Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 10/17/2016 10:31 AM
      2016 MR RFAC Elizabeth R Miller Memorial - 10/14/2016 to 10/16/2016      
                              Sanction #: 161013                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parreno, Antonia N         8 LBA-MR                 45.00      36.90        
  2 Tirch, Dori R              8 HVD-MR                 40.98      39.80        
  3 Ramoino, Sophia P          8 RA-MR                  45.00      40.61        
  4 Harkins, Morgan            7 LBA-MR                 40.92      40.97        
  5 Hinkley, Kiera A           8 SSL-MR                 45.56      42.40        
  6 Burger, Laura K            8 NDAC-MR                42.03      46.27        
  7 Mack, Skylar R             8 RFAC-MR                   NT      47.29        
  8 Donahue, Angelina H        7 RA-MR                  47.14      47.93        
  9 Kortbus, Nina T            8 NDAC-MR                52.99      47.98        
 10 Sawyer, Colette B          8 SSL-MR                 51.71      50.28        
 11 Strabuk, Summer R          7 LBA-MR                 49.61      52.28        
 12 Duffy, Anna B              8 LBA-MR                 55.90      55.20        
 13 Lambros, Alethea M         8 RA-MR                1:25.00      57.42        
 14 Tsentides, Michelle        8 CFB-MR               1:10.90    1:01.41        
 15 Richter, Violet            6 LBA-MR               1:03.99    1:04.56        
 16 Pinnow, Addison            7 CFB-MR               1:12.45    1:09.58        
 17 Reid, Joelle S             7 RA-MR                1:37.40    1:10.97        
 18 Barton, Rachel A           8 NDAC-MR                55.11    1:11.93        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parreno, Antonia N         8 LBA-MR               2:00.00    1:24.29        
                  40.91     1:24.29 (43.38)                                        
  2 Gregersen, Leah            8 RA-MR                1:50.71    1:32.76        
                  42.54     1:32.76 (50.22)                                        
  3 Harkins, Morgan            7 LBA-MR               1:41.88    1:32.97        
                  42.77     1:32.97 (50.20)                                        
  4 Morris, Taryn M            8 LBA-MR               1:50.00    1:33.97        
                  42.86     1:33.97 (51.11)                                        
  5 Hinkley, Kiera A           8 SSL-MR               1:52.03    1:35.89        
                  44.68     1:35.89 (51.21)                                        
  6 Martinez, Renata A         8 RFAC-MR              1:54.08    1:36.01        
  7 Ramoino, Sophia P          8 RA-MR                2:30.00    1:37.55        
                  44.55     1:37.55 (53.00)                                        
  8 Donahue, Angelina H        7 RA-MR                1:50.00    1:42.52        
  9 Mack, Skylar R             8 RFAC-MR                   NT    1:44.30        
                  50.31     1:44.30 (53.99)                                        
 10 Sawyer, Colette B          8 SSL-MR               2:00.86    1:53.96        
                  53.48   1:53.96 (1:00.48)                                        
 11 Strabuk, Summer R          7 LBA-MR               1:55.00    1:54.43        
                  54.12   1:54.43 (1:00.31)                                        
 12 Kregel, Marina             6 NDAC-MR              2:16.11    2:14.11        
                  59.54   2:14.11 (1:14.57)                                        
 13 Ault Nolan, Sunday M       7 NDAC-MR                   NT    2:38.46        
                1:13.49   2:38.46 (1:24.97)                                        
 14 Reid, Joelle S             7 RA-MR                3:30.00    2:44.43        
                1:10.21   2:44.43 (1:34.22)                                        
 15 Birnbaum, Ava L            7 RFAC-MR                   NT    2:56.21        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harkins, Morgan            7 LBA-MR                 47.13      47.15        
  2 Ramoino, Sophia P          8 RA-MR                  45.00      47.40        
  3 Morris, Taryn M            8 LBA-MR                 51.11      48.85        
  4 Parreno, Antonia N         8 LBA-MR                 55.00      49.45        
  5 Gregersen, Leah            8 RA-MR                  52.91      49.59        
  6 Hinkley, Kiera A           8 SSL-MR                 56.76      51.96        
  7 Strabuk, Summer R          7 LBA-MR                 53.61      54.23        
  8 Duffy, Anna B              8 LBA-MR               1:11.62      54.98        
  9 Donahue, Angelina H        7 RA-MR                  54.09      55.64        
 10 Martinez, Renata A         8 RFAC-MR                   NT      56.35        
 11 Kregel, Marina             6 NDAC-MR              1:15.11    1:03.55        
 12 Sawyer, Colette B          8 SSL-MR               1:00.81    1:04.94        
 13 Reid, Joelle S             7 RA-MR                1:16.70    1:06.64        
 14 Richter, Violet            6 LBA-MR               1:02.35    1:07.75        
 15 Birnbaum, Ava L            7 RFAC-MR                   NT    1:13.24        
 16 Ault Nolan, Sunday M       7 NDAC-MR                   NT    1:38.17        
 -- Mack, Skylar R             8 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burger, Laura K            8 NDAC-MR              1:01.33      52.13        
  2 Parreno, Antonia N         8 LBA-MR               1:00.00      55.41        
  3 Harkins, Morgan            7 LBA-MR               1:00.63      56.94        
  4 Ramoino, Sophia P          8 RA-MR                1:00.00      57.24        
  5 Tirch, Dori R              8 HVD-MR                 56.33      57.45        
  6 Hinkley, Kiera A           8 SSL-MR               1:04.80      57.58        
  7 Strabuk, Summer R          7 LBA-MR               1:02.55    1:02.42        
  8 Sawyer, Colette B          8 SSL-MR               1:08.81    1:04.46        
  9 Kortbus, Nina T            8 NDAC-MR              1:19.27    1:06.42        
 10 Pinnow, Addison            7 CFB-MR               1:32.45    1:12.43        
 11 Tsentides, Michelle        8 CFB-MR               1:35.63    1:12.52        
 12 Reid, Joelle S             7 RA-MR                2:05.00    1:18.34        
 13 Lambros, Alethea M         8 RA-MR                1:25.00    1:19.96        
 14 Mack, Skylar R             8 RFAC-MR                   NT    1:25.46        
 15 Duffy, Anna B              8 LBA-MR               1:15.00    1:34.49        
 16 Birnbaum, Ava L            7 RFAC-MR                   NT    1:35.30        
 -- Barton, Rachel A           8 NDAC-MR              1:10.11         DQ        
      Arms past hipline
 -- Richter, Violet            6 LBA-MR               1:30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Donahue, Angelina H        7 RA-MR                1:05.00         DQ        
      Butterfly kick
 -- Kregel, Marina             6 NDAC-MR              1:30.11         DQ        
      One hand touch
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parreno, Antonia N         8 LBA-MR                 43.66      44.85        
  2 Tirch, Dori R              8 HVD-MR                 54.60      46.82        
  3 Burger, Laura K            8 NDAC-MR                56.11      52.91        
  4 Harkins, Morgan            7 LBA-MR               1:01.10      53.55        
  5 Hinkley, Kiera A           8 SSL-MR               1:15.81    1:02.91        
  6 Donahue, Angelina H        7 RA-MR                1:00.00    1:04.64        
  7 Strabuk, Summer R          7 LBA-MR               1:10.00    1:09.40        
  8 Kortbus, Nina T            8 NDAC-MR              1:15.11    1:09.95        
  9 Duffy, Anna B              8 LBA-MR               1:15.00    1:10.68        
 10 Sawyer, Colette B          8 SSL-MR               1:21.18    1:13.71        
 11 Kregel, Marina             6 NDAC-MR              1:25.11    1:17.20        
 12 Richter, Violet            6 LBA-MR               1:30.00    1:45.44        
 -- Reid, Joelle S             7 RA-MR                2:05.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Mack, Skylar R             8 RFAC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Tsentides, Michelle        8 CFB-MR               1:00.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parreno, Antonia N         8 LBA-MR               2:15.00    1:38.17        
                  45.35     1:38.17 (52.82)                                        
  2 Morris, Taryn M            8 LBA-MR               2:04.20    1:51.33        
                  52.26     1:51.33 (59.07)                                        
  3 Harkins, Morgan            7 LBA-MR               2:00.00    1:52.21        
                  51.99   1:52.21 (1:00.22)                                        
  4 Gregersen, Leah            8 RA-MR                2:03.08    1:53.02        
                  53.21     1:53.02 (59.81)                                        
  5 Hinkley, Kiera A           8 SSL-MR               2:19.33    2:00.26        
                1:00.23   2:00.26 (1:00.03)                                        
  6 Martinez, Renata A         8 RFAC-MR                   NT    2:03.98        
                  57.04   2:03.98 (1:06.94)                                        
  7 Strabuk, Summer R          7 LBA-MR               2:05.50    2:07.26        
                1:00.97   2:07.26 (1:06.29)                                        
  8 Sawyer, Colette B          8 SSL-MR               2:40.16    2:13.58        
                1:07.59   2:13.58 (1:05.99)                                        
 -- Kregel, Marina             6 NDAC-MR              2:29.11         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:13.49        DQ (1:26.45)                                        
 -- Donahue, Angelina H        7 RA-MR                3:00.00         DQ        
      Butterfly kick - breast
                1:02.63        DQ (1:10.58)                                        
 -- Ramoino, Sophia P          8 RA-MR                3:00.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  48.51        DQ (1:00.48)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:28.31    1:15.29        
     1) Harkins, Morgan 7               2) Morris, Taryn M 8              
     3) Strabuk, Summer R 7             4) Parreno, Antonia N 8           
                  39.93     1:15.29 (35.36)                                        
  2 Rivertown Aquatics-MR  'A'                             NT    1:33.47        
     1) Donahue, Angelina H 7           2) Reid, Joelle S 7               
     3) Ramoino, Sophia P 8             4) Gregersen, Leah 8              
                1:00.07     1:33.47 (33.40)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics-MR  'A'                             NT    1:54.73        
     1) Lambros, Alethea M 8            2) Ramoino, Sophia P 8            
     3) Donahue, Angelina H 7           4) Reid, Joelle S 7               
                  56.30     1:54.73 (58.43)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldstein, Charley A      10 RA-MR                  31.69      31.44        
  2 Davidson, Dawn H          10 UN-MR                  32.60      31.82        
  3 Clark, Campbell U         10 HVD-MR                 33.73      32.32        
  4 Dabo, Mariama F           10 HVD-MR                 34.17      32.77        
  5 Corbett, Brittany         10 CFB-MR                 34.42      32.94        
  6 Skoglund, Kyra P          10 SSL-MR                 34.01      33.24        
  7 Sarpong, Afia             10 UN-MR                  36.51      33.32        
  8 Sweeney, Madelyn J        10 HVD-MR                 34.98      33.41        
  9 Goodwin, Isabella G       10 RFAC-MR                36.14      33.74        
 10 VanWormer, Rowan E        10 UN-MR                  34.48      33.87        
 11 Paggi, Sofia C            10 LBA-MR                 33.95      33.91        
 12 Horgan, Rosemary E        10 HVD-MR                 34.91      34.49        
 13 Guglielmo, Ava S          10 LBA-MR                 36.28      34.83        
 14 Sullivan, Keira L         10 LBA-MR                 35.25      34.98        
 15 Corbett, Allison          10 CFB-MR                 37.71      35.25        
 16 Vogt, Olivia G            10 LBA-MR                 36.75      35.28        
 17 Borgersen, Hailey M       10 SSL-MR                 36.98      35.58        
 18 Dennis, Kailee A          10 SSL-MR                 36.33      35.96        
 19 Scholl, Ellie G           10 SSL-MR                 36.51      36.04        
 20 Sullivan, Lauren P        10 LBA-MR                 36.27      36.16        
 21 Jarvis, Delaney R         10 HVD-MR                 36.07      37.03        
 22 Byrnes, Brigid            10 CFB-MR                 44.52      37.24        
 23 Howard, Alyssa            10 LBA-MR                 35.81      37.29        
 24 Lloyd, Nina               10 HVD-MR                 40.12      37.34        
 24 Pegelow, Aliana M         10 NDAC-MR                36.13      37.34        
 26 Jarvis, Cassie D          10 HVD-MR                 35.96      37.50        
 27 Santora, Loretta G         9 UN-MR                  46.51      38.67        
 28 Yurcisin, Scarlett O       9 SSL-MR                 41.62      38.76        
 29 Pino, Jules T             10 UN-MR                  41.40      38.83        
 30 Ormiston, Olivia C        10 LBA-MR                 37.53      39.50        
 31 Kracht, Elizabeth          9 CFB-MR                 41.40      39.66        
 32 Seldin, Emily             10 NDAC-MR                48.11      40.91        
 33 Deangelis, Stephanie R    10 LBA-MR                 39.15      40.93        
 34 Minchak, Jami E            9 LBA-MR                 42.50      40.96        
 35 Spinelli, Bianca C        10 NDAC-MR                45.11      41.11        
 36 Rivera, Jacqueline         9 UN-MR                  50.99      41.91        
 37 Mccluskey, Kaelin G       10 SSL-MR                 45.23      42.12        
 38 Cimorelli, Kate A          9 NDAC-MR                41.11      42.93        
 39 O'Connell, Teagan A       10 LBA-MR                 39.18      43.20        
 40 Ruggiero, Chloe N         10 SSL-MR                 43.65      43.40        
 41 Hannon, Morgan A           9 HVD-MR                 39.46      43.82        
 42 Lazar, Emmy P             10 UN-MR                  55.99      44.61        
 43 Patierno, Sofia M          9 NDAC-MR              1:10.11      45.67        
 44 Thomas, Zorie M            9 SSL-MR                 46.81      46.78        
 45 Kasnia-Herman, Kay G      10 NDAC-MR                58.11      47.98        
 46 Greiner, Katie E          10 UN-MR                  50.99      48.05        
 47 Marsh, Madison L           9 SSL-MR               1:07.88      51.03        
 48 Langevin, Taylor L         9 RFAC-MR                   NT      53.27        
 49 Welby, Natalie B           9 SSL-MR                 46.78      53.31        
 50 Shaw, Skylar A             9 MWDA-MR              1:00.04      56.62        
 51 Daley, Caelyn A           10 RFAC-MR                   NT      57.94        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldstein, Charley A      10 RA-MR                1:09.17    1:08.53        
                  32.47     1:08.53 (36.06)                                        
  2 Corbett, Brittany         10 CFB-MR               1:17.88    1:10.07        
                  33.64     1:10.07 (36.43)                                        
  3 VanWormer, Rowan E        10 UN-MR                1:16.28    1:12.34        
                  34.67     1:12.34 (37.67)                                        
  3 Clark, Campbell U         10 HVD-MR               1:22.79    1:12.34        
                  34.03     1:12.34 (38.31)                                        
  5 Skoglund, Kyra P          10 SSL-MR               1:13.95    1:13.29        
                  35.17     1:13.29 (38.12)                                        
  6 Ruiz, Anaya               10 DVWM-MR              1:14.71    1:13.72        
                  32.71     1:13.72 (41.01)                                        
  7 Guglielmo, Ava S          10 LBA-MR               1:21.07    1:15.86        
                  35.89     1:15.86 (39.97)                                        
  8 Paggi, Sofia C            10 LBA-MR               1:22.80    1:16.97        
                  36.62     1:16.97 (40.35)                                        
  9 Sullivan, Lauren P        10 LBA-MR               1:27.27    1:17.05        
                  37.17     1:17.05 (39.88)                                        
 10 Goodwin, Isabella G       10 RFAC-MR              1:22.05    1:17.58        
                  37.04     1:17.58 (40.54)                                        
 11 Sarpong, Afia             10 UN-MR                1:28.00    1:17.69        
 12 Calvin, Chelsea           10 SSL-MR               1:28.15    1:18.16        
                  35.91     1:18.16 (42.25)                                        
 13 Vogt, Olivia G            10 LBA-MR               1:22.60    1:18.33        
                  37.13     1:18.33 (41.20)                                        
 14 Dennis, Kailee A          10 SSL-MR               1:24.79    1:20.77        
                  37.37     1:20.77 (43.40)                                        
 15 Sullivan, Keira L         10 LBA-MR               1:25.00    1:21.56        
                  39.74     1:21.56 (41.82)                                        
 16 Scholl, Ellie G           10 SSL-MR               1:27.65    1:22.68        
                  37.88     1:22.68 (44.80)                                        
 17 Byrnes, Brigid            10 CFB-MR               1:35.49    1:23.56        
                  40.43     1:23.56 (43.13)                                        
 18 Nohara, Ingrid K          10 HVD-MR               1:39.33    1:24.94        
                  41.91     1:24.94 (43.03)                                        
 19 Santora, Loretta G         9 UN-MR                1:40.57    1:25.69        
                  41.34     1:25.69 (44.35)                                        
 20 Ormiston, Olivia C        10 LBA-MR               1:30.54    1:25.99        
                  40.54     1:25.99 (45.45)                                        
 21 Howard, Alyssa            10 LBA-MR               1:27.60    1:26.56        
                  39.65     1:26.56 (46.91)                                        
 22 Hannon, Morgan A           9 HVD-MR               1:34.20    1:27.88        
                  41.62     1:27.88 (46.26)                                        
 23 Corbett, Allison          10 CFB-MR               1:24.80    1:27.98        
                  40.90     1:27.98 (47.08)                                        
 24 Yoo, Lindsey K            10 SSL-MR               1:32.12    1:28.54        
                  41.19     1:28.54 (47.35)                                        
 25 Bradley, Addison O         9 LBA-MR               1:45.00    1:28.94        
                  41.15     1:28.94 (47.79)                                        
 26 Whidbee, Adrielle C       10 NDAC-MR              1:30.11    1:29.33        
                  41.29     1:29.33 (48.04)                                        
 27 Bohmann, Kyra L            9 AG-MR                1:36.50    1:29.38        
                  45.81     1:29.38 (43.57)                                        
 28 Deangelis, Stephanie R    10 LBA-MR               1:31.39    1:29.50        
                  43.46     1:29.50 (46.04)                                        
 29 Pino, Jules T             10 UN-MR                1:33.68    1:29.69        
                  44.11     1:29.69 (45.58)                                        
 30 Korzniewski, Anna-Ella    10 LBA-MR               1:30.49    1:33.71        
                  45.39     1:33.71 (48.32)                                        
 31 Jarvis, Emma M            10 HVD-MR               1:32.07    1:33.98        
 32 O'Connell, Teagan A       10 LBA-MR               1:26.48    1:35.36        
                  44.00     1:35.36 (51.36)                                        
 33 Zaucha, Bianca A          10 DVWM-MR              1:37.19    1:35.67        
                  42.25     1:35.67 (53.42)                                        
 34 Rivera, Jacqueline         9 UN-MR                1:55.99    1:36.26        
                  44.89     1:36.26 (51.37)                                        
 35 Yurcisin, Scarlett O       9 SSL-MR               1:40.70    1:36.80        
                  46.20     1:36.80 (50.60)                                        
 36 Safaryan, Ani I           10 NDAC-MR              1:45.11    1:36.81        
                  41.66     1:36.81 (55.15)                                        
 37 Ruggiero, Chloe N         10 SSL-MR               1:45.07    1:38.12        
                  46.50     1:38.12 (51.62)                                        
 38 Mccluskey, Kaelin G       10 SSL-MR               1:40.17    1:39.63        
                  45.61     1:39.63 (54.02)                                        
 39 Lazar, Emmy P             10 UN-MR                2:05.99    1:40.66        
                  46.05     1:40.66 (54.61)                                        
 40 Welby, Natalie B           9 SSL-MR               1:48.25    1:43.79        
                  48.77     1:43.79 (55.02)                                        
 41 Thomas, Zorie M            9 SSL-MR               1:50.29    1:45.22        
                  49.50     1:45.22 (55.72)                                        
 42 Desaria, Aashi J           9 SSL-MR               2:13.65    1:49.56        
                  50.12     1:49.56 (59.44)                                        
 43 Kelly, Ciara A             9 AG-MR                2:20.43    1:51.13        
                  51.82     1:51.13 (59.31)                                        
 44 Kasnia-Herman, Kay G      10 NDAC-MR              1:45.11    1:51.19        
                  50.97   1:51.19 (1:00.22)                                        
 45 Daley, Caelyn A           10 RFAC-MR                   NT    1:57.61        
                  51.98   1:57.61 (1:05.63)                                        
 46 Langevin, Taylor L         9 RFAC-MR                   NT    2:00.04        
                  53.19   2:00.04 (1:06.85)                                        
 47 Marsh, Madison L           9 SSL-MR               2:00.87    2:01.21        
                  53.13   2:01.21 (1:08.08)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanWormer, Rowan E        10 UN-MR                  38.41      36.90        
  2 Skoglund, Kyra P          10 SSL-MR                 36.14      37.00        
  3 Guglielmo, Ava S          10 LBA-MR                 39.25      37.31        
  4 Davidson, Dawn H          10 UN-MR                  37.86      38.06        
  5 Ruiz, Anaya               10 DVWM-MR                40.24      38.57        
  6 Paggi, Sofia C            10 LBA-MR                 40.46      38.64        
  7 Sweeney, Madelyn J        10 HVD-MR                 40.10      40.21        
  8 Sarpong, Afia             10 UN-MR                  42.18      40.27        
  9 Goodwin, Isabella G       10 RFAC-MR                38.87      40.29        
 10 Dabo, Mariama F           10 HVD-MR                 41.68      40.80        
 11 Sullivan, Lauren P        10 LBA-MR                 39.91      40.99        
 12 Calvin, Chelsea           10 SSL-MR                 40.18      41.23        
 13 Borgersen, Hailey M       10 SSL-MR                 43.00      41.35        
 14 Horgan, Rosemary E        10 HVD-MR                 43.03      41.98        
 15 Nohara, Ingrid K          10 HVD-MR                 45.37      42.94        
 16 Deangelis, Stephanie R    10 LBA-MR                 43.95      43.49        
 17 Sullivan, Keira L         10 LBA-MR                 41.57      43.90        
 18 Santora, Loretta G         9 UN-MR                  48.89      43.91        
 19 Jarvis, Cassie D          10 HVD-MR                 44.42      44.03        
 20 Vogt, Olivia G            10 LBA-MR                 46.79      44.09        
 21 O'Connell, Teagan A       10 LBA-MR                 45.80      45.37        
 22 Ormiston, Olivia C        10 LBA-MR                 43.99      46.79        
 23 Whidbee, Adrielle C       10 NDAC-MR                48.11      47.06        
 24 Jarvis, Emma M            10 HVD-MR                 45.97      47.21        
 24 Minchak, Jami E            9 LBA-MR                 49.06      47.21        
 26 Ruggiero, Chloe N         10 SSL-MR                 49.02      47.79        
 27 Pino, Jules T             10 UN-MR                  50.32      48.16        
 28 Hannon, Morgan A           9 HVD-MR                 50.16      48.38        
 29 Korzniewski, Anna-Ella    10 LBA-MR                 50.84      48.47        
 30 Bohmann, Kyra L            9 AG-MR                  49.28      48.87        
 31 Bradley, Addison O         9 LBA-MR                 55.00      49.00        
 32 Howard, Alyssa            10 LBA-MR                 50.80      49.05        
 33 Lazar, Emmy P             10 UN-MR                1:00.99      50.90        
 34 Zaucha, Bianca A          10 DVWM-MR                52.94      51.29        
 35 Mccluskey, Kaelin G       10 SSL-MR                 54.34      52.31        
 36 Rivera, Jacqueline         9 UN-MR                  55.99      53.10        
 37 Welby, Natalie B           9 SSL-MR                 49.39      53.26        
 38 Desaria, Aashi J           9 SSL-MR                 56.27      53.99        
 39 Marsh, Madison L           9 SSL-MR               1:09.09      54.71        
 40 Thomas, Zorie M            9 SSL-MR                 54.08      55.43        
 41 Kelly, Ciara A             9 AG-MR                1:02.32      55.80        
 42 Langevin, Taylor L         9 RFAC-MR                   NT      59.99        
 43 Daley, Caelyn A           10 RFAC-MR                   NT    1:01.77        
 44 Kasnia-Herman, Kay G      10 NDAC-MR              1:01.11    1:04.00        
 -- Clark, Campbell U         10 HVD-MR                 45.53         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Dennis, Kailee A          10 SSL-MR                 47.29         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldstein, Charley A      10 RA-MR                1:17.67    1:17.38        
                  37.21     1:17.38 (40.17)                                        
  2 VanWormer, Rowan E        10 UN-MR                1:18.69    1:19.01        
                  39.07     1:19.01 (39.94)                                        
  3 Davidson, Dawn H          10 UN-MR                1:20.58    1:19.54        
                  39.39     1:19.54 (40.15)                                        
  4 Skoglund, Kyra P          10 SSL-MR               1:19.52    1:22.54        
                  40.67     1:22.54 (41.87)                                        
  4 Guglielmo, Ava S          10 LBA-MR               1:37.44    1:22.54        
                  40.01     1:22.54 (42.53)                                        
  6 Sullivan, Keira L         10 LBA-MR               1:33.72    1:24.18        
                  45.65     1:24.18 (38.53)                                        
  7 Corbett, Brittany         10 CFB-MR               1:31.74    1:24.32        
                  41.06     1:24.32 (43.26)                                        
  8 Goodwin, Isabella G       10 RFAC-MR              1:25.29    1:24.57        
                  40.58     1:24.57 (43.99)                                        
  9 Sweeney, Madelyn J        10 HVD-MR               1:29.57    1:26.33        
 10 Sullivan, Lauren P        10 LBA-MR               1:27.88    1:27.46        
                  43.77     1:27.46 (43.69)                                        
 11 Sarpong, Afia             10 UN-MR                1:35.48    1:27.60        
 12 Paggi, Sofia C            10 LBA-MR               1:37.87    1:28.72        
                  42.93     1:28.72 (45.79)                                        
 13 Borgersen, Hailey M       10 SSL-MR               1:31.37    1:30.36        
                  44.26     1:30.36 (46.10)                                        
 14 Santora, Loretta G         9 UN-MR                1:48.15    1:35.15        
                  46.38     1:35.15 (48.77)                                        
 15 Corbett, Allison          10 CFB-MR               1:49.68    1:35.32        
                  46.31     1:35.32 (49.01)                                        
 16 Pino, Jules T             10 UN-MR                1:51.09    1:39.62        
                  49.33     1:39.62 (50.29)                                        
 17 Ormiston, Olivia C        10 LBA-MR               1:37.35    1:40.09        
                  48.83     1:40.09 (51.26)                                        
 18 Deangelis, Stephanie R    10 LBA-MR               1:50.00    1:42.51        
                  50.70     1:42.51 (51.81)                                        
 19 O'Connell, Teagan A       10 LBA-MR               1:41.50    1:43.56        
 20 Ruggiero, Chloe N         10 SSL-MR               1:52.04    1:43.87        
                  51.84     1:43.87 (52.03)                                        
 21 Cimorelli, Kate A          9 NDAC-MR              1:32.11    1:44.34        
                  50.67     1:44.34 (53.67)                                        
 22 Byrnes, Brigid            10 CFB-MR               2:10.02    1:46.16        
                  51.30     1:46.16 (54.86)                                        
 23 Seldin, Emily             10 NDAC-MR              1:55.11    1:49.12        
                  52.66     1:49.12 (56.46)                                        
 24 Mccluskey, Kaelin G       10 SSL-MR               1:54.31    1:49.56        
                  52.91     1:49.56 (56.65)                                        
 25 Yurcisin, Scarlett O       9 SSL-MR               1:48.30    1:54.93        
                  54.69   1:54.93 (1:00.24)                                        
 26 Patierno, Sofia M          9 NDAC-MR              2:15.11    1:57.23        
                  56.80   1:57.23 (1:00.43)                                        
 27 Thomas, Zorie M            9 SSL-MR               1:58.78    2:05.41        
                  57.10   2:05.41 (1:08.31)                                        
 28 Marsh, Madison L           9 SSL-MR               2:13.45    2:08.68        
                1:03.29   2:08.68 (1:05.39)                                        
 29 Shaw, Skylar A             9 MWDA-MR              2:15.99    2:23.43        
                1:09.41   2:23.43 (1:14.02)                                        
 -- Langevin, Taylor L         9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                1:04.68        DQ (1:08.71)                                        
 -- Welby, Natalie B           9 SSL-MR               1:49.31         DQ        
      Delay initiating turn
                1:04.19        DQ (1:06.44)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldstein, Charley A      10 RA-MR                  41.70      40.80        
  2 Davidson, Dawn H          10 UN-MR                  41.30      41.68        
  3 Dabo, Mariama F           10 HVD-MR                 44.81      41.69        
  4 Sweeney, Madelyn J        10 HVD-MR                 44.03      42.40        
  4 Sarpong, Afia             10 UN-MR                  47.55      42.40        
  6 Dennis, Kailee A          10 SSL-MR                 48.02      44.12        
  7 Skoglund, Kyra P          10 SSL-MR                 45.19      44.13        
  8 Clark, Campbell U         10 HVD-MR                 47.46      44.75        
  9 Jarvis, Cassie D          10 HVD-MR                 45.62      44.77        
 10 Guglielmo, Ava S          10 LBA-MR                 48.77      45.16        
 11 Corbett, Brittany         10 CFB-MR                 48.51      45.22        
 12 VanWormer, Rowan E        10 UN-MR                  44.76      45.30        
 13 Horgan, Rosemary E        10 HVD-MR                 43.72      45.44        
 14 Sullivan, Keira L         10 LBA-MR                 46.23      46.19        
 15 Scholl, Ellie G           10 SSL-MR                 51.99      46.52        
 16 Pegelow, Aliana M         10 NDAC-MR                53.42      46.55        
 17 Paggi, Sofia C            10 LBA-MR                 47.66      47.25        
 18 Sullivan, Lauren P        10 LBA-MR                 52.20      47.44        
 19 Deangelis, Stephanie R    10 LBA-MR                 48.77      47.90        
 20 Spinelli, Bianca C        10 NDAC-MR                58.11      49.02        
 21 Howard, Alyssa            10 LBA-MR                 48.87      49.35        
 22 Goodwin, Isabella G       10 RFAC-MR                56.07      49.52        
 23 Ormiston, Olivia C        10 LBA-MR                 50.32      49.55        
 24 Lloyd, Nina               10 HVD-MR                 49.47      50.79        
 25 Byrnes, Brigid            10 CFB-MR                 53.11      51.50        
 26 Vogt, Olivia G            10 LBA-MR                 53.51      51.79        
 27 Corbett, Allison          10 CFB-MR                 52.16      52.79        
 28 O'Connell, Teagan A       10 LBA-MR                 58.27      53.95        
 29 Santora, Loretta G         9 UN-MR                1:01.74      55.86        
 30 Pino, Jules T             10 UN-MR                1:00.21      55.97        
 31 Kracht, Elizabeth          9 CFB-MR               1:03.32      56.41        
 32 Ruggiero, Chloe N         10 SSL-MR               1:01.06      57.39        
 33 Mccluskey, Kaelin G       10 SSL-MR               1:06.82      57.59        
 34 Minchak, Jami E            9 LBA-MR                 58.05      58.11        
 35 Cimorelli, Kate A          9 NDAC-MR                55.11      58.44        
 36 Kasnia-Herman, Kay G      10 NDAC-MR              1:01.11      58.57        
 37 Seldin, Emily             10 NDAC-MR              1:02.11    1:00.16        
 38 Marsh, Madison L           9 SSL-MR               1:22.90    1:02.36        
 39 Thomas, Zorie M            9 SSL-MR               1:13.16    1:06.41        
 40 Welby, Natalie B           9 SSL-MR               1:08.93    1:08.94        
 -- Shaw, Skylar A             9 MWDA-MR              1:20.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Langevin, Taylor L         9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Butterfly kick
 -- Daley, Caelyn A           10 RFAC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldstein, Charley A      10 RA-MR                1:31.53    1:26.95        
                  41.16     1:26.95 (45.79)                                        
  2 Dabo, Mariama F           10 HVD-MR               1:40.81    1:29.11        
                  42.79     1:29.11 (46.32)                                        
  3 Davidson, Dawn H          10 UN-MR                1:30.40    1:32.08        
                  44.23     1:32.08 (47.85)                                        
  4 Sweeney, Madelyn J        10 HVD-MR               1:36.20    1:33.82        
                  44.14     1:33.82 (49.68)                                        
  5 Guglielmo, Ava S          10 LBA-MR               1:39.56    1:35.96        
                  45.22     1:35.96 (50.74)                                        
  6 Sarpong, Afia             10 UN-MR                1:43.19    1:36.14        
                  44.22     1:36.14 (51.92)                                        
  7 Paggi, Sofia C            10 LBA-MR               2:00.00    1:38.97        
                  46.73     1:38.97 (52.24)                                        
  8 Horgan, Rosemary E        10 HVD-MR               1:34.93    1:39.11        
                  46.52     1:39.11 (52.59)                                        
  9 Sullivan, Lauren P        10 LBA-MR               1:40.75    1:42.52        
                  49.05     1:42.52 (53.47)                                        
 10 Borgersen, Hailey M       10 SSL-MR               1:49.18    1:42.79        
                  50.75     1:42.79 (52.04)                                        
 11 Yoo, Lindsey K            10 SSL-MR               1:46.49    1:43.16        
                  49.46     1:43.16 (53.70)                                        
 12 Ormiston, Olivia C        10 LBA-MR               1:46.45    1:43.34        
                  50.65     1:43.34 (52.69)                                        
 13 Sullivan, Keira L         10 LBA-MR               1:46.35    1:44.98        
                  50.29     1:44.98 (54.69)                                        
 14 Goodwin, Isabella G       10 RFAC-MR              1:20.00    1:46.48        
                  51.31     1:46.48 (55.17)                                        
 15 Deangelis, Stephanie R    10 LBA-MR               1:45.75    1:47.52        
                  50.16     1:47.52 (57.36)                                        
 16 Scholl, Ellie G           10 SSL-MR               2:00.41    1:47.90        
                  50.31     1:47.90 (57.59)                                        
 17 Bradley, Addison O         9 LBA-MR               1:53.05    1:48.23        
                  53.01     1:48.23 (55.22)                                        
 18 Byrnes, Brigid            10 CFB-MR               2:08.02    1:49.99        
                  50.97     1:49.99 (59.02)                                        
 19 Howard, Alyssa            10 LBA-MR               1:48.65    1:51.71        
                  50.83   1:51.71 (1:00.88)                                        
 20 Corbett, Allison          10 CFB-MR               2:03.52    1:53.85        
                  53.56   1:53.85 (1:00.29)                                        
 21 Nohara, Ingrid K          10 HVD-MR               2:02.33    1:54.45        
                  54.18   1:54.45 (1:00.27)                                        
 22 O'Connell, Teagan A       10 LBA-MR               2:07.21    1:56.20        
                  55.66   1:56.20 (1:00.54)                                        
 23 Korzniewski, Anna-Ella    10 LBA-MR               2:00.00    1:57.42        
                  56.33   1:57.42 (1:01.09)                                        
 24 Pino, Jules T             10 UN-MR                2:08.52    1:59.50        
                  57.21   1:59.50 (1:02.29)                                        
 25 Minchak, Jami E            9 LBA-MR               2:00.00    2:00.78        
                  57.50   2:00.78 (1:03.28)                                        
 26 Ruggiero, Chloe N         10 SSL-MR               2:08.21    2:01.27        
                  59.47   2:01.27 (1:01.80)                                        
 27 Vogt, Olivia G            10 LBA-MR               2:10.00    2:02.12        
                  54.33   2:02.12 (1:07.79)                                        
 28 Yurcisin, Scarlett O       9 SSL-MR               2:24.98    2:04.74        
                  58.29   2:04.74 (1:06.45)                                        
 29 Bohmann, Kyra L            9 AG-MR                2:40.43    2:17.79        
                1:06.23   2:17.79 (1:11.56)                                        
 -- Santora, Loretta G         9 UN-MR                2:10.99         DQ        
      Scissors kick
                  57.57        DQ (1:00.86)                                        
 -- Ruiz, Anaya               10 DVWM-MR              1:34.28         DQ        
      One hand touch
                  39.91          DQ (49.77)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paggi, Sofia C            10 LBA-MR                 36.80      35.57        
  2 Guglielmo, Ava S          10 LBA-MR                 37.87      35.71        
  3 Sarpong, Afia             10 UN-MR                  41.83      36.46        
  4 Goldstein, Charley A      10 RA-MR                  35.45      36.58        
  5 Clark, Campbell U         10 HVD-MR                 37.76      36.79        
  6 VanWormer, Rowan E        10 UN-MR                  37.85      37.80        
  7 Sullivan, Keira L         10 LBA-MR                 39.67      39.13        
  8 Sullivan, Lauren P        10 LBA-MR                 50.00      41.24        
  9 Goodwin, Isabella G       10 RFAC-MR                43.91      43.82        
 10 Borgersen, Hailey M       10 SSL-MR                 41.40      44.18        
 11 Scholl, Ellie G           10 SSL-MR                 47.63      45.37        
 12 Spinelli, Bianca C        10 NDAC-MR              1:05.11      47.19        
 13 Santora, Loretta G         9 UN-MR                1:08.61      47.35        
 14 Kracht, Elizabeth          9 CFB-MR                 53.03      47.75        
 15 Ormiston, Olivia C        10 LBA-MR                 55.88      49.30        
 16 Minchak, Jami E            9 LBA-MR                 50.75      50.59        
 17 Yurcisin, Scarlett O       9 SSL-MR                 54.77      51.06        
 18 Deangelis, Stephanie R    10 LBA-MR                 55.00      51.91        
 19 Pino, Jules T             10 UN-MR                  55.66      53.35        
 20 Howard, Alyssa            10 LBA-MR                 53.56      54.20        
 21 O'Connell, Teagan A       10 LBA-MR                 49.63      55.27        
 22 Kasnia-Herman, Kay G      10 NDAC-MR              1:10.11      55.39        
 -- Jarvis, Delaney R         10 HVD-MR                 57.49         DQ        
      One hand touch
 -- Vogt, Olivia G            10 LBA-MR                 53.32         DQ        
      One hand touch
 -- Dennis, Kailee A          10 SSL-MR                 45.09         DQ        
      Non-simultaneous touch
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanWormer, Rowan E        10 UN-MR                1:33.11    1:23.32        
                  39.88     1:23.32 (43.44)                                        
  2 Goldstein, Charley A      10 RA-MR                1:29.46    1:25.82        
                  38.84     1:25.82 (46.98)                                        
  3 Corbett, Brittany         10 CFB-MR               2:01.64    1:26.84        
                  39.71     1:26.84 (47.13)                                        
  4 Sarpong, Afia             10 UN-MR                1:41.61    1:29.08        
                  39.01     1:29.08 (50.07)                                        
  5 Borgersen, Hailey M       10 SSL-MR               1:29.68    1:36.40        
                  45.16     1:36.40 (51.24)                                        
 -- Desaria, Aashi J           9 SSL-MR               2:15.86         DQ        
      Scissors kick
                1:03.76        DQ (1:12.70)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Dawn H          10 UN-MR                1:22.41    1:18.75        
                  39.32     1:18.75 (39.43)                                        
  2 Goldstein, Charley A      10 RA-MR                1:19.01    1:18.80        
                  36.59     1:18.80 (42.21)                                        
  3 Guglielmo, Ava S          10 LBA-MR               1:24.97    1:21.75        
                  35.97     1:21.75 (45.78)                                        
  4 VanWormer, Rowan E        10 UN-MR                1:30.31    1:23.01        
