Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 10/7/2018 03:45 PM
                   2018 MR NBS Red, White & Blue - 10/6/2018                   
              Newburgh Red, White & Blue meet, Sanction #: 181015              
                                October 6, 2018                                
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   39.85   10/7/2017 Emilia Calone, MWDA -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gianna Joachim             6 NBS-MR               1:02.73      43.49        
  2 Chloe Filipkowski          7 NBS-MR               1:08.99      47.83        
  3 Ava Sethna                 8 MWDA-MR                   NT      54.61        
  4 Aylee Mulqueen             8 MWDA-MR                   NT      56.16        
  5 Juliana Hicks              8 NBS-MR                    NT      58.85        
  6 Stella Forrest             8 NBS-MR                    NT    1:05.01        
  7 Allison Cabrera-Zavala     6 UN-MR                1:19.61    1:07.65        
  8 Krista Pucino              7 NBS-MR                    NT    1:23.26        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:32.23   10/7/2017 Abigail Haydt, NBS  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Isabella Kuzicki           7 AGMV-MR              2:10.89    2:36.87        
                1:02.00   2:36.87 (1:34.87)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   28.27   10/7/2017 Carmen Burgarelli, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Juliana Hicks              8 NBS-MR                    NT      25.32        
  2 Ellis Rocchio              8 Barracudas-MR          25.30      26.24        
  3 Aylee Mulqueen             8 MWDA-MR                   NT      26.40        
  4 Stella Forrest             8 NBS-MR                    NT      31.03        
  5 Krista Pucino              7 NBS-MR                    NT      32.32        
  6 Gabby Lopez                7 NBS-MR                    NT      33.41        
  7 Allison Cabrera-Zavala     6 UN-MR                  50.15      36.96        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   47.45   10/7/2017 Emilia Calone, MWDA -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gianna Joachim             6 NBS-MR               1:03.39      53.97        
  2 Ava Sethna                 8 MWDA-MR                   NT      59.72        
  3 Isabella Kuzicki           7 AGMV-MR              1:09.25    1:01.39        
  4 Chloe Filipkowski          7 NBS-MR               1:05.19    1:03.33        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   34.27   10/7/2017 Carmen Burgarelli, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis Rocchio              8 Barracudas-MR          28.48      27.30        
  2 Chloe Filipkowski          7 NBS-MR                    NT      37.46        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   59.34   10/7/2017 Kallie Ramkissoon, Barracudas                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Gianna Joachim             6 NBS-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   27.11   10/7/2017 Kallie Ramkissoon, Barracudas                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gianna Joachim             6 NBS-MR                    NT      25.96        
  2 Ellis Rocchio              8 Barracudas-MR          32.50      28.28        
  3 Chloe Filipkowski          7 NBS-MR                    NT      37.12        
 -- Allison Cabrera-Zavala     6 UN-MR                     NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   34.57   10/7/2017 Maya Oakes, PBAC -MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alanah Giannini           10 PBAC-MR                36.65      35.45        
  2 Abigail Haydt              9 NBS-MR                 38.79      37.77        
  3 Ashley Delatorre          10 UN-MR                  52.34      43.91        
  4 Beverly Ruiz               9 UN-MR                  42.75      44.10        
  5 Luna Medina                9 UN-MR                  51.30      44.58        
  6 Lara Ozkovalak            10 NBS-MR                 51.55      44.60        
  7 Vivian Piscitella          9 NBS-MR               1:00.19      45.41        
  8 Leah Walsh                 9 NBS-MR                 45.62      46.24        
  9 Alena Ruback              10 NBS-MR                 52.00      50.20        
 10 Belicia Woods             10 NBS-MR                    NT      55.11        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:13.85   10/7/2017 Loretta Santora, MWDA -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catie Wieczorek           10 PBAC-MR              1:21.95    1:13.38        
                  48.00     1:13.38 (25.38)                                        
  2 Abigail Haydt              9 NBS-MR               1:26.43    1:21.61        
                  38.34     1:21.61 (43.27)                                        
  3 Lara Ozkovalak            10 NBS-MR               1:45.69    1:39.42        
                  43.77     1:39.42 (55.65)                                        
  4 Vivian Piscitella          9 NBS-MR                    NT    1:42.02        
                  49.30     1:42.02 (52.72)                                        
  5 Alena Ruback              10 NBS-MR               2:09.13    1:47.89        
                1:03.00     1:47.89 (44.89)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   42.16   10/7/2017 Kayleen Tique, PBAC -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alanah Giannini           10 PBAC-MR                41.51      40.15        
  2 Ashley Delatorre          10 UN-MR                  51.25      47.20        
  3 Leah Walsh                 9 NBS-MR                 55.13      49.92        
  4 Lara Ozkovalak            10 NBS-MR                 53.73      51.59        
  5 Luna Medina                9 UN-MR                  55.73      51.63        
  6 Beverly Ruiz               9 UN-MR                  49.77      52.46        
  7 Alena Ruback              10 NBS-MR                 58.06      58.52        
 -- Belicia Woods             10 NBS-MR                    NT         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:24.75   10/7/2017 Jacqueline Rivera, UNNBS-MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emilia Calone              9 MWDA-MR              1:26.07    1:20.61        
                  39.22     1:20.61 (41.39)                                        
  2 Abigail Haydt              9 NBS-MR               1:51.74    1:40.80        
                  48.55     1:40.80 (52.25)                                        
  3 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR               2:01.24    1:49.70        
                  58.00     1:49.70 (51.70)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   48.82   10/7/2017 Maya Oakes, PBAC -MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abigail Haydt              9 NBS-MR                 58.23      55.78        
  2 Leah Walsh                 9 NBS-MR               1:00.23      56.49        
  3 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR               1:09.11      57.41        
  4 Lara Ozkovalak            10 NBS-MR                 56.02      58.02        
  5 Belicia Woods             10 NBS-MR                    NT    1:02.45        
  6 Alena Ruback              10 NBS-MR                    NT    1:13.78        
 -- Vivian Piscitella          9 NBS-MR                    NT         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:40.38   10/7/2017 Lauren Edge, Barracudas                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emilia Calone              9 MWDA-MR              1:43.85    1:32.82        
                  57.00     1:32.82 (35.82)                                        
  2 Catie Wieczorek           10 PBAC-MR              1:46.42    1:36.81        
                  45.84     1:36.81 (50.97)                                        
  3 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR               2:06.35    2:00.08        
                  58.00   2:00.08 (1:02.08)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   40.69   10/7/2017 Lauren Edge, Barracudas                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alanah Giannini           10 PBAC-MR                39.64      38.35        
  2 Abigail Haydt              9 NBS-MR                 57.29      51.27        
