Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 10/14/2018 03:21 PM
                    2018 MR SSC Fall Face Off - 10/13/2018                     
                         Sanction #: 181003 & 181051-T                         
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brink, Keelyn R           10 WISC-MR                31.57      30.42  
  2 Yan, Madelyn              10 GATE-MR                31.98      30.68  
  3 Pupke, Cameron R          10 WISC-MR                31.78      31.74  
  4 Calandra, Lily A          10 SSC-MR                 34.49      33.33  
  5 Zhang, Emma                9 GATE-MR                45.67      34.61  
  6 Kofsky, Emily S            9 WISC-MR                37.37      35.20  
  7 Greenberg, Ariel S        10 SSC-MR                 34.98      35.56  
  8 Madison, Lucy M           10 WISC-MR                44.49      36.09  
  8 Schneider, Holly P        10 SSC-MR                 39.82      36.09  
 10 Duke, Ainsley C            9 WISC-MR                57.28      39.93  
 11 Masem, Maddy M             9 SSC-MR                 44.98      41.47  
 12 Silva, Sophie G           10 SSC-MR                 46.92      42.64  
 13 Marcin, Madison R          9 SSC-MR                 41.71      43.31  
 14 Yap, Esmanur               9 SSC-MR                 45.92      43.64  
 15 Rosenberg, Lilly I        10 SSC-MR                 45.61      43.74  
 16 Green, Kennedy L           9 SSC-MR                 45.33      46.89  
 -- Rose-Freaney, Cailyn G     8 SSC-MR                 41.32     X40.06  
 -- Nguyen, Chloe T            8 SSC-MR                 47.59     X47.43  
 -- Bove, Kaylee F             7 SSC-MR                 55.00     X53.17  
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yan, Madelyn              10 GATE-MR              1:14.68    1:08.35  
                  32.04     1:08.35 (36.31)                                        
  2 Ojutiku, Tiwa A           10 SSC-MR               1:18.59    1:10.25  
                  32.65     1:10.25 (37.60)                                        
  3 Tse, Kaitlyn A            10 SSC-MR               1:19.59    1:13.17  
                  35.23     1:13.17 (37.94)                                        
  4 Calandra, Lily A          10 SSC-MR               1:22.11    1:17.69  
                  36.53     1:17.69 (41.16)                                        
  5 Greenberg, Ariel S        10 SSC-MR               1:18.65    1:21.83  
                  38.57     1:21.83 (43.26)                                        
  6 Giagios, Andraya B        10 SSC-MR               1:30.45    1:23.35  
                  40.43     1:23.35 (42.92)                                        
  7 Orner, Brooke E            9 SSC-MR               1:41.90    1:25.19  
                  40.66     1:25.19 (44.53)                                        
  8 Marcin, Madison R          9 SSC-MR               1:30.00    1:40.32  
                  46.93     1:40.32 (53.39)                                        
  9 Rosenberg, Lilly I        10 SSC-MR               1:40.75    1:40.56  
                  46.58     1:40.56 (53.98)                                        
 10 Silva, Sophie G           10 SSC-MR               1:45.00    1:40.92  
 11 Morda, Amanda M           10 SSC-MR               1:38.67    1:41.47  
                  46.45     1:41.47 (55.02)                                        
 12 Green, Kennedy L           9 SSC-MR               1:40.00    1:43.17  
                  46.21     1:43.17 (56.96)                                        
 13 Masem, Maddy M             9 SSC-MR               1:35.00    1:44.51  
 14 Yap, Esmanur               9 SSC-MR               1:40.00    1:46.33  
                  50.10     1:46.33 (56.23)                                        
 -- Rose-Freaney, Cailyn G     8 SSC-MR               1:41.13   X1:42.12  
                  47.56     1:42.12 (54.56)                                        
 -- Nguyen, Chloe T            8 SSC-MR               1:38.29   X1:51.24  
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yan, Madelyn              10 GATE-MR                36.07      35.37  
  2 Ojutiku, Tiwa A           10 SSC-MR                 36.65      35.64  
  3 Zhang, Emma                9 GATE-MR                48.60      37.84  
  4 Kofsky, Emily S            9 WISC-MR                42.93      39.71  
  5 Singer, Keira A           10 WISC-MR                41.96      39.84  
  6 Giagios, Andraya B        10 SSC-MR                 43.36      42.60  
  7 Orner, Brooke E            9 SSC-MR                 44.42      42.99  
  8 Rosenberg, Lilly I        10 SSC-MR                 46.23      45.00  
  9 Schneider, Holly P        10 SSC-MR                 51.82      48.10  
 10 Yap, Esmanur               9 SSC-MR                 58.82      48.21  
 11 Duke, Ainsley C            9 WISC-MR              1:02.99      49.05  
 12 Masem, Maddy M             9 SSC-MR                 53.78      49.08  
 13 Marcin, Madison R          9 SSC-MR                 52.37      49.27  
 14 Silva, Sophie G           10 SSC-MR                 59.79      50.33  
 15 Green, Kennedy L           9 SSC-MR                 50.00      51.76  
 16 Morda, Amanda M           10 SSC-MR                 50.25      52.80  
 -- Nguyen, Chloe T            8 SSC-MR                 53.62     X50.52  
 -- Bove, Kaylee F             7 SSC-MR               1:07.94     X57.87  
 -- Madison, Lucy M           10 WISC-MR                44.46         DQ  
      Delay initiating turn
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brink, Keelyn R           10 WISC-MR                44.96      42.13  
  2 Zhang, Emma                9 GATE-MR                54.11      43.55  
  3 Pupke, Cameron R          10 WISC-MR                43.50      43.79  
  4 Tse, Kaitlyn A            10 SSC-MR                 43.48      44.56  
  5 Singer, Keira A           10 WISC-MR                50.77      45.10  
  6 Greenberg, Ariel S        10 SSC-MR                 48.39      49.47  
  7 Duke, Ainsley C            9 WISC-MR                49.84      50.91  
  8 Orner, Brooke E            9 SSC-MR                 57.47      58.76  
  9 Schneider, Holly P        10 SSC-MR                 58.00    1:00.37  
 -- Rose-Freaney, Cailyn G     8 SSC-MR               1:00.19   X1:00.52  
 -- Bove, Kaylee F             7 SSC-MR               1:29.12        XDQ  
      Butterfly kick
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yan, Madelyn              10 GATE-MR                35.48      34.06  
  2 Ojutiku, Tiwa A           10 SSC-MR                 37.97      34.48  
  3 Pupke, Cameron R          10 WISC-MR                37.12      34.76  
  4 Singer, Keira A           10 WISC-MR                38.12      36.40  
  5 Brink, Keelyn R           10 WISC-MR                40.26      38.41  
  6 Tse, Kaitlyn A            10 SSC-MR                 40.23      38.44  
  7 Calandra, Lily A          10 SSC-MR                 38.80      38.70  
  8 Greenberg, Ariel S        10 SSC-MR                 41.45      42.35  
  9 Giagios, Andraya B        10 SSC-MR                 43.95      44.78  
 10 Kofsky, Emily S            9 WISC-MR                46.09      45.71  
 11 Morda, Amanda M           10 SSC-MR                 59.36      57.13  
 -- Schneider, Holly P        10 SSC-MR                 58.00         DQ  
      Non-simultaneous arms
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ojutiku, Tiwa A           10 SSC-MR               1:25.72    1:19.90  
                  36.88     1:19.90 (43.02)                                        
  2 Pupke, Cameron R          10 WISC-MR              1:28.03    1:21.23  
                  36.97     1:21.23 (44.26)                                        
  3 Brink, Keelyn R           10 WISC-MR              1:26.34    1:22.61  
                  37.99     1:22.61 (44.62)                                        
  4 Tse, Kaitlyn A            10 SSC-MR               1:32.05    1:22.97  
                  38.42     1:22.97 (44.55)                                        
  5 Singer, Keira A           10 WISC-MR              1:32.08    1:26.00  
                  40.09     1:26.00 (45.91)                                        
  6 Calandra, Lily A          10 SSC-MR               1:27.48    1:28.08  
                  40.74     1:28.08 (47.34)                                        
  7 Kofsky, Emily S            9 WISC-MR              1:37.96    1:31.83  
                  43.00     1:31.83 (48.83)                                        
  8 Giagios, Andraya B        10 SSC-MR               1:47.49    1:32.77  
                  43.66     1:32.77 (49.11)                                        
  9 Orner, Brooke E            9 SSC-MR               2:09.32    1:39.52  
                  47.17     1:39.52 (52.35)                                        
 10 Rosenberg, Lilly I        10 SSC-MR               1:52.83    1:45.22  
                  47.54     1:45.22 (57.68)                                        
 11 Morda, Amanda M           10 SSC-MR               1:52.45    1:49.03  
                  54.07     1:49.03 (54.96)                                        
 12 Masem, Maddy M             9 SSC-MR               1:55.00    1:51.50  
                  55.11     1:51.50 (56.39)                                        
 13 Yap, Esmanur               9 SSC-MR               2:10.00    1:56.83  
                  53.22   1:56.83 (1:03.61)                                        
 14 Silva, Sophie G           10 SSC-MR               2:00.00    2:00.26  
                  53.04   2:00.26 (1:07.22)                                        
 15 Marcin, Madison R          9 SSC-MR               1:55.00    2:00.98  
 -- Nguyen, Chloe T            8 SSC-MR               2:00.00   X2:04.87  
                  53.08   2:04.87 (1:11.79)                                        
 -- Green, Kennedy L           9 SSC-MR               1:55.00         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Rose-Freaney, Cailyn G     8 SSC-MR               2:00.99        XDQ  
      Two strokes under water - breast
                  55.81        DQ (1:00.68)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, Alexandra S     12 SSC-MR                 27.71      27.64  
  2 Lee, Makayla              12 SSC-MR                 28.48      27.93  
  3 Golden, Alyssa            12 SSC-MR                 28.02      28.08  
  4 Hicyilmaz, Daphne         12 SSC-MR                 30.09      29.09  
  5 Moran, Laura A            11 Unattached-MR          28.50      29.41  
  6 Davies, Brooke            12 SSC-MR                 29.60      29.51  
  7 Duke, Skyler L            12 WISC-MR                33.14      29.90  
  8 Waring, MaryGrace         12 SSC-MR                 30.87      29.92  
  9 Pintal, Natalia           11 Unattached-MR          29.50      30.28  
 10 Versacci, Giuliana T      11 SSC-MR                 32.14      30.34  
 11 Pereira, Paulina          12 SSC-MR                 30.68      30.52  
 12 Felix, Jolie *            12 WISC-MR                30.02      30.63  
 13 Davis, Ava R              12 SSC-MR                 31.63      30.98  
 14 Zhang, Erica A            11 GATE-MR                31.72      31.71  
 15 Reyes, Ella M             12 SSC-MR                 32.99      31.87  
 16 Skiba, Victoria C         11 SSC-MR                 32.06      32.00  
 17 Wong, Isabella D          11 GATE-MR                35.71      32.69  
 18 Vieira, Emily B           12 SSC-MR                 34.06      32.85  
 19 Harvey, Hannah L          11 SSC-MR                 37.20      33.95  
 20 McGuinness, Megan I       12 WISC-MR                36.63      34.27  
 20 Glennon, Abby K           12 SSC-MR                 33.95      34.27  
 22 Simmons, Aspen S          12 SSC-MR                 35.79      34.76  
 23 Blakeley, Emma M          12 SSC-MR                 36.55      34.91  
 24 Hand, Lauren C            11 WISC-MR                36.02      34.99  
 25 Barravecchio, Shania R    12 SSC-MR                 35.38      35.86  
 26 Winters, Kathryn          12 SSC-MR                 37.41      36.10  
 27 Arena, Ellie A            11 SSC-MR                 37.20      36.83  
 28 Astralla, Alexis M        11 SSC-MR                 38.82      36.85  
 29 Flouras, Penelope         11 GATE-MR                39.63      37.36  
 30 Marotta, Alexa P          11 SSC-MR                 36.89      38.06  
 31 Dharia, Ashka S           12 Express Swimming-MR    44.41      38.13  
 32 Mitchell, Sofia           11 SSC-MR                 38.72      38.54  
 33 Young, Sydney B           11 SSC-MR                 38.33      38.98  
 34 Parrish, Isabella M       11 SSC-MR                 38.12      39.05  
 35 Curtin, Olivia M          11 SSC-MR                 38.87      39.29  
 36 Mozian, Alexis P          11 SSC-MR                 39.11      39.64  
 37 Roberts, Cassandra        12 WISC-MR                41.25      40.17  
 38 Alessi, Sam S             12 SSC-MR                 40.49      41.23  
 39 Ratto, Leah F             11 SSC-MR                 41.34      41.26  
 40 Schrader, Eva K           11 SSC-MR                 43.19      42.92  
 41 Young, Natalie L          11 SSC-MR                 47.96      42.95  
 42 Blakeley, Claire E        12 SSC-MR                 41.18      43.40  
 43 Gramarossa, Angie A       11 SSC-MR                 45.00      44.65  
 44 Williams, Cara A          11 SSC-MR                 46.77      47.06  
 -- Bi, Amelie                11 GATE-MR                37.92         NS  
 -- Callinan, Abby R          11 SSC-MR                 44.68         NS  
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, Alexandra S     12 SSC-MR               1:03.58      59.84  
                  28.98       59.84 (30.86)                                        
  2 Golden, Alyssa            12 SSC-MR               1:02.80    1:00.61  
                  29.66     1:00.61 (30.95)                                        
  3 Lee, Makayla              12 SSC-MR               1:02.62    1:01.57  
                  30.19     1:01.57 (31.38)                                        
  4 Lee, Morgan               12 SSC-MR               1:02.73    1:02.34  
                  30.18     1:02.34 (32.16)                                        
  5 Hicyilmaz, Daphne         12 SSC-MR               1:07.83    1:05.66  
                  31.67     1:05.66 (33.99)                                        
  6 Moran, Laura A            11 Unattached-MR        1:03.00    1:07.24  
                  32.38     1:07.24 (34.86)                                        
  7 Pereira, Paulina          12 SSC-MR               1:07.89    1:07.77  
                  32.75     1:07.77 (35.02)                                        
  8 Pintal, Natalia           11 Unattached-MR        1:05.80    1:08.30  
                  32.97     1:08.30 (35.33)                                        
  9 Duke, Skyler L            12 WISC-MR              1:16.80    1:08.73  
                  33.02     1:08.73 (35.71)                                        