                  38.35     1:23.01 (44.66)                                        
  5 Dabo, Mariama F           10 HVD-MR               1:34.27    1:25.49        
                  42.79     1:25.49 (42.70)                                        
  6 Clark, Campbell U         10 HVD-MR               1:29.52    1:25.56        
                  38.81     1:25.56 (46.75)                                        
  7 Skoglund, Kyra P          10 SSL-MR               1:25.22    1:25.72        
                  39.35     1:25.72 (46.37)                                        
  8 Sweeney, Madelyn J        10 HVD-MR               1:26.64    1:27.50        
                  41.92     1:27.50 (45.58)                                        
  9 Goodwin, Isabella G       10 RFAC-MR              1:43.86    1:28.81        
                  39.92     1:28.81 (48.89)                                        
 10 Sullivan, Lauren P        10 LBA-MR               1:28.32    1:29.69        
                  41.19     1:29.69 (48.50)                                        
 11 Horgan, Rosemary E        10 HVD-MR               1:29.32    1:31.33        
                  44.00     1:31.33 (47.33)                                        
 12 Sullivan, Keira L         10 LBA-MR               1:28.91    1:31.74        
                  44.52     1:31.74 (47.22)                                        
 13 Calvin, Chelsea           10 SSL-MR               1:37.16    1:31.81        
                  41.06     1:31.81 (50.75)                                        
 14 Jarvis, Cassie D          10 HVD-MR               1:30.39    1:32.83        
                  44.86     1:32.83 (47.97)                                        
 15 Scholl, Ellie G           10 SSL-MR               1:39.55    1:33.23        
                  44.24     1:33.23 (48.99)                                        
 16 Yoo, Lindsey K            10 SSL-MR               1:42.06    1:34.65        
                  45.57     1:34.65 (49.08)                                        
 17 Hannon, Morgan A           9 HVD-MR               1:50.67    1:39.44        
                  47.58     1:39.44 (51.86)                                        
 18 Ormiston, Olivia C        10 LBA-MR               1:32.20    1:39.55        
                  47.41     1:39.55 (52.14)                                        
 19 Deangelis, Stephanie R    10 LBA-MR               1:45.58    1:39.63        
                  46.16     1:39.63 (53.47)                                        
 20 Santora, Loretta G         9 UN-MR                1:53.34    1:40.48        
                  46.63     1:40.48 (53.85)                                        
 21 Bohmann, Kyra L            9 AG-MR                1:44.24    1:43.16        
                  49.74     1:43.16 (53.42)                                        
 22 Bradley, Addison O         9 LBA-MR               2:15.00    1:43.73        
                  51.13     1:43.73 (52.60)                                        
 23 Corbett, Allison          10 CFB-MR               1:41.21    1:44.25        
                  48.35     1:44.25 (55.90)                                        
 24 Byrnes, Brigid            10 CFB-MR               1:52.59    1:44.57        
                  51.23     1:44.57 (53.34)                                        
 25 Whidbee, Adrielle C       10 NDAC-MR              1:48.11    1:44.80        
                  49.10     1:44.80 (55.70)                                        
 26 O'Connell, Teagan A       10 LBA-MR               1:42.88    1:45.11        
                  50.21     1:45.11 (54.90)                                        
 27 Minchak, Jami E            9 LBA-MR               1:47.23    1:45.14        
                  48.92     1:45.14 (56.22)                                        
 28 Zaucha, Bianca A          10 DVWM-MR              1:54.94    1:47.48        
                  48.71     1:47.48 (58.77)                                        
 29 Yurcisin, Scarlett O       9 SSL-MR               1:55.86    1:49.22        
                  53.97     1:49.22 (55.25)                                        
 30 Pino, Jules T             10 UN-MR                1:50.53    1:49.60        
                  52.66     1:49.60 (56.94)                                        
 31 Mccluskey, Kaelin G       10 SSL-MR               2:10.81    1:55.18        
                  52.30   1:55.18 (1:02.88)                                        
 32 Kasnia-Herman, Kay G      10 NDAC-MR              1:58.11    1:56.05        
                  55.22   1:56.05 (1:00.83)                                        
 33 Welby, Natalie B           9 SSL-MR               2:20.16    2:06.51        
                  58.49   2:06.51 (1:08.02)                                        
 -- Daley, Caelyn A           10 RFAC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - breast
                1:03.66        DQ (1:07.84)                                        
 -- Corbett, Brittany         10 CFB-MR               1:34.09         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  40.70          DQ (44.84)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    2:17.79    2:16.09        
     1) Dabo, Mariama F 10              2) Horgan, Rosemary E 10          
     3) Sweeney, Madelyn J 10           4) Clark, Campbell U 10           
                  34.72     1:08.75 (34.03)     1:43.00 (34.25)     2:16.09 (33.09)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:22.09    2:20.72        
     1) Sullivan, Keira L 10            2) Howard, Alyssa 10              
     3) Sullivan, Lauren P 10           4) Paggi, Sofia C 10              
                  35.11                             1:47.65 ( )     2:20.72 (33.07)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:34.32    2:29.43        
     1) Vogt, Olivia G 10               2) Ormiston, Olivia C 10          
     3) Deangelis, Stephanie R 10       4) Guglielmo, Ava S 10            
                  35.59     1:14.33 (38.74)     1:53.58 (39.25)     2:29.43 (35.85)
  4 The Dolphins Swim Club-MR  'B'                    2:36.31    2:39.62        
     1) Nohara, Ingrid K 10             2) Hannon, Morgan A 9             
     3) Jarvis, Emma M 10               4) Jarvis, Cassie D 10            
                  41.51     1:22.32 (40.81)     2:03.31 (40.99)     2:39.62 (36.31)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    2:35.75    2:32.06        
     1) Sweeney, Madelyn J 10           2) Horgan, Rosemary E 10          
     3) Clark, Campbell U 10            4) Dabo, Mariama F 10             
                  39.96     1:24.00 (44.04)     2:00.78 (36.78)     2:32.06 (31.28)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:37.65    2:36.28        
     1) Sullivan, Lauren P 10           2) Sullivan, Keira L 10           
     3) Guglielmo, Ava S 10             4) Paggi, Sofia C 10              
                  39.72     1:26.60 (46.88)     2:02.77 (36.17)     2:36.28 (33.51)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:49.08    3:04.20        
     1) Ormiston, Olivia C 10           2) Deangelis, Stephanie R 10      
     3) O'Connell, Teagan A 10          4) Howard, Alyssa 10              
                  44.75     1:33.46 (48.71)     2:26.89 (53.43)     3:04.20 (37.31)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:20.01         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3
     1) Kasnia-Herman, Kay G 10         2) Spinelli, Bianca C 10          
     3) Seldin, Emily 10                4) Pegelow, Aliana M 10           
                  58.28     1:48.81 (50.53)     2:45.54 (56.73)          DQ (33.43)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:29.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldstein, Charley A      10 RA-MR                2:32.29    2:28.09 ZQ     
                  33.74     1:12.71 (38.97)     1:51.93 (39.22)     2:28.09 (36.16)
  2 Davidson, Dawn H          10 UN-MR                2:40.69    2:28.25 ZQ     
                  35.29     1:14.62 (39.33)     1:52.04 (37.42)     2:28.25 (36.21)
  3 Corbett, Brittany         10 CFB-MR               2:49.22    2:36.22 SILV   
                  34.69     1:15.43 (40.74)     1:56.15 (40.72)     2:36.22 (40.07)
  4 VanWormer, Rowan E        10 UN-MR                2:46.78    2:40.83 SILV   
                  35.30     1:16.35 (41.05)     1:59.37 (43.02)     2:40.83 (41.46)
  5 Goodwin, Isabella G       10 RFAC-MR                   NT    2:48.92 SILV   
                  36.59     1:19.03 (42.44)     2:04.34 (45.31)     2:48.92 (44.58)
  6 Byrnes, Brigid            10 CFB-MR               3:28.65    2:57.51        
                  37.74     1:22.81 (45.07)     2:11.17 (48.36)     2:57.51 (46.34)
  7 Santora, Loretta G         9 UN-MR                3:39.99    2:59.42        
                  39.40     1:24.26 (44.86)     2:12.06 (47.80)     2:59.42 (47.36)
  8 Sarpong, Afia             10 UN-MR                3:20.99    2:59.45        
                  36.69     1:23.87 (47.18)   2:59.45 (1:35.58)                    
  9 Corbett, Allison          10 CFB-MR               3:29.78    3:09.81        
                  40.23     1:30.87 (50.64)     2:23.89 (53.02)     3:09.81 (45.92)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  JO
                27.99  ZQ
                30.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howley, Tess O            11 LBA-MR                 26.49      26.94 JO     
  2 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR                27.33      27.45 JO     
  3 Conrad, Sabrina L         12 RA-MR                  28.91      28.00 SILV   
  4 Bubel, Valerie M          12 NDAC-MR                28.64      28.48 SILV   
  5 Jenkins, Shae K           12 NDAC-MR                30.78      28.87 SILV   
  6 Dean, Catherine A         11 LBA-MR                 29.60      29.15 SILV   
  7 Mayerhauser, Leah E       12 UN-MR                  30.40      29.54 SILV   
  8 Rabasco, Sarah E          12 RA-MR                  29.75      29.78 SILV   
  9 Kuduk, Norah              12 RA-MR                  30.06      29.84 SILV   
 10 Lynch, Katie H            11 RA-MR                  30.42      30.15 SILV   
 11 Olazabal, Allison I       12 LBA-MR                 31.54      30.19 SILV   
 12 Lee, Jordan E             11 NDAC-MR                32.04      30.41 SILV   
 13 Sommer, Stef M            12 AG-MR                  29.24      30.56 SILV   
 14 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR                30.98      31.08        
 15 Quezada, Julia C          12 RFAC-MR                31.08      31.28        
 16 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR                31.87      31.32        
 17 Curtin, Stella S          12 LBA-MR                 32.54      31.46        
 18 Smith, Charlotte T        11 NDAC-MR                34.34      31.48        
 19 Horen, Gianna J           11 LBA-MR                 32.53      31.53        
 20 Curran, Elizabeth A       12 SSL-MR                 35.10      31.58        
 21 Yurcisin, Sloane N        11 SSL-MR                 32.36      31.98        
 22 Schlifkin, Marissa        11 MWDA-MR                30.88      32.12        
 23 Kuceravec, Nicole         12 SSL-MR                 33.03      32.37        
 24 Avancena, Regina A        11 NDAC-MR                32.87      32.75        
 25 Minchak, Kaitlin E        11 LBA-MR                 33.89      32.87        
 26 Schlifkin, Emma           11 MWDA-MR                33.28      32.95        
 27 Whitlatch, Caroline M     11 SSL-MR                 33.20      33.15        
 28 DiNardo, Phoebe M         12 HVD-MR                 31.38      33.28        
 29 Antman, Sabrina L         12 RA-MR                  32.34      33.29        
 30 Werther, Elizabeth S      11 LBA-MR                 32.66      33.30        
 31 Courtney, Maisie A        12 LBA-MR                 34.08      33.32        
 32 Alcantara, Nella L        12 RFAC-MR                35.01      33.84        
 33 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR                33.60      33.87        
 34 Varcadipane, Lilly J      11 MWDA-MR                35.56      34.13        
 35 Murphy, Marli-Marie       12 LBA-MR                 34.41      34.28        
 36 Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR                37.29      34.44        
 37 Kahlenberg, Gretchen H    12 HVD-MR                 37.25      34.59        
 37 Micheline, Jenna M        11 SSL-MR                 36.81      34.59        
 39 Hannon, Mckenzie E        11 HVD-MR                 34.17      34.97        
 40 Palmer, Kaylee M          11 LBA-MR                 37.59      35.13        
 40 Ciminello, Sofia K        12 SSL-MR                 34.31      35.13        
 42 Walters, Cali A           11 LBA-MR                 34.77      35.82        
 43 Pozniak, Amelia M         12 NDAC-MR                40.11      35.91        
 44 O'Connor, Sydney J        11 HVD-MR                 37.81      36.13        
 45 Armstrong, Cassie C       11 MWDA-MR                39.43      36.43        
 46 Sterling, Lindsay M       11 SSL-MR                 34.49      36.53        
 47 Patterson, Leigh Anne A   11 UN-MR                  36.72      36.71        
 48 Meade, Ashley R           11 LBA-MR                 36.61      36.97        
 49 Marx, Saoirse C           11 LBA-MR                 35.04      37.06        
 50 Cohen, Jade               11 SSL-MR                 44.16      37.31        
 51 Moriarty, Margaret A      11 LBA-MR                 36.64      37.36        
 52 Nguyen, Olivia R          11 HVD-MR                 38.62      38.07        
 53 DeMarta, Samantha R       12 HVD-MR                 46.65      38.52        
 54 Dickson, Finola R         12 SSL-MR                 36.65      38.86        
 55 Proulx, Diana M           11 MWDA-MR                51.99      38.98        
 56 Cullers, Norah G          12 NDAC-MR                40.26      39.07        
 57 Ciminello, Maya A         11 SSL-MR                 42.34      39.71        
 58 Rundo, Tess J             11 LBA-MR                 38.09      40.61        
 59 Cerrato, Victoria F       12 UN-MR                  45.99      41.80        
 60 Fitzpatrick, Chloe N      11 HVD-MR                 46.33      42.31        
 61 Harrington, Gwenyth A     12 HVD-MR                 45.16      45.17        
 62 Patino, Jacqueline F      11 MWDA-MR                47.99      50.68        
 63 Nelson, Olivia G          11 SSL-MR                 44.29      53.87        
 64 Beshay, Sarah A           11 MWDA-MR                51.51      56.06        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:00.49  JO
              1:08.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howley, Tess O            11 LBA-MR                 57.89      57.86 ZQ     
                  28.17       57.86 (29.69)                                        
  2 Conrad, Sabrina L         12 RA-MR                1:01.79      58.77 ZQ     
                  28.50       58.77 (30.27)                                        
  3 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR                59.39      59.71 ZQ     
                  28.29       59.71 (31.42)                                        
  4 Dambach, Maris S          12 AG-MR                1:02.19    1:01.66 SILV   
                  29.78     1:01.66 (31.88)                                        
  5 Rabasco, Sarah E          12 RA-MR                1:04.90    1:03.88 SILV   
                  30.85     1:03.88 (33.03)                                        
  6 Ristaino, Alexis          12 DVWM-MR              1:04.25    1:04.42 SILV   
                  30.65     1:04.42 (33.77)                                        
  7 Lynch, Katie H            11 RA-MR                1:10.72    1:04.84 SILV   
                  31.01     1:04.84 (33.83)                                        
  8 Kuduk, Norah              12 RA-MR                1:06.15    1:04.87 SILV   
                  30.79     1:04.87 (34.08)                                        
  9 Jenkins, Shae K           12 NDAC-MR              1:08.92    1:05.01 SILV   
                  31.74     1:05.01 (33.27)                                        
 10 Dean, Catherine A         11 LBA-MR               1:08.46    1:06.28 SILV   
                  31.69     1:06.28 (34.59)                                        
 11 Austin, Jessica R         12 RA-MR                1:06.95    1:06.60 SILV   
                  31.64     1:06.60 (34.96)                                        
 12 Olazabal, Allison I       12 LBA-MR               1:10.61    1:06.77 SILV   
                  32.43     1:06.77 (34.34)                                        
 13 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR              1:11.55    1:08.50        
                  33.07     1:08.50 (35.43)                                        
 14 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR              1:07.60    1:08.85        
                  33.32     1:08.85 (35.53)                                        
 15 Curtin, Stella S          12 LBA-MR               1:19.89    1:08.89        
                  33.41     1:08.89 (35.48)                                        
 16 Hoey, Onagh S             12 LBA-MR               1:12.17    1:08.97        
                  32.01     1:08.97 (36.96)                                        
 17 Chen, Amy                 11 UN-MR                1:12.00    1:09.58        
                  33.44     1:09.58 (36.14)                                        
 18 Curran, Elizabeth A       12 SSL-MR               1:14.61    1:10.18        
                  33.47     1:10.18 (36.71)                                        
 19 Kuceravec, Nicole         12 SSL-MR               1:14.24    1:10.64        
                  34.04     1:10.64 (36.60)                                        
 20 Smith, Charlotte T        11 NDAC-MR              1:20.60    1:10.81        
                  34.26     1:10.81 (36.55)                                        
 21 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR              1:13.77    1:10.96        
                  34.26     1:10.96 (36.70)                                        
 22 Quezada, Julia C          12 RFAC-MR              1:08.83    1:11.88        
                  34.44     1:11.88 (37.44)                                        
 23 Yurcisin, Sloane N        11 SSL-MR               1:11.52    1:12.00        
                  34.74     1:12.00 (37.26)                                        
 24 Lau, Samantha C           12 HVD-MR               1:24.89    1:13.55        
                  35.77     1:13.55 (37.78)                                        
 25 Minchak, Kaitlin E        11 LBA-MR               1:15.64    1:13.73        
                  35.21     1:13.73 (38.52)                                        
 26 Avancena, Regina A        11 NDAC-MR              1:12.11    1:13.74        
                  33.12     1:13.74 (40.62)                                        
 27 Oconnell, Kaitlyn         12 DVWM-MR              1:35.36    1:13.81        
                  36.64     1:13.81 (37.17)                                        
 28 Hogan, Bridget R          12 HVD-MR               1:09.76    1:14.47        
                  35.71     1:14.47 (38.76)                                        
 29 Whitlatch, Caroline M     11 SSL-MR               1:13.99    1:14.93        
                  35.43     1:14.93 (39.50)                                        
 30 Werther, Elizabeth S      11 LBA-MR               1:21.78    1:16.05        
                  35.33     1:16.05 (40.72)                                        
 31 Murphy, Marli-Marie       12 LBA-MR               1:24.62    1:16.34        
                  36.86     1:16.34 (39.48)                                        
 32 Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR              1:19.28    1:16.45        
                  36.26     1:16.45 (40.19)                                        
 33 Patterson, Leigh Anne A   11 UN-MR                1:21.45    1:17.38        
                  36.77     1:17.38 (40.61)                                        
 34 Sterling, Lindsay M       11 SSL-MR               1:20.25    1:17.65        
                  37.00     1:17.65 (40.65)                                        
 35 Blake, Maya               11 DVWM-MR              1:23.20    1:17.98        
                  33.95     1:17.98 (44.03)                                        
 36 Kempf, Jane M             11 SSL-MR               1:17.00    1:18.14        
                  36.97     1:18.14 (41.17)                                        
 37 Russell, Lauretta R       12 NDAC-MR              1:19.85    1:18.46        
                  37.71     1:18.46 (40.75)                                        
 38 Walters, Cali A           11 LBA-MR               1:20.00    1:18.67        
                  36.36     1:18.67 (42.31)                                        
 39 Meade, Ashley R           11 LBA-MR               1:21.59    1:19.64        
                  38.36     1:19.64 (41.28)                                        
 40 Hannon, Mckenzie E        11 HVD-MR               1:26.53    1:19.74        
                  36.79     1:19.74 (42.95)                                        
 41 Palmer, Kaylee M          11 LBA-MR               1:30.00    1:20.16        
                  36.42     1:20.16 (43.74)                                        
 42 Armstrong, Cassie C       11 MWDA-MR              1:26.30    1:20.59        
                  37.33     1:20.59 (43.26)                                        
 43 Pozniak, Amelia M         12 NDAC-MR              1:29.11    1:20.86        
                  37.34     1:20.86 (43.52)                                        
 44 Ciminello, Sofia K        12 SSL-MR               1:18.91    1:21.02        
                  37.26     1:21.02 (43.76)                                        
 45 Ferragine, Bella R        12 HVD-MR               1:45.33    1:21.29        
                  39.62     1:21.29 (41.67)                                        
 46 Moriarty, Margaret A      11 LBA-MR               1:24.22    1:22.50        
                  37.30     1:22.50 (45.20)                                        
 47 Marx, Saoirse C           11 LBA-MR               1:23.76    1:22.74        
                  37.98     1:22.74 (44.76)                                        
 48 O'Connor, Sydney J        11 HVD-MR               1:29.55    1:23.84        
                  38.82     1:23.84 (45.02)                                        
 49 Rundo, Tess J             11 LBA-MR               1:24.24    1:27.25        
                  42.24     1:27.25 (45.01)                                        
 50 Dickson, Finola R         12 SSL-MR               1:28.74    1:27.78        
                  41.03     1:27.78 (46.75)                                        
 51 Ciminello, Maya A         11 SSL-MR               1:34.43    1:30.68        
                  43.85     1:30.68 (46.83)                                        
 52 Cohen, Jade               11 SSL-MR               1:39.16    1:30.95        
                  41.42     1:30.95 (49.53)                                        
 53 Cullers, Norah G          12 NDAC-MR              1:34.14    1:32.12        
                  43.01     1:32.12 (49.11)                                        
 54 Elgayar, Lillian          12 DVWM-MR              1:46.55    1:34.92        
                  41.99     1:34.92 (52.93)                                        
 55 Ault Nolan, Mckenna M     11 NDAC-MR                   NT    1:36.44        
                  43.89     1:36.44 (52.55)                                        
 56 Kolomer, Morgan E         11 SSL-MR               2:05.71    1:45.70        
                  48.07     1:45.70 (57.63)                                        
 57 Nelson, Olivia G          11 SSL-MR               1:39.17    2:00.75        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  JO
              2:11.99  ZQ
              2:25.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howley, Tess O            11 LBA-MR               2:02.66    2:04.80 JO     
                  28.80     1:00.66 (31.86)     1:33.27 (32.61)     2:04.80 (31.53)
  2 Conrad, Sabrina L         12 RA-MR                2:16.52    2:08.48 JO     
                  29.55     1:01.73 (32.18)     1:35.21 (33.48)     2:08.48 (33.27)
  3 Dean, Catherine A         11 LBA-MR               2:41.29    2:23.25 SILV   
                  33.07     1:09.99 (36.92)     1:47.68 (37.69)     2:23.25 (35.57)
  4 Lynch, Katie H            11 RA-MR                2:38.01    2:23.80 SILV   
                  31.21     1:08.40 (37.19)     1:48.21 (39.81)     2:23.80 (35.59)
  5 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR              2:21.65    2:25.49 SILV   
                  33.29     1:11.41 (38.12)     1:48.41 (37.00)     2:25.49 (37.08)
  6 Austin, Jessica R         12 RA-MR                2:24.61    2:25.52 SILV   
                  32.22     1:09.33 (37.11)     1:48.12 (38.79)     2:25.52 (37.40)
  7 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR              2:34.15    2:25.88 SILV   
                  32.99     1:10.01 (37.02)     1:48.50 (38.49)     2:25.88 (37.38)
  8 Mayerhauser, Leah E       12 UN-MR                2:30.67    2:26.65        
                  32.34     1:08.38 (36.04)     1:45.91 (37.53)     2:26.65 (40.74)
  9 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR              2:34.99    2:29.49        
                  34.56     1:12.91 (38.35)     1:52.04 (39.13)     2:29.49 (37.45)
 10 Quezada, Julia C          12 RFAC-MR              2:36.59    2:37.87        
                  33.82     1:12.89 (39.07)     1:55.36 (42.47)     2:37.87 (42.51)
 11 Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR              3:04.05    2:48.50        
                  37.47     1:19.43 (41.96)     2:02.96 (43.53)     2:48.50 (45.54)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                31.99  JO
                31.99  ZQ
                36.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howley, Tess O            11 LBA-MR                 30.74      30.79 JO     
  2 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR                30.90      32.86 SILV   
  3 Conrad, Sabrina L         12 RA-MR                  33.39      33.40 SILV   
  4 Mayerhauser, Leah E       12 UN-MR                  35.95      34.21 SILV   
  5 Lee, Jordan E             11 NDAC-MR                35.55      34.30 SILV   
  6 Austin, Jessica R         12 RA-MR                  33.69      34.54 SILV   
  7 Dean, Catherine A         11 LBA-MR                 35.68      35.37 SILV   
  8 Sommer, Stef M            12 AG-MR                  32.63      35.43 SILV   
  9 Minchak, Kaitlin E        11 LBA-MR                 36.44      35.86 SILV   
 10 Jenkins, Shae K           12 NDAC-MR                37.59      36.15        
 11 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR                36.33      36.40        
 12 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR                37.30      36.67        
 13 Horen, Gianna J           11 LBA-MR                 39.11      36.88        
 14 Rabasco, Sarah E          12 RA-MR                  37.47      36.98        
 15 Curran, Elizabeth A       12 SSL-MR                 38.57      37.35        
 16 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR                38.11      37.60        
 17 Micheline, Jenna M        11 SSL-MR                 37.73      37.95        
 17 Kuduk, Norah              12 RA-MR                  36.66      37.95        
 19 Kuceravec, Nicole         12 SSL-MR                 37.48      37.98        
 20 DiNardo, Phoebe M         12 HVD-MR                 40.86      38.37        
 21 Courtney, Maisie A        12 LBA-MR                 38.95      38.53        
 22 Schlifkin, Emma           11 MWDA-MR                39.84      39.06        
 23 Yurcisin, Sloane N        11 SSL-MR                 36.75      39.30        
 24 Smith, Charlotte T        11 NDAC-MR                39.64      39.43        
 25 Antman, Sabrina L         12 RA-MR                  38.52      39.45        
 26 Kahlenberg, Gretchen H    12 HVD-MR                 45.35      39.50        
 27 Quezada, Julia C          12 RFAC-MR                38.23      40.08        
 28 Varcadipane, Lilly J      11 MWDA-MR                43.45      40.66        
 29 Curtin, Stella S          12 LBA-MR                 42.02      40.70        
 30 O'Connor, Sydney J        11 HVD-MR                 45.72      41.49        
 31 Avancena, Regina A        11 NDAC-MR                43.38      42.26        
 32 Murphy, Marli-Marie       12 LBA-MR                 40.75      42.33        
 33 Alcantara, Nella L        12 RFAC-MR                47.01      42.70        
 34 Meade, Ashley R           11 LBA-MR                 43.32      42.77        
 35 Palmer, Kaylee M          11 LBA-MR                 48.00      43.37        
 36 Moriarty, Margaret A      11 LBA-MR                 43.21      43.42        
 37 Armstrong, Cassie C       11 MWDA-MR                42.51      43.54        
 38 Walters, Cali A           11 LBA-MR                 50.00      43.93        
 39 Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR                43.51      44.13        
 40 Cullers, Norah G          12 NDAC-MR                45.14      44.90        
 41 Marx, Saoirse C           11 LBA-MR                 43.96      45.08        
 42 Proulx, Diana M           11 MWDA-MR                55.99      45.13        
 43 Fitzpatrick, Chloe N      11 HVD-MR                 55.33      45.55        
 44 Ciminello, Maya A         11 SSL-MR                 48.08      46.37        
 45 Patterson, Leigh Anne A   11 UN-MR                  45.05      46.78        
 46 DeMarta, Samantha R       12 HVD-MR               1:02.72      47.49        
 47 Rundo, Tess J             11 LBA-MR                 45.88      47.80        
 48 Cohen, Jade               11 SSL-MR                 49.81      49.10        
 49 Cerrato, Victoria F       12 UN-MR                  50.99      50.46        
 50 Beshay, Sarah A           11 MWDA-MR              1:01.10    1:00.00        
 51 Patino, Jacqueline F      11 MWDA-MR                51.99    1:00.10        
 52 Nelson, Olivia G          11 SSL-MR               1:00.75    1:03.51        
 -- Pozniak, Amelia M         12 NDAC-MR                43.91         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Schlifkin, Marissa        11 MWDA-MR                36.29         DQ        
      Re-Submerged
 -- Harrington, Gwenyth A     12 HVD-MR                 49.56         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.69  JO
              1:08.69  ZQ
              1:19.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howley, Tess O            11 LBA-MR               1:03.33    1:05.56 JO     
                  32.59     1:05.56 (32.97)                                        
  2 Conrad, Sabrina L         12 RA-MR                1:09.29    1:07.58 JO     
                  33.17     1:07.58 (34.41)                                        
  3 Austin, Jessica R         12 RA-MR                1:09.97    1:12.61 SILV   
                  35.47     1:12.61 (37.14)                                        
  4 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR              1:09.05    1:13.24 SILV   
                  35.15     1:13.24 (38.09)                                        
  5 Rabasco, Sarah E          12 RA-MR                1:21.00    1:15.38 SILV   
                  37.39     1:15.38 (37.99)                                        
  6 Dambach, Maris S          12 AG-MR                1:17.43    1:16.35 SILV   
                  37.68     1:16.35 (38.67)                                        
  7 Hoey, Onagh S             12 LBA-MR               1:14.99    1:16.66 SILV   
                  36.80     1:16.66 (39.86)                                        
  8 Dean, Catherine A         11 LBA-MR               1:16.69    1:17.18 SILV   
                  37.26     1:17.18 (39.92)                                        
  9 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR              1:17.97    1:17.37 SILV   
                  38.84     1:17.37 (38.53)                                        
 10 Lynch, Katie H            11 RA-MR                1:21.19    1:17.80 SILV   
                  37.50     1:17.80 (40.30)                                        
 11 Jenkins, Shae K           12 NDAC-MR              1:26.00    1:18.43 SILV   
                  38.12     1:18.43 (40.31)                                        
 12 Curran, Elizabeth A       12 SSL-MR               1:31.16    1:18.61 SILV   
                  38.67     1:18.61 (39.94)                                        
 13 Minchak, Kaitlin E        11 LBA-MR               1:24.62    1:19.15 SILV   
                  39.28     1:19.15 (39.87)                                        
 14 Olazabal, Allison I       12 LBA-MR               1:40.00    1:19.51        
                  38.60     1:19.51 (40.91)                                        
 15 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR              1:21.62    1:19.75        
                  39.35     1:19.75 (40.40)                                        
 16 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR              1:18.40    1:19.98        
                  38.99     1:19.98 (40.99)                                        
 17 Kuceravec, Nicole         12 SSL-MR               1:21.78    1:20.01        
                  39.81     1:20.01 (40.20)                                        
 18 Yurcisin, Sloane N        11 SSL-MR               1:18.41    1:20.27        
                  39.05     1:20.27 (41.22)                                        
 19 Lau, Samantha C           12 HVD-MR               1:34.28    1:22.26        
                  39.86     1:22.26 (42.40)                                        
 20 Kuduk, Norah              12 RA-MR                1:20.79    1:22.46        
                  39.48     1:22.46 (42.98)                                        
 21 Micheline, Jenna M        11 SSL-MR               1:32.23    1:22.62        
 22 Smith, Charlotte T        11 NDAC-MR              1:38.39    1:25.29        
                  41.59     1:25.29 (43.70)                                        
 22 Hogan, Bridget R          12 HVD-MR               1:28.72    1:25.29        
                  42.21     1:25.29 (43.08)                                        
 24 Curtin, Stella S          12 LBA-MR               1:37.62    1:25.37        
                  42.66     1:25.37 (42.71)                                        
 25 Sterling, Lindsay M       11 SSL-MR               1:26.30    1:25.80        
                  41.80     1:25.80 (44.00)                                        
 26 Quezada, Julia C          12 RFAC-MR              1:20.54    1:27.71        
                  41.05     1:27.71 (46.66)                                        
 27 Blake, Maya               11 DVWM-MR              1:31.02    1:27.78        
 28 Russell, Lauretta R       12 NDAC-MR              1:25.28    1:28.65        
                  43.48     1:28.65 (45.17)                                        
 29 Armstrong, Cassie C       11 MWDA-MR              1:34.13    1:29.52        
                  43.94     1:29.52 (45.58)                                        
 30 Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR              1:38.42    1:30.39        
                  43.99     1:30.39 (46.40)                                        
 31 Ciminello, Sofia K        12 SSL-MR               1:33.54    1:30.41        
                  43.33     1:30.41 (47.08)                                        
 32 Pozniak, Amelia M         12 NDAC-MR              1:32.11    1:32.60        
                  46.46     1:32.60 (46.14)                                        
 33 Palmer, Kaylee M          11 LBA-MR               1:40.00    1:32.72        
                  44.57     1:32.72 (48.15)                                        
 34 Meade, Ashley R           11 LBA-MR               1:40.77    1:33.37        
                  45.17     1:33.37 (48.20)                                        
 35 Kempf, Jane M             11 SSL-MR               1:31.02    1:34.84        
                  46.67     1:34.84 (48.17)                                        
 36 Moriarty, Margaret A      11 LBA-MR               1:35.52    1:35.50        
                  45.40     1:35.50 (50.10)                                        
 37 Patterson, Leigh Anne A   11 UN-MR                1:40.31    1:36.92        
                  46.93     1:36.92 (49.99)                                        
 38 Marx, Saoirse C           11 LBA-MR               1:39.21    1:38.43        
                  47.80     1:38.43 (50.63)                                        
 39 Rundo, Tess J             11 LBA-MR               1:41.81    1:39.32        
                  49.65     1:39.32 (49.67)                                        
 40 Ferragine, Bella R        12 HVD-MR               1:52.33    1:40.28        
 41 Dickson, Finola R         12 SSL-MR               1:46.37    1:46.54        
                  50.73     1:46.54 (55.81)                                        
 42 Cohen, Jade               11 SSL-MR               1:46.81    1:46.67        
                  53.33     1:46.67 (53.34)                                        
 43 Kolomer, Morgan E         11 SSL-MR               1:57.85    1:58.28        
 44 Clark, Isabella A         12 HVD-MR               2:03.33    2:00.72        
                  57.50   2:00.72 (1:03.22)                                        
 -- Cullers, Norah G          12 NDAC-MR              1:39.88         DQ        
      Delay initiating arm pull
                  46.13          DQ (50.74)                                        
 -- Nelson, Olivia G          11 SSL-MR               2:32.30         DQ        
      Multiple strokes
 -- Murphy, Marli-Marie       12 LBA-MR               1:39.73         DQ        
      Delay initiating turn
                  46.17          DQ (49.49)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                36.69  JO
                40.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ristaino, Alexis          12 DVWM-MR                36.69      36.21 ZQ     
  2 Rabasco, Sarah E          12 RA-MR                  38.94      37.07 SILV   
  3 Lynch, Katie H            11 RA-MR                  40.73      38.71 SILV   
  4 Dean, Catherine A         11 LBA-MR                 39.78      39.32 SILV   
  5 Hoey, Onagh S             12 LBA-MR                 40.27      39.97 SILV   
  6 Howley, Tess O            11 LBA-MR                 40.26      40.02 SILV   
  7 Chen, Amy                 11 UN-MR                  43.69      40.30 SILV   
  8 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR                41.72      40.55 SILV   
  9 Kuduk, Norah              12 RA-MR                  41.63      41.51        
 10 Whitlatch, Caroline M     11 SSL-MR                 42.89      41.85        
 11 Dambach, Maris S          12 AG-MR                  41.54      41.97        
 12 Minchak, Kaitlin E        11 LBA-MR                 45.56      42.04        
 13 Curtin, Stella S          12 LBA-MR                 42.04      42.05        
 14 Quezada, Julia C          12 RFAC-MR                43.24      42.69        
 15 Yurcisin, Sloane N        11 SSL-MR                 42.68      43.34        
 16 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR                44.24      43.79        
 17 Meade, Ashley R           11 LBA-MR                 47.40      43.89        
 18 Werther, Elizabeth S      11 LBA-MR                 44.77      43.92        
 19 Palmer, Kaylee M          11 LBA-MR                 47.10      43.96        
 20 Oconnell, Kaitlyn         12 DVWM-MR                50.03      44.07        
 21 Dickson, Finola R         12 SSL-MR                 45.62      44.15        
 22 Hannon, Mckenzie E        11 HVD-MR                 46.19      44.18        
 23 Lau, Samantha C           12 HVD-MR                 46.78      44.23        
 24 Armstrong, Cassie C       11 MWDA-MR                50.96      44.90        
 25 Russell, Lauretta R       12 NDAC-MR                46.15      45.24        
 26 Murphy, Marli-Marie       12 LBA-MR                 45.17      45.60        
 26 Walters, Cali A           11 LBA-MR                 50.61      45.60        
 28 Patterson, Leigh Anne A   11 UN-MR                  52.51      45.62        
 29 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR                44.94      45.70        
 30 Elgayar, Lillian          12 DVWM-MR                50.43      47.07        
 31 O'Connor, Sydney J        11 HVD-MR                 48.56      47.19        
 32 Hogan, Bridget R          12 HVD-MR                 50.09      47.34        
 33 Ciminello, Maya A         11 SSL-MR                 49.52      47.70        
 34 Rundo, Tess J             11 LBA-MR                 52.35      47.84        
 35 Moriarty, Margaret A      11 LBA-MR                 55.52      48.52        
 36 Creech, Ciara E           12 NDAC-MR                50.11      48.76        
 37 Marx, Saoirse C           11 LBA-MR                 49.75      48.87        
 38 Micheline, Jenna M        11 SSL-MR                 49.25      49.24        
 39 Sterling, Lindsay M       11 SSL-MR                 50.15      49.33        
 40 Ciminello, Sofia K        12 SSL-MR                 51.31      51.92        
 41 Kolomer, Morgan E         11 SSL-MR               1:00.19      53.16        
 42 Clark, Isabella A         12 HVD-MR                 56.69      53.96        
 43 Pozniak, Amelia M         12 NDAC-MR                55.11      54.63        
 44 Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR              1:01.83      56.86        
 -- Ault Nolan, Mckenna M     11 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Cohen, Jade               11 SSL-MR                 59.18         DQ        
      Scissors kick
 -- Avancena, Regina A        11 NDAC-MR                53.62         DQ        
      Double pull / kicks
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:18.99  JO
              1:28.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Sabrina L         12 RA-MR                1:22.05    1:20.25 SILV   
                  38.49     1:20.25 (41.76)                                        
  2 Rabasco, Sarah E          12 RA-MR                1:23.58    1:22.33 SILV   
                  39.04     1:22.33 (43.29)                                        
  3 Austin, Jessica R         12 RA-MR                1:26.48    1:24.45 SILV   
                  40.25     1:24.45 (44.20)                                        
  4 Lynch, Katie H            11 RA-MR                1:26.68    1:25.27 SILV   
                  41.36     1:25.27 (43.91)                                        
  5 Dean, Catherine A         11 LBA-MR               1:29.37    1:27.00 SILV   
                  41.22     1:27.00 (45.78)                                        
  6 Chen, Amy                 11 UN-MR                1:27.17    1:27.07 SILV   
                  40.64     1:27.07 (46.43)                                        
  7 Smith, Charlotte T        11 NDAC-MR              1:33.09    1:27.89 SILV   
                  41.19     1:27.89 (46.70)                                        
