Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 3/26/2018 10:16 AM
      2018 MR Metro Bronze Central Championships - 3/23/2018 to 3/25/2018      
                         Sanction #: 180306 & 180355-T                         
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                35.19  SILV
                35.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 35.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Corkery, Julia K           9 Manhattan Makos-MR     36.34      35.51 SMAX   
  2 Solano, Chiara            10 LIFE-MR                37.95      35.60 SMAX   
  3 McPartland, Zofia         10 Manhattan Makos-MR     36.84      36.13 SMAX   
  4 Reyes Aguirre, Juana      10 APEX-MR                35.83      36.68 SMAX   
  5 Gambino, Alessandra R      9 FREE-MR                37.90      36.82 SMAX   
  6 Brydon, Miranda X         10 RedTails-MR            39.78      37.11 SMAX   
  7 Sandoval, Joselyn          9 RedTails-MR            38.22      37.96 SMAX   
  8 Shea, Sophie              10 Manhattan Makos-MR     37.84      38.04 SMAX   
  9 Chun, Lina                10 GATE-MR                35.65      38.07 SMAX   
 10 Larson, Grace A           10 FREE-MR                40.69      38.65 SMAX   
 11 Hoffman, Alixe E           9 Manhattan Makos-MR     39.37      38.78 SMAX   
 12 Arevalo, Jayra N          10 RedTails-MR            41.79      38.82 SMAX   
 13 Man, Audrey G             10 CIY-MR                 38.01      38.85 SMAX   
 14 Hsu, Anna                 10 Manhattan Makos-MR     40.26      39.32 SMAX   
 15 Fung, Maya M               9 Flying Dolphins-MR     38.01      39.48 SMAX   
 16 Flouras, Penelope         10 GATE-MR                39.81      39.63 SMAX   
 17 Sheehan, Maeve E           9 FREE-MR                38.47      39.65 SMAX   
 18 Cavallino, Sofia V         9 FREE-MR                38.06      39.69 SMAX   
 19 Tybur, Malo                9 Manhattan Makos-MR     41.35      40.05 SMAX   
 20 Boubert, Jordyn            9 Hes-Mr-MR              43.51      40.33 SMAX   
 21 Ehrlich, Allison J         9 Manhattan Makos-MR     40.23      40.58 SMAX   
 22 Berger, Kayla             10 LIFE-MR                41.37      40.76 SMAX   
 23 Mulderrig, Keira          10 Manhattan Makos-MR     42.34      40.79 SMAX   
 24 Laker, Melanie K          10 Flying Dolphins-MR     40.48      41.03 SMAX   
 25 Cagno, Lucia P             9 GATE-MR                41.60      41.06 SMAX   
 26 Nigito, Ella               9 Manhattan Makos-MR     42.58      41.38 SMAX   
 27 Sutter, Sofia G            9 FREE-MR                43.27      41.41 SMAX   
 28 Mullaney, Avelynn J        9 FREE-MR                39.97      41.89 SMAX   
 29 Simes, Ella C              9 Flying Dolphins-MR     43.90      42.09 SMAX   
 30 Khoury, Louise             9 Manhattan Makos-MR     49.81      42.18 SMAX   
 31 Hirakata, Carina C         9 Twisters-MR            40.23      43.51 SMAX   
 32 Smith, Lily S              9 Flying Dolphins-MR     43.34      44.01 SMAX   
 33 Hsu, Lauren               10 Manhattan Makos-MR     43.79      44.51 SMAX   
 34 Little, Kaylynn D         10 KB Makos-MR            43.92      44.60 SMAX   
 35 Dalal, Rhea               10 FREE-MR                44.48      44.92 SMAX   
 36 Larson, Addie R            9 FREE-MR                43.96      45.58 SMAX   
 37 Zhang, Emma                9 GATE-MR                45.77      45.67 SMAX   
 38 Bhatla, Sana               9 FREE-MR                52.14      48.94 SMAX   
 39 Schaeffer, Hannah          9 Manhattan Makos-MR     50.76      54.91 SMAX   
Non-Award Division  
  1 Yan, Madelyn               9 GATE-MR                35.39      33.58 SILV   
  2 Deokaran, Anya            10 CIY-MR                 36.48      35.06 SILV   
 -- Menkes, Samantha           9 Manhattan Makos-MR     40.09         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:18.49  SILV
              1:18.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Xiao, Lucia               10 Flying Dolphins-MR   1:25.49    1:18.83 SMAX   
                  37.06     1:18.83 (41.77)                                        
  2 Vidals, Giselle           10 APEX-MR              1:20.48    1:18.84 SMAX   
                  36.31     1:18.84 (42.53)                                        
  3 Reyes Aguirre, Juana      10 APEX-MR              1:21.24    1:19.16 SMAX   
                  37.14     1:19.16 (42.02)                                        
  4 McPartland, Zofia         10 Manhattan Makos-MR   1:24.20    1:20.21 SMAX   
                  37.69     1:20.21 (42.52)                                        
  5 Huang, Cheri K             9 HS-MR                1:25.73    1:20.27 SMAX   
                  38.75     1:20.27 (41.52)                                        
  6 Galang, Kam R              9 FLY-MR               1:20.80    1:20.77 SMAX   
                  37.70     1:20.77 (43.07)                                        
  7 Solano, Chiara            10 LIFE-MR              1:59.33    1:21.16 SMAX   
                  39.67     1:21.16 (41.49)                                        
  8 Carss, Lola A              9 ASAP-MR              1:28.10    1:22.07 SMAX   
                  38.80     1:22.07 (43.27)                                        
  9 Corkery, Julia K           9 Manhattan Makos-MR   1:23.80    1:22.63 SMAX   
                  39.00     1:22.63 (43.63)                                        
 10 Chukwulozie, Bea A        10 Manhattan Makos-MR   1:21.72    1:23.10 SMAX   
                  38.00     1:23.10 (45.10)                                        
 11 Deokaran, Anya            10 CIY-MR               1:33.39    1:23.70 SMAX   
                  37.45     1:23.70 (46.25)                                        
 12 Fischbach, Maja P         10 GATE-MR              1:30.66    1:23.73 SMAX   
                  38.77     1:23.73 (44.96)                                        
 13 Baran, Joanna              9 NCAC-MR              1:33.25    1:23.95 SMAX   
                  39.12     1:23.95 (44.83)                                        
 14 Hsu, Anna                 10 Manhattan Makos-MR   1:35.32    1:23.97 SMAX   
                  40.53     1:23.97 (43.44)                                        
 15 Lally, Keely M             9 HS-MR                1:29.74    1:24.00 SMAX   
                  39.78     1:24.00 (44.22)                                        
 16 Chun, Lina                10 GATE-MR              1:22.01    1:24.39 SMAX   
                  38.51     1:24.39 (45.88)                                        
 17 Larson, Grace A           10 FREE-MR              1:29.63    1:24.99 SMAX   
                  39.81     1:24.99 (45.18)                                        
 18 Arevalo, Jayra N          10 RedTails-MR          1:39.84    1:26.01 SMAX   
                  41.72     1:26.01 (44.29)                                        
 19 Sandoval, Joselyn          9 RedTails-MR          1:29.48    1:26.35 SMAX   
                  39.53     1:26.35 (46.82)                                        
 20 Hoffman, Alixe E           9 Manhattan Makos-MR   1:26.34    1:26.73 SMAX   
                  40.02     1:26.73 (46.71)                                        
 21 Man, Audrey G             10 CIY-MR               1:31.01    1:27.34 SMAX   
                  40.67     1:27.34 (46.67)                                        
 22 Shea, Sophie              10 Manhattan Makos-MR   1:29.00    1:28.12 SMAX   
                  40.43     1:28.12 (47.69)                                        
 23 Cavallino, Sofia V         9 FREE-MR              1:30.95    1:28.68 SMAX   
                  40.36     1:28.68 (48.32)                                        
 24 Brydon, Miranda X         10 RedTails-MR          1:36.03    1:29.46 SMAX   
                  41.19     1:29.46 (48.27)                                        
 25 Comisaron, Claire         10 Flying Dolphins-MR   1:32.26    1:29.96 SMAX   
                  39.80     1:29.96 (50.16)                                        
 26 Valenti, Emma A           10 FREE-MR              1:55.61    1:30.69 SMAX   
                  43.42     1:30.69 (47.27)                                        
 27 Laker, Melanie K          10 Flying Dolphins-MR   1:38.30    1:30.98 SMAX   
                  43.63     1:30.98 (47.35)                                        
 28 Scoloveno, Giuliana       10 Aquaflames-MR        1:41.13    1:32.36 SMAX   
                  42.06     1:32.36 (50.30)                                        
 29 Boubert, Jordyn            9 Hes-Mr-MR            1:38.45    1:33.28 SMAX   
                  43.58     1:33.28 (49.70)                                        
 30 Mulderrig, Keira          10 Manhattan Makos-MR   1:31.78    1:33.45 SMAX   
                  42.21     1:33.45 (51.24)                                        
 31 Ehrenberg, Margo L         9 LIFE-MR              1:36.04    1:34.08 SMAX   
                  44.91     1:34.08 (49.17)                                        
 32 Tybur, Malo                9 Manhattan Makos-MR   1:41.42    1:34.23 SMAX   
                  42.91     1:34.23 (51.32)                                        
 33 Chen, Chiara              10 NCAC-MR              1:39.23    1:34.24 SMAX   
                  41.46     1:34.24 (52.78)                                        
 34 Ehrlich, Allison J         9 Manhattan Makos-MR   1:33.49    1:34.37 SMAX   
                  44.49     1:34.37 (49.88)                                        
 35 Simes, Ella C              9 Flying Dolphins-MR   1:37.77    1:34.68 SMAX   
                  43.40     1:34.68 (51.28)                                        
 36 Nigito, Ella               9 Manhattan Makos-MR   1:36.20    1:34.99 SMAX   
                  43.11     1:34.99 (51.88)                                        
 37 Gyllenhammer, Kiran Adel   9 FLY-MR               1:35.26    1:35.36 SMAX   
                  42.94     1:35.36 (52.42)                                        
 38 Hirakata, Carina C         9 Twisters-MR          1:36.48    1:35.45 SMAX   
                  43.75     1:35.45 (51.70)                                        
 39 Khoury, Louise             9 Manhattan Makos-MR   1:57.31    1:36.45 SMAX   
                  45.00     1:36.45 (51.45)                                        
 40 Jones, Zamoi I             9 CIY-MR               1:41.10    1:36.65 SMAX   
                  44.91     1:36.65 (51.74)                                        
 41 Lussie, Alexandra m        9 Flying Dolphins-MR   1:41.44    1:39.68 SMAX   
                  43.06     1:39.68 (56.62)                                        
 42 Savonije, Emma            10 Flying Dolphins-MR   1:43.47    1:39.90 SMAX   
                  44.87     1:39.90 (55.03)                                        
 43 Dalal, Rhea               10 FREE-MR              1:42.38    1:40.28 SMAX   
                  47.14     1:40.28 (53.14)                                        
 44 Larson, Addie R            9 FREE-MR              1:39.94    1:40.76 SMAX   
                  49.01     1:40.76 (51.75)                                        
 45 Hsu, Lauren               10 Manhattan Makos-MR   1:42.45    1:40.77 SMAX   
                  48.12     1:40.77 (52.65)                                        
 46 Garcia, Jaydi M           10 KB Makos-MR          1:40.09    1:43.93 SMAX   
                  48.23     1:43.93 (55.70)                                        
 47 Little, Kaylynn D         10 KB Makos-MR          1:43.21    1:44.19 SMAX   
                  45.83     1:44.19 (58.36)                                        
 48 Wong, Rebecca              9 NCAC-MR              1:34.00    1:45.86 SMAX   
                  48.12     1:45.86 (57.74)                                        
 49 Bhatla, Sana               9 FREE-MR              1:57.48    1:49.68 SMAX   
                  50.10     1:49.68 (59.58)                                        
 50 Brown, Rose G             10 ASAP-MR              2:21.03    2:15.39 SMAX   
                1:03.87   2:15.39 (1:11.52)                                        
Non-Award Division  
  1 Yan, Madelyn               9 GATE-MR              1:19.80    1:14.68 SILV   
                  35.38     1:14.68 (39.30)                                        
  2 Lamar, Sophia L            9 FREE-MR              1:19.05    1:16.16 SILV   
                  35.40     1:16.16 (40.76)                                        
  3 Lin, Wenxi                10 CIY-MR               1:24.12    1:18.21 SILV   
                  36.86     1:18.21 (41.35)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:49.59  SILV
              2:49.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Unknown Division
  1 McPartland, Zofia         10 Manhattan Makos-MR   2:58.24    2:58.26 SMAX   
                  39.79     1:25.40 (45.61)     2:13.22 (47.82)     2:58.26 (45.04)
  2 Brydon, Miranda X         10 RedTails-MR          3:23.41    3:09.71 SMAX   
                  43.09     1:32.23 (49.14)     2:24.18 (51.95)     3:09.71 (45.53)
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                41.89  SILV
                41.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 41.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Man, Audrey G             10 CIY-MR                 43.14      43.19 SMAX   
  2 Carss, Lola A              9 ASAP-MR                45.97      43.26 SMAX   
  3 Scoloveno, Giuliana       10 Aquaflames-MR          45.23      43.50 SMAX   
  4 Sheehan, Maeve E           9 FREE-MR                43.66      43.54 SMAX   
  5 Deokaran, Anya            10 CIY-MR                 44.65      43.97 SMAX   
  6 Vidals, Giselle           10 APEX-MR                43.66      44.09 SMAX   
  7 Xiao, Lucia               10 Flying Dolphins-MR     48.96      44.13 SMAX   
  7 Sandoval, Joselyn          9 RedTails-MR            44.68      44.13 SMAX   
  9 Chun, Lina                10 GATE-MR                43.65      44.24 SMAX   
 10 Solano, Chiara            10 LIFE-MR                48.44      44.62 SMAX   
 11 Fischbach, Maja P         10 GATE-MR                44.71      44.66 SMAX   
 12 Cagno, Lucia P             9 GATE-MR                46.14      44.76 SMAX   
 13 Corkery, Julia K           9 Manhattan Makos-MR     47.12      45.05 SMAX   
 14 Arevalo, Jayra N          10 RedTails-MR            49.88      45.31 SMAX   
 15 Larson, Grace A           10 FREE-MR                44.56      45.58 SMAX   
 16 Hsu, Anna                 10 Manhattan Makos-MR     54.96      46.05 SMAX   
 17 Nigito, Ella               9 Manhattan Makos-MR     46.94      46.10 SMAX   
 18 Ehrlich, Allison J         9 Manhattan Makos-MR     45.74      46.54 SMAX   
 19 Mulderrig, Keira          10 Manhattan Makos-MR     47.58      46.93 SMAX   
 20 Hoffman, Alixe E           9 Manhattan Makos-MR     46.55      47.04 SMAX   
 21 Lally, Keely M             9 HS-MR                  45.02      47.07 SMAX   
 22 Valenti, Emma A           10 FREE-MR                44.04      47.26 SMAX   
 23 Hirakata, Carina C         9 Twisters-MR            48.02      47.64 SMAX   
 24 Boubert, Jordyn            9 Hes-Mr-MR              47.95      47.94 SMAX   
 25 Cavallino, Sofia V         9 FREE-MR                46.38      48.44 SMAX   
 26 Lussie, Alexandra m        9 Flying Dolphins-MR     49.64      48.57 SMAX   
 27 Shea, Sophie              10 Manhattan Makos-MR     48.20      49.29 SMAX   
 28 Tybur, Malo                9 Manhattan Makos-MR     47.75      49.34 SMAX   
 29 Baran, Joanna              9 NCAC-MR                49.74      49.53 SMAX   
 30 Laker, Melanie K          10 Flying Dolphins-MR     47.91      49.64 SMAX   
 31 Gyllenhammer, Kiran Adel   9 FLY-MR                 50.20      49.71 SMAX   
 32 Sutter, Sofia G            9 FREE-MR                52.82      51.12 SMAX   
 33 Simes, Ella C              9 Flying Dolphins-MR     52.09      51.40 SMAX   
 34 Hsu, Lauren               10 Manhattan Makos-MR     49.14      51.59 SMAX   
 35 Larson, Addie R            9 FREE-MR                50.60      51.67 SMAX   
 36 Savonije, Emma            10 Flying Dolphins-MR     50.78      52.53 SMAX   
 37 Dalal, Rhea               10 FREE-MR                50.04      53.70 SMAX   
 38 Jones, Zamoi I             9 CIY-MR               1:03.20      59.14 SMAX   
 39 Little, Kaylynn D         10 KB Makos-MR            56.60      59.41 SMAX   
 40 Bhatla, Sana               9 FREE-MR                58.83    1:00.94 SMAX   
Non-Award Division  
  1 Lin, Orly                  9 Flying Dolphins-MR     43.96      40.32 SILV   
  2 Reyes Aguirre, Juana      10 APEX-MR                42.15      40.88 SILV   
  3 Chukwulozie, Bea A        10 Manhattan Makos-MR     42.55      41.27 SILV   
  4 Huang, Cheri K             9 HS-MR                  43.55      41.32 SILV   
 -- Garcia, Jaydi M           10 KB Makos-MR            52.05         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Comisaron, Claire         10 Flying Dolphins-MR     49.06         DQ        
      Not on back off wall
 -- Brown, Rose G             10 ASAP-MR              1:13.20         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Khoury, Louise             9 Manhattan Makos-MR     53.98         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:33.09  SILV
              1:33.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:33.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Lin, Wenxi                10 CIY-MR               1:40.65    1:33.25 SMAX   
                  42.88     1:33.25 (50.37)                                        
  2 Chukwulozie, Bea A        10 Manhattan Makos-MR   1:37.77    1:34.19 SMAX   
  3 Solano, Chiara            10 LIFE-MR              1:45.51    1:35.67 SMAX   
                  45.85     1:35.67 (49.82)                                        
  4 Chun, Lina                10 GATE-MR              1:36.74    1:36.25 SMAX   
                  48.08     1:36.25 (48.17)                                        
  5 Arevalo, Jayra N          10 RedTails-MR          1:46.94    1:37.69 SMAX   
                  47.60     1:37.69 (50.09)                                        
  6 Fung, Maya M               9 Flying Dolphins-MR   1:35.95    1:38.05 SMAX   
                  48.20     1:38.05 (49.85)                                        
  7 Brydon, Miranda X         10 RedTails-MR          1:42.50    1:38.15 SMAX   
                  47.78     1:38.15 (50.37)                                        
  8 Deokaran, Anya            10 CIY-MR               1:40.27    1:38.53 SMAX   
  9 Cagno, Lucia P             9 GATE-MR              1:38.11    1:38.87 SMAX   
                  47.77     1:38.87 (51.10)                                        
 10 Sheehan, Maeve E           9 FREE-MR              1:35.38    1:39.82 SMAX   
                  49.23     1:39.82 (50.59)                                        
 11 Larson, Grace A           10 FREE-MR              1:38.27    1:40.75 SMAX   
                  48.93     1:40.75 (51.82)                                        
 12 Corkery, Julia K           9 Manhattan Makos-MR   1:39.12    1:40.97 SMAX   
                  49.51     1:40.97 (51.46)                                        
 13 Cavallino, Sofia V         9 FREE-MR              1:41.38    1:41.47 SMAX   
                  49.50     1:41.47 (51.97)                                        
 14 Boubert, Jordyn            9 Hes-Mr-MR            1:54.13    1:41.81 SMAX   
                  49.60     1:41.81 (52.21)                                        
 15 Mulderrig, Keira          10 Manhattan Makos-MR   1:44.30    1:42.09 SMAX   
                  49.37     1:42.09 (52.72)                                        
 16 Sandoval, Joselyn          9 RedTails-MR          1:38.69    1:42.17 SMAX   
                  49.48     1:42.17 (52.69)                                        
 17 Ehrlich, Allison J         9 Manhattan Makos-MR   1:47.17    1:42.33 SMAX   
                  48.96     1:42.33 (53.37)                                        
 18 Tybur, Malo                9 Manhattan Makos-MR   1:45.80    1:43.66 SMAX   
 19 Laker, Melanie K          10 Flying Dolphins-MR   1:44.29    1:43.86 SMAX   
                  50.97     1:43.86 (52.89)                                        
 20 Hoffman, Alixe E           9 Manhattan Makos-MR   1:43.25    1:43.91 SMAX   
                  50.18     1:43.91 (53.73)                                        
 21 Gambino, Alessandra R      9 FREE-MR              1:51.35    1:44.65 SMAX   
                  50.63     1:44.65 (54.02)                                        
 22 Nigito, Ella               9 Manhattan Makos-MR   1:42.37    1:44.78 SMAX   
                  51.31     1:44.78 (53.47)                                        
 23 Flouras, Penelope         10 GATE-MR              1:40.62    1:46.03 SMAX   
 24 Hirakata, Carina C         9 Twisters-MR          1:49.44    1:46.11 SMAX   
                  51.04     1:46.11 (55.07)                                        
 25 Shea, Sophie              10 Manhattan Makos-MR   1:42.33    1:47.50 SMAX   
                  51.49     1:47.50 (56.01)                                        
 26 Larson, Addie R            9 FREE-MR              1:48.68    1:50.77 SMAX   
 27 Dalal, Rhea               10 FREE-MR              1:55.40    1:51.81 SMAX   
                  54.99     1:51.81 (56.82)                                        
 28 Smith, Lily S              9 Flying Dolphins-MR   1:59.66    1:52.37 SMAX   
                  54.18     1:52.37 (58.19)                                        
 29 Hsu, Lauren               10 Manhattan Makos-MR   1:51.69    1:58.45 SMAX   
                  56.62   1:58.45 (1:01.83)                                        
 30 Berger, Kayla             10 LIFE-MR              2:00.29    2:00.15 SMAX   
                  58.09   2:00.15 (1:02.06)                                        
 31 Bhatla, Sana               9 FREE-MR              2:09.71    2:06.65 SMAX   
                1:00.28   2:06.65 (1:06.37)                                        
Non-Award Division  
  1 Reyes Aguirre, Juana      10 APEX-MR              1:35.37    1:31.31 SILV   
                  45.45     1:31.31 (45.86)                                        
 -- Simes, Ella C              9 Flying Dolphins-MR   2:00.29         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  55.93          DQ (55.94)                                        
 -- Hsu, Anna                 10 Manhattan Makos-MR   1:47.27         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  49.67          DQ (49.91)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                47.79  SILV
                47.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 47.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Yan, Madelyn               9 GATE-MR                50.38      47.98 SMAX   
  2 Mulderrig, Keira          10 Manhattan Makos-MR     52.79      48.40 SMAX   
  3 Chukwulozie, Bea A        10 Manhattan Makos-MR     49.36      48.69 SMAX   
  3 Fung, Maya M               9 Flying Dolphins-MR     53.85      48.69 SMAX   
  5 Deokaran, Anya            10 CIY-MR                 54.19      49.08 SMAX   
  6 Larson, Addie R            9 FREE-MR                49.50      49.58 SMAX   
  7 Gambino, Alessandra R      9 FREE-MR                50.32      49.60 SMAX   
  8 Berger, Kayla             10 LIFE-MR                50.34      50.32 SMAX   
  9 Man, Audrey G             10 CIY-MR                 51.99      50.55 SMAX   
 10 Cagno, Lucia P             9 GATE-MR                50.74      50.65 SMAX   
 11 Hoffman, Alixe E           9 Manhattan Makos-MR     50.73      50.82 SMAX   
 11 Sutter, Sofia G            9 FREE-MR                55.98      50.82 SMAX   
 13 Larson, Grace A           10 FREE-MR                50.59      50.84 SMAX   
 14 Flouras, Penelope         10 GATE-MR                52.30      51.25 SMAX   
 15 Nigito, Ella               9 Manhattan Makos-MR     49.58      51.59 SMAX   
 16 Sandoval, Joselyn          9 RedTails-MR            55.35      51.75 SMAX   
 17 McPartland, Zofia         10 Manhattan Makos-MR     53.50      51.76 SMAX   
 18 Reyes Aguirre, Juana      10 APEX-MR                52.83      52.09 SMAX   
 19 Ehrlich, Allison J         9 Manhattan Makos-MR     53.76      52.68 SMAX   
 20 Brydon, Miranda X         10 RedTails-MR            52.19      53.06 SMAX   
 21 Little, Kaylynn D         10 KB Makos-MR            54.15      53.24 SMAX   
 22 Hsu, Anna                 10 Manhattan Makos-MR     55.46      53.35 SMAX   
 23 Laker, Melanie K          10 Flying Dolphins-MR     57.87      54.08 SMAX   
 24 Zhang, Emma                9 GATE-MR                59.46      54.11 SMAX   
 25 Hirakata, Carina C         9 Twisters-MR            52.67      54.21 SMAX   
 26 Arevalo, Jayra N          10 RedTails-MR          1:00.37      54.91 SMAX   
 27 Hsu, Lauren               10 Manhattan Makos-MR     55.70      55.46 SMAX   
 28 Tybur, Malo                9 Manhattan Makos-MR   1:00.16      55.70 SMAX   
 29 Sheehan, Maeve E           9 FREE-MR                56.93      55.82 SMAX   
 30 Dalal, Rhea               10 FREE-MR                57.53      56.99 SMAX   
 31 Khoury, Louise             9 Manhattan Makos-MR   1:09.22      57.16 SMAX   
 32 Simes, Ella C              9 Flying Dolphins-MR     59.61    1:00.96 SMAX   
 33 Mullaney, Avelynn J        9 FREE-MR              1:09.60    1:02.66 SMAX   
 34 Bhatla, Sana               9 FREE-MR              1:08.12    1:04.33 SMAX   
 35 Cavallino, Sofia V         9 FREE-MR              1:05.01    1:08.98 SMAX   
Non-Award Division  
  1 Chun, Lina                10 GATE-MR                48.25      46.84 SILV   
  2 Shea, Sophie              10 Manhattan Makos-MR     47.82      47.11 SILV   
  3 Boubert, Jordyn            9 Hes-Mr-MR              50.87      47.26 SILV   
 -- Schaeffer, Hannah          9 Manhattan Makos-MR   1:06.42         DQ        
      Scissors kick
 -- Smith, Lily S              9 Flying Dolphins-MR   1:00.20         DQ        
      One hand touch
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:46.19  SILV
              1:46.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:46.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Hoffman, Alixe E           9 Manhattan Makos-MR   1:52.71    1:47.96 SMAX   
                  53.31     1:47.96 (54.65)                                        
  2 Mulderrig, Keira          10 Manhattan Makos-MR   1:51.07    1:48.33 SMAX   
                  51.94     1:48.33 (56.39)                                        
  3 Comisaron, Claire         10 Flying Dolphins-MR   2:00.29    1:49.28 SMAX   
                  50.42     1:49.28 (58.86)                                        
  4 Larson, Grace A           10 FREE-MR              1:51.03    1:49.54 SMAX   
                  52.70     1:49.54 (56.84)                                        
  5 Xiao, Lucia               10 Flying Dolphins-MR   1:59.66    1:51.14 SMAX   
                  52.96     1:51.14 (58.18)                                        
  6 McPartland, Zofia         10 Manhattan Makos-MR   1:56.59    1:53.10 SMAX   
                  54.61     1:53.10 (58.49)                                        
  7 Sutter, Sofia G            9 FREE-MR              1:59.57    1:53.84 SMAX   
                  53.23   1:53.84 (1:00.61)                                        
  8 Baran, Joanna              9 NCAC-MR                   NT    1:53.93 SMAX   
                  54.21     1:53.93 (59.72)                                        
  9 Cagno, Lucia P             9 GATE-MR              1:50.19    1:54.51 SMAX   
                  54.40   1:54.51 (1:00.11)                                        
 10 Valenti, Emma A           10 FREE-MR              1:54.27    1:55.31 SMAX   
                  54.92   1:55.31 (1:00.39)                                        
 11 Little, Kaylynn D         10 KB Makos-MR          2:00.87    1:57.20 SMAX   
                  54.16   1:57.20 (1:03.04)                                        
 12 Brydon, Miranda X         10 RedTails-MR          1:54.84    1:58.36 SMAX   
                  55.68   1:58.36 (1:02.68)                                        
 13 Hsu, Lauren               10 Manhattan Makos-MR   2:02.29    1:59.30 SMAX   
                  55.56   1:59.30 (1:03.74)                                        
 14 Sheehan, Maeve E           9 FREE-MR              2:00.55    2:01.62 SMAX   
                  58.33   2:01.62 (1:03.29)                                        
 15 Hirakata, Carina C         9 Twisters-MR          1:55.79    2:02.41 SMAX   
                  57.41   2:02.41 (1:05.00)                                        
 16 Laker, Melanie K          10 Flying Dolphins-MR   2:02.71    2:03.90 SMAX   
                  58.49   2:03.90 (1:05.41)                                        
 17 Tybur, Malo                9 Manhattan Makos-MR   2:11.95    2:07.00 SMAX   
                  59.06   2:07.00 (1:07.94)                                        
 18 Dalal, Rhea               10 FREE-MR              2:05.82    2:15.27 SMAX   
                1:04.13   2:15.27 (1:11.14)                                        
 19 Bhatla, Sana               9 FREE-MR              2:23.19    2:23.54 SMAX   
                1:06.19   2:23.54 (1:17.35)                                        
Non-Award Division  
  1 Lin, Wenxi                10 CIY-MR               1:46.21    1:35.82 SILV   
                  46.53     1:35.82 (49.29)                                        
  2 Early, Lola J              9 Manhattan Makos-MR   1:46.56    1:40.16 SILV   
                  47.10     1:40.16 (53.06)                                        
  3 Brun, Sienna R            10 APEX-MR              1:48.34    1:41.66 SILV   
                  48.02     1:41.66 (53.64)                                        
  4 Chun, Lina                10 GATE-MR              1:47.62    1:43.23 SILV   
                  49.23     1:43.23 (54.00)                                        
  5 Savonije, Emma            10 Flying Dolphins-MR   1:46.92    1:46.06 SILV   
                  50.97     1:46.06 (55.09)                                        
 -- Lussie, Alexandra m        9 Flying Dolphins-MR   2:01.73         DQ        
      Alternating Kick
                  56.38        DQ (1:03.16)                                        
 -- Galang, Kam R              9 FLY-MR               1:47.28         DQ        
      One hand touch
                  48.32          DQ (51.89)                                        
 -- Wong, Rebecca              9 NCAC-MR              1:52.00         DQ        
      One hand touch
                  52.98          DQ (58.04)                                        
 -- Lin, Orly                  9 Flying Dolphins-MR   1:54.82         DQ        
      One hand touch
                  51.25          DQ (55.43)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                42.39  SILV
                42.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 42.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Yan, Madelyn               9 GATE-MR                43.76      42.43 SMAX   
  2 Cavallino, Sofia V         9 FREE-MR                43.33      43.42 SMAX   
  3 Early, Lola J              9 Manhattan Makos-MR     46.42      43.56 SMAX   
  4 Chukwulozie, Bea A        10 Manhattan Makos-MR     47.56      43.67 SMAX   
  5 Deokaran, Anya            10 CIY-MR                 43.69      43.71 SMAX   
  6 Lamar, Sophia L            9 FREE-MR                43.70      44.08 SMAX   
  7 Chun, Lina                10 GATE-MR                44.14      44.15 SMAX   
  8 Man, Audrey G             10 CIY-MR                 46.52      44.52 SMAX   
  9 Corkery, Julia K           9 Manhattan Makos-MR     47.88      45.64 SMAX   
 10 Lin, Orly                  9 Flying Dolphins-MR     49.36      45.77 SMAX   
 11 Hsu, Anna                 10 Manhattan Makos-MR     47.74      45.96 SMAX   
 12 Comisaron, Claire         10 Flying Dolphins-MR     45.29      46.01 SMAX   
 13 Chen, Chiara              10 NCAC-MR                47.16      46.18 SMAX   
 14 Carss, Lola A              9 ASAP-MR                45.52      47.11 SMAX   
 15 Galang, Kam R              9 FLY-MR                 45.68      47.23 SMAX   
 16 Vidals, Giselle           10 APEX-MR                45.30      47.81 SMAX   
 17 Sandoval, Joselyn          9 RedTails-MR            46.50      47.96 SMAX   
 18 Sheehan, Maeve E           9 FREE-MR                52.02      48.25 SMAX   
 19 Solano, Chiara            10 LIFE-MR                45.99      48.42 SMAX   
 20 Little, Kaylynn D         10 KB Makos-MR            48.65      49.21 SMAX   
 21 Fischbach, Maja P         10 GATE-MR                49.59      49.29 SMAX   
 22 Savonije, Emma            10 Flying Dolphins-MR     51.48      51.69 SMAX   
 23 Simes, Ella C              9 Flying Dolphins-MR     55.24      53.28 SMAX   
 24 Jones, Zamoi I             9 CIY-MR                 58.78      55.13 SMAX   
 25 Cagno, Lucia P             9 GATE-MR                54.57      56.81 SMAX   
 26 Ehrlich, Allison J         9 Manhattan Makos-MR     55.62      56.83 SMAX   
 27 Tybur, Malo                9 Manhattan Makos-MR   1:01.05      57.28 SMAX   
 28 Lussie, Alexandra m        9 Flying Dolphins-MR     56.54      57.67 SMAX   
 29 Gyllenhammer, Kiran Adel   9 FLY-MR                 58.02    1:00.03 SMAX   
 30 Khoury, Louise             9 Manhattan Makos-MR     58.03    1:03.14 SMAX   
Non-Award Division  
  1 Huang, Cheri K             9 HS-MR                  43.48      41.28 SILV   
  2 Lally, Keely M             9 HS-MR                  42.89      41.59 SILV   
 -- Brown, Rose G             10 ASAP-MR              1:18.81         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Shea, Sophie              10 Manhattan Makos-MR     49.98         DQ        
      Alternating Kick
 -- Garcia, Jaydi M           10 KB Makos-MR          1:00.65         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Valenti, Emma A           10 FREE-MR                51.82        DFS        
      Declared false start
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:37.99  SILV
              1:38.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:38.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 McPartland, Zofia         10 Manhattan Makos-MR   1:41.76    1:39.97 SMAX   
                  42.33     1:39.97 (57.64)                                        
  2 Chun, Lina                10 GATE-MR              1:41.56    1:42.82 SMAX   
                  46.58     1:42.82 (56.24)                                        
  3 Slarskey, Parker          10 Manhattan Makos-MR   1:50.78    1:42.98 SMAX   
                  46.39     1:42.98 (56.59)                                        
  4 Shea, Sophie              10 Manhattan Makos-MR   1:55.67    1:46.09 SMAX   
                  46.66     1:46.09 (59.43)                                        
  5 Solano, Chiara            10 LIFE-MR              2:28.85    1:49.83 SMAX   
                  47.94   1:49.83 (1:01.89)                                        
  6 Laker, Melanie K          10 Flying Dolphins-MR   1:57.03    1:50.86 SMAX   
                  50.93     1:50.86 (59.93)                                        
  7 Fung, Maya M               9 Flying Dolphins-MR   1:58.88    1:54.00 SMAX   
                  52.90   1:54.00 (1:01.10)                                        
  8 Hoffman, Alixe E           9 Manhattan Makos-MR   1:57.82    1:55.30 SMAX   
                  52.44   1:55.30 (1:02.86)                                        
Non-Award Division  
  1 Chazov, Pelagia           10 FREE-MR              1:40.76    1:27.50 SILV   
                  40.24     1:27.50 (47.26)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:28.59  SILV
              1:28.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Brun, Sienna R            10 APEX-MR              1:29.75    1:28.79 SMAX   
                  40.40     1:28.79 (48.39)                                        
  2 Early, Lola J              9 Manhattan Makos-MR   1:31.38    1:29.21 SMAX   
                  43.60     1:29.21 (45.61)                                        
  3 Chukwulozie, Bea A        10 Manhattan Makos-MR   1:34.54    1:30.39 SMAX   
                  40.53     1:30.39 (49.86)                                        
  4 Chun, Lina                10 GATE-MR              1:35.52    1:30.90 SMAX   
                  43.44     1:30.90 (47.46)                                        
  5 Xiao, Lucia               10 Flying Dolphins-MR   1:32.41    1:31.61 SMAX   
                  43.34     1:31.61 (48.27)                                        
  6 McPartland, Zofia         10 Manhattan Makos-MR   1:33.32    1:32.28 SMAX   
                  41.82     1:32.28 (50.46)                                        
  7 Reyes Aguirre, Juana      10 APEX-MR              1:38.67    1:32.32 SMAX   
                  40.86     1:32.32 (51.46)                                        
  8 Corkery, Julia K           9 Manhattan Makos-MR   1:34.14    1:34.49 SMAX   
                  46.19     1:34.49 (48.30)                                        
  9 Lin, Orly                  9 Flying Dolphins-MR   1:37.45    1:35.13 SMAX   
                  46.38     1:35.13 (48.75)                                        
 10 Hsu, Anna                 10 Manhattan Makos-MR   1:52.88    1:36.23 SMAX   
                  46.25     1:36.23 (49.98)                                        
 11 Solano, Chiara            10 LIFE-MR              1:39.36    1:36.68 SMAX   
                  47.72     1:36.68 (48.96)                                        
 12 Mulderrig, Keira          10 Manhattan Makos-MR   1:42.61    1:38.29 SMAX   
                  45.55     1:38.29 (52.74)                                        
 13 Brydon, Miranda X         10 RedTails-MR          1:43.10    1:38.40 SMAX   
                  49.13     1:38.40 (49.27)                                        
 14 Lally, Keely M             9 HS-MR                1:37.44    1:38.58 SMAX   
                  44.48     1:38.58 (54.10)                                        
 15 Chen, Chiara              10 NCAC-MR              1:37.83    1:38.71 SMAX   
                  44.62     1:38.71 (54.09)                                        
 16 Arevalo, Jayra N          10 RedTails-MR          1:57.17    1:39.44 SMAX   
                  47.17     1:39.44 (52.27)                                        
 17 Hoffman, Alixe E           9 Manhattan Makos-MR   1:41.01    1:40.31 SMAX   
                  48.55     1:40.31 (51.76)                                        
 18 Baran, Joanna              9 NCAC-MR                   NT    1:40.41 SMAX   
                  51.69     1:40.41 (48.72)                                        
 19 Fischbach, Maja P         10 GATE-MR              2:09.32    1:42.08 SMAX   
                  48.58     1:42.08 (53.50)                                        
 20 Carss, Lola A              9 ASAP-MR              1:52.74    1:42.58 SMAX   
                  45.87     1:42.58 (56.71)                                        
 21 Ehrenberg, Margo L         9 LIFE-MR              1:42.97    1:42.80 SMAX   
                  47.90     1:42.80 (54.90)                                        
 22 Shea, Sophie              10 Manhattan Makos-MR   1:38.64    1:43.15 SMAX   
                  48.50     1:43.15 (54.65)                                        
 23 Cagno, Lucia P             9 GATE-MR              1:43.27    1:44.95 SMAX   
                  50.08     1:44.95 (54.87)                                        
 24 Ehrlich, Allison J         9 Manhattan Makos-MR   1:43.60    1:46.19 SMAX   
                  52.10     1:46.19 (54.09)                                        
 25 Nigito, Ella               9 Manhattan Makos-MR   1:41.10    1:46.77 SMAX   
                  51.22     1:46.77 (55.55)                                        
 26 Hirakata, Carina C         9 Twisters-MR          1:43.48    1:46.98 SMAX   
                  50.83     1:46.98 (56.15)                                        
 27 Simes, Ella C              9 Flying Dolphins-MR   1:46.71    1:49.17 SMAX   
                  51.28     1:49.17 (57.89)                                        
 28 Hsu, Lauren               10 Manhattan Makos-MR   1:53.35    1:53.43 SMAX   
                  55.51     1:53.43 (57.92)                                        
Non-Award Division  
  1 Huang, Cheri K             9 HS-MR                1:29.33    1:26.94 SILV   
                  41.61     1:26.94 (45.33)                                        
 -- Yan, Madelyn               9 GATE-MR              1:36.65         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  43.85          DQ (46.13)                                        
