Licensed to BGC-N. Westchester Marlins
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 2/11/2017 08:23 PM
                2017 MR BGNW February 8-Under Meet - 2/11/2017                 
                              Sanction #: 170204                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 14.54   3/31/2001 Emily Kelly, LBA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Cindy W              8 Marlins Bgnw-MR        18.17      16.44        
  2 Klein, Farrah M            8 Tmsuffolk-MR           19.89      16.62        
  3 McGourty, Megan R          8 Marlins Bgnw-MR        18.43      17.40        
  4 Mignini, Kassandra A       8 NYSA-MR                18.40      18.88        
  5 D'Alessio, Emelia D        8 Tmsuffolk-MR           20.32      19.09        
  6 Grayson, Kelsey R          7 Marlins Bgnw-MR        19.45      19.34        
  7 Drackett, Samaya E         8 NYSA-MR                20.22      19.40        
  8 Sandoval, Joselyn          8 RedTails-MR            19.91      19.76        
  9 Leal, Jazmine              6 RedTails-MR            24.46      19.90        
 10 Wang, Isabel Y             8 Marlins Bgnw-MR        22.67      20.48        
 11 Medina, Gabriella          8 RedTails-MR            22.95      21.29        
 12 Peters, Gianna M           8 NYSA-MR                22.01      21.56        
 13 Sabol, Josie M             6 Marlins Bgnw-MR        24.15      22.82        
 14 Georgetti, Isabella K      8 NYSA-MR                   NT      22.94        
 15 Kalmaer, Dahlia R          7 Tmsuffolk-MR           26.48      23.58        
 16 Addison, Ava E             7 Tmsuffolk-MR           27.45      25.08        
 17 Lugassy, Leora M           8 Marlins Bgnw-MR        27.45      25.94        
 18 Patel, Shreya              7 Tmsuffolk-MR           27.20      26.35        
 19 Trinidad, Chelanny A       7 RedTails-MR            29.08      26.40        
 20 Karakas, Dila N            8 Tmsuffolk-MR           28.33      26.76        
 21 Croughan, Kaylee M         6 NYSA-MR                   NT      27.71        
 22 Guidi, Brooklynn M         7 NYSA-MR                26.79      27.99        
 23 Daly, Ava O                7 Marlins Bgnw-MR        28.53      29.66        
 24 Shepherd, Lohgan K         6 NYSA-MR                34.09      30.60        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 30.82   1/17/2009 Georgia A Panitz, Badger                     
                31.79  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Farrah M            8 Tmsuffolk-MR           39.74      38.91        
  2 Briceno, Bella             7 NYSA-MR                41.13      40.38        
  3 Vitti, Georgia H           7 Marlins Bgnw-MR        47.83      41.96        
  4 Mignini, Kassandra A       8 NYSA-MR                52.81      42.38        
  5 Caiazzo, Victoria L        7 Marlins Bgnw-MR        41.03      42.88        
  6 Munroe, Anna E             8 NYSA-MR                44.38      43.57        
  7 D'Alessio, Emelia D        8 Tmsuffolk-MR           44.58      44.79        
  8 Neglia, Gianna R           8 Tmsuffolk-MR           47.66      51.78        
  9 Leal, Jazmine              6 RedTails-MR            51.75      52.63        
 10 Slomsky, Megan A           7 Marlins Bgnw-MR        58.67      53.82        
 11 Genninger, Aivary M        8 Tmsuffolk-MR           51.44      53.95        
 12 Sabol, Josie M             6 Marlins Bgnw-MR      1:03.24      53.99        
 13 Sheldon, Eva I             8 NYSA-MR                   NT      55.52        
 14 Kalmaer, Dahlia R          7 Tmsuffolk-MR           55.17      56.05        
 15 White, Finley M            7 Marlins Bgnw-MR        52.09      56.57        
 16 Addison, Ava E             7 Tmsuffolk-MR         1:06.26    1:02.80        
 17 Karakas, Dila N            8 Tmsuffolk-MR         1:03.34    1:04.79        
 18 Daly, Ava O                7 Marlins Bgnw-MR      1:03.64    1:04.80        
 19 Patel, Shreya              7 Tmsuffolk-MR         1:09.29    1:12.10        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 1:09.95   3/31/2001 Emily Kelly, LBA                           
                1:09.99  JO
                1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Farrah M            8 Tmsuffolk-MR         1:28.78    1:26.40        
  2 Grayson, Kelsey R          7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:36.41        
                  45.16     1:36.41 (51.25)                                        
