Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 12/18/2017 10:27 AM
         2017 MR RFAC Holiday Invitational - 12/15/2017 to 12/17/2017          
                              Sanction #: 171202                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Bluebell B        8 PATS-MR                35.34      36.01        
  2 Kofsky, Emily S            8 WISC-MR                39.13      39.07        
  3 Kern, Olivia R             8 WISC-MR                40.41      40.02        
  4 Birnbaum, Ava L            8 PATS-MR                43.18      43.46        
  5 Carbone, Julie or Juliet   7 IA-MR                  47.96      43.93        
  6 Hunter, Madeline J         8 Express Swimming-MR    45.60      45.36        
  7 Kregel, Marina             8 NDAC-MR                46.53      46.22        
  8 Boehm, Paige M             8 NDAC-MR                49.98      47.50        
  9 Blazek, Amelia R           8 NDAC-MR                53.83      48.69        
 10 DiGiovanni, Bella M        8 NDAC-MR                50.82      48.89        
 11 Anzalone, Brooke N         8 Express Swimming-MR    55.92      50.29        
 12 Sciortino, Sienna B        8 Express Swimming-MR    48.70      50.51        
 13 He, Hannah G               7 RFAC-MR              1:01.79      54.33        
 14 Glancey, Maddie A          7 RFAC-MR              1:02.08      57.61        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kofsky, Emily S            8 WISC-MR              1:29.99    1:25.78        
                  40.17     1:25.78 (45.61)                                        
  2 Kern, Olivia R             8 WISC-MR              1:48.11    1:33.87        
                  43.94     1:33.87 (49.93)                                        
  3 Carbone, Julie or Juliet   7 IA-MR                2:00.00    1:37.46        
                  47.18     1:37.46 (50.28)                                        
  4 Kregel, Marina             8 NDAC-MR              1:41.61    1:40.68        
                  45.54     1:40.68 (55.14)                                        
  5 Blazek, Amelia R           8 NDAC-MR              1:49.91    1:43.63        
                  48.40     1:43.63 (55.23)                                        
  6 Boehm, Paige M             8 NDAC-MR              1:41.81    1:45.99        
                  50.21     1:45.99 (55.78)                                        
  7 Hunter, Madeline J         8 Express Swimming-MR  2:14.32    1:48.16        
                  49.71     1:48.16 (58.45)                                        
  8 Sciortino, Sienna B        8 Express Swimming-MR  2:16.54    1:48.52        
                  53.23     1:48.52 (55.29)                                        
  9 Ault Nolan, Sunday M       8 NDAC-MR              2:27.43    1:51.22        
                  50.39   1:51.22 (1:00.83)                                        
 10 He, Hannah G               7 RFAC-MR                   NT    2:01.67        
                  57.05   2:01.67 (1:04.62)                                        
 11 Glancey, Maddie A          7 RFAC-MR                   NT    2:01.97        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kofsky, Emily S            8 WISC-MR                54.25      44.05        
  2 Kregel, Marina             8 NDAC-MR                50.64      48.58        
  3 Kern, Olivia R             8 WISC-MR                53.22      49.63        
  4 Carbone, Julie or Juliet   7 IA-MR                  54.94      50.45        
  5 Blazek, Amelia R           8 NDAC-MR              1:01.58      56.54        
  7 Boehm, Paige M             8 NDAC-MR              1:02.60      59.34        
  8 Glancey, Maddie A          7 RFAC-MR              1:07.75      59.77        
  9 Ault Nolan, Sunday M       8 NDAC-MR              1:19.63    1:01.94        
 10 He, Hannah G               7 RFAC-MR              1:07.42    1:10.19        
  6 Hunter, Madeline J         8 Express Swimming-MR    59.09         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Sciortino, Sienna B        8 Express Swimming-MR  1:05.89         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Bluebell B        8 PATS-MR                48.54      46.21 SILV   
  2 Sciortino, Sienna B        8 Express Swimming-MR  1:20.11      53.26        
  3 Birnbaum, Ava L            8 PATS-MR                55.70      53.80        
  4 Hunter, Madeline J         8 Express Swimming-MR  1:06.54      57.25        
  5 Kern, Olivia R             8 WISC-MR              1:04.38      57.93        
  6 Carbone, Julie or Juliet   7 IA-MR                1:00.00      59.31        
  7 Kregel, Marina             8 NDAC-MR              1:01.55    1:02.04        
  8 Boehm, Paige M             8 NDAC-MR              1:09.07    1:06.21        
  9 Blazek, Amelia R           8 NDAC-MR              1:10.88    1:07.27        
 10 He, Hannah G               7 RFAC-MR                   NT    1:08.39        
 11 DiGiovanni, Bella M        8 NDAC-MR              1:20.11    1:13.50        
 12 Anzalone, Brooke N         8 Express Swimming-MR  1:25.38    1:28.94        
 -- Glancey, Maddie A          7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Kofsky, Emily S            8 WISC-MR              1:04.92         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Bluebell B        8 PATS-MR                36.47      39.03 SILV   
  2 Kofsky, Emily S            8 WISC-MR                46.99      47.10        
  3 Kregel, Marina             8 NDAC-MR                58.24      57.42        
  4 Kern, Olivia R             8 WISC-MR              1:00.23      58.12        
  5 Birnbaum, Ava L            8 PATS-MR                57.15      58.15        
  6 Hunter, Madeline J         8 Express Swimming-MR  1:11.23      58.56        
  7 Carbone, Julie or Juliet   7 IA-MR                1:00.00      59.49        
  8 Blazek, Amelia R           8 NDAC-MR              1:10.11    1:14.56        
  9 Boehm, Paige M             8 NDAC-MR              1:08.99    1:17.66        
 10 Anzalone, Brooke N         8 Express Swimming-MR  1:12.12    1:21.35        
 -- Sciortino, Sienna B        8 Express Swimming-MR  1:21.08         DQ        
      One hand touch
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kofsky, Emily S            8 WISC-MR              2:00.44    1:40.65        
                  45.10     1:40.65 (55.55)                                        
  2 Carbone, Julie or Juliet   7 IA-MR                2:30.00    1:49.86        
                  51.03     1:49.86 (58.83)                                        
  3 Kern, Olivia R             8 WISC-MR              1:54.49    1:50.88        
                  53.68     1:50.88 (57.20)                                        
  4 Hunter, Madeline J         8 Express Swimming-MR  2:22.32    1:56.50        
  5 Sciortino, Sienna B        8 Express Swimming-MR  2:23.45    1:58.08        
                1:03.19     1:58.08 (54.89)                                        
  6 Kregel, Marina             8 NDAC-MR              1:52.85    2:02.66        
                  54.42   2:02.66 (1:08.24)                                        
  7 Boehm, Paige M             8 NDAC-MR              2:10.65    2:05.15        
                1:03.69   2:05.15 (1:01.46)                                        
  8 Blazek, Amelia R           8 NDAC-MR              2:20.85    2:06.29        
                1:05.43   2:06.29 (1:00.86)                                        
  9 Ault Nolan, Sunday M       8 NDAC-MR              2:41.45    2:25.31        
                1:08.18   2:25.31 (1:17.13)                                        
 -- He, Hannah G               7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                1:14.11        DQ (1:17.38)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:47.07    1:51.18        
     1) Blazek, Amelia R 8              2) DiGiovanni, Bella M 8          
     3) Kregel, Marina 8                4) Boehm, Paige M 8               
                1:49.44      1:51.18 (1.74)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neary, Madison G          10 WISC-MR                34.27      32.90 SILV   
  2 Brink, Keelyn R            9 WISC-MR                32.68      32.96 SILV   
  3 Pupke, Cameron R           9 WISC-MR                35.31      33.67 SILV   
  4 Hogan, Kayla J            10 Express Swimming-MR    33.78      33.75 SILV   
  5 Tirch, Doriana R           9 HVD-MR                 35.55      34.06 SILV   
  6 Henson, Emma V             9 HVD-MR                 36.00      34.18 SILV   
  7 Joinnides, Sofia A        10 WISC-MR                36.81      34.21 SILV   
  8 O'Brien, Ellie             9 WISC-MR                34.88      34.43 SILV   
  9 Steiner, Nicole M         10 Express Swimming-MR    33.70      34.87 SILV   
 10 Rosenberg, Danielle R      9 Express Swimming-MR    34.77      35.25        
 11 Ventura, Jade J           10 Express Swimming-MR    35.25      35.26        
 12 O'Driscoll, Kylie         10 WISC-MR                35.08      35.33        
 13 Cimorelli, Kate A         10 NDAC-MR                36.00      35.79        
 14 Button, Molly I           10 NDAC-MR                33.22      36.11        
 15 Baks, Janneke P           10 HVD-MR                 37.87      36.18        
 16 Singer, Keira A            9 WISC-MR                39.21      36.62        
 17 Lemieux, Erin T           10 HVD-MR                 38.61      36.64        
 18 Benavides, Genesis S      10 WISC-MR                37.47      37.17        
 19 Odums, Kaelynn S           9 PATS-MR                37.29      37.34        
 20 Martinez, Renata A         9 PATS-MR                36.93      37.35        
 21 Sanford, Charley T         9 NDAC-MR                38.51      37.41        
 22 Wiltshire, Saniyah C      10 PATS-MR                35.72      37.48        
 23 Bennett, Ellen S           9 Express Swimming-MR    38.33      37.70        
 24 Gorres, Celeste E          9 NDAC-MR                38.44      37.79        
 25 Hayes, Cassidy C           9 WISC-MR                38.67      38.01        
 25 Cullen, Grace M            9 IA-MR                  49.81      38.01        
 27 Weiss, Lauren             10 IA-MR                  35.94      38.07        
 28 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                  39.66      38.57        
 29 White, Symantha G          9 PATS-MR                40.01      38.64        
 30 Harrison, Violet T        10 WISC-MR                40.14      39.02        
 31 Burger, Laura K            9 NDAC-MR                39.77      39.34        
 32 Jeon, Chloe J              9 HVD-MR                 41.35      39.41        
 33 Kortbus, Nina T            9 NDAC-MR                42.25      40.21        
 34 Schramm, Grace E           9 NDAC-MR                43.01      40.26        
 35 Langevin, Taylor L        10 PATS-MR                40.65      40.93        
 36 Kozak, Alaina R            9 PATS-MR                41.70      41.54        
 37 Honig, Harley C           10 Express Swimming-MR    38.21      41.67        
 38 Cook, Keiran R            10 Express Swimming-MR    42.11      42.25        
 39 Liranzo, Alexis M         10 PATS-MR                42.55      42.46        
 40 Dorsman, Camryn F          9 HVD-MR                 42.94      42.76        
 41 Kubsch, Renee P           10 NDAC-MR                43.99      42.81        
 42 Shaw, Skylar A            10 MWDA-MR                43.10      42.84        
 43 Farrell, Katherine K      10 HVD-MR                 44.05      42.92        
 44 Donegain, Kate A           9 IA-MR                  41.62      44.95        
 45 Van Jura, Maeve J         10 HVD-MR                 45.62      45.10        
 46 La Torre, Reese R          9 IA-MR                   5.00      46.49        
 47 Renner, Lacey A            9 IA-MR                1:00.00      46.84        
 48 Cepeda, CC C               9 RFAC-MR                   NT      49.02        
 49 Touijar, Heba              9 HVD-MR                 50.55      49.16        
 50 Civitano, Sophia G         9 HVD-MR                 53.52      52.18        
 51 Jude, Cat I                9 NDAC-MR              1:05.32      58.40        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Doriana R           9 HVD-MR               1:19.35    1:13.99 SILV   
                  35.11     1:13.99 (38.88)                                        
  2 Hogan, Kayla J            10 Express Swimming-MR  1:13.60    1:14.06 SILV   
                  35.01     1:14.06 (39.05)                                        
  3 Neary, Madison G          10 WISC-MR              1:23.12    1:15.67 SILV   
                  35.21     1:15.67 (40.46)                                        
  4 Henson, Emma V             9 HVD-MR               1:20.33    1:15.72 SILV   
                  36.25     1:15.72 (39.47)                                        
  5 Pupke, Cameron R           9 WISC-MR              1:21.99    1:15.73 SILV   
                  35.49     1:15.73 (40.24)                                        
  6 Brink, Keelyn R            9 WISC-MR              1:28.74    1:16.56 SILV   
                  35.72     1:16.56 (40.84)                                        
  7 Rosenberg, Danielle R      9 Express Swimming-MR  1:37.98    1:18.59        
                  38.79     1:18.59 (39.80)                                        
  8 O'Brien, Ellie             9 WISC-MR              1:20.69    1:18.91        
                  37.67     1:18.91 (41.24)                                        
  9 Joinnides, Sofia A        10 WISC-MR              1:37.39    1:19.05        
                  36.24     1:19.05 (42.81)                                        
 10 Lemieux, Erin T           10 HVD-MR               1:30.33    1:19.13        
                  37.20     1:19.13 (41.93)                                        
 11 Bennett, Ellen S           9 Express Swimming-MR  1:27.30    1:20.10        
                  37.40     1:20.10 (42.70)                                        
 12 Cullen, Grace M            9 IA-MR                1:37.03    1:20.43        
                  39.57     1:20.43 (40.86)                                        
 13 Ventura, Jade J           10 Express Swimming-MR       NT    1:20.49        
                  37.82     1:20.49 (42.67)                                        
 14 Singer, Keira A            9 WISC-MR              1:26.02    1:20.71        
                  39.76     1:20.71 (40.95)                                        
 15 Hayes, Cassidy C           9 WISC-MR              1:30.99    1:21.10        
                  39.12     1:21.10 (41.98)                                        
 16 Nestler, Maura K          10 PATS-MR              1:22.14    1:21.25        
                  38.92     1:21.25 (42.33)                                        
 17 Wiltshire, Saniyah C      10 PATS-MR              1:22.41    1:21.34        
                  38.84     1:21.34 (42.50)                                        
 18 Baks, Janneke P           10 HVD-MR               1:31.33    1:22.62        
 19 Odums, Kaelynn S           9 PATS-MR              1:27.41    1:23.06        
                  39.33     1:23.06 (43.73)                                        
 20 Heitman, Madison J        10 HVD-MR               1:28.03    1:23.55        
                  37.93     1:23.55 (45.62)                                        
 21 Casucci, Kira E            9 HVD-MR               1:32.33    1:25.66        
                  40.82     1:25.66 (44.84)                                        
 22 Benavides, Genesis S      10 WISC-MR              1:26.81    1:26.04        
                  39.83     1:26.04 (46.21)                                        
 23 Wilson, Emma              10 NDAC-MR              1:27.29    1:28.74        
                  40.83     1:28.74 (47.91)                                        
 24 Schramm, Grace E           9 NDAC-MR              1:32.01    1:29.22        
                  41.87     1:29.22 (47.35)                                        
 25 Sabarre, ina C            10 PATS-MR              1:30.79    1:29.41        
                  42.85     1:29.41 (46.56)                                        
 26 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                1:45.00    1:29.59        
                  41.56     1:29.59 (48.03)                                        
 27 Donegain, Kate A           9 IA-MR                1:45.00    1:32.25        
                  44.47     1:32.25 (47.78)                                        
 28 Harrison, Violet T        10 WISC-MR              1:38.79    1:32.77        
                  42.03     1:32.77 (50.74)                                        
 29 Gorres, Celeste E          9 NDAC-MR              1:51.84    1:32.82        
                  43.47     1:32.82 (49.35)                                        
 30 Hofbauer, Amari L          9 PATS-MR              1:30.51    1:33.68        
                  42.84     1:33.68 (50.84)                                        
 31 Burger, Laura K            9 NDAC-MR              1:36.91    1:34.79        
                  43.53     1:34.79 (51.26)                                        
 32 Cook, Keiran R            10 Express Swimming-MR  1:36.26    1:35.59        
                  45.90     1:35.59 (49.69)                                        
 33 Van Jura, Maeve J         10 HVD-MR               1:57.33    1:43.38        
                  47.19     1:43.38 (56.19)                                        
 34 Touijar, Heba              9 HVD-MR               1:57.33    1:47.45        
                  48.59     1:47.45 (58.86)                                        
 35 Cepeda, CC C               9 RFAC-MR                   NT    1:50.24        
                  51.43     1:50.24 (58.81)                                        
 36 Gibson, Reagan M           9 MWDA-MR              1:57.72    1:55.29        
                  52.04   1:55.29 (1:03.25)                                        
 37 La Torre, Reese R          9 IA-MR                2:00.00    1:55.94        
                  53.88   1:55.94 (1:02.06)                                        
 38 Renner, Lacey A            9 IA-MR                2:00.00    1:58.09        
                  53.97   1:58.09 (1:04.12)                                        
 -- O'Driscoll, Kylie         10 WISC-MR              1:15.75        DFS        
      Declared false start
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Driscoll, Kylie         10 WISC-MR                38.37      36.38 ZQ     
  2 Steiner, Nicole M         10 Express Swimming-MR    36.72      37.71 SILV   
  3 Henson, Emma V             9 HVD-MR                 41.21      38.46 SILV   
  4 Qu, Ellie C               10 MWDA-MR                40.21      39.26 SILV   
  5 Hogan, Kayla J            10 Express Swimming-MR    44.47      41.36 SILV   
  6 Brink, Keelyn R            9 WISC-MR                42.10      41.75 SILV   
  7 Neary, Madison G          10 WISC-MR                41.45      42.17 SILV   
  8 O'Brien, Ellie             9 WISC-MR                40.77      42.29 SILV   
  9 Heitman, Madison J        10 HVD-MR                 45.18      42.50 SILV   
 10 Singer, Keira A            9 WISC-MR                47.02      42.79 SILV   
 11 Hayes, Cassidy C           9 WISC-MR                44.91      42.91        
 12 Pupke, Cameron R           9 WISC-MR                41.70      43.12        
 13 Wiltshire, Saniyah C      10 PATS-MR                45.89      43.79        
 14 Lemieux, Erin T           10 HVD-MR                 44.56      44.02        
 15 White, Symantha G          9 PATS-MR                43.76      44.05        
 16 Rosenberg, Danielle R      9 Express Swimming-MR    47.88      44.16        
 17 Nestler, Maura K          10 PATS-MR                43.12      44.23        
 18 Benavides, Genesis S      10 WISC-MR                40.47      44.35        
 19 Cullen, Grace M            9 IA-MR                  51.58      44.43        
 20 Honig, Harley C           10 Express Swimming-MR    44.84      44.50        
 21 Sanford, Charley T         9 NDAC-MR                43.68      45.20        
 22 Odums, Kaelynn S           9 PATS-MR                45.32      45.27        
 23 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                  46.16      46.10        
 24 Sabarre, ina C            10 PATS-MR                44.06      46.25        
 25 Ventura, Jade J           10 Express Swimming-MR    48.31      46.49        
 26 Wilson, Emma              10 NDAC-MR                48.20      46.76        
 27 Cook, Keiran R            10 Express Swimming-MR    47.57      47.20        
 28 Schramm, Grace E           9 NDAC-MR                48.99      47.51        
 28 Donegain, Kate A           9 IA-MR                  48.48      47.51        
 30 Harrison, Violet T        10 WISC-MR                48.97      48.18        
 31 Bennett, Ellen S           9 Express Swimming-MR    49.12      48.21        
 32 Hofbauer, Amari L          9 PATS-MR                46.84      49.50        
 33 Jutt, Anna E              10 PATS-MR                48.52      50.39        
 34 Gorres, Celeste E          9 NDAC-MR                53.21      51.17        
 35 Touijar, Heba              9 HVD-MR                 58.33      54.58        
 36 Van Jura, Maeve J         10 HVD-MR                 57.73      56.58        
 37 Civitano, Sophia G         9 HVD-MR                 56.82      58.14        
 38 Renner, Lacey A            9 IA-MR                1:00.00      59.79        
 -- Joinnides, Sofia A        10 WISC-MR                46.09         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Cepeda, CC C               9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Dorsman, Camryn F          9 HVD-MR                 54.30         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- La Torre, Reese R          9 IA-MR                1:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:37.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steiner, Nicole M         10 Express Swimming-MR  1:20.64    1:19.90 JO     
                  38.75     1:19.90 (41.15)                                        
  2 O'Driscoll, Kylie         10 WISC-MR              1:24.56    1:22.49 SILV   
                  41.24     1:22.49 (41.25)                                        
  3 Henson, Emma V             9 HVD-MR               1:50.33    1:25.11 SILV   
  4 Qu, Ellie C               10 MWDA-MR              1:32.70    1:25.83 SILV   
                  40.61     1:25.83 (45.22)                                        
  5 O'Brien, Ellie             9 WISC-MR              1:27.99    1:27.87 SILV   
                  43.22     1:27.87 (44.65)                                        
  6 Tirch, Doriana R           9 HVD-MR               1:45.33    1:29.28 SILV   
                  44.89     1:29.28 (44.39)                                        
  7 Hayes, Cassidy C           9 WISC-MR              1:37.99    1:30.52 SILV   
                  44.86     1:30.52 (45.66)                                        
  8 Rosenberg, Danielle R      9 Express Swimming-MR  1:33.69    1:30.57 SILV   
                  43.37     1:30.57 (47.20)                                        
  9 Brink, Keelyn R            9 WISC-MR              1:36.03    1:31.17 SILV   
                  43.02     1:31.17 (48.15)                                        
 10 Cimorelli, Kate A         10 NDAC-MR              1:36.61    1:31.33 SILV   
                  44.40     1:31.33 (46.93)                                        
 11 Button, Molly I           10 NDAC-MR              1:31.22    1:31.58 SILV   
                  44.79     1:31.58 (46.79)                                        
 12 Pupke, Cameron R           9 WISC-MR              1:28.99    1:32.05 SILV   
                  44.17     1:32.05 (47.88)                                        
 13 Wiltshire, Saniyah C      10 PATS-MR              1:41.05    1:33.18 SILV   
                  46.35     1:33.18 (46.83)                                        
 14 Casucci, Kira E            9 HVD-MR               1:45.33    1:34.44 SILV   
                  44.80     1:34.44 (49.64)                                        
 15 Nestler, Maura K          10 PATS-MR              1:27.79    1:35.02 SILV   
                  45.96     1:35.02 (49.06)                                        
 16 Singer, Keira A            9 WISC-MR              1:38.83    1:35.62 SILV   
                  46.90     1:35.62 (48.72)                                        
 17 Benavides, Genesis S      10 WISC-MR              1:42.30    1:36.90 SILV   
                  47.58     1:36.90 (49.32)                                        
 18 Odums, Kaelynn S           9 PATS-MR              1:36.77    1:37.47        
                  48.36     1:37.47 (49.11)                                        
 19 Baks, Janneke P           10 HVD-MR               1:42.33    1:37.70        
                  47.31     1:37.70 (50.39)                                        
 20 Heitman, Madison J        10 HVD-MR               1:42.33    1:39.02        
                  45.29     1:39.02 (53.73)                                        
 21 Jeon, Chloe J              9 HVD-MR               1:47.17    1:44.63        
                  50.67     1:44.63 (53.96)                                        
 22 Bennett, Ellen S           9 Express Swimming-MR  1:45.72    1:45.55        
                  51.41     1:45.55 (54.14)                                        
 23 Weiss, Lauren             10 IA-MR                1:43.04    1:48.37        
                  52.85     1:48.37 (55.52)                                        
 24 Dorsman, Camryn F          9 HVD-MR               2:02.33    1:49.18        
                  51.17     1:49.18 (58.01)                                        
 25 Farrell, Katherine K      10 HVD-MR               1:52.33    1:50.20        
                  51.43     1:50.20 (58.77)                                        
 26 Harrison, Violet T        10 WISC-MR              1:43.33    1:51.29        
                  52.00     1:51.29 (59.29)                                        
 27 Kortbus, Nina T            9 NDAC-MR              1:55.74    1:53.09        
                  56.04     1:53.09 (57.05)                                        
 28 Kubsch, Renee P           10 NDAC-MR              1:56.94    1:53.25        
                  55.60     1:53.25 (57.65)                                        
 29 Langevin, Taylor L        10 PATS-MR              1:48.13    1:53.98        
                  56.38     1:53.98 (57.60)                                        
 30 Jude, Cat I                9 NDAC-MR              2:30.37    2:35.98        
                1:17.82   2:35.98 (1:18.16)                                        
 -- Shaw, Skylar A            10 MWDA-MR              2:02.68         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Martinez, Renata A         9 PATS-MR              1:30.09         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  47.03          DQ (49.57)                                        
 -- Cook, Keiran R            10 Express Swimming-MR  1:52.82         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Lemieux, Erin T           10 HVD-MR               1:42.33         DQ        
      Completely submerged prior to turn or finish
                  46.07                                                            
 -- Van Jura, Maeve J         10 HVD-MR               2:15.33         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  57.71        DQ (1:09.86)                                        
 -- Gorres, Celeste E          9 NDAC-MR              2:07.56         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:47.38           DQ (0.04)                                        
 -- Touijar, Heba              9 HVD-MR               2:15.33         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  57.63        DQ (1:02.13)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pupke, Cameron R           9 WISC-MR                46.93      44.53 SILV   
  2 O'Driscoll, Kylie         10 WISC-MR                47.84      44.56 SILV   
  3 Steiner, Nicole M         10 Express Swimming-MR    45.41      44.88 SILV   
  4 Qu, Ellie C               10 MWDA-MR                47.99      44.95 SILV   
  5 Brink, Keelyn R            9 WISC-MR                46.12      45.19 SILV   
  6 Burger, Laura K            9 NDAC-MR                50.84      45.75 SILV   
  7 Cullen, Grace M            9 IA-MR                1:00.03      46.14 SILV   
  8 O'Brien, Ellie             9 WISC-MR                45.05      46.52 SILV   
  9 Button, Molly I           10 NDAC-MR                49.80      47.17 SILV   
 10 Hogan, Kayla J            10 Express Swimming-MR    45.83      47.22 SILV   
 10 Baks, Janneke P           10 HVD-MR                 49.75      47.22 SILV   
 12 Wiltshire, Saniyah C      10 PATS-MR                50.43      47.79 SILV   
 13 Nestler, Maura K          10 PATS-MR                47.21      47.83 SILV   
 14 Lemieux, Erin T           10 HVD-MR                 55.31      48.52 SILV   
 15 Weiss, Lauren             10 IA-MR                  57.50      49.12        
 16 Benavides, Genesis S      10 WISC-MR                51.65      49.45        
 17 Harrison, Violet T        10 WISC-MR                52.08      49.82        
 18 Sanford, Charley T         9 NDAC-MR                52.12      49.89        
 19 Neary, Madison G          10 WISC-MR                58.13      50.63        
 20 Henson, Emma V             9 HVD-MR                 51.10      50.72        
 21 Singer, Keira A            9 WISC-MR                53.82      50.77        
 22 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                  50.23      51.04        
 23 Cook, Keiran R            10 Express Swimming-MR    51.04      51.09        
 24 Rosenberg, Danielle R      9 Express Swimming-MR  1:03.35      51.15        
 25 White, Symantha G          9 PATS-MR                51.23      51.24        
 26 Odums, Kaelynn S           9 PATS-MR                54.89      51.28        
 27 Ventura, Jade J           10 Express Swimming-MR    53.56      51.30        
 28 Hayes, Cassidy C           9 WISC-MR                56.94      52.51        
 29 Heitman, Madison J        10 HVD-MR               1:04.69      53.24        
 30 Langevin, Taylor L        10 PATS-MR                53.25      53.60        
 31 Martinez, Renata A         9 PATS-MR              1:00.69      53.62        
 32 Schramm, Grace E           9 NDAC-MR                56.83      54.70        
 33 Farrell, Katherine K      10 HVD-MR                 56.08      54.76        
 34 Liranzo, Alexis M         10 PATS-MR                53.47      55.07        
 35 Honig, Harley C           10 Express Swimming-MR    55.49      55.42        
 36 Kortbus, Nina T            9 NDAC-MR                54.04      55.46        
 37 Kozak, Alaina R            9 PATS-MR                56.96      55.79        
 38 Kubsch, Renee P           10 NDAC-MR                56.45      55.80        
 39 Donegain, Kate A           9 IA-MR                1:00.00      55.88        
 40 Shaw, Skylar A            10 MWDA-MR                58.37      59.33        
 41 Jeon, Chloe J              9 HVD-MR               1:01.99    1:00.97        
 42 Cepeda, CC C               9 RFAC-MR                   NT    1:04.04        
 43 La Torre, Reese R          9 IA-MR                1:00.00    1:04.38        
 44 Dorsman, Camryn F          9 HVD-MR                 59.33    1:11.01        
 -- Civitano, Sophia G         9 HVD-MR               1:07.33         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Jude, Cat I                9 NDAC-MR              1:03.19         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Renner, Lacey A            9 IA-MR                1:10.00         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Casucci, Kira E            9 HVD-MR                 51.13         DQ        
      One hand touch
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pupke, Cameron R           9 WISC-MR              1:46.99    1:34.67 SILV   
                  45.33     1:34.67 (49.34)                                        
  2 Steiner, Nicole M         10 Express Swimming-MR  1:35.51    1:35.58 SILV   
                  45.21     1:35.58 (50.37)                                        
  3 Qu, Ellie C               10 MWDA-MR              1:47.87    1:36.47 SILV   
                  45.23     1:36.47 (51.24)                                        
  4 Nestler, Maura K          10 PATS-MR              1:44.80    1:39.27 SILV   
                  46.78     1:39.27 (52.49)                                        
  5 Baks, Janneke P           10 HVD-MR               1:51.54    1:39.74 SILV   
                  48.59     1:39.74 (51.15)                                        
  6 Cullen, Grace M            9 IA-MR                2:00.00    1:40.23 SILV   
                  48.05     1:40.23 (52.18)                                        
  7 O'Brien, Ellie             9 WISC-MR              1:36.99    1:41.22 SILV   
                  47.49     1:41.22 (53.73)                                        
  8 Brink, Keelyn R            9 WISC-MR              1:45.13    1:42.53 SILV   
                  47.68     1:42.53 (54.85)                                        
  9 Sabarre, ina C            10 PATS-MR              1:46.37    1:43.70 SILV   
                  49.41     1:43.70 (54.29)                                        
 10 Burger, Laura K            9 NDAC-MR              1:45.10    1:43.71 SILV   
                  47.16     1:43.71 (56.55)                                        
 11 Henson, Emma V             9 HVD-MR               2:02.33    1:47.13 SILV   
                  51.14     1:47.13 (55.99)                                        
 12 Lemieux, Erin T           10 HVD-MR               2:03.33    1:47.40 SILV   
                  51.19     1:47.40 (56.21)                                        
 13 Sanford, Charley T         9 NDAC-MR              1:51.77    1:49.33        
                  53.04     1:49.33 (56.29)                                        
 14 Odums, Kaelynn S           9 PATS-MR              1:53.07    1:50.37        
                  53.46     1:50.37 (56.91)                                        
 15 Benavides, Genesis S      10 WISC-MR                   NT    1:51.72        
                  52.43     1:51.72 (59.29)                                        
 16 Harrison, Violet T        10 WISC-MR              1:53.99    1:52.17        
                  52.66     1:52.17 (59.51)                                        
 17 Hofbauer, Amari L          9 PATS-MR              1:52.00    1:52.97        
                  54.75     1:52.97 (58.22)                                        
 18 Casucci, Kira E            9 HVD-MR               1:57.33    1:53.25        
                  52.97   1:53.25 (1:00.28)                                        
 19 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                2:10.00    1:55.86        
                  52.98   1:55.86 (1:02.88)                                        
 20 Wilson, Emma              10 NDAC-MR              2:06.11    1:58.31        
                  54.79   1:58.31 (1:03.52)                                        
 21 Honig, Harley C           10 Express Swimming-MR  2:00.95    2:01.71        
                  56.03   2:01.71 (1:05.68)                                        
 22 Gorres, Celeste E          9 NDAC-MR              2:09.79    2:08.21        
                  57.79   2:08.21 (1:10.42)                                        
 23 La Torre, Reese R          9 IA-MR                2:10.00    2:19.40        
                1:04.23   2:19.40 (1:15.17)                                        
 -- Renner, Lacey A            9 IA-MR                2:15.00         DQ        
      One hand touch
                1:06.66        DQ (1:13.69)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Doriana R           9 HVD-MR                 41.39      38.49 SILV   
  2 Qu, Ellie C               10 MWDA-MR                44.63      40.05 SILV   
  3 Lemieux, Erin T           10 HVD-MR                 44.47      40.34 SILV   
  4 O'Driscoll, Kylie         10 WISC-MR                39.52      40.99 SILV   
  5 Singer, Keira A            9 WISC-MR                43.11      41.05 SILV   
  6 Steiner, Nicole M         10 Express Swimming-MR    44.36      41.32 SILV   
  7 Rosenberg, Danielle R      9 Express Swimming-MR    43.56      41.95 SILV   
  8 Nestler, Maura K          10 PATS-MR                41.91      42.45 SILV   
  9 Schramm, Grace E           9 NDAC-MR                45.95      42.52 SILV   
 10 Pupke, Cameron R           9 WISC-MR                40.11      42.57 SILV   
 11 Brink, Keelyn R            9 WISC-MR                40.68      42.66 SILV   
 12 Burger, Laura K            9 NDAC-MR                44.11      42.88 SILV   
 13 O'Brien, Ellie             9 WISC-MR                47.16      42.94 SILV   
 14 Neary, Madison G          10 WISC-MR                44.59      43.36 SILV   
 15 Heitman, Madison J        10 HVD-MR                 41.42      43.60 SILV   
 16 Martinez, Renata A         9 PATS-MR                44.47      43.62 SILV   
 17 Ventura, Jade J           10 Express Swimming-MR    44.95      44.32        
 18 Cimorelli, Kate A         10 NDAC-MR                47.16      44.71        
 18 Casucci, Kira E            9 HVD-MR                 52.33      44.71        
 20 Joinnides, Sofia A        10 WISC-MR                45.18      45.14        
 21 Sanford, Charley T         9 NDAC-MR                45.62      45.46        
 22 White, Symantha G          9 PATS-MR                46.17      45.58        
 23 Wiltshire, Saniyah C      10 PATS-MR                45.35      45.95        
 24 Honig, Harley C           10 Express Swimming-MR    42.97      46.62        
 25 Odums, Kaelynn S           9 PATS-MR                50.09      46.68        
 26 Garatina, Kaylee M         9 IA-MR                  46.03      47.63        
 27 Hayes, Cassidy C           9 WISC-MR                59.61      47.81        
 28 Harrison, Violet T        10 WISC-MR                52.99      48.23        
 29 Bennett, Ellen S           9 Express Swimming-MR    47.70      48.61        
 30 Liranzo, Alexis M         10 PATS-MR                49.86      49.20        
 31 Benavides, Genesis S      10 WISC-MR                49.80      50.98        
 32 Jeon, Chloe J              9 HVD-MR                 57.26      51.62        
 33 Donegain, Kate A           9 IA-MR                  54.20      53.85        
 34 Cullen, Grace M            9 IA-MR                1:01.00      54.34        
 35 Kozak, Alaina R            9 PATS-MR                49.73      54.89        
 36 La Torre, Reese R          9 IA-MR                1:05.00      57.71        
 37 Cook, Keiran R            10 Express Swimming-MR    48.78      58.48        
 38 Shaw, Skylar A            10 MWDA-MR              1:05.09    1:04.99        
 -- Renner, Lacey A            9 IA-MR                1:05.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
              1:37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Doriana R           9 HVD-MR               1:36.55    1:31.49 SILV   
                  42.58     1:31.49 (48.91)                                        
  2 Steiner, Nicole M         10 Express Swimming-MR  1:35.35    1:34.00 SILV   
                  46.36     1:34.00 (47.64)                                        
  3 Lemieux, Erin T           10 HVD-MR               1:40.33    1:34.38 SILV   
                  42.74     1:34.38 (51.64)                                        
  4 Rosenberg, Danielle R      9 Express Swimming-MR  1:43.21    1:34.81 SILV   
                  44.54     1:34.81 (50.27)                                        
  5 Qu, Ellie C               10 MWDA-MR              1:47.60    1:36.69 SILV   
                  44.72     1:36.69 (51.97)                                        
  6 Singer, Keira A            9 WISC-MR              1:40.99    1:37.01 SILV   
                  44.16     1:37.01 (52.85)                                        
  7 Schramm, Grace E           9 NDAC-MR              1:45.11    1:37.25 SILV   
                  44.70     1:37.25 (52.55)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Driscoll, Kylie         10 WISC-MR              1:26.45    1:22.95 SILV   
                  36.75     1:22.95 (46.20)                                        
  2 Steiner, Nicole M         10 Express Swimming-MR  1:24.59    1:26.79 SILV   
                  40.73     1:26.79 (46.06)                                        
  3 Nestler, Maura K          10 PATS-MR              1:27.20    1:27.14 SILV   
                  39.92     1:27.14 (47.22)                                        
  4 Qu, Ellie C               10 MWDA-MR              1:32.43    1:27.73 SILV   
                  41.99     1:27.73 (45.74)                                        
  5 Pupke, Cameron R           9 WISC-MR              1:30.80    1:28.03 SILV   
                  39.73     1:28.03 (48.30)                                        
  6 Brink, Keelyn R            9 WISC-MR              1:33.07    1:28.83        
                  42.35     1:28.83 (46.48)                                        
  7 O'Brien, Ellie             9 WISC-MR                42.99    1:29.20        
                  41.82     1:29.20 (47.38)                                        
  8 Tirch, Doriana R           9 HVD-MR               1:31.46    1:29.65        
                  39.24     1:29.65 (50.41)                                        
  9 Neary, Madison G          10 WISC-MR              1:33.98    1:31.93        
                  41.85     1:31.93 (50.08)                                        
 10 Wiltshire, Saniyah C      10 PATS-MR              1:32.51    1:34.06        
                  45.20     1:34.06 (48.86)                                        
 11 White, Symantha G          9 PATS-MR              1:36.96    1:34.53        
                  45.53     1:34.53 (49.00)                                        
 12 Baks, Janneke P           10 HVD-MR               1:36.17    1:34.89        
                  44.34     1:34.89 (50.55)                                        
 13 Singer, Keira A            9 WISC-MR              1:40.12    1:35.04        
 14 Casucci, Kira E            9 HVD-MR               1:38.33    1:35.49        
                  43.55     1:35.49 (51.94)                                        
 15 Burger, Laura K            9 NDAC-MR              1:41.34    1:35.66        
                  43.55     1:35.66 (52.11)                                        
 16 Sanford, Charley T         9 NDAC-MR              1:40.98    1:35.98        
                  45.61     1:35.98 (50.37)                                        
 17 Rosenberg, Danielle R      9 Express Swimming-MR  1:37.03    1:36.54        
                  46.63     1:36.54 (49.91)                                        
 18 Hayes, Cassidy C           9 WISC-MR              1:40.49    1:36.88        
                  44.92     1:36.88 (51.96)                                        
 19 Heitman, Madison J        10 HVD-MR               1:38.41    1:37.12        
 20 Odums, Kaelynn S           9 PATS-MR              1:37.45    1:38.51        
                  45.06     1:38.51 (53.45)                                        
 21 Donegain, Kate A           9 IA-MR                2:00.00    1:40.52        
                  48.13     1:40.52 (52.39)                                        
 22 Hofbauer, Amari L          9 PATS-MR              1:39.06    1:41.80        
                  50.06     1:41.80 (51.74)                                        
 23 Benavides, Genesis S      10 WISC-MR              1:46.48    1:41.97        
                  47.94     1:41.97 (54.03)                                        
 24 Harrison, Violet T        10 WISC-MR              1:48.24    1:42.97        
                  48.31     1:42.97 (54.66)                                        
 25 Cook, Keiran R            10 Express Swimming-MR  1:43.33    1:46.77        
                  50.36     1:46.77 (56.41)                                        
 26 Honig, Harley C           10 Express Swimming-MR  1:45.23    1:47.62        
                  47.21   1:47.62 (1:00.41)                                        
 27 Jutt, Anna E              10 PATS-MR              1:52.47    1:50.54        
                  53.57     1:50.54 (56.97)                                        
 28 Dorsman, Camryn F          9 HVD-MR               2:05.10    1:58.12        
                  55.99   1:58.12 (1:02.13)                                        
 29 Van Jura, Maeve J         10 HVD-MR               2:30.33    2:07.19        
                1:01.02   2:07.19 (1:06.17)                                        
 -- Ventura, Jade J           10 Express Swimming-MR  1:40.57         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  46.61          DQ (48.97)                                        
 -- Bennett, Ellen S           9 Express Swimming-MR  1:41.08         DQ        
      One hand touch - fly
                  45.34          DQ (47.44)                                        
 -- Touijar, Heba              9 HVD-MR               2:26.89         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  59.05        DQ (1:03.13)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:16.91    2:15.32        
     1) Neary, Madison G 10             2) O'Brien, Ellie 9               
     3) O'Driscoll, Kylie 10            4) Brink, Keelyn R 9              
                  34.20     1:09.53 (35.33)     1:43.55 (34.02)     2:15.32 (31.77)
  2 Hudson Valley Dolphins-MR  'A'                         NT    2:17.55        
     1) Henson, Emma V 9                2) Baks, Janneke P 10             
     3) Lemieux, Erin T 10              4) Tirch, Doriana R 9             
                  33.96     1:09.02 (35.06)     1:44.28 (35.26)     2:17.55 (33.27)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       2:24.32    2:19.36        
     1) Rosenberg, Danielle R 9         2) Ventura, Jade J 10             
     3) Hogan, Kayla J 10               4) Steiner, Nicole M 10           
                  35.40     1:11.30 (35.90)     1:45.81 (34.51)     2:19.36 (33.55)
  4 West Islip Swim Club-MR  'B'                      2:28.06    2:25.76        
     1) Joinnides, Sofia A 10           2) Benavides, Genesis S 10        
     3) Singer, Keira A 9               4) Pupke, Cameron R 9             
                  37.89     1:13.32 (35.43)     1:52.27 (38.95)     2:25.76 (33.49)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:33.25    2:35.35        
     1) Schramm, Grace E 9              2) Burger, Laura K 9              
     3) Wilson, Emma 10                 4) Sanford, Charley T 9           
                  39.97     1:20.88 (40.91)     1:57.70 (36.82)     2:35.35 (37.65)
  6 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:33.20    2:36.59        
     1) Wiltshire, Saniyah C 10         2) Hofbauer, Amari L 9            
     3) Odums, Kaelynn S 9              4) Nestler, Maura K 10            
                  37.60     1:23.41 (45.81)     1:58.67 (35.26)     2:36.59 (37.92)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:36.21    2:36.60        
