Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 5/14/2017 02:59 PM
                    2017 MR RFAC Spring Warm-up - 5/13/2017                    
                              Sanction #: 170501                               
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dabo, Mariama F     10 HVD-MR               1:07.00    1:10.75        
                  33.11     1:10.75 (37.64)                                        
  2 Martinez, Renata A   8 RFAC-MR              1:30.35    1:29.97        
                  41.35     1:29.97 (48.62)                                        
  3 Lang, Grace S        9 HAWK-AD              1:39.05    1:36.07        
                  44.67     1:36.07 (51.40)                                        
  4 Langevin, Taylor L  10 RFAC-MR              1:45.90    1:40.99        
                  47.55     1:40.99 (53.44)                                        
  5 Mack, Skylar R       8 RFAC-MR              1:44.30    1:44.68        
                  48.66     1:44.68 (56.02)                                        
  6 McNally, Lauren E    9 NDAC-MR              1:56.16    1:44.70        
                  44.43   1:44.70 (1:00.27)                                        
  7 Birnbaum, Ava L      7 RFAC-MR              2:13.75    1:54.55        
                  51.21   1:54.55 (1:03.34)                                        
  8 Conroy, Sophie E    10 HVD-MR               2:03.78    1:57.94        
                  55.22   1:57.94 (1:02.72)                                        
  9 Berardis, Emma J     9 HVD-MR               1:45.33    1:59.95        
                  54.77   1:59.95 (1:05.18)                                        
 10 Andriello, Emma M    9 HVD-MR                    NT    2:14.06        
                1:02.56   2:14.06 (1:11.50)                                        
 -- Dorsman, Camryn F    9 HVD-MR               1:54.33         DQ        
      No touch on turn
                  53.57        DQ (1:06.49)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Napoli, Julia R     10 HAWK-AD                38.04      36.13        
  2 Horgan, Rosemary E  10 HVD-MR                 40.53      41.62        
  3 Hannon, Morgan A    10 HVD-MR                 42.39      42.82        
  4 Sheeley, Alaura A    9 HAWK-AD                42.46      42.84        
  5 Henson, Emma V       9 HVD-MR                 43.05      44.67        
  6 Lang, Grace S        9 HAWK-AD                49.52      47.87        
  7 Martinez, Renata A   8 RFAC-MR                45.43      48.10        
  8 Baks, Janneke P     10 HVD-MR                 45.48      50.83        
  9 Mack, Skylar R       8 RFAC-MR                48.53      52.85        
 10 Lugo, Gianna M      10 HVD-MR                 57.17      53.76        
 11 Birnbaum, Ava L      7 RFAC-MR                54.71      55.34        
 12 Langevin, Taylor L  10 RFAC-MR                59.99      56.32        
 13 McNally, Lauren E    9 NDAC-MR                   NT      56.37        
 14 Conroy, Sophie E    10 HVD-MR               1:02.74    1:01.22        
 15 Kregel, Marina       7 NDAC-MR              1:01.27    1:01.28        
 16 Van Jura, Maeve J   10 HVD-MR                 57.73    1:08.70        
 17 Andriello, Emma M    9 HVD-MR                    NT    1:09.88        
 18 Berardis, Emma J     9 HVD-MR               1:09.71    1:10.47        
 -- Dorsman, Camryn F    9 HVD-MR               1:03.54         DQ        
      Delay initiating arm pull
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dabo, Mariama F     10 HVD-MR                 39.85      42.47        
  2 Napoli, Julia R     10 HAWK-AD                43.88      43.10        
  3 Horgan, Rosemary E  10 HVD-MR                 42.98      44.23        
  4 Sheeley, Alaura A    9 HAWK-AD                45.20      44.94        
  5 Hannon, Morgan A    10 HVD-MR                 50.70      48.04        
  6 Baks, Janneke P     10 HVD-MR                 54.46      51.09        
  7 Henson, Emma V       9 HVD-MR                 58.79      55.46        
  8 Lugo, Gianna M      10 HVD-MR               1:01.83      55.89        
  9 Lang, Grace S        9 HAWK-AD                54.38      56.63        
 10 Langevin, Taylor L  10 RFAC-MR              1:00.32      57.31        
 11 Birnbaum, Ava L      7 RFAC-MR              1:05.09    1:05.51        
 12 Van Jura, Maeve J   10 HVD-MR               1:09.98    1:10.46        
 13 Kregel, Marina       7 NDAC-MR              1:23.38    1:13.74        
 -- Conroy, Sophie E    10 HVD-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Berardis, Emma J     9 HVD-MR               1:13.87         DQ        
      One hand touch
 -- Dorsman, Camryn F    9 HVD-MR               1:02.33         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Napoli, Julia R     10 HAWK-AD                32.81      32.83        
  2 Sheeley, Alaura A    9 HAWK-AD                38.91      36.91        
  3 Dabo, Mariama F     10 HVD-MR                 38.46      37.56        
  4 Hannon, Morgan A    10 HVD-MR                 47.97      44.35        
  5 Henson, Emma V       9 HVD-MR                 57.33      50.48        
  6 Mack, Skylar R       8 RFAC-MR                50.88      52.30        
  7 Martinez, Renata A   8 RFAC-MR                47.99      53.93        
  8 Baks, Janneke P     10 HVD-MR                 48.98      53.96        
  9 McNally, Lauren E    9 NDAC-MR                55.87      55.62        
 10 Lugo, Gianna M      10 HVD-MR               1:00.33      56.75        
 11 Conroy, Sophie E    10 HVD-MR                    NT    1:19.00        
 -- Kregel, Marina       7 NDAC-MR              1:07.40         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Dorsman, Camryn F    9 HVD-MR                    NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Van Jura, Maeve J   10 HVD-MR                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Berardis, Emma J     9 HVD-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Napoli, Julia R     10 HAWK-AD              1:20.58    1:20.53        
                  36.13     1:20.53 (44.40)                                        
  2 Dabo, Mariama F     10 HVD-MR               1:18.98    1:22.13        
                  41.37     1:22.13 (40.76)                                        
  3 Horgan, Rosemary E  10 HVD-MR               1:27.09    1:28.38        
                  43.28     1:28.38 (45.10)                                        
  4 Sheeley, Alaura A    9 HAWK-AD              1:28.74    1:28.73        
  5 Lang, Grace S        9 HAWK-AD              1:47.28    1:48.14        
                  53.37     1:48.14 (54.77)                                        