 10 Waring, MaryGrace         12 SSC-MR               1:08.84    1:09.73  
                  33.75     1:09.73 (35.98)                                        
 11 Davies, Brooke            12 SSC-MR               1:04.04    1:10.30  
                  32.83     1:10.30 (37.47)                                        
 12 Versacci, Giuliana T      11 SSC-MR               1:11.74    1:10.32  
                  33.30     1:10.32 (37.02)                                        
 13 Davis, Ava R              12 SSC-MR               1:11.56    1:10.35  
                  33.97     1:10.35 (36.38)                                        
 14 Hicyilmaz, Lydia G        11 SSC-MR               1:14.23    1:11.81  
                  35.00     1:11.81 (36.81)                                        
 15 Reyes, Ella M             12 SSC-MR               1:15.26    1:11.87  
                  34.93     1:11.87 (36.94)                                        
 16 Piccolo, Salvatrice G     12 SSC-MR               1:19.70    1:13.41  
                  34.87     1:13.41 (38.54)                                        
 17 Redfield, Addison R       11 SSC-MR               1:20.02    1:15.03  
                  36.25     1:15.03 (38.78)                                        
 18 Pyclik, Caylee M          12 SSC-MR               1:21.37    1:15.37  
                  36.54     1:15.37 (38.83)                                        
 19 Vieira, Emily B           12 SSC-MR               1:22.31    1:16.58  
                  36.38     1:16.58 (40.20)                                        
 20 Blakeley, Emma M          12 SSC-MR               1:21.11    1:18.07  
                  37.90     1:18.07 (40.17)                                        
 21 Glennon, Abby K           12 SSC-MR               1:20.03    1:18.40  
                  38.15     1:18.40 (40.25)                                        
 22 Simmons, Aspen S          12 SSC-MR               1:31.77    1:21.52  
                  40.44     1:21.52 (41.08)                                        
 23 Hand, Lauren C            11 WISC-MR              1:22.32    1:21.94  
                  38.69     1:21.94 (43.25)                                        
 24 Symonds, Aelish R         12 SSC-MR               1:16.77    1:22.38  
                  39.75     1:22.38 (42.63)                                        
 25 Arena, Ellie A            11 SSC-MR               1:25.00    1:24.91  
                  38.89     1:24.91 (46.02)                                        
 26 Barravecchio, Shania R    12 SSC-MR               1:30.04    1:25.18  
                  41.08     1:25.18 (44.10)                                        
 27 Dharia, Ashka S           12 Express Swimming-MR  1:45.62    1:28.39  
                  42.00     1:28.39 (46.39)                                        
 28 Winters, Kathryn          12 SSC-MR               1:31.85    1:28.61  
                  43.51     1:28.61 (45.10)                                        
 29 Marotta, Alexa P          11 SSC-MR               1:30.30    1:28.75  
                  41.84     1:28.75 (46.91)                                        
 30 Young, Sydney B           11 SSC-MR               1:39.95    1:29.38  
                  42.99     1:29.38 (46.39)                                        
 31 Ratto, Leah F             11 SSC-MR               1:32.19    1:30.35  
                  43.09     1:30.35 (47.26)                                        
 32 Roberts, Cassandra        12 WISC-MR              1:34.66    1:30.48  
                  43.64     1:30.48 (46.84)                                        
 33 Mozian, Alexis P          11 SSC-MR               1:37.59    1:31.43  
                  43.51     1:31.43 (47.92)                                        
 34 Curtin, Olivia M          11 SSC-MR               1:42.27    1:32.74  
                  44.03     1:32.74 (48.71)                                        
 35 Mitchell, Sofia           11 SSC-MR               1:36.79    1:33.42  
                  44.74     1:33.42 (48.68)                                        
 36 Blakeley, Claire E        12 SSC-MR               1:36.12    1:35.72  
                  45.42     1:35.72 (50.30)                                        
 37 Alessi, Sam S             12 SSC-MR               1:40.70    1:36.90  
                  46.49     1:36.90 (50.41)                                        
 38 Schrader, Eva K           11 SSC-MR               1:35.00    1:38.63  
                  45.21     1:38.63 (53.42)                                        
 39 Young, Natalie L          11 SSC-MR               1:45.00    1:43.47  
                  48.40     1:43.47 (55.07)                                        
 40 Callinan, Abby R          11 SSC-MR               1:40.00    1:43.97  
                  50.38     1:43.97 (53.59)                                        
 41 Gramarossa, Angie A       11 SSC-MR               1:40.00    1:48.21  
                  46.31   1:48.21 (1:01.90)                                        
 42 Williams, Cara A          11 SSC-MR               1:49.65    1:48.69  
                  51.60     1:48.69 (57.09)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Makayla              12 SSC-MR               1:07.84    1:07.25  
                  32.89     1:07.25 (34.36)                                        
  2 Martinez, Alexandra S     12 SSC-MR               1:12.56    1:08.83  
                  33.58     1:08.83 (35.25)                                        
  3 Golden, Alyssa            12 SSC-MR               1:09.18    1:09.39  
                  33.93     1:09.39 (35.46)                                        
  4 Lee, Morgan               12 SSC-MR               1:10.37    1:09.40  
                  33.89     1:09.40 (35.51)                                        
  5 Davies, Brooke            12 SSC-MR               1:09.84    1:10.89  
                  34.18     1:10.89 (36.71)                                        
  6 Pereira, Paulina          12 SSC-MR               1:17.77    1:14.14  
                  35.22     1:14.14 (38.92)                                        
  7 Moran, Laura A            11 Unattached-MR        1:11.00    1:15.28  
                  36.89     1:15.28 (38.39)                                        
  8 Hicyilmaz, Daphne         12 SSC-MR               1:15.75    1:16.87  
                  37.41     1:16.87 (39.46)                                        
  9 Skiba, Victoria C         11 SSC-MR               1:22.60    1:17.29  
                  38.07     1:17.29 (39.22)                                        
 10 Waring, MaryGrace         12 SSC-MR               1:17.78    1:18.29  
                  37.88     1:18.29 (40.41)                                        
 11 Pintal, Natalia           11 Unattached-MR        1:15.00    1:19.90  
                  39.30     1:19.90 (40.60)                                        
 12 Zhang, Erica A            11 GATE-MR              1:22.00    1:21.10  
                  40.36     1:21.10 (40.74)                                        
 12 Pyclik, Caylee M          12 SSC-MR               1:30.20    1:21.10  
                  39.97     1:21.10 (41.13)                                        
 14 O'Driscoll, Kylie         11 WISC-MR              1:19.85    1:21.77  
                  40.80     1:21.77 (40.97)                                        
 15 Davis, Ava R              12 SSC-MR               1:24.90    1:22.89  
                  40.30     1:22.89 (42.59)                                        
 16 Reyes, Ella M             12 SSC-MR               1:28.34    1:22.94  
                  41.26     1:22.94 (41.68)                                        
 17 Hicyilmaz, Lydia G        11 SSC-MR               1:26.79    1:24.58  
                  42.87     1:24.58 (41.71)                                        
 18 Redfield, Addison R       11 SSC-MR               1:28.45    1:27.38  
                  43.75     1:27.38 (43.63)                                        
 19 Hand, Lauren C            11 WISC-MR              1:30.93    1:27.41  
                  43.13     1:27.41 (44.28)                                        
 20 Piccolo, Salvatrice G     12 SSC-MR               1:36.01    1:27.70  
                  41.96     1:27.70 (45.74)                                        
 21 Simmons, Aspen S          12 SSC-MR               1:37.56    1:29.88  
                  43.67     1:29.88 (46.21)                                        
 22 Symonds, Aelish R         12 SSC-MR               1:26.69    1:30.16  
 23 Dharia, Ashka S           12 Express Swimming-MR  1:46.77    1:31.84  
 24 Glennon, Abby K           12 SSC-MR               1:39.48    1:32.84  
                  46.39     1:32.84 (46.45)                                        
 25 Winters, Kathryn          12 SSC-MR               1:46.36    1:35.19  
                  48.62     1:35.19 (46.57)                                        
 26 Blakeley, Claire E        12 SSC-MR               1:41.58    1:37.17  
                  47.65     1:37.17 (49.52)                                        
 27 McGuinness, Megan I       12 WISC-MR              1:49.63    1:37.78  
                  48.19     1:37.78 (49.59)                                        
 28 Young, Sydney B           11 SSC-MR               1:51.29    1:38.63  
                  47.58     1:38.63 (51.05)                                        
 29 Curtin, Olivia M          11 SSC-MR               1:52.07    1:38.97  
                  50.03     1:38.97 (48.94)                                        
 30 Marotta, Alexa P          11 SSC-MR               1:38.26    1:38.98  
                  48.76     1:38.98 (50.22)                                        
 31 Mitchell, Sofia           11 SSC-MR               1:41.44    1:40.65  
                  49.55     1:40.65 (51.10)                                        
 32 Barravecchio, Shania R    12 SSC-MR               1:49.90    1:41.60  
                  49.48     1:41.60 (52.12)                                        
 33 Roberts, Cassandra        12 WISC-MR              1:43.53    1:42.03  
                  49.85     1:42.03 (52.18)                                        
 34 Mozian, Alexis P          11 SSC-MR               1:47.41    1:44.52  
                  52.91     1:44.52 (51.61)                                        
 35 Young, Natalie L          11 SSC-MR               2:00.00    1:46.02  
                  53.67     1:46.02 (52.35)                                        
 36 Williams, Cara A          11 SSC-MR               1:52.55    1:55.34  
                  56.29     1:55.34 (59.05)                                        
 37 Callinan, Abby R          11 SSC-MR               2:00.00    2:00.43  
                  58.67   2:00.43 (1:01.76)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Morgan               12 SSC-MR                 35.91      36.36  
  2 Hicyilmaz, Lydia G        11 SSC-MR                 40.03      40.22  
  3 Wong, Isabella D          11 GATE-MR                42.66      40.49  
  4 Pintal, Natalia           11 Unattached-MR          40.00      41.50  
  5 Felix, Jolie *            12 WISC-MR                43.79      42.04  
  6 Harvey, Hannah L          11 SSC-MR                 46.30      42.58  
  7 O'Driscoll, Kylie         11 WISC-MR                44.22      42.64  
  8 Versacci, Giuliana T      11 SSC-MR                 46.76      42.75  
  9 Vieira, Emily B           12 SSC-MR                 47.24      43.14  
 10 Piccolo, Salvatrice G     12 SSC-MR                 45.15      43.41  
 11 Zhang, Erica A            11 GATE-MR                45.38      43.96  
 12 Pyclik, Caylee M          12 SSC-MR                 46.18      44.48  
 13 Skiba, Victoria C         11 SSC-MR                 45.67      44.93  
 14 Flouras, Penelope         11 GATE-MR                51.25      46.25  
 15 Hand, Lauren C            11 WISC-MR                51.42      48.32  
 16 Roberts, Cassandra        12 WISC-MR                51.69      49.58  
 17 McGuinness, Megan I       12 WISC-MR                58.08      49.92  
 18 Blakeley, Emma M          12 SSC-MR                 51.31      51.66  
 19 Astralla, Alexis M        11 SSC-MR                 53.04      55.06  
 20 Schrader, Eva K           11 SSC-MR                 55.89      59.80  
 21 Gramarossa, Angie A       11 SSC-MR               1:05.00    1:00.05  
 22 Parrish, Isabella M       11 SSC-MR                 56.28    1:02.10  
 23 Ratto, Leah F             11 SSC-MR               1:09.39    1:25.45  
 -- Arena, Ellie A            11 SSC-MR                 55.00         DQ  
      One hand touch
 -- Bi, Amelie                11 GATE-MR                44.85         NS  
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Felix, Jolie *            12 WISC-MR                33.83      35.42  
  2 Skiba, Victoria C         11 SSC-MR                 35.54      36.42  
  3 Versacci, Giuliana T      11 SSC-MR                 36.36      37.11  
  4 Wong, Isabella D          11 GATE-MR                42.00      38.76  
  5 Symonds, Aelish R         12 SSC-MR                 39.54      39.66  
  6 Redfield, Addison R       11 SSC-MR                 40.30      40.02  
  7 Harvey, Hannah L          11 SSC-MR                 47.96      45.87  
  8 Parrish, Isabella M       11 SSC-MR                 50.74      49.88  
  9 Astralla, Alexis M        11 SSC-MR                 47.94      50.52  
 10 Dharia, Ashka S           12 Express Swimming-MR  1:00.23      52.67  
 11 Alessi, Sam S             12 SSC-MR                 56.02      54.67  
 12 Ratto, Leah F             11 SSC-MR               1:00.67    1:01.27  
 -- Gramarossa, Angie A       11 SSC-MR               1:00.00         DQ  
      One hand touch
 -- Vieira, Emily B           12 SSC-MR                 44.41         DQ  
      Kick breaststroke type
 -- Kwan, Maggie              11 Unattached-MR          42.00         NS  
 -- Bi, Amelie                11 GATE-MR                42.00         NS  
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Makayla              12 SSC-MR               1:07.20    1:07.12  
                  31.70     1:07.12 (35.42)                                        
  2 Golden, Alyssa            12 SSC-MR               1:09.76    1:07.96  
                  31.40     1:07.96 (36.56)                                        
  3 Martinez, Alexandra S     12 SSC-MR               1:14.67    1:08.20  
                  31.63     1:08.20 (36.57)                                        
  4 Lee, Morgan               12 SSC-MR               1:10.43    1:08.55  
                  32.22     1:08.55 (36.33)                                        
  5 Pereira, Paulina          12 SSC-MR               1:17.97    1:13.25  
                  34.91     1:13.25 (38.34)                                        
  6 Moran, Laura A            11 Unattached-MR        1:14.00    1:14.88  
                  34.15     1:14.88 (40.73)                                        
