Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 4/14/2019 05:41 PM
         2019 MR HDRO Spring LCM Invitational - 4/13/2019 to 4/14/2019         
                              Sanction #: 190402                               
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yan, Maddy                10 UN-MR                  36.33      33.84        
  2 Tan, Shanel E             10 QNS-MR                 35.79      34.41        
  3 Palei, Nicole             10 MPNY-MR                34.00      34.56        
  4 Finchelstein, Gabriela    10 RIST-MR                34.50      35.59        
  5 Wong, Cailin               9 NYCC-MR                38.13      36.17        
  6 Jorsling, Jisella C        9 Badger-MR              36.18      37.05        
  7 Mamot, Elizabeth          10 MPNY-MR                38.00      38.06        
  8 Ward, Amelia              10 RIST-MR                39.48      38.24        
  9 O'Byrne, Rory L           10 Badger-MR              38.45      38.80        
 10 Roudnitsky, Julia          9 MPNY-MR                42.86      39.17        
 11 Zhang, Emma               10 UN-MR                  43.82      40.18        
 12 Bouchot, Su-Yin           10 RIST-MR                41.22      40.61        
 13 Price, Lily                9 TRI$-MR                38.00      40.82        
 14 Barbatsoulis, Dakota      10 NYCC-MR                44.34      41.12        
 15 Remor, Rachel              9 RIST-MR                42.13      42.76        
 16 Bratton, Amelia E         10 NYCC-MR                49.86      42.99        
 17 Soulantzos, Josie M       10 QNS-MR                 54.47      43.86        
 18 Heaydon, Natalie R         9 NYCC-MR                45.00      44.46        
 19 Goncharuk, Abigail E      10 TRI$-MR                47.73      44.93        
 20 Pilo, Jemma                9 ASAP-MR                55.74      47.54        
 21 Shtaynberg, Isabelle L    10 TRI-MR               1:00.99      50.26        
 22 Lee, Kaitlyn D             9 TRI-MR               1:06.88      51.59        
 23 Unger, Madeline           10 ASAP-MR              1:03.04      55.76        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yan, Maddy                10 UN-MR                1:20.77    1:13.86        
                  35.47     1:13.86 (38.39)                                        
  2 Wong, Cailin               9 NYCC-MR              1:24.03    1:17.01        
                  37.14     1:17.01 (39.87)                                        
  3 Finchelstein, Gabriela    10 RIST-MR              1:16.97    1:17.12        
                  36.88     1:17.12 (40.24)                                        
  4 Esposito, Grace           10 TRI$-MR              1:17.07    1:18.39        
                  38.94     1:18.39 (39.45)                                        
  5 Tan, Shanel E             10 QNS-MR               1:22.07    1:18.88        
                  36.34     1:18.88 (42.54)                                        
  6 Jorsling, Jisella C        9 Badger-MR            1:20.39    1:21.68        
                  39.91     1:21.68 (41.77)                                        
  7 Palei, Nicole             10 MPNY-MR              1:20.00    1:22.94        
                  38.46     1:22.94 (44.48)                                        
  8 Cho, Sophia H             10 QNS-MR               1:38.44    1:25.64        
                  40.87     1:25.64 (44.77)                                        
  9 Mamot, Elizabeth          10 MPNY-MR              1:25.00    1:26.00        
                  40.74     1:26.00 (45.26)                                        
 10 O'Byrne, Rory L           10 Badger-MR            1:26.16    1:27.44        
 11 Barbatsoulis, Dakota      10 NYCC-MR              1:39.19    1:27.65        
                  43.30     1:27.65 (44.35)                                        
 12 Ward, Amelia              10 RIST-MR              1:26.08    1:27.80        
                  40.04     1:27.80 (47.76)                                        
 13 Roudnitsky, Julia          9 MPNY-MR              1:34.08    1:29.80        
 14 Bouchot, Su-Yin           10 RIST-MR              1:40.11    1:30.98        
                  41.59     1:30.98 (49.39)                                        
 15 Bratton, Amelia E         10 NYCC-MR              1:52.38    1:31.57        
                  43.20     1:31.57 (48.37)                                        
 16 Dai, Carina Z              9 Badger-MR            1:34.87    1:33.43        
                  44.34     1:33.43 (49.09)                                        
 17 Dalton, Leah              10 TRI-MR               2:07.17    1:33.78        
                  44.49     1:33.78 (49.29)                                        
 18 Nation, Caitlin B         10 APEX-MR              1:45.50    1:33.80        
                  44.15     1:33.80 (49.65)                                        
 19 Goncharuk, Abigail E      10 TRI$-MR              1:51.99    1:40.37        
                  48.38     1:40.37 (51.99)                                        
 20 Santarpia, Sadie           9 TRI$-MR              2:00.00    1:50.44        
                  50.15   1:50.44 (1:00.29)                                        
 21 Lee, Kaitlyn D             9 TRI-MR               2:23.32    1:55.35        
                  54.46   1:55.35 (1:00.89)                                        
 22 Taylor, Jordin C          10 Badger-MR            1:44.45    1:56.71        
 
Girls 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pattanakul, Megan         10 QNS-MR               2:53.18    2:42.76        
                  36.87     1:18.41 (41.54)     2:01.32 (42.91)     2:42.76 (41.44)
  2 Jorsling, Jisella C        9 Badger-MR            3:18.99    2:47.92        
                  38.98     1:21.82 (42.84)     2:05.53 (43.71)     2:47.92 (42.39)
  3 Palei, Nicole             10 MPNY-MR              2:52.00    3:01.32        
                  39.14     1:26.02 (46.88)     2:16.30 (50.28)     3:01.32 (45.02)
  4 Mamot, Elizabeth          10 MPNY-MR              3:03.00    3:05.38        
                  41.92     1:28.94 (47.02)     2:18.76 (49.82)     3:05.38 (46.62)
  5 Price, Lily                9 TRI$-MR              3:27.38    3:08.40        
                  43.56     1:33.17 (49.61)     2:21.27 (48.10)     3:08.40 (47.13)
  6 Barbatsoulis, Dakota      10 NYCC-MR              3:29.62    3:08.70        
                                1:33.50 ( )   3:08.70 (1:35.20)                    
  7 O'Byrne, Rory L           10 Badger-MR            2:58.99    3:11.60        
                  41.75     1:31.13 (49.38)   3:11.60 (1:40.47)                    
  8 Bratton, Amelia E         10 NYCC-MR              3:15.00    3:23.77        
                  45.05     1:36.86 (51.81)     2:32.22 (55.36)     3:23.77 (51.55)
  9 Heaydon, Natalie R         9 NYCC-MR              3:35.00    3:34.16        
                  47.83     1:41.86 (54.03)     2:39.57 (57.71)     3:34.16 (54.59)
 10 Pilo, Jemma                9 ASAP-MR              4:34.85    3:58.69        
                  49.91   1:53.08 (1:03.17)   2:57.28 (1:04.20)   3:58.69 (1:01.41)
 11 Shtaynberg, Isabelle L    10 TRI-MR               4:20.99    4:00.31        