 -- Laker, Melanie K          10 Flying Dolphins-MR   1:48.09         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  50.77          DQ (55.34)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              3:13.99  SILV
              3:14.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 3:14.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Unknown Division
  1 Early, Lola J              9 Manhattan Makos-MR   3:25.45    3:14.15 SMAX   
                  46.04     1:36.79 (50.75)     2:31.57 (54.78)     3:14.15 (42.58)
  2 Ehrlich, Allison J         9 Manhattan Makos-MR   4:04.90    3:41.68 SMAX   
                  57.14     1:50.39 (53.25)   2:51.85 (1:01.46)     3:41.68 (49.83)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  JO
                28.00  SMAX
                30.99  SILV
                31.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 31.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Randall, Rebecca a        11 Flying Dolphins-MR     31.61      31.00 QUAL   
  2 Ha, Kara                  11 LIFE-MR                31.19      31.07 BRNZ   
  3 Pena, Camila A            11 APEX-MR                31.35      31.17 BRNZ   
  4 McClure, Isobel           12 Manhattan Makos-MR     32.45      31.84 BRNZ   
  5 Bolster, Kayla E          11 Flying Dolphins-MR     33.07      31.94 BRNZ   
  6 Marte, Ashley             12 RedTails-MR            31.07      31.95 BRNZ   
  7 Barnard, Maya T           12 Hes-Mr-MR              31.66      32.04 BRNZ   
  8 Hernandez, Destiny        11 APEX-MR                32.28      32.12 BRNZ   
  9 Rosario, Michelle D       12 RedTails-MR            31.38      32.20 BRNZ   
 10 Jenkins, Shila            11 Manhattan Makos-MR     32.30      32.29 BRNZ   
 11 Hegedus, Leda             12 RedTails-MR            32.27      32.43 BRNZ   
 12 Krop, Ruby C              12 RedTails-MR            33.15      32.48 BRNZ   
 13 Eljordan, Tiffany         11 NCAC-MR                33.87      32.49 BRNZ   
 14 Jelic, Maggie l           11 Flying Dolphins-MR     32.20      32.55 BRNZ   
 15 Toledo, Ylenia E          12 APEX-MR                32.35      32.66 BRNZ   
 16 Bandur-Rosen, Veronica    11 Flying Dolphins-MR     34.17      32.69 BRNZ   
 17 Gunnarsdottir, Kolbrun    11 LIFE-MR                33.59      33.06 BRNZ   
 18 Litovskiy, Mika A         12 FREE-MR                33.18      33.22 BRNZ   
 19 Pinto, Danixza            11 Flying Dolphins-MR     34.76      33.48 BRNZ   
 20 Province, Shaye L         11 ASAP-MR                33.06      33.50 BRNZ   
 21 Franciscovich, Ava C      12 Flying Dolphins-MR     34.78      33.60 BRNZ   
 22 Carroll, Samantha L       11 FREE-MR                35.49      33.64 BRNZ   
 23 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR            33.68      34.06 BRNZ   
 24 Liriano, Maya             11 GATE-MR                33.64      34.18 BRNZ   
 25 Musslewhite, Lola         12 RedTails-MR            34.28      34.33 BRNZ   
 26 Zhang, Erica A            11 GATE-MR                33.33      34.70 BRNZ   
 27 Bravo, Brianna A          11 APEX-MR                35.07      34.71 BRNZ   
 28 Rodriguez, Kaycee         11 KB Makos-MR            35.21      34.80 BRNZ   
 29 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR                34.96      34.85 BRNZ   
 30 Guessous, Nora K          11 Manhattan Makos-MR     35.52      35.03 BRNZ   
 31 Johnson, Cayla A          11 APEX-MR                34.93      35.04 BRNZ   
 32 D'Hollander, Delphine M   11 Manhattan Makos-MR     35.62      35.24 BRNZ   
 33 Champagnie, Chanel        11 KB Makos-MR            35.95      35.55 BRNZ   
 33 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR                34.79      35.55 BRNZ   
 35 Wong, Isabella D          11 GATE-MR                36.08      35.71 BRNZ   
 36 Parr, Ani                 12 Flying Dolphins-MR     36.33      35.78 BRNZ   
 37 Zhenilenko, Kathryn       11 Hes-Mr-MR              35.38      36.13 BRNZ   
 38 Goldman-Smith, Olivia C   11 Flying Dolphins-MR     37.18      36.89 BRNZ   
 39 Smith, Ayanna             12 Hes-Mr-MR              37.00      37.41 BRNZ   
 40 Smith, Leni L             11 Flying Dolphins-MR     36.51      38.01 BRNZ   
 41 Syrett, Claire B          12 ASAP-MR                36.66      38.24 BRNZ   
 42 Li, Sidney                12 FREE-MR                40.66      38.67 BRNZ   
 43 Summers, Katie S          11 Flying Dolphins-MR     39.70      38.69 BRNZ   
 44 Chuk, Megan               11 FREE-MR                40.33      39.40 BRNZ   
 45 Zimmerman, Amit           12 Flying Dolphins-MR     41.25      40.26 BRNZ   
 46 Thorpe, Kayla             11 Hes-Mr-MR              45.06      41.99 BRNZ   
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.49  JO
              1:00.50  SMAX
              1:08.29  SILV
              1:08.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:08.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bacon, Marina S           12 RedTails-MR          1:09.42    1:08.72 BRNZ   
                  32.33     1:08.72 (36.39)                                        
  2 Huang, Chloe K            12 HS-MR                1:08.96    1:08.89 BRNZ   
                  32.29     1:08.89 (36.60)                                        
  3 Dazycki, Klaudia          12 NCAC-MR              1:09.00    1:08.97 BRNZ   
                  32.67     1:08.97 (36.30)                                        
  4 Man, Abigail V            12 CIY-MR               1:11.13    1:09.34 BRNZ   
                  32.73     1:09.34 (36.61)                                        
  5 Randall, Rebecca a        11 Flying Dolphins-MR   1:11.04    1:09.96 BRNZ   
                  33.71     1:09.96 (36.25)                                        
  6 Gunnarsdottir, Kolbrun    11 LIFE-MR              1:13.70    1:10.22 BRNZ   
                  33.29     1:10.22 (36.93)                                        
  7 Pena, Camila A            11 APEX-MR              1:11.30    1:10.86 BRNZ   
                  33.70     1:10.86 (37.16)                                        
  8 Ewald, Sydney             11 NCAC-MR              1:11.25    1:10.92 BRNZ   
                  33.05     1:10.92 (37.87)                                        
  8 Toledo, Ylenia E          12 APEX-MR              1:10.82    1:10.92 BRNZ   
                  33.89     1:10.92 (37.03)                                        
  8 Hernandez, Destiny        11 APEX-MR              1:10.88    1:10.92 BRNZ   
                  33.35     1:10.92 (37.57)                                        
 11 Marte, Ashley             12 RedTails-MR          1:15.51    1:11.15 BRNZ   
                  33.57     1:11.15 (37.58)                                        
 12 Ng, Tiffany               12 CIY-MR               1:13.47    1:11.49 BRNZ   
                  34.46     1:11.49 (37.03)                                        
 13 Economakos, Eleni *       12 HS-MR                1:09.32    1:11.59 BRNZ   
                  33.61     1:11.59 (37.98)                                        
 14 Ha, Kara                  11 LIFE-MR              1:23.03    1:11.60 BRNZ   
                  33.77     1:11.60 (37.83)                                        
 15 McClure, Isobel           12 Manhattan Makos-MR   1:11.04    1:11.93 BRNZ   
                  34.23     1:11.93 (37.70)                                        
 16 Jelic, Maggie l           11 Flying Dolphins-MR   1:11.22    1:12.16 BRNZ   
                  34.19     1:12.16 (37.97)                                        
 17 Krop, Ruby C              12 RedTails-MR          1:16.06    1:12.25 BRNZ   
                  33.94     1:12.25 (38.31)                                        
 18 Barnard, Maya T           12 Hes-Mr-MR            1:15.02    1:12.29 BRNZ   
                  35.20     1:12.29 (37.09)                                        
 19 Chang, Isabella M         11 CIY-MR               1:13.43    1:12.69 BRNZ   
                  35.55     1:12.69 (37.14)                                        
 20 Hegedus, Leda             12 RedTails-MR          1:14.57    1:12.94 BRNZ   
                  35.19     1:12.94 (37.75)                                        
 21 Miller, Amanda D          11 CIY-MR               1:15.49    1:13.07 BRNZ   
                  34.54     1:13.07 (38.53)                                        
 22 Bolster, Kayla E          11 Flying Dolphins-MR   1:12.37    1:13.20 BRNZ   
                  34.92     1:13.20 (38.28)                                        
 23 Litovskiy, Mika A         12 FREE-MR              1:12.74    1:13.52 BRNZ   
                  34.44     1:13.52 (39.08)                                        
 24 Duch, Agnes               12 GATE-MR              1:09.54    1:14.61 BRNZ   
                  35.83     1:14.61 (38.78)                                        
 25 Jenkins, Shila            11 Manhattan Makos-MR   1:14.94    1:14.90 BRNZ   
                  37.01     1:14.90 (37.89)                                        
 26 Paulino, Janylee          11 KB Makos-MR          1:11.04    1:15.23 BRNZ   
                  35.27     1:15.23 (39.96)                                        
 27 Bandur-Rosen, Veronica    11 Flying Dolphins-MR   1:19.77    1:15.28 BRNZ   
                  35.04     1:15.28 (40.24)                                        
 28 Bravo, Brianna A          11 APEX-MR              1:18.59    1:15.77 BRNZ   
                  37.00     1:15.77 (38.77)                                        
 29 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR              1:16.62    1:16.00 BRNZ   
                  36.93     1:16.00 (39.07)                                        
 30 Liriano, Maya             11 GATE-MR              1:12.97    1:16.12 BRNZ   
                  36.96     1:16.12 (39.16)                                        
 31 Banja, Cristal *          12 HS-MR                1:20.19    1:16.90 BRNZ   
                  36.50     1:16.90 (40.40)                                        
 32 Chilton, Yetta B          11 GATE-MR              1:19.54    1:16.91 BRNZ   
                  37.41     1:16.91 (39.50)                                        
 33 Carroll, Samantha L       11 FREE-MR              1:23.22    1:17.30 BRNZ   
                  35.91     1:17.30 (41.39)                                        
 34 Musslewhite, Lola         12 RedTails-MR          1:16.76    1:17.39 BRNZ   
                  35.74     1:17.39 (41.65)                                        
 35 Franciscovich, Ava C      12 Flying Dolphins-MR   1:27.14    1:17.65 BRNZ   
                  36.88     1:17.65 (40.77)                                        
 36 Johnson, Cayla A          11 APEX-MR              1:17.10    1:17.72 BRNZ   
                  37.20     1:17.72 (40.52)                                        
 37 Maroney, Amanda           11 CIY-MR               1:18.98    1:17.90 BRNZ   
                  37.83     1:17.90 (40.07)                                        
 38 Zhenilenko, Kathryn       11 Hes-Mr-MR            1:22.51    1:18.36 BRNZ   
                  37.56     1:18.36 (40.80)                                        
 39 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR          1:18.42    1:18.41 BRNZ   
                  37.16     1:18.41 (41.25)                                        
 40 Province, Shaye L         11 ASAP-MR              1:14.90    1:18.48 BRNZ   
                  35.77     1:18.48 (42.71)                                        
 41 Goldman-Smith, Olivia C   11 Flying Dolphins-MR   1:20.79    1:19.12 BRNZ   
                  38.31     1:19.12 (40.81)                                        
 42 Kizhnerman, Noa           11 Aquaflames-MR        1:24.37    1:19.63 BRNZ   
                  38.25     1:19.63 (41.38)                                        
 43 Rodriguez, Kaycee         11 KB Makos-MR          1:20.29    1:19.74 BRNZ   
                  37.53     1:19.74 (42.21)                                        
 44 Guessous, Nora K          11 Manhattan Makos-MR   1:21.33    1:19.77 BRNZ   
                  37.67     1:19.77 (42.10)                                        
 45 Pinto, Danixza            11 Flying Dolphins-MR   1:23.33    1:20.22 BRNZ   
                  36.80     1:20.22 (43.42)                                        
 46 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR              1:18.36    1:20.24 BRNZ   
                  38.75     1:20.24 (41.49)                                        
 47 Wang, Selena              11 GATE-MR              1:26.18    1:21.41 BRNZ   
                  36.97     1:21.41 (44.44)                                        
 48 Wiseman, Arianna          11 LIFE-MR              1:28.72    1:22.46 BRNZ   
                  35.38     1:22.46 (47.08)                                        
 49 Champagnie, Chanel        11 KB Makos-MR          1:23.86    1:23.06 BRNZ   
                  39.51     1:23.06 (43.55)                                        
 50 D'Hollander, Delphine M   11 Manhattan Makos-MR   1:21.62    1:23.13 BRNZ   
                  38.63     1:23.13 (44.50)                                        
 51 Smith, Ayanna             12 Hes-Mr-MR            1:29.57    1:23.81 BRNZ   
                  37.50     1:23.81 (46.31)                                        
 52 Weingard, Alexandra K     11 Flying Dolphins-MR   1:29.45    1:26.07 BRNZ   
                  38.79     1:26.07 (47.28)                                        
 53 Zimmerman, Amit           12 Flying Dolphins-MR   1:31.09    1:27.29 BRNZ   
                  41.68     1:27.29 (45.61)                                        
 54 Chuk, Megan               11 FREE-MR              1:29.94    1:28.57 BRNZ   
                  40.25     1:28.57 (48.32)                                        
 55 Stillman, Alexandra       11 Flying Dolphins-MR   1:27.65    1:32.20 BRNZ   
                  41.10     1:32.20 (51.10)                                        
 56 Summers, Katie S          11 Flying Dolphins-MR   1:32.66    1:34.68 BRNZ   
                  43.01     1:34.68 (51.67)                                        
 57 Kogan, Julia              12 APEX-MR              1:37.81    1:34.98 BRNZ   
                  44.30     1:34.98 (50.68)                                        
 58 Gibbons, Barbara E        12 Flying Dolphins-MR   1:38.15    1:44.06 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Cani, Ema N               11 UN-MR                1:18.03    1:07.70 SILV   
                  33.29     1:07.70 (34.41)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  JO
              2:12.00  SMAX
              2:25.89  SILV
              2:25.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 McPartland, Katie         12 Manhattan Makos-MR   2:29.44    2:26.05 BRNZ   
                  32.34     1:08.93 (36.59)     1:47.31 (38.38)     2:26.05 (38.74)
  2 Korff, Rose J             11 Flying Dolphins-MR   2:28.68    2:26.81 BRNZ   
                  33.80     1:12.12 (38.32)     1:51.17 (39.05)     2:26.81 (35.64)
  3 Trinidad, Mianny L        11 RedTails-MR          2:29.64    2:27.22 BRNZ   
                  31.84     1:09.47 (37.63)     1:49.11 (39.64)     2:27.22 (38.11)
  4 Kang, Rachel              12 FLY-MR               2:32.25    2:28.73 BRNZ   
                  31.76     1:08.12 (36.36)     1:47.82 (39.70)     2:28.73 (40.91)
  5 Deng, Eileen              12 APEX-MR              2:31.10    2:29.29 BRNZ   
                  32.33     1:09.31 (36.98)     1:49.20 (39.89)     2:29.29 (40.09)
  6 Randall, Rebecca a        11 Flying Dolphins-MR   2:33.67    2:29.93 BRNZ   
                  33.66     1:11.61 (37.95)     1:51.86 (40.25)     2:29.93 (38.07)
  7 Chiang, Kylie M           12 GATE-MR              2:27.51    2:30.48 BRNZ   
                  32.32     1:09.46 (37.14)     1:49.56 (40.10)     2:30.48 (40.92)
  8 Bacon, Marina S           12 RedTails-MR          2:46.56    2:32.78 BRNZ   
                  33.26     1:12.19 (38.93)     1:53.70 (41.51)     2:32.78 (39.08)
  9 Pena, Camila A            11 APEX-MR              2:59.93    2:32.93 BRNZ   
                  33.41     1:13.12 (39.71)     1:54.11 (40.99)     2:32.93 (38.82)
 10 Wiggins, Alayla           11 KB Makos-MR          2:40.26    2:33.23 BRNZ   
                  34.03     1:12.58 (38.55)     1:54.03 (41.45)     2:33.23 (39.20)
 11 Toledo, Ylenia E          12 APEX-MR              2:36.52    2:34.49 BRNZ   
                  36.40     1:15.76 (39.36)     1:54.70 (38.94)     2:34.49 (39.79)
 12 Liriano, Maya             11 GATE-MR              2:39.70    2:35.35 BRNZ   
                  36.60     1:17.02 (40.42)     1:57.13 (40.11)     2:35.35 (38.22)
 13 McClure, Isobel           12 Manhattan Makos-MR   2:40.85    2:35.51 BRNZ   
                  34.63     1:13.55 (38.92)     1:55.04 (41.49)     2:35.51 (40.47)
 14 Duch, Agnes               12 GATE-MR              2:35.39    2:39.53 BRNZ   
                  36.00     1:17.07 (41.07)     2:00.06 (42.99)     2:39.53 (39.47)
 15 Bolster, Kayla E          11 Flying Dolphins-MR   2:48.13    2:41.10 BRNZ   
                  34.34     1:14.39 (40.05)     1:58.34 (43.95)     2:41.10 (42.76)
 16 Hegedus, Leda             12 RedTails-MR          2:40.09    2:46.75 BRNZ   
                  37.69     1:20.09 (42.40)     2:04.40 (44.31)     2:46.75 (42.35)
 17 Goldman-Smith, Olivia C   11 Flying Dolphins-MR   3:09.29    2:50.83 BRNZ   
                  38.44     1:22.56 (44.12)     2:07.87 (45.31)     2:50.83 (42.96)
 18 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR              2:53.97    2:51.00 BRNZ   
                  37.17     1:20.13 (42.96)     2:06.88 (46.75)     2:51.00 (44.12)
 19 Guessous, Nora K          11 Manhattan Makos-MR   2:59.19    2:53.87 BRNZ   
                  39.27     1:24.85 (45.58)     2:11.73 (46.88)     2:53.87 (42.14)
 20 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR          3:22.21    2:54.38 BRNZ   
                  36.77     1:20.78 (44.01)     2:09.05 (48.27)     2:54.38 (45.33)
 21 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR              3:00.81    2:54.96 BRNZ   
                  40.01     1:25.58 (45.57)     2:11.49 (45.91)     2:54.96 (43.47)
 22 Rodriguez, Kaycee         11 KB Makos-MR          3:04.15    2:56.37 BRNZ   
                  38.83     1:24.79 (45.96)     2:12.84 (48.05)     2:56.37 (43.53)
 23 Province, Shaye L         11 ASAP-MR              2:49.60    2:56.68 BRNZ   
                  37.16                             2:09.83 ( )     2:56.68 (46.85)
 24 Carroll, Samantha L       11 FREE-MR              2:56.77    2:56.93 BRNZ   
                  38.81     1:25.33 (46.52)     2:13.97 (48.64)     2:56.93 (42.96)
 25 Syrett, Claire B          12 ASAP-MR              3:12.93    3:04.48 BRNZ   
                  40.07     1:26.66 (46.59)   3:04.48 (1:37.82)                    
 26 Champagnie, Chanel        11 KB Makos-MR          3:25.23    3:10.81 BRNZ   
                  40.41     1:31.16 (50.75)     2:24.77 (53.61)     3:10.81 (46.04)
Non-Award Division  
  1 Leal, Ashley              11 RedTails-MR          2:28.05    2:21.61 SILV   
                  31.70     1:07.90 (36.20)     1:45.38 (37.48)     2:21.61 (36.23)
  2 Auquilla, Litsi D         12 RedTails-MR          2:31.13    2:23.84 SILV   
                  31.79     1:07.31 (35.52)     1:46.17 (38.86)     2:23.84 (37.67)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:55.99  JO
              5:56.00  SMAX
              6:20.79  SILV
              6:20.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 6:20.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Leal, Ashley              11 RedTails-MR          7:08.46    6:34.60 BRNZ   
                  34.43     1:13.03 (38.60)     1:51.58 (38.55)     2:30.84 (39.26)
        3:08.93 (38.09)     3:51.10 (42.17)     4:33.23 (42.13)     5:16.10 (42.87)
        5:57.12 (41.02)     6:34.60 (37.48)                                        
  2 Willscher, Talia          12 Manhattan Makos-MR   6:41.70    6:39.58 BRNZ   
                  35.62     1:16.57 (40.95)     1:57.79 (41.22)     2:38.90 (41.11)
        3:20.06 (41.16)     4:00.60 (40.54)     4:40.99 (40.39)     5:21.03 (40.04)
        6:01.25 (40.22)     6:39.58 (38.33)                                        
  3 Auquilla, Litsi D         12 RedTails-MR          7:22.42    6:40.47 BRNZ   
                  34.45     1:13.02 (38.57)     1:52.94 (39.92)     2:33.41 (40.47)
        3:14.63 (41.22)     3:56.73 (42.10)     4:38.08 (41.35)     5:20.38 (42.30)
        6:01.75 (41.37)     6:40.47 (38.72)                                        
  4 Trinidad, Mianny L        11 RedTails-MR          7:12.60    6:48.97 BRNZ   
                  35.23     1:16.32 (41.09)     1:56.93 (40.61)     2:37.83 (40.90)
        3:19.10 (41.27)     4:00.87 (41.77)     4:42.68 (41.81)     5:25.70 (43.02)
        6:08.38 (42.68)     6:48.97 (40.59)                                        
  5 Bacon, Marina S           12 RedTails-MR          7:34.26    7:11.92 BRNZ   
                  35.91     1:18.84 (42.93)     2:03.45 (44.61)     2:47.41 (43.96)
        3:32.56 (45.15)     4:17.82 (45.26)     5:02.59 (44.77)     5:47.58 (44.99)
        6:31.75 (44.17)     7:11.92 (40.17)                                        
  6 Hegedus, Leda             12 RedTails-MR          7:30.09    7:28.04 BRNZ   
                  40.47     1:26.31 (45.84)     2:12.38 (46.07)     2:58.69 (46.31)
                                4:30.37 ( )     5:15.11 (44.74)     6:01.68 (46.57)
        6:46.40 (44.72)     7:28.04 (41.64)                                        
  7 Musslewhite, Lola         12 RedTails-MR          8:00.09    7:34.31 BRNZ   
                  39.79     1:25.01 (45.22)     2:11.56 (46.55)     2:57.19 (45.63)
        3:43.84 (46.65)     4:30.26 (46.42)     5:16.96 (46.70)     6:03.74 (46.78)
        6:50.57 (46.83)     7:34.31 (43.74)                                        
  8 Krop, Ruby C              12 RedTails-MR          7:30.09    7:38.50 BRNZ   
                  38.36     1:22.70 (44.34)     2:09.96 (47.26)     2:58.56 (48.60)
        3:47.24 (48.68)     4:35.57 (48.33)     5:23.67 (48.10)     6:11.42 (47.75)
        6:57.88 (46.46)     7:38.50 (40.62)                                        
  9 Rosario, Michelle D       12 RedTails-MR          7:49.10    7:42.93 BRNZ   
                  41.19     1:27.57 (46.38)     2:14.72 (47.15)     3:01.41 (46.69)
        3:50.10 (48.69)     4:37.41 (47.31)     5:24.46 (47.05)     6:11.70 (47.24)
        6:58.00 (46.30)     7:42.93 (44.93)                                        
 10 Marte, Ashley             12 RedTails-MR          7:30.09    7:45.53 BRNZ   
                  36.81     1:20.83 (44.02)     2:08.91 (48.08)     2:57.73 (48.82)
        3:45.98 (48.25)     4:34.96 (48.98)     5:23.99 (49.03)     6:14.10 (50.11)
        7:01.28 (47.18)     7:45.53 (44.25)                                        
Non-Award Division  
  1 Lilavois, Simone          11 Manhattan Makos-MR   6:39.85    6:20.64 SILV   
                  34.81     1:12.34 (37.53)     1:51.29 (38.95)     2:29.92 (38.63)
        3:07.74 (37.82)     3:47.01 (39.27)     4:26.07 (39.06)     5:05.24 (39.17)
        5:44.39 (39.15)     6:20.64 (36.25)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                31.99  JO
                32.00  SMAX
                36.09  SILV
                36.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 36.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Toledo, Ylenia E          12 APEX-MR                38.16      36.35 BRNZ   
  2 Krop, Ruby C              12 RedTails-MR            37.15      36.38 BRNZ   
  3 Marte, Ashley             12 RedTails-MR            36.49      36.55 BRNZ   
  4 Eljordan, Tiffany         11 NCAC-MR                38.90      36.78 BRNZ   
  5 Hernandez, Destiny        11 APEX-MR                38.91      37.00 BRNZ   
  6 Bolster, Kayla E          11 Flying Dolphins-MR     38.77      37.31 BRNZ   
  7 Huang, Chloe K            12 HS-MR                  38.42      37.56 BRNZ   
  8 Man, Abigail V            12 CIY-MR                 37.36      38.12 BRNZ   
  9 Litovskiy, Mika A         12 FREE-MR                39.73      38.30 BRNZ   
 10 Jelic, Maggie l           11 Flying Dolphins-MR     37.14      38.40 BRNZ   
 11 Hegedus, Leda             12 RedTails-MR            37.99      38.42 BRNZ   
 12 Economakos, Eleni *       12 HS-MR                  38.76      38.52 BRNZ   
 13 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR            38.67      39.20 BRNZ   
 14 Gunnarsdottir, Kolbrun    11 LIFE-MR                40.91      39.33 BRNZ   
 15 Jenkins, Shila            11 Manhattan Makos-MR     38.21      39.58 BRNZ   
 16 Province, Shaye L         11 ASAP-MR                39.87      39.63 BRNZ   
 17 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR                39.85      39.67 BRNZ   
 18 Musslewhite, Lola         12 RedTails-MR            40.09      39.76 BRNZ   
 19 Chang, Isabella M         11 CIY-MR                 39.79      39.82 BRNZ   
 20 Duch, Agnes               12 GATE-MR                36.39      39.83 BRNZ   
 21 Pena, Camila A            11 APEX-MR                42.94      39.90 BRNZ   
 22 Pinto, Danixza            11 Flying Dolphins-MR     40.10      39.96 BRNZ   
 23 Zhenilenko, Kathryn       11 Hes-Mr-MR              41.45      40.42 BRNZ   
 24 Kizhnerman, Noa           11 Aquaflames-MR          41.73      40.43 BRNZ   
 25 D'Hollander, Delphine M   11 Manhattan Makos-MR     41.01      40.49 BRNZ   
 26 Barnard, Maya T           12 Hes-Mr-MR              39.98      40.70 BRNZ   
 26 Randall, Rebecca a        11 Flying Dolphins-MR     40.44      40.70 BRNZ   
 28 Wang, Selena              11 GATE-MR                41.28      40.71 BRNZ   
 29 Miller, Amanda D          11 CIY-MR                 41.06      40.83 BRNZ   
 30 Carroll, Samantha L       11 FREE-MR                39.38      40.93 BRNZ   
 31 Johnson, Cayla A          11 APEX-MR                41.23      40.94 BRNZ   
 32 Franciscovich, Ava C      12 Flying Dolphins-MR     44.14      41.04 BRNZ   
 33 Smith, Ayanna             12 Hes-Mr-MR              43.35      41.05 BRNZ   
 34 Rodriguez, Kaycee         11 KB Makos-MR            42.58      41.08 BRNZ   
 35 Liriano, Maya             11 GATE-MR                41.51      41.28 BRNZ   
 36 Maroney, Amanda           11 CIY-MR                 40.59      41.70 BRNZ   
 37 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR                41.76      42.19 BRNZ   
 37 Goldman-Smith, Olivia C   11 Flying Dolphins-MR     42.67      42.19 BRNZ   
 39 Li, Sidney                12 FREE-MR                43.76      42.43 BRNZ   
 40 Chilton, Yetta B          11 GATE-MR                42.50      42.50 BRNZ   
 41 Guessous, Nora K          11 Manhattan Makos-MR     40.66      43.53 BRNZ   
 42 Paulino, Janylee          11 KB Makos-MR            40.34      43.95 BRNZ   
 43 Bravo, Brianna A          11 APEX-MR                44.33      45.07 BRNZ   
 44 Chuk, Megan               11 FREE-MR                47.63      45.79 BRNZ   
 45 Stillman, Alexandra       11 Flying Dolphins-MR     45.85      45.91 BRNZ   
 46 Zimmerman, Amit           12 Flying Dolphins-MR     48.65      46.96 BRNZ   
 47 Thorpe, Kayla             11 Hes-Mr-MR              51.52      48.06 BRNZ   
 48 Weingard, Alexandra K     11 Flying Dolphins-MR     47.40      49.24 BRNZ   
 49 Summers, Katie S          11 Flying Dolphins-MR     49.05      49.48 BRNZ   
 50 Champagnie, Chanel        11 KB Makos-MR            45.70      49.93 BRNZ   
 51 Gibbons, Barbara E        12 Flying Dolphins-MR     53.26      50.57 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Cani, Ema N               11 UN-MR                  38.63      35.09 SILV   
  2 Leal, Ashley              11 RedTails-MR            36.51      36.06 SILV   
 -- Wiseman, Arianna          11 LIFE-MR                41.74         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.69  JO
              1:08.70  SMAX
              1:19.49  SILV
              1:19.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:19.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Eljordan, Tiffany         11 NCAC-MR              1:21.44    1:19.54 BRNZ   
                  38.89     1:19.54 (40.65)                                        
  2 Ha, Kara                  11 LIFE-MR              1:25.22    1:20.96 BRNZ   
                  39.47     1:20.96 (41.49)                                        
  3 Hernandez, Destiny        11 APEX-MR              1:23.67    1:21.80 BRNZ   
                  38.67     1:21.80 (43.13)                                        
  4 Duch, Agnes               12 GATE-MR              1:20.62    1:22.31 BRNZ   
                  40.25     1:22.31 (42.06)                                        
  5 Jenkins, Shila            11 Manhattan Makos-MR   1:23.56    1:22.61 BRNZ   
                  40.44     1:22.61 (42.17)                                        
  6 Gunnarsdottir, Kolbrun    11 LIFE-MR              1:24.07    1:23.27 BRNZ   
                  39.66     1:23.27 (43.61)                                        
  7 Musslewhite, Lola         12 RedTails-MR          1:26.82    1:23.37 BRNZ   
                  40.70     1:23.37 (42.67)                                        
  8 Litovskiy, Mika A         12 FREE-MR              1:29.12    1:23.41 BRNZ   
                  38.99     1:23.41 (44.42)                                        
  9 Bolster, Kayla E          11 Flying Dolphins-MR   1:23.77    1:23.43 BRNZ   
                  40.35     1:23.43 (43.08)                                        
 10 Zhenilenko, Kathryn       11 Hes-Mr-MR            1:26.77    1:23.82 BRNZ   
                  40.50     1:23.82 (43.32)                                        
 11 Bandur-Rosen, Veronica    11 Flying Dolphins-MR   1:30.64    1:24.04 BRNZ   
                  40.62     1:24.04 (43.42)                                        
 12 Barnard, Maya T           12 Hes-Mr-MR            1:24.86    1:24.12 BRNZ   
                  41.53     1:24.12 (42.59)                                        
 13 Randall, Rebecca a        11 Flying Dolphins-MR   1:24.73    1:25.05 BRNZ   
                  41.43     1:25.05 (43.62)                                        
 14 Liriano, Maya             11 GATE-MR              1:29.51    1:26.33 BRNZ   
                  43.11     1:26.33 (43.22)                                        
 15 Pinto, Danixza            11 Flying Dolphins-MR   1:30.30    1:26.59 BRNZ   
                  40.75     1:26.59 (45.84)                                        
 16 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR              1:28.14    1:26.64 BRNZ   
                  42.87     1:26.64 (43.77)                                        
 17 Franciscovich, Ava C      12 Flying Dolphins-MR   1:31.32    1:26.91 BRNZ   
                  41.67     1:26.91 (45.24)                                        
 18 Province, Shaye L         11 ASAP-MR              1:36.39    1:27.02 BRNZ   
 19 D'Hollander, Delphine M   11 Manhattan Makos-MR   1:30.20    1:27.62 BRNZ   
                  42.71     1:27.62 (44.91)                                        
 20 Parr, Ani                 12 Flying Dolphins-MR   1:34.14    1:27.68 BRNZ   
                  42.33     1:27.68 (45.35)                                        
 21 Carroll, Samantha L       11 FREE-MR              1:30.72    1:28.61 BRNZ   
                  41.95     1:28.61 (46.66)                                        
 22 Johnson, Cayla A          11 APEX-MR              1:33.54    1:29.12 BRNZ   
                  41.91     1:29.12 (47.21)                                        
 23 Smith, Ayanna             12 Hes-Mr-MR            1:37.28    1:29.16 BRNZ   
                  41.09     1:29.16 (48.07)                                        
 24 Rodriguez, Kaycee         11 KB Makos-MR          1:30.70    1:30.78 BRNZ   
                  43.96     1:30.78 (46.82)                                        
 25 Goldman-Smith, Olivia C   11 Flying Dolphins-MR   1:36.97    1:31.25 BRNZ   
                  44.57     1:31.25 (46.68)                                        
 26 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR              1:36.40    1:32.82 BRNZ   
                  43.94     1:32.82 (48.88)                                        
 27 Syrett, Claire B          12 ASAP-MR              1:31.62    1:33.24 BRNZ   
                  46.05     1:33.24 (47.19)                                        
 28 Bravo, Brianna A          11 APEX-MR              1:50.57    1:33.34 BRNZ   
                  46.00     1:33.34 (47.34)                                        
 29 Guessous, Nora K          11 Manhattan Makos-MR   1:31.57    1:34.51 BRNZ   
                  45.91     1:34.51 (48.60)                                        
 30 Li, Sidney                12 FREE-MR              1:36.52    1:35.53 BRNZ   
                  44.55     1:35.53 (50.98)                                        
 31 Smith, Leni L             11 Flying Dolphins-MR   1:38.13    1:35.63 BRNZ   
                  45.33     1:35.63 (50.30)                                        
 32 Chuk, Megan               11 FREE-MR              1:47.65    1:41.29 BRNZ   
                  47.63     1:41.29 (53.66)                                        
 33 Summers, Katie S          11 Flying Dolphins-MR   1:51.15    1:46.18 BRNZ   
                  51.28     1:46.18 (54.90)                                        
Non-Award Division  
  1 Pintal, Natalia           11 NCAC-MR              1:22.40    1:16.04 SILV   
                  36.94     1:16.04 (39.10)                                        
  2 Kang, Rachel              12 FLY-MR               1:24.93    1:17.14 SILV   
                  37.50     1:17.14 (39.64)                                        
  3 Krop, Ruby C              12 RedTails-MR          1:25.75    1:18.82 SILV   
                  38.35     1:18.82 (40.47)                                        
  4 Deng, Eileen              12 APEX-MR              1:22.22    1:18.96 SILV   
                  39.03     1:18.96 (39.93)                                        
  5 Marte, Ashley             12 RedTails-MR          1:19.92    1:18.97 SILV   
                  37.35     1:18.97 (41.62)                                        
  6 Jelic, Maggie l           11 Flying Dolphins-MR   1:20.53    1:19.33 SILV   
                  38.03     1:19.33 (41.30)                                        
 -- Zimmerman, Amit           12 Flying Dolphins-MR   2:05.35         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  48.45          DQ (52.20)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:29.99  JO
              2:30.00  SMAX
              2:46.69  SILV
              2:46.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:46.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Krop, Ruby C              12 RedTails-MR          2:56.08    2:49.21 BRNZ   
                  39.61     1:22.72 (43.11)   2:49.21 (1:26.49)                    
  2 Leal, Ashley              11 RedTails-MR          3:00.09    2:50.16 BRNZ   
                  39.04     1:23.13 (44.09)     2:07.30 (44.17)     2:50.16 (42.86)
  3 Wiggins, Alayla           11 KB Makos-MR          2:58.66    2:52.39 BRNZ   
                  40.34     1:23.36 (43.02)     2:08.46 (45.10)     2:52.39 (43.93)
  4 Rosario, Michelle D       12 RedTails-MR          3:15.09    2:54.05 BRNZ   
                  40.69     1:24.80 (44.11)     2:11.90 (47.10)     2:54.05 (42.15)
  5 Marte, Ashley             12 RedTails-MR          3:05.09    2:57.79 BRNZ   
                  38.86     1:22.89 (44.03)     2:10.58 (47.69)     2:57.79 (47.21)
  6 Hernandez, Destiny        11 APEX-MR              2:56.92    2:59.67 BRNZ   
                  40.46     1:26.93 (46.47)     2:14.79 (47.86)     2:59.67 (44.88)
  7 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR          3:10.09    3:01.66 BRNZ   
                  43.22     1:29.60 (46.38)     2:16.27 (46.67)     3:01.66 (45.39)
  8 Rodriguez, Kaycee         11 KB Makos-MR          3:20.43    3:19.51 BRNZ   
                  45.42   3:19.51 (2:34.09)                                        
Non-Award Division  
  1 Auquilla, Litsi D         12 RedTails-MR          2:50.09    2:37.40 SILV   
                  36.16     1:15.77 (39.61)     1:57.24 (41.47)     2:37.40 (40.16)
  2 Trinidad, Mianny L        11 RedTails-MR          2:53.49    2:39.83 SILV   
                  36.00     1:16.86 (40.86)     1:59.04 (42.18)     2:39.83 (40.79)
  3 Bacon, Marina S           12 RedTails-MR          2:46.88    2:45.49 SILV   
                  38.25     1:20.13 (41.88)     2:03.36 (43.23)     2:45.49 (42.13)
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.69  JO
                36.70  SMAX
                40.59  SILV
                40.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 40.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Ha, Kara                  11 LIFE-MR                42.22      40.68 BRNZ   
  2 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR            40.82      41.20 BRNZ   
  3 Bandur-Rosen, Veronica    11 Flying Dolphins-MR     42.96      41.78 BRNZ   
  4 Trinidad, Mianny L        11 RedTails-MR            42.19      42.04 BRNZ   
  5 Jenkins, Shila            11 Manhattan Makos-MR     44.51      42.61 BRNZ   
  6 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR                44.43      42.91 BRNZ   
  7 McClure, Isobel           12 Manhattan Makos-MR     43.71      43.11 BRNZ   
  8 Ewald, Sydney             11 NCAC-MR                41.04      43.18 BRNZ   
  9 Minchala, Lesly Y         12 FLY-MR                 43.04      43.53 BRNZ   
 10 Krop, Ruby C              12 RedTails-MR            43.83      43.80 BRNZ   
 11 Province, Shaye L         11 ASAP-MR                44.13      44.02 BRNZ   
 12 Leal, Ashley              11 RedTails-MR            44.73      44.15 BRNZ   
 13 Banja, Cristal *          12 HS-MR                  44.74      44.78 BRNZ   
 14 Carroll, Samantha L       11 FREE-MR                44.74      45.11 BRNZ   
 15 Dazycki, Klaudia          12 NCAC-MR                42.00      45.33 BRNZ   
 16 Economakos, Eleni *       12 HS-MR                  43.80      45.42 BRNZ   
 17 Pinto, Danixza            11 Flying Dolphins-MR     45.31      45.73 BRNZ   
 18 Paulino, Janylee          11 KB Makos-MR            43.21      45.79 BRNZ   
 19 Zhenilenko, Kathryn       11 Hes-Mr-MR              46.47      45.97 BRNZ   
 20 Guessous, Nora K          11 Manhattan Makos-MR     46.25      46.45 BRNZ   
 21 Weingard, Alexandra K     11 Flying Dolphins-MR     48.13      46.68 BRNZ   
 22 Duch, Agnes               12 GATE-MR                44.64      47.38 BRNZ   
 23 Wiggins, Alayla           11 KB Makos-MR            49.52      47.50 BRNZ   
 24 D'Hollander, Delphine M   11 Manhattan Makos-MR     47.46      48.11 BRNZ   
 25 Smith, Ayanna             12 Hes-Mr-MR              50.53      48.35 BRNZ   
 26 Goldman-Smith, Olivia C   11 Flying Dolphins-MR     48.21      48.46 BRNZ   
 27 Johnson, Cayla A          11 APEX-MR                51.58      49.70 BRNZ   
 28 Chuk, Megan               11 FREE-MR                53.62      50.00 BRNZ   
 29 Bolster, Kayla E          11 Flying Dolphins-MR     45.29      50.38 BRNZ   
 30 Li, Sidney                12 FREE-MR                51.27      50.78 BRNZ   
 31 Stillman, Alexandra       11 Flying Dolphins-MR     53.86      51.27 BRNZ   
 32 Kogan, Julia              12 APEX-MR                52.56      51.74 BRNZ   
 33 Summers, Katie S          11 Flying Dolphins-MR     55.34      52.08 BRNZ   
 34 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR                51.89      52.12 BRNZ   
 35 Toledo, Ylenia E          12 APEX-MR                50.59      52.35 BRNZ   
 36 Wiseman, Arianna          11 LIFE-MR                53.87      52.61 BRNZ   
 37 Gibbons, Barbara E        12 Flying Dolphins-MR     52.42      53.28 BRNZ   
 38 Rodriguez, Kaycee         11 KB Makos-MR            53.11      53.89 BRNZ   
 39 Champagnie, Chanel        11 KB Makos-MR            57.75      54.11 BRNZ   
 40 Zimmerman, Amit           12 Flying Dolphins-MR   1:01.20      56.68 BRNZ   
 41 Thorpe, Kayla             11 Hes-Mr-MR            1:03.80    1:01.63 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Pena, Camila A            11 APEX-MR                42.27      40.56 SILV   
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  JO
              1:19.00  SMAX
              1:28.69  SILV
              1:28.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR          1:30.61    1:29.42 BRNZ   
                  42.49     1:29.42 (46.93)                                        
  2 Bandur-Rosen, Veronica    11 Flying Dolphins-MR   1:31.03    1:29.76 BRNZ   
                  42.82     1:29.76 (46.94)                                        
  3 Rosario, Michelle D       12 RedTails-MR          1:33.00    1:29.98 BRNZ   