  3 Leah Walsh                 9 NBS-MR               1:00.76      52.98        
 -- Ashley Delatorre          10 UN-MR                  59.32         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Luna Medina                9 UN-MR                1:09.89         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lara Ozkovalak            10 NBS-MR               1:01.61         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   1:55.98   10/7/2017 Ellie Qu, MWDA -MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emilia Calone              9 MWDA-MR              1:37.27    1:26.50        
                  50.00     1:26.50 (36.50)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   3:01.88   10/7/2017 Loretta Santora, MWDA -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emilia Calone              9 MWDA-MR              3:08.95    2:53.34        
                  35.96     1:19.78 (43.82)     2:13.53 (53.75)     2:53.34 (39.81)
  2 Leah Walsh                 9 NBS-MR                    NT    3:47.51        
                  54.91     1:50.84 (55.93)   2:58.00 (1:07.16)     3:47.51 (49.51)
  3 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR                    NT    3:49.83        
                  59.00     1:49.69 (50.69)   2:57.00 (1:07.31)     3:49.83 (52.83)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   29.49   10/7/2017 Mackenzie Gula, PBAC -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR                 29.19      29.82        
  2 Adira Greer-Padilla       12 Barracudas-MR          30.40      29.88        
  3 Lauren Edge               11 Barracudas-MR          31.17      30.43        
  4 Jackie Rivera             11 NBS-MR                 32.01      31.32        
  5 Maya Oakes                11 PBAC-MR                32.37      31.49        
  6 Emily Leonard             11 NBS-MR                 33.22      33.63        
  7 Brianna Perez Quiroz      12 UN-MR                  38.42      34.19        
  8 Luna Rosa                 12 NBS-MR                 38.69      35.04        
  9 Morghain Losgar           11 NBS-MR                 35.60      35.86        
 10 Ciara Kelly               11 AGMV-MR                38.75      36.11        
 11 Anna Dovgan               11 MWDA-MR                36.83      36.32        
 12 Alexa Cabrera Zavala      11 UN-MR                  40.83      39.27        
 13 Kaitlyn Bonner            11 UN-MR                  39.24      39.73        
 14 Allison VanDalinda        11 NBS-MR                 40.86      40.21        
 15 Jaedyn Newberns           11 PBAC-MR                43.43      40.37        
 16 Kristen Celiz             11 Barracudas-MR          43.08      41.37        
 17 Aya Harrell               11 UN-MR                  44.74      41.72        
 18 Ally Lappetito            11 MWDA-MR                   NT      42.22        
 19 Riley Maida               11 NBS-MR                 44.23      47.87        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:04.75   10/7/2017 Jordyn Bryant, UNNBS-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adira Greer-Padilla       12 Barracudas-MR        1:05.87    1:04.79        
                  46.00     1:04.79 (18.79)                                        
  2 Jackie Rivera             11 NBS-MR               1:09.62    1:06.55        
                  31.51     1:06.55 (35.04)                                        
  3 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR               1:06.22    1:07.32        
                  47.00     1:07.32 (20.32)                                        
  4 Lauren Edge               11 Barracudas-MR        1:08.65    1:08.03        
                  32.75     1:08.03 (35.28)                                        
  5 Maya Oakes                11 PBAC-MR              1:11.16    1:09.33        
                  33.17     1:09.33 (36.16)                                        
  6 Emily Leonard             11 NBS-MR               1:12.04    1:11.02        
                  46.00     1:11.02 (25.02)                                        
  7 Megan Murray              12 AGMV-MR              1:33.89    1:11.93        
                  56.00     1:11.93 (15.93)                                        
  8 Kaitlyn Jankowski         12 AGMV-MR              1:16.52    1:12.41        
                  33.65     1:12.41 (38.76)                                        
  9 Luna Rosa                 12 NBS-MR               1:30.54    1:21.64        
                  36.96     1:21.64 (44.68)                                        
 10 Allison VanDalinda        11 NBS-MR               1:34.98    1:27.74        
                  42.14     1:27.74 (45.60)                                        
 11 Kaitlyn Bonner            11 UN-MR                1:31.82    1:29.59        
                  51.00     1:29.59 (38.59)                                        
 12 Kristen Celiz             11 Barracudas-MR        1:41.27    1:31.12        
                  40.00     1:31.12 (51.12)                                        
 13 Riley Maida               11 NBS-MR               1:43.05    1:42.67        
                  59.00     1:42.67 (43.67)                                        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   6:19.73   10/7/2017 Madaghan O'Shea, PBAC -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eliana Calone             11 MWDA-MR              6:49.27    6:44.63        
                  33.58     1:13.23 (39.65)     1:53.73 (40.50)     2:34.57 (40.84)
        3:16.54 (41.97)     3:58.23 (41.69)     4:40.04 (41.81)     5:22.36 (42.32)
        6:04.36 (42.00)     6:44.63 (40.27)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   33.92   10/7/2017 Amiya Ramkissoon, Barracudas                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maya Oakes                11 PBAC-MR                37.96      36.43        
  2 Adira Greer-Padilla       12 Barracudas-MR          39.56      36.89        
  3 Megan Murray              12 AGMV-MR                37.81      37.89        
  4 Ciara Kelly               11 AGMV-MR                47.37      39.66        
  5 Kaitlyn Jankowski         12 AGMV-MR                44.22      40.21        
  6 Brianna Perez Quiroz      12 UN-MR                  47.72      41.13        
  7 Luna Rosa                 12 NBS-MR                 46.16      41.77        
  8 Morghain Losgar           11 NBS-MR                 43.88      42.05        
  9 Alexa Cabrera Zavala      11 UN-MR                  43.35      43.34        
 10 Jaedyn Newberns           11 PBAC-MR                48.88      46.05        
 11 Aya Harrell               11 UN-MR                  51.22      47.05        
 12 Kristen Celiz             11 Barracudas-MR          47.77      51.17        
 13 Allison VanDalinda        11 NBS-MR                 51.67      52.18        
 14 Riley Maida               11 NBS-MR                 50.54      55.25        
 -- Ally Lappetito            11 MWDA-MR                   NT         DQ        
      No touch at turn
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:16.66   10/7/2017 Amanda Johnson, RFAC -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackie Rivera             11 NBS-MR               1:19.02    1:14.61        
                  36.16     1:14.61 (38.45)                                        
  2 Loretta Santora           11 MWDA-MR              1:13.10    1:14.94        
                  42.00     1:14.94 (32.94)                                        
  3 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR               1:16.04    1:17.94        
                  39.01     1:17.94 (38.93)                                        
  4 Casey Murray              11 MWDA-MR              1:25.67    1:20.80        
                  40.33     1:20.80 (40.47)                                        
  5 Emmy Lazar                12 MWDA-MR              1:22.02    1:21.38        
                  39.42     1:21.38 (41.96)                                        
  6 Emily Leonard             11 NBS-MR               1:25.66    1:24.79        
                  52.00     1:24.79 (32.79)                                        
  7 Ellie Qu                  11 MWDA-MR              1:25.30    1:24.94        
                  44.00     1:24.94 (40.94)                                        