     1) O'Driscoll, Kylie 10            2) O'Brien, Ellie 9               
     3) Pupke, Cameron R 9              4) Brink, Keelyn R 9              
                  37.76     1:25.28 (47.52)     2:04.93 (39.65)     2:36.60 (31.67)
  2 Hudson Valley Dolphins-MR  'A'                         NT    2:41.26        
     1) Lemieux, Erin T 10              2) Baks, Janneke P 10             
     3) Henson, Emma V 9                4) Tirch, Doriana R 9             
                  38.81     1:29.80 (50.99)     2:07.21 (37.41)     2:41.26 (34.05)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:51.31    2:46.38        
     1) Cimorelli, Kate A 10            2) Burger, Laura K 9              
     3) Schramm, Grace E 9              4) Button, Molly I 10             
                  43.59     1:30.33 (46.74)     2:12.59 (42.26)     2:46.38 (33.79)
  4 West Islip Swim Club-MR  'B'                      2:49.93    2:49.55        
     1) Benavides, Genesis S 10         2) Harrison, Violet T 10          
     3) Singer, Keira A 9               4) Neary, Madison G 10            
                  43.46     1:34.51 (51.05)     2:17.26 (42.75)     2:49.55 (32.29)
  5 Patriot Swim Team-MR  'A'                         3:00.63    2:57.65        
     1) Martinez, Renata A 9            2) Nestler, Maura K 10            
     3) Liranzo, Alexis M 10            4) Wiltshire, Saniyah C 10        
                  44.16     1:31.92 (47.76)     2:19.06 (47.14)     2:57.65 (38.59)
 -- Long Island Express-MR  'A'                       2:30.03         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Steiner, Nicole M 10            2) Hogan, Kayla J 10              
     3) Rosenberg, Danielle R 9         4) Ventura, Jade J 10             
                  37.80     1:25.26 (47.46)     2:04.96 (39.70)          DQ (35.44)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:29.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hogan, Kayla J            10 Express Swimming-MR  2:42.19    2:41.54 SILV   
                  36.09     1:18.58 (42.49)     2:00.97 (42.39)     2:41.54 (40.57)
  2 Steiner, Nicole M         10 Express Swimming-MR  2:39.29    2:44.72 SILV   
                  36.26     1:18.29 (42.03)     2:03.33 (45.04)     2:44.72 (41.39)
  3 Calone, Eliana R          10 MWDA-MR              2:45.99    2:45.56 SILV   
                  36.04     1:19.81 (43.77)     2:04.30 (44.49)     2:45.56 (41.26)
  4 Tirch, Doriana R           9 HVD-MR               2:59.33    2:45.90 SILV   
                  35.88     1:18.06 (42.18)     2:03.17 (45.11)     2:45.90 (42.73)
  5 Brink, Keelyn R            9 WISC-MR              3:01.99    2:49.40 SILV   
                  35.41     1:19.33 (43.92)     2:06.43 (47.10)     2:49.40 (42.97)
  6 Baks, Janneke P           10 HVD-MR               3:09.14    2:57.08        
                  38.31     1:24.10 (45.79)   2:57.08 (1:32.98)                    
  7 Wiltshire, Saniyah C      10 PATS-MR              2:59.95    2:58.84        
                  38.77     1:25.49 (46.72)     2:13.93 (48.44)     2:58.84 (44.91)
  8 Henson, Emma V             9 HVD-MR               3:05.33    2:59.79        
                  17.70       40.04 (22.34)   2:15.42 (1:35.38)     2:59.79 (44.37)
  9 Gash, Alexandra M          9 PATS-MR              3:18.07    3:00.07        
                  39.29     1:24.93 (45.64)     2:14.01 (49.08)     3:00.07 (46.06)
 10 Calone, Emilia R           8 MWDA-MR              3:10.99    3:00.09        
                  38.72     1:25.47 (46.75)     2:13.58 (48.11)     3:00.09 (46.51)
 11 Joinnides, Sofia A        10 WISC-MR              3:45.70    3:01.04        
                  37.75     1:23.71 (45.96)     2:13.89 (50.18)     3:01.04 (47.15)
 12 Odums, Kaelynn S           9 PATS-MR              3:11.53    3:04.66        
                  41.05     1:29.11 (48.06)     2:17.76 (48.65)     3:04.66 (46.90)
 13 Hofbauer, Amari L          9 PATS-MR              3:08.89    3:17.36        
                  43.92     1:36.67 (52.75)     2:28.41 (51.74)     3:17.36 (48.95)
 -- Lemieux, Erin T           10 HVD-MR               3:25.33         DQ        
      False start
                  37.17     1:20.80 (43.63)     2:06.38 (45.58)          DQ (46.89)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  JO
                27.99  ZQ
                30.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate             12 WISC-MR                28.18      28.11 SILV   
  2 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR                29.24      28.78 SILV   
  3 Lee, Jordan E             12 NDAC-MR                28.98      28.94 SILV   
  4 Ullinger, Hannah M        12 HVD-MR                 29.68      29.18 SILV   
  5 Sarpong, Afia             11 HVD-MR                 31.66      29.57 SILV   
  6 Hornick, Jade E           12 Express Swimming-MR    29.99      30.10 SILV   
  7 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR    30.38      30.56 SILV   
  8 Dabo, Mariama F           11 HVD-MR                 30.50      30.67 SILV   
  9 Hannon, Mckenzie E        12 HVD-MR                 31.27      30.76 SILV   
 10 Einsetler, Morgan P       12 WISC-MR                31.22      30.89 SILV   
 11 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR                31.89      31.74        
 12 Hannon, Morgan A          11 HVD-MR                 32.87      32.07        
 13 Pearsall, Eloise M        11 PATS-MR                31.45      32.31        
 13 Soberon, Isabelle A       12 Express Swimming-MR    31.53      32.31        
 15 Horgan, Rosemary E        11 HVD-MR                 33.00      32.47        
 16 Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR    32.58      32.57        
 17 Lloyd, Nina               12 HVD-MR                 32.37      32.67        
 18 Sweeney, Madelyn J        12 HVD-MR                 32.55      32.92        
 19 Hayes, Kayla              11 WISC-MR                32.83      32.93        
 20 Rich, Avery E             11 PATS-MR                35.66      33.03        
 21 Jarvis, Delaney R         11 HVD-MR                 34.27      33.81        
 22 Jarvis, Cassie D          11 HVD-MR                 35.79      33.83        
 23 Nguyen, Olivia R          12 HVD-MR                 36.21      33.85        
 24 Damore, Lindsey T         12 HVD-MR                 35.43      34.33        
 25 Civitano, Emily A         11 HVD-MR                 35.80      34.34        
 26 Shaw, Karolena L          11 MWDA-MR                34.59      34.67        
 27 Nemeth, Ava E             11 HVD-MR                 34.48      34.99        
 28 Kasnia-Herman, Kay G      11 NDAC-MR                37.24      35.05        
 29 Shuta, Reese M            12 MWDA-MR                36.67      35.18        
 30 Jeon, Claire J            11 HVD-MR                 36.01      35.30        
 31 Thomas, Mikayla M         11 PATS-MR                35.20      35.31        
 32 Seldin, Emily             11 NDAC-MR                36.35      35.39        
 33 McCluskey, Jayden K       11 NDAC-MR                37.02      35.85        
 34 Seibold, Lily E           11 Express Swimming-MR    35.98      35.94        
 35 Honig, Sydney M           11 Express Swimming-MR    35.77      36.57        
 36 Spinelli, Bianca C        11 NDAC-MR                36.78      36.96        
 37 Tokarski, Gwyneth A       12 HVD-MR                 36.21      37.19        
 38 O'Connor, Sydney J        12 HVD-MR                 35.62      37.21        
 39 Hewitt, Allison C         11 NDAC-MR                36.13      37.64        
 40 McGuinness, Megan I       11 WISC-MR                41.99      38.14        
 41 Mare, Charlotte           11 HVD-MR                 39.93      39.01        
 42 Gorres, Frankie T         11 NDAC-MR                41.12      39.05        
 43 Rosa, Luna B              11 PATS-MR                41.29      39.39        
 44 Patino, Jacqueline F      12 MWDA-MR                42.05      39.43        
 45 Jarvis, Emma M            11 HVD-MR                 40.76      39.79        
 46 Flores, Elena I           11 NDAC-MR                40.80      40.51        
 47 Hayes, Chloe E            11 NDAC-MR                40.57      40.60        
 48 Zepf, Megan L             12 WISC-MR                41.88      43.24        
 49 Robertson, Amanda         12 MWDA-MR                42.47      43.35        
 50 Conroy, Sophie E          11 HVD-MR                 54.19      43.40        
 51 Zeman, Sophia E           11 HVD-MR                 48.95      46.76        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:00.49  JO
              1:08.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate             12 WISC-MR                59.67    1:00.17 ZQ     
                  28.88     1:00.17 (31.29)                                        
  2 Clark, Campbell U         11 HVD-MR               1:01.75    1:00.75 SILV   
                  29.58     1:00.75 (31.17)                                        
  3 Ullinger, Hannah M        12 HVD-MR               1:03.49    1:02.49 SILV   
                  29.90     1:02.49 (32.59)                                        
  4 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR              1:03.90    1:02.54 SILV   
                  29.95     1:02.54 (32.59)                                        
  5 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR              1:09.07    1:06.26 SILV   
                  31.48     1:06.26 (34.78)                                        
  6 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR              1:06.50    1:06.72 SILV   
                  31.70     1:06.72 (35.02)                                        
  7 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR              1:09.78    1:06.93 SILV   
                  32.55     1:06.93 (34.38)                                        
  8 Sarpong, Afia             11 HVD-MR               1:11.83    1:07.06 SILV   
                  31.87     1:07.06 (35.19)                                        
  9 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR  1:06.80    1:07.41 SILV   
                  32.16     1:07.41 (35.25)                                        
 10 Hannon, Mckenzie E        12 HVD-MR               1:15.44    1:07.60 SILV   
                  31.96     1:07.60 (35.64)                                        
 11 Dabo, Mariama F           11 HVD-MR               1:07.00    1:08.61        
                  33.07     1:08.61 (35.54)                                        
 12 Soberon, Isabelle A       12 Express Swimming-MR  1:09.31    1:09.55        
                  33.49     1:09.55 (36.06)                                        
 13 Hannon, Morgan A          11 HVD-MR               1:22.74    1:09.84        
                  33.15     1:09.84 (36.69)                                        
 13 Hornick, Jade E           12 Express Swimming-MR  1:08.82    1:09.84        
                  33.42     1:09.84 (36.42)                                        
 15 Pearsall, Eloise M        11 PATS-MR              1:09.83    1:10.83        
                  34.84     1:10.83 (35.99)                                        
 16 Mathews, Abby G           12 PATS-MR              1:08.75    1:10.94        
                  34.46     1:10.94 (36.48)                                        
 17 Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR  1:12.63    1:11.54        
                  34.41     1:11.54 (37.13)                                        
 18 Sweeney, Madelyn J        12 HVD-MR               1:13.52    1:11.58        
                  34.06     1:11.58 (37.52)                                        
 19 Horgan, Rosemary E        11 HVD-MR               1:09.01    1:12.04        
                  34.28     1:12.04 (37.76)                                        
 20 Hayes, Kayla              11 WISC-MR              1:18.70    1:12.46        
                  34.13     1:12.46 (38.33)                                        
 21 Damore, Lindsey T         12 HVD-MR               1:17.83    1:15.45        
                  35.98     1:15.45 (39.47)                                        
 22 Nguyen, Olivia R          12 HVD-MR               1:20.27    1:15.62        
                  36.00     1:15.62 (39.62)                                        
 23 Shaw, Karolena L          11 MWDA-MR              1:22.05    1:16.32        
                  35.97     1:16.32 (40.35)                                        
 24 Shuta, Reese M            12 MWDA-MR              1:24.90    1:16.40        
                  36.06     1:16.40 (40.34)                                        
 25 Civitano, Emily A         11 HVD-MR               1:37.48    1:16.48        
                  36.50     1:16.48 (39.98)                                        
 26 Lloyd, Nina               12 HVD-MR               1:17.76    1:16.88        
                  36.72     1:16.88 (40.16)                                        
 27 Thomas, Mikayla M         11 PATS-MR              1:18.05    1:17.47        
                  36.57     1:17.47 (40.90)                                        
 28 Hewitt, Allison C         11 NDAC-MR              1:30.11    1:19.19        
                  38.22     1:19.19 (40.97)                                        
 29 Kasnia-Herman, Kay G      11 NDAC-MR              1:23.59    1:21.17        
                  38.98     1:21.17 (42.19)                                        
 30 O'Connor, Sydney J        12 HVD-MR               1:23.76    1:21.27        
                  38.02     1:21.27 (43.25)                                        
 31 Ault Nolan, Mckenna M     12 NDAC-MR              1:23.06    1:21.40        
 32 Whidbee, Adrielle         11 NDAC-MR              1:27.61    1:22.25        
                  38.85     1:22.25 (43.40)                                        
 33 Seldin, Emily             11 NDAC-MR              1:20.36    1:22.32        
                  38.50     1:22.32 (43.82)                                        
 34 Lugo, Gianna M            11 HVD-MR               1:34.05    1:22.83        
                  39.14     1:22.83 (43.69)                                        
 35 Nemeth, Ava E             11 HVD-MR               1:22.54    1:23.86        
                  38.51     1:23.86 (45.35)                                        
 36 Tokarski, Gwyneth A       12 HVD-MR               1:25.20    1:26.24        
                  39.95     1:26.24 (46.29)                                        
 37 Gorres, Frankie T         11 NDAC-MR              1:34.34    1:26.47        
                  39.56     1:26.47 (46.91)                                        
 38 McGuinness, Megan I       11 WISC-MR              1:30.99    1:27.23        
                  40.31     1:27.23 (46.92)                                        
 39 Rosa, Luna B              11 PATS-MR                   NT    1:30.54        
 40 Robertson, Amanda         12 MWDA-MR              1:36.15    1:37.75        
                  45.95     1:37.75 (51.80)                                        
 41 Zepf, Megan L             12 WISC-MR              1:45.74    1:38.18        
                  45.07     1:38.18 (53.11)                                        
 42 Zeman, Sophia E           11 HVD-MR               1:52.33    1:42.98        
                  48.91     1:42.98 (54.07)                                        
 43 Jacobs, Michaela L        12 HVD-MR               1:40.33    1:47.85        
                  47.04   1:47.85 (1:00.81)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  JO
              2:11.99  ZQ
              2:25.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate             12 WISC-MR              2:13.29    2:11.52 JO     
                  28.90     1:01.61 (32.71)     1:36.44 (34.83)     2:11.52 (35.08)
  2 Ullinger, Hannah M        12 HVD-MR               2:18.87    2:15.11 SILV   
                  30.03     1:04.09 (34.06)     1:40.22 (36.13)     2:15.11 (34.89)
  3 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR              2:18.59    2:21.67 SILV   
                  32.21     1:08.49 (36.28)     1:45.41 (36.92)     2:21.67 (36.26)
  4 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR  2:24.11    2:24.36 SILV   
                  31.93     1:09.61 (37.68)     1:48.17 (38.56)     2:24.36 (36.19)
  5 Hannon, Mckenzie E        12 HVD-MR               2:49.33    2:28.07        
                  33.68     1:12.12 (38.44)     1:51.11 (38.99)     2:28.07 (36.96)
  6 Dabo, Mariama F           11 HVD-MR               2:33.48    2:32.19        
                  32.49     1:10.32 (37.83)     1:51.62 (41.30)     2:32.19 (40.57)
  7 Sarpong, Afia             11 HVD-MR               2:45.96    2:35.08        
                  34.08     1:14.95 (40.87)     1:55.73 (40.78)     2:35.08 (39.35)
  8 Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR  2:40.50    2:35.30        
                  34.15     1:14.17 (40.02)     1:55.72 (41.55)     2:35.30 (39.58)
  9 Sweeney, Madelyn J        12 HVD-MR               2:45.33    2:40.77        
                  35.90     1:17.22 (41.32)     2:00.86 (43.64)     2:40.77 (39.91)
 10 Nguyen, Olivia R          12 HVD-MR               2:49.90    2:43.33        
                  36.67     1:17.90 (41.23)     2:01.49 (43.59)     2:43.33 (41.84)
 11 Seldin, Emily             11 NDAC-MR              3:00.11    2:46.66        
                  38.63     1:21.27 (42.64)     2:03.69 (42.42)     2:46.66 (42.97)
 12 Lloyd, Nina               12 HVD-MR               2:55.53    2:49.25        
                  38.40     1:21.69 (43.29)     2:06.44 (44.75)     2:49.25 (42.81)
 13 Gash, Amelia M            11 PATS-MR              2:50.42    2:56.17        
                  38.81     1:24.57 (45.76)     2:11.03 (46.46)     2:56.17 (45.14)
 14 Hewitt, Allison C         11 NDAC-MR              3:20.11    3:03.09        
                  41.02     1:28.09 (47.07)     2:15.76 (47.67)     3:03.09 (47.33)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                31.99  JO
                31.99  ZQ
                36.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR                33.52      32.52 SILV   
  2 Clark, Campbell U         11 HVD-MR                 33.55      33.50 SILV   
  3 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR                33.74      33.61 SILV   
  4 Lee, Jordan E             12 NDAC-MR                33.66      34.94 SILV   
  5 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR    37.32      35.61 SILV   
  6 Bilenky, Silvia           11 PATS-MR                36.28      36.03 SILV   
  7 Walsh, Jessica M          11 Express Swimming-MR    36.68      36.43        
  8 Einsetler, Morgan P       12 WISC-MR                37.65      36.59        
  9 Hornick, Jade E           12 Express Swimming-MR    36.08      36.67        
 10 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR                35.95      37.18        
 11 Sweeney, Madelyn J        12 HVD-MR                 37.17      37.56        
 12 Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR    38.12      38.51        
 13 Hayes, Kayla              11 WISC-MR                40.48      39.07        
 14 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR                39.28      39.26        
 15 Horgan, Rosemary E        11 HVD-MR                 40.32      39.55        
 16 Jarvis, Emma M            11 HVD-MR                 41.58      39.68        
 17 O'Connor, Sydney J        12 HVD-MR                 39.09      40.23        
 18 Jarvis, Delaney R         11 HVD-MR                 40.79      40.45        
 19 Jarvis, Cassie D          11 HVD-MR                 40.29      40.56        
 20 Shaw, Karolena L          11 MWDA-MR                42.22      42.03        
 21 Nemeth, Ava E             11 HVD-MR                 41.84      42.12        
 22 Seldin, Emily             11 NDAC-MR                43.14      42.37        
 23 Seibold, Lily E           11 Express Swimming-MR    45.29      43.28        
 24 Civitano, Emily A         11 HVD-MR                 44.60      43.34        
 25 Jeon, Claire J            11 HVD-MR                 44.02      44.33        
 26 Hewitt, Allison C         11 NDAC-MR                45.20      44.76        
 27 Tokarski, Gwyneth A       12 HVD-MR                 47.13      45.34        
 28 Honig, Sydney M           11 Express Swimming-MR    43.18      45.46        
 29 McGuinness, Megan I       11 WISC-MR                46.99      45.96        
 30 Shuta, Reese M            12 MWDA-MR                51.16      46.39        
 31 Gorres, Frankie T         11 NDAC-MR                50.57      46.62        
 32 Robertson, Amanda         12 MWDA-MR                49.14      46.91        
 33 Kasnia-Herman, Kay G      11 NDAC-MR                48.50      49.30        
 34 Hayes, Chloe E            11 NDAC-MR                51.29      50.60        
 35 Mare, Charlotte           11 HVD-MR                 51.99      51.76        
 36 Conroy, Sophie E          11 HVD-MR                 53.93      52.29        
 37 Zeman, Sophia E           11 HVD-MR                 56.02      56.10        
 -- Soberon, Isabelle A       12 Express Swimming-MR    35.86         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Rich, Avery E             11 PATS-MR                   NT         DQ        
      Completely submerged prior to turn or finish
 -- Rosa, Luna B              11 PATS-MR                46.16         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.69  JO
              1:08.69  ZQ
              1:19.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate             12 WISC-MR              1:10.34    1:09.33 SILV   
                  33.63     1:09.33 (35.70)                                        
  2 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR              1:12.77    1:10.74 SILV   
                  33.51     1:10.74 (37.23)                                        
  3 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR              1:12.80    1:11.92 SILV   
                  35.27     1:11.92 (36.65)                                        
  4 Ullinger, Hannah M        12 HVD-MR               1:12.04    1:12.03 SILV   
                  34.96     1:12.03 (37.07)                                        
  5 Soberon, Isabelle A       12 Express Swimming-MR  1:15.33    1:15.13 SILV   
                  36.39     1:15.13 (38.74)                                        
  6 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR              1:16.27    1:17.71 SILV   
                  38.03     1:17.71 (39.68)                                        
  7 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR  1:18.30    1:18.66 SILV   
                  38.53     1:18.66 (40.13)                                        
  8 Hornick, Jade E           12 Express Swimming-MR  1:18.10    1:18.78 SILV   
                  38.90     1:18.78 (39.88)                                        
  9 Sweeney, Madelyn J        12 HVD-MR               1:21.62    1:22.12        
                  40.13     1:22.12 (41.99)                                        
 10 Hannon, Mckenzie E        12 HVD-MR               1:26.47    1:22.16        
                  39.85     1:22.16 (42.31)                                        
 11 Hayes, Kayla              11 WISC-MR              1:26.32    1:23.46        
                  39.75     1:23.46 (43.71)                                        
 12 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR              1:22.96    1:23.65        
                  41.02     1:23.65 (42.63)                                        
 13 Mathews, Abby G           12 PATS-MR              1:25.73    1:24.03        
                  42.11     1:24.03 (41.92)                                        
 14 Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR  1:22.91    1:24.32        
                  41.22     1:24.32 (43.10)                                        
 15 Pearsall, Eloise M        11 PATS-MR              1:21.77    1:25.30        
                  41.71     1:25.30 (43.59)                                        
 16 Horgan, Rosemary E        11 HVD-MR               1:23.84    1:26.83        
                  42.06     1:26.83 (44.77)                                        
 17 Nguyen, Olivia R          12 HVD-MR               1:35.33    1:28.13        
                  44.21     1:28.13 (43.92)                                        
 18 O'Connor, Sydney J        12 HVD-MR               1:29.03    1:28.69        
                  42.83     1:28.69 (45.86)                                        
 19 Damore, Lindsey T         12 HVD-MR               1:40.33    1:29.79        
                  43.91     1:29.79 (45.88)                                        
 20 Seldin, Emily             11 NDAC-MR              1:34.34    1:30.79        
                  43.35     1:30.79 (47.44)                                        
 21 Spinelli, Bianca C        11 NDAC-MR              1:50.06    1:32.85        
                  44.96     1:32.85 (47.89)                                        
 22 Shaw, Karolena L          11 MWDA-MR              1:31.74    1:33.39        
                  45.36     1:33.39 (48.03)                                        
 23 Hewitt, Allison C         11 NDAC-MR              1:50.11    1:35.98        
                  48.03     1:35.98 (47.95)                                        
 24 Ault Nolan, Mckenna M     12 NDAC-MR              1:38.55    1:38.71        
                  49.08     1:38.71 (49.63)                                        
 25 Tokarski, Gwyneth A       12 HVD-MR               1:48.33    1:39.03        
                  49.99     1:39.03 (49.04)                                        
 26 Robertson, Amanda         12 MWDA-MR              1:44.21    1:41.23        
                  48.12     1:41.23 (53.11)                                        
 27 Shuta, Reese M            12 MWDA-MR              1:49.76    1:41.24        
                  48.47     1:41.24 (52.77)                                        
 28 Gorres, Frankie T         11 NDAC-MR              1:53.46    1:43.45        
                  50.43     1:43.45 (53.02)                                        
 29 Kasnia-Herman, Kay G      11 NDAC-MR              1:46.62    1:47.56        
 30 Lugo, Gianna M            11 HVD-MR               2:03.33    1:48.62        
 31 Zeman, Sophia E           11 HVD-MR               2:05.33    1:58.23        
                  57.12   1:58.23 (1:01.11)                                        
 -- McGuinness, Megan I       11 WISC-MR              1:40.99         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  51.98          DQ (56.39)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                36.69  JO
                40.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate             12 WISC-MR                36.87      36.45 ZQ     
  2 Hornick, Jade E           12 Express Swimming-MR    37.30      37.38 SILV   
  3 Ullinger, Hannah M        12 HVD-MR                 38.15      37.69 SILV   
  4 Soberon, Isabelle A       12 Express Swimming-MR    39.43      38.58 SILV   
  5 Clark, Campbell U         11 HVD-MR                 41.97      38.78 SILV   
  6 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR                40.11      39.09 SILV   
  7 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR                44.92      39.61 SILV   
  8 Sarpong, Afia             11 HVD-MR                 38.68      40.08 SILV   
  9 Sweeney, Madelyn J        12 HVD-MR                 41.53      40.55 SILV   
 10 Nguyen, Olivia R          12 HVD-MR                 41.93      40.61        
 11 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR                41.65      41.30        
 12 Hannon, Morgan A          11 HVD-MR                 45.15      42.50        
 13 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR                44.31      42.91        
 14 Thomas, Mikayla M         11 PATS-MR                42.87      43.10        
 15 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR    41.73      43.70        
 16 Ault Nolan, Mckenna M     12 NDAC-MR                46.60      43.82        
 17 Lloyd, Nina               12 HVD-MR                 43.93      44.48        
 18 Hayes, Kayla              11 WISC-MR                47.43      44.93        
 19 Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR    46.54      45.46        
 20 Kasnia-Herman, Kay G      11 NDAC-MR                47.74      45.62        
 21 Nemeth, Ava E             11 HVD-MR                 46.97      45.67        
 22 O'Connor, Sydney J        12 HVD-MR                 45.93      46.05        
 23 Shuta, Reese M            12 MWDA-MR                46.83      46.37        
 23 Spinelli, Bianca C        11 NDAC-MR                46.70      46.37        
 25 Honig, Sydney M           11 Express Swimming-MR    46.14      47.47        
 26 Tokarski, Gwyneth A       12 HVD-MR                 55.19      47.82        
 27 Shaw, Karolena L          11 MWDA-MR                45.75      48.54        
 28 Zepf, Megan L             12 WISC-MR                51.83      51.40        
 29 Robertson, Amanda         12 MWDA-MR                52.93      52.91        
 30 Civitano, Emily A         11 HVD-MR                 59.26      52.92        
 31 Whidbee, Adrielle         11 NDAC-MR                53.55      52.95        
 32 Jacobs, Michaela L        12 HVD-MR                 58.14      54.21        
 33 McGuinness, Megan I       11 WISC-MR              1:01.99      58.08        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:18.99  JO
              1:28.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kate             12 WISC-MR              1:20.28    1:18.45 ZQ     
                  37.71     1:18.45 (40.74)                                        
  2 Hornick, Jade E           12 Express Swimming-MR  1:24.01    1:22.69 SILV   
                  37.58     1:22.69 (45.11)                                        
  3 Soberon, Isabelle A       12 Express Swimming-MR  1:22.66    1:23.73 SILV   
                  39.67     1:23.73 (44.06)                                        
  4 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR              1:23.09    1:24.69 SILV   
                  40.37     1:24.69 (44.32)                                        
  5 Sarpong, Afia             11 HVD-MR               1:28.01    1:28.05 SILV   
                  40.79     1:28.05 (47.26)                                        
  6 Pearsall, Eloise M        11 PATS-MR              1:27.30    1:28.41 SILV   
                  43.39     1:28.41 (45.02)                                        
  7 Jarvis, Cassie D          11 HVD-MR               1:32.39    1:29.02        
                  42.01     1:29.02 (47.01)                                        
  8 Dabo, Mariama F           11 HVD-MR               1:26.22    1:29.46        
                  41.68     1:29.46 (47.78)                                        
  9 Hannon, Mckenzie E        12 HVD-MR               1:30.36    1:30.20        
                  42.29     1:30.20 (47.91)                                        
 10 Hannon, Morgan A          11 HVD-MR               1:50.33    1:31.43        
                  43.93     1:31.43 (47.50)                                        
 11 Sweeney, Madelyn J        12 HVD-MR               1:28.04    1:31.52        
                  43.59     1:31.52 (47.93)                                        
 12 Nguyen, Olivia R          12 HVD-MR               1:34.28    1:33.45        
                  44.79     1:33.45 (48.66)                                        
 13 Lloyd, Nina               12 HVD-MR               1:39.34    1:33.98        
                  45.21     1:33.98 (48.77)                                        
 14 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR              1:38.01    1:34.14        
                  44.69     1:34.14 (49.45)                                        
 15 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR  1:31.52    1:34.27        
                  43.53     1:34.27 (50.74)                                        
 16 Horgan, Rosemary E        11 HVD-MR               1:33.20    1:34.83        
                  44.19     1:34.83 (50.64)                                        
 17 Mathews, Abby G           12 PATS-MR              1:33.93    1:34.87        
                  45.68     1:34.87 (49.19)                                        
 18 Thomas, Mikayla M         11 PATS-MR              1:31.13    1:35.02        
                  46.34     1:35.02 (48.68)                                        
 19 Hayes, Kayla              11 WISC-MR              1:42.69    1:36.20        
                  46.10     1:36.20 (50.10)                                        
 20 O'Connor, Sydney J        12 HVD-MR               1:37.60    1:38.17        
                  46.67     1:38.17 (51.50)                                        
 21 Shuta, Reese M            12 MWDA-MR              1:39.58    1:39.16        
                  48.15     1:39.16 (51.01)                                        
 22 McCluskey, Jayden K       11 NDAC-MR              1:42.48    1:39.46        
                  46.49     1:39.46 (52.97)                                        
 23 Shaw, Karolena L          11 MWDA-MR              1:43.50    1:42.35        
                  51.21     1:42.35 (51.14)                                        
 24 Spinelli, Bianca C        11 NDAC-MR              1:44.29    1:42.90        
                  47.48     1:42.90 (55.42)                                        
 25 Seibold, Lily E           11 Express Swimming-MR  1:53.63    1:43.06        
                  49.00     1:43.06 (54.06)                                        
 26 Honig, Sydney M           11 Express Swimming-MR  1:41.68    1:45.39        
                  48.52     1:45.39 (56.87)                                        
 27 Jeon, Claire J            11 HVD-MR               1:43.96    1:45.92        
                  52.00     1:45.92 (53.92)                                        
 28 Hayes, Chloe E            11 NDAC-MR              1:50.11    1:50.62        
                  54.00     1:50.62 (56.62)                                        
 29 Flores, Elena I           11 NDAC-MR              2:05.11    1:55.55        
                  53.81   1:55.55 (1:01.74)                                        
 30 Robertson, Amanda         12 MWDA-MR              1:52.99    1:56.30        
                  53.85   1:56.30 (1:02.45)                                        
 31 Zepf, Megan L             12 WISC-MR              1:45.99    1:57.14        
                  55.27   1:57.14 (1:01.87)                                        
 32 Patino, Jacqueline F      12 MWDA-MR              2:08.53    1:57.29        
                  55.46   1:57.29 (1:01.83)                                        
 33 Gorres, Frankie T         11 NDAC-MR              2:06.84    1:57.55        
                  56.04   1:57.55 (1:01.51)                                        
 -- Ullinger, Hannah M        12 HVD-MR               1:26.38         DQ        
      Alternating Kick
                  39.64          DQ (45.49)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                30.69  JO
                34.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Campbell U         11 HVD-MR                 31.15      30.47 ZQ     
  2 O'Brien, Kate             12 WISC-MR                30.68      30.61 JO     
  3 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR                31.84      32.51 SILV   
  4 Hornick, Jade E           12 Express Swimming-MR    35.20      33.13 SILV   
  5 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR                34.91      33.21 SILV   
  6 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR                35.25      34.11 SILV   
  7 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR                35.00      34.88        
  8 Bilenky, Silvia           11 PATS-MR                35.39      35.07        
  9 Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR    36.91      35.37        
 10 Soberon, Isabelle A       12 Express Swimming-MR    42.93      37.87        
 11 Hannon, Mckenzie E        12 HVD-MR                 38.38      37.89        
 12 Damore, Lindsey T         12 HVD-MR                 40.10      38.16        
 13 Shaw, Karolena L          11 MWDA-MR                45.09      38.82        
 14 Hayes, Kayla              11 WISC-MR                40.75      38.90        
 15 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR    38.53      39.11        
 16 Lloyd, Nina               12 HVD-MR                 39.01      39.13        
 17 Hannon, Morgan A          11 HVD-MR                 41.94      39.44        
 18 Shuta, Reese M            12 MWDA-MR                42.47      41.11        
 19 Thomas, Mikayla M         11 PATS-MR                42.12      41.23        
 20 Nguyen, Olivia R          12 HVD-MR                 46.41      41.53        
 21 Honig, Sydney M           11 Express Swimming-MR    40.42      43.16        
 22 Spinelli, Bianca C        11 NDAC-MR                41.77      43.63        
 23 Seldin, Emily             11 NDAC-MR                51.93      44.40        
 24 Whidbee, Adrielle         11 NDAC-MR                46.05      45.44        
 25 Nemeth, Ava E             11 HVD-MR                 47.02      45.46        
 26 Gorres, Frankie T         11 NDAC-MR                55.11      47.68        
 27 Hewitt, Allison C         11 NDAC-MR                49.05      48.70        
 28 Lugo, Gianna M            11 HVD-MR                 46.87      50.13        
 -- Robertson, Amanda         12 MWDA-MR              1:05.99         DQ        
      One hand touch
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:09.49  JO
              1:19.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Campbell U         11 HVD-MR               1:16.65    1:11.11 SILV   
                  33.92     1:11.11 (37.19)                                        
  2 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR              1:12.46    1:13.13 SILV   
                  33.72     1:13.13 (39.41)                                        
  3 Ullinger, Hannah M        12 HVD-MR               1:14.81    1:13.71 SILV   
                  35.43     1:13.71 (38.28)                                        
  4 Sarpong, Afia             11 HVD-MR               1:18.42    1:14.84 SILV   
                  34.80     1:14.84 (40.04)                                        
  5 Walsh, Jessica M          11 Express Swimming-MR  1:22.97    1:18.96 SILV   
                  37.85     1:18.96 (41.11)                                        
  6 Einsetler, Morgan P       12 WISC-MR              1:31.85    1:20.28        
                  37.20     1:20.28 (43.08)                                        
  7 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR              1:31.69    1:20.35        
                  36.75     1:20.35 (43.60)                                        
  8 Hornick, Jade E           12 Express Swimming-MR  1:21.88    1:21.04        
                  35.73     1:21.04 (45.31)                                        
  9 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR              1:16.49    1:21.56        
                  38.52     1:21.56 (43.04)                                        
 10 Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR  1:24.94    1:22.01        
                  37.36     1:22.01 (44.65)                                        
 11 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR              1:31.60    1:23.13        
                  39.01     1:23.13 (44.12)                                        
 12 Damore, Lindsey T         12 HVD-MR               1:38.33    1:28.11        
                  39.31     1:28.11 (48.80)                                        
 13 Jeon, Claire J            11 HVD-MR               1:51.33    1:45.63        
                  47.89     1:45.63 (57.74)                                        
 14 Patino, Jacqueline F      12 MWDA-MR              2:18.99    2:09.85        
                  57.00   2:09.85 (1:12.85)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  JO
              1:09.99  ZQ
              1:18.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Campbell U         11 HVD-MR               1:12.89    1:11.50 SILV   
                  34.29     1:11.50 (37.21)                                        
  2 Ullinger, Hannah M        12 HVD-MR               1:16.14    1:14.13 SILV   
                  34.35     1:14.13 (39.78)                                        
  3 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR              1:17.37    1:14.65 SILV   
                  34.38     1:14.65 (40.27)                                        
  4 Bilenky, Silvia           11 PATS-MR              1:16.77    1:15.70 SILV   
                  36.61     1:15.70 (39.09)                                        
  5 Soberon, Isabelle A       12 Express Swimming-MR  1:18.25    1:18.28 SILV   
                  36.17     1:18.28 (42.11)                                        
  6 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR              1:15.72    1:18.49 SILV   
                  36.40     1:18.49 (42.09)                                        
  7 Walsh, Jessica M          11 Express Swimming-MR  1:18.31    1:19.09        
                  38.40     1:19.09 (40.69)                                        
  8 Einsetler, Morgan P       12 WISC-MR              1:24.64    1:19.19        
                  35.84     1:19.19 (43.35)                                        
  9 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR  1:20.14    1:19.23        
                  37.70     1:19.23 (41.53)                                        
 10 Hannon, Mckenzie E        12 HVD-MR               1:21.21    1:19.29        
                  36.39     1:19.29 (42.90)                                        
 11 Dabo, Mariama F           11 HVD-MR               1:18.98    1:21.06        
                  39.48     1:21.06 (41.58)                                        
 12 Hannon, Morgan A          11 HVD-MR               1:25.86    1:22.06        
                  38.41     1:22.06 (43.65)                                        
 13 Jarvis, Cassie D          11 HVD-MR               1:22.44    1:22.63        
                  40.49     1:22.63 (42.14)                                        
 14 Pearsall, Eloise M        11 PATS-MR              1:20.95    1:22.77        
                  40.58     1:22.77 (42.19)                                        
 15 Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR  1:22.28    1:23.59        
                  38.84     1:23.59 (44.75)                                        
 16 Hayes, Kayla              11 WISC-MR              1:27.84    1:25.14        
                  38.41     1:25.14 (46.73)                                        
 17 Thomas, Mikayla M         11 PATS-MR              1:28.61    1:25.18        
                  40.15     1:25.18 (45.03)                                        
 18 Mathews, Abby G           12 PATS-MR              1:19.25    1:25.26        
                  43.90     1:25.26 (41.36)                                        
 19 Nguyen, Olivia R          12 HVD-MR               1:25.04    1:27.38        
                  43.08     1:27.38 (44.30)                                        
 20 Lloyd, Nina               12 HVD-MR               1:27.15    1:28.35        
                  42.54     1:28.35 (45.81)                                        
 21 O'Connor, Sydney J        12 HVD-MR               1:31.30    1:29.63        
                  42.23     1:29.63 (47.40)                                        
 22 Shuta, Reese M            12 MWDA-MR              1:36.36    1:30.27        
                  44.33     1:30.27 (45.94)                                        
 23 McCluskey, Jayden K       11 NDAC-MR              1:36.19    1:32.39        
                  44.39     1:32.39 (48.00)                                        
 24 Spinelli, Bianca C        11 NDAC-MR              1:38.88    1:32.50        
                  42.12     1:32.50 (50.38)                                        
 25 Seibold, Lily E           11 Express Swimming-MR  1:34.45    1:32.77        
                  43.62     1:32.77 (49.15)                                        
 26 Damore, Lindsey T         12 HVD-MR               1:30.33    1:33.03        
                  39.46     1:33.03 (53.57)                                        
 27 Seldin, Emily             11 NDAC-MR              1:35.95    1:33.15        
                  43.64     1:33.15 (49.51)                                        
 28 Nemeth, Ava E             11 HVD-MR               1:38.63    1:33.36        
                  42.43     1:33.36 (50.93)                                        
 29 Shaw, Karolena L          11 MWDA-MR              1:35.25    1:34.61        
                  44.57     1:34.61 (50.04)                                        
 30 Kasnia-Herman, Kay G      11 NDAC-MR              1:36.91    1:35.60        
                  49.39     1:35.60 (46.21)                                        
 31 Patino, Jacqueline F      12 MWDA-MR              1:50.09    1:44.90        
                  52.60     1:44.90 (52.30)                                        
 32 Robertson, Amanda         12 MWDA-MR              2:05.99    1:47.67        
                  50.61     1:47.67 (57.06)                                        
 33 McGuinness, Megan I       11 WISC-MR              2:01.99    1:49.63        
                  49.03   1:49.63 (1:00.60)                                        
 34 Hewitt, Allison C         11 NDAC-MR              1:42.18    1:54.88        
                  51.13   1:54.88 (1:03.75)                                        
 -- Flores, Elena I           11 NDAC-MR              1:49.07         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  48.96          DQ (53.80)                                        
 -- Civitano, Emily A         11 HVD-MR               1:43.27         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  45.08          DQ (51.96)                                        
 -- Zeman, Sophia E           11 HVD-MR               2:28.33         DQ        
      Elbows recovered over water - breast
                  58.37        DQ (1:02.26)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:28.99  JO
              2:48.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR              2:38.63    2:34.11 SILV   
                  32.57     1:10.14 (37.57)     1:57.83 (47.69)     2:34.11 (36.28)
  2 Bilenky, Silvia           11 PATS-MR              2:40.54    2:37.05 SILV   
                  35.47     1:17.49 (42.02)     2:01.61 (44.12)     2:37.05 (35.44)
  3 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR              2:54.39    2:39.10 SILV   
                  34.28     1:12.66 (38.38)     2:02.28 (49.62)     2:39.10 (36.82)
  4 Steiner, Cassidy A        12 Express Swimming-MR  2:50.08    2:50.74        
                  38.66     1:21.70 (43.04)     2:13.42 (51.72)     2:50.74 (37.32)