                  42.29     1:29.98 (47.69)                                        
  4 Barnard, Maya T           12 Hes-Mr-MR            1:31.13    1:30.81 BRNZ   
                  41.97     1:30.81 (48.84)                                        
  5 Eljordan, Tiffany         11 NCAC-MR              1:35.31    1:30.85 BRNZ   
                  44.39     1:30.85 (46.46)                                        
  6 Kang, Rachel              12 FLY-MR               1:34.64    1:31.02 BRNZ   
                  43.04     1:31.02 (47.98)                                        
  7 Jenkins, Shila            11 Manhattan Makos-MR   1:38.65    1:32.14 BRNZ   
                  45.07     1:32.14 (47.07)                                        
  8 Trinidad, Mianny L        11 RedTails-MR          1:34.30    1:32.47 BRNZ   
                  43.38     1:32.47 (49.09)                                        
  9 McClure, Isobel           12 Manhattan Makos-MR   1:33.80    1:33.19 BRNZ   
                  43.88     1:33.19 (49.31)                                        
 10 Pintal, Natalia           11 NCAC-MR              1:38.12    1:33.52 BRNZ   
                  43.81     1:33.52 (49.71)                                        
 11 Wong, Isabella D          11 GATE-MR              1:32.50    1:35.03 BRNZ   
                  44.17     1:35.03 (50.86)                                        
 12 Krop, Ruby C              12 RedTails-MR          1:36.73    1:35.10 BRNZ   
                  44.55     1:35.10 (50.55)                                        
 13 Jelic, Maggie l           11 Flying Dolphins-MR   1:30.40    1:36.22 BRNZ   
                  45.18     1:36.22 (51.04)                                        
 14 Smith, Leni L             11 Flying Dolphins-MR   1:40.07    1:37.23 BRNZ   
                  45.13     1:37.23 (52.10)                                        
 15 Leal, Ashley              11 RedTails-MR          1:47.79    1:37.35 BRNZ   
                  45.86     1:37.35 (51.49)                                        
 16 Carroll, Samantha L       11 FREE-MR              1:40.87    1:37.76 BRNZ   
                  46.46     1:37.76 (51.30)                                        
 17 Litovskiy, Mika A         12 FREE-MR              1:41.71    1:39.22 BRNZ   
                  47.21     1:39.22 (52.01)                                        
 18 Duch, Agnes               12 GATE-MR              1:37.43    1:39.68 BRNZ   
                  46.63     1:39.68 (53.05)                                        
 19 Liriano, Maya             11 GATE-MR              1:38.83    1:40.77 BRNZ   
                  48.58     1:40.77 (52.19)                                        
 20 Cacace, Giovanna or G     11 FREE-MR              1:46.37    1:40.88 BRNZ   
                  47.32     1:40.88 (53.56)                                        
 21 Zhang, Erica A            11 GATE-MR              1:38.07    1:41.28 BRNZ   
                  47.81     1:41.28 (53.47)                                        
 21 Zhenilenko, Kathryn       11 Hes-Mr-MR            1:42.11    1:41.28 BRNZ   
                  48.23     1:41.28 (53.05)                                        
 23 Province, Shaye L         11 ASAP-MR              1:43.87    1:41.73 BRNZ   
                  48.52     1:41.73 (53.21)                                        
 24 Parr, Ani                 12 Flying Dolphins-MR   1:41.56    1:41.91 BRNZ   
                  48.06     1:41.91 (53.85)                                        
 25 Pinto, Danixza            11 Flying Dolphins-MR   1:40.76    1:42.15 BRNZ   
                  48.75     1:42.15 (53.40)                                        
 26 Korff, Rose J             11 Flying Dolphins-MR   1:39.31    1:42.17 BRNZ   
                  49.30     1:42.17 (52.87)                                        
 27 D'Hollander, Delphine M   11 Manhattan Makos-MR   1:42.06    1:42.58 BRNZ   
                  49.21     1:42.58 (53.37)                                        
 28 Wiggins, Alayla           11 KB Makos-MR          1:50.86    1:44.80 BRNZ   
                  49.73     1:44.80 (55.07)                                        
 29 Smith, Ayanna             12 Hes-Mr-MR            1:52.79    1:45.44 BRNZ   
                  50.82     1:45.44 (54.62)                                        
 30 Goldman-Smith, Olivia C   11 Flying Dolphins-MR   1:45.59    1:45.81 BRNZ   
                  50.79     1:45.81 (55.02)                                        
 31 Johnson, Cayla A          11 APEX-MR              1:51.77    1:45.88 BRNZ   
                  50.94     1:45.88 (54.94)                                        
 32 Chuk, Megan               11 FREE-MR              1:50.04    1:49.17 BRNZ   
                  52.57     1:49.17 (56.60)                                        
 33 Syrett, Claire B          12 ASAP-MR              1:43.70    1:49.57 BRNZ   
                  51.50     1:49.57 (58.07)                                        
 34 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR              1:52.27    1:52.58 BRNZ   
                  53.12     1:52.58 (59.46)                                        
 35 Li, Sidney                12 FREE-MR              1:59.13    1:53.82 BRNZ   
                  52.42   1:53.82 (1:01.40)                                        
 36 Summers, Katie S          11 Flying Dolphins-MR   1:59.83    1:58.94 BRNZ   
                  55.61   1:58.94 (1:03.33)                                        
 37 Zimmerman, Amit           12 Flying Dolphins-MR   2:00.38    2:03.37 BRNZ   
                  58.11   2:03.37 (1:05.26)                                        
Non-Award Division  
  1 Hsu, Kelly                12 Manhattan Makos-MR   1:30.45    1:27.30 SILV   
                  41.71     1:27.30 (45.59)                                        
  2 Ha, Kara                  11 LIFE-MR              1:33.00    1:28.45 SILV   
                  42.53     1:28.45 (45.92)                                        
  3 Pena, Camila A            11 APEX-MR              1:31.10    1:28.63 SILV   
                  41.37     1:28.63 (47.26)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:53.99  JO
              2:54.00  SMAX
              3:11.19  SILV
              3:11.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:11.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Bandur-Rosen, Veronica    11 Flying Dolphins-MR   3:17.21    3:14.15 BRNZ   
                  42.81     1:32.66 (49.85)     2:23.54 (50.88)     3:14.15 (50.61)
  2 Kwan, Maggie              11 NCAC-MR              3:23.85    3:17.51 BRNZ   
                  45.61     1:35.90 (50.29)     2:27.07 (51.17)     3:17.51 (50.44)
  3 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR          3:42.73    3:19.31 BRNZ   
                  42.80     1:34.38 (51.58)     2:26.48 (52.10)     3:19.31 (52.83)
  4 Jelic, Maggie l           11 Flying Dolphins-MR   3:18.79    3:27.37 BRNZ   
                                1:38.82 ( )   3:27.37 (1:48.55)                    
Non-Award Division  
  1 Hegedus, Leda             12 RedTails-MR          3:15.00    2:56.22 SILV   
                  40.68     1:24.94 (44.26)     2:09.83 (44.89)     2:56.22 (46.39)
  2 Auquilla, Litsi D         12 RedTails-MR          3:12.00    3:06.65 SILV   
                  40.78     1:28.30 (47.52)     2:18.25 (49.95)     3:06.65 (48.40)
  3 Pena, Camila A            11 APEX-MR              3:21.70    3:09.06 SILV   
                  42.68     1:30.64 (47.96)     2:19.65 (49.01)     3:09.06 (49.41)
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.69  JO
                30.70  SMAX
                34.59  SILV
                34.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 34.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Toledo, Ylenia E          12 APEX-MR                35.21      34.63 BRNZ   
  2 Marte, Ashley             12 RedTails-MR            36.55      36.01 BRNZ   
  3 Hernandez, Destiny        11 APEX-MR                37.81      36.46 BRNZ   
  4 Musslewhite, Lola         12 RedTails-MR            38.01      36.58 BRNZ   
  5 Pintal, Natalia           11 NCAC-MR                37.00      36.75 BRNZ   
  6 Duch, Agnes               12 GATE-MR                36.14      38.01 BRNZ   
  7 Randall, Rebecca a        11 Flying Dolphins-MR     40.25      38.25 BRNZ   
  8 Jelic, Maggie l           11 Flying Dolphins-MR     36.71      38.41 BRNZ   
  9 McClure, Isobel           12 Manhattan Makos-MR     39.74      38.51 BRNZ   
 10 Barnard, Maya T           12 Hes-Mr-MR              35.62      38.73 BRNZ   
 11 Rosario, Michelle D       12 RedTails-MR            40.39      38.87 BRNZ   
 12 Bandur-Rosen, Veronica    11 Flying Dolphins-MR     45.87      39.02 BRNZ   
 13 Ha, Kara                  11 LIFE-MR                39.88      39.35 BRNZ   
 14 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR            39.73      39.38 BRNZ   
 15 Guessous, Nora K          11 Manhattan Makos-MR     45.75      39.54 BRNZ   
 16 Province, Shaye L         11 ASAP-MR                36.92      39.70 BRNZ   
 17 Bolster, Kayla E          11 Flying Dolphins-MR     47.16      39.79 BRNZ   
 18 Franciscovich, Ava C      12 Flying Dolphins-MR     48.29      40.29 BRNZ   
 19 Wiggins, Alayla           11 KB Makos-MR            38.98      40.47 BRNZ   
 20 Gunnarsdottir, Kolbrun    11 LIFE-MR                42.79      41.42 BRNZ   
 21 Champagnie, Chanel        11 KB Makos-MR            49.62      42.10 BRNZ   
 22 Wong, Isabella D          11 GATE-MR                42.00      42.15 BRNZ   
 23 Zhenilenko, Kathryn       11 Hes-Mr-MR              41.33      42.18 BRNZ   
 24 Zhang, Erica A            11 GATE-MR                37.20      43.66 BRNZ   
 25 Jenkins, Shila            11 Manhattan Makos-MR     42.26      44.15 BRNZ   
 26 D'Hollander, Delphine M   11 Manhattan Makos-MR     43.57      44.49 BRNZ   
 27 Pinto, Danixza            11 Flying Dolphins-MR     44.72      44.81 BRNZ   
 28 Bravo, Brianna A          11 APEX-MR                42.39      45.82 BRNZ   
 29 Syrett, Claire B          12 ASAP-MR                45.14      48.13 BRNZ   
 30 Smith, Leni L             11 Flying Dolphins-MR     48.78      48.47 BRNZ   
 31 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR                51.59      48.66 BRNZ   
 32 Rodriguez, Kaycee         11 KB Makos-MR            46.62      49.64 BRNZ   
 33 Zimmerman, Amit           12 Flying Dolphins-MR     52.67      50.94 BRNZ   
 34 Smith, Ayanna             12 Hes-Mr-MR              47.85      52.29 BRNZ   
 35 Summers, Katie S          11 Flying Dolphins-MR     54.77      57.22 BRNZ   
 36 Thorpe, Kayla             11 Hes-Mr-MR              59.98      57.52 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Pena, Camila A            11 APEX-MR                35.92      33.74 SILV   
  2 Hegedus, Leda             12 RedTails-MR            34.74      34.45 SILV   
 -- Johnson, Cayla A          11 APEX-MR                42.53         DQ        
      Alternating Kick
 -- Parr, Ani                 12 Flying Dolphins-MR     45.29         DQ        
      One hand touch
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  JO
              1:09.50  SMAX
              1:19.39  SILV
              1:19.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:19.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Hegedus, Leda             12 RedTails-MR          1:28.09    1:22.04 BRNZ   
                  37.15     1:22.04 (44.89)                                        
  2 Auquilla, Litsi D         12 RedTails-MR          1:25.76    1:22.13 BRNZ   
                  36.76     1:22.13 (45.37)                                        
  3 Ng, Tiffany               12 CIY-MR               1:24.64    1:22.15 BRNZ   
                  37.69     1:22.15 (44.46)                                        
  4 Hernandez, Destiny        11 APEX-MR              1:25.86    1:23.53 BRNZ   
                  37.81     1:23.53 (45.72)                                        
  5 Barnard, Maya T           12 Hes-Mr-MR            1:29.62    1:24.48 BRNZ   
                  40.30     1:24.48 (44.18)                                        
  6 Marte, Ashley             12 RedTails-MR          1:31.47    1:26.04 BRNZ   
                  36.82     1:26.04 (49.22)                                        
  7 Miller, Amanda D          11 CIY-MR               1:38.55    1:26.95 BRNZ   
                  40.61     1:26.95 (46.34)                                        
  8 Man, Abigail V            12 CIY-MR               1:41.39    1:27.64 BRNZ   
                  38.74     1:27.64 (48.90)                                        
  9 Economakos, Eleni *       12 HS-MR                1:24.19    1:28.06 BRNZ   
                  41.01     1:28.06 (47.05)                                        
 10 McClure, Isobel           12 Manhattan Makos-MR   1:32.36    1:28.63 BRNZ   
                  41.00     1:28.63 (47.63)                                        
 11 Banja, Cristal *          12 HS-MR                1:34.01    1:29.04 BRNZ   
                  41.67     1:29.04 (47.37)                                        
 12 Randall, Rebecca a        11 Flying Dolphins-MR   1:29.34    1:29.21 BRNZ   
                  39.45     1:29.21 (49.76)                                        
 13 Musslewhite, Lola         12 RedTails-MR          1:34.82    1:29.86 BRNZ   
                  40.65     1:29.86 (49.21)                                        
 14 Province, Shaye L         11 ASAP-MR              1:30.53    1:34.16 BRNZ   
                  42.59     1:34.16 (51.57)                                        
 15 Huang, Chloe K            12 HS-MR                1:34.00    1:34.27 BRNZ   
                  40.37     1:34.27 (53.90)                                        
 16 Wiggins, Alayla           11 KB Makos-MR          1:45.11    1:38.32 BRNZ   
                  42.63     1:38.32 (55.69)                                        
 17 Chilton, Yetta B          11 GATE-MR              1:49.48    1:38.52 BRNZ   
                  46.05     1:38.52 (52.47)                                        
 18 Jenkins, Shila            11 Manhattan Makos-MR   1:34.92    1:41.45 BRNZ   
                  46.52     1:41.45 (54.93)                                        
 19 Kogan, Julia              12 APEX-MR              1:53.28    1:47.10 BRNZ   
                  49.52     1:47.10 (57.58)                                        
Non-Award Division  
  1 Bacon, Marina S           12 RedTails-MR          1:20.19    1:19.19 SILV   
                  36.51     1:19.19 (42.68)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:40.00  SMAX
              2:49.39  SILV
              2:49.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Toledo, Ylenia E          12 APEX-MR              2:55.93    2:52.34 BRNZ   
                  37.44     1:21.55 (44.11)     2:06.75 (45.20)     2:52.34 (45.59)
  2 McPartland, Katie         12 Manhattan Makos-MR   2:53.49    2:52.80 BRNZ   
                  34.98     1:16.75 (41.77)   2:52.80 (1:36.05)                    
  3 Trinidad, Mianny L        11 RedTails-MR          3:09.04    3:01.62 BRNZ   
                  35.81     1:22.07 (46.26)     2:12.02 (49.95)     3:01.62 (49.60)
  4 Leal, Ashley              11 RedTails-MR          3:05.09    3:06.76 BRNZ   
                  36.92     1:23.58 (46.66)     2:15.54 (51.96)     3:06.76 (51.22)
  5 Bacon, Marina S           12 RedTails-MR          3:11.48    3:18.27 BRNZ   
                  39.00     1:28.77 (49.77)     2:24.49 (55.72)     3:18.27 (53.78)
Non-Award Division  
  1 Lilavois, Simone          11 Manhattan Makos-MR   2:54.61    2:38.32 JO     
                  35.35     1:16.00 (40.65)     1:58.21 (42.21)     2:38.32 (40.11)
  2 Korff, Rose J             11 Flying Dolphins-MR   2:51.62    2:47.15 SILV   
                  38.09     1:21.44 (43.35)     2:05.42 (43.98)     2:47.15 (41.73)
  3 Hsu, Kelly                12 Manhattan Makos-MR   2:50.43    2:48.51 SILV   
                  35.92     1:17.37 (41.45)     2:03.45 (46.08)     2:48.51 (45.06)
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  JO
              1:10.00  SMAX
              1:18.69  SILV
              1:18.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Minchala, Lesly Y         12 FLY-MR               1:20.02    1:18.89 BRNZ   
                  35.23     1:18.89 (43.66)                                        
  2 Barnard, Maya T           12 Hes-Mr-MR            1:19.81    1:19.21 BRNZ   
                  35.91     1:19.21 (43.30)                                        
  3 Huang, Chloe K            12 HS-MR                1:19.49    1:19.33 BRNZ   
                  36.33     1:19.33 (43.00)                                        
  4 Marte, Ashley             12 RedTails-MR          1:23.69    1:19.57 BRNZ   
                  35.64     1:19.57 (43.93)                                        
  5 Ha, Kara                  11 LIFE-MR              1:29.97    1:19.96 BRNZ   
                  37.89     1:19.96 (42.07)                                        
  5 McClure, Isobel           12 Manhattan Makos-MR   1:21.06    1:19.96 BRNZ   
                  35.76     1:19.96 (44.20)                                        
  7 Jelic, Maggie l           11 Flying Dolphins-MR   1:20.42    1:20.67 BRNZ   
                  36.61     1:20.67 (44.06)                                        
  8 Bandur-Rosen, Veronica    11 Flying Dolphins-MR   1:26.28    1:21.00 BRNZ   
                  37.30     1:21.00 (43.70)                                        
  9 Randall, Rebecca a        11 Flying Dolphins-MR   1:24.56    1:23.13 BRNZ   
                  39.44     1:23.13 (43.69)                                        
 10 Chang, Isabella M         11 CIY-MR               1:25.10    1:23.54 BRNZ   
                  37.43     1:23.54 (46.11)                                        
 11 Wiggins, Alayla           11 KB Makos-MR          1:27.20    1:23.75 BRNZ   
                  37.70     1:23.75 (46.05)                                        
 12 Toledo, Ylenia E          12 APEX-MR              1:28.52    1:23.80 BRNZ   
                  36.49     1:23.80 (47.31)                                        
 13 Duch, Agnes               12 GATE-MR              1:20.36    1:24.06 BRNZ   
                  38.05     1:24.06 (46.01)                                        
 14 Carroll, Samantha L       11 FREE-MR              1:34.73    1:24.19 BRNZ   
                  38.18     1:24.19 (46.01)                                        
 15 Banja, Cristal *          12 HS-MR                1:23.79    1:24.40 BRNZ   
                  40.02     1:24.40 (44.38)                                        
 16 Province, Shaye L         11 ASAP-MR              1:23.10    1:25.27 BRNZ   
                  38.38     1:25.27 (46.89)                                        
 17 Economakos, Eleni *       12 HS-MR                1:20.38    1:25.83 BRNZ   
                  40.25     1:25.83 (45.58)                                        
 18 Chilton, Yetta B          11 GATE-MR              1:36.21    1:25.91 BRNZ   
                  40.44     1:25.91 (45.47)                                        
 19 Gunnarsdottir, Kolbrun    11 LIFE-MR              1:29.59    1:26.58 BRNZ   
                  39.88     1:26.58 (46.70)                                        
 20 Bolster, Kayla E          11 Flying Dolphins-MR   1:34.97    1:26.68 BRNZ   
                  39.19     1:26.68 (47.49)                                        
 21 Hernandez, Destiny        11 APEX-MR              1:26.66    1:26.98 BRNZ   
                  39.39     1:26.98 (47.59)                                        
 22 Paulino, Janylee          11 KB Makos-MR          1:24.75    1:27.00 BRNZ   
                  40.57     1:27.00 (46.43)                                        
 23 Zhenilenko, Kathryn       11 Hes-Mr-MR            1:28.72    1:27.36 BRNZ   
                  40.55     1:27.36 (46.81)                                        
 24 Kwan, Maggie              11 NCAC-MR              1:33.33    1:27.50 BRNZ   
                  40.40     1:27.50 (47.10)                                        
 25 Franciscovich, Ava C      12 Flying Dolphins-MR   1:51.44    1:27.94 BRNZ   
                  41.74     1:27.94 (46.20)                                        
 26 Maroney, Amanda           11 CIY-MR               1:29.54    1:28.51 BRNZ   
                  41.20     1:28.51 (47.31)                                        
 27 Liriano, Maya             11 GATE-MR              1:28.13    1:28.88 BRNZ   
                  42.08     1:28.88 (46.80)                                        
 28 Pinto, Danixza            11 Flying Dolphins-MR   1:31.54    1:29.18 BRNZ   
                  41.01     1:29.18 (48.17)                                        
 29 Guessous, Nora K          11 Manhattan Makos-MR   1:31.79    1:30.05 BRNZ   
                  42.29     1:30.05 (47.76)                                        
 30 Wang, Selena              11 GATE-MR              1:32.51    1:30.70 BRNZ   
                  40.33     1:30.70 (50.37)                                        
 31 Goldman-Smith, Olivia C   11 Flying Dolphins-MR   1:43.95    1:31.31 BRNZ   
                  45.54     1:31.31 (45.77)                                        
 32 D'Hollander, Delphine M   11 Manhattan Makos-MR   1:34.11    1:33.05 BRNZ   
                  42.42     1:33.05 (50.63)                                        
 33 Smith, Ayanna             12 Hes-Mr-MR            1:42.16    1:33.10 BRNZ   
                  45.51     1:33.10 (47.59)                                        
 34 Weingard, Alexandra K     11 Flying Dolphins-MR   1:45.29    1:34.28 BRNZ   
                  45.11     1:34.28 (49.17)                                        
 35 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR              1:39.84    1:34.59 BRNZ   
                  43.71     1:34.59 (50.88)                                        
 36 Zimmerman, Amit           12 Flying Dolphins-MR   1:50.51    1:36.40 BRNZ   
                  44.92     1:36.40 (51.48)                                        
 37 Rodriguez, Kaycee         11 KB Makos-MR          1:40.67    1:36.41 BRNZ   
                  43.88     1:36.41 (52.53)                                        
 38 Champagnie, Chanel        11 KB Makos-MR          1:39.95    1:38.36 BRNZ   
                  45.30     1:38.36 (53.06)                                        
 39 Stillman, Alexandra       11 Flying Dolphins-MR   1:45.50    1:40.76 BRNZ   
                  47.66     1:40.76 (53.10)                                        
 40 Summers, Katie S          11 Flying Dolphins-MR   1:47.59    1:44.93 BRNZ   
                  51.80     1:44.93 (53.13)                                        
 41 Gibbons, Barbara E        12 Flying Dolphins-MR   1:50.28    1:50.23 BRNZ   
                  53.51     1:50.23 (56.72)                                        
Non-Award Division  
  1 Deng, Eileen              12 APEX-MR              1:19.35    1:13.87 SILV   
                  34.23     1:13.87 (39.64)                                        
  2 Trinidad, Mianny L        11 RedTails-MR          1:19.69    1:14.90 SILV   
                  33.17     1:14.90 (41.73)                                        
  3 Leal, Ashley              11 RedTails-MR          1:19.35    1:15.64 SILV   
                  32.83     1:15.64 (42.81)                                        
  4 Ewald, Sydney             11 NCAC-MR              1:21.13    1:16.24 SILV   
                  35.48     1:16.24 (40.76)                                        
  5 Pena, Camila A            11 APEX-MR              1:22.65    1:17.10 SILV   
                  35.40     1:17.10 (41.70)                                        
  6 Ng, Tiffany               12 CIY-MR               1:19.28    1:18.51 SILV   
                  35.89     1:18.51 (42.62)                                        
  7 Cani, Ema N               11 UN-MR                1:29.99    1:18.59 SILV   
                  35.30     1:18.59 (43.29)                                        
  8 Eljordan, Tiffany         11 NCAC-MR                   NT    1:18.61 SILV   
                  37.87     1:18.61 (40.74)                                        
 -- Bravo, Brianna A          11 APEX-MR              1:32.20         DQ        
      One hand touch - breast
                  44.22          DQ (46.20)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:27.99  JO
              2:29.00  SMAX
              2:48.09  SILV
              2:48.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:48.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Hegedus, Leda             12 RedTails-MR          3:00.09    2:54.61 BRNZ   
                  39.65     1:29.02 (49.37)     2:13.71 (44.69)     2:54.61 (40.90)
  2 Toledo, Ylenia E          12 APEX-MR              3:13.86    2:57.51 BRNZ   
                  36.97     1:19.58 (42.61)     2:18.76 (59.18)     2:57.51 (38.75)
  3 Hernandez, Destiny        11 APEX-MR              3:26.70    2:59.87 BRNZ   
                  37.59     1:22.04 (44.45)     2:17.91 (55.87)     2:59.87 (41.96)
  4 Lutchmansingh, Serena A   11 RedTails-MR          3:00.09    3:02.95 BRNZ   
                  39.79     1:27.19 (47.40)     2:18.34 (51.15)     3:02.95 (44.61)
  5 Wiggins, Alayla           11 KB Makos-MR          3:13.83    3:06.58 BRNZ   
                  39.54     1:24.46 (44.92)   2:26.99 (1:02.53)     3:06.58 (39.59)
  6 Musslewhite, Lola         12 RedTails-MR          3:15.09    3:07.22 BRNZ   
                  40.77     1:28.71 (47.94)     2:24.78 (56.07)     3:07.22 (42.44)
  7 Province, Shaye L         11 ASAP-MR              3:08.95    3:09.88 BRNZ   
                  40.56     1:27.57 (47.01)   2:27.58 (1:00.01)     3:09.88 (42.30)
  8 Guessous, Nora K          11 Manhattan Makos-MR   3:18.00    3:12.33 BRNZ   
                  45.77     1:36.21 (50.44)     2:31.03 (54.82)     3:12.33 (41.30)
  9 D'Hollander, Delphine M   11 Manhattan Makos-MR   3:23.99    3:15.66 BRNZ   
                  49.70     1:36.94 (47.24)     2:32.35 (55.41)     3:15.66 (43.31)
 10 Lukenich, Eila A          12 ASAP-MR              3:38.28    3:25.40 BRNZ   
                  47.39     1:37.14 (49.75)     2:36.38 (59.24)     3:25.40 (49.02)
Non-Award Division  
  1 Willscher, Talia          12 Manhattan Makos-MR   2:53.00    2:46.78 SILV   
                  35.98     1:18.21 (42.23)     2:08.97 (50.76)     2:46.78 (37.81)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.39  JO
                26.40  SMAX
                28.79  SILV
                28.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 28.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Baran, Julia              13 NCAC-MR                29.26      28.83 BRNZ   
  2 Winters, Mia E            14 FREE-MR                29.02      28.98 BRNZ   
  3 Palmer, Avery N           13 RedTails-MR            28.81      29.28 BRNZ   
  4 Economakos, Christina *   14 HS-MR                  28.99      30.02 BRNZ   
  5 Mejia, Gianni C           14 RedTails-MR            31.60      30.17 BRNZ   
  6 Marcotullio, Isabella X   13 RedTails-MR            29.86      30.35 BRNZ   
  7 Lutchmansingh, Emily E    14 RedTails-MR            29.99      30.44 BRNZ   
  8 Strez, Emily K            13 Manhattan Makos-MR     30.85      30.91 BRNZ   
  9 Donlevy, Jeannie L        13 CIY-MR                 29.46      30.94 BRNZ   
 10 Popp, Sofia L             13 CIY-MR                 29.52      31.18 BRNZ   
 11 Chun, Ellie Y             13 GATE-MR                31.06      31.35 BRNZ   
 12 Cajamarca, Evelyn G       13 RedTails-MR            32.60      31.63 BRNZ   
 13 Chang, Chloe A            14 FLY-MR                 29.73      31.69 BRNZ   
 14 Lin, Grace                13 GATE-MR                31.75      32.00 BRNZ   
 14 Gonzalez, Imani L         13 KB Makos-MR            30.90      32.00 BRNZ   
 16 Cuddihy, Grace M          13 Manhattan Makos-MR     29.41      32.54 BRNZ   
 17 Qian, Kirstie A           13 CIY-MR                 31.20      32.70 BRNZ   
 18 Perez, Nicole             13 RedTails-MR            32.14      33.20 BRNZ   
 19 Gonen, Selin              13 Flying Dolphins-MR     33.31      33.60 BRNZ   
 20 Moreno, Ashley            14 APEX-MR                32.78      33.88 BRNZ   
 21 Junas, Kaitlyn T          14 Flying Dolphins-MR     32.45      34.20 BRNZ   
 22 Sanchez, Adriana S        13 GATE-MR                33.56      34.30 BRNZ   
 23 Chuk, Ellie               13 FREE-MR                34.18      34.39 BRNZ   
 24 Zhou, Catherine           13 FREE-MR                37.84      34.55 BRNZ   
 25 Sheran, Samantha          13 ASAP-MR                37.00      35.05 BRNZ   
 26 Sharpe, Ashley B          14 KB Makos-MR            32.72      35.39 BRNZ   
 27 Martinez, Leslie          14 KB Makos-MR            35.41      35.98 BRNZ   
 28 Giordano, Lena C          13 ASAP-MR                37.63      36.61 BRNZ   
 29 Moore, Alana H            14 APEX-MR                36.65      37.73 BRNZ   
 30 Ceria, Clementine A       13 Flying Dolphins-MR     35.78      38.42 BRNZ   
 31 Chavez, Gabrielle M       14 APEX-MR                36.98      38.54 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Lai, Reyna                14 LIFE-MR                29.08      27.80 SILV   
  2 Yan, Meeya J              13 FREE-MR                29.45      28.70 SILV   
  3 Hamersky, Willa J         14 Manhattan Makos-MR     29.20      28.76 SILV   
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                56.99  JO
                57.00  SMAX
              1:03.09  SILV
              1:03.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Lai, Reyna                14 LIFE-MR              1:04.28    1:04.45 BRNZ   
                  30.60     1:04.45 (33.85)                                        
  2 Marcotullio, Isabella X   13 RedTails-MR          1:06.32    1:05.63 BRNZ   
                  31.49     1:05.63 (34.14)                                        
  3 Brennan, Caroline G       13 FREE-MR              1:05.44    1:06.24 BRNZ   
                  31.12     1:06.24 (35.12)                                        
  4 Palmer, Avery N           13 RedTails-MR          1:06.99    1:06.80 BRNZ   
                  31.93     1:06.80 (34.87)                                        
  5 Cuddihy, Grace M          13 Manhattan Makos-MR   1:04.00    1:07.46 BRNZ   
                  32.11     1:07.46 (35.35)                                        
  6 Wong, Kristen A           13 APEX-MR              1:05.03    1:08.78 BRNZ   
                  32.40     1:08.78 (36.38)                                        
  7 Montalvo, Laeyah N        13 KB Makos-MR          1:05.50    1:08.85 BRNZ   
                  32.02     1:08.85 (36.83)                                        
  8 Lutchmansingh, Emily E    14 RedTails-MR          1:06.63    1:09.15 BRNZ   
                  33.05     1:09.15 (36.10)                                        
  9 Mejia, Gianni C           14 RedTails-MR          1:10.49    1:09.86 BRNZ   
                  34.68     1:09.86 (35.18)                                        
 10 Cajamarca, Evelyn G       13 RedTails-MR          1:13.35    1:11.31 BRNZ   
                  34.11     1:11.31 (37.20)                                        
 11 Tsirlin, Katarina S       13 FREE-MR              1:15.98    1:13.49 BRNZ   
                  34.22     1:13.49 (39.27)                                        
 12 Chun, Ellie Y             13 GATE-MR              1:10.85    1:13.83 BRNZ   
                  35.82     1:13.83 (38.01)                                        
 13 Perez, Nicole             13 RedTails-MR          1:15.35    1:15.44 BRNZ   
                  35.18     1:15.44 (40.26)                                        
 14 Gonen, Selin              13 Flying Dolphins-MR   1:15.66    1:17.51 BRNZ   
                  34.33     1:17.51 (43.18)                                        
 15 Gonzalez, Imani L         13 KB Makos-MR          1:10.57    1:18.87 BRNZ   
                  37.11     1:18.87 (41.76)                                        
 16 Chuk, Ellie               13 FREE-MR              1:17.71    1:19.28 BRNZ   
                  37.72     1:19.28 (41.56)                                        
 17 Sheran, Samantha          13 ASAP-MR              1:21.41    1:19.46 BRNZ   
                  37.50     1:19.46 (41.96)                                        
 18 Sharpe, Ashley B          14 KB Makos-MR          1:13.69    1:19.70 BRNZ   
                  36.59     1:19.70 (43.11)                                        
 19 Chavez, Gabrielle M       14 APEX-MR              1:21.82    1:24.78 BRNZ   
                  40.86     1:24.78 (43.92)                                        
 20 Moore, Alana H            14 APEX-MR              1:21.88    1:25.16 BRNZ   
                  42.50     1:25.16 (42.66)                                        
 21 Wineski, Nadia            13 Flying Dolphins-MR   1:22.34    1:25.24 BRNZ   
                  40.67     1:25.24 (44.57)                                        
 22 Ceria, Clementine A       13 Flying Dolphins-MR   1:32.13    1:29.96 BRNZ   
                  40.43     1:29.96 (49.53)                                        
 23 Giordano, Lena C          13 ASAP-MR              1:29.04    1:30.74 BRNZ   
                  40.61     1:30.74 (50.13)                                        
Non-Award Division  
  1 Chavez, Kaetlyn K         13 APEX-MR              1:03.73    1:03.07 SILV   
                  30.59     1:03.07 (32.48)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:03.99  JO
              2:04.00  SMAX
              2:16.99  SILV
              2:17.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:17.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Lai, Reyna                14 LIFE-MR              2:25.34    2:18.68 BRNZ   
                  31.20     1:06.48 (35.28)     1:43.66 (37.18)     2:18.68 (35.02)
  2 Wong, Kelly M             13 APEX-MR              2:20.63    2:19.45 BRNZ   
                  31.53     1:06.67 (35.14)     1:43.91 (37.24)     2:19.45 (35.54)
  3 Marcotullio, Isabella X   13 RedTails-MR          2:27.09    2:24.57 BRNZ   
                  31.89     1:08.44 (36.55)     1:46.90 (38.46)     2:24.57 (37.67)
  4 Cuddihy, Grace M          13 Manhattan Makos-MR   2:19.20    2:27.10 BRNZ   
                  32.83     1:10.36 (37.53)     1:49.07 (38.71)     2:27.10 (38.03)
  5 Palmer, Avery N           13 RedTails-MR          2:33.13    2:28.40 BRNZ   
                  32.27     1:09.09 (36.82)     1:48.88 (39.79)     2:28.40 (39.52)
  6 Wong, Kristen A           13 APEX-MR              2:32.64    2:33.50 BRNZ   
                  32.25     1:11.93 (39.68)     1:53.58 (41.65)     2:33.50 (39.92)
  7 Cajamarca, Evelyn G       13 RedTails-MR          2:49.63    2:36.94 BRNZ   
                  33.96     1:13.16 (39.20)     1:58.24 (45.08)     2:36.94 (38.70)
  8 Mejia, Gianni C           14 RedTails-MR          2:54.70    2:41.85 BRNZ   
                  35.77     1:11.88 (36.11)     1:58.10 (46.22)     2:41.85 (43.75)
  9 Tsirlin, Katarina S       13 FREE-MR              2:47.60    2:43.64 BRNZ   
                  34.22     1:14.89 (40.67)     1:59.54 (44.65)     2:43.64 (44.10)
 10 Montalvo, Laeyah N        13 KB Makos-MR          2:48.99    2:44.94 BRNZ   
                  34.37     1:17.24 (42.87)     2:03.99 (46.75)     2:44.94 (40.95)
 11 Chuk, Ellie               13 FREE-MR              2:54.92    2:51.34 BRNZ   
                  38.24     1:22.83 (44.59)     2:08.62 (45.79)     2:51.34 (42.72)
 12 Gonen, Selin              13 Flying Dolphins-MR   2:50.72    2:52.47 BRNZ   
                  35.97     1:19.03 (43.06)     2:06.99 (47.96)     2:52.47 (45.48)
 13 Perez, Nicole             13 RedTails-MR          2:48.08    2:53.17 BRNZ   
                  36.97                             2:16.20 ( )     2:53.17 (36.97)
 14 Moore, Alana H            14 APEX-MR              3:01.96    2:54.39 BRNZ   
                  39.88     1:24.07 (44.19)     2:10.61 (46.54)     2:54.39 (43.78)
 15 Sharpe, Ashley B          14 KB Makos-MR          2:48.91    2:56.66 BRNZ   
                  38.48     1:23.00 (44.52)     2:09.61 (46.61)     2:56.66 (47.05)
 16 Ceria, Clementine A       13 Flying Dolphins-MR   3:20.29    3:00.95 BRNZ   
                  38.81     1:27.06 (48.25)     2:14.63 (47.57)     3:00.95 (46.32)
 17 Sheran, Samantha          13 ASAP-MR              3:07.28    3:02.78 BRNZ   
                  39.27     1:26.66 (47.39)     2:16.49 (49.83)     3:02.78 (46.29)
 18 Wineski, Nadia            13 Flying Dolphins-MR   3:08.62    3:04.64 BRNZ   
                  40.91     1:28.67 (47.76)     2:18.34 (49.67)     3:04.64 (46.30)
 19 Chavez, Gabrielle M       14 APEX-MR              2:59.62    3:09.17 BRNZ   
                  42.22     1:30.92 (48.70)     2:21.87 (50.95)     3:09.17 (47.30)
 20 Giordano, Lena C          13 ASAP-MR              3:31.51    3:20.12 BRNZ   
                  42.28     1:32.47 (50.19)     2:25.99 (53.52)     3:20.12 (54.13)
Non-Award Division  
  1 Chavez, Kaetlyn K         13 APEX-MR              2:18.95    2:14.37 SILV   
                  31.39     1:05.80 (34.41)     1:40.58 (34.78)     2:14.37 (33.79)
  2 Perez, Miranda M          14 KB Makos-MR          2:23.75    2:14.67 SILV   
                  31.15     1:05.25 (34.10)     1:40.15 (34.90)     2:14.67 (34.52)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:29.99  JO
              5:30.00  SMAX
              5:50.59  SILV
              5:50.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:50.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Miao, Chelsea             14 Twisters-MR          5:51.61    6:01.03 BRNZ   
                  31.01     1:06.25 (35.24)     1:43.27 (37.02)     2:21.16 (37.89)
        2:58.66 (37.50)     3:36.36 (37.70)     4:13.88 (37.52)     4:51.11 (37.23)
        5:28.42 (37.31)     6:01.03 (32.61)                                        
  2 Eckert, Jordyn            14 Manhattan Makos-MR   6:11.80    6:17.44 BRNZ   
                  32.30     1:08.91 (36.61)     1:46.75 (37.84)     2:24.82 (38.07)
        3:02.89 (38.07)     3:41.45 (38.56)     4:21.39 (39.94)     5:00.10 (38.71)
        5:39.72 (39.62)     6:17.44 (37.72)                                        
  3 Marcotullio, Isabella X   13 RedTails-MR          6:32.84    6:28.69 BRNZ   
                  33.86     1:11.97 (38.11)     1:50.64 (38.67)     2:29.81 (39.17)
        3:09.60 (39.79)     3:49.59 (39.99)     4:30.09 (40.50)     5:10.35 (40.26)
        5:51.14 (40.79)     6:28.69 (37.55)                                        
  4 Ge, Xinrui                13 APEX-MR              6:25.22    6:46.72 BRNZ   
                  36.08     1:16.36 (40.28)     1:57.35 (40.99)     2:39.21 (41.86)
        3:21.33 (42.12)     4:04.39 (43.06)     4:46.69 (42.30)     5:28.77 (42.08)
        6:08.39 (39.62)     6:46.72 (38.33)                                        
  5 Palmer, Avery N           13 RedTails-MR          7:03.09    6:47.36 BRNZ   
                  35.02     1:14.50 (39.48)     1:55.13 (40.63)     2:36.26 (41.13)
        3:17.18 (40.92)     3:59.54 (42.36)     4:42.86 (43.32)     5:25.80 (42.94)
        6:09.31 (43.51)     6:47.36 (38.05)                                        
  6 Cajamarca, Evelyn G       13 RedTails-MR          7:08.25    6:53.13 BRNZ   
                  34.07     1:13.96 (39.89)     1:56.49 (42.53)     2:39.46 (42.97)
        3:22.39 (42.93)     4:05.27 (42.88)     4:47.93 (42.66)     5:31.19 (43.26)
        6:14.49 (43.30)     6:53.13 (38.64)                                        
  7 Perez, Nicole             13 RedTails-MR          7:34.96    7:44.20 BRNZ   
  8 Wineski, Nadia            13 Flying Dolphins-MR   8:24.29    8:14.37 BRNZ   
                  39.87     1:27.19 (47.32)     2:16.43 (49.24)     3:06.31 (49.88)
        3:58.54 (52.23)     4:49.98 (51.44)     5:41.91 (51.93)     6:33.28 (51.37)
        7:24.96 (51.68)     8:14.37 (49.41)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:04.59  JO
              1:04.60  SMAX
              1:12.69  SILV
              1:12.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:12.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marcotullio, Isabella X   13 RedTails-MR          1:13.46    1:12.79 BRNZ   
                  34.95     1:12.79 (37.84)                                        
  2 Hanin, Katherine P        13 HS-MR                1:16.95    1:13.02 BRNZ   
                  34.49     1:13.02 (38.53)                                        
  3 Dazycki, Karolina         13 NCAC-MR              1:14.00    1:13.67 BRNZ   
                  36.00     1:13.67 (37.67)                                        
  4 Winters, Mia E            14 FREE-MR              1:14.78    1:13.74 BRNZ   
