Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 12/19/2016 10:37 AM
         2016 MR RFAC Holiday Invitational - 12/16/2016 to 12/18/2016          
                              Sanction #: 161203                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Ellie             8 WISC-MR                37.21      37.26        
  2 Brink, Keelyn R            8 WISC-MR                39.02      39.45        
  3 Tirch, Dori R              8 HVD-MR                 39.80      40.13        
  4 Sanford, Charley T         8 NDAC-MR                43.81      40.40        
  5 Martinez, Renata A         8 RFAC-MR                41.79      41.19        
  6 Burger, Laura K            8 NDAC-MR                42.03      41.70        
  7 Kern, Olivia R             7 WISC-MR                45.69      43.97        
  8 Singer, Keira A            8 WISC-MR                42.93      44.37        
  9 Schramm, Grace E           8 NDAC-MR                50.07      46.68        
 10 Wolfe, Erin O              8 WISC-MR                47.60      47.47        
 11 Gorres, Celeste E          8 NDAC-MR              1:05.11      47.89        
 12 Kofsky, Emily S            7 WISC-MR                48.99      48.69        
 13 Mack, Skylar R             8 RFAC-MR                46.23      50.03        
 14 Robinson, Amanda G         8 TRI-MR               1:00.16      50.17        
 15 Rochford, Juliana G        6 CSDC-MR                58.20      52.66        
 16 Romanelli, Alyssa R        7 WISC-MR                56.87      54.18        
 17 Dalton, Leah               8 TRI-MR               1:15.16      58.08        
 18 Devoti, Bella A            1 WISC-MR              1:10.99      58.38        
 19 Anzalone, Brooke N         7 Express Swimming-MR  1:15.14    1:07.10        
 20 Birnbaum, Ava L            7 RFAC-MR              1:03.16    1:08.08        
 21 Anzalone, Leah A           8 Express Swimming-MR  1:11.08    1:13.99        
 22 De La Rosa, Angelina       8 MWDA-MR              1:00.99    1:15.50        
 -- Boehm, Paige M             7 NDAC-MR              1:10.11         DQ        
      No touch on turn
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Ellie             8 WISC-MR              1:28.88    1:22.42        
                  39.10     1:22.42 (43.32)                                        
  2 Sanford, Charley T         8 NDAC-MR              1:39.11    1:31.73        
                  43.94     1:31.73 (47.79)                                        
  3 Brink, Keelyn R            8 WISC-MR              1:25.55    1:34.73        
                  43.20     1:34.73 (51.53)                                        
  4 Martinez, Renata A         8 RFAC-MR              1:33.80    1:37.48        
                  44.31     1:37.48 (53.17)                                        
  5 Singer, Keira A            8 WISC-MR              1:35.44    1:37.90        
                  45.66     1:37.90 (52.24)                                        
  6 Burger, Laura K            8 NDAC-MR              1:45.11    1:38.11        
                  44.58     1:38.11 (53.53)                                        
  7 Prior, Kate E              8 DVWM-MR              2:14.49    1:42.55        
                  46.24     1:42.55 (56.31)                                        
  8 Mack, Skylar R             8 RFAC-MR              1:44.30    1:45.66        
                  49.29     1:45.66 (56.37)                                        
  9 Birnbaum, Ava L            7 RFAC-MR              2:19.32    2:15.10        
                1:04.05   2:15.10 (1:11.05)                                        
 10 Ault Nolan, Sunday M       7 NDAC-MR              2:38.46    2:27.43        
                1:11.60   2:27.43 (1:15.83)                                        
 11 Blazek, Amelia R           7 NDAC-MR              2:10.11    2:32.71        
                1:09.44   2:32.71 (1:23.27)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brink, Keelyn R            8 WISC-MR                45.63      42.81 SILV   
  2 O'Brien, Ellie             8 WISC-MR                45.33      43.37        
  3 Sanford, Charley T         8 NDAC-MR                52.11      45.78        
  4 Martinez, Renata A         8 RFAC-MR                46.26      47.10        
  5 Burger, Laura K            8 NDAC-MR                53.62      50.87        
  6 Singer, Keira A            8 WISC-MR                52.41      52.05        
  7 Prior, Kate E              8 DVWM-MR                57.79      52.40        
  8 Mack, Skylar R             8 RFAC-MR                53.88      56.46        
  9 Birnbaum, Ava L            7 RFAC-MR              1:00.11    1:01.08        
 10 Rochford, Juliana G        6 CSDC-MR              1:04.01    1:03.39        
 11 Blazek, Amelia R           7 NDAC-MR              1:08.11    1:14.09        
 12 Ault Nolan, Sunday M       7 NDAC-MR              1:38.17    1:19.63        
 -- Devoti, Bella A            1 WISC-MR              1:20.99         DQ        
      No touch at turn
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Ellie             8 WISC-MR                51.08      48.64        
  2 Sanford, Charley T         8 NDAC-MR                54.11      52.12        
  3 Tirch, Dori R              8 HVD-MR                 57.45      52.61        
  4 Brink, Keelyn R            8 WISC-MR                54.41      53.88        
  5 Burger, Laura K            8 NDAC-MR                52.13      54.25        
  6 Martinez, Renata A         8 RFAC-MR              1:00.86    1:00.69        
  7 Wolfe, Erin O              8 WISC-MR              1:00.62    1:02.25        
  8 Singer, Keira A            8 WISC-MR              1:04.29    1:03.22        
  9 Schramm, Grace E           8 NDAC-MR              1:05.11    1:03.71        
 10 Dalton, Leah               8 TRI-MR               1:30.16    1:06.51        
 11 Rochford, Juliana G        6 CSDC-MR                   NT    1:08.22        
 12 Mack, Skylar R             8 RFAC-MR              1:20.17    1:14.68        
 13 Romanelli, Alyssa R        7 WISC-MR              1:26.66    1:17.39        
 14 Birnbaum, Ava L            7 RFAC-MR              1:35.30    1:21.19        
 15 Devoti, Bella A            1 WISC-MR              1:30.99    1:28.25        
 16 Blazek, Amelia R           7 NDAC-MR              1:20.11    1:42.46        
 -- Boehm, Paige M             7 NDAC-MR              1:38.11         DQ        
      No touch
 -- Robinson, Amanda G         8 TRI-MR               1:30.16         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Anzalone, Leah A           8 Express Swimming-MR  1:35.43         DQ        
      Alternating Kick
 -- Anzalone, Brooke N         7 Express Swimming-MR  1:36.60         DQ        
      Alternating Kick
 -- De La Rosa, Angelina       8 MWDA-MR              1:20.99         DQ        
      One hand touch
 -- Kern, Olivia R             7 WISC-MR              1:12.90         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Gorres, Celeste E          8 NDAC-MR              1:55.11         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Kofsky, Emily S            7 WISC-MR              1:13.99         DQ        
      One hand touch
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Dori R              8 HVD-MR                 46.82      44.42        
  2 Brink, Keelyn R            8 WISC-MR                45.58      47.21        
  3 Sanford, Charley T         8 NDAC-MR                50.11      49.57        
  4 O'Brien, Ellie             8 WISC-MR                47.16      49.70        
  5 Martinez, Renata A         8 RFAC-MR                47.99      50.34        
  6 Singer, Keira A            8 WISC-MR                53.82      51.46        
  7 Schramm, Grace E           8 NDAC-MR                59.22      53.58        
  8 Mack, Skylar R             8 RFAC-MR                51.69    1:01.83        
  9 Robinson, Amanda G         8 TRI-MR               1:15.16    1:04.07        
 10 Romanelli, Alyssa R        7 WISC-MR              1:23.33    1:14.13        
 -- Gorres, Celeste E          8 NDAC-MR              1:48.12         DQ        
      One hand touch
 -- Kern, Olivia R             7 WISC-MR                59.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Dalton, Leah               8 TRI-MR               1:20.16         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Ellie             8 WISC-MR              1:28.99    1:35.29        
                  44.14     1:35.29 (51.15)                                        
  2 Brink, Keelyn R            8 WISC-MR              1:45.42    1:38.27        
                  43.98     1:38.27 (54.29)                                        
  3 Sanford, Charley T         8 NDAC-MR              1:54.07    1:43.12        
                  45.67     1:43.12 (57.45)                                        
  4 Burger, Laura K            8 NDAC-MR              1:47.87    1:49.14        
                  49.31     1:49.14 (59.83)                                        
  5 Martinez, Renata A         8 RFAC-MR              1:50.69    1:49.44        
                  51.68     1:49.44 (57.76)                                        
  6 Singer, Keira A            8 WISC-MR              2:00.39    1:50.10        
                  50.15     1:50.10 (59.95)                                        
  7 Prior, Kate E              8 DVWM-MR              2:09.32    1:54.62        
                  54.01   1:54.62 (1:00.61)                                        
  8 Mack, Skylar R             8 RFAC-MR              2:06.20    2:07.02        
                  58.99   2:07.02 (1:08.03)                                        
 -- Ault Nolan, Sunday M       7 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:19.68        DQ (1:22.04)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:23.89    1:22.09        
     1) O'Brien, Ellie 8                2) Brink, Keelyn R 8              
     3) Devoti, Bella A 1               4) Singer, Keira A 8              
                  46.76     1:22.09 (35.33)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:31.53    1:28.42        
     1) Brink, Keelyn R 8               2) Wolfe, Erin O 8                
     3) O'Brien, Ellie 8                4) Singer, Keira A 8              
                  46.62     1:28.42 (41.80)                                        
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:40.08    1:37.34        
     1) Burger, Laura K 8               2) Sanford, Charley T 8           
     3) Schramm, Grace E 8              4) Boehm, Paige M 7               
                  56.04     1:37.34 (41.30)                                        
 -- West Islip Swim Club-MR  'B'                      1:51.47         DQ        
      Declared false start - Misc
     1) Devoti, Bella A 1               2) Kofsky, Emily S 7              
     3) Kern, Olivia R 7                4) Romanelli, Alyssa R 7          
                1:08.77          DQ (47.00)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eng, Amelie R             10 Express Swimming-MR    31.31      31.56 JO     
  2 Sarpong, Afia             10 MWDA-MR                31.99      31.66 JO     
  3 Clark, Campbell U         10 HVD-MR                 32.32      32.36 SILV   
  4 Dabo, Mariama F           10 HVD-MR                 32.77      33.00 SILV   
  5 Goodwin, Isabella G       10 RFAC-MR                32.22      33.35 SILV   
  6 VanWormer, Rowan E        10 RFAC-MR                33.19      33.42 SILV   
  7 Brown, Cadence R          10 CSDC-MR                34.24      33.53 SILV   
  8 Felix, Jolie *            10 WISC-MR                33.45      33.62 SILV   
  9 Horgan, Rosemary E        10 HVD-MR                 34.49      34.73 SILV   
 10 Jarvis, Delaney R         10 HVD-MR                 36.07      36.02        
 11 O'Driscoll, Kylie          9 WISC-MR                36.42      36.08        
 12 Nemeth, Ava E             10 HVD-MR                 36.74      36.10        
 13 Calone, Eliana R           9 MWDA-MR                36.86      36.94        
 14 Seibold, Lily E           10 Express Swimming-MR    39.74      36.99        
 15 McDougall, Marissa R      10 CSDC-MR                35.58      37.01        
 16 Civitano, Emily A         10 HVD-MR                 40.73      37.40        
 17 Wolfe, Emily              10 WISC-MR                37.82      37.71        
 18 Honig, Sydney M           10 Express Swimming-MR    37.49      37.78        
 19 Krall, Brianna            10 CSDC-MR                38.23      37.92        
 20 Schwartz, Kasey L          9 Express Swimming-MR    37.68      38.00        
 21 Santora, Loretta G         9 MWDA-MR                36.81      38.09        
 22 Caruvana, Addison         10 TRI-MR                 38.82      38.24        
 23 Steiner, Nicole M          9 Express Swimming-MR    38.23      38.27        
 24 Desmond, Keira B           9 Express Swimming-MR    38.85      38.67        
 25 Button, Molly I            9 NDAC-MR                37.39      38.77        
 26 Hannon, Morgan A          10 HVD-MR                 39.46      40.44        
 27 Joinnides, Sofia A         9 WISC-MR                   NT      40.52        
 28 Shaw, Karolena L          10 MWDA-MR                37.80      40.93        
 29 Qu, Ellie C                9 MWDA-MR                43.33      40.95        
 30 Kasnia-Herman, Kay G      10 NDAC-MR                45.61      41.30        
 31 Lagasse, Emma G           10 Express Swimming-MR    41.55      41.79        
 32 Wilson, Emma               9 NDAC-MR                38.78      41.82        
 33 Honig, Harley C            9 Express Swimming-MR    40.97      42.36        
 34 Kerner, Lindsey           10 Express Swimming-MR    41.22      42.49        
 35 Campbell, Taylor M         9 Express Swimming-MR    43.61      43.18        
 36 Cimorelli, Kate A          9 NDAC-MR                41.60      43.51        
 37 Greiner, Katie E          10 MWDA-MR                42.46      44.18        
 38 Bekerman, Audrey           9 Express Swimming-MR    43.13      44.83        
 39 Benavides, Genesis S       9 WISC-MR                48.97      45.04        
 40 Kubsch, Renee P            9 NDAC-MR                49.68      48.35        
 41 Blazek, Catalina W         9 NDAC-MR                50.11      48.61        
 42 Langevin, Taylor L         9 RFAC-MR                47.07      49.84        
 43 De La Rosa, Jeneca        10 MWDA-MR                52.99      51.22        
 44 Gorres, Frankie T         10 NDAC-MR                46.81      51.51        
 45 Shaw, Skylar A             9 MWDA-MR                52.57      55.78        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Campbell U         10 HVD-MR               1:12.34    1:07.64 ZQ     
                  32.35     1:07.64 (35.29)                                        
  2 Eng, Amelie R             10 Express Swimming-MR  1:08.58    1:08.91 JO     
                  32.88     1:08.91 (36.03)                                        
  3 Sarpong, Afia             10 MWDA-MR              1:16.25    1:11.83 SILV   
  4 VanWormer, Rowan E        10 RFAC-MR              1:11.35    1:12.85 SILV   
                  34.64     1:12.85 (38.21)                                        
  5 Goodwin, Isabella G       10 RFAC-MR              1:12.73    1:14.36 SILV   
                  35.52     1:14.36 (38.84)                                        
  6 Dabo, Mariama F           10 HVD-MR               1:21.61    1:15.35 SILV   
                  36.27     1:15.35 (39.08)                                        
  7 Brown, Cadence R          10 CSDC-MR              1:18.34    1:17.03 SILV   
                  36.12     1:17.03 (40.91)                                        
  8 Santora, Loretta G         9 MWDA-MR              1:23.32    1:19.83        
                  38.20     1:19.83 (41.63)                                        
  9 O'Driscoll, Kylie          9 WISC-MR              1:28.99    1:21.32        
                  39.70     1:21.32 (41.62)                                        
 10 Krall, Brianna            10 CSDC-MR              1:26.84    1:21.54        
                  39.14     1:21.54 (42.40)                                        
 11 Khaytin, Julia            10 TRI-MR               1:25.91    1:22.31        
                  38.50     1:22.31 (43.81)                                        
 12 McDougall, Marissa R      10 CSDC-MR              1:21.16    1:23.40        
                  38.82     1:23.40 (44.58)                                        
 13 Steiner, Nicole M          9 Express Swimming-MR  1:24.26    1:23.54        
                  41.35     1:23.54 (42.19)                                        
 14 Desmond, Keira B           9 Express Swimming-MR  1:25.90    1:24.01        
                  39.84     1:24.01 (44.17)                                        
 15 Button, Molly I            9 NDAC-MR              1:32.35    1:24.80        
                  40.30     1:24.80 (44.50)                                        
 16 Hogan, Kayla J             9 CIY-MR                    NT    1:25.65        
                  39.06     1:25.65 (46.59)                                        
 17 Hannon, Morgan A          10 HVD-MR               1:27.88    1:27.08        
                  41.26     1:27.08 (45.82)                                        
 18 Caruvana, Addison         10 TRI-MR               1:29.17    1:27.51        
                  40.00     1:27.51 (47.51)                                        
 19 Seibold, Lily E           10 Express Swimming-MR  1:29.07    1:28.93        
                  41.59     1:28.93 (47.34)                                        
 20 Pino, Jules T             10 MWDA-MR              1:25.29    1:30.70        
                  42.59     1:30.70 (48.11)                                        
 21 Jarvis, Emma M            10 HVD-MR               1:32.07    1:30.71        
                  42.41     1:30.71 (48.30)                                        
 22 Wilson, Emma               9 NDAC-MR              1:40.31    1:32.19        
                  44.90     1:32.19 (47.29)                                        
 23 Lagasse, Emma G           10 Express Swimming-MR  1:30.84    1:33.05        
                  42.85     1:33.05 (50.20)                                        
 24 Boyd, Maddie E            10 NDAC-MR              1:42.16    1:33.49        
                  44.38     1:33.49 (49.11)                                        
 25 Shaw, Karolena L          10 MWDA-MR              1:29.92    1:34.05        
                  46.03     1:34.05 (48.02)                                        
 26 Whidbee, Adrielle C       10 NDAC-MR              1:29.33    1:35.26        
 27 Joinnides, Sofia A         9 WISC-MR                   NT    1:37.39        
                  42.73     1:37.39 (54.66)                                        
 28 Bekerman, Audrey           9 Express Swimming-MR  1:41.90    1:42.42        
                  47.01     1:42.42 (55.41)                                        
 29 Benavides, Genesis S       9 WISC-MR              1:48.77    1:42.63        
                  45.65     1:42.63 (56.98)                                        
 30 Patierno, Sofia M          9 NDAC-MR              1:38.11    1:42.97        
                  45.74     1:42.97 (57.23)                                        
 31 Blazek, Catalina W         9 NDAC-MR              1:45.11    1:44.88        
                  50.82     1:44.88 (54.06)                                        
 32 Langevin, Taylor L         9 RFAC-MR              1:45.90    1:48.77        
                  48.70   1:48.77 (1:00.07)                                        
 33 De La Rosa, Jeneca        10 MWDA-MR              1:52.08    2:01.10        
                  53.62   2:01.10 (1:07.48)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanWormer, Rowan E        10 RFAC-MR                35.55      35.39 ZQ     
  2 Goodwin, Isabella G       10 RFAC-MR                36.22      37.03 JO     
  3 Brown, Cadence R          10 CSDC-MR                38.75      38.08 SILV   
  4 Clark, Campbell U         10 HVD-MR                 45.53      38.82 SILV   
  5 Krall, Brianna            10 CSDC-MR                44.65      41.26 SILV   
  6 Dabo, Mariama F           10 HVD-MR                 40.80      41.50 SILV   
  7 O'Driscoll, Kylie          9 WISC-MR                43.05      41.99 SILV   
  8 Button, Molly I            9 NDAC-MR                45.61      43.35        
  9 Santora, Loretta G         9 MWDA-MR                43.56      43.44        
 10 Steiner, Nicole M          9 Express Swimming-MR    45.15      43.45        
 11 Caruvana, Addison         10 TRI-MR                 45.54      43.69        
 12 Honig, Sydney M           10 Express Swimming-MR    44.17      43.78        
 13 Wolfe, Emily              10 WISC-MR                42.41      43.84        
 14 Desmond, Keira B           9 Express Swimming-MR    53.24      43.97        
 15 Hannon, Morgan A          10 HVD-MR                 48.38      44.72        
 16 Jarvis, Emma M            10 HVD-MR                 45.97      45.04        
 17 Khaytin, Julia            10 TRI-MR                 45.85      45.19        
 18 Honig, Harley C            9 Express Swimming-MR    48.17      45.73        
 19 Seibold, Lily E           10 Express Swimming-MR    47.79      45.83        
 20 Whidbee, Adrielle C       10 NDAC-MR                47.06      46.06        
 21 Hogan, Kayla J             9 CIY-MR                    NT      46.81        
 22 Wilson, Emma               9 NDAC-MR                51.28      48.20        
 23 Joinnides, Sofia A         9 WISC-MR                   NT      48.24        
 24 Benavides, Genesis S       9 WISC-MR                59.99      48.64        
 25 Spinelli, Bianca C        10 NDAC-MR                53.12      49.62        
 26 Lagasse, Emma G           10 Express Swimming-MR    50.52      50.73        
 27 Kasnia-Herman, Kay G      10 NDAC-MR              1:02.19      50.75        
 28 Patierno, Sofia M          9 NDAC-MR                53.39      50.78        
 29 Bekerman, Audrey           9 Express Swimming-MR    53.44      53.17        
 30 Gordineer, Kayla B        10 HVD-MR                 57.63      55.76        
 31 Blazek, Catalina W         9 NDAC-MR                58.12      59.04        
 32 Langevin, Taylor L         9 RFAC-MR                59.99    1:00.83        
 33 De La Rosa, Jeneca        10 MWDA-MR                58.99    1:05.63        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:37.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanWormer, Rowan E        10 RFAC-MR              1:15.11    1:16.01 ZQ     
                  37.12     1:16.01 (38.89)                                        
  2 Eng, Amelie R             10 Express Swimming-MR  1:19.20    1:18.50 JO     
                  38.22     1:18.50 (40.28)                                        
  3 Goodwin, Isabella G       10 RFAC-MR              1:20.64    1:21.97 SILV   
                  40.46     1:21.97 (41.51)                                        
  4 Sarpong, Afia             10 MWDA-MR              1:23.40    1:23.32 SILV   
                  40.89     1:23.32 (42.43)                                        
  5 Felix, Jolie *            10 WISC-MR              1:26.99    1:23.81 SILV   
  6 Brown, Cadence R          10 CSDC-MR              1:24.35    1:24.24 SILV   
  7 Krall, Brianna            10 CSDC-MR              1:31.46    1:27.15 SILV   
                  43.05     1:27.15 (44.10)                                        
  8 O'Driscoll, Kylie          9 WISC-MR              1:30.76    1:27.36 SILV   
                  43.37     1:27.36 (43.99)                                        
  9 Horgan, Rosemary E        10 HVD-MR               1:33.45    1:28.99 SILV   
                  43.88     1:28.99 (45.11)                                        
 10 Dabo, Mariama F           10 HVD-MR               1:35.33    1:31.54 SILV   
                  43.47     1:31.54 (48.07)                                        
 11 Steiner, Nicole M          9 Express Swimming-MR  1:46.76    1:31.59 SILV   
                  46.88     1:31.59 (44.71)                                        
 12 Desmond, Keira B           9 Express Swimming-MR  1:37.21    1:33.25 SILV   
                  45.18     1:33.25 (48.07)                                        
 13 Santora, Loretta G         9 MWDA-MR              1:31.97    1:33.70 SILV   
                  45.51     1:33.70 (48.19)                                        
 14 Button, Molly I            9 NDAC-MR              1:39.11    1:35.50 SILV   
                  46.38     1:35.50 (49.12)                                        
 15 Khaytin, Julia            10 TRI-MR               1:37.17    1:36.71 SILV   
                  47.54     1:36.71 (49.17)                                        
 16 Calone, Eliana R           9 MWDA-MR              1:39.42    1:38.19        
                  47.21     1:38.19 (50.98)                                        
 17 Seibold, Lily E           10 Express Swimming-MR  1:40.92    1:41.42        
                  49.44     1:41.42 (51.98)                                        
 18 Cimorelli, Kate A          9 NDAC-MR              1:44.34    1:44.07        
                  52.00     1:44.07 (52.07)                                        
 19 Wilson, Emma               9 NDAC-MR              1:52.11    1:44.30        
                  52.44     1:44.30 (51.86)                                        
 20 Qu, Ellie C                9 MWDA-MR              1:49.49    1:45.47        
                  48.99     1:45.47 (56.48)                                        
 21 Greiner, Katie E          10 MWDA-MR              1:42.99    1:45.64        
 22 Lagasse, Emma G           10 Express Swimming-MR  1:53.66    1:47.08        
                  50.80     1:47.08 (56.28)                                        
 23 Kerner, Lindsey           10 Express Swimming-MR  1:47.31    1:47.34        
 24 Joinnides, Sofia A         9 WISC-MR                   NT    1:52.56        
 25 Benavides, Genesis S       9 WISC-MR              2:02.22    1:54.31        
 26 Bekerman, Audrey           9 Express Swimming-MR  2:02.92    1:54.79        
 27 Shaw, Karolena L          10 MWDA-MR              1:52.65    1:56.45        
                  56.89     1:56.45 (59.56)                                        
 28 Kasnia-Herman, Kay G      10 NDAC-MR              2:11.11    1:58.05        
                  55.66   1:58.05 (1:02.39)                                        
 29 Gorres, Frankie T         10 NDAC-MR              2:10.11    2:01.90        
 30 Blazek, Catalina W         9 NDAC-MR              2:10.11    2:03.25        
                  58.04   2:03.25 (1:05.21)                                        
 31 Kubsch, Renee P            9 NDAC-MR              2:12.11    2:06.89        
 32 Shaw, Skylar A             9 MWDA-MR              2:19.12    2:15.44        
                1:03.02   2:15.44 (1:12.42)                                        
 33 De La Rosa, Jeneca        10 MWDA-MR              2:02.99    2:25.55        
                1:05.78   2:25.55 (1:19.77)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eng, Amelie R             10 Express Swimming-MR    43.20      41.77 ZQ     
  2 Sarpong, Afia             10 MWDA-MR                40.93      42.53 JO     
  3 Clark, Campbell U         10 HVD-MR                 44.75      43.55 SILV   
  4 VanWormer, Rowan E        10 RFAC-MR                43.53      43.96 SILV   
  5 Felix, Jolie *            10 WISC-MR                52.78      44.01 SILV   
  6 Horgan, Rosemary E        10 HVD-MR                 43.72      45.05 SILV   
  7 McDougall, Marissa R      10 CSDC-MR                46.33      46.10 SILV   
  8 Honig, Sydney M           10 Express Swimming-MR    46.14      46.50 SILV   
  9 Goodwin, Isabella G       10 RFAC-MR                48.49      46.91 SILV   
 10 Nemeth, Ava E             10 HVD-MR                 53.11      49.34        
 11 Steiner, Nicole M          9 Express Swimming-MR    54.59      49.54        
 12 Calone, Eliana R           9 MWDA-MR                51.34      50.90        
 13 Caruvana, Addison         10 TRI-MR                 52.36      51.53        
 14 Khaytin, Julia            10 TRI-MR                 52.01      51.66        
 15 Hannon, Morgan A          10 HVD-MR                 53.33      51.69        
 16 Button, Molly I            9 NDAC-MR                56.63      51.89        
 17 Cimorelli, Kate A          9 NDAC-MR                58.13      51.95        
 18 Wolfe, Emily              10 WISC-MR                53.50      52.20        
 19 Krall, Brianna            10 CSDC-MR                52.08      52.69        
 20 Kerner, Lindsey           10 Express Swimming-MR    58.76      52.71        
 21 Bekerman, Audrey           9 Express Swimming-MR    55.55      52.96        
 22 Schwartz, Kasey L          9 Express Swimming-MR    54.37      53.61        
 23 Desmond, Keira B           9 Express Swimming-MR  1:10.88      55.27        
 24 Honig, Harley C            9 Express Swimming-MR    58.21      55.49        
 25 Greiner, Katie E          10 MWDA-MR                58.34      55.71        
 26 Santora, Loretta G         9 MWDA-MR                54.72      55.80        
 27 Seibold, Lily E           10 Express Swimming-MR    56.40      55.96        
 28 Wilson, Emma               9 NDAC-MR              1:01.89      57.18        
 29 Gorres, Frankie T         10 NDAC-MR              1:09.67      58.23        
 30 Qu, Ellie C                9 MWDA-MR                57.01    1:01.09        
 31 Seldin, Emily             10 NDAC-MR              1:00.16    1:01.56        
 32 Campbell, Taylor M         9 Express Swimming-MR    57.65    1:02.61        
 33 Kubsch, Renee P            9 NDAC-MR              1:06.59    1:02.95        
 34 Blazek, Catalina W         9 NDAC-MR              1:10.11    1:11.83        
 -- De La Rosa, Jeneca        10 MWDA-MR              1:02.43         DQ        
      Scissors kick
 -- Langevin, Taylor L         9 RFAC-MR              1:02.28         DQ        
      One hand touch
 -- Civitano, Emily A         10 HVD-MR                 59.26         DQ        
      One hand touch
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eng, Amelie R             10 Express Swimming-MR  1:31.28    1:29.67 ZQ     
                  42.98     1:29.67 (46.69)                                        
  2 Sarpong, Afia             10 MWDA-MR              1:35.35    1:30.69 ZQ     
                  43.77     1:30.69 (46.92)                                        
  3 Boyd, Maddie E            10 NDAC-MR              1:41.11    1:40.68 SILV   
                  47.43     1:40.68 (53.25)                                        
  4 Honig, Sydney M           10 Express Swimming-MR  1:41.68    1:43.13 SILV   
                  48.21     1:43.13 (54.92)                                        
  5 Goodwin, Isabella G       10 RFAC-MR              1:46.48    1:43.66 SILV   
                  48.73     1:43.66 (54.93)                                        
  6 McDougall, Marissa R      10 CSDC-MR              1:41.19    1:46.17 SILV   
                  49.46     1:46.17 (56.71)                                        
  7 Pino, Jules T             10 MWDA-MR              1:58.46    1:53.24        
                  54.99     1:53.24 (58.25)                                        
  8 Spinelli, Bianca C        10 NDAC-MR              1:45.11    1:54.44        
                  52.01   1:54.44 (1:02.43)                                        
  9 Wolfe, Emily              10 WISC-MR              1:52.56    1:54.55        
                  54.22   1:54.55 (1:00.33)                                        
 10 Hogan, Kayla J             9 CIY-MR                    NT    1:55.84        
                  54.13   1:55.84 (1:01.71)                                        
 11 Bekerman, Audrey           9 Express Swimming-MR  2:05.65    1:57.30        
                  54.49   1:57.30 (1:02.81)                                        
 12 Shaw, Karolena L          10 MWDA-MR              2:02.99    2:01.88        
                1:00.50   2:01.88 (1:01.38)                                        
 13 Seibold, Lily E           10 Express Swimming-MR  2:00.80    2:02.01        
                  56.37   2:02.01 (1:05.64)                                        
 14 Honig, Harley C            9 Express Swimming-MR  2:00.95    2:04.15        
                  57.22   2:04.15 (1:06.93)                                        
 -- Blazek, Catalina W         9 NDAC-MR              1:58.11         DQ        
      Non-simultaneous arms
                1:15.37        DQ (1:20.78)                                        
 -- De La Rosa, Jeneca        10 MWDA-MR              2:15.99         DQ        
      Scissors kick
                  56.29        DQ (1:03.95)                                        
 -- Kasnia-Herman, Kay G      10 NDAC-MR              2:03.11         DQ        
      One hand touch
                  53.05        DQ (1:00.28)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Campbell U         10 HVD-MR                 36.79      34.65 ZQ     
  2 Sarpong, Afia             10 MWDA-MR                35.46      34.84 JO     
  3 Eng, Amelie R             10 Express Swimming-MR    34.27      35.85 JO     
  4 VanWormer, Rowan E        10 RFAC-MR                37.80      36.04 SILV   
  5 Goodwin, Isabella G       10 RFAC-MR                39.32      38.85 SILV   
  6 Dabo, Mariama F           10 HVD-MR                 46.14      40.11 SILV   
  7 Krall, Brianna            10 CSDC-MR                41.68      40.33 SILV   
  8 Felix, Jolie *            10 WISC-MR                42.09      40.88 SILV   
  9 McDougall, Marissa R      10 CSDC-MR                42.34      41.16 SILV   
 10 Honig, Sydney M           10 Express Swimming-MR    40.42      42.04 SILV   
 11 O'Driscoll, Kylie          9 WISC-MR                44.86      45.09        
 12 Caruvana, Addison         10 TRI-MR                 44.18      45.66        
 13 Honig, Harley C            9 Express Swimming-MR    44.77      46.02        
 14 Wolfe, Emily              10 WISC-MR                49.85      46.80        
 15 Steiner, Nicole M          9 Express Swimming-MR    45.65      46.81        
 16 Desmond, Keira B           9 Express Swimming-MR    50.22      47.29        
 17 Calone, Eliana R           9 MWDA-MR                47.82      47.64        
 18 Khaytin, Julia            10 TRI-MR                 47.72      49.56        
 19 Santora, Loretta G         9 MWDA-MR                47.35      50.74        
 20 Seibold, Lily E           10 Express Swimming-MR       NT      51.56        
 21 Kasnia-Herman, Kay G      10 NDAC-MR                55.39      51.58        
 22 Seldin, Emily             10 NDAC-MR                54.65      51.93        
 23 Schwartz, Kasey L          9 Express Swimming-MR    51.05      52.70        
 24 Lagasse, Emma G           10 Express Swimming-MR    54.61      53.57        
 25 Civitano, Emily A         10 HVD-MR                 58.33      54.34        
 26 Kerner, Lindsey           10 Express Swimming-MR  1:01.55      56.54        
 27 Campbell, Taylor M         9 Express Swimming-MR    50.98      57.69        
 28 Jarvis, Delaney R         10 HVD-MR                 57.49    1:00.22        
 29 Benavides, Genesis S       9 WISC-MR                58.99    1:01.03        
 30 Shaw, Karolena L          10 MWDA-MR                55.99    1:05.76        
 31 Bekerman, Audrey           9 Express Swimming-MR  1:17.56    1:06.94        
 -- Brown, Cadence R          10 CSDC-MR                38.07         DQ        
      One hand touch
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
              1:37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarpong, Afia             10 MWDA-MR              1:23.58    1:18.42 ZQ     
                  36.68     1:18.42 (41.74)                                        
  2 Clark, Campbell U         10 HVD-MR               1:33.72    1:20.15 ZQ     
                  38.33     1:20.15 (41.82)                                        
  3 Eng, Amelie R             10 Express Swimming-MR  1:17.29    1:20.47 ZQ     
                  37.65     1:20.47 (42.82)                                        
  4 VanWormer, Rowan E        10 RFAC-MR              1:23.32    1:25.77 JO     
                  38.79     1:25.77 (46.98)                                        
  5 Santora, Loretta G         9 MWDA-MR              1:54.69    1:50.05        
                  50.38     1:50.05 (59.67)                                        
  6 Pino, Jules T             10 MWDA-MR              1:55.36    2:03.04        
                1:00.86   2:03.04 (1:02.18)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eng, Amelie R             10 Express Swimming-MR  1:18.52    1:17.67 ZQ     
                  37.48     1:17.67 (40.19)                                        
  2 Sarpong, Afia             10 MWDA-MR              1:25.41    1:21.94 SILV   
                  37.98     1:21.94 (43.96)                                        
  3 VanWormer, Rowan E        10 RFAC-MR              1:21.97    1:21.95 SILV   
                  37.67     1:21.95 (44.28)                                        
  4 Goodwin, Isabella G       10 RFAC-MR              1:25.92    1:24.78 SILV   
                  38.08     1:24.78 (46.70)                                        
  5 Brown, Cadence R          10 CSDC-MR              1:26.11    1:25.95 SILV   
                  39.00     1:25.95 (46.95)                                        
  6 O'Driscoll, Kylie          9 WISC-MR              1:31.15    1:30.92        
                  43.37     1:30.92 (47.55)                                        
  7 Steiner, Nicole M          9 Express Swimming-MR  1:41.23    1:31.03        
                  43.60     1:31.03 (47.43)                                        
  8 Krall, Brianna            10 CSDC-MR              1:30.56    1:31.15        
                  41.42     1:31.15 (49.73)                                        
  9 Hannon, Morgan A          10 HVD-MR               1:39.44    1:32.15        
                  44.78     1:32.15 (47.37)                                        
 10 McDougall, Marissa R      10 CSDC-MR              1:29.07    1:32.26        
                  43.42     1:32.26 (48.84)                                        
 11 Honig, Sydney M           10 Express Swimming-MR  1:34.14    1:33.65        
                  44.42     1:33.65 (49.23)                                        
 12 Caruvana, Addison         10 TRI-MR               1:34.95    1:34.32        
                  43.69     1:34.32 (50.63)                                        
 13 Khaytin, Julia            10 TRI-MR               1:45.16    1:35.79        
                  45.86     1:35.79 (49.93)                                        
 14 Desmond, Keira B           9 Express Swimming-MR  1:45.21    1:36.09        
                  46.52     1:36.09 (49.57)                                        
 15 Button, Molly I            9 NDAC-MR              1:48.01    1:38.02        
                  46.23     1:38.02 (51.79)                                        
 16 Boyd, Maddie E            10 NDAC-MR              1:38.96    1:39.15        
                  47.36     1:39.15 (51.79)                                        
 17 Santora, Loretta G         9 MWDA-MR              1:37.92    1:39.52        
                  47.34     1:39.52 (52.18)                                        
 18 Seibold, Lily E           10 Express Swimming-MR  1:45.65    1:40.10        
                  48.46     1:40.10 (51.64)                                        
 19 Hogan, Kayla J             9 CIY-MR                    NT    1:40.71        
                  47.03     1:40.71 (53.68)                                        
 20 Shaw, Karolena L          10 MWDA-MR              1:47.02    1:40.96        
                  48.39     1:40.96 (52.57)                                        
 21 Spinelli, Bianca C        10 NDAC-MR              1:46.29    1:43.11        
                  50.14     1:43.11 (52.97)                                        
 22 Honig, Harley C            9 Express Swimming-MR  1:46.15    1:45.23        
                  46.04     1:45.23 (59.19)                                        
 23 Kasnia-Herman, Kay G      10 NDAC-MR              1:56.05    1:46.41        
                  51.20     1:46.41 (55.21)                                        
 24 Whidbee, Adrielle C       10 NDAC-MR              1:44.80    1:50.48        
                  51.79     1:50.48 (58.69)                                        
 25 Bekerman, Audrey           9 Express Swimming-MR  2:03.73    1:52.95        
                  57.75     1:52.95 (55.20)                                        
 26 Pino, Jules T             10 MWDA-MR              1:41.94    1:53.92        
                  57.15     1:53.92 (56.77)                                        
 27 Lagasse, Emma G           10 Express Swimming-MR  1:48.76    1:54.05        
                  51.33   1:54.05 (1:02.72)                                        
 28 Wilson, Emma               9 NDAC-MR              1:51.93    1:54.22        
 29 Gordineer, Kayla B        10 HVD-MR               2:10.33    1:55.37        
                  57.75     1:55.37 (57.62)                                        
 30 Joinnides, Sofia A         9 WISC-MR                   NT    2:00.98        
                  50.37   2:00.98 (1:10.61)                                        
 31 Benavides, Genesis S       9 WISC-MR              2:05.99    2:01.47        
                  52.44   2:01.47 (1:09.03)                                        
 32 Patierno, Sofia M          9 NDAC-MR              1:52.11    2:01.76        
                  54.46   2:01.76 (1:07.30)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       2:06.78    2:27.68        
     1) Steiner, Nicole M 9             2) Desmond, Keira B 9             
     3) Seibold, Lily E 10              4) Eng, Amelie R 10               
                  37.52     1:16.96 (39.44)     1:56.71 (39.75)     2:27.68 (30.97)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:36.11    2:49.05        
     1) Boyd, Maddie E 10               2) Spinelli, Bianca C 10          
     3) Whidbee, Adrielle C 10          4) Button, Molly I 9              
                  41.85     1:24.70 (42.85)     2:13.61 (48.91)     2:49.05 (35.44)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    2:40.01    2:32.81        
     1) Horgan, Rosemary E 10           2) Dabo, Mariama F 10             
     3) Clark, Campbell U 10            4) Jarvis, Delaney R 10           
                  43.59     1:23.22 (39.63)     1:57.35 (34.13)     2:32.81 (35.46)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       2:25.34    2:47.20        
     1) Desmond, Keira B 9              2) Honig, Sydney M 10             
     3) Eng, Amelie R 10                4) Schwartz, Kasey L 9            
                  43.13     1:29.33 (46.20)     2:05.77 (36.44)     2:47.20 (41.43)
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                      3:05.64    3:03.18        
     1) Benavides, Genesis S 9          2) Wolfe, Emily 10                
     3) O'Driscoll, Kylie 9             4) Felix, Jolie * 10              
                  41.91     1:34.12 (52.21)     2:15.12 (41.00)     3:03.18 (48.06)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:00.11    3:07.08        
     1) Seldin, Emily 10                2) Cimorelli, Kate A 9            
     3) Kasnia-Herman, Kay G 10         4) Button, Molly I 9              
                  47.16     1:38.95 (51.79)   3:07.08 (1:28.13)                    
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:29.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eng, Amelie R             10 Express Swimming-MR  2:28.69    2:29.19 JO     
                  34.26     1:11.85 (37.59)     1:50.69 (38.84)     2:29.19 (38.50)
  2 VanWormer, Rowan E        10 RFAC-MR              2:40.83    2:31.52 SILV   
                  34.02     1:12.99 (38.97)     1:52.75 (39.76)     2:31.52 (38.77)
  3 Goodwin, Isabella G       10 RFAC-MR              2:44.10    2:42.41 SILV   
                  36.42     1:17.64 (41.22)     2:01.44 (43.80)     2:42.41 (40.97)
  4 Sarpong, Afia             10 MWDA-MR              2:45.96    2:49.46 SILV   
                                                    2:04.99 ( )     2:49.46 (44.47)
  5 Desmond, Keira B           9 Express Swimming-MR  3:08.39    2:59.43        
                  40.25     1:26.62 (46.37)     2:13.99 (47.37)     2:59.43 (45.44)
  6 Martinez, Renata A         8 RFAC-MR              3:39.01    3:29.25        
                  43.83     1:37.29 (53.46)     2:34.56 (57.27)     3:29.25 (54.69)
  7 Joinnides, Sofia A         9 WISC-MR                   NT    3:45.70        
                  43.65     1:40.26 (56.61)   2:44.16 (1:03.90)   3:45.70 (1:01.54)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  JO
                27.99  ZQ
                30.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mroczka, Kiera C          11 WISC-MR                28.15      28.09 SILV   
  2 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR                27.27      28.12 SILV   
  3 McKenna, Mary K           11 Express Swimming-MR    29.09      28.84 SILV   
  4 Malpeso, Emily            12 TRI-MR                 29.43      28.94 SILV   