  5 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR              2:56.81    2:53.52        
                1:23.13     2:16.12 (52.99)     2:53.55 (37.43)         2:53.52 ( )
  6 Rusiecka, Natalia B       12 MWDA-MR              3:03.79    2:55.18        
                  36.13     1:20.47 (44.34)     2:15.70 (55.23)     2:55.18 (39.48)
  7 Seldin, Emily             11 NDAC-MR              3:15.11    3:08.86        
                  43.29     1:29.87 (46.58)     2:27.66 (57.79)     3:08.86 (41.20)
 -- Gigante, Taylor C         12 Express Swimming-MR  3:01.31         DQ        
      One hand touch - breast
                  36.73     1:23.00 (46.27)     2:15.12 (52.12)          DQ (39.62)
 -- Gash, Amelia M            11 PATS-MR              3:39.59         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  45.08     1:32.03 (46.95)     2:26.02 (53.99)          DQ (46.61)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hudson Valley Dolphins-MR  'A'                    1:55.33    1:57.10        
     1) Ullinger, Hannah M 12           2) Sarpong, Afia 11               
     3) Dabo, Mariama F 11              4) Clark, Campbell U 11           
                  29.32       59.09 (29.77)     1:29.22 (30.13)     1:57.10 (27.88)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:59.87    2:05.41        
     1) Steiner, Cassidy A 12           2) Soberon, Isabelle A 12         
     3) Gigante, Taylor C 12            4) Hornick, Jade E 12             
                  30.85     1:08.40 (37.55)     1:35.46 (27.06)     2:05.41 (29.95)
  3 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:07.45    2:08.08        
     1) Bilenky, Silvia 11              2) Thomas, Mikayla M 11           
     3) Mathews, Abby G 12              4) Van Wormer, Rowan E 11         
                  30.73     1:05.46 (34.73)     1:37.73 (32.27)     2:08.08 (30.35)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:14.11    2:18.84        
     1) Einsetler, Morgan P 12          2) Hayes, Kayla 11                
     3) Zepf, Megan L 12                4) O'Brien, Kate 12               
                  28.03     1:08.94 (40.91)     1:46.57 (37.63)     2:18.84 (32.27)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:04.69    2:23.09        
     1) Whidbee, Adrielle 11            2) Kasnia-Herman, Kay G 11        
     3) Ault Nolan, Mckenna M 12        4) Seldin, Emily 11               
                  37.36     1:13.14 (35.78)     1:48.16 (35.02)     2:23.09 (34.93)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       2:20.04    2:16.52        
     1) Soberon, Isabelle A 12          2) Hornick, Jade E 12             
     3) Gigante, Taylor C 12            4) Steiner, Cassidy A 12          
                  38.03     1:11.86 (33.83)     1:46.68 (34.82)     2:16.52 (29.84)
  2 Hudson Valley Dolphins-MR  'A'                         NT    2:19.13        
     1) Clark, Campbell U 11            2) Dabo, Mariama F 11             
     3) Ullinger, Hannah M 12           4) Hannon, Mckenzie E 12          
                  35.20     1:16.90 (41.70)     1:48.82 (31.92)     2:19.13 (30.31)
  3 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:21.78    2:19.64        
     1) Van Wormer, Rowan E 11          2) Bilenky, Silvia 11             
     3) Mathews, Abby G 12              4) Pearsall, Eloise M 11          
                  33.20     1:11.96 (38.76)     1:48.91 (36.95)     2:19.64 (30.73)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:32.42    2:28.85        
     1) Zeman, Talia S 11               2) O'Brien, Kate 12               
     3) Einsetler, Morgan P 12          4) Hayes, Kayla 11                
                  38.12     1:15.31 (37.19)     1:51.14 (35.83)     2:28.85 (37.71)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:30.11    2:51.35        
     1) Seldin, Emily 11                2) McCluskey, Jayden K 11         
     3) Spinelli, Bianca C 11           4) Hewitt, Allison C 11           
                  42.92     1:29.95 (47.03)     2:14.06 (44.11)     2:51.35 (37.29)
  6 Monroe-Woodbury Devilfish Aqua-MR  'A'            2:59.41    2:56.24        
     1) Robertson, Amanda 12            2) Shaw, Karolena L 11            
     3) Shuta, Reese M 12               4) Patino, Jacqueline F 12        
                  47.61     1:37.00 (49.39)     2:24.60 (47.60)     2:56.24 (31.64)
  7 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            3:15.11    3:03.15        
     1) Flores, Elena I 11              2) Hayes, Chloe E 11              
     3) Kasnia-Herman, Kay G 11         4) Gorres, Frankie T 11           
                  47.11     1:37.46 (50.35)     2:24.45 (46.99)     3:03.15 (38.70)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.39  JO
                26.39  ZQ
                28.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                  26.25      25.48 JO     
  2 Pociask, Brooke A         13 NDAC-MR                26.19      26.51 SILV   
  3 Mayerhauser, Leah E       14 MWDA-MR                27.96      26.55 SILV   
  4 Vitale, Miya N            14 PATS-MR                26.10      26.67 SILV   
  5 Stroub, Mia R             14 WISC-MR                27.14      26.94 SILV   
  6 Bubel, Valerie M          14 NDAC-MR                26.91      27.35 SILV   
  7 Vallamattam, Annie        13 PATS-MR                26.99      27.37 SILV   
  8 McCaffrey, Kimberly E     13 PATS-MR                26.40      27.40 SILV   
  9 Gash, Allison M           13 PATS-MR                26.91      27.61 SILV   
 10 Bowers, Brooke H          14 WISC-MR                27.89      28.17 SILV   
 11 Murray, Gaby R            14 HVD-MR                 30.26      28.25 SILV   
 12 Mogan, emi H              14 HVD-MR                 27.14      28.39 SILV   
 13 Chenski, Emma S           13 PATS-MR                28.58      28.44 SILV   
 14 Phillips, Grace M         13 HVD-MR                 29.47      28.60 SILV   
 15 Jenkins, Shae K           13 NDAC-MR                28.10      28.65 SILV   
 16 Nikolic, Enza A           13 PATS-MR                27.85      28.66 SILV   
 17 Soberon, Sophia E         14 Express Swimming-MR    28.70      28.93        
 18 O'Malley, Kate E          14 WISC-MR                27.31      29.06        
 19 Tatusko, Tabitha G        14 PATS-MR                27.81      29.39        
 20 Abrams, Anna M            14 PATS-MR                28.19      29.52        
 21 Barnard, Victoria R       13 Express Swimming-MR    29.77      29.57        
 21 DiNardo, Phoebe M         13 HVD-MR                 31.38      29.57        
 23 Singh, Cristina P         13 Express Swimming-MR    29.76      29.83        
 24 Alcantara, Antonella L    14 RFAC-MR                28.95      29.96        
 25 Bonagura, Isabella B      13 Express Swimming-MR    29.78      30.05        
 26 Quezada, Julia C          13 RFAC-MR                29.30      30.68        
 27 Biskup, Colleen G         14 NDAC-MR                30.01      30.70        
 28 Pallas, Morgan            14 WISC-MR                30.73      30.80        
 29 Accovelli, Samantha Samm  13 HVD-MR                 34.63      30.91        
 30 Rideout-Mann, Emma F      14 WISC-MR                35.99      30.97        
 31 Chant, Lucy J             14 HVD-MR                 30.67      31.11        
 32 Santopatre, Adrianna M    13 Express Swimming-MR    32.28      31.66        
 33 Dufresne, Halle           13 RFAC-MR                32.05      31.70        
 34 Cimorelli, Mya E          14 NDAC-MR                31.50      32.11        
 35 Moffitt, Maya             13 HVD-MR                 32.15      32.91        
 36 Sanford, Amelia J         13 NDAC-MR                33.23      33.27        
 37 Andros, Grace E           14 HVD-MR                 36.05      34.91        
 38 Hatch, Evie A             14 RFAC-MR                36.27      36.41        
 39 Honig, Madison J          13 Express Swimming-MR    34.96      36.43        
 40 Cerrato, Victoria F       13 MWDA-MR                38.38      36.93        
 41 Fuoco, Kaitlyn E          13 Express Swimming-MR    34.17      37.13        
 42 Clark, Isabella A         13 HVD-MR                 42.04      41.19        
 -- Mulieri, Kelsey           13 WISC-MR                30.11         DQ        
      False start
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                56.99  JO
                56.99  ZQ
              1:03.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                  56.22      55.43 JO     
                  26.64       55.43 (28.79)                                        
  2 Vitale, Miya N            14 PATS-MR                55.75      56.88 JO     
                  27.35       56.88 (29.53)                                        
  3 Pociask, Brooke A         13 NDAC-MR                58.66      57.30 SILV   
                  27.33       57.30 (29.97)                                        
  4 McCaffrey, Kimberly E     13 PATS-MR                57.10      58.01 SILV   
                  27.77       58.01 (30.24)                                        
  5 Mayerhauser, Leah E       14 MWDA-MR              1:01.70      58.39 SILV   
                  27.50       58.39 (30.89)                                        
  6 Stroub, Mia R             14 WISC-MR                59.52      58.78 SILV   
                  28.13       58.78 (30.65)                                        
  7 Bubel, Valerie M          14 NDAC-MR                58.37      59.45 SILV   
                  28.67       59.45 (30.78)                                        
  8 Winthal, Kyla L           13 PATS-MR                58.23      59.54 SILV   
                  28.40       59.54 (31.14)                                        
  9 Chenski, Emma S           13 PATS-MR              1:00.64    1:00.32 SILV   
                  28.84     1:00.32 (31.48)                                        
 10 Vallamattam, Annie        13 PATS-MR              1:00.73    1:00.77 SILV   
                  28.63     1:00.77 (32.14)                                        
 11 Varon, Sophia             13 PATS-MR              1:01.10    1:00.88 SILV   
                  28.27     1:00.88 (32.61)                                        
 12 Nikolic, Enza A           13 PATS-MR              1:00.17    1:01.83 SILV   
                  29.61     1:01.83 (32.22)                                        
 13 Beezer, Kristina G        14 MWDA-MR              1:02.30    1:02.39 SILV   
                  30.04     1:02.39 (32.35)                                        
 14 Soberon, Sophia E         14 Express Swimming-MR  1:00.54    1:02.63 SILV   
                  29.94     1:02.63 (32.69)                                        
 15 O'Malley, Kate E          14 WISC-MR              1:02.60    1:03.00 SILV   
                  30.23     1:03.00 (32.77)                                        
 16 Phillips, Grace M         13 HVD-MR               1:04.12    1:03.13        
                  29.34     1:03.13 (33.79)                                        
 17 Mulieri, Kelsey           13 WISC-MR              1:04.95    1:03.69        
                  30.36     1:03.69 (33.33)                                        
 18 Singh, Cristina P         13 Express Swimming-MR  1:05.52    1:04.27        
                  30.70     1:04.27 (33.57)                                        
 19 Alcantara, Antonella L    14 RFAC-MR              1:04.00    1:04.46        
                  30.39     1:04.46 (34.07)                                        
 20 Tatusko, Tabitha G        14 PATS-MR              1:02.64    1:04.94        
                  30.64     1:04.94 (34.30)                                        
 20 Sheerin, Megan N          13 MWDA-MR              1:04.63    1:04.94        
                  31.04     1:04.94 (33.90)                                        
 22 Mogan, emi H              14 HVD-MR               1:04.85    1:04.96        
                  30.99     1:04.96 (33.97)                                        
 23 Abrams, Anna M            14 PATS-MR              1:03.16    1:05.17        
                  30.82     1:05.17 (34.35)                                        
 24 Bonagura, Isabella B      13 Express Swimming-MR  1:02.75    1:05.25        
                  31.44     1:05.25 (33.81)                                        
 25 Chant, Lucy J             14 HVD-MR               1:11.64    1:05.95        
                  32.36     1:05.95 (33.59)                                        
 26 Sehgal, Garima            14 HVD-MR               1:31.50    1:05.97        
                  30.81     1:05.97 (35.16)                                        
 27 Barnard, Victoria R       13 Express Swimming-MR  1:06.65    1:06.38        
                  31.35     1:06.38 (35.03)                                        
 28 Murray, Gaby R            14 HVD-MR               1:08.17    1:06.53        
                  30.79     1:06.53 (35.74)                                        
 29 Biskup, Colleen G         14 NDAC-MR              1:09.11    1:06.70        
                  32.45     1:06.70 (34.25)                                        
 30 Kablaoui, Yasmeen         13 RFAC-MR              1:07.65    1:06.81        
                  32.03     1:06.81 (34.78)                                        
 31 Quezada, Julia C          13 RFAC-MR              1:06.42    1:06.88        
                  32.25     1:06.88 (34.63)                                        
 32 Bilenky, Adriana          13 PATS-MR                   NT    1:07.15        
                  32.66     1:07.15 (34.49)                                        
 33 Rideout-Mann, Emma F      14 WISC-MR              1:10.17    1:07.82        
                  32.79     1:07.82 (35.03)                                        
 34 Pallas, Morgan            14 WISC-MR              1:07.31    1:08.36        
                  32.95     1:08.36 (35.41)                                        
 35 Goldleaf, Peyton F        14 HVD-MR               1:09.48    1:08.40        
                  33.08     1:08.40 (35.32)                                        
 36 Santopatre, Adrianna M    13 Express Swimming-MR  1:12.13    1:09.20        
                  33.56     1:09.20 (35.64)                                        
 37 Cimorelli, Mya E          14 NDAC-MR              1:09.67    1:09.75        
                  33.60     1:09.75 (36.15)                                        
 38 Turner, Tess S            13 HVD-MR               1:12.38    1:10.86        
                  33.97     1:10.86 (36.89)                                        
 39 Dufresne, Halle           13 RFAC-MR              1:10.69    1:11.17        
                  34.03     1:11.17 (37.14)                                        
 40 Creech, Ciara E           13 NDAC-MR              1:10.18    1:14.02        
                  35.02     1:14.02 (39.00)                                        
 41 Moffitt, Maya             13 HVD-MR               1:24.67    1:14.43        
                  33.95     1:14.43 (40.48)                                        
 42 Andros, Grace E           14 HVD-MR               1:17.03    1:15.38        
 43 Kahlenberg, Gretchen H    13 HVD-MR               1:13.51    1:16.34        
                  36.69     1:16.34 (39.65)                                        
 44 Cerrato, Victoria F       13 MWDA-MR              1:29.01    1:22.20        
                  39.46     1:22.20 (42.74)                                        
 45 Hatch, Evie A             14 RFAC-MR              1:18.53    1:23.09        
                  39.30     1:23.09 (43.79)                                        
 46 Honig, Madison J          13 Express Swimming-MR  1:21.66    1:23.21        
                  36.96     1:23.21 (46.25)                                        
 47 Fuoco, Kaitlyn E          13 Express Swimming-MR  1:20.79    1:23.60        
                  40.01     1:23.60 (43.59)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:03.99  JO
              2:03.99  ZQ
              2:16.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gash, Allison M           13 PATS-MR              2:01.81    2:06.07 SILV   
                  28.31     1:00.44 (32.13)     1:33.50 (33.06)     2:06.07 (32.57)
  2 Pociask, Brooke A         13 NDAC-MR              2:10.06    2:07.47 SILV   
                  28.89     1:00.46 (31.57)     1:33.79 (33.33)     2:07.47 (33.68)
  3 Stroub, Mia R             14 WISC-MR              2:13.11    2:07.72 SILV   
                  28.62     1:00.93 (32.31)     1:34.77 (33.84)     2:07.72 (32.95)
  4 Winthal, Kyla L           13 PATS-MR              2:08.37    2:08.20 SILV   
                  28.78     1:01.00 (32.22)     1:34.66 (33.66)     2:08.20 (33.54)
  5 Bubel, Valerie M          14 NDAC-MR              2:09.55    2:10.40 SILV   
                  29.89     1:02.85 (32.96)     1:37.31 (34.46)     2:10.40 (33.09)
  6 Chenski, Emma S           13 PATS-MR              2:09.60    2:11.00 SILV   
                  28.73     1:01.44 (32.71)     1:36.29 (34.85)     2:11.00 (34.71)
  7 Mulieri, Kelsey           13 WISC-MR              2:28.30    2:20.12        
                  32.65     1:09.47 (36.82)     1:45.64 (36.17)     2:20.12 (34.48)
  8 Bonagura, Isabella B      13 Express Swimming-MR  2:23.53    2:21.61        
                  32.37     1:08.87 (36.50)     1:46.16 (37.29)     2:21.61 (35.45)
  9 Singh, Cristina P         13 Express Swimming-MR  2:26.17    2:23.72        
                  32.11     1:08.90 (36.79)     1:47.33 (38.43)     2:23.72 (36.39)
 10 Biskup, Colleen G         14 NDAC-MR              2:30.11    2:24.68        
                  33.41     1:10.88 (37.47)     1:48.35 (37.47)     2:24.68 (36.33)
 11 Lau, Samantha C           14 HVD-MR               2:33.33    2:26.68        
                  32.80     1:09.10 (36.30)     1:48.08 (38.98)     2:26.68 (38.60)
 12 Kablaoui, Yasmeen         13 RFAC-MR              2:27.16    2:27.36        
                  32.45     1:10.43 (37.98)     1:49.92 (39.49)     2:27.36 (37.44)
 13 Goldleaf, Peyton F        14 HVD-MR               2:28.75    2:29.88        
                  34.01     1:12.29 (38.28)     1:51.95 (39.66)     2:29.88 (37.93)
 14 Murray, Gaby R            14 HVD-MR               2:34.12    2:31.81        
                  32.16     1:10.64 (38.48)     1:51.85 (41.21)     2:31.81 (39.96)
 15 Dufresne, Halle           13 RFAC-MR              2:33.23    2:32.71        
                  33.68     1:12.88 (39.20)     1:54.08 (41.20)     2:32.71 (38.63)
 16 Accovelli, Samantha Samm  13 HVD-MR               2:58.33    2:39.23        
                  33.79     1:13.71 (39.92)     1:57.05 (43.34)     2:39.23 (42.18)
 17 Moffitt, Maya             13 HVD-MR               2:44.83    2:41.68        
                  34.94     1:16.01 (41.07)     1:59.17 (43.16)     2:41.68 (42.51)
 18 Andros, Grace E           14 HVD-MR               3:00.33    2:50.21        
 19 Hatch, Evie A             14 RFAC-MR              2:56.25    3:02.44        
                  40.30     1:26.04 (45.74)     2:14.76 (48.72)     3:02.44 (47.68)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:29.99  JO
              5:29.99  ZQ
              5:50.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gash, Allison M           13 PATS-MR              5:33.68    5:37.29 SILV   
                  30.01     1:03.58 (33.57)     1:37.17 (33.59)     2:10.96 (33.79)
        2:45.83 (34.87)     3:20.21 (34.38)     3:55.12 (34.91)     4:29.28 (34.16)
        5:03.68 (34.40)     5:37.29 (33.61)                                        
  2 Beezer, Kristina G        14 MWDA-MR              5:59.13    5:52.50        
                  30.78     1:04.98 (34.20)     1:40.41 (35.43)     2:16.19 (35.78)
        2:52.66 (36.47)     3:29.03 (36.37)     4:05.18 (36.15)     4:41.59 (36.41)
        5:17.83 (36.24)     5:52.50 (34.67)                                        
  3 Pociask, Brooke A         13 NDAC-MR              6:08.81    5:54.63        
                  31.19     1:05.57 (34.38)     1:41.26 (35.69)     2:17.25 (35.99)
        2:53.37 (36.12)     3:30.29 (36.92)     4:06.98 (36.69)     4:43.71 (36.73)
        5:20.64 (36.93)     5:54.63 (33.99)                                        
  4 Bubel, Valerie M          14 NDAC-MR              6:25.34    5:57.82        
                  31.72     1:06.57 (34.85)     1:42.99 (36.42)     2:19.74 (36.75)
        2:57.07 (37.33)     3:34.55 (37.48)     4:11.51 (36.96)     4:47.64 (36.13)
        5:24.27 (36.63)     5:57.82 (33.55)                                        
  5 Abrams, Anna M            14 PATS-MR              6:14.00    6:19.47        
                  32.50     1:09.29 (36.79)     1:47.41 (38.12)     2:25.41 (38.00)
        3:04.89 (39.48)     3:44.19 (39.30)     4:23.38 (39.19)     5:03.03 (39.65)
        5:42.37 (39.34)     6:19.47 (37.10)                                        
  6 DiNardo, Phoebe M         13 HVD-MR               6:22.42    6:23.75        
                  32.45     1:09.97 (37.52)     1:48.70 (38.73)     2:28.04 (39.34)
        3:06.96 (38.92)     3:47.33 (40.37)     4:27.94 (40.61)     5:08.71 (40.77)
        5:47.68 (38.97)     6:23.75 (36.07)                                        
  7 Singh, Cristina P         13 Express Swimming-MR  6:31.48    6:30.22        
                  32.77     1:11.32 (38.55)     1:50.55 (39.23)     2:30.97 (40.42)
        3:11.86 (40.89)     3:52.67 (40.81)     4:32.82 (40.15)     5:13.63 (40.81)
        5:53.70 (40.07)     6:30.22 (36.52)                                        
  8 Goldleaf, Peyton F        14 HVD-MR               7:38.46    6:43.40        
                  34.44     1:13.69 (39.25)     1:53.99 (40.30)     2:34.53 (40.54)
        3:15.88 (41.35)     3:57.36 (41.48)     4:39.37 (42.01)     5:21.04 (41.67)
      6:43.37 (1:22.33)      6:43.40 (0.03)                                        
  9 Biskup, Colleen G         14 NDAC-MR              6:45.11    6:46.61        
                  34.53     1:13.81 (39.28)     1:54.34 (40.53)     2:35.42 (41.08)
        3:17.75 (42.33)     3:59.12 (41.37)     4:41.67 (42.55)     5:24.29 (42.62)
        6:06.14 (41.85)     6:46.61 (40.47)                                        
 10 Kablaoui, Yasmeen         13 RFAC-MR              7:20.10    6:54.11        
                  34.02     1:14.33 (40.31)     1:55.42 (41.09)     2:37.86 (42.44)
        3:20.01 (42.15)     4:04.20 (44.19)     4:46.73 (42.53)     5:30.12 (43.39)
        6:13.49 (43.37)     6:54.11 (40.62)                                        
 11 Turner, Tess S            13 HVD-MR               7:01.33    7:07.69        
                  36.09     1:17.27 (41.18)     1:59.47 (42.20)     2:42.77 (43.30)
        3:26.91 (44.14)   4:57.28 (1:30.37)     5:42.57 (45.29)     6:26.82 (44.25)
        7:07.58 (40.76)      7:07.69 (0.11)                                        
 12 Dufresne, Halle           13 RFAC-MR                   NT    7:08.55        
                  35.65     1:17.12 (41.47)     2:00.71 (43.59)     2:45.84 (45.13)
        3:30.47 (44.63)     4:16.14 (45.67)     5:00.50 (44.36)     5:43.15 (42.65)
        6:27.45 (44.30)     7:08.55 (41.10)                                        
 13 Moffitt, Maya             13 HVD-MR               7:35.76    7:27.73        
                  37.40     1:20.16 (42.76)     2:05.19 (45.03)     2:52.10 (46.91)
        3:39.14 (47.04)     4:25.43 (46.29)     5:13.56 (48.13)     6:00.45 (46.89)
        6:46.46 (46.01)     7:27.73 (41.27)                                        
 14 Andros, Grace E           14 HVD-MR               8:00.33    7:44.55        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:04.59  JO
              1:04.59  ZQ
              1:12.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            14 PATS-MR                59.58    1:03.49 JO     
                  30.87     1:03.49 (32.62)                                        
  2 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:01.32    1:04.47 JO     
                  31.40     1:04.47 (33.07)                                        
  3 McCaffrey, Kimberly E     13 PATS-MR              1:01.44    1:04.88 SILV   
                  31.13     1:04.88 (33.75)                                        
  4 Mayerhauser, Leah E       14 MWDA-MR              1:08.33    1:05.17 SILV   
                  31.63     1:05.17 (33.54)                                        
  5 Stroub, Mia R             14 WISC-MR              1:05.04    1:05.32 SILV   
                  31.96     1:05.32 (33.36)                                        
  6 Pociask, Brooke A         13 NDAC-MR              1:06.10    1:06.99 SILV   
                  32.54     1:06.99 (34.45)                                        
  7 Soberon, Sophia E         14 Express Swimming-MR  1:06.07    1:07.63 SILV   
                  32.62     1:07.63 (35.01)                                        
  8 Winthal, Kyla L           13 PATS-MR              1:06.32    1:08.13 SILV   
                  32.99     1:08.13 (35.14)                                        
  9 Bubel, Valerie M          14 NDAC-MR              1:09.74    1:09.74 SILV   
 10 Varon, Sophia             13 PATS-MR              1:09.05    1:10.03 SILV   
                  33.80     1:10.03 (36.23)                                        
 11 Phillips, Grace M         13 HVD-MR               1:11.38    1:11.42 SILV   
                  34.75     1:11.42 (36.67)                                        
 12 Sheerin, Megan N          13 MWDA-MR              1:11.21    1:11.75 SILV   
                  35.07     1:11.75 (36.68)                                        
 13 Singh, Cristina P         13 Express Swimming-MR  1:16.27    1:12.45 SILV   
                  35.03     1:12.45 (37.42)                                        
 14 Vallamattam, Annie        13 PATS-MR              1:10.05    1:13.14        
                  35.14     1:13.14 (38.00)                                        
 15 Santopatre, Adrianna M    13 Express Swimming-MR  1:16.91    1:13.49        
                  35.79     1:13.49 (37.70)                                        
 15 Tatusko, Tabitha G        14 PATS-MR              1:11.56    1:13.49        
                  35.46     1:13.49 (38.03)                                        
 17 Nikolic, Enza A           13 PATS-MR              1:10.76    1:14.11        
                  36.05     1:14.11 (38.06)                                        
 18 Mulieri, Kelsey           13 WISC-MR              1:13.13    1:14.16        
                  36.25     1:14.16 (37.91)                                        
 19 Abrams, Anna M            14 PATS-MR              1:10.81    1:14.25        
                  36.40     1:14.25 (37.85)                                        
 20 Murray, Gaby R            14 HVD-MR               1:16.33    1:14.32        
                  35.91     1:14.32 (38.41)                                        
 21 Beezer, Kristina G        14 MWDA-MR              1:10.47    1:14.77        
                  36.48     1:14.77 (38.29)                                        
 22 Bilenky, Adriana          13 PATS-MR                   NT    1:15.50        
                  37.20     1:15.50 (38.30)                                        
 23 Rideout-Mann, Emma F      14 WISC-MR              1:21.40    1:16.00        
                  37.47     1:16.00 (38.53)                                        
 24 Bonagura, Isabella B      13 Express Swimming-MR  1:20.07    1:19.81        
                  39.12     1:19.81 (40.69)                                        
 25 Goldleaf, Peyton F        14 HVD-MR               1:21.39    1:19.84        
 26 Cimorelli, Mya E          14 NDAC-MR              1:27.79    1:20.58        
 27 Pallas, Morgan            14 WISC-MR              1:19.92    1:20.86        
                  40.19     1:20.86 (40.67)                                        
 28 Chant, Lucy J             14 HVD-MR               1:19.10    1:21.26        
                  39.11     1:21.26 (42.15)                                        
 29 Biskup, Colleen G         14 NDAC-MR              1:16.11    1:21.61        
                  40.20     1:21.61 (41.41)                                        
 30 Creech, Ciara E           13 NDAC-MR              1:18.19    1:21.95        
                  39.38     1:21.95 (42.57)                                        
 31 Alcantara, Antonella L    14 RFAC-MR              1:23.18    1:22.12        
                  39.41     1:22.12 (42.71)                                        
 32 O'Malley, Kate E          14 WISC-MR              1:19.16    1:22.96        
                  40.99     1:22.96 (41.97)                                        
 33 Turner, Tess S            13 HVD-MR               1:22.46    1:23.70        
                  40.21     1:23.70 (43.49)                                        
 34 Quezada, Julia C          13 RFAC-MR              1:20.54    1:23.79        
                  39.56     1:23.79 (44.23)                                        
 35 Sehgal, Garima            14 HVD-MR               1:47.10    1:23.88        
                  39.43     1:23.88 (44.45)                                        
 36 Kablaoui, Yasmeen         13 RFAC-MR              1:24.67    1:26.01        
                  41.66     1:26.01 (44.35)                                        
 37 Kahlenberg, Gretchen H    13 HVD-MR               1:25.98    1:26.02        
                  41.63     1:26.02 (44.39)                                        
 38 Barnard, Victoria R       13 Express Swimming-MR  1:23.32    1:26.06        
                  40.99     1:26.06 (45.07)                                        
 39 Moffitt, Maya             13 HVD-MR               1:25.16    1:27.81        
                  39.66     1:27.81 (48.15)                                        
 40 Dufresne, Halle           13 RFAC-MR              1:29.16    1:28.31        
                  43.31     1:28.31 (45.00)                                        
 41 Fuoco, Kaitlyn E          13 Express Swimming-MR  1:30.24    1:29.22        
                  43.08     1:29.22 (46.14)                                        
 42 Cerrato, Victoria F       13 MWDA-MR              1:43.31    1:33.99        
                  46.42     1:33.99 (47.57)                                        
 43 Hatch, Evie A             14 RFAC-MR              1:34.96    1:37.58        
                  47.36     1:37.58 (50.22)                                        
 44 Honig, Madison J          13 Express Swimming-MR  1:39.68    1:38.12        
                  45.62     1:38.12 (52.50)                                        
 -- Andros, Grace E           14 HVD-MR               1:37.08         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:13.99  JO
              1:13.99  ZQ
              1:23.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kimberly E     13 PATS-MR              1:15.77    1:16.36 SILV   
                  36.06     1:16.36 (40.30)                                        
  2 Soberon, Sophia E         14 Express Swimming-MR  1:15.48    1:16.92 SILV   
                  37.02     1:16.92 (39.90)                                        
  3 Bubel, Valerie M          14 NDAC-MR              1:16.59    1:17.47 SILV   
                  36.73     1:17.47 (40.74)                                        
  4 Tatusko, Tabitha G        14 PATS-MR              1:17.64    1:18.83 SILV   
                  37.61     1:18.83 (41.22)                                        
  5 Pociask, Brooke A         13 NDAC-MR              1:18.31    1:18.89 SILV   
                  37.02     1:18.89 (41.87)                                        
  6 Mayerhauser, Leah E       14 MWDA-MR              1:22.89    1:19.17 SILV   
                  37.23     1:19.17 (41.94)                                        
  7 Chenski, Emma S           13 PATS-MR              1:18.57    1:19.53 SILV   
                  37.48     1:19.53 (42.05)                                        
  8 Bowers, Brooke H          14 WISC-MR              1:20.22    1:19.72 SILV   
                  38.70     1:19.72 (41.02)                                        
  9 Phillips, Grace M         13 HVD-MR               1:24.52    1:20.57 SILV   
                  38.38     1:20.57 (42.19)                                        
 10 Jenkins, Shae K           13 NDAC-MR              1:21.56    1:21.20 SILV   
                  37.13     1:21.20 (44.07)                                        
 11 Gash, Allison M           13 PATS-MR              1:26.74    1:21.23 SILV   
                  38.43     1:21.23 (42.80)                                        
 12 Mulieri, Kelsey           13 WISC-MR              1:30.39    1:24.81        
                  40.39     1:24.81 (44.42)                                        
 13 Singh, Cristina P         13 Express Swimming-MR  1:28.50    1:25.15        
                  41.11     1:25.15 (44.04)                                        
 14 O'Malley, Kate E          14 WISC-MR              1:27.62    1:26.52        
                  41.43     1:26.52 (45.09)                                        
 15 DiNardo, Phoebe M         13 HVD-MR               1:53.33    1:27.00        
                  41.28     1:27.00 (45.72)                                        
 16 Sehgal, Garima            14 HVD-MR               1:49.95    1:27.79        
                  40.18     1:27.79 (47.61)                                        
 17 Chant, Lucy J             14 HVD-MR               1:28.86    1:29.94        
                  42.95     1:29.94 (46.99)                                        
 18 Pallas, Morgan            14 WISC-MR              1:28.49    1:30.21        
                  43.04     1:30.21 (47.17)                                        
 19 Biskup, Colleen G         14 NDAC-MR              1:36.11    1:30.31        
                  42.52     1:30.31 (47.79)                                        
 20 Santopatre, Adrianna M    13 Express Swimming-MR  1:44.53    1:30.46        
                  43.02     1:30.46 (47.44)                                        
 21 Dufresne, Halle           13 RFAC-MR              1:32.03    1:31.42        
                  43.56     1:31.42 (47.86)                                        
 22 Barnard, Victoria R       13 Express Swimming-MR  1:32.49    1:32.21        
                  43.80     1:32.21 (48.41)                                        
 23 Quezada, Julia C          13 RFAC-MR              1:32.23    1:32.77        
                  44.24     1:32.77 (48.53)                                        
 24 Sanford, Amelia J         13 NDAC-MR              1:35.91    1:34.73        
                  45.47     1:34.73 (49.26)                                        
 25 Honig, Madison J          13 Express Swimming-MR  1:33.37    1:35.74        
                  43.36     1:35.74 (52.38)                                        
 26 Cimorelli, Mya E          14 NDAC-MR              1:34.67    1:36.07        
                  45.18     1:36.07 (50.89)                                        
 27 Moffitt, Maya             13 HVD-MR               1:37.16    1:36.92        
                  44.59     1:36.92 (52.33)                                        
 28 Bonagura, Isabella B      13 Express Swimming-MR  1:35.06    1:37.75        
                  45.33     1:37.75 (52.42)                                        
 29 Fuoco, Kaitlyn E          13 Express Swimming-MR  1:39.72    1:37.98        
                  46.54     1:37.98 (51.44)                                        
 30 Andros, Grace E           14 HVD-MR               1:50.69    1:45.88        
                  49.48     1:45.88 (56.40)                                        
 31 Hatch, Evie A             14 RFAC-MR              1:45.84    1:47.17        
                  50.91     1:47.17 (56.26)                                        
 32 Clark, Isabella A         13 HVD-MR               1:48.47    1:48.46        
                  51.50     1:48.46 (56.96)                                        
 33 Cerrato, Victoria F       13 MWDA-MR              2:07.05    1:57.02        
                  55.11   1:57.02 (1:01.91)                                        
 -- Alcantara, Antonella L    14 RFAC-MR              1:48.74         DQ        
      False start
                  48.72          DQ (55.61)                                        
 -- Nikolic, Enza A           13 PATS-MR              1:32.64         DQ        
      False start
                  38.75          DQ (43.48)                                        
 -- Accovelli, Samantha Samm  13 HVD-MR               1:45.33         DQ        
      Downward butterfly kick
                  45.92          DQ (53.10)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:03.99  JO
              1:03.99  ZQ
              1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                1:02.17    1:01.96 JO     
                  29.06     1:01.96 (32.90)                                        
  2 Vitale, Miya N            14 PATS-MR              1:00.99    1:03.88 JO     
                  29.55     1:03.88 (34.33)                                        
  3 Bubel, Valerie M          14 NDAC-MR              1:03.94    1:05.13 SILV   
                  30.63     1:05.13 (34.50)                                        
  4 Stroub, Mia R             14 WISC-MR              1:04.53    1:05.49 SILV   
                  29.95     1:05.49 (35.54)                                        
  5 Pociask, Brooke A         13 NDAC-MR              1:04.83    1:06.21 SILV   
                  31.05     1:06.21 (35.16)                                        
  6 McCaffrey, Kimberly E     13 PATS-MR              1:03.79    1:07.06 SILV   
                  31.13     1:07.06 (35.93)                                        
  7 Nikolic, Enza A           13 PATS-MR              1:04.41    1:07.16 SILV   
                  31.37     1:07.16 (35.79)                                        
  8 Mayerhauser, Leah E       14 MWDA-MR              1:15.54    1:08.17 SILV   
                  30.85     1:08.17 (37.32)                                        
  9 Abrams, Anna M            14 PATS-MR              1:04.19    1:08.66 SILV   
                  32.36     1:08.66 (36.30)                                        
 10 Gash, Allison M           13 PATS-MR              1:05.73    1:08.74 SILV   
                  31.93     1:08.74 (36.81)                                        
 11 Chenski, Emma S           13 PATS-MR              1:10.11    1:09.34 SILV   
                  32.45     1:09.34 (36.89)                                        
 12 Bowers, Brooke H          14 WISC-MR              1:19.56    1:11.07 SILV   
                  32.43     1:11.07 (38.64)                                        
 13 Mogan, emi H              14 HVD-MR               1:06.59    1:11.21 SILV   
                  32.72     1:11.21 (38.49)                                        
 14 Tatusko, Tabitha G        14 PATS-MR              1:10.90    1:12.86        
                  33.00     1:12.86 (39.86)                                        
 15 Vallamattam, Annie        13 PATS-MR              1:16.50    1:12.96        
                  32.56     1:12.96 (40.40)                                        
 16 Jenkins, Shae K           13 NDAC-MR              1:20.11    1:14.70        
                  33.97     1:14.70 (40.73)                                        
 17 Soberon, Sophia E         14 Express Swimming-MR  1:16.11    1:15.39        
                  34.44     1:15.39 (40.95)                                        
 18 Quezada, Julia C          13 RFAC-MR              1:15.04    1:16.88        
                  34.08     1:16.88 (42.80)                                        
 19 Phillips, Grace M         13 HVD-MR               1:23.33    1:18.67        
                  36.46     1:18.67 (42.21)                                        
 20 Biskup, Colleen G         14 NDAC-MR              1:18.08    1:19.09        
                  36.96     1:19.09 (42.13)                                        
 21 O'Malley, Kate E          14 WISC-MR              1:18.48    1:19.20        
                  35.29     1:19.20 (43.91)                                        
 22 Singh, Cristina P         13 Express Swimming-MR  1:22.51    1:19.92        
                  35.53     1:19.92 (44.39)                                        
 23 DiNardo, Phoebe M         13 HVD-MR               1:22.33    1:20.69        
                  37.23     1:20.69 (43.46)                                        
 24 Alcantara, Antonella L    14 RFAC-MR              1:23.54    1:22.60        
                  37.49     1:22.60 (45.11)                                        
 25 Bonagura, Isabella B      13 Express Swimming-MR  1:20.01    1:22.67        
                  38.24     1:22.67 (44.43)                                        
 26 Dufresne, Halle           13 RFAC-MR              1:25.61    1:23.34        
                  37.04     1:23.34 (46.30)                                        
 27 Barnard, Victoria R       13 Express Swimming-MR  1:22.71    1:24.00        
                  38.92     1:24.00 (45.08)                                        
 28 Pallas, Morgan            14 WISC-MR              1:22.65    1:24.57        
                  40.31     1:24.57 (44.26)                                        
 29 Santopatre, Adrianna M    13 Express Swimming-MR  1:51.98    1:25.50        
                  38.36     1:25.50 (47.14)                                        
 30 Cimorelli, Mya E          14 NDAC-MR              1:20.11    1:29.64        
                  42.25     1:29.64 (47.39)                                        
 31 Fuoco, Kaitlyn E          13 Express Swimming-MR  1:28.76    1:40.71        
                  48.06     1:40.71 (52.65)                                        
 32 Sanford, Amelia J         13 NDAC-MR              1:50.11    1:41.76        
                  47.45     1:41.76 (54.31)                                        
 33 Hatch, Evie A             14 RFAC-MR                   NT    1:43.75        
                  47.26     1:43.75 (56.49)                                        
 34 Cerrato, Victoria F       13 MWDA-MR              1:50.99    1:57.91        
                  16.90   1:57.91 (1:41.01)                                        
 -- Rideout-Mann, Emma F      14 WISC-MR              1:30.81        DNF        
      Did not finish
                  38.27                                                            
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  JO
              2:19.99  ZQ
              2:41.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            14 PATS-MR              2:14.45    2:20.51 SILV   
                  31.02     1:05.78 (34.76)     1:48.57 (42.79)     2:20.51 (31.94)
  2 McCaffrey, Kimberly E     13 PATS-MR              2:16.26    2:20.99 SILV   
                  31.04     1:06.20 (35.16)     1:49.19 (42.99)     2:20.99 (31.80)
  3 Stroub, Mia R             14 WISC-MR              2:23.77    2:22.05 SILV   
                  29.48     1:04.97 (35.49)     1:49.84 (44.87)     2:22.05 (32.21)
  4 Pociask, Brooke A         13 NDAC-MR              2:28.22    2:27.87 SILV   
                  32.01     1:09.08 (37.07)     1:53.66 (44.58)     2:27.87 (34.21)
  5 Winthal, Kyla L           13 PATS-MR              2:28.63    2:28.31 SILV   
                  32.44     1:10.69 (38.25)     1:56.68 (45.99)     2:28.31 (31.63)
  6 Nikolic, Enza A           13 PATS-MR              2:24.44    2:28.88 SILV   
                  32.78     1:11.24 (38.46)     1:55.38 (44.14)     2:28.88 (33.50)
  7 Mayerhauser, Leah E       14 MWDA-MR              2:35.79    2:28.97 SILV   
                  31.22     1:07.38 (36.16)     1:54.21 (46.83)     2:28.97 (34.76)
  8 Bubel, Valerie M          14 NDAC-MR              2:25.27    2:29.34 SILV   
                  30.58     1:09.83 (39.25)     1:55.49 (45.66)     2:29.34 (33.85)
  9 Chenski, Emma S           13 PATS-MR              2:32.14    2:29.50 SILV   
                  32.30     1:10.07 (37.77)     1:55.76 (45.69)     2:29.50 (33.74)
 10 Varon, Sophia             13 PATS-MR              2:25.86    2:35.23 SILV   
                  32.01     1:10.97 (38.96)     1:57.03 (46.06)     2:35.23 (38.20)
 11 Beezer, Kristina G        14 MWDA-MR              2:30.10    2:35.48 SILV   
                  32.85     1:13.43 (40.58)     2:00.76 (47.33)     2:35.48 (34.72)
 12 Singh, Cristina P         13 Express Swimming-MR  2:46.56    2:36.78 SILV   
                  33.53     1:12.72 (39.19)     2:00.91 (48.19)     2:36.78 (35.87)
 13 Abrams, Anna M            14 PATS-MR              2:35.34    2:37.56 SILV   
                  31.01     1:10.88 (39.87)     2:01.85 (50.97)     2:37.56 (35.71)
 14 Phillips, Grace M         13 HVD-MR               2:39.43    2:38.68 SILV   
                  35.14     1:13.47 (38.33)     2:00.95 (47.48)     2:38.68 (37.73)
 15 Bilenky, Adriana          13 PATS-MR                   NT    2:39.63 SILV   
                  38.56     1:17.09 (38.53)     2:03.51 (46.42)     2:39.63 (36.12)
 16 Mulieri, Kelsey           13 WISC-MR              2:52.52    2:41.87        
                  36.72     1:18.54 (41.82)     2:07.68 (49.14)     2:41.87 (34.19)
 17 Goldleaf, Peyton F        14 HVD-MR               2:52.95    2:44.54        
                  35.89     1:16.43 (40.54)     2:07.28 (50.85)     2:44.54 (37.26)
 18 Sheerin, Megan N          13 MWDA-MR              2:47.49    2:46.46        
                  35.37     1:17.07 (41.70)     2:11.10 (54.03)     2:46.46 (35.36)
 19 Pallas, Morgan            14 WISC-MR              2:50.30    2:48.56        
                  36.60     1:22.06 (45.46)     2:11.39 (49.33)     2:48.56 (37.17)
 20 Mogan, emi H              14 HVD-MR               2:46.29    2:48.73        
                  33.36     1:15.81 (42.45)     2:11.56 (55.75)     2:48.73 (37.17)
 21 Santopatre, Adrianna M    13 Express Swimming-MR  2:55.66    2:50.01        
                  36.42     1:16.91 (40.49)     2:08.40 (51.49)     2:50.01 (41.61)
 22 Biskup, Colleen G         14 NDAC-MR              2:50.11    2:51.66        
                  36.27     1:21.45 (45.18)     2:13.55 (52.10)     2:51.66 (38.11)
 23 Quezada, Julia C          13 RFAC-MR              2:50.85    2:52.12        
                  34.52     1:21.53 (47.01)     2:12.74 (51.21)     2:52.12 (39.38)
 24 Bonagura, Isabella B      13 Express Swimming-MR  2:52.02    2:52.38        
                  37.73     1:21.26 (43.53)     2:12.87 (51.61)     2:52.38 (39.51)
 25 Sehgal, Garima            14 HVD-MR               3:34.52    2:54.79        
                  15.60   1:22.09 (1:06.49)     2:16.16 (54.07)     2:54.79 (38.63)
 26 Barnard, Victoria R       13 Express Swimming-MR  2:54.79    2:54.81        
                  37.70     1:24.86 (47.16)     2:19.01 (54.15)     2:54.81 (35.80)
 27 Dufresne, Halle           13 RFAC-MR              2:57.63    2:56.23        
                                1:24.83 ( )     2:17.16 (52.33)     2:56.23 (39.07)
 28 Alcantara, Antonella L    14 RFAC-MR              2:59.16    2:56.50        
                  35.48     1:18.32 (42.84)     2:16.67 (58.35)     2:56.50 (39.83)