                  54.94   1:58.81 (1:03.87)   4:00.31 (2:01.50)                    
 
Girls 9-10 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esposito, Grace           10 TRI$-MR              6:00.00    5:56.73        
                  39.96     1:26.56 (46.60)     2:12.92 (46.36)     2:58.73 (45.81)
        3:44.98 (46.25)     4:31.09 (46.11)     5:17.18 (46.09)     5:56.73 (39.55)
  2 Jorsling, Jisella C        9 Badger-MR            6:48.99    5:59.13        
                  38.70     1:22.08 (43.38)     2:10.17 (48.09)     2:56.44 (46.27)
        3:44.32 (47.88)     4:29.56 (45.24)     5:15.64 (46.08)     5:59.13 (43.49)
  3 O'Byrne, Rory L           10 Badger-MR            6:12.88    6:51.99        
                  42.91     1:33.19 (50.28)     2:26.29 (53.10)     3:20.03 (53.74)
                                5:09.09 ( )     6:02.57 (53.48)     6:51.99 (49.42)
 
Girls 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Shanel E             10 QNS-MR                 42.04      38.81        
  2 Yan, Maddy                10 UN-MR                  42.11      39.76        
  3 Finchelstein, Gabriela    10 RIST-MR                38.72      41.31        
  4 Wong, Cailin               9 NYCC-MR                43.90      42.70        
  5 Cho, Sophia H             10 QNS-MR                 51.79      44.53        
  6 Palei, Nicole             10 MPNY-MR                42.00      46.11        
  7 Nation, Caitlin B         10 APEX-MR              1:05.75      46.17        
  8 Roudnitsky, Julia          9 MPNY-MR                49.57      46.43        
  9 O'Byrne, Rory L           10 Badger-MR              45.70      46.72        
 10 Barbatsoulis, Dakota      10 NYCC-MR                47.54      46.75        
 11 Flouras, Anastasia         9 QNS-MR                 50.32      46.86        
 12 Price, Lily                9 TRI$-MR                53.28      47.33        
 13 Dai, Carina Z              9 Badger-MR              48.93      47.68        
 14 Ward, Amelia              10 RIST-MR                50.08      47.98        
 15 Bouchot, Su-Yin           10 RIST-MR                47.82      48.31        
 16 Bratton, Amelia E         10 NYCC-MR                55.58      51.19        
 17 Mamot, Elizabeth          10 MPNY-MR                47.00      52.35        
 18 Dalton, Leah              10 TRI-MR               1:01.32      53.29        
 19 Goncharuk, Abigail E      10 TRI$-MR                55.31      54.71        
 20 Soulantzos, Josie M       10 QNS-MR                 58.13      54.74        
 21 Santarpia, Sadie           9 TRI$-MR              1:00.00      55.42        
 22 Lee, Kaitlyn D             9 TRI-MR               1:06.36      55.53        
 23 Taylor, Jordin C          10 Badger-MR              53.36      59.23        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pattanakul, Megan         10 QNS-MR               1:26.80    1:21.68        
                  39.28     1:21.68 (42.40)                                        
  2 Tan, Shanel E             10 QNS-MR               1:31.94    1:24.16        
                  39.38     1:24.16 (44.78)                                        
  3 Yan, Maddy                10 UN-MR                1:29.96    1:24.56        
                  40.70     1:24.56 (43.86)                                        
  4 Finchelstein, Gabriela    10 RIST-MR              1:23.05    1:25.10        
                  41.60     1:25.10 (43.50)                                        
  5 Wong, Cailin               9 NYCC-MR              1:33.90    1:29.13        
                  43.93     1:29.13 (45.20)                                        
  6 Jorsling, Jisella C        9 Badger-MR            1:36.49    1:31.85        
  7 Zhang, Emma               10 UN-MR                1:42.91    1:31.89        
                  44.67     1:31.89 (47.22)                                        
  8 Barbatsoulis, Dakota      10 NYCC-MR              1:46.53    1:35.42        
                  48.16     1:35.42 (47.26)                                        
  9 Roudnitsky, Julia          9 MPNY-MR              1:44.01    1:37.98        
 10 Price, Lily                9 TRI$-MR              1:44.90    1:38.70        
                  47.82     1:38.70 (50.88)                                        
 11 Bouchot, Su-Yin           10 RIST-MR              1:42.13    1:40.55        
                  48.12     1:40.55 (52.43)                                        
 12 Ward, Amelia              10 RIST-MR              1:50.34    1:42.65        
                  49.32     1:42.65 (53.33)                                        
 13 O'Byrne, Rory L           10 Badger-MR            1:38.62    1:43.07        
 14 Bratton, Amelia E         10 NYCC-MR              1:59.57    1:46.90        
                  52.94     1:46.90 (53.96)                                        
 15 Remor, Rachel              9 RIST-MR              1:47.03    1:47.24        
                  52.82     1:47.24 (54.42)                                        
 16 Mamot, Elizabeth          10 MPNY-MR              1:40.00    1:49.83        
                  54.65     1:49.83 (55.18)                                        
 17 Goncharuk, Abigail E      10 TRI$-MR              1:54.96    1:53.94        
                  57.00     1:53.94 (56.94)                                        
 18 Pilo, Jemma                9 ASAP-MR              2:12.03    1:55.30        
                  57.27     1:55.30 (58.03)                                        
 19 Lee, Kaitlyn D             9 TRI-MR               2:23.33    1:56.82        
 20 Shtaynberg, Isabelle L    10 TRI-MR               2:11.92    2:07.55        
 21 Unger, Madeline           10 ASAP-MR              2:14.03    2:23.94        
                1:12.47   2:23.94 (1:11.47)                                        
 -- Heaydon, Natalie R         9 NYCC-MR              1:45.00         DQ        
      Multiple strokes
                  50.51          DQ (51.50)                                        
 
Girls 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Shanel E             10 QNS-MR                 43.04      41.57        
  2 Finchelstein, Gabriela    10 RIST-MR                44.94      44.90        
  3 Pattanakul, Megan         10 QNS-MR                 49.39      45.42        
  4 Zhang, Emma               10 UN-MR                  52.24      47.03        
  5 Wong, Cailin               9 NYCC-MR                49.12      48.03        
  6 Yan, Maddy                10 UN-MR                  52.42      48.34        
  7 Jorsling, Jisella C        9 Badger-MR              48.06      49.46        
  8 Barbatsoulis, Dakota      10 NYCC-MR                54.94      49.61        
  9 Palei, Nicole             10 MPNY-MR                51.00      50.97        
 10 Remor, Rachel              9 RIST-MR                50.82      51.35        
 11 Mamot, Elizabeth          10 MPNY-MR                49.00      51.76        
 12 Roudnitsky, Julia          9 MPNY-MR                55.55      52.89        
 13 Heaydon, Natalie R         9 NYCC-MR                55.00      55.09        
 14 Ward, Amelia              10 RIST-MR                53.65      55.19        
 15 Bouchot, Su-Yin           10 RIST-MR              1:03.78      56.93        