  7 Hicyilmaz, Daphne         12 SSC-MR               1:20.58    1:16.12  
                  33.79     1:16.12 (42.33)                                        
  8 Waring, MaryGrace         12 SSC-MR               1:17.69    1:16.23  
                  35.36     1:16.23 (40.87)                                        
  9 Davies, Brooke            12 SSC-MR               1:14.97    1:17.14  
 10 Felix, Jolie *            12 WISC-MR              1:18.61    1:18.44  
                  35.42     1:18.44 (43.02)                                        
 11 Davis, Ava R              12 SSC-MR               1:21.33    1:18.51  
                  37.14     1:18.51 (41.37)                                        
 12 Hicyilmaz, Lydia G        11 SSC-MR               1:19.59    1:20.45  
                  38.69     1:20.45 (41.76)                                        
 13 Zhang, Erica A            11 GATE-MR              1:24.79    1:21.08  
                  38.06     1:21.08 (43.02)                                        
 14 O'Driscoll, Kylie         11 WISC-MR              1:22.62    1:21.73  
                  37.23     1:21.73 (44.50)                                        
 15 Wong, Isabella D          11 GATE-MR              1:29.17    1:21.76  
                  39.48     1:21.76 (42.28)                                        
 16 Reyes, Ella M             12 SSC-MR               1:27.33    1:23.16  
                  38.56     1:23.16 (44.60)                                        
 17 Piccolo, Salvatrice G     12 SSC-MR               1:32.66    1:24.36  
                  40.06     1:24.36 (44.30)                                        
 18 Pyclik, Caylee M          12 SSC-MR               1:32.02    1:25.01  
                  40.36     1:25.01 (44.65)                                        
 19 Redfield, Addison R       11 SSC-MR               1:28.38    1:28.59  
                  41.56     1:28.59 (47.03)                                        
 20 Glennon, Abby K           12 SSC-MR               1:37.43    1:30.15  
                  43.42     1:30.15 (46.73)                                        
 21 Symonds, Aelish R         12 SSC-MR               1:29.44    1:31.75  
                  42.07     1:31.75 (49.68)                                        
 22 Harvey, Hannah L          11 SSC-MR               1:30.77    1:31.90  
                  46.15     1:31.90 (45.75)                                        
 23 Blakeley, Emma M          12 SSC-MR               1:34.73    1:32.16  
                  44.13     1:32.16 (48.03)                                        
 24 Simmons, Aspen S          12 SSC-MR               1:44.05    1:32.39  
                  43.06     1:32.39 (49.33)                                        
 25 McGuinness, Megan I       12 WISC-MR              1:49.63    1:34.74  
                  44.22     1:34.74 (50.52)                                        
 26 Winters, Kathryn          12 SSC-MR               1:47.24    1:36.04  
                  46.32     1:36.04 (49.72)                                        
 27 Blakeley, Claire E        12 SSC-MR               1:42.14    1:37.61  
                  46.00     1:37.61 (51.61)                                        
 28 Marotta, Alexa P          11 SSC-MR               1:45.19    1:38.47  
                  44.72     1:38.47 (53.75)                                        
 29 Mozian, Alexis P          11 SSC-MR               1:48.26    1:38.73  
                  47.46     1:38.73 (51.27)                                        
 30 Barravecchio, Shania R    12 SSC-MR               1:55.00    1:40.48  
                  51.25     1:40.48 (49.23)                                        
 31 Mitchell, Sofia           11 SSC-MR               1:35.40    1:41.93  
                  48.38     1:41.93 (53.55)                                        
 32 Arena, Ellie A            11 SSC-MR               1:50.00    1:43.15  
                  46.94     1:43.15 (56.21)                                        
 33 Young, Sydney B           11 SSC-MR               1:51.62    1:43.63  
                  46.93     1:43.63 (56.70)                                        
 34 Curtin, Olivia M          11 SSC-MR               1:52.67    1:46.96  
                  51.47     1:46.96 (55.49)                                        
 35 Alessi, Sam S             12 SSC-MR               1:55.37    1:52.97  
                  54.23     1:52.97 (58.74)                                        
 36 Schrader, Eva K           11 SSC-MR               1:55.00    1:55.80  
                  57.16     1:55.80 (58.64)                                        
 37 Williams, Cara A          11 SSC-MR               2:00.41    1:57.79  
                  57.08   1:57.79 (1:00.71)                                        
 -- Parrish, Isabella M       11 SSC-MR               1:42.25         DQ  
      One hand touch - breast
                  48.87          DQ (55.73)                                        
 -- Duke, Skyler L            12 WISC-MR                   NT         DQ  
      One hand touch - breast
                  37.99          DQ (47.32)                                        
 -- Callinan, Abby R          11 SSC-MR               2:00.00         DQ  
      Non-simultaneous arms - fly
                  59.68        DQ (1:07.22)                                        
 -- Young, Natalie L          11 SSC-MR               2:10.00         DQ  
      Arms underwater recovery - fly
                  59.26        DQ (1:05.55)                                        
 -- Astralla, Alexis M        11 SSC-MR               1:56.86         NS  
 -- Bi, Amelie                11 GATE-MR              1:35.82         NS  
 -- Kwan, Maggie              11 Unattached-MR        1:29.00         NS  
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Paige H           14 SSC-MR                 28.14      27.76  
  2 Brulinski, Natalia E      13 Unattached-MR          28.50      29.45  
  3 Shariff, Zaynah           13 GATE-MR                35.49      36.80  
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Samantha S        14 SSC-MR               1:01.18      59.36  
                  29.00       59.36 (30.36)                                        
  2 Levine, Paige H           14 SSC-MR               1:01.54    1:00.14  
                  29.01     1:00.14 (31.13)                                        
  3 Maddox, Faith             13 SSC-MR               1:01.90    1:04.48  
                  30.54     1:04.48 (33.94)                                        
  4 Brulinski, Natalia E      13 Unattached-MR        1:06.00    1:06.06  
                  31.44     1:06.06 (34.62)                                        
  5 Fiore, Bella G            14 SSC-MR               1:05.59    1:06.12  
                  31.00     1:06.12 (35.12)                                        
  6 Wolffer, Christen N       14 SSC-MR               1:09.91    1:06.61  
                  32.27     1:06.61 (34.34)                                        
  7 Micozzi, Samantha N       14 SSC-MR               1:10.79    1:10.70  
                  33.67     1:10.70 (37.03)                                        
  8 Karkota, Ally E           13 SSC-MR               1:20.00    1:17.50  
                  35.59     1:17.50 (41.91)                                        
  9 Michels, Grace C          13 SSC-MR               1:18.36    1:20.08  
                  37.55     1:20.08 (42.53)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rietmann, Morgan J        13 SSC-MR               1:07.64    1:04.16  
                  31.22     1:04.16 (32.94)                                        
  2 Watson, Samantha S        14 SSC-MR               1:10.55    1:08.66  
                  32.91     1:08.66 (35.75)                                        
  3 Corrigan, Ava N           13 SSC-MR               1:15.79    1:10.79  
                  34.52     1:10.79 (36.27)                                        
  4 Maddox, Faith             13 SSC-MR               1:14.23    1:11.11  
                  34.29     1:11.11 (36.82)                                        
  5 Levine, Paige H           14 SSC-MR               1:14.52    1:14.94  
                  36.39     1:14.94 (38.55)                                        
  6 Fiore, Bella G            14 SSC-MR               1:13.00    1:15.99  
                  36.07     1:15.99 (39.92)                                        
  7 Wolffer, Christen N       14 SSC-MR               1:17.09    1:16.63  
                  37.37     1:16.63 (39.26)                                        
  8 Micozzi, Samantha N       14 SSC-MR               1:25.32    1:22.08  
                  39.52     1:22.08 (42.56)                                        
  9 Karkota, Ally E           13 SSC-MR               1:35.00    1:26.78  
                  41.16     1:26.78 (45.62)                                        
 10 Michels, Grace C          13 SSC-MR               1:34.35    1:27.04  
                  41.41     1:27.04 (45.63)                                        
 11 Shariff, Zaynah           13 GATE-MR              1:43.71    1:40.04  
                  45.60     1:40.04 (54.44)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Samantha S        14 SSC-MR               1:15.03    1:14.22  
                  35.44     1:14.22 (38.78)                                        
  2 Brulinski, Natalia E      13 Unattached-MR        1:21.00    1:20.71  
                  36.98     1:20.71 (43.73)                                        
  3 Wolffer, Christen N       14 SSC-MR               1:28.13    1:24.45  
                  39.85     1:24.45 (44.60)                                        
  4 Fiore, Bella G            14 SSC-MR               1:20.49    1:24.77  
                  39.83     1:24.77 (44.94)                                        
  5 Levine, Paige H           14 SSC-MR               1:28.27    1:24.93  
                  40.50     1:24.93 (44.43)                                        
  6 Michels, Grace C          13 SSC-MR               1:28.79    1:25.58  
                  40.09     1:25.58 (45.49)                                        
  7 Rietmann, Morgan J        13 SSC-MR               1:27.59    1:26.50  
                  40.56     1:26.50 (45.94)                                        
  8 Corrigan, Ava N           13 SSC-MR               1:34.30    1:26.77  
                  41.15     1:26.77 (45.62)                                        
  9 Karkota, Ally E           13 SSC-MR               1:35.00    1:30.26  
                  42.34     1:30.26 (47.92)                                        
 10 Micozzi, Samantha N       14 SSC-MR               1:41.55    1:40.77  
                  47.56     1:40.77 (53.21)                                        
 11 Shariff, Zaynah           13 GATE-MR              1:53.57    1:49.32  
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Samantha S        14 SSC-MR               1:08.85    1:09.38  
                  32.49     1:09.38 (36.89)                                        
  2 Wolffer, Christen N       14 SSC-MR               1:15.53    1:16.06  
                  34.90     1:16.06 (41.16)                                        
  3 Rietmann, Morgan J        13 SSC-MR               1:17.24    1:18.12  
                  35.26     1:18.12 (42.86)                                        
  4 Corrigan, Ava N           13 SSC-MR               1:24.53    1:23.82  
                  38.95     1:23.82 (44.87)                                        
  5 Karkota, Ally E           13 SSC-MR               1:35.00    1:29.44  
                  40.90     1:29.44 (48.54)                                        
  6 Fiore, Bella G            14 SSC-MR               1:26.05    1:29.83  
                  40.81     1:29.83 (49.02)                                        
  7 Michels, Grace C          13 SSC-MR               1:33.78    1:32.04  
                  42.08     1:32.04 (49.96)                                        
  8 Micozzi, Samantha N       14 SSC-MR               1:34.71    1:33.41  
                  42.64     1:33.41 (50.77)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rietmann, Morgan J        13 SSC-MR               2:34.86    2:39.34  
                  34.68     1:12.31 (37.63)     2:04.33 (52.02)     2:39.34 (35.01)
  2 Corrigan, Ava N           13 SSC-MR               2:48.99    2:42.84  
                  38.28     1:19.74 (41.46)     2:08.98 (49.24)     2:42.84 (33.86)
  3 Shariff, Zaynah           13 GATE-MR              3:43.44    3:30.35  
                  47.73     1:39.78 (52.05)   2:42.23 (1:02.45)     3:30.35 (48.12)
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Velazquez, Gabby E        16 SSC-MR                 25.80      26.50  
  2 Stroub, Mia R             15 WISC-MR                26.94      26.72  
  3 O'Malley, Kate E          15 WISC-MR                27.31      28.95  
  4 Altmann, Katie E          16 SSC-MR                 29.82      29.64  
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Velazquez, Gabby E        16 SSC-MR                 55.59      57.83  
                  27.69       57.83 (30.14)                                        
  2 Pucilowski, Gabriela      15 SSC-MR               1:02.28    1:02.63  
                  30.17     1:02.63 (32.46)                                        
  3 O'Malley, Kate E          15 WISC-MR              1:02.50    1:03.17  
                  30.18     1:03.17 (32.99)                                        
  4 Argyros, Miranda E        16 SSC-MR               1:05.09    1:04.45  
                  30.52     1:04.45 (33.93)                                        
  5 Orellana, Nicole A        15 SSC-MR               1:08.31    1:05.63  
                  30.94     1:05.63 (34.69)                                        
  6 Wareing, Emma E           15 SSC-MR               1:06.40    1:06.79  
                  31.67     1:06.79 (35.12)                                        
  7 Giambrone, Abigail        16 SSC-MR               1:04.44    1:07.54  
                  31.74     1:07.54 (35.80)                                        
  8 Ferraris, Emily           16 SSC-MR               1:08.55    1:10.44  
                  33.82     1:10.44 (36.62)                                        
  9 Oliva, Adrianna M         15 SSC-MR               1:23.77    1:25.57  
                  39.98     1:25.57 (45.59)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renna, Julia              17 SSC-MR                 57.51    1:02.36  
                  30.10     1:02.36 (32.26)                                        
  2 Stroub, Mia R             15 WISC-MR              1:05.04    1:06.22  
                  32.32     1:06.22 (33.90)                                        
  3 Marone, Isabelle H        15 SSC-MR               1:05.70    1:09.56  
                  33.87     1:09.56 (35.69)                                        
  4 Pucilowski, Gabriela      15 SSC-MR               1:10.02    1:12.66  