  5 O'Brien, Kate             11 WISC-MR                28.56      29.00 SILV   
  6 Jenkins, Shae K           12 NDAC-MR                28.87      29.15 SILV   
  7 Konop, Rebecca G          11 Express Swimming-MR    29.84      29.68 SILV   
  8 Quezada, Julia C          12 RFAC-MR                30.37      29.97 SILV   
  9 Robinson, Haley           11 TRI-MR                 30.40      30.20 SILV   
 10 Singh, Cristina P         12 Express Swimming-MR    29.98      30.21 SILV   
 11 Walker, Lucy E            11 Silver Streaks-MR      30.22      30.24 SILV   
 12 Giordano, Sofia R         11 Express Swimming-MR    30.57      30.46 SILV   
 12 Chen, Amy                 12 HVD-MR                 32.84      30.46 SILV   
 14 Kang, Madison             11 Unattached-MR          29.35      30.49 SILV   
 15 Lee, Jordan E             11 NDAC-MR                30.41      30.54 SILV   
 16 Phillips, Grace M         12 RFAC-MR                30.48      30.76 SILV   
 17 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR                30.69      30.94 SILV   
 18 Minier, Nicoletta         12 TRI-MR                 32.38      31.07        
 19 Mulieri, Kelsey           12 WISC-MR                32.20      31.17        
 20 Hornick, Jade E           11 Express Swimming-MR    30.81      31.39        
 21 Bonagura, Isabella B      12 Express Swimming-MR    30.78      31.68        
 22 Johnson, Jenna            12 CSDC-MR                31.61      31.82        
 23 Cano, Adriana             11 CSDC-MR                32.11      31.92        
 24 Yan, Meeya J              12 TRI-MR                 32.70      32.07        
 25 Davi, Sarah               11 WISC-MR                33.88      32.34        
 26 Einsetler, Morgan P       11 WISC-MR                34.30      32.72        
 27 Gatterdam, Lyla           11 Silver Streaks-MR      32.00      33.13        
 28 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR                32.27      33.17        
 29 Chiovitti, Julia R        11 Express Swimming-MR    33.48      33.26        
 30 Nigro, Stephanie L        11 CSDC-MR                31.95      33.32        
 31 Dufresne, Halle           12 RFAC-MR                31.50      33.41        
 32 Steiner, Cassidy A        11 Express Swimming-MR    34.04      33.43        
 33 Hannon, Mckenzie E        11 HVD-MR                 34.17      33.68        
 34 Messina, Adrianna         12 CSDC-MR                33.57      33.79        
 35 Brennan, Caroline G       12 TRI-MR                 32.75      33.94        
 36 Kahlenberg, Gretchen H    12 HVD-MR                 34.59      34.00        
 37 Pethic, Kennedy R         12 NDAC-MR                34.75      34.53        
 38 Lloyd, Nina               11 HVD-MR                 36.53      34.69        
 39 Kannenburg, Sarah A       12 RFAC-MR                   NT      34.96        
 40 Soberon, Isabelle A       11 Express Swimming-MR    34.05      35.04        
 41 Platti, Nicole            11 CSDC-MR                35.57      35.23        
 42 Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR                34.08      35.39        
 43 Amarando, Farah S         11 CSDC-MR                35.97      35.44        
 44 Ednie, Corinne M          12 CSDC-MR                37.06      35.52        
 45 Honig, Madison J          12 Express Swimming-MR    35.66      36.43        
 46 Fuoco, Kaitlyn E          12 Express Swimming-MR    34.17      36.52        
 47 Conn, Riley M             11 HVD-MR                 49.33      37.35        
 48 Nguyen, Olivia R          11 HVD-MR                 38.07      37.96        
 49 Patterson, Leigh Anne A   11 MWDA-MR                35.64      38.21        
 50 Mischka, Camilla E        11 Silver Streaks-MR      35.94      39.08        
 51 Gigante, Taylor C         11 Express Swimming-MR    39.70      39.17        
 52 Manfredonia, Carly J      12 CSDC-MR                40.60      39.57        
 53 Shuta, Reese M            11 MWDA-MR                42.76      40.70        
 54 Seibold, Morgan S         12 Express Swimming-MR    37.47      41.08        
 55 Harrington, Gwenyth A     12 HVD-MR                 45.16      41.93        
 56 Clark, Isabella A         12 HVD-MR                 47.27      42.53        
 57 Cerrato, Victoria F       12 MWDA-MR                41.80      44.07        
 58 Hance, Jacqueline L       12 WISC-MR                50.23      44.69        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:00.49  JO
              1:08.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR                59.39    1:00.61 SILV   
                  29.01     1:00.61 (31.60)                                        
  2 Mroczka, Kiera C          11 WISC-MR                59.82    1:00.89 SILV   
                  29.41     1:00.89 (31.48)                                        
  3 Collins, Ryleigh          11 Unattached-MR        1:01.55    1:01.79 SILV   
                  30.14     1:01.79 (31.65)                                        
  4 McKenna, Mary K           11 Express Swimming-MR  1:01.09    1:02.27 SILV   
                  30.28     1:02.27 (31.99)                                        
  5 Hartmann, Sierra          12 DVWM-MR              1:00.08    1:02.77 SILV   
                  29.75     1:02.77 (33.02)                                        
  6 O'Brien, Kate             11 WISC-MR              1:01.80    1:03.18 SILV   
                  30.29     1:03.18 (32.89)                                        
  7 Malpeso, Emily            12 TRI-MR               1:15.49    1:03.29 SILV   
                  30.16     1:03.29 (33.13)                                        
  8 Jenkins, Shae K           12 NDAC-MR              1:05.01    1:04.08 SILV   
                  30.64     1:04.08 (33.44)                                        
  9 Ruiz, Anaya               11 DVWM-MR              1:12.69    1:05.94 SILV   
                  31.41     1:05.94 (34.53)                                        
 10 Konop, Rebecca G          11 Express Swimming-MR  1:05.28    1:06.44 SILV   
                  31.74     1:06.44 (34.70)                                        
 11 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR              1:06.88    1:06.55 SILV   
                  32.35     1:06.55 (34.20)                                        
 12 O'Brien, Kelsey R         12 MWDA-MR              1:07.47    1:07.31 SILV   
                  32.38     1:07.31 (34.93)                                        
 13 Sheerin, Megan N          12 MWDA-MR              1:06.70    1:07.54 SILV   
                  32.58     1:07.54 (34.96)                                        
 14 Phillips, Grace M         12 RFAC-MR              1:07.57    1:07.57 SILV   
                  33.17     1:07.57 (34.40)                                        
 15 Lee, Jordan E             11 NDAC-MR              1:13.00    1:07.64 SILV   
                  32.63     1:07.64 (35.01)                                        
 16 Singh, Cristina P         12 Express Swimming-MR  1:05.52    1:07.65 SILV   
                  31.76     1:07.65 (35.89)                                        
 17 Giordano, Sofia R         11 Express Swimming-MR  1:13.36    1:07.66 SILV   
                  31.86     1:07.66 (35.80)                                        
 18 Chen, Amy                 12 HVD-MR               1:09.58    1:08.06 SILV   
                  32.31     1:08.06 (35.75)                                        
 19 Kang, Madison             11 Unattached-MR        1:06.10    1:08.41        
                  33.33     1:08.41 (35.08)                                        
 20 Mulieri, Kelsey           12 WISC-MR              1:08.99    1:09.75        
                  33.63     1:09.75 (36.12)                                        
 21 Bonagura, Isabella B      12 Express Swimming-MR  1:11.21    1:09.82        
                  33.44     1:09.82 (36.38)                                        
 22 Caruvana, Lauren E        12 TRI-MR               1:13.06    1:10.04        
                  33.01     1:10.04 (37.03)                                        
 23 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR              1:09.79    1:10.43        
                  33.72     1:10.43 (36.71)                                        
 24 Smith, Charlotte T        11 NDAC-MR              1:10.81    1:10.61        
                  33.96     1:10.61 (36.65)                                        
 25 Cano, Adriana             11 CSDC-MR              1:10.03    1:10.62        
 26 Yan, Meeya J              12 TRI-MR               1:12.60    1:10.70        
                  33.79     1:10.70 (36.91)                                        
 27 Hornick, Jade E           11 Express Swimming-MR  1:11.09    1:10.81        
                  33.77     1:10.81 (37.04)                                        
 28 Minier, Nicoletta         12 TRI-MR               1:10.16    1:10.87        
                  33.43     1:10.87 (37.44)                                        
 29 Robinson, Haley           11 TRI-MR               1:11.79    1:11.74        
                  33.76     1:11.74 (37.98)                                        
 30 Davi, Sarah               11 WISC-MR              1:16.48    1:11.84        
                  34.13     1:11.84 (37.71)                                        
 31 Brennan, Caroline G       12 TRI-MR               1:16.28    1:12.74        
                  33.37     1:12.74 (39.37)                                        
 32 Steiner, Cassidy A        11 Express Swimming-MR  1:14.95    1:13.21        
                  34.80     1:13.21 (38.41)                                        
 33 Einsetler, Morgan P       11 WISC-MR              1:18.23    1:15.01        
                  35.17     1:15.01 (39.84)                                        
 34 Gillan, Madison F         11 DVWM-MR              1:13.89    1:15.18        
                  34.77     1:15.18 (40.41)                                        
 35 Messina, Adrianna         12 CSDC-MR              1:16.82    1:15.28        
                  35.47     1:15.28 (39.81)                                        
 36 Soberon, Isabelle A       11 Express Swimming-MR  1:16.36    1:16.63        
                  35.70     1:16.63 (40.93)                                        
 37 Ebner, Jamie M            11 MWDA-MR              1:17.88    1:16.98        
                  36.09     1:16.98 (40.89)                                        
 38 Russell, Lauretta R       12 NDAC-MR              1:18.46    1:17.23        
                  36.92     1:17.23 (40.31)                                        
 39 Pethic, Kennedy R         12 NDAC-MR              1:20.70    1:17.24        
                  36.42     1:17.24 (40.82)                                        
 40 Dufresne, Halle           12 RFAC-MR              1:15.76    1:17.68        
                  35.65     1:17.68 (42.03)                                        
 41 Amarando, Farah S         11 CSDC-MR              1:22.17    1:18.36        
                  37.52     1:18.36 (40.84)                                        
 42 Kannenburg, Sarah A       12 RFAC-MR                   NT    1:19.08        
                  36.38     1:19.08 (42.70)                                        
 43 Nigro, Stephanie L        11 CSDC-MR              1:13.48    1:19.37        
                  36.43     1:19.37 (42.94)                                        
 44 Chiovitti, Julia R        11 Express Swimming-MR  1:15.65    1:19.48        
                  39.19     1:19.48 (40.29)                                        
 45 Ednie, Corinne M          12 CSDC-MR              1:23.13    1:19.92        
                  39.35     1:19.92 (40.57)                                        
 45 Patterson, Leigh Anne A   11 MWDA-MR              1:17.38    1:19.92        
                  36.73     1:19.92 (43.19)                                        
 47 Nguyen, Olivia R          11 HVD-MR               1:28.65    1:20.27        
                  38.45     1:20.27 (41.82)                                        
 48 Armstrong, Cassie         11 MWDA-MR              1:15.94    1:20.72        
                  38.19     1:20.72 (42.53)                                        
 49 Fuoco, Kaitlyn E          12 Express Swimming-MR  1:20.91    1:21.35        
                  38.86     1:21.35 (42.49)                                        
 50 Creech, Ciara E           12 NDAC-MR              1:15.11    1:21.77        
                  38.02     1:21.77 (43.75)                                        
 51 Stafford, Jadyn C         11 NDAC-MR              1:32.54    1:21.86        
                  39.30     1:21.86 (42.56)                                        
 52 Manfredonia, Carly J      12 CSDC-MR              1:28.10    1:24.10        
                  40.82     1:24.10 (43.28)                                        
 53 Ault Nolan, Mckenna M     11 NDAC-MR              1:36.44    1:30.91        
                  40.95     1:30.91 (49.96)                                        
 54 Harrington, Gwenyth A     12 HVD-MR               1:43.33    1:36.63        
 55 Seibold, Morgan S         12 Express Swimming-MR  1:30.40    1:41.21        
                  45.15     1:41.21 (56.06)                                        
 -- Shuta, Reese M            11 MWDA-MR              1:32.65         DQ        
      No touch on turn
                  44.68          DQ (53.82)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  JO
              2:11.99  ZQ
              2:25.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Mary K           11 Express Swimming-MR  2:10.01    2:09.10 JO     
                  29.92     1:02.73 (32.81)     1:36.48 (33.75)     2:09.10 (32.62)
  2 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR              2:12.93    2:12.86 SILV   
                  30.04     1:03.40 (33.36)     1:37.95 (34.55)     2:12.86 (34.91)
  3 Konop, Rebecca G          11 Express Swimming-MR  2:19.72    2:19.13 SILV   
                  31.41     1:06.68 (35.27)     1:42.19 (35.51)     2:19.13 (36.94)
  4 Bonagura, Isabella B      12 Express Swimming-MR  2:33.54    2:27.18        
                  32.81     1:10.31 (37.50)     1:49.12 (38.81)     2:27.18 (38.06)
  5 Mulieri, Kelsey           12 WISC-MR                   NT    2:30.69        
                  34.10     1:12.68 (38.58)     1:52.44 (39.76)     2:30.69 (38.25)
  6 Hornick, Jade E           11 Express Swimming-MR  2:32.31    2:32.16        
                  33.17     1:12.06 (38.89)     1:52.38 (40.32)     2:32.16 (39.78)
  7 Davi, Sarah               11 WISC-MR              3:19.13    2:40.96        
                  33.49     1:13.77 (40.28)     1:57.78 (44.01)     2:40.96 (43.18)
  8 Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR              2:48.50    2:45.22        
                  36.24     1:17.83 (41.59)     2:02.45 (44.62)     2:45.22 (42.77)
  9 Johnson, Jenna            12 CSDC-MR              2:51.68    2:46.54        
                  35.51     1:19.09 (43.58)     2:04.35 (45.26)     2:46.54 (42.19)
 10 Drapala, Olivia R         11 CSDC-MR              3:33.44    2:47.51        
                  38.92     1:21.26 (42.34)     2:05.17 (43.91)     2:47.51 (42.34)
 11 Ebner, Jamie M            11 MWDA-MR              2:52.75    2:48.22        
                  36.23     1:18.20 (41.97)   2:48.22 (1:30.02)                    
 12 Nguyen, Olivia R          11 HVD-MR               3:05.33    2:51.66        
                  39.17     1:22.81 (43.64)     2:07.06 (44.25)     2:51.66 (44.60)
 13 Platti, Nicole            11 CSDC-MR              3:02.05    2:53.96        
                  37.62     1:22.01 (44.39)   2:53.96 (1:31.95)                    
 14 Dufresne, Halle           12 RFAC-MR              2:28.01    2:57.36        
                  35.72                             2:09.03 ( )     2:57.36 (48.33)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                31.99  JO
                31.99  ZQ
                36.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mroczka, Kiera C          11 WISC-MR                31.95      32.72 SILV   
  2 McKenna, Mary K           11 Express Swimming-MR    32.78      33.48 SILV   
  3 Lee, Jordan E             11 NDAC-MR                34.30      34.01 SILV   
  4 O'Brien, Kate             11 WISC-MR                33.94      34.46 SILV   
  5 Caruvana, Lauren E        12 TRI-MR                 34.63      35.05 SILV   
  6 Phillips, Grace M         12 RFAC-MR                34.75      35.07 SILV   
  7 Konop, Rebecca G          11 Express Swimming-MR    35.89      35.17 SILV   
  8 Minier, Nicoletta         12 TRI-MR                 35.97      35.40 SILV   
  9 Jenkins, Shae K           12 NDAC-MR                36.15      35.83 SILV   
 10 Singh, Cristina P         12 Express Swimming-MR    35.48      35.90 SILV   
 11 Mulieri, Kelsey           12 WISC-MR                35.99      36.33        
 12 Robinson, Haley           11 TRI-MR                 35.52      36.43        
 13 Johnson, Jenna            12 CSDC-MR                35.29      37.00        
 14 Bonagura, Isabella B      12 Express Swimming-MR    43.21      37.17        
 15 Giordano, Sofia R         11 Express Swimming-MR    38.14      37.22        
 16 Einsetler, Morgan P       11 WISC-MR                38.33      37.65        
 17 Brennan, Caroline G       12 TRI-MR                 36.42      37.98        
 18 Hornick, Jade E           11 Express Swimming-MR    37.55      38.99        
 19 Davi, Sarah               11 WISC-MR                40.17      39.10        
 20 Pethic, Kennedy R         12 NDAC-MR                39.63      39.11        
 21 Cano, Adriana             11 CSDC-MR                37.83      39.39        
 22 Quezada, Julia C          12 RFAC-MR                38.23      39.73        
 23 Steiner, Cassidy A        11 Express Swimming-MR    40.78      39.84        
 24 Drapala, Olivia R         11 CSDC-MR                40.30      39.87        
 25 Soberon, Isabelle A       11 Express Swimming-MR    39.45      40.17        
 26 Kahlenberg, Gretchen H    12 HVD-MR                 39.50      40.23        
 27 Hannon, Mckenzie E        11 HVD-MR                 42.48      41.49        
 28 Fuoco, Kaitlyn E          12 Express Swimming-MR    41.78      41.58        
 29 Nigro, Stephanie L        11 CSDC-MR                39.17      41.61        
 30 Amarando, Farah S         11 CSDC-MR                43.65      41.77        
 31 Kannenburg, Sarah A       12 RFAC-MR                   NT      41.85        
 32 Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR                43.18      42.82        
 33 Ednie, Corinne M          12 CSDC-MR                43.92      42.86        
 34 Mischka, Camilla E        11 Silver Streaks-MR      43.22      43.63        
 35 Gigante, Taylor C         11 Express Swimming-MR    43.34      43.94        
 36 Honig, Madison J          12 Express Swimming-MR    42.76      44.06        
 37 Chiovitti, Julia R        11 Express Swimming-MR    44.67      44.56        
 38 Dufresne, Halle           12 RFAC-MR                36.01      44.72        
 39 Manfredonia, Carly J      12 CSDC-MR                46.71      44.94        
 40 Conn, Riley M             11 HVD-MR                 49.33      45.44        
 41 Cerrato, Victoria F       12 MWDA-MR                47.71      47.69        
 42 Seibold, Morgan S         12 Express Swimming-MR    49.10      50.88        
 43 Harrington, Gwenyth A     12 HVD-MR                 49.56      52.33        
 44 Hance, Jacqueline L       12 WISC-MR                59.99      54.66        
 45 Shuta, Reese M            11 MWDA-MR              1:08.62      59.57        
 -- Clark, Isabella A         12 HVD-MR                 51.61         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.69  JO
              1:08.69  ZQ
              1:19.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mroczka, Kiera C          11 WISC-MR              1:09.16    1:09.66 SILV   
                  34.85     1:09.66 (34.81)                                        
  2 McKenna, Mary K           11 Express Swimming-MR  1:10.25    1:11.50 SILV   
                  35.63     1:11.50 (35.87)                                        
  3 Hartmann, Sierra          12 DVWM-MR              1:13.26    1:11.85 SILV   
                  35.82     1:11.85 (36.03)                                        
  4 Malpeso, Emily            12 TRI-MR               1:16.16    1:12.80 SILV   
                  34.89     1:12.80 (37.91)                                        
  5 O'Brien, Kate             11 WISC-MR              1:11.16    1:12.84 SILV   
                  35.71     1:12.84 (37.13)                                        
  6 Collins, Ryleigh          11 Unattached-MR        1:13.57    1:13.37 SILV   
                  35.87     1:13.37 (37.50)                                        
  7 Sheerin, Megan N          12 MWDA-MR              1:13.28    1:13.56 SILV   
                  35.85     1:13.56 (37.71)                                        
  8 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR              1:09.05    1:13.80 SILV   
                  35.90     1:13.80 (37.90)                                        
  9 Konop, Rebecca G          11 Express Swimming-MR  1:14.33    1:13.87 SILV   
                  36.17     1:13.87 (37.70)                                        
 10 Phillips, Grace M         12 RFAC-MR              1:13.68    1:15.62 SILV   
                  37.91     1:15.62 (37.71)                                        
 11 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR              1:13.37    1:16.02 SILV   
                  37.19     1:16.02 (38.83)                                        
 12 Caruvana, Lauren E        12 TRI-MR               1:16.67    1:17.54 SILV   
                  38.06     1:17.54 (39.48)                                        
 13 Minier, Nicoletta         12 TRI-MR               1:18.08    1:18.64 SILV   
                  38.03     1:18.64 (40.61)                                        
 14 Gillan, Madison F         11 DVWM-MR              1:18.45    1:18.79 SILV   
                  38.41     1:18.79 (40.38)                                        
 15 Lee, Jordan E             11 NDAC-MR              1:17.91    1:18.81 SILV   
                  37.61     1:18.81 (41.20)                                        
 16 Ruiz, Anaya               11 DVWM-MR              1:23.09    1:19.15 SILV   
                  37.29     1:19.15 (41.86)                                        
 17 Singh, Cristina P         12 Express Swimming-MR  1:17.44    1:19.60        
                  38.49     1:19.60 (41.11)                                        
 18 Robinson, Haley           11 TRI-MR               1:16.16    1:19.73        
                  39.20     1:19.73 (40.53)                                        
 19 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR              1:18.07    1:19.75        
                  38.89     1:19.75 (40.86)                                        
 20 O'Brien, Kelsey R         12 MWDA-MR              1:19.07    1:19.86        
                  39.29     1:19.86 (40.57)                                        
 21 Mulieri, Kelsey           12 WISC-MR              1:19.08    1:20.54        
                  39.72     1:20.54 (40.82)                                        
 22 Giordano, Sofia R         11 Express Swimming-MR  1:35.87    1:21.00        
                  38.45     1:21.00 (42.55)                                        
 23 Cano, Adriana             11 CSDC-MR              1:22.83    1:22.31        
 24 Soberon, Isabelle A       11 Express Swimming-MR  1:24.25    1:23.22        
                  41.26     1:23.22 (41.96)                                        
 25 Hornick, Jade E           11 Express Swimming-MR  1:21.31    1:23.47        
                  40.85     1:23.47 (42.62)                                        
 26 Bonagura, Isabella B      12 Express Swimming-MR  1:27.65    1:23.67        
                  40.13     1:23.67 (43.54)                                        
 27 Davi, Sarah               11 WISC-MR              1:28.73    1:24.37        
                  41.04     1:24.37 (43.33)                                        
 28 Kang, Madison             11 Unattached-MR        1:27.43    1:26.22        
                  42.56     1:26.22 (43.66)                                        
 29 Pethic, Kennedy R         12 NDAC-MR              1:29.42    1:26.36        
                  42.05     1:26.36 (44.31)                                        
 30 Steiner, Cassidy A        11 Express Swimming-MR  1:28.00    1:26.39        
                  41.18     1:26.39 (45.21)                                        
 31 Armstrong, Cassie         11 MWDA-MR              1:26.31    1:26.83        
                  41.93     1:26.83 (44.90)                                        
 32 Russell, Lauretta R       12 NDAC-MR              1:25.28    1:27.23        
                  42.69     1:27.23 (44.54)                                        
 33 Ebner, Jamie M            11 MWDA-MR              1:27.60    1:28.83        
                  42.12     1:28.83 (46.71)                                        
 34 Kannenburg, Sarah A       12 RFAC-MR                   NT    1:29.27        
                  43.07     1:29.27 (46.20)                                        
 35 Einsetler, Morgan P       11 WISC-MR              1:30.29    1:29.50        
                  43.76     1:29.50 (45.74)                                        
 36 Ednie, Corinne M          12 CSDC-MR              1:36.04    1:29.83        
                  44.41     1:29.83 (45.42)                                        
 37 Fuoco, Kaitlyn E          12 Express Swimming-MR  1:30.24    1:33.37        
                  45.76     1:33.37 (47.61)                                        
 38 Patterson, Leigh Anne A   11 MWDA-MR              1:35.41    1:37.10        
                  47.27     1:37.10 (49.83)                                        
 39 Dufresne, Halle           12 RFAC-MR              1:29.07    1:38.29        
 40 Chiovitti, Julia R        11 Express Swimming-MR  1:29.89    1:38.34        
                  49.16     1:38.34 (49.18)                                        
 41 Seibold, Morgan S         12 Express Swimming-MR  1:47.21    1:48.45        
                  51.88     1:48.45 (56.57)                                        
 42 Harrington, Gwenyth A     12 HVD-MR               1:55.33    1:51.38        
 43 Shuta, Reese M            11 MWDA-MR              2:11.80    2:10.20        
                1:02.59   2:10.20 (1:07.61)                                        
 -- Ault Nolan, Mckenna M     11 NDAC-MR              2:10.11         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Manfredonia, Carly J      12 CSDC-MR              1:50.48         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  47.65          DQ (49.42)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                36.69  JO
                40.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malpeso, Emily            12 TRI-MR                    NT      35.57 ZQ     
  2 O'Brien, Kelsey R         12 MWDA-MR                38.02      37.76 SILV   
  3 O'Brien, Kate             11 WISC-MR                38.55      37.84 SILV   
  4 Collins, Ryleigh          11 Unattached-MR          37.58      38.03 SILV   
  5 Ruiz, Anaya               11 DVWM-MR                39.02      38.18 SILV   
  6 McKenna, Mary K           11 Express Swimming-MR    37.98      38.40 SILV   
  7 Yan, Meeya J              12 TRI-MR                 39.76      38.42 SILV   
  8 Kang, Madison             11 Unattached-MR          39.85      38.80 SILV   
  9 Smith, Charlotte T        11 NDAC-MR                40.76      38.92 SILV   
 10 Jenkins, Shae K           12 NDAC-MR                41.09      39.38 SILV   
 11 Hornick, Jade E           11 Express Swimming-MR    40.42      39.80 SILV   
 12 Mroczka, Kiera C          11 WISC-MR                39.70      39.90 SILV   
 13 Phillips, Grace M         12 RFAC-MR                40.09      39.91 SILV   
 14 Brennan, Caroline G       12 TRI-MR                 44.71      40.13 SILV   
 15 Caruvana, Lauren E        12 TRI-MR                 41.28      40.80        
 16 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR                41.76      41.20        
 17 Konop, Rebecca G          11 Express Swimming-MR    42.35      41.54        
 18 Soberon, Isabelle A       11 Express Swimming-MR    41.53      41.87        
 19 Singh, Cristina P         12 Express Swimming-MR    41.77      42.29        
 20 Seibold, Morgan S         12 Express Swimming-MR    41.56      42.66        
 21 Nguyen, Olivia R          11 HVD-MR                 43.92      43.34        
 22 Mulieri, Kelsey           12 WISC-MR                42.06      43.52        
 23 Messina, Adrianna         12 CSDC-MR                42.43      43.59        
 24 Gillan, Madison F         11 DVWM-MR                42.72      43.82        
 25 Cano, Adriana             11 CSDC-MR                42.34      44.03        
 26 Davi, Sarah               11 WISC-MR                44.20      44.07        
 27 Amarando, Farah S         11 CSDC-MR                44.45      44.18        
 28 Steiner, Cassidy A        11 Express Swimming-MR    45.90      44.20        
 29 Nigro, Stephanie L        11 CSDC-MR                42.06      44.24        
 30 Giordano, Sofia R         11 Express Swimming-MR    43.36      44.31        
 31 Russell, Lauretta R       12 NDAC-MR                45.24      44.33        
 32 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR                44.94      44.42        
 33 Armstrong, Cassie         11 MWDA-MR                44.90      44.68        
 34 Sheerin, Megan N          12 MWDA-MR                44.92      44.70        
 35 Patterson, Leigh Anne A   11 MWDA-MR                45.62      45.81        
 36 Bonagura, Isabella B      12 Express Swimming-MR    48.76      45.90        
 37 Dufresne, Halle           12 RFAC-MR                48.50      45.94        
 38 Pethic, Kennedy R         12 NDAC-MR                47.41      45.98        
 39 Einsetler, Morgan P       11 WISC-MR                48.27      46.87        
 40 Fuoco, Kaitlyn E          12 Express Swimming-MR    47.54      46.93        
 41 Shuta, Reese M            11 MWDA-MR                49.05      47.05        
 42 Stafford, Jadyn C         11 NDAC-MR                47.16      47.10        
 43 Chiovitti, Julia R        11 Express Swimming-MR    50.98      47.13        
 44 Manfredonia, Carly J      12 CSDC-MR                48.38      47.19        
 45 Kannenburg, Sarah A       12 RFAC-MR                   NT      49.24        
 46 Ebner, Jamie M            11 MWDA-MR                49.71      50.32        
 47 Creech, Ciara E           12 NDAC-MR                48.76      51.11        
 48 Ault Nolan, Mckenna M     11 NDAC-MR                54.11      51.66        
 49 Ednie, Corinne M          12 CSDC-MR                57.60      54.63        
 -- Chen, Amy                 12 HVD-MR                 40.30         DQ        
      False start
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:18.99  JO
              1:28.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malpeso, Emily            12 TRI-MR               1:21.15    1:20.42 SILV   
                  38.75     1:20.42 (41.67)                                        
  2 McKenna, Mary K           11 Express Swimming-MR  1:21.15    1:20.88 SILV   
                  38.85     1:20.88 (42.03)                                        
  3 Walker, Lucy E            11 Silver Streaks-MR    1:23.44    1:21.97 SILV   
                  38.77     1:21.97 (43.20)                                        
  4 Chen, Amy                 12 HVD-MR               1:27.07    1:25.43 SILV   
                  40.28     1:25.43 (45.15)                                        
  5 Hornick, Jade E           11 Express Swimming-MR  1:27.60    1:25.75 SILV   
                  41.31     1:25.75 (44.44)                                        
  6 Yan, Meeya J              12 TRI-MR               1:43.16    1:27.00 SILV   
                  42.17     1:27.00 (44.83)                                        
  7 Kang, Madison             11 Unattached-MR        1:30.06    1:28.12 SILV   
                  42.29     1:28.12 (45.83)                                        
  8 Brennan, Caroline G       12 TRI-MR               1:28.29    1:30.22        
                  42.11     1:30.22 (48.11)                                        
  9 Phillips, Grace M         12 RFAC-MR              1:27.35    1:30.90        
                  42.77     1:30.90 (48.13)                                        
 10 Singh, Cristina P         12 Express Swimming-MR  1:31.79    1:31.08        
                  43.46     1:31.08 (47.62)                                        
 11 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR              1:29.48    1:31.27        
                  42.95     1:31.27 (48.32)                                        
 12 Mulieri, Kelsey           12 WISC-MR              1:32.55    1:31.31        
                  42.99     1:31.31 (48.32)                                        
 13 Soberon, Isabelle A       11 Express Swimming-MR  1:31.09    1:33.12        
                  43.51     1:33.12 (49.61)                                        
 14 Honig, Madison J          12 Express Swimming-MR  1:33.37    1:33.45        
                  43.89     1:33.45 (49.56)                                        
 15 Konop, Rebecca G          11 Express Swimming-MR  1:31.14    1:33.70        
                  44.31     1:33.70 (49.39)                                        
 16 Cano, Adriana             11 CSDC-MR              1:38.34    1:33.88        
                  44.40     1:33.88 (49.48)                                        
 17 Amarando, Farah S         11 CSDC-MR              1:34.80    1:34.26        
                  44.16     1:34.26 (50.10)                                        
 18 Davi, Sarah               11 WISC-MR              1:39.20    1:34.54        
                  44.56     1:34.54 (49.98)                                        
 19 Messina, Adrianna         12 CSDC-MR              1:38.57    1:34.96        
                  44.09     1:34.96 (50.87)                                        
 20 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR              1:36.90    1:35.13        
                  45.90     1:35.13 (49.23)                                        
 21 Nguyen, Olivia R          11 HVD-MR               1:38.67    1:36.25        
                  46.00     1:36.25 (50.25)                                        
 22 Platti, Nicole            11 CSDC-MR              1:36.21    1:36.88        
                  45.24     1:36.88 (51.64)                                        
 23 Hannon, Mckenzie E        11 HVD-MR               1:36.01    1:37.02        
                  45.90     1:37.02 (51.12)                                        
 24 Seibold, Morgan S         12 Express Swimming-MR  1:45.04    1:37.96        
                  44.48     1:37.96 (53.48)                                        
 25 Giordano, Sofia R         11 Express Swimming-MR  1:38.84    1:38.19        
                  45.81     1:38.19 (52.38)                                        
 26 Dufresne, Halle           12 RFAC-MR              1:31.80    1:39.91        
                  46.95     1:39.91 (52.96)                                        
 27 Steiner, Cassidy A        11 Express Swimming-MR  1:41.05    1:41.00        
                  46.31     1:41.00 (54.69)                                        
 28 Fuoco, Kaitlyn E          12 Express Swimming-MR  1:39.72    1:41.30        
                  47.59     1:41.30 (53.71)                                        
 29 Shuta, Reese M            11 MWDA-MR              1:50.99    1:42.31        
                  48.56     1:42.31 (53.75)                                        
 30 Patterson, Leigh Anne A   11 MWDA-MR              1:42.16    1:42.93        
                  49.86     1:42.93 (53.07)                                        
 31 Chiovitti, Julia R        11 Express Swimming-MR  1:45.43    1:44.86        
                  50.76     1:44.86 (54.10)                                        
 32 Manfredonia, Carly J      12 CSDC-MR              1:47.39    1:45.44        
                  49.55     1:45.44 (55.89)                                        
 33 Drapala, Olivia R         11 CSDC-MR              1:52.70    1:45.83        
                  50.12     1:45.83 (55.71)                                        
 34 Lloyd, Nina               11 HVD-MR               1:54.46    1:46.75        
                  50.64     1:46.75 (56.11)                                        
 35 Mischka, Camilla E        11 Silver Streaks-MR    1:49.45    1:46.82        
                  51.47     1:46.82 (55.35)                                        
 36 Cerrato, Victoria F       12 MWDA-MR              2:36.62    2:14.37        
                1:02.91   2:14.37 (1:11.46)                                        
 -- Hance, Jacqueline L       12 WISC-MR              2:00.99         DQ        
      One hand touch
 -- Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR              2:04.78         DQ        
      Scissors kick
                  52.96          DQ (59.55)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                30.69  JO
                34.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR                28.67      30.20 ZQ     
  2 Mroczka, Kiera C          11 WISC-MR                30.76      31.25 SILV   
  3 Hartmann, Sierra          12 DVWM-MR                31.43      31.72 SILV   
  4 Collins, Ryleigh          11 Unattached-MR          32.38      31.95 SILV   
  5 O'Brien, Kate             11 WISC-MR                31.63      32.29 SILV   
  6 Jenkins, Shae K           12 NDAC-MR                33.56      32.37 SILV   
  7 Caruvana, Lauren E        12 TRI-MR                 34.68      33.92 SILV   
  8 O'Brien, Kelsey R         12 MWDA-MR                34.06      34.08 SILV   
  9 Smith, Charlotte T        11 NDAC-MR                38.28      35.02        
 10 Robinson, Haley           11 TRI-MR                 34.89      35.22        
 11 Kang, Madison             11 Unattached-MR          36.45      35.29        
 12 Sheerin, Megan N          12 MWDA-MR                36.26      35.48        
 13 Phillips, Grace M         12 RFAC-MR                36.44      35.66        
 14 Lee, Jordan E             11 NDAC-MR                37.10      35.83        
 15 Brennan, Caroline G       12 TRI-MR                 35.08      35.90        
 16 Ruiz, Anaya               11 DVWM-MR                35.67      35.99        
 17 Gillan, Madison F         11 DVWM-MR                36.22      36.90        
 18 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR                34.76      36.93        
 19 Minier, Nicoletta         12 TRI-MR                 47.10      38.00        
 20 Giordano, Sofia R         11 Express Swimming-MR    36.83      38.21        
 21 Yan, Meeya J              12 TRI-MR                 35.16      38.85        
 22 Ebner, Jamie M            11 MWDA-MR                45.64      39.54        
 23 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR                37.34      39.55        
 24 Nigro, Stephanie L        11 CSDC-MR                35.98      39.92        
 25 Dufresne, Halle           12 RFAC-MR                41.32      40.77        
 26 Armstrong, Cassie         11 MWDA-MR                39.72      41.13        
 27 Davi, Sarah               11 WISC-MR                45.76      41.24        
 28 Creech, Ciara E           12 NDAC-MR                43.25      43.94        
 29 Stafford, Jadyn C         11 NDAC-MR                47.43      44.20        
 30 Chiovitti, Julia R        11 Express Swimming-MR    46.34      45.07        
 31 Ednie, Corinne M          12 CSDC-MR                44.81      45.39        
 32 Nguyen, Olivia R          11 HVD-MR                 56.40      46.41        
 33 Fuoco, Kaitlyn E          12 Express Swimming-MR    41.23      46.53        
 34 Steiner, Cassidy A        11 Express Swimming-MR    52.49      47.63        
 35 Patterson, Leigh Anne A   11 MWDA-MR                47.20      48.19        
 36 Seibold, Morgan S         12 Express Swimming-MR    52.09      53.29        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:09.49  JO
              1:19.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR              1:07.34    1:12.13 SILV   
  2 O'Brien, Kate             11 WISC-MR              1:09.72    1:13.88 SILV   
                   4.11   1:13.88 (1:09.77)                                        
  3 Walker, Lucy E            11 Silver Streaks-MR    1:25.11    1:18.58 SILV   
  4 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR              1:20.67    1:20.04        
                  37.40     1:20.04 (42.64)                                        
  5 Quezada, Julia C          12 RFAC-MR              1:15.74    1:20.14        
  6 Chen, Amy                 12 HVD-MR               1:26.03    1:22.72        
  7 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR              1:24.09    1:27.02        
                   5.84   1:27.02 (1:21.18)                                        
  8 Robinson, Haley           11 TRI-MR               1:19.16    1:27.68        
                  39.10     1:27.68 (48.58)                                        
  9 Kang, Madison             11 Unattached-MR        1:28.71    1:28.96        
                  41.06     1:28.96 (47.90)                                        
 10 Einsetler, Morgan P       11 WISC-MR              2:22.32    1:31.85        
                  39.96     1:31.85 (51.89)                                        
 11 Gatterdam, Lyla           11 Silver Streaks-MR    1:40.11    1:35.53        
                  43.92     1:35.53 (51.61)                                        
 12 Gigante, Taylor C         11 Express Swimming-MR  1:45.90    1:39.39        
 13 Ednie, Corinne M          12 CSDC-MR              1:47.65    1:40.66        
                  46.81     1:40.66 (53.85)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  JO
              1:09.99  ZQ
              1:18.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mroczka, Kiera C          11 WISC-MR              1:10.72    1:10.07 SILV   
                  32.57     1:10.07 (37.50)                                        
  2 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR              1:08.56    1:10.99 SILV   
                  32.59     1:10.99 (38.40)                                        
  3 McKenna, Mary K           11 Express Swimming-MR  1:10.82    1:12.08 SILV   
                  34.97     1:12.08 (37.11)                                        
  4 Malpeso, Emily            12 TRI-MR               1:14.11    1:12.82 SILV   
                  34.04     1:12.82 (38.78)                                        
  5 O'Brien, Kate             11 WISC-MR              1:12.58    1:13.20 SILV   
                  34.34     1:13.20 (38.86)                                        
  6 Jenkins, Shae K           12 NDAC-MR              1:17.74    1:13.30 SILV   
                  33.08     1:13.30 (40.22)                                        
  7 Konop, Rebecca G          11 Express Swimming-MR  1:18.32    1:15.63 SILV   
                  34.62     1:15.63 (41.01)                                        
  8 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR              1:16.21    1:17.01 SILV   
                  35.79     1:17.01 (41.22)                                        
  9 Kang, Madison             11 Unattached-MR        1:17.82    1:17.49 SILV   
                  38.04     1:17.49 (39.45)                                        
 10 Phillips, Grace M         12 RFAC-MR              1:13.69    1:17.66 SILV   
                  36.62     1:17.66 (41.04)                                        
 11 Caruvana, Lauren E        12 TRI-MR               1:18.68    1:17.70 SILV   
                  35.46     1:17.70 (42.24)                                        
 12 Singh, Cristina P         12 Express Swimming-MR  1:18.20    1:17.75 SILV   
                  35.68     1:17.75 (42.07)                                        
 13 Hornick, Jade E           11 Express Swimming-MR  1:18.56    1:18.90        
                  37.94     1:18.90 (40.96)                                        
 14 Yan, Meeya J              12 TRI-MR               1:21.29    1:19.33        
                  37.11     1:19.33 (42.22)                                        
 15 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR              1:21.44    1:20.77        
                  38.06     1:20.77 (42.71)                                        
 16 Quezada, Julia C          12 RFAC-MR              1:18.40    1:20.79        
                  37.03     1:20.79 (43.76)                                        
 17 Mulieri, Kelsey           12 WISC-MR              1:21.61    1:21.39        
                  38.22     1:21.39 (43.17)                                        
 18 Lee, Jordan E             11 NDAC-MR              1:18.63    1:21.48        
                  38.48     1:21.48 (43.00)                                        
 19 Giordano, Sofia R         11 Express Swimming-MR  1:24.40    1:22.85        
