Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 12/11/2017 01:43 PM
           2017 MR IA Holiday Invitational - 12/9/2017 to 12/10/2017           
                              Sanction #: 171205                               
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                36.99  ASCS
 Meet Qualifying:  36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tenebro, Alyson           10 IA-MR                  32.14      32.05 ASCS   
  2 Kuittinen, Katja B        10 RAC-CT                 32.81      32.07 ASCS   
  3 Hendershot, Haley J       10 IA-MR                  32.21      32.35 ASCS   
  4 Petrovic, Mila             9 IA-MR                1:00.00      33.78 ASCS   
  5 Miller, Imogen A           9 FREE-MR                35.07      34.65 ASCS   
  6 Sztorc, Natalie           10 IA-MR                  35.67      34.75 ASCS   
  7 Chazov, Pelagia           10 FREE-MR                35.98      35.20 ASCS   
  8 Kennerley, Aimee Y        10 RAC-CT                 34.76      35.52 ASCS   
  9 Weiss, Lauren             10 IA-MR                  35.94      35.54 ASCS   
 10 Angerthal, Vivian         10 CFJV-MR                34.91      35.66 ASCS   
 11 Ward, Ava R                9 RAC-CT                 33.72      35.94 ASCS   
 12 Hendershot, Abby G         9 IA-MR                  55.00      36.19 ASCS   
 13 Lamar, Sophia L            9 FREE-MR                42.26      36.37 ASCS   
 14 Crane, Naomi C             8 IA-MR                  41.00      36.81 ASCS   
 15 Meckes, Analisa F          9 IA-MR                  44.08      37.08        
 16 Svrcek, Stella            10 CFJV-MR                36.22      37.70        
 17 Sodhi, Amani              10 FA-MR                  36.55      37.92        
 18 Ma, Vivian                 9 RAC-CT                 37.14      38.24        
 19 Arencibia, Juliette L      9 RAC-CT                 38.04      38.34        
 20 Pelusio, Mazie L          10 RAC-CT                 36.18      38.43        
 21 Malloy, Alyssa            10 FREE-MR                35.82      38.72        
 22 Shteierman, Brooke L       8 IA-MR                  53.61      38.97        
 23 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                  39.66      39.03        
 24 Kieran, Meredith *         9 IA-MR                  44.40      42.59        
 25 Law, Abby H                8 IA-MR                1:00.00      44.43        
 26 Carpentieri, Taylor M     10 IA-MR                  43.84      44.71        
 27 Donegain, Kate A           9 IA-MR                  40.66      44.91        
 28 Blatz, Maddie E            9 IA-MR                  51.57      45.01        
 29 Carbone, Julie or Juliet   7 IA-MR                  47.96      45.11        
 30 Hupfer, Alice E            8 IA-MR                  50.40      47.43        
 31 Renner, Lacey A            9 IA-MR                1:00.00      47.98        
 32 Layden, Marley R          10 IA-MR                1:00.00      49.76        
 33 Winters, Paige E           7 FREE-MR              1:00.31      57.24        
 -- Johnson, Ella              7 IA-MR                1:00.00         DQ        
      No touch on turn
 -- Lozeau, Nora T             8 IA-MR                1:00.00         DQ        
      No touch on turn
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:19.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuittinen, Katja B        10 RAC-CT               1:13.09    1:09.21 ASCS   
                  33.06     1:09.21 (36.15)                                        
  2 Tenebro, Alyson           10 IA-MR                1:11.88    1:10.18 ASCS   
                  33.40     1:10.18 (36.78)                                        
  3 Hendershot, Haley J       10 IA-MR                1:10.20    1:10.19 ASCS   
                  33.36     1:10.19 (36.83)                                        
  4 Bolino, Emma R            10 FREE-MR              1:19.99    1:15.55 ASCS   
                  35.95     1:15.55 (39.60)                                        
  5 Miller, Imogen A           9 FREE-MR              1:23.63    1:17.16 ASCS   
                  36.62     1:17.16 (40.54)                                        
  6 Kennerley, Aimee Y        10 RAC-CT               1:21.60    1:17.39 ASCS   
                  36.00     1:17.39 (41.39)                                        
  7 Chazov, Pelagia           10 FREE-MR              1:19.99    1:17.67 ASCS   
                  38.15     1:17.67 (39.52)                                        
  8 Angerthal, Vivian         10 CFJV-MR              1:19.15    1:18.10 ASCS   
                  36.26     1:18.10 (41.84)                                        
  9 Sztorc, Natalie           10 IA-MR                1:19.82    1:18.55 ASCS   
                  37.38     1:18.55 (41.17)                                        
 10 Weiss, Lauren             10 IA-MR                1:30.48    1:19.69 ASCS   
                  36.66     1:19.69 (43.03)                                        
 10 Ward, Ava R                9 RAC-CT               1:18.36    1:19.69 ASCS   
                  38.03     1:19.69 (41.66)                                        
 12 Petrovic, Mila             9 IA-MR                2:00.00    1:20.59        
                  37.95     1:20.59 (42.64)                                        
 13 Sodhi, Amani              10 FA-MR                1:23.73    1:21.67        
                  39.13     1:21.67 (42.54)                                        
 14 Cullen, Grace M            9 IA-MR                1:37.03    1:22.48        
                  41.17     1:22.48 (41.31)                                        
 15 Ma, Vivian                 9 RAC-CT               1:26.46    1:23.30        
                  38.34     1:23.30 (44.96)                                        
 16 Pelusio, Mazie L          10 RAC-CT               1:22.34    1:23.87        
                  38.90     1:23.87 (44.97)                                        
 17 St. Laurent, Jennyka T    10 NFS-MR                    NT    1:24.41        
                  41.27     1:24.41 (43.14)                                        
 18 Hogger, Annika R           9 FA-MR                1:21.99    1:24.96        
 19 Arencibia, Juliette L      9 RAC-CT               1:27.26    1:26.55        
                  40.86     1:26.55 (45.69)                                        
 20 Shteierman, Brooke L       8 IA-MR                2:00.00    1:28.04        
                  42.65     1:28.04 (45.39)                                        
 21 Sheehan, Maeve E           9 FREE-MR              1:31.42    1:31.73        
                  43.44     1:31.73 (48.29)                                        
 22 Crane, Naomi C             8 IA-MR                1:38.66    1:33.16        
                  42.14     1:33.16 (51.02)                                        
 23 Cavallino, Sofia V         9 FREE-MR              1:39.03    1:35.05        
                  44.19     1:35.05 (50.86)                                        
 24 Carpentieri, Taylor M     10 IA-MR                2:00.00    1:35.72        
                  44.72     1:35.72 (51.00)                                        
 25 Sigler, Eva A              8 FA-MR                1:39.49    1:38.50        
                  44.85     1:38.50 (53.65)                                        
 26 Sullivan, Kate G           8 RAC-CT               1:44.96    1:39.45        
 27 Donegain, Kate A           9 IA-MR                1:33.11    1:39.87        
 28 Kieran, Meredith *         9 IA-MR                2:00.00    1:41.26        
 29 Law, Abby H                8 IA-MR                1:47.59    1:41.95        
                  44.78     1:41.95 (57.17)                                        
 30 Lozeau, Nora T             8 IA-MR                2:00.00    1:51.71        
                  51.32   1:51.71 (1:00.39)                                        
 31 La Torre, Reese R          9 IA-MR                2:00.00    1:52.48        
                  53.67     1:52.48 (58.81)                                        
 32 Layden, Marley R          10 IA-MR                2:00.00    1:57.63        
                  55.22   1:57.63 (1:02.41)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                44.99  ASCS
 Meet Qualifying:  44.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tenebro, Alyson           10 IA-MR                  37.17      38.34 ASCS   
  2 Bolino, Emma R            10 FREE-MR                41.84      38.35 ASCS   
  3 Kuittinen, Katja B        10 RAC-CT                 39.28      39.21 ASCS   
  4 Sztorc, Natalie           10 IA-MR                  38.05      39.33 ASCS   
  5 Hendershot, Haley J       10 IA-MR                  39.23      39.81 ASCS   
  6 Kennerley, Aimee Y        10 RAC-CT                 41.99      40.69 ASCS   
  7 Chazov, Pelagia           10 FREE-MR                40.89      40.99 ASCS   
  8 Pelusio, Mazie L          10 RAC-CT                 40.71      41.16 ASCS   
  8 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                  46.16      41.16 ASCS   
 10 Petrovic, Mila             9 IA-MR                1:00.00      41.25 ASCS   
 11 Ma, Vivian                 9 RAC-CT                 41.43      41.34 ASCS   
 12 Lamar, Sophia L            9 FREE-MR                48.51      42.01 ASCS   
 13 Malloy, Alyssa            10 FREE-MR                43.85      42.03 ASCS   
 14 Angerthal, Vivian         10 CFJV-MR                40.96      42.33 ASCS   
 15 Miller, Imogen A           9 FREE-MR                44.99      42.53 ASCS   
 16 Svrcek, Stella            10 CFJV-MR                44.87      42.82 ASCS   
 17 Ward, Ava R                9 RAC-CT                 40.47      42.90 ASCS   
 18 Arencibia, Juliette L      9 RAC-CT                 43.17      42.94 ASCS   
 19 Sodhi, Amani              10 FA-MR                  42.97      44.88 ASCS   
 20 Meckes, Analisa F          9 IA-MR                  49.25      45.88        
 21 Carbone, Julie or Juliet   7 IA-MR                  54.94      49.40        
 22 Kieran, Meredith *         9 IA-MR                1:00.00      49.52        
 23 Donegain, Kate A           9 IA-MR                  48.48      49.55        
 24 Carpentieri, Taylor M     10 IA-MR                1:00.00      50.56        
 25 Shteierman, Brooke L       8 IA-MR                1:09.31      51.05        
 26 Crane, Naomi C             8 IA-MR                  56.66      51.32        
 27 Hupfer, Alice E            8 IA-MR                1:00.00      52.26        
 28 Law, Abby H                8 IA-MR                  58.93      52.33        
 29 Lozeau, Nora T             8 IA-MR                1:00.00      54.90        
 30 Johnson, Ella              7 IA-MR                1:00.00    1:07.26        
 31 Winters, Paige E           7 FREE-MR              1:14.42    1:08.80        
 -- Hendershot, Abby G         9 IA-MR                1:00.00         DQ        
      Multiple strokes
 -- Renner, Lacey A            9 IA-MR                1:10.00         DQ        
      No touch at turn
 -- Blatz, Maddie E            9 IA-MR                1:03.22         DQ        
      Other
 -- Layden, Marley R          10 IA-MR                1:00.00         DQ        
      Delay initiating turn
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                51.99  ASCS
 Meet Qualifying:  51.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendershot, Haley J       10 IA-MR                  43.32      42.42 ASCS   
  2 Chazov, Pelagia           10 FREE-MR                47.48      44.17 ASCS   
  3 Kuittinen, Katja B        10 RAC-CT                 45.08      44.30 ASCS   
  4 Tenebro, Alyson           10 IA-MR                2:00.00      44.89 ASCS   
  5 Pelusio, Mazie L          10 RAC-CT                 46.17      45.12 ASCS   
  6 Cullen, Grace M            9 IA-MR                1:00.03      45.79 ASCS   
  7 Kennerley, Aimee Y        10 RAC-CT                 48.20      45.88 ASCS   
  8 Sodhi, Amani              10 FA-MR                  46.01      46.05 ASCS   
  9 Miller, Imogen A           9 FREE-MR                49.99      46.61 ASCS   
 10 Sztorc, Natalie           10 IA-MR                  46.06      46.79 ASCS   
 11 Weiss, Lauren             10 IA-MR                  57.50      47.12 ASCS   
 12 Sullivan, Kate G           8 RAC-CT                 50.74      48.46 ASCS   
 13 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                  50.23      49.13 ASCS   
 14 Angerthal, Vivian         10 CFJV-MR                45.20      49.37 ASCS   
 15 Bolino, Emma R            10 FREE-MR                51.99      49.60 ASCS   
 16 Ma, Vivian                 9 RAC-CT                 48.52      51.10 ASCS   
 17 Ward, Ava R                9 RAC-CT                 50.00      51.53 ASCS   
 18 Arencibia, Juliette L      9 RAC-CT                 54.42      51.72 ASCS   
 19 Lamar, Sophia L            9 FREE-MR                54.36      53.22        
 20 Petrovic, Mila             9 IA-MR                1:00.00      54.13        
 21 Baynon, Chloe M           10 FA-MR                  54.82      54.29        
 22 St. Laurent, Jennyka T    10 NFS-MR                 52.09      55.16        
 23 Hendershot, Abby G         9 IA-MR                1:00.00      55.34        
 24 Donegain, Kate A           9 IA-MR                  55.66      55.36        
 25 Hogger, Annika R           9 FA-MR                  55.99      57.24        
 26 Sheehan, Maeve E           9 FREE-MR              1:03.11      57.36        
 27 Carbone, Julie or Juliet   7 IA-MR                1:00.00    1:01.69        
 28 Johnson, Ella              7 IA-MR                1:00.00    1:03.08        
 29 Layden, Marley R          10 IA-MR                1:00.00    1:03.13        
 29 La Torre, Reese R          9 IA-MR                1:10.00    1:03.13        
 31 Sigler, Eva A              8 FA-MR                1:03.42    1:04.95        
 32 Cavallino, Sofia V         9 FREE-MR              1:10.65    1:07.52        
 33 Lozeau, Nora T             8 IA-MR                1:00.00    1:09.08        
 34 Law, Abby H                8 IA-MR                1:09.12    1:10.00        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                48.99  ASCS
 Meet Qualifying:  48.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tenebro, Alyson           10 IA-MR                  35.92      36.62 ASCS   
  2 Ward, Ava R                9 RAC-CT                 40.18      38.08 ASCS   
  3 Bolino, Emma R            10 FREE-MR                42.70      40.01 ASCS   
  4 Sztorc, Natalie           10 IA-MR                  38.68      40.10 ASCS   
  5 Kuittinen, Katja B        10 RAC-CT                 40.80      41.23 ASCS   
  6 Ma, Vivian                 9 RAC-CT                 43.59      41.34 ASCS   
  7 Hendershot, Haley J       10 IA-MR                  39.77      41.43 ASCS   
  8 Hendershot, Abby G         9 IA-MR                1:00.00      42.20 ASCS   
  9 Chazov, Pelagia           10 FREE-MR                46.50      42.36 ASCS   
 10 Angerthal, Vivian         10 CFJV-MR                42.40      42.57 ASCS   
 11 Kennerley, Aimee Y        10 RAC-CT                 43.92      43.28 ASCS   
 12 Lamar, Sophia L            9 FREE-MR                49.22      43.70 ASCS   
 13 Cavallino, Sofia V         9 FREE-MR                50.36      44.25 ASCS   
 14 Sodhi, Amani              10 FA-MR                  42.75      44.34 ASCS   
 15 Kieran, Meredith *         9 IA-MR                  54.60      46.26 ASCS   
 16 Miller, Imogen A           9 FREE-MR                45.54      46.33 ASCS   
 17 Arencibia, Juliette L      9 RAC-CT                 48.11      46.44 ASCS   
 18 Donegain, Kate A           9 IA-MR                  52.23      47.96 ASCS   
 19 Pelusio, Mazie L          10 RAC-CT                 46.35      48.05 ASCS   
 20 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                  46.03      48.08 ASCS   
 21 Petrovic, Mila             9 IA-MR                1:00.00      48.09 ASCS   
 22 Crane, Naomi C             8 IA-MR                1:00.00      48.30 ASCS   
 23 St. Laurent, Jennyka T    10 NFS-MR                 48.64      49.09        
 24 Shteierman, Brooke L       8 IA-MR                1:00.00      51.65        
 25 Cullen, Grace M            9 IA-MR                1:00.00      51.75        
 26 Sheehan, Maeve E           9 FREE-MR                42.99      52.02        
 27 Hogger, Annika R           9 FA-MR                  52.99      53.21        
 28 La Torre, Reese R          9 IA-MR                1:00.00      59.13        
 29 Law, Abby H                8 IA-MR                1:00.00    1:04.17        
 30 Baynon, Chloe M           10 FA-MR                  58.84    1:04.84        
 -- Johnson, Ella              7 IA-MR                1:00.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:37.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendershot, Haley J       10 IA-MR                1:23.10    1:21.59 ASCS   
                  40.41     1:21.59 (41.18)                                        
  2 Kuittinen, Katja B        10 RAC-CT               1:24.40    1:22.20 ASCS   
                  39.04     1:22.20 (43.16)                                        
  3 Tenebro, Alyson           10 IA-MR                1:30.23    1:23.85 ASCS   
                  38.53     1:23.85 (45.32)                                        
  4 Ward, Ava R                9 RAC-CT               1:36.83    1:26.93 ASCS   
                  38.62     1:26.93 (48.31)                                        
  5 Bolino, Emma R            10 FREE-MR              1:37.99    1:27.02 ASCS   
                  38.52     1:27.02 (48.50)                                        
  6 Chazov, Pelagia           10 FREE-MR              1:37.99    1:27.22 ASCS   
                  41.78     1:27.22 (45.44)                                        
  7 Sztorc, Natalie           10 IA-MR                1:27.68    1:27.61 ASCS   
                  40.12     1:27.61 (47.49)                                        
  8 Kennerley, Aimee Y        10 RAC-CT               1:34.23    1:30.64 ASCS   
                  42.47     1:30.64 (48.17)                                        
  9 Miller, Imogen A           9 FREE-MR              1:33.21    1:31.22 ASCS   
                  43.33     1:31.22 (47.89)                                        
 10 Angerthal, Vivian         10 CFJV-MR              1:32.82    1:31.36 ASCS   
                  40.59     1:31.36 (50.77)                                        
 11 Sodhi, Amani              10 FA-MR                1:31.48    1:32.74 ASCS   
 12 Malloy, Alyssa            10 FREE-MR              1:46.89    1:32.95 ASCS   
                  43.65     1:32.95 (49.30)                                        
 13 Ma, Vivian                 9 RAC-CT               1:33.43    1:33.42 ASCS   
                  42.20     1:33.42 (51.22)                                        
 14 Arencibia, Juliette L      9 RAC-CT               1:38.40    1:35.80 ASCS   
                  45.69     1:35.80 (50.11)                                        
 15 Pelusio, Mazie L          10 RAC-CT               1:34.46    1:36.48 ASCS   
                  45.99     1:36.48 (50.49)                                        
 16 Weiss, Lauren             10 IA-MR                1:34.81    1:36.58 ASCS   
                  47.97     1:36.58 (48.61)                                        
 17 Law, Abby H                8 IA-MR                2:15.00    2:01.83        
 -- Meckes, Analisa F          9 IA-MR                2:00.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  45.59          DQ (50.16)                                        
 -- Donegain, Kate A           9 IA-MR                2:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Blatz, Maddie E            9 IA-MR                2:00.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  54.90        DQ (1:03.90)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        2:16.02    2:16.64        
     1) Hendershot, Haley J 10          2) Sztorc, Natalie 10             
     3) Weiss, Lauren 10                4) Tenebro, Alyson 10             
                  32.79     1:08.42 (35.63)     1:46.18 (37.76)     2:16.64 (30.46)
  2 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:24.09    2:21.58        
     1) Bolino, Emma R 10               2) Sheehan, Maeve E 9             
     3) Chazov, Pelagia 10              4) Miller, Imogen A 9             
                  34.68     1:13.45 (38.77)     1:47.81 (34.36)     2:21.58 (33.77)
  3 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   2:18.31    2:23.15        
     1) Ward, Ava R 9                   2) Kennerley, Aimee Y 10          
     3) Pelusio, Mazie L 10             4) Kuittinen, Katja B 10          
                  37.51     1:13.51 (36.00)     1:51.62 (38.11)     2:23.15 (31.53)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        2:33.23    2:39.18        
     1) Sztorc, Natalie 10              2) Hendershot, Haley J 10         
     3) Tenebro, Alyson 10              4) Weiss, Lauren 10               
                  39.44     1:23.34 (43.90)     2:02.07 (38.73)     2:39.18 (37.11)
  2 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:38.90    2:39.71        
     1) Miller, Imogen A 9              2) Malloy, Alyssa 10              
     3) Bolino, Emma R 10               4) Chazov, Pelagia 10             
                  44.81     1:25.02 (40.21)     2:14.17 (49.15)     2:39.71 (25.54)
  3 Islanders Aquatics-MR  'B'                        3:05.81    3:26.23        
     1) Law, Abby H 8                   2) Carpentieri, Taylor M 10       
     3) Garatina, Kaylee M 9            4) Donegain, Kate A 9             
                                1:52.24 ( )     2:45.67 (53.43)     3:26.23 (40.56)
 -- Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   2:40.39         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Kuittinen, Katja B 10           2) Pelusio, Mazie L 10            
     3) Ward, Ava R 9                   4) Kennerley, Aimee Y 10          
                  45.93     1:25.80 (39.87)     2:06.67 (40.87)          DQ (35.39)
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:07.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:07.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                1:03.62    1:01.36 ASCS   
                  29.50     1:01.36 (31.86)                                        
  2 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                1:05.13    1:01.71 ASCS   
                  29.87     1:01.71 (31.84)                                        
  3 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                1:05.84    1:03.00 ASCS   
                  30.36     1:03.00 (32.64)                                        
  4 Crane, Ruth A             12 IA-MR                1:03.20    1:03.42 ASCS   
                  29.94     1:03.42 (33.48)                                        
  5 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               1:04.66    1:05.03 ASCS   
                  30.63     1:05.03 (34.40)                                        
  6 Sodhi, Malika             12 FA-MR                1:06.85    1:05.49 ASCS   
                  31.20     1:05.49 (34.29)                                        
  7 Chicaiza, Natali          12 CFJV-MR              1:03.99    1:06.11 ASCS   
                  31.84     1:06.11 (34.27)                                        
  8 Buono, Sarina L           11 IA-MR                1:06.03    1:07.52 ASCS   
                  32.78     1:07.52 (34.74)                                        
B - Final
  9 Bilich, Kristen           12 IA-MR                1:07.39    1:07.08 ASCS   
                  32.35     1:07.08 (34.73)                                        
 10 Buono, Serena E           12 IA-MR                1:08.25    1:07.38 ASCS   
                  32.18     1:07.38 (35.20)                                        
 11 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              1:07.55    1:08.15        
                  32.69     1:08.15 (35.46)                                        
 12 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              1:07.60    1:08.33        
                  33.77     1:08.33 (34.56)                                        
 13 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               1:08.92    1:08.93        
                  33.19     1:08.93 (35.74)                                        
 14 Andrew, Fiona J           12 FA-MR                1:09.27    1:08.97        
                  33.83     1:08.97 (35.14)                                        
 15 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              1:08.53    1:10.09        
                  33.46     1:10.09 (36.63)                                        
 16 Linahan, Kristin          12 CFJV-MR              1:08.49    1:10.42        
                  33.07     1:10.42 (37.35)                                        
C - Final
 17 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               1:09.82    1:08.76        
                  32.37     1:08.76 (36.39)                                        
 18 Carano, Mylie             11 CFJV-MR              1:12.56    1:11.21        
                  33.73     1:11.21 (37.48)                                        
 19 Egerton, Elissa K         11 RAC-CT               1:11.59    1:11.80        
                  33.97     1:11.80 (37.83)                                        
 20 Smerechniak, Sofia        11 IA-MR                1:10.12    1:11.91        
                  34.42     1:11.91 (37.49)                                        
 21 Cacace, Aurelia J         12 IA-MR                1:12.14    1:12.29        
                  35.08     1:12.29 (37.21)                                        
 22 Bakalli, Lily F           12 IA-MR                1:12.76    1:13.08        
                  35.05     1:13.08 (38.03)                                        
 23 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               1:14.01    1:13.57        
                  35.29     1:13.57 (38.28)                                        
 24 Hille, Amara V            11 IA-MR                1:12.96    1:13.79        
                  35.22     1:13.79 (38.57)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:07.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:07.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Crane, Ruth A             12 IA-MR                1:03.76    1:03.20 qASCS  
                  29.75     1:03.20 (33.45)                                        
  2 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                1:03.10    1:03.62 qASCS  
                  30.19     1:03.62 (33.43)                                        
  3 Chicaiza, Natali          12 CFJV-MR              1:05.23    1:03.99 qASCS  
                  31.39     1:03.99 (32.60)                                        
  4 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               1:08.93    1:04.66 qASCS  
                  30.80     1:04.66 (33.86)                                        
  5 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                1:03.66    1:05.13 qASCS  
                  31.29     1:05.13 (33.84)                                        
  6 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                1:04.86    1:05.84 qASCS  
                  31.26     1:05.84 (34.58)                                        
  7 Buono, Sarina L           11 IA-MR                1:05.16    1:06.03 qASCS  
                  32.18     1:06.03 (33.85)                                        
  8 Sodhi, Malika             12 FA-MR                1:06.37    1:06.85 qASCS  
                  32.21     1:06.85 (34.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bilich, Kristen           12 IA-MR                1:11.10    1:07.39 qASCS  
                  32.28     1:07.39 (35.11)                                        
 10 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              1:07.09    1:07.55 qASCS  
                  32.59     1:07.55 (34.96)                                        
 11 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              1:05.99    1:07.60 qASCS  
                  33.00     1:07.60 (34.60)                                        
 12 Buono, Serena E           12 IA-MR                1:06.72    1:08.25 q      
                  32.81     1:08.25 (35.44)                                        
 13 Linahan, Kristin          12 CFJV-MR              1:07.99    1:08.49 q      
                  32.02     1:08.49 (36.47)                                        
 14 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              1:07.99    1:08.53 q      
                  32.77     1:08.53 (35.76)                                        
 15 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               1:08.78    1:08.92 q      
                  33.38     1:08.92 (35.54)                                        
 16 Andrew, Fiona J           12 FA-MR                1:08.40    1:09.27 q      
                  33.66     1:09.27 (35.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               1:05.88    1:09.82 q      
                  32.96     1:09.82 (36.86)                                        
 18 Smerechniak, Sofia        11 IA-MR                1:08.51    1:10.12 q      
                  33.59     1:10.12 (36.53)                                        
 19 Egerton, Elissa K         11 RAC-CT               1:12.13    1:11.59 q      
                  34.01     1:11.59 (37.58)                                        
 20 Hedman, Else              12 CFJV-MR              1:07.99    1:11.61 q      
                  33.54     1:11.61 (38.07)                                        
 21 Cacace, Aurelia J         12 IA-MR                1:14.79    1:12.14 q      
                  34.51     1:12.14 (37.63)                                        
 22 Carano, Mylie             11 CFJV-MR              1:07.99    1:12.56 q      
                  33.75     1:12.56 (38.81)                                        
 23 Bakalli, Lily F           12 IA-MR                2:00.00    1:12.76 q      
                  34.75     1:12.76 (38.01)                                        
 24 Hille, Amara V            11 IA-MR                1:12.01    1:12.96 q      
                  34.66     1:12.96 (38.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               1:11.19    1:14.01        
                  35.16     1:14.01 (38.85)                                        
 26 Haas, Emma C              12 IA-MR                1:14.05    1:14.19        
                  34.67     1:14.19 (39.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 DeHaas, Hailey R          12 IA-MR                1:30.00    1:15.13        
 28 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR              1:19.75    1:18.73        
                  38.04     1:18.73 (40.69)                                        
 29 Litovskiy, Mika A         11 FREE-MR              1:20.99    1:19.77        
 30 Ward, Simone I            11 IA-MR                2:00.00    1:21.58        
                  38.14     1:21.58 (43.44)                                        
 31 Curran, Caleigh           11 IA-MR                1:32.29    1:29.20        
                  42.05     1:29.20 (47.15)                                        
 32 Karolczuk, Emilia         12 IA-MR                2:00.00    1:38.55        
 33 Grande, Angelique R       12 IA-MR                     NT    1:46.46        
                  47.55     1:46.46 (58.91)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:29.69  ASCS
 Meet Qualifying:  2:29.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                2:13.36    2:13.49 ASCS   
                  30.45     1:03.95 (33.50)     1:38.92 (34.97)     2:13.49 (34.57)
  2 Deng, Alexa G             11 FREE-MR              2:18.92    2:14.48 ASCS   
                  30.35     1:04.30 (33.95)     1:40.60 (36.30)     2:14.48 (33.88)
  3 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                2:14.63    2:14.62 ASCS   
                  29.91     1:04.39 (34.48)     1:40.58 (36.19)     2:14.62 (34.04)
  4 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                2:22.07    2:22.46 ASCS   
                  31.33     1:07.29 (35.96)     1:44.94 (37.65)     2:22.46 (37.52)
  5 Sodhi, Malika             12 FA-MR                2:23.30    2:23.18 ASCS   
                  32.89     1:08.75 (35.86)     1:46.80 (38.05)     2:23.18 (36.38)
  6 Crane, Ruth A             12 IA-MR                2:23.75    2:23.56 ASCS   
                  30.99     1:07.30 (36.31)     1:47.11 (39.81)     2:23.56 (36.45)
  7 Smerechniak, Sofia        11 IA-MR                2:25.09    2:25.93 ASCS   
                  33.57     1:10.11 (36.54)     1:49.04 (38.93)     2:25.93 (36.89)
  8 Chicaiza, Natali          12 CFJV-MR              2:23.86    2:29.97        
                  33.25     1:11.29 (38.04)     1:51.08 (39.79)     2:29.97 (38.89)
B - Final
  9 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               2:27.26    2:22.81 ASCS   
                  32.77     1:09.48 (36.71)     1:47.65 (38.17)     2:22.81 (35.16)
 10 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              2:25.90    2:24.93 ASCS   
                  33.10     1:11.08 (37.98)     1:48.68 (37.60)     2:24.93 (36.25)
 11 Andrew, Fiona J           12 FA-MR                2:29.18    2:27.89 ASCS   
                  33.91     1:11.18 (37.27)     1:49.55 (38.37)     2:27.89 (38.34)
 12 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               2:28.82    2:28.74 ASCS   
                  35.34     1:13.12 (37.78)     1:51.94 (38.82)     2:28.74 (36.80)
 13 Bilich, Kristen           12 IA-MR                2:28.81    2:28.91 ASCS   
                  33.50     1:11.06 (37.56)     1:50.20 (39.14)     2:28.91 (38.71)
 14 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               2:35.28    2:29.59 ASCS   
                  33.28     1:11.10 (37.82)     1:50.56 (39.46)     2:29.59 (39.03)
 15 Buono, Serena E           12 IA-MR                2:31.05    2:30.13        
                  33.73     1:11.90 (38.17)     1:51.35 (39.45)     2:30.13 (38.78)
 16 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              2:26.33    2:32.32        
                  34.23     1:13.06 (38.83)     1:52.90 (39.84)     2:32.32 (39.42)
C - Final
 17 Cacace, Aurelia J         12 IA-MR                2:37.29    2:33.91        
                  35.30     1:14.35 (39.05)     1:55.29 (40.94)     2:33.91 (38.62)
 18 Smith, Jamila             11 NFS-MR               2:39.63    2:34.63        
                  35.45     1:14.88 (39.43)     1:55.43 (40.55)     2:34.63 (39.20)
 19 Haas, Emma C              12 IA-MR                2:38.65    2:37.82        
                  34.66     1:13.95 (39.29)     1:57.34 (43.39)     2:37.82 (40.48)
 20 Bakalli, Lily F           12 IA-MR                2:37.08    2:39.83        
                  36.04     1:16.86 (40.82)     1:59.85 (42.99)     2:39.83 (39.98)
 21 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               2:40.78    2:40.61        
                  35.83     1:18.20 (42.37)     2:00.57 (42.37)     2:40.61 (40.04)
 22 DeHaas, Hailey R          12 IA-MR                2:48.80    2:50.14        
                  36.24     1:18.50 (42.26)     2:04.12 (45.62)     2:50.14 (46.02)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:29.69  ASCS
 Meet Qualifying:  2:29.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                2:18.31    2:13.36 qASCS  
                  30.48     1:04.08 (33.60)     1:39.52 (35.44)     2:13.36 (33.84)
  2 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                2:17.38    2:14.63 qASCS  
                  30.18     1:04.62 (34.44)     1:40.19 (35.57)     2:14.63 (34.44)
  3 Deng, Alexa G             11 FREE-MR              2:29.69    2:18.92 qASCS  
                  31.69     1:06.83 (35.14)     1:43.27 (36.44)     2:18.92 (35.65)
  4 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                2:26.75    2:22.07 qASCS  
                  31.32     1:07.55 (36.23)     1:45.42 (37.87)     2:22.07 (36.65)
  5 Sodhi, Malika             12 FA-MR                2:22.56    2:23.30 qASCS  
                  32.23     1:09.38 (37.15)     1:47.50 (38.12)     2:23.30 (35.80)
  6 Crane, Ruth A             12 IA-MR                2:30.00    2:23.75 qASCS  
                  30.86     1:06.45 (35.59)     1:45.31 (38.86)     2:23.75 (38.44)
  7 Chicaiza, Natali          12 CFJV-MR              2:29.61    2:23.86 qASCS  
                  33.26     1:09.78 (36.52)     1:48.05 (38.27)     2:23.86 (35.81)
  8 Smerechniak, Sofia        11 IA-MR                3:00.00    2:25.09 qASCS  
                  33.50     1:10.42 (36.92)     1:48.76 (38.34)     2:25.09 (36.33)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              2:25.99    2:25.90 qASCS  
                  33.26     1:11.28 (38.02)     1:50.19 (38.91)     2:25.90 (35.71)
 10 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              2:29.69    2:26.33 qASCS  
                  32.73     1:11.10 (38.37)     1:49.35 (38.25)     2:26.33 (36.98)
 11 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               2:29.20    2:27.26 qASCS  
                  31.38     1:08.75 (37.37)     1:48.82 (40.07)     2:27.26 (38.44)
 12 Bilich, Kristen           12 IA-MR                3:00.00    2:28.81 qASCS  
                  33.02     1:10.07 (37.05)     1:49.58 (39.51)     2:28.81 (39.23)
 13 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               2:26.10    2:28.82 qASCS  
                  34.92     1:12.46 (37.54)     1:51.31 (38.85)     2:28.82 (37.51)
 14 Walz, Samantha L          11 FREE-MR              2:29.99    2:28.83 qASCS  
                  31.68     1:08.79 (37.11)     1:48.96 (40.17)     2:28.83 (39.87)
 15 Andrew, Fiona J           12 FA-MR                2:30.34    2:29.18 qASCS  
