O           13 VAC-MR               1:14.11    1:11.33 SILV   
                  35.11     1:11.33 (36.22)                                        
 10 Campolong, Hayden F       13 NDAC-MR              1:13.48    1:12.30 SILV   
                  35.51     1:12.30 (36.79)                                        
 11 Xu, Daniel                13 RA-MR                1:18.48    1:13.59 SILV   
                  35.83     1:13.59 (37.76)                                        
 12 Staubi, Eli J             13 NDAC-MR              1:16.81    1:13.96 SILV   
                  35.94     1:13.96 (38.02)                                        
 13 Peifer, Matthew B         14 MVA-MR               1:17.76    1:14.08 SILV   
                  36.58     1:14.08 (37.50)                                        
 14 Speare, Ryan A            13 NDAC-MR              1:16.04    1:15.39 SILV   
                  35.47     1:15.39 (39.92)                                        
 15 LePage, James W           14 RA-MR                1:19.89    1:16.67        
                  37.15     1:16.67 (39.52)                                        
 16 Samuel, Jay C             14 MWSC-MR              1:17.34    1:16.76        
 17 Kivlehan, Patrick J       13 MWSC-MR              1:24.09    1:17.56        
                  38.22     1:17.56 (39.34)                                        
 18 Hackmeyer, Aidan R        13 NDAC-MR              1:17.23    1:19.27        
                  38.30     1:19.27 (40.97)                                        
 19 Suchy, Nicholas H         13 VAC-MR               1:24.05    1:20.46        
                  39.50     1:20.46 (40.96)                                        
 20 Mallette, Jack D          14 VAC-MR               1:23.33    1:22.39        
                  40.26     1:22.39 (42.13)                                        
 21 Orientale, Sam A          13 RA-MR                1:27.24    1:22.74        
                  39.87     1:22.74 (42.87)                                        
 22 Smith, Jacob H            13 VAC-MR               1:26.83    1:24.36        
                  40.19     1:24.36 (44.17)                                        
 23 Burger, Dan E             14 NDAC-MR              1:21.27    1:24.44        
                  40.67     1:24.44 (43.77)                                        
 24 Panoff, Samuel E          13 SSL-MR               1:36.91    1:29.80        
                  43.98     1:29.80 (45.82)                                        
 25 Kaiser, Ethan D           13 NDAC-MR              1:31.66    1:31.61        
                  44.08     1:31.61 (47.53)                                        
 26 Jones, Ryan               14 DA-MR                1:25.81    1:32.13        
                  45.05     1:32.13 (47.08)                                        
 27 DeLuca, Tommy M           13 MWSC-MR              1:17.34    1:34.52        
                  44.46     1:34.52 (50.06)                                        
 28 Cheman, Cole V            13 SSL-MR               1:37.48    1:40.98        
                  48.99     1:40.98 (51.99)                                        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.11   12/4/2010 Travis C Blank, NDAC-MR                    
                2:15.29  14&U JO
                2:15.29  14&U ZQ
                2:35.49  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               14 NDAC-MR              2:12.33    2:08.63 JO     
                  30.92     1:04.09 (33.17)     1:37.13 (33.04)     2:08.63 (31.50)
  2 Cimorelli, Jack D         14 NDAC-MR              2:15.30    2:13.31 JO     
                  30.52     1:04.66 (34.14)     1:39.39 (34.73)     2:13.31 (33.92)
  3 Staubi, Kyle A            14 NDAC-MR              2:14.23    2:19.82 SILV   
                  31.35     1:05.33 (33.98)     1:41.75 (36.42)     2:19.82 (38.07)
  4 Tycott, Matthew           14 MWSC-MR              2:36.23    2:25.02 SILV   
                  34.47     1:11.57 (37.10)     1:48.51 (36.94)     2:25.02 (36.51)
  5 Liu, Evan                 12 NDAC-MR              2:30.11    2:30.58 SILV   
                  34.80     1:14.05 (39.25)     1:53.26 (39.21)     2:30.58 (37.32)
  6 Allan, Cameron A          14 RA-MR                     NT    2:32.76 SILV   
                  36.00     1:15.06 (39.06)     1:54.83 (39.77)     2:32.76 (37.93)
  7 Xu, Daniel                13 RA-MR                3:45.00    2:39.80        
                  38.25     1:18.78 (40.53)     1:59.74 (40.96)     2:39.80 (40.06)
  8 Radovanovich, Anthony J   14 RA-MR                2:47.94    2:45.57        
                  38.36     1:20.58 (42.22)     2:02.98 (42.40)     2:45.57 (42.59)
  9 LePage, James W           14 RA-MR                2:50.48    2:49.75        
                  38.32     1:20.99 (42.67)     2:05.86 (44.87)     2:49.75 (43.89)
 10 Talla, Pranay             13 RA-MR                3:16.15    3:06.01        
                  43.89     1:32.29 (48.40)     2:20.33 (48.04)     3:06.01 (45.68)
 11 Kumar, Chirag K           14 RA-MR                3:22.89    3:19.47        
                  40.87   3:19.47 (2:38.60)                                        
 
Boys 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:07.58   12/4/2010 Charles McAuley, SMC-MR                    
                1:10.99  14&U JO
                1:10.99  14&U ZQ
                1:21.49  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cimorelli, Jack D         14 NDAC-MR              1:06.04    1:08.61 JO     