  8 Eliana Calone             11 MWDA-MR              1:25.76    1:25.30        
                  41.33     1:25.30 (43.97)                                        
  9 Katie Greiner             12 MWDA-MR              1:25.72    1:29.57        
                  45.47     1:29.57 (44.10)                                        
 10 Ciara Kelly               11 AGMV-MR              1:44.41    1:31.16        
                  43.99     1:31.16 (47.17)                                        
 11 Anna Dovgan               11 MWDA-MR              1:34.34    1:32.57        
                  44.03     1:32.57 (48.54)                                        
 12 Jaedyn Newberns           11 PBAC-MR              1:58.65    1:40.26        
                  57.00     1:40.26 (43.26)                                        
 13 Skylar Shaw               11 MWDA-MR              1:52.48    1:52.06        
                  58.00     1:52.06 (54.06)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   36.83   10/7/2017 Mackenzie Gula, PBAC -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauren Edge               11 Barracudas-MR          43.85      42.59        
  2 Megan Murray              12 AGMV-MR                41.87      42.64        
  3 Ciara Kelly               11 AGMV-MR                49.84      43.45        
  4 Alexa Cabrera Zavala      11 UN-MR                  52.85      46.65        
  5 Aya Harrell               11 UN-MR                  53.04      48.34        
  6 Luna Rosa                 12 NBS-MR                    NT      49.35        
  7 Allison VanDalinda        11 NBS-MR                 54.59      52.46        
 -- Riley Maida               11 NBS-MR                 59.79         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kristen Celiz             11 Barracudas-MR          59.36         DQ        
      Non-simultaneous kick
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:20.83   10/7/2017 Mackenzie Gula, PBAC -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katie Greiner             12 MWDA-MR              1:33.13    1:30.04        
                  43.11     1:30.04 (46.93)                                        
  2 Casey Murray              11 MWDA-MR              1:40.38    1:30.05        
                  42.71     1:30.05 (47.34)                                        
  3 Ellie Qu                  11 MWDA-MR              1:34.85    1:30.42        
                  44.00     1:30.42 (46.42)                                        
  4 Emily Leonard             11 NBS-MR               1:37.88    1:35.03        
                  46.69     1:35.03 (48.34)                                        
  5 Emmy Lazar                12 MWDA-MR              1:42.51    1:35.79        
                  51.00     1:35.79 (44.79)                                        
  6 Loretta Santora           11 MWDA-MR              1:40.10    1:37.34        
                  46.53     1:37.34 (50.81)                                        
  7 Kaitlyn Jankowski         12 AGMV-MR              1:44.39    1:39.76        
                  47.80     1:39.76 (51.96)                                        
  8 Anna Dovgan               11 MWDA-MR              2:10.19    1:45.53        
                  54.00     1:45.53 (51.53)                                        
  9 Kaitlyn Bonner            11 UN-MR                1:48.40    1:57.96        
                  55.17   1:57.96 (1:02.79)                                        
 10 Skylar Shaw               11 MWDA-MR              2:12.58    2:06.89        
                1:01.04   2:06.89 (1:05.85)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   34.91   10/7/2017 Isabella Goodwin, RFAC -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauren Edge               11 Barracudas-MR          34.49      33.13        
  2 Brianna Perez Quiroz      12 UN-MR                  43.84      39.57        
  3 Adira Greer-Padilla       12 Barracudas-MR          40.51      39.75        
  4 Ciara Kelly               11 AGMV-MR                57.89      39.86        
  5 Megan Murray              12 AGMV-MR                43.16      40.00        
  6 Kaitlyn Bonner            11 UN-MR                  37.90      42.36        
  7 Morghain Losgar           11 NBS-MR                 42.81      43.69        
  8 Kaitlyn Jankowski         12 AGMV-MR                55.89      44.89        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   1:18.11   10/7/2017 Amiya Ramkissoon, Barracudas               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loretta Santora           11 MWDA-MR              1:21.80    1:19.54        
                  36.97     1:19.54 (42.57)                                        
  2 Jackie Rivera             11 NBS-MR               1:21.72    1:20.84        
                  36.69     1:20.84 (44.15)                                        
  3 Emmy Lazar                12 MWDA-MR              1:27.07    1:24.76        
                  38.67     1:24.76 (46.09)                                        
  4 Casey Murray              11 MWDA-MR              1:28.58    1:25.17        
                  39.48     1:25.17 (45.69)                                        
  5 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR               1:26.97    1:27.77        
                  47.00     1:27.77 (40.77)                                        
  6 Ellie Qu                  11 MWDA-MR              1:36.69    1:36.27        
                  42.46     1:36.27 (53.81)                                        
  7 Eliana Calone             11 MWDA-MR              1:36.56    1:37.68        
                  43.15     1:37.68 (54.53)                                        
  8 Katie Greiner             12 MWDA-MR              1:39.16    1:39.58        
                  45.80     1:39.58 (53.78)                                        
  9 Kaitlyn Bonner            11 UN-MR                1:38.77    1:48.36        
                  49.00     1:48.36 (59.36)                                        
 10 Skylar Shaw               11 MWDA-MR              2:29.53    2:20.86        
                2:20.86         2:20.86 ( )                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:34.69   10/7/2017 Mackenzie Gula, PBAC -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loretta Santora           11 MWDA-MR              2:44.39    2:42.01        
                  51.00     1:21.00 (30.00)     2:09.00 (48.00)     2:42.01 (33.01)
  2 Emmy Lazar                12 MWDA-MR              2:58.29    2:48.56        
                  34.97     1:18.44 (43.47)     2:10.51 (52.07)     2:48.56 (38.05)
  3 Casey Murray              11 MWDA-MR              2:59.41    2:51.49        
                  36.74     1:21.38 (44.64)     2:14.17 (52.79)     2:51.49 (37.32)
  4 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR               2:53.50    2:53.15        
                  39.66     1:24.15 (44.49)     2:17.73 (53.58)     2:53.15 (35.42)
  5 Eliana Calone             11 MWDA-MR              2:59.80    2:59.57        
                  41.32     1:26.13 (44.81)     2:19.50 (53.37)     2:59.57 (40.07)
  6 Katie Greiner             12 MWDA-MR              3:08.86    3:01.01        
                  45.50     1:32.32 (46.82)     2:20.65 (48.33)     3:01.01 (40.36)
  7 Ellie Qu                  11 MWDA-MR              3:09.99    3:01.81        
                  41.09     1:27.15 (46.06)     2:19.39 (52.24)     3:01.81 (42.42)
  8 Emily Leonard             11 NBS-MR               3:06.77    3:05.73        
                  48.00     1:31.24 (43.24)     2:30.00 (58.76)     3:05.73 (35.73)
  9 Anna Dovgan               11 MWDA-MR                   NT    3:22.68        
                  47.00     1:34.83 (47.83)   2:45.00 (1:10.17)     3:22.68 (37.68)
 10 Allison VanDalinda        11 NBS-MR                    NT    3:51.95        
                  57.24     1:55.61 (58.37)   3:02.57 (1:06.96)     3:51.95 (49.38)
 11 Skylar Shaw               11 MWDA-MR              4:04.00    3:52.64        
                  59.00     1:55.37 (56.37)   3:09.00 (1:13.63)     3:52.64 (43.64)
 -- Jackie Rivera             11 NBS-MR               3:00.49         DQ        
      Non-simultaneous kick - breast
                1:03.00     1:21.00 (18.00)     2:17.00 (56.00)                    
 