 16 Bratton, Amelia E         10 NYCC-MR              1:08.56      57.22        
 17 Goncharuk, Abigail E      10 TRI$-MR              1:06.94    1:02.46        
 18 Soulantzos, Josie M       10 QNS-MR               1:02.43    1:02.57        
 19 Pilo, Jemma                9 ASAP-MR              1:06.53    1:03.59        
 20 O'Byrne, Rory L           10 Badger-MR            1:04.97    1:05.11        
 21 Shtaynberg, Isabelle L    10 TRI-MR               1:22.23    1:05.33        
 22 Lee, Kaitlyn D             9 TRI-MR               1:21.11    1:13.47        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Shanel E             10 QNS-MR               1:34.43    1:29.11        
  2 Finchelstein, Gabriela    10 RIST-MR              1:34.17    1:37.85        
                  46.95     1:37.85 (50.90)                                        
  3 Jorsling, Jisella C        9 Badger-MR            1:39.91    1:40.55        
                  50.60     1:40.55 (49.95)                                        
  4 Barbatsoulis, Dakota      10 NYCC-MR              1:56.15    1:45.21        
                  51.86     1:45.21 (53.35)                                        
  5 Esposito, Grace           10 TRI$-MR              1:48.56    1:45.56        
                  51.20     1:45.56 (54.36)                                        
  6 Dai, Carina Z              9 Badger-MR            1:54.47    1:51.06        
                  54.10     1:51.06 (56.96)                                        
  7 Mamot, Elizabeth          10 MPNY-MR              1:49.00    1:52.05        
                  52.76     1:52.05 (59.29)                                        
  8 Roudnitsky, Julia          9 MPNY-MR              1:59.00    1:53.57        
  9 Ward, Amelia              10 RIST-MR              2:03.11    1:55.91        
                  54.93   1:55.91 (1:00.98)                                        
 10 Cho, Sophia H             10 QNS-MR               2:14.04    1:58.75        
                  56.09   1:58.75 (1:02.66)                                        
 11 Bratton, Amelia E         10 NYCC-MR              2:00.00    2:00.30        
                  58.22   2:00.30 (1:02.08)                                        
 12 Taylor, Jordin C          10 Badger-MR            2:07.81    2:01.42        
                  58.33   2:01.42 (1:03.09)                                        
 13 Bouchot, Su-Yin           10 RIST-MR              2:03.16    2:01.75        
                  57.45   2:01.75 (1:04.30)                                        
 14 Price, Lily                9 TRI$-MR              2:02.15    2:03.83        
                1:02.26   2:03.83 (1:01.57)                                        
 15 Soulantzos, Josie M       10 QNS-MR               2:14.33    2:09.84        
                1:01.06   2:09.84 (1:08.78)                                        
 16 Goncharuk, Abigail E      10 TRI$-MR              2:27.38    2:13.09        
                1:02.28   2:13.09 (1:10.81)                                        
 -- Nation, Caitlin B         10 APEX-MR              2:15.25         DQ        
      Butterfly kick
 
Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Shanel E             10 QNS-MR                 38.18      36.49        
  2 Palei, Nicole             10 MPNY-MR                36.00      36.83        
  3 Yan, Maddy                10 UN-MR                  41.32      36.99        
  4 Wong, Cailin               9 NYCC-MR                42.17      38.25        
  5 Flouras, Anastasia         9 QNS-MR                 52.33      42.15        
  6 Price, Lily                9 TRI$-MR                55.00      45.14        
  7 Roudnitsky, Julia          9 MPNY-MR                47.50      45.26        
  8 Dai, Carina Z              9 Badger-MR              48.61      45.82        
  9 Cho, Sophia H             10 QNS-MR                 53.36      46.88        
 10 Barbatsoulis, Dakota      10 NYCC-MR                54.92      49.36        
 11 Mamot, Elizabeth          10 MPNY-MR                44.00      50.69        
 12 Dalton, Leah              10 TRI-MR               1:14.91      51.02        
 13 Bratton, Amelia E         10 NYCC-MR                58.36      53.24        
 14 O'Byrne, Rory L           10 Badger-MR              56.24      55.04        
 15 Taylor, Jordin C          10 Badger-MR            1:00.22    1:05.36        
 16 Lee, Kaitlyn D             9 TRI-MR               1:31.79    1:09.07        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yan, Maddy                10 UN-MR                1:34.73    1:25.25        
                  39.76     1:25.25 (45.49)                                        
  2 Palei, Nicole             10 MPNY-MR              1:24.00    1:27.05        
                  39.37     1:27.05 (47.68)                                        
  3 Pattanakul, Megan         10 QNS-MR               1:36.33    1:33.86        
                  43.34     1:33.86 (50.52)                                        
  4 Wong, Cailin               9 NYCC-MR              1:35.00    1:33.88        
                  44.05     1:33.88 (49.83)                                        
  5 Tan, Shanel E             10 QNS-MR               1:41.72    1:34.49        
                  42.98     1:34.49 (51.51)                                        
  6 Zhang, Emma               10 UN-MR                1:33.33    1:36.82        
                  42.61     1:36.82 (54.21)                                        
  7 Roudnitsky, Julia          9 MPNY-MR              1:45.00    1:45.43        
                  49.70     1:45.43 (55.73)                                        
  8 Price, Lily                9 TRI$-MR              2:01.36    1:48.93        
                  48.54   1:48.93 (1:00.39)                                        
 
Girls 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yan, Maddy                10 UN-MR                3:36.18    3:02.93        
                  38.82                             2:21.87 ( )     3:02.93 (41.06)
  2 Wong, Cailin               9 NYCC-MR              3:15.00    3:07.58        
                  41.56     1:28.44 (46.88)     2:25.42 (56.98)     3:07.58 (42.16)
  3 Palei, Nicole             10 MPNY-MR              3:25.00    3:30.02        
                  43.85     1:37.10 (53.25)   2:43.46 (1:06.36)     3:30.02 (46.56)
  4 Flouras, Anastasia         9 QNS-MR               3:35.33    3:30.79        
                  46.24     1:39.03 (52.79)   2:40.37 (1:01.34)     3:30.79 (50.42)
  5 Price, Lily                9 TRI$-MR              3:50.68    3:37.95        
                  48.31     1:40.42 (52.11)   2:50.08 (1:09.66)     3:37.95 (47.87)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaps, Martyna             11 MPNY-MR                30.82      30.57        
  2 Tan, Sayjel E             12 QNS-MR                 30.72      30.91        
  3 Huang, Kejin              12 QNS-MR                 32.71      31.56        
  4 Barbatsoulis, Mya         12 NYCC-MR                34.33      31.78        
  5 Zgrivets, Michelle        12 MPNY-MR                31.99      31.94        
  6 Barr, Fiona P             12 Badger-MR              30.95      31.99        
  7 Correa, Olivia            12 TRI$-MR                37.77      32.18        