  6 Martinez, Renata A   8 RFAC-MR              1:42.59    1:52.22        
                  54.44     1:52.22 (57.78)                                        
  7 Mack, Skylar R       8 RFAC-MR              1:50.58    2:00.24        
                  52.71   2:00.24 (1:07.53)                                        
 -- Birnbaum, Ava L      7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick - breast
                1:00.04        DQ (1:08.53)                                        
 -- Langevin, Taylor L  10 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  57.29          DQ (57.84)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Grace M   12 RFAC-MR              2:18.26    2:22.82        
                  32.79     1:08.90 (36.11)     1:46.32 (37.42)     2:22.82 (36.50)
  2 Johnson, Amanda L   11 RFAC-MR              2:21.60    2:24.62        
                  33.75     1:10.35 (36.60)     1:48.24 (37.89)     2:24.62 (36.38)
  3 Cafaldo, Kayla I    12 HAWK-AD              2:20.48    2:24.98        
                  33.33     1:09.91 (36.58)     1:47.84 (37.93)     2:24.98 (37.14)
  4 Goodwin, Isabella   11 RFAC-MR              2:32.84    2:28.82        
                  33.55     1:11.17 (37.62)     1:50.29 (39.12)     2:28.82 (38.53)
  5 Kablaoui, Yasmeen   12 RFAC-MR              2:43.64    2:32.67        
                  34.07     1:12.05 (37.98)     1:52.38 (40.33)     2:32.67 (40.29)
  6 Creech, Ciara E     12 NDAC-MR              2:40.11    2:44.08        
                  35.62     1:14.81 (39.19)     1:59.77 (44.96)     2:44.08 (44.31)
  7 Russell, Lauretta   12 NDAC-MR              2:40.11    2:46.57        
                  36.23     1:18.79 (42.56)     2:03.80 (45.01)     2:46.57 (42.77)
  8 Nguyen, Olivia R    11 HVD-MR               2:51.66    2:49.90        
                  37.95     1:20.92 (42.97)     2:06.64 (45.72)     2:49.90 (43.26)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sommer, Stef M      12 AG-MR                  32.45      33.06        
  2 Demassio, Ava R     12 HAWK-AD                31.93      33.30        
  3 Phillips, Grace M   12 RFAC-MR                31.71      33.80        
  4 Staley, Fia R       12 AG-MR                  35.19      35.15        
  5 Clark, Campbell U   11 HVD-MR                 37.86      35.86        
  6 Goodwin, Isabella   11 RFAC-MR                34.88      36.00        
  7 Johnson, Amanda L   11 RFAC-MR                35.95      36.46        
  8 Creech, Ciara E     12 NDAC-MR                38.76      37.56        
  9 Cafaldo, Kayla I    12 HAWK-AD                37.49      38.48        
 10 Kablaoui, Yasmeen   12 RFAC-MR                41.80      40.08        
 11 Randazzo, Sophia R  12 AG-MR                  40.72      40.26        
 12 Hannon, Mckenzie E  12 HVD-MR                 40.22      40.51        
 13 Moffitt, Maya       12 HVD-MR                 39.35      40.66        
 14 Jarvis, Cassie D    11 HVD-MR                 44.03      40.83        
 15 Russell, Lauretta   12 NDAC-MR                38.70      41.15        
 16 Jarvis, Emma M      11 HVD-MR                 41.58      42.26        
 17 Nguyen, Olivia R    11 HVD-MR                 43.97      43.15        
 18 Damore, Lindsey T   11 HVD-MR                 46.41      47.23        
 19 Milne, Ryan C       12 NDAC-MR                51.33      49.37        
 20 Mare, Charlotte     11 HVD-MR                 58.04      55.62        
 21 Andriello, Caitlin  11 HVD-MR                 59.23      59.16        
 -- Clark, Isabella A   12 HVD-MR                 51.61         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Grace M   12 RFAC-MR                35.72      37.67        
  2 Randazzo, Sophia R  12 AG-MR                  39.83      39.50        
  3 Staley, Fia R       12 AG-MR                  39.99      40.94        
  4 Clark, Campbell U   11 HVD-MR                 43.55      41.97        
  5 Hannon, Mckenzie E  12 HVD-MR                 42.63      43.02        
  6 Nguyen, Olivia R    11 HVD-MR                 42.68      43.22        
  7 Russell, Lauretta   12 NDAC-MR                42.07      43.28        
  8 Moffitt, Maya       12 HVD-MR                 52.33      44.46        
  9 Jarvis, Cassie D    11 HVD-MR                 44.12      44.95        
 10 Creech, Ciara E     12 NDAC-MR                48.76      48.33        
 11 Mare, Charlotte     11 HVD-MR                 49.09      50.90        
 12 Clark, Isabella A   12 HVD-MR                 50.71      53.31        
 13 Jarvis, Emma M      11 HVD-MR               1:26.31    1:07.75        
 14 Andriello, Caitlin  11 HVD-MR               1:12.33    1:12.64        
 -- Demassio, Ava R     12 HAWK-AD                35.50         DQ        
      False start
 -- Milne, Ryan C       12 NDAC-MR                55.29         DQ        
      Alternating Kick
 -- Damore, Lindsey T   11 HVD-MR                 53.33         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clark, Campbell U   11 HVD-MR                 32.46      33.22        
  2 Cafaldo, Kayla I    12 HAWK-AD                32.81      34.06        
  3 Staley, Fia R       12 AG-MR                  36.45      34.58        
  4 Goodwin, Isabella   11 RFAC-MR                35.26      35.50        
  5 Demassio, Ava R     12 HAWK-AD                37.07      35.82        
  6 Johnson, Amanda L   11 RFAC-MR                37.34      36.16        
  7 Kablaoui, Yasmeen   12 RFAC-MR                40.57      38.38        
  7 Hannon, Mckenzie E  12 HVD-MR                 45.01      38.38        
  9 Randazzo, Sophia R  12 AG-MR                  36.84      39.62        
 10 Jarvis, Cassie D    11 HVD-MR                 42.90      41.00        
 11 Damore, Lindsey T   11 HVD-MR                 58.33      42.75        
 12 Jarvis, Emma M      11 HVD-MR                 59.32      49.63        
 13 Mare, Charlotte     11 HVD-MR                 51.25      50.02        
 14 Clark, Isabella A   12 HVD-MR                    NT      54.24        
 -- Andriello, Caitlin  11 HVD-MR               1:06.33         DQ        
      One hand touch
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Grace M   12 RFAC-MR              2:35.91    2:39.43        
                  36.42     1:14.13 (37.71)     2:00.80 (46.67)     2:39.43 (38.63)
  2 Johnson, Amanda L   11 RFAC-MR              2:52.33    2:45.05        
                  37.75     1:19.55 (41.80)     2:09.20 (49.65)     2:45.05 (35.85)
  3 Cafaldo, Kayla I    12 HAWK-AD              2:44.31    2:45.45        
                  35.06     1:18.39 (43.33)     2:09.17 (50.78)     2:45.45 (36.28)
  4 Goodwin, Isabella   11 RFAC-MR              3:07.20    2:54.39        