                  35.75     1:12.66 (36.91)                                        
  5 Ferraris, Emily           16 SSC-MR               1:16.72    1:18.69  
                  38.41     1:18.69 (40.28)                                        
  6 Orellana, Nicole A        15 SSC-MR               1:16.70    1:19.83  
                  39.47     1:19.83 (40.36)                                        
  7 Wareing, Emma E           15 SSC-MR               1:20.83    1:21.36  
                  40.57     1:21.36 (40.79)                                        
  8 Bauman, Alyssa C          16 SSC-MR               1:26.49    1:23.45  
                  40.42     1:23.45 (43.03)                                        
  9 Oliva, Adrianna M         15 SSC-MR               1:39.61    1:33.34  
                  46.00     1:33.34 (47.34)                                        
 -- Giambrone, Abigail        16 SSC-MR               1:15.48         NS  
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renna, Julia              17 SSC-MR               1:15.23    1:16.42  
                  35.91     1:16.42 (40.51)                                        
  2 Marone, Isabelle H        15 SSC-MR               1:18.12    1:18.28  
                  37.00     1:18.28 (41.28)                                        
  3 Argyros, Miranda E        16 SSC-MR               1:20.33    1:19.47  
                  37.07     1:19.47 (42.40)                                        
  4 Pucilowski, Gabriela      15 SSC-MR               1:20.59    1:21.28  
                  38.87     1:21.28 (42.41)                                        
  5 Wareing, Emma E           15 SSC-MR               1:22.87    1:21.32  
                  37.92     1:21.32 (43.40)                                        
  6 Altmann, Katie E          16 SSC-MR               1:21.69    1:22.46  
                  38.52     1:22.46 (43.94)                                        
  7 Giambrone, Abigail        16 SSC-MR               1:23.87    1:24.54  
                  39.49     1:24.54 (45.05)                                        
  8 O'Malley, Kate E          15 WISC-MR              1:24.30    1:27.28  
                  41.31     1:27.28 (45.97)                                        
  9 Orellana, Nicole A        15 SSC-MR               1:38.93    1:32.64  
                  43.45     1:32.64 (49.19)                                        
 10 Bauman, Alyssa C          16 SSC-MR               1:41.20    1:35.83  
                  45.68     1:35.83 (50.15)                                        
 11 Ferraris, Emily           16 SSC-MR               1:31.42    1:37.67  
                  45.32     1:37.67 (52.35)                                        
 12 Oliva, Adrianna M         15 SSC-MR               1:54.65    1:56.56  
                  56.11   1:56.56 (1:00.45)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Velazquez, Gabby E        16 SSC-MR               1:00.45    1:02.54  
                  29.56     1:02.54 (32.98)                                        
  2 Renna, Julia              17 SSC-MR                 59.73    1:02.93  
                  29.49     1:02.93 (33.44)                                        
  3 Stroub, Mia R             15 WISC-MR              1:04.22    1:04.45  
                  29.80     1:04.45 (34.65)                                        
  4 Marone, Isabelle H        15 SSC-MR               1:07.50    1:09.66  
                  31.02     1:09.66 (38.64)                                        
  5 Argyros, Miranda E        16 SSC-MR               1:17.19    1:12.06  
                  33.02     1:12.06 (39.04)                                        
  6 Altmann, Katie E          16 SSC-MR               1:15.89    1:14.80  
                  34.14     1:14.80 (40.66)                                        
  7 Wareing, Emma E           15 SSC-MR               1:21.65    1:19.64  
                  35.20     1:19.64 (44.44)                                        
  8 Orellana, Nicole A        15 SSC-MR               1:26.31    1:21.83  
                  36.46     1:21.83 (45.37)                                        
  9 Ferraris, Emily           16 SSC-MR               1:21.72    1:27.63  
 10 Bauman, Alyssa C          16 SSC-MR               1:38.73    1:31.67  
                  41.55     1:31.67 (50.12)                                        
 11 Oliva, Adrianna M         15 SSC-MR               1:44.03    1:51.83  
                  50.39   1:51.83 (1:01.44)                                        
 -- Giambrone, Abigail        16 SSC-MR               1:21.30         NS  
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renna, Julia              17 SSC-MR               2:15.66    2:22.29  
                  30.02     1:06.71 (36.69)     1:50.01 (43.30)     2:22.29 (32.28)
  2 Stroub, Mia R             15 WISC-MR              2:21.63    2:22.67  
                  30.14     1:05.32 (35.18)     1:50.22 (44.90)     2:22.67 (32.45)
  3 Velazquez, Gabby E        16 SSC-MR               2:17.44    2:23.65  
                  30.05     1:08.19 (38.14)     1:51.83 (43.64)     2:23.65 (31.82)
  4 Marone, Isabelle H        15 SSC-MR               2:23.54    2:24.20  
                  30.83     1:08.38 (37.55)     1:52.05 (43.67)     2:24.20 (32.15)
  5 Argyros, Miranda E        16 SSC-MR               2:33.81    2:35.23  
                  33.15     1:13.52 (40.37)     1:58.02 (44.50)     2:35.23 (37.21)
  6 Pucilowski, Gabriela      15 SSC-MR               2:33.12    2:35.80  
                  34.84     1:14.33 (39.49)     2:00.30 (45.97)     2:35.80 (35.50)
  7 Altmann, Katie E          16 SSC-MR               2:37.00    2:40.28  
                  33.73     1:17.30 (43.57)     2:03.71 (46.41)     2:40.28 (36.57)
  8 Bauman, Alyssa C          16 SSC-MR               3:07.86    3:01.89  
                  42.03     1:28.35 (46.32)     2:22.71 (54.36)     3:01.89 (39.18)
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Savas, Brayden T          10 SSC-MR                 30.06      28.85  
  2 Lee, Ethan J               9 GATE-MR                32.43      30.55  
  3 Hoffman, Evan M            9 SSC-MR                 39.63      37.57  
  4 Sawicki, Daniel           10 SSC-MR                 37.79      39.64  
  5 Stocki, Oscar             10 SSC-MR                 39.05      40.35  
  6 Felix, Jonas *            10 WISC-MR                44.61      40.53  
  7 Ferranola, Anthony A       9 SSC-MR                 47.70      40.64  
  8 La Morte, Anthony E       10 SSC-MR                 45.00      42.07  
  9 Chung, Kevin               9 GATE-MR                40.70      42.50  
 10 Savarese, Nicholas or Ni   9 WISC-MR                37.88      42.73  
 11 Lafler, David W           10 SSC-MR                 41.28      43.56  
 12 Pagano, Aiden J            9 SSC-MR                 45.18      43.65  
 13 Wozniak, Aidan S          10 GATE-MR                42.12      44.12  
 14 Vescovo III, Peter S       9 SSC-MR                 45.13      44.55  
 15 Short, Aidan J             9 SSC-MR                 42.82      45.51  
 16 Lafler, Cole E            10 SSC-MR                 43.05      46.48  
 17 Riva, Luca A               9 SSC-MR                 54.11      48.79  
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Savas, Brayden T          10 SSC-MR               1:08.60    1:06.52  
                  32.25     1:06.52 (34.27)                                        
  2 Czartosieski, Evan C      10 SSC-MR               1:22.37    1:19.54  
                  38.46     1:19.54 (41.08)                                        
  3 Green, Trevor A           10 SSC-MR               1:23.26    1:21.14  
                  39.11     1:21.14 (42.03)                                        
  4 Hoffman, Evan M            9 SSC-MR               1:25.00    1:28.69  
                  41.52     1:28.69 (47.17)                                        
  5 Stocki, Oscar             10 SSC-MR               1:45.65    1:31.43  
                  42.05     1:31.43 (49.38)                                        
  6 Sawicki, Daniel           10 SSC-MR               1:36.59    1:32.05  
                  41.66     1:32.05 (50.39)                                        
  7 Chung, Kevin               9 GATE-MR              1:33.00    1:32.29  
                  43.73     1:32.29 (48.56)                                        
  8 Lavelle, Adam              9 WISC-MR              1:52.06    1:34.45  
                  45.58     1:34.45 (48.87)                                        
  9 Vescovo III, Peter S       9 SSC-MR               1:51.48    1:42.35  
 10 Lafler, David W           10 SSC-MR               1:30.00    1:42.57  
                  47.70     1:42.57 (54.87)                                        
 11 La Morte, Anthony E       10 SSC-MR               1:35.00    1:45.15  
 12 Lafler, Cole E            10 SSC-MR               1:40.00    1:51.00  
                  51.84     1:51.00 (59.16)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Ethan J               9 GATE-MR                37.53      36.98  
  2 Green, Trevor A           10 SSC-MR                 42.91      39.04  
  3 Czartosieski, Evan C      10 SSC-MR                 39.23      39.15  
  4 Short, Aidan J             9 SSC-MR                 46.75      42.72  
  5 Beaudry, Charlie S        10 SSC-MR                 46.03      44.59  
  6 Ferranola, Anthony A       9 SSC-MR                 48.61      47.03  
  7 La Morte, Anthony E       10 SSC-MR                 52.19      47.17  
  8 Felix, Jonas *            10 WISC-MR                49.79      48.13  
  9 Chung, Kevin               9 GATE-MR                46.23      49.50  
 10 Savarese, Nicholas or Ni   9 WISC-MR                43.99      50.09  
 11 Lafler, David W           10 SSC-MR                 50.59      50.21  
 12 Stocki, Oscar             10 SSC-MR                 50.36      50.41  
 13 Riva, Luca A               9 SSC-MR                 55.92      50.45  
 14 Wozniak, Aidan S          10 GATE-MR                50.86      53.34  
 15 Vescovo III, Peter S       9 SSC-MR               1:01.93      58.25  
 16 Lafler, Cole E            10 SSC-MR                 58.70      59.66  
 17 Pagano, Aiden J            9 SSC-MR               1:04.30    1:00.91  
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Savas, Brayden T          10 SSC-MR                 43.22      40.94  
  2 Lee, Ethan J               9 GATE-MR                45.74      44.16  
  3 Green, Trevor A           10 SSC-MR                 46.84      46.29  
  4 Beaudry, Charlie S        10 SSC-MR                 53.74      50.76  
  5 Lavelle, Adam              9 WISC-MR              1:08.66      51.22  
  6 Chung, Kevin               9 GATE-MR                57.54      57.06  
  7 Wozniak, Aidan S          10 GATE-MR                59.74    1:00.04  
  8 Pagano, Aiden J            9 SSC-MR               1:06.00    1:01.88  
  9 Vescovo III, Peter S       9 SSC-MR               1:02.18    1:03.68  
 10 Ferranola, Anthony A       9 SSC-MR               1:10.00    1:11.48  
 -- Riva, Luca A               9 SSC-MR               1:10.00         DQ  
      One hand touch
 -- La Morte, Anthony E       10 SSC-MR               1:05.53         DQ  
      One hand touch
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Ethan J               9 GATE-MR                40.63      38.40  
  2 Czartosieski, Evan C      10 SSC-MR                 41.31      42.08  
  3 Hoffman, Evan M            9 SSC-MR                 49.39      46.95  
  4 Lavelle, Adam              9 WISC-MR                54.48      48.16  
  5 Savarese, Nicholas or Ni   9 WISC-MR                47.99      48.64  
  6 Beaudry, Charlie S        10 SSC-MR                 54.24      50.47  
  7 Sawicki, Daniel           10 SSC-MR                 57.25      55.40  
 -- Pagano, Aiden J            9 SSC-MR               1:10.00         DQ  
      One hand touch
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Savas, Brayden T          10 SSC-MR               1:14.80    1:13.30  
                  33.16     1:13.30 (40.14)                                        
  2 Green, Trevor A           10 SSC-MR               1:31.41    1:25.76  
                  39.24     1:25.76 (46.52)                                        
  3 Czartosieski, Evan C      10 SSC-MR               1:32.41    1:31.22  
                  42.39     1:31.22 (48.83)                                        
  4 Hoffman, Evan M            9 SSC-MR               1:50.00    1:39.56  
                  48.97     1:39.56 (50.59)                                        
  5 Beaudry, Charlie S        10 SSC-MR               1:48.66    1:39.83  
                  47.57     1:39.83 (52.26)                                        
  6 Lavelle, Adam              9 WISC-MR              1:59.99    1:44.37  
                  49.04     1:44.37 (55.33)                                        
  7 Savarese, Nicholas or Ni   9 WISC-MR              1:35.99    1:49.63  
                  47.35   1:49.63 (1:02.28)                                        
  8 Sawicki, Daniel           10 SSC-MR               1:55.49    1:50.82  
                  51.91     1:50.82 (58.91)                                        
  9 Stocki, Oscar             10 SSC-MR               1:49.17    1:51.88  
 10 Lafler, David W           10 SSC-MR               1:50.00    1:54.09  
                  52.69   1:54.09 (1:01.40)                                        
 11 Lafler, Cole E            10 SSC-MR               2:05.00    2:13.72  
 -- Wozniak, Aidan S          10 GATE-MR              1:51.00         DQ  
      Stroke Infraction - IM
                1:05.00        DQ (1:00.29)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Keilan S           12 Unattached-MR          25.50      26.43  
  2 Salas, Stefanos H         12 Unattached-MR          27.80      28.24  
  3 Corbett, Ty               12 WISC-MR                30.19      29.16  
  4 Lambros Jr., Stephen      12 SSC-MR                 29.62      29.77  
  5 Guerron, Ryan A           12 SSC-MR                 30.34      29.95  
  6 Stocki, Oliver            11 SSC-MR                 30.44      30.03  
  7 Cerniglia, Matthew        12 SSC-MR                 31.23      30.25  
  8 Wang, Kevin Y             12 GATE-MR                31.50      30.61  
  9 Znachowski, Owen A        11 WISC-MR                35.15      31.06  
 10 Bowman, Kevin M           12 SSC-MR                 33.48      32.44  
 11 Worthington, Nick J       12 SSC-MR                 34.35      33.11  
 12 Beaudry, Jack H           12 SSC-MR                 39.68      33.26  
 13 XI, Patrick               11 Express Swimming-MR    43.00      33.44  
 14 Stueber, Aidan C          11 WISC-MR                37.37      33.49  
 15 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR                37.07      33.55  
 16 Veraszto, Colin R         12 SSC-MR                 33.87      33.99  
 17 Purga, Tommy J            11 SSC-MR                 35.47      34.01  
