Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 10/9/2017 03:27 PM
                 2017 MR NDAC 12&Under Sprint Meet - 10/8/2017                 
                              Sanction #: 171002                               
                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Isabel G           6 AG-MR                  36.43      23.46        
  2 Gibson, Emma L             6 AG-MR                  32.35      24.41        
  3 Kortbus, Sky E             6 NDAC-MR                   NT      29.45        
  4 Hally, Madelyn E           6 NDAC-MR                   NT      31.17        
  5 Richards, Bella R          6 NDAC-MR                   NT      32.62        
  6 Reyes, Sol G               6 NDAC-MR                   NT      34.50        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Isabel G           6 AG-MR                  36.96      29.69        
  2 Gibson, Emma L             6 AG-MR                  33.44      31.32        
  3 Kortbus, Sky E             6 NDAC-MR                   NT      31.98        
  4 Hally, Madelyn E           6 NDAC-MR                   NT      36.35        
  5 Reyes, Sol G               6 NDAC-MR                   NT      42.42        
 -- Richards, Bella R          6 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Toes curled over gutter after the start
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finucane, Lea G            7 AG-MR                  24.81      18.90        
  2 Dwyer, Bronwyn L           7 NDAC-MR                22.52      20.24        
  3 Boehm, Paige M             8 NDAC-MR                26.21      20.54        
  4 Kregel, Marina             7 NDAC-MR                23.73      20.98        
  5 DiGiovanni, Bella M        7 NDAC-MR                25.40      21.13        
  6 Ault Nolan, Sunday M       8 NDAC-MR                28.31      23.36        
  7 Hayes, Olivia E            8 NDAC-MR                   NT      23.56        
  8 Hamilton, Tori H           8 NDAC-MR                   NT      23.63        
  9 Blazek, Amelia R           8 NDAC-MR                24.78      23.64        
 10 O'Brien, Abby C            8 AG-MR                  28.48      24.99        
 11 Curran, Isabelle S         7 NDAC-MR                   NT      29.33        
 12 Pethic, Cameron R          7 NDAC-MR                   NT      30.14        
 13 Bardfield, Sadie M         8 NDAC-MR                   NT      32.27        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kregel, Marina             7 NDAC-MR                26.36      22.34        
  2 Dwyer, Bronwyn L           7 NDAC-MR                23.28      22.60        
  3 Finucane, Lea G            7 AG-MR                  29.76      24.77        
  4 Hamilton, Tori H           8 NDAC-MR                   NT      25.98        
  5 Blazek, Amelia R           8 NDAC-MR                28.64      26.20        
  6 O'Brien, Abby C            8 AG-MR                  30.64      27.51        
  7 Boehm, Paige M             8 NDAC-MR                28.09      28.89        
  8 DiGiovanni, Bella M        7 NDAC-MR                30.36      29.34        
  9 Ault Nolan, Sunday M       8 NDAC-MR                33.40      32.83        
 10 Hayes, Olivia E            8 NDAC-MR                   NT      33.36        
 11 Pethic, Cameron R          7 NDAC-MR                   NT      35.58        
 12 Bardfield, Sadie M         8 NDAC-MR                   NT      37.50        
 13 Curran, Isabelle S         7 NDAC-MR                   NT      42.89        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finucane, Lea G            7 AG-MR                  35.00      26.73        
  2 Kregel, Marina             7 NDAC-MR                35.92      29.67        
  3 Hayes, Olivia E            8 NDAC-MR                   NT      32.78        
  4 Dwyer, Bronwyn L           7 NDAC-MR                   NT      33.82        
  5 DiGiovanni, Bella M        7 NDAC-MR                   NT      34.46        
  6 Boehm, Paige M             8 NDAC-MR                   NT      35.38        
  7 Ault Nolan, Sunday M       8 NDAC-MR                   NT      35.52        
  8 Blazek, Amelia R           8 NDAC-MR                34.86      36.42        
  9 O'Brien, Abby C            8 AG-MR                  37.17      36.85        
 10 Bardfield, Sadie M         8 NDAC-MR                   NT      44.55        
 11 Gibson, Emma L             6 AG-MR                  44.43      57.65        
 12 Hally, Madelyn E           6 NDAC-MR                   NT    1:06.80        
 -- Kortbus, Sky E             6 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Pethic, Cameron R          7 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Curran, Isabelle S         7 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Gibson, Isabel G           6 AG-MR                  47.43         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Hamilton, Tori H           8 NDAC-MR                   NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finucane, Lea G            7 AG-MR                  33.00      24.48        
