Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 6/7/2017 11:04 AM
              2017 MR NFS Too Hot To Trot Invitational - 6/3/2017              
                   2017 Too Hot to Trot, Sanction #: 170610                    
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kirkland, Breeana   10 NFS-MR                 45.42      44.02         20  
  2 Smith, Jaida         7 KB Makos-MR            54.32      54.04         17  
  3 Rodriguez, Kaycee   10 KB Makos-MR            56.10      54.39         16  
  4 Baldea, Milana R     6 NFS-MR               1:32.82    1:31.88         15  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kirkland, Breeana   10 NFS-MR                 57.04      52.66         20  
  2 Rodriguez, Kaycee   10 KB Makos-MR          1:03.28      58.40         17  
  3 Smith, Jaida         7 KB Makos-MR          1:17.09    1:09.13         16  
  4 Baldea, Milana R     6 NFS-MR                    NT    1:34.41         15  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kirkland, Breeana   10 NFS-MR               1:00.86      55.90         20  
  2 Smith, Jaida         7 KB Makos-MR          1:25.74    1:21.41         17  
 -- Rodriguez, Kaycee   10 KB Makos-MR          1:43.68         DQ        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kirkland, Breeana   10 NFS-MR                 54.87      48.74         20  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jamila       11 NFS-MR                 36.41      36.13         20  
  2 Gayle, Nevaeh B     12 NFS-MR                    NT      50.22         17  
  3 Hargrove, Alana E   12 NFS-MR                 50.14      52.20         16  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jamila       11 NFS-MR               1:54.58    1:53.44         20  
  2 Hargrove, Alana E   12 NFS-MR                    NT    2:17.79         17  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jamila       11 NFS-MR                 45.95      48.88         20  
  2 Hargrove, Alana E   12 NFS-MR               1:02.69    1:07.83         17  
  3 Gayle, Nevaeh B     12 NFS-MR                    NT    1:12.89         16  
 
Girls 12 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jamila       11 NFS-MR               3:17.79    3:20.13         20  
                1:36.50   3:20.13 (1:43.63)                                        
  2 Kirkland, Breeana   10 NFS-MR                    NT    3:55.69         17  
                1:47.63   3:55.69 (2:08.06)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Meyerhoeffer, Stel  14 Middies-MR           1:04.00    1:03.39         20  
  2 Perez, Miranda M    13 KB Makos-MR          1:07.60    1:11.22         17  
  3 Mejia, Stephani     13 Middies-MR           1:10.73    1:13.22         16  
  4 Kopasz, Nicole      14 Unattached-MR        1:12.10    1:13.85         15  
  5 Laurenceau, Alyssa  14 Middies-MR           1:08.85    1:16.26         14  
  6 Lopez, Isabella S   13 Middies-MR           1:10.56    1:18.48         13  
  7 Reed, Nia N         14 KB Makos-MR          1:17.48    1:23.08         12  
  8 Hill, Arissa A      14 Middies-MR           1:14.95    1:25.91         11  
  9 Sharpe, Ashley B    13 KB Makos-MR          1:21.33    1:26.33          9  
 10 Martinez, Leslie    13 KB Makos-MR          1:23.70    1:38.51          7  
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Meyerhoeffer, Stel  14 Middies-MR           2:32.02    2:36.30         20  
                1:15.33   2:36.30 (1:20.97)                                        
  2 Kopasz, Nicole      14 Unattached-MR             NT    3:01.59         17  
                1:30.80   3:01.59 (1:30.79)                                        
  3 Laurenceau, Alyssa  14 Middies-MR           2:58.26    3:19.12         16  
                1:38.14   3:19.12 (1:40.98)                                        
  4 Lopez, Isabella S   13 Middies-MR           2:55.98    3:27.02         15  
                1:40.66   3:27.02 (1:46.36)                                        
  5 Reed, Nia N         14 KB Makos-MR          3:13.19    3:30.50         14  
                1:42.51   3:30.50 (1:47.99)                                        
  6 Hill, Arissa A      14 Middies-MR           3:13.64    3:39.59         13  
  7 Martinez, Leslie    13 KB Makos-MR               NT    4:07.71         12  
                2:05.52   4:07.71 (2:02.19)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Meyerhoeffer, Stel  14 Middies-MR           1:25.47    1:28.85         20  
  2 Laurenceau, Alyssa  14 Middies-MR           1:25.78    1:34.68         17  
  3 Perez, Miranda M    13 KB Makos-MR          1:29.69    1:36.60         16  
  4 Reed, Nia N         14 KB Makos-MR          1:37.12    1:43.08         15  
  5 Kopasz, Nicole      14 Unattached-MR        1:38.06    1:44.46         14  
  6 Lopez, Isabella S   13 Middies-MR           1:39.28    2:00.92         13  
  7 Hill, Arissa A      14 Middies-MR           1:43.20    2:01.72         12  
 -- Martinez, Leslie    13 KB Makos-MR          2:31.86         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mejia, Stephani     13 Middies-MR           3:05.71    3:00.20         20  
                1:23.29   3:00.20 (1:36.91)                                        
 
Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Donabie, Alana R    18 Middies-MR                NT    1:07.35         20  
  2 Lopez, Ariana M     15 Middies-MR           1:07.57    1:13.78         17  
  3 Hill, Sasha         11 Middies-MR           1:18.61    1:20.75         16  
 
Girls 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Meyerhoeffer, Stel  14 Middies-MR                NT    5:02.92         20  
                1:11.63   2:29.52 (1:17.89)   3:47.43 (1:17.91)   5:02.92 (1:15.49)
  2 Mejia, Stephani     13 Middies-MR                NT    5:33.46         17  
                1:19.11   2:43.33 (1:24.22)   4:08.63 (1:25.30)   5:33.46 (1:24.83)
  3 Kopasz, Nicole      14 Unattached-MR             NT    5:57.54         16  
                1:24.40   2:56.90 (1:32.50)   4:27.88 (1:30.98)   5:57.54 (1:29.66)
  4 Hill, Sasha         11 Middies-MR                NT    6:08.96         15  
                1:27.30   3:00.75 (1:33.45)   4:35.06 (1:34.31)   6:08.96 (1:33.90)
  5 Laurenceau, Alyssa  14 Middies-MR                NT    6:30.49         14  
                1:29.23   3:09.39 (1:40.16)   4:49.25 (1:39.86)   6:30.49 (1:41.24)
 
Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mejia, Stephani     13 Middies-MR           2:45.36    2:55.90         20  
                1:25.30   2:55.90 (1:30.60)                                        
  2 Donabie, Alana R    18 Middies-MR                NT    3:04.35         17  
                1:29.21   3:04.35 (1:35.14)                                        
  3 Lopez, Ariana M     15 Middies-MR           2:49.32    3:13.36         16  
                1:32.43   3:13.36 (1:40.93)                                        
  4 Dawson, Athena      16 NFS-MR               3:34.75    3:48.33         15  
                1:50.34   3:48.33 (1:57.99)                                        
 
Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Donabie, Alana R    18 Middies-MR                NT    1:35.50         20  
  2 Hill, Sasha         11 Middies-MR           1:36.21    1:45.81         17  
 
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Ariana M     15 Middies-MR           2:50.51    3:13.81         20  
                1:25.21   3:13.81 (1:48.60)                                        
 
Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Perez, Miranda M    13 KB Makos-MR          2:55.76    3:07.89         20  
                1:29.84   3:07.89 (1:38.05)                                        
  2 Hill, Sasha         11 Middies-MR           3:04.12    3:16.93         17  
                1:37.24   3:16.93 (1:39.69)                                        
  3 Sharpe, Ashley B    13 KB Makos-MR          3:23.73    3:44.60         16  
                1:48.69   3:44.60 (1:55.91)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Buchanan, Chase C   10 NFS-MR                 34.81      35.31         20  
  2 Nguyen, Dustin       9 KB Makos-MR            37.52      36.11         17  
  3 Halls, Ryan A       10 NFS-MR                 36.74      38.48         16  
  4 Smith, Jamar         9 NFS-MR                 44.43      42.09         15  
  5 Durant, Kyle J       8 KB Makos-MR            41.45      43.09         14  
  6 Brown, Myles B      10 NFS-MR                 55.36      47.14         13  
  7 Miller, Myles        8 NFS-MR                 48.60      52.87         12  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Halls, Ryan A       10 NFS-MR                 44.49      47.54         20  
  2 Nguyen, Dustin       9 KB Makos-MR            52.15      49.27         17  
  3 Durant, Kyle J       8 KB Makos-MR            54.53      52.98         16  
  4 Smith, Jamar         9 NFS-MR                 54.77      53.85         15  
  5 Miller, Myles        8 NFS-MR                 56.56    1:00.22         14  
  6 Brown, Myles B      10 NFS-MR               1:08.52    1:02.59         13  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Halls, Ryan A       10 NFS-MR                 48.64      50.36         20  
  2 Smith, Jamar         9 NFS-MR                 56.62      53.98         17  
 -- Miller, Myles        8 NFS-MR                    NT         DQ        
 -- Nguyen, Dustin       9 KB Makos-MR            57.19         DQ        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Buchanan, Chase C   10 NFS-MR                 42.09      44.13         20  
  2 Halls, Ryan A       10 NFS-MR                 45.56      48.79         17  
  3 Durant, Kyle J       8 KB Makos-MR            57.24      50.64         16  
  4 Smith, Jamar         9 NFS-MR               1:00.13    1:02.32         15  
  5 Miller, Myles        8 NFS-MR                    NT    1:03.84         14  
  6 Brown, Myles B      10 NFS-MR                    NT    1:16.84         13  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Jayden      11 KB Makos-MR            35.95      36.54         20  
  2 Pryce, Kyle K       11 NFS-MR                    NT      50.68         17  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dawson, Xavier      12 NFS-MR               1:36.64    1:41.60         20  
  2 Thomas, Jayden      11 KB Makos-MR          1:45.45    1:53.57         17  
  3 Pryce, Kyle K       11 NFS-MR                    NT    2:21.89         16  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dawson, Xavier      12 NFS-MR                 39.62      47.36         20  
 -- Pryce, Kyle K       11 NFS-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dawson, Xavier      12 NFS-MR               1:47.86    2:01.05         20  
 