 17 Mozian, James P           11 SSC-MR                 35.00      34.01  
 19 Metzger, Andrew P         12 SSC-MR                 34.41      34.21  
 20 Maloney, Michael A        12 SSC-MR                 35.06      34.68  
 21 Minotto, Matthew C        11 SSC-MR                 35.69      35.38  
 22 Nguyen, Dylan M           12 WISC-MR                37.01      35.64  
 23 Lind, Josh W              12 SSC-MR                 36.20      36.36  
 24 Thomas, Tyler C           11 SSC-MR                 37.10      36.52  
 25 Tang, Logan H             11 GATE-MR                36.24      36.58  
 26 Glass, Logan W            11 WISC-MR                40.77      37.30  
 27 Viollis, Logan            11 SSC-MR                 37.45      38.59  
 28 McNamara, Kevin C         11 SSC-MR                 42.10      40.84  
 29 Blatt, Jonathan D         11 SSC-MR                 43.82      41.61  
 30 Brown, Harrison W         12 SSC-MR                 42.50      43.49  
 31 Stone, Jon                11 WISC-MR                43.72      44.37  
 32 DeLumen, Logan J          11 SSC-MR                 49.90      45.54  
 -- Faivush, Miles            12 Express Swimming-MR    43.80         NS  
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Keilan S           12 Unattached-MR          55.80      59.28  
                  28.50       59.28 (30.78)                                        
  2 Ng, Ryan Y                12 GATE-MR                59.00    1:01.03  
                  29.71     1:01.03 (31.32)                                        
  3 Salas, Stefanos H         12 Unattached-MR        1:00.10    1:02.25  
                  29.39     1:02.25 (32.86)                                        
  4 Granucci, David           12 SSC-MR               1:00.25    1:02.30  
                  29.88     1:02.30 (32.42)                                        
  5 Corbett, Ty               12 WISC-MR              1:06.55    1:05.69  
                  30.77     1:05.69 (34.92)                                        
  6 Guerron, Ryan A           12 SSC-MR               1:06.91    1:06.63  
                  31.20     1:06.63 (35.43)                                        
  7 Lambros Jr., Stephen      12 SSC-MR               1:09.94    1:07.23  
                  32.60     1:07.23 (34.63)                                        
  8 Hernandez, Keanne L       11 SSC-MR               1:09.40    1:07.64  
                  33.37     1:07.64 (34.27)                                        
  9 Stocki, Oliver            11 SSC-MR               1:12.13    1:08.16  
                  32.23     1:08.16 (35.93)                                        
 10 Johnson, Michael P        12 WISC-MR              1:14.25    1:11.76  
                  33.39     1:11.76 (38.37)                                        
 11 XI, Patrick               11 Express Swimming-MR  1:50.00    1:13.36  
                  34.75     1:13.36 (38.61)                                        
 12 Paton, Gavin C            11 SSC-MR               1:19.61    1:14.41  
                  35.96     1:14.41 (38.45)                                        
 13 Sparhuber, Jake H         12 SSC-MR               1:13.85    1:14.55  
                  35.32     1:14.55 (39.23)                                        
 14 Stueber, Aidan C          11 WISC-MR              1:17.86    1:16.08  
                  36.45     1:16.08 (39.63)                                        
 15 DeRosalia, Nicholas D     12 SSC-MR               1:21.45    1:16.23  
                  37.08     1:16.23 (39.15)                                        
 16 Veraszto, Colin R         12 SSC-MR               1:19.10    1:16.44  
                  38.54     1:16.44 (37.90)                                        
 17 Chan, Nicholas            12 Express Swimming-MR  1:23.36    1:18.19  
                  36.41     1:18.19 (41.78)                                        
 18 Mozian, James P           11 SSC-MR               1:24.61    1:18.23  
                  37.13     1:18.23 (41.10)                                        
 19 Koeppel, Thomas J         11 SSC-MR               1:26.06    1:18.77  
 20 Metzger, Andrew P         12 SSC-MR               1:22.53    1:19.08  
                  37.00     1:19.08 (42.08)                                        
 21 Purga, Tommy J            11 SSC-MR               1:22.85    1:19.46  
                  38.03     1:19.46 (41.43)                                        
 22 Young, Addison            12 SSC-MR               1:20.58    1:19.70  
                  38.13     1:19.70 (41.57)                                        
 23 Worthington, Nick J       12 SSC-MR               1:13.82    1:19.76  
 24 Minotto, Matthew C        11 SSC-MR               1:26.33    1:20.85  
                  38.17     1:20.85 (42.68)                                        
 25 Lind, Josh W              12 SSC-MR               1:17.70    1:22.17  
 26 Dean, Emmett J            12 WISC-MR              1:32.94    1:22.33  
                  38.54     1:22.33 (43.79)                                        
 27 Beaudry, Edward M         12 SSC-MR               1:25.35    1:22.50  
                  40.12     1:22.50 (42.38)                                        
 28 Bowman, Kevin M           12 SSC-MR               1:37.34    1:22.84  
                  39.21     1:22.84 (43.63)                                        
 29 Viollis, Logan            11 SSC-MR               1:26.11    1:23.32  
                  40.00     1:23.32 (43.32)                                        
 30 Tang, Logan H             11 GATE-MR              1:21.00    1:23.67  
 31 Maloney, Michael A        12 SSC-MR               1:19.35    1:23.79  
                  38.41     1:23.79 (45.38)                                        
 32 Thomas, Tyler C           11 SSC-MR               1:26.26    1:23.90  
                  39.49     1:23.90 (44.41)                                        
 33 McNamara, Kevin C         11 SSC-MR               1:41.49    1:27.41  
                  40.63     1:27.41 (46.78)                                        
 34 Stone, Jon                11 WISC-MR              1:36.22    1:35.38  
                  44.40     1:35.38 (50.98)                                        
 35 Blatt, Jonathan D         11 SSC-MR               1:42.76    1:39.23  
 36 DeLumen, Logan J          11 SSC-MR               1:45.00    1:39.90  
                  45.63     1:39.90 (54.27)                                        
 37 Brown, Harrison W         12 SSC-MR               1:40.05    1:40.11  
                  47.25     1:40.11 (52.86)                                        
 -- Znachowski, Owen A        11 WISC-MR              1:18.62         NS  
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Keilan S           12 Unattached-MR        1:04.00    1:06.64  
                  32.56     1:06.64 (34.08)                                        
  2 Salas, Stefanos H         12 Unattached-MR        1:08.50    1:10.38  
                  34.13     1:10.38 (36.25)                                        
  3 Granucci, David           12 SSC-MR               1:09.29    1:11.10  
                  34.34     1:11.10 (36.76)                                        
  4 Corbett, Ty               12 WISC-MR              1:16.54    1:14.54  
                  36.42     1:14.54 (38.12)                                        
  5 Wang, Kevin Y             12 GATE-MR              1:17.75    1:15.92  
                  37.32     1:15.92 (38.60)                                        
  6 Lambros Jr., Stephen      12 SSC-MR               1:21.54    1:18.02  
                  37.92     1:18.02 (40.10)                                        
  7 Guerron, Ryan A           12 SSC-MR               1:22.41    1:19.70  
                  39.86     1:19.70 (39.84)                                        
  8 Paton, Gavin C            11 SSC-MR               1:29.31    1:20.82  
                  39.70     1:20.82 (41.12)                                        
  9 Hernandez, Keanne L       11 SSC-MR               1:24.63    1:20.93  
                  39.62     1:20.93 (41.31)                                        
 10 Johnson, Michael P        12 WISC-MR              1:20.36    1:21.86  
                  39.07     1:21.86 (42.79)                                        
 11 Stocki, Oliver            11 SSC-MR               1:23.80    1:23.26  
                  40.41     1:23.26 (42.85)                                        
 12 DeRosalia, Nicholas D     12 SSC-MR               1:29.76    1:26.12  
                  41.73     1:26.12 (44.39)                                        
 13 Minotto, Matthew C        11 SSC-MR               1:30.02    1:27.31  
                  41.83     1:27.31 (45.48)                                        
 14 Maloney, Michael A        12 SSC-MR               1:27.88    1:29.33  
                  43.27     1:29.33 (46.06)                                        
 15 Veraszto, Colin R         12 SSC-MR               1:33.98    1:29.89  
                  45.58     1:29.89 (44.31)                                        
 16 Viollis, Logan            11 SSC-MR               1:30.97    1:30.73  
                  44.60     1:30.73 (46.13)                                        
 17 Young, Addison            12 SSC-MR               1:31.66    1:31.49  
                  43.49     1:31.49 (48.00)                                        
 18 Mozian, James P           11 SSC-MR               1:34.46    1:31.78  
                  45.18     1:31.78 (46.60)                                        
 19 Purga, Tommy J            11 SSC-MR               1:32.93    1:32.89  
                  46.20     1:32.89 (46.69)                                        
 20 Metzger, Andrew P         12 SSC-MR               1:40.32    1:33.79  
                  45.30     1:33.79 (48.49)                                        
 21 Thomas, Tyler C           11 SSC-MR               1:48.31    1:33.99  
                  47.45     1:33.99 (46.54)                                        
 22 Worthington, Nick J       12 SSC-MR               1:34.43    1:34.38  
                  47.97     1:34.38 (46.41)                                        
 23 Dean, Emmett J            12 WISC-MR              1:48.99    1:35.58  
                  45.60     1:35.58 (49.98)                                        
 24 Koeppel, Thomas J         11 SSC-MR               1:35.55    1:37.82  
                  46.94     1:37.82 (50.88)                                        
 25 Brown, Harrison W         12 SSC-MR               1:41.52    1:43.79  
 26 McNamara, Kevin C         11 SSC-MR               1:46.45    1:44.89  
                  50.27     1:44.89 (54.62)                                        
 27 Blatt, Jonathan D         11 SSC-MR               1:43.44    1:49.03  
                  52.67     1:49.03 (56.36)                                        
 -- DeLumen, Logan J          11 SSC-MR               1:55.00         DQ  
      Delay initiating turn
                  50.98          DQ (55.70)                                        
 -- Sparhuber, Jake H         12 SSC-MR               1:27.36         DQ  
      Delay initiating arm pull
                  42.05          DQ (44.06)                                        
 -- Faivush, Miles            12 Express Swimming-MR  1:50.00         NS  
 -- Lind, Josh W              12 SSC-MR               1:29.11         NS  
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ng, Ryan Y                12 GATE-MR                33.55      33.16  
  2 Corbett, Ty               12 WISC-MR                37.69      36.52  
  3 Hernandez, Keanne L       11 SSC-MR                 44.11      38.30  
  4 Lambros Jr., Stephen      12 SSC-MR                 40.18      38.46  
  5 Wang, Kevin Y             12 GATE-MR                41.89      38.90  
  6 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR                40.17      40.58  
  7 Johnson, Michael P        12 WISC-MR                43.69      40.82  
  8 Chan, Nicholas            12 Express Swimming-MR    46.05      42.55  
  9 Paton, Gavin C            11 SSC-MR                 45.91      43.56  
 10 Cerniglia, Matthew        12 SSC-MR                 43.65      43.62  
 11 Beaudry, Jack H           12 SSC-MR                 46.22      43.72  
 12 Stueber, Aidan C          11 WISC-MR                48.11      45.62  
 13 Beaudry, Edward M         12 SSC-MR                 49.45      46.39  
 14 Znachowski, Owen A        11 WISC-MR                51.73      47.06  
 15 Nguyen, Dylan M           12 WISC-MR                49.75      47.93  
 16 Glass, Logan W            11 WISC-MR                50.42      48.13  
 17 Koeppel, Thomas J         11 SSC-MR                 54.28      51.50  
 18 Stone, Jon                11 WISC-MR                56.58      55.01  
 -- DeLumen, Logan J          11 SSC-MR               1:03.85         DQ  
      One hand touch
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ng, Ryan Y                12 GATE-MR                30.02      30.06  
  2 Granucci, David           12 SSC-MR                 30.50      30.64  
  3 Cerniglia, Matthew        12 SSC-MR                 35.28      35.58  
  4 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR                37.28      37.54  
  5 Sparhuber, Jake H         12 SSC-MR                 39.75      37.57  
  6 Purga, Tommy J            11 SSC-MR                 39.00      40.49  
  7 Beaudry, Jack H           12 SSC-MR                 45.08      40.92  
  8 Beaudry, Edward M         12 SSC-MR                 45.61      42.97  
  9 Glass, Logan W            11 WISC-MR                45.63      43.11  
 10 Worthington, Nick J       12 SSC-MR                 44.78      43.13  
 11 Dean, Emmett J            12 WISC-MR                48.99      43.66  
 12 Bowman, Kevin M           12 SSC-MR                 45.51      43.79  
 13 Tang, Logan H             11 GATE-MR                44.60      44.35  
 14 Young, Addison            12 SSC-MR                 48.07      47.66  
 -- DeRosalia, Nicholas D     12 SSC-MR                 48.50         DQ  
      Non-simultaneous arms
 -- Faivush, Miles            12 Express Swimming-MR    56.84         NS  
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ng, Ryan Y                12 GATE-MR              1:06.91    1:06.88  
                  32.11     1:06.88 (34.77)                                        
  2 Granucci, David           12 SSC-MR               1:11.14    1:11.56  
                  32.37     1:11.56 (39.19)                                        
  3 Wang, Kevin Y             12 GATE-MR              1:19.74    1:15.40  
                  35.26     1:15.40 (40.14)                                        
  4 Hernandez, Keanne L       11 SSC-MR               1:25.89    1:18.48  
                  36.47     1:18.48 (42.01)                                        
  5 Stocki, Oliver            11 SSC-MR               1:25.19    1:18.83  
                  36.60     1:18.83 (42.23)                                        