  3 Hussey, Jackie S           7 NYSA-MR                   NT    1:43.67        
                  48.89     1:43.67 (54.78)                                        
  4 Wang, Isabel Y             8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:44.61        
                  46.93     1:44.61 (57.68)                                        
  5 Higgins, Alice B           7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:53.60        
                  54.58     1:53.60 (59.02)                                        
  6 Slomsky, Megan A           7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:57.16        
                  55.90   1:57.16 (1:01.26)                                        
  7 Sabol, Josie M             6 Marlins Bgnw-MR           NT    1:58.13        
                  53.23   1:58.13 (1:04.90)                                        
  8 Leyva, Ella R              8 Marlins Bgnw-MR           NT    2:10.08        
                1:01.54   2:10.08 (1:08.54)                                        
  9 Lugassy, Leora M           8 Marlins Bgnw-MR      2:26.57    2:14.72        
                1:03.58   2:14.72 (1:11.14)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 17.56   3/25/2000 Melissa Fanelli, BGNW Marlins                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGourty, Megan R          8 Marlins Bgnw-MR        21.22      21.25        
  2 Sandoval, Joselyn          8 RedTails-MR            24.83      22.21        
  3 Drackett, Samaya E         8 NYSA-MR                21.66      22.79        
  4 Vitti, Georgia H           7 Marlins Bgnw-MR        24.69      22.82        
  5 Hussey, Jackie S           7 NYSA-MR                23.43      24.04        
  6 Peters, Gianna M           8 NYSA-MR                24.28      24.14        
  7 Higgins, Alice B           7 Marlins Bgnw-MR        28.47      25.10        
  8 Sheldon, Eva I             8 NYSA-MR                25.94      25.11        
  9 D'Alessio, Emelia D        8 Tmsuffolk-MR           24.97      25.48        
 10 Medina, Gabriella          8 RedTails-MR            28.64      25.98        
 11 Sabol, Josie M             6 Marlins Bgnw-MR        28.25      26.07        
 12 Georgetti, Isabella K      8 NYSA-MR                   NT      26.39        
 13 Leal, Jazmine              6 RedTails-MR            28.09      26.41        
 14 Guidi, Brooklynn M         7 NYSA-MR                29.30      26.97        
 15 Croughan, Kaylee M         6 NYSA-MR                   NT      28.56        
 16 Addison, Ava E             7 Tmsuffolk-MR           28.27      28.68        
 17 Daly, Ava O                7 Marlins Bgnw-MR        28.34      28.74        
 18 Trinidad, Chelanny A       7 RedTails-MR            31.18      29.23        
 19 Kalmaer, Dahlia R          7 Tmsuffolk-MR           30.19      29.32        
 20 Patel, Shreya              7 Tmsuffolk-MR           31.28      34.49        
 -- Chen, Cindy W              8 Marlins Bgnw-MR        21.12         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 36.13    4/1/2001 Ali Polhill, BGNW Marlins                    
                36.79  JO
                41.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munroe, Anna E             8 NYSA-MR                48.45      46.71        
  2 Caiazzo, Victoria L        7 Marlins Bgnw-MR           NT      47.53        
  3 Briceno, Bella             7 NYSA-MR                47.63      47.92        
  4 Mignini, Kassandra A       8 NYSA-MR                58.82      48.86        
  5 Wang, Isabel Y             8 Marlins Bgnw-MR        47.76      51.64        
  6 White, Finley M            7 Marlins Bgnw-MR        58.25      52.22        
  7 Lugassy, Leora M           8 Marlins Bgnw-MR      1:01.54      57.98        
  8 Slomsky, Megan A           7 Marlins Bgnw-MR      1:10.31    1:02.93        
 -- Grayson, Kelsey R          7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      No touch at turn
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 19.52   3/25/2000 Mary Chapman, Badger                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Cindy W              8 Marlins Bgnw-MR        21.73      21.60        
  2 McGourty, Megan R          8 Marlins Bgnw-MR        23.20      23.25        
  3 Peters, Gianna M           8 NYSA-MR                25.21      23.86        
  4 Grayson, Kelsey R          7 Marlins Bgnw-MR        29.11      27.00        
  5 Sheldon, Eva I             8 NYSA-MR                28.26      27.55        