Girls 13 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   26.72   10/7/2017 Emily Cohen, RFAC -MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deanna Caceres            15 Barracudas-MR          25.36      25.71        
  2 Grace Rocchio             13 Barracudas-MR          28.62      28.62        
  3 Grace MacHugh             15 NBS-MR                 28.61      29.14        
  4 Taylor Bonner             15 UN-MR                  33.26      30.83        
  5 Maya Pacheco              13 Barracudas-MR          31.45      31.40        
  6 Julia Steiner             13 NBS-MR                 32.11      32.12        
  7 Morgan Colby              13 PBAC-MR                35.96      37.24        
  8 Kaylee Gadol              13 AGMV-MR                37.16      37.79        
  9 Charisma Guadalupe        13 Barracudas-MR          39.40      38.32        
 
Girls 13 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:01.16   10/7/2017 Jenna Bunch, NBS  -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deanna Caceres            15 Barracudas-MR          55.61      56.65        
                  37.00       56.65 (19.65)                                        
  2 Julia Dewhurst            16 AGMV-MR              1:00.56    1:01.15        
                  29.07     1:01.15 (32.08)                                        
  3 Mikayla Bonner            17 UN-MR                1:00.87    1:01.78        
                  29.76     1:01.78 (32.02)                                        
  4 Sage Evans                14 PBAC-MR              1:00.66    1:01.83        
                  29.12     1:01.83 (32.71)                                        
  5 Hana Regenauer            16 NBS-MR               1:00.94    1:02.79        
                  29.10     1:02.79 (33.69)                                        
  6 Cristina Docu             15 PBAC-MR              1:05.91    1:02.89        
                  30.03     1:02.89 (32.86)                                        
  7 Grace MacHugh             15 NBS-MR               1:01.11    1:03.79        
                  38.00     1:03.79 (25.79)                                        
  8 Maya Northrup             15 Barracudas-MR        1:04.53    1:03.91        
                  30.80     1:03.91 (33.11)                                        
  9 Grace Rocchio             13 Barracudas-MR        1:02.10    1:04.37        
                  45.00     1:04.37 (19.37)                                        
 10 Kamryn Betcher            13 NBS-MR               1:11.02    1:05.10        
                  53.00     1:05.10 (12.10)                                        
 11 Katarina Regenauer        14 NBS-MR               1:05.34    1:05.14        
                  30.70     1:05.14 (34.44)                                        
 12 Taylor Bonner             15 UN-MR                1:13.26    1:07.77        
                  31.75     1:07.77 (36.02)                                        
 13 Maya Pacheco              13 Barracudas-MR        1:08.21    1:10.02        
                  52.00     1:10.02 (18.02)                                        
 14 Julia Steiner             13 NBS-MR               1:11.41    1:10.97        
                  54.00     1:10.97 (16.97)                                        
 15 Victoria Cerrato          14 MWDA-MR              1:21.05    1:14.93        
                  47.00     1:14.93 (27.93)                                        
 16 Charisma Guadalupe        13 Barracudas-MR        1:29.45    1:24.09        
                  39.61     1:24.09 (44.48)                                        
 17 Kaylee Gadol              13 AGMV-MR              1:29.92    1:29.88        
                  50.00     1:29.88 (39.88)                                        
 -- Morgan Colby              13 PBAC-MR              1:22.68         DQ        
                  49.00                                                            
 
Girls 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   5:51.81   10/7/2017 Hana Regenauer, NBS  -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mikayla Bonner            17 UN-MR                5:50.00    5:51.66        
                  32.07     1:07.03 (34.96)     1:42.57 (35.54)     2:18.41 (35.84)
        2:54.18 (35.77)     3:29.62 (35.44)     4:05.90 (36.28)     4:41.88 (35.98)
        5:17.12 (35.24)     5:51.66 (34.54)                                        
  2 Maya Northrup             15 Barracudas-MR        6:17.70    6:22.35        
                  34.30     1:12.63 (38.33)     1:52.75 (40.12)     2:32.72 (39.97)
        3:11.97 (39.25)     3:50.07 (38.10)     4:28.99 (38.92)     5:07.77 (38.78)
        5:46.29 (38.52)     6:22.35 (36.06)                                        
 
Girls 13 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   32.27   10/7/2017 Jessica Cohen, RFAC -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charisma Guadalupe        13 Barracudas-MR          47.34      43.59        
  2 Morgan Colby              13 PBAC-MR                48.59      46.76        
 -- Sage Evans                14 PBAC-MR                31.65         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Girls 13 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:08.72   10/7/2017 Hana Regenauer, NBS  -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deanna Caceres            15 Barracudas-MR          59.91    1:03.17        
                  30.27     1:03.17 (32.90)                                        
  2 Maya Northrup             15 Barracudas-MR        1:11.32    1:11.60        
                  34.39     1:11.60 (37.21)                                        
  3 Hana Regenauer            16 NBS-MR               1:08.72    1:12.23        
                  34.67     1:12.23 (37.56)                                        
  4 Katarina Regenauer        14 NBS-MR               1:12.30    1:15.41        
                  36.80     1:15.41 (38.61)                                        
  5 Grace MacHugh             15 NBS-MR               1:13.67    1:15.59        
                  43.00     1:15.59 (32.59)                                        
  6 Maya Pacheco              13 Barracudas-MR        1:18.54    1:18.53        
                  37.30     1:18.53 (41.23)                                        
  7 Julia Steiner             13 NBS-MR               1:23.21    1:22.52        
                  39.50     1:22.52 (43.02)                                        
  8 Kamryn Betcher            13 NBS-MR               1:31.68    1:25.27        
                  42.00     1:25.27 (43.27)                                        
  9 Victoria Cerrato          14 MWDA-MR              1:29.31    1:26.18        
                  53.00     1:26.18 (33.18)                                        
 10 Reese Shuta               13 MWDA-MR              1:36.35    1:34.62        
                  46.01     1:34.62 (48.61)                                        
 
Girls 13 & Over 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   35.89   10/7/2017 Emily Cohen, RFAC -MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grace Rocchio             13 Barracudas-MR          38.04      36.72        
  2 Julia Steiner             13 NBS-MR                 45.53      44.29        
  3 Charisma Guadalupe        13 Barracudas-MR          53.79      49.68        
  4 Kaylee Gadol              13 AGMV-MR              1:03.40    1:00.79        
 
Girls 13 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:44.03   10/7/2017 Chyanna Sanchez, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grace Rocchio             13 Barracudas-MR        1:20.67    1:20.89        
                  48.00     1:20.89 (32.89)                                        
  2 Hana Regenauer            16 NBS-MR               1:22.76    1:25.71        
                  39.19     1:25.71 (46.52)                                        
  3 Taylor Bonner             15 UN-MR                1:27.55    1:27.87        
                  41.74     1:27.87 (46.13)                                        
  4 Katarina Regenauer        14 NBS-MR               1:32.77    1:30.62        
                  42.72     1:30.62 (47.90)                                        
  5 Reese Shuta               13 MWDA-MR              1:34.85    1:35.44        