                  34.49     1:12.36 (37.87)     1:51.37 (39.01)     2:29.18 (37.81)
 16 Buono, Serena E           12 IA-MR                     NT    2:31.05 q      
                  33.93     1:12.47 (38.54)     1:52.01 (39.54)     2:31.05 (39.04)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               2:28.62    2:35.28 q      
                  33.61     1:12.61 (39.00)     1:53.70 (41.09)     2:35.28 (41.58)
 18 Bakalli, Lily F           12 IA-MR                3:30.00    2:37.08 q      
                  35.67     1:16.20 (40.53)     1:58.00 (41.80)     2:37.08 (39.08)
 19 Cacace, Aurelia J         12 IA-MR                2:49.72    2:37.29 q      
                  36.01     1:16.59 (40.58)     1:57.83 (41.24)     2:37.29 (39.46)
 20 Haas, Emma C              12 IA-MR                2:46.93    2:38.65 q      
                  34.23     1:14.72 (40.49)     1:56.86 (42.14)     2:38.65 (41.79)
 21 Smith, Jamila             11 NFS-MR               2:46.80    2:39.63 q      
                  35.18     1:15.57 (40.39)     1:57.45 (41.88)     2:39.63 (42.18)
 22 Hille, Amara V            11 IA-MR                3:00.00    2:39.70 q      
                  35.75     1:17.14 (41.39)     1:59.41 (42.27)     2:39.70 (40.29)
 23 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               2:45.04    2:40.78 q      
                  36.68     1:16.88 (40.20)     1:59.14 (42.26)     2:40.78 (41.64)
 24 DeHaas, Hailey R          12 IA-MR                3:30.00    2:48.80 q      
                  35.05     1:17.04 (41.99)     2:02.92 (45.88)     2:48.80 (45.88)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Ward, Simone I            11 IA-MR                3:10.00    3:00.39        
                  37.67     1:21.16 (43.49)     2:07.32 (46.16)     3:00.39 (53.07)
 26 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR              2:45.99    3:04.38        
                  39.66                             2:16.28 ( )     3:04.38 (48.10)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Le, Amanda T              12 FA-MR                2:59.99    3:13.55        
                1:31.18   3:13.55 (1:42.37)                                        
 28 Curran, Caleigh           11 IA-MR                3:00.00    3:14.51        
                  44.10     1:34.08 (49.98)     2:24.97 (50.89)     3:14.51 (49.54)
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:19.09  ASCS
 Meet Qualifying:  1:19.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                1:07.06    1:07.39 ASCS   
                  32.74     1:07.39 (34.65)                                        
  2 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                1:10.38    1:11.55 ASCS   
                  35.19     1:11.55 (36.36)                                        
  3 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                1:12.37    1:11.61 ASCS   
                  35.09     1:11.61 (36.52)                                        
  4 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              1:15.62    1:12.56 ASCS   
                  35.09     1:12.56 (37.47)                                        
  5 Sodhi, Malika             12 FA-MR                1:14.04    1:13.19 ASCS   
                  36.37     1:13.19 (36.82)                                        
  6 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              1:13.16    1:14.54 ASCS   
                  36.81     1:14.54 (37.73)                                        
  7 Crane, Ruth A             12 IA-MR                1:13.96    1:15.13 ASCS   
                  35.96     1:15.13 (39.17)                                        
  8 Chicaiza, Natali          12 CFJV-MR              1:15.09    1:22.27        
                  39.58     1:22.27 (42.69)                                        
B - Final
  9 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               1:17.75    1:15.91 ASCS   
                  37.15     1:15.91 (38.76)                                        
 10 Deng, Alexa G             11 FREE-MR              1:17.80    1:16.51 ASCS   
                  37.34     1:16.51 (39.17)                                        
 11 Buono, Sarina L           11 IA-MR                1:17.82    1:16.74 ASCS   
                  37.53     1:16.74 (39.21)                                        
 12 Carano, Mylie             11 CFJV-MR              1:18.45    1:16.93 ASCS   
                  36.90     1:16.93 (40.03)                                        
 13 Andrew, Fiona J           12 FA-MR                1:17.13    1:17.00 ASCS   
                  37.47     1:17.00 (39.53)                                        
 14 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              1:18.73    1:17.06 ASCS   
                  37.94     1:17.06 (39.12)                                        
 15 Hedman, Else              12 CFJV-MR              1:16.72    1:18.12 ASCS   
                  37.83     1:18.12 (40.29)                                        
 16 Smerechniak, Sofia        11 IA-MR                1:19.47    1:18.84 ASCS   
C - Final
 17 Buono, Serena E           12 IA-MR                1:19.59    1:18.67 ASCS   
                  38.88     1:18.67 (39.79)                                        
 18 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               1:20.70    1:19.19        
                  38.72     1:19.19 (40.47)                                        
 19 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               1:23.59    1:22.42        
                  40.95     1:22.42 (41.47)                                        
 20 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               1:23.85    1:23.25        
                  41.46     1:23.25 (41.79)                                        
 21 Smith, Jamila             11 NFS-MR               1:26.16    1:26.75        
                  42.91     1:26.75 (43.84)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:19.09  ASCS
 Meet Qualifying:  1:19.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                1:09.12    1:07.06 qASCS  
                  32.61     1:07.06 (34.45)                                        
  2 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                1:14.25    1:10.38 qASCS  
                  34.63     1:10.38 (35.75)                                        
  3 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                1:13.31    1:12.37 qASCS  
                  35.24     1:12.37 (37.13)                                        
  4 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              1:13.90    1:13.16 qASCS  
                  35.94     1:13.16 (37.22)                                        
  5 Crane, Ruth A             12 IA-MR                1:19.00    1:13.96 qASCS  
                  35.54     1:13.96 (38.42)                                        
  6 Sodhi, Malika             12 FA-MR                1:19.80    1:14.04 qASCS  
                  36.45     1:14.04 (37.59)                                        
  7 Chicaiza, Natali          12 CFJV-MR              1:15.08    1:15.09 qASCS  
                  36.62     1:15.09 (38.47)                                        
  8 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              1:14.34    1:15.62 qASCS  
                  36.63     1:15.62 (38.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hedman, Else              12 CFJV-MR              1:19.09    1:16.72 qASCS  
                  37.51     1:16.72 (39.21)                                        
 10 Walz, Samantha L          11 FREE-MR              1:18.58    1:16.86 qASCS  
                  37.36     1:16.86 (39.50)                                        
 11 Andrew, Fiona J           12 FA-MR                1:17.83    1:17.13 qASCS  
                  37.91     1:17.13 (39.22)                                        
 12 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               1:16.64    1:17.75 qASCS  
                  37.79     1:17.75 (39.96)                                        
 13 Deng, Alexa G             11 FREE-MR              1:19.09    1:17.80 qASCS  
 14 Buono, Sarina L           11 IA-MR                1:17.45    1:17.82 qASCS  
                  38.34     1:17.82 (39.48)                                        
 15 Carano, Mylie             11 CFJV-MR              1:16.90    1:18.45 qASCS  
                  37.20     1:18.45 (41.25)                                        
 16 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              1:18.99    1:18.73 qASCS  
                  38.51     1:18.73 (40.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Smerechniak, Sofia        11 IA-MR                2:00.00    1:19.47 q      
                  37.65     1:19.47 (41.82)                                        
 18 Buono, Serena E           12 IA-MR                1:18.73    1:19.59 q      
                  38.66     1:19.59 (40.93)                                        
 19 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               1:18.30    1:20.70 q      
                  39.08     1:20.70 (41.62)                                        
 20 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               1:22.39    1:23.59 q      
                  41.70     1:23.59 (41.89)                                        
 21 Hille, Amara V            11 IA-MR                1:24.93    1:23.77 q      
                  40.85     1:23.77 (42.92)                                        
 22 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               1:22.72    1:23.85 q      
                  42.15     1:23.85 (41.70)                                        
 23 Zucchi, Mia               12 CFJV-MR              1:19.09    1:24.40 q      
                  41.43     1:24.40 (42.97)                                        
 24 Smith, Jamila             11 NFS-MR               1:34.98    1:26.16 q      
                  42.13     1:26.16 (44.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR              1:34.35    1:28.14        
 26 DeHaas, Hailey R          12 IA-MR                1:39.66    1:29.83        
                  41.97     1:29.83 (47.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Bakalli, Lily F           12 IA-MR                2:00.00    1:35.19        
                  46.78     1:35.19 (48.41)                                        
 28 Ward, Simone I            11 IA-MR                2:00.00    1:36.44        
 29 Curran, Caleigh           11 IA-MR                2:00.00    1:37.77        
 30 Le, Amanda T              12 FA-MR                1:40.99    1:43.36        
                  49.83     1:43.36 (53.53)                                        
 -- Cacace, Aurelia J         12 IA-MR                1:19.81         DQ        
      Multiple strokes
                  39.43          DQ (41.07)                                        
 -- Haas, Emma C              12 IA-MR                2:00.00         DQ        
      Multiple strokes
                  42.95          DQ (48.81)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:31.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               1:18.58    1:16.20 ASCS   
                  35.85     1:16.20 (40.35)                                        
  2 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                1:22.24    1:16.27 ASCS   
                  36.74     1:16.27 (39.53)                                        
  3 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                1:19.10    1:16.47 ASCS   
                  35.34     1:16.47 (41.13)                                        
  4 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               1:23.88    1:21.08 ASCS   
                  38.02     1:21.08 (43.06)                                        
  5 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                1:25.38    1:21.23 ASCS   
                  39.34     1:21.23 (41.89)                                        
  6 Bilich, Kristen           12 IA-MR                1:23.32    1:22.68 ASCS   
                  39.29     1:22.68 (43.39)                                        
  7 Sodhi, Malika             12 FA-MR                1:26.33    1:23.32 ASCS   
                  38.39     1:23.32 (44.93)                                        
  8 Linahan, Kristin          12 CFJV-MR              1:24.85    1:25.11 ASCS   
                  40.11     1:25.11 (45.00)                                        
B - Final
  9 Carano, Mylie             11 CFJV-MR              1:29.91    1:26.24 ASCS   
                  40.68     1:26.24 (45.56)                                        
 10 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              1:28.34    1:26.35 ASCS   
                  42.52     1:26.35 (43.83)                                        
 11 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               1:29.90    1:28.56 ASCS   
                  43.54     1:28.56 (45.02)                                        
 12 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               1:31.26    1:28.76 ASCS   
                  42.59     1:28.76 (46.17)                                        
 13 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              1:29.39    1:29.51 ASCS   
                  42.82     1:29.51 (46.69)                                        
 14 Andrew, Fiona J           12 FA-MR                1:28.92    1:29.99 ASCS   
                  42.54     1:29.99 (47.45)                                        
 15 Buono, Serena E           12 IA-MR                1:34.09    1:34.04        
                  44.52     1:34.04 (49.52)                                        
 16 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              1:37.46    1:38.27        
                  46.42     1:38.27 (51.85)                                        
C - Final
 17 Hille, Amara V            11 IA-MR                1:39.20    1:37.79        
                  47.48     1:37.79 (50.31)                                        
 18 Haas, Emma C              12 IA-MR                1:38.63    1:38.64        
                  47.41     1:38.64 (51.23)                                        
 19 Egerton, Elissa K         11 RAC-CT               1:39.39    1:40.61        
                  47.58     1:40.61 (53.03)                                        
 20 Bakalli, Lily F           12 IA-MR                1:39.08    1:40.98        
                  46.99     1:40.98 (53.99)                                        
 21 Curran, Caleigh           11 IA-MR                1:43.52    1:42.73        
                  48.57     1:42.73 (54.16)                                        
 22 Litovskiy, Mika A         11 FREE-MR              1:42.77    1:44.89        
                  48.63     1:44.89 (56.26)                                        
 23 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR              1:46.37    1:48.58        
                  52.26     1:48.58 (56.32)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:31.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               1:19.79    1:18.58 qASCS  
                  37.22     1:18.58 (41.36)                                        
  2 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                1:19.33    1:19.10 qASCS  
                  36.26     1:19.10 (42.84)                                        
  3 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                1:20.03    1:22.24 qASCS  
                  38.82     1:22.24 (43.42)                                        
  4 Bilich, Kristen           12 IA-MR                1:27.16    1:23.32 qASCS  
                  39.60     1:23.32 (43.72)                                        
  5 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               1:21.47    1:23.88 qASCS  
                  39.56     1:23.88 (44.32)                                        
  6 Linahan, Kristin          12 CFJV-MR              1:29.56    1:24.85 qASCS  
                  40.46     1:24.85 (44.39)                                        
  7 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                1:24.59    1:25.38 qASCS  
                  41.08     1:25.38 (44.30)                                        
  8 Sodhi, Malika             12 FA-MR                1:26.10    1:26.33 qASCS  
                  40.57     1:26.33 (45.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              1:28.68    1:28.34 qASCS  
                  42.47     1:28.34 (45.87)                                        
 10 Andrew, Fiona J           12 FA-MR                1:33.61    1:28.92 qASCS  
                  42.26     1:28.92 (46.66)                                        
 11 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              1:28.46    1:29.39 qASCS  
                  42.73     1:29.39 (46.66)                                        
 12 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               1:29.05    1:29.90 qASCS  
                  42.77     1:29.90 (47.13)                                        
 13 Carano, Mylie             11 CFJV-MR              1:28.54    1:29.91 qASCS  
                  41.74     1:29.91 (48.17)                                        
 14 Hedman, Else              12 CFJV-MR              1:27.76    1:29.93 qASCS  
                  42.66     1:29.93 (47.27)                                        
 15 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               1:32.35    1:31.26 qASCS  
                  44.01     1:31.26 (47.25)                                        
 16 Buono, Serena E           12 IA-MR                2:00.00    1:34.09 q      
                  44.28     1:34.09 (49.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              1:31.99    1:37.46 q      
                  46.76     1:37.46 (50.70)                                        
 18 Haas, Emma C              12 IA-MR                2:00.00    1:38.63 q      
                  47.59     1:38.63 (51.04)                                        
 19 Bakalli, Lily F           12 IA-MR                2:00.00    1:39.08 q      
                  46.09     1:39.08 (52.99)                                        
 20 Hille, Amara V            11 IA-MR                1:37.63    1:39.20 q      
                  46.71     1:39.20 (52.49)                                        
 21 Egerton, Elissa K         11 RAC-CT               1:40.08    1:39.39 q      
                  47.50     1:39.39 (51.89)                                        
 22 Litovskiy, Mika A         11 FREE-MR              1:48.37    1:42.77 q      
                  47.95     1:42.77 (54.82)                                        
 23 Curran, Caleigh           11 IA-MR                1:45.78    1:43.52 q      
                  47.80     1:43.52 (55.72)                                        
 24 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR              1:47.78    1:46.37 q      
                  51.86     1:46.37 (54.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Karolczuk, Emilia         12 IA-MR                2:00.00    1:56.14        
                  55.51   1:56.14 (1:00.63)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:27.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                1:06.08    1:06.01 ASCS   
                  30.80     1:06.01 (35.21)                                        
  2 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                1:07.08    1:07.64 ASCS   
                  31.34     1:07.64 (36.30)                                        
  3 Deng, Alexa G             11 FREE-MR              1:15.56    1:12.08 ASCS   
                  33.26     1:12.08 (38.82)                                        
  4 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               1:19.47    1:17.14 ASCS   
                  34.46     1:17.14 (42.68)                                        
  5 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              1:17.61    1:19.72 ASCS   
                  36.05     1:19.72 (43.67)                                        
  6 Buono, Sarina L           11 IA-MR                1:18.92    1:20.08 ASCS   
                  35.85     1:20.08 (44.23)                                        
  7 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                1:19.20    1:20.22 ASCS   
                  36.70     1:20.22 (43.52)                                        
  8 Chicaiza, Natali          12 CFJV-MR              1:19.27    1:22.36 ASCS   
                  38.14     1:22.36 (44.22)                                        
B - Final
  9 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               1:20.45    1:18.34 ASCS   
                  37.29     1:18.34 (41.05)                                        
 10 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              1:21.09    1:20.43 ASCS   
                  38.38     1:20.43 (42.05)                                        
 11 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               1:24.83    1:20.70 ASCS   
                  38.73     1:20.70 (41.97)                                        
 12 Bilich, Kristen           12 IA-MR                1:21.39    1:22.67 ASCS   
                  39.91     1:22.67 (42.76)                                        
 13 Hedman, Else              12 CFJV-MR              1:21.45    1:23.04 ASCS   
                  38.56     1:23.04 (44.48)                                        
 14 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              1:29.36    1:27.92 ASCS   
                  40.64     1:27.92 (47.28)                                        
C - Final
 17 Carano, Mylie             11 CFJV-MR              1:31.17    1:27.71 ASCS   
                  36.43     1:27.71 (51.28)                                        
 18 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               1:31.69    1:29.14        
                  37.53     1:29.14 (51.61)                                        
 19 Smith, Jamila             11 NFS-MR               1:40.32    1:39.61        
                  43.43     1:39.61 (56.18)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:27.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                1:07.77    1:06.08 qASCS  
                  30.88     1:06.08 (35.20)                                        
  2 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                1:09.67    1:07.08 qASCS  
                  31.16     1:07.08 (35.92)                                        
  3 Deng, Alexa G             11 FREE-MR              1:23.99    1:15.56 qASCS  
                  34.73     1:15.56 (40.83)                                        
  4 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              1:24.41    1:17.61 qASCS  
                  35.19     1:17.61 (42.42)                                        
  5 Buono, Sarina L           11 IA-MR                1:24.11    1:18.92 qASCS  
                  35.58     1:18.92 (43.34)                                        
  6 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                1:21.30    1:19.20 qASCS  
                  35.13     1:19.20 (44.07)                                        
  7 Chicaiza, Natali          12 CFJV-MR              1:18.53    1:19.27 qASCS  
                  36.96     1:19.27 (42.31)                                        
  8 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               1:28.23    1:19.47 qASCS  
                  35.85     1:19.47 (43.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               1:27.25    1:20.45 qASCS  
                  37.56     1:20.45 (42.89)                                        
 10 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              1:19.74    1:21.09 qASCS  
                  37.96     1:21.09 (43.13)                                        
 11 Bilich, Kristen           12 IA-MR                1:35.00    1:21.39 qASCS  
                  38.34     1:21.39 (43.05)                                        
 12 Hedman, Else              12 CFJV-MR              1:24.78    1:21.45 qASCS  
                  35.29     1:21.45 (46.16)                                        
 13 Smerechniak, Sofia        11 IA-MR                2:00.00    1:24.32 qASCS  
                  37.05     1:24.32 (47.27)                                        
 14 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               1:24.13    1:24.83 qASCS  
                  41.03     1:24.83 (43.80)                                        
 15 Zucchi, Mia               12 CFJV-MR              1:23.14    1:24.84 qASCS  
                  40.40     1:24.84 (44.44)                                        
 16 Walz, Samantha L          11 FREE-MR              1:27.99    1:25.44 qASCS  
                  37.33     1:25.44 (48.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              1:27.99    1:29.36 q      
                  39.79     1:29.36 (49.57)                                        
 18 Carano, Mylie             11 CFJV-MR              1:27.99    1:31.17 q      
                  37.67     1:31.17 (53.50)                                        
 19 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               1:32.43    1:31.69 q      
                  39.51     1:31.69 (52.18)                                        
 20 Smith, Jamila             11 NFS-MR                    NT    1:40.32 q      
                  42.12     1:40.32 (58.20)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:49.99  ASCS
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                2:32.30    2:26.69 ASCS   
                  31.36     1:08.02 (36.66)     1:52.46 (44.44)     2:26.69 (34.23)
  2 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                2:37.93    2:26.76 ASCS   
                  31.73     1:08.97 (37.24)     1:52.42 (43.45)     2:26.76 (34.34)
  3 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                2:33.73    2:29.96 ASCS   
                  34.39     1:12.44 (38.05)     1:55.71 (43.27)     2:29.96 (34.25)
  4 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               2:33.20    2:35.24 ASCS   
                  33.04     1:14.03 (40.99)     1:58.39 (44.36)     2:35.24 (36.85)
  5 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              2:40.57    2:36.76 ASCS   
                  34.97     1:13.69 (38.72)     2:00.39 (46.70)     2:36.76 (36.37)
  6 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               2:45.55    2:42.59 ASCS   
                  35.30     1:18.60 (43.30)     2:08.09 (49.49)     2:42.59 (34.50)
  7 Buono, Sarina L           11 IA-MR                2:40.78    2:43.37 ASCS   
                  36.98     1:18.25 (41.27)     2:08.60 (50.35)     2:43.37 (34.77)
  8 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              2:44.36    2:47.76 ASCS   
                  37.47     1:20.07 (42.60)     2:09.25 (49.18)     2:47.76 (38.51)
B - Final
  9 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               2:52.53    2:46.49 ASCS   
                  37.30     1:21.48 (44.18)     2:07.95 (46.47)     2:46.49 (38.54)
 10 Smerechniak, Sofia        11 IA-MR                2:48.80    2:50.11        
                  36.38     1:20.73 (44.35)     2:12.28 (51.55)     2:50.11 (37.83)
 11 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               2:49.82    2:50.37        
                  35.20     1:19.76 (44.56)     2:11.66 (51.90)     2:50.37 (38.71)
 12 Egerton, Elissa K         11 RAC-CT               2:54.96    2:50.92        
                  36.74     1:19.80 (43.06)     2:12.80 (53.00)     2:50.92 (38.12)
 13 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              2:56.58    2:55.40        
                  39.47     1:22.58 (43.11)     2:16.61 (54.03)     2:55.40 (38.79)
 14 Cacace, Aurelia J         12 IA-MR                2:59.71    2:59.10        
                  39.91     1:22.31 (42.40)     2:18.62 (56.31)     2:59.10 (40.48)
 15 Hille, Amara V            11 IA-MR                3:04.78    3:02.62        
                  43.77     1:28.40 (44.63)     2:23.35 (54.95)     3:02.62 (39.27)
 -- Litovskiy, Mika A         11 FREE-MR              3:16.76         DQ        
      Stroke Infraction - IM
                  41.89     1:32.55 (50.66)     2:29.12 (56.57)          DQ (44.15)
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:49.99  ASCS
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Noelle R          12 IA-MR                2:31.14    2:32.30 qASCS  
                  32.09                             1:55.80 ( )     2:32.30 (36.50)
  2 Kennerley, Isobel M       12 RAC-CT               2:54.86    2:33.20 qASCS  
                  33.03     1:14.36 (41.33)     1:58.11 (43.75)     2:33.20 (35.09)
  3 Profeta, Jordan T         12 IA-MR                2:34.68    2:33.73 qASCS  
                  35.16     1:14.10 (38.94)     1:59.14 (45.04)     2:33.73 (34.59)
  4 Carpentieri, Jordan P     12 IA-MR                2:31.30    2:37.93 qASCS  
                  33.14     1:13.92 (40.78)     1:59.10 (45.18)     2:37.93 (38.83)
  5 Polito, Lauren E          12 FREE-MR              2:42.49    2:40.57 qASCS  
                  38.48     1:18.79 (40.31)     2:06.22 (47.43)     2:40.57 (34.35)
  6 Buono, Sarina L           11 IA-MR                3:20.00    2:40.78 qASCS  
                  35.32     1:15.75 (40.43)     2:04.79 (49.04)     2:40.78 (35.99)
  7 Todorov, Ainhoa           11 CFJV-MR              2:47.00    2:44.36 qASCS  
                  36.14     1:18.13 (41.99)     2:05.49 (47.36)     2:44.36 (38.87)
  8 O'Malley, Eden G          11 RAC-CT               2:50.82    2:45.55 qASCS  
                  35.54     1:21.50 (45.96)     2:10.69 (49.19)     2:45.55 (34.86)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Crane, Ruth A             12 IA-MR                2:45.00    2:47.00 qASCS  
                  36.49     1:15.77 (39.28)     2:10.12 (54.35)     2:47.00 (36.88)
 10 Smerechniak, Sofia        11 IA-MR                3:45.00    2:48.80 qASCS  
                  37.02     1:19.64 (42.62)     2:11.93 (52.29)     2:48.80 (36.87)
 11 Brezac, Ainsleigh A       11 RAC-CT               2:56.92    2:49.82 qASCS  
                  35.33     1:21.14 (45.81)     2:10.90 (49.76)     2:49.82 (38.92)
 12 Hedman, Else              12 CFJV-MR              2:49.99    2:52.35 q      
                  36.61     1:21.03 (44.42)     2:12.44 (51.41)     2:52.35 (39.91)
 13 Velez, Sofia E            12 RAC-CT               2:55.32    2:52.53 q      
                  38.92     1:24.47 (45.55)     2:12.27 (47.80)     2:52.53 (40.26)
 14 Chicaiza, Natali          12 CFJV-MR              2:48.62    2:52.69 q      
                  38.74     1:22.66 (43.92)     2:16.97 (54.31)     2:52.69 (35.72)
 15 Egerton, Elissa K         11 RAC-CT               2:55.26    2:54.96 q      
                  37.40     1:20.60 (43.20)     2:14.59 (53.99)     2:54.96 (40.37)
 16 Wilkinson, Julia          11 CFJV-MR              2:49.99    2:56.58 q      
                  40.00     1:22.41 (42.41)     2:18.21 (55.80)     2:56.58 (38.37)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Carano, Mylie             11 CFJV-MR              2:49.99    2:56.69 q      
                  38.15     1:22.17 (44.02)     2:13.77 (51.60)     2:56.69 (42.92)
 18 Cacace, Aurelia J         12 IA-MR                3:30.00    2:59.71 q      
                  40.48     1:22.97 (42.49)     2:19.34 (56.37)     2:59.71 (40.37)
 19 Hille, Amara V            11 IA-MR                3:30.00    3:04.78 q      
                  44.61     1:32.19 (47.58)     2:23.94 (51.75)     3:04.78 (40.84)
 20 Litovskiy, Mika A         11 FREE-MR              3:17.00    3:16.76 q      
                  42.61     1:35.13 (52.52)     2:31.35 (56.22)     3:16.76 (45.41)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        1:57.73    1:56.09        
     1) Jordan, Noelle R 12             2) Carpentieri, Jordan P 12       
     3) Crane, Ruth A 12                4) Profeta, Jordan T 12           
                  28.79       58.12 (29.33)     1:26.85 (28.73)     1:56.09 (29.24)
  2 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 1:59.74    2:01.67        
     1) Wilkinson, Julia 11             2) Todorov, Ainhoa 11             
     3) Linahan, Kristin 12             4) Chicaiza, Natali 12            
                  30.73     1:01.27 (30.54)     1:31.52 (30.25)     2:01.67 (30.15)
  3 Islanders Aquatics-MR  'B'                        2:08.97    2:01.75        
     1) Buono, Sarina L 11              2) Bilich, Kristen 12             
     3) Buono, Serena E 12              4) Smerechniak, Sofia 11          
                  31.01     1:01.31 (30.30)     1:31.84 (30.53)     2:01.75 (29.91)
  4 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   2:00.55    2:04.22        
     1) Velez, Sofia E 12               2) O'Malley, Eden G 11            
     3) Kennerley, Isobel M 12          4) Brezac, Ainsleigh A 11         
                  31.14     1:02.55 (31.41)     1:35.61 (33.06)     2:04.22 (28.61)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        2:08.54    2:06.39        
     1) Jordan, Noelle R 12             2) Profeta, Jordan T 12           
     3) Carpentieri, Jordan P 12        4) Crane, Ruth A 12               
                  31.39     1:08.05 (36.66)     1:37.98 (29.93)     2:06.39 (28.41)
  2 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   2:14.00    2:18.69        
     1) Kennerley, Isobel M 12          2) Velez, Sofia E 12              
     3) Brezac, Ainsleigh A 11          4) O'Malley, Eden G 11            
                  34.11     1:11.55 (37.44)     1:45.18 (33.63)     2:18.69 (33.51)
  3 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 2:14.60    2:19.18        
     1) Wilkinson, Julia 11             2) Carano, Mylie 11               
     3) Chicaiza, Natali 12             4) Hedman, Else 12                
                  34.90     1:14.12 (39.22)     1:49.16 (35.04)     2:19.18 (30.02)
  4 Islanders Aquatics-MR  'B'                        2:27.13    2:24.82        
     1) Buono, Serena E 12              2) Bilich, Kristen 12             
     3) Buono, Sarina L 11              4) Hille, Amara V 11              
                  36.66     1:15.96 (39.30)     1:51.89 (35.93)     2:24.82 (32.93)
  5 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:31.24    2:24.92        
     1) Polito, Lauren E 12             2) Cacace, Giovanna or G 11       
     3) Deng, Alexa G 11                4) Walz, Samantha L 11            
                  36.54     1:25.13 (48.59)     1:55.47 (30.34)     2:24.92 (29.45)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.29  ASCS
 Meet Qualifying:  30.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                  25.61      25.32 ASCS   
  2 Horan, Brenna N           14 IA-MR                  26.40      26.32 ASCS   
  3 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT                 26.87      27.00 ASCS   
  4 Kropaneva, Sasha L        14 FREE-MR                27.43      27.12 ASCS   
  5 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR                27.50      27.41 ASCS   
  6 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                  27.37      27.42 ASCS   
  7 Wojciechowski, Natalia    13 IA-MR                  27.48      27.79 ASCS   
  8 Skala, Sarah M            14 IA-MR                  27.79      28.27 ASCS   
B - Final
  9 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                  28.06      27.06 ASCS   
 10 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                  28.18      27.55 ASCS   
 11 Rowan, Paige V            14 IA-MR                  28.18      27.66 ASCS   
 12 Deng, Chloe S             13 FREE-MR                28.18      28.00 ASCS   
 13 Olivieri, Olivia          14 FREE-MR                28.31      28.08 ASCS   
 14 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                  28.19      28.09 ASCS   
 15 Ratel, Brooklyn E         14 IA-MR                  28.40      28.87 ASCS   
C - Final
 17 Lastras-Castrejon, Danie  14 CFJV-MR                29.12      28.46 ASCS   
 18 Governali, Johanna R      13 IA-MR                  28.69      28.61 ASCS   
 19 Bilich, Paige L           14 IA-MR                  28.74      28.80 ASCS   
 20 Miriyagalla, Vaishali     14 CFJV-MR                29.59      29.57 ASCS   
 21 Angerthal, Tatum          13 CFJV-MR                29.67      29.63 ASCS   
 22 Winters, Mia E            13 FREE-MR                29.87      29.77 ASCS   
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.29  ASCS
 Meet Qualifying:  30.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                  26.08      25.61 qASCS  
  2 Horan, Brenna N           14 IA-MR                  26.85      26.40 qASCS  
  3 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT                 26.16      26.87 qASCS  
  4 Bolotova, Nicole          14 IA-MR                  26.99      27.34 qASCS  
  5 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                  27.11      27.37 qASCS  
  6 Kropaneva, Sasha L        14 FREE-MR                27.99      27.43 qASCS  
  7 Wojciechowski, Natalia    13 IA-MR                  27.92      27.48 qASCS  
  8 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR                27.93      27.50 qASCS  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Skala, Sarah M            14 IA-MR                  27.94      27.79 qASCS  
 10 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                  29.11      28.06 qASCS  
 11 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                  27.63      28.18 qASCS  
 11 Deng, Chloe S             13 FREE-MR                28.13      28.18 qASCS  
 11 Rowan, Paige V            14 IA-MR                  29.93      28.18 qASCS  
 14 Mroczek, Tatiana S        14 FREE-MR                28.43      28.19 qASCS  