  2 Kregel, Marina             7 NDAC-MR                30.64      25.87        
  3 Hamilton, Tori H           8 NDAC-MR                   NT      28.60        
  4 Blazek, Amelia R           8 NDAC-MR                   NT      31.79        
  5 Boehm, Paige M             8 NDAC-MR                   NT      34.10        
  6 DiGiovanni, Bella M        7 NDAC-MR                   NT      34.41        
  7 O'Brien, Abby C            8 AG-MR                  32.00      44.28        
 -- Ault Nolan, Sunday M       8 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Dwyer, Bronwyn L           7 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Pethic, Cameron R          7 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kregel, Marina             7 NDAC-MR              2:12.10    2:00.55        
                  52.86   2:00.55 (1:07.69)                                        
  2 Ault Nolan, Sunday M       8 NDAC-MR                   NT    2:41.45        
  3 O'Brien, Abby C            8 AG-MR                2:00.00    2:42.25        
                1:21.49   2:42.25 (1:20.76)                                        
 -- Dwyer, Bronwyn L           7 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:07.07                                                            
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foote, Brianna R          10 AG-MR                  37.56      33.21        
  2 Button, Molly I           10 NDAC-MR                36.52      33.22        
  3 Bohmann, Kyra L           10 AG-MR                  37.57      36.39        
  4 Cimorelli, Kate A         10 NDAC-MR                39.58      37.29        
  5 Dwyer, Wilhelmina C        9 NDAC-MR                39.57      38.34        
  6 Sanford, Charley T         9 NDAC-MR                39.79      38.51        
  7 Wilson, Emma              10 NDAC-MR                37.55      40.27        
  8 Hayes, Chloe E            10 NDAC-MR                   NT      40.57        
  9 Flores, Elena I           10 NDAC-MR                45.11      40.80        
 10 McNally, Lauren E          9 NDAC-MR                47.52      41.70        
 11 Hart, Eleanor S           10 NDAC-MR                39.47      41.75        
 12 Blazek, Catalina W         9 NDAC-MR                43.60      42.04        
 13 Patierno, Sofia M         10 NDAC-MR                43.81      42.21        
 14 Kortbus, Nina T            9 NDAC-MR                44.55      42.60        
 15 Schramm, Grace E           9 NDAC-MR                43.15      43.01        
 16 Burger, Laura K            9 NDAC-MR                39.77      43.09        
 17 Kubsch, Renee P           10 NDAC-MR                43.99      44.17        
 18 Reichman, Olivia M        10 NDAC-MR              1:04.53      50.62        
 19 Clements, Maddie M         9 NDAC-MR              1:05.11    1:00.06        
 20 McGrath, Emma R            9 NDAC-MR                   NT    1:02.54        
 21 Jude, Cat I                9 NDAC-MR                   NT    1:05.37        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foote, Brianna R          10 AG-MR                  44.82      41.64        
  2 Button, Molly I           10 NDAC-MR                41.22      42.86        
  3 Bohmann, Kyra L           10 AG-MR                  45.54      43.87        
  4 Patierno, Sofia M         10 NDAC-MR                48.32      46.10        
  5 Sanford, Charley T         9 NDAC-MR                43.68      47.86        
  6 Flores, Elena I           10 NDAC-MR                   NT      48.37        
  7 Wilson, Emma              10 NDAC-MR                48.20      48.57        
  8 Burger, Laura K            9 NDAC-MR                48.61      48.70        
  9 Schramm, Grace E           9 NDAC-MR                50.30      48.99        
 10 Blazek, Catalina W         9 NDAC-MR                48.50      49.13        
 11 Dwyer, Wilhelmina C        9 NDAC-MR                44.11      49.50        
 12 Hayes, Chloe E            10 NDAC-MR                   NT      51.29        
 13 Kubsch, Renee P           10 NDAC-MR                53.62      54.48        
 14 McNally, Lauren E          9 NDAC-MR                56.37      56.63        
 15 Kortbus, Nina T            9 NDAC-MR              1:01.63      57.70        
 16 McGrath, Emma R            9 NDAC-MR                   NT      57.82        
 17 Clements, Maddie M         9 NDAC-MR              1:10.11    1:02.50        
 18 Reichman, Olivia M        10 NDAC-MR              1:25.46    1:06.07        
 19 Jude, Cat I                9 NDAC-MR                   NT    1:12.53        
 -- Hart, Eleanor S           10 NDAC-MR                51.22         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Cimorelli, Kate A         10 NDAC-MR                44.09         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foote, Brianna R          10 AG-MR                  55.93      46.62        