                  50.00     1:35.44 (45.44)                                        
  6 Maya Pacheco              13 Barracudas-MR        1:38.72    1:38.41        
                  46.47     1:38.41 (51.94)                                        
 
Girls 13 & Over 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   29.80   10/7/2017 Jessica Cohen, RFAC -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cristina Docu             15 PBAC-MR                31.29      29.25        
  2 Julia Dewhurst            16 AGMV-MR                32.98      29.65        
  3 Nylah Wieczorek           14 PBAC-MR                31.58      31.68        
  4 Grace MacHugh             15 NBS-MR                 33.11      32.67        
  5 Maya Northrup             15 Barracudas-MR          35.32      34.54        
  6 Julia Steiner             13 NBS-MR                 44.01      43.15        
  7 Kaylee Gadol              13 AGMV-MR                46.95      43.97        
 
Girls 13 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   1:05.84   10/7/2017 Jessica Cohen, RFAC -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Julia Dewhurst            16 AGMV-MR              1:07.84    1:05.92        
                  30.56     1:05.92 (35.36)                                        
  2 Cristina Docu             15 PBAC-MR              1:14.10    1:06.34        
                  30.89     1:06.34 (35.45)                                        
  3 Mikayla Bonner            17 UN-MR                1:07.68    1:11.07        
                  32.92     1:11.07 (38.15)                                        
  4 Kamryn Betcher            13 NBS-MR               1:47.85    1:32.49        
                  39.46     1:32.49 (53.03)                                        
  5 Reese Shuta               13 MWDA-MR              1:32.71    1:33.74        
                  43.13     1:33.74 (50.61)                                        
  6 Victoria Cerrato          14 MWDA-MR              1:54.87    1:44.77        
                  49.89     1:44.77 (54.88)                                        
 
Girls 13 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:36.09   10/7/2017 Jenna Bunch, NBS  -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deanna Caceres            15 Barracudas-MR        2:21.81    2:25.51        
                  34.00     1:19.00 (45.00)     2:03.00 (44.00)     2:25.51 (22.51)
  2 Mikayla Bonner            17 UN-MR                2:36.42    2:32.53        
                  32.82     1:13.30 (40.48)     1:58.68 (45.38)     2:32.53 (33.85)
  3 Hana Regenauer            16 NBS-MR               2:28.46    2:36.70        
                  33.68     1:12.05 (38.37)     2:00.06 (48.01)     2:36.70 (36.64)
  4 Katarina Regenauer        14 NBS-MR               2:39.83    2:42.48        
                  35.20     1:15.01 (39.81)     2:06.03 (51.02)     2:42.48 (36.45)
  5 Kamryn Betcher            13 NBS-MR               3:10.69    3:01.24        
                  51.00     1:35.00 (44.00)     2:31.00 (56.00)     3:01.24 (30.24)
  6 Reese Shuta               13 MWDA-MR              3:07.08    3:02.56        
                  41.24     1:30.54 (49.30)     2:22.47 (51.93)     3:02.56 (40.09)
  7 Victoria Cerrato          14 MWDA-MR              3:41.36    3:17.79        
                  52.00     1:37.00 (45.00)   2:46.00 (1:09.00)     3:17.79 (31.79)
 -- Nylah Wieczorek           14 PBAC-MR              2:40.11         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  32.51     1:14.52 (42.01)     2:00.42 (45.90)          DQ (37.57)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   48.47   10/7/2017 Daniel Rusiecki, MWDA -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Japhet Ruiz                7 UN-MR                  49.31      43.31        
  2 Jackson Tennant            7 NBS-MR                 53.26      48.14        
  3 Lukas Townsend             7 NBS-MR               1:07.40      54.81        
  4 Tyler Croutch              8 MWDA-MR                   NT      58.43        
  5 Christopher Popllo         7 NBS-MR               1:10.38    1:00.29        
  6 Camryn Kavanagh            7 NBS-MR               1:14.71    1:02.43        
  7 Jason Leonard              6 NBS-MR               1:10.57    1:03.92        
  8 Sean Walsh                 6 NBS-MR               1:18.45    1:04.83        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:35.57   10/7/2017 Aarez Funaro, MWDA -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson Tennant            7 NBS-MR               1:58.79    1:39.27        
                  46.88     1:39.27 (52.39)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   24.49   10/7/2017 Daniel Rusiecki, MWDA -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Japhet Ruiz                7 UN-MR                  32.14      22.51        
  2 Christopher Popllo         7 NBS-MR                    NT      28.10        
  3 Aidan Tennant              5 NBS-MR                    NT      36.57        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   48.83   10/7/2017 Aarez Funaro, MWDA -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson Tennant            7 NBS-MR               1:07.90      56.92        
  2 Tyler Croutch              8 MWDA-MR                   NT    1:00.44        
  3 Lukas Townsend             7 NBS-MR               1:13.46    1:02.42        
  4 Camryn Kavanagh            7 NBS-MR               1:46.46    1:05.59        
  5 Jason Leonard              6 NBS-MR               1:19.82    1:15.26        
  6 Sean Walsh                 6 NBS-MR                    NT    1:23.42        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   33.32   10/7/2017 Aarez Funaro, MWDA -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lukas Townsend             7 NBS-MR                 45.90      44.92        
 -- Christopher Popllo         7 NBS-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Sean Walsh                 6 NBS-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Jason Leonard              6 NBS-MR                 47.96         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Camryn Kavanagh            7 NBS-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyler Croutch              8 MWDA-MR                   NT    1:06.08        
  2 Jackson Tennant            7 NBS-MR               1:29.93    1:10.94        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   36.34   10/7/2017 Isidro Vega, RFAC -MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Japhet Ruiz                7 UN-MR                  30.40      24.17        
  2 Jackson Tennant            7 NBS-MR                    NT      31.99        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   38.94   10/7/2017 Jacob Cerrato, MWDA -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carver Rocchio            10 Barracudas-MR          35.08      38.89        
  2 Caleb Corrado              9 MWDA-MR                   NT      44.16        
  3 Liam Baxter               10 NBS-MR                 47.77      49.46        
  4 Evan Adorno               10 UN-MR                     NT      49.95        
  5 Alexander Popllo          10 NBS-MR                 55.39      54.11        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:14.88   10/7/2017 Nick Bruno, MWDA -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carver Rocchio            10 Barracudas-MR        1:20.47    1:26.23        
                  46.00     1:26.23 (40.23)                                        
  2 Jesse Dewhurst             9 AGMV-MR              1:36.26    1:33.44        
                  50.00     1:33.44 (43.44)                                        
  3 Liam Baxter               10 NBS-MR               1:45.93    1:42.47        
                  51.00     1:42.47 (51.47)                                        
  4 Alexander Popllo          10 NBS-MR               2:05.82    1:55.84        
                  53.00   1:55.84 (1:02.84)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   40.19   10/7/2017 Nick Bruno, MWDA -MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jesse Dewhurst             9 AGMV-MR                45.06      48.14        
  2 Caleb Corrado              9 MWDA-MR                   NT      54.07        
  3 Evan Adorno               10 UN-MR                     NT      56.07        