  6 Drackett, Samaya E         8 NYSA-MR                29.63      29.09        
  7 Sandoval, Joselyn          8 RedTails-MR            31.50      29.95        
  8 King, Madison P            7 Marlins Bgnw-MR        36.43      31.48        
  9 Medina, Gabriella          8 RedTails-MR            36.54      33.08        
 10 Trinidad, Chelanny A       7 RedTails-MR            39.95      36.57        
 11 Hussey, Jackie S           7 NYSA-MR                34.50      37.55        
 12 Karakas, Dila N            8 Tmsuffolk-MR           37.01      40.51        
 -- Croughan, Kaylee M         6 NYSA-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Georgetti, Isabella K      8 NYSA-MR                   NT         DQ        
      Elbows recovered over water
 -- Daly, Ava O                7 Marlins Bgnw-MR        38.35         DQ        
      One hand touch
 -- Addison, Ava E             7 Tmsuffolk-MR              NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Higgins, Alice B           7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 40.50   11/8/2008 Georgia A Panitz, Badger                     
                42.59  JO
                47.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peters, Gianna M           8 NYSA-MR                54.05      51.95        
  2 Munroe, Anna E             8 NYSA-MR                   NT      52.59        
  3 Briceno, Bella             7 NYSA-MR                52.70      53.84        
  4 Vitti, Georgia H           7 Marlins Bgnw-MR        56.68      53.87        
  5 Neglia, Gianna R           8 Tmsuffolk-MR         1:02.70    1:00.00        
  6 Grayson, Kelsey R          7 Marlins Bgnw-MR      1:02.32    1:01.26        
  7 White, Finley M            7 Marlins Bgnw-MR      1:10.01    1:02.47        
  8 Caiazzo, Victoria L        7 Marlins Bgnw-MR      1:10.89    1:07.71        
  9 King, Madison P            7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:08.20        
 10 Wang, Isabel Y             8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:09.58        
 11 Karakas, Dila N            8 Tmsuffolk-MR         1:19.09    1:19.36        
 -- Genninger, Aivary M        8 Tmsuffolk-MR         1:27.90         DQ        
      False start
 -- Leyva, Ella R              8 Marlins Bgnw-MR      1:39.75         DQ        
      No touch
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 15.28   1/19/2008 Jamie T Lee, BGNW Marlins                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Cindy W              8 Marlins Bgnw-MR        19.09      18.37        
  2 Briceno, Bella             7 NYSA-MR                20.69      19.10        
  3 McGourty, Megan R          8 Marlins Bgnw-MR        20.25      20.09        
  4 Mignini, Kassandra A       8 NYSA-MR                26.15      23.19        
  5 Sandoval, Joselyn          8 RedTails-MR            25.84      23.88        
  6 Vitti, Georgia H           7 Marlins Bgnw-MR        25.69      24.98        
  7 Drackett, Samaya E         8 NYSA-MR                26.19      25.62        
  8 Medina, Gabriella          8 RedTails-MR            32.08      26.66        
  9 D'Alessio, Emelia D        8 Tmsuffolk-MR           39.90      28.02        
 10 Neglia, Gianna R           8 Tmsuffolk-MR           36.95      28.26        
 11 Georgetti, Isabella K      8 NYSA-MR                   NT      30.16        
 12 Sheldon, Eva I             8 NYSA-MR                   NT      31.19        
 13 Hussey, Jackie S           7 NYSA-MR                26.79      31.34        
 14 Leyva, Ella R              8 Marlins Bgnw-MR           NT      32.08        
 15 Trinidad, Chelanny A       7 RedTails-MR            32.74      32.36        
 -- Genninger, Aivary M        8 Tmsuffolk-MR           38.95         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Leal, Jazmine              6 RedTails-MR               NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kalmaer, Dahlia R          7 Tmsuffolk-MR           41.95         DQ        
      Alternating Kick
 -- Slomsky, Megan A           7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Patel, Shreya              7 Tmsuffolk-MR           34.95         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 34.60    4/1/2001 Emily Kelly, LBA                             
                35.69  JO
                42.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munroe, Anna E             8 NYSA-MR                51.50      54.19        
  2 Caiazzo, Victoria L        7 Marlins Bgnw-MR      1:01.85      58.50        