  8 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR              1:32.28    1:28.28 SILV   
                  42.09     1:28.28 (46.19)                                        
  9 Antman, Sabrina L         12 RA-MR                1:30.65    1:29.80        
                  42.48     1:29.80 (47.32)                                        
 10 Whitlatch, Caroline M     11 SSL-MR               1:30.97    1:29.84        
                  43.11     1:29.84 (46.73)                                        
 11 Curtin, Stella S          12 LBA-MR               1:41.15    1:31.23        
                  45.05     1:31.23 (46.18)                                        
 12 Minchak, Kaitlin E        11 LBA-MR               1:45.16    1:31.80        
                  44.72     1:31.80 (47.08)                                        
 13 Courtney, Maisie A        12 LBA-MR               1:37.34    1:33.19        
                  45.79     1:33.19 (47.40)                                        
 14 Meade, Ashley R           11 LBA-MR               1:36.15    1:34.77        
                  46.81     1:34.77 (47.96)                                        
 15 Werther, Elizabeth S      11 LBA-MR               1:47.48    1:35.42        
                  44.01     1:35.42 (51.41)                                        
 16 Hannon, Mckenzie E        11 HVD-MR               1:41.81    1:36.01        
                  45.94     1:36.01 (50.07)                                        
 17 Armstrong, Cassie C       11 MWDA-MR              1:50.74    1:37.25        
                  45.56     1:37.25 (51.69)                                        
 18 Nguyen, Olivia R          11 HVD-MR               1:41.87    1:38.67        
                  47.25     1:38.67 (51.42)                                        
 19 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR              1:36.90    1:39.18        
                  47.59     1:39.18 (51.59)                                        
 20 Ciminello, Maya A         11 SSL-MR               1:48.78    1:40.76        
                  47.87     1:40.76 (52.89)                                        
 21 Walters, Cali A           11 LBA-MR               1:55.00    1:40.91        
                  49.07     1:40.91 (51.84)                                        
 22 Dickson, Finola R         12 SSL-MR               1:42.16    1:42.09        
                  47.72     1:42.09 (54.37)                                        
 23 Patterson, Leigh Anne A   11 UN-MR                1:49.93    1:42.16        
                  46.90     1:42.16 (55.26)                                        
 24 Micheline, Jenna M        11 SSL-MR               1:53.15    1:43.80        
                  48.97     1:43.80 (54.83)                                        
 25 Avancena, Regina A        11 NDAC-MR              1:55.11    1:45.29        
                  47.39     1:45.29 (57.90)                                        
 26 Sterling, Lindsay M       11 SSL-MR               1:45.98    1:46.21        
                  51.26     1:46.21 (54.95)                                        
 27 Ciminello, Sofia K        12 SSL-MR               1:51.84    1:46.98        
                  51.54     1:46.98 (55.44)                                        
 28 Rundo, Tess J             11 LBA-MR               1:53.36    1:50.79        
                  51.67     1:50.79 (59.12)                                        
 29 Moriarty, Margaret A      11 LBA-MR               2:02.98    1:51.28        
                  51.77     1:51.28 (59.51)                                        
 30 Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR              2:05.01    2:05.01        
                1:00.73   2:05.01 (1:04.28)                                        
 -- Cohen, Jade               11 SSL-MR               2:10.78         DQ        
      Scissors kick
                  57.78        DQ (1:05.85)                                        
 -- Palmer, Kaylee M          11 LBA-MR               1:50.00         DQ        
      Scissors kick
                  46.70          DQ (49.25)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                30.69  JO
                34.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR                28.67      29.43 ZQ     
  2 Conrad, Sabrina L         12 RA-MR                  29.93      29.74 ZQ     
  3 Howley, Tess O            11 LBA-MR                 30.12      30.18 ZQ     
  4 Ristaino, Alexis          12 DVWM-MR                32.12      32.38 SILV   
  5 Jenkins, Shae K           12 NDAC-MR                35.16      33.56 SILV   
  6 Quezada, Julia C          12 RFAC-MR                32.88      33.71 SILV   
  7 Austin, Jessica R         12 RA-MR                  34.18      33.96 SILV   
  8 Hoey, Onagh S             12 LBA-MR                 33.02      34.50 SILV   
  8 Olazabal, Allison I       12 LBA-MR                 34.19      34.50 SILV   
 10 Avancena, Regina A        11 NDAC-MR                37.44      34.54 SILV   
 11 Dean, Catherine A         11 LBA-MR                 37.63      35.32        
 12 Curran, Elizabeth A       12 SSL-MR                 38.95      36.08        
 13 Lynch, Katie H            11 RA-MR                  35.47      36.43        
 14 Kuduk, Norah              12 RA-MR                  36.99      36.46        
 15 Oconnell, Kaitlyn         12 DVWM-MR                39.09      36.49        
 16 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR                34.76      36.96        
 17 Rabasco, Sarah E          12 RA-MR                  39.72      37.48        
 18 Hogan, Bridget R          12 HVD-MR                 36.24      38.05        
 19 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR                38.86      38.23        
 20 Smith, Charlotte T        11 NDAC-MR                39.68      38.28        
 21 Minchak, Kaitlin E        11 LBA-MR                 39.36      38.48        
 22 Kuceravec, Nicole         12 SSL-MR                 39.84      38.70        
 23 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR                37.85      38.76        
 24 Micheline, Jenna M        11 SSL-MR                 41.50      39.84        
 25 Curtin, Stella S          12 LBA-MR                 43.46      39.94        
 26 Armstrong, Cassie C       11 MWDA-MR                50.99      40.19        
 27 Murphy, Marli-Marie       12 LBA-MR                 43.30      40.34        
 28 Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR                43.33      40.57        
 29 Whitlatch, Caroline M     11 SSL-MR                 40.28      40.69        
 30 Werther, Elizabeth S      11 LBA-MR                 42.27      40.93        
 31 Moriarty, Margaret A      11 LBA-MR                 45.80      41.37        
 32 Meade, Ashley R           11 LBA-MR                 42.79      41.48        
 33 Blake, Maya               11 DVWM-MR                43.73      42.49        
 34 Walters, Cali A           11 LBA-MR                 45.00      42.68        
 35 Palmer, Kaylee M          11 LBA-MR                 43.59      43.13        
 36 Marx, Saoirse C           11 LBA-MR                 38.75      44.94        
 37 Ciminello, Maya A         11 SSL-MR                 54.53      45.58        
 38 Patterson, Leigh Anne A   11 UN-MR                  52.33      47.20        
 39 Kempf, Jane M             11 SSL-MR                 47.80      49.06        
 -- Nelson, Olivia G          11 SSL-MR               1:07.16         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:09.49  JO
              1:19.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howley, Tess O            11 LBA-MR               1:06.47    1:06.52 ZQ     
                  31.52     1:06.52 (35.00)                                        
  2 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR              1:07.34    1:08.67 ZQ     
                  31.20     1:08.67 (37.47)                                        
  3 Bubel, Valerie M          12 NDAC-MR              1:08.92    1:11.43 SILV   
                  32.09     1:11.43 (39.34)                                        
  4 Austin, Jessica R         12 RA-MR                1:20.45    1:16.97 SILV   
                  36.30     1:16.97 (40.67)                                        
  5 Mayerhauser, Leah E       12 UN-MR                1:25.30    1:18.08 SILV   
                  35.96     1:18.08 (42.12)                                        
  6 Quezada, Julia C          12 RFAC-MR              1:17.48    1:20.03        
                  35.05     1:20.03 (44.98)                                        
  7 Kuduk, Norah              12 RA-MR                1:27.61    1:20.86        
                  36.62     1:20.86 (44.24)                                        
  8 Olazabal, Allison I       12 LBA-MR               1:16.34    1:21.19        
                  35.95     1:21.19 (45.24)                                        
  9 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR              1:11.01    1:21.34        
                  37.71     1:21.34 (43.63)                                        
 10 Rabasco, Sarah E          12 RA-MR                1:33.17    1:24.26        
                  38.62     1:24.26 (45.64)                                        
 11 Chen, Amy                 11 UN-MR                1:26.18    1:26.03        
                  40.68     1:26.03 (45.35)                                        
 12 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR              1:24.09    1:27.19        
                  42.01     1:27.19 (45.18)                                        
 13 Kuceravec, Nicole         12 SSL-MR               1:33.62    1:28.21        
                  41.24     1:28.21 (46.97)                                        
 14 Lynch, Katie H            11 RA-MR                1:26.83    1:28.73        
                  40.21     1:28.73 (48.52)                                        
 15 Curran, Elizabeth A       12 SSL-MR               1:31.81    1:29.19        
                  39.87     1:29.19 (49.32)                                        
 16 Yurcisin, Sloane N        11 SSL-MR               1:30.91    1:29.39        
                  41.04     1:29.39 (48.35)                                        
 17 Schlifkin, Marissa        11 MWDA-MR              1:25.99    1:30.72        
                  38.45     1:30.72 (52.27)                                        
 18 Varcadipane, Lilly J      11 MWDA-MR              1:38.99    1:31.22        
                  40.62     1:31.22 (50.60)                                        
 19 Curtin, Stella S          12 LBA-MR               1:40.00    1:33.70        
                  43.58     1:33.70 (50.12)                                        
 20 Schlifkin, Emma           11 MWDA-MR              1:30.99    1:33.90        
                  43.98     1:33.90 (49.92)                                        
 21 Marx, Saoirse C           11 LBA-MR               1:40.63    1:50.88        
                  50.10   1:50.88 (1:00.78)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  JO
              1:09.99  ZQ
              1:18.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howley, Tess O            11 LBA-MR               1:08.91    1:08.32 JO     
                  31.85     1:08.32 (36.47)                                        
  2 Bubel, Valerie M          12 NDAC-MR              1:11.84    1:14.47 SILV   
                  34.58     1:14.47 (39.89)                                        
  3 Dean, Catherine A         11 LBA-MR               1:19.58    1:15.84 SILV   
                  35.68     1:15.84 (40.16)                                        
  4 Mayerhauser, Leah E       12 UN-MR                1:19.28    1:16.23 SILV   
                  34.47     1:16.23 (41.76)                                        
  5 Jenkins, Shae K           12 NDAC-MR              1:19.16    1:17.74 SILV   
                  36.10     1:17.74 (41.64)                                        
  6 Lynch, Katie H            11 RA-MR                1:18.27    1:17.84 SILV   
                  38.29     1:17.84 (39.55)                                        
  7 Lee, Jordan E             11 NDAC-MR              1:20.19    1:18.63 SILV   
                  36.30     1:18.63 (42.33)                                        
  8 Olazabal, Allison I       12 LBA-MR               1:22.83    1:18.76        
                  34.80     1:18.76 (43.96)                                        
  9 Minchak, Kaitlin E        11 LBA-MR               1:20.63    1:19.95        
                  36.29     1:19.95 (43.66)                                        
 10 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR              1:17.25    1:20.61        
                  37.35     1:20.61 (43.26)                                        
 11 Kuduk, Norah              12 RA-MR                1:18.49    1:20.66        
                  38.46     1:20.66 (42.20)                                        
 12 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR              1:20.82    1:20.75        
                  37.67     1:20.75 (43.08)                                        
 13 Antman, Sabrina L         12 RA-MR                1:23.24    1:21.10        
                  39.26     1:21.10 (41.84)                                        
 14 Quezada, Julia C          12 RFAC-MR              1:19.43    1:21.53        
                  37.72     1:21.53 (43.81)                                        
 15 Schlifkin, Marissa        11 MWDA-MR              1:19.18    1:22.78        
                  37.29     1:22.78 (45.49)                                        
 16 Schlifkin, Emma           11 MWDA-MR              1:23.35    1:24.19        
                  39.23     1:24.19 (44.96)                                        
 17 Whitlatch, Caroline M     11 SSL-MR               1:22.78    1:25.06        
                  42.41     1:25.06 (42.65)                                        
 18 Courtney, Maisie A        12 LBA-MR               1:26.07    1:25.28        
                  39.68     1:25.28 (45.60)                                        
 19 DiNardo, Phoebe M         12 HVD-MR               1:27.87    1:25.84        
                  39.43     1:25.84 (46.41)                                        
 20 Palmer, Kaylee M          11 LBA-MR               1:38.64    1:26.59        
                  40.85     1:26.59 (45.74)                                        
 21 Werther, Elizabeth S      11 LBA-MR               1:40.43    1:27.60        
                  41.27     1:27.60 (46.33)                                        
 22 Varcadipane, Lilly J      11 MWDA-MR              1:40.72    1:27.63        
                  39.91     1:27.63 (47.72)                                        
 23 Hannon, Mckenzie E        11 HVD-MR               1:33.33    1:28.71        
                  42.79     1:28.71 (45.92)                                        
 24 Murphy, Marli-Marie       12 LBA-MR               1:34.96    1:30.86        
                  42.72     1:30.86 (48.14)                                        
 25 Meade, Ashley R           11 LBA-MR               1:30.33    1:30.96        
                  43.45     1:30.96 (47.51)                                        
 26 O'Connor, Sydney J        11 HVD-MR               1:35.22    1:31.30        
                  41.34     1:31.30 (49.96)                                        
 27 Walters, Cali A           11 LBA-MR               1:30.42    1:31.45        
                  43.67     1:31.45 (47.78)                                        
 28 Armstrong, Cassie C       11 MWDA-MR              1:45.99    1:31.54        
                  43.00     1:31.54 (48.54)                                        
 29 Sterling, Lindsay M       11 SSL-MR               1:40.51    1:31.92        
                  44.53     1:31.92 (47.39)                                        
 30 Ciminello, Sofia K        12 SSL-MR               2:16.88    1:33.24        
                  43.07     1:33.24 (50.17)                                        
 31 Alcantara, Nella L        12 RFAC-MR              1:30.01    1:33.32        
                  39.35     1:33.32 (53.97)                                        
 32 Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR              1:37.70    1:33.71        
                  44.48     1:33.71 (49.23)                                        
 33 Nguyen, Olivia R          11 HVD-MR               1:45.32    1:33.87        
                  48.62     1:33.87 (45.25)                                        
 34 Pozniak, Amelia M         12 NDAC-MR              1:35.11    1:35.52        
                  41.37     1:35.52 (54.15)                                        
 35 Marx, Saoirse C           11 LBA-MR               1:33.55    1:35.91        
                  43.65     1:35.91 (52.26)                                        
 36 Moriarty, Margaret A      11 LBA-MR               1:34.53    1:36.06        
                  43.42     1:36.06 (52.64)                                        
 37 Proulx, Diana M           11 MWDA-MR              2:05.99    1:37.83        
                  42.25     1:37.83 (55.58)                                        
 38 Dickson, Finola R         12 SSL-MR               1:40.88    1:42.10        
                  49.51     1:42.10 (52.59)                                        
 39 Nelson, Olivia G          11 SSL-MR               2:41.17    2:18.78        
                1:06.28   2:18.78 (1:12.50)                                        
 -- Kahlenberg, Gretchen H    12 HVD-MR               1:51.33         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  41.07          DQ (51.16)                                        
 -- Cullers, Norah G          12 NDAC-MR              2:59.11         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
                  45.75          DQ (57.80)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:28.99  JO
              2:48.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Sabrina L         12 RA-MR                2:31.10    2:24.09 ZQ     
                  31.39     1:09.11 (37.72)     1:51.57 (42.46)     2:24.09 (32.52)
  2 Howley, Tess O            11 LBA-MR               2:29.60    2:25.61 ZQ     
                  30.98     1:07.99 (37.01)     1:54.35 (46.36)     2:25.61 (31.26)
  3 Austin, Jessica R         12 RA-MR                2:39.39    2:41.80 SILV   
                  36.17     1:16.79 (40.62)     2:04.58 (47.79)     2:41.80 (37.22)
  4 Phillips, Grace M         11 RFAC-MR              2:54.67    2:44.32 SILV   
                  38.28     1:18.47 (40.19)     2:07.76 (49.29)     2:44.32 (36.56)
  5 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR              2:44.01    2:46.15 SILV   
                  37.72     1:19.79 (42.07)     2:09.56 (49.77)     2:46.15 (36.59)
  6 Mayerhauser, Leah E       12 UN-MR                2:51.78    2:46.64 SILV   
                  36.24     1:16.71 (40.47)     2:09.02 (52.31)     2:46.64 (37.62)
  7 Dean, Catherine A         11 LBA-MR               3:02.00    2:48.34        
                  38.72     1:22.29 (43.57)     2:12.06 (49.77)     2:48.34 (36.28)
  8 Minchak, Kaitlin E        11 LBA-MR               3:18.11    2:51.82        
                  40.32     1:21.78 (41.46)     2:15.01 (53.23)     2:51.82 (36.81)
  9 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR              3:01.07    2:52.33        
                  39.81     1:21.94 (42.13)     2:15.41 (53.47)     2:52.33 (36.92)
 10 Quezada, Julia C          12 RFAC-MR              2:50.85    2:59.96        
                  33.89     1:21.80 (47.91)     2:16.83 (55.03)     2:59.96 (43.13)
 11 Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR                   NT    3:22.28        
                  43.93     1:31.59 (47.66)   2:39.10 (1:07.51)     3:22.28 (43.18)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics-MR  'A'                        1:59.14    1:56.78        
     1) Rabasco, Sarah E 12             2) Kuduk, Norah 12                
     3) Austin, Jessica R 12            4) Conrad, Sabrina L 12           
                  29.11       58.55 (29.44)     1:29.39 (30.84)     1:56.78 (27.39)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:58.24    1:57.39        
     1) Dean, Catherine A 11            2) Hoey, Onagh S 12               
     3) Olazabal, Allison I 12          4) Howley, Tess O 11              
                  30.31     1:00.48 (30.17)     1:31.17 (30.69)     1:57.39 (26.22)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'                 NT    2:00.97        
     1) Jenkins, Shae K 12              2) Avancena, Regina A 11          
     3) Smith, Charlotte T 11           4) Pociask, Brooke A 12           
                  29.90     1:01.65 (31.75)     1:32.86 (31.21)     2:00.97 (28.11)
  4 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:07.53    2:06.65        
     1) Ullinger, Hannah M 11           2) Quezada, Julia C 12            
     3) Johnson, Amanda L 11            4) Phillips, Grace M 11           
                  32.59     1:02.91 (30.32)     1:36.15 (33.24)     2:06.65 (30.50)
  5 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:20.23    2:13.39        
     1) Curtin, Stella S 12             2) Werther, Elizabeth S 11        
     3) Minchak, Kaitlin E 11           4) Murphy, Marli-Marie 12         
                  30.40                             1:38.69 ( )     2:13.39 (34.70)
  6 Long Beach Aquatics-MR  'C'                       2:28.16    2:21.19        
     1) Moriarty, Margaret A 11         2) Walters, Cali A 11             
     3) Marx, Saoirse C 11              4) Meade, Ashley R 11             
                  35.63     1:09.90 (34.27)     1:47.01 (37.11)     2:21.19 (34.18)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics-MR  'A'                        2:12.62    2:10.08        
     1) Austin, Jessica R 12            2) Rabasco, Sarah E 12            
     3) Conrad, Sabrina L 12            4) Kuduk, Norah 12                
                  33.83     1:10.81 (36.98)     1:40.53 (29.72)     2:10.08 (29.55)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'                 NT    2:14.08        
     1) Pociask, Brooke A 12            2) Smith, Charlotte T 11          
     3) Bubel, Valerie M 12             4) Jenkins, Shae K 12             
                  33.35     1:13.04 (39.69)     1:44.34 (31.30)     2:14.08 (29.74)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:19.17    2:16.43        
     1) Howley, Tess O 11               2) Curtin, Stella S 12            
     3) Olazabal, Allison I 12          4) Dean, Catherine A 11           
                  31.82     1:12.89 (41.07)     1:48.05 (35.16)     2:16.43 (28.38)
  4 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:23.69    2:22.02        
     1) Johnson, Amanda L 11            2) Phillips, Grace M 11           
     3) Quezada, Julia C 12             4) Ullinger, Hannah M 11          
                  38.18     1:19.19 (41.01)     1:50.82 (31.63)     2:22.02 (31.20)
  5 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:37.64    2:37.93        
     1) Minchak, Kaitlin E 11           2) Werther, Elizabeth S 11        
     3) Marx, Saoirse C 11              4) Horen, Gianna J 11             
                  35.94     1:20.78 (44.84)     2:09.52 (48.74)     2:37.93 (28.41)
  6 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT    2:39.83        
     1) Lee, Jordan E 11                2) Cullers, Norah G 12            
     3) Avancena, Regina A 11           4) Pozniak, Amelia M 12           
                                1:31.28 ( )     2:04.98 (33.70)     2:39.83 (34.85)
 -- Long Beach Aquatics-MR  'C'                       2:56.92         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1
     1) Courtney, Maisie A 12           2) Murphy, Marli-Marie 12         
     3) Meade, Ashley R 11              4) Walters, Cali A 11             
                  39.43     1:25.34 (45.91)     2:02.93 (37.59)          DQ (35.04)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.39  JO
                26.39  ZQ
                28.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine M     14 LBA-MR                 24.33      24.51 JO     
  2 Babitz, Haily J           13 AG-MR                  26.50      26.93 SILV   
  3 Carousso, Melissa G       14 RA-MR                  27.91      27.72 SILV   
  4 Nellis, Anna-Mae J        14 HVD-MR                 27.77      27.96 SILV   
  5 Devaney, Kaitlyn A        13 LBA-MR                 27.70      28.10 SILV   
  6 Cohen, Emily Z            13 RFAC-MR                28.14      28.12 SILV   
  7 Guarnieri, Emma F         14 RA-MR                  27.68      28.16 SILV   
  8 Kocik, Jacqueline B       14 NDAC-MR                28.07      28.31 SILV   
  9 Lemieux, Robyn B          14 HVD-MR                 29.28      28.40 SILV   
 10 Ramirez, Nicole           13 RA-MR                  27.72      28.45 SILV   
 11 Lipping, Freya I          13 RA-MR                  28.75      28.66 SILV   
 12 Nunez, Gabby B            13 RFAC-MR                28.82      28.74 SILV   
 13 Ponnaiya, Claire I        14 RA-MR                  27.84      28.83        
 13 Ramon, Amy Y              14 LBA-MR                 28.25      28.83        
 15 Davis, Bella              13 LBA-MR                 28.77      29.07        
 16 Dewhurst, Julia J         14 UN-MR                  29.57      29.09        
 17 Loughran, Megan R         13 RFAC-MR                27.67      29.21        
 18 Gualtiere, Izzy K         14 RA-MR                  28.45      29.35        
 19 Cook, April M             14 RFAC-MR                30.30      29.66        
 20 Levine, Madeline J        13 LBA-MR                 30.44      30.27        
 21 Casalaina, Livia E        13 LBA-MR                 29.85      30.28        
 22 Nohara, Isabella A        14 HVD-MR                 30.66      30.40        
 23 O'Donnell, Mairead E      14 HVD-MR                 31.07      30.53        
 24 Sanford, Lauren E         13 NDAC-MR                30.68      30.54        
 25 Sciano, Amanda M          13 LBA-MR                 30.48      30.59        
 26 Maher, Mary K             14 LBA-MR                 28.32      30.72        
 27 James, Jessica M          13 RA-MR                  30.24      31.15        
 28 MacRobbie, Morgan A       13 SSL-MR                 31.27      31.42        
 29 Noakes, Annie C           14 NDAC-MR                30.26      31.54        
 30 Bergin, Emily             13 LBA-MR                 32.51      31.71        
 30 Moriarty, Cece T          13 RA-MR                  36.00      31.71        
 32 Trevena, Olivia E         14 NDAC-MR                31.31      32.34        
 33 Yozzo, Shayla K           13 NDAC-MR                30.11      32.76        
 34 Cordeiro, Alex I          13 HVD-MR                 32.11      32.77        
 34 Risal, Amani              14 HVD-MR                 32.20      32.77        
 36 Evans, Amelia J           14 RA-MR                  32.57      32.87        
 37 Ng, Amanda                13 SSL-MR                 32.35      33.97        
 38 Cimorelli, Mya E          13 NDAC-MR                35.11      34.76        
 39 Jones, Kristen L          13 UN-MR                  34.35      35.19        
 40 Hatch, Evie A             13 RFAC-MR                38.84      39.31        
 -- Miceli, Gianna R          13 SSL-MR                 33.62         DQ        
      False start
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                56.99  JO
                56.99  ZQ
              1:03.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine M     14 LBA-MR                 53.12      53.71 JO     
                  25.88       53.71 (27.83)                                        
  2 Schwab, Carly             14 RA-MR                  54.94      56.81 JO     
                  26.57       56.81 (30.24)                                        
  3 Babitz, Haily J           13 AG-MR                  58.12      59.00 SILV   
                  27.98       59.00 (31.02)                                        
  4 Carousso, Melissa G       14 RA-MR                1:00.36      59.81 SILV   
                  29.46       59.81 (30.35)                                        
  5 Guarnieri, Emma F         14 RA-MR                  58.36    1:00.44 SILV   
                  29.18     1:00.44 (31.26)                                        
  6 Nunez, Gabby B            13 RFAC-MR              1:02.51    1:00.76 SILV   
  7 Devaney, Kaitlyn A        13 LBA-MR               1:00.80    1:00.82 SILV   
                  28.86     1:00.82 (31.96)                                        
  7 Cohen, Emily Z            13 RFAC-MR              1:02.65    1:00.82 SILV   
  9 Davis, Bella              13 LBA-MR               1:01.74    1:01.10 SILV   
                  29.39     1:01.10 (31.71)                                        
 10 Ponnaiya, Claire I        14 RA-MR                  59.94    1:01.22 SILV   
                  29.57     1:01.22 (31.65)                                        
 11 Lipping, Freya I          13 RA-MR                1:01.64    1:01.92 SILV   
                  30.20     1:01.92 (31.72)                                        
 12 Graham, Catherine M       14 NDAC-MR              1:04.11    1:02.34 SILV   
                  28.96     1:02.34 (33.38)                                        
 13 Gualtiere, Izzy K         14 RA-MR                1:00.76    1:02.81 SILV   
                  30.18     1:02.81 (32.63)                                        
 14 Dewhurst, Julia J         14 UN-MR                1:02.73    1:03.06 SILV   
 15 Maher, Mary K             14 LBA-MR                 59.91    1:03.10        
                  30.38     1:03.10 (32.72)                                        
 16 Kocik, Jacqueline B       14 NDAC-MR              1:03.62    1:03.12        
 17 Nellis, Anna-Mae J        14 HVD-MR               1:02.20    1:03.14        
                  30.07     1:03.14 (33.07)                                        
 18 Loughran, Megan R         13 RFAC-MR              1:03.62    1:03.52        
 19 Cook, April M             14 RFAC-MR              1:04.87    1:03.58        
                  30.89     1:03.58 (32.69)                                        
 20 Burda, Sophia J           14 HVD-MR               1:02.27    1:04.58        
 21 O'Donnell, Mairead E      14 HVD-MR               1:10.77    1:06.48        
                  31.84     1:06.48 (34.64)                                        
 22 Donnellan, Molly E        13 MWDA-MR              1:12.36    1:06.80        
                  31.76     1:06.80 (35.04)                                        
 23 James, Jessica M          13 RA-MR                1:07.25    1:07.30        
                  31.75     1:07.30 (35.55)                                        
 24 Beezer, Kristina G        13 MWDA-MR              1:05.59    1:07.81        
                  33.23     1:07.81 (34.58)                                        
 25 Bergin, Emily             13 LBA-MR               1:14.64    1:08.00        
                  33.26     1:08.00 (34.74)                                        
 26 Quinn, Chloe L            14 SSL-MR               1:11.12    1:09.88        
                  32.26     1:09.88 (37.62)                                        
 27 Noakes, Annie C           14 NDAC-MR              1:06.24    1:10.09        
                  33.48     1:10.09 (36.61)                                        
 28 Kubsch, Sadie P           14 NDAC-MR              1:10.57    1:12.30        
                  34.10     1:12.30 (38.20)                                        
 29 Moriarty, Cece T          13 RA-MR                1:15.00    1:12.31        
                  34.32     1:12.31 (37.99)                                        
 30 Yozzo, Shayla K           13 NDAC-MR              1:04.11    1:12.41        
                  33.73     1:12.41 (38.68)                                        
 31 Evans, Amelia J           14 RA-MR                1:16.41    1:12.90        
                  34.29     1:12.90 (38.61)                                        
 32 Loperfido, Kelcie E       14 SSL-MR               1:12.22    1:13.57        
                  34.78     1:13.57 (38.79)                                        
 33 Trick, Charlotte A        13 HVD-MR               1:16.04    1:15.28        
                  34.71     1:15.28 (40.57)                                        
 34 Burke, Charlotte G        13 NDAC-MR              1:35.90    1:17.51        
                  36.11     1:17.51 (41.40)                                        
 35 Cimorelli, Mya E          13 NDAC-MR              1:15.11    1:17.69        
                  36.07     1:17.69 (41.62)                                        
 36 Jones, Kristen L          13 UN-MR                1:13.96    1:19.18        
                  37.74     1:19.18 (41.44)                                        
 37 Andros, Grace E           13 HVD-MR               1:23.86    1:21.14        
                  38.81     1:21.14 (42.33)                                        
 38 Hatch, Evie A             13 RFAC-MR              1:33.38    1:27.95        
                  42.16     1:27.95 (45.79)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:03.99  JO
              2:03.99  ZQ
              2:16.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwab, Carly             14 RA-MR                2:02.44    1:59.80 JO     
                  27.57       58.02 (30.45)     1:29.07 (31.05)     1:59.80 (30.73)
  2 Carousso, Melissa G       14 RA-MR                2:10.21    2:04.10 SILV   
                  29.29     1:00.50 (31.21)     1:32.48 (31.98)     2:04.10 (31.62)
  3 Guarnieri, Emma F         14 RA-MR                2:03.40    2:10.96 SILV   
                  29.47     1:01.95 (32.48)     1:36.32 (34.37)     2:10.96 (34.64)
  4 Ramirez, Nicole           13 RA-MR                2:09.64    2:13.50 SILV   
                  30.48     1:04.82 (34.34)     1:39.55 (34.73)     2:13.50 (33.95)
  5 Gualtiere, Izzy K         14 RA-MR                2:13.79    2:14.26 SILV   
                  30.60     1:05.27 (34.67)     1:40.13 (34.86)     2:14.26 (34.13)
  6 Cohen, Emily Z            13 RFAC-MR              2:18.06    2:14.34 SILV   
                  30.73     1:04.76 (34.03)     1:39.94 (35.18)     2:14.34 (34.40)
  7 Cook, April M             14 RFAC-MR              2:20.97    2:14.68 SILV   
                  31.48     1:05.86 (34.38)     1:41.27 (35.41)     2:14.68 (33.41)
  8 Dean, Lauren E            13 LBA-MR               2:19.39    2:14.97 SILV   
                  31.01     1:05.24 (34.23)     1:40.64 (35.40)     2:14.97 (34.33)
  9 Lipping, Freya I          13 RA-MR                2:16.57    2:15.25 SILV   
                  30.82     1:05.53 (34.71)     1:41.75 (36.22)     2:15.25 (33.50)
 10 Dewhurst, Julia J         14 UN-MR                2:16.27    2:15.58 SILV   
                  30.67     1:05.31 (34.64)     1:41.11 (35.80)     2:15.58 (34.47)
 11 Burda, Sophia J           14 HVD-MR               2:23.33    2:17.41        
                  31.18     1:06.80 (35.62)     1:43.03 (36.23)     2:17.41 (34.38)
 12 Loughran, Megan R         13 RFAC-MR              2:17.18    2:21.36        
                  31.75     1:07.59 (35.84)     1:44.72 (37.13)     2:21.36 (36.64)
 13 Storrs, Mackenzie E       14 NDAC-MR              2:24.66    2:25.32        
                  32.17     1:07.99 (35.82)     1:47.02 (39.03)     2:25.32 (38.30)
 14 Kocik, Jacqueline B       14 NDAC-MR              2:21.25    2:26.58        
                  32.16     1:08.87 (36.71)     1:47.82 (38.95)     2:26.58 (38.76)
 15 James, Jessica M          13 RA-MR                2:27.50    2:27.40        
                  32.88     1:10.82 (37.94)     1:49.75 (38.93)     2:27.40 (37.65)
 16 Pepper-Jones, BB          13 CFB-MR               2:34.85    2:31.31        
                  31.77     1:08.76 (36.99)     1:49.38 (40.62)     2:31.31 (41.93)
 17 Bergin, Emily             13 LBA-MR               2:50.00    2:37.55        
                  37.74     1:18.59 (40.85)     2:01.27 (42.68)     2:37.55 (36.28)
 18 Radick, Susannah          13 CFB-MR               2:51.54    2:39.43        
                  36.18     1:16.23 (40.05)     1:58.78 (42.55)     2:39.43 (40.65)
 19 Evans, Amelia J           14 RA-MR                2:44.80    2:46.20        
                  36.47     1:20.12 (43.65)     2:04.99 (44.87)     2:46.20 (41.21)
 20 Hatch, Evie A             13 RFAC-MR              3:37.84    3:16.04        
                  41.14     1:32.41 (51.27)     2:26.40 (53.99)     3:16.04 (49.64)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:29.99  JO
              5:29.99  ZQ
              5:50.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine M     14 LBA-MR               5:38.31    5:19.01 JO     
                  27.76       58.73 (30.97)     1:30.23 (31.50)     2:02.36 (32.13)
        2:34.81 (32.45)     3:07.70 (32.89)     3:40.81 (33.11)     4:14.29 (33.48)
        4:47.16 (32.87)     5:19.01 (31.85)                                        
  2 Carousso, Melissa G       14 RA-MR                5:34.17    5:25.77 JO     
                  30.00     1:02.19 (32.19)     1:34.80 (32.61)     2:07.95 (33.15)
        2:41.21 (33.26)     3:14.55 (33.34)     3:47.61 (33.06)     4:20.91 (33.30)
        4:53.88 (32.97)     5:25.77 (31.89)                                        
  3 Schwab, Carly             14 RA-MR                5:32.20    5:32.36 SILV   
                  30.04     1:03.57 (33.53)     1:38.23 (34.66)     2:12.45 (34.22)
        2:46.49 (34.04)     3:19.75 (33.26)     3:53.03 (33.28)     4:26.53 (33.50)
        4:59.86 (33.33)     5:32.36 (32.50)                                        
  4 Guarnieri, Emma F         14 RA-MR                5:30.71    5:47.19 SILV   
                  29.98     1:02.88 (32.90)     1:37.13 (34.25)     2:12.08 (34.95)
        2:46.99 (34.91)     3:22.87 (35.88)     3:58.88 (36.01)     4:34.92 (36.04)
        5:12.22 (37.30)     5:47.19 (34.97)                                        
  5 Ramirez, Nicole           13 RA-MR                5:37.98    5:51.80        
                  31.97     1:07.23 (35.26)     1:42.98 (35.75)     2:19.29 (36.31)
        2:55.60 (36.31)     3:32.14 (36.54)     4:07.70 (35.56)     4:43.09 (35.39)
        5:18.21 (35.12)     5:51.80 (33.59)                                        
  6 Gualtiere, Izzy K         14 RA-MR                5:51.28    5:56.62        
                  31.93     1:07.72 (35.79)     1:44.07 (36.35)     2:20.57 (36.50)
        2:57.15 (36.58)     3:33.16 (36.01)     4:09.28 (36.12)     4:45.43 (36.15)
        5:21.39 (35.96)     5:56.62 (35.23)                                        
  7 Cohen, Emily Z            13 RFAC-MR              6:18.58    6:04.92        
                  32.00     1:07.98 (35.98)     1:45.13 (37.15)     2:22.10 (36.97)
        2:59.38 (37.28)     3:37.16 (37.78)     4:15.29 (38.13)     4:52.79 (37.50)
        5:30.34 (37.55)     6:04.92 (34.58)                                        
  8 Dean, Lauren E            13 LBA-MR               6:45.00    6:08.79        
                  32.11     1:07.51 (35.40)     1:44.07 (36.56)     2:21.35 (37.28)
        2:58.17 (36.82)     3:35.80 (37.63)     4:14.65 (38.85)     4:53.83 (39.18)
        5:32.38 (38.55)     6:08.79 (36.41)                                        
  9 Burda, Sophia J           14 HVD-MR               6:32.71    6:12.22        
                  32.28     1:08.79 (36.51)     1:46.62 (37.83)     2:24.42 (37.80)
        3:02.39 (37.97)     3:41.55 (39.16)     4:19.92 (38.37)     4:58.18 (38.26)
        5:36.76 (38.58)     6:12.22 (35.46)                                        
 10 Lipping, Freya I          13 RA-MR                6:45.00    6:16.35        
                  33.02     1:09.55 (36.53)     1:47.39 (37.84)     2:26.06 (38.67)
        3:04.09 (38.03)     3:43.65 (39.56)     4:22.82 (39.17)     5:01.50 (38.68)
        5:39.98 (38.48)     6:16.35 (36.37)                                        
 11 Loughran, Megan R         13 RFAC-MR              6:24.29    6:20.42        
                  32.98     1:10.26 (37.28)     1:48.36 (38.10)     2:27.19 (38.83)
        3:06.32 (39.13)     3:46.67 (40.35)     4:25.82 (39.15)     5:04.91 (39.09)
        5:43.68 (38.77)     6:20.42 (36.74)                                        
 12 James, Jessica M          13 RA-MR                6:39.83    6:30.40        
                  33.79     1:12.20 (38.41)     1:51.68 (39.48)     2:31.47 (39.79)
        3:11.35 (39.88)     3:51.77 (40.42)     4:32.75 (40.98)     5:13.17 (40.42)
        5:52.55 (39.38)     6:30.40 (37.85)                                        
 13 Storrs, Mackenzie E       14 NDAC-MR              6:47.29    6:45.55        
                  34.03     1:13.39 (39.36)     1:54.55 (41.16)     2:36.86 (42.31)
        3:18.63 (41.77)     4:00.16 (41.53)     4:43.37 (43.21)     5:24.73 (41.36)
        6:06.12 (41.39)     6:45.55 (39.43)                                        
 14 Evans, Amelia J           14 RA-MR                7:37.04    7:21.29        
                  37.26     1:21.20 (43.94)     2:05.24 (44.04)     2:49.34 (44.10)
        3:34.20 (44.86)     4:20.39 (46.19)     5:06.69 (46.30)     5:52.58 (45.89)
        6:38.45 (45.87)     7:21.29 (42.84)                                        
 15 Jones, Kristen L          13 UN-MR                7:43.99    8:04.88        
                  39.33                                                            
                                                    5:31.90 ( )   8:04.88 (2:32.98)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:04.59  JO
              1:04.59  ZQ
              1:12.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine M     14 LBA-MR               1:03.62    1:03.06 JO     
                  30.96     1:03.06 (32.10)                                        
  2 Gualtiere, Izzy K         14 RA-MR                1:05.07    1:04.45 JO     
                  31.16     1:04.45 (33.29)                                        
  3 Devaney, Kaitlyn A        13 LBA-MR               1:11.62    1:08.75 SILV   
                  33.92     1:08.75 (34.83)                                        
  4 Davis, Bella              13 LBA-MR               1:10.29    1:09.86 SILV   
                  34.46     1:09.86 (35.40)                                        
  5 Guarnieri, Emma F         14 RA-MR                1:05.88    1:10.17 SILV   
                  34.55     1:10.17 (35.62)                                        
  6 Babitz, Haily J           13 AG-MR                1:07.90    1:10.85 SILV   
                  33.78     1:10.85 (37.07)                                        
  7 Carousso, Melissa G       14 RA-MR                1:11.97    1:11.42 SILV   
                  35.08     1:11.42 (36.34)                                        
  8 Schwab, Carly             14 RA-MR                1:06.87    1:12.06 SILV   
                  34.15     1:12.06 (37.91)                                        
  9 Nellis, Anna-Mae J        14 HVD-MR               1:07.25    1:12.35 SILV   
                  35.21     1:12.35 (37.14)                                        
 10 Cook, April M             14 RFAC-MR              1:16.11    1:12.92        
                  35.43     1:12.92 (37.49)                                        
 11 Ponnaiya, Claire I        14 RA-MR                1:08.50    1:13.00        