Boys 12 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Jayden      11 KB Makos-MR          3:19.21    3:28.76         20  
                1:43.50   3:28.76 (1:45.26)                                        
  2 Smith, Jamar         9 NFS-MR                    NT    3:56.77         17  
 
Boys 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Buchanan, Chase C   10 NFS-MR               3:16.96    3:24.20         20  
                1:40.37   3:24.20 (1:43.83)                                        
  2 Halls, Ryan A       10 NFS-MR                    NT    3:39.53         17  
                1:48.62   3:39.53 (1:50.91)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jung, Jesse         14 Middies-MR           1:03.70    1:05.06         20  
  2 Halls, Sean C       13 NFS-MR               1:05.74    1:06.30         17  
  3 Celaj, Iliriana     14 Middies-MR           1:05.67    1:08.23         16  
  4 Roychoudhury, Deva  13 Middies-MR           1:07.48    1:13.23         15  
  5 Legendre, Malik E   13 NFS-MR               1:13.06    1:13.85         14  
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jung, Jesse         14 Middies-MR           2:38.20    2:48.94         20  
                1:20.59   2:48.94 (1:28.35)                                        
  2 Halls, Sean C       13 NFS-MR                    NT    2:49.90         17  
                1:24.87   2:49.90 (1:25.03)                                        
  3 Celaj, Iliriana     14 Middies-MR           2:42.50    2:53.74         16  
                1:24.98   2:53.74 (1:28.76)                                        
 -- Legendre, Malik E   13 NFS-MR                    NT         DQ        
                1:36.79        DQ (1:39.47)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roychoudhury, Deva  13 Middies-MR           1:18.55    1:24.00         20  
  2 Jung, Jesse         14 Middies-MR           1:19.84    1:25.54         17  
  3 Legendre, Malik E   13 NFS-MR               1:27.19    1:27.09         16  
  4 Halls, Sean C       13 NFS-MR               1:25.39    1:29.79         15  
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Celaj, Iliriana     14 Middies-MR           2:47.86    3:01.49         20  
                1:22.00   3:01.49 (1:39.49)                                        
  2 Roychoudhury, Deva  13 Middies-MR           2:43.16    3:04.22         17  
                1:27.37   3:04.22 (1:36.85)                                        
 
Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vazquez, Christian  16 KB Makos-MR          1:01.54    1:07.91         20  
  2 Gutierrez, Oman M   17 KB Makos-MR          1:01.64    1:09.27         17  
  3 DeLeon, Ismeal R    12 KB Makos-MR          1:23.77    1:30.28         16  
 
Boys 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Celaj, Iliriana     14 Middies-MR                NT    5:18.51         20  
                1:13.91   2:35.58 (1:21.67)   5:18.51 (2:42.93)                    
  2 Jung, Jesse         14 Middies-MR                NT    5:33.45         17  
                1:17.19   2:42.49 (1:25.30)   5:33.45 (2:50.96)                    
  3 Halls, Sean C       13 NFS-MR                    NT    5:46.46         16  
                1:22.43   2:52.45 (1:30.02)   5:46.46 (2:54.01)                    
  4 Legendre, Malik E   13 NFS-MR                    NT    6:13.69         15  
                1:26.33   2:59.88 (1:33.55)   6:13.69 (3:13.81)                    
  5 Buchanan, Chase C   10 NFS-MR                    NT    6:29.73         14  
                1:30.03   3:10.30 (1:40.27)   6:29.73 (3:19.43)                    
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vazquez, Christian  16 KB Makos-MR          1:16.47    1:26.42         20  
  2 Gutierrez, Oman M   17 KB Makos-MR          1:21.81    1:28.56         17  
  3 DeLeon, Ismeal R    12 KB Makos-MR          2:07.47    2:30.72         16  
 
Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gutierrez, Oman M   17 KB Makos-MR          2:43.12    2:56.25         20  
                1:25.03   2:56.25 (1:31.22)                                        
  2 Vazquez, Christian  16 KB Makos-MR          2:47.57    2:56.34         17  
                1:26.02   2:56.34 (1:30.32)                                        
 
Boys 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roychoudhury, Deva  13 Middies-MR                NT    6:09.66         20  
                1:25.30   3:02.37 (1:37.07)   4:40.84 (1:38.47)   6:09.66 (1:28.82)