                  37.53     1:22.85 (45.32)                                        
 20 Bonagura, Isabella B      12 Express Swimming-MR  1:31.23    1:22.96        
                  39.76     1:22.96 (43.20)                                        
 21 Minier, Nicoletta         12 TRI-MR               1:40.69    1:23.07        
                  37.62     1:23.07 (45.45)                                        
 22 Davi, Sarah               11 WISC-MR              1:25.33    1:24.23        
                  38.93     1:24.23 (45.30)                                        
 23 Einsetler, Morgan P       11 WISC-MR              1:28.80    1:24.97        
                  39.63     1:24.97 (45.34)                                        
 24 Amarando, Farah S         11 CSDC-MR              1:30.79    1:25.26        
                  40.10     1:25.26 (45.16)                                        
 25 Hannon, Mckenzie E        11 HVD-MR               1:28.71    1:25.58        
                  40.73     1:25.58 (44.85)                                        
 26 Nigro, Stephanie L        11 CSDC-MR              1:21.57    1:25.83        
                  38.21     1:25.83 (47.62)                                        
 27 Soberon, Isabelle A       11 Express Swimming-MR  1:25.78    1:26.27        
                  41.27     1:26.27 (45.00)                                        
 28 Gatterdam, Lyla           11 Silver Streaks-MR    1:22.64    1:26.99        
                  41.50     1:26.99 (45.49)                                        
 29 Pethic, Kennedy R         12 NDAC-MR              1:28.91    1:27.40        
                  40.34     1:27.40 (47.06)                                        
 30 Kannenburg, Sarah A       12 RFAC-MR                   NT    1:27.50        
                  39.35     1:27.50 (48.15)                                        
 31 Johnson, Jenna            12 CSDC-MR              1:26.92    1:27.65        
                  40.79     1:27.65 (46.86)                                        
 32 Platti, Nicole            11 CSDC-MR              1:28.82    1:27.86        
                  42.57     1:27.86 (45.29)                                        
 33 Steiner, Cassidy A        11 Express Swimming-MR  1:28.07    1:28.35        
                  42.14     1:28.35 (46.21)                                        
 34 Dufresne, Halle           12 RFAC-MR              1:18.30    1:29.87        
                  42.06     1:29.87 (47.81)                                        
 35 Nguyen, Olivia R          11 HVD-MR               1:33.87    1:30.11        
                  46.38     1:30.11 (43.73)                                        
 36 Gigante, Taylor C         11 Express Swimming-MR  1:38.76    1:31.80        
                  43.62     1:31.80 (48.18)                                        
 37 Drapala, Olivia R         11 CSDC-MR              1:26.63    1:31.87        
                  41.44     1:31.87 (50.43)                                        
 38 Fuoco, Kaitlyn E          12 Express Swimming-MR  1:30.01    1:32.19        
                  44.35     1:32.19 (47.84)                                        
 39 Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR              1:33.71    1:32.74        
                  42.75     1:32.74 (49.99)                                        
 40 Kahlenberg, Gretchen H    12 HVD-MR               1:33.33    1:33.28        
 41 Patterson, Leigh Anne A   11 MWDA-MR              1:32.35    1:35.39        
                  46.37     1:35.39 (49.02)                                        
 42 Lloyd, Nina               11 HVD-MR               1:48.33    1:35.67        
                  46.70     1:35.67 (48.97)                                        
 43 Chiovitti, Julia R        11 Express Swimming-MR  1:37.65    1:36.69        
                  47.87     1:36.69 (48.82)                                        
 44 Conn, Riley M             11 HVD-MR               1:40.33    1:38.88        
                  48.66     1:38.88 (50.22)                                        
 45 Ednie, Corinne M          12 CSDC-MR              1:39.47    1:38.89        
                  46.18     1:38.89 (52.71)                                        
 -- Seibold, Morgan S         12 Express Swimming-MR  1:37.87         DQ        
      One hand touch - breast
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:28.99  JO
              2:48.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Ryleigh          11 Unattached-MR        2:35.32    2:28.03 JO     
                  32.06     1:10.21 (38.15)     1:53.36 (43.15)     2:28.03 (34.67)
  2 McKenna, Mary K           11 Express Swimming-MR  2:32.24    2:30.20 SILV   
                  33.67     1:12.94 (39.27)     1:57.07 (44.13)     2:30.20 (33.13)
  3 Mroczka, Kiera C          11 WISC-MR              2:18.33    2:30.86 SILV   
                  31.09     1:08.87 (37.78)     1:56.36 (47.49)     2:30.86 (34.50)
  4 Phillips, Grace M         12 RFAC-MR              2:42.86    2:43.69 SILV   
                  37.14     1:16.86 (39.72)     2:05.24 (48.38)     2:43.69 (38.45)
  5 Konop, Rebecca G          11 Express Swimming-MR  2:55.45    2:44.53 SILV   
                  37.60     1:20.73 (43.13)     2:10.76 (50.03)     2:44.53 (33.77)
  6 Hornick, Jade E           11 Express Swimming-MR  2:51.66    2:50.10        
                  40.03     1:24.12 (44.09)     2:12.00 (47.88)     2:50.10 (38.10)
  7 Singh, Cristina P         12 Express Swimming-MR  2:46.85    2:52.64        
                  37.80     1:22.09 (44.29)     2:14.13 (52.04)     2:52.64 (38.51)
  8 Quezada, Julia C          12 RFAC-MR              2:50.85    2:54.62        
                  34.05     1:19.93 (45.88)     2:13.45 (53.52)     2:54.62 (41.17)
  9 Drapala, Olivia R         11 CSDC-MR                   NT    3:13.56        
                  42.10     1:30.16 (48.06)     2:29.92 (59.76)     3:13.56 (43.64)
 10 Ebner, Jamie M            11 MWDA-MR              3:26.50    3:19.84        
                  41.62     1:33.53 (51.91)   2:34.10 (1:00.57)     3:19.84 (45.74)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:05.00    1:56.72        
     1) Jenkins, Shae K 12              2) Lee, Jordan E 11               
     3) Smith, Charlotte T 11           4) Pociask, Brooke A 12           
                  28.81       59.12 (30.31)     1:29.69 (30.57)     1:56.72 (27.03)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       2:00.01    1:57.27        
     1) Konop, Rebecca G 11             2) Singh, Cristina P 12           
     3) Giordano, Sofia R 11            4) McKenna, Mary K 11             
                  29.16       59.37 (30.21)     1:29.20 (29.83)     1:57.27 (28.07)
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:03.21    2:00.58        
     1) O'Brien, Kate 11                2) Mulieri, Kelsey 12             
     3) Einsetler, Morgan P 11          4) Mroczka, Kiera C 11            
                  29.42     1:01.33 (31.91)     1:32.64 (31.31)     2:00.58 (27.94)
  4 Trident Aquatic Club at the JC-MR  'A'            2:15.16    2:02.37        
     1) Caruvana, Lauren E 12           2) Minier, Nicoletta 12           
     3) Robinson, Haley 11              4) Malpeso, Emily 12              
                  32.29     1:03.48 (31.19)     1:34.43 (30.95)     2:02.37 (27.94)
  5 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:05.18    2:07.14        
     1) Dufresne, Halle 12              2) Johnson, Amanda L 11           
     3) Ullinger, Hannah M 11           4) Phillips, Grace M 12           
                  34.38     1:07.50 (33.12)     1:38.24 (30.74)     2:07.14 (28.90)
  6 Long Island Express-MR  'B'                       2:11.12    2:09.60        
     1) Bonagura, Isabella B 12         2) Hornick, Jade E 11             
     3) Steiner, Cassidy A 11           4) Soberon, Isabelle A 11         
                  31.43     1:02.30 (30.87)     1:35.86 (33.56)     2:09.60 (33.74)
  7 Connetquot Swimming & Diving C-MR  'A'            2:13.60    2:11.74        
     1) Cano, Adriana 11                2) Messina, Adrianna 12           
     3) Amarando, Farah S 11            4) Nigro, Stephanie L 11          
                  36.00     1:04.39 (28.39)     1:39.10 (34.71)     2:11.74 (32.64)
  8 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:15.11    2:22.40        
     1) Russell, Lauretta R 12          2) Creech, Ciara E 12             
     3) Stafford, Jadyn C 11            4) Pethic, Kennedy R 12           
                  33.82     1:10.54 (36.72)     1:46.61 (36.07)     2:22.40 (35.79)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       2:21.21    2:16.92        
     1) Singh, Cristina P 12            2) Hornick, Jade E 11             
     3) Konop, Rebecca G 11             4) McKenna, Mary K 11             
                  35.31     1:18.74 (43.43)     1:48.44 (29.70)     2:16.92 (28.48)
  2 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:19.62    2:17.48        
     1) Mulieri, Kelsey 12              2) O'Brien, Kate 11               
     3) Mroczka, Kiera C 11             4) Einsetler, Morgan P 11         
                  37.37     1:14.89 (37.52)     1:44.91 (30.02)     2:17.48 (32.57)
  3 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:21.21    2:17.73        
     1) Johnson, Amanda L 11            2) Phillips, Grace M 12           
     3) Quezada, Julia C 12             4) Ullinger, Hannah M 11          
                  36.91     1:16.34 (39.43)     1:47.57 (31.23)     2:17.73 (30.16)
  4 Trident Aquatic Club at the JC-MR  'A'            2:20.16    2:19.21        
     1) Malpeso, Emily 12               2) Brennan, Caroline G 12         
     3) Robinson, Haley 11              4) Yan, Meeya J 12                
                  35.69     1:12.21 (36.52)   2:19.21 (1:07.00)                    
  5 Connetquot Swimming & Diving C-MR  'A'            2:27.83    2:28.16        
     1) Johnson, Jenna 12               2) Amarando, Farah S 11           
     3) Nigro, Stephanie L 11           4) Cano, Adriana 11               
                  37.97     1:20.51 (42.54)     1:57.07 (36.56)     2:28.16 (31.09)
 -- Long Island Express-MR  'B'                       2:43.21         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Giordano, Sofia R 11            2) O'Connell, Siobhan B 12        
     3) Steiner, Cassidy A 11           4) Bonagura, Isabella B 12        
                  36.80     1:20.72 (43.92)        DQ (1:15.64)                    
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.39  JO
                26.39  ZQ
                28.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Payton R         13 CSDC-MR                26.79      26.90 SILV   
  2 Tafe, Maddie M            14 CSDC-MR                26.82      27.24 SILV   
  3 Messina, Gianna           14 CSDC-MR                28.75      27.30 SILV   
  4 Drapala, Jenna M          13 CSDC-MR                27.35      27.46 SILV   
  5 Brewi, Shannon E          14 TRI-MR                 26.70      27.58 SILV   
  6 Vitale, Miya N            13 PATS-MR                   NT      27.64 SILV   
  7 Cohen, Emily Z            14 RFAC-MR                27.13      27.68 SILV   
  8 Calabrese, Faith A        13 CSDC-MR                27.79      27.76 SILV   
  9 Nellis, Anna-Mae J        14 HVD-MR                 27.77      27.94 SILV   
 10 Loughran, Megan R         14 RFAC-MR                27.27      28.14 SILV   
 11 Stroub, Mia R             13 WISC-MR                27.70      28.17 SILV   
 12 Kocik, Jacqueline B       14 NDAC-MR                28.07      28.27 SILV   
 13 Cabanillas, Ali           13 CSDC-MR                27.02      28.44 SILV   
 14 Bubel, Valerie M          13 NDAC-MR                28.26      28.45 SILV   
 15 Iaboni, Julia             14 CSDC-MR                29.18      28.75 SILV   
 16 Mayerhauser, Leah E       13 MWDA-MR                29.49      29.13        
 17 Welsh, Lindsay            13 Express Swimming-MR    29.06      29.43        
 18 Duver, Sophia E           14 Silver Streaks-MR      28.53      29.47        
 19 Abrams, Anna M            13 PATS-MR                29.77      29.53        
 20 Calabrese, Victoria       14 Express Swimming-MR    29.83      29.60        
 21 Mogan, emi H              13 HVD-MR                 28.56      29.71        
 22 Beezer, Kristina G        13 MWDA-MR                30.20      29.91        
 23 Gaspard, Summer P         14 Express Swimming-MR    30.83      30.06        
 24 Cook, April M             14 RFAC-MR                29.11      30.09        
 25 Soberon, Sophia E         13 Express Swimming-MR    29.86      30.11        
 26 Sanford, Lauren E         14 NDAC-MR                30.54      30.26        
 27 O'Malley, Kate E          13 WISC-MR                29.69      30.32        
 28 Edmonds, Gracie R         14 CSDC-MR                28.92      30.33        
 29 Storrs, Mackenzie E       14 NDAC-MR                29.89      30.50        
 30 Rommeney, Rachel          14 CSDC-MR                31.35      30.67        
 31 Hommel, Elizabeth G       13 Express Swimming-MR    30.18      30.68        
 32 Devoti, Julia T           13 WISC-MR                32.87      30.75        
 33 Amarando, Alanah Y        14 CSDC-MR                30.79      30.77        
 34 Trieff, Lily S            13 Silver Streaks-MR      30.14      31.00        
 35 Pallas, Morgan            13 WISC-MR                30.73      31.02        
 36 Priola, Kate              14 CSDC-MR                32.37      31.04        
 37 Filagrossi, Isabella      13 Express Swimming-MR    31.95      31.40        
 38 Steinhauer, Berkeley L    14 Silver Streaks-MR      30.85      31.52        
 39 Kryvorutsky, Emily        13 TRI-MR                 32.16      32.07        
 40 Molinaro, Nicole T        13 CSDC-MR                30.45      32.11        
 41 Alcantara, Nella L        13 RFAC-MR                32.62      32.41        
 42 Goldleaf, Peyton F        13 HVD-MR                 33.88      33.10        
 43 Jeffares, Chloe E         13 CSDC-MR                35.59      33.63        
 44 Curran, Kerry             14 TRI-MR                 33.48      35.14        
 45 Jones, Kristen L          13 MWDA-MR                34.14      35.99        
 46 Hatch, Evie A             13 RFAC-MR                36.95      39.19        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                56.99  JO
                56.99  ZQ
              1:03.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            13 PATS-MR                56.12      56.94 JO     
                  27.43       56.94 (29.51)                                        
  2 Collins, Payton R         13 CSDC-MR                58.19      57.70 SILV   
                  27.97       57.70 (29.73)                                        
  3 Brewi, Shannon E          14 TRI-MR                 59.56      59.26 SILV   
                  28.48       59.26 (30.78)                                        
  4 Graham, Catherine M       14 NDAC-MR              1:00.44      59.55 SILV   
                  28.02       59.55 (31.53)                                        
  5 Calabrese, Faith A        13 CSDC-MR                59.63      59.61 SILV   
                  28.98       59.61 (30.63)                                        
  6 Messina, Gianna           14 CSDC-MR              1:02.01      59.96 SILV   
                  28.76       59.96 (31.20)                                        
  7 Amaro, Isabella L         14 NDAC-MR                59.30    1:00.00 SILV   
                  28.67     1:00.00 (31.33)                                        
  8 Stroub, Mia R             13 WISC-MR                59.68    1:00.12 SILV   
                  28.88     1:00.12 (31.24)                                        
  9 Iaboni, Julia             14 CSDC-MR              1:00.19    1:00.37 SILV   
                  29.19     1:00.37 (31.18)                                        
 10 Drapala, Jenna M          13 CSDC-MR              1:01.27    1:01.29 SILV   
                  29.34     1:01.29 (31.95)                                        
 11 O'Brien, Jessica A        14 MWDA-MR              1:00.16    1:01.38 SILV   
                  29.33     1:01.38 (32.05)                                        
 12 Cabanillas, Ali           13 CSDC-MR              1:00.10    1:01.63 SILV   
                  29.29     1:01.63 (32.34)                                        
 13 Nellis, Anna-Mae J        14 HVD-MR               1:02.20    1:01.83 SILV   
                  29.59     1:01.83 (32.24)                                        
 14 Corcoran, Victoria        13 DVWM-MR              1:03.94    1:01.95 SILV   
                  30.21     1:01.95 (31.74)                                        
 15 Nunez, Gabby B            14 RFAC-MR              1:00.76    1:02.07 SILV   
                  29.66     1:02.07 (32.41)                                        
 16 Burda, Sophia J           14 HVD-MR               1:02.27    1:02.46 SILV   
                  29.91     1:02.46 (32.55)                                        
 17 Mulholland, Kasey         13 Express Swimming-MR  1:02.82    1:02.47 SILV   
                  29.97     1:02.47 (32.50)                                        
 18 Welsh, Lindsay            13 Express Swimming-MR  1:04.65    1:03.04 SILV   
                  30.24     1:03.04 (32.80)                                        
 19 Mayerhauser, Leah E       13 MWDA-MR              1:04.07    1:03.24        
                  30.10     1:03.24 (33.14)                                        
 20 Cook, April M             14 RFAC-MR              1:02.39    1:03.28        
                  30.65     1:03.28 (32.63)                                        
 21 Loughran, Megan R         14 RFAC-MR              1:00.30    1:03.61        
                  30.55     1:03.61 (33.06)                                        
 22 Ebner, Jess, Jessie, J M  14 MWDA-MR              1:02.61    1:03.84        
                  30.45     1:03.84 (33.39)                                        
 23 Beezer, Kristina G        13 MWDA-MR              1:03.98    1:03.94        
                  31.05     1:03.94 (32.89)                                        
 24 Calabrese, Victoria       14 Express Swimming-MR  1:06.38    1:04.07        
                  30.59     1:04.07 (33.48)                                        
 25 Edmonds, Gracie R         14 CSDC-MR              1:03.00    1:04.29        
                  30.70     1:04.29 (33.59)                                        
 26 O'Malley, Kate E          13 WISC-MR              1:04.73    1:04.36        
                  30.96     1:04.36 (33.40)                                        
 27 Rommeney, Rachel          14 CSDC-MR              1:06.20    1:04.37        
                  31.24     1:04.37 (33.13)                                        
 28 Storrs, Mackenzie E       14 NDAC-MR              1:05.32    1:04.55        
                  30.83     1:04.55 (33.72)                                        
 29 Soberon, Sophia E         13 Express Swimming-MR  1:04.36    1:04.67        
                  31.07     1:04.67 (33.60)                                        
 30 Abrams, Anna M            13 PATS-MR              1:08.53    1:04.95        
                  31.18     1:04.95 (33.77)                                        
 31 Sanford, Lauren E         14 NDAC-MR              1:09.30    1:05.37        
                  31.47     1:05.37 (33.90)                                        
 32 Colaizzo, Natalie A       14 HVD-MR               1:04.57    1:06.60        
                  32.36     1:06.60 (34.24)                                        
 33 Gaspard, Summer P         14 Express Swimming-MR  1:08.76    1:07.35        
                  31.65     1:07.35 (35.70)                                        
 34 Pallas, Morgan            13 WISC-MR              1:07.97    1:07.40        
                  32.36     1:07.40 (35.04)                                        
 35 Priola, Kate              14 CSDC-MR              1:06.81    1:07.82        
                  32.40     1:07.82 (35.42)                                        
 36 Molinaro, Nicole T        13 CSDC-MR              1:06.18    1:08.42        
                  32.51     1:08.42 (35.91)                                        
 37 Devoti, Julia T           13 WISC-MR              1:09.40    1:09.13        
                  32.62     1:09.13 (36.51)                                        
 38 Noakes, Annie C           14 NDAC-MR              1:06.24    1:09.96        
                  33.04     1:09.96 (36.92)                                        
 39 Filagrossi, Isabella      13 Express Swimming-MR  1:13.05    1:11.11        
                  33.89     1:11.11 (37.22)                                        
 40 Alcantara, Nella L        13 RFAC-MR              1:16.53    1:14.25        
                  35.88     1:14.25 (38.37)                                        
 41 Proscia, Emily R          13 Unattached-MR        1:15.48    1:15.52        
                  35.67     1:15.52 (39.85)                                        
 42 Cimorelli, Mya E          13 NDAC-MR              1:17.69    1:15.67        
                  37.16     1:15.67 (38.51)                                        
 43 Elgayar, Jasmine          13 DVWM-MR              1:16.78    1:15.82        
                  35.24     1:15.82 (40.58)                                        
 44 Jones, Kristen L          13 MWDA-MR              1:13.96    1:18.01        
                  36.17     1:18.01 (41.84)                                        
 45 Hatch, Evie A             13 RFAC-MR              1:23.19    1:24.99        
                  38.90     1:24.99 (46.09)                                        
 46 Stafford, Kaiya D         14 NDAC-MR              1:50.11    2:12.19        
                  52.57   2:12.19 (1:19.62)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:03.99  JO
              2:03.99  ZQ
              2:16.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tafe, Maddie M            14 CSDC-MR              2:09.98    2:05.34 SILV   
                  29.77     1:01.59 (31.82)     1:34.08 (32.49)     2:05.34 (31.26)
  2 Cook, April M             14 RFAC-MR              2:06.94    2:08.45 SILV   
                  30.38     1:02.90 (32.52)     1:36.11 (33.21)     2:08.45 (32.34)
  3 Calabrese, Faith A        13 CSDC-MR              2:11.36    2:08.72 SILV   
                  30.35     1:03.56 (33.21)     1:36.79 (33.23)     2:08.72 (31.93)
  4 Amaro, Isabella L         14 NDAC-MR              2:18.93    2:13.40 SILV   
                  29.94     1:03.94 (34.00)     1:39.06 (35.12)     2:13.40 (34.34)
  5 Stroub, Mia R             13 WISC-MR              2:13.11    2:14.07 SILV   
                  30.64     1:05.05 (34.41)     1:40.24 (35.19)     2:14.07 (33.83)
  6 Cohen, Emily Z            14 RFAC-MR              2:12.28    2:14.90 SILV   
                  30.64     1:04.40 (33.76)     1:39.61 (35.21)     2:14.90 (35.29)
  7 Nunez, Gabby B            14 RFAC-MR              2:16.63    2:15.61 SILV   
                  31.50     1:05.59 (34.09)     1:40.62 (35.03)     2:15.61 (34.99)
  8 Brewi, Shannon E          14 TRI-MR               2:16.73    2:16.51 SILV   
                  31.52     1:06.45 (34.93)     1:41.58 (35.13)     2:16.51 (34.93)
  9 Welsh, Lindsay            13 Express Swimming-MR  2:18.36    2:16.77 SILV   
                  30.87     1:05.41 (34.54)     1:41.33 (35.92)     2:16.77 (35.44)
 10 Ebner, Jess, Jessie, J M  14 MWDA-MR              2:17.86    2:18.49        
                  30.92     1:06.51 (35.59)     1:43.36 (36.85)     2:18.49 (35.13)
 11 Kocik, Jacqueline B       14 NDAC-MR              2:21.25    2:19.88        
                  31.80     1:08.06 (36.26)     1:44.70 (36.64)     2:19.88 (35.18)
 12 Bubel, Valerie M          13 NDAC-MR              2:24.71    2:21.26        
                  32.38     1:08.98 (36.60)     1:46.65 (37.67)     2:21.26 (34.61)
 13 Loughran, Megan R         14 RFAC-MR              2:17.18    2:21.79        
                  32.10     1:07.51 (35.41)     1:44.95 (37.44)     2:21.79 (36.84)
 14 Larson, Claire A          14 Express Swimming-MR  2:22.18    2:22.84        
                  31.85     1:08.55 (36.70)     1:45.67 (37.12)     2:22.84 (37.17)
 15 Drapala, Jenna M          13 CSDC-MR              3:00.00    2:25.70        
                  33.72     1:11.73 (38.01)     1:49.62 (37.89)     2:25.70 (36.08)
 16 Molinaro, Nicole T        13 CSDC-MR              2:26.04    2:29.22        
                  33.30     1:10.22 (36.92)     1:49.70 (39.48)     2:29.22 (39.52)
 17 Noakes, Annie C           14 NDAC-MR              2:28.96    2:29.56        
                  34.25     1:12.00 (37.75)     1:51.12 (39.12)     2:29.56 (38.44)
 18 Cordeiro, Alex I          14 HVD-MR               1:36.01    2:37.05        
                  34.34     1:14.48 (40.14)   2:37.05 (1:22.57)                    
 19 Filagrossi, Isabella      13 Express Swimming-MR  2:47.56    2:42.16        
                  34.91     1:15.19 (40.28)     1:58.95 (43.76)     2:42.16 (43.21)
 20 Alcantara, Nella L        13 RFAC-MR              2:53.24    2:49.18        
                  38.69     1:22.65 (43.96)     2:08.24 (45.59)     2:49.18 (40.94)
 21 Jones, Kristen L          13 MWDA-MR              2:40.74    2:50.09        
                  37.54     1:21.07 (43.53)     2:06.76 (45.69)     2:50.09 (43.33)
 22 Gaspard, Summer P         14 Express Swimming-MR  2:34.36    3:00.88        
                  34.70     1:13.53 (38.83)     1:52.95 (39.42)   3:00.88 (1:07.93)
 23 Hatch, Evie A             13 RFAC-MR              3:01.38    3:03.03        
                  41.74     1:29.72 (47.98)     2:18.86 (49.14)     3:03.03 (44.17)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:29.99  JO
              5:29.99  ZQ
              5:50.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cabanillas, Ali           13 CSDC-MR              5:42.39    5:41.97 SILV   
                  30.25     1:02.65 (32.40)     1:36.13 (33.48)     2:11.03 (34.90)
        2:46.00 (34.97)     3:21.04 (35.04)     3:55.99 (34.95)     4:31.48 (35.49)
        5:06.59 (35.11)     5:41.97 (35.38)                                        
  2 Messina, Gianna           14 CSDC-MR              6:05.51    5:48.88 SILV   
                  30.12     1:04.21 (34.09)     1:39.10 (34.89)     2:14.60 (35.50)
        2:50.64 (36.04)     3:27.17 (36.53)     4:03.33 (36.16)     4:39.18 (35.85)
        5:15.00 (35.82)     5:48.88 (33.88)                                        
  3 Amaro, Isabella L         14 NDAC-MR              7:18.59    5:58.57        
                  30.66     1:05.45 (34.79)     1:41.98 (36.53)     2:18.88 (36.90)
        2:55.96 (37.08)     3:32.84 (36.88)     4:10.23 (37.39)     4:47.38 (37.15)
        5:23.89 (36.51)     5:58.57 (34.68)                                        
  4 Beezer, Kristina G        13 MWDA-MR              6:12.37    6:09.63        
                  33.36                                                 2:26.66 ( )
                                3:43.37 ( )   6:09.63 (2:26.26)                    
  5 Nunez, Gabby B            14 RFAC-MR              6:16.38    6:12.29        
                  32.31     1:07.78 (35.47)     1:43.91 (36.13)     2:21.31 (37.40)
        2:59.60 (38.29)     3:38.27 (38.67)     4:16.60 (38.33)     4:56.22 (39.62)
        5:34.64 (38.42)     6:12.29 (37.65)                                        
  6 Welsh, Lindsay            13 Express Swimming-MR  6:28.23    6:12.50        
                  32.35     1:09.64 (37.29)     1:47.74 (38.10)     2:26.57 (38.83)
        3:05.12 (38.55)     3:42.98 (37.86)     4:20.49 (37.51)     4:58.21 (37.72)
        5:36.22 (38.01)     6:12.50 (36.28)                                        
  7 Ebner, Jess, Jessie, J M  14 MWDA-MR              6:06.28    6:15.50        
                  32.01     1:09.50 (37.49)     1:47.63 (38.13)     2:26.49 (38.86)
        3:04.83 (38.34)     3:44.14 (39.31)     4:22.95 (38.81)     5:01.42 (38.47)
        5:39.88 (38.46)     6:15.50 (35.62)                                        
  8 Loughran, Megan R         14 RFAC-MR              6:20.42    6:19.62        
                  32.49     1:08.86 (36.37)     1:46.69 (37.83)     2:25.48 (38.79)
        3:04.51 (39.03)     3:44.00 (39.49)     4:23.52 (39.52)     5:03.55 (40.03)
        5:42.33 (38.78)     6:19.62 (37.29)                                        
  9 Brewi, Shannon E          14 TRI-MR               6:12.59    6:20.96        
                  32.27     1:08.62 (36.35)     1:46.65 (38.03)     2:26.05 (39.40)
        3:04.62 (38.57)     3:43.56 (38.94)     4:22.91 (39.35)     5:03.38 (40.47)
        5:42.73 (39.35)     6:20.96 (38.23)                                        
 10 Kocik, Jacqueline B       14 NDAC-MR              6:20.86    6:31.46        
                  34.81     1:13.82 (39.01)     1:54.71 (40.89)     2:36.30 (41.59)
        3:16.89 (40.59)     3:55.70 (38.81)     4:34.61 (38.91)     5:15.07 (40.46)
        5:54.18 (39.11)     6:31.46 (37.28)                                        
 11 Larson, Claire A          14 Express Swimming-MR  6:29.23    6:41.17        
                  35.95     1:14.81 (38.86)     1:55.90 (41.09)     2:37.56 (41.66)
        3:18.18 (40.62)     3:59.44 (41.26)     4:39.92 (40.48)     5:21.24 (41.32)
        6:01.90 (40.66)     6:41.17 (39.27)                                        
 12 Noakes, Annie C           14 NDAC-MR              6:31.60    6:46.29        
                  34.63     1:12.92 (38.29)     1:52.97 (40.05)     2:34.08 (41.11)
        3:15.63 (41.55)     3:58.14 (42.51)     4:40.58 (42.44)     5:23.18 (42.60)
        6:05.72 (42.54)     6:46.29 (40.57)                                        
 13 Gaspard, Summer P         14 Express Swimming-MR  7:14.14    7:06.09        
                  36.03     1:17.16 (41.13)     2:00.28 (43.12)     2:44.09 (43.81)
        3:28.97 (44.88)     4:12.92 (43.95)     4:58.03 (45.11)     5:42.71 (44.68)
        6:26.71 (44.00)     7:06.09 (39.38)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:04.59  JO
              1:04.59  ZQ
              1:12.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            13 PATS-MR              1:02.63    1:03.85 JO     
  2 Collins, Payton R         13 CSDC-MR              1:04.98    1:05.44 SILV   
  3 Calabrese, Faith A        13 CSDC-MR              1:06.46    1:07.12 SILV   
  3 Stroub, Mia R             13 WISC-MR              1:08.11    1:07.12 SILV   
                  32.97     1:07.12 (34.15)                                        
  5 Soberon, Sophia E         13 Express Swimming-MR  1:09.46    1:07.47 SILV   
                  32.42     1:07.47 (35.05)                                        
  6 Amaro, Isabella L         14 NDAC-MR              1:08.10    1:07.66 SILV   
                  33.38     1:07.66 (34.28)                                        
  7 Brewi, Shannon E          14 TRI-MR               1:07.66    1:07.75 SILV   
  8 Nellis, Anna-Mae J        14 HVD-MR               1:07.25    1:08.17 SILV   
  9 Iaboni, Julia             14 CSDC-MR              1:07.99    1:08.47 SILV   
 10 Drapala, Jenna M          13 CSDC-MR              1:09.86    1:08.85 SILV   
                  33.98     1:08.85 (34.87)                                        
 11 Graham, Catherine M       14 NDAC-MR              1:15.11    1:10.02 SILV   
                  33.42     1:10.02 (36.60)                                        
 12 Mayerhauser, Leah E       13 MWDA-MR              1:13.35    1:10.39 SILV   
                  34.51     1:10.39 (35.88)                                        
 13 Welsh, Lindsay            13 Express Swimming-MR  1:10.04    1:11.42 SILV   
                  34.50     1:11.42 (36.92)                                        
 14 Burda, Sophia J           14 HVD-MR               1:12.52    1:11.69 SILV   
                  35.50     1:11.69 (36.19)                                        
 15 Messina, Gianna           14 CSDC-MR              1:20.01    1:11.79 SILV   
                  35.05     1:11.79 (36.74)                                        
 16 Ebner, Jess, Jessie, J M  14 MWDA-MR              1:09.08    1:12.06 SILV   
                  34.75     1:12.06 (37.31)                                        
 17 Mulholland, Kasey         13 Express Swimming-MR  1:14.96    1:12.47 SILV   
                  35.28     1:12.47 (37.19)                                        
 18 Cook, April M             14 RFAC-MR              1:12.92    1:12.66 SILV   
                  35.45     1:12.66 (37.21)                                        
 19 Abrams, Anna M            13 PATS-MR              1:15.49    1:13.16        
                  35.29     1:13.16 (37.87)                                        
 20 Cabanillas, Ali           13 CSDC-MR              1:12.59    1:13.64        
                  35.66     1:13.64 (37.98)                                        
 21 Beezer, Kristina G        13 MWDA-MR              1:12.16    1:14.12        
                  36.39     1:14.12 (37.73)                                        
 22 Rommeney, Rachel          14 CSDC-MR              1:18.28    1:14.13        
                  36.35     1:14.13 (37.78)                                        
 23 Sanford, Lauren E         14 NDAC-MR              1:20.10    1:15.00        
                  36.88     1:15.00 (38.12)                                        
 24 Storrs, Mackenzie E       14 NDAC-MR              1:19.02    1:15.09        
                  36.60     1:15.09 (38.49)                                        
 25 O'Brien, Jessica A        14 MWDA-MR              1:15.26    1:15.10        
                  35.84     1:15.10 (39.26)                                        
 26 Nunez, Gabby B            14 RFAC-MR              1:13.73    1:15.15        
                  36.51     1:15.15 (38.64)                                        
 27 Calabrese, Victoria       14 Express Swimming-MR  1:17.79    1:15.89        
                  36.78     1:15.89 (39.11)                                        
 28 Corcoran, Victoria        13 DVWM-MR              1:17.14    1:17.00        
                  36.76     1:17.00 (40.24)                                        
 29 Edmonds, Gracie R         14 CSDC-MR              1:14.97    1:18.59        
                  38.35     1:18.59 (40.24)                                        
 30 Devoti, Julia T           13 WISC-MR              1:18.04    1:18.88        
 31 Loughran, Megan R         14 RFAC-MR              1:21.74    1:19.42        
                  39.16     1:19.42 (40.26)                                        
 32 Noakes, Annie C           14 NDAC-MR              1:18.53    1:19.79        
                  38.59     1:19.79 (41.20)                                        
 33 Molinaro, Nicole T        13 CSDC-MR              1:19.84    1:20.45        
                  39.48     1:20.45 (40.97)                                        
 34 Priola, Kate              14 CSDC-MR              1:18.03    1:21.75        
                  39.15     1:21.75 (42.60)                                        
 35 Colaizzo, Natalie A       14 HVD-MR               1:40.18    1:21.84        
                  39.33     1:21.84 (42.51)                                        
 36 Proscia, Emily R          13 Unattached-MR        1:21.34    1:22.03        
                  40.10     1:22.03 (41.93)                                        
 37 Elgayar, Jasmine          13 DVWM-MR              1:25.78    1:23.91        
                  40.74     1:23.91 (43.17)                                        
 38 Gaspard, Summer P         14 Express Swimming-MR  1:26.51    1:26.48        
                  42.72     1:26.48 (43.76)                                        
 39 Jones, Kristen L          13 MWDA-MR              1:27.73    1:28.83        
 40 Alcantara, Nella L        13 RFAC-MR              1:30.31    1:28.91        
                  43.61     1:28.91 (45.30)                                        
 41 Cimorelli, Mya E          13 NDAC-MR              1:37.01    1:33.90        
 42 Hatch, Evie A             13 RFAC-MR              1:34.96    1:36.52        
                  47.67     1:36.52 (48.85)                                        
 -- Filagrossi, Isabella      13 Express Swimming-MR  1:24.49         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:13.99  JO
              1:13.99  ZQ
              1:23.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Catherine M       14 NDAC-MR              1:14.15    1:12.95 JO     
                  33.53     1:12.95 (39.42)                                        
  2 Cohen, Emily Z            14 RFAC-MR              1:17.06    1:16.74 SILV   
                  36.45     1:16.74 (40.29)                                        
  3 Tafe, Maddie M            14 CSDC-MR              1:14.59    1:16.94 SILV   
                  36.81     1:16.94 (40.13)                                        
  4 Cabanillas, Ali           13 CSDC-MR              1:19.93    1:18.15 SILV   
                  36.60     1:18.15 (41.55)                                        
  5 Soberon, Sophia E         13 Express Swimming-MR  1:19.64    1:18.46 SILV   
                  37.79     1:18.46 (40.67)                                        
  6 Welsh, Lindsay            13 Express Swimming-MR  1:19.20    1:18.76 SILV   
                  37.02     1:18.76 (41.74)                                        
  7 Sanford, Lauren E         14 NDAC-MR              1:20.93    1:19.45 SILV   
                  37.52     1:19.45 (41.93)                                        
  8 Kocik, Jacqueline B       14 NDAC-MR              1:14.71    1:20.12 SILV   
                  39.12     1:20.12 (41.00)                                        
  9 Edmonds, Gracie R         14 CSDC-MR              1:18.23    1:20.51 SILV   
                  38.20     1:20.51 (42.31)                                        
 10 Stroub, Mia R             13 WISC-MR              1:23.05    1:20.92 SILV   
                  38.42     1:20.92 (42.50)                                        
 11 Vitale, Miya N            13 PATS-MR                   NT    1:20.99 SILV   
                  38.71     1:20.99 (42.28)                                        
 12 Collins, Payton R         13 CSDC-MR              1:24.50    1:21.11 SILV   
                  38.60     1:21.11 (42.51)                                        
 13 Messina, Gianna           14 CSDC-MR              1:33.28    1:21.35 SILV   
                  37.42     1:21.35 (43.93)                                        
 14 Storrs, Mackenzie E       14 NDAC-MR              1:20.75    1:22.54 SILV   
                  39.43     1:22.54 (43.11)                                        
 15 Iaboni, Julia             14 CSDC-MR              1:23.33    1:22.58 SILV   
                  40.23     1:22.58 (42.35)                                        
 16 Bubel, Valerie M          13 NDAC-MR              1:26.97    1:23.80        
                  40.07     1:23.80 (43.73)                                        
 17 Duver, Sophia E           14 Silver Streaks-MR    1:18.11    1:24.00        
                  39.69     1:24.00 (44.31)                                        
 18 Amarando, Alanah Y        14 CSDC-MR              1:26.26    1:24.75        
                  39.70     1:24.75 (45.05)                                        
 19 Brewi, Shannon E          14 TRI-MR               1:50.50    1:25.24        
                  39.96     1:25.24 (45.28)                                        
 20 Loughran, Megan R         14 RFAC-MR              1:20.91    1:25.34        
                  40.25     1:25.34 (45.09)                                        
 21 Mayerhauser, Leah E       13 MWDA-MR              1:29.92    1:26.86        
                  40.61     1:26.86 (46.25)                                        
 22 Calabrese, Faith A        13 CSDC-MR              1:27.69    1:27.25        
                  41.68     1:27.25 (45.57)                                        
 23 Hommel, Elizabeth G       13 Express Swimming-MR  1:34.72    1:28.65        
                  42.53     1:28.65 (46.12)                                        
 24 Pallas, Morgan            13 WISC-MR              1:28.49    1:29.28        
                  43.58     1:29.28 (45.70)                                        
 25 Beezer, Kristina G        13 MWDA-MR              1:27.10    1:29.58        
                  41.58     1:29.58 (48.00)                                        
 26 Trieff, Lily S            13 Silver Streaks-MR    1:33.95    1:29.64        
                  42.31     1:29.64 (47.33)                                        
 27 Steinhauer, Berkeley L    14 Silver Streaks-MR    1:33.77    1:30.45        
                  43.05     1:30.45 (47.40)                                        
 28 Rommeney, Rachel          14 CSDC-MR              1:42.69    1:30.91        
                  43.62     1:30.91 (47.29)                                        
 29 O'Malley, Kate E          13 WISC-MR              1:34.61    1:30.97        
                  42.66     1:30.97 (48.31)                                        
 30 Goldleaf, Peyton F        13 HVD-MR               1:41.30    1:33.09        
                  43.63     1:33.09 (49.46)                                        
 31 Abrams, Anna M            13 PATS-MR              1:39.91    1:33.22        
                  44.40     1:33.22 (48.82)                                        
 32 Priola, Kate              14 CSDC-MR              1:40.69    1:33.78        
                  45.27     1:33.78 (48.51)                                        
 33 Calabrese, Victoria       14 Express Swimming-MR  1:38.89    1:35.68        
                  44.46     1:35.68 (51.22)                                        
 34 Molinaro, Nicole T        13 CSDC-MR                   NT    1:36.07        
                  43.53     1:36.07 (52.54)                                        
 35 Devoti, Julia T           13 WISC-MR              1:41.00    1:38.69        
                  46.32     1:38.69 (52.37)                                        
 36 Jeffares, Chloe E         13 CSDC-MR              1:42.37    1:40.74        
                  47.70     1:40.74 (53.04)                                        
 37 Gaspard, Summer P         14 Express Swimming-MR  1:43.88    1:41.05        
                  45.84     1:41.05 (55.21)                                        
 38 Kryvorutsky, Emily        13 TRI-MR               1:40.16    1:41.53        
                  47.17     1:41.53 (54.36)                                        
 39 Curran, Kerry             14 TRI-MR               1:40.72    1:42.70        
                  48.47     1:42.70 (54.23)                                        
 40 Jones, Kristen L          13 MWDA-MR              1:50.51    1:47.67        
                  50.48     1:47.67 (57.19)                                        
 41 Hatch, Evie A             13 RFAC-MR              1:45.84    1:50.29        
                  53.02     1:50.29 (57.27)                                        
 42 Alcantara, Nella L        13 RFAC-MR              1:53.75    1:54.50        
                  53.41   1:54.50 (1:01.09)                                        
 43 Filagrossi, Isabella      13 Express Swimming-MR  1:31.21    1:59.94        
                  55.47   1:59.94 (1:04.47)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:03.99  JO
              1:03.99  ZQ
              1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            13 PATS-MR                   NT    1:05.68 SILV   
                  30.53     1:05.68 (35.15)                                        
  2 Abrams, Anna M            13 PATS-MR              1:07.08    1:06.63 SILV   
                  31.70     1:06.63 (34.93)                                        
  3 Stroub, Mia R             13 WISC-MR              1:08.37    1:07.47 SILV   
                  31.03     1:07.47 (36.44)                                        
  4 Nellis, Anna-Mae J        14 HVD-MR               1:08.85    1:08.57 SILV   
                  31.99     1:08.57 (36.58)                                        
  5 Calabrese, Faith A        13 CSDC-MR              1:08.35    1:08.66 SILV   
                  31.59     1:08.66 (37.07)                                        
  6 Iaboni, Julia             14 CSDC-MR              1:07.06    1:11.27 SILV   
                  31.92     1:11.27 (39.35)                                        
  7 Graham, Catherine M       14 NDAC-MR              1:20.11    1:12.52        
                  31.81     1:12.52 (40.71)                                        
  8 Drapala, Jenna M          13 CSDC-MR              1:09.12    1:12.53        
                  33.51     1:12.53 (39.02)                                        
  9 Calabrese, Victoria       14 Express Swimming-MR  1:14.11    1:13.08        
                  34.24     1:13.08 (38.84)                                        
 10 Bubel, Valerie M          13 NDAC-MR              1:08.92    1:13.85        
                  34.45     1:13.85 (39.40)                                        
 11 Cohen, Emily Z            14 RFAC-MR              1:12.37    1:14.53        
                  34.12     1:14.53 (40.41)                                        
 12 Mayerhauser, Leah E       13 MWDA-MR              1:18.08    1:15.54        