                  35.21     1:13.00 (37.79)                                        
 12 Lipping, Freya I          13 RA-MR                1:14.84    1:13.97        
                  36.00     1:13.97 (37.97)                                        
 13 Dewhurst, Julia J         14 UN-MR                1:13.02    1:14.31        
                  36.04     1:14.31 (38.27)                                        
 14 Burda, Sophia J           14 HVD-MR               1:12.52    1:14.44        
                  36.71     1:14.44 (37.73)                                        
 15 James, Jessica M          13 RA-MR                1:14.01    1:14.61        
                  36.54     1:14.61 (38.07)                                        
 16 Nunez, Gabby B            13 RFAC-MR              1:15.22    1:14.90        
                  36.41     1:14.90 (38.49)                                        
 17 Cohen, Emily Z            13 RFAC-MR              1:16.92    1:15.04        
                  36.67     1:15.04 (38.37)                                        
 18 Kocik, Jacqueline B       14 NDAC-MR              1:14.17    1:15.25        
                  36.62     1:15.25 (38.63)                                        
 19 Beezer, Kristina G        13 MWDA-MR              1:12.27    1:15.85        
                  37.97     1:15.85 (37.88)                                        
 20 Donnellan, Molly E        13 MWDA-MR              1:18.48    1:16.40        
                  37.19     1:16.40 (39.21)                                        
 21 O'Donnell, Mairead E      14 HVD-MR               1:21.12    1:17.69        
                  37.70     1:17.69 (39.99)                                        
 22 Noakes, Annie C           14 NDAC-MR              1:22.59    1:18.53        
                  38.03     1:18.53 (40.50)                                        
 23 Loughran, Megan R         13 RFAC-MR              1:21.74    1:21.88        
                  40.16     1:21.88 (41.72)                                        
 24 Bergin, Emily             13 LBA-MR               1:44.26    1:22.63        
 25 Kubsch, Sadie P           14 NDAC-MR              1:21.05    1:23.70        
                  41.14     1:23.70 (42.56)                                        
 26 Yozzo, Shayla K           13 NDAC-MR              1:16.11    1:24.79        
                  40.12     1:24.79 (44.67)                                        
 27 Quinn, Chloe L            14 SSL-MR               1:25.65    1:25.34        
                  40.25     1:25.34 (45.09)                                        
 28 Evans, Amelia J           14 RA-MR                1:26.42    1:26.02        
                  42.74     1:26.02 (43.28)                                        
 29 Trick, Charlotte A        13 HVD-MR                    NT    1:27.75        
                  42.99     1:27.75 (44.76)                                        
 30 Jones, Kristen L          13 UN-MR                1:27.73    1:30.62        
 31 Burke, Charlotte G        13 NDAC-MR              1:45.11    1:31.13        
 32 Loperfido, Kelcie E       14 SSL-MR               1:23.99    1:32.43        
 33 Hatch, Evie A             13 RFAC-MR              1:45.96    1:35.00        
                  47.63     1:35.00 (47.37)                                        
 34 Cimorelli, Mya E          13 NDAC-MR              1:25.11    1:37.01        
                  45.99     1:37.01 (51.02)                                        
 -- Graham, Catherine M       14 NDAC-MR              1:13.11         DQ        
      Delay initiating turn
                  34.14          DQ (37.11)                                        
 -- Moriarty, Cece T          13 RA-MR                1:30.00         DQ        
      Multiple strokes
                  38.15          DQ (42.17)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:13.99  JO
              1:13.99  ZQ
              1:23.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine M     14 LBA-MR               1:08.08    1:10.14 JO     
                  32.65     1:10.14 (37.49)                                        
  2 Graham, Catherine M       14 NDAC-MR              1:17.11    1:14.31 SILV   
                  34.30     1:14.31 (40.01)                                        
  3 Ramirez, Nicole           13 RA-MR                1:20.16    1:17.37 SILV   
                  36.95     1:17.37 (40.42)                                        
  4 Cohen, Emily Z            13 RFAC-MR              1:18.47    1:17.76 SILV   
                  37.32     1:17.76 (40.44)                                        
  5 Guarnieri, Emma F         14 RA-MR                1:16.88    1:18.06 SILV   
                  37.42     1:18.06 (40.64)                                        
  6 Carousso, Melissa G       14 RA-MR                1:22.38    1:18.85 SILV   
                  37.45     1:18.85 (41.40)                                        
  7 Devaney, Kaitlyn A        13 LBA-MR               1:22.90    1:19.34 SILV   
                  37.16     1:19.34 (42.18)                                        
  8 Ponnaiya, Claire I        14 RA-MR                1:14.79    1:20.63 SILV   
                  37.82     1:20.63 (42.81)                                        
  9 Babitz, Haily J           13 AG-MR                1:19.16    1:20.80 SILV   
                  37.57     1:20.80 (43.23)                                        
 10 Sanford, Lauren E         13 NDAC-MR              1:21.80    1:20.93 SILV   
                  38.12     1:20.93 (42.81)                                        
 11 Kocik, Jacqueline B       14 NDAC-MR              1:14.71    1:20.96 SILV   
                  39.49     1:20.96 (41.47)                                        
 12 Maher, Mary K             14 LBA-MR               1:18.37    1:21.82 SILV   
                  38.30     1:21.82 (43.52)                                        
 13 Davis, Bella              13 LBA-MR               1:20.61    1:21.85 SILV   
                  39.26     1:21.85 (42.59)                                        
 14 Levine, Madeline J        13 LBA-MR               1:21.94    1:22.32 SILV   
                  39.19     1:22.32 (43.13)                                        
 15 Loughran, Megan R         13 RFAC-MR              1:24.74    1:22.46 SILV   
                  46.60     1:22.46 (35.86)                                        
 16 Lemieux, Robyn B          14 HVD-MR               1:23.72    1:22.71 SILV   
                  39.24     1:22.71 (43.47)                                        
 17 Gualtiere, Izzy K         14 RA-MR                1:25.37    1:22.92 SILV   
                  40.57     1:22.92 (42.35)                                        
 18 Casalaina, Livia E        13 LBA-MR               1:22.94    1:24.27        
                  40.21     1:24.27 (44.06)                                        
 19 Lipping, Freya I          13 RA-MR                1:30.09    1:24.45        
                  40.15     1:24.45 (44.30)                                        
 20 Nunez, Gabby B            13 RFAC-MR              1:25.77    1:24.90        
                  43.94     1:24.90 (40.96)                                        
 21 O'Donnell, Mairead E      14 HVD-MR               1:34.31    1:25.76        
                  40.57     1:25.76 (45.19)                                        
 22 Evans, Amelia J           14 RA-MR                1:26.83    1:26.18        
                  52.21     1:26.18 (33.97)                                        
 23 Ramon, Amy Y              14 LBA-MR               1:25.93    1:26.44        
                  45.00     1:26.44 (41.44)                                        
 24 Trevena, Olivia E         14 NDAC-MR              1:21.10    1:26.49        
                  39.67     1:26.49 (46.82)                                        
 25 Dewhurst, Julia J         14 UN-MR                1:25.90    1:27.58        
                  45.09     1:27.58 (42.49)                                        
 26 Cook, April M             14 RFAC-MR              1:30.29    1:27.70        
                  40.97     1:27.78 (46.81)         1:27.70 ( )                    
 27 James, Jessica M          13 RA-MR                1:28.29    1:28.13        
                  42.58     1:28.13 (45.55)                                        
 28 MacRobbie, Morgan A       13 SSL-MR               1:38.99    1:28.46        
                  42.21     1:28.46 (46.25)                                        
 29 Miceli, Gianna R          13 SSL-MR               1:31.44    1:28.60        
 30 Ng, Amanda                13 SSL-MR               1:27.26    1:28.87        
                  40.91     1:28.87 (47.96)                                        
 31 Cordeiro, Alex I          13 HVD-MR               1:45.33    1:31.95        
                  43.28     1:31.95 (48.67)                                        
 32 Moriarty, Cece T          13 RA-MR                1:45.00    1:31.96        
                  42.96     1:31.96 (49.00)                                        
 33 Noakes, Annie C           14 NDAC-MR              1:34.90    1:34.85        
                  43.94     1:34.85 (50.91)                                        
 34 Nohara, Isabella A        14 HVD-MR               1:35.33    1:35.56        
                  45.00     1:35.56 (50.56)                                        
 35 Bergin, Emily             13 LBA-MR               1:43.71    1:35.97        
                  46.46     1:35.97 (49.51)                                        
 36 Sciano, Amanda M          13 LBA-MR               1:33.08    1:36.04        
                  46.60     1:36.04 (49.44)                                        
 37 Risal, Amani              14 HVD-MR               1:35.28    1:38.25        
                  45.09     1:38.25 (53.16)                                        
 38 Burke, Charlotte G        13 NDAC-MR              2:02.65    1:39.13        
                  46.96     1:39.13 (52.17)                                        
 39 Yozzo, Shayla K           13 NDAC-MR              1:29.11    1:42.09        
                  46.40     1:42.09 (55.69)                                        
 40 Jones, Kristen L          13 UN-MR                1:50.51    1:50.64        
                  50.78     1:50.64 (59.86)                                        
 41 Andros, Grace E           13 HVD-MR               1:55.33    1:50.69        
                  50.11   1:50.69 (1:00.58)                                        
 42 Hatch, Evie A             13 RFAC-MR              1:36.97    1:50.94        
                  52.21     1:50.94 (58.73)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:03.99  JO
              1:03.99  ZQ
              1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine M     14 LBA-MR                 59.25    1:00.32 JO     
                  28.27     1:00.32 (32.05)                                        
  2 Ramirez, Nicole           13 RA-MR                1:08.53    1:07.93 SILV   
                  32.27     1:07.93 (35.66)                                        
  3 Carousso, Melissa G       14 RA-MR                1:08.22    1:08.73 SILV   
                  32.66     1:08.73 (36.07)                                        
  4 Nellis, Anna-Mae J        14 HVD-MR               1:08.85    1:09.35 SILV   
                  32.14     1:09.35 (37.21)                                        
  5 Ponnaiya, Claire I        14 RA-MR                1:04.07    1:09.42 SILV   
                  32.13     1:09.42 (37.29)                                        
  6 Lemieux, Robyn B          14 HVD-MR               1:08.85    1:09.72 SILV   
                  32.61     1:09.72 (37.11)                                        
  7 Nunez, Gabby B            13 RFAC-MR              1:10.67    1:10.18 SILV   
                  32.69     1:10.18 (37.49)                                        
  8 Devaney, Kaitlyn A        13 LBA-MR               1:13.40    1:10.72 SILV   
                  32.10     1:10.72 (38.62)                                        
  9 Babitz, Haily J           13 AG-MR                1:08.82    1:11.56 SILV   
                  32.09     1:11.56 (39.47)                                        
 10 Dewhurst, Julia J         14 UN-MR                1:10.58    1:11.84        
                  33.53     1:11.84 (38.31)                                        
 11 Guarnieri, Emma F         14 RA-MR                1:04.76    1:13.24        
                  33.49     1:13.24 (39.75)                                        
 12 Lipping, Freya I          13 RA-MR                1:17.68    1:14.27        
                  33.84     1:14.27 (40.43)                                        
 13 Cohen, Emily Z            13 RFAC-MR              1:22.28    1:14.39        
                  34.15     1:14.39 (40.24)                                        
 14 Casalaina, Livia E        13 LBA-MR               1:17.99    1:15.65        
                  34.29     1:15.65 (41.36)                                        
 15 Nohara, Isabella A        14 HVD-MR               1:14.58    1:15.81        
                  35.47     1:15.81 (40.34)                                        
 16 Cook, April M             14 RFAC-MR              1:19.49    1:16.22        
                  36.39     1:16.22 (39.83)                                        
 17 Davis, Bella              13 LBA-MR               1:20.12    1:17.24        
                  35.76     1:17.24 (41.48)                                        
 18 Loughran, Megan R         13 RFAC-MR              1:22.06    1:18.46        
                  37.66     1:18.46 (40.80)                                        
 19 Ramon, Amy Y              14 LBA-MR               1:17.82    1:19.01        
                  36.64     1:19.01 (42.37)                                        
 20 Trevena, Olivia E         14 NDAC-MR              1:12.62    1:19.72        
                  36.14     1:19.72 (43.58)                                        
 21 Sanford, Lauren E         13 NDAC-MR              1:20.11    1:20.17        
                  37.52     1:20.17 (42.65)                                        
 22 Sciano, Amanda M          13 LBA-MR               1:20.23    1:20.33        
                  35.79     1:20.33 (44.54)                                        
 23 Moriarty, Cece T          13 RA-MR                1:45.00    1:21.31        
                  36.81     1:21.31 (44.50)                                        
 24 James, Jessica M          13 RA-MR                1:26.23    1:21.67        
                  37.99     1:21.67 (43.68)                                        
 25 Noakes, Annie C           14 NDAC-MR              1:19.60    1:22.02        
                  37.30     1:22.02 (44.72)                                        
 26 Levine, Madeline J        13 LBA-MR               1:21.73    1:22.35        
                  37.28     1:22.35 (45.07)                                        
 27 Yozzo, Shayla K           13 NDAC-MR              1:23.11    1:23.38        
                  36.89     1:23.38 (46.49)                                        
 28 MacRobbie, Morgan A       13 SSL-MR               1:31.05    1:25.22        
                  39.32     1:25.22 (45.90)                                        
 29 Bergin, Emily             13 LBA-MR               1:45.49    1:27.29        
                  39.88     1:27.29 (47.41)                                        
 30 Ng, Amanda                13 SSL-MR               1:26.45    1:27.51        
                  40.54     1:27.51 (46.97)                                        
 31 Miceli, Gianna R          13 SSL-MR               1:30.98    1:28.25        
                  41.90     1:28.25 (46.35)                                        
 32 Evans, Amelia J           14 RA-MR                1:30.59    1:32.97        
                  41.59     1:32.97 (51.38)                                        
 33 Jones, Kristen L          13 UN-MR                1:36.21    1:41.79        
                  46.35     1:41.79 (55.44)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  JO
              2:19.99  ZQ
              2:41.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine M     14 LBA-MR               2:11.65    2:12.81 JO     
                  28.95     1:02.72 (33.77)     1:42.44 (39.72)     2:12.81 (30.37)
  2 Schwab, Carly             14 RA-MR                2:19.38    2:20.19 SILV   
                  30.50     1:09.66 (39.16)     1:48.69 (39.03)     2:20.19 (31.50)
  3 Guarnieri, Emma F         14 RA-MR                2:20.02    2:23.09 SILV   
                  31.57     1:08.19 (36.62)     1:49.63 (41.44)     2:23.09 (33.46)
  4 Carousso, Melissa G       14 RA-MR                2:30.78    2:27.51 SILV   
                  32.86     1:12.49 (39.63)     1:55.29 (42.80)     2:27.51 (32.22)
  5 Ponnaiya, Claire I        14 RA-MR                2:24.49    2:30.42 SILV   
                  31.87     1:11.09 (39.22)     1:57.26 (46.17)     2:30.42 (33.16)
  6 Davis, Bella              13 LBA-MR               2:33.84    2:31.13 SILV   
                  34.86     1:12.10 (37.24)     1:57.99 (45.89)     2:31.13 (33.14)
  7 Maher, Mary K             14 LBA-MR               2:20.25    2:31.14 SILV   
                  33.11     1:11.13 (38.02)     1:55.02 (43.89)     2:31.14 (36.12)
  8 Cohen, Emily Z            13 RFAC-MR              2:33.88    2:32.86 SILV   
                  33.48     1:13.81 (40.33)     1:58.99 (45.18)     2:32.86 (33.87)
  9 Gualtiere, Izzy K         14 RA-MR                2:29.60    2:32.89 SILV   
                  34.70     1:11.29 (36.59)     1:58.15 (46.86)     2:32.89 (34.74)
 10 Devaney, Kaitlyn A        13 LBA-MR               3:00.00    2:34.19 SILV   
                  31.80     1:11.78 (39.98)     1:58.14 (46.36)     2:34.19 (36.05)
 11 Graham, Catherine M       14 NDAC-MR              2:50.11    2:35.43 SILV   
                  32.06     1:13.96 (41.90)     1:59.48 (45.52)     2:35.43 (35.95)
 12 Nunez, Gabby B            13 RFAC-MR              2:34.73    2:35.56 SILV   
                  33.06     1:12.70 (39.64)     2:00.77 (48.07)     2:35.56 (34.79)
 13 Babitz, Haily J           13 AG-MR                2:29.26    2:36.07 SILV   
                  32.02     1:12.36 (40.34)     2:00.40 (48.04)     2:36.07 (35.67)
 14 Lipping, Freya I          13 RA-MR                2:38.56    2:37.04 SILV   
                  34.23     1:14.13 (39.90)     2:03.46 (49.33)     2:37.04 (33.58)
 15 Cook, April M             14 RFAC-MR              2:43.18    2:37.05 SILV   
                  34.45     1:13.50 (39.05)     2:02.91 (49.41)     2:37.05 (34.14)
 16 Nellis, Anna-Mae J        14 HVD-MR               2:36.80    2:37.44 SILV   
                  31.97     1:10.95 (38.98)     2:01.16 (50.21)     2:37.44 (36.28)
 17 Dewhurst, Julia J         14 UN-MR                2:35.03    2:38.06 SILV   
                  34.57     1:15.90 (41.33)     2:02.90 (47.00)     2:38.06 (35.16)
 18 Loughran, Megan R         13 RFAC-MR              2:42.73    2:42.18        
                  34.44     1:18.59 (44.15)     2:06.05 (47.46)     2:42.18 (36.13)
 19 Beezer, Kristina G        13 MWDA-MR              2:58.99    2:44.23        
                  37.45     1:18.54 (41.09)     2:09.57 (51.03)     2:44.23 (34.66)
 20 James, Jessica M          13 RA-MR                2:45.14    2:47.07        
                  38.82     1:19.48 (40.66)     2:10.29 (50.81)     2:47.07 (36.78)
 21 Moriarty, Cece T          13 RA-MR                3:30.00    2:54.67        
                  37.25     1:20.54 (43.29)     2:14.70 (54.16)     2:54.67 (39.97)
 22 Noakes, Annie C           14 NDAC-MR              2:58.72    2:55.06        
                  37.98     1:21.63 (43.65)     2:14.29 (52.66)     2:55.06 (40.77)
 23 Evans, Amelia J           14 RA-MR                2:59.23    2:58.12        
                  39.01     1:27.06 (48.05)     2:14.42 (47.36)     2:58.12 (43.70)
 24 Quinn, Chloe L            14 SSL-MR               2:59.42    2:59.30        
                  38.76     1:26.08 (47.32)     2:20.59 (54.51)     2:59.30 (38.71)
 25 Bergin, Emily             13 LBA-MR               4:24.09    3:00.67        
                  39.56     1:24.45 (44.89)     2:23.21 (58.76)     3:00.67 (37.46)
 26 Kubsch, Sadie P           14 NDAC-MR              3:11.15    3:07.26        
                  45.21     1:31.12 (45.91)     2:26.31 (55.19)     3:07.26 (40.95)
 27 Loperfido, Kelcie E       14 SSL-MR               2:56.90    3:10.29        
                  39.72     1:30.02 (50.30)     2:29.39 (59.37)     3:10.29 (40.90)
 28 Jones, Kristen L          13 UN-MR                3:18.17    3:28.04        
                  46.96     1:38.25 (51.29)   2:43.30 (1:05.05)     3:28.04 (44.74)
 -- Burda, Sophia J           14 HVD-MR               2:55.33         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  35.40     1:17.25 (41.85)     2:10.17 (52.92)          DQ (35.08)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  JO
              4:59.99  ZQ
              5:25.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maher, Mary K             14 LBA-MR               4:50.88    5:10.49 SILV   
                  32.40     1:10.94 (38.54)     1:49.86 (38.92)     2:27.89 (38.03)
        3:12.20 (44.31)     3:57.41 (45.21)     4:34.90 (37.49)     5:10.49 (35.59)
  2 Dewhurst, Julia J         14 UN-MR                5:24.59    5:26.15        
                  36.23     1:16.13 (39.90)     1:58.84 (42.71)     2:39.96 (41.12)
        3:27.46 (47.50)     4:14.50 (47.04)     4:50.98 (36.48)     5:26.15 (35.17)
  3 Cohen, Emily Z            13 RFAC-MR              5:40.61    5:27.39        
                  34.96     1:17.73 (42.77)     2:01.22 (43.49)     2:43.06 (41.84)
        3:29.78 (46.72)     4:15.23 (45.45)     4:52.44 (37.21)     5:27.39 (34.95)
  4 Nunez, Gabby B            13 RFAC-MR              5:37.43    5:32.78        
                  33.92     1:13.80 (39.88)     1:56.45 (42.65)     2:40.03 (43.58)
        3:28.79 (48.76)     4:19.04 (50.25)     4:56.17 (37.13)     5:32.78 (36.61)
  5 Dean, Lauren E            13 LBA-MR               6:30.00    5:43.93        
                  37.05     1:22.08 (45.03)     2:02.84 (40.76)     2:44.60 (41.76)
        3:35.82 (51.22)     4:26.75 (50.93)     5:05.97 (39.22)     5:43.93 (37.96)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:50.07    1:48.68        
     1) Stanford, Catherine M 14        2) Devaney, Kaitlyn A 13          
     3) Maher, Mary K 14                4) Davis, Bella 13                
                  24.76       52.20 (27.44)     1:21.12 (28.92)     1:48.68 (27.56)
  2 Rivertown Aquatics-MR  'A'                        1:51.15    1:51.28        
     1) Lipping, Freya I 13             2) Ponnaiya, Claire I 14          
     3) Carousso, Melissa G 14          4) Guarnieri, Emma F 14           
                  28.92       56.64 (27.72)     1:24.22 (27.58)     1:51.28 (27.06)
  3 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:54.93    1:52.30        
     1) Cook, April M 14                2) Nunez, Gabby B 13              
     3) Loughran, Megan R 13            4) Cohen, Emily Z 13              
                  29.42       57.42 (28.00)     1:25.97 (28.55)     1:52.30 (26.33)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:03.49    2:04.16        
     1) Maher, Mary K 14                2) Stanford, Catherine M 14       
     3) Devaney, Kaitlyn A 13           4) Ramon, Amy Y 14                
                  33.48     1:06.28 (32.80)     1:36.03 (29.75)     2:04.16 (28.13)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:11.84    2:08.89        
     1) Cook, April M 14                2) Cohen, Emily Z 13              
     3) Nunez, Gabby B 13               4) Loughran, Megan R 13           
                  33.84     1:08.63 (34.79)     1:40.01 (31.38)     2:08.89 (28.88)
  3 Rivertown Aquatics-MR  'A'                        2:08.94    2:11.00        
     1) James, Jessica M 13             2) Ramirez, Nicole 13             
     3) Lipping, Freya I 13             4) Carousso, Melissa G 14         
                  34.45     1:10.87 (36.42)     1:43.24 (32.37)     2:11.00 (27.76)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:52.11         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: No touch at turn - back
     1) Burke, Charlotte G 13           2) Trevena, Olivia E 14           
     3) Yozzo, Shayla K 13              4) Cimorelli, Mya E 13            
                  42.05     1:20.01 (37.96)     1:59.25 (39.24)          DQ (35.45)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.19  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harkins, Hannah J         15 LBA-MR                 25.54      26.51        
  2 Nichols, Mary H           15 RA-MR                  25.73      26.85        
  3 Diehl, Amber M            15 NDAC-MR                26.25      26.86        
  4 Simpfenderfer, Heidi M    17 RFAC-MR                25.13      26.87        
  5 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR                26.00      27.12        
  6 McClung, Demi R           17 RA-MR                  25.48      27.16        
  7 Wang, Kristina H          15 RA-MR                  26.53      27.24        
  8 Pence, Emily A            15 RA-MR                  27.08      27.46        
  9 Guarnieri, Sofia          17 RA-MR                  25.94      27.52        
 10 Babitz, Haily J           13 AG-MR                  26.50      27.61        
 11 Farrell, Caroline E       17 LBA-MR                 25.71      27.73        
 12 Courtney, Rian O          15 LBA-MR                 27.78      27.75        
 13 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR                26.73      27.85        
 14 Benfante, Lexi T          15 RA-MR                  26.99      27.86        
 14 Sharabun, Christine       16 RA-MR                  26.66      27.86        
 16 Dyal, Patton A            15 RFAC-MR                27.01      28.15        
 17 Simpfenderfer, Kimberly   15 RFAC-MR                27.60      28.32        
 18 Bolander, Eleanor N       15 HVD-MR                 27.73      28.50        
 18 Geis, Taylor N            15 RA-MR                  26.84      28.50        
 20 Longo, Caroline E         17 LBA-MR                 27.15      28.60        
 21 Lerner, Charlotte B       15 RA-MR                  27.35      28.64        
 22 Behrens, Erin N           16 NDAC-MR                26.49      28.75        
 23 Conrad, Alyssa R          17 RA-MR                  28.06      28.98        
 23 Oldiges, Pearl A          16 HVD-MR                 27.73      28.98        
 25 Dolan, Caroline A         16 LBA-MR                 28.97      29.72        
 26 Trubiano, Alexa R         15 SSL-MR                 29.50      29.88        
 27 Monica, Amelia C          15 RA-MR                  30.02      30.28        
 28 Ho, Penelope L            17 SSL-MR                 27.92      30.37        
 29 Luzzi, Amanda N           16 HVD-MR                 30.08      30.81        
 30 Singer, Quinn A           15 RA-MR                  28.68      31.03        
 31 Fitzsimmons, Sarah M      17 HVD-MR                 30.64      32.85        
 32 Brown, Kaitlyn E          15 SSL-MR                 33.16      33.25        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.69  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harkins, Hannah J         15 LBA-MR                 56.35      56.67        
                  26.89       56.67 (29.78)                                        
  2 McClung, Demi R           17 RA-MR                  54.81      57.32        
                  27.91       57.32 (29.41)                                        
  3 Simpfenderfer, Heidi M    17 RFAC-MR                54.61      57.33        
                  28.12       57.33 (29.21)                                        
  4 Farrell, Caroline E       17 LBA-MR                 54.90      57.44        
                  27.67       57.44 (29.77)                                        
  5 Nichols, Mary H           15 RA-MR                  56.22      57.50        
                  27.84       57.50 (29.66)                                        
  6 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR                55.07      57.89        
                  28.14       57.89 (29.75)                                        
  7 Goldstein, Claire M       16 RA-MR                  56.62      58.48        
                  28.09       58.48 (30.39)                                        
  8 Patierno, Ashley J        16 NDAC-MR                56.52      58.62        
                  28.23       58.62 (30.39)                                        
  9 Diehl, Amber M            15 NDAC-MR                58.27      58.67        
                  27.82       58.67 (30.85)                                        
 10 Wang, Kristina H          15 RA-MR                  57.42      58.81        
                  27.88       58.81 (30.93)                                        
 11 Pence, Emily A            15 RA-MR                  59.01      59.09        
                  28.38       59.09 (30.71)                                        
 12 Lemischak, Allie M        16 RA-MR                  55.56      59.14        
                  28.06       59.14 (31.08)                                        
 13 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR                57.68      59.15        
                  28.57       59.15 (30.58)                                        
 14 Benfante, Lexi T          15 RA-MR                1:36.99      59.45        
                  28.05       59.45 (31.40)                                        
 15 Donoghue, Megan M         16 RA-MR                  56.47      59.86        
                  28.53       59.86 (31.33)                                        
 16 Simpfenderfer, Kimberly   15 RFAC-MR                59.96    1:00.22        
                  28.62     1:00.22 (31.60)                                        
 17 Finkelberg, Abigail R     16 RA-MR                  58.41    1:00.32        
                  28.46     1:00.32 (31.86)                                        
 18 Conrad, Alyssa R          17 RA-MR                  59.96    1:00.46        
                  29.28     1:00.46 (31.18)                                        
 19 Nikolski, Mary T T        16 HVD-MR                 58.78    1:00.64        
                  29.21     1:00.64 (31.43)                                        
 20 Longo, Caroline E         17 LBA-MR                 58.40    1:00.99        
                  29.14     1:00.99 (31.85)                                        
 21 Geis, Taylor N            15 RA-MR                  58.82    1:01.33        
                  29.20     1:01.33 (32.13)                                        
 22 Dyal, Patton A            15 RFAC-MR              1:02.40    1:01.48        
                  29.85     1:01.48 (31.63)                                        
 23 Lerner, Charlotte B       15 RA-MR                  59.43    1:01.54        
                  29.21     1:01.54 (32.33)                                        
 24 Bolander, Eleanor N       15 HVD-MR               1:02.17    1:02.12        
                  30.00     1:02.12 (32.12)                                        
 25 Dolan, Caroline A         16 LBA-MR               1:02.48    1:02.37        
                  30.09     1:02.37 (32.28)                                        
 26 Behrens, Erin N           16 NDAC-MR                57.23    1:02.42        
                  29.85     1:02.42 (32.57)                                        
 27 Elwood, Kylie M           17 RA-MR                  59.56    1:03.63        
                  30.35     1:03.63 (33.28)                                        
 28 Singer, Quinn A           15 RA-MR                1:01.78    1:05.10        
                  31.59     1:05.10 (33.51)                                        
 29 Ho, Penelope L            17 SSL-MR               1:02.62    1:05.31        
                  31.29     1:05.31 (34.02)                                        
 30 Monica, Amelia C          15 RA-MR                1:07.13    1:05.99        
                  31.49     1:05.99 (34.50)                                        
 31 Trubiano, Alexa R         15 SSL-MR               1:04.74    1:06.04        
                  32.32     1:06.04 (33.72)                                        
 32 Abouezzi, Tiffany         15 HVD-MR               1:06.32    1:06.10        
                  31.60     1:06.10 (34.50)                                        
 33 Peratikos, Heidi E        15 HVD-MR               1:06.38    1:08.57        
                  31.97     1:08.57 (36.60)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:58.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClung, Demi R           17 RA-MR                1:59.44    2:03.67        
                  29.07     1:00.38 (31.31)     1:32.50 (32.12)     2:03.67 (31.17)
  2 Nichols, Mary H           15 RA-MR                1:59.69    2:04.70        
                  29.09     1:00.90 (31.81)     1:33.18 (32.28)     2:04.70 (31.52)
  3 Harkins, Hannah J         15 LBA-MR               2:09.77    2:06.00        
                  27.79       59.55 (31.76)     1:32.90 (33.35)     2:06.00 (33.10)
  4 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR              1:58.81    2:07.02        
                  28.98     1:00.74 (31.76)     1:34.10 (33.36)     2:07.02 (32.92)
  5 Baione, Rebecca K         17 RFAC-MR              2:03.82    2:08.51        
                  29.18     1:01.91 (32.73)     1:35.22 (33.31)     2:08.51 (33.29)
  6 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR              2:03.32    2:09.00        
                  29.33     1:01.57 (32.24)     1:35.05 (33.48)     2:09.00 (33.95)
  7 Guarnieri, Sofia          17 RA-MR                2:01.72    2:10.61        
                  29.39     1:02.36 (32.97)     1:36.22 (33.86)     2:10.61 (34.39)
  8 Benfante, Lexi T          15 RA-MR                2:12.15    2:12.32        
                  29.18     1:02.20 (33.02)     1:37.23 (35.03)     2:12.32 (35.09)
  9 Sharabun, Christine       16 RA-MR                2:07.06    2:12.47        
                  29.45     1:02.80 (33.35)     1:38.32 (35.52)     2:12.47 (34.15)
 10 Dyal, Patton A            15 RFAC-MR              2:17.41    2:15.60        
                  30.62     1:05.40 (34.78)     1:40.84 (35.44)     2:15.60 (34.76)
 11 Singer, Quinn A           15 RA-MR                2:11.62    2:20.76        
                  32.31     1:07.63 (35.32)     1:44.39 (36.76)     2:20.76 (36.37)
 12 Monica, Amelia C          15 RA-MR                2:26.89    2:24.97        
                  32.20     1:08.97 (36.77)     1:47.09 (38.12)     2:24.97 (37.88)
 13 Jarvis, Kenzie T          17 HVD-MR               2:25.63    2:32.72        
                  32.68     1:11.06 (38.38)     1:52.00 (40.94)     2:32.72 (40.72)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:10.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nichols, Mary H           15 RA-MR                5:24.46    5:31.68        
                  29.75     1:02.76 (33.01)     1:36.09 (33.33)     2:09.79 (33.70)
        2:43.60 (33.81)     3:17.34 (33.74)     3:51.75 (34.41)     4:26.11 (34.36)
        5:00.17 (34.06)     5:31.68 (31.51)                                        
  2 Baione, Rebecca K         17 RFAC-MR              5:32.33    5:32.94        
                  30.13     1:03.14 (33.01)     1:36.77 (33.63)     2:10.48 (33.71)
        2:44.31 (33.83)     3:18.04 (33.73)     3:52.80 (34.76)     4:27.16 (34.36)
        5:00.87 (33.71)     5:32.94 (32.07)                                        
  3 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR              5:31.17    5:45.82        
                  31.08     1:04.80 (33.72)     1:39.70 (34.90)     2:15.01 (35.31)
        2:50.19 (35.18)     3:25.78 (35.59)     4:01.21 (35.43)     4:36.26 (35.05)
        5:11.58 (35.32)     5:45.82 (34.24)                                        
  4 Singer, Quinn A           15 RA-MR                5:57.80    6:02.42        
                  32.66     1:08.27 (35.61)     1:44.78 (36.51)     2:21.59 (36.81)
        2:58.66 (37.07)     3:36.04 (37.38)     4:12.88 (36.84)     4:49.94 (37.06)
        5:26.98 (37.04)     6:02.42 (35.44)                                        
  5 Benfante, Lexi T          15 RA-MR                5:54.82    6:03.82        
                  31.42     1:07.51 (36.09)     1:44.10 (36.59)     2:21.60 (37.50)
        2:59.76 (38.16)     3:37.00 (37.24)     4:14.22 (37.22)     4:51.31 (37.09)
        5:28.96 (37.65)     6:03.82 (34.86)                                        
  6 Sharabun, Christine       16 RA-MR                5:51.34    6:08.15        
                  31.30     1:07.82 (36.52)     1:45.40 (37.58)     2:22.91 (37.51)
        3:01.39 (38.48)     3:40.62 (39.23)     4:18.79 (38.17)     4:56.00 (37.21)
      6:08.15 (1:12.15)                                                            
  7 Guarnieri, Sofia          17 RA-MR                5:44.98    6:09.63        
                  31.04     1:07.21 (36.17)     1:44.93 (37.72)     2:23.28 (38.35)
        3:01.47 (38.19)     3:39.97 (38.50)     4:18.47 (38.50)     4:56.14 (37.67)
        5:33.25 (37.11)     6:09.63 (36.38)                                        
  8 Monica, Amelia C          15 RA-MR                7:15.63    6:34.32        
                  33.60     1:12.18 (38.58)     1:51.95 (39.77)     2:32.44 (40.49)
        3:12.85 (40.41)     3:53.31 (40.46)     4:33.94 (40.63)     5:14.82 (40.88)
        5:55.15 (40.33)     6:34.32 (39.17)                                        
  9 Goldstein, Charley A      10 RA-MR                7:00.00    6:47.94        
                  33.89     1:13.31 (39.42)     1:55.85 (42.54)     2:38.32 (42.47)
        3:20.27 (41.95)     4:03.52 (43.25)     4:45.73 (42.21)     5:28.00 (42.27)
      6:47.94 (1:19.94)                                                            
 10 Jarvis, Kenzie T          17 HVD-MR               6:30.38    6:50.34        
                  35.52     1:16.54 (41.02)     1:59.03 (42.49)     2:41.11 (42.08)
        3:23.17 (42.06)     4:05.45 (42.28)     4:46.97 (41.52)     5:29.04 (42.07)
        6:10.53 (41.49)     6:50.34 (39.81)                                        
 11 Lynch, Katie H            11 RA-MR                7:00.00    6:55.58        
                  35.05     1:15.95 (40.90)     1:59.72 (43.77)     2:43.56 (43.84)
        3:25.41 (41.85)     4:08.37 (42.96)     4:51.84 (43.47)     5:33.57 (41.73)
        6:16.17 (42.60)     6:55.58 (39.41)                                        
 
Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
             10:44.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carousso, Melissa G       14 RA-MR               11:56.34   11:09.80        
                  30.33     1:03.13 (32.80)     1:36.53 (33.40)     2:10.16 (33.63)
        2:44.26 (34.10)     3:18.19 (33.93)     3:52.70 (34.51)     4:27.14 (34.44)
        5:01.45 (34.31)     5:35.67 (34.22)     6:09.02 (33.35)     6:42.94 (33.92)
        7:16.89 (33.95)     7:50.42 (33.53)     8:24.22 (33.80)     8:58.09 (33.87)
        9:32.10 (34.01)    10:05.24 (33.14)    10:38.17 (32.93)    11:09.80 (31.63)
  2 Simpfenderfer, Heidi M    17 RFAC-MR             11:14.03   11:19.50        
                  31.06     1:04.05 (32.99)     1:37.49 (33.44)     2:11.57 (34.08)
        2:45.66 (34.09)     3:19.60 (33.94)     3:53.54 (33.94)     4:27.61 (34.07)
        5:01.84 (34.23)     5:35.85 (34.01)     6:09.68 (33.83)     6:43.70 (34.02)
        7:18.02 (34.32)     7:52.56 (34.54)     8:27.09 (34.53)     9:01.67 (34.58)
        9:36.20 (34.53)    10:10.78 (34.58)    10:45.72 (34.94)    11:19.50 (33.78)
  3 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR             11:41.23   11:25.40        
                  31.19     1:05.09 (33.90)     1:39.96 (34.87)     2:15.00 (35.04)
        2:49.58 (34.58)     3:23.94 (34.36)     3:58.44 (34.50)     4:32.74 (34.30)
        5:07.18 (34.44)     5:41.52 (34.34)     6:15.75 (34.23)     6:49.93 (34.18)
        7:24.35 (34.42)     7:58.91 (34.56)     8:33.39 (34.48)     9:08.09 (34.70)
        9:42.67 (34.58)    10:17.16 (34.49)    10:52.05 (34.89)    11:25.40 (33.35)
  4 Lusuriello, Daniela R     16 AG-MR               11:29.55   11:31.55        
                  31.08     1:04.60 (33.52)     1:38.36 (33.76)     2:12.53 (34.17)
        2:47.39 (34.86)     3:21.82 (34.43)     3:56.72 (34.90)     4:31.37 (34.65)
        5:06.32 (34.95)     5:41.62 (35.30)     6:16.73 (35.11)     6:52.11 (35.38)
        7:27.55 (35.44)     8:02.64 (35.09)     8:38.10 (35.46)     9:13.14 (35.04)
        9:48.29 (35.15)    10:23.33 (35.04)    10:58.07 (34.74)    11:31.55 (33.48)
  5 Armistead, Allison H      14 UN-MR               11:58.58   11:50.00        
                  31.24     1:06.23 (34.99)     1:42.25 (36.02)     2:18.29 (36.04)
        2:53.83 (35.54)     3:29.81 (35.98)     4:05.91 (36.10)     4:41.05 (35.14)
        5:17.83 (36.78)     5:53.65 (35.82)     6:29.64 (35.99)     7:05.07 (35.43)
        7:41.21 (36.14)     8:17.13 (35.92)     8:52.96 (35.83)     9:29.04 (36.08)
       10:04.98 (35.94)    10:40.73 (35.75)    11:15.75 (35.02)    11:50.00 (34.25)
  6 Guarnieri, Emma F         14 RA-MR               12:26.16   11:54.62        
                  30.94     1:05.18 (34.24)     1:40.80 (35.62)     2:16.94 (36.14)
        2:53.17 (36.23)     3:29.71 (36.54)     4:05.89 (36.18)     4:41.90 (36.01)
        5:18.83 (36.93)     5:55.51 (36.68)     6:31.73 (36.22)     7:07.92 (36.19)
        7:44.02 (36.10)     8:20.48 (36.46)     8:56.28 (35.80)     9:31.91 (35.63)
       10:07.99 (36.08)    10:43.56 (35.57)    11:19.68 (36.12)    11:54.62 (34.94)
  7 Ramirez, Nicole           13 RA-MR               11:39.49   12:04.77        
                  31.99     1:07.36 (35.37)     1:43.88 (36.52)     2:20.79 (36.91)
        2:57.71 (36.92)     3:34.72 (37.01)     4:11.97 (37.25)     4:48.61 (36.64)
        5:25.23 (36.62)     6:01.88 (36.65)     6:38.46 (36.58)     7:15.22 (36.76)
        7:52.27 (37.05)     8:29.31 (37.04)     9:06.26 (36.95)     9:43.05 (36.79)
       10:19.13 (36.08)    10:55.40 (36.27)    11:30.78 (35.38)    12:04.77 (33.99)
  8 Simpfenderfer, Kimberly   15 RFAC-MR             12:19.66   12:07.96        
                  31.56     1:06.47 (34.91)     1:42.72 (36.25)     2:19.54 (36.82)
        2:56.29 (36.75)     3:33.05 (36.76)     4:10.29 (37.24)     4:47.20 (36.91)
        5:23.96 (36.76)     6:00.98 (37.02)     6:37.97 (36.99)     7:15.29 (37.32)
        7:52.61 (37.32)     8:29.78 (37.17)     9:06.68 (36.90)     9:43.70 (37.02)
       10:20.60 (36.90)    10:57.35 (36.75)    11:33.58 (36.23)    12:07.96 (34.38)
  9 Cook, April M             14 RFAC-MR                   NT   12:24.08        
                  34.09     1:10.91 (36.82)     1:48.52 (37.61)     2:25.55 (37.03)
        3:03.93 (38.38)     3:42.25 (38.32)     4:20.20 (37.95)     4:58.25 (38.05)
        5:36.31 (38.06)     6:12.56 (36.25)     6:50.61 (38.05)     7:28.55 (37.94)
        8:05.97 (37.42)     8:43.38 (37.41)     9:19.99 (36.61)     9:57.05 (37.06)
       10:34.61 (37.56)    11:11.91 (37.30)    11:48.79 (36.88)    12:24.08 (35.29)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:00.69  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pence, Emily A            15 RA-MR                1:04.37    1:04.03        
