Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 12/10/2018 01:18 PM
            2018 MR NBS Blue and Gold Meet - 12/8/2018 to 12/9/2018            
          2018 Newburgh Sharks Blue and Gold Meet, Sanction #: 181205          
                               December 8-9 2018                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 31.81    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lily Baynon                7 FA-MR                  46.10      41.09        
  2 Gianna Joachim             7 NBS-MR                 43.49      41.96        
  3 Amelia Broge               7 WSSC-MR                45.27      44.08        
  4 Ellie Broge                7 WSSC-MR              1:04.53      47.18        
  5 Maddy Hally                7 NDAC-MR                55.10      50.52        
  6 Chloe Filipkowski          7 NBS-MR                 47.83      51.79        
  7 Leah Blazer                8 SSL-MR                    NT      54.61        
  8 Lyanna Dunado              8 SSL-MR                    NT      55.59        
  9 Krista Pucino              7 NBS-MR               1:19.64    1:14.96        
 -- Karnikka Saravanan         8 Silver Streaks-MR      49.11         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:09.29    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 10 Athena Jones               7 WSSC-MR              1:35.03    1:28.08        
                  40.11     1:28.08 (47.97)                                        
 16 Nicolette Trobiano         8 FA-MR                     NT    1:36.93        
                  44.91     1:36.93 (52.02)                                        
 17 Gianna Joachim             7 NBS-MR                    NT    1:36.95        
                  44.45     1:36.95 (52.50)                                        
 21 Isabel Gibson              7 AGMV-MR              1:46.01    1:39.44        
                  44.04     1:39.44 (55.40)                                        
 23 Chloe Perkins              8 PBAC-MR              1:40.00    1:41.18        
                  54.00     1:41.18 (47.18)                                        
 24 Lily Baynon                7 FA-MR                     NT    1:41.78        
                  45.85     1:41.78 (55.93)                                        
 30 Emma Gibson                7 AGMV-MR              1:45.98    1:51.73        
                  52.01     1:51.73 (59.72)                                        
 32 Chloe Filipkowski          7 NBS-MR                    NT    1:56.31        
                  51.44   1:56.31 (1:04.87)                                        
 33 Maddy Hally                7 NDAC-MR              1:57.86    1:57.82        
                  52.57   1:57.82 (1:05.25)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 37.51    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  8 Athena Jones               7 WSSC-MR                50.94      45.11        
 16 Chloe Perkins              8 PBAC-MR                52.01      51.53        
 17 Isabel Gibson              7 AGMV-MR              1:01.42      51.72        
 18 Gianna Joachim             7 NBS-MR                 49.25      51.75        
 23 Nicolette Trobiano         8 FA-MR                  54.07      52.95        
 24 Jaclyn Augustin            7 FA-MR                     NT      53.00        
 26 Emma Gibson                7 AGMV-MR              1:01.00      54.45        
 30 Lyanna Dunado              8 SSL-MR                    NT      56.37        
 33 Leah Blazer                8 SSL-MR                    NT      58.95        
 37 Lily Baynon                7 FA-MR                  59.23    1:02.27        
 38 Maddy Hally                7 NDAC-MR              1:02.02    1:06.58        
 40 Krista Pucino              7 NBS-MR               1:10.72    1:08.87        
 -- Chloe Filipkowski          7 NBS-MR               1:03.33         DQ        
      Multiple strokes
 -- Gabby Lopez                7 NBS-MR                    NT         NS        
 -- Stella Forrest             8 NBS-MR               1:05.13         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amelia Broge               7 WSSC-MR              2:10.21    1:51.88        
                  55.39     1:51.88 (56.49)                                        
  2 Gianna Joachim             7 NBS-MR                    NT    1:56.27        
                  50.73   1:56.27 (1:05.54)                                        
  3 Leah Blazer                8 SSL-MR                    NT    1:59.30        
                  57.20   1:59.30 (1:02.10)                                        
  4 Ellie Broge                7 WSSC-MR              2:08.00    2:05.04        
                  57.70   2:05.04 (1:07.34)                                        
  5 Lyanna Dunado              8 SSL-MR                    NT    2:06.02        
                  59.07   2:06.02 (1:06.95)                                        
  6 Chloe Filipkowski          7 NBS-MR               2:15.93    2:07.41        
                  59.88   2:07.41 (1:07.53)                                        
  7 Maddy Hally                7 NDAC-MR              2:10.11    2:24.17        
                1:03.66   2:24.17 (1:20.51)                                        
 -- Karnikka Saravanan         8 Silver Streaks-MR    1:58.11         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 40.84    1/1/1988 LAUREN JAEGER - LBA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 15 Lily Baynon                7 FA-MR                  53.94      54.40        
 19 Athena Jones               7 WSSC-MR              1:02.19      55.83        
 21 Nicolette Trobiano         8 FA-MR                  59.61      58.10        
 25 Emma Gibson                7 AGMV-MR              1:11.34    1:02.95        
 26 Isabel Gibson              7 AGMV-MR              1:06.06    1:04.46        
 27 Maddy Hally                7 NDAC-MR              1:06.00    1:09.17        
 29 Jaclyn Augustin            7 FA-MR                     NT    1:09.47        
 -- Lyanna Dunado              8 SSL-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Leah Blazer                8 SSL-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Gianna Joachim             7 NBS-MR               1:02.20         DQ        
      One hand touch
 -- Chloe Filipkowski          7 NBS-MR               1:47.09         DQ        
      One hand touch
 -- Chloe Perkins              8 PBAC-MR                58.00         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 8 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lily Baynon                7 FA-MR                     NT    2:00.78        
                  55.00   2:00.78 (1:05.78)                                        
  2 Maddy Hally                7 NDAC-MR              3:09.12    2:17.67        
                1:06.34   2:17.67 (1:11.33)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 36.24    1/6/2001 Ali C Polhill, BGNW Marlins                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amelia Broge               7 WSSC-MR              1:10.00      59.45        
  2 Leah Blazer                8 SSL-MR               1:07.62    1:18.54        
 -- Lily Baynon                7 FA-MR                     NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Gianna Joachim             7 NBS-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Karnikka Saravanan         8 Silver Streaks-MR    1:10.11         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 26.88    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gabriella Cefaloni        10 AGMV-MR                31.34      31.23        
  2 Annika Hogger             10 FA-MR                  33.14      31.44        
  3 Alanah Giannini           10 PBAC-MR                35.45      31.93        
  4 Maddie Buliung            10 AGMV-MR                34.55      34.17        
  5 Emma Guo                  10 SSL-MR                 34.95      34.98        
  6 Abigail Haydt              9 NBS-MR                 37.77      36.33        
  7 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR                 40.79      36.49        
  8 Eva Sigler                 9 FA-MR                  38.84      37.28        
  9 Nadia McAuley              9 AGMV-MR                39.92      40.00        
 10 Leah Nakamori              9 FA-MR                  41.01      40.29        
 10 Vivian Piscitella         10 NBS-MR                 42.06      40.29        
 12 Amelia Blazek              9 NDAC-MR                44.18      40.39        
 13 Lauren Rich               10 WSSC-MR                44.23      40.88        
 14 Maddy Bruno                9 WSSC-MR                46.01      41.70        
 15 Ada McKinley               9 NDAC-MR                46.00      42.16        
 16 Alina Volnova              9 Silver Streaks-MR      50.11      42.79        
 17 Leah Walsh                 9 NBS-MR                 43.16      42.83        
 18 Katie Sullivan             9 WSSC-MR                41.90      43.15        
 19 Julia Stead                9 SSL-MR                 47.08      43.76        
 20 Alena Ruback              10 NBS-MR                 47.54      43.84        
 21 Paige Boehm                9 NDAC-MR                43.47      43.97        
 22 Cat Jude                  10 NDAC-MR                45.02      44.11        
 23 Belicia Woods             10 NBS-MR                 52.18      45.95        
 24 Lena Millindorf           10 FA-MR                  45.45      47.88        
 25 Mackenzie Holland          9 Silver Streaks-MR      47.92      48.10        
 26 Sally Dwek                 9 SSL-MR                 50.28      50.21        
 27 Allison LaCorte            9 SSL-MR                    NT      52.58        
 28 Juliana Hicks              9 NBS-MR                 52.30      53.77        
 29 Naomi Luke                 9 FA-MR                  22.39      54.35        
 30 Olivia Jones-Torres        9 PBAC-MR                50.02      59.47        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 48.19   12/8/2012 Abigail Suleski, PBAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gabriella Cefaloni        10 AGMV-MR              1:10.71    1:08.21        
                  32.94     1:08.21 (35.27)                                        
  2 Annika Hogger             10 FA-MR                1:14.77    1:13.44        
                  34.62     1:13.44 (38.82)                                        
  3 Laura Burger              10 NDAC-MR              1:24.90    1:17.49        
                  35.87     1:17.49 (41.62)                                        
  4 Grace Schramm             10 NDAC-MR              1:23.27    1:17.81        
                  36.14     1:17.81 (41.67)                                        
  5 Maddie Buliung            10 AGMV-MR              1:20.06    1:18.85        
                  36.18     1:18.85 (42.67)                                        
  6 Emma Guo                  10 SSL-MR               1:20.91    1:21.05        
                  41.00     1:21.05 (40.05)                                        
  7 Abigail Haydt              9 NBS-MR               1:21.61    1:23.76        
                  39.30     1:23.76 (44.46)                                        
  8 Audrey Kline               9 WSSC-MR              1:31.17    1:24.60        
                  39.07     1:24.60 (45.53)                                        
  9 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR               1:31.80    1:24.70        
                  39.26     1:24.70 (45.44)                                        
 11 Nadia McAuley              9 AGMV-MR              1:30.55    1:29.00        
                  41.03     1:29.00 (47.97)                                        
 12 Eva Sigler                 9 FA-MR                1:38.50    1:29.18        
                  54.00     1:29.18 (35.18)                                        
 13 Leah Nakamori              9 FA-MR                1:40.71    1:29.36        
                  43.23     1:29.36 (46.13)                                        
 14 Amelia Blazek              9 NDAC-MR              1:43.06    1:30.92        
                  43.69     1:30.92 (47.23)                                        
 15 Leah Walsh                 9 NBS-MR               1:36.50    1:34.45        
                  44.19     1:34.45 (50.26)                                        
 18 Vivian Piscitella         10 NBS-MR               1:33.52    1:37.02        
                  46.99     1:37.02 (50.03)                                        
 19 Samantha DiFranco         10 FA-MR                1:39.31    1:38.47        
                  44.89     1:38.47 (53.58)                                        
 20 Ada McKinley               9 NDAC-MR              1:38.11    1:38.76        
                  44.58     1:38.76 (54.18)                                        
 22 Cat Jude                  10 NDAC-MR              2:14.84    1:39.85        
                  45.34     1:39.85 (54.51)                                        
 25 Lena Millindorf           10 FA-MR                     NT    1:42.20        
                  47.91     1:42.20 (54.29)                                        
 26 Mackenzie Holland          9 Silver Streaks-MR    1:41.89    1:43.14        
                  48.93     1:43.14 (54.21)                                        
 27 Sadie Bardfield            9 NDAC-MR              1:59.11    1:45.13        
                  50.51     1:45.13 (54.62)                                        
 28 Elenna Magee               9 NDAC-MR              1:40.11    1:45.96        
                  49.71     1:45.96 (56.25)                                        
 29 Julia Stead                9 SSL-MR               1:56.74    1:48.08        
                  49.53     1:48.08 (58.55)                                        
 31 Alena Ruback              10 NBS-MR               1:47.51    1:54.55        
                  51.53   1:54.55 (1:03.02)                                        
 34 Allison LaCorte            9 SSL-MR                    NT    1:59.39        
                  54.64   1:59.39 (1:04.75)                                        
 35 Sally Dwek                 9 SSL-MR               1:58.23    2:01.44        
                  51.08   2:01.44 (1:10.36)                                        
 36 Bea Roskey                 9 NDAC-MR              2:15.11    2:04.63        
                1:02.00   2:04.63 (1:02.63)                                        
 37 Belicia Woods             10 NBS-MR               2:20.04    2:07.41        
                  49.51   2:07.41 (1:17.90)                                        
 -- Harper Griffiths           9 NDAC-MR              1:40.11         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gabriella Cefaloni        10 AGMV-MR                38.40      38.34        
  2 Maddie Buliung            10 AGMV-MR                43.04      41.76        
  3 Grace Schramm             10 NDAC-MR                43.92      43.43        
  4 Audrey Kline               9 WSSC-MR                51.71      43.73        
  5 Annika Hogger             10 FA-MR                  44.23      44.11        
  6 Abigail Haydt              9 NBS-MR                 50.06      44.57        
  6 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR                 48.63      44.57        
  9 Eva Sigler                 9 FA-MR                  48.87      45.76        
 10 Amelia Blazek              9 NDAC-MR                54.01      49.05        
 11 Nadia McAuley              9 AGMV-MR                51.14      49.26        
 12 Marina Kregel              9 NDAC-MR                46.90      49.47        
 13 Lena Millindorf           10 FA-MR                  50.91      49.89        
 14 Leah Walsh                 9 NBS-MR                 48.54      49.94        
 15 Samantha DiFranco         10 FA-MR                  58.03      51.22        
 19 Vivian Piscitella         10 NBS-MR                 50.58      52.21        
 20 Leah Nakamori              9 FA-MR                  55.89      52.23        
 21 Mackenzie Holland          9 Silver Streaks-MR      54.21      52.31        
 22 Julia Stead                9 SSL-MR                 55.63      52.38        
 25 Alena Ruback              10 NBS-MR                 54.02      53.25        
 27 Sally Dwek                 9 SSL-MR                 57.70      54.89        
 28 Elenna Magee               9 NDAC-MR                57.62      55.47        
 29 Ada McKinley               9 NDAC-MR              1:02.44      55.75        
 31 Juliana Hicks              9 NBS-MR                 56.78      57.31        
 32 Cat Jude                  10 NDAC-MR              1:01.65      57.58        
 34 Allison LaCorte            9 SSL-MR                    NT    1:00.11        
 35 Belicia Woods             10 NBS-MR                 59.40    1:01.44        
 36 Sadie Bardfield            9 NDAC-MR              1:01.38    1:01.55        
 39 Bea Roskey                 9 NDAC-MR              1:08.11    1:06.99        
 -- Harper Griffiths           9 NDAC-MR              1:04.80         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:09.89    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laura Burger              10 NDAC-MR              1:36.24    1:27.46        
                  41.71     1:27.46 (45.75)                                        
  2 Emma Guo                  10 SSL-MR               1:32.81    1:28.61        
                1:13.00     1:28.61 (15.61)                                        
  3 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR               1:41.47    1:35.28        
                  47.30     1:35.28 (47.98)                                        
  4 Abigail Haydt              9 NBS-MR               1:40.80    1:36.92        
                  47.31     1:36.92 (49.61)                                        
  5 Sofie Kirshbaum           10 Silver Streaks-MR    1:42.20    1:42.87        
                  50.58     1:42.87 (52.29)                                        
  6 Amelia Blazek              9 NDAC-MR              2:01.11    1:44.49        
                  49.88     1:44.49 (54.61)                                        
  7 Vivian Piscitella         10 NBS-MR                    NT    1:45.78        
                  52.57     1:45.78 (53.21)                                        
  8 Mackenzie Holland          9 Silver Streaks-MR    1:59.11    1:51.69        
                  56.31     1:51.69 (55.38)                                        
  9 Julia Stead                9 SSL-MR               2:03.94    1:52.73        
                  54.70     1:52.73 (58.03)                                        
 10 Ada McKinley               9 NDAC-MR              2:09.11    1:54.55        
                  54.59     1:54.55 (59.96)                                        
 11 Maddy Bruno                9 WSSC-MR              2:02.64    1:56.36        
                  53.92   1:56.36 (1:02.44)                                        
 12 Katie Sullivan             9 WSSC-MR              1:50.00    2:00.33        
                  58.38   2:00.33 (1:01.95)                                        
 13 Allison LaCorte            9 SSL-MR                    NT    2:02.32        
                  57.04   2:02.32 (1:05.28)                                        
 14 Sally Dwek                 9 SSL-MR               2:10.17    2:03.68        
                  58.32   2:03.68 (1:05.36)                                        
 15 Alina Volnova              9 Silver Streaks-MR    1:59.11    2:07.66        
                  58.91   2:07.66 (1:08.75)                                        
 16 Juliana Hicks              9 NBS-MR                    NT    2:08.11        
                  59.41   2:08.11 (1:08.70)                                        
 -- Leah Walsh                 9 NBS-MR               1:45.28         DQ        
      Delay initiating turn
                1:15.00          DQ (27.03)                                        
 -- Belicia Woods             10 NBS-MR               2:16.21         DQ        
      Not on back off wall
                1:01.86        DQ (1:12.33)                                        
 -- Alena Ruback              10 NBS-MR               2:10.90         DQ        
      Delay initiating turn
                  59.64        DQ (1:00.33)                                        
 -- Eva Sigler                 9 FA-MR                     NT         DQ        
      Delay initiating turn
                  49.02          DQ (52.40)                                        
 -- Lena Millindorf           10 FA-MR                1:54.53         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  53.48          DQ (57.04)                                        
 -- Alanah Giannini           10 PBAC-MR              1:26.32         DQ        
      Delay initiating turn
                  39.47          DQ (40.86)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 34.11    1/1/1990 MELISSA LEVERY - YMID                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emma Guo                  10 SSL-MR                 42.09      40.89        
  2 Gabriella Cefaloni        10 AGMV-MR                42.69      41.06        
  3 Laura Burger              10 NDAC-MR                43.27      44.44        
  4 Maddie Buliung            10 AGMV-MR                48.79      47.30        
  5 Annika Hogger             10 FA-MR                  50.25      47.92        
  6 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR                 51.26      48.55        
  7 Grace Schramm             10 NDAC-MR                52.72      50.57        
  8 Vivian Piscitella         10 NBS-MR                 53.79      50.90        
  9 Nadia McAuley              9 AGMV-MR                51.41      51.00        
 10 Elenna Magee               9 NDAC-MR                56.99      51.04        
 11 Leah Nakamori              9 FA-MR                  53.90      51.95        
 12 Cat Jude                  10 NDAC-MR                55.48      53.08        
 13 Audrey Kline               9 WSSC-MR                54.61      53.37        
 14 Samantha DiFranco         10 FA-MR                  56.97      53.56        
 16 Marina Kregel              9 NDAC-MR                59.92      54.56        
 17 Eva Sigler                 9 FA-MR                1:02.15      54.65        
 18 Abigail Haydt              9 NBS-MR                 55.78      55.46        
 20 Leah Walsh                 9 NBS-MR                 54.49      57.24        
 22 Lena Millindorf           10 FA-MR                  59.41      58.18        
 23 Amelia Blazek              9 NDAC-MR              1:01.77      58.57        
 24 Mackenzie Holland          9 Silver Streaks-MR    1:02.82      59.87        
 28 Bea Roskey                 9 NDAC-MR              1:10.11    1:09.39        
 30 Sadie Bardfield            9 NDAC-MR              1:01.11    1:11.07        
 31 Sally Dwek                 9 SSL-MR               1:07.61    1:12.54        
 -- Juliana Hicks              9 NBS-MR                    NT         DQ        
      Butterfly kick
 -- Alena Ruback              10 NBS-MR               1:13.78         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ada McKinley               9 NDAC-MR              1:08.11         DQ        
      One hand touch
 -- Belicia Woods             10 NBS-MR               1:02.40         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Harper Griffiths           9 NDAC-MR              1:06.11         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gabriella Cefaloni        10 AGMV-MR              1:34.19    1:29.84        
                  41.90     1:29.84 (47.94)                                        
  2 Emma Guo                  10 SSL-MR               1:32.09    1:29.93        
                  41.29     1:29.93 (48.64)                                        
  3 Laura Burger              10 NDAC-MR              1:42.08    1:34.27        
                  44.60     1:34.27 (49.67)                                        
  4 Annika Hogger             10 FA-MR                1:50.39    1:42.48        
                  48.94     1:42.48 (53.54)                                        
  5 Maddie Buliung            10 AGMV-MR              1:46.80    1:44.34        
                  48.89     1:44.34 (55.45)                                        
  6 Vivian Piscitella         10 NBS-MR               2:01.04    1:46.10        
                  50.97     1:46.10 (55.13)                                        
  7 Carmen Burgarelli          9 NBS-MR               1:51.16    1:47.65        
                  51.61     1:47.65 (56.04)                                        
  8 Nadia McAuley              9 AGMV-MR              1:52.26    1:47.81        
                  52.18     1:47.81 (55.63)                                        
  9 Cat Jude                  10 NDAC-MR              2:04.41    1:52.96        
                  54.96     1:52.96 (58.00)                                        
 10 Sofie Kirshbaum           10 Silver Streaks-MR    1:50.24    1:53.51        
                  51.95   1:53.51 (1:01.56)                                        
 11 Abigail Haydt              9 NBS-MR               2:06.89    1:54.37        
                  54.94     1:54.37 (59.43)                                        
 12 Eva Sigler                 9 FA-MR                2:11.18    1:56.54        
                  55.43   1:56.54 (1:01.11)                                        
 13 Ada McKinley               9 NDAC-MR              2:20.11    1:58.54        
                  57.06   1:58.54 (1:01.48)                                        
 14 Leah Walsh                 9 NBS-MR               1:59.23    2:00.97        
                  58.85   2:00.97 (1:02.12)                                        
 15 Amelia Blazek              9 NDAC-MR              2:14.35    2:02.03        
                1:00.33   2:02.03 (1:01.70)                                        
 16 Mackenzie Holland          9 Silver Streaks-MR    2:14.19    2:02.14        
                  58.96   2:02.14 (1:03.18)                                        
 17 Paige Boehm                9 NDAC-MR              2:12.44    2:11.83        
                1:03.49   2:11.83 (1:08.34)                                        
 18 Alina Volnova              9 Silver Streaks-MR    2:18.11    2:14.09        
                1:01.80   2:14.09 (1:12.29)                                        
 -- Belicia Woods             10 NBS-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
                1:00.51        DQ (1:15.03)                                        
 -- Lena Millindorf           10 FA-MR                     NT         DQ        
      One hand touch
                  59.08        DQ (1:12.95)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 29.78    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alanah Giannini           10 PBAC-MR                37.46      36.00        
  2 Gabriella Cefaloni        10 AGMV-MR                45.78      37.53        
  3 Annika Hogger             10 FA-MR                  39.16      39.62        
  4 Laura Burger              10 NDAC-MR                39.55      42.55        
  5 Maddie Buliung            10 AGMV-MR                41.34      43.68        
  6 Sofie Kirshbaum           10 Silver Streaks-MR      42.15      44.81        
  7 Leah Nakamori              9 FA-MR                  51.06      48.81        
  8 Nadia McAuley              9 AGMV-MR                55.42      49.74        
  9 Leah Walsh                 9 NBS-MR                 51.36      51.68        
 10 Abigail Haydt              9 NBS-MR                 51.27      52.27        
 11 Cat Jude                  10 NDAC-MR                56.80      52.94        
 12 Eva Sigler                 9 FA-MR                  58.20      54.09        
 13 Vivian Piscitella         10 NBS-MR                 56.75      56.33        
 14 Paige Boehm                9 NDAC-MR              1:08.99      57.83        
 15 Sally Dwek                 9 SSL-MR               1:07.61    1:03.67        
 16 Lauren Rich               10 WSSC-MR              1:13.15    1:10.62        
 -- Olivia Jones-Torres        9 PBAC-MR              1:01.23         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Alena Ruback              10 NBS-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Naomi Luke                 9 FA-MR                     NT         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grace Schramm             10 NDAC-MR              1:37.25    1:35.05        
                  43.95     1:35.05 (51.10)                                        
  2 Laura Burger              10 NDAC-MR              1:51.52    1:38.65        
                  43.56     1:38.65 (55.09)                                        
  3 Annika Hogger             10 FA-MR                     NT    1:43.73        
                  45.91     1:43.73 (57.82)                                        
  4 Emma Guo                  10 SSL-MR               1:45.17    1:49.46        
                  48.13   1:49.46 (1:01.33)                                        
  5 Leah Nakamori              9 FA-MR                     NT    1:50.15        
                  53.85     1:50.15 (56.30)                                        
  6 Marina Kregel              9 NDAC-MR              2:04.11    2:03.84        
