Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 1/9/2017 12:29 PM
           2017 MR NDAC Winter Festival Meet - 1/7/2017 to 1/8/2017            
               2017 MR NDAC Winter Festival, Sanction #: 170101                
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   16.43   12/4/2011 Grace V Dwyer, COND                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanford, Charley T         8 NDAC-MR                17.53      17.21        
  2 Gregersen, Leah            8 RA-MR                  19.40      17.79        
  3 Benjamin, Mia              8 RA-MR                  24.21      19.23        
  4 Cefaloni, Gabriella J      8 AG-MR                  22.88      19.59        
  5 Dwyer, Wilhelmina C        8 NDAC-MR                20.48      19.80        
  6 Prior, Kate E              8 DVWM-MR                21.06      19.86        
  7 Calone, Emilia R           7 MWDA-MR                20.95      20.31        
  8 Sheerin, Leah E            8 MWDA-MR                21.72      20.58        
  9 McNally, Lauren E          8 NDAC-MR                19.98      21.01        
 10 Makebish, Aliyah M         8 NDAC-MR                21.82      21.06        
 11 Messing, Samantha K        7 VAC-MR                 27.91      21.80        
 12 Seidler, Ana C             8 NDAC-MR                22.30      22.07        
 13 Cruz, Chloe                7 DVWM-MR                27.35      22.39        
 14 Thompson, Samantha K       7 VAC-MR                 22.66      23.41        
 15 Kregel, Marina             7 NDAC-MR                29.93      23.73        
 16 Dwyer, Bronwyn L           6 NDAC-MR                25.59      23.91        
 17 Finucane, Lea G            7 AG-MR                  40.43      24.81        
 18 Ramkissoon, Kallie A       8 Barracudas-MR          26.91      25.55        
 19 Schwarz, Juliet B          6 AG-MR                  27.40      26.36        
 20 Blazek, Amelia R           7 NDAC-MR                28.15      27.23        
 21 Ault Nolan, Sunday M       8 NDAC-MR                33.14      28.31        
 22 DiGiovanni, Bella M        7 NDAC-MR                30.17      28.99        
 23 O'Brien, Abby C            7 AG-MR                  28.48      31.55        
 24 Phillips, Scarlett M       5 AG-MR                     NT      35.07        
 25 De La Rosa, Angelina       8 MWDA-MR                30.99      35.11        
 26 Burrows, Catie K           6 AG-MR                  41.23      38.24        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   36.40   12/3/2011 Miya N Vitale, NDAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gordon, Allison O          8 RA-MR                  34.28      34.32        
  2 Sanford, Charley T         8 NDAC-MR                39.79      40.19        
  3 Ramoino, Sophia P          8 RA-MR                  40.61      40.43        
  4 Humphrey, Ella M           8 PBAC-MR                39.38      41.15        
  5 Martinez, Renata A         8 RFAC-MR                41.19      41.61        
  6 Dwyer, Wilhelmina C        8 NDAC-MR                48.23      41.90        
  7 Burger, Laura K            8 NDAC-MR                41.70      43.19        
  8 Donahue, Angelina H        7 RA-MR                  45.69      43.97        
  9 Schramm, Grace E           8 NDAC-MR                46.26      44.78        
 10 Benjamin, Mia              8 RA-MR                  44.46      44.80        
 11 Kline, Audrey A            7 WSSC-MR                45.90      44.99        
 12 Makebish, Aliyah M         8 NDAC-MR                   NT      45.01        
 13 Peek, Elizabeth C          8 AG-MR                  50.22      45.48        
 14 Melnick, Jordan L          8 RA-MR                  47.05      45.64        
 15 Meberg, Audra J            7 PBAC-MR                45.74      46.39        
 16 Sheerin, Leah E            8 MWDA-MR                45.07      46.44        
 17 Calone, Emilia R           7 MWDA-MR                47.38      46.84        
 18 Kortbus, Nina T            8 NDAC-MR                44.55      46.89        
 19 Mack, Skylar R             8 RFAC-MR                33.01      48.19        
 20 Eskicioglu, Ava            7 MVA-MR                 45.79      48.28        
 21 McNally, Lauren E          8 NDAC-MR                   NT      48.71        
 22 Messing, Samantha K        7 VAC-MR                 52.96      49.69        
 23 Peters, Makenna V          8 PBAC-MR                55.17      51.15        
 24 Ramkissoon, Kallie A       8 Barracudas-MR          57.12      55.21        
 25 Dwyer, Bronwyn L           6 NDAC-MR                   NT      56.28        
 26 Kregel, Marina             7 NDAC-MR                59.68      57.39        
 27 Finucane, Lea G            7 AG-MR                1:50.43      59.94        
 28 Blazek, Amelia R           7 NDAC-MR              1:09.28    1:00.51        
 29 Finch, Anna K              7 NDAC-MR                   NT    1:04.27        
 30 Costello, Treven           5 MVA-MR               1:09.53    1:04.96        
 31 Maybeck, Emme R            8 AG-MR                1:07.86    1:05.43        
 32 O'Brien, Abby C            7 AG-MR                1:06.46    1:07.39        
 33 DiGiovanni, Bella M        7 NDAC-MR                   NT    1:08.57        
 34 Birnbaum, Ava L            7 RFAC-MR              1:03.16    1:09.40        
 35 Newberns, Maya E           7 PBAC-MR                   NT    1:14.83        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:20.91   12/3/2011 Miya N Vitale, NDAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramoino, Sophia P          8 RA-MR                1:32.34    1:33.40        
                  43.64     1:33.40 (49.76)                                        
  2 Kline, Audrey A            7 WSSC-MR              1:43.00    1:41.92        
                  47.95     1:41.92 (53.97)                                        
  3 Sheerin, Leah E            8 MWDA-MR              1:46.63    1:44.07        
                  51.00     1:44.07 (53.07)                                        
  4 Benjamin, Mia              8 RA-MR                1:44.69    1:44.56        
                  47.08     1:44.56 (57.48)                                        
  5 Peek, Elizabeth C          8 AG-MR                2:10.43    1:45.47        
                  48.14     1:45.47 (57.33)                                        
  6 Melnick, Jordan L          8 RA-MR                1:47.29    1:46.27        
                  47.04     1:46.27 (59.23)                                        
  7 Donahue, Angelina H        7 RA-MR                1:42.52    1:47.16        
                  48.42     1:47.16 (58.74)                                        
  8 Messing, Samantha K        7 VAC-MR               2:00.00    1:53.27        
                  53.24   1:53.27 (1:00.03)                                        
  9 Maybeck, Emme R            8 AG-MR                2:20.43    2:24.23        
                1:04.60   2:24.23 (1:19.63)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   18.26   12/4/2011 Miya N Vitale, NDAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gregersen, Leah            8 RA-MR                  22.82      21.26        
  2 Cefaloni, Gabriella J      8 AG-MR                  26.62      21.74        
  3 Sanford, Charley T         8 NDAC-MR                22.97      21.94        
  4 Prior, Kate E              8 DVWM-MR                28.54      22.92        
  5 Dwyer, Bronwyn L           6 NDAC-MR                39.40      23.28        
  6 Calone, Emilia R           7 MWDA-MR                29.69      24.16        
  7 Dwyer, Wilhelmina C        8 NDAC-MR                26.78      24.79        
  8 Messing, Samantha K        7 VAC-MR                 25.91      25.88        
  9 Seidler, Ana C             8 NDAC-MR                27.02      26.06        
 10 Sheerin, Leah E            8 MWDA-MR                25.76      26.45        
 11 Cruz, Chloe                7 DVWM-MR                32.00      26.49        
 12 McNally, Lauren E          8 NDAC-MR                28.04      26.62        
 13 Thompson, Samantha K       7 VAC-MR                 29.75      28.80        
 14 Kregel, Marina             7 NDAC-MR                40.77      29.51        
 15 Finucane, Lea G            7 AG-MR                  44.43      29.76        
 16 Ramkissoon, Kallie A       8 Barracudas-MR          28.50      30.42        
 17 Schwarz, Juliet B          6 AG-MR                  37.20      30.70        
 18 O'Brien, Abby C            7 AG-MR                  32.90      30.71        
 19 Blazek, Amelia R           7 NDAC-MR                33.04      30.98        
 20 Ault Nolan, Sunday M       8 NDAC-MR                36.60      33.40        
 21 De La Rosa, Angelina       8 MWDA-MR                38.99      33.52        
 22 DiGiovanni, Bella M        7 NDAC-MR                33.82      35.45        
 23 Phillips, Scarlett M       5 AG-MR                     NT      37.78        
 -- Burrows, Catie K           6 AG-MR                  48.43         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   42.34   12/3/2011 Francesca Arciniegas, COND                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gordon, Allison O          8 RA-MR                  40.20      42.03        
  2 Humphrey, Ella M           8 PBAC-MR                   NT      43.92        
  3 Ramoino, Sophia P          8 RA-MR                  45.74      44.96        
  4 Martinez, Renata A         8 RFAC-MR                46.26      45.43        
  5 Peek, Elizabeth C          8 AG-MR                  53.31      49.29        
  6 Benjamin, Mia              8 RA-MR                  48.40      49.59        
  7 Burger, Laura K            8 NDAC-MR                50.09      49.80        
  8 Calone, Emilia R           7 MWDA-MR                50.55      50.20        
  9 Melnick, Jordan L          8 RA-MR                  50.32      50.56        
 10 Mack, Skylar R             8 RFAC-MR                53.88      53.63        
 11 Donahue, Angelina H        7 RA-MR                  51.11      54.17        
 12 Dwyer, Bronwyn L           6 NDAC-MR                   NT      55.66        
 13 McAuley, Nadia A           8 AG-MR                     NT      57.50        
 14 Messing, Samantha K        7 VAC-MR                 58.48      57.81        
 15 Birnbaum, Ava L            7 RFAC-MR              1:00.11      58.53        
 16 Peters, Makenna V          8 PBAC-MR                   NT      59.44        
 17 Novak, Juliet R            7 AG-MR                1:20.43    1:01.57        
 18 Newberns, Maya E           7 PBAC-MR                   NT    1:02.29        
 19 Sheerin, Leah E            8 MWDA-MR                57.65    1:02.33        
 20 Kortbus, Nina T            8 NDAC-MR              1:01.63    1:04.00        
 21 O'Brien, Abby C            7 AG-MR                1:07.29    1:04.42        
 22 Finucane, Lea G            7 AG-MR                1:55.43    1:05.51        
 23 Costello, Treven           5 MVA-MR               1:02.55    1:07.41        
 24 Finch, Anna K              7 NDAC-MR                   NT    1:09.22        
 25 Blazek, Amelia R           7 NDAC-MR              1:14.09    1:09.78        
 26 Ramkissoon, Kallie A       8 Barracudas-MR        1:12.12    1:11.50        
 27 DiGiovanni, Bella M        7 NDAC-MR                   NT    1:11.99        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   21.61   12/4/2010 Isabella L Amaro, King-AD                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gordon, Allison O          8 RA-MR                  24.91      21.57        
  2 Humphrey, Ella M           8 PBAC-MR                25.71      23.62        
  3 Sanford, Charley T         8 NDAC-MR                28.75      23.97        
  4 Makebish, Aliyah M         8 NDAC-MR                42.42      25.26        
  5 Melnick, Jordan L          8 RA-MR                  32.76      25.58        
  6 Dwyer, Wilhelmina C        8 NDAC-MR                27.49      25.82        
  7 McAuley, Nadia A           8 AG-MR                     NT      27.27        
  8 Martinez, Renata A         8 RFAC-MR                33.20      27.39        
  9 Kline, Audrey A            7 WSSC-MR                30.31      27.40        
 10 Peters, Makenna V          8 PBAC-MR                34.12      28.86        
 10 Schramm, Grace E           8 NDAC-MR                32.28      28.86        
 12 McNally, Lauren E          8 NDAC-MR                31.29      30.46        
 13 Mack, Skylar R             8 RFAC-MR                   NT      33.49        
 14 Ramkissoon, Kallie A       8 Barracudas-MR          46.56      34.22        
 15 Maybeck, Emme R            8 AG-MR                  35.43      35.32        
 16 Kregel, Marina             7 NDAC-MR                   NT      35.92        
 17 Finch, Anna K              7 NDAC-MR                41.53      38.23        
 18 O'Brien, Abby C            7 AG-MR                  38.43      41.07        
 -- Birnbaum, Ava L            7 RFAC-MR                38.01         DQ        
      Scissors kick
 -- Calone, Emilia R           7 MWDA-MR                29.52         DQ        
      Butterfly kick
 -- Blazek, Amelia R           7 NDAC-MR                   NT         DQ        
 -- Eskicioglu, Ava            7 MVA-MR                 33.33         DQ        
      Scissors kick
 -- Newberns, Maya E           7 PBAC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Meberg, Audra J            7 PBAC-MR                34.57         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   48.52   12/5/2010 Isabella L Amaro, King-AD                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burger, Laura K            8 NDAC-MR                52.13      52.04        
  2 Cefaloni, Gabriella J      8 AG-MR                  58.43      56.44        
  3 Gregersen, Leah            8 RA-MR                1:01.00      56.59        
  4 Calone, Emilia R           7 MWDA-MR              1:03.99      56.89        
  5 Benjamin, Mia              8 RA-MR                  59.80      58.46        
  6 Kortbus, Nina T            8 NDAC-MR              1:01.25    1:00.48        
  7 Prior, Kate E              8 DVWM-MR              1:10.89    1:01.44        
  8 Sheerin, Leah E            8 MWDA-MR              1:02.49    1:01.72        
  9 Ramkissoon, Kallie A       8 Barracudas-MR        1:22.60    1:14.31        
 10 Schwarz, Juliet B          6 AG-MR                1:30.43    1:29.68        
 -- Blazek, Amelia R           7 NDAC-MR              1:42.46         DQ        
      Arms past hipline
 -- Makebish, Aliyah M         8 NDAC-MR              1:02.31         DQ        
      Butterfly kick
 -- De La Rosa, Angelina       8 MWDA-MR              1:30.99         DQ        
      Double pull / kicks
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   18.77   12/3/2011 Francesca Arciniegas, COND                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gordon, Allison O          8 RA-MR                  17.82      16.07        
  2 Sanford, Charley T         8 NDAC-MR                19.47      19.06        
  3 Schramm, Grace E           8 NDAC-MR                21.73      20.93        
  4 Martinez, Renata A         8 RFAC-MR                22.49      21.01        
  5 Ramoino, Sophia P          8 RA-MR                  23.64      21.05        
  6 Burger, Laura K            8 NDAC-MR                20.19      21.21        
  7 Makebish, Aliyah M         8 NDAC-MR                   NT      21.92        
  8 Mack, Skylar R             8 RFAC-MR                25.05      21.94        
  9 Kortbus, Nina T            8 NDAC-MR                27.49      22.98        
 10 Dwyer, Wilhelmina C        8 NDAC-MR                27.08      24.30        
 11 Sheerin, Leah E            8 MWDA-MR                40.99      25.35        
 12 Calone, Emilia R           7 MWDA-MR                30.99      25.44        
 13 Eskicioglu, Ava            7 MVA-MR                 28.70      26.07        
 14 McAuley, Nadia A           8 AG-MR                     NT      26.08        
 15 McNally, Lauren E          8 NDAC-MR                   NT      26.20        
 16 Peters, Makenna V          8 PBAC-MR                32.92      27.78        
 17 Donahue, Angelina H        7 RA-MR                  27.17      28.48        
 18 Ramkissoon, Kallie A       8 Barracudas-MR          32.03      29.51        
 19 Kregel, Marina             7 NDAC-MR                   NT      30.64        
 20 Birnbaum, Ava L            7 RFAC-MR                32.01      37.34        
 -- Maybeck, Emme R            8 AG-MR                  38.43         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   41.78   12/4/2011 Francesca Arciniegas, COND                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burger, Laura K            8 NDAC-MR                49.87      48.98        
  2 Benjamin, Mia              8 RA-MR                  56.90      49.30        
  3 Kortbus, Nina T            8 NDAC-MR                55.01      59.44        
  4 McAuley, Nadia A           8 AG-MR                  55.42    1:02.42        
  5 Ramkissoon, Kallie A       8 Barracudas-MR        1:14.03    1:06.97        
 -- Prior, Kate E              8 DVWM-MR              1:12.16         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   1:31.63   12/4/2011 Miya N Vitale, NDAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanford, Charley T         8 NDAC-MR              1:41.44    1:42.42        
                  47.44     1:42.42 (54.98)                                        
  2 Gregersen, Leah            8 RA-MR                1:53.02    1:44.60        
                  48.52     1:44.60 (56.08)                                        
  3 Burger, Laura K            8 NDAC-MR              1:47.87    1:45.31        
                  46.30     1:45.31 (59.01)                                        
  4 Benjamin, Mia              8 RA-MR                1:49.00    1:46.24        
                  47.22     1:46.24 (59.02)                                        
  5 Dwyer, Wilhelmina C        8 NDAC-MR              2:09.42    1:51.32        
                  53.45     1:51.32 (57.87)                                        
  6 Makebish, Aliyah M         8 NDAC-MR                   NT    1:58.28        
                  50.51   1:58.28 (1:07.77)                                        
  7 Sheerin, Leah E            8 MWDA-MR              2:30.99    1:58.30        
                  59.97     1:58.30 (58.33)                                        
  8 Kortbus, Nina T            8 NDAC-MR              1:56.08    2:09.62        
                1:07.21   2:09.62 (1:02.41)                                        
  9 McNally, Lauren E          8 NDAC-MR                   NT    2:11.21        
                1:03.55   2:11.21 (1:07.66)                                        
 10 Seidler, Ana C             8 NDAC-MR                   NT    2:26.15        
 -- Kregel, Marina             7 NDAC-MR                   NT         DQ        
                1:20.99        DQ (1:20.58)                                        
 
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:35.03    1/4/2015 Rivertown Aquatics Rays, Rivertown Rays    
                         C LePage, N Robinson, L Robinson, M Solomon       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:52.30    2:56.48        
     1) Burger, Laura K 8               2) Kortbus, Nina T 8              
     3) Dwyer, Wilhelmina C 8           4) Sanford, Charley T 8           
                  46.81     1:31.54 (44.73)     2:15.21 (43.67)     2:56.48 (41.27)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            3:43.44    3:30.29        
     1) Seidler, Ana C 8                2) Kregel, Marina 7               
     3) Makebish, Aliyah M 8            4) McNally, Lauren E 8            
                1:02.45   2:04.61 (1:02.16)     2:40.89 (36.28)     3:30.29 (49.40)
  3 Aqua Gems-MR  'A'                                      NT    3:56.72        
     1) O'Brien, Abby C 7               2) Schwarz, Juliet B 6            
     3) Finucane, Lea G 7               4) McAuley, Nadia A 8             
                1:14.34   2:15.09 (1:00.75)     3:11.53 (56.44)     3:56.72 (45.19)
 