  4 Liam Baxter               10 NBS-MR               1:01.88      56.85        
  5 Alexander Popllo          10 NBS-MR               1:13.12    1:07.81        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:33.03   10/7/2017 Isaiah Dittbrenner, PBAC -MR               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joshua Insdorf            10 MWDA-MR              1:22.63    1:23.72        
                  41.07     1:23.72 (42.65)                                        
  2 Jaden Shaw                 9 MWDA-MR              1:49.44    1:49.34        
                  54.00     1:49.34 (55.34)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   45.08   10/7/2017 Nick Bruno, MWDA -MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carver Rocchio            10 Barracudas-MR          46.20      46.96        
  2 Liam Baxter               10 NBS-MR                    NT    1:17.57        
 -- Evan Adorno               10 UN-MR                     NT         DQ        
      One hand touch
 -- Alexander Popllo          10 NBS-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:07.01   10/7/2017 Sebi Burgarelli, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joshua Insdorf            10 MWDA-MR              1:54.37    1:43.00        
                  54.00     1:43.00 (49.00)                                        
  2 Jesse Dewhurst             9 AGMV-MR              1:46.43    1:53.00        
                  56.00     1:53.00 (57.00)                                        
  3 Jaden Shaw                 9 MWDA-MR                   NT    2:20.11        
                1:06.85   2:20.11 (1:13.26)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   57.37   10/7/2017 Gregory Grisar, MWDA -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carver Rocchio            10 Barracudas-MR          44.45      48.41        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   2:00.90   10/7/2017 Jacob Cerrato, MWDA -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joshua Insdorf            10 MWDA-MR              1:30.10    1:23.23        
                  39.03     1:23.23 (44.20)                                        
  2 Jaden Shaw                 9 MWDA-MR                   NT    2:59.10        
                1:25.00   2:59.10 (1:34.10)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   3:12.49   10/7/2017 Nick Bruno, MWDA -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joshua Insdorf            10 MWDA-MR              3:13.69    2:58.90        
                  49.00   2:02.00 (1:13.00)     2:21.00 (19.00)     2:58.90 (37.90)
 -- Jaden Shaw                 9 MWDA-MR                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                1:14.42     1:59.00 (44.58)   3:27.00 (1:28.00)           DQ (0.27)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   29.98   10/7/2017 Matthew Abbruzzese, RFAC -MR                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomek Oakes               12 PBAC-MR                29.65      28.82        
  2 Jesse Abramson            12 AGMV-MR                30.38      29.13        
  3 Peyton Tuttle             11 UN-MR                  33.95      31.61        
  4 Jael Delatorre            11 UN-MR                  36.98      34.20        
  5 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR          35.59      35.35        
  6 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR                 37.42      36.49        
  7 Gage Fairbanks            12 NBS-MR                 38.86      38.70        
  8 Jax Pagano                11 NBS-MR                 50.59      41.50        
  9 Markus Constancio         11 NBS-MR                 39.22      41.74        
 -- Ryan Ojeda Perez          12 UN-MR                  35.61         DQ        
      False start
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:07.84   10/7/2017 Kai Funaro, MWDA -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jesse Abramson            12 AGMV-MR              1:08.72    1:01.65        
                  28.96     1:01.65 (32.69)                                        
  2 Ayden Baxter              12 MWDA-MR              1:06.44    1:08.19        
                  37.00     1:08.19 (31.19)                                        
  3 Peyton Tuttle             11 UN-MR                1:17.61    1:12.27        
                  33.95     1:12.27 (38.32)                                        
  4 Adam Yastion              11 MWDA-MR              1:29.62    1:16.60        
                  36.56     1:16.60 (40.04)                                        
  5 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR        1:18.38    1:17.21        
                  35.34     1:17.21 (41.87)                                        
  6 Isaiah Dittbrenner        11 PBAC-MR              1:23.95    1:17.33        
                  41.00     1:17.33 (36.33)                                        
  7 Jackson Cooper            11 NBS-MR               1:18.63    1:18.85        
                  36.86     1:18.85 (41.99)                                        
  8 Michael Kelly             12 AGMV-MR              1:30.60    1:19.04        
                  37.32     1:19.04 (41.72)                                        
  9 Gage Fairbanks            12 NBS-MR               1:30.21    1:28.30        
                  40.30     1:28.30 (48.00)                                        
 10 Markus Constancio         11 NBS-MR               1:26.19    1:30.15        
                  49.00     1:30.15 (41.15)                                        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Kelly             12 AGMV-MR              8:45.89    8:06.19        
                  43.23     1:34.86 (51.63)     2:23.12 (48.26)     3:14.29 (51.17)
        4:04.23 (49.94)     4:55.05 (50.82)     5:45.83 (50.78)     6:35.32 (49.49)
        7:21.43 (46.11)     8:06.19 (44.76)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   36.16   10/7/2017 Matthew Abbruzzese, RFAC -MR                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomek Oakes               12 PBAC-MR                36.94      33.79        
  2 Peyton Tuttle             11 UN-MR                  41.92      38.38        
  3 Isaiah Dittbrenner        11 PBAC-MR                37.18      38.48        
  4 Jael Delatorre            11 UN-MR                  46.65      39.17        
  5 Markus Constancio         11 NBS-MR                 43.48      41.51        
  6 Jax Pagano                11 NBS-MR               1:10.59      55.18        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:21.23   10/7/2017 Ayden Baxter, MWDA -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomek Oakes               12 PBAC-MR              1:14.79    1:10.67        
                  34.87     1:10.67 (35.80)                                        
  2 Ayden Baxter              12 MWDA-MR              1:17.38    1:18.48        
                  38.39     1:18.48 (40.09)                                        
  3 Jacob Cerrato             11 MWDA-MR              1:22.56    1:22.68        
                  45.00     1:22.68 (37.68)                                        
  4 Peyton Tuttle             11 UN-MR                1:26.42    1:23.76        
                  41.37     1:23.76 (42.39)                                        
  5 Isaiah Dittbrenner        11 PBAC-MR              1:28.99    1:25.88        
                  42.32     1:25.88 (43.56)                                        
  6 Jackson Cooper            11 NBS-MR               1:31.46    1:30.64        
                  55.00     1:30.64 (35.64)                                        
  7 Adam Yastion              11 MWDA-MR              1:44.33    1:36.28        
                  55.00     1:36.28 (41.28)                                        
  8 Michael Kelly             12 AGMV-MR              1:46.68    1:36.95        
                  48.73     1:36.95 (48.22)                                        
  9 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR               1:36.48    1:37.95        
                  47.71     1:37.95 (50.24)                                        
 10 Markus Constancio         11 NBS-MR               1:33.38    1:40.62        
                  56.00     1:40.62 (44.62)                                        
 11 Gage Fairbanks            12 NBS-MR               1:37.84    1:49.76        