                  38.78     1:19.90 (41.12)     2:15.71 (55.81)     2:54.39 (38.68)
  5 Kablaoui, Yasmeen   12 RFAC-MR              3:22.28    3:11.78        
                  40.64     1:27.39 (46.75)   2:31.48 (1:04.09)     3:11.78 (40.30)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Armistead, Allison  14 AG-MR                  26.16      27.18        
  2 Loughran, Megan R   14 RFAC-MR                27.19      28.48        
  3 Murray, Gabriella   13 RFAC-MR                30.31      30.26        
  4 Chant, Lucy J       13 HVD-MR                 30.67      30.88        
  5 Alcantara, Antonel  13 RFAC-MR                31.48      31.17        
  6 Quezada, Julia C    13 RFAC-MR                29.30      31.21        
  7 Lau, Samantha C     13 HVD-MR                 31.93      31.45        
  8 Cordeiro, Alex I    14 HVD-MR                 30.53      31.70        
  9 Hogan, Bridget R    13 HVD-MR                 33.70      33.76        
 10 Harrington, Gwenyt  13 HVD-MR                 40.40      39.47        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N      14 PATS-MR              2:01.68    2:05.22        
                  28.42     1:00.24 (31.82)     1:32.69 (32.45)     2:05.22 (32.53)
  2 Armistead, Allison  14 AG-MR                2:02.65    2:08.99        
                  28.61     1:00.56 (31.95)     1:34.36 (33.80)     2:08.99 (34.63)
  3 Nunez, Gabby B      14 RFAC-MR              2:11.44    2:19.98        
                  31.31     1:05.73 (34.42)     1:42.31 (36.58)     2:19.98 (37.67)
  4 Loughran, Megan R   14 RFAC-MR              2:17.18    2:23.63        
                  31.74     1:07.27 (35.53)     1:45.43 (38.16)     2:23.63 (38.20)
  5 Cordeiro, Alex I    14 HVD-MR               2:37.05    2:34.99        
                  34.88     1:15.60 (40.72)     1:56.96 (41.36)     2:34.99 (38.03)
  6 Bonner, Taylor M    14 HAWK-AD              2:38.29    2:35.01        
                  36.62     1:17.20 (40.58)     1:57.95 (40.75)     2:35.01 (37.06)
  7 Hogan, Bridget R    13 HVD-MR               2:40.33    2:37.88        
                  35.99     1:16.42 (40.43)     1:58.51 (42.09)     2:37.88 (39.37)
  8 Quezada, Julia C    13 RFAC-MR              2:35.51    2:40.90        
                  34.74     1:15.38 (40.64)     1:58.54 (43.16)     2:40.90 (42.36)
  9 Murray, Gabriella   13 RFAC-MR              2:34.12    2:41.38        
                  35.08     1:15.73 (40.65)     1:59.22 (43.49)     2:41.38 (42.16)
 10 Alcantara, Antonel  13 RFAC-MR              2:39.91    2:42.28        
                  36.67     1:18.79 (42.12)     2:01.12 (42.33)     2:42.28 (41.16)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abrams, Anna M      14 PATS-MR                   NT    1:13.63        
                  35.98     1:13.63 (37.65)                                        
  2 Nunez, Gabby B      14 RFAC-MR              1:13.73    1:15.61        
                  36.75     1:15.61 (38.86)                                        
  3 Murray, Gabriella   13 RFAC-MR              1:16.59    1:16.33        
                  36.44     1:16.33 (39.89)                                        
  4 Lau, Samantha C     13 HVD-MR               1:18.09    1:18.90        
                  38.90     1:18.90 (40.00)                                        
  5 Bonner, Taylor M    14 HAWK-AD              1:19.11    1:22.38        
                  40.51     1:22.38 (41.87)                                        
  6 Chant, Lucy J       13 HVD-MR               1:21.84    1:24.07        
                  41.00     1:24.07 (43.07)                                        
  7 Alcantara, Antonel  13 RFAC-MR              1:23.18    1:24.31        
                  40.86     1:24.31 (43.45)                                        
  8 Hogan, Bridget R    13 HVD-MR               1:23.50    1:24.47        
                  41.04     1:24.47 (43.43)                                        
  9 Santoro, Marissa N  14 HVD-MR               1:28.32    1:26.64        
                  41.78     1:26.64 (44.86)                                        
 10 Cordeiro, Alex I    14 HVD-MR               1:25.39    1:27.52        
                  43.09     1:27.52 (44.43)                                        
 11 Harrington, Gwenyt  13 HVD-MR               1:48.02    1:41.25        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Armistead, Allison  14 AG-MR                1:13.46    1:16.02        
                  35.70     1:16.02 (40.32)                                        
  2 Vitale, Miya N      14 PATS-MR              1:15.95    1:21.23        
                  38.15     1:21.23 (43.08)                                        
  3 Loughran, Megan R   14 RFAC-MR              1:17.82    1:24.52        
                  40.14     1:24.52 (44.38)                                        
  4 Cordeiro, Alex I    14 HVD-MR               1:29.14    1:29.15        
                  41.56     1:29.15 (47.59)                                        
  5 Bonner, Taylor M    14 HAWK-AD              1:30.91    1:31.08        
                  43.57     1:31.08 (47.51)                                        
  6 Chant, Lucy J       13 HVD-MR               1:33.42    1:31.36        
                  43.85     1:31.36 (47.51)                                        
  7 Lau, Samantha C     13 HVD-MR               1:30.37    1:33.23        
                  43.84     1:33.23 (49.39)                                        
 -- Harrington, Gwenyt  13 HVD-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick
                  52.21        DQ (1:02.51)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N      14 PATS-MR              1:01.17    1:06.01        
                  30.36     1:06.01 (35.65)                                        
  2 Abrams, Anna M      14 PATS-MR                   NT    1:08.24        
                  31.75     1:08.24 (36.49)                                        
  3 Nunez, Gabby B      14 RFAC-MR              1:07.52    1:12.68        
                  34.00     1:12.68 (38.68)                                        
  4 Quezada, Julia C    13 RFAC-MR              1:15.04    1:20.05        
                  35.56     1:20.05 (44.49)                                        
  5 Hogan, Bridget R    13 HVD-MR               1:21.64    1:24.92        
                  39.54     1:24.92 (45.38)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N      14 PATS-MR              2:14.45    2:23.18        
                  31.75     1:07.64 (35.89)     1:51.24 (43.60)     2:23.18 (31.94)
  2 Armistead, Allison  14 AG-MR                2:22.62    2:30.28        