Girls 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   3:13.92   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         W Lindholm, K Barkstrom, M Vitale, C Burke        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:16.04    3:14.30        
     1) Sanford, Charley T 8            2) Burger, Laura K 8              
     3) Schramm, Grace E 8              4) Kortbus, Nina T 8              
                  46.01     1:40.74 (54.73)     2:36.78 (56.04)     3:14.30 (37.52)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            3:45.70    4:21.69        
     1) Blazek, Amelia R 7              2) Dwyer, Bronwyn L 6             
     3) McNally, Lauren E 8             4) Dwyer, Wilhelmina C 8          
                1:15.85   2:41.24 (1:25.39)   3:42.08 (1:00.84)     4:21.69 (39.61)
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   18.81    1/3/2015 Emma McCumber, Rivertown Rays                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Solomon, Mirabel K        10 RA-MR                  31.80      31.54        
  2 Robinson, Nicole K        10 RA-MR                  32.99      32.13        
  3 VanWormer, Rowan E        10 RFAC-MR                33.19      32.85        
  4 Licardi, Phia P           10 PBAC-MR                33.11      33.10        
  5 Robinson, Lindsey T       10 RA-MR                  33.04      33.23        
  6 Petriccione, Melania C    10 RA-MR                  34.44      33.44        
  7 Cunnane, Lara M           10 WSSC-MR                35.01      33.93        
  8 Douthit, Lydia E          10 MWDA-MR                36.21      34.28        
  9 DeGeorge, Sadie            9 PBAC-MR                34.80      36.29        
 10 Kline, Madeline A         10 WSSC-MR                37.12      36.46        
 11 Button, Molly I            9 NDAC-MR                37.39      36.52        
 12 Murray, Casey L            9 MWDA-MR                38.21      36.58        
 13 Jakubaszek, Megan H       10 BB-NJ                  36.96      36.71        
 14 Meffert, Mollie J          9 WSSC-MR                37.10      36.96        
 15 Martin, Ashley L          10 PBAC-MR                34.81      37.20        
 16 Calone, Eliana R           9 MWDA-MR                36.86      37.25        
 17 Zettler, AvaGrace         10 BB-NJ                  38.41      37.62        
 18 Oakes, Maya I              9 PBAC-MR                37.95      37.96        
 19 Messing, Olivia R         10 VAC-MR                 44.34      38.00        
 20 Seldin, Emily             10 NDAC-MR                40.91      38.12        
 21 Obrien, Liv G              9 AG-MR                  40.70      38.14        
 22 Santora, Loretta G         9 MWDA-MR                36.81      38.26        
 23 Carousso, Natalie M        9 RA-MR                  37.15      38.43        
 24 Meizys, Elie N            10 BB-NJ                  39.44      39.32        
 25 Wilson, Emma               9 NDAC-MR                38.78      39.55        
 26 Greer-Padilla, Adira F    10 Barracudas-MR          41.32      40.10        
 27 Costabile, Kylie G         9 RA-MR                  37.76      40.12        
 28 Bohmann, Kyra L            9 AG-MR                  37.57      40.15        
 29 Foote, Brianna             9 MVA-MR                 40.30      40.18        
 30 McCarville, Keira N       10 RA-MR                  39.13      40.22        
 31 McSweeney, Sydney E       10 AG-MR                  44.64      40.92        
 32 Hart, Eleanor S            9 NDAC-MR                42.21      41.14        
 33 Meberg, Leah F             9 PBAC-MR                47.59      41.25        
 34 Buliung, Maddie V          9 AG-MR                  40.89      41.33        
 35 Mastandrea, Amanda        10 MVA-MR                 40.01      41.34        
 36 Powley, Hannah E          10 BB-NJ                  43.83      41.48        
 37 Cimorelli, Kate A          9 NDAC-MR                41.14      41.57        
 38 Spinelli, Bianca C        10 NDAC-MR                39.18      41.72        
 39 McCluskey, Jayden K       10 NDAC-MR                42.26      41.73        
 40 Murray, Megan             10 MVA-MR                 41.18      41.77        
 41 Zecchin, Kiersten M        9 TRS-MR                 41.55      41.84        
 42 Carr, Arrington A          9 RA-MR                  39.47      41.87        
 43 Jakubaszek, Jena T        10 BB-NJ                  38.13      41.89        
 44 Mule, Bella G             10 WSSC-MR                42.40      41.92        
 45 Boyd, Maddie E            10 NDAC-MR                41.18      42.25        
 46 Stone, Jacqueline A       10 WSSC-MR                38.50      42.26        
 47 Paffenroth, Paige         10 MVA-MR                 43.42      42.51        
 48 Gorres, Celeste E          9 NDAC-MR                47.89      44.57        
 49 Kasnia-Herman, Kay G      10 NDAC-MR                41.30      44.66        
 50 Greiner, Katie E          10 MWDA-MR                42.46      44.80        
 51 Cuadrado, Isabella M       9 WSSC-MR                45.21      45.35        
 52 Cilli, Liv J               9 AG-MR                  42.32      45.44        
 53 Rivera, Sophia B           9 WSSC-MR                48.80      45.72        
 54 Jankowski, Kaitlyn M      10 MVA-MR                 41.03      45.89        
 55 Lewis, Taylor M            9 TRS-MR                 42.89      46.07        
 56 Patierno, Sofia M          9 NDAC-MR                45.67      46.20        
 57 Reyes, Marina L           10 NDAC-MR                45.94      46.24        
 58 Brown, Isabella H          9 WSSC-MR                46.93      46.58        
 59 Dovgan, Anna T             9 MWDA-MR                49.19      47.56        
 60 Gibson, Grace M            9 PBAC-MR                46.97      48.00        
 61 Devaney, Ally R           10 WSSC-MR                47.39      48.09        
 62 Langevin, Taylor L         9 RFAC-MR                47.07      48.10        
 63 Omar, Lailaa S            10 MWDA-MR                48.96      48.46        
 64 Gorres, Frankie T         10 NDAC-MR                46.81      49.75        
 65 Shaw, Skylar A             9 MWDA-MR                52.57      49.94        
 66 Dowson, Molly B            9 PBAC-MR                45.39      50.56        
 67 Kubsch, Renee P            9 NDAC-MR                48.35      51.11        
 68 Blazek, Catalina W         9 NDAC-MR                47.63      51.50        
 69 Butler, Katelyn E          9 TRS-MR                 49.73      56.28        
 70 Newberns, Jaedyn E         9 PBAC-MR              1:00.02    1:09.35        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:04.60   12/5/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Solomon, Mirabel K        10 RA-MR                1:11.17    1:12.64        
                  36.07     1:12.64 (36.57)                                        
  2 Sarpong, Afia             10 MWDA-MR              1:11.83    1:12.97        
  3 Robinson, Lindsey T       10 RA-MR                1:15.09    1:13.04        
                  35.51     1:13.04 (37.53)                                        
  4 Robinson, Nicole K        10 RA-MR                1:13.70    1:13.80        
                  34.88     1:13.80 (38.92)                                        
  5 D'Angelo, Valentina M     10 BB-NJ                1:16.90    1:14.81        
                  35.72     1:14.81 (39.09)                                        
  6 Douthit, Lydia E          10 MWDA-MR              1:20.46    1:15.09        
                  35.86     1:15.09 (39.23)                                        
  7 Licardi, Phia P           10 PBAC-MR              1:14.33    1:15.15        
                  35.47     1:15.15 (39.68)                                        
  8 Jakubaszek, Megan H       10 BB-NJ                1:26.42    1:19.94        
                  38.79     1:19.94 (41.15)                                        
  9 DeGeorge, Sadie            9 PBAC-MR                   NT    1:20.06        
 10 Meffert, Mollie J          9 WSSC-MR              1:21.79    1:21.52        
                  39.31     1:21.52 (42.21)                                        
 11 Zettler, AvaGrace         10 BB-NJ                1:28.15    1:21.88        
                  39.04     1:21.88 (42.84)                                        
 12 Calone, Eliana R           9 MWDA-MR              1:24.79    1:22.46        
                  38.64     1:22.46 (43.82)                                        
 13 Carousso, Natalie M        9 RA-MR                1:22.44    1:25.09        
                  38.60     1:25.09 (46.49)                                        
 14 Butkevich, Alexandra R    10 MWDA-MR              1:23.94    1:25.54        
                  40.16     1:25.54 (45.38)                                        
 15 Finnerty, Katherine J     10 AG-MR                1:28.80    1:25.83        
                  41.56     1:25.83 (44.27)                                        
 16 Santora, Loretta G         9 MWDA-MR              1:19.83    1:25.84        
                  40.77     1:25.84 (45.07)                                        
 17 Thompson, Kaidyn J        10 VAC-MR               1:29.40    1:26.93        
                  41.75     1:26.93 (45.18)                                        
 18 Cruz, Olivia              10 DVWM-MR              1:28.35    1:27.20        
                  39.61     1:27.20 (47.59)                                        
 19 Seldin, Emily             10 NDAC-MR                   NT    1:27.26        
                  40.97     1:27.26 (46.29)                                        
 20 Wilson, Emma               9 NDAC-MR              1:32.19    1:27.29        
                  40.87     1:27.29 (46.42)                                        
 21 Camacho, Nina A           10 PBAC-MR              1:23.66    1:28.72        
                  42.51     1:28.72 (46.21)                                        
 22 Rivera, Jacqueline         9 MWDA-MR              1:30.73    1:29.74        
                  44.01     1:29.74 (45.73)                                        
 23 Buliung, Maddie V          9 AG-MR                1:37.20    1:30.08        
 24 Bohmann, Kyra L            9 AG-MR                1:29.38    1:30.67        
                  44.19     1:30.67 (46.48)                                        
 25 Qu, Ellie C                9 MWDA-MR              1:37.90    1:31.02        
                  43.11     1:31.02 (47.91)                                        
 26 Jakubaszek, Jena T        10 BB-NJ                1:36.48    1:31.83        
                  42.62     1:31.83 (49.21)                                        
 27 Obrien, Liv G              9 AG-MR                1:55.43    1:32.02        
                  42.86     1:32.02 (49.16)                                        
 28 Boyd, Maddie E            10 NDAC-MR              1:33.49    1:32.03        
                  43.69     1:32.03 (48.34)                                        
 29 Whidbee, Adrielle         10 NDAC-MR              1:29.33    1:32.58        
                  44.00     1:32.58 (48.58)                                        
 30 Lazar, Emmy P             10 MWDA-MR              1:37.65    1:32.77        
                  43.78     1:32.77 (48.99)                                        
 31 Spinelli, Bianca C        10 NDAC-MR              1:29.82    1:34.31        
                  44.80     1:34.31 (49.51)                                        
 32 Cimorelli, Kate A          9 NDAC-MR              1:34.56    1:34.94        
                  43.61     1:34.94 (51.33)                                        
 33 Zecchin, Kiersten M        9 TRS-MR               1:42.32    1:36.69        
                  44.86     1:36.69 (51.83)                                        
 34 Hart, Eleanor S            9 NDAC-MR                   NT    1:37.31        
                  48.12     1:37.31 (49.19)                                        
 35 Kasnia-Herman, Kay G      10 NDAC-MR              1:51.19    1:37.55        
                  46.29     1:37.55 (51.26)                                        
 36 Greer-Padilla, Adira F    10 Barracudas-MR        1:39.20    1:37.90        
                  47.20     1:37.90 (50.70)                                        
 37 Link, Zoe E               10 AG-MR                1:40.43    1:38.75        
                  45.21     1:38.75 (53.54)                                        
 38 McCluskey, Jayden K       10 NDAC-MR              1:42.41    1:39.28        
                  45.75     1:39.28 (53.53)                                        
 39 Kuhn, Clarissa D           9 BB-NJ                1:50.95    1:41.76        
                  48.05     1:41.76 (53.71)                                        
 40 Cohen, Ella J              9 RA-MR                1:51.82    1:42.20        
                  49.08     1:42.20 (53.12)                                        
 41 Cilli, Liv J               9 AG-MR                     NT    1:43.54        
 42 Greiner, Katie E          10 MWDA-MR              1:47.00    1:44.06        
                  48.48     1:44.06 (55.58)                                        
 43 Patierno, Sofia M          9 NDAC-MR              1:42.97    1:44.40        
                  47.38     1:44.40 (57.02)                                        
 44 Quinn, Alexa M            10 TRS-MR               1:43.07    1:45.15        
                  50.13     1:45.15 (55.02)                                        
 45 Kubsch, Renee P            9 NDAC-MR              1:46.45    1:46.66        
                  50.80     1:46.66 (55.86)                                        
 46 Reyes, Marina L           10 NDAC-MR              1:53.25    1:47.41        
                  50.23     1:47.41 (57.18)                                        
 47 Dovgan, Anna T             9 MWDA-MR              1:49.99    1:49.46        
                  49.89     1:49.46 (59.57)                                        
 48 Blazek, Catalina W         9 NDAC-MR              1:44.88    1:51.77        
                  53.99     1:51.77 (57.78)                                        
 49 Hagan, Bridget N           9 WSSC-MR              1:55.01    1:52.03        
                  54.42     1:52.03 (57.61)                                        
 50 Gorres, Celeste E          9 NDAC-MR              1:51.84    1:52.06        
                  55.51     1:52.06 (56.55)                                        
 51 De La Rosa, Jeneca        10 MWDA-MR              1:52.08    1:52.64        
                  56.25     1:52.64 (56.39)                                        
 52 Lam, Vivian H             10 Barracudas-MR        2:06.31    1:52.95        
                  51.95   1:52.95 (1:01.00)                                        
 53 Burrows, Lily R            9 AG-MR                1:45.75    1:53.69        
                  50.45   1:53.69 (1:03.24)                                        
 54 Lewis, Taylor M            9 TRS-MR               1:43.25    1:54.43        
 55 Davidson, Freja V          9 RA-MR                1:48.31    1:54.93        
                  52.65   1:54.93 (1:02.28)                                        
 56 Butler, Katelyn E          9 TRS-MR               1:51.35    2:08.03        
                1:00.75   2:08.03 (1:07.28)                                        
 -- Gorres, Frankie T         10 NDAC-MR              1:50.37         DQ        
                  51.92          DQ (59.00)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   34.40   12/4/2011 Christiana M Regenauer, Aqua Gems            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Nicole K        10 RA-MR                  35.82      35.72        
  2 Sarpong, Afia             10 MWDA-MR                39.18      37.09        
  3 Licardi, Phia P           10 PBAC-MR                39.00      38.02        
  4 Robinson, Lindsey T       10 RA-MR                  38.23      38.32        
  5 Solomon, Mirabel K        10 RA-MR                  37.92      39.30        
  6 Douthit, Lydia E          10 MWDA-MR                40.30      39.67        
  7 D'Angelo, Valentina M     10 BB-NJ                  39.65      40.01        
  8 Petriccione, Melania C    10 RA-MR                  41.03      40.44        
  9 Dowson, Sadie M           10 PBAC-MR                41.65      41.20        
 10 Camacho, Nina A           10 PBAC-MR                41.58      41.32        
 11 LePage, Charlotte G        9 RA-MR                  38.92      41.35        
 12 Calone, Eliana R           9 MWDA-MR                42.65      41.58        
 13 Jakubaszek, Megan H       10 BB-NJ                  42.78      41.70        
 14 Zettler, AvaGrace         10 BB-NJ                  44.45      42.64        
 15 Obrien, Liv G              9 AG-MR                  48.48      43.17        
 16 Santora, Loretta G         9 MWDA-MR                43.44      43.27        
 17 Zecchin, Kiersten M        9 TRS-MR                 48.22      43.75        
 18 Meffert, Mollie J          9 WSSC-MR                46.23      43.78        
 19 Cimorelli, Kate A          9 NDAC-MR                50.14      44.18        
 20 Greiner, Katie E          10 MWDA-MR                46.66      44.52        
 21 Whidbee, Adrielle         10 NDAC-MR                46.06      45.04        
 22 Buliung, Maddie V          9 AG-MR                  49.75      45.37        
 23 Butkevich, Alexandra R    10 MWDA-MR                49.75      45.52        
 24 Dovgan, Anna T             9 MWDA-MR                55.46      45.82        
 25 Boyd, Maddie E            10 NDAC-MR                44.98      46.01        
 26 Carousso, Natalie M        9 RA-MR                  43.28      46.04        
 27 Qu, Ellie C                9 MWDA-MR                49.37      46.33        
 28 Thompson, Kaidyn J        10 VAC-MR                 47.99      46.38        
 29 Shaw, Karolena L          10 MWDA-MR                47.68      46.64        
 30 Fuchs, Zoe M               9 AG-MR                  48.47      46.78        
 31 Dowson, Molly B            9 PBAC-MR                48.01      47.65        
 32 Messing, Olivia R         10 VAC-MR                 52.50      47.70        
 33 Jakubaszek, Jena T        10 BB-NJ                  45.87      47.71        
 34 Wilson, Emma               9 NDAC-MR                48.20      48.49        
 35 Link, Zoe E               10 AG-MR                  55.43      49.02        
 36 Spinelli, Bianca C        10 NDAC-MR                49.62      49.08        
 37 Quinn, Alexa M            10 TRS-MR                 53.63      49.10        
 38 McCluskey, Jayden K       10 NDAC-MR                49.23      49.31        
 39 Rivera, Jacqueline         9 MWDA-MR                50.72      49.77        
 40 Lazar, Emmy P             10 MWDA-MR                49.72      50.00        
 41 Kuhn, Clarissa D           9 BB-NJ                  48.18      50.23        
 42 Seldin, Emily             10 NDAC-MR                47.16      50.30        
 43 Greer-Padilla, Adira F    10 Barracudas-MR          51.87      50.40        
 44 Gorres, Frankie T         10 NDAC-MR                55.22      50.57        
 45 Patierno, Sofia M          9 NDAC-MR                50.78      51.18        
 46 Hart, Eleanor S            9 NDAC-MR                53.18      51.22        
 47 Cilli, Liv J               9 AG-MR                  53.22      52.61        
 48 Reyes, Marina L           10 NDAC-MR                55.98      53.37        
 49 Lam, Vivian H             10 Barracudas-MR          58.55      53.51        
 50 Kubsch, Renee P            9 NDAC-MR              1:03.01      53.62        
 51 Davidson, Freja V          9 RA-MR                  50.54      53.71        
 52 Cohen, Ella J              9 RA-MR                  54.10      53.85        
 53 Hagan, Bridget N           9 WSSC-MR                55.11      54.36        
 54 Blazek, Catalina W         9 NDAC-MR                53.07      55.40        
 55 Lewis, Taylor M            9 TRS-MR                 55.68      57.69        
 56 Gorres, Celeste E          9 NDAC-MR              1:05.11      58.53        
 57 De La Rosa, Jeneca        10 MWDA-MR              1:05.63    1:01.93        
 -- Butler, Katelyn E          9 TRS-MR               1:00.78         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:14.81   12/4/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanWormer, Rowan E        10 RFAC-MR              1:15.11    1:15.61        
                  36.42     1:15.61 (39.19)                                        
  2 Robinson, Nicole K        10 RA-MR                1:18.23    1:17.34        
                  36.80     1:17.34 (40.54)                                        
  3 Robinson, Lindsey T       10 RA-MR                1:21.48    1:20.26        
                  39.23     1:20.26 (41.03)                                        
  4 Sarpong, Afia             10 MWDA-MR              1:23.32    1:23.39        
  5 Webster, Katie E          10 PBAC-MR              1:26.91    1:24.70        
                  41.49     1:24.70 (43.21)                                        
  6 Douthit, Lydia E          10 MWDA-MR              1:29.46    1:25.19        
  7 Petriccione, Melania C    10 RA-MR                1:26.38    1:25.33        
                  41.92     1:25.33 (43.41)                                        
  8 Jakubaszek, Megan H       10 BB-NJ                1:33.03    1:28.78        
                  43.26     1:28.78 (45.52)                                        
  9 Dowson, Sadie M           10 PBAC-MR              1:29.50    1:29.91        
                  43.75     1:29.91 (46.16)                                        
 10 Meffert, Mollie J          9 WSSC-MR              1:41.06    1:30.31        
                  44.17     1:30.31 (46.14)                                        
 11 Camacho, Nina A           10 PBAC-MR              1:31.26    1:31.14        
 12 D'Angelo, Valentina M     10 BB-NJ                1:29.68    1:31.33        
                  44.10     1:31.33 (47.23)                                        
 13 Calone, Eliana R           9 MWDA-MR              1:38.19    1:32.03        
                  44.29     1:32.03 (47.74)                                        
 14 Santora, Loretta G         9 MWDA-MR              1:31.97    1:33.51        
                  45.26     1:33.51 (48.25)                                        
 15 Carousso, Natalie M        9 RA-MR                1:34.53    1:33.98        
                  45.62     1:33.98 (48.36)                                        
 16 Butkevich, Alexandra R    10 MWDA-MR              1:39.49    1:35.86        
                  45.64     1:35.86 (50.22)                                        
 17 Cimorelli, Kate A          9 NDAC-MR              1:44.07    1:36.61        
                  45.59     1:36.61 (51.02)                                        
 18 Obrien, Liv G              9 AG-MR                1:42.43    1:37.89        
                  48.61     1:37.89 (49.28)                                        
 19 Stone, Jacqueline A       10 WSSC-MR              1:47.04    1:38.65        
                  48.09     1:38.65 (50.56)                                        
 20 Murray, Casey L            9 MWDA-MR              1:42.42    1:39.23        
                  48.95     1:39.23 (50.28)                                        
 21 Greiner, Katie E          10 MWDA-MR              1:45.64    1:39.81        
 22 Mastandrea, Amanda        10 MVA-MR               1:51.83    1:40.81        
                  47.81     1:40.81 (53.00)                                        
 23 Costabile, Kylie G         9 RA-MR                1:40.37    1:41.21        
                  49.91     1:41.21 (51.30)                                        
 24 Fuchs, Zoe M               9 AG-MR                1:37.87    1:42.17        
                  49.11     1:42.17 (53.06)                                        
 25 Wilson, Emma               9 NDAC-MR              1:44.30    1:42.34        
                  49.17     1:42.34 (53.17)                                        
 26 McCarville, Keira N       10 RA-MR                1:49.27    1:42.85        
                  48.73     1:42.85 (54.12)                                        
 27 Jakubaszek, Jena T        10 BB-NJ                1:40.71    1:43.20        
                  48.17     1:43.20 (55.03)                                        
 28 Seldin, Emily             10 NDAC-MR              1:49.12    1:43.55        
                  48.38     1:43.55 (55.17)                                        
 29 Powley, Hannah E          10 BB-NJ                1:35.22    1:43.66        
                  52.68     1:43.66 (50.98)                                        
 30 Bohmann, Kyra L            9 AG-MR                1:48.18    1:44.34        
                  51.87     1:44.34 (52.47)                                        
 31 Cuadrado, Isabella M       9 WSSC-MR              1:57.78    1:45.11        
                  50.64     1:45.11 (54.47)                                        
 32 Foote, Brianna             9 MVA-MR               1:51.68    1:45.18        
                  47.07     1:45.18 (58.11)                                        
 33 Patierno, Sofia M          9 NDAC-MR              1:57.23    1:45.22        
                  50.78     1:45.22 (54.44)                                        
 34 Jankowski, Kaitlyn M      10 MVA-MR               1:56.36    1:45.43        
                  51.33     1:45.43 (54.10)                                        
 35 Rivera, Jacqueline         9 MWDA-MR              1:45.85    1:46.03        
                  50.53     1:46.03 (55.50)                                        
 36 Mule, Bella G             10 WSSC-MR              1:54.79    1:46.50        
                  50.40     1:46.50 (56.10)                                        
 37 McSweeney, Sydney E       10 AG-MR                     NT    1:47.29        
                  49.75     1:47.29 (57.54)                                        
 38 Quinn, Alexa M            10 TRS-MR               1:58.75    1:47.96        
                  51.81     1:47.96 (56.15)                                        
 39 Dovgan, Anna T             9 MWDA-MR              1:55.99    1:48.00        
                  51.01     1:48.00 (56.99)                                        
 40 Paffenroth, Paige         10 MVA-MR               1:56.53    1:49.28        
                  50.02     1:49.28 (59.26)                                        
 41 Spinelli, Bianca C        10 NDAC-MR                   NT    1:50.06        
                  53.04     1:50.06 (57.02)                                        
 42 Hart, Eleanor S            9 NDAC-MR                   NT    1:51.19        
                  52.69     1:51.19 (58.50)                                        
 43 Cilli, Liv J               9 AG-MR                1:55.43    1:53.34        
                  52.66   1:53.34 (1:00.68)                                        
 44 Gorres, Frankie T         10 NDAC-MR              2:01.90    1:53.46        
                  55.11     1:53.46 (58.35)                                        
 45 Kubsch, Renee P            9 NDAC-MR              2:06.89    1:56.94        
                  58.55     1:56.94 (58.39)                                        
 46 Reyes, Marina L           10 NDAC-MR                   NT    1:58.76        
 47 Blazek, Catalina W         9 NDAC-MR              2:03.25    2:03.40        
                  59.58   2:03.40 (1:03.82)                                        
 48 Langevin, Taylor L         9 RFAC-MR              1:50.01    2:05.81        
                1:00.58   2:05.81 (1:05.23)                                        
 49 Shaw, Skylar A             9 MWDA-MR              2:15.44    2:08.32        
                1:01.66   2:08.32 (1:06.66)                                        
 -- Zettler, AvaGrace         10 BB-NJ                1:37.47         DQ        
                  44.61          DQ (48.18)                                        
 -- Omar, Lailaa S            10 MWDA-MR              2:10.99         DQ        
                1:00.00        DQ (1:09.70)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   39.64   12/3/2011 Melissa R Mungroo, COND                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarpong, Afia             10 MWDA-MR                40.93      43.02        
  2 Solomon, Mirabel K        10 RA-MR                  43.42      43.37        
  3 Robinson, Lindsey T       10 RA-MR                  43.67      44.15        
  4 Carr, Arrington A          9 RA-MR                  45.62      44.48        
  5 DeGeorge, Sadie            9 PBAC-MR                45.56      45.07        
  6 Petriccione, Melania C    10 RA-MR                  46.35      45.61        
  7 Costabile, Kylie G         9 RA-MR                  43.05      45.81        
  8 Boyd, Maddie E            10 NDAC-MR                46.48      47.78        
  8 Spinelli, Bianca C        10 NDAC-MR                47.06      47.78        
 10 Jakubaszek, Megan H       10 BB-NJ                  49.92      47.91        
 11 Zettler, AvaGrace         10 BB-NJ                  49.85      48.15        
 12 D'Angelo, Valentina M     10 BB-NJ                  48.25      48.24        
 13 Meberg, Leah F             9 PBAC-MR                50.36      48.43        
 14 McCluskey, Jayden K       10 NDAC-MR                54.00      48.46        
 14 Butkevich, Alexandra R    10 MWDA-MR                47.88      48.46        
 16 Martin, Ashley L          10 PBAC-MR                45.89      49.09        
 17 Oakes, Maya I              9 PBAC-MR                51.83      50.02        
 18 Murray, Casey L            9 MWDA-MR                53.51      50.18        
 19 Douthit, Lydia E          10 MWDA-MR                51.84      50.23        
 20 Powley, Hannah E          10 BB-NJ                  59.50      50.33        
 21 Calone, Eliana R           9 MWDA-MR                50.90      50.83        
 22 Carousso, Natalie M        9 RA-MR                  50.07      51.74        
 23 Kline, Madeline A         10 WSSC-MR                55.52      51.92        
 24 Meffert, Mollie J          9 WSSC-MR                59.71      52.77        
 25 Kasnia-Herman, Kay G      10 NDAC-MR                51.86      52.79        
 26 Murray, Megan             10 MVA-MR                 52.48      53.31        
 27 Fischer, Paige            10 WSSC-MR                56.25      53.42        
 28 Cimorelli, Kate A          9 NDAC-MR                51.87      53.44        
 29 Mule, Bella G             10 WSSC-MR                51.92      53.47        
 30 Greiner, Katie E          10 MWDA-MR                55.71      53.84        
 31 Greer-Padilla, Adira F    10 Barracudas-MR          53.34      54.95        
 32 Santora, Loretta G         9 MWDA-MR                54.72      55.12        
 33 Jakubaszek, Jena T        10 BB-NJ                  53.43      55.67        
 34 Quinn, Alexa M            10 TRS-MR               1:02.40      55.68        
 35 Reyes, Marina L           10 NDAC-MR                58.29      55.72        
 36 Zecchin, Kiersten M        9 TRS-MR                 59.96      56.12        
 37 Meizys, Elie N            10 BB-NJ                  53.52      56.29        
 38 Seldin, Emily             10 NDAC-MR              1:00.16      56.86        
 39 Brown, Isabella H          9 WSSC-MR              1:01.42      56.87        
 40 Foote, Brianna             9 MVA-MR               1:02.23      57.63        
 41 Button, Molly I            9 NDAC-MR                51.89      58.32        
 42 Cuadrado, Isabella M       9 WSSC-MR                56.41      58.34        
 43 Wilson, Emma               9 NDAC-MR                57.18      58.59        
 44 Paffenroth, Paige         10 MVA-MR                 58.93      58.83        
 45 Stone, Jacqueline A       10 WSSC-MR                55.55      58.88        
 46 Gibson, Grace M            9 PBAC-MR              1:08.81      59.25        
 47 Jankowski, Kaitlyn M      10 MVA-MR                 56.52      59.83        
 48 Gorres, Frankie T         10 NDAC-MR                58.23      59.84        
 49 Langevin, Taylor L         9 RFAC-MR              1:02.28    1:00.32        
 50 Devaney, Ally R           10 WSSC-MR              1:04.38    1:00.49        
 51 Rivera, Jacqueline         9 MWDA-MR              1:02.71    1:00.91        
 52 Kubsch, Renee P            9 NDAC-MR              1:02.95    1:02.84        
 53 Lewis, Taylor M            9 TRS-MR               1:08.52    1:04.03        
 54 Shaw, Skylar A             9 MWDA-MR              1:20.99    1:04.15        
 55 Omar, Lailaa S            10 MWDA-MR              1:09.64    1:06.31        
 56 Blazek, Catalina W         9 NDAC-MR              1:11.83    1:06.43        
 57 Cilli, Liv J               9 AG-MR                  58.43    1:06.44        
 58 Buliung, Maddie V          9 AG-MR                1:06.02    1:06.50        
 59 Rivera, Sophia B           9 WSSC-MR              1:09.66    1:06.63        
 60 Dowson, Molly B            9 PBAC-MR                   NT    1:07.46        
 61 Patierno, Sofia M          9 NDAC-MR                   NT    1:08.17        
 62 Dovgan, Anna T             9 MWDA-MR              1:02.99    1:14.83        
 63 Newberns, Jaedyn E         9 PBAC-MR              1:37.07    1:19.44        
 64 Butler, Katelyn E          9 TRS-MR               1:23.37    1:26.02        
 -- Gorres, Celeste E          9 NDAC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- McCarville, Keira N       10 RA-MR                1:03.92         DQ        
 -- Obrien, Liv G              9 AG-MR                  55.43         DQ        
      Butterfly kick
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:27.38    1/4/2015 Sara E Rabasco, Rivertown Rays             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Lindsey T       10 RA-MR                1:32.24    1:32.59        
                  44.77     1:32.59 (47.82)                                        
  2 DeGeorge, Sadie            9 PBAC-MR              1:36.22    1:35.18        
                  45.18     1:35.18 (50.00)                                        
  3 Solomon, Mirabel K        10 RA-MR                1:36.62    1:38.65        
                  47.85     1:38.65 (50.80)                                        
  4 Boyd, Maddie E            10 NDAC-MR              1:40.68    1:39.14        
                  46.72     1:39.14 (52.42)                                        
  5 Petriccione, Melania C    10 RA-MR                1:42.84    1:40.87        
                  48.87     1:40.87 (52.00)                                        
  6 Finnerty, Katherine J     10 AG-MR                1:55.43    1:41.86        
                  48.65     1:41.86 (53.21)                                        
  7 D'Angelo, Valentina M     10 BB-NJ                1:23.00    1:42.54        
                  46.90     1:42.54 (55.64)                                        
  8 Butkevich, Alexandra R    10 MWDA-MR              1:41.35    1:44.48        
                  49.90     1:44.48 (54.58)                                        
  9 LePage, Charlotte G        9 RA-MR                1:45.20    1:44.92        
                  49.59     1:44.92 (55.33)                                        
 10 Douthit, Lydia E          10 MWDA-MR              1:55.24    1:45.41        
                  49.87     1:45.41 (55.54)                                        
 11 Jakubaszek, Megan H       10 BB-NJ                1:45.60    1:47.20        
                  49.54     1:47.20 (57.66)                                        
 12 McCluskey, Jayden K       10 NDAC-MR              1:56.41    1:47.73        
                  50.43     1:47.73 (57.30)                                        
 13 Spinelli, Bianca C        10 NDAC-MR              1:54.44    1:48.00        
                  49.84     1:48.00 (58.16)                                        
 14 Calone, Eliana R           9 MWDA-MR              1:57.45    1:50.98        
 15 Zettler, AvaGrace         10 BB-NJ                1:52.27    1:52.05        
                  52.15     1:52.05 (59.90)                                        
 16 Dowson, Sadie M           10 PBAC-MR                   NT    1:52.37        
                  54.70     1:52.37 (57.67)                                        
 17 Cruz, Olivia              10 DVWM-MR              2:01.59    1:52.49        
                  53.19     1:52.49 (59.30)                                        
 18 Cimorelli, Kate A          9 NDAC-MR                   NT    1:55.06        
                  54.49   1:55.06 (1:00.57)                                        
 19 Kasnia-Herman, Kay G      10 NDAC-MR                   NT    1:55.54        
                  55.15   1:55.54 (1:00.39)                                        
 20 Jakubaszek, Jena T        10 BB-NJ                1:57.06    1:58.17        
                  55.18   1:58.17 (1:02.99)                                        
 21 Greiner, Katie E          10 MWDA-MR              2:04.28    1:59.62        
                  55.03   1:59.62 (1:04.59)                                        
 22 Shaw, Karolena L          10 MWDA-MR              2:01.88    2:00.02        
                  59.65   2:00.02 (1:00.37)                                        
 23 Reyes, Marina L           10 NDAC-MR              2:18.05    2:02.24        
                  57.67   2:02.24 (1:04.57)                                        
 24 Whidbee, Adrielle         10 NDAC-MR                   NT    2:03.24        
                  59.30   2:03.24 (1:03.94)                                        
 25 Bohmann, Kyra L            9 AG-MR                2:17.79    2:03.44        
                  58.80   2:03.44 (1:04.64)                                        
 26 De La Rosa, Jeneca        10 MWDA-MR              2:10.99    2:03.46        
                  59.88   2:03.46 (1:03.58)                                        
 27 Kuhn, Clarissa D           9 BB-NJ                2:05.77    2:05.04        
                  59.51   2:05.04 (1:05.53)                                        
 28 Quinn, Alexa M            10 TRS-MR               2:17.06    2:05.28        
                1:00.02   2:05.28 (1:05.26)                                        
 29 Obrien, Liv G              9 AG-MR                2:22.43    2:06.30        
                1:00.44   2:06.30 (1:05.86)                                        
 30 Gorres, Frankie T         10 NDAC-MR                   NT    2:06.84        
                  58.27   2:06.84 (1:08.57)                                        
 31 Greer-Padilla, Adira F    10 Barracudas-MR        2:10.33    2:10.56        
                  59.35   2:10.56 (1:11.21)                                        
 32 Qu, Ellie C                9 MWDA-MR              2:00.70    2:11.09        
                1:03.74   2:11.09 (1:07.35)                                        
 33 Zecchin, Kiersten M        9 TRS-MR               2:14.15    2:12.14        
                  59.67   2:12.14 (1:12.47)                                        
 34 Lam, Vivian H             10 Barracudas-MR        2:14.49    2:16.33        
                1:04.18   2:16.33 (1:12.15)                                        
 35 Kubsch, Renee P            9 NDAC-MR                   NT    2:17.71        
                1:04.37   2:17.71 (1:13.34)                                        
 36 Davidson, Freja V          9 RA-MR                2:20.91    2:17.87        
                1:06.15   2:17.87 (1:11.72)                                        
 37 Blazek, Catalina W         9 NDAC-MR              2:30.11    2:18.81        
                1:07.09   2:18.81 (1:11.72)                                        
 38 Lazar, Emmy P             10 MWDA-MR              2:21.50    2:19.52        
                1:09.82   2:19.52 (1:09.70)                                        
 39 Patierno, Sofia M          9 NDAC-MR                   NT    2:20.60        
                1:05.84   2:20.60 (1:14.76)                                        
 -- Burrows, Lily R            9 AG-MR                2:10.43         DQ        
                  55.24        DQ (1:05.10)                                        
 -- Rivera, Jacqueline         9 MWDA-MR              2:15.99         DQ        
                1:02.01        DQ (1:04.97)                                        
 -- Gorres, Celeste E          9 NDAC-MR                   NT         DQ        
                1:03.91        DQ (1:18.22)                                        
 -- Butler, Katelyn E          9 TRS-MR               3:07.56         DQ        
                1:28.63        DQ (1:35.88)                                        
 -- Santora, Loretta G         9 MWDA-MR              1:54.99         DQ        
                  56.88        DQ (1:00.93)                                        
 -- Lewis, Taylor M            9 TRS-MR               2:31.52         DQ        
                1:05.61        DQ (1:10.78)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   32.94   12/4/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarpong, Afia             10 MWDA-MR                34.84      33.84        
  2 Solomon, Mirabel K        10 RA-MR                  33.46      35.14        
  3 Robinson, Nicole K        10 RA-MR                  36.45      35.26        
  4 Petriccione, Melania C    10 RA-MR                  39.77      35.50        
  5 VanWormer, Rowan E        10 RFAC-MR                36.04      36.27        
  6 Cunnane, Lara M           10 WSSC-MR                39.30      37.50        
  7 Meffert, Mollie J          9 WSSC-MR                50.27      40.31        
  8 Zettler, AvaGrace         10 BB-NJ                  43.12      40.71        
  9 Murray, Casey L            9 MWDA-MR                53.99      40.75        
 10 DeGeorge, Sadie            9 PBAC-MR                43.28      41.40        
 11 D'Angelo, Valentina M     10 BB-NJ                  41.67      41.47        
 12 Martin, Ashley L          10 PBAC-MR                41.54      42.45        
 13 Mastandrea, Amanda        10 MVA-MR                 48.58      43.28        
 14 Calone, Eliana R           9 MWDA-MR                47.64      44.03        
 15 Santora, Loretta G         9 MWDA-MR                47.35      44.44        
 16 Jakubaszek, Megan H       10 BB-NJ                  48.61      44.46        
 17 Dowson, Sadie M           10 PBAC-MR                47.50      44.47        
 18 Fuchs, Zoe M               9 AG-MR                  47.03      44.82        
 19 Costabile, Kylie G         9 RA-MR                  44.87      45.22        
 20 Carousso, Natalie M        9 RA-MR                  43.64      45.47        
 21 Stone, Jacqueline A       10 WSSC-MR                57.26      45.90        
 22 Fischer, Paige            10 WSSC-MR                45.91      45.91        
 23 Button, Molly I            9 NDAC-MR                   NT      46.74        
 24 Bohmann, Kyra L            9 AG-MR                  52.02      47.15        
 25 Rivera, Jacqueline         9 MWDA-MR                49.53      48.31        
 26 Meizys, Elie N            10 BB-NJ                  55.88      49.65        
 27 Powley, Hannah E          10 BB-NJ                  52.40      49.82        
 28 Camacho, Nina A           10 PBAC-MR                45.22      50.35        
 29 Kasnia-Herman, Kay G      10 NDAC-MR                51.58      50.39        
 30 Jakubaszek, Jena T        10 BB-NJ                  50.59      50.55        
 31 Boyd, Maddie E            10 NDAC-MR                53.91      50.95        
 32 Zecchin, Kiersten M        9 TRS-MR                 55.66      51.24        
 33 Carr, Arrington A          9 RA-MR                  47.97      51.51        
 34 McCluskey, Jayden K       10 NDAC-MR              1:03.47      51.75        
 35 McCarville, Keira N       10 RA-MR                  56.04      52.07        
 36 Greer-Padilla, Adira F    10 Barracudas-MR          55.94      52.91        
 37 Quinn, Alexa M            10 TRS-MR               1:04.68      53.19        
 38 Greiner, Katie E          10 MWDA-MR              1:05.99      53.65        
 39 Mule, Bella G             10 WSSC-MR              1:06.66      55.48        
 40 Buliung, Maddie V          9 AG-MR                1:00.18      55.71        
 41 Hart, Eleanor S            9 NDAC-MR              1:26.11      56.45        
 42 Brown, Isabella H          9 WSSC-MR              1:25.03      59.03        
 43 Butler, Katelyn E          9 TRS-MR               1:18.45    1:20.31        
 -- Lewis, Taylor M            9 TRS-MR               1:02.66         DQ        
 -- Newberns, Jaedyn E         9 PBAC-MR                   NT         DQ        
 -- Gorres, Celeste E          9 NDAC-MR                   NT         DQ        
 -- Gibson, Grace M            9 PBAC-MR              1:11.46         DQ        
 -- Rivera, Sophia B           9 WSSC-MR              1:14.04         DQ        
      One hand touch
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:13.74   12/4/2011 Christiana M Regenauer, Aqua Gems          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarpong, Afia             10 MWDA-MR              1:18.42    1:21.43        
                  37.14     1:21.43 (44.29)                                        
  2 Solomon, Mirabel K        10 RA-MR                1:20.95    1:22.11        
                  38.86     1:22.11 (43.25)                                        
  3 Robinson, Nicole K        10 RA-MR                1:28.44    1:24.40        
                  38.73     1:24.40 (45.67)                                        
  4 Petriccione, Melania C    10 RA-MR                1:28.10    1:29.12        
                  40.87     1:29.12 (48.25)                                        
  5 Zettler, AvaGrace         10 BB-NJ                1:51.04    1:39.76        
                  43.74     1:39.76 (56.02)                                        
  6 Fuchs, Zoe M               9 AG-MR                1:41.90    1:40.84        
                  45.51     1:40.84 (55.33)                                        
  7 Jakubaszek, Megan H       10 BB-NJ                1:55.10    1:43.32        
                  46.20     1:43.32 (57.12)                                        
  8 Bohmann, Kyra L            9 AG-MR                1:50.91    1:52.21        
                  52.51     1:52.21 (59.70)                                        
 -- Hart, Eleanor S            9 NDAC-MR              2:30.11         DQ        
                  58.27        DQ (1:08.53)                                        
 -- LePage, Charlotte G        9 RA-MR                1:41.58         DQ        
                  46.69          DQ (54.21)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:14.11    1/4/2015 Rivertown Aquatics Rays, Rivertown Rays    
                         S Rabasco, J Austin, A Brennan, S Conrad          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'                 NT    2:21.38        
     1) Santora, Loretta G 9            2) Calone, Eliana R 9             
     3) Douthit, Lydia E 10             4) Sarpong, Afia 10               
                  39.22     1:16.53 (37.31)     1:54.40 (37.87)     2:21.38 (26.98)
  2 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'               2:24.28    2:29.94        
     1) Zettler, AvaGrace 10            2) Jakubaszek, Megan H 10         
     3) Jakubaszek, Jena T 10           4) D'Angelo, Valentina M 10       
                  40.12     1:17.09 (36.97)     1:57.43 (40.34)     2:29.94 (32.51)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:36.26    2:37.23        
     1) Wilson, Emma 9                  2) Spinelli, Bianca C 10          
     3) Seldin, Emily 10                4) Cimorelli, Kate A 9            
                  37.55     1:18.58 (41.03)     1:57.50 (38.92)     2:37.23 (39.73)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:45.11    2:48.16        
     1) Boyd, Maddie E 10               2) Kasnia-Herman, Kay G 10        
     3) Hart, Eleanor S 9               4) Whidbee, Adrielle 10           
                  42.36     1:32.71 (50.35)     2:07.65 (34.94)     2:48.16 (40.51)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'            2:52.18    2:56.60        
     1) Reyes, Marina L 10              2) McCluskey, Jayden K 10         
     3) Patierno, Sofia M 9             4) Gorres, Frankie T 10           
                  49.34     1:30.86 (41.52)     2:16.07 (45.21)     2:56.60 (40.53)
  6 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'B'                 NT    2:58.49        
     1) Lazar, Emmy P 10                2) De La Rosa, Jeneca 10          
     3) Rivera, Jacqueline 9            4) Shaw, Karolena L 10            
                  41.92     1:34.48 (52.56)     2:19.50 (45.02)     2:58.49 (38.99)
 -- Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'                    2:23.41         DQ        
     1) DeGeorge, Sadie 9               2) Camacho, Nina A 10             
     3) Dowson, Sadie M 10              4) Licardi, Phia P 10             
                  35.38     1:12.39 (37.01)     1:47.91 (35.52)          DQ (33.48)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:25.90    1/3/2015 Rivertown Aquatics Rays, Rivertown Rays    
                         J Austin, S Rabasco, S Conrad, A Brennan          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'                    2:39.71    2:36.60        
     1) Licardi, Phia P 10              2) DeGeorge, Sadie 9              
     3) Martin, Ashley L 10             4) Webster, Katie E 10            
                  38.97   2:03.31 (1:24.34)     2:36.70 (33.39)         2:36.60 ( )
  2 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'               2:49.95    2:50.71        
     1) Jakubaszek, Megan H 10          2) D'Antonio, Ava M 10            
     3) Zettler, AvaGrace 10            4) D'Angelo, Valentina M 10       
                  42.14     1:35.10 (52.96)     2:17.09 (41.99)     2:50.71 (33.62)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:54.64    2:51.80        
     1) Button, Molly I 9               2) Boyd, Maddie E 10              
     3) Spinelli, Bianca C 10           4) Wilson, Emma 9                 
                  41.30     1:28.00 (46.70)     2:13.97 (45.97)     2:51.80 (37.83)
  4 Aqua Gems-MR  'A'                                 3:17.52    3:00.42        
     1) Obrien, Liv G 9                 2) Fuchs, Zoe M 9                 
     3) Bohmann, Kyra L 9               4) Buliung, Maddie V 9            
                  47.06     1:36.65 (49.59)     2:23.45 (46.80)     3:00.42 (36.97)
  5 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'            3:10.79    3:05.12        
     1) Foote, Brianna 9                2) Murray, Megan 10               
     3) Mastandrea, Amanda 10           4) Jankowski, Kaitlyn M 10        
                  44.82     1:37.95 (53.13)     2:21.14 (43.19)     3:05.12 (43.98)
  6 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            3:10.42    3:16.33        
     1) Hart, Eleanor S 9               2) Cimorelli, Kate A 9            
     3) Kasnia-Herman, Kay G 10         4) Seldin, Emily 10               
                  51.51     1:46.85 (55.34)     2:38.19 (51.34)     3:16.33 (38.14)
  7 Rockland Swimming-MR  'A'                         3:35.81    3:34.79        
     1) Lewis, Taylor M 9               2) Zecchin, Kiersten M 9          
     3) Quinn, Alexa M 10               4) Butler, Katelyn E 9            
                1:02.64     1:52.11 (49.47)     2:42.28 (50.17)     3:34.79 (52.51)
 -- Pine Bush Aquatic Club-MR  'B'                    2:57.39         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Camacho, Nina A 10              2) Meberg, Leah F 9               
     3) Dowson, Sadie M 10              4) Oakes, Maya I 9                
                  45.07     1:01.22 (16.15)   2:26.08 (1:24.86)          DQ (29.29)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:39.62    1/3/2015 Brooke A Pociask, NDAC                     
                2:28.99  10&U ZQ
                2:29.99  10&U JO
                2:49.59  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanWormer, Rowan E        10 RFAC-MR              2:31.52    2:34.08 SILV   
                  34.72     1:14.08 (39.36)     1:54.77 (40.69)     2:34.08 (39.31)
  2 Robinson, Nicole K        10 RA-MR                2:46.25    2:35.68 SILV   
                  34.34     1:14.06 (39.72)     1:55.06 (41.00)     2:35.68 (40.62)
  3 Robinson, Lindsey T       10 RA-MR                2:39.42    2:38.66 SILV   
                  35.68     1:16.92 (41.24)     1:58.70 (41.78)     2:38.66 (39.96)
  4 Solomon, Mirabel K        10 RA-MR                2:42.89    2:41.03 SILV   
                  36.99     1:19.53 (42.54)     2:01.79 (42.26)     2:41.03 (39.24)
  5 Fischer, Paige            10 WSSC-MR              2:37.01    2:43.28 SILV   
                  36.20     1:18.07 (41.87)     2:02.76 (44.69)     2:43.28 (40.52)
  6 Webster, Katie E          10 PBAC-MR                   NT    2:44.87 SILV   
  7 Kline, Madeline A         10 WSSC-MR              3:24.27    2:51.02        
                  38.03     1:22.76 (44.73)     2:09.16 (46.40)     2:51.02 (41.86)
  8 Sarpong, Afia             10 MWDA-MR              2:45.96    2:52.85        
                  37.85                             2:09.32 ( )     2:52.85 (43.53)
  9 Butkevich, Alexandra R    10 MWDA-MR              3:00.99    3:03.40        
                  42.23     1:28.10 (45.87)     2:15.74 (47.64)     3:03.40 (47.66)
 10 Rivera, Jacqueline         9 MWDA-MR              3:20.99    3:04.83        
                  42.16     1:29.18 (47.02)     2:17.59 (48.41)     3:04.83 (47.24)
 11 Mastandrea, Amanda        10 MVA-MR               2:36.14    3:12.02        
                  42.65     1:30.86 (48.21)     2:21.69 (50.83)     3:12.02 (50.33)
 12 Camacho, Nina A           10 PBAC-MR                   NT    3:12.55        
 13 Bohmann, Kyra L            9 AG-MR                3:11.44    3:14.07        
                  45.63     1:34.83 (49.20)     2:24.50 (49.67)     3:14.07 (49.57)
 14 Fuchs, Zoe M               9 AG-MR                3:15.16    3:14.63        
                  44.39     1:35.75 (51.36)     2:29.01 (53.26)     3:14.63 (45.62)
 15 Buliung, Maddie V          9 AG-MR                3:27.24    3:26.13        
                  44.95   2:29.69 (1:44.74)     3:26.13 (56.44)                    
 16 Murray, Megan             10 MVA-MR               2:45.78    3:29.16        
                  44.24     1:39.40 (55.16)     2:36.12 (56.72)     3:29.16 (53.04)
 17 McAuley, Nadia A           8 AG-MR                     NT    3:41.81        
 18 Benjamin, Mia              8 RA-MR                4:37.93    3:51.70        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:51.76   12/4/2011 Brooke J Schatz, COND                      
                2:48.99  10&U ZQ
                2:49.99  10&U JO
                3:13.99  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Lindsey T       10 RA-MR                3:00.02    2:51.26 SILV   
                  40.81     1:24.63 (43.82)     2:13.92 (49.29)     2:51.26 (37.34)
  2 Robinson, Nicole K        10 RA-MR                3:10.53    2:52.28 SILV   
                  37.82     1:19.32 (41.50)     2:13.51 (54.19)     2:52.28 (38.77)
  3 Petriccione, Melania C    10 RA-MR                3:13.81    3:00.03 SILV   
                  41.23     1:26.65 (45.42)     2:21.29 (54.64)     3:00.03 (38.74)
  4 LePage, Charlotte G        9 RA-MR                3:12.77    3:03.84 SILV   
                  40.84     1:28.91 (48.07)     2:24.61 (55.70)     3:03.84 (39.23)
  5 Sarpong, Afia             10 MWDA-MR              3:12.22    3:04.37 SILV   
                  37.98     1:24.75 (46.77)     2:23.59 (58.84)     3:04.37 (40.78)
  6 D'Angelo, Valentina M     10 BB-NJ                3:16.89    3:13.21 SILV   
                  42.27     1:30.31 (48.04)     2:30.11 (59.80)     3:13.21 (43.10)
  7 Cunnane, Lara M           10 WSSC-MR              3:10.00    3:20.31        
                  41.14     1:34.92 (53.78)   2:35.28 (1:00.36)     3:20.31 (45.03)
  8 Carousso, Natalie M        9 RA-MR                3:17.87    3:21.64        
                  46.19     1:34.56 (48.37)   2:37.63 (1:03.07)     3:21.64 (44.01)
  9 Meffert, Mollie J          9 WSSC-MR              3:16.01    3:22.45        
                  47.26     1:35.45 (48.19)   2:37.63 (1:02.18)     3:22.45 (44.82)
 10 Butkevich, Alexandra R    10 MWDA-MR              3:30.99    3:23.88        
                  50.28                             2:37.42 ( )     3:23.88 (46.46)
 11 Santora, Loretta G         9 MWDA-MR              3:28.36    3:24.78        
                  48.09     1:38.00 (49.91)   2:39.88 (1:01.88)     3:24.78 (44.90)
 12 Bohmann, Kyra L            9 AG-MR                3:39.77    3:26.84        
                  44.61     1:37.12 (52.51)   2:40.78 (1:03.66)     3:26.84 (46.06)
 13 Fuchs, Zoe M               9 AG-MR                3:45.43    3:28.03        
                  47.77     1:39.13 (51.36)   2:42.16 (1:03.03)     3:28.03 (45.87)
 14 Seldin, Emily             10 NDAC-MR              4:10.11    3:38.05        
                  52.31     1:46.82 (54.51)   2:54.66 (1:07.84)     3:38.05 (43.39)
 15 Wilson, Emma               9 NDAC-MR              3:40.11    3:42.80        
                  48.75     1:44.85 (56.10)   2:53.63 (1:08.78)     3:42.80 (49.17)
 16 Kasnia-Herman, Kay G      10 NDAC-MR              4:10.11    3:51.60        
                  52.86   1:55.64 (1:02.78)   2:59.84 (1:04.20)     3:51.60 (51.76)
 17 Davidson, Freja V          9 RA-MR                4:00.00    4:08.60        
                  54.45     1:52.89 (58.44)   3:07.99 (1:15.10)   4:08.60 (1:00.61)
 18 McAuley, Nadia A           8 AG-MR                     NT    4:14.11        
                1:01.40   2:06.10 (1:04.70)   3:15.64 (1:09.54)     4:14.11 (58.47)
 -- Cohen, Ella J              9 RA-MR                4:00.00         DQ        
                1:10.92   2:11.22 (1:00.30)   3:22.65 (1:11.43)          DQ (56.44)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   25.55   12/3/2011 Alyssa Hendricks, WSSC -MR                   
                27.99  JO
                27.99  ZQ
                30.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licardi, Antonia B        12 PBAC-MR                26.76      26.98 JO     
  2 Conrad, Sabrina L         12 RA-MR                  26.90      27.11 JO     
  3 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR                27.11      27.64 JO     
  4 Evans, Sage E             12 PBAC-MR                28.06      27.94 JO     
  5 Hajek, Elishka D          12 PBAC-MR                28.91      28.18 SILV   
  6 DiLiberto, Samantha F     12 WSSC-MR                27.72      28.24 SILV   
  7 Jenkins, Shae K           12 NDAC-MR                28.52      28.55 SILV   
  8 Wright, Hannah E          12 WSSC-MR                29.10      28.86 SILV   
  9 Rabasco, Sarah E          12 RA-MR                  29.07      29.04 SILV   
 10 Sheerin, Megan N          12 MWDA-MR                29.53      29.23 SILV   
 11 Quezada, Julia C          12 RFAC-MR                29.97      29.30 SILV   
 12 Dickman, Rian             12 VAC-MR                 30.02      29.34 SILV   
 13 Gordon, Jessica B         11 RA-MR                  29.66      29.58 SILV   
 14 O'Shea, Madaghan L        11 PBAC-MR                30.00      29.78 SILV   
 15 Wienckowski, Grace A      12 VAC-MR                 28.70      29.81 SILV   
 16 Lee, Jordan E             11 NDAC-MR                29.80      29.88 SILV   
 17 Sommer, Stef M            12 AG-MR                  29.24      30.14 SILV   
 18 Hoffer, Rebecca C         11 BB-NJ                  30.51      30.54 SILV   
 19 McKee, Sam A              12 PBAC-MR                30.52      30.57 SILV   
 20 Phillips, Grace M         12 RFAC-MR                30.48      30.61 SILV   
 21 Wieczorek, Nylah M        12 PBAC-MR                29.08      30.65 SILV   
 22 Schlifkin, Marissa        11 MWDA-MR                30.80      30.70 SILV   
 23 Vargas, Alexandra M       11 PBAC-MR                31.66      30.82 SILV   
 24 Smith, Charlotte T        11 NDAC-MR                30.26      31.00        
 25 Chambers, Chloe E         12 MWDA-MR                32.35      31.01        
 26 Goldstein, Charley A      11 RA-MR                  30.02      31.08        
 26 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR                30.69      31.08        
 28 Avancena, Regina A        11 NDAC-MR                30.77      31.14        
 29 Gula, Mackenzie M         11 PBAC-MR                31.11      31.27        
 30 Melnick, Hannah D         11 RA-MR                  30.46      31.46        
 31 Syrneva, Dena             11 BB-NJ                  32.75      31.48        
 32 Antman, Sabrina L         12 RA-MR                  31.19      31.67        
 33 Rubsamen, Caitlin E       12 RA-MR                  31.16      31.86        
 34 Burmaster, Caroline M     12 BB-NJ                  32.43      31.98        
 35 Ramkissoon, Amiya M       11 Barracudas-MR          32.42      32.04        
 36 Brown, Olivia G           12 PBAC-MR                33.22      32.62        
 37 Reed, Sabrina             12 BB-NJ                  32.84      32.92        
 38 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR                32.27      32.97        
 38 Marin, Alyssa A           12 WSSC-MR                32.23      32.97        
 40 Varcadipane, Lilly J      12 MWDA-MR                33.56      32.99        
 41 Creech, Ciara E           12 NDAC-MR                34.17      33.36        
 42 Murphy, Isabelle M        11 RA-MR                  33.58      33.37        
 43 Root, Kath P              12 PBAC-MR                34.22      33.67        
 44 Guevara, Alexa N          11 BB-NJ                  32.40      33.85        
 45 Russell, Lauretta R       12 NDAC-MR                33.82      33.89        
 46 Bonnick, Zendrah O        12 WSSC-MR                36.01      33.94        
 47 Stemkowski, Sophie A      11 RA-MR                  34.39      34.08        
 48 Pethic, Kennedy R         12 NDAC-MR                34.09      34.15        
 49 Etnel, Gabby M            11 WSSC-MR                34.61      34.35        
 50 Fogarty, Gwen M           11 WSSC-MR                34.22      34.43        
 51 Donovan, Erin D           11 Barracudas-MR          35.33      34.48        
 52 Armstrong, Cassie         11 MWDA-MR                35.48      34.58        
 53 Schlifkin, Emma           11 MWDA-MR                31.85      34.82        
 54 Figueroa, Gabby C         11 TRS-MR                 34.48      35.04        
 55 German, Jamelis A         11 WSSC-MR                39.00      35.18        
 56 Sullivan, Hannah R        11 WSSC-MR                35.79      35.49        
 57 Beltran, Isa R            12 TRS-MR                 35.68      35.50        
 58 Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR                34.08      35.58        
 59 Sanford, Amelia J         12 NDAC-MR                   NT      35.69        
 60 Stafford, Jadyn C         11 NDAC-MR                34.42      36.14        
 61 Kurosz, Adella C          11 AG-MR                  35.74      36.32        
 62 Dufresne, Halle           12 RFAC-MR                33.41      36.57        
 63 Brown, Madison G          11 WSSC-MR                36.55      36.64        
 64 Ford, Calleigh            11 MVA-MR                 37.03      36.99        
 65 Leitner, Alyssa J         12 TRS-MR                 35.71      37.10        
 66 Boldyrev, Anastasia E     11 RA-MR                  36.81      37.63        
 67 Oleary, Bryna M           12 WSSC-MR                37.22      38.50        