                  31.52     1:08.61 (37.09)                                        
  2 Bruno, Anthony J          13 MWSC-MR              1:10.10    1:10.72 JO     
                  33.41     1:10.72 (37.31)                                        
  3 Burger, Dan E             14 NDAC-MR              1:13.54    1:13.80 SILV   
                  34.82     1:13.80 (38.98)                                        
  4 Monastersky, Devin K      14 MWSC-MR              1:14.89    1:15.19 SILV   
                  36.54     1:15.19 (38.65)                                        
  5 Tycott, Matthew           14 MWSC-MR              1:18.36    1:15.70 SILV   
                  36.24     1:15.70 (39.46)                                        
  6 Sanchez, Ryan O           13 VAC-MR               1:16.84    1:17.06 SILV   
                  35.92     1:17.06 (41.14)                                        
  7 Rendon, David             13 NDAC-MR              1:19.17    1:17.54 SILV   
                  36.06     1:17.54 (41.48)                                        
  8 Meyler, Chris J           14 RA-MR                1:17.31    1:17.73 SILV   
                  36.62     1:17.73 (41.11)                                        
  9 Hackmeyer, Aidan R        13 NDAC-MR              1:21.69    1:19.54 SILV   
                  37.50     1:19.54 (42.04)                                        
 10 Speare, Ryan A            13 NDAC-MR              1:22.77    1:22.92        
                  38.93     1:22.92 (43.99)                                        
 11 Orientale, Sam A          13 RA-MR                1:20.61    1:23.49        
                  39.63     1:23.49 (43.86)                                        
 12 Xu, Daniel                13 RA-MR                1:36.52    1:23.50        
                  39.58     1:23.50 (43.92)                                        
 13 Staubi, Eli J             13 NDAC-MR              1:25.80    1:25.53        
                  40.14     1:25.53 (45.39)                                        
 14 Radovanovich, Anthony J   14 RA-MR                1:30.00    1:31.39        
                  42.77     1:31.39 (48.62)                                        
 15 Kaiser, Ethan D           13 NDAC-MR              1:31.79    1:31.95        
                  43.58     1:31.95 (48.37)                                        
 16 Kivlehan, Patrick J       13 MWSC-MR              1:39.11    1:33.89        
                  45.76     1:33.89 (48.13)                                        
 17 Melendez, Rayshaun        13 MVA-MR               1:41.21    1:35.17        
                  45.54     1:35.17 (49.63)                                        
 18 Jones, Ryan               14 DA-MR                1:36.29    1:35.60        
                  44.37     1:35.60 (51.23)                                        
 19 LePage, James W           14 RA-MR                1:31.69    1:37.35        
                  45.62     1:37.35 (51.73)                                        
 20 Talla, Pranay             13 RA-MR                1:40.59    1:38.23        
                  47.06     1:38.23 (51.17)                                        
 21 Smith, Jacob H            13 VAC-MR               2:02.47    1:44.87        
                  49.20     1:44.87 (55.67)                                        
 22 Mallette, Jack D          14 VAC-MR               1:50.30    1:45.56        
                  49.77     1:45.56 (55.79)                                        
 23 DeLuca, Tommy M           13 MWSC-MR              1:25.31    1:46.91        
                  47.55     1:46.91 (59.36)                                        
 24 Cheman, Cole V            13 SSL-MR               1:47.44    1:50.49        
                  52.31     1:50.49 (58.18)                                        
 25 Kearse, Jaylin T          13 Barracudas-MR        1:58.64    1:55.84        
                  54.00   1:55.84 (1:01.84)                                        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:22.21   12/4/2011 Nicolas Winograd, Aqua Gems                
                2:35.19  14&U JO
                2:35.19  14&U ZQ
                2:53.99  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               14 NDAC-MR              2:30.96    2:25.88 JO     
                  33.21     1:10.27 (37.06)     1:47.82 (37.55)     2:25.88 (38.06)
  2 Bruno, Anthony J          13 MWSC-MR              2:35.31    2:32.15 JO     
                  34.76     1:13.78 (39.02)     1:53.21 (39.43)     2:32.15 (38.94)
  3 Cimorelli, Jack D         14 NDAC-MR              2:34.58    2:34.56 JO     
                  34.45     1:13.75 (39.30)     1:55.47 (41.72)     2:34.56 (39.09)
  4 Peifer, Matthew B         14 MVA-MR               2:51.92    2:42.14 SILV   
                  36.66     1:18.18 (41.52)     2:00.36 (42.18)     2:42.14 (41.78)
  5 Sanchez, Ryan O           13 VAC-MR               2:50.92    2:48.01 SILV   
                  37.84     1:21.69 (43.85)     2:05.50 (43.81)     2:48.01 (42.51)
  6 Lipping, Ronan K          14 RA-MR                2:48.34    2:48.03 SILV   
                  36.74     1:18.93 (42.19)     2:03.86 (44.93)     2:48.03 (44.17)
  7 Monastersky, Devin K      14 MWSC-MR              2:48.41    2:48.60 SILV   
                  37.72     1:21.44 (43.72)     2:05.90 (44.46)     2:48.60 (42.70)
  8 Dennis, Sean              14 SSL-MR               3:00.94    2:50.86 SILV   
                  37.50     1:21.73 (44.23)     2:05.91 (44.18)     2:50.86 (44.95)
  9 Rendon, David             13 NDAC-MR              2:52.87    2:52.81 SILV   