  2 Button, Molly I           10 NDAC-MR                51.89      50.05        
  3 Burger, Laura K            9 NDAC-MR                52.04      50.84        
  4 Cimorelli, Kate A         10 NDAC-MR                51.87      52.37        
  5 Sanford, Charley T         9 NDAC-MR                52.12      54.32        
  6 Flores, Elena I           10 NDAC-MR                53.11      54.37        
  7 Bohmann, Kyra L           10 AG-MR                  55.07      54.60        
  8 Hayes, Chloe E            10 NDAC-MR                   NT      56.22        
  9 Kortbus, Nina T            9 NDAC-MR              1:00.48      57.40        
 10 Wilson, Emma              10 NDAC-MR                55.48      58.78        
 11 Hart, Eleanor S           10 NDAC-MR              1:04.35      59.15        
 11 Blazek, Catalina W         9 NDAC-MR                58.57      59.15        
 13 Kubsch, Renee P           10 NDAC-MR                56.45      59.92        
 14 McNally, Lauren E          9 NDAC-MR              1:08.41    1:04.07        
 15 Jude, Cat I                9 NDAC-MR                   NT    1:12.03        
 16 Clements, Maddie M         9 NDAC-MR              1:25.11    1:24.19        
 -- Dwyer, Wilhelmina C        9 NDAC-MR                51.82         DQ        
      False start
 -- Reichman, Olivia M        10 NDAC-MR              1:40.11         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- McGrath, Emma R            9 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Patierno, Sofia M         10 NDAC-MR                59.12         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burger, Laura K            9 NDAC-MR                46.72      44.11        
  2 Bohmann, Kyra L           10 AG-MR                  47.15      45.44        
  3 Sanford, Charley T         9 NDAC-MR                46.21      45.62        
  4 Schramm, Grace E           9 NDAC-MR                53.58      45.95        
  5 Cimorelli, Kate A         10 NDAC-MR                   NT      47.16        
  6 Blazek, Catalina W         9 NDAC-MR              1:10.11      52.94        
  7 Flores, Elena I           10 NDAC-MR                   NT      53.95        
  8 Patierno, Sofia M         10 NDAC-MR              1:10.11      54.02        
  9 McNally, Lauren E          9 NDAC-MR                55.62      56.33        
 10 Hart, Eleanor S           10 NDAC-MR                55.65      59.51        
 11 Kubsch, Renee P           10 NDAC-MR              1:09.54    1:06.94        
 -- Button, Molly I           10 NDAC-MR                46.74         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Dwyer, Wilhelmina C        9 NDAC-MR                59.11         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Button, Molly I           10 NDAC-MR              1:34.23    1:34.89        
                  44.42     1:34.89 (50.47)                                        
  2 Bohmann, Kyra L           10 AG-MR                1:36.12    1:37.10        
                  45.39     1:37.10 (51.71)                                        
  3 Burger, Laura K            9 NDAC-MR              1:41.83    1:41.34        
                  43.82     1:41.34 (57.52)                                        
  4 Dwyer, Wilhelmina C        9 NDAC-MR              1:51.32    1:42.65        
                  48.89     1:42.65 (53.76)                                        
  5 Sanford, Charley T         9 NDAC-MR              1:41.44    1:43.13        
  6 Cimorelli, Kate A         10 NDAC-MR              1:46.88    1:44.78        
                  49.21     1:44.78 (55.57)                                        
  7 Schramm, Grace E           9 NDAC-MR              1:50.57    1:47.68        
                  48.89     1:47.68 (58.79)                                        
  8 Blazek, Catalina W         9 NDAC-MR              1:48.65    1:48.87        
                  49.16     1:48.87 (59.71)                                        
  9 Flores, Elena I           10 NDAC-MR              1:50.11    1:49.07        
                  51.49     1:49.07 (57.58)                                        
 10 Patierno, Sofia M         10 NDAC-MR              2:01.76    1:51.21        
                  53.40     1:51.21 (57.81)                                        
 11 Kortbus, Nina T            9 NDAC-MR              1:56.08    1:52.90        
                  57.07     1:52.90 (55.83)                                        
 12 Hart, Eleanor S           10 NDAC-MR              1:59.67    1:53.21        
                  56.30     1:53.21 (56.91)                                        
 13 Wilson, Emma              10 NDAC-MR              1:51.93    1:53.45        
                  54.01     1:53.45 (59.44)                                        
 14 Kubsch, Renee P           10 NDAC-MR              2:08.10    2:03.55        
                  59.39   2:03.55 (1:04.16)                                        