 68 Stokum, Aurora Y          12 NDAC-MR                39.33      38.88        
 69 Magnetico, Rebecca G      11 PBAC-MR                37.15      39.03        
 70 Muscarella, Katrina L     12 Barracudas-MR          38.63      39.69        
 71 Donovan, Ciara C          11 Barracudas-MR          37.52      40.83        
 72 Guadalupe, Charisma       11 Barracudas-MR          39.96      42.28        
 73 Pierce, Ryan F            11 WSSC-MR                41.33      43.31        
 74 Cerrato, Victoria F       12 MWDA-MR                41.80      43.40        
 75 Milne, Ryan C             12 NDAC-MR                48.72      43.47        
 76 Gadol, Kaylee             11 MVA-MR                 43.73      44.64        
 77 Schoales, Kailyn A        11 TRS-MR                 43.96      45.23        
 78 Patino, Jacqueline F      11 MWDA-MR                50.68      48.68        
 79 Miller, Gabrielle R       11 AG-MR                     NT      49.21        
 80 Turner, Amelia R          11 MWDA-MR                50.63      49.60        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:00.53   12/5/2010 Alyssa Hendricks, WSSC-MR                  
                1:00.29  ZQ
                1:00.49  JO
                1:08.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Sabrina L         12 RA-MR                  56.67      57.60 ZQ     
                  27.96       57.60 (29.64)                                        
  1 Licardi, Antonia B        12 PBAC-MR                55.39      57.60 ZQ     
                  27.91       57.60 (29.69)                                        
  3 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR                59.39    1:00.41 JO     
                  28.48     1:00.41 (31.93)                                        
  4 Evans, Sage E             12 PBAC-MR              1:02.64    1:00.87 SILV   
                  29.02     1:00.87 (31.85)                                        
  5 DiLiberto, Samantha F     12 WSSC-MR                59.31    1:00.91 SILV   
                  29.23     1:00.91 (31.68)                                        
  6 Collins, Ryleigh E        11 Unattached-MR        1:00.73    1:00.92 SILV   
                  29.60     1:00.92 (31.32)                                        
  7 Wienckowski, Grace A      12 VAC-MR               1:00.47    1:01.94 SILV   
                  30.07     1:01.94 (31.87)                                        
  8 Dickman, Rian             12 VAC-MR               1:02.74    1:02.59 SILV   
                  30.13     1:02.59 (32.46)                                        
  9 Hartmann, Sierra          12 DVWM-MR              1:00.08    1:04.25 SILV   
                  30.00     1:04.25 (34.25)                                        
 10 Ristaino, Alexis          12 DVWM-MR              1:04.25    1:04.37 SILV   
                  31.22     1:04.37 (33.15)                                        
 11 Wright, Hannah E          12 WSSC-MR              1:04.19    1:04.38 SILV   
                  31.31     1:04.38 (33.07)                                        
 12 Gordon, Jessica B         11 RA-MR                1:05.36    1:04.80 SILV   
 13 Lynch, Katie H            11 RA-MR                1:04.21    1:05.32 SILV   
                  31.55     1:05.32 (33.77)                                        
 14 Sheerin, Megan N          12 MWDA-MR              1:06.70    1:05.48 SILV   
                  32.23     1:05.48 (33.25)                                        
 15 O'Shea, Madaghan L        11 PBAC-MR              1:05.19    1:05.70 SILV   
                  31.34     1:05.70 (34.36)                                        
 16 Jenkins, Shae K           12 NDAC-MR              1:04.06    1:05.76 SILV   
                  30.57     1:05.76 (35.19)                                        
 17 Staley, Fia R             12 AG-MR                1:12.43    1:06.57 SILV   
                  32.14     1:06.57 (34.43)                                        
 18 McKee, Sam A              12 PBAC-MR              1:05.12    1:06.72 SILV   
                  32.50     1:06.72 (34.22)                                        
 19 Sommer, Stef M            12 AG-MR                1:05.03    1:06.75 SILV   
                  32.19     1:06.75 (34.56)                                        
 20 Wieczorek, Nylah M        12 PBAC-MR              1:06.88    1:07.47 SILV   
                  31.59     1:07.47 (35.88)                                        
 21 Hoffer, Rebecca C         11 BB-NJ                1:07.51    1:07.93 SILV   
                  32.83     1:07.93 (35.10)                                        
 22 Schlifkin, Marissa        11 MWDA-MR              1:08.78    1:09.00        
                  32.41     1:09.00 (36.59)                                        
 23 Ruiz, Anaya               11 DVWM-MR              1:05.94    1:09.31        
                  31.77     1:09.31 (37.54)                                        
 24 Smith, Charlotte T        11 NDAC-MR              1:09.59    1:09.46        
                  33.34     1:09.46 (36.12)                                        
 25 Lee, Jordan E             11 NDAC-MR              1:06.55    1:09.55        
                  32.71     1:09.55 (36.84)                                        
 26 Vargas, Alexandra M       11 PBAC-MR              1:19.45    1:09.95        
                  32.02     1:09.95 (37.93)                                        
 27 Burmaster, Caroline M     12 BB-NJ                1:11.98    1:10.06        
                  33.69     1:10.06 (36.37)                                        
 28 Ramkissoon, Amiya M       11 Barracudas-MR        1:13.78    1:10.09        
                  33.18     1:10.09 (36.91)                                        
 29 Avancena, Regina A        11 NDAC-MR              1:10.50    1:11.06        
                  31.92     1:11.06 (39.14)                                        
 30 Varcadipane, Lilly J      12 MWDA-MR              1:21.73    1:11.47        
                  34.64     1:11.47 (36.83)                                        
 31 Reed, Sabrina             12 BB-NJ                1:15.35    1:13.74        
 32 Marin, Alyssa A           12 WSSC-MR              1:11.09    1:14.10        
                  35.24     1:14.10 (38.86)                                        
 33 Brown, Olivia G           12 PBAC-MR              1:11.77    1:14.32        
                  35.93     1:14.32 (38.39)                                        
 34 Cefaloni, Vanessa L       11 AG-MR                1:25.43    1:14.46        
                  35.69     1:14.46 (38.77)                                        
 35 Wishnia, Hailey F         11 AG-MR                1:15.98    1:15.23        
                  36.36     1:15.23 (38.87)                                        
 36 Sassi, Kate M             12 PBAC-MR              1:15.35    1:16.22        
                  34.98     1:16.22 (41.24)                                        
 37 Venezia, Maddie S         12 RA-MR                1:14.00    1:16.38        
                  35.78     1:16.38 (40.60)                                        
 38 Thompson, Alyssa R        12 VAC-MR               1:19.15    1:16.73        
                  37.68     1:16.73 (39.05)                                        
 39 Pelaez, Shanays I         11 TRS-MR               1:14.83    1:16.81        
 40 Russell, Lauretta R       12 NDAC-MR              1:17.23    1:16.83        
                  36.92     1:16.83 (39.91)                                        
 41 Baranov, Katya            11 WSSC-MR              1:18.38    1:17.70        
                  36.33     1:17.70 (41.37)                                        
 42 Pethic, Kennedy R         12 NDAC-MR              1:17.24    1:18.29        
                  37.21     1:18.29 (41.08)                                        
 43 Hagan, Anne M             12 WSSC-MR              1:21.43    1:18.35        
                  38.07     1:18.35 (40.28)                                        
 44 Frisbee, Miranda L        12 WSSC-MR              1:17.44    1:19.42        
                  38.93     1:19.42 (40.49)                                        
 45 Donovan, Erin D           11 Barracudas-MR        1:33.57    1:19.50        
                  37.56     1:19.50 (41.94)                                        
 46 Beltran, Isa R            12 TRS-MR               1:17.99    1:19.54        
                  37.52     1:19.54 (42.02)                                        
 47 Sanford, Amelia J         12 NDAC-MR                   NT    1:20.50        
                  39.20     1:20.50 (41.30)                                        
 48 Kuhn, Isabelle V          11 BB-NJ                1:23.56    1:20.68        
                  39.27     1:20.68 (41.41)                                        
 49 Holderith, Margaret       11 DVWM-MR              1:21.29    1:21.35        
                  38.10     1:21.35 (43.25)                                        
 50 Leitner, Alyssa J         12 TRS-MR               1:22.00    1:22.61        
                  37.76     1:22.61 (44.85)                                        
 51 Stemkowski, Sophie A      11 RA-MR                1:19.90    1:22.63        
                  37.77     1:22.63 (44.86)                                        
 52 Figueroa, Gabby C         11 TRS-MR               1:24.24    1:23.69        
                  39.95     1:23.69 (43.74)                                        
 53 McGrath, Shannon I        12 TRS-MR               1:22.41    1:26.15        
                  42.44     1:26.15 (43.71)                                        
 54 Boldyrev, Anastasia E     11 RA-MR                1:29.67    1:26.25        
                  38.34     1:26.25 (47.91)                                        
 55 Stafford, Jadyn C         11 NDAC-MR              1:21.86    1:27.31        
                  40.44     1:27.31 (46.87)                                        
 56 McCord, Nicole            12 PBAC-MR              1:19.81    1:27.32        
                  41.24     1:27.32 (46.08)                                        
 57 Donovan, Ciara C          11 Barracudas-MR        1:30.16    1:28.74        
                  42.46     1:28.74 (46.28)                                        
 58 Terralavoro, Gabriella    11 VAC-MR               1:27.78    1:30.27        
                  43.03     1:30.27 (47.24)                                        
 59 Muscarella, Katrina L     12 Barracudas-MR        1:31.15    1:33.41        
                  45.09     1:33.41 (48.32)                                        
 60 Ault Nolan, Mckenna M     11 NDAC-MR              1:30.91    1:33.65        
 61 Stokum, Aurora Y          12 NDAC-MR                   NT    1:35.41        
                  47.57     1:35.41 (47.84)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:12.89   12/3/2011 Kaitlyn Smolar, WSSC -MR                   
                2:11.99  11-12 JO
                2:11.99  11-12 ZQ
                2:25.89  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licardi, Antonia B        12 PBAC-MR              2:05.79    2:08.64 JO     
                  29.59     1:02.60 (33.01)     1:36.22 (33.62)     2:08.64 (32.42)
  2 Collins, Ryleigh E        11 Unattached-MR        2:13.00    2:11.04 JO     
                  30.44     1:05.05 (34.61)     1:39.53 (34.48)     2:11.04 (31.51)
  3 DiLiberto, Samantha F     12 WSSC-MR              2:08.26    2:11.52 JO     
                  30.19     1:03.19 (33.00)     1:37.52 (34.33)     2:11.52 (34.00)
  4 Wienckowski, Grace A      12 VAC-MR               2:10.11    2:13.22 SILV   
                  31.11     1:04.70 (33.59)     1:39.22 (34.52)     2:13.22 (34.00)
  5 Evans, Sage E             12 PBAC-MR              2:11.90    2:14.86 SILV   
                  30.68     1:05.13 (34.45)     1:40.25 (35.12)     2:14.86 (34.61)
  6 Dickman, Rian             12 VAC-MR               2:16.47    2:15.85 SILV   
                  31.40     1:06.31 (34.91)     1:41.29 (34.98)     2:15.85 (34.56)
  7 Rabasco, Sarah E          12 RA-MR                2:15.91    2:18.96 SILV   
                  32.15     1:06.66 (34.51)     1:43.02 (36.36)     2:18.96 (35.94)
  8 Austin, Jessica R         12 RA-MR                2:15.70    2:21.58 SILV   
                  31.48     1:06.99 (35.51)     1:44.25 (37.26)     2:21.58 (37.33)
  9 O'Shea, Madaghan L        11 PBAC-MR              2:31.66    2:22.46 SILV   
                  32.95     1:09.69 (36.74)     1:46.22 (36.53)     2:22.46 (36.24)
 10 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR              2:21.65    2:24.32 SILV   
                  33.14     1:10.59 (37.45)     1:48.69 (38.10)     2:24.32 (35.63)
 11 Goldstein, Charley A      11 RA-MR                2:26.98    2:25.59 SILV   
                  32.77     1:09.92 (37.15)     1:48.67 (38.75)     2:25.59 (36.92)
 12 Phillips, Grace M         12 RFAC-MR              2:25.88    2:27.00        
                  33.55     1:11.07 (37.52)     1:49.40 (38.33)     2:27.00 (37.60)
 13 Gordon, Jessica B         11 RA-MR                2:29.87    2:27.69        
                  32.06     1:08.94 (36.88)     1:48.87 (39.93)     2:27.69 (38.82)
 14 Wright, Hannah E          12 WSSC-MR                   NT    2:27.78        
 15 Antman, Sabrina L         12 RA-MR                2:43.18    2:27.88        
                  34.27     1:11.75 (37.48)     1:50.19 (38.44)     2:27.88 (37.69)
 16 Ramkissoon, Amiya M       11 Barracudas-MR        2:55.91    2:32.01        
                  34.64     1:13.62 (38.98)     1:53.94 (40.32)     2:32.01 (38.07)
 17 Wieczorek, Nylah M        12 PBAC-MR                   NT    2:32.76        
 18 Melnick, Hannah D         11 RA-MR                2:32.14    2:32.96        
                  32.87     1:11.83 (38.96)     1:54.06 (42.23)     2:32.96 (38.90)
 19 Burmaster, Caroline M     12 BB-NJ                2:39.67    2:34.38        
                  36.21     1:16.37 (40.16)     1:57.67 (41.30)     2:34.38 (36.71)
 20 Guevara, Alexa N          11 BB-NJ                2:39.11    2:34.68        
                  35.55     1:15.32 (39.77)     1:56.00 (40.68)     2:34.68 (38.68)
 21 Novielli, Maddie          11 TRS-MR               2:46.70    2:38.71        
                  36.35     1:16.91 (40.56)     1:59.76 (42.85)     2:38.71 (38.95)
 22 Syrneva, Dena             11 BB-NJ                3:25.72    2:39.52        
                  36.30     1:17.42 (41.12)     2:00.36 (42.94)     2:39.52 (39.16)
 23 Murphy, Isabelle M        11 RA-MR                2:44.48    2:41.19        
                  36.12     1:17.84 (41.72)     2:00.57 (42.73)     2:41.19 (40.62)
 24 Wishnia, Hailey F         11 AG-MR                2:46.72    2:41.21        
                  35.62     1:16.37 (40.75)   2:41.21 (1:24.84)                    
 25 Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR              2:45.22    2:43.64        
                  35.92     1:17.61 (41.69)     2:00.60 (42.99)     2:43.64 (43.04)
 26 Venezia, Maddie S         12 RA-MR                2:57.91    2:49.44        
                  36.98     1:20.03 (43.05)     2:04.93 (44.90)     2:49.44 (44.51)
 27 Frisbee, Miranda L        12 WSSC-MR              3:07.62    2:56.38        
                  40.12     1:25.64 (45.52)     2:13.04 (47.40)     2:56.38 (43.34)
 28 Dufresne, Halle           12 RFAC-MR              2:57.36    2:56.52        
                  38.52     1:24.60 (46.08)     2:12.38 (47.78)     2:56.52 (44.14)
 29 Brown, Madison G          11 WSSC-MR              2:54.74    2:56.70        
                  39.16     1:24.39 (45.23)     2:11.25 (46.86)     2:56.70 (45.45)
 30 Kurosz, Adella C          11 AG-MR                     NT    2:57.56        
 31 Etnel, Gabby M            11 WSSC-MR              2:45.01    2:57.78        
                  38.08     1:24.37 (46.29)     2:12.94 (48.57)     2:57.78 (44.84)
 32 Donovan, Erin D           11 Barracudas-MR        3:32.31    2:58.26        
                  38.11     1:24.73 (46.62)     2:14.00 (49.27)     2:58.26 (44.26)
 33 Donovan, Ciara C          11 Barracudas-MR        3:22.91    3:20.55        
                  42.12     1:34.42 (52.30)     2:28.80 (54.38)     3:20.55 (51.75)
 34 Boldyrev, Anastasia E     11 RA-MR                3:28.48    3:27.83        
                  44.88     1:41.20 (56.32)     2:36.39 (55.19)     3:27.83 (51.44)
 35 Muscarella, Katrina L     12 Barracudas-MR        3:28.96    3:28.71        
                  44.77     1:37.73 (52.96)     2:33.37 (55.64)     3:28.71 (55.34)
 36 Gadol, Kaylee             11 MVA-MR               2:46.22    3:59.64        
                  51.96   1:53.94 (1:01.98)   2:58.98 (1:05.04)   3:59.64 (1:00.66)
 -- Quezada, Julia C          12 RFAC-MR              2:35.51         DQ        
      No touch on turn
                  32.90     1:11.18 (38.28)     1:53.42 (42.24)          DQ (45.86)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   30.46   12/3/2011 Alyssa Hendricks, WSSC -MR                   
                31.99  JO
                31.99  ZQ
                36.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Sabrina L         12 RA-MR                  31.42      31.58 JO     
  2 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR                30.90      32.10 SILV   
  3 Hajek, Elishka D          12 PBAC-MR                36.06      32.36 SILV   
  4 Evans, Sage E             12 PBAC-MR                32.00      32.45 SILV   
  5 Sheerin, Megan N          12 MWDA-MR                33.30      32.99 SILV   
  5 Austin, Jessica R         12 RA-MR                  31.97      32.99 SILV   
  7 DiLiberto, Samantha F     12 WSSC-MR                34.56      33.97 SILV   
  8 Phillips, Grace M         12 RFAC-MR                34.75      34.22 SILV   
  9 Dickman, Rian             12 VAC-MR                 34.00      34.23 SILV   
 10 McKee, Sam A              12 PBAC-MR                34.92      34.29 SILV   
 11 Sommer, Stef M            12 AG-MR                  32.45      34.57 SILV   
 12 Lee, Jordan E             11 NDAC-MR                34.01      34.59 SILV   
 13 Chambers, Chloe E         12 MWDA-MR                36.27      34.65 SILV   
 14 Jenkins, Shae K           12 NDAC-MR                35.83      34.66 SILV   
 15 Wright, Hannah E          12 WSSC-MR                33.70      34.73 SILV   
 16 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR                35.01      34.80 SILV   
 17 Wieczorek, Nylah M        12 PBAC-MR                37.02      34.91 SILV   
 18 Gula, Mackenzie M         11 PBAC-MR                34.98      35.37 SILV   
 19 Schlifkin, Marissa        11 MWDA-MR                36.29      35.94 SILV   
 20 Ramkissoon, Amiya M       11 Barracudas-MR          36.26      36.16        
 21 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR                36.91      36.24        
 22 Goldstein, Charley A      11 RA-MR                  36.31      36.28        
 23 Reed, Sabrina             12 BB-NJ                  35.77      36.53        
 24 Gordon, Jessica B         11 RA-MR                  37.26      36.74        
 25 O'Shea, Madaghan L        11 PBAC-MR                35.09      37.14        
 26 Syrneva, Dena             11 BB-NJ                  38.85      37.31        
 27 Smith, Charlotte T        11 NDAC-MR                36.81      37.43        
 28 Ramoino, Alex G           11 RA-MR                  37.79      37.50        
 29 Vargas, Alexandra M       11 PBAC-MR                41.89      37.64        
 30 Varcadipane, Lilly J      12 MWDA-MR                39.88      38.22        
 31 Rubsamen, Caitlin E       12 RA-MR                  40.07      38.24        
 32 Marin, Alyssa A           12 WSSC-MR                38.02      38.33        
 33 Figueroa, Gabby C         11 TRS-MR                 38.99      38.44        
 34 Kurosz, Adella C          11 AG-MR                  40.25      38.46        
 35 Melnick, Hannah D         11 RA-MR                  39.84      38.48        
 36 Burmaster, Caroline M     12 BB-NJ                  43.57      38.53        
 37 Hoffer, Rebecca C         11 BB-NJ                  39.09      38.54        
 38 Russell, Lauretta R       12 NDAC-MR                39.01      38.70        
 39 Schlifkin, Emma           11 MWDA-MR                38.14      38.85        
 40 German, Jamelis A         11 WSSC-MR                46.00      38.98        
 41 Creech, Ciara E           12 NDAC-MR                39.34      39.05        
 42 Wishnia, Hailey F         11 AG-MR                  38.48      39.50        
 43 Avancena, Regina A        11 NDAC-MR                38.86      39.66        
 44 Guevara, Alexa N          11 BB-NJ                  39.68      39.90        
 45 Armstrong, Cassie         11 MWDA-MR                39.25      39.96        
 46 Root, Kath P              12 PBAC-MR                41.89      40.17        
 47 Etnel, Gabby M            11 WSSC-MR                40.78      40.22        
 48 Quezada, Julia C          12 RFAC-MR                38.23      40.39        
 49 Novielli, Maddie          11 TRS-MR                 40.50      40.41        
 50 Pethic, Kennedy R         12 NDAC-MR                38.98      40.98        
 51 Sullivan, Hannah R        11 WSSC-MR                43.23      41.14        
 52 Dufresne, Halle           12 RFAC-MR                44.72      41.90        
 53 Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR                42.82      41.91        
 54 Beltran, Isa R            12 TRS-MR                 41.98      42.04        
 55 Frisbee, Miranda L        12 WSSC-MR                44.45      42.08        
 56 Bonnick, Zendrah O        12 WSSC-MR                40.75      42.17        
 57 Fogarty, Gwen M           11 WSSC-MR                42.40      42.20        
 58 Ford, Calleigh            11 MVA-MR                 46.06      42.84        
 59 Ravo, Nicole M            11 TRS-MR                 41.35      42.85        
 60 Stemkowski, Sophie A      11 RA-MR                  41.87      43.02        
 61 Sanford, Amelia J         12 NDAC-MR                   NT      43.13        
 62 Magnetico, Rebecca G      11 PBAC-MR                44.12      43.36        
 63 Donovan, Ciara C          11 Barracudas-MR          42.27      44.63        
 64 Donovan, Erin D           11 Barracudas-MR          42.38      45.52        
 65 Stafford, Jadyn C         11 NDAC-MR                44.15      46.39        
 66 Stokum, Aurora Y          12 NDAC-MR                50.73      47.19        
 66 Boldyrev, Anastasia E     11 RA-MR                  47.47      47.19        
 68 Muscarella, Katrina L     12 Barracudas-MR          48.67      47.91        
 69 Cerrato, Victoria F       12 MWDA-MR                47.69      48.20        
 70 Turner, Amelia R          11 MWDA-MR                50.99      51.47        
 71 Guadalupe, Charisma       11 Barracudas-MR          56.99      51.69        
 72 Schoales, Kailyn A        11 TRS-MR                 57.51      52.08        
 73 Milne, Ryan C             12 NDAC-MR                53.78      52.77        
 74 Gadol, Kaylee             11 MVA-MR                 52.31      53.01        
 75 Patino, Jacqueline F      11 MWDA-MR                58.33      56.21        
 -- Pierce, Ryan F            11 WSSC-MR                49.97         DQ        
 -- Leitner, Alyssa J         12 TRS-MR                 44.94         DQ        
 -- Rabasco, Sarah E          12 RA-MR                  35.07         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:07.44   12/5/2010 Jazmin Rendon, NDAC-MR                     
                1:08.69  JO
                1:08.69  ZQ
                1:19.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Sabrina L         12 RA-MR                1:06.68    1:06.42 JO     
  2 Licardi, Antonia B        12 PBAC-MR              1:07.06    1:07.58 JO     
                  33.10     1:07.58 (34.48)                                        
  3 Evans, Sage E             12 PBAC-MR              1:11.42    1:09.12 SILV   
                  32.89     1:09.12 (36.23)                                        
  4 Hartmann, Sierra          12 DVWM-MR              1:11.85    1:09.64 SILV   
  5 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR              1:09.05    1:11.21 SILV   
                  34.26     1:11.21 (36.95)                                        
  6 Austin, Jessica R         12 RA-MR                1:08.35    1:11.22 SILV   
                  34.74     1:11.22 (36.48)                                        
  7 Wienckowski, Grace A      12 VAC-MR               1:09.31    1:11.43 SILV   
                  35.17     1:11.43 (36.26)                                        
  8 Collins, Ryleigh E        11 Unattached-MR        1:13.37    1:11.58 SILV   
                  34.62     1:11.58 (36.96)                                        
  9 Dickman, Rian             12 VAC-MR               1:11.33    1:12.37 SILV   
                  35.13     1:12.37 (37.24)                                        
 10 McKee, Sam A              12 PBAC-MR              1:12.92    1:12.82 SILV   
                  35.48     1:12.82 (37.34)                                        
 11 Sheerin, Megan N          12 MWDA-MR              1:13.28    1:14.10 SILV   
                  36.50     1:14.10 (37.60)                                        
 12 Wright, Hannah E          12 WSSC-MR              1:12.72    1:14.25 SILV   
                  36.13     1:14.25 (38.12)                                        
 13 Sommer, Stef M            12 AG-MR                1:11.41    1:15.28 SILV   
                  36.61     1:15.28 (38.67)                                        
 14 O'Shea, Madaghan L        11 PBAC-MR              1:18.77    1:15.37 SILV   
                  37.01     1:15.37 (38.36)                                        
 15 Lynch, Katie H            11 RA-MR                1:15.88    1:16.75 SILV   
                  37.68     1:16.75 (39.07)                                        
 16 Goldstein, Charley A      11 RA-MR                1:11.94    1:16.93 SILV   
                  36.99     1:16.93 (39.94)                                        
 17 Lee, Jordan E             11 NDAC-MR              1:15.84    1:17.78 SILV   
                  37.42     1:17.78 (40.36)                                        
 18 Gillan, Madison           12 DVWM-MR              1:17.84    1:19.11 SILV   
                  38.70     1:19.11 (40.41)                                        
 19 Schlifkin, Marissa        11 MWDA-MR              1:17.04    1:19.68        
 20 Gula, Mackenzie M         11 PBAC-MR              1:20.02    1:19.75        
 21 Ramkissoon, Amiya M       11 Barracudas-MR        1:19.86    1:20.22        
                  39.09     1:20.22 (41.13)                                        
 22 Gordon, Jessica B         11 RA-MR                1:20.14    1:20.25        
                  38.53     1:20.25 (41.72)                                        
 23 Varcadipane, Lilly J      12 MWDA-MR              1:23.98    1:20.53        
                  39.53     1:20.53 (41.00)                                        
 24 Ruiz, Anaya               11 DVWM-MR              1:19.15    1:21.14        
                  38.60     1:21.14 (42.54)                                        
 25 Wishnia, Hailey F         11 AG-MR                1:22.24    1:22.25        
 26 Reed, Sabrina             12 BB-NJ                1:24.02    1:22.61        
                  39.31     1:22.61 (43.30)                                        
 27 Russell, Lauretta R       12 NDAC-MR              1:25.28    1:23.43        
                  41.14     1:23.43 (42.29)                                        
 28 Hoffer, Rebecca C         11 BB-NJ                1:23.77    1:23.82        
                  41.42     1:23.82 (42.40)                                        
 29 Armstrong, Cassie         11 MWDA-MR              1:26.31    1:24.34        
                  41.11     1:24.34 (43.23)                                        
 30 Marin, Alyssa A           12 WSSC-MR              1:23.51    1:24.60        
                  41.62     1:24.60 (42.98)                                        
 31 Creech, Ciara E           12 NDAC-MR                   NT    1:25.08        
                  41.07     1:25.08 (44.01)                                        
 32 Pethic, Kennedy R         12 NDAC-MR              1:26.36    1:25.54        
                  41.74     1:25.54 (43.80)                                        
 33 Avancena, Regina A        11 NDAC-MR              1:32.31    1:27.00        
                  40.57     1:27.00 (46.43)                                        
 34 Thompson, Alyssa R        12 VAC-MR               1:28.00    1:27.34        
 35 Sassi, Kate M             12 PBAC-MR                   NT    1:27.98        
 36 Holderith, Margaret       11 DVWM-MR              1:34.29    1:28.16        
 37 Baranov, Katya            11 WSSC-MR              1:29.11    1:28.90        
                  42.72     1:28.90 (46.18)                                        
 38 Venezia, Maddie S         12 RA-MR                1:28.40    1:28.93        
                  42.63     1:28.93 (46.30)                                        
 39 Kuhn, Isabelle V          11 BB-NJ                1:28.09    1:29.00        
                  44.58     1:29.00 (44.42)                                        
 40 Cefaloni, Vanessa L       11 AG-MR                1:35.43    1:29.17        
                  44.33     1:29.17 (44.84)                                        
 41 Hagan, Anne M             12 WSSC-MR              1:41.01    1:29.33        
                  44.43     1:29.33 (44.90)                                        
 42 Beltran, Isa R            12 TRS-MR               1:35.22    1:31.10        
 43 McCord, Nicole            12 PBAC-MR                   NT    1:31.86        
                  44.21     1:31.86 (47.65)                                        
 44 Pelaez, Shanays I         11 TRS-MR               1:32.45    1:33.88        
                  45.40     1:33.88 (48.48)                                        
 45 Ravo, Nicole M            11 TRS-MR               1:34.91    1:34.60        
                  46.15     1:34.60 (48.45)                                        
 46 Sanford, Amelia J         12 NDAC-MR                   NT    1:36.88        
                  46.25     1:36.88 (50.63)                                        
 47 Donovan, Erin D           11 Barracudas-MR        1:39.90    1:38.25        
                  48.38     1:38.25 (49.87)                                        
 48 McGrath, Shannon I        12 TRS-MR               1:41.18    1:44.30        
 49 Boldyrev, Anastasia E     11 RA-MR                1:45.74    1:45.13        
                  51.32     1:45.13 (53.81)                                        
 50 Terralavoro, Gabriella    11 VAC-MR               1:52.78    1:46.57        
                  51.67     1:46.57 (54.90)                                        
 51 Muscarella, Katrina L     12 Barracudas-MR        1:44.43    1:46.75        
 52 Stokum, Aurora Y          12 NDAC-MR                   NT    1:50.56        
                  51.13     1:50.56 (59.43)                                        
 -- Ault Nolan, Mckenna M     11 NDAC-MR                   NT         DQ        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   37.23   12/4/2011 Kelli A O'Shea, COND                         
                36.59  ZQ
                36.69  JO
                40.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickman, Rian             12 VAC-MR                 37.40      36.37 ZQ     
  2 Ristaino, Alexis          12 DVWM-MR                36.11      36.79 SILV   
  3 Collins, Ryleigh E        11 Unattached-MR          37.58      37.29 SILV   
  4 Lynch, Katie H            11 RA-MR                  38.11      37.68 SILV   
  5 Wieczorek, Nylah M        12 PBAC-MR                41.52      38.16 SILV   
  6 Austin, Jessica R         12 RA-MR                  38.66      38.37 SILV   
  7 DiLiberto, Samantha F     12 WSSC-MR                41.34      38.74 SILV   
  8 Ruiz, Anaya               11 DVWM-MR                38.18      38.91 SILV   
  9 Jenkins, Shae K           12 NDAC-MR                39.38      38.97 SILV   
 10 Gula, Mackenzie M         11 PBAC-MR                38.20      39.06 SILV   
 11 Smith, Charlotte T        11 NDAC-MR                38.92      39.45 SILV   
 12 Randazzo, Sophia R        11 AG-MR                  45.14      39.83 SILV   
 13 Goldstein, Charley A      11 RA-MR                  39.63      39.96 SILV   
 14 Staley, Fia R             12 AG-MR                  42.24      39.99 SILV   
 15 Wienckowski, Grace A      12 VAC-MR                 41.10      41.04        
 16 Gordon, Jessica B         11 RA-MR                  42.74      41.88        
 17 Wright, Hannah E          12 WSSC-MR                41.36      42.31        
 18 McKee, Sam A              12 PBAC-MR                52.89      42.35        
 19 Gillan, Madison           12 DVWM-MR                42.72      42.48        
 20 Venezia, Maddie S         12 RA-MR                  43.22      43.25        
 21 Russell, Lauretta R       12 NDAC-MR                44.01      44.08        
 22 Kuhn, Isabelle V          11 BB-NJ                  44.09      44.20        
 23 Armstrong, Cassie         11 MWDA-MR                44.68      44.71        
 24 Hoffer, Rebecca C         11 BB-NJ                  44.24      45.20        
 25 Reed, Sabrina             12 BB-NJ                  44.41      45.31        
 26 Donovan, Erin D           11 Barracudas-MR          44.74      45.74        
 27 Thompson, Alyssa R        12 VAC-MR                 45.54      45.99        
 28 Burmaster, Caroline M     12 BB-NJ                  46.34      46.09        
 29 Frisbee, Miranda L        12 WSSC-MR                51.43      46.38        
 30 Pethic, Kennedy R         12 NDAC-MR                45.98      46.74        
 31 Marin, Alyssa A           12 WSSC-MR                48.71      47.60        
 32 McCord, Nicole            12 PBAC-MR                46.27      47.77        
 33 Beltran, Isa R            12 TRS-MR                 49.34      48.04        
 34 Figueroa, Gabby C         11 TRS-MR                 49.89      48.30        
 35 Stafford, Jadyn C         11 NDAC-MR                46.47      49.09        
 36 Stemkowski, Sophie A      11 RA-MR                  54.32      49.57        
 37 Ravo, Nicole M            11 TRS-MR                 47.25      49.81        
 38 Sassi, Kate M             12 PBAC-MR                53.08      50.21        
 39 Creech, Ciara E           12 NDAC-MR                48.76      51.35        
 40 Wishnia, Hailey F         11 AG-MR                1:00.45      51.57        
 41 Ault Nolan, Mckenna M     11 NDAC-MR                51.66      53.37        
 42 Boldyrev, Anastasia E     11 RA-MR                  58.44      54.46        
 43 Stokum, Aurora Y          12 NDAC-MR              1:00.22      56.43        
 44 Donovan, Ciara C          11 Barracudas-MR          58.39      57.12        
 45 Muscarella, Katrina L     12 Barracudas-MR          57.93    1:06.19        
 -- Leitner, Alyssa J         12 TRS-MR                 49.37         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:17.35   12/4/2010 Lindsay West, SMC-MR                       
                1:18.59  ZQ
                1:18.99  JO
                1:28.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Sabrina L         12 RA-MR                1:17.72    1:16.56 ZQ     
                  36.41     1:16.56 (40.15)                                        
  2 Licardi, Antonia B        12 PBAC-MR              1:19.85    1:17.35 ZQ     
                  37.13     1:17.35 (40.22)                                        
  3 Rabasco, Sarah E          12 RA-MR                1:19.89    1:21.84 SILV   
                  39.18     1:21.84 (42.66)                                        
  4 Austin, Jessica R         12 RA-MR                1:20.65    1:22.48 SILV   
                  39.41     1:22.48 (43.07)                                        
  5 DiLiberto, Samantha F     12 WSSC-MR              1:29.49    1:22.60 SILV   
                  39.25     1:22.60 (43.35)                                        
  6 Gula, Mackenzie M         11 PBAC-MR              1:24.27    1:23.94 SILV   
                  39.47     1:23.94 (44.47)                                        
  7 Wieczorek, Nylah M        12 PBAC-MR              1:21.74    1:24.46 SILV   
                  40.02     1:24.46 (44.44)                                        
  8 Jenkins, Shae K           12 NDAC-MR              1:25.59    1:25.33 SILV   
                  39.28     1:25.33 (46.05)                                        
  9 Dickman, Rian             12 VAC-MR               1:23.20    1:25.67 SILV   
                  40.48     1:25.67 (45.19)                                        
 10 Phillips, Grace M         12 RFAC-MR              1:27.35    1:26.09 SILV   
                  40.71     1:26.09 (45.38)                                        
 11 Ullinger, Hannah M        11 RFAC-MR              1:29.48    1:26.80 SILV   
                  40.90     1:26.80 (45.90)                                        
 12 Smith, Charlotte T        11 NDAC-MR              1:25.67    1:27.14 SILV   
                  41.87     1:27.14 (45.27)                                        
 13 Antman, Sabrina L         12 RA-MR                1:24.98    1:27.16 SILV   
                  42.88     1:27.16 (44.28)                                        
 14 Goldstein, Charley A      11 RA-MR                1:24.44    1:27.75 SILV   
                  41.95     1:27.75 (45.80)                                        
 15 Wienckowski, Grace A      12 VAC-MR               1:26.53    1:28.64 SILV   
                  42.02     1:28.64 (46.62)                                        
 16 Schlifkin, Marissa        11 MWDA-MR              1:28.48    1:28.89        
                  41.55     1:28.89 (47.34)                                        
 17 Gordon, Jessica B         11 RA-MR                1:31.18    1:30.12        
                  42.45     1:30.12 (47.67)                                        
 18 Lee, Jordan E             11 NDAC-MR              1:38.63    1:31.83        
                  43.34     1:31.83 (48.49)                                        
 19 Syrneva, Dena             11 BB-NJ                1:35.37    1:32.46        
                  44.02     1:32.46 (48.44)                                        
 20 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR              1:35.13    1:35.00        
                  45.37     1:35.00 (49.63)                                        
 21 Dufresne, Halle           12 RFAC-MR              1:39.91    1:35.24        
                  46.26     1:35.24 (48.98)                                        
 22 Murphy, Isabelle M        11 RA-MR                1:32.53    1:35.36        
                  45.45     1:35.36 (49.91)                                        
 23 Kurosz, Adella C          11 AG-MR                1:36.34    1:35.71        
                  45.89     1:35.71 (49.82)                                        
 24 Venezia, Maddie S         12 RA-MR                1:33.03    1:36.05        
                  45.20     1:36.05 (50.85)                                        
 25 Fogarty, Gwen M           11 WSSC-MR              1:41.37    1:36.24        
                  45.88     1:36.24 (50.36)                                        
 26 Russell, Lauretta R       12 NDAC-MR              1:33.08    1:36.30        
                  46.02     1:36.30 (50.28)                                        
 27 Armstrong, Cassie         11 MWDA-MR              1:37.25    1:36.53        
                  45.40     1:36.53 (51.13)                                        
 28 Reed, Sabrina             12 BB-NJ                1:46.31    1:36.59        
                  45.31     1:36.59 (51.28)                                        
 29 Brown, Madison G          11 WSSC-MR              1:38.47    1:36.98        
                  45.77     1:36.98 (51.21)                                        
 30 Hoffer, Rebecca C         11 BB-NJ                1:38.96    1:37.17        
                  46.86     1:37.17 (50.31)                                        
 31 Varcadipane, Lilly J      12 MWDA-MR              1:39.70    1:39.25        
                  47.45     1:39.25 (51.80)                                        
 32 Sheerin, Megan N          12 MWDA-MR              1:35.75    1:39.38        
                  47.94     1:39.38 (51.44)                                        
 33 Ford, Calleigh            11 MVA-MR               1:39.30    1:39.44        
                  46.82     1:39.44 (52.62)                                        
 34 Melnick, Hannah D         11 RA-MR                1:40.79    1:39.74        
                  46.02     1:39.74 (53.72)                                        
 35 Sanford, Amelia J         12 NDAC-MR                   NT    1:40.33        
                  47.75     1:40.33 (52.58)                                        
 36 Novielli, Maddie          11 TRS-MR               1:39.17    1:40.39        
                  48.49     1:40.39 (51.90)                                        
 37 Avancena, Regina A        11 NDAC-MR              1:42.64    1:40.40        
                  46.19     1:40.40 (54.21)                                        
 38 Schlifkin, Emma           11 MWDA-MR              1:33.16    1:40.81        
                  48.66     1:40.81 (52.15)                                        
 39 Donovan, Erin D           11 Barracudas-MR        1:43.28    1:41.08        
                  48.29     1:41.08 (52.79)                                        
 40 Marin, Alyssa A           12 WSSC-MR              1:45.06    1:41.58        
                  47.57     1:41.58 (54.01)                                        
 41 Pethic, Kennedy R         12 NDAC-MR              1:41.62    1:43.90        
                  47.87     1:43.90 (56.03)                                        
 42 Beltran, Isa R            12 TRS-MR               1:49.86    1:46.68        
                  49.79     1:46.68 (56.89)                                        
 43 German, Jamelis A         11 WSSC-MR                   NT    1:46.87        
                  48.40     1:46.87 (58.47)                                        
 44 Stafford, Jadyn C         11 NDAC-MR              1:42.54    1:49.33        
 45 Oleary, Bryna M           12 WSSC-MR                   NT    1:49.45        
                  51.41     1:49.45 (58.04)                                        
 46 Creech, Ciara E           12 NDAC-MR                   NT    1:49.76        
                  52.25     1:49.76 (57.51)                                        
 47 Sullivan, Hannah R        11 WSSC-MR              2:21.01    1:50.18        
                  52.67     1:50.18 (57.51)                                        
 48 Bonnick, Zendrah O        12 WSSC-MR              1:41.01    1:52.56        
                  51.56   1:52.56 (1:01.00)                                        
 49 Ravo, Nicole M            11 TRS-MR               1:50.75    1:54.54        
                  53.96   1:54.54 (1:00.58)                                        
 50 Figueroa, Gabby C         11 TRS-MR               1:57.02    1:57.37        
                  56.94   1:57.37 (1:00.43)                                        
 51 Schoales, Kailyn A        11 TRS-MR               2:09.82    1:57.63        
                  52.98   1:57.63 (1:04.65)                                        
 52 Kablaoui, Yasmeen         12 RFAC-MR              2:04.78    1:58.21        
                  55.38   1:58.21 (1:02.83)                                        
 53 Milne, Ryan C             12 NDAC-MR                   NT    1:58.97        
                  55.54   1:58.97 (1:03.43)                                        
 54 Pierce, Ryan F            11 WSSC-MR              2:17.22    1:59.46        
                  56.26   1:59.46 (1:03.20)                                        
 55 Miller, Gabrielle R       11 AG-MR                     NT    2:04.39        
                  59.49   2:04.39 (1:04.90)                                        
 56 Magnetico, Rebecca G      11 PBAC-MR              2:06.41    2:08.46        
                1:01.19   2:08.46 (1:07.27)                                        
 57 Guadalupe, Charisma       11 Barracudas-MR        1:53.79    2:12.44        
                1:00.08   2:12.44 (1:12.36)                                        
 58 Cerrato, Victoria F       12 MWDA-MR              2:14.37    2:15.03        
                1:06.75   2:15.03 (1:08.28)                                        
 59 Muscarella, Katrina L     12 Barracudas-MR        2:09.47    2:20.56        
                1:03.03   2:20.56 (1:17.53)                                        
 -- Boldyrev, Anastasia E     11 RA-MR                2:10.66         DQ        
      Double pull / kicks
                1:08.43        DQ (1:11.43)                                        
 -- Leitner, Alyssa J         12 TRS-MR               1:48.24         DQ        
      Other
                  50.73          DQ (56.85)                                        
 -- Rubsamen, Caitlin E       12 RA-MR                1:45.58         DQ        
      Scissors kick
                  47.54          DQ (53.65)                                        
 -- Turner, Amelia R          11 MWDA-MR              2:11.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Stokum, Aurora Y          12 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
                  54.13        DQ (1:06.86)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   30.03   12/5/2010 Alyssa Hendricks, WSSC-MR                    
                30.59  ZQ
                30.69  JO
                34.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Sabrina L         12 RA-MR                  28.38      29.30 ZQ     
  2 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR                28.67      29.38 ZQ     
  3 Collins, Ryleigh E        11 Unattached-MR          31.95      30.78 SILV   
  4 Wieczorek, Nylah M        12 PBAC-MR                33.44      32.18 SILV   
  5 Hartmann, Sierra          12 DVWM-MR                31.43      32.25 SILV   
  6 Dickman, Rian             12 VAC-MR                 32.14      32.28 SILV   
  7 Ristaino, Alexis          12 DVWM-MR                32.12      32.33 SILV   
  8 Jenkins, Shae K           12 NDAC-MR                32.37      32.55 SILV   
  9 Austin, Jessica R         12 RA-MR                  33.96      32.89 SILV   
 10 Ruiz, Anaya               11 DVWM-MR                35.67      32.95 SILV   
 11 DiLiberto, Samantha F     12 WSSC-MR                32.14      33.02 SILV   
 12 Ramkissoon, Amiya M       11 Barracudas-MR          34.96      33.21 SILV   
 13 Wright, Hannah E          12 WSSC-MR                33.85      33.41 SILV   
 14 Avancena, Regina A        11 NDAC-MR                33.18      33.44 SILV   
 15 Gordon, Jessica B         11 RA-MR                  36.97      34.31 SILV   
 16 Lee, Jordan E             11 NDAC-MR                35.24      34.37 SILV   
 17 Gillan, Madison           12 DVWM-MR                   NT      35.26        
 18 Sheerin, Megan N          12 MWDA-MR                35.48      35.27        
 19 Schlifkin, Marissa        11 MWDA-MR                35.24      35.57        
 20 Burmaster, Caroline M     12 BB-NJ                  36.30      35.59        
 21 Smith, Charlotte T        11 NDAC-MR                35.02      35.69        
 22 Hoffer, Rebecca C         11 BB-NJ                  36.04      35.81        
 23 Chambers, Chloe E         12 MWDA-MR                35.17      35.88        
 24 Staley, Fia R             12 AG-MR                  39.43      36.45        
 25 Goldstein, Charley A      11 RA-MR                  35.45      37.13        
 26 Varcadipane, Lilly J      12 MWDA-MR                40.49      38.02        
 27 Armstrong, Cassie         11 MWDA-MR                39.72      38.12        
 28 Stemkowski, Sophie A      11 RA-MR                  48.17      38.62        
 29 Vargas, Alexandra M       11 PBAC-MR                37.60      38.69        
 30 Sanford, Amelia J         12 NDAC-MR                   NT      39.19        
 31 Holderith, Margaret       11 DVWM-MR                42.14      40.09        
 32 Marin, Alyssa A           12 WSSC-MR                37.59      40.70        
 33 Ravo, Nicole M            11 TRS-MR                 40.26      41.12        
 34 Creech, Ciara E           12 NDAC-MR                42.12      41.41        
 34 Stafford, Jadyn C         11 NDAC-MR                40.74      41.41        
 36 Randazzo, Sophia R        11 AG-MR                  50.71      41.55        
 37 Donovan, Erin D           11 Barracudas-MR          53.36      41.89        
 38 Thompson, Alyssa R        12 VAC-MR                 45.00      42.75        
 39 Baranov, Katya            11 WSSC-MR                55.94      42.87        
 40 Cefaloni, Vanessa L       11 AG-MR                2:54.55      43.14        
 41 Leitner, Alyssa J         12 TRS-MR                 45.04      43.91        
 42 Pelaez, Shanays I         11 TRS-MR                 46.50      44.25        
 43 Figueroa, Gabby C         11 TRS-MR                 40.99      44.59        
 44 Kuhn, Isabelle V          11 BB-NJ                  46.51      45.78        
 45 Boldyrev, Anastasia E     11 RA-MR                  50.75      46.61        
 46 Donovan, Ciara C          11 Barracudas-MR          45.70      47.00        
 47 McGrath, Shannon I        12 TRS-MR                 49.42      48.06        
 48 Muscarella, Katrina L     12 Barracudas-MR          47.48      49.04        
 -- Reed, Sabrina             12 BB-NJ                  35.81         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:08.99   12/3/2011 Jennifer Paul, Marlins                     
                1:08.99  ZQ
                1:09.49  JO
                1:19.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Sabrina L         12 RA-MR                1:03.43    1:04.09 ZQ     
                  29.30     1:04.09 (34.79)                                        
  2 Pociask, Brooke A         12 NDAC-MR              1:07.34    1:10.69 SILV   
                  31.35     1:10.69 (39.34)                                        
  3 Peppiatt, Grace           11 DVWM-MR              1:13.62    1:11.93 SILV   
                  32.34     1:11.93 (39.59)                                        
  4 Collins, Ryleigh E        11 Unattached-MR        1:15.27    1:14.18 SILV   
                  33.97     1:14.18 (40.21)                                        
  5 Austin, Jessica R         12 RA-MR                1:14.96    1:14.68 SILV   
                  34.97     1:14.68 (39.71)                                        
  6 Wienckowski, Grace A      12 VAC-MR               1:12.71    1:15.21 SILV   
                  35.41     1:15.21 (39.80)                                        
  7 Quezada, Julia C          12 RFAC-MR              1:15.74    1:17.98 SILV   
                  34.18     1:17.98 (43.80)                                        
  8 Hoffer, Rebecca C         11 BB-NJ                1:22.26    1:20.38        
                  36.47     1:20.38 (43.91)                                        
  9 Johnson, Amanda L         11 RFAC-MR              1:24.09    1:20.48        
                  37.18     1:20.48 (43.30)                                        
 10 Burmaster, Caroline M     12 BB-NJ                1:22.23    1:20.99        
                  37.89     1:20.99 (43.10)                                        
 11 Sheerin, Megan N          12 MWDA-MR              1:18.53    1:21.00        
                  38.55     1:21.00 (42.45)                                        
 12 Chambers, Chloe E         12 MWDA-MR              1:29.32    1:22.26        
                  38.90     1:22.26 (43.36)                                        
 13 Ramoino, Alex G           11 RA-MR                1:27.50    1:23.20        
                  38.06     1:23.20 (45.14)                                        
 14 Varcadipane, Lilly J      12 MWDA-MR              1:31.22    1:24.06        
                  37.65     1:24.06 (46.41)                                        
 15 Guevara, Alexa N          11 BB-NJ                     NT    1:24.57        
                  39.30     1:24.57 (45.27)                                        
 16 Antman, Sabrina L         12 RA-MR                1:31.64    1:27.67        
                  41.39     1:27.67 (46.28)                                        
 17 Murphy, Isabelle M        11 RA-MR                1:29.42    1:28.55        
                  42.32     1:28.55 (46.23)                                        
 18 Venezia, Maddie S         12 RA-MR                1:29.52    1:29.57        
                  42.13     1:29.57 (47.44)                                        
 19 Brown, Olivia G           12 PBAC-MR              1:26.24    1:29.98        
                  40.53     1:29.98 (49.45)                                        
 20 Fogarty, Gwen M           11 WSSC-MR              1:39.15    1:30.29        
                  38.60     1:30.29 (51.69)                                        
 21 Wishnia, Hailey F         11 AG-MR                1:32.20    1:31.88        
 22 Ramkissoon, Amiya M       11 Barracudas-MR        1:26.61    1:32.46        
                  42.19     1:32.46 (50.27)                                        
 23 Armstrong, Cassie         11 MWDA-MR              1:34.89    1:33.04        
                  42.12     1:33.04 (50.92)                                        
 24 Ravo, Nicole M            11 TRS-MR               1:30.66    1:33.55        
                  40.70     1:33.55 (52.85)                                        
 25 Rubsamen, Caitlin E       12 RA-MR                1:38.99    1:34.79        
                  41.63     1:34.79 (53.16)                                        
 26 Stemkowski, Sophie A      11 RA-MR                1:32.97    1:35.48        
                  43.72     1:35.48 (51.76)                                        
 27 Frisbee, Miranda L        12 WSSC-MR              1:43.01    1:45.64        
                  47.52     1:45.64 (58.12)                                        
 28 Donovan, Ciara C          11 Barracudas-MR        1:52.96    1:48.03        
                  48.33     1:48.03 (59.70)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:31.17   12/4/2011 Kelli A O'Shea, COND                       
                2:27.99  11-12 ZQ
                2:28.99  11-12 JO
                2:48.09  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Sabrina L         12 RA-MR                2:17.59    2:20.86 ZQ     
                  29.84     1:05.17 (35.33)     1:48.74 (43.57)     2:20.86 (32.12)
  2 Licardi, Antonia B        12 PBAC-MR              2:23.61    2:29.13 SILV   
                  32.46     1:10.10 (37.64)     1:56.77 (46.67)     2:29.13 (32.36)
  3 DiLiberto, Samantha F     12 WSSC-MR              2:28.97    2:29.69 SILV   
                  32.02     1:10.08 (38.06)     1:55.68 (45.60)     2:29.69 (34.01)
  4 Wienckowski, Grace A      12 VAC-MR               2:31.19    2:32.41 SILV   
                  33.48     1:10.42 (36.94)     1:58.77 (48.35)     2:32.41 (33.64)
  5 Austin, Jessica R         12 RA-MR                2:29.84    2:35.49 SILV   
                  33.71     1:12.43 (38.72)     1:59.18 (46.75)     2:35.49 (36.31)
  6 Hartmann, Sierra          12 DVWM-MR              2:41.06    2:38.45 SILV   
                  32.79     1:11.09 (38.30)     2:02.59 (51.50)     2:38.45 (35.86)
  7 Lynch, Katie H            11 RA-MR                2:36.21    2:42.80 SILV   
                  36.56     1:17.21 (40.65)     2:06.04 (48.83)     2:42.80 (36.76)
  8 Gula, Mackenzie M         11 PBAC-MR              2:57.72    2:43.04 SILV   
                  35.77     1:16.91 (41.14)     2:03.34 (46.43)     2:43.04 (39.70)
  9 Goldstein, Charley A      11 RA-MR                2:41.68    2:45.12 SILV   
                  38.52     1:19.14 (40.62)     2:08.01 (48.87)     2:45.12 (37.11)
 10 Sheerin, Megan N          12 MWDA-MR              2:57.47    2:47.49 SILV   
                  36.78     1:16.89 (40.11)     2:11.55 (54.66)     2:47.49 (35.94)
 11 Chambers, Chloe E         12 MWDA-MR              3:00.95    2:50.92        
                  36.59     1:16.42 (39.83)     2:09.07 (52.65)     2:50.92 (41.85)
 12 Schlifkin, Marissa        11 MWDA-MR              2:59.62    2:56.30        
                  37.37     1:20.25 (42.88)     2:15.14 (54.89)     2:56.30 (41.16)
 13 Ramkissoon, Amiya M       11 Barracudas-MR        3:11.11    2:57.79        
                  40.13     1:22.53 (42.40)     2:19.50 (56.97)     2:57.79 (38.29)
 14 Varcadipane, Lilly J      12 MWDA-MR              3:28.31    2:57.80        
                  39.16     1:21.03 (41.87)     2:16.14 (55.11)     2:57.80 (41.66)
 15 Armstrong, Cassie         11 MWDA-MR              3:13.16    3:01.58        
                  39.68     1:24.99 (45.31)     2:18.79 (53.80)     3:01.58 (42.79)
 16 Venezia, Maddie S         12 RA-MR                3:09.01    3:03.07        
                  40.19     1:27.47 (47.28)     2:19.25 (51.78)     3:03.07 (43.82)
 17 Brown, Olivia G           12 PBAC-MR              3:00.78    3:06.01        
                  39.86     1:28.88 (49.02)     2:23.40 (54.52)     3:06.01 (42.61)
 18 McCord, Nicole            12 PBAC-MR                   NT    3:12.35        
                  47.40     1:35.42 (48.02)     2:30.13 (54.71)     3:12.35 (42.22)
 19 Randazzo, Sophia R        11 AG-MR                     NT    3:13.38        
                  39.91     1:30.69 (50.78)     2:26.41 (55.72)     3:13.38 (46.97)
 20 Donovan, Ciara C          11 Barracudas-MR        3:45.83    3:28.21        
                  48.15     1:41.54 (53.39)   2:43.09 (1:01.55)     3:28.21 (45.12)
 -- Burmaster, Caroline M     12 BB-NJ                3:00.52         DQ        
                  37.40     1:22.03 (44.63)     2:15.79 (53.76)          DQ (37.90)
 -- Hagan, Anne M             12 WSSC-MR              3:41.01         DQ        
                                1:32.98 ( )     2:32.91 (59.93)          DQ (40.32)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:56.37   12/4/2011 Monroe-Woodbury Swim Club                  
                         E Bachiller, G Rocks, A Jackson, J Paul           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'                    1:53.90    1:54.04        
     1) Evans, Sage E 12                2) O'Shea, Madaghan L 11          
     3) Wieczorek, Nylah M 12           4) Licardi, Antonia B 12          
                  27.91       57.71 (29.80)     1:27.29 (29.58)     1:54.04 (26.75)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:59.11    1:54.94        
     1) Jenkins, Shae K 12              2) Lee, Jordan E 11               
     3) Smith, Charlotte T 11           4) Pociask, Brooke A 12           
                  28.35       57.64 (29.29)     1:28.05 (30.41)     1:54.94 (26.89)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'                 NT    2:01.95        
     1) Chambers, Chloe E 12            2) Varcadipane, Lilly J 12        
     3) Schlifkin, Marissa 11           4) Sheerin, Megan N 12            
                  31.08     1:02.94 (31.86)     1:33.45 (30.51)     2:01.95 (28.50)
  4 Delaware Valley Water Moccasin-MR  'A'                 NT    2:05.98        
     1) Ruiz, Anaya 11                  2) Holderith, Margaret 11         
     3) Gillan, Madison 12              4) Ristaino, Alexis 12            
                  29.97     1:05.46 (35.49)     1:37.95 (32.49)     2:05.98 (28.03)
  5 Pine Bush Aquatic Club-MR  'B'                    2:06.51    2:06.59        
     1) Gula, Mackenzie M 11            2) Brown, Olivia G 12             
     3) Vargas, Alexandra M 11          4) McKee, Sam A 12                
                  31.76     1:03.26 (31.50)     1:36.35 (33.09)     2:06.59 (30.24)
  6 Aqua Gems-MR  'A'                                      NT    2:09.92        
     1) Staley, Fia R 12                2) Cefaloni, Vanessa L 11         
     3) Wishnia, Hailey F 11            4) Sommer, Stef M 12              
                  30.91     1:05.80 (34.89)     1:41.10 (35.30)     2:09.92 (28.82)
  7 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'               2:08.53    2:11.35        
     1) Reed, Sabrina 12                2) Hoffer, Rebecca C 11           
     3) Kuhn, Isabelle V 11             4) Burmaster, Caroline M 12       
                  34.95     1:03.16 (28.21)     1:44.93 (41.77)     2:11.35 (26.42)
  8 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:15.11    2:19.03        
     1) Russell, Lauretta R 12          2) Stafford, Jadyn C 11           
     3) Creech, Ciara E 12              4) Pethic, Kennedy R 12           
                  33.50     1:18.58 (45.08)     1:45.32 (26.74)     2:19.03 (33.71)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:07.63   12/3/2011 Condors                                    
                         K O'Shea, A Mungroo, K Adorable, N D'Amico        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'                    2:12.32    2:08.30        
     1) Evans, Sage E 12                2) Wieczorek, Nylah M 12          
     3) Hajek, Elishka D 12             4) Licardi, Antonia B 12          
                  32.11     1:09.52 (37.41)     1:41.81 (32.29)     2:08.30 (26.49)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:02.11    2:11.32        
     1) Lee, Jordan E 11                2) Smith, Charlotte T 11          
     3) Pociask, Brooke A 12            4) Jenkins, Shae K 12             
                  35.10     1:14.51 (39.41)     1:44.09 (29.58)     2:11.32 (27.23)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'                 NT    2:18.77        
     1) Sheerin, Megan N 12             2) Schlifkin, Marissa 11          
     3) Chambers, Chloe E 12            4) Schlifkin, Emma 11             
                  33.01     1:12.91 (39.90)     1:46.64 (33.73)     2:18.77 (32.13)
  4 Pine Bush Aquatic Club-MR  'B'                    2:20.44    2:20.07        
     1) McKee, Sam A 12                 2) Gula, Mackenzie M 11           
     3) Brown, Olivia G 12              4) O'Shea, Madaghan L 11          
                  34.30     1:16.37 (42.07)     1:49.48 (33.11)     2:20.07 (30.59)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:20.11    2:35.45        
     1) Pethic, Kennedy R 12            2) Russell, Lauretta R 12         
     3) Stafford, Jadyn C 11            4) Avancena, Regina A 11          
                  39.11     1:22.02 (42.91)     2:05.04 (43.02)     2:35.45 (30.41)
 -- Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'               2:28.56         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Reed, Sabrina 12                2) Syrneva, Dena 11               
     3) Burmaster, Caroline M 12        4) Guevara, Alexa N 11            
                  37.73     1:17.55 (39.82)     1:52.06 (34.51)          DQ (31.85)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.39  JO
                26.39  ZQ
                28.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stafford, Kaiya D         14 NDAC-MR                49.63      51.40        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                56.99  JO
                56.99  ZQ
              1:03.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stafford, Kaiya D         14 NDAC-MR              2:00.38    2:06.78        
                  54.91   2:06.78 (1:11.87)                                        
 
Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Stafford, Kaiya D         14 NDAC-MR                55.11         DQ        
 
Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stafford, Kaiya D         14 NDAC-MR              1:00.11    1:03.09        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:50.24   12/4/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         J Rendon, R Arcomano, K Sistare, N Mackrel        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:50.70    1:51.75        
     1) Amaro, Isabella L 14            2) Storrs, Mackenzie E 14         
     3) Bubel, Valerie M 13             4) Graham, Catherine M 14         
                  27.65       57.35 (29.70)     1:25.47 (28.12)     1:51.75 (26.28)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:01.11    2:06.87        
     1) Noakes, Annie C 14              2) Cimorelli, Mya E 13            
     3) Yozzo, Shayla K 13              4) Sanford, Lauren E 14           
                  31.49     1:06.27 (34.78)     1:37.63 (31.36)     2:06.87 (29.24)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:01.49   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         J Rendon, K Sistare, N Mackrel, L Oyen-Ustad      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:01.11    2:10.19        
     1) Amaro, Isabella L 14            2) Sanford, Lauren E 14           
     3) Bubel, Valerie M 13             4) Storrs, Mackenzie E 14         
                  32.57     1:08.74 (36.17)     1:39.99 (31.25)     2:10.19 (30.20)
 -- Rockland Swimming-MR  'B'                         2:33.91         DQ        
     1) Risco, Maddie R 13              2) Novielli, Caitlin A 14         
     3) Verardi, Riley A 13             4) Maguire, Katie A 13            
                  37.45     1:19.13 (41.68)     1:58.60 (39.47)          DQ (32.71)
 
Girls 14 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   26.70   12/3/2011 Chloe M Jackson, MSC  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Naihomy T         14 VAC-MR                 26.11      26.26        
  2 Graham, Catherine M       14 NDAC-MR                26.20      26.58        
  3 Armistead, Allison H      14 AG-MR                  26.64      27.48        
  4 Babitz, Haily J           14 AG-MR                  26.50      27.49        
  5 Amaro, Isabella L         14 NDAC-MR                27.03      27.55        
  6 Miller, Elissa J          14 WSSC-MR                27.17      27.63        
  7 Dickman, Mackenzie        14 VAC-MR                 27.42      27.76        
  8 Brown, Olivia F           13 WSSC-MR                29.51      28.12        
  9 Bubel, Valerie M          13 NDAC-MR                28.26      28.49        
 10 Barbosa, Jordan M         12 TRS-MR                 28.54      28.64        
 10 Lipping, Freya I          13 RA-MR                  27.99      28.64        
 12 Dambach, Marisa S         13 AG-MR                  27.65      28.72        
 13 Dewhurst, Julia J         14 AG-MR                  28.13      29.09        
 14 Armstrong, Claire M       14 AG-MR                     NT      29.37        
 15 Dankner, Sam R            14 TRS-MR                 27.43      29.42        
 16 Mayerhauser, Leah E       13 MWDA-MR                28.88      29.45        
 17 Sanford, Lauren E         14 NDAC-MR                29.77      29.62        
 18 Kline, Katherine A        13 WSSC-MR                29.55      29.76        
 19 Mance, Cora E             13 PBAC-MR                29.33      29.98        
 20 Bonitz, Lilyan R          13 VAC-MR                 30.08      30.29        
 21 Storrs, Mackenzie E       14 NDAC-MR                29.31      30.42        
 22 Kuduk, Norah              13 RA-MR                  29.84      30.47        
 23 Pena, Diana               14 TRS-MR                 30.26      30.48        
 24 Beezer, Kristina G        13 MWDA-MR                29.91      30.66        
 25 Northrup, Maya J          13 Barracudas-MR          31.07      31.32        
 26 Risco, Maddie R           13 TRS-MR                 32.00      31.33        
 27 Yozzo, Shayla K           13 NDAC-MR                31.28      31.54        
 28 Moriarty, Cece T          13 RA-MR                  30.07      31.59        
 29 Noakes, Annie C           14 NDAC-MR                30.26      31.72        
 30 Verardi, Riley A          13 TRS-MR                 32.12      32.09        
 31 Marin, Briana O           13 WSSC-MR                30.89      32.10        
 32 Finucane, Ana M           13 AG-MR                  33.61      32.44        
 33 Novielli, Caitlin A       14 TRS-MR                 32.63      32.54        
 34 Jackman, Anayah M         14 Barracudas-MR          34.46      32.79        
 35 Maguire, Katie A          13 TRS-MR                 31.27      34.02        
 36 Field, Sophia F           13 WSSC-MR                32.05      34.48        
 37 Proscia, Emily            13 MWDA-MR                33.47      34.65        
 38 Wolff, Cristen M          14 MWDA-MR                34.93      34.67        
 39 Cimorelli, Mya E          13 NDAC-MR                33.98      34.70        
 40 Jones, Kristen L          13 MWDA-MR                34.14      35.91        
 41 Schoales, Brianna R       14 TRS-MR                 38.27      38.93        
 42 Mcnamara, Lauren E        13 AG-MR                  54.72      54.15        
 
Girls 14 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   54.96   12/5/2010 Jinan M Andrews, Aqua Gems-MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gillan, Sierra            13 DVWM-MR                56.59      56.34        
                  27.26       56.34 (29.08)                                        
  2 Armistead, Allison H      14 AG-MR                  57.48      57.42        
                  27.69       57.42 (29.73)                                        
  3 Garcia, Naihomy T         14 VAC-MR                 56.91      58.31        
                  27.33       58.31 (30.98)                                        
  4 Lipping, Freya I          13 RA-MR                1:00.67      59.57        
                  28.94       59.57 (30.63)                                        
  5 Graham, Catherine M       14 NDAC-MR                59.55      59.70        
                  28.38       59.70 (31.32)                                        
  6 Miller, Elissa J          14 WSSC-MR                59.27    1:00.38        
                  29.12     1:00.38 (31.26)                                        
  7 Amaro, Isabella L         14 NDAC-MR                59.30    1:00.55        
                  29.07     1:00.55 (31.48)                                        
  8 Dambach, Marisa S         13 AG-MR                1:00.15    1:00.83        
                  29.48     1:00.83 (31.35)                                        
  9 Bubel, Valerie M          13 NDAC-MR              1:03.34    1:01.74        
                  30.01     1:01.74 (31.73)                                        
 10 Babitz, Haily J           14 AG-MR                  58.12    1:02.01        
                  29.27     1:02.01 (32.74)                                        
 11 Corcoran, Victoria        13 DVWM-MR              1:01.95    1:02.25        
                  29.96     1:02.25 (32.29)                                        
 12 Dickman, Mackenzie        14 VAC-MR               1:02.01    1:03.02        
                  30.32     1:03.02 (32.70)                                        
 13 Barbosa, Jordan M         12 TRS-MR               1:05.41    1:04.02        
                  30.56     1:04.02 (33.46)                                        
 14 Armstrong, Claire M       14 AG-MR                1:01.00    1:04.31        
                  31.17     1:04.31 (33.14)                                        
 15 Palamaro, Daniella L      12 TRS-MR               1:02.93    1:04.36        
                  30.87     1:04.36 (33.49)                                        
 16 Beezer, Kristina G        13 MWDA-MR              1:03.94    1:04.89        
                  31.36     1:04.89 (33.53)                                        
 17 Dewhurst, Julia J         14 AG-MR                1:00.67    1:05.03        
                  30.55     1:05.03 (34.48)                                        
 18 Sanford, Lauren E         14 NDAC-MR              1:05.02    1:05.20        
                  31.61     1:05.20 (33.59)                                        
 19 Storrs, Mackenzie E       14 NDAC-MR              1:04.55    1:05.34        
                  31.69     1:05.34 (33.65)                                        
 20 Engel, Julianna M         14 TRS-MR               1:02.44    1:05.63        
                  31.84     1:05.63 (33.79)                                        
 21 Dankner, Sam R            14 TRS-MR                 58.87    1:06.00        
                  31.19     1:06.00 (34.81)                                        
 22 Deignan, Shannon E        14 AG-MR                1:04.07    1:06.09        
                  31.03     1:06.09 (35.06)                                        
 23 Barran, Ashley            12 TRS-MR               1:06.08    1:06.34        
                  31.71     1:06.34 (34.63)                                        
 24 Finnigan, Korinne E       13 WSSC-MR              1:09.86    1:07.43        
                  32.35     1:07.43 (35.08)                                        
 25 Kuduk, Norah              13 RA-MR                1:04.87    1:07.56        
                  32.25     1:07.56 (35.31)                                        
 26 Pena, Diana               14 TRS-MR               1:07.83    1:07.74        
                  32.74     1:07.74 (35.00)                                        
 27 Wilson, Corinne L         13 WSSC-MR              1:05.54    1:08.13        
                  32.08     1:08.13 (36.05)                                        
 28 Moriarty, Cece T          13 RA-MR                1:08.92    1:08.15        
                  33.29     1:08.15 (34.86)                                        
 29 Palamaro, Isabella A      14 TRS-MR               1:04.17    1:08.46        
                  32.49     1:08.46 (35.97)                                        
 30 Burgess, Desiree E        14 PBAC-MR              1:08.12    1:08.49        
                  33.26     1:08.49 (35.23)                                        
 31 Risco, Maddie R           13 TRS-MR               1:11.02    1:09.68        
                  33.05     1:09.68 (36.63)                                        
 32 Bonitz, Lilyan R          13 VAC-MR               1:05.83    1:10.41        
                  33.99     1:10.41 (36.42)                                        
 33 Verardi, Riley A          13 TRS-MR               1:17.14    1:10.71        
                  34.23     1:10.71 (36.48)                                        
 34 Finucane, Ana M           13 AG-MR                1:16.88    1:10.98        
                  34.23     1:10.98 (36.75)                                        
 35 Noakes, Annie C           14 NDAC-MR              1:06.24    1:11.03        
                  34.09     1:11.03 (36.94)                                        
 36 Northrup, Maya J          13 Barracudas-MR        1:06.93    1:13.85        
                  34.78     1:13.85 (39.07)                                        
 37 Yozzo, Shayla K           13 NDAC-MR              1:09.03    1:14.48        
                  34.85     1:14.48 (39.63)                                        
 38 Proscia, Emily            13 MWDA-MR              1:15.48    1:16.11        
                  35.81     1:16.11 (40.30)                                        
 39 Fogarty, Gwen M           11 WSSC-MR              1:16.01    1:16.47        
                  35.78     1:16.47 (40.69)                                        
 40 Elgayar, Jasmine          13 DVWM-MR              1:15.82    1:17.53        
                  35.71     1:17.53 (41.82)                                        
 41 Cimorelli, Mya E          13 NDAC-MR              1:15.67    1:18.27        
                  36.87     1:18.27 (41.40)                                        
 41 Maguire, Katie A          13 TRS-MR               1:14.52    1:18.27        
                  37.36     1:18.27 (40.91)                                        
 43 Pelaez, Shelsey D         14 TRS-MR               1:19.02    1:18.99        
                  36.81     1:18.99 (42.18)                                        
 44 Patterson, Cassidy F      12 MWDA-MR              1:23.15    1:19.53        
                  36.71     1:19.53 (42.82)                                        
 45 Frisbee, Miranda L        12 WSSC-MR              1:17.44    1:21.80        
                  39.13     1:21.80 (42.67)                                        
 46 Jones, Kristen L          13 MWDA-MR              1:13.96    1:25.64        
                  40.32     1:25.64 (45.32)                                        
 47 Patterson, Abby R         14 MWDA-MR              1:31.66    1:29.52        
                  41.63     1:29.52 (47.89)                                        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:00.58   12/3/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Armistead, Allison H      14 AG-MR                2:02.97    2:04.06        
                  28.95     1:00.79 (31.84)     1:32.55 (31.76)     2:04.06 (31.51)
  2 Brown, Olivia F           13 WSSC-MR              2:10.12    2:09.34        
                  29.88     1:03.37 (33.49)     1:37.11 (33.74)     2:09.34 (32.23)
  3 Dickman, Mackenzie        14 VAC-MR               2:09.35    2:10.35        
                  29.24     1:02.60 (33.36)     1:36.63 (34.03)     2:10.35 (33.72)
  4 Dambach, Marisa S         13 AG-MR                2:09.37    2:12.67        
                  30.29     1:03.49 (33.20)     1:38.67 (35.18)     2:12.67 (34.00)
  5 Amaro, Isabella L         14 NDAC-MR              2:13.40    2:13.86        
                  29.99     1:03.74 (33.75)     1:38.78 (35.04)     2:13.86 (35.08)
  6 Dewhurst, Julia J         14 AG-MR                2:15.58    2:15.00        
                  30.83     1:05.07 (34.24)     1:40.19 (35.12)     2:15.00 (34.81)
  7 Satriano, Delia           14 VAC-MR               2:10.76    2:15.40        
                  30.27     1:04.65 (34.38)     1:40.48 (35.83)     2:15.40 (34.92)
  8 Dankner, Sam R            14 TRS-MR               2:05.97    2:15.80        
                  30.81     1:05.76 (34.95)     1:41.21 (35.45)     2:15.80 (34.59)
  9 Miller, Elissa J          14 WSSC-MR              2:11.66    2:16.06        
                  30.32     1:04.78 (34.46)     1:40.44 (35.66)     2:16.06 (35.62)
 10 Babitz, Haily J           14 AG-MR                2:11.01    2:18.77        
                  30.80     1:05.48 (34.68)     1:41.91 (36.43)     2:18.77 (36.86)
 11 Ippolito, Sara K          12 PBAC-MR              2:20.12    2:20.46        
                  31.96     1:08.06 (36.10)     1:45.57 (37.51)     2:20.46 (34.89)
 12 Graham, Catherine M       14 NDAC-MR              2:14.95    2:21.12        
                  31.84     1:06.61 (34.77)     1:43.40 (36.79)     2:21.12 (37.72)
 13 Mayerhauser, Leah E       13 MWDA-MR              2:26.65    2:22.59        
                  32.21     1:08.35 (36.14)     1:46.15 (37.80)     2:22.59 (36.44)
 14 Kuduk, Norah              13 RA-MR                2:30.97    2:23.14        
                  32.20     1:08.83 (36.63)     1:47.52 (38.69)     2:23.14 (35.62)
 15 Barbosa, Jordan M         12 TRS-MR               2:26.78    2:24.79        
                  32.94     1:10.42 (37.48)     1:48.76 (38.34)     2:24.79 (36.03)
 16 Verardi, Riley A          13 TRS-MR               2:24.95    2:26.94        
                  33.30     1:11.16 (37.86)     1:49.14 (37.98)     2:26.94 (37.80)
 17 Storrs, Mackenzie E       14 NDAC-MR              2:24.66    2:27.16        
                  32.12     1:09.20 (37.08)     1:48.80 (39.60)     2:27.16 (38.36)
 18 Moriarty, Cece T          13 RA-MR                2:45.00    2:29.07        
                  33.06     1:10.97 (37.91)     1:50.59 (39.62)     2:29.07 (38.48)
 19 Noakes, Annie C           14 NDAC-MR              2:28.74    2:31.19        
                  33.69     1:11.53 (37.84)     1:51.05 (39.52)     2:31.19 (40.14)
 20 Risco, Maddie R           13 TRS-MR               2:39.97    2:31.96        
                  35.08     1:13.62 (38.54)     1:52.50 (38.88)     2:31.96 (39.46)
 21 Finnigan, Korinne E       13 WSSC-MR              2:33.25    2:32.92        
                  35.30     1:14.30 (39.00)     1:55.20 (40.90)     2:32.92 (37.72)
 22 Novielli, Caitlin A       14 TRS-MR               2:38.84    2:32.97        
                  35.92     1:15.49 (39.57)     1:54.80 (39.31)     2:32.97 (38.17)
 23 Northrup, Maya J          13 Barracudas-MR        2:30.74    2:41.44        
                  34.52     1:15.21 (40.69)     1:58.35 (43.14)     2:41.44 (43.09)
 24 Jackman, Anayah M         14 Barracudas-MR        3:03.91    2:42.99        
                  37.59     1:20.95 (43.36)     2:03.87 (42.92)     2:42.99 (39.12)
 25 Maguire, Katie A          13 TRS-MR               2:49.70    2:49.16        
                  38.30     1:21.90 (43.60)     2:07.30 (45.40)     2:49.16 (41.86)
 26 Watad, Yasmeen I          14 WSSC-MR              3:02.69    2:49.79        
                  35.47   2:49.79 (2:14.32)                                        
 27 Cimorelli, Mya E          13 NDAC-MR              2:52.89    2:53.19        
                  38.61     1:22.93 (44.32)     2:09.82 (46.89)     2:53.19 (43.37)
 
Girls 14 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   5:21.36   12/3/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Armistead, Allison H      14 AG-MR                5:28.99    5:48.23        
                  30.75     1:05.02 (34.27)     1:39.83 (34.81)     2:15.27 (35.44)
        2:50.67 (35.40)     3:26.69 (36.02)     4:02.22 (35.53)     4:37.79 (35.57)
        5:13.65 (35.86)     5:48.23 (34.58)                                        
  2 Dankner, Sam R            14 TRS-MR               5:33.90    6:01.77        
                  32.09     1:07.42 (35.33)     1:45.12 (37.70)     2:23.15 (38.03)
        3:00.36 (37.21)     3:37.12 (36.76)     4:14.22 (37.10)     4:50.34 (36.12)
        5:26.75 (36.41)     6:01.77 (35.02)                                        
  3 Kline, Katherine A        13 WSSC-MR              6:02.33    6:09.66        
                  32.39     1:08.79 (36.40)     1:46.83 (38.04)     2:25.22 (38.39)
        3:03.44 (38.22)     3:41.55 (38.11)     4:20.12 (38.57)     4:57.72 (37.60)
        5:34.85 (37.13)     6:09.66 (34.81)                                        
  4 Ippolito, Sara K          12 PBAC-MR              5:57.62    6:18.95        
                  33.87     1:11.74 (37.87)     1:50.91 (39.17)     2:28.83 (37.92)
        3:08.56 (39.73)     3:47.69 (39.13)     4:26.78 (39.09)     5:05.21 (38.43)
        5:43.99 (38.78)     6:18.95 (34.96)                                        
  5 Bubel, Valerie M          13 NDAC-MR              7:00.00    6:25.34        
                  33.59     1:11.06 (37.47)     1:50.35 (39.29)     2:30.57 (40.22)
        3:10.96 (40.39)     3:50.42 (39.46)     4:30.46 (40.04)     5:10.30 (39.84)
        5:48.84 (38.54)     6:25.34 (36.50)                                        
  6 Etnel, Jillian M          13 WSSC-MR              7:06.51    6:52.89        
                  35.19     1:15.27 (40.08)     1:56.47 (41.20)     2:39.45 (42.98)
        3:23.03 (43.58)     4:06.68 (43.65)     4:49.99 (43.31)     5:32.30 (42.31)
        6:14.20 (41.90)     6:52.89 (38.69)                                        
  7 Finnigan, Korinne E       13 WSSC-MR              6:54.05    6:55.65        
                  35.82     1:15.22 (39.40)     1:57.23 (42.01)     2:39.47 (42.24)
        3:22.24 (42.77)     4:05.50 (43.26)     4:49.63 (44.13)     5:33.03 (43.40)
        6:15.87 (42.84)     6:55.65 (39.78)                                        
  8 Jackman, Anayah M         14 Barracudas-MR        7:45.34    7:33.16        
                  39.24     1:24.29 (45.05)     2:09.98 (45.69)     2:56.88 (46.90)
        3:44.49 (47.61)                             5:19.88 ( )     6:07.68 (47.80)
        6:52.95 (45.27)     7:33.16 (40.21)                                        
  9 Frisbee, Miranda L        12 WSSC-MR              7:55.74    7:56.72        
                  40.66     1:28.84 (48.18)     2:17.76 (48.92)     3:06.61 (48.85)
        3:56.63 (50.02)     4:46.10 (49.47)     5:34.94 (48.84)     6:25.13 (50.19)
        7:14.23 (49.10)     7:56.72 (42.49)                                        
 
Girls 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:01.05   12/4/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deignan, Shannon E        14 AG-MR                1:06.24    1:06.68        
                  32.21     1:06.68 (34.47)                                        
  2 Amaro, Isabella L         14 NDAC-MR              1:06.87    1:08.30        
                  33.56     1:08.30 (34.74)                                        
  3 Miller, Elissa J          14 WSSC-MR              1:06.29    1:08.48        
                  33.14     1:08.48 (35.34)                                        
  4 Lipping, Freya I          13 RA-MR                1:10.70    1:10.73        
                  34.37     1:10.73 (36.36)                                        
  5 Armstrong, Claire M       14 AG-MR                1:11.43    1:11.49        
                  35.33     1:11.49 (36.16)                                        
  6 Palamaro, Daniella L      12 TRS-MR               1:18.44    1:11.52        
                  34.87     1:11.52 (36.65)                                        
  7 Beezer, Kristina G        13 MWDA-MR              1:12.16    1:11.62        
                  35.06     1:11.62 (36.56)                                        
  8 Dambach, Marisa S         13 AG-MR                1:11.77    1:11.79        
                  35.03     1:11.79 (36.76)                                        
  9 Barran, Ashley            12 TRS-MR               1:09.70    1:12.58        
                  35.03     1:12.58 (37.55)                                        
 10 Dickman, Mackenzie        14 VAC-MR               1:07.67    1:12.74        
                  35.79     1:12.74 (36.95)                                        
 11 Babitz, Haily J           14 AG-MR                1:07.90    1:13.25        
                  34.77     1:13.25 (38.48)                                        
 12 Wilson, Corinne L         13 WSSC-MR              1:13.67    1:13.91        
                  36.22     1:13.91 (37.69)                                        
 13 Bubel, Valerie M          13 NDAC-MR              1:24.01    1:13.95        
                  35.50     1:13.95 (38.45)                                        
 14 Satriano, Delia           14 VAC-MR               1:17.55    1:15.07        
                  36.84     1:15.07 (38.23)                                        
 15 Storrs, Mackenzie E       14 NDAC-MR              1:14.11    1:15.57        
                  36.13     1:15.57 (39.44)                                        
 16 Barbosa, Jordan M         12 TRS-MR               1:16.10    1:15.88        
                  37.54     1:15.88 (38.34)                                        
 17 Corcoran, Victoria        13 DVWM-MR              1:17.00    1:16.06        
                  37.67     1:16.06 (38.39)                                        
 18 Dankner, Sam R            14 TRS-MR               1:08.25    1:16.23        
                  36.86     1:16.23 (39.37)                                        
 19 Marin, Briana O           13 WSSC-MR              1:18.31    1:16.41        
                  37.60     1:16.41 (38.81)                                        
 20 Donachie, Kayleigh D      14 VAC-MR               1:14.94    1:17.37        
                  37.71     1:17.37 (39.66)                                        
 21 Palamaro, Isabella A      14 TRS-MR               1:10.59    1:17.45        
                  37.40     1:17.45 (40.05)                                        
 22 Northrup, Maya J          13 Barracudas-MR        1:15.91    1:17.81        
                  38.53     1:17.81 (39.28)                                        
 23 Kuduk, Norah              13 RA-MR                1:19.66    1:19.03        
                  38.52     1:19.03 (40.51)                                        
 24 Finnigan, Korinne E       13 WSSC-MR              1:20.14    1:19.10        
                  37.82     1:19.10 (41.28)                                        
 25 Noakes, Annie C           14 NDAC-MR              1:18.53    1:19.21        
                  38.63     1:19.21 (40.58)                                        
 26 Pena, Diana               14 TRS-MR               1:22.44    1:19.79        
                  38.98     1:19.79 (40.81)                                        
 27 Bonitz, Lilyan R          13 VAC-MR               1:17.49    1:19.89        
                  38.94     1:19.89 (40.95)                                        
 28 Burgess, Desiree E        14 PBAC-MR              1:17.34    1:20.17        
                  38.80     1:20.17 (41.37)                                        
 29 Risco, Maddie R           13 TRS-MR               1:20.55    1:20.34        
                  39.51     1:20.34 (40.83)                                        
 30 Proscia, Emily            13 MWDA-MR              1:21.34    1:21.04        
                  39.78     1:21.04 (41.26)                                        
 31 Verardi, Riley A          13 TRS-MR               1:21.27    1:21.07        
                  39.77     1:21.07 (41.30)                                        
 32 Elgayar, Jasmine          13 DVWM-MR              1:23.91    1:21.63        
                  39.86     1:21.63 (41.77)                                        
 33 Yozzo, Shayla K           13 NDAC-MR              1:19.57    1:25.42        
                  40.07     1:25.42 (45.35)                                        
 34 Maguire, Katie A          13 TRS-MR               1:31.13    1:26.49        
                  42.23     1:26.49 (44.26)                                        
 35 Fogarty, Gwen M           11 WSSC-MR              1:34.00    1:29.94        
                  43.74     1:29.94 (46.20)                                        
 36 Jones, Kristen L          13 MWDA-MR              1:27.73    1:30.57        
                  43.95     1:30.57 (46.62)                                        
 37 Patterson, Cassidy F      12 MWDA-MR              1:44.10    1:32.01        
                  45.53     1:32.01 (46.48)                                        
 38 Cimorelli, Mya E          13 NDAC-MR              1:32.89    1:33.85        
                  45.94     1:33.85 (47.91)                                        
 39 Patterson, Abby R         14 MWDA-MR              1:54.35    1:54.17        
                  56.39     1:54.17 (57.78)                                        
 40 Pelaez, Shelsey D         14 TRS-MR               1:54.38    1:58.14        
                  57.75   1:58.14 (1:00.39)                                        
 -- Moriarty, Cece T          13 RA-MR                1:17.32         DQ        
      Delay initiating arm pull
                  36.81          DQ (39.62)                                        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:11.35   12/3/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Elissa J          14 WSSC-MR              2:28.06    2:28.12        
                  34.82     1:13.22 (38.40)     1:51.32 (38.10)     2:28.12 (36.80)
  2 Amaro, Isabella L         14 NDAC-MR              2:27.03    2:31.55        
                  35.91     1:14.19 (38.28)     1:53.32 (39.13)     2:31.55 (38.23)
  3 Dickman, Mackenzie        14 VAC-MR               2:26.01    2:32.57        
                  36.20     1:15.85 (39.65)     1:55.21 (39.36)     2:32.57 (37.36)
  4 Dambach, Marisa S         13 AG-MR                2:31.31    2:33.60        
                  36.82     1:15.43 (38.61)     1:55.19 (39.76)     2:33.60 (38.41)
  5 Mayerhauser, Leah E       13 MWDA-MR              2:30.39    2:35.12        
                  37.21     1:15.92 (38.71)     1:55.76 (39.84)     2:35.12 (39.36)
  6 Lipping, Freya I          13 RA-MR                2:32.19    2:35.58        
                  37.01     1:16.12 (39.11)     1:56.62 (40.50)     2:35.58 (38.96)
  7 Sanford, Lauren E         14 NDAC-MR                   NT    2:37.09        
                  37.34     1:16.48 (39.14)     1:56.71 (40.23)     2:37.09 (40.38)
  8 Beezer, Kristina G        13 MWDA-MR              2:32.15    2:40.33        
                  38.41     1:19.90 (41.49)     2:01.99 (42.09)     2:40.33 (38.34)
  9 Satriano, Delia           14 VAC-MR               2:35.35    2:42.04        
                  37.51     1:18.16 (40.65)     2:00.94 (42.78)     2:42.04 (41.10)
 10 Moriarty, Cece T          13 RA-MR                2:48.24    2:45.67        
                  37.94     1:19.93 (41.99)     2:03.49 (43.56)     2:45.67 (42.18)
 11 Etnel, Jillian M          13 WSSC-MR              2:47.00    2:47.74        
                  37.83     1:19.19 (41.36)     2:03.09 (43.90)     2:47.74 (44.65)
 12 Bonitz, Lilyan R          13 VAC-MR               2:57.00    2:48.64        
                  40.06     1:22.69 (42.63)     2:06.35 (43.66)     2:48.64 (42.29)
 13 Donachie, Kayleigh D      14 VAC-MR               2:44.10    2:50.78        
                  40.17     1:23.22 (43.05)     2:07.68 (44.46)     2:50.78 (43.10)
 14 Northrup, Maya J          13 Barracudas-MR        2:45.13    2:52.73        
                  40.29     1:25.27 (44.98)     2:10.64 (45.37)     2:52.73 (42.09)
 15 Proscia, Emily            13 MWDA-MR              2:55.99    2:55.65        
                  42.49     1:26.42 (43.93)     2:11.21 (44.79)     2:55.65 (44.44)
 16 Jones, Kristen L          13 MWDA-MR              3:11.02    3:12.62        
                  44.15     1:33.82 (49.67)   3:12.62 (1:38.80)                    
 17 Watad, Yasmeen I          14 WSSC-MR              3:42.53    3:30.09        
                                1:37.91 ( )   3:30.09 (1:52.18)                    
 