                  38.07     1:21.89 (43.82)     2:08.36 (46.47)     2:52.81 (44.45)
 10 Hackmeyer, Aidan R        13 NDAC-MR                   NT    2:53.37 SILV   
                  39.16     1:23.67 (44.51)     2:10.20 (46.53)     2:53.37 (43.17)
 11 Campolong, Hayden F       13 NDAC-MR                   NT    2:53.74 SILV   
                  39.40     1:23.74 (44.34)     2:10.45 (46.71)     2:53.74 (43.29)
 12 Xu, Daniel                13 RA-MR                3:25.25    2:57.82        
                  40.65     1:26.10 (45.45)     2:12.22 (46.12)     2:57.82 (45.60)
 13 Orientale, Sam A          13 RA-MR                     NT    3:05.78        
                  42.00     1:29.23 (47.23)     2:18.22 (48.99)     3:05.78 (47.56)
 14 Kaiser, Ethan D           13 NDAC-MR                   NT    3:11.51        
                  43.53     1:32.86 (49.33)     2:22.42 (49.56)     3:11.51 (49.09)
 15 Amaro, Dylan J            10 NDAC-MR              3:19.06    3:11.73        
                  44.31     1:33.23 (48.92)     2:23.81 (50.58)     3:11.73 (47.92)
 16 Speare, Ryan A            13 NDAC-MR              3:05.79    3:17.78        
                  43.05     1:33.78 (50.73)     2:26.38 (52.60)     3:17.78 (51.40)
 17 Kolka, Lucas J            14 SSL-MR               3:04.70    3:18.34        
                  44.71     1:36.59 (51.88)     2:29.30 (52.71)     3:18.34 (49.04)
 18 LePage, James W           14 RA-MR                3:38.42    3:20.51        
                  43.35     1:34.01 (50.66)     2:26.87 (52.86)     3:20.51 (53.64)
 19 Myers, Charlie R          13 SSL-MR               4:01.16    3:58.00        
                  55.43   1:57.43 (1:02.00)   2:58.59 (1:01.16)     3:58.00 (59.41)
 
Boys 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   59.08   12/4/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                    
              1:01.19  14&U ZQ
              1:01.59  14&U JO
              1:11.99  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staubi, Kyle A            14 NDAC-MR                56.70      55.40 ZQ     
                  25.91       55.40 (29.49)                                        
  2 Liu, Evan                 12 NDAC-MR              1:05.92    1:05.45 SILV   
                  29.91     1:05.45 (35.54)                                        
  3 Rendon, David             13 NDAC-MR              1:07.22    1:05.46 SILV   
                  29.62     1:05.46 (35.84)                                        
  4 Swift, Danny J            14 NDAC-MR              1:09.93    1:08.81 SILV   
                  30.99     1:08.81 (37.82)                                        
  5 Stickle, Gage R           14 NDAC-MR                   NT    1:10.92 SILV   
                  32.20     1:10.92 (38.72)                                        
  6 Meyler, Chris J           14 RA-MR                1:19.79    1:11.89 SILV   
                  30.24     1:11.89 (41.65)                                        
  7 Campolong, Hayden F       13 NDAC-MR              1:06.42    1:12.48        
                  31.91     1:12.48 (40.57)                                        
  8 Hackmeyer, Aidan R        13 NDAC-MR              1:17.12    1:14.05        
                  34.02     1:14.05 (40.03)                                        
  9 Staubi, Eli J             13 NDAC-MR              1:10.59    1:14.59        
                  33.77     1:14.59 (40.82)                                        
 10 Kivlehan, Patrick J       13 MWSC-MR              1:28.57    1:22.01        
                  38.07     1:22.01 (43.94)                                        
 11 Allan, Cameron A          14 RA-MR                1:25.71    1:22.67        
                  38.73     1:22.67 (43.94)                                        
 12 Orientale, Sam A          13 RA-MR                1:46.69    1:23.79        
                  37.88     1:23.79 (45.91)                                        
 13 Kaiser, Ethan D           13 NDAC-MR              1:29.61    1:27.35        
                  41.19     1:27.35 (46.16)                                        
 14 Kumar, Chirag K           14 RA-MR                1:28.58    1:32.96        
                  37.38     1:32.96 (55.58)                                        
 15 Talla, Pranay             13 RA-MR                1:54.68    1:36.19        
                  42.25     1:36.19 (53.94)                                        
 16 Jones, Ryan               14 DA-MR                1:34.49    1:36.57        
                  42.47     1:36.57 (54.10)                                        
 17 Herbert, Nathaniel        13 MVA-MR               1:45.23    1:40.10        
                  43.51     1:40.10 (56.59)                                        
 18 Kearse, Jaylin T          13 Barracudas-MR        2:01.15    1:50.42        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.91   12/4/2011 Trevor A Attile, MSC  -MR                  
                2:19.99  14&U JO
                2:19.99  14&U ZQ
                2:32.59  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staubi, Kyle A            14 NDAC-MR              2:11.22    2:04.29 JO     
                  27.69       59.19 (31.50)     1:31.46 (32.27)     2:04.29 (32.83)
  2 Liu, Alex J               14 NDAC-MR              2:16.14    2:12.95 JO     
                  29.63     1:02.89 (33.26)     1:38.10 (35.21)     2:12.95 (34.85)
  3 Lipping, Ronan K          14 RA-MR                2:35.00    2:44.27        
                  30.47     1:08.08 (37.61)     1:53.60 (45.52)     2:44.27 (50.67)
 