  8 Moran, Laura A            12 UN-MR                  31.00      32.33        
  9 Vincente, Julia           12 TRI$-MR                33.00      32.60        
 10 Bieganowski, Maya A       12 QNS-MR                 35.33      32.88        
 11 Salazar, Emily A          12 APEX-MR                34.35      32.95        
 12 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR              32.38      32.99        
 13 Abbas, Menna              12 TRI$-MR                38.14      33.06        
 14 Chernishova, Maria E      12 Shy-Mr-MR              34.79      33.07        
 15 Ackerman, Milli R         12 JCCT-MR                33.77      33.27        
 16 Vilensky, Isabel T        11 MPNY-MR                34.84      33.39        
 17 Parikh, Rayna             12 NYCC-MR                34.27      33.97        
 18 Washington, Amira         11 TRI$-MR                36.41      33.98        
 19 Brun, Sienna R            11 APEX-MR                36.52      34.56        
 20 Edwards, Lisia            12 NYCC-MR                35.19      34.70        
 21 Zhang, Erica A            12 UN-MR                  36.38      34.73        
 22 Province, Shaye L         12 ASAP-MR                36.06      35.00        
 23 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR              33.70      35.15        
 24 Dougherty, Amy            12 Badger-MR              37.40      36.59        
 25 Blume, Lauren I           12 JCCT-MR                39.09      37.06        
 26 Johnson, Cayla A          12 APEX-MR                37.21      37.21        
 27 Cathcart, Maia E          12 JCCT-MR                36.58      37.23        
 28 Bediner, Tiffany          12 TRI$-MR                41.50      37.81        
 29 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR                 40.37      38.02        
 30 Khaytin, Julia            12 TRI-MR                 38.21      38.17        
 31 Reyes Aguirre, Juana      11 APEX-MR                38.44      38.97        
 32 Chamla, Alicia            11 RIST-MR                39.74      39.29        
 33 Bessonette, Anna C        11 JCCT-MR                41.37      39.62        
 34 Lazebnik, Gianetta        11 MPNY-MR                42.75      39.72        
 35 Ye, Jacqueline J          11 JCCT-MR                44.51      43.22        
 36 Kolodziej, Malvina        11 TRI$-MR              1:00.00      44.90        
 37 Kambhampati, Arya L       11 JCCT-MR                47.45      45.16        
 38 Belkin, Ali               11 TRI$-MR                50.45      50.15        
 39 Park, Paisley              8 ASAP-MR                59.49      50.70        
 40 Mavashev, Diana           11 TRI-MR               1:07.91      51.15        
 41 Tremeer, Calla S           8 ASAP-MR                55.94      52.07        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaps, Martyna             11 MPNY-MR              1:06.91    1:06.09        
                  31.79     1:06.09 (34.30)                                        
  2 Tan, Sayjel E             12 QNS-MR               1:08.68    1:07.78        
                  32.06     1:07.78 (35.72)                                        
  3 Vincente, Julia           12 TRI$-MR              1:10.42    1:08.02        
                  32.72     1:08.02 (35.30)                                        
  4 Barr, Fiona P             12 Badger-MR            1:07.77    1:08.77        
                  32.82     1:08.77 (35.95)                                        
  5 Ma, Ariana M              11 MPNY-MR              1:14.36    1:09.92        
                  33.38     1:09.92 (36.54)                                        
  6 Salazar, Emily A          12 APEX-MR              1:15.34    1:10.15        
                  34.50     1:10.15 (35.65)                                        
  7 Washington, Amira         11 TRI$-MR              1:20.69    1:12.07        
                  35.07     1:12.07 (37.00)                                        
  7 Huang, Kejin              12 QNS-MR               1:11.95    1:12.07        
  9 Bieganowski, Maya A       12 QNS-MR               1:23.33    1:12.47        
                  34.92     1:12.47 (37.55)                                        
 10 Abbas, Menna              12 TRI$-MR              1:20.85    1:12.59        
                  34.62     1:12.59 (37.97)                                        
 11 Correa, Olivia            12 TRI$-MR              1:17.64    1:13.30        
                  35.30     1:13.30 (38.00)                                        
 12 Barbatsoulis, Mya         12 NYCC-MR              1:20.48    1:13.45        
 13 Cho, Kristin H            12 QNS-MR               1:19.15    1:13.73        
                  35.84     1:13.73 (37.89)                                        
 14 Gonzalez, Emilianna       11 APEX-MR              1:13.46    1:14.57        
                  35.55     1:14.57 (39.02)                                        
 15 Pintal, Natalia           12 UN-MR                1:14.00    1:15.39        
                  36.13     1:15.39 (39.26)                                        
 16 Edwards, Lisia            12 NYCC-MR              1:22.06    1:16.10        
                  35.74     1:16.10 (40.36)                                        
 17 Dougherty, Amy            12 Badger-MR            1:25.45    1:16.64        
                  37.00     1:16.64 (39.64)                                        
 18 Zgrivets, Michelle        12 MPNY-MR              1:12.50    1:16.74        
                  36.64     1:16.74 (40.10)                                        
 19 Brun, Sienna R            11 APEX-MR              1:16.97    1:16.90        
 20 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR            1:14.68    1:18.04        
                  36.13     1:18.04 (41.91)                                        
 21 Zhang, Erica A            12 UN-MR                1:20.92    1:19.03        
                  36.86     1:19.03 (42.17)                                        
 22 Lengyel, Sophia           11 RIST-MR              1:18.51    1:19.25        
                  38.28     1:19.25 (40.97)                                        
 23 Johnson, Cayla A          12 APEX-MR              1:24.41    1:20.06        
                  38.24     1:20.06 (41.82)                                        
 24 Province, Shaye L         12 ASAP-MR              1:22.20    1:22.82        
                  38.26     1:22.82 (44.56)                                        
 25 Halligan, Caitlyn         12 TRI$-MR              1:50.00    1:23.25        
                  38.59     1:23.25 (44.66)                                        
 25 Pecorale, Nicholette      12 TRI$-MR              1:23.64    1:23.25        
                  39.17     1:23.25 (44.08)                                        
 27 Khaytin, Julia            12 TRI-MR               1:31.63    1:23.31        
                  39.71     1:23.31 (43.60)                                        
 28 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR               1:29.13    1:24.70        
                  42.90     1:24.70 (41.80)                                        
 29 Chamla, Alicia            11 RIST-MR              1:27.11    1:24.76        
                  38.94     1:24.76 (45.82)                                        