Girls 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:13.56   12/4/2010 Tessa N Stortini, NDAC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Catherine M       14 NDAC-MR              1:09.56    1:11.98        
                  33.33     1:11.98 (38.65)                                        
  2 Armistead, Allison H      14 AG-MR                1:15.89    1:17.79        
                  36.83     1:17.79 (40.96)                                        
  3 Sanford, Lauren E         14 NDAC-MR              1:18.02    1:19.10        
                  37.46     1:19.10 (41.64)                                        
  4 Dickman, Mackenzie        14 VAC-MR               1:18.79    1:20.16        
                  37.87     1:20.16 (42.29)                                        
  5 Garcia, Naihomy T         14 VAC-MR               1:19.00    1:20.55        
                  37.91     1:20.55 (42.64)                                        
  6 Brown, Olivia F           13 WSSC-MR              1:19.75    1:21.40        
                  38.57     1:21.40 (42.83)                                        
  7 Babitz, Haily J           14 AG-MR                     NT    1:22.30        
                  38.05     1:22.30 (44.25)                                        
  8 Bubel, Valerie M          13 NDAC-MR              1:23.80    1:22.47        
                  39.27     1:22.47 (43.20)                                        
  9 Bonitz, Lilyan R          13 VAC-MR               1:18.92    1:22.84        
                  39.04     1:22.84 (43.80)                                        
 10 Lipping, Freya I          13 RA-MR                1:23.55    1:25.01        
                  40.22     1:25.01 (44.79)                                        
 11 Storrs, Mackenzie E       14 NDAC-MR              1:20.75    1:25.32        
                  40.75     1:25.32 (44.57)                                        
 12 Marin, Briana O           13 WSSC-MR              1:24.08    1:26.27        
                  40.51     1:26.27 (45.76)                                        
 13 Finucane, Ana M           13 AG-MR                1:26.59    1:27.01        
                  41.36     1:27.01 (45.65)                                        
 14 Mayerhauser, Leah E       13 MWDA-MR              1:26.86    1:27.39        
                  40.92     1:27.39 (46.47)                                        
 15 Moriarty, Cece T          13 RA-MR                1:30.70    1:27.57        
                  41.87     1:27.57 (45.70)                                        
 16 Barbosa, Jordan M         12 TRS-MR               1:32.73    1:28.38        
                  41.79     1:28.38 (46.59)                                        
 17 Beezer, Kristina G        13 MWDA-MR              1:27.10    1:29.11        
                  41.87     1:29.11 (47.24)                                        
 18 Novielli, Caitlin A       14 TRS-MR               1:27.38    1:29.18        
                  42.32     1:29.18 (46.86)                                        
 19 Kuduk, Norah              13 RA-MR                1:30.67    1:32.15        
                  43.61     1:32.15 (48.54)                                        
 20 Risco, Maddie R           13 TRS-MR               1:35.06    1:34.44        
                  45.33     1:34.44 (49.11)                                        
 21 Schoales, Brianna R       14 TRS-MR               1:35.59    1:35.49        
                  45.28     1:35.49 (50.21)                                        
 22 Cimorelli, Mya E          13 NDAC-MR              1:39.58    1:36.49        
                  46.23     1:36.49 (50.26)                                        
 23 Yozzo, Shayla K           13 NDAC-MR              1:42.09    1:38.32        
                  46.27     1:38.32 (52.05)                                        
 24 Maguire, Katie A          13 TRS-MR               1:43.35    1:41.27        
                  45.48     1:41.27 (55.79)                                        
 25 Field, Sophia F           13 WSSC-MR              1:41.41    1:44.46        
                  46.62     1:44.46 (57.84)                                        
 26 Proscia, Emily            13 MWDA-MR              1:41.82    1:45.83        
                  50.16     1:45.83 (55.67)                                        
 27 Pena, Diana               14 TRS-MR               1:39.54    1:48.51        
                  51.44     1:48.51 (57.07)                                        
 28 Jones, Kristen L          13 MWDA-MR              1:47.67    1:55.59        
                  54.29   1:55.59 (1:01.30)                                        
 29 Wolff, Cristen M          14 MWDA-MR              1:48.56    1:59.91        
                  55.90   1:59.91 (1:04.01)                                        
 -- Mcnamara, Lauren E        13 AG-MR                1:55.43         DQ        
      Scissors kick
                1:11.33        DQ (1:23.75)                                        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:37.06   12/4/2011 Jessica A Crumm, Aqua Gems                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Catherine M       14 NDAC-MR              2:40.37    2:40.48        
                  35.37     1:16.09 (40.72)     1:58.55 (42.46)     2:40.48 (41.93)
  2 Armistead, Allison H      14 AG-MR                2:44.61    2:44.16        
                  38.06     1:20.23 (42.17)     2:02.09 (41.86)     2:44.16 (42.07)
  3 Engel, Julianna M         14 TRS-MR               2:48.11    2:51.48        
                  38.90     1:23.10 (44.20)     2:07.21 (44.11)     2:51.48 (44.27)
  4 Sanford, Lauren E         14 NDAC-MR              2:52.26    2:51.54        
                  38.57     1:22.46 (43.89)     2:07.21 (44.75)     2:51.54 (44.33)
  5 Storrs, Mackenzie E       14 NDAC-MR              2:51.60    2:54.95        
                  40.32     1:24.97 (44.65)     2:10.33 (45.36)     2:54.95 (44.62)
  6 Dickman, Mackenzie        14 VAC-MR               2:46.92    2:57.83        
                  39.75     1:24.56 (44.81)     2:11.64 (47.08)     2:57.83 (46.19)
  7 Garcia, Naihomy T         14 VAC-MR               2:55.00    2:58.08        
                  38.33     1:22.73 (44.40)     2:10.12 (47.39)     2:58.08 (47.96)
  8 Bubel, Valerie M          13 NDAC-MR              3:04.05    2:59.51        
                  39.97     1:25.34 (45.37)     2:12.80 (47.46)     2:59.51 (46.71)
  9 Gula, Mackenzie M         11 PBAC-MR              3:10.00    2:59.54        
                  40.72     1:25.46 (44.74)     2:12.57 (47.11)     2:59.54 (46.97)
 10 Dewhurst, Julia J         14 AG-MR                2:58.44    3:04.26        
                  43.08     1:29.90 (46.82)     2:17.31 (47.41)     3:04.26 (46.95)
 11 Finucane, Ana M           13 AG-MR                     NT    3:05.19        
                  41.41     1:27.95 (46.54)     2:17.06 (49.11)     3:05.19 (48.13)
 12 Bonitz, Lilyan R          13 VAC-MR               3:00.00    3:06.25        
                  42.10     1:29.96 (47.86)     2:18.93 (48.97)     3:06.25 (47.32)
 13 Marin, Briana O           13 WSSC-MR              3:05.10    3:06.48        
                  41.61     1:28.83 (47.22)     2:18.04 (49.21)     3:06.48 (48.44)
 14 Moriarty, Cece T          13 RA-MR                3:15.00    3:10.66        
                  44.44     1:33.48 (49.04)     2:23.08 (49.60)     3:10.66 (47.58)
 15 Elgayar, Jasmine          13 DVWM-MR              3:20.63    3:22.95        
                  44.29     1:34.70 (50.41)     2:29.24 (54.54)     3:22.95 (53.71)
 16 Proscia, Emily            13 MWDA-MR              3:39.22    3:43.83        
                  50.71     1:48.56 (57.85)     2:46.61 (58.05)     3:43.83 (57.22)
 17 Jones, Kristen L          13 MWDA-MR              4:03.23    4:02.27        
                  53.23   1:55.64 (1:02.41)   3:00.07 (1:04.43)   4:02.27 (1:02.20)
 -- Cimorelli, Mya E          13 NDAC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
                  51.70     1:47.26 (55.56)     2:43.18 (55.92)          DQ (53.31)
 
Girls 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:05.23   12/4/2010 Ameera Bhanji, MSC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Naihomy T         14 VAC-MR               1:03.83    1:06.51        
                  30.29     1:06.51 (36.22)                                        
  2 Bubel, Valerie M          13 NDAC-MR              1:08.92    1:09.77        
                  32.34     1:09.77 (37.43)                                        
  3 Lipping, Freya I          13 RA-MR                1:08.34    1:11.53        
                  32.10     1:11.53 (39.43)                                        
  4 Dewhurst, Julia J         14 AG-MR                1:08.04    1:13.34        
                  34.55     1:13.34 (38.79)                                        
  5 Armstrong, Claire M       14 AG-MR                     NT    1:13.45        
                  33.55     1:13.45 (39.90)                                        
  6 Satriano, Delia           14 VAC-MR               1:12.93    1:16.02        
                  34.18     1:16.02 (41.84)                                        
  7 Beezer, Kristina G        13 MWDA-MR              1:16.45    1:17.63        
                  36.08     1:17.63 (41.55)                                        
  8 Donachie, Kayleigh D      14 VAC-MR               1:19.65    1:19.17        
                  35.53     1:19.17 (43.64)                                        
  9 Yozzo, Shayla K           13 NDAC-MR              1:23.38    1:19.78        
                  35.29     1:19.78 (44.49)                                        
 10 Finucane, Ana M           13 AG-MR                     NT    1:20.31        
                  38.17     1:20.31 (42.14)                                        
 11 Marin, Briana O           13 WSSC-MR              1:52.32    1:24.01        
                  36.99     1:24.01 (47.02)                                        
 12 Pena, Diana               14 TRS-MR               1:15.67    1:25.00        
                  37.94     1:25.00 (47.06)                                        
 13 Verardi, Riley A          13 TRS-MR               1:43.27    1:27.40        
                  40.32     1:27.40 (47.08)                                        
 14 Jones, Kristen L          13 MWDA-MR              1:33.73    1:34.09        
                  41.16     1:34.09 (52.93)                                        
 15 Wolff, Cristen M          14 MWDA-MR              1:45.99    1:35.61        
                  43.54     1:35.61 (52.07)                                        
 16 Jackman, Anayah M         14 Barracudas-MR        1:45.89    1:36.15        
                  45.06     1:36.15 (51.09)                                        
 17 Schoales, Brianna R       14 TRS-MR               1:40.66    1:40.00        
                  46.17     1:40.00 (53.83)                                        
 18 Proscia, Emily            13 MWDA-MR              1:39.73    1:42.12        
                  45.92     1:42.12 (56.20)                                        
 19 Northrup, Maya J          13 Barracudas-MR        1:36.49    1:44.12        
                  47.15     1:44.12 (56.97)                                        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   2:19.44   12/4/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gillan, Sierra            13 DVWM-MR              2:30.03    2:18.14        
                  30.18     1:05.82 (35.64)     1:42.56 (36.74)     2:18.14 (35.58)
  2 Dewhurst, Julia J         14 AG-MR                2:35.31    2:45.03        
                  35.03     1:17.31 (42.28)     2:01.04 (43.73)     2:45.03 (43.99)
  3 Jones, Kristen L          13 MWDA-MR              3:37.03    3:38.03        
                  42.17     1:37.10 (54.93)   2:37.27 (1:00.17)   3:38.03 (1:00.76)
  4 Frisbee, Miranda L        12 WSSC-MR              3:12.01    3:38.42        
                  48.09     1:44.58 (56.49)     2:43.69 (59.11)     3:38.42 (54.73)
 
Girls 14 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:15.59   12/5/2010 Jinan M Andrews, Aqua Gems-MR              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Armistead, Allison H      14 AG-MR                2:25.87    2:26.19        
                  33.59     1:10.06 (36.47)     1:52.90 (42.84)     2:26.19 (33.29)
  2 Graham, Catherine M       14 NDAC-MR              2:31.61    2:28.65        
                  30.53     1:10.77 (40.24)     1:53.34 (42.57)     2:28.65 (35.31)
  3 Garcia, Naihomy T         14 VAC-MR               2:22.77    2:29.11        
                  30.26     1:07.91 (37.65)     1:54.76 (46.85)     2:29.11 (34.35)
  4 Amaro, Isabella L         14 NDAC-MR              2:27.33    2:29.50        
                  32.42     1:10.48 (38.06)     1:55.24 (44.76)     2:29.50 (34.26)
  5 Palamaro, Daniella L      12 TRS-MR               2:25.13    2:30.20        
                  34.40     1:13.43 (39.03)     1:56.26 (42.83)     2:30.20 (33.94)
  6 Miller, Elissa J          14 WSSC-MR              2:25.36    2:32.04        
                  30.97     1:10.01 (39.04)     1:55.72 (45.71)     2:32.04 (36.32)
  7 Dickman, Mackenzie        14 VAC-MR               2:25.79    2:32.13        
                  34.44     1:12.55 (38.11)     1:56.74 (44.19)     2:32.13 (35.39)
  8 Engel, Julianna M         14 TRS-MR               2:28.19    2:32.76        
                  35.41     1:16.23 (40.82)     1:59.02 (42.79)     2:32.76 (33.74)
  9 Armstrong, Claire M       14 AG-MR                2:34.43    2:34.25        
                  33.76     1:12.56 (38.80)     1:59.14 (46.58)     2:34.25 (35.11)
 10 Satriano, Delia           14 VAC-MR               2:36.29    2:34.30        
                  32.12     1:11.56 (39.44)     1:59.69 (48.13)     2:34.30 (34.61)
 11 Corcoran, Victoria        13 DVWM-MR              2:41.79    2:36.50        
                  32.45     1:13.04 (40.59)     2:01.08 (48.04)     2:36.50 (35.42)
 12 Deignan, Shannon E        14 AG-MR                2:48.12    2:38.49        
                  33.65     1:12.07 (38.42)     2:02.04 (49.97)     2:38.49 (36.45)
 13 Sanford, Lauren E         14 NDAC-MR              2:40.38    2:38.53        
                  35.11     1:15.62 (40.51)     2:01.22 (45.60)     2:38.53 (37.31)
 14 Babitz, Haily J           14 AG-MR                2:29.26    2:39.10        
                  34.18     1:14.34 (40.16)     2:02.69 (48.35)     2:39.10 (36.41)
 15 Dankner, Sam R            14 TRS-MR               2:30.55    2:40.50        
                  36.87     1:17.34 (40.47)     2:04.19 (46.85)     2:40.50 (36.31)
 16 Barran, Ashley            12 TRS-MR               2:39.50    2:41.64        
                  34.88     1:16.70 (41.82)     2:04.81 (48.11)     2:41.64 (36.83)
 17 Moriarty, Cece T          13 RA-MR                2:54.67    2:42.40        
                  35.88     1:17.72 (41.84)     2:04.59 (46.87)     2:42.40 (37.81)
 18 Barbosa, Jordan M         12 TRS-MR               2:44.66    2:44.55        
                  35.84     1:17.32 (41.48)     2:07.63 (50.31)     2:44.55 (36.92)
 19 Kuduk, Norah              13 RA-MR                2:53.82    2:44.81        
                  36.32     1:18.24 (41.92)     2:08.29 (50.05)     2:44.81 (36.52)
 20 Palamaro, Isabella A      14 TRS-MR               2:36.63    2:46.17        
                  34.80     1:16.67 (41.87)     2:06.46 (49.79)     2:46.17 (39.71)
 21 Bonitz, Lilyan R          13 VAC-MR               2:50.00    2:46.32        
                  38.07     1:20.21 (42.14)     2:08.09 (47.88)     2:46.32 (38.23)
 22 Pena, Diana               14 TRS-MR               2:50.18    2:50.35        
                  36.64     1:17.88 (41.24)     2:12.86 (54.98)     2:50.35 (37.49)
 23 Verardi, Riley A          13 TRS-MR               3:16.59    2:53.58        
                  39.57     1:22.21 (42.64)     2:14.52 (52.31)     2:53.58 (39.06)
 24 Risco, Maddie R           13 TRS-MR               3:03.14    2:53.77        
                  38.37     1:21.16 (42.79)     2:13.98 (52.82)     2:53.77 (39.79)
 25 Elgayar, Jasmine          13 DVWM-MR              2:56.78    2:54.85        
                  34.98     1:18.46 (43.48)     2:11.64 (53.18)     2:54.85 (43.21)
 26 Noakes, Annie C           14 NDAC-MR              2:52.78    2:55.34        
                  38.45     1:21.40 (42.95)     2:14.12 (52.72)     2:55.34 (41.22)
 27 Northrup, Maya J          13 Barracudas-MR        2:55.69    3:00.04        
                  41.90     1:23.96 (42.06)     2:20.33 (56.37)     3:00.04 (39.71)
 28 Yozzo, Shayla K           13 NDAC-MR              3:00.43    3:03.62        
                  37.75     1:23.48 (45.73)     2:21.60 (58.12)     3:03.62 (42.02)
 29 Maguire, Katie A          13 TRS-MR               3:07.39    3:04.38        
                  42.40     1:27.72 (45.32)     2:23.39 (55.67)     3:04.38 (40.99)
 30 Fogarty, Gwen M           11 WSSC-MR              3:26.09    3:07.68        
                  40.97     1:30.71 (49.74)     2:24.90 (54.19)     3:07.68 (42.78)
 31 Proscia, Emily            13 MWDA-MR              3:05.95    3:10.44        
                  46.52     1:31.75 (45.23)     2:26.96 (55.21)     3:10.44 (43.48)
 32 Pelaez, Shelsey D         14 TRS-MR               3:31.57    3:39.70        
                  46.99   1:52.10 (1:05.11)   2:53.96 (1:01.86)     3:39.70 (45.74)
 
Girls 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   4:52.81   12/4/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lipping, Freya I          13 RA-MR                6:00.00    5:28.97        
                  33.23     1:12.63 (39.40)     1:53.48 (40.85)     2:34.57 (41.09)
        3:24.27 (49.70)     4:12.49 (48.22)     4:50.20 (37.71)     5:28.97 (38.77)
  2 Beezer, Kristina G        13 MWDA-MR              5:45.99    5:44.57        
                  36.98     1:21.40 (44.42)                             2:49.60 ( )
        3:40.97 (51.37)     4:31.61 (50.64)   5:44.68 (1:13.07)         5:44.57 ( )
  3 Northrup, Maya J          13 Barracudas-MR        6:17.51    6:36.31        
                  47.28     1:44.91 (57.63)     2:30.40 (45.49)     3:16.17 (45.77)
        4:13.56 (57.39)     5:11.80 (58.24)     5:55.65 (43.85)     6:36.31 (40.66)
 -- Satriano, Delia           14 VAC-MR               5:23.62         DQ        
                  34.52     1:18.87 (44.35)     2:00.40 (41.53)     2:42.80 (42.40)
        3:31.55 (48.75)     4:21.28 (49.73)     4:57.88 (36.60)          DQ (35.93)
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   25.66    1/3/2015 Caroline E Murphy, HAWK -AD                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diehl, Amber M            16 NDAC-MR                25.22      26.22        
  2 Patierno, Ashley J        16 NDAC-MR                26.01      26.60        
  3 Librandi, Emily           15 VAC-MR                 26.95      26.83        
  4 Lusuriello, Daniela R     16 AG-MR                     NT      27.11        
  5 Levy, Ariella H           16 TRS-MR                 26.60      27.79        
  6 Brega, Caroline A         16 TRS-MR                 27.13      28.60        
  7 Santiago, Gabriella M     17 TRS-MR                 28.45      28.77        
  8 Ebner, Jess, Jessie, J M  15 MWDA-MR                29.32      28.82        
  9 Armstrong, Payton R       17 AG-MR                     NT      29.09        
 10 Beckford, Tiffany I       15 PBAC-MR                27.26      29.12        
 11 Romano, Margaret R        16 TRS-MR                 28.66      29.15        
 12 Irwin, Alexa A            16 PBAC-MR                29.39      29.29        
 13 McNamara, Kelcie H        16 TRS-MR                 29.17      29.45        
 14 Barth, Maya S             17 PBAC-MR                29.33      30.09        
 15 Eckerle, Christina M      16 TRS-MR                 28.78      30.18        
 16 Ruzzi, Kathryn A          18 TRS-MR                 27.93      30.30        
 17 Javenes, Kali C           16 TRS-MR                 27.59      30.36        
 18 Sanchez, Justine A        17 VAC-MR                 28.20      30.51        
 19 Monica, Amelia C          15 RA-MR                  29.16      30.54        
 20 Bubel, Emily T            16 NDAC-MR                29.01      30.67        
 21 Kivlehan, Mary T          16 AG-MR                  30.85      30.72        
 22 Ring, Bianca D            15 WSSC-MR                29.12      30.93        
 23 Zararis, Alex             16 TRS-MR                 30.37      31.70        
 24 Zupko, Mackenzie J        15 VAC-MR                 32.00      34.97        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   56.42   12/5/2010 Samantha L Granan, MSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smolar, Kaitlyn A         17 WSSC-MR                53.66      56.53        
                  27.30       56.53 (29.23)                                        
  2 Bachiller, Erica N        17 AG-MR                  53.45      57.12        
                  27.71       57.12 (29.41)                                        
  3 Diehl, Amber M            16 NDAC-MR                56.52      57.49        
                  27.80       57.49 (29.69)                                        
  4 Patierno, Ashley J        16 NDAC-MR                56.37      57.60        
                  28.17       57.60 (29.43)                                        
  5 Miller, Molly A           17 WSSC-MR                57.77      58.26        
                  28.11       58.26 (30.15)                                        
  6 Baranowski, Karolina      16 AG-MR                  57.12    1:00.06        
                  28.45     1:00.06 (31.61)                                        
  7 Levy, Ariella H           16 TRS-MR                 57.59    1:00.68        
                  28.77     1:00.68 (31.91)                                        
  8 Bubel, Annie C            18 NDAC-MR                58.23    1:01.23        
                  28.97     1:01.23 (32.26)                                        
  9 Christman, Sammie K       17 AG-MR                  58.11    1:02.00        
                  29.55     1:02.00 (32.45)                                        
 10 Armstrong, Payton R       17 AG-MR                1:01.52    1:02.78        
                  30.04     1:02.78 (32.74)                                        
 11 Ebner, Jess, Jessie, J M  15 MWDA-MR              1:02.61    1:02.95        
                  30.28     1:02.95 (32.67)                                        
 12 Romano, Margaret R        16 TRS-MR               1:00.66    1:03.01        
                  30.40     1:03.01 (32.61)                                        
 13 Javenes, Kali C           16 TRS-MR                 58.34    1:03.06        
                  29.83     1:03.06 (33.23)                                        
 14 Brega, Caroline A         16 TRS-MR                 59.31    1:03.13        
                  30.36     1:03.13 (32.77)                                        
 15 Santiago, Gabriella M     17 TRS-MR               1:02.29    1:03.26        
                  30.41     1:03.26 (32.85)                                        
 16 Ruzzi, Kathryn A          18 TRS-MR                 59.83    1:04.66        
                  31.02     1:04.66 (33.64)                                        
 17 Beckford, Tiffany I       15 PBAC-MR              1:03.57    1:04.99        
                  30.37     1:04.99 (34.62)                                        
 18 McNamara, Kelcie H        16 TRS-MR                 58.55    1:05.31        
                  31.36     1:05.31 (33.95)                                        
 19 Bubel, Emily T            16 NDAC-MR              1:01.60    1:06.37        
                  32.13     1:06.37 (34.24)                                        
 20 Sanchez, Justine A        17 VAC-MR               1:03.36    1:06.90        
                  32.05     1:06.90 (34.85)                                        
 21 Monica, Amelia C          15 RA-MR                1:03.14    1:07.17        
                  31.61     1:07.17 (35.56)                                        
 22 Edwards, Colleen E        15 WSSC-MR              1:06.58    1:07.18        
                  32.31     1:07.18 (34.87)                                        
 23 Kivlehan, Mary T          16 AG-MR                1:07.23    1:08.25        
                  32.66     1:08.25 (35.59)                                        
 24 Toomer, Caroline          15 DVWM-MR              1:11.87    1:08.46        
                  33.20     1:08.46 (35.26)                                        
 25 Pietraszka, Sarah G       17 MVA-MR               1:08.21    1:13.24        
                  34.77     1:13.24 (38.47)                                        
 26 Sileo, Lauren E           15 WSSC-MR              1:27.84    1:31.65        
                  42.90     1:31.65 (48.75)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:00.09   12/3/2011 Carly E Watson, MSC  -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smolar, Kaitlyn A         17 WSSC-MR              1:53.84    2:02.15        
                  27.63       58.20 (30.57)     1:29.87 (31.67)     2:02.15 (32.28)
  2 Patierno, Ashley J        16 NDAC-MR              2:05.74    2:10.53        
                  29.99     1:02.73 (32.74)     1:36.53 (33.80)     2:10.53 (34.00)
  3 Levy, Ariella H           16 TRS-MR               2:09.70    2:12.39        
                  30.04     1:03.61 (33.57)     1:38.57 (34.96)     2:12.39 (33.82)
  4 Ebner, Jess, Jessie, J M  15 MWDA-MR              2:17.86    2:16.90        
                  30.77     1:05.66 (34.89)     1:41.84 (36.18)     2:16.90 (35.06)
  5 Romano, Margaret R        16 TRS-MR               2:06.66    2:17.89        
                  31.32     1:05.90 (34.58)     1:41.70 (35.80)     2:17.89 (36.19)
  6 Brega, Caroline A         16 TRS-MR               2:14.17    2:18.23        
                  31.52     1:07.58 (36.06)     1:43.67 (36.09)     2:18.23 (34.56)
  7 Santiago, Gabriella M     17 TRS-MR               2:15.84    2:20.13        
                  32.65     1:08.60 (35.95)     1:44.91 (36.31)     2:20.13 (35.22)
  8 McNamara, Kelcie H        16 TRS-MR               2:06.33    2:21.09        
                  31.58     1:07.51 (35.93)     1:45.04 (37.53)     2:21.09 (36.05)
  9 Javenes, Kali C           16 TRS-MR               2:05.35    2:22.58        
                  31.69     1:06.92 (35.23)     1:44.67 (37.75)     2:22.58 (37.91)
 10 Kivlehan, Mary T          16 AG-MR                2:22.33    2:24.04        
                  33.69     1:11.43 (37.74)     1:48.86 (37.43)     2:24.04 (35.18)
 11 Sanchez, Justine A        17 VAC-MR               2:19.19    2:24.40        
                  33.42     1:10.73 (37.31)     1:48.97 (38.24)     2:24.40 (35.43)
 12 Zararis, Alex             16 TRS-MR               2:23.01    2:25.10        
                  32.98     1:08.94 (35.96)     1:46.97 (38.03)     2:25.10 (38.13)
 13 German, Jaylene A         15 WSSC-MR              3:03.43    2:28.65        
                  33.78     1:10.83 (37.05)     1:49.65 (38.82)     2:28.65 (39.00)
 
Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   5:19.73   12/3/2011 Carly E Watson, MSC  -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smolar, Kaitlyn A         17 WSSC-MR              5:05.69    5:23.02        
                  28.67     1:00.48 (31.81)     1:32.94 (32.46)     2:05.56 (32.62)
        2:38.59 (33.03)     3:11.69 (33.10)     3:44.54 (32.85)     4:17.62 (33.08)
        4:50.70 (33.08)     5:23.02 (32.32)                                        
  2 Miller, Molly A           17 WSSC-MR              5:17.80    5:34.78        
                  29.53     1:02.14 (32.61)     1:35.51 (33.37)     2:09.43 (33.92)
        2:43.56 (34.13)     3:18.02 (34.46)     3:52.79 (34.77)     4:27.77 (34.98)
        5:01.63 (33.86)     5:34.78 (33.15)                                        
  3 Levy, Ariella H           16 TRS-MR               5:58.18    5:49.75        
                  31.10     1:05.59 (34.49)     1:40.90 (35.31)     2:16.17 (35.27)
        2:51.18 (35.01)     3:27.09 (35.91)     4:03.54 (36.45)     4:40.14 (36.60)
        5:15.65 (35.51)     5:49.75 (34.10)                                        
  4 Eckerle, Christina M      16 TRS-MR               5:41.81    5:59.66        
                  32.48     1:07.94 (35.46)     1:44.65 (36.71)     2:21.11 (36.46)
        2:57.17 (36.06)     3:33.82 (36.65)     4:10.47 (36.65)     4:47.06 (36.59)
        5:23.66 (36.60)     5:59.66 (36.00)                                        
  5 Ring, Bianca D            15 WSSC-MR              5:59.82    6:10.43        
                  33.84     1:11.30 (37.46)     1:50.00 (38.70)     2:27.70 (37.70)
        3:06.20 (38.50)     3:43.87 (37.67)     4:21.61 (37.74)     4:59.18 (37.57)
        5:35.87 (36.69)     6:10.43 (34.56)                                        
  6 McNamara, Kelcie H        16 TRS-MR               6:25.52    6:10.86        
                  32.05     1:08.80 (36.75)     1:47.49 (38.69)     2:25.98 (38.49)
        3:04.98 (39.00)     3:42.77 (37.79)     4:21.68 (38.91)     4:59.73 (38.05)
        5:36.21 (36.48)     6:10.86 (34.65)                                        
  7 Bubel, Emily T            16 NDAC-MR              6:05.10    6:11.06        
                  33.59     1:10.48 (36.89)     1:47.68 (37.20)     2:25.66 (37.98)
        3:03.07 (37.41)     3:40.73 (37.66)     4:18.44 (37.71)     4:56.92 (38.48)
        5:34.71 (37.79)     6:11.06 (36.35)                                        
  8 Javenes, Kali C           16 TRS-MR               5:32.88    6:12.92        
                  31.43     1:07.68 (36.25)     1:45.16 (37.48)     2:22.71 (37.55)
        3:01.37 (38.66)     3:39.84 (38.47)     4:18.51 (38.67)     4:56.92 (38.41)
        5:35.49 (38.57)     6:12.92 (37.43)                                        
  9 Librandi, Emily           15 VAC-MR               6:00.00    6:20.21        
                  32.69     1:08.90 (36.21)     1:47.61 (38.71)     2:26.42 (38.81)
        3:05.44 (39.02)     3:44.28 (38.84)     4:22.79 (38.51)     5:02.47 (39.68)
        5:41.77 (39.30)     6:20.21 (38.44)                                        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:01.60   12/5/2010 Erica A Vitale, MSC-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N        17 AG-MR                  56.47    1:01.92        
                  29.82     1:01.92 (32.10)                                        
  2 Patierno, Ashley J        16 NDAC-MR              1:02.52    1:05.66        
                  31.75     1:05.66 (33.91)                                        
  3 Diehl, Amber M            16 NDAC-MR              1:05.11    1:06.57        
                  32.39     1:06.57 (34.18)                                        
  4 Hutzelmann, Denali M      17 AG-MR                1:04.43    1:07.65        
                  32.01     1:07.65 (35.64)                                        
  5 Christman, Sammie K       17 AG-MR                1:03.35    1:09.16        
                  33.31     1:09.16 (35.85)                                        
  6 Ebner, Jess, Jessie, J M  15 MWDA-MR              1:09.08    1:09.46        
                  33.75     1:09.46 (35.71)                                        
  7 Romano, Margaret R        16 TRS-MR               1:06.66    1:09.68        
                  33.87     1:09.68 (35.81)                                        
  8 Smolar, Kaitlyn A         17 WSSC-MR              1:09.29    1:10.07        
                  34.15     1:10.07 (35.92)                                        
  9 Miller, Molly A           17 WSSC-MR              1:07.88    1:10.10        
                  34.75     1:10.10 (35.35)                                        
 10 Armstrong, Payton R       17 AG-MR                1:08.00    1:12.21        
                  35.60     1:12.21 (36.61)                                        
 11 Ruzzi, Kathryn A          18 TRS-MR               1:06.55    1:12.30        
                  35.15     1:12.30 (37.15)                                        
 12 Brega, Caroline A         16 TRS-MR               1:12.35    1:12.48        
                  35.48     1:12.48 (37.00)                                        
 13 Santiago, Gabriella M     17 TRS-MR               1:11.00    1:12.78        
                  35.80     1:12.78 (36.98)                                        
 14 Kivlehan, Mary T          16 AG-MR                1:13.45    1:13.38        
                  35.85     1:13.38 (37.53)                                        
 15 Bubel, Annie C            18 NDAC-MR              1:15.10    1:13.87        
                  36.50     1:13.87 (37.37)                                        
 16 Eckerle, Christina M      16 TRS-MR               1:10.53    1:14.29        
                  36.22     1:14.29 (38.07)                                        
 17 Beckford, Tiffany I       15 PBAC-MR              1:14.78    1:14.39        
                  36.27     1:14.39 (38.12)                                        
 18 Monica, Amelia C          15 RA-MR                1:11.11    1:14.59        
                  36.07     1:14.59 (38.52)                                        
 19 Javenes, Kali C           16 TRS-MR               1:07.76    1:14.81        
                  36.22     1:14.81 (38.59)                                        
 20 McNamara, Kelcie H        16 TRS-MR               1:12.25    1:15.86        
                  37.10     1:15.86 (38.76)                                        
 21 Edwards, Colleen E        15 WSSC-MR              1:19.17    1:17.62        
                  37.98     1:17.62 (39.64)                                        
 22 Toomer, Caroline          15 DVWM-MR              1:20.72    1:18.49        
                  38.33     1:18.49 (40.16)                                        
 23 DeGeorge, Sierra          15 PBAC-MR              1:18.17    1:18.97        
                  37.65     1:18.97 (41.32)                                        
 24 Pietraszka, Sarah G       17 MVA-MR               1:16.34    1:19.29        
                  38.55     1:19.29 (40.74)                                        
 25 Zararis, Alex             16 TRS-MR               1:18.88    1:19.97        
                  39.07     1:19.97 (40.90)                                        
 26 Sanchez, Justine A        17 VAC-MR               1:18.00    1:21.38        
                  39.80     1:21.38 (41.58)                                        
 27 Sileo, Lauren E           15 WSSC-MR              1:49.94    1:47.53        
                  52.28     1:47.53 (55.25)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:15.80    1/3/2015 Caroline E Murphy, HAWK -AD                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patierno, Ashley J        16 NDAC-MR              2:21.03    2:24.73        
                  32.93     1:08.37 (35.44)     1:46.21 (37.84)     2:24.73 (38.52)
  2 Librandi, Emily           15 VAC-MR               2:26.47    2:28.90        
                  35.02     1:12.34 (37.32)     1:50.78 (38.44)     2:28.90 (38.12)
  3 Ebner, Jess, Jessie, J M  15 MWDA-MR              2:30.47    2:29.34        
                  34.10     1:12.34 (38.24)     1:51.74 (39.40)     2:29.34 (37.60)
  4 Romano, Margaret R        16 TRS-MR               2:25.66    2:31.56        
                  34.94     1:12.36 (37.42)     1:51.66 (39.30)     2:31.56 (39.90)
  5 Ruzzi, Kathryn A          18 TRS-MR               2:23.29    2:35.39        
                  36.70     1:15.62 (38.92)     1:55.59 (39.97)     2:35.39 (39.80)
  6 Kivlehan, Mary T          16 AG-MR                2:33.90    2:36.41        
                  37.23     1:17.20 (39.97)     1:57.80 (40.60)     2:36.41 (38.61)
  7 Santiago, Gabriella M     17 TRS-MR               2:23.66    2:37.05        
                  36.91     1:16.07 (39.16)     1:56.60 (40.53)     2:37.05 (40.45)
  8 Eckerle, Christina M      16 TRS-MR               2:28.66    2:37.45        
                  35.13     1:13.49 (38.36)     1:51.91 (38.42)     2:37.45 (45.54)
  9 Monica, Amelia C          15 RA-MR                2:32.28    2:44.58        
                  38.46     1:19.88 (41.42)     2:02.58 (42.70)     2:44.58 (42.00)
 -- Zupko, Mackenzie J        15 VAC-MR               3:00.75         DQ        
      Multiple strokes
                  42.91     1:28.06 (45.15)     2:15.03 (46.97)          DQ (44.98)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:11.03   12/3/2011 Colleen E Carroll, WSSC -MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diehl, Amber M            16 NDAC-MR              1:05.40    1:05.99        
                  30.69     1:05.99 (35.30)                                        
  2 Brega, Caroline A         16 TRS-MR               1:18.16    1:23.11        
                  38.82     1:23.11 (44.29)                                        
  3 Irwin, Alexa A            16 PBAC-MR              1:36.99    1:26.75        
                  41.13     1:26.75 (45.62)                                        
  4 Beuchert, Claudia M       17 WSSC-MR              1:23.87    1:27.34        
                  40.59     1:27.34 (46.75)                                        
  5 Ring, Bianca D            15 WSSC-MR              1:25.14    1:28.06        
                  42.13     1:28.06 (45.93)                                        
  6 Kivlehan, Mary T          16 AG-MR                1:27.00    1:28.77        
                  42.06     1:28.77 (46.71)                                        
  7 Zararis, Alex             16 TRS-MR               1:22.05    1:28.82        
                  42.19     1:28.82 (46.63)                                        
  8 German, Jaylene A         15 WSSC-MR              1:27.79    1:29.40        
                  41.70     1:29.40 (47.70)                                        
  9 Sanchez, Justine A        17 VAC-MR               1:31.19    1:34.16        
                  44.81     1:34.16 (49.35)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:36.55   12/4/2011 Colleen E Carroll, WSSC -MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baranowski, Karolina      16 AG-MR                2:37.30    2:41.04        
                  36.18     1:16.59 (40.41)     1:58.52 (41.93)     2:41.04 (42.52)
  2 Levy, Ariella H           16 TRS-MR               2:50.07    2:51.84        
                  38.40     1:22.70 (44.30)     2:07.95 (45.25)     2:51.84 (43.89)
  3 Kivlehan, Mary T          16 AG-MR                3:20.18    3:09.75        
                  43.63     1:32.78 (49.15)     2:22.21 (49.43)     3:09.75 (47.54)
  4 Zararis, Alex             16 TRS-MR               3:05.83    3:11.69        
                  42.65     1:31.97 (49.32)     2:21.19 (49.22)     3:11.69 (50.50)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:00.12   12/3/2011 Carly E Watson, MSC  -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lusuriello, Daniela R     16 AG-MR                     NT    1:03.68        
                  29.03     1:03.68 (34.65)                                        
  2 Ebner, Jess, Jessie, J M  15 MWDA-MR              1:10.36    1:09.04        
                  31.91     1:09.04 (37.13)                                        
  3 Bubel, Emily T            16 NDAC-MR              1:04.77    1:09.46        
                  33.16     1:09.46 (36.30)                                        
  4 Ruzzi, Kathryn A          18 TRS-MR               1:03.90    1:10.10        
                  32.08     1:10.10 (38.02)                                        
  5 Smolar, Kaitlyn A         17 WSSC-MR              1:08.81    1:10.24        
                  32.07     1:10.24 (38.17)                                        
  6 Beuchert, Claudia M       17 WSSC-MR              1:04.01    1:10.51        
                  32.06     1:10.51 (38.45)                                        
  7 Irwin, Alexa A            16 PBAC-MR              1:05.87    1:11.10        
                  32.82     1:11.10 (38.28)                                        
  8 Armstrong, Payton R       17 AG-MR                     NT    1:16.14        
                  33.67     1:16.14 (42.47)                                        
  9 Monica, Amelia C          15 RA-MR                1:12.34    1:18.65        
                  34.84     1:18.65 (43.81)                                        
 10 Beckford, Tiffany I       15 PBAC-MR              1:18.14    1:18.83        
                  35.65     1:18.83 (43.18)                                        
 11 Sanchez, Justine A        17 VAC-MR               1:19.72    1:24.20        
                  38.61     1:24.20 (45.59)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.77   12/5/2010 Erica A Vitale, MSC-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali M      17 AG-MR                2:30.43    2:31.97        
                  30.80     1:07.12 (36.32)     1:49.82 (42.70)     2:31.97 (42.15)
  2 Bubel, Emily T            16 NDAC-MR              2:21.91    2:35.36        
                  34.04     1:12.60 (38.56)     1:53.66 (41.06)     2:35.36 (41.70)
  3 Ebner, Jess, Jessie, J M  15 MWDA-MR              2:35.99    2:35.37        
                  32.36     1:11.60 (39.24)     1:53.48 (41.88)     2:35.37 (41.89)
  4 Beuchert, Claudia M       17 WSSC-MR              2:35.45    2:39.43        
                  32.88     1:12.86 (39.98)     1:55.90 (43.04)     2:39.43 (43.53)
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:16.99   12/4/2011 Katriona N Blezy, Aqua Gems                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N        17 AG-MR                2:14.38    2:19.80        
                  30.16     1:05.48 (35.32)     1:48.83 (43.35)     2:19.80 (30.97)
  2 Smolar, Kaitlyn A         17 WSSC-MR              2:20.32    2:20.22        
                  30.24     1:07.18 (36.94)     1:49.59 (42.41)     2:20.22 (30.63)
  3 Miller, Molly A           17 WSSC-MR              2:35.41    2:26.73        
                  30.67     1:07.90 (37.23)     1:54.22 (46.32)     2:26.73 (32.51)
  4 Eckerle, Christina M      16 TRS-MR               2:29.11    2:31.82        
                  33.22     1:11.91 (38.69)     1:58.27 (46.36)     2:31.82 (33.55)
  5 Christman, Sammie K       17 AG-MR                2:24.30    2:32.03        
                  32.08     1:09.63 (37.55)     1:57.64 (48.01)     2:32.03 (34.39)
  6 Bubel, Annie C            18 NDAC-MR              2:33.46    2:33.11        
                  31.79     1:11.65 (39.86)     1:57.48 (45.83)     2:33.11 (35.63)
  7 DeGeorge, Sierra          15 PBAC-MR              2:28.14    2:33.55        
                  33.26     1:15.69 (42.43)     1:57.41 (41.72)     2:33.55 (36.14)
  8 Levy, Ariella H           16 TRS-MR               2:32.24    2:35.49        
                  37.30     1:18.32 (41.02)     2:01.48 (43.16)     2:35.49 (34.01)
  9 Santiago, Gabriella M     17 TRS-MR               2:34.93    2:37.04        
                  32.22     1:12.43 (40.21)     2:01.19 (48.76)     2:37.04 (35.85)
 10 Brega, Caroline A         16 TRS-MR               2:40.07    2:37.11        
                  36.42     1:16.07 (39.65)     2:02.29 (46.22)     2:37.11 (34.82)
 11 Romano, Margaret R        16 TRS-MR               2:35.66    2:37.20        
                  34.06     1:12.22 (38.16)     2:01.66 (49.44)     2:37.20 (35.54)
 12 Monica, Amelia C          15 RA-MR                2:38.70    2:39.83        
                  34.00     1:14.62 (40.62)     2:01.82 (47.20)     2:39.83 (38.01)
 13 Ruzzi, Kathryn A          18 TRS-MR               2:39.19    2:42.74        
                  32.28     1:11.24 (38.96)     2:05.42 (54.18)     2:42.74 (37.32)
 14 Kivlehan, Mary T          16 AG-MR                2:40.87    2:43.87        
                  35.19     1:17.38 (42.19)     2:07.32 (49.94)     2:43.87 (36.55)
 15 Edwards, Colleen E        15 WSSC-MR              2:54.37    2:49.75        
                  36.74     1:17.92 (41.18)     2:10.57 (52.65)     2:49.75 (39.18)
 16 Zararis, Alex             16 TRS-MR               2:40.42    2:50.62        
                  38.06     1:23.27 (45.21)     2:11.49 (48.22)     2:50.62 (39.13)
 17 Javenes, Kali C           16 TRS-MR               2:38.41    2:55.77        
                  40.89     1:23.37 (42.48)     2:18.88 (55.51)     2:55.77 (36.89)
 18 McNamara, Kelcie H        16 TRS-MR               2:46.15    2:57.46        
                  41.67     1:24.36 (42.69)     2:20.23 (55.87)     2:57.46 (37.23)
 -- Toomer, Caroline          15 DVWM-MR              2:58.29         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  37.62     1:23.35 (45.73)     2:16.92 (53.57)          DQ (40.22)
 
Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   4:51.07   12/4/2011 Carly E Watson, MSC  -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ebner, Jess, Jessie, J M  15 MWDA-MR              5:30.99    5:15.67        
                  33.09     1:12.39 (39.30)     1:52.34 (39.95)     2:31.44 (39.10)
        3:16.99 (45.55)     4:02.66 (45.67)     4:40.07 (37.41)     5:15.67 (35.60)
  2 Eckerle, Christina M      16 TRS-MR               5:49.63    5:22.48        
                  34.08     1:15.18 (41.10)     1:57.24 (42.06)     2:37.95 (40.71)
        3:25.54 (47.59)     4:13.56 (48.02)     4:49.22 (35.66)     5:22.48 (33.26)
  3 Bubel, Emily T            16 NDAC-MR              5:10.61    5:27.68        
                  34.04     1:12.49 (38.45)     1:55.69 (43.20)     2:38.02 (42.33)
        3:23.63 (45.61)     4:10.57 (46.94)     4:49.57 (39.00)     5:27.68 (38.11)
 
Girls Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:43.86   12/4/2011 MARIST SWIM CLUB                           
                         C Jackson, I Elcott, K Ullinger, C Watson         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aqua Gems-MR  'A'                                 1:42.43    1:46.77        
     1) Bachiller, Erica N 17           2) Baranowski, Karolina 16        
     3) Hutzelmann, Denali M 17         4) Armistead, Allison H 14        
                  26.70       53.81 (27.11)     1:20.34 (26.53)     1:46.77 (26.43)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:50.90    1:49.57        
     1) Patierno, Ashley J 16           2) Bubel, Emily T 16              
     3) Bubel, Annie C 18               4) Diehl, Amber M 16              
                  26.85       56.87 (30.02)     1:24.66 (27.79)     1:49.57 (24.91)
  3 Aqua Gems-MR  'B'                                 1:46.43    1:51.61        
     1) Christman, Sammie K 17          2) Babitz, Haily J 14             
     3) Dambach, Marisa S 13            4) Deignan, Shannon E 14          
                  28.24       55.75 (27.51)     1:23.38 (27.63)     1:51.61 (28.23)
  4 Delaware Valley Water Moccasin-MR  'A'            1:55.61    1:56.43        
     1) Corcoran, Victoria 13           2) Toomer, Caroline 15            
     3) Ristaino, Taylor 14             4) Gillan, Sierra 13              
                  28.97       59.88 (30.91)     1:29.30 (29.42)     1:56.43 (27.13)
  5 Aqua Gems-MR  'C'                                 1:49.00    1:58.02        
     1) Armstrong, Payton R 17          2) Dewhurst, Julia J 14           
     3) Armstrong, Claire M 14          4) Kivlehan, Mary T 16            
                  29.42       58.18 (28.76)     1:27.50 (29.32)     1:58.02 (30.52)
 
Girls Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:57.34   12/4/2010 Marist                                     
                         J.Aiello, S.Granan, E.Vitale, E.Carlino           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:58.50    1:58.05        
     1) Patierno, Ashley J 16           2) Diehl, Amber M 16              
     3) Bubel, Emily T 16               4) Graham, Catherine M 14         
                  30.84     1:00.56 (29.72)     1:32.25 (31.69)     1:58.05 (25.80)
  2 Rockland Swimming-MR  'A'                         2:07.60    2:08.98        
     1) Romano, Margaret R 16           2) Brega, Caroline A 16           
     3) Santiago, Gabriella M 17        4) Levy, Ariella H 16             
                  33.74     1:10.48 (36.74)     1:41.45 (30.97)     2:08.98 (27.53)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'                 NT    2:17.42        
     1) Beezer, Kristina G 13           2) Mayerhauser, Leah E 13         
     3) Ebner, Jess, Jessie, J M 15     4) Proscia, Emily 13              
                  34.73     1:14.68 (39.95)     1:45.33 (30.65)     2:17.42 (32.09)
  4 Rockland Swimming-MR  'B'                              NT    2:17.65        
     1) Javenes, Kali C 16              2) Zararis, Alex 16               
     3) Ruzzi, Kathryn A 18             4) McNamara, Kelcie H 16          
                  35.60     1:16.75 (41.15)     1:48.10 (31.35)     2:17.65 (29.55)
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   17.36   12/5/2010 David Rendon, NDAC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perillo, Austin J          8 MWDA-MR                17.36      15.47        
  2 Variano, Matty or Matthe   8 RA-MR                  16.79      16.39        
  3 Lam, Vernon J              8 Barracudas-MR          20.13      18.07        
  4 Russell, Liam R            7 NDAC-MR                20.73      19.13        
  5 Schouten, Nate J           8 BB-NJ                  20.62      19.27        
  6 Allen-Poole, Sean J        8 AG-MR                  24.87      22.05        
  7 Hendrawan, Sebastian L     7 BB-NJ                  21.84      22.69        
  8 Finnerty, Matthew H        7 AG-MR                  26.65      22.74        
  9 Hu, Jalen                  8 BB-NJ                  52.00      23.30        
 10 Belfiore, Chris J          8 BB-NJ                  22.50      23.55        
 11 Russell, Eddy W            7 NDAC-MR                22.45      23.69        
 12 Smith, Sawyer M            8 NDAC-MR                23.33      23.88        
 13 Dewhurst, Jesse W          7 AG-MR                  22.62      25.33        
 14 Dorner, Declan M           7 NDAC-MR                25.61      28.49        
 15 Link, Nathan A             8 AG-MR                  32.34      30.55        
 16 O'Sullivan, Jack M         6 NDAC-MR                28.94      30.76        
 17 Wishnia, Mark G            8 AG-MR                  39.43      32.37        
 18 Peng, Brandon W            7 MWDA-MR                30.99      32.49        
 19 Buliung V, Finn L          6 AG-MR                  42.60      51.52        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   36.00   12/3/2011 David Rendon, NDAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Variano, Matty or Matthe   8 RA-MR                  36.28      37.95        
  2 Patterson, Matthieu        8 MVA-MR                 42.95      41.77        
  2 Capper, Gavin              8 MVA-MR                 45.26      41.77        
  4 Insdorf, Joshua C          8 MWDA-MR                42.79      42.26        
  5 Devaney, Dylan F           8 WSSC-MR                52.05      43.38        
  6 Olsson, Kian J             8 NDAC-MR                41.63      43.75        
  7 McCarville, Mike or Mike   8 RA-MR                1:15.00      43.91        
  8 Callanan, Carson J         8 TRS-MR                 48.11      46.36        
  9 Russell, Liam R            7 NDAC-MR                48.87      47.16        
 10 Russell, Eddy W            7 NDAC-MR                50.71      47.51        
 11 Hu, Jalen                  8 BB-NJ                  50.78      49.45        
 12 Smith, Sawyer M            8 NDAC-MR                55.39      50.78        
 13 Schouten, Nate J           8 BB-NJ                  49.35      51.15        
 14 Gonzales, Justin W         7 WSSC-MR                52.85      54.00        
 15 Dewhurst, Jesse W          7 AG-MR                  52.25      54.71        
 16 Chinigo, Nicky J           7 MWDA-MR              1:03.51      56.63        
 17 Macri, Christian A         6 RA-MR                  45.00      57.44        
 18 Brown, Craig V             7 WSSC-MR              1:10.08    1:00.43        
 19 Dorner, Declan M           7 NDAC-MR              1:04.40    1:06.22        
 20 O'Sullivan, Jack M         6 NDAC-MR                50.95    1:07.44        
 21 Goldman, Jack E            7 WSSC-MR                58.01    1:08.70        
 22 Ponnaiya, Matthew J        7 RA-MR                1:08.12    1:10.05        
 23 Shaw, Jaden K              7 MWDA-MR              1:11.87    1:13.11        
 24 Wishnia, Mark G            8 AG-MR                1:10.93    1:15.51        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:34.97   12/4/2010 Fernando Lavariega, NDAC-MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Variano, Matty or Matthe   8 RA-MR                1:23.75    1:25.37        
                  38.92     1:25.37 (46.45)                                        
  2 Perillo, Austin J          8 MWDA-MR              1:19.99    1:27.51        
                  41.18     1:27.51 (46.33)                                        
  3 Webster, Matthew F         7 PBAC-MR              1:39.88    1:33.55        
                  43.95     1:33.55 (49.60)                                        
  4 Insdorf, Joshua C          8 MWDA-MR              1:40.62    1:34.05        
                  43.24     1:34.05 (50.81)                                        
  5 Patterson, Matthieu        8 MVA-MR               1:41.19    1:38.61        
  6 Callanan, Carson J         8 TRS-MR               1:47.71    1:42.02        
                  47.30     1:42.02 (54.72)                                        
  7 Belfiore, Chris J          8 BB-NJ                     NT    1:46.59        
                  50.58     1:46.59 (56.01)                                        
  8 Rausch, Jr., Patrick W     7 RA-MR                2:45.00    2:14.61        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   19.24   12/4/2011 David Rendon, NDAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perillo, Austin J          8 MWDA-MR                20.13      19.99        
  2 Insdorf, Joshua C          8 MWDA-MR                22.31      20.86        
  3 Variano, Matty or Matthe   8 RA-MR                  22.36      21.87        
  4 Belfiore, Chris J          8 BB-NJ                  22.88      22.20        
  5 Schouten, Nate J           8 BB-NJ                  23.44      22.25        
  6 Hendrawan, Sebastian L     7 BB-NJ                  30.72      23.18        
  7 Dewhurst, Jesse W          7 AG-MR                  24.12      25.65        
  8 Allen-Poole, Sean J        8 AG-MR                  30.76      26.37        
  9 Hu, Jalen                  8 BB-NJ                  48.00      26.43        
 10 Finnerty, Matthew H        7 AG-MR                  35.24      28.54        
 11 Russell, Liam R            7 NDAC-MR                28.47      28.93        
 12 Dorner, Declan M           7 NDAC-MR                35.58      29.31        
 13 Wishnia, Mark G            8 AG-MR                  39.43      29.36        
 14 Link, Nathan A             8 AG-MR                  38.43      31.33        
 15 Russell, Eddy W            7 NDAC-MR                31.26      33.25        
 16 O'Sullivan, Jack M         6 NDAC-MR                38.10      34.01        
 17 Buliung V, Finn L          6 AG-MR                  41.60      51.39        
 -- Peng, Brandon W            7 MWDA-MR                35.99         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   41.58   12/3/2011 David Rendon, NDAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perillo, Austin J          8 MWDA-MR                43.43      45.20        
  2 Variano, Matty or Matthe   8 RA-MR                  47.57      46.88        
  3 Capper, Gavin              8 MVA-MR                 51.21      49.14        
  4 Patterson, Matthieu        8 MVA-MR                 49.57      49.28        
  5 Insdorf, Joshua C          8 MWDA-MR                49.91      49.46        
  6 Belfiore, Chris J          8 BB-NJ                  54.46      50.25        
  7 Schouten, Nate J           8 BB-NJ                  53.14      50.91        
  8 Devaney, Dylan F           8 WSSC-MR                52.43      51.25        
  9 Dewhurst, Jesse W          7 AG-MR                  54.19      53.87        
 10 Brown, Craig V             7 WSSC-MR                57.87      54.34        
 11 Hendrawan, Sebastian L     7 BB-NJ                  57.00      54.53        
 12 Hu, Jalen                  8 BB-NJ                  57.00      55.55        
 13 Callanan, Carson J         8 TRS-MR               1:00.90      57.48        
 14 Rausch, Jr., Patrick W     7 RA-MR                  58.60      58.77        
 15 McCarville, Mike or Mike   8 RA-MR                1:06.03      58.78        
 16 Chinigo, Nicky J           7 MWDA-MR              1:08.95      59.95        
 17 Dorner, Declan M           7 NDAC-MR                   NT    1:03.28        
 18 Ponnaiya, Matthew J        7 RA-MR                1:23.12    1:09.93        
 19 Wishnia, Mark G            8 AG-MR                1:14.38    1:10.87        
 20 Smith, Sawyer M            8 NDAC-MR                   NT    1:12.68        
 21 Shaw, Jaden K              7 MWDA-MR              1:05.99    1:12.83        
 22 O'Sullivan, Jack M         6 NDAC-MR                   NT    1:17.68        
 -- Webster, Matthew F         7 PBAC-MR                51.81         DQ        
      Multiple strokes
 -- Goldman, Jack E            7 WSSC-MR              1:10.01         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   22.50    1/3/2015 Grant M Moore, Barracudas                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Variano, Matty or Matthe   8 RA-MR                  26.51      23.37        
  2 Perillo, Austin J          8 MWDA-MR                25.30      23.98        
  3 Olsson, Kian J             8 NDAC-MR                27.19      27.66        
  4 Schouten, Nate J           8 BB-NJ                  28.35      28.52        
  5 Capper, Gavin              8 MVA-MR                 30.35      29.68        
  6 Russell, Liam R            7 NDAC-MR                   NT      29.80        
  7 Hu, Jalen                  8 BB-NJ                  35.00      29.81        
  8 Dewhurst, Jesse W          7 AG-MR                  29.69      30.44        
  9 Russell, Eddy W            7 NDAC-MR                32.13      34.34        
 10 McCarville, Mike or Mike   8 RA-MR                  45.00      35.49        
 11 Hendrawan, Sebastian L     7 BB-NJ                  44.07      41.87        
 12 Rausch, Jr., Patrick W     7 RA-MR                  47.34      45.17        
 13 Ponnaiya, Matthew J        7 RA-MR                  45.00      46.43        
 -- Patterson, Matthieu        8 MVA-MR                 25.90         DQ        
      Scissors kick
 -- Gonzales, Justin W         7 WSSC-MR                39.01         DQ        
      Alternating Kick
 -- O'Sullivan, Jack M         6 NDAC-MR                30.13         DQ        
      One hand touch
 -- Licardi, Dominic J         8 PBAC-MR                24.82         DQ        
      Scissors kick
 -- Macri, Christian A         6 RA-MR                  37.33         DQ        
      Alternating Kick
 -- Shaw, Jaden K              7 MWDA-MR                45.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Goldman, Jack E            7 WSSC-MR                43.01         DQ        
      One hand touch
 -- Brown, Craig V             7 WSSC-MR                39.11         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Chinigo, Nicky J           7 MWDA-MR                40.99         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   50.04   12/5/2010 Kevin Crane, SMC-MR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Variano, Matty or Matthe   8 RA-MR                  55.88      53.07        
  2 Lam, Vernon J              8 Barracudas-MR        1:04.08      54.88        
  3 Allen-Poole, Sean J        8 AG-MR                1:16.05      58.07        
  4 Schouten, Nate J           8 BB-NJ                  59.89    1:00.29        
  5 Dewhurst, Jesse W          7 AG-MR                1:05.07    1:03.98        
  6 Insdorf, Joshua C          8 MWDA-MR              1:05.26    1:05.65        
  7 Hu, Jalen                  8 BB-NJ                1:08.99    1:06.47        
  8 Callanan, Carson J         8 TRS-MR               1:05.02    1:07.13        
  9 Russell, Liam R            7 NDAC-MR                   NT    1:11.02        
 10 Smith, Sawyer M            8 NDAC-MR              1:15.32    1:13.89        
 11 Russell, Eddy W            7 NDAC-MR                   NT    1:16.14        
 12 Link, Nathan A             8 AG-MR                1:22.43    1:16.85        
 -- O'Sullivan, Jack M         6 NDAC-MR                   NT         DQ        
 -- Hendrawan, Sebastian L     7 BB-NJ                1:17.22         DQ        
 -- Belfiore, Chris J          8 BB-NJ                1:02.75         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   19.08   12/4/2010 David Rendon, NDAC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perillo, Austin J          8 MWDA-MR                21.89      18.87        
  2 Licardi, Dominic J         8 PBAC-MR                24.89      22.05        
  3 Insdorf, Joshua C          8 MWDA-MR                30.52      22.09        
  4 Olsson, Kian J             8 NDAC-MR                24.88      22.20        
  5 Capper, Gavin              8 MVA-MR                 25.11      22.36        
  6 Webster, Matthew F         7 PBAC-MR                24.88      26.90        
  7 Belfiore, Chris J          8 BB-NJ                     NT      26.94        
  8 McCarville, Mike or Mike   8 RA-MR                  45.00      27.27        
  9 Hu, Jalen                  8 BB-NJ                  38.55      27.59        
 10 Dewhurst, Jesse W          7 AG-MR                  35.01      29.87        
 11 Hendrawan, Sebastian L     7 BB-NJ                  38.35      30.68        
 12 Gonzales, Justin W         7 WSSC-MR                33.00      34.21        
 13 Macri, Christian A         6 RA-MR                  41.24      35.43        
 -- Russell, Liam R            7 NDAC-MR                30.99         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Smith, Sawyer M            8 NDAC-MR                32.61         DQ        
 -- Ponnaiya, Matthew J        7 RA-MR                  45.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Schouten, Nate J           8 BB-NJ                  35.22         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Rausch, Jr., Patrick W     7 RA-MR                   4.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Russell, Eddy W            7 NDAC-MR                29.91         DQ        
      One hand touch
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   41.13   12/4/2011 David Rendon, NDAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Variano, Matty or Matthe   8 RA-MR                  50.01      47.70        
  2 Perillo, Austin J          8 MWDA-MR                47.60      48.88        
  3 Lam, Vernon J              8 Barracudas-MR        1:01.05      50.76        
  4 Insdorf, Joshua C          8 MWDA-MR                58.30      52.83        
  5 Hendrawan, Sebastian L     7 BB-NJ                1:17.41    1:08.89        
 -- Callanan, Carson J         8 TRS-MR                 53.66         DQ        
 -- Allen-Poole, Sean J        8 AG-MR                     NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   1:31.12   12/4/2011 David Rendon, NDAC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perillo, Austin J          8 MWDA-MR              1:35.18    1:40.28        
                  47.72     1:40.28 (52.56)                                        
  2 Lam, Vernon J              8 Barracudas-MR        1:46.24    1:42.63        
                  46.81     1:42.63 (55.82)                                        
  3 Insdorf, Joshua C          8 MWDA-MR              1:56.42    1:46.77        
                  47.21     1:46.77 (59.56)                                        
  4 Smith, Sawyer M            8 NDAC-MR                   NT    2:11.88        
                1:04.82   2:11.88 (1:07.06)                                        
 -- Callanan, Carson J         8 TRS-MR               2:02.66         DQ        
 -- Dewhurst, Jesse W          7 AG-MR                     NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:44.12   12/5/2010 Northern Dutchess                          
                         D.Rendon, A.Hackmeyer, F.Lavariega, A.Liu         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:12.16    3:31.47        
     1) Russell, Liam R 7               2) Russell, Eddy W 7              
     3) O'Sullivan, Jack M 6            4) Smith, Sawyer M 8              
                  49.56     1:43.04 (53.48)   2:43.81 (1:00.77)     3:31.47 (47.66)
 