  6 Cerniglia, Matthew        12 SSC-MR               1:18.27    1:20.20  
                  36.99     1:20.20 (43.21)                                        
  7 Guerron, Ryan A           12 SSC-MR               1:24.46    1:20.44  
                  38.17     1:20.44 (42.27)                                        
  8 Johnson, Michael P        12 WISC-MR              1:24.54    1:21.26  
                  37.77     1:21.26 (43.49)                                        
  9 Paton, Gavin C            11 SSC-MR               1:28.35    1:22.07  
                  37.31     1:22.07 (44.76)                                        
 10 XI, Patrick               11 Express Swimming-MR  2:10.00    1:23.11  
                  38.63     1:23.11 (44.48)                                        
 11 Pan, Zhanjun              12 GATE-MR              1:24.35    1:23.66  
                  39.90     1:23.66 (43.76)                                        
 12 Znachowski, Owen A        11 WISC-MR              1:28.04    1:24.22  
                  38.71     1:24.22 (45.51)                                        
 13 Metzger, Andrew P         12 SSC-MR               1:37.02    1:26.74  
                  41.08     1:26.74 (45.66)                                        
 14 Beaudry, Jack H           12 SSC-MR               1:38.33    1:28.11  
                  42.41     1:28.11 (45.70)                                        
 14 Chan, Nicholas            12 Express Swimming-MR  1:31.86    1:28.11  
                  41.03     1:28.11 (47.08)                                        
 16 Maloney, Michael A        12 SSC-MR               1:39.46    1:28.13  
                  39.72     1:28.13 (48.41)                                        
 17 Mozian, James P           11 SSC-MR               1:34.44    1:28.47  
                  41.28     1:28.47 (47.19)                                        
 18 Stueber, Aidan C          11 WISC-MR              1:34.18    1:29.94  
                  44.12     1:29.94 (45.82)                                        
 19 Veraszto, Colin R         12 SSC-MR               1:33.06    1:30.00  
                  42.74     1:30.00 (47.26)                                        
 20 Minotto, Matthew C        11 SSC-MR               1:33.44    1:30.19  
                  40.28     1:30.19 (49.91)                                        
 21 Koeppel, Thomas J         11 SSC-MR               1:38.74    1:30.97  
                  42.68     1:30.97 (48.29)                                        
 22 Viollis, Logan            11 SSC-MR               1:32.22    1:31.49  
                  41.42     1:31.49 (50.07)                                        
 23 Beaudry, Edward M         12 SSC-MR               1:32.00    1:31.82  
                  44.35     1:31.82 (47.47)                                        
 24 Young, Addison            12 SSC-MR               1:31.58    1:32.03  
                  44.09     1:32.03 (47.94)                                        
 25 DeRosalia, Nicholas D     12 SSC-MR               1:37.61    1:33.37  
                  42.90     1:33.37 (50.47)                                        
 26 Nguyen, Dylan M           12 WISC-MR              1:45.42    1:33.39  
                  44.71     1:33.39 (48.68)                                        
 27 Bowman, Kevin M           12 SSC-MR               1:50.00    1:34.32  
                  42.61     1:34.32 (51.71)                                        
 28 Glass, Logan W            11 WISC-MR              1:38.15    1:34.51  
                  44.65     1:34.51 (49.86)                                        
 29 Lind, Josh W              12 SSC-MR               1:35.48    1:34.76  
                  44.36     1:34.76 (50.40)                                        
 30 Thomas, Tyler C           11 SSC-MR               1:55.99    1:35.91  
 31 Brown, Harrison W         12 SSC-MR               1:53.25    1:48.34  
                  51.09     1:48.34 (57.25)                                        
 32 Blatt, Jonathan D         11 SSC-MR               1:49.63    1:51.63  
                  52.98     1:51.63 (58.65)                                        
 -- Tang, Logan H             11 GATE-MR              1:36.67         DQ  
      One hand touch - breast
 -- Stone, Jon                11 WISC-MR              1:44.30         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  51.76          DQ (55.36)                                        
 -- Sparhuber, Jake H         12 SSC-MR               1:24.93         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  40.98          DQ (43.29)                                        
 -- McNamara, Kevin C         11 SSC-MR               1:50.00         DQ  
      Non-simultaneous arms - fly
                  51.00          DQ (57.59)                                        
 -- Moran, Keilan S           12 Unattached-MR        1:05.00         DQ  
      One hand touch - breast
                  32.03          DQ (35.61)                                        
 -- Faivush, Miles            12 Express Swimming-MR  1:54.92         NS  
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Honan, Quin J             14 SSC-MR                 24.29      24.74  
  2 Redfield, Jackson         13 SSC-MR                 25.45      25.10  
  3 Tan, Winston              14 GATE-MR                25.58      25.34  
  4 WU, Harry                 13 Unattached-MR          36.00      28.26  
  5 Ramskill, Dennis          13 Express Swimming-MR    35.00      29.71  
  6 Kim, David D              13 Express Swimming-MR    36.00      32.10  
  7 Ely, Michael E            13 SSC-MR                 35.61      34.02  
  8 Angilly, Frankie A        13 SSC-MR                 37.01      36.42  
  9 Le, Ronald T              13 SSC-MR                 41.31      38.20  
 -- Nguyen, Dao H             14 WISC-MR                38.99         NS  
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Redfield, Jackson         13 SSC-MR                 56.08      55.48  
                  26.77       55.48 (28.71)                                        
  2 Tanner, Jacob D           14 SSC-MR                 56.38      57.21  
                  27.35       57.21 (29.86)                                        
  3 Varrichio, Chris R        14 SSC-MR                 55.92      58.13  
                  27.93       58.13 (30.20)                                        
  4 Ramskill, Dennis          13 Express Swimming-MR  1:18.00    1:04.75  
                  30.85     1:04.75 (33.90)                                        
  5 Chiu, Andrew J            13 SSC-MR               1:05.00    1:07.35  
                  32.41     1:07.35 (34.94)                                        
  6 D'Andrea, Jack            13 SSC-MR               1:11.32    1:07.60  
                  32.47     1:07.60 (35.13)                                        
  7 WU, Harry                 13 Unattached-MR        1:20.00    1:08.60  
                  31.14     1:08.60 (37.46)                                        
  8 Yap, Anil C               14 SSC-MR               1:08.72    1:09.26  
                  33.05     1:09.26 (36.21)                                        
  9 Huang, Brian              14 GATE-MR              1:15.00    1:10.24  
                  31.90     1:10.24 (38.34)                                        
 10 Civitello, Anthony C      13 SSC-MR               1:21.31    1:12.60  
                  35.88     1:12.60 (36.72)                                        
 11 Kim, David D              13 Express Swimming-MR  1:20.00    1:14.84  
                  34.70     1:14.84 (40.14)                                        
 12 Yildirim, Egehan          14 SSC-MR               1:16.71    1:15.40  
                  34.18     1:15.40 (41.22)                                        
 13 Viox, Jagger S            13 SSC-MR               1:17.57    1:16.35  
                  36.10     1:16.35 (40.25)                                        
 14 Ely, Michael E            13 SSC-MR               1:27.48    1:17.85  
                  36.91     1:17.85 (40.94)                                        
 15 Spiezio, Anthony M        13 SSC-MR               1:22.71    1:19.86  
                  36.88     1:19.86 (42.98)                                        
 16 Happle, Richard D         13 SSC-MR               1:34.44    1:21.43  
                  38.76     1:21.43 (42.67)                                        
 17 Angilly, Frankie A        13 SSC-MR               1:20.00    1:22.74  
                  39.03     1:22.74 (43.71)                                        
 18 Le, Ronald T              13 SSC-MR               1:30.00    1:34.02  
                  43.49     1:34.02 (50.53)                                        
 -- Tan, Winston              14 GATE-MR                57.16         NS  
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varrichio, Chris R        14 SSC-MR               1:01.66    1:02.19  
                  30.37     1:02.19 (31.82)                                        
  2 Andersen, Frankie         13 SSC-MR               1:07.46    1:05.11  
                  31.84     1:05.11 (33.27)                                        
  3 Tanner, Jacob D           14 SSC-MR               1:05.61    1:05.20  
                  31.00     1:05.20 (34.20)                                        
  4 Tan, Winston              14 GATE-MR              1:05.51    1:06.78  
                  32.71     1:06.78 (34.07)                                        
  5 Tsai, Leonardo            14 SSC-MR               1:09.05    1:09.91  
                  33.72     1:09.91 (36.19)                                        
  6 Martin, Tim J             13 SSC-MR               1:15.17    1:14.41  
                  36.21     1:14.41 (38.20)                                        
  7 Ramskill, Dennis          13 Express Swimming-MR  1:30.00    1:14.95  
                  36.89     1:14.95 (38.06)                                        
  8 Young, Aaron M            13 SSC-MR               1:17.18    1:15.25  
                  36.83     1:15.25 (38.42)                                        
  9 Chiu, Andrew J            13 SSC-MR               1:15.00    1:16.53  
                  35.96     1:16.53 (40.57)                                        
 10 Viox, Jagger S            13 SSC-MR               1:21.88    1:16.66  
                  37.52     1:16.66 (39.14)                                        
 11 Martin, Gabe C            13 SSC-MR               1:17.25    1:16.72  
                  36.10     1:16.72 (40.62)                                        
 12 Mei, Ian                  13 SSC-MR               1:17.17    1:18.01  
                  37.43     1:18.01 (40.58)                                        
 13 Yap, Anil C               14 SSC-MR               1:18.20    1:21.55  
                  39.66     1:21.55 (41.89)                                        
 14 D'Andrea, Jack            13 SSC-MR               1:19.31    1:22.02  
                  39.76     1:22.02 (42.26)                                        
 15 WU, Harry                 13 Unattached-MR        1:35.00    1:22.88  
                  39.65     1:22.88 (43.23)                                        
 16 Yildirim, Egehan          14 SSC-MR               1:28.26    1:23.91  
                  40.55     1:23.91 (43.36)                                        
 17 Civitello, Anthony C      13 SSC-MR               1:34.39    1:24.10  
 18 Happle, Richard D         13 SSC-MR               1:35.91    1:24.98  
                  40.96     1:24.98 (44.02)                                        
 19 Ely, Michael E            13 SSC-MR               1:39.02    1:25.40  
                  42.37     1:25.40 (43.03)                                        
 20 Kim, David D              13 Express Swimming-MR  1:50.00    1:26.08  
                  42.18     1:26.08 (43.90)                                        
 21 Le, Ronald T              13 SSC-MR               1:45.00    1:45.54  
                  50.31     1:45.54 (55.23)                                        
 -- Angilly, Frankie A        13 SSC-MR               1:30.00         DQ  
      Delay initiating turn
                  46.17          DQ (48.49)                                        
 -- Spiezio, Anthony M        13 SSC-MR               1:33.19         DQ  
      Multiple strokes
                  41.23          DQ (45.62)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Honan, Quin J             14 SSC-MR               1:13.32    1:08.85  
                  32.07     1:08.85 (36.78)                                        
  2 Tsai, Leonardo            14 SSC-MR               1:09.97    1:11.38  
                  33.62     1:11.38 (37.76)                                        
  3 Varrichio, Chris R        14 SSC-MR               1:10.36    1:11.73  
                  34.10     1:11.73 (37.63)                                        
  4 Redfield, Jackson         13 SSC-MR               1:13.62    1:13.08  
                  34.56     1:13.08 (38.52)                                        
  5 Andersen, Frankie         13 SSC-MR               1:22.43    1:17.03  
                  36.55     1:17.03 (40.48)                                        
  6 Tanner, Jacob D           14 SSC-MR               1:15.75    1:19.49  
                  36.62     1:19.49 (42.87)                                        
  7 Young, Aaron M            13 SSC-MR               1:27.92    1:23.87  
                  39.08     1:23.87 (44.79)                                        
  8 Martin, Tim J             13 SSC-MR               1:21.33    1:24.19  
                  39.79     1:24.19 (44.40)                                        
  9 Mei, Ian                  13 SSC-MR               1:25.99    1:25.54  
                  40.60     1:25.54 (44.94)                                        
 10 Yap, Anil C               14 SSC-MR               1:31.06    1:26.27  
                  41.05     1:26.27 (45.22)                                        
 11 Ramskill, Dennis          13 Express Swimming-MR  1:45.00    1:26.41  
                  41.43     1:26.41 (44.98)                                        
 12 Huang, Brian              14 GATE-MR              1:25.00    1:26.42  
                  38.13     1:26.42 (48.29)                                        
 13 Kim, David D              13 Express Swimming-MR  2:00.00    1:27.81  
                  40.09     1:27.81 (47.72)                                        
 14 D'Andrea, Jack            13 SSC-MR               1:28.84    1:29.90  
                  42.14     1:29.90 (47.76)                                        
 15 Chiu, Andrew J            13 SSC-MR               1:30.00    1:31.20  
                  43.16     1:31.20 (48.04)                                        
 16 Viox, Jagger S            13 SSC-MR               1:36.00    1:31.57  
                  43.30     1:31.57 (48.27)                                        