 15 McNally, Lauren E          9 NDAC-MR              2:11.21    2:05.77        
                  59.46   2:05.77 (1:06.31)                                        
 16 Reichman, Olivia M        10 NDAC-MR              3:00.11    2:13.13        
                1:01.39   2:13.13 (1:11.74)                                        
 -- Jude, Cat I                9 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Charlotte T        12 NDAC-MR                30.26      30.75        
  2 Sanford, Amelia J         12 NDAC-MR                33.23      33.44        
  3 Murray, Megan             11 AG-MR                  41.63      35.18        
  4 Ault Nolan, Mckenna M     12 NDAC-MR                38.96      35.50        
  5 McCluskey, Jayden K       11 NDAC-MR                38.31      37.02        
  6 Mastandrea, Mastandrea N  11 AG-MR                  40.96      37.13        
  7 Seldin, Emily             11 NDAC-MR                36.46      37.22        
  8 Kasnia-Herman, Kay G      11 NDAC-MR                40.26      37.24        
  9 Whidbee, Adrielle C       11 NDAC-MR                40.32      37.49        
 10 Hewitt, Allison C         11 NDAC-MR                   NT      37.86        
 11 Spinelli, Bianca C        11 NDAC-MR                36.78      38.89        
 12 McEvoy, Kiera L           11 AG-MR                  39.33      39.17        
 13 Milne, Ryan C             12 NDAC-MR                43.47      39.80        
 14 Boyd, Maddie E            11 NDAC-MR                41.18      39.86        
 15 Kuenster, Maya S          12 NDAC-MR                   NT      42.15        
 16 Reyes, Marina L           11 NDAC-MR                45.72      43.32        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Charlotte T        12 NDAC-MR                36.81      35.83        
  2 Murray, Megan             11 AG-MR                  44.30      40.97        
  3 Sanford, Amelia J         12 NDAC-MR                43.09      41.65        
  4 Mastandrea, Mastandrea N  11 AG-MR                  45.38      42.03        
  5 Whidbee, Adrielle C       11 NDAC-MR                44.04      42.71        
  6 Boyd, Maddie E            11 NDAC-MR                44.98      43.84        
  7 Ault Nolan, Mckenna M     12 NDAC-MR              1:03.81      44.17        
  8 Hewitt, Allison C         11 NDAC-MR                   NT      45.20        
  9 Seldin, Emily             11 NDAC-MR                45.53      45.23        
 10 McCluskey, Jayden K       11 NDAC-MR                49.23      47.51        
 11 Milne, Ryan C             12 NDAC-MR                49.37      49.27        
 12 McEvoy, Kiera L           11 AG-MR                  58.40      52.13        
 13 Kuenster, Maya S          12 NDAC-MR                   NT      52.41        
 14 Reyes, Marina L           11 NDAC-MR                53.37    1:01.38        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Charlotte T        12 NDAC-MR                37.93      38.20        
  2 Boyd, Maddie E            11 NDAC-MR                46.48      45.02        
  3 Sanford, Amelia J         12 NDAC-MR                44.03      45.39        
  4 McCluskey, Jayden K       11 NDAC-MR                48.46      46.24        
  5 Murray, Megan             11 AG-MR                  48.85      46.44        
  6 Spinelli, Bianca C        11 NDAC-MR                47.06      46.70        
  7 Kasnia-Herman, Kay G      11 NDAC-MR                50.41      47.74        
  8 Ault Nolan, Mckenna M     12 NDAC-MR                51.66      47.93        
  9 Mastandrea, Mastandrea N  11 AG-MR                  50.63      49.69        
 10 Reyes, Marina L           11 NDAC-MR                55.55      55.70        
 11 Seldin, Emily             11 NDAC-MR                53.37      56.07        
 12 Hewitt, Allison C         11 NDAC-MR                   NT      56.17        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Charlotte T        12 NDAC-MR                35.02      35.96        
  2 Spinelli, Bianca C        11 NDAC-MR                45.06      43.87        
  3 Mastandrea, Mastandrea N  11 AG-MR                  43.28      44.93        
  4 Whidbee, Adrielle C       11 NDAC-MR                47.32      46.05        
  5 Kasnia-Herman, Kay G      11 NDAC-MR                50.39      46.89        
  6 Hewitt, Allison C         11 NDAC-MR                   NT      49.05        
  7 McEvoy, Kiera L           11 AG-MR                  56.50      53.94        
 -- Milne, Ryan C             12 NDAC-MR                   NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanford, Amelia J         12 NDAC-MR              1:28.03    1:28.42        
                  42.16     1:28.42 (46.26)                                        
  2 Murray, Megan             11 AG-MR                1:41.10    1:30.62        
                  43.01     1:30.62 (47.61)                                        
  3 McCluskey, Jayden K       11 NDAC-MR                   NT    1:36.19        