Boys 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   3:33.93    1/3/2015 Northern Dutchess Aquatic Club, NDAC       
                         B Dorner, C Mund, B Hackmeyer, O Daniels          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            4:25.29    4:06.32        
     1) Olsson, Kian J 8                2) Dorner, Declan M 7             
     3) Smith, Sawyer M 8               4) Russell, Liam R 7              
                  53.21   2:08.40 (1:15.19)   3:17.38 (1:08.98)     4:06.32 (48.94)
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   30.79   12/3/2011 Owen C Rowlands, WSSC -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I        10 MWDA-MR                32.20      32.21        
  2 Button, Sam M              9 NDAC-MR                33.83      34.32        
  3 Yamamoto, Taro M          10 RA-MR                  34.06      34.76        
  4 Smith, Kevin               9 BB-NJ                  35.26      34.89        
  5 Baxter, Ayden C           10 MWDA-MR                33.42      35.08        
  6 Roche, James               9 RA-MR                  35.78      35.09        
  7 Campolong, Gavin J        10 NDAC-MR                34.29      35.19        
  8 Hackmeyer, Brody P         9 NDAC-MR                34.59      35.57        
  9 Roa, Raymond              10 WSSC-MR                35.89      35.62        
 10 Wright, Cooper C          10 WSSC-MR                35.60      35.66        
 11 Vinces, Giacomo           10 MVA-MR                 35.88      36.21        
 12 Dorner, Benjamin           9 NDAC-MR                34.17      36.58        
 13 Payne, Tristan A          10 RA-MR                  35.64      37.08        
 14 Khitrov, Kevin            10 RA-MR                  37.63      37.09        
 15 Sanchez, Luke              9 VAC-MR                 37.29      37.13        
 16 Watad, Majed O            10 WSSC-MR                39.23      38.13        
 17 Rounds, Gavin M            9 VAC-MR                 39.18      38.52        
 18 Boldyrev, Peter J          9 RA-MR                  38.42      38.65        
 19 Karadeniz, Derin M         9 RFAC-MR                38.22      38.74        
 20 Chen-Suzuki, Keizo N      10 NDAC-MR                39.63      39.11        
 21 Racz, Gregory L           10 RA-MR                  40.81      39.69        
 22 Calvano, James R          10 MWDA-MR                40.25      40.14        
 23 Meddaugh, Brock W          9 NDAC-MR                38.26      41.14        
 24 Speare, Troy D             9 NDAC-MR                38.05      41.33        
 25 Finch, Matthew W           9 NDAC-MR                41.49      41.35        
 26 Gonzales, Matthew         10 WSSC-MR                40.53      41.36        
 27 Dittbrenner, Isaiah        9 PBAC-MR                37.63      41.53        
 28 Kablaoui, Abdulraouf      10 RFAC-MR                40.62      41.98        
 29 Pociask, Joseph V          9 NDAC-MR                45.74      44.09        
 30 O'Connor, Declan T        10 TRS-MR                 44.96      44.42        
 31 VanWormer, Ben C           9 RFAC-MR                41.11      44.76        
 32 Schreck, Eric E           10 TRS-MR                 45.05      44.92        
 33 Eskicioglu, Lucas          9 MVA-MR                 46.00      46.80        
 34 Carola, Jeffrey M          9 WSSC-MR                49.76      47.79        
 35 Cigna, Owen P             10 TRS-MR                 55.60      48.12        
 36 Nam, Hojin                10 BB-NJ                  47.90      48.14        
 37 Ramsey, Tyler J            9 PBAC-MR                48.58      48.39        
 38 Swift, Reghan A           10 NDAC-MR                43.98      48.40        
 39 Payne, William M           9 RA-MR                  49.45      48.49        
 40 Nowakowski, Quinn F        9 AG-MR                1:12.21      50.25        
 41 Ciarelli, Dominick M      10 PBAC-MR                50.84      50.63        
 42 Osullivan, Sam M           9 NDAC-MR                48.17      51.40        
 43 Mcnamara, Tommy J          9 AG-MR                  52.83      55.88        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:06.31   12/4/2011 Kyle A Staubi, NDAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Owen D            9 NDAC-MR              1:09.22    1:10.83        
                  32.99     1:10.83 (37.84)                                        
  2 Baxter, Ayden C           10 MWDA-MR              1:14.49    1:14.92        
                  35.94     1:14.92 (38.98)                                        
  3 Bruno, Nick J              9 MWDA-MR              1:14.75    1:14.94        
                  35.63     1:14.94 (39.31)                                        
  4 Staley, Duke P            10 AG-MR                1:15.43    1:16.40        
                  36.63     1:16.40 (39.77)                                        
  5 Smith, Kevin               9 BB-NJ                1:18.58    1:17.24        
                  38.68     1:17.24 (38.56)                                        
  6 Heath, Keegan             10 DVWM-MR              1:17.04    1:17.80        
                  38.62     1:17.80 (39.18)                                        
  7 Campolong, Gavin J        10 NDAC-MR              1:38.68    1:19.14        
                  37.72     1:19.14 (41.42)                                        
  8 Roa, Raymond              10 WSSC-MR              1:23.83    1:19.42        
                  38.27     1:19.42 (41.15)                                        
  9 Hackmeyer, Brody P         9 NDAC-MR              1:18.15    1:19.65        
                  36.83     1:19.65 (42.82)                                        
 10 Dorner, Benjamin           9 NDAC-MR              1:20.78    1:21.16        
                  38.53     1:21.16 (42.63)                                        
 11 Wright, Cooper C          10 WSSC-MR              1:20.55    1:21.30        
                  38.70     1:21.30 (42.60)                                        
 12 Yamamoto, Taro M          10 RA-MR                1:23.16    1:21.58        
                  38.22     1:21.58 (43.36)                                        
 13 Roche, James               9 RA-MR                1:24.04    1:25.89        
                  38.25     1:25.89 (47.64)                                        
 14 Vinces, Giacomo           10 MVA-MR               1:25.39    1:25.92        
                  40.11     1:25.92 (45.81)                                        
 15 Payne, Tristan A          10 RA-MR                1:23.19    1:26.34        
                  41.77     1:26.34 (44.57)                                        
 16 Chen-Suzuki, Keizo N      10 NDAC-MR                   NT    1:29.03        
                  42.33     1:29.03 (46.70)                                        
 17 Boldyrev, Peter J          9 RA-MR                1:29.61    1:29.99        
                  39.65     1:29.99 (50.34)                                        
 18 Finch, Matthew W           9 NDAC-MR                   NT    1:30.48        
                  42.73     1:30.48 (47.75)                                        
 19 Racz, Gregory L           10 RA-MR                1:38.71    1:31.64        
                  44.84     1:31.64 (46.80)                                        
 20 Calvano, James R          10 MWDA-MR              1:33.75    1:32.36        
                  43.39     1:32.36 (48.97)                                        
 21 Carlozzi, Nico             9 DVWM-MR              1:34.37    1:34.39        
                  43.31     1:34.39 (51.08)                                        
 22 Boyd, Mack C               9 NDAC-MR                   NT    1:36.24        
                  43.99     1:36.24 (52.25)                                        
 23 O'Connor, Declan T        10 TRS-MR               1:51.22    1:38.11        
                  46.44     1:38.11 (51.67)                                        
 24 Pociask, Joseph V          9 NDAC-MR                   NT    1:38.27        
                  45.70     1:38.27 (52.57)                                        
 25 Hoffman, Ethan T           9 RA-MR                1:38.19    1:39.65        
                  45.34     1:39.65 (54.31)                                        
 26 Schreck, Eric E           10 TRS-MR               1:43.88    1:40.33        
                  48.82     1:40.33 (51.51)                                        
 27 Jibb, Oliver B            10 MWDA-MR              1:41.90    1:43.74        
                  45.61     1:43.74 (58.13)                                        
 28 Swift, Reghan A           10 NDAC-MR              1:36.80    1:45.93        
                  49.55     1:45.93 (56.38)                                        
 29 Osullivan, Sam M           9 NDAC-MR                   NT    1:55.06        
                  50.68   1:55.06 (1:04.38)                                        
 30 Cigna, Owen P             10 TRS-MR               2:02.03    1:59.56        
                  52.87   1:59.56 (1:06.69)                                        
 31 Payne, William M           9 RA-MR                1:44.84    2:01.71        
                  58.06   2:01.71 (1:03.65)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   37.53   12/5/2010 Nicholas Catania, WSSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shi, Jeffery              10 AG-MR                  39.32      34.39        
  2 Staley, Duke P            10 AG-MR                  40.38      40.48        
  3 Hackmeyer, Brody P         9 NDAC-MR                45.23      41.15        
  4 Wright, Cooper C          10 WSSC-MR                45.26      41.28        
  5 Roa, Raymond              10 WSSC-MR                45.56      41.90        
  6 Roche, James               9 RA-MR                  42.08      42.25        
  7 Payne, Tristan A          10 RA-MR                  41.82      42.30        
  8 Meddaugh, Brock W          9 NDAC-MR                43.98      43.12        
  9 Finch, Matthew W           9 NDAC-MR                46.04      43.57        
 10 Dorner, Benjamin           9 NDAC-MR                42.33      44.01        
 11 Vinces, Giacomo           10 MVA-MR                 46.62      44.25        
 12 Smith, Kevin               9 BB-NJ                  47.78      45.78        
 13 Yamamoto, Taro M          10 RA-MR                  43.41      46.17        
 14 Calvano, James R          10 MWDA-MR                53.22      47.47        
 15 Swift, Reghan A           10 NDAC-MR                48.13      47.55        
 16 Hoffman, Ethan T           9 RA-MR                  45.79      47.73        
 17 Racz, Gregory L           10 RA-MR                  46.78      47.87        
 18 Carlozzi, Nico             9 DVWM-MR                48.43      49.00        
 19 Chen-Suzuki, Keizo N      10 NDAC-MR                55.09      49.45        
 20 Barry, James P             9 PBAC-MR                51.80      49.88        
 21 Boyd, Mack C               9 NDAC-MR                50.34      50.03        
 22 Osullivan, Sam M           9 NDAC-MR                55.99      51.90        
 23 Jibb, Oliver B            10 MWDA-MR                54.63      51.96        
 24 O'Connor, Declan T        10 TRS-MR                 54.42      55.23        
 25 Pociask, Joseph V          9 NDAC-MR              1:02.76      55.76        
 -- Cigna, Owen P             10 TRS-MR               1:05.38         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Payne, William M           9 RA-MR                  49.56         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Ramsey, Tyler J            9 PBAC-MR                58.80         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Schreck, Eric E           10 TRS-MR                 59.33         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Button, Sam M              9 NDAC-MR                42.42         DQ        
      Re-Submerged
 -- Boldyrev, Peter J          9 RA-MR                  48.07         DQ        
      Delay initiating turn
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:19.17    1/3/2015 Max M McClung, Rivertown Rays              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I        10 MWDA-MR              1:20.53    1:20.57        
                  39.66     1:20.57 (40.91)                                        
  2 Wright, Cooper C          10 WSSC-MR              1:30.42    1:27.41        
                  42.00     1:27.41 (45.41)                                        
  3 Baxter, Ayden C           10 MWDA-MR              1:19.90    1:29.11        
                  43.13     1:29.11 (45.98)                                        
  4 Bruno, Nick J              9 MWDA-MR              1:29.70    1:30.32        
                  44.75     1:30.32 (45.57)                                        
  5 Vinces, Giacomo           10 MVA-MR               1:21.06    1:31.61        
                  43.25     1:31.61 (48.36)                                        
  6 Karadeniz, Derin M         9 RFAC-MR              1:36.30    1:34.26        
                  45.30     1:34.26 (48.96)                                        
  7 Finch, Matthew W           9 NDAC-MR                   NT    1:34.43        
                  45.26     1:34.43 (49.17)                                        
  8 Hackmeyer, Brody P         9 NDAC-MR              1:34.95    1:36.01        
                  48.72     1:36.01 (47.29)                                        
  9 Roche, James               9 RA-MR                1:34.53    1:36.52        
                  44.31     1:36.52 (52.21)                                        
 10 Payne, Tristan A          10 RA-MR                1:29.82    1:36.64        
                  46.59     1:36.64 (50.05)                                        
 11 Kablaoui, Abdulraouf      10 RFAC-MR              1:42.76    1:37.51        
                  46.73     1:37.51 (50.78)                                        
 12 Boldyrev, Peter J          9 RA-MR                1:41.81    1:37.56        
                  46.38     1:37.56 (51.18)                                        
 13 Smith, Kevin               9 BB-NJ                1:41.84    1:37.66        
                  48.75     1:37.66 (48.91)                                        
 14 Yamamoto, Taro M          10 RA-MR                1:33.25    1:38.61        
                  47.83     1:38.61 (50.78)                                        
 15 Meddaugh, Brock W          9 NDAC-MR                   NT    1:38.87        
                  47.71     1:38.87 (51.16)                                        
 16 Roa, Raymond              10 WSSC-MR              1:43.51    1:39.75        
                  46.36     1:39.75 (53.39)                                        
 17 Khitrov, Kevin            10 RA-MR                1:43.25    1:41.74        
                  48.46     1:41.74 (53.28)                                        
 18 Dittbrenner, Isaiah        9 PBAC-MR              1:39.92    1:42.43        
 19 VanWormer, Ben C           9 RFAC-MR              2:01.01    1:44.00        
                  49.87     1:44.00 (54.13)                                        
 20 Watad, Majed O            10 WSSC-MR              1:50.01    1:44.83        
                  50.43     1:44.83 (54.40)                                        
 21 Calvano, James R          10 MWDA-MR              1:50.09    1:46.59        
                  52.98     1:46.59 (53.61)                                        
 22 Swift, Reghan A           10 NDAC-MR              1:48.67    1:47.61        
                  50.22     1:47.61 (57.39)                                        
 23 Schreck, Eric E           10 TRS-MR               2:09.22    1:49.02        
                  54.25     1:49.02 (54.77)                                        
 24 Payne, William M           9 RA-MR                1:51.70    1:53.61        
                  57.87     1:53.61 (55.74)                                        
 25 Pociask, Joseph V          9 NDAC-MR                   NT    1:54.56        
                  54.24   1:54.56 (1:00.32)                                        
 26 Osullivan, Sam M           9 NDAC-MR                   NT    1:58.13        
 27 Ramsey, Tyler J            9 PBAC-MR                   NT    2:06.38        
 28 Waguespack, Holden M       9 RA-MR                1:56.92    2:06.79        
                  58.60   2:06.79 (1:08.19)                                        
 29 Nam, Hojin                10 BB-NJ                1:35.22    2:08.09        
                1:03.01   2:08.09 (1:05.08)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   39.37   12/3/2011 Owen C Rowlands, WSSC -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I        10 MWDA-MR                41.35      41.52        
  2 Vinces, Giacomo           10 MVA-MR                 43.15      42.25        
  3 Button, Sam M              9 NDAC-MR                45.09      44.67        
  4 Bruno, Nick J              9 MWDA-MR                46.21      45.22        
  5 O'Connor, Declan T        10 TRS-MR                 46.26      45.79        
  6 Payne, Tristan A          10 RA-MR                  49.39      48.54        
  7 Dorner, Benjamin           9 NDAC-MR                48.10      49.25        
  8 Karadeniz, Derin M         9 RFAC-MR                47.34      49.50        
  9 Roa, Raymond              10 WSSC-MR                49.17      49.87        
 10 VanWormer, Ben C           9 RFAC-MR                48.72      50.05        
 11 Campolong, Gavin J        10 NDAC-MR                49.40      50.64        
 12 Barry, James P             9 PBAC-MR                55.08      51.28        
 13 Roche, James               9 RA-MR                  53.53      51.60        
 14 Chen-Suzuki, Keizo N      10 NDAC-MR              1:01.03      51.81        
 15 Racz, Gregory L           10 RA-MR                  57.07      53.27        
 16 Watad, Majed O            10 WSSC-MR                56.85      53.72        
 17 Sanchez, Luke              9 VAC-MR               1:04.43      54.42        
 18 Cigna, Owen P             10 TRS-MR               1:10.66      55.96        
 19 Ramsey, Tyler J            9 PBAC-MR              1:01.10      56.44        
 20 Meddaugh, Brock W          9 NDAC-MR                54.50      56.65        
 21 Wright, Cooper C          10 WSSC-MR                58.67      56.66        
 22 Calvano, James R          10 MWDA-MR              1:00.99      57.88        
 23 Dittbrenner, Isaiah        9 PBAC-MR                57.75    1:00.54        
 24 Swift, Reghan A           10 NDAC-MR              1:04.11    1:01.10        
 25 Rounds, Gavin M            9 VAC-MR                 50.00    1:01.79        
 26 Gonzales, Matthew         10 WSSC-MR              1:07.18    1:02.00        
 27 Boldyrev, Peter J          9 RA-MR                1:00.90    1:02.82        
 28 Nam, Hojin                10 BB-NJ                  58.09    1:03.15        
 29 Eskicioglu, Lucas          9 MVA-MR               1:02.78    1:04.50        
 30 Payne, William M           9 RA-MR                1:03.27    1:05.43        
 31 Pociask, Joseph V          9 NDAC-MR              1:08.19    1:11.59        
 32 Osullivan, Sam M           9 NDAC-MR                   NT    1:16.71        
 -- Speare, Troy D             9 NDAC-MR                58.04         DQ        
 -- Finch, Matthew W           9 NDAC-MR              1:02.58         DQ        
      Alternating Kick
 -- Nowakowski, Quinn F        9 AG-MR                     NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Kablaoui, Abdulraouf      10 RFAC-MR                52.53         DQ        
      Butterfly kick
 -- Yamamoto, Taro M          10 RA-MR                  50.41         DQ        
      Scissors kick
 -- Carola, Jeffrey M          9 WSSC-MR                56.39         DQ        
      One hand touch
 -- Schreck, Eric E           10 TRS-MR                 52.32         DQ        
      Two strokes under water
 -- Mcnamara, Tommy J          9 AG-MR                1:35.43         DQ        
      Scissors kick
 -- Novak, Mason M             9 AG-MR                1:07.16         DQ        
      No touch
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:25.88   12/4/2011 Kyle B Thompson, Aqua Gems                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shi, Jeffery              10 AG-MR                1:21.87    1:24.40        
                  40.06     1:24.40 (44.34)                                        
  2 Daniels, Owen D            9 NDAC-MR              1:31.27    1:33.72        
                  43.76     1:33.72 (49.96)                                        
  3 Vinces, Giacomo           10 MVA-MR               1:36.55    1:35.81        
                  46.21     1:35.81 (49.60)                                        
  4 Bruno, Nick J              9 MWDA-MR              1:41.30    1:36.55        
                  46.65     1:36.55 (49.90)                                        
  5 Button, Sam M              9 NDAC-MR              1:39.83    1:38.19        
                  46.40     1:38.19 (51.79)                                        
  6 O'Connor, Declan T        10 TRS-MR               1:40.12    1:42.82        
                  48.88     1:42.82 (53.94)                                        
  7 Baxter, Ayden C           10 MWDA-MR              1:43.04    1:45.29        
                  51.64     1:45.29 (53.65)                                        
  8 Payne, Tristan A          10 RA-MR                1:45.31    1:48.24        
                  52.87     1:48.24 (55.37)                                        
  9 Campolong, Gavin J        10 NDAC-MR              1:44.63    1:48.88        
                  51.34     1:48.88 (57.54)                                        
 10 Schreck, Eric E           10 TRS-MR               1:55.66    1:49.89        
                  53.31     1:49.89 (56.58)                                        
 11 Roche, James               9 RA-MR                1:54.75    1:50.80        
                  51.73     1:50.80 (59.07)                                        
 12 Roa, Raymond              10 WSSC-MR              1:55.01    1:50.84        
                  51.91     1:50.84 (58.93)                                        
 13 Chen-Suzuki, Keizo N      10 NDAC-MR              2:01.07    1:51.70        
                  53.27     1:51.70 (58.43)                                        
 14 Barry, James P             9 PBAC-MR              1:51.53    1:53.10        
                  53.46     1:53.10 (59.64)                                        
 15 Racz, Gregory L           10 RA-MR                1:52.67    1:55.81        
                  53.94   1:55.81 (1:01.87)                                        
 16 Meddaugh, Brock W          9 NDAC-MR              1:57.09    1:58.48        
                  57.08   1:58.48 (1:01.40)                                        
 17 Wright, Cooper C          10 WSSC-MR              2:10.01    1:59.06        
                  58.06   1:59.06 (1:01.00)                                        
 18 Smith, Kevin               9 BB-NJ                1:59.69    1:59.19        
                  58.06   1:59.19 (1:01.13)                                        
 19 Boyd, Mack C               9 NDAC-MR              2:09.97    2:03.91        
                  59.61   2:03.91 (1:04.30)                                        
 20 Jibb, Oliver B            10 MWDA-MR              2:02.53    2:06.24        
                  56.72   2:06.24 (1:09.52)                                        
 21 Yamamoto, Taro M          10 RA-MR                2:02.91    2:06.99        
                  54.57   2:06.99 (1:12.42)                                        
 22 Carlozzi, Nico             9 DVWM-MR              2:05.12    2:07.32        
                1:01.72   2:07.32 (1:05.60)                                        
 23 Boldyrev, Peter J          9 RA-MR                2:12.04    2:10.09        
                1:02.77   2:10.09 (1:07.32)                                        
 24 Calvano, James R          10 MWDA-MR              2:10.99    2:11.61        
                1:02.12   2:11.61 (1:09.49)                                        
 25 Swift, Reghan A           10 NDAC-MR                   NT    2:14.27        
                1:04.10   2:14.27 (1:10.17)                                        
 26 Pociask, Joseph V          9 NDAC-MR                   NT    2:27.90        
                1:09.79   2:27.90 (1:18.11)                                        
 27 Payne, William M           9 RA-MR                2:30.76    2:35.22        
                1:14.50   2:35.22 (1:20.72)                                        
 28 Osullivan, Sam M           9 NDAC-MR              2:55.11    2:44.59        
                1:18.47   2:44.59 (1:26.12)                                        
 -- Finch, Matthew W           9 NDAC-MR                   NT         DQ        
                  58.36        DQ (1:03.81)                                        
 -- Cigna, Owen P             10 TRS-MR               2:05.66         DQ        
                  56.73        DQ (1:10.45)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   36.20    1/3/2015 Max M McClung, Rivertown Rays                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I        10 MWDA-MR                35.58      35.34        
  2 Button, Sam M              9 NDAC-MR                45.06      39.37        
  3 Hackmeyer, Brody P         9 NDAC-MR                40.13      40.07        
  4 Bruno, Nick J              9 MWDA-MR                41.23      40.44        
  5 Watad, Majed O            10 WSSC-MR                48.36      40.53        
  6 Vinces, Giacomo           10 MVA-MR                 45.24      40.89        
  7 Payne, Tristan A          10 RA-MR                  45.18      41.85        
  8 Speare, Troy D             9 NDAC-MR                45.23      43.26        
  9 Roche, James               9 RA-MR                  51.03      43.44        
 10 Wright, Cooper C          10 WSSC-MR                44.88      43.72        
 11 Yamamoto, Taro M          10 RA-MR                  51.14      45.05        
 12 Campolong, Gavin J        10 NDAC-MR                43.32      45.08        
 13 Roa, Raymond              10 WSSC-MR                58.30      45.68        
 14 Smith, Kevin               9 BB-NJ                  44.57      45.69        
 15 Chen-Suzuki, Keizo N      10 NDAC-MR                49.22      46.61        
 16 Baxter, Ayden C           10 MWDA-MR                40.49      47.11        
 17 Karadeniz, Derin M         9 RFAC-MR                49.85      49.95        
 18 Kablaoui, Abdulraouf      10 RFAC-MR                59.01      50.29        
 19 Sanchez, Luke              9 VAC-MR                 50.59      51.00        
 20 Boldyrev, Peter J          9 RA-MR                  52.58      51.89        
 21 Nam, Hojin                10 BB-NJ                1:01.09      52.04        
 22 Barry, James P             9 PBAC-MR                51.14      52.77        
 23 O'Connor, Declan T        10 TRS-MR                 54.66      54.94        
 24 Khitrov, Kevin            10 RA-MR                  53.41      56.14        
 25 Payne, William M           9 RA-MR                1:00.00    1:00.18        
 26 Eskicioglu, Lucas          9 MVA-MR               1:02.69    1:03.03        
 27 Waguespack, Holden M       9 RA-MR                1:02.30    1:05.01        
 -- Mcnamara, Tommy J          9 AG-MR                1:35.43         DQ        
 -- VanWormer, Ben C           9 RFAC-MR                49.38         DQ        
 -- Gonzales, Matthew         10 WSSC-MR                57.19         DQ        
 -- Nowakowski, Quinn F        9 AG-MR                     NT         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:15.29   12/4/2011 Kyle A Staubi, NDAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruno, Nick J              9 MWDA-MR              1:44.80    1:32.50        
                  43.93     1:32.50 (48.57)                                        
  2 Smith, Kevin               9 BB-NJ                1:46.78    1:35.69        
                  44.55     1:35.69 (51.14)                                        
  3 Baxter, Ayden C           10 MWDA-MR              1:36.52    1:43.27        
                  46.72     1:43.27 (56.55)                                        
  4 Boldyrev, Peter J          9 RA-MR                2:08.30    2:00.06        
                  53.13   2:00.06 (1:06.93)                                        
 -- Roche, James               9 RA-MR                2:04.68         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Hoffman, Ethan T           9 RA-MR                1:58.13         DQ        
 -- Yamamoto, Taro M          10 RA-MR                1:55.00         DQ        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.74   12/4/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         G Stickle, M Mialma, A Liu, K Staubi              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:13.73    2:16.65        
     1) Button, Sam M 9                 2) Dorner, Benjamin 9             
     3) Campolong, Gavin J 10           4) Daniels, Owen D 9              
                  33.73     1:10.46 (36.73)     1:44.95 (34.49)     2:16.65 (31.70)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:30.53    2:39.15        
     1) Finch, Matthew W 9              2) Meddaugh, Brock W 9            
     3) Chen-Suzuki, Keizo N 10         4) Hackmeyer, Brody P 9           
                  40.54     1:23.69 (43.15)     2:02.21 (38.52)     2:39.15 (36.94)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'            2:54.98    3:03.96        
     1) Boyd, Mack C 9                  2) Swift, Reghan A 10             
     3) Osullivan, Sam M 9              4) Pociask, Joseph V 9            
                  42.19     1:28.69 (46.50)     2:25.17 (56.48)     3:03.96 (38.79)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:28.28   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         K Staubi, M Mialma, A Liu, G Stickle              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'                 NT    2:37.69        
     1) Baxter, Ayden C 10              2) Bruno, Nick J 9                
     3) Minevich, Daniel I 10           4) Calvano, James R 10            
                  41.01     1:22.68 (41.67)   2:37.69 (1:15.01)                    
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:35.61    2:42.35        
     1) Campolong, Gavin J 10           2) Dorner, Benjamin 9             
     3) Hackmeyer, Brody P 9            4) Button, Sam M 9                
                  42.11     1:28.39 (46.28)     2:10.22 (41.83)     2:42.35 (32.13)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:56.94    3:04.56        
     1) Finch, Matthew W 9              2) Meddaugh, Brock W 9            
     3) Speare, Troy D 9                4) Chen-Suzuki, Keizo N 10        
                  42.87       59.07 (16.20)   2:25.36 (1:26.29)     3:04.56 (39.20)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:38.81    1/3/2015 Brady T Saunders, HAWK -AD                 
                2:27.99  10&U ZQ
                2:31.99  10&U JO
                2:49.59  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baxter, Ayden C           10 MWDA-MR              2:39.01    2:36.32 SILV   
                  34.97     1:15.07 (40.10)     1:55.50 (40.43)     2:36.32 (40.82)
  2 Bruno, Nick J              9 MWDA-MR              2:46.00    2:42.11 SILV   
                  35.01     1:16.24 (41.23)     2:00.79 (44.55)     2:42.11 (41.32)
  3 Smith, Kevin               9 BB-NJ                3:00.26    2:50.82        
                  40.27     1:25.11 (44.84)     2:11.26 (46.15)     2:50.82 (39.56)
  4 Dorner, Benjamin           9 NDAC-MR              2:55.85    3:04.51        
                  38.60     1:27.96 (49.36)   3:04.51 (1:36.55)                    
  5 Sanchez, Luke              9 VAC-MR               3:08.41    3:06.19        
                  41.28     1:29.73 (48.45)     2:17.66 (47.93)     3:06.19 (48.53)
  6 Rounds, Gavin M            9 VAC-MR               3:05.00    3:10.83        
                  41.94     1:30.57 (48.63)     2:19.99 (49.42)     3:10.83 (50.84)
  7 Khitrov, Kevin            10 RA-MR                3:33.19    3:20.72        
                  39.56     1:30.48 (50.92)     2:26.52 (56.04)     3:20.72 (54.20)
  8 Racz, Gregory L           10 RA-MR                3:20.53    3:27.12        
                  42.74     1:38.26 (55.52)     2:35.78 (57.52)     3:27.12 (51.34)
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:56.07    1/4/2015 Andrew Kassian, HAWK -AD                   
                2:45.99  10&U ZQ
                2:51.99  10&U JO
                3:13.99  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Owen D            9 NDAC-MR                   NT    2:56.98 SILV   
                  38.94     1:22.90 (43.96)     2:15.35 (52.45)     2:56.98 (41.63)
  2 Bruno, Nick J              9 MWDA-MR              3:15.99    3:01.08 SILV   
                  41.46     1:27.75 (46.29)     2:22.47 (54.72)     3:01.08 (38.61)
  3 Baxter, Ayden C           10 MWDA-MR              3:05.81    3:02.35 SILV   
                  43.75     1:29.34 (45.59)     2:24.71 (55.37)     3:02.35 (37.64)
  4 Button, Sam M              9 NDAC-MR                   NT    3:02.66 SILV   
                  41.53     1:29.71 (48.18)     2:22.28 (52.57)     3:02.66 (40.38)
  5 Vinces, Giacomo           10 MVA-MR               2:55.22    3:18.75        
                  43.11     1:33.20 (50.09)     2:27.89 (54.69)     3:18.75 (50.86)
  6 Dorner, Benjamin           9 NDAC-MR                   NT    3:20.50        
                                1:36.32 ( )   2:36.49 (1:00.17)     3:20.50 (44.01)
  7 Payne, Tristan A          10 RA-MR                3:37.54    3:24.73        
                  49.48     1:41.55 (52.07)   2:42.29 (1:00.74)     3:24.73 (42.44)
  8 Heath, Keegan             10 DVWM-MR              3:25.35    3:25.40        
                  45.52     1:43.46 (57.94)   2:43.63 (1:00.17)     3:25.40 (41.77)
  9 Hackmeyer, Brody P         9 NDAC-MR                   NT    3:28.45        
                  43.94     1:38.70 (54.76)   2:45.36 (1:06.66)     3:28.45 (43.09)
 10 Meddaugh, Brock W          9 NDAC-MR                   NT    3:43.65        
                  52.72     1:48.05 (55.33)   2:51.82 (1:03.77)     3:43.65 (51.83)
 -- Racz, Gregory L           10 RA-MR                4:25.00         DQ        
                  54.64     1:49.03 (54.39)     2:47.87 (58.84)          DQ (48.81)
 -- Campolong, Gavin J        10 NDAC-MR                   NT         DQ        
                  50.72     1:39.04 (48.32)     2:35.69 (56.65)          DQ (41.92)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   27.14    1/3/2015 Samuel A Marshall, HAWK -AD                  
                26.99  ZQ
                27.89  JO
                30.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kellman, Adam H           12 WSSC-MR                26.21      26.37 ZQ     
  2 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR                27.21      26.40 ZQ     
  3 Ramsey, Matthew T         12 PBAC-MR                27.92      27.93 SILV   
  4 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR                27.75      28.15 SILV   
  5 Dickman, Kellen           12 VAC-MR                 29.05      29.65 SILV   
  6 Avancena, Christian A     12 NDAC-MR                29.59      29.78 SILV   
  7 Hackmeyer, Kieran M       11 NDAC-MR                30.70      30.60 SILV   
  8 Herbert, Owain G          12 NDAC-MR                29.94      30.65 SILV   
  9 Madden, Jack M            12 RA-MR                  31.67      30.81        
 10 Taranto, John T           12 Barracudas-MR          31.43      30.86        
 11 Barnett, Jai              11 VAC-MR                 31.58      31.09        
 12 Schweppe, Otto W          12 NDAC-MR                31.83      31.37        
 13 Lim, Noah B               12 RA-MR                  31.98      32.15        
 14 Amaro, Dylan J            11 NDAC-MR                31.39      32.25        
 15 Burger, Nate L            11 NDAC-MR                32.36      32.34        
 16 Dennis, Spencer P         11 RA-MR                  33.37      32.55        
 17 Racz, Theodore R          11 RA-MR                  32.72      32.58        
 18 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR                33.13      33.47        
 19 Levesque, Tristan C       12 MWDA-MR                34.71      33.56        
 20 Perillo, Justin G         11 MWDA-MR                33.57      33.62        
 21 Pierro, Joshua F          12 Barracudas-MR          38.12      33.79        
 22 Elmassalemah, Iad K       12 NDAC-MR                35.21      33.94        
 23 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR                33.14      34.42        
 23 Qu, Matthew Y             11 MWDA-MR                37.31      34.42        
 25 Cobb, Dylan M             11 MWDA-MR                33.22      34.49        
 26 Herbert, Theo J           12 NDAC-MR                35.01      35.10        
 27 Daniels, Luke W           11 NDAC-MR                34.96      35.93        
 28 McGrath, Adam M           11 NDAC-MR                35.09      36.33        
 29 Gallo, Nick J             12 BB-NJ                  37.80      36.94        
 30 Oakes, Tomek J            11 PBAC-MR                36.76      37.95        
 31 Schouten, Owen M          11 BB-NJ                  38.33      38.41        
 32 Pierce, Connor R          11 WSSC-MR                41.65      38.75        
 33 Slowik, Ethan             11 MVA-MR                 36.50      38.81        
 34 Fochios, Matthew P        12 NDAC-MR                36.94      38.84        
 35 Green, Kyle A             11 TRS-MR                 38.65      41.03        
 36 Godfrey, Ryan F           11 WSSC-MR                41.61      41.52        
 37 Hu, Brian B               11 BB-NJ                  39.93      41.61        
 38 Chinigo, Vinny            11 MWDA-MR                39.15      42.25        
 39 Green, Colin T            12 TRS-MR                 40.82      42.53        
 40 Ratnikov, Arseny          12 NDAC-MR                44.42      42.97        
 41 Dawkins, AJ A             11 NDAC-MR                42.68      43.59        
 42 Tvedt, Gregory            11 MVA-MR                 41.37      44.42        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   57.58    1/4/2015 Hayden F Campolong, NDAC                     
                58.99  ZQ
                59.99  JO
              1:06.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kellman, Adam H           12 WSSC-MR                58.80      58.64 ZQ     
                  27.31       58.64 (31.33)                                        
  2 Ramsey, Matthew T         12 PBAC-MR              1:02.41    1:01.49 SILV   
                  28.16     1:01.49 (33.33)                                        
  3 Meffert, Jack W           12 WSSC-MR              1:06.57    1:02.29 SILV   
                  30.72     1:02.29 (31.57)                                        
  4 Dickman, Kellen           12 VAC-MR               1:03.91    1:04.76 SILV   
                  30.68     1:04.76 (34.08)                                        
  5 Sherman, Colin E          12 WSSC-MR              1:08.44    1:06.60 SILV   
                  32.02     1:06.60 (34.58)                                        
  6 Avancena, Christian A     12 NDAC-MR              1:07.21    1:07.19        
                  31.78     1:07.19 (35.41)                                        
  7 Schweppe, Otto W          12 NDAC-MR              1:13.78    1:08.30        
                  32.47     1:08.30 (35.83)                                        
  8 Taranto, John T           12 Barracudas-MR        1:08.02    1:08.33        
                  31.96     1:08.33 (36.37)                                        
  9 Madden, Jack M            12 RA-MR                1:07.06    1:08.58        
                  33.17     1:08.58 (35.41)                                        
 10 Racz, Theodore R          11 RA-MR                1:09.90    1:09.43        
                  33.17     1:09.43 (36.26)                                        
 11 Herbert, Owain G          12 NDAC-MR              1:10.52    1:10.08        
                  32.94     1:10.08 (37.14)                                        
 12 Burger, Nate L            11 NDAC-MR              1:11.46    1:11.09        
                  33.67     1:11.09 (37.42)                                        
 13 Lim, Noah B               12 RA-MR                1:14.75    1:12.57        
                  33.49     1:12.57 (39.08)                                        
 14 Hackmeyer, Kieran M       11 NDAC-MR              1:08.59    1:13.33        
                  33.57     1:13.33 (39.76)                                        
 15 Levesque, Tristan C       12 MWDA-MR              1:13.31    1:13.40        
                  35.01     1:13.40 (38.39)                                        
 16 Barnett, Jai              11 VAC-MR                    NT    1:13.65        
                  35.21     1:13.65 (38.44)                                        
 17 Amaro, Dylan J            11 NDAC-MR              1:13.19    1:15.21        
                  35.45     1:15.21 (39.76)                                        
 18 Dennis, Spencer P         11 RA-MR                1:16.82    1:16.33        
                  36.09     1:16.33 (40.24)                                        
 19 Qu, Matthew Y             11 MWDA-MR              1:21.70    1:17.81        
                  37.91     1:17.81 (39.90)                                        
 20 LePage, Henry R           12 RA-MR                1:15.34    1:19.01        
                  36.00     1:19.01 (43.01)                                        
 21 Daniels, Luke W           11 NDAC-MR              1:17.03    1:19.03        
                  37.57     1:19.03 (41.46)                                        
 22 Perillo, Justin G         11 MWDA-MR              1:13.37    1:19.19        
                  37.51     1:19.19 (41.68)                                        
 23 Wilson, Edmund            11 NDAC-MR              1:20.79    1:19.25        
                  36.31     1:19.25 (42.94)                                        
 24 Elmassalemah, Iad K       12 NDAC-MR              1:15.94    1:22.39        
                  37.35     1:22.39 (45.04)                                        
 25 Schouten, Owen M          11 BB-NJ                1:28.33    1:25.07        
                  40.30     1:25.07 (44.77)                                        
 26 Fochios, Matthew P        12 NDAC-MR              1:24.49    1:26.61        
                  41.62     1:26.61 (44.99)                                        
 27 Hu, Brian B               11 BB-NJ                1:40.22    1:26.98        
                  43.48     1:26.98 (43.50)                                        
 28 Gallo, Nick J             12 BB-NJ                1:27.36    1:27.95        
                  44.52     1:27.95 (43.43)                                        
 29 Munn, Aaron J             11 NDAC-MR              1:31.37    1:31.25        
                  44.16     1:31.25 (47.09)                                        
 30 Green, Colin T            12 TRS-MR               1:33.05    1:35.13        
                  41.92     1:35.13 (53.21)                                        
 31 Green, Kyle A             11 TRS-MR               1:29.93    1:35.31        
                  44.53     1:35.31 (50.78)                                        
 32 Ratnikov, Arseny          12 NDAC-MR              1:39.54    1:39.37        
                  46.60     1:39.37 (52.77)                                        
 33 Dawkins, AJ A             11 NDAC-MR              1:51.28    1:44.58        
                  46.30     1:44.58 (58.28)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:10.04    1/3/2015 Samuel A Marshall, HAWK -AD                
                2:09.99  11-12 ZQ
                2:10.99  11-12 JO
                2:25.99  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR              2:11.73    2:10.47 JO     
                  29.41     1:03.31 (33.90)     1:37.36 (34.05)     2:10.47 (33.11)
  2 Kellman, Adam H           12 WSSC-MR              2:13.48    2:11.31 SILV   
                  29.78     1:03.79 (34.01)     1:38.57 (34.78)     2:11.31 (32.74)
  3 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR              2:09.52    2:11.36 SILV   
                  29.95     1:03.45 (33.50)     1:38.20 (34.75)     2:11.36 (33.16)
  4 Dickman, Kellen           12 VAC-MR               2:24.97    2:18.34 SILV   
                  31.41     1:07.23 (35.82)     1:43.52 (36.29)     2:18.34 (34.82)
  5 Taranto, John T           12 Barracudas-MR        2:38.32    2:28.89        
                  31.57     1:09.08 (37.51)     1:49.87 (40.79)     2:28.89 (39.02)
  6 Madden, Jack M            12 RA-MR                2:31.84    2:29.36        
                  33.24     1:10.93 (37.69)     1:51.26 (40.33)     2:29.36 (38.10)
  7 Racz, Theodore R          11 RA-MR                3:25.00    2:35.93        
                  34.44     1:14.05 (39.61)     1:55.16 (41.11)     2:35.93 (40.77)
  8 Worthington, Griffin R    12 MVA-MR               2:46.72    2:36.77        
                  35.74     1:15.92 (40.18)     1:57.51 (41.59)     2:36.77 (39.26)
  9 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR              2:39.88    2:41.33        
                  35.13     1:15.34 (40.21)     1:58.36 (43.02)     2:41.33 (42.97)
 10 Levesque, Tristan C       12 MWDA-MR              2:45.99    2:41.39        
                  36.55     1:17.78 (41.23)     2:00.38 (42.60)     2:41.39 (41.01)
 11 Cobb, Dylan M             11 MWDA-MR              2:45.17    2:41.98        
                  34.52     1:15.87 (41.35)     1:59.43 (43.56)     2:41.98 (42.55)
 12 Dennis, Spencer P         11 RA-MR                3:15.00    2:48.11        
                  38.14     1:20.42 (42.28)     2:04.98 (44.56)     2:48.11 (43.13)
 13 Pierro, Joshua F          12 Barracudas-MR        3:04.90    2:53.82        
                  37.66     1:21.82 (44.16)   2:53.82 (1:32.00)                    
 14 Thantu, Larson T          11 RA-MR                3:04.34    3:03.44        
                  38.82     1:26.51 (47.69)     2:16.53 (50.02)     3:03.44 (46.91)
 15 Gallo, Nick J             12 BB-NJ                4:07.88    3:10.90        
                  38.88     1:27.82 (48.94)     2:18.66 (50.84)     3:10.90 (52.24)
 16 Peek, Logan M             12 AG-MR                2:42.43    3:11.73        
                  40.94     1:29.84 (48.90)     2:22.05 (52.21)     3:11.73 (49.68)
 17 Fochios, Matthew P        12 NDAC-MR              3:10.01    3:13.43        
                  42.02     1:31.14 (49.12)     2:17.49 (46.35)     3:13.43 (55.94)
 18 Hu, Brian B               11 BB-NJ                3:15.69    3:13.51        
                  43.82     1:34.74 (50.92)     2:24.62 (49.88)     3:13.51 (48.89)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   30.96    1/3/2015 Patrick D Murphy, HAWK -AD                   
                31.39  ZQ
                31.99  JO
                36.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kellman, Adam H           12 WSSC-MR                29.60      31.40 JO     
  2 Ramsey, Matthew T         12 PBAC-MR                34.82      32.49 SILV   
  3 Avancena, Christian A     12 NDAC-MR                36.11      33.75 SILV   
  4 Barnett, Jai              11 VAC-MR                 34.97      34.41 SILV   
  5 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR                34.16      34.65 SILV   
  6 Taranto, John T           12 Barracudas-MR          40.13      35.27 SILV   
  7 Madden, Jack M            12 RA-MR                  37.44      35.36 SILV   
  8 Worthington, Griffin R    12 MVA-MR                 36.08      35.72 SILV   
  9 Dickman, Kellen           12 VAC-MR                 36.23      35.95 SILV   
 10 Levesque, Tristan C       12 MWDA-MR                34.92      36.70        
 11 Perillo, Justin G         11 MWDA-MR                38.91      37.62        
 12 Schweppe, Otto W          12 NDAC-MR                39.13      37.79        
 13 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR                40.01      39.19        
 14 Burger, Nate L            11 NDAC-MR                39.36      39.53        
 15 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR                39.78      39.62        
 16 Daniels, Luke W           11 NDAC-MR                39.70      39.90        
 17 McGrath, Adam M           11 NDAC-MR                40.86      39.99        
 18 Herbert, Owain G          12 NDAC-MR                39.27      40.39        
 19 Pierro, Joshua F          12 Barracudas-MR          43.57      40.92        
 20 Amaro, Dylan J            11 NDAC-MR                41.54      41.36        
 21 Cobb, Dylan M             11 MWDA-MR                41.42      41.63        
 22 Qu, Matthew Y             11 MWDA-MR                45.93      41.77        
 23 Peek, Logan M             12 AG-MR                  43.03      43.54        
 24 Elmassalemah, Iad K       12 NDAC-MR                42.62      43.58        
 25 Green, Kyle A             11 TRS-MR                 44.10      44.11        
 26 Herbert, Theo J           12 NDAC-MR                40.31      44.76        
 27 Schouten, Owen M          11 BB-NJ                  44.75      44.77        
 28 Thantu, Larson T          11 RA-MR                  43.09      46.74        
 29 Godfrey, Ryan F           11 WSSC-MR                48.15      47.68        
 30 Hu, Brian B               11 BB-NJ                  47.39      48.53        
 31 Slowik, Ethan             11 MVA-MR                 48.53      49.06        
 32 Pierce, Connor R          11 WSSC-MR                48.89      49.15        
 33 Gallo, Nick J             12 BB-NJ                  50.83      49.33        
 34 Chinigo, Vinny            11 MWDA-MR                47.10      49.95        
 35 Green, Colin T            12 TRS-MR                 52.09      50.24        
 36 Tvedt, Gregory            11 MVA-MR                 52.74      50.40        
 37 Ratnikov, Arseny          12 NDAC-MR                50.52      52.58        
 -- Dennis, Spencer P         11 RA-MR                  39.77         DQ        
      Re-Submerged
 -- Dawkins, AJ A             11 NDAC-MR                52.32         DQ        
      No touch at turn
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:09.99    1/4/2015 Patrick D Murphy, HAWK -AD                 
                1:06.99  ZQ
                1:08.99  JO
                1:17.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kellman, Adam H           12 WSSC-MR              1:09.25    1:10.39 SILV   
                  33.15     1:10.39 (37.24)                                        
  2 Meffert, Jack W           12 WSSC-MR                34.01    1:14.22 SILV   
                  36.00     1:14.22 (38.22)                                        
  3 Dickman, Kellen           12 VAC-MR               1:17.96    1:16.63 SILV   
                  36.34     1:16.63 (40.29)                                        
  4 Madden, Jack M            12 RA-MR                1:20.01    1:17.45 SILV   
                  37.65     1:17.45 (39.80)                                        
  5 Levesque, Tristan C       12 MWDA-MR              1:14.91    1:18.17        
                  38.40     1:18.17 (39.77)                                        
  6 Worthington, Griffin R    12 MVA-MR               1:20.45    1:18.60        
                  37.97     1:18.60 (40.63)                                        
  7 Barnett, Jai              11 VAC-MR               1:25.00    1:21.25        
                  39.27     1:21.25 (41.98)                                        
  8 Racz, Theodore R          11 RA-MR                1:23.46    1:22.14        
                  39.58     1:22.14 (42.56)                                        
  9 Burger, Nate L            11 NDAC-MR              1:24.40    1:24.22        
 10 Perillo, Justin G         11 MWDA-MR              1:23.17    1:24.93        
                  40.49     1:24.93 (44.44)                                        
 11 Daniels, Luke W           11 NDAC-MR              1:27.46    1:26.87        
                  42.47     1:26.87 (44.40)                                        
 12 Schweppe, Otto W          12 NDAC-MR              1:27.74    1:27.71        
                  42.48     1:27.71 (45.23)                                        
 13 Dennis, Spencer P         11 RA-MR                1:31.62    1:27.74        
                  42.34     1:27.74 (45.40)                                        
 14 Amaro, Dylan J            11 NDAC-MR              1:28.66    1:30.28        
                  43.02     1:30.28 (47.26)                                        
 15 Elmassalemah, Iad K       12 NDAC-MR              1:32.31    1:31.46        
                  42.79     1:31.46 (48.67)                                        
 16 Hackmeyer, Kieran M       11 NDAC-MR              1:28.27    1:31.93        
                  43.62     1:31.93 (48.31)                                        
 17 Green, Kyle A             11 TRS-MR               1:38.45    1:32.26        
                  45.94     1:32.26 (46.32)                                        
 18 LePage, Henry R           12 RA-MR                1:31.21    1:32.88        
                  44.70     1:32.88 (48.18)                                        
 19 Qu, Matthew Y             11 MWDA-MR              1:40.40    1:33.32        
                  45.66     1:33.32 (47.66)                                        
 20 Schouten, Owen M          11 BB-NJ                1:35.66    1:36.10        
                  45.77     1:36.10 (50.33)                                        
 21 Hu, Brian B               11 BB-NJ                1:45.85    1:36.84        
                  48.64     1:36.84 (48.20)                                        
 22 Herbert, Theo J           12 NDAC-MR              1:34.81    1:37.12        
                  46.53     1:37.12 (50.59)                                        
 23 Thantu, Larson T          11 RA-MR                1:35.47    1:42.76        
                  49.62     1:42.76 (53.14)                                        
 24 Gallo, Nick J             12 BB-NJ                1:35.00    1:46.94        
                  52.10     1:46.94 (54.84)                                        
 25 Green, Colin T            12 TRS-MR               1:57.66    1:47.75        
                  50.88     1:47.75 (56.87)                                        
 26 Slowik, Ethan             11 MVA-MR               1:50.96    1:49.08        
                  51.95     1:49.08 (57.13)                                        
 27 Ratnikov, Arseny          12 NDAC-MR                   NT    1:52.18        
                  54.44     1:52.18 (57.74)                                        
 -- Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR              1:22.66         DQ        
      Re-Submerged
                  42.14          DQ (43.17)                                        
 -- Wilson, Edmund            11 NDAC-MR              1:27.58         DQ        
      Multiple strokes
                  39.69          DQ (45.34)                                        
 -- Sherman, Colin E          12 WSSC-MR              1:33.50         DQ        
      Delay initiating turn
                  39.02          DQ (40.43)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   33.86   12/4/2011 John D Wadsworth, Marlins                    
                34.99  ZQ
                36.59  JO
                40.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kellman, Adam H           12 WSSC-MR                35.12      35.56 JO     
  2 Ramsey, Matthew T         12 PBAC-MR                37.59      37.38 SILV   
  3 Herbert, Owain G          12 NDAC-MR                37.79      37.87 SILV   
  4 Taranto, John T           12 Barracudas-MR          40.02      39.56 SILV   
  5 Amaro, Dylan J            11 NDAC-MR                39.54      40.28 SILV   
  6 Sherman, Colin E          12 WSSC-MR                45.18      40.80        
  7 Levesque, Tristan C       12 MWDA-MR                42.46      42.82        
  8 Lim, Noah B               12 RA-MR                  42.17      43.38        
  9 Worthington, Griffin R    12 MVA-MR                 45.87      45.28        
 10 Dawkins, AJ A             11 NDAC-MR                45.87      45.46        
 11 Avancena, Christian A     12 NDAC-MR                44.70      46.38        
 12 Daniels, Luke W           11 NDAC-MR                47.32      47.77        
 13 Madden, Jack M            12 RA-MR                  48.59      48.29        
 14 Thantu, Larson T          11 RA-MR                  46.76      48.53        
 15 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR                48.87      48.56        
 16 Barnett, Jai              11 VAC-MR                    NT      48.74        
 17 Ratnikov, Arseny          12 NDAC-MR                48.77      49.03        
 18 Gallo, Nick J             12 BB-NJ                  48.90      49.80        
 19 Schouten, Owen M          11 BB-NJ                  52.72      49.83        
 20 Perillo, Justin G         11 MWDA-MR                49.33      50.25        
 21 Racz, Theodore R          11 RA-MR                  48.02      51.85        
 22 Dennis, Spencer P         11 RA-MR                  49.07      52.12        
 23 LePage, Henry R           12 RA-MR                  49.79      52.89        
 24 Elmassalemah, Iad K       12 NDAC-MR                50.19      53.11        
 25 Munn, Aaron J             11 NDAC-MR                51.51      53.94        
 26 Hu, Brian B               11 BB-NJ                  56.22      54.95        
 27 Qu, Matthew Y             11 MWDA-MR              1:04.69      55.17        
 28 Green, Kyle A             11 TRS-MR                 57.71      56.99        
 29 Green, Colin T            12 TRS-MR               1:02.61      58.68        
 -- Slowik, Ethan             11 MVA-MR                 48.69         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:13.77   12/3/2011 Shane P Treanor, Marlins                   
                1:16.99  ZQ
                1:18.99  JO
                1:26.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kellman, Adam H           12 WSSC-MR              1:18.86    1:16.88 ZQ     
                  35.52     1:16.88 (41.36)                                        
  2 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR              1:19.86    1:18.76 JO     
                  36.26     1:18.76 (42.50)                                        
  3 Ramsey, Matthew T         12 PBAC-MR              1:30.42    1:23.91 SILV   
                  39.70     1:23.91 (44.21)                                        
  4 Herbert, Owain G          12 NDAC-MR              1:25.02    1:24.75 SILV   
                  39.22     1:24.75 (45.53)                                        
  5 Taranto, John T           12 Barracudas-MR        1:29.79    1:27.38        
                  41.13     1:27.38 (46.25)                                        
  6 Amaro, Dylan J            11 NDAC-MR              1:29.15    1:30.38        
                  41.86     1:30.38 (48.52)                                        
  7 Levesque, Tristan C       12 MWDA-MR              1:35.07    1:31.30        
                  43.49     1:31.30 (47.81)                                        
  8 Lim, Noah B               12 RA-MR                1:31.66    1:31.54        
                  43.84     1:31.54 (47.70)                                        
  9 McGrath, Adam M           11 NDAC-MR              1:55.88    1:37.31        
                  47.44     1:37.31 (49.87)                                        
 10 Oakes, Tomek J            11 PBAC-MR              1:42.29    1:39.00        
                  46.99     1:39.00 (52.01)                                        
 11 Hackmeyer, Kieran M       11 NDAC-MR              1:35.62    1:39.64        
                  48.28     1:39.64 (51.36)                                        
 12 Worthington, Griffin R    12 MVA-MR               1:40.47    1:40.07        
                  47.60     1:40.07 (52.47)                                        
 13 Thantu, Larson T          11 RA-MR                1:24.06    1:40.11        
                  48.20     1:40.11 (51.91)                                        
 14 Cobb, Dylan M             11 MWDA-MR              1:39.28    1:41.51        
                  47.82     1:41.51 (53.69)                                        
 15 Schweppe, Otto W          12 NDAC-MR              1:47.88    1:42.27        
                  47.91     1:42.27 (54.36)                                        
 15 Slowik, Ethan             11 MVA-MR               1:56.41    1:42.27        
                  48.18     1:42.27 (54.09)                                        
 17 Avancena, Christian A     12 NDAC-MR              1:42.61    1:43.38        
                  45.48     1:43.38 (57.90)                                        
 18 Schouten, Owen M          11 BB-NJ                  32.00    1:45.12        
                  48.85     1:45.12 (56.27)                                        
 19 Perillo, Justin G         11 MWDA-MR              1:46.33    1:45.60        
                  51.43     1:45.60 (54.17)                                        
 20 Latino, Tristan M         11 RFAC-MR              1:44.85    1:45.90        
                  50.62     1:45.90 (55.28)                                        
 21 Racz, Theodore R          11 RA-MR                1:43.36    1:46.21        
                  48.81     1:46.21 (57.40)                                        
 22 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR              1:47.79    1:47.95        
                  51.96     1:47.95 (55.99)                                        
 23 Ratnikov, Arseny          12 NDAC-MR              1:52.06    1:48.37        
                  51.26     1:48.37 (57.11)                                        
 24 Daniels, Luke W           11 NDAC-MR              1:50.53    1:49.39        
                  52.18     1:49.39 (57.21)                                        
 25 Dawkins, AJ A             11 NDAC-MR              1:51.76    1:50.37        
                  51.14     1:50.37 (59.23)                                        
 26 Dennis, Spencer P         11 RA-MR                1:48.96    1:52.01        
                  52.48     1:52.01 (59.53)                                        
 27 Elmassalemah, Iad K       12 NDAC-MR              1:50.11    1:53.84        
                  51.06   1:53.84 (1:02.78)                                        
 28 Chinigo, Vinny            11 MWDA-MR              1:55.05    2:00.19        
                  57.40   2:00.19 (1:02.79)                                        
 29 Qu, Matthew Y             11 MWDA-MR              2:12.61    2:04.56        
                  58.63   2:04.56 (1:05.93)                                        
 30 Green, Kyle A             11 TRS-MR               2:02.17    2:08.13        
                1:00.62   2:08.13 (1:07.51)                                        
 -- Green, Colin T            12 TRS-MR               2:35.61         DQ        
                  59.26        DQ (1:10.52)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   30.13   12/4/2011 Nicholas Catania, WSSC -MR                   
                30.59  ZQ
                30.99  JO
                34.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kellman, Adam H           12 WSSC-MR                29.23      27.88 ZQ     
  2 Meffert, Jack W           12 WSSC-MR                30.45      29.50 ZQ     
  3 Dickman, Kellen           12 VAC-MR                 32.61      32.35 SILV   
  4 Sherman, Colin E          12 WSSC-MR                32.59      32.66 SILV   
  5 Hackmeyer, Kieran M       11 NDAC-MR                32.61      33.38 SILV   
  6 Avancena, Christian A     12 NDAC-MR                31.48      33.65 SILV   
  7 Schweppe, Otto W          12 NDAC-MR                35.25      33.89 SILV   
  8 Taranto, John T           12 Barracudas-MR          36.17      34.60 SILV   
  9 Wilson, Edmund            11 NDAC-MR                37.18      36.32        
 10 Lim, Noah B               12 RA-MR                  40.53      36.89        
 11 Herbert, Owain G          12 NDAC-MR                36.07      37.22        
 12 Burger, Nate L            11 NDAC-MR                35.88      39.66        
 13 Worthington, Griffin R    12 MVA-MR                 43.56      39.79        
 14 LePage, Henry R           12 RA-MR                  43.31      41.69        
 15 Thantu, Larson T          11 RA-MR                  44.64      43.39        
 16 Qu, Matthew Y             11 MWDA-MR              1:00.99      43.98        
 17 Dennis, Spencer P         11 RA-MR                  40.00      44.56        
 18 Herbert, Theo J           12 NDAC-MR                43.50      46.53        
 19 Hu, Brian B               11 BB-NJ                  50.21      47.86        
 20 Munn, Aaron J             11 NDAC-MR                51.78      52.51        
 21 Dawkins, AJ A             11 NDAC-MR                54.40      58.76        
 -- Gallo, Nick J             12 BB-NJ                  58.61         DQ        
 -- Slowik, Ethan             11 MVA-MR                 51.00         DQ        
 -- Schouten, Owen M          11 BB-NJ                  48.06         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:08.10   12/3/2011 Nicholas Catania, WSSC -MR                 
                1:07.99  ZQ
                1:10.69  JO
                1:17.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L        12 RFAC-MR              1:08.24    1:08.33 JO     
                  30.91     1:08.33 (37.42)                                        
  2 Dickman, Kellen           12 VAC-MR               1:12.34    1:11.52 SILV   
                  33.97     1:11.52 (37.55)                                        
  3 Simpfenderfer, Michael D  11 RFAC-MR              1:10.29    1:13.04 SILV   
                  34.15     1:13.04 (38.89)                                        
  4 Hackmeyer, Kieran M       11 NDAC-MR              1:16.15    1:19.33        
                  36.43     1:19.33 (42.90)                                        
  5 Madden, Jack M            12 RA-MR                1:26.57    1:23.89        
                  40.06     1:23.89 (43.83)                                        
  6 Perillo, Justin G         11 MWDA-MR              1:33.91    1:28.35        
                  41.30     1:28.35 (47.05)                                        
  7 Pierro, Joshua F          12 Barracudas-MR        1:31.85    1:33.51        
  8 Burger, Nate L            11 NDAC-MR              1:35.95    1:34.41        
                  41.31     1:34.41 (53.10)                                        
  9 Thantu, Larson T          11 RA-MR                1:38.66    1:41.30        
                  47.50     1:41.30 (53.80)                                        
 10 Pierce, Connor R          11 WSSC-MR              1:50.01    1:45.95        
                  48.83     1:45.95 (57.12)                                        
 -- Racz, Theodore R          11 RA-MR                1:28.38         DQ        
      One hand touch
                  38.00          DQ (50.61)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:25.89   12/4/2011 John D Wadsworth, Marlins                  
                2:25.99  11-12 ZQ
                2:27.99  11-12 JO
                2:47.99  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickman, Kellen           12 VAC-MR               2:45.33    2:35.71 SILV   
                  33.37     1:13.60 (40.23)     2:00.71 (47.11)     2:35.71 (35.00)
  2 Taranto, John T           12 Barracudas-MR        2:47.68    2:36.40 SILV   
                  34.39     1:14.40 (40.01)     2:01.25 (46.85)     2:36.40 (35.15)
  3 Madden, Jack M            12 RA-MR                3:02.98    2:50.43        
                  36.45     1:19.05 (42.60)     2:11.67 (52.62)     2:50.43 (38.76)
  4 Levesque, Tristan C       12 MWDA-MR              3:10.99    2:55.68        
                  41.10     1:23.59 (42.49)     2:14.21 (50.62)     2:55.68 (41.47)
  5 Racz, Theodore R          11 RA-MR                4:00.00    3:03.22        
                  39.53     1:24.66 (45.13)     2:22.61 (57.95)     3:03.22 (40.61)
  6 Perillo, Justin G         11 MWDA-MR              3:04.18    3:04.17        
                  42.07     1:28.00 (45.93)     2:25.29 (57.29)     3:04.17 (38.88)
  7 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR                   NT    3:14.20        
                  44.33     1:32.19 (47.86)   2:32.34 (1:00.15)     3:14.20 (41.86)
  8 Thantu, Larson T          11 RA-MR                3:20.83    3:23.12        
                  47.27     1:39.20 (51.93)     2:35.77 (56.57)     3:23.12 (47.35)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:53.52    1/4/2015 Northern Dutchess Aquatic Club, NDAC       
                         D Rendon, R Speare, A Hackmeyer, H Campolong      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'                 NT    2:03.88        
     1) Avancena, Christian A 12        2) Hackmeyer, Kieran M 11         
     3) Amaro, Dylan J 11               4) Herbert, Owain G 12            
                  30.33     1:01.38 (31.05)     1:34.27 (32.89)     2:03.88 (29.61)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT    2:14.61        
     1) Blazek, Jackson M 11            2) Schweppe, Otto W 12            
     3) Elmassalemah, Iad K 12          4) Burger, Nate L 11              
                  34.17     1:05.73 (31.56)     1:42.91 (37.18)     2:14.61 (31.70)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.26   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         E Econopouly, T Dykas, J Rawl, N Britt            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:15.11    2:16.65        
     1) Avancena, Christian A 12        2) Herbert, Owain G 12            
     3) Hackmeyer, Kieran M 11          4) Schweppe, Otto W 12            
                  34.35     1:11.54 (37.19)     1:44.39 (32.85)     2:16.65 (32.26)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:21.11    2:34.83        
     1) Blazek, Jackson M 11            2) Amaro, Dylan J 11              
     3) Elmassalemah, Iad K 12          4) Burger, Nate L 11              
                  39.33     1:19.55 (40.22)     2:02.63 (43.08)     2:34.83 (32.20)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'                 NT    2:43.36        
     1) Levesque, Tristan C 12          2) Chinigo, Vinny 11              
     3) Cobb, Dylan M 11                4) Perillo, Justin G 11           
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:43.45   12/4/2011 Condors                                    
                         Fullerton, Martinez, Pallatta, Kishinevskiy       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:44.20    1:45.79        
     1) Rendon, David 14                2) Hally, Seamus 13               
     3) Hackmeyer, Aidan R 14           4) Patierno, Joey G 13            
                  24.85       52.65 (27.80)     1:19.34 (26.69)     1:45.79 (26.45)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:56.83   12/3/2011 Condors                                    
                         W Fullerton, E Kantar, M Kishinevskiy, J Martinez 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:56.20    1:58.19        
     1) Rendon, David 14                2) Hally, Seamus 13               
     3) Campolong, Hayden F 14          4) Speare, Ryan A 14              
                  28.62     1:02.23 (33.61)     1:32.60 (30.37)     1:58.19 (25.59)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:06.20    2:09.62        
     1) Hackmeyer, Aidan R 14           2) Kaiser, Ethan D 14             
     3) Patierno, Joey G 13             4) Ober, Alexander G 13           
                  35.07     1:11.03 (35.96)     1:42.90 (31.87)     2:09.62 (26.72)
 