 29 Creech, Ciara E           13 NDAC-MR              2:56.53    2:59.44        
                  40.49     1:24.73 (44.24)     2:18.16 (53.43)     2:59.44 (41.28)
 30 Cimorelli, Mya E          14 NDAC-MR              3:00.42    2:59.87        
                  40.48     1:25.84 (45.36)     2:20.81 (54.97)     2:59.87 (39.06)
 31 Murray, Gaby R            14 HVD-MR               2:52.19    3:00.23        
                  34.27     1:18.09 (43.82)   2:18.59 (1:00.50)     3:00.23 (41.64)
 32 Kablaoui, Yasmeen         13 RFAC-MR              3:01.62    3:08.98        
                  40.55     1:26.99 (46.44)   2:31.93 (1:04.94)     3:08.98 (37.05)
 33 Fuoco, Kaitlyn E          13 Express Swimming-MR  3:22.03    3:18.03        
                  46.22     1:36.58 (50.36)     2:29.93 (53.35)     3:18.03 (48.10)
 34 Andros, Grace E           14 HVD-MR               3:30.33    3:21.94        
                  47.22     1:39.37 (52.15)     2:38.33 (58.96)     3:21.94 (43.61)
 35 Hatch, Evie A             14 RFAC-MR              3:21.45    3:29.94        
                  48.31     1:41.03 (52.72)     2:40.16 (59.13)     3:29.94 (49.78)
 36 Cerrato, Victoria F       13 MWDA-MR              3:45.95    3:41.36        
                  53.69     1:45.24 (51.55)   2:51.87 (1:06.63)     3:41.36 (49.49)
 -- Kahlenberg, Gretchen H    13 HVD-MR               3:15.33        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  JO
              4:59.99  ZQ
              5:25.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargent, Madi L           14 IA-MR                4:48.03    4:53.15 JO     
                  29.82     1:03.35 (33.53)     1:40.19 (36.84)     2:15.70 (35.51)
        3:02.05 (46.35)     3:48.04 (45.99)     4:21.23 (33.19)     4:53.15 (31.92)
  2 Stroub, Mia R             14 WISC-MR              5:04.86    5:04.38 SILV   
                  29.41     1:05.19 (35.78)     1:43.99 (38.80)     2:20.88 (36.89)
        3:08.34 (47.46)     3:54.97 (46.63)     4:30.47 (35.50)     5:04.38 (33.91)
  3 Abrams, Anna M            14 PATS-MR              5:27.74    5:32.73        
                  32.78     1:10.64 (37.86)     1:54.05 (43.41)     2:35.92 (41.87)
        3:27.99 (52.07)     4:18.92 (50.93)     4:56.79 (37.87)     5:32.73 (35.94)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:47.96    1:48.75        
     1) McCaffrey, Kimberly E 13        2) Vallamattam, Annie 13          
     3) Winthal, Kyla L 13              4) Vitale, Miya N 14              
                  27.40       54.71 (27.31)     1:22.31 (27.60)     1:48.75 (26.44)
  2 Patriot Swim Team-MR  'B'                         1:52.56    1:53.90        
     1) Varon, Sophia 13                2) Nikolic, Enza A 13             
     3) Abrams, Anna M 14               4) Tatusko, Tabitha G 14          
                  27.94       56.89 (28.95)     1:25.57 (28.68)     1:53.90 (28.33)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:54.61    1:56.08        
     1) Bubel, Valerie M 14             2) Biskup, Colleen G 14           
     3) Cimorelli, Mya E 14             4) Pociask, Brooke A 13           
                  27.54       58.44 (30.90)     1:30.21 (31.77)     1:56.08 (25.87)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:55.29    1:56.16        
     1) Stroub, Mia R 14                2) Mulieri, Kelsey 13             
     3) Pallas, Morgan 14               4) O'Malley, Kate E 14            
                  27.30       57.41 (30.11)     1:27.58 (30.17)     1:56.16 (28.58)
  5 Monroe-Woodbury Devilfish Aqua-MR  'A'            2:03.93    2:01.94        
     1) Mayerhauser, Leah E 14          2) Cerrato, Victoria F 13         
     3) Beezer, Kristina G 14           4) Sheerin, Megan N 13            
                  26.46     1:02.55 (36.09)     1:32.61 (30.06)     2:01.94 (29.33)
  6 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:59.64    2:03.34        
     1) Alcantara, Antonella L 14       2) Kablaoui, Yasmeen 13           
     3) Dufresne, Halle 13              4) Quezada, Julia C 13            
                  29.39       59.86 (30.47)     1:33.55 (33.69)     2:03.34 (29.79)
  7 Long Island Express-MR  'A'                       1:55.09    2:04.69        
     1) Barnard, Victoria R 13          2) Bonagura, Isabella B 13        
     3) Singh, Cristina P 13            4) Santopatre, Adrianna M 13      
                  30.82     1:05.22 (34.40)     1:35.81 (30.59)     2:04.69 (28.88)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:59.73    2:04.47        
     1) McCaffrey, Kimberly E 13        2) Vallamattam, Annie 13          
     3) Vitale, Miya N 14               4) Gash, Allison M 13             
                  36.23     1:03.08 (26.85)     1:23.17 (20.09)     2:04.47 (41.30)
  2 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:11.67    2:07.15        
     1) Stroub, Mia R 14                2) Mulieri, Kelsey 13             
     3) Bowers, Brooke H 14             4) O'Malley, Kate E 14            
                  37.52     1:05.88 (28.36)     1:27.52 (21.64)     2:07.15 (39.63)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:09.78    2:17.07        
     1) Cimorelli, Mya E 14             2) Jenkins, Shae K 13             
     3) Bubel, Valerie M 14             4) Sanford, Amelia J 13           
                  42.24     1:15.69 (33.45)     1:31.48 (15.79)     2:17.07 (45.59)
  4 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:18.47    2:30.91        
     1) Alcantara, Antonella L 14       2) Dufresne, Halle 13             
     3) Quezada, Julia C 13             4) Hatch, Evie A 14               
                  20.54       53.44 (32.90)     1:29.64 (36.20)   2:30.91 (1:01.27)
 -- Long Island Express-MR  'A'                       2:11.21   X2:17.15        
     1) Bonagura, Isabella B 13         2) Soberon, Sophia E 14           
     3) Singh, Cristina P 13            4) Barnard, Victoria R 13         
                  21.16       45.02 (23.86)     1:15.80 (30.78)   2:17.15 (1:01.35)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.19  METS
                26.29  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  24.96      25.59 ZQ     
  2 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                  26.86      26.21 ZQ     
  3 Martin, Alyssa D          16 PATS-MR                25.40      26.34        
  4 Tang, Emily               17 HVD-MR                 25.27      26.40        
  5 Diehl, Amber M            17 NDAC-MR                24.57      26.49        
  6 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR                25.62      26.63        
  7 Simpfenderfer, Kimberly   16 RFAC-MR                26.63      26.64        
  8 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR                26.60      26.67        
  9 Lemieux, Robyn B          15 HVD-MR                 25.68      26.75        
  9 Caraher, Meghan R         17 IA-MR                  26.11      26.75        
 11 Patierno, Ashley J        17 NDAC-MR                26.01      26.96        
 12 Sargent, Savy R           16 IA-MR                  26.31      27.05        
 13 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                  26.80      27.08        
 14 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                  25.78      27.15        
 15 Larson, Claire A          15 Express Swimming-MR    27.34      27.29        
 16 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR    26.50      27.33        
 17 Pereira, Ashley M         17 Express Swimming-MR    26.32      27.46        
 18 Hayes, Brenna A           16 PATS-MR                26.10      27.61        
 19 Nikolski, Mary T T        17 HVD-MR                 26.60      27.91        
 20 Feigenbaum, Emily B       16 Express Swimming-MR    27.49      27.96        
 21 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR    27.71      28.01        
 21 Burda, Sophia J           15 HVD-MR                 28.41      28.01        
 23 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR                28.12      28.28        
 24 Colaizzo, Natalie A       15 HVD-MR                 29.61      28.29        
 25 Holman, Josie M           16 PATS-MR                26.57      28.62        
 26 Cassella, Michaela L      17 Express Swimming-MR    28.66      28.70        
 27 Rogers, Dayna             15 IA-MR                  27.83      28.80        
 28 Matthews-Correia, Anaiya  17 Express Swimming-MR    27.88      28.81        
 29 Bolander, Eleanor N       16 HVD-MR                 27.69      28.92        
 30 Oldiges, Pearl A          17 HVD-MR                 27.59      28.97        
 31 O'Donnell, Mairead E      15 HVD-MR                 29.07      29.03        
 32 Gash, Abigail M           16 PATS-MR                27.46      29.05        
 33 Gehrlein, Sarah B         16 PATS-MR                28.20      29.29        
 34 Sehgal, Garima            14 HVD-MR                 33.84      29.44        
 35 Zoeller, Kate R           18 HVD-MR                 27.70      29.52        
 36 Soffey, Shannon R         16 Express Swimming-MR    29.11      29.54        
 37 Sanford, Lauren E         15 NDAC-MR                29.12      29.90        
 38 Storrs, Mackenzie E       15 NDAC-MR                28.91      29.95        
 39 Gaspard, Summer P         15 Express Swimming-MR    29.62      30.02        
 40 Bubel, Emily T            17 NDAC-MR                28.79      30.07        
 41 Calabrese, Victoria       15 Express Swimming-MR    28.69      30.16        
 42 Cordeiro, Alex I          15 HVD-MR                 30.53      30.20        
 43 Prashad, Olivia T         16 Express Swimming-MR    30.40      30.52        
 44 Rusiecka, Natalia B       12 MWDA-MR                30.96      30.64        
 45 Santoro, Marissa N        15 HVD-MR                 33.88      31.00        
 46 Burke, Madeline R         17 Express Swimming-MR    32.02      31.59        
 47 Walker, Kerri A           15 Express Swimming-MR    34.72      32.86        
 48 Burlingame, Anastasia K   15 HVD-MR                 33.03      33.09        
 49 Relyea, Carlie A          16 HVD-MR                 33.08      33.55        
 50 Gash, Alexandra M          9 PATS-MR                35.89      35.65        
 51 Gash, Amelia M            11 PATS-MR                34.57      35.67        
 52 Anzalone, Leah A           9 Express Swimming-MR    53.37      50.64        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.69  METS
                57.19  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR                54.71      56.16 ZQ     
                  27.45       56.16 (28.71)                                        
  2 Martin, Alyssa D          16 PATS-MR                54.07      56.18 ZQ     
                  27.39       56.18 (28.79)                                        
  3 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                  56.60      56.45 ZQ     
                  27.20       56.45 (29.25)                                        
  4 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                  56.12      56.92 ZQ     
                  27.53       56.92 (29.39)                                        
  5 Walsh, Katelyn K          17 PATS-MR                54.33      57.09 ZQ     
                  27.71       57.09 (29.38)                                        
  6 Sargent, Savy R           16 IA-MR                  57.21      57.24        
                  27.65       57.24 (29.59)                                        
  7 Caraher, Meghan R         17 IA-MR                  57.33      57.39        
                  27.60       57.39 (29.79)                                        
  8 Tang, Emily               17 HVD-MR                 55.91      57.45        
                  28.06       57.45 (29.39)                                        
  9 Simpfenderfer, Kimberly   16 RFAC-MR                57.36      57.65        
                  27.66       57.65 (29.99)                                        
 10 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR                57.68      57.70        
                  27.79       57.70 (29.91)                                        
 11 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR    57.05      57.77        
                  28.16       57.77 (29.61)                                        
 12 Nikolski, Mary T T        17 HVD-MR                 56.56      58.40        
                  28.33       58.40 (30.07)                                        
 13 Patierno, Ashley J        17 NDAC-MR                56.37      58.52        
                  28.55       58.52 (29.97)                                        
 14 Cook, April M             15 RFAC-MR                58.34      58.65        
                  28.83       58.65 (29.82)                                        
 15 Larson, Claire A          15 Express Swimming-MR    58.99      59.02        
                  28.72       59.02 (30.30)                                        
 16 Graham, Catherine M       15 NDAC-MR                55.66      59.06        
                  28.01       59.06 (31.05)                                        
 17 Burda, Sophia J           15 HVD-MR               1:00.71      59.61        
                  29.12       59.61 (30.49)                                        
 18 Holman, Josie M           16 PATS-MR                56.63    1:00.28        
                  28.63     1:00.28 (31.65)                                        
 19 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR              1:00.00    1:00.53        
                  29.09     1:00.53 (31.44)                                        
 20 Feigenbaum, Emily B       16 Express Swimming-MR    58.96    1:00.84        
                  28.92     1:00.84 (31.92)                                        
 21 Pereira, Ashley M         17 Express Swimming-MR    57.78    1:00.85        
                  28.84     1:00.85 (32.01)                                        
 21 Cassella, Michaela L      17 Express Swimming-MR    59.36    1:00.85        
                  29.74     1:00.85 (31.11)                                        
 23 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR    59.96    1:01.31        
                  29.26     1:01.31 (32.05)                                        
 24 Rogers, Dayna             15 IA-MR                  59.88    1:01.88        
                  29.66     1:01.88 (32.22)                                        
 25 Bolander, Eleanor N       16 HVD-MR                 59.00    1:02.30        
                  29.58     1:02.30 (32.72)                                        
 26 Cuya, Isabela S           15 HVD-MR               1:03.88    1:02.77        
                  29.69     1:02.77 (33.08)                                        
 27 Matthews-Correia, Anaiya  17 Express Swimming-MR  1:01.41    1:03.22        
                  29.84     1:03.22 (33.38)                                        
 28 O'Donnell, Mairead E      15 HVD-MR               1:05.03    1:04.06        
                  30.23     1:04.06 (33.83)                                        
 29 Calabrese, Victoria       15 Express Swimming-MR  1:02.42    1:04.40        
                  30.72     1:04.40 (33.68)                                        
 30 Zhou, Amy X               16 PATS-MR              1:02.15    1:04.42        
                  30.73     1:04.42 (33.69)                                        
 31 Colaizzo, Natalie A       15 HVD-MR               1:06.60    1:04.51        
                  31.57     1:04.51 (32.94)                                        
 32 Zoeller, Kate R           18 HVD-MR               1:01.19    1:04.65        
                  30.73     1:04.65 (33.92)                                        
 33 Soffey, Shannon R         16 Express Swimming-MR  1:03.49    1:04.80        
                  31.05     1:04.80 (33.75)                                        
 34 Bubel, Emily T            17 NDAC-MR              1:01.50    1:04.88        
                  31.44     1:04.88 (33.44)                                        
 35 Gehrlein, Sarah B         16 PATS-MR              1:00.71    1:04.89        
                  31.19     1:04.89 (33.70)                                        
 36 Storrs, Mackenzie E       15 NDAC-MR              1:03.18    1:05.06        
                  31.45     1:05.06 (33.61)                                        
 37 Sanford, Lauren E         15 NDAC-MR              1:03.07    1:05.70        
                  31.35     1:05.70 (34.35)                                        
 38 Cordeiro, Alex I          15 HVD-MR               1:07.71    1:06.34        
                  31.49     1:06.34 (34.85)                                        
 39 Nohara, Isabella A        16 HVD-MR               1:05.07    1:07.84        
                  32.28     1:07.84 (35.56)                                        
 40 Prashad, Olivia T         16 Express Swimming-MR  1:06.76    1:08.55        
                  32.90     1:08.55 (35.65)                                        
 41 Burke, Madeline R         17 Express Swimming-MR  1:11.22    1:09.53        
                  32.50     1:09.53 (37.03)                                        
 42 Santoro, Marissa N        15 HVD-MR               1:12.53    1:09.84        
                  32.41     1:09.84 (37.43)                                        
 43 Relyea, Carlie A          16 HVD-MR               1:11.88    1:12.79        
                  34.66     1:12.79 (38.13)                                        
 44 Walker, Kerri A           15 Express Swimming-MR  1:18.91    1:13.16        
                  34.68     1:13.16 (38.48)                                        
 45 Burlingame, Anastasia K   15 HVD-MR               1:13.57    1:14.10        
                  35.88     1:14.10 (38.22)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:58.29  METS
              2:02.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR              1:58.81    2:00.85 ZQ     
                  28.15       58.26 (30.11)     1:29.54 (31.28)     2:00.85 (31.31)
  2 Lemieux, Robyn B          15 HVD-MR               2:04.89    2:06.20        
                  29.81     1:02.80 (32.99)     1:35.41 (32.61)     2:06.20 (30.79)
  3 Nikolski, Mary T T        17 HVD-MR               2:02.58    2:06.39        
                  29.81     1:02.07 (32.26)     1:34.71 (32.64)     2:06.39 (31.68)
  4 Diehl, Amber M            17 NDAC-MR              2:05.55    2:06.66        
                  28.37     1:00.55 (32.18)     1:34.44 (33.89)     2:06.66 (32.22)
  5 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR              2:11.11    2:08.69        
                  29.21     1:02.01 (32.80)     1:35.71 (33.70)     2:08.69 (32.98)
  6 Larson, Claire A          15 Express Swimming-MR  2:07.55    2:10.34        
                  29.96     1:03.31 (33.35)     1:37.15 (33.84)     2:10.34 (33.19)
  7 Mayerhauser, Leah E       14 MWDA-MR              2:20.28    2:10.54        
                  29.37     1:02.19 (32.82)     1:36.68 (34.49)     2:10.54 (33.86)
  8 Burda, Sophia J           15 HVD-MR               2:10.87    2:10.84        
                  30.07     1:03.64 (33.57)     1:38.03 (34.39)     2:10.84 (32.81)
  9 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR  2:07.56    2:11.87        
                  29.75     1:03.37 (33.62)     1:37.69 (34.32)     2:11.87 (34.18)
 10 Cassella, Michaela L      17 Express Swimming-MR  2:10.87    2:12.38        
                  30.33     1:04.23 (33.90)     1:39.04 (34.81)     2:12.38 (33.34)
 11 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR              2:11.44    2:12.78        
                  29.79     1:02.35 (32.56)     1:37.01 (34.66)     2:12.78 (35.77)
 11 Bubel, Emily T            17 NDAC-MR              2:10.64    2:12.78        
                  31.11     1:04.54 (33.43)     1:38.87 (34.33)     2:12.78 (33.91)
 13 Gash, Abigail M           16 PATS-MR              2:09.42    2:16.34        
                  29.06     1:02.77 (33.71)     1:39.14 (36.37)     2:16.34 (37.20)
 14 Feigenbaum, Emily B       16 Express Swimming-MR  2:12.13    2:16.53        
                  28.94     1:02.35 (33.41)     1:38.86 (36.51)     2:16.53 (37.67)
 15 O'Donnell, Mairead E      15 HVD-MR               2:23.83    2:18.99        
                  30.58     1:05.54 (34.96)     1:42.36 (36.82)     2:18.99 (36.63)
 16 Kocik, Jacqueline B       15 NDAC-MR              2:19.88    2:23.16        
                  32.43     1:09.54 (37.11)     1:47.13 (37.59)     2:23.16 (36.03)
 17 Oldiges, Pearl A          17 HVD-MR               2:21.22    2:24.56        
                  31.94     1:07.97 (36.03)     1:46.22 (38.25)     2:24.56 (38.34)
 18 Storrs, Mackenzie E       15 NDAC-MR              2:22.77    2:25.91        
                  31.96     1:08.44 (36.48)     1:47.27 (38.83)     2:25.91 (38.64)
 19 Colaizzo, Natalie A       15 HVD-MR               2:25.88    2:28.44        
                  33.46     1:11.44 (37.98)     1:51.14 (39.70)     2:28.44 (37.30)
 20 Cordeiro, Alex I          15 HVD-MR               2:34.99    2:29.58        
                  32.89     1:11.66 (38.77)     1:51.73 (40.07)     2:29.58 (37.85)
 21 Pallas, Morgan            14 WISC-MR              2:38.88    2:32.40        
                  33.48     1:12.28 (38.80)     1:53.40 (41.12)     2:32.40 (39.00)
 22 Santoro, Marissa N        15 HVD-MR               2:38.13    2:34.12        
                  33.70     1:13.76 (40.06)     1:54.96 (41.20)     2:34.12 (39.16)
 23 Relyea, Carlie A          16 HVD-MR               2:38.97    2:34.35        
                  34.89     1:14.62 (39.73)     1:55.54 (40.92)     2:34.35 (38.81)
 24 Walker, Kerri A           15 Express Swimming-MR  2:56.58    2:44.71        
                  36.09     1:17.89 (41.80)   2:44.69 (1:26.80)      2:44.71 (0.02)
 25 Shaw, Skylar A            10 MWDA-MR                   NT    3:36.34        
                  46.02     1:41.72 (55.70)     2:40.24 (58.52)     3:36.34 (56.10)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:10.99  METS
              5:27.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR  5:13.45    5:17.55 ZQ     
                  29.24     1:00.77 (31.53)     1:33.06 (32.29)     2:04.79 (31.73)
        2:36.97 (32.18)     3:09.95 (32.98)     3:42.20 (32.25)     4:14.96 (32.76)
        4:46.84 (31.88)     5:17.55 (30.71)                                        
  2 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR              5:24.92    5:30.63        
                  30.06     1:02.91 (32.85)     1:36.47 (33.56)     2:10.40 (33.93)
        2:43.94 (33.54)     3:17.94 (34.00)     3:51.57 (33.63)     4:25.33 (33.76)
        4:58.75 (33.42)     5:30.63 (31.88)                                        
  3 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                5:34.73    5:30.94        
                  28.40       59.80 (31.40)     1:31.88 (32.08)     2:05.83 (33.95)
        2:39.97 (34.14)     3:14.39 (34.42)     3:48.87 (34.48)     4:23.46 (34.59)
        4:57.63 (34.17)     5:30.94 (33.31)                                        
  4 Lemieux, Robyn B          15 HVD-MR               6:02.83    5:42.04        
                  31.29     1:06.21 (34.92)     1:41.31 (35.10)     2:16.58 (35.27)
        2:51.43 (34.85)     3:25.78 (34.35)     4:00.33 (34.55)     4:35.04 (34.71)
        5:09.15 (34.11)     5:42.04 (32.89)                                        
  5 Nikolski, Mary T T        17 HVD-MR               5:44.90    5:43.55        
                  32.01     1:06.40 (34.39)     1:41.59 (35.19)     2:16.53 (34.94)
        2:52.00 (35.47)     3:27.26 (35.26)     4:02.11 (34.85)     4:36.57 (34.46)
        5:10.75 (34.18)     5:43.55 (32.80)                                        
  6 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR  5:41.77    5:46.67        
                  31.06     1:05.21 (34.15)     1:39.82 (34.61)     2:14.32 (34.50)
        2:49.06 (34.74)     3:24.15 (35.09)     3:59.50 (35.35)     4:35.39 (35.89)
        5:11.10 (35.71)     5:46.67 (35.57)                                        
  7 Burda, Sophia J           15 HVD-MR               5:52.72    5:46.69        
                  30.90     1:04.86 (33.96)     1:40.30 (35.44)     2:16.16 (35.86)
        2:51.99 (35.83)     3:27.67 (35.68)     4:03.37 (35.70)     4:39.10 (35.73)
        5:14.70 (35.60)     5:46.69 (31.99)                                        
  8 Rogers, Dayna             15 IA-MR                5:45.38    5:46.77        
                  30.12     1:03.25 (33.13)     1:38.66 (35.41)     2:14.96 (36.30)
        2:50.36 (35.40)     3:26.31 (35.95)     4:02.25 (35.94)     4:38.11 (35.86)
        5:13.15 (35.04)     5:46.77 (33.62)                                        
  9 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR              6:01.34    5:50.08        
                  30.64     1:04.78 (34.14)     1:40.25 (35.47)     2:16.05 (35.80)
        2:51.80 (35.75)     3:27.77 (35.97)     4:03.54 (35.77)     4:39.70 (36.16)
        5:15.71 (36.01)     5:50.08 (34.37)                                        
 10 Clark, Campbell U         11 HVD-MR               6:14.90    5:53.09        
                  30.69     1:05.58 (34.89)     1:41.25 (35.67)     2:16.32 (35.07)
        2:52.46 (36.14)     3:29.22 (36.76)     4:05.61 (36.39)     4:42.23 (36.62)
        5:18.57 (36.34)     5:53.09 (34.52)                                        
 11 Bubel, Emily T            17 NDAC-MR              6:05.10    5:55.67        
                  32.50     1:07.82 (35.32)     1:43.54 (35.72)     2:19.62 (36.08)
        2:55.45 (35.83)     3:31.71 (36.26)     4:07.88 (36.17)     4:44.38 (36.50)
        5:20.70 (36.32)     5:55.67 (34.97)                                        
 12 Larson, Claire A          15 Express Swimming-MR  5:52.99    6:04.63        
                  31.09     1:05.86 (34.77)     1:41.78 (35.92)     2:19.51 (37.73)
        2:56.68 (37.17)     3:34.63 (37.95)     4:12.44 (37.81)     4:50.83 (38.39)
        5:28.84 (38.01)     6:04.63 (35.79)                                        
 13 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR              6:05.11    6:05.47        
                  31.72     1:05.75 (34.03)     1:40.82 (35.07)     2:17.16 (36.34)
        2:54.19 (37.03)     3:31.50 (37.31)     4:09.80 (38.30)     4:48.83 (39.03)
        5:27.87 (39.04)     6:05.47 (37.60)                                        
 14 Ullinger, Hannah M        12 HVD-MR               6:12.83    6:09.14        
                  31.99     1:08.40 (36.41)     1:46.63 (38.23)     2:24.18 (37.55)
        3:02.88 (38.70)     3:41.17 (38.29)     4:18.72 (37.55)     4:56.52 (37.80)
        5:34.50 (37.98)     6:09.14 (34.64)                                        
 15 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR              6:18.01    6:13.91        
                  32.64     1:09.34 (36.70)     1:47.33 (37.99)     2:25.61 (38.28)
        3:03.79 (38.18)     3:42.65 (38.86)     4:21.38 (38.73)     4:59.94 (38.56)
        5:37.79 (37.85)     6:13.91 (36.12)                                        
 16 Gash, Abigail M           16 PATS-MR              5:44.43    6:15.35        
                  32.13     1:08.48 (36.35)     1:45.89 (37.41)     2:24.14 (38.25)
        3:02.63 (38.49)     3:41.51 (38.88)     4:20.39 (38.88)     4:59.44 (39.05)
        5:37.98 (38.54)     6:15.35 (37.37)                                        
 17 Van Wormer, Rowan E       11 PATS-MR                   NT    6:15.98        
                  34.65     1:12.41 (37.76)     1:50.41 (38.00)     2:29.12 (38.71)
        3:07.04 (37.92)     3:45.32 (38.28)     4:23.72 (38.40)     5:02.27 (38.55)
        5:40.24 (37.97)     6:15.98 (35.74)                                        
 18 O'Donnell, Mairead E      15 HVD-MR               6:24.28    6:16.69        
                  31.81     1:08.29 (36.48)     1:46.18 (37.89)     2:24.53 (38.35)
        3:03.91 (39.38)     3:42.76 (38.85)     4:22.21 (39.45)     5:01.56 (39.35)
        5:40.11 (38.55)     6:16.69 (36.58)                                        
 19 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR              6:06.18    6:17.19        
                  33.38     1:10.47 (37.09)     1:49.12 (38.65)     2:27.89 (38.77)
        3:06.53 (38.64)     3:44.87 (38.34)     4:23.30 (38.43)     5:01.91 (38.61)
        5:40.45 (38.54)     6:17.19 (36.74)                                        
 20 Jimenez, Hermione E       11 RFAC-MR              6:32.00    6:31.65        
                  35.93     1:14.98 (39.05)     1:54.82 (39.84)     2:35.25 (40.43)
        3:15.64 (40.39)     3:55.99 (40.35)     4:36.31 (40.32)     5:15.77 (39.46)
        5:54.85 (39.08)     6:31.65 (36.80)                                        
 21 Kocik, Jacqueline B       15 NDAC-MR              6:20.86    6:31.76        
                  34.54     1:12.78 (38.24)     1:52.72 (39.94)     2:33.55 (40.83)
        3:13.00 (39.45)     3:53.33 (40.33)     4:33.92 (40.59)     5:13.56 (39.64)
        5:53.63 (40.07)     6:31.76 (38.13)                                        
 22 Storrs, Mackenzie E       15 NDAC-MR              6:35.08    6:43.33        
                  34.71     1:14.20 (39.49)     1:55.20 (41.00)     2:36.31 (41.11)
        3:18.06 (41.75)     4:00.04 (41.98)     4:42.14 (42.10)     5:24.01 (41.87)
        6:05.04 (41.03)     6:43.33 (38.29)                                        
 23 Santoro, Marissa N        15 HVD-MR               7:19.51    7:01.51        
                  34.56     1:15.81 (41.25)     1:58.93 (43.12)     2:42.26 (43.33)
        3:25.42 (43.16)     4:09.01 (43.59)     4:52.74 (43.73)     5:37.05 (44.31)
        6:20.40 (43.35)     7:01.51 (41.11)                                        
 24 Rusiecka, Natalia B       12 MWDA-MR              6:30.01    7:05.36        
                  34.57     1:14.80 (40.23)     1:57.12 (42.32)     2:39.94 (42.82)
        3:23.75 (43.81)     4:08.35 (44.60)     4:53.40 (45.05)     5:38.38 (44.98)
        6:23.54 (45.16)     7:05.36 (41.82)                                        
 25 Jarvis, Cassie D          11 HVD-MR               7:10.33    7:27.00        
                  38.90     1:23.09 (44.19)     2:08.40 (45.31)     2:55.02 (46.62)
        3:41.66 (46.64)     4:28.60 (46.94)     5:15.78 (47.18)     6:01.24 (45.46)
        6:46.34 (45.10)     7:27.00 (40.66)                                        
 
Girls 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
             18:12.99  METS
             19:09.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR 18:11.12   17:39.07 METS   
                  29.68     1:01.70 (32.02)     1:34.33 (32.63)     2:07.00 (32.67)
        2:39.63 (32.63)     3:11.84 (32.21)     3:44.39 (32.55)     4:16.58 (32.19)
        4:48.45 (31.87)     5:20.70 (32.25)     5:53.55 (32.85)     6:26.21 (32.66)
        6:58.83 (32.62)     7:31.51 (32.68)     8:03.30 (31.79)     8:35.39 (32.09)
        9:07.92 (32.53)     9:40.29 (32.37)    10:12.34 (32.05)    10:44.11 (31.77)
       11:16.52 (32.41)    11:48.60 (32.08)    12:20.88 (32.28)    12:53.05 (32.17)
       13:25.42 (32.37)    13:57.17 (31.75)    14:29.11 (31.94)    15:01.36 (32.25)
       15:33.89 (32.53)    16:05.87 (31.98)    16:37.91 (32.04)    17:09.39 (31.48)
       17:39.07 (29.68)
  2 Sargent, Madi L           14 IA-MR               18:06.50   18:00.23 METS   
                  29.63     1:02.16 (32.53)     1:34.84 (32.68)     2:07.48 (32.64)
        2:39.93 (32.45)     3:12.28 (32.35)     3:44.51 (32.23)     4:16.78 (32.27)
        4:48.98 (32.20)     5:21.45 (32.47)     5:54.24 (32.79)     6:27.32 (33.08)
        7:00.44 (33.12)     7:33.68 (33.24)     8:06.85 (33.17)     8:40.01 (33.16)
        9:13.21 (33.20)     9:46.48 (33.27)    10:19.85 (33.37)    10:53.21 (33.36)
       11:26.36 (33.15)    11:59.30 (32.94)    12:31.80 (32.50)    13:04.18 (32.38)
       13:37.05 (32.87)    14:10.12 (33.07)    14:43.06 (32.94)    15:16.17 (33.11)
       15:49.22 (33.05)    16:22.51 (33.29)    16:55.50 (32.99)    17:28.29 (32.79)
       18:00.23 (31.94)
  3 Donnelly, Megan H         16 IA-MR               18:07.46   18:16.88 ZQ     
                  29.63     1:02.21 (32.58)     1:34.74 (32.53)     2:07.64 (32.90)
        2:40.30 (32.66)     3:12.71 (32.41)     3:45.37 (32.66)     4:17.29 (31.92)
        4:49.48 (32.19)     5:21.65 (32.17)     5:54.44 (32.79)     6:27.10 (32.66)
        7:00.40 (33.30)     7:33.67 (33.27)     8:07.13 (33.46)     8:40.20 (33.07)
        9:13.40 (33.20)     9:46.72 (33.32)    10:20.14 (33.42)    10:53.68 (33.54)
       11:27.09 (33.41)    12:00.38 (33.29)    12:33.81 (33.43)    13:07.96 (34.15)
       13:42.49 (34.53)    14:17.01 (34.52)    14:52.00 (34.99)    15:26.54 (34.54)
       16:02.34 (35.80)    16:36.90 (34.56)    17:11.25 (34.35)    17:44.94 (33.69)
       18:16.88 (31.94)
  4 Vitale, Miya N            14 PATS-MR             18:12.83   18:24.98 ZQ     
                  30.10     1:03.02 (32.92)     1:36.73 (33.71)     2:09.88 (33.15)
        2:43.18 (33.30)     3:16.95 (33.77)     3:50.76 (33.81)     4:24.16 (33.40)
        4:57.29 (33.13)     5:31.08 (33.79)     6:04.15 (33.07)     6:38.10 (33.95)
        7:11.99 (33.89)     7:46.15 (34.16)     8:19.92 (33.77)     8:53.94 (34.02)
        9:27.95 (34.01)    10:01.42 (33.47)    10:35.24 (33.82)    11:09.18 (33.94)
       11:43.09 (33.91)    12:16.32 (33.23)    12:50.27 (33.95)    13:24.18 (33.91)
       13:58.28 (34.10)    14:32.31 (34.03)    15:05.94 (33.63)    15:40.16 (34.22)
       16:13.69 (33.53)    16:47.40 (33.71)    17:20.25 (32.85)    17:53.01 (32.76)
       18:24.98 (31.97)
  5 Cook, April M             15 RFAC-MR             19:59.93   18:54.72 ZQ     
                  30.61     1:02.59 (31.98)     1:35.95 (33.36)     2:09.78 (33.83)
        2:43.92 (34.14)     3:18.21 (34.29)     3:52.95 (34.74)     4:27.61 (34.66)
        5:02.72 (35.11)     5:37.08 (34.36)     6:11.80 (34.72)     6:46.66 (34.86)
        7:21.45 (34.79)     7:56.20 (34.75)     8:31.34 (35.14)     9:06.14 (34.80)
        9:41.62 (35.48)    10:16.49 (34.87)    10:51.28 (34.79)    11:26.01 (34.73)
       12:00.86 (34.85)    12:34.80 (33.94)    13:08.98 (34.18)    13:43.45 (34.47)
       14:18.81 (35.36)    14:53.70 (34.89)    15:29.08 (35.38)    16:03.89 (34.81)
       16:39.26 (35.37)    17:13.88 (34.62)    17:47.99 (34.11)    18:22.16 (34.17)
       18:54.72 (32.56)
  6 Sargent, Savy R           16 IA-MR               19:20.45   18:54.87 ZQ     
                  29.99     1:02.60 (32.61)     1:35.88 (33.28)     2:09.38 (33.50)
        2:42.69 (33.31)     3:16.21 (33.52)     3:50.09 (33.88)     4:23.85 (33.76)
        4:58.20 (34.35)     5:32.45 (34.25)     6:06.61 (34.16)     6:41.13 (34.52)
        7:15.82 (34.69)     7:50.57 (34.75)     8:25.32 (34.75)     9:00.04 (34.72)
        9:35.09 (35.05)    10:09.71 (34.62)    10:44.45 (34.74)    11:19.64 (35.19)
       11:54.30 (34.66)    12:29.08 (34.78)    13:04.19 (35.11)    13:39.15 (34.96)
       14:14.25 (35.10)    14:49.32 (35.07)    15:24.43 (35.11)    15:59.46 (35.03)
       16:34.74 (35.28)    17:09.67 (34.93)    17:45.01 (35.34)    18:19.65 (34.64)
       18:54.87 (35.22)
  7 Simpfenderfer, Kimberly   16 RFAC-MR             20:31.08   20:21.82        
                  30.31     1:03.70 (33.39)     1:38.13 (34.43)     2:13.22 (35.09)
        2:48.25 (35.03)     3:24.17 (35.92)     4:00.08 (35.91)     4:36.21 (36.13)
        5:12.47 (36.26)     5:48.63 (36.16)     6:25.21 (36.58)     7:02.14 (36.93)
        7:39.02 (36.88)     8:15.92 (36.90)     8:52.91 (36.99)     9:29.92 (37.01)
       10:07.24 (37.32)    10:43.50 (36.26)    11:20.31 (36.81)    11:57.33 (37.02)
       12:34.59 (37.26)    13:10.88 (36.29)    13:48.36 (37.48)    14:26.23 (37.87)
       15:03.63 (37.40)    15:41.42 (37.79)    16:21.73 (40.31)    17:03.16 (41.43)
       17:44.10 (40.94)    18:23.62 (39.52)    19:04.25 (40.63)    19:44.34 (40.09)
       20:21.82 (37.48)
  8 Santora, Loretta G        10 MWDA-MR             22:00.99   22:38.70        
                  35.76     1:15.33 (39.57)     1:55.98 (40.65)     2:36.23 (40.25)
        3:17.43 (41.20)     3:57.97 (40.54)     4:39.36 (41.39)     5:20.29 (40.93)
        6:00.83 (40.54)     6:42.70 (41.87)     7:23.67 (40.97)     8:04.63 (40.96)
        8:46.36 (41.73)     9:28.64 (42.28)    10:10.54 (41.90)    10:53.35 (42.81)
       11:35.90 (42.55)    12:17.76 (41.86)    13:00.53 (42.77)    13:43.04 (42.51)
       14:25.46 (42.42)    15:08.40 (42.94)    15:51.91 (43.51)    16:34.49 (42.58)
       17:16.45 (41.96)    17:57.16 (40.71)    18:39.28 (42.12)    19:20.45 (41.17)
       20:00.70 (40.25)    20:41.06 (40.36)    21:21.61 (40.55)    22:01.97 (40.36)
       22:38.70 (36.73)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:00.69  METS
              1:05.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Kimberly   16 RFAC-MR              1:01.37    1:01.53 ZQ     
                  29.66     1:01.53 (31.87)                                        
  2 Sargent, Savy R           16 IA-MR                1:04.00    1:03.08 ZQ     
                  30.94     1:03.08 (32.14)                                        
  3 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                1:02.80    1:03.83 ZQ     
                  31.42     1:03.83 (32.41)                                        
  4 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR  1:04.52    1:05.00 ZQ     
                  32.67     1:05.00 (32.33)                                        
  5 Patierno, Ashley J        17 NDAC-MR              1:02.52    1:05.06 ZQ     
                  32.00     1:05.06 (33.06)                                        
  6 Martin, Alyssa D          16 PATS-MR              1:07.08    1:06.79        
                  33.10     1:06.79 (33.69)                                        
  7 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR              1:05.38    1:06.94        
                  32.84     1:06.94 (34.10)                                        
  8 Burda, Sophia J           15 HVD-MR               1:05.40    1:07.75        
                  33.37     1:07.75 (34.38)                                        
  9 Tang, Emily               17 HVD-MR               1:07.85    1:08.09        
                  33.33     1:08.09 (34.76)                                        
 10 Holman, Josie M           16 PATS-MR              1:04.20    1:09.17        
                  33.72     1:09.17 (35.45)                                        
 11 Larson, Claire A          15 Express Swimming-MR  1:09.58    1:09.39        
                  33.95     1:09.39 (35.44)                                        
 12 Cook, April M             15 RFAC-MR              1:09.16    1:09.53        
                  34.30     1:09.53 (35.23)                                        
 13 Nikolski, Mary T T        17 HVD-MR               1:06.08    1:09.54        
                  34.64     1:09.54 (34.90)                                        
 14 Gehrlein, Sarah B         16 PATS-MR              1:04.50    1:09.95        
                  34.27     1:09.95 (35.68)                                        
 15 Graham, Catherine M       15 NDAC-MR              1:08.67    1:10.17        
                  34.32     1:10.17 (35.85)                                        
 16 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR              1:11.62    1:10.85        
                  34.65     1:10.85 (36.20)                                        
 17 Feigenbaum, Emily B       16 Express Swimming-MR  1:12.48    1:11.01        
                  34.86     1:11.01 (36.15)                                        
 18 Pereira, Ashley M         17 Express Swimming-MR  1:09.08    1:11.24        
                  34.17     1:11.24 (37.07)                                        
 19 Soffey, Shannon R         16 Express Swimming-MR  1:09.20    1:11.43        
                  34.46     1:11.43 (36.97)                                        
 20 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR              1:12.00    1:11.48        
                  34.54     1:11.48 (36.94)                                        
 21 Bolander, Eleanor N       16 HVD-MR               1:10.56    1:12.82        
                  35.15     1:12.82 (37.67)                                        
 22 O'Donnell, Mairead E      15 HVD-MR               1:14.37    1:14.23        
 23 Nohara, Isabella A        16 HVD-MR               1:14.95    1:14.48        
 24 Storrs, Mackenzie E       15 NDAC-MR              1:12.67    1:15.01        
 25 Cuya, Isabela S           15 HVD-MR               1:11.88    1:15.50        
                  36.56     1:15.50 (38.94)                                        
 26 Zoeller, Kate R           18 HVD-MR               1:14.85    1:15.55        
 27 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR  1:14.59    1:15.62        
 28 Bubel, Emily T            17 NDAC-MR              1:09.11    1:16.89        
                  37.99     1:16.89 (38.90)                                        
 29 Matthews-Correia, Anaiya  17 Express Swimming-MR  1:16.30    1:17.69        
 30 Prashad, Olivia T         16 Express Swimming-MR  1:14.82    1:18.04        
 31 Calabrese, Victoria       15 Express Swimming-MR  1:14.55    1:18.48        
 32 Cassella, Michaela L      17 Express Swimming-MR  1:18.57    1:18.70        
 33 Sanford, Lauren E         15 NDAC-MR              1:14.89    1:19.24        
 34 Burke, Madeline R         17 Express Swimming-MR  1:22.15    1:20.35        
 35 Colaizzo, Natalie A       15 HVD-MR               1:21.48    1:20.88        
 36 Cordeiro, Alex I          15 HVD-MR               1:25.39    1:24.05        
                  41.27     1:24.05 (42.78)                                        
 37 Walker, Kerri A           15 Express Swimming-MR  1:35.27    1:30.34        
 38 Burlingame, Anastasia K   15 HVD-MR               1:49.78    1:35.17        
                  45.29     1:35.17 (49.88)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:11.49  METS
              2:20.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                2:10.00    2:11.96 ZQ     
                  29.84     1:02.52 (32.68)     1:36.82 (34.30)     2:11.96 (35.14)
  2 Simpfenderfer, Kimberly   16 RFAC-MR              2:11.92    2:13.51 ZQ     
                  30.89     1:04.18 (33.29)     1:38.81 (34.63)     2:13.51 (34.70)
  3 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                2:16.32    2:17.07 ZQ     
                  32.29     1:06.33 (34.04)     1:41.45 (35.12)     2:17.07 (35.62)
  4 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR              2:24.26    2:19.82 ZQ     
                  33.63     1:08.71 (35.08)     1:44.61 (35.90)     2:19.82 (35.21)
  5 Burda, Sophia J           15 HVD-MR               2:23.74    2:24.97        
                  34.31     1:10.98 (36.67)     1:48.64 (37.66)     2:24.97 (36.33)
  6 O'Brien, Kate             12 WISC-MR              2:28.28    2:25.32        
                  34.55     1:11.67 (37.12)     1:49.00 (37.33)     2:25.32 (36.32)
  7 Cook, April M             15 RFAC-MR              2:26.46    2:27.86        
                  35.83     1:13.22 (37.39)     1:50.96 (37.74)     2:27.86 (36.90)
  8 Goodwin, Isabella G       11 RFAC-MR              2:38.01    2:31.01        
                  36.08     1:14.67 (38.59)     1:53.26 (38.59)     2:31.01 (37.75)
  9 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR              2:37.14    2:33.01        
                  36.15     1:15.39 (39.24)     1:54.87 (39.48)     2:33.01 (38.14)
 10 Vallamattam, Annie        13 PATS-MR                   NT    2:34.08        
                  35.44     1:14.06 (38.62)     1:54.63 (40.57)     2:34.08 (39.45)
 11 Rogers, Dayna             15 IA-MR                2:36.30    2:34.42        
                  35.85     1:14.60 (38.75)     1:54.92 (40.32)     2:34.42 (39.50)
 12 Soffey, Shannon R         16 Express Swimming-MR  2:33.70    2:35.99        
                  34.88     1:14.46 (39.58)     1:56.24 (41.78)     2:35.99 (39.75)
 13 O'Donnell, Mairead E      15 HVD-MR               2:40.88    2:37.48        
                  36.02     1:15.62 (39.60)     1:57.19 (41.57)     2:37.48 (40.29)
 14 Bilenky, Adriana          13 PATS-MR              2:35.06    2:37.99        
                  37.38     1:16.78 (39.40)     1:57.65 (40.87)     2:37.99 (40.34)
 15 Johnson, Amanda L         12 RFAC-MR              2:44.01    2:38.07        
                  37.28     1:17.40 (40.12)     1:58.26 (40.86)     2:38.07 (39.81)
 16 Murray, Gaby R            14 HVD-MR               2:52.88    2:50.76        
                  38.26     1:21.28 (43.02)     2:07.11 (45.83)     2:50.76 (43.65)
 17 Farrell, Ainsley J        13 NDAC-MR              2:40.11    2:57.42        
                  43.23                             2:13.93 ( )     2:57.42 (43.49)
 -- Mathews, Abby G           12 PATS-MR              2:54.56         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  42.70     1:26.58 (43.88)     2:11.61 (45.03)          DQ (43.86)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.29  METS
              1:13.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K          17 PATS-MR              1:03.44    1:07.98 METS   
                  32.18     1:07.98 (35.80)                                        
  2 Diehl, Amber M            17 NDAC-MR              1:04.11    1:09.16 METS   
                  32.33     1:09.16 (36.83)                                        
  3 Caraher, Meghan R         17 IA-MR                1:08.68    1:09.84 METS   
                  33.94     1:09.84 (35.90)                                        
  4 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                1:08.58    1:09.99 METS   
                  32.21     1:09.99 (37.78)                                        
  5 Sargent, Savy R           16 IA-MR                1:09.66    1:10.08 METS   
                  33.25     1:10.08 (36.83)                                        
  6 Martin, Alyssa D          16 PATS-MR              1:08.14    1:12.24 ZQ     
                  33.62     1:12.24 (38.62)                                        
  7 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR  1:12.97    1:13.83 ZQ     
                  35.00     1:13.83 (38.83)                                        
  8 Hayes, Brenna A           16 PATS-MR              1:08.31    1:13.94 ZQ     
                  34.97     1:13.94 (38.97)                                        
  9 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR              1:13.93    1:14.13        
                  34.79     1:14.13 (39.34)                                        
 10 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR  1:14.35    1:15.44        
                  35.78     1:15.44 (39.66)                                        
 11 Zoeller, Kate R           18 HVD-MR               1:12.10    1:15.74        
                  35.85     1:15.74 (39.89)                                        
 12 Larson, Claire A          15 Express Swimming-MR  1:17.86    1:16.12        
                  36.30     1:16.12 (39.82)                                        
 13 Lemieux, Robyn B          15 HVD-MR               1:19.36    1:16.60        