                  31.28     1:04.03 (32.75)                                        
  2 Goldstein, Claire M       16 RA-MR                1:01.80    1:04.62        
                  31.72     1:04.62 (32.90)                                        
  3 Simpfenderfer, Kimberly   15 RFAC-MR              1:04.80    1:04.97        
                  31.38     1:04.97 (33.59)                                        
  4 Dyal, Patton A            15 RFAC-MR              1:04.25    1:05.04        
                  31.73     1:05.04 (33.31)                                        
  5 Farrell, Caroline E       17 LBA-MR               1:00.62    1:05.30        
                  32.10     1:05.30 (33.20)                                        
  6 Benfante, Lexi T          15 RA-MR                1:05.68    1:05.33        
                  31.74     1:05.33 (33.59)                                        
  7 Baione, Rebecca K         17 RFAC-MR              1:01.51    1:06.95        
                  32.85     1:06.95 (34.10)                                        
  8 Wang, Kristina H          15 RA-MR                1:04.77    1:07.01        
                  32.55     1:07.01 (34.46)                                        
  9 Patierno, Ashley J        16 NDAC-MR              1:03.73    1:07.13        
                  32.02     1:07.13 (35.11)                                        
 10 Nichols, Mary H           15 RA-MR                1:06.39    1:07.35        
                  33.11     1:07.35 (34.24)                                        
 11 McClung, Demi R           17 RA-MR                1:03.27    1:07.50        
                  32.92     1:07.50 (34.58)                                        
 12 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR              1:05.38    1:07.82        
                  33.41     1:07.82 (34.41)                                        
 13 Simpfenderfer, Heidi M    17 RFAC-MR              1:06.14    1:07.90        
                  33.24     1:07.90 (34.66)                                        
 14 Lerner, Charlotte B       15 RA-MR                1:05.69    1:09.07        
                  33.41     1:09.07 (35.66)                                        
 15 Diehl, Amber M            15 NDAC-MR              1:12.78    1:09.27        
                  33.75     1:09.27 (35.52)                                        
 16 Longo, Caroline E         17 LBA-MR               1:06.19    1:10.48        
                  33.76     1:10.48 (36.72)                                        
 17 Behrens, Erin N           16 NDAC-MR              1:08.56    1:10.51        
                  34.29     1:10.51 (36.22)                                        
 18 Finkelberg, Abigail R     16 RA-MR                1:08.33    1:10.79        
                  34.19     1:10.79 (36.60)                                        
 19 Lemischak, Allie M        16 RA-MR                1:04.63    1:11.38        
                  34.47     1:11.38 (36.91)                                        
 20 Nikolski, Mary T T        16 HVD-MR               1:10.79    1:11.59        
                  35.46     1:11.59 (36.13)                                        
 21 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR              1:09.89    1:11.83        
                  35.80     1:11.83 (36.03)                                        
 22 Geis, Taylor N            15 RA-MR                1:12.10    1:12.51        
                  35.45     1:12.51 (37.06)                                        
 23 Conrad, Alyssa R          17 RA-MR                1:13.20    1:12.82        
                  35.70     1:12.82 (37.12)                                        
 24 Monica, Amelia C          15 RA-MR                1:13.05    1:13.33        
                  35.77     1:13.33 (37.56)                                        
 25 Abouezzi, Tiffany         15 HVD-MR               1:11.48    1:14.02        
                  36.27     1:14.02 (37.75)                                        
 26 Donoghue, Megan M         16 RA-MR                1:08.53    1:15.07        
                  36.03     1:15.07 (39.04)                                        
 27 Singer, Quinn A           15 RA-MR                1:14.24    1:16.74        
                  37.19     1:16.74 (39.55)                                        
 28 Trubiano, Alexa R         15 SSL-MR               1:14.87    1:17.01        
                  38.13     1:17.01 (38.88)                                        
 29 Elwood, Kylie M           17 RA-MR                1:10.70    1:17.55        
                  37.80     1:17.55 (39.75)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:11.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gualtiere, Izzy K         14 RA-MR                2:18.78    2:19.87        
                  32.48     1:07.54 (35.06)     1:44.14 (36.60)     2:19.87 (35.73)
  2 Simpfenderfer, Kimberly   15 RFAC-MR              2:17.46    2:20.04        
                  32.12     1:07.67 (35.55)     1:44.15 (36.48)     2:20.04 (35.89)
  3 Baione, Rebecca K         17 RFAC-MR              2:10.12    2:20.34        
                  33.07     1:08.41 (35.34)     1:44.75 (36.34)     2:20.34 (35.59)
  4 Dyal, Patton A            15 RFAC-MR              2:25.01    2:23.19        
                  32.60     1:08.11 (35.51)     1:45.97 (37.86)     2:23.19 (37.22)
  5 Maher, Mary K             14 LBA-MR               2:13.95    2:25.68        
                  33.52     1:09.37 (35.85)     1:47.20 (37.83)     2:25.68 (38.48)
  6 Dean, Lauren E            13 LBA-MR               2:45.00    2:34.95        
                  35.30     1:14.37 (39.07)     1:55.06 (40.69)     2:34.95 (39.89)
  7 Cook, April M             14 RFAC-MR              2:46.59    2:36.07        
                  37.14     1:16.97 (39.83)     1:56.95 (39.98)     2:36.07 (39.12)
  8 Burda, Sophia J           14 HVD-MR               2:40.71    2:37.07        
                  37.49     1:17.65 (40.16)     1:58.57 (40.92)     2:37.07 (38.50)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diehl, Amber M            15 NDAC-MR              1:08.75    1:08.75 METS   
                  32.25     1:08.75 (36.50)                                        
  2 Nichols, Mary H           15 RA-MR                1:09.97    1:13.56        
                  35.20     1:13.56 (38.36)                                        
  3 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR              1:12.24    1:13.91        
                  35.01     1:13.91 (38.90)                                        
  4 Harkins, Hannah J         15 LBA-MR               1:13.34    1:13.96        
                  33.95     1:13.96 (40.01)                                        
  5 Baione, Rebecca K         17 RFAC-MR              1:10.15    1:14.36        
                  35.45     1:14.36 (38.91)                                        
  6 Pence, Emily A            15 RA-MR                1:11.76    1:15.13        
                  35.26     1:15.13 (39.87)                                        
  7 Guarnieri, Sofia          17 RA-MR                1:11.67    1:16.33        
                  35.82     1:16.33 (40.51)                                        
  8 Farrell, Caroline E       17 LBA-MR               1:12.65    1:16.43        
                  36.45     1:16.43 (39.98)                                        
  9 Dolan, Caroline A         16 LBA-MR               1:12.59    1:17.86        
                  36.86     1:17.86 (41.00)                                        
 10 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR              1:17.48    1:18.71        
                  37.14     1:18.71 (41.57)                                        
 11 Longo, Caroline E         17 LBA-MR               1:13.79    1:19.93        
                  37.83     1:19.93 (42.10)                                        
 12 Bolander, Eleanor N       15 HVD-MR               1:18.66    1:20.86        
                  38.27     1:20.86 (42.59)                                        
 13 Simpfenderfer, Kimberly   15 RFAC-MR              1:23.31    1:21.55        
                  38.25     1:21.55 (43.30)                                        
 14 Wang, Kristina H          15 RA-MR                1:20.84    1:22.20        
                  38.06     1:22.20 (44.14)                                        
 15 Simpfenderfer, Heidi M    17 RFAC-MR              1:17.36    1:22.62        
                  39.10     1:22.62 (43.52)                                        
 16 Benfante, Lexi T          15 RA-MR                1:28.00    1:23.00        
                  39.15     1:23.00 (43.85)                                        
 17 Conrad, Alyssa R          17 RA-MR                1:24.82    1:23.78        
                  39.91     1:23.78 (43.87)                                        
 18 Courtney, Rian O          15 LBA-MR               1:24.10    1:25.34        
                  40.08     1:25.34 (45.26)                                        
 19 Singer, Quinn A           15 RA-MR                1:25.14    1:25.45        
                  40.87     1:25.45 (44.58)                                        
 20 Sharabun, Christine       16 RA-MR                1:19.93    1:26.65        
                  40.33     1:26.65 (46.32)                                        
 21 Geis, Taylor N            15 RA-MR                1:27.46    1:27.10        
                  40.98     1:27.10 (46.12)                                        
 22 Trubiano, Alexa R         15 SSL-MR               1:26.51    1:27.22        
                  40.73     1:27.22 (46.49)                                        
 23 Luzzi, Amanda N           16 HVD-MR               1:26.21    1:27.47        
                  41.19     1:27.47 (46.28)                                        
 24 Fitzsimmons, Sarah M      17 HVD-MR               1:31.09    1:27.71        
                  41.88     1:27.71 (45.83)                                        
 25 Lerner, Charlotte B       15 RA-MR                1:22.88    1:28.38        
                  42.20     1:28.38 (46.18)                                        
 26 Monica, Amelia C          15 RA-MR                1:28.67    1:28.76        
                  41.94     1:28.76 (46.82)                                        
 27 Ho, Penelope L            17 SSL-MR               1:32.00    1:31.34        
                  43.91     1:31.34 (47.43)                                        
 28 Brown, Kaitlyn E          15 SSL-MR               1:38.09    1:38.91        
                  47.53     1:38.91 (51.38)                                        
 29 Cimorelli, Mya E          13 NDAC-MR              1:30.11    1:40.40        
                  47.52     1:40.40 (52.88)                                        
 -- McClung, Demi R           17 RA-MR                1:09.49         DQ        
      False start
                  35.21          DQ (38.78)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:31.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diehl, Amber M            15 NDAC-MR              2:35.60    2:34.10        
                  32.80     1:11.68 (38.88)     1:53.42 (41.74)     2:34.10 (40.68)
  2 Baione, Rebecca K         17 RFAC-MR              2:30.00    2:40.23        
                  35.95     1:16.32 (40.37)     1:58.59 (42.27)     2:40.23 (41.64)
  3 Dolan, Caroline A         16 LBA-MR               2:34.28    2:42.85        
                  37.05     1:18.17 (41.12)     2:00.74 (42.57)     2:42.85 (42.11)
  4 Harkins, Hannah J         15 LBA-MR               2:37.85    2:42.97        
                  35.64     1:16.44 (40.80)     1:59.18 (42.74)     2:42.97 (43.79)
  5 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR              2:37.42    2:45.71        
                  36.86     1:18.81 (41.95)     2:01.78 (42.97)     2:45.71 (43.93)
  6 Conrad, Sabrina L         12 RA-MR                3:15.00    2:48.21        
                  38.65     1:21.42 (42.77)     2:05.25 (43.83)     2:48.21 (42.96)
  7 Cohen, Emily Z            13 RFAC-MR              2:51.00    2:51.57        
                  37.55     1:21.33 (43.78)     2:07.19 (45.86)     2:51.57 (44.38)
  8 Simpfenderfer, Kimberly   15 RFAC-MR              2:58.07    2:53.78        
                  38.60     1:22.88 (44.28)     2:08.54 (45.66)     2:53.78 (45.24)
  9 Maher, Mary K             14 LBA-MR               2:38.39    2:54.74        
                  38.63     1:22.72 (44.09)     2:08.04 (45.32)     2:54.74 (46.70)
 10 Austin, Jessica R         12 RA-MR                3:01.30    2:56.00        
                  41.04     1:25.50 (44.46)     2:10.60 (45.10)     2:56.00 (45.40)
 11 Casalaina, Livia E        13 LBA-MR               3:00.00    2:56.28        
                  40.76     1:25.86 (45.10)     2:11.65 (45.79)     2:56.28 (44.63)
 12 Loughran, Megan R         13 RFAC-MR              3:03.80    3:00.97        
                  41.64     1:27.50 (45.86)     2:14.57 (47.07)     3:00.97 (46.40)
 13 Nunez, Gabby B            13 RFAC-MR                   NT    3:03.91        
                  40.26     1:26.56 (46.30)     2:15.38 (48.82)     3:03.91 (48.53)
 14 Elgayar, Jasmine          13 DVWM-MR              3:30.27    3:24.21        
                  43.06     1:34.15 (51.09)     2:29.75 (55.60)     3:24.21 (54.46)
 15 Elgayar, Lillian          12 DVWM-MR              3:51.12    3:45.12        
                  47.77     1:46.20 (58.43)   2:46.89 (1:00.69)     3:45.12 (58.23)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:00.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baione, Rebecca K         17 RFAC-MR                59.74    1:02.86        
                  29.56     1:02.86 (33.30)                                        
  2 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR              1:00.20    1:04.24        
                  30.48     1:04.24 (33.76)                                        
  3 Farrell, Caroline E       17 LBA-MR               1:00.01    1:05.31        
                  30.33     1:05.31 (34.98)                                        
  4 Conrad, Alyssa R          17 RA-MR                1:06.00    1:05.43        
                  30.53     1:05.43 (34.90)                                        
  5 Simpfenderfer, Heidi M    17 RFAC-MR              1:00.86    1:05.44        
                  30.79     1:05.44 (34.65)                                        
  6 Nichols, Mary H           15 RA-MR                1:02.72    1:05.76        
                  30.82     1:05.76 (34.94)                                        
  7 Harkins, Hannah J         15 LBA-MR               1:04.20    1:06.22        
                  31.40     1:06.22 (34.82)                                        
  8 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR              1:03.03    1:06.51        
                  30.40     1:06.51 (36.11)                                        
  9 McClung, Demi R           17 RA-MR                1:02.65    1:07.64        
                  31.57     1:07.64 (36.07)                                        
 10 Longo, Caroline E         17 LBA-MR               1:04.74    1:08.54        
                  31.99     1:08.54 (36.55)                                        
 11 Behrens, Erin N           16 NDAC-MR              1:01.84    1:09.37        
                  32.09     1:09.37 (37.28)                                        
 12 Dyal, Patton A            15 RFAC-MR              1:02.68    1:10.32        
                  32.82     1:10.32 (37.50)                                        
 13 Benfante, Lexi T          15 RA-MR                1:12.73    1:10.72        
                  31.61     1:10.72 (39.11)                                        
 14 Singer, Quinn A           15 RA-MR                1:05.63    1:10.91        
                  34.25     1:10.91 (36.66)                                        
 15 Simpfenderfer, Kimberly   15 RFAC-MR              1:10.49    1:11.00        
                  31.69     1:11.00 (39.31)                                        
 16 Pence, Emily A            15 RA-MR                1:07.25    1:11.33        
                  32.66     1:11.33 (38.67)                                        
 17 Wang, Kristina H          15 RA-MR                1:14.08    1:11.55        
                  32.91     1:11.55 (38.64)                                        
 18 Sharabun, Christine       16 RA-MR                1:03.55    1:11.74        
                  32.82     1:11.74 (38.92)                                        
 19 Geis, Taylor N            15 RA-MR                1:12.93    1:15.15        
                  34.50     1:15.15 (40.65)                                        
 20 Ho, Penelope L            17 SSL-MR               1:14.62    1:16.26        
                  35.41     1:16.26 (40.85)                                        
 21 Trubiano, Alexa R         15 SSL-MR               1:12.69    1:18.66        
                  35.49     1:18.66 (43.17)                                        
 22 Monica, Amelia C          15 RA-MR                1:18.96    1:19.78        
                  36.18     1:19.78 (43.60)                                        
 23 Oldiges, Pearl A          16 HVD-MR               1:27.76    1:21.53        
 24 Fitzsimmons, Sarah M      17 HVD-MR               1:21.23    1:22.83        
                  38.55     1:22.83 (44.28)                                        
 25 Luzzi, Amanda N           16 HVD-MR               1:23.33    1:23.72        
                  39.36     1:23.72 (44.36)                                        
 26 Brown, Kaitlyn E          15 SSL-MR               1:31.19    1:31.74        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:15.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baione, Rebecca K         17 RFAC-MR              2:18.00    2:17.75        
                  30.20     1:05.38 (35.18)     1:41.62 (36.24)     2:17.75 (36.13)
  2 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR              2:10.69    2:20.38        
                  30.97     1:06.30 (35.33)     1:43.31 (37.01)     2:20.38 (37.07)
  3 Simpfenderfer, Heidi M    17 RFAC-MR              2:14.08    2:23.22        
                  31.63     1:07.73 (36.10)     1:44.72 (36.99)     2:23.22 (38.50)
  4 Harkins, Hannah J         15 LBA-MR               2:25.26    2:34.58        
                  32.66     1:11.02 (38.36)     1:52.16 (41.14)     2:34.58 (42.42)
  5 Maher, Mary K             14 LBA-MR               2:23.03    2:40.98        
                  34.09     1:14.40 (40.31)     1:57.63 (43.23)     2:40.98 (43.35)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:12.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Caroline E       17 LBA-MR               2:11.47    2:19.81        
                  30.73     1:06.06 (35.33)     1:48.86 (42.80)     2:19.81 (30.95)
  2 Nichols, Mary H           15 RA-MR                2:14.38    2:22.38        
                  31.31     1:08.38 (37.07)     1:49.23 (40.85)     2:22.38 (33.15)
  3 Simpfenderfer, Heidi M    17 RFAC-MR              2:12.84    2:22.46        
                  30.76     1:07.61 (36.85)     1:51.44 (43.83)     2:22.46 (31.02)
  4 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR              2:17.18    2:22.59        
                  31.05     1:08.31 (37.26)     1:49.64 (41.33)     2:22.59 (32.95)
  5 Baione, Rebecca K         17 RFAC-MR              2:11.78    2:22.91        
                  30.27     1:07.94 (37.67)     1:49.51 (41.57)     2:22.91 (33.40)
  6 Harkins, Hannah J         15 LBA-MR               2:23.58    2:24.22        
                  30.63     1:07.62 (36.99)     1:51.97 (44.35)     2:24.22 (32.25)
  7 Pence, Emily A            15 RA-MR                2:20.36    2:25.70        
                  32.89     1:10.56 (37.67)     1:52.79 (42.23)     2:25.70 (32.91)
  8 Longo, Caroline E         17 LBA-MR               2:18.56    2:27.48        
                  31.63     1:09.67 (38.04)     1:53.73 (44.06)     2:27.48 (33.75)
  9 Finkelberg, Abigail R     16 RA-MR                2:24.17    2:27.97        
                  30.38     1:07.93 (37.55)     1:52.00 (44.07)     2:27.97 (35.97)
 10 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR              2:17.32    2:28.40        
                  30.63     1:07.98 (37.35)     1:54.72 (46.74)     2:28.40 (33.68)
 11 Simpfenderfer, Kimberly   15 RFAC-MR              2:26.50    2:28.51        
                  32.07     1:07.86 (35.79)     1:54.94 (47.08)     2:28.51 (33.57)
 12 Dolan, Caroline A         16 LBA-MR               2:23.41    2:29.09        
                  34.22     1:12.83 (38.61)     1:55.03 (42.20)     2:29.09 (34.06)
 13 Lemischak, Allie M        16 RA-MR                2:18.65    2:29.63        
                  31.66     1:10.12 (38.46)     1:53.67 (43.55)     2:29.63 (35.96)
 14 Wang, Kristina H          15 RA-MR                2:23.49    2:29.65        
                  32.60     1:10.37 (37.77)     1:56.53 (46.16)     2:29.65 (33.12)
 15 Donoghue, Megan M         16 RA-MR                2:21.69    2:29.78        
                  32.08     1:11.42 (39.34)     1:54.23 (42.81)     2:29.78 (35.55)
 16 Conrad, Alyssa R          17 RA-MR                2:33.60    2:29.88        
                  29.94     1:09.79 (39.85)     1:55.69 (45.90)     2:29.88 (34.19)
 17 Dyal, Patton A            15 RFAC-MR              2:40.01    2:30.51        
                                1:08.28 ( )     1:53.55 (45.27)     2:30.51 (36.96)
 18 Benfante, Lexi T          15 RA-MR                2:29.37    2:31.46        
                  31.84     1:07.70 (35.86)     1:55.03 (47.33)     2:31.46 (36.43)
 19 Goldstein, Claire M       16 RA-MR                2:33.74    2:32.53        
                  32.47     1:08.98 (36.51)     1:57.25 (48.27)     2:32.53 (35.28)
 20 Lerner, Charlotte B       15 RA-MR                2:25.41    2:34.39        
                  32.37     1:10.70 (38.33)     1:59.93 (49.23)     2:34.39 (34.46)
 21 Bolander, Eleanor N       15 HVD-MR               2:31.38    2:36.46        
                  34.67     1:16.34 (41.67)     2:01.67 (45.33)     2:36.46 (34.79)
 22 Geis, Taylor N            15 RA-MR                2:31.41    2:39.31        
                  34.04     1:14.33 (40.29)     2:02.75 (48.42)     2:39.31 (36.56)
 23 Elwood, Kylie M           17 RA-MR                2:29.11    2:39.70        
                  36.10     1:17.39 (41.29)     2:03.28 (45.89)     2:39.70 (36.42)
 24 Singer, Quinn A           15 RA-MR                2:32.26    2:40.71        
                  34.07     1:16.51 (42.44)     2:04.71 (48.20)     2:40.71 (36.00)
 25 Monica, Amelia C          15 RA-MR                2:39.64    2:41.11        
                  35.56     1:16.78 (41.22)     2:03.97 (47.19)     2:41.11 (37.14)
 26 Trubiano, Alexa R         15 SSL-MR               2:42.80    2:43.46        
                  35.81     1:17.50 (41.69)     2:06.47 (48.97)     2:43.46 (36.99)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              4:44.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Heidi M    17 RFAC-MR              4:50.73    4:55.10        
                  30.67     1:06.44 (35.77)     1:44.93 (38.49)     2:23.16 (38.23)
        3:06.81 (43.65)     3:50.77 (43.96)     4:23.91 (33.14)     4:55.10 (31.19)
  2 Baione, Rebecca K         17 RFAC-MR              4:41.70    4:55.34        
                  29.69     1:03.92 (34.23)     1:44.20 (40.28)     2:22.57 (38.37)
        3:04.83 (42.26)     3:47.32 (42.49)     4:22.81 (35.49)     4:55.34 (32.53)
  3 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR              4:54.65    5:02.41        
                  30.59     1:07.01 (36.42)     1:46.67 (39.66)     2:25.14 (38.47)
        3:07.61 (42.47)     3:51.13 (43.52)     4:27.74 (36.61)     5:02.41 (34.67)
  4 Conrad, Sabrina L         12 RA-MR                6:00.00    5:02.82        
                  31.76     1:09.00 (37.24)     1:47.57 (38.57)     2:25.88 (38.31)
        3:10.52 (44.64)     3:54.81 (44.29)     4:29.42 (34.61)     5:02.82 (33.40)
  5 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR              4:49.43    5:05.57        
                  30.94     1:06.09 (35.15)     1:45.68 (39.59)     2:24.63 (38.95)
        3:11.25 (46.62)     3:58.46 (47.21)     4:32.63 (34.17)     5:05.57 (32.94)
  6 Austin, Jessica R         12 RA-MR                5:25.54    5:33.78        
                  37.14     1:20.72 (43.58)     2:01.46 (40.74)     2:41.69 (40.23)
        3:30.41 (48.72)     4:17.96 (47.55)     4:55.97 (38.01)     5:33.78 (37.81)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics-MR  'A'                        1:41.31    1:45.56        
     1) Lemischak, Allie M 16           2) McClung, Demi R 17             
     3) Nichols, Mary H 15              4) Schwab, Carly 14               
                  27.85   1:45.56 (1:17.71)                                        
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:45.09    1:47.60        
     1) Dyal, Patton A 15               2) Karadeniz, Selin 17            
     3) Cohen, Jessica Z 16             4) Simpfenderfer, Heidi M 17      
                  28.21   1:47.60 (1:19.39)                                        
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:48.11    1:48.95        
     1) Patierno, Ashley J 16           2) Behrens, Erin N 16             
     3) Graham, Catherine M 14          4) Diehl, Amber M 15              
                  27.49   1:48.95 (1:21.46)                                        
  4 Rivertown Aquatics-MR  'C'                        1:46.65    1:50.65        
     1) Wang, Kristina H 15             2) Geis, Taylor N 15              
     3) Pence, Emily A 15               4) Finkelberg, Abigail R 16       
                  27.31   1:50.65 (1:23.34)                                        
  5 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:45.53    1:50.98        
     1) Farrell, Caroline E 17          2) Longo, Caroline E 17           
     3) Dolan, Caroline A 16            4) Harkins, Hannah J 15           
                  27.90   1:50.98 (1:23.08)                                        
  6 Rivertown Aquatics-MR  'B'                        1:44.48    1:52.93        
     1) Goldstein, Claire M 16          2) Singer, Quinn A 15             
     3) Benfante, Lexi T 15             4) Donoghue, Megan M 16           
                  27.85   1:52.93 (1:25.08)                                        
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:53.87    2:00.29        
     1) Baione, Rebecca K 17            2) Karadeniz, Selin 17            
     3) Cohen, Jessica Z 16             4) Simpfenderfer, Heidi M 17      
                  31.68     1:05.55 (33.87)     1:34.20 (28.65)     2:00.29 (26.09)
  2 Rivertown Aquatics-MR  'B'                        1:58.34    2:00.47        
     1) Guarnieri, Sofia 17             2) Nichols, Mary H 15             
     3) Ponnaiya, Claire I 14           4) McClung, Demi R 17             
                  31.49     1:04.93 (33.44)     1:34.89 (29.96)     2:00.47 (25.58)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:52.11    2:01.64        
     1) Kocik, Jacqueline B 14          2) Diehl, Amber M 15              
     3) Behrens, Erin N 16              4) Graham, Catherine M 14         
                  33.04     1:04.00 (30.96)     1:34.74 (30.74)     2:01.64 (26.90)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:59.22    2:04.92        
     1) Farrell, Caroline E 17          2) Dolan, Caroline A 16           
     3) Longo, Caroline E 17            4) Harkins, Hannah J 15           
                  31.94     1:08.38 (36.44)     1:38.91 (30.53)     2:04.92 (26.01)
  5 Rivertown Aquatics-MR  'C'                        2:01.34    2:07.93        
     1) Pence, Emily A 15               2) Guarnieri, Emma F 14           
     3) Sharabun, Christine 16          4) Geis, Taylor N 15              
                  30.66     1:07.34 (36.68)     1:39.81 (32.47)     2:07.93 (28.12)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Callum A          7 NYSA-MR                43.48      36.52        
  2 Karadeniz, Derin M         8 RFAC-MR                42.57      38.87        
  3 Perillo, Austin J          8 UN-MR                  37.96      39.23        
  4 Corbett, Carter            7 CFB-MR                 47.22      40.31        
  5 Courtney, Ben B            8 SSL-MR               1:01.71      41.69        
  6 Speare, Troy D             8 NDAC-MR                59.11      43.04        
  7 Insdorf, Joshua C          8 MWDA-MR                50.24      45.85        
  8 Sohng, Xander              7 CFB-MR                 51.56      46.05        
  9 VanWormer, Ben C           8 RFAC-MR                47.62      46.29        
 10 Rose, Wylie J              8 RA-MR                2:00.00      46.88        
 11 Korzniewski, Oliver        8 LBA-MR                 47.54      47.59        
 12 Paggi, Zach A              7 LBA-MR                 47.40      47.83        
 13 Andros, Joe B              8 HVD-MR                 45.12      48.81        
 14 Smith, Sawyer M            7 NDAC-MR                42.11      55.39        
 15 Chung, Nathaniel P         8 RA-MR                1:25.00      57.80        
 16 Barton, Gabe G             6 NDAC-MR                59.11    1:16.56        
 17 Shaw, Jaden K              7 MWDA-MR              1:10.99    1:22.10        
 -- Pociask, Joseph V          8 NDAC-MR              1:00.55         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Callum A          7 NYSA-MR              1:58.00    1:22.15        
                  39.00     1:22.15 (43.15)                                        
  2 Courtney, Ben B            8 SSL-MR               2:10.88    1:29.18        
  3 Karadeniz, Derin M         8 RFAC-MR              1:39.87    1:31.93        
                  39.92     1:31.93 (52.01)                                        
  4 Corbett, Carter            7 CFB-MR               1:53.81    1:34.28        
                  43.00     1:34.28 (51.28)                                        
  5 Speare, Troy D             8 NDAC-MR              2:20.11    1:39.49        
                  46.39     1:39.49 (53.10)                                        
  6 Sohng, Xander              7 CFB-MR               2:02.32    1:42.10        
  7 VanWormer, Ben C           8 RFAC-MR                   NT    1:44.70        
                  48.17     1:44.70 (56.53)                                        
  8 Olsson, Kian J             8 NDAC-MR              2:02.11    1:44.86        
                  46.49     1:44.86 (58.37)                                        
  9 Chung, Nathaniel P         8 RA-MR                2:15.00    1:46.25        
                  48.10     1:46.25 (58.15)                                        
 10 Rose, Wylie J              8 RA-MR                3:25.00    1:47.62        
                  49.80     1:47.62 (57.82)                                        
 11 Rausch, Patrick W          7 RA-MR                2:15.00    2:16.04        
                1:05.65   2:16.04 (1:10.39)                                        
 12 Ponnaiya, Matthew J        7 RA-MR                4:00.00    2:58.26        
                1:20.70   2:58.26 (1:37.56)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Callum A          7 NYSA-MR                48.65      42.27        
  2 Karadeniz, Derin M         8 RFAC-MR                51.11      45.48        
  3 Courtney, Ben B            8 SSL-MR               1:10.71      47.95        
  4 Corbett, Carter            7 CFB-MR                 59.73      51.78        
  5 Olsson, Kian J             8 NDAC-MR              1:20.11      51.79        
  6 Sohng, Xander              7 CFB-MR               1:04.86      52.63        
  7 Chung, Nathaniel P         8 RA-MR                1:25.00      53.96        
  8 VanWormer, Ben C           8 RFAC-MR                   NT      55.73        
  9 Speare, Troy D             8 NDAC-MR              1:02.11      55.89        
 10 Rose, Wylie J              8 RA-MR                2:00.00      56.68        
 11 Rausch, Patrick W          7 RA-MR                1:25.00    1:05.94        
 -- Ponnaiya, Matthew J        7 RA-MR                2:00.01         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Callum A          7 NYSA-MR                51.90      45.78        
  2 Karadeniz, Derin M         8 RFAC-MR                51.31      51.02        
  3 VanWormer, Ben C           8 RFAC-MR                54.44      51.92        
  4 Perillo, Austin J          8 UN-MR                  53.89      52.58        
  5 Sohng, Xander              7 CFB-MR               1:10.23      55.22        
  6 Korzniewski, Oliver        8 LBA-MR                 57.94      55.62        
  7 Speare, Troy D             8 NDAC-MR              1:03.11    1:01.62        
  8 Corbett, Carter            7 CFB-MR               1:02.44    1:02.08        
  9 Pociask, Joseph V          8 NDAC-MR              1:29.57    1:08.19        
 10 Paggi, Zach A              7 LBA-MR               1:15.00    1:08.61        
 11 Insdorf, Joshua C          8 MWDA-MR              1:05.99    1:12.08        
 12 Smith, Sawyer M            7 NDAC-MR                59.11    1:15.32        
 -- Chung, Nathaniel P         8 RA-MR                1:25.00         DQ        
      One hand touch
 -- Rose, Wylie J              8 RA-MR                2:05.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Andros, Joe B              8 HVD-MR               1:07.33         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Courtney, Ben B            8 SSL-MR               1:17.80         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
 -- Shaw, Jaden K              7 MWDA-MR              1:25.99         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Speare, Troy D             8 NDAC-MR              1:15.11      50.39        
  2 Karadeniz, Derin M         8 RFAC-MR                   NT      52.52        
  3 Paggi, Zach A              7 LBA-MR               1:15.00      55.64        
  4 Sohng, Xander              7 CFB-MR               1:40.32      56.79        
  5 Corbett, Carter            7 CFB-MR               1:31.68    1:01.00        
  6 VanWormer, Ben C           8 RFAC-MR                59.01    1:05.15        
  7 Insdorf, Joshua C          8 MWDA-MR              1:05.99    1:06.55        
  8 Rose, Wylie J              8 RA-MR                2:00.00    1:07.60        
  9 Smith, Sawyer M            7 NDAC-MR              1:10.11    1:16.65        
 -- Chung, Nathaniel P         8 RA-MR                1:25.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Callum A          7 NYSA-MR                   NT    1:36.01        
  2 Karadeniz, Derin M         8 RFAC-MR              1:54.37    1:42.14        
                  47.86     1:42.14 (54.28)                                        
  3 Corbett, Carter            7 CFB-MR               2:05.72    1:51.56        
                  53.67     1:51.56 (57.89)                                        
  4 Speare, Troy D             8 NDAC-MR              2:30.11    1:51.65        
                  51.43   1:51.65 (1:00.22)                                        
  5 Sohng, Xander              7 CFB-MR               2:13.78    1:55.89        
                  56.38     1:55.89 (59.51)                                        
 -- VanWormer, Ben C           8 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  59.34        DQ (1:01.15)                                        
 -- Olsson, Kian J             8 NDAC-MR              2:16.11         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  55.05        DQ (1:08.78)                                        
 -- Rose, Wylie J              8 RA-MR                3:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Courtney, Ben B            8 SSL-MR               2:35.16         DQ        
      Alternating Kick - fly
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abbruzzese, Matthew J     10 RFAC-MR                32.88      31.46        
  2 Faughnan, Patrick L       10 HVD-MR                 32.37      31.62        
  3 Minevich, Daniel I        10 UN-MR                  33.44      32.83        
  4 Wu, Brendan S             10 RFAC-MR                33.12      33.04        
  5 Daniels, Owen D            9 NDAC-MR                33.99      33.77        
  6 Baxter, Ayden C           10 UN-MR                  35.77      35.29        
  7 Majumdar, Ryan            10 HVD-MR                 37.48      35.75        
  8 Bruno, Nick J              9 MWDA-MR                35.15      36.15        
  9 Richter, Isaac            10 LBA-MR                 35.33      36.83        
 10 Ruiz, Nathaniel R          9 HVD-MR                 39.98      38.93        
 11 Flynn, Gavin M             9 HVD-MR                 39.50      39.86        
 12 Shapiro, Jason M           9 LBA-MR               1:00.00      40.20        
 13 Heidebrecht, Martin H     10 NDAC-MR                45.42      40.37        
 14 Orlov, Martin              9 UN-MR                  46.13      41.73        
 15 Guglielmo, Gerard J        9 LBA-MR                 41.18      43.65        
 16 Waguespack, Holden M       9 RA-MR                1:55.00      44.29        
 17 Trombetta, Luke            9 UN-MR                  41.65      44.74        
 18 Kablaoui, Abdulraouf      10 RFAC-MR                43.92      45.56        
 19 Tian, Sean                10 SSL-MR                 42.95      47.72        
 20 Aldridge, Brian C          9 LBA-MR                 56.00      49.65        
 21 Cerrato, Jacob A           9 UN-MR                  45.99      50.55        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abbruzzese, Matthew J     10 RFAC-MR              1:13.43    1:10.60        
                  34.54     1:10.60 (36.06)                                        
  2 Faughnan, Patrick L       10 HVD-MR               1:15.97    1:11.11        
                  33.51     1:11.11 (37.60)                                        
  3 Minevich, Daniel I        10 UN-MR                1:12.83    1:12.61        
                  35.02     1:12.61 (37.59)                                        
  4 Wu, Brendan S             10 RFAC-MR              1:15.25    1:14.70        
                  36.22     1:14.70 (38.48)                                        
  5 Heath, Keegan              9 DVWM-MR              1:32.15    1:17.30        
                  35.42     1:17.30 (41.88)                                        
  6 Baxter, Ayden C           10 UN-MR                1:22.10    1:18.39        
                  37.62     1:18.39 (40.77)                                        
  7 Bruno, Nick J              9 MWDA-MR              1:19.33    1:20.35        
                  37.70     1:20.35 (42.65)                                        
  8 Richter, Isaac            10 LBA-MR               1:31.06    1:24.60        
                  39.61     1:24.60 (44.99)                                        
  9 Andrejczuk, Peter          9 LBA-MR               1:40.00    1:26.20        
                  40.36     1:26.20 (45.84)                                        
 10 Oconnell, Matthew         10 DVWM-MR              1:49.67    1:26.34        
                  38.64     1:26.34 (47.70)                                        
 11 Ruiz, Nathaniel R          9 HVD-MR               1:29.54    1:28.96        
                  43.25     1:28.96 (45.71)                                        
 12 Orlov, Martin              9 UN-MR                1:45.23    1:31.48        
                  43.32     1:31.48 (48.16)                                        
 13 Shapiro, Jason M           9 LBA-MR               2:00.00    1:32.13        
                  44.92     1:32.13 (47.21)                                        
 14 Kablaoui, Abdulraouf      10 RFAC-MR                   NT    1:32.37        
                  44.55     1:32.37 (47.82)                                        
 15 Casalaina, Vince T         9 LBA-MR               1:33.09    1:33.07        
                  43.50     1:33.07 (49.57)                                        
 16 Dorner, Benjamin           9 NDAC-MR              1:30.35    1:35.44        
                  46.39     1:35.44 (49.05)                                        
 17 Guglielmo, Gerard J        9 LBA-MR               1:31.33    1:38.07        
                  44.88     1:38.07 (53.19)                                        
 18 Trombetta, Luke            9 UN-MR                1:33.25    1:39.59        
                  46.29     1:39.59 (53.30)                                        
 19 Kelly, Michael J          10 AG-MR                1:55.43    1:52.31        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Brendan S             10 RFAC-MR                37.70      37.85        
  2 Minevich, Daniel I        10 UN-MR                  39.25      38.80        
  3 Daniels, Owen D            9 NDAC-MR                40.34      39.41        
  4 Abbruzzese, Matthew J     10 RFAC-MR                40.53      39.78        
  5 Bruno, Nick J              9 MWDA-MR                40.06      41.00        
  6 Richter, Isaac            10 LBA-MR                 42.58      41.53        
  7 Baxter, Ayden C           10 UN-MR                  44.76      42.71        
  8 Andrejczuk, Peter          9 LBA-MR                 45.51      44.74        
  9 Shapiro, Jason M           9 LBA-MR               1:00.00      45.96        
 10 Oconnell, Matthew         10 DVWM-MR                46.25      46.04        
 11 Casalaina, Vince T         9 LBA-MR                 45.31      46.15        
 12 Trombetta, Luke            9 UN-MR                  52.12      46.60        
 13 Heath, Keegan              9 DVWM-MR                45.26      47.70        
 14 Kablaoui, Abdulraouf      10 RFAC-MR                51.76      49.36        
 15 Orlov, Martin              9 UN-MR                  59.21      51.68        
 16 Ruiz, Nathaniel R          9 HVD-MR                 44.69      52.21        
 17 Guglielmo, Gerard J        9 LBA-MR                 50.28      53.32        
 18 Kelly, Michael J          10 AG-MR                  57.00    1:03.49        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abbruzzese, Matthew J     10 RFAC-MR              1:28.76    1:22.88        
                  41.48     1:22.88 (41.40)                                        
  2 Wu, Brendan S             10 RFAC-MR              1:20.90    1:23.59        
                  41.46     1:23.59 (42.13)                                        
  3 Minevich, Daniel I        10 UN-MR                1:22.58    1:23.71        
                  40.83     1:23.71 (42.88)                                        
  4 Baxter, Ayden C           10 UN-MR                1:19.90    1:29.52        
                  43.83     1:29.52 (45.69)                                        
  5 Richter, Isaac            10 LBA-MR               1:40.08    1:32.07        
                  44.43     1:32.07 (47.64)                                        
  6 Bruno, Nick J              9 MWDA-MR              1:29.70    1:32.52        
                  44.94     1:32.52 (47.58)                                        
  7 Heidebrecht, Martin H     10 NDAC-MR              1:58.41    1:40.28        
                  48.49     1:40.28 (51.79)                                        
  8 Ruiz, Nathaniel R          9 HVD-MR               1:41.96    1:45.26        