                  35.44     1:13.74 (38.30)                                        
  5 Barriteau, Lauren E       14 CIY-MR               1:19.34    1:14.23 BRNZ   
                  35.98     1:14.23 (38.25)                                        
  6 Economakos, Christina *   14 HS-MR                1:14.33    1:15.13 BRNZ   
                  35.81     1:15.13 (39.32)                                        
  7 Baran, Julia              13 NCAC-MR                   NT    1:15.63 BRNZ   
  8 Battle, Jada J            13 FLY-MR               1:22.47    1:18.83 BRNZ   
                  38.28     1:18.83 (40.55)                                        
  9 Cuddihy, Grace M          13 Manhattan Makos-MR   1:13.50    1:19.27 BRNZ   
                  37.79     1:19.27 (41.48)                                        
 10 Palmer, Avery N           13 RedTails-MR          1:20.67    1:19.65 BRNZ   
                  38.47     1:19.65 (41.18)                                        
 11 Lutchmansingh, Emily E    14 RedTails-MR          1:19.05    1:19.98 BRNZ   
                  39.39     1:19.98 (40.59)                                        
 12 Ghorra, Juliana L         13 FREE-MR              1:22.25    1:20.18 BRNZ   
                  38.55     1:20.18 (41.63)                                        
 13 Chun, Ellie Y             13 GATE-MR              1:21.52    1:20.19 BRNZ   
                  38.97     1:20.19 (41.22)                                        
 14 Strez, Emily K            13 Manhattan Makos-MR   1:21.47    1:21.78 BRNZ   
                  40.27     1:21.78 (41.51)                                        
 15 Qian, Kirstie A           13 CIY-MR               1:19.87    1:22.30 BRNZ   
                  38.98     1:22.30 (43.32)                                        
 16 Montalvo, Laeyah N        13 KB Makos-MR          1:21.66    1:22.59 BRNZ   
                  39.48     1:22.59 (43.11)                                        
 17 Lin, Grace                13 GATE-MR              1:18.71    1:22.93 BRNZ   
                  40.71     1:22.93 (42.22)                                        
 18 Perez, Nicole             13 RedTails-MR          1:25.95    1:23.66 BRNZ   
 19 Popp, Sofia L             13 CIY-MR               1:23.93    1:23.68 BRNZ   
                  41.65     1:23.68 (42.03)                                        
 20 Cajamarca, Evelyn G       13 RedTails-MR          1:26.57    1:23.75 BRNZ   
                  40.88     1:23.75 (42.87)                                        
 21 Gonen, Selin              13 Flying Dolphins-MR   1:29.03    1:25.36 BRNZ   
 22 Junas, Kaitlyn T          14 Flying Dolphins-MR   1:21.30    1:26.62 BRNZ   
                  41.99     1:26.62 (44.63)                                        
 23 Gonzalez, Imani L         13 KB Makos-MR          1:21.96    1:26.64 BRNZ   
                  42.58     1:26.64 (44.06)                                        
 24 Chang, Chloe A            14 FLY-MR               1:20.62    1:27.59 BRNZ   
                  41.85     1:27.59 (45.74)                                        
 25 Chuk, Ellie               13 FREE-MR              1:33.65    1:28.49 BRNZ   
                  42.98     1:28.49 (45.51)                                        
 26 Mejia, Gianni C           14 RedTails-MR          1:25.09    1:29.45 BRNZ   
                  44.68     1:29.45 (44.77)                                        
 27 Moreno, Ashley            14 APEX-MR              1:27.23    1:30.00 BRNZ   
                  45.72     1:30.00 (44.28)                                        
 28 Sheran, Samantha          13 ASAP-MR              1:38.44    1:32.27 BRNZ   
                  43.55     1:32.27 (48.72)                                        
 29 Ceria, Clementine A       13 Flying Dolphins-MR   1:39.29    1:33.04 BRNZ   
                  42.95     1:33.04 (50.09)                                        
 30 Sharpe, Ashley B          14 KB Makos-MR          1:25.58    1:33.41 BRNZ   
                  43.20     1:33.41 (50.21)                                        
 31 Moore, Alana H            14 APEX-MR              1:39.84    1:36.72 BRNZ   
                  47.36     1:36.72 (49.36)                                        
 32 Martinez, Leslie          14 KB Makos-MR          1:36.76    1:37.68 BRNZ   
                  46.62     1:37.68 (51.06)                                        
 33 Chavez, Gabrielle M       14 APEX-MR              1:36.95    1:39.64 BRNZ   
 34 Giordano, Lena C          13 ASAP-MR              1:48.97    1:44.03 BRNZ   
                  48.35     1:44.03 (55.68)                                        
Non-Award Division  
  1 Lai, Reyna                14 LIFE-MR              1:13.15    1:11.35 SILV   
                  33.78     1:11.35 (37.57)                                        
  2 Akil, Fatine              13 NCAC-MR              1:13.38    1:12.14 SILV   
                  33.53     1:12.14 (38.61)                                        
  3 Yan, Meeya J              13 FREE-MR              1:14.73    1:12.52 SILV   
                  35.36     1:12.52 (37.16)                                        
 -- Donlevy, Jeannie L        13 CIY-MR               1:22.70         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  38.85          DQ (39.86)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:18.29  JO
              2:18.30  SMAX
              2:36.29  SILV
              2:36.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Perez, Miranda M          14 KB Makos-MR          2:38.95    2:36.93 BRNZ   
                  36.14     1:15.92 (39.78)     1:57.07 (41.15)     2:36.93 (39.86)
  2 Eckert, Jordyn            14 Manhattan Makos-MR   2:42.50    2:40.40 BRNZ   
                  36.96     1:16.99 (40.03)     1:58.27 (41.28)     2:40.40 (42.13)
  3 Brennan, Caroline G       13 FREE-MR              2:40.87    2:41.98 BRNZ   
                  36.92     1:18.08 (41.16)     2:01.57 (43.49)     2:41.98 (40.41)
  4 Tsirlin, Katarina S       13 FREE-MR              2:59.30    2:53.85 BRNZ   
                  40.60     1:24.35 (43.75)     2:10.27 (45.92)     2:53.85 (43.58)
  5 Gonzalez, Imani L         13 KB Makos-MR          2:57.12    2:57.36 BRNZ   
                  42.11                             2:14.12 ( )     2:57.36 (43.24)
  6 Montalvo, Laeyah N        13 KB Makos-MR          3:00.31    3:01.84 BRNZ   
                  41.50     1:27.03 (45.53)   3:01.84 (1:34.81)                    
  7 Cajamarca, Evelyn G       13 RedTails-MR          3:15.09    3:04.43 BRNZ   
                  43.53     1:30.61 (47.08)     2:19.20 (48.59)     3:04.43 (45.23)
  8 Gonen, Selin              13 Flying Dolphins-MR   3:04.14    3:11.64 BRNZ   
                                2:22.78 ( )     3:11.64 (48.86)                    
  9 Sheran, Samantha          13 ASAP-MR              3:35.57    3:34.33 BRNZ   
                  48.88                             2:42.10 ( )     3:34.33 (52.23)
 10 Wineski, Nadia            13 Flying Dolphins-MR   3:45.29    3:35.70 BRNZ   
                  52.11     1:46.40 (54.29)     2:42.22 (55.82)     3:35.70 (53.48)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:13.99  JO
              1:14.00  SMAX
              1:23.49  SILV
              1:23.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:23.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mejia, Gianni C           14 RedTails-MR          1:25.96    1:23.73 BRNZ   
                  40.67     1:23.73 (43.06)                                        
  2 Lutchmansingh, Emily E    14 RedTails-MR          1:25.39    1:26.37 BRNZ   
                  41.99     1:26.37 (44.38)                                        
  3 Palmer, Avery N           13 RedTails-MR          1:24.14    1:27.12 BRNZ   
                  40.97     1:27.12 (46.15)                                        
  4 Lai, Reyna                14 LIFE-MR              1:32.03    1:27.45 BRNZ   
                  40.33     1:27.45 (47.12)                                        
  5 Marcotullio, Isabella X   13 RedTails-MR          1:31.21    1:29.21 BRNZ   
                  42.88     1:29.21 (46.33)                                        
  6 Cuddihy, Grace M          13 Manhattan Makos-MR   1:28.68    1:31.59 BRNZ   
                  43.10     1:31.59 (48.49)                                        
  7 Chun, Ellie Y             13 GATE-MR              1:33.77    1:32.45 BRNZ   
                  43.05     1:32.45 (49.40)                                        
  8 Wong, Kristen A           13 APEX-MR              1:33.56    1:33.47 BRNZ   
                  44.34     1:33.47 (49.13)                                        
  9 Ceria, Clementine A       13 Flying Dolphins-MR   1:40.01    1:35.21 BRNZ   
                  44.45     1:35.21 (50.76)                                        
 10 Gonen, Selin              13 Flying Dolphins-MR   1:42.08    1:35.27 BRNZ   
                  46.02     1:35.27 (49.25)                                        
 11 Tsirlin, Katarina S       13 FREE-MR              1:40.38    1:37.25 BRNZ   
                  45.85     1:37.25 (51.40)                                        
 12 Chuk, Ellie               13 FREE-MR              1:35.76    1:40.91 BRNZ   
                  47.42     1:40.91 (53.49)                                        
 13 Moore, Alana H            14 APEX-MR              1:42.47    1:42.14 BRNZ   
                  49.38     1:42.14 (52.76)                                        
 14 Gonzalez, Imani L         13 KB Makos-MR          1:38.57    1:46.75 BRNZ   
                  52.84     1:46.75 (53.91)                                        
 15 Zhou, Catherine           13 FREE-MR              2:00.21    1:48.73 BRNZ   
                  52.33     1:48.73 (56.40)                                        
 16 Sheran, Samantha          13 ASAP-MR              1:48.78    1:48.89 BRNZ   
                  53.19     1:48.89 (55.70)                                        
 17 Giordano, Lena C          13 ASAP-MR              1:47.39    1:55.52 BRNZ   
                  55.56     1:55.52 (59.96)                                        
 18 Wineski, Nadia            13 Flying Dolphins-MR   2:14.44    2:03.29 BRNZ   
                  58.47   2:03.29 (1:04.82)                                        
 19 Chavez, Gabrielle M       14 APEX-MR              1:59.71    2:06.95 BRNZ   
                  59.89   2:06.95 (1:07.06)                                        
Non-Award Division  
  1 Brennan, Caroline G       13 FREE-MR              1:25.02    1:22.94 SILV   
                  37.77     1:22.94 (45.17)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:40.00  SMAX
              2:56.99  SILV
              2:57.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:57.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Hamersky, Willa J         14 Manhattan Makos-MR   3:01.30    2:58.35 BRNZ   
                  41.78     1:27.06 (45.28)     2:13.70 (46.64)     2:58.35 (44.65)
  2 Mejia, Gianni C           14 RedTails-MR          3:12.00    3:01.93 BRNZ   
                  41.78     1:26.59 (44.81)     2:14.14 (47.55)     3:01.93 (47.79)
  3 Lin, Grace                13 GATE-MR              3:09.81    3:05.63 BRNZ   
                  43.02     1:30.64 (47.62)     2:19.06 (48.42)     3:05.63 (46.57)
  4 Palmer, Avery N           13 RedTails-MR          3:07.19    3:07.56 BRNZ   
                  42.00     1:30.37 (48.37)     2:20.26 (49.89)     3:07.56 (47.30)
  5 Lutchmansingh, Emily E    14 RedTails-MR          3:03.17    3:07.81 BRNZ   
                  43.60     1:31.82 (48.22)     2:20.38 (48.56)     3:07.81 (47.43)
  6 Lai, Reyna                14 LIFE-MR              3:13.81    3:08.12 BRNZ   
                  41.89     1:28.64 (46.75)     2:19.10 (50.46)     3:08.12 (49.02)
  7 Marcotullio, Isabella X   13 RedTails-MR          3:09.09    3:08.36 BRNZ   
                  44.24     1:33.30 (49.06)     2:22.06 (48.76)     3:08.36 (46.30)
  8 Junas, Kaitlyn T          14 Flying Dolphins-MR   3:16.62    3:21.16 BRNZ   
                  45.44     1:35.66 (50.22)     2:29.12 (53.46)     3:21.16 (52.04)
  9 Strez, Emily K            13 Manhattan Makos-MR   3:19.34    3:21.57 BRNZ   
                  46.58     1:37.85 (51.27)     2:30.18 (52.33)     3:21.57 (51.39)
 10 Gonen, Selin              13 Flying Dolphins-MR   3:41.21    3:23.24 BRNZ   
                  45.71     1:37.25 (51.54)     2:31.38 (54.13)     3:23.24 (51.86)
 11 Ceria, Clementine A       13 Flying Dolphins-MR   3:42.29    3:32.05 BRNZ   
                  45.11     1:40.58 (55.47)     2:36.99 (56.41)     3:32.05 (55.06)
 12 Moore, Alana H            14 APEX-MR              3:34.46    3:37.06 BRNZ   
                  50.22     1:45.20 (54.98)     2:42.57 (57.37)     3:37.06 (54.49)
 13 Sheran, Samantha          13 ASAP-MR              4:00.43    3:58.03 BRNZ   
                  52.43   1:55.15 (1:02.72)   2:58.09 (1:02.94)     3:58.03 (59.94)
 14 Giordano, Lena C          13 ASAP-MR              4:30.19    3:58.23 BRNZ   
                  52.30   1:53.53 (1:01.23)   2:57.49 (1:03.96)   3:58.23 (1:00.74)
Non-Award Division  
  1 Barriteau, Lauren E       14 CIY-MR               2:59.88    2:55.26 SILV   
                  39.73     1:23.75 (44.02)     2:09.54 (45.79)     2:55.26 (45.72)
  2 Hanin, Katherine P        13 HS-MR                2:58.95    2:55.98 SILV   
                  39.25     1:23.92 (44.67)     2:11.02 (47.10)     2:55.98 (44.96)
 -- Economakos, Christina *   14 HS-MR                3:08.00         DQ        
      Downward butterfly kick
                  43.04     1:31.29 (48.25)     2:21.72 (50.43)          DQ (50.84)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:03.49  JO
              1:04.00  SMAX
              1:11.59  SILV
              1:11.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Wong, Kristen A           13 APEX-MR              1:12.57    1:12.84 BRNZ   
                  32.78     1:12.84 (40.06)                                        
  2 Lai, Reyna                14 LIFE-MR              1:16.11    1:13.20 BRNZ   
                  32.86     1:13.20 (40.34)                                        
  3 Wong, Kelly M             13 APEX-MR              1:16.80    1:13.68 BRNZ   
                  32.91     1:13.68 (40.77)                                        
  4 Ge, Xinrui                13 APEX-MR              1:14.15    1:16.55 BRNZ   
                  34.58     1:16.55 (41.97)                                        
  5 Brennan, Caroline G       13 FREE-MR              1:15.41    1:17.65 BRNZ   
                  33.76     1:17.65 (43.89)                                        
  6 Eckert, Jordyn            14 Manhattan Makos-MR   1:13.40    1:17.83 BRNZ   
                  34.47     1:17.83 (43.36)                                        
  7 Montalvo, Laeyah N        13 KB Makos-MR          1:19.31    1:19.36 BRNZ   
                  34.44     1:19.36 (44.92)                                        
  8 Cuddihy, Grace M          13 Manhattan Makos-MR   1:13.29    1:22.65 BRNZ   
                  37.10     1:22.65 (45.55)                                        
  9 Perez, Nicole             13 RedTails-MR          1:36.17    1:26.19 BRNZ   
                  38.69     1:26.19 (47.50)                                        
 10 Chun, Ellie Y             13 GATE-MR              1:24.35    1:27.09 BRNZ   
                  40.69     1:27.09 (46.40)                                        
 11 Sharpe, Ashley B          14 KB Makos-MR          1:32.68    1:38.39 BRNZ   
                  43.16     1:38.39 (55.23)                                        
Non-Award Division  
 -- Ceria, Clementine A       13 Flying Dolphins-MR   1:48.29         DQ        
      Kick breaststroke type
                  47.77          DQ (56.92)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:25.99  JO
              2:26.00  SMAX
              2:36.59  SILV
              2:36.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Wong, Kristen A           13 APEX-MR              2:56.84    2:58.46 BRNZ   
                  34.70     1:22.01 (47.31)     2:11.92 (49.91)     2:58.46 (46.54)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  JO
              2:20.00  SMAX
              2:41.49  SILV
              2:41.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:41.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Kelly M             13 APEX-MR              2:46.81    2:41.99 BRNZ   
  2 Palmer, Avery N           13 RedTails-MR          2:47.11    2:44.73 BRNZ   
  3 Wong, Kristen A           13 APEX-MR              2:49.42    2:45.50 BRNZ   
  4 Battle, Jada J            13 FLY-MR               2:52.28    2:46.70 BRNZ   
  5 Lin, Grace                13 GATE-MR              2:43.56    2:48.38 BRNZ   
  6 Donlevy, Jeannie L        13 CIY-MR               2:51.91    2:49.01 BRNZ   
  7 Montalvo, Laeyah N        13 KB Makos-MR          3:08.77    2:55.75 BRNZ   
  8 Strez, Emily K            13 Manhattan Makos-MR   2:56.77    2:56.79 BRNZ   
  9 Junas, Kaitlyn T          14 Flying Dolphins-MR   2:57.72    3:02.34 BRNZ   
 10 Chang, Chloe A            14 FLY-MR               3:01.93    3:03.73 BRNZ   
 11 Gonen, Selin              13 Flying Dolphins-MR   3:11.94    3:09.32 BRNZ   
 12 Ghorra, Juliana L         13 FREE-MR              3:16.90    3:11.00 BRNZ   
 13 Moreno, Ashley            14 APEX-MR              3:40.81    3:14.32 BRNZ   
                  45.69     1:32.15 (46.46)   2:35.79 (1:03.64)     3:14.32 (38.53)
 14 Sanchez, Adriana S        13 GATE-MR              3:59.94    3:15.33 BRNZ   
                  42.96     1:34.88 (51.92)     2:29.38 (54.50)     3:15.33 (45.95)
 15 Moore, Alana H            14 APEX-MR              3:26.17    3:18.62 BRNZ   
                  48.87     1:41.09 (52.22)     2:35.57 (54.48)     3:18.62 (43.05)
 16 Sharpe, Ashley B          14 KB Makos-MR          3:06.39    3:20.45 BRNZ   
 17 Ceria, Clementine A       13 Flying Dolphins-MR   3:48.29    3:27.42 BRNZ   
                  48.61     1:38.76 (50.15)     2:33.85 (55.09)     3:27.42 (53.57)
 18 Chavez, Gabrielle M       14 APEX-MR              3:34.78    3:33.48 BRNZ   
                  47.23     1:37.99 (50.76)   2:46.09 (1:08.10)     3:33.48 (47.39)
 19 Martinez, Leslie          14 KB Makos-MR          3:42.04    3:45.05 BRNZ   
                  50.87     1:42.65 (51.78)   2:56.37 (1:13.72)     3:45.05 (48.68)
Non-Award Division  
  1 Lai, Reyna                14 LIFE-MR              2:44.21    2:34.94 SILV   
  2 Akil, Fatine              13 NCAC-MR              2:42.00    2:35.85 SILV   
                  31.88     1:11.28 (39.40)     1:58.59 (47.31)     2:35.85 (37.26)
  3 Dazycki, Karolina         13 NCAC-MR              2:42.00    2:38.85 SILV   
                  30.95     1:10.19 (39.24)     2:00.68 (50.49)     2:38.85 (38.17)
  4 Winters, Mia E            14 FREE-MR              2:41.80    2:40.14 SILV   
 -- Qian, Kirstie A           13 CIY-MR               2:49.80         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn - back
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  JO
              5:00.00  SMAX
              5:25.99  SILV
              5:26.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:26.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Marcotullio, Isabella X   13 RedTails-MR          6:01.09    5:41.16 BRNZ   
                  34.96     1:17.50 (42.54)     1:57.11 (39.61)     2:37.75 (40.64)
        3:30.71 (52.96)     4:23.19 (52.48)     5:02.10 (38.91)     5:41.16 (39.06)
  2 Wong, Kelly M             13 APEX-MR              6:19.24    5:50.54 BRNZ   
                  33.82     1:15.76 (41.94)     1:59.18 (43.42)     2:42.08 (42.90)
        3:34.71 (52.63)     4:29.28 (54.57)     5:10.39 (41.11)     5:50.54 (40.15)
  3 Wong, Kristen A           13 APEX-MR              6:22.11    6:06.08 BRNZ   
                  34.48     1:19.44 (44.96)     2:06.28 (46.84)     2:52.99 (46.71)
        3:45.13 (52.14)     4:40.11 (54.98)     5:23.86 (43.75)     6:06.08 (42.22)
Non-Award Division  
  1 Hamersky, Willa J         14 Manhattan Makos-MR   5:42.63    5:25.74 SILV   
                  35.70     1:17.11 (41.41)     1:57.41 (40.30)     2:37.26 (39.85)
        3:24.90 (47.64)     4:12.84 (47.94)     4:49.77 (36.93)     5:25.74 (35.97)
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.59  AGTC
                26.60  SMAX
                28.29  SILV
                28.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 28.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Wang, Laurie              15 GATE-MR                28.51      28.95 BRNZ   
  2 Murillo, Lindsay J        18 APEX-MR                28.65      29.32 BRNZ   
  3 Valadez, Ofelia M         15 APEX-MR                29.47      29.72 BRNZ   
  4 Rodriguez, Andrea I       15 RedTails-MR            29.69      29.73 BRNZ   
  5 Brown, Ella               15 Manhattan Makos-MR     29.81      30.15 BRNZ   
  6 Bapis, Michaela M         16 Manhattan Makos-MR     28.95      30.24 BRNZ   
  7 Wu, Samantha              16 FLY-MR                 29.49      30.35 BRNZ   
  8 Ogen, Nicole              15 Flying Dolphins-MR     31.22      30.48 BRNZ   
  9 Raymond, Netta M          15 FREE-MR                32.31      30.52 BRNZ   
 10 Goldberg, Julia M         15 Flying Dolphins-MR     30.87      30.72 BRNZ   
 11 Segone, Irene             17 Flying Dolphins-MR     30.07      30.91 BRNZ   
 12 Maslin, Amy               15 Manhattan Makos-MR     30.57      31.27 BRNZ   
 13 Reed, Nia N               15 KB Makos-MR            30.06      31.32 BRNZ   
 14 Dawson, Athena            17 NFS-MR                 30.17      31.59 BRNZ   
 15 Economakos, Stavroula     16 HS-MR                  31.42      31.65 BRNZ   
 16 Javier, Chrisabella K     15 APEX-MR                30.99      31.67 BRNZ   
 17 Portoviejo, Neyda X       15 RedTails-MR            31.52      32.41 BRNZ   
 18 Portoviejo, Nicole N      15 RedTails-MR            32.83      32.52 BRNZ   
 19 Jones, Kate E             15 Flying Dolphins-MR     33.12      32.67 BRNZ   
 20 Royal-Smith, Jaisha       15 KB Makos-MR            32.34      33.23 BRNZ   
 21 Maiolo, Julia             15 Manhattan Makos-MR     32.34      35.34 BRNZ   
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.79  AGTC
                57.80  SMAX
              1:01.09  SILV
              1:01.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Andrea I       15 RedTails-MR          1:05.11    1:04.12 BRNZ   
                  30.66     1:04.12 (33.46)                                        
  2 Brown, Ella               15 Manhattan Makos-MR   1:06.08    1:06.09 BRNZ   
                  31.15     1:06.09 (34.94)                                        
  3 Goldberg, Julia M         15 Flying Dolphins-MR   1:07.16    1:06.73 BRNZ   
                  32.16     1:06.73 (34.57)                                        
  4 Valadez, Ofelia M         15 APEX-MR              1:06.84    1:06.75 BRNZ   
                  31.87     1:06.75 (34.88)                                        
  5 Ogen, Nicole              15 Flying Dolphins-MR   1:07.94    1:07.13 BRNZ   
                  32.32     1:07.13 (34.81)                                        
  6 Raymond, Netta M          15 FREE-MR              1:15.72    1:08.76 BRNZ   
                  32.46     1:08.76 (36.30)                                        
  7 Javier, Chrisabella K     15 APEX-MR              1:06.72    1:09.60 BRNZ   
                  33.10     1:09.60 (36.50)                                        
  8 Foto, Katie               16 NCAC-MR              1:09.99    1:10.47 BRNZ   
                  33.10     1:10.47 (37.37)                                        
  9 Sokoli, Elisa             16 NCAC-MR              1:10.48    1:11.08 BRNZ   
                  33.82     1:11.08 (37.26)                                        
 10 Martin, Taylor N          17 KB Makos-MR          1:07.54    1:12.22 BRNZ   
                  34.31     1:12.22 (37.91)                                        
 11 Reed, Nia N               15 KB Makos-MR          1:08.10    1:12.47 BRNZ   
                  34.85     1:12.47 (37.62)                                        
 12 Portoviejo, Nicole N      15 RedTails-MR          1:13.68    1:13.29 BRNZ   
                  34.54     1:13.29 (38.75)                                        
 13 Portoviejo, Neyda X       15 RedTails-MR          1:10.57    1:13.35 BRNZ   
                  34.40     1:13.35 (38.95)                                        
 14 Dawson, Athena            17 NFS-MR               1:08.52    1:13.77 BRNZ   
                  33.88     1:13.77 (39.89)                                        
 15 Germain, Tillie           15 Flying Dolphins-MR   1:12.32    1:14.84 BRNZ   
                  35.20     1:14.84 (39.64)                                        
 16 Jones, Kate E             15 Flying Dolphins-MR   1:15.72    1:15.71 BRNZ   
                  34.94     1:15.71 (40.77)                                        
 17 Royal-Smith, Jaisha       15 KB Makos-MR          1:13.19    1:18.37 BRNZ   
                  37.64     1:18.37 (40.73)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:04.49  AGTC
              2:04.50  SMAX
              2:10.59  SILV
              2:10.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:10.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Laurie              15 GATE-MR              2:10.83    2:11.37 BRNZ   
                  30.59     1:03.92 (33.33)     1:38.13 (34.21)     2:11.37 (33.24)
  2 Contreras, Genesis C      15 Flying Dolphins-MR   2:14.88    2:11.42 BRNZ   
                  30.66     1:04.13 (33.47)     1:38.05 (33.92)     2:11.42 (33.37)
  3 Chukwulozie, Stella       15 Manhattan Makos-MR   2:13.78    2:15.08 BRNZ   
                  30.58     1:04.94 (34.36)     1:40.22 (35.28)     2:15.08 (34.86)
  4 Goldberg, Julia M         15 Flying Dolphins-MR   2:25.59    2:22.19 BRNZ   
                  34.46     1:11.41 (36.95)     1:46.31 (34.90)     2:22.19 (35.88)
  5 Brown, Ella               15 Manhattan Makos-MR   2:27.96    2:26.44 BRNZ   
                  31.63     1:08.28 (36.65)     1:47.09 (38.81)     2:26.44 (39.35)
  6 Ogen, Nicole              15 Flying Dolphins-MR   2:35.72    2:29.68 BRNZ   
                  34.58     1:12.49 (37.91)     1:51.78 (39.29)     2:29.68 (37.90)
  7 Valadez, Ofelia M         15 APEX-MR              2:29.07    2:30.83 BRNZ   
                  32.29     1:10.66 (38.37)     1:50.59 (39.93)     2:30.83 (40.24)
  8 Javier, Chrisabella K     15 APEX-MR              2:25.31    2:31.62 BRNZ   
                  35.01     1:12.89 (37.88)     1:52.86 (39.97)     2:31.62 (38.76)
  9 Sokoli, Elisa             16 NCAC-MR              2:34.63    2:34.32 BRNZ   
                  34.87     1:13.64 (38.77)     1:54.09 (40.45)     2:34.32 (40.23)
 10 Martin, Taylor N          17 KB Makos-MR          2:35.15    2:35.58 BRNZ   
                  35.26     1:14.24 (38.98)     1:54.57 (40.33)     2:35.58 (41.01)
 11 Portoviejo, Nicole N      15 RedTails-MR          2:45.85    2:37.65 BRNZ   
                  34.81     1:14.74 (39.93)     1:56.04 (41.30)     2:37.65 (41.61)
 12 Reed, Nia N               15 KB Makos-MR          2:32.53    2:38.88 BRNZ   
                  36.56     1:16.54 (39.98)     1:58.15 (41.61)     2:38.88 (40.73)
 13 Jones, Kate E             15 Flying Dolphins-MR   2:50.84    2:41.54 BRNZ   
                                1:14.49 ( )     1:58.15 (43.66)     2:41.54 (43.39)
 14 Portoviejo, Neyda X       15 RedTails-MR          2:39.01    2:42.18 BRNZ   
                  36.14     1:15.66 (39.52)     1:58.07 (42.41)     2:42.18 (44.11)
 15 Germain, Tillie           15 Flying Dolphins-MR   2:46.42    2:45.79 BRNZ   
                                1:15.59 ( )     2:00.95 (45.36)     2:45.79 (44.84)
 16 Dawson, Athena            17 NFS-MR               2:44.34    2:55.26 BRNZ   
                  35.95     1:20.09 (44.14)     2:07.26 (47.17)     2:55.26 (48.00)
 17 Royal-Smith, Jaisha       15 KB Makos-MR          2:58.19    2:59.49 BRNZ   
                                1:25.75 ( )     2:13.79 (48.04)     2:59.49 (45.70)
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:30.99  AGTC
              5:31.00  SMAX
              5:39.99  SILV
              5:40.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:40.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhou, Katherine           15 APEX-MR              5:43.00    5:45.72 BRNZ   
                  29.92     1:02.90 (32.98)     1:37.37 (34.47)     2:12.42 (35.05)
        2:47.25 (34.83)     3:23.46 (36.21)     4:00.14 (36.68)     4:35.82 (35.68)
        5:12.19 (36.37)     5:45.72 (33.53)                                        
  2 Suzana, Arlene            15 APEX-MR              6:00.00    5:50.23 BRNZ   
                  31.09     1:05.48 (34.39)     1:40.51 (35.03)     2:16.16 (35.65)
        2:52.16 (36.00)     3:28.15 (35.99)     4:04.11 (35.96)     4:40.36 (36.25)
        5:15.69 (35.33)     5:50.23 (34.54)                                        
  3 LePique, Maya F           15 RedTails-MR          5:55.15    5:53.33 BRNZ   
                  32.39     1:06.20 (33.81)     1:42.44 (36.24)     2:18.13 (35.69)
        2:54.82 (36.69)     3:30.53 (35.71)     4:07.38 (36.85)     4:42.76 (35.38)
        5:19.12 (36.36)     5:53.33 (34.21)                                        
  4 Murillo, Lindsay J        18 APEX-MR              5:56.85    6:03.59 BRNZ   
                  31.76     1:07.15 (35.39)     1:43.25 (36.10)     2:19.73 (36.48)
        2:56.96 (37.23)     3:34.87 (37.91)     4:12.51 (37.64)     4:50.81 (38.30)
        5:27.76 (36.95)     6:03.59 (35.83)                                        
  5 Rodriguez, Andrea I       15 RedTails-MR          6:26.26    6:30.35 BRNZ   
                  33.05     1:09.18 (36.13)     1:47.66 (38.48)     2:26.60 (38.94)
        3:06.49 (39.89)     3:47.23 (40.74)     4:28.45 (41.22)     5:09.63 (41.18)
        5:50.78 (41.15)     6:30.35 (39.57)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.49  AGTC
              1:05.50  SMAX
              1:10.09  SILV
              1:10.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Ella               15 Manhattan Makos-MR   1:14.78    1:14.51 BRNZ   
                  34.89     1:14.51 (39.62)                                        
  2 Javier, Chrisabella K     15 APEX-MR              1:15.15    1:15.49 BRNZ   
                  36.58     1:15.49 (38.91)                                        
  3 Valadez, Ofelia M         15 APEX-MR              1:20.00    1:17.83 BRNZ   
                  38.24     1:17.83 (39.59)                                        
  4 Germain, Tillie           15 Flying Dolphins-MR   1:21.97    1:19.26 BRNZ   
                  39.40     1:19.26 (39.86)                                        
  5 Ogen, Nicole              15 Flying Dolphins-MR   1:20.55    1:19.93 BRNZ   
                  38.90     1:19.93 (41.03)                                        
  6 Rodriguez, Andrea I       15 RedTails-MR          1:20.33    1:20.05 BRNZ   
                  38.93     1:20.05 (41.12)                                        
  7 Jones, Kate E             15 Flying Dolphins-MR   1:28.01    1:21.22 BRNZ   
                  39.35     1:21.22 (41.87)                                        
  8 Portoviejo, Nicole N      15 RedTails-MR          1:21.98    1:22.08 BRNZ   
                  40.19     1:22.08 (41.89)                                        
  9 Portoviejo, Neyda X       15 RedTails-MR          1:21.32    1:22.21 BRNZ   
                  39.78     1:22.21 (42.43)                                        
 10 Goldberg, Julia M         15 Flying Dolphins-MR   1:20.41    1:22.49 BRNZ   
                  39.58     1:22.49 (42.91)                                        
 11 Reed, Nia N               15 KB Makos-MR          1:18.78    1:23.50 BRNZ   
                  40.79     1:23.50 (42.71)                                        
 12 Martin, Taylor N          17 KB Makos-MR          1:19.31    1:23.52 BRNZ   
                  40.58     1:23.52 (42.94)                                        
 13 Dawson, Athena            17 NFS-MR               1:24.80    1:27.17 BRNZ   
                  42.50     1:27.17 (44.67)                                        
 14 Royal-Smith, Jaisha       15 KB Makos-MR          1:27.46    1:31.55 BRNZ   
                  45.25     1:31.55 (46.30)                                        
Non-Award Division  
  1 Contreras, Genesis C      15 Flying Dolphins-MR   1:11.50    1:09.57 SILV   
                  33.65     1:09.57 (35.92)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:20.99  AGTC
              2:21.00  SMAX
              2:29.29  SILV
              2:29.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:29.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Murillo, Lindsay J        18 APEX-MR              2:32.49    2:35.65 BRNZ   
                  36.75     1:15.88 (39.13)     1:56.35 (40.47)     2:35.65 (39.30)
  2 Economakos, Stavroula     16 HS-MR                2:53.48    2:44.92 BRNZ   
                  37.88     1:19.02 (41.14)     2:01.36 (42.34)     2:44.92 (43.56)
  3 Bapis, Michaela M         16 Manhattan Makos-MR   2:39.45    2:45.63 BRNZ   
                  38.27     1:19.29 (41.02)     2:02.94 (43.65)     2:45.63 (42.69)
  4 Ogen, Nicole              15 Flying Dolphins-MR   3:17.37    2:50.49 BRNZ   
                  39.67     1:22.01 (42.34)     2:07.04 (45.03)     2:50.49 (43.45)
  5 Portoviejo, Nicole N      15 RedTails-MR          2:53.11    2:54.05 BRNZ   
                  40.83     1:24.94 (44.11)     2:09.87 (44.93)     2:54.05 (44.18)
  6 Reed, Nia N               15 KB Makos-MR          2:51.88    2:55.16 BRNZ   
                  41.69     1:26.28 (44.59)     2:11.08 (44.80)     2:55.16 (44.08)
  7 Goldberg, Julia M         15 Flying Dolphins-MR   2:55.99    2:57.34 BRNZ   
                  42.72     1:28.07 (45.35)     2:12.79 (44.72)     2:57.34 (44.55)
  8 Dawson, Athena            17 NFS-MR               3:05.85    3:15.73 BRNZ   
                  43.49     1:33.00 (49.51)     2:24.84 (51.84)     3:15.73 (50.89)
Non-Award Division  
  1 Contreras, Genesis C      15 Flying Dolphins-MR   2:33.09    2:26.78 SILV   
                  33.73     1:10.25 (36.52)     1:49.08 (38.83)     2:26.78 (37.70)
  2 Zhou, Katherine           15 APEX-MR              2:31.59    2:28.83 SILV   
                  33.23     1:09.26 (36.03)     1:48.59 (39.33)     2:28.83 (40.24)
 -- Maiolo, Julia             15 Manhattan Makos-MR   3:00.92         DQ        
      Declared false start
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.19  AGTC
              1:15.20  SMAX
              1:20.89  SILV
              1:20.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:20.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Leal, Nancy               15 RedTails-MR          1:23.45    1:21.98 BRNZ   
                  39.06     1:21.98 (42.92)                                        
  2 Brown, Ella               15 Manhattan Makos-MR   1:21.50    1:22.19 BRNZ   
                  37.76     1:22.19 (44.43)                                        
  3 Segone, Irene             17 Flying Dolphins-MR   1:25.30    1:22.92 BRNZ   
                  39.45     1:22.92 (43.47)                                        
  4 Valadez, Ofelia M         15 APEX-MR              1:25.12    1:24.32 BRNZ   
                  39.57     1:24.32 (44.75)                                        
  5 Reed, Nia N               15 KB Makos-MR          1:25.64    1:25.66 BRNZ   
                  40.77     1:25.66 (44.89)                                        
  6 Goldberg, Julia M         15 Flying Dolphins-MR   1:27.64    1:27.60 BRNZ   
                  40.99     1:27.60 (46.61)                                        
  7 Ogen, Nicole              15 Flying Dolphins-MR   1:32.03    1:30.17 BRNZ   
                  42.70     1:30.17 (47.47)                                        
  8 Contreras, Genesis C      15 Flying Dolphins-MR   1:29.96    1:30.90 BRNZ   
                  43.91     1:30.90 (46.99)                                        
  9 Rodriguez, Andrea I       15 RedTails-MR          1:31.11    1:31.98 BRNZ   
                  43.07     1:31.98 (48.91)                                        
 10 Javier, Chrisabella K     15 APEX-MR              1:32.18    1:33.47 BRNZ   
                  44.57     1:33.47 (48.90)                                        
 11 Maslin, Amy               15 Manhattan Makos-MR   1:36.30    1:34.20 BRNZ   
                  44.91     1:34.20 (49.29)                                        
 12 Jones, Kate E             15 Flying Dolphins-MR   1:42.10    1:35.11 BRNZ   
                  44.66     1:35.11 (50.45)                                        
 13 Bapis, Michaela M         16 Manhattan Makos-MR   1:31.43    1:38.11 BRNZ   
                  45.12     1:38.11 (52.99)                                        
 14 Portoviejo, Neyda X       15 RedTails-MR          1:40.09    1:42.00 BRNZ   
                  48.15     1:42.00 (53.85)                                        
 15 Economakos, Stavroula     16 HS-MR                1:44.44    1:49.63 BRNZ   
                  50.37     1:49.63 (59.26)                                        
Non-Award Division  
  1 Suzana, Arlene            15 APEX-MR              1:22.56    1:20.04 SILV   
                  37.08     1:20.04 (42.96)                                        
 -- Royal-Smith, Jaisha       15 KB Makos-MR          1:38.50         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  47.56          DQ (52.31)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  AGTC
              2:43.00  SMAX
              2:50.99  SILV
              2:51.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:51.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Brown, Ella               15 Manhattan Makos-MR   2:59.30    2:57.39 BRNZ   
                  39.22     1:24.88 (45.66)     2:11.49 (46.61)     2:57.39 (45.90)
  2 Leal, Nancy               15 RedTails-MR          2:59.58    2:59.54 BRNZ   
                  41.48     1:28.12 (46.64)     2:14.30 (46.18)     2:59.54 (45.24)
  3 Reed, Nia N               15 KB Makos-MR          3:01.59    3:05.03 BRNZ   
                  42.12     1:29.88 (47.76)     2:18.22 (48.34)     3:05.03 (46.81)
  4 Valadez, Ofelia M         15 APEX-MR              3:10.44    3:05.66 BRNZ   
                  40.91     1:28.04 (47.13)     2:16.78 (48.74)     3:05.66 (48.88)
  5 Goldberg, Julia M         15 Flying Dolphins-MR   3:04.25    3:05.74 BRNZ   
                  42.88     1:30.70 (47.82)     2:18.19 (47.49)     3:05.74 (47.55)
  6 Foto, Katie               16 NCAC-MR              3:10.00    3:09.14 BRNZ   
                  41.53     1:30.06 (48.53)     2:20.08 (50.02)     3:09.14 (49.06)
  7 Contreras, Genesis C      15 Flying Dolphins-MR   3:14.29    3:10.75 BRNZ   
                  44.26     1:32.85 (48.59)     2:22.40 (49.55)     3:10.75 (48.35)
  8 Ogen, Nicole              15 Flying Dolphins-MR   3:19.27    3:10.82 BRNZ   
                  43.90     1:32.60 (48.70)     2:23.01 (50.41)     3:10.82 (47.81)
  9 Germain, Tillie           15 Flying Dolphins-MR   3:11.73    3:18.69 BRNZ   
                  42.86     1:33.04 (50.18)     2:26.17 (53.13)     3:18.69 (52.52)
 10 Martin, Taylor N          17 KB Makos-MR          3:13.13    3:19.20 BRNZ   
                  44.73     1:34.49 (49.76)     2:26.39 (51.90)     3:19.20 (52.81)
 11 Rodriguez, Andrea I       15 RedTails-MR          3:15.64    3:22.16 BRNZ   
                  45.28     1:36.06 (50.78)     2:28.31 (52.25)     3:22.16 (53.85)
 12 Jones, Kate E             15 Flying Dolphins-MR   3:40.92    3:29.72 BRNZ   
                  45.83     1:39.74 (53.91)     2:35.04 (55.30)     3:29.72 (54.68)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:04.99  AGTC
              1:05.00  SMAX
              1:09.59  SILV
              1:09.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:09.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segone, Irene             17 Flying Dolphins-MR   1:14.70    1:11.03 BRNZ   
                  34.28     1:11.03 (36.75)                                        
  2 LePique, Maya F           15 RedTails-MR          1:14.68    1:11.13 BRNZ   
                  32.86     1:11.13 (38.27)                                        
  3 Contreras, Genesis C      15 Flying Dolphins-MR   1:14.33    1:11.15 BRNZ   
                  33.04     1:11.15 (38.11)                                        
  4 Wang, Laurie              15 GATE-MR              1:21.94    1:11.39 BRNZ   
                  33.37     1:11.39 (38.02)                                        
  5 Javier, Chrisabella K     15 APEX-MR              1:12.29    1:12.44 BRNZ   
                  34.30     1:12.44 (38.14)                                        