 14 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                  28.00      28.19 qASCS  
 16 Olivieri, Olivia          14 FREE-MR                28.00      28.31 qASCS  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ratel, Brooklyn E         14 IA-MR                  28.03      28.40 qASCS  
 18 Governali, Johanna R      13 IA-MR                  28.41      28.69 qASCS  
 19 Bilich, Paige L           14 IA-MR                  28.85      28.74 qASCS  
 20 Olivieri, Sophia          14 FREE-MR                28.53      28.89 qASCS  
 21 Lastras-Castrejon, Danie  14 CFJV-MR                28.93      29.12 qASCS  
 22 Miriyagalla, Vaishali     14 CFJV-MR                28.95      29.59 qASCS  
 23 Angerthal, Tatum          13 CFJV-MR                29.67      29.67 qASCS  
 24 Winters, Mia E            13 FREE-MR                30.29      29.87 qASCS  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Winters, Emma C           13 FREE-MR                29.89      30.13 ASCS   
 26 Ottmann, Kate D           14 IA-MR                  30.60      30.27 ASCS   
-------------------------------------------------------------------------
 27 DeSantis, Lauren N        13 IA-MR                  31.81      30.37        
 28 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR                29.79      30.68        
 29 Greene, Emily M           14 FA-MR                  30.18      30.77        
 30 Shehigian, Alexandra A    13 FA-MR                  33.92      31.82        
 31 Cluff, Piper *            13 IA-MR                  45.00      33.22        
 32 Arvidsson, Megan G        14 IA-MR                1:00.00      33.78        
 33 Parker, Lauren G          13 IA-MR                1:00.00      35.77        
 34 Daley, Nadia              13 NFS-MR                 38.05      38.05        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:01.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                  54.33      54.19 ASCS   
                  26.11       54.19 (28.08)                                        
  2 Horan, Brenna N           14 IA-MR                  57.64      56.49 ASCS   
                  26.67       56.49 (29.82)                                        
  3 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                  58.91      58.45 ASCS   
                  27.76       58.45 (30.69)                                        
  4 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT                 58.56      59.28 ASCS   
                  27.61       59.28 (31.67)                                        
  5 Skala, Sarah M            14 IA-MR                1:01.08    1:00.34 ASCS   
                  29.07     1:00.34 (31.27)                                        
  6 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                1:01.45    1:01.24 ASCS   
                  29.48     1:01.24 (31.76)                                        
  7 Commike, Samantha N       14 FA-MR                  59.21    1:01.38 ASCS   
                  29.71     1:01.38 (31.67)                                        
  8 Rowan, Paige V            14 IA-MR                1:01.80    1:01.64 ASCS   
                  29.45     1:01.64 (32.19)                                        
B - Final
  9 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                1:01.84      59.54 ASCS   
                  28.70       59.54 (30.84)                                        
 10 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               1:02.61    1:00.59 ASCS   
                  29.33     1:00.59 (31.26)                                        
 11 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              1:02.07    1:01.07 ASCS   
                  29.00     1:01.07 (32.07)                                        
 12 Winters, Emma C           13 FREE-MR              1:03.37    1:03.36        
                  30.40     1:03.36 (32.96)                                        
 13 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              1:04.76    1:04.21        
                  30.46     1:04.21 (33.75)                                        
 14 Governali, Johanna R      13 IA-MR                1:05.24    1:04.55        
                  30.96     1:04.55 (33.59)                                        
 15 Oldknow, Mia A            14 FA-MR                1:04.72    1:05.77        
C - Final
 17 Bilich, Paige L           14 IA-MR                1:05.50    1:04.35        
                  30.10     1:04.35 (34.25)                                        
 18 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:07.24    1:05.71        
                  31.12     1:05.71 (34.59)                                        
 18 Yan, Meeya J              13 FREE-MR              1:05.84    1:05.71        
                  31.74     1:05.71 (33.97)                                        
 20 Lastras-Castrejon, Danie  14 CFJV-MR              1:05.67    1:06.13        
                  30.95     1:06.13 (35.18)                                        
 21 Ottmann, Kate D           14 IA-MR                1:07.28    1:06.38        
                  31.91     1:06.38 (34.47)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:01.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                  56.22      54.33 qASCS  
                  26.28       54.33 (28.05)                                        
  2 Horan, Brenna N           14 IA-MR                  58.90      57.64 qASCS  
                  27.41       57.64 (30.23)                                        
  3 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT                 58.44      58.56 qASCS  
                  28.03       58.56 (30.53)                                        
  4 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                  58.50      58.91 qASCS  
                  27.95       58.91 (30.96)                                        
  5 Commike, Samantha N       14 FA-MR                  57.75      59.21 qASCS  
                  28.53       59.21 (30.68)                                        
  6 Wojciechowski, Natalia    13 IA-MR                1:00.18    1:00.36 qASCS  
                  28.76     1:00.36 (31.60)                                        
  7 Olivieri, Olivia          14 FREE-MR              1:00.64    1:01.08 qASCS  
                  29.38     1:01.08 (31.70)                                        
  7 Skala, Sarah M            14 IA-MR                1:00.89    1:01.08 qASCS  
                  29.29     1:01.08 (31.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kropaneva, Sasha L        14 FREE-MR                58.99    1:01.10 qASCS  
                  28.71     1:01.10 (32.39)                                        
 10 Olivieri, Sophia          14 FREE-MR              1:01.86    1:01.32 qASCS  
                  29.41     1:01.32 (31.91)                                        
 11 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                1:01.15    1:01.45 qASCS  
                  29.40     1:01.45 (32.05)                                        
 12 Rowan, Paige V            14 IA-MR                1:05.96    1:01.80 qASCS  
                  29.84     1:01.80 (31.96)                                        
 13 Ratel, Brooklyn E         14 IA-MR                1:02.38    1:01.84 qASCS  
                  30.15     1:01.84 (31.69)                                        
 13 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                1:02.14    1:01.84 qASCS  
                  29.69     1:01.84 (32.15)                                        
 15 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              1:00.59    1:02.07 q      
                  29.39     1:02.07 (32.68)                                        
 16 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               1:00.91    1:02.61 q      
                  30.14     1:02.61 (32.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bolotova, Nicole          14 IA-MR                1:00.60    1:02.83 q      
                  29.68     1:02.83 (33.15)                                        
 18 Winters, Emma C           13 FREE-MR              1:08.99    1:03.37 q      
                  30.72     1:03.37 (32.65)                                        
 19 Angerthal, Tatum          13 CFJV-MR              1:01.99    1:04.61 q      
                  30.37     1:04.61 (34.24)                                        
 20 Oldknow, Mia A            14 FA-MR                1:06.99    1:04.72 q      
                  29.88     1:04.72 (34.84)                                        
 21 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              1:05.65    1:04.76 q      
                  30.87     1:04.76 (33.89)                                        
 22 Governali, Johanna R      13 IA-MR                1:03.98    1:05.24 q      
                  31.50     1:05.24 (33.74)                                        
 23 Bilich, Paige L           14 IA-MR                1:04.39    1:05.50 q      
                  30.94     1:05.50 (34.56)                                        
 24 Lastras-Castrejon, Danie  14 CFJV-MR              1:01.99    1:05.67 q      
                  30.91     1:05.67 (34.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Yan, Meeya J              13 FREE-MR              1:05.51    1:05.84        
                  31.74     1:05.84 (34.10)                                        
 26 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:06.33    1:07.24        
                  31.73     1:07.24 (35.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Ottmann, Kate D           14 IA-MR                1:08.32    1:07.28        
                  31.98     1:07.28 (35.30)                                        
 28 DeSantis, Lauren N        13 IA-MR                1:07.95    1:08.06        
                  32.84     1:08.06 (35.22)                                        
 29 Arvidsson, Megan G        14 IA-MR                2:00.00    1:12.69        
                  34.74     1:12.69 (37.95)                                        
 30 Cluff, Piper *            13 IA-MR                1:30.00    1:13.09        
                  34.59     1:13.09 (38.50)                                        
 31 Parker, Lauren G          13 IA-MR                2:00.00    1:20.05        
                  38.36     1:20.05 (41.69)                                        
 -- Cunneen, Elena C          13 IA-MR                  58.54         DQ        
      False start
                  28.44          DQ (30.89)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Multi-Class
===============================================================================
              2:22.19  ASCS
 Meet Qualifying:  2:22.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:57.52    1:57.03 ASCS   
                  27.28       56.73 (29.45)     1:27.11 (30.38)     1:57.03 (29.92)
  2 Horan, Brenna N           14 IA-MR                2:04.09    2:03.37 ASCS   
                  28.26       59.45 (31.19)     1:31.81 (32.36)     2:03.37 (31.56)
  3 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                2:03.90    2:07.62 ASCS   
                  28.53     1:00.28 (31.75)     1:33.78 (33.50)     2:07.62 (33.84)
  4 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                2:06.63    2:08.72 ASCS   
                  29.77     1:02.03 (32.26)     1:35.49 (33.46)     2:08.72 (33.23)
  5 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT               2:08.35    2:09.01 ASCS   
                  29.60     1:02.85 (33.25)     1:36.33 (33.48)     2:09.01 (32.68)
  6 Commike, Samantha N       14 FA-MR                2:06.47    2:09.13 ASCS   
                  30.29     1:02.77 (32.48)     1:36.62 (33.85)     2:09.13 (32.51)
  7 Skala, Sarah M            14 IA-MR                2:10.98    2:11.91 ASCS   
                  30.18     1:03.49 (33.31)     1:37.90 (34.41)     2:11.91 (34.01)
  8 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                2:14.37    2:14.23 ASCS   
                  30.52     1:04.56 (34.04)     1:39.86 (35.30)     2:14.23 (34.37)
B - Final
  9 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                2:15.53    2:09.21 ASCS   
                  29.19     1:00.83 (31.64)     1:34.65 (33.82)     2:09.21 (34.56)
 10 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               2:20.46    2:12.75 ASCS   
                  30.57     1:04.13 (33.56)     1:39.31 (35.18)     2:12.75 (33.44)
 11 Rowan, Paige V            14 IA-MR                2:17.46    2:17.24 ASCS   
                  29.73     1:04.65 (34.92)     1:42.04 (37.39)     2:17.24 (35.20)
 12 Winters, Emma C           13 FREE-MR              2:20.73    2:18.86 ASCS   
                  31.77     1:06.66 (34.89)     1:43.40 (36.74)     2:18.86 (35.46)
 13 Governali, Johanna R      13 IA-MR                2:21.31    2:21.34 ASCS   
                  30.28     1:05.51 (35.23)     1:44.04 (38.53)     2:21.34 (37.30)
C - Final
 17 Bilich, Paige L           14 IA-MR                2:27.67    2:22.42        
                  31.07     1:07.44 (36.37)     1:45.87 (38.43)     2:22.42 (36.55)
 18 Ottmann, Kate D           14 IA-MR                2:24.55    2:25.12        
                  31.77     1:08.82 (37.05)     1:47.15 (38.33)     2:25.12 (37.97)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Multi-Class
===============================================================================
              2:22.19  ASCS
 Meet Qualifying:  2:22.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:59.39    1:57.52 qASCS  
                  27.06       56.65 (29.59)     1:27.20 (30.55)     1:57.52 (30.32)
  2 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                2:05.61    2:03.90 qASCS  
                  28.04       58.70 (30.66)     1:30.98 (32.28)     2:03.90 (32.92)
  3 Horan, Brenna N           14 IA-MR                2:07.57    2:04.09 qASCS  
                  28.38       59.77 (31.39)   2:04.09 (1:04.32)                    
  4 Commike, Samantha N       14 FA-MR                2:05.83    2:06.47 qASCS  
                  29.56     1:01.28 (31.72)     1:34.16 (32.88)     2:06.47 (32.31)
  5 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                2:07.72    2:06.63 qASCS  
                  28.94     1:01.22 (32.28)     1:34.47 (33.25)     2:06.63 (32.16)
  6 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT               2:10.23    2:08.35 qASCS  
                  29.37     1:02.17 (32.80)     1:35.33 (33.16)     2:08.35 (33.02)
  7 Skala, Sarah M            14 IA-MR                2:10.35    2:10.98 qASCS  
                  28.69     1:01.46 (32.77)     1:36.11 (34.65)     2:10.98 (34.87)
  8 Kropaneva, Sasha L        14 FREE-MR              2:08.85    2:12.15 qASCS  
                  30.02     1:02.48 (32.46)     1:36.48 (34.00)     2:12.15 (35.67)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wojciechowski, Natalia    13 IA-MR                2:12.68    2:12.91 qASCS  
                  29.43     1:02.53 (33.10)     1:37.38 (34.85)     2:12.91 (35.53)
 10 Olivieri, Olivia          14 FREE-MR              2:09.84    2:14.08 qASCS  
                  30.78     1:03.84 (33.06)     1:38.42 (34.58)     2:14.08 (35.66)
 11 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                2:11.79    2:14.37 qASCS  
                  30.03     1:03.74 (33.71)     1:39.51 (35.77)     2:14.37 (34.86)
 12 Olivieri, Sophia          14 FREE-MR              2:14.85    2:15.06 qASCS  
                  30.90     1:03.47 (32.57)     1:39.18 (35.71)     2:15.06 (35.88)
 13 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                2:20.11    2:15.53 qASCS  
                  31.05     1:04.77 (33.72)     1:39.98 (35.21)     2:15.53 (35.55)
 14 Rowan, Paige V            14 IA-MR                2:24.86    2:17.46 qASCS  
                  30.77     1:05.99 (35.22)     1:43.43 (37.44)     2:17.46 (34.03)
 15 Bolotova, Nicole          14 IA-MR                2:14.60    2:19.63 qASCS  
                  30.55     1:06.10 (35.55)     1:43.74 (37.64)     2:19.63 (35.89)
 16 Ratel, Brooklyn E         14 IA-MR                2:17.92    2:20.41 qASCS  
                  31.13     1:06.59 (35.46)     1:43.56 (36.97)     2:20.41 (36.85)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               2:14.73    2:20.46 qASCS  
                  32.78     1:08.12 (35.34)     1:44.10 (35.98)     2:20.46 (36.36)
 18 Winters, Emma C           13 FREE-MR              2:25.99    2:20.73 qASCS  
                  32.18     1:08.44 (36.26)     1:45.13 (36.69)     2:20.73 (35.60)
 19 Governali, Johanna R      13 IA-MR                2:22.39    2:21.31 qASCS  
                  31.31     1:07.18 (35.87)     1:45.41 (38.23)     2:21.31 (35.90)
 20 Miriyagalla, Vaishali     14 CFJV-MR              2:19.73    2:22.67 q      
                  32.43     1:08.25 (35.82)     1:45.86 (37.61)     2:22.67 (36.81)
 21 Ottmann, Kate D           14 IA-MR                2:25.89    2:24.55 q      
                  32.45     1:09.25 (36.80)     1:48.09 (38.84)     2:24.55 (36.46)
 22 DeSantis, Lauren N        13 IA-MR                2:28.78    2:25.53 q      
                  33.09   2:25.53 (1:52.44)                                        
 23 Bilich, Paige L           14 IA-MR                2:24.83    2:27.67 q      
                  31.48     1:08.91 (37.43)     1:48.73 (39.82)     2:27.67 (38.94)
 24 Arvidsson, Megan G        14 IA-MR                3:00.00    2:45.12 q      
                  34.69   2:45.12 (2:10.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Parker, Lauren G          13 IA-MR                3:30.00    2:51.59        
                  37.29   2:51.59 (2:14.30)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:01.70    1:01.48 ASCS   
                  29.85     1:01.48 (31.63)                                        
  2 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                1:03.18    1:04.47 ASCS   
                  30.96     1:04.47 (33.51)                                        
  3 Kropaneva, Sasha L        14 FREE-MR              1:08.52    1:06.06 ASCS   
                  32.36     1:06.06 (33.70)                                        
  4 Skala, Sarah M            14 IA-MR                1:07.49    1:06.91 ASCS   
                  32.21     1:06.91 (34.70)                                        
  5 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               1:08.24    1:07.11 ASCS   
                  33.05     1:07.11 (34.06)                                        
  6 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                1:08.36    1:08.17 ASCS   
                  32.95     1:08.17 (35.22)                                        
  7 Wojciechowski, Natalia    13 IA-MR                1:10.83    1:10.84        
                  33.78     1:10.84 (37.06)                                        
  8 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                1:10.69    1:12.00        
                  34.57     1:12.00 (37.43)                                        
B - Final
  9 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              1:11.65    1:08.93 ASCS   
                  33.59     1:08.93 (35.34)                                        
 10 Deng, Chloe S             13 FREE-MR              1:11.47    1:10.89        
                  35.15     1:10.89 (35.74)                                        
 11 Governali, Johanna R      13 IA-MR                1:13.48    1:12.61        
                  35.08     1:12.61 (37.53)                                        
 12 Greene, Emily M           14 FA-MR                1:14.11    1:13.93        
                  36.02     1:13.93 (37.91)                                        
 13 DeSantis, Lauren N        13 IA-MR                1:12.94    1:14.29        
 14 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:16.25    1:14.78        
                  36.58     1:14.78 (38.20)                                        
 15 Ratel, Brooklyn E         14 IA-MR                1:12.51    1:15.93        
                  36.83     1:15.93 (39.10)                                        
 16 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              1:13.94    1:17.69        
                  37.58     1:17.69 (40.11)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:04.91    1:01.70 qASCS  
                  30.01     1:01.70 (31.69)                                        
  2 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                1:04.80    1:03.18 qASCS  
                  30.79     1:03.18 (32.39)                                        
  3 Skala, Sarah M            14 IA-MR                1:06.84    1:07.49 qASCS  
                  32.04     1:07.49 (35.45)                                        
  4 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               1:06.78    1:08.24 qASCS  
                  33.99     1:08.24 (34.25)                                        
  5 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                1:06.82    1:08.36 qASCS  
                  32.92     1:08.36 (35.44)                                        
  6 Kropaneva, Sasha L        14 FREE-MR              1:08.91    1:08.52 qASCS  
                  33.12     1:08.52 (35.40)                                        
  7 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                1:14.53    1:10.69 q      
                  33.76     1:10.69 (36.93)                                        
  8 Wojciechowski, Natalia    13 IA-MR                1:11.71    1:10.83 q      
                  33.42     1:10.83 (37.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Deng, Chloe S             13 FREE-MR              1:16.99    1:11.47 q      
                  34.82     1:11.47 (36.65)                                        
 10 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              1:09.30    1:11.65 q      
                  34.75     1:11.65 (36.90)                                        
 11 Ratel, Brooklyn E         14 IA-MR                1:11.67    1:12.51 q      
                  35.32     1:12.51 (37.19)                                        
 12 DeSantis, Lauren N        13 IA-MR                1:18.06    1:12.94 q      
                  35.32     1:12.94 (37.62)                                        
 13 Governali, Johanna R      13 IA-MR                1:15.76    1:13.48 q      
                  34.27     1:13.48 (39.21)                                        
 14 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              1:14.31    1:13.94 q      
                  40.30     1:13.94 (33.64)                                        
 15 Greene, Emily M           14 FA-MR                1:12.90    1:14.11 q      
                  35.76     1:14.11 (38.35)                                        
 16 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:15.34    1:16.25 q      
                  36.59     1:16.25 (39.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Winters, Emma C           13 FREE-MR              1:17.99    1:18.00 q      
                  37.81     1:18.00 (40.19)                                        
 18 Shehigian, Alexandra A    13 FA-MR                1:21.34    1:22.90 q      
                  40.14     1:22.90 (42.76)                                        
 19 Cluff, Piper *            13 IA-MR                2:00.00    1:23.13 q      
                  40.75     1:23.13 (42.38)                                        
 20 Arvidsson, Megan G        14 IA-MR                2:00.00    1:26.48 q      
                  41.33     1:26.48 (45.15)                                        
 21 Daley, Nadia              13 NFS-MR               1:49.78    1:40.77 q      
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:23.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:23.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                1:17.64    1:16.31 ASCS   
                  36.14     1:16.31 (40.17)                                        
  2 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                1:19.13    1:16.75 ASCS   
                  36.06     1:16.75 (40.69)                                        
  3 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              1:18.57    1:18.07 ASCS   
                  36.55     1:18.07 (41.52)                                        
  4 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              1:19.23    1:18.21 ASCS   
                  36.79     1:18.21 (41.42)                                        
  5 Yan, Meeya J              13 FREE-MR              1:20.91    1:19.14 ASCS   
                  37.42     1:19.14 (41.72)                                        
  6 Governali, Johanna R      13 IA-MR                1:24.12    1:22.63 ASCS   
                  38.40     1:22.63 (44.23)                                        
  7 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:23.40    1:24.28        
                  39.39     1:24.28 (44.89)                                        
B - Final
  9 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               1:24.96    1:21.45 ASCS   
                  38.64     1:21.45 (42.81)                                        
 10 Mroczek, Tatiana S        14 FREE-MR              1:25.70    1:23.36 ASCS   
                  38.80     1:23.36 (44.56)                                        
 11 Ottmann, Kate D           14 IA-MR                1:28.44    1:27.70        
                  41.08     1:27.70 (46.62)                                        
 12 Winters, Emma C           13 FREE-MR              1:37.93    1:38.29        
                  46.27     1:38.29 (52.02)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:23.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:23.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                1:21.09    1:17.64 qASCS  
                  36.35     1:17.64 (41.29)                                        
  2 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              1:13.99    1:18.57 qASCS  
                  36.94     1:18.57 (41.63)                                        
  3 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                1:19.93    1:19.13 qASCS  
                  36.97     1:19.13 (42.16)                                        
  4 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              1:15.89    1:19.23 qASCS  
                  37.71     1:19.23 (41.52)                                        
  5 Ratel, Brooklyn E         14 IA-MR                1:18.72    1:20.63 qASCS  
                  37.90     1:20.63 (42.73)                                        
  6 Yan, Meeya J              13 FREE-MR              1:20.14    1:20.91 qASCS  
                  38.15     1:20.91 (42.76)                                        
  7 Miriyagalla, Vaishali     14 CFJV-MR              1:19.52    1:21.89 qASCS  
                  38.76     1:21.89 (43.13)                                        
  8 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:23.81    1:23.40 qASCS  
                  39.08     1:23.40 (44.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Governali, Johanna R      13 IA-MR                1:24.00    1:24.12 q      
                  38.50     1:24.12 (45.62)                                        
 10 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               1:22.33    1:24.96 q      
                  40.26     1:24.96 (44.70)                                        
 11 Mroczek, Tatiana S        14 FREE-MR              1:21.79    1:25.70 q      
                  39.61     1:25.70 (46.09)                                        
 12 Angerthal, Tatum          13 CFJV-MR              1:23.99    1:28.14 q      
                  41.88     1:28.14 (46.26)                                        
 13 Ottmann, Kate D           14 IA-MR                1:33.63    1:28.44 q      
                  41.79     1:28.44 (46.65)                                        
 14 Kropaneva, Sasha L        14 FREE-MR              1:23.99    1:29.70 q      
                  42.37     1:29.70 (47.33)                                        
 15 Cluff, Piper *            13 IA-MR                2:00.00    1:34.87 q      
                  44.38     1:34.87 (50.49)                                        
 16 Winters, Emma C           13 FREE-MR              1:35.99    1:37.93 q      
                  47.36     1:37.93 (50.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Parker, Lauren G          13 IA-MR                2:00.00    1:41.97 q      
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:15.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:15.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:00.27    1:00.34 ASCS   
                  28.30     1:00.34 (32.04)                                        
  2 Horan, Brenna N           14 IA-MR                1:04.76    1:03.38 ASCS   
  3 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                1:04.84    1:04.27 ASCS   
                  28.83     1:04.27 (35.44)                                        
  4 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               1:09.78    1:08.14 ASCS   
                  31.58     1:08.14 (36.56)                                        
  5 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT               1:08.97    1:08.75 ASCS   
                  30.62     1:08.75 (38.13)                                        
  6 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                1:11.19    1:11.38 ASCS   
                  32.76     1:11.38 (38.62)                                        
  7 Olivieri, Sophia          14 FREE-MR              1:13.78    1:12.29 ASCS   
                  31.63     1:12.29 (40.66)                                        
  8 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                1:12.74    1:12.71 ASCS   
                  32.80     1:12.71 (39.91)                                        
B - Final
  9 Rowan, Paige V            14 IA-MR                1:13.98    1:12.14 ASCS   
                  33.22     1:12.14 (38.92)                                        
 10 Olivieri, Olivia          14 FREE-MR              1:16.17    1:15.35 ASCS   
                  34.02     1:15.35 (41.33)                                        
 11 Angerthal, Tatum          13 CFJV-MR              1:17.95    1:16.70        
                  34.98     1:16.70 (41.72)                                        
 12 Miriyagalla, Vaishali     14 CFJV-MR              1:17.86    1:16.96        
                  35.85     1:16.96 (41.11)                                        
 13 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:22.75    1:16.98        
                  35.22     1:16.98 (41.76)                                        
 13 Bilich, Paige L           14 IA-MR                1:15.59    1:16.98        
                  34.55     1:16.98 (42.43)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:15.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:15.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:02.17    1:00.27 qASCS  
                  28.44     1:00.27 (31.83)                                        
  2 Horan, Brenna N           14 IA-MR                1:07.33    1:04.76 qASCS  
                  30.32     1:04.76 (34.44)                                        
  3 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                1:07.10    1:04.84 qASCS  
                  29.15     1:04.84 (35.69)                                        
  4 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT               1:09.45    1:08.97 qASCS  
                  30.99     1:08.97 (37.98)                                        
  5 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               1:10.49    1:09.78 qASCS  
                  32.57     1:09.78 (37.21)                                        
  6 Cunneen, Elena C          13 IA-MR                1:12.48    1:11.19 qASCS  
                  31.82     1:11.19 (39.37)                                        
  7 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                1:16.27    1:12.74 qASCS  
                  32.48     1:12.74 (40.26)                                        
  8 Bolotova, Nicole          14 IA-MR                1:14.08    1:13.18 qASCS  
                  34.79     1:13.18 (38.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Olivieri, Sophia          14 FREE-MR              1:13.57    1:13.78 qASCS  
                  33.46     1:13.78 (40.32)                                        
 10 Rowan, Paige V            14 IA-MR                1:20.08    1:13.98 qASCS  
                  33.69     1:13.98 (40.29)                                        
 11 Bilich, Paige L           14 IA-MR                1:15.99    1:15.59 qASCS  
                  33.28     1:15.59 (42.31)                                        
 12 Olivieri, Olivia          14 FREE-MR              1:13.64    1:16.17 q      
                  34.22     1:16.17 (41.95)                                        
 13 Miriyagalla, Vaishali     14 CFJV-MR              1:13.07    1:17.86 q      
                  36.61     1:17.86 (41.25)                                        
 14 Angerthal, Tatum          13 CFJV-MR              1:15.44    1:17.95 q      
                  34.69     1:17.95 (43.26)                                        
 15 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:19.99    1:22.75 q      
                  35.90     1:22.75 (46.85)                                        
 16 Arvidsson, Megan G        14 IA-MR                2:00.00    1:31.03 q      
                  36.72     1:31.03 (54.31)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:04.23    1:04.60        
                  29.22     1:04.60 (35.38)                                        
  2 Horan, Brenna N           14 IA-MR                1:07.17    1:06.30        
                  31.43     1:06.30 (34.87)                                        
  3 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              1:08.04    1:07.99        
                  31.37     1:07.99 (36.62)                                        
  4 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                1:08.09    1:08.36        
                  30.74     1:08.36 (37.62)                                        
  5 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT               1:09.53    1:10.61        
                  32.12     1:10.61 (38.49)                                        
  6 Yan, Meeya J              13 FREE-MR              1:14.34    1:13.13        
                  35.25     1:13.13 (37.88)                                        
  7 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                1:13.95    1:13.57        
  8 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              1:13.38    1:13.86        
                  35.53     1:13.86 (38.33)                                        
B - Final
  9 Rowan, Paige V            14 IA-MR                1:14.47    1:13.06        
                  34.17     1:13.06 (38.89)                                        
 10 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:18.11    1:14.47        
                  35.36     1:14.47 (39.11)                                        
 11 Oldknow, Mia A            14 FA-MR                1:14.42    1:15.45        
                  36.33     1:15.45 (39.12)                                        
 12 Lastras-Castrejon, Danie  14 CFJV-MR              1:19.21    1:20.26        
                  36.01     1:20.26 (44.25)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:06.19    1:04.23 q      
                  29.12     1:04.23 (35.11)                                        
  2 Horan, Brenna N           14 IA-MR                1:11.91    1:07.17 q      
                  32.11     1:07.17 (35.06)                                        
  3 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              1:07.99    1:08.04 q      
                  31.60     1:08.04 (36.44)                                        
  4 Dobrzynski, Tercia Z      14 IA-MR                1:10.12    1:08.09 q      
                  30.94     1:08.09 (37.15)                                        
  5 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT               1:08.92    1:09.53 q      
                  31.31     1:09.53 (38.22)                                        
  6 Olivieri, Olivia          14 FREE-MR              1:14.62    1:11.42 q      
                  33.51     1:11.42 (37.91)                                        
  7 Skala, Sarah M            14 IA-MR                1:12.91    1:13.05 q      
                  32.69     1:13.05 (40.36)                                        
  8 Olivieri, Sophia          14 FREE-MR              1:20.86    1:13.14 q      
                  33.02     1:13.14 (40.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miriyagalla, Vaishali     14 CFJV-MR              1:16.55    1:13.18 q      
                  34.58     1:13.18 (38.60)                                        
 10 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              1:45.00    1:13.38 q      
                  36.15     1:13.38 (37.23)                                        
 11 Arrascue, Sofia M         13 IA-MR                1:17.38    1:13.95 q      
                  32.44     1:13.95 (41.51)                                        
 12 Wojciechowski, Natalia    13 IA-MR                1:14.10    1:13.96 q      
                  34.45     1:13.96 (39.51)                                        
 13 Yan, Meeya J              13 FREE-MR              1:15.62    1:14.34 q      
                  34.74     1:14.34 (39.60)                                        
 14 Oldknow, Mia A            14 FA-MR                1:15.99    1:14.42 q      
                  35.79     1:14.42 (38.63)                                        