                  33.07     1:11.83 (38.76)     1:54.67 (42.84)     2:30.28 (35.61)
  3 Nunez, Gabby B      14 RFAC-MR              2:32.15    2:40.10        
                  33.91     1:15.31 (41.40)     2:04.17 (48.86)     2:40.10 (35.93)
  4 Abrams, Anna M      14 PATS-MR                   NT    2:42.47        
                  33.12     1:14.17 (41.05)     2:05.79 (51.62)     2:42.47 (36.68)
  5 Loughran, Megan R   14 RFAC-MR              2:34.44    2:43.92        
                  33.95     1:19.45 (45.50)     2:08.27 (48.82)     2:43.92 (35.65)
  6 Bonner, Taylor M    14 HAWK-AD              2:55.47    2:58.52        
                  41.18                             2:19.12 ( )     2:58.52 (39.40)
  7 Murray, Gabriella   13 RFAC-MR              2:52.19    3:00.19        
                  38.43     1:23.55 (45.12)     2:18.52 (54.97)     3:00.19 (41.67)
  8 Quezada, Julia C    13 RFAC-MR              2:50.85    3:02.38        
                  35.09     1:24.54 (49.45)     2:20.51 (55.97)     3:02.38 (41.87)
  9 Alcantara, Antonel  13 RFAC-MR              3:21.77    3:19.68        
                  42.28     1:30.33 (48.05)   2:36.08 (1:05.75)     3:19.68 (43.60)
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lusuriello, Daniel  17 AG-MR                  26.02      26.75        
  2 Cohen, Jessica Z    17 RFAC-MR                25.62      27.64        
  3 Rocks, Grace E      16 AG-MR                  26.31      27.83        
  4 Greene, Anna        16 BKR-MR                 27.69      27.98        
  5 Kocik, Jacqueline   15 NDAC-MR                27.97      28.40        
  6 Abouezzi, Tiffany   15 HVD-MR                 30.00      30.05        
  7 Bolander, Eleanor   16 HVD-MR                 27.69      30.47        
  8 Fitzsimmons, Sarah  17 HVD-MR                 30.64      32.84        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Hei  17 RFAC-MR              1:54.39    2:05.78        
                  29.18     1:01.47 (32.29)     1:33.87 (32.40)     2:05.78 (31.91)
  2 Lusuriello, Daniel  17 AG-MR                2:04.43    2:06.18        
                  29.95     1:02.00 (32.05)     1:34.45 (32.45)     2:06.18 (31.73)
  3 Cohen, Jessica Z    17 RFAC-MR              1:58.81    2:06.22        
                  29.84     1:02.05 (32.21)     1:34.49 (32.44)     2:06.22 (31.73)
  4 Karadeniz, Selin    18 RFAC-MR              2:03.32    2:06.85        
                  29.34     1:00.99 (31.65)     1:34.02 (33.03)     2:06.85 (32.83)
  5 Baione, Rebecca K   17 RFAC-MR              2:03.82    2:10.87        
                  30.81     1:04.05 (33.24)     1:37.82 (33.77)     2:10.87 (33.05)
  6 Graham, Kendra S    17 RFAC-MR                   NT    2:11.03        
                  29.88     1:02.51 (32.63)     1:37.30 (34.79)     2:11.03 (33.73)
  7 Cook, April M       15 RFAC-MR              2:05.31    2:11.70        
                  31.00     1:04.56 (33.56)     1:38.84 (34.28)     2:11.70 (32.86)
  8 Lemieux, Robyn B    15 HVD-MR               2:04.89    2:11.72        
                  31.15     1:04.75 (33.60)     1:39.32 (34.57)     2:11.72 (32.40)
  9 Rocks, Grace E      16 AG-MR                2:12.08    2:12.03        
                  29.05     1:02.59 (33.54)     1:37.60 (35.01)     2:12.03 (34.43)
 10 Greene, Anna        16 BKR-MR               2:18.77    2:15.88        
                  30.14     1:04.37 (34.23)     1:40.11 (35.74)     2:15.88 (35.77)
 11 Bolander, Eleanor   16 HVD-MR               2:11.30    2:18.77        
                  31.39     1:06.60 (35.21)     1:43.26 (36.66)     2:18.77 (35.51)
 12 Abouezzi, Tiffany   15 HVD-MR               2:18.15    2:24.64        
                  31.64     1:07.16 (35.52)     1:45.24 (38.08)     2:24.64 (39.40)
 13 O'Donnell, Mairead  15 HVD-MR               2:26.26    2:28.03        
                  31.96     1:08.80 (36.84)     1:48.27 (39.47)     2:28.03 (39.76)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Graham, Kendra S    17 RFAC-MR                   NT    1:09.27        
                  33.73     1:09.27 (35.54)                                        
  2 Cook, April M       15 RFAC-MR              1:09.59    1:14.03        
                  36.85     1:14.03 (37.18)                                        
  3 Abouezzi, Tiffany   15 HVD-MR               1:10.15    1:14.95        
                  36.85     1:14.95 (38.10)                                        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Karadeniz, Selin    18 RFAC-MR              1:10.88    1:12.95        
                  34.42     1:12.95 (38.53)                                        
  2 Baione, Rebecca K   17 RFAC-MR              1:09.91    1:15.33        
                  36.12     1:15.33 (39.21)                                        
  3 Rocks, Grace E      16 AG-MR                1:23.93    1:22.94        
                  38.72     1:22.94 (44.22)                                        
  4 Bolander, Eleanor   16 HVD-MR               1:18.66    1:24.08        
                  38.76     1:24.08 (45.32)                                        
  5 Fitzsimmons, Sarah  17 HVD-MR               1:24.93    1:29.82        
                  42.76     1:29.82 (47.06)                                        
  6 O'Donnell, Mairead  15 HVD-MR               1:24.26    1:29.91        
                  42.09     1:29.91 (47.82)                                        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Baione, Rebecca K   17 RFAC-MR                59.70    1:03.46        
                  30.12     1:03.46 (33.34)                                        
  2 Graham, Kendra S    17 RFAC-MR                   NT    1:04.94        
                  29.95     1:04.94 (34.99)                                        
  3 Lusuriello, Daniel  17 AG-MR                1:02.04    1:05.54        
                  30.47     1:05.54 (35.07)                                        
  4 Cohen, Jessica Z    17 RFAC-MR                59.57    1:05.94        
                  31.29     1:05.94 (34.65)                                        
  5 Karadeniz, Selin    18 RFAC-MR              1:03.03    1:06.21        
                  30.92     1:06.21 (35.29)                                        
  6 Simpfenderfer, Hei  17 RFAC-MR              1:00.86    1:07.32        
                  31.56     1:07.32 (35.76)                                        
  7 Lemieux, Robyn B    15 HVD-MR               1:04.14    1:09.44        
                  33.18     1:09.44 (36.26)                                        
  8 Rocks, Grace E      16 AG-MR                1:12.43    1:11.54        