                  47.16     1:36.19 (49.03)                                        
  4 Seldin, Emily             11 NDAC-MR              1:37.60    1:36.90        
                  44.48     1:36.90 (52.42)                                        
  5 Kasnia-Herman, Kay G      11 NDAC-MR              1:40.84    1:36.91        
                  46.66     1:36.91 (50.25)                                        
  6 Boyd, Maddie E            11 NDAC-MR              1:38.96    1:37.37        
                  48.68     1:37.37 (48.69)                                        
  7 Whidbee, Adrielle C       11 NDAC-MR              1:43.38    1:38.80        
                  45.13     1:38.80 (53.67)                                        
  8 Ault Nolan, Mckenna M     12 NDAC-MR              1:44.94    1:41.08        
                  49.93     1:41.08 (51.15)                                        
  9 Spinelli, Bianca C        11 NDAC-MR              1:38.88    1:41.90        
                  47.70     1:41.90 (54.20)                                        
 10 McEvoy, Kiera L           11 AG-MR                2:13.47    1:55.91        
                  57.12     1:55.91 (58.79)                                        
 -- Milne, Ryan C             12 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  52.29          DQ (56.65)                                        
 -- Reyes, Marina L           11 NDAC-MR              1:51.53         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 
Girls 13 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Catherine M       15 NDAC-MR                25.15      26.14        
  2 Pociask, Brooke A         13 NDAC-MR                26.34      26.19        
  3 Sanford, Lauren E         14 NDAC-MR                29.12      29.95        
  4 Cimorelli, Mya E          14 NDAC-MR                32.87      31.50        
 
Girls 13 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pociask, Brooke A         13 NDAC-MR              1:06.10    1:06.79        
                  32.06     1:06.79 (34.73)                                        
  2 Graham, Catherine M       15 NDAC-MR              1:10.02    1:08.67        
                  32.97     1:08.67 (35.70)                                        
  3 Sanford, Lauren E         14 NDAC-MR              1:14.89    1:16.59        
                  37.54     1:16.59 (39.05)                                        
 
Girls 13 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Catherine M       15 NDAC-MR              1:07.48    1:11.28        
                  33.15     1:11.28 (38.13)                                        
  2 Sanford, Lauren E         14 NDAC-MR              1:16.72    1:20.63        
                  38.02     1:20.63 (42.61)                                        
  3 Cimorelli, Mya E          14 NDAC-MR              1:35.66    1:34.67        
                  45.79     1:34.67 (48.88)                                        
 
Girls 13 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Catherine M       15 NDAC-MR              2:20.62    2:23.49        
                  30.61     1:09.45 (38.84)     1:49.18 (39.73)     2:23.49 (34.31)
 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cort, Connor W             6 NDAC-MR                   NT      33.69        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cort, Connor W             6 NDAC-MR                   NT      41.56        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Liam R            8 NDAC-MR                18.87      18.33        
  2 Smith, Sawyer M            8 NDAC-MR                21.26      18.59        
  3 Russell, Eddy W            8 NDAC-MR                20.92      19.80        
  4 Gibson, William M          8 AG-MR                  23.93      19.85        
  5 Dorner, Declan M           8 NDAC-MR                24.43      22.65        
  6 Dewhurst, Jesse W          8 AG-MR                  22.62      23.01        
  7 Berko, Reuben L            7 NDAC-MR                   NT      33.71        
 -- Cort, JJ M                 8 NDAC-MR                   NT         DQ        
      False start
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dewhurst, Jesse W          8 AG-MR                  24.12      22.69        
  2 Smith, Sawyer M            8 NDAC-MR                31.25      25.35        
  3 Russell, Liam R            8 NDAC-MR                28.47      26.01        
  4 Gibson, William M          8 AG-MR                  27.00      26.36        
  5 Cort, JJ M                 8 NDAC-MR                   NT      26.37        
  6 Dorner, Declan M           8 NDAC-MR                28.85      26.89        
  7 Russell, Eddy W            8 NDAC-MR                30.40      29.98        
  8 Berko, Reuben L            7 NDAC-MR                   NT      30.92        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, William M          8 AG-MR                  29.74      23.78        