 15 Rowan, Paige V            14 IA-MR                1:17.96    1:14.47 q      
                  34.36     1:14.47 (40.11)                                        
 16 Bolotova, Nicole          14 IA-MR                1:15.83    1:14.68 q      
                  34.92     1:14.68 (39.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Angerthal, Tatum          13 CFJV-MR              1:13.82    1:14.91 q      
                  34.58     1:14.91 (40.33)                                        
 18 Winters, Mia E            13 FREE-MR              1:15.99    1:18.11 q      
                  35.80     1:18.11 (42.31)                                        
 19 Lastras-Castrejon, Danie  14 CFJV-MR              1:29.92    1:19.21 q      
                  35.97     1:19.21 (43.24)                                        
 20 DeSantis, Lauren N        13 IA-MR                1:19.74    1:19.43 q      
                  36.12     1:19.43 (43.31)                                        
 -- Commike, Samantha N       14 FA-MR                1:11.35         DQ        
      False start - Misc
                  35.83          DQ (39.34)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:32.99  ASCS
 Meet Qualifying:  2:32.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Horan, Brenna N           14 IA-MR                2:19.51    2:17.49 ASCS   
                  29.29     1:05.27 (35.98)     1:46.59 (41.32)     2:17.49 (30.90)
  2 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              2:25.24    2:24.90 ASCS   
                  31.53     1:08.14 (36.61)     1:51.31 (43.17)     2:24.90 (33.59)
  3 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               2:33.19    2:25.40 ASCS   
                  31.59     1:08.14 (36.55)     1:52.24 (44.10)     2:25.40 (33.16)
  4 Kropaneva, Sasha L        14 FREE-MR              2:28.43    2:26.79 ASCS   
                  31.08     1:06.57 (35.49)     1:54.26 (47.69)     2:26.79 (32.53)
  5 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT               2:29.39    2:27.92 ASCS   
                  30.64     1:08.63 (37.99)     1:54.67 (46.04)     2:27.92 (33.25)
  6 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                2:32.15    2:28.49 ASCS   
                  33.25     1:10.26 (37.01)     1:54.63 (44.37)     2:28.49 (33.86)
  7 Deng, Chloe S             13 FREE-MR              2:31.97    2:32.83 ASCS   
                  33.35     1:11.81 (38.46)     1:56.85 (45.04)     2:32.83 (35.98)
  8 Ratel, Brooklyn E         14 IA-MR                2:33.97    2:33.59        
                  34.52     1:13.16 (38.64)     1:56.93 (43.77)     2:33.59 (36.66)
B - Final
  9 Olivieri, Olivia          14 FREE-MR              2:34.22    2:33.83        
                  33.17     1:11.89 (38.72)     2:00.93 (49.04)     2:33.83 (32.90)
 10 Miriyagalla, Vaishali     14 CFJV-MR              2:39.52    2:34.37        
                  34.56     1:14.90 (40.34)     2:00.37 (45.47)     2:34.37 (34.00)
 11 Olivieri, Sophia          14 FREE-MR              2:36.99    2:38.56        
                  31.55     1:11.24 (39.69)     2:02.77 (51.53)     2:38.56 (35.79)
 12 Greene, Emily M           14 FA-MR                2:39.62    2:42.18        
                  36.63     1:16.56 (39.93)     2:05.22 (48.66)     2:42.18 (36.96)
 13 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              2:50.23    2:42.26        
                  36.83     1:19.23 (42.40)     2:04.69 (45.46)     2:42.26 (37.57)
 14 Parker, Lauren G          13 IA-MR                3:10.69    3:10.10        
                  44.94     1:33.75 (48.81)     2:29.50 (55.75)     3:10.10 (40.60)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:32.99  ASCS
 Meet Qualifying:  2:32.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Horan, Brenna N           14 IA-MR                2:23.84    2:19.51 qASCS  
                  29.54     1:07.02 (37.48)     1:48.92 (41.90)     2:19.51 (30.59)
  2 Yildiz, Nicole            13 FREE-MR              2:30.47    2:25.24 qASCS  
                  32.20     1:08.87 (36.67)     1:50.90 (42.03)     2:25.24 (34.34)
  3 Kropaneva, Sasha L        14 FREE-MR              2:19.99    2:28.43 qASCS  
                  31.79     1:08.64 (36.85)     1:55.20 (46.56)     2:28.43 (33.23)
  4 Thilow, Rachel R          13 RAC-CT               2:30.33    2:29.39 qASCS  
                  31.34     1:09.07 (37.73)     1:55.81 (46.74)     2:29.39 (33.58)
  5 Deng, Chloe S             13 FREE-MR              2:33.99    2:31.97 qASCS  
                  34.60     1:12.46 (37.86)     1:56.19 (43.73)     2:31.97 (35.78)
  6 McKee, Yesenia A          13 IA-MR                2:36.00    2:32.15 qASCS  
                  33.44     1:11.79 (38.35)     1:56.51 (44.72)     2:32.15 (35.64)
  7 Porter, Sabrina F         13 RAC-CT               2:28.36    2:33.19 q      
                  32.77     1:10.64 (37.87)     1:56.95 (46.31)     2:33.19 (36.24)
  8 Ratel, Brooklyn E         14 IA-MR                2:34.92    2:33.97 q      
                  34.78     1:14.27 (39.49)     1:57.92 (43.65)     2:33.97 (36.05)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Olivieri, Olivia          14 FREE-MR              2:32.85    2:34.22 q      
                  33.05     1:12.98 (39.93)     2:00.18 (47.20)     2:34.22 (34.04)
 10 Olivieri, Sophia          14 FREE-MR              2:34.23    2:36.99 q      
                  31.52     1:10.70 (39.18)     2:01.44 (50.74)     2:36.99 (35.55)
 11 Miriyagalla, Vaishali     14 CFJV-MR              2:32.99    2:39.52 q      
                  35.29     1:16.92 (41.63)     2:03.33 (46.41)     2:39.52 (36.19)
 12 Greene, Emily M           14 FA-MR                2:45.46    2:39.62 q      
                  36.01     1:16.10 (40.09)     2:03.93 (47.83)     2:39.62 (35.69)
 13 Winters, Emma C           13 FREE-MR              2:45.99    2:45.34 q      
                  34.67     1:16.42 (41.75)     2:09.18 (52.76)     2:45.34 (36.16)
 14 Mroczek, Angelica S       14 FREE-MR              2:39.12    2:50.23 q      
                  39.96     1:24.14 (44.18)     2:11.26 (47.12)     2:50.23 (38.97)
 15 Shehigian, Alexandra A    13 FA-MR                2:55.32    2:54.53 q      
                  37.51     1:21.42 (43.91)     2:16.35 (54.93)     2:54.53 (38.18)
 16 Parker, Lauren G          13 IA-MR                3:45.00    3:10.69 q      
                  42.01     1:30.91 (48.90)     2:27.20 (56.29)     3:10.69 (43.49)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Daley, Nadia              13 NFS-MR                    NT    3:45.74 q      
                  46.71     1:46.49 (59.78)   2:53.55 (1:07.06)     3:45.74 (52.19)
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        3:52.16    3:51.82        
     1) Sargent, Madi L 14              2) Cunneen, Elena C 13            
     3) Dobrzynski, Tercia Z 14         4) Horan, Brenna N 14             
                  26.87       55.43 (55.43)     1:24.60 (29.17)   1:55.69 (1:00.26)
        2:23.67 (27.98)     2:54.45 (58.76)     3:21.59 (27.14)     3:51.82 (57.37)
  2 Freedom Aquatics-MR  'A'                          3:58.78    4:04.32        
     1) Olivieri, Olivia 14             2) Yildiz, Nicole 13              
     3) Olivieri, Sophia 14             4) Kropaneva, Sasha L 14          
                                                                        2:02.09 ( )
        2:31.12 (29.03)   3:03.57 (1:01.48)     3:31.92 (28.35)   4:04.32 (1:00.75)
  3 Islanders Aquatics-MR  'B'                        4:04.88    4:07.27        
     1) Wojciechowski, Natalia 13       2) Bolotova, Nicole 14            
     3) Skala, Sarah M 14               4) McKee, Yesenia A 13            
                  29.37   1:01.39 (1:01.39)     1:31.11 (29.72)   2:04.13 (1:02.74)
        2:33.26 (29.13)   3:05.42 (1:01.29)     3:35.21 (29.79)   4:07.27 (1:01.85)
 
Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        4:26.96    4:21.59        
     1) Dobrzynski, Tercia Z 14         2) Cunneen, Elena C 13            
     3) Sargent, Madi L 14              4) Horan, Brenna N 14             
                  31.05   1:03.99 (1:03.99)     1:40.82 (36.83)   2:22.70 (1:18.71)
        2:51.32 (28.62)                             3:51.48 ( )         4:21.59 ( )
  2 Islanders Aquatics-MR  'B'                        4:39.82    4:40.25        
     1) Skala, Sarah M 14               2) Ratel, Brooklyn E 14           
     3) Bolotova, Nicole 14             4) Wojciechowski, Natalia 13      
                  32.84   1:09.17 (1:09.17)     1:46.49 (37.32)   2:29.90 (1:20.73)
        3:03.65 (33.75)   3:40.71 (1:10.81)     4:08.61 (27.90)     4:40.25 (59.54)
  3 Freedom Aquatics-MR  'A'                          4:35.92    4:43.27        
     1) Olivieri, Olivia 14             2) Mroczek, Angelica S 14         
     3) Olivieri, Sophia 14             4) Kropaneva, Sasha L 14          
                  34.26   1:10.66 (1:10.66)     1:26.81 (16.15)     1:49.08 (38.42)
        2:32.49 (43.41)   3:03.97 (1:14.89)     3:52.67 (48.70)   4:43.27 (1:39.30)
  4 Freedom Aquatics-MR  'B'                          4:58.00    4:57.05        
     1) Winters, Mia E 13               2) Yildiz, Nicole 13              
     3) Deng, Chloe S 13                4) Mroczek, Tatiana S 14          
                  36.79   1:17.15 (1:17.15)     1:52.77 (35.62)   2:34.94 (1:17.79)
        3:09.99 (35.05)   3:51.31 (1:16.37)     4:07.69 (16.38)   4:57.05 (1:05.74)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  24.96      24.84        
  2 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                  25.71      25.60        
  3 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                  25.77      25.71        
  4 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                  25.93      26.08        
  5 Sargent, Savy R           16 IA-MR                  25.94      26.34        
  6 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                  26.31      26.73        
  7 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                  26.70      26.89        
  8 Szydziak, Sally           15 IA-MR                  26.64      27.05        
B - Final
  9 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                  27.30      27.11        
 10 Layton, Samantha A        17 IA-MR                  27.34      27.52        
 11 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                  28.34      27.87        
 12 Miriyagalla, Amaavi       15 CFJV-MR                28.13      28.09        
 13 Rogers, Dayna             15 IA-MR                  28.21      28.13        
 14 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                  31.35      31.08        
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  24.96      24.96 q      
  2 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                  25.07      25.71 q      
  3 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                  26.34      25.77 q      
  4 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                  25.86      25.93 q      
  5 Sargent, Savy R           16 IA-MR                  26.31      25.94 q      
  6 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                  25.78      26.31 q      
  7 Szydziak, Sally           15 IA-MR                  26.52      26.64 q      
  8 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                  26.80      26.70 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                  26.57      27.30 q      
 10 Layton, Samantha A        17 IA-MR                  27.75      27.34 q      
 11 Miriyagalla, Amaavi       15 CFJV-MR                27.66      28.13 q      
 12 Rogers, Dayna             15 IA-MR                  27.83      28.21 q      
 13 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                  27.14      28.34 q      
 14 Parrinello, Kaitlyn L     15 FA-MR                  28.95      29.60 q      
 15 Furmanik, Nicole          16 IA-MR                  30.00      30.22 q      
 16 Micozzi, Jillian          16 IA-MR                  30.95      30.38 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                  31.46      31.35 q      
 18 Oklu, Isilay              15 IA-MR                  35.00      33.98 q      
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  54.65      53.76        
                  25.75       53.76 (28.01)                                        
  2 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                  55.75      55.32        
                  26.43       55.32 (28.89)                                        
  3 Sargent, Savy R           16 IA-MR                  55.96      55.63        
                  26.94       55.63 (28.69)                                        
  4 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                  55.93      56.18        
                  26.98       56.18 (29.20)                                        
  5 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                  56.58      56.33        
                  27.11       56.33 (29.22)                                        
  6 Danulevith, Ashley R      17 FA-MR                  58.07      57.01        
                  27.35       57.01 (29.66)                                        
  7 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                  56.71      57.60        
                  27.79       57.60 (29.81)                                        
  8 Szydziak, Sally           15 IA-MR                  57.97      57.96        
                  27.84       57.96 (30.12)                                        
B - Final
  9 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                  58.71      56.99        
                  27.50       56.99 (29.49)                                        
 10 Kolar, Kathryn M          16 IA-MR                  59.25      59.03        
                  30.44       59.03 (28.59)                                        
 11 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                  59.90      59.32        
                  27.27       59.32 (32.05)                                        
 12 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                  59.81      59.63        
                  28.71       59.63 (30.92)                                        
 13 Rogers, Dayna             15 IA-MR                1:00.37    1:00.25        
 14 Layton, Samantha A        17 IA-MR                  59.47    1:00.99        
                  25.94     1:00.99 (35.05)                                        
C - Final
 17 Young, Natalie M          15 IA-MR                1:01.59    1:00.28        
                  28.67     1:00.28 (31.61)                                        
 18 Mroczek, Tatiana S        14 FREE-MR              1:03.42    1:03.37        
                  29.64     1:03.37 (33.73)                                        
 19 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                1:07.88    1:07.59        
                  32.27     1:07.59 (35.32)                                        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  55.04      54.65 q      
                  25.94       54.65 (28.71)                                        
  2 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                  56.09      55.75 q      
                  26.84       55.75 (28.91)                                        
  3 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                  54.97      55.93 q      
                  26.80       55.93 (29.13)                                        
  4 Sargent, Savy R           16 IA-MR                  57.21      55.96 q      
                  27.04       55.96 (28.92)                                        
  5 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                  56.98      56.58 q      
                  27.27       56.58 (29.31)                                        
  6 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                  56.12      56.71 q      
                  27.50       56.71 (29.21)                                        
  7 Szydziak, Sally           15 IA-MR                  56.47      57.97 q      
                  27.62       57.97 (30.35)                                        
  8 Danulevith, Ashley R      17 FA-MR                  56.50      58.07 q      
                  27.79       58.07 (30.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                  55.45      58.71 q      
                  28.28       58.71 (30.43)                                        
 10 Kolar, Kathryn M          16 IA-MR                1:03.61      59.25 q      
                  28.71       59.25 (30.54)                                        
 11 Layton, Samantha A        17 IA-MR                  59.21      59.47 q      
                  28.83       59.47 (30.64)                                        
 12 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                  59.64      59.81 q      
                  29.09       59.81 (30.72)                                        
 13 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                  58.55      59.90 q      
                  28.37       59.90 (31.53)                                        
 14 Rogers, Dayna             15 IA-MR                  59.88    1:00.37 q      
                  29.04     1:00.37 (31.33)                                        
 15 Young, Natalie M          15 IA-MR                1:00.00    1:01.59 q      
                  29.39     1:01.59 (32.20)                                        
 16 Mroczek, Tatiana S        14 FREE-MR              1:01.99    1:03.42 q      
                  29.64     1:03.42 (33.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Miriyagalla, Amaavi       15 CFJV-MR                58.99    1:04.68 q      
                  30.44     1:04.68 (34.24)                                        
 18 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                1:08.25    1:07.88 q      
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                1:56.76    1:57.28        
                  27.46       57.33 (29.87)     1:27.48 (30.15)     1:57.28 (29.80)
  2 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                2:01.13    1:58.82        
                  27.30       57.21 (29.91)     1:27.94 (30.73)     1:58.82 (30.88)
  3 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                2:00.79    2:01.18        
                                  58.01 ( )   2:01.18 (1:03.17)                    
  4 Szydziak, Sally           15 IA-MR                2:00.78    2:01.49        
                  28.37       58.79 (30.42)     1:30.03 (31.24)     2:01.49 (31.46)
  5 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                2:03.11    2:02.17        
                  27.91       58.68 (30.77)     1:30.36 (31.68)     2:02.17 (31.81)
  6 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                2:02.46    2:03.58        
                  28.10       59.30 (31.20)     1:31.63 (32.33)     2:03.58 (31.95)
  7 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                2:07.63    2:08.84        
                  29.26     1:01.57 (32.31)     1:35.39 (33.82)     2:08.84 (33.45)
  8 Rogers, Dayna             15 IA-MR                2:07.30    2:09.79        
                  29.18     1:01.23 (32.05)     1:35.43 (34.20)     2:09.79 (34.36)
B - Final
  9 Danulevith, Ashley R      17 FA-MR                2:07.79    2:03.85        
                  28.12       59.20 (31.08)     1:31.31 (32.11)     2:03.85 (32.54)
 10 Kolar, Kathryn M          16 IA-MR                2:08.06    2:05.27        
                  28.94     1:00.64 (31.70)     1:33.08 (32.44)     2:05.27 (32.19)
 11 Layton, Samantha A        17 IA-MR                2:08.51    2:10.09        
                  29.01     1:01.67 (32.66)     1:36.86 (35.19)     2:10.09 (33.23)
 12 Young, Natalie M          15 IA-MR                2:16.36    2:12.08        
                  30.21     1:03.61 (33.40)     1:37.84 (34.23)     2:12.08 (34.24)
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                1:58.49    1:56.76 q      
                  27.18       56.83 (29.65)     1:27.03 (30.20)     1:56.76 (29.73)
  2 Szydziak, Sally           15 IA-MR                2:00.96    2:00.78 q      
                  28.74       59.55 (30.81)     1:30.49 (30.94)     2:00.78 (30.29)
  3 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                2:00.21    2:00.79 q      
                  25.78       56.83 (31.05)     1:28.64 (31.81)     2:00.79 (32.15)
  4 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                2:01.37    2:01.13 q      
                  27.56       57.62 (30.06)     1:29.28 (31.66)     2:01.13 (31.85)
  5 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                2:02.24    2:02.46 q      
                  26.16       57.30 (31.14)     1:29.68 (32.38)     2:02.46 (32.78)
  6 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                2:05.85    2:03.11 q      
                  27.91       58.51 (30.60)     1:30.72 (32.21)     2:03.11 (32.39)
  7 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                2:04.55    2:06.29 q      
                  28.71     1:00.25 (31.54)     1:33.18 (32.93)     2:06.29 (33.11)
  8 Rogers, Dayna             15 IA-MR                2:11.23    2:07.30 q      
                  27.67     1:00.36 (32.69)     1:33.87 (33.51)     2:07.30 (33.43)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                2:10.25    2:07.63 q      
                  28.78     1:01.14 (32.36)     1:34.63 (33.49)     2:07.63 (33.00)
 10 Danulevith, Ashley R      17 FA-MR                2:10.25    2:07.79 q      
                  28.14     1:00.06 (31.92)     1:33.55 (33.49)     2:07.79 (34.24)
 11 Kolar, Kathryn M          16 IA-MR                2:16.41    2:08.06 q      
                  29.24     1:01.35 (32.11)     1:34.55 (33.20)     2:08.06 (33.51)
 12 Layton, Samantha A        17 IA-MR                2:08.28    2:08.51 q      
                  27.05     1:00.18 (33.13)     1:34.47 (34.29)     2:08.51 (34.04)
 13 Young, Natalie M          15 IA-MR                2:15.00    2:16.36 q      
                  30.51     1:04.61 (34.10)     1:40.63 (36.02)     2:16.36 (35.73)
 14 Micozzi, Jillian          16 IA-MR                2:34.56    2:28.82 q      
                  33.48     1:10.68 (37.20)     1:49.63 (38.95)     2:28.82 (39.19)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  57.96      56.68        
                  27.23       56.68 (29.45)                                        
  2 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                1:02.86    1:01.56        
                  30.14     1:01.56 (31.42)                                        
  3 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                1:03.98    1:04.79        
                  31.17     1:04.79 (33.62)                                        
  4 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                1:06.28    1:05.75        
                  31.53     1:05.75 (34.22)                                        
  5 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                1:11.99    1:10.95        
                  34.16     1:10.95 (36.79)                                        
  6 Rogers, Dayna             15 IA-MR                1:12.53    1:12.37        
                  35.07     1:12.37 (37.30)                                        
  7 Miriyagalla, Amaavi       15 CFJV-MR              1:12.73    1:13.24        
                  34.78     1:13.24 (38.46)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  58.52      57.96 q      
                  27.86       57.96 (30.10)                                        
  2 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                1:02.80    1:02.86 q      
                  30.65     1:02.86 (32.21)                                        
  3 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                1:05.08    1:03.98 q      
                  31.15     1:03.98 (32.83)                                        
  4 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                1:04.82    1:06.28 q      
                  31.96     1:06.28 (34.32)                                        
  5 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                1:12.68    1:11.99 q      
                  34.97     1:11.99 (37.02)                                        
  6 Rogers, Dayna             15 IA-MR                1:12.76    1:12.53 q      
                  35.51     1:12.53 (37.02)                                        
  7 Miriyagalla, Amaavi       15 CFJV-MR              1:09.00    1:12.73 q      
                  35.55     1:12.73 (37.18)                                        
  8 Furmanik, Nicole          16 IA-MR                1:12.00    1:16.30 q      
                  37.01     1:16.30 (39.29)                                        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                1:08.79    1:08.01        
                  31.29     1:08.01 (36.72)                                        
  2 Sargent, Savy R           16 IA-MR                1:09.11    1:09.04        
                  32.33     1:09.04 (36.71)                                        
  3 Szydziak, Sally           15 IA-MR                1:12.86    1:11.83        
                  33.91     1:11.83 (37.92)                                        
  4 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                1:12.11    1:12.06        
                  33.54     1:12.06 (38.52)                                        
  5 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                1:11.50    1:12.68        
                  34.27     1:12.68 (38.41)                                        
  6 Kolar, Kathryn M          16 IA-MR                1:17.54    1:16.55        
                  36.59     1:16.55 (39.96)                                        
  7 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                1:26.53    1:27.39        
                  40.60     1:27.39 (46.79)                                        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                1:08.58    1:08.79 q      
                  32.16     1:08.79 (36.63)                                        
  2 Sargent, Savy R           16 IA-MR                1:09.66    1:09.11 q      
                  33.26     1:09.11 (35.85)                                        
  3 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                1:10.96    1:11.50 q      
                  33.37     1:11.50 (38.13)                                        
  4 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                1:10.53    1:12.11 q      
                  33.85     1:12.11 (38.26)                                        
  5 Szydziak, Sally           15 IA-MR                1:11.62    1:12.86 q      
                  34.33     1:12.86 (38.53)                                        
  6 Kolar, Kathryn M          16 IA-MR                1:20.05    1:17.54 q      
                  36.47     1:17.54 (41.07)                                        
  7 Bilich, Caroline          16 IA-MR                1:23.30    1:19.21 q      
                  36.43     1:19.21 (42.78)                                        
  8 Miriyagalla, Amaavi       15 CFJV-MR              1:17.76    1:22.14 q      
                  38.74     1:22.14 (43.40)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Micozzi, Jillian          16 IA-MR                1:27.91    1:26.07 q      
                  41.90     1:26.07 (44.17)                                        
 10 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                1:26.37    1:26.53 q      
                  40.79     1:26.53 (45.74)                                        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  59.15      58.17        
                  27.45       58.17 (30.72)                                        
  2 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                  59.87      59.49        
                  27.31       59.49 (32.18)                                        
  3 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                1:01.26    1:00.68        
                  28.06     1:00.68 (32.62)                                        
  4 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                1:02.02    1:01.35        
                  28.57     1:01.35 (32.78)                                        
  5 Szydziak, Sally           15 IA-MR                1:01.94    1:01.74        
                  28.95     1:01.74 (32.79)                                        
  6 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                1:02.98    1:03.30        
                  29.67     1:03.30 (33.63)                                        
  7 Sargent, Savy R           16 IA-MR                1:03.02    1:04.21        
                  29.42     1:04.21 (34.79)                                        
  8 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                1:07.58    1:06.20        
                  30.36     1:06.20 (35.84)                                        
B - Final
  9 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                1:08.49    1:07.33        
                  30.82     1:07.33 (36.51)                                        
 10 Layton, Samantha A        17 IA-MR                1:08.72    1:07.67        
                  31.37     1:07.67 (36.30)                                        
 11 Miriyagalla, Amaavi       15 CFJV-MR              1:13.32    1:18.31        
                  33.36     1:18.31 (44.95)                                        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  59.20      59.15 q      
                  27.41       59.15 (31.74)                                        
  2 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                1:00.68      59.87 q      
                  27.54       59.87 (32.33)                                        
  3 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                1:01.69    1:01.26 q      
                  28.46     1:01.26 (32.80)                                        
  4 Szydziak, Sally           15 IA-MR                1:03.01    1:01.94 q      
                  29.28     1:01.94 (32.66)                                        
  5 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                1:02.65    1:02.02 q      
                  28.76     1:02.02 (33.26)                                        
  6 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                1:03.18    1:02.98 q      
                  29.79     1:02.98 (33.19)                                        
  7 Sargent, Savy R           16 IA-MR                1:03.12    1:03.02 q      
                  29.40     1:03.02 (33.62)                                        
  8 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                1:05.33    1:07.58 q      
                  30.44     1:07.58 (37.14)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                1:05.60    1:08.49 q      
                  30.74     1:08.49 (37.75)                                        
 10 Layton, Samantha A        17 IA-MR                1:07.62    1:08.72 q      
                  31.57     1:08.72 (37.15)                                        
 11 Miriyagalla, Amaavi       15 CFJV-MR              1:07.99    1:13.32 q      
                  32.43     1:13.32 (40.89)                                        
 12 Parrinello, Kaitlyn L     15 FA-MR                1:17.42    1:16.59 q      
                  34.11     1:16.59 (42.48)                                        
 13 Furmanik, Nicole          16 IA-MR                1:15.00    1:18.75 q      
                  36.02     1:18.75 (42.73)                                        
 
Girls 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                1:00.75    1:00.59        
                  27.60     1:00.59 (32.99)                                        
  2 Sargent, Savy R           16 IA-MR                1:03.23    1:02.64        
                  29.87     1:02.64 (32.77)                                        
  3 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                1:02.70    1:03.04        
                  28.99     1:03.04 (34.05)                                        
  4 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                1:04.26    1:04.26        
                  28.95     1:04.26 (35.31)                                        
  5 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                1:06.03    1:05.12        
                  30.12     1:05.12 (35.00)                                        
  6 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                1:06.74    1:06.21        
                  30.46     1:06.21 (35.75)                                        
B - Final
  9 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                1:07.22    1:07.10        
                  29.93     1:07.10 (37.17)                                        
 10 Rogers, Dayna             15 IA-MR                1:13.87    1:13.69        
                  34.38     1:13.69 (39.31)                                        
 11 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                1:16.34    1:16.27        
                  34.28     1:16.27 (41.99)                                        
 
Girls 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                1:02.97    1:00.75 q      
                  27.77     1:00.75 (32.98)                                        
  2 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                1:04.40    1:02.70 q      
                  29.09     1:02.70 (33.61)                                        
  3 Sargent, Savy R           16 IA-MR                1:12.91    1:03.23 q      
                  29.71     1:03.23 (33.52)                                        
  4 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                1:09.12    1:04.26 q      
                  28.88     1:04.26 (35.38)                                        
  5 Profeta, Noelle C         15 IA-MR                1:06.25    1:06.03 q      
                  30.49     1:06.03 (35.54)                                        
  6 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                1:15.59    1:06.74 q      
                  31.65     1:06.74 (35.09)                                        
  7 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                1:13.67    1:07.22 q      
                  29.77     1:07.22 (37.45)                                        
  8 Rogers, Dayna             15 IA-MR                1:13.15    1:13.87 q      
                  34.96     1:13.87 (38.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miriyagalla, Amaavi       15 CFJV-MR              1:14.95    1:14.09 q      
                  33.86     1:14.09 (40.23)                                        
 10 Young, Natalie M          15 IA-MR                1:20.00    1:14.36 q      
                  34.33     1:14.36 (40.03)                                        
 11 Bilich, Caroline          16 IA-MR                1:18.61    1:14.43 q      
                  34.83     1:14.43 (39.60)                                        
 12 Sztorc, Claudia           15 IA-MR                1:29.86    1:16.34 q      
                  34.91     1:16.34 (41.43)                                        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sargent, Savy R           16 IA-MR                2:12.11    2:10.86        
                  28.61     1:02.36 (33.75)     1:40.39 (38.03)     2:10.86 (30.47)
  2 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                2:11.94    2:12.33        
                  27.50     1:00.43 (32.93)     1:41.76 (41.33)     2:12.33 (30.57)
  3 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                2:15.50    2:14.93        
                  28.70     1:03.16 (34.46)   2:14.93 (1:11.77)                    
  4 Szydziak, Sally           15 IA-MR                2:16.77    2:15.77        
                  29.44     1:04.28 (34.84)     1:44.66 (40.38)     2:15.77 (31.11)
  5 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                2:18.24    2:18.07        
                  30.49     1:05.81 (35.32)     1:45.06 (39.25)     2:18.07 (33.01)
  6 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                2:19.42    2:20.04        
                  29.69     1:05.22 (35.53)     1:48.43 (43.21)     2:20.04 (31.61)
  7 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                2:22.11    2:25.30        
                  31.01     1:08.61 (37.60)     1:50.96 (42.35)     2:25.30 (34.34)
  8 Rogers, Dayna             15 IA-MR                2:29.72    2:29.59        
                  32.51     1:09.98 (37.47)     1:55.60 (45.62)     2:29.59 (33.99)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                2:15.86    2:11.94 q      
                  27.80     1:00.63 (32.83)     1:41.43 (40.80)     2:11.94 (30.51)
  2 Sargent, Savy R           16 IA-MR                2:12.94    2:12.11 q      
                  29.19     1:03.07 (33.88)     1:41.17 (38.10)     2:12.11 (30.94)
  3 Lagattolla, Emma G        16 IA-MR                2:15.56    2:15.50 q      
                  22.72       58.20 (35.48)     1:37.95 (39.75)     2:15.50 (37.55)
  4 Szydziak, Sally           15 IA-MR                2:19.01    2:16.77 q      
                  23.80       59.31 (35.51)     1:39.96 (40.65)     2:16.77 (36.81)
  5 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                2:19.49    2:18.24 q      
                  30.36     1:05.51 (35.15)     1:44.85 (39.34)     2:18.24 (33.39)