                  34.44     1:15.54 (41.10)                                        
 13 Loughran, Megan R         14 RFAC-MR              1:18.46    1:15.65        
                  35.35     1:15.65 (40.30)                                        
 14 Storrs, Mackenzie E       14 NDAC-MR              1:15.43    1:15.71        
                  34.90     1:15.71 (40.81)                                        
 15 Tafe, Maddie M            14 CSDC-MR              1:14.32    1:15.88        
                  35.80     1:15.88 (40.08)                                        
 16 Soberon, Sophia E         13 Express Swimming-MR  1:21.41    1:16.11        
                  36.58     1:16.11 (39.53)                                        
 17 Cabanillas, Ali           13 CSDC-MR              1:13.25    1:16.36        
                  34.26     1:16.36 (42.10)                                        
 18 Kocik, Jacqueline B       14 NDAC-MR              1:08.64    1:16.47        
                  34.81     1:16.47 (41.66)                                        
 19 Beezer, Kristina G        13 MWDA-MR              1:16.45    1:16.69        
                  35.19     1:16.69 (41.50)                                        
 20 Rommeney, Rachel          14 CSDC-MR              1:20.44    1:16.83        
                  34.44     1:16.83 (42.39)                                        
 21 Mogan, emi H              13 HVD-MR               1:06.59    1:16.94        
                  35.41     1:16.94 (41.53)                                        
 22 Edmonds, Gracie R         14 CSDC-MR              1:11.90    1:16.96        
                  35.05     1:16.96 (41.91)                                        
 23 Brewi, Shannon E          14 TRI-MR               1:13.85    1:17.18        
                  35.28     1:17.18 (41.90)                                        
 24 Duver, Sophia E           14 Silver Streaks-MR    1:11.39    1:17.62        
                  34.05     1:17.62 (43.57)                                        
 25 Sanford, Lauren E         14 NDAC-MR              1:20.17    1:18.40        
                  35.86     1:18.40 (42.54)                                        
 26 Steinhauer, Berkeley L    14 Silver Streaks-MR    1:20.71    1:18.50        
                  35.00     1:18.50 (43.50)                                        
 27 Molinaro, Nicole T        13 CSDC-MR                   NT    1:22.89        
                  38.09     1:22.89 (44.80)                                        
 28 Goldleaf, Peyton F        13 HVD-MR               1:22.33    1:23.92        
                  39.31     1:23.92 (44.61)                                        
 29 Amarando, Alanah Y        14 CSDC-MR              1:25.29    1:25.42        
                  38.03     1:25.42 (47.39)                                        
 30 Hommel, Elizabeth G       13 Express Swimming-MR  1:28.28    1:25.91        
                  37.42     1:25.91 (48.49)                                        
 31 Pallas, Morgan            13 WISC-MR              1:22.65    1:26.47        
                  40.08     1:26.47 (46.39)                                        
 32 Filagrossi, Isabella      13 Express Swimming-MR  1:32.33    1:28.12        
                  38.10     1:28.12 (50.02)                                        
 33 Priola, Kate              14 CSDC-MR              1:27.89    1:28.15        
                  39.85     1:28.15 (48.30)                                        
 34 Trieff, Lily S            13 Silver Streaks-MR    1:28.11    1:29.46        
                  38.90     1:29.46 (50.56)                                        
 35 O'Malley, Kate E          13 WISC-MR              1:18.48    1:29.50        
                  37.41     1:29.50 (52.09)                                        
 36 Gaspard, Summer P         14 Express Swimming-MR  1:31.23    1:32.57        
                  41.32     1:32.57 (51.25)                                        
 37 Jones, Kristen L          13 MWDA-MR              1:36.06    1:33.73        
                  41.32     1:33.73 (52.41)                                        
 38 Jeffares, Chloe E         13 CSDC-MR                   NT    1:34.62        
                  43.62     1:34.62 (51.00)                                        
 39 Kryvorutsky, Emily        13 TRI-MR               1:32.16    1:41.88        
                  43.94     1:41.88 (57.94)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  JO
              2:19.99  ZQ
              2:41.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            13 PATS-MR              2:17.50    2:19.02 JO     
                  30.75     1:05.53 (34.78)     1:48.14 (42.61)     2:19.02 (30.88)
  2 Gillan, Sierra            13 DVWM-MR              2:29.50    2:19.21 JO     
                  30.85     1:05.12 (34.27)     1:49.10 (43.98)     2:19.21 (30.11)
  3 Murray, Miranda B         13 DVWM-MR              2:20.67    2:26.30 SILV   
                  32.38     1:09.28 (36.90)     1:52.18 (42.90)     2:26.30 (34.12)
  4 Stroub, Mia R             13 WISC-MR              2:30.67    2:27.16 SILV   
                  30.59     1:07.48 (36.89)     1:54.45 (46.97)     2:27.16 (32.71)
  5 Amaro, Isabella L         14 NDAC-MR              2:30.64    2:28.79 SILV   
                  31.99     1:09.76 (37.77)     1:54.50 (44.74)     2:28.79 (34.29)
  6 Iaboni, Julia             14 CSDC-MR              2:29.51    2:29.32 SILV   
                  33.14     1:10.12 (36.98)     1:55.59 (45.47)     2:29.32 (33.73)
  7 Soberon, Sophia E         13 Express Swimming-MR  2:34.11    2:29.88 SILV   
                  33.31     1:09.56 (36.25)     1:54.02 (44.46)     2:29.88 (35.86)
  8 Cohen, Emily Z            14 RFAC-MR              2:30.66    2:29.93 SILV   
                  32.45     1:12.94 (40.49)     1:56.56 (43.62)     2:29.93 (33.37)
  9 Mulholland, Kasey         13 Express Swimming-MR  2:31.01    2:30.03 SILV   
                  33.63     1:12.08 (38.45)     1:55.17 (43.09)     2:30.03 (34.86)
 10 Collins, Payton R         13 CSDC-MR              2:29.34    2:30.94 SILV   
                  32.61     1:09.50 (36.89)     1:58.95 (49.45)     2:30.94 (31.99)
 11 Graham, Catherine M       14 NDAC-MR              2:35.43    2:31.61 SILV   
                  31.63     1:12.80 (41.17)     1:56.95 (44.15)     2:31.61 (34.66)
 12 Calabrese, Faith A        13 CSDC-MR                   NT    2:32.84 SILV   
                  31.64     1:08.57 (36.93)     1:58.30 (49.73)     2:32.84 (34.54)
 13 Nunez, Gabby B            14 RFAC-MR              2:34.73    2:34.79 SILV   
                  33.34     1:12.38 (39.04)     1:59.56 (47.18)     2:34.79 (35.23)
 14 O'Brien, Jessica A        14 MWDA-MR              2:31.24    2:35.14 SILV   
                  32.03     1:13.50 (41.47)     2:01.13 (47.63)     2:35.14 (34.01)
 15 Abrams, Anna M            13 PATS-MR              2:40.69    2:35.34 SILV   
                  31.21     1:10.47 (39.26)     2:00.10 (49.63)     2:35.34 (35.24)
 16 Ebner, Jess, Jessie, J M  14 MWDA-MR              2:31.26    2:35.40 SILV   
                  33.02     1:12.87 (39.85)     1:59.44 (46.57)     2:35.40 (35.96)
 17 Drapala, Jenna M          13 CSDC-MR              2:39.14    2:36.21 SILV   
                  33.00     1:12.53 (39.53)     2:00.82 (48.29)     2:36.21 (35.39)
 18 Cook, April M             14 RFAC-MR              2:35.14    2:36.26 SILV   
                  34.52     1:13.09 (38.57)     2:02.23 (49.14)     2:36.26 (34.03)
 19 Cabanillas, Ali           13 CSDC-MR              2:28.98    2:36.86 SILV   
                  34.72     1:14.67 (39.95)     2:01.26 (46.59)     2:36.86 (35.60)
 20 Storrs, Mackenzie E       14 NDAC-MR              2:38.11    2:40.32 SILV   
                  34.60     1:17.55 (42.95)     2:03.03 (45.48)     2:40.32 (37.29)
 21 Sanford, Lauren E         14 NDAC-MR              2:52.92    2:40.38 SILV   
                  34.81     1:15.43 (40.62)     2:02.07 (46.64)     2:40.38 (38.31)
 22 Edmonds, Gracie R         14 CSDC-MR              2:39.29    2:40.79 SILV   
                  35.94     1:18.44 (42.50)     2:03.76 (45.32)     2:40.79 (37.03)
 23 Beezer, Kristina G        13 MWDA-MR              2:37.58    2:41.52        
                  36.55     1:17.31 (40.76)     2:07.88 (50.57)     2:41.52 (33.64)
 24 Corcoran, Victoria        13 DVWM-MR              2:47.31    2:41.74        
                  34.01     1:15.76 (41.75)     2:06.33 (50.57)     2:41.74 (35.41)
 25 Calabrese, Victoria       14 Express Swimming-MR  2:39.55    2:41.95        
                  34.51     1:16.55 (42.04)     2:08.18 (51.63)     2:41.95 (33.77)
 26 Burda, Sophia J           14 HVD-MR               2:55.33    2:41.99        
                  35.77     1:15.28 (39.51)     2:07.95 (52.67)     2:41.99 (34.04)
 27 Mayerhauser, Leah E       13 MWDA-MR              2:39.37    2:42.09        
                  34.02     1:14.55 (40.53)     2:04.42 (49.87)     2:42.09 (37.67)
 28 Loughran, Megan R         14 RFAC-MR              2:42.06    2:42.31        
                  36.25     1:19.14 (42.89)     2:06.09 (46.95)     2:42.31 (36.22)
 29 Rommeney, Rachel          14 CSDC-MR              2:49.76    2:45.44        
                  33.71     1:13.95 (40.24)     2:07.92 (53.97)     2:45.44 (37.52)
 30 O'Malley, Kate E          13 WISC-MR              2:48.78    2:50.92        
                  37.22     1:21.29 (44.07)     2:14.29 (53.00)     2:50.92 (36.63)
 31 Pallas, Morgan            13 WISC-MR              3:10.00    2:51.67        
                  39.32     1:22.22 (42.90)     2:12.68 (50.46)     2:51.67 (38.99)
 32 Priola, Kate              14 CSDC-MR              2:53.99    2:52.94        
                  41.91     1:24.97 (43.06)     2:17.05 (52.08)     2:52.94 (35.89)
 33 Molinaro, Nicole T        13 CSDC-MR              2:53.57    2:53.36        
                  37.40     1:22.54 (45.14)     2:16.83 (54.29)     2:53.36 (36.53)
 34 Devoti, Julia T           13 WISC-MR              3:04.32    2:54.30        
                  37.46     1:21.07 (43.61)     2:14.65 (53.58)     2:54.30 (39.65)
 35 Noakes, Annie C           14 NDAC-MR              2:55.06    2:57.17        
                  38.31     1:22.88 (44.57)     2:15.98 (53.10)     2:57.17 (41.19)
 36 Elgayar, Jasmine          13 DVWM-MR              2:56.78    3:01.01        
                  37.12     1:21.08 (43.96)     2:16.37 (55.29)     3:01.01 (44.64)
 37 Gaspard, Summer P         14 Express Swimming-MR  3:09.72    3:05.91        
                  40.34     1:28.20 (47.86)     2:27.40 (59.20)     3:05.91 (38.51)
 38 Proscia, Emily R          13 Unattached-MR        3:10.20    3:05.95        
                  46.43     1:30.92 (44.49)     2:23.87 (52.95)     3:05.95 (42.08)
 39 Cimorelli, Mya E          13 NDAC-MR              2:56.11    3:23.71        
                  48.58     1:43.76 (55.18)     2:40.15 (56.39)     3:23.71 (43.56)
 -- Filagrossi, Isabella      13 Express Swimming-MR  3:11.21         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  37.68     1:23.96 (46.28)   2:32.68 (1:08.72)          DQ (40.95)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  JO
              4:59.99  ZQ
              5:25.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Emily Z            14 RFAC-MR              5:26.75    5:25.95 SILV   
                  33.66     1:14.82 (41.16)     1:56.72 (41.90)     2:38.86 (42.14)
        3:24.67 (45.81)     4:10.69 (46.02)     4:49.08 (38.39)     5:25.95 (36.87)
  2 Welsh, Lindsay            13 Express Swimming-MR  5:26.54    5:34.05        
                  36.20     1:22.09 (45.89)     2:05.02 (42.93)     2:46.64 (41.62)
        3:32.45 (45.81)     4:19.07 (46.62)     4:57.16 (38.09)     5:34.05 (36.89)
  3 Cook, April M             14 RFAC-MR                   NT    5:44.29        
                  37.62     1:22.49 (44.87)     2:05.32 (42.83)     2:46.88 (41.56)
        3:38.27 (51.39)     4:30.34 (52.07)     5:07.89 (37.55)     5:44.29 (36.40)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connetquot Swimming & Diving C-MR  'A'            1:50.63    1:50.21        
     1) Drapala, Jenna M 13             2) Calabrese, Faith A 13          
     3) Iaboni, Julia 14                4) Collins, Payton R 13           
                  27.43       54.77 (27.34)     1:23.43 (28.66)     1:50.21 (26.78)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:53.57    1:52.60        
     1) Loughran, Megan R 14            2) Cook, April M 14               
     3) Nunez, Gabby B 14               4) Cohen, Emily Z 14              
                  29.35       58.47 (29.12)     1:26.79 (28.32)     1:52.60 (25.81)
  3 Delaware Valley Water Moccasin-MR  'A'            1:51.39    1:54.95        
     1) Murray, Miranda B 13            2) Corcoran, Victoria 13          
     3) Elgayar, Jasmine 13             4) Gillan, Sierra 13              
                  27.00       57.80 (30.80)     1:29.42 (31.62)     1:54.95 (25.53)
  4 Devilfish Aquatics-MR  'A'                        1:57.99    1:55.35        
     1) Mayerhauser, Leah E 13          2) Beezer, Kristina G 13          
     3) Ebner, Jess, Jessie, J M 14     4) O'Brien, Jessica A 14          
                  28.88       59.29 (30.41)     1:28.39 (29.10)     1:55.35 (26.96)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:00.11    2:04.10        
     1) Storrs, Mackenzie E 14          2) Cimorelli, Mya E 13            
     3) Noakes, Annie C 14              4) Sanford, Lauren E 14           
                  29.74     1:02.88 (33.14)     1:34.33 (31.45)     2:04.10 (29.77)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connetquot Swimming & Diving C-MR  'A'            2:07.20    2:04.79        
     1) Collins, Payton R 13            2) Edmonds, Gracie R 14           
     3) Drapala, Jenna M 13             4) Tafe, Maddie M 14              
                  30.17     1:07.54 (37.37)     1:38.42 (30.88)     2:04.79 (26.37)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:58.00    2:06.65        
     1) Kocik, Jacqueline B 14          2) Graham, Catherine M 14         
     3) Bubel, Valerie M 13             4) Storrs, Mackenzie E 14         
                  33.02     1:06.18 (33.16)     1:37.87 (31.69)     2:06.65 (28.78)
  3 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:11.03    2:12.15        
     1) Cook, April M 14                2) Cohen, Emily Z 14              
     3) Loughran, Megan R 14            4) Alcantara, Nella L 13          
                  34.98     1:09.61 (34.63)     1:41.07 (31.46)     2:12.15 (31.08)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       2:03.21    2:12.15        
     1) Soberon, Sophia E 13            2) Welsh, Lindsay 13              
     3) Calabrese, Victoria 14          4) Gaspard, Summer P 14           
                  32.73     1:09.61 (36.88)     1:42.34 (32.73)     2:12.15 (29.81)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.19  METS
                26.29  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR                26.00      26.02 ZQ     
  2 Lee, Katherine A          16 Express Swimming-MR    26.54      26.06 ZQ     
  3 Diehl, Amber M            16 NDAC-MR                25.62      26.51        
  4 Patierno, Ashley J        16 NDAC-MR                26.01      26.90        
  5 Kontos, Kristina P        16 WISC-MR                27.68      27.25        
  6 Cano, Andrea              15 CSDC-MR                26.57      27.27        
  7 Graham, Catherine M       14 NDAC-MR                26.99      27.45        
  8 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR                26.73      27.46        
  9 Bubel, Annie C            17 NDAC-MR                26.55      27.67        
 10 Simpfenderfer, Kimberly   15 RFAC-MR                27.35      27.74        
 11 Cabanillas, Kim           17 CSDC-MR                27.47      27.93        
 12 Davi, Julia G             16 WISC-MR                27.61      27.97        
 13 McKenna, Grace A          15 Express Swimming-MR    28.00      28.27        
 14 Liebowitz, Arianna        15 WISC-MR                28.36      28.30        
 15 Pierce, Taylor F          17 CSDC-MR                27.79      28.31        
 16 Guariglia, Amanda         17 Express Swimming-MR    28.02      28.39        
 17 Oldiges, Pearl A          16 HVD-MR                 27.73      28.44        
 18 Burns, Emily F            16 Express Swimming-MR    27.80      28.56        
 19 Rankin, Sydney            16 Express Swimming-MR    28.05      28.59        
 20 Camacho, Kaitlin G        16 Express Swimming-MR    28.80      29.06        
 21 Warner, Breanna A         15 Express Swimming-MR    28.24      29.13        
 22 De Cordova, Claire L      15 HVD-MR                 28.51      29.65        
 23 Abouezzi, Tiffany         15 HVD-MR                 30.00      30.40        
 24 Jarvis, Kenzie T          17 HVD-MR                 28.08      30.53        
 25 McDonald, Kelly M         16 Express Swimming-MR    29.71      30.67        
 26 Bubel, Emily T            16 NDAC-MR                28.95      31.26        
 27 Messina, Adrianna         12 CSDC-MR                33.57      31.66        
 28 Young, Nicole A           15 TRI-MR                 30.44      32.04        
 29 Prashad, Olivia T         15 Express Swimming-MR    30.59      32.60        
 30 Horan, Kristina E         16 Express Swimming-MR    31.19      33.08        
 31 Fishler, Arielle E        15 Express Swimming-MR    34.03      33.90        
 32 Aya, Minnoli R            15 Express Swimming-MR    38.76      36.32        
 33 Hogan, Kayla J             9 CIY-MR                    NT      36.77        
 -- Pallas, Morgan            13 WISC-MR                30.73         DQ        
      False start
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.69  METS
                57.19  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR                55.07      54.71 ZQ     
                  26.70       54.71 (28.01)                                        
  2 Gillan, Sierra            13 DVWM-MR                57.74      56.59 ZQ     
                  27.39       56.59 (29.20)                                        
  3 Lee, Katherine A          16 Express Swimming-MR    57.43      57.80        
                  27.32       57.80 (30.48)                                        
  4 Kontos, Kristina P        16 WISC-MR                59.19      58.21        
                  28.08       58.21 (30.13)                                        
  5 Patierno, Ashley J        16 NDAC-MR                56.52      58.23        
                  28.31       58.23 (29.92)                                        
  6 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR                56.53      58.60        
                  28.10       58.60 (30.50)                                        
  7 Diehl, Amber M            16 NDAC-MR                58.27      58.87        
                  28.20       58.87 (30.67)                                        
  8 Murray, Miranda B         13 DVWM-MR                58.18      58.97        
                  28.16       58.97 (30.81)                                        
  9 Baione, Rebecca K         17 RFAC-MR                56.70      59.33        
                  28.51       59.33 (30.82)                                        
 10 Simpfenderfer, Kimberly   15 RFAC-MR                58.09      59.51        
                  28.36       59.51 (31.15)                                        
 11 Cano, Andrea              15 CSDC-MR                58.35      59.65        
                  28.42       59.65 (31.23)                                        
 12 Liebowitz, Arianna        15 WISC-MR                59.52    1:00.08        
                  29.30     1:00.08 (30.78)                                        
 13 McKenna, Grace A          15 Express Swimming-MR  1:00.73    1:00.33        
                  28.49     1:00.33 (31.84)                                        
 14 Nikolski, Mary T T        16 HVD-MR                 58.78    1:00.67        
                  29.33     1:00.67 (31.34)                                        
 15 Guariglia, Amanda         17 Express Swimming-MR  1:00.58    1:00.89        
                  29.16     1:00.89 (31.73)                                        
 16 Rankin, Sydney            16 Express Swimming-MR  1:03.28    1:01.72        
                  29.73     1:01.72 (31.99)                                        
 17 Oldiges, Pearl A          16 HVD-MR               1:02.32    1:02.90        
                  29.69     1:02.90 (33.21)                                        
 18 Camacho, Kaitlin G        16 Express Swimming-MR  1:04.04    1:03.96        
                  30.65     1:03.96 (33.31)                                        
 19 Warner, Breanna A         15 Express Swimming-MR  1:04.29    1:04.54        
                  30.51     1:04.54 (34.03)                                        
 20 Nohara, Isabella A        15 HVD-MR               1:05.07    1:06.64        
                  31.67     1:06.64 (34.97)                                        
 21 Taylor, Phoebe            16 TRI-MR               1:17.17    1:09.24        
                  32.88     1:09.24 (36.36)                                        
 22 McDonald, Kelly M         16 Express Swimming-MR  1:06.76    1:09.81        
                  31.50     1:09.81 (38.31)                                        
 23 Young, Nicole A           15 TRI-MR               1:07.54    1:10.29        
                  33.40     1:10.29 (36.89)                                        
 24 Prashad, Olivia T         15 Express Swimming-MR  1:06.76    1:10.41        
                  33.85     1:10.41 (36.56)                                        
 25 Peratikos, Heidi E        15 HVD-MR               1:06.38    1:11.24        
                  33.67     1:11.24 (37.57)                                        
 26 Zboinski, Elissa K        16 TRI-MR               1:12.63    1:11.31        
                  34.22     1:11.31 (37.09)                                        
 27 Horan, Kristina E         16 Express Swimming-MR  1:07.88    1:11.61        
                  34.31     1:11.61 (37.30)                                        
 28 Aya, Minnoli R            15 Express Swimming-MR  1:22.34    1:18.80        
                  36.57     1:18.80 (42.23)                                        
 29 Fishler, Arielle E        15 Express Swimming-MR  1:17.43    1:19.38        
                  36.82     1:19.38 (42.56)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:58.29  METS
              2:02.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR              1:58.81    1:58.81 ZQ     
                  27.80       57.68 (29.88)     1:28.44 (30.76)     1:58.81 (30.37)
  2 Simpfenderfer, Heidi M    17 RFAC-MR              1:54.39    2:03.51        
                  28.19       58.74 (30.55)     1:30.67 (31.93)     2:03.51 (32.84)
  3 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR              2:03.32    2:06.01        
                  28.41       59.76 (31.35)     1:32.38 (32.62)     2:06.01 (33.63)
  4 Burns, Emily F            16 Express Swimming-MR  2:05.70    2:08.42        
                  30.74     1:03.37 (32.63)     1:36.12 (32.75)     2:08.42 (32.30)
  5 Davi, Julia G             16 WISC-MR              2:14.97    2:10.73        
                  29.16     1:02.25 (33.09)     1:37.21 (34.96)     2:10.73 (33.52)
  6 McKenna, Grace A          15 Express Swimming-MR  2:10.78    2:11.27        
                  29.36     1:02.46 (33.10)     1:36.87 (34.41)     2:11.27 (34.40)
  7 Nikolski, Mary T T        16 HVD-MR               2:05.35    2:12.15        
                  31.26     1:04.70 (33.44)     1:38.75 (34.05)     2:12.15 (33.40)
  8 Pierce, Taylor F          17 CSDC-MR              2:18.98    2:16.40        
                  29.76     1:03.96 (34.20)     1:40.64 (36.68)     2:16.40 (35.76)
  9 Camacho, Kaitlin G        16 Express Swimming-MR  2:21.11    2:21.18        
                  30.98     1:06.53 (35.55)     1:43.83 (37.30)     2:21.18 (37.35)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:10.99  METS
              5:27.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR              5:24.92    5:26.03 ZQ     
                  29.96     1:02.47 (32.51)     1:35.71 (33.24)     2:08.67 (32.96)
        2:41.83 (33.16)     3:14.76 (32.93)     3:47.73 (32.97)     4:20.88 (33.15)
        4:54.11 (33.23)     5:26.03 (31.92)                                        
  2 Kontos, Kristina P        16 WISC-MR              5:39.60    5:35.17        
                  28.84     1:00.41 (31.57)     1:33.49 (33.08)     2:07.47 (33.98)
        2:42.25 (34.78)     3:16.82 (34.57)     3:51.99 (35.17)     4:26.96 (34.97)
        5:01.41 (34.45)     5:35.17 (33.76)                                        
  3 Liebowitz, Arianna        15 WISC-MR              5:34.13    5:35.67        
                  30.26     1:04.00 (33.74)     1:38.45 (34.45)     2:12.93 (34.48)
        2:47.47 (34.54)     3:21.53 (34.06)     3:55.48 (33.95)     4:29.26 (33.78)
        5:03.50 (34.24)     5:35.67 (32.17)                                        
  4 Burns, Emily F            16 Express Swimming-MR  5:32.03    5:40.20        
                  30.67     1:04.26 (33.59)     1:39.25 (34.99)     2:14.14 (34.89)
        2:49.03 (34.89)     3:23.49 (34.46)     3:58.42 (34.93)     4:32.79 (34.37)
        5:07.04 (34.25)     5:40.20 (33.16)                                        
  5 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR              5:31.17    5:40.34        
                  29.98     1:02.88 (32.90)     1:36.56 (33.68)     2:11.23 (34.67)
        2:45.48 (34.25)     3:20.27 (34.79)     3:55.12 (34.85)     4:30.24 (35.12)
        5:05.75 (35.51)     5:40.34 (34.59)                                        
  6 McKenna, Grace A          15 Express Swimming-MR  5:43.06    5:51.58        
                  31.36     1:05.72 (34.36)     1:41.01 (35.29)     2:16.81 (35.80)
        2:53.08 (36.27)     3:29.23 (36.15)     4:05.23 (36.00)     4:41.15 (35.92)
        5:16.80 (35.65)     5:51.58 (34.78)                                        
  7 O'Brien, Kate             11 WISC-MR              5:58.27    6:00.53        
                  31.70     1:07.59 (35.89)     1:43.90 (36.31)     2:20.58 (36.68)
        2:57.70 (37.12)     3:34.78 (37.08)     4:11.88 (37.10)     4:49.25 (37.37)
        5:26.19 (36.94)     6:00.53 (34.34)                                        
  8 Cabanillas, Kim           17 CSDC-MR              5:56.80    6:01.05        
                  29.66     1:02.96 (33.30)     1:38.43 (35.47)     2:14.30 (35.87)
        2:51.88 (37.58)     3:29.88 (38.00)     4:07.21 (37.33)     4:45.88 (38.67)
        5:23.80 (37.92)     6:01.05 (37.25)                                        
  9 Pierce, Taylor F          17 CSDC-MR              6:08.66    6:01.45        
                  30.64     1:06.34 (35.70)     1:43.19 (36.85)     2:20.17 (36.98)
        2:57.21 (37.04)     3:34.53 (37.32)     4:11.74 (37.21)     4:48.54 (36.80)
        5:26.79 (38.25)     6:01.45 (34.66)                                        
 10 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR              7:27.50    6:12.83        
                  32.89     1:10.01 (37.12)     1:48.37 (38.36)     2:27.08 (38.71)
        3:05.29 (38.21)     3:43.76 (38.47)     4:21.99 (38.23)     4:59.75 (37.76)
        5:37.67 (37.92)     6:12.83 (35.16)                                        
 11 Bubel, Emily T            16 NDAC-MR              6:05.10    6:21.17        
                  34.64     1:12.98 (38.34)     1:51.11 (38.13)     2:29.87 (38.76)
        3:08.17 (38.30)     3:47.23 (39.06)     4:25.53 (38.30)     5:04.77 (39.24)
        5:43.28 (38.51)     6:21.17 (37.89)                                        
 12 Camacho, Kaitlin G        16 Express Swimming-MR  6:24.43    6:27.98        
                  32.54     1:09.97 (37.43)     1:49.27 (39.30)     2:28.19 (38.92)
        3:07.65 (39.46)     3:47.82 (40.17)     4:28.38 (40.56)     5:09.05 (40.67)
        5:49.32 (40.27)     6:27.98 (38.66)                                        
 13 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR              6:26.41    6:33.12        
                  34.95     1:13.36 (38.41)     1:52.57 (39.21)     2:32.41 (39.84)
        3:12.51 (40.10)     3:52.78 (40.27)     4:33.46 (40.68)     5:14.28 (40.82)
        5:54.59 (40.31)     6:33.12 (38.53)                                        
 14 Aya, Minnoli R            15 Express Swimming-MR  7:31.61    7:32.36        
                  38.05     1:21.31 (43.26)     2:06.85 (45.54)     2:53.36 (46.51)
        3:40.28 (46.92)     4:27.12 (46.84)     5:13.73 (46.61)     6:00.62 (46.89)
        6:46.75 (46.13)     7:32.36 (45.61)                                        
 
Girls 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
             18:12.99  METS
             19:09.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Heidi M    17 RFAC-MR             18:15.88   18:43.77 ZQ     
                  30.48     1:02.92 (32.44)     1:35.94 (33.02)     2:09.54 (33.60)
        2:42.67 (33.13)     3:16.27 (33.60)     3:50.26 (33.99)     4:24.14 (33.88)
        4:57.94 (33.80)     5:31.96 (34.02)     6:05.72 (33.76)     6:39.67 (33.95)
        7:13.32 (33.65)     7:47.46 (34.14)     8:21.85 (34.39)     8:55.97 (34.12)
        9:29.87 (33.90)    10:04.02 (34.15)    10:38.11 (34.09)    11:12.27 (34.16)
       11:46.51 (34.24)    12:21.25 (34.74)    12:55.64 (34.39)    13:30.13 (34.49)
       14:04.83 (34.70)    14:39.76 (34.93)    15:14.92 (35.16)    15:50.14 (35.22)
       16:24.93 (34.79)    16:59.84 (34.91)    17:35.00 (35.16)    18:10.22 (35.22)
       18:43.77 (33.55)
  2 Vitale, Miya N            13 PATS-MR             18:12.83   19:04.81 ZQ     
                  31.35     1:06.25 (34.90)     1:41.15 (34.90)     2:15.92 (34.77)
        2:50.55 (34.63)     3:25.93 (35.38)     4:01.10 (35.17)     4:35.93 (34.83)
        5:11.46 (35.53)     5:46.88 (35.42)     6:22.12 (35.24)     6:57.27 (35.15)
        7:31.85 (34.58)     8:06.64 (34.79)     8:41.07 (34.43)     9:15.94 (34.87)
        9:51.20 (35.26)    10:25.85 (34.65)    11:00.26 (34.41)    11:35.11 (34.85)
       12:09.84 (34.73)    12:44.58 (34.74)    13:18.86 (34.28)    13:53.53 (34.67)
       14:28.37 (34.84)    15:03.20 (34.83)    15:38.56 (35.36)    16:13.09 (34.53)
       16:47.54 (34.45)    17:22.54 (35.00)    17:57.34 (34.80)    18:31.82 (34.48)
       19:04.81 (32.99)
  3 Cook, April M             14 RFAC-MR             20:23.01   19:59.93        
                  32.33     1:07.86 (35.53)     1:44.28 (36.42)     2:21.15 (36.87)
        2:58.43 (37.28)     3:34.90 (36.47)     4:11.83 (36.93)     4:48.81 (36.98)
        5:25.75 (36.94)     6:01.80 (36.05)     6:38.43 (36.63)     7:15.18 (36.75)
        7:51.69 (36.51)     8:28.57 (36.88)     9:04.69 (36.12)     9:41.51 (36.82)
       10:18.65 (37.14)    10:55.60 (36.95)    11:32.20 (36.60)    12:08.58 (36.38)
       12:45.49 (36.91)    13:22.50 (37.01)    13:59.29 (36.79)    14:35.72 (36.43)
       15:12.21 (36.49)    15:48.71 (36.50)    16:25.53 (36.82)    17:02.58 (37.05)
       17:39.77 (37.19)    18:16.60 (36.83)    18:52.73 (36.13)    19:27.47 (34.74)
       19:59.93 (32.46)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:00.69  METS
              1:05.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Kimberly   15 RFAC-MR              1:02.00    1:04.38 ZQ     
                  31.27     1:04.38 (33.11)                                        
  2 Murray, Miranda B         13 DVWM-MR              1:03.13    1:04.51 ZQ     
                  31.30     1:04.51 (33.21)                                        
  3 Gillan, Sierra            13 DVWM-MR              1:08.07    1:04.80 ZQ     
                  31.80     1:04.80 (33.00)                                        
  4 Patierno, Ashley J        16 NDAC-MR              1:03.73    1:06.12        
                  32.24     1:06.12 (33.88)                                        
  5 Kontos, Kristina P        16 WISC-MR              1:07.06    1:06.45        
                  32.62     1:06.45 (33.83)                                        
  6 Liebowitz, Arianna        15 WISC-MR              1:05.88    1:06.78        
                  33.19     1:06.78 (33.59)                                        
  7 Diehl, Amber M            16 NDAC-MR              1:09.27    1:07.06        
                  32.71     1:07.06 (34.35)                                        
  8 Lee, Katherine A          16 Express Swimming-MR  1:05.75    1:07.48        
                  32.20     1:07.48 (35.28)                                        
  9 Nikolski, Mary T T        16 HVD-MR               1:10.79    1:11.25        
                  35.11     1:11.25 (36.14)                                        
 10 Camacho, Kaitlin G        16 Express Swimming-MR  1:13.22    1:12.01        
                  34.99     1:12.01 (37.02)                                        
 11 Guariglia, Amanda         17 Express Swimming-MR  1:11.53    1:12.08        
                  35.72     1:12.08 (36.36)                                        
 12 Cano, Andrea              15 CSDC-MR              1:13.08    1:14.02        
                  35.80     1:14.02 (38.22)                                        
 13 Nohara, Isabella A        15 HVD-MR               1:16.67    1:15.31        
                  36.99     1:15.31 (38.32)                                        
 14 Warner, Breanna A         15 Express Swimming-MR  1:14.04    1:16.37        
                  36.99     1:16.37 (39.38)                                        
 15 McKenna, Grace A          15 Express Swimming-MR  1:11.21    1:18.05        
                  37.54     1:18.05 (40.51)                                        
 16 Young, Nicole A           15 TRI-MR               1:17.58    1:19.56        
                  38.75     1:19.56 (40.81)                                        
 17 Pallas, Morgan            13 WISC-MR                   NT    1:19.92        
                  38.99     1:19.92 (40.93)                                        
 18 Prashad, Olivia T         15 Express Swimming-MR  1:17.68    1:20.22        
                  39.27     1:20.22 (40.95)                                        
 19 Zboinski, Elissa K        16 TRI-MR               1:21.21    1:21.77        
                  39.88     1:21.77 (41.89)                                        
 20 McDonald, Kelly M         16 Express Swimming-MR  1:18.73    1:22.47        
                  38.49     1:22.47 (43.98)                                        
 21 Taylor, Phoebe            16 TRI-MR               1:23.16    1:26.30        
 22 Peratikos, Heidi E        15 HVD-MR               1:22.70    1:26.64        
                  42.04     1:26.64 (44.60)                                        
 23 Rankin, Sydney            16 Express Swimming-MR  1:22.85    1:27.03        
                  42.07     1:27.03 (44.96)                                        
 24 Horan, Kristina E         16 Express Swimming-MR  1:22.78    1:28.83        
                  42.72     1:28.83 (46.11)                                        
 25 Fishler, Arielle E        15 Express Swimming-MR  1:29.04    1:29.59        
                  42.99     1:29.59 (46.60)                                        
 26 Aya, Minnoli R            15 Express Swimming-MR  1:38.76    1:32.01        
                  44.18     1:32.01 (47.83)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:11.49  METS
              2:20.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Kimberly   15 RFAC-MR              2:13.52    2:18.32 ZQ     
                  32.57     1:07.12 (34.55)     1:42.92 (35.80)     2:18.32 (35.40)
  2 Burns, Emily F            16 Express Swimming-MR  2:19.73    2:19.97 ZQ     
                  33.57     1:09.18 (35.61)     1:44.78 (35.60)     2:19.97 (35.19)
  3 Baione, Rebecca K         17 RFAC-MR              2:10.12    2:23.71        
                  33.81     1:09.77 (35.96)     1:46.50 (36.73)     2:23.71 (37.21)
  4 Stroub, Mia R             13 WISC-MR              2:26.25    2:25.14        
                  33.66     1:10.66 (37.00)     1:48.93 (38.27)     2:25.14 (36.21)
  5 Mroczka, Kiera C          11 WISC-MR              2:30.99    2:27.55        
                  34.84     1:12.70 (37.86)     1:51.13 (38.43)     2:27.55 (36.42)
  6 Amaro, Isabella L         14 NDAC-MR              2:27.03    2:30.64        
                  35.25     1:13.12 (37.87)     1:52.05 (38.93)     2:30.64 (38.59)
  7 O'Brien, Kate             11 WISC-MR                   NT    2:33.74        
                  36.68     1:16.27 (39.59)     1:56.31 (40.04)     2:33.74 (37.43)
  8 Aya, Minnoli R            15 Express Swimming-MR  3:34.34    3:15.86        
                  44.67     1:34.25 (49.58)     2:25.00 (50.75)     3:15.86 (50.86)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.29  METS
              1:13.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diehl, Amber M            16 NDAC-MR              1:07.45    1:07.08 METS   
                  31.23     1:07.08 (35.85)                                        
  2 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR              1:11.82    1:13.25 ZQ     
                  34.38     1:13.25 (38.87)                                        
  3 Baione, Rebecca K         17 RFAC-MR              1:10.15    1:15.03        
                  35.38     1:15.03 (39.65)                                        
  4 McKenna, Grace A          15 Express Swimming-MR  1:15.54    1:15.57        
                  35.93     1:15.57 (39.64)                                        
  5 Guariglia, Amanda         17 Express Swimming-MR  1:17.56    1:17.99        
                  36.95     1:17.99 (41.04)                                        
  6 Lee, Katherine A          16 Express Swimming-MR  1:16.44    1:18.29        
                  36.49     1:18.29 (41.80)                                        
  7 Kontos, Kristina P        16 WISC-MR              1:22.21    1:18.51        
                  37.32     1:18.51 (41.19)                                        
  8 Davi, Julia G             16 WISC-MR              1:17.97    1:19.59        
                  37.12     1:19.59 (42.47)                                        
  9 De Cordova, Claire L      15 HVD-MR               1:16.54    1:19.88        
                  38.61     1:19.88 (41.27)                                        
 10 Camacho, Kaitlin G        16 Express Swimming-MR  1:18.40    1:20.29        
                  37.84     1:20.29 (42.45)                                        
 11 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR              1:17.48    1:21.21        
                  38.16     1:21.21 (43.05)                                        
 12 Rankin, Sydney            16 Express Swimming-MR  1:26.17    1:22.19        
                  40.19     1:22.19 (42.00)                                        
 13 Cano, Andrea              15 CSDC-MR              1:19.61    1:22.80        
                  38.65     1:22.80 (44.15)                                        
 14 Bubel, Annie C            17 NDAC-MR              1:23.82    1:22.88        
                  38.98     1:22.88 (43.90)                                        
 15 Warner, Breanna A         15 Express Swimming-MR  1:24.66    1:25.09        
                  39.05     1:25.09 (46.04)                                        
 16 Bubel, Emily T            16 NDAC-MR              1:25.11    1:26.08        
                  41.26     1:26.08 (44.82)                                        
 17 Taylor, Phoebe            16 TRI-MR               1:26.91    1:27.74        
                  41.78     1:27.74 (45.96)                                        
 18 Horan, Kristina E         16 Express Swimming-MR  1:25.92    1:29.04        
                  41.69     1:29.04 (47.35)                                        
 19 Burns, Emily F            16 Express Swimming-MR  1:21.36    1:29.06        
                  41.51     1:29.06 (47.55)                                        
 20 Prashad, Olivia T         15 Express Swimming-MR  1:37.78    1:35.41        
                  44.51     1:35.41 (50.90)                                        
 21 Young, Nicole A           15 TRI-MR               1:35.42    1:36.36        
                  44.80     1:36.36 (51.56)                                        
 22 McDonald, Kelly M         16 Express Swimming-MR  1:34.96    1:38.26        
                  44.78     1:38.26 (53.48)                                        
 23 Aya, Minnoli R            15 Express Swimming-MR  1:45.43    1:49.09        
                  51.41     1:49.09 (57.68)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:31.99  METS
              2:37.89  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR              2:37.42    2:40.74        
                  35.82     1:16.12 (40.30)     1:57.64 (41.52)     2:40.74 (43.10)
  2 Baione, Rebecca K         17 RFAC-MR              2:30.00    2:40.81        
                  37.41     1:17.83 (40.42)     2:00.00 (42.17)     2:40.81 (40.81)
  3 McKenna, Grace A          15 Express Swimming-MR  2:40.89    2:43.47        
                  36.86     1:18.89 (42.03)     2:01.47 (42.58)     2:43.47 (42.00)
  4 Simpfenderfer, Kimberly   15 RFAC-MR              2:49.87    2:49.57        
                  38.94     1:20.88 (41.94)     2:05.38 (44.50)     2:49.57 (44.19)
  5 Guariglia, Amanda         17 Express Swimming-MR  2:47.09    2:51.00        
                  38.25     1:21.44 (43.19)     2:05.85 (44.41)     2:51.00 (45.15)
  6 Cohen, Emily Z            14 RFAC-MR              2:49.04    2:51.98        
                  37.90     1:21.70 (43.80)     2:07.03 (45.33)     2:51.98 (44.95)
  7 Kocik, Jacqueline B       14 NDAC-MR              2:49.42    2:58.27        
                  40.76     1:25.87 (45.11)     2:11.36 (45.49)     2:58.27 (46.91)
  8 Camacho, Kaitlin G        16 Express Swimming-MR  2:49.87    3:00.96        
                  39.69     1:26.40 (46.71)     2:15.04 (48.64)     3:00.96 (45.92)
  9 Rankin, Sydney            16 Express Swimming-MR  2:57.64    3:02.21        
                  41.71     1:27.36 (45.65)     2:14.71 (47.35)     3:02.21 (47.50)
 10 Dabo, Mariama F           10 HVD-MR               3:30.33    3:14.99        
                  44.59     1:33.75 (49.16)     2:25.30 (51.55)     3:14.99 (49.69)
 11 McDonald, Kelly M         16 Express Swimming-MR  3:25.75    3:28.92        
                  44.52     1:39.08 (54.56)     2:33.90 (54.82)     3:28.92 (55.02)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:00.29  METS
              1:04.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR              1:00.20    1:00.89 ZQ     
                  28.51     1:00.89 (32.38)                                        
  2 Lee, Katherine A          16 Express Swimming-MR  1:00.92    1:03.95 ZQ     
                  29.64     1:03.95 (34.31)                                        
  3 Baione, Rebecca K         17 RFAC-MR                59.70    1:04.45 ZQ     
                  29.63     1:04.45 (34.82)                                        
  4 Kontos, Kristina P        16 WISC-MR              1:06.86    1:06.08        
                  30.87     1:06.08 (35.21)                                        
  5 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR              1:03.03    1:06.96        
                  30.91     1:06.96 (36.05)                                        
  6 Simpfenderfer, Kimberly   15 RFAC-MR              1:07.15    1:08.26        
                  31.57     1:08.26 (36.69)                                        
  7 Burns, Emily F            16 Express Swimming-MR  1:06.44    1:08.55        
                  32.09     1:08.55 (36.46)                                        
  8 Pierce, Taylor F          17 CSDC-MR              1:07.43    1:09.77        
                  32.09     1:09.77 (37.68)                                        
  9 Davi, Julia G             16 WISC-MR              1:13.64    1:09.88        
                  32.49     1:09.88 (37.39)                                        
 10 Bubel, Emily T            16 NDAC-MR              1:04.77    1:10.12        
                  33.27     1:10.12 (36.85)                                        
 11 Bubel, Annie C            17 NDAC-MR              1:10.45    1:10.32        
                  32.62     1:10.32 (37.70)                                        
 12 Liebowitz, Arianna        15 WISC-MR              1:09.87    1:12.26        
                  16.00     1:12.26 (56.26)                                        
 13 Cabanillas, Kim           17 CSDC-MR              1:11.25    1:15.12        
                  32.97     1:15.12 (42.15)                                        
 14 Cano, Andrea              15 CSDC-MR              1:14.15    1:15.88        
                  34.88     1:15.88 (41.00)                                        
 15 Guariglia, Amanda         17 Express Swimming-MR  1:14.99    1:17.12        
                  35.72     1:17.12 (41.40)                                        
 16 Jarvis, Kenzie T          17 HVD-MR               1:09.99    1:18.96        
                  35.22     1:18.96 (43.74)                                        