 30 Lazebnik, Gianetta        11 MPNY-MR              1:37.45    1:30.09        
                  43.42     1:30.09 (46.67)                                        
 31 Paulsen, Erin             12 TRI$-MR              2:00.00    1:33.75        
                  43.99     1:33.75 (49.76)                                        
 32 Flouras, Penelope         11 QNS-MR               1:37.25    1:33.89        
                  42.64     1:33.89 (51.25)                                        
 33 Liffey, Jaclyn            11 TRI-MR               2:22.22    1:41.02        
                  45.92     1:41.02 (55.10)                                        
 34 Harris, Natalia L         11 TRI$-MR              1:40.34    1:46.93        
 35 Monacelli, Grayson        11 ASAP-MR              2:20.31    1:50.69        
                  49.72   1:50.69 (1:00.97)                                        
 36 Mavashev, Diana           11 TRI-MR               3:10.91    1:59.00        
                  52.36   1:59.00 (1:06.64)                                        
 37 Antonson, Tallulah P       8 ASAP-MR              2:10.23    2:04.56        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vincente, Julia           12 TRI$-MR              2:32.59    2:26.57        
                  33.55     1:10.37 (36.82)     1:49.54 (39.17)     2:26.57 (37.03)
  2 Barr, Fiona P             12 Badger-MR            2:26.72    2:27.24        
                  33.74     1:11.52 (37.78)     1:50.38 (38.86)     2:27.24 (36.86)
  3 Correa, Olivia            12 TRI$-MR              2:51.29    2:29.35        
                  36.01     1:15.24 (39.23)     1:53.44 (38.20)     2:29.35 (35.91)
  4 Salazar, Emily A          12 APEX-MR              2:36.12    2:29.97        
                  35.75     1:13.96 (38.21)     1:52.96 (39.00)     2:29.97 (37.01)
  5 Parikh, Rayna             12 NYCC-MR              2:38.65    2:35.99        
                  35.73     1:15.57 (39.84)     1:56.20 (40.63)     2:35.99 (39.79)
  6 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR            2:45.37    2:38.41        
                  35.65     1:16.06 (40.41)     1:58.03 (41.97)     2:38.41 (40.38)
  7 Chernishova, Maria E      12 Shy-Mr-MR            2:29.99    2:39.28        
                  36.77     1:16.76 (39.99)     1:59.43 (42.67)     2:39.28 (39.85)
  8 Barbatsoulis, Mya         12 NYCC-MR              2:54.22    2:39.64        
                  37.10     1:17.98 (40.88)     2:01.59 (43.61)     2:39.64 (38.05)
  9 Zgrivets, Michelle        12 MPNY-MR              2:40.96    2:40.48        
                  36.09     1:16.53 (40.44)     1:59.61 (43.08)     2:40.48 (40.87)
 10 Huang, Kejin              12 QNS-MR               2:37.69    2:40.86        
                  34.87     1:15.10 (40.23)     1:59.25 (44.15)     2:40.86 (41.61)
 11 Wong, Jacqueline          11 NYCC-MR              2:45.95    2:42.24        
                  35.93     1:17.43 (41.50)     2:00.03 (42.60)     2:42.24 (42.21)
 12 Dougherty, Amy            12 Badger-MR            2:54.93    2:46.38        
                  39.62     1:21.29 (41.67)     2:04.56 (43.27)     2:46.38 (41.82)
 13 Washington, Amira         11 TRI$-MR              2:57.30    2:46.92        
                  37.21     1:19.58 (42.37)     2:04.81 (45.23)     2:46.92 (42.11)
 14 Brun, Sienna R            11 APEX-MR              2:53.06    2:47.32        
                  37.33     1:20.04 (42.71)     2:05.51 (45.47)     2:47.32 (41.81)
 15 Edwards, Lisia            12 NYCC-MR              3:03.14    2:49.04        
                  37.42     1:21.28 (43.86)     2:06.40 (45.12)     2:49.04 (42.64)
 16 Zhang, Erica A            12 UN-MR                2:49.33    2:53.11        
                  37.36     1:21.43 (44.07)     2:07.14 (45.71)     2:53.11 (45.97)
 17 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR            3:05.91    2:54.59        
                  40.22     1:25.44 (45.22)     2:11.89 (46.45)     2:54.59 (42.70)
 18 Batiz, Kaitlyn            12 TRI$-MR              2:00.00    2:54.68        
                  39.56     1:24.12 (44.56)     2:10.33 (46.21)     2:54.68 (44.35)
 19 Johnson, Cayla A          12 APEX-MR              3:01.08    2:55.35        
                  39.97     1:24.18 (44.21)     2:10.60 (46.42)     2:55.35 (44.75)
 20 Province, Shaye L         12 ASAP-MR              3:12.07    2:55.77        
                  36.84     1:20.87 (44.03)     2:10.35 (49.48)     2:55.77 (45.42)
 21 Chamla, Alicia            11 RIST-MR              3:06.96    2:59.56        
                  40.56     1:25.98 (45.42)     2:14.76 (48.78)     2:59.56 (44.80)
 22 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR               3:24.03    3:02.39        
                  44.13     1:32.22 (48.09)     2:19.62 (47.40)     3:02.39 (42.77)
 23 Khaytin, Julia            12 TRI-MR               2:58.83    3:08.39        
                  39.23     1:25.40 (46.17)     2:16.73 (51.33)     3:08.39 (51.66)
 24 Batiz, Emma               11 TRI$-MR              3:00.00    3:11.15        
                  41.71     1:30.67 (48.96)     2:23.53 (52.86)     3:11.15 (47.62)
 25 Reyes Aguirre, Juana      11 APEX-MR              3:08.40    3:12.34        
                  38.96     1:30.50 (51.54)     2:23.44 (52.94)     3:12.34 (48.90)
 26 Lazebnik, Gianetta        11 MPNY-MR              3:20.00    3:18.13        
                  41.04     1:32.90 (51.86)     2:26.72 (53.82)     3:18.13 (51.41)
 27 Bediner, Tiffany          12 TRI$-MR              3:30.00    3:20.15        
                  45.04     1:35.18 (50.14)     2:30.00 (54.82)     3:20.15 (50.15)
 28 Mavashev, Diana           11 TRI-MR               4:00.91    4:01.26        
                  53.40   1:56.53 (1:03.13)   3:02.03 (1:05.50)     4:01.26 (59.23)
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaps, Martyna             11 MPNY-MR              5:05.38    4:59.33        
                  33.53     1:10.77 (37.24)     1:49.10 (38.33)     2:27.06 (37.96)
        3:05.65 (38.59)     3:44.28 (38.63)     4:23.41 (39.13)     4:59.33 (35.92)
  2 Barr, Fiona P             12 Badger-MR            5:08.67    5:06.88        
                  34.95                             1:51.83 ( )                    
            3:10.43 ( )                             4:29.09 ( )     5:06.88 (37.79)
  3 Correa, Olivia            12 TRI$-MR              5:52.27    5:09.94        
                                1:14.00 ( )                             2:33.81 ( )
                                3:54.88 ( )   5:09.94 (1:15.06)                    
  4 Vincente, Julia           12 TRI$-MR              6:20.00    5:14.24        
                  35.58     1:14.36 (38.78)     1:55.17 (40.81)     2:34.75 (39.58)
        3:15.62 (40.87)     3:55.90 (40.28)     4:35.35 (39.45)     5:14.24 (38.89)
  5 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR            5:38.97    5:39.68        
                  36.76     1:17.97 (41.21)     2:02.51 (44.54)     2:45.99 (43.48)
        3:31.70 (45.71)     4:15.85 (44.15)     5:00.27 (44.42)     5:39.68 (39.41)
  6 Huang, Kejin              12 QNS-MR               5:49.33    5:40.60        
                  36.41     1:17.35 (40.94)     2:01.45 (44.10)     2:45.90 (44.45)