                  55.61   2:03.84 (1:08.23)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:00.28    1/1/1987 YMID                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:38.11    2:36.82        
     1) Grace Schramm 10                2) Elenna Magee 9                 
     3) Amelia Blazek 9                 4) Laura Burger 10                
                  36.20     1:23.83 (47.63)     2:02.56 (38.73)     2:36.82 (34.26)
  2 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:37.22    2:39.76        
     1) Eva Sigler 9                    2) Leah Nakamori 9                
     3) Samantha DiFranco 10            4) Annika Hogger 10               
                  32.74     1:18.65 (45.91)     1:57.88 (39.23)     2:39.76 (41.88)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    2:41.15        
     1) Vivian Piscitella 10            2) Carmen Burgarelli 9            
     3) Abigail Haydt 9                 4) Leah Walsh 9                   
                  42.07     1:18.51 (36.44)     1:57.26 (38.75)     2:41.15 (43.89)
  4 Farmingdale Aquatics-MR  'B'                           NT    3:00.17        
     1) Jaclyn Augustin 7               2) Nicolette Trobiano 8           
     3) Lena Millindorf 10              4) Lily Baynon 7                  
                  50.17     1:34.38 (44.21)     2:17.51 (43.13)     3:00.17 (42.66)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT    3:07.42        
     1) Cat Jude 10                     2) Marina Kregel 9                
     3) Sadie Bardfield 9               4) Ada McKinley 9                 
                  46.57     1:32.87 (46.30)     2:22.39 (49.52)     3:07.42 (45.03)
  6 Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT    3:13.82        
     1) Julia Stead 9                   2) Allison LaCorte 9              
     3) Sally Dwek 9                    4) Emma Guo 10                    
                  52.28     1:49.79 (57.51)     2:42.83 (53.04)     3:13.82 (30.99)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:04.91    1/1/1992 YMID                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      3:02.81    2:53.92        
     1) Eva Sigler 9                    2) Lily Baynon 7                  
     3) Annika Hogger 10                4) Leah Nakamori 9                
                  45.78     1:41.92 (56.14)     2:13.87 (31.95)     2:53.92 (40.05)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:48.55    3:02.54        
     1) Abigail Haydt 9                 2) Vivian Piscitella 10           
     3) Carmen Burgarelli 9             4) Leah Walsh 9                   
                  43.61     1:35.28 (51.67)     2:19.66 (44.38)     3:02.54 (42.88)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'                 NT    3:09.74        
     1) Amelia Blazek 9                 2) Laura Burger 10                
     3) Cat Jude 10                     4) Ada McKinley 9                 
                  49.08     1:31.77 (42.69)     2:26.00 (54.23)     3:09.74 (43.74)
 -- Newburgh Sharks-MR  'B'                                NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Alternating Kick - breast
     1) Belicia Woods 10                2) Chloe Filipkowski 7            
     3) Alena Ruback 10                 4) Gianna Joachim 7               
                  58.12   2:10.28 (1:12.16)   3:12.61 (1:02.33)                    
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Lyanna Dunado 8                 2) Emma Guo 10                    
     3) Sally Dwek 9                    4) Allison LaCorte 9              
                  54.23     1:34.31 (40.08)   2:35.08 (1:00.77)                    
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 25.20   12/5/2007 Brittany Friese NBS                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackenzie Gula            12 PBAC-MR                27.48      26.12        
  2 Chelsea Calvin            12 SSL-MR                 27.36      27.33        
  3 Kyra Skoglund             12 SSL-MR                 28.34      27.86        
  4 Jordyn Bryant             12 NBS-MR                 28.17      27.92        
  5 Brianna Foote             11 AGMV-MR                29.53      28.68        
  6 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR                 28.72      28.85        
  7 Lauren Edge               11 Barracudas-MR          29.97      29.62        
  8 Liliana Tamberelli        12 FA-MR                  31.28      29.70        
  9 Jackie Rivera             11 NBS-MR                 30.61      30.05        
 10 Ashley Martin             12 PBAC-MR                30.25      30.06        
 11 Laura Hibbert             12 Silver Streaks-MR      31.08      30.38        
 12 Sydney McSweeney          12 AGMV-MR                35.40      30.50        
 13 Molly Button              11 NDAC-MR                32.26      31.44        
 14 Luna Rosa                 12 NBS-MR                 35.04      31.46        
 15 Emily Leonard             11 NBS-MR                 33.22      31.58        
 16 Zoe Link                  12 AGMV-MR                32.24      31.60        
 17 Emily Seldin              12 NDAC-MR                32.94      32.12        
 18 Julia Raber               11 FA-MR                  33.26      32.61        
 19 Allison Hewitt            12 NDAC-MR                34.32      32.83        
 20 Isabella Haydt            12 NBS-MR                 36.21      33.02        
 21 Molly Dowson              11 PBAC-MR                35.31      33.61        
 22 Amani Sodhi               11 FA-MR                  34.21      33.80        
 23 Maddie Hirsch             11 SSL-MR                 35.89      34.51        
 24 Natalie Welby             11 SSL-MR                 34.33      35.07        
 25 Morghain Losgar           11 NBS-MR                 35.60      35.38        
 26 Daniela Brock             11 FA-MR                  35.22      36.05        
 27 Kaitlyn Bonner            11 NBS-MR                 36.58      36.11        
 28 Iman Vactor               11 Silver Streaks-MR      38.55      36.15        
 29 Rylee Del Duca            11 SSL-MR                 35.11      36.25        
 29 Catalina Blazek           11 NDAC-MR                38.32      36.25        
 31 Nikki Triolo              12 SSL-MR                 39.39      36.87        
 32 Isabella Brown            11 WSSC-MR                38.73      37.11        
 33 Allison VanDalinda        11 NBS-MR                 39.78      38.73        
 34 Chloe Baynon              11 FA-MR                  39.21      38.87        
 35 Lara Ozkovalak            11 NBS-MR                 44.30      39.62        
 36 Emily Levin               11 SSL-MR                    NT      43.22        
 37 KJ Johnson                12 WSSC-MR              1:00.00      46.14        
 38 America Gonzalez          11 SSL-MR                    NT      46.23        
 39 Lexi Larini               11 SSL-MR                 47.15      46.38        
 40 Riley Maida               11 NBS-MR                 44.23      46.81        
 41 Cecily Hunter             11 Silver Streaks-MR      45.94      47.18        
 42 Uma Banavara              12 WSSC-MR              1:00.56      47.69        
 43 Jules Wisniewski          11 NDAC-MR                46.27      48.30        
 44 Emily Getz                11 SSL-MR                    NT      48.59        
 -- Marina Reyes              12 NDAC-MR                39.34         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 55.40    1/1/1992 MELISSA LAVERY - YMID                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madaghan O'Shea           12 PBAC-MR                58.47      58.09        
                  27.31       58.09 (30.78)                                        
  2 Chelsea Calvin            12 SSL-MR               1:00.05      59.87        
                  28.60       59.87 (31.27)                                        
  3 Jordyn Bryant             12 NBS-MR               1:01.95    1:00.34        
                  28.52     1:00.34 (31.82)                                        
  4 Kyra Skoglund             12 SSL-MR               1:06.22    1:01.03        
                  29.17     1:01.03 (31.86)                                        
  5 Brooke Andros             12 FA-MR                1:03.94    1:01.42        
                  29.10     1:01.42 (32.32)                                        
  6 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR               1:04.87    1:04.99        
                  30.17     1:04.99 (34.82)                                        
  7 Mollie Meffert            11 WSSC-MR              1:07.87    1:05.89        
                  30.73     1:05.89 (35.16)                                        
  8 Liliana Tamberelli        12 FA-MR                1:06.74    1:06.43        
                  32.42     1:06.43 (34.01)                                        
  9 Jackie Rivera             11 NBS-MR               1:06.49    1:06.64        
                  31.52     1:06.64 (35.12)                                        
 10 Julianna Powzaniuk        11 WSSC-MR              1:11.85    1:07.45        
                  31.58     1:07.45 (35.87)                                        
 11 Nina Camacho              12 PBAC-MR              1:07.49    1:07.67        
                  32.10     1:07.67 (35.57)                                        
 12 Julia Raber               11 FA-MR                1:25.05    1:09.08        
                  33.72     1:09.08 (35.36)                                        
 13 Laura Hibbert             12 Silver Streaks-MR    1:10.66    1:09.38        
                  31.87     1:09.38 (37.51)                                        
 14 Emily Leonard             11 NBS-MR               1:11.02    1:09.46        
                  32.63     1:09.46 (36.83)                                        
 15 Alyssum Wong              11 Silver Streaks-MR    1:15.87    1:11.61        
                  33.22     1:11.61 (38.39)                                        
 16 Alexis Jones              11 WSSC-MR              1:12.00    1:12.87        
                  33.07     1:12.87 (39.80)                                        
 17 Luna Rosa                 12 NBS-MR               1:21.64    1:13.32        
                  34.17     1:13.32 (39.15)                                        
 17 Rachel LaCorte            12 SSL-MR               1:14.68    1:13.32        
                  34.85     1:13.32 (38.47)                                        
 19 Presley Barton            12 WSSC-MR              1:12.44    1:13.46        
                  33.98     1:13.46 (39.48)                                        
 20 Kyra Bohmann              11 AGMV-MR              1:17.29    1:13.65        
                  34.94     1:13.65 (38.71)                                        
 21 Aliya Haener              12 Barracudas-MR        1:10.79    1:14.63        
                  34.78     1:14.63 (39.85)                                        
 22 Jayden McCluskey          12 NDAC-MR              1:18.93    1:14.97        
                  36.83     1:14.97 (38.14)                                        
 23 Molly Dowson              11 PBAC-MR              1:18.64    1:15.00        
                  35.27     1:15.00 (39.73)                                        
 24 Allison Hewitt            12 NDAC-MR              1:17.63    1:15.03        
                  37.10     1:15.03 (37.93)                                        
 25 Amani Sodhi               11 FA-MR                1:16.35    1:15.39        
                  35.63     1:15.39 (39.76)                                        
 26 Natalie Welby             11 SSL-MR               1:15.27    1:15.84        
                  35.29     1:15.84 (40.55)                                        
 27 Maddie Hirsch             11 SSL-MR               1:19.57    1:16.39        
                  36.45     1:16.39 (39.94)                                        
 28 Isabella Haydt            12 NBS-MR               1:21.91    1:17.55        
                  34.43     1:17.55 (43.12)                                        
 29 Rylee Del Duca            11 SSL-MR               1:20.30    1:19.31        
                  36.59     1:19.31 (42.72)                                        
 30 Daniela Brock             11 FA-MR                1:24.18    1:20.39        
                  38.29     1:20.39 (42.10)                                        
 31 Kaitlyn Bonner            11 NBS-MR               1:22.85    1:21.33        
                  38.58     1:21.33 (42.75)                                        
 32 Iman Vactor               11 Silver Streaks-MR    1:22.68    1:21.49        
                  39.17     1:21.49 (42.32)                                        
 33 Catalina Blazek           11 NDAC-MR              1:24.82    1:21.92        
                  19.14   1:21.92 (1:02.78)                                        
 34 Nikki Triolo              12 SSL-MR               1:26.42    1:22.83        
                  38.65     1:22.83 (44.18)                                        
 35 Kristen Celiz             11 Barracudas-MR        1:31.12    1:27.07        
                  40.22     1:27.07 (46.85)                                        
 36 Allison VanDalinda        11 NBS-MR               1:27.74    1:27.41        
                  41.03     1:27.41 (46.38)                                        
 37 Chloe Baynon              11 FA-MR                1:28.31    1:28.56        
                  40.36     1:28.56 (48.20)                                        
 38 Renee Kubsch              11 NDAC-MR              1:34.56    1:32.67        
                  42.81     1:32.67 (49.86)                                        
 39 Katherine Farrell         11 NDAC-MR              1:33.81    1:32.84        
                  43.55     1:32.84 (49.29)                                        
 40 Jaedyn Newberns           11 PBAC-MR              1:52.33    1:32.92        
                  44.49     1:32.92 (48.43)                                        
 41 Lara Ozkovalak            11 NBS-MR               1:34.25    1:33.46        
                  42.77     1:33.46 (50.69)                                        
 42 Anila Schmidt             11 NDAC-MR              1:32.73    1:33.89        
                  43.48     1:33.89 (50.41)                                        
 43 Sophia Rivera             11 WSSC-MR              1:30.80    1:36.84        
                  44.45     1:36.84 (52.39)                                        
 44 Maddy Chin-Tanner         11 NDAC-MR              1:41.22    1:39.68        
                  47.06     1:39.68 (52.62)                                        
 45 Emily Levin               11 SSL-MR                    NT    1:41.67        
                  45.12     1:41.67 (56.55)                                        
 46 Lexi Larini               11 SSL-MR               1:56.76    1:43.19        
                1:13.00     1:43.19 (30.19)                                        
 47 Uma Banavara              12 WSSC-MR              2:09.34    1:51.28        
                  53.25     1:51.28 (58.03)                                        
 48 Emily Getz                11 SSL-MR                    NT    1:52.97        
                  48.48   1:52.97 (1:04.49)                                        
 49 Cecily Hunter             11 Silver Streaks-MR    1:50.08    1:53.64        
                  51.78   1:53.64 (1:01.86)                                        
 50 Riley Maida               11 NBS-MR               1:42.67    1:54.25        
                  53.61   1:54.25 (1:00.64)                                        
 51 America Gonzalez          11 SSL-MR                    NT    1:59.25        
                  49.79   1:59.25 (1:09.46)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 30.60   12/6/2014 Elissa Miller WSSC, WSSC -MR                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyra Skoglund             12 SSL-MR                 31.74      30.55$       
  2 Madaghan O'Shea           12 PBAC-MR                33.05      31.50        
  3 Chelsea Calvin            12 SSL-MR                 32.50      32.03        
  4 Brooke Andros             12 FA-MR                  33.01      32.68        
  5 Jordyn Bryant             12 NBS-MR                 32.34      32.97        
  6 Nina Camacho              12 PBAC-MR                35.70      34.51        
  7 Jackie Rivera             11 NBS-MR                 35.06      34.89        
  8 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR                 34.33      34.93        
  9 Julianna Powzaniuk        11 WSSC-MR                36.42      35.47        
 10 Laura Hibbert             12 Silver Streaks-MR      39.37      37.27        
 11 Alyssum Wong              11 Silver Streaks-MR      37.94      37.38        
 12 Molly Button              11 NDAC-MR                39.36      38.01        
 13 Mollie Meffert            11 WSSC-MR                35.45      38.71        
 14 Jayden McCluskey          12 NDAC-MR                42.24      38.74        
 15 Emily Leonard             11 NBS-MR                 39.92      38.86        
 16 Kyra Bohmann              11 AGMV-MR                39.59      39.24        
 17 Julia Raber               11 FA-MR                  40.22      39.33        
 18 Rachel LaCorte            12 SSL-MR                 41.78      39.45        
 19 Allison Hewitt            12 NDAC-MR                41.35      40.20        
 20 Luna Rosa                 12 NBS-MR                 41.77      40.31        
 21 Alexis Jones              11 WSSC-MR                41.00      40.37        
 22 Presley Barton            12 WSSC-MR                42.57      40.49        
 23 Aliya Haener              12 Barracudas-MR          40.75      40.63        
 24 Natalie Welby             11 SSL-MR                 41.80      41.12        
 25 Maddie Hirsch             11 SSL-MR                 40.58      41.16        
 26 Amani Sodhi               11 FA-MR                  40.07      41.17        
 27 Molly Dowson              11 PBAC-MR                42.38      41.32        
 28 Kaitlyn Bonner            11 NBS-MR                 42.24      41.77        
 29 Rylee Del Duca            11 SSL-MR                 41.49      41.97        
 30 Nikki Triolo              12 SSL-MR                 45.41      42.18        
 31 Catalina Blazek           11 NDAC-MR                43.52      43.51        
 32 Isabella Haydt            12 NBS-MR                 43.38      43.56        
 33 Maddy Chin-Tanner         11 NDAC-MR                45.49      44.29        
 34 America Gonzalez          11 SSL-MR                    NT      45.20        
 35 Daniela Brock             11 FA-MR                  43.20      45.50        
 36 Jaedyn Newberns           11 PBAC-MR                46.05      45.90        
 37 Kristen Celiz             11 Barracudas-MR          47.59      47.10        
 38 Sophia Rivera             11 WSSC-MR                45.77      47.74        
 39 Renee Kubsch              11 NDAC-MR                51.20      48.22        
 40 Allison VanDalinda        11 NBS-MR                 51.66      49.01        
 41 Lara Ozkovalak            11 NBS-MR                 51.59      49.17        
 42 Iman Vactor               11 Silver Streaks-MR      50.54      49.88        
 43 Anila Schmidt             11 NDAC-MR                55.84      49.90        
 44 Chloe Baynon              11 FA-MR                  47.19      50.26        
 45 Emily Levin               11 SSL-MR                    NT      50.97        
 46 Katherine Farrell         11 NDAC-MR                49.94      52.45        
 47 Riley Maida               11 NBS-MR                 50.54      53.72        
 48 Lexi Larini               11 SSL-MR                 58.21      53.89        
 49 Uma Banavara              12 WSSC-MR              1:03.72      55.81        
 50 Emily Getz                11 SSL-MR                    NT    1:00.14        
 -- Liliana Tamberelli        12 FA-MR                  37.73         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Cecily Hunter             11 Silver Streaks-MR      49.62         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:01.27    1/1/1997 COREY BERG - MSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackenzie Gula            12 PBAC-MR              1:04.85    1:06.00        
                  31.39     1:06.00 (34.61)                                        
  2 Kyra Skoglund             12 SSL-MR               1:05.17    1:06.58        
                  32.05     1:06.58 (34.53)                                        
  3 Chelsea Calvin            12 SSL-MR               1:11.46    1:08.49        
                  32.97     1:08.49 (35.52)                                        
  4 Jordyn Bryant             12 NBS-MR               1:10.51    1:11.92        
                  34.17     1:11.92 (37.75)                                        
  5 Jackie Rivera             11 NBS-MR               1:14.55    1:14.25        
                  35.99     1:14.25 (38.26)                                        
  6 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR               1:16.04    1:16.06        
                  38.49     1:16.06 (37.57)                                        
  7 Ashley Martin             12 PBAC-MR                   NT    1:16.78        
                  37.10     1:16.78 (39.68)                                        
  8 Lauren Edge               11 Barracudas-MR        1:17.77    1:17.97        
                  38.53     1:17.97 (39.44)                                        
  9 Sydney McSweeney          12 AGMV-MR              1:21.57    1:19.80        
                  38.38     1:19.80 (41.42)                                        
 10 Emily Leonard             11 NBS-MR               1:24.79    1:23.36        
                  40.92     1:23.36 (42.44)                                        
 11 Molly Button              11 NDAC-MR              1:30.37    1:25.21        
                  42.20     1:25.21 (43.01)                                        
 12 Maddie Hirsch             11 SSL-MR               1:36.23    1:26.39        
                  41.58     1:26.39 (44.81)                                        
 13 Emily Seldin              12 NDAC-MR              1:25.15    1:26.55        
                  41.29     1:26.55 (45.26)                                        
 14 Molly Dowson              11 PBAC-MR              1:28.84    1:27.60        
                  42.10     1:27.60 (45.50)                                        
 15 Natalie Welby             11 SSL-MR               1:34.10    1:30.50        
                  50.00     1:30.50 (40.50)                                        
 16 Luna Rosa                 12 NBS-MR                    NT    1:30.77        
                  50.00     1:30.77 (40.77)                                        
 17 Julia Raber               11 FA-MR                1:40.22    1:31.45        
                  47.00     1:31.45 (44.45)                                        
 18 Nikki Triolo              12 SSL-MR               1:55.17    1:33.34        
                1:24.00      1:33.34 (9.34)                                        
 19 Catalina Blazek           11 NDAC-MR              1:37.31    1:33.68        
                  44.79     1:33.68 (48.89)                                        
 20 Isabella Haydt            12 NBS-MR               1:32.61    1:34.49        
                  44.63     1:34.49 (49.86)                                        
 21 Daniela Brock             11 FA-MR                1:35.41    1:34.55        
                  46.79     1:34.55 (47.76)                                        
 22 Morghain Losgar           11 NBS-MR               1:35.52    1:35.07        
                  45.29     1:35.07 (49.78)                                        
 23 Kaitlyn Bonner            11 NBS-MR               1:43.97    1:35.74        
                  47.39     1:35.74 (48.35)                                        
 24 Allison VanDalinda        11 NBS-MR               1:44.46    1:45.39        
                  56.00     1:45.39 (49.39)                                        
 25 Chloe Baynon              11 FA-MR                1:49.02    1:46.98        
                1:00.00     1:46.98 (46.98)                                        
 26 Lara Ozkovalak            11 NBS-MR               1:41.46    1:47.77        
                  52.18     1:47.77 (55.59)                                        
 27 Cecily Hunter             11 Silver Streaks-MR    1:51.41    1:50.15        
                  54.18     1:50.15 (55.97)                                        
 28 Emily Levin               11 SSL-MR                    NT    1:53.14        
                  53.91     1:53.14 (59.23)                                        
 29 Lexi Larini               11 SSL-MR               2:05.17    1:54.28        
                1:01.00     1:54.28 (53.28)                                        
 30 Riley Maida               11 NBS-MR               1:55.80    1:54.62        
                  56.18     1:54.62 (58.44)                                        
 31 Emily Getz                11 SSL-MR                    NT    2:12.81        
                1:02.07   2:12.81 (1:10.74)                                        
 32 Jules Wisniewski          11 NDAC-MR              2:29.83    2:17.75        
                1:06.97   2:17.75 (1:10.78)                                        
 33 KJ Johnson                12 WSSC-MR              2:20.00    2:20.00        
                1:05.53   2:20.00 (1:14.47)                                        
 -- America Gonzalez          11 SSL-MR                    NT         DQ        
      Multiple strokes
                  50.12        DQ (1:02.59)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 35.57   12/2/2017 Mackenzie Gula, PBAC -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brooke Andros             12 FA-MR                  36.29      35.92        
  2 Jordyn Bryant             12 NBS-MR                 38.46      37.71        
  3 Laura Hibbert             12 Silver Streaks-MR      39.77      39.35        
  4 Mollie Meffert            11 WSSC-MR                40.11      40.78        
  5 Molly Button              11 NDAC-MR                44.29      40.90        
  6 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR                 43.08      40.92        
  7 Jayden McCluskey          12 NDAC-MR                44.25      41.21        
  8 Julia Raber               11 FA-MR                  40.18      41.39        
  9 Amani Sodhi               11 FA-MR                  42.87      42.91        
 10 Emily Leonard             11 NBS-MR                 46.06      43.14        
 11 Rylee Del Duca            11 SSL-MR                 45.11      43.26        
 12 Alyssum Wong              11 Silver Streaks-MR      44.29      43.82        
 13 Alexis Jones              11 WSSC-MR                49.00      44.68        
 14 Isabella Haydt            12 NBS-MR                 49.55      44.80        
 15 Maddie Hirsch             11 SSL-MR                 47.87      45.22        
 16 Molly Dowson              11 PBAC-MR                49.55      47.22        
 17 Luna Rosa                 12 NBS-MR                 49.35      48.01        
 18 Presley Barton            12 WSSC-MR                48.82      48.25        
 19 Iman Vactor               11 Silver Streaks-MR      51.19      48.58        
 20 Daniela Brock             11 FA-MR                  49.43      48.69        
 21 Allison VanDalinda        11 NBS-MR                 51.61      49.28        
 22 Kristen Celiz             11 Barracudas-MR          50.15      49.49        
 23 Kyra Bohmann              11 AGMV-MR                50.48      49.62        
 24 Kaitlyn Bonner            11 NBS-MR                 49.14      50.04        
 25 Catalina Blazek           11 NDAC-MR                52.65      50.65        
 26 Katherine Farrell         11 NDAC-MR                53.53      52.11        
 27 Nikki Triolo              12 SSL-MR                 57.17      52.44        
 28 Jackie Rivera             11 NBS-MR                 50.28      53.40        
 29 Maddy Chin-Tanner         11 NDAC-MR                54.60      53.43        
 30 Lara Ozkovalak            11 NBS-MR                 56.02      53.66        
 31 Jaedyn Newberns           11 PBAC-MR                56.65      55.77        
 32 Chloe Baynon              11 FA-MR                  51.04      55.95        
 33 Allison Hewitt            12 NDAC-MR                56.17      59.20        
 34 Riley Maida               11 NBS-MR                 59.79    1:04.30        
 35 Uma Banavara              12 WSSC-MR              1:07.44    1:04.58        
 -- Lexi Larini               11 SSL-MR               1:06.55         DQ        
      Scissors kick
 -- Renee Kubsch              11 NDAC-MR                54.17         DQ        
      Two strokes under water
 -- Emily Getz                11 SSL-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Anila Schmidt             11 NDAC-MR              1:06.11         DQ        
      Butterfly kick
 -- Sophia Rivera             11 WSSC-MR                56.30         DQ        
      One hand touch
 -- Julianna Powzaniuk        11 WSSC-MR                51.89         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:12.34   12/8/2012 Jessica Freund SSC, SACHEM                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackenzie Gula            12 PBAC-MR              1:10.64    1:13.29        