  6 Crane, Rebecca A          15 IA-MR                2:24.48    2:19.42 q      
                  24.07       59.34 (35.27)     1:42.37 (43.03)     2:19.42 (37.05)
  7 Skakandi, Meghan E        16 IA-MR                2:25.56    2:22.11 q      
                  30.56     1:07.92 (37.36)     1:49.33 (41.41)     2:22.11 (32.78)
  8 Rogers, Dayna             15 IA-MR                2:32.28    2:29.72 q      
                  27.06     1:05.49 (38.43)     1:49.67 (44.18)     2:29.72 (40.05)
-------------------------------------------------------------------------
 -- Oklu, Isilay              15 IA-MR                3:00.00         DQ        
      Delay initiating turn - back
                  42.89     1:35.35 (52.46)     2:31.80 (56.45)          DQ (45.01)
 
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        3:41.58    3:39.56        
     1) Thomas, Mackenzie 15            2) Wetherbee, Hailey M 16         
     3) Carbone, Maddie V 16            4) Lagattolla, Emma G 16          
                  26.50       54.87 (54.87)     1:20.93 (26.06)     1:49.53 (54.66)
        2:15.16 (25.63)     2:43.41 (53.88)     3:09.98 (26.57)     3:39.56 (56.15)
  2 Islanders Aquatics-MR  'B'                        3:47.38    3:51.70        
     1) Donnelly, Megan H 16            2) Kolar, Kathryn M 16            
     3) Crane, Rebecca A 15             4) Szydziak, Sally 15             
                  28.15       57.54 (57.54)     1:25.85 (28.31)     1:57.24 (59.70)
        2:13.15 (15.91)                             2:53.99 ( )         3:51.70 ( )
  3 Freedom Aquatics-MR  'A'                          3:45.25    4:18.84        
     1) Yan, Meeya J 13                 2) Winters, Mia E 13              
     3) Mroczek, Angelica S 14          4) Mroczek, Tatiana S 14          
                  30.48   1:03.89 (1:03.89)     1:34.30 (30.41)   2:09.45 (1:05.56)
        2:38.84 (29.39)   3:12.89 (1:03.44)     3:43.71 (30.82)   4:18.84 (1:05.95)
  4 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                      NT    4:22.69        
     1) Miriyagalla, Vaishali 14        2) Angerthal, Tatum 13            
     3) Lastras-Castrejon, Daniela 14   4) Miriyagalla, Amaavi 15         
                  31.29   1:05.76 (1:05.76)     1:35.99 (30.23)   2:09.89 (1:04.13)
        2:41.77 (31.88)   3:18.66 (1:08.77)     3:48.33 (29.67)   4:22.69 (1:04.03)
 
Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        4:02.75    4:02.33        
     1) Thomas, Mackenzie 15            2) Wetherbee, Hailey M 16         
     3) Donnelly, Megan H 16            4) Lagattolla, Emma G 16          
                  28.52       59.14 (59.14)     1:30.08 (30.94)   2:06.74 (1:07.60)
        2:22.72 (15.98)     3:06.18 (59.44)     3:33.01 (26.83)     4:02.33 (56.15)
  2 Islanders Aquatics-MR  'B'                        4:10.12    4:12.27        
     1) Carbone, Maddie V 16            2) Sargent, Savy R 16             
     3) Crane, Rebecca A 15             4) Szydziak, Sally 15             
                  31.20   1:03.55 (1:03.55)     1:35.75 (32.20)   2:12.52 (1:08.97)
        2:41.08 (28.56)   3:14.63 (1:02.11)     3:42.02 (27.39)     4:12.27 (57.64)
  3 Islanders Aquatics-MR  'C'                        4:19.29    4:32.44        
     1) Profeta, Noelle C 15            2) Rogers, Dayna 15               
     3) Skakandi, Meghan E 16           4) Layton, Samantha A 17          
                  31.93   1:06.80 (1:06.80)     1:41.09 (34.29)   2:21.75 (1:14.95)
        2:55.09 (33.34)   3:34.33 (1:12.58)     4:01.98 (27.65)     4:32.44 (58.11)
  4 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 4:55.61    5:07.56        
     1) Angerthal, Tatum 13             2) Miriyagalla, Vaishali 14       
     3) Miriyagalla, Amaavi 15          4) Lastras-Castrejon, Daniela 14  
                  36.56   1:16.08 (1:16.08)     1:56.80 (40.72)   2:42.45 (1:26.37)
        3:15.95 (33.50)   4:00.04 (1:17.59)     4:31.40 (31.36)   5:07.56 (1:07.52)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                36.99  ASCS
 Meet Qualifying:  36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halls, Ryan A             10 NFS-MR                 31.46      31.89 ASCS   
  2 Smith, Jamar              10 NFS-MR                 33.63      33.96 ASCS   
  3 Clark, Colin S             9 IA-MR                  42.11      34.31 ASCS   
  4 Miller, Myles              9 NFS-MR                 37.09      34.50 ASCS   
  5 Walz, Jonathan R          10 FREE-MR                34.52      34.60 ASCS   
  6 Singer, Dillon T          10 FREE-MR                36.99      36.64 ASCS   
  7 Smith, Dean C              9 IA-MR                  40.59      37.01        
  8 Belyayev, Danya V          9 FREE-MR                37.70      37.35        
  9 Mcdonald, Hugo T           9 IA-MR                  40.00      37.61        
 10 Roberts, Shane W           9 NFS-MR                 35.83      37.64        
 11 Tuminello, Nick S          9 FREE-MR                38.81      37.77        
 12 Carew, Chris D             9 IA-MR                1:00.00      38.06        
 13 Temni, Matthew             8 FREE-MR                36.99      38.31        
 14 Wojciechowski, Nicholas    7 IA-MR                1:04.02      40.59        
 15 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                  53.48      40.99        
 16 Manolakakis, Evan R        9 RAC-CT                 40.74      41.44        
 17 Doran, Declan T            9 IA-MR                  41.02      42.48        
 18 Bast, James B              7 IA-MR                1:00.00      43.76        
 19 Bradley, Vance             9 IA-MR                1:00.00      45.21        
 20 Betzold, Carter S          8 IA-MR                  43.40      45.54        
 21 Eng, Ethan M               8 FA-MR                  44.99      46.12        
 22 Velazquez, Andrew E        8 IA-MR                1:00.00      46.95        
 23 Lafler, David W           10 IA-MR                1:00.00      50.08        
 24 O'Neal, Walton R           9 IA-MR                1:10.00      50.14        
 25 O'Reilly, Desmond L        8 IA-MR                1:03.58      50.42        
 26 Jerit-Barbas, Nelson       8 IA-MR                1:00.00      51.72        
 27 Lafler, Cole E            10 IA-MR                1:00.00      59.61        
 28 Krill, Evan G              6 IA-MR                1:00.00    1:04.62        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:18.79  ASCS
 Meet Qualifying:  1:18.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halls, Ryan A             10 NFS-MR               1:12.07    1:10.34 ASCS   
                  32.88     1:10.34 (37.46)                                        
  2 Kan, Winston C            10 FREE-MR              1:18.79    1:12.33 ASCS   
                  34.52     1:12.33 (37.81)                                        
  3 Augustin, James J         10 FA-MR                1:15.69    1:12.74 ASCS   
                  34.66     1:12.74 (38.08)                                        
  4 Clark, Colin S             9 IA-MR                1:17.00    1:14.72 ASCS   
                  35.54     1:14.72 (39.18)                                        
  5 Singer, Dillon T          10 FREE-MR              1:18.69    1:19.59        
                  38.67     1:19.59 (40.92)                                        
  6 Temni, Matthew             8 FREE-MR              1:29.09    1:22.64        
  7 Miller, Myles              9 NFS-MR               1:30.97    1:23.66        
                  37.32     1:23.66 (46.34)                                        
  8 Tuminello, Nick S          9 FREE-MR              1:47.64    1:24.13        
                  37.90     1:24.13 (46.23)                                        
  9 Smith, Dean C              9 IA-MR                     NT    1:24.71        
                  40.47     1:24.71 (44.24)                                        
 10 Mcdonald, Hugo T           9 IA-MR                1:30.00    1:30.49        
                  43.78     1:30.49 (46.71)                                        
 11 Wojciechowski, Nicholas    7 IA-MR                2:00.00    1:34.09        
                  43.06     1:34.09 (51.03)                                        
 12 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                2:00.00    1:35.63        
                  44.09     1:35.63 (51.54)                                        
 13 Eng, Ethan M               8 FA-MR                1:32.99    1:47.63        
                  49.26     1:47.63 (58.37)                                        
 14 O'Reilly, Desmond L        8 IA-MR                1:55.03    1:48.37        
                  51.87     1:48.37 (56.50)                                        
 15 Velazquez, Andrew E        8 IA-MR                2:30.00    1:50.34        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                44.99  ASCS
 Meet Qualifying:  44.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halls, Ryan A             10 NFS-MR                 39.54      38.59 ASCS   
  2 Walz, Jonathan R          10 FREE-MR                39.96      39.85 ASCS   
  3 Singer, Dillon T          10 FREE-MR                44.99      42.13 ASCS   
  4 Temni, Matthew             8 FREE-MR                44.99      42.28 ASCS   
  5 Smith, Jamar              10 NFS-MR                 47.67      43.01 ASCS   
  6 Clark, Colin S             9 IA-MR                  53.90      43.59 ASCS   
  7 Miller, Myles              9 NFS-MR                 48.92      45.89        
  8 Mcdonald, Hugo T           9 IA-MR                  49.00      46.20        
  9 Manolakakis, Evan R        9 RAC-CT                 44.99      46.81        
 10 Tuminello, Nick S          9 FREE-MR                45.12      48.09        
 11 Belyayev, Danya V          9 FREE-MR                49.98      48.37        
 12 Carew, Chris D             9 IA-MR                1:00.00      48.74        
 13 Smith, Dean C              9 IA-MR                  51.16      49.01        
 14 Velazquez, Andrew E        8 IA-MR                1:00.00      49.40        
 15 Roberts, Shane W           9 NFS-MR                 45.51      49.63        
 16 O'Reilly, Desmond L        8 IA-MR                  55.32      50.53        
 17 Wojciechowski, Nicholas    7 IA-MR                1:00.00      50.66        
 18 Betzold, Carter S          8 IA-MR                  55.00      51.13        
 19 Bast, James B              7 IA-MR                1:00.00      51.64        
 20 Doran, Declan T            9 IA-MR                  50.99      51.75        
 21 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                1:00.00      54.35        
 22 Jerit-Barbas, Nelson       8 IA-MR                1:00.00      55.79        
 23 Lafler, David W           10 IA-MR                1:00.00      58.66        
 24 O'Neal, Walton R           9 IA-MR                1:05.00      59.07        
 25 Eng, Ethan M               8 FA-MR                  58.99    1:04.26        
 26 Lafler, Cole E            10 IA-MR                1:00.00    1:13.49        
 27 Krill, Evan G              6 IA-MR                1:00.00    1:18.54        
 -- Bradley, Vance             9 IA-MR                1:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                53.99  ASCS
 Meet Qualifying:  53.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halls, Ryan A             10 NFS-MR                 42.92      42.57 ASCS   
  2 Singer, Dillon T          10 FREE-MR                44.17      42.58 ASCS   
  3 Augustin, James J         10 FA-MR                  43.94      42.68 ASCS   
  4 Kan, Winston C            10 FREE-MR                53.99      47.03 ASCS   
  5 Temni, Matthew             8 FREE-MR                48.99      49.80 ASCS   
  6 Tuminello, Nick S          9 FREE-MR                49.71      50.81 ASCS   
  7 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                1:00.49      57.12        
  8 Clark, Colin S             9 IA-MR                1:00.00      58.88        
  9 Carew, Chris D             9 IA-MR                1:00.00      59.58        
 10 Wojciechowski, Nicholas    7 IA-MR                1:00.00    1:01.14        
 11 Eng, Ethan M               8 FA-MR                1:01.99    1:07.09        
 12 O'Reilly, Desmond L        8 IA-MR                1:15.90    1:07.14        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                48.99  ASCS
 Meet Qualifying:  48.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halls, Ryan A             10 NFS-MR                 38.57      37.52 ASCS   
  2 Kan, Winston C            10 FREE-MR                48.99      37.88 ASCS   
  3 Augustin, James J         10 FA-MR                  41.60      38.46 ASCS   
  4 Miller, Myles              9 NFS-MR                 49.42      42.50 ASCS   
  5 Mcdonald, Hugo T           9 IA-MR                  50.00      47.30 ASCS   
  6 Singer, Dillon T          10 FREE-MR                47.99      47.67 ASCS   
  7 Temni, Matthew             8 FREE-MR                45.99      50.06        
  8 Tuminello, Nick S          9 FREE-MR                58.99      50.16        
  9 Wojciechowski, Nicholas    7 IA-MR                1:00.00      54.74        
 10 Smith, Dean C              9 IA-MR                1:09.85      56.99        
 -- Velazquez, Andrew E        8 IA-MR                1:10.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:37.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halls, Ryan A             10 NFS-MR               1:22.85    1:21.40 ASCS   
                  38.78     1:21.40 (42.62)                                        
  2 Walz, Jonathan R          10 FREE-MR              1:27.06    1:25.06 ASCS   
                  40.59     1:25.06 (44.47)                                        
  3 Singer, Dillon T          10 FREE-MR              1:37.99    1:29.44 ASCS   
                  43.41     1:29.44 (46.03)                                        
  4 Smith, Jamar              10 NFS-MR               1:37.06    1:29.78 ASCS   
                  43.39     1:29.78 (46.39)                                        
  5 Belyayev, Danya V          9 FREE-MR              1:50.99    1:33.23 ASCS   
                  45.70     1:33.23 (47.53)                                        
  6 Temni, Matthew             8 FREE-MR              1:43.23    1:35.88 ASCS   
                  46.98     1:35.88 (48.90)                                        
  7 Mcdonald, Hugo T           9 IA-MR                2:00.00    1:37.86 ASCS   
                  43.33     1:37.86 (54.53)                                        
  8 Miller, Myles              9 NFS-MR                    NT    1:40.81        
                  44.46     1:40.81 (56.35)                                        
  9 Roberts, Shane W           9 NFS-MR               1:41.72    1:43.46        
                  46.88     1:43.46 (56.58)                                        
 10 Manolakakis, Evan R        9 RAC-CT               1:50.26    1:43.63        
                  46.81     1:43.63 (56.82)                                        
 11 Doran, Declan T            9 IA-MR                2:30.00    2:00.20        
                  56.43   2:00.20 (1:03.77)                                        
 -- Betzold, Carter S          8 IA-MR                2:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                1:03.80        DQ (1:06.22)                                        
 -- Tuminello, Nick S          9 FREE-MR              1:52.99         DQ        
                  44.96          DQ (48.77)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:30.90    2:26.01        
     1) Tuminello, Nick S 9             2) Temni, Matthew 8               
     3) Singer, Dillon T 10             4) Kan, Winston C 10              
                  38.07     1:16.84 (38.77)     1:52.99 (36.15)     2:26.01 (33.02)
 -- Islanders Aquatics-MR  'A'                        3:18.40         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #4
     1) Smith, Dean C 9                 2) Pfaffe, Parker T 8             
     3) Wojciechowski, Nicholas 7       4) Clark, Colin S 9               
                  38.17     1:22.00 (43.83)     2:12.31 (50.31)          DQ (29.98)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        3:40.61    2:22.79        
     1) Smith, Dean C 9                 2) Pfaffe, Parker T 8             
     3) Clark, Colin S 9                4) Wojciechowski, Nicholas 7      
                  49.58     1:44.39 (54.81)     2:22.79 (38.40)                    
  2 Nu-Finmen Swimming-MR  'A'                        2:46.76    2:42.88        
     1) Miller, Myles 9                 2) Roberts, Shane W 9             
     3) Halls, Ryan A 10                4) Smith, Jamar 10                
                  47.04     1:33.64 (46.60)     2:10.38 (36.74)     2:42.88 (32.50)
  3 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:47.22    2:43.88        
     1) Tuminello, Nick S 9             2) Singer, Dillon T 10            
     3) Walz, Jonathan R 10             4) Belyayev, Danya V 9            
                  44.69     1:28.03 (43.34)     2:07.15 (39.12)     2:43.88 (36.73)
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:10.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:10.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              1:01.72    1:01.54 ASCS   
                  29.74     1:01.54 (31.80)                                        
  2 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              1:02.61    1:03.70 ASCS   
                  30.54     1:03.70 (33.16)                                        
  3 Tayban, Michael           12 FREE-MR              1:03.11    1:04.02 ASCS   
                  31.19     1:04.02 (32.83)                                        
  4 Wider, Garrett            12 IA-MR                1:04.78    1:05.29 ASCS   
                  31.23     1:05.29 (34.06)                                        
  5 Smith, Eddie J            12 IA-MR                1:03.63    1:05.43 ASCS   
                  31.53     1:05.43 (33.90)                                        
  6 Thilow, Evan B            11 RAC-CT               1:05.70    1:05.52 ASCS   
                  31.46     1:05.52 (34.06)                                        
  7 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              1:06.41    1:07.22 ASCS   
                  32.49     1:07.22 (34.73)                                        
  8 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              1:07.36    1:07.49 ASCS   
                  31.94     1:07.49 (35.55)                                        
B - Final
  9 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              1:13.08    1:09.23 ASCS   
                  34.02     1:09.23 (35.21)                                        
 10 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              1:09.50    1:09.49 ASCS   
                  33.54     1:09.49 (35.95)                                        
 11 Villatoro, Sebastian      11 IA-MR                1:13.24    1:10.17 ASCS   
                  33.47     1:10.17 (36.70)                                        
 12 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              1:11.76    1:10.77 ASCS   
                  33.24     1:10.77 (37.53)                                        
 13 Clark, Billy J            12 IA-MR                1:11.70    1:11.17        
                  34.51     1:11.17 (36.66)                                        
 14 Paparella, Dante A        11 RAC-CT               1:11.09    1:14.47        
                  35.89     1:14.47 (38.58)                                        
 15 Barbulet, David           11 CFJV-MR              1:13.65    1:15.14        
                  35.46     1:15.14 (39.68)                                        
 16 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:11.19    1:19.30        
                  36.61     1:19.30 (42.69)                                        
C - Final
 17 Skala, Ethan R            11 IA-MR                1:17.38    1:16.73        
                  35.54     1:16.73 (41.19)                                        
 18 O'Reilly, Kieran T        11 IA-MR                1:21.20    1:21.91        
                  38.64     1:21.91 (43.27)                                        
 19 Kapp, Jon Jon or John A   11 FREE-MR              1:24.49    1:30.47        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:10.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:10.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              1:02.87    1:01.72 qASCS  
                  29.57     1:01.72 (32.15)                                        
  2 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              1:04.99    1:02.61 qASCS  
                  30.53     1:02.61 (32.08)                                        
  3 Tayban, Michael           12 FREE-MR              1:05.68    1:03.11 qASCS  
                  31.32     1:03.11 (31.79)                                        
  4 Smuckler, Griffin J       11 RAC-CT               1:02.84    1:03.33 qASCS  
                  30.51     1:03.33 (32.82)                                        
  5 Geller, Russell           12 FREE-MR              1:03.19    1:03.45 qASCS  
                  30.14     1:03.45 (33.31)                                        
  6 Smith, Eddie J            12 IA-MR                1:09.72    1:03.63 qASCS  
                  30.73     1:03.63 (32.90)                                        
  7 Wider, Garrett            12 IA-MR                1:10.91    1:04.78 qASCS  
                  31.13     1:04.78 (33.65)                                        
  8 Burra, Noel P             12 RAC-CT               1:08.03    1:04.93 qASCS  
                  31.50     1:04.93 (33.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Thilow, Evan B            11 RAC-CT               1:06.72    1:05.70 qASCS  
                  32.48     1:05.70 (33.22)                                        
 10 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              1:05.66    1:06.41 qASCS  
                  32.29     1:06.41 (34.12)                                        
 11 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              1:05.51    1:06.50 qASCS  
                  33.40     1:06.50 (33.10)                                        
 12 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              1:06.72    1:07.36 qASCS  
                  32.05     1:07.36 (35.31)                                        
 13 Burra, Noah P             12 RAC-CT               1:08.05    1:09.24 qASCS  
                  33.02     1:09.24 (36.22)                                        
 14 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              1:09.67    1:09.50 qASCS  
                  33.55     1:09.50 (35.95)                                        
 15 Paparella, Dante A        11 RAC-CT               1:12.00    1:11.09 q      
                  34.55     1:11.09 (36.54)                                        
 16 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:16.04    1:11.19 q      
                  34.50     1:11.19 (36.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Clark, Billy J            12 IA-MR                1:30.00    1:11.70 q      
                  34.41     1:11.70 (37.29)                                        
 18 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              1:09.99    1:11.76 q      
                  33.48     1:11.76 (38.28)                                        
 19 Constantine, Christopher  11 CFJV-MR              1:10.60    1:12.38 q      
                  33.95     1:12.38 (38.43)                                        
 20 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              1:10.99    1:13.08 q      
                  36.15     1:13.08 (36.93)                                        
 21 Villatoro, Sebastian      11 IA-MR                1:50.00    1:13.24 q      
 22 Barbulet, David           11 CFJV-MR              1:10.97    1:13.65 q      
                  35.02     1:13.65 (38.63)                                        
 23 Skala, Ethan R            11 IA-MR                1:23.54    1:17.38 q      
                  36.06     1:17.38 (41.32)                                        
 24 O'Reilly, Kieran T        11 IA-MR                1:19.24    1:21.20 q      
                  37.19     1:21.20 (44.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Kapp, Jon Jon or John A   11 FREE-MR              1:26.67    1:24.49        
                  41.78     1:24.49 (42.71)                                        
 26 Kieran, Liam M            11 IA-MR                1:29.39    1:26.60        
                  41.75     1:26.60 (44.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Castro, Dorien J          11 IA-MR                1:28.10    1:28.15        
                  42.02     1:28.15 (46.13)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:24.59  ASCS
 Meet Qualifying:  2:24.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              2:13.81    2:12.73 ASCS   
                  30.51     1:04.57 (34.06)     1:39.50 (34.93)     2:12.73 (33.23)
  2 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              2:14.91    2:14.38 ASCS   
                  31.11     1:05.42 (34.31)     1:40.94 (35.52)     2:14.38 (33.44)
  3 Tayban, Michael           12 FREE-MR              2:19.54    2:14.64 ASCS   
                  32.05     1:06.49 (34.44)     1:41.98 (35.49)     2:14.64 (32.66)
  4 Burra, Noel P             12 RAC-CT               2:17.60    2:17.85 ASCS   
                  31.41     1:06.81 (35.40)     1:42.98 (36.17)     2:17.85 (34.87)
  5 Geller, Russell           12 FREE-MR              2:20.15    2:18.42 ASCS   
                  33.29     1:08.44 (35.15)     1:44.36 (35.92)     2:18.42 (34.06)
  6 Smith, Eddie J            12 IA-MR                2:22.56    2:21.44 ASCS   
                  30.82     1:06.87 (36.05)     1:42.04 (35.17)     2:21.44 (39.40)
  7 Wider, Garrett            12 IA-MR                2:21.97    2:22.89 ASCS   
                  31.21     1:06.20 (34.99)     1:44.45 (38.25)     2:22.89 (38.44)
  8 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              2:23.30    2:23.63 ASCS   
                  32.47     1:08.91 (36.44)     1:47.19 (38.28)     2:23.63 (36.44)
B - Final
  9 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              2:29.42    2:25.31        
                  34.64     1:13.20 (38.56)     1:50.54 (37.34)     2:25.31 (34.77)
 10 Burra, Noah P             12 RAC-CT               2:25.61    2:25.38        
                  32.76     1:10.49 (37.73)     1:49.41 (38.92)     2:25.38 (35.97)
 11 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              2:34.13    2:25.71        
                  33.31     1:11.39 (38.08)     1:49.68 (38.29)     2:25.71 (36.03)
 12 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              2:32.95    2:30.43        
                  35.27     1:14.27 (39.00)     1:53.17 (38.90)     2:30.43 (37.26)
 13 Clark, Billy J            12 IA-MR                2:35.13    2:33.77        
                  35.49     1:14.20 (38.71)     1:54.65 (40.45)     2:33.77 (39.12)
 14 Villatoro, Sebastian      11 IA-MR                2:40.85    2:35.28        
                  35.23     1:14.91 (39.68)     1:55.36 (40.45)     2:35.28 (39.92)
 15 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              2:46.19    2:40.63        
                  36.86     1:19.25 (42.39)     2:02.59 (43.34)     2:40.63 (38.04)
 16 Constantine, Christopher  11 CFJV-MR              2:40.04    2:46.15        
                  35.42     1:16.56 (41.14)     2:01.32 (44.76)     2:46.15 (44.83)
C - Final
 17 O'Reilly, Kieran T        11 IA-MR                2:54.25    3:00.06        
                  38.30     1:23.88 (45.58)     2:14.75 (50.87)     3:00.06 (45.31)
 18 Castro, Dorien J          11 IA-MR                3:09.38    3:11.72        
                  42.19     1:31.44 (49.25)     2:19.92 (48.48)     3:11.72 (51.80)
 19 Kieran, Liam M            11 IA-MR                3:12.68    3:13.27        
                  42.84     1:31.75 (48.91)     2:20.72 (48.97)     3:13.27 (52.55)
 20 Richards, Aaron J         11 NFS-MR               3:30.71    3:41.22        
                  43.41     1:40.40 (56.99)   2:41.06 (1:00.66)   3:41.22 (1:00.16)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:24.59  ASCS
 Meet Qualifying:  2:24.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              2:19.99    2:13.81 qASCS  
                  30.63     1:05.52 (34.89)     1:40.98 (35.46)     2:13.81 (32.83)
  2 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              2:20.22    2:14.91 qASCS  
                  30.89     1:05.22 (34.33)     1:40.93 (35.71)     2:14.91 (33.98)
  3 Burra, Noel P             12 RAC-CT               2:28.24    2:17.60 qASCS  
                  31.70     1:06.94 (35.24)     1:43.22 (36.28)     2:17.60 (34.38)
  4 Tayban, Michael           12 FREE-MR              2:22.94    2:19.54 qASCS  
                  33.52     1:10.04 (36.52)     1:46.07 (36.03)     2:19.54 (33.47)
  5 Geller, Russell           12 FREE-MR              2:18.34    2:20.15 qASCS  
                  33.08     1:09.56 (36.48)     1:45.87 (36.31)     2:20.15 (34.28)
  6 Wider, Garrett            12 IA-MR                3:00.00    2:21.97 qASCS  
                  30.15     1:04.01 (33.86)     1:42.45 (38.44)     2:21.97 (39.52)
  7 Smith, Eddie J            12 IA-MR                2:30.93    2:22.56 qASCS  
                  31.95     1:08.83 (36.88)     1:47.34 (38.51)     2:22.56 (35.22)
  8 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              2:24.59    2:23.30 qASCS  
                  32.60     1:09.65 (37.05)     1:48.28 (38.63)     2:23.30 (35.02)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burra, Noah P             12 RAC-CT               2:31.49    2:25.61 q      
                  32.41     1:09.90 (37.49)     1:48.42 (38.52)     2:25.61 (37.19)
 10 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              2:23.99    2:29.42 q      
                  34.16     1:12.52 (38.36)     1:51.39 (38.87)     2:29.42 (38.03)
 11 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              2:23.99    2:32.95 q      
                  34.62     1:13.85 (39.23)     1:54.29 (40.44)     2:32.95 (38.66)
 12 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              2:23.99    2:34.13 q      
                  34.80     1:15.19 (40.39)     1:55.67 (40.48)     2:34.13 (38.46)
 13 Clark, Billy J            12 IA-MR                3:00.00    2:35.13 q      
                  34.69     1:14.70 (40.01)     1:55.26 (40.56)     2:35.13 (39.87)
 14 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              2:24.99    2:37.63 q      
                  33.86     1:13.64 (39.78)   2:37.63 (1:23.99)                    
 15 Constantine, Christopher  11 CFJV-MR              2:24.59    2:40.04 q      
                  34.10     1:14.47 (40.37)     1:57.26 (42.79)     2:40.04 (42.78)
 16 Villatoro, Sebastian      11 IA-MR                3:25.00    2:40.85 q      
                  33.42     1:14.15 (40.73)     1:53.97 (39.82)     2:40.85 (46.88)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              2:45.99    2:46.19 q      
                  37.18     1:20.75 (43.57)     2:04.99 (44.24)     2:46.19 (41.20)
 18 Skala, Ethan R            11 IA-MR                3:30.00    2:46.97 q      
                  34.48     1:17.70 (43.22)     2:02.26 (44.56)     2:46.97 (44.71)
 19 O'Reilly, Kieran T        11 IA-MR                3:00.00    2:54.25 q      
                  39.37     1:23.16 (43.79)   2:54.25 (1:31.09)                    
 20 Kapp, Jon Jon or John A   11 FREE-MR              2:55.99    3:01.23 q      
                  43.05     1:28.36 (45.31)     2:17.09 (48.73)     3:01.23 (44.14)
 21 Castro, Dorien J          11 IA-MR                3:00.00    3:09.38 q      
                  40.22     1:27.64 (47.42)     2:19.87 (52.23)     3:09.38 (49.51)
 22 Kieran, Liam M            11 IA-MR                3:00.00    3:12.68 q      
                  41.64                             2:23.56 ( )     3:12.68 (49.12)
 23 Pacholski, Pawel          12 IA-MR                3:30.00    3:15.57 q      
                  42.95     1:33.00 (50.05)     2:25.74 (52.74)     3:15.57 (49.83)
 24 Richards, Aaron J         11 NFS-MR                    NT    3:30.71 q      
                  43.07     1:37.98 (54.91)     2:35.38 (57.40)     3:30.71 (55.33)
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              1:07.07    1:06.89 ASCS   
                  32.43     1:06.89 (34.46)                                        
  2 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              1:12.10    1:11.67 ASCS   
                  35.62     1:11.67 (36.05)                                        
  3 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              1:13.71    1:12.81 ASCS   
                  34.65     1:12.81 (38.16)                                        
  4 Geller, Russell           12 FREE-MR              1:14.05    1:14.14 ASCS   
                  36.02     1:14.14 (38.12)                                        
  5 Burra, Noah P             12 RAC-CT               1:14.95    1:14.60 ASCS   
                  36.33     1:14.60 (38.27)                                        
  6 Burra, Noel P             12 RAC-CT               1:15.48    1:15.13 ASCS   
                  37.67     1:15.13 (37.46)                                        
  7 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              1:14.57    1:15.37 ASCS   
                  37.14     1:15.37 (38.23)                                        
  8 Thilow, Evan B            11 RAC-CT               1:16.22    1:16.46 ASCS   
                  37.21     1:16.46 (39.25)                                        
B - Final
  9 Tayban, Michael           12 FREE-MR              1:18.40    1:16.95 ASCS   
                  38.95     1:16.95 (38.00)                                        
 10 Constantine, Christopher  11 CFJV-MR              1:18.35    1:17.60 ASCS   
                  37.66     1:17.60 (39.94)                                        
 11 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              1:18.07    1:18.32 ASCS   
                  38.65     1:18.32 (39.67)                                        
 12 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              1:19.91    1:19.13        
                  39.12     1:19.13 (40.01)                                        
 13 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              1:22.10    1:19.61        
                  39.43     1:19.61 (40.18)                                        
 14 Barbulet, David           11 CFJV-MR              1:21.92    1:21.26        
                  39.55     1:21.26 (41.71)                                        
 15 Smith, Eddie J            12 IA-MR                1:22.08    1:23.24        
                  41.01     1:23.24 (42.23)                                        
 16 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:24.02    1:24.12        
                  41.43     1:24.12 (42.69)                                        
C - Final
 17 Villatoro, Sebastian      11 IA-MR                1:26.64    1:30.98        
                  47.09     1:30.98 (43.89)                                        
 18 O'Reilly, Kieran T        11 IA-MR                1:32.97    1:32.03        
                  45.25     1:32.03 (46.78)                                        
 19 Kieran, Liam M            11 IA-MR                1:44.51    1:45.21        
                  48.86     1:45.21 (56.35)                                        
 20 Castro, Dorien J          11 IA-MR                1:47.16    1:48.47        
 21 Richards, Aaron J         11 NFS-MR               1:56.65    1:52.07        
                  55.49     1:52.07 (56.58)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              1:07.61    1:07.07 qASCS  
                  32.49     1:07.07 (34.58)                                        
  2 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              1:12.62    1:12.10 qASCS  
                  35.12     1:12.10 (36.98)                                        
  3 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              1:14.82    1:13.71 qASCS  
                  35.45     1:13.71 (38.26)                                        
  4 Geller, Russell           12 FREE-MR              1:18.99    1:14.05 qASCS  
                  35.99     1:14.05 (38.06)                                        
  5 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              1:15.18    1:14.57 qASCS  
                  35.89     1:14.57 (38.68)                                        
  6 Burra, Noah P             12 RAC-CT               1:18.67    1:14.95 qASCS  
                  36.90     1:14.95 (38.05)                                        
  7 Burra, Noel P             12 RAC-CT               1:19.67    1:15.48 qASCS  
                  38.09     1:15.48 (37.39)                                        
  8 Thilow, Evan B            11 RAC-CT               1:18.12    1:16.22 qASCS  
                  37.82     1:16.22 (38.40)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              1:18.99    1:18.07 qASCS  
 10 Constantine, Christopher  11 CFJV-MR              1:18.02    1:18.35 qASCS  
                  37.51     1:18.35 (40.84)                                        
 11 Tayban, Michael           12 FREE-MR              1:18.99    1:18.40 qASCS  
                  38.68     1:18.40 (39.72)                                        
 12 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              1:18.99    1:19.91 q      
                  39.48     1:19.91 (40.43)                                        
 13 Barbulet, David           11 CFJV-MR              1:18.30    1:21.92 q      
