Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 1/23/2017 11:26 AM
                2017 VAC Quick Freeze Meet, Sanction #: 170107                 
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Samantha K       7 VAC-MR                 53.38      47.08        
  2 Messing, Samantha K        7 VAC-MR                 52.96      47.73        
  3 White, Emmy                7 VAC-MR                    NT      54.64        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Samantha K       7 VAC-MR                 58.09      54.78        
  2 Messing, Samantha K        7 VAC-MR                 58.48      57.17        
 -- White, Emmy                7 VAC-MR                    NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Kaidyn J        10 VAC-MR                 40.76      39.39        
  2 Torres, Sarah E           10 VAC-MR                 38.94      41.05        
  3 Zecchin, Kiersten M        9 TRS-MR                 41.55      42.70        
  4 Degon, Chelsea A          10 VAC-MR                 47.99      45.07        
  5 Lewis, Taylor M            9 TRS-MR                 42.89      48.18        
  6 Butler, Katelyn E          9 TRS-MR                 49.73      51.94        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Kaidyn J        10 VAC-MR               1:29.40    1:28.71        
                  42.18     1:28.71 (46.53)                                        
  2 Quinn, Alexa M            10 TRS-MR               1:43.07    1:43.76        
                  48.41     1:43.76 (55.35)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zecchin, Kiersten M        9 TRS-MR                 48.22      44.56        
  2 Torres, Sarah E           10 VAC-MR                 49.81      47.86        
  3 Thompson, Kaidyn J        10 VAC-MR                 47.99      48.03        
  4 Degon, Chelsea A          10 VAC-MR                 58.29      54.45        
  5 Lewis, Taylor M            9 TRS-MR                 55.68      59.21        
 -- Butler, Katelyn E          9 TRS-MR               1:00.78         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Kaidyn J        10 VAC-MR                 57.03      52.47        
  2 Quinn, Alexa M            10 TRS-MR               1:02.40      58.99        
  3 Zecchin, Kiersten M        9 TRS-MR                 59.96    1:00.45        
  4 Lewis, Taylor M            9 TRS-MR               1:08.52    1:05.44        
 -- Butler, Katelyn E          9 TRS-MR               1:23.37         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Alexa M            10 TRS-MR               1:04.68      45.61        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Kaidyn J        10 VAC-MR                    NT    1:34.13        
                  45.71     1:34.13 (48.42)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbosa, Jordan M         12 TRS-MR                 28.54      28.51        
  2 Wienckowski, Grace A      12 VAC-MR                 28.70      28.61        
  3 Dickman, Rian             12 VAC-MR                 30.02      28.94        
  4 Palamaro, Daniella L      12 TRS-MR                 29.12      29.64        
  5 Barran, Ashley            12 TRS-MR                 30.03      30.77        
  6 Ravo, Nicole M            11 TRS-MR                 33.05      32.83        
  7 Pelaez, Shanays I         11 TRS-MR                 34.94      34.13        
  8 White, Cali E             12 VAC-MR                 34.34      34.55        
  9 Thompson, Alyssa R        12 VAC-MR                 35.15      35.27        
 10 Figueroa, Gabby C         11 TRS-MR                 34.48     x35.37        
 11 Frangione, Isabella S     12 VAC-MR                    NT      35.48        
 12 O'Connor, Kaelin F        12 TRS-MR                 36.20     x36.11        
 13 Leitner, Alyssa J         12 TRS-MR                 35.71     x36.65        
 14 Restivo, Giannie S        11 VAC-MR                 36.54     x37.34        
 15 Beltran, Isa R            12 TRS-MR                 35.68     x37.60        
 16 Terralavoro, Gabriella    11 VAC-MR                 36.07     x38.14        
 17 McGrath, Shannon I        12 TRS-MR                 37.67     x38.38        
 18 Edwards, Sarina R         11 VAC-MR                 44.48     x40.30        
 19 Messing, Olivia R         11 VAC-MR                 44.34     x40.93        
 20 Schoales, Kailyn A        11 TRS-MR                 43.96     x41.58        
 21 Messing, Peyton R         11 VAC-MR                 42.82     x42.93        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wienckowski, Grace A      12 VAC-MR               1:00.47    1:00.81        
                  29.67     1:00.81 (31.14)                                        
  2 Dickman, Rian             12 VAC-MR               1:02.74    1:02.92        
                  30.51     1:02.92 (32.41)                                        
  3 Barbosa, Jordan M         12 TRS-MR               1:05.41    1:05.98        
                  31.11     1:05.98 (34.87)                                        
  4 Novielli, Maddie          11 TRS-MR               1:12.67    1:13.32        
                  34.95     1:13.32 (38.37)                                        
  5 Restivo, Giannie S        11 VAC-MR               1:24.13    1:24.19        
                  38.84     1:24.19 (45.35)                                        
  6 Terralavoro, Gabriella    11 VAC-MR               1:27.78    1:25.87        