 17 Camacho, Kaitlin G        16 Express Swimming-MR  1:18.33    1:21.65        
                  36.41     1:21.65 (45.24)                                        
 18 Oldiges, Pearl A          16 HVD-MR               1:21.53    1:22.31        
                  39.03     1:22.31 (43.28)                                        
 19 McDonald, Kelly M         16 Express Swimming-MR  1:22.55    1:22.45        
                  34.95     1:22.45 (47.50)                                        
 20 Prashad, Olivia T         15 Express Swimming-MR  1:19.32    1:23.05        
                  36.63     1:23.05 (46.42)                                        
 21 Rankin, Sydney            16 Express Swimming-MR  1:17.34    1:23.45        
                  36.50     1:23.45 (46.95)                                        
 21 Taylor, Phoebe            16 TRI-MR               1:21.71    1:23.45        
                  37.74     1:23.45 (45.71)                                        
 23 Horan, Kristina E         16 Express Swimming-MR  1:14.79    1:25.04        
                  37.61     1:25.04 (47.43)                                        
 24 Fishler, Arielle E        15 Express Swimming-MR  1:35.09    1:32.10        
                  40.15     1:32.10 (51.95)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:15.99  METS
              2:24.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR              2:10.69    2:11.89 METS   
                  28.81     1:01.74 (32.93)     1:36.33 (34.59)     2:11.89 (35.56)
  2 Baione, Rebecca K         17 RFAC-MR              2:17.75    2:19.91 ZQ     
                  29.90     1:04.81 (34.91)     1:42.81 (38.00)     2:19.91 (37.10)
  3 Lee, Katherine A          16 Express Swimming-MR  2:28.28    2:21.40 ZQ     
                  30.58     1:06.58 (36.00)     1:44.25 (37.67)     2:21.40 (37.15)
  4 Bubel, Emily T            16 NDAC-MR              2:21.91    2:36.08        
                  34.43     1:13.30 (38.87)     1:54.71 (41.41)     2:36.08 (41.37)
  5 Goldleaf, Peyton F        13 HVD-MR               3:01.33    3:03.62        
                  39.62     1:25.84 (46.22)     2:14.94 (49.10)     3:03.62 (48.68)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:12.99  METS
              2:19.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR              2:13.86    2:20.03        
                  30.48     1:07.73 (37.25)     1:47.95 (40.22)     2:20.03 (32.08)
  2 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR              2:17.32    2:22.86        
                  29.50     1:06.50 (37.00)     1:51.60 (45.10)     2:22.86 (31.26)
  3 Kontos, Kristina P        16 WISC-MR              2:24.62    2:23.09        
                  30.53     1:05.76 (35.23)     1:50.53 (44.77)     2:23.09 (32.56)
  4 Baione, Rebecca K         17 RFAC-MR              2:11.78    2:23.11        
                  30.13     1:08.32 (38.19)     1:49.08 (40.76)     2:23.11 (34.03)
  5 Simpfenderfer, Kimberly   15 RFAC-MR              2:19.80    2:23.66        
                  31.04     1:06.60 (35.56)     1:50.49 (43.89)     2:23.66 (33.17)
  6 McKenna, Grace A          15 Express Swimming-MR  2:30.22    2:28.02        
                  32.54     1:14.59 (42.05)     1:54.74 (40.15)     2:28.02 (33.28)
  7 Lee, Katherine A          16 Express Swimming-MR  2:26.55    2:29.24        
                  29.75     1:08.22 (38.47)     1:54.71 (46.49)     2:29.24 (34.53)
  8 Guariglia, Amanda         17 Express Swimming-MR  2:33.13    2:34.64        
                  35.76     1:15.60 (39.84)     1:59.53 (43.93)     2:34.64 (35.11)
  9 Cano, Andrea              15 CSDC-MR              2:34.27    2:38.77        
                  33.86     1:14.65 (40.79)     2:02.70 (48.05)     2:38.77 (36.07)
 10 Nohara, Isabella A        15 HVD-MR               2:46.48    2:45.95        
                1:17.33     2:07.39 (50.06)     2:45.95 (38.56)                    
 11 Oldiges, Pearl A          16 HVD-MR               2:45.62    2:46.67        
                  37.15     1:20.25 (43.10)     2:09.59 (49.34)     2:46.67 (37.08)
 12 Rankin, Sydney            16 Express Swimming-MR  2:33.82    2:48.69        
                  36.04     1:20.73 (44.69)     2:08.30 (47.57)     2:48.69 (40.39)
 13 Prashad, Olivia T         15 Express Swimming-MR  2:50.36    2:49.92        
                  34.89     1:18.85 (43.96)     2:10.06 (51.21)     2:49.92 (39.86)
 14 Horan, Kristina E         16 Express Swimming-MR  2:48.53    2:59.54        
                  36.33     1:24.39 (48.06)     2:16.27 (51.88)     2:59.54 (43.27)
 15 Zboinski, Elissa K        16 TRI-MR               3:00.07    3:01.35        
                  38.44     1:23.59 (45.15)     2:21.37 (57.78)     3:01.35 (39.98)
 16 Fishler, Arielle E        15 Express Swimming-MR  3:10.26    3:12.32        
                  41.19     1:31.80 (50.61)     2:28.68 (56.88)     3:12.32 (43.64)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              4:44.99  METS
              4:59.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baione, Rebecca K         17 RFAC-MR              4:41.70    4:59.06 ZQ     
                  30.78     1:06.21 (35.43)     1:46.42 (40.21)     2:24.81 (38.39)
        3:07.83 (43.02)     3:50.70 (42.87)     4:25.63 (34.93)     4:59.06 (33.43)
  2 Cohen, Jessica Z          16 RFAC-MR              4:49.43    5:01.80        
                  30.13     1:04.84 (34.71)     1:43.50 (38.66)     2:21.38 (37.88)
        3:07.59 (46.21)     3:55.25 (47.66)     4:29.42 (34.17)     5:01.80 (32.38)
  3 Karadeniz, Selin          17 RFAC-MR              4:54.65    5:05.34        
                  30.64     1:07.74 (37.10)     1:47.05 (39.31)     2:25.87 (38.82)
        3:08.41 (42.54)     3:52.18 (43.77)     4:29.07 (36.89)     5:05.34 (36.27)
  4 Simpfenderfer, Kimberly   15 RFAC-MR              5:06.96    5:08.92        
                  33.27     1:10.11 (36.84)     1:47.42 (37.31)     2:26.38 (38.96)
        3:11.65 (45.27)     3:57.93 (46.28)     4:33.52 (35.59)     5:08.92 (35.40)
  5 Burns, Emily F            16 Express Swimming-MR  5:00.31    5:15.48        
                  32.77     1:10.89 (38.12)     1:50.21 (39.32)     2:28.79 (38.58)
        3:16.87 (48.08)     4:07.04 (50.17)     4:41.52 (34.48)     5:15.48 (33.96)
  6 McKenna, Grace A          15 Express Swimming-MR  5:20.39    5:17.61        
                  33.56     1:14.15 (40.59)     1:57.77 (43.62)     2:41.03 (43.26)
        3:23.52 (42.49)     4:06.15 (42.63)     4:42.88 (36.73)     5:17.61 (34.73)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:47.11    1:44.69        
     1) Patierno, Ashley J 16           2) Amaro, Isabella L 14           
     3) Graham, Catherine M 14          4) Diehl, Amber M 16              
                  26.62       53.69 (27.07)     1:44.69 (51.00)                    
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:45.09    1:45.53        
     1) Cohen, Jessica Z 16             2) Simpfenderfer, Kimberly H 15   
     3) Karadeniz, Selin 17             4) Baione, Rebecca K 17           
                  26.19       52.89 (26.70)     1:19.18 (26.29)     1:45.53 (26.35)
  3 Connetquot Swimming & Diving C-MR  'A'            1:51.98    1:52.14        
     1) Cabanillas, Ali 13              2) Edmonds, Gracie R 14           
     3) Cano, Andrea 15                 4) Messina, Gianna 14             
                  28.78       58.10 (29.32)     1:25.02 (26.92)     1:52.14 (27.12)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:52.48    1:52.17        
     1) Stroub, Mia R 13                2) Liebowitz, Arianna 15          
     3) Delmonico, Daria J 16           4) Kontos, Kristina P 16          
                  28.03       56.95 (28.92)     1:25.56 (28.61)     1:52.17 (26.61)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:59.16    1:56.90        
     1) Simpfenderfer, Kimberly H 15    2) Karadeniz, Selin 17            
     3) Baione, Rebecca K 17            4) Cohen, Jessica Z 16            
                  30.26     1:03.24 (32.98)     1:31.53 (28.29)     1:56.90 (25.37)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:54.01    1:59.30        
     1) Patierno, Ashley J 16           2) Diehl, Amber M 16              
     3) Bubel, Emily T 16               4) Bubel, Annie C 17              
                  31.15     1:01.37 (30.22)     1:32.18 (30.81)     1:59.30 (27.12)
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:10.57    2:04.40        
     1) Liebowitz, Arianna 15           2) Davi, Julia G 16               
     3) Stroub, Mia R 13                4) Kontos, Kristina P 16          
                  31.89     1:08.85 (36.96)     1:38.40 (29.55)     2:04.40 (26.00)
  4 Long Island Express-MR  'A'                       2:04.32    2:05.25        
     1) Burns, Emily F 16               2) McKenna, Grace A 15            
     3) Lee, Katherine A 16             4) Camacho, Kaitlin G 16          
                  31.86     1:07.20 (35.34)     1:35.63 (28.43)     2:05.25 (29.62)
  5 Connetquot Swimming & Diving C-MR  'A'            2:07.11    2:07.86        
     1) Calabrese, Faith A 13           2) Pierce, Taylor F 17            
     3) Iaboni, Julia 14                4) Cano, Andrea 15                
                  31.36     1:09.91 (38.55)     1:40.47 (30.56)     2:07.86 (27.39)
  6 Trident Aquatic Club at the JC-MR  'A'                 NT    2:23.39        
     1) Brewi, Shannon E 14             2) Taylor, Phoebe 16              
     3) Young, Nicole A 15              4) Curran, Kerry 14               
                  33.98     1:14.45 (40.47)     1:49.26 (34.81)     2:23.39 (34.13)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perillo, Austin J          8 MWDA-MR                37.29      36.37        
  2 Brown, Reilly J            8 CSDC-MR                38.30      38.42        
  3 Weinstein, Joshua E        7 Express Swimming-MR    40.16      38.68        
  4 Ellis, Charlie             8 TRI-MR                 52.37      42.65        
  5 Insdorf, Joshua C          8 MWDA-MR                42.95      42.79        
  6 Pikman, Samuel M           6 TRI-MR                 44.55      43.39        
  7 Dalton, Zachary            8 TRI-MR               1:15.16      59.75        
  8 Shaw, Jaden K              7 MWDA-MR              1:20.05    1:11.87        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perillo, Austin J          8 MWDA-MR              1:28.13    1:19.99        
                  38.08     1:19.99 (41.91)                                        
  2 Weinstein, Joshua E        7 Express Swimming-MR  1:27.38    1:25.72        
                  39.88     1:25.72 (45.84)                                        
  3 Brown, Reilly J            8 CSDC-MR              1:58.81    1:25.93        
                  38.54     1:25.93 (47.39)                                        
  4 Pikman, Samuel M           6 TRI-MR               1:45.34    1:35.85        
                  44.19     1:35.85 (51.66)                                        
  5 Stern, Noah I              7 Express Swimming-MR  1:48.12    1:43.51        
                  47.19     1:43.51 (56.32)                                        
  6 Katz, Robert G             6 TRI-MR               2:20.16    1:44.78        
                  49.53     1:44.78 (55.25)                                        
  7 Ellis, Charlie             8 TRI-MR               1:57.21    1:57.05        
                  49.90   1:57.05 (1:07.15)                                        
  8 Katz, Alan G               6 TRI-MR               2:20.16    2:19.03        
                1:03.38   2:19.03 (1:15.65)                                        
 -- Pociask, Joseph V          8 NDAC-MR              1:48.11         DQ        
      No touch on turn
                  47.04          DQ (52.40)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perillo, Austin J          8 MWDA-MR                45.17      43.43        
  2 Brown, Reilly J            8 CSDC-MR                47.09      44.02        
  3 Weinstein, Joshua E        7 Express Swimming-MR    46.28      44.72        
  4 Pikman, Samuel M           6 TRI-MR                 57.22      50.83        
  5 Katz, Robert G             6 TRI-MR               1:20.16      58.13        
  6 Stern, Noah I              7 Express Swimming-MR  1:02.50    1:02.29        
  7 Pociask, Joseph V          8 NDAC-MR              1:06.11    1:02.76        
  8 Ellis, Charlie             8 TRI-MR               1:12.20    1:09.32        
  9 Katz, Alan G               6 TRI-MR               1:20.16    1:15.68        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perillo, Austin J          8 MWDA-MR                51.90      51.39        
  2 Brown, Reilly J            8 CSDC-MR                52.14      52.16        
  3 Weinstein, Joshua E        7 Express Swimming-MR  1:37.38      55.86        
  4 Pikman, Samuel M           6 TRI-MR               1:10.16    1:09.90        
  5 Dalton, Zachary            8 TRI-MR               1:30.16    1:24.62        
 -- Shaw, Jaden K              7 MWDA-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Insdorf, Joshua C          8 MWDA-MR              1:05.26         DQ        
      One hand touch
 -- Ellis, Charlie             8 TRI-MR               1:18.28         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perillo, Austin J          8 MWDA-MR                47.60      49.23        
  2 Weinstein, Joshua E        7 Express Swimming-MR    53.23      49.35        
  3 Brown, Reilly J            8 CSDC-MR                56.62      51.14        
  4 Pikman, Samuel M           6 TRI-MR                 55.16      55.36        
  5 Insdorf, Joshua C          8 MWDA-MR              1:01.09      58.30        
 -- Dalton, Zachary            8 TRI-MR               1:20.16         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Ellis, Charlie             8 TRI-MR               1:32.78         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perillo, Austin J          8 MWDA-MR              1:40.82    1:35.18        
                  45.23     1:35.18 (49.95)                                        
  2 Brown, Reilly J            8 CSDC-MR              1:40.36    1:36.60        
                  45.58     1:36.60 (51.02)                                        
  3 Weinstein, Joshua E        7 Express Swimming-MR  1:48.76    1:39.39        
                  46.32     1:39.39 (53.07)                                        
  4 Pikman, Samuel M           6 TRI-MR               2:05.65    1:54.85        
                  54.05   1:54.85 (1:00.80)                                        
  5 Katz, Robert G             6 TRI-MR               2:15.16    2:01.32        
                  58.24   2:01.32 (1:03.08)                                        
 -- Ellis, Charlie             8 TRI-MR                    NT         DQ        
      Head under for 2 or more strokes - breast
                1:19.93        DQ (1:27.18)                                        
 -- Stern, Noah I              7 Express Swimming-MR  2:12.21         DQ        
      One hand touch - breast
                1:06.63        DQ (1:09.50)                                        
 -- Katz, Alan G               6 TRI-MR               2:15.16         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:25.63        DQ (1:16.43)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I        10 MWDA-MR                32.20      32.22 SILV   
  2 Wu, Brendan S             10 RFAC-MR                32.59      32.46 SILV   
  3 Schmitt, Alex J           10 Express Swimming-MR    32.98      32.74 SILV   
  4 Puccio, Matthew D         10 TRI-MR                 33.36      32.93 SILV   
  5 Tang, Richard             10 Express Swimming-MR    34.09      33.09 SILV   
  6 Baxter, Ayden C           10 MWDA-MR                33.57      33.42 SILV   
  7 Majumdar, Ryan            10 HVD-MR                 35.68      33.81 SILV   
  8 Button, Sam M              9 NDAC-MR                35.46      33.83 SILV   
  9 Campolong, Gavin J        10 NDAC-MR                35.22      34.29 SILV   
 10 Hackmeyer, Brody P         9 NDAC-MR                37.30      34.59 SILV   
 11 Piedrahita, Julian V      10 Express Swimming-MR    35.19      34.68 SILV   
 12 Kleyman, Gabriel          10 TRI-MR                 34.56      34.75 SILV   
 13 Dorner, Benjamin           9 NDAC-MR                34.17      35.28        
 14 Lokshin, Joshua           10 TRI-MR                 34.75      35.38        
 15 Smith, Colin P             9 Express Swimming-MR    39.87      35.39        
 16 D'Amelio, Cosmo A          9 TRI-MR                 36.61      35.96        
 17 Gutterman, Hunter M       10 HVD-MR                 47.00      36.16        
 18 Pachkovskiy, Dylan         9 TRI-MR                 36.57      37.17        
 19 Lombard, Ryan C            9 Express Swimming-MR    38.82      37.24        
 20 Romanelli, Nicholas        9 WISC-MR                36.26      37.32        
 21 Karadeniz, Derin M         9 RFAC-MR                38.61      38.22        
 22 Speare, Troy D             9 NDAC-MR                38.12      39.28        
 23 Margolis, Maxim            9 TRI-MR                 39.66      39.31        
 24 Ruiz, Nathaniel R          9 HVD-MR                 38.93      39.56        
 25 Sheehan, Declan L          9 Express Swimming-MR    40.32      39.86        
 26 Mulieri, Dylan            10 WISC-MR                41.21      41.36        
 27 Heidebrecht, Martin H     10 NDAC-MR                39.07      42.00        
 28 Kablaoui, Abdulraouf      10 RFAC-MR                40.62      42.28        
 29 Gluzman, Adam              9 TRI-MR                 41.66      42.37        
 30 Meddaugh, Brock W          9 NDAC-MR                41.50      43.21        
 31 Cerrato, Jacob A           9 MWDA-MR                45.01      43.42        
 32 Souberbielle, Santiago G   9 Express Swimming-MR    47.28      45.04        
 33 VanWormer, Ben C           9 RFAC-MR                41.11      45.14        
 34 Sheehan, Lucas W           9 Express Swimming-MR    43.79      45.21        
 35 Rizov, Jonathan            9 TRI-MR               1:00.16      45.88        
 36 Nguyen, Nathan T           9 HVD-MR                 49.00      45.92        
 37 Massaro, Marco D           9 Express Swimming-MR    44.31      46.58        
 38 Hyland, Colin J            9 Express Swimming-MR    44.12      46.91        
 39 Swift, Reghan A           10 NDAC-MR                43.98      47.52        
 40 Lerner, Hugo T             9 Express Swimming-MR    51.01      48.16        
 41 Osullivan, Sam M           9 NDAC-MR                51.88      48.51        
 42 Stone, Jonathan            9 WISC-MR                48.90      49.20        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I        10 MWDA-MR              1:10.93    1:09.61 JO     
                  33.49     1:09.61 (36.12)                                        
  2 Wu, Brendan S             10 RFAC-MR              1:12.06    1:10.51 JO     
                  34.92     1:10.51 (35.59)                                        
  3 Schmitt, Alex J           10 Express Swimming-MR  1:14.43    1:13.27 SILV   
                  34.76     1:13.27 (38.51)                                        
  4 Tang, Richard             10 Express Swimming-MR  1:14.39    1:14.45 SILV   
                  35.95     1:14.45 (38.50)                                        
  5 Baxter, Ayden C           10 MWDA-MR              1:14.80    1:14.49 SILV   
                  35.24     1:14.49 (39.25)                                        
  6 Puccio, Matthew D         10 TRI-MR               1:17.56    1:15.58 SILV   
                  34.80     1:15.58 (40.78)                                        
  7 Button, Sam M              9 NDAC-MR              1:28.96    1:16.04 SILV   
                   8.54   1:16.04 (1:07.50)                                        
  8 Lokshin, Joshua           10 TRI-MR               1:21.96    1:16.35 SILV   
                  36.12     1:16.35 (40.23)                                        
  9 Kleyman, Gabriel          10 TRI-MR               1:17.40    1:17.10 SILV   
                  36.48     1:17.10 (40.62)                                        
 10 D'Amelio, Cosmo A          9 TRI-MR               1:13.16    1:17.50 SILV   
                  36.73     1:17.50 (40.77)                                        
 11 Hackmeyer, Brody P         9 NDAC-MR              1:26.25    1:18.15 SILV   
                1:53.88         1:18.15 ( )                                        
 12 Piedrahita, Julian V      10 Express Swimming-MR  1:20.96    1:18.58        
                  36.56     1:18.58 (42.02)                                        
 13 Smith, Colin P             9 Express Swimming-MR  1:20.17    1:18.75        
                  38.77     1:18.75 (39.98)                                        
 14 Lombard, Ryan C            9 Express Swimming-MR  1:23.06    1:20.23        
                   9.78   1:20.23 (1:10.45)                                        
 15 Majumdar, Ryan            10 HVD-MR               1:36.03    1:21.11        
                  38.38     1:21.11 (42.73)                                        
 16 Khudaynatov, Yannis       10 TRI-MR               2:14.34    1:22.84        
                  38.00     1:22.84 (44.84)                                        
 17 Dorner, Benjamin           9 NDAC-MR              1:20.78    1:23.79        
                  39.38     1:23.79 (44.41)                                        
 18 Romanelli, Nicholas        9 WISC-MR              1:28.25    1:23.98        
                  38.18     1:23.98 (45.80)                                        
 19 Pachkovskiy, Dylan         9 TRI-MR               1:27.32    1:24.22        
                  39.73     1:24.22 (44.49)                                        
 20 Margolis, Maxim            9 TRI-MR               1:32.16    1:25.87        
                  41.08     1:25.87 (44.79)                                        
 21 Ruiz, Nathaniel R          9 HVD-MR               1:28.96    1:26.04        
                  41.37     1:26.04 (44.67)                                        
 22 Karadeniz, Derin M         9 RFAC-MR              1:31.93    1:28.25        
                  41.35     1:28.25 (46.90)                                        
 23 Garitta, Sam B             9 HVD-MR               1:38.33    1:31.36        
                  43.04     1:31.36 (48.32)                                        
 24 Guz, Daniel               10 TRI-MR               1:30.38    1:31.92        
                  43.01     1:31.92 (48.91)                                        
 25 Mulieri, Dylan            10 WISC-MR              1:31.89    1:32.41        
 26 Kablaoui, Abdulraouf      10 RFAC-MR              1:32.37    1:35.68        
                  45.03     1:35.68 (50.65)                                        
 27 Swift, Reghan A           10 NDAC-MR              1:41.33    1:36.80        
                  43.29     1:36.80 (53.51)                                        
 28 VanWormer, Ben C           9 RFAC-MR              1:38.44    1:41.51        
                  44.91     1:41.51 (56.60)                                        
 29 Massaro, Marco D           9 Express Swimming-MR  1:48.76    1:44.61        
                  48.20     1:44.61 (56.41)                                        
 30 Hyland, Colin J            9 Express Swimming-MR  1:46.54    1:44.71        
                  49.76     1:44.71 (54.95)                                        
 31 Lerner, Hugo T             9 Express Swimming-MR  2:06.99    1:49.06        
                  50.86     1:49.06 (58.20)                                        
 32 Stone, Jonathan            9 WISC-MR              1:46.90    1:50.11        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Brendan S             10 RFAC-MR                37.70      35.77 ZQ     
  2 Pikman, Benjamin          10 TRI-MR                 37.57      36.16 ZQ     
  3 D'Amelio, Cosmo A          9 TRI-MR                 39.82      38.51 SILV   
  4 Tang, Richard             10 Express Swimming-MR    39.59      39.38 SILV   
  5 Campolong, Gavin J        10 NDAC-MR                42.21      40.59 SILV   
  6 Lokshin, Joshua           10 TRI-MR                 41.76      41.51 SILV   
  7 Kleyman, Gabriel          10 TRI-MR                 42.28      41.73 SILV   
  8 Romanelli, Nicholas        9 WISC-MR                41.43      42.03 SILV   
  9 Smith, Colin P             9 Express Swimming-MR    46.06      42.50 SILV   
 10 Piedrahita, Julian V      10 Express Swimming-MR    41.88      43.32        
 11 Flynn, Gavin M             9 HVD-MR                 41.62      43.72        
 12 Schmitt, Alex J           10 Express Swimming-MR    44.53      43.78        
 13 Majumdar, Ryan            10 HVD-MR                 47.16      43.83        
 14 Karadeniz, Derin M         9 RFAC-MR                45.48      43.86        
 15 Meddaugh, Brock W          9 NDAC-MR                43.98      44.78        
 16 Ruiz, Nathaniel R          9 HVD-MR                 44.69      47.10        
 17 Mulieri, Dylan            10 WISC-MR                47.28      47.30        
 18 Lombard, Ryan C            9 Express Swimming-MR    46.67      48.73        
 19 Kablaoui, Abdulraouf      10 RFAC-MR                48.76      48.76        
 20 VanWormer, Ben C           9 RFAC-MR                46.18      49.82        
 21 Boyd, Mack C               9 NDAC-MR                58.11      50.34        
 22 Swift, Reghan A           10 NDAC-MR                48.13      51.29        
 23 Garitta, Sam B             9 HVD-MR                 49.33      51.57        
 24 Massaro, Marco D           9 Express Swimming-MR    56.76      52.00        
 25 Stone, Jonathan            9 WISC-MR                54.27      54.21        
 -- Hyland, Colin J            9 Express Swimming-MR    52.08         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Puccio, Matthew D         10 TRI-MR                 45.22         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:37.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Brendan S             10 RFAC-MR              1:20.76    1:20.06 JO     
                  38.89     1:20.06 (41.17)                                        
  2 Minevich, Daniel I        10 MWDA-MR              1:20.53    1:21.34 JO     
                  40.15     1:21.34 (41.19)                                        
  3 Pikman, Benjamin          10 TRI-MR               1:22.84    1:21.67 JO     
                  39.53     1:21.67 (42.14)                                        
  4 Tang, Richard             10 Express Swimming-MR  1:22.19    1:23.52 SILV   
                  41.69     1:23.52 (41.83)                                        
  5 Baxter, Ayden C           10 MWDA-MR              1:19.90    1:26.11 SILV   
                  42.06     1:26.11 (44.05)                                        
  6 D'Amelio, Cosmo A          9 TRI-MR               1:43.16    1:26.89 SILV   
  7 Kleyman, Gabriel          10 TRI-MR               1:29.22    1:26.99 SILV   
                  42.69     1:26.99 (44.30)                                        
  8 Button, Sam M              9 NDAC-MR              1:31.76    1:28.98 SILV   
                  43.57     1:28.98 (45.41)                                        
  9 Lokshin, Joshua           10 TRI-MR               1:31.28    1:30.63 SILV   
                  44.31     1:30.63 (46.32)                                        
 10 Khudaynatov, Yannis       10 TRI-MR               1:44.88    1:31.70 SILV   
                  44.29     1:31.70 (47.41)                                        
 11 Romanelli, Nicholas        9 WISC-MR              1:31.27    1:32.25 SILV   
                  44.71     1:32.25 (47.54)                                        
 12 Dorner, Benjamin           9 NDAC-MR              1:33.05    1:33.28 SILV   
 13 Smith, Colin P             9 Express Swimming-MR  1:56.45    1:34.06 SILV   
                  46.44     1:34.06 (47.62)                                        
 14 Puccio, Matthew D         10 TRI-MR               1:33.53    1:34.73 SILV   
                  45.46     1:34.73 (49.27)                                        
 15 Hackmeyer, Brody P         9 NDAC-MR              1:40.11    1:34.95 SILV   
                  46.31     1:34.95 (48.64)                                        
 16 Campolong, Gavin J        10 NDAC-MR              1:33.41    1:35.11 SILV   
                  46.56     1:35.11 (48.55)                                        
 17 Karadeniz, Derin M         9 RFAC-MR              1:36.57    1:36.30 SILV   
 18 Pachkovskiy, Dylan         9 TRI-MR               1:34.70    1:37.00 SILV   
                  47.99     1:37.00 (49.01)                                        
 19 Lombard, Ryan C            9 Express Swimming-MR  2:01.23    1:40.73        
 20 Ruiz, Nathaniel R          9 HVD-MR               1:41.96    1:42.00        
                  51.05     1:42.00 (50.95)                                        
 21 Mulieri, Dylan            10 WISC-MR              1:52.78    1:42.63        
 22 Kablaoui, Abdulraouf      10 RFAC-MR              1:43.86    1:42.76        
                  49.47     1:42.76 (53.29)                                        
 23 Gluzman, Adam              9 TRI-MR               1:49.45    1:47.14        
                  53.51     1:47.14 (53.63)                                        
 24 Heidebrecht, Martin H     10 NDAC-MR              1:35.01    1:47.30        
                  49.01     1:47.30 (58.29)                                        
 25 VanWormer, Ben C           9 RFAC-MR              1:43.62    1:52.21        
                  54.21     1:52.21 (58.00)                                        
 26 Swift, Reghan A           10 NDAC-MR              1:53.57    1:52.80        
                  54.65     1:52.80 (58.15)                                        
 27 Massaro, Marco D           9 Express Swimming-MR  2:00.98    1:54.30        
                  55.36     1:54.30 (58.94)                                        
 28 Hyland, Colin J            9 Express Swimming-MR  2:03.43    1:55.70        
                  56.23     1:55.70 (59.47)                                        
 29 Lerner, Hugo T             9 Express Swimming-MR  2:08.26    1:58.34        
                  56.51   1:58.34 (1:01.83)                                        
 30 Rizov, Jonathan            9 TRI-MR               2:00.16    2:13.95        
                1:07.21   2:13.95 (1:06.74)                                        
 -- Speare, Troy D             9 NDAC-MR              1:49.62         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  49.60          DQ (48.63)                                        
 -- Piedrahita, Julian V      10 Express Swimming-MR  1:32.21         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  44.68          DQ (46.66)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I        10 MWDA-MR                41.69      41.35 ZQ     
  2 Wu, Brendan S             10 RFAC-MR                41.66      41.40 ZQ     
  3 Schmitt, Alex J           10 Express Swimming-MR    45.08      42.74 JO     
  4 Tang, Richard             10 Express Swimming-MR    45.33      43.03 JO     
  5 Lokshin, Joshua           10 TRI-MR                 46.95      46.11 SILV   
  6 Button, Sam M              9 NDAC-MR                45.09      46.23 SILV   
  7 Khudaynatov, Yannis       10 TRI-MR                 51.09      47.32 SILV   
  8 Karadeniz, Derin M         9 RFAC-MR                49.94      47.34 SILV   
  9 Puccio, Matthew D         10 TRI-MR                 46.56      47.94 SILV   
 10 Majumdar, Ryan            10 HVD-MR                 46.53      48.07 SILV   
 10 Piedrahita, Julian V      10 Express Swimming-MR    51.35      48.07 SILV   
 12 Pachkovskiy, Dylan         9 TRI-MR                 52.14      48.20 SILV   
 13 Pikman, Benjamin          10 TRI-MR                 57.24      48.88        
 14 Baxter, Ayden C           10 MWDA-MR                49.85      49.42        
 15 Gluzman, Adam              9 TRI-MR                 52.14      49.46        
 16 Lombard, Ryan C            9 Express Swimming-MR    52.72      49.71        
 17 VanWormer, Ben C           9 RFAC-MR                48.72      50.17        
 18 Margolis, Maxim            9 TRI-MR               1:50.16      50.60        
 19 Cerrato, Jacob A           9 MWDA-MR                53.25      51.83        
 20 Kablaoui, Abdulraouf      10 RFAC-MR                56.28      52.53        
 21 Romanelli, Nicholas        9 WISC-MR                52.86      52.88        
 22 Gutterman, Hunter M       10 HVD-MR               1:09.32      54.44        
 23 Hyland, Colin J            9 Express Swimming-MR    56.87      54.48        
 24 Meddaugh, Brock W          9 NDAC-MR                56.68      54.50        
 25 Mulieri, Dylan            10 WISC-MR                58.46      56.41        
 26 Sheehan, Declan L          9 Express Swimming-MR    54.54      58.10        
 27 Lerner, Hugo T             9 Express Swimming-MR  1:01.38      58.25        
 28 Heidebrecht, Martin H     10 NDAC-MR                56.72      58.58        
 29 Massaro, Marco D           9 Express Swimming-MR    58.98      58.76        
 30 Ruiz, Nathaniel R          9 HVD-MR               1:02.17    1:00.97        
 31 Swift, Reghan A           10 NDAC-MR              1:02.11    1:04.45        
 32 Souberbielle, Santiago G   9 Express Swimming-MR  1:09.61    1:07.71        
 -- Stone, Jonathan            9 WISC-MR              1:04.96         DQ        
      Scissors kick
 -- Osullivan, Sam M           9 NDAC-MR              1:10.11         DQ        
      Alternating Kick
 -- Rizov, Jonathan            9 TRI-MR               1:30.16         DQ        
      One hand touch
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I        10 MWDA-MR              1:29.11    1:28.21 ZQ     
                  41.63     1:28.21 (46.58)                                        
  2 Wu, Brendan S             10 RFAC-MR              1:28.50    1:29.34 ZQ     
                  43.63     1:29.34 (45.71)                                        
  3 Tang, Richard             10 Express Swimming-MR  1:35.95    1:31.93 ZQ     
                  43.89     1:31.93 (48.04)                                        
  4 Button, Sam M              9 NDAC-MR              1:39.11    1:39.83 SILV   
                  46.86     1:39.83 (52.97)                                        
  5 Pikman, Benjamin          10 TRI-MR               1:41.16    1:41.97 SILV   
                  48.82     1:41.97 (53.15)                                        
  6 Karadeniz, Derin M         9 RFAC-MR              1:47.98    1:43.17 SILV   
                  49.51     1:43.17 (53.66)                                        
  7 Khudaynatov, Yannis       10 TRI-MR               1:50.77    1:44.14 SILV   
                  50.12     1:44.14 (54.02)                                        
  8 Baxter, Ayden C           10 MWDA-MR              1:43.04    1:44.26 SILV   
                  50.15     1:44.26 (54.11)                                        
  9 Pachkovskiy, Dylan         9 TRI-MR               1:48.66    1:44.39 SILV   
                  49.60     1:44.39 (54.79)                                        
 10 Campolong, Gavin J        10 NDAC-MR              1:49.17    1:44.63 SILV   
                  49.81     1:44.63 (54.82)                                        
 11 Dorner, Benjamin           9 NDAC-MR              1:44.86    1:44.65 SILV   
                  50.00     1:44.65 (54.65)                                        
 12 Piedrahita, Julian V      10 Express Swimming-MR  2:12.27    1:46.50 SILV   
                  50.58     1:46.50 (55.92)                                        
 13 Margolis, Maxim            9 TRI-MR               1:59.41    1:47.85 SILV   
                  52.15     1:47.85 (55.70)                                        
 14 Lombard, Ryan C            9 Express Swimming-MR  2:04.32    1:50.31        
                  53.50     1:50.31 (56.81)                                        
 15 VanWormer, Ben C           9 RFAC-MR              1:48.48    1:50.79        
                  51.17     1:50.79 (59.62)                                        
 16 Meddaugh, Brock W          9 NDAC-MR              2:10.11    1:57.09        
                  56.21   1:57.09 (1:00.88)                                        
 17 Kablaoui, Abdulraouf      10 RFAC-MR                   NT    1:58.39        
                  57.10   1:58.39 (1:01.29)                                        
 18 Mulieri, Dylan            10 WISC-MR                   NT    2:04.47        
                  57.01   2:04.47 (1:07.46)                                        
 19 Ruiz, Nathaniel R          9 HVD-MR               2:01.33    2:06.19        
                1:00.31   2:06.19 (1:05.88)                                        
 20 Hyland, Colin J            9 Express Swimming-MR  2:23.11    2:06.20        
                  58.82   2:06.20 (1:07.38)                                        
 21 Stone, Jonathan            9 WISC-MR              2:27.18    2:06.80        
                1:01.51   2:06.80 (1:05.29)                                        
 22 Boyd, Mack C               9 NDAC-MR              2:17.11    2:09.97        
                1:01.15   2:09.97 (1:08.82)                                        
 -- Lerner, Hugo T             9 Express Swimming-MR  2:25.65         DQ        
      One hand touch
                  57.60        DQ (1:05.47)                                        
 -- Guz, Daniel               10 TRI-MR               2:13.88         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                  54.02        DQ (1:03.79)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pikman, Benjamin          10 TRI-MR                 35.60      35.19 JO     
  2 Minevich, Daniel I        10 MWDA-MR                37.57      35.58 JO     
  3 Wu, Brendan S             10 RFAC-MR                36.91      35.91 JO     
  4 Schmitt, Alex J           10 Express Swimming-MR    39.98      40.91 SILV   
  5 Hackmeyer, Brody P         9 NDAC-MR                40.13      41.01 SILV   
  6 Tang, Richard             10 Express Swimming-MR    43.52      42.32 SILV   
  7 D'Amelio, Cosmo A          9 TRI-MR                 41.65      43.05 SILV   
  8 Baxter, Ayden C           10 MWDA-MR                40.49      43.29 SILV   
  9 Smith, Colin P             9 Express Swimming-MR    47.65      43.63 SILV   
 10 Dorner, Benjamin           9 NDAC-MR                48.42      43.74 SILV   
 11 Khudaynatov, Yannis       10 TRI-MR                 48.38      44.90        
 12 Piedrahita, Julian V      10 Express Swimming-MR    51.38      46.16        
 13 Campolong, Gavin J        10 NDAC-MR                43.32      47.30        
 14 Kleyman, Gabriel          10 TRI-MR                 49.36      47.53        
 15 Romanelli, Nicholas        9 WISC-MR                40.78      47.65        
 16 Lombard, Ryan C            9 Express Swimming-MR    51.08      48.94        
 17 VanWormer, Ben C           9 RFAC-MR                52.83      49.38        
 18 Karadeniz, Derin M         9 RFAC-MR                52.52      49.85        
 19 Speare, Troy D             9 NDAC-MR                45.23      50.50        
 20 Meddaugh, Brock W          9 NDAC-MR                57.44      52.53        
 21 Sheehan, Declan L          9 Express Swimming-MR    57.63      52.68        
 22 Gutterman, Hunter M       10 HVD-MR                 58.33      53.53        
 23 Majumdar, Ryan            10 HVD-MR                 57.20      53.58        
 24 Sheehan, Lucas W           9 Express Swimming-MR    53.43    1:01.83        
 25 Souberbielle, Santiago G   9 Express Swimming-MR    59.87    1:04.85        
 -- Hyland, Colin J            9 Express Swimming-MR  1:01.89         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Kablaoui, Abdulraouf      10 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Margolis, Maxim            9 TRI-MR               1:42.16         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Massaro, Marco D           9 Express Swimming-MR    53.43         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Osullivan, Sam M           9 NDAC-MR                58.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I        10 MWDA-MR              1:20.95    1:18.81 ZQ     
                  37.04     1:18.81 (41.77)                                        
  2 Pikman, Benjamin          10 TRI-MR               1:22.43    1:20.07 ZQ     
                  38.16     1:20.07 (41.91)                                        
  3 Romanelli, Nicholas        9 WISC-MR              1:51.28    1:42.28        
                  45.34     1:42.28 (56.94)                                        
  4 Baxter, Ayden C           10 MWDA-MR              1:36.52    1:44.25        
                  46.84     1:44.25 (57.41)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I        10 MWDA-MR              1:19.72    1:18.49 JO     
                  37.83     1:18.49 (40.66)                                        
  2 Wu, Brendan S             10 RFAC-MR              1:19.31    1:19.41 JO     
                  37.86     1:19.41 (41.55)                                        
  3 Button, Sam M              9 NDAC-MR              1:32.26    1:25.54 SILV   
                  41.34     1:25.54 (44.20)                                        
  4 Lokshin, Joshua           10 TRI-MR               1:30.18    1:26.21 SILV   
                  41.91     1:26.21 (44.30)                                        
  5 Tang, Richard             10 Express Swimming-MR  1:24.28    1:27.00 SILV   
                  42.45     1:27.00 (44.55)                                        
  6 Schmitt, Alex J           10 Express Swimming-MR  1:44.32    1:28.18 SILV   
                  41.53     1:28.18 (46.65)                                        
  7 D'Amelio, Cosmo A          9 TRI-MR               1:28.47    1:29.79        
                  42.13     1:29.79 (47.66)                                        
  8 Piedrahita, Julian V      10 Express Swimming-MR  1:49.87    1:29.93        
                  43.80     1:29.93 (46.13)                                        
  9 Puccio, Matthew D         10 TRI-MR               1:26.98    1:29.94        
                  41.64     1:29.94 (48.30)                                        
 10 Campolong, Gavin J        10 NDAC-MR              1:33.03    1:30.84        
                  42.71     1:30.84 (48.13)                                        
 11 Pachkovskiy, Dylan         9 TRI-MR               1:34.96    1:30.97        
                  44.24     1:30.97 (46.73)                                        
 12 Baxter, Ayden C           10 MWDA-MR              1:27.83    1:32.27        
                  42.96     1:32.27 (49.31)                                        
 13 Khudaynatov, Yannis       10 TRI-MR               1:36.46    1:32.49        
                  43.88     1:32.49 (48.61)                                        
 14 Karadeniz, Derin M         9 RFAC-MR              1:42.14    1:32.68        
                  46.62     1:32.68 (46.06)                                        
 15 Kleyman, Gabriel          10 TRI-MR               1:36.62    1:34.03        
                  44.42     1:34.03 (49.61)                                        
 16 Smith, Colin P             9 Express Swimming-MR  1:48.76    1:34.88        
                  44.32     1:34.88 (50.56)                                        
 17 Dorner, Benjamin           9 NDAC-MR              1:32.48    1:34.91        
                  43.96     1:34.91 (50.95)                                        
 18 Margolis, Maxim            9 TRI-MR               2:00.16    1:35.92        
                  44.96     1:35.92 (50.96)                                        
 19 Romanelli, Nicholas        9 WISC-MR              1:34.47    1:36.76        
                  45.58     1:36.76 (51.18)                                        
 20 Majumdar, Ryan            10 HVD-MR               1:51.20    1:39.37        
                  49.32     1:39.37 (50.05)                                        
 21 Lombard, Ryan C            9 Express Swimming-MR  1:54.32    1:40.19        
                  49.37     1:40.19 (50.82)                                        
 22 Meddaugh, Brock W          9 NDAC-MR              1:53.68    1:43.45        
                  47.73     1:43.45 (55.72)                                        
 23 Mulieri, Dylan            10 WISC-MR              1:55.88    1:46.40        
                  51.51     1:46.40 (54.89)                                        
 24 VanWormer, Ben C           9 RFAC-MR              1:44.68    1:49.53        
                  52.53     1:49.53 (57.00)                                        
 25 Swift, Reghan A           10 NDAC-MR              1:58.11    1:53.38        
                  52.47   1:53.38 (1:00.91)                                        
 26 Massaro, Marco D           9 Express Swimming-MR  1:58.98    1:55.12        
                  54.74   1:55.12 (1:00.38)                                        
 27 Boyd, Mack C               9 NDAC-MR              2:00.62    1:59.27        
                  56.02   1:59.27 (1:03.25)                                        
 28 Hyland, Colin J            9 Express Swimming-MR  1:59.98    2:00.20        
                1:03.91     2:00.20 (56.29)                                        