                  33.48     1:13.29 (39.81)                                        
  2 Jordyn Bryant             12 NBS-MR               1:22.58    1:23.90        
                  38.53     1:23.90 (45.37)                                        
  3 Zoe Link                  12 AGMV-MR              1:30.97    1:28.99        
                  40.37     1:28.99 (48.62)                                        
  4 Laura Hibbert             12 Silver Streaks-MR    1:29.21    1:30.23        
                  40.97     1:30.23 (49.26)                                        
  5 Julia Raber               11 FA-MR                1:45.82    1:31.83        
                  43.77     1:31.83 (48.06)                                        
  6 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR               1:35.04    1:32.68        
                  45.10     1:32.68 (47.58)                                        
  7 Amani Sodhi               11 FA-MR                1:34.33    1:33.63        
                  43.45     1:33.63 (50.18)                                        
  8 Emily Leonard             11 NBS-MR               1:35.03    1:34.50        
                  44.50     1:34.50 (50.00)                                        
  9 Liliana Tamberelli        12 FA-MR                1:49.89    1:34.89        
                  44.94     1:34.89 (49.95)                                        
 10 Rylee Del Duca            11 SSL-MR               1:36.30    1:37.49        
                  45.11     1:37.49 (52.38)                                        
 11 Isabella Haydt            12 NBS-MR               1:54.71    1:38.57        
                  45.09     1:38.57 (53.48)                                        
 12 Daniela Brock             11 FA-MR                1:45.54    1:43.54        
                  48.74     1:43.54 (54.80)                                        
 13 Iman Vactor               11 Silver Streaks-MR    1:49.11    1:47.07        
                  51.10     1:47.07 (55.97)                                        
 14 Isabella Brown            11 WSSC-MR              1:49.56    1:49.95        
                  53.40     1:49.95 (56.55)                                        
 15 Allison VanDalinda        11 NBS-MR               1:53.08    1:50.19        
                  52.34     1:50.19 (57.85)                                        
 16 Kaitlyn Bonner            11 NBS-MR               1:48.40    1:51.51        
                  53.84     1:51.51 (57.67)                                        
 17 Lara Ozkovalak            11 NBS-MR               1:59.17    1:52.35        
                  52.62     1:52.35 (59.73)                                        
 18 Chloe Baynon              11 FA-MR                1:56.27    1:58.34        
                  57.76   1:58.34 (1:00.58)                                        
 -- Jackie Rivera             11 NBS-MR               1:48.63         DQ        
      Scissors kick
                  52.59          DQ (59.76)                                        
 -- Marina Reyes              12 NDAC-MR              1:57.83         NS        
 -- Allison Hewitt            12 NDAC-MR              2:21.13         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 30.19   12/3/2017 Lucy Walker, Silver Streaks                  
 Meet Record: $ 30.40  12/11/2016 Brooke Pociask, NDAC -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackenzie Gula            12 PBAC-MR                29.24      28.95$       
  2 Kyra Skoglund             12 SSL-MR                 33.81      31.16        
  3 Brianna Foote             11 AGMV-MR                31.12      31.33        
  4 Jordyn Bryant             12 NBS-MR                 32.26      32.11        
  5 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR                 32.99      32.61        
  6 Chelsea Calvin            12 SSL-MR                 32.73      32.83        
  7 Lauren Edge               11 Barracudas-MR          33.13      33.63        
  8 Jackie Rivera             11 NBS-MR                 33.27      34.21        
  9 Liliana Tamberelli        12 FA-MR                  34.70      34.83        
 10 Laura Hibbert             12 Silver Streaks-MR      35.67      35.57        
 11 Zoe Link                  12 AGMV-MR                38.54      38.06        
 12 Emily Seldin              12 NDAC-MR                39.59      38.15        
 13 Kaitlyn Bonner            11 NBS-MR                 37.90      38.22        
 14 Molly Button              11 NDAC-MR                40.84      38.87        
 15 Emily Leonard             11 NBS-MR                 44.71      40.14        
 16 Luna Rosa                 12 NBS-MR                    NT      41.17        
 17 Maddie Hirsch             11 SSL-MR               1:03.33      41.24        
 18 Amani Sodhi               11 FA-MR                  42.75      41.36        
 19 Isabella Haydt            12 NBS-MR                 43.81      42.54        
 20 Allison Hewitt            12 NDAC-MR                45.01      43.63        
 21 Natalie Welby             11 SSL-MR                 44.64      44.19        
 22 Catalina Blazek           11 NDAC-MR                46.77      45.55        
 23 Julia Raber               11 FA-MR                  53.06      45.76        
 24 Morghain Losgar           11 NBS-MR                 42.81      45.86        
 25 Rylee Del Duca            11 SSL-MR               1:01.51      49.10        
 26 Daniela Brock             11 FA-MR                  49.56      49.51        
 27 Iman Vactor               11 Silver Streaks-MR      50.11      51.10        
 28 Nikki Triolo              12 SSL-MR                 54.28      52.15        
 29 Lara Ozkovalak            11 NBS-MR                 56.01      54.02        
 30 Allison VanDalinda        11 NBS-MR                 55.75      54.05        
 31 Cecily Hunter             11 Silver Streaks-MR      57.11      54.64        
 32 Chloe Baynon              11 FA-MR                  58.84      57.32        
 33 Jules Wisniewski          11 NDAC-MR              1:05.28    1:00.00        
 34 Lexi Larini               11 SSL-MR               1:13.47    1:08.62        
 -- Uma Banavara              12 WSSC-MR              1:20.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Marina Reyes              12 NDAC-MR                52.58         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:01.14   12/5/2007 Brittany Friese NBS, NBS                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madaghan O'Shea           12 PBAC-MR              1:08.39    1:09.58        
                  31.69     1:09.58 (37.89)                                        
  2 Chelsea Calvin            12 SSL-MR               1:12.21    1:12.58        
                1:02.00     1:12.58 (10.58)                                        
  3 Kyra Skoglund             12 SSL-MR               1:19.73    1:15.23        
                  34.49     1:15.23 (40.74)                                        
  4 Jackie Rivera             11 NBS-MR               1:18.82    1:20.05        
                  36.41     1:20.05 (43.64)                                        
  5 Liliana Tamberelli        12 FA-MR                1:24.51    1:20.67        
                  37.07     1:20.67 (43.60)                                        
  6 Nina Camacho              12 PBAC-MR              1:18.12    1:20.96        
                  36.70     1:20.96 (44.26)                                        
  7 Alexis Jones              11 WSSC-MR              1:20.00    1:25.81        
                  37.19     1:25.81 (48.62)                                        
  8 Magdalena Regenauer       12 NBS-MR               1:24.81    1:27.29        
                  39.33     1:27.29 (47.96)                                        
  9 Presley Barton            12 WSSC-MR              1:20.00    1:28.31        
                  39.48     1:28.31 (48.83)                                        
 10 Molly Button              11 NDAC-MR              1:50.11    1:29.83        
                  40.27     1:29.83 (49.56)                                        
 11 Kyra Bohmann              11 AGMV-MR              1:31.44    1:32.59        
                  43.19     1:32.59 (49.40)                                        
 12 Rachel LaCorte            12 SSL-MR               1:35.80    1:34.02        
                  42.48     1:34.02 (51.54)                                        
 13 Emily Leonard             11 NBS-MR               1:50.85    1:36.10        
                  42.99     1:36.10 (53.11)                                        
 14 Aliya Haener              12 Barracudas-MR        1:24.10    1:39.65        
                  46.42     1:39.65 (53.23)                                        
 15 Kaitlyn Bonner            11 NBS-MR               1:38.77    1:43.10        
                  46.40     1:43.10 (56.70)                                        
 16 Natalie Welby             11 SSL-MR               1:40.17    1:44.66        
                  46.71     1:44.66 (57.95)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:48.03    1/1/1992 YMID                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           1:57.55    1:59.07        
     1) Jackie Rivera 11                2) Emily Leonard 11               
     3) Magdalena Regenauer 12          4) Jordyn Bryant 12               
                  30.81     1:03.19 (32.38)     1:31.37 (28.18)     1:59.07 (27.70)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT    2:02.67        
     1) Rachel LaCorte 12               2) Kyra Skoglund 12               
     3) Natalie Welby 11                4) Chelsea Calvin 12              
                  32.11     1:00.46 (28.35)     1:35.32 (34.86)     2:02.67 (27.35)
  3 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:08.20    2:02.89        
     1) Liliana Tamberelli 12           2) Julia Raber 11                 
     3) Amani Sodhi 11                  4) Brooke Andros 12               
                  31.77     1:01.96 (30.19)     1:35.82 (33.86)     2:02.89 (27.07)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'                 NT    2:15.12        
     1) Catalina Blazek 11              2) Jayden McCluskey 12            
     3) Allison Hewitt 12               4) Molly Button 11                
                  35.59     1:09.43 (33.84)     1:43.31 (33.88)     2:15.12 (31.81)
  5 Newburgh Sharks-MR  'B'                           2:07.55    2:23.97        
     1) Luna Rosa 12                    2) Allison VanDalinda 11          
     3) Kaitlyn Bonner 11               4) Isabella Haydt 12              
                  33.22     1:13.09 (39.87)     1:50.68 (37.59)     2:23.97 (33.29)
  6 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT    2:47.41        
     1) Maddy Chin-Tanner 11            2) Katherine Farrell 11           
     3) Renee Kubsch 11                 4) Anila Schmidt 11               
                  39.35     1:21.48 (42.13)     2:03.32 (41.84)     2:47.41 (44.09)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:03.63    1/1/1988 SMW                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:25.55    2:19.33        
     1) Magdalena Regenauer 12          2) Emily Leonard 11               
     3) Jackie Rivera 11                4) Jordyn Bryant 12               
                  34.00     1:16.94 (42.94)     1:51.15 (34.21)     2:19.33 (28.18)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT    2:23.36        
     1) Kyra Skoglund 12                2) Rylee Del Duca 11              
     3) Chelsea Calvin 12               4) Maddie Hirsch 11               
                  32.05     1:15.77 (43.72)     1:49.21 (33.44)     2:23.36 (34.15)
  3 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:24.32    2:36.38        
     1) Amani Sodhi 11                  2) Brooke Andros 12               
     3) Liliana Tamberelli 12           4) Julia Raber 11                 
                  39.42     1:21.88 (42.46)     1:57.01 (35.13)     2:36.38 (39.37)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:40.11    2:37.08        
     1) Catalina Blazek 11              2) Molly Button 11                
     3) Emily Seldin 12                 4) Allison Hewitt 12              
                  41.72     1:24.04 (42.32)     2:03.51 (39.47)     2:37.08 (33.57)
  5 Newburgh Sharks-MR  'B'                           2:30.55    2:40.86        
     1) Morghain Losgar 11              2) Isabella Haydt 12              
     3) Kaitlyn Bonner 11               4) Luna Rosa 12                   
                  42.79     1:27.29 (44.50)     2:16.00 (48.71)     2:40.86 (24.86)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'B'                              NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Head not up - breast
     1) America Gonzalez 11             2) Nikki Triolo 12                
     3) Natalie Welby 11                4) Emily Levin 11                 
                  49.19     1:40.73 (51.54)     2:26.56 (45.83)                    
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 23.98    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elishka Hajek             14 PBAC-MR                26.63      25.71        
  2 Izabella Cimino           13 FA-MR                  25.17      26.91        
  3 Sam McKee                 13 PBAC-MR                27.26      27.17        
  4 Cora Mance                14 PBAC-MR                25.54      27.70        
  5 Samantha DiLiberto        14 WSSC-MR                27.72      27.78        
  6 Jessica Giordano          14 FA-MR                  27.89      28.29        
  7 Jane Kempf                13 SSL-MR                 29.38      28.47        
  8 Stef Sommer               14 AGMV-MR                28.58      28.51        
  9 Kaitlyn O'Connell         14 FA-MR                  29.20      28.76        
 10 Malika Sodhi              13 FA-MR                  29.00      28.81        
 11 Jenna Bunch               14 NBS-MR                 27.26      28.90        
 12 Marissa Scarano           13 NBS-MR                    NT      29.32        
 13 Molly Dineen              14 SSL-MR                 29.29      29.56        
 14 Elizabeth Curran          14 SSL-MR                 29.49      30.02        
 15 Kate Sassi                14 PBAC-MR                30.36      30.40        
 16 Hope Sandoval             14 FA-MR                  30.02      30.64        
 17 Amiya Ramkissoon          13 Barracudas-MR          28.82      30.66        
 18 Avery Hermenegildo        13 Barracudas-MR          31.55      30.76        
 19 Reinesse Wong             14 Silver Streaks-MR      29.20      30.94        
 20 Sarah Brenner             14 FA-MR                  30.89      30.97        
 21 Dorian Levitus            14 SSL-MR                 31.42      31.10        
 22 Nicole Kuceravec          14 SSL-MR                 30.03      31.24        
 23 Isabelle Vandamme         14 NDAC-MR                33.26      31.30        
 24 Mariah Cepeda             13 FA-MR                  32.17      31.36        
 25 Julia Steiner             13 NBS-MR                 32.11      31.98        
 26 Sophie Galgano            14 WSSC-MR                31.68      32.90        
 27 Jenna Micheline           13 SSL-MR                 33.03      33.44        
 28 Victoria Corradina        13 FA-MR                  50.18      35.97        
 29 Sarah Hyman               13 SSL-MR                 38.65      39.22        
 -- Emilia Biesaga            14 FA-MR                  29.81         NS        
 -- Angie Mondello            14 SSL-MR                 45.17         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 55.04   12/5/2015 Clare Bosse NBS, NBS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Izabella Cimino           13 FA-MR                  59.53      59.04        
                  28.32       59.04 (30.72)                                        
  2 Samantha DiLiberto        14 WSSC-MR                59.31      59.42        
                  28.40       59.42 (31.02)                                        
  3 Olivia Glaser             13 FA-MR                1:03.57    1:00.77        
                  28.90     1:00.77 (31.87)                                        
  4 Kaitlyn O'Connell         14 FA-MR                1:03.15    1:03.04        
                  30.03     1:03.04 (33.01)                                        
  5 Molly Dineen              14 SSL-MR               1:02.41    1:03.92        
                  30.06     1:03.92 (33.86)                                        
  6 Elizabeth Curran          14 SSL-MR               1:01.23    1:05.41        
                  31.08     1:05.41 (34.33)                                        
  7 Malika Sodhi              13 FA-MR                1:02.65    1:05.90        
                  31.51     1:05.90 (34.39)                                        
  8 Hope Sandoval             14 FA-MR                1:05.77    1:06.17        
                  31.26     1:06.17 (34.91)                                        
  9 Marissa Scarano           13 NBS-MR               1:15.00    1:06.69        
                  31.67     1:06.69 (35.02)                                        
 10 Zendrah Bonnick           13 WSSC-MR              1:09.52    1:08.50        
                  32.68     1:08.50 (35.82)                                        
 11 Emilia Biesaga            14 FA-MR                1:04.76    1:08.62        
                  32.98     1:08.62 (35.64)                                        
 12 Madison Brown             13 WSSC-MR              1:09.20    1:09.15        
                  33.27     1:09.15 (35.88)                                        
 13 Avery Hermenegildo        13 Barracudas-MR        1:08.32    1:09.19        
                  32.68     1:09.19 (36.51)                                        
 14 Fiona Andrew              13 FA-MR                1:07.71    1:09.53        
                  33.29     1:09.53 (36.24)                                        
 15 Vanessa Cefaloni          13 AGMV-MR              1:08.02    1:09.71        
                  33.59     1:09.71 (36.12)                                        
 16 Julia Steiner             13 NBS-MR               1:10.97    1:10.49        
                  33.19     1:10.49 (37.30)                                        
 17 Isabelle Vandamme         14 NDAC-MR              1:15.11    1:11.14        
                  35.05     1:11.14 (36.09)                                        
 18 Rebeca Lockward           13 Barracudas-MR        1:14.09    1:12.78        
                  34.29     1:12.78 (38.49)                                        
 19 Julianne Dillon           13 SSL-MR               1:39.17    1:25.77        
                  38.95     1:25.77 (46.82)                                        
 20 Victoria Corradina        13 FA-MR                     NT    1:26.31        
                  37.47     1:26.31 (48.84)                                        
 21 Sarah Hyman               13 SSL-MR               1:29.26    1:29.80        
                  41.49     1:29.80 (48.31)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:55.80   12/5/2008 Brittany Friese NBS, NBS                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elishka Hajek             14 PBAC-MR              2:05.95    2:04.53        
                  27.75     1:00.43 (32.68)     1:33.32 (32.89)     2:04.53 (31.21)
  2 Sam McKee                 13 PBAC-MR              2:03.52    2:06.87        
                  29.13     1:01.29 (32.16)     1:34.13 (32.84)     2:06.87 (32.74)
  3 Samantha DiLiberto        14 WSSC-MR              2:08.26    2:09.99        
                  29.93     1:02.82 (32.89)     1:36.64 (33.82)     2:09.99 (33.35)
  4 Brooke Pociask            14 NDAC-MR              2:03.02    2:10.43        
                  29.62     1:02.49 (32.87)     1:36.23 (33.74)     2:10.43 (34.20)
  5 Olivia Glaser             13 FA-MR                2:16.00    2:11.03        
                  30.03     1:03.62 (33.59)     1:39.05 (35.43)     2:11.03 (31.98)
  6 Izabella Cimino           13 FA-MR                2:18.22    2:11.71        
                  30.87     1:04.36 (33.49)     1:39.06 (34.70)     2:11.71 (32.65)
  7 Kaitlyn O'Connell         14 FA-MR                2:14.60    2:14.53        
                  30.42     1:04.43 (34.01)     1:40.31 (35.88)     2:14.53 (34.22)
  8 Jessica Giordano          14 FA-MR                2:12.47    2:14.57        
                  30.14     1:04.18 (34.04)     1:39.53 (35.35)     2:14.57 (35.04)
  9 Jenna Bunch               14 NBS-MR               2:05.61    2:15.40        
                  31.34     1:06.33 (34.99)     1:41.37 (35.04)     2:15.40 (34.03)
 10 Caroline Whitlatch        13 SSL-MR               2:19.20    2:18.18        
                  31.56     1:06.89 (35.33)     1:43.09 (36.20)     2:18.18 (35.09)
 11 Elizabeth Curran          14 SSL-MR               2:14.38    2:22.51        
                  32.26     1:07.97 (35.71)     1:45.47 (37.50)     2:22.51 (37.04)
 12 Stef Sommer               14 AGMV-MR              2:16.77    2:23.37        
                  32.99     1:09.62 (36.63)     1:46.87 (37.25)     2:23.37 (36.50)
 13 Hope Sandoval             14 FA-MR                2:24.10    2:24.07        
                  32.35     1:08.45 (36.10)     1:45.93 (37.48)     2:24.07 (38.14)
 14 Nicole Kuceravec          14 SSL-MR               2:14.86    2:26.22        
                  33.00     1:09.52 (36.52)     1:48.06 (38.54)     2:26.22 (38.16)
 15 Shae Jenkins              14 NDAC-MR              2:22.52    2:26.66        
                  32.87     1:10.40 (37.53)     1:48.84 (38.44)     2:26.66 (37.82)
 16 Kate Sassi                14 PBAC-MR              2:41.02    2:28.16        
                  32.76     1:10.78 (38.02)     1:49.97 (39.19)     2:28.16 (38.19)
 17 Fiona Andrew              13 FA-MR                2:27.69    2:28.24        
                  33.06     1:10.13 (37.07)     1:49.21 (39.08)     2:28.24 (39.03)
 18 Sarah Brenner             14 FA-MR                2:38.66    2:29.28        
                  32.85     1:10.32 (37.47)     1:49.35 (39.03)     2:29.28 (39.93)
 19 Emilia Biesaga            14 FA-MR                2:21.77    2:29.60        
                  32.31     1:09.81 (37.50)     1:49.40 (39.59)     2:29.60 (40.20)
 20 Mariah Cepeda             13 FA-MR                2:25.99    2:30.51        
                  33.61     1:11.39 (37.78)     1:50.91 (39.52)     2:30.51 (39.60)
 21 Dorian Levitus            14 SSL-MR               2:51.85    2:30.61        
                  34.27     1:12.58 (38.31)     1:53.37 (40.79)     2:30.61 (37.24)
 22 Vanessa Cefaloni          13 AGMV-MR              2:38.89    2:30.86        
                  35.07     1:14.42 (39.35)     1:54.42 (40.00)     2:30.86 (36.44)
 23 Avery Hermenegildo        13 Barracudas-MR        2:31.87    2:32.37        
                  33.40     1:12.62 (39.22)     1:53.20 (40.58)     2:32.37 (39.17)
 24 Marissa Scarano           13 NBS-MR                    NT    2:32.58        
                  33.88     1:11.56 (37.68)     1:52.42 (40.86)     2:32.58 (40.16)
 25 Julia Steiner             13 NBS-MR               2:32.64    2:32.96        
                  34.69     1:13.88 (39.19)     1:53.97 (40.09)     2:32.96 (38.99)
 -- Jenna Micheline           13 SSL-MR               2:47.96         DQ        
      Other
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:00.92    1/1/1998 COREY BERG - MSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elishka Hajek             14 PBAC-MR              1:01.89    1:03.32        
                  30.21     1:03.32 (33.11)                                        
  2 Izabella Cimino           13 FA-MR                1:08.73    1:06.07        
                  31.49     1:06.07 (34.58)                                        
  3 Brooke Pociask            14 NDAC-MR              1:03.51    1:07.30        
                  32.07     1:07.30 (35.23)                                        
  4 Amiya Ramkissoon          13 Barracudas-MR        1:06.32    1:09.72        
                  33.56     1:09.72 (36.16)                                        
  5 Malika Sodhi              13 FA-MR                1:10.55    1:10.17        
                  34.33     1:10.17 (35.84)                                        
  6 Samantha DiLiberto        14 WSSC-MR              1:11.63    1:10.88        
                  34.60     1:10.88 (36.28)                                        
  7 Jenna Bunch               14 NBS-MR               1:08.94    1:12.10        
                  34.58     1:12.10 (37.52)                                        
  8 Cora Mance                14 PBAC-MR              1:06.94    1:12.24        
                  45.00     1:12.24 (27.24)                                        
  9 Stef Sommer               14 AGMV-MR              1:10.98    1:12.32        
                  48.00     1:12.32 (24.32)                                        
 10 Shae Jenkins              14 NDAC-MR              1:16.63    1:12.66        
                  34.39     1:12.66 (38.27)                                        
 11 Jane Kempf                13 SSL-MR               1:15.87    1:14.65        
                  36.57     1:14.65 (38.08)                                        
 12 Hope Sandoval             14 FA-MR                1:13.10    1:14.87        
                  35.99     1:14.87 (38.88)                                        
 13 Molly Dineen              14 SSL-MR               1:14.13    1:15.53        
                  36.25     1:15.53 (39.28)                                        
 14 Fiona Andrew              13 FA-MR                1:16.59    1:16.99        
                  37.63     1:16.99 (39.36)                                        
 15 Vanessa Cefaloni          13 AGMV-MR              1:16.73    1:17.25        
                  38.51     1:17.25 (38.74)                                        
 16 Sarah Brenner             14 FA-MR                1:17.68    1:17.92        
                  37.85     1:17.92 (40.07)                                        
 17 Caroline Whitlatch        13 SSL-MR               1:25.36    1:18.12        
                  37.98     1:18.12 (40.14)                                        
 18 Emilia Biesaga            14 FA-MR                1:15.93    1:18.69        
                  37.49     1:18.69 (41.20)                                        
 19 Marissa Scarano           13 NBS-MR                    NT    1:19.11        
                  37.07     1:19.11 (42.04)                                        
 20 Julia Steiner             13 NBS-MR               1:19.28    1:19.22        
                1:07.66     1:19.22 (11.56)                                        
 21 Reinesse Wong             14 Silver Streaks-MR    1:16.19    1:20.34        
                  39.72     1:20.34 (40.62)                                        
 22 Kate Sassi                14 PBAC-MR              1:21.96    1:20.44        
                1:22.25         1:20.44 ( )                                        
 23 Sophie Galgano            14 WSSC-MR              1:22.21    1:21.35        
                  39.61     1:21.35 (41.74)                                        
 24 Isabelle Vandamme         14 NDAC-MR              1:15.11    1:21.90        
                  40.22     1:21.90 (41.68)                                        
 25 Jenna Micheline           13 SSL-MR               1:22.62    1:23.71        
                1:23.71         1:23.71 ( )                                        
 26 Sarah Hyman               13 SSL-MR               1:38.45    1:37.38        
                  46.07     1:37.38 (51.31)                                        
 -- Angie Mondello            14 SSL-MR               1:57.17         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:13.17   12/5/2015 Clare Bosse NBS, NBS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elizabeth Curran          14 SSL-MR               2:32.37    2:28.12        
                  34.36     1:11.72 (37.36)     1:50.35 (38.63)     2:28.12 (37.77)
  2 Malika Sodhi              13 FA-MR                2:32.23    2:31.72        
                  36.78     1:16.74 (39.96)     1:55.07 (38.33)     2:31.72 (36.65)
  3 Jane Kempf                13 SSL-MR               2:41.35    2:35.87        
                  37.10     1:17.11 (40.01)     1:57.24 (40.13)     2:35.87 (38.63)
  4 Nicole Kuceravec          14 SSL-MR               2:31.32    2:39.34        
                  37.85     1:17.50 (39.65)     1:57.72 (40.22)     2:39.34 (41.62)
  5 Fiona Andrew              13 FA-MR                2:41.79    2:45.38        
                  39.33     1:21.35 (42.02)     2:04.27 (42.92)     2:45.38 (41.11)
  6 Emilia Biesaga            14 FA-MR                2:46.80    2:46.36        
                  39.13     1:21.09 (41.96)     2:05.04 (43.95)     2:46.36 (41.32)
  7 Dorian Levitus            14 SSL-MR               2:56.09    2:46.97        
                  39.39     1:21.84 (42.45)     2:05.70 (43.86)     2:46.97 (41.27)
  8 Julia Steiner             13 NBS-MR                    NT    2:50.83        
                  38.93     1:22.70 (43.77)     2:07.45 (44.75)     2:50.83 (43.38)