  3 King, Madison P            7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:01.56        
  4 White, Finley M            7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:01.80        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Pool: # 1:21.19   1/19/2008 Jamie T Lee, BGNW Marlins                  
                1:19.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Farrah M            8 Tmsuffolk-MR         1:45.28    1:41.09        
                  47.80     1:41.09 (53.29)                                        
  2 King, Madison P            7 Marlins Bgnw-MR           NT    2:02.69        
                  55.75   2:02.69 (1:06.94)                                        
  3 Neglia, Gianna R           8 Tmsuffolk-MR         2:02.71    2:06.08        
                1:03.06   2:06.08 (1:03.02)                                        
  4 Genninger, Aivary M        8 Tmsuffolk-MR         2:19.78    2:09.75        
  5 Lugassy, Leora M           8 Marlins Bgnw-MR           NT    2:21.71        
                1:03.46   2:21.71 (1:18.25)                                        
  6 Leyva, Ella R              8 Marlins Bgnw-MR           NT    2:22.20        
                1:04.38   2:22.20 (1:17.82)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 13.80    2/6/2016 Noah Cakir, Team Suffolk                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Xue, Henry                 7 Marlins Bgnw-MR        18.95      16.61        
  2 Smith, Sullivan            8 Marlins Bgnw-MR           NT      17.71        
  3 Weinstein, Benjamin C      8 Marlins Bgnw-MR        20.10      18.17        
  4 Vezzi, James *             8 Tmsuffolk-MR           19.40      18.48        
  5 O'Brien, Charlie G         7 Tmsuffolk-MR           18.88      18.88        
  6 Reynolds, Owen             8 RedTails-MR            23.85      18.95        
  7 Froehlich, Joseph P        7 Tmsuffolk-MR           18.83      19.29        
  8 Torres, Jhustin M          8 RedTails-MR            19.58      19.53        
  9 Hussain, Danyaal S         8 Marlins Bgnw-MR        21.58      19.90        
 10 Mitchell, Joshua S         8 Tmsuffolk-MR           18.82      20.00        
 11 Skogerson, Duncan A        7 NYSA-MR                20.99      20.06        
 12 Turi, Abel                 8 RedTails-MR            20.51      20.20        
 13 Krass, Micah J             8 NYSA-MR                25.95      21.50        
 14 Gallivan, Jimmy W          8 Marlins Bgnw-MR        22.83      22.14        
 15 Ortiz, Anthony             6 RedTails-MR            25.02      24.54        
 16 Ji, Edward H               7 Tmsuffolk-MR           27.10      25.45        
 17 Wong, Alexander            7 Tmsuffolk-MR           26.46      26.11        
 18 Richardson, Uri A          7 NYSA-MR                27.18      27.28        
 19 Blair, Charlie B           8 Marlins Bgnw-MR        30.23      28.27        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 31.44   11/5/2016 Adam Kamal, BGNW Marlins                     
                31.69  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kamal, Adam                8 Marlins Bgnw-MR        31.44      31.33#JO     
  2 Hwang, Edward              8 Tmsuffolk-MR           39.90      36.46        
  3 Farrell, Cal A             8 NYSA-MR                35.21      36.49        
  4 O'Brien, Charlie G         7 Tmsuffolk-MR           42.35      42.38        
  5 Puskas, Marcel             8 NYSA-MR                39.40      43.46        
  6 Vezzi, James *             8 Tmsuffolk-MR           40.71      45.48        
  7 Froehlich, Joseph P        7 Tmsuffolk-MR           42.63      46.67        
  8 Mitchell, Joshua S         8 Tmsuffolk-MR           46.08      49.31        
  9 Krass, Micah J             8 NYSA-MR                   NT      50.63        
 10 Haymson, John A            7 Marlins Bgnw-MR           NT      55.17        
 11 Makkar, Aayush D           7 Tmsuffolk-MR         1:08.23      59.79        
 12 Ji, Edward H               7 Tmsuffolk-MR         1:00.59      59.86        
 13 O'Brien, Connor S          6 Marlins Bgnw-MR      1:11.92    1:03.82        
 14 Wong, Alexander            7 Tmsuffolk-MR           59.15    1:04.35        
 15 Richardson, Uri A          7 NYSA-MR                   NT    1:05.52        
 -- Skogerson, Duncan A        7 NYSA-MR                   NT         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 1:11.72   1/21/2017 Adam Kamal, BGNW Marlins                   