                  53.47     1:45.26 (51.79)                                        
  9 Trombetta, Luke            9 UN-MR                1:45.85    1:46.38        
                  51.63     1:46.38 (54.75)                                        
 10 Flynn, Gavin M             9 HVD-MR               1:43.33    1:47.12        
                  51.61     1:47.12 (55.51)                                        
 11 Kablaoui, Abdulraouf      10 RFAC-MR                   NT    1:51.61        
                  54.55     1:51.61 (57.06)                                        
 12 Orlov, Martin              9 UN-MR                2:10.35    1:54.04        
                  57.32     1:54.04 (56.72)                                        
 13 Tian, Sean                10 SSL-MR               1:52.34    1:59.05        
                  56.90   1:59.05 (1:02.15)                                        
 14 Waguespack, Holden M       9 RA-MR                3:00.00    2:11.61        
                1:05.83   2:11.61 (1:05.78)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Brendan S             10 RFAC-MR                42.49      41.89        
  2 Minevich, Daniel I        10 UN-MR                  43.28      42.26        
  3 Faughnan, Patrick L       10 HVD-MR                 42.24      43.38        
  4 Abbruzzese, Matthew J     10 RFAC-MR                45.24      43.63        
  5 Daniels, Owen D            9 NDAC-MR                45.08      43.78        
  6 Richter, Isaac            10 LBA-MR                 47.02      46.50        
  7 Majumdar, Ryan            10 HVD-MR                 50.70      46.68        
  8 Bruno, Nick J              9 MWDA-MR                46.80      46.70        
  9 Shapiro, Jason M           9 LBA-MR               1:00.00      47.66        
 10 Baxter, Ayden C           10 UN-MR                  55.37      50.30        
 11 Orlov, Martin              9 UN-MR                1:01.56      54.12        
 12 Cerrato, Jacob A           9 UN-MR                  58.28      55.67        
 13 Kablaoui, Abdulraouf      10 RFAC-MR                   NT      56.28        
 14 Tian, Sean                10 SSL-MR               1:04.71      56.45        
 15 Heidebrecht, Martin H     10 NDAC-MR              1:11.11      56.72        
 16 Waguespack, Holden M       9 RA-MR                2:00.00    1:02.08        
 17 Guglielmo, Gerard J        9 LBA-MR               1:00.81    1:02.26        
 -- Aldridge, Brian C          9 LBA-MR               1:03.71         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Brendan S             10 RFAC-MR              1:30.58    1:29.33        
                  43.35     1:29.33 (45.98)                                        
  2 Daniels, Owen D            9 NDAC-MR              1:38.11    1:35.13        
                  45.66     1:35.13 (49.47)                                        
  3 Abbruzzese, Matthew J     10 RFAC-MR              1:41.85    1:37.18        
                  46.93     1:37.18 (50.25)                                        
  4 Richter, Isaac            10 LBA-MR               1:49.78    1:41.07        
                  46.87     1:41.07 (54.20)                                        
  5 Bruno, Nick J              9 MWDA-MR              1:41.41    1:41.30        
                  47.21     1:41.30 (54.09)                                        
  6 Andrejczuk, Peter          9 LBA-MR               2:05.00    1:43.80        
                  49.12     1:43.80 (54.68)                                        
  7 Baxter, Ayden C           10 UN-MR                1:59.03    1:47.50        
                  51.86     1:47.50 (55.64)                                        
  8 Dorner, Benjamin           9 NDAC-MR              1:56.11    1:48.02        
                  52.20     1:48.02 (55.82)                                        
 -- Shapiro, Jason M           9 LBA-MR               2:15.00         DQ        
      False start
                  50.66          DQ (56.56)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I        10 UN-MR                  39.70      37.57        
  2 Abbruzzese, Matthew J     10 RFAC-MR                40.24      38.14        
  3 Wu, Brendan S             10 RFAC-MR                36.91      38.38        
  4 Daniels, Owen D            9 NDAC-MR                40.14      41.48        
  5 Baxter, Ayden C           10 UN-MR                  45.77      43.22        
  6 Richter, Isaac            10 LBA-MR                 41.77      43.65        
  7 Bruno, Nick J              9 MWDA-MR                47.68      43.83        
  8 Shapiro, Jason M           9 LBA-MR               1:00.00      51.50        
  9 Guglielmo, Gerard J        9 LBA-MR                 49.39      51.69        
 10 Majumdar, Ryan            10 HVD-MR                 58.33      57.20        
 11 Orlov, Martin              9 UN-MR                1:05.99    1:01.20        
 12 Ruiz, Nathaniel R          9 HVD-MR               1:03.67    1:04.84        
 13 Aldridge, Brian C          9 LBA-MR               1:15.00    1:06.02        
 -- Waguespack, Holden M       9 RA-MR                2:00.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Trombetta, Luke            9 UN-MR                  55.23         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oconnell, Matthew         10 DVWM-MR              2:08.12    1:48.23        
                  19.87   1:48.23 (1:28.36)                                        
  2 Bruno, Nick J              9 MWDA-MR              1:55.99    1:48.62        
                  18.63   1:48.62 (1:29.99)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I        10 UN-MR                1:23.21    1:19.72        
                  38.52     1:19.72 (41.20)                                        
  2 Wu, Brendan S             10 RFAC-MR              1:20.97    1:19.79        
                  39.00     1:19.79 (40.79)                                        
  3 Faughnan, Patrick L       10 HVD-MR               1:34.49    1:22.62        
                  40.23     1:22.62 (42.39)                                        
  4 Abbruzzese, Matthew J     10 RFAC-MR              1:27.03    1:25.16        
                  40.00     1:25.16 (45.16)                                        
  5 Daniels, Owen D            9 NDAC-MR              1:25.28    1:25.78        
                  41.16     1:25.78 (44.62)                                        
  6 Richter, Isaac            10 LBA-MR               1:42.77    1:31.91        
                  44.42     1:31.91 (47.49)                                        
  7 Baxter, Ayden C           10 UN-MR                1:37.67    1:33.11        
                  43.87     1:33.11 (49.24)                                        
  8 Andrejczuk, Peter          9 LBA-MR               1:41.47    1:34.81        
                  44.86     1:34.81 (49.95)                                        
  9 Heath, Keegan              9 DVWM-MR              1:50.72    1:35.57        
                  47.12     1:35.57 (48.45)                                        
 10 Dorner, Benjamin           9 NDAC-MR              1:40.07    1:40.18        
                  46.87     1:40.18 (53.31)                                        
 11 Oconnell, Matthew         10 DVWM-MR              1:42.77    1:47.57        
                  47.86     1:47.57 (59.71)                                        
 12 Orlov, Martin              9 UN-MR                2:10.99    1:48.45        
                  55.36     1:48.45 (53.09)                                        
 13 Trombetta, Luke            9 UN-MR                1:54.68    1:50.55        
 14 Casalaina, Vince T         9 LBA-MR               2:15.00    1:51.85        
                  52.56     1:51.85 (59.29)                                        
 15 Ruiz, Nathaniel R          9 HVD-MR               1:52.15    1:52.24        
                  58.46     1:52.24 (53.78)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:39.62    2:43.28        
     1) Andrejczuk, Peter 9             2) Casalaina, Vince T 9           
     3) Guglielmo, Gerard J 9           4) Richter, Isaac 10              
                  39.25     1:27.07 (47.82)     2:06.31 (39.24)     2:43.28 (36.97)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    2:54.48         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Flynn, Gavin M 9                2) Majumdar, Ryan 10              
     3) Faughnan, Patrick L 10          4) Ruiz, Nathaniel R 9            
                  51.48     1:43.08 (51.60)     2:22.95 (39.87)          DQ (38.70)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I        10 UN-MR                2:33.10    2:28.25 JO     
                  34.31     1:12.82 (38.51)     1:52.47 (39.65)     2:28.25 (35.78)
  2 Abbruzzese, Matthew J     10 RFAC-MR              2:40.04    2:28.61 JO     
                  34.76     1:13.05 (38.29)     1:52.20 (39.15)     2:28.61 (36.41)
  3 Wu, Brendan S             10 RFAC-MR              2:46.97    2:40.91 SILV   
                  36.44     1:17.09 (40.65)     1:59.76 (42.67)     2:40.91 (41.15)
  4 Perillo, Austin J          8 UN-MR                3:23.79    3:12.49        
                  39.64     1:30.76 (51.12)     2:23.20 (52.44)     3:12.49 (49.29)
  5 Corbett, Carter            7 CFB-MR               3:51.26    3:24.00        
                  41.27     1:37.37 (56.10)     2:31.96 (54.59)     3:24.00 (52.04)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.99  ZQ
                27.89  JO
                30.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suh, Jonathan Y           12 RA-MR                  27.32      25.22 ZQ     
  2 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR                27.61      27.37 JO     
  3 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                  28.46      28.04 SILV   
  4 Ramon, Freddy M           12 LBA-MR                 28.56      28.06 SILV   
  5 Horgan, Edward L          12 HVD-MR                 28.62      28.37 SILV   
  6 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR                29.25      28.98 SILV   
  7 McClung, Max M            12 RA-MR                  29.81      29.13 SILV   
  8 Tirch, Patrick M          11 HVD-MR                 31.50      29.16 SILV   
  9 Santana, Delwin J         12 LBA-MR                 30.73      29.25 SILV   
 10 Dewhurst, Joey M          12 AG-MR                  33.07      32.01        
 11 Avancena, Christian A     12 NDAC-MR                32.18      32.32        
 12 Madden, Jack M            12 RA-MR                  32.57      32.50        
 13 Lim, Noah B               12 RA-MR                  34.47      32.58        
 14 Burger, Nate L            11 NDAC-MR                33.55      32.82        
 15 Wu, Patrick               12 RFAC-MR                33.45      32.88        
 16 Cobb, Dylan M             11 MWDA-MR                37.90      33.88        
 17 Shapiro, Ryan J           11 LBA-MR               1:00.00      33.89        
 18 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR                35.11      34.08        
 18 Schweppe, Otto W          12 NDAC-MR                33.18      34.08        
 20 Amaro, Dylan J            11 NDAC-MR                31.78      34.24        
 20 Anewalt, Chris S          12 HVD-MR                 35.06      34.24        
 22 Grisales, Alex *          12 SSL-MR                 34.10      34.49        
 23 Daniels, Luke W           11 NDAC-MR                36.41      34.96        
 24 Elmassalemah, Iad K       12 NDAC-MR                36.53      35.48        
 25 Kramer, Cooper J          11 LBA-MR                 36.17      35.59        
 26 Perillo, Justin G         11 UN-MR                  34.29      35.92        
 27 McGrath, Adam M           11 NDAC-MR                36.99      35.96        
 28 Assad, Michael R          12 SSL-MR                 34.97      37.76        
 29 Lee, Michael              12 CFB-MR                 41.23      38.21        
 30 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR                47.06      38.40        
 31 Fochios, Matthew P        12 NDAC-MR                38.11      38.68        
 32 Romano, Brady P           11 LBA-MR                 37.99      39.85        
 33 Goodman, Eric B           12 SSL-MR                 45.44      40.11        
 34 Gaglione, Carmine         11 SSL-MR                 41.41      40.61        
 35 Wechsler, Ben H           11 SSL-MR                 44.81      41.92        
 36 Artz, Connor M            11 LBA-MR                 43.61      43.63        
 37 Dawkins, AJ A             11 NDAC-MR                51.68      43.65        
 38 Ratnikov, Arseny          12 NDAC-MR                45.11      45.39        
 39 Lewis, Zach J             11 MWDA-MR                45.99      55.61        
 -- Moriarty, Francis R       12 LBA-MR                 32.71         DQ        
      Other
 -- Racz, Theodore R          11 RA-MR                  38.00         DQ        
      False start
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                58.99  ZQ
                59.99  JO
              1:06.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suh, Jonathan Y           12 RA-MR                  59.45      55.35 ZQ     
                  26.49       55.35 (28.86)                                        
  2 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                1:02.48    1:00.47 SILV   
                  28.33     1:00.47 (32.14)                                        
  3 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR                59.89    1:01.57 SILV   
                  28.78     1:01.57 (32.79)                                        
  4 McClung, Max M            12 RA-MR                1:03.81    1:02.81 SILV   
                  30.21     1:02.81 (32.60)                                        
  5 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR              1:03.70    1:02.96 SILV   
                  30.21     1:02.96 (32.75)                                        
  6 Horgan, Edward L          12 HVD-MR               1:04.14    1:03.41 SILV   
                  29.70     1:03.41 (33.71)                                        
  7 Haggerty, Ethan W         12 AG-MR                1:07.22    1:04.51 SILV   
                  30.55     1:04.51 (33.96)                                        
  8 Santana, Delwin J         12 LBA-MR               1:08.55    1:07.34        
                  32.67     1:07.34 (34.67)                                        
  9 Moriarty, Francis R       12 LBA-MR               1:11.68    1:12.64        
                  35.04     1:12.64 (37.60)                                        
 10 Racz, Theodore R          11 RA-MR                1:30.00    1:13.06        
                  33.83     1:13.06 (39.23)                                        
 11 Wu, Patrick               12 RFAC-MR              1:14.25    1:13.24        
                  35.23     1:13.24 (38.01)                                        
 12 Herbert, Owain G          12 NDAC-MR              1:15.91    1:13.96        
                  34.41     1:13.96 (39.55)                                        
 13 Dewhurst, Joey M          12 AG-MR                1:12.96    1:14.74        
                  34.89     1:14.74 (39.85)                                        
 14 Lim, Noah B               12 RA-MR                1:15.38    1:14.75        
                  36.58     1:14.75 (38.17)                                        
 15 Shapiro, Ryan J           11 LBA-MR               1:50.00    1:15.09        
                  35.48     1:15.09 (39.61)                                        
 16 Avancena, Christian A     12 NDAC-MR              1:07.11    1:15.69        
                  33.77     1:15.69 (41.92)                                        
 17 Amaro, Dylan J            11 NDAC-MR              1:13.19    1:17.72        
                  35.55     1:17.72 (42.17)                                        
 18 Schweppe, Otto W          12 NDAC-MR              1:14.49    1:17.88        
                  36.51     1:17.88 (41.37)                                        
 19 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR              1:20.11    1:18.77        
                  36.46     1:18.77 (42.31)                                        
 20 Daniels, Luke W           11 NDAC-MR              1:22.46    1:19.41        
                  36.88     1:19.41 (42.53)                                        
 21 Elmassalemah, Iad K       12 NDAC-MR              1:20.12    1:21.01        
                  36.23     1:21.01 (44.78)                                        
 22 Beaudoin, Noah S          11 HVD-MR               1:27.70    1:22.24        
 23 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR              1:41.41    1:22.93        
                  39.41     1:22.93 (43.52)                                        
 24 Assad, Michael R          12 SSL-MR               1:18.71    1:24.10        
                  39.76     1:24.10 (44.34)                                        
 25 Grisales, Alex *          12 SSL-MR               1:22.64    1:25.38        
                  38.60     1:25.38 (46.78)                                        
 26 Fochios, Matthew P        12 NDAC-MR              1:26.11    1:26.91        
                  39.38     1:26.91 (47.53)                                        
 27 Kastanis, Dylan S         11 HVD-MR               1:40.33    1:28.03        
                  40.78     1:28.03 (47.25)                                        
 28 Munn, Aaron J             11 NDAC-MR              1:41.35    1:31.37        
                  40.62     1:31.37 (50.75)                                        
 29 Gaglione, Carmine         11 SSL-MR               1:34.21    1:31.41        
                  44.04     1:31.41 (47.37)                                        
 30 Goodman, Eric B           12 SSL-MR               1:45.22    1:32.64        
                  42.95     1:32.64 (49.69)                                        
 31 Wechsler, Ben H           11 SSL-MR               1:43.18    1:32.92        
                  44.43     1:32.92 (48.49)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:09.99  ZQ
              2:10.99  JO
              2:25.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Evan                 12 NDAC-MR              2:10.16    2:12.78 SILV   
                  29.82     1:03.71 (33.89)     1:39.44 (35.73)     2:12.78 (33.34)
  2 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR              2:13.43    2:13.21 SILV   
                  30.20     1:04.91 (34.71)     1:39.38 (34.47)     2:13.21 (33.83)
  3 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                2:16.24    2:13.45 SILV   
                  29.39     1:02.21 (32.82)     1:37.71 (35.50)     2:13.45 (35.74)
  4 McClung, Max M            12 RA-MR                2:10.52    2:13.71 SILV   
                  30.63     1:04.68 (34.05)     1:40.53 (35.85)     2:13.71 (33.18)
  5 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR              2:17.81    2:14.18 SILV   
                  30.75     1:05.16 (34.41)   2:14.18 (1:09.02)                    
  6 Dewhurst, Joey M          12 AG-MR                2:37.22    2:38.53        
                  34.42     1:14.88 (40.46)     1:57.26 (42.38)     2:38.53 (41.27)
  7 Wu, Patrick               12 RFAC-MR              2:42.21    2:39.62        
                  35.97     1:17.44 (41.47)     1:59.56 (42.12)     2:39.62 (40.06)
  8 Perillo, Justin G         11 UN-MR                2:54.84    2:56.50        
                  38.43     1:23.33 (44.90)     2:10.07 (46.74)     2:56.50 (46.43)
  9 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR                   NT    3:00.20        
                  39.68     1:25.97 (46.29)     2:15.13 (49.16)     3:00.20 (45.07)
 10 Fochios, Matthew P        12 NDAC-MR              3:05.11    3:10.01        
                  41.32     1:29.87 (48.55)     2:21.37 (51.50)     3:10.01 (48.64)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                31.39  ZQ
                31.99  JO
                36.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramon, Freddy M           12 LBA-MR                 33.25      32.34 SILV   
  2 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR                33.34      34.66 SILV   
  3 Santana, Delwin J         12 LBA-MR                 36.65      35.20 SILV   
  4 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR                35.23      35.81 SILV   
  5 Avancena, Christian A     12 NDAC-MR                37.48      38.28        
  6 Wu, Patrick               12 RFAC-MR                38.51      38.73        
  7 Burger, Nate L            11 NDAC-MR                40.62      39.36        
  8 Daniels, Luke W           11 NDAC-MR                39.70      40.21        
  9 Dewhurst, Joey M          12 AG-MR                  40.23      40.56        
 10 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR                40.11      40.60        
 11 Anewalt, Chris S          12 HVD-MR                 41.62      40.88        
 12 Moriarty, Francis R       12 LBA-MR                 41.48      41.08        
 13 Cobb, Dylan M             11 MWDA-MR                47.36      41.42        
 14 Lim, Noah B               12 RA-MR                  43.63      41.67        
 15 Perillo, Justin G         11 UN-MR                  40.28      42.10        
 16 Schweppe, Otto W          12 NDAC-MR                46.39      42.86        
 17 McGrath, Adam M           11 NDAC-MR                43.79      43.64        
 18 Assad, Michael R          12 SSL-MR                 42.03      43.80        
 19 Kramer, Cooper J          11 LBA-MR                 45.47      44.17        
 20 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR                50.22      44.68        
 21 Gaglione, Carmine         11 SSL-MR                 43.05      45.11        
 22 Amaro, Dylan J            11 NDAC-MR                42.26      45.65        
 23 Grisales, Alex *          12 SSL-MR                 44.34      46.80        
 24 Elmassalemah, Iad K       12 NDAC-MR                43.39      47.03        
 25 Romano, Brady P           11 LBA-MR                 47.84      47.56        
 26 Artz, Connor M            11 LBA-MR                 49.19      47.86        
 27 Wechsler, Ben H           11 SSL-MR                 48.17      49.36        
 28 Goodman, Eric B           12 SSL-MR                 50.65      49.91        
 29 Lee, Michael              12 CFB-MR                 43.41      51.38        
 30 Dawkins, AJ A             11 NDAC-MR              1:00.25      52.32        
 31 Ratnikov, Arseny          12 NDAC-MR                53.77      56.29        
 32 Lewis, Zach J             11 MWDA-MR                50.99    1:07.30        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:06.99  ZQ
              1:08.99  JO
              1:17.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                1:07.53    1:05.82 ZQ     
                  31.88     1:05.82 (33.94)                                        
  2 Suh, Jonathan Y           12 RA-MR                1:15.81    1:11.22 SILV   
                  34.98     1:11.22 (36.24)                                        
  3 McClung, Max M            12 RA-MR                1:13.09    1:11.24 SILV   
                  34.96     1:11.24 (36.28)                                        
  4 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR              1:18.21    1:14.82 SILV   
                  36.10     1:14.82 (38.72)                                        
  5 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR              1:15.52    1:15.42 SILV   
                  37.26     1:15.42 (38.16)                                        
  6 Santana, Delwin J         12 LBA-MR               1:18.52    1:16.59 SILV   
                  37.40     1:16.59 (39.19)                                        
  7 Wu, Patrick               12 RFAC-MR              1:22.09    1:24.20        
                  41.12     1:24.20 (43.08)                                        
  8 Lim, Noah B               12 RA-MR                1:28.96    1:25.20        
                  41.38     1:25.20 (43.82)                                        
  9 Racz, Theodore R          11 RA-MR                1:49.00    1:25.56        
                  42.68     1:25.56 (42.88)                                        
 10 Dewhurst, Joey M          12 AG-MR                1:22.20    1:26.49        
                  41.92     1:26.49 (44.57)                                        
 11 Moriarty, Francis R       12 LBA-MR               1:28.90    1:27.71        
                  43.32     1:27.71 (44.39)                                        
 12 Assad, Michael R          12 SSL-MR               1:28.32    1:29.47        
 13 Herbert, Owain G          12 NDAC-MR              1:28.47    1:29.96        
 14 Daniels, Luke W           11 NDAC-MR              1:27.46    1:30.05        
                  45.31     1:30.05 (44.74)                                        
 15 Schweppe, Otto W          12 NDAC-MR              1:31.10    1:35.02        
                  48.20     1:35.02 (46.82)                                        
 16 Grisales, Alex *          12 SSL-MR               1:38.19    1:35.55        
                  46.01     1:35.55 (49.54)                                        
 17 Beaudoin, Noah S          11 HVD-MR               1:33.97    1:36.24        
                  45.22     1:36.24 (51.02)                                        
 18 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR              1:53.30    1:37.96        
                  48.31     1:37.96 (49.65)                                        
 19 Goodman, Eric B           12 SSL-MR               2:00.75    1:45.09        
                  51.57     1:45.09 (53.52)                                        
 -- Horgan, Edward L          12 HVD-MR               1:14.91         DQ        
      Delay initiating turn
                  35.03          DQ (37.76)                                        
 -- Elmassalemah, Iad K       12 NDAC-MR              1:39.84         DQ        
      Other
                  49.81          DQ (55.62)                                        
 -- Wechsler, Ben H           11 SSL-MR               1:58.81         DQ        
      Not on back off wall
                  53.73          DQ (55.07)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                34.99  ZQ
                36.59  JO
                40.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR                38.24      37.86 SILV   
  2 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR                41.97      40.19 SILV   
  3 Herbert, Owain G          12 NDAC-MR                42.34      41.13        
  4 Amaro, Dylan J            11 NDAC-MR                39.54      41.33        
  5 Lim, Noah B               12 RA-MR                  45.81      42.17        
  6 McClung, Max M            12 RA-MR                  45.24      42.22        
  7 Dewhurst, Joey M          12 AG-MR                  44.52      42.88        
  8 Beaudoin, Noah S          11 HVD-MR                 46.55      43.21        
  9 Moriarty, Francis R       12 LBA-MR                 44.18      44.14        
 10 Shapiro, Ryan J           11 LBA-MR               1:00.00      45.17        
 11 Avancena, Christian A     12 NDAC-MR                54.23      47.19        
 12 Racz, Theodore R          11 RA-MR                  45.00      48.02        
 13 Wu, Patrick               12 RFAC-MR                47.21      48.08        
 14 Assad, Michael R          12 SSL-MR                 49.01      48.49        
 15 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR                46.11      48.87        
 16 Gaglione, Carmine         11 SSL-MR                 55.03      50.70        
 17 Kastanis, Dylan S         11 HVD-MR               1:01.09      51.05        
 18 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR                59.75      51.40        
 19 Elmassalemah, Iad K       12 NDAC-MR                51.53      51.76        
 20 Munn, Aaron J             11 NDAC-MR                59.30      55.21        
 -- Wechsler, Ben H           11 SSL-MR                 56.19         DQ        
      One hand touch
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.99  ZQ
              1:18.99  JO
              1:26.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suh, Jonathan Y           12 RA-MR                1:22.24    1:12.07 ZQ     
                  34.32     1:12.07 (37.75)                                        
  2 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                1:20.43    1:16.28 ZQ     
                  35.56     1:16.28 (40.72)                                        
  3 Horgan, Edward L          12 HVD-MR               1:30.64    1:28.44        
                  41.63     1:28.44 (46.81)                                        
  4 Moriarty, Francis R       12 LBA-MR               1:43.67    1:31.50        
                  43.54     1:31.50 (47.96)                                        
  5 Lim, Noah B               12 RA-MR                1:39.99    1:31.91        
                  43.27     1:31.91 (48.64)                                        
  6 McClung, Max M            12 RA-MR                1:34.25    1:32.03        
                  44.07     1:32.03 (47.96)                                        
  7 Amaro, Dylan J            11 NDAC-MR              1:30.20    1:34.41        
                  44.55     1:34.41 (49.86)                                        
  8 Dewhurst, Joey M          12 AG-MR                1:36.92    1:35.54        
                  45.11     1:35.54 (50.43)                                        
  9 Shapiro, Ryan J           11 LBA-MR               2:00.00    1:40.30        
                  47.79     1:40.30 (52.51)                                        
 10 Cobb, Dylan M             11 MWDA-MR              1:52.01    1:40.36        
                  48.35     1:40.36 (52.01)                                        
 11 Assad, Michael R          12 SSL-MR               1:44.81    1:43.33        
                  50.91     1:43.33 (52.42)                                        
 12 Madden, Jack M            12 RA-MR                1:48.00    1:44.89        
                  48.76     1:44.89 (56.13)                                        
 13 Wu, Patrick               12 RFAC-MR              1:45.06    1:45.66        
                  50.64     1:45.66 (55.02)                                        
 14 Perillo, Justin G         11 UN-MR                1:51.36    1:47.59        
                  50.40     1:47.59 (57.19)                                        
 15 Goodman, Eric B           12 SSL-MR               2:04.81    1:48.10        
                  50.75     1:48.10 (57.35)                                        
 16 Ratnikov, Arseny          12 NDAC-MR              1:55.11    1:52.44        
                  53.02     1:52.44 (59.42)                                        
 17 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR              2:00.01    1:52.95        
                  52.71   1:52.95 (1:00.24)                                        
 18 Gaglione, Carmine         11 SSL-MR               2:00.19    1:53.64        
                  52.69   1:53.64 (1:00.95)                                        
 -- Wechsler, Ben H           11 SSL-MR               2:03.17         DQ        
      One hand touch
                1:00.64        DQ (1:05.04)                                        
 -- Lee, Michael              12 CFB-MR               2:16.32         DQ        
      One hand touch
                  52.98          DQ (57.62)                                        
 -- Racz, Theodore R          11 RA-MR                1:45.00         DQ        
      One hand touch
                  48.46          DQ (54.84)                                        
 -- Romano, Brady P           11 LBA-MR               2:15.00         DQ        
      One hand touch
                  57.14        DQ (1:04.98)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                30.99  JO
                34.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suh, Jonathan Y           12 RA-MR                  33.74      29.08 ZQ     
  2 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR                29.39      30.72 JO     
  3 Horgan, Edward L          12 HVD-MR                 32.65      31.52 SILV   
  4 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                  34.19      32.34 SILV   
  5 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR                32.99      32.80 SILV   
  6 Santana, Delwin J         12 LBA-MR                 35.60      34.90        
  7 Shapiro, Ryan J           11 LBA-MR                 40.00      37.41        
  8 Wu, Patrick               12 RFAC-MR                41.89      37.78        
  9 Racz, Theodore R          11 RA-MR                  45.00      37.95        
 10 Schweppe, Otto W          12 NDAC-MR                37.97      40.33        
 11 Lim, Noah B               12 RA-MR                  44.10      40.53        
 12 Dewhurst, Joey M          12 AG-MR                  40.52      43.01        
 13 Daniels, Luke W           11 NDAC-MR                44.25      43.72        
 14 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR                43.11      44.07        
 15 Grisales, Alex *          12 SSL-MR                 43.56      44.53        
 16 Amaro, Dylan J            11 NDAC-MR                40.69      45.19        
 17 Beaudoin, Noah S          11 HVD-MR                 43.37      46.80        
 18 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR                55.01      48.29        
 19 Gaglione, Carmine         11 SSL-MR               1:26.17    1:03.42        
 -- Munn, Aaron J             11 NDAC-MR              1:01.11         DQ        
      Not toward the breast off wall
 -- McClung, Max M            12 RA-MR                  32.78         DQ        
      False start
 -- Avancena, Christian A     12 NDAC-MR                41.41         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Goodman, Eric B           12 SSL-MR               1:05.39         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:07.99  ZQ
              1:10.69  JO
              1:17.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramon, Freddy M           12 LBA-MR               1:06.61    1:07.01 ZQ     
                  31.75     1:07.01 (35.26)                                        
  2 Suh, Jonathan Y           12 RA-MR                1:30.00    1:08.00 JO     
                  31.83     1:08.00 (36.17)                                        
  3 McClung, Max M            12 RA-MR                1:10.60    1:11.25 SILV   
                  33.50     1:11.25 (37.75)                                        
  4 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR              1:08.24    1:12.34 SILV   
                  32.73     1:12.34 (39.61)                                        
  5 Tirch, Patrick M          11 HVD-MR               1:18.52    1:15.10 SILV   
                  33.64     1:15.10 (41.46)                                        
  5 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                1:21.64    1:15.10 SILV   
                  33.85     1:15.10 (41.25)                                        
  7 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR              1:19.90    1:15.29 SILV   
                  35.25     1:15.29 (40.04)                                        
  8 Madden, Jack M            12 RA-MR                1:28.53    1:27.32        
                  40.64     1:27.32 (46.68)                                        
  9 Racz, Theodore R          11 RA-MR                1:45.00    1:28.38        
                  39.44     1:28.38 (48.94)                                        
 10 Shapiro, Ryan J           11 LBA-MR               1:30.00    1:28.96        
                  42.25     1:28.96 (46.71)                                        
 11 Grisales, Alex *          12 SSL-MR               1:49.10    1:41.61        
                  43.12     1:41.61 (58.49)                                        
 12 Kramer, Cooper J          11 LBA-MR               1:54.50    1:45.52        
                  48.07     1:45.52 (57.45)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:06.99  ZQ
              1:09.99  JO
              1:17.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suh, Jonathan Y           12 RA-MR                1:10.75    1:05.77 ZQ     
                  30.47     1:05.77 (35.30)                                        
  2 Ramon, Freddy M           12 LBA-MR               1:08.69    1:08.86 JO     
                  31.94     1:08.86 (36.92)                                        
  3 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR              1:18.84    1:14.24 SILV   
                  34.19     1:14.24 (40.05)                                        
  4 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR              1:10.05    1:14.37 SILV   
                  33.68     1:14.37 (40.69)                                        
  5 Tirch, Patrick M          11 HVD-MR               1:17.45    1:15.10 SILV   
                  35.24     1:15.10 (39.86)                                        
  6 Santana, Delwin J         12 LBA-MR               1:21.26    1:20.33        
                  36.40     1:20.33 (43.93)                                        
  7 Avancena, Christian A     12 NDAC-MR              1:44.69    1:21.70        
                  35.60     1:21.70 (46.10)                                        
  8 Moriarty, Francis R       12 LBA-MR               1:21.96    1:21.81        
                  38.32     1:21.81 (43.49)                                        
  9 Madden, Jack M            12 RA-MR                1:23.69    1:22.31        
                  37.82     1:22.31 (44.49)                                        
 10 Lim, Noah B               12 RA-MR                1:28.04    1:25.99        
                  40.01     1:25.99 (45.98)                                        
 11 Dewhurst, Joey M          12 AG-MR                1:24.44    1:26.48        
                  41.98     1:26.48 (44.50)                                        
 12 Burger, Nate L            11 NDAC-MR              1:27.68    1:27.83        
                  40.69     1:27.83 (47.14)                                        
 13 Cobb, Dylan M             11 MWDA-MR              1:45.99    1:27.95        
                  41.91     1:27.95 (46.04)                                        
 14 Schweppe, Otto W          12 NDAC-MR              1:29.62    1:31.56        
                  42.14     1:31.56 (49.42)                                        
 15 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR              1:35.11    1:32.02        
                  43.38     1:32.02 (48.64)                                        
 16 Perillo, Justin G         11 UN-MR                1:33.35    1:33.46        
                  43.42     1:33.46 (50.04)                                        
 17 Daniels, Luke W           11 NDAC-MR              1:32.75    1:33.68        
                  43.49     1:33.68 (50.19)                                        
 18 Anewalt, Chris S          12 HVD-MR               1:40.95    1:33.87        
                  44.62     1:33.87 (49.25)                                        
 19 Kramer, Cooper J          11 LBA-MR               1:35.87    1:39.15        
                  46.48     1:39.15 (52.67)                                        
 20 Elmassalemah, Iad K       12 NDAC-MR              1:36.51    1:40.67        
                  44.02     1:40.67 (56.65)                                        
 21 Artz, Connor M            11 LBA-MR               2:15.00    1:45.66        
                  46.85     1:45.66 (58.81)                                        
 22 Dawkins, AJ A             11 NDAC-MR              3:54.11    1:55.79        
                  54.21   1:55.79 (1:01.58)                                        
 -- Racz, Theodore R          11 RA-MR                2:20.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  38.67          DQ (47.81)                                        
 -- Wu, Patrick               12 RFAC-MR              1:28.15         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  40.29          DQ (46.89)                                        
 -- Latino, Tristan M         11 RFAC-MR              1:50.01         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  48.79          DQ (52.68)                                        
 -- McGrath, Adam M           11 NDAC-MR              1:45.65         DQ        
      One hand touch - breast
                  46.48          DQ (46.78)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:25.99  ZQ
              2:27.99  JO
              2:47.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                2:34.41    2:30.08 SILV   
                  33.87     1:10.91 (37.04)     1:56.40 (45.49)     2:30.08 (33.68)
  2 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR              2:37.72    2:33.00 SILV   
                  31.85     1:10.95 (39.10)     1:58.88 (47.93)     2:33.00 (34.12)
  3 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR              2:37.37    2:40.06 SILV   
                  34.69     1:16.77 (42.08)     2:05.19 (48.42)     2:40.06 (34.87)
  4 Wu, Patrick               12 RFAC-MR              3:09.37    3:06.13        
                  41.73     1:28.29 (46.56)     2:24.70 (56.41)     3:06.13 (41.43)
  5 Dewhurst, Joey M          12 AG-MR                2:58.25    3:06.16        
                  44.08     1:31.19 (47.11)     2:24.13 (52.94)     3:06.16 (42.03)
  6 Perillo, Justin G         11 UN-MR                3:06.13    3:15.84        
                  43.65     1:32.85 (49.20)   2:33.56 (1:00.71)     3:15.84 (42.28)
 -- Latino, Tristan M         11 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  50.73     1:44.39 (53.66)   2:49.91 (1:05.52)          DQ (45.97)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:17.37    2:02.97        
     1) Simpfenderfer, Michael D 11     2) Wu, Patrick 12                 
     3) Latino, Tristan M 11            4) Smith, Sebastian L 12          
                  28.67     1:01.04 (32.37)     1:34.88 (33.84)     2:02.97 (28.09)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:52.11    2:11.90        
     1) Amaro, Dylan J 11               2) Blazek, Jackson M 11           
     3) Avancena, Christian A 12        4) Herbert, Owain G 12            
                  34.46     1:08.72 (34.26)     1:40.77 (32.05)     2:11.90 (31.13)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:34.90    2:24.77        
     1) Simpfenderfer, Michael D 11     2) Wu, Patrick 12                 
     3) Smith, Sebastian L 12           4) Latino, Tristan M 11           
                  34.16     1:20.45 (46.29)   2:24.77 (1:04.32)                    
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:45.12    2:24.98        
     1) Shapiro, Ryan J 11              2) Ramon, Freddy M 12             
     3) Santana, Delwin J 12            4) Moriarty, Francis R 12         
                                1:20.02 ( )     1:55.44 (35.42)     2:24.98 (29.54)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'                 NT    2:31.87        