                  33.42     1:11.54 (38.12)                                        
  9 Kocik, Jacqueline   15 NDAC-MR              1:08.64    1:12.89        
                  33.84     1:12.89 (39.05)                                        
 10 Cook, April M       15 RFAC-MR              1:13.41    1:16.88        
                  36.35     1:16.88 (40.53)                                        
 11 Fitzsimmons, Sarah  17 HVD-MR               1:15.85    1:20.09        
                  35.83     1:20.09 (44.26)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Baione, Rebecca K   17 RFAC-MR              2:11.78    2:20.40        
                  30.47     1:07.49 (37.02)     1:47.51 (40.02)     2:20.40 (32.89)
  2 Karadeniz, Selin    18 RFAC-MR              2:13.86    2:21.59        
                  30.50     1:09.24 (38.74)     1:48.67 (39.43)     2:21.59 (32.92)
  3 Graham, Kendra S    17 RFAC-MR                   NT    2:28.02        
                  31.85     1:12.54 (40.69)     1:53.97 (41.43)     2:28.02 (34.05)
  4 Lusuriello, Daniel  17 AG-MR                2:19.61    2:28.37        
                  30.48     1:09.01 (38.53)     1:54.00 (44.99)     2:28.37 (34.37)
  5 Simpfenderfer, Hei  17 RFAC-MR              2:12.84    2:28.89        
                  31.45     1:10.82 (39.37)     1:56.14 (45.32)     2:28.89 (32.75)
  6 Cohen, Jessica Z    17 RFAC-MR              2:17.03    2:30.17        
                  31.34     1:10.91 (39.57)     1:56.83 (45.92)     2:30.17 (33.34)
  7 Lemieux, Robyn B    15 HVD-MR               2:28.91    2:32.20        
                  32.98     1:12.20 (39.22)     1:57.33 (45.13)     2:32.20 (34.87)
  8 Kocik, Jacqueline   15 NDAC-MR              2:32.80    2:38.80        
                  33.92     1:16.03 (42.11)     2:02.70 (46.67)     2:38.80 (36.10)
  9 Cook, April M       15 RFAC-MR              2:28.46    2:39.59        
                  36.24     1:17.38 (41.14)     2:06.24 (48.86)     2:39.59 (33.35)
 10 Bolander, Eleanor   16 HVD-MR               2:30.98    2:39.87        
                  35.17     1:15.88 (40.71)     2:03.70 (47.82)     2:39.87 (36.17)
 11 Greene, Anna        16 BKR-MR               2:40.00    2:40.67        
                  34.27     1:16.99 (42.72)     2:04.83 (47.84)     2:40.67 (35.84)
 12 O'Donnell, Mairead  15 HVD-MR               2:43.02    2:49.25        
                  36.33     1:20.58 (44.25)     2:09.82 (49.24)     2:49.25 (39.43)
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Majumdar, Ryan      10 HVD-MR               1:21.11    1:17.52        
                  36.26     1:17.52 (41.26)                                        
  2 Ruiz, Nathaniel R    9 HVD-MR               1:26.04    1:21.91        
                  37.79     1:21.91 (44.12)                                        
  3 VanWormer, Ben C     9 RFAC-MR              1:31.25    1:25.64        
                  41.26     1:25.64 (44.38)                                        
  4 Karadeniz, Derin M   9 RFAC-MR              1:25.87    1:26.73        
                  40.31     1:26.73 (46.42)                                        
  5 Kablaoui, Abdulrao  10 RFAC-MR              1:26.58    1:27.49        
                  40.84     1:27.49 (46.65)                                        
  6 Heidebrecht, Marti  10 NDAC-MR              1:28.52    1:28.23        
                  38.32     1:28.23 (49.91)                                        
  7 Flynn, Gavin M      10 HVD-MR               1:35.33    1:32.45        
                  40.28     1:32.45 (52.17)                                        
  8 Canzone, Matthew    10 HVD-MR               1:45.33    1:49.81        
                  49.65   1:49.81 (1:00.16)                                        
  9 Menezes, Kyle C      9 HAWK-AD              1:54.59    2:01.12        
                  55.72   2:01.12 (1:05.40)                                        
 10 Sheeley, Bennett D   7 HAWK-AD              2:45.00    2:03.31        
 11 Dorner, Declan M     7 NDAC-MR              2:24.33    2:18.50        
                1:07.10   2:18.50 (1:11.40)                                        
 12 Vega, Isidro R       7 RFAC-MR                   NT    2:22.02        
                1:05.90   2:22.02 (1:16.12)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Karadeniz, Derin M   9 RFAC-MR                42.07      43.94        
  2 Flynn, Gavin M      10 HVD-MR                 41.62      44.31        
  3 Ruiz, Nathaniel R    9 HVD-MR                 44.69      45.07        
  4 Kablaoui, Abdulrao  10 RFAC-MR                46.37      45.66        
  5 Heidebrecht, Marti  10 NDAC-MR                44.96      47.49        
  6 VanWormer, Ben C     9 RFAC-MR                46.18      47.54        
  7 Garitta, Sam B      10 HVD-MR                 48.98      48.63        
  8 Sheeley, Bennett D   7 HAWK-AD              1:15.00      53.59        
  9 Canzone, Matthew    10 HVD-MR               1:02.67      55.97        
 10 Menezes, Kyle C      9 HAWK-AD                55.75      59.74        
 11 Berardis, Christop   8 HVD-MR                 58.33    1:03.11        
 12 Vega, Isidro R       7 RFAC-MR              1:05.83    1:06.65        
 -- Dorner, Declan M     7 NDAC-MR              1:10.11         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Owen D      9 NDAC-MR                41.06      42.40        
  2 Karadeniz, Derin M   9 RFAC-MR                46.34      47.84        
  3 Majumdar, Ryan      10 HVD-MR                 46.02      47.87        
  4 Dorner, Benjamin    10 NDAC-MR                46.93      47.94        
  5 VanWormer, Ben C     9 RFAC-MR                47.91      48.91        
  6 Heidebrecht, Marti  10 NDAC-MR                56.72      52.72        
  7 Ruiz, Nathaniel R    9 HVD-MR                 59.52      55.79        
  8 Garitta, Sam B      10 HVD-MR               1:13.75    1:03.72        
  9 Berardis, Christop   8 HVD-MR                 59.33    1:05.15        
 10 Dorner, Declan M     7 NDAC-MR              1:15.11    1:06.16        
 11 Vega, Isidro R       7 RFAC-MR                   NT    1:34.34        
 -- Sheeley, Bennett D   7 HAWK-AD              1:30.00         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Menezes, Kyle C      9 HAWK-AD              1:03.85         DQ        
      One hand touch
 -- Flynn, Gavin M      10 HVD-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Canzone, Matthew    10 HVD-MR               1:10.33         DQ        
 -- Kablaoui, Abdulrao  10 RFAC-MR                49.95         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Owen D      9 NDAC-MR                37.02      38.21        