 17 Martin, Gabe C            13 SSC-MR               1:27.49    1:33.55  
                  43.53     1:33.55 (50.02)                                        
 18 Happle, Richard D         13 SSC-MR               1:59.26    1:33.76  
                  45.30     1:33.76 (48.46)                                        
 19 WU, Harry                 13 Unattached-MR        1:50.00    1:39.83  
 20 Yildirim, Egehan          14 SSC-MR               1:42.66    1:40.00  
                  45.65     1:40.00 (54.35)                                        
 21 Spiezio, Anthony M        13 SSC-MR               1:53.96    1:41.68  
                  48.93     1:41.68 (52.75)                                        
 22 Civitello, Anthony C      13 SSC-MR               1:58.44    1:42.10  
                  48.01     1:42.10 (54.09)                                        
 23 Le, Ronald T              13 SSC-MR               1:55.00    1:54.31  
                  52.64   1:54.31 (1:01.67)                                        
 -- Ely, Michael E            13 SSC-MR               1:55.00         DQ  
      Other
                  52.70          DQ (59.02)                                        
 -- Nguyen, Dao H             14 WISC-MR              2:00.95         DQ  
      Butterfly kick
                  51.32          DQ (53.56)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andersen, Frankie         13 SSC-MR               1:03.16    1:03.27  
                  29.67     1:03.27 (33.60)                                        
  2 Tanner, Jacob D           14 SSC-MR               1:04.96    1:04.21  
                  29.89     1:04.21 (34.32)                                        
  3 Tsai, Leonardo            14 SSC-MR               1:04.31    1:07.26  
                  30.87     1:07.26 (36.39)                                        
  4 Young, Aaron M            13 SSC-MR               1:16.40    1:13.23  
                  33.99     1:13.23 (39.24)                                        
  5 Mei, Ian                  13 SSC-MR               1:18.09    1:16.08  
                  34.79     1:16.08 (41.29)                                        
  6 Martin, Tim J             13 SSC-MR               1:15.91    1:18.55  
                  36.38     1:18.55 (42.17)                                        
  7 Yap, Anil C               14 SSC-MR               1:23.59    1:19.25  
                  36.02     1:19.25 (43.23)                                        
  8 Martin, Gabe C            13 SSC-MR               1:20.09    1:23.85  
                  39.62     1:23.85 (44.23)                                        
  9 Happle, Richard D         13 SSC-MR               2:09.50    1:32.44  
                  43.33     1:32.44 (49.11)                                        
 10 Viox, Jagger S            13 SSC-MR               1:34.52    1:34.41  
                  44.16     1:34.41 (50.25)                                        
 11 Spiezio, Anthony M        13 SSC-MR               1:45.00    1:37.08  
                  42.94     1:37.08 (54.14)                                        
 12 Civitello, Anthony C      13 SSC-MR               1:55.86    1:37.40  
                  40.71     1:37.40 (56.69)                                        
 -- Chiu, Andrew J            13 SSC-MR               1:20.00         DQ  
      Non-simultaneous arms
                  40.17          DQ (47.42)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varrichio, Chris R        14 SSC-MR               2:19.19    2:21.09  
                  31.98     1:07.96 (35.98)     1:48.11 (40.15)     2:21.09 (32.98)
  2 Andersen, Frankie         13 SSC-MR               2:26.41    2:24.00  
                  31.24     1:09.58 (38.34)     1:54.81 (45.23)     2:24.00 (29.19)
  3 Tsai, Leonardo            14 SSC-MR               2:21.55    2:24.04  
                  31.47     1:09.63 (38.16)     1:50.78 (41.15)     2:24.04 (33.26)
  4 Young, Aaron M            13 SSC-MR               2:47.28    2:34.50  
                  33.56     1:13.74 (40.18)     1:59.04 (45.30)     2:34.50 (35.46)
  5 Martin, Tim J             13 SSC-MR               2:39.72    2:38.00  
                  36.80     1:17.69 (40.89)     2:02.66 (44.97)     2:38.00 (35.34)
  6 Mei, Ian                  13 SSC-MR               2:53.36    2:44.18  
                  34.50     1:16.82 (42.32)     2:05.71 (48.89)     2:44.18 (38.47)
  7 Martin, Gabe C            13 SSC-MR               2:49.02    2:47.78  
                  36.84     1:19.81 (42.97)     2:12.86 (53.05)     2:47.78 (34.92)
  8 D'Andrea, Jack            13 SSC-MR               3:00.00    2:48.30  
                  40.02     1:25.23 (45.21)     2:13.11 (47.88)     2:48.30 (35.19)
  9 Yildirim, Egehan          14 SSC-MR               3:19.04    3:06.91  
                  39.41     1:29.02 (49.61)     2:24.74 (55.72)     3:06.91 (42.17)
 -- Redfield, Jackson         13 SSC-MR               2:21.90         DQ  
      False start - Misc
                  29.59     1:06.66 (37.07)     1:47.68 (41.02)          DQ (30.53)
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lind, Ben G               15 SSC-MR                 30.10      28.42  
 -- Mock, Andrew              16 GATE-MR                28.67         NS  
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spina, Andrew M           16 SSC-MR                 51.57      53.81  
                  25.91       53.81 (27.90)                                        
  2 Combs, Sean A             17 SSC-MR                 54.37      59.15  
                  27.79       59.15 (31.36)                                        
  3 Jason, Nicholas P         15 SSC-MR               1:05.16    1:04.15  
                  30.96     1:04.15 (33.19)                                        
  4 Tomasino, Michael         15 SSC-MR               1:05.34    1:04.52  
                  30.60     1:04.52 (33.92)                                        
  5 Fitzgerald, JJ L          15 SSC-MR               1:05.00    1:05.70  
                  31.21     1:05.70 (34.49)                                        
  6 Lind, Ben G               15 SSC-MR               1:10.18    1:09.69  
                  32.15     1:09.69 (37.54)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kipshidze, George         16 SSC-MR                 53.49      57.56  
                  27.82       57.56 (29.74)                                        
  2 Spina, Andrew M           16 SSC-MR                 58.92    1:02.08  
                  29.54     1:02.08 (32.54)                                        
  3 O'Sullivan, Oisin         16 SSC-MR                 57.00    1:03.31  
                  30.77     1:03.31 (32.54)                                        
  4 Ely, Matt D               17 SSC-MR                 59.35    1:03.94  
                  31.63     1:03.94 (32.31)                                        
  5 Wone, Brandon M           15 SSC-MR               1:02.41    1:04.50  
                  31.15     1:04.50 (33.35)                                        
  6 Combs, Sean A             17 SSC-MR               1:02.46    1:06.93  
                  33.05     1:06.93 (33.88)                                        
  7 Morda, Vinny E            15 SSC-MR               1:09.67    1:09.20  
                  33.82     1:09.20 (35.38)                                        
  8 Tomasino, Michael         15 SSC-MR               1:15.38    1:12.35  
                  34.77     1:12.35 (37.58)                                        
  9 Amesti, Anthony T         15 SSC-MR               1:10.79    1:13.96  
                  36.88     1:13.96 (37.08)                                        
 10 Jason, Nicholas P         15 SSC-MR               1:13.10    1:17.55  
                  37.94     1:17.55 (39.61)                                        
 11 Lind, Ben G               15 SSC-MR               1:22.73    1:19.20  
                  37.99     1:19.20 (41.21)                                        
 12 Fitzgerald, JJ L          15 SSC-MR               1:15.00    1:27.10  
                  42.25     1:27.10 (44.85)                                        
 -- Mock, Andrew              16 GATE-MR              1:23.00         NS  
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Oisin         16 SSC-MR               1:02.33    1:05.00  
                  30.23     1:05.00 (34.77)                                        
  2 Kipshidze, George         16 SSC-MR               1:03.10    1:05.19  
                  30.63     1:05.19 (34.56)                                        
  3 Wone, Brandon M           15 SSC-MR               1:06.96    1:08.85  
                  32.55     1:08.85 (36.30)                                        
  4 Spina, Andrew M           16 SSC-MR               1:11.81    1:11.34  
                  33.48     1:11.34 (37.86)                                        
  5 Ely, Matt D               17 SSC-MR               1:07.24    1:13.19  
                  34.52     1:13.19 (38.67)                                        
  6 Combs, Sean A             17 SSC-MR               1:10.27    1:14.84  
                  34.60     1:14.84 (40.24)                                        
  7 Amesti, Anthony T         15 SSC-MR               1:17.93    1:15.47  
                  34.92     1:15.47 (40.55)                                        
  8 Jason, Nicholas P         15 SSC-MR               1:18.17    1:17.63  
                  36.11     1:17.63 (41.52)                                        
  9 Morda, Vinny E            15 SSC-MR               1:28.87    1:22.21  
                  39.21     1:22.21 (43.00)                                        
 10 Lind, Ben G               15 SSC-MR               1:38.83    1:39.86  
                  47.30     1:39.86 (52.56)                                        
 -- Fitzgerald, JJ L          15 SSC-MR               1:30.00         DQ  
      One hand touch
                  40.00          DQ (49.79)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spina, Andrew M           16 SSC-MR                 56.06      56.95  
                  26.21       56.95 (30.74)                                        
  2 Kipshidze, George         16 SSC-MR                 53.38      57.59  
                  26.79       57.59 (30.80)                                        
  3 O'Sullivan, Oisin         16 SSC-MR                 54.25      57.97  
                  27.11       57.97 (30.86)                                        
  4 Wone, Brandon M           15 SSC-MR                 58.15    1:01.18  
                  28.39     1:01.18 (32.79)                                        
  5 Ely, Matt D               17 SSC-MR                 57.97    1:02.56  
                  29.46     1:02.56 (33.10)                                        
  6 Tomasino, Michael         15 SSC-MR               1:08.87    1:07.41  
                  30.40     1:07.41 (37.01)                                        
  7 Morda, Vinny E            15 SSC-MR               1:16.13    1:10.54  
                  32.86     1:10.54 (37.68)                                        
  8 Jason, Nicholas P         15 SSC-MR               1:09.99    1:13.94  
                  35.03     1:13.94 (38.91)                                        
  9 Fitzgerald, JJ L          15 SSC-MR               1:20.00    1:17.84  
                  33.97     1:17.84 (43.87)                                        
 -- Amesti, Anthony T         15 SSC-MR               1:09.71         DQ  
      One hand touch
                  29.61          DQ (36.07)                                        
 -- Mock, Andrew              16 GATE-MR              1:23.00         NS  
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amesti, Anthony T         15 SSC-MR               2:29.23    2:27.73  
                  30.92     1:10.42 (39.50)     1:54.24 (43.82)     2:27.73 (33.49)
  2 O'Sullivan, Oisin         16 SSC-MR               2:06.39    2:31.09  
                  31.52     1:10.09 (38.57)     1:55.02 (44.93)     2:31.09 (36.07)
  3 Morda, Vinny E            15 SSC-MR               2:37.25    2:31.17  
                  32.85     1:11.25 (38.40)     1:56.60 (45.35)     2:31.17 (34.57)
  4 Wone, Brandon M           15 SSC-MR               2:07.25    2:31.23  
                  31.23     1:09.85 (38.62)     1:55.56 (45.71)     2:31.23 (35.67)
  5 Kipshidze, George         16 SSC-MR               2:01.26    2:31.28  
                  31.64     1:09.97 (38.33)     1:54.84 (44.87)     2:31.28 (36.44)
  5 Ely, Matt D               17 SSC-MR               2:10.25    2:31.28  
                  31.98     1:09.93 (37.95)     1:54.89 (44.96)     2:31.28 (36.39)
  7 Combs, Sean A             17 SSC-MR               2:12.43    2:31.79  
                  31.88     1:09.48 (37.60)     1:55.72 (46.24)     2:31.79 (36.07)
  8 Tomasino, Michael         15 SSC-MR               2:38.98    2:39.61  
                  31.10     1:11.78 (40.68)     2:01.49 (49.71)     2:39.61 (38.12)
 -- Mock, Andrew              16 GATE-MR              2:54.00         NS  
 
Mixed 12 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kipshidze, George         16 SSC-MR               4:54.26    5:05.79  
                  26.56       56.22 (29.66)     1:26.94 (30.72)     1:58.29 (31.35)
        2:29.88 (31.59)     3:00.91 (31.03)     3:32.08 (31.17)     4:03.86 (31.78)
        4:35.80 (31.94)     5:05.79 (29.99)                                        
  2 Wone, Brandon M           15 SSC-MR               5:01.74    5:19.84  
                  28.24       59.29 (31.05)     1:31.36 (32.07)     2:03.79 (32.43)
        2:36.27 (32.48)     3:09.02 (32.75)     3:42.20 (33.18)     4:15.20 (33.00)
        4:47.90 (32.70)     5:19.84 (31.94)                                        
  3 O'Sullivan, Oisin         16 SSC-MR               5:09.88    5:22.77  
                  28.88     1:01.13 (32.25)     1:35.03 (33.90)     2:09.53 (34.50)
        2:44.19 (34.66)     3:18.11 (33.92)     3:52.38 (34.27)     4:26.20 (33.82)
        4:54.50 (28.30)     5:22.77 (28.27)                                        
  4 Ely, Matt D               17 SSC-MR               5:19.05    5:30.23  
                  30.15     1:03.48 (33.33)     1:37.66 (34.18)     2:11.53 (33.87)
        2:45.47 (33.94)     3:19.08 (33.61)     3:52.79 (33.71)     4:25.98 (33.19)
        4:58.80 (32.82)     5:30.23 (31.43)                                        
  5 Varrichio, Chris R        14 SSC-MR               5:31.08    5:30.30  
                  28.87     1:01.57 (32.70)     1:35.72 (34.15)     2:10.08 (34.36)
        2:44.53 (34.45)     3:18.37 (33.84)     3:52.13 (33.76)     4:25.66 (33.53)
        4:58.89 (33.23)     5:30.30 (31.41)                                        
  6 Honan, Quin J             14 SSC-MR               5:46.04    5:30.76  
                  28.82     1:01.53 (32.71)     1:35.55 (34.02)     2:09.54 (33.99)
        2:43.98 (34.44)     3:19.06 (35.08)     3:53.06 (34.00)     4:26.95 (33.89)
        5:00.10 (33.15)     5:30.76 (30.66)                                        