                  39.47     1:21.92 (42.45)                                        
 14 Smith, Eddie J            12 IA-MR                1:33.00    1:22.08 q      
                  40.16     1:22.08 (41.92)                                        
 15 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              1:18.99    1:22.10 q      
                  40.42     1:22.10 (41.68)                                        
 16 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              1:17.99    1:23.39 q      
                  40.83     1:23.39 (42.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:23.15    1:24.02 q      
                  41.73     1:24.02 (42.29)                                        
 18 Clark, Billy J            12 IA-MR                2:00.00    1:26.27 q      
                  41.61     1:26.27 (44.66)                                        
 19 Villatoro, Sebastian      11 IA-MR                2:00.00    1:26.64 q      
                  41.39     1:26.64 (45.25)                                        
 20 O'Reilly, Kieran T        11 IA-MR                1:34.38    1:32.97 q      
 21 Pacholski, Pawel          12 IA-MR                2:00.00    1:36.47 q      
 22 Kapp, Jon Jon or John A   11 FREE-MR              1:40.89    1:40.77 q      
                  51.16     1:40.77 (49.61)                                        
 23 Kieran, Liam M            11 IA-MR                2:00.00    1:44.51 q      
 24 Castro, Dorien J          11 IA-MR                1:57.01    1:47.16 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Richards, Aaron J         11 NFS-MR               3:27.56    1:56.65        
 -- Renner, Jack T            11 IA-MR                2:02.69         DQ        
      Delay initiating arm pull
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:35.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:35.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wider, Garrett            12 IA-MR                1:17.42    1:17.00 ASCS   
                  35.06     1:17.00 (41.94)                                        
  2 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              1:20.28    1:18.48 ASCS   
                  37.23     1:18.48 (41.25)                                        
  3 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              1:18.93    1:18.87 ASCS   
                  37.78     1:18.87 (41.09)                                        
  4 Tayban, Michael           12 FREE-MR              1:20.22    1:20.85 ASCS   
                  38.78     1:20.85 (42.07)                                        
  5 Thilow, Evan B            11 RAC-CT               1:21.08    1:21.21 ASCS   
                  38.56     1:21.21 (42.65)                                        
  6 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              1:21.15    1:21.96 ASCS   
                  38.15     1:21.96 (43.81)                                        
  7 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              1:26.86    1:26.90 ASCS   
                  41.01     1:26.90 (45.89)                                        
  8 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              1:29.59    1:29.82 ASCS   
                  42.97     1:29.82 (46.85)                                        
B - Final
  9 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              1:34.65    1:31.92 ASCS   
                  44.04     1:31.92 (47.88)                                        
 10 Villatoro, Sebastian      11 IA-MR                1:33.58    1:31.96 ASCS   
                  44.08     1:31.96 (47.88)                                        
 11 Skala, Ethan R            11 IA-MR                1:32.26    1:33.01 ASCS   
                  43.86     1:33.01 (49.15)                                        
 12 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              1:36.08    1:35.18 ASCS   
                  45.72     1:35.18 (49.46)                                        
 13 Smith, Eddie J            12 IA-MR                1:35.96    1:35.60 ASCS   
                  44.88     1:35.60 (50.72)                                        
 14 Clark, Billy J            12 IA-MR                1:36.13    1:36.05        
                  44.92     1:36.05 (51.13)                                        
 15 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:34.81    1:36.17        
                  46.22     1:36.17 (49.95)                                        
 16 Paparella, Dante A        11 RAC-CT               1:37.76    1:37.03        
                  47.33     1:37.03 (49.70)                                        
C - Final
 17 Barbulet, David           11 CFJV-MR              1:38.54    1:35.31 ASCS   
                  45.58     1:35.31 (49.73)                                        
 18 O'Reilly, Kieran T        11 IA-MR                1:52.42    1:51.71        
                  52.91     1:51.71 (58.80)                                        
 19 Kapp, Jon Jon or John A   11 FREE-MR              2:02.26    2:01.46        
                  58.93   2:01.46 (1:02.53)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:35.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:35.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wider, Garrett            12 IA-MR                1:43.29    1:17.42 qASCS  
                  36.05     1:17.42 (41.37)                                        
  2 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              1:24.02    1:18.93 qASCS  
                  37.47     1:18.93 (41.46)                                        
  3 Tayban, Michael           12 FREE-MR              1:22.30    1:20.22 qASCS  
                  38.57     1:20.22 (41.65)                                        
  4 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              1:21.99    1:20.28 qASCS  
                  37.83     1:20.28 (42.45)                                        
  5 Thilow, Evan B            11 RAC-CT               1:22.35    1:21.08 qASCS  
                  38.64     1:21.08 (42.44)                                        
  6 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              1:20.53    1:21.15 qASCS  
                  38.82     1:21.15 (42.33)                                        
  7 Burra, Noah P             12 RAC-CT               1:23.66    1:21.33 qASCS  
                  37.67     1:21.33 (43.66)                                        
  8 Burra, Noel P             12 RAC-CT               1:20.93    1:21.69 qASCS  
                  39.31     1:21.69 (42.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Geller, Russell           12 FREE-MR              1:23.86    1:24.25 qASCS  
                  40.35     1:24.25 (43.90)                                        
 10 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              1:26.46    1:26.86 qASCS  
                  41.19     1:26.86 (45.67)                                        
 11 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              1:29.99    1:29.59 qASCS  
                  42.82     1:29.59 (46.77)                                        
 12 Constantine, Christopher  11 CFJV-MR              1:30.15    1:30.66 qASCS  
                  43.14     1:30.66 (47.52)                                        
 13 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              1:35.99    1:31.76 qASCS  
                  45.32     1:31.76 (46.44)                                        
 14 Skala, Ethan R            11 IA-MR                1:35.66    1:32.26 qASCS  
                  42.76     1:32.26 (49.50)                                        
 15 Villatoro, Sebastian      11 IA-MR                2:30.00    1:33.58 qASCS  
                  43.93     1:33.58 (49.65)                                        
 16 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              1:31.28    1:34.65 qASCS  
                  45.11     1:34.65 (49.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:38.47    1:34.81 qASCS  
                  46.30     1:34.81 (48.51)                                        
 18 Smuckler, Griffin J       11 RAC-CT               1:29.25    1:35.89 qASCS  
                  46.01     1:35.89 (49.88)                                        
 19 Smith, Eddie J            12 IA-MR                1:36.69    1:35.96 qASCS  
                  44.80     1:35.96 (51.16)                                        
 20 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              1:31.57    1:36.08 q      
                  45.77     1:36.08 (50.31)                                        
 21 Clark, Billy J            12 IA-MR                2:20.00    1:36.13 q      
                  45.76     1:36.13 (50.37)                                        
 22 Paparella, Dante A        11 RAC-CT               1:31.79    1:37.76 q      
                  47.27     1:37.76 (50.49)                                        
 23 Barbulet, David           11 CFJV-MR              1:31.46    1:38.54 q      
                  46.64     1:38.54 (51.90)                                        
 24 O'Reilly, Kieran T        11 IA-MR                2:00.38    1:52.42 q      
                  54.09     1:52.42 (58.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Kapp, Jon Jon or John A   11 FREE-MR              2:07.25    2:02.26        
                  58.77   2:02.26 (1:03.49)                                        
 -- Kieran, Liam M            11 IA-MR                2:00.00         DQ        
      Butterfly kick
                  57.21        DQ (1:13.97)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:28.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:28.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              1:09.32    1:06.51 ASCS   
                  30.91     1:06.51 (35.60)                                        
  2 Wider, Garrett            12 IA-MR                1:12.96    1:13.84 ASCS   
                  33.45     1:13.84 (40.39)                                        
  3 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              1:16.18    1:17.79 ASCS   
                  35.81     1:17.79 (41.98)                                        
  4 Thilow, Evan B            11 RAC-CT               1:15.82    1:17.96 ASCS   
                  36.50     1:17.96 (41.46)                                        
  5 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              1:19.71    1:18.37 ASCS   
                  34.95     1:18.37 (43.42)                                        
  6 Geller, Russell           12 FREE-MR              1:20.94    1:18.42 ASCS   
                  36.96     1:18.42 (41.46)                                        
  7 Tayban, Michael           12 FREE-MR              1:22.40    1:18.79 ASCS   
                  37.55     1:18.79 (41.24)                                        
  8 Constantine, Christopher  11 CFJV-MR              1:22.13    1:29.69        
                  38.92     1:29.69 (50.77)                                        
B - Final
  9 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              1:23.45    1:21.30 ASCS   
                  38.34     1:21.30 (42.96)                                        
 10 Barbulet, David           11 CFJV-MR              1:25.15    1:21.45 ASCS   
                  38.69     1:21.45 (42.76)                                        
 11 Burra, Noah P             12 RAC-CT               1:27.61    1:27.11 ASCS   
                  38.94     1:27.11 (48.17)                                        
 12 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              1:34.30    1:28.71 ASCS   
                  41.06     1:28.71 (47.65)                                        
 13 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              1:29.37    1:32.59        
                  42.97     1:32.59 (49.62)                                        
 14 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:37.68    1:35.77        
                  43.87     1:35.77 (51.90)                                        
 15 Smith, Eddie J            12 IA-MR                1:31.39    1:35.91        
                  45.32     1:35.91 (50.59)                                        
 16 Richards, Aaron J         11 NFS-MR               2:13.07    2:16.52        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:28.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:28.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              1:09.14    1:09.32 qASCS  
                  32.22     1:09.32 (37.10)                                        
  2 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              1:13.99    1:12.27 qASCS  
                  33.39     1:12.27 (38.88)                                        
  3 Wider, Garrett            12 IA-MR                1:20.00    1:12.96 qASCS  
                  33.72     1:12.96 (39.24)                                        
  4 Thilow, Evan B            11 RAC-CT               1:16.15    1:15.82 qASCS  
                  34.56     1:15.82 (41.26)                                        
  5 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              1:16.83    1:16.18 qASCS  
                  35.57     1:16.18 (40.61)                                        
  6 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              1:19.59    1:19.71 qASCS  
                  36.34     1:19.71 (43.37)                                        
  7 Geller, Russell           12 FREE-MR              1:28.99    1:20.94 qASCS  
                  36.47     1:20.94 (44.47)                                        
  8 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              1:20.99    1:21.09 qASCS  
                  36.44     1:21.09 (44.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Constantine, Christopher  11 CFJV-MR              1:26.14    1:22.13 qASCS  
                  37.32     1:22.13 (44.81)                                        
 10 Tayban, Michael           12 FREE-MR              1:28.99    1:22.40 qASCS  
                  38.36     1:22.40 (44.04)                                        
 11 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              1:28.99    1:23.45 qASCS  
                  38.08     1:23.45 (45.37)                                        
 12 Barbulet, David           11 CFJV-MR              1:21.57    1:25.15 qASCS  
                  39.59     1:25.15 (45.56)                                        
 13 Burra, Noah P             12 RAC-CT               1:29.54    1:27.61 qASCS  
                  39.93     1:27.61 (47.68)                                        
 14 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              1:28.99    1:29.37 q      
                  41.70     1:29.37 (47.67)                                        
 15 Smith, Eddie J            12 IA-MR                1:33.16    1:31.39 q      
                  43.26     1:31.39 (48.13)                                        
 16 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              1:31.43    1:34.30 q      
                  44.20     1:34.30 (50.10)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:39.38    1:37.68 q      
                  46.01     1:37.68 (51.67)                                        
 18 Kapp, Jon Jon or John A   11 FREE-MR              1:53.54    1:45.22 q      
                  51.04     1:45.22 (54.18)                                        
 19 Richards, Aaron J         11 NFS-MR                    NT    2:13.07 q      
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:53.99  ASCS
 Meet Qualifying:  2:53.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              2:30.50    2:27.60 ASCS   
                  32.78     1:09.87 (37.09)     1:53.22 (43.35)     2:27.60 (34.38)
  2 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              2:34.32    2:33.83 ASCS   
                  32.29     1:10.72 (38.43)     2:00.27 (49.55)     2:33.83 (33.56)
  3 Tayban, Michael           12 FREE-MR              2:33.46    2:34.29 ASCS   
                  35.66     1:15.95 (40.29)     1:59.61 (43.66)     2:34.29 (34.68)
  4 Burra, Noel P             12 RAC-CT               2:36.67    2:34.80 ASCS   
                  36.94     1:15.61 (38.67)     2:00.16 (44.55)     2:34.80 (34.64)
  5 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              2:35.29    2:37.77 ASCS   
                  34.89     1:14.43 (39.54)     1:59.57 (45.14)     2:37.77 (38.20)
  6 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              2:34.42    2:38.48 ASCS   
                  36.37     1:15.22 (38.85)     2:02.86 (47.64)     2:38.48 (35.62)
  7 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              2:50.25    2:49.89 ASCS   
                  39.30     1:21.76 (42.46)     2:12.12 (50.36)     2:49.89 (37.77)
  8 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              2:47.71    2:50.05 ASCS   
                  36.31     1:18.81 (42.50)     2:09.62 (50.81)     2:50.05 (40.43)
B - Final
  9 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              2:53.52    2:48.86 ASCS   
                  42.34     1:25.75 (43.41)     2:11.98 (46.23)     2:48.86 (36.88)
 10 Barbulet, David           11 CFJV-MR              2:56.56    2:49.84 ASCS   
                  38.86     1:22.20 (43.34)     2:13.31 (51.11)     2:49.84 (36.53)
 11 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              2:58.56    3:08.45        
                  47.55     1:35.61 (48.06)     2:28.00 (52.39)     3:08.45 (40.45)
 12 Kapp, Jon Jon or John A   11 FREE-MR              3:25.37    3:30.29        
                  48.74     1:41.33 (52.59)   2:47.16 (1:05.83)     3:30.29 (43.13)
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:53.99  ASCS
 Meet Qualifying:  2:53.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pepper, Hudson M          11 FREE-MR              2:29.05    2:30.50 qASCS  
                  32.24     1:10.86 (38.62)     1:57.16 (46.30)     2:30.50 (33.34)
  2 Tayban, Michael           12 FREE-MR              3:14.46    2:33.46 qASCS  
                  35.91     1:15.74 (39.83)     1:59.36 (43.62)     2:33.46 (34.10)
  3 Wilkinson, Jay            12 CFJV-MR              2:45.93    2:34.32 qASCS  
                  32.36     1:12.39 (40.03)     2:01.73 (49.34)     2:34.32 (32.59)
  4 Carley, Thomas            11 CFJV-MR              2:40.16    2:34.42 qASCS  
                  35.51     1:13.56 (38.05)     1:59.92 (46.36)     2:34.42 (34.50)
  5 Todorov, Alexander        12 CFJV-MR              2:40.93    2:35.29 qASCS  
                  34.98     1:12.72 (37.74)     1:56.49 (43.77)     2:35.29 (38.80)
  6 Geller, Russell           12 FREE-MR              2:41.06    2:36.11 qASCS  
                  35.98     1:15.77 (39.79)     2:01.10 (45.33)     2:36.11 (35.01)
  7 Burra, Noel P             12 RAC-CT               2:48.92    2:36.67 qASCS  
                  38.70     1:18.23 (39.53)     2:02.02 (43.79)     2:36.67 (34.65)
  8 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              2:44.99    2:47.71 qASCS  
                  36.42     1:17.39 (40.97)   2:47.71 (1:30.32)                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burra, Noah P             12 RAC-CT               2:45.83    2:47.91 qASCS  
                  39.38     1:22.70 (43.32)     2:09.94 (47.24)     2:47.91 (37.97)
 10 Smuckler, Griffin J       11 RAC-CT               2:42.41    2:48.06 qASCS  
                  36.75     1:19.78 (43.03)     2:11.36 (51.58)     2:48.06 (36.70)
 11 Constantine, Christopher  11 CFJV-MR              2:51.78    2:49.96 qASCS  
                  37.26     1:18.65 (41.39)     2:09.98 (51.33)     2:49.96 (39.98)
 12 Laskey, Ian G             12 FREE-MR              2:49.41    2:50.25 qASCS  
                  39.55     1:21.52 (41.97)     2:13.47 (51.95)     2:50.25 (36.78)
 13 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              2:55.40    2:50.93 qASCS  
                  39.58     1:20.01 (40.43)     2:11.99 (51.98)     2:50.93 (38.94)
 14 Reznik, Maxim             12 FREE-MR              2:53.99    2:53.52 qASCS  
                  42.57     1:26.95 (44.38)     2:13.89 (46.94)     2:53.52 (39.63)
 15 Barbulet, David           11 CFJV-MR              2:53.17    2:56.56 q      
                  39.18     1:21.05 (41.87)     2:17.23 (56.18)     2:56.56 (39.33)
 16 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              3:04.52    2:58.56 q      
                  40.79     1:25.87 (45.08)     2:18.87 (53.00)     2:58.56 (39.69)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kapp, Jon Jon or John A   11 FREE-MR              3:30.90    3:25.37 q      
                  48.62     1:39.89 (51.27)   2:44.68 (1:04.79)     3:25.37 (40.69)
 -- Castro, Dorien J          11 IA-MR                3:45.00         DQ        
      Stroke Infraction - IM
                                1:48.94 ( )   2:54.22 (1:05.28)          DQ (45.80)
 -- Wider, Garrett            12 IA-MR                3:15.00         DQ        
      Stroke Infraction - IM
                  34.42     1:17.97 (43.55)     2:02.89 (44.92)          DQ (38.79)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freedom Aquatics-MR  'A'                          1:56.19    1:56.10        
     1) Geller, Russell 12              2) Tayban, Michael 12             
     3) Hodan, Gary R 12                4) Pepper, Hudson M 11            
                  29.81       58.76 (28.95)     1:28.16 (29.40)     1:56.10 (27.94)
  2 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   1:59.97    1:58.46        
     1) Thilow, Evan B 11               2) Burra, Noel P 12               
     3) Burra, Noah P 12                4) Smuckler, Griffin J 11         
                  28.78       58.14 (29.36)     1:29.44 (31.30)     1:58.46 (29.02)
  3 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 2:00.24    2:02.84        
     1) Todorov, Alexander 12           2) Barbulet, David 11             
     3) Carley, Thomas 11               4) Wilkinson, Jay 12              
                  30.49     1:03.11 (32.62)     1:33.56 (30.45)     2:02.84 (29.28)
  4 Islanders Aquatics-MR  'A'                        2:16.67    2:05.26        
     1) Wider, Garrett 12               2) Clark, Billy J 12              
     3) O'Reilly, Kieran T 11           4) Smith, Eddie J 12              
                  29.62     1:01.46 (31.84)     1:35.78 (34.32)     2:05.26 (29.48)
  5 Freedom Aquatics-MR  'B'                          2:06.92    2:07.09        
     1) Laskey, Ian G 12                2) Khudaynatov, Yannis 11         
     3) Reznik, Maxim 12                4) Ng, Eyton E 11                 
                  31.21     1:04.66 (33.45)   2:07.09 (1:02.43)                    
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freedom Aquatics-MR  'A'                          2:22.32    2:12.50        
     1) Hodan, Gary R 12                2) Reznik, Maxim 12               
     3) Pepper, Hudson M 11             4) Ng, Eyton E 11                 
                  36.38     1:11.88 (35.50)     1:42.15 (30.27)     2:12.50 (30.35)
  2 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 2:12.79    2:14.53        
     1) Carley, Thomas 11               2) Todorov, Alexander 12          
     3) Wilkinson, Jay 12               4) Constantine, Christopher 11    
                  34.35     1:12.96 (38.61)     1:43.55 (30.59)     2:14.53 (30.98)
  3 Freedom Aquatics-MR  'B'                          2:36.64    2:23.28        
     1) Laskey, Ian G 12                2) Tayban, Michael 12             
     3) Geller, Russell 12              4) Khudaynatov, Yannis 11         
                  38.10     1:16.55 (38.45)     1:51.29 (34.74)     2:23.28 (31.99)
 -- Islanders Aquatics-MR  'A'                        2:26.76         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Villatoro, Sebastian 11         2) Wider, Garrett 12              
     3) Clark, Billy J 12               4) Smith, Eddie J 12              
                  37.72     1:20.85 (43.13)     1:53.72 (32.87)          DQ (29.17)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.89  ASCS
 Meet Qualifying:  27.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Halls, Sean C             13 NFS-MR                 24.47      24.18 ASCS   
  2 Hafez, Yousef             13 FREE-MR                25.29      25.02 ASCS   
  3 Cody, Christopher M       14 IA-MR                  26.16      26.07 ASCS   
  4 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                  25.96      26.15 ASCS   
  5 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR                25.99      26.29 ASCS   
  6 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                  26.88      26.52 ASCS   
  7 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT                 27.10      26.64 ASCS   
  8 Kwan, William             13 FREE-MR                27.32      27.49 ASCS   
B - Final
  9 Legendre, Malik E         14 NFS-MR                 28.19      27.51 ASCS   
 10 Foley, Owen F             13 RAC-CT                 30.16      29.08        
 11 Sidoruk, Alex             13 IA-MR                  30.02      30.05        
 12 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                  30.13      30.06        
 13 Slabyy, Roman             13 IA-MR                  31.34      30.91        
 14 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR                30.79      31.84        
C - Final
 17 Pettit, Joe D             13 IA-MR                  31.47      31.20        
 18 Singer, Connor M          13 FREE-MR                32.10      32.08        
 19 Levine, Isaac E           13 IA-MR                  32.25      32.87        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.89  ASCS
 Meet Qualifying:  27.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Halls, Sean C             13 NFS-MR                 25.47      24.47 qASCS  
  2 Hafez, Yousef             13 FREE-MR                27.89      25.29 qASCS  
  3 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                  26.54      25.96 qASCS  
  4 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR                26.51      25.99 qASCS  
  5 Tatynskiy, Alec           14 FREE-MR                26.15      26.00 qASCS  
  6 Cody, Christopher M       14 IA-MR                  26.51      26.16 qASCS  
  7 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                  27.46      26.88 qASCS  
  8 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT                 26.98      27.10 qASCS  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kwan, William             13 FREE-MR                27.30      27.32 qASCS  
 10 Legendre, Malik E         14 NFS-MR                 27.32      28.19 q      
 11 Kalenja, Keno             13 IA-MR                  28.79      28.25 q      
 12 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                  29.68      28.42 q      
 13 Sidoruk, Alex             13 IA-MR                  32.44      30.02 q      
 14 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                  30.64      30.13 q      
 15 Foley, Owen F             13 RAC-CT                 30.50      30.16 q      
 16 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR                30.90      30.79 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Slabyy, Roman             13 IA-MR                  32.70      31.34 q      
 18 Pettit, Joe D             13 IA-MR                1:00.00      31.47 q      
 19 Singer, Connor M          13 FREE-MR                31.92      32.10 q      
 20 Levine, Isaac E           13 IA-MR                  32.95      32.25 q      
 21 McCabe, Liam              13 IA-MR                  41.51      36.16 q      
 -- Dawson, Xavier            13 NFS-MR                 29.20         DQ        
      False start
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                58.99  ASCS
 Meet Qualifying:  58.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                  52.95      52.59 ASCS   
                  25.40       52.59 (27.19)                                        
  2 Hafez, Yousef             13 FREE-MR                55.29      55.60 ASCS   
                  26.78       55.60 (28.82)                                        
  3 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                  56.31      55.75 ASCS   
                  26.77       55.75 (28.98)                                        
  4 Cody, Christopher M       14 IA-MR                  56.76      56.15 ASCS   
                  27.02       56.15 (29.13)                                        
  5 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR                59.63      58.28 ASCS   
                  27.66       58.28 (30.62)                                        
  6 Galeto, Jay T             14 IA-MR                  59.70      59.14        
                  28.27       59.14 (30.87)                                        
  7 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT                 59.69    1:00.72        
                  28.73     1:00.72 (31.99)                                        
  8 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               1:02.33    1:00.93        
                  29.42     1:00.93 (31.51)                                        
B - Final
  9 Foley, Owen F             13 RAC-CT               1:07.60    1:03.86        
                  30.61     1:03.86 (33.25)                                        
 10 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                1:04.87    1:04.41        
                  31.08     1:04.41 (33.33)                                        
 11 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              1:07.67    1:08.21        
                  32.40     1:08.21 (35.81)                                        
 12 Slabyy, Roman             13 IA-MR                1:10.05    1:08.58        
                  32.39     1:08.58 (36.19)                                        
C - Final
 17 O'Brien, Nicholas J       14 FA-MR                1:11.11    1:08.52        
                  31.95     1:08.52 (36.57)                                        
 18 Singer, Connor M          13 FREE-MR              1:17.09    1:10.93        
                  34.71     1:10.93 (36.22)                                        
 19 Levine, Isaac E           13 IA-MR                1:11.69    1:12.88        
                  35.11     1:12.88 (37.77)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                58.99  ASCS
 Meet Qualifying:  58.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                  52.54      52.95 qASCS  
                  25.59       52.95 (27.36)                                        
  2 Halls, Sean C             13 NFS-MR                 55.07      55.01 qASCS  
                  25.26       55.01 (29.75)                                        
  3 Hafez, Yousef             13 FREE-MR                55.52      55.29 qASCS  
                  55.45           55.29 ( )                                        
  4 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                  57.05      56.31 qASCS  
                  26.76       56.31 (29.55)                                        
  5 Cody, Christopher M       14 IA-MR                  56.98      56.76 qASCS  
                  27.42       56.76 (29.34)                                        
  6 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR                58.99      59.63 q      
                  27.91       59.63 (31.72)                                        
  7 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT                 59.85      59.69 q      
                  28.09       59.69 (31.60)                                        
  8 Galeto, Jay T             14 IA-MR                1:14.28      59.70 q      
                  28.94       59.70 (30.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               1:02.09    1:02.33 q      
                  29.86     1:02.33 (32.47)                                        
 10 Kalenja, Keno             13 IA-MR                1:01.73    1:02.75 q      
                  29.57     1:02.75 (33.18)                                        
 11 Legendre, Malik E         14 NFS-MR                 59.75    1:03.11 q      
                  30.08     1:03.11 (33.03)                                        
 12 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                1:05.10    1:04.87 q      
                  31.30     1:04.87 (33.57)                                        
 13 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                     NT    1:05.01 q      
                  30.92     1:05.01 (34.09)                                        
 14 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               1:04.02    1:06.74 q      
                  31.24     1:06.74 (35.50)                                        
 15 Foley, Owen F             13 RAC-CT               1:04.55    1:07.60 q      
                  31.83     1:07.60 (35.77)                                        
 16 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              1:09.33    1:07.67 q      
                  32.43     1:07.67 (35.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sidoruk, Alex             13 IA-MR                1:25.19    1:09.77 q      
                  31.75     1:09.77 (38.02)                                        
 18 Slabyy, Roman             13 IA-MR                1:11.62    1:10.05 q      
                  32.31     1:10.05 (37.74)                                        
 19 Pettit, Joe D             13 IA-MR                1:13.52    1:10.44 q      
                  34.14     1:10.44 (36.30)                                        
 20 O'Brien, Nicholas J       14 FA-MR                1:13.08    1:11.11 q      
                  33.36     1:11.11 (37.75)                                        
 21 Levine, Isaac E           13 IA-MR                1:13.17    1:11.69 q      
                  34.13     1:11.69 (37.56)                                        
 22 Singer, Connor M          13 FREE-MR              1:20.99    1:17.09 q      
                  35.93     1:17.09 (41.16)                                        
 23 McCabe, Liam              13 IA-MR                1:35.09    1:20.68 q      
                  38.26     1:20.68 (42.42)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:12.79  ASCS
 Meet Qualifying:  2:12.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                1:52.73    1:52.52 ASCS   
                  25.89       54.20 (28.31)     1:23.59 (29.39)     1:52.52 (28.93)
  2 Cody, Christopher M       14 IA-MR                2:01.17    2:00.33 ASCS   
                  27.22       57.08 (29.86)     1:28.90 (31.82)     2:00.33 (31.43)
  3 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                2:06.01    2:05.03 ASCS   
                  27.99     1:00.45 (32.46)     1:33.26 (32.81)     2:05.03 (31.77)
  4 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                2:05.82    2:05.25 ASCS   
                  28.48     1:00.12 (31.64)     1:33.12 (33.00)     2:05.25 (32.13)
  5 Kwan, William             13 FREE-MR              2:06.34    2:07.53 ASCS   
                  29.09     1:00.94 (31.85)     1:32.02 (31.08)     2:07.53 (35.51)
  6 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               2:19.19    2:11.73 ASCS   
                  30.20     1:04.44 (34.24)     1:39.41 (34.97)     2:11.73 (32.32)
  7 Galeto, Jay T             14 IA-MR                2:13.43    2:14.37        
                  29.24     1:02.94 (33.70)     1:38.25 (35.31)     2:14.37 (36.12)
  8 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                2:17.11    2:15.48        
                  31.12     1:05.47 (34.35)     1:40.60 (35.13)     2:15.48 (34.88)
B - Final
  9 Foley, Owen F             13 RAC-CT               2:26.20    2:18.47        
                  30.99     1:06.23 (35.24)     1:42.82 (36.59)     2:18.47 (35.65)
 10 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              2:23.22    2:23.19        
                  31.84     1:08.50 (36.66)     1:46.48 (37.98)     2:23.19 (36.71)
 11 Levine, Isaac E           13 IA-MR                2:31.29    2:31.12        
                  34.22     1:13.13 (38.91)     1:52.77 (39.64)     2:31.12 (38.35)
 12 O'Brien, Nicholas J       14 FA-MR                2:38.79    2:32.64        
                  33.99     1:13.21 (39.22)     1:54.20 (40.99)     2:32.64 (38.44)
C - Final
 17 Singer, Connor M          13 FREE-MR              2:39.25    2:29.15        
                  34.19     1:13.96 (39.77)     1:54.28 (40.32)     2:29.15 (34.87)
 18 Slabyy, Roman             13 IA-MR                2:42.71    2:32.29        
                  33.33                             1:53.81 ( )     2:32.29 (38.48)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:12.79  ASCS
 Meet Qualifying:  2:12.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                1:52.89    1:52.73 qASCS  
                  25.91       54.59 (28.68)     1:24.01 (29.42)     1:52.73 (28.72)
  2 Cody, Christopher M       14 IA-MR                2:02.04    2:01.17 qASCS  
                  27.57       57.86 (30.29)     1:29.61 (31.75)     2:01.17 (31.56)
  3 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                2:08.78    2:05.82 qASCS  
                  28.52     1:00.27 (31.75)     1:33.40 (33.13)     2:05.82 (32.42)
  4 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                2:04.27    2:06.01 qASCS  
                  28.33     1:01.23 (32.90)     1:34.01 (32.78)     2:06.01 (32.00)
  5 Kwan, William             13 FREE-MR              2:11.99    2:06.34 qASCS  
                  29.32     1:01.09 (31.77)     1:34.01 (32.92)     2:06.34 (32.33)
  6 Halls, Sean C             13 NFS-MR               2:08.33    2:10.28 qASCS  
                  28.23     1:01.28 (33.05)     1:36.28 (35.00)     2:10.28 (34.00)