  2 Dorner, Benjamin    10 NDAC-MR                41.04      43.49        
  3 Majumdar, Ryan      10 HVD-MR                 53.58      49.64        
  4 Garitta, Sam B      10 HVD-MR                 45.16      51.65        
 -- Canzone, Matthew    10 HVD-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Flynn, Gavin M      10 HVD-MR                 55.09         DQ        
      Not toward the breast off wall
 -- Ruiz, Nathaniel R    9 HVD-MR               1:03.67         DQ        
      Alternating Kick
 -- Berardis, Christop   8 HVD-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Owen D      9 NDAC-MR              1:19.38    1:22.80        
                  38.68     1:22.80 (44.12)                                        
  2 Dorner, Benjamin    10 NDAC-MR              1:29.46    1:31.79        
                  43.83     1:31.79 (47.96)                                        
  3 Kablaoui, Abdulrao  10 RFAC-MR              1:50.10    1:44.33        
                  48.76     1:44.33 (55.57)                                        
  4 VanWormer, Ben C     9 RFAC-MR              1:38.67    1:44.65        
                  53.25     1:44.65 (51.40)                                        
  5 Ruiz, Nathaniel R    9 HVD-MR               1:52.15    1:45.49        
                  51.59     1:45.49 (53.90)                                        
  6 Menezes, Kyle C      9 HAWK-AD              2:13.20    2:16.74        
                1:07.08   2:16.74 (1:09.66)                                        
 -- Vega, Isidro R       7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:24.70        DQ (1:36.26)                                        
 -- Karadeniz, Derin M   9 RFAC-MR              1:31.68         DQ        
      One hand touch - breast
                  46.69          DQ (49.60)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Mic  12 RFAC-MR              2:06.83    2:10.65        
                  29.95     1:03.96 (34.01)     1:37.76 (33.80)     2:10.65 (32.89)
  2 Abbruzzese, Matthe  11 RFAC-MR              2:28.06    2:27.40        
                  33.94     1:11.26 (37.32)     1:49.61 (38.35)     2:27.40 (37.79)
  3 Latino, Tristan M   12 RFAC-MR              2:39.88    2:41.04        
                  37.43     1:18.80 (41.37)     2:01.63 (42.83)     2:41.04 (39.41)
  4 Cepeda, Lorenzo C   12 RFAC-MR                   NT    3:15.31        
                  36.04     1:25.59 (49.55)     2:20.87 (55.28)     3:15.31 (54.44)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Mic  12 RFAC-MR                34.01      34.82        
  2 Worthington, Griff  12 Unattached-MR             NT      35.79        
  3 Latino, Tristan M   12 RFAC-MR                39.62      38.86        
  4 Staley, Duke P      11 AG-MR                  39.21      39.45        
  5 Cepeda, Lorenzo C   12 RFAC-MR                   NT      42.48        
  6 Daniels, Luke W     12 NDAC-MR                39.70      43.06        
  7 Kastanis, Dylan S   11 HVD-MR                 43.22      43.20        
  8 Elmassalemah, Iad   12 NDAC-MR                40.98      43.66        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abbruzzese, Matthe  11 RFAC-MR                43.63      43.24        
  2 Worthington, Griff  12 Unattached-MR             NT      45.79        
  3 Cepeda, Lorenzo C   12 RFAC-MR                   NT      46.26        
  4 Kastanis, Dylan S   11 HVD-MR                 48.26      46.92        
  5 Staley, Duke P      11 AG-MR                  59.43      47.74        
  6 Latino, Tristan M   12 RFAC-MR                48.85      50.23        
  7 Daniels, Luke W     12 NDAC-MR                47.32      53.58        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Mic  12 RFAC-MR                31.46      31.68        
  2 Abbruzzese, Matthe  11 RFAC-MR                38.01      38.18        
  3 Staley, Duke P      11 AG-MR                  53.60      38.69        
  4 Worthington, Griff  12 Unattached-MR             NT      38.85        
  5 Elmassalemah, Iad   12 NDAC-MR                40.79      41.39        
  6 Kastanis, Dylan S   11 HVD-MR                 50.37      41.45        
  7 Daniels, Luke W     12 NDAC-MR                43.72      46.48        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Mic  12 RFAC-MR              2:33.71    2:35.84        
                  33.82     1:14.38 (40.56)     2:02.48 (48.10)     2:35.84 (33.36)
  2 Abbruzzese, Matthe  11 RFAC-MR              2:54.63    2:56.57        
                  40.72     1:25.20 (44.48)     2:18.08 (52.88)     2:56.57 (38.49)
  3 Latino, Tristan M   12 RFAC-MR                   NT    3:03.02        
                  42.08     1:27.16 (45.08)     2:24.01 (56.85)     3:03.02 (39.01)
  4 Elmassalemah, Iad   12 NDAC-MR              3:00.11    3:28.38        
                  44.74     1:36.17 (51.43)   2:38.65 (1:02.48)     3:28.38 (49.73)
  5 Cepeda, Lorenzo C   12 RFAC-MR                   NT    3:43.51        
                  49.62   1:52.18 (1:02.56)     2:51.01 (58.83)     3:43.51 (52.50)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liu, Evan           13 NDAC-MR                25.36      25.88        
  2 Messina, Michael A  14 RFAC-MR                27.91      27.09        
  3 Horgan, Edward L    13 HVD-MR                 27.94      27.99        
  4 Haggerty, Ethan W   13 AG-MR                  27.76      28.13        
  5 Hally, Seamus       13 NDAC-MR                27.11      28.42        
  6 Dobosh, Phillip     14 HAWK-AD                28.97      28.62        
  7 Flynn, Ryan M       14 HVD-MR                 29.08      28.71        
  8 Luzzi, Matt N       14 HVD-MR                 28.34      28.88        
  9 Anewalt, Chris S    13 HVD-MR                 33.52      34.05        
 10 Ratnikov, Arseny    13 NDAC-MR                42.97      43.57        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liu, Evan           13 NDAC-MR              2:04.33    2:07.02        
                  28.69     1:01.71 (33.02)     1:34.85 (33.14)     2:07.02 (32.17)
  2 Messina, Michael A  14 RFAC-MR              2:06.16    2:09.37        
                  29.09     1:01.95 (32.86)     1:36.02 (34.07)     2:09.37 (33.35)
  3 Haggerty, Ethan W   13 AG-MR                2:12.47    2:10.27        
                  30.20     1:02.87 (32.67)     1:36.67 (33.80)     2:10.27 (33.60)
  4 Horgan, Edward L    13 HVD-MR               2:19.33    2:18.89        
                  30.30     1:05.60 (35.30)     1:42.96 (37.36)     2:18.89 (35.93)
  5 Luzzi, Matt N       14 HVD-MR               2:29.04    2:19.30        
                  30.91     1:06.93 (36.02)   2:19.30 (1:12.37)                    