  6 Chukwulozie, Stella       15 Manhattan Makos-MR   1:12.94    1:13.02 BRNZ   
                  33.84     1:13.02 (39.18)                                        
  7 Valadez, Ofelia M         15 APEX-MR              1:13.55    1:13.03 BRNZ   
                  33.10     1:13.03 (39.93)                                        
  8 Murillo, Lindsay J        18 APEX-MR              1:19.75    1:21.33 BRNZ   
                  35.40     1:21.33 (45.93)                                        
  9 Rodriguez, Andrea I       15 RedTails-MR          1:30.09    1:25.16 BRNZ   
                  38.20     1:25.16 (46.96)                                        
 10 Maslin, Amy               15 Manhattan Makos-MR   1:22.09    1:26.23 BRNZ   
                  39.03     1:26.23 (47.20)                                        
 11 Portoviejo, Nicole N      15 RedTails-MR          1:42.17    1:27.26 BRNZ   
                  39.76     1:27.26 (47.50)                                        
 12 Portoviejo, Neyda X       15 RedTails-MR          1:31.90    1:30.88 BRNZ   
                  39.93     1:30.88 (50.95)                                        
 13 Economakos, Stavroula     16 HS-MR                1:32.44    1:33.79 BRNZ   
                  42.48     1:33.79 (51.31)                                        
 14 Maiolo, Julia             15 Manhattan Makos-MR   1:29.89    1:34.08 BRNZ   
                  42.39     1:34.08 (51.69)                                        
 15 Jones, Kate E             15 Flying Dolphins-MR   1:48.09    1:39.69 BRNZ   
                  43.22     1:39.69 (56.47)                                        
 16 Royal-Smith, Jaisha       15 KB Makos-MR          1:46.90    1:57.35 BRNZ   
                  53.68   1:57.35 (1:03.67)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:29.99  AGTC
              2:30.00  SMAX
              2:33.99  SILV
              2:34.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:34.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Contreras, Genesis C      15 Flying Dolphins-MR   2:52.75    2:49.50 BRNZ   
                  35.49     1:18.77 (43.28)     2:05.90 (47.13)     2:49.50 (43.60)
  2 Javier, Chrisabella K     15 APEX-MR              2:51.23    2:52.30 BRNZ   
                  37.31     1:20.85 (43.54)     2:07.86 (47.01)     2:52.30 (44.44)
  3 LePique, Maya F           15 RedTails-MR          2:50.09    2:53.67 BRNZ   
                  36.68     1:20.06 (43.38)     2:06.31 (46.25)     2:53.67 (47.36)
Non-Award Division  
  1 Zhao, Joanna J            15 APEX-MR              2:38.50    2:33.74 SILV   
                  32.30     1:11.02 (38.72)     1:53.63 (42.61)     2:33.74 (40.11)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  AGTC
              2:20.00  SMAX
              2:29.99  SILV
              2:30.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:30.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Murillo, Lindsay J        18 APEX-MR              2:37.45    2:34.30 BRNZ   
                  33.54     1:13.42 (39.88)     1:59.13 (45.71)     2:34.30 (35.17)
  2 Segone, Irene             17 Flying Dolphins-MR   2:46.15    2:36.55 BRNZ   
                  32.77     1:13.79 (41.02)     2:00.49 (46.70)     2:36.55 (36.06)
  3 Brown, Ella               15 Manhattan Makos-MR   2:40.37    2:39.13 BRNZ   
                  33.43     1:13.77 (40.34)     2:01.09 (47.32)     2:39.13 (38.04)
  4 Javier, Chrisabella K     15 APEX-MR              2:41.76    2:41.00 BRNZ   
                  33.37     1:13.20 (39.83)     2:03.44 (50.24)     2:41.00 (37.56)
  5 Wu, Samantha              16 FLY-MR               2:39.33    2:41.92 BRNZ   
                  36.18     1:18.03 (41.85)     2:02.39 (44.36)     2:41.92 (39.53)
  6 Valadez, Ofelia M         15 APEX-MR              2:46.90    2:44.29 BRNZ   
                  32.97     1:15.60 (42.63)     2:04.03 (48.43)     2:44.29 (40.26)
  7 Ogen, Nicole              15 Flying Dolphins-MR   3:01.29    2:48.27 BRNZ   
                  39.36     1:19.96 (40.60)     2:11.58 (51.62)     2:48.27 (36.69)
  8 Reed, Nia N               15 KB Makos-MR          2:53.17    2:49.94 BRNZ   
                  40.58     1:25.18 (44.60)     2:12.32 (47.14)     2:49.94 (37.62)
  9 Bapis, Michaela M         16 Manhattan Makos-MR   2:44.78    2:53.29 BRNZ   
                  36.26     1:16.48 (40.22)     2:14.58 (58.10)     2:53.29 (38.71)
 10 Jones, Kate E             15 Flying Dolphins-MR   3:12.55    2:58.58 BRNZ   
                  38.18     1:23.21 (45.03)     2:16.27 (53.06)     2:58.58 (42.31)
 11 Maiolo, Julia             15 Manhattan Makos-MR   3:04.68    3:11.95 BRNZ   
                  43.23     1:34.77 (51.54)     2:29.61 (54.84)     3:11.95 (42.34)
 12 Dawson, Athena            17 NFS-MR               3:05.80    3:14.97 BRNZ   
                  46.13     1:32.48 (46.35)     2:31.27 (58.79)     3:14.97 (43.70)
 13 Royal-Smith, Jaisha       15 KB Makos-MR          3:17.90    3:17.30 BRNZ   
                  49.92     1:37.76 (47.84)     2:34.28 (56.52)     3:17.30 (43.02)
Non-Award Division  
 -- Goldberg, Julia M         15 Flying Dolphins-MR   2:51.56         DQ        
      One hand touch - breast
                  39.87     1:24.51 (44.64)     2:12.81 (48.30)          DQ (37.29)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              5:04.99  AGTC
              5:05.00  SMAX
              5:23.29  SILV
              5:23.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:23.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Zhao, Joanna J            15 APEX-MR              6:27.68    5:24.32 BRNZ   
                  32.40     1:11.78 (39.38)     1:52.23 (40.45)     2:31.96 (39.73)
        3:20.79 (48.83)     4:10.25 (49.46)     4:48.58 (38.33)     5:24.32 (35.74)
  2 Murillo, Lindsay J        18 APEX-MR              5:51.88    5:47.20 BRNZ   
                  36.67     1:25.84 (49.17)     2:08.66 (42.82)     2:51.56 (42.90)
        3:39.22 (47.66)     4:29.28 (50.06)     5:07.98 (38.70)     5:47.20 (39.22)
Non-Award Division  
  1 LePique, Maya F           15 RedTails-MR          5:24.76    5:09.97 SILV   
                  35.42     1:17.68 (42.26)     1:56.10 (38.42)     2:34.45 (38.35)
        3:17.68 (43.23)     4:01.55 (43.87)     4:37.11 (35.56)     5:09.97 (32.86)
  2 Suzana, Arlene            15 APEX-MR              5:44.93    5:10.24 SILV   
                  32.18     1:10.04 (37.86)     1:51.73 (41.69)     2:31.71 (39.98)
        3:17.40 (45.69)     4:02.51 (45.11)     4:37.77 (35.26)     5:10.24 (32.47)
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                35.19  SILV
                35.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 35.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Roberts, Shane W          10 NFS-MR                 35.83      35.79 SMAX   
  2 Eilertsen, Fionn S        10 Manhattan Makos-MR     35.59      35.80 SMAX   
  3 Temni, Matthew             9 FREE-MR                35.47      36.24 SMAX   
  4 Reynolds, Owen             9 RedTails-MR            36.18      36.31 SMAX   
  5 Belyayev, Daniel V         9 FREE-MR                36.53      36.72 SMAX   
  6 Torres, Jhustin M          9 RedTails-MR            38.06      36.74 SMAX   
  7 Gonzalez, Andres          10 Manhattan Makos-MR     35.24      36.80 SMAX   
  8 Martinez, Riley P         10 CIY-MR                 37.09      37.05 SMAX   
  9 Turi, Abel                 9 RedTails-MR            37.28      37.18 SMAX   
 10 Glick, Andrew              9 ASAP-MR                38.73      37.29 SMAX   
 11 Ivry, Eric                 9 Hes-Mr-MR              37.34      37.33 SMAX   
 12 Frederick, Bryce A        10 Hes-Mr-MR              39.16      37.40 SMAX   
 13 DeWalle, Adam Z           10 Flying Dolphins-MR     35.92      37.49 SMAX   
 14 Tuminello, Nick S          9 FREE-MR                36.17      37.92 SMAX   
 15 Zurakovski, Daniel L       9 FREE-MR                42.06      38.44 SMAX   
 16 Raymond, William M         9 FREE-MR                37.65      38.46 SMAX   
 17 Tosabayashi, Huma M       10 RedTails-MR            40.09      38.60 SMAX   
 18 Chavez, Carlos A           9 APEX-MR                39.86      39.94 SMAX   
 19 Wallace, Bruno C          10 RedTails-MR            40.09      40.60 SMAX   
 20 Zakarian, Johnathan T     10 GATE-MR                41.41      41.99 SMAX   
 21 Divina, Sebastian K        9 Manhattan Makos-MR     43.22      42.07 SMAX   
 22 Milgram, Jason E           9 FREE-MR                41.58      42.40 SMAX   
 23 Park, Noah                 9 ASAP-MR                42.10      42.88 SMAX   
 24 Smyth, Adger              10 Flying Dolphins-MR     41.21      43.78 SMAX   
 25 Yang, Ryan Y               9 Flying Dolphins-MR     41.42      43.85 SMAX   
 26 Lee, Jaidon J              9 CIY-MR                 43.62      44.18 SMAX   
 27 Johnson, Quinn W          10 Flying Dolphins-MR     43.02      44.58 SMAX   
 28 Uzalp, Den N               9 FREE-MR                45.08      44.99 SMAX   
 29 Tineo, Cesar A             9 KB Makos-MR            42.21      45.81 SMAX   
 30 Calero, Max A              9 Flying Dolphins-MR     46.57      46.88 SMAX   
 31 Garcia, Sebastian          9 KB Makos-MR            45.71      47.22 SMAX   
 32 Del Rosario, Jaidyn E     10 KB Makos-MR            45.05      47.51 SMAX   
 33 Smith, Brandon             9 Hes-Mr-MR              53.21      51.79 SMAX   
Non-Award Division  
  1 Singer, Dillon T          10 FREE-MR                36.64      33.65 SILV   
  2 Badovych, Andriy           9 FREE-MR                36.19      34.68 SILV   
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:18.49  SILV
              1:18.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Eilertsen, Fionn S        10 Manhattan Makos-MR   1:21.07    1:18.93 SMAX   
                  37.83     1:18.93 (41.10)                                        
  2 Liu, Dylan Y              10 FREE-MR              1:19.69    1:19.22 SMAX   
                  36.76     1:19.22 (42.46)                                        
  3 Miller, Myles              9 NFS-MR               1:19.00    1:20.31 SMAX   
                  36.24     1:20.31 (44.07)                                        
  4 Torres, Jhustin M          9 RedTails-MR          1:26.91    1:22.50 SMAX   
                  38.81     1:22.50 (43.69)                                        
  5 Badovych, Andriy           9 FREE-MR              1:20.96    1:23.40 SMAX   
                  38.38     1:23.40 (45.02)                                        
  6 Berrios, Jaiden           10 LIFE-MR              1:28.88    1:23.43 SMAX   
                  39.39     1:23.43 (44.04)                                        
  7 Belyayev, Daniel V         9 FREE-MR              1:21.52    1:23.67 SMAX   
                  38.27     1:23.67 (45.40)                                        
  8 Turi, Abel                 9 RedTails-MR          1:23.61    1:23.76 SMAX   
                  40.03     1:23.76 (43.73)                                        
  9 Ivry, Eric                 9 Hes-Mr-MR            1:19.31    1:24.39 SMAX   
                  39.82     1:24.39 (44.57)                                        
 10 Delgado, Quentin           9 Manhattan Makos-MR   1:22.30    1:24.78 SMAX   
                  40.23     1:24.78 (44.55)                                        
 11 Roberts, Shane W          10 NFS-MR               1:25.78    1:24.86 SMAX   
                  39.56     1:24.86 (45.30)                                        
 12 Zhang, Philip D            9 GATE-MR              1:19.38    1:25.45 SMAX   
 13 Loremil, Noah              9 CIY-MR               1:37.61    1:25.94 SMAX   
                  40.15     1:25.94 (45.79)                                        
 14 Tuminello, Nick S          9 FREE-MR              1:24.13    1:26.42 SMAX   
                  40.65     1:26.42 (45.77)                                        
 15 Li, Brendan C              9 HS-MR                1:26.62    1:27.07 SMAX   
                  40.28     1:27.07 (46.79)                                        
 16 Martinez, Riley P         10 CIY-MR               1:30.81    1:27.17 SMAX   
                  41.44     1:27.17 (45.73)                                        
 17 Radley, Cole N            10 Flying Dolphins-MR   1:31.20    1:27.71 SMAX   
                  40.99     1:27.71 (46.72)                                        
 18 Tosabayashi, Huma M       10 RedTails-MR          1:30.09    1:29.49 SMAX   
                  42.19     1:29.49 (47.30)                                        
 19 Zakarian, Johnathan T     10 GATE-MR              1:35.03    1:29.88 SMAX   
                  41.32     1:29.88 (48.56)                                        
 20 Wallace, Bruno C          10 RedTails-MR          1:30.09    1:30.05 SMAX   
                  40.87     1:30.05 (49.18)                                        
 21 Zurakovski, Daniel L       9 FREE-MR              2:05.07    1:30.14 SMAX   
                  40.73     1:30.14 (49.41)                                        
 22 Frederick, Bryce A        10 Hes-Mr-MR            1:32.86    1:30.23 SMAX   
 23 Milgram, Jason E           9 FREE-MR              1:34.98    1:31.55 SMAX   
                  42.49     1:31.55 (49.06)                                        
 24 Yang, Ryan Y               9 Flying Dolphins-MR   1:32.93    1:32.31 SMAX   
                  43.82     1:32.31 (48.49)                                        
 25 Divina, Sebastian K        9 Manhattan Makos-MR   1:37.59    1:32.68 SMAX   
                  43.33     1:32.68 (49.35)                                        
 26 Volodarskiy, Alex         10 FREE-MR              1:34.10    1:32.73 SMAX   
 27 Chavez, Carlos A           9 APEX-MR              1:29.86    1:33.02 SMAX   
                  42.62     1:33.02 (50.40)                                        
 28 Johnson, Quinn W          10 Flying Dolphins-MR   1:32.86    1:33.58 SMAX   
                  43.62     1:33.58 (49.96)                                        
 29 Park, Noah                 9 ASAP-MR              1:31.90    1:34.92 SMAX   
                  44.52     1:34.92 (50.40)                                        
 30 Gibbons, Charlie P         9 Flying Dolphins-MR   1:52.56    1:35.12 SMAX   
                  45.22     1:35.12 (49.90)                                        
 31 Smyth, Adger              10 Flying Dolphins-MR   1:40.36    1:36.19 SMAX   
 32 Aizu, Hideki A             9 FREE-MR              1:39.31    1:36.23 SMAX   
                  44.07     1:36.23 (52.16)                                        
 33 Kumbatovic, Nicholas J     9 FREE-MR              1:31.51    1:36.90 SMAX   
                  45.84     1:36.90 (51.06)                                        
 34 Calero, Max A              9 Flying Dolphins-MR   1:48.29    1:38.46 SMAX   
                  48.25     1:38.46 (50.21)                                        
 35 Uzalp, Den N               9 FREE-MR              1:44.73    1:39.05 SMAX   
                  45.10     1:39.05 (53.95)                                        
 36 Calidonio, Mason          10 Aquaflames-MR        1:45.88    1:40.02 SMAX   
                  46.55     1:40.02 (53.47)                                        
 37 Del Rosario, Jaidyn E     10 KB Makos-MR          1:41.46    1:41.44 SMAX   
                  45.88     1:41.44 (55.56)                                        
 38 Alvares, Matthias M        9 APEX-MR              1:45.50    1:43.71 SMAX   
 39 Khobot, Ben                9 FREE-MR              1:50.85    1:46.12 SMAX   
                  49.95     1:46.12 (56.17)                                        
 40 Garcia, Sebastian          9 KB Makos-MR          1:47.87    1:48.43 SMAX   
                  52.56     1:48.43 (55.87)                                        
 41 Tineo, Cesar A             9 KB Makos-MR          1:46.12    1:48.50 SMAX   
                  49.09     1:48.50 (59.41)                                        
 42 Habib, Jonathan            9 FREE-MR              2:07.51    2:08.70 SMAX   
                  58.49   2:08.70 (1:10.21)                                        
Non-Award Division  
  1 Novikov, Daniel A         10 Aquaflames-MR        1:19.49    1:16.95 SILV   
                  34.93     1:16.95 (42.02)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:49.59  SILV
              2:49.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Unknown Division
  1 Reynolds, Owen             9 RedTails-MR          3:30.09    2:51.26 SMAX   
                  38.85     1:22.30 (43.45)     2:08.34 (46.04)     2:51.26 (42.92)
  2 Turi, Abel                 9 RedTails-MR          3:00.78    2:59.88 SMAX   
                  41.76     1:28.60 (46.84)     2:16.42 (47.82)     2:59.88 (43.46)
  3 Torres, Jhustin M          9 RedTails-MR          3:15.09    3:01.01 SMAX   
                  40.25     1:25.78 (45.53)     2:13.89 (48.11)     3:01.01 (47.12)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                42.89  SILV
                42.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 42.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Liu, Dylan Y              10 FREE-MR                43.06      43.14 SMAX   
  2 Ivry, Eric                 9 Hes-Mr-MR              44.12      43.31 SMAX   
  3 Nwosu, Jide D             10 CIY-MR                 42.95      43.38 SMAX   
  4 Gonzalez, Andres          10 Manhattan Makos-MR     43.68      43.50 SMAX   
  5 Roberts, Shane W          10 NFS-MR                 43.96      43.52 SMAX   
  6 Wallace, Bruno C          10 RedTails-MR            45.09      43.72 SMAX   
  7 Divina, Sebastian K        9 Manhattan Makos-MR     47.06      44.40 SMAX   
  8 Radley, Cole N            10 Flying Dolphins-MR     44.65      44.55 SMAX   
  9 Tosabayashi, Huma M       10 RedTails-MR            45.09      45.00 SMAX   
 10 Martinez, Riley P         10 CIY-MR                 43.71      45.74 SMAX   
 11 Li, Brendan C              9 HS-MR                  44.06      46.75 SMAX   
 12 Loremil, Noah              9 CIY-MR                 46.31      46.79 SMAX   
 13 Kumbatovic, Nicholas J     9 FREE-MR                46.40      47.69 SMAX   
 14 Uzalp, Den N               9 FREE-MR                50.67      47.80 SMAX   
 15 Belyayev, Daniel V         9 FREE-MR                47.49      48.65 SMAX   
 16 Zakarian, Johnathan T     10 GATE-MR                44.01      48.83 SMAX   
 17 Zurakovski, Daniel L       9 FREE-MR                54.48      48.88 SMAX   
 18 Smyth, Adger              10 Flying Dolphins-MR     49.70      49.04 SMAX   
 19 Yang, Ryan Y               9 Flying Dolphins-MR     54.88      49.47 SMAX   
 20 Berrios, Jaiden           10 LIFE-MR                48.25      49.67 SMAX   
 21 Park, Noah                 9 ASAP-MR                50.41      49.77 SMAX   
 22 Gibbons, Charlie P         9 Flying Dolphins-MR     54.25      50.36 SMAX   
 23 Milgram, Jason E           9 FREE-MR                49.97      51.57 SMAX   
 24 Volodarskiy, Alex         10 FREE-MR                49.51      51.94 SMAX   
 25 Calero, Max A              9 Flying Dolphins-MR     51.18      52.20 SMAX   
 26 Johnson, Quinn W          10 Flying Dolphins-MR     51.77      52.55 SMAX   
 27 Aizu, Hideki A             9 FREE-MR                49.43      52.74 SMAX   
 28 Garcia, Sebastian          9 KB Makos-MR            56.61      56.08 SMAX   
 29 Alvares, Matthias M        9 APEX-MR                50.17      56.10 SMAX   
 30 Calidonio, Mason          10 Aquaflames-MR          53.46      56.14 SMAX   
 31 Barkin, Alexander          9 Aquaflames-MR          57.69      56.39 SMAX   
 32 Chavez, Carlos A           9 APEX-MR                53.53      56.67 SMAX   
 33 Khobot, Ben                9 FREE-MR                55.41      58.46 SMAX   
 34 Tineo, Cesar A             9 KB Makos-MR            57.40      59.72 SMAX   
 35 Del Rosario, Jaidyn E     10 KB Makos-MR            58.90    1:00.25 SMAX   
 36 Habib, Jonathan            9 FREE-MR                58.01    1:07.76 SMAX   
Non-Award Division  
  1 Miller, Myles              9 NFS-MR                 43.59      41.48 SILV   
  2 Badovych, Andriy           9 FREE-MR                43.78      42.10 SILV   
 -- Frederick, Bryce A        10 Hes-Mr-MR              46.33         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Raymond, William M         9 FREE-MR                51.98         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:37.09  SILV
              1:37.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:37.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Gonzalez, Andres          10 Manhattan Makos-MR   1:37.92    1:37.10 QUAL   
  2 Tosabayashi, Huma M       10 RedTails-MR          1:40.09    1:38.70 SMAX   
                  48.37     1:38.70 (50.33)                                        
  3 Belyayev, Daniel V         9 FREE-MR              1:41.93    1:40.14 SMAX   
                  49.00     1:40.14 (51.14)                                        
  4 Frederick, Bryce A        10 Hes-Mr-MR            1:40.39    1:44.06 SMAX   
                  50.59     1:44.06 (53.47)                                        
  5 Smyth, Adger              10 Flying Dolphins-MR   1:47.74    1:47.10 SMAX   
                  53.07     1:47.10 (54.03)                                        
  6 Park, Noah                 9 ASAP-MR              1:48.37    1:47.56 SMAX   
                  53.70     1:47.56 (53.86)                                        
  7 Yang, Ryan Y               9 Flying Dolphins-MR   1:56.96    1:49.81 SMAX   
                  53.54     1:49.81 (56.27)                                        
  8 Milgram, Jason E           9 FREE-MR              1:48.25    1:51.47 SMAX   
  9 Calero, Max A              9 Flying Dolphins-MR   1:54.64    1:54.07 SMAX   
                  56.87     1:54.07 (57.20)                                        
 10 Johnson, Quinn W          10 Flying Dolphins-MR   1:57.36    1:55.88 SMAX   
                  56.56     1:55.88 (59.32)                                        
 11 Chavez, Carlos A           9 APEX-MR              1:52.37    2:02.94 SMAX   
 12 Garcia, Sebastian          9 KB Makos-MR          2:12.33    2:07.36 SMAX   
                1:02.47   2:07.36 (1:04.89)                                        
 13 Tineo, Cesar A             9 KB Makos-MR          2:02.88    2:08.89 SMAX   
                  57.38   2:08.89 (1:11.51)                                        
Non-Award Division  
  1 Torres, Jhustin M          9 RedTails-MR          1:39.09    1:28.16 SILV   
                  42.65     1:28.16 (45.51)                                        
  2 Turi, Abel                 9 RedTails-MR          1:39.09    1:31.54 SILV   
                  45.89     1:31.54 (45.65)                                        
  3 Martinez, Riley P         10 CIY-MR               1:39.39    1:32.31 SILV   
                  45.50     1:32.31 (46.81)                                        
  4 Roberts, Shane W          10 NFS-MR               1:43.84    1:34.54 SILV   
  5 Wallace, Bruno C          10 RedTails-MR          1:45.09    1:34.79 SILV   
                  45.12     1:34.79 (49.67)                                        
  6 Nwosu, Jide D             10 CIY-MR               1:45.16    1:36.32 SILV   
                  46.13     1:36.32 (50.19)                                        
  7 Divina, Sebastian K        9 Manhattan Makos-MR   1:42.65    1:36.77 SILV   
 -- Haskell, Max S            10 Flying Dolphins-MR   1:44.01         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Uzalp, Den N               9 FREE-MR              1:48.58         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  49.10          DQ (52.77)                                        
 -- Zakarian, Johnathan T     10 GATE-MR              1:51.72         DQ        
      No touch at turn
                  52.13        DQ (1:03.96)                                        
 -- Badovych, Andriy           9 FREE-MR              1:43.55         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  44.39          DQ (48.92)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                48.59  SILV
                48.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 48.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Nguyen, Dustin            10 KB Makos-MR            50.62      48.83 SMAX   
  2 Turi, Abel                 9 RedTails-MR            50.74      48.85 SMAX   
  3 Yang, Ryan Y               9 Flying Dolphins-MR     53.40      51.69 SMAX   
  4 Wallace, Bruno C          10 RedTails-MR            50.09      51.75 SMAX   
  5 Haskell, Max S            10 Flying Dolphins-MR     48.91      52.00 SMAX   
  6 Zurakovski, Daniel L       9 FREE-MR                55.42      52.29 SMAX   
  7 Glick, Andrew              9 ASAP-MR                53.92      52.38 SMAX   
  8 Martinez, Riley P         10 CIY-MR                 54.97      52.41 SMAX   
  9 Miller, Myles              9 NFS-MR                 51.15      52.70 SMAX   
 10 Smyth, Adger              10 Flying Dolphins-MR     54.77      53.02 SMAX   
 11 Eilertsen, Fionn S        10 Manhattan Makos-MR     54.07      53.91 SMAX   
 12 Calero, Max A              9 Flying Dolphins-MR     56.63      56.19 SMAX   
 13 Garcia, Sebastian          9 KB Makos-MR            59.22      56.67 SMAX   
 14 Lee, Jaidon J              9 CIY-MR               1:00.33      57.69 SMAX   
 15 Volodarskiy, Alex         10 FREE-MR                56.17      58.60 SMAX   
 16 Milgram, Jason E           9 FREE-MR              1:03.69      59.27 SMAX   
 17 Del Rosario, Jaidyn E     10 KB Makos-MR            59.57    1:01.87 SMAX   
 18 Chavez, Carlos A           9 APEX-MR              1:03.49    1:03.88 SMAX   
 19 Park, Noah                 9 ASAP-MR              1:01.58    1:04.61 SMAX   
 20 Raymond, William M         9 FREE-MR              1:05.43    1:17.42 SMAX   
Non-Award Division  
  1 Roberts, Shane W          10 NFS-MR                 49.06      46.72 SILV   
  2 Gonzalez, Andres          10 Manhattan Makos-MR     49.14      47.10 SILV   
  3 Divina, Sebastian K        9 Manhattan Makos-MR     48.74      47.29 SILV   
  4 Chang, Matthew P           9 CIY-MR                 50.12      47.52 SILV   
  5 Ivry, Eric                 9 Hes-Mr-MR              51.20      47.93 SILV   
  6 Badovych, Andriy           9 FREE-MR                48.61      48.03 SILV   
 -- Tosabayashi, Huma M       10 RedTails-MR            52.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Uzalp, Den N               9 FREE-MR              1:03.06         DQ        
      One hand touch
 -- Johnson, Quinn W          10 Flying Dolphins-MR     57.63         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Frederick, Bryce A        10 Hes-Mr-MR              54.57         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:48.39  SILV
              1:48.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:48.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Divina, Sebastian K        9 Manhattan Makos-MR   1:50.57    1:48.85 SMAX   
                  50.83     1:48.85 (58.02)                                        
  2 Chang, Matthew P           9 CIY-MR               2:17.35    1:49.57 SMAX   
                  49.09   1:49.57 (1:00.48)                                        
  3 Yang, Ryan Y               9 Flying Dolphins-MR   1:49.70    1:52.64 SMAX   
                  53.69     1:52.64 (58.95)                                        
  4 Eilertsen, Fionn S        10 Manhattan Makos-MR   1:56.57    1:52.89 SMAX   
                  53.28     1:52.89 (59.61)                                        
  5 Li, Brendan C              9 HS-MR                1:51.89    1:57.81 SMAX   
                  58.27     1:57.81 (59.54)                                        
  6 Berrios, Jaiden           10 LIFE-MR              1:57.77    1:57.93 SMAX   
                  56.45   1:57.93 (1:01.48)                                        
  7 Nguyen, Dustin            10 KB Makos-MR          2:02.91    2:00.06 SMAX   
                  55.95   2:00.06 (1:04.11)                                        
  8 Khobot, Ben                9 FREE-MR              2:00.36    2:00.93 SMAX   
  9 Aizu, Hideki A             9 FREE-MR              2:07.24    2:05.46 SMAX   
                  57.97   2:05.46 (1:07.49)                                        
 10 Milgram, Jason E           9 FREE-MR              2:18.83    2:16.07 SMAX   
                1:02.20   2:16.07 (1:13.87)                                        
Non-Award Division  
  1 Gonzalez, Andres          10 Manhattan Makos-MR   1:50.23    1:40.48 SILV   
                  48.29     1:40.48 (52.19)                                        
  2 Nwosu, Jide D             10 CIY-MR               1:59.35    1:45.19 SILV   
                  49.18     1:45.19 (56.01)                                        
 -- Smyth, Adger              10 Flying Dolphins-MR   1:55.99         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  58.25        DQ (1:06.41)                                        
 -- Calero, Max A              9 Flying Dolphins-MR   2:10.29         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                  59.03        DQ (1:03.66)                                        
 -- Barkin, Alexander          9 Aquaflames-MR        2:36.11         DQ        
      Alternating Kick
                1:03.14        DQ (1:15.04)                                        
 -- Volodarskiy, Alex         10 FREE-MR              1:53.15         DQ        
      Downward butterfly kick
                  58.49        DQ (1:01.27)                                        
 -- Habib, Jonathan            9 FREE-MR              2:31.54         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:11.67        DQ (1:25.13)                                        
 -- Zurakovski, Daniel L       9 FREE-MR              2:05.40         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                  54.90          DQ (58.27)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                43.89  SILV
                43.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 43.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Belyayev, Daniel V         9 FREE-MR                50.57      44.41 SMAX   
  2 Martinez, Riley P         10 CIY-MR                 50.25      46.10 SMAX   
  3 Zhang, Philip D            9 GATE-MR                45.63      46.80 SMAX   
  4 Nwosu, Jide D             10 CIY-MR                 46.50      46.94 SMAX   
  5 Frederick, Bryce A        10 Hes-Mr-MR              51.35      48.05 SMAX   
  6 Temni, Matthew             9 FREE-MR                50.06      48.07 SMAX   
  7 Delgado, Quentin           9 Manhattan Makos-MR     53.70      48.42 SMAX   
  8 Tuminello, Nick S          9 FREE-MR                49.20      48.92 SMAX   
  9 Loremil, Noah              9 CIY-MR                 50.13      50.00 SMAX   
 10 Yang, Ryan Y               9 Flying Dolphins-MR     52.22      52.80 SMAX   
 11 Radley, Cole N            10 Flying Dolphins-MR     51.38      54.00 SMAX   
 12 Tosabayashi, Huma M       10 RedTails-MR            45.09      54.31 SMAX   
 13 Chavez, Carlos A           9 APEX-MR                55.14      55.25 SMAX   
 14 Kumbatovic, Nicholas J     9 FREE-MR                59.36      55.86 SMAX   
 15 Gibbons, Charlie P         9 Flying Dolphins-MR     57.35      57.09 SMAX   
 16 Roberts, Shane W          10 NFS-MR                 53.10      58.35 SMAX   
 17 Alvares, Matthias M        9 APEX-MR              1:01.81    1:01.40 SMAX   
 18 Milgram, Jason E           9 FREE-MR              1:00.62    1:01.49 SMAX   
 19 Calero, Max A              9 Flying Dolphins-MR     57.48    1:01.72 SMAX   
 20 Park, Noah                 9 ASAP-MR              1:02.31    1:03.09 SMAX   
 21 Tineo, Cesar A             9 KB Makos-MR          1:02.80    1:03.97 SMAX   
Non-Award Division  
  1 Singer, Dillon T          10 FREE-MR                47.67      42.03 SILV   
  2 Eilertsen, Fionn S        10 Manhattan Makos-MR     44.31      42.77 SILV   
  3 Liu, Dylan Y              10 FREE-MR                44.72      42.98 SILV   
  4 Gonzalez, Andres          10 Manhattan Makos-MR     45.01      43.20 SILV   
  5 Elkhoury, Marc            10 HS-MR                  44.54      43.37 SILV   
  6 Torres, Jhustin M          9 RedTails-MR            46.83      43.67 SILV   
 -- Del Rosario, Jaidyn E     10 KB Makos-MR          1:09.80         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Habib, Jonathan            9 FREE-MR              1:17.94         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Divina, Sebastian K        9 Manhattan Makos-MR     57.42         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Johnson, Quinn W          10 Flying Dolphins-MR     57.90         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:37.99  SILV
              1:38.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:38.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 DeWalle, Adam Z           10 Flying Dolphins-MR   1:48.02    1:42.74 SMAX   
                  46.69     1:42.74 (56.05)                                        
  2 Belyayev, Daniel V         9 FREE-MR              1:43.02    1:43.39 SMAX   
                  46.79     1:43.39 (56.60)                                        
  3 Tuminello, Nick S          9 FREE-MR              1:59.85    1:53.27 SMAX   
                  48.83   1:53.27 (1:04.44)                                        
  4 Frederick, Bryce A        10 Hes-Mr-MR            2:04.96    1:58.58 SMAX   
                  54.56   1:58.58 (1:04.02)                                        
  5 Park, Noah                 9 ASAP-MR              2:12.06    2:10.97 SMAX   
                1:01.96   2:10.97 (1:09.01)                                        
Non-Award Division  
  1 Singer, Dillon T          10 FREE-MR              1:42.83    1:34.75 SILV   
                  44.91     1:34.75 (49.84)                                        
  2 Eilertsen, Fionn S        10 Manhattan Makos-MR   1:42.50    1:35.30 SILV   
                  45.35     1:35.30 (49.95)                                        
  3 Ivry, Eric                 9 Hes-Mr-MR            1:38.57    1:37.31 SILV   
                  45.89     1:37.31 (51.42)                                        
 -- Glick, Andrew              9 ASAP-MR              1:40.78         DQ        
      One hand touch
                  48.70          DQ (53.49)                                        
 -- Yang, Ryan Y               9 Flying Dolphins-MR   2:20.29         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  51.06        DQ (1:04.38)                                        
 -- Miller, Myles              9 NFS-MR               1:57.09         DQ        
      Arms underwater recovery
                  51.64        DQ (1:05.12)                                        
 -- Smyth, Adger              10 Flying Dolphins-MR   2:30.22         DQ        
      Kick breaststroke type
                  59.23        DQ (1:11.87)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:28.59  SILV
              1:28.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Liu, Dylan Y              10 FREE-MR              1:32.31    1:28.71 SMAX   
                  43.33     1:28.71 (45.38)                                        
  2 Reynolds, Owen             9 RedTails-MR          1:38.32    1:29.15 SMAX   
                  43.75     1:29.15 (45.40)                                        
  3 Nguyen, Dustin            10 KB Makos-MR          1:30.68    1:29.84 SMAX   
                  39.79     1:29.84 (50.05)                                        
  4 Eilertsen, Fionn S        10 Manhattan Makos-MR   1:31.43    1:29.93 SMAX   
                  41.74     1:29.93 (48.19)                                        
  5 Turi, Abel                 9 RedTails-MR          1:35.13    1:30.05 SMAX   
                  43.46     1:30.05 (46.59)                                        
  6 Temni, Matthew             9 FREE-MR              1:35.88    1:30.09 SMAX   
                  43.95     1:30.09 (46.14)                                        
  7 Elkhoury, Marc            10 HS-MR                1:29.35    1:30.71 SMAX   
                  43.36     1:30.71 (47.35)                                        
  8 Rivera, Jaden D           10 HS-MR                1:29.73    1:32.03 SMAX   
                  46.53     1:32.03 (45.50)                                        
  9 Gonzalez, Andres          10 Manhattan Makos-MR   1:33.40    1:32.11 SMAX   
                  44.88     1:32.11 (47.23)                                        
 10 Belyayev, Daniel V         9 FREE-MR              1:31.95    1:32.19 SMAX   
                  44.86     1:32.19 (47.33)                                        
 11 Torres, Jhustin M          9 RedTails-MR          1:40.46    1:33.26 SMAX   
                  43.14     1:33.26 (50.12)                                        
 12 Delgado, Quentin           9 Manhattan Makos-MR   1:35.11    1:35.88 SMAX   
                  45.14     1:35.88 (50.74)                                        
 13 Miller, Myles              9 NFS-MR               1:40.81    1:38.56 SMAX   
                  45.33     1:38.56 (53.23)                                        
 14 Li, Brendan C              9 HS-MR                1:38.95    1:38.61 SMAX   
                  46.79     1:38.61 (51.82)                                        
 15 Roberts, Shane W          10 NFS-MR               1:41.72    1:39.61 SMAX   
                  48.10     1:39.61 (51.51)                                        
 16 Frederick, Bryce A        10 Hes-Mr-MR            1:39.49    1:40.34 SMAX   
                  46.93     1:40.34 (53.41)                                        
 17 Wallace, Bruno C          10 RedTails-MR          2:00.09    1:41.23 SMAX   
                  49.08     1:41.23 (52.15)                                        
Non-Award Division  
  1 Chang, Matthew P           9 CIY-MR               1:29.63    1:27.07 SILV   
                  38.43     1:27.07 (48.64)                                        
 -- Smyth, Adger              10 Flying Dolphins-MR   1:51.12         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  54.76          DQ (57.70)                                        
 -- Johnson, Quinn W          10 Flying Dolphins-MR   1:55.14         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  57.69          DQ (57.97)                                        
 -- Park, Noah                 9 ASAP-MR              1:54.09         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  54.25        DQ (1:01.23)                                        
 -- Zhang, Philip D            9 GATE-MR              1:32.52         DQ        
      Scissors kick - breast
                  45.43          DQ (47.66)                                        
 -- Radley, Cole N            10 Flying Dolphins-MR   1:39.49         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  45.92          DQ (51.02)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              3:13.99  SILV
              3:14.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  SMAX
 Meet Qualifying:  Slower than 3:14.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Unknown Division
  1 Gonzalez, Andres          10 Manhattan Makos-MR   3:23.12    3:16.50 SMAX   
                  44.33     1:33.51 (49.18)     2:29.66 (56.15)     3:16.50 (46.84)
  2 Turi, Abel                 9 RedTails-MR          4:00.09    3:18.26 SMAX   
                  47.29     1:40.46 (53.17)     2:36.68 (56.22)     3:18.26 (41.58)
  3 Reynolds, Owen             9 RedTails-MR          4:00.09    3:20.13 SMAX   
                  43.66     1:38.18 (54.52)     2:34.59 (56.41)     3:20.13 (45.54)
Non-Award Division  
  1 Nguyen, Dustin            10 KB Makos-MR          3:23.61    3:06.25 SILV   
                  39.10     1:25.34 (46.24)   2:26.76 (1:01.42)     3:06.25 (39.49)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.89  JO
                27.90  SMAX
                30.69  SILV
                30.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 30.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR                31.40      30.78 BRNZ   
  2 Parmar, Arjun             11 Manhattan Makos-MR     31.88      31.32 BRNZ   
  3 Wang, Kevin Y             12 GATE-MR                31.86      31.50 BRNZ   
  4 Murphy, Maddox K          11 Manhattan Makos-MR     31.32      32.15 BRNZ   
  5 Sucher, Mattias           12 Manhattan Makos-MR     32.52      32.97 BRNZ   
  6 Mac Donald, Kaan          12 Manhattan Makos-MR     32.68      33.07 BRNZ   
  7 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR                31.48      33.11 BRNZ   
  8 Chu, Preston              11 GATE-MR                34.00      33.70 BRNZ   
  9 Wang, Orion               12 GATE-MR                34.28      33.74 BRNZ   