                  56.00     1:49.76 (53.76)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   40.93   10/7/2017 Matthew Abbruzzese, RFAC -MR                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jesse Abramson            12 AGMV-MR                40.05      36.97        
  2 Ryan Ojeda Perez          12 UN-MR                  45.56      43.36        
  3 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR          52.87      48.57        
  4 Jackson Cooper            11 NBS-MR                 32.39      49.89        
  5 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR                 52.81      51.73        
  6 Gage Fairbanks            12 NBS-MR                 55.66      53.38        
 -- Jax Pagano                11 NBS-MR               1:30.59         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:29.58   10/7/2017 Tomek Oakes, PBAC -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jesse Abramson            12 AGMV-MR              1:29.84    1:22.14        
                  38.59     1:22.14 (43.55)                                        
  2 Jacob Cerrato             11 MWDA-MR              1:36.71    1:36.83        
                  46.19     1:36.83 (50.64)                                        
  3 Isaiah Dittbrenner        11 PBAC-MR              2:09.13    1:43.08        
                  49.66     1:43.08 (53.42)                                        
  4 Adam Yastion              11 MWDA-MR                   NT    1:45.48        
                  50.62     1:45.48 (54.86)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   35.93   10/7/2017 Matthew Abbruzzese, RFAC -MR                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan Ojeda Perez          12 UN-MR                  39.39      38.47        
  2 Jael Delatorre            11 UN-MR                  49.43      38.62        
  3 Peyton Tuttle             11 UN-MR                  48.73      40.58        
  4 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR          47.52      42.10        
  5 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR                 54.36      45.32        
  6 Markus Constancio         11 NBS-MR                 58.03      57.22        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   1:34.20   10/7/2017 Ayden Baxter, MWDA -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ayden Baxter              12 MWDA-MR              1:26.08    1:25.63        
                  38.92     1:25.63 (46.71)                                        
  2 Jackson Cooper            11 NBS-MR               1:38.67    1:38.09        
                  45.62     1:38.09 (52.47)                                        
  3 Jacob Cerrato             11 MWDA-MR              1:49.72    1:46.47        
                  50.29     1:46.47 (56.18)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:51.78   10/7/2017 Ayden Baxter, MWDA -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ayden Baxter              12 MWDA-MR              2:45.53    2:50.30        
                  40.04     1:22.58 (42.54)     2:12.58 (50.00)     2:50.30 (37.72)
  2 Jacob Cerrato             11 MWDA-MR              3:04.37    3:05.06        
                  50.00     1:37.00 (47.00)   3:04.96 (1:27.96)      3:05.06 (0.10)
  3 Jackson Cooper            11 NBS-MR               3:23.31    3:16.66        
                  44.90     1:34.39 (49.49)   2:34.40 (1:00.01)     3:16.66 (42.26)
  4 Adam Yastion              11 MWDA-MR                   NT    3:20.48        
                1:21.00   2:39.08 (1:18.08)      2:44.00 (4.92)     3:20.48 (36.48)
  5 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR                    NT    3:22.06        
                1:20.00   2:38.00 (1:18.00)      2:45.00 (7.00)     3:22.06 (37.06)
 -- Gage Fairbanks            12 NBS-MR               3:49.08         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  57.96     1:55.08 (57.12)   3:02.14 (1:07.06)                    
 -- Michael Kelly             12 AGMV-MR              3:20.89         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  50.00     1:43.24 (53.24)   2:45.25 (1:02.01)          DQ (44.63)
 
Boys 13 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   21.88   10/7/2017 Joshua Bryant, NBS  -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ian Ackerman              17 NBS-MR                 23.06      23.46        
  2 Owen Rowlands             17 NBS-MR                 24.15      24.15        
  3 Mason Rowlands            15 NBS-MR                 25.30      25.94        
  4 Sam Rider                 14 NBS-MR                 26.16      25.95        
  5 Kyle Harrison             15 AGMV-MR                25.97      26.69        
  6 Jahmair Stroman Taylor    13 UN-MR                  42.51      35.86        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   51.73   10/7/2017 Ian Ackerman, NBS  -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ian Ackerman              17 NBS-MR                 48.68      51.54        
                  31.00       51.54 (20.54)                                        
  2 Owen Rowlands             17 NBS-MR                 52.74      53.13        
                  25.64       53.13 (27.49)                                        
  3 Leo Betcher               16 NBS-MR                 55.23      55.33        
                  26.21       55.33 (29.12)                                        
  4 Sam Rider                 14 NBS-MR                 57.15      56.33        
                  34.00       56.33 (22.33)                                        
  5 Ethan Haggerty            14 AGMV-MR                55.20      56.73        
                  27.29       56.73 (29.44)                                        
  6 Mason Rowlands            15 NBS-MR                 55.68      57.21        
                  27.55       57.21 (29.66)                                        
  7 John Taranto              14 Barracudas-MR          57.50      57.94        
                  27.29       57.94 (30.65)                                        
  8 Kyle German               15 NBS-MR               1:06.60      59.82        
                  41.00       59.82 (18.82)                                        
  9 Andrew Nieves             15 NBS-MR                 56.88      59.90        
                  32.00       59.90 (27.90)                                        
 10 Mikey Darrell             16 Barracudas-MR        1:02.13    1:00.74        
                  28.27     1:00.74 (32.47)                                        
 11 Tristan Levesque          14 UN-MR                1:03.94    1:02.05        
                  29.39     1:02.05 (32.66)                                        
 12 Daniel Mendoza            14 NBS-MR               1:04.01    1:06.03        
                  30.89     1:06.03 (35.14)                                        
 
Boys 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   5:08.95   10/7/2017 Aleksey Makarov, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luka Samsonov             14 NBS-MR               5:15.23    5:13.82        
                  27.52       58.30 (30.78)     1:29.95 (31.65)     2:01.05 (31.10)
        2:33.60 (32.55)     3:05.67 (32.07)     3:38.21 (32.54)     4:10.55 (32.34)
        4:43.20 (32.65)     5:13.82 (30.62)                                        
  2 Ethan Haggerty            14 AGMV-MR              5:17.05    5:34.30        
                  30.13     1:03.93 (33.80)     1:38.46 (34.53)     2:12.78 (34.32)
        2:46.77 (33.99)     3:20.72 (33.95)     3:54.54 (33.82)     4:28.00 (33.46)
        5:02.21 (34.21)     5:34.30 (32.09)                                        
  3 Leo Betcher               16 NBS-MR               5:14.32    5:44.97        
                  30.28     1:04.55 (34.27)     1:38.64 (34.09)     2:13.50 (34.86)
        2:47.95 (34.45)     3:23.73 (35.78)     4:00.03 (36.30)     4:36.34 (36.31)
        5:11.80 (35.46)     5:44.97 (33.17)                                        
  4 William Danaher           15 AGMV-MR              6:08.66    5:45.36        
                  29.22     1:03.48 (34.26)     1:39.36 (35.88)     2:14.44 (35.08)
        2:49.92 (35.48)     3:25.24 (35.32)     4:01.12 (35.88)     4:36.86 (35.74)
        5:11.77 (34.91)     5:45.36 (33.59)                                        