 -- Kablaoui, Abdulraouf      10 RFAC-MR              1:50.10         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  52.47          DQ (57.36)                                        
 -- Guz, Daniel               10 TRI-MR               1:45.16         DQ        
      Scissors kick - breast
                  47.40          DQ (57.31)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trident Aquatic Club at the JC-MR  'A'            2:25.16    2:14.83        
     1) Pikman, Benjamin 10             2) Kleyman, Gabriel 10            
     3) Lokshin, Joshua 10              4) Puccio, Matthew D 10           
                                1:09.08 ( )     1:42.66 (33.58)     2:14.83 (32.17)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:59.13    2:15.17        
     1) Schmitt, Alex J 10              2) Lombard, Ryan C 9              
     3) Piedrahita, Julian V 10         4) Tang, Richard 10               
                  33.83     1:09.31 (35.48)     1:43.12 (33.81)     2:15.17 (32.05)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:23.11    2:25.79        
     1) Campolong, Gavin J 10           2) Dorner, Benjamin 9             
     3) Meddaugh, Brock W 9             4) Button, Sam M 9                
                                1:10.56 ( )     1:51.33 (40.77)     2:25.79 (34.46)
  4 Trident Aquatic Club at the JC-MR  'B'                 NT    2:29.64        
     1) Pachkovskiy, Dylan 9            2) Margolis, Maxim 9              
     3) D'Amelio, Cosmo A 9             4) Khudaynatov, Yannis 10         
                  37.49     1:15.27 (37.78)     1:52.76 (37.49)     2:29.64 (36.88)
  5 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:38.82    2:36.30        
     1) VanWormer, Ben C 9              2) Kablaoui, Abdulraouf 10        
     3) Karadeniz, Derin M 9            4) Wu, Brendan S 10               
                  44.25     1:25.65 (41.40)   2:36.30 (1:10.65)                    
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trident Aquatic Club at the JC-MR  'A'            2:20.16    2:35.01        
     1) Puccio, Matthew D 10            2) Kleyman, Gabriel 10            
     3) Lokshin, Joshua 10              4) Pikman, Benjamin 10            
                  41.01     1:26.44 (45.43)     2:05.40 (38.96)     2:35.01 (29.61)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:36.11    2:45.01        
     1) Dorner, Benjamin 9              2) Button, Sam M 9                
     3) Hackmeyer, Brody P 9            4) Campolong, Gavin J 10          
                                1:30.33 ( )     2:11.66 (41.33)     2:45.01 (33.35)
  3 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:54.93    2:50.92        
     1) Kablaoui, Abdulraouf 10         2) Karadeniz, Derin M 9           
     3) Wu, Brendan S 10                4) VanWormer, Ben C 9             
                  47.84     1:34.19 (46.35)     2:08.84 (34.65)     2:50.92 (42.08)
  4 Trident Aquatic Club at the JC-MR  'B'            2:35.70    2:53.32        
     1) Pachkovskiy, Dylan 9            2) Gluzman, Adam 9                
     3) D'Amelio, Cosmo A 9             4) Khudaynatov, Yannis 10         
                                1:33.60 ( )     2:17.20 (43.60)     2:53.32 (36.12)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            3:30.11         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Heidebrecht, Martin H 10        2) Meddaugh, Brock W 9            
     3) Speare, Troy D 9                4) Osullivan, Sam M 9             
                                1:39.98 ( )     2:29.99 (50.01)          DQ (45.43)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Brendan S             10 RFAC-MR              2:40.91    2:34.30 SILV   
                  34.79     1:13.42 (38.63)     1:53.96 (40.54)     2:34.30 (40.34)
  2 Baxter, Ayden C           10 MWDA-MR              2:41.52    2:39.01 SILV   
                  35.88     1:16.78 (40.90)     1:59.27 (42.49)     2:39.01 (39.74)
  3 Lokshin, Joshua           10 TRI-MR               2:44.68    2:42.63 SILV   
                  36.51     1:18.55 (42.04)     2:01.52 (42.97)     2:42.63 (41.11)
  4 Pikman, Benjamin          10 TRI-MR               2:46.47    2:43.37 SILV   
                  35.38     1:17.42 (42.04)     2:01.08 (43.66)     2:43.37 (42.29)
  5 Puccio, Matthew D         10 TRI-MR               3:02.31    2:48.70 SILV   
                  36.88     1:21.28 (44.40)     2:05.01 (43.73)     2:48.70 (43.69)
  6 Dorner, Benjamin           9 NDAC-MR              2:58.74    2:55.85        
                  38.09     1:24.58 (46.49)     2:10.99 (46.41)     2:55.85 (44.86)
  7 Perillo, Austin J          8 MWDA-MR              3:12.49    3:11.52        
                  41.87     1:33.06 (51.19)     2:25.47 (52.41)     3:11.52 (46.05)
  8 Karadeniz, Derin M         9 RFAC-MR              3:39.59    3:11.84        
                  41.65     1:31.33 (49.68)     2:22.10 (50.77)     3:11.84 (49.74)
  9 Kablaoui, Abdulraouf      10 RFAC-MR                   NT    3:16.72        
                  42.94     1:33.34 (50.40)     2:25.98 (52.64)     3:16.72 (50.74)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.99  ZQ
                27.89  JO
                30.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR                27.37      27.21 JO     
  2 Kim, Joshua               12 TRI-MR                 29.38      27.55 JO     
  3 Glinchenko, Michael       12 TRI-MR                 28.17      27.61 JO     
  4 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR                27.75      27.95 SILV   
  5 Lugo, Aron R              11 Express Swimming-MR    27.65      28.49 SILV   
  6 Tirch, Patrick M          11 HVD-MR                 29.16      28.87 SILV   
  7 Bekerman, Liam B          12 Express Swimming-MR    29.07      29.19 SILV   
  8 Plaza, Sebastian T        12 Express Swimming-MR    28.55      29.29 SILV   
  9 LaBianca, Jack B          11 Express Swimming-MR    29.39      29.83 SILV   
 10 Pachkovskiy, Alan         12 TRI-MR                 30.77      30.23 SILV   
 11 Ioselevich, Arie          11 TRI-MR                 30.57      30.46 SILV   
 12 Keane, Vincent            12 TRI-MR                 31.93      30.47 SILV   
 13 Hackmeyer, Kieran M       11 NDAC-MR                32.54      30.70        
 14 David, Sebastian          11 TRI-MR                 31.55      30.95        
 15 Puccio, Michael           11 TRI-MR                 31.43      30.97        
 16 Kim, Ian N                11 TRI-MR                 30.77      31.12        
 17 Devoti, Milton            11 WISC-MR                32.04      31.23        
 18 Herbert, Owain G          12 NDAC-MR                31.61      31.68        
 19 Wu, Patrick               12 RFAC-MR                31.99      31.78        
 20 Sansano, Matthew A        11 Express Swimming-MR    31.11      31.82        
 21 Schweppe, Otto W          12 NDAC-MR                32.87      31.83        
 22 Amaro, Dylan J            11 NDAC-MR                31.78      32.29        
 23 Abbruzzese, Matthew J     11 RFAC-MR                31.46      32.47        
 24 Weber, William J          12 Express Swimming-MR    31.63      32.76        
 25 Gluzman, Josh I           11 TRI-MR                 32.94      32.87        
 26 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR                34.17      33.13        
 26 Harrilal, Ayden B         11 Express Swimming-MR    33.02      33.13        
 26 Yadgarov, Daniel          11 TRI-MR                 32.99      33.13        
 29 Cobb, Dylan M             11 MWDA-MR                33.46      33.22        
 30 Mollica, Christian J      11 Express Swimming-MR    32.91      33.26        
 31 Franco, Vincent           12 Express Swimming-MR    32.59      33.57        
 32 Maddalena, Sam I          12 MWDA-MR                34.39      33.89        
 33 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR                34.08      34.28        
 34 Perillo, Justin G         11 MWDA-MR                33.57      34.87        
 35 Dalton, Joseph            11 TRI-MR                 36.78      34.96        
 36 Elmassalemah, Iad K       12 NDAC-MR                35.48      35.26        
 37 Herbert, Theo J           12 NDAC-MR                35.26      35.35        
 38 Qu, Matthew Y             11 MWDA-MR                37.97      37.31        
 39 Ortof, Max L              12 Express Swimming-MR    36.02      37.43        
 40 Lerner, Miles H           12 Express Swimming-MR    37.47      38.18        
 41 Yastion, Mark J           12 MWDA-MR                44.22      39.52        
 42 Colaizzo, James R         11 HVD-MR                 40.33      42.00        
 43 Zinchenko, Maxim          11 TRI-MR                 50.16      43.28        
 44 Ratnikov, Arseny          12 NDAC-MR                45.12      46.04        
 45 Lewis, Zachary J          11 MWDA-MR                50.23      49.70        
 46 Stone, Kevin              11 WISC-MR                53.60      56.66        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                58.99  ZQ
                59.99  JO
              1:06.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR                59.89      58.54 ZQ     
                  28.06       58.54 (30.48)                                        
  2 Bekerman, Liam B          12 Express Swimming-MR  1:03.85    1:02.80 SILV   
                  30.19     1:02.80 (32.61)                                        
  3 Lokshin, Shawn            12 TRI-MR               1:02.17    1:03.57 SILV   
                  30.26     1:03.57 (33.31)                                        
  4 Plaza, Sebastian T        12 Express Swimming-MR  1:04.89    1:03.61 SILV   
                  30.64     1:03.61 (32.97)                                        
  5 Glinchenko, Michael       12 TRI-MR               1:02.53    1:04.22 SILV   
                  30.12     1:04.22 (34.10)                                        
  6 Lugo, Aron R              11 Express Swimming-MR  1:02.63    1:04.36 SILV   
                  29.91     1:04.36 (34.45)                                        
  7 Tirch, Patrick M          11 HVD-MR               1:08.88    1:04.70 SILV   
                  32.38     1:04.70 (32.32)                                        
  8 LaBianca, Jack B          11 Express Swimming-MR  1:05.83    1:05.92 SILV   
                  32.07     1:05.92 (33.85)                                        
  9 Ioselevich, Arie          11 TRI-MR               1:11.45    1:07.33        
                  32.21     1:07.33 (35.12)                                        
 10 Sansano, Matthew A        11 Express Swimming-MR  1:07.70    1:07.42        
                  32.74     1:07.42 (34.68)                                        
 11 David, Sebastian          11 TRI-MR               1:10.83    1:07.67        
                  32.56     1:07.67 (35.11)                                        
 12 Puccio, Michael           11 TRI-MR               1:09.32    1:09.05        
                  32.13     1:09.05 (36.92)                                        
 13 Kim, Ian N                11 TRI-MR               1:09.38    1:09.95        
                  33.35     1:09.95 (36.60)                                        
 14 Herbert, Owain G          12 NDAC-MR              1:13.96    1:10.52        
                  33.10     1:10.52 (37.42)                                        
 15 Weber, William J          12 Express Swimming-MR  1:10.85    1:10.87        
                  33.63     1:10.87 (37.24)                                        
 16 Burger, Nate L            11 NDAC-MR              1:13.87    1:11.46        
                  34.10     1:11.46 (37.36)                                        
 17 Wu, Patrick               12 RFAC-MR              1:11.74    1:11.55        
                  34.15     1:11.55 (37.40)                                        
 18 Abbruzzese, Matthew J     11 RFAC-MR              1:09.99    1:12.35        
                  34.12     1:12.35 (38.23)                                        
 19 Yadgarov, Daniel          11 TRI-MR               1:14.45    1:13.29        
                  35.42     1:13.29 (37.87)                                        
 20 Harrilal, Ayden B         11 Express Swimming-MR  1:12.84    1:13.58        
                  34.73     1:13.58 (38.85)                                        
 21 Schweppe, Otto W          12 NDAC-MR              1:14.49    1:13.78        
                  35.06     1:13.78 (38.72)                                        
 22 Levesque, Tristan C       12 MWDA-MR              1:13.31    1:14.33        
                  35.38     1:14.33 (38.95)                                        
 23 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR              1:15.03    1:14.84        
                  36.55     1:14.84 (38.29)                                        
 24 Manning, Jake R           12 DVWM-MR              1:18.70    1:15.02        
                  35.90     1:15.02 (39.12)                                        
 25 Mollica, Christian J      11 Express Swimming-MR  1:14.96    1:15.34        
                  35.21     1:15.34 (40.13)                                        
 26 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR              1:18.77    1:16.12        
                  36.59     1:16.12 (39.53)                                        
 27 Perillo, Justin G         11 MWDA-MR              1:13.37    1:16.31        
                  36.38     1:16.31 (39.93)                                        
 28 Devoti, Milton            11 WISC-MR              1:27.65    1:16.55        
                  36.27     1:16.55 (40.28)                                        
 29 Franco, Vincent           12 Express Swimming-MR  1:16.00    1:16.72        
                  35.18     1:16.72 (41.54)                                        
 30 Ortof, Max L              12 Express Swimming-MR  1:18.15    1:18.49        
                  37.58     1:18.49 (40.91)                                        
 31 Elmassalemah, Iad K       12 NDAC-MR              1:20.12    1:20.56        
                  36.83     1:20.56 (43.73)                                        
 32 Herbert, Theo J           12 NDAC-MR              1:23.62    1:22.01        
                  38.27     1:22.01 (43.74)                                        
 33 McGrath, Adam M           11 NDAC-MR              1:27.64    1:22.57        
                  38.64     1:22.57 (43.93)                                        
 34 Kastanis, Dylan S         11 HVD-MR               1:28.03    1:26.11        
                  39.79     1:26.11 (46.32)                                        
 35 Lerner, Miles H           12 Express Swimming-MR  1:29.42    1:26.98        
                  40.91     1:26.98 (46.07)                                        
 36 Ratnikov, Arseny          12 NDAC-MR              1:56.21    1:39.54        
                  45.47     1:39.54 (54.07)                                        
 37 Dawkins, AJ A             11 NDAC-MR              2:09.48    1:51.28        
                  49.48   1:51.28 (1:01.80)                                        
 38 Stone, Kevin              11 WISC-MR              1:55.99    1:56.92        
                  53.66   1:56.92 (1:03.26)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:09.99  ZQ
              2:10.99  JO
              2:25.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR              2:11.64    2:09.52 ZQ     
                  29.44     1:02.66 (33.22)     1:36.77 (34.11)     2:09.52 (32.75)
  2 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR              2:13.21    2:11.73 SILV   
                  29.43     1:03.36 (33.93)     1:38.20 (34.84)     2:11.73 (33.53)
  3 Plaza, Sebastian T        12 Express Swimming-MR  2:35.85    2:22.79 SILV   
                  31.48     1:07.08 (35.60)     1:45.41 (38.33)     2:22.79 (37.38)
  4 Sansano, Matthew A        11 Express Swimming-MR  2:26.59    2:23.62 SILV   
                  32.50     1:09.87 (37.37)     1:48.02 (38.15)     2:23.62 (35.60)
  5 Ioselevich, Arie          11 TRI-MR                    NT    2:24.13 SILV   
                  31.68     1:07.68 (36.00)     1:46.12 (38.44)     2:24.13 (38.01)
  6 Puccio, Michael           11 TRI-MR               2:39.16    2:26.42        
                  31.71     1:09.06 (37.35)     1:47.84 (38.78)     2:26.42 (38.58)
  7 Wu, Patrick               12 RFAC-MR              2:39.62    2:35.75        
                  34.87     1:15.32 (40.45)     1:55.95 (40.63)     2:35.75 (39.80)
  8 Mollica, Christian J      11 Express Swimming-MR  2:39.86    2:37.34        
                  34.96     1:16.17 (41.21)     1:57.95 (41.78)     2:37.34 (39.39)
  9 Weber, William J          12 Express Swimming-MR  2:36.96    2:38.81        
                  36.73     1:17.07 (40.34)     1:59.99 (42.92)     2:38.81 (38.82)
 10 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR              2:53.04    2:39.88        
                  35.12     1:17.39 (42.27)     2:00.53 (43.14)     2:39.88 (39.35)
 11 Franco, Vincent           12 Express Swimming-MR  2:48.76    2:40.44        
                  34.59     1:15.64 (41.05)     1:59.45 (43.81)     2:40.44 (40.99)
 12 Yadgarov, Daniel          11 TRI-MR               3:15.16    2:42.46        
                  35.09     1:15.82 (40.73)     1:59.68 (43.86)     2:42.46 (42.78)
 13 Perillo, Justin G         11 MWDA-MR              2:42.81    2:52.37        
                  37.76     1:22.43 (44.67)     2:08.14 (45.71)     2:52.37 (44.23)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                31.39  ZQ
                31.99  JO
                36.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plaza, Sebastian T        12 Express Swimming-MR    33.20      33.94 SILV   
  2 Pachkovskiy, Alan         12 TRI-MR                 34.14      34.45 SILV   
  3 Puccio, Michael           11 TRI-MR                 35.34      35.00 SILV   
  4 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR                34.16      35.04 SILV   
  5 Kim, Joshua               12 TRI-MR               1:15.16      35.96 SILV   
  6 David, Sebastian          11 TRI-MR                 36.24      36.08 SILV   
  7 Keane, Vincent            12 TRI-MR                 36.24      36.28        
  8 Sansano, Matthew A        11 Express Swimming-MR    36.18      36.68        
  9 Tirch, Patrick M          11 HVD-MR                 38.42      36.90        
 10 Mollica, Christian J      11 Express Swimming-MR    39.31      37.48        
 11 Devoti, Milton            11 WISC-MR                37.77      37.57        
 12 Harrilal, Ayden B         11 Express Swimming-MR    37.95      38.58        
 13 Wu, Patrick               12 RFAC-MR                38.09      38.67        
 14 Abbruzzese, Matthew J     11 RFAC-MR                37.08      39.08        
 15 Schweppe, Otto W          12 NDAC-MR                41.44      39.13        
 16 Weber, William J          12 Express Swimming-MR    38.33      39.19        
 17 Franco, Vincent           12 Express Swimming-MR    39.90      39.42        
 18 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR                41.97      39.78        
 19 Perillo, Justin G         11 MWDA-MR                38.91      40.76        
 20 Yadgarov, Daniel          11 TRI-MR                 39.25      41.24        
 21 Dalton, Joseph            11 TRI-MR                 39.96      41.33        
 22 Cobb, Dylan M             11 MWDA-MR                41.42      42.12        
 23 Gluzman, Josh I           11 TRI-MR                 42.23      42.23        
 24 Elmassalemah, Iad K       12 NDAC-MR                43.39      42.62        
 25 Ortof, Max L              12 Express Swimming-MR    43.86      43.70        
 26 Maddalena, Sam I          12 MWDA-MR                43.70      45.18        
 27 Yastion, Mark J           12 MWDA-MR                45.57      46.72        
 28 Qu, Matthew Y             11 MWDA-MR                45.93      46.98        
 29 Ratnikov, Arseny          12 NDAC-MR                53.77      50.52        
 30 Lewis, Zachary J          11 MWDA-MR                51.46      55.75        
 31 Colaizzo, James R         11 HVD-MR                 52.33      58.24        
 -- Stone, Kevin              11 WISC-MR              1:06.68         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Zinchenko, Maxim          11 TRI-MR               1:00.16         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Lerner, Miles H           12 Express Swimming-MR    48.50         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:06.99  ZQ
              1:08.99  JO
              1:17.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plaza, Sebastian T        12 Express Swimming-MR  1:15.47    1:10.94 SILV   
                  35.03     1:10.94 (35.91)                                        
  2 Bekerman, Liam B          12 Express Swimming-MR  1:14.49    1:11.19 SILV   
                  34.92     1:11.19 (36.27)                                        
  3 Pachkovskiy, Alan         12 TRI-MR               1:13.04    1:12.01 SILV   
                  35.06     1:12.01 (36.95)                                        
  4 Puccio, Michael           11 TRI-MR               1:16.01    1:15.71 SILV   
                  36.86     1:15.71 (38.85)                                        
  5 Lokshin, Shawn            12 TRI-MR               1:14.92    1:16.27 SILV   
                  36.85     1:16.27 (39.42)                                        
  6 Sansano, Matthew A        11 Express Swimming-MR  1:17.32    1:17.44 SILV   
                  37.95     1:17.44 (39.49)                                        
  7 Levesque, Tristan C       12 MWDA-MR              1:14.91    1:18.75        
                  38.39     1:18.75 (40.36)                                        
  8 LaBianca, Jack B          11 Express Swimming-MR  1:21.10    1:19.06        
                  38.22     1:19.06 (40.84)                                        
  9 Mollica, Christian J      11 Express Swimming-MR  1:23.22    1:19.38        
                  38.93     1:19.38 (40.45)                                        
 10 David, Sebastian          11 TRI-MR               1:18.31    1:20.02        
                  39.23     1:20.02 (40.79)                                        
 11 Lugo, Aron R              11 Express Swimming-MR  1:13.82    1:20.20        
                  37.84     1:20.20 (42.36)                                        
 12 Weber, William J          12 Express Swimming-MR  1:23.99    1:21.38        
                  39.73     1:21.38 (41.65)                                        
 13 Wu, Patrick               12 RFAC-MR              1:22.09    1:21.63        
                  39.68     1:21.63 (41.95)                                        
 14 Harrilal, Ayden B         11 Express Swimming-MR  1:23.81    1:23.12        
                  40.63     1:23.12 (42.49)                                        
 15 Burger, Nate L            11 NDAC-MR              1:25.46    1:24.40        
 16 Abbruzzese, Matthew J     11 RFAC-MR              1:19.61    1:25.46        
                  40.48     1:25.46 (44.98)                                        
 17 Perillo, Justin G         11 MWDA-MR              1:23.17    1:25.53        
                  42.51     1:25.53 (43.02)                                        
 18 Herbert, Owain G          12 NDAC-MR              1:28.47    1:25.60        
                  40.95     1:25.60 (44.65)                                        
 19 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR              1:29.11    1:25.61        
                  42.53     1:25.61 (43.08)                                        
 20 Dalton, Joseph            11 TRI-MR               1:28.75    1:25.81        
                  42.14     1:25.81 (43.67)                                        
 21 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR              1:28.30    1:26.58        
                  42.78     1:26.58 (43.80)                                        
 22 Schweppe, Otto W          12 NDAC-MR              1:31.10    1:27.74        
                  42.80     1:27.74 (44.94)                                        
 23 Hackmeyer, Kieran M       11 NDAC-MR              1:31.13    1:28.27        
                  42.41     1:28.27 (45.86)                                        
 24 Devoti, Milton            11 WISC-MR              1:22.03    1:28.89        
                  42.80     1:28.89 (46.09)                                        
 25 Franco, Vincent           12 Express Swimming-MR  1:27.03    1:29.43        
                  42.41     1:29.43 (47.02)                                        
 26 Ortof, Max L              12 Express Swimming-MR  1:33.53    1:32.98        
                  45.75     1:32.98 (47.23)                                        
 27 McGrath, Adam M           11 NDAC-MR              1:36.84    1:34.24        
 28 Lerner, Miles H           12 Express Swimming-MR  1:48.33    1:41.41        
                  48.65     1:41.41 (52.76)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                34.99  ZQ
                36.59  JO
                40.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glinchenko, Michael       12 TRI-MR                 35.66      35.06 JO     
  2 Ioselevich, Arie          11 TRI-MR                 36.02      35.45 JO     
  3 Lokshin, Shawn            12 TRI-MR                 36.41      36.78 SILV   
  4 Plaza, Sebastian T        12 Express Swimming-MR    38.87      37.08 SILV   
  5 Herbert, Owain G          12 NDAC-MR                41.13      37.79 SILV   
  6 Tirch, Patrick M          11 HVD-MR                 41.95      39.13 SILV   
  7 Mollica, Christian J      11 Express Swimming-MR    41.41      39.26 SILV   
  8 Lugo, Aron R              11 Express Swimming-MR    40.78      40.07 SILV   
  9 Kim, Ian N                11 TRI-MR                 39.99      40.21 SILV   
 10 Sansano, Matthew A        11 Express Swimming-MR    40.51      40.30        
 11 LaBianca, Jack B          11 Express Swimming-MR    41.23      42.06        
 12 Weber, William J          12 Express Swimming-MR    43.60      42.27        
 13 Pachkovskiy, Alan         12 TRI-MR                 40.48      42.30        
 14 Levesque, Tristan C       12 MWDA-MR                50.88      42.46        
 15 McGrath, Adam M           11 NDAC-MR                48.81      44.18        
 16 Yadgarov, Daniel          11 TRI-MR                 54.85      44.46        
 17 David, Sebastian          11 TRI-MR                 48.16      44.65        
 18 Ortof, Max L              12 Express Swimming-MR    43.98      44.71        
 19 Abbruzzese, Matthew J     11 RFAC-MR                43.63      44.76        
 20 Hackmeyer, Kieran M       11 NDAC-MR                47.14      45.67        
 21 Dalton, Joseph            11 TRI-MR                 48.29      46.59        
 22 Devoti, Milton            11 WISC-MR                55.11      47.27        
 23 Wu, Patrick               12 RFAC-MR                47.21      47.86        
 24 Franco, Vincent           12 Express Swimming-MR    52.49      48.12        
 25 Kastanis, Dylan S         11 HVD-MR                 51.05      48.26        
 26 Ratnikov, Arseny          12 NDAC-MR                55.87      48.77        
 27 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR                49.84      48.85        
 28 Perillo, Justin G         11 MWDA-MR                49.94      49.33        
 29 Dawkins, AJ A             11 NDAC-MR                51.04      50.45        
 30 Elmassalemah, Iad K       12 NDAC-MR                50.76      50.78        
 31 Herbert, Theo J           12 NDAC-MR                49.09      54.75        
 32 Stone, Kevin              11 WISC-MR              1:10.90    1:04.34        
 -- Lerner, Miles H           12 Express Swimming-MR    47.78         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.99  ZQ
              1:18.99  JO
              1:26.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR              1:19.86    1:22.09 SILV   
                  37.78     1:22.09 (44.31)                                        
  2 Plaza, Sebastian T        12 Express Swimming-MR  1:36.23    1:23.21 SILV   
                  39.39     1:23.21 (43.82)                                        
  3 Sansano, Matthew A        11 Express Swimming-MR  1:25.70    1:23.97 SILV   
                  40.80     1:23.97 (43.17)                                        
  4 Herbert, Owain G          12 NDAC-MR              1:32.64    1:25.02 SILV   
                  40.01     1:25.02 (45.01)                                        
  5 Lugo, Aron R              11 Express Swimming-MR  1:26.61    1:25.39 SILV   
                  39.54     1:25.39 (45.85)                                        
  6 Mollica, Christian J      11 Express Swimming-MR  1:29.85    1:28.71        
                  42.04     1:28.71 (46.67)                                        
  7 Kim, Ian N                11 TRI-MR               1:29.84    1:30.10        
                  43.18     1:30.10 (46.92)                                        
  8 Pachkovskiy, Alan         12 TRI-MR               1:31.41    1:30.23        
                  42.73     1:30.23 (47.50)                                        
  9 Amaro, Dylan J            11 NDAC-MR              1:30.20    1:31.05        
                  41.50     1:31.05 (49.55)                                        
 10 Yastion, Mark J           12 MWDA-MR              1:34.27    1:31.66        
                  42.70     1:31.66 (48.96)                                        
 11 Bekerman, Liam B          12 Express Swimming-MR  1:37.48    1:32.03        
                  43.25     1:32.03 (48.78)                                        
 12 LaBianca, Jack B          11 Express Swimming-MR  1:37.25    1:34.14        
                  43.31     1:34.14 (50.83)                                        
 13 Gluzman, Josh I           11 TRI-MR               1:32.95    1:34.21        
                  43.64     1:34.21 (50.57)                                        
 14 Weber, William J          12 Express Swimming-MR  1:35.61    1:35.46        
                  44.86     1:35.46 (50.60)                                        
 15 Abbruzzese, Matthew J     11 RFAC-MR              1:37.18    1:37.38        
                  45.59     1:37.38 (51.79)                                        
 16 Harrilal, Ayden B         11 Express Swimming-MR  1:35.84    1:37.92        
                  45.95     1:37.92 (51.97)                                        
 17 Devoti, Milton            11 WISC-MR              1:47.59    1:38.29        
                  47.19     1:38.29 (51.10)                                        
 18 Ortof, Max L              12 Express Swimming-MR  1:37.46    1:38.73        
                  46.61     1:38.73 (52.12)                                        
 19 Wu, Patrick               12 RFAC-MR              1:45.06    1:44.00        
                  50.21     1:44.00 (53.79)                                        
 20 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR              1:50.09    1:44.85        
                  50.27     1:44.85 (54.58)                                        
 21 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR              1:45.11    1:47.79        
                  51.78     1:47.79 (56.01)                                        
 22 Herbert, Theo J           12 NDAC-MR              1:59.27    1:49.15        
                  50.56     1:49.15 (58.59)                                        
 23 Perillo, Justin G         11 MWDA-MR              1:46.33    1:49.73        
                  53.26     1:49.73 (56.47)                                        
 24 Ratnikov, Arseny          12 NDAC-MR              1:52.44    1:52.06        
                  52.85     1:52.06 (59.21)                                        
 25 Stone, Kevin              11 WISC-MR              2:29.72    2:18.37        
                1:04.24   2:18.37 (1:14.13)                                        
 -- Maddalena, Sam I          12 MWDA-MR              1:32.99         DQ        
      Downward butterfly kick
                  41.01          DQ (50.03)                                        
 -- Lerner, Miles H           12 Express Swimming-MR  1:40.68         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  45.87          DQ (55.49)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                30.99  JO
                34.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR                29.39      29.94 ZQ     
  2 Tirch, Patrick M          11 HVD-MR                 32.65      31.88 SILV   
  3 LaBianca, Jack B          11 Express Swimming-MR    32.64      32.39 SILV   
  4 Hackmeyer, Kieran M       11 NDAC-MR                33.95      32.61 SILV   
  5 Bekerman, Liam B          12 Express Swimming-MR    32.20      32.95 SILV   
  6 Glinchenko, Michael       12 TRI-MR                 32.12      33.06 SILV   
  7 Ioselevich, Arie          11 TRI-MR                 34.15      33.73 SILV   
  8 Kim, Ian N                11 TRI-MR                 35.13      34.06 SILV   
  9 Yadgarov, Daniel          11 TRI-MR                 37.07      35.69        
 10 Puccio, Michael           11 TRI-MR                 36.06      35.73        
 11 Schweppe, Otto W          12 NDAC-MR                37.97      36.80        
 12 Pachkovskiy, Alan         12 TRI-MR                 39.17      37.47        
 13 Wu, Patrick               12 RFAC-MR                37.78      39.32        
 14 Harrilal, Ayden B         11 Express Swimming-MR    38.83      39.57        
 15 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR                40.29      39.58        
 16 Levesque, Tristan C       12 MWDA-MR                41.35      39.60        
 17 Manning, Jake R           12 DVWM-MR                41.21      39.75        
 18 Devoti, Milton            11 WISC-MR                40.54      40.05        
 19 Abbruzzese, Matthew J     11 RFAC-MR                38.01      40.44        
 20 Burger, Nate L            11 NDAC-MR                35.88      41.21        
 21 Elmassalemah, Iad K       12 NDAC-MR                43.03      42.35        
 22 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR                42.79      44.05        
 23 Lerner, Miles H           12 Express Swimming-MR    44.32      49.07        
 24 Kastanis, Dylan S         11 HVD-MR                 55.33      50.37        
 25 Dawkins, AJ A             11 NDAC-MR              1:00.64      59.69        
 -- Ratnikov, Arseny          12 NDAC-MR                50.11         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Franco, Vincent           12 Express Swimming-MR    41.67         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:07.99  ZQ
              1:10.69  JO
              1:17.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR              1:08.24    1:10.84 SILV   
                  33.30     1:10.84 (37.54)                                        
  2 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR              1:10.29    1:12.33 SILV   
                  33.93     1:12.33 (38.40)                                        
  3 Bekerman, Liam B          12 Express Swimming-MR  1:12.39    1:12.52 SILV   
                  33.69     1:12.52 (38.83)                                        
  4 Glinchenko, Michael       12 TRI-MR                    NT    1:15.34 SILV   
                  33.32     1:15.34 (42.02)                                        
  5 Tirch, Patrick M          11 HVD-MR               1:15.10    1:15.67 SILV   
                  34.21     1:15.67 (41.46)                                        
  6 Hackmeyer, Kieran M       11 NDAC-MR              1:16.15    1:16.93 SILV   
                  36.55     1:16.93 (40.38)                                        
  7 Lugo, Aron R              11 Express Swimming-MR  1:17.25    1:19.52        
                  33.62     1:19.52 (45.90)                                        
  8 LaBianca, Jack B          11 Express Swimming-MR  1:19.16    1:24.10        
  9 Cobb, Dylan M             11 MWDA-MR              1:45.99    1:35.82        
                  43.87     1:35.82 (51.95)                                        
 10 Ortof, Max L              12 Express Swimming-MR       NT    1:38.70        
 11 Mollica, Christian J      11 Express Swimming-MR  1:35.54    1:41.93        
                1:58.53         1:41.93 ( )                                        
 -- Qu, Matthew Y             11 MWDA-MR              1:50.99         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:06.99  ZQ
              1:09.99  JO
              1:17.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR              1:10.05    1:10.58 SILV   
                  32.64     1:10.58 (37.94)                                        
  2 Ioselevich, Arie          11 TRI-MR               1:14.58    1:11.41 SILV   
                  34.03     1:11.41 (37.38)                                        
  3 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR              1:14.21    1:12.44 SILV   
                  33.82     1:12.44 (38.62)                                        
  4 Plaza, Sebastian T        12 Express Swimming-MR  1:13.19    1:12.56 SILV   
                  33.53     1:12.56 (39.03)                                        
  5 Glinchenko, Michael       12 TRI-MR               1:29.64    1:13.13 SILV   
                  36.16     1:13.13 (36.97)                                        
  6 Kim, Joshua               12 TRI-MR               1:25.16    1:13.19 SILV   
                  34.50     1:13.19 (38.69)                                        
  7 Bekerman, Liam B          12 Express Swimming-MR  1:14.73    1:14.28 SILV   
                  33.20     1:14.28 (41.08)                                        
  8 Tirch, Patrick M          11 HVD-MR               1:15.10    1:14.92 SILV   
                  34.94     1:14.92 (39.98)                                        
  9 LaBianca, Jack B          11 Express Swimming-MR  1:16.95    1:15.48 SILV   
                  35.50     1:15.48 (39.98)                                        
 10 Lugo, Aron R              11 Express Swimming-MR  1:12.38    1:15.57 SILV   
                  35.04     1:15.57 (40.53)                                        
 11 Sansano, Matthew A        11 Express Swimming-MR  1:16.62    1:16.92 SILV   
                  36.61     1:16.92 (40.31)                                        
 12 Kim, Ian N                11 TRI-MR               1:35.16    1:17.42        
                  36.28     1:17.42 (41.14)                                        
 13 Puccio, Michael           11 TRI-MR               1:17.76    1:18.21        
                  34.94     1:18.21 (43.27)                                        
 14 Herbert, Owain G          12 NDAC-MR              1:28.12    1:20.05        
                  38.72     1:20.05 (41.33)                                        
 15 David, Sebastian          11 TRI-MR               1:26.64    1:20.57        
                  37.53     1:20.57 (43.04)                                        
 16 Maddalena, Sam I          12 MWDA-MR              1:25.99    1:22.47        
                  40.23     1:22.47 (42.24)                                        
 17 Yadgarov, Daniel          11 TRI-MR               1:26.54    1:23.35        
                  38.79     1:23.35 (44.56)                                        
 18 Hackmeyer, Kieran M       11 NDAC-MR              1:24.20    1:23.44        
                  38.06     1:23.44 (45.38)                                        
 19 Weber, William J          12 Express Swimming-MR  1:23.41    1:23.54        
                  38.69     1:23.54 (44.85)                                        
 20 Schweppe, Otto W          12 NDAC-MR              1:29.62    1:24.04        
                  38.23     1:24.04 (45.81)                                        
 21 Abbruzzese, Matthew J     11 RFAC-MR              1:21.79    1:24.24        
                  39.09     1:24.24 (45.15)                                        
 22 Wu, Patrick               12 RFAC-MR              1:24.10    1:25.29        
                  39.41     1:25.29 (45.88)                                        
 23 Devoti, Milton            11 WISC-MR              2:08.42    1:25.57        
                  39.54     1:25.57 (46.03)                                        
 24 Harrilal, Ayden B         11 Express Swimming-MR  1:25.42    1:25.98        
                  38.86     1:25.98 (47.12)                                        
 25 Franco, Vincent           12 Express Swimming-MR  1:26.89    1:26.09        
                  39.31     1:26.09 (46.78)                                        
 26 Cobb, Dylan M             11 MWDA-MR              1:27.59    1:26.69        
                  40.14     1:26.69 (46.55)                                        
 27 Keane, Vincent            12 TRI-MR               1:30.16    1:27.91        
                  36.14     1:27.91 (51.77)                                        
 28 Dalton, Joseph            11 TRI-MR               1:29.64    1:27.96        
                  41.11     1:27.96 (46.85)                                        
 29 Perillo, Justin G         11 MWDA-MR              1:27.98    1:28.56        
                  40.61     1:28.56 (47.95)                                        
 30 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR              1:31.20    1:30.60        
                  41.55     1:30.60 (49.05)                                        
 31 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR              1:32.02    1:32.87        
                  41.64     1:32.87 (51.23)                                        
 32 Elmassalemah, Iad K       12 NDAC-MR              1:36.51    1:33.71        
                  40.67     1:33.71 (53.04)                                        
 33 Herbert, Theo J           12 NDAC-MR              1:34.41    1:33.97        
                  40.79     1:33.97 (53.18)                                        
 34 Qu, Matthew Y             11 MWDA-MR              1:47.14    1:44.66        
                  51.16     1:44.66 (53.50)                                        
 35 Zinchenko, Maxim          11 TRI-MR               1:45.16    1:54.82        
                  51.04   1:54.82 (1:03.78)                                        
 -- Lerner, Miles H           12 Express Swimming-MR  1:43.15         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  47.43          DQ (51.02)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:25.99  ZQ
              2:27.99  JO
              2:47.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plaza, Sebastian T        12 Express Swimming-MR  3:08.83    2:36.54 SILV   
                  34.74     1:13.41 (38.67)     2:01.36 (47.95)     2:36.54 (35.18)
  2 Ioselevich, Arie          11 TRI-MR               2:45.42    2:37.97 SILV   
                  35.10     1:17.75 (42.65)     2:00.06 (42.31)     2:37.97 (37.91)
  3 Sansano, Matthew A        11 Express Swimming-MR  2:43.06    2:39.44 SILV   
                  38.16     1:18.44 (40.28)     2:04.46 (46.02)     2:39.44 (34.98)
  4 Kim, Ian N                11 TRI-MR               3:15.16    2:54.29        
                  36.44     1:21.53 (45.09)     2:14.35 (52.82)     2:54.29 (39.94)
  5 Mollica, Christian J      11 Express Swimming-MR  3:01.37    2:57.25        
                  42.06     1:25.49 (43.43)     2:17.16 (51.67)     2:57.25 (40.09)
  6 Wu, Patrick               12 RFAC-MR              3:06.13    3:01.13        
                  39.82     1:25.59 (45.77)     2:21.66 (56.07)     3:01.13 (39.47)
  7 Weber, William J          12 Express Swimming-MR  3:01.21    3:01.32        
                  39.53     1:27.99 (48.46)     2:22.16 (54.17)     3:01.32 (39.16)
  8 Franco, Vincent           12 Express Swimming-MR  3:21.21    3:06.18        
                  41.56     1:27.21 (45.65)     2:26.55 (59.34)     3:06.18 (39.63)
  9 Perillo, Justin G         11 MWDA-MR              3:04.18    3:07.99        
                  43.11     1:30.55 (47.44)     2:27.97 (57.42)     3:07.99 (40.02)
 10 Ortof, Max L              12 Express Swimming-MR  3:11.16    3:11.20        
                  47.39     1:36.93 (49.54)     2:28.93 (52.00)     3:11.20 (42.27)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       1:40.24    1:53.54        
     1) Plaza, Sebastian T 12           2) Lugo, Aron R 11                
     3) LaBianca, Jack B 11             4) Bekerman, Liam B 12            
                  28.33       57.75 (29.42)     1:25.33 (27.58)     1:53.54 (28.21)
  2 Trident Aquatic Club at the JC-MR  'A'            2:10.16    1:56.15        
     1) Glinchenko, Michael 12          2) Pachkovskiy, Alan 12           
     3) Ioselevich, Arie 11             4) Lokshin, Shawn 12              
                  27.99       58.13 (30.14)     1:27.92 (29.79)     1:56.15 (28.23)
  3 Trident Aquatic Club at the JC-MR  'B'                 NT    2:04.20        
     1) Puccio, Michael 11              2) Kim, Ian N 11                  
     3) Yadgarov, Daniel 11             4) David, Sebastian 11            
                  30.68     1:01.24 (30.56)     1:33.46 (32.22)     2:04.20 (30.74)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:09.11    2:05.78        
     1) Hackmeyer, Kieran M 11          2) Burger, Nate L 11              