 10 Salas, Alejandro H        11 NCAC-MR                32.62      33.91 BRNZ   
 11 Hovet, Christopher F      11 Flying Dolphins-MR     34.06      33.99 BRNZ   
 12 Surace, Frank K           11 FREE-MR                35.07      34.90 BRNZ   
 13 Fuentes, JC               12 GATE-MR                35.53      35.06 BRNZ   
 14 Killian, Joachim T        12 GATE-MR                35.54      35.69 BRNZ   
 15 Kamble, Suryan            11 ASAP-MR                35.16      35.81 BRNZ   
 16 Schwartz, Kieran          11 Manhattan Makos-MR     35.19      36.69 BRNZ   
 17 Ge, Tristan Q             11 Twisters-MR            37.14      36.75 BRNZ   
 18 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR                38.64      37.07 BRNZ   
 19 Zuckman, Branden M        11 Hes-Mr-MR              35.90      37.60 BRNZ   
 20 Pena, Aidan J             11 APEX-MR                37.76      38.21 BRNZ   
 21 Kissane, Liam R           11 Flying Dolphins-MR     37.44      38.53 BRNZ   
 22 Korsakov, Pavel           11 ASAP-MR                38.05      39.24 BRNZ   
 23 Richards, Aaron J         11 NFS-MR                 37.01      39.49 BRNZ   
 24 Polito, Justin            11 FREE-MR                37.83      39.56 BRNZ   
 25 Rana, Parth               11 LIFE-MR                43.17      40.50 BRNZ   
 26 Kapp, John Kapp A         11 FREE-MR                37.03      41.01 BRNZ   
 27 Korsakov, Ivan            11 ASAP-MR                42.46      42.43 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Reece, Joel C             12 Hes-Mr-MR              31.00      30.11 SILV   
  2 Sewell, Jordan            12 NCAC-MR                30.91      30.26 SILV   
  3 Equiano, Jason A          12 APEX-MR                30.81      30.35 SILV   
  4 Milgram, Mark A           11 FREE-MR                31.05      30.61 SILV   
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.99  JO
              1:00.00  SMAX
              1:06.99  SILV
              1:07.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:07.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Sewell, Jordan            12 NCAC-MR              1:23.81    1:08.65 BRNZ   
                  31.69     1:08.65 (36.96)                                        
  2 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:09.06    1:09.66 BRNZ   
                  32.03     1:09.66 (37.63)                                        
  3 Parmar, Arjun             11 Manhattan Makos-MR   1:10.71    1:09.97 BRNZ   
                  33.72     1:09.97 (36.25)                                        
  4 Thomas, Jayden            12 KB Makos-MR          1:08.84    1:10.01 BRNZ   
                  32.46     1:10.01 (37.55)                                        
  5 Mac Donald, Kaan          12 Manhattan Makos-MR   1:10.75    1:10.33 BRNZ   
                  34.35     1:10.33 (35.98)                                        
  6 Wang, Justin              12 GATE-MR              1:09.38    1:10.56 BRNZ   
                  32.91     1:10.56 (37.65)                                        
  7 Shibata, Naoki            11 Manhattan Makos-MR   1:11.70    1:10.60 BRNZ   
                  35.27     1:10.60 (35.33)                                        
  8 Sucher, Mattias           12 Manhattan Makos-MR   1:11.02    1:10.96 BRNZ   
                  34.20     1:10.96 (36.76)                                        
  9 Mavashev, Michael L       12 Aquaflames-MR        1:13.20    1:11.12 BRNZ   
                  33.80     1:11.12 (37.32)                                        
 10 Reece, Joel C             12 Hes-Mr-MR            1:13.73    1:11.61 BRNZ   
                  33.55     1:11.61 (38.06)                                        
 11 Murphy, Maddox K          11 Manhattan Makos-MR   1:11.38    1:12.35 BRNZ   
                  33.90     1:12.35 (38.45)                                        
 12 Sanchez, Jorge            11 UN-MR                1:15.38    1:13.24 BRNZ   
                  35.73     1:13.24 (37.51)                                        
 13 Merino, Chris             11 UN-MR                1:15.75    1:13.80 BRNZ   
                  36.56     1:13.80 (37.24)                                        
 14 Weisburg, Alexander L     12 APEX-MR              1:15.74    1:15.28 BRNZ   
                  36.23     1:15.28 (39.05)                                        
 15 Gruver, Bogdan A          12 HS-MR                1:10.66    1:15.31 BRNZ   
                  33.31     1:15.31 (42.00)                                        
 16 Chu, Preston              11 GATE-MR              1:19.45    1:16.26 BRNZ   
                  36.75     1:16.26 (39.51)                                        
 17 Kumbatovic, Ryan C        12 FREE-MR              1:18.37    1:16.37 BRNZ   
                  35.18     1:16.37 (41.19)                                        
 18 Hovet, Christopher F      11 Flying Dolphins-MR   1:18.77    1:17.69 BRNZ   
                  35.86     1:17.69 (41.83)                                        
 19 Fiore, Reece              11 Manhattan Makos-MR   1:16.69    1:17.86 BRNZ   
                  36.71     1:17.86 (41.15)                                        
 20 Wang, Orion               12 GATE-MR              1:18.24    1:18.45 BRNZ   
                  36.43     1:18.45 (42.02)                                        
 21 Shah, Nix M               11 Flying Dolphins-MR   1:21.66    1:19.01 BRNZ   
                  36.90     1:19.01 (42.11)                                        
 22 Killian, Joachim T        12 GATE-MR              1:26.76    1:19.50 BRNZ   
                  35.61     1:19.50 (43.89)                                        
 23 Brillante, Francesco A    11 HS-MR                1:15.56    1:19.56 BRNZ   
                  38.57     1:19.56 (40.99)                                        
 24 Fuentes, JC               12 GATE-MR              1:23.82    1:20.27 BRNZ   
                  36.08     1:20.27 (44.19)                                        
 25 Zuckman, Branden M        11 Hes-Mr-MR            1:18.76    1:21.61 BRNZ   
                  38.95     1:21.61 (42.66)                                        
 26 Kapp, John Kapp A         11 FREE-MR              1:24.49    1:22.80 BRNZ   
                  39.60     1:22.80 (43.20)                                        
 27 Pena, Aidan J             11 APEX-MR              1:26.04    1:23.44 BRNZ   
                  40.12     1:23.44 (43.32)                                        
 28 Slimani, Mohamed A        11 HS-MR                1:31.99    1:24.22 BRNZ   
                  40.48     1:24.22 (43.74)                                        
 29 Richards, Aaron J         11 NFS-MR               1:26.57    1:25.37 BRNZ   
                  39.56     1:25.37 (45.81)                                        
 30 Kamble, Suryan            11 ASAP-MR              1:29.41    1:26.08 BRNZ   
                  39.82     1:26.08 (46.26)                                        
 31 Wong, Emmitt              11 NCAC-MR              1:35.63    1:27.69 BRNZ   
                  41.52     1:27.69 (46.17)                                        
 32 Polito, Justin            11 FREE-MR              1:25.13    1:29.21 BRNZ   
                  42.04     1:29.21 (47.17)                                        
 33 Eidelstein, Ethan A       11 FREE-MR              1:34.28    1:33.00 BRNZ   
                  42.64     1:33.00 (50.36)                                        
 34 Sheynkman, Ilan           12 Hes-Mr-MR            1:47.15    1:35.75 BRNZ   
                  43.83     1:35.75 (51.92)                                        
 35 Carrington, Zechariah K   11 CIY-MR               1:31.94    1:36.99 BRNZ   
                  45.87     1:36.99 (51.12)                                        
 36 Pryce, Kyle K             11 NFS-MR               1:44.22    1:39.63 BRNZ   
                  46.65     1:39.63 (52.98)                                        
 37 Wilkins, Brandon C        12 NFS-MR               2:20.99    2:06.48 BRNZ   
                  58.82   2:06.48 (1:07.66)                                        
Non-Award Division  
  1 Bubrowiecki, Sebastian    12 HS-MR                1:08.07    1:05.61 SILV   
                  31.04     1:05.61 (34.57)                                        
  2 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR              1:08.20    1:06.48 SILV   
                  31.58     1:06.48 (34.90)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:10.99  JO
              2:11.00  SMAX
              2:25.99  SILV
              2:26.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:26.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Sucher, Mattias           12 Manhattan Makos-MR   2:36.31    2:30.99 BRNZ   
                  34.92     1:14.04 (39.12)     1:53.04 (39.00)     2:30.99 (37.95)
  2 Salas, Alejandro H        11 NCAC-MR              2:31.44    2:31.65 BRNZ   
                  35.22     1:14.13 (38.91)     1:53.70 (39.57)     2:31.65 (37.95)
  3 Mac Donald, Kaan          12 Manhattan Makos-MR   2:41.33    2:33.19 BRNZ   
                  35.98     1:15.21 (39.23)     1:55.38 (40.17)     2:33.19 (37.81)
  4 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR              2:31.67    2:34.38 BRNZ   
                  32.10     1:11.75 (39.65)   2:34.38 (1:22.63)                    
  5 Thomas, Jayden            12 KB Makos-MR          2:50.03    2:40.80 BRNZ   
                  34.62     1:16.84 (42.22)     1:59.74 (42.90)     2:40.80 (41.06)
  6 Surace, Frank K           11 FREE-MR              2:52.80    2:50.52 BRNZ   
                  37.80     1:21.20 (43.40)     2:07.04 (45.84)     2:50.52 (43.48)
  7 Kapp, John Kapp A         11 FREE-MR              3:01.23    2:52.75 BRNZ   
                  39.62     1:22.86 (43.24)     2:07.91 (45.05)     2:52.75 (44.84)
  8 Schwartz, Kieran          11 Manhattan Makos-MR   2:59.99    2:56.62 BRNZ   
                  39.09     1:25.87 (46.78)     2:13.46 (47.59)     2:56.62 (43.16)
  9 Richards, Aaron J         11 NFS-MR               3:30.71    3:17.95 BRNZ   
                  41.64     1:31.69 (50.05)     2:26.68 (54.99)     3:17.95 (51.27)
 10 Kissane, Liam R           11 Flying Dolphins-MR   3:15.59    3:17.96 BRNZ   
                  40.61     1:32.03 (51.42)     2:24.92 (52.89)     3:17.96 (53.04)
Non-Award Division  
  1 Yi, Ethan                 12 Manhattan Makos-MR   2:27.26    2:19.58 SILV   
                  32.47     1:08.71 (36.24)     1:45.85 (37.14)     2:19.58 (33.73)
  2 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              2:30.77    2:24.86 SILV   
                  32.00     1:08.99 (36.99)     1:47.05 (38.06)     2:24.86 (37.81)
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:55.99  JO
              5:56.00  SMAX
              6:31.99  SILV
              6:32.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 6:32.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malloy, Kyle P            12 Flying Dolphins-MR   6:32.29    6:10.31 SILV   
                  33.17     1:09.73 (36.56)     1:47.37 (37.64)     2:25.69 (38.32)
        3:04.01 (38.32)     3:43.50 (39.49)     4:21.19 (37.69)     4:58.99 (37.80)
        5:35.94 (36.95)     6:10.31 (34.37)                                        
  2 Diaz, Adam C              12 RedTails-MR          6:32.09    6:21.76 SILV   
                  33.32     1:10.74 (37.42)     1:49.81 (39.07)     2:28.70 (38.89)
        3:07.68 (38.98)     3:46.85 (39.17)     4:26.89 (40.04)     5:05.96 (39.07)
        5:44.67 (38.71)     6:21.76 (37.09)                                        
  3 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              7:14.52    6:25.87 SILV   
                  33.59     1:16.28 (42.69)     2:01.11 (44.83)     2:46.31 (45.20)
        3:29.29 (42.98)     4:14.36 (45.07)     4:56.33 (41.97)     5:42.22 (45.89)
        6:25.87 (43.65)                                                            
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                31.99  JO
                32.00  SMAX
                36.09  SILV
                36.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 36.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Wang, Justin              12 GATE-MR                36.51      36.48 BRNZ   
  2 Wang, Kevin Y             12 GATE-MR                37.94      36.91 BRNZ   
  3 Equiano, Jason A          12 APEX-MR                37.64      37.05 BRNZ   
  4 Sewell, Jordan            12 NCAC-MR                38.21      37.27 BRNZ   
  5 ye, DY                    11 UN-MR                  38.50      37.37 BRNZ   
  6 Bubrowiecki, Sebastian    12 HS-MR                  38.10      37.69 BRNZ   
  7 Shibata, Naoki            11 Manhattan Makos-MR     38.82      37.73 BRNZ   
  8 Murphy, Maddox K          11 Manhattan Makos-MR     39.64      37.92 BRNZ   
  9 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR                37.98      38.12 BRNZ   
 10 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR                36.92      38.62 BRNZ   
 11 Killian, Joachim T        12 GATE-MR                39.76      38.89 BRNZ   
 12 Zuckman, Branden M        11 Hes-Mr-MR              39.17      39.25 BRNZ   
 13 Mavashev, Michael L       12 Aquaflames-MR          40.72      39.58 BRNZ   
 14 Reece, Joel C             12 Hes-Mr-MR              40.89      39.60 BRNZ   
 15 Sucher, Mattias           12 Manhattan Makos-MR     40.20      39.75 BRNZ   
 16 Thomas, Jayden            12 KB Makos-MR            38.82      39.79 BRNZ   
 17 Hovet, Christopher F      11 Flying Dolphins-MR     40.52      39.83 BRNZ   
 18 Mac Donald, Kaan          12 Manhattan Makos-MR     40.59      39.96 BRNZ   
 19 Sanchez, Jorge            11 UN-MR                  40.23      40.60 BRNZ   
 20 Kumbatovic, Ryan C        12 FREE-MR                42.96      41.12 BRNZ   
 21 Brillante, Francesco A    11 HS-MR                  39.44      41.21 BRNZ   
 22 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR                42.31      41.40 BRNZ   
 23 Weisburg, Alexander L     12 APEX-MR                40.66      41.57 BRNZ   
 24 Fuentes, JC               12 GATE-MR                46.05      42.04 BRNZ   
 25 Shah, Nix M               11 Flying Dolphins-MR     42.62      42.31 BRNZ   
 26 Polito, Justin            11 FREE-MR                44.57      42.53 BRNZ   
 27 Gruver, Bogdan A          12 HS-MR                  39.85      42.76 BRNZ   
 28 Wang, Orion               12 GATE-MR                39.87      42.90 BRNZ   
 29 Fiore, Reece              11 Manhattan Makos-MR     40.99      43.27 BRNZ   
 30 Merino, Chris             11 UN-MR                  42.26      43.79 BRNZ   
 31 Slimani, Mohamed A        11 HS-MR                  44.27      44.56 BRNZ   
 32 Chu, Preston              11 GATE-MR                43.45      45.57 BRNZ   
 33 Pena, Aidan J             11 APEX-MR                45.41      45.77 BRNZ   
 34 Kapp, John Kapp A         11 FREE-MR                43.91      46.70 BRNZ   
 35 Kamble, Suryan            11 ASAP-MR                48.21      47.35 BRNZ   
 36 Richards, Aaron J         11 NFS-MR                 47.70      48.44 BRNZ   
 37 Wong, Emmitt              11 NCAC-MR                47.58      48.88 BRNZ   
 38 Eidelstein, Ethan A       11 FREE-MR                49.97      50.85 BRNZ   
 39 Pryce, Kyle K             11 NFS-MR                 54.04      51.89 BRNZ   
 40 Sheynkman, Ilan           12 Hes-Mr-MR              52.38      54.77 BRNZ   
 41 Wilkins, Brandon C        12 NFS-MR               1:15.59    1:17.09 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Haynes, Mark C            12 CIY-MR                 36.49      34.42 SILV   
  2 Milgram, Mark A           11 FREE-MR                36.68      35.40 SILV   
  3 Ng, Eyton E               11 FREE-MR                36.77      35.52 SILV   
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.99  JO
              1:09.00  SMAX
              1:17.49  SILV
              1:17.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:17.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Wang, Kevin Y             12 GATE-MR              1:23.68    1:17.75 BRNZ   
                  37.98     1:17.75 (39.77)                                        
  2 Parmar, Arjun             11 Manhattan Makos-MR   1:17.78    1:17.91 BRNZ   
                  37.56     1:17.91 (40.35)                                        
  3 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:22.05    1:19.49 BRNZ   
                  37.75     1:19.49 (41.74)                                        
  4 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR              1:23.50    1:22.65 BRNZ   
  5 Murphy, Maddox K          11 Manhattan Makos-MR   1:24.63    1:22.68 BRNZ   
                  38.55     1:22.68 (44.13)                                        
  6 Hovet, Christopher F      11 Flying Dolphins-MR   1:28.72    1:24.62 BRNZ   
                  40.11     1:24.62 (44.51)                                        
  7 Killian, Joachim T        12 GATE-MR              1:28.91    1:24.69 BRNZ   
                  38.65     1:24.69 (46.04)                                        
  8 Zuckman, Branden M        11 Hes-Mr-MR            1:24.53    1:25.39 BRNZ   
  8 Mac Donald, Kaan          12 Manhattan Makos-MR   1:26.33    1:25.39 BRNZ   
                  43.17     1:25.39 (42.22)                                        
 10 Thomas, Jayden            12 KB Makos-MR          1:27.20    1:25.76 BRNZ   
                  41.45     1:25.76 (44.31)                                        
 11 Reece, Joel C             12 Hes-Mr-MR            1:30.02    1:26.10 BRNZ   
                  42.20     1:26.10 (43.90)                                        
 12 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR              1:29.87    1:29.96 BRNZ   
                  41.92     1:29.96 (48.04)                                        
 13 Fuentes, JC               12 GATE-MR              1:42.20    1:30.14 BRNZ   
                  42.88     1:30.14 (47.26)                                        
 14 Wang, Orion               12 GATE-MR              1:31.24    1:31.12 BRNZ   
                  43.03     1:31.12 (48.09)                                        
 15 Chu, Preston              11 GATE-MR              1:33.31    1:31.82 BRNZ   
                  44.87     1:31.82 (46.95)                                        
 16 Surace, Frank K           11 FREE-MR              1:29.48    1:32.24 BRNZ   
                  44.11     1:32.24 (48.13)                                        
 17 Schwartz, Kieran          11 Manhattan Makos-MR   1:34.76    1:32.58 BRNZ   
                  45.05     1:32.58 (47.53)                                        
 18 Pena, Aidan J             11 APEX-MR              1:37.33    1:33.39 BRNZ   
 19 Polito, Justin            11 FREE-MR              1:30.69    1:33.97 BRNZ   
                  45.11     1:33.97 (48.86)                                        
 20 Fiore, Reece              11 Manhattan Makos-MR   1:31.81    1:35.08 BRNZ   
                  46.02     1:35.08 (49.06)                                        
 21 Kapp, John Kapp A         11 FREE-MR              1:39.01    1:36.99 BRNZ   
                  48.05     1:36.99 (48.94)                                        
 22 Kissane, Liam R           11 Flying Dolphins-MR   1:47.29    1:43.97 BRNZ   
                  49.06     1:43.97 (54.91)                                        
 23 Richards, Aaron J         11 NFS-MR               1:51.16    1:47.45 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              1:18.47    1:15.74 SILV   
                  37.43     1:15.74 (38.31)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:32.99  JO
              2:33.00  SMAX
              2:42.79  SILV
              2:42.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:42.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Parmar, Arjun             11 Manhattan Makos-MR   2:46.37    2:45.85 BRNZ   
                  38.99     1:21.02 (42.03)     2:04.80 (43.78)     2:45.85 (41.05)
Non-Award Division  
  1 Diaz, Adam C              12 RedTails-MR          2:45.09    2:32.01 JO     
                  34.19     1:13.18 (38.99)     1:54.05 (40.87)     2:32.01 (37.96)
  2 Lopez, Joseph G           11 APEX-MR              2:44.83    2:39.36 SILV   
                  35.37     1:15.61 (40.24)     1:58.17 (42.56)     2:39.36 (41.19)
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  JO
                36.60  SMAX
                40.29  SILV
                40.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 40.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 ye, DY                    11 UN-MR                  41.33      41.48 BRNZ   
  2 Sucher, Mattias           12 Manhattan Makos-MR     42.02      41.69 BRNZ   
  3 Wang, Kevin Y             12 GATE-MR                42.24      41.89 BRNZ   
  4 Reece, Joel C             12 Hes-Mr-MR              42.38      42.02 BRNZ   
  5 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR                44.55      42.05 BRNZ   
  6 Chu, Preston              11 GATE-MR                42.68      42.49 BRNZ   
  7 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR                42.11      42.73 BRNZ   
  8 Equiano, Jason A          12 APEX-MR                43.34      43.17 BRNZ   
  9 Weisburg, Alexander L     12 APEX-MR                42.71      43.31 BRNZ   
 10 Mac Donald, Kaan          12 Manhattan Makos-MR     42.98      43.56 BRNZ   
 11 Thomas, Jayden            12 KB Makos-MR            40.77      43.75 BRNZ   
 12 Parmar, Arjun             11 Manhattan Makos-MR     42.02      43.76 BRNZ   
 13 Zuckman, Branden M        11 Hes-Mr-MR              44.66      43.82 BRNZ   
 14 Bubrowiecki, Sebastian    12 HS-MR                  44.64      44.45 BRNZ   
 15 Wang, Orion               12 GATE-MR                46.72      44.53 BRNZ   
 16 Fiore, Reece              11 Manhattan Makos-MR     43.68      44.91 BRNZ   
 17 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR                43.63      45.96 BRNZ   
 18 Killian, Joachim T        12 GATE-MR                49.13      47.10 BRNZ   
 19 Kamble, Suryan            11 ASAP-MR                50.39      49.36 BRNZ   
 20 Kumbatovic, Ryan C        12 FREE-MR                51.29      49.39 BRNZ   
 21 Murphy, Maddox K          11 Manhattan Makos-MR     49.47      50.35 BRNZ   
 22 Slimani, Mohamed A        11 HS-MR                  54.27      52.18 BRNZ   
 23 Carrington, Zechariah K   11 CIY-MR                 50.72      52.42 BRNZ   
 24 Pryce, Kyle K             11 NFS-MR                 57.44      55.52 BRNZ   
 25 Kapp, John Kapp A         11 FREE-MR              1:05.96      57.44 BRNZ   
 26 Shah, Nix M               11 Flying Dolphins-MR     56.91      58.36 BRNZ   
 27 Pena, Aidan J             11 APEX-MR                54.20      58.89 BRNZ   
 28 Eidelstein, Ethan A       11 FREE-MR              1:01.61    1:05.56 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Diaz, Adam C              12 RedTails-MR            40.71      38.24 SILV   
 -- O'Sullivan, Kealan J      12 CIY-MR                 44.85         DQ        
      False start
 -- Fuentes, JC               12 GATE-MR                51.06         DQ        
      One hand touch
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  JO
              1:19.00  SMAX
              1:26.49  SILV
              1:26.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:26.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Sucher, Mattias           12 Manhattan Makos-MR   1:26.83    1:30.38 BRNZ   
                  43.60     1:30.38 (46.78)                                        
  2 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:30.02    1:31.42 BRNZ   
                  42.22     1:31.42 (49.20)                                        
  3 Chu, Preston              11 GATE-MR              1:32.69    1:31.50 BRNZ   
                  44.15     1:31.50 (47.35)                                        
  4 Parmar, Arjun             11 Manhattan Makos-MR   1:32.61    1:32.26 BRNZ   
                  43.50     1:32.26 (48.76)                                        
  5 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR              1:34.32    1:32.52 BRNZ   
                  43.27     1:32.52 (49.25)                                        
  6 Wang, Kevin Y             12 GATE-MR              1:32.44    1:32.63 BRNZ   
                  43.84     1:32.63 (48.79)                                        
  7 Reece, Joel C             12 Hes-Mr-MR            1:37.10    1:33.18 BRNZ   
                  44.37     1:33.18 (48.81)                                        
  8 Ge, Tristan Q             11 Twisters-MR          1:34.68    1:34.11 BRNZ   
                  46.09     1:34.11 (48.02)                                        
  9 Fiore, Reece              11 Manhattan Makos-MR   1:33.21    1:36.67 BRNZ   
                  46.21     1:36.67 (50.46)                                        
 10 Equiano, Jason A          12 APEX-MR              1:35.50    1:36.71 BRNZ   
                  44.86     1:36.71 (51.85)                                        
 11 Wang, Orion               12 GATE-MR              1:41.27    1:39.27 BRNZ   
                  46.78     1:39.27 (52.49)                                        
 12 Zuckman, Branden M        11 Hes-Mr-MR            1:48.17    1:39.52 BRNZ   
                  47.38     1:39.52 (52.14)                                        
 13 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR              1:36.21    1:42.61 BRNZ   
                  47.51     1:42.61 (55.10)                                        
 14 Kissane, Liam R           11 Flying Dolphins-MR   1:40.23    1:44.15 BRNZ   
                  47.68     1:44.15 (56.47)                                        
 15 Korsakov, Pavel           11 ASAP-MR              1:58.29    1:47.05 BRNZ   
                  49.10     1:47.05 (57.95)                                        
 16 Fuentes, JC               12 GATE-MR              1:50.13    1:47.59 BRNZ   
                  51.28     1:47.59 (56.31)                                        
 17 Kamble, Suryan            11 ASAP-MR              1:53.07    1:47.63 BRNZ   
                  50.33     1:47.63 (57.30)                                        
 18 Surace, Frank K           11 FREE-MR              2:01.83    1:48.02 BRNZ   
                  50.72     1:48.02 (57.30)                                        
 19 Murphy, Maddox K          11 Manhattan Makos-MR   1:51.56    1:49.34 BRNZ   
                  51.75     1:49.34 (57.59)                                        
 20 Rana, Parth               11 LIFE-MR              2:06.55    2:01.89 BRNZ   
                  56.31   2:01.89 (1:05.58)                                        
Non-Award Division  
  1 Milgram, Mark A           11 FREE-MR              1:26.67    1:23.64 SILV   
                  39.62     1:23.64 (44.02)                                        
  2 Diaz, Adam C              12 RedTails-MR          1:29.11    1:23.67 SILV   
                  39.92     1:23.67 (43.75)                                        
 -- Korsakov, Ivan            11 ASAP-MR              2:00.12         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  53.31        DQ (1:01.17)                                        
 -- Killian, Joachim T        12 GATE-MR              1:40.56         DQ        
      One hand touch
                  46.04          DQ (54.10)                                        
 -- Polito, Justin            11 FREE-MR              1:58.37         DQ        
      One hand touch
                1:01.33        DQ (1:10.63)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:53.99  JO
              2:54.00  SMAX
              3:03.49  SILV
              3:03.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:03.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR              3:22.15    3:10.26 BRNZ   
                  42.22     1:31.65 (49.43)     2:20.87 (49.22)     3:10.26 (49.39)
  2 Weisburg, Alexander L     12 APEX-MR              3:17.46    3:10.97 BRNZ   
                  43.31     1:33.35 (50.04)     2:23.47 (50.12)     3:10.97 (47.50)
  3 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR              3:46.15    3:38.60 BRNZ   
                  49.13     1:45.30 (56.17)     2:42.94 (57.64)     3:38.60 (55.66)
Non-Award Division  
  1 Yi, Ethan                 12 Manhattan Makos-MR   3:04.80    2:54.42 SILV   
                  40.40     1:24.91 (44.51)     2:10.77 (45.86)     2:54.42 (43.65)
  2 Milgram, Mark A           11 FREE-MR              3:20.27    2:59.36 SILV   
                  41.78     1:27.98 (46.20)     2:14.24 (46.26)     2:59.36 (45.12)
  3 Diaz, Adam C              12 RedTails-MR          3:05.09    2:59.37 SILV   
                  40.48     1:27.06 (46.58)     2:15.49 (48.43)     2:59.37 (43.88)
  4 Lopez, Joseph G           11 APEX-MR              3:05.98    2:59.40 SILV   
                  39.60     1:26.42 (46.82)     2:14.95 (48.53)     2:59.40 (44.45)
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.99  JO
                31.00  SMAX
                34.69  SILV
                34.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 34.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Sewell, Jordan            12 NCAC-MR                36.98      35.34 BRNZ   
  2 Sucher, Mattias           12 Manhattan Makos-MR     37.42      36.52 BRNZ   
  3 Milgram, Mark A           11 FREE-MR                39.66      36.62 BRNZ   
  4 Hovet, Christopher F      11 Flying Dolphins-MR     38.64      36.96 BRNZ   
  5 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR                37.53      37.55 BRNZ   
  6 Mac Donald, Kaan          12 Manhattan Makos-MR     36.93      37.66 BRNZ   
  7 Reece, Joel C             12 Hes-Mr-MR              39.33      38.38 BRNZ   
  8 Parmar, Arjun             11 Manhattan Makos-MR     39.35      38.95 BRNZ   
  9 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR                40.73      40.22 BRNZ   
 10 Chu, Preston              11 GATE-MR                41.50      41.31 BRNZ   
 11 Fuentes, JC               12 GATE-MR                43.60      41.37 BRNZ   
 12 Killian, Joachim T        12 GATE-MR                41.08      41.95 BRNZ   
 13 Zuckman, Branden M        11 Hes-Mr-MR              41.45      43.50 BRNZ   
 14 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR                38.16      43.75 BRNZ   
 15 Murphy, Maddox K          11 Manhattan Makos-MR     43.58      44.11 BRNZ   
 16 Pena, Aidan J             11 APEX-MR                50.41      44.87 BRNZ   
 17 Thomas, Jayden            12 KB Makos-MR            45.47      45.25 BRNZ   
 18 Richards, Aaron J         11 NFS-MR                 52.07      47.60 BRNZ   
 19 Kapp, John Kapp A         11 FREE-MR              1:03.04      47.68 BRNZ   
 20 Ge, Tristan Q             11 Twisters-MR            48.48      48.04 BRNZ   
 21 Kamble, Suryan            11 ASAP-MR                56.41      48.11 BRNZ   
 22 Korsakov, Pavel           11 ASAP-MR                42.87      48.84 BRNZ   
 23 Schwartz, Kieran          11 Manhattan Makos-MR     50.19      50.35 BRNZ   
 24 Fiore, Reece              11 Manhattan Makos-MR     47.18      53.21 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Korsakov, Ivan            11 ASAP-MR                46.98         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Wang, Orion               12 GATE-MR                42.11         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:10.69  JO
              1:10.70  SMAX
              1:17.59  SILV
              1:17.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:17.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Diaz, Adam C              12 RedTails-MR          1:22.31    1:20.22 BRNZ   
                  35.70     1:20.22 (44.52)                                        
  2 Shibata, Naoki            11 Manhattan Makos-MR   1:26.74    1:21.16 BRNZ   
                  37.59     1:21.16 (43.57)                                        
  3 O'Sullivan, Kealan J      12 CIY-MR               1:25.25    1:22.64 BRNZ   
                  36.97     1:22.64 (45.67)                                        
  4 Milgram, Mark A           11 FREE-MR              1:31.64    1:24.09 BRNZ   
                  37.46     1:24.09 (46.63)                                        
  5 Brillante, Francesco A    11 HS-MR                1:24.11    1:24.27 BRNZ   
                  41.09     1:24.27 (43.18)                                        
  6 Hovet, Christopher F      11 Flying Dolphins-MR   1:26.49    1:27.99 BRNZ   
                  39.87     1:27.99 (48.12)                                        
  7 Wang, Justin              12 GATE-MR              1:28.57    1:32.59 BRNZ   
                  42.33     1:32.59 (50.26)                                        
  8 Gruver, Bogdan A          12 HS-MR                1:32.99    1:36.76 BRNZ   
  9 Fuentes, JC               12 GATE-MR              1:45.77    1:39.92 BRNZ   
                  43.26     1:39.92 (56.66)                                        
 10 Kapp, John Kapp A         11 FREE-MR              1:37.36    1:46.95 BRNZ   
                  48.85     1:46.95 (58.10)                                        
 11 Richards, Aaron J         11 NFS-MR               2:12.63    1:59.89 BRNZ   
                  53.22   1:59.89 (1:06.67)                                        
Non-Award Division  
  1 Ng, Eyton E               11 FREE-MR              1:17.68    1:13.61 SILV   
                  32.76     1:13.61 (40.85)                                        
  2 Haynes, Mark C            12 CIY-MR               1:20.65    1:15.64 SILV   
                  35.24     1:15.64 (40.40)                                        
 -- Killian, Joachim T        12 GATE-MR              1:45.62         DQ        
      One hand touch
                  46.60        DQ (1:01.20)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:40.00  SMAX
              2:45.39  SILV
              2:45.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:45.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Equiano, Jason A          12 APEX-MR              2:48.78    2:50.78 BRNZ   
                  35.80     1:20.36 (44.56)     2:05.96 (45.60)     2:50.78 (44.82)
  2 Yi, Ethan                 12 Manhattan Makos-MR   3:07.10    3:01.20 BRNZ   
                  37.00     1:24.15 (47.15)     2:12.97 (48.82)     3:01.20 (48.23)
  3 Hovet, Christopher F      11 Flying Dolphins-MR   3:29.71    3:23.78 BRNZ   
                  40.78     1:31.06 (50.28)     2:26.58 (55.52)     3:23.78 (57.20)
Non-Award Division  
  1 Ng, Ryan Y                12 GATE-MR              2:46.46    2:34.30 JO     
                  32.58     1:12.62 (40.04)     1:53.83 (41.21)     2:34.30 (40.47)
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  JO
              1:10.00  SMAX
              1:17.19  SILV
              1:17.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:17.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Bubrowiecki, Sebastian    12 HS-MR                1:19.63    1:17.41 BRNZ   
                  35.71     1:17.41 (41.70)                                        
  2 ye, DY                    11 UN-MR                1:25.05    1:18.20 BRNZ   
                  36.17     1:18.20 (42.03)                                        
  3 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              1:23.53    1:18.29 BRNZ   
                  35.89     1:18.29 (42.40)                                        
  4 Wang, Justin              12 GATE-MR              1:25.42    1:18.52 BRNZ   
                  36.10     1:18.52 (42.42)                                        
  5 Parmar, Arjun             11 Manhattan Makos-MR   1:19.21    1:18.83 BRNZ   
                  35.30     1:18.83 (43.53)                                        
  6 Sucher, Mattias           12 Manhattan Makos-MR   1:22.84    1:19.15 BRNZ   
                  36.86     1:19.15 (42.29)                                        
  7 Mac Donald, Kaan          12 Manhattan Makos-MR   1:22.51    1:19.26 BRNZ   
                  38.49     1:19.26 (40.77)                                        
  8 Wang, Kevin Y             12 GATE-MR              1:21.03    1:19.74 BRNZ   
                  36.98     1:19.74 (42.76)                                        
  9 Weisburg, Alexander L     12 APEX-MR              1:24.34    1:21.53 BRNZ   
                  39.16     1:21.53 (42.37)                                        
 10 Reece, Joel C             12 Hes-Mr-MR            1:25.43    1:21.85 BRNZ   
                  38.82     1:21.85 (43.03)                                        
 11 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR              1:26.12    1:24.78 BRNZ   
                  40.14     1:24.78 (44.64)                                        
 12 Hovet, Christopher F      11 Flying Dolphins-MR   1:30.41    1:26.20 BRNZ   
                  38.48     1:26.20 (47.72)                                        
 13 Zuckman, Branden M        11 Hes-Mr-MR            1:28.08    1:26.66 BRNZ   
                  39.88     1:26.66 (46.78)                                        
 14 Thomas, Jayden            12 KB Makos-MR          1:24.41    1:27.05 BRNZ   
                  40.70     1:27.05 (46.35)                                        
 15 Wang, Orion               12 GATE-MR              1:35.61    1:27.09 BRNZ   
                  41.10     1:27.09 (45.99)                                        
 16 Fiore, Reece              11 Manhattan Makos-MR   1:27.23    1:29.21 BRNZ   
                  43.88     1:29.21 (45.33)                                        
 17 Murphy, Maddox K          11 Manhattan Makos-MR   1:30.34    1:29.66 BRNZ   
                  40.27     1:29.66 (49.39)                                        
 18 Pena, Aidan J             11 APEX-MR              1:49.70    1:34.91 BRNZ   
                  42.58     1:34.91 (52.33)                                        
 19 Richards, Aaron J         11 NFS-MR               1:51.32    1:36.59 BRNZ   
                  43.83     1:36.59 (52.76)                                        
 20 Slimani, Mohamed A        11 HS-MR                1:42.79    1:36.61 BRNZ   
                  45.53     1:36.61 (51.08)                                        
 21 Carrington, Zechariah K   11 CIY-MR               1:48.30    1:50.00 BRNZ   
                  51.13     1:50.00 (58.87)                                        
 22 Pryce, Kyle K             11 NFS-MR               2:15.19    1:57.49 BRNZ   
                  56.44   1:57.49 (1:01.05)                                        
Non-Award Division  
  1 Milgram, Mark A           11 FREE-MR              1:18.46    1:13.22 SILV   
                  34.49     1:13.22 (38.73)                                        
  2 Shibata, Naoki            11 Manhattan Makos-MR   1:20.19    1:14.90 SILV   
                  37.74     1:14.90 (37.16)                                        
  3 O'Sullivan, Kealan J      12 CIY-MR               1:18.66    1:15.24 SILV   
                  33.07     1:15.24 (42.17)                                        
  4 Equiano, Jason A          12 APEX-MR              1:19.55    1:16.40 SILV   
                  34.90     1:16.40 (41.50)                                        
 -- Sanchez, Jorge            11 UN-MR                1:33.10         DQ        
      One hand touch - breast
                  36.69          DQ (45.74)                                        
 -- Shah, Nix M               11 Flying Dolphins-MR   1:44.80         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  42.54          DQ (53.73)                                        
 -- Pacheco, Matthew          11 UN-MR                1:25.38         DQ        
      Not on back off wall - back
                  34.47          DQ (42.55)                                        
 -- Chu, Preston              11 GATE-MR              1:32.39         DQ        
      Did not finish on back - back
                  42.16          DQ (43.87)                                        
 -- Brillante, Francesco A    11 HS-MR                1:34.30         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  38.39          DQ (46.21)                                        
 -- Gruver, Bogdan A          12 HS-MR                1:22.01         DQ        
      Did not finish on back - back
                  38.22          DQ (45.33)                                        
 -- Kamble, Suryan            11 ASAP-MR              1:51.45         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  46.32          DQ (49.97)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:27.99  JO
              2:28.00  SMAX
              2:47.99  SILV