                1:09.99  JO
                1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kamal, Adam                8 Marlins Bgnw-MR      1:11.58    1:11.64#SILV   
                  34.28     1:11.64 (37.36)                                        
  2 Hwang, Edward              8 Tmsuffolk-MR         1:24.06    1:24.55        
                  39.57     1:24.55 (44.98)                                        
  3 Franks, Kelly C            7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:33.28        
                  43.88     1:33.28 (49.40)                                        
  4 Vezzi, James *             8 Tmsuffolk-MR         1:30.15    1:33.96        
                  43.91     1:33.96 (50.05)                                        
  5 Haymson, John A            7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:54.31        
                  55.23     1:54.31 (59.08)                                        
  6 Kibel, Spencer J           6 Marlins Bgnw-MR           NT    2:15.86        
                1:06.28   2:15.86 (1:09.58)                                        
  7 Blair, Charlie B           8 Marlins Bgnw-MR      2:17.38    2:21.57        
                1:06.11   2:21.57 (1:15.46)                                        
 -- Smith, Sullivan            8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      No touch on turn
                  44.07          DQ (49.73)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 16.97   3/25/2000 Keron Brown, FAST                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, Jhustin M          8 RedTails-MR            20.15      20.21        
  2 Reynolds, Owen             8 RedTails-MR            21.61      21.53        
  3 Turi, Abel                 8 RedTails-MR            23.39      22.71        
  4 Froehlich, Joseph P        7 Tmsuffolk-MR           22.68      22.72        
  5 Frieder, Daniel P          8 Marlins Bgnw-MR           NT      23.51        
  6 Weinstein, Benjamin C      8 Marlins Bgnw-MR        26.64      23.78        
  7 Hussain, Danyaal S         8 Marlins Bgnw-MR        24.28      24.21        
  8 Gallivan, Jimmy W          8 Marlins Bgnw-MR        26.67      25.32        
  9 O'Brien, Charlie G         7 Tmsuffolk-MR           24.12      25.70        
 10 Ortiz, Anthony             6 RedTails-MR            32.67      25.85        
 11 Ji, Edward H               7 Tmsuffolk-MR           24.58      26.63        
 12 Krass, Micah J             8 NYSA-MR                38.00      27.78        
 13 Skogerson, Duncan A        7 NYSA-MR                23.37      29.83        
 14 Makkar, Aayush D           7 Tmsuffolk-MR           25.82      31.31        
 15 Richardson, Uri A          7 NYSA-MR                35.15      32.69        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 36.02  11/14/2009 Thomas Lin, ABBE Swim Team                   
                37.19  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Cal A             8 NYSA-MR                39.34      40.33 SILV   
  2 Torres, Jhustin M          8 RedTails-MR            45.00      46.19        
  3 Smith, Sullivan            8 Marlins Bgnw-MR           NT      47.64        
  4 Franks, Kelly C            7 Marlins Bgnw-MR           NT      48.58        
  5 Xue, Henry                 7 Marlins Bgnw-MR        49.65      49.78        
  6 Vezzi, James *             8 Tmsuffolk-MR           52.44      50.15        
  7 O'Donnell, Kevin J         6 Marlins Bgnw-MR        57.72      50.66        
  8 Tassier, Nicholas L        7 Marlins Bgnw-MR        58.03      56.35        
  9 Gallivan, Jimmy W          8 Marlins Bgnw-MR        56.08      56.41        
 10 Puskas, Marcel             8 NYSA-MR                47.22      58.04        
 11 Blair, Charlie B           8 Marlins Bgnw-MR      1:17.88    1:06.79        
 12 O'Brien, Connor S          6 Marlins Bgnw-MR           NT    1:08.80        
 13 Kibel, Spencer J           6 Marlins Bgnw-MR           NT    1:12.96        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 19.14    1/9/2016 Noah Cakir, Team Suffolk                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Xue, Henry                 7 Marlins Bgnw-MR        24.93      23.45        
  2 Franks, Kelly C            7 Marlins Bgnw-MR        26.37      25.37        
  3 Reynolds, Owen             8 RedTails-MR            30.09      25.99        
  4 Turi, Abel                 8 RedTails-MR            27.42      26.71        
  5 Gallivan, Jimmy W          8 Marlins Bgnw-MR        30.78      27.77        