  2 Smith, Sawyer M            8 NDAC-MR                38.22      26.93        
  3 Dorner, Declan M           8 NDAC-MR                   NT      28.14        
  4 Russell, Liam R            8 NDAC-MR                29.27      29.13        
  5 Russell, Eddy W            8 NDAC-MR                32.13      33.07        
 -- Berko, Reuben L            7 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Cort, JJ M                 8 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sawyer M            8 NDAC-MR                21.22      25.17        
  2 Russell, Liam R            8 NDAC-MR                30.99      27.71        
  3 Dewhurst, Jesse W          8 AG-MR                  29.87      29.96        
  4 Gibson, William M          8 AG-MR                  33.00      32.07        
 -- Cort, JJ M                 8 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Russell, Eddy W            8 NDAC-MR                29.91         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Dorner, Declan M           8 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorner, Declan M           8 NDAC-MR                   NT    2:01.03        
                1:00.00   2:01.03 (1:01.03)                                        
  2 Dewhurst, Jesse W          8 AG-MR                2:06.03    2:01.16        
                  57.85   2:01.16 (1:03.31)                                        
  3 Russell, Liam R            8 NDAC-MR                   NT    2:02.37        
                  57.83   2:02.37 (1:04.54)                                        
 -- Cort, JJ M                 8 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:06.98                                                            
 -- Russell, Eddy W            8 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:10.32                                                            
 -- Smith, Sawyer M            8 NDAC-MR              2:11.88         DQ        
      Non-simultaneous touch - fly
                  55.71                                                            
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Owen D           10 NDAC-MR                31.44      30.55        
  2 Button, Sam M             10 NDAC-MR                32.84      33.06        
  3 Speare, Troy D             9 NDAC-MR                37.04      34.33        
  4 Hackmeyer, Brody P        10 NDAC-MR                34.59      34.43        
  5 Dorner, Benjamin R        10 NDAC-MR                34.17      35.17        
  6 Chen-Suzuki, Keizo N      10 NDAC-MR                38.67      35.58        
  7 Olsson, Kian J             9 NDAC-MR                41.63      35.85        
  8 Meddaugh, Brock W         10 NDAC-MR                38.26      38.30        
  9 Ring, Dylan G             10 NDAC-MR                55.11      38.32        
 10 Eckert, Ray H              9 NDAC-MR                44.00      38.41        
 11 Kortbus, Quinn J          10 NDAC-MR                45.11      45.23        
 12 Pociask, Joseph V          9 NDAC-MR                42.22      45.83        
 13 Patterson, Mathieu S       9 AG-MR                  57.44      46.40        
 14 Otis, Josh A               9 NDAC-MR                45.11      46.81        
 15 Curran, David J           10 NDAC-MR              1:04.11      50.11        
 16 Rinehart, Logan I          9 NDAC-MR                54.46      57.77        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Owen D           10 NDAC-MR                36.34      36.51        
  2 Speare, Troy D             9 NDAC-MR                44.85      41.63        
  3 Dorner, Benjamin R        10 NDAC-MR                42.33      41.90        
  4 Button, Sam M             10 NDAC-MR                41.13      42.05        
  5 Meddaugh, Brock W         10 NDAC-MR                43.12      43.24        
  6 Hackmeyer, Brody P        10 NDAC-MR                41.15      45.18        
  7 Chen-Suzuki, Keizo N      10 NDAC-MR                49.45      45.45        
  8 Eckert, Ray H              9 NDAC-MR                48.11      51.73        
  9 Patterson, Mathieu S       9 AG-MR                1:05.44      53.35        
 10 Ring, Dylan G             10 NDAC-MR                59.11      55.21        
 11 Otis, Josh A               9 NDAC-MR                49.11      59.14        
 12 Pociask, Joseph V          9 NDAC-MR                55.29      59.32        
 13 Kortbus, Quinn J          10 NDAC-MR                49.11    1:00.30        
 14 Rinehart, Logan I          9 NDAC-MR                   NT    1:00.40        
 15 Curran, David J           10 NDAC-MR              1:08.11    1:10.65        
 -- Olsson, Kian J             9 NDAC-MR                51.79         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Owen D           10 NDAC-MR                41.06      42.01        
  2 Dorner, Benjamin R        10 NDAC-MR                46.93      47.12        
  3 Button, Sam M             10 NDAC-MR                44.67      47.22        