  9 Isabelle Vandamme         14 NDAC-MR              3:30.11    3:01.87        
                  40.98     1:27.21 (46.23)   3:01.87 (1:34.66)                    
 10 Sarah Hyman               13 SSL-MR               3:20.17    3:31.37        
                  47.28     1:42.67 (55.39)     2:38.42 (55.75)     3:31.37 (52.95)
 -- Jenna Bunch               14 NBS-MR               2:24.78         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:10.75   12/6/2014 Clare Bosse NBS, NBS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Izabella Cimino           13 FA-MR                1:24.99    1:19.09        
                  37.15     1:19.09 (41.94)                                        
  2 Malika Sodhi              13 FA-MR                1:18.75    1:21.17        
                  37.99     1:21.17 (43.18)                                        
  3 Samantha DiLiberto        14 WSSC-MR              1:21.57    1:21.68        
                  39.67     1:21.68 (42.01)                                        
  4 Kaitlyn O'Connell         14 FA-MR                1:21.82    1:22.34        
                  38.99     1:22.34 (43.35)                                        
  5 Molly Dineen              14 SSL-MR               1:18.00    1:22.54        
                  38.66     1:22.54 (43.88)                                        
  6 Isabelle Vandamme         14 NDAC-MR              1:40.11    1:23.16        
                  41.18     1:23.16 (41.98)                                        
  7 Madison Brown             13 WSSC-MR              1:25.75    1:24.91        
                  39.22     1:24.91 (45.69)                                        
  8 Elizabeth Curran          14 SSL-MR               1:21.12    1:25.27        
                  41.27     1:25.27 (44.00)                                        
  9 Jane Kempf                13 SSL-MR               1:28.09    1:25.65        
                  39.88     1:25.65 (45.77)                                        
 10 Hope Sandoval             14 FA-MR                1:26.24    1:26.32        
                  40.03     1:26.32 (46.29)                                        
 11 Marissa Scarano           13 NBS-MR                    NT    1:28.69        
                  40.49     1:28.69 (48.20)                                        
 12 Fiona Andrew              13 FA-MR                1:26.91    1:29.91        
                  42.20     1:29.91 (47.71)                                        
 13 Dorian Levitus            14 SSL-MR               1:28.18    1:30.16        
                  42.83     1:30.16 (47.33)                                        
 14 Emilia Biesaga            14 FA-MR                1:31.62    1:34.08        
                  43.81     1:34.08 (50.27)                                        
 15 Rebeca Lockward           13 Barracudas-MR        1:37.63    1:34.76        
                  43.47     1:34.76 (51.29)                                        
 16 Zendrah Bonnick           13 WSSC-MR              1:37.61    1:36.07        
                  43.60     1:36.07 (52.47)                                        
 17 Avery Hermenegildo        13 Barracudas-MR        1:38.98    1:42.98        
                  47.43     1:42.98 (55.55)                                        
 18 Julianne Dillon           13 SSL-MR               2:10.17    1:43.55        
                  48.49     1:43.55 (55.06)                                        
 19 Victoria Corradina        13 FA-MR                1:59.67    1:45.45        
                  47.85     1:45.45 (57.60)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:31.44    1/1/1992 JENNIFER HUTTON - YMID                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caroline Whitlatch        13 SSL-MR               2:51.48    2:47.97        
                  37.37     1:20.40 (43.03)     2:04.22 (43.82)     2:47.97 (43.75)
  2 Olivia Glaser             13 FA-MR                2:57.09    2:49.96        
                  37.55     1:21.26 (43.71)     2:06.85 (45.59)     2:49.96 (43.11)
  3 Shae Jenkins              14 NDAC-MR              2:54.25    2:58.94        
                  39.26     1:25.92 (46.66)     2:13.38 (47.46)     2:58.94 (45.56)
  4 Izabella Cimino           13 FA-MR                2:59.36    3:00.09        
                  40.59     1:26.74 (46.15)     2:13.56 (46.82)     3:00.09 (46.53)
  5 Isabelle Vandamme         14 NDAC-MR              3:20.11    3:01.09        
                  40.91     1:26.94 (46.03)     2:14.42 (47.48)     3:01.09 (46.67)
  6 Malika Sodhi              13 FA-MR                3:04.01    3:01.10        
                  40.02     1:26.24 (46.22)     2:14.58 (48.34)     3:01.10 (46.52)
  7 Molly Dineen              14 SSL-MR               2:54.48    3:01.32        
                  40.57     1:26.41 (45.84)     2:13.82 (47.41)     3:01.32 (47.50)
  8 Fiona Andrew              13 FA-MR                3:06.44    3:11.12        
                  42.06     1:30.38 (48.32)     2:21.05 (50.67)     3:11.12 (50.07)
  9 Dorian Levitus            14 SSL-MR               3:14.81    3:12.67        
                  42.88     1:30.75 (47.87)     2:21.08 (50.33)     3:12.67 (51.59)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 59.07    1/1/1999 ANNIE MANTEY - MSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brooke Pociask            14 NDAC-MR              1:02.17    1:05.65        
                  30.57     1:05.65 (35.08)                                        
  2 Samantha DiLiberto        14 WSSC-MR              1:10.47    1:11.27        
                  32.47     1:11.27 (38.80)                                        
  3 Elishka Hajek             14 PBAC-MR              1:04.56    1:11.60        
                  32.18     1:11.60 (39.42)                                        
  4 Nicole Kuceravec          14 SSL-MR               1:10.62    1:15.36        
                  35.00     1:15.36 (40.36)                                        
  5 Jessica Giordano          14 FA-MR                1:33.39    1:15.85        
                  33.98     1:15.85 (41.87)                                        
  6 Vanessa Cefaloni          13 AGMV-MR              1:13.81    1:16.09        
                  34.25     1:16.09 (41.84)                                        
  7 Amiya Ramkissoon          13 Barracudas-MR        1:09.42    1:17.44        
                  33.65     1:17.44 (43.79)                                        
  8 Sarah Brenner             14 FA-MR                1:16.90    1:18.87        
                  36.14     1:18.87 (42.73)                                        
  9 Elizabeth Curran          14 SSL-MR               1:13.60    1:19.81        
                  35.93     1:19.81 (43.88)                                        
 10 Avery Hermenegildo        13 Barracudas-MR        1:18.98    1:20.26        
                  36.51     1:20.26 (43.75)                                        
 11 Kaitlyn O'Connell         14 FA-MR                1:17.03    1:20.41        
                  35.34     1:20.41 (45.07)                                        
 12 Jane Kempf                13 SSL-MR               1:26.90    1:21.92        
                  36.49     1:21.92 (45.43)                                        
 13 Jenna Bunch               14 NBS-MR               1:14.55    1:22.83        
                  36.70     1:22.83 (46.13)                                        
 14 Mariah Cepeda             13 FA-MR                1:27.33    1:30.78        
                  39.07     1:30.78 (51.71)                                        
 15 Reinesse Wong             14 Silver Streaks-MR    1:28.21    1:38.22        
                  42.31     1:38.22 (55.91)                                        
 16 Sarah Hyman               13 SSL-MR               2:16.70    1:48.01        
                  50.30     1:48.01 (57.71)                                        
 -- Olivia Glaser             13 FA-MR                1:11.04         DQ        
      Alternating Kick
                  30.83          DQ (35.72)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olivia Glaser             13 FA-MR                     NT    2:32.14        
                  32.67     1:10.60 (37.93)     1:51.89 (41.29)     2:32.14 (40.25)
  2 Nicole Kuceravec          14 SSL-MR               2:47.42    2:49.08        
                  35.67     1:17.84 (42.17)     2:03.67 (45.83)     2:49.08 (45.41)
  3 Zendrah Bonnick           13 WSSC-MR              3:10.00    3:21.02        
                  37.99     1:29.36 (51.37)     2:25.41 (56.05)     3:21.02 (55.61)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:11.69    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Izabella Cimino           13 FA-MR                2:31.87    2:28.07        
                  30.64     1:09.41 (38.77)     1:53.38 (43.97)     2:28.07 (34.69)
  2 Olivia Glaser             13 FA-MR                2:27.21    2:28.49        
                  31.34     1:10.33 (38.99)     1:55.75 (45.42)     2:28.49 (32.74)
  3 Samantha DiLiberto        14 WSSC-MR              2:28.97    2:28.56        
                  32.76     1:10.71 (37.95)     1:55.36 (44.65)     2:28.56 (33.20)
  4 Kaitlyn O'Connell         14 FA-MR                2:37.01    2:35.98        
                  35.62     1:14.57 (38.95)     2:01.17 (46.60)     2:35.98 (34.81)
  5 Molly Dineen              14 SSL-MR               2:34.68    2:38.50        
                  34.56     1:15.52 (40.96)     2:02.09 (46.57)     2:38.50 (36.41)
  6 Jane Kempf                13 SSL-MR               2:43.69    2:39.97        
                  35.61     1:14.52 (38.91)     2:04.27 (49.75)     2:39.97 (35.70)
  7 Hope Sandoval             14 FA-MR                2:41.86    2:44.38        
                  37.38     1:16.38 (39.00)     2:07.26 (50.88)     2:44.38 (37.12)
  8 Vanessa Cefaloni          13 AGMV-MR              2:49.04    2:49.11        
                  33.54     1:16.26 (42.72)     2:08.70 (52.44)     2:49.11 (40.41)
  9 Avery Hermenegildo        13 Barracudas-MR        2:59.33    2:55.65        
                  36.59     1:22.17 (45.58)     2:17.66 (55.49)     2:55.65 (37.99)
 10 Dorian Levitus            14 SSL-MR               2:50.72    2:57.19        
                  39.17     1:23.92 (44.75)     2:14.74 (50.82)     2:57.19 (42.45)
 11 Julia Steiner             13 NBS-MR               3:03.61    3:01.45        
                  42.13     1:27.10 (44.97)     2:21.54 (54.44)     3:01.45 (39.91)
 12 Rebeca Lockward           13 Barracudas-MR        2:56.57    3:06.72        
                  43.15     1:28.38 (45.23)     2:24.49 (56.11)     3:06.72 (42.23)
 13 Sarah Hyman               13 SSL-MR               3:38.89    3:36.03        
                  52.68     1:47.85 (55.17)     2:47.01 (59.16)     3:36.03 (49.02)
 -- Emilia Biesaga            14 FA-MR                2:57.59         DQ        
      One hand touch - breast
                  40.44     1:24.42 (43.98)     2:19.41 (54.99)          DQ (39.12)
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 3:48.13    1/1/1990 YMID                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      4:10.26    4:12.89        
     1) Malika Sodhi 13                 2) Jessica Giordano 14            
     3) Kaitlyn O'Connell 14            4) Izabella Cimino 13             
  2 Farmingdale Aquatics-MR  'B'                      4:28.79    4:27.44        
     1) Olivia Glaser 13                2) Mariah Cepeda 13               
     3) Emilia Biesaga 14               4) Hope Sandoval 14               
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 24.17    1/1/1998 Brooke Davey NBS, NBS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naihomy Garcia            16 NBS-MR                 25.67      26.03        
  2 Rachelle Casement         17 FA-MR                  26.18      26.63        
  3 Marcy Caceres             17 Barracudas-MR          26.70      26.69        
  4 Samantha Commike          15 FA-MR                  27.42      27.12        
  5 Aislinn Mohyla            16 AGMV-MR                27.09      27.15        
  6 Cristina Docu             15 PBAC-MR                27.14      27.74        
  7 Meghan Wurster            15 NBS-MR                 27.63      27.86        
  8 Olivia Caceres            17 Barracudas-MR          27.91      27.93        
  9 Gianna Gucciardo          17 FA-MR                  27.52      27.99        
 10 Katherine Kline           15 WSSC-MR                28.61      28.06        
 11 Caroline Lennon           15 Silver Streaks-MR      28.39      28.16        
 12 Desiree Burgess           16 PBAC-MR                29.11      28.39        
 13 Kaitlyn Parrinello        16 FA-MR                  28.35      28.40        
 14 Hana Regenauer            16 NBS-MR                 27.83      28.44        
 15 Maya Northrup             15 Barracudas-MR          28.80      28.84        
 16 Emily Greene              15 FA-MR                  29.45      29.08        
 16 Grace MacHugh             15 NBS-MR                 28.61      29.08        
 18 Julia Dewhurst            16 AGMV-MR                28.13      29.22        
 19 Gianna Miceli             15 SSL-MR                 31.53      29.27        
 20 Mackenzie Storrs          16 NDAC-MR                28.74      29.39        
 21 Mikayla Bonner            17 NBS-MR                 29.09      29.70        
 22 Lauren Sanford            15 NDAC-MR                28.71      29.75        
 22 Colleen Biskup            15 NDAC-MR                29.21      29.75        
 24 Amanda Ng                 15 SSL-MR                 29.64      29.81        
 25 Maggie Davis              16 SSL-MR                 28.48      29.99        
 26 Katarina Regenauer        15 NBS-MR                 28.98      30.04        
 27 Maia Signore              17 SSL-MR                 29.02      30.61        
 28 Taylor Bonner             15 NBS-MR                 30.83      31.09        
 29 Korinne Finnigan          15 WSSC-MR                29.91      31.10        
 30 Isabella Raber            15 FA-MR                  31.79      31.50        
 31 Emma Skoglund             17 SSL-MR                 28.52      31.55        
 32 Mya Cimorelli             15 NDAC-MR                30.78      32.21        
 33 Grace Andros              15 NDAC-MR                33.64      34.44        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 53.03  12/11/2011 Brittany Friese NBS, NBS                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sam Hufcut                16 PBAC-MR                57.11      57.19        
                  27.21       57.19 (29.98)                                        
  2 Naihomy Garcia            16 NBS-MR                 55.94      57.96        
                  27.47       57.96 (30.49)                                        
  3 Shaylea Triller           15 NBS-MR                 58.55      58.07        
                  27.97       58.07 (30.10)                                        
  4 Morgan MacRobbie          15 SSL-MR               1:00.66      58.96        
                  28.10       58.96 (30.86)                                        
  5 Olivia Brown              15 WSSC-MR                59.88      59.29        
                  28.35       59.29 (30.94)                                        
  6 Lily Lancellotti          16 FA-MR                1:01.20      59.38        
                  27.81       59.38 (31.57)                                        
  7 Caroline Lennon           15 Silver Streaks-MR    1:02.53    1:00.18        
                  28.68     1:00.18 (31.50)                                        
  8 Mackenzie Storrs          16 NDAC-MR              1:02.87    1:04.13        
                  31.01     1:04.13 (33.12)                                        
  9 Hana Regenauer            16 NBS-MR               1:00.94    1:04.18        
                  29.98     1:04.18 (34.20)                                        
 10 Mikayla Bonner            17 NBS-MR               1:00.05    1:04.21        
                  30.97     1:04.21 (33.24)                                        
 11 Katarina Regenauer        15 NBS-MR               1:03.84    1:04.40        
                  31.24     1:04.40 (33.16)                                        
 12 Julia Dewhurst            16 AGMV-MR              1:00.46    1:04.64        
                  30.11     1:04.64 (34.53)                                        
 13 Gianna Miceli             15 SSL-MR               1:08.58    1:04.96        
                  31.10     1:04.96 (33.86)                                        
 14 Amanda Ng                 15 SSL-MR               1:05.75    1:06.00        
                  31.71     1:06.00 (34.29)                                        
 15 Maia Signore              17 SSL-MR               1:03.69    1:06.59        
                  31.91     1:06.59 (34.68)                                        
 16 Angelina Milillo          16 SSL-MR               1:01.74    1:07.20        
                  31.18     1:07.20 (36.02)                                        
 17 Mya Cimorelli             15 NDAC-MR              1:06.93    1:09.40        
                  33.37     1:09.40 (36.03)                                        
 18 Isabella Raber            15 FA-MR                1:09.16    1:10.00        
                  33.68     1:10.00 (36.32)                                        
 19 Taylor Bonner             15 NBS-MR               1:07.77    1:11.01        
                  33.52     1:11.01 (37.49)                                        
 20 Nina Mathews              16 SSL-MR               1:10.93    1:11.05        
                  34.42     1:11.05 (36.63)                                        
 21 Kelcie Loperfido          17 SSL-MR               1:12.14    1:11.35        
                  33.79     1:11.35 (37.56)                                        
 -- Eva Tantsyura             15 Silver Streaks-MR    1:03.02         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:55.48  12/11/2011 Brittany Friese NBS, NBS                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deanna Caceres            15 Barracudas-MR        2:02.59    2:01.21        
                  27.60       58.87 (31.27)     1:30.75 (31.88)     2:01.21 (30.46)
  2 Naihomy Garcia            16 NBS-MR               2:04.79    2:07.31        
                  28.75     1:01.57 (32.82)     1:34.41 (32.84)     2:07.31 (32.90)
  3 Samantha Commike          15 FA-MR                2:04.38    2:08.02        
                  29.12     1:01.87 (32.75)     1:35.47 (33.60)     2:08.02 (32.55)
  4 Katherine Kline           15 WSSC-MR              2:10.32    2:08.51        
                  28.52     1:01.00 (32.48)     1:34.69 (33.69)     2:08.51 (33.82)
  5 Meghan Wurster            15 NBS-MR               2:04.95    2:08.79        
                  30.10     1:03.22 (33.12)     1:36.50 (33.28)     2:08.79 (32.29)
  6 Rachelle Casement         17 FA-MR                2:06.71    2:09.42        
                  28.72     1:01.31 (32.59)     1:35.21 (33.90)     2:09.42 (34.21)
  7 Morgan MacRobbie          15 SSL-MR               2:11.35    2:12.47        
                  30.10     1:03.65 (33.55)     1:37.78 (34.13)     2:12.47 (34.69)
  8 Aislinn Mohyla            16 AGMV-MR              2:13.71    2:13.67        
                  29.80     1:04.86 (35.06)     1:39.92 (35.06)     2:13.67 (33.75)
  9 Grace MacHugh             15 NBS-MR               2:07.29    2:14.11        
                  31.53     1:05.41 (33.88)     1:39.89 (34.48)     2:14.11 (34.22)
 10 Gianna Gucciardo          17 FA-MR                2:10.10    2:14.15        
                  29.70     1:03.42 (33.72)     1:38.75 (35.33)     2:14.15 (35.40)
 11 Mikayla Bonner            17 NBS-MR               2:09.03    2:16.09        
                  31.32     1:06.26 (34.94)     1:41.31 (35.05)     2:16.09 (34.78)
 12 Hana Regenauer            16 NBS-MR               2:10.32    2:16.36        
                  30.06     1:04.36 (34.30)     1:40.25 (35.89)     2:16.36 (36.11)
 13 Maya Northrup             15 Barracudas-MR        2:20.49    2:16.67        
                  31.44     1:06.41 (34.97)     1:41.46 (35.05)     2:16.67 (35.21)
 14 Katarina Regenauer        15 NBS-MR               2:16.87    2:17.76        
                  32.55     1:07.61 (35.06)     1:43.34 (35.73)     2:17.76 (34.42)
 15 Gianna Miceli             15 SSL-MR               2:48.73    2:19.96        
                  31.41     1:06.66 (35.25)     1:43.67 (37.01)     2:19.96 (36.29)
 16 Emily Greene              15 FA-MR                2:22.45    2:21.38        
                  31.99     1:08.88 (36.89)     1:45.79 (36.91)     2:21.38 (35.59)
 17 Maggie Davis              16 SSL-MR               2:15.94    2:21.63        
                  32.05     1:08.17 (36.12)     1:44.85 (36.68)     2:21.63 (36.78)
 18 Emma Skoglund             17 SSL-MR               2:13.73    2:23.99        
                  32.90     1:09.83 (36.93)     1:47.52 (37.69)     2:23.99 (36.47)
 19 Isabella Raber            15 FA-MR                2:22.95    2:24.74        
                  33.87     1:11.74 (37.87)     1:50.40 (38.66)     2:24.74 (34.34)
 20 Angelina Milillo          16 SSL-MR               2:16.31    2:26.68        
                  33.23     1:10.63 (37.40)     1:49.23 (38.60)     2:26.68 (37.45)
 21 Colleen Biskup            15 NDAC-MR              2:24.68    2:27.40        
                  34.21     1:12.65 (38.44)     1:50.76 (38.11)     2:27.40 (36.64)
 22 Korinne Finnigan          15 WSSC-MR              2:25.06    2:27.60        
                  34.11     1:12.51 (38.40)     1:52.21 (39.70)     2:27.60 (35.39)
 23 Mya Cimorelli             15 NDAC-MR              2:34.79    2:35.74        
                  35.60     1:15.41 (39.81)     1:56.36 (40.95)     2:35.74 (39.38)
 24 Nina Mathews              16 SSL-MR                    NT    2:35.90        
                  37.76     1:18.30 (40.54)     1:58.65 (40.35)     2:35.90 (37.25)
 25 Grace Andros              15 NDAC-MR              2:40.68    2:48.16        
                1:22.00      1:31.00 (9.00)     2:11.00 (40.00)     2:48.16 (37.16)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 59.47   12/5/2000 Corey Berg MSC, MSC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deanna Caceres            15 Barracudas-MR          58.82    1:01.50        
                  29.52     1:01.50 (31.98)                                        
  2 Olivia Caceres            17 Barracudas-MR        1:06.34    1:05.42        
                  31.45     1:05.42 (33.97)                                        
  3 Catherine Graham          16 NDAC-MR              1:08.06    1:06.00        
                  32.00     1:06.00 (34.00)                                        
  4 Marcy Caceres             17 Barracudas-MR        1:08.43    1:07.99        
                  32.63     1:07.99 (35.36)                                        
  5 Rachelle Casement         17 FA-MR                1:06.76    1:08.09        
                  32.70     1:08.09 (35.39)                                        
  6 Morgan MacRobbie          15 SSL-MR               1:08.05    1:09.06        
                  33.41     1:09.06 (35.65)                                        
  6 Naihomy Garcia            16 NBS-MR               1:05.24    1:09.06        
                  33.10     1:09.06 (35.96)                                        
  8 Kaitlyn Parrinello        16 FA-MR                1:11.19    1:10.55        
                  33.97     1:10.55 (36.58)                                        
  9 Emily Greene              15 FA-MR                1:09.58    1:10.57        
                  34.58     1:10.57 (35.99)                                        
 10 Hana Regenauer            16 NBS-MR               1:08.72    1:11.20        
                  33.68     1:11.20 (37.52)                                        
 11 Maya Northrup             15 Barracudas-MR        1:07.05    1:11.46        
                  33.77     1:11.46 (37.69)                                        
 12 Meghan Wurster            15 NBS-MR               1:12.31    1:11.79        
                  34.68     1:11.79 (37.11)                                        
 13 Amanda Ng                 15 SSL-MR               1:11.38    1:12.61        
                  34.96     1:12.61 (37.65)                                        
 14 Mackenzie Storrs          16 NDAC-MR              1:12.44    1:12.81        
                  35.51     1:12.81 (37.30)                                        
 15 Katherine Kline           15 WSSC-MR              1:13.28    1:12.94        
                  35.54     1:12.94 (37.40)                                        
 16 Desiree Burgess           16 PBAC-MR              1:14.68    1:13.05        
                  36.00     1:13.05 (37.05)                                        
 17 Caroline Lennon           15 Silver Streaks-MR    1:12.94    1:13.52        
                  36.09     1:13.52 (37.43)                                        
 18 Gianna Gucciardo          17 FA-MR                1:10.39    1:13.53        
                  35.51     1:13.53 (38.02)                                        
 19 Mikayla Bonner            17 NBS-MR               1:14.39    1:14.45        
                  37.08     1:14.45 (37.37)                                        
 20 Grace MacHugh             15 NBS-MR               1:13.26    1:14.78        
                  36.82     1:14.78 (37.96)                                        
 21 Emma Skoglund             17 SSL-MR               1:11.96    1:15.03        
                  35.80     1:15.03 (39.23)                                        
 22 Katarina Regenauer        15 NBS-MR               1:12.30    1:15.85        
                  36.50     1:15.85 (39.35)                                        
 23 Angelina Milillo          16 SSL-MR               1:17.19    1:15.95        
                  36.60     1:15.95 (39.35)                                        
 24 Lauren Sanford            15 NDAC-MR              1:14.89    1:16.61        
                  37.81     1:16.61 (38.80)                                        
 25 Korinne Finnigan          15 WSSC-MR              1:12.95    1:17.20        
                  37.90     1:17.20 (39.30)                                        
 26 Mya Cimorelli             15 NDAC-MR              1:17.58    1:18.34        
                  43.00     1:18.34 (35.34)                                        
 27 Taylor Bonner             15 NBS-MR               1:19.11    1:18.37        
                  37.32     1:18.37 (41.05)                                        
 28 Nina Mathews              16 SSL-MR               1:24.29    1:22.26        
                  40.00     1:22.26 (42.26)                                        
 29 Isabella Raber            15 FA-MR                     NT    1:26.51        
                  42.94     1:26.51 (43.57)                                        
 30 Grace Andros              15 NDAC-MR              1:34.17    1:28.51        
                  42.68     1:28.51 (45.83)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:03.91    1/1/2000 Corey Berg MSC, MSC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sam Hufcut                16 PBAC-MR              2:12.73    2:14.73        
                  30.61     1:04.63 (34.02)     1:39.86 (35.23)     2:14.73 (34.87)
  2 Shaylea Triller           15 NBS-MR               2:35.55    2:26.45        
                  35.25     1:12.25 (37.00)     1:49.90 (37.65)     2:26.45 (36.55)
  3 Naihomy Garcia            16 NBS-MR               2:21.46    2:29.62        
                  34.73     1:13.07 (38.34)     1:52.31 (39.24)     2:29.62 (37.31)
  4 Olivia Brown              15 WSSC-MR              2:28.00    2:30.50        
                  36.21     1:14.13 (37.92)     1:53.01 (38.88)     2:30.50 (37.49)
  5 Hana Regenauer            16 NBS-MR               2:27.29    2:30.83        
                  34.26     1:12.24 (37.98)     1:51.61 (39.37)     2:30.83 (39.22)
  6 Emma Skoglund             17 SSL-MR               2:33.63    2:36.12        
                  36.38     1:16.22 (39.84)     1:57.18 (40.96)     2:36.12 (38.94)
  7 Katarina Regenauer        15 NBS-MR               2:31.52    2:36.88        
                  36.37     1:16.11 (39.74)     1:56.23 (40.12)     2:36.88 (40.65)
  8 Maggie Davis              16 SSL-MR               2:34.15    2:37.45        
                  37.01     1:16.66 (39.65)     1:57.12 (40.46)     2:37.45 (40.33)
  9 Mackenzie Storrs          16 NDAC-MR              2:38.79    2:37.94        
                  37.64     1:18.70 (41.06)     1:59.15 (40.45)     2:37.94 (38.79)
 10 Amanda Ng                 15 SSL-MR               2:38.83    2:40.13        
                  37.10     1:17.66 (40.56)     1:58.83 (41.17)     2:40.13 (41.30)
 11 Mya Cimorelli             15 NDAC-MR              3:07.13    2:53.13        
                2:08.54     2:53.00 (44.46)      2:54.00 (1.00)         2:53.13 ( )
 -- Eva Tantsyura             15 Silver Streaks-MR    2:45.76         NS        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:06.08   12/3/2017 Amber Diehl, NDAC -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morgan MacRobbie          15 SSL-MR               1:13.92    1:16.47        