Boys 14 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   22.99    1/3/2015 Michael J Liu, NDAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suh, Jonathan Y           13 RA-MR                  24.77      24.90        
  2 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR                25.44      25.85        
  3 Sanchez, Ryan O           14 VAC-MR                 26.67      26.05        
  4 Macaluso, Steven M        13 RA-MR                  27.08      26.79        
  5 Suchy, Nicholas H         14 VAC-MR                 27.70      26.85        
  6 Xu, Daniel                14 RA-MR                  26.81      26.91        
  7 Hackmeyer, Aidan R        14 NDAC-MR                27.19      27.03        
  8 Campolong, Hayden F       14 NDAC-MR                26.00      27.18        
  9 Patierno, Joey G          13 NDAC-MR                27.69      27.49        
 10 Hahn, Benjamin R          13 RA-MR                  27.71      27.91        
 11 Sliwinski, Ryan E         14 WSSC-MR                28.35      28.01        
 12 Hally, Seamus             13 NDAC-MR                28.15      28.09        
 13 Kivlehan, Patrick J       14 AG-MR                  28.90      28.38        
 14 Kaiser, Ethan D           14 NDAC-MR                28.53      28.52        
 15 Bonnick, Zail J           14 WSSC-MR                28.19      28.76        
 16 Ober, Alexander G         13 NDAC-MR                28.18      28.89        
 17 Barth, Ian M              14 PBAC-MR                29.08      29.19        
 18 Byrne, Jack J             13 RA-MR                  30.18      29.64        
 19 Sherman, Colin E          12 WSSC-MR                29.21      29.80        
 20 Mondelli, Danny E         14 PBAC-MR                30.67      29.82        
 21 Colfax, Owen R            13 MVA-MR                 30.38      29.89        
 22 Kleinman, Aidan Z         14 AG-MR                  30.22      30.70        
 23 Slovitsky, Matt T         13 PBAC-MR                32.58      30.79        
 24 Roberts, Luke P           13 VAC-MR                 28.81      31.62        
 25 Maddalena, Sam I          13 MWDA-MR                33.89      32.30        
 26 Rolon, David E            13 MVA-MR                 34.69      32.42        
 27 Luna, Jose A              14 WSSC-MR                34.13      33.31        
 28 Mule, Nicolas             13 WSSC-MR                35.65      35.69        
 
Boys 14 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   50.74   12/5/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baranowski, Damian        14 AG-MR                  52.16      53.75        
                  25.82       53.75 (27.93)                                        
  2 Smolar, Andrew J          14 WSSC-MR                56.44      55.36        
                  26.93       55.36 (28.43)                                        
  3 Rendon, David             14 NDAC-MR                56.50      56.02        
                  26.73       56.02 (29.29)                                        
  4 Macaluso, Steven M        13 RA-MR                  57.65      58.69        
                  28.15       58.69 (30.54)                                        
  5 Schermerhorn, Steven R    13 DVWM-MR              1:01.86      59.20        
                  28.28       59.20 (30.92)                                        
  6 Hackmeyer, Aidan R        14 NDAC-MR              1:00.14      59.50        
                  28.99       59.50 (30.51)                                        
  7 Hahn, Benjamin R          13 RA-MR                  59.25      59.51        
                  28.54       59.51 (30.97)                                        
  8 Xu, Daniel                14 RA-MR                1:02.12      59.65        
                  28.63       59.65 (31.02)                                        
  9 Kaiser, Ethan D           14 NDAC-MR              1:01.25    1:01.39        
                  29.50     1:01.39 (31.89)                                        
 10 Kivlehan, Patrick J       14 AG-MR                1:02.60    1:01.42        
                  29.73     1:01.42 (31.69)                                        
 11 Suchy, Nicholas H         14 VAC-MR               1:03.42    1:01.72        
                  29.70     1:01.72 (32.02)                                        
 12 Sliwinski, Ryan E         14 WSSC-MR              1:02.77    1:03.52        
                  30.00     1:03.52 (33.52)                                        
 13 Patierno, Joey G          13 NDAC-MR              1:03.43    1:04.24        
                  30.26     1:04.24 (33.98)                                        
 14 Kleinman, Aidan Z         14 AG-MR                1:06.90    1:06.28        
                  31.72     1:06.28 (34.56)                                        
 15 Mondelli, Danny E         14 PBAC-MR              1:05.91    1:06.58        
                  31.69     1:06.58 (34.89)                                        
 16 Ober, Alexander G         13 NDAC-MR              1:04.48    1:06.71        
                  30.82     1:06.71 (35.89)                                        
 17 Byrne, Jack J             13 RA-MR                1:08.50    1:06.73        
                  32.65     1:06.73 (34.08)                                        
 18 Roberts, Luke P           13 VAC-MR               1:18.30    1:07.13        
                  32.81     1:07.13 (34.32)                                        
 19 Colfax, Owen R            13 MVA-MR               1:04.72    1:07.76        
                  31.76     1:07.76 (36.00)                                        
 20 Rolon, David E            13 MVA-MR               1:07.81    1:08.83        
                  33.29     1:08.83 (35.54)                                        
 21 Lam, Vincent W            13 Barracudas-MR        1:15.50    1:13.83        
                  33.77     1:13.83 (40.06)                                        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:53.60   12/4/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smolar, Andrew J          14 WSSC-MR              1:58.74    1:57.73        
                  26.91       56.79 (29.88)     1:27.62 (30.83)     1:57.73 (30.11)
  2 Suh, Jonathan Y           13 RA-MR                2:00.86    2:00.90        
                  27.12       57.84 (30.72)     1:29.92 (32.08)     2:00.90 (30.98)
  3 Macaluso, Steven M        13 RA-MR                2:08.60    2:07.79        
                  29.69     1:02.40 (32.71)     1:35.66 (33.26)     2:07.79 (32.13)
  4 Kivlehan, Patrick J       14 AG-MR                2:14.59    2:11.35        
                  30.61     1:04.31 (33.70)     1:38.42 (34.11)     2:11.35 (32.93)
  5 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR              2:05.77    2:11.63        
                  29.09     1:01.66 (32.57)     1:36.08 (34.42)     2:11.63 (35.55)
  6 Hackmeyer, Aidan R        14 NDAC-MR              2:14.55    2:12.24        
                  29.73     1:03.08 (33.35)     1:38.60 (35.52)     2:12.24 (33.64)
  7 Xu, Daniel                14 RA-MR                2:19.77    2:13.19        
                  29.69     1:02.98 (33.29)     1:38.35 (35.37)     2:13.19 (34.84)
  8 Kaiser, Ethan D           14 NDAC-MR              2:19.05    2:13.23        
                  30.68     1:04.55 (33.87)     1:39.69 (35.14)     2:13.23 (33.54)
  9 Barth, Ian M              14 PBAC-MR              2:20.00    2:14.65        
                  30.47     1:04.70 (34.23)     1:39.82 (35.12)     2:14.65 (34.83)
 10 Suchy, Nicholas H         14 VAC-MR               2:21.12    2:20.40        
                  30.56     1:06.08 (35.52)     1:43.99 (37.91)     2:20.40 (36.41)
 11 Colfax, Owen R            13 MVA-MR               2:23.40    2:22.20        
                  30.39     1:05.65 (35.26)     1:44.18 (38.53)     2:22.20 (38.02)
 12 Bonnick, Zail J           14 WSSC-MR              2:35.56    2:22.77        
                  29.97     1:05.57 (35.60)     1:45.08 (39.51)     2:22.77 (37.69)
 13 Sherman, Colin E          12 WSSC-MR              2:36.35    2:26.41        
                  33.34     1:10.75 (37.41)     1:51.17 (40.42)     2:26.41 (35.24)
 14 Ober, Alexander G         13 NDAC-MR              2:43.92    2:26.60        
                  30.93     1:07.82 (36.89)     1:46.90 (39.08)     2:26.60 (39.70)
 15 Byrne, Jack J             13 RA-MR                2:33.82    2:27.23        
                  33.76     1:11.71 (37.95)     1:51.46 (39.75)     2:27.23 (35.77)
 16 Maddalena, Sam I          13 MWDA-MR              2:40.99    2:50.43        
                  35.16     1:16.59 (41.43)     2:03.41 (46.82)     2:50.43 (47.02)
 
Boys 14 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   5:12.92   12/3/2011 Trevor A Attile, MSC  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smolar, Andrew J          14 WSSC-MR              5:15.53    5:14.14        
                  28.00       59.09 (31.09)     1:31.01 (31.92)     2:03.25 (32.24)
        2:35.14 (31.89)     3:07.56 (32.42)     3:39.79 (32.23)     4:12.07 (32.28)
        4:43.74 (31.67)     5:14.14 (30.40)                                        
  2 Sanchez, Luke              9 VAC-MR               9:34.27    8:15.45        
                  42.86     1:33.82 (50.96)     2:24.88 (51.06)                    
            4:07.29 ( )     4:59.34 (52.05)     5:48.65 (49.31)     6:38.36 (49.71)
        7:27.94 (49.58)     8:15.45 (47.51)                                        
 
Boys 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   58.84    1/4/2015 Michael J Liu, NDAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David             14 NDAC-MR              1:02.64    1:04.55        
                  30.74     1:04.55 (33.81)                                        
  2 Hahn, Benjamin R          13 RA-MR                1:04.24    1:04.75        
                  31.78     1:04.75 (32.97)                                        
  3 Baranowski, Damian        14 AG-MR                1:07.60    1:05.51        
                  32.17     1:05.51 (33.34)                                        
  4 Schermerhorn, Steven R    13 DVWM-MR              1:06.23    1:06.15        
                  32.34     1:06.15 (33.81)                                        
  5 Hally, Seamus             13 NDAC-MR              1:06.59    1:07.08        
                  32.55     1:07.08 (34.53)                                        
  6 Smolar, Andrew J          14 WSSC-MR              1:11.10    1:07.88        
                  33.72     1:07.88 (34.16)                                        
  7 Sliwinski, Ryan E         14 WSSC-MR              1:09.84    1:09.88        
                  33.91     1:09.88 (35.97)                                        
  8 Xu, Daniel                14 RA-MR                1:11.00    1:10.84        
                  34.29     1:10.84 (36.55)                                        
  9 Kivlehan, Patrick J       14 AG-MR                1:13.53    1:12.24        
                  36.25     1:12.24 (35.99)                                        
 10 Colfax, Owen R            13 MVA-MR               1:15.36    1:12.97        
                  35.65     1:12.97 (37.32)                                        
 11 Patierno, Joey G          13 NDAC-MR              1:14.38    1:14.52        
                  36.01     1:14.52 (38.51)                                        
 12 Macaluso, Steven M        13 RA-MR                1:13.82    1:14.99        
                  36.48     1:14.99 (38.51)                                        
 13 Hackmeyer, Aidan R        14 NDAC-MR              1:14.13    1:15.79        
                  37.30     1:15.79 (38.49)                                        
 14 Ober, Alexander G         13 NDAC-MR              1:16.86    1:18.41        
                  36.66     1:18.41 (41.75)                                        
 15 Suchy, Nicholas H         14 VAC-MR               1:20.01    1:18.62        
                  38.41     1:18.62 (40.21)                                        
 16 Byrne, Jack J             13 RA-MR                1:16.93    1:18.65        
                  38.92     1:18.65 (39.73)                                        
 17 Kleinman, Aidan Z         14 AG-MR                1:18.21    1:19.25        
                  38.01     1:19.25 (41.24)                                        
 18 Lam, Vincent W            13 Barracudas-MR        1:28.76    1:30.20        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.11   12/4/2010 Travis C Blank, NDAC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hahn, Benjamin R          13 RA-MR                2:19.15    2:18.25        
                  32.93     1:07.70 (34.77)     1:43.30 (35.60)     2:18.25 (34.95)
  2 Hally, Seamus             13 NDAC-MR              2:23.37    2:21.87        
                  32.67     1:08.30 (35.63)     1:44.71 (36.41)     2:21.87 (37.16)
  3 Rendon, David             14 NDAC-MR              2:22.96    2:22.70        
                  32.01     1:08.28 (36.27)     1:46.16 (37.88)     2:22.70 (36.54)
  4 Luna, Jose A              14 WSSC-MR              3:23.03    2:59.98        
  5 Sherman, Colin E          12 WSSC-MR              3:21.01    3:00.43        
                                                    2:15.96 ( )     3:00.43 (44.47)
  6 Maddalena, Sam I          13 MWDA-MR              3:25.99    3:12.87        
                                1:34.26 ( )     2:23.35 (49.09)     3:12.87 (49.52)
 
Boys 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:07.58   12/4/2010 Charles McAuley, SMC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez, Ryan O           14 VAC-MR               1:16.35    1:13.23        
                  34.72     1:13.23 (38.51)                                        
  2 Hally, Seamus             13 NDAC-MR              1:11.98    1:13.36        
                  35.07     1:13.36 (38.29)                                        
  3 Hahn, Benjamin R          13 RA-MR                1:16.28    1:15.98        
                  35.90     1:15.98 (40.08)                                        
  4 Barth, Ian M              14 PBAC-MR              1:22.54    1:17.10        
                  35.83     1:17.10 (41.27)                                        
  5 Suh, Jonathan Y           13 RA-MR                1:12.07    1:19.02        
                  37.25     1:19.02 (41.77)                                        
  6 Patierno, Joey G          13 NDAC-MR              1:19.35    1:19.28        
                  37.36     1:19.28 (41.92)                                        
  7 Xu, Daniel                14 RA-MR                1:19.65    1:19.89        
                  37.58     1:19.89 (42.31)                                        
  8 Rolon, David E            13 MVA-MR               1:18.08    1:20.08        
                  38.22     1:20.08 (41.86)                                        
  9 Kleinman, Aidan Z         14 AG-MR                1:32.21    1:21.81        
                  38.78     1:21.81 (43.03)                                        
 10 Campolong, Hayden F       14 NDAC-MR              1:18.11    1:21.86        
                  38.67     1:21.86 (43.19)                                        
 11 Kaiser, Ethan D           14 NDAC-MR              1:22.91    1:22.20        
                  38.88     1:22.20 (43.32)                                        
 12 Suchy, Nicholas H         14 VAC-MR               1:30.00    1:22.47        
                  38.57     1:22.47 (43.90)                                        
 13 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR              1:18.63    1:23.13        
                  38.03     1:23.13 (45.10)                                        
 14 Roberts, Luke P           13 VAC-MR               1:25.45    1:23.50        
                  39.48     1:23.50 (44.02)                                        
 15 Smolar, Andrew J          14 WSSC-MR              1:21.37    1:23.81        
                  39.08     1:23.81 (44.73)                                        
 16 Bonnick, Zail J           14 WSSC-MR              1:24.34    1:25.37        
                  40.29     1:25.37 (45.08)                                        
 17 Mondelli, Danny E         14 PBAC-MR              1:28.62    1:25.88        
                  40.36     1:25.88 (45.52)                                        
 18 Kivlehan, Patrick J       14 AG-MR                1:25.58    1:25.91        
                  41.64     1:25.91 (44.27)                                        
 19 Macaluso, Steven M        13 RA-MR                1:28.66    1:26.56        
                  40.21     1:26.56 (46.35)                                        
 20 Maddalena, Sam I          13 MWDA-MR              1:32.99    1:27.11        
                  41.89     1:27.11 (45.22)                                        
 21 Sliwinski, Ryan E         14 WSSC-MR              1:26.31    1:27.14        
                  40.16     1:27.14 (46.98)                                        
 22 Colfax, Owen R            13 MVA-MR               1:27.38    1:27.88        
                  41.01     1:27.88 (46.87)                                        
 23 Mule, Nicolas             13 WSSC-MR              1:42.55    1:36.25        
                  44.32     1:36.25 (51.93)                                        
 24 Byrne, Jack J             13 RA-MR                1:31.01    1:37.06        
                  45.73     1:37.06 (51.33)                                        
 25 Luna, Jose A              14 WSSC-MR              1:36.09    1:40.59        
                  46.07     1:40.59 (54.52)                                        
 -- Slovitsky, Matt T         13 PBAC-MR              1:30.01         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  44.94          DQ (51.26)                                        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:22.21   12/4/2011 Nicolas Winograd, Aqua Gems                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hally, Seamus             13 NDAC-MR              2:36.58    2:38.50        
                  35.82     1:15.49 (39.67)     1:57.06 (41.57)     2:38.50 (41.44)
  2 Hahn, Benjamin R          13 RA-MR                2:42.83    2:50.70        
                  37.70     1:20.84 (43.14)     2:05.95 (45.11)     2:50.70 (44.75)
  3 Rolon, David E            13 MVA-MR               2:50.28    2:53.29        
                  39.71     1:22.75 (43.04)     2:08.74 (45.99)     2:53.29 (44.55)
  4 Xu, Daniel                14 RA-MR                2:57.82    2:53.52        
                  40.37     1:24.39 (44.02)     2:09.57 (45.18)     2:53.52 (43.95)
  5 Kaiser, Ethan D           14 NDAC-MR              3:11.51    2:55.94        
                  39.31     1:25.22 (45.91)     2:11.11 (45.89)     2:55.94 (44.83)
  6 Lam, Vincent W            13 Barracudas-MR        3:20.34    2:56.44        
                  40.67     1:25.92 (45.25)     2:12.91 (46.99)     2:56.44 (43.53)
  7 Patierno, Joey G          13 NDAC-MR              2:50.11    2:56.87        
                  39.55     1:24.94 (45.39)     2:11.01 (46.07)     2:56.87 (45.86)
  8 Kivlehan, Patrick J       14 AG-MR                3:03.64    3:00.17        
                  41.42     1:27.01 (45.59)     2:14.09 (47.08)     3:00.17 (46.08)
  9 Shi, Jeffery              10 AG-MR                2:55.43    3:00.54        
                  39.80     1:26.48 (46.68)     2:15.06 (48.58)     3:00.54 (45.48)
 10 Colfax, Owen R            13 MVA-MR               2:40.00    3:11.66        
                  40.81     1:29.65 (48.84)     2:20.94 (51.29)     3:11.66 (50.72)
 11 Dorner, Benjamin           9 NDAC-MR              3:45.11    3:40.89        
                  50.62     1:47.87 (57.25)     2:46.25 (58.38)     3:40.89 (54.64)
 -- Byrne, Jack J             13 RA-MR                3:45.00         DQ        
      One hand touch
                  45.39     1:36.78 (51.39)     2:28.86 (52.08)          DQ (53.10)
 
Boys 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   59.08   12/4/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David             14 NDAC-MR              1:02.31    1:04.10        
                  28.65     1:04.10 (35.45)                                        
  2 Macaluso, Steven M        13 RA-MR                1:05.65    1:07.51        
                  31.20     1:07.51 (36.31)                                        
  3 Hackmeyer, Aidan R        14 NDAC-MR              1:09.19    1:10.18        
                  33.02     1:10.18 (37.16)                                        
  4 Xu, Daniel                14 RA-MR                1:11.39    1:10.92        
                  34.13     1:10.92 (36.79)                                        
  5 Campolong, Hayden F       14 NDAC-MR              1:06.42    1:11.10        
                  31.94     1:11.10 (39.16)                                        
  6 Hahn, Benjamin R          13 RA-MR                1:15.10    1:12.02        
                  33.17     1:12.02 (38.85)                                        
  7 Kivlehan, Patrick J       14 AG-MR                1:15.98    1:12.86        
                  34.36     1:12.86 (38.50)                                        
  8 Ober, Alexander G         13 NDAC-MR              1:14.29    1:15.30        
                  33.98     1:15.30 (41.32)                                        
  9 Suh, Jonathan Y           13 RA-MR                1:07.52    1:16.05        
                  34.08     1:16.05 (41.97)                                        
 10 Rolon, David E            13 MVA-MR               1:47.18    1:17.05        
                  35.90     1:17.05 (41.15)                                        
 11 Roberts, Luke P           13 VAC-MR               1:23.33    1:20.63        
                  36.77     1:20.63 (43.86)                                        
 12 Sherman, Colin E          12 WSSC-MR              1:20.51    1:21.77        
                  36.14     1:21.77 (45.63)                                        
 13 Byrne, Jack J             13 RA-MR                1:22.25    1:23.36        
                  39.88     1:23.36 (43.48)                                        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.91   12/4/2011 Trevor A Attile, MSC  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Macaluso, Steven M        13 RA-MR                2:35.10    2:36.54        
                  33.26     1:13.55 (40.29)     1:55.23 (41.68)     2:36.54 (41.31)
 
Boys 14 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:07.55   12/4/2011 Nicolas Winograd, Aqua Gems                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David             14 NDAC-MR              2:21.67    2:20.87        
                  28.31     1:04.28 (35.97)     1:48.38 (44.10)     2:20.87 (32.49)
  2 Hally, Seamus             13 NDAC-MR              2:28.11    2:23.36        
                  30.82     1:07.35 (36.53)     1:48.20 (40.85)     2:23.36 (35.16)
  3 Hahn, Benjamin R          13 RA-MR                2:30.08    2:24.46        
                  32.98     1:07.47 (34.49)     1:51.41 (43.94)     2:24.46 (33.05)
  4 Smolar, Andrew J          14 WSSC-MR              2:27.86    2:24.94        
                  34.35     1:11.24 (36.89)     1:55.19 (43.95)     2:24.94 (29.75)
  5 Schermerhorn, Steven R    13 DVWM-MR              2:29.25    2:25.33        
                  30.96     1:07.33 (36.37)     1:51.04 (43.71)     2:25.33 (34.29)
  6 Baranowski, Damian        14 AG-MR                2:18.25    2:26.15        
                  32.93     1:10.38 (37.45)     1:53.41 (43.03)     2:26.15 (32.74)
  7 Xu, Daniel                14 RA-MR                2:33.18    2:27.48        
                  31.91     1:08.55 (36.64)     1:53.36 (44.81)     2:27.48 (34.12)
  8 Hackmeyer, Aidan R        14 NDAC-MR              2:31.61    2:29.87        
                  32.39     1:11.12 (38.73)     1:56.38 (45.26)     2:29.87 (33.49)
  9 Macaluso, Steven M        13 RA-MR                2:34.26    2:29.96        
                  31.67     1:10.90 (39.23)     1:58.51 (47.61)     2:29.96 (31.45)
 10 Kivlehan, Patrick J       14 AG-MR                2:36.49    2:35.36        
                  34.59     1:13.59 (39.00)     2:01.82 (48.23)     2:35.36 (33.54)
 11 Sliwinski, Ryan E         14 WSSC-MR              2:37.01    2:35.62        
                  34.85     1:11.32 (36.47)     2:00.76 (49.44)     2:35.62 (34.86)
 12 Kaiser, Ethan D           14 NDAC-MR              2:37.60    2:36.78        
                  35.14     1:17.79 (42.65)     2:03.30 (45.51)     2:36.78 (33.48)
 13 Rolon, David E            13 MVA-MR               2:43.31    2:41.39        
                  34.98     1:19.19 (44.21)     2:04.91 (45.72)     2:41.39 (36.48)
 14 Ober, Alexander G         13 NDAC-MR              2:41.80    2:41.47        
                  33.49     1:13.89 (40.40)     2:03.59 (49.70)     2:41.47 (37.88)
 15 Colfax, Owen R            13 MVA-MR               2:50.77    2:42.14        
                  35.94     1:16.21 (40.27)     2:06.39 (50.18)     2:42.14 (35.75)
 16 Suchy, Nicholas H         14 VAC-MR               2:50.22    2:43.78        
                  34.26     1:17.26 (43.00)     2:05.37 (48.11)     2:43.78 (38.41)
 17 Roberts, Luke P           13 VAC-MR               3:07.59    2:44.50        
                  37.33     1:20.91 (43.58)     2:07.63 (46.72)     2:44.50 (36.87)
 18 Mondelli, Danny E         14 PBAC-MR              2:44.72    2:44.86        
                  35.50     1:18.60 (43.10)     2:09.00 (50.40)     2:44.86 (35.86)
 19 Lam, Vincent W            13 Barracudas-MR        3:02.34    2:56.31        
                  39.09     1:26.24 (47.15)     2:15.11 (48.87)     2:56.31 (41.20)
 -- Byrne, Jack J             13 RA-MR                3:15.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  37.15     1:19.46 (42.31)     2:11.00 (51.54)          DQ (36.85)
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   21.40   12/3/2011 Julian A Mackrel, NDAC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zock, Joshua L            17 VAC-MR                 21.60      21.91        
  2 Liu, Michael J            16 NDAC-MR                21.91      22.13        
  3 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR                23.22      23.02        
  4 Cimorelli, Jack D         15 NDAC-MR                23.85      23.99        
  5 Stickle, Gage R           15 NDAC-MR                24.12      24.06        
  5 Porto, Anthony J          17 NDAC-MR                23.59      24.06        
  7 Stangeby, Chris           15 AG-MR                  25.11      24.49        
  8 Swift, Danny J            15 NDAC-MR                25.05      25.27        
  9 Mahaney, James W          17 RA-MR                  25.22      26.03        
 10 Mialma, Michy             15 NDAC-MR                26.30      26.14        
 11 David, Jesse R            15 WSSC-MR                27.16      27.46        
 12 Iolonardi, Tristan        19 AG-MR                  27.84      29.31        
 13 Hocek, Kiyan S            15 PBAC-MR                29.54      29.42        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   48.75   12/4/2011 Julian A Mackrel, NDAC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Michael J            16 NDAC-MR                48.67      48.95        
                  23.15       48.95 (25.80)                                        
  2 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR                49.83      49.66        
                  23.96       49.66 (25.70)                                        
  3 Graminski, Tom F          17 NDAC-MR                50.11      49.72        
                  24.00       49.72 (25.72)                                        
  4 Sommer, Christopher A     16 AG-MR                  50.37      50.92        
                  24.42       50.92 (26.50)                                        
  5 Stickle, Gage R           15 NDAC-MR                52.67      52.02        
                  24.84       52.02 (27.18)                                        
  6 Stangeby, Chris           15 AG-MR                  53.17      52.42        
                  25.17       52.42 (27.25)                                        
  7 Pietraszka, Ryan          15 MVA-MR                 54.19      53.16        
                  25.77       53.16 (27.39)                                        
  8 Econopouly, Elias M       17 NDAC-MR                49.86      53.38        
                  25.27       53.38 (28.11)                                        
  9 Porto, Anthony J          17 NDAC-MR                51.36      53.95        
                  25.77       53.95 (28.18)                                        
 10 Allan, Cameron A          15 RA-MR                  53.42      54.57        
                  26.12       54.57 (28.45)                                        
 11 Deignan, Sean M           17 AG-MR                  53.64      54.67        
                  25.75       54.67 (28.92)                                        
 12 Mahaney, James W          17 RA-MR                  57.35      55.42        
                  26.33       55.42 (29.09)                                        
 13 Romeo, Justin A           16 DVWM-MR                55.18      56.30        
                  27.12       56.30 (29.18)                                        
 14 Britt, Nate               17 NDAC-MR                54.67      56.73        
                  27.72       56.73 (29.01)                                        
 15 Mireau, Marc C            16 AG-MR                  55.47      57.17        
                  27.15       57.17 (30.02)                                        
 16 Swift, Danny J            15 NDAC-MR                56.11      58.09        
                  27.23       58.09 (30.86)                                        
 17 Sheridan, Aidan M         15 RA-MR                  59.13      58.69        
                  28.57       58.69 (30.12)                                        
 18 Izzo, Patrick M           16 NDAC-MR                56.61      58.72        
                  28.00       58.72 (30.72)                                        
 19 Mialma, Michy             15 NDAC-MR                58.89      59.05        
                  28.87       59.05 (30.18)                                        
 20 Jones, Ryan               15 MWDA-MR              1:05.44    1:06.01        
                  30.33     1:06.01 (35.68)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:47.43   12/4/2010 Julian A Mackrel, NDAC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graminski, Tom F          17 NDAC-MR              1:47.98    1:51.54        
                  26.38       55.22 (28.84)     1:23.81 (28.59)     1:51.54 (27.73)
  2 Liu, Alex J               15 NDAC-MR              1:54.91    1:55.07        
                  27.31       56.64 (29.33)     1:26.16 (29.52)     1:55.07 (28.91)
  3 Econopouly, Elias M       17 NDAC-MR              1:55.99    1:55.28        
                  26.95       55.94 (28.99)     1:25.66 (29.72)     1:55.28 (29.62)
  4 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR              1:52.56    2:00.51        
                  27.05       57.32 (30.27)     1:28.52 (31.20)     2:00.51 (31.99)
  5 Stickle, Gage R           15 NDAC-MR              2:02.80    2:05.72        
                  27.99       59.69 (31.70)     1:32.98 (33.29)     2:05.72 (32.74)
  6 Swift, Danny J            15 NDAC-MR              2:15.00    2:12.59        
                  29.07     1:02.79 (33.72)     1:38.73 (35.94)     2:12.59 (33.86)
  7 Jones, Ryan               15 MWDA-MR              2:33.92    2:34.91        
                  32.81     1:10.99 (38.18)     1:53.09 (42.10)     2:34.91 (41.82)
 
Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   4:53.23   12/3/2011 Christopher R Alpay, MSC  -MR              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               15 NDAC-MR              5:03.81    5:07.60        
                  28.25       58.69 (30.44)     1:29.54 (30.85)     2:00.17 (30.63)
        2:31.42 (31.25)     3:02.87 (31.45)     3:34.70 (31.83)     4:06.03 (31.33)
        4:37.15 (31.12)     5:07.60 (30.45)                                        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   54.72   12/5/2010 Julian A Mackrel, NDAC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR                56.52      56.11        
                  27.25       56.11 (28.86)                                        
  2 Liu, Michael J            16 NDAC-MR                55.15      56.49        
                  27.40       56.49 (29.09)                                        
  3 Cimorelli, Jack D         15 NDAC-MR                58.67      58.56        
                  28.43       58.56 (30.13)                                        
  4 Stangeby, Chris           15 AG-MR                1:01.43      59.91        
                  28.94       59.91 (30.97)                                        
  5 Mahaney, James W          17 RA-MR                1:04.73    1:00.90        
                  28.96     1:00.90 (31.94)                                        
  6 Porto, Anthony J          17 NDAC-MR              1:00.11    1:01.48        
                  29.63     1:01.48 (31.85)                                        
  7 Deignan, Sean M           17 AG-MR                1:01.54    1:03.69        
                  31.29     1:03.69 (32.40)                                        
  8 Britt, Nate               17 NDAC-MR              1:05.11    1:06.04        
                  31.99     1:06.04 (34.05)                                        
  9 Allan, Cameron A          15 RA-MR                1:04.25    1:06.52        
                  32.85     1:06.52 (33.67)                                        
 10 Sheridan, Aidan M         15 RA-MR                1:04.36    1:07.14        
                  33.25     1:07.14 (33.89)                                        
 11 Romeo, Justin A           16 DVWM-MR              1:08.16    1:08.17        
                  33.22     1:08.17 (34.95)                                        
 12 Swift, Danny J            15 NDAC-MR              1:08.07    1:08.54        
                  33.13     1:08.54 (35.41)                                        
 13 Mireau, Marc C            16 AG-MR                1:08.66    1:12.17        
                  34.44     1:12.17 (37.73)                                        
 14 Mialma, Michy             15 NDAC-MR              1:25.30    1:15.56        
                  37.01     1:15.56 (38.55)                                        
 15 Jones, Ryan               15 MWDA-MR              1:21.65    1:25.63        
                  41.35     1:25.63 (44.28)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:58.54    1/3/2015 Seamus Trzewik-Quinn, HAWK -AD             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graminski, Tom F          17 NDAC-MR              2:08.32    2:07.39        
                  30.94     1:03.96 (33.02)     1:35.74 (31.78)     2:07.39 (31.65)
  2 Izzo, Patrick M           16 NDAC-MR              2:15.91    2:22.08        
                  34.05     1:10.32 (36.27)     1:47.14 (36.82)     2:22.08 (34.94)
  3 Jones, Ryan               15 MWDA-MR              2:55.99    3:05.65        
                  42.83     1:28.01 (45.18)     2:17.31 (49.30)     3:05.65 (48.34)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:03.62   12/3/2011 Dallan B Treanor, Marlins                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zock, Joshua L            17 VAC-MR               1:00.92      59.75        
                  28.16       59.75 (31.59)                                        
  2 Econopouly, Elias M       17 NDAC-MR              1:00.22    1:04.53        
                  30.41     1:04.53 (34.12)                                        
  3 Cimorelli, Jack D         15 NDAC-MR              1:03.82    1:04.57        
                  30.44     1:04.57 (34.13)                                        
  4 Liu, Alex J               15 NDAC-MR              1:06.62    1:05.82        
                  31.16     1:05.82 (34.66)                                        
  5 Porto, Anthony J          17 NDAC-MR              1:06.41    1:06.00        
                  30.76     1:06.00 (35.24)                                        
  6 Liu, Michael J            16 NDAC-MR              1:04.80    1:06.51        
                  30.82     1:06.51 (35.69)                                        
  7 Mahaney, James W          17 RA-MR                1:10.38    1:08.79        
                  32.30     1:08.79 (36.49)                                        
  8 Izzo, Patrick M           16 NDAC-MR              1:11.79    1:13.08        
                  35.25     1:13.08 (37.83)                                        
  9 Mialma, Michy             15 NDAC-MR              1:15.54    1:17.32        
                  36.44     1:17.32 (40.88)                                        
 10 Iolonardi, Tristan        19 AG-MR                1:14.25    1:17.71        
                  36.94     1:17.71 (40.77)                                        
 11 David, Jesse R            15 WSSC-MR              1:17.80    1:19.25        
                  36.44     1:19.25 (42.81)                                        
 12 Hocek, Kiyan S            15 PBAC-MR              1:21.53    1:25.47        
                  39.03     1:25.47 (46.44)                                        
 13 Jones, Ryan               15 MWDA-MR              1:28.27    1:37.78        
                  44.49     1:37.78 (53.29)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:16.52    1/4/2015 Thomas F Graminski, NDAC                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graminski, Tom F          17 NDAC-MR              2:09.54    2:19.66        
                  32.08     1:07.88 (35.80)     1:43.57 (35.69)     2:19.66 (36.09)
  2 Econopouly, Elias M       17 NDAC-MR              2:11.81    2:21.29        
                  31.93     1:07.32 (35.39)     1:43.95 (36.63)     2:21.29 (37.34)
  3 Liu, Alex J               15 NDAC-MR              2:21.50    2:23.86        
                  33.21     1:09.22 (36.01)     1:46.22 (37.00)     2:23.86 (37.64)
  4 Cimorelli, Jack D         15 NDAC-MR              2:21.58    2:24.49        
                  32.71     1:10.07 (37.36)     1:47.95 (37.88)     2:24.49 (36.54)
  5 Britt, Nate               17 NDAC-MR              2:16.30    2:25.18        
                  32.98     1:09.73 (36.75)     1:47.47 (37.74)     2:25.18 (37.71)
  6 Izzo, Patrick M           16 NDAC-MR              2:43.01    2:36.11        
                  35.59     1:14.98 (39.39)     1:55.51 (40.53)     2:36.11 (40.60)
  7 Stickle, Gage R           15 NDAC-MR              2:35.98    2:39.23        
                  34.82     1:15.41 (40.59)     1:57.94 (42.53)     2:39.23 (41.29)
  8 Mialma, Michy             15 NDAC-MR              2:40.11    2:47.20        
                  36.13     1:17.85 (41.72)     2:02.61 (44.76)     2:47.20 (44.59)
  9 Jones, Ryan               15 MWDA-MR              4:30.99    3:31.28        
                  45.96     1:39.24 (53.28)     2:36.80 (57.56)     3:31.28 (54.48)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   55.06   12/4/2010 Steven J Campagna, NDAC-MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR                52.66      55.09        
                  25.26       55.09 (29.83)                                        
  2 Porto, Anthony J          17 NDAC-MR                56.15      56.56        
                  26.41       56.56 (30.15)                                        
  3 Liu, Michael J            16 NDAC-MR                56.03      57.38        
                  26.31       57.38 (31.07)                                        
  4 Stangeby, Chris           15 AG-MR                  56.94      59.39        
                  27.30       59.39 (32.09)                                        
  5 Mahaney, James W          17 RA-MR                  58.69      59.53        
                  27.50       59.53 (32.03)                                        
  6 Davila, Joshua            17 VAC-MR               1:03.29    1:00.98        
                  28.51     1:00.98 (32.47)                                        
  7 Izzo, Patrick M           16 NDAC-MR                58.16    1:01.43        
                  28.10     1:01.43 (33.33)                                        
  8 Swift, Danny J            15 NDAC-MR              1:02.22    1:03.98        
                  29.12     1:03.98 (34.86)                                        
  9 David, Jesse R            15 WSSC-MR              1:17.71    1:13.36        
                  31.94     1:13.36 (41.42)                                        
 10 Jones, Ryan               15 MWDA-MR              1:28.47    1:31.38        
                  41.38     1:31.38 (50.00)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:56.44    1/4/2015 Eric R Culver, VAC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staubi, Kyle A            15 NDAC-MR              1:57.40    2:04.72        
                  27.49       58.69 (31.20)     1:31.27 (32.58)     2:04.72 (33.45)
  2 Liu, Alex J               15 NDAC-MR              2:08.21    2:08.84        
                  29.55     1:02.28 (32.73)     1:35.53 (33.25)     2:08.84 (33.31)
 -- Sheridan, Aidan M         15 RA-MR                2:41.19         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  30.97     1:07.73 (36.76)     1:48.82 (41.09)          DQ (42.33)
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   1:57.41   12/4/2011 Julian A Mackrel, NDAC                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graminski, Tom F          17 NDAC-MR              1:58.20    2:02.61        
                  26.49       57.90 (31.41)     1:32.95 (35.05)     2:02.61 (29.66)
  2 Pietraszka, Ryan          15 MVA-MR               2:08.82    2:08.49        
                  27.73       59.67 (31.94)     1:38.87 (39.20)     2:08.49 (29.62)
  3 Liu, Michael J            16 NDAC-MR              2:06.24    2:08.65        
                  25.92       59.65 (33.73)     1:39.19 (39.54)     2:08.65 (29.46)
  4 Porto, Anthony J          17 NDAC-MR              2:07.69    2:10.11        
                  27.43     1:01.00 (33.57)     1:38.24 (37.24)     2:10.11 (31.87)
  5 Sommer, Christopher A     16 AG-MR                2:12.43    2:10.41        
                  27.64     1:01.16 (33.52)     1:40.77 (39.61)     2:10.41 (29.64)
  6 Izzo, Patrick M           16 NDAC-MR              2:13.78    2:20.77        
                  29.32     1:05.57 (36.25)     1:46.89 (41.32)     2:20.77 (33.88)
  7 Swift, Danny J            15 NDAC-MR              2:25.58    2:26.72        
                  28.68     1:05.29 (36.61)     1:50.75 (45.46)     2:26.72 (35.97)
  8 Sheridan, Aidan M         15 RA-MR                2:28.28    2:28.20        
                  30.89     1:08.08 (37.19)     1:55.12 (47.04)     2:28.20 (33.08)
  9 Romeo, Justin A           16 DVWM-MR              2:27.30    2:29.65        
                  33.52     1:12.16 (38.64)     1:56.03 (43.87)     2:29.65 (33.62)
 10 Mireau, Marc C            16 AG-MR                2:24.22    2:29.75        
                  29.66     1:09.18 (39.52)     1:55.77 (46.59)     2:29.75 (33.98)
 11 Allan, Cameron A          15 RA-MR                2:20.49    2:31.37        
                  32.76     1:09.10 (36.34)     1:59.51 (50.41)     2:31.37 (31.86)
 12 Jones, Ryan               15 MWDA-MR              3:03.98    2:59.31        
                  38.24     1:25.11 (46.87)     2:20.05 (54.94)     2:59.31 (39.26)
 
Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   4:16.06    1/4/2015 Eric R Culver, VAC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               15 NDAC-MR              4:26.51    4:27.64        
                  29.52     1:02.57 (33.05)     1:37.26 (34.69)     2:11.73 (34.47)
        2:48.66 (36.93)     3:26.44 (37.78)     3:57.86 (31.42)     4:27.64 (29.78)
  2 Mahaney, James W          17 RA-MR                4:54.88    4:44.41        
                  28.58     1:02.65 (34.07)     1:38.66 (36.01)     2:14.58 (35.92)
        2:54.83 (40.25)     3:35.46 (40.63)     4:11.32 (35.86)     4:44.41 (33.09)
  3 Sommer, Christopher A     16 AG-MR                5:02.09    5:03.29        
                  28.70     1:05.99 (37.29)     1:46.16 (40.17)     2:26.81 (40.65)
        3:10.91 (44.10)     3:56.19 (45.28)     4:30.85 (34.66)     5:03.29 (32.44)
 
Boys Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:30.30   12/4/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         S Campagna, T Blank, S Cavotti, J Mackrel         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:33.11    1:31.31        
     1) Staubi, Kyle A 15               2) Graminski, Tom F 17            
     3) Econopouly, Elias M 17          4) Liu, Michael J 16              
                  22.87       45.95 (23.08)     1:09.44 (23.49)     1:31.31 (21.87)
  2 Aqua Gems-MR  'A'                                 1:36.50    1:35.14        
     1) Sommer, Christopher A 16        2) Baranowski, Damian 14          
     3) Deignan, Sean M 17              4) Stangeby, Chris 15             
                  23.11       47.21 (24.10)     1:11.13 (23.92)     1:35.14 (24.01)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:38.11    1:36.35        
     1) Cimorelli, Jack D 15            2) Liu, Alex J 15                 
     3) Porto, Anthony J 17             4) Stickle, Gage R 15             
                  23.79       48.57 (24.78)     1:12.78 (24.21)     1:36.35 (23.57)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'            1:43.70    1:39.92        
     1) Izzo, Patrick M 16              2) Mialma, Michy 15               
     3) Britt, Nate 17                  4) Swift, Danny J 15              
                  25.43       50.80 (25.37)     1:15.16 (24.36)     1:39.92 (24.76)
 
Boys Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:41.98   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         K Tialios, J Mackrel, S Campagna, S Cavotti       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:42.90    1:42.87        
     1) Cimorelli, Jack D 15            2) Graminski, Tom F 17            
     3) Staubi, Kyle A 15               4) Liu, Michael J 16              
                  27.44       56.20 (28.76)     1:21.06 (24.86)     1:42.87 (21.81)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:47.90    1:50.30        
     1) Stickle, Gage R 15              2) Econopouly, Elias M 17         
     3) Liu, Alex J 15                  4) Porto, Anthony J 17            
                  28.53       58.66 (30.13)     1:25.65 (26.99)     1:50.30 (24.65)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'            1:54.40    1:58.19        
     1) Mialma, Michy 15                2) Britt, Nate 17                 
     3) Izzo, Patrick M 16              4) Swift, Danny J 15              
                  35.67     1:06.79 (31.12)     1:33.42 (26.63)     1:58.19 (24.77)