                  36.76     1:16.60 (39.84)                                        
 14 Nikolski, Mary T T        17 HVD-MR               1:16.40    1:19.19        
                  38.07     1:19.19 (41.12)                                        
 15 Sanford, Lauren E         15 NDAC-MR              1:16.72    1:19.66        
                  37.26     1:19.66 (42.40)                                        
 16 Bolander, Eleanor N       16 HVD-MR               1:18.66    1:21.78        
                  37.53     1:21.78 (44.25)                                        
 17 Cook, April M             15 RFAC-MR              1:22.02    1:21.83        
                  38.82     1:21.83 (43.01)                                        
 18 Bubel, Emily T            17 NDAC-MR              1:24.96    1:22.89        
                  39.70     1:22.89 (43.19)                                        
 19 Storrs, Mackenzie E       15 NDAC-MR              1:20.26    1:22.96        
                  39.77     1:22.96 (43.19)                                        
 20 O'Donnell, Mairead E      15 HVD-MR               1:24.26    1:23.51        
                  39.26     1:23.51 (44.25)                                        
 21 Rogers, Dayna             15 IA-MR                1:22.33    1:23.55        
                  39.71     1:23.55 (43.84)                                        
 22 Holman, Josie M           16 PATS-MR              1:22.05    1:23.74        
                  39.45     1:23.74 (44.29)                                        
 23 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR              1:24.90    1:23.75        
                  39.36     1:23.75 (44.39)                                        
 24 Feigenbaum, Emily B       16 Express Swimming-MR  1:26.06    1:25.75        
                  41.03     1:25.75 (44.72)                                        
 25 Pereira, Ashley M         17 Express Swimming-MR  1:24.33    1:26.56        
                  41.15     1:26.56 (45.41)                                        
 26 Colaizzo, Natalie A       15 HVD-MR               1:32.87    1:26.86        
                  41.29     1:26.86 (45.57)                                        
 27 Cordeiro, Alex I          15 HVD-MR               1:29.14    1:27.65        
                  41.46     1:27.65 (46.19)                                        
 28 Gash, Abigail M           16 PATS-MR              1:20.87    1:28.10        
                  41.70     1:28.10 (46.40)                                        
 29 Burke, Madeline R         17 Express Swimming-MR  1:30.51    1:28.29        
                  40.86     1:28.29 (47.43)                                        
 30 Oldiges, Pearl A          17 HVD-MR               1:22.58    1:28.30        
                  41.18     1:28.30 (47.12)                                        
 31 Matthews-Correia, Anaiya  17 Express Swimming-MR  1:25.76    1:28.83        
                  40.61     1:28.83 (48.22)                                        
 32 Burlingame, Anastasia K   15 HVD-MR               1:34.57    1:32.57        
                  44.63     1:32.57 (47.94)                                        
 33 Calabrese, Victoria       15 Express Swimming-MR  1:35.68    1:33.74        
                  43.75     1:33.74 (49.99)                                        
 34 Walker, Kerri A           15 Express Swimming-MR  1:43.33    1:34.40        
                  43.11     1:34.40 (51.29)                                        
 35 Relyea, Carlie A          16 HVD-MR               1:33.48    1:35.33        
                  46.32     1:35.33 (49.01)                                        
 36 Rusiecka, Natalia B       12 MWDA-MR              1:35.15    1:36.05        
                  44.90     1:36.05 (51.15)                                        
 37 Gaspard, Summer P         15 Express Swimming-MR  1:39.33    1:38.59        
                  45.68     1:38.59 (52.91)                                        
 38 Gash, Amelia M            11 PATS-MR              1:37.02    1:39.16        
                  47.81     1:39.16 (51.35)                                        
 39 Gash, Alexandra M          9 PATS-MR              1:42.59    1:42.99        
                  50.69     1:42.99 (52.30)                                        
 40 Anzalone, Leah A           9 Express Swimming-MR  2:15.34    2:24.88        
                1:10.50   2:24.88 (1:14.38)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:31.99  METS
              2:37.89  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K          17 PATS-MR              2:18.03    2:26.93 METS   
                  33.53     1:10.84 (37.31)     1:48.67 (37.83)     2:26.93 (38.26)
  2 Caraher, Meghan R         17 IA-MR                2:29.50    2:28.86 METS   
                  34.21     1:12.06 (37.85)     1:50.46 (38.40)     2:28.86 (38.40)
  3 Sargent, Savy R           16 IA-MR                2:28.26    2:29.06 METS   
                  33.91     1:11.61 (37.70)     1:50.29 (38.68)     2:29.06 (38.77)
  4 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR  2:34.61    2:35.80 ZQ     
                  35.46     1:14.67 (39.21)     1:55.52 (40.85)     2:35.80 (40.28)
  5 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                2:34.15    2:35.81 ZQ     
                  33.67     1:12.36 (38.69)     1:53.28 (40.92)     2:35.81 (42.53)
  6 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR  2:39.94    2:38.42        
                  35.45     1:16.33 (40.88)     1:57.56 (41.23)     2:38.42 (40.86)
  7 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR              2:43.63    2:45.54        
                  35.89     1:18.16 (42.27)     2:02.68 (44.52)     2:45.54 (42.86)
  8 Simpfenderfer, Kimberly   16 RFAC-MR              2:49.57    2:45.58        
                  37.32     1:19.64 (42.32)     2:03.54 (43.90)     2:45.58 (42.04)
  9 Zoeller, Kate R           18 HVD-MR               2:40.14    2:47.21        
                  37.92     1:20.34 (42.42)     2:04.16 (43.82)     2:47.21 (43.05)
 10 Larson, Claire A          15 Express Swimming-MR  2:49.19    2:50.93        
                  37.40     1:20.62 (43.22)     2:05.84 (45.22)     2:50.93 (45.09)
 11 Bilenky, Silvia           11 PATS-MR              2:55.33    2:51.78        
                  39.03     1:23.06 (44.03)     2:07.77 (44.71)     2:51.78 (44.01)
 12 Cook, April M             15 RFAC-MR              3:05.20    2:55.28        
                  39.42     1:23.65 (44.23)     2:09.39 (45.74)     2:55.28 (45.89)
 13 Rogers, Dayna             15 IA-MR                2:54.29    2:57.61        
                  40.57     1:25.43 (44.86)     2:11.30 (45.87)     2:57.61 (46.31)
 14 O'Donnell, Mairead E      15 HVD-MR               3:04.39    3:03.67        
                  41.38     1:27.57 (46.19)     2:15.81 (48.24)     3:03.67 (47.86)
 15 Dabo, Mariama F           11 HVD-MR               3:14.99    3:12.69        
                  42.82     1:32.42 (49.60)     2:24.58 (52.16)     3:12.69 (48.11)
 16 Pearsall, Eloise M        11 PATS-MR              3:17.08    3:15.69        
                  44.47     1:33.58 (49.11)     2:26.47 (52.89)     3:15.69 (49.22)
 17 Horgan, Rosemary E        11 HVD-MR               3:17.13    3:22.63        
                  44.77     1:37.41 (52.64)     2:30.88 (53.47)     3:22.63 (51.75)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:00.29  METS
              1:04.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                1:00.68      59.58 METS   
                  28.12       59.58 (31.46)                                        
  2 Walsh, Katelyn K          17 PATS-MR                59.18    1:01.15 ZQ     
                  28.54     1:01.15 (32.61)                                        
  3 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                1:02.65    1:02.13 ZQ     
                  29.48     1:02.13 (32.65)                                        
  4 Thomas, Mackenzie         15 IA-MR                  59.20    1:02.54 ZQ     
                  29.40     1:02.54 (33.14)                                        
  5 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR                59.40    1:02.87 ZQ     
                  29.40     1:02.87 (33.47)                                        
  6 Patierno, Ashley J        17 NDAC-MR              1:02.31    1:03.38 ZQ     
                  29.34     1:03.38 (34.04)                                        
  7 Simpfenderfer, Kimberly   16 RFAC-MR              1:06.52    1:03.66 ZQ     
                  29.67     1:03.66 (33.99)                                        
  8 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR  1:02.95    1:04.55        
                  30.48     1:04.55 (34.07)                                        
  9 Lemieux, Robyn B          15 HVD-MR               1:04.14    1:05.07        
                  31.07     1:05.07 (34.00)                                        
 10 Tang, Emily               17 HVD-MR               1:04.82    1:06.68        
                  31.89     1:06.68 (34.79)                                        
 11 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR              1:07.44    1:07.08        
                  31.24     1:07.08 (35.84)                                        
 12 Cook, April M             15 RFAC-MR              1:10.52    1:07.78        
                  32.25     1:07.78 (35.53)                                        
 13 Bubel, Emily T            17 NDAC-MR              1:04.50    1:08.01        
                  32.16     1:08.01 (35.85)                                        
 14 Martin, Alyssa D          16 PATS-MR              1:03.97    1:08.45        
                  31.70     1:08.45 (36.75)                                        
 15 Burda, Sophia J           15 HVD-MR               1:12.42    1:09.06        
                  31.87     1:09.06 (37.19)                                        
 16 Wetherbee, Hailey M       16 IA-MR                1:07.50    1:09.34        
                  31.05     1:09.34 (38.29)                                        
 17 Pereira, Ashley M         17 Express Swimming-MR  1:08.86    1:09.64        
                  31.68     1:09.64 (37.96)                                        
 18 O'Donnell, Mairead E      15 HVD-MR               1:17.77    1:10.79        
                  32.35     1:10.79 (38.44)                                        
 19 Nikolski, Mary T T        17 HVD-MR               1:13.04    1:11.29        
                  34.15     1:11.29 (37.14)                                        
 20 Gehrlein, Sarah B         16 PATS-MR              1:08.00    1:11.71        
                  32.64     1:11.71 (39.07)                                        
 21 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR  1:08.34    1:12.55        
                  32.63     1:12.55 (39.92)                                        
 22 Holman, Josie M           16 PATS-MR              1:08.01    1:13.95        
                  33.07     1:13.95 (40.88)                                        
 23 Colaizzo, Natalie A       15 HVD-MR               1:30.25    1:13.98        
                  35.83     1:13.98 (38.15)                                        
 24 Storrs, Mackenzie E       15 NDAC-MR              1:15.43    1:14.16        
                  34.66     1:14.16 (39.50)                                        
 25 Cassella, Michaela L      17 Express Swimming-MR  1:20.00    1:15.57        
                  36.65     1:15.57 (38.92)                                        
 26 Bolander, Eleanor N       16 HVD-MR               1:21.42    1:16.93        
                  34.73     1:16.93 (42.20)                                        
 27 Calabrese, Victoria       15 Express Swimming-MR  1:09.86    1:17.02        
                  34.76     1:17.02 (42.26)                                        
 27 Feigenbaum, Emily B       16 Express Swimming-MR  1:12.32    1:17.02        
                  34.28     1:17.02 (42.74)                                        
 29 Gash, Abigail M           16 PATS-MR              1:13.08    1:18.09        
                  35.40     1:18.09 (42.69)                                        
 30 Zoeller, Kate R           18 HVD-MR               1:21.30    1:20.51        
                  37.27     1:20.51 (43.24)                                        
 31 Matthews-Correia, Anaiya  17 Express Swimming-MR  1:15.65    1:20.68        
                  34.95     1:20.68 (45.73)                                        
 32 Prashad, Olivia T         16 Express Swimming-MR  1:23.05    1:21.79        
                  36.44     1:21.79 (45.35)                                        
 33 Sanford, Lauren E         15 NDAC-MR              1:18.40    1:22.07        
                  37.57     1:22.07 (44.50)                                        
 34 Oldiges, Pearl A          17 HVD-MR               1:19.88    1:22.63        
                  37.57     1:22.63 (45.06)                                        
 35 Relyea, Carlie A          16 HVD-MR               1:22.99    1:23.04        
                  39.82     1:23.04 (43.22)                                        
 36 Rusiecka, Natalia B       12 MWDA-MR              1:25.06    1:25.38        
                  38.88     1:25.38 (46.50)                                        
 37 Walker, Kerri A           15 Express Swimming-MR  1:32.12    1:27.36        
                  39.38     1:27.36 (47.98)                                        
 38 Gaspard, Summer P         15 Express Swimming-MR  1:32.57    1:33.68        
                  42.28     1:33.68 (51.40)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:15.99  METS
              2:24.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                2:10.38    2:08.93 METS   
                  29.17     1:02.34 (33.17)     1:35.70 (33.36)     2:08.93 (33.23)
  2 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR              2:10.69    2:15.70 METS   
                  29.75     1:03.69 (33.94)     1:39.28 (35.59)     2:15.70 (36.42)
  3 Sargent, Madi L           14 IA-MR                2:12.60    2:18.29 ZQ     
                  30.17     1:04.28 (34.11)     1:40.26 (35.98)     2:18.29 (38.03)
  4 Carbone, Maddie V         16 IA-MR                2:27.33    2:18.38 ZQ     
                  30.93     1:04.47 (33.54)     1:39.95 (35.48)     2:18.38 (38.43)
  5 Chenski, Emma S           13 PATS-MR              2:30.20    2:33.99        
                  32.41     1:10.40 (37.99)     1:51.43 (41.03)     2:33.99 (42.56)
  6 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR              2:35.23    2:35.07        
                  32.90     1:10.58 (37.68)     1:52.18 (41.60)     2:35.07 (42.89)
  7 Abrams, Anna M            14 PATS-MR              2:24.99    2:36.12        
                  33.25     1:12.96 (39.71)     1:54.42 (41.46)     2:36.12 (41.70)
  8 Lemieux, Robyn B          15 HVD-MR               2:53.00    2:39.91        
                  34.38     1:16.63 (42.25)     2:00.36 (43.73)     2:39.91 (39.55)
  9 Mathews, Abby G           12 PATS-MR                   NT    3:08.76        
                  43.00     1:28.68 (45.68)     2:19.34 (50.66)     3:08.76 (49.42)
 10 Sarpong, Afia             11 HVD-MR               3:01.33    3:23.35        
                  37.54                             2:26.17 ( )     3:23.35 (57.18)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:12.99  METS
              2:19.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K          17 PATS-MR              2:07.39    2:13.60 ZQ     
                  28.65     1:03.49 (34.84)     1:41.41 (37.92)     2:13.60 (32.19)
  2 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                2:15.86    2:14.62 ZQ     
                  28.73     1:02.32 (33.59)     1:44.10 (41.78)     2:14.62 (30.52)
  3 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR  2:15.69    2:17.53 ZQ     
                  30.75     1:06.14 (35.39)     1:45.96 (39.82)     2:17.53 (31.57)
  4 Caraher, Meghan R         17 IA-MR                2:15.83    2:18.57 ZQ     
                  30.33     1:06.23 (35.90)     1:45.90 (39.67)     2:18.57 (32.67)
  5 Simpfenderfer, Kimberly   16 RFAC-MR              2:17.27    2:19.27 ZQ     
                  29.81     1:03.94 (34.13)     1:46.26 (42.32)     2:19.27 (33.01)
  6 Lemieux, Robyn B          15 HVD-MR               2:28.91    2:21.87        
                  30.05     1:06.55 (36.50)     1:49.25 (42.70)     2:21.87 (32.62)
  7 Martin, Alyssa D          16 PATS-MR              2:16.00    2:24.08        
                  31.96     1:02.54 (30.58)     1:48.38 (45.84)     2:24.08 (35.70)
  8 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR              2:17.03    2:24.32        
                  29.27     1:06.64 (37.37)     1:52.27 (45.63)     2:24.32 (32.05)
  9 Nikolski, Mary T T        17 HVD-MR               2:20.46    2:24.71        
                  32.02     1:10.89 (38.87)     1:53.42 (42.53)     2:24.71 (31.29)
 10 Cook, April M             15 RFAC-MR              2:28.46    2:24.87        
                  31.78     1:08.66 (36.88)     1:53.86 (45.20)     2:24.87 (31.01)
 11 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR              2:27.17    2:25.00        
                  31.53     1:10.64 (39.11)     1:53.02 (42.38)     2:25.00 (31.98)
 12 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR  2:28.02    2:27.96        
                  32.21     1:14.47 (42.26)     1:54.91 (40.44)     2:27.96 (33.05)
 13 Graham, Catherine M       15 NDAC-MR              2:20.62    2:28.26        
                  30.99     1:11.05 (40.06)     1:53.72 (42.67)     2:28.26 (34.54)
 14 Tang, Emily               17 HVD-MR               2:31.36    2:28.41        
                  31.81     1:09.21 (37.40)     1:55.97 (46.76)     2:28.41 (32.44)
 15 Patierno, Ashley J        17 NDAC-MR              2:28.34    2:28.65        
                  30.31     1:07.69 (37.38)     1:55.95 (48.26)     2:28.65 (32.70)
 16 Burda, Sophia J           15 HVD-MR               2:35.87    2:32.33        
                  31.89     1:09.48 (37.59)     1:59.35 (49.87)     2:32.33 (32.98)
 17 Holman, Josie M           16 PATS-MR              2:23.05    2:32.60        
                  32.49     1:10.71 (38.22)     1:58.23 (47.52)     2:32.60 (34.37)
 18 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR              2:30.44    2:33.94        
                  32.09     1:11.72 (39.63)     1:58.45 (46.73)     2:33.94 (35.49)
 19 Rogers, Dayna             15 IA-MR                2:32.28    2:34.21        
                  34.67     1:14.70 (40.03)     2:00.76 (46.06)     2:34.21 (33.45)
 20 Zoeller, Kate R           18 HVD-MR               2:25.09    2:35.24        
                  35.33     1:15.55 (40.22)     1:58.97 (43.42)     2:35.24 (36.27)
 21 Bolander, Eleanor N       16 HVD-MR               2:30.98    2:36.09        
                  34.11     1:15.09 (40.98)     2:00.22 (45.13)     2:36.09 (35.87)
 22 Feigenbaum, Emily B       16 Express Swimming-MR  2:33.88    2:36.39        
                  34.57     1:13.72 (39.15)     2:02.83 (49.11)     2:36.39 (33.56)
 23 Pereira, Ashley M         17 Express Swimming-MR  2:31.11    2:36.44        
                  31.04     1:11.30 (40.26)     2:00.99 (49.69)     2:36.44 (35.45)
 24 Storrs, Mackenzie E       15 NDAC-MR              2:34.20    2:37.06        
                  33.63     1:14.83 (41.20)     2:01.58 (46.75)     2:37.06 (35.48)
 25 Bubel, Emily T            17 NDAC-MR              2:26.01    2:37.44        
                  32.90     1:13.61 (40.71)     2:00.78 (47.17)     2:37.44 (36.66)
 26 Cuya, Isabela S           15 HVD-MR               2:40.88    2:38.36        
                  32.39     1:15.30 (42.91)     2:00.05 (44.75)     2:38.36 (38.31)
 27 Nohara, Isabella A        16 HVD-MR               2:45.95    2:41.93        
                  34.29     1:13.40 (39.11)     2:05.63 (52.23)     2:41.93 (36.30)
 28 Zhou, Amy X               16 PATS-MR              2:44.65    2:44.23        
                  33.24     1:18.58 (45.34)     2:02.58 (44.00)     2:44.23 (41.65)
 29 Sanford, Lauren E         15 NDAC-MR              2:33.88    2:45.75        
                  37.40     1:20.06 (42.66)     2:06.46 (46.40)     2:45.75 (39.29)
 30 Colaizzo, Natalie A       15 HVD-MR               2:54.88    2:47.12        
                  34.60     1:19.48 (44.88)     2:13.28 (53.80)     2:47.12 (33.84)
 31 Cordeiro, Alex I          15 HVD-MR               2:54.58    2:50.17        
                  37.91     1:24.69 (46.78)     2:11.76 (47.07)     2:50.17 (38.41)
 32 Relyea, Carlie A          16 HVD-MR               2:53.81    2:56.99        
                  38.85     1:27.96 (49.11)     2:17.62 (49.66)     2:56.99 (39.37)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              4:44.99  METS
              4:59.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K          17 PATS-MR              4:32.00    4:39.68 METS   
                  29.90     1:03.67 (33.77)     1:40.71 (37.04)     2:16.45 (35.74)
        2:54.70 (38.25)     3:34.21 (39.51)     4:08.00 (33.79)     4:39.68 (31.68)
  2 Sargent, Savy R           16 IA-MR                4:43.52    4:40.58 METS   
                  30.02     1:05.21 (35.19)     1:40.90 (35.69)     2:16.30 (35.40)
        2:56.04 (39.74)     3:36.19 (40.15)     4:09.32 (33.13)     4:40.58 (31.26)
  3 Donnelly, Megan H         16 IA-MR                4:42.77    4:41.30 METS   
                  28.88     1:02.15 (33.27)     1:37.17 (35.02)     2:11.57 (34.40)
        2:53.72 (42.15)     3:36.28 (42.56)     4:09.76 (33.48)     4:41.30 (31.54)
  4 McKenna, Mary K           12 Express Swimming-MR  4:53.24    4:47.74 ZQ     
                  31.81     1:07.91 (36.10)     1:44.34 (36.43)     2:20.15 (35.81)
        3:01.46 (41.31)     3:42.81 (41.35)     4:16.53 (33.72)     4:47.74 (31.21)
  5 Simpfenderfer, Kimberly   16 RFAC-MR              4:51.02    4:58.89 ZQ     
                  30.51     1:06.77 (36.26)     1:43.64 (36.87)     2:20.41 (36.77)
        3:05.67 (45.26)     3:51.09 (45.42)     4:25.32 (34.23)     4:58.89 (33.57)
  6 Cook, April M             15 RFAC-MR              5:16.38    5:07.66        
                  33.26     1:10.57 (37.31)     1:49.67 (39.10)     2:30.33 (40.66)
        3:15.16 (44.83)     4:01.56 (46.40)     4:35.01 (33.45)     5:07.66 (32.65)
  7 Cohen, Jessica Z          17 RFAC-MR              4:49.43    5:08.32        
                  30.30     1:05.64 (35.34)     1:45.49 (39.85)     2:24.97 (39.48)
        3:13.78 (48.81)     4:01.55 (47.77)     4:35.46 (33.91)     5:08.32 (32.86)
  8 McKenna, Grace A          16 Express Swimming-MR  5:08.77    5:10.66        
                  32.96     1:11.27 (38.31)     1:55.03 (43.76)     2:38.19 (43.16)
        3:18.81 (40.62)     4:00.97 (42.16)     4:36.82 (35.85)     5:10.66 (33.84)
  9 O'Brien, Kate             12 WISC-MR              5:20.74    5:11.48        
                  32.68     1:10.96 (38.28)     1:51.10 (40.14)     2:32.07 (40.97)
        3:16.72 (44.65)     4:02.04 (45.32)     4:37.03 (34.99)     5:11.48 (34.45)
 10 Cohen, Emily Z            15 RFAC-MR              5:18.55    5:18.94        
                  32.81     1:11.96 (39.15)     1:53.88 (41.92)     2:35.85 (41.97)
        3:20.14 (44.29)     4:05.55 (45.41)     4:42.88 (37.33)     5:18.94 (36.06)
 11 Nunez, Gabby B            15 RFAC-MR              5:32.78    5:24.73        
                  32.94     1:10.15 (37.21)     1:51.40 (41.25)     2:32.76 (41.36)
        3:21.33 (48.57)     4:10.36 (49.03)     4:48.46 (38.10)     5:24.73 (36.27)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:47.64    1:45.32        
     1) Nunez, Gabby B 15               2) Simpfenderfer, Kimberly H 16   
     3) Cohen, Jessica Z 17             4) Cohen, Emily Z 15              
                  28.10       54.30 (26.20)     1:20.16 (25.86)     1:45.32 (25.16)
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:41.80    1:48.86        
     1) Martin, Alyssa D 16             2) Holman, Josie M 16             
     3) Zhou, Amy X 16                  4) Walsh, Katelyn K 17            
                  27.13       55.44 (28.31)     1:22.96 (27.52)     1:48.86 (25.90)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:42.22    1:54.22        
     1) Patierno, Ashley J 17           2) Sanford, Lauren E 15           
     3) Storrs, Mackenzie E 15          4) Graham, Catherine M 15         
                  29.08       58.98 (29.90)     1:28.21 (29.23)     1:54.22 (26.01)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        1:54.77    1:51.01        
     1) Thomas, Mackenzie 15            2) Wetherbee, Hailey M 16         
     3) Donnelly, Megan H 16            4) Sargent, Madi L 14             
                  27.64       58.64 (31.00)     1:25.61 (26.97)     1:51.01 (25.40)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:02.30    1:57.75        
     1) Simpfenderfer, Kimberly H 16    2) Cohen, Emily Z 15              
     3) Cohen, Jessica Z 17             4) Nunez, Gabby B 15              
                  28.93     1:01.88 (32.95)     1:29.81 (27.93)     1:57.75 (27.94)
  3 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:53.12    1:59.72        
     1) Holman, Josie M 16              2) Walsh, Katelyn K 17            
     3) Hayes, Brenna A 16              4) Martin, Alyssa D 16            
                  33.39     1:05.37 (31.98)     1:33.43 (28.06)     1:59.72 (26.29)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:55.51    2:01.11        
     1) Patierno, Ashley J 17           2) Diehl, Amber M 17              
     3) Bubel, Emily T 17               4) Pociask, Brooke A 13           
                  31.16     1:03.26 (32.10)     1:34.96 (31.70)     2:01.11 (26.15)
  5 Long Island Express-MR  'A'                       2:05.43    2:04.55        
     1) McKenna, Mary K 12              2) McKenna, Grace A 16            
     3) Pereira, Ashley M 17            4) Larson, Claire A 15            
                  32.23     1:07.25 (35.02)     1:37.21 (29.96)     2:04.55 (27.34)
  6 Long Island Express-MR  'B'                       2:15.00    2:16.49        
     1) Soffey, Shannon R 16            2) Feigenbaum, Emily B 16         
     3) Calabrese, Victoria 15          4) Cassella, Michaela L 17        
                  33.76     1:13.43 (39.67)     1:47.93 (34.50)     2:16.49 (28.56)
 -- Long Island Express-MR  'C'                       2:25.00         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Prashad, Olivia T 16            2) Gaspard, Summer P 15           
     3) Burke, Madeline R 17            4) Walker, Kerri A 15             
                  35.88     1:22.15 (46.27)     1:54.36 (32.21)          DQ (32.28)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stueber, Colin J           8 WISC-MR                45.24      38.79        
  2 Neary, Jack T              8 WISC-MR                42.26      40.03        
  3 French, Riley A            7 HVD-MR                 41.17      40.26        
  4 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                  53.48      40.39        
  5 Stern, Noah I              8 Express Swimming-MR    44.33      42.54        
  6 Rusiecki, Daniel P         7 MWDA-MR                46.80      46.16        
  7 Singer, Gavin W            6 WISC-MR              1:25.59      48.31        
  8 Epps, Cameron N            8 PATS-MR                   NT      49.89        
  9 Dorner, Declan M           8 NDAC-MR              1:04.40      52.28        
 10 Shaw, Jaden K              8 MWDA-MR                47.96      54.20        
 11 O'Sullivan, Jack M         7 NDAC-MR                50.95      54.63        
 12 Vega, Isidro R             7 RFAC-MR                56.54      56.87        
 13 Cullen, Phin J             7 WISC-MR              1:29.39    1:28.87        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neary, Jack T              8 WISC-MR              1:38.27    1:25.59        
                  39.51     1:25.59 (46.08)                                        
  2 Stern, Noah I              8 Express Swimming-MR  1:25.54    1:30.55        
                  43.75     1:30.55 (46.80)                                        
  3 Stueber, Colin J           8 WISC-MR              1:40.99    1:30.69        
                  42.03     1:30.69 (48.66)                                        
  4 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                2:00.00    1:33.71        
                  44.05     1:33.71 (49.66)                                        
  5 French, Riley A            7 HVD-MR               1:57.33    1:39.27        
  6 Dorner, Declan M           8 NDAC-MR              1:26.67    1:52.71        
                  53.31     1:52.71 (59.40)                                        
  7 Shaw, Jaden K              8 MWDA-MR              1:58.22    2:04.40        
                  57.28   2:04.40 (1:07.12)                                        
  8 Vega, Isidro R             7 RFAC-MR              2:04.13    2:08.91        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neary, Jack T              8 WISC-MR                45.97      45.17        
  2 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                1:00.00      48.71        
  3 Stern, Noah I              8 Express Swimming-MR    50.32      50.35        
  4 Stueber, Colin J           8 WISC-MR                58.31      50.96        
  5 Shaw, Jaden K              8 MWDA-MR                58.13      55.75        
  6 French, Riley A            7 HVD-MR                 53.33      57.30        
  7 Dorner, Declan M           8 NDAC-MR                59.65      58.18        
  8 Singer, Gavin W            6 WISC-MR              1:27.99      58.39        
  9 Vega, Isidro R             7 RFAC-MR                59.87    1:03.74        
 10 Cullen, Phin J             7 WISC-MR                   NT    1:30.65        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                1:00.49      53.45        
  2 Stueber, Colin J           8 WISC-MR                59.99      53.96        
  3 Neary, Jack T              8 WISC-MR                58.99      56.24        
  4 Dorner, Declan M           8 NDAC-MR              1:06.16      57.01        
  5 O'Sullivan, Jack M         7 NDAC-MR              1:10.11      59.54        
  6 French, Riley A            7 HVD-MR               1:02.33    1:03.75        
  7 Stern, Noah I              8 Express Swimming-MR  1:03.58    1:05.99        
  8 Vega, Isidro R             7 RFAC-MR              1:10.85    1:13.08        
 -- Singer, Gavin W            6 WISC-MR              1:40.99         DQ        
      One hand touch
 -- Epps, Cameron N            8 PATS-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Shaw, Jaden K              8 MWDA-MR              1:20.99         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Rusiecki, Daniel P         7 MWDA-MR              1:09.53         DQ        
      No touch
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neary, Jack T              8 WISC-MR                50.45      43.31 SILV   
  2 Stern, Noah I              8 Express Swimming-MR    55.65      58.87        
  3 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                1:00.00    1:01.36        
  4 Dorner, Declan M           8 NDAC-MR              1:20.11    1:02.21        
  5 Stueber, Colin J           8 WISC-MR                59.99    1:04.44        
  6 Vega, Isidro R             7 RFAC-MR                   NT    1:18.04        
  7 Shaw, Jaden K              8 MWDA-MR              1:26.66    1:28.22        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neary, Jack T              8 WISC-MR              1:47.99    1:40.82        
                  43.22     1:40.82 (57.60)                                        
  2 Pfaffe, Parker T           8 IA-MR                2:00.00    1:53.16        
                  54.97     1:53.16 (58.19)                                        
  3 Dorner, Declan M           8 NDAC-MR              1:59.29    1:57.96        
                  56.89   1:57.96 (1:01.07)                                        
  4 Vega, Isidro R             7 RFAC-MR              2:18.98    2:22.25        
                1:07.74   2:22.25 (1:14.51)                                        
 -- Stern, Noah I              8 Express Swimming-MR  1:48.76         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  53.41          DQ (56.48)                                        
 -- French, Riley A            7 HVD-MR               2:06.33         DQ        
      One hand touch - fly
                  53.96        DQ (1:00.74)                                        
 -- Stueber, Colin J           8 WISC-MR              1:50.99         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  58.72          DQ (57.00)                                        
 -- Shaw, Jaden K              8 MWDA-MR              2:10.99         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                1:13.60        DQ (1:31.43)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:36.09         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Stueber, Colin J 8              2) Singer, Gavin W 6              
     3) Cullen, Phin J 7                4) Neary, Jack T 8                
                  28.18     1:00.72 (32.54)     1:36.41 (35.69)          DQ (29.49)
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:48.66         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Shoulders past vertical toward breast - back
     1) Singer, Gavin W 6               2) Stueber, Colin J 8             
     3) Neary, Jack T 8                 4) Cullen, Phin J 7               
                1:48.16              DQ ( )                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Milo J          10 PATS-MR                31.37      32.27 SILV   
  2 Speare, Troy D            10 NDAC-MR                33.50      32.42 SILV   
  3 Button, Sam M             10 NDAC-MR                32.84      32.59 SILV   
  4 Del Rosario, Jake C       10 PATS-MR                32.30      32.97 SILV   
  5 Winthal, Dylan Z           9 PATS-MR                32.65      33.12 SILV   
  6 Perillo, Austin J          9 MWDA-MR                33.58      33.55 SILV   
  7 White, Ronan W            10 PATS-MR                34.52      33.88 SILV   
  8 Dorner, Benjamin          10 NDAC-MR                34.17      34.44 SILV   
  9 Cerrato, Jacob A          10 MWDA-MR                36.52      34.75 SILV   
 10 Moody, Paul C              9 PATS-MR                34.08      35.11 SILV   
 11 Flynn, Gavin M            10 HVD-MR                 35.94      35.32        
 12 Hackmeyer, Brody P        10 NDAC-MR                34.43      35.70        
 13 Karadeniz, Derin M        10 PATS-MR                35.92      36.87        
 14 Garitta, Sam B            10 HVD-MR                 38.06      36.96        
 15 Stueber, Aidan C          10 WISC-MR                38.07      37.40        
 16 Ruiz, Nathaniel R         10 HVD-MR                 35.89      37.61        
 17 Meddaugh, Brock W         10 NDAC-MR                38.26      37.75        
 18 Van Wormer, Ben C         10 PATS-MR                37.22      39.17        
 19 Wilson, Tyler J           10 WISC-MR                42.77      39.77        
 20 Chenski, Sasha C           9 PATS-MR                39.35      42.69        
 21 Johnson, Daniel A         10 RFAC-MR                45.88      43.79        
 22 Kortbus, Quinn J          10 NDAC-MR                43.97      45.56        
 23 Lerner, Hugo T            10 Express Swimming-MR    48.16      45.80        
 24 Kui, Barnabas Z            9 RFAC-MR                45.89      46.45        
 25 Kui, Adam W                9 RFAC-MR                51.84      46.78        
 26 Osullivan, Sam M          10 NDAC-MR                46.34      46.81        
 27 Grove, Aiden E             9 PATS-MR              1:01.04      57.16        
 28 Chan, Brendon             10 RFAC-MR                   NT    1:10.71        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Milo J          10 PATS-MR              1:11.43    1:11.02 JO     
                  34.13     1:11.02 (36.89)                                        
  2 Del Rosario, Jake C       10 PATS-MR              1:12.65    1:11.60 SILV   
                  34.46     1:11.60 (37.14)                                        
  3 White, Ronan W            10 PATS-MR              1:11.23    1:11.69 SILV   
                  34.65     1:11.69 (37.04)                                        
  4 Perillo, Austin J          9 MWDA-MR              1:19.99    1:15.96 SILV   
                  35.67     1:15.96 (40.29)                                        
  5 Cerrato, Jacob A          10 MWDA-MR              1:23.94    1:16.73 SILV   
                  37.84     1:16.73 (38.89)                                        
  6 Hackmeyer, Brody P        10 NDAC-MR              1:18.15    1:18.61        
                  37.57     1:18.61 (41.04)                                        
  7 Dorner, Benjamin          10 NDAC-MR              1:19.60    1:18.65        
                  37.56     1:18.65 (41.09)                                        
  8 Grisar, Gregory H         10 MWDA-MR              1:27.00    1:20.37        
                  37.98     1:20.37 (42.39)                                        
  9 Ruiz, Nathaniel R         10 HVD-MR               1:19.82    1:22.08        
                  39.14     1:22.08 (42.94)                                        
 10 Moody, Paul C              9 PATS-MR              1:19.36    1:22.55        
                  38.76     1:22.55 (43.79)                                        
 11 Stueber, Aidan C          10 WISC-MR              1:29.09    1:22.82        
                  39.68     1:22.82 (43.14)                                        
 12 Karadeniz, Derin M        10 PATS-MR              1:22.02    1:23.17        
                  22.14   1:23.17 (1:01.03)                                        
 13 Garitta, Sam B            10 HVD-MR               1:26.65    1:23.32        
                  39.18     1:23.32 (44.14)                                        
 14 Van Wormer, Ben C         10 PATS-MR              1:24.76    1:23.40        
                  40.15     1:23.40 (43.25)                                        
 15 Flynn, Gavin M            10 HVD-MR               1:22.27    1:26.54        
                  40.49     1:26.54 (46.05)                                        
 16 Wilson, Tyler J           10 WISC-MR              1:31.99    1:29.74        
 17 Andros, Joe B              9 HVD-MR               1:50.60    1:35.21        
                  43.60     1:35.21 (51.61)                                        
 18 Johnson, Daniel A         10 RFAC-MR                   NT    1:40.68        
                  46.32     1:40.68 (54.36)                                        
 19 Kui, Barnabas Z            9 RFAC-MR                   NT    1:47.91        
                  50.79     1:47.91 (57.12)                                        
 20 Lerner, Hugo T            10 Express Swimming-MR  1:49.06    1:49.98        
                  40.23   1:49.98 (1:09.75)                                        
 21 Kui, Adam W                9 RFAC-MR                   NT    1:55.41        
                  53.04   1:55.41 (1:02.37)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Ronan W            10 PATS-MR                36.88      37.64 SILV   
  2 Pearsall, Milo J          10 PATS-MR                38.23      38.87 SILV   
  3 Button, Sam M             10 NDAC-MR                41.13      39.25 SILV   
  4 Perillo, Austin J          9 MWDA-MR                41.86      39.41 SILV   
  5 Del Rosario, Jake C       10 PATS-MR                38.27      40.32 SILV   
  6 Flynn, Gavin M            10 HVD-MR                 40.55      42.58 SILV   
  7 Karadeniz, Derin M        10 PATS-MR                41.10      42.64 SILV   
  8 Moody, Paul C              9 PATS-MR                39.31      43.47        
  9 Cerrato, Jacob A          10 MWDA-MR                43.15      43.72        
 10 Ruiz, Nathaniel R         10 HVD-MR                 43.29      43.90        
 11 Van Wormer, Ben C         10 PATS-MR                44.82      45.23        
 12 Garitta, Sam B            10 HVD-MR                 48.63      45.36        
 13 Stueber, Aidan C          10 WISC-MR                48.72      47.33        
 14 Johnson, Daniel A         10 RFAC-MR                49.29      49.30        
 15 Wilson, Tyler J           10 WISC-MR                51.49      49.83        
 16 Kui, Barnabas Z            9 RFAC-MR                50.33      51.24        
 17 Andros, Joe B              9 HVD-MR                 50.60      53.87        
 18 Kui, Adam W                9 RFAC-MR                54.34      55.08        
 19 Lerner, Hugo T            10 Express Swimming-MR  1:00.24    1:00.49        
 -- Grisar, Gregory H         10 MWDA-MR                42.75         DQ        
      No touch at turn
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:37.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winthal, Dylan Z           9 PATS-MR              1:19.15    1:19.15 JO     
                  38.62     1:19.15 (40.53)                                        
  2 White, Ronan W            10 PATS-MR              1:24.03    1:19.45 JO     
                  39.25     1:19.45 (40.20)                                        
  3 Pearsall, Milo J          10 PATS-MR              1:24.17    1:26.15 SILV   
                  41.85     1:26.15 (44.30)                                        
  4 Button, Sam M             10 NDAC-MR              1:24.99    1:26.43 SILV   
                  43.01     1:26.43 (43.42)                                        
  5 Perillo, Austin J          9 MWDA-MR              1:29.76    1:27.68 SILV   
                  43.71     1:27.68 (43.97)                                        
  6 Del Rosario, Jake C       10 PATS-MR              1:22.44    1:27.77 SILV   
                  42.21     1:27.77 (45.56)                                        
  7 Karadeniz, Derin M        10 PATS-MR              1:32.40    1:28.68 SILV   
                  44.54     1:28.68 (44.14)                                        
  8 Flynn, Gavin M            10 HVD-MR               1:34.55    1:29.00 SILV   
                  43.06     1:29.00 (45.94)                                        
  9 Cerrato, Jacob A          10 MWDA-MR              1:35.11    1:30.01 SILV   
                  44.74     1:30.01 (45.27)                                        
 10 Moody, Paul C              9 PATS-MR              1:24.53    1:30.76 SILV   
 11 Speare, Troy D            10 NDAC-MR              1:36.28    1:33.25 SILV   
                  45.67     1:33.25 (47.58)                                        
 12 Ruiz, Nathaniel R         10 HVD-MR               1:34.24    1:34.79 SILV   
                  47.45     1:34.79 (47.34)                                        
 13 Meddaugh, Brock W         10 NDAC-MR              1:32.98    1:36.20 SILV   
                  45.81     1:36.20 (50.39)                                        
 14 Garitta, Sam B            10 HVD-MR               1:45.33    1:38.60        
                  48.15     1:38.60 (50.45)                                        
 15 Van Wormer, Ben C         10 PATS-MR              1:35.03    1:38.73        
                  48.01     1:38.73 (50.72)                                        
 16 Stueber, Aidan C          10 WISC-MR              1:52.44    1:41.08        
 17 Wilson, Tyler J           10 WISC-MR              1:51.20    1:45.46        
                  47.81     1:45.46 (57.65)                                        
 18 Kortbus, Quinn J          10 NDAC-MR              2:01.93    1:49.13        
                  52.64     1:49.13 (56.49)                                        
 19 Chenski, Sasha C           9 PATS-MR                   NT    1:49.52        
                  53.39     1:49.52 (56.13)                                        
 20 Johnson, Daniel A         10 RFAC-MR                   NT    1:49.98        
                  54.33     1:49.98 (55.65)                                        
 21 Osullivan, Sam M          10 NDAC-MR              1:58.13    2:01.58        
                  57.66   2:01.58 (1:03.92)                                        
 22 Rinehart, Logan I          9 NDAC-MR              2:15.11    2:13.86        
                1:02.63   2:13.86 (1:11.23)                                        
 -- Kui, Adam W                9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  58.05        DQ (1:03.54)                                        
 -- Kui, Barnabas Z            9 RFAC-MR                   NT         DQ        
                  54.88          DQ (59.65)                                        
 -- Lerner, Hugo T            10 Express Swimming-MR  1:58.34         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:06.07        DQ (1:09.30)                                        
 -- Chan, Brendon             10 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:16.98        DQ (1:21.99)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Button, Sam M             10 NDAC-MR                44.67      43.91 SILV   
  2 Karadeniz, Derin M        10 PATS-MR                44.11      44.08 SILV   
  3 White, Ronan W            10 PATS-MR                43.15      44.45 SILV   
  4 Cerrato, Jacob A          10 MWDA-MR                46.22      44.86 SILV   
  5 Del Rosario, Jake C       10 PATS-MR                43.84      45.39 SILV   
  6 Dorner, Benjamin          10 NDAC-MR                46.93      45.56 SILV   
  7 Perillo, Austin J          9 MWDA-MR                47.01      45.66 SILV   
  8 Van Wormer, Ben C         10 PATS-MR                43.78      45.75 SILV   
  9 Moody, Paul C              9 PATS-MR                47.17      48.20 SILV   
 10 Meddaugh, Brock W         10 NDAC-MR                49.54      48.94        
 11 Hackmeyer, Brody P        10 NDAC-MR                52.76      49.92        
 12 Stueber, Aidan C          10 WISC-MR                52.69      50.44        
 13 Wilson, Tyler J           10 WISC-MR                59.99      50.92        
 14 Ruiz, Nathaniel R         10 HVD-MR                 55.72      51.50        
 15 Lerner, Hugo T            10 Express Swimming-MR    58.25      53.40        
 16 Chenski, Sasha C           9 PATS-MR                55.42      56.08        
 17 Garitta, Sam B            10 HVD-MR               1:03.72      56.41        
 18 Kortbus, Quinn J          10 NDAC-MR              1:07.05    1:05.38        
 19 Johnson, Daniel A         10 RFAC-MR                   NT    1:07.04        
 20 Osullivan, Sam M          10 NDAC-MR              1:16.71    1:12.75        
 -- Grove, Aiden E             9 PATS-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Button, Sam M             10 NDAC-MR              1:38.12    1:32.19 ZQ     
                  44.07     1:32.19 (48.12)                                        
  2 White, Ronan W            10 PATS-MR              1:32.16    1:33.67 ZQ     
                  45.81     1:33.67 (47.86)                                        