  7 Quiceno, Sebastian A      16 SSC-MR               5:19.31    5:32.31  
                  29.02     1:01.77 (32.75)     1:35.81 (34.04)     2:10.18 (34.37)
        2:43.96 (33.78)     3:17.68 (33.72)     3:51.91 (34.23)     4:26.40 (34.49)
        4:59.62 (33.22)     5:32.31 (32.69)                                        
  8 Tanner, Jacob D           14 SSC-MR               5:42.64    5:38.16  
                  29.60     1:02.58 (32.98)     1:37.18 (34.60)     2:12.03 (34.85)
        2:46.92 (34.89)     3:21.49 (34.57)     3:56.20 (34.71)     4:31.04 (34.84)
        5:05.17 (34.13)     5:38.16 (32.99)                                        
  9 Andersen, Frankie         13 SSC-MR               5:59.68    5:40.35  
                  29.50     1:03.79 (34.29)     1:38.86 (35.07)     2:14.55 (35.69)
        2:49.86 (35.31)     3:25.30 (35.44)     4:01.06 (35.76)     4:36.19 (35.13)
        5:10.04 (33.85)     5:40.35 (30.31)                                        
 10 Amesti, Anthony T         15 SSC-MR               5:51.71    5:44.76  
                  30.45     1:04.40 (33.95)     1:39.56 (35.16)     2:15.40 (35.84)
        2:51.09 (35.69)     3:26.72 (35.63)     4:02.01 (35.29)     4:37.16 (35.15)
        5:12.49 (35.33)     5:44.76 (32.27)                                        
 11 Levine, Paige H           14 SSC-MR               5:56.22    5:44.81  
                  30.82     1:04.71 (33.89)     1:40.09 (35.38)     2:15.65 (35.56)
        2:51.42 (35.77)     3:26.86 (35.44)     4:02.20 (35.34)     4:36.88 (34.68)
        5:11.33 (34.45)     5:44.81 (33.48)                                        
 12 Renna, Julia              17 SSC-MR               5:28.60    5:47.33  
                  30.50     1:04.34 (33.84)     1:39.76 (35.42)     2:14.93 (35.17)
        2:50.80 (35.87)     3:26.30 (35.50)     4:02.62 (36.32)     4:38.88 (36.26)
        5:13.92 (35.04)     5:47.33 (33.41)                                        
 13 Golden, Alyssa            12 SSC-MR               6:04.74    5:47.43  
                  30.90     1:05.11 (34.21)     1:40.54 (35.43)     2:15.95 (35.41)
        2:51.50 (35.55)     3:27.49 (35.99)     4:03.28 (35.79)     4:38.96 (35.68)
        5:13.84 (34.88)     5:47.43 (33.59)                                        
 14 Velazquez, Gabby E        16 SSC-MR               5:35.13    5:47.65  
                  30.81     1:04.59 (33.78)     1:39.96 (35.37)     2:15.90 (35.94)
        2:51.79 (35.89)     3:27.96 (36.17)     4:03.58 (35.62)     4:38.82 (35.24)
        5:14.14 (35.32)     5:47.65 (33.51)                                        
 15 Young, Aaron M            13 SSC-MR               6:31.18    5:49.74  
                  30.09     1:04.32 (34.23)     1:39.87 (35.55)     2:16.04 (36.17)
        2:52.57 (36.53)     3:28.67 (36.10)     4:04.58 (35.91)     4:40.48 (35.90)
        5:15.73 (35.25)     5:49.74 (34.01)                                        
 16 Marone, Isabelle H        15 SSC-MR               5:47.77    5:51.73  
                  30.76     1:05.00 (34.24)     1:40.64 (35.64)     2:16.81 (36.17)
        2:53.28 (36.47)     3:29.94 (36.66)     4:06.03 (36.09)     4:42.65 (36.62)
        5:17.96 (35.31)     5:51.73 (33.77)                                        
 17 Martinez, Alexandra S     12 SSC-MR               6:28.01    5:55.46  
                  30.21     1:04.22 (34.01)     1:39.69 (35.47)     2:16.13 (36.44)
        2:53.31 (37.18)     3:30.43 (37.12)     4:07.62 (37.19)     4:44.66 (37.04)
        5:21.42 (36.76)     5:55.46 (34.04)                                        
 18 Tomasino, Michael         15 SSC-MR               6:17.57    5:55.66  
                  31.77     1:06.84 (35.07)     1:42.12 (35.28)     2:18.61 (36.49)
        2:55.41 (36.80)     3:32.06 (36.65)     4:08.38 (36.32)     4:44.80 (36.42)
        5:21.90 (37.10)     5:55.66 (33.76)                                        
 19 Corrigan, Ava N           13 SSC-MR               6:56.42    5:55.69  
                  30.51                                                            
            3:02.17 ( )   5:55.69 (2:53.52)                                        
 20 Lee, Makayla              12 SSC-MR               6:05.12    5:57.85  
                  32.27     1:07.50 (35.23)     1:43.85 (36.35)     2:20.72 (36.87)
        2:57.68 (36.96)     3:34.79 (37.11)     4:11.49 (36.70)     4:47.50 (36.01)
        5:23.07 (35.57)     5:57.85 (34.78)                                        
 21 Watson, Samantha S        14 SSC-MR               6:12.37    5:58.94  
                  32.22     1:07.69 (35.47)     1:43.71 (36.02)     2:20.14 (36.43)
        2:57.12 (36.98)     3:33.77 (36.65)     4:11.42 (37.65)     4:48.21 (36.79)
        5:24.88 (36.67)     5:58.94 (34.06)                                        
 22 Wolffer, Christen N       14 SSC-MR               6:01.21    6:00.68  
                  31.31     1:05.85 (34.54)     1:41.81 (35.96)     2:18.40 (36.59)
        2:55.50 (37.10)     3:33.48 (37.98)     4:10.89 (37.41)     4:48.44 (37.55)
        5:25.22 (36.78)     6:00.68 (35.46)                                        
 23 Morda, Vinny E            15 SSC-MR               6:14.77    6:03.74  
                  33.04     1:09.52 (36.48)     1:46.87 (37.35)     2:24.24 (37.37)
        3:01.76 (37.52)     3:38.82 (37.06)     4:15.79 (36.97)     4:52.74 (36.95)
        5:29.18 (36.44)     6:03.74 (34.56)                                        
 24 Tsai, Leonardo            14 SSC-MR               6:10.62    6:04.19  
                  31.10     1:07.51 (36.41)     1:45.15 (37.64)     2:23.23 (38.08)
        3:01.38 (38.15)     3:39.88 (38.50)     4:17.64 (37.76)     4:55.34 (37.70)
        5:32.16 (36.82)     6:04.19 (32.03)                                        
 25 Combs, Sean A             17 SSC-MR               5:42.47    6:07.33  
                  30.12     1:04.13 (34.01)     1:40.29 (36.16)     2:17.59 (37.30)
        2:55.43 (37.84)     3:33.70 (38.27)     4:12.64 (38.94)     4:51.79 (39.15)
        5:30.63 (38.84)     6:07.33 (36.70)                                        
 26 Rietmann, Morgan J        13 SSC-MR               6:14.94    6:08.07  
                  31.41     1:07.14 (35.73)     1:44.91 (37.77)     2:22.91 (38.00)
        3:01.24 (38.33)     3:38.60 (37.36)     4:17.12 (38.52)     4:56.55 (39.43)
        5:34.60 (38.05)     6:08.07 (33.47)                                        
 27 Lee, Morgan               12 SSC-MR               6:12.33    6:08.45  
                  31.87     1:07.90 (36.03)     1:46.00 (38.10)     2:23.13 (37.13)
        3:01.37 (38.24)     3:39.18 (37.81)     4:17.77 (38.59)     4:55.54 (37.77)
        5:32.86 (37.32)     6:08.45 (35.59)                                        
 28 Wareing, Emma E           15 SSC-MR               6:32.17    6:11.06  
                  33.06     1:10.37 (37.31)     1:48.59 (38.22)     2:26.58 (37.99)
        3:03.92 (37.34)     3:41.60 (37.68)     4:19.84 (38.24)     4:58.04 (38.20)
        5:35.19 (37.15)     6:11.06 (35.87)                                        
 29 Martin, Tim J             13 SSC-MR               6:32.60    6:11.40  
                  31.62     1:08.46 (36.84)     1:46.22 (37.76)     2:24.41 (38.19)
        3:02.78 (38.37)     3:41.16 (38.38)     4:19.51 (38.35)     4:57.59 (38.08)
        5:35.86 (38.27)     6:11.40 (35.54)                                        
 30 Granucci, David           12 SSC-MR               6:07.86    6:16.96  
                  32.80     1:10.37 (37.57)     1:49.36 (38.99)     2:27.54 (38.18)
        3:07.03 (39.49)     3:47.04 (40.01)     4:25.36 (38.32)     5:03.99 (38.63)
        5:42.92 (38.93)     6:16.96 (34.04)                                        
 31 Altmann, Katie E          16 SSC-MR               6:11.08    6:17.29  
                  32.94     1:09.87 (36.93)     1:48.85 (38.98)     2:27.65 (38.80)
        3:07.09 (39.44)     3:46.56 (39.47)     4:25.32 (38.76)     5:03.45 (38.13)
        5:41.89 (38.44)     6:17.29 (35.40)                                        
 32 Argyros, Miranda E        16 SSC-MR               6:00.53    6:18.38  
                  31.13     1:06.78 (35.65)     1:44.71 (37.93)     2:23.52 (38.81)
        3:03.03 (39.51)     3:41.97 (38.94)     4:21.46 (39.49)     5:00.78 (39.32)
        5:39.76 (38.98)     6:18.38 (38.62)                                        
 33 Hicyilmaz, Daphne         12 SSC-MR               6:28.10    6:20.24  
                  31.62     1:07.73 (36.11)     1:45.88 (38.15)     2:23.88 (38.00)
        3:02.16 (38.28)     3:40.24 (38.08)     4:19.61 (39.37)     4:59.35 (39.74)
        5:40.61 (41.26)     6:20.24 (39.63)                                        
 34 Davies, Brooke            12 SSC-MR               6:23.67    6:22.56  
                  32.53     1:10.51 (37.98)     1:49.98 (39.47)     2:29.32 (39.34)
        3:08.49 (39.17)     3:47.82 (39.33)     4:27.22 (39.40)     5:07.76 (40.54)
        5:46.45 (38.69)     6:22.56 (36.11)                                        
 35 D'Andrea, Jack            13 SSC-MR               6:48.76    6:28.17  
                  32.92     1:11.23 (38.31)     1:50.73 (39.50)     2:30.68 (39.95)
        3:10.20 (39.52)     3:49.48 (39.28)     4:30.11 (40.63)     5:09.95 (39.84)
        5:51.05 (41.10)     6:28.17 (37.12)                                        
 36 Pereira, Paulina          12 SSC-MR               6:39.02    6:32.65  
                  32.72     1:10.03 (37.31)     1:49.12 (39.09)     2:28.80 (39.68)
        3:08.83 (40.03)     3:50.42 (41.59)     4:31.36 (40.94)     5:12.57 (41.21)
        5:53.80 (41.23)     6:32.65 (38.85)                                        
 37 Ferraris, Emily           16 SSC-MR               6:24.90    6:37.86  
                  34.91     1:13.89 (38.98)     1:54.37 (40.48)     2:35.76 (41.39)
        3:16.02 (40.26)     3:57.83 (41.81)     4:38.10 (40.27)     5:19.31 (41.21)
        6:00.05 (40.74)     6:37.86 (37.81)                                        
 38 Mei, Ian                  13 SSC-MR               7:00.53    6:38.03  
                  34.49     1:13.81 (39.32)     1:54.35 (40.54)     2:35.84 (41.49)
        3:17.07 (41.23)     3:59.14 (42.07)     4:41.62 (42.48)     5:23.72 (42.10)
        6:03.83 (40.11)     6:38.03 (34.20)                                        
 39 Yap, Anil C               14 SSC-MR               6:57.56    6:38.12  
                  33.63     1:11.68 (38.05)     1:51.75 (40.07)     2:32.62 (40.87)
        3:13.58 (40.96)     3:55.33 (41.75)     4:37.39 (42.06)     5:19.76 (42.37)
        6:00.93 (41.17)     6:38.12 (37.19)                                        
 40 Waring, MaryGrace         12 SSC-MR               6:45.31    6:39.93  
                  35.34     1:14.00 (38.66)     1:54.47 (40.47)     2:35.32 (40.85)
        3:17.17 (41.85)     3:58.13 (40.96)     4:39.05 (40.92)     5:20.02 (40.97)
        6:00.46 (40.44)     6:39.93 (39.47)                                        
 41 Cerniglia, Matthew        12 SSC-MR               6:40.37    6:47.58  
                  33.72     1:12.91 (39.19)     1:54.29 (41.38)     2:36.80 (42.51)
        3:18.87 (42.07)     4:01.17 (42.30)     4:43.08 (41.91)     5:25.65 (42.57)
        6:06.91 (41.26)     6:47.58 (40.67)                                        
 42 Bauman, Alyssa C          16 SSC-MR               7:02.81    6:49.60  
                  34.64     1:13.98 (39.34)     1:55.70 (41.72)     2:37.78 (42.08)
        3:20.32 (42.54)     4:02.80 (42.48)     4:45.72 (42.92)     5:29.08 (43.36)
        6:11.97 (42.89)     6:49.60 (37.63)                                        
 43 Orellana, Nicole A        15 SSC-MR               6:45.00    6:50.80  
                  33.52     1:12.78 (39.26)     1:54.26 (41.48)     2:35.28 (41.02)
        3:17.33 (42.05)     3:59.73 (42.40)     4:42.98 (43.25)     5:26.18 (43.20)
        6:09.64 (43.46)     6:50.80 (41.16)                                        
 44 Reyes, Ella M             12 SSC-MR               7:17.75    6:52.53  
                  35.79     1:16.37 (40.58)     1:58.88 (42.51)     2:40.49 (41.61)
        3:23.51 (43.02)     4:06.15 (42.64)     4:49.75 (43.60)     5:31.86 (42.11)
        6:14.03 (42.17)     6:52.53 (38.50)                                        
 45 Martin, Gabe C            13 SSC-MR               6:48.33    6:54.15  
                  34.45     1:15.56 (41.11)     1:58.77 (43.21)     2:42.96 (44.19)
        3:26.51 (43.55)     4:11.17 (44.66)     4:55.26 (44.09)     5:36.92 (41.66)
        6:18.38 (41.46)     6:54.15 (35.77)                                        
 46 Davis, Ava R              12 SSC-MR               7:29.92    6:56.25  
                  34.56     1:15.03 (40.47)     1:56.42 (41.39)     2:38.83 (42.41)
        3:22.51 (43.68)     4:06.21 (43.70)     4:49.36 (43.15)     5:33.14 (43.78)
        6:16.97 (43.83)     6:56.25 (39.28)                                        
 47 Lind, Ben G               15 SSC-MR               6:54.82    7:07.80  
                                1:18.28 ( )     2:04.57 (46.29)     2:50.34 (45.77)
        3:36.94 (46.60)     4:21.91 (44.97)     5:07.22 (45.31)     5:49.15 (41.93)
        6:31.32 (42.17)     7:07.80 (36.48)                                        
 48 Micozzi, Samantha N       14 SSC-MR               7:10.84    7:11.32  
                  35.31     1:17.21 (41.90)     2:01.74 (44.53)     2:46.27 (44.53)
        3:30.00 (43.73)     4:14.14 (44.14)     5:00.22 (46.08)     5:45.47 (45.25)
        6:29.68 (44.21)     7:11.32 (41.64)                                        
 49 Viox, Jagger S            13 SSC-MR               7:26.54    7:13.51  
                  37.79     1:20.93 (43.14)     2:05.61 (44.68)     2:50.81 (45.20)
        3:36.04 (45.23)     4:20.20 (44.16)     5:04.83 (44.63)     5:50.12 (45.29)
        6:33.37 (43.25)     7:13.51 (40.14)                                        
 50 Michels, Grace C          13 SSC-MR               7:45.27    7:19.57  
                  35.21     1:18.97 (43.76)     2:05.63 (46.66)     2:50.31 (44.68)
        3:34.53 (44.22)     4:21.35 (46.82)     5:06.45 (45.10)     5:52.63 (46.18)
        6:38.37 (45.74)     7:19.57 (41.20)                                        
 
Mixed 12 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Canty, Katie E            14 Express Swimming-MR       NT   19:28.01  
                  30.67     1:05.10 (34.43)     1:40.87 (35.77)     2:16.25 (35.38)
        2:51.94 (35.69)     3:27.03 (35.09)     4:02.40 (35.37)     4:38.30 (35.90)
        5:14.73 (36.43)     5:49.66 (34.93)     6:25.63 (35.97)     7:02.06 (36.43)
        7:37.17 (35.11)     8:13.15 (35.98)     8:49.37 (36.22)     9:25.64 (36.27)
       10:00.39 (34.75)    10:36.52 (36.13)    11:12.34 (35.82)    11:48.10 (35.76)
       12:24.23 (36.13)    13:00.39 (36.16)    13:36.34 (35.95)    14:12.56 (36.22)
       14:47.62 (35.06)    15:24.07 (36.45)    15:59.50 (35.43)    16:35.27 (35.77)
       17:10.86 (35.59)    17:45.55 (34.69)    18:20.61 (35.06)    18:55.10 (34.49)
       19:28.01 (32.91)