  5 Kyle German               15 NBS-MR               5:41.89    5:55.68        
                  30.24     1:05.67 (35.43)     1:41.66 (35.99)     2:17.01 (35.35)
        2:53.24 (36.23)     3:29.85 (36.61)     4:06.71 (36.86)     4:42.93 (36.22)
        5:20.12 (37.19)     5:55.68 (35.56)                                        
  6 Mikey Darrell             16 Barracudas-MR        6:31.02    6:30.73        
                  32.85     1:11.51 (38.66)     1:51.77 (40.26)     2:32.52 (40.75)
        3:13.41 (40.89)     3:55.21 (41.80)     4:36.21 (41.00)     5:16.82 (40.61)
        5:55.89 (39.07)     6:30.73 (34.84)                                        
  7 Daniel Mendoza            14 NBS-MR               6:17.27    6:44.87        
                  35.23     1:15.25 (40.02)     1:56.83 (41.58)     2:39.04 (42.21)
        3:21.30 (42.26)     4:03.36 (42.06)     4:45.07 (41.71)     5:26.01 (40.94)
        6:06.71 (40.70)     6:44.87 (38.16)                                        
 
Boys 13 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   27.62   10/7/2017 Jason Cruz, RFAC -MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luka Samsonov             14 NBS-MR                 30.52      28.70        
  2 Ian Ackerman              17 NBS-MR                 32.10      29.11        
  3 Andrew Nieves             15 NBS-MR                 39.80      29.30        
  4 Kyle German               15 NBS-MR                 37.34      30.95        
  5 Ethan Haggerty            14 AGMV-MR                34.09      31.36        
  6 Tristan Levesque          14 UN-MR                  32.19      31.72        
  7 Donato Venditti           13 PBAC-MR                55.14      51.14        
 -- Jahmair Stroman Taylor    13 UN-MR                  54.43         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 13 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   56.33   10/7/2017 Joshua Bryant, NBS  -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luka Samsonov             14 NBS-MR               1:01.32      59.93        
                  29.26       59.93 (30.67)                                        
  2 Ian Ackerman              17 NBS-MR                 58.83    1:03.26        
                  30.35     1:03.26 (32.91)                                        
  3 Owen Rowlands             17 NBS-MR               1:00.34    1:04.09        
                  31.30     1:04.09 (32.79)                                        
  4 Kyle German               15 NBS-MR               1:07.06    1:05.46        
                  32.07     1:05.46 (33.39)                                        
  5 John Taranto              14 Barracudas-MR        1:04.72    1:06.98        
                  47.00     1:06.98 (19.98)                                        
  6 Tristan Levesque          14 UN-MR                1:06.41    1:06.99        
                  32.50     1:06.99 (34.49)                                        
  7 Ethan Haggerty            14 AGMV-MR              1:04.00    1:09.00        
                  33.34     1:09.00 (35.66)                                        
  8 Mason Rowlands            15 NBS-MR               1:03.82    1:10.34        
                  34.24     1:10.34 (36.10)                                        
  9 Matthew Qu                13 MWDA-MR              1:20.38    1:15.96        
                  54.00     1:15.96 (21.96)                                        
 -- Andrew Nieves             15 NBS-MR               1:09.23         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  33.06          DQ (33.64)                                        
 
Boys 13 & Over 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   28.68   10/7/2017 Joshua Bryant, NBS  -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen Rowlands             17 NBS-MR                 34.48      30.65        
  2 Sam Rider                 14 NBS-MR                 36.56      32.88        
  3 Daniel Mendoza            14 NBS-MR                 43.31      37.83        
  4 Jahmair Stroman Taylor    13 UN-MR                  44.96      41.78        
  5 Donato Venditti           13 PBAC-MR                55.77      51.25        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:01.08   10/7/2017 Joshua Bryant, NBS  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen Rowlands             17 NBS-MR               1:01.98    1:05.38        
                  30.17     1:05.38 (35.21)                                        
  2 Sam Rider                 14 NBS-MR               1:12.10    1:13.60        
                  35.40     1:13.60 (38.20)                                        
  3 Mikey Darrell             16 Barracudas-MR        1:09.71    1:15.65        
                  35.13     1:15.65 (40.52)                                        
  4 John Taranto              14 Barracudas-MR        1:17.17    1:18.35        
                  42.00     1:18.35 (36.35)                                        
  5 Leo Betcher               16 NBS-MR               1:16.55    1:19.20        
                  37.46     1:19.20 (41.74)                                        
  6 Kyle Harrison             15 AGMV-MR              1:25.89    1:19.53        
                  36.87     1:19.53 (42.66)                                        
  7 Mason Rowlands            15 NBS-MR               1:15.53    1:21.31        
                  37.73     1:21.31 (43.58)                                        
  8 Daniel Mendoza            14 NBS-MR               1:22.94    1:22.14        
                  37.89     1:22.14 (44.25)                                        
  9 Matthew Qu                13 MWDA-MR              1:33.73    1:28.71        
                  41.23     1:28.71 (47.48)                                        
 
Boys 13 & Over 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   24.78   10/7/2017 Robert Reining, RFAC -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 William Danaher           15 AGMV-MR                34.89      29.55        
  2 Kyle Harrison             15 AGMV-MR                33.89      31.99        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   58.95   10/7/2017 Anthony Bruno, MWDA -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leo Betcher               16 NBS-MR               1:03.66    1:04.64        
                  30.06     1:04.64 (34.58)                                        
  2 Matthew Qu                13 MWDA-MR              1:24.28    1:17.64        
                  34.60     1:17.64 (43.04)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:04.58   10/7/2017 Aleksey Makarov, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luka Samsonov             14 NBS-MR               2:11.62    2:14.67        
                  29.00     1:04.00 (35.00)     1:46.00 (42.00)     2:14.67 (28.67)
  2 Sam Rider                 14 NBS-MR               2:20.55    2:24.08        
                  31.18     1:08.35 (37.17)     1:49.64 (41.29)     2:24.08 (34.44)
  3 Leo Betcher               16 NBS-MR               2:22.97    2:24.28        
                  36.00   1:39.00 (1:03.00)     2:13.00 (34.00)     2:24.28 (11.28)
  4 John Taranto              14 Barracudas-MR        2:22.80    2:25.21        
                  35.00     1:09.00 (34.00)     1:56.00 (47.00)     2:25.21 (29.21)
  5 Andrew Nieves             15 NBS-MR               2:32.27    2:29.02        
                  30.16     1:08.23 (38.07)     1:53.78 (45.55)     2:29.02 (35.24)
  6 Mason Rowlands            15 NBS-MR               2:19.52    2:29.40        
                  30.11     1:08.55 (38.44)     1:55.09 (46.54)     2:29.40 (34.31)
  7 William Danaher           15 AGMV-MR              2:20.89    2:30.12        
                  30.15     1:09.34 (39.19)     1:53.63 (44.29)     2:30.12 (36.49)
  8 Tristan Levesque          14 UN-MR                2:36.43    2:33.12        
                  34.75     1:10.82 (36.07)     1:57.04 (46.22)     2:33.12 (36.08)
  9 Kyle Harrison             15 AGMV-MR              2:19.89    2:37.78        
                  31.77     1:12.23 (40.46)     1:57.75 (45.52)     2:37.78 (40.03)
 -- Matthew Qu                13 MWDA-MR              2:49.16         DQ        
      One hand touch - breast
                  34.30     1:15.94 (41.64)     2:02.64 (46.70)          DQ (33.75)