Boys 14 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:07.55   12/4/2011 Nicolas Winograd, Aqua Gems                
                2:13.99  14&U JO
                2:13.99  14&U ZQ
                2:32.99  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruno, Anthony J          13 MWSC-MR              2:17.83    2:12.29 JO     
                  28.39     1:02.49 (34.10)     1:41.22 (38.73)     2:12.29 (31.07)
  2 Pietraszka, Ryan          14 MVA-MR               2:23.27    2:15.98 SILV   
                  29.05     1:03.93 (34.88)     1:43.52 (39.59)     2:15.98 (32.46)
  3 Stickle, Gage R           14 NDAC-MR              2:27.87    2:27.29 SILV   
                  32.32     1:10.67 (38.35)     1:54.88 (44.21)     2:27.29 (32.41)
  4 Peifer, Matthew B         14 MVA-MR               2:38.15    2:28.49 SILV   
                  33.88     1:11.92 (38.04)     1:54.00 (42.08)     2:28.49 (34.49)
  5 Sanchez, Ryan O           13 VAC-MR               2:32.29    2:28.97 SILV   
                  34.19     1:12.99 (38.80)     1:55.77 (42.78)     2:28.97 (33.20)
  6 Swift, Danny J            14 NDAC-MR              2:33.06    2:30.06 SILV   
                  30.47     1:08.41 (37.94)     1:54.95 (46.54)     2:30.06 (35.11)
  7 Xu, Daniel                13 RA-MR                2:58.17    2:33.18        
                  33.43     1:12.10 (38.67)     1:57.11 (45.01)     2:33.18 (36.07)
  8 Allan, Cameron A          14 RA-MR                2:43.81    2:35.08        
                  33.82     1:10.53 (36.71)     2:04.14 (53.61)     2:35.08 (30.94)
  9 Staubi, Eli J             13 NDAC-MR              2:40.11    2:37.19        
                  33.35     1:13.27 (39.92)     2:00.82 (47.55)     2:37.19 (36.37)
 10 Dennis, Sean              14 SSL-MR               3:11.38    2:39.99        
                  37.30     1:19.15 (41.85)     2:04.62 (45.47)     2:39.99 (35.37)
 11 Burger, Dan E             14 NDAC-MR              2:40.10    2:40.76        
                  35.10     1:20.31 (45.21)     2:03.10 (42.79)     2:40.76 (37.66)
 12 Kivlehan, Patrick J       13 MWSC-MR              2:55.45    2:45.64        
                  37.68     1:20.44 (42.76)     2:11.66 (51.22)     2:45.64 (33.98)
 13 Suchy, Nicholas H         13 VAC-MR               3:00.75    2:50.88        
                  37.46     1:22.73 (45.27)     2:13.33 (50.60)     2:50.88 (37.55)
 14 Kolka, Lucas J            14 SSL-MR               3:00.79    2:57.33        
                  42.29     1:25.99 (43.70)     2:18.86 (52.87)     2:57.33 (38.47)
 15 Panoff, Samuel E          13 SSL-MR               3:17.12    3:10.14        
                  44.26     1:35.50 (51.24)     2:28.99 (53.49)     3:10.14 (41.15)
 16 Jones, Ryan               14 DA-MR                3:10.99    3:10.47        
                  40.38     1:30.56 (50.18)   2:31.99 (1:01.43)     3:10.47 (38.48)
 17 Cheman, Cole V            13 SSL-MR               3:27.51    3:22.83        
                  47.43     1:42.15 (54.72)   2:42.16 (1:00.01)     3:22.83 (40.67)
 18 Myers, Charlie R          13 SSL-MR               3:23.17    3:26.51        
                  48.16     1:36.85 (48.69)   2:43.27 (1:06.42)     3:26.51 (43.24)
 
Boys 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   4:40.88   12/4/2011 Trevor A Attile, MSC  -MR                  
                4:45.99  14&U JO
                4:45.99  14&U ZQ
                5:09.79  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               14 NDAC-MR              4:35.01    4:34.40 JO     
                  29.51     1:02.33 (32.82)     1:37.57 (35.24)     2:12.56 (34.99)
        2:51.37 (38.81)     3:31.27 (39.90)     4:03.63 (32.36)     4:34.40 (30.77)
  2 Lipping, Ronan K          14 RA-MR                5:45.00    5:44.62        
                  32.67     1:14.90 (42.23)     1:58.37 (43.47)     2:41.79 (43.42)
        3:32.81 (51.02)     4:23.26 (50.45)     5:04.41 (41.15)     5:44.62 (40.21)
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   21.40   12/3/2011 Julian A Mackrel, NDAC                       
                23.09  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Michael J            15 NDAC-MR                22.36      23.24        
  2 Rawl, Jarek T             15 NDAC-MR                23.33      23.26        
  3 Rawl, Daniel M            17 NDAC-MR                23.68      24.88        
  4 Nicholas, C.J.            17 DA-MR                  24.26      25.01        
  5 Cavotti, Parker           18 NDAC-MR                23.67      25.03        
  6 Nicholas, Chauncey        15 DA-MR                  23.77      25.06        
  7 Jorge, Dylan E            17 DA-MR                  24.64      25.18        
  8 Britt, Nate               16 NDAC-MR                25.31      25.59        
  9 Hoffman, Robert J         17 NDAC-MR                25.48      25.65        
 10 Araujo, Peter             18 SSL-MR                 26.36      25.84        
 11 Izzo, Patrick M           15 NDAC-MR                26.17      26.28        
 12 Orientale, Steven D       16 RA-MR                  26.20      26.62        
 13 Mahaney, James W          16 RA-MR                  26.01      26.63        
 14 Bubel, Pat J              18 NDAC-MR                25.11      26.95        
 15 Smith, Gregory R          18 VAC-MR                 57.64    1:01.28        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   48.75   12/4/2011 Julian A Mackrel, NDAC                       
                50.19  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Michael J            15 NDAC-MR                49.74      51.00        