  7 Galeto, Jay T             14 IA-MR                3:00.00    2:13.43 q      
                  30.46     1:04.99 (34.53)     1:39.81 (34.82)     2:13.43 (33.62)
  8 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                2:20.40    2:17.11 q      
                  31.51     1:06.14 (34.63)     1:41.98 (35.84)     2:17.11 (35.13)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               2:14.85    2:19.19 q      
                  32.42     1:07.53 (35.11)     1:44.26 (36.73)     2:19.19 (34.93)
 10 Legendre, Malik E         14 NFS-MR               2:22.24    2:21.34 q      
                  32.50     1:09.11 (36.61)     1:46.73 (37.62)     2:21.34 (34.61)
 11 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                     NT    2:23.11 q      
                  31.60     1:07.34 (35.74)     1:46.31 (38.97)     2:23.11 (36.80)
 12 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              2:32.80    2:23.22 q      
                  32.56     1:09.49 (36.93)     1:47.29 (37.80)     2:23.22 (35.93)
 13 Foley, Owen F             13 RAC-CT               2:24.06    2:26.20 q      
                  32.69     1:10.57 (37.88)     1:50.32 (39.75)     2:26.20 (35.88)
 14 Levine, Isaac E           13 IA-MR                2:35.72    2:31.29 q      
                  33.77     1:12.31 (38.54)     1:52.36 (40.05)     2:31.29 (38.93)
 15 Pettit, Joe D             13 IA-MR                2:37.95    2:37.73 q      
                  34.74     1:15.18 (40.44)     1:57.96 (42.78)     2:37.73 (39.77)
 16 O'Brien, Nicholas J       14 FA-MR                2:37.28    2:38.79 q      
                  35.73     1:17.06 (41.33)     1:58.44 (41.38)     2:38.79 (40.35)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sidoruk, Alex             13 IA-MR                3:20.00    2:38.86 q      
                  32.55     1:11.91 (39.36)     1:55.27 (43.36)     2:38.86 (43.59)
 18 Singer, Connor M          13 FREE-MR              2:50.86    2:39.25 q      
                  36.12     1:18.72 (42.60)     1:59.67 (40.95)     2:39.25 (39.58)
 19 Slabyy, Roman             13 IA-MR                2:38.28    2:42.71 q      
                  33.44     1:12.77 (39.33)     1:57.38 (44.61)     2:42.71 (45.33)
 20 McCabe, Liam              13 IA-MR                3:00.00    3:02.36 q      
                  39.09     1:24.03 (44.94)     2:14.25 (50.22)     3:02.36 (48.11)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:13.59  ASCS
 Meet Qualifying:  1:13.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                  58.39      58.67 ASCS   
                  28.48       58.67 (30.19)                                        
  2 Cody, Christopher M       14 IA-MR                1:06.41    1:05.14 ASCS   
                  31.68     1:05.14 (33.46)                                        
  3 Hafez, Yousef             13 FREE-MR              1:07.87    1:06.38 ASCS   
                  32.57     1:06.38 (33.81)                                        
  4 Buono, Thomas J           13 IA-MR                1:10.14    1:10.31 ASCS   
                  33.83     1:10.31 (36.48)                                        
  5 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               1:10.16    1:10.33 ASCS   
                  34.77     1:10.33 (35.56)                                        
  6 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                1:11.71    1:11.76 ASCS   
                  35.15     1:11.76 (36.61)                                        
  7 Foley, Owen F             13 RAC-CT               1:14.70    1:13.59 ASCS   
                  35.48     1:13.59 (38.11)                                        
  8 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT               1:13.46    1:13.83        
                  36.27     1:13.83 (37.56)                                        
B - Final
  9 Singer, Connor M          13 FREE-MR              1:19.26    1:15.85        
                  37.33     1:15.85 (38.52)                                        
 10 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              1:17.54    1:16.60        
                  37.00     1:16.60 (39.60)                                        
 11 Slabyy, Roman             13 IA-MR                1:19.39    1:17.86        
 12 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               1:19.43    1:20.78        
                  39.58     1:20.78 (41.20)                                        
 13 Levine, Isaac E           13 IA-MR                1:21.76    1:21.41        
                  39.09     1:21.41 (42.32)                                        
 14 Sidoruk, Alex             13 IA-MR                1:24.62    1:23.37        
                  40.64     1:23.37 (42.73)                                        
 15 Pettit, Joe D             13 IA-MR                1:23.87    1:23.93        
                  40.67     1:23.93 (43.26)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:13.59  ASCS
 Meet Qualifying:  1:13.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                  58.62      58.39 qASCS  
                  28.58       58.39 (29.81)                                        
  2 Cody, Christopher M       14 IA-MR                1:09.06    1:06.41 qASCS  
                  32.55     1:06.41 (33.86)                                        
  3 Hafez, Yousef             13 FREE-MR              1:09.52    1:07.87 qASCS  
                  32.79     1:07.87 (35.08)                                        
  4 Buono, Thomas J           13 IA-MR                1:12.40    1:10.14 qASCS  
                  34.32     1:10.14 (35.82)                                        
  5 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               1:08.93    1:10.16 qASCS  
                  35.03     1:10.16 (35.13)                                        
  6 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                1:15.95    1:11.51 qASCS  
                  34.20     1:11.51 (37.31)                                        
  7 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                1:14.47    1:11.71 qASCS  
                  34.89     1:11.71 (36.82)                                        
  8 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT               1:11.12    1:13.46 qASCS  
                  36.18     1:13.46 (37.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Foley, Owen F             13 RAC-CT               1:12.91    1:14.70 q      
                  36.87     1:14.70 (37.83)                                        
 10 Kalenja, Keno             13 IA-MR                1:15.36    1:16.16 q      
                  37.42     1:16.16 (38.74)                                        
 11 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              1:17.18    1:17.54 q      
                  37.89     1:17.54 (39.65)                                        
 12 Singer, Connor M          13 FREE-MR              1:25.51    1:19.26 q      
                  38.77     1:19.26 (40.49)                                        
 13 Slabyy, Roman             13 IA-MR                1:23.31    1:19.39 q      
 14 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               1:16.42    1:19.43 q      
                  39.02     1:19.43 (40.41)                                        
 15 Levine, Isaac E           13 IA-MR                1:23.52    1:21.76 q      
                  39.14     1:21.76 (42.62)                                        
 16 Pettit, Joe D             13 IA-MR                1:28.27    1:23.87 q      
                  40.95     1:23.87 (42.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sidoruk, Alex             13 IA-MR                2:00.00    1:24.62 q      
                  41.87     1:24.62 (42.75)                                        
 18 McCabe, Liam              13 IA-MR                2:00.00    1:28.50 q      
 -- Dawson, Xavier            13 NFS-MR               1:25.98         DQ        
      False start
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:24.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:24.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hafez, Yousef             13 FREE-MR              1:07.70    1:06.88 ASCS   
                  31.62     1:06.88 (35.26)                                        
  2 Diano, Andrew J           13 FA-MR                1:09.96    1:09.37 ASCS   
                  32.88     1:09.37 (36.49)                                        
  3 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               1:14.03    1:11.06 ASCS   
                  34.02     1:11.06 (37.04)                                        
  4 Kwan, William             13 FREE-MR              1:13.70    1:13.95 ASCS   
                  35.46     1:13.95 (38.49)                                        
  5 Cody, Christopher M       14 IA-MR                1:16.01    1:14.45 ASCS   
                  35.56     1:14.45 (38.89)                                        
  6 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               1:14.68    1:14.91 ASCS   
                  36.05     1:14.91 (38.86)                                        
  7 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:17.31    1:15.46 ASCS   
                  36.18     1:15.46 (39.28)                                        
  8 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR              1:16.42    1:17.41 ASCS   
                  36.86     1:17.41 (40.55)                                        
B - Final
  9 Maloney, Connor J         13 FA-MR                1:17.99    1:19.38 ASCS   
                  36.35     1:19.38 (43.03)                                        
 10 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT               1:24.12    1:22.40 ASCS   
                  39.11     1:22.40 (43.29)                                        
 11 Singer, Connor M          13 FREE-MR              1:31.21    1:28.26        
                  40.50     1:28.26 (47.76)                                        
 12 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              1:33.70    1:32.75        
                  43.34     1:32.75 (49.41)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:24.99  ASCS
 Meet Qualifying:  1:24.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hafez, Yousef             13 FREE-MR              1:05.59    1:07.70 qASCS  
                  32.29     1:07.70 (35.41)                                        
  2 Diano, Andrew J           13 FA-MR                1:09.76    1:09.96 qASCS  
                  33.47     1:09.96 (36.49)                                        
  3 Kwan, William             13 FREE-MR              1:18.30    1:13.70 qASCS  
                  35.60     1:13.70 (38.10)                                        
  4 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               1:12.63    1:14.03 qASCS  
                  35.71     1:14.03 (38.32)                                        
  5 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               1:15.34    1:14.68 qASCS  
                  35.67     1:14.68 (39.01)                                        
  6 Cody, Christopher M       14 IA-MR                1:16.81    1:16.01 qASCS  
                  36.39     1:16.01 (39.62)                                        
  7 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR              1:12.64    1:16.42 qASCS  
                  34.20     1:16.42 (42.22)                                        
  8 Legendre, Malik E         14 NFS-MR               1:14.80    1:16.46 qASCS  
                  36.65     1:16.46 (39.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:24.06    1:17.31 qASCS  
                  36.05     1:17.31 (41.26)                                        
 10 Maloney, Connor J         13 FA-MR                1:17.90    1:17.99 qASCS  
                  36.93     1:17.99 (41.06)                                        
 11 Galeto, Jay T             14 IA-MR                1:41.59    1:22.06 qASCS  
                  38.30     1:22.06 (43.76)                                        
 12 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT               1:25.01    1:24.12 qASCS  
                  39.89     1:24.12 (44.23)                                        
 13 Sidoruk, Alex             13 IA-MR                1:34.53    1:28.72 q      
                  41.46     1:28.72 (47.26)                                        
 14 Singer, Connor M          13 FREE-MR              1:35.88    1:31.21 q      
                  42.77     1:31.21 (48.44)                                        
 15 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              1:32.27    1:33.70 q      
                  43.71     1:33.70 (49.99)                                        
 16 Pettit, Joe D             13 IA-MR                1:35.63    1:35.00 q      
                  44.14     1:35.00 (50.86)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:16.59  ASCS
 Meet Qualifying:  1:16.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                  56.16      56.57 ASCS   
                  26.69       56.57 (29.88)                                        
  2 Hafez, Yousef             13 FREE-MR              1:00.00      58.87 ASCS   
                  27.92       58.87 (30.95)                                        
  3 Halls, Sean C             13 NFS-MR               1:03.36    1:00.53 ASCS   
                  26.99     1:00.53 (33.54)                                        
  4 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:04.61    1:02.37 ASCS   
                  29.11     1:02.37 (33.26)                                        
  5 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                1:08.17    1:06.88 ASCS   
                  31.03     1:06.88 (35.85)                                        
  6 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR              1:11.82    1:08.82 ASCS   
                  30.74     1:08.82 (38.08)                                        
  7 Kwan, William             13 FREE-MR              1:10.11    1:10.82 ASCS   
                  33.12     1:10.82 (37.70)                                        
  8 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT               1:13.63    1:14.14 ASCS   
                  33.23     1:14.14 (40.91)                                        
B - Final
  9 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               1:15.03    1:11.48 ASCS   
                  33.53     1:11.48 (37.95)                                        
 10 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               1:14.90    1:11.87 ASCS   
                  33.81     1:11.87 (38.06)                                        
 11 Sidoruk, Alex             13 IA-MR                1:20.90    1:22.25        
                  36.53     1:22.25 (45.72)                                        
 12 Legendre, Malik E         14 NFS-MR               1:23.55    1:22.45        
                  37.41     1:22.45 (45.04)                                        
 13 Levine, Isaac E           13 IA-MR                1:28.65    1:24.28        
                  38.80     1:24.28 (45.48)                                        
 14 Pettit, Joe D             13 IA-MR                1:25.61    1:26.87        
 -- Slabyy, Roman             13 IA-MR                1:22.03         DQ        
      Did not finish
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:16.59  ASCS
 Meet Qualifying:  1:16.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                  56.18      56.16 qASCS  
                  26.82       56.16 (29.34)                                        
  2 Hafez, Yousef             13 FREE-MR              1:11.99    1:00.00 qASCS  
                  27.95     1:00.00 (32.05)                                        
  3 Halls, Sean C             13 NFS-MR               1:05.30    1:03.36 qASCS  
                  28.10     1:03.36 (35.26)                                        
  4 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:05.73    1:04.61 qASCS  
                  29.98     1:04.61 (34.63)                                        
  5 Tatynskiy, Alec           14 FREE-MR              1:10.74    1:07.81 qASCS  
                  32.85     1:07.81 (34.96)                                        
  6 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                1:05.68    1:08.17 qASCS  
                  31.61     1:08.17 (36.56)                                        
  7 Kwan, William             13 FREE-MR              1:12.82    1:10.11 qASCS  
                  33.07     1:10.11 (37.04)                                        
  8 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                1:18.21    1:11.18 qASCS  
                  31.88     1:11.18 (39.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR              1:09.10    1:11.82 qASCS  
                  31.62     1:11.82 (40.20)                                        
 10 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT               1:14.75    1:13.63 qASCS  
                  33.55     1:13.63 (40.08)                                        
 11 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               1:11.67    1:14.90 qASCS  
                  34.80     1:14.90 (40.10)                                        
 12 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               1:11.64    1:15.03 qASCS  
                  34.85     1:15.03 (40.18)                                        
 13 Sidoruk, Alex             13 IA-MR                2:00.00    1:20.90 q      
                  35.40     1:20.90 (45.50)                                        
 14 Slabyy, Roman             13 IA-MR                1:26.03    1:22.03 q      
                  35.68     1:22.03 (46.35)                                        
 15 Legendre, Malik E         14 NFS-MR               1:22.01    1:23.55 q      
                  39.18     1:23.55 (44.37)                                        
 16 Pettit, Joe D             13 IA-MR                2:00.00    1:25.61 q      
                  37.50     1:25.61 (48.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Levine, Isaac E           13 IA-MR                1:30.14    1:28.65 q      
                  39.87     1:28.65 (48.78)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hafez, Yousef             13 FREE-MR              1:02.74    1:00.77        
                  28.38     1:00.77 (32.39)                                        
  2 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                1:06.51    1:06.20        
                  30.61     1:06.20 (35.59)                                        
  3 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:07.92    1:06.92        
                  30.88     1:06.92 (36.04)                                        
  4 Kwan, William             13 FREE-MR              1:07.11    1:07.16        
                  32.28     1:07.16 (34.88)                                        
  5 Maloney, Connor J         13 FA-MR                1:09.82    1:10.30        
                  31.25     1:10.30 (39.05)                                        
  6 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR              1:10.81    1:10.38        
                  32.41     1:10.38 (37.97)                                        
  7 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT               1:11.03    1:10.61        
                  33.12     1:10.61 (37.49)                                        
  8 Buono, Thomas J           13 IA-MR                1:13.12    1:11.53        
                  34.12     1:11.53 (37.41)                                        
B - Final
  9 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                1:15.62    1:14.42        
                  35.72     1:14.42 (38.70)                                        
 10 Foley, Owen F             13 RAC-CT               1:18.58    1:15.01        
                  33.14     1:15.01 (41.87)                                        
 11 O'Brien, Nicholas J       14 FA-MR                1:24.39    1:22.05        
                  36.69     1:22.05 (45.36)                                        
 12 Levine, Isaac E           13 IA-MR                1:24.35    1:23.47        
                  39.15     1:23.47 (44.32)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hafez, Yousef             13 FREE-MR              1:09.99    1:02.74 q      
                  30.79     1:02.74 (31.95)                                        
  2 Halls, Sean C             13 NFS-MR               1:06.01    1:05.11 q      
                  30.45     1:05.11 (34.66)                                        
  3 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                1:16.51    1:06.51 q      
                  30.68     1:06.51 (35.83)                                        
  4 Kwan, William             13 FREE-MR              1:10.79    1:07.11 q      
                  32.00     1:07.11 (35.11)                                        
  5 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:10.88    1:07.92 q      
                  31.22     1:07.92 (36.70)                                        
  6 Maloney, Connor J         13 FA-MR                1:13.29    1:09.82 q      
                  32.06     1:09.82 (37.76)                                        
  7 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR              1:12.85    1:10.81 q      
                  32.78     1:10.81 (38.03)                                        
  8 Thompson, Kaden R         13 RAC-CT               1:15.66    1:11.03 q      
                  33.35     1:11.03 (37.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Buono, Thomas J           13 IA-MR                1:23.78    1:13.12 q      
                  33.33     1:13.12 (39.79)                                        
 10 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               1:18.28    1:14.66 q      
                  36.29     1:14.66 (38.37)                                        
 11 Carrieri, Nick G          13 IA-MR                1:17.57    1:15.62 q      
                  35.85     1:15.62 (39.77)                                        
 12 Kalenja, Keno             13 IA-MR                1:22.42    1:18.33 q      
                  38.19     1:18.33 (40.14)                                        
 13 Foley, Owen F             13 RAC-CT               1:23.30    1:18.58 q      
                  34.31     1:18.58 (44.27)                                        
 14 Levine, Isaac E           13 IA-MR                1:45.00    1:24.35 q      
                  39.35     1:24.35 (45.00)                                        
 15 O'Brien, Nicholas J       14 FA-MR                1:28.08    1:24.39 q      
                  37.32     1:24.39 (47.07)                                        
 16 McCabe, Liam              13 IA-MR                1:45.00    1:40.26 q      
                  46.44     1:40.26 (53.82)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:34.59  ASCS
 Meet Qualifying:  2:34.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                2:06.75    2:06.87 ASCS   
                  26.66       58.77 (32.11)     1:37.24 (38.47)     2:06.87 (29.63)
  2 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                2:22.31    2:18.70 ASCS   
                  29.22     1:05.58 (36.36)     1:47.71 (42.13)     2:18.70 (30.99)
  3 Kwan, William             13 FREE-MR              2:20.29    2:18.78 ASCS   
                  31.67     1:07.94 (36.27)     1:47.42 (39.48)     2:18.78 (31.36)
  4 Cody, Christopher M       14 IA-MR                2:21.33    2:20.50 ASCS   
                  32.00     1:05.66 (33.66)     1:49.41 (43.75)     2:20.50 (31.09)
  5 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                2:26.18    2:23.09 ASCS   
                  31.23     1:08.23 (37.00)     1:51.53 (43.30)     2:23.09 (31.56)
  6 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               2:29.49    2:23.41 ASCS   
                  32.96     1:10.14 (37.18)     1:50.27 (40.13)     2:23.41 (33.14)
  7 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR              2:34.00    2:29.42 ASCS   
                  33.47     1:11.25 (37.78)     1:55.41 (44.16)     2:29.42 (34.01)
B - Final
  9 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               2:35.26    2:35.13        
                  33.69     1:15.78 (42.09)     1:57.32 (41.54)     2:35.13 (37.81)
 10 Foley, Owen F             13 RAC-CT               2:50.28    2:44.84        
                  35.37     1:14.76 (39.39)     2:09.95 (55.19)     2:44.84 (34.89)
 11 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              2:50.41    2:47.62        
                  39.56     1:20.51 (40.95)     2:11.40 (50.89)     2:47.62 (36.22)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:34.59  ASCS
 Meet Qualifying:  2:34.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Diano, Andrew J           13 FA-MR                2:07.60    2:06.75 qASCS  
                  26.57       59.07 (32.50)     1:37.39 (38.32)     2:06.75 (29.36)
  2 Kwan, William             13 FREE-MR              2:32.95    2:20.29 qASCS  
                  32.12     1:07.57 (35.45)     1:47.19 (39.62)     2:20.29 (33.10)
  3 Cody, Christopher M       14 IA-MR                2:23.31    2:21.33 qASCS  
                  32.73     1:08.21 (35.48)     1:50.68 (42.47)     2:21.33 (30.65)
  4 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                2:26.74    2:22.31 qASCS  
                  29.81     1:06.72 (36.91)     1:50.67 (43.95)     2:22.31 (31.64)
  5 Halls, Sean C             13 NFS-MR               2:23.95    2:22.95 qASCS  
                  28.97     1:05.53 (36.56)     1:49.61 (44.08)     2:22.95 (33.34)
  6 Tatynskiy, Alec           14 FREE-MR              2:32.87    2:26.07 qASCS  
                  30.23     1:10.00 (39.77)     1:54.46 (44.46)     2:26.07 (31.61)
  7 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                2:24.97    2:26.18 qASCS  
                  31.17     1:08.02 (36.85)     1:52.86 (44.84)     2:26.18 (33.32)
  8 Wolfenden, Max H          13 RAC-CT               2:28.65    2:29.49 qASCS  
                  33.56     1:12.81 (39.25)     1:54.06 (41.25)     2:29.49 (35.43)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Glinchenko, Mike          13 FREE-MR              2:34.60    2:34.00 qASCS  
                  32.21     1:13.47 (41.26)     2:00.91 (47.44)     2:34.00 (33.09)
 10 Burra, Nathan P           13 RAC-CT               2:35.25    2:35.26 q      
                  34.26     1:16.58 (42.32)     1:58.95 (42.37)     2:35.26 (36.31)
 11 Legendre, Malik E         14 NFS-MR               2:41.34    2:46.45 q      
                  38.49     1:24.63 (46.14)     2:09.44 (44.81)     2:46.45 (37.01)
 12 Foley, Owen F             13 RAC-CT               2:46.18    2:50.28 q      
                  36.43     1:17.19 (40.76)     2:14.37 (57.18)     2:50.28 (35.91)
 13 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              2:52.26    2:50.41 q      
                  40.61     1:23.36 (42.75)     2:13.46 (50.10)     2:50.41 (36.95)
 14 Dawson, Xavier            13 NFS-MR               2:54.78    2:52.85 q      
                  38.54     1:25.54 (47.00)     2:13.41 (47.87)     2:52.85 (39.44)
 
Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        3:51.13    3:52.40        
     1) Cody, Christopher M 14          2) Kingsley, Austin M 14          
     3) Kaufer, Evan A 14               4) Galeto, Jay T 14               
                  27.20       56.43 (56.43)     1:23.94 (27.51)     1:54.82 (58.39)
        2:22.90 (28.08)     2:53.06 (58.24)     3:21.10 (28.04)     3:52.40 (59.34)
  2 Freedom Aquatics-MR  'A'                          3:59.08    4:01.41        
     1) Glinchenko, Mike 13             2) Kapp, Bruce E 13               
     3) Hafez, Yousef 13                4) Kwan, William 13               
                  28.33   1:01.07 (1:01.07)     1:32.61 (31.54)   2:07.44 (1:06.37)
        2:33.46 (26.02)     3:02.52 (55.08)     3:30.15 (27.63)     4:01.41 (58.89)
  3 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   4:02.90    4:12.66        
     1) Thompson, Kaden R 13            2) Foley, Owen F 13               
     3) Burra, Nathan P 13              4) Wolfenden, Max H 13            
                  28.50   1:00.47 (1:00.47)     1:31.61 (31.14)   2:05.63 (1:05.16)
        2:36.60 (30.97)   3:11.22 (1:05.59)     3:40.97 (29.75)   4:12.66 (1:01.44)
  4 Islanders Aquatics-MR  'B'                        4:17.28    4:12.93        
     1) Buono, Thomas J 13              2) Carrieri, Nick G 13            
     3) Varuolo, Kyle R 13              4) Kalenja, Keno 13               
                  29.76   1:01.86 (1:01.86)     1:32.14 (30.28)   2:06.16 (1:04.30)
        2:34.74 (28.58)   3:08.91 (1:02.75)     3:39.94 (31.03)   4:12.93 (1:04.02)
 
Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freedom Aquatics-MR  'A'                          4:33.00    4:22.82        
     1) Kwan, William 13                2) Hafez, Yousef 13               
     3) Tatynskiy, Alec 14              4) Glinchenko, Mike 13            
                  33.94   1:10.26 (1:10.26)     1:41.94 (31.68)   2:17.92 (1:07.66)
        2:47.69 (29.77)   3:24.00 (1:06.08)     3:51.54 (27.54)     4:22.82 (58.82)
  2 Islanders Aquatics-MR  'A'                        4:25.47    4:33.82        
     1) Kingsley, Austin M 14           2) Carrieri, Nick G 13            
     3) Kaufer, Evan A 14               4) Cody, Christopher M 14         
                  35.92   1:13.59 (1:13.59)     1:49.18 (35.59)   2:30.61 (1:17.02)
        3:01.26 (30.65)   3:37.57 (1:06.96)     4:04.09 (26.52)     4:33.82 (56.25)
  3 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   4:26.57    4:40.68        
     1) Foley, Owen F 13                2) Wolfenden, Max H 13            
     3) Burra, Nathan P 13              4) Thompson, Kaden R 13           
                  36.36   1:16.42 (1:16.42)     1:50.61 (34.19)   2:28.29 (1:11.87)
        3:03.06 (34.77)   3:40.74 (1:12.45)     4:09.88 (29.14)     4:40.68 (59.94)
  4 Islanders Aquatics-MR  'B'                        5:02.31    5:06.12        
     1) Buono, Thomas J 13              2) Kalenja, Keno 13               
     3) Varuolo, Kyle R 13              4) Levine, Isaac E 13             
                  34.71   1:11.88 (1:11.88)     1:53.07 (41.19)   2:41.77 (1:29.89)
        2:57.74 (15.97)   3:54.77 (1:13.00)     4:28.30 (33.53)   5:06.12 (1:11.35)
 
Boys 15 & Over 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        3:42.70    3:49.77        
     1) Kalletta, George E 17           2) McDermott, Matthew M 18        
     3) White, Devin H 17               4) Dagayev, Andrey 16             
                  28.33       58.68 (58.68)     1:28.46 (29.78)   2:03.38 (1:04.70)
        2:28.64 (25.26)     2:59.33 (55.95)     3:23.28 (23.95)     3:49.77 (50.44)
  2 Islanders Aquatics-MR  'B'                        4:02.73    4:02.35        
     1) Klingel, Dean M 16              2) Konarski, Patrick K 16         
     3) Engel, Ryan 15                  4) Kanaley, Tim S 17              
                  28.97       59.66 (59.66)     1:30.77 (31.11)   2:06.53 (1:06.87)
        2:33.73 (27.20)   3:07.36 (1:00.83)     3:33.30 (25.94)     4:02.35 (54.99)
  3 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   4:20.95    4:32.76        
     1) Thilow, Max K 15                2) Douglas, Brian 15              
     3) Krepsztul, Jan J 16             4) Ward, Brennan J 15             
                  33.71   1:10.18 (1:10.18)     1:47.41 (37.23)   2:28.72 (1:18.54)
        2:56.95 (28.23)   3:31.38 (1:02.66)     4:00.53 (29.15)   4:32.76 (1:01.38)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 White, Devin H            17 IA-MR                  22.43      22.17        
  2 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                  23.04      22.61        
  3 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  24.01      23.77        
  4 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                  24.63      24.50        
  5 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR                24.37      24.53        
  6 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                  24.54      24.56        
  7 Passante, Michael V       15 FREE-MR                24.15      24.57        
  8 Gribulis, Zachary M       15 FA-MR                  24.45      24.72        
B - Final
  9 Krepsztul, Jan J          16 RAC-CT                 25.61      24.74        
 10 Engel, Ryan               15 IA-MR                  24.82      24.87        
 11 Lopez, Andrew             15 IA-MR                  24.97      24.90        
 12 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                  25.94      24.97        
 13 Leuly, Shane C            15 IA-MR                  25.24      25.12        
 14 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  25.45      25.43        
 15 Liberato, Andrew          16 IA-MR                  25.52      25.79        
 16 Carberry, Ryan T          16 RAC-CT                 25.23      25.85        
C - Final
 17 Thilow, Max K             15 RAC-CT                 26.37      26.24        
 18 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR          26.38      26.28        
 19 Douglas, Brian            15 RAC-CT                 26.40      26.62        
 20 LaDue, Ryan               15 IA-MR                  26.68      26.78        
 21 Smith, Jabari             15 NFS-MR                 27.71      27.18        
 22 Ward, Brennan J           15 RAC-CT                 26.95      27.55        
 23 Boughal, Ian S            16 IA-MR                  27.49      28.63        
 24 McDermott, Luke M         16 IA-MR                  29.62      29.41        
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 White, Devin H            17 IA-MR                  22.72      22.43 q      
  2 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                  22.23      23.04 q      
  3 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  23.75      24.01 q      
  4 Passante, Michael V       15 FREE-MR                24.34      24.15 q      
  5 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR                24.21      24.37 q      
  6 Gribulis, Zachary M       15 FA-MR                  24.93      24.45 q      
  7 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                  25.34      24.54 q      
  8 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                  25.35      24.63 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Engel, Ryan               15 IA-MR                  25.01      24.82 q      
 10 Lopez, Andrew             15 IA-MR                  25.61      24.97 q      
 11 Carberry, Ryan T          16 RAC-CT                 25.79      25.23 q      
 12 Leuly, Shane C            15 IA-MR                  25.59      25.24 q      
 13 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  25.33      25.45 q      
 14 Liberato, Andrew          16 IA-MR                  25.59      25.52 q      
 15 Krepsztul, Jan J          16 RAC-CT                 24.45      25.61 q      
 16 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                  24.06      25.94 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Thilow, Max K             15 RAC-CT                 26.64      26.37 q      
 18 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR          25.69      26.38 q      
 19 Douglas, Brian            15 RAC-CT                 26.17      26.40 q      
 20 LaDue, Ryan               15 IA-MR                  26.68      26.68 q      
 21 Ward, Brennan J           15 RAC-CT                 26.60      26.95 q      
 22 Boughal, Ian S            16 IA-MR                  27.50      27.49 q      
 23 Smith, Jabari             15 NFS-MR                 27.86      27.71 q      
 24 McDermott, Luke M         16 IA-MR                  29.03      29.62 q      
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                  48.72      48.03        
                  23.14       48.03 (24.89)                                        
  2 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                  49.97      48.80        
                  23.49       48.80 (25.31)                                        
  3 White, Devin H            17 IA-MR                  49.46      49.56        
                  23.44       49.56 (26.12)                                        
  4 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  51.99      53.13        
                  25.20       53.13 (27.93)                                        
  5 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                  53.93      53.40        
                  25.39       53.40 (28.01)                                        
  6 Passante, Michael V       15 FREE-MR                53.37      53.53        
                  25.62       53.53 (27.91)                                        
  7 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  54.18      53.76        
                  25.46       53.76 (28.30)                                        
  8 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                  53.72      54.72        
                  26.17       54.72 (28.55)                                        
B - Final
  9 Lopez, Andrew             15 IA-MR                  54.77      54.25        
                  26.23       54.25 (28.02)                                        
 10 Engel, Ryan               15 IA-MR                  54.84      54.66        
                  25.88       54.66 (28.78)                                        
 11 Leuly, Shane C            15 IA-MR                  55.83      54.68        
                  26.30       54.68 (28.38)                                        