     3) Schweppe, Otto W 12             4) Herbert, Owain G 12            
                  31.36     1:03.45 (32.09)     1:34.96 (31.51)     2:05.78 (30.82)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:20.11    2:32.86        
     1) Herbert, Theo J 12              2) Elmassalemah, Iad K 12         
     3) Ratnikov, Arseny 12             4) Blazek, Jackson M 11           
                  35.33     1:14.05 (38.72)     1:59.26 (45.21)     2:32.86 (33.60)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trident Aquatic Club at the JC-MR  'A'            2:15.16    2:09.56        
     1) Glinchenko, Michael 12          2) Ioselevich, Arie 11            
     3) Pachkovskiy, Alan 12            4) Kim, Joshua 12                 
                  34.00     1:09.23 (35.23)     1:42.08 (32.85)     2:09.56 (27.48)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       2:25.34    2:12.38        
     1) LaBianca, Jack B 11             2) Mollica, Christian J 11        
     3) Plaza, Sebastian T 12           4) Lugo, Aron R 11                
                  32.61     1:11.38 (38.77)     1:43.72 (32.34)     2:12.38 (28.66)
  3 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:19.13    2:16.14        
     1) Wu, Patrick 12                  2) Simpfenderfer, Michael D 11    
     3) Smith, Sebastian L 12           4) Abbruzzese, Matthew J 11       
                  36.69     1:14.89 (38.20)     1:43.92 (29.03)     2:16.14 (32.22)
  4 Trident Aquatic Club at the JC-MR  'B'                 NT    2:22.12        
     1) Puccio, Michael 11              2) Kim, Ian N 11                  
     3) David, Sebastian 11             4) Gluzman, Josh I 11             
                  34.53     1:14.34 (39.81)     1:49.84 (35.50)     2:22.12 (32.28)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ
                24.79  JO
                26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meron, Eli                14 Express Swimming-MR    25.68      25.01 SILV   
  1 Abrams, Arthur A          14 PATS-MR                24.72      25.01 SILV   
  3 Neugebauer, Caleb D       13 Express Swimming-MR    25.36      25.09 SILV   
  4 Henao, Danny              14 CSDC-MR                25.76      25.41 SILV   
  5 Liu, John                 13 TRI-MR                 25.73      25.45 SILV   
  6 Rendon, David             13 NDAC-MR                25.11      25.93 SILV   
  7 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR                25.72      25.98 SILV   
  8 Bogen, Jake E             14 RFAC-MR                26.00      26.13 SILV   
  9 Volshteyn, Daniel         14 TRI-MR                 25.96      26.40 SILV   
 10 Weber, Christopher R      14 Express Swimming-MR    26.95      26.58 SILV   
 11 Rice, Maverick D          14 CSDC-MR                26.33      26.68 SILV   
 12 Jardeleza, Gerard         14 WISC-MR                27.72      26.87        
 13 Campolong, Hayden F       14 NDAC-MR                26.00      27.11        
 14 Stanzione, Jonathan D     13 CSDC-MR                27.32      27.20        
 15 Patel, Kush A             13 HVD-MR                 27.40      27.21        
 16 Tang, Erik                13 Express Swimming-MR    28.10      27.33        
 17 Powell, Brett             13 WISC-MR                29.01      27.70        
 18 Patierno, Joey G          13 NDAC-MR                31.28      27.80        
 19 Goodman, Jonah B          13 Express Swimming-MR    27.68      27.85        
 20 Messina, Michael A        14 RFAC-MR                27.91      28.14        
 21 Attardi, Richard M        13 Express Swimming-MR    28.26      28.16        
 22 Hackmeyer, Aidan R        14 NDAC-MR                29.30      28.26        
 23 Horgan, Edward L          13 HVD-MR                 28.37      28.32        
 24 Tafe, John D              14 CSDC-MR                29.91      28.45        
 25 Ober, Alexander G         13 NDAC-MR                28.18      28.50        
 26 Kaiser, Ethan D           14 NDAC-MR                29.24      28.53        
 27 Ellis, Miles              14 TRI-MR                 29.54      28.60        
 28 Luzzi, Matt N             13 HVD-MR                 28.81      28.75        
 29 Gaspard, Chad A           14 Express Swimming-MR    29.17      28.79        
 30 Tirado, Robert            14 CSDC-MR                29.15      29.03        
 31 Mangan, Kyle D            14 HVD-MR                 29.63      29.04        
 32 Nigro, Chris K            14 CSDC-MR                29.07      29.12        
 33 Flynn, Ryan M             13 HVD-MR                 30.52      29.50        
 34 Llewellyn, James          13 CSDC-MR                31.58      29.53        
 35 Torri, Daniel P           13 HVD-MR                 29.96      29.82        
 36 Genna, John C             13 Express Swimming-MR    30.35      30.18        
 37 Polley, Aidan J           13 CSDC-MR                31.13      30.44        
 38 Kennelly, Kyle S          14 Express Swimming-MR    30.38      30.78        
 39 Macareno, Adrian          13 TRI-MR                 30.24      30.85        
 40 Fischer, Kenny S          13 Express Swimming-MR    31.13      31.04        
 41 Redfearn, Cameron J       13 Express Swimming-MR    31.09      32.15        
 42 Bakhshiyev, Izik          13 TRI-MR                 33.56      32.41        
 43 Heilemann, Joseph P       13 CSDC-MR                39.49      32.98        
 44 Verdi, Tyler J            13 CSDC-MR                37.63      39.60        
 -- Wilson, Elijah A          14 WISC-MR                28.14         DQ        
      False start
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                53.99  ZQ
                59.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Arthur A          14 PATS-MR                53.94      53.40 JO     
                  25.96       53.40 (27.44)                                        
  2 Meron, Eli                14 Express Swimming-MR    55.09      53.89 JO     
                  26.19       53.89 (27.70)                                        
  3 Neugebauer, Caleb D       13 Express Swimming-MR    56.64      55.19 SILV   
                  26.12       55.19 (29.07)                                        
  4 Bogen, Jake E             14 RFAC-MR                56.14      56.02 SILV   
                  27.00       56.02 (29.02)                                        
  5 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR                57.25      56.16 SILV   
                  27.34       56.16 (28.82)                                        
  6 Henao, Danny              14 CSDC-MR                59.44      56.40 SILV   
                  26.83       56.40 (29.57)                                        
  7 Turner, Cole V            14 HVD-MR                 54.91      56.47 SILV   
                  27.10       56.47 (29.37)                                        
  8 Weber, Christopher R      14 Express Swimming-MR    57.96      56.87 SILV   
                  27.23       56.87 (29.64)                                        
  9 Jardeleza, Gerard         14 WISC-MR                59.25      57.52 SILV   
                  27.73       57.52 (29.79)                                        
 10 Wilson, Elijah A          14 WISC-MR                59.80      58.55 SILV   
                  28.09       58.55 (30.46)                                        
 11 Tang, Erik                13 Express Swimming-MR  1:03.49      58.89 SILV   
                  28.24       58.89 (30.65)                                        
 12 Patel, Kush A             13 HVD-MR               1:00.98      59.47 SILV   
                  28.21       59.47 (31.26)                                        
 13 Stanzione, Jonathan D     13 CSDC-MR                59.62      59.75        
                  28.23       59.75 (31.52)                                        
 14 Goodman, Jonah B          13 Express Swimming-MR  1:00.45      59.89        
                  28.57       59.89 (31.32)                                        
 15 Messina, Michael A        14 RFAC-MR              1:00.17    1:00.37        
                  29.29     1:00.37 (31.08)                                        
 16 Powell, Brett             13 WISC-MR              1:01.35    1:00.58        
                  29.27     1:00.58 (31.31)                                        
 17 Kaiser, Ethan D           14 NDAC-MR              1:07.04    1:01.25        
                  29.32     1:01.25 (31.93)                                        
 18 Attardi, Richard M        13 Express Swimming-MR  1:06.52    1:01.51        
                  29.35     1:01.51 (32.16)                                        
 19 Mangan, Kyle D            14 HVD-MR               1:06.50    1:02.47        
                  30.33     1:02.47 (32.14)                                        
 20 Ellis, Miles              14 TRI-MR               1:03.79    1:03.01        
                  30.10     1:03.01 (32.91)                                        
 21 Nigro, Chris K            14 CSDC-MR              1:03.21    1:03.08        
                  30.83     1:03.08 (32.25)                                        
 22 Tirado, Robert            14 CSDC-MR              1:04.97    1:03.22        
                  30.74     1:03.22 (32.48)                                        
 23 Luzzi, Matt N             13 HVD-MR               1:05.98    1:03.42        
                  30.46     1:03.42 (32.96)                                        
 24 Patierno, Joey G          13 NDAC-MR              1:04.61    1:03.43        
                  29.99     1:03.43 (33.44)                                        
 25 Flynn, Ryan M             13 HVD-MR               1:12.56    1:03.80        
                  30.84     1:03.80 (32.96)                                        
 26 Macareno, Adrian          13 TRI-MR               1:08.68    1:03.84        
                  30.26     1:03.84 (33.58)                                        
 27 Torri, Daniel P           13 HVD-MR               1:07.78    1:04.78        
                  30.94     1:04.78 (33.84)                                        
 28 Kennelly, Kyle S          14 Express Swimming-MR  1:06.77    1:05.41        
                  31.51     1:05.41 (33.90)                                        
 29 Llewellyn, James          13 CSDC-MR              1:09.67    1:06.05        
                  30.97     1:06.05 (35.08)                                        
 30 Genna, John C             13 Express Swimming-MR  1:06.65    1:06.60        
                  31.66     1:06.60 (34.94)                                        
 31 Polley, Aidan J           13 CSDC-MR              1:06.70    1:07.06        
                  31.53     1:07.06 (35.53)                                        
 32 Fischer, Kenny S          13 Express Swimming-MR  1:08.39    1:08.30        
                  32.62     1:08.30 (35.68)                                        
 33 Bakhshiyev, Izik          13 TRI-MR               1:14.18    1:11.23        
                  33.78     1:11.23 (37.45)                                        
 34 Redfearn, Cameron J       13 Express Swimming-MR  1:13.86    1:13.38        
                  34.01     1:13.38 (39.37)                                        
 35 Heilemann, Joseph P       13 CSDC-MR              1:37.60    1:14.21        
                  34.50     1:14.21 (39.71)                                        
 36 Verdi, Tyler J            13 CSDC-MR              1:26.87    1:28.81        
                  40.16     1:28.81 (48.65)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:58.49  JO
              1:58.49  ZQ
              2:14.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neugebauer, Caleb D       13 Express Swimming-MR  2:06.84    2:03.99 SILV   
                  27.36       58.55 (31.19)     1:31.31 (32.76)     2:03.99 (32.68)
  2 Liu, John                 13 TRI-MR               2:07.92    2:04.56 SILV   
                  28.15       59.75 (31.60)     1:32.29 (32.54)     2:04.56 (32.27)
  3 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR              2:09.02    2:05.77 SILV   
                  27.57       59.26 (31.69)     1:32.43 (33.17)     2:05.77 (33.34)
  4 Bogen, Jake E             14 RFAC-MR              2:04.74    2:06.11 SILV   
                  28.77       59.55 (30.78)     1:33.63 (34.08)     2:06.11 (32.48)
  5 Messina, Michael A        14 RFAC-MR              2:08.15    2:06.48 SILV   
                  28.65     1:00.28 (31.63)     1:33.76 (33.48)     2:06.48 (32.72)
  6 Weber, Christopher R      14 Express Swimming-MR  2:05.58    2:06.92 SILV   
                  27.61       59.64 (32.03)     1:33.33 (33.69)     2:06.92 (33.59)
  7 Goodman, Jonah B          13 Express Swimming-MR  2:09.96    2:07.30 SILV   
                  29.01     1:01.66 (32.65)     1:34.83 (33.17)     2:07.30 (32.47)
  8 Wilson, Elijah A          14 WISC-MR              2:19.31    2:07.90 SILV   
                  28.99     1:01.32 (32.33)     1:34.93 (33.61)     2:07.90 (32.97)
  9 Patel, Kush A             13 HVD-MR               2:14.89    2:10.61 SILV   
                  29.30     1:02.39 (33.09)     1:36.45 (34.06)     2:10.61 (34.16)
 10 Stanzione, Jonathan D     13 CSDC-MR              2:13.65    2:11.97 SILV   
                  28.15     1:01.03 (32.88)     1:36.65 (35.62)     2:11.97 (35.32)
 11 Tang, Erik                13 Express Swimming-MR  2:34.85    2:13.24 SILV   
                  30.37     1:04.21 (33.84)     1:39.84 (35.63)     2:13.24 (33.40)
 12 Attardi, Richard M        13 Express Swimming-MR  2:24.22    2:17.24        
                  30.84     1:06.23 (35.39)     1:42.70 (36.47)     2:17.24 (34.54)
 13 Gaspard, Chad A           14 Express Swimming-MR  2:24.07    2:17.32        
                  30.92     1:06.84 (35.92)     1:42.66 (35.82)     2:17.32 (34.66)
 14 Tirado, Robert            14 CSDC-MR              2:23.81    2:20.28        
                  30.87     1:06.40 (35.53)     1:43.50 (37.10)     2:20.28 (36.78)
 15 Llewellyn, James          13 CSDC-MR              2:28.61    2:20.95        
                  33.16     1:09.09 (35.93)     1:45.87 (36.78)     2:20.95 (35.08)
 16 Tafe, John D              14 CSDC-MR              2:22.86    2:21.54        
                  31.17     1:06.88 (35.71)     1:44.91 (38.03)     2:21.54 (36.63)
 17 Polley, Aidan J           13 CSDC-MR              2:32.54    2:23.95        
                  32.31     1:09.57 (37.26)     1:48.47 (38.90)     2:23.95 (35.48)
 18 Genna, John C             13 Express Swimming-MR  2:25.92    2:24.43        
                  32.40     1:09.11 (36.71)     1:47.03 (37.92)     2:24.43 (37.40)
 19 Fischer, Kenny S          13 Express Swimming-MR  2:29.04    2:26.21        
                  32.87     1:10.24 (37.37)     1:49.88 (39.64)     2:26.21 (36.33)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:19.99  JO
              5:19.99  ZQ
              5:50.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weber, Christopher R      14 Express Swimming-MR  5:38.71    5:28.43 SILV   
                  28.44     1:00.47 (32.03)     1:33.66 (33.19)     2:06.83 (33.17)
        2:40.60 (33.77)     3:14.30 (33.70)     3:48.36 (34.06)     4:22.09 (33.73)
        4:55.70 (33.61)     5:28.43 (32.73)                                        
  2 Meron, Eli                14 Express Swimming-MR  5:36.24    5:34.20 SILV   
                  28.03     1:00.34 (32.31)     1:34.18 (33.84)     2:08.64 (34.46)
        2:43.11 (34.47)     3:18.01 (34.90)     3:52.98 (34.97)     4:28.15 (35.17)
        5:02.18 (34.03)     5:34.20 (32.02)                                        
  3 Messina, Michael A        14 RFAC-MR              5:48.34    5:34.21 SILV   
                  29.43     1:02.16 (32.73)     1:35.75 (33.59)     2:09.55 (33.80)
        2:43.94 (34.39)     3:18.23 (34.29)     3:53.07 (34.84)     4:27.78 (34.71)
        5:01.42 (33.64)     5:34.21 (32.79)                                        
  4 Goodman, Jonah B          13 Express Swimming-MR  5:38.60    5:37.16 SILV   
                  29.57     1:02.71 (33.14)     1:36.39 (33.68)     2:11.19 (34.80)
        2:45.32 (34.13)     3:20.33 (35.01)     3:54.91 (34.58)     4:29.56 (34.65)
        5:03.96 (34.40)     5:37.16 (33.20)                                        
  5 Bogen, Jake E             14 RFAC-MR              5:57.63    5:39.77 SILV   
                  29.96     1:02.02 (32.06)     1:35.98 (33.96)     2:09.73 (33.75)
        2:44.33 (34.60)     3:19.02 (34.69)     3:53.83 (34.81)     4:29.58 (35.75)
        5:05.48 (35.90)     5:39.77 (34.29)                                        
  6 Neugebauer, Caleb D       13 Express Swimming-MR  5:52.25    5:47.22 SILV   
                  29.09     1:01.92 (32.83)     1:36.53 (34.61)     2:12.06 (35.53)
        2:47.47 (35.41)     3:23.07 (35.60)     3:59.50 (36.43)     4:36.01 (36.51)
        5:12.37 (36.36)     5:47.22 (34.85)                                        
  7 Patel, Kush A             13 HVD-MR               6:01.91    5:49.05 SILV   
                  29.86     1:03.90 (34.04)     1:38.90 (35.00)     2:14.50 (35.60)
        2:50.71 (36.21)     3:27.02 (36.31)     4:03.52 (36.50)     4:39.25 (35.73)
        5:15.23 (35.98)     5:49.05 (33.82)                                        
  8 Liu, John                 13 TRI-MR               6:00.16    5:49.67 SILV   
                  30.75     1:05.97 (35.22)     1:41.83 (35.86)     2:18.32 (36.49)
        2:54.30 (35.98)     3:31.36 (37.06)     4:08.50 (37.14)     4:44.62 (36.12)
        5:18.35 (33.73)     5:49.67 (31.32)                                        
  9 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR              6:13.29    5:50.98 SILV   
                  30.06     1:03.06 (33.00)     1:37.54 (34.48)     2:13.32 (35.78)
        2:48.93 (35.61)     3:25.88 (36.95)     4:03.03 (37.15)                    
            5:15.76 ( )     5:50.98 (35.22)                                        
 10 Genna, John C             13 Express Swimming-MR  6:31.91    6:21.69        
                  32.64     1:10.05 (37.41)     1:48.58 (38.53)     2:27.22 (38.64)
        3:06.05 (38.83)     3:45.23 (39.18)     4:24.68 (39.45)     5:03.75 (39.07)
        5:43.12 (39.37)     6:21.69 (38.57)                                        
 11 Fischer, Kenny S          13 Express Swimming-MR  6:32.21    6:30.20        
                  34.90     1:14.44 (39.54)     1:54.96 (40.52)     2:35.65 (40.69)
        3:15.44 (39.79)     3:55.84 (40.40)     4:34.84 (39.00)     5:14.24 (39.40)
        5:53.07 (38.83)     6:30.20 (37.13)                                        
 12 Gaspard, Chad A           14 Express Swimming-MR  6:21.51    6:32.04        
                  32.33     1:10.17 (37.84)     1:51.05 (40.88)     2:31.58 (40.53)
        3:12.17 (40.59)     3:53.00 (40.83)     4:34.57 (41.57)     5:15.34 (40.77)
        5:53.86 (38.52)     6:32.04 (38.18)                                        
 13 Ober, Alexander G         13 NDAC-MR              6:48.86    6:42.14        
                  31.85     1:09.80 (37.95)     1:49.70 (39.90)     2:30.46 (40.76)
        3:11.38 (40.92)     3:53.42 (42.04)     4:35.35 (41.93)     5:17.84 (42.49)
        6:00.56 (42.72)     6:42.14 (41.58)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:01.99  JO
              1:01.99  ZQ
              1:08.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Arthur A          14 PATS-MR              1:03.79    1:02.19 SILV   
                  30.91     1:02.19 (31.28)                                        
  2 Bogen, Jake E             14 RFAC-MR              1:04.09    1:03.05 SILV   
                  31.21     1:03.05 (31.84)                                        
  3 Messina, Michael A        14 RFAC-MR              1:04.44    1:04.59 SILV   
                  31.24     1:04.59 (33.35)                                        
  4 Neugebauer, Caleb D       13 Express Swimming-MR  1:07.06    1:06.28 SILV   
                  31.63     1:06.28 (34.65)                                        
  5 Goodman, Jonah B          13 Express Swimming-MR  1:06.30    1:06.35 SILV   
                  32.49     1:06.35 (33.86)                                        
  6 Patel, Kush A             13 HVD-MR               1:07.58    1:06.57 SILV   
                  32.53     1:06.57 (34.04)                                        
  7 Meron, Eli                14 Express Swimming-MR  1:08.65    1:07.04 SILV   
                  33.02     1:07.04 (34.02)                                        
  8 Henao, Danny              14 CSDC-MR              1:08.96    1:07.35 SILV   
                  32.75     1:07.35 (34.60)                                        
  9 Stanzione, Jonathan D     13 CSDC-MR              1:08.37    1:08.61        
                  33.31     1:08.61 (35.30)                                        
 10 Mangan, Kyle D            14 HVD-MR               1:11.28    1:08.67        
                  33.77     1:08.67 (34.90)                                        
 11 Weber, Christopher R      14 Express Swimming-MR  1:09.18    1:09.14        
                  33.37     1:09.14 (35.77)                                        
 12 Wilson, Elijah A          14 WISC-MR              1:13.18    1:09.15        
                  33.52     1:09.15 (35.63)                                        
 13 Powell, Brett             13 WISC-MR              1:13.19    1:10.46        
                  35.08     1:10.46 (35.38)                                        
 14 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR              1:12.02    1:10.52        
                  34.44     1:10.52 (36.08)                                        
 15 Turner, Cole V            14 HVD-MR               1:09.27    1:11.14        
                  35.34     1:11.14 (35.80)                                        
 16 Tirado, Robert            14 CSDC-MR              1:13.37    1:12.83        
                  35.43     1:12.83 (37.40)                                        
 17 Attardi, Richard M        13 Express Swimming-MR  1:13.75    1:13.44        
                  35.17     1:13.44 (38.27)                                        
 18 Tang, Erik                13 Express Swimming-MR  1:14.37    1:13.49        
                  35.88     1:13.49 (37.61)                                        
 19 Genna, John C             13 Express Swimming-MR  1:15.82    1:14.36        
                  36.12     1:14.36 (38.24)                                        
 20 Llewellyn, James          13 CSDC-MR              1:13.94    1:14.85        
                  37.10     1:14.85 (37.75)                                        
 21 Patierno, Joey G          13 NDAC-MR              1:24.66    1:16.29        
                  37.28     1:16.29 (39.01)                                        
 22 Flynn, Ryan M             13 HVD-MR               1:22.78    1:17.74        
                  37.18     1:17.74 (40.56)                                        
 23 Nigro, Chris K            14 CSDC-MR              1:16.30    1:17.97        
                  37.55     1:17.97 (40.42)                                        
 24 Macareno, Adrian          13 TRI-MR               1:21.27    1:20.32        
                  37.42     1:20.32 (42.90)                                        
 25 Kaiser, Ethan D           14 NDAC-MR              1:31.61    1:20.44        
                  40.01     1:20.44 (40.43)                                        
 26 Ellis, Miles              14 TRI-MR               1:21.08    1:20.66        
                  39.07     1:20.66 (41.59)                                        
 27 Fischer, Kenny S          13 Express Swimming-MR  1:23.44    1:22.20        
                  41.38     1:22.20 (40.82)                                        
 28 Polley, Aidan J           13 CSDC-MR              1:26.43    1:27.57        
                  42.36     1:27.57 (45.21)                                        
 29 Bakhshiyev, Izik          13 TRI-MR               1:34.69    1:30.44        
                  44.95     1:30.44 (45.49)                                        
 30 Heilemann, Joseph P       13 CSDC-MR              1:49.23    1:32.77        
                  45.14     1:32.77 (47.63)                                        
 -- Verdi, Tyler J            13 CSDC-MR              1:33.21         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Redfearn, Cameron J       13 Express Swimming-MR  1:26.90         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Kennelly, Kyle S          14 Express Swimming-MR  1:29.68         DQ        
      Not on back off wall
                  43.50          DQ (45.59)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.49  JO
              1:10.49  ZQ
              1:16.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Arthur A          14 PATS-MR              1:04.18    1:05.71 JO     
                  31.36     1:05.71 (34.35)                                        
  2 Weber, Christopher R      14 Express Swimming-MR  1:14.18    1:10.47 JO     
                  33.12     1:10.47 (37.35)                                        
  3 Tang, Erik                13 Express Swimming-MR  1:19.74    1:15.53 SILV   
                  35.56     1:15.53 (39.97)                                        
  4 Tafe, John D              14 CSDC-MR              1:16.63    1:15.61 SILV   
                  35.60     1:15.61 (40.01)                                        
  5 Neugebauer, Caleb D       13 Express Swimming-MR  1:19.35    1:16.38 SILV   
                  35.92     1:16.38 (40.46)                                        
  6 Stanzione, Jonathan D     13 CSDC-MR              1:17.83    1:17.15        
                  35.90     1:17.15 (41.25)                                        
  7 Rendon, David             13 NDAC-MR              1:17.54    1:17.69        
                  35.81     1:17.69 (41.88)                                        
  8 Luzzi, Matt N             13 HVD-MR               1:21.09    1:18.02        
                  37.37     1:18.02 (40.65)                                        
  9 Wilson, Elijah A          14 WISC-MR              1:18.33    1:18.16        
                  36.32     1:18.16 (41.84)                                        
 10 Gaspard, Chad A           14 Express Swimming-MR  1:19.34    1:18.24        
                  36.51     1:18.24 (41.73)                                        
 11 Hackmeyer, Aidan R        14 NDAC-MR              1:17.86    1:18.25        
                  36.77     1:18.25 (41.48)                                        
 12 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR              1:20.27    1:18.63        
                  37.01     1:18.63 (41.62)                                        
 13 Jardeleza, Gerard         14 WISC-MR              1:20.03    1:19.07        
                  37.18     1:19.07 (41.89)                                        
 14 Patierno, Joey G          13 NDAC-MR              1:28.17    1:19.35        
                  36.70     1:19.35 (42.65)                                        
 15 Liu, John                 13 TRI-MR               1:25.16    1:19.57        
                  36.91     1:19.57 (42.66)                                        
 16 Ellis, Miles              14 TRI-MR               1:20.47    1:19.80        
                  37.94     1:19.80 (41.86)                                        
 17 Campolong, Hayden F       14 NDAC-MR              1:18.11    1:19.99        
                  37.81     1:19.99 (42.18)                                        
 18 Bogen, Jake E             14 RFAC-MR              1:20.01    1:20.11        
                  37.98     1:20.11 (42.13)                                        
 19 Henao, Danny              14 CSDC-MR              1:24.23    1:20.67        
                  37.92     1:20.67 (42.75)                                        
 20 Goodman, Jonah B          13 Express Swimming-MR  1:22.72    1:20.98        
                  39.40     1:20.98 (41.58)                                        
 21 Attardi, Richard M        13 Express Swimming-MR  1:22.40    1:21.65        
                  39.43     1:21.65 (42.22)                                        
 22 Volshteyn, Daniel         14 TRI-MR               1:22.20    1:21.94        
                  39.06     1:21.94 (42.88)                                        
 23 Patel, Kush A             13 HVD-MR               1:22.13    1:22.03        
                  38.14     1:22.03 (43.89)                                        
 24 Genna, John C             13 Express Swimming-MR  1:22.55    1:22.41        
                  39.03     1:22.41 (43.38)                                        
 25 Kaiser, Ethan D           14 NDAC-MR              1:24.24    1:22.91        
                  39.49     1:22.91 (43.42)                                        
 26 Horgan, Edward L          13 HVD-MR               1:28.44    1:23.93        
                  39.72     1:23.93 (44.21)                                        
 27 Polley, Aidan J           13 CSDC-MR              1:21.53    1:23.98        
                  40.27     1:23.98 (43.71)                                        
 28 Messina, Michael A        14 RFAC-MR              1:24.31    1:26.25        
                  40.44     1:26.25 (45.81)                                        
 29 Kennelly, Kyle S          14 Express Swimming-MR  1:43.37    1:30.01        
                  41.36     1:30.01 (48.65)                                        
 30 Flynn, Ryan M             13 HVD-MR               1:36.05    1:30.18        
                  42.59     1:30.18 (47.59)                                        
 31 Fischer, Kenny S          13 Express Swimming-MR  1:31.82    1:30.23        
                  44.10     1:30.23 (46.13)                                        
 32 Tirado, Robert            14 CSDC-MR              1:33.33    1:31.17        
                  42.97     1:31.17 (48.20)                                        
 33 Llewellyn, James          13 CSDC-MR              1:31.37    1:31.37        
                  44.44     1:31.37 (46.93)                                        
 34 Ober, Alexander G         13 NDAC-MR              1:30.27    1:32.40        
                  43.15     1:32.40 (49.25)                                        
 35 Nigro, Chris K            14 CSDC-MR              1:36.09    1:35.65        
                  44.78     1:35.65 (50.87)                                        
 36 Redfearn, Cameron J       13 Express Swimming-MR  1:34.90    1:38.19        
                  46.87     1:38.19 (51.32)                                        
 37 Heilemann, Joseph P       13 CSDC-MR              2:14.40    1:47.03        
                  49.58     1:47.03 (57.45)                                        
 38 Macareno, Adrian          13 TRI-MR               1:49.90    1:47.82        
                  50.91     1:47.82 (56.91)                                        
 39 Bakhshiyev, Izik          13 TRI-MR               1:48.45    1:48.15        
                  51.58     1:48.15 (56.57)                                        
 40 Verdi, Tyler J            13 CSDC-MR              1:45.31    1:48.65        
                  50.19     1:48.65 (58.46)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:00.49  JO
              1:00.49  ZQ
              1:07.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Arthur A          14 PATS-MR                58.39      59.68 JO     
                  27.86       59.68 (31.82)                                        
  2 Meron, Eli                14 Express Swimming-MR  1:02.44    1:01.51 SILV   
                  28.40     1:01.51 (33.11)                                        
  3 Weber, Christopher R      14 Express Swimming-MR  1:01.37    1:01.85 SILV   
                  28.84     1:01.85 (33.01)                                        
  4 Bogen, Jake E             14 RFAC-MR              1:05.17    1:04.98 SILV   
                  30.10     1:04.98 (34.88)                                        
  5 Henao, Danny              14 CSDC-MR              1:07.11    1:06.10 SILV   
                  31.36     1:06.10 (34.74)                                        
  6 Jardeleza, Gerard         14 WISC-MR              1:07.40    1:06.48 SILV   
                  30.84     1:06.48 (35.64)                                        
  7 Neugebauer, Caleb D       13 Express Swimming-MR  1:07.30    1:07.69        
                  30.79     1:07.69 (36.90)                                        
  8 Campolong, Hayden F       14 NDAC-MR              1:06.42    1:08.35        
                  31.82     1:08.35 (36.53)                                        
  9 Rendon, David             13 NDAC-MR              1:02.31    1:08.64        
                  30.57     1:08.64 (38.07)                                        
 10 Nigro, Chris K            14 CSDC-MR              1:09.27    1:08.67        
                  32.16     1:08.67 (36.51)                                        
 11 Messina, Michael A        14 RFAC-MR              1:08.64    1:09.12        
                  31.90     1:09.12 (37.22)                                        
 12 Liu, John                 13 TRI-MR               1:10.16    1:09.22        
                  31.74     1:09.22 (37.48)                                        
 13 Attardi, Richard M        13 Express Swimming-MR  1:06.53    1:10.09        
                  30.83     1:10.09 (39.26)                                        
 14 Rice, Maverick D          14 CSDC-MR              1:07.84    1:10.34        
                  31.42     1:10.34 (38.92)                                        
 15 Goodman, Jonah B          13 Express Swimming-MR  1:10.50    1:10.37        
                  32.19     1:10.37 (38.18)                                        
 16 Patel, Kush A             13 HVD-MR               1:18.79    1:11.37        
                  33.58     1:11.37 (37.79)                                        
 17 Wilson, Elijah A          14 WISC-MR              1:14.54    1:11.63        
                  33.56     1:11.63 (38.07)                                        
 18 Volshteyn, Daniel         14 TRI-MR               1:11.39    1:12.18        
                  33.44     1:12.18 (38.74)                                        
 19 Luzzi, Matt N             13 HVD-MR               1:12.35    1:12.31        
                  35.07     1:12.31 (37.24)                                        
 20 Powell, Brett             13 WISC-MR              1:13.02    1:13.08        
                  34.78     1:13.08 (38.30)                                        
 21 Stanzione, Jonathan D     13 CSDC-MR              1:11.29    1:13.18        
                  33.28     1:13.18 (39.90)                                        
 22 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR              1:20.02    1:13.93        
                  33.16     1:13.93 (40.77)                                        
 23 Ober, Alexander G         13 NDAC-MR              1:14.29    1:15.54        
                  34.61     1:15.54 (40.93)                                        
 24 Kaiser, Ethan D           14 NDAC-MR              1:27.35    1:16.29        
                  35.97     1:16.29 (40.32)                                        
 25 Tang, Erik                13 Express Swimming-MR  1:43.06    1:17.12        
                  34.67     1:17.12 (42.45)                                        
 26 Kennelly, Kyle S          14 Express Swimming-MR  1:14.86    1:18.27        
                  35.80     1:18.27 (42.47)                                        
 27 Llewellyn, James          13 CSDC-MR              1:37.25    1:18.52        
                  37.43     1:18.52 (41.09)                                        
 28 Tirado, Robert            14 CSDC-MR              1:18.14    1:18.99        
                  36.66     1:18.99 (42.33)                                        
 29 Ellis, Miles              14 TRI-MR               1:10.77    1:19.06        
                  36.00     1:19.06 (43.06)                                        
 30 Genna, John C             13 Express Swimming-MR  1:22.88    1:23.35        
                  37.95     1:23.35 (45.40)                                        
 31 Gaspard, Chad A           14 Express Swimming-MR  1:27.87    1:24.79        
                  37.12     1:24.79 (47.67)                                        
 32 Redfearn, Cameron J       13 Express Swimming-MR  1:33.34    1:27.12        
                  39.19     1:27.12 (47.93)                                        
 33 Tafe, John D              14 CSDC-MR              1:29.90    1:27.33        
                  38.23     1:27.33 (49.10)                                        
 34 Fischer, Kenny S          13 Express Swimming-MR  1:46.25    1:39.64        
                  43.82     1:39.64 (55.82)                                        
 -- Bakhshiyev, Izik          13 TRI-MR               1:45.16         DQ        
      Alternating Kick
                  43.90          DQ (57.55)                                        
 -- Macareno, Adrian          13 TRI-MR               1:30.16         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  39.65          DQ (49.25)                                        
 -- Polley, Aidan J           13 CSDC-MR              1:35.85         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  39.20          DQ (44.36)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:12.99  JO
              2:12.99  ZQ
              2:31.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Arthur A          14 PATS-MR              2:03.98    2:05.65 JO     
                  28.04     1:00.87 (32.83)     1:36.16 (35.29)     2:05.65 (29.49)
  2 Weber, Christopher R      14 Express Swimming-MR  2:21.19    2:20.56 SILV   
                  28.84     1:05.35 (36.51)     1:47.23 (41.88)     2:20.56 (33.33)
  3 Bogen, Jake E             14 RFAC-MR              2:24.69    2:23.32 SILV   
                  29.49     1:06.23 (36.74)     1:50.92 (44.69)     2:23.32 (32.40)
  4 Goodman, Jonah B          13 Express Swimming-MR  2:27.26    2:24.73 SILV   
                  32.49     1:07.83 (35.34)     1:52.45 (44.62)     2:24.73 (32.28)
  5 Neugebauer, Caleb D       13 Express Swimming-MR  2:26.90    2:25.06 SILV   
                  29.74     1:06.83 (37.09)     1:49.86 (43.03)     2:25.06 (35.20)
  6 Meron, Eli                14 Express Swimming-MR  2:27.25    2:25.86 SILV   
                  29.45     1:08.57 (39.12)     1:54.86 (46.29)     2:25.86 (31.00)
  7 Jardeleza, Gerard         14 WISC-MR              2:30.72    2:26.46 SILV   
                  31.59     1:08.75 (37.16)     1:53.96 (45.21)     2:26.46 (32.50)
  8 Henao, Danny              14 CSDC-MR              2:35.96    2:26.57 SILV   
                  31.22     1:07.74 (36.52)     1:53.88 (46.14)     2:26.57 (32.69)
  9 Messina, Michael A        14 RFAC-MR              2:26.28    2:27.18 SILV   
                  31.48     1:07.51 (36.03)     1:55.33 (47.82)     2:27.18 (31.85)
 10 Stanzione, Jonathan D     13 CSDC-MR              2:45.35    2:27.63 SILV   
                  31.75     1:08.15 (36.40)     1:52.39 (44.24)     2:27.63 (35.24)
 11 Tang, Erik                13 Express Swimming-MR  2:40.45    2:28.83 SILV   
                  34.77     1:13.68 (38.91)     1:55.73 (42.05)     2:28.83 (33.10)
 12 Patel, Kush A             13 HVD-MR               2:39.64    2:28.85 SILV   
                  32.60     1:09.74 (37.14)     1:56.54 (46.80)     2:28.85 (32.31)
 13 Wilson, Elijah A          14 WISC-MR              2:31.76    2:30.67 SILV   
                  33.48     1:10.45 (36.97)     1:56.04 (45.59)     2:30.67 (34.63)
 14 Attardi, Richard M        13 Express Swimming-MR  3:11.21    2:35.44        
                  31.28     1:13.85 (42.57)     2:01.06 (47.21)     2:35.44 (34.38)
 15 Powell, Brett             13 WISC-MR              2:35.45    2:35.56        
                  34.98     1:13.92 (38.94)     2:03.39 (49.47)     2:35.56 (32.17)
 16 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR              2:36.22    2:37.20        
                  34.14     1:13.75 (39.61)     2:02.50 (48.75)     2:37.20 (34.70)
 17 Kaiser, Ethan D           14 NDAC-MR              2:56.09    2:37.60        
                  33.87     1:17.07 (43.20)     2:02.93 (45.86)     2:37.60 (34.67)
 18 Torri, Daniel P           13 HVD-MR               2:40.23    2:37.73        
                  32.79     1:13.83 (41.04)     2:00.18 (46.35)     2:37.73 (37.55)
 19 Luzzi, Matt N             13 HVD-MR               2:46.48    2:37.82        
                  34.63     1:17.94 (43.31)     2:02.88 (44.94)     2:37.82 (34.94)
 20 Genna, John C             13 Express Swimming-MR  2:42.12    2:41.48        
                  36.95     1:17.38 (40.43)     2:04.81 (47.43)     2:41.48 (36.67)
 21 Nigro, Chris K            14 CSDC-MR              2:39.11    2:41.90        
                  32.00     1:14.03 (42.03)     2:05.09 (51.06)     2:41.90 (36.81)
 22 Llewellyn, James          13 CSDC-MR              2:48.06    2:42.47        
                  37.16     1:17.48 (40.32)     2:08.57 (51.09)     2:42.47 (33.90)
 23 Patierno, Joey G          13 NDAC-MR              2:50.11    2:44.45        
                  35.07     1:20.47 (45.40)     2:06.65 (46.18)     2:44.45 (37.80)
 24 Polley, Aidan J           13 CSDC-MR              2:58.79    2:45.45        
                  36.92     1:21.86 (44.94)     2:08.13 (46.27)     2:45.45 (37.32)
 25 Tirado, Robert            14 CSDC-MR              2:49.03    2:45.98        
                  37.44     1:18.68 (41.24)     2:10.69 (52.01)     2:45.98 (35.29)
 26 Kennelly, Kyle S          14 Express Swimming-MR  3:11.78    2:51.48        
                  36.83     1:22.68 (45.85)     2:14.18 (51.50)     2:51.48 (37.30)
 27 Fischer, Kenny S          13 Express Swimming-MR  2:57.00    2:53.45        
                  41.66     1:26.96 (45.30)     2:16.10 (49.14)     2:53.45 (37.35)
 28 Redfearn, Cameron J       13 Express Swimming-MR  3:55.95    3:05.60        
                  39.35     1:26.71 (47.36)     2:23.52 (56.81)     3:05.60 (42.08)
 29 Macareno, Adrian          13 TRI-MR               3:05.41    3:05.80        
                  40.76     1:25.73 (44.97)   2:28.11 (1:02.38)     3:05.80 (37.69)
 30 Bakhshiyev, Izik          13 TRI-MR               3:24.07    3:20.81        
                  45.61     1:35.67 (50.06)   2:38.47 (1:02.80)     3:20.81 (42.34)
 31 Heilemann, Joseph P       13 CSDC-MR              3:30.00    3:23.60        
                  46.19     1:37.19 (51.00)   2:38.09 (1:00.90)     3:23.60 (45.51)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       1:30.84    1:42.88        
     1) Meron, Eli 14                   2) Weber, Christopher R 14        
     3) Goodman, Jonah B 13             4) Neugebauer, Caleb D 13         
                  25.10       50.72 (25.62)     1:17.66 (26.94)     1:42.88 (25.22)
  2 Connetquot Swimming & Diving C-MR  'A'            1:51.30    1:49.03        
     1) Stanzione, Jonathan D 13        2) Nigro, Chris K 14              
     3) Tirado, Robert 14               4) Henao, Danny 14                
                  26.86       55.16 (28.30)     1:24.27 (29.11)     1:49.03 (24.76)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       1:44.55    1:55.90        
     1) Goodman, Jonah B 13             2) Tang, Erik 13                  
     3) Weber, Christopher R 14         4) Neugebauer, Caleb D 13         
                  30.40     1:03.78 (33.38)     1:31.14 (27.36)     1:55.90 (24.76)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:53.30    1:56.06        
     1) Rendon, David 13                2) Hackmeyer, Aidan R 14          
     3) Campolong, Hayden F 14          4) Speare, Ryan A 14              
                  29.94     1:03.54 (33.60)     1:31.50 (27.96)     1:56.06 (24.56)
  3 Connetquot Swimming & Diving C-MR  'A'            2:12.74    2:08.07        
     1) Llewellyn, James 13             2) Rice, Maverick D 14            
     3) Polley, Aidan J 13              4) Henao, Danny 14                
                  32.99     1:11.10 (38.11)     1:41.67 (30.57)     2:08.07 (26.40)
  4 Trident Aquatic Club at the JC-MR  'A'                 NT    2:16.56        
     1) Macareno, Adrian 13             2) Ellis, Miles 14                
     3) Volshteyn, Daniel 14            4) Bakhshiyev, Izik 13            
                  35.82     1:12.66 (36.84)     1:44.03 (31.37)     2:16.56 (32.53)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.99  METS
                23.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       17 RFAC-MR                22.15      22.15 METS   
  2 Liu, Michael J            16 NDAC-MR                21.91      22.74 METS   
  3 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR                23.63      23.22 ZQ     
  4 Reining, Robert L         15 RFAC-MR                23.40      23.26 ZQ     
  5 Baione, Michael T         16 RFAC-MR                23.13      23.32 ZQ     
  6 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR                23.40      23.91        
  7 Loos, Thomas J            16 CSDC-MR                23.72      24.12        
  7 Stickle, Gage R           15 NDAC-MR                24.17      24.12        
  9 Cimorelli, Jack D         15 NDAC-MR                24.11      24.14        
 10 Reilly, Colin J           17 WISC-MR                23.52      24.26        