                  24.48       51.00 (26.52)                                        
  2 Nicholas, Chauncey        15 DA-MR                  53.19      54.55        
                  26.43       54.55 (28.12)                                        
  3 Choi, Andrew H            15 MWSC-MR                53.59      54.60        
                  26.18       54.60 (28.42)                                        
  4 Rawl, Daniel M            17 NDAC-MR                51.65      54.67        
                  25.86       54.67 (28.81)                                        
  5 Pallatta, E.R. R          17 SSL-MR                 54.64      55.05        
                  25.35       55.05 (29.70)                                        
  5 Jorge, Dylan E            17 DA-MR                  54.87      55.05        
                  26.18       55.05 (28.87)                                        
  7 Econopouly, Elias M       16 NDAC-MR                51.90      55.08        
                  26.08       55.08 (29.00)                                        
  8 Cavotti, Parker           18 NDAC-MR                54.47      55.20        
                  26.11       55.20 (29.09)                                        
  9 Nicholas, C.J.            17 DA-MR                  53.40      56.16        
 10 Hoffman, Robert J         17 NDAC-MR                57.27      57.27        
                  26.92       57.27 (30.35)                                        
 11 Araujo, Peter             18 SSL-MR                 57.28      57.60        
                  27.36       57.60 (30.24)                                        
 12 Britt, Nate               16 NDAC-MR                54.69      58.84        
                  27.54       58.84 (31.30)                                        
 13 Orientale, Steven D       16 RA-MR                  57.49      59.12        
                  27.97       59.12 (31.15)                                        
 14 Mahaney, James W          16 RA-MR                  58.00      59.27        
                  27.87       59.27 (31.40)                                        
 15 Bubel, Pat J              18 NDAC-MR                59.36      59.32        
                  28.38       59.32 (30.94)                                        
 16 Izzo, Patrick M           15 NDAC-MR                56.61      59.95        
                  28.21       59.95 (31.74)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:47.43   12/4/2010 Julian A Mackrel, NDAC-MR                  
                1:49.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sims, Burke A             24 NYAC-MR              1:37.99    1:46.80 METS   
                  24.08       50.76 (26.68)     1:18.81 (28.05)     1:46.80 (27.99)
  2 Rawl, Daniel M            17 NDAC-MR              1:55.63    1:58.22        
                  26.86       56.93 (30.07)     1:27.00 (30.07)     1:58.22 (31.22)
  3 Jorge, Dylan E            17 DA-MR                2:01.40    2:00.76        
                  27.00       57.78 (30.78)     1:29.71 (31.93)     2:00.76 (31.05)
  4 Econopouly, Elias M       16 NDAC-MR              1:59.30    2:03.12        
                  27.72       58.17 (30.45)     1:30.23 (32.06)     2:03.12 (32.89)
  5 Araujo, Peter             18 SSL-MR               2:07.12    2:07.26        
                  28.48     1:00.62 (32.14)     1:34.40 (33.78)     2:07.26 (32.86)
  6 Nicholas, Chauncey        15 DA-MR                2:01.64    2:07.74        
                  28.56     1:00.97 (32.41)     1:34.18 (33.21)     2:07.74 (33.56)
  7 Cavotti, Parker           18 NDAC-MR              2:07.58    2:08.63        
                  27.77       59.89 (32.12)     1:34.45 (34.56)     2:08.63 (34.18)
  8 Hoffman, Robert J         17 NDAC-MR                   NT    2:11.10        
                  29.19     1:02.52 (33.33)     1:36.94 (34.42)     2:11.10 (34.16)
  9 Bubel, Pat J              18 NDAC-MR              2:13.04    2:13.32        
                                                    1:38.86 ( )     2:13.32 (34.46)
 10 Orientale, Steven D       16 RA-MR                2:13.19    2:14.49        
                                                    1:38.57 ( )     2:14.49 (35.92)
 
Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   4:53.23   12/3/2011 Christopher R Alpay, MSC  -MR              
                4:56.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sims, Burke A             24 NYAC-MR              4:24.24    4:52.74 METS   
                  26.65       55.93 (29.28)     1:24.75 (28.82)     1:53.89 (29.14)
        2:23.10 (29.21)     2:52.82 (29.72)     3:22.95 (30.13)     3:53.11 (30.16)
        4:23.22 (30.11)     4:52.74 (29.52)                                        
  2 Econopouly, Elias M       16 NDAC-MR              5:36.78    5:46.00        
                  29.23     1:02.51 (33.28)     1:36.39 (33.88)     2:11.33 (34.94)
        2:46.83 (35.50)     3:22.89 (36.06)     3:58.98 (36.09)     4:34.65 (35.67)
        5:10.39 (35.74)     5:46.00 (35.61)                                        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   54.72   12/5/2010 Julian A Mackrel, NDAC-MR                    
                56.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Michael J            15 NDAC-MR                55.61      57.83        
                  28.14       57.83 (29.69)                                        
  2 Wadsworth, John D         16 SSL-MR                 57.50      59.25        