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Messina, Michael A  14 RFAC-MR              1:02.13    1:03.54        
                  30.71     1:03.54 (32.83)                                        
  2 Liu, Evan           13 NDAC-MR              1:03.10    1:04.89        
                  31.20     1:04.89 (33.69)                                        
  3 Hally, Seamus       13 NDAC-MR              1:06.22    1:11.14        
                  34.48     1:11.14 (36.66)                                        
  4 Horgan, Edward L    13 HVD-MR               1:11.59    1:13.53        
                  35.99     1:13.53 (37.54)                                        
  5 Dobosh, Phillip     14 HAWK-AD              1:15.98    1:14.60        
                  35.40     1:14.60 (39.20)                                        
  6 Flynn, Ryan M       14 HVD-MR               1:16.01    1:17.27        
                  37.73     1:17.27 (39.54)                                        
  7 Anewalt, Chris S    13 HVD-MR               1:33.33    1:27.47        
                  43.17     1:27.47 (44.30)                                        
  8 Ratnikov, Arseny    13 NDAC-MR              1:52.18    1:46.35        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abrams, Arty A      14 PATS-MR              1:04.18    1:05.94        
                  31.40     1:05.94 (34.54)                                        
  2 Hally, Seamus       13 NDAC-MR              1:11.98    1:15.63        
                  35.84     1:15.63 (39.79)                                        
  3 Luzzi, Matt N       14 HVD-MR               1:17.40    1:19.15        
                  37.60     1:19.15 (41.55)                                        
  4 Flynn, Ryan M       14 HVD-MR               1:27.52    1:28.35        
                  41.44     1:28.35 (46.91)                                        
  5 Dobosh, Phillip     14 HAWK-AD              1:32.06    1:33.14        
                  42.64     1:33.14 (50.50)                                        
  6 Ratnikov, Arseny    13 NDAC-MR              1:48.37    1:42.28        
                  46.85     1:42.28 (55.43)                                        
 -- Anewalt, Chris S    13 HVD-MR               1:44.25         DQ        
      One hand touch
                  50.57          DQ (54.57)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abrams, Arty A      14 PATS-MR                58.39      58.30        
                  27.09       58.30 (31.21)                                        
  2 Luzzi, Matt N       14 HVD-MR               1:09.12    1:09.73        
                  33.53     1:09.73 (36.20)                                        
  3 Horgan, Edward L    13 HVD-MR               1:10.60    1:13.64        
                  34.20     1:13.64 (39.44)                                        
  4 Haggerty, Ethan W   13 AG-MR                1:14.87    1:22.17        
                  37.34     1:22.17 (44.83)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abrams, Arty A      14 PATS-MR              2:02.13    2:04.66        
                  27.14     1:00.00 (32.86)     1:35.85 (35.85)     2:04.66 (28.81)
  2 Messina, Michael A  14 RFAC-MR              2:24.66    2:26.87        
                  30.35     1:05.84 (35.49)     1:52.39 (46.55)     2:26.87 (34.48)
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Christian   18 RFAC-MR                21.23      22.17        
  2 Reining, Robert L   15 RFAC-MR                22.09      23.01        
  3 Boyko, Jason A      17 RFAC-MR                23.23      23.44        
  4 Baione, Michael T   16 RFAC-MR                22.38      23.63        
  5 Cruz, Jason A       16 RFAC-MR                27.23      23.85        
  6 Stickle, Gage R     15 NDAC-MR                22.49      23.86        
  7 Sommer, Christophe  17 AG-MR                  22.58      24.62        
  8 Liu, Alex J         15 NDAC-MR                25.03      25.00        
  9 Kyaw, Nyi-Rein      16 HVD-MR                 24.33      25.07        
 10 Torri, Christian A  17 HVD-MR                 23.94      25.24        
 11 Xin, Alex           15 RFAC-MR                25.37      25.50        
 12 Ruan, Andrew        15 RFAC-MR                26.00      26.02        
 13 Beaulieu-Shaffer,   16 NDAC-MR                   NT      29.02        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Christian   18 RFAC-MR              1:42.60    1:45.81        
                  24.68       51.62 (26.94)     1:18.36 (26.74)     1:45.81 (27.45)
  2 Graminski, Tom F    17 NDAC-MR              1:46.84    1:49.74        
                  25.26       53.64 (28.38)     1:22.07 (28.43)     1:49.74 (27.67)
  3 Staubi, Kyle A      16 NDAC-MR              1:49.74    1:49.94        
                  25.83       54.04 (28.21)     1:22.51 (28.47)     1:49.94 (27.43)
  4 Reining, Robert L   15 RFAC-MR              1:47.22    1:52.02        
                  25.99       54.07 (28.08)     1:22.60 (28.53)     1:52.02 (29.42)
  5 Boyko, Jason A      17 RFAC-MR              1:50.87    1:54.38        
                  25.59       54.74 (29.15)     1:24.66 (29.92)     1:54.38 (29.72)
  6 Baione, Michael T   16 RFAC-MR              1:50.72    1:55.57        
                  26.71       55.38 (28.67)     1:25.00 (29.62)     1:55.57 (30.57)
  7 Liu, Alex J         15 NDAC-MR              1:54.91    1:56.03        
                  27.87       57.58 (29.71)     1:26.94 (29.36)     1:56.03 (29.09)
  8 Xin, Alex           15 RFAC-MR              1:58.77    1:58.85        
                  26.93       56.93 (30.00)     1:27.85 (30.92)     1:58.85 (31.00)
  9 Cruz, Jason A       16 RFAC-MR              2:22.31    1:59.38        
                  26.03       55.63 (29.60)     1:27.55 (31.92)     1:59.38 (31.83)
 10 Stickle, Gage R     15 NDAC-MR              1:59.21    2:01.49        
                  28.50       59.98 (31.48)     1:31.72 (31.74)     2:01.49 (29.77)
 11 Bogen, Jake E       15 RFAC-MR              1:56.31    2:01.68        
                  28.67       59.92 (31.25)     1:31.62 (31.70)     2:01.68 (30.06)
 12 Kyaw, Nyi-Rein      16 HVD-MR               2:02.97    2:04.58        
                  26.89       58.35 (31.46)     1:31.84 (33.49)     2:04.58 (32.74)
 13 Torri, Christian A  17 HVD-MR               1:55.49    2:04.92        
                  28.21       58.76 (30.55)     1:31.52 (32.76)     2:04.92 (33.40)
 14 Ruan, Andrew        15 RFAC-MR              2:02.20    2:06.98        
                  28.58     1:00.04 (31.46)     1:33.24 (33.20)     2:06.98 (33.74)
 15 Beaulieu-Shaffer,   16 NDAC-MR              2:14.12    2:14.73        