  3 Van Wormer, Ben C         10 PATS-MR              1:33.55    1:34.53 JO     
                  44.68     1:34.53 (49.85)                                        
  4 Karadeniz, Derin M        10 PATS-MR              1:34.21    1:36.13 SILV   
                  47.01     1:36.13 (49.12)                                        
  5 Cerrato, Jacob A          10 MWDA-MR              1:45.52    1:39.77 SILV   
                  49.10     1:39.77 (50.67)                                        
  6 Dorner, Benjamin          10 NDAC-MR              1:41.85    1:42.75 SILV   
                  48.47     1:42.75 (54.28)                                        
  7 Perillo, Austin J          9 MWDA-MR              1:42.42    1:44.99 SILV   
                  50.13     1:44.99 (54.86)                                        
  8 Stueber, Aidan C          10 WISC-MR              2:28.58    1:47.36 SILV   
                  51.89     1:47.36 (55.47)                                        
  9 Grisar, Gregory H         10 MWDA-MR              2:16.36    1:54.02        
                  54.19     1:54.02 (59.83)                                        
 10 Lerner, Hugo T            10 Express Swimming-MR  2:06.54    2:01.33        
                  57.43   2:01.33 (1:03.90)                                        
 -- Wilson, Tyler J           10 WISC-MR              2:01.99         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  53.05        DQ (1:00.05)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Speare, Troy D            10 NDAC-MR                39.76      36.88 SILV   
  2 Pearsall, Milo J          10 PATS-MR                34.94      37.25 SILV   
  3 White, Ronan W            10 PATS-MR                38.34      37.57 SILV   
  4 Winthal, Dylan Z           9 PATS-MR                40.16      39.02 SILV   
  5 Hackmeyer, Brody P        10 NDAC-MR                38.95      39.96 SILV   
  6 Perillo, Austin J          9 MWDA-MR                46.02      41.52 SILV   
  7 Cerrato, Jacob A          10 MWDA-MR                48.46      42.07 SILV   
  8 Garitta, Sam B            10 HVD-MR                 45.16      47.87        
  9 Van Wormer, Ben C         10 PATS-MR                49.38      49.22        
 10 Ruiz, Nathaniel R         10 HVD-MR                 52.34      53.56        
 11 Kui, Barnabas Z            9 RFAC-MR              1:03.95      54.57        
 12 Rinehart, Logan I          9 NDAC-MR              1:03.09    1:00.93        
 -- Lerner, Hugo T            10 Express Swimming-MR    54.67         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Kui, Adam W                9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Milo J          10 PATS-MR              1:19.77    1:25.55 JO     
                  38.77     1:25.55 (46.78)                                        
  2 Dorner, Benjamin          10 NDAC-MR              1:35.11    1:42.72        
                  46.81     1:42.72 (55.91)                                        
 -- Hackmeyer, Brody P        10 NDAC-MR              1:28.15         DQ        
      Arms underwater recovery
                  44.78          DQ (58.64)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Del Rosario, Jake C       10 PATS-MR              1:19.10    1:22.12 SILV   
                  38.28     1:22.12 (43.84)                                        
  2 Pearsall, Milo J          10 PATS-MR              1:21.40    1:23.39 SILV   
                  38.57     1:23.39 (44.82)                                        
  3 Button, Sam M             10 NDAC-MR              1:24.54    1:23.62 SILV   
                  39.67     1:23.62 (43.95)                                        
  4 White, Ronan W            10 PATS-MR              1:20.16    1:23.69 SILV   
                  38.43     1:23.69 (45.26)                                        
  5 Cerrato, Jacob A          10 MWDA-MR              1:32.45    1:28.66        
                  44.26     1:28.66 (44.40)                                        
  6 Van Wormer, Ben C         10 PATS-MR              1:34.09    1:30.42        
                  16.44   1:30.42 (1:13.98)                                        
  7 Perillo, Austin J          9 MWDA-MR              1:28.52    1:31.12        
                  42.39     1:31.12 (48.73)                                        
  8 Hackmeyer, Brody P        10 NDAC-MR              1:34.98    1:32.05        
                  44.50     1:32.05 (47.55)                                        
  9 Grisar, Gregory H         10 MWDA-MR              1:49.50    1:34.44        
                  43.91     1:34.44 (50.53)                                        
 10 Moody, Paul C              9 PATS-MR              1:29.20    1:37.87        
                  44.99     1:37.87 (52.88)                                        
 11 Flynn, Gavin M            10 HVD-MR               1:54.14    1:42.95        
                  43.93     1:42.95 (59.02)                                        
 12 Ruiz, Nathaniel R         10 HVD-MR               1:37.98    1:43.02        
                  51.88     1:43.02 (51.14)                                        
 13 Garitta, Sam B            10 HVD-MR               1:38.38    1:43.27        
                  49.66     1:43.27 (53.61)                                        
 14 Kui, Barnabas Z            9 RFAC-MR                   NT    1:52.40        
                  52.10   1:52.40 (1:00.30)                                        
 15 Johnson, Daniel A         10 RFAC-MR                   NT    1:53.64        
                  54.00     1:53.64 (59.64)                                        
 16 Andros, Joe B              9 HVD-MR               2:08.10    2:01.15        
                  55.43   2:01.15 (1:05.72)                                        
 -- Lerner, Hugo T            10 Express Swimming-MR  1:49.85         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  56.13          DQ (58.97)                                        
 -- Stueber, Aidan C          10 WISC-MR              1:42.70         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  48.53          DQ (50.08)                                        
 -- Kui, Adam W                9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:08.65        DQ (1:06.53)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:14.12    2:14.72        
     1) Del Rosario, Jake C 10          2) White, Ronan W 10              
     3) Moody, Paul C 9                 4) Pearsall, Milo J 10            
                  32.45     1:05.20 (32.75)     1:43.05 (37.85)     2:14.72 (31.67)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:34.52    2:34.11        
     1) White, Ronan W 10               2) Van Wormer, Ben C 10           
     3) Pearsall, Milo J 10             4) Del Rosario, Jake C 10         
                  38.20     1:23.55 (45.35)     2:00.76 (37.21)     2:34.11 (33.35)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:33.46    2:38.81        
     1) Meddaugh, Brock W 10            2) Button, Sam M 10               
     3) Speare, Troy D 10               4) Hackmeyer, Brody P 10          
                  42.52     1:25.49 (42.97)     2:09.91 (44.42)     2:38.81 (28.90)
  3 Patriot Swim Team-MR  'B'                         2:52.95    2:52.17        
     1) Moody, Paul C 9                 2) Karadeniz, Derin M 10          
     3) Winthal, Dylan Z 9              4) Chenski, Sasha C 9             
                  44.29     1:28.92 (44.63)     2:07.34 (38.42)     2:52.17 (44.83)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            3:06.45    3:32.95        
     1) Kortbus, Quinn J 10             2) Dorner, Benjamin 10            
     3) Rinehart, Logan I 9             4) Osullivan, Sam M 10            
                1:02.59     1:42.99 (40.40)   2:48.34 (1:05.35)     3:32.95 (44.61)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Del Rosario, Jake C       10 PATS-MR              2:33.74    2:33.58 SILV   
                  35.41     1:14.78 (39.37)     1:55.58 (40.80)     2:33.58 (38.00)
  2 Winthal, Dylan Z           9 PATS-MR              2:36.25    2:33.96 SILV   
                  34.33     1:14.12 (39.79)     1:55.70 (41.58)     2:33.96 (38.26)
  3 Perillo, Austin J          9 MWDA-MR              2:49.70    2:44.19 SILV   
                  36.26     1:18.55 (42.29)     2:02.11 (43.56)     2:44.19 (42.08)
  4 Ruiz, Nathaniel R         10 HVD-MR               3:30.42    3:01.56        
                  39.23     1:26.12 (46.89)     2:14.30 (48.18)     3:01.56 (47.26)
  5 Grisar, Gregory H         10 MWDA-MR              3:13.08    3:03.60        
                  39.96     1:27.58 (47.62)     2:16.35 (48.77)     3:03.60 (47.25)
  6 Flynn, Gavin M            10 HVD-MR               3:04.33    3:08.27        
                  38.76   2:19.28 (1:40.52)     3:08.32 (49.04)         3:08.27 ( )
  7 Garitta, Sam B            10 HVD-MR               3:02.33    3:10.11        
                  38.86     1:29.41 (50.55)     2:20.38 (50.97)     3:10.11 (49.73)
  8 Lerner, Hugo T            10 Express Swimming-MR  3:31.21    3:42.08        
                  49.17     1:46.59 (57.42)     2:44.91 (58.32)     3:42.08 (57.17)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.99  ZQ
                27.89  JO
                30.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Dylan J           12 PATS-MR                26.15      27.41 JO     
  2 Dugo, Jesse D             12 WISC-MR                29.64      28.61 SILV   
  3 Cobb, Dylan M             12 MWDA-MR                30.87      28.97 SILV   
  4 Qu, Matthew Y             12 MWDA-MR                30.36      29.13 SILV   
  5 Wider, Garrett            12 IA-MR                  38.59      29.22 SILV   
  6 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR                28.94      29.24 SILV   
  7 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR                30.10      29.80 SILV   
  7 Faughnan, Patrick L       11 HVD-MR                 29.34      29.80 SILV   
  9 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR                29.94      29.92 SILV   
 10 Minevich, Daniel I        11 PATS-MR                30.27      30.02 SILV   
 10 Vitale, Ben G             12 PATS-MR                26.76      30.02 SILV   
 12 Majumdar, Ryan            11 HVD-MR                 31.26      30.23 SILV   
 13 Clyde, Miles M            12 HVD-MR                 33.33      30.80        
 14 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR                31.47      30.88        
 15 Broderick, Patrick V      12 Express Swimming-MR    30.48      30.92        
 16 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR    31.02      31.25        
 17 Burger, Nate L            12 NDAC-MR                31.21      31.65        
 18 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR                31.25      32.03        
 19 Lemieux, Jayson T         12 HVD-MR                 35.45      32.61        
 20 Schmitt, Alex J           11 Express Swimming-MR    32.52      32.91        
 21 Kastanis, Dylan S         12 HVD-MR                 33.28      32.95        
 22 Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR    32.91      33.23        
 23 Gutterman, Hunter M       11 NDAC-MR                35.11      33.38        
 24 Bennett, Ryan A           11 Express Swimming-MR    33.51      33.55        
 25 Blazek, Jackson M         12 NDAC-MR                32.99      34.05        
 26 LaPADULA, Aston           11 Express Swimming-MR    33.72      34.08        
 27 Cook, Hunter R            12 Express Swimming-MR    33.66      36.26        
 28 Colaizzo, James R         12 HVD-MR                 39.53      36.70        
 29 Mulieri, Dylan            11 WISC-MR                39.52      38.21        
 30 Gmelch, Robert J          11 WISC-MR                43.74      38.53        
 31 Burlingame, Rohan E       11 HVD-MR                 38.92      38.93        
 32 Renner, Jack T            11 IA-MR                  40.00      40.45        
 33 Johnson, William F        12 HVD-MR                 40.64      41.25        
 34 Araujo, Thiago L          11 PATS-MR                53.78      52.99        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                58.99  ZQ
                59.99  JO
              1:06.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Dylan J           12 PATS-MR                56.46      58.16 ZQ     
                  27.95       58.16 (30.21)                                        
  2 Tirch, Patrick M          12 HVD-MR               1:01.55      58.25 ZQ     
                  28.47       58.25 (29.78)                                        
  3 Dugo, Jesse D             12 WISC-MR              1:06.84    1:02.20 SILV   
                  29.66     1:02.20 (32.54)                                        
  4 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR              1:04.46    1:04.50 SILV   
                  30.62     1:04.50 (33.88)                                        
  5 Wilson, Edmund            11 NDAC-MR              1:19.25    1:04.91 SILV   
                  29.91     1:04.91 (35.00)                                        
  6 Minevich, Daniel I        11 PATS-MR              1:07.12    1:05.91 SILV   
                  31.58     1:05.91 (34.33)                                        
  7 Faughnan, Patrick L       11 HVD-MR               1:07.11    1:06.40 SILV   
                  31.67     1:06.40 (34.73)                                        
  8 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR              1:04.53    1:07.16        
                  32.41     1:07.16 (34.75)                                        
  9 Qu, Matthew Y             12 MWDA-MR              1:12.79    1:08.03        
                  31.78     1:08.03 (36.25)                                        
 10 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR              1:05.45    1:08.47        
                  30.63     1:08.47 (37.84)                                        
 11 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR  1:08.16    1:08.51        
                  33.43     1:08.51 (35.08)                                        
 12 Burger, Nate L            12 NDAC-MR              1:09.54    1:09.39        
                  33.11     1:09.39 (36.28)                                        
 13 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR              1:11.76    1:10.22        
                  32.97     1:10.22 (37.25)                                        
 14 Majumdar, Ryan            11 HVD-MR               1:12.36    1:10.51        
                  33.85     1:10.51 (36.66)                                        
 15 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR              1:08.48    1:10.76        
                  33.67     1:10.76 (37.09)                                        
 16 Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR  1:12.70    1:10.80        
                  33.96     1:10.80 (36.84)                                        
 17 Schmitt, Alex J           11 Express Swimming-MR  1:11.66    1:12.70        
                  33.95     1:12.70 (38.75)                                        
 18 Freund, Jonah T           11 Express Swimming-MR  1:14.46    1:12.79        
                  34.49     1:12.79 (38.30)                                        
 19 Beaudoin, Noah S          12 HVD-MR               1:15.74    1:14.40        
                  35.08     1:14.40 (39.32)                                        
 20 Bennett, Ryan A           11 Express Swimming-MR  1:13.89    1:14.64        
                  36.01     1:14.64 (38.63)                                        
 21 Kastanis, Dylan S         12 HVD-MR               1:20.15    1:14.91        
                  34.89     1:14.91 (40.02)                                        
 22 Lemieux, Jayson T         12 HVD-MR               1:26.51    1:16.98        
                  36.23     1:16.98 (40.75)                                        
 23 Zhu, Alex D               11 PATS-MR              1:22.18    1:20.95        
                  36.71     1:20.95 (44.24)                                        
 24 Gmelch, Robert J          11 WISC-MR              1:35.11    1:21.40        
                  38.86     1:21.40 (42.54)                                        
 25 Cook, Hunter R            12 Express Swimming-MR  1:19.22    1:21.93        
                  37.46     1:21.93 (44.47)                                        
 26 Kablaoui, Abdulraouf      11 RFAC-MR              1:26.58    1:22.89        
                  39.69     1:22.89 (43.20)                                        
 27 Atanasio, Matthew Y       12 HVD-MR               1:30.30    1:24.17        
                  38.22     1:24.17 (45.95)                                        
 28 Hogan, James T            11 HVD-MR               1:28.37    1:24.24        
                  41.77     1:24.24 (42.47)                                        
 29 Burlingame, Rohan E       11 HVD-MR               1:38.30    1:26.76        
                  41.47     1:26.76 (45.29)                                        
 30 Johnson, William F        12 HVD-MR               1:41.33    1:29.34        
                  41.81     1:29.34 (47.53)                                        
 31 Renner, Jack T            11 IA-MR                2:03.32    1:29.92        
                  43.11     1:29.92 (46.81)                                        
 -- Tresanszki, Levi          11 MWDA-MR              1:30.99         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:09.99  ZQ
              2:10.99  JO
              2:25.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J           12 PATS-MR              2:02.17    2:03.30 ZQ     
                  27.41       58.12 (30.71)     1:30.42 (32.30)     2:03.30 (32.88)
  2 Tirch, Patrick M          12 HVD-MR               2:10.33    2:09.29 ZQ     
                  29.14     1:01.90 (32.76)     1:36.39 (34.49)     2:09.29 (32.90)
  3 Broderick, Patrick V      12 Express Swimming-MR  2:17.33    2:16.55 SILV   
                  31.07     1:06.28 (35.21)     1:41.81 (35.53)     2:16.55 (34.74)
  4 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR              2:21.88    2:18.43 SILV   
                  30.87     1:05.90 (35.03)     1:42.52 (36.62)     2:18.43 (35.91)
  5 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR  2:29.82    2:28.02        
                  33.15     1:11.19 (38.04)     1:51.13 (39.94)     2:28.02 (36.89)
  6 Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR  2:36.30    2:34.00        
                  34.36     1:14.18 (39.82)     1:55.48 (41.30)     2:34.00 (38.52)
  7 Blazek, Jackson M         12 NDAC-MR              2:50.11    2:43.14        
                  36.38     1:18.06 (41.68)     2:01.48 (43.42)     2:43.14 (41.66)
  8 Lemieux, Jayson T         12 HVD-MR               3:20.33    2:49.30        
                  38.95     1:22.28 (43.33)     2:07.00 (44.72)     2:49.30 (42.30)
  9 Kablaoui, Abdulraouf      11 RFAC-MR              3:06.63    3:11.45        
                  41.99     1:31.24 (49.25)     2:22.01 (50.77)     3:11.45 (49.44)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                31.39  ZQ
                31.99  JO
                36.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dugo, Jesse D             12 WISC-MR                34.33      32.60 SILV   
  2 Thomas, Dylan J           12 PATS-MR                33.09      33.04 SILV   
  3 Faughnan, Patrick L       11 HVD-MR                 33.66      33.70 SILV   
  4 Cobb, Dylan M             12 MWDA-MR                38.02      34.99 SILV   
  5 Wu, Brendan S             11 PATS-MR                33.44      35.24 SILV   
  6 Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR    37.51      35.36 SILV   
  7 Broderick, Patrick V      12 Express Swimming-MR    35.69      35.86 SILV   
  8 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR                35.95      36.25        
  9 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR    36.62      37.04        
 10 Clyde, Miles M            12 HVD-MR                 41.33      37.52        
 11 Schmitt, Alex J           11 Express Swimming-MR    40.15      38.03        
 12 Majumdar, Ryan            11 HVD-MR                 41.85      38.59        
 13 Lemieux, Jayson T         12 HVD-MR                 43.78      38.98        
 14 Kastanis, Dylan S         12 HVD-MR                 41.09      39.28        
 15 LaPADULA, Aston           11 Express Swimming-MR    56.56      39.38        
 16 Gutterman, Hunter M       11 NDAC-MR                46.56      39.63        
 17 Blazek, Jackson M         12 NDAC-MR                39.19      40.93        
 18 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR                37.82      40.99        
 19 Mulieri, Dylan            11 WISC-MR                44.31      41.25        
 20 Bennett, Ryan A           11 Express Swimming-MR    41.82      41.37        
 21 Freund, Jonah T           11 Express Swimming-MR    39.87      41.91        
 22 Cook, Hunter R            12 Express Swimming-MR    42.59      43.70        
 23 Johnson, William F        12 HVD-MR                 45.55      43.79        
 24 Gmelch, Robert J          11 WISC-MR                46.09      45.23        
 25 Renner, Jack T            11 IA-MR                  45.00      46.46        
 26 Colaizzo, James R         12 HVD-MR                 56.53      48.48        
 27 Burlingame, Rohan E       11 HVD-MR                 47.23      48.62        
 28 Araujo, Thiago L          11 PATS-MR                59.96      58.78        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:06.99  ZQ
              1:08.99  JO
              1:17.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Patrick M          12 HVD-MR               1:14.70    1:09.83 SILV   
                  35.37     1:09.83 (34.46)                                        
  2 Dugo, Jesse D             12 WISC-MR              1:13.62    1:10.09 SILV   
                  34.79     1:10.09 (35.30)                                        
  3 Wilson, Edmund            11 NDAC-MR              1:22.58    1:13.82 SILV   
                  35.69     1:13.82 (38.13)                                        
  4 Faughnan, Patrick L       11 HVD-MR               1:16.88    1:14.68 SILV   
                  35.78     1:14.68 (38.90)                                        
  5 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR              1:17.68    1:16.64 SILV   
                  37.22     1:16.64 (39.42)                                        
  6 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR  1:17.12    1:17.72        
                  38.63     1:17.72 (39.09)                                        
  7 Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR  1:20.78    1:18.44        
                  37.45     1:18.44 (40.99)                                        
  8 Burger, Nate L            12 NDAC-MR              1:24.22    1:18.99        
                  37.23     1:18.99 (41.76)                                        
  9 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR              1:19.82    1:19.12        
                  38.76     1:19.12 (40.36)                                        
 10 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR              1:19.90    1:22.38        
                  39.96     1:22.38 (42.42)                                        
 11 Schmitt, Alex J           11 Express Swimming-MR  1:33.75    1:24.93        
                  41.79     1:24.93 (43.14)                                        
 12 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR              1:21.02    1:25.25        
                  42.42     1:25.25 (42.83)                                        
 13 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR              1:24.73    1:25.33        
                  37.97     1:25.33 (47.36)                                        
 14 Beaudoin, Noah S          12 HVD-MR               1:23.19    1:25.45        
                  37.47     1:25.45 (47.98)                                        
 15 Kastanis, Dylan S         12 HVD-MR               1:28.69    1:26.58        
                  42.08     1:26.58 (44.50)                                        
 16 Qu, Matthew Y             12 MWDA-MR              1:23.46    1:26.77        
                  41.87     1:26.77 (44.90)                                        
 17 Majumdar, Ryan            11 HVD-MR               1:46.12    1:28.35        
                  27.75   1:28.35 (1:00.60)                                        
 18 Bennett, Ryan A           11 Express Swimming-MR  1:28.30    1:30.02        
                  44.28     1:30.02 (45.74)                                        
 19 Cook, Hunter R            12 Express Swimming-MR  1:28.67    1:33.61        
                  45.45     1:33.61 (48.16)                                        
 20 Gmelch, Robert J          11 WISC-MR              1:47.60    1:35.46        
 21 Johnson, William F        12 HVD-MR               1:54.33    1:36.33        
 22 Hogan, James T            11 HVD-MR               1:51.33    1:38.09        
                  49.81     1:38.09 (48.28)                                        
 23 Kablaoui, Abdulraouf      11 RFAC-MR              1:34.64    1:38.15        
                  47.27     1:38.15 (50.88)                                        
 24 Tresanszki, Levi          11 MWDA-MR              1:43.54    1:39.62        
                  50.35     1:39.62 (49.27)                                        
 25 Renner, Jack T            11 IA-MR                2:02.69    1:41.87        
                  41.60   1:41.87 (1:00.27)                                        
 26 Colaizzo, James R         12 HVD-MR               1:48.33    1:46.86        
                  52.07     1:46.86 (54.79)                                        
 27 Burlingame, Rohan E       11 HVD-MR               1:45.33    1:47.38        
 -- Mulieri, Dylan            11 WISC-MR              1:33.61         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Zhu, Alex D               11 PATS-MR                   NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  41.57          DQ (45.10)                                        
 -- Atanasio, Matthew Y       12 HVD-MR               1:57.33         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  53.94          DQ (58.22)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                34.99  ZQ
                36.59  JO
                40.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Patrick M          12 HVD-MR                 37.22      35.77 JO     
  2 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR                36.66      36.62 SILV   
  3 Faughnan, Patrick L       11 HVD-MR                 39.13      38.25 SILV   
  4 Minevich, Daniel I        11 PATS-MR                36.66      38.27 SILV   
  5 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR    41.16      40.38        
  6 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR                40.84      40.40        
  7 Kastanis, Dylan S         12 HVD-MR                 44.76      41.45        
  8 Schmitt, Alex J           11 Express Swimming-MR    42.17      41.56        
  9 Beaudoin, Noah S          12 HVD-MR                 42.49      41.58        
 10 Lemieux, Jayson T         12 HVD-MR                 42.62      42.25        
 11 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR                45.83      42.43        
 12 Majumdar, Ryan            11 HVD-MR                 43.61      42.68        
 13 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR                45.37      43.00        
 14 Freund, Jonah T           11 Express Swimming-MR    45.99      43.33        
 15 Qu, Matthew Y             12 MWDA-MR                47.65      43.56        
 16 Zhu, Alex D               11 PATS-MR                43.99      43.78        
 17 Atanasio, Matthew Y       12 HVD-MR                 47.81      44.15        
 18 Cook, Hunter R            12 Express Swimming-MR    44.84      46.73        
 19 Gmelch, Robert J          11 WISC-MR                49.81      48.25        
 20 Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR    48.98      48.57        
 21 Bennett, Ryan A           11 Express Swimming-MR    47.52      49.44        
 22 Colaizzo, James R         12 HVD-MR                 51.96      51.87        
 23 Hogan, James T            11 HVD-MR                 52.46      52.53        
 24 Mulieri, Dylan            11 WISC-MR                55.20      52.92        
 25 Kablaoui, Abdulraouf      11 RFAC-MR                47.43      58.31        
 -- Tresanszki, Levi          11 MWDA-MR                55.99         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Araujo, Thiago L          11 PATS-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.99  ZQ
              1:18.99  JO
              1:26.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wider, Garrett            12 IA-MR                     NT    1:16.88 ZQ     
                  35.63     1:16.88 (41.25)                                        
  2 Tirch, Patrick M          12 HVD-MR               1:21.06    1:18.39 JO     
  3 Thomas, Dylan J           12 PATS-MR              1:14.40    1:19.74 SILV   
  4 Wu, Brendan S             11 PATS-MR              1:20.43    1:21.84 SILV   
  5 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR  1:26.39    1:25.07 SILV   
                  40.10     1:25.07 (44.97)                                        
  6 Faughnan, Patrick L       11 HVD-MR               1:26.29    1:25.31 SILV   
  7 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR              1:30.56    1:26.72        
                  40.75     1:26.72 (45.97)                                        
  8 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR              1:42.01    1:26.82        
                  37.03     1:26.82 (49.79)                                        
  9 Broderick, Patrick V      12 Express Swimming-MR  1:24.95    1:26.93        
 10 Minevich, Daniel I        11 PATS-MR              1:23.02    1:27.54        
 11 Schmitt, Alex J           11 Express Swimming-MR  1:34.55    1:31.19        
                  42.85     1:31.19 (48.34)                                        
 12 Cobb, Dylan M             12 MWDA-MR              1:35.35    1:31.90        
                  43.56     1:31.90 (48.34)                                        
 13 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR              1:38.48    1:34.16        
                  44.81     1:34.16 (49.35)                                        
 14 Kastanis, Dylan S         12 HVD-MR               1:35.45    1:34.34        
                  42.67     1:34.34 (51.67)                                        
 15 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR              1:33.11    1:35.09        
                  46.53     1:35.09 (48.56)                                        
 16 Qu, Matthew Y             12 MWDA-MR              1:38.81    1:35.95        
                  46.07     1:35.95 (49.88)                                        
 17 Burger, Nate L            12 NDAC-MR              1:43.59    1:38.86        
                  47.32     1:38.86 (51.54)                                        
 18 Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR  1:58.76    1:41.77        
                  47.46     1:41.77 (54.31)                                        
 19 Gmelch, Robert J          11 WISC-MR              1:48.99    1:44.53        
                  49.51     1:44.53 (55.02)                                        
 20 Cook, Hunter R            12 Express Swimming-MR  1:40.21    1:44.62        
                  47.86     1:44.62 (56.76)                                        
 21 Gutterman, Hunter M       11 NDAC-MR              1:50.11    1:45.59        
                  47.63     1:45.59 (57.96)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                30.99  JO
                34.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Patrick M          12 HVD-MR                 30.58      28.79 ZQ     
  2 Thomas, Dylan J           12 PATS-MR                29.63      30.86 JO     
  3 Dugo, Jesse D             12 WISC-MR                33.48      32.52 SILV   
  4 Wilson, Edmund            11 NDAC-MR                33.48      33.23 SILV   
  5 Minevich, Daniel I        11 PATS-MR                33.91      34.78        
  6 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR                35.93      35.13        
  7 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR                36.37      35.59        
  8 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR                37.69      36.66        
  9 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR    35.53      37.22        
 10 Kastanis, Dylan S         12 HVD-MR                 41.41      37.64        
 11 Qu, Matthew Y             12 MWDA-MR                40.09      38.35        
 12 Burger, Nate L            12 NDAC-MR                35.88      38.80        
 13 Bennett, Ryan A           11 Express Swimming-MR    38.64      41.43        
 14 Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR    39.40      42.92        
 15 Schmitt, Alex J           11 Express Swimming-MR    39.10      42.96        
 16 Lemieux, Jayson T         12 HVD-MR                 53.36      45.79        
 17 Cook, Hunter R            12 Express Swimming-MR    41.44      45.84        
 18 Gmelch, Robert J          11 WISC-MR                51.05      47.35        
 19 Tresanszki, Levi          11 MWDA-MR                55.99      50.88        
 20 Burlingame, Rohan E       11 HVD-MR                 55.19      54.46        
 21 Renner, Jack T            11 IA-MR                1:00.00      54.75        
 22 Kablaoui, Abdulraouf      11 RFAC-MR                50.29    1:07.23        
 -- Mulieri, Dylan            11 WISC-MR                58.26         DQ        
      Alternating Kick
 -- Freund, Jonah T           11 Express Swimming-MR    41.23         DQ        
      One hand touch
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:07.99  ZQ
              1:10.69  JO
              1:17.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Patrick M          12 HVD-MR               1:10.18    1:05.20 ZQ     
                  30.62     1:05.20 (34.58)                                        
  2 Wider, Garrett            12 IA-MR                1:30.00    1:16.21 SILV   
                  35.38     1:16.21 (40.83)                                        
  3 Minevich, Daniel I        11 PATS-MR              1:17.66    1:19.88        
                  37.28     1:19.88 (42.60)                                        
  4 Cobb, Dylan M             12 MWDA-MR              1:25.44    1:21.38        
                  36.41     1:21.38 (44.97)                                        
  5 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR                   NT    1:21.88        
                  37.91     1:21.88 (43.97)                                        
  6 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR              1:21.01    1:25.24        
                  39.03     1:25.24 (46.21)                                        
  7 Qu, Matthew Y             12 MWDA-MR              1:30.82    1:26.67        
                  40.50     1:26.67 (46.17)                                        
  8 Bennett, Ryan A           11 Express Swimming-MR  1:30.60    1:34.73        
                  41.87     1:34.73 (52.86)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:06.99  ZQ
              1:09.99  JO
              1:17.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Patrick M          12 HVD-MR               1:12.05    1:07.40 JO     
                  31.30     1:07.40 (36.10)                                        
  2 Dugo, Jesse D             12 WISC-MR              1:15.30    1:11.06 SILV   
                  32.15     1:11.06 (38.91)                                        
  3 Faughnan, Patrick L       11 HVD-MR               1:16.13    1:14.16 SILV   
                  35.07     1:14.16 (39.09)                                        
  4 Wu, Brendan S             11 PATS-MR              1:17.44    1:15.43 SILV   
                  35.80     1:15.43 (39.63)                                        
  5 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR              1:16.67    1:16.33 SILV   
                  35.83     1:16.33 (40.50)                                        
  6 Broderick, Patrick V      12 Express Swimming-MR  1:15.51    1:17.03 SILV   
                  34.68     1:17.03 (42.35)                                        
  7 Minevich, Daniel I        11 PATS-MR              1:16.12    1:17.14 SILV   
                  36.82     1:17.14 (40.32)                                        
  8 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR              1:17.46    1:18.57        
  9 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR              1:23.39    1:19.03        
                  36.35     1:19.03 (42.68)                                        
 10 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR  1:18.71    1:19.60        
                  37.81     1:19.60 (41.79)                                        
 11 Qu, Matthew Y             12 MWDA-MR              1:21.65    1:21.93        
                  37.93     1:21.93 (44.00)                                        
 12 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR              1:20.07    1:22.29        
                  38.99     1:22.29 (43.30)                                        
 13 Kastanis, Dylan S         12 HVD-MR               1:26.12    1:23.03        
                  39.02     1:23.03 (44.01)                                        
 14 Schmitt, Alex J           11 Express Swimming-MR  1:22.78    1:23.60        
                  39.47     1:23.60 (44.13)                                        
 15 Burger, Nate L            12 NDAC-MR              1:25.58    1:23.66        
                  38.86     1:23.66 (44.80)                                        
 16 Lemieux, Jayson T         12 HVD-MR               1:27.76    1:26.48        
                  41.74     1:26.48 (44.74)                                        
 17 Majumdar, Ryan            11 HVD-MR               1:29.73    1:26.56        
                  44.37     1:26.56 (42.19)                                        
 18 LaPADULA, Aston           11 Express Swimming-MR  1:41.21    1:26.92        
                  40.69     1:26.92 (46.23)                                        
 19 Bennett, Ryan A           11 Express Swimming-MR  1:26.51    1:29.96        
                  42.87     1:29.96 (47.09)                                        
 20 Blazek, Jackson M         12 NDAC-MR              1:27.36    1:30.18        
                  42.92     1:30.18 (47.26)                                        
 21 Cook, Hunter R            12 Express Swimming-MR  1:26.57    1:33.38        
                  43.85     1:33.38 (49.53)                                        
 22 Mulieri, Dylan            11 WISC-MR              1:46.40    1:34.85        
                  43.14     1:34.85 (51.71)                                        
 23 Gmelch, Robert J          11 WISC-MR              1:39.39    1:35.05        
                  44.33     1:35.05 (50.72)                                        
 24 Colaizzo, James R         12 HVD-MR               2:00.26    1:42.66        
                  50.46     1:42.66 (52.20)                                        
 25 Renner, Jack T            11 IA-MR                2:00.00    1:43.27        
                  48.60     1:43.27 (54.67)                                        
 26 Burlingame, Rohan E       11 HVD-MR               1:38.33    1:49.22        
 -- Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR  1:24.25         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  38.37          DQ (46.62)                                        
 -- Clyde, Miles M            12 HVD-MR               1:28.33         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  38.55          DQ (43.34)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:25.99  ZQ
              2:27.99  JO
              2:47.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tirch, Patrick M          12 HVD-MR               2:38.47    2:26.04 JO     
                  30.74     1:10.81 (40.07)     1:53.51 (42.70)     2:26.04 (32.53)
  2 Broderick, Patrick V      12 Express Swimming-MR  2:39.69    2:38.67 SILV   
                  36.02     1:17.13 (41.11)     2:04.27 (47.14)     2:38.67 (34.40)
  3 Abbruzzese, Matthew J     12 RFAC-MR              2:45.34    2:42.84 SILV   
                  36.50     1:18.24 (41.74)     2:07.05 (48.81)     2:42.84 (35.79)
  4 Tang, Richard             11 Express Swimming-MR  2:45.63    2:46.92 SILV   
                  39.46     1:21.76 (42.30)     2:10.30 (48.54)     2:46.92 (36.62)
  5 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR              2:55.26    2:47.72 SILV   
                  36.41     1:18.81 (42.40)     2:11.23 (52.42)     2:47.72 (36.49)
  6 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR              2:47.55    2:48.31        
                  40.66     1:22.52 (41.86)     2:13.19 (50.67)     2:48.31 (35.12)
  7 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR              2:58.82    2:50.08        
                  36.88     1:21.70 (44.82)     2:13.90 (52.20)     2:50.08 (36.18)
  8 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR              3:00.41    2:57.96        
                  36.40     1:24.39 (47.99)     2:16.87 (52.48)     2:57.96 (41.09)
 -- Gibbs, Owen T             12 Express Swimming-MR  2:58.68         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn - back
                1:21.10     2:17.75 (56.65)          DQ (40.34)                    
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:08.98    2:04.38        
     1) Kablaoui, Abdulraouf 11         2) Latino, Tristan M 12           
     3) Abbruzzese, Matthew J 12        4) Cepeda, Lorenzo C 12           
                  38.05     1:06.96 (28.91)     1:36.76 (29.80)     2:04.38 (27.62)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:59.76    2:08.40        
     1) Schmitt, Alex J 11              2) Gibbs, Owen T 12               
     3) Freund, Jonah T 11              4) Tang, Richard 11               
                  33.16     1:06.90 (33.74)     1:37.92 (31.02)     2:08.40 (30.48)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       2:20.01    2:19.32        
     1) Gibbs, Owen T 12                2) Tang, Richard 11               
     3) Broderick, Patrick V 12         4) Schmitt, Alex J 11             
                  34.90     1:13.80 (38.90)     1:47.50 (33.70)     2:19.32 (31.82)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ
                24.79  JO
                26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Evan                 13 NDAC-MR                24.45      24.28 ZQ     
  2 Rizzo, Gio M              14 PATS-MR                25.49      24.76 JO     
  3 Caraher, Colin J          14 IA-MR                  26.12      25.14 SILV   
  4 Pagel, Jack W             14 PATS-MR                25.51      25.52 SILV   
  5 Del Rosario, Eric         14 PATS-MR                25.13      25.72 SILV   
  6 Attardi, Richard M        14 Express Swimming-MR    26.02      25.79 SILV   
  7 Tang, Erik                14 Express Swimming-MR    26.66      25.86 SILV   
  8 Powell, Brett             14 WISC-MR                27.55      26.06 SILV   
  9 Luzzi, Matt N             14 HVD-MR                 26.89      26.42 SILV   
 10 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                  26.56      26.53 SILV   
 11 Hally, Seamus             14 NDAC-MR                27.19      26.70 SILV   
 12 Smith, Sebastian L        13 PATS-MR                25.61      26.80        
 13 Holan, Steve              13 PATS-MR                26.62      26.82        
 14 Plaza, Sebastian T        13 Express Swimming-MR    27.91      26.98        
 15 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                  27.62      27.02        
 16 Horgan, Edward L          14 HVD-MR                 27.43      27.15        
 17 Fischer, Kenny S          14 Express Swimming-MR    29.20      27.93        
 18 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                  29.68      28.81        
 19 Grunbok, Nick J           14 HVD-MR                 30.36      29.04        
 20 Weber, William J          13 Express Swimming-MR    29.70      29.11        
 21 Schweppe, Otto W          13 NDAC-MR                28.48      29.83        
 22 Levesque, Tristan C       13 MWDA-MR                30.99      30.38        
 23 Moscoso, David A          13 PATS-MR                30.36      30.81        
 24 Ma, Kevin W               13 PATS-MR                31.15      31.13        
 25 Zhu, Robert               13 PATS-MR                32.38      32.20        
 26 Ortof, Max L              13 Express Swimming-MR    34.32      32.46        
 27 Lerner, Miles H           13 Express Swimming-MR    37.47      37.28        
 28 Yastion, Mark J           13 MWDA-MR                39.14      37.73        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                53.99  ZQ
                59.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Evan                 13 NDAC-MR                54.40      53.31 JO     
                  25.31       53.31 (28.00)                                        
  2 Fonseca, Casey            14 WISC-MR                56.73      54.90 SILV   
                  26.93       54.90 (27.97)                                        
  3 Tang, Erik                14 Express Swimming-MR    57.03      55.12 SILV   
                  26.92       55.12 (28.20)                                        
  4 Caraher, Colin J          14 IA-MR                  56.58      55.25 SILV   
                  26.24       55.25 (29.01)                                        
  5 Powell, Brett             14 WISC-MR                57.79      55.74 SILV   
                  27.11       55.74 (28.63)                                        
  6 Holan, Steve              13 PATS-MR                58.62      57.24 SILV   
                  27.42       57.24 (29.82)                                        
  7 Attardi, Richard M        14 Express Swimming-MR  1:00.06      57.31 SILV   
                  27.19       57.31 (30.12)                                        
  8 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                  57.97      57.41 SILV   
                  27.52       57.41 (29.89)                                        
  9 Del Rosario, Eric         14 PATS-MR                55.95      57.55 SILV   
                  26.62       57.55 (30.93)                                        
 10 Smith, Sebastian L        13 PATS-MR                57.03      58.08 SILV   
                  27.21       58.08 (30.87)                                        
 11 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:01.30      58.53 SILV   
                  28.00       58.53 (30.53)                                        