        3:31.70 (45.80)     4:16.60 (44.90)     5:01.43 (44.83)     5:40.60 (39.17)
  7 Dougherty, Amy            12 Badger-MR            6:23.31    5:41.98        
                  38.23                             2:03.94 ( )                    
            3:33.25 ( )                             5:00.82 ( )     5:41.98 (41.16)
  8 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR            6:18.60    6:04.26        
                  40.93     1:27.63 (46.70)     2:14.63 (47.00)     3:01.54 (46.91)
        3:48.15 (46.61)     4:35.87 (47.72)     5:20.94 (45.07)     6:04.26 (43.32)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Sayjel E             12 QNS-MR                 32.86      33.58        
  2 Kaps, Martyna             11 MPNY-MR                37.49      35.69        
  3 Cho, Kristin H            12 QNS-MR                 40.21      37.54        
  4 Moran, Laura A            12 UN-MR                  34.00      37.60        
  5 Vincente, Julia           12 TRI$-MR                37.31      37.93        
  6 Bieganowski, Maya A       12 QNS-MR                 39.33      38.37        
  7 Ma, Ariana M              11 MPNY-MR                41.87      38.79        
  8 Correa, Olivia            12 TRI$-MR                50.00      39.63        
  9 Zgrivets, Michelle        12 MPNY-MR                34.36      39.65        
 10 Edwards, Lisia            12 NYCC-MR                43.79      40.12        
 11 Wong, Jacqueline          11 NYCC-MR                41.46      40.30        
 12 Washington, Amira         11 TRI$-MR                42.06      40.84        
 13 Huang, Kejin              12 QNS-MR                 42.70      41.28        
 14 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR              37.86      41.38        
 15 Johnson, Cayla A          12 APEX-MR                43.24      41.45        
 16 Abbas, Menna              12 TRI$-MR                45.69      41.95        
 17 Zhang, Erica A            12 UN-MR                  43.11      41.98        
 18 Lengyel, Sophia           11 RIST-MR                40.43      42.10        
 19 Gonzalez, Emilianna       11 APEX-MR                41.23      42.34        
 20 Pintal, Natalia           12 UN-MR                  37.00      42.85        
 21 Barbatsoulis, Mya         12 NYCC-MR                43.71      43.44        
 22 Lazebnik, Gianetta        11 MPNY-MR                49.86      44.69        
 23 Brun, Sienna R            11 APEX-MR                45.46      44.83        
 24 Chamla, Alicia            11 RIST-MR                47.89      47.27        
 25 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR                 49.82      47.31        
 26 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR              42.42      47.51        
 27 Liffey, Jaclyn            11 TRI-MR               1:20.91      47.84        
 28 Chun, Lina                11 GATE-MR                52.64      48.12        
 29 Paulsen, Erin             12 TRI$-MR              1:00.00      48.39        
 30 Flouras, Penelope         11 QNS-MR                 49.99      49.30        
 31 Clark, Emily              11 TRI$-MR              1:00.00      50.16        
 32 Monacelli, Grayson        11 ASAP-MR              1:08.30      55.01        
 33 Harris, Natalia L         11 TRI$-MR                55.56      55.95        
 34 Mavashev, Diana           11 TRI-MR               1:20.91    1:05.31        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Sayjel E             12 QNS-MR               1:12.69    1:12.42        
                  34.90     1:12.42 (37.52)                                        
  2 Vincente, Julia           12 TRI$-MR              1:19.19    1:19.19        
                  38.86     1:19.19 (40.33)                                        
  3 Vilensky, Isabel T        11 MPNY-MR              1:25.48    1:19.46        
                  38.78     1:19.46 (40.68)                                        
  4 Zgrivets, Michelle        12 MPNY-MR              1:20.53    1:19.66        
  5 Bieganowski, Maya A       12 QNS-MR               1:21.33    1:21.72        
                  39.87     1:21.72 (41.85)                                        
  6 Moran, Laura A            12 UN-MR                1:19.00    1:22.26        
                  40.86     1:22.26 (41.40)                                        
  7 Wong, Jacqueline          11 NYCC-MR              1:28.10    1:24.72        
                  40.92     1:24.72 (43.80)                                        
  8 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR            1:20.82    1:27.46        
                  41.67     1:27.46 (45.79)                                        
  9 Chernishova, Maria E      12 Shy-Mr-MR            1:32.44    1:27.59        
                  43.58     1:27.59 (44.01)                                        
 10 Huang, Kejin              12 QNS-MR               1:30.17    1:28.29        
                  43.34     1:28.29 (44.95)                                        
 11 Johnson, Cayla A          12 APEX-MR              1:33.01    1:28.40        
 12 Zhang, Erica A            12 UN-MR                1:32.97    1:28.55        
                  44.17     1:28.55 (44.38)                                        
 13 Washington, Amira         11 TRI$-MR              1:32.87    1:28.70        
                  43.81     1:28.70 (44.89)                                        
 14 Abbas, Menna              12 TRI$-MR              2:00.00    1:30.05        
                  43.75     1:30.05 (46.30)                                        
 15 Dougherty, Amy            12 Badger-MR            1:33.41    1:31.32        
                  44.74     1:31.32 (46.58)                                        
 16 Batiz, Kaitlyn            12 TRI$-MR              1:50.84    1:32.54        
                  45.15     1:32.54 (47.39)                                        
 17 Brun, Sienna R            11 APEX-MR              1:39.42    1:32.65        
                  45.17     1:32.65 (47.48)                                        
 18 Cathcart, Maia E          12 JCCT-MR              1:35.38    1:32.88        
 19 Barbatsoulis, Mya         12 NYCC-MR              1:35.44    1:33.00        
                  45.87     1:33.00 (47.13)                                        
 20 Province, Shaye L         12 ASAP-MR              1:39.46    1:34.06        
 21 Blume, Lauren I           12 JCCT-MR              1:40.28    1:34.48        
                  45.68     1:34.48 (48.80)                                        
 22 Lazebnik, Gianetta        11 MPNY-MR              1:47.61    1:37.76        
                  47.44     1:37.76 (50.32)                                        
 23 Bediner, Tiffany          12 TRI$-MR              1:46.21    1:38.14        
                  47.51     1:38.14 (50.63)                                        
 24 Batiz, Emma               11 TRI$-MR              2:00.00    1:40.96        
                  48.96     1:40.96 (52.00)                                        
 25 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR            1:34.61    1:41.66        
                  49.14     1:41.66 (52.52)                                        
 26 Park, Paisley              8 ASAP-MR              2:15.04    1:57.50        