                  28.79       59.25 (30.46)                                        
  3 Pallatta, E.R. R          17 SSL-MR                 58.43    1:01.03        
                  29.12     1:01.03 (31.91)                                        
  4 Assad, Thomas A           17 SSL-MR               1:02.01    1:03.25        
                  31.16     1:03.25 (32.09)                                        
  5 Nicholas, Chauncey        15 DA-MR                1:00.25    1:03.46        
                  30.83     1:03.46 (32.63)                                        
  6 Karen, Jason C            16 SSL-MR               1:03.80    1:03.92        
                  31.17     1:03.92 (32.75)                                        
  6 Rawl, Daniel M            17 NDAC-MR              1:00.84    1:03.92        
                  30.50     1:03.92 (33.42)                                        
  8 Cavotti, Parker           18 NDAC-MR              1:00.70    1:04.79        
                  31.32     1:04.79 (33.47)                                        
  9 Alvarado, Thomas R        15 SSL-MR               1:03.45    1:05.62        
                  31.89     1:05.62 (33.73)                                        
 10 Severs, John R            17 SSL-MR               1:06.18    1:06.20        
                  32.04     1:06.20 (34.16)                                        
 11 Mahaney, James W          16 RA-MR                1:08.22    1:06.40        
                  32.67     1:06.40 (33.73)                                        
 12 Kornblum, Danny H         17 SSL-MR               1:06.90    1:06.65        
                  32.93     1:06.65 (33.72)                                        
 13 Dain, Matt S              15 SSL-MR               1:04.72    1:06.77        
                  32.88     1:06.77 (33.89)                                        
 14 Jorge, Dylan E            17 DA-MR                1:07.97    1:07.09        
                  32.21     1:07.09 (34.88)                                        
 15 Araujo, Peter             18 SSL-MR               1:06.90    1:07.21        
                  33.04     1:07.21 (34.17)                                        
 16 Riskin, Johny             17 SSL-MR               1:07.29    1:07.22        
                  32.64     1:07.22 (34.58)                                        
 17 Orientale, Steven D       16 RA-MR                1:08.31    1:07.52        
                  32.37     1:07.52 (35.15)                                        
 18 Cicalese, Vincent J       16 SSL-MR               1:10.15    1:09.28        
                  34.14     1:09.28 (35.14)                                        
 19 Simon, Jack R             16 SSL-MR               1:12.02    1:11.29        
                  34.91     1:11.29 (36.38)                                        
 20 Procter, Zach D           16 SSL-MR               1:26.95    1:24.85        
                  43.16     1:24.85 (41.69)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:58.54    1/3/2015 Seamus Trzewik-Quinn, HAWK -AD             
                2:03.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Michael J            15 NDAC-MR              2:05.95    2:08.41        
                  29.38     1:01.52 (32.14)     1:35.17 (33.65)     2:08.41 (33.24)
  2 Nicholas, C.J.            17 DA-MR                2:30.04    2:30.67        
                  35.06     1:13.40 (38.34)     1:52.60 (39.20)     2:30.67 (38.07)
  3 Jorge, Dylan E            17 DA-MR                2:28.57    2:38.28        
                  37.17     1:17.76 (40.59)     1:58.95 (41.19)     2:38.28 (39.33)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:03.62   12/3/2011 Dallan B Treanor, Marlins                  
                1:04.49  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Econopouly, Elias M       16 NDAC-MR              1:02.78    1:04.49 METS   
                  30.43     1:04.49 (34.06)                                        
  2 Britt, Nate               16 NDAC-MR              1:05.08    1:08.16        
                  32.45     1:08.16 (35.71)                                        
  3 Hoffman, Robert J         17 NDAC-MR              1:11.19    1:12.83        
                  34.37     1:12.83 (38.46)                                        
  4 Nicholas, Chauncey        15 DA-MR                1:07.71    1:13.49        
                  34.76     1:13.49 (38.73)                                        
  5 Mahaney, James W          16 RA-MR                1:12.78    1:13.76        
  6 Bubel, Pat J              18 NDAC-MR              1:14.83    1:13.99        
                  35.18     1:13.99 (38.81)                                        
  7 Izzo, Patrick M           15 NDAC-MR              1:12.77    1:16.18        
                  35.85     1:16.18 (40.33)                                        
  8 Araujo, Peter             18 SSL-MR               1:17.07    1:17.77        
                  36.33     1:17.77 (41.44)                                        
  9 Orientale, Steven D       16 RA-MR                1:15.02    1:18.71        
                  36.57     1:18.71 (42.14)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:16.52    1/4/2015 Thomas F Graminski, NDAC                   
                2:22.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Choi, Andrew H            15 MWSC-MR              2:19.94    2:22.58 METS   
                  31.95     1:08.80 (36.85)     1:46.27 (37.47)     2:22.58 (36.31)
  2 Britt, Nate               16 NDAC-MR              2:20.51    2:24.24        