 12 Hally, Seamus             14 NDAC-MR                59.74      58.73 SILV   
                  27.95       58.73 (30.78)                                        
 13 Horgan, Edward L          14 HVD-MR               1:02.64      58.98 SILV   
                  27.93       58.98 (31.05)                                        
 14 Luzzi, Matt N             14 HVD-MR               1:02.78      59.96        
                  28.35       59.96 (31.61)                                        
 15 Plaza, Sebastian T        13 Express Swimming-MR  1:01.16    1:00.04        
                  28.96     1:00.04 (31.08)                                        
 16 Fischer, Kenny S          14 Express Swimming-MR  1:04.46    1:00.31        
                  29.56     1:00.31 (30.75)                                        
 17 Herbert, Owain G          13 NDAC-MR              1:04.20    1:00.40        
                  28.37     1:00.40 (32.03)                                        
 18 Torri, Daniel P           14 HVD-MR               1:04.35    1:01.11        
                  28.90     1:01.11 (32.21)                                        
 19 Schweppe, Otto W          13 NDAC-MR              1:03.69    1:03.83        
                  30.25     1:03.83 (33.58)                                        
 20 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                1:07.06    1:04.49        
                  30.42     1:04.49 (34.07)                                        
 21 Weber, William J          13 Express Swimming-MR  1:05.82    1:04.56        
                  30.70     1:04.56 (33.86)                                        
 22 Levesque, Tristan C       13 MWDA-MR              1:08.41    1:05.24        
                  31.32     1:05.24 (33.92)                                        
 23 Grunbok, Nick J           14 HVD-MR               1:12.16    1:05.38        
                  30.71     1:05.38 (34.67)                                        
 24 Ma, Kevin W               13 PATS-MR              1:07.13    1:06.32        
                  31.62     1:06.32 (34.70)                                        
 25 Ortof, Max L              13 Express Swimming-MR  1:14.82    1:10.39        
                  34.18     1:10.39 (36.21)                                        
 26 Lerner, Miles H           13 Express Swimming-MR  1:26.98    1:22.69        
                  37.16     1:22.69 (45.53)                                        
 27 Fochios, Matthew P        13 NDAC-MR              1:24.49    1:23.22        
                  38.81     1:23.22 (44.41)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:58.49  JO
              1:58.49  ZQ
              2:14.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fonseca, Casey            14 WISC-MR              2:03.84    2:01.53 SILV   
                  27.82       59.44 (31.62)     1:32.02 (32.58)     2:01.53 (29.51)
  2 Rizzo, Gio M              14 PATS-MR              2:09.84    2:01.80 SILV   
                  27.35       58.70 (31.35)     1:31.72 (33.02)     2:01.80 (30.08)
  3 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                2:09.70    2:02.80 SILV   
                  27.85       58.88 (31.03)     1:31.01 (32.13)     2:02.80 (31.79)
  4 Hally, Seamus             14 NDAC-MR              2:13.48    2:05.67 SILV   
                  28.20       59.81 (31.61)     1:32.78 (32.97)     2:05.67 (32.89)
  5 Tang, Erik                14 Express Swimming-MR  2:13.24    2:06.14 SILV   
                  27.70       59.54 (31.84)     1:33.05 (33.51)     2:06.14 (33.09)
  6 Smith, Sebastian L        13 PATS-MR              2:02.23    2:07.04 SILV   
                  28.47     1:00.79 (32.32)     1:34.11 (33.32)     2:07.04 (32.93)
  7 Attardi, Richard M        14 Express Swimming-MR  2:17.92    2:07.06 SILV   
                  27.34     1:00.05 (32.71)     1:33.95 (33.90)     2:07.06 (33.11)
  8 Flynn, Ryan M             14 HVD-MR               2:12.88    2:13.00 SILV   
                  30.35     1:03.95 (33.60)     1:38.50 (34.55)     2:13.00 (34.50)
  9 Herbert, Owain G          13 NDAC-MR              2:16.87    2:13.32 SILV   
                  29.08     1:02.56 (33.48)     1:38.17 (35.61)     2:13.32 (35.15)
 10 Plaza, Sebastian T        13 Express Swimming-MR  2:22.79    2:15.61        
                  30.11     1:04.42 (34.31)     1:40.03 (35.61)     2:15.61 (35.58)
 11 Torri, Daniel P           14 HVD-MR               2:19.88    2:19.80        
                  30.84     1:06.77 (35.93)     1:44.96 (38.19)     2:19.80 (34.84)
 12 Weber, William J          13 Express Swimming-MR  2:24.97    2:19.87        
                  31.49     1:07.11 (35.62)     1:44.41 (37.30)     2:19.87 (35.46)
 13 Ortof, Max L              13 Express Swimming-MR  2:29.21    2:20.11        
                  33.32     1:10.08 (36.76)     1:45.73 (35.65)     2:20.11 (34.38)
 14 Grunbok, Nick J           14 HVD-MR               2:40.68    2:26.98        
                  32.20     1:09.87 (37.67)     1:47.46 (37.59)     2:26.98 (39.52)
 15 Lerner, Miles H           13 Express Swimming-MR  3:15.03    3:04.24        
                  38.20     1:23.94 (45.74)     2:13.40 (49.46)     3:04.24 (50.84)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:19.99  JO
              5:19.99  ZQ
              5:50.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holan, Steve              13 PATS-MR              5:41.07    5:34.01 SILV   
                  29.96     1:02.69 (32.73)     1:35.76 (33.07)     2:09.21 (33.45)
        2:42.89 (33.68)     3:16.85 (33.96)     3:50.87 (34.02)     4:25.21 (34.34)
        4:59.83 (34.62)     5:34.01 (34.18)                                        
  2 Smith, Sebastian L        13 PATS-MR              5:52.20    5:38.81 SILV   
                  30.77     1:04.96 (34.19)     1:39.55 (34.59)     2:14.76 (35.21)
        2:49.44 (34.68)     3:24.09 (34.65)     3:58.60 (34.51)     4:32.90 (34.30)
        5:06.34 (33.44)     5:38.81 (32.47)                                        
  3 Hally, Seamus             14 NDAC-MR              5:55.28    5:46.13 SILV   
                  30.41     1:04.23 (33.82)     1:39.31 (35.08)     2:14.78 (35.47)
        2:50.89 (36.11)     3:26.19 (35.30)     4:01.96 (35.77)     4:38.19 (36.23)
        5:13.72 (35.53)     5:46.13 (32.41)                                        
  4 Tang, Erik                14 Express Swimming-MR  6:35.47    5:56.44        
                  31.77     1:07.52 (35.75)     1:44.35 (36.83)     2:20.78 (36.43)
        2:57.85 (37.07)     3:35.48 (37.63)     4:12.24 (36.76)     4:48.51 (36.27)
        5:22.74 (34.23)     5:56.44 (33.70)                                        
  5 Attardi, Richard M        14 Express Swimming-MR  6:30.00    5:57.66        
                  30.53     1:07.11 (36.58)     1:43.94 (36.83)     2:20.78 (36.84)
        2:57.60 (36.82)     3:34.51 (36.91)     4:11.78 (37.27)     4:48.66 (36.88)
        5:24.88 (36.22)     5:57.66 (32.78)                                        
  6 Herbert, Owain G          13 NDAC-MR              6:13.75    5:59.70        
                  30.47     1:05.28 (34.81)     1:41.78 (36.50)     2:19.03 (37.25)
        2:56.04 (37.01)     3:33.68 (37.64)     4:10.66 (36.98)     4:47.65 (36.99)
        5:24.67 (37.02)     5:59.70 (35.03)                                        
  7 Ortof, Max L              13 Express Swimming-MR  6:22.01    6:06.00        
                  34.56     1:12.89 (38.33)     1:50.37 (37.48)     2:28.29 (37.92)
        3:05.43 (37.14)     3:42.23 (36.80)     4:19.07 (36.84)     4:55.31 (36.24)
        5:31.81 (36.50)     6:06.00 (34.19)                                        
  8 Plaza, Sebastian T        13 Express Swimming-MR  6:20.01    6:09.66        
                  31.98     1:08.25 (36.27)     1:45.61 (37.36)     2:23.62 (38.01)
        3:01.94 (38.32)     3:39.29 (37.35)     4:17.82 (38.53)     4:55.64 (37.82)
        5:33.94 (38.30)     6:09.66 (35.72)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:01.99  JO
              1:01.99  ZQ
              1:08.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Evan                 13 NDAC-MR              1:00.19    1:00.63 JO     
                  28.75     1:00.63 (31.88)                                        
  2 Fonseca, Casey            14 WISC-MR              1:05.67    1:03.21 SILV   
                  31.05     1:03.21 (32.16)                                        
  3 Del Rosario, Eric         14 PATS-MR              1:02.95    1:04.79 SILV   
                  30.84     1:04.79 (33.95)                                        
  4 Caraher, Colin J          14 IA-MR                1:07.65    1:04.83 SILV   
                  31.32     1:04.83 (33.51)                                        
  5 Powell, Brett             14 WISC-MR              1:08.17    1:05.40 SILV   
                  31.93     1:05.40 (33.47)                                        
  6 Hally, Seamus             14 NDAC-MR              1:06.22    1:06.17 SILV   
                  31.92     1:06.17 (34.25)                                        
  7 Holan, Steve              13 PATS-MR              1:05.69    1:06.72 SILV   
                  32.30     1:06.72 (34.42)                                        
  8 Smith, Sebastian L        13 PATS-MR              1:05.58    1:07.12 SILV   
                  32.44     1:07.12 (34.68)                                        
  9 Plaza, Sebastian T        13 Express Swimming-MR  1:09.89    1:08.63        
                  33.63     1:08.63 (35.00)                                        
 10 Horgan, Edward L          14 HVD-MR               1:11.59    1:08.75        
                  33.51     1:08.75 (35.24)                                        
 11 Tang, Erik                14 Express Swimming-MR  1:13.49    1:08.85        
                  33.70     1:08.85 (35.15)                                        
 12 Levesque, Tristan C       13 MWDA-MR              1:09.47    1:09.10        
                  33.82     1:09.10 (35.28)                                        
 13 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                1:07.82    1:09.17        
                  33.35     1:09.17 (35.82)                                        
 14 Attardi, Richard M        14 Express Swimming-MR  1:10.18    1:09.26        
                  33.13     1:09.26 (36.13)                                        
 15 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                1:17.76    1:09.37        
                  33.29     1:09.37 (36.08)                                        
 16 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:13.62    1:09.76        
                  34.47     1:09.76 (35.29)                                        
 17 Torri, Daniel P           14 HVD-MR               1:12.37    1:10.24        
                  34.05     1:10.24 (36.19)                                        
 18 Fischer, Kenny S          14 Express Swimming-MR  1:20.59    1:12.31        
                  35.36     1:12.31 (36.95)                                        
 19 Herbert, Owain G          13 NDAC-MR              1:25.60    1:13.02        
                  35.43     1:13.02 (37.59)                                        
 20 Schweppe, Otto W          13 NDAC-MR              1:18.40    1:13.91        
                  36.13     1:13.91 (37.78)                                        
 21 Weber, William J          13 Express Swimming-MR  1:15.26    1:13.96        
                  35.96     1:13.96 (38.00)                                        
 22 Ma, Kevin W               13 PATS-MR              1:11.80    1:16.18        
                  36.89     1:16.18 (39.29)                                        
 23 Grunbok, Nick J           14 HVD-MR               1:30.24    1:21.18        
                  39.01     1:21.18 (42.17)                                        
 -- Ortof, Max L              13 Express Swimming-MR  1:26.38         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  42.80          DQ (43.93)                                        
 -- Lerner, Miles H           13 Express Swimming-MR  1:41.41         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  48.23          DQ (54.45)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.49  JO
              1:10.49  ZQ
              1:16.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tang, Erik                14 Express Swimming-MR  1:14.45    1:09.31 JO     
                  32.52     1:09.31 (36.79)                                        
  2 Hally, Seamus             14 NDAC-MR              1:11.98    1:10.35 JO     
                  32.72     1:10.35 (37.63)                                        
  3 Liu, Evan                 13 NDAC-MR              1:10.64    1:10.90 SILV   
                  33.17     1:10.90 (37.73)                                        
  4 Del Rosario, Eric         14 PATS-MR              1:09.57    1:11.20 SILV   
                  33.33     1:11.20 (37.87)                                        
  5 Caraher, Colin J          14 IA-MR                1:14.94    1:11.75 SILV   
                  32.80     1:11.75 (38.95)                                        
  6 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:24.06    1:13.79 SILV   
                  34.31     1:13.79 (39.48)                                        
  7 Pagel, Jack W             14 PATS-MR              1:13.64    1:14.16 SILV   
                  35.08     1:14.16 (39.08)                                        
  8 Smith, Sebastian L        13 PATS-MR              1:15.97    1:15.41 SILV   
                  35.99     1:15.41 (39.42)                                        
  9 Attardi, Richard M        14 Express Swimming-MR  1:21.22    1:16.97        
                  35.77     1:16.97 (41.20)                                        
 10 Luzzi, Matt N             14 HVD-MR               1:16.23    1:17.00        
                  36.35     1:17.00 (40.65)                                        
 11 Plaza, Sebastian T        13 Express Swimming-MR  1:18.33    1:17.02        
                  36.30     1:17.02 (40.72)                                        
 12 Powell, Brett             14 WISC-MR              1:30.30    1:17.39        
                  36.71     1:17.39 (40.68)                                        
 13 Horgan, Edward L          14 HVD-MR               1:17.27    1:17.59        
                  36.16     1:17.59 (41.43)                                        
 14 Fischer, Kenny S          14 Express Swimming-MR  1:27.17    1:21.56        
                  38.17     1:21.56 (43.39)                                        
 15 Grunbok, Nick J           14 HVD-MR               1:32.81    1:22.97        
                  38.75     1:22.97 (44.22)                                        
 16 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                1:21.54    1:23.25        
                  39.10     1:23.25 (44.15)                                        
 17 Ma, Kevin W               13 PATS-MR              1:22.34    1:24.35        
                  40.56     1:24.35 (43.79)                                        
 18 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                1:30.00    1:24.80        
                  38.62     1:24.80 (46.18)                                        
 19 Levesque, Tristan C       13 MWDA-MR              1:25.47    1:25.31        
                  39.72     1:25.31 (45.59)                                        
 20 Zhu, Robert               13 PATS-MR              1:37.76    1:26.50        
                  40.37     1:26.50 (46.13)                                        
 21 Weber, William J          13 Express Swimming-MR  1:28.79    1:26.58        
                  41.49     1:26.58 (45.09)                                        
 22 Yastion, Mark J           13 MWDA-MR              1:31.66    1:28.65        
                  40.97     1:28.65 (47.68)                                        
 23 Schweppe, Otto W          13 NDAC-MR              1:29.32    1:30.44        
                  41.60     1:30.44 (48.84)                                        
 24 Ortof, Max L              13 Express Swimming-MR  1:34.18    1:32.26        
                  44.00     1:32.26 (48.26)                                        
 25 Lerner, Miles H           13 Express Swimming-MR  1:37.21    1:34.36        
                  43.83     1:34.36 (50.53)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:00.49  JO
              1:00.49  ZQ
              1:07.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rizzo, Gio M              14 PATS-MR                59.84      59.77 JO     
                  28.11       59.77 (31.66)                                        
  2 Liu, Evan                 13 NDAC-MR              1:01.45    1:01.00 SILV   
                  28.26     1:01.00 (32.74)                                        
  3 Pagel, Jack W             14 PATS-MR              1:13.56    1:03.39 SILV   
                  29.04     1:03.39 (34.35)                                        
  4 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                1:08.84    1:04.06 SILV   
                  30.19     1:04.06 (33.87)                                        
  5 Caraher, Colin J          14 IA-MR                1:08.32    1:04.39 SILV   
                  28.79     1:04.39 (35.60)                                        
  6 Powell, Brett             14 WISC-MR              1:06.57    1:05.32 SILV   
                  31.16     1:05.32 (34.16)                                        
  7 Attardi, Richard M        14 Express Swimming-MR  1:05.95    1:05.72 SILV   
                  29.99     1:05.72 (35.73)                                        
  8 Luzzi, Matt N             14 HVD-MR               1:06.25    1:06.11 SILV   
                  30.78     1:06.11 (35.33)                                        
  9 Hally, Seamus             14 NDAC-MR              1:06.63    1:06.62 SILV   
                  30.72     1:06.62 (35.90)                                        
 10 Smith, Sebastian L        13 PATS-MR              1:05.14    1:07.24        
                  31.07     1:07.24 (36.17)                                        
 11 Holan, Steve              13 PATS-MR              1:01.82    1:07.57        
                  31.13     1:07.57 (36.44)                                        
 12 Horgan, Edward L          14 HVD-MR               1:07.99    1:07.67        
                  31.24     1:07.67 (36.43)                                        
 13 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                1:06.16    1:10.20        
                  32.09     1:10.20 (38.11)                                        
 14 Tang, Erik                14 Express Swimming-MR  1:16.38    1:10.39        
                  32.05     1:10.39 (38.34)                                        
 15 Plaza, Sebastian T        13 Express Swimming-MR  1:10.76    1:10.76        
                  33.60     1:10.76 (37.16)                                        
 16 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                1:18.21    1:11.23        
                  32.00     1:11.23 (39.23)                                        
 17 Schweppe, Otto W          13 NDAC-MR              1:14.40    1:17.24        
                  33.86     1:17.24 (43.38)                                        
 18 Fischer, Kenny S          14 Express Swimming-MR  1:33.63    1:17.75        
                  36.47     1:17.75 (41.28)                                        
 19 Weber, William J          13 Express Swimming-MR  1:23.21    1:18.31        
                  38.59     1:18.31 (39.72)                                        
 20 Levesque, Tristan C       13 MWDA-MR              1:23.65    1:18.62        
                  37.62     1:18.62 (41.00)                                        
 21 Ma, Kevin W               13 PATS-MR              1:18.39    1:18.80        
                  37.06     1:18.80 (41.74)                                        
 22 Moscoso, David A          13 PATS-MR                   NT    1:26.77        
                  38.85     1:26.77 (47.92)                                        
 23 Ortof, Max L              13 Express Swimming-MR  1:38.70    1:30.42        
                  43.73     1:30.42 (46.69)                                        
 -- Lerner, Miles H           13 Express Swimming-MR  1:27.65         DQ        
      Arms underwater recovery
                  44.41          DQ (56.50)                                        
 -- Zhu, Robert               13 PATS-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
                  41.16          DQ (50.56)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:12.99  JO
              2:12.99  ZQ
              2:31.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fonseca, Casey            14 WISC-MR              2:20.76    2:14.65 SILV   
                  28.33     1:04.19 (35.86)     1:45.19 (41.00)     2:14.65 (29.46)
  2 Hally, Seamus             14 NDAC-MR              2:22.20    2:19.27 SILV   
                  30.24     1:06.67 (36.43)     1:47.33 (40.66)     2:19.27 (31.94)
  3 Kaufer, Evan A            14 IA-MR                2:34.56    2:20.58 SILV   
                  30.69     1:06.34 (35.65)     1:49.90 (43.56)     2:20.58 (30.68)
  4 Tang, Erik                14 Express Swimming-MR  2:28.83    2:21.08 SILV   
                  31.69     1:09.05 (37.36)     1:48.50 (39.45)     2:21.08 (32.58)
  5 Caraher, Colin J          14 IA-MR                2:25.36    2:21.13 SILV   
                  29.45     1:06.42 (36.97)     1:49.58 (43.16)     2:21.13 (31.55)
  6 Powell, Brett             14 WISC-MR              2:24.78    2:22.54 SILV   
                  31.39     1:06.91 (35.52)     1:53.96 (47.05)     2:22.54 (28.58)
  7 Smith, Sebastian L        13 PATS-MR              2:23.95    2:22.67 SILV   
                  30.31     1:07.46 (37.15)     1:49.64 (42.18)     2:22.67 (33.03)
  8 Attardi, Richard M        14 Express Swimming-MR  2:30.14    2:26.74 SILV   
                  28.97     1:08.48 (39.51)     1:53.48 (45.00)     2:26.74 (33.26)
  9 Luzzi, Matt N             14 HVD-MR               2:29.43    2:27.02 SILV   
                  30.48     1:11.81 (41.33)     1:54.40 (42.59)     2:27.02 (32.62)
 10 Kingsley, Austin M        14 IA-MR                2:26.30    2:27.23 SILV   
                  32.32     1:09.84 (37.52)     1:55.55 (45.71)     2:27.23 (31.68)
 11 Holan, Steve              13 PATS-MR              2:18.01    2:28.61 SILV   
                  31.17     1:09.89 (38.72)     1:54.52 (44.63)     2:28.61 (34.09)
 12 Horgan, Edward L          14 HVD-MR               2:30.00    2:28.75 SILV   
                  31.12     1:08.50 (37.38)     1:54.62 (46.12)     2:28.75 (34.13)
 13 Herbert, Owain G          13 NDAC-MR              2:44.86    2:29.29 SILV   
                  31.36     1:09.88 (38.52)     1:52.71 (42.83)     2:29.29 (36.58)
 14 Torri, Daniel P           14 HVD-MR               2:37.73    2:30.38 SILV   
                  31.47     1:11.51 (40.04)     1:55.79 (44.28)     2:30.38 (34.59)
 15 Plaza, Sebastian T        13 Express Swimming-MR  2:30.94    2:30.46 SILV   
                  32.77     1:10.65 (37.88)     1:56.94 (46.29)     2:30.46 (33.52)
 16 Fischer, Kenny S          14 Express Swimming-MR  2:44.43    2:34.88        
                  33.28     1:14.26 (40.98)     2:00.02 (45.76)     2:34.88 (34.86)
 17 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                2:50.00    2:35.53        
                  32.85     1:09.52 (36.67)     1:57.83 (48.31)     2:35.53 (37.70)
 18 Levesque, Tristan C       13 MWDA-MR              2:39.71    2:36.57        
                  35.76     1:12.51 (36.75)     2:00.64 (48.13)     2:36.57 (35.93)
 19 Ma, Kevin W               13 PATS-MR              2:35.61    2:40.21        
                  37.31     1:18.36 (41.05)     2:03.83 (45.47)     2:40.21 (36.38)
 20 Schweppe, Otto W          13 NDAC-MR              2:42.97    2:42.84        
                  34.81     1:16.19 (41.38)     2:05.15 (48.96)     2:42.84 (37.69)
 21 Ortof, Max L              13 Express Swimming-MR  3:04.09    2:50.26        
                  42.51     1:25.81 (43.30)     2:13.88 (48.07)     2:50.26 (36.38)
 -- Lerner, Miles H           13 Express Swimming-MR  3:24.68         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  47.91     1:40.43 (52.52)     2:34.97 (54.54)          DQ (47.35)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:42.99  JO
              4:42.99  ZQ
              5:09.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fonseca, Casey            14 WISC-MR              4:57.82    4:46.65 SILV   
                  28.73     1:04.30 (35.57)     1:41.80 (37.50)     2:18.35 (36.55)
        3:00.69 (42.34)     3:42.83 (42.14)     4:15.60 (32.77)     4:46.65 (31.05)
  2 Pagel, Jack W             14 PATS-MR              4:57.77    4:56.64 SILV   
                  29.11     1:05.01 (35.90)     1:43.23 (38.22)     2:19.82 (36.59)
        3:04.46 (44.64)     3:47.60 (43.14)     4:22.81 (35.21)     4:56.64 (33.83)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:44.04    1:42.72        
     1) Rizzo, Gio M 14                 2) Smith, Sebastian L 13          
     3) Holan, Steve 13                 4) Del Rosario, Eric 14           
                  24.71       51.21 (26.50)     1:17.44 (26.23)     1:42.72 (25.28)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:56.43    1:45.02        
     1) Attardi, Richard M 14           2) Plaza, Sebastian T 13          
     3) Fischer, Kenny S 14             4) Tang, Erik 14                  
                  26.03       52.63 (26.60)     1:19.95 (27.32)     1:45.02 (25.07)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:48.80    1:47.71        
     1) Hally, Seamus 14                2) Schweppe, Otto W 13            
     3) Herbert, Owain G 13             4) Liu, Evan 13                   
                  26.46       55.67 (29.21)     1:22.68 (27.01)     1:47.71 (25.03)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:58.37    1:55.63        
     1) Smith, Sebastian L 13           2) Del Rosario, Eric 14           
     3) Rizzo, Gio M 14                 4) Pagel, Jack W 14               
                  31.53     1:03.94 (32.41)     1:31.19 (27.25)     1:55.63 (24.44)
  2 Patriot Swim Team-MR  'B'                         2:17.67    2:19.30        
     1) Ma, Kevin W 13                  2) Zhu, Robert 13                 
     3) Holan, Steve 13                 4) Moscoso, David A 13            
                  35.91     1:14.62 (38.71)     1:46.01 (31.39)     2:19.30 (33.29)
 -- Long Island Express-MR  'A'                       2:07.66   X1:59.95        
     1) Plaza, Sebastian T 13           2) Tang, Erik 14                  
     3) Attardi, Richard M 14           4) Weber, William J 13            
                  32.29     1:04.15 (31.86)     1:31.50 (27.35)     1:59.95 (28.45)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.99  METS
                23.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert L         16 RFAC-MR                21.90      22.64 METS   
  2 White, Devin H            17 IA-MR                  22.72      22.74 METS   
  3 Cruz, Jason A             16 RFAC-MR                23.24      22.85 METS   
  4 Staubi, Kyle A            16 NDAC-MR                21.94      23.26 ZQ     
  5 Trnka, Nicolas M          20 WISC-MR                25.00      23.82        
  6 Cimorelli, Jack D         16 NDAC-MR                23.65      23.86        
  7 Nikolic, Ryan A           16 PATS-MR                23.36      23.93        
  8 Nunez, Jonathan T         16 PATS-MR                23.36      24.00        
  9 Harris, Luke J            17 WISC-MR                23.75      24.05        
 10 Turner, Cole V            15 HVD-MR                 24.18      24.08        
 11 McCaffrey, TC C           17 PATS-MR                23.48      24.10        
 12 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  23.75      24.11        
 13 Foley, Colin P            17 NDAC-MR                24.01      24.12        
 14 Jardeleza, Gerard         15 WISC-MR                25.92      24.26        
 15 DeMarco, Preston Q        19 RFAC-MR                23.91      24.27        
 16 Stickle, Gage R           16 NDAC-MR                22.49      24.38        
 17 Rizzo, Antonio S          16 PATS-MR                23.71      24.41        
 18 OH, Daniel                15 Express Swimming-MR    24.09      24.49        
 19 McGregor, Kyle T          15 PATS-MR                23.78      24.51        
 20 Gagliardi, Thomas J       17 HVD-MR                 24.02      24.53        
 21 Holman, Thomas S          16 PATS-MR                24.06      24.62        
 22 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR    25.61      24.64        
 23 Swift, Danny J            16 NDAC-MR                23.85      24.65        
 24 Keane, Matt V             17 PATS-MR                24.86      24.68        
 25 McGregor, Matt J          15 PATS-MR                24.56      24.89        
 26 Engel, Ryan               15 IA-MR                  25.01      25.00        
 27 Wilson, Elijah A          15 WISC-MR                26.15      25.13        
 28 Bogen, Jake E             15 RFAC-MR                24.77      25.21        
 29 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                  25.34      25.38        
 30 Fonseca, Casey            14 WISC-MR                25.96      25.49        
 31 Connors, Ryan             16 Express Swimming-MR    26.25      25.67        
 32 Speare, Ryan A            15 NDAC-MR                24.38      25.69        
 33 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  25.33      25.75        
 34 Ruan, Andrew              16 RFAC-MR                25.72      25.81        
 35 Reilly, Brian J           16 IA-MR                  25.94      25.84        
 36 Abrams, Arty A            15 PATS-MR                24.72      25.90        
 37 Vasquez, Brandon F        17 HVD-MR                 25.80      26.08        
 38 Colascione, Jonny M       16 IA-MR                  25.50      26.13        
 39 Quested, Finn J           12 PATS-MR                25.47      26.25        
 40 Chan, Alex L              15 PATS-MR                24.84      26.29        
 41 Makhanbetov, Yerlan       15 Express Swimming-MR    27.40      26.48        
 42 Gurevich, Brendan         16 Express Swimming-MR    26.43      26.56        
 43 LaDue, Ryan               16 IA-MR                  27.09      26.78        
 44 Messina, Michael A        15 RFAC-MR                26.65      26.84        
 45 Guariglia, Andrew M       16 Express Swimming-MR    26.89      27.00        
 46 Quick, Kamari J           16 Express Swimming-MR    26.01      27.13        
 47 Howard, Christian J       17 Express Swimming-MR    26.48      27.37        
 48 Gash, Richard W           15 PATS-MR                26.95      27.56        
 49 Gaspard, Chad A           15 Express Swimming-MR    28.09      28.16        
 50 McDermott, Luke M         16 IA-MR                  29.03      28.88        
 51 Desmond, Connor A         15 Express Swimming-MR    29.32      29.27        
 52 Bowers, Maxwell I         11 WISC-MR                31.88      32.28        
 53 Martin, Isaiah N          11 PATS-MR                34.92      33.94        
 54 Mantilla, Dominic E       14 PATS-MR                37.14      37.08        
 55 Zheng, Robert             16 Express Swimming-MR       NT      43.06        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                49.69  METS
                51.29  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                  49.47      48.21 METS   
                  23.43       48.21 (24.78)                                        
  2 Reining, Robert L         16 RFAC-MR                47.09      48.34 METS   
                  23.44       48.34 (24.90)                                        
  3 Baione, Michael T         17 RFAC-MR                48.62      49.66 METS   
                  23.97       49.66 (25.69)                                        
  4 Cruz, Jason A             16 RFAC-MR                50.89      50.00 ZQ     
                  23.97       50.00 (26.03)                                        
  5 White, Devin H            17 IA-MR                  50.00      50.60 ZQ     
                  23.99       50.60 (26.61)                                        
  6 Nikolic, Ryan A           16 PATS-MR                50.31      51.41        
                  24.75       51.41 (26.66)                                        
  7 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  51.27      52.50        
                  25.07       52.50 (27.43)                                        
  8 OH, Daniel                15 Express Swimming-MR    52.69      52.80        
                  25.02       52.80 (27.78)                                        
  9 Bogen, Jake E             15 RFAC-MR                52.59      53.03        
                  25.61       53.03 (27.42)                                        
 10 Holman, Thomas S          16 PATS-MR                52.86      53.44        
                  25.80       53.44 (27.64)                                        
 11 Jardeleza, Gerard         15 WISC-MR                55.91      53.47        
                  25.64       53.47 (27.83)                                        
 12 DeMarco, Preston Q        19 RFAC-MR                51.83      53.48        
                  25.38       53.48 (28.10)                                        
 13 McCaffrey, TC C           17 PATS-MR                50.21      53.51        
                  25.44       53.51 (28.07)                                        
 14 Liu, Alex J               16 NDAC-MR                53.77      53.73        
                  26.51       53.73 (27.22)                                        
 15 Turner, Cole V            15 HVD-MR                 53.79      54.11        
                  25.86       54.11 (28.25)                                        
 16 Harris, Luke J            17 WISC-MR                52.89      54.24        
                  25.84       54.24 (28.40)                                        
 17 Wilson, Elijah A          15 WISC-MR                56.81      54.37        
                  26.19       54.37 (28.18)                                        
 18 Gagliardi, Thomas J       17 HVD-MR                 55.79      54.46        
                  25.65       54.46 (28.81)                                        
 19 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  54.93      54.58        
                  25.86       54.58 (28.72)                                        
 20 Foley, Colin P            17 NDAC-MR                54.77      54.85        
                  25.96       54.85 (28.89)                                        
 21 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                  53.10      55.03        
                  26.15       55.03 (28.88)                                        
 22 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR    54.61      55.20        
                  26.15       55.20 (29.05)                                        
 23 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                  54.74      55.49        
                  26.56       55.49 (28.93)                                        
 24 Swift, Danny J            16 NDAC-MR                53.73      55.75        
                  26.18       55.75 (29.57)                                        
 25 Engel, Ryan               15 IA-MR                  54.46      56.18        
                  26.27       56.18 (29.91)                                        
 26 Vasquez, Brandon F        17 HVD-MR                 55.79      56.22        
                  27.00       56.22 (29.22)                                        
 27 Faughnan, Michael D       15 HVD-MR                 55.60      56.29        
                  27.10       56.29 (29.19)                                        
 28 Speare, Ryan A            15 NDAC-MR                52.78      56.51        
                  26.71       56.51 (29.80)                                        
 29 Abrams, Arty A            15 PATS-MR                53.40      56.72        
                  26.95       56.72 (29.77)                                        
 30 Goldleaf, Fin K           16 HVD-MR                 56.93      57.41        
                  26.71       57.41 (30.70)                                        
 31 Connors, Ryan             16 Express Swimming-MR    58.76      57.53        
                  27.93       57.53 (29.60)                                        
 32 Chan, Alex L              15 PATS-MR                55.46      57.57        
                  26.83       57.57 (30.74)                                        
 33 Torri, Andrew P           16 HVD-MR               1:00.18      57.79        
                  27.33       57.79 (30.46)                                        
 34 LaDue, Ryan               16 IA-MR                  59.27      58.15        
                  27.72       58.15 (30.43)                                        
 35 Messina, Michael A        15 RFAC-MR                57.56      58.19        
                  27.82       58.19 (30.37)                                        
 36 Quick, Kamari J           16 Express Swimming-MR    59.98      58.21        
 37 Guariglia, Andrew M       16 Express Swimming-MR    59.51      58.52        
                  27.97       58.52 (30.55)                                        
 38 Makhanbetov, Yerlan       15 Express Swimming-MR  1:00.99      58.76        
                  27.54       58.76 (31.22)                                        
 39 Mangan, Kyle D            15 HVD-MR               1:02.22      59.97        
                  28.48       59.97 (31.49)                                        
 40 Burger, Dan E             16 NDAC-MR                58.11    1:00.16        
                  28.35     1:00.16 (31.81)                                        
 41 McDermott, Luke M         16 IA-MR                1:03.58    1:03.52        
 42 Desmond, Connor A         15 Express Swimming-MR  1:04.96    1:04.45        
                  30.22     1:04.45 (34.23)                                        
 43 Winthal, Dylan Z           9 PATS-MR              1:14.52    1:09.65        
                  33.16     1:09.65 (36.49)                                        
 44 Zheng, Robert             16 Express Swimming-MR  1:13.70    1:14.77        
                  36.14     1:14.77 (38.63)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:48.69  METS
              1:53.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Rhett J            17 HVD-MR               1:44.78    1:48.91 ZQ     
                  24.72       51.98 (27.26)     1:20.33 (28.35)     1:48.91 (28.58)
  2 Reining, Robert L         16 RFAC-MR              1:47.22    1:49.53 ZQ     
                  25.39       52.84 (27.45)     1:20.80 (27.96)     1:49.53 (28.73)
  3 DeMarco, Preston Q        19 RFAC-MR              1:56.73    1:52.72 ZQ     
                  25.61       53.87 (28.26)     1:23.08 (29.21)     1:52.72 (29.64)
  4 McGregor, Kyle T          15 PATS-MR              1:49.49    1:52.90 ZQ     
                  25.92       54.51 (28.59)     1:24.43 (29.92)     1:52.90 (28.47)
  5 Baione, Michael T         17 RFAC-MR              1:50.72    1:53.38 ZQ     
                  26.03       55.02 (28.99)     1:24.46 (29.44)     1:53.38 (28.92)
  6 McGregor, Matt J          15 PATS-MR              1:55.39    1:55.00        
                  26.65       55.98 (29.33)     1:25.83 (29.85)     1:55.00 (29.17)
  7 Liu, Alex J               16 NDAC-MR              1:54.91    1:55.22        
                  27.26       56.72 (29.46)     1:26.47 (29.75)     1:55.22 (28.75)
  8 Staubi, Kyle A            16 NDAC-MR              1:49.74    1:56.05        
                  26.29       56.31 (30.02)     1:26.69 (30.38)     1:56.05 (29.36)
  9 Rizzo, Antonio S          16 PATS-MR              2:02.46    1:56.58        
                  25.52       55.48 (29.96)     1:26.54 (31.06)     1:56.58 (30.04)
 10 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR  1:57.60    1:57.10        
                  26.33       56.03 (29.70)     1:26.50 (30.47)     1:57.10 (30.60)
 11 Bogen, Jake E             15 RFAC-MR              1:56.02    1:58.67        
                  26.96       56.42 (29.46)     1:27.78 (31.36)     1:58.67 (30.89)
 12 Wilson, Elijah A          15 WISC-MR              2:05.14    1:59.63        
                  26.93       58.09 (31.16)     1:29.03 (30.94)     1:59.63 (30.60)
 13 OH, Daniel                15 Express Swimming-MR  1:58.08    2:01.77        
                  26.57       56.35 (29.78)     1:28.47 (32.12)     2:01.77 (33.30)
 14 Messina, Michael A        15 RFAC-MR              2:05.09    2:02.79        
                  27.87       58.28 (30.41)     1:30.54 (32.26)     2:02.79 (32.25)
 15 Abrams, Arty A            15 PATS-MR              1:55.44    2:02.96        
                  27.24       58.13 (30.89)     1:30.98 (32.85)     2:02.96 (31.98)
 16 Turner, Cole V            15 HVD-MR               2:03.50    2:03.57        
                  27.90       59.78 (31.88)     1:31.95 (32.17)     2:03.57 (31.62)
 17 Harris, Luke J            17 WISC-MR              2:03.81    2:04.62        
                  26.40       57.19 (30.79)     1:30.26 (33.07)     2:04.62 (34.36)
 18 Goldleaf, Fin K           16 HVD-MR               2:05.63    2:05.55        
                  27.65       58.84 (31.19)     1:32.05 (33.21)     2:05.55 (33.50)
 19 Ruan, Andrew              16 RFAC-MR              2:02.20    2:06.23        
                  27.76       59.03 (31.27)     1:32.04 (33.01)     2:06.23 (34.19)
 20 Torri, Andrew P           16 HVD-MR               2:17.08    2:08.15        
                  28.14     1:00.63 (32.49)     1:34.76 (34.13)     2:08.15 (33.39)
 21 Speare, Ryan A            15 NDAC-MR              2:01.01    2:08.51        
                  28.27     1:00.41 (32.14)     1:33.51 (33.10)     2:08.51 (35.00)
 22 Gagliardi, Thomas J       17 HVD-MR               2:06.65    2:09.27        
                  26.82       58.76 (31.94)     1:33.60 (34.84)     2:09.27 (35.67)
 23 Gash, Richard W           15 PATS-MR              2:10.18    2:11.77        
                  28.92     1:03.36 (34.44)     1:37.57 (34.21)     2:11.77 (34.20)
 24 Varuolo, Kyle R           13 IA-MR                3:00.00    2:27.01        
                  30.14     1:05.53 (35.39)     1:45.69 (40.16)     2:27.01 (41.32)
 25 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR              2:32.34    2:27.41        
                  32.13     1:09.91 (37.78)     1:49.27 (39.36)     2:27.41 (38.14)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:54.99  METS
              5:09.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Rhett J            17 HVD-MR               4:47.00    5:04.69 ZQ     
                  26.46       55.97 (29.51)     1:25.96 (29.99)     1:56.84 (30.88)
        2:28.16 (31.32)     2:59.76 (31.60)     3:31.58 (31.82)     4:03.24 (31.66)
        4:34.55 (31.31)     5:04.69 (30.14)                                        
  2 Liu, Alex J               16 NDAC-MR              5:03.81    5:07.32 ZQ     
                  28.79       59.36 (30.57)     1:30.31 (30.95)     2:01.83 (31.52)
        2:32.83 (31.00)     3:04.03 (31.20)     3:34.98 (30.95)     4:06.31 (31.33)
        4:37.12 (30.81)     5:07.32 (30.20)                                        
  3 Klingel, Dean M           16 IA-MR                5:28.31    5:10.20        
                  26.82       56.62 (29.80)     1:26.89 (30.27)     1:57.96 (31.07)
        2:29.59 (31.63)     3:01.68 (32.09)     3:33.80 (32.12)     4:06.57 (32.77)
        4:38.51 (31.94)     5:10.20 (31.69)                                        
  4 Reining, Robert L         16 RFAC-MR              5:04.85    5:13.19        
                  27.72       59.14 (31.42)     1:31.74 (32.60)     2:04.10 (32.36)
        2:36.69 (32.59)     3:08.96 (32.27)     3:41.29 (32.33)     4:13.34 (32.05)
        4:43.95 (30.61)     5:13.19 (29.24)                                        
  5 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR  5:17.27    5:15.96        
                  27.34       58.40 (31.06)     1:29.92 (31.52)     2:01.83 (31.91)
        2:34.34 (32.51)     3:07.02 (32.68)     3:39.55 (32.53)     4:12.25 (32.70)
        4:44.90 (32.65)     5:15.96 (31.06)                                        
  6 Bogen, Jake E             15 RFAC-MR              5:17.62    5:17.55        
                  27.92       59.09 (31.17)     1:31.71 (32.62)     2:04.00 (32.29)
        2:36.98 (32.98)     3:08.95 (31.97)     3:41.94 (32.99)     4:14.84 (32.90)
        4:46.51 (31.67)     5:17.55 (31.04)                                        
  7 Engel, Ryan               15 IA-MR                5:18.17    5:18.73        
                  27.19       57.71 (30.52)     1:29.72 (32.01)     2:01.80 (32.08)
        2:34.57 (32.77)     3:07.50 (32.93)     3:40.53 (33.03)     4:13.89 (33.36)
        4:46.69 (32.80)     5:18.73 (32.04)                                        
  8 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                     NT    5:18.77        
                  27.41       57.88 (30.47)     1:29.30 (31.42)     2:01.46 (32.16)
        2:34.05 (32.59)     3:06.87 (32.82)     3:39.91 (33.04)     4:13.55 (33.64)
        4:47.14 (33.59)     5:18.77 (31.63)                                        
  9 Baione, Michael T         17 RFAC-MR              5:21.69    5:21.73        
                  26.48       57.91 (31.43)     1:30.55 (32.64)     2:03.28 (32.73)
        2:36.10 (32.82)     3:08.92 (32.82)     3:42.07 (33.15)     4:15.47 (33.40)
        4:48.91 (33.44)     5:21.73 (32.82)                                        
 10 OH, Daniel                15 Express Swimming-MR  5:40.49    5:27.31        
                  28.53     1:01.14 (32.61)     1:34.24 (33.10)     2:07.73 (33.49)
        2:41.22 (33.49)     3:14.61 (33.39)     3:48.27 (33.66)     4:22.38 (34.11)
        4:56.13 (33.75)     5:27.31 (31.18)                                        
 11 LaDue, Ryan               16 IA-MR                5:54.45    5:30.00        
                  28.58     1:00.08 (31.50)     1:33.26 (33.18)     2:06.88 (33.62)
        2:40.60 (33.72)     3:14.30 (33.70)     3:48.56 (34.26)     4:23.95 (35.39)
        4:58.60 (34.65)     5:30.00 (31.40)                                        
 12 Messina, Michael A        15 RFAC-MR              5:34.21    5:30.52        
                  29.15     1:01.01 (31.86)     1:34.18 (33.17)     2:08.23 (34.05)
        2:42.24 (34.01)     3:16.34 (34.10)     3:50.30 (33.96)     4:24.24 (33.94)
        4:58.00 (33.76)     5:30.52 (32.52)                                        
 13 Staubi, Kyle A            16 NDAC-MR              5:06.09    5:35.26        
                  29.02     1:01.00 (31.98)     1:34.01 (33.01)     2:07.72 (33.71)
        2:41.93 (34.21)     3:16.50 (34.57)     3:51.07 (34.57)     4:25.94 (34.87)
        5:01.10 (35.16)     5:35.26 (34.16)                                        