              2:48.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:48.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Parmar, Arjun             11 Manhattan Makos-MR   2:53.45    2:53.73 BRNZ   
                  40.53     1:23.06 (42.53)     2:16.48 (53.42)     2:53.73 (37.25)
  2 Sucher, Mattias           12 Manhattan Makos-MR   3:14.85    2:54.15 BRNZ   
                  38.76     1:24.16 (45.40)     2:14.89 (50.73)     2:54.15 (39.26)
  3 Khudaynatov, Yannis       11 FREE-MR              2:57.25    2:58.98 BRNZ   
                  40.52     1:27.05 (46.53)     2:18.89 (51.84)     2:58.98 (40.09)
  4 Victoria, Jeremy A        11 APEX-MR              3:06.28    3:11.49 BRNZ   
                  40.89     1:27.19 (46.30)   2:28.18 (1:00.99)     3:11.49 (43.31)
  5 Murphy, Maddox K          11 Manhattan Makos-MR   3:29.27    3:14.45 BRNZ   
                  46.69     1:31.22 (44.53)   2:33.94 (1:02.72)     3:14.45 (40.51)
Non-Award Division  
  1 Agashiwala, Satya         11 Manhattan Makos-MR   2:50.11    2:31.97 SILV   
                  31.27     1:12.29 (41.02)     1:59.63 (47.34)     2:31.97 (32.34)
  2 Hodan, Gary R             12 FREE-MR              2:50.93    2:47.78 SILV   
                  38.73     1:19.73 (41.00)     2:09.33 (49.60)     2:47.78 (38.45)
 -- Fiore, Reece              11 Manhattan Makos-MR   3:14.36         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  49.62     1:37.60 (47.98)     2:34.66 (57.06)          DQ (44.74)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.79  JO
                24.80  SMAX
                26.79  SILV
                26.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 26.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Lempert, Benjamin         14 Aquaflames-MR          27.03      27.00 BRNZ   
  2 Deguzman, Anthony A       13 Hes-Mr-MR              27.16      27.30 BRNZ   
  3 Ogg, Bodhi E              13 RedTails-MR            27.68      27.39 BRNZ   
  4 Gonzalez, Diego           14 Flying Dolphins-MR     32.11      27.49 BRNZ   
  5 DeWitt, Jasper            13 Manhattan Makos-MR     27.71      27.63 BRNZ   
  6 Baung, Justin             14 GATE-MR                27.12      27.65 BRNZ   
  7 Wong, Ryan                14 NCAC-MR                29.54      27.77 BRNZ   
  8 Margaryan, Avetis         14 Hes-Mr-MR              27.55      27.78 BRNZ   
  9 Shen, Jeremy              13 Flying Dolphins-MR     28.01      27.83 BRNZ   
 10 Guzman, Michael A         13 RedTails-MR            28.47      27.94 BRNZ   
 11 Munoz- Solano, John A     13 RedTails-MR            28.06      27.95 BRNZ   
 12 Wong, Yan Son             13 RedTails-MR            27.76      28.03 BRNZ   
 13 Pena, Becquer D           14 APEX-MR                27.40      28.16 BRNZ   
 14 Soh, Joshua M             14 Flying Dolphins-MR     28.48      28.34 BRNZ   
 15 Dawson, Xavier            13 NFS-MR                 28.44      28.41 BRNZ   
 16 Arellano, Joshua          14 RedTails-MR            27.09      28.61 BRNZ   
 17 Juncaj, Bernard A         13 APEX-MR                28.93      28.78 BRNZ   
 17 Salimbeni, Jacob J        13 RedTails-MR            29.18      28.78 BRNZ   
 19 Estipular, Kiendrick      14 UN-MR                  27.12      28.85 BRNZ   
 20 Geller, Russell           13 FREE-MR                29.03      28.88 BRNZ   
 21 Sanchez, Ronald           13 APEX-MR                27.72      28.98 BRNZ   
 22 Zhang, David A            13 GATE-MR                28.97      29.18 BRNZ   
 23 Jimenez, Felix J          14 APEX-MR                29.15      29.25 BRNZ   
 24 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR                30.13      29.29 BRNZ   
 25 Lliguicota, Peter P       13 NCAC-MR                29.68      29.54 BRNZ   
 26 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR     29.39      29.73 BRNZ   
 27 Kaye, Oscar               13 Manhattan Makos-MR     29.60      30.05 BRNZ   
 28 Guessous, Yanis K         14 Manhattan Makos-MR     30.41      30.37 BRNZ   
 29 Sorensen, Kai A           13 Flying Dolphins-MR     30.91      30.44 BRNZ   
 30 Singer, Connor M          13 FREE-MR                31.61      31.26 BRNZ   
 31 DeLeon, Ismeal R          13 KB Makos-MR            30.91      31.28 BRNZ   
 32 Laskey, Ian G             13 FREE-MR                31.04      31.32 BRNZ   
 33 Kosecki, Michael A        13 Flying Dolphins-MR     30.66      31.41 BRNZ   
 34 Aleman, William A         14 Flying Dolphins-MR     30.01      31.82 BRNZ   
 35 Kogan, Daniel             13 APEX-MR                33.35      32.32 BRNZ   
 36 Velazquez, Kevin          14 RedTails-MR            32.20      32.65 BRNZ   
 37 Salimbeni, Ben B          13 RedTails-MR            32.02      32.91 BRNZ   
 38 Vitashkevich, Daniel      13 FREE-MR                34.68      33.27 BRNZ   
 39 Almeida, James D          13 GATE-MR                33.35      34.06 BRNZ   
 40 Alvares, Isaias R         13 APEX-MR                32.87      35.14 BRNZ   
 41 Villegas, James J         13 RedTails-MR            38.09      39.02 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Kwan, William             13 FREE-MR                27.31      25.93 SILV   
  2 Cohen, Sasha              14 Manhattan Makos-MR     27.00      26.27 SILV   
  3 Valadez, Yiyo G           14 APEX-MR                26.96      26.43 SILV   
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                54.00  SMAX
                59.59  SILV
                59.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 59.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Mahedy, Michael           13 Manhattan Makos-MR   1:00.82      59.71 BRNZ   
                  28.75       59.71 (30.96)                                        
  2 Pena, Becquer D           14 APEX-MR              1:00.68    1:00.60 BRNZ   
                  28.33     1:00.60 (32.27)                                        
  3 Guzman, Michael A         13 RedTails-MR          1:03.92    1:01.19 BRNZ   
                  29.21     1:01.19 (31.98)                                        
  4 Siudzinski, William C     13 ASAP-MR              1:00.40    1:01.35 BRNZ   
                  29.51     1:01.35 (31.84)                                        
  5 DeWitt, Jasper            13 Manhattan Makos-MR   1:02.33    1:02.08 BRNZ   
                  29.94     1:02.08 (32.14)                                        
  5 Munoz- Solano, John A     13 RedTails-MR          1:02.51    1:02.08 BRNZ   
                  29.40     1:02.08 (32.68)                                        
  7 Baung, Justin             14 GATE-MR              1:02.67    1:02.49 BRNZ   
                  29.78     1:02.49 (32.71)                                        
  8 Shen, Jeremy              13 Flying Dolphins-MR   1:03.07    1:02.65 BRNZ   
                  29.60     1:02.65 (33.05)                                        
  9 Margaryan, Avetis         14 Hes-Mr-MR            1:02.70    1:02.73 BRNZ   
                  28.99     1:02.73 (33.74)                                        
 10 Deguzman, Anthony A       13 Hes-Mr-MR            1:01.56    1:02.90 BRNZ   
                  29.04     1:02.90 (33.86)                                        
 11 Berger, Brendan A         13 LIFE-MR              1:02.34    1:02.93 BRNZ   
                  30.08     1:02.93 (32.85)                                        
 12 Ogg, Bodhi E              13 RedTails-MR          1:03.41    1:03.28 BRNZ   
                  29.62     1:03.28 (33.66)                                        
 13 Geller, Russell           13 FREE-MR              1:03.45    1:03.33 BRNZ   
                  29.77     1:03.33 (33.56)                                        
 14 Gonzalez, Diego           14 Flying Dolphins-MR   1:09.28    1:03.45 BRNZ   
                  29.24     1:03.45 (34.21)                                        
 15 Wong, Yan Son             13 RedTails-MR          1:03.32    1:03.87 BRNZ   
                  30.36     1:03.87 (33.51)                                        
 16 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              1:07.67    1:03.93 BRNZ   
                  30.78     1:03.93 (33.15)                                        
 17 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR   1:02.50    1:04.12 BRNZ   
                  30.91     1:04.12 (33.21)                                        
 18 Dawson, Xavier            13 NFS-MR               1:03.40    1:04.76 BRNZ   
                  30.01     1:04.76 (34.75)                                        
 19 Jimenez, Felix J          14 APEX-MR              1:02.99    1:04.84 BRNZ   
                  31.59     1:04.84 (33.25)                                        
 20 Sanchez, Ronald           13 APEX-MR              1:01.34    1:04.90 BRNZ   
                  30.90     1:04.90 (34.00)                                        
 21 Salimbeni, Jacob J        13 RedTails-MR          1:05.89    1:05.00 BRNZ   
                  31.08     1:05.00 (33.92)                                        
 22 Kaye, Oscar               13 Manhattan Makos-MR   1:05.96    1:05.36 BRNZ   
                  30.83     1:05.36 (34.53)                                        
 23 Maroney, JP P             13 CIY-MR               1:05.39    1:05.73 BRNZ   
                  31.50     1:05.73 (34.23)                                        
 24 Juncaj, Bernard A         13 APEX-MR              1:09.47    1:06.17 BRNZ   
                  31.59     1:06.17 (34.58)                                        
 25 Guessous, Yanis K         14 Manhattan Makos-MR   1:06.33    1:06.99 BRNZ   
                  31.74     1:06.99 (35.25)                                        
 26 Singer, Connor M          13 FREE-MR              1:09.35    1:07.82 BRNZ   
                  33.45     1:07.82 (34.37)                                        
 27 Soh, Joshua M             14 Flying Dolphins-MR   1:09.44    1:09.34 BRNZ   
                  32.45     1:09.34 (36.89)                                        
 28 Kosecki, Michael A        13 Flying Dolphins-MR   1:07.72    1:09.71 BRNZ   
                  32.67     1:09.71 (37.04)                                        
 29 Newman, Marty             13 LIFE-MR              1:11.93    1:10.00 BRNZ   
                  32.76     1:10.00 (37.24)                                        
 30 Laskey, Ian G             13 FREE-MR              1:07.93    1:10.04 BRNZ   
                  33.93     1:10.04 (36.11)                                        
 31 Sorensen, Kai A           13 Flying Dolphins-MR   1:07.75    1:10.76 BRNZ   
                  33.09     1:10.76 (37.67)                                        
 32 DeLeon, Ismeal R          13 KB Makos-MR          1:09.68    1:13.16 BRNZ   
                  34.88     1:13.16 (38.28)                                        
 33 Velazquez, Kevin          14 RedTails-MR          1:11.45    1:13.43 BRNZ   
                  35.50     1:13.43 (37.93)                                        
 34 Salimbeni, Ben B          13 RedTails-MR          1:13.47    1:14.54 BRNZ   
                  35.58     1:14.54 (38.96)                                        
 35 Aleman, William A         14 Flying Dolphins-MR   1:08.57    1:14.88 BRNZ   
                  35.30     1:14.88 (39.58)                                        
 36 Kissane, James R          13 Flying Dolphins-MR   1:19.73    1:16.00 BRNZ   
                  35.78     1:16.00 (40.22)                                        
 37 Vitashkevich, Daniel      13 FREE-MR              1:16.42    1:19.11 BRNZ   
                  37.94     1:19.11 (41.17)                                        
 38 Almeida, James D          13 GATE-MR              1:18.50    1:19.41 BRNZ   
                  36.58     1:19.41 (42.83)                                        
 39 Kissane, Roch R           13 Flying Dolphins-MR   1:19.46    1:21.92 BRNZ   
                  38.94     1:21.92 (42.98)                                        
 40 Villegas, James J         13 RedTails-MR          1:30.09    1:26.28 BRNZ   
                  41.55     1:26.28 (44.73)                                        
Non-Award Division  
  1 Kwan, William             13 FREE-MR              1:01.03      56.44 SILV   
                  27.32       56.44 (29.12)                                        
  2 Kayadjanian, Kikko        14 Flying Dolphins-MR   1:00.15      56.66 SILV   
                  27.26       56.66 (29.40)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:57.99  JO
              1:58.50  SMAX
              2:14.19  SILV
              2:14.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:14.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Geller, Russell           13 FREE-MR              2:15.09    2:15.70 BRNZ   
                  30.19     1:04.12 (33.93)     1:40.01 (35.89)     2:15.70 (35.69)
  2 Guzman, Michael A         13 RedTails-MR          2:22.77    2:17.27 BRNZ   
                  30.20     1:05.23 (35.03)     1:42.78 (37.55)     2:17.27 (34.49)
  3 DeWitt, Jasper            13 Manhattan Makos-MR   2:21.12    2:18.47 BRNZ   
                  31.95     1:07.23 (35.28)     1:44.21 (36.98)     2:18.47 (34.26)
  4 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              2:23.19    2:18.53 BRNZ   
                  30.81     1:06.51 (35.70)     1:43.62 (37.11)     2:18.53 (34.91)
  5 Siudzinski, William C     13 ASAP-MR              2:20.22    2:18.54 BRNZ   
                  31.33     1:06.21 (34.88)     1:42.54 (36.33)     2:18.54 (36.00)
  6 Shen, Jeremy              13 Flying Dolphins-MR   2:21.29    2:18.64 BRNZ   
                  30.05     1:05.07 (35.02)     1:42.81 (37.74)     2:18.64 (35.83)
  7 Margaryan, Avetis         14 Hes-Mr-MR            2:21.68    2:19.23 BRNZ   
                  29.82     1:05.31 (35.49)     1:43.05 (37.74)     2:19.23 (36.18)
  8 Wong, Yan Son             13 RedTails-MR          2:23.33    2:20.31 BRNZ   
                  30.37     1:05.93 (35.56)     1:44.04 (38.11)     2:20.31 (36.27)
  9 Dawson, Xavier            13 NFS-MR               2:21.01    2:20.69 BRNZ   
                  31.39     1:08.10 (36.71)     1:46.32 (38.22)     2:20.69 (34.37)
 10 Jimenez, Felix J          14 APEX-MR              2:25.84    2:22.25 BRNZ   
                  31.49     1:08.37 (36.88)     1:46.78 (38.41)     2:22.25 (35.47)
 11 Gonzalez, Diego           14 Flying Dolphins-MR   2:30.29    2:22.59 BRNZ   
                  31.04     1:08.20 (37.16)     1:46.63 (38.43)     2:22.59 (35.96)
 12 Munoz- Solano, John A     13 RedTails-MR          2:26.76    2:22.92 BRNZ   
                  31.03     1:07.53 (36.50)     1:46.54 (39.01)     2:22.92 (36.38)
 13 Deguzman, Anthony A       13 Hes-Mr-MR            2:52.65    2:23.54 BRNZ   
                  30.26     1:05.90 (35.64)     1:46.20 (40.30)     2:23.54 (37.34)
 14 Ogg, Bodhi E              13 RedTails-MR          2:28.19    2:23.57 BRNZ   
                  31.23     1:05.94 (34.71)     1:44.86 (38.92)     2:23.57 (38.71)
 15 Berger, Brendan A         13 LIFE-MR              2:26.91    2:23.78 BRNZ   
                  31.68     1:08.02 (36.34)     1:45.64 (37.62)     2:23.78 (38.14)
 16 Guessous, Yanis K         14 Manhattan Makos-MR   2:24.68    2:24.26 BRNZ   
                  32.38     1:08.88 (36.50)     1:46.94 (38.06)     2:24.26 (37.32)
 17 Kaye, Oscar               13 Manhattan Makos-MR   2:29.66    2:24.29 BRNZ   
                  31.96     1:08.79 (36.83)     1:47.27 (38.48)     2:24.29 (37.02)
 18 Salimbeni, Jacob J        13 RedTails-MR          2:31.45    2:24.68 BRNZ   
                  32.27     1:09.30 (37.03)     1:48.97 (39.67)     2:24.68 (35.71)
 19 Juncaj, Bernard A         13 APEX-MR              2:35.50    2:26.51 BRNZ   
                  32.23     1:09.18 (36.95)   2:26.51 (1:17.33)                    
 20 Singer, Connor M          13 FREE-MR              2:29.15    2:28.78 BRNZ   
                  32.44     1:10.97 (38.53)     1:50.52 (39.55)     2:28.78 (38.26)
 21 Sorensen, Kai A           13 Flying Dolphins-MR   2:30.84    2:33.56 BRNZ   
                  33.27     1:12.08 (38.81)     1:53.14 (41.06)     2:33.56 (40.42)
 22 DeLeon, Ismeal R          13 KB Makos-MR          2:35.01    2:34.66 BRNZ   
                  32.96                             1:53.56 ( )     2:34.66 (41.10)
 23 Velazquez, Kevin          14 RedTails-MR          2:37.63    2:34.77 BRNZ   
                  34.76     1:14.39 (39.63)     1:56.43 (42.04)     2:34.77 (38.34)
 24 Soh, Joshua M             14 Flying Dolphins-MR   2:36.22    2:35.03 BRNZ   
                  33.44     1:13.29 (39.85)     1:56.04 (42.75)     2:35.03 (38.99)
 25 Kosecki, Michael A        13 Flying Dolphins-MR   2:46.23    2:36.58 BRNZ   
                  33.12     1:12.41 (39.29)     1:55.45 (43.04)     2:36.58 (41.13)
 26 Salimbeni, Ben B          13 RedTails-MR          2:46.17    2:40.77 BRNZ   
                  36.20     1:18.08 (41.88)     2:01.06 (42.98)     2:40.77 (39.71)
 27 Laskey, Ian G             13 FREE-MR              2:25.71    2:44.39 BRNZ   
                  36.07     1:19.23 (43.16)     2:04.01 (44.78)     2:44.39 (40.38)
 28 Kissane, James R          13 Flying Dolphins-MR   2:59.07    2:54.38 BRNZ   
                  37.33     1:23.92 (46.59)     2:11.48 (47.56)     2:54.38 (42.90)
 29 Vitashkevich, Daniel      13 FREE-MR              2:51.75    2:57.22 BRNZ   
                  38.68     1:23.58 (44.90)     2:11.83 (48.25)     2:57.22 (45.39)
 30 Kissane, Roch R           13 Flying Dolphins-MR   3:03.08    2:57.67 BRNZ   
                  38.73     1:26.09 (47.36)     2:12.77 (46.68)     2:57.67 (44.90)
 31 Villegas, James J         13 RedTails-MR          3:30.09    3:09.69 BRNZ   
                  43.87     1:31.79 (47.92)     2:20.89 (49.10)     3:09.69 (48.80)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:17.99  JO
              5:20.00  SMAX
              5:50.99  SILV
              5:51.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:51.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pique, Ky-mani            14 Manhattan Makos-MR   6:12.86    5:55.73 BRNZ   
                  29.56     1:03.22 (33.66)     1:38.81 (35.59)     2:15.11 (36.30)
        2:52.74 (37.63)     3:29.91 (37.17)     4:06.98 (37.07)     4:44.20 (37.22)
        5:20.82 (36.62)     5:55.73 (34.91)                                        
  2 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR   5:51.23    5:57.21 BRNZ   
                  31.68     1:07.04 (35.36)     1:43.38 (36.34)     2:19.70 (36.32)
        2:56.08 (36.38)     3:32.67 (36.59)     4:09.57 (36.90)     4:46.48 (36.91)
        5:22.95 (36.47)     5:57.21 (34.26)                                        
  3 Sanchez, Ronald           13 APEX-MR              5:57.02    5:57.24 BRNZ   
                  30.92     1:06.04 (35.12)     1:41.91 (35.87)     2:19.20 (37.29)
        2:56.28 (37.08)     3:32.89 (36.61)     4:10.16 (37.27)     4:47.51 (37.35)
        5:23.72 (36.21)     5:57.24 (33.52)                                        
  4 Geller, Russell           13 FREE-MR              6:07.41    5:57.82 BRNZ   
                  30.68     1:05.66 (34.98)     1:41.87 (36.21)     2:18.40 (36.53)
        2:55.18 (36.78)     3:32.18 (37.00)     4:09.39 (37.21)     4:46.61 (37.22)
        5:23.25 (36.64)     5:57.82 (34.57)                                        
  5 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              6:14.74    6:05.95 BRNZ   
                  31.07     1:06.55 (35.48)     1:43.31 (36.76)     2:20.62 (37.31)
        2:57.93 (37.31)     3:36.44 (38.51)     4:14.28 (37.84)     4:51.21 (36.93)
        5:29.74 (38.53)     6:05.95 (36.21)                                        
  6 Caumartin, Gabriel        14 Manhattan Makos-MR   6:11.15    6:05.99 BRNZ   
                  31.62     1:06.78 (35.16)     1:43.70 (36.92)     2:21.67 (37.97)
        2:58.52 (36.85)     3:36.03 (37.51)     4:13.21 (37.18)     4:50.94 (37.73)
        5:29.56 (38.62)     6:05.99 (36.43)                                        
  7 Siudzinski, William C     13 ASAP-MR              6:53.11    6:09.16 BRNZ   
                  31.96     1:06.86 (34.90)     1:43.81 (36.95)     2:21.70 (37.89)
        2:59.73 (38.03)     3:37.49 (37.76)     4:15.68 (38.19)     4:54.64 (38.96)
        5:33.10 (38.46)     6:09.16 (36.06)                                        
  8 Guzman, Michael A         13 RedTails-MR          6:35.55    6:12.66 BRNZ   
                  31.68     1:08.16 (36.48)     1:46.76 (38.60)     2:25.61 (38.85)
        3:05.40 (39.79)     3:43.58 (38.18)     4:22.46 (38.88)     5:00.31 (37.85)
        5:38.13 (37.82)     6:12.66 (34.53)                                        
  9 Wong, Yan Son             13 RedTails-MR          6:22.09    6:23.99 BRNZ   
                  31.68     1:09.12 (37.44)     1:48.22 (39.10)     2:27.98 (39.76)
        3:08.26 (40.28)     3:48.78 (40.52)     4:27.98 (39.20)     5:08.42 (40.44)
        5:47.27 (38.85)     6:23.99 (36.72)                                        
 10 Juncaj, Bernard A         13 APEX-MR              7:01.00    6:45.30 BRNZ   
                  32.24     1:08.97 (36.73)                             2:30.16 ( )
        3:13.65 (43.49)     3:54.93 (41.28)     4:40.23 (45.30)     5:24.55 (44.32)
        6:06.34 (41.79)     6:45.30 (38.96)                                        
 11 Ogg, Bodhi E              13 RedTails-MR          7:00.09    6:46.76 BRNZ   
                  32.70     1:09.96 (37.26)     1:50.14 (40.18)     2:31.45 (41.31)
        3:14.86 (43.41)     3:58.55 (43.69)     4:40.67 (42.12)     5:24.43 (43.76)
        6:07.91 (43.48)     6:46.76 (38.85)                                        
 12 Salimbeni, Jacob J        13 RedTails-MR          7:25.09    7:00.19 BRNZ   
                  35.54     1:16.01 (40.47)     1:58.71 (42.70)     2:43.61 (44.90)
        3:27.58 (43.97)     4:11.29 (43.71)     4:54.28 (42.99)     5:36.50 (42.22)
        6:19.19 (42.69)     7:00.19 (41.00)                                        
 13 Salimbeni, Ben B          13 RedTails-MR          7:40.09    7:19.58 BRNZ   
                  38.85     1:22.60 (43.75)     2:07.64 (45.04)     2:53.46 (45.82)
        3:37.18 (43.72)     4:21.60 (44.42)     5:07.33 (45.73)     5:52.75 (45.42)
        6:38.44 (45.69)     7:19.58 (41.14)                                        
 14 Aleman, William A         14 Flying Dolphins-MR   7:24.29    7:35.56 BRNZ   
                  35.07     1:16.97 (41.90)     2:03.28 (46.31)     2:52.58 (49.30)
        3:37.47 (44.89)     4:26.53 (49.06)     5:16.75 (50.22)     6:05.47 (48.72)
        6:53.57 (48.10)     7:35.56 (41.99)                                        
Non-Award Division  
  1 Pena, Cesar d             13 RedTails-MR          5:55.98    5:40.42 SILV   
                  28.78     1:01.91 (33.13)     1:36.52 (34.61)     2:11.81 (35.29)
        2:47.58 (35.77)     3:23.31 (35.73)     3:59.17 (35.86)     4:34.37 (35.20)
        5:08.72 (34.35)     5:40.42 (31.70)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:01.99  JO
              1:02.00  SMAX
              1:08.29  SILV
              1:08.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:08.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Guzman, Michael A         13 RedTails-MR          1:09.55    1:10.14 BRNZ   
                  33.84     1:10.14 (36.30)                                        
  2 Mahedy, Michael           13 Manhattan Makos-MR   1:10.26    1:10.59 BRNZ   
                  34.97     1:10.59 (35.62)                                        
  3 Lliguicota, Peter P       13 NCAC-MR              1:13.97    1:11.50 BRNZ   
                  36.23     1:11.50 (35.27)                                        
  4 Munoz- Solano, John A     13 RedTails-MR          1:11.69    1:11.95 BRNZ   
                  34.56     1:11.95 (37.39)                                        
  5 Baung, Justin             14 GATE-MR              1:14.81    1:12.21 BRNZ   
                  35.49     1:12.21 (36.72)                                        
  6 Geller, Russell           13 FREE-MR              1:13.14    1:12.57 BRNZ   
                  34.98     1:12.57 (37.59)                                        
  7 DeWitt, Jasper            13 Manhattan Makos-MR   1:13.18    1:12.59 BRNZ   
                  35.46     1:12.59 (37.13)                                        
  8 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR   1:12.84    1:12.73 BRNZ   
                  35.99     1:12.73 (36.74)                                        
  9 Margaryan, Avetis         14 Hes-Mr-MR            1:14.46    1:12.94 BRNZ   
                  35.57     1:12.94 (37.37)                                        
 10 Lempert, Benjamin         14 Aquaflames-MR        1:11.03    1:13.51 BRNZ   
                  34.46     1:13.51 (39.05)                                        
 11 Gonzalez, Diego           14 Flying Dolphins-MR   1:23.26    1:14.16 BRNZ   
                  34.73     1:14.16 (39.43)                                        
 12 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              1:16.50    1:14.44 BRNZ   
                  36.57     1:14.44 (37.87)                                        
 13 Zhang, David A            13 GATE-MR              1:13.29    1:14.78 BRNZ   
                  36.69     1:14.78 (38.09)                                        
 14 Kaye, Oscar               13 Manhattan Makos-MR   1:13.83    1:15.38 BRNZ   
                  36.35     1:15.38 (39.03)                                        
 15 Shen, Jeremy              13 Flying Dolphins-MR   1:12.79    1:15.45 BRNZ   
                  37.10     1:15.45 (38.35)                                        
 16 Wong, Yan Son             13 RedTails-MR          1:14.24    1:15.63 BRNZ   
                  36.99     1:15.63 (38.64)                                        
 17 Sorensen, Kai A           13 Flying Dolphins-MR   1:17.09    1:16.07 BRNZ   
                  37.22     1:16.07 (38.85)                                        
 18 Singer, Connor M          13 FREE-MR              1:13.19    1:17.61 BRNZ   
                  38.53     1:17.61 (39.08)                                        
 19 Salimbeni, Jacob J        13 RedTails-MR          1:18.83    1:18.40 BRNZ   
                  38.91     1:18.40 (39.49)                                        
 20 Ogg, Bodhi E              13 RedTails-MR          1:19.85    1:18.44 BRNZ   
                  38.64     1:18.44 (39.80)                                        
 21 Pena, Becquer D           14 APEX-MR              1:26.36    1:19.16 BRNZ   
                  37.88     1:19.16 (41.28)                                        
 22 Dawson, Xavier            13 NFS-MR               1:21.88    1:20.00 BRNZ   
                  39.90     1:20.00 (40.10)                                        
 23 Laskey, Ian G             13 FREE-MR              1:19.61    1:20.08 BRNZ   
                  39.70     1:20.08 (40.38)                                        
 24 Kosecki, Michael A        13 Flying Dolphins-MR   1:18.71    1:20.80 BRNZ   
                  38.92     1:20.80 (41.88)                                        
 25 Almeida, James D          13 GATE-MR              1:28.54    1:20.89 BRNZ   
                  39.95     1:20.89 (40.94)                                        
 26 DeLeon, Ismeal R          13 KB Makos-MR          1:24.08    1:21.52 BRNZ   
                  39.65     1:21.52 (41.87)                                        
 27 Soh, Joshua M             14 Flying Dolphins-MR   1:19.29    1:23.55 BRNZ   
 28 Guessous, Yanis K         14 Manhattan Makos-MR   1:23.49    1:23.65 BRNZ   
                  40.69     1:23.65 (42.96)                                        
 29 Estipular, Kiendrick      14 UN-MR                1:26.66    1:26.43 BRNZ   
                  40.82     1:26.43 (45.61)                                        
 30 Velazquez, Kevin          14 RedTails-MR          1:24.05    1:26.79 BRNZ   
                  41.71     1:26.79 (45.08)                                        
 31 Aleman, William A         14 Flying Dolphins-MR   1:28.06    1:27.27 BRNZ   
                  41.53     1:27.27 (45.74)                                        
 32 Juncaj, Bernard A         13 APEX-MR              1:26.49    1:28.04 BRNZ   
 33 Arellano, Joshua          14 RedTails-MR          1:15.09    1:31.50 BRNZ   
                  44.67     1:32.10 (47.43)     2:22.11 (50.01)         1:31.50 ( )
 34 Kogan, Daniel             13 APEX-MR              1:28.27    1:31.70 BRNZ   
                  43.10     1:31.70 (48.60)                                        
 35 Vitashkevich, Daniel      13 FREE-MR              1:31.55    1:32.09 BRNZ   
 36 Alvares, Isaias R         13 APEX-MR              1:39.45    1:37.13 BRNZ   
                  46.23     1:37.13 (50.90)                                        
 37 Villegas, James J         13 RedTails-MR          2:00.09    1:40.65 BRNZ   
                  49.60     1:40.65 (51.05)                                        
Non-Award Division  
  1 Pena, Cesar d             13 RedTails-MR          1:09.79    1:05.89 SILV   
                  32.52     1:05.89 (33.37)                                        
  2 Kwan, William             13 FREE-MR              1:09.51    1:06.48 SILV   
                  32.40     1:06.48 (34.08)                                        
  3 Kayadjanian, Kikko        14 Flying Dolphins-MR   1:10.92    1:07.10 SILV   
                  33.50     1:07.10 (33.60)                                        
  4 Valadez, Yiyo G           14 APEX-MR              1:10.21    1:07.42 SILV   
                  33.33     1:07.42 (34.09)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:13.49  JO
              2:14.00  SMAX
              2:27.09  SILV
              2:27.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:27.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Deguzman, Anthony A       13 Hes-Mr-MR            3:04.88    2:27.59 BRNZ   
                  33.83     1:09.59 (35.76)   2:27.59 (1:18.00)                    
  2 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR   2:30.40    2:29.56 BRNZ   
                  36.27     1:13.93 (37.66)     1:52.29 (38.36)     2:29.56 (37.27)
  3 Baung, Justin             14 GATE-MR              2:35.55    2:35.86 BRNZ   
                  37.80     1:16.92 (39.12)   2:35.86 (1:18.94)                    
  4 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              2:40.35    2:36.69 BRNZ   
                  36.92     1:16.65 (39.73)     1:56.80 (40.15)     2:36.69 (39.89)
  5 Munoz- Solano, John A     13 RedTails-MR          3:09.46    2:36.79 BRNZ   
                  37.03     1:16.23 (39.20)     1:57.90 (41.67)     2:36.79 (38.89)
  6 Singer, Connor M          13 FREE-MR              2:43.08    2:40.66 BRNZ   
                  39.75     1:21.22 (41.47)     2:02.14 (40.92)     2:40.66 (38.52)
  7 Wong, Yan Son             13 RedTails-MR          2:37.63    2:43.22 BRNZ   
                  39.09     1:21.21 (42.12)     2:03.31 (42.10)     2:43.22 (39.91)
  8 Gonzalez, Diego           14 Flying Dolphins-MR   3:18.26    2:46.04 BRNZ   
                  40.41     1:22.52 (42.11)     2:05.16 (42.64)     2:46.04 (40.88)
  9 Kosecki, Michael A        13 Flying Dolphins-MR   2:52.41    2:55.86 BRNZ   
                  40.76     1:24.60 (43.84)     2:12.27 (47.67)     2:55.86 (43.59)
 10 Almeida, James D          13 GATE-MR              3:08.07    2:56.66 BRNZ   
                  41.10     1:26.41 (45.31)     2:12.78 (46.37)     2:56.66 (43.88)
 11 Laskey, Ian G             13 FREE-MR              2:50.97    2:57.83 BRNZ   
                  42.24     1:28.37 (46.13)     2:14.48 (46.11)     2:57.83 (43.35)
 12 Newman, Marty             13 LIFE-MR              3:17.36    3:02.73 BRNZ   
                  42.59     1:28.38 (45.79)     2:16.56 (48.18)     3:02.73 (46.17)
 13 DeLeon, Ismeal R          13 KB Makos-MR          3:10.73    3:04.52 BRNZ   
                                1:30.18 ( )   3:04.52 (1:34.34)                    
Non-Award Division  
  1 Pena, Cesar d             13 RedTails-MR          2:28.09    2:21.19 SILV   
                  33.28     1:09.60 (36.32)     1:46.45 (36.85)     2:21.19 (34.74)
  2 Kayadjanian, Kikko        14 Flying Dolphins-MR   2:36.88    2:22.03 SILV   
                  34.11     1:09.97 (35.86)     1:46.63 (36.66)     2:22.03 (35.40)
  3 Jablonowski, Kristof      14 Manhattan Makos-MR   2:28.68    2:23.35 SILV   
                  34.29     1:10.67 (36.38)     1:47.98 (37.31)     2:23.35 (35.37)
  4 Valadez, Yiyo G           14 APEX-MR              2:32.96    2:25.71 SILV   
                  35.06     1:11.81 (36.75)     1:49.42 (37.61)     2:25.71 (36.29)
 -- Kissane, James R          13 Flying Dolphins-MR   3:38.29         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  46.32     1:39.78 (53.46)     2:32.65 (52.87)          DQ (46.67)
 -- Siudzinski, William C     13 ASAP-MR              2:52.17         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  40.53     1:23.14 (42.61)     2:05.78 (42.64)          DQ (42.67)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:09.49  JO
              1:10.50  SMAX
              1:16.69  SILV
              1:16.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:16.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Kaye, Oscar               13 Manhattan Makos-MR   1:18.64    1:17.52 BRNZ   
                  36.71     1:17.52 (40.81)                                        
  2 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR   1:20.44    1:19.64 BRNZ   
                  37.58     1:19.64 (42.06)                                        
  3 Dawson, Xavier            13 NFS-MR               1:19.67    1:21.25 BRNZ   
                  37.68     1:21.25 (43.57)                                        
  4 Singer, Connor M          13 FREE-MR              1:23.34    1:21.79 BRNZ   
                  39.86     1:21.79 (41.93)                                        
  5 Geller, Russell           13 FREE-MR              1:23.53    1:22.24 BRNZ   
                  38.61     1:22.24 (43.63)                                        
  6 DeWitt, Jasper            13 Manhattan Makos-MR   1:23.02    1:22.27 BRNZ   
                  39.75     1:22.27 (42.52)                                        
  7 Shen, Jeremy              13 Flying Dolphins-MR   1:21.31    1:23.05 BRNZ   
                  39.20     1:23.05 (43.85)                                        
  8 Pena, Becquer D           14 APEX-MR              1:23.10    1:23.52 BRNZ   
                  39.69     1:23.52 (43.83)                                        
  9 Siudzinski, William C     13 ASAP-MR              1:21.86    1:23.80 BRNZ   
                  39.56     1:23.80 (44.24)                                        
 10 Baung, Justin             14 GATE-MR              1:24.38    1:24.78 BRNZ   
                  40.39     1:24.78 (44.39)                                        
 11 Margaryan, Avetis         14 Hes-Mr-MR            1:28.01    1:26.49 BRNZ   
                  40.61     1:26.49 (45.88)                                        
 12 Berger, Brendan A         13 LIFE-MR              1:23.68    1:27.03 BRNZ   
                  41.36     1:27.03 (45.67)                                        
 13 Valadez, Yiyo G           14 APEX-MR              1:24.73    1:27.29 BRNZ   
                  41.76     1:27.29 (45.53)                                        
 14 Mahedy, Michael           13 Manhattan Makos-MR   1:25.63    1:27.50 BRNZ   
                  41.40     1:27.50 (46.10)                                        
 15 Soh, Joshua M             14 Flying Dolphins-MR   1:28.31    1:27.98 BRNZ   
                  41.47     1:27.98 (46.51)                                        
 16 Maroney, JP P             13 CIY-MR               1:26.59    1:28.57 BRNZ   
                  41.77     1:28.57 (46.80)                                        
 17 Guessous, Yanis K         14 Manhattan Makos-MR   1:29.15    1:29.42 BRNZ   
                  41.60     1:29.42 (47.82)                                        
 18 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              1:32.27    1:31.53 BRNZ   
                  42.95     1:31.53 (48.58)                                        
 19 Almeida, James D          13 GATE-MR              1:27.02    1:31.79 BRNZ   
                  42.18     1:31.79 (49.61)                                        
 20 Sorensen, Kai A           13 Flying Dolphins-MR   1:33.13    1:31.95 BRNZ   
                  44.98     1:31.95 (46.97)                                        
 21 Jimenez, Felix J          14 APEX-MR              1:26.91    1:32.05 BRNZ   
                  44.21     1:32.05 (47.84)                                        
 22 Aleman, William A         14 Flying Dolphins-MR   1:37.71    1:32.51 BRNZ   
                  42.88     1:32.51 (49.63)                                        
 23 Salimbeni, Ben B          13 RedTails-MR          1:34.26    1:32.96 BRNZ   
                  43.57     1:32.96 (49.39)                                        
 24 Sanchez, Ronald           13 APEX-MR              1:32.38    1:33.87 BRNZ   
                  44.57     1:33.87 (49.30)                                        
 25 Vitashkevich, Daniel      13 FREE-MR              1:39.57    1:43.47 BRNZ   
                  49.74     1:43.47 (53.73)                                        
 26 Kissane, Roch R           13 Flying Dolphins-MR   1:38.25    1:43.94 BRNZ   
                  49.33     1:43.94 (54.61)                                        
Non-Award Division  
  1 Kayadjanian, Kikko        14 Flying Dolphins-MR   1:19.50    1:14.05 SILV   
                  34.85     1:14.05 (39.20)                                        
  2 Cohen, Sasha              14 Manhattan Makos-MR   1:17.90    1:15.22 SILV   
                  35.29     1:15.22 (39.93)                                        
 -- Kissane, James R          13 Flying Dolphins-MR   1:46.68         DQ        
      Downward butterfly kick
                  52.40        DQ (1:04.14)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:30.99  JO
              2:34.00  SMAX
              2:47.89  SILV
              2:47.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:47.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR   2:54.05    2:56.17 BRNZ   
                  41.18     1:25.94 (44.76)     2:11.49 (45.55)     2:56.17 (44.68)
  2 Singer, Connor M          13 FREE-MR              2:57.99    2:56.51 BRNZ   
                  40.56     1:27.44 (46.88)     2:10.72 (43.28)     2:56.51 (45.79)
  3 Munoz- Solano, John A     13 RedTails-MR          3:10.09    2:57.85 BRNZ   
                  39.38     1:24.35 (44.97)     2:12.04 (47.69)     2:57.85 (45.81)
  4 Dawson, Xavier            13 NFS-MR               2:52.56    2:58.73 BRNZ   
                  38.48     1:24.42 (45.94)   2:58.73 (1:34.31)                    
  5 Wong, Ryan                14 NCAC-MR              3:10.00    2:58.81 BRNZ   
                  38.94     1:23.65 (44.71)     2:11.02 (47.37)     2:58.81 (47.79)
  6 Geller, Russell           13 FREE-MR              2:57.92    2:59.39 BRNZ   
                  40.06     1:26.58 (46.52)     2:13.68 (47.10)     2:59.39 (45.71)
  7 Shen, Jeremy              13 Flying Dolphins-MR   2:58.29    3:01.02 BRNZ   
                  41.19     1:27.26 (46.07)     2:15.82 (48.56)     3:01.02 (45.20)
  8 Deguzman, Anthony A       13 Hes-Mr-MR            2:58.27    3:01.34 BRNZ   
                  39.59     1:26.48 (46.89)     2:14.03 (47.55)     3:01.34 (47.31)
  9 Pena, Becquer D           14 APEX-MR              3:01.28    3:01.76 BRNZ   
                  42.17     1:28.05 (45.88)     2:15.35 (47.30)     3:01.76 (46.41)
 10 Guessous, Yanis K         14 Manhattan Makos-MR   3:19.04    3:10.58 BRNZ   
                  41.94     1:31.59 (49.65)     2:20.66 (49.07)     3:10.58 (49.92)
 11 Sorensen, Kai A           13 Flying Dolphins-MR   3:28.29    3:14.57 BRNZ   
                  44.53     1:35.61 (51.08)     2:25.50 (49.89)     3:14.57 (49.07)
 12 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              3:14.28    3:15.37 BRNZ   
                  44.70     1:35.12 (50.42)     2:27.06 (51.94)     3:15.37 (48.31)
 13 Salimbeni, Ben B          13 RedTails-MR          3:15.09    3:17.98 BRNZ   
                  46.26     1:37.79 (51.53)     2:28.89 (51.10)     3:17.98 (49.09)
 14 Kosecki, Michael A        13 Flying Dolphins-MR   3:17.74    3:18.09 BRNZ   
                  45.67     1:37.32 (51.65)     2:28.89 (51.57)     3:18.09 (49.20)
 15 Jimenez, Felix J          14 APEX-MR              3:13.61    3:18.46 BRNZ   
                  45.02     1:34.79 (49.77)     2:26.23 (51.44)     3:18.46 (52.23)
 16 Mahedy, Michael           13 Manhattan Makos-MR   3:09.49    3:21.35 BRNZ   
                  44.25     1:35.97 (51.72)     2:28.48 (52.51)     3:21.35 (52.87)
Non-Award Division  