  6 Weinstein, Benjamin C      8 Marlins Bgnw-MR        26.77      29.60        
  7 Frieder, Daniel P          8 Marlins Bgnw-MR           NT      30.12        
  8 Hussain, Danyaal S         8 Marlins Bgnw-MR        30.24      31.06        
  9 O'Donnell, Kevin J         6 Marlins Bgnw-MR        33.47      34.08        
 10 Makkar, Aayush D           7 Tmsuffolk-MR           35.90      40.34        
 -- Ortiz, Anthony             6 RedTails-MR            43.03         DQ        
      Alternating Kick
 -- Krass, Micah J             8 NYSA-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kibel, Spencer J           6 Marlins Bgnw-MR        46.50         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 40.34   1/17/2009 Yik Fung Phang, ABBE Swim Team               
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kamal, Adam                8 Marlins Bgnw-MR        45.64      45.23 SILV   
  2 Farrell, Cal A             8 NYSA-MR                43.24      46.10 SILV   
  3 Frieder, Daniel P          8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:04.91        
  4 O'Donnell, Kevin J         6 Marlins Bgnw-MR      1:14.05    1:07.05        
  5 Puskas, Marcel             8 NYSA-MR              1:01.51    1:09.98        
  6 Tassier, Nicholas L        7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:26.74        
 -- Haymson, John A            7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Mitchell, Joshua S         8 Tmsuffolk-MR         1:03.90         DQ        
      One hand touch
 -- O'Brien, Connor S          6 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 14.35    1/9/2016 Noah Cakir, Team Suffolk                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hwang, Edward              8 Tmsuffolk-MR           19.15      19.06        
  2 Froehlich, Joseph P        7 Tmsuffolk-MR           23.18      20.85        
  3 Turi, Abel                 8 RedTails-MR            22.45      21.67        
  4 Torres, Jhustin M          8 RedTails-MR            23.91      22.68        
  5 Reynolds, Owen             8 RedTails-MR            26.37      23.27        
  6 Hussain, Danyaal S         8 Marlins Bgnw-MR        28.25      24.78        
  7 Weinstein, Benjamin C      8 Marlins Bgnw-MR        25.75      25.93        
  8 O'Brien, Charlie G         7 Tmsuffolk-MR           27.52      27.46        
  9 Skogerson, Duncan A        7 NYSA-MR                29.15      31.50        
 10 Mitchell, Joshua S         8 Tmsuffolk-MR           31.95      34.05        
 11 Ortiz, Anthony             6 RedTails-MR            41.76      38.80        
 12 Wong, Alexander            7 Tmsuffolk-MR           40.05      52.79        
 -- Richardson, Uri A          7 NYSA-MR                45.15         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Tassier, Nicholas L        7 Marlins Bgnw-MR        34.77         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Haymson, John A            7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      One hand touch
 -- Puskas, Marcel             8 NYSA-MR                27.43         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ji, Edward H               7 Tmsuffolk-MR           35.90         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Kibel, Spencer J           6 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Blair, Charlie B           8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 32.30    2/6/2016 Noah Cakir, Team Suffolk                     
                35.69  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hwang, Edward              8 Tmsuffolk-MR           49.95      46.43        
  2 Xue, Henry                 7 Marlins Bgnw-MR           NT      47.23        
  3 O'Donnell, Kevin J         6 Marlins Bgnw-MR           NT      56.54        
  4 Franks, Kelly C            7 Marlins Bgnw-MR        58.54    1:00.65        
 -- Tassier, Nicholas L        7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Smith, Sullivan            8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Pool: # 1:18.84   1/17/2009 Hiroki Kaneko, Badger                      
                1:19.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kamal, Adam                8 Marlins Bgnw-MR      1:21.14    1:20.29 SILV   
                  37.31     1:20.29 (42.98)                                        
  2 Farrell, Cal A             8 NYSA-MR              1:28.68    1:24.89 SILV   
                  39.16     1:24.89 (45.73)