                  35.81     1:16.47 (40.66)                                        
  2 Gianna Miceli             15 SSL-MR               1:18.59    1:18.09        
                  37.31     1:18.09 (40.78)                                        
  3 Maia Signore              17 SSL-MR               1:21.09    1:22.74        
                  39.31     1:22.74 (43.43)                                        
  4 Amanda Ng                 15 SSL-MR               1:19.77    1:22.91        
                  39.35     1:22.91 (43.56)                                        
  5 Caroline Lennon           15 Silver Streaks-MR    1:25.59    1:24.11        
                  40.47     1:24.11 (43.64)                                        
  6 Mikayla Bonner            17 NBS-MR               1:20.73    1:24.15        
                  39.97     1:24.15 (44.18)                                        
  7 Angelina Milillo          16 SSL-MR               1:28.35    1:25.75        
                  40.77     1:25.75 (44.98)                                        
  8 Taylor Bonner             15 NBS-MR               1:21.70    1:28.01        
                  40.76     1:28.01 (47.25)                                        
  9 Kelcie Loperfido          17 SSL-MR               1:35.05    1:33.52        
                  44.60     1:33.52 (48.92)                                        
 10 Isabella Raber            15 FA-MR                1:36.16    1:33.90        
                  44.14     1:33.90 (49.76)                                        
 11 Mya Cimorelli             15 NDAC-MR              1:30.11    1:35.87        
                  45.29     1:35.87 (50.58)                                        
 -- Nina Mathews              16 SSL-MR               1:48.55         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  44.54                                                            
 -- Eva Tantsyura             15 Silver Streaks-MR    1:19.62         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:27.61    1/1/1999 Annie Mantey MSC, MSC                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catherine Graham          16 NDAC-MR              2:25.29    2:32.14        
                  32.79     1:11.48 (38.69)     1:51.93 (40.45)     2:32.14 (40.21)
  2 Morgan MacRobbie          15 SSL-MR               2:40.02    2:46.94        
                  37.05     1:19.57 (42.52)     2:03.05 (43.48)     2:46.94 (43.89)
  3 Gianna Miceli             15 SSL-MR               3:06.23    2:52.44        
                  38.43     1:20.94 (42.51)     2:06.36 (45.42)     2:52.44 (46.08)
  4 Lauren Sanford            15 NDAC-MR              2:46.62    2:52.46        
                  38.12     1:21.37 (43.25)     2:06.36 (44.99)     2:52.46 (46.10)
  5 Mackenzie Storrs          16 NDAC-MR              2:50.99    2:52.74        
                  39.66     1:23.75 (44.09)     2:08.13 (44.38)     2:52.74 (44.61)
  6 Amanda Ng                 15 SSL-MR               2:54.46    2:56.45        
                  39.38     1:24.21 (44.83)     2:10.15 (45.94)     2:56.45 (46.30)
  7 Maia Signore              17 SSL-MR               2:59.45    3:00.59        
                  40.99     1:26.15 (45.16)     2:12.72 (46.57)     3:00.59 (47.87)
  8 Angelina Milillo          16 SSL-MR               3:08.52    3:10.17        
                  42.52     1:31.57 (49.05)     2:20.59 (49.02)     3:10.17 (49.58)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 58.52    1/3/2004 Jacquelyn Klein VAC, VAC                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deanna Caceres            15 Barracudas-MR        1:03.81    1:03.13        
                  29.08     1:03.13 (34.05)                                        
  2 Naihomy Garcia            16 NBS-MR               1:03.43    1:04.21        
                  29.42     1:04.21 (34.79)                                        
  3 Rachelle Casement         17 FA-MR                1:02.13    1:05.63        
                  30.06     1:05.63 (35.57)                                        
  4 Marcy Caceres             17 Barracudas-MR        1:09.73    1:06.44        
                  30.30     1:06.44 (36.14)                                        
  5 Julia Dewhurst            16 AGMV-MR              1:05.68    1:08.47        
                  31.18     1:08.47 (37.29)                                        
  6 Caroline Lennon           15 Silver Streaks-MR    1:09.92    1:09.00        
                  32.47     1:09.00 (36.53)                                        
  7 Maggie Davis              16 SSL-MR               1:05.31    1:10.37        
                  32.14     1:10.37 (38.23)                                        
  8 Cristina Docu             15 PBAC-MR              1:02.80    1:10.66        
                  31.17     1:10.66 (39.49)                                        
  9 Maia Signore              17 SSL-MR               1:07.07    1:11.59        
                  33.40     1:11.59 (38.19)                                        
 10 Olivia Caceres            17 Barracudas-MR        1:18.87    1:11.83        
                  31.00     1:11.83 (40.83)                                        
 11 Samantha Commike          15 FA-MR                1:09.75    1:12.26        
                  32.82     1:12.26 (39.44)                                        
 12 Gianna Gucciardo          17 FA-MR                1:08.64    1:12.48        
                  32.99     1:12.48 (39.49)                                        
 13 Mikayla Bonner            17 NBS-MR               1:07.68    1:12.71        
                  33.99     1:12.71 (38.72)                                        
 14 Meghan Wurster            15 NBS-MR               1:17.96    1:13.14        
                  33.29     1:13.14 (39.85)                                        
 15 Grace MacHugh             15 NBS-MR               1:11.91    1:13.45        
                  33.78     1:13.45 (39.67)                                        
 16 Katherine Kline           15 WSSC-MR              1:09.63    1:13.68        
                  33.17     1:13.68 (40.51)                                        
 17 Catherine Graham          16 NDAC-MR              1:12.52    1:14.68        
                  31.06     1:14.68 (43.62)                                        
 18 Colleen Biskup            15 NDAC-MR              1:11.45    1:17.53        
                  34.64     1:17.53 (42.89)                                        
 19 Katarina Regenauer        15 NBS-MR               1:22.60    1:18.32        
                  35.33     1:18.32 (42.99)                                        
 20 Isabella Raber            15 FA-MR                     NT    1:26.08        
                  40.29     1:26.08 (45.79)                                        
 21 Nina Mathews              16 SSL-MR               1:29.34    1:29.63        
                  41.96     1:29.63 (47.67)                                        
 -- Aislinn Mohyla            16 AGMV-MR              1:08.08         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:05.80   12/8/2012 Brittany Friese NBS, NBS                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maggie Davis              16 SSL-MR               2:28.87    2:37.50        
                  35.22     1:15.15 (39.93)     1:55.82 (40.67)     2:37.50 (41.68)
  2 Mikayla Bonner            17 NBS-MR               2:27.59    2:39.49        
                  34.91     1:14.57 (39.66)     1:56.63 (42.06)     2:39.49 (42.86)
 -- Julia Dewhurst            16 AGMV-MR              2:29.12         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  32.79     1:09.96 (37.17)     1:49.91 (39.95)          DQ (40.82)
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:19.66   12/5/2015 Grace Nikolski HVD, HVD                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sam Hufcut                16 PBAC-MR              2:19.50    2:24.65        
                  30.07     1:05.94 (35.87)     1:51.86 (45.92)     2:24.65 (32.79)
  2 Naihomy Garcia            16 NBS-MR               2:20.72    2:25.68        
                  29.65     1:09.10 (39.45)     1:52.24 (43.14)     2:25.68 (33.44)
  3 Morgan MacRobbie          15 SSL-MR               2:22.97    2:25.76        
                  30.89     1:08.37 (37.48)     1:52.33 (43.96)     2:25.76 (33.43)
  4 Lily Lancellotti          16 FA-MR                2:28.47    2:29.41        
                  29.97     1:07.37 (37.40)     1:53.72 (46.35)     2:29.41 (35.69)
  5 Shaylea Triller           15 NBS-MR               2:45.55    2:29.80        
                  29.77     1:07.72 (37.95)     1:55.10 (47.38)     2:29.80 (34.70)
  6 Caroline Lennon           15 Silver Streaks-MR    2:39.18    2:35.06        
                  31.20     1:10.48 (39.28)     1:58.88 (48.40)     2:35.06 (36.18)
  7 Gianna Miceli             15 SSL-MR               2:33.75    2:35.44        
                  35.08     1:15.40 (40.32)     1:58.97 (43.57)     2:35.44 (36.47)
  8 Mackenzie Storrs          16 NDAC-MR              2:28.85    2:35.53        
                  33.90     1:14.72 (40.82)     1:59.17 (44.45)     2:35.53 (36.36)
  9 Hana Regenauer            16 NBS-MR               2:28.46    2:35.74        
                  33.08     1:11.58 (38.50)     2:00.17 (48.59)     2:35.74 (35.57)
 10 Mikayla Bonner            17 NBS-MR               2:32.53    2:38.28        
                  35.11     1:17.09 (41.98)     2:03.04 (45.95)     2:38.28 (35.24)
 11 Katarina Regenauer        15 NBS-MR               2:39.83    2:40.36        
                  34.55     1:14.39 (39.84)     2:04.63 (50.24)     2:40.36 (35.73)
 12 Emma Skoglund             17 SSL-MR               2:32.99    2:46.34        
                  34.60     1:16.94 (42.34)     2:08.14 (51.20)     2:46.34 (38.20)
 13 Kelcie Loperfido          17 SSL-MR               3:01.18    2:57.05        
                  38.00     1:24.52 (46.52)     2:17.86 (53.34)     2:57.05 (39.19)
 14 Isabella Raber            15 FA-MR                2:57.06    2:57.45        
                  40.19   2:21.46 (1:41.27)      2:26.00 (4.54)     2:57.45 (31.45)
 15 Nina Mathews              16 SSL-MR               3:01.72    2:59.96        
                  41.46     1:27.91 (46.45)     2:20.28 (52.37)     2:59.96 (39.68)
 -- Angelina Milillo          16 SSL-MR               2:43.12         DQ        
      Butterfly kick - breast
                  37.79     1:19.01 (41.22)     2:08.52 (49.51)          DQ (36.36)
 
Girls 15 & Over 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 3:48.20  12/10/2016 Suffern Sea Lions, SSL  -MR                
                         P Ho, A Trubiano, A Schnell, M Berkowitz          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      3:57.44    4:08.28        
     1) Rachelle Casement 17            2) Gianna Gucciardo 17            
     3) Kaitlyn Parrinello 16           4) Samantha Commike 15            
                  29.13   1:00.89 (1:00.89)     1:30.22 (29.33)   2:04.29 (1:03.40)
        2:34.00 (29.71)   3:07.61 (1:03.32)     3:35.89 (28.28)   4:08.28 (1:00.67)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 31.36    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lukas Townsend             8 NBS-MR                 54.81      48.83        
  2 Jacob Lazarski             7 NBS-MR               1:04.32      49.90        
  3 Christopher Popllo         8 NBS-MR                 58.11      51.84        
  4 Jason Leonard              7 NBS-MR               1:03.92      52.83        
  5 Alex Abreu                 8 FA-MR                     NT      53.83        
  6 Camryn Kavanagh            7 NBS-MR                 59.80      53.93        
  7 Michael Mccafferty         8 WSSC-MR                51.28      55.78        
  8 Reid Tarife                7 SSL-MR                    NT      57.27        
  9 Sean Walsh                 7 NBS-MR                 55.69      57.73        
 10 Keirnan Van Eck            8 SSL-MR                    NT      58.09        
 11 Jake Vitucci               8 FA-MR                     NT    1:00.04        
 12 Ari Kuperman               8 SSL-MR                    NT    1:01.03        
 13 Adi Banavara               7 WSSC-MR              1:14.25    1:08.32        
 14 Jack Spampinato            7 SSL-MR               1:47.01    1:23.52        
 -- Henry Brock                8 FA-MR                     NT         NS        
 -- Joey Tantsyura             7 Silver Streaks-MR      44.11         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:08.92    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 28 Lukas Townsend             8 NBS-MR                    NT    1:48.00        
                  47.36   1:48.00 (1:00.64)                                        
 29 Camryn Kavanagh            7 NBS-MR               2:08.06    1:51.83        
                  50.78   1:51.83 (1:01.05)                                        
 31 Jacob Lazarski             7 NBS-MR                    NT    2:00.98        
                  54.42   2:00.98 (1:06.56)                                        
 32 Jason Leonard              7 NBS-MR                    NT    2:04.98        
                  59.00   2:04.98 (1:05.98)                                        
 33 Henry Brock                8 FA-MR                     NT    2:06.89        
                  58.40   2:06.89 (1:08.49)                                        
 34 Sean Walsh                 7 NBS-MR                    NT    2:09.61        
                  59.38   2:09.61 (1:10.23)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 36.51    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 22 Jacob Lazarski             7 NBS-MR               1:00.64      56.52        
 24 Lukas Townsend             8 NBS-MR               1:02.42      56.98        
 25 Camryn Kavanagh            7 NBS-MR               1:03.36      58.34        
 29 Reid Tarife                7 SSL-MR                    NT    1:07.91        
 31 Keirnan Van Eck            8 SSL-MR                    NT    1:08.84        
 32 Sean Walsh                 7 NBS-MR               1:07.15    1:09.54        
 33 Adi Banavara               7 WSSC-MR              1:30.00    1:15.00        
 34 Jack Spampinato            7 SSL-MR               1:36.84    1:17.22        
 -- Jason Leonard              7 NBS-MR               1:15.26         NS        
 -- Lucca VanVoorhis           6 NBS-MR                    NT         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Camryn Kavanagh            7 NBS-MR                    NT    2:02.54        
                  58.13   2:02.54 (1:04.41)                                        
  2 Jacob Lazarski             7 NBS-MR                    NT    2:04.80        
                1:19.00     2:04.80 (45.80)                                        
  3 Lukas Townsend             8 NBS-MR                    NT    2:06.81        
                  59.32   2:06.81 (1:07.49)                                        
  4 Michael Mccafferty         8 WSSC-MR              2:20.16    2:13.34        
                1:03.32   2:13.34 (1:10.02)                                        
  5 Keirnan Van Eck            8 SSL-MR                    NT    2:16.91        
                1:03.38   2:16.91 (1:13.53)                                        
  6 Jason Leonard              7 NBS-MR                    NT    2:20.61        
                1:08.57   2:20.61 (1:12.04)                                        
  7 Christopher Popllo         8 NBS-MR                    NT    2:27.56        
                1:07.21   2:27.56 (1:20.35)                                        
  8 Sean Walsh                 7 NBS-MR                    NT    2:29.65        
                1:07.05   2:29.65 (1:22.60)                                        
 -- Joey Tantsyura             7 Silver Streaks-MR    1:44.11         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 40.56    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 15 Henry Brock                8 FA-MR                     NT    1:00.74        
 -- Reid Tarife                7 SSL-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Keirnan Van Eck            8 SSL-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Adi Banavara               7 WSSC-MR              2:00.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Ari Kuperman               8 SSL-MR                    NT         DQ        
      Butterfly kick
 -- Jake Vitucci               8 FA-MR                     NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Sean Walsh                 7 NBS-MR                    NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Jacob Lazarski             7 NBS-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 8 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Joey Tantsyura             7 Silver Streaks-MR    1:56.11         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 33.84    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alex Abreu                 8 FA-MR                     NT      55.05        
 -- Adi Banavara               7 WSSC-MR              2:00.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Michael Mccafferty         8 WSSC-MR              1:20.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 27.79    1/1/1985 DARIN VANTASSELL - NBS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy Speare               10 NDAC-MR                30.11      28.99        
  2 Kian Olsson               10 NDAC-MR                29.75      29.06        
  3 Lars Olsen                10 FA-MR                  29.87      29.63        
  4 Tyler Montagnino           9 FA-MR                  34.02      32.78        
  5 Dylan Przysowa             9 FA-MR                  44.21      37.88        
  6 James Raber                9 FA-MR                  44.36      37.98        
  7 Peter Hewitt               9 NDAC-MR                47.42      38.15        
  8 Josh Otis                 10 NDAC-MR                43.10      39.43        
  9 Owen Sliwinski            10 WSSC-MR                40.74      39.73        
 10 Jack Hewitt                9 NDAC-MR                47.87      40.69        
 11 Ryan Theilemann            9 FA-MR                  43.31      40.84        
 12 Conor Mummery              9 NBS-MR                 43.28      43.15        
 13 Grey Tarife                9 SSL-MR                 44.82      43.40        
 14 Bryce Beal                10 WSSC-MR                42.40      44.77        
 15 Liam Baxter               10 NBS-MR                 47.77      47.17        
 16 Jack Goldman               9 WSSC-MR                   NT      50.10        
 17 Alexander Popllo          10 NBS-MR                 49.77      52.66        
 18 Casey Mousseau            10 NBS-MR                    NT      53.49        
 19 Adam Tubul                 9 SSL-MR                    NT    1:04.84        
 -- Evan Adorno               10 NBS-MR                 49.95         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 59.75    1/1/1993 TRAVIS FRENCH - MKBC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lars Olsen                10 FA-MR                1:05.08    1:04.01        
                  30.36     1:04.01 (33.65)                                        
  2 Kian Olsson               10 NDAC-MR              1:11.39    1:05.95        
                  30.84     1:05.95 (35.11)                                        
  3 Troy Speare               10 NDAC-MR              1:10.71    1:06.02        
                  31.69     1:06.02 (34.33)                                        
  4 Tyler Montagnino           9 FA-MR                1:18.69    1:12.98        
                  33.08     1:12.98 (39.90)                                        
  5 Ben Courtney              10 SSL-MR               1:17.44    1:15.56        
                  34.83     1:15.56 (40.73)                                        
  6 Dominic Licardi           10 PBAC-MR              1:19.30    1:17.55        
                  40.00     1:17.55 (37.55)                                        
  7 Joseph Pociask            10 NDAC-MR              1:26.82    1:22.09        
                  38.59     1:22.09 (43.50)                                        
  8 James Raber                9 FA-MR                1:39.01    1:28.91        
                  41.38     1:28.91 (47.53)                                        
  9 Liam Russell               9 NDAC-MR              1:50.55    1:29.19        
                  40.25     1:29.19 (48.94)                                        
 10 Jesse Dewhurst             9 AGMV-MR              1:30.65    1:30.73        
                  42.38     1:30.73 (48.35)                                        
 11 Joe Andros                10 NDAC-MR              1:28.97    1:30.96        
                  41.94     1:30.96 (49.02)                                        
 12 Dylan Przysowa             9 FA-MR                1:32.63    1:32.65        
                  43.58     1:32.65 (49.07)                                        
 13 Ceasar Gonzalez           10 WSSC-MR              1:40.00    1:33.28        
                  41.93     1:33.28 (51.35)                                        
 14 Eddy Russell               9 NDAC-MR              1:47.00    1:33.39        
                  41.00     1:33.39 (52.39)                                        
 15 Ryan Theilemann            9 FA-MR                     NT    1:34.46        
                  44.00     1:34.46 (50.46)                                        
 16 Josh Otis                 10 NDAC-MR              1:33.74    1:36.07        
                  41.60     1:36.07 (54.47)                                        
 17 William Gibson            10 AGMV-MR              1:39.21    1:36.99        
                  42.93     1:36.99 (54.06)                                        
 18 Declan Dorner              9 NDAC-MR              1:26.67    1:37.03        
                  43.67     1:37.03 (53.36)                                        
 19 Peter Hewitt               9 NDAC-MR              1:39.11    1:37.10        
                  41.95     1:37.10 (55.15)                                        
 20 Jack Hewitt                9 NDAC-MR              1:42.11    1:37.39        
                  41.81     1:37.39 (55.58)                                        
 21 Terryn McCarter           10 SSL-MR               2:46.51    1:38.49        
                  46.38     1:38.49 (52.11)                                        
 22 Conor Mummery              9 NBS-MR               1:49.63    1:39.74        
                  42.84     1:39.74 (56.90)                                        
 23 Evan Adorno               10 NBS-MR                    NT    1:39.98        
                1:06.00     1:39.98 (33.98)                                        
 24 Bryce Beal                10 WSSC-MR              1:30.00    1:43.91        
                  48.28     1:43.91 (55.63)                                        
 25 Liam Baxter               10 NBS-MR               1:42.47    1:43.99        
                  48.86     1:43.99 (55.13)                                        
 26 Grey Tarife                9 SSL-MR               1:46.65    1:45.86        
                  52.83     1:45.86 (53.03)                                        
 27 Zachary Commike           10 FA-MR                     NT    1:47.98        
                  49.10     1:47.98 (58.88)                                        
 30 Casey Mousseau            10 NBS-MR                    NT    1:54.45        
                  55.37     1:54.45 (59.08)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lars Olsen                10 FA-MR                  34.88      34.86        
  2 Troy Speare               10 NDAC-MR                39.26      38.98        
  3 Ben Courtney              10 SSL-MR                 37.96      39.25        
  4 Tyler Montagnino           9 FA-MR                  39.92      40.57        
  5 Dominic Licardi           10 PBAC-MR                43.06      42.63        
  6 Joseph Pociask            10 NDAC-MR                47.97      44.89        
  7 Jesse Dewhurst             9 AGMV-MR                45.06      45.63        
  8 James Gannon              10 WSSC-MR                47.56      47.92        
  9 Joe Andros                10 NDAC-MR                50.60      49.24        
 10 Josh Otis                 10 NDAC-MR                51.96      50.08        
 11 Grey Tarife                9 SSL-MR                 54.69      50.71        
 12 James Raber                9 FA-MR                  55.33      50.88        
 13 William Gibson            10 AGMV-MR                52.19      51.16        
 14 Ryan Theilemann            9 FA-MR                  51.12      51.65        
 15 Eddy Russell               9 NDAC-MR                57.50      51.95        
 16 Liam Russell               9 NDAC-MR                53.27      52.74        
 17 Evan Adorno               10 NBS-MR                 56.07      53.89        
 18 Liam Baxter               10 NBS-MR                 56.85      54.73        
 19 Bryce Beal                10 WSSC-MR                52.77      54.80        
 20 Peter Hewitt               9 NDAC-MR                56.51      55.25        
 21 Jack Hewitt                9 NDAC-MR                58.64      56.42        
 23 Ryan Taylor               10 WSSC-MR              1:01.56      56.97        
 26 Casey Mousseau            10 NBS-MR                    NT    1:00.86        
 27 Terryn McCarter           10 SSL-MR               1:02.90    1:01.07        
 27 Conor Mummery              9 NBS-MR                 57.82    1:01.07        
 30 Adam Tubul                 9 SSL-MR                    NT    1:08.10        
 -- Nicholas Tjoa              9 SSL-MR                    NT         DQ        
      Not on back off wall
 -- Ceasar Gonzalez           10 WSSC-MR                54.69         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:08.24    1/1/2000 DANIEL SIMCO - BGNW                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lars Olsen                10 FA-MR                1:16.09    1:15.42        
                  36.68     1:15.42 (38.74)                                        
  2 Troy Speare               10 NDAC-MR              1:30.08    1:23.60        
                  40.83     1:23.60 (42.77)                                        
  3 Kian Olsson               10 NDAC-MR              1:33.67    1:25.54        
                  40.48     1:25.54 (45.06)                                        
  4 James Raber                9 FA-MR                1:59.65    1:45.34        
                  49.11     1:45.34 (56.23)                                        
  5 Josh Otis                 10 NDAC-MR              2:02.87    1:47.28        
                  51.07     1:47.28 (56.21)                                        
  6 Liam Baxter               10 NBS-MR               1:59.54    1:51.63        
                1:08.00     1:51.63 (43.63)                                        
  7 Grey Tarife                9 SSL-MR               2:01.75    1:53.94        
                  55.89     1:53.94 (58.05)                                        
  8 Peter Hewitt               9 NDAC-MR              2:06.11    1:57.04        
                  55.27   1:57.04 (1:01.77)                                        
  9 Casey Mousseau            10 NBS-MR                    NT    2:00.97        
                  59.05   2:00.97 (1:01.92)                                        
 10 Conor Mummery              9 NBS-MR               2:04.51    2:04.16        
                1:03.00   2:04.16 (1:01.16)                                        
 11 Adam Tubul                 9 SSL-MR                    NT    2:20.96        
                1:05.49   2:20.96 (1:15.47)                                        
 12 Alexander Popllo          10 NBS-MR               2:36.37    2:26.37        
                1:11.01   2:26.37 (1:15.36)                                        
 -- Tyler Montagnino           9 FA-MR                1:27.88         DQ        
      Delay initiating arm pull
                  41.30          DQ (44.38)                                        
 -- Jack Hewitt                9 NDAC-MR              2:06.11         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  58.57        DQ (1:00.57)                                        
 -- Jesse Dewhurst             9 AGMV-MR              1:36.41         DQ        
      Delay initiating turn
                  53.00          DQ (45.96)                                        
 -- Declan Dorner              9 NDAC-MR              2:05.32         DQ        
      No touch at turn
                1:05.00          DQ (47.40)                                        
 -- Evan Adorno               10 NBS-MR                    NT         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 35.46    1/1/1986 STEVE HOFFMAN - AG                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lars Olsen                10 FA-MR                  43.00      42.50        
  1 Dominic Licardi           10 PBAC-MR                42.63      42.50        
  3 Kian Olsson               10 NDAC-MR                46.72      44.00        
  4 Troy Speare               10 NDAC-MR                49.60      45.18        
  5 Ben Courtney              10 SSL-MR                 48.92      47.20        
  6 Jesse Dewhurst             9 AGMV-MR                49.37      47.60        