                  40.47     1:25.87 (45.40)                                        
  7 Edwards, Sarina R         11 VAC-MR               1:39.58    1:30.04        
                  47.07     1:30.04 (42.97)                                        
  8 Messing, Olivia R         11 VAC-MR                    NT   x1:35.44        
                  44.16     1:35.44 (51.28)                                        
  9 Messing, Peyton R         11 VAC-MR               1:42.72   x1:35.90        
                  45.43     1:35.90 (50.47)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barran, Ashley            12 TRS-MR                 34.48      33.83        
  2 O'Connor, Kaelin F        12 TRS-MR                 39.67      38.03        
  3 Thompson, Alyssa R        12 VAC-MR                 40.13      41.17        
  4 Novielli, Maddie          11 TRS-MR                 40.50      41.80        
  5 Ravo, Nicole M            11 TRS-MR                 41.35      42.30        
  6 Frangione, Isabella S     12 VAC-MR                    NT      42.67        
  7 Pelaez, Shanays I         11 TRS-MR                 45.32      42.89        
  8 Figueroa, Gabby C         11 TRS-MR                 38.99     x43.15        
  9 Beltran, Isa R            12 TRS-MR                 41.98     x43.29        
 10 Leitner, Alyssa J         12 TRS-MR                 44.94     x44.25        
 11 White, Cali E             12 VAC-MR                 42.84      44.66        
 12 Messing, Olivia R         11 VAC-MR                 52.50      48.46        
 13 Terralavoro, Gabriella    11 VAC-MR                 49.32      49.01        
 14 Messing, Peyton R         11 VAC-MR                 48.39     x50.05        
 15 Edwards, Sarina R         11 VAC-MR                    NT     x51.31        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palamaro, Daniella L      12 TRS-MR                 35.39      36.25        
  2 Thompson, Alyssa R        12 VAC-MR                 45.54      45.50        
  3 O'Connor, Kaelin F        12 TRS-MR                 47.44      46.19        
  4 Frangione, Isabella S     12 VAC-MR                    NT      48.50        
  5 Beltran, Isa R            12 TRS-MR                 49.34      49.22        
  6 Schoales, Kailyn A        11 TRS-MR                 53.12      49.41        
  7 Leitner, Alyssa J         12 TRS-MR                 49.37      49.49        
  8 White, Cali E             12 VAC-MR                 52.65      49.64        
  9 Ravo, Nicole M            11 TRS-MR                 47.25     x49.99        
 10 McGrath, Shannon I        12 TRS-MR                 52.00     x55.65        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palamaro, Daniella L      12 TRS-MR                 32.10      32.05        
  2 Barran, Ashley            12 TRS-MR                 32.46      32.86        
  3 Dickman, Rian             12 VAC-MR                 32.14      32.99        
  4 Barbosa, Jordan M         12 TRS-MR                 38.98      33.87        
  5 Thompson, Alyssa R        12 VAC-MR                 44.44      40.99        
  6 Pelaez, Shanays I         11 TRS-MR                 46.50      43.51        
  7 Restivo, Giannie S        11 VAC-MR                    NT      45.43        
  8 Schoales, Kailyn A        11 TRS-MR                 55.66      49.34        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wienckowski, Grace A      12 VAC-MR               1:12.07    1:12.75        
                  33.51     1:12.75 (39.24)                                        
  2 Novielli, Maddie          11 TRS-MR               1:26.97    1:27.66        
                  40.69     1:27.66 (46.97)                                        
  3 Thompson, Alyssa R        12 VAC-MR                    NT    1:28.73        
                  42.47     1:28.73 (46.26)                                        
  4 McGrath, Shannon I        12 TRS-MR               1:40.93    1:41.27        
                  50.81     1:41.27 (50.46)                                        
  5 Figueroa, Gabby C         11 TRS-MR               1:16.66    1:43.55        
                  50.39     1:43.55 (53.16)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lachmann, Erich S          8 VAC-MR                 55.53      52.15        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lachmann, Erich S          8 VAC-MR                 59.90      54.78        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Luke B            10 VAC-MR                 38.73      34.89        
  2 Vinces, Giacomo           10 MVA-MR                 35.88      36.00        
  3 Storaska, Noah            10 VAC-MR                 35.26      36.50        
  4 Rounds, Gavin M            9 VAC-MR                 38.52      36.97        
  5 Sanchez, Luke              9 VAC-MR                 37.29      37.85        
  6 White, Aiden              10 VAC-MR                 39.86      39.16        
  7 Elkashef, Adam T          10 VAC-MR                 40.80     x42.40        
  8 Iannuzzi-Sucich, Vincent  10 VAC-MR                 39.98     x42.55        
  9 O'Connor, Declan T        10 TRS-MR                 44.96      43.09        
 10 Schreck, Eric E           10 TRS-MR                 45.05      44.09        
 11 Messing, Matthew           9 VAC-MR                 49.07     x51.12        
 -- Cigna, Owen P             10 TRS-MR                 55.60         DQ        
      False start
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez, Luke              9 VAC-MR               1:27.00    1:29.69        