 27 Tremeer, Calla S           8 ASAP-MR              2:13.04    2:04.65        
                1:02.17   2:04.65 (1:02.48)                                        
 -- Khaytin, Julia            12 TRI-MR               1:34.72         DQ        
      Multiple strokes
                  46.47          DQ (50.64)                                        
 -- Kolodziej, Malvina        11 TRI$-MR              2:00.00         DQ        
      Delay initiating arm pull
                  52.95          DQ (56.16)                                        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaps, Martyna             11 MPNY-MR                41.92      41.63        
  2 Correa, Olivia            12 TRI$-MR                49.07      42.14        
  3 Parikh, Rayna             12 NYCC-MR                42.17      42.57        
  4 Zgrivets, Michelle        12 MPNY-MR                45.95      43.44        
  5 Barbatsoulis, Mya         12 NYCC-MR                51.05      44.18        
  6 Abbas, Menna              12 TRI$-MR                49.65      44.68        
  7 Salazar, Emily A          12 APEX-MR                49.09      44.72        
  8 Chernishova, Maria E      12 Shy-Mr-MR              44.64      44.94        
  9 Bieganowski, Maya A       12 QNS-MR                 46.33      45.03        
 10 Tan, Sayjel E             12 QNS-MR                 59.21      45.27        
 11 Vilensky, Isabel T        11 MPNY-MR                46.89      45.31        
 12 Edwards, Lisia            12 NYCC-MR                46.27      45.80        
 13 Moran, Laura A            12 UN-MR                  43.00      46.00        
 14 Huang, Kejin              12 QNS-MR                 46.46      46.30        
 15 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR              42.72      46.36        
 16 Dougherty, Amy            12 Badger-MR              46.81      46.52        
 17 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR              48.73      47.72        
 18 Wong, Jacqueline          11 NYCC-MR                50.50      47.99        
 19 Lazebnik, Gianetta        11 MPNY-MR                50.52      48.80        
 20 Bediner, Tiffany          12 TRI$-MR                51.58      48.81        
 21 Bessonette, Anna C        11 JCCT-MR                49.09      49.22        
 22 Brun, Sienna R            11 APEX-MR                55.11      52.17        
 23 Chamla, Alicia            11 RIST-MR                55.68      54.10        
 24 Ye, Jacqueline J          11 JCCT-MR                49.62      55.59        
 25 Kambhampati, Arya L       11 JCCT-MR              1:13.48    1:00.53        
 26 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR               1:03.31    1:01.65        
 27 Tremeer, Calla S           8 ASAP-MR              1:13.94    1:09.27        
 28 Kolodziej, Malvina        11 TRI$-MR              1:00.00    1:10.84        
 29 Mavashev, Diana           11 TRI-MR               1:15.91    1:11.63        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzalez, Emilianna       11 APEX-MR              1:28.44    1:30.75        
                  43.99     1:30.75 (46.76)                                        
  2 Abbas, Menna              12 TRI$-MR              1:46.47    1:35.53        
                  45.38     1:35.53 (50.15)                                        
  3 Edwards, Lisia            12 NYCC-MR              1:43.05    1:36.70        
                  45.78     1:36.70 (50.92)                                        
  4 Bieganowski, Maya A       12 QNS-MR               1:36.33    1:36.76        
                  46.47     1:36.76 (50.29)                                        
  5 Salazar, Emily A          12 APEX-MR              1:39.52    1:37.26        
                  46.93     1:37.26 (50.33)                                        
  6 Correa, Olivia            12 TRI$-MR              1:45.00    1:37.52        
                  45.78     1:37.52 (51.74)                                        
  7 Wong, Jacqueline          11 NYCC-MR              1:43.08    1:40.85        
                  49.03     1:40.85 (51.82)                                        
  8 Pintal, Natalia           12 UN-MR                1:38.00    1:41.91        
                  48.88     1:41.91 (53.03)                                        
  9 Province, Shaye L         12 ASAP-MR              1:55.67    1:45.01        
                  51.08     1:45.01 (53.93)                                        
 10 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR            1:33.48    1:45.38        
                  49.91     1:45.38 (55.47)                                        
 11 Lengyel, Sophia           11 RIST-MR              1:43.34    1:45.53        
 12 Khaytin, Julia            12 TRI-MR               1:54.24    1:45.85        
                  50.52     1:45.85 (55.33)                                        
 13 Pecorale, Nicholette      12 TRI$-MR              1:50.73    1:46.01        
                  50.98     1:46.01 (55.03)                                        
 14 Flouras, Penelope         11 QNS-MR               1:55.88    1:46.21        
                  52.93     1:46.21 (53.28)                                        
 14 Lazebnik, Gianetta        11 MPNY-MR              1:47.10    1:46.21        
                  51.45     1:46.21 (54.76)                                        
 16 Zhang, Erica A            12 UN-MR                1:55.07    1:53.55        
                  55.89     1:53.55 (57.66)                                        
 17 Chamla, Alicia            11 RIST-MR              1:58.49    1:57.29        
                  58.00     1:57.29 (59.29)                                        
 18 Liffey, Jaclyn            11 TRI-MR               3:22.91    1:57.51        
                  56.63   1:57.51 (1:00.88)                                        
 19 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR               2:16.33    2:06.21        
                1:00.58   2:06.21 (1:05.63)                                        
 20 Harris, Natalia L         11 TRI$-MR              2:00.00    2:07.39        
                1:00.74   2:07.39 (1:06.65)                                        
 21 Clark, Emily              11 TRI$-MR              2:00.00    2:12.55        
                1:03.39   2:12.55 (1:09.16)                                        
 -- Zgrivets, Michelle        12 MPNY-MR              1:37.04         DQ        
      Butterfly kick
                  45.53          DQ (49.01)                                        
 -- Cho, Kristin H            12 QNS-MR               1:53.12         DQ        
      Butterfly kick
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaps, Martyna             11 MPNY-MR                33.57      32.56        
  2 Tan, Sayjel E             12 QNS-MR                 33.09      32.73        
  3 Ma, Ariana M              11 MPNY-MR                37.20      33.50        
  4 Barr, Fiona P             12 Badger-MR              34.01      35.01        
  5 Wong, Jacqueline          11 NYCC-MR                37.29      35.64        
  6 Edwards, Lisia            12 NYCC-MR                42.31      36.84        
  7 Washington, Amira         11 TRI$-MR                40.11      37.44        