  7 William Gibson            10 AGMV-MR                48.25      48.27        
  8 Joe Andros                10 NDAC-MR                48.11      48.81        
  9 Dylan Przysowa             9 FA-MR                  53.31      49.38        
 10 Declan Dorner              9 NDAC-MR                52.20      49.49        
 11 James Gannon              10 WSSC-MR                57.15      54.23        
 12 Liam Russell               9 NDAC-MR                57.80      54.63        
 13 Joseph Pociask            10 NDAC-MR                56.13      55.20        
 14 Ryan Taylor               10 WSSC-MR              1:30.00      57.95        
 16 Eddy Russell               9 NDAC-MR              1:01.71    1:01.56        
 17 Tyler Montagnino           9 FA-MR                  55.29    1:02.14        
 18 Zachary Commike           10 FA-MR                     NT    1:02.26        
 19 Josh Otis                 10 NDAC-MR              1:48.33    1:02.85        
 20 Grey Tarife                9 SSL-MR               1:05.57    1:03.48        
 21 Peter Hewitt               9 NDAC-MR              1:03.11    1:04.77        
 22 Conor Mummery              9 NBS-MR               1:05.75    1:09.41        
 23 Ryan Theilemann            9 FA-MR                     NT    1:09.70        
 24 Liam Baxter               10 NBS-MR               1:17.57    1:13.59        
 -- Jack Hewitt                9 NDAC-MR              1:02.11         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Ceasar Gonzalez           10 WSSC-MR              1:30.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Casey Mousseau            10 NBS-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Terryn McCarter           10 SSL-MR               1:25.17         DQ        
      One hand touch
 -- Nicholas Tjoa              9 SSL-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Evan Adorno               10 NBS-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Bryce Beal                10 WSSC-MR              1:10.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Adam Tubul                 9 SSL-MR                    NT         DQ        
      Arms past hipline
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lars Olsen                10 FA-MR                     NT    1:34.21        
                  46.03     1:34.21 (48.18)                                        
  2 Dylan Przysowa             9 FA-MR                     NT    1:47.88        
                  51.33     1:47.88 (56.55)                                        
  3 Declan Dorner              9 NDAC-MR              2:09.58    1:49.81        
                  53.37     1:49.81 (56.44)                                        
  4 Tyler Montagnino           9 FA-MR                1:54.79    2:05.41        
                  59.53   2:05.41 (1:05.88)                                        
 -- Grey Tarife                9 SSL-MR               2:31.40         DQ        
      Double pull / kicks
                1:03.07                                                            
 -- Peter Hewitt               9 NDAC-MR              2:10.11        XDQ        
      One hand touch
                  59.46        DQ (1:08.55)                                        
 -- Jack Hewitt                9 NDAC-MR              2:10.11         DQ        
      Non-simultaneous touch
                1:08.08        DQ (1:20.25)                                        
 -- Jesse Dewhurst             9 AGMV-MR              1:45.69        XDQ        
      Head not up
                  48.64          DQ (53.27)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 30.29    1/1/1996 LOWELL BYERS - MKBC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lars Olsen                10 FA-MR                  31.78      31.84        
  2 Troy Speare               10 NDAC-MR                33.98      31.87        
  3 Kian Olsson               10 NDAC-MR                35.34      32.00        
  4 Tyler Montagnino           9 FA-MR                  38.21      37.80        
  5 Jesse Dewhurst             9 AGMV-MR                46.61      48.08        
  6 Josh Otis                 10 NDAC-MR              1:05.11      50.00        
  7 Declan Dorner              9 NDAC-MR                54.44      52.00        
  8 James Raber                9 FA-MR                1:01.90      52.78        
 -- Owen Sliwinski            10 WSSC-MR              1:20.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Jack Goldman               9 WSSC-MR                   NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Ryan Theilemann            9 FA-MR                     NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Bryce Beal                10 WSSC-MR              1:00.00         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lars Olsen                10 FA-MR                1:13.17    1:12.88        
                  35.08     1:12.88 (37.80)                                        
  2 Kian Olsson               10 NDAC-MR              1:21.18    1:13.39        
                  34.91     1:13.39 (38.48)                                        
  3 Tyler Montagnino           9 FA-MR                1:48.19    1:34.73        
                  42.52     1:34.73 (52.21)                                        
  4 Declan Dorner              9 NDAC-MR              2:10.11    2:00.29        
                  53.11   2:00.29 (1:07.18)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:02.44    1/1/1999 BGNW  A                                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:12.11    2:16.66        
     1) Troy Speare 10                  2) Joseph Pociask 10              
     3) Liam Russell 9                  4) Kian Olsson 10                 
                  30.39     1:07.81 (37.42)     1:47.38 (39.57)     2:16.66 (29.28)
  2 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:32.46    2:22.18        
     1) Lars Olsen 10                   2) Tyler Montagnino 9             
     3) James Raber 9                   4) Dylan Przysowa 9               
                  40.20     1:12.53 (32.33)     1:52.22 (39.69)     2:22.18 (29.96)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:40.11    2:59.86        
     1) Eddy Russell 9                  2) Peter Hewitt 9                 
     3) Jack Hewitt 9                   4) Joe Andros 10                  
                  42.01     1:31.48 (49.47)     2:19.17 (47.69)     2:59.86 (40.69)
  4 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    3:31.21        
     1) Lukas Townsend 8                2) Camryn Kavanagh 7              
     3) Casey Mousseau 10               4) Conor Mummery 9                
                1:02.00     1:53.08 (51.08)     2:47.41 (54.33)     3:31.21 (43.80)
  5 Farmingdale Aquatics-MR  'B'                           NT    3:34.85        
     1) Henry Brock 8                   2) Jake Vitucci 8                 
     3) Zachary Commike 10              4) Ryan Theilemann 9              
                1:03.00     2:02.66 (59.66)     2:52.61 (49.95)     3:34.85 (42.24)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:10.87    1/1/2000 BGNW  A                                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                           NT    2:37.70        
     1) Tyler Montagnino 9              2) Dylan Przysowa 9               
     3) Lars Olsen 10                   4) James Raber 9                  
                  37.92     1:26.89 (48.97)     2:00.43 (33.54)     2:37.70 (37.27)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:30.11    2:39.62        
     1) Peter Hewitt 9                  2) Declan Dorner 9                
     3) Troy Speare 10                  4) Kian Olsson 10                 
                  49.83     1:37.95 (48.12)     2:09.77 (31.82)     2:39.62 (29.85)
 -- Newburgh Sharks-MR  'B'                                NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Arms underwater recovery - fly
     1) Liam Baxter 10                  2) Jacob Lazarski 7               
     3) Alexander Popllo 10             4) Camryn Kavanagh 7              
                  51.23   2:16.70 (1:25.47)   3:53.00 (1:36.30)          DQ (40.88)
 -- Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Non-simultaneous arms - breast
     1) Lukas Townsend 8                2) Casey Mousseau 10              
     3) Conor Mummery 9                 4) Christopher Popllo 8           
                  59.55   2:28.39 (1:28.84)   3:50.34 (1:21.95)          DQ (48.78)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 23.90   12/5/2015 Frankie Genna- BBSC, BBSC                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorenzo Aquilino          11 FA-MR                  27.88      27.63        
  2 Tomek Oakes               12 PBAC-MR                28.56      28.06        
  3 Jason Subillaga-Dubon     12 FA-MR                  30.31      29.05        
  4 Sam Button                11 NDAC-MR                31.53      29.27        
  5 Keizo Chen-Suzuki         11 NDAC-MR                31.31      29.36        
  6 Dean Montagnino           12 FA-MR                  30.94      29.92        
  7 Hunter Gutterman          12 NDAC-MR                32.13      30.00        
  8 Peyton Tuttle             11 NBS-MR                 30.55      30.45        
  9 James Augustin            11 FA-MR                  30.31      30.53        
 10 Majed Watad               12 WSSC-MR                32.45      31.36        
 11 Ryan O'Connell            12 FA-MR                  32.91      31.77        
 12 Jack Mummery              11 NBS-MR                 28.72      31.98        
 13 Benjamin Dorner           11 NDAC-MR                33.49      32.44        
 13 John Melloy               12 FA-MR                  41.55      32.44        
 15 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR          33.38      32.60        
 16 Liam Fass                 11 Silver Streaks-MR      32.16      32.62        
 17 Jackson Cooper            11 NBS-MR                 34.30      32.79        
 18 Matt Kaner                12 SSL-MR                 34.09      33.66        
 19 Jake Zicot                12 NDAC-MR                36.92      33.69        
 20 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR                 35.70      34.18        
 21 Marcus Caniano            12 FA-MR                  41.73      34.71        
 22 Erik Fass                 12 Silver Streaks-MR      35.92      35.13        
 23 Brock Meddaugh            11 NDAC-MR                35.98      35.26        
 24 Melvin Rodriguez          12 SSL-MR                 39.32      35.86        
 25 Aleksander Biesaga        11 FA-MR                  39.40      36.31        
 26 Matthew Theilemann        11 FA-MR                  39.95      36.36        
 27 Will Kiernan              11 SSL-MR                 39.94      36.66        
 28 Richie Rines IV           11 Barracudas-MR          37.19      36.93        
 29 Tariq Vactor              11 Silver Streaks-MR      40.55      36.94        
 30 James Hyman               11 SSL-MR                 36.13      36.96        
 31 Owen Connolly             12 SSL-MR                 37.71      40.29        
 32 Markus Constancio         11 NBS-MR                 39.22      41.35        
 33 Walter Horn               11 SSL-MR                 41.75      41.70        
 34 Payton Larrondo           11 SSL-MR                 38.39      41.87        
 35 David Tubul               11 SSL-MR                    NT      42.13        
 36 Jonathan Stark            11 SSL-MR                    NT      42.63        
 37 Mason Dwek                11 SSL-MR                 46.48      43.21        
 38 Alan Raitt                11 NDAC-MR                50.38      47.09        
 39 Owen Power                12 SSL-MR                    NT      58.34        
 40 Elijah Cruz               11 SSL-MR               1:22.11    1:10.56        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 52.33   12/5/1985 Rodney Van Tassel NBS, NBS                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorenzo Aquilino          11 FA-MR                1:01.17      59.97        
                  28.72       59.97 (31.25)                                        
  2 Owen Daniels              11 NDAC-MR              1:04.54    1:03.48        
                  30.45     1:03.48 (33.03)                                        
  3 Jason Subillaga-Dubon     12 FA-MR                1:05.15    1:03.70        
                  30.43     1:03.70 (33.27)                                        
  4 Sam Button                11 NDAC-MR              1:09.19    1:06.86        
                  31.45     1:06.86 (35.41)                                        
  5 James Augustin            11 FA-MR                1:10.38    1:07.37        
                  31.83     1:07.37 (35.54)                                        
  6 Peyton Tuttle             11 NBS-MR               1:12.27    1:07.60        
                  32.55     1:07.60 (35.05)                                        
  7 Dean Montagnino           12 FA-MR                1:10.37    1:08.89        
                  32.20     1:08.89 (36.69)                                        
  8 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR        1:11.17    1:09.73        
                  33.67     1:09.73 (36.06)                                        
  9 Ryan O'Connell            12 FA-MR                1:12.05    1:10.06        
                  33.14     1:10.06 (36.92)                                        
 10 Jack Mummery              11 NBS-MR               1:19.75    1:12.48        
                  33.70     1:12.48 (38.78)                                        
 11 Taite Neff                11 FA-MR                1:12.51    1:12.50        
                  33.58     1:12.50 (38.92)                                        
 12 Isaiah Dittbrenner        11 PBAC-MR              1:17.33    1:12.51        
                  34.09     1:12.51 (38.42)                                        
 13 Benjamin Dorner           11 NDAC-MR              1:18.40    1:14.01        
                  34.46     1:14.01 (39.55)                                        
 14 John Melloy               12 FA-MR                1:14.61    1:15.44        
                  34.61     1:15.44 (40.83)                                        
 15 Jackson Cooper            11 NBS-MR               1:17.74    1:15.52        
                  36.04     1:15.52 (39.48)                                        
 16 Liam Fass                 11 Silver Streaks-MR    1:13.75    1:16.27        
                  34.30     1:16.27 (41.97)                                        
 17 Matt Kaner                12 SSL-MR               1:18.44    1:16.30        
                  36.19     1:16.30 (40.11)                                        
 18 Marcus Caniano            12 FA-MR                1:16.93    1:16.34        
                  36.44     1:16.34 (39.90)                                        
 19 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR               1:20.67    1:17.22        
                  34.85     1:17.22 (42.37)                                        
 20 Matthew Gonzales          12 WSSC-MR              1:25.06    1:20.72        
                  37.20     1:20.72 (43.52)                                        
 21 Matthew Theilemann        11 FA-MR                     NT    1:20.82        
                  38.19     1:20.82 (42.63)                                        
 22 Erik Fass                 12 Silver Streaks-MR    1:24.21    1:22.29        
                  37.28     1:22.29 (45.01)                                        
 23 Jax Pagano                11 NBS-MR                    NT    1:22.70        
                  37.77     1:22.70 (44.93)                                        
 24 Brock Meddaugh            11 NDAC-MR              1:24.60    1:23.27        
                  39.21     1:23.27 (44.06)                                        
 25 Bryce Sloley              12 PBAC-MR              1:33.72    1:23.39        
                  38.17     1:23.39 (45.22)                                        
 26 Aleksander Biesaga        11 FA-MR                1:22.14    1:23.57        
                  38.17     1:23.57 (45.40)                                        
 27 James Hyman               11 SSL-MR               1:29.91    1:24.59        
                  38.08     1:24.59 (46.51)                                        
 28 Will Kiernan              11 SSL-MR               1:25.32    1:26.08        
                  41.18     1:26.08 (44.90)                                        
 29 Krish Daterao             11 SSL-MR               1:25.41    1:26.51        
                  40.66     1:26.51 (45.85)                                        
 30 Tariq Vactor              11 Silver Streaks-MR    1:30.00    1:26.73        
                  38.14     1:26.73 (48.59)                                        
 31 Markus Constancio         11 NBS-MR               1:26.19    1:29.46        
                  42.45     1:29.46 (47.01)                                        
 32 Andrij Yakob              11 SSL-MR                    NT    1:29.75        
                  40.20     1:29.75 (49.55)                                        
 33 Payton Larrondo           11 SSL-MR               1:32.25    1:30.18        
                  41.55     1:30.18 (48.63)                                        
 34 Gavin Cremers             11 FA-MR                1:44.02    1:34.15        
                  44.42     1:34.15 (49.73)                                        
 35 Logan Lam                 11 FA-MR                     NT    1:37.92        
                  41.93     1:37.92 (55.99)                                        
 36 Justin Mazzie             11 AGMV-MR              1:36.69    1:38.01        
                  44.76     1:38.01 (53.25)                                        
 37 Walter Horn               11 SSL-MR               1:41.64    1:39.07        
                  45.39     1:39.07 (53.68)                                        
 38 AJ Cruz                   11 PBAC-MR              1:30.12    1:42.92        
                  47.93     1:42.92 (54.99)                                        
 39 Jonathan Stark            11 SSL-MR                    NT    1:43.65        
                  47.86     1:43.65 (55.79)                                        
 40 Josh Guilamo              12 WSSC-MR              1:30.00    1:47.13        
                  45.35   1:47.13 (1:01.78)                                        
 41 Mason Dwek                11 SSL-MR               1:44.27    1:47.90        
                  48.74     1:47.90 (59.16)                                        
 42 Owen Power                12 SSL-MR                    NT    2:06.41        
                  56.63   2:06.41 (1:09.78)                                        
 -- Jeromy Finnigan           12 WSSC-MR              1:15.22         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 29.13   12/5/2015 Frankie Genna BBSC, BBSC                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen Daniels              11 NDAC-MR                33.47      33.11        
  2 Lorenzo Aquilino          11 FA-MR                  33.83      33.32        
  3 Jason Subillaga-Dubon     12 FA-MR                  36.06      34.14        
  4 Peter Gentilini           12 FA-MR                  35.00      34.24        
  5 Liam Fass                 11 Silver Streaks-MR      36.47      35.81        
  6 Ryan O'Connell            12 FA-MR                  35.96      37.33        
  7 Isaiah Dittbrenner        11 PBAC-MR                37.18      38.47        
  8 Jackson Cooper            11 NBS-MR                 40.95      38.93        
  9 Dean Montagnino           12 FA-MR                  38.29      39.29        
 10 Jack Mummery              11 NBS-MR                 40.93      39.31        
 11 Peyton Tuttle             11 NBS-MR                 38.00      39.41        
 12 Matt Kaner                12 SSL-MR                 40.73      39.90        
 13 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR                 41.98      40.31        
 14 Bryce Sloley              12 PBAC-MR                43.43      40.42        
 15 Brock Meddaugh            11 NDAC-MR                38.83      40.45        
 16 Benjamin Dorner           11 NDAC-MR                39.07      40.49        
 17 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR          41.91      41.33        
 18 Krish Daterao             11 SSL-MR                 44.22      43.30        
 19 Marcus Caniano            12 FA-MR                  45.84      43.90        
 20 Erik Fass                 12 Silver Streaks-MR      43.59      44.00        
 21 Markus Constancio         11 NBS-MR                 41.51      44.43        
 22 Jake Zicot                12 NDAC-MR                49.36      44.81        
 23 Jax Pagano                11 NBS-MR                 50.14      45.59        
 24 John Melloy               12 FA-MR                  46.46      46.78        
 25 Andrij Yakob              11 SSL-MR                    NT      46.91        
 26 Aleksander Biesaga        11 FA-MR                  47.81      47.82        
 27 James Hyman               11 SSL-MR                 50.13      48.04        
 28 Gavin Cremers             11 FA-MR                  49.56      48.30        
 29 Walter Horn               11 SSL-MR                 55.32      49.13        
 30 Will Kiernan              11 SSL-MR                 47.81      50.37        
 31 Payton Larrondo           11 SSL-MR                 49.22      50.81        
 32 Matthew Theilemann        11 FA-MR                     NT      51.40        
 33 Mason Dwek                11 SSL-MR                 53.46      52.30        
 34 Josh Guilamo              12 WSSC-MR              1:00.47      52.98        
 35 Tariq Vactor              11 Silver Streaks-MR      55.11      53.48        
 36 Justin Mazzie             11 AGMV-MR                55.98      54.10        
 37 David Tubul               11 SSL-MR                    NT      54.42        
 38 AJ Cruz                   11 PBAC-MR                50.00      54.44        
 39 Jonathan Stark            11 SSL-MR                    NT      54.88        
 40 Elijah Cruz               11 SSL-MR               1:46.04    1:13.04        
 -- Owen Power                12 SSL-MR                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Logan Lam                 11 FA-MR                     NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Jeromy Finnigan           12 WSSC-MR                36.56         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 58.99   12/5/1985 Rodney VanTassel NBS, BBSC                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomek Oakes               12 PBAC-MR              1:10.67    1:09.21        
                  34.06     1:09.21 (35.15)                                        
  2 Owen Daniels              11 NDAC-MR              1:12.94    1:12.97        
                  35.80     1:12.97 (37.17)                                        
  3 Lorenzo Aquilino          11 FA-MR                1:12.66    1:13.94        
                  36.08     1:13.94 (37.86)                                        
  4 Jason Subillaga-Dubon     12 FA-MR                1:18.71    1:15.11        
                  36.86     1:15.11 (38.25)                                        
  5 Sam Button                11 NDAC-MR              1:21.65    1:20.76        
                  38.91     1:20.76 (41.85)                                        
  6 Liam Fass                 11 Silver Streaks-MR    1:24.27    1:21.55        
                  42.00     1:21.55 (39.55)                                        
  7 Hunter Gutterman          12 NDAC-MR              1:23.65    1:22.41        
                  40.11     1:22.41 (42.30)                                        
  8 Thomas Bertocchi          12 WSSC-MR              1:30.00    1:23.03        
                  50.00     1:23.03 (33.03)                                        
  9 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR        1:29.34    1:23.12        
                  41.27     1:23.12 (41.85)                                        
 10 Dean Montagnino           12 FA-MR                1:22.54    1:23.16        
                  39.56     1:23.16 (43.60)                                        
 11 Peyton Tuttle             11 NBS-MR               1:23.76    1:23.78        
                  40.32     1:23.78 (43.46)                                        
 12 Keizo Chen-Suzuki         11 NDAC-MR              1:36.32    1:26.11        
                  41.16     1:26.11 (44.95)                                        
 13 Jackson Cooper            11 NBS-MR               1:30.64    1:27.26        
                  43.70     1:27.26 (43.56)                                        
 14 Jack Mummery              11 NBS-MR               1:30.66    1:27.44        
                  42.63     1:27.44 (44.81)                                        
 15 Matt Kaner                12 SSL-MR               1:35.69    1:28.57        
                1:20.00      1:28.57 (8.57)                                        
 16 Brock Meddaugh            11 NDAC-MR              1:30.33    1:33.04        
                  44.90     1:33.04 (48.14)                                        
 17 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR               1:36.48    1:33.55        
                  44.54     1:33.55 (49.01)                                        
 18 Marcus Caniano            12 FA-MR                1:54.04    1:35.10        
                1:16.00     1:35.10 (19.10)                                        
 19 Melvin Rodriguez          12 SSL-MR               1:39.69    1:36.89        
                  50.00     1:36.89 (46.89)                                        
 20 Markus Constancio         11 NBS-MR               1:33.38    1:39.44        
                1:19.00     1:39.44 (20.44)                                        
 21 Richie Rines IV           11 Barracudas-MR        1:43.45    1:40.90        
                  49.73     1:40.90 (51.17)                                        
 22 Owen Connolly             12 SSL-MR               1:49.50    1:46.11        
                  59.00     1:46.11 (47.11)                                        
 23 Aleksander Biesaga        11 FA-MR                1:42.59    1:47.02        
                  57.00     1:47.02 (50.02)                                        
 24 Will Kiernan              11 SSL-MR               1:43.07    1:48.27        
                  55.00     1:48.27 (53.27)                                        
 25 James Hyman               11 SSL-MR               1:46.34    1:50.04        
                  52.19     1:50.04 (57.85)                                        
 26 Walter Horn               11 SSL-MR               1:58.17    1:52.99        
                  53.97     1:52.99 (59.02)                                        
 27 Tariq Vactor              11 Silver Streaks-MR    1:59.11    1:57.72        
                1:20.00     1:57.72 (37.72)                                        
 28 Jonathan Stark            11 SSL-MR                    NT    1:59.56        
                1:03.00     1:59.56 (56.56)                                        
 29 Alan Raitt                11 NDAC-MR              2:25.11    2:03.00        
                  57.67   2:03.00 (1:05.33)                                        
 -- Mason Dwek                11 SSL-MR               1:54.27         DQ        
      No touch at turn
                  52.28          DQ (58.41)                                        
 -- David Tubul               11 SSL-MR                    NT         DQ        
      Multiple strokes
                  54.76        DQ (1:03.11)                                        
 -- Owen Power                12 SSL-MR                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                1:10.00        DQ (1:10.65)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 30.67   12/5/2015 Frankie Genna-BBSC, BBSC                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen Daniels              11 NDAC-MR                38.34      36.87        
  2 Lorenzo Aquilino          11 FA-MR                  39.82      38.14        
  3 James Augustin            11 FA-MR                  38.92      38.71        
  4 Peter Gentilini           12 FA-MR                  40.99      39.07        
  5 Sam Button                11 NDAC-MR                41.22      40.01        
  6 John Melloy               12 FA-MR                  41.70      40.12        
  7 Jason Subillaga-Dubon     12 FA-MR                  50.56      41.24        
  8 Dean Montagnino           12 FA-MR                  45.45      42.85        
  9 Benjamin Dorner           11 NDAC-MR                45.56      44.90        
 10 Erik Fass                 12 Silver Streaks-MR      44.75      45.27        
 11 Tariq Vactor              11 Silver Streaks-MR      48.02      45.59        
 12 Isaiah Dittbrenner        11 PBAC-MR                50.72      46.03        
 13 Brock Meddaugh            11 NDAC-MR                48.48      46.19        
 13 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR                 47.88      46.19        
 15 Jack Mummery              11 NBS-MR                 48.98      47.15        
 16 Jackson Cooper            11 NBS-MR                 49.89      48.48        