 14 Goldleaf, Fin K           16 HVD-MR               6:52.37    5:42.51        
                  28.66     1:02.53 (33.87)     1:38.01 (35.48)     2:12.83 (34.82)
        2:48.14 (35.31)     3:23.49 (35.35)     3:58.70 (35.21)     4:32.96 (34.26)
        5:08.31 (35.35)     5:42.51 (34.20)                                        
 15 Ruan, Andrew              16 RFAC-MR              5:35.10    5:46.97        
                  28.74     1:01.22 (32.48)     1:35.83 (34.61)     2:10.69 (34.86)
        2:46.00 (35.31)     3:21.92 (35.92)     3:58.13 (36.21)     4:34.88 (36.75)
        5:11.45 (36.57)     5:46.97 (35.52)                                        
 16 Gash, Richard W           15 PATS-MR              5:49.07    5:51.22        
                  30.69     1:06.56 (35.87)     1:42.88 (36.32)     2:19.34 (36.46)
        2:56.14 (36.80)     3:32.65 (36.51)     4:08.15 (35.50)     4:43.24 (35.09)
        5:17.71 (34.47)     5:51.22 (33.51)                                        
 17 Speare, Ryan A            15 NDAC-MR              5:39.01    6:00.24        
                  30.74     1:05.66 (34.92)     1:42.81 (37.15)     2:20.61 (37.80)
        2:58.93 (38.32)     3:36.09 (37.16)     4:13.18 (37.09)     4:49.18 (36.00)
        5:26.39 (37.21)     6:00.24 (33.85)                                        
 18 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR              6:12.85    6:18.05        
                  33.58     1:11.53 (37.95)     1:50.58 (39.05)     2:28.81 (38.23)
        3:07.50 (38.69)     3:45.96 (38.46)     4:24.12 (38.16)     5:03.70 (39.58)
        5:41.52 (37.82)     6:18.05 (36.53)                                        
 19 Minevich, Daniel I        11 PATS-MR              6:26.90    6:21.36        
                  32.43     1:10.40 (37.97)     1:48.79 (38.39)     2:28.25 (39.46)
        3:08.32 (40.07)     3:47.30 (38.98)     4:26.72 (39.42)     5:05.78 (39.06)
        5:44.50 (38.72)     6:21.36 (36.86)                                        
 20 Latino, Tristan M         12 RFAC-MR              6:50.11    6:42.22        
                  35.45     1:14.35 (38.90)     1:55.40 (41.05)     2:37.37 (41.97)
        3:18.93 (41.56)     4:01.34 (42.41)     4:42.83 (41.49)     5:24.62 (41.79)
        6:06.92 (42.30)     6:42.22 (35.30)                                        
 21 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR              6:50.00    7:17.03        
                  32.12     1:12.25 (40.13)     1:55.44 (43.19)     2:39.09 (43.65)
        3:25.14 (46.05)     4:11.60 (46.46)     4:57.59 (45.99)     5:45.93 (48.34)
        6:33.82 (47.89)     7:17.03 (43.21)                                        
 22 Cerrato, Jacob A          10 MWDA-MR              7:40.99    7:26.26        
                  39.24     1:24.13 (44.89)     2:11.47 (47.34)     2:58.39 (46.92)
        3:45.82 (47.43)     4:32.59 (46.77)     5:18.97 (46.38)     6:05.01 (46.04)
        6:48.97 (43.96)     7:26.26 (37.29)                                        
 
Boys 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
             17:19.99  METS
             18:03.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR               17:00.76   16:02.92 METS   
                  26.13       54.47 (28.34)     1:23.30 (28.83)     1:52.39 (29.09)
        2:21.35 (28.96)     2:50.30 (28.95)     3:19.42 (29.12)     3:48.86 (29.44)
        4:18.45 (29.59)     4:47.86 (29.41)     5:17.28 (29.42)     5:47.27 (29.99)
        6:16.60 (29.33)     6:46.06 (29.46)     7:15.67 (29.61)     7:44.33 (28.66)
        8:13.92 (29.59)     8:43.36 (29.44)     9:13.03 (29.67)     9:41.34 (28.31)
       10:09.94 (28.60)    10:39.60 (29.66)    11:08.86 (29.26)    11:38.51 (29.65)
       12:07.97 (29.46)    12:37.57 (29.60)    13:07.19 (29.62)    13:37.05 (29.86)
       14:06.78 (29.73)    14:36.57 (29.79)    15:05.90 (29.33)    15:34.81 (28.91)
       16:02.92 (28.11)
  2 White, Devin H            17 IA-MR               21:00.00   17:21.53 ZQ     
                  27.49       57.87 (30.38)     1:28.33 (30.46)     1:59.53 (31.20)
        2:31.15 (31.62)     3:02.40 (31.25)     3:34.29 (31.89)     4:05.61 (31.32)
        4:37.57 (31.96)     5:09.64 (32.07)     5:41.27 (31.63)     6:13.36 (32.09)
        6:45.31 (31.95)     7:17.85 (32.54)     7:49.56 (31.71)     8:21.52 (31.96)
        8:54.00 (32.48)     9:26.55 (32.55)     9:58.64 (32.09)    10:30.75 (32.11)
       11:02.74 (31.99)    11:34.83 (32.09)    12:07.49 (32.66)    12:39.90 (32.41)
       13:11.85 (31.95)    13:43.78 (31.93)    14:16.04 (32.26)    14:46.58 (30.54)
       15:18.01 (31.43)    15:50.04 (32.03)    16:21.87 (31.83)    16:52.58 (30.71)
       17:21.53 (28.95)
  3 McCaffrey, TC C           17 PATS-MR             17:07.79   17:21.94 ZQ     
                  27.01       57.39 (30.38)     1:28.43 (31.04)     2:00.01 (31.58)
        2:31.91 (31.90)     3:03.19 (31.28)     3:35.02 (31.83)     4:07.66 (32.64)
        4:39.58 (31.92)     5:11.88 (32.30)     5:44.24 (32.36)     6:16.13 (31.89)
        6:46.89 (30.76)     7:19.46 (32.57)     7:51.90 (32.44)     8:24.51 (32.61)
        8:56.99 (32.48)     9:28.30 (31.31)    10:00.55 (32.25)    10:32.76 (32.21)
       11:04.49 (31.73)    11:36.60 (32.11)    12:08.62 (32.02)    12:40.98 (32.36)
       13:12.61 (31.63)    13:44.27 (31.66)    14:15.80 (31.53)    14:47.34 (31.54)
       15:18.85 (31.51)    15:50.87 (32.02)    16:22.30 (31.43)    16:52.69 (30.39)
       17:21.94 (29.25)
  4 Abrams, Arty A            15 PATS-MR             17:33.11   18:04.84        
                  28.24     1:00.19 (31.95)     1:32.92 (32.73)     2:05.88 (32.96)
        2:39.09 (33.21)     3:12.07 (32.98)     3:45.27 (33.20)     4:18.39 (33.12)
        4:51.40 (33.01)     5:24.62 (33.22)     5:57.91 (33.29)     6:31.33 (33.42)
        7:04.30 (32.97)     7:37.39 (33.09)     8:10.71 (33.32)     8:43.96 (33.25)
        9:17.28 (33.32)     9:50.88 (33.60)    10:24.13 (33.25)    10:57.24 (33.11)
       11:30.08 (32.84)    12:02.96 (32.88)    12:35.69 (32.73)    13:08.90 (33.21)
       13:41.90 (33.00)    14:15.08 (33.18)    14:48.42 (33.34)    15:21.65 (33.23)
       15:55.03 (33.38)    16:28.27 (33.24)    17:00.77 (32.50)    17:33.69 (32.92)
       18:04.84 (31.15)
  5 Engel, Ryan               15 IA-MR               18:45.50   18:24.41        
                  30.44     1:05.09 (34.65)     1:39.96 (34.87)     2:14.21 (34.25)
        2:48.11 (33.90)     3:22.46 (34.35)     3:56.68 (34.22)     4:30.61 (33.93)
        5:04.71 (34.10)     5:38.41 (33.70)     6:12.85 (34.44)     6:46.63 (33.78)
        7:20.91 (34.28)     7:55.31 (34.40)     8:29.20 (33.89)     9:02.78 (33.58)
        9:36.68 (33.90)    10:09.43 (32.75)    10:42.23 (32.80)    11:16.25 (34.02)
       11:49.83 (33.58)    12:23.18 (33.35)    12:56.55 (33.37)    13:29.88 (33.33)
       14:02.55 (32.67)    14:35.54 (32.99)    15:08.88 (33.34)    15:41.83 (32.95)
       16:15.02 (33.19)    16:47.47 (32.45)    17:20.42 (32.95)    17:53.21 (32.79)
       18:24.41 (31.20)
  6 Colascione, Jonny M       16 IA-MR               21:00.00   18:54.39        
                  31.42     1:06.01 (34.59)     1:40.59 (34.58)     2:14.94 (34.35)
        2:48.92 (33.98)     3:23.05 (34.13)     3:57.31 (34.26)     4:31.28 (33.97)
        5:05.31 (34.03)     5:39.03 (33.72)     6:12.92 (33.89)     6:46.90 (33.98)
        7:21.31 (34.41)     7:55.50 (34.19)     8:30.19 (34.69)     9:03.97 (33.78)
        9:37.72 (33.75)    10:11.59 (33.87)    10:45.59 (34.00)    11:20.43 (34.84)
       11:55.19 (34.76)    12:29.82 (34.63)    13:05.05 (35.23)    13:40.23 (35.18)
       14:15.50 (35.27)    14:51.06 (35.56)    15:26.49 (35.43)    16:01.72 (35.23)
       16:36.98 (35.26)    17:11.62 (34.64)    17:46.27 (34.65)    18:20.55 (34.28)
       18:54.39 (33.84)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                55.99  METS
                59.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                  52.50      53.71 METS   
                  26.62       53.71 (27.09)                                        
  2 Nikolic, Ryan A           16 PATS-MR                56.51      57.88 ZQ     
                  27.95       57.88 (29.93)                                        
  3 McCaffrey, TC C           17 PATS-MR                55.33      58.03 ZQ     
                  28.41       58.03 (29.62)                                        
  4 Baione, Michael T         17 RFAC-MR                58.97      58.34 ZQ     
                  28.43       58.34 (29.91)                                        
  5 Cruz, Jason A             16 RFAC-MR              1:00.42      59.04 ZQ     
                  28.66       59.04 (30.38)                                        
  6 Klingel, Dean M           16 IA-MR                  59.50      59.18 ZQ     
                  28.78       59.18 (30.40)                                        
  7 Holman, Thomas S          16 PATS-MR                56.55      59.19 ZQ     
                  29.20       59.19 (29.99)                                        
  8 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                  59.20      59.47 ZQ     
                  29.14       59.47 (30.33)                                        
  9 Reining, Robert L         16 RFAC-MR              1:00.20      59.53        
                  29.10       59.53 (30.43)                                        
 10 Rizzi, Matteo D           16 PATS-MR                58.93      59.59        
                  28.44       59.59 (31.15)                                        
 11 Bogen, Jake E             15 RFAC-MR                59.07    1:00.05        
                  29.15     1:00.05 (30.90)                                        
 12 Messina, Michael A        15 RFAC-MR              1:02.13    1:01.70        
                  29.31     1:01.70 (32.39)                                        
 13 Jardeleza, Gerard         15 WISC-MR              1:08.22    1:02.60        
                  30.82     1:02.60 (31.78)                                        
 14 OH, Daniel                15 Express Swimming-MR  1:02.22    1:02.89        
                  29.93     1:02.89 (32.96)                                        
 15 Wilson, Elijah A          15 WISC-MR              1:05.89    1:03.58        
                  30.89     1:03.58 (32.69)                                        
 16 Mangan, Kyle D            15 HVD-MR               1:06.33    1:03.76        
                  30.98     1:03.76 (32.78)                                        
 17 LaDue, Ryan               16 IA-MR                1:09.34    1:04.26        
                  31.28     1:04.26 (32.98)                                        
 18 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR  1:07.76    1:04.58        
                  31.64     1:04.58 (32.94)                                        
 19 Foley, Colin P            17 NDAC-MR              1:02.35    1:05.48        
                  31.89     1:05.48 (33.59)                                        
 20 Goldleaf, Fin K           16 HVD-MR               1:04.47    1:05.69        
                  31.89     1:05.69 (33.80)                                        
 20 Swift, Danny J            16 NDAC-MR              1:05.84    1:05.69        
                  31.19     1:05.69 (34.50)                                        
 22 Faughnan, Michael D       15 HVD-MR               1:09.17    1:05.75        
                  31.47     1:05.75 (34.28)                                        
 23 Quick, Kamari J           16 Express Swimming-MR  1:07.41    1:05.84        
 24 DeMarco, Preston Q        19 RFAC-MR              1:07.49    1:05.94        
                  31.70     1:05.94 (34.24)                                        
 25 Turner, Cole V            15 HVD-MR               1:07.65    1:06.80        
                  33.18     1:06.80 (33.62)                                        
 26 Harris, Luke J            17 WISC-MR              1:05.26    1:08.00        
                  32.72     1:08.00 (35.28)                                        
 27 Connors, Ryan             16 Express Swimming-MR  1:06.20    1:08.20        
                  33.71     1:08.20 (34.49)                                        
 28 Vasquez, Brandon F        17 HVD-MR               1:06.11    1:08.43        
                  33.08     1:08.43 (35.35)                                        
 28 Gagliardi, Thomas J       17 HVD-MR               1:08.77    1:08.43        
                  32.30     1:08.43 (36.13)                                        
 30 Guariglia, Andrew M       16 Express Swimming-MR  1:05.71    1:08.82        
                  33.00     1:08.82 (35.82)                                        
 31 Makhanbetov, Yerlan       15 Express Swimming-MR  1:05.80    1:11.65        
                  34.84     1:11.65 (36.81)                                        
 32 Torri, Andrew P           16 HVD-MR               1:13.61    1:12.57        
                  34.85     1:12.57 (37.72)                                        
 33 Speare, Ryan A            15 NDAC-MR              1:07.24    1:13.17        
                  35.24     1:13.17 (37.93)                                        
 34 Winthal, Dylan Z           9 PATS-MR              1:19.15    1:16.95        
                  37.75     1:16.95 (39.20)                                        
 35 Desmond, Connor A         15 Express Swimming-MR  1:20.28    1:17.83        
                  37.30     1:17.83 (40.53)                                        
 36 Burger, Dan E             16 NDAC-MR              1:10.11    1:18.02        
                  36.24     1:18.02 (41.78)                                        
 -- Zheng, Robert             16 Express Swimming-MR  1:37.99         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                1:40.07                                                            
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:01.99  METS
              2:09.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                1:52.92    1:52.82 METS   
                  27.01       55.67 (28.66)     1:24.30 (28.63)     1:52.82 (28.52)
  2 Burns, Rhett J            17 HVD-MR               1:59.02    2:02.60 ZQ     
                  28.57       59.54 (30.97)     1:31.07 (31.53)     2:02.60 (31.53)
  3 Liu, Alex J               16 NDAC-MR              2:04.30    2:07.01 ZQ     
                  30.98     1:02.92 (31.94)     1:35.44 (32.52)     2:07.01 (31.57)
  4 Klingel, Dean M           16 IA-MR                2:09.45    2:07.07 ZQ     
                  28.56     1:00.01 (31.45)     1:33.00 (32.99)     2:07.07 (34.07)
  5 Cruz, Jason A             16 RFAC-MR              2:13.01    2:09.82 ZQ     
                  29.76     1:01.74 (31.98)     1:35.62 (33.88)     2:09.82 (34.20)
  6 Bogen, Jake E             15 RFAC-MR              2:08.84    2:10.15        
                  30.03     1:02.60 (32.57)     1:36.82 (34.22)     2:10.15 (33.33)
  7 Staubi, Kyle A            16 NDAC-MR              2:05.79    2:13.68        
                  30.34     1:03.00 (32.66)     1:37.84 (34.84)     2:13.68 (35.84)
  8 Messina, Michael A        15 RFAC-MR              2:14.55    2:17.72        
                  31.08     1:05.35 (34.27)     1:40.97 (35.62)     2:17.72 (36.75)
  9 LaDue, Ryan               16 IA-MR                2:28.63    2:21.10        
                  32.47     1:08.21 (35.74)     1:44.84 (36.63)     2:21.10 (36.26)
 10 Holan, Steve              13 PATS-MR              2:20.81    2:24.65        
                  33.10     1:08.77 (35.67)     1:46.37 (37.60)     2:24.65 (38.28)
 11 Guariglia, Andrew M       16 Express Swimming-MR  2:26.73    2:26.43        
                  33.10     1:08.81 (35.71)     1:46.70 (37.89)     2:26.43 (39.73)
 12 Perillo, Justin G         12 MWDA-MR              2:55.99    2:41.38        
                  38.08     1:20.44 (42.36)     2:02.14 (41.70)     2:41.38 (39.24)
 13 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR              2:47.33    2:45.56        
                  39.00     1:21.33 (42.33)     2:04.27 (42.94)     2:45.56 (41.29)
 14 Moody, Paul C              9 PATS-MR                   NT    2:59.27        
                  42.85                             2:14.54 ( )     2:59.27 (44.73)
 15 Dorner, Benjamin          10 NDAC-MR              3:20.11    3:14.54        
                  44.90     1:34.73 (49.83)     2:26.81 (52.08)     3:14.54 (47.73)
 -- Engel, Ryan               15 IA-MR                2:30.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  31.66     1:07.00 (35.34)     1:43.07 (36.07)          DQ (36.09)
 -- Rizzi, Matteo D           16 PATS-MR              2:14.08         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  30.48     1:03.93 (33.45)     1:38.25 (34.32)          DQ (35.55)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:03.49  METS
              1:06.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                1:03.50    1:01.25 METS   
                  28.80     1:01.25 (32.45)                                        
  2 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                1:03.87    1:02.16 METS   
                  29.73     1:02.16 (32.43)                                        
  3 Cimorelli, Jack D         16 NDAC-MR              1:01.21    1:03.64 ZQ     
                  29.55     1:03.64 (34.09)                                        
  4 Cruz, Jason A             16 RFAC-MR              1:06.66    1:03.69 ZQ     
                  29.87     1:03.69 (33.82)                                        
  5 Keane, Matt V             17 PATS-MR              1:00.93    1:04.97 ZQ     
                  29.85     1:04.97 (35.12)                                        
  6 Reining, Robert L         16 RFAC-MR              1:08.65    1:07.30        
                  32.20     1:07.30 (35.10)                                        
  7 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR  1:09.46    1:07.62        
                  31.95     1:07.62 (35.67)                                        
  8 Liu, Alex J               16 NDAC-MR              1:04.57    1:07.73        
                  31.91     1:07.73 (35.82)                                        
  9 McCaffrey, TC C           17 PATS-MR              1:08.38    1:07.79        
                  31.74     1:07.79 (36.05)                                        
 10 DeMarco, Preston Q        19 RFAC-MR              1:11.22    1:07.92        
                  31.75     1:07.92 (36.17)                                        
 11 McGregor, Matt J          15 PATS-MR              1:05.89    1:08.14        
                  32.52     1:08.14 (35.62)                                        
 12 Nikolic, Ryan A           16 PATS-MR              1:05.75    1:08.26        
                  33.07     1:08.26 (35.19)                                        
 13 Chan, Alex L              15 PATS-MR              1:05.41    1:09.19        
                  32.90     1:09.19 (36.29)                                        
 14 Holman, Thomas S          16 PATS-MR              1:10.94    1:09.24        
                  32.12     1:09.24 (37.12)                                        
 15 Abrams, Arty A            15 PATS-MR              1:04.18    1:09.49        
                  32.10     1:09.49 (37.39)                                        
 16 Staubi, Kyle A            16 NDAC-MR              1:06.85    1:09.56        
                  33.00     1:09.56 (36.56)                                        
 17 Jardeleza, Gerard         15 WISC-MR              1:16.03    1:10.80        
                  32.75     1:10.80 (38.05)                                        
 18 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                1:10.42    1:11.27        
                  32.88     1:11.27 (38.39)                                        
 19 Nunez, Jonathan T         16 PATS-MR              1:09.05    1:11.94        
                  33.47     1:11.94 (38.47)                                        
 20 OH, Daniel                15 Express Swimming-MR  1:11.44    1:12.31        
                  33.20     1:12.31 (39.11)                                        
 21 Rizzi, Matteo D           16 PATS-MR              1:14.24    1:13.53        
                  34.35     1:13.53 (39.18)                                        
 22 Guariglia, Andrew M       16 Express Swimming-MR  1:15.32    1:13.64        
                  34.71     1:13.64 (38.93)                                        
 23 Stickle, Gage R           16 NDAC-MR              1:08.24    1:13.74        
                  35.26     1:13.74 (38.48)                                        
 24 Turner, Cole V            15 HVD-MR               1:13.78    1:13.92        
                  34.26     1:13.92 (39.66)                                        
 25 Fonseca, Casey            14 WISC-MR              1:17.99    1:14.39        
                  34.96     1:14.39 (39.43)                                        
 26 Ruan, Andrew              16 RFAC-MR              1:15.18    1:14.50        
                  34.79     1:14.50 (39.71)                                        
 27 Harris, Luke J            17 WISC-MR              1:13.07    1:14.56        
                  34.14     1:14.56 (40.42)                                        
 28 Foley, Colin P            17 NDAC-MR              1:14.81    1:14.77        
                  34.94     1:14.77 (39.83)                                        
 29 Quested, Finn J           12 PATS-MR              1:14.81    1:15.66        
                  36.38     1:15.66 (39.28)                                        
 30 Gurevich, Brendan         16 Express Swimming-MR  1:15.12    1:15.91        
                  36.32     1:15.91 (39.59)                                        
 31 Wilson, Elijah A          15 WISC-MR              1:15.84    1:15.98        
                  35.40     1:15.98 (40.58)                                        
 32 Makhanbetov, Yerlan       15 Express Swimming-MR  1:19.59    1:16.32        
                  36.93     1:16.32 (39.39)                                        
 33 Vasquez, Brandon F        17 HVD-MR               1:17.75    1:16.93        
                  36.11     1:16.93 (40.82)                                        
 34 Gaspard, Chad A           15 Express Swimming-MR  1:18.24    1:19.02        
                  36.50     1:19.02 (42.52)                                        
 35 Gash, Richard W           15 PATS-MR              1:18.97    1:20.00        
                  37.30     1:20.00 (42.70)                                        
 36 Quick, Kamari J           16 Express Swimming-MR  1:21.23    1:20.28        
                  37.40     1:20.28 (42.88)                                        
 37 Howard, Christian J       17 Express Swimming-MR  1:20.22    1:20.79        
                  37.40     1:20.79 (43.39)                                        
 38 Speare, Ryan A            15 NDAC-MR              1:16.21    1:22.12        
                  37.66     1:22.12 (44.46)                                        
 39 Messina, Michael A        15 RFAC-MR              1:22.47    1:24.05        
                  40.27     1:24.05 (43.78)                                        
 40 Desmond, Connor A         15 Express Swimming-MR  1:22.14    1:26.37        
                  40.45     1:26.37 (45.92)                                        
 41 Connors, Ryan             16 Express Swimming-MR  1:26.54    1:26.88        
                  40.60     1:26.88 (46.28)                                        
 42 Bowers, Maxwell I         11 WISC-MR              1:39.99    1:37.93        
                  44.94     1:37.93 (52.99)                                        
 43 Zheng, Robert             16 Express Swimming-MR  1:36.40    1:38.71        
                  47.54     1:38.71 (51.17)                                        
 44 Martin, Isaiah N          11 PATS-MR              1:43.34    1:41.61        
                  48.01     1:41.61 (53.60)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:19.99  METS
              2:29.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                2:18.26    2:13.19 METS   
                  30.20     1:04.04 (33.84)     1:38.62 (34.58)     2:13.19 (34.57)
  2 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                2:14.14    2:18.85 METS   
                  30.51     1:05.19 (34.68)     1:40.97 (35.78)     2:18.85 (37.88)
  3 Grunbok, Christopher J    18 HVD-MR               2:13.17    2:19.21 METS   
                  30.69     1:05.63 (34.94)     1:42.05 (36.42)     2:19.21 (37.16)
  4 Baione, Michael T         17 RFAC-MR              2:20.64    2:25.96 ZQ     
                  32.28     1:08.40 (36.12)     1:46.18 (37.78)     2:25.96 (39.78)
  5 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR  2:29.73    2:26.60 ZQ     
                  31.85     1:09.13 (37.28)     1:47.89 (38.76)     2:26.60 (38.71)
  6 Abrams, Arty A            15 PATS-MR              2:16.84    2:27.22 ZQ     
                  33.34     1:10.56 (37.22)     1:48.50 (37.94)     2:27.22 (38.72)
  7 Chan, Alex L              15 PATS-MR              2:19.28    2:34.84        
                  34.57     1:12.99 (38.42)     1:53.40 (40.41)     2:34.84 (41.44)
  8 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                2:33.87    2:35.23        
                  34.24     1:13.42 (39.18)     1:54.83 (41.41)     2:35.23 (40.40)
  9 Guariglia, Andrew M       16 Express Swimming-MR  2:41.36    2:38.30        
                  34.95     1:15.36 (40.41)     1:56.62 (41.26)     2:38.30 (41.68)
 10 Torri, Andrew P           16 HVD-MR               2:44.37    2:42.44        
                  35.05     1:16.02 (40.97)     1:59.93 (43.91)     2:42.44 (42.51)
 11 Thomas, Dylan J           12 PATS-MR              3:29.71    2:49.75        
                  38.13     1:21.10 (42.97)     2:05.05 (43.95)     2:49.75 (44.70)
 12 Ruan, Andrew              16 RFAC-MR              2:46.48    2:50.00        
                  36.46     1:19.25 (42.79)     2:04.19 (44.94)     2:50.00 (45.81)
 13 Luzzi, Matt N             14 HVD-MR               2:49.61    2:54.29        
                  36.77     1:21.40 (44.63)     2:08.54 (47.14)     2:54.29 (45.75)
 14 Minevich, Daniel I        11 PATS-MR              3:18.62    2:59.18        
                  41.49     1:27.60 (46.11)     2:13.60 (46.00)     2:59.18 (45.58)
 15 Messina, Michael A        15 RFAC-MR              3:05.05    3:00.29        
                  41.04     1:26.33 (45.29)     2:13.77 (47.44)     3:00.29 (46.52)
 16 Desmond, Connor A         15 Express Swimming-MR  3:02.10    3:00.73        
                  40.02     1:26.46 (46.44)     2:14.20 (47.74)     3:00.73 (46.53)
 17 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR              3:14.25    3:14.09        
                  44.66     1:34.52 (49.86)     2:26.18 (51.66)     3:14.09 (47.91)
 18 Cepeda, Lorenzo C         12 RFAC-MR                   NT    3:14.73        
                  39.40     1:28.10 (48.70)     2:22.61 (54.51)     3:14.73 (52.12)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                54.99  METS
                57.19  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalletta, George E        17 IA-MR                  51.38      51.60 METS   
                  24.50       51.60 (27.10)                                        
  2 Reining, Robert L         16 RFAC-MR                52.44      53.31 METS   
                  25.25       53.31 (28.06)                                        
  3 Staubi, Kyle A            16 NDAC-MR                51.09      56.01 ZQ     
                  26.37       56.01 (29.64)                                        
  4 Cruz, Jason A             16 RFAC-MR                57.44      56.57 ZQ     
                  26.40       56.57 (30.17)                                        
  5 White, Devin H            17 IA-MR                  57.94      57.20        
                  25.33       57.20 (31.87)                                        
  5 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR    58.16      57.20        
                  26.40       57.20 (30.80)                                        
  7 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                  57.12      57.43        
                  27.40       57.43 (30.03)                                        
  8 DeMarco, Preston Q        19 RFAC-MR                58.72      57.78        
                  26.91       57.78 (30.87)                                        
  9 McGregor, Matt J          15 PATS-MR                56.37      57.90        
                  27.74       57.90 (30.16)                                        
 10 Rizzo, Antonio S          16 PATS-MR                55.49      58.23        
                  27.32       58.23 (30.91)                                        
 11 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                1:00.49      58.97        
                  16.31       58.97 (42.66)                                        
 12 Bogen, Jake E             15 RFAC-MR                59.35      59.35        
                  27.97       59.35 (31.38)                                        
 13 OH, Daniel                15 Express Swimming-MR    59.47      59.68        
                  27.92       59.68 (31.76)                                        
 14 Holman, Thomas S          16 PATS-MR                56.68    1:00.00        
                  27.90     1:00.00 (32.10)                                        
 15 Connors, Ryan             16 Express Swimming-MR  1:01.09    1:00.01        
                  27.15     1:00.01 (32.86)                                        
 16 Nikolic, Ryan A           16 PATS-MR                56.54    1:00.23        
                  27.93     1:00.23 (32.30)                                        
 17 Nunez, Jonathan T         16 PATS-MR                55.99    1:00.25        
                  28.50     1:00.25 (31.75)                                        
 18 Jardeleza, Gerard         15 WISC-MR              1:03.44    1:00.42        
                  28.50     1:00.42 (31.92)                                        
 19 Klingel, Dean M           16 IA-MR                1:01.10    1:00.49        
                  28.35     1:00.49 (32.14)                                        
 20 Colascione, Jonny M       16 IA-MR                1:01.00    1:00.51        
                  28.30     1:00.51 (32.21)                                        
 21 Gagliardi, Thomas J       17 HVD-MR               1:04.57    1:00.57        
                  27.76     1:00.57 (32.81)                                        
 22 Swift, Danny J            16 NDAC-MR                55.83    1:00.66        
                  27.22     1:00.66 (33.44)                                        
 23 Abrams, Arty A            15 PATS-MR                55.69    1:00.95        
                  27.74     1:00.95 (33.21)                                        
 24 Vasquez, Brandon F        17 HVD-MR               1:02.06    1:01.06        
                  29.04     1:01.06 (32.02)                                        
 25 Fonseca, Casey            14 WISC-MR              1:01.93    1:01.18        
                  28.64     1:01.18 (32.54)                                        
 26 McGregor, Kyle T          15 PATS-MR                58.42    1:01.36        
                  28.14     1:01.36 (33.22)                                        
 27 Rizzi, Matteo D           16 PATS-MR              1:00.75    1:01.79        
                  28.76     1:01.79 (33.03)                                        
 28 Keane, Matt V             17 PATS-MR                59.10    1:01.90        
                  28.35     1:01.90 (33.55)                                        
 29 McCaffrey, TC C           17 PATS-MR                58.99    1:01.96        
                  28.45     1:01.96 (33.51)                                        
 30 LaDue, Ryan               16 IA-MR                1:04.32    1:02.83        
                  29.10     1:02.83 (33.73)                                        
 31 Engel, Ryan               15 IA-MR                1:00.40    1:02.96        
                  28.06     1:02.96 (34.90)                                        
 32 Chan, Alex L              15 PATS-MR                58.88    1:04.28        
                  29.27     1:04.28 (35.01)                                        
 33 Quested, Finn J           12 PATS-MR              1:00.80    1:04.57        
                  29.96     1:04.57 (34.61)                                        
 34 Ruan, Andrew              16 RFAC-MR              1:06.66    1:04.96        
                  29.98     1:04.96 (34.98)                                        
 35 Messina, Michael A        15 RFAC-MR              1:03.67    1:05.04        
                  30.19     1:05.04 (34.85)                                        
 36 Stickle, Gage R           16 NDAC-MR              1:04.66    1:06.75        
                  30.85     1:06.75 (35.90)                                        
 37 Gurevich, Brendan         16 Express Swimming-MR  1:05.06    1:06.77        
                  30.50     1:06.77 (36.27)                                        
 38 Reilly, Brian J           16 IA-MR                1:05.42    1:06.83        
                  30.69     1:06.83 (36.14)                                        
 39 Makhanbetov, Yerlan       15 Express Swimming-MR  1:09.56    1:07.35        
                  31.24     1:07.35 (36.11)                                        
 40 Wilson, Elijah A          15 WISC-MR              1:10.25    1:07.97        
                  32.10     1:07.97 (35.87)                                        
 41 McDermott, Luke M         16 IA-MR                1:09.56    1:08.46        
                  31.54     1:08.46 (36.92)                                        
 42 Gash, Richard W           15 PATS-MR              1:06.55    1:11.97        
                  33.02     1:11.97 (38.95)                                        
 43 Howard, Christian J       17 Express Swimming-MR  1:08.41    1:13.53        
                  31.43     1:13.53 (42.10)                                        
 44 Speare, Ryan A            15 NDAC-MR              1:13.93    1:14.23        
                  34.21     1:14.23 (40.02)                                        
 45 Gaspard, Chad A           15 Express Swimming-MR  1:24.79    1:24.17        
                  37.51     1:24.17 (46.66)                                        
 46 Desmond, Connor A         15 Express Swimming-MR  1:13.43    1:25.50        
                  36.35     1:25.50 (49.15)                                        
 -- Bowers, Maxwell I         11 WISC-MR              1:28.99         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  40.56          DQ (50.49)                                        
 -- Zheng, Robert             16 Express Swimming-MR       NT         DQ        
      One hand touch
                  50.43        DQ (1:06.13)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:12.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert L         16 RFAC-MR              2:04.39    2:00.68 METS   
                  27.35       58.34 (30.99)     1:30.51 (32.17)     2:00.68 (30.17)
  2 Liu, Alex J               16 NDAC-MR              2:05.65    2:04.39 ZQ     
                  28.67       59.99 (31.32)     1:31.82 (31.83)     2:04.39 (32.57)
  3 White, Devin H            17 IA-MR                2:16.90    2:09.63 ZQ     
                  27.52     1:00.30 (32.78)     1:34.37 (34.07)     2:09.63 (35.26)
  4 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR  2:09.80    2:10.04 ZQ     
                  28.81     1:00.87 (32.06)     1:35.52 (34.65)     2:10.04 (34.52)
  5 Staubi, Kyle A            16 NDAC-MR              1:57.40    2:10.61 ZQ     
                  29.03     1:01.63 (32.60)     1:36.25 (34.62)     2:10.61 (34.36)
  6 Kanaley, Tim S            17 IA-MR                2:23.22    2:12.05 ZQ     
                  28.11     1:02.24 (34.13)     1:37.33 (35.09)     2:12.05 (34.72)
  7 Klingel, Dean M           16 IA-MR                2:24.04    2:13.33        
                  28.80     1:02.55 (33.75)     1:37.16 (34.61)     2:13.33 (36.17)
  8 Engel, Ryan               15 IA-MR                2:14.24    2:18.76        
                  29.24     1:04.09 (34.85)     1:40.53 (36.44)     2:18.76 (38.23)
  9 LaDue, Ryan               16 IA-MR                2:30.56    2:19.83        
                  29.49     1:04.06 (34.57)     1:43.49 (39.43)     2:19.83 (36.34)
 10 Liu, Evan                 13 NDAC-MR              2:18.11    2:25.58        
                  29.71     1:04.87 (35.16)     1:45.10 (40.23)     2:25.58 (40.48)
 11 Connors, Ryan             16 Express Swimming-MR  2:24.82    2:28.57        
                  29.75     1:06.01 (36.26)     1:45.26 (39.25)     2:28.57 (43.31)
 12 Reilly, Brian J           16 IA-MR                2:29.67    2:35.73        
                  30.46     1:08.23 (37.77)     1:51.49 (43.26)     2:35.73 (44.24)
 13 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR              3:16.77    3:09.86        
                  41.07     1:30.38 (49.31)     2:21.92 (51.54)     3:09.86 (47.94)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:01.39  METS
              2:07.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               16 NDAC-MR              2:03.93    2:05.90 ZQ     
                  28.18     1:00.72 (32.54)     1:36.41 (35.69)     2:05.90 (29.49)
  2 McDermott, Matthew M      18 IA-MR                2:07.83    2:06.27 ZQ     
                  26.89     1:01.46 (34.57)     1:36.89 (35.43)     2:06.27 (29.38)
  3 Baione, Michael T         17 RFAC-MR              2:06.72    2:08.39        
                  27.05     1:01.23 (34.18)     1:38.41 (37.18)     2:08.39 (29.98)
  4 Abrams, Arty A            15 PATS-MR              2:03.09    2:08.55        
                  27.98     1:01.30 (33.32)     1:38.58 (37.28)     2:08.55 (29.97)
  5 Reining, Robert L         16 RFAC-MR              2:08.43    2:09.69        
                  26.97     1:01.47 (34.50)     1:40.50 (39.03)     2:09.69 (29.19)
  6 Cruz, Jason A             16 RFAC-MR              2:12.31    2:10.17        
                  27.23       59.47 (32.24)     1:38.88 (39.41)     2:10.17 (31.29)
  7 McCaffrey, TC C           17 PATS-MR              2:01.85    2:10.51        
                  28.45     1:00.88 (32.43)     1:39.96 (39.08)     2:10.51 (30.55)
  8 Jardeleza, Gerard         15 WISC-MR              2:21.66    2:13.18        
                  28.81     1:02.72 (33.91)     1:42.76 (40.04)     2:13.18 (30.42)
  9 Bogen, Jake E             15 RFAC-MR              2:14.62    2:13.52        
                  28.05       59.72 (31.67)     1:42.39 (42.67)     2:13.52 (31.13)
 10 White, Devin H            17 IA-MR                2:10.28    2:13.53        
                  27.13     1:01.39 (34.26)     1:42.78 (41.39)     2:13.53 (30.75)
 11 Nikolic, Ryan A           16 PATS-MR              2:09.25    2:14.39        
                  29.24     1:02.16 (32.92)     1:43.18 (41.02)     2:14.39 (31.21)
 12 Weber, Christopher R      15 Express Swimming-MR  2:11.56    2:14.79        
                  28.43     1:03.10 (34.67)     1:44.04 (40.94)     2:14.79 (30.75)
 13 DeMarco, Preston Q        19 RFAC-MR              2:15.09    2:15.57        
                  27.04     1:02.59 (35.55)     1:43.92 (41.33)     2:15.57 (31.65)
 14 OH, Daniel                15 Express Swimming-MR  2:18.40    2:15.69        
                  27.80     1:02.40 (34.60)     1:42.83 (40.43)     2:15.69 (32.86)
 15 Rizzi, Matteo D           16 PATS-MR              2:10.44    2:15.75        
                  28.59     1:01.72 (33.13)     1:42.66 (40.94)     2:15.75 (33.09)
 16 Holman, Thomas S          16 PATS-MR              2:06.40    2:16.44        
                  29.00     1:02.79 (33.79)     1:43.82 (41.03)     2:16.44 (32.62)
 17 Chan, Alex L              15 PATS-MR              2:10.67    2:18.41        
                  28.95     1:05.59 (36.64)     1:44.80 (39.21)     2:18.41 (33.61)
 18 Turner, Cole V            15 HVD-MR               2:28.20    2:21.53        
                  28.87     1:05.26 (36.39)     1:48.99 (43.73)     2:21.53 (32.54)
 19 Goldleaf, Fin K           16 HVD-MR               2:07.62    2:21.56        
                  28.79     1:06.09 (37.30)     1:48.09 (42.00)     2:21.56 (33.47)
 20 Guariglia, Andrew M       16 Express Swimming-MR  2:22.17    2:22.75        
                  32.01     1:08.77 (36.76)     1:49.52 (40.75)     2:22.75 (33.23)
 21 Messina, Michael A        15 RFAC-MR              2:22.01    2:23.19        
                  29.76     1:04.21 (34.45)     1:50.60 (46.39)     2:23.19 (32.59)
 22 Torri, Andrew P           16 HVD-MR               2:19.88    2:24.00        
                  30.54     1:08.69 (38.15)     1:51.05 (42.36)     2:24.00 (32.95)
 23 Faughnan, Michael D       15 HVD-MR               2:16.88    2:24.37        
                  29.80     1:06.05 (36.25)     1:50.89 (44.84)     2:24.37 (33.48)
 24 Swift, Danny J            16 NDAC-MR              2:15.28    2:27.82        
                  28.02     1:04.39 (36.37)     1:52.03 (47.64)     2:27.82 (35.79)
 25 Mangan, Kyle D            15 HVD-MR               2:28.04    2:28.03        
                  30.27     1:05.43 (35.16)     1:52.40 (46.97)     2:28.03 (35.63)
 26 McDermott, Luke M         16 IA-MR                2:40.00    2:29.35        
                  32.28     1:10.74 (38.46)     1:56.35 (45.61)     2:29.35 (33.00)
 27 Burger, Dan E             16 NDAC-MR              2:25.11    2:37.03        
                  33.34     1:17.44 (44.10)     1:58.31 (40.87)     2:37.03 (38.72)
 28 Desmond, Connor A         15 Express Swimming-MR  2:42.02    2:49.39        
                  36.38     1:19.24 (42.86)     2:08.93 (49.69)     2:49.39 (40.46)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:21.99  METS
              4:41.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Arty A            15 PATS-MR              4:16.93    4:26.07 ZQ     
                  27.87     1:00.34 (32.47)     1:34.65 (34.31)     2:07.85 (33.20)
        2:46.28 (38.43)     3:24.90 (38.62)     3:55.94 (31.04)     4:26.07 (30.13)
  2 Liu, Alex J               16 NDAC-MR              4:21.31    4:27.75 ZQ     
                  28.96     1:01.07 (32.11)     1:36.79 (35.72)     2:11.28 (34.49)
        2:48.47 (37.19)     3:26.08 (37.61)     3:58.32 (32.24)     4:27.75 (29.43)
  3 White, Devin H            17 IA-MR                4:38.78    4:34.60 ZQ     
                  27.13       59.00 (31.87)     1:34.16 (35.16)     2:07.78 (33.62)
        2:49.24 (41.46)     3:32.01 (42.77)     4:04.11 (32.10)     4:34.60 (30.49)
  4 Konarski, Patrick K       16 IA-MR                5:00.00    4:48.65        
                  30.74     1:06.57 (35.83)   2:21.08 (1:14.51)                    
            3:01.78 ( )     3:42.57 (40.79)     4:16.36 (33.79)     4:48.65 (32.29)
  5 Bogen, Jake E             15 RFAC-MR                   NT    4:48.96        
                  28.59     1:02.47 (33.88)     1:40.04 (37.57)     2:17.15 (37.11)
        3:00.60 (43.45)     3:44.35 (43.75)     4:17.81 (33.46)     4:48.96 (31.15)
  6 Baxter, Ayden C           11 MWDA-MR              5:46.19    5:53.71        
                  40.80     1:31.95 (51.15)     2:14.91 (42.96)     2:58.34 (43.43)
        3:49.31 (50.97)     4:39.72 (50.41)     5:16.44 (36.72)     5:53.71 (37.27)
 -- McDermott, Matthew M      18 IA-MR                4:32.44        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:31.78    1:30.96        
     1) DeMarco, Preston Q 19           2) Cruz, Jason A 16               
     3) Baione, Michael T 17            4) Reining, Robert L 16           
                  24.52       47.08 (22.56)     1:09.26 (22.18)     1:30.96 (21.70)
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:34.43    1:36.42        
     1) Nikolic, Ryan A 16              2) Holman, Thomas S 16            
     3) Abrams, Arty A 15               4) McCaffrey, TC C 17             
                  23.38       47.64 (24.26)     1:12.44 (24.80)     1:36.42 (23.98)
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:41.78    1:38.01        
     1) Jardeleza, Gerard 15            2) Fonseca, Casey 14              
     3) Wilson, Elijah A 15             4) Harris, Luke J 17              
                  24.19       48.99 (24.80)     1:14.11 (25.12)     1:38.01 (23.90)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:37.24    1:38.63        
     1) Foley, Colin P 17               2) Speare, Ryan A 15              
     3) Liu, Alex J 16                  4) Swift, Danny J 16              
                  25.08       49.11 (24.03)     1:13.66 (24.55)     1:38.63 (24.97)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islanders Aquatics-MR  'A'                        1:44.60    1:42.46        
     1) Kalletta, George E 17           2) McDermott, Matthew M 18        
     3) White, Devin H 17               4) Kanaley, Tim S 17              
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:46.34    1:45.72        
     1) Bogen, Jake E 15                2) Cruz, Jason A 16               
     3) Reining, Robert L 16            4) DeMarco, Preston Q 19          
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:31.02    1:47.05        
     1) Foley, Colin P 17               2) Cimorelli, Jack D 16           
     3) Staubi, Kyle A 16               4) Stickle, Gage R 16             
  4 Patriot Swim Team-MR  'B'                         1:47.71    1:47.51        
     1) Holman, Thomas S 16             2) Keane, Matt V 17               
     3) Rizzo, Antonio S 16             4) McGregor, Kyle T 15            
  5 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:46.09    1:48.36        
     1) McCaffrey, TC C 17              2) McGregor, Matt J 15            
     3) Nikolic, Ryan A 16              4) Nunez, Jonathan T 16           
  6 Long Island Express-MR  'A'                       2:00.23    1:53.23        
     1) OH, Daniel 15                   2) Weber, Christopher R 15        
     3) Connors, Ryan 16                4) Quick, Kamari J 16             
                  29.26     1:00.30 (31.04)     1:26.78 (26.48)     1:53.23 (26.45)
  7 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:01.28    1:53.61        
     1) Wilson, Elijah A 15             2) Harris, Luke J 17              
     3) Jardeleza, Gerard 15            4) Fonseca, Casey 14              
                  29.79     1:03.03 (33.24)     1:30.17 (27.14)     1:53.61 (23.44)
  8 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:00.09    1:55.07        
     1) Liu, Evan 13                    2) Hally, Seamus 14               
     3) Swift, Danny J 16               4) Speare, Ryan A 15              
  9 Long Island Express-MR  'B'                       2:15.00    2:02.99        
     1) Gaspard, Chad A 15              2) Guariglia, Andrew M 16         
     3) Gurevich, Brendan 16            4) Howard, Christian J 17         
                  32.56     1:06.61 (34.05)     1:35.70 (29.09)     2:02.99 (27.29)