                  28.83     1:02.09 (33.26)     1:38.82 (36.73)     2:14.73 (35.91)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Christian   18 RFAC-MR                50.39      53.84        
                  26.08       53.84 (27.76)                                        
  2 Staubi, Kyle A      16 NDAC-MR                52.45      55.23        
                  26.99       55.23 (28.24)                                        
  3 Graminski, Tom F    17 NDAC-MR                57.80    1:01.39        
                  29.40     1:01.39 (31.99)                                        
  4 Kyaw, Nyi-Rein      16 HVD-MR                 58.21    1:01.92        
                  29.51     1:01.92 (32.41)                                        
  5 Bogen, Jake E       15 RFAC-MR              1:00.30    1:02.06        
                  30.70     1:02.06 (31.36)                                        
  6 Stickle, Gage R     15 NDAC-MR                58.14    1:05.69        
                  31.03     1:05.69 (34.66)                                        
  7 Susman, Dan A       16 HVD-MR               1:01.46    1:06.37        
                  32.64     1:06.37 (33.73)                                        
  8 Mangan, Kyle D      15 HVD-MR               1:06.58    1:07.25        
                  32.95     1:07.25 (34.30)                                        
  9 Beaulieu-Shaffer,   16 NDAC-MR              1:05.71    1:07.61        
                  32.71     1:07.61 (34.90)                                        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grunbok, Chris J    18 HVD-MR               1:00.84    1:01.47        
                  28.64     1:01.47 (32.83)                                        
  2 Porto, Anthony J    18 NDAC-MR              1:00.50    1:04.75        
                  30.40     1:04.75 (34.35)                                        
  3 Baione, Michael T   16 RFAC-MR              1:01.61    1:05.22        
                  30.75     1:05.22 (34.47)                                        
  4 Cruz, Jason A       16 RFAC-MR              1:20.20    1:08.41        
                  31.94     1:08.41 (36.47)                                        
  5 Sommer, Christophe  17 AG-MR                1:07.78    1:10.84        
                  33.01     1:10.84 (37.83)                                        
  6 Susman, Dan A       16 HVD-MR               1:08.57    1:12.69        
                  34.18     1:12.69 (38.51)                                        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boyko, Jason A      17 RFAC-MR                53.62      56.15        
                  26.64       56.15 (29.51)                                        
  2 Reining, Robert L   15 RFAC-MR                53.34      57.82        
                  28.23       57.82 (29.59)                                        
  3 Grunbok, Chris J    18 HVD-MR                 58.14      59.10        
                  27.80       59.10 (31.30)                                        
  4 Liu, Alex J         15 NDAC-MR                59.17      59.68        
                  28.44       59.68 (31.24)                                        
  5 Sommer, Christophe  17 AG-MR                1:01.00    1:01.55        
                  27.38     1:01.55 (34.17)                                        
  6 Torri, Christian A  17 HVD-MR                 56.29    1:02.82        
                  28.52     1:02.82 (34.30)                                        
  7 Xin, Alex           15 RFAC-MR              1:01.53    1:03.20        
                  30.32     1:03.20 (32.88)                                        
  8 Bogen, Jake E       15 RFAC-MR                59.35    1:03.27        
                  29.87     1:03.27 (33.40)                                        
  9 Ruan, Andrew        15 RFAC-MR              1:06.66    1:07.62        
                  30.89     1:07.62 (36.73)                                        
 10 Mangan, Kyle D      15 HVD-MR               1:08.09    1:08.69        
                  31.86     1:08.69 (36.83)                                        
 -- Porto, Anthony J    18 NDAC-MR                52.86         DQ        
      False start
                  25.70          DQ (29.78)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Christian   18 RFAC-MR              1:56.09    1:59.81        
                  25.96       56.78 (30.82)     1:32.54 (35.76)     1:59.81 (27.27)
  2 Graminski, Tom F    17 NDAC-MR              1:59.11    2:01.23        
                  26.90       59.15 (32.25)     1:32.97 (33.82)     2:01.23 (28.26)
  3 Baione, Michael T   16 RFAC-MR              2:06.72    2:09.28        
                  27.94     1:02.60 (34.66)     1:39.82 (37.22)     2:09.28 (29.46)
  4 Porto, Anthony J    18 NDAC-MR              2:03.44    2:09.91        
                  27.45     1:03.28 (35.83)     1:40.13 (36.85)     2:09.91 (29.78)
  5 Boyko, Jason A      17 RFAC-MR              2:07.45    2:10.16        
                  27.80     1:02.16 (34.36)     1:41.69 (39.53)     2:10.16 (28.47)
  6 Reining, Robert L   15 RFAC-MR              2:08.43    2:10.63        
                  27.01     1:01.37 (34.36)     1:41.27 (39.90)     2:10.63 (29.36)
  7 Staubi, Kyle A      16 NDAC-MR              2:09.69    2:12.85        
                  27.73       59.79 (32.06)     1:38.31 (38.52)     2:12.85 (34.54)
  8 Cruz, Jason A       16 RFAC-MR              2:36.65    2:13.71        
                  26.32     1:00.19 (33.87)     1:41.54 (41.35)     2:13.71 (32.17)
  9 Xin, Alex           15 RFAC-MR              2:16.20    2:18.07        
                  29.45     1:07.19 (37.74)     1:48.79 (41.60)     2:18.07 (29.28)
 10 Grunbok, Chris J    18 HVD-MR               2:11.90    2:18.20        
                  28.74     1:07.49 (38.75)     1:44.69 (37.20)     2:18.20 (33.51)
 11 Bogen, Jake E       15 RFAC-MR              2:14.89    2:23.43        
                1:07.61                             1:50.50 ( )     2:23.43 (32.93)
 12 Kyaw, Nyi-Rein      16 HVD-MR               2:20.63    2:23.65        
                  28.86     1:04.66 (35.80)     1:50.78 (46.12)     2:23.65 (32.87)
 13 Ruan, Andrew        15 RFAC-MR              2:21.04    2:24.09        
                  29.14     1:06.77 (37.63)     1:49.82 (43.05)     2:24.09 (34.27)
 14 Susman, Dan A       16 HVD-MR               2:19.28    2:27.15        
                  32.94     1:09.62 (36.68)     1:52.51 (42.89)     2:27.15 (34.64)
 15 Mangan, Kyle D      15 HVD-MR               2:28.04    2:33.35        
                  32.40     1:08.94 (36.54)     1:57.31 (48.37)     2:33.35 (36.04)