 17 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR          47.00      48.60        
 17 Jake Zicot                12 NDAC-MR                52.79      48.60        
 19 Jax Pagano                11 NBS-MR                    NT      49.22        
 20 Liam Fass                 11 Silver Streaks-MR      47.56      50.13        
 21 Ryan O'Connell            12 FA-MR                  49.16      50.54        
 22 Krish Daterao             11 SSL-MR                 53.64      50.98        
 23 Will Kiernan              11 SSL-MR                 51.62      51.73        
 24 Matthew Gonzales          12 WSSC-MR                54.34      52.32        
 25 Matthew Theilemann        11 FA-MR                  54.68      53.97        
 26 Taite Neff                11 FA-MR                  54.09      54.55        
 27 Jonathan Stark            11 SSL-MR                    NT      54.63        
 28 Logan Lam                 11 FA-MR                     NT      54.97        
 29 Payton Larrondo           11 SSL-MR                 57.94      55.56        
 30 Matt Kaner                12 SSL-MR               1:06.02      57.45        
 31 James Hyman               11 SSL-MR               1:01.00      57.90        
 32 Andrij Yakob              11 SSL-MR                    NT      59.94        
 33 Aleksander Biesaga        11 FA-MR                1:01.26    1:01.37        
 34 Mason Dwek                11 SSL-MR               1:01.64    1:01.59        
 35 Justin Mazzie             11 AGMV-MR              1:06.08    1:05.98        
 36 Elijah Cruz               11 SSL-MR                    NT    1:10.57        
 -- David Tubul               11 SSL-MR                    NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Marcus Caniano            12 FA-MR                  50.74         DQ        
      Scissors kick
 -- AJ Cruz                   11 PBAC-MR                55.00         DQ        
      Butterfly kick
 -- Gavin Cremers             11 FA-MR                  59.86         DQ        
      Butterfly kick
 -- Owen Power                12 SSL-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Walter Horn               11 SSL-MR               1:12.91         DQ        
      Scissors kick
 -- Jeromy Finnigan           12 WSSC-MR                47.43         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:08.31    1/1/2000 John Gorski TS-HHH, TS-HHH                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen Daniels              11 NDAC-MR              1:22.69    1:21.07        
                  38.97     1:21.07 (42.10)                                        
  2 Lorenzo Aquilino          11 FA-MR                1:25.32    1:21.52        
                  38.41     1:21.52 (43.11)                                        
  3 John Melloy               12 FA-MR                1:35.25    1:29.75        
                  41.88     1:29.75 (47.87)                                        
  4 Jason Subillaga-Dubon     12 FA-MR                1:50.22    1:32.56        
                  42.70     1:32.56 (49.86)                                        
  5 Hunter Gutterman          12 NDAC-MR              1:45.35    1:32.71        
                  43.81     1:32.71 (48.90)                                        
  6 Thomas Bertocchi          12 WSSC-MR              1:38.55    1:33.13        
                  44.27     1:33.13 (48.86)                                        
  7 Dean Montagnino           12 FA-MR                1:37.80    1:36.08        
                  45.13     1:36.08 (50.95)                                        
  8 Benjamin Dorner           11 NDAC-MR              1:40.43    1:40.87        
                  47.68     1:40.87 (53.19)                                        
  9 Erik Fass                 12 Silver Streaks-MR    1:44.05    1:40.99        
                  45.74     1:40.99 (55.25)                                        
 10 Jackson Cooper            11 NBS-MR               1:56.85    1:43.57        
                  49.42     1:43.57 (54.15)                                        
 11 Liam Fass                 11 Silver Streaks-MR    2:07.46    1:44.63        
                  48.58     1:44.63 (56.05)                                        
 12 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR               1:54.33    1:45.04        
                  49.93     1:45.04 (55.11)                                        
 13 Tariq Vactor              11 Silver Streaks-MR    1:46.09    1:47.05        
                  50.76     1:47.05 (56.29)                                        
 14 Jack Mummery              11 NBS-MR               1:51.06    1:47.42        
                  50.32     1:47.42 (57.10)                                        
 15 Will Kiernan              11 SSL-MR               1:49.84    1:47.76        
                  51.12     1:47.76 (56.64)                                        
 16 Ryan O'Connell            12 FA-MR                1:58.63    1:51.49        
                  51.14   1:51.49 (1:00.35)                                        
 17 Jake Zicot                12 NDAC-MR              2:04.88    1:51.95        
                  51.01   1:51.95 (1:00.94)                                        
 18 Jonathan Stark            11 SSL-MR                    NT    1:59.91        
                  58.39   1:59.91 (1:01.52)                                        
 19 Mason Dwek                11 SSL-MR               2:37.76    2:17.39        
                1:01.09   2:17.39 (1:16.30)                                        
 20 Alan Raitt                11 NDAC-MR              2:12.11    2:20.70        
                1:07.88   2:20.70 (1:12.82)                                        
 21 Aleksander Biesaga        11 FA-MR                2:18.85    2:23.64        
                1:07.24   2:23.64 (1:16.40)                                        
 22 Elijah Cruz               11 SSL-MR                    NT    2:43.25        
                1:17.87   2:43.25 (1:25.38)                                        
 -- Walter Horn               11 SSL-MR               2:30.17         DQ        
      Scissors kick
                1:09.84                                                            
 -- Payton Larrondo           11 SSL-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
                  59.93        DQ (1:06.55)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 26.36   12/5/2015 Frankie Genna BBSC, BBSC                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorenzo Aquilino          11 FA-MR                  31.44      31.15        
  2 Jason Subillaga-Dubon     12 FA-MR                  32.53      31.62        
  3 Keizo Chen-Suzuki         11 NDAC-MR                39.38      32.94        
  4 Owen Daniels              11 NDAC-MR                33.24      34.17        
  5 Majed Watad               12 WSSC-MR                37.40      35.19        
  6 James Augustin            11 FA-MR                  36.40      35.30        
  7 Peyton Tuttle             11 NBS-MR                 40.58      37.33        
  8 Sam Button                11 NDAC-MR                37.44      37.53        
  9 Dean Montagnino           12 FA-MR                  37.14      37.64        
 10 Ryan O'Connell            12 FA-MR                  40.23      38.18        
 11 Ethan Taranto             11 Barracudas-MR          40.48      38.69        
 12 Jackson Cooper            11 NBS-MR                 39.49      39.09        
 13 Jack Mummery              11 NBS-MR                    NT      39.49        
 14 Sebastian Burgarelli      11 NBS-MR                 43.29      39.67        
 15 Benjamin Dorner           11 NDAC-MR                41.04      41.55        
 16 Matt Kaner                12 SSL-MR                 43.31      41.87        
 17 Brock Meddaugh            11 NDAC-MR                42.29      42.29        
 18 Erik Fass                 12 Silver Streaks-MR      48.72      44.45        
 19 Jake Zicot                12 NDAC-MR                50.57      44.50        
 20 John Melloy               12 FA-MR                  49.56      45.65        
 21 Richie Rines IV           11 Barracudas-MR          45.86      47.99        
 22 Melvin Rodriguez          12 SSL-MR                 57.70      49.63        
 23 James Hyman               11 SSL-MR               1:15.17      50.55        
 24 Payton Larrondo           11 SSL-MR                 49.55      51.51        
 25 Aleksander Biesaga        11 FA-MR                  53.67      53.38        
 26 Markus Constancio         11 NBS-MR                 57.22      57.48        
 -- Matthew Theilemann        11 FA-MR                     NT         DQ        
 -- Owen Connolly             12 SSL-MR               1:16.14         DQ        
      Scissors kick
 -- Marcus Caniano            12 FA-MR                  53.43         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:00.83  12/10/2016 Andrew Diano, FA   -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorenzo Aquilino          11 FA-MR                1:10.13    1:09.34        
                  32.05     1:09.34 (37.29)                                        
  2 Peter Gentilini           12 FA-MR                1:22.02    1:23.60        
                  37.27     1:23.60 (46.33)                                        
  3 Peyton Tuttle             11 NBS-MR               1:43.08    1:28.78        
                1:37.00         1:28.78 ( )                                        
  4 Jack Mummery              11 NBS-MR                    NT    1:29.95        
                  42.31     1:29.95 (47.64)                                        
  5 Sam Button                11 NDAC-MR              1:26.28    1:32.17        
                  40.74     1:32.17 (51.43)                                        
  6 Jackson Cooper            11 NBS-MR               1:35.41    1:32.67        
                  43.17     1:32.67 (49.50)                                        
  7 Bryce Sloley              12 PBAC-MR              1:30.52    1:34.27        
                  39.44     1:34.27 (54.83)                                        
  8 Dean Montagnino           12 FA-MR                1:39.26    1:40.75        
                  41.44     1:40.75 (59.31)                                        
  9 Matthew Gonzales          12 WSSC-MR              1:40.00    1:43.94        
                  49.81     1:43.94 (54.13)                                        
 -- Jake Zicot                12 NDAC-MR              2:05.11         DQ        
      Scissors kick
                1:07.00          DQ (40.58)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:44.72    1/5/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'                 NT    2:08.59        
     1) Sam Button 11                   2) Benjamin Dorner 11             
     3) Brock Meddaugh 11               4) Owen Daniels 11                
                  37.45     1:03.34 (25.89)     1:55.00 (51.66)     2:08.59 (13.59)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:09.55    2:11.53        
     1) Jack Mummery 11                 2) Jackson Cooper 11              
     3) Sebastian Burgarelli 11         4) Peyton Tuttle 11               
                  32.52     1:05.96 (33.44)     1:39.94 (33.98)     2:11.53 (31.59)
  3 Farmingdale Aquatics-MR  'B'                      2:26.93    2:15.56        
     1) Dean Montagnino 12              2) Ryan O'Connell 12              
     3) Taite Neff 11                   4) Aleksander Biesaga 11          
                  30.48     1:03.33 (32.85)     1:43.33 (40.00)     2:15.56 (32.23)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT    2:26.66        
     1) Krish Daterao 11                2) Will Kiernan 11                
     3) James Hyman 11                  4) Matt Kaner 12                  
                  37.25     1:14.77 (37.52)     1:52.12 (37.35)     2:26.66 (34.54)
  5 Farmingdale Aquatics-MR  'C'                      2:48.28    2:30.60        
     1) Matthew Theilemann 11           2) John Melloy 12                 
     3) Gavin Cremers 11                4) Marcus Caniano 12              
                  34.14     1:21.00 (46.86)     1:56.26 (35.26)     2:30.60 (34.34)
  6 Suffern Sea Lions-MR  'B'                              NT    2:52.96        
     1) Jonathan Stark 11               2) Mason Dwek 11                  
     3) Payton Larrondo 11              4) Walter Horn 11                 
                  44.82     1:33.23 (48.41)     2:14.71 (41.48)     2:52.96 (38.25)
 -- Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      1:57.75         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Peter Gentilini 12              2) James Augustin 11              
     3) Jason Subillaga-Dubon 12        4) Lorenzo Aquilino 11            
                  29.79       57.63 (27.84)     1:28.31 (30.68)          DQ (27.97)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:56.86    1/6/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:22.11    2:13.04        
     1) Owen Daniels 11                 2) Sam Button 11                  
     3) Keizo Chen-Suzuki 11            4) Hunter Gutterman 12            
                  33.56     1:12.44 (38.88)     1:43.93 (31.49)     2:13.04 (29.11)
  2 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:15.50    2:13.86        
     1) Ryan O'Connell 12               2) James Augustin 11              
     3) Jason Subillaga-Dubon 12        4) Lorenzo Aquilino 11            
                  36.66     1:14.72 (38.06)     1:46.02 (31.30)     2:13.86 (27.84)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:30.55    2:37.04        
     1) Jack Mummery 11                 2) Sebastian Burgarelli 11        
     3) Jackson Cooper 11               4) Peyton Tuttle 11               
                  39.62     1:27.81 (48.19)     2:06.27 (38.46)     2:37.04 (30.77)
  4 Farmingdale Aquatics-MR  'B'                      2:54.16    2:42.56        
     1) Dean Montagnino 12              2) John Melloy 12                 
     3) Marcus Caniano 12               4) Aleksander Biesaga 11          
                  43.72     1:25.80 (42.08)     2:03.28 (37.48)     2:42.56 (39.28)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:56.11    2:58.88        
     1) Jake Zicot 12                   2) Brock Meddaugh 11              
     3) Benjamin Dorner 11              4) Alan Raitt 11                  
                  41.40     1:27.26 (45.86)     2:08.58 (41.32)     2:58.88 (50.30)
  6 Suffern Sea Lions-MR  'B'                              NT    3:18.38        
     1) Mason Dwek 11                   2) Jonathan Stark 11              
     3) Melvin Rodriguez 12             4) Owen Connolly 12               
                  53.63     1:49.99 (56.36)     2:38.49 (48.50)     3:18.38 (39.89)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) James Hyman 11                  2) Will Kiernan 11                
     3) Matt Kaner 12                   4) Walter Horn 11                 
                  52.21     1:42.08 (49.87)     1:57.78 (15.70)          DQ (31.72)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 23.10    1/1/1998 PETER POLITI - NBS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaden Byrne               14 FA-MR                  23.93      23.53        
  2 Andrew Diano              14 FA-MR                  24.05      23.95        
  3 Luka Samsonov             14 NBS-MR                 25.42      24.41        
  4 Ernest Kopec              13 FA-MR                  26.37      24.98        
  5 Theo Zimouski             14 Barracudas-MR          26.34      25.41        
  6 Daniel Shemetov           14 FA-MR                  25.09      25.44        
  7 Rico Cuevas               14 FA-MR                  26.60      25.75        
  8 Zachary Papaccio          14 FA-MR                  26.91      25.81        
  9 John Taranto              14 Barracudas-MR          26.03      25.89        
 10 Connor Maloney            14 FA-MR                  27.04      26.21        
 11 Jesse Abramson            13 AGMV-MR                27.52      27.13        
 12 Lance Caceres             13 Barracudas-MR          29.54      28.10        
 13 Mina-Abanoub Sobhy        13 FA-MR                  27.09      28.24        
 14 Iad Elmassalemah          14 NDAC-MR                29.87      30.10        
 15 Jackson Blazek            13 NDAC-MR                32.32      32.50        
 16 Huwie Santana             13 WSSC-MR                39.75      40.03        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 52.07   12/3/2017 Andrew Diano, FA   -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Diano              14 FA-MR                  52.07      51.57$       
                  25.06       51.57 (26.51)                                        
  2 Jaden Byrne               14 FA-MR                  52.63      51.91$       
                  24.81       51.91 (27.10)                                        
  3 Owen Glaser               14 FA-MR                  54.57      53.70        
                  26.30       53.70 (27.40)                                        
  4 Daniel Shemetov           14 FA-MR                  54.90      55.62        
                  26.62       55.62 (29.00)                                        
  5 Owain Herbert             14 NDAC-MR                56.90      55.89        
                  26.64       55.89 (29.25)                                        
  6 Ernest Kopec              13 FA-MR                  57.65      56.22        
                  26.61       56.22 (29.61)                                        
  7 Theo Zimouski             14 Barracudas-MR          57.85      56.23        
                  26.18       56.23 (30.05)                                        
  8 John Taranto              14 Barracudas-MR          57.50      56.55        
                  26.76       56.55 (29.79)                                        
  9 Rico Cuevas               14 FA-MR                  57.44      57.98        
                  27.26       57.98 (30.72)                                        
 10 Zachary Papaccio          14 FA-MR                1:05.26    1:00.85        
                  28.82     1:00.85 (32.03)                                        
 11 Carmine Gaglione          13 SSL-MR               1:05.21    1:02.00        
                  29.71     1:02.00 (32.29)                                        
 12 Peter Brelesky            13 SSL-MR               1:10.08    1:02.49        
                  29.93     1:02.49 (32.56)                                        
 13 Mina-Abanoub Sobhy        13 FA-MR                1:04.26    1:03.40        
                  29.70     1:03.40 (33.70)                                        
 14 Aidan Horbach             13 FA-MR                1:11.51    1:03.43        
                  30.50     1:03.43 (32.93)                                        
 15 Michael Assad             14 SSL-MR               1:09.35    1:06.85        
                  32.03     1:06.85 (34.82)                                        
 16 Iad Elmassalemah          14 NDAC-MR              1:09.85    1:08.81        
                  31.19     1:08.81 (37.62)                                        
 17 Brandon Rodriguez         14 SSL-MR               1:11.71    1:08.91        
                  32.37     1:08.91 (36.54)                                        
 18 Gabriel Luna              14 WSSC-MR              1:14.66    1:09.68        
                  32.69     1:09.68 (36.99)                                        
 19 Jackson Blazek            13 NDAC-MR              1:13.00    1:10.00        
                  33.87     1:10.00 (36.13)                                        
 20 Gage Fairbanks            13 NBS-MR               1:28.30    1:29.22        
                  40.47     1:29.22 (48.75)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:51.77   12/5/2006 Michael Burud  NDAC, NDAC                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Diano              14 FA-MR                1:52.38    1:50.22$       
                  25.52       53.70 (28.18)     1:22.09 (28.39)     1:50.22 (28.13)
  2 Owen Glaser               14 FA-MR                1:53.88    1:54.51        
                  26.63       55.40 (28.77)     1:25.13 (29.73)     1:54.51 (29.38)
  3 Luka Samsonov             14 NBS-MR               1:55.04    1:56.11        
                  26.59       55.94 (29.35)     1:26.26 (30.32)     1:56.11 (29.85)
  4 Daniel Shemetov           14 FA-MR                2:00.58    2:01.78        
                  26.56       57.56 (31.00)     1:30.14 (32.58)     2:01.78 (31.64)
  5 Owain Herbert             14 NDAC-MR              2:06.27    2:02.08        
                  27.04       57.61 (30.57)     1:29.83 (32.22)     2:02.08 (32.25)
  6 Ernest Kopec              13 FA-MR                2:11.08    2:05.12        
                  27.79       59.66 (31.87)     1:33.31 (33.65)     2:05.12 (31.81)
  7 Rico Cuevas               14 FA-MR                2:10.19    2:06.48        
                  29.22     1:01.29 (32.07)     1:35.47 (34.18)     2:06.48 (31.01)
  8 Connor Maloney            14 FA-MR                2:09.66    2:07.13        
                  27.91     1:00.53 (32.62)     1:34.48 (33.95)     2:07.13 (32.65)
  9 Theo Zimouski             14 Barracudas-MR        2:12.13    2:07.67        
                  28.07       59.87 (31.80)   2:07.67 (1:07.80)         2:07.67 ( )
 10 Jesse Abramson            13 AGMV-MR              2:38.57    2:08.38        
                  30.14     1:02.59 (32.45)     1:35.83 (33.24)     2:08.38 (32.55)
 11 Lance Caceres             13 Barracudas-MR        1:16.10    2:21.67        
                  28.91     1:02.99 (34.08)     1:42.14 (39.15)     2:21.67 (39.53)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 55.26    1/1/1998 NICHOLAS PAI - MSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Diano              14 FA-MR                  57.48      56.36        
                  27.24       56.36 (29.12)                                        
  2 Owen Glaser               14 FA-MR                  58.96      58.19        
                  28.75       58.19 (29.44)                                        
  3 Jaden Byrne               14 FA-MR                1:02.09      59.76        
                  28.79       59.76 (30.97)                                        
  4 Rico Cuevas               14 FA-MR                1:05.55    1:03.89        
                  29.91     1:03.89 (33.98)                                        
  5 John Taranto              14 Barracudas-MR        1:04.72    1:04.19        
                  30.84     1:04.19 (33.35)                                        
  6 Daniel Shemetov           14 FA-MR                1:06.20    1:05.23        
                  32.04     1:05.23 (33.19)                                        
  7 Ernest Kopec              13 FA-MR                1:08.59    1:05.55        
                  32.28     1:05.55 (33.27)                                        
  8 Owain Herbert             14 NDAC-MR              1:13.02    1:11.14        
                  34.51     1:11.14 (36.63)                                        
  9 Connor Maloney            14 FA-MR                1:09.47    1:11.60        
                  33.87     1:11.60 (37.73)                                        
 10 Mina-Abanoub Sobhy        13 FA-MR                1:09.59    1:12.35        
                  34.37     1:12.35 (37.98)                                        
 11 Iad Elmassalemah          14 NDAC-MR              1:25.92    1:19.50        
                  37.03     1:19.50 (42.47)                                        
 12 Jackson Blazek            13 NDAC-MR              1:22.45    1:23.74        
                  41.53     1:23.74 (42.21)                                        
 13 Huwie Santana             13 WSSC-MR              2:31.90    2:12.26        
                  59.50   2:12.26 (1:12.76)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:04.08   12/3/2017 Andrew Diano, FA   -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Diano              14 FA-MR                2:04.06    2:02.34$       
                  29.10     1:00.46 (31.36)     1:32.20 (31.74)     2:02.34 (30.14)
  2 Owen Glaser               14 FA-MR                2:03.99    2:02.50$       
                  29.51     1:00.50 (30.99)     1:32.63 (32.13)     2:02.50 (29.87)
  3 Jaden Byrne               14 FA-MR                     NT    2:14.23        
                  31.99     1:06.45 (34.46)     1:40.37 (33.92)     2:14.23 (33.86)
  4 Daniel Shemetov           14 FA-MR                2:21.62    2:20.92        
                  33.46     1:09.97 (36.51)     1:45.80 (35.83)     2:20.92 (35.12)
  5 Ernest Kopec              13 FA-MR                     NT    2:25.67        
                  32.92     1:09.74 (36.82)     1:48.42 (38.68)     2:25.67 (37.25)
  6 Rico Cuevas               14 FA-MR                2:32.06    2:29.55        
                  35.46     1:12.83 (37.37)     1:51.27 (38.44)     2:29.55 (38.28)
  7 Brandon Rodriguez         14 SSL-MR               2:58.17    2:43.29        
                  37.70   2:43.29 (2:05.59)                                        
  8 Aidan Horbach             13 FA-MR                     NT    2:45.85        
                  36.98     1:19.34 (42.36)     2:03.26 (43.92)     2:45.85 (42.59)
 -- Zachary Papaccio          14 FA-MR                     NT         DQ        
      Delay initiating turn
                  36.94     1:18.62 (41.68)     2:01.62 (43.00)          DQ (39.96)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:06.46   12/5/2015 Aleksey Makarov NBS, NBS                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen Glaser               14 FA-MR                1:06.56    1:07.20        
                  32.23     1:07.20 (34.97)                                        
  2 Andrew Diano              14 FA-MR                1:07.36    1:08.41        
                  32.81     1:08.41 (35.60)                                        
  3 Owain Herbert             14 NDAC-MR              1:10.19    1:11.09        
                  33.22     1:11.09 (37.87)                                        
  4 Zachary Papaccio          14 FA-MR                1:14.33    1:14.41        
                  34.46     1:14.41 (39.95)                                        
  5 Daniel Shemetov           14 FA-MR                1:18.91    1:17.00        
                  36.91     1:17.00 (40.09)                                        
  6 Theo Zimouski             14 Barracudas-MR        1:22.73    1:18.22        
                  36.83     1:18.22 (41.39)                                        
  7 John Taranto              14 Barracudas-MR        1:15.64    1:18.35        
                  35.78     1:18.35 (42.57)                                        
  8 Rico Cuevas               14 FA-MR                1:17.85    1:19.91        
                  36.25     1:19.91 (43.66)                                        
  9 Mina-Abanoub Sobhy        13 FA-MR                1:21.23    1:21.39        
                  37.42     1:21.39 (43.97)                                        
 10 Ernest Kopec              13 FA-MR                1:24.25    1:22.21        
                  39.10     1:22.21 (43.11)                                        
 11 Carmine Gaglione          13 SSL-MR               1:25.39    1:27.78        
                  42.27     1:27.78 (45.51)                                        
 12 Michael Assad             14 SSL-MR               1:27.85    1:27.90        
                  42.41     1:27.90 (45.49)                                        
 13 Gabriel Luna              14 WSSC-MR              1:35.96    1:34.17        
                  42.68     1:34.17 (51.49)                                        
 14 Peter Brelesky            13 SSL-MR               1:37.78    1:34.41        
                  45.08     1:34.41 (49.33)                                        
 15 Jackson Blazek            13 NDAC-MR              1:43.91    1:42.27        
                  49.56     1:42.27 (52.71)                                        
 16 Gage Fairbanks            13 NBS-MR               2:00.14    1:57.74        
                  55.36   1:57.74 (1:02.38)                                        
 -- Iad Elmassalemah          14 NDAC-MR              1:36.34         DQ        
      Butterfly kick
                  44.73          DQ (51.63)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:17.44    1/5/2002 Brad E Mitchell BGNW Marlins, BGNW Marlins 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen Glaser               14 FA-MR                2:23.64    2:24.50        
                  32.98     1:10.75 (37.77)     1:48.72 (37.97)     2:24.50 (35.78)
  2 Zachary Papaccio          14 FA-MR                2:49.13    2:40.74        
                  35.80     1:18.08 (42.28)     2:00.43 (42.35)     2:40.74 (40.31)
  3 Owain Herbert             14 NDAC-MR              2:43.12    2:41.16        
                  35.65     1:16.42 (40.77)     1:58.92 (42.50)     2:41.16 (42.24)
  4 Jesse Abramson            13 AGMV-MR              2:55.77    2:50.69        
                  36.51     1:20.89 (44.38)     2:06.94 (46.05)     2:50.69 (43.75)
  5 Rico Cuevas               14 FA-MR                2:49.78    2:52.32        
                  37.75     1:21.93 (44.18)     2:07.42 (45.49)     2:52.32 (44.90)