                  33.14     1:09.72 (36.58)     1:47.14 (37.42)     2:24.24 (37.10)
  3 Flynn, Sean P             15 SSL-MR               2:32.81    2:25.71        
                  32.69     1:09.55 (36.86)     1:47.56 (38.01)     2:25.71 (38.15)
  4 Wadsworth, John D         16 SSL-MR               2:24.52    2:29.16        
                  33.01     1:10.72 (37.71)     1:49.78 (39.06)     2:29.16 (39.38)
  5 Econopouly, Elias M       16 NDAC-MR              2:20.86    2:30.26        
                  33.19     1:10.14 (36.95)     1:49.27 (39.13)     2:30.26 (40.99)
  6 Simon, Jack R             16 SSL-MR               2:33.81    2:32.14        
                  33.23     1:11.12 (37.89)     1:51.24 (40.12)     2:32.14 (40.90)
  7 Hoffman, Robert J         17 NDAC-MR                   NT    2:42.99        
                  35.41     1:16.68 (41.27)     1:59.79 (43.11)     2:42.99 (43.20)
  8 Izzo, Patrick M           15 NDAC-MR              2:45.71    2:43.01        
                  36.37     1:17.58 (41.21)     2:00.29 (42.71)     2:43.01 (42.72)
  9 Bubel, Pat J              18 NDAC-MR              2:34.11    2:43.46        
                  37.18     1:19.04 (41.86)     2:01.71 (42.67)     2:43.46 (41.75)
 10 Crosbie, Kyle T           15 SSL-MR               2:56.40    2:47.53        
                  36.93     1:20.46 (43.53)     2:05.07 (44.61)     2:47.53 (42.46)
 11 Orientale, Steven D       16 RA-MR                2:52.05    2:56.83        
                  38.31     1:22.13 (43.82)     2:09.28 (47.15)     2:56.83 (47.55)
 -- Nicholas, C.J.            17 DA-MR                2:25.21         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  35.23     1:15.69 (40.46)     1:57.80 (42.11)          DQ (42.61)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   55.06   12/4/2010 Steven J Campagna, NDAC-MR                   
                55.19  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, C.J.            17 DA-MR                  53.83      53.79 METS   
                  24.92       53.79 (28.87)                                        
  2 Rawl, Jarek T             15 NDAC-MR                55.77      56.73        
                  26.10       56.73 (30.63)                                        
  3 Liu, Michael J            15 NDAC-MR                56.23      58.59        
                  26.23       58.59 (32.36)                                        
  4 Nicholas, Chauncey        15 DA-MR                  56.27      59.44        
                  27.03       59.44 (32.41)                                        
  5 Jorge, Dylan E            17 DA-MR                  58.10    1:00.35        
                  27.84     1:00.35 (32.51)                                        
  6 Izzo, Patrick M           15 NDAC-MR              1:04.44    1:00.80        
                  28.04     1:00.80 (32.76)                                        
  7 Britt, Nate               16 NDAC-MR              1:00.35    1:02.05        
                  28.55     1:02.05 (33.50)                                        
  8 Mahaney, James W          16 RA-MR                1:08.82    1:04.47        
                  28.96     1:04.47 (35.51)                                        
  9 Rawl, Daniel M            17 NDAC-MR                58.27    1:05.19        
                  29.19     1:05.19 (36.00)                                        
 10 Orientale, Steven D       16 RA-MR                1:09.00    1:11.67        
                  31.73     1:11.67 (39.94)                                        
 11 Cavotti, Parker           18 NDAC-MR              1:05.81    1:18.16        
                  32.09     1:18.16 (46.07)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:56.44    1/4/2015 Eric R Culver, VAC                         
                2:05.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, C.J.            17 DA-MR                2:07.53    2:04.27 METS   
                  27.91       59.16 (31.25)     1:30.96 (31.80)     2:04.27 (33.31)
  2 Nicholas, Chauncey        15 DA-MR                2:16.08    2:31.80        
                  31.96     1:09.75 (37.79)     1:50.68 (40.93)     2:31.80 (41.12)
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   1:57.41   12/4/2011 Julian A Mackrel, NDAC                     
                2:03.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flynn, Sean P             15 SSL-MR               2:12.59    2:10.87        
                  29.54     1:04.06 (34.52)     1:40.75 (36.69)     2:10.87 (30.12)
  2 Choi, Andrew H            15 MWSC-MR              2:08.86    2:11.19        
                  28.08     1:04.03 (35.95)     1:40.85 (36.82)     2:11.19 (30.34)
  3 Karen, Jason C            16 SSL-MR               2:09.64    2:11.95        
                  28.52     1:03.15 (34.63)     1:42.40 (39.25)     2:11.95 (29.55)
  4 Britt, Nate               16 NDAC-MR              2:09.05    2:15.65        
                  29.13     1:04.52 (35.39)     1:43.55 (39.03)     2:15.65 (32.10)
  5 Alvarado, Thomas R        15 SSL-MR               2:17.81    2:17.50        
                  29.73     1:05.66 (35.93)     1:46.35 (40.69)     2:17.50 (31.15)
  6 Izzo, Patrick M           15 NDAC-MR              2:25.90    2:17.61        
                  29.06     1:04.69 (35.63)     1:45.35 (40.66)     2:17.61 (32.26)
  7 Severs, John R            17 SSL-MR               2:18.92    2:21.20        
                  30.41     1:06.44 (36.03)     1:49.45 (43.01)     2:21.20 (31.75)
  8 Nicholas, Chauncey        15 DA-MR                2:08.42    2:21.69        