 11 DeMarco, Preston Q        18 RFAC-MR                25.18      24.30        
 12 Econopouly, Elias M       17 NDAC-MR                23.09      24.57        
 13 Kang, Matthew             15 Unattached-MR          24.98      24.68        
 14 Zaretski, Ian             16 TRI-MR                 24.77      24.96        
 15 Harris, Luke J            16 WISC-MR                24.63      24.97        
 16 Kyaw, Nyi-Rein            16 HVD-MR                 24.48      25.05        
 17 Liu, Alex J               15 NDAC-MR                25.67      25.25        
 18 Swift, Danny J            15 NDAC-MR                25.05      25.34        
 19 Eng, Alec J               15 Express Swimming-MR    25.28      25.51        
 20 Messina, Frank            16 CSDC-MR                25.88      25.64        
 21 Agrillo, Michael N        16 CSDC-MR                26.07      25.96        
 22 Liu, Evan                 12 NDAC-MR                26.55      26.02        
 23 Izzo, Patrick M           16 NDAC-MR                25.11      26.32        
 24 Edwards, Deandre J        15 Express Swimming-MR    26.53      26.47        
 25 Vasquez, Brandon F        16 HVD-MR                 25.95      26.69        
 26 Susman, Dan A             15 HVD-MR                 26.30      26.73        
 27 Vayser, Gabriel           16 TRI-MR                 26.23      26.89        
 28 Grabov, Eddie             15 TRI-MR                 27.44      27.09        
 29 Torri, Andrew P           15 HVD-MR                 26.90      28.10        
 30 Vitale, Benjamin G        11 PATS-MR                27.45      28.20        
 31 Howard, Christian J       16 Express Swimming-MR    27.20      28.25        
 32 Wakley, Thomas J          15 MWDA-MR                28.42      28.42        
 33 Guariglia, Andrew M       15 Express Swimming-MR    28.27      28.55        
 34 Jones, Ryan               15 MWDA-MR                29.50      29.46        
 35 Hourani, Luke             15 Express Swimming-MR    32.03      29.81        
 36 Rosenkranz, Kreg R        15 HVD-MR                 31.04      29.98        
 -- Colascione, Jonny         15 WISC-MR                28.96         DQ        
      False start
 -- Torri, Christian A        17 HVD-MR                 24.13         DQ        
      False start
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                49.69  METS
                51.29  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       17 RFAC-MR                48.31      48.01 METS   
                  23.30       48.01 (24.71)                                        
  2 Reining, Robert L         15 RFAC-MR                48.59      49.17 METS   
                  23.83       49.17 (25.34)                                        
  3 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR                50.32      50.09 ZQ     
                  24.38       50.09 (25.71)                                        
  4 Baione, Michael T         16 RFAC-MR                50.67      50.23 ZQ     
                  24.21       50.23 (26.02)                                        
  5 Liu, Michael J            16 NDAC-MR                48.67      50.78 ZQ     
                  23.85       50.78 (26.93)                                        
  6 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR                50.09      51.05 ZQ     
                  24.84       51.05 (26.21)                                        
  7 Econopouly, Elias M       17 NDAC-MR                49.86      51.94        
                  24.97       51.94 (26.97)                                        
  8 Porto, Anthony J          17 NDAC-MR                51.36      52.01        
                  24.96       52.01 (27.05)                                        
  9 DeMarco, Preston Q        18 RFAC-MR                54.08      53.04        
                  25.89       53.04 (27.15)                                        
 10 Cimorelli, Jack D         15 NDAC-MR                54.60      53.21        
                  25.51       53.21 (27.70)                                        
 11 Zaretski, Ian             16 TRI-MR                 55.06      53.96        
                  26.19       53.96 (27.77)                                        
 12 Reilly, Colin J           17 WISC-MR                52.75      54.05        
                  25.31       54.05 (28.74)                                        
 13 Kang, Matthew             15 Unattached-MR          54.77      54.08        
                  25.60       54.08 (28.48)                                        
 14 Stickle, Gage R           15 NDAC-MR                52.67      54.24        
                  25.67       54.24 (28.57)                                        
 15 Liu, Alex J               15 NDAC-MR                54.73      54.49        
                  26.55       54.49 (27.94)                                        
 16 Eng, Alec J               15 Express Swimming-MR    54.87      55.15        
                  26.42       55.15 (28.73)                                        
 17 Harris, Luke J            16 WISC-MR                55.15      55.19        
                  26.61       55.19 (28.58)                                        
 18 Britt, Nate               17 NDAC-MR                54.67      55.24        
                  26.62       55.24 (28.62)                                        
 19 Grunbok, Chris J          17 HVD-MR                 54.80      55.56        
                  26.51       55.56 (29.05)                                        
 20 Torri, Christian A        17 HVD-MR                 53.47      55.79        
                  26.36       55.79 (29.43)                                        
 21 Loos, Thomas J            16 CSDC-MR                51.99      55.90        
                  24.87       55.90 (31.03)                                        
 22 Xin, Alex                 15 RFAC-MR                56.07      56.19        
                  26.97       56.19 (29.22)                                        
 23 Swift, Danny J            15 NDAC-MR                56.11      56.44        
                  27.06       56.44 (29.38)                                        
 24 Liu, Evan                 12 NDAC-MR                58.16      56.52        
                  26.87       56.52 (29.65)                                        
 25 Agrillo, Michael N        16 CSDC-MR                58.33      56.58        
                  26.21       56.58 (30.37)                                        
 26 Edwards, Deandre J        15 Express Swimming-MR    59.71      56.90        
                  26.97       56.90 (29.93)                                        
 27 Izzo, Patrick M           16 NDAC-MR                56.11      57.30        
                  27.42       57.30 (29.88)                                        
 28 Colascione, Jonny         15 WISC-MR              1:00.30      57.53        
                  27.75       57.53 (29.78)                                        
 29 Torri, Andrew P           15 HVD-MR               1:01.70    1:00.24        
                  29.05     1:00.24 (31.19)                                        
 30 Guariglia, Andrew M       15 Express Swimming-MR  1:00.59    1:00.31        
                  28.63     1:00.31 (31.68)                                        
 31 Howard, Christian J       16 Express Swimming-MR  1:00.01    1:01.71        
                  28.45     1:01.71 (33.26)                                        
 32 Vitale, Benjamin G        11 PATS-MR              1:03.41    1:03.04        
                  29.59     1:03.04 (33.45)                                        
 33 Hourani, Luke             15 Express Swimming-MR  1:07.14    1:04.44        
                  31.18     1:04.44 (33.26)                                        
 34 Jones, Ryan               15 MWDA-MR              1:06.16    1:05.44        
                  30.96     1:05.44 (34.48)                                        
 35 Rosenkranz, Kreg R        15 HVD-MR               1:12.70    1:07.51        
                  32.15     1:07.51 (35.36)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:48.69  METS
              1:53.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       17 RFAC-MR              1:46.81    1:47.75 METS   
                  24.81       52.25 (27.44)     1:20.21 (27.96)     1:47.75 (27.54)
  2 Reining, Robert L         15 RFAC-MR              1:49.04    1:51.25 ZQ     
                  25.79       53.97 (28.18)     1:22.35 (28.38)     1:51.25 (28.90)
  3 Liu, Alex J               15 NDAC-MR              1:56.91    1:55.44        
                  26.88       56.26 (29.38)     1:26.38 (30.12)     1:55.44 (29.06)
  4 Econopouly, Elias M       17 NDAC-MR              1:59.30    1:55.99        
                  26.30       55.45 (29.15)     1:25.83 (30.38)     1:55.99 (30.16)
  5 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR              1:50.87    1:56.10        
                  26.19       56.15 (29.96)     1:26.60 (30.45)     1:56.10 (29.50)
  6 Eng, Alec J               15 Express Swimming-MR  1:59.41    1:59.20        
                  27.02       57.08 (30.06)     1:28.05 (30.97)     1:59.20 (31.15)
  7 Loos, Thomas J            16 CSDC-MR              1:57.57    1:59.76        
                  26.25       56.22 (29.97)     1:27.46 (31.24)     1:59.76 (32.30)
  8 Zaretski, Ian             16 TRI-MR               2:02.19    2:00.14        
                  27.85       58.37 (30.52)     1:29.60 (31.23)     2:00.14 (30.54)
  9 Reilly, Colin J           17 WISC-MR              1:58.81    2:02.07        
                  26.91       57.64 (30.73)     1:29.88 (32.24)     2:02.07 (32.19)
 10 Harris, Luke J            16 WISC-MR              2:07.27    2:03.81        
                  27.79       58.59 (30.80)     1:30.55 (31.96)     2:03.81 (33.26)
 11 Grunbok, Chris J          17 HVD-MR               2:11.91    2:06.44        
                  28.53     1:00.51 (31.98)     1:33.68 (33.17)     2:06.44 (32.76)
 12 Colascione, Jonny         15 WISC-MR              2:08.99    2:07.02        
                  29.08     1:01.48 (32.40)     1:35.07 (33.59)     2:07.02 (31.95)
 13 Agrillo, Michael N        16 CSDC-MR              2:17.14    2:08.30        
                  27.70     1:00.34 (32.64)     1:34.45 (34.11)     2:08.30 (33.85)
 14 Vayser, Gabriel           16 TRI-MR               2:05.21    2:10.83        
                  29.46     1:02.66 (33.20)     1:36.58 (33.92)     2:10.83 (34.25)
 15 Kim, Joshua               12 TRI-MR               3:05.16    2:20.99        
                  29.74     1:05.17 (35.43)     1:43.66 (38.49)     2:20.99 (37.33)
 16 Jones, Ryan               15 MWDA-MR              2:33.92    2:36.13        
                  32.99     1:12.76 (39.77)     1:54.93 (42.17)     2:36.13 (41.20)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:54.99  METS
              5:09.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       17 RFAC-MR              5:09.33    4:59.73 ZQ     
                  26.79       57.15 (30.36)     1:28.07 (30.92)     1:59.44 (31.37)
        2:30.11 (30.67)     3:01.26 (31.15)     3:31.82 (30.56)     4:01.99 (30.17)
        4:31.05 (29.06)     4:59.73 (28.68)                                        
  2 Liu, Alex J               15 NDAC-MR              5:12.72    5:03.81 ZQ     
                  27.54       57.28 (29.74)     1:27.89 (30.61)     1:58.79 (30.90)
        2:29.66 (30.87)     3:00.40 (30.74)     3:31.28 (30.88)     4:02.00 (30.72)
        4:33.05 (31.05)     5:03.81 (30.76)                                        
  3 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR              5:01.99    5:11.40        
                  26.66       58.59 (31.93)     1:29.71 (31.12)     2:01.79 (32.08)
        2:33.62 (31.83)     3:05.14 (31.52)     3:36.56 (31.42)     4:07.87 (31.31)
        4:40.34 (32.47)     5:11.40 (31.06)                                        
  4 Reining, Robert L         15 RFAC-MR              5:13.41    5:11.54        
                  27.38       58.34 (30.96)     1:29.96 (31.62)     2:01.79 (31.83)
        2:33.61 (31.82)     3:05.50 (31.89)     3:37.48 (31.98)     4:09.41 (31.93)
        4:41.11 (31.70)     5:11.54 (30.43)                                        
  5 Eng, Alec J               15 Express Swimming-MR  5:28.42    5:25.77        
                  28.38     1:00.37 (31.99)     1:32.93 (32.56)     2:06.14 (33.21)
        2:39.21 (33.07)     3:12.38 (33.17)     3:46.40 (34.02)     4:19.59 (33.19)
        4:53.84 (34.25)     5:25.77 (31.93)                                        
  6 Zaretski, Ian             16 TRI-MR               5:20.16    5:29.63        
                  29.66     1:02.22 (32.56)     1:35.60 (33.38)     2:09.11 (33.51)
        2:43.19 (34.08)     3:16.50 (33.31)     3:51.27 (34.77)     4:24.86 (33.59)
        4:57.43 (32.57)     5:29.63 (32.20)                                        
  7 Econopouly, Elias M       17 NDAC-MR              5:36.78    5:35.44        
                  27.79       59.28 (31.49)     1:32.24 (32.96)     2:06.16 (33.92)
        2:40.68 (34.52)     3:15.60 (34.92)     3:50.97 (35.37)     4:26.39 (35.42)
        5:01.56 (35.17)     5:35.44 (33.88)                                        
  8 Liu, Evan                 12 NDAC-MR              5:47.05    5:47.05        
                  28.24     1:00.91 (32.67)     1:36.23 (35.32)     2:12.15 (35.92)
        2:48.00 (35.85)     3:24.17 (36.17)     4:00.45 (36.28)     4:36.58 (36.13)
        5:12.69 (36.11)     5:47.05 (34.36)                                        
  9 Messina, Frank            16 CSDC-MR                   NT    5:50.58        
                  29.13     1:04.07 (34.94)     1:38.77 (34.70)                    
            3:27.08 ( )   4:40.93 (1:13.85)                             5:17.10 ( )
        5:50.58 (33.48)                                                            
 10 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR              5:58.99    5:52.20        
                  31.15     1:06.95 (35.80)     1:42.56 (35.61)     2:18.71 (36.15)
        2:54.76 (36.05)     3:31.36 (36.60)     4:07.26 (35.90)     4:43.14 (35.88)
        5:17.96 (34.82)     5:52.20 (34.24)                                        
 11 Vayser, Gabriel           16 TRI-MR               5:44.41    6:07.88        
                  30.57     1:05.11 (34.54)     1:41.79 (36.68)     2:18.59 (36.80)
        2:55.47 (36.88)     3:33.70 (38.23)     4:12.34 (38.64)     4:50.70 (38.36)
        5:29.99 (39.29)     6:07.88 (37.89)                                        
 12 Minevich, Daniel I        10 MWDA-MR              6:34.64    6:37.20        
                  34.73     1:14.84 (40.11)     1:55.72 (40.88)     2:35.36 (39.64)
        3:16.50 (41.14)     3:57.47 (40.97)     4:38.86 (41.39)     5:20.03 (41.17)
        5:59.79 (39.76)     6:37.20 (37.41)                                        
 13 David, Sebastian          11 TRI-MR               6:24.89    6:51.32        
                  33.81     1:13.19 (39.38)     1:54.68 (41.49)     2:35.52 (40.84)
        3:18.40 (42.88)     4:01.71 (43.31)     4:44.85 (43.14)     5:28.31 (43.46)
        6:10.99 (42.68)     6:51.32 (40.33)                                        
 
Boys 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
             17:19.99  METS
             18:03.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Arthur A          14 PATS-MR                   NT   17:58.33 ZQ     
                  28.34     1:00.32 (31.98)     1:33.10 (32.78)     2:06.01 (32.91)
        2:38.95 (32.94)     3:12.19 (33.24)     3:45.05 (32.86)     4:17.75 (32.70)
        4:50.72 (32.97)     5:23.49 (32.77)     5:56.23 (32.74)     6:28.80 (32.57)
        7:01.82 (33.02)     7:34.50 (32.68)     8:07.38 (32.88)     8:40.23 (32.85)
        9:13.18 (32.95)     9:46.17 (32.99)    10:19.22 (33.05)    10:51.99 (32.77)
       11:24.89 (32.90)    11:57.87 (32.98)    12:31.11 (33.24)    13:04.00 (32.89)
       13:37.20 (33.20)    14:10.36 (33.16)    14:43.41 (33.05)    15:16.20 (32.79)
       15:49.10 (32.90)    16:21.97 (32.87)    16:54.60 (32.63)    17:27.46 (32.86)
       17:58.33 (30.87)
  2 Vitale, Benjamin G        11 PATS-MR                   NT   21:48.27        
                  33.46     1:11.29 (37.83)     1:50.85 (39.56)     2:30.78 (39.93)
        3:11.09 (40.31)     3:50.96 (39.87)     4:31.33 (40.37)     5:11.69 (40.36)
        5:51.91 (40.22)     6:32.04 (40.13)     7:12.27 (40.23)     7:53.25 (40.98)
        8:34.37 (41.12)     9:14.03 (39.66)     9:53.82 (39.79)    10:34.46 (40.64)
       11:15.06 (40.60)    11:55.56 (40.50)    12:35.97 (40.41)    13:16.06 (40.09)
       13:56.24 (40.18)    14:36.24 (40.00)    15:16.19 (39.95)    15:55.76 (39.57)
       16:35.85 (40.09)    17:15.93 (40.08)    17:56.18 (40.25)    18:36.65 (40.47)
       19:16.06 (39.41)    19:55.12 (39.06)    20:33.64 (38.52)    21:12.73 (39.09)
       21:48.27 (35.54)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                55.99  METS
                59.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       17 RFAC-MR                52.29      53.73 METS   
                  26.14       53.73 (27.59)                                        
  2 Liu, Michael J            16 NDAC-MR                55.15      58.26 ZQ     
                  27.21       58.26 (31.05)                                        
  3 Cimorelli, Jack D         15 NDAC-MR                58.67    1:00.14        
                  29.18     1:00.14 (30.96)                                        
  4 Reining, Robert L         15 RFAC-MR              1:00.40    1:00.50        
                  30.14     1:00.50 (30.36)                                        
  5 Econopouly, Elias M       17 NDAC-MR              1:00.44    1:00.87        
                  29.24     1:00.87 (31.63)                                        
  6 Liu, Alex J               15 NDAC-MR                59.68    1:01.03        
                  30.30     1:01.03 (30.73)                                        
  7 Eng, Alec J               15 Express Swimming-MR  1:00.02    1:01.14        
                  29.62     1:01.14 (31.52)                                        
  7 Porto, Anthony J          17 NDAC-MR                59.95    1:01.14        
                  29.88     1:01.14 (31.26)                                        
  9 Baione, Michael T         16 RFAC-MR              1:01.37    1:02.41        
                  30.79     1:02.41 (31.62)                                        
 10 Loos, Thomas J            16 CSDC-MR                58.07    1:02.54        
                  29.82     1:02.54 (32.72)                                        
 11 Kang, Matthew             15 Unattached-MR        1:06.64    1:04.72        
                  32.52     1:04.72 (32.20)                                        
 12 Stickle, Gage R           15 NDAC-MR              1:05.46    1:04.79        
                  31.33     1:04.79 (33.46)                                        
 13 Liu, Evan                 12 NDAC-MR              1:05.89    1:05.65        
                  31.23     1:05.65 (34.42)                                        
 14 Izzo, Patrick M           16 NDAC-MR              1:05.11    1:06.15        
                  32.24     1:06.15 (33.91)                                        
 15 Zaretski, Ian             16 TRI-MR               1:08.44    1:06.33        
                  32.92     1:06.33 (33.41)                                        
 16 Swift, Danny J            15 NDAC-MR              1:08.38    1:08.12        
                  32.50     1:08.12 (35.62)                                        
 17 Harris, Luke J            16 WISC-MR              1:07.83    1:08.18        
                  33.25     1:08.18 (34.93)                                        
 18 DeMarco, Preston Q        18 RFAC-MR              1:09.00    1:08.41        
                  33.49     1:08.41 (34.92)                                        
 19 Howard, Christian J       16 Express Swimming-MR  1:07.61    1:08.65        
                  33.01     1:08.65 (35.64)                                        
 20 Xin, Alex                 15 RFAC-MR              1:06.87    1:09.43        
                  33.99     1:09.43 (35.44)                                        
 21 Torri, Christian A        17 HVD-MR               1:08.91    1:10.03        
                  33.63     1:10.03 (36.40)                                        
 22 Agrillo, Michael N        16 CSDC-MR              1:30.00    1:12.07        
                  34.09     1:12.07 (37.98)                                        
 23 Vitale, Benjamin G        11 PATS-MR              1:12.97    1:12.52        
                  35.09     1:12.52 (37.43)                                        
 24 Guariglia, Andrew M       15 Express Swimming-MR  1:09.97    1:12.97        
                  35.47     1:12.97 (37.50)                                        
 25 Torri, Andrew P           15 HVD-MR               1:15.75    1:13.61        
                  34.92     1:13.61 (38.69)                                        
 26 Hourani, Luke             15 Express Swimming-MR  1:31.01    1:19.66        
                  39.98     1:19.66 (39.68)                                        
 27 Jones, Ryan               15 MWDA-MR              1:24.74    1:21.65        
                  39.51     1:21.65 (42.14)                                        
 28 Rosenkranz, Kreg R        15 HVD-MR               1:51.94    1:32.96        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:01.99  METS
              2:09.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eng, Alec J               15 Express Swimming-MR  2:08.68    2:13.78        
                  30.14     1:03.77 (33.63)     1:38.80 (35.03)     2:13.78 (34.98)
  2 Guariglia, Andrew M       15 Express Swimming-MR  2:33.88    2:29.88        
                  33.33     1:09.74 (36.41)     1:50.08 (40.34)     2:29.88 (39.80)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:03.49  METS
              1:06.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grunbok, Chris J          17 HVD-MR               1:00.84    1:03.88 ZQ     
                  29.82     1:03.88 (34.06)                                        
  2 Cimorelli, Jack D         15 NDAC-MR              1:03.82    1:05.41 ZQ     
                  30.17     1:05.41 (35.24)                                        
  3 Thomas, Christian A       17 RFAC-MR              1:10.56    1:05.46 ZQ     
                  30.44     1:05.46 (35.02)                                        
  4 Baione, Michael T         16 RFAC-MR              1:02.85    1:05.77 ZQ     
                  31.17     1:05.77 (34.60)                                        
  5 Econopouly, Elias M       17 NDAC-MR              1:00.22    1:06.00 ZQ     
                  30.98     1:06.00 (35.02)                                        
  6 Liu, Michael J            16 NDAC-MR              1:04.80    1:06.06 ZQ     
                  30.30     1:06.06 (35.76)                                        
  7 Liu, Alex J               15 NDAC-MR              1:07.52    1:06.62        
                  31.65     1:06.62 (34.97)                                        
  8 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR              1:08.88    1:07.46        
                  31.72     1:07.46 (35.74)                                        
  9 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR              1:09.10    1:10.38        
                  32.83     1:10.38 (37.55)                                        
 10 Reilly, Colin J           17 WISC-MR              1:13.41    1:10.59        
                  32.64     1:10.59 (37.95)                                        
 11 Reining, Robert L         15 RFAC-MR              1:10.01    1:10.88        
                  33.72     1:10.88 (37.16)                                        
 12 Loos, Thomas J            16 CSDC-MR              1:10.26    1:11.29        
                  33.18     1:11.29 (38.11)                                        
 13 Goldleaf, Fin K           15 HVD-MR               1:06.15    1:11.82        
                  32.99     1:11.82 (38.83)                                        
 14 Susman, Dan A             15 HVD-MR               1:11.54    1:11.86        
                  33.64     1:11.86 (38.22)                                        
 15 Stickle, Gage R           15 NDAC-MR              1:09.96    1:13.11        
                  34.01     1:13.11 (39.10)                                        
 16 Izzo, Patrick M           16 NDAC-MR              1:11.11    1:13.21        
                  34.39     1:13.21 (38.82)                                        
 17 Edwards, Deandre J        15 Express Swimming-MR  1:16.94    1:13.60        
                  34.83     1:13.60 (38.77)                                        
 18 Vayser, Gabriel           16 TRI-MR               1:13.39    1:14.29        
                  35.15     1:14.29 (39.14)                                        
 19 Colascione, Jonny         15 WISC-MR              1:14.34    1:14.73        
                  35.52     1:14.73 (39.21)                                        
 20 DeMarco, Preston Q        18 RFAC-MR              1:15.69    1:15.11        
                  34.89     1:15.11 (40.22)                                        
 21 Harris, Luke J            16 WISC-MR              1:15.68    1:15.68        
                  35.78     1:15.68 (39.90)                                        
 22 Messina, Frank            16 CSDC-MR              1:16.67    1:16.23        
                  36.04     1:16.23 (40.19)                                        
 23 Guariglia, Andrew M       15 Express Swimming-MR  1:17.54    1:16.69        
                  36.65     1:16.69 (40.04)                                        
 24 Torri, Andrew P           15 HVD-MR               1:16.83    1:16.90        
                  35.68     1:16.90 (41.22)                                        
 25 Zaretski, Ian             16 TRI-MR               1:20.45    1:16.98        
                  36.66     1:16.98 (40.32)                                        
 26 Liu, Evan                 12 NDAC-MR              1:19.27    1:17.67        
                  35.86     1:17.67 (41.81)                                        
 27 Kang, Matthew             15 Unattached-MR        1:19.67    1:17.87        
                  37.73     1:17.87 (40.14)                                        
 28 Agrillo, Michael N        16 CSDC-MR              1:20.59    1:19.91        
                  37.04     1:19.91 (42.87)                                        
 29 Howard, Christian J       16 Express Swimming-MR  1:24.79    1:20.22        
                  37.52     1:20.22 (42.70)                                        
 30 Vasquez, Brandon F        16 HVD-MR               1:17.75    1:20.28        
                  37.41     1:20.28 (42.87)                                        
 31 Vitale, Benjamin G        11 PATS-MR              1:19.45    1:22.06        
                  37.78     1:22.06 (44.28)                                        
 32 Grabov, Eddie             15 TRI-MR               1:25.66    1:23.57        
                  38.48     1:23.57 (45.09)                                        
 33 Hourani, Luke             15 Express Swimming-MR  1:26.35    1:25.56        
                  40.75     1:25.56 (44.81)                                        
 34 Rosenkranz, Kreg R        15 HVD-MR               1:38.44    1:27.01        
                  40.75     1:27.01 (46.26)                                        
 35 Jones, Ryan               15 MWDA-MR              1:28.27    1:28.51        
                  41.55     1:28.51 (46.96)                                        
 36 Wakley, Thomas J          15 MWDA-MR              1:36.81    1:33.71        
                  43.41     1:33.71 (50.30)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:19.99  METS
              2:29.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grunbok, Chris J          17 HVD-MR               2:10.96    2:20.97 ZQ     
                  32.03     1:06.09 (34.06)     1:42.99 (36.90)     2:20.97 (37.98)
  2 Baione, Michael T         16 RFAC-MR              2:23.83    2:26.79 ZQ     
                  32.18     1:08.64 (36.46)     1:47.39 (38.75)     2:26.79 (39.40)
  3 Loos, Thomas J            16 CSDC-MR              2:46.24    2:36.30        
                  33.80     1:13.58 (39.78)     1:55.35 (41.77)     2:36.30 (40.95)
  4 Goldleaf, Fin K           15 HVD-MR               2:15.33    2:37.66        
                  34.32     1:13.87 (39.55)     1:55.34 (41.47)     2:37.66 (42.32)
  5 Guariglia, Andrew M       15 Express Swimming-MR  2:42.77    2:41.36        
                  36.36     1:16.95 (40.59)     1:59.11 (42.16)     2:41.36 (42.25)
  6 Munson, Joseph A          15 Express Swimming-MR  2:41.16    2:42.17        
                  35.90     1:16.32 (40.42)     1:59.24 (42.92)     2:42.17 (42.93)
  7 Edwards, Deandre J        15 Express Swimming-MR  2:47.34    2:43.59        
                  35.44     1:15.39 (39.95)     1:58.21 (42.82)     2:43.59 (45.38)
  8 Tang, Erik                13 Express Swimming-MR  3:00.00    2:44.05        
                  36.54     1:18.29 (41.75)     2:01.53 (43.24)     2:44.05 (42.52)
  9 Hourani, Luke             15 Express Swimming-MR  3:09.99    3:11.11        
                  43.88     1:31.19 (47.31)     2:20.49 (49.30)     3:11.11 (50.62)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                54.99  METS
                57.19  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       17 RFAC-MR                54.25      53.25 METS   
                  25.18       53.25 (28.07)                                        
  2 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR                52.66      54.60 METS   
                  25.13       54.60 (29.47)                                        
  3 Reining, Robert L         15 RFAC-MR                54.29      55.89 ZQ     
                  26.29       55.89 (29.60)                                        
  4 Liu, Michael J            16 NDAC-MR                56.23      57.06 ZQ     
                  26.06       57.06 (31.00)                                        
  5 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR                54.67      58.14        
                  27.66       58.14 (30.48)                                        
  6 Baione, Michael T         16 RFAC-MR                57.08      59.02        
                  27.70       59.02 (31.32)                                        
  7 Cimorelli, Jack D         15 NDAC-MR              1:06.66      59.35        
                  27.93       59.35 (31.42)                                        
  8 DeMarco, Preston Q        18 RFAC-MR              1:00.06      59.92        
                  27.68       59.92 (32.24)                                        
  9 Zaretski, Ian             16 TRI-MR               1:00.06      59.97        
                  28.73       59.97 (31.24)                                        
 10 Liu, Alex J               15 NDAC-MR                59.17    1:00.18        
                  28.68     1:00.18 (31.50)                                        
 11 Grunbok, Chris J          17 HVD-MR               1:03.33    1:00.69        
                  28.41     1:00.69 (32.28)                                        
 12 Kyaw, Nyi-Rein            16 HVD-MR               1:05.33    1:00.73        
                  28.39     1:00.73 (32.34)                                        
 13 Eng, Alec J               15 Express Swimming-MR  1:00.18    1:01.18        
                  28.55     1:01.18 (32.63)                                        
 14 Torri, Christian A        17 HVD-MR                 59.62    1:01.33        
                  28.56     1:01.33 (32.77)                                        
 15 Izzo, Patrick M           16 NDAC-MR                58.11    1:02.11        
                  28.84     1:02.11 (33.27)                                        
 16 Kang, Matthew             15 Unattached-MR        1:06.31    1:02.91        
                  29.74     1:02.91 (33.17)                                        
 17 Swift, Danny J            15 NDAC-MR              1:02.22    1:03.23        
                  28.94     1:03.23 (34.29)                                        
 18 Colascione, Jonny         15 WISC-MR              1:06.06    1:03.98        
                  29.53     1:03.98 (34.45)                                        
 19 Loos, Thomas J            16 CSDC-MR              1:02.40    1:04.63        
                  28.18     1:04.63 (36.45)                                        
 20 Stickle, Gage R           15 NDAC-MR              1:10.92    1:04.66        
                  30.48     1:04.66 (34.18)                                        
 21 Goldleaf, Fin K           15 HVD-MR                 59.54    1:04.96        
                  29.01     1:04.96 (35.95)                                        
 22 Vasquez, Brandon F        16 HVD-MR               1:02.06    1:05.31        
                  28.94     1:05.31 (36.37)                                        
 23 Liu, Evan                 12 NDAC-MR              1:05.38    1:05.32        
                  29.73     1:05.32 (35.59)                                        
 24 Vitale, Benjamin G        11 PATS-MR              1:21.10    1:10.87        
                  32.91     1:10.87 (37.96)                                        
 25 Grabov, Eddie             15 TRI-MR               1:15.23    1:12.96        
                  32.90     1:12.96 (40.06)                                        
 26 Howard, Christian J       16 Express Swimming-MR  1:13.66    1:14.52        
                  32.37     1:14.52 (42.15)                                        
 27 Wakley, Thomas J          15 MWDA-MR              1:22.25    1:17.13        
                  35.18     1:17.13 (41.95)                                        
 28 Vayser, Gabriel           16 TRI-MR               1:13.58    1:19.97        
                  34.88     1:19.97 (45.09)                                        
 29 Jones, Ryan               15 MWDA-MR              1:28.47    1:28.60        
                  38.20     1:28.60 (50.40)                                        
 -- Agrillo, Michael N        16 CSDC-MR              1:15.00         DQ        
      One hand touch
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:12.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR              2:03.90    2:05.58 ZQ     
                  27.61       59.17 (31.56)     1:32.15 (32.98)     2:05.58 (33.43)
  2 Thomas, Christian A       17 RFAC-MR              2:04.20    2:06.17 ZQ     
                  26.72       58.11 (31.39)     1:31.24 (33.13)     2:06.17 (34.93)
  3 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR              1:57.40    2:08.19 ZQ     
                  27.78       59.21 (31.43)     1:33.52 (34.31)     2:08.19 (34.67)
  4 Reining, Robert L         15 RFAC-MR              2:08.26    2:10.92 ZQ     
                  27.80     1:00.21 (32.41)     1:34.42 (34.21)     2:10.92 (36.50)
  5 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR              2:36.70    2:30.50        
                  32.58     1:11.47 (38.89)     1:51.44 (39.97)     2:30.50 (39.06)
  6 Goldleaf, Fin K           15 HVD-MR               2:27.56    2:31.36        
                  29.99     1:07.40 (37.41)     1:49.20 (41.80)     2:31.36 (42.16)
  7 Loos, Thomas J            16 CSDC-MR                   NT    2:31.83        
                  30.86     1:10.07 (39.21)     1:50.46 (40.39)     2:31.83 (41.37)
  8 Bekerman, Liam B          12 Express Swimming-MR  3:20.00    2:46.90        
                  35.20     1:16.66 (41.46)   2:46.90 (1:30.24)                    
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:01.39  METS
              2:07.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       17 RFAC-MR              2:01.13    2:02.94 ZQ     
                  26.10       56.33 (30.23)     1:34.42 (38.09)     2:02.94 (28.52)
  2 Liu, Alex J               15 NDAC-MR              2:07.60    2:08.50        
                  29.07     1:02.35 (33.28)     1:38.99 (36.64)     2:08.50 (29.51)
  3 Baione, Michael T         16 RFAC-MR              2:06.72    2:09.27        
                  27.70     1:02.18 (34.48)     1:39.59 (37.41)     2:09.27 (29.68)
  4 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR              2:07.45    2:09.46        
                  27.85     1:01.80 (33.95)     1:41.87 (40.07)     2:09.46 (27.59)
  5 Reining, Robert L         15 RFAC-MR              2:08.43    2:10.18        
                  26.72     1:01.28 (34.56)     1:40.29 (39.01)     2:10.18 (29.89)
  6 Porto, Anthony J          17 NDAC-MR              2:07.69    2:11.35        
                  27.73     1:01.73 (34.00)     1:39.46 (37.73)     2:11.35 (31.89)
  7 Liu, Michael J            16 NDAC-MR              2:06.24    2:12.28        
                  26.36     1:00.47 (34.11)     1:39.86 (39.39)     2:12.28 (32.42)
  8 Britt, Nate               17 NDAC-MR              2:09.05    2:13.72        
                  28.01     1:02.99 (34.98)     1:41.69 (38.70)     2:13.72 (32.03)
  9 Eng, Alec J               15 Express Swimming-MR  2:17.09    2:16.28        
                  28.52     1:03.60 (35.08)     1:44.54 (40.94)     2:16.28 (31.74)
 10 Zaretski, Ian             16 TRI-MR               2:37.77    2:16.55        
                  27.89     1:04.26 (36.37)     1:46.78 (42.52)     2:16.55 (29.77)
 11 Xin, Alex                 15 RFAC-MR              2:18.75    2:20.30        
                  29.83     1:06.34 (36.51)     1:48.82 (42.48)     2:20.30 (31.48)
 12 Liu, Evan                 12 NDAC-MR              2:23.98    2:20.49        
                  29.55     1:04.20 (34.65)     1:47.38 (43.18)     2:20.49 (33.11)
 13 Colascione, Jonny         15 WISC-MR              2:18.55    2:20.96        
                  30.52     1:07.62 (37.10)     1:49.45 (41.83)     2:20.96 (31.51)
 14 Reilly, Colin J           17 WISC-MR              2:31.52    2:21.81        
                  28.38     1:06.20 (37.82)     1:47.85 (41.65)     2:21.81 (33.96)
 15 Torri, Christian A        17 HVD-MR               2:21.58    2:23.79        
                  28.59     1:07.10 (38.51)     1:51.47 (44.37)     2:23.79 (32.32)
 16 DeMarco, Preston Q        18 RFAC-MR              2:25.34    2:24.93        
                  27.44     1:06.36 (38.92)     1:50.97 (44.61)     2:24.93 (33.96)
 17 Izzo, Patrick M           16 NDAC-MR              2:12.11    2:25.03        
                  30.22     1:07.72 (37.50)     1:50.62 (42.90)     2:25.03 (34.41)
 18 Swift, Danny J            15 NDAC-MR              2:25.58    2:29.34        
                  28.80     1:06.80 (38.00)     1:52.87 (46.07)     2:29.34 (36.47)
 19 Guariglia, Andrew M       15 Express Swimming-MR  2:30.33    2:29.52        
                  33.33     1:10.88 (37.55)     1:54.57 (43.69)     2:29.52 (34.95)
 20 Vitale, Benjamin G        11 PATS-MR              2:45.08    2:34.18        
                  30.91     1:10.95 (40.04)     1:58.56 (47.61)     2:34.18 (35.62)
 21 Howard, Christian J       16 Express Swimming-MR  2:47.37    2:39.14        
                  32.52     1:12.03 (39.51)     2:02.87 (50.84)     2:39.14 (36.27)
 22 Hourani, Luke             15 Express Swimming-MR  2:47.77    2:49.46        
                1:22.43     2:10.90 (48.47)     2:49.46 (38.56)                    
 -- Agrillo, Michael N        16 CSDC-MR              2:41.50         DQ        
      One hand touch - breast
                  29.20     1:07.69 (38.49)     1:55.90 (48.21)          DQ (36.11)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:21.99  METS
              4:41.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason A            17 RFAC-MR              4:25.39    4:38.64 ZQ     
                  28.22     1:01.54 (33.32)     1:38.32 (36.78)     2:14.27 (35.95)
        2:55.99 (41.72)     3:37.72 (41.73)     4:08.33 (30.61)     4:38.64 (30.31)
  2 Econopouly, Elias M       17 NDAC-MR              4:42.91    4:58.34        
                  27.98     1:00.15 (32.17)     1:40.26 (40.11)     2:22.19 (41.93)
        3:01.05 (38.86)     3:44.39 (43.34)     4:21.70 (37.31)     4:58.34 (36.64)
  3 Grunbok, Chris J          17 HVD-MR               5:07.13    5:01.65        
                  29.93     1:04.11 (34.18)     1:46.69 (42.58)     2:30.02 (43.33)
        3:08.94 (38.92)     3:48.79 (39.85)     4:25.50 (36.71)     5:01.65 (36.15)
  4 Ellis, Miles              14 TRI-MR                    NT    5:30.97        
                  34.92     1:18.12 (43.20)     2:01.55 (43.43)     2:45.97 (44.42)
        3:30.89 (44.92)     4:17.76 (46.87)     4:54.01 (36.25)     5:30.97 (36.96)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:32.08    1:30.20        
     1) Baione, Michael T 16            2) Boyko, Jason A 17              
     3) Reining, Robert L 15            4) Thomas, Christian A 17         
                  23.00       46.07 (23.07)     1:08.49 (22.42)     1:30.20 (21.71)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:39.11    1:33.59        
     1) Liu, Michael J 16               2) Econopouly, Elias M 17         
     3) Stickle, Gage R 15              4) Cimorelli, Jack D 15           
                  22.64       46.20 (23.56)     1:10.05 (23.85)     1:33.59 (23.54)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:42.11    1:40.29        
     1) Britt, Nate 17                  2) Liu, Alex J 15                 
     3) Swift, Danny J 15               4) Porto, Anthony J 17            
                  26.10       50.83 (24.73)     1:16.05 (25.22)     1:40.29 (24.24)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:44.01    1:41.50        
     1) Harris, Luke J 16               2) Jardeleza, Gerard 14           
     3) Wilson, Elijah A 14             4) Reilly, Colin J 17             
                  24.93       52.04 (27.11)     1:18.04 (26.00)     1:41.50 (23.46)
  5 Red Fox Aquatic Club-MR  'B'                      1:52.00    1:42.43        
     1) Xin, Alex 15                    2) Bogen, Jake E 14               
     3) Messina, Michael A 14           4) DeMarco, Preston Q 18          
                  25.54       50.72 (25.18)     1:17.78 (27.06)     1:42.43 (24.65)
  6 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'            1:45.11    1:47.69        
     1) Speare, Ryan A 14               2) Kaiser, Ethan D 14             
     3) Patierno, Joey G 13             4) Izzo, Patrick M 16             
                  26.21       54.03 (27.82)     1:21.29 (27.26)     1:47.69 (26.40)
  7 Connetquot Swimming & Diving C-MR  'A'            2:04.73    1:49.42        
     1) Polley, Aidan J 13              2) Llewellyn, James 13            
     3) Brown, Reilly J 8               4) Loos, Thomas J 16              
                  30.70     1:00.69 (29.99)     1:25.84 (25.15)     1:49.42 (23.58)
 -- Patriot Swim Club-MR  'A'                              NT         DQ        
      Declared false start
                  26.71       54.33 (27.62)     1:21.78 (27.45)          DQ (25.26)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:52.37    1:42.17        
     1) Thomas, Christian A 17          2) Baione, Michael T 16           
     3) Boyko, Jason A 17               4) Reining, Robert L 15           
                  25.02       54.29 (29.27)     1:19.78 (25.49)     1:42.17 (22.39)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:41.00    1:45.21        
     1) Cimorelli, Jack D 15            2) Econopouly, Elias M 17         
     3) Staubi, Kyle A 15               4) Liu, Michael J 16              
                  27.28       57.45 (30.17)     1:22.60 (25.15)     1:45.21 (22.61)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:52.00    1:53.01        
     1) Stickle, Gage R 15              2) Liu, Alex J 15                 
     3) Swift, Danny J 15               4) Izzo, Patrick M 16             
                  29.32       59.71 (30.39)     1:26.69 (26.98)     1:53.01 (26.32)
  4 Trident Aquatic Club at the JC-MR  'A'                 NT    1:56.72        
     1) Liu, John 13                    2) Vayser, Gabriel 16             
     3) Zaretski, Ian 16                4) Grabov, Eddie 15               
                  30.96     1:03.91 (32.95)     1:30.43 (26.52)     1:56.72 (26.29)
  5 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:01.35    1:56.89        
     1) Wilson, Elijah A 14             2) Colascione, Jonny 15           
     3) Harris, Luke J 16               4) Reilly, Colin J 17             
                  30.61     1:04.29 (33.68)     1:30.55 (26.26)     1:56.89 (26.34)
  6 Connetquot Swimming & Diving C-MR  'A'            2:12.81    1:57.64        
     1) Agrillo, Michael N 16           2) Stanzione, Jonathan D 13       
     3) Messina, Frank 16               4) Loos, Thomas J 16              
                  32.83     1:05.43 (32.60)     1:32.21 (26.78)     1:57.64 (25.43)
  7 Long Island Express-MR  'A'                       1:51.21    1:58.02        
     1) Guariglia, Andrew M 15          2) Edwards, Deandre J 15          
     3) Eng, Alec J 15                  4) Meron, Eli 14                  
                  32.50     1:06.57 (34.07)     1:33.40 (26.83)     1:58.02 (24.62)