  4 Chen-Suzuki, Keizo N      10 NDAC-MR                50.21      47.35        
  5 Olsson, Kian J             9 NDAC-MR                59.11      48.84        
  6 Hackmeyer, Brody P        10 NDAC-MR                58.01      52.76        
  7 Meddaugh, Brock W         10 NDAC-MR                54.50      54.78        
  8 Gibson, William M          8 AG-MR                1:20.43      57.80        
  9 Eckert, Ray H              9 NDAC-MR                54.11      58.01        
 10 Dewhurst, Jesse W          8 AG-MR                  59.90      58.53        
 11 Speare, Troy D             9 NDAC-MR                58.04      59.66        
 12 Pociask, Joseph V          9 NDAC-MR              1:08.19    1:11.26        
 13 Kortbus, Quinn J          10 NDAC-MR                56.11    1:11.44        
 14 Curran, David J           10 NDAC-MR              1:15.11    1:15.43        
 15 Otis, Josh A               9 NDAC-MR                55.11    1:48.33        
 -- Ring, Dylan G             10 NDAC-MR              1:05.11         DQ        
      No touch
 -- Patterson, Mathieu S       9 AG-MR                1:22.33         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Owen D           10 NDAC-MR                37.02      37.79        
  2 Hackmeyer, Brody P        10 NDAC-MR                38.95      40.44        
  3 Speare, Troy D             9 NDAC-MR                41.77      41.18        
  4 Button, Sam M             10 NDAC-MR                39.18      42.26        
  5 Olsson, Kian J             9 NDAC-MR              1:01.10      42.59        
  6 Dorner, Benjamin R        10 NDAC-MR                41.04      46.58        
  7 Chen-Suzuki, Keizo N      10 NDAC-MR                46.61      46.69        
  8 Eckert, Ray H              9 NDAC-MR                49.11      46.78        
  9 Meddaugh, Brock W         10 NDAC-MR                50.78      46.95        
 10 Ring, Dylan G             10 NDAC-MR              1:05.11      52.28        
 11 Rinehart, Logan I          9 NDAC-MR                   NT    1:03.09        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Owen D           10 NDAC-MR              1:19.38    1:21.41        
                  37.47     1:21.41 (43.94)                                        
  2 Button, Sam M             10 NDAC-MR              1:24.54    1:30.55        
                  43.32     1:30.55 (47.23)                                        
  3 Dorner, Benjamin R        10 NDAC-MR              1:29.46    1:32.70        
                  44.55     1:32.70 (48.15)                                        
  4 Speare, Troy D             9 NDAC-MR              1:39.02    1:33.71        
                  40.70     1:33.71 (53.01)                                        
  5 Chen-Suzuki, Keizo N      10 NDAC-MR              1:55.29    1:34.88        
                  44.51     1:34.88 (50.37)                                        
  6 Hackmeyer, Brody P        10 NDAC-MR              1:42.12    1:34.98        
                  43.17     1:34.98 (51.81)                                        
  7 Meddaugh, Brock W         10 NDAC-MR              1:41.63    1:43.79        
                  48.79     1:43.79 (55.00)                                        
  8 Eckert, Ray H              9 NDAC-MR              1:30.11    1:44.67        
                  49.35     1:44.67 (55.32)                                        
  9 Ring, Dylan G             10 NDAC-MR              1:55.11    2:03.44        
                  54.82   2:03.44 (1:08.62)                                        
 -- Rinehart, Logan I          9 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick - breast
 -- Olsson, Kian J             9 NDAC-MR              1:45.11         DQ        
      One hand touch - fly
                  47.07          DQ (50.43)                                        
 -- Pociask, Joseph V          9 NDAC-MR              1:50.11         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Edmund            11 NDAC-MR                32.60      30.58        
  2 Burger, Nate L            12 NDAC-MR                32.21      31.31        
  3 Campolong, Gavin J        11 NDAC-MR                34.25      33.07        
  4 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR                32.99      34.82        
  5 Gutterman, Hunter M       11 NDAC-MR                35.11      35.62        
  6 Heidebrecht, Martin H     11 NDAC-MR                37.74      38.75        
  7 Dawkins, AJ A             12 NDAC-MR                41.85      41.37        
 -- McGrath, Adam M           12 NDAC-MR                35.09         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Edmund            11 NDAC-MR                37.52      34.62        
  2 Burger, Nate L            12 NDAC-MR                39.36      38.81        
  3 McGrath, Adam M           12 NDAC-MR                39.86      38.85        
  4 Campolong, Gavin J        11 NDAC-MR                39.49      40.97        