                  29.05     1:04.71 (35.66)     1:48.40 (43.69)     2:21.69 (33.29)
  9 Jorge, Dylan E            17 DA-MR                2:28.57    2:22.46        
                  27.38     1:05.21 (37.83)     1:52.58 (47.37)     2:22.46 (29.88)
 10 Araujo, Peter             18 SSL-MR               2:16.31    2:23.30        
                  30.64     1:06.61 (35.97)     1:50.22 (43.61)     2:23.30 (33.08)
 11 Mahaney, James W          16 RA-MR                2:28.09    2:23.33        
                  28.78     1:05.35 (36.57)     1:47.87 (42.52)     2:23.33 (35.46)
 12 Riskin, Johny             17 SSL-MR               2:25.83    2:24.64        
                  30.32     1:07.15 (36.83)     1:51.01 (43.86)     2:24.64 (33.63)
 13 Dain, Matt S              15 SSL-MR               2:22.90    2:24.67        
                  29.42     1:06.19 (36.77)     1:50.84 (44.65)     2:24.67 (33.83)
 14 Cicalese, Vincent J       16 SSL-MR               2:24.72    2:27.37        
                  32.45     1:09.13 (36.68)     1:54.79 (45.66)     2:27.37 (32.58)
 15 Cavotti, Parker           18 NDAC-MR              2:20.28    2:27.50        
                  30.11     1:06.74 (36.63)     1:51.94 (45.20)     2:27.50 (35.56)
 16 Rawl, Daniel M            17 NDAC-MR              2:13.89    2:27.89        
                  29.44     1:05.57 (36.13)     1:50.89 (45.32)     2:27.89 (37.00)
 17 Crosbie, Kyle T           15 SSL-MR               2:36.73    2:28.88        
                  34.01     1:10.13 (36.12)     1:55.25 (45.12)     2:28.88 (33.63)
 18 Bubel, Pat J              18 NDAC-MR              2:29.99    2:29.03        
                  31.91     1:11.73 (39.82)     1:54.63 (42.90)     2:29.03 (34.40)
 19 Orientale, Steven D       16 RA-MR                2:32.54    2:29.11        
                  31.19     1:09.27 (38.08)     1:54.05 (44.78)     2:29.11 (35.06)
 20 Kornblum, Danny H         17 SSL-MR               2:40.32    2:29.17        
                  32.10     1:09.33 (37.23)     1:58.25 (48.92)     2:29.17 (30.92)
 21 Procter, Zach D           16 SSL-MR               3:08.16    2:40.84        
                  36.34     1:19.18 (42.84)     2:06.08 (46.90)     2:40.84 (34.76)
 -- Pallatta, E.R. R          17 SSL-MR               2:14.97         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  29.62     1:06.59 (36.97)     1:48.96 (42.37)          DQ (35.40)
 -- Liu, Michael J            15 NDAC-MR              2:06.24         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  28.82     1:05.98 (37.16)     1:48.93 (42.95)          DQ (33.71)
 
Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   4:16.06    1/4/2015 Eric R Culver, VAC                         
                4:25.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahaney, James W          16 RA-MR                5:03.83    5:21.71        
                  31.18     1:12.93 (41.75)   2:34.20 (1:21.27)     3:19.15 (44.95)
        4:06.13 (46.98)     4:45.15 (39.02)     5:21.69 (36.54)      5:21.71 (0.02)
 
Boys Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:30.30   12/4/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         S Campagna, T Blank, S Cavotti, J Mackrel         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:32.60    1:34.35        
     1) Cavotti, Parker 18              2) Rawl, Daniel M 17              
     3) Britt, Nate 16                  4) Liu, Michael J 15              
                  24.59       47.77 (23.18)     1:11.92 (24.15)     1:34.35 (22.43)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:35.26    1:35.64        
     1) Pallatta, E.R. R 17             2) Flynn, Sean P 15               
     3) Karen, Jason C 16               4) Severs, John R 17              
                  24.06       48.09 (24.03)     1:11.60 (23.51)     1:35.64 (24.04)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:38.91    1:40.69        
     1) Bubel, Pat J 18                 2) Hoffman, Robert J 17           
     3) Izzo, Patrick M 15              4) Econopouly, Elias M 16         
                  26.92       51.85 (24.93)     1:17.14 (25.29)     1:40.69 (23.55)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         1:39.70    1:41.03        
     1) Assad, Thomas A 17              2) Alvarado, Thomas R 15          
     3) Dain, Matt S 15                 4) Simon, Jack R 16               
                  25.16       50.21 (25.05)     1:15.72 (25.51)     1:41.03 (25.31)
  5 Suffern Sea Lions-MR  'C'                         1:44.21    1:44.28        
     1) Riskin, Johny 17                2) Araujo, Peter 18               
     3) Cicalese, Vincent J 16          4) Kornblum, Danny H 17           
                  26.35       51.58 (25.23)     1:18.88 (27.30)     1:44.28 (25.40)
 
Boys Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:41.98   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         K Tialios, J Mackrel, S Campagna, S Cavotti       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:48.75    1:45.78        
     1) Liu, Michael J 15               2) Econopouly, Elias M 16         
     3) Rawl, Jarek T 15                4) Rawl, Daniel M 17              
                  26.38       56.70 (30.32)     1:22.57 (25.87)     1:45.78 (23.21)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:54.11    1:55.11        
     1) Izzo, Patrick M 15              2) Britt, Nate 16                 
     3) Cavotti, Parker 18              4) Bubel, Pat J 18                
                  30.57     1:01.01 (30.44)     1:28.86 (27.85)     1:55.11 (26.25)