     1) Avancena, Christian A 12        2) Amaro, Dylan J 11              
     3) Burger, Nate L 11               4) Schweppe, Otto W 12            
                                1:21.40 ( )     2:01.40 (40.00)     2:31.87 (30.47)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT    3:04.42        
     1) McGrath, Adam M 11              2) Dawkins, AJ A 11               
     3) Daniels, Luke W 11              4) Ratnikov, Arseny 12            
                  44.02     1:40.69 (56.67)     2:19.44 (38.75)     3:04.42 (44.98)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ
                24.79  JO
                26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert L         14 RFAC-MR                23.40      23.41 ZQ     
  2 Turner, Cole V            14 HVD-MR                 24.90      24.91 SILV   
  3 Bruno, Anthony J          14 MWDA-MR                25.05      25.07 SILV   
  4 Allan, Cameron A          14 RA-MR                  26.18      25.19 SILV   
  5 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR                26.34      25.72 SILV   
  6 Bogen, Jake E             14 RFAC-MR                28.60      26.45 SILV   
  7 Horen, Nicholas L         14 LBA-MR                 27.69      26.77 SILV   
  8 Cornish, Danny J          13 LBA-MR                 27.26      27.00        
  9 Gupta, Arjun              14 LBA-MR                 26.83      27.09        
 10 Adams, Tanner D           14 UN-MR               28:18.00      27.69        
 10 Santiago, Lucas A         13 AG-MR                  28.91      27.69        
 12 Macaluso, Steven M        13 RA-MR                  28.53      27.76        
 13 Patel, Kush A             13 HVD-MR                 27.40      27.96        
 14 Messina, Michael A        14 RFAC-MR                30.25      27.99        
 15 Pearce, Stephen P         14 RA-MR                  28.34      28.04        
 16 Hally, Seamus             13 NDAC-MR                28.80      28.81        
 17 Luzzi, Matt N             13 HVD-MR                 28.81      28.92        
 18 D'Alessandro, Brian L     13 RA-MR                  28.75      29.10        
 19 Ober, Alexander G         13 NDAC-MR                28.18      29.22        
 20 Kaiser, Ethan D           13 NDAC-MR                30.62      29.24        
 21 Mangan, Kyle D            14 HVD-MR                 30.59      29.63        
 22 Kolka, Lucas J            14 SSL-MR                 30.76      29.68        
 23 Torri, Daniel P           13 HVD-MR                 31.35      29.96        
 24 Flynn, Ryan M             13 HVD-MR                 31.54      30.52        
 25 Ormiston, Michael O       13 LBA-MR                 32.84      31.52        
 26 Beshay, Ragy A            14 MWDA-MR                31.99      31.62        
 27 Scully, Sean J            13 MWDA-MR                33.29      31.98        
 28 Heller, Trey W            13 LBA-MR                 31.63      32.02        
 29 Christel, Ryan R          14 LBA-MR                 33.87      32.18        
 30 Sun, Robert               13 SSL-MR                 31.25      32.40        
 31 Cheman, Cole V            14 SSL-MR                 32.99      33.04        
 32 Myers, Charlie R          14 SSL-MR                 37.23      33.25        
 33 Panoff, Samuel E          14 SSL-MR                 34.30      33.61        
 34 Ryan, Connor T            13 HVD-MR                 34.41      34.27        
 35 Van Sickle, Hudson A      13 SSL-MR                 51.61      49.08        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                53.99  ZQ
                59.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert L         14 RFAC-MR                48.59      50.31 JO     
                  24.26       50.31 (26.05)                                        
  2 Liu, Alex J               14 NDAC-MR                54.86      54.73 SILV   
                  26.36       54.73 (28.37)                                        
  3 Cornish, Kyle F           14 LBA-MR                 55.39      54.97 SILV   
                  26.52       54.97 (28.45)                                        
  4 Bruno, Anthony J          14 MWDA-MR                55.24      55.11 SILV   
                  26.45       55.11 (28.66)                                        
  5 Allan, Cameron A          14 RA-MR                  57.00      55.70 SILV   
                  26.59       55.70 (29.11)                                        
  6 Turner, Cole V            14 HVD-MR                 54.91      56.95 SILV   
                  27.17       56.95 (29.78)                                        
  7 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR                58.49      57.25 SILV   
                  27.44       57.25 (29.81)                                        
  8 Bogen, Jake E             14 RFAC-MR              1:00.12      57.86 SILV   
                  27.80       57.86 (30.06)                                        
  9 Gupta, Arjun              14 LBA-MR               1:01.39      58.15 SILV   
                  27.77       58.15 (30.38)                                        
 10 Cornish, Danny J          13 LBA-MR                 59.82      58.29 SILV   
                  27.86       58.29 (30.43)                                        
 11 Macaluso, Steven M        13 RA-MR                1:03.52      59.50 SILV   
                   3.80       59.50 (55.70)                                        
 12 Pearce, Stephen P         14 RA-MR                1:02.43    1:00.43        
                  28.65     1:00.43 (31.78)                                        
 13 Patel, Kush A             13 HVD-MR               1:00.98    1:01.31        
                  28.93     1:01.31 (32.38)                                        
 14 Hally, Seamus             13 NDAC-MR              1:02.79    1:01.42        
                   6.36     1:01.42 (55.06)                                        
 15 Messina, Michael A        14 RFAC-MR              1:05.14    1:01.44        
                  29.56     1:01.44 (31.88)                                        
 16 Rivera, Andrew J          13 SSL-MR               1:05.23    1:01.64        
                   4.13     1:01.64 (57.51)                                        
 17 Adams, Tanner D           14 UN-MR                1:02.91    1:02.11        
                  29.65     1:02.11 (32.46)                                        
 18 D'Alessandro, Brian L     13 RA-MR                1:06.64    1:02.48        
                  29.35     1:02.48 (33.13)                                        
 19 Patierno, Joey G          13 NDAC-MR              1:11.67    1:04.61        
                  29.37     1:04.61 (35.24)                                        
 20 Milroy, Aidan J           13 UN-MR                1:04.64    1:04.80        
                1:21.74         1:04.80 ( )                                        
 21 Tsang, Philip M           13 SSL-MR               1:07.97    1:05.31        
                  30.59     1:05.31 (34.72)                                        
 22 Mangan, Kyle D            14 HVD-MR               1:07.37    1:06.50        
                  30.60     1:06.50 (35.90)                                        
 23 Torri, Daniel P           13 HVD-MR               1:08.22    1:07.78        
                  31.76     1:07.78 (36.02)                                        
 24 Kolka, Lucas J            14 SSL-MR               1:10.42    1:07.84        
                  33.19     1:07.84 (34.65)                                        
 25 Heller, Trey W            13 LBA-MR               1:10.36    1:08.09        
                  31.94     1:08.09 (36.15)                                        
 26 Panoff, Samuel E          14 SSL-MR               1:18.25    1:16.78        
                  37.08     1:16.78 (39.70)                                        
 27 Myers, Charlie R          14 SSL-MR               1:19.52    1:17.19        
                  36.37     1:17.19 (40.82)                                        
 28 Sun, Robert               13 SSL-MR               1:18.82    1:17.73        
                  37.63     1:17.73 (40.10)                                        
 29 Cheman, Cole V            14 SSL-MR               1:17.82    1:18.03        
                  36.48     1:18.03 (41.55)                                        
 30 Van Sickle, Hudson A      13 SSL-MR               1:59.42    1:56.68        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:58.49  JO
              1:58.49  ZQ
              2:14.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenlon, Matthew J         13 RA-MR                1:47.49    1:49.42 JO     
                  25.39       52.59 (27.20)     1:21.08 (28.49)     1:49.42 (28.34)
  2 Reining, Robert L         14 RFAC-MR              1:49.04    1:51.41 JO     
                  25.82       54.13 (28.31)     1:22.68 (28.55)     1:51.41 (28.73)
  3 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR              2:25.11    2:09.02 SILV   
                  27.61       59.83 (32.22)     1:34.53 (34.70)     2:09.02 (34.49)
  4 Bogen, Jake E             14 RFAC-MR              2:15.01    2:10.86 SILV   
                  28.12     1:00.63 (32.51)     1:36.00 (35.37)     2:10.86 (34.86)
  5 Messina, Michael A        14 RFAC-MR              2:17.50    2:11.09 SILV   
                  30.01     1:03.14 (33.13)     1:37.05 (33.91)     2:11.09 (34.04)
  6 Macaluso, Steven M        13 RA-MR                2:22.54    2:12.15 SILV   
                  29.35     1:03.34 (33.99)     1:38.30 (34.96)     2:12.15 (33.85)
  7 Hally, Seamus             13 NDAC-MR              2:24.48    2:13.48 SILV   
                  30.51     1:04.88 (34.37)     1:39.66 (34.78)     2:13.48 (33.82)
  8 Pearce, Stephen P         14 RA-MR                2:18.38    2:13.84 SILV   
                  30.13     1:04.23 (34.10)     1:39.42 (35.19)     2:13.84 (34.42)
  9 Patel, Kush A             13 HVD-MR               2:14.89    2:15.79        
                  30.35     1:04.77 (34.42)     1:40.91 (36.14)     2:15.79 (34.88)
 10 Adams, Tanner D           14 UN-MR                   2.21    2:19.13        
                  30.48     1:06.10 (35.62)     1:43.66 (37.56)     2:19.13 (35.47)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:19.99  JO
              5:19.99  ZQ
              5:50.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenlon, Matthew J         13 RA-MR                4:53.03    4:57.77 JO     
                  27.23       57.11 (29.88)     1:27.38 (30.27)     1:58.15 (30.77)
        2:28.18 (30.03)     2:58.15 (29.97)     3:28.48 (30.33)     3:58.68 (30.20)
        4:28.89 (30.21)     4:57.77 (28.88)                                        
  2 Messina, Michael A        14 RFAC-MR              6:07.12    5:48.34 SILV   
                  31.23     1:05.58 (34.35)     1:41.28 (35.70)     2:17.13 (35.85)
        2:53.16 (36.03)     3:28.31 (35.15)     4:03.85 (35.54)     4:39.72 (35.87)
        5:14.69 (34.97)     5:48.34 (33.65)                                        
  3 Allan, Cameron A          14 RA-MR                6:45.00    5:52.65        
                  30.23     1:04.34 (34.11)     1:40.20 (35.86)     2:16.01 (35.81)
        2:52.28 (36.27)     3:29.46 (37.18)     4:06.84 (37.38)     4:45.27 (38.43)
        5:21.26 (35.99)     5:52.65 (31.39)                                        
  4 Macaluso, Steven M        13 RA-MR                6:04.62    5:59.94        
                  30.49     1:05.73 (35.24)     1:42.11 (36.38)     2:19.05 (36.94)
        2:57.14 (38.09)     3:34.75 (37.61)     4:11.99 (37.24)     4:48.97 (36.98)
        5:25.53 (36.56)     5:59.94 (34.41)                                        
  5 Bogen, Jake E             14 RFAC-MR              6:05.01    6:03.68        
                  30.10     1:04.97 (34.87)     1:41.82 (36.85)     2:20.52 (38.70)
        2:58.62 (38.10)     3:36.63 (38.01)     4:15.06 (38.43)     4:53.39 (38.33)
        5:30.30 (36.91)     6:03.68 (33.38)                                        
  6 Patel, Kush A             13 HVD-MR               6:01.91    6:09.01        
                  31.53     1:07.48 (35.95)     1:45.55 (38.07)     2:23.40 (37.85)
        3:01.33 (37.93)     3:39.57 (38.24)     4:17.82 (38.25)     4:55.73 (37.91)
        5:33.05 (37.32)     6:09.01 (35.96)                                        
  7 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR              6:40.11    6:13.29        
                  31.16     1:05.58 (34.42)     1:43.02 (37.44)     2:22.13 (39.11)
                                3:40.81 ( )                             5:37.77 ( )
        6:13.29 (35.52)                                                            
  8 Adams, Tanner D           14 UN-MR                6:38.06    6:13.46        
                  31.67     1:08.38 (36.71)     1:46.91 (38.53)     2:25.71 (38.80)
        3:04.33 (38.62)     3:43.27 (38.94)     4:22.08 (38.81)     4:59.46 (37.38)
        5:37.98 (38.52)     6:13.46 (35.48)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:01.99  JO
              1:01.99  ZQ
              1:08.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               14 NDAC-MR                59.68    1:01.01 JO     
                  30.56     1:01.01 (30.45)                                        
  2 Bruno, Anthony J          14 MWDA-MR              1:00.32    1:01.20 JO     
                  29.91     1:01.20 (31.29)                                        
  3 Reining, Robert L         14 RFAC-MR              1:01.81    1:01.67 JO     
                  30.70     1:01.67 (30.97)                                        
  4 Cornish, Kyle F           14 LBA-MR               1:02.36    1:02.77 SILV   
                  30.72     1:02.77 (32.05)                                        
  5 Messina, Michael A        14 RFAC-MR              1:08.83    1:05.68 SILV   
                  32.11     1:05.68 (33.57)                                        
  6 Bogen, Jake E             14 RFAC-MR              1:10.97    1:06.73 SILV   
                  32.67     1:06.73 (34.06)                                        
  7 Adams, Tanner D           14 UN-MR                1:05.74    1:06.93 SILV   
                  32.51     1:06.93 (34.42)                                        
  8 Gupta, Arjun              14 LBA-MR               1:08.73    1:07.22 SILV   
                  33.12     1:07.22 (34.10)                                        
  9 Allan, Cameron A          14 RA-MR                1:08.44    1:07.38 SILV   
                  33.33     1:07.38 (34.05)                                        
 10 Pearce, Stephen P         14 RA-MR                1:04.52    1:08.48        
                  33.34     1:08.48 (35.14)                                        
 11 Hally, Seamus             13 NDAC-MR              1:08.95    1:09.97        
                  34.68     1:09.97 (35.29)                                        
 12 Cornish, Danny J          13 LBA-MR               1:08.56    1:10.28        
                  33.93     1:10.28 (36.35)                                        
 13 Patel, Kush A             13 HVD-MR               1:07.58    1:10.61        
                  34.30     1:10.61 (36.31)                                        
 14 Mangan, Kyle D            14 HVD-MR               1:11.28    1:12.02        
                  34.53     1:12.02 (37.49)                                        
 14 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR              1:14.91    1:12.02        
                  34.67     1:12.02 (37.35)                                        
 16 Macaluso, Steven M        13 RA-MR                1:19.37    1:13.82        
                  35.70     1:13.82 (38.12)                                        
 17 Tsang, Philip M           13 SSL-MR               1:14.32    1:13.88        
                  36.42     1:13.88 (37.46)                                        
 17 D'Alessandro, Brian L     13 RA-MR                1:16.76    1:13.88        
                  35.32     1:13.88 (38.56)                                        
 19 Rivera, Andrew J          13 SSL-MR               1:21.21    1:16.48        
                  38.16     1:16.48 (38.32)                                        
 20 Heller, Trey W            13 LBA-MR               1:22.62    1:17.49        
                  37.87     1:17.49 (39.62)                                        
 21 Milroy, Aidan J           13 UN-MR                1:23.21    1:17.74        
                  37.37     1:17.74 (40.37)                                        
 22 Kolka, Lucas J            14 SSL-MR               1:20.42    1:18.79        
 23 Sun, Robert               13 SSL-MR               1:49.13    1:22.64        
                  40.69     1:22.64 (41.95)                                        
 24 Panoff, Samuel E          14 SSL-MR               1:29.80    1:24.52        
                  42.00     1:24.52 (42.52)                                        
 25 Cheman, Cole V            14 SSL-MR               1:35.55    1:27.82        
                  42.23     1:27.82 (45.59)                                        
 26 Myers, Charlie R          14 SSL-MR               1:34.69    1:33.58        
                  44.94     1:33.58 (48.64)                                        
 27 Van Sickle, Hudson A      13 SSL-MR               2:16.34    2:10.02        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.49  JO
              1:10.49  ZQ
              1:16.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               14 NDAC-MR              1:07.52    1:07.62 JO     
                  31.76     1:07.62 (35.86)                                        
  2 Reining, Robert L         14 RFAC-MR              1:10.91    1:09.35 JO     
                  33.15     1:09.35 (36.20)                                        
  3 Bruno, Anthony J          14 MWDA-MR              1:10.10    1:11.53 SILV   
                  33.56     1:11.53 (37.97)                                        
  4 Pearce, Stephen P         14 RA-MR                1:14.64    1:14.44 SILV   
                  35.48     1:14.44 (38.96)                                        
  5 Santiago, Lucas A         13 AG-MR                1:17.98    1:14.57 SILV   
                  34.75     1:14.57 (39.82)                                        
  6 Cornish, Danny J          13 LBA-MR               1:18.63    1:14.69 SILV   
                  35.20     1:14.69 (39.49)                                        
  7 Gupta, Arjun              14 LBA-MR               1:20.62    1:14.81 SILV   
                  35.35     1:14.81 (39.46)                                        
  8 Hally, Seamus             13 NDAC-MR              1:13.73    1:15.42 SILV   
                  35.49     1:15.42 (39.93)                                        
  9 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR              1:22.77    1:20.27        
                  37.44     1:20.27 (42.83)                                        
 10 Luzzi, Matt N             13 HVD-MR               1:21.91    1:21.09        
                  38.48     1:21.09 (42.61)                                        
 11 Adams, Tanner D           14 UN-MR                1:22.00    1:21.49        
                  37.18     1:21.49 (44.31)                                        
 12 Patel, Kush A             13 HVD-MR               1:22.69    1:22.13        
                  38.69     1:22.13 (43.44)                                        
 13 Bogen, Jake E             14 RFAC-MR              1:28.78    1:23.36        
                  39.01     1:23.36 (44.35)                                        
 14 D'Alessandro, Brian L     13 RA-MR                1:25.89    1:24.13        
                  39.56     1:24.13 (44.57)                                        
 15 Kaiser, Ethan D           13 NDAC-MR              1:31.79    1:24.24        
                  40.00     1:24.24 (44.24)                                        
 16 Messina, Michael A        14 RFAC-MR              1:29.47    1:24.31        
                  39.77     1:24.31 (44.54)                                        
 17 Heller, Trey W            13 LBA-MR               1:28.06    1:24.45        
                  39.82     1:24.45 (44.63)                                        
 18 Beshay, Ragy A            14 MWDA-MR              1:31.71    1:26.75        
                  39.74     1:26.75 (47.01)                                        
 19 Ormiston, Michael O       13 LBA-MR               1:31.75    1:27.54        
                  40.92     1:27.54 (46.62)                                        
 20 Kolka, Lucas J            14 SSL-MR               1:33.96    1:27.87        
                  41.66     1:27.87 (46.21)                                        
 21 Scully, Sean J            13 MWDA-MR              1:31.01    1:28.13        
                  41.69     1:28.13 (46.44)                                        
 22 Macaluso, Steven M        13 RA-MR                1:40.40    1:29.12        
                  41.77     1:29.12 (47.35)                                        
 23 Ober, Alexander G         13 NDAC-MR              1:37.54    1:30.27        
                  41.80     1:30.27 (48.47)                                        
 24 Panoff, Samuel E          14 SSL-MR               1:36.59    1:30.47        
                  44.63     1:30.47 (45.84)                                        
 25 Ryan, Connor T            13 HVD-MR               1:36.89    1:30.70        
                  42.18     1:30.70 (48.52)                                        
 26 Horen, Nicholas L         14 LBA-MR               1:30.00    1:32.83        
                  42.68     1:32.83 (50.15)                                        
 27 Flynn, Ryan M             13 HVD-MR               1:41.33    1:36.05        
                  43.36     1:36.05 (52.69)                                        
 28 Christel, Ryan R          14 LBA-MR               1:40.91    1:39.60        
                  46.64     1:39.60 (52.96)                                        
 29 Sun, Robert               13 SSL-MR               1:53.74    1:40.27        
                  48.10     1:40.27 (52.17)                                        
 30 Cheman, Cole V            14 SSL-MR               1:41.95    1:42.16        
                  47.70     1:42.16 (54.46)                                        
 31 Myers, Charlie R          14 SSL-MR               1:54.44    1:44.20        
                  49.02     1:44.20 (55.18)                                        
 -- Van Sickle, Hudson A      13 SSL-MR               2:43.34         DQ        
      Two strokes under water
                1:11.71        DQ (1:24.36)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:00.49  JO
              1:00.49  ZQ
              1:07.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert L         14 RFAC-MR                54.29      54.60 JO     
                  25.69       54.60 (28.91)                                        
  2 Bruno, Anthony J          14 MWDA-MR                56.90      59.20 JO     
                  27.20       59.20 (32.00)                                        
  3 Bogen, Jake E             14 RFAC-MR              1:11.01    1:06.60 SILV   
                  31.76     1:06.60 (34.84)                                        
  4 Hally, Seamus             13 NDAC-MR              1:10.68    1:08.37        
                  32.47     1:08.37 (35.90)                                        
  5 Cornish, Danny J          13 LBA-MR               1:09.51    1:08.78        
                  31.80     1:08.78 (36.98)                                        
  6 Macaluso, Steven M        13 RA-MR                1:16.39    1:10.88        
                  32.14     1:10.88 (38.74)                                        
  7 Messina, Michael A        14 RFAC-MR              1:20.36    1:11.11        
                  33.39     1:11.11 (37.72)                                        
  8 Pearce, Stephen P         14 RA-MR                1:09.93    1:11.83        
                  33.97     1:11.83 (37.86)                                        
  9 Gupta, Arjun              14 LBA-MR               1:19.41    1:11.98        
                  33.20     1:11.98 (38.78)                                        
 10 Allan, Cameron A          14 RA-MR                1:16.83    1:12.21        
                  33.92     1:12.21 (38.29)                                        
 11 Luzzi, Matt N             13 HVD-MR               1:20.33    1:12.35        
                  34.19     1:12.35 (38.16)                                        
 12 Turner, Cole V            14 HVD-MR               1:05.33    1:12.86        
                  32.25     1:12.86 (40.61)                                        
 13 Mangan, Kyle D            14 HVD-MR               1:19.77    1:14.86        
                  33.05     1:14.86 (41.81)                                        
 14 D'Alessandro, Brian L     13 RA-MR                1:56.74    1:15.99        
                  33.80     1:15.99 (42.19)                                        
 15 Patel, Kush A             13 HVD-MR               1:07.94    1:18.79        
                  34.41     1:18.79 (44.38)                                        
 16 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR              1:20.02    1:20.16        
                  32.88     1:20.16 (47.28)                                        
 17 Ober, Alexander G         13 NDAC-MR              1:14.29    1:20.80        
                  35.88     1:20.80 (44.92)                                        
 18 Adams, Tanner D           14 UN-MR                1:27.93    1:27.78        
                  38.69     1:27.78 (49.09)                                        
 19 Kolka, Lucas J            14 SSL-MR               1:37.43    1:28.36        
                  41.19     1:28.36 (47.17)                                        
 20 Sun, Robert               13 SSL-MR               1:43.23    1:32.21        
                  42.60     1:32.21 (49.61)                                        
 21 Scully, Sean J            13 MWDA-MR              1:40.99    1:33.04        
                  41.33     1:33.04 (51.71)                                        
 22 Myers, Charlie R          14 SSL-MR               1:53.48    1:35.29        
                  43.48     1:35.29 (51.81)                                        
 23 Beshay, Ragy A            14 MWDA-MR              1:45.99    1:35.35        
                  41.60     1:35.35 (53.75)                                        
 24 Cheman, Cole V            14 SSL-MR               1:53.23    1:46.11        
                  48.27     1:46.11 (57.84)                                        
 -- Flynn, Ryan M             13 HVD-MR               1:26.33         DQ        
      False start
                  39.89          DQ (49.30)                                        
 -- Panoff, Samuel E          14 SSL-MR               1:49.60         DQ        
      Scissors kick
                  42.42          DQ (54.90)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:12.99  JO
              2:12.99  ZQ
              2:31.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               14 NDAC-MR              2:07.60    2:09.03 JO     
                  28.71     1:02.02 (33.31)     1:38.88 (36.86)     2:09.03 (30.15)
  2 Reining, Robert L         14 RFAC-MR              2:08.43    2:11.50 JO     
                  26.75     1:02.33 (35.58)     1:41.53 (39.20)     2:11.50 (29.97)
  3 Bruno, Anthony J          14 MWDA-MR              2:07.23    2:14.61 SILV   
                  27.65     1:03.76 (36.11)     1:43.92 (40.16)     2:14.61 (30.69)
  4 Cornish, Kyle F           14 LBA-MR               2:14.04    2:15.02 SILV   
                  28.15     1:02.33 (34.18)     1:43.64 (41.31)     2:15.02 (31.38)
  5 Cornish, Danny J          13 LBA-MR               2:25.68    2:24.00 SILV   
                  30.82     1:06.53 (35.71)     1:51.18 (44.65)     2:24.00 (32.82)
  6 Bogen, Jake E             14 RFAC-MR              2:35.01    2:25.88 SILV   
                  30.19     1:05.08 (34.89)     1:53.29 (48.21)     2:25.88 (32.59)
  7 Gupta, Arjun              14 LBA-MR               2:32.71    2:27.79 SILV   
                  32.62     1:10.78 (38.16)     1:55.66 (44.88)     2:27.79 (32.13)
  8 Hally, Seamus             13 NDAC-MR              2:26.19    2:27.97 SILV   
                  32.13     1:11.06 (38.93)     1:52.53 (41.47)     2:27.97 (35.44)
  9 Pearce, Stephen P         14 RA-MR                2:24.99    2:28.07 SILV   
                  31.21     1:08.54 (37.33)     1:52.14 (43.60)     2:28.07 (35.93)
 10 Allan, Cameron A          14 RA-MR                2:34.33    2:30.40 SILV   
                  33.19     1:09.88 (36.69)     1:58.11 (48.23)     2:30.40 (32.29)
 11 Messina, Michael A        14 RFAC-MR              2:37.48    2:31.15        
                  33.37     1:10.61 (37.24)     1:57.33 (46.72)     2:31.15 (33.82)
 12 Macaluso, Steven M        13 RA-MR                2:43.72    2:34.26        
                  32.09     1:12.02 (39.93)     2:02.59 (50.57)     2:34.26 (31.67)
 13 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR              2:41.89    2:36.22        
                  33.34     1:14.36 (41.02)     2:02.36 (48.00)     2:36.22 (33.86)
 14 Rivera, Andrew J          13 SSL-MR               2:40.84    2:37.51        
                  33.03     1:13.48 (40.45)     2:01.74 (48.26)     2:37.51 (35.77)
 15 Patel, Kush A             13 HVD-MR               2:45.18    2:39.64        
                  33.88     1:14.58 (40.70)     2:04.59 (50.01)     2:39.64 (35.05)
 16 Torri, Daniel P           13 HVD-MR                    NT    2:40.23        
                  33.87     1:15.03 (41.16)     2:01.88 (46.85)     2:40.23 (38.35)
 17 D'Alessandro, Brian L     13 RA-MR                3:25.02    2:40.87        
                  33.80     1:13.46 (39.66)     2:05.20 (51.74)     2:40.87 (35.67)
 18 Adams, Tanner D           14 UN-MR                2:37.20    2:42.34        
                  38.37     1:16.43 (38.06)     2:05.72 (49.29)     2:42.34 (36.62)
 19 Mangan, Kyle D            14 HVD-MR               3:18.86    2:42.39        
                  33.30     1:12.15 (38.85)     2:04.48 (52.33)     2:42.39 (37.91)
 20 Milroy, Aidan J           13 UN-MR                2:40.92    2:43.22        
                  35.21     1:17.40 (42.19)     2:07.18 (49.78)     2:43.22 (36.04)
 21 Tsang, Philip M           13 SSL-MR               2:48.89    2:44.08        
                  34.69     1:16.54 (41.85)     2:06.04 (49.50)     2:44.08 (38.04)
 22 Heller, Trey W            13 LBA-MR               2:55.49    2:47.94        
                  36.06     1:19.29 (43.23)     2:08.23 (48.94)     2:47.94 (39.71)
 23 Kolka, Lucas J            14 SSL-MR               2:53.31    2:51.80        
                  41.42     1:23.82 (42.40)     2:14.86 (51.04)     2:51.80 (36.94)
 24 Panoff, Samuel E          14 SSL-MR               3:10.14    3:05.35        
                  43.06     1:30.10 (47.04)     2:22.11 (52.01)     3:05.35 (43.24)
 25 Sun, Robert               13 SSL-MR               3:48.91    3:13.81        
                  42.24     1:29.42 (47.18)     2:28.99 (59.57)     3:13.81 (44.82)
 26 Myers, Charlie R          14 SSL-MR               3:23.17    3:19.60        
                  44.99     1:36.72 (51.73)   2:37.16 (1:00.44)     3:19.60 (42.44)
 27 Cheman, Cole V            14 SSL-MR               3:22.83    3:21.68        
                  46.65     1:35.81 (49.16)   2:36.71 (1:00.90)     3:21.68 (44.97)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:42.99  JO
              4:42.99  ZQ
              5:09.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               14 NDAC-MR              4:26.51    4:33.60 JO     
                  29.96     1:03.31 (33.35)     1:38.11 (34.80)     2:12.60 (34.49)
        2:50.46 (37.86)     3:28.84 (38.38)     4:01.73 (32.89)     4:33.60 (31.87)
  2 Reining, Robert L         14 RFAC-MR              4:42.78    4:44.09 SILV   
                  27.63       58.74 (31.11)     1:36.14 (37.40)     2:11.41 (35.27)
        2:55.12 (43.71)     3:39.70 (44.58)     4:12.68 (32.98)     4:44.09 (31.41)
  3 Patel, Kush A             13 HVD-MR               5:57.40    5:41.33        
                  35.73     1:19.54 (43.81)     2:03.96 (44.42)     2:46.31 (42.35)
        3:36.00 (49.69)     4:26.23 (50.23)     5:04.72 (38.49)     5:41.33 (36.61)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:49.11    1:47.79        
     1) Speare, Ryan A 14               2) Patierno, Joey G 13            
     3) Hally, Seamus 13                4) Liu, Alex J 14                 
                  26.05       54.18 (28.13)     1:23.12 (28.94)     1:47.79 (24.67)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:52.76    1:48.14        
     1) Cornish, Kyle F 14              2) Gupta, Arjun 14                
     3) Cornish, Danny J 13             4) Heller, Trey W 13              
                  24.89                             1:18.15 ( )     1:48.14 (29.99)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:00.11    2:01.90        
     1) Liu, Alex J 14                  2) Hally, Seamus 13               
     3) Speare, Ryan A 14               4) Ober, Alexander G 13           
                  28.51     1:03.11 (34.60)     1:33.86 (30.75)     2:01.90 (28.04)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:20.25    2:06.05        
     1) Gupta, Arjun 14                 2) Heller, Trey W 13              
     3) Cornish, Danny J 13             4) Horen, Nicholas L 14           
                  31.67     1:12.08 (40.41)     1:39.82 (27.74)     2:06.05 (26.23)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       17 RFAC-MR                22.15      22.49 METS   
  2 Liu, Michael J            16 NDAC-MR                21.91      23.16        
  3 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR                24.06      23.40        
  4 Baione, Michael T         16 RFAC-MR                23.13      23.55        
  5 Bergin, Kyle              15 LBA-MR                 24.88      23.57        
  6 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR                23.63      23.75        
  7 Rabadi, Nicholas          17 RA-MR                  22.75      23.90        
  8 Santana, Jose R           16 LBA-MR                 23.78      24.04        
  9 Porto, Anthony J          17 UN-MR                  24.43      24.07        
 10 Fenlon, Matthew J         13 RA-MR                  23.47      24.17        
 11 Ritchie, Ellis M          15 RA-MR                  23.21      24.27        
 12 Lipping, Ronan K          15 RA-MR                  24.96      24.36        
 13 OH, Eric J                16 LBA-MR                 23.91      24.42        
 14 Karen, Jason C            17 SSL-MR                 23.60      24.48        
 15 Econopouly, Elias M       17 NDAC-MR                23.09      24.59        
 16 Wadsworth, John D         17 SSL-MR                 23.46      24.66        
 17 Cimorelli, Jack D         15 NDAC-MR                24.11      25.02        
 18 Torri, Christian A        17 HVD-MR                 24.13      25.35        
 19 DeMarco, Preston Q        18 UN-MR                  24.70      25.61        
 20 Mireau, Marc C            16 AG-MR                  25.69      25.62        
 21 Stangeby, Chris           15 AG-MR                  25.31      25.69        
 22 Simon, Jack R             17 SSL-MR                 25.86      25.72        
 23 Britt, Nate               16 NDAC-MR                25.31      25.93        
 24 Vasquez, Brandon F        16 HVD-MR                 25.84      25.95        
 25 Meyler, Chris J           15 RA-MR                  26.62      26.01        
 26 Mahaney, James W          16 RA-MR                  26.01      26.20        
 27 Woods, Thomas O           16 LBA-MR                 26.83      26.46        
 28 Howley, Liam M            16 LBA-MR                 27.44      26.47        
 29 Foley, Colin P            16 HVD-MR                 26.68      26.55        
 30 Ruan, Andrew              15 RFAC-MR                26.18      26.72        
 31 Bonney, Ethan J           16 LBA-MR                 25.86      26.74        
 32 Simao, Michael E          16 LBA-MR                 27.60      26.97        
 33 Susman, Dan A             15 HVD-MR                 26.30      27.00        
 34 Keane, James P            16 SSL-MR                 32.63      27.34        
 35 Torri, Andrew P           15 HVD-MR                 26.90      27.68        
 36 Procter, Zach D           17 SSL-MR                 28.60      28.22        
 37 Wakley, Thomas J          15 UN-MR                  32.63      28.99        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                49.69  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       17 RFAC-MR                48.31      48.34 METS   
                  23.18       48.34 (25.16)                                        
  2 Burns, Rhett J            16 HVD-MR                 49.10      49.83        
                  23.89       49.83 (25.94)                                        
  3 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR                50.55      50.32        
                  24.35       50.32 (25.97)                                        
  4 Baione, Michael T         16 RFAC-MR                50.95      50.67        
                  24.29       50.67 (26.38)                                        
  5 Fenlon, Matthew J         13 RA-MR                  50.15      51.03        
                  24.62       51.03 (26.41)                                        
  6 Santana, Jose R           16 LBA-MR                 51.77      51.18        
                  23.90       51.18 (27.28)                                        
  7 Graminski, Tom F          17 NDAC-MR                50.26      51.28        
                  24.41       51.28 (26.87)                                        
  8 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR                50.09      51.39        
                  24.70       51.39 (26.69)                                        
  9 Lipping, Ronan K          15 RA-MR                  54.53      51.65        
                  24.54       51.65 (27.11)                                        
 10 Ritchie, Ellis M          15 RA-MR                  49.99      52.19        
                  25.07       52.19 (27.12)                                        
 11 Carey, Dylan T            17 LBA-MR                 53.61      52.27        
                  24.89       52.27 (27.38)                                        
 12 Rabadi, Nicholas          17 RA-MR                  49.95      52.29        
                  24.90       52.29 (27.39)                                        
 13 Bergin, Kyle              15 LBA-MR                 52.98      52.47        
                  25.24       52.47 (27.23)                                        
 14 OH, Eric J                16 LBA-MR                 52.41      52.53        
                  25.10       52.53 (27.43)                                        
 15 Flynn, Sean P             16 SSL-MR                 52.21      52.58        
                  25.38       52.58 (27.20)                                        
 16 Porto, Anthony J          17 UN-MR                  51.36      53.26        
                  25.49       53.26 (27.77)                                        
 17 Karen, Jason C            17 SSL-MR                 52.61      53.37        
                  25.77       53.37 (27.60)                                        
 18 Wadsworth, John D         17 SSL-MR                 51.37      53.71        
                  25.31       53.71 (28.40)                                        
 19 Econopouly, Elias M       17 NDAC-MR                49.86      53.82        
                  25.50       53.82 (28.32)                                        
 20 Torri, Christian A        17 HVD-MR                 53.47      54.44        
                  25.89       54.44 (28.55)                                        
 21 Cimorelli, Jack D         15 NDAC-MR                55.15      54.60        
                  25.61       54.60 (28.99)                                        
 22 Kyaw, Nyi-Rein            16 HVD-MR                 56.37      55.07        
                  26.29       55.07 (28.78)                                        
 23 DeMarco, Preston Q        18 UN-MR                  56.13      55.39        
                  26.95       55.39 (28.44)                                        
 24 Mireau, Marc C            16 AG-MR                  57.22      55.69        
                  26.50       55.69 (29.19)                                        
 25 Vasquez, Brandon F        16 HVD-MR                 55.57      55.79        
                  26.30       55.79 (29.49)                                        
 26 Simon, Jack R             17 SSL-MR                 56.36      56.06        
                  26.66       56.06 (29.40)                                        
 27 Alvarado, Thomas R        16 SSL-MR                 54.75      56.11        
                  26.77       56.11 (29.34)                                        
 28 Bonney, Ethan J           16 LBA-MR                 56.47      56.16        
                  27.26       56.16 (28.90)                                        
 29 Ruan, Andrew              15 RFAC-MR                56.73      56.23        
                  27.37       56.23 (28.86)                                        
 30 Britt, Nate               16 NDAC-MR                54.67      56.81        
                  27.03       56.81 (29.78)                                        
 31 Simao, Michael E          16 LBA-MR                 57.60      58.17        
                  28.33       58.17 (29.84)                                        
 32 Howley, Liam M            16 LBA-MR                 59.09      58.26        
                  28.51       58.26 (29.75)                                        
 33 Woods, Thomas O           16 LBA-MR                 58.57      58.53        
                  28.06       58.53 (30.47)                                        
 34 Kunow, Zachary            17 SSL-MR                 59.88      58.82        
                  28.74       58.82 (30.08)                                        
 35 Stickle, Gage R           15 NDAC-MR                52.67      59.68        
                  28.60       59.68 (31.08)                                        
 36 Roth, Kieran P            17 RA-MR                1:01.93    1:01.32        
                  28.83     1:01.32 (32.49)                                        
 37 Keane, James P            16 SSL-MR               1:25.91    1:01.51        
                  29.33     1:01.51 (32.18)                                        
 38 Torri, Andrew P           15 HVD-MR               1:02.04    1:01.70        
                  29.50     1:01.70 (32.20)                                        
 39 Marino, Sam C             15 UN-MR                1:10.00    1:04.08        
                  30.18     1:04.08 (33.90)                                        
 40 Procter, Zach D           17 SSL-MR               1:09.63    1:06.18        
                  31.05     1:06.18 (35.13)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:48.69  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       17 RFAC-MR              1:46.81    1:48.06 METS   