  5 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR                39.19      42.08        
  6 Dawkins, AJ A             12 NDAC-MR                52.32      44.79        
  7 Heidebrecht, Martin H     11 NDAC-MR                44.96      46.39        
  8 Gutterman, Hunter M       11 NDAC-MR                49.92      46.56        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawkins, AJ A             12 NDAC-MR                45.46      45.62        
  2 Campolong, Gavin J        11 NDAC-MR                49.40      49.55        
  3 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR                47.43      50.47        
  4 Heidebrecht, Martin H     11 NDAC-MR                52.72      52.07        
 -- McGrath, Adam M           12 NDAC-MR                44.18         DQ        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Edmund            11 NDAC-MR                35.98      33.48        
  2 Burger, Nate L            12 NDAC-MR                35.88      40.79        
  3 Blazek, Jackson M         11 NDAC-MR                41.27      44.48        
  4 Campolong, Gavin J        11 NDAC-MR                43.32      46.71        
  5 Gutterman, Hunter M       11 NDAC-MR                53.53      55.17        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGrath, Adam M           12 NDAC-MR              1:36.14    1:27.41        
                  42.71     1:27.41 (44.70)                                        
  2 Burger, Nate L            12 NDAC-MR              1:25.58    1:27.81        
                  42.35     1:27.81 (45.46)                                        
  3 Campolong, Gavin J        11 NDAC-MR              1:30.84    1:30.39        
                  43.37     1:30.39 (47.02)                                        
  4 Dawkins, AJ A             12 NDAC-MR              1:55.79    1:43.32        
  5 Heidebrecht, Martin H     11 NDAC-MR              1:38.56    1:44.09        
                  47.07     1:44.09 (57.02)                                        
 -- Wilson, Edmund            11 NDAC-MR                   NT         DQ        
 
Boys 13 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staubi, Kyle A            16 NDAC-MR                21.94      23.06        
  2 Cimorelli, Jack D         16 NDAC-MR                23.65      23.85        
  3 Liu, Evan                 13 NDAC-MR                25.36      24.45        
  4 Foley, Colin P            17 UN-ND-MR               24.01      24.63        
  5 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR                24.38      25.07        
  6 Hally, Seamus             14 NDAC-MR                27.67      27.19        
  7 Fochios, Matthew P        13 NDAC-MR                36.66      36.78        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staubi, Kyle A            16 NDAC-MR                52.45      56.08        
                  27.83       56.08 (28.25)                                        
  2 Liu, Alex J               15 NDAC-MR                58.32      59.26        
                  29.54       59.26 (29.72)                                        
  3 Liu, Evan                 13 NDAC-MR              1:03.10    1:01.12        
                  29.49     1:01.12 (31.63)                                        
  4 Foley, Colin P            17 UN-ND-MR             1:02.35    1:04.74        
                  31.53     1:04.74 (33.21)                                        
 -- Speare, Ryan A            14 NDAC-MR              1:07.24         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  33.94          DQ (35.66)                                        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cimorelli, Jack D         16 NDAC-MR              1:01.21    1:03.51        
                  29.56     1:03.51 (33.95)                                        
  2 Liu, Alex J               15 NDAC-MR              1:04.57    1:06.60        
                  31.55     1:06.60 (35.05)                                        
  3 Hally, Seamus             14 NDAC-MR              1:11.98    1:13.36        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Evan                 13 NDAC-MR              1:03.45    1:04.91        
                  29.67     1:04.91 (35.24)                                        
  2 Foley, Colin P            17 UN-ND-MR             1:08.83    1:08.03        
                  30.50     1:08.03 (37.53)                                        
  3 Speare, Ryan A            14 NDAC-MR              1:13.93    1:14.81        
                  31.16     1:14.81 (43.65)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               15 NDAC-MR              2:03.93    2:07.38        
                  28.34     1:00.78 (32.44)     1:37.37 (36.59)     2:07.38 (30.01)
  2 Hally, Seamus             14 NDAC-MR              2:22.20    2:30.54        
                  31.35     1:09.94 (38.59)     1:53.99 (44.05)     2:30.54 (36.55)