  6 Mina-Abanoub Sobhy        13 FA-MR                2:55.97    3:01.30        
                  36.59     1:22.06 (45.47)     2:12.97 (50.91)     3:01.30 (48.33)
  7 Jackson Blazek            13 NDAC-MR              4:00.11    3:47.99        
                  51.42   1:51.85 (1:00.43)     2:48.95 (57.10)     3:47.99 (59.04)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 55.77   12/2/2017 Andrew Diano, FA   -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Diano              14 FA-MR                  55.52      56.09        
                  26.16       56.09 (29.93)                                        
  2 Owen Glaser               14 FA-MR                  57.36      57.47        
                  27.44       57.47 (30.03)                                        
  3 Jaden Byrne               14 FA-MR                1:02.96    1:00.78        
                  27.76     1:00.78 (33.02)                                        
  4 Luka Samsonov             14 NBS-MR               1:07.06    1:01.56        
                  27.87     1:01.56 (33.69)                                        
  5 John Taranto              14 Barracudas-MR        1:02.16    1:04.17        
                  29.35     1:04.17 (34.82)                                        
  6 Daniel Shemetov           14 FA-MR                1:06.08    1:04.59        
                  30.10     1:04.59 (34.49)                                        
  7 Ernest Kopec              13 FA-MR                1:06.47    1:07.31        
                  30.31     1:07.31 (37.00)                                        
  8 Zachary Papaccio          14 FA-MR                1:15.03    1:07.39        
                  32.39     1:07.39 (35.00)                                        
  9 Theo Zimouski             14 Barracudas-MR        1:06.47    1:07.76        
                  29.86     1:07.76 (37.90)                                        
 10 Connor Maloney            14 FA-MR                1:11.96    1:10.20        
                  30.97     1:10.20 (39.23)                                        
 11 Iad Elmassalemah          14 NDAC-MR              1:23.13    1:19.01        
                  34.58     1:19.01 (44.43)                                        
 -- Lance Caceres             13 Barracudas-MR        1:19.70         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:02.89   12/3/2017 Andrew Diano, FA   -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Diano              14 FA-MR                2:01.33    2:06.70        
                  27.89     1:00.46 (32.57)     1:33.94 (33.48)     2:06.70 (32.76)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:03.64    1/1/1995 ERIC MITCHELL - MKBC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owen Glaser               14 FA-MR                2:06.95    2:07.77        
                  28.33     1:00.79 (32.46)     1:38.64 (37.85)     2:07.77 (29.13)
  2 Daniel Shemetov           14 FA-MR                2:21.98    2:19.56        
                  29.53     1:05.42 (35.89)     1:48.39 (42.97)     2:19.56 (31.17)
  3 Jaden Byrne               14 FA-MR                     NT    2:20.35        
                  28.13     1:01.45 (33.32)     1:48.32 (46.87)     2:20.35 (32.03)
  4 John Taranto              14 Barracudas-MR        2:20.77    2:23.44        
                  28.76     1:04.29 (35.53)     1:50.39 (46.10)     2:23.44 (33.05)
  5 Ernest Kopec              13 FA-MR                2:35.91    2:27.76        
                  30.59     1:09.19 (38.60)     1:54.74 (45.55)     2:27.76 (33.02)
  6 Owain Herbert             14 NDAC-MR              2:24.61    2:29.44        
                  31.41     1:10.90 (39.49)     1:54.66 (43.76)     2:29.44 (34.78)
  7 Rico Cuevas               14 FA-MR                2:26.41    2:31.80        
                  30.75     1:10.06 (39.31)     1:57.79 (47.73)     2:31.80 (34.01)
  8 Michael Assad             14 SSL-MR               2:53.34    2:43.51        
                  41.21     1:22.62 (41.41)     2:09.60 (46.98)     2:43.51 (33.91)
  9 Mina-Abanoub Sobhy        13 FA-MR                2:35.15    2:43.56        
                  33.66     1:16.78 (43.12)     2:08.28 (51.50)     2:43.56 (35.28)
 10 Carmine Gaglione          13 SSL-MR               2:50.37    2:43.79        
                  43.13     1:22.79 (39.66)     2:10.98 (48.19)     2:43.79 (32.81)
 11 Aidan Horbach             13 FA-MR                     NT    2:45.92        
                  36.70     1:19.67 (42.97)     2:11.13 (51.46)     2:45.92 (34.79)
 12 Peter Brelesky            13 SSL-MR               3:21.17    2:52.60        
                  39.25     1:20.92 (41.67)     2:15.96 (55.04)     2:52.60 (36.64)
 13 Iad Elmassalemah          14 NDAC-MR              2:50.54    2:53.56        
                  34.84     1:18.38 (43.54)     2:13.95 (55.57)     2:53.56 (39.61)
 14 Brandon Rodriguez         14 SSL-MR               3:31.17    3:04.13        
                  37.16     1:20.76 (43.60)   2:23.71 (1:02.95)     3:04.13 (40.42)
 15 Jackson Blazek            13 NDAC-MR              3:13.98    3:09.96        
                  45.46     1:30.78 (45.32)     2:30.20 (59.42)     3:09.96 (39.76)
 16 Gage Fairbanks            13 NBS-MR               3:49.08    3:42.31        
                  51.31     1:45.90 (54.59)   2:50.82 (1:04.92)     3:42.31 (51.49)
 -- Theo Zimouski             14 Barracudas-MR        2:32.07         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  32.15     1:11.43 (39.28)     1:59.30 (47.87)          DQ (35.16)
 
Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 3:35.07    1/5/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      3:35.82    3:29.77$       
     1) Jaden Byrne 14                  2) Owen Glaser 14                 
     3) Daniel Shemetov 14              4) Andrew Diano 14                
                  24.89       51.67 (51.67)     1:17.11 (25.44)     1:45.67 (54.00)
        2:11.22 (25.55)     2:38.69 (53.02)     3:02.80 (24.11)     3:29.77 (51.08)
  2 Farmingdale Aquatics-MR  'B'                      3:59.47    4:02.71        
     1) Connor Maloney 14               2) Ernest Kopec 13                
     3) Mina-Abanoub Sobhy 13           4) Rico Cuevas 14                 
                  26.95       57.02 (57.02)     1:25.91 (28.89)   2:00.36 (1:03.34)
        2:31.09 (30.73)   3:04.45 (1:04.09)     3:32.20 (27.75)     4:02.71 (58.26)
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 21.44    1/1/1990 Steve Sheedy MSC, MSC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aleksey Makarov           17 NBS-MR                 21.48      22.31        
  2 Aidan Kane                16 PBAC-MR                22.13      23.25        
  3 Ian Ackerman              17 NBS-MR                 23.06      23.52        
  4 Danny Swift               17 NDAC-MR                23.18      24.40        
  5 Ryan Speare               16 NDAC-MR                23.94      24.81        
  6 Mason Rowlands            15 NBS-MR                 25.30      25.14        
  7 Matthew Valle             15 FA-MR                  24.91      25.27        
  8 Justin O'Brien            17 FA-MR                  25.94      25.61        
  9 Leo Betcher               16 NBS-MR                 25.40      25.75        
 10 Nicholas O'Brien          15 FA-MR                  29.90      25.80        
 11 Kyle Harrison             16 AGMV-MR                26.69      25.94        
 12 Zail Bonnick              16 WSSC-MR                25.86      26.12        
 13 Luke Olsen                15 FA-MR                  26.87      26.24        
 14 Alex Docu                 15 PBAC-MR                27.47      26.97        
 15 Harold Gallagher          15 FA-MR                  30.00      28.42        
 16 Ty Van Der Sande          15 Silver Streaks-MR      29.62      28.95        
 -- Kyle Staubi               17 NDAC-MR                21.72         NS        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 46.99    1/1/1991 Erik Marchitell NBS, NBS                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyle Staubi               17 NDAC-MR                46.97      49.47        
                  24.15       49.47 (25.32)                                        
  2 Ryan Pietraszka           17 AGMV-MR                52.93      52.08        
                  24.72       52.08 (27.36)                                        
  3 Alex Liu                  16 NDAC-MR                52.21      52.15        
                  25.72       52.15 (26.43)                                        
  4 Mason Rowlands            15 NBS-MR                 55.68      54.58        
                  26.13       54.58 (28.45)                                        
  5 Danny Swift               17 NDAC-MR                51.00      54.65        
                  25.77       54.65 (28.88)                                        
  6 Ryan Speare               16 NDAC-MR                52.46      55.28        
                  25.90       55.28 (29.38)                                        
  7 Andrew Rivera             15 SSL-MR                 53.79      55.30        
                  26.70       55.30 (28.60)                                        
  8 Matthew Valle             15 FA-MR                  54.44      55.51        
                  26.39       55.51 (29.12)                                        
  9 Seamus Hally              15 NDAC-MR                56.44      56.32        
                  26.83       56.32 (29.49)                                        
 10 Justin O'Brien            17 FA-MR                  56.59      56.96        
                  27.09       56.96 (29.87)                                        
 11 Dan Burger                17 NDAC-MR                57.81      57.08        
                  26.95       57.08 (30.13)                                        
 12 Ian Barth                 16 PBAC-MR                57.06      57.19        
                  26.58       57.19 (30.61)                                        
 13 Kyle Harrison             16 AGMV-MR              1:02.66      57.35        
                  26.64       57.35 (30.71)                                        
 14 Luke Olsen                15 FA-MR                  59.34      58.70        
                  28.22       58.70 (30.48)                                        
 15 Charlie Myers             16 SSL-MR                 58.35      59.31        
                  28.23       59.31 (31.08)                                        
 16 Robert Sun                15 SSL-MR                 59.82    1:00.06        
                  28.69     1:00.06 (31.37)                                        
 17 Nicholas O'Brien          15 FA-MR                1:01.57    1:00.08        
                  28.00     1:00.08 (32.08)                                        
 18 Harrison Gay              16 SSL-MR               1:01.78    1:00.37        
                  28.70     1:00.37 (31.67)                                        
 19 Alex Grisales             15 SSL-MR               1:01.07    1:01.45        
                  29.47     1:01.45 (31.98)                                        
 20 Ty Van Der Sande          15 Silver Streaks-MR    1:08.10    1:09.14        
                  33.00     1:09.14 (36.14)                                        
 21 Hudson Van Sickle         15 SSL-MR               1:13.40    1:10.62        
                  33.46     1:10.62 (37.16)                                        
 22 Michael Velez             15 SSL-MR               1:21.10    1:16.18        
                  35.15     1:16.18 (41.03)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:48.75   12/2/2017 Joshua Bryant, NBS  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aleksey Makarov           17 NBS-MR               1:49.09    1:49.61        
                  25.18       52.38 (27.20)     1:20.58 (28.20)     1:49.61 (29.03)
  2 Ian Ackerman              17 NBS-MR               1:46.50    1:53.31        
                  25.90       54.77 (28.87)     1:24.26 (29.49)     1:53.31 (29.05)
  3 Owen Rowlands             17 NBS-MR               1:52.91    1:55.40        
                  26.43       55.53 (29.10)     1:25.51 (29.98)     1:55.40 (29.89)
  4 Aidan Kane                16 PBAC-MR              1:55.32    1:56.77        
                  26.32       56.37 (30.05)     1:27.76 (31.39)     1:56.77 (29.01)
  5 Leo Betcher               16 NBS-MR               1:55.25    1:59.89        
                  27.59       57.49 (29.90)     1:28.27 (30.78)     1:59.89 (31.62)
  6 Matthew Valle             15 FA-MR                1:58.55    2:01.27        
                  27.11       57.98 (30.87)     1:29.84 (31.86)     2:01.27 (31.43)
  6 Mason Rowlands            15 NBS-MR               2:00.32    2:01.27        
                  27.25       58.18 (30.93)     1:30.32 (32.14)     2:01.27 (30.95)
  8 Ryan Speare               16 NDAC-MR              2:01.01    2:03.84        
                  26.99       58.36 (31.37)     1:31.22 (32.86)     2:03.84 (32.62)
  9 Luke Olsen                15 FA-MR                2:10.87    2:09.46        
                  28.67     1:02.22 (33.55)     1:36.43 (34.21)     2:09.46 (33.03)
 10 Nicholas O'Brien          15 FA-MR                2:27.99    2:15.48        
                  30.05     1:05.31 (35.26)     1:41.00 (35.69)     2:15.48 (34.48)
 11 Aaron Gonzales            15 WSSC-MR              2:32.25    2:17.65        
                  30.12     1:05.05 (34.93)     1:41.45 (36.40)     2:17.65 (36.20)
 12 Harold Gallagher          15 FA-MR                2:23.84    2:22.20        
                  30.84     1:06.71 (35.87)     1:44.96 (38.25)     2:22.20 (37.24)
 13 Ty Van Der Sande          15 Silver Streaks-MR    2:33.67    2:40.60        
                  35.79     1:17.46 (41.67)     2:00.30 (42.84)     2:40.60 (40.30)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 53.22    1/6/2002 Nat Moore NBS, NBS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Valle             15 FA-MR                1:01.18    1:01.40        
                  29.88     1:01.40 (31.52)                                        
  2 Ian Ackerman              17 NBS-MR                 58.83    1:01.52        
                  29.87     1:01.52 (31.65)                                        
  3 Seamus Hally              15 NDAC-MR              1:02.03    1:03.34        
                  29.96     1:03.34 (33.38)                                        
  4 Mason Rowlands            15 NBS-MR               1:03.82    1:04.64        
                  31.89     1:04.64 (32.75)                                        
  5 Danny Swift               17 NDAC-MR              1:00.25    1:05.25        
                  30.93     1:05.25 (34.32)                                        
  6 Ryan Speare               16 NDAC-MR              1:03.93    1:07.42        
                  32.63     1:07.42 (34.79)                                        
  7 Dan Burger                17 NDAC-MR              1:18.02    1:07.70        
                  34.68     1:07.70 (33.02)                                        
  8 Justin O'Brien            17 FA-MR                1:08.10    1:08.29        
                  33.07     1:08.29 (35.22)                                        
  9 Luke Olsen                15 FA-MR                1:11.04    1:12.02        
                  34.34     1:12.02 (37.68)                                        
 10 Nicholas O'Brien          15 FA-MR                1:17.83    1:13.88        
                  34.99     1:13.88 (38.89)                                        
 11 Aaron Gonzales            15 WSSC-MR              1:27.99    1:17.44        
                  37.68     1:17.44 (39.76)                                        
 -- Harold Gallagher          15 FA-MR                1:18.62         DQ        
      Delay initiating turn
                  37.27                                                            
 -- Kyle Staubi               17 NDAC-MR                52.45         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:53.81    1/5/2002 Nat Moore NBS, NBS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyle Staubi               17 NDAC-MR              2:05.46    2:03.35        
                  28.96     1:00.29 (31.33)     1:32.39 (32.10)     2:03.35 (30.96)
  2 Matthew Valle             15 FA-MR                2:19.03    2:14.75        
                  30.78     1:04.88 (34.10)     1:40.14 (35.26)     2:14.75 (34.61)
  3 Owen Rowlands             17 NBS-MR               2:11.65    2:14.76        
                  32.29     1:06.54 (34.25)     1:41.35 (34.81)     2:14.76 (33.41)
  4 Philip Tsang              15 SSL-MR               2:24.45    2:16.45        
                  31.99     1:06.26 (34.27)     1:41.33 (35.07)     2:16.45 (35.12)
  5 Robert Sun                15 SSL-MR               2:35.94    2:22.79        
                  34.25     1:10.20 (35.95)     1:46.79 (36.59)     2:22.79 (36.00)
  6 Ryan Speare               16 NDAC-MR              2:34.64    2:27.55        
                  33.77     1:11.32 (37.55)     1:50.88 (39.56)     2:27.55 (36.67)
  7 Justin O'Brien            17 FA-MR                2:25.01    2:32.00        
                  36.69     1:15.21 (38.52)     1:54.96 (39.75)     2:32.00 (37.04)
  8 Alex Grisales             15 SSL-MR               2:46.15    2:32.79        
                  35.70     1:13.82 (38.12)     1:53.45 (39.63)     2:32.79 (39.34)
  9 Luke Olsen                15 FA-MR                2:32.34    2:32.99        
                  34.61     1:13.08 (38.47)     1:53.27 (40.19)     2:32.99 (39.72)
 10 Nicholas O'Brien          15 FA-MR                2:39.61    2:45.44        
                  38.20     1:19.51 (41.31)     2:02.65 (43.14)     2:45.44 (42.79)
 -- Michael Velez             15 SSL-MR                    NT         DQ        
      Delay initiating turn
                  52.00     1:34.59 (42.59)     2:26.73 (52.14)          DQ (48.40)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 59.76    1/1/1991 Erik Marchitell NBS, NBS                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alex Liu                  16 NDAC-MR              1:03.50    1:05.78        
                  31.09     1:05.78 (34.69)                                        
  2 Dan Burger                17 NDAC-MR              1:03.08    1:06.01        
                  30.73     1:06.01 (35.28)                                        
  2 Owen Rowlands             17 NBS-MR               1:01.98    1:06.01        
                  30.70     1:06.01 (35.31)                                        
  4 Seamus Hally              15 NDAC-MR              1:06.37    1:07.02        
                  31.34     1:07.02 (35.68)                                        
  5 Kyle Staubi               17 NDAC-MR              1:06.50    1:08.44        
                  32.55     1:08.44 (35.89)                                        
  6 Ryan Pietraszka           17 AGMV-MR              1:10.89    1:09.09        
                  32.18     1:09.09 (36.91)                                        
  7 Kyle Harrison             16 AGMV-MR              1:18.45    1:11.66        
                  33.96     1:11.66 (37.70)                                        
  8 Danny Swift               17 NDAC-MR              1:18.10    1:12.94        
                  34.59     1:12.94 (38.35)                                        
  9 Ian Barth                 16 PBAC-MR              1:09.57    1:14.58        
                  34.01     1:14.58 (40.57)                                        
 10 Philip Tsang              15 SSL-MR               1:12.16    1:14.72        
                  35.77     1:14.72 (38.95)                                        
 11 Mason Rowlands            15 NBS-MR               1:15.53    1:15.56        
                  35.10     1:15.56 (40.46)                                        
 12 Ryan Speare               16 NDAC-MR              1:16.11    1:17.82        
                  35.67     1:17.82 (42.15)                                        
 13 Matthew Valle             15 FA-MR                1:22.36    1:19.49        
                  37.44     1:19.49 (42.05)                                        
 14 Harrison Gay              16 SSL-MR               1:23.95    1:23.54        
                  40.11     1:23.54 (43.43)                                        
 15 Charlie Myers             16 SSL-MR               1:21.22    1:26.98        
                  40.34     1:26.98 (46.64)                                        
 16 Ty Van Der Sande          15 Silver Streaks-MR    1:30.30    1:27.94        
                  41.15     1:27.94 (46.79)                                        
 17 Hudson Van Sickle         15 SSL-MR               1:50.39    1:39.10        
                  47.22     1:39.10 (51.88)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:58.51  12/10/2016 Devin Marrero, Silver Streaks              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alex Liu                  16 NDAC-MR              2:14.95    2:20.36        
                  31.63     1:07.21 (35.58)     1:43.44 (36.23)     2:20.36 (36.92)
  2 Owen Rowlands             17 NBS-MR               2:17.90    2:24.62        
                  32.02     1:08.90 (36.88)     1:46.93 (38.03)     2:24.62 (37.69)
  3 Seamus Hally              15 NDAC-MR              2:23.10    2:25.52        
                  32.05     1:08.69 (36.64)     1:46.63 (37.94)     2:25.52 (38.89)
  4 Dan Burger                17 NDAC-MR              2:18.23    2:26.76        
                  31.98     1:09.63 (37.65)     1:47.87 (38.24)     2:26.76 (38.89)
  5 Zail Bonnick              16 WSSC-MR              3:05.16    2:55.39        
                  38.80     1:22.68 (43.88)     2:10.10 (47.42)     2:55.39 (45.29)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 52.34    1/1/1991 Erik Marchitell NBS, NBS                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aleksey Makarov           17 NBS-MR                 55.11      54.75        
                  25.09       54.75 (29.66)                                        
  2 Kyle Staubi               17 NDAC-MR                53.11      56.22        
                  25.78       56.22 (30.44)                                        
  3 Danny Swift               17 NDAC-MR                54.21      58.39        
                  26.38       58.39 (32.01)                                        
  4 Alex Liu                  16 NDAC-MR                56.00      58.87        
                  27.51       58.87 (31.36)                                        
  5 Aidan Kane                16 PBAC-MR                55.23      59.02        
                  27.39       59.02 (31.63)                                        
  6 Owen Rowlands             17 NBS-MR                 59.76      59.56        
                  27.77       59.56 (31.79)                                        
  7 Matthew Valle             15 FA-MR                1:01.92    1:01.89        
                  29.21     1:01.89 (32.68)                                        
  8 Seamus Hally              15 NDAC-MR              1:02.00    1:02.93        
                  28.72     1:02.93 (34.21)                                        
  9 Leo Betcher               16 NBS-MR               1:03.66    1:03.26        
                  29.59     1:03.26 (33.67)                                        
 10 Mason Rowlands            15 NBS-MR               1:04.87    1:05.51        
                  30.66     1:05.51 (34.85)                                        
 11 Dan Burger                17 NDAC-MR              1:19.28    1:06.00        
                  30.78     1:06.00 (35.22)                                        
 12 Kyle Harrison             16 AGMV-MR              1:09.89    1:07.90        
                  31.75     1:07.90 (36.15)                                        
 13 Luke Olsen                15 FA-MR                1:19.11    1:11.30        
                  33.29     1:11.30 (38.01)                                        
 14 Zail Bonnick              16 WSSC-MR              1:28.95    1:12.41        
                  32.96     1:12.41 (39.45)                                        
 15 Nicholas O'Brien          15 FA-MR                1:11.49    1:13.63        
                  31.86     1:13.63 (41.77)                                        
 16 Alex Docu                 15 PBAC-MR              1:11.81    1:15.48        
                  33.26     1:15.48 (42.22)                                        
 17 Aaron Gonzales            15 WSSC-MR              1:22.69    1:19.62        
                  34.71     1:19.62 (44.91)                                        
 18 Ty Van Der Sande          15 Silver Streaks-MR    1:19.78    1:20.02        
                  35.53     1:20.02 (44.49)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: $ 1:54.85    1/1/1991 Erik Marchitell NBS, NBS                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Rivera             15 SSL-MR               2:21.52    2:20.78        
                  30.09     1:05.31 (35.22)     1:42.86 (37.55)     2:20.78 (37.92)
  2 Matthew Valle             15 FA-MR                2:35.86    2:27.49        
                  30.54     1:05.50 (34.96)     1:44.56 (39.06)     2:27.49 (42.93)
  3 Luke Olsen                15 FA-MR                     NT    2:44.35        
                  33.77     1:15.99 (42.22)     2:02.45 (46.46)     2:44.35 (41.90)
  4 Alex Grisales             15 SSL-MR               2:58.68    2:56.59        
                  36.52     1:20.69 (44.17)     2:08.68 (47.99)     2:56.59 (47.91)
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: $ 2:00.50   12/3/2017 Tom Graminski, NDAC -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alex Liu                  16 NDAC-MR              2:00.45    2:06.75        
                  27.57     1:02.66 (35.09)     1:38.09 (35.43)     2:06.75 (28.66)
  2 Owen Rowlands             17 NBS-MR               2:03.74    2:09.00        
                  27.74     1:02.50 (34.76)     1:39.62 (37.12)     2:09.00 (29.38)
  3 Seamus Hally              15 NDAC-MR              2:12.84    2:14.18        
                  28.21     1:03.43 (35.22)     1:41.40 (37.97)     2:14.18 (32.78)
  4 Philip Tsang              15 SSL-MR               2:17.09    2:19.12        
                  30.20     1:05.94 (35.74)     1:48.48 (42.54)     2:19.12 (30.64)
  5 Andrew Rivera             15 SSL-MR               2:20.36    2:21.82        
                  29.67     1:06.21 (36.54)     1:49.93 (43.72)     2:21.82 (31.89)
  6 Danny Swift               17 NDAC-MR              2:15.28    2:22.00        
                  26.44     1:02.36 (35.92)     1:45.90 (43.54)     2:22.00 (36.10)
  7 Mason Rowlands            15 NBS-MR               2:19.52    2:24.77        
                  30.68     1:07.83 (37.15)     1:52.19 (44.36)     2:24.77 (32.58)
  8 Dan Burger                17 NDAC-MR              2:21.98    2:24.83        
                  30.25     1:11.13 (40.88)     1:50.07 (38.94)     2:24.83 (34.76)
  9 Luke Olsen                15 FA-MR                2:27.71    2:25.43        
                  29.75     1:07.79 (38.04)     1:53.93 (46.14)     2:25.43 (31.50)
 10 Robert Sun                15 SSL-MR               2:30.17    2:33.23        
                  32.14     1:11.43 (39.29)     1:58.95 (47.52)     2:33.23 (34.28)
 11 Harrison Gay              16 SSL-MR                    NT    2:35.72        
                  32.31     1:15.02 (42.71)     2:00.00 (44.98)     2:35.72 (35.72)
 12 Ty Van Der Sande          15 Silver Streaks-MR    3:09.16    2:56.33        
                  37.04     1:25.29 (48.25)     2:14.38 (49.09)     2:56.33 (41.95)
 13 Hudson Van Sickle         15 SSL-MR               3:28.60    3:01.37        
                  39.25     1:27.10 (47.85)     2:21.00 (53.90)     3:01.37 (40.37)
 -- Charlie Myers             16 SSL-MR               2:31.08         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  32.16     1:12.16 (40.00)     2:01.71 (49.55)          DQ (35.74)
 -- Ian Barth                 16 PBAC-MR              2:48.13         NS        
 
Boys 15 & Over 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 3:27.02  12/10/2016 Northern Dutchess Aquatic Club, NDAC -MR   
                         M Liu, K Staubi, E Econopouly, T Graminski        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      3:33.85    3:58.09        
     1) Matthew Valle 15                2) Justin O'Brien 17              
     3) Luke Olsen 15                   4) Nicholas O'Brien 15            
                1:03.00   1:59.00 (1:59.00)      2:01.00 (2.00)   2:59.00 (1:00.00)
         3:03.00 (4.00)      3:04.00 (5.00)     3:28.00 (24.00)     3:58.09 (54.09)
 
Boys 15 & Over 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: $ 3:52.50   12/3/2017 Northern Dutchess Aquatic Club, NDAC -MR   
                         K Staubi, T Graminski, A Liu, C Foley             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'                 NT    3:58.31        
     1) Kyle Staubi 17                  2) Alex Liu 16                    
     3) Danny Swift 17                  4) Ryan Speare 16                 
                  27.07       55.58 (55.58)     1:26.43 (30.85)   2:01.42 (1:05.84)
        2:28.32 (26.90)     3:00.65 (59.23)     3:27.40 (26.75)     3:58.31 (57.66)