                  42.61     1:29.69 (47.08)                                        
  2 Cigna, Owen P             10 TRS-MR               2:02.03    1:59.68        
                  53.88   1:59.68 (1:05.80)                                        
 -- Storaska, Noah            10 VAC-MR               1:31.48         DQ        
      No touch on turn
                  42.07          DQ (48.55)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Storaska, Noah            10 VAC-MR                 43.67      46.13        
  2 Rounds, Gavin M            9 VAC-MR                 51.14      47.79        
  3 Watson, Luke B            10 VAC-MR                    NT      48.86        
  4 White, Aiden              10 VAC-MR                    NT      49.02        
  5 Iannuzzi-Sucich, Vincent  10 VAC-MR                 50.27      50.78        
  6 O'Connor, Declan T        10 TRS-MR                 54.42      51.79        
  7 Elkashef, Adam T          10 VAC-MR                 51.67     x52.63        
  8 Cigna, Owen P             10 TRS-MR               1:05.38    1:00.80        
  9 Messing, Matthew           9 VAC-MR                 59.92   x1:01.05        
 -- Schreck, Eric E           10 TRS-MR                 59.33         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Declan T        10 TRS-MR                 46.26      46.67        
  2 Watson, Luke B            10 VAC-MR                    NT      47.38        
  3 Schreck, Eric E           10 TRS-MR                 52.32      49.82        
  4 Elkashef, Adam T          10 VAC-MR                 54.78      53.66        
  5 Sanchez, Luke              9 VAC-MR               1:04.43      55.88        
  6 Rounds, Gavin M            9 VAC-MR               1:00.32      58.63        
  7 White, Aiden              10 VAC-MR                    NT    1:02.54        
 -- Messing, Matthew           9 VAC-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Storaska, Noah            10 VAC-MR               1:02.26         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vinces, Giacomo           10 MVA-MR                 40.89      45.61        
  2 Elkashef, Adam T          10 VAC-MR                 52.32      51.93        
  3 Sanchez, Luke              9 VAC-MR                 50.59      53.98        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vinces, Giacomo           10 MVA-MR               1:31.90    1:34.13        
                  45.71     1:34.13 (48.42)                                        
  2 Sanchez, Luke              9 VAC-MR                    NT    1:39.53        
                  48.82     1:39.53 (50.71)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickman, Kellen           12 VAC-MR                 29.05      27.99        
  2 Sadchikov, Max O          11 una-AD                 29.40      29.17        
  3 Storaska, Nathaniel W     12 VAC-MR                 33.66      31.37        
  4 Worthington, Griffin R    12 MVA-MR                 32.77      33.65        
  5 Nasser, Gabriel D         12 VAC-MR                 34.72      34.42        
  6 Iannuzzi-Sucich, Edward   12 VAC-MR                 36.90      35.87        
  7 Green, Kyle A             11 TRS-MR                 38.65      39.15        
  8 Green, Colin T            12 TRS-MR                 40.82      44.21        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Storaska, Nathaniel W     12 VAC-MR               1:14.79    1:02.92        
                  30.51     1:02.92 (32.41)                                        
 -- Dickman, Kellen           12 VAC-MR               1:03.91         DQ        
      False start
                  29.67          DQ (31.14)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnett, Jai              11 VAC-MR                 34.97      35.05        
  2 Worthington, Griffin R    12 MVA-MR                 35.72      35.87        
  3 Green, Kyle A             11 TRS-MR                 44.10      45.82        
  4 Iannuzzi-Sucich, Edward   12 VAC-MR                 48.65      45.85        
  5 Green, Colin T            12 TRS-MR                 52.09      53.20        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Storaska, Nathaniel W     12 VAC-MR                 40.47      39.81        
  2 Worthington, Griffin R    12 MVA-MR                 45.28      45.06        
  3 Green, Colin T            12 TRS-MR               1:02.61      55.67        
  4 Green, Kyle A             11 TRS-MR                 57.71      58.10        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sadchikov, Max O          11 una-AD                 31.18      31.04        
  2 Dickman, Kellen           12 VAC-MR                 32.61      31.95        
  3 Barnett, Jai              11 VAC-MR                 37.37      35.19        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnett, Jai              11 VAC-MR                    NT    1:20.81        
                  34.51     1:20.81 (46.30)                                        
  2 Nasser, Gabriel D         12 VAC-MR               1:38.58    1:30.69        
                  43.54     1:30.69 (47.15)                                        
 -- Sadchikov, Max O          11 una-AD               1:12.00         DQ        
      False start - Misc
                  33.49          DQ (42.41)                                        
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickman, Kellen           12 VAC-MR                 29.05      28.05