  1 Zhang, David A            13 GATE-MR              2:51.59    2:44.19 SILV   
                  37.90     1:19.93 (42.03)     2:02.08 (42.15)     2:44.19 (42.11)
  2 Kayadjanian, Kikko        14 Flying Dolphins-MR   2:52.52    2:45.74 SILV   
                  38.56     1:20.57 (42.01)     2:04.19 (43.62)     2:45.74 (41.55)
  3 Kaye, Oscar               13 Manhattan Makos-MR   2:51.07    2:47.89 SILV   
                  38.28     1:20.92 (42.64)     2:05.40 (44.48)     2:47.89 (42.49)
 -- Soh, Joshua M             14 Flying Dolphins-MR   3:13.58         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  43.29     1:32.84 (49.55)     2:23.93 (51.09)          DQ (51.08)
 -- Aleman, William A         14 Flying Dolphins-MR   3:22.02         DQ        
      One hand touch
                  47.63     1:41.77 (54.14)     2:37.93 (56.16)          DQ (53.02)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:00.49  JO
              1:00.50  SMAX
              1:07.09  SILV
              1:07.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:07.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Donohoe, Samuel P         14 Manhattan Makos-MR   1:08.07    1:07.33 BRNZ   
                  30.84     1:07.33 (36.49)                                        
  2 Pique, Ky-mani            14 Manhattan Makos-MR   1:08.05    1:09.49 BRNZ   
                  30.68     1:09.49 (38.81)                                        
  3 Valadez, Yiyo G           14 APEX-MR              1:10.94    1:10.46 BRNZ   
                  33.25     1:10.46 (37.21)                                        
  4 Cohen, Sasha              14 Manhattan Makos-MR   1:10.30    1:11.88 BRNZ   
                  32.44     1:11.88 (39.44)                                        
  5 Ogg, Bodhi E              13 RedTails-MR          1:12.74    1:13.05 BRNZ   
                  32.34     1:13.05 (40.71)                                        
  6 Kayadjanian, Kikko        14 Flying Dolphins-MR   1:20.12    1:13.13 BRNZ   
                  32.77     1:13.13 (40.36)                                        
  7 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR   1:15.22    1:13.59 BRNZ   
                  36.17     1:13.59 (37.42)                                        
  8 Gonzalez, Diego           14 Flying Dolphins-MR   1:25.72    1:14.82 BRNZ   
                  33.77     1:14.82 (41.05)                                        
  9 Pena, Becquer D           14 APEX-MR              1:23.98    1:16.54 BRNZ   
                  34.48     1:16.54 (42.06)                                        
 10 Shen, Jeremy              13 Flying Dolphins-MR   1:13.68    1:18.16 BRNZ   
                  35.87     1:18.16 (42.29)                                        
 11 Sanchez, Ronald           13 APEX-MR              1:19.46    1:19.73 BRNZ   
                  37.16     1:19.73 (42.57)                                        
 12 Soh, Joshua M             14 Flying Dolphins-MR   1:22.70    1:20.89 BRNZ   
                  36.05     1:20.89 (44.84)                                        
 13 DeWitt, Jasper            13 Manhattan Makos-MR   1:21.35    1:20.94 BRNZ   
                  37.07     1:20.94 (43.87)                                        
 14 Maroney, JP P             13 CIY-MR               1:22.08    1:21.91 BRNZ   
                  38.27     1:21.91 (43.64)                                        
 15 Kosecki, Michael A        13 Flying Dolphins-MR   1:26.01    1:22.55 BRNZ   
                  37.50     1:22.55 (45.05)                                        
 16 Geller, Russell           13 FREE-MR              1:18.42    1:22.89 BRNZ   
                  37.55     1:22.89 (45.34)                                        
 17 Kaye, Oscar               13 Manhattan Makos-MR   1:23.85    1:23.94 BRNZ   
                  39.19     1:23.94 (44.75)                                        
 18 Velazquez, Kevin          14 RedTails-MR          1:28.36    1:25.42 BRNZ   
                  38.14     1:25.42 (47.28)                                        
 19 Mahedy, Michael           13 Manhattan Makos-MR   1:21.87    1:25.89 BRNZ   
                  39.12     1:25.89 (46.77)                                        
 20 Juncaj, Bernard A         13 APEX-MR              1:33.95    1:26.38 BRNZ   
                  37.32     1:26.38 (49.06)                                        
 21 Sorensen, Kai A           13 Flying Dolphins-MR   1:27.17    1:27.91 BRNZ   
                  38.29     1:27.91 (49.62)                                        
 22 Aleman, William A         14 Flying Dolphins-MR   1:38.29    1:27.93 BRNZ   
                  37.72     1:27.93 (50.21)                                        
 23 Almeida, James D          13 GATE-MR              1:32.05    1:27.95 BRNZ   
                  39.27     1:27.95 (48.68)                                        
 24 Guessous, Yanis K         14 Manhattan Makos-MR   1:28.10    1:29.23 BRNZ   
                  39.43     1:29.23 (49.80)                                        
 25 Newman, Marty             13 LIFE-MR              1:35.81    1:29.65 BRNZ   
                  39.47     1:29.65 (50.18)                                        
 26 Dawson, Xavier            13 NFS-MR               1:23.72    1:31.72 BRNZ   
                  39.92     1:31.72 (51.80)                                        
 27 DeLeon, Ismeal R          13 KB Makos-MR          1:35.90    1:31.80 BRNZ   
                  40.91     1:31.80 (50.89)                                        
 28 Salimbeni, Jacob J        13 RedTails-MR          1:27.73    1:37.24 BRNZ   
                  42.53     1:37.24 (54.71)                                        
Non-Award Division  
  1 Guzman, Michael A         13 RedTails-MR          1:08.33    1:04.90 SILV   
                  31.19     1:04.90 (33.71)                                        
  2 Kwan, William             13 FREE-MR              1:10.11    1:06.76 SILV   
                  31.81     1:06.76 (34.95)                                        
  3 Jablonowski, Kristof      14 Manhattan Makos-MR   1:07.78    1:06.83 SILV   
                  30.97     1:06.83 (35.86)                                        
 -- Kissane, Roch R           13 Flying Dolphins-MR   1:39.88         DQ        
      Scissors kick
                  44.89          DQ (53.26)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:17.99  JO
              2:18.00  SMAX
              2:29.59  SILV
              2:29.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:29.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Guzman, Michael A         13 RedTails-MR          2:42.48    2:34.06 BRNZ   
                  32.92     1:14.10 (41.18)     1:56.46 (42.36)     2:34.06 (37.60)
  2 Pena, Cesar d             13 RedTails-MR          2:30.09    2:39.25 BRNZ   
                  31.71     1:09.50 (37.79)     1:55.16 (45.66)     2:39.25 (44.09)
  3 Pique, Ky-mani            14 Manhattan Makos-MR   3:08.51    2:45.42 BRNZ   
                  33.53     1:14.30 (40.77)     1:59.83 (45.53)     2:45.42 (45.59)
  4 Gonzalez, Diego           14 Flying Dolphins-MR   3:02.29    2:55.35 BRNZ   
                  36.57     1:19.99 (43.42)     2:06.61 (46.62)     2:55.35 (48.74)
  5 Kayadjanian, Kikko        14 Flying Dolphins-MR   3:02.29    2:57.77 BRNZ   
                  36.79     1:22.26 (45.47)     2:11.21 (48.95)     2:57.77 (46.56)
  6 Ogg, Bodhi E              13 RedTails-MR          2:45.09    3:01.57 BRNZ   
                  36.15     1:20.76 (44.61)     2:09.77 (49.01)     3:01.57 (51.80)
  7 Velazquez, Kevin          14 RedTails-MR          3:10.17    3:18.30 BRNZ   
                  41.48     1:32.71 (51.23)     2:26.87 (54.16)     3:18.30 (51.43)
Non-Award Division  
  1 Kwan, William             13 FREE-MR              2:36.16    2:29.57 SILV   
                  32.54     1:10.20 (37.66)     1:50.59 (40.39)     2:29.57 (38.98)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:12.99  JO
              2:13.00  SMAX
              2:31.09  SILV
              2:31.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:31.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Valadez, Yiyo G           14 APEX-MR              2:42.76    2:31.73 BRNZ   
                  32.85     1:12.00 (39.15)     1:57.99 (45.99)     2:31.73 (33.74)
  2 Deguzman, Anthony A       13 Hes-Mr-MR            2:33.73    2:32.48 BRNZ   
                  29.56     1:06.05 (36.49)     1:55.02 (48.97)     2:32.48 (37.46)
  3 Zhang, David A            13 GATE-MR              2:38.17    2:33.24 BRNZ   
                  34.69     1:12.66 (37.97)     1:58.00 (45.34)     2:33.24 (35.24)
  4 Mahedy, Michael           13 Manhattan Makos-MR   2:34.77    2:33.39 BRNZ   
                  35.41     1:12.29 (36.88)     1:59.42 (47.13)     2:33.39 (33.97)
  5 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR   2:32.32    2:33.59 BRNZ   
                  34.07     1:13.83 (39.76)     1:58.65 (44.82)     2:33.59 (34.94)
  6 Shen, Jeremy              13 Flying Dolphins-MR   2:39.03    2:34.96 BRNZ   
                  33.45     1:13.93 (40.48)     2:00.56 (46.63)     2:34.96 (34.40)
  7 DeWitt, Jasper            13 Manhattan Makos-MR   2:36.92    2:35.50 BRNZ   
                  37.19     1:15.73 (38.54)     2:01.61 (45.88)     2:35.50 (33.89)
  8 Margaryan, Avetis         14 Hes-Mr-MR            2:38.12    2:35.58 BRNZ   
                  31.73     1:11.16 (39.43)     1:58.85 (47.69)     2:35.58 (36.73)
  9 Pena, Becquer D           14 APEX-MR              2:39.28    2:35.72 BRNZ   
                  33.26     1:15.95 (42.69)     2:01.90 (45.95)     2:35.72 (33.82)
 10 Geller, Russell           13 FREE-MR              2:36.11    2:37.00 BRNZ   
                  34.46     1:13.32 (38.86)     2:01.67 (48.35)     2:37.00 (35.33)
 11 Baung, Justin             14 GATE-MR              2:51.91    2:37.08 BRNZ   
                  33.92     1:13.86 (39.94)     2:00.81 (46.95)     2:37.08 (36.27)
 12 Kaye, Oscar               13 Manhattan Makos-MR   2:38.86    2:39.32 BRNZ   
                  38.20     1:17.05 (38.85)     2:01.28 (44.23)     2:39.32 (38.04)
 13 Ogg, Bodhi E              13 RedTails-MR          2:43.47    2:39.75 BRNZ   
                  33.30     1:15.69 (42.39)     2:05.04 (49.35)     2:39.75 (34.71)
 14 Dawson, Xavier            13 NFS-MR               2:52.85    2:40.46 BRNZ   
                  36.69     1:20.49 (43.80)     2:04.42 (43.93)     2:40.46 (36.04)
 15 Singer, Connor M          13 FREE-MR              2:43.44    2:40.68 BRNZ   
                  38.11     1:19.75 (41.64)     2:05.29 (45.54)     2:40.68 (35.39)
 16 Sanchez, Ronald           13 APEX-MR              2:41.24    2:40.73 BRNZ   
                  34.90     1:17.21 (42.31)     2:06.41 (49.20)     2:40.73 (34.32)
 17 Gonzalez, Diego           14 Flying Dolphins-MR   2:58.96    2:42.20 BRNZ   
                  34.02     1:14.44 (40.42)     2:04.38 (49.94)     2:42.20 (37.82)
 18 Kapp, Bruce E             13 FREE-MR              2:47.62    2:44.99 BRNZ   
                  37.18     1:18.37 (41.19)     2:08.83 (50.46)     2:44.99 (36.16)
 19 Sorensen, Kai A           13 Flying Dolphins-MR   2:53.84    2:45.78 BRNZ   
                  36.75     1:18.20 (41.45)     2:08.84 (50.64)     2:45.78 (36.94)
 20 Wong, Yan Son             13 RedTails-MR          2:45.35    2:46.26 BRNZ   
                  37.76     1:20.38 (42.62)     2:11.87 (51.49)     2:46.26 (34.39)
 21 Guessous, Yanis K         14 Manhattan Makos-MR   2:52.36    2:50.93 BRNZ   
                  40.13     1:24.28 (44.15)     2:13.97 (49.69)     2:50.93 (36.96)
 22 Laskey, Ian G             13 FREE-MR              2:49.41    2:51.39 BRNZ   
                  38.83     1:22.81 (43.98)     2:15.15 (52.34)     2:51.39 (36.24)
 23 Salimbeni, Jacob J        13 RedTails-MR          2:55.58    2:53.98 BRNZ   
                  37.67     1:22.07 (44.40)     2:17.54 (55.47)     2:53.98 (36.44)
 24 Almeida, James D          13 GATE-MR              2:59.61    2:54.19 BRNZ   
                  39.37     1:21.66 (42.29)     2:11.75 (50.09)     2:54.19 (42.44)
 25 Soh, Joshua M             14 Flying Dolphins-MR   2:58.01    2:56.45 BRNZ   
                  38.17     1:23.95 (45.78)     2:14.23 (50.28)     2:56.45 (42.22)
 26 Salimbeni, Ben B          13 RedTails-MR          3:04.25    3:01.90 BRNZ   
                  42.44     1:29.07 (46.63)     2:20.84 (51.77)     3:01.90 (41.06)
 27 Aleman, William A         14 Flying Dolphins-MR   3:01.35    3:04.69 BRNZ   
                  37.22     1:23.18 (45.96)     2:22.22 (59.04)     3:04.69 (42.47)
 28 Kogan, Daniel             13 APEX-MR              3:15.34    3:22.16 BRNZ   
                                1:31.83 ( )   2:36.06 (1:04.23)     3:22.16 (46.10)
Non-Award Division  
 -- Kosecki, Michael A        13 Flying Dolphins-MR   2:50.02         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  36.08     1:17.56 (41.48)     2:10.11 (52.55)          DQ (38.29)
 -- Kayadjanian, Kikko        14 Flying Dolphins-MR   2:31.11         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  32.02     1:09.11 (37.09)     1:51.57 (42.46)          DQ (31.60)
 -- Juncaj, Bernard A         13 APEX-MR              3:30.30         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick - breast
                  35.33     1:21.13 (45.80)     2:16.10 (54.97)          DQ (37.45)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:42.99  JO
              4:43.00  SMAX
              5:09.79  SILV
              5:09.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:09.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Allannic, Adrian          14 Manhattan Makos-MR   5:33.65    5:18.72 BRNZ   
                  36.79     1:16.75 (39.96)     1:56.91 (40.16)     2:36.31 (39.40)
        3:20.94 (44.63)     4:06.34 (45.40)     4:43.46 (37.12)     5:18.72 (35.26)
Non-Award Division  
  1 Donohoe, Samuel P         14 Manhattan Makos-MR   5:21.98    4:56.47 SILV   
                  30.51     1:07.47 (36.96)     1:46.46 (38.99)     2:25.66 (39.20)
        3:07.06 (41.40)     3:50.68 (43.62)     4:24.85 (34.17)     4:56.47 (31.62)
  2 Pena, Cesar d             13 RedTails-MR          5:21.09    4:56.82 SILV   
                  30.95     1:05.58 (34.63)     1:46.72 (41.14)     2:27.84 (41.12)
        3:07.42 (39.58)     3:50.07 (42.65)     4:24.93 (34.86)     4:56.82 (31.89)
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.79  AGTC
                23.80  SMAX
                25.19  SILV
                25.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 25.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 WU, William               15 Twisters-MR            25.55      25.60 BRNZ   
  2 Brothers, Shea A          16 Flying Dolphins-MR     25.42      25.87 BRNZ   
  3 Brillante, Nicolas M      15 HS-MR                  26.36      26.15 BRNZ   
  4 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR            25.85      26.24 BRNZ   
  5 Pinkhasov, David          15 Aquaflames-MR          28.09      26.40 BRNZ   
  6 Reynolds, Ben             15 RedTails-MR            26.09      26.57 BRNZ   
  7 Gangemi, Louis J          15 HS-MR                  26.89      26.77 BRNZ   
  8 Sapara, Chris A           16 FREE-MR                27.30      27.34 BRNZ   
  9 Murawski, Adrian          16 FLY-MR                 26.95      27.64 BRNZ   
 10 Wozniak, Robert G         15 Aquaflames-MR          31.90      27.72 BRNZ   
 11 Barnard, Trent S          15 Hes-Mr-MR              28.67      29.12 BRNZ   
 12 Bast, Michael             15 Aquaflames-MR          28.90      29.16 BRNZ   
 13 Waterman, Patrick         16 KB Makos-MR            28.10      29.29 BRNZ   
 14 Vicente, Iverson D        16 APEX-MR                27.38      29.42 BRNZ   
 15 Chalen, Justice I         15 KB Makos-MR            33.37      31.01 BRNZ   
Non-Award Division  
  1 Lee, Alexander G          15 FLY-MR                 25.46      25.02 SILV   
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.99  AGTC
                52.00  SMAX
                54.49  SILV
                54.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 54.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Vicioso, Emilio V         16 Flying Dolphins-MR     56.30      54.56 BRNZ   
                  26.15       54.56 (28.41)                                        
  2 WU, William               15 Twisters-MR            55.29      54.93 BRNZ   
                  26.73       54.93 (28.20)                                        
  3 Ebied, Yousef             16 Twisters-MR            55.21      55.47 BRNZ   
                  26.40       55.47 (29.07)                                        
  4 Gutierrez, Oman M         17 KB Makos-MR            54.61      56.05 BRNZ   
                  27.36       56.05 (28.69)                                        
  5 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR            56.24      56.71 BRNZ   
                  27.24       56.71 (29.47)                                        
  6 Lee, Alexander G          15 FLY-MR                 54.99      56.96 BRNZ   
                  27.69       56.96 (29.27)                                        
  7 McCloskey, Michael A      16 FLY-MR                 57.01      57.13 BRNZ   
                  27.47       57.13 (29.66)                                        
  8 Melendez- Munoz, Edyam    16 RedTails-MR            55.30      57.88 BRNZ   
                  28.08       57.88 (29.80)                                        
  9 Greenidge, Owen           16 KB Makos-MR            54.50      58.07 BRNZ   
                  27.22       58.07 (30.85)                                        
 10 Reynolds, Ben             15 RedTails-MR            57.29      58.56 BRNZ   
                  28.11       58.56 (30.45)                                        
 11 Brothers, Shea A          16 Flying Dolphins-MR     55.91      59.20 BRNZ   
                  28.34       59.20 (30.86)                                        
 12 Murawski, Adrian          16 FLY-MR                 58.84      59.64 BRNZ   
                  28.61       59.64 (31.03)                                        
 13 Leal, Johnny              17 RedTails-MR            58.35      59.79 BRNZ   
                  28.39       59.79 (31.40)                                        
 14 Barnes, Justin            16 KB Makos-MR            57.93      59.86 BRNZ   
                  28.72       59.86 (31.14)                                        
 15 Vicente, Iverson D        16 APEX-MR              1:01.90    1:02.48 BRNZ   
                  30.13     1:02.48 (32.35)                                        
 16 Sapara, Chris A           16 FREE-MR              1:01.13    1:03.90 BRNZ   
                  30.38     1:03.90 (33.52)                                        
 17 Gonzalez, Kevin           15 APEX-MR                58.47    1:04.58 BRNZ   
                  31.16     1:04.58 (33.42)                                        
 18 Waterman, Patrick         16 KB Makos-MR          1:10.02    1:10.95 BRNZ   
                  33.45     1:10.95 (37.50)                                        
 19 Chalen, Justice I         15 KB Makos-MR          1:19.21    1:12.48 BRNZ   
                  33.16     1:12.48 (39.32)                                        
 20 Barnard, Trent S          15 Hes-Mr-MR            1:08.09    1:14.89 BRNZ   
                  36.66     1:14.89 (38.23)                                        
 21 Harris-Brown, Devone M    15 ASAP-MR              1:16.26    1:16.90 BRNZ   
                  36.26     1:16.90 (40.64)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:53.99  AGTC
              1:54.00  SMAX
              1:57.99  SILV
              1:58.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:58.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WU, William               15 Twisters-MR          1:59.55    1:58.22 BRNZ   
                  27.14       56.99 (29.85)     1:28.25 (31.26)     1:58.22 (29.97)
  2 Yanos, Athan J            17 Flying Dolphins-MR   2:04.50    2:00.60 BRNZ   
                  26.05       56.00 (29.95)     1:28.38 (32.38)     2:00.60 (32.22)
  3 Melendez- Munoz, Edyam    16 RedTails-MR          2:02.30    2:01.19 BRNZ   
                  27.72       58.91 (31.19)     1:30.18 (31.27)     2:01.19 (31.01)
  4 Ebied, Yousef             16 Twisters-MR          2:00.92    2:01.26 BRNZ   
                  27.13       57.07 (29.94)     1:28.62 (31.55)     2:01.26 (32.64)
  5 Simon, Ernesto G          17 Twisters-MR          2:23.27    2:01.49 BRNZ   
                  26.91       58.57 (31.66)     1:31.69 (33.12)     2:01.49 (29.80)
  6 McCloskey, Michael A      16 FLY-MR               2:03.29    2:03.10 BRNZ   
                  28.65       59.19 (30.54)     1:31.35 (32.16)     2:03.10 (31.75)
  7 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR          2:05.25    2:03.15 BRNZ   
                  28.03       59.52 (31.49)     1:31.45 (31.93)     2:03.15 (31.70)
  8 Gutierrez, Oman M         17 KB Makos-MR          2:06.67    2:04.33 BRNZ   
                  28.34       59.39 (31.05)     1:32.08 (32.69)     2:04.33 (32.25)
  9 Vicioso, Emilio V         16 Flying Dolphins-MR   2:09.65    2:07.13 BRNZ   
                  28.25     1:00.50 (32.25)     1:33.06 (32.56)     2:07.13 (34.07)
 10 Reynolds, Ben             15 RedTails-MR          2:05.01    2:07.26 BRNZ   
                  28.29     1:00.09 (31.80)     1:33.15 (33.06)     2:07.26 (34.11)
 11 Brothers, Shea A          16 Flying Dolphins-MR   2:09.04    2:10.24 BRNZ   
                  28.24     1:00.26 (32.02)     1:34.69 (34.43)     2:10.24 (35.55)
 12 Greenidge, Owen           16 KB Makos-MR          2:17.71    2:15.10 BRNZ   
                  29.66     1:02.31 (32.65)     1:39.06 (36.75)     2:15.10 (36.04)
 13 Gonzalez, Kevin           15 APEX-MR              2:08.58    2:15.17 BRNZ   
                  30.01     1:04.26 (34.25)     1:39.75 (35.49)     2:15.17 (35.42)
 14 Murawski, Adrian          16 FLY-MR               2:13.33    2:15.24 BRNZ   
                  30.70     1:04.59 (33.89)     1:40.40 (35.81)     2:15.24 (34.84)
 15 Sapara, Chris A           16 FREE-MR              2:18.40    2:20.63 BRNZ   
                                1:04.95 ( )     1:42.92 (37.97)     2:20.63 (37.71)
 16 Barnes, Justin            16 KB Makos-MR          2:17.87    2:20.66 BRNZ   
                  31.48   2:20.66 (1:49.18)                                        
 17 Vicente, Iverson D        16 APEX-MR              2:18.95    2:22.28 BRNZ   
                  31.17     1:07.50 (36.33)     1:45.92 (38.42)     2:22.28 (36.36)
 18 Chalen, Justice I         15 KB Makos-MR          2:59.84    2:40.55 BRNZ   
                  33.50     1:13.75 (40.25)     1:58.77 (45.02)     2:40.55 (41.78)
 19 Waterman, Patrick         16 KB Makos-MR          2:44.22    2:40.58 BRNZ   
                  33.38     1:15.75 (42.37)     2:01.59 (45.84)     2:40.58 (38.99)
Non-Award Division  
 -- Leal, Johnny              17 RedTails-MR          2:12.14         DQ        
      Declared false start
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:10.99  AGTC
              5:11.00  SMAX
              5:17.99  SILV
              5:18.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:18.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 WU, William               15 Twisters-MR          5:24.70    5:22.89 BRNZ   
                  29.27     1:01.16 (31.89)     1:33.50 (32.34)     2:06.60 (33.10)
        2:39.14 (32.54)     3:12.43 (33.29)     3:46.18 (33.75)     4:20.02 (33.84)
        4:52.62 (32.60)     5:22.89 (30.27)                                        
  2 Corcino, Dalwin F         16 RedTails-MR          5:28.14    5:26.74 BRNZ   
                  27.30       57.99 (30.69)     1:30.37 (32.38)     2:04.07 (33.70)
        2:37.93 (33.86)     3:10.66 (32.73)     3:43.79 (33.13)     4:17.77 (33.98)
        4:50.07 (32.30)     5:26.74 (36.67)                                        
  3 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR          5:41.29    5:37.08 BRNZ   
                  29.32     1:02.27 (32.95)     1:35.97 (33.70)     2:10.19 (34.22)
        2:43.85 (33.66)     3:18.79 (34.94)     3:53.98 (35.19)     4:29.69 (35.71)
        5:04.37 (34.68)     5:37.08 (32.71)                                        
  4 Leal, Johnny              17 RedTails-MR          6:24.00    6:19.80 BRNZ   
                  32.00     1:08.95 (36.95)     1:45.87 (36.92)     2:25.32 (39.45)
        3:06.21 (40.89)     3:45.68 (39.47)     4:26.99 (41.31)     5:07.99 (41.00)
        5:46.46 (38.47)     6:19.80 (33.34)                                        
  5 Sapara, Chris A           16 FREE-MR              6:18.91    6:20.44 BRNZ   
                  32.49     1:08.08 (35.59)     1:46.49 (38.41)     2:26.43 (39.94)
        3:07.52 (41.09)     3:46.17 (38.65)     4:26.50 (40.33)     5:06.58 (40.08)
        5:45.21 (38.63)     6:20.44 (35.23)                                        
  6 Waterman, Patrick         16 KB Makos-MR          8:18.21    7:32.09 BRNZ   
                  34.42     1:14.60 (40.18)     1:58.78 (44.18)     2:44.53 (45.75)
        3:30.87 (46.34)     4:18.29 (47.42)     5:07.21 (48.92)     5:56.66 (49.45)
        6:45.90 (49.24)     7:32.09 (46.19)                                        
Non-Award Division  
  1 Sanchez, Roger            15 APEX-MR              5:30.00    5:16.19 SILV   
                  27.24       56.81 (29.57)     1:27.53 (30.72)     1:59.35 (31.82)
        2:31.52 (32.17)     3:04.33 (32.81)     3:37.75 (33.42)     4:11.18 (33.43)
        4:44.26 (33.08)     5:16.19 (31.93)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                59.99  AGTC
              1:00.00  SMAX
              1:03.89  SILV
              1:03.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Melendez- Munoz, Edyam    16 RedTails-MR          1:04.18    1:04.45 BRNZ   
                  31.01     1:04.45 (33.44)                                        
  2 WU, William               15 Twisters-MR          1:05.08    1:05.13 BRNZ   
                  31.51     1:05.13 (33.62)                                        
  3 Brothers, Shea A          16 Flying Dolphins-MR   1:06.29    1:06.04 BRNZ   
                  32.28     1:06.04 (33.76)                                        
  4 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR          1:05.24    1:06.12 BRNZ   
                  32.33     1:06.12 (33.79)                                        
  5 Gutierrez, Oman M         17 KB Makos-MR          1:07.99    1:07.97 BRNZ   
                  33.04     1:07.97 (34.93)                                        
  6 Reynolds, Ben             15 RedTails-MR          1:04.62    1:08.41 BRNZ   
                  33.38     1:08.41 (35.03)                                        
  7 Murawski, Adrian          16 FLY-MR               1:12.58    1:10.68 BRNZ   
                  34.68     1:10.68 (36.00)                                        
  8 Lee, Alexander G          15 FLY-MR               1:10.75    1:11.93 BRNZ   
                  35.16     1:11.93 (36.77)                                        
  9 Sapara, Chris A           16 FREE-MR              1:16.02    1:12.60 BRNZ   
 10 Greenidge, Owen           16 KB Makos-MR          1:12.15    1:13.48 BRNZ   
                  36.06     1:13.48 (37.42)                                        
 11 Gonzalez, Kevin           15 APEX-MR              1:11.49    1:14.16 BRNZ   
                  36.86     1:14.16 (37.30)                                        
 12 Vicente, Iverson D        16 APEX-MR              1:17.02    1:17.27 BRNZ   
                  38.03     1:17.27 (39.24)                                        
 13 Barnard, Trent S          15 Hes-Mr-MR            1:21.79    1:23.04 BRNZ   
                  39.51     1:23.04 (43.53)                                        
 14 Chalen, Justice I         15 KB Makos-MR          1:30.66    1:24.95 BRNZ   
                  40.70     1:24.95 (44.25)                                        
 15 Waterman, Patrick         16 KB Makos-MR          1:20.06    1:26.09 BRNZ   
                  42.09     1:26.09 (44.00)                                        
 16 Harris-Brown, Devone M    15 ASAP-MR              1:34.83    1:30.62 BRNZ   
                  43.12     1:30.62 (47.50)                                        
Non-Award Division  
  1 Simon, Ernesto G          17 Twisters-MR          1:05.92    1:02.09 SILV   
                  30.32     1:02.09 (31.77)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:10.99  AGTC
              2:11.00  SMAX
              2:16.89  SILV
              2:16.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:16.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 WU, William               15 Twisters-MR          2:19.16    2:17.57 BRNZ   
                  32.45     1:06.73 (34.28)     1:42.73 (36.00)     2:17.57 (34.84)
  2 Melendez- Munoz, Edyam    16 RedTails-MR          2:19.12    2:18.57 BRNZ   
                  32.12     1:07.00 (34.88)     1:42.76 (35.76)     2:18.57 (35.81)
  3 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR          2:21.36    2:21.87 BRNZ   
                  33.44     1:09.10 (35.66)     1:46.01 (36.91)     2:21.87 (35.86)
  4 Gutierrez, Oman M         17 KB Makos-MR          2:37.58    2:22.96 BRNZ   
                  32.47     1:08.54 (36.07)     1:46.30 (37.76)     2:22.96 (36.66)
  5 Gangemi, Louis J          15 HS-MR                2:29.70    2:23.28 BRNZ   
                  33.80     1:10.38 (36.58)     1:48.31 (37.93)     2:23.28 (34.97)
  6 Brothers, Shea A          16 Flying Dolphins-MR   2:34.77    2:25.71 BRNZ   
  7 Reynolds, Ben             15 RedTails-MR          2:25.54    2:28.33 BRNZ   
                  34.03     1:10.91 (36.88)     1:49.99 (39.08)     2:28.33 (38.34)
  8 Wozniak, Robert G         15 Aquaflames-MR        2:35.28    2:28.40 BRNZ   
                  33.34     1:09.60 (36.26)   2:28.40 (1:18.80)                    
  9 Lee, Alexander G          15 FLY-MR               2:49.29    2:29.64 BRNZ   
                  35.72     1:12.90 (37.18)     1:51.51 (38.61)     2:29.64 (38.13)
Non-Award Division  
  1 Corcino, Dalwin F         16 RedTails-MR          2:21.85    2:14.91 SILV   
                  31.23     1:05.39 (34.16)     1:40.18 (34.79)     2:14.91 (34.73)
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.49  AGTC
              1:06.50  SMAX
              1:10.89  SILV
              1:10.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Pena, Matt                15 APEX-MR              1:12.27    1:13.14 BRNZ   
                  34.45     1:13.14 (38.69)                                        
  2 Gutierrez, Oman M         17 KB Makos-MR          1:11.90    1:13.15 BRNZ   
                  34.47     1:13.15 (38.68)                                        
  3 Ambrosio, Jordan          16 RedTails-MR          1:18.85    1:13.81 BRNZ   
                  34.80     1:13.81 (39.01)                                        
  4 Brillante, Nicolas M      15 HS-MR                1:15.68    1:17.11 BRNZ   
                  35.26     1:17.11 (41.85)                                        
  5 Brothers, Shea A          16 Flying Dolphins-MR   1:16.64    1:17.75 BRNZ   
                  36.11     1:17.75 (41.64)                                        
  6 Sanchez, Manny            16 UN-MR                1:21.33    1:17.78 BRNZ   
                  36.58     1:17.78 (41.20)                                        
  7 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR          1:20.13    1:18.84 BRNZ   
                  37.33     1:18.84 (41.51)                                        
  8 Sapara, Chris A           16 FREE-MR              1:19.55    1:22.51 BRNZ   
                  38.81     1:22.51 (43.70)                                        
  9 Gangemi, Louis J          15 HS-MR                1:23.63    1:23.09 BRNZ   
                  38.84     1:23.09 (44.25)                                        
 10 Harris-Brown, Devone M    15 ASAP-MR              1:39.77    1:37.28 BRNZ   
                  45.87     1:37.28 (51.41)                                        
 11 Barnard, Trent S          15 Hes-Mr-MR            1:39.12    1:38.42 BRNZ   
                  45.85     1:38.42 (52.57)                                        
Non-Award Division  
  1 Sanchez, Roger            15 APEX-MR              1:12.05    1:10.83 SILV   
                  32.77     1:10.83 (38.06)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:30.09  AGTC
              2:30.10  SMAX
              2:36.79  SILV
              2:36.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Yanos, Athan J            17 Flying Dolphins-MR   2:40.50    2:37.98 BRNZ   
                  34.47     1:14.09 (39.62)     1:55.76 (41.67)     2:37.98 (42.22)
  2 Ambrosio, Jordan          16 RedTails-MR          2:47.32    2:41.91 BRNZ   
                  35.08     1:16.45 (41.37)     1:58.91 (42.46)     2:41.91 (43.00)
  3 McCloskey, Michael A      16 FLY-MR               2:39.99    2:42.34 BRNZ   
                  36.25     1:17.32 (41.07)     1:59.93 (42.61)     2:42.34 (42.41)
  4 Brothers, Shea A          16 Flying Dolphins-MR   2:44.69    2:47.68 BRNZ   
                  37.58     1:19.55 (41.97)     2:03.49 (43.94)     2:47.68 (44.19)
  5 Barnes, Justin            16 KB Makos-MR          2:52.33    2:53.22 BRNZ   
                  38.04     1:21.82 (43.78)     2:07.77 (45.95)     2:53.22 (45.45)
  6 Greenidge, Owen           16 KB Makos-MR          2:59.22    2:58.91 BRNZ   
                  40.02     1:24.51 (44.49)     2:11.66 (47.15)     2:58.91 (47.25)
  7 Sapara, Chris A           16 FREE-MR              2:56.62    3:02.04 BRNZ   
                  39.61     1:26.36 (46.75)     2:14.08 (47.72)     3:02.04 (47.96)
Non-Award Division  
  1 Simon, Ernesto G          17 Twisters-MR          2:47.45    2:29.75 AGTC   
                  32.55     1:10.21 (37.66)     1:49.72 (39.51)     2:29.75 (40.03)
 -- Gonzalez, Kevin           15 APEX-MR              2:47.18         DQ        
      Declared false start
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                57.99  AGTC
                58.00  SMAX
              1:02.59  SILV
              1:02.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:02.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Brillante, Nicolas M      15 HS-MR                1:04.99    1:04.06 BRNZ   
                  28.76     1:04.06 (35.30)                                        
  2 Vazquez, Christian        17 KB Makos-MR          1:06.02    1:05.31 BRNZ   
                  29.05     1:05.31 (36.26)                                        
  3 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR          1:05.59    1:05.34 BRNZ   
                  30.38     1:05.34 (34.96)                                        
  4 Melendez- Munoz, Edyam    16 RedTails-MR          1:06.39    1:05.90 BRNZ   
                  30.48     1:05.90 (35.42)                                        
  5 Reynolds, Ben             15 RedTails-MR          1:06.83    1:07.73 BRNZ   
                  31.15     1:07.73 (36.58)                                        
  6 Sapara, Chris A           16 FREE-MR              1:14.67    1:09.63 BRNZ   
                  32.00     1:09.63 (37.63)                                        
  7 Sanchez, Manny            16 UN-MR                1:08.13    1:10.77 BRNZ   
                  32.54     1:10.77 (38.23)                                        
  8 Gutierrez, Oman M         17 KB Makos-MR          1:08.25    1:11.38 BRNZ   
                  31.85     1:11.38 (39.53)                                        
  9 Waterman, Patrick         16 KB Makos-MR          1:19.84    1:17.10 BRNZ   
                  33.16     1:17.10 (43.94)                                        
 10 Chalen, Justice I         15 KB Makos-MR          1:31.19    1:23.46 BRNZ   
                  37.92     1:23.46 (45.54)                                        
 11 Barnard, Trent S          15 Hes-Mr-MR            1:17.23    1:26.09 BRNZ   
                  37.93     1:26.09 (48.16)                                        
Non-Award Division  
  1 Corcino, Dalwin F         16 RedTails-MR          1:04.39    1:01.80 SILV   
                  27.75     1:01.80 (34.05)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  AGTC
              2:12.50  SMAX
              2:24.99  SILV
              2:25.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Corcino, Dalwin F         16 RedTails-MR          2:34.84    2:26.09 BRNZ   
                  29.45     1:04.91 (35.46)     1:45.57 (40.66)     2:26.09 (40.52)
  2 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR          2:29.63    2:31.60 BRNZ   
                  32.17     1:10.68 (38.51)     1:51.19 (40.51)     2:31.60 (40.41)
  3 Leal, Johnny              17 RedTails-MR          3:03.51    3:06.11 BRNZ   
                  34.73     1:21.31 (46.58)     2:14.11 (52.80)     3:06.11 (52.00)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:07.99  AGTC
              2:08.00  SMAX
              2:27.79  SILV
              2:27.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:27.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gangemi, Louis J          15 HS-MR                2:33.98    2:29.39 BRNZ   
                  31.10     1:07.76 (36.66)     1:56.31 (48.55)     2:29.39 (33.08)
  2 Sanchez, Manny            16 UN-MR                2:35.98    2:31.31 BRNZ   
                  31.85     1:13.30 (41.45)     1:58.84 (45.54)     2:31.31 (32.47)
  3 Murawski, Adrian          16 FLY-MR               2:35.80    2:32.09 BRNZ   
                  32.60     1:10.72 (38.12)     1:56.29 (45.57)     2:32.09 (35.80)
  4 Wozniak, Robert G         15 Aquaflames-MR        2:38.46    2:32.45 BRNZ   
                  32.38     1:08.23 (35.85)     1:57.29 (49.06)     2:32.45 (35.16)
  5 Sapara, Chris A           16 FREE-MR              2:32.71    2:32.50 BRNZ   
                  29.76     1:08.23 (38.47)     1:56.63 (48.40)     2:32.50 (35.87)
  6 Pinkhasov, David          15 Aquaflames-MR        2:31.19    2:36.68 BRNZ   
                  32.15     1:11.29 (39.14)     1:57.93 (46.64)     2:36.68 (38.75)
  7 Vicente, Iverson D        16 APEX-MR              2:50.55    2:47.58 BRNZ   
                  34.10     1:16.10 (42.00)     2:08.90 (52.80)     2:47.58 (38.68)
Non-Award Division  
  1 Brillante, Nicolas M      15 HS-MR                2:28.86    2:21.17 SILV   
                  28.82     1:03.80 (34.98)     1:46.77 (42.97)     2:21.17 (34.40)
  2 Melendez- Munoz, Edyam    16 RedTails-MR          2:28.00    2:22.63 SILV   
                  29.89     1:05.43 (35.54)     1:51.20 (45.77)     2:22.63 (31.43)
  3 Vazquez, Christian        17 KB Makos-MR          2:31.03    2:23.80 SILV   
                  29.04     1:07.76 (38.72)     1:50.27 (42.51)     2:23.80 (33.53)
  4 Brothers, Shea A          16 Flying Dolphins-MR   2:33.81    2:24.80 SILV   
                  30.02     1:05.20 (35.18)     1:49.65 (44.45)     2:24.80 (35.15)
  5 Greenidge, Owen           16 KB Makos-MR          2:28.98    2:25.98 SILV   
                  29.57     1:07.25 (37.68)     1:51.90 (44.65)     2:25.98 (34.08)
 -- Bast, Michael             15 Aquaflames-MR        2:54.24         DQ        
      Did not finish on back - back
                  34.24     1:17.77 (43.53)     2:11.51 (53.74)          DQ (36.42)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:41.99  AGTC
              4:42.00  SMAX
              4:45.89  SILV
              4:45.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 4:45.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sanchez, Roger            15 APEX-MR              4:59.88    4:46.71 BRNZ   
                  29.00     1:03.53 (34.53)     1:40.58 (37.05)     2:18.01 (37.43)
        2:59.11 (41.10)     3:42.56 (43.45)     4:15.53 (32.97)     4:46.71 (31.18)
  2 Pena, Matt                15 APEX-MR              5:17.65    5:00.99 BRNZ   
                  27.02       59.92 (32.90)     1:37.17 (37.25)     2:13.14 (35.97)
        2:59.65 (46.51)     3:49.04 (49.39)     4:24.71 (35.67)     5:00.99 (36.28)
  3 Sandoval, Anthony C       15 RedTails-MR          5:10.42    5:05.71 BRNZ   
                  30.87     1:06.80 (35.93)     1:43.91 (37.11)     2:21.11 (37.20)
        3:08.41 (47.30)     3:55.89 (47.48)     4:30.96 (35.07)     5:05.71 (34.75)
Non-Award Division  
  1 Ambrosio, Jordan          16 RedTails-MR          4:52.58    4:40.39 AGTC   
                  29.20     1:01.99 (32.79)     1:38.50 (36.51)     2:15.02 (36.52)
        2:55.37 (40.35)     3:37.27 (41.90)     4:10.10 (32.83)     4:40.39 (30.29)
 -- Corcino, Dalwin F         16 RedTails-MR          5:02.92         DQ        
      One hand touch - breast
                  28.81     1:03.08 (34.27)     1:41.02 (37.94)     2:18.32 (37.30)
        2:59.55 (41.23)     3:42.74 (43.19)     4:16.21 (33.47)          DQ (30.66)