 12 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                  54.52      55.19        
                  26.23       55.19 (28.96)                                        
 13 Gribulis, Zachary M       15 FA-MR                  56.50      55.43        
                  25.98       55.43 (29.45)                                        
 14 Reilly, Brian J           16 IA-MR                  55.70      56.31        
                  26.87       56.31 (29.44)                                        
 15 Baldassare, Zachary L     15 FA-MR                  56.54      56.87        
                  27.04       56.87 (29.83)                                        
 16 Carberry, Ryan T          16 RAC-CT                 56.71      58.06        
                  27.04       58.06 (31.02)                                        
C - Final
 17 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR          57.67      56.42        
                  27.09       56.42 (29.33)                                        
 18 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR                58.88      56.69        
                  26.40       56.69 (30.29)                                        
 19 O'Brien, Justin W         16 FA-MR                  57.82      58.36        
                  28.14       58.36 (30.22)                                        
 20 Douglas, Brian            15 RAC-CT               1:00.00      59.06        
                  28.79       59.06 (30.27)                                        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                  49.47      48.72 q      
                  23.67       48.72 (25.05)                                        
  2 White, Devin H            17 IA-MR                  50.00      49.46 q      
                  23.52       49.46 (25.94)                                        
  3 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                  48.39      49.97 q      
                  23.96       49.97 (26.01)                                        
  4 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  51.27      51.99 q      
                  24.69       51.99 (27.30)                                        
  5 Passante, Michael V       15 FREE-MR                52.17      53.37 q      
                  25.46       53.37 (27.91)                                        
  6 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                  54.74      53.72 q      
                  25.88       53.72 (27.84)                                        
  7 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                  54.67      53.93 q      
                  26.07       53.93 (27.86)                                        
  8 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  54.93      54.18 q      
                  25.91       54.18 (28.27)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                  53.10      54.52 q      
                  25.91       54.52 (28.61)                                        
 10 Lopez, Andrew             15 IA-MR                  56.63      54.77 q      
                  26.54       54.77 (28.23)                                        
 11 Engel, Ryan               15 IA-MR                  54.46      54.84 q      
                  25.61       54.84 (29.23)                                        
 12 Krepsztul, Jan J          16 RAC-CT                 54.21      55.01 q      
                  26.68       55.01 (28.33)                                        
 13 Reilly, Brian J           16 IA-MR                  55.56      55.70 q      
                  26.40       55.70 (29.30)                                        
 14 Leuly, Shane C            15 IA-MR                  56.28      55.83 q      
                  26.83       55.83 (29.00)                                        
 15 Liberato, Andrew          16 IA-MR                  54.59      55.93 q      
                  26.48       55.93 (29.45)                                        
 16 Gribulis, Zachary M       15 FA-MR                  56.04      56.50 q      
                  25.98       56.50 (30.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Baldassare, Zachary L     15 FA-MR                  57.12      56.54 q      
                  26.78       56.54 (29.76)                                        
 18 Carberry, Ryan T          16 RAC-CT                 57.47      56.71 q      
                  26.98       56.71 (29.73)                                        
 19 Micozzi, Daniel           17 IA-MR                  56.39      56.73 q      
                  26.77       56.73 (29.96)                                        
 20 Ward, Brennan J           15 RAC-CT                 57.03      56.86 q      
                  27.93       56.86 (28.93)                                        
 21 LaDue, Ryan               15 IA-MR                  58.61      57.11 q      
                  27.51       57.11 (29.60)                                        
 22 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR          56.53      57.67 q      
                  27.45       57.67 (30.22)                                        
 23 O'Brien, Justin W         16 FA-MR                  59.33      57.82 q      
                  27.74       57.82 (30.08)                                        
 24 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR              1:07.70      58.88 q      
                  26.35       58.88 (32.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Douglas, Brian            15 RAC-CT                 59.12    1:00.00        
                  28.83     1:00.00 (31.17)                                        
 26 Thilow, Max K             15 RAC-CT               1:00.01    1:00.88        
                  28.21     1:00.88 (32.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Daidone, Marco A          15 IA-MR                1:00.38    1:01.18        
                  29.29     1:01.18 (31.89)                                        
 28 McDermott, Luke M         16 IA-MR                1:03.58    1:02.67        
                  30.10     1:02.67 (32.57)                                        
 29 Martillo, Daniel A        15 IA-MR                     NT    1:05.74        
                  31.99     1:05.74 (33.75)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                1:46.00    1:42.26        
                  23.76       49.58 (25.82)     1:15.85 (26.27)     1:42.26 (26.41)
  2 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                1:52.60    1:50.19        
                  24.42       52.01 (27.59)     1:20.95 (28.94)     1:50.19 (29.24)
  3 White, Devin H            17 IA-MR                1:51.06    1:52.78        
                  24.41       52.62 (28.21)     1:22.83 (30.21)     1:52.78 (29.95)
  4 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                1:53.94    1:53.34        
                  25.45       54.20 (28.75)     1:24.75 (30.55)     1:53.34 (28.59)
  5 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                1:57.47    1:56.11        
                  26.05       55.22 (29.17)     1:25.97 (30.75)     1:56.11 (30.14)
  6 Klingel, Dean M           16 IA-MR                1:56.02    1:56.40        
                  26.20       55.64 (29.44)     1:26.11 (30.47)     1:56.40 (30.29)
  7 Passante, Michael V       15 FREE-MR              1:56.90    1:56.41        
                  26.53       55.45 (28.92)     1:26.42 (30.97)     1:56.41 (29.99)
  8 Leuly, Shane C            15 IA-MR                1:58.40    1:58.60        
                  26.76       56.46 (29.70)     1:27.77 (31.31)     1:58.60 (30.83)
B - Final
  9 Engel, Ryan               15 IA-MR                2:02.77    1:58.87        
                  26.57       57.12 (30.55)     1:28.56 (31.44)     1:58.87 (30.31)
 10 Lopez, Andrew             15 IA-MR                2:00.60    1:58.89        
                  27.07       57.34 (30.27)     1:29.16 (31.82)     1:58.89 (29.73)
 11 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR        2:01.74    1:59.25        
                  27.18       57.44 (30.26)     1:28.78 (31.34)     1:59.25 (30.47)
 12 Reilly, Brian J           16 IA-MR                2:02.17    2:03.60        
                  27.16       57.70 (30.54)     1:30.43 (32.73)     2:03.60 (33.17)
 13 Baldassare, Zachary L     15 FA-MR                2:06.59    2:04.31        
                  28.08       59.60 (31.52)     1:32.10 (32.50)     2:04.31 (32.21)
 -- Carberry, Ryan T          16 RAC-CT               2:09.80   X2:09.13        
                  28.24     1:01.60 (33.36)     1:36.70 (35.10)     2:09.13 (32.43)
C - Final
 17 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR              2:15.83    2:08.09        
                  27.40     1:01.10 (33.70)     1:34.65 (33.55)     2:08.09 (33.44)
 18 Douglas, Brian            15 RAC-CT               2:13.98    2:08.88        
                  29.29     1:02.65 (33.36)     1:37.70 (35.05)     2:08.88 (31.18)
 19 McDermott, Luke M         16 IA-MR                2:19.02    2:20.15        
                  31.58     1:06.81 (35.23)     1:44.03 (37.22)     2:20.15 (36.12)
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                1:43.37    1:46.00 q      
                  24.66       51.51 (26.85)     1:18.98 (27.47)     1:46.00 (27.02)
  2 White, Devin H            17 IA-MR                1:55.02    1:51.06 q      
                  24.69       52.15 (27.46)     1:21.31 (29.16)     1:51.06 (29.75)
  3 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                1:49.82    1:52.60 q      
                  24.88       53.33 (28.45)     1:23.00 (29.67)     1:52.60 (29.60)
  4 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                1:53.26    1:53.94 q      
                  25.31       54.00 (28.69)     1:24.05 (30.05)     1:53.94 (29.89)
  5 Klingel, Dean M           16 IA-MR                1:56.81    1:56.02 q      
                  25.67       54.71 (29.04)     1:25.20 (30.49)     1:56.02 (30.82)
  6 Passante, Michael V       15 FREE-MR              1:55.11    1:56.90 q      
                  26.33       55.37 (29.04)     1:26.00 (30.63)     1:56.90 (30.90)
  7 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                1:58.03    1:57.47 q      
                  26.15       55.68 (29.53)     1:26.87 (31.19)     1:57.47 (30.60)
  8 Leuly, Shane C            15 IA-MR                2:00.86    1:58.40 q      
                  26.96       56.76 (29.80)     1:27.70 (30.94)     1:58.40 (30.70)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lopez, Andrew             15 IA-MR                2:02.60    2:00.60 q      
                  27.13       57.39 (30.26)     1:29.64 (32.25)     2:00.60 (30.96)
 10 Liberato, Andrew          16 IA-MR                1:57.92    2:00.65 q      
                  27.27       58.22 (30.95)     1:30.07 (31.85)     2:00.65 (30.58)
 11 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR        2:02.54    2:01.74 q      
                  27.50       58.29 (30.79)     1:30.39 (32.10)     2:01.74 (31.35)
 12 Reilly, Brian J           16 IA-MR                2:02.88    2:02.17 q      
                  27.70       58.10 (30.40)     1:30.12 (32.02)     2:02.17 (32.05)
 13 Engel, Ryan               15 IA-MR                1:58.94    2:02.77 q      
                  26.78       57.93 (31.15)     1:30.48 (32.55)     2:02.77 (32.29)
 14 LaDue, Ryan               15 IA-MR                2:07.20    2:03.56 q      
                  28.46       59.88 (31.42)     1:32.28 (32.40)     2:03.56 (31.28)
 15 Baldassare, Zachary L     15 FA-MR                2:07.04    2:06.59 q      
                  29.07     1:01.54 (32.47)     1:34.28 (32.74)     2:06.59 (32.31)
 16 Micozzi, Daniel           17 IA-MR                2:06.51    2:06.67 q      
                  27.65       59.07 (31.42)     1:33.05 (33.98)     2:06.67 (33.62)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Krepsztul, Jan J          16 RAC-CT               2:05.11    2:07.18 q      
                  28.18     1:00.46 (32.28)     1:34.56 (34.10)     2:07.18 (32.62)
 18 Boughal, Ian S            16 IA-MR                2:03.05    2:07.77 q      
                  28.95     1:00.80 (31.85)     1:34.14 (33.34)     2:07.77 (33.63)
 19 Carberry, Ryan T          16 RAC-CT               2:12.20    2:09.80 q      
                  28.84     1:02.46 (33.62)     1:36.81 (34.35)     2:09.80 (32.99)
 20 Ward, Brennan J           15 RAC-CT               2:05.91    2:11.17 q      
                  30.21     1:03.54 (33.33)     1:37.71 (34.17)     2:11.17 (33.46)
 21 Douglas, Brian            15 RAC-CT               2:12.96    2:13.98 q      
                  30.17     1:04.64 (34.47)     1:40.59 (35.95)     2:13.98 (33.39)
 22 Thilow, Max K             15 RAC-CT               2:14.05    2:14.61 q      
                  29.94     1:03.76 (33.82)     1:38.69 (34.93)     2:14.61 (35.92)
 23 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR              2:13.68    2:15.83 q      
                  30.03     1:04.95 (34.92)     1:40.58 (35.63)     2:15.83 (35.25)
 24 Daidone, Marco A          15 IA-MR                2:15.87    2:16.21 q      
                  29.05     1:03.05 (34.00)     1:40.57 (37.52)     2:16.21 (35.64)
-------------------------------------------------------------------------
 25 McDermott, Luke M         16 IA-MR                2:20.79    2:19.02        
                  31.35     1:06.41 (35.06)     1:43.37 (36.96)     2:19.02 (35.65)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  58.40      57.87        
                  28.05       57.87 (29.82)                                        
  2 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  58.55      57.92        
                  28.44       57.92 (29.48)                                        
  3 Passante, Michael V       15 FREE-MR              1:01.53    1:00.02        
                  29.16     1:00.02 (30.86)                                        
  4 Liberato, Andrew          16 IA-MR                  59.62    1:00.78        
                  29.39     1:00.78 (31.39)                                        
  5 LaDue, Ryan               15 IA-MR                1:05.02    1:05.88        
                  32.25     1:05.88 (33.63)                                        
  6 Thilow, Max K             15 RAC-CT               1:08.56    1:07.78        
                  32.51     1:07.78 (35.27)                                        
B - Final
  9 Boughal, Ian S            16 IA-MR                1:09.02    1:09.09        
                  33.97     1:09.09 (35.12)                                        
 10 Daidone, Marco A          15 IA-MR                1:10.32    1:09.39        
                  33.93     1:09.39 (35.46)                                        
 11 Smith, Jabari             15 NFS-MR               1:10.48    1:10.84        
                  34.71     1:10.84 (36.13)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  59.50      58.40 q      
                  28.07       58.40 (30.33)                                        
  2 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  59.20      58.55 q      
                  28.46       58.55 (30.09)                                        
  3 Liberato, Andrew          16 IA-MR                1:00.18      59.62 q      
                  28.73       59.62 (30.89)                                        
  4 Passante, Michael V       15 FREE-MR              1:02.55    1:01.53 q      
                  30.11     1:01.53 (31.42)                                        
  5 LaDue, Ryan               15 IA-MR                1:09.34    1:05.02 q      
                  31.72     1:05.02 (33.30)                                        
  6 Thilow, Max K             15 RAC-CT               1:09.46    1:08.56 q      
                  33.14     1:08.56 (35.42)                                        
  7 Boughal, Ian S            16 IA-MR                1:10.00    1:09.02 q      
                  33.67     1:09.02 (35.35)                                        
  8 Daidone, Marco A          15 IA-MR                1:09.93    1:10.32 q      
                  34.17     1:10.32 (36.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Jabari             15 NFS-MR               1:14.15    1:10.48 q      
                  33.76     1:10.48 (36.72)                                        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                1:03.48    1:02.92        
                  29.27     1:02.92 (33.65)                                        
  2 Passante, Michael V       15 FREE-MR              1:07.09    1:06.45        
                  31.94     1:06.45 (34.51)                                        
  3 Gribulis, Zachary M       15 FA-MR                1:07.40    1:06.83        
                  31.28     1:06.83 (35.55)                                        
  4 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR              1:09.97    1:08.51        
                  32.46     1:08.51 (36.05)                                        
  5 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                1:09.14    1:09.51        
                  32.62     1:09.51 (36.89)                                        
  6 Lopez, Andrew             15 IA-MR                1:13.60    1:11.39        
                  32.89     1:11.39 (38.50)                                        
  7 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR        1:14.30    1:13.36        
                  34.27     1:13.36 (39.09)                                        
B - Final
  9 Douglas, Brian            15 RAC-CT               1:18.89    1:15.80        
                  36.58     1:15.80 (39.22)                                        
 10 O'Brien, Justin W         16 FA-MR                1:17.49    1:17.29        
                  36.86     1:17.29 (40.43)                                        
 11 Carberry, Ryan T          16 RAC-CT               1:20.15    1:20.58        
                  37.89     1:20.58 (42.69)                                        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                1:03.87    1:03.48 q      
                  29.77     1:03.48 (33.71)                                        
  2 Passante, Michael V       15 FREE-MR              1:06.18    1:07.09 q      
                  32.19     1:07.09 (34.90)                                        
  3 Gribulis, Zachary M       15 FA-MR                1:07.78    1:07.40 q      
                  31.49     1:07.40 (35.91)                                        
  4 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                1:10.42    1:09.14 q      
                  32.20     1:09.14 (36.94)                                        
  5 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR              1:13.12    1:09.97 q      
                  32.23     1:09.97 (37.74)                                        
  6 Krepsztul, Jan J          16 RAC-CT               1:09.57    1:12.14 q      
                  33.91     1:12.14 (38.23)                                        
  7 Lopez, Andrew             15 IA-MR                1:11.69    1:13.60 q      
                  33.65     1:13.60 (39.95)                                        
  8 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR        1:13.39    1:14.30 q      
                  35.08     1:14.30 (39.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 O'Brien, Justin W         16 FA-MR                1:20.34    1:17.49 q      
                  35.80     1:17.49 (41.69)                                        
 10 Douglas, Brian            15 RAC-CT               1:16.40    1:18.89 q      
                  37.74     1:18.89 (41.15)                                        
 11 Thilow, Max K             15 RAC-CT               1:16.65    1:18.96 q      
                  36.90     1:18.96 (42.06)                                        
 12 Carberry, Ryan T          16 RAC-CT               1:20.66    1:20.15 q      
                  37.03     1:20.15 (43.12)                                        
 13 Martillo, Daniel A        15 IA-MR                     NT    1:34.61 q      
                  43.62     1:34.61 (50.99)                                        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 White, Devin H            17 IA-MR                  54.19      53.94        
                  24.55       53.94 (29.39)                                        
  2 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                  56.96      56.13        
                  25.67       56.13 (30.46)                                        
  3 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                  57.07      57.02        
                  26.89       57.02 (30.13)                                        
  4 Passante, Michael V       15 FREE-MR                57.86      58.01        
                  26.69       58.01 (31.32)                                        
  5 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  58.86      58.34        
                  26.49       58.34 (31.85)                                        
  6 Krepsztul, Jan J          16 RAC-CT               1:01.23      58.69        
                  27.43       58.69 (31.26)                                        
  7 Engel, Ryan               15 IA-MR                  59.99      59.72        
                  27.44       59.72 (32.28)                                        
  8 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  59.29      59.89        
                  27.58       59.89 (32.31)                                        
B - Final
  9 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR              1:01.66      59.55        
                  27.56       59.55 (31.99)                                        
 10 Carberry, Ryan T          16 RAC-CT               1:01.80    1:01.49        
                  27.92     1:01.49 (33.57)                                        
 11 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR        1:02.42    1:01.54        
                  29.22     1:01.54 (32.32)                                        
 12 Leuly, Shane C            15 IA-MR                1:01.75    1:01.60        
                  28.18     1:01.60 (33.42)                                        
 13 LaDue, Ryan               15 IA-MR                1:01.85    1:01.98        
                  28.99     1:01.98 (32.99)                                        
 14 Liberato, Andrew          16 IA-MR                1:02.39    1:02.66        
                  28.56     1:02.66 (34.10)                                        
 15 Lopez, Andrew             15 IA-MR                1:04.24    1:05.15        
                  28.95     1:05.15 (36.20)                                        
 16 Boughal, Ian S            16 IA-MR                1:05.85    1:07.22        
                  30.48     1:07.22 (36.74)                                        
C - Final
 17 Ward, Brennan J           15 RAC-CT               1:09.41    1:09.22        
                  31.27     1:09.22 (37.95)                                        
 18 McDermott, Luke M         16 IA-MR                1:09.69    1:10.80        
                  32.44     1:10.80 (38.36)                                        
 19 Daidone, Marco A          15 IA-MR                1:20.78    1:22.21        
                  38.00     1:22.21 (44.21)                                        
 20 Smith, Jabari             15 NFS-MR               1:25.83    1:24.27        
                  36.74     1:24.27 (47.53)                                        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 White, Devin H            17 IA-MR                  57.94      54.19 q      
                  24.61       54.19 (29.58)                                        
  2 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                  57.23      56.96 q      
                  25.93       56.96 (31.03)                                        
  3 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                  57.12      57.07 q      
                  27.30       57.07 (29.77)                                        
  4 Passante, Michael V       15 FREE-MR                58.76      57.86 q      
                  26.89       57.86 (30.97)                                        
  5 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                1:00.02      58.86 q      
                  26.89       58.86 (31.97)                                        
  6 Klingel, Dean M           16 IA-MR                1:01.10      59.29 q      
                  27.11       59.29 (32.18)                                        
  7 Engel, Ryan               15 IA-MR                1:00.40      59.99 q      
                  28.07       59.99 (31.92)                                        
  8 Krepsztul, Jan J          16 RAC-CT                 59.16    1:01.23 q      
                  29.12     1:01.23 (32.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR              1:27.23    1:01.66 q      
                  28.85     1:01.66 (32.81)                                        
 10 Leuly, Shane C            15 IA-MR                1:03.65    1:01.75 q      
                  28.27     1:01.75 (33.48)                                        
 11 Carberry, Ryan T          16 RAC-CT               1:04.75    1:01.80 q      
                  28.33     1:01.80 (33.47)                                        
 12 LaDue, Ryan               15 IA-MR                1:04.01    1:01.85 q      
                  29.01     1:01.85 (32.84)                                        
 13 Liberato, Andrew          16 IA-MR                1:02.78    1:02.39 q      
                  28.47     1:02.39 (33.92)                                        
 14 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR        1:01.27    1:02.42 q      
                  29.13     1:02.42 (33.29)                                        
 15 Lopez, Andrew             15 IA-MR                1:10.30    1:04.24 q      
                  28.82     1:04.24 (35.42)                                        
 16 Boughal, Ian S            16 IA-MR                1:10.00    1:05.85 q      
                  30.46     1:05.85 (35.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ward, Brennan J           15 RAC-CT               1:05.37    1:09.41 q      
                  31.78     1:09.41 (37.63)                                        
 18 McDermott, Luke M         16 IA-MR                1:09.56    1:09.69 q      
                  32.29     1:09.69 (37.40)                                        
 19 Daidone, Marco A          15 IA-MR                1:20.38    1:20.78 q      
                  35.51     1:20.78 (45.27)                                        
 20 Smith, Jabari             15 NFS-MR               1:52.45    1:25.83 q      
                  35.73     1:25.83 (50.10)                                        
 
Boys 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 White, Devin H            17 IA-MR                  57.98      58.49        
                  26.39       58.49 (32.10)                                        
  2 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                1:00.56      59.27        
                  27.00       59.27 (32.27)                                        
  3 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                1:01.12      59.71        
                  28.12       59.71 (31.59)                                        
  4 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                  59.51      59.88        
                  28.03       59.88 (31.85)                                        
  5 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                1:02.13    1:02.29        
                  29.54     1:02.29 (32.75)                                        
  6 Klingel, Dean M           16 IA-MR                1:03.78    1:02.73        
                  27.74     1:02.73 (34.99)                                        
  7 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                1:02.45    1:03.56        
                  30.35     1:03.56 (33.21)                                        
  8 Leuly, Shane C            15 IA-MR                1:03.88    1:05.00        
                  29.62     1:05.00 (35.38)                                        
B - Final
  9 Engel, Ryan               15 IA-MR                1:05.92    1:06.00        
                  29.39     1:06.00 (36.61)                                        
 10 Reilly, Brian J           16 IA-MR                1:06.37    1:06.22        
                  30.35     1:06.22 (35.87)                                        
 11 Baldassare, Zachary L     15 FA-MR                1:08.14    1:06.77        
                  30.87     1:06.77 (35.90)                                        
 12 O'Brien, Justin W         16 FA-MR                1:06.49    1:07.86        
                  32.11     1:07.86 (35.75)                                        
 
Boys 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                  56.36      53.97 q      
                  24.70       53.97 (29.27)                                        
  2 White, Devin H            17 IA-MR                1:03.55      57.98 q      
                  26.29       57.98 (31.69)                                        
  3 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                  59.65      59.51 q      
                  27.75       59.51 (31.76)                                        
  4 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                1:15.00    1:00.56 q      
                  27.45     1:00.56 (33.11)                                        
  5 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                1:15.00    1:01.12 q      
                  28.67     1:01.12 (32.45)                                        
  6 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                1:15.32    1:02.13 q      
                  30.46     1:02.13 (31.67)                                        
  7 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                     NT    1:02.45 q      
                  30.03     1:02.45 (32.42)                                        
  8 Klingel, Dean M           16 IA-MR                1:15.47    1:03.78 q      
                  27.73     1:03.78 (36.05)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Leuly, Shane C            15 IA-MR                1:06.86    1:03.88 q      
                  29.60     1:03.88 (34.28)                                        
 10 Liberato, Andrew          16 IA-MR                1:06.38    1:05.53 q      
 11 Engel, Ryan               15 IA-MR                1:06.70    1:05.92 q      
                  29.43     1:05.92 (36.49)                                        
 12 Reilly, Brian J           16 IA-MR                1:06.15    1:06.37 q      
 13 O'Brien, Justin W         16 FA-MR                1:09.99    1:06.49 q      
                  31.73     1:06.49 (34.76)                                        
 14 Boughal, Ian S            16 IA-MR                1:07.03    1:07.18 q      
                  31.02     1:07.18 (36.16)                                        
 15 Baldassare, Zachary L     15 FA-MR                1:09.43    1:08.14 q      
                  30.99     1:08.14 (37.15)                                        
 16 LaDue, Ryan               15 IA-MR                1:14.17    1:09.46 q      
                  30.85     1:09.46 (38.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ward, Brennan J           15 RAC-CT               1:16.07    1:10.59 q      
                  32.51     1:10.59 (38.08)                                        
 18 McDermott, Luke M         16 IA-MR                1:13.70    1:12.63 q      
                  33.87     1:12.63 (38.76)                                        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 White, Devin H            17 IA-MR                2:05.02    2:03.23        
                  24.80       56.15 (31.35)     1:34.35 (38.20)     2:03.23 (28.88)
  2 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                2:10.94    2:08.34        
                  25.55       59.04 (33.49)     1:38.66 (39.62)     2:08.34 (29.68)
  3 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                2:07.89    2:10.72        
                  27.43     1:01.43 (34.00)     1:39.17 (37.74)     2:10.72 (31.55)
  4 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                2:14.46    2:10.85        
                  28.19     1:02.25 (34.06)     1:41.46 (39.21)     2:10.85 (29.39)
  5 Leuly, Shane C            15 IA-MR                2:14.83    2:12.34        
                  28.04                             1:42.56 ( )     2:12.34 (29.78)
  6 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR              2:19.91    2:14.81        
                  28.70     1:04.29 (35.59)     1:45.21 (40.92)     2:14.81 (29.60)
  7 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR        2:18.13    2:15.69        
                  29.57     1:04.85 (35.28)     1:44.87 (40.02)     2:15.69 (30.82)
  8 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                2:14.52    2:16.49        
                  29.72     1:04.50 (34.78)     1:44.70 (40.20)     2:16.49 (31.79)
B - Final
  9 Krepsztul, Jan J          16 RAC-CT               2:25.51    2:14.88        
                  27.62     1:04.70 (37.08)     1:45.20 (40.50)     2:14.88 (29.68)
 10 Thilow, Max K             15 RAC-CT               2:30.33    2:28.00        
                  32.57     1:10.19 (37.62)     1:54.71 (44.52)     2:28.00 (33.29)
 11 Ward, Brennan J           15 RAC-CT               2:30.37    2:30.64        
                  32.02     1:09.91 (37.89)     1:57.54 (47.63)     2:30.64 (33.10)
 12 Douglas, Brian            15 RAC-CT               2:32.02    2:34.25        
                  34.49     1:15.30 (40.81)     1:59.93 (44.63)     2:34.25 (34.32)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 White, Devin H            17 IA-MR                2:10.28    2:05.02 q      
                  25.36       56.83 (31.47)     1:36.32 (39.49)     2:05.02 (28.70)
  2 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                2:07.19    2:07.89 q      
                  27.08     1:00.48 (33.40)     1:36.96 (36.48)     2:07.89 (30.93)
  3 Dagayev, Andrey           16 IA-MR                2:10.40    2:10.94 q      
                  26.56     1:01.16 (34.60)     1:41.25 (40.09)     2:10.94 (29.69)
  4 Ormond, Garrett E         16 IA-MR                2:12.74    2:14.46 q      
                  29.69     1:04.99 (35.30)     1:45.07 (40.08)     2:14.46 (29.39)
  5 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                2:19.53    2:14.52 q      
                  29.59     1:04.22 (34.63)     1:43.20 (38.98)     2:14.52 (31.32)
  6 Leuly, Shane C            15 IA-MR                2:19.26    2:14.83 q      
                  27.98     1:01.95 (33.97)     1:44.14 (42.19)     2:14.83 (30.69)
  7 Colascione, Jonny M       16 Unattached-MR        2:19.28    2:18.13 q      
                  29.76     1:06.19 (36.43)     1:47.19 (41.00)     2:18.13 (30.94)
  8 Gribulis, Zachary M       15 FA-MR                2:18.99    2:19.69 q      
                  28.65     1:05.14 (36.49)     1:46.03 (40.89)     2:19.69 (33.66)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kvasnitskiy, Sergey       15 FREE-MR              2:12.99    2:19.91 q      
                  29.07     1:04.82 (35.75)     1:45.88 (41.06)     2:19.91 (34.03)
 10 Krepsztul, Jan J          16 RAC-CT               2:16.33    2:25.51 q      
                  29.65     1:09.56 (39.91)     1:53.16 (43.60)     2:25.51 (32.35)
 11 Thilow, Max K             15 RAC-CT               2:35.64    2:30.33 q      
                  33.33     1:12.09 (38.76)     1:56.75 (44.66)     2:30.33 (33.58)
 12 Ward, Brennan J           15 RAC-CT               2:25.72    2:30.37 q      
                  30.57     1:08.30 (37.73)     1:55.27 (46.97)     2:30.37 (35.10)
 13 Douglas, Brian            15 RAC-CT               2:38.39    2:32.02 q      
                  33.28     1:13.14 (39.86)     1:58.67 (45.53)     2:32.02 (33.35)
 
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        3:19.13    3:22.68        
     1) Kalletta, George E 17           2) White, Devin H 17              
     3) Kanaley, Tim S 17               4) Dagayev, Andrey 16             
                  24.07       49.49 (49.49)     1:12.94 (23.45)     1:39.62 (50.13)
        2:04.41 (24.79)     2:32.08 (52.46)     2:55.93 (23.85)     3:22.68 (50.60)
  2 Islanders Aquatics-MR  'B'                        3:36.89    3:36.17        
     1) Engel, Ryan 15                  2) Liberato, Andrew 16            
     3) Konarski, Patrick K 16          4) McDermott, Matthew M 18        
                  25.10       51.95 (51.95)     1:17.35 (25.40)     1:46.83 (54.88)
        2:12.90 (26.07)     2:42.28 (55.45)     3:08.04 (25.76)     3:36.17 (53.89)
  3 Islanders Aquatics-MR  'C'                        3:43.16    3:46.11        
     1) Reilly, Brian J 16              2) Leuly, Shane C 15              
     3) Micozzi, Daniel 17              4) Klingel, Dean M 16             
                  27.94       58.38 (58.38)     1:24.85 (26.47)     1:54.22 (55.84)
        2:20.19 (25.97)     2:50.18 (55.96)     3:16.10 (25.92)     3:46.11 (55.93)
  4 Ridgefield Aquatic Club-CT  'A'                   3:47.97    3:50.13        
     1) Ward, Brennan J 15              2) Carberry, Ryan T 16            
     3) Douglas, Brian 15               4) Krepsztul, Jan J 16            
                  28.94       59.73 (59.73)     1:25.65 (25.92)     1:56.47 (56.74)
        2:24.93 (28.46)     2:55.77 (59.30)     3:21.10 (25.33)     3:50.13 (54.36)