                  25.13       53.03 (27.90)     1:21.42 (28.39)     1:48.06 (26.64)
  2 Burns, Rhett J            16 HVD-MR               1:47.57    1:49.72        
                  25.10       52.71 (27.61)     1:21.19 (28.48)     1:49.72 (28.53)
  3 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR              1:55.29    1:52.56        
                  25.97       54.75 (28.78)     1:24.03 (29.28)     1:52.56 (28.53)
  4 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR              1:50.87    1:54.57        
                  25.35       53.84 (28.49)     1:23.91 (30.07)     1:54.57 (30.66)
  5 Bergin, Kyle              15 LBA-MR               1:59.25    1:54.94        
                  26.10       55.53 (29.43)     1:25.37 (29.84)     1:54.94 (29.57)
  6 Carey, Dylan T            17 LBA-MR               1:53.75    1:55.13        
                  26.41       55.13 (28.72)     1:25.29 (30.16)     1:55.13 (29.84)
  7 Ritchie, Ellis M          15 RA-MR                1:52.60    1:55.43        
                  25.89       54.78 (28.89)     1:24.95 (30.17)     1:55.43 (30.48)
  8 Baione, Michael T         16 RFAC-MR              1:58.16    1:55.99        
                  27.34       56.92 (29.58)     1:26.56 (29.64)     1:55.99 (29.43)
  9 Liu, Michael J            16 NDAC-MR              1:53.84    1:58.63        
                  25.76       55.16 (29.40)     1:27.11 (31.95)     1:58.63 (31.52)
 10 Lipping, Ronan K          15 RA-MR                2:01.30    1:59.89        
                  26.36       56.55 (30.19)     1:28.18 (31.63)     1:59.89 (31.71)
 11 DeMarco, Preston Q        18 UN-MR                     NT    2:00.91        
                  27.56       57.45 (29.89)     1:29.24 (31.79)     2:00.91 (31.67)
 12 Cimorelli, Jack D         15 NDAC-MR              1:59.79    2:01.41        
                  26.70       58.14 (31.44)     1:30.43 (32.29)     2:01.41 (30.98)
 13 Bonney, Ethan J           16 LBA-MR               1:58.67    2:02.42        
                  27.71       59.14 (31.43)     1:31.71 (32.57)     2:02.42 (30.71)
 14 Britt, Nate               16 NDAC-MR              2:05.35    2:02.71        
                  27.48       58.67 (31.19)     1:31.23 (32.56)     2:02.71 (31.48)
 15 Ruan, Andrew              15 RFAC-MR              2:06.27    2:03.54        
                  28.43       59.79 (31.36)     1:31.89 (32.10)     2:03.54 (31.65)
 16 Allan, Cameron A          14 RA-MR                2:12.10    2:04.33        
                  28.24       59.58 (31.34)     1:32.71 (33.13)     2:04.33 (31.62)
 17 Stangeby, Chris           15 AG-MR                2:06.91    2:05.55        
                  27.98       59.53 (31.55)     1:32.73 (33.20)     2:05.55 (32.82)
 18 Howley, Liam M            16 LBA-MR               2:07.97    2:08.51        
                  29.55     1:01.40 (31.85)     1:34.00 (32.60)     2:08.51 (34.51)
 19 Radovanovich, Anthony J   15 RA-MR                2:22.46    2:20.11        
                  29.82     1:05.09 (35.27)     1:43.53 (38.44)     2:20.11 (36.58)
 20 Meyler, Chris J           15 RA-MR                2:15.52    2:20.84        
                  26.78     1:00.76 (33.98)     1:41.85 (41.09)     2:20.84 (38.99)
 21 Wakley, Thomas J          15 UN-MR                3:01.43    2:38.00        
                  31.46     1:09.23 (37.77)     1:53.38 (44.15)     2:38.00 (44.62)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:54.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       17 RFAC-MR              5:16.85    5:09.33        
                  27.38       58.68 (31.30)     1:30.86 (32.18)     2:03.06 (32.20)
        2:35.61 (32.55)     3:07.84 (32.23)     3:39.17 (31.33)     4:10.74 (31.57)
        4:41.66 (30.92)     5:09.33 (27.67)                                        
  2 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR              5:19.51    5:09.48        
                  27.44       58.03 (30.59)     1:30.04 (32.01)     2:02.66 (32.62)
        2:35.09 (32.43)     3:07.05 (31.96)     3:38.76 (31.71)     4:10.62 (31.86)
        4:41.64 (31.02)     5:09.48 (27.84)                                        
  3 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR              5:01.99    5:10.68        
                  27.84       59.26 (31.42)     1:31.15 (31.89)     2:03.50 (32.35)
        2:35.65 (32.15)     3:06.53 (30.88)     3:38.20 (31.67)     4:09.71 (31.51)
        4:41.00 (31.29)     5:10.68 (29.68)                                        
  4 Reining, Robert L         14 RFAC-MR              5:18.16    5:13.41        
                  28.30       59.90 (31.60)     1:31.60 (31.70)     2:03.74 (32.14)
        2:35.79 (32.05)     3:08.05 (32.26)     3:39.81 (31.76)     4:11.48 (31.67)
        4:42.86 (31.38)     5:13.41 (30.55)                                        
  5 Ritchie, Ellis M          15 RA-MR                5:20.52    5:13.50        
                  27.40       58.16 (30.76)     1:29.76 (31.60)     2:02.17 (32.41)
        2:34.33 (32.16)     3:06.51 (32.18)     3:38.19 (31.68)     4:09.77 (31.58)
        4:42.13 (32.36)     5:13.50 (31.37)                                        
  6 Bergin, Kyle              15 LBA-MR               5:20.64    5:15.56        
                  27.91       59.36 (31.45)     1:31.35 (31.99)     2:03.94 (32.59)
        2:36.37 (32.43)     3:08.58 (32.21)     3:41.00 (32.42)     4:12.79 (31.79)
        4:45.01 (32.22)     5:15.56 (30.55)                                        
  7 Bonney, Ethan J           16 LBA-MR               5:10.95    5:17.90        
                  27.97       59.57 (31.60)     1:32.10 (32.53)     2:04.47 (32.37)
        2:37.02 (32.55)     3:09.52 (32.50)     3:42.07 (32.55)     4:14.60 (32.53)
        4:47.15 (32.55)     5:17.90 (30.75)                                        
  8 Carey, Dylan T            17 LBA-MR               5:16.39    5:21.03        
                  28.72     1:00.51 (31.79)     1:32.75 (32.24)     2:05.36 (32.61)
        2:38.06 (32.70)     3:10.75 (32.69)     3:43.64 (32.89)     4:16.71 (33.07)
        4:49.28 (32.57)     5:21.03 (31.75)                                        
  9 Baione, Michael T         16 RFAC-MR              5:30.52    5:29.51        
                  29.50     1:02.11 (32.61)     1:34.48 (32.37)     2:07.81 (33.33)
        2:41.51 (33.70)     3:15.25 (33.74)     3:49.05 (33.80)     4:22.84 (33.79)
        4:56.60 (33.76)     5:29.51 (32.91)                                        
 10 Cimorelli, Jack D         15 NDAC-MR              5:38.68    5:34.95        
                  28.52     1:01.05 (32.53)     1:35.68 (34.63)     2:09.90 (34.22)
        2:44.40 (34.50)     3:18.92 (34.52)     3:52.95 (34.03)     4:28.11 (35.16)
        5:02.94 (34.83)     5:34.95 (32.01)                                        
 11 Ruan, Andrew              15 RFAC-MR              5:46.11    5:35.10        
                  29.60     1:02.51 (32.91)     1:36.70 (34.19)     2:11.06 (34.36)
        2:45.00 (33.94)     3:19.40 (34.40)     3:53.26 (33.86)     4:27.21 (33.95)
        5:01.94 (34.73)     5:35.10 (33.16)                                        
 12 Lipping, Ronan K          15 RA-MR                6:00.00    5:40.78        
                  28.53     1:01.84 (33.31)     1:35.99 (34.15)     2:10.63 (34.64)
        2:45.37 (34.74)     3:20.67 (35.30)     3:55.97 (35.30)     4:31.27 (35.30)
        5:06.99 (35.72)     5:40.78 (33.79)                                        
 13 Liu, Michael J            16 NDAC-MR              5:25.35    5:45.28        
                  28.35     1:01.21 (32.86)     1:35.96 (34.75)     2:11.42 (35.46)
        2:46.37 (34.95)     3:22.95 (36.58)     3:58.98 (36.03)     4:35.18 (36.20)
        5:10.99 (35.81)     5:45.28 (34.29)                                        
 14 Britt, Nate               16 NDAC-MR              5:42.40    5:54.74        
                  30.68     1:05.53 (34.85)     1:41.40 (35.87)     2:17.79 (36.39)
        2:54.80 (37.01)     3:31.74 (36.94)     4:07.82 (36.08)     4:44.12 (36.30)
        5:20.10 (35.98)     5:54.74 (34.64)                                        
 15 McClung, Max M            12 RA-MR                5:54.37    5:55.13        
                  31.13     1:06.40 (35.27)     1:42.72 (36.32)     2:19.31 (36.59)
        2:55.67 (36.36)     3:32.11 (36.44)     4:08.14 (36.03)     4:44.81 (36.67)
        5:21.59 (36.78)     5:55.13 (33.54)                                        
 16 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                6:09.23    6:03.71        
                  30.47     1:04.41 (33.94)     1:39.91 (35.50)     2:16.88 (36.97)
        2:54.26 (37.38)     3:31.83 (37.57)     4:09.72 (37.89)     4:47.95 (38.23)
        5:26.51 (38.56)     6:03.71 (37.20)                                        
 17 Radovanovich, Anthony J   15 RA-MR                6:30.47    6:21.17        
                  31.35     1:07.31 (35.96)     1:44.91 (37.60)     2:23.70 (38.79)
        3:03.28 (39.58)     3:43.13 (39.85)     4:23.36 (40.23)     5:04.10 (40.74)
        5:43.88 (39.78)     6:21.17 (37.29)                                        
 18 Meyler, Chris J           15 RA-MR                6:23.23    6:23.75        
                  29.36     1:04.80 (35.44)     1:43.32 (38.52)     2:23.48 (40.16)
        3:02.84 (39.36)     3:43.94 (41.10)     4:24.84 (40.90)     5:06.34 (41.50)
        5:47.97 (41.63)     6:23.75 (35.78)                                        
 19 Baxter, Ayden C           10 UN-MR                8:25.99    7:03.53        
                  36.55     1:18.67 (42.12)     2:01.76 (43.09)     2:45.09 (43.33)
        3:27.40 (42.31)     4:12.56 (45.16)     4:55.83 (43.27)     5:40.82 (44.99)
        6:21.93 (41.11)     7:03.53 (41.60)                                        
 
Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
             10:09.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               14 NDAC-MR             11:46.72   10:39.11        
                  28.65       59.89 (31.24)     1:31.20 (31.31)     2:03.14 (31.94)
        2:35.01 (31.87)     3:06.97 (31.96)     3:39.24 (32.27)     4:11.41 (32.17)
        4:43.27 (31.86)     5:15.46 (32.19)     5:47.83 (32.37)     6:20.24 (32.41)
        6:52.50 (32.26)     7:24.96 (32.46)     7:57.81 (32.85)     8:30.44 (32.63)
        9:03.27 (32.83)     9:35.50 (32.23)    10:07.93 (32.43)    10:39.11 (31.18)
  2 McClung, Max M            12 RA-MR               13:00.00   12:15.80        
                  32.42     1:09.17 (36.75)     1:46.67 (37.50)     2:23.22 (36.55)
        3:00.26 (37.04)     3:36.75 (36.49)     4:12.49 (35.74)     4:50.21 (37.72)
        5:27.90 (37.69)     6:05.91 (38.01)     6:44.00 (38.09)     7:22.42 (38.42)
        7:58.54 (36.12)     8:33.86 (35.32)     9:11.86 (38.00)     9:49.51 (37.65)
       10:26.62 (37.11)    11:04.35 (37.73)    11:42.13 (37.78)    12:15.80 (33.67)
  3 Haggerty, Ethan W         12 AG-MR               12:20.00   12:44.88        
                  32.96     1:10.91 (37.95)     1:49.03 (38.12)     2:27.86 (38.83)
        3:06.06 (38.20)     3:44.30 (38.24)     4:22.77 (38.47)     5:01.54 (38.77)
        5:40.53 (38.99)     6:19.51 (38.98)     6:58.49 (38.98)     7:37.58 (39.09)
        8:17.08 (39.50)     8:55.91 (38.83)     9:33.99 (38.08)    10:12.33 (38.34)
       10:51.46 (39.13)    11:29.74 (38.28)    12:07.95 (38.21)    12:44.88 (36.93)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                55.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       17 RFAC-MR                52.29      53.99 METS   
                  27.05       53.99 (26.94)                                        
  2 Fenlon, Matthew J         13 RA-MR                  54.27      55.32 METS   
                  27.22       55.32 (28.10)                                        
  3 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR                56.58      56.52        
                  28.04       56.52 (28.48)                                        
  4 Bergin, Kyle              15 LBA-MR                 57.71      57.22        
                  27.91       57.22 (29.31)                                        
  5 Burns, Rhett J            16 HVD-MR                 56.19      57.59        
                  28.18       57.59 (29.41)                                        
  6 Graminski, Tom F          17 NDAC-MR              1:00.37      58.63        
                  28.71       58.63 (29.92)                                        
  7 Santana, Jose R           16 LBA-MR                 58.67      59.05        
                  28.96       59.05 (30.09)                                        
  8 Ritchie, Ellis M          15 RA-MR                  58.13    1:00.62        
                  29.35     1:00.62 (31.27)                                        
  9 Lipping, Ronan K          15 RA-MR                1:04.15    1:00.88        
                  29.68     1:00.88 (31.20)                                        
 10 Kyaw, Nyi-Rein            16 HVD-MR               1:00.55    1:01.00        
                  29.51     1:01.00 (31.49)                                        
 11 Baione, Michael T         16 RFAC-MR              1:01.71    1:01.37        
                  30.14     1:01.37 (31.23)                                        
 12 Porto, Anthony J          17 UN-MR                  59.95    1:01.50        
                  29.97     1:01.50 (31.53)                                        
 13 Wadsworth, John D         17 SSL-MR                 58.51    1:01.54        
                  29.36     1:01.54 (32.18)                                        
 14 OH, Eric J                16 LBA-MR               1:00.14    1:01.59        
                  30.02     1:01.59 (31.57)                                        
 15 Cimorelli, Jack D         15 NDAC-MR                58.67    1:01.60        
                  29.30     1:01.60 (32.30)                                        
 16 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR              1:02.89    1:01.91        
                  29.63     1:01.91 (32.28)                                        
 17 Karen, Jason C            17 SSL-MR               1:03.80    1:03.10        
                  30.98     1:03.10 (32.12)                                        
 18 Flynn, Sean P             16 SSL-MR               1:04.38    1:03.91        
                  31.24     1:03.91 (32.67)                                        
 19 Alvarado, Thomas R        16 SSL-MR               1:03.20    1:04.08        
                  31.88     1:04.08 (32.20)                                        
 20 Woods, Thomas O           16 LBA-MR               1:08.15    1:04.43        
                  31.30     1:04.43 (33.13)                                        
 21 Susman, Dan A             15 HVD-MR               1:07.23    1:05.30        
                  31.28     1:05.30 (34.02)                                        
 22 Rabadi, Nicholas          17 RA-MR                1:03.84    1:06.14        
                  31.99     1:06.14 (34.15)                                        
 23 Vasquez, Brandon F        16 HVD-MR               1:07.30    1:06.38        
                  32.00     1:06.38 (34.38)                                        
 24 Bonney, Ethan J           16 LBA-MR               1:07.97    1:07.43        
                  32.59     1:07.43 (34.84)                                        
 25 Simao, Michael E          16 LBA-MR               1:06.92    1:07.86        
                  34.46     1:07.86 (33.40)                                        
 26 Howley, Liam M            16 LBA-MR               1:10.76    1:07.99        
                  33.27     1:07.99 (34.72)                                        
 27 Torri, Christian A        17 HVD-MR               1:11.43    1:08.91        
                1:08.84      1:08.91 (0.07)                                        
 28 Ruan, Andrew              15 RFAC-MR              1:08.96    1:09.01        
                  33.77     1:09.01 (35.24)                                        
 29 Simon, Jack R             17 SSL-MR               1:11.23    1:09.14        
                  34.46     1:09.14 (34.68)                                        
 30 Kunow, Zachary            17 SSL-MR               1:11.57    1:10.10        
                  35.26     1:10.10 (34.84)                                        
 31 Foley, Colin P            16 HVD-MR               1:07.32    1:10.13        
                  34.37     1:10.13 (35.76)                                        
 32 DeMarco, Preston Q        18 UN-MR                1:15.01    1:10.84        
                  35.04     1:10.84 (35.80)                                        
 33 Keane, James P            16 SSL-MR               1:26.63    1:11.56        
                  34.74     1:11.56 (36.82)                                        
 34 Mireau, Marc C            16 AG-MR                1:09.70    1:12.10        
                  34.22     1:12.10 (37.88)                                        
 35 Stickle, Gage R           15 NDAC-MR              1:05.46    1:12.87        
                  35.61     1:12.87 (37.26)                                        
 36 Roth, Kieran P            17 RA-MR                1:15.91    1:15.47        
                  36.25     1:15.47 (39.22)                                        
 37 Marino, Sam C             15 UN-MR                1:30.00    1:16.92        
                  37.42     1:16.92 (39.50)                                        
 38 Torri, Andrew P           15 HVD-MR               1:15.75    1:17.23        
                  37.11     1:17.23 (40.12)                                        
 39 Procter, Zach D           17 SSL-MR               1:17.62    1:20.57        
                  38.81     1:20.57 (41.76)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:01.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       17 RFAC-MR              1:56.90    1:59.72 METS   
                  27.99       58.66 (30.67)     1:28.99 (30.33)     1:59.72 (30.73)
  2 Liu, Alex J               14 NDAC-MR              2:07.73    2:08.78        
                  30.92     1:03.49 (32.57)     1:36.43 (32.94)     2:08.78 (32.35)
  3 Santana, Jose R           16 LBA-MR               2:10.09    2:09.72        
                  29.77     1:01.67 (31.90)     1:36.24 (34.57)     2:09.72 (33.48)
  4 Liu, Michael J            16 NDAC-MR              2:05.95    2:12.73        
                  29.32     1:02.23 (32.91)     1:37.73 (35.50)     2:12.73 (35.00)
  5 Bruno, Anthony J          14 MWDA-MR              2:10.85    2:15.12        
                  31.06     1:06.00 (34.94)     1:41.39 (35.39)     2:15.12 (33.73)
  6 Woods, Thomas O           16 LBA-MR               2:26.23    2:18.80        
                  32.23     1:06.62 (34.39)     1:42.83 (36.21)     2:18.80 (35.97)
  7 Messina, Michael A        14 RFAC-MR              2:28.22    2:19.61        
                  32.95     1:08.13 (35.18)     1:44.43 (36.30)     2:19.61 (35.18)
  8 Patel, Kush A             13 HVD-MR               2:30.95    2:34.20        
                  35.42     1:14.57 (39.15)     1:55.19 (40.62)     2:34.20 (39.01)
  9 Wakley, Thomas J          15 UN-MR                3:20.99    2:50.00        
                  36.49     1:18.53 (42.04)     2:05.43 (46.90)     2:50.00 (44.57)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:03.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baione, Michael T         16 RFAC-MR              1:02.85    1:04.85        
                  30.76     1:04.85 (34.09)                                        
  2 Econopouly, Elias M       17 NDAC-MR              1:00.22    1:06.06        
                  31.27     1:06.06 (34.79)                                        
  3 Cimorelli, Jack D         15 NDAC-MR              1:03.82    1:07.15        
                  31.45     1:07.15 (35.70)                                        
  4 Wadsworth, John D         17 SSL-MR                 59.90    1:07.23        
                  31.16     1:07.23 (36.07)                                        
  5 Karen, Jason C            17 SSL-MR               1:02.79    1:07.65        
                  31.49     1:07.65 (36.16)                                        
  6 Simon, Jack R             17 SSL-MR               1:05.46    1:08.13        
                  32.04     1:08.13 (36.09)                                        
  7 OH, Eric J                16 LBA-MR               1:12.29    1:08.28        
                  31.64     1:08.28 (36.64)                                        
  7 Porto, Anthony J          17 UN-MR                1:09.46    1:08.28        
                  32.33     1:08.28 (35.95)                                        
  9 Ritchie, Ellis M          15 RA-MR                1:05.74    1:08.37        
                  32.21     1:08.37 (36.16)                                        
 10 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR              1:11.02    1:08.88        
                  32.48     1:08.88 (36.40)                                        
 11 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR              1:11.32    1:09.10        
                  33.07     1:09.10 (36.03)                                        
 12 Fenlon, Matthew J         13 RA-MR                1:16.95    1:09.31        
                  33.27     1:09.31 (36.04)                                        
 13 Bergin, Kyle              15 LBA-MR               1:14.40    1:09.71        
                  33.37     1:09.71 (36.34)                                        
 14 Britt, Nate               16 NDAC-MR              1:05.08    1:10.23        
                  33.16     1:10.23 (37.07)                                        
 15 Lipping, Ronan K          15 RA-MR                1:13.57    1:11.19        
                  33.47     1:11.19 (37.72)                                        
 16 Susman, Dan A             15 HVD-MR               1:11.54    1:12.32        
                  33.60     1:12.32 (38.72)                                        
 17 Woods, Thomas O           16 LBA-MR               1:19.79    1:14.11        
                  34.38     1:14.11 (39.73)                                        
 18 Meyler, Chris J           15 RA-MR                1:17.19    1:15.58        
                  35.32     1:15.58 (40.26)                                        
 19 Keane, James P            16 SSL-MR               1:18.99    1:15.88        
                  35.96     1:15.88 (39.92)                                        
 20 DeMarco, Preston Q        18 UN-MR                1:15.00    1:16.52        
                  35.69     1:16.52 (40.83)                                        
 21 Ruan, Andrew              15 RFAC-MR              1:16.87    1:16.72        
                  36.31     1:16.72 (40.41)                                        
 22 Torri, Andrew P           15 HVD-MR               1:18.00    1:16.83        
                  35.40     1:16.83 (41.43)                                        
 23 Bonney, Ethan J           16 LBA-MR               1:19.00    1:16.93        
                  36.91     1:16.93 (40.02)                                        
 24 Vasquez, Brandon F        16 HVD-MR               1:12.33    1:17.75        
                  36.81     1:17.75 (40.94)                                        
 25 Howley, Liam M            16 LBA-MR               1:25.30    1:20.95        
                  37.77     1:20.95 (43.18)                                        
 26 Mireau, Marc C            16 AG-MR                1:24.45    1:21.54        
                  37.55     1:21.54 (43.99)                                        
 27 Procter, Zach D           17 SSL-MR               1:29.90    1:27.15        
                  39.32     1:27.15 (47.83)                                        
 28 Simao, Michael E          16 LBA-MR               1:28.93    1:30.90        
                  43.44     1:30.90 (47.46)                                        
 29 Wakley, Thomas J          15 UN-MR                1:53.03    1:37.95        
                  44.52     1:37.95 (53.43)                                        
 30 Perillo, Austin J          8 UN-MR                1:59.17    1:52.21        
                  53.47     1:52.21 (58.74)                                        
 -- Mahaney, James W          16 RA-MR                1:12.78         DQ        
      False start
                  33.59          DQ (37.01)                                        
 -- Rabadi, Nicholas          17 RA-MR                1:07.45         DQ        
      False start
                  32.45          DQ (37.06)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graminski, Tom F          17 NDAC-MR              2:09.54    2:18.69 METS   
                  30.87     1:05.54 (34.67)     1:42.03 (36.49)     2:18.69 (36.66)
  2 Baione, Michael T         16 RFAC-MR              2:23.83    2:26.13        
                  33.52     1:11.06 (37.54)     1:49.10 (38.04)     2:26.13 (37.03)
  3 Econopouly, Elias M       17 NDAC-MR              2:11.81    2:29.50        
                  32.84     1:09.96 (37.12)     1:48.89 (38.93)     2:29.50 (40.61)
  4 Britt, Nate               16 NDAC-MR              2:16.30    2:32.60        
                  33.50     1:11.87 (38.37)     1:51.60 (39.73)     2:32.60 (41.00)
  5 Bruno, Anthony J          14 MWDA-MR              2:31.35    2:33.94        
                  34.11     1:13.63 (39.52)     1:54.14 (40.51)     2:33.94 (39.80)
  6 OH, Eric J                16 LBA-MR                    NT    2:35.62        
                  35.40     1:15.44 (40.04)     1:55.56 (40.12)     2:35.62 (40.06)
  7 Woods, Thomas O           16 LBA-MR               2:56.95    2:42.96        
                  36.07     1:17.84 (41.77)     2:00.90 (43.06)     2:42.96 (42.06)
  8 Suh, Jonathan Y           12 RA-MR                3:30.00    2:44.69        
                  35.80     1:18.01 (42.21)     2:02.54 (44.53)     2:44.69 (42.15)
  9 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                2:57.00    2:45.41        
                  37.40     1:19.74 (42.34)     2:03.91 (44.17)     2:45.41 (41.50)
 10 Ruan, Andrew              15 RFAC-MR                   NT    2:47.58        
                  37.02     1:19.40 (42.38)     2:03.39 (43.99)     2:47.58 (44.19)
 11 Haggerty, Ethan W         12 AG-MR                3:30.00    3:17.85        
                  43.94     1:34.87 (50.93)     2:27.47 (52.60)     3:17.85 (50.38)
 12 Minevich, Daniel I        10 UN-MR                3:17.99    3:18.62        
                  45.63     1:37.21 (51.58)     2:28.69 (51.48)     3:18.62 (49.93)
 13 Orlov, Martin              9 UN-MR                4:12.99    4:02.67        
                  54.74   1:57.78 (1:03.04)   3:04.38 (1:06.60)     4:02.67 (58.29)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                54.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       17 RFAC-MR                54.71      54.25 METS   
                  25.40       54.25 (28.85)                                        
  2 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR                52.66      55.01        
                  25.83       55.01 (29.18)                                        
  3 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR                54.67      56.25        
                  26.80       56.25 (29.45)                                        
  4 OH, Eric J                16 LBA-MR                 56.45      56.37        
                  26.39       56.37 (29.98)                                        
  5 Fenlon, Matthew J         13 RA-MR                  54.56      56.73        
                  26.66       56.73 (30.07)                                        
  6 Bergin, Kyle              15 LBA-MR                 58.45      57.05        
                  27.25       57.05 (29.80)                                        
  7 Baione, Michael T         16 RFAC-MR              1:02.52      57.08        
                  27.12       57.08 (29.96)                                        
  8 Liu, Michael J            16 NDAC-MR                56.23      57.83        
                  26.45       57.83 (31.38)                                        
  9 Porto, Anthony J          17 UN-MR                  57.92      58.73        
                  27.12       58.73 (31.61)                                        
 10 Ritchie, Ellis M          15 RA-MR                  55.78      58.89        
                  27.40       58.89 (31.49)                                        
 11 Karen, Jason C            17 SSL-MR                 56.23      59.32        
                  27.61       59.32 (31.71)                                        
 12 Stangeby, Chris           15 AG-MR                  58.25      59.79        
                  27.55       59.79 (32.24)                                        
 13 Econopouly, Elias M       17 NDAC-MR                54.11      59.84        
                  28.07       59.84 (31.77)                                        
 14 Rabadi, Nicholas          17 RA-MR                  57.48    1:00.08        
                  27.32     1:00.08 (32.76)                                        
 15 DeMarco, Preston Q        18 UN-MR                1:03.92    1:00.57        
                  28.12     1:00.57 (32.45)                                        
 16 Vasquez, Brandon F        16 HVD-MR               1:02.40    1:02.06        
                  27.67     1:02.06 (34.39)                                        
 17 Mahaney, James W          16 RA-MR                1:04.47    1:02.73        
                  28.70     1:02.73 (34.03)                                        
 18 Torri, Christian A        17 HVD-MR                 59.62    1:02.96        
                  28.56     1:02.96 (34.40)                                        
 19 Wadsworth, John D         17 SSL-MR               1:01.92    1:03.21        
                  28.68     1:03.21 (34.53)                                        
 20 Lipping, Ronan K          15 RA-MR                1:05.40    1:03.39        
                  28.87     1:03.39 (34.52)                                        
 21 Bonney, Ethan J           16 LBA-MR               1:01.39    1:03.44        
                  29.92     1:03.44 (33.52)                                        
 22 Britt, Nate               16 NDAC-MR              1:00.35    1:04.00        
                  28.91     1:04.00 (35.09)                                        
 23 Howley, Liam M            16 LBA-MR               1:09.03    1:06.45        
                  31.20     1:06.45 (35.25)                                        
 24 Meyler, Chris J           15 RA-MR                1:08.18    1:06.87        
                  29.76     1:06.87 (37.11)                                        
 25 Mireau, Marc C            16 AG-MR                1:06.43    1:07.44        
                  29.63     1:07.44 (37.81)                                        
 26 Simao, Michael E          16 LBA-MR               1:06.43    1:08.13        
                  32.88     1:08.13 (35.25)                                        
 27 Simon, Jack R             17 SSL-MR               1:08.08    1:08.47        
                  31.31     1:08.47 (37.16)                                        
 28 Ruan, Andrew              15 RFAC-MR              1:07.97    1:08.97        
                  31.93     1:08.97 (37.04)                                        
 29 Keane, James P            16 SSL-MR               1:29.67    1:11.53        
                  32.29     1:11.53 (39.24)                                        
 29 Woods, Thomas O           16 LBA-MR               1:15.70    1:11.53        
                  31.90     1:11.53 (39.63)                                        
 31 Procter, Zach D           17 SSL-MR               1:20.53    1:14.77        
                  33.45     1:14.77 (41.32)                                        
 32 Wakley, Thomas J          15 UN-MR                1:45.99    1:22.25        
                  35.13     1:22.25 (47.12)                                        
 -- Santana, Jose R           16 LBA-MR               1:01.27         DQ        
      False start
                  27.71          DQ (31.26)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:03.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       17 RFAC-MR              2:10.46    2:04.20        
                  27.05       59.66 (32.61)     1:31.70 (32.04)     2:04.20 (32.50)
  2 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR              1:57.40    2:04.77        
                  27.18       59.21 (32.03)     1:31.35 (32.14)     2:04.77 (33.42)
  3 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR              2:03.90    2:04.93        
                  27.46       58.70 (31.24)     1:31.65 (32.95)     2:04.93 (33.28)
  4 Reining, Robert L         14 RFAC-MR              2:10.91    2:08.26        
                  28.36     1:00.64 (32.28)     1:33.60 (32.96)     2:08.26 (34.66)
  5 Bonney, Ethan J           16 LBA-MR               2:15.26    2:17.42        
                  29.80     1:04.04 (34.24)     1:40.35 (36.31)     2:17.42 (37.07)
  6 Haggerty, Ethan W         12 AG-MR                3:00.43    3:07.32        
                  41.58     1:29.28 (47.70)     2:20.40 (51.12)     3:07.32 (46.92)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:01.39  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       17 RFAC-MR              2:01.60    2:02.07        
                  26.23       57.15 (30.92)     1:35.65 (38.50)     2:02.07 (26.42)
  2 Fenlon, Matthew J         13 RA-MR                2:00.92    2:03.65        
                  26.36       57.36 (31.00)     1:35.14 (37.78)     2:03.65 (28.51)
  3 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR              2:07.45    2:09.19        
                  27.91     1:02.96 (35.05)     1:41.59 (38.63)     2:09.19 (27.60)
  4 Baione, Michael T         16 RFAC-MR              2:06.72    2:09.31        
                  28.18     1:03.01 (34.83)     1:40.23 (37.22)     2:09.31 (29.08)
  5 Bergin, Kyle              15 LBA-MR               2:12.93    2:09.93        
                  27.66     1:00.67 (33.01)     1:41.07 (40.40)     2:09.93 (28.86)
  6 Flynn, Sean P             16 SSL-MR               2:04.49    2:11.30        
                  27.30     1:01.69 (34.39)     1:38.37 (36.68)     2:11.30 (32.93)
  7 OH, Eric J                16 LBA-MR               2:12.46    2:11.76        
                  26.94     1:01.57 (34.63)     1:41.17 (39.60)     2:11.76 (30.59)
  8 Porto, Anthony J          17 UN-MR                2:07.69    2:12.30        
                  27.70     1:03.14 (35.44)     1:41.02 (37.88)     2:12.30 (31.28)
  9 Santana, Jose R           16 LBA-MR               2:15.87    2:12.95        
                  27.83     1:01.37 (33.54)     1:42.00 (40.63)     2:12.95 (30.95)
 10 Ritchie, Ellis M          15 RA-MR                2:06.60    2:13.22        
                  27.83     1:01.57 (33.74)     1:41.53 (39.96)     2:13.22 (31.69)
 11 Cimorelli, Jack D         15 NDAC-MR              2:08.67    2:13.61        
                  28.16     1:03.29 (35.13)     1:41.91 (38.62)     2:13.61 (31.70)
 12 Karen, Jason C            17 SSL-MR               2:09.64    2:14.53        
                  28.26     1:02.87 (34.61)     1:43.69 (40.82)     2:14.53 (30.84)
 13 Lipping, Ronan K          15 RA-MR                2:23.63    2:15.42        
                  28.01     1:02.23 (34.22)     1:43.77 (41.54)     2:15.42 (31.65)
 14 Econopouly, Elias M       17 NDAC-MR              2:03.61    2:16.74        
                  28.30     1:05.39 (37.09)     1:42.55 (37.16)     2:16.74 (34.19)
 15 Bonney, Ethan J           16 LBA-MR               2:16.49    2:17.59        
                  29.26     1:04.97 (35.71)     1:47.79 (42.82)     2:17.59 (29.80)
 16 Alvarado, Thomas R        16 SSL-MR               2:17.27    2:18.35        
                  30.53     1:07.23 (36.70)     1:47.92 (40.69)     2:18.35 (30.43)
 17 Vasquez, Brandon F        16 HVD-MR               2:19.29    2:19.77        
                  28.86     1:03.31 (34.45)     1:48.55 (45.24)     2:19.77 (31.22)
 18 Rabadi, Nicholas          17 RA-MR                2:12.22    2:20.29        
                  28.43     1:06.97 (38.54)     1:47.37 (40.40)     2:20.29 (32.92)
 19 Britt, Nate               16 NDAC-MR              2:09.05    2:20.89        
                  29.09     1:06.63 (37.54)     1:46.70 (40.07)     2:20.89 (34.19)
 20 Ruan, Andrew              15 RFAC-MR              2:26.98    2:21.04        
                  30.75     1:08.36 (37.61)     1:49.66 (41.30)     2:21.04 (31.38)
 21 Kyaw, Nyi-Rein            16 HVD-MR               2:32.26    2:22.14        
                  28.09     1:01.90 (33.81)     1:47.76 (45.86)     2:22.14 (34.38)
 22 Simon, Jack R             17 SSL-MR               2:17.74    2:22.74        
                  31.01     1:09.19 (38.18)     1:49.23 (40.04)     2:22.74 (33.51)
 23 Kunow, Zachary            17 SSL-MR               2:13.94    2:24.20        
                  28.95     1:06.60 (37.65)     1:50.53 (43.93)     2:24.20 (33.67)
 24 Woods, Thomas O           16 LBA-MR               2:33.49    2:25.09        
                  32.75     1:08.42 (35.67)     1:51.42 (43.00)     2:25.09 (33.67)
 25 DeMarco, Preston Q        18 UN-MR                2:28.01    2:26.71        
                  28.88     1:08.30 (39.42)     1:52.12 (43.82)     2:26.71 (34.59)
 26 Susman, Dan A             15 HVD-MR               2:35.97    2:28.09        
                  33.07     1:11.33 (38.26)     1:52.54 (41.21)     2:28.09 (35.55)
 27 Mireau, Marc C            16 AG-MR                2:25.00    2:30.42        
                  28.86     1:08.54 (39.68)     1:55.54 (47.00)     2:30.42 (34.88)
 28 Simao, Michael E          16 LBA-MR               2:29.73    2:31.14        
                  32.06     1:09.00 (36.94)     1:59.77 (50.77)     2:31.14 (31.37)
 29 Keane, James P            16 SSL-MR               2:43.22    2:32.66        
                  32.34     1:10.31 (37.97)     1:54.47 (44.16)     2:32.66 (38.19)
 30 Roth, Kieran P            17 RA-MR                2:27.46    2:33.46        
                  33.10     1:15.30 (42.20)     1:56.97 (41.67)     2:33.46 (36.49)
 31 Stickle, Gage R           15 NDAC-MR              2:17.74    2:34.65        
                  33.06     1:14.76 (41.70)     1:58.49 (43.73)     2:34.65 (36.16)
 32 Marino, Sam C             15 UN-MR                3:00.00    2:54.32        
                  34.49     1:17.72 (43.23)     2:13.95 (56.23)     2:54.32 (40.37)
 -- Torri, Christian A        17 HVD-MR               2:21.58         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  28.59   1:53.97 (1:25.38)          DQ (35.07)                    
 -- Procter, Zach D           17 SSL-MR               2:40.84         DQ        
      Scissors kick - breast
                  33.66     1:18.88 (45.22)     2:07.90 (49.02)          DQ (38.25)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:21.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR              4:25.39    4:39.13        
                  27.91     1:01.41 (33.50)     1:37.23 (35.82)     2:14.13 (36.90)
        2:54.70 (40.57)     3:35.64 (40.94)     4:08.15 (32.51)     4:39.13 (30.98)
  2 Bonney, Ethan J           16 LBA-MR               4:41.14    4:46.30        
                  29.27     1:03.03 (33.76)     1:39.98 (36.95)     2:17.05 (37.07)
        2:59.77 (42.72)     3:43.07 (43.30)     4:14.98 (31.91)     4:46.30 (31.32)
  3 OH, Eric J                16 LBA-MR               5:45.00    5:03.46        
                  28.72     1:02.14 (33.42)     1:42.09 (39.95)     2:21.43 (39.34)
        3:05.45 (44.02)     3:51.22 (45.77)     4:27.62 (36.40)     5:03.46 (35.84)
  4 Hahn, Benjamin R          12 RA-MR                5:26.72    5:21.85        
                  34.72     1:16.29 (41.57)     1:55.40 (39.11)     2:34.64 (39.24)
        3:22.71 (48.07)     4:09.80 (47.09)     4:45.63 (35.83)     5:21.85 (36.22)
  5 McClung, Max M            12 RA-MR                5:23.26    5:30.90        
                  34.65     1:14.62 (39.97)     1:55.55 (40.93)     2:35.15 (39.60)
        3:26.03 (50.88)     4:16.88 (50.85)     4:54.83 (37.95)     5:30.90 (36.07)
 -- Thomas, Christian A       17 RFAC-MR              4:23.70         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  28.24     1:01.70 (33.46)     1:36.53 (34.83)     2:15.30 (38.77)
        2:55.94 (40.64)     3:37.16 (41.22)     4:11.92 (34.76)          DQ (34.19)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:32.74    1:31.33        
     1) Boyko, Jason A 17               2) Baione, Michael T 16           
     3) Reining, Robert L 14            4) Thomas, Christian A 17         
                  23.40       45.93 (22.53)     1:09.33 (23.40)     1:31.33 (22.00)
  2 Rivertown Aquatics-MR  'A'                        1:37.82    1:35.57        
     1) Fenlon, Matthew J 13            2) Lipping, Ronan K 15            
     3) Allan, Cameron A 14             4) Ritchie, Ellis M 15            
                  23.79       47.31 (23.52)     1:12.28 (24.97)     1:35.57 (23.29)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:37.40    1:35.73        
     1) OH, Eric J 16                   2) Bergin, Kyle 15                
     3) Bonney, Ethan J 16              4) Santana, Jose R 16             
                  23.87       47.44 (23.57)     1:12.87 (25.43)     1:35.73 (22.86)
  4 Rivertown Aquatics-MR  'B'                        1:49.20    1:45.52        
     1) Rabadi, Nicholas 17             2) Roth, Kieran P 17              
     3) Pearce, Stephen P 14            4) D'Alessandro, Brian L 13       
                  23.41       50.27 (26.86)     1:18.47 (28.20)     1:45.52 (27.05)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:53.67    1:41.67        
     1) Thomas, Christian A 17          2) Baione, Michael T 16           
     3) Boyko, Jason A 17               4) Reining, Robert L 14           
                  25.10       53.60 (28.50)     1:18.72 (25.12)     1:41.67 (22.95)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:44.11    1:45.18        
     1) Cimorelli, Jack D 15            2) Econopouly, Elias M 17         
     3) Staubi, Kyle A 15               4) Liu, Michael J 16              
                  27.31       57.65 (30.34)     1:22.36 (24.71)     1:45.18 (22.82)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:59.07    1:48.78        
     1) Bergin, Kyle 15                 2) OH, Eric J 16                  
     3) Bonney, Ethan J 16              4) Santana, Jose R 16             
                  27.37       58.33 (30.96)     1:25.74 (27.41)     1:48.78 (23.04)
  4 Rivertown Aquatics-MR  'A'                        1:52.04    1:49.53        
     1) Fenlon, Matthew J 13            2) Ritchie, Ellis M 15            
     3) Lipping, Ronan K 15             4) Rabadi, Nicholas 17            
                  27.10     1:06.24 (39.14)     1:26.11 (19.87)     1:49.53 (23.42)
 -- Rivertown Aquatics-MR  'B'                        2:08.58         DQ        
     1) Allan, Cameron A 14             2) Pearce, Stephen P 14           
     3) D'Alessandro, Brian L 13        4) Macaluso, Steven M 13          
                  30.47     1:05.40 (34.93)     1:35.45 (30.05)          DQ (26.79)