  8 Moran, Laura A            12 UN-MR                  34.00      37.79        
  9 Cho, Kristin H            12 QNS-MR                 38.90      37.80        
 10 Huang, Kejin              12 QNS-MR                 37.20      38.75        
 11 Province, Shaye L         12 ASAP-MR                39.95      38.85        
 12 Barbatsoulis, Mya         12 NYCC-MR                52.99      39.35        
 13 Babyak, Eliza G           11 Badger-MR              37.06      39.48        
 14 Pecorale, Nicholette      12 TRI$-MR                41.88      39.61        
 15 Tavitian, Charlize S      11 Badger-MR              39.37      40.95        
 16 Abbas, Menna              12 TRI$-MR                58.99      41.15        
 17 Pintal, Natalia           12 UN-MR                  37.00      41.49        
 18 Brun, Sienna R            11 APEX-MR                45.86      43.10        
 19 Chun, Lina                11 GATE-MR                46.30      44.00        
 20 Dougherty, Amy            12 Badger-MR              47.23      44.48        
 21 Lazebnik, Gianetta        11 MPNY-MR                48.02      47.12        
 22 Jimenez, Kaitlyn          11 QNS-MR                 51.77      48.65        
 23 Paulsen, Erin             12 TRI$-MR              1:00.00      52.38        
 24 Harris, Natalia L         11 TRI$-MR                50.45      58.39        
 25 Clark, Emily              11 TRI$-MR              1:00.00    1:01.10        
 26 Mavashev, Diana           11 TRI-MR               1:25.71    1:02.05        
 27 Monacelli, Grayson        11 ASAP-MR              1:10.45    1:02.68        
 28 Antonson, Tallulah P       8 ASAP-MR              1:10.32    1:15.60        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaps, Martyna             11 MPNY-MR              1:14.01    1:13.42        
                  35.17     1:13.42 (38.25)                                        
  2 Tan, Sayjel E             12 QNS-MR               1:19.17    1:15.71        
                  35.04     1:15.71 (40.67)                                        
  3 Vincente, Julia           12 TRI$-MR              1:25.90    1:19.66        
                  35.92     1:19.66 (43.74)                                        
  4 Wong, Jacqueline          11 NYCC-MR              1:26.35    1:20.35        
                  38.41     1:20.35 (41.94)                                        
  5 Barr, Fiona P             12 Badger-MR            1:15.60    1:21.15        
                  36.23     1:21.15 (44.92)                                        
  6 Edwards, Lisia            12 NYCC-MR              1:27.78    1:21.97        
                  37.90     1:21.97 (44.07)                                        
  7 Correa, Olivia            12 TRI$-MR              1:44.57    1:28.02        
                  40.93     1:28.02 (47.09)                                        
  8 Parikh, Rayna             12 NYCC-MR              1:25.00    1:32.23        
                  43.02     1:32.23 (49.21)                                        
  9 Vilensky, Isabel T        11 MPNY-MR              1:37.65    1:32.35        
                  41.30     1:32.35 (51.05)                                        
 10 Washington, Amira         11 TRI$-MR              1:36.04    1:32.58        
                  41.89     1:32.58 (50.69)                                        
 11 Province, Shaye L         12 ASAP-MR              1:40.13    1:35.36        
                  41.74     1:35.36 (53.62)                                        
 12 Reyes Aguirre, Juana      11 APEX-MR              1:39.48    1:39.66        
                  44.24     1:39.66 (55.42)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Sayjel E             12 QNS-MR               2:55.12    2:45.31        
                  34.29     1:12.82 (38.53)     2:06.20 (53.38)     2:45.31 (39.11)
  2 Barr, Fiona P             12 Badger-MR            2:49.29    2:54.11        
                  36.63     1:22.13 (45.50)     2:15.34 (53.21)     2:54.11 (38.77)
  3 Ma, Ariana M              11 MPNY-MR              3:07.57    2:55.45        
                  37.65     1:20.73 (43.08)     2:17.33 (56.60)     2:55.45 (38.12)
  4 Salazar, Emily A          12 APEX-MR              3:07.00    2:58.44        
                  40.73                             2:20.14 ( )     2:58.44 (38.30)
  5 Zgrivets, Michelle        12 MPNY-MR              3:20.68    2:58.98        
                  41.58     1:27.45 (45.87)     2:18.12 (50.67)     2:58.98 (40.86)
  6 Moran, Laura A            12 UN-MR                3:00.00    3:02.04        
                  40.01     1:26.72 (46.71)     2:22.26 (55.54)     3:02.04 (39.78)
  7 Wong, Jacqueline          11 NYCC-MR              3:02.67    3:03.84        
                                1:23.13 ( )   3:03.84 (1:40.71)                    
  8 Barbatsoulis, Mya         12 NYCC-MR              3:23.72    3:03.97        
                  40.85                             2:23.14 ( )     3:03.97 (40.83)
  9 Gonzalez, Emilianna       11 APEX-MR              3:05.85    3:04.36        
                  40.37     1:29.51 (49.14)     2:23.00 (53.49)     3:04.36 (41.36)
 10 Washington, Amira         11 TRI$-MR              3:17.57    3:07.05        
                  40.48     1:28.29 (47.81)     2:27.36 (59.07)     3:07.05 (39.69)
 11 Pecorale, Nicholette      12 TRI$-MR              3:30.34    3:13.28        
                  39.83     1:31.57 (51.74)     2:27.71 (56.14)     3:13.28 (45.57)
 12 Dougherty, Amy            12 Badger-MR            3:23.31    3:15.37        
                  46.45     1:34.67 (48.22)     2:34.24 (59.57)     3:15.37 (41.13)
 13 Brun, Sienna R            11 APEX-MR              3:19.85    3:16.28        
                  43.88     1:32.21 (48.33)   2:35.09 (1:02.88)     3:16.28 (41.19)
 14 Province, Shaye L         12 ASAP-MR              3:22.97    3:16.30        
                                1:35.48 ( )   3:16.30 (1:40.82)                    
 15 Chun, Lina                11 GATE-MR              3:32.51    3:19.90        
                  45.90     1:38.61 (52.71)     2:38.41 (59.80)     3:19.90 (41.49)
 16 Khaytin, Julia            12 TRI-MR               3:25.37    3:21.59        
                  44.12     1:38.56 (54.44)     2:36.43 (57.87)     3:21.59 (45.16)
 17 Zhang, Erica A            12 UN-MR                3:26.95    3:24.08        
                  45.83     1:33.60 (47.77)   2:38.28 (1:04.68)     3:24.08 (45.80)
 18 Halligan, Caitlyn         12 TRI$-MR              3:00.00    3:27.59        
                  41.78     1:36.35 (54.57)   2:41.39 (1:05.04)     3:27.59 (46.20)
 -- Johnson, Cayla A          12 APEX-MR              3:33.50         DQ        
      One hand touch - fly
                                1:32.76 ( )        DQ (1:50.30)                    
 
Girls 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaps, Martyna             11 MPNY-MR              5:45.00    5:49.85        
                  35.17     1:17.55 (42.38)     2:02.50 (44.95)     2:46.77 (44.27)
        3:36.96 (50.19)     4:29.97 (53.01)     5:09.69 (39.72)     5:49.85 (40.16)
 
Women 13 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petricevic, Madison       16 TRI$-MR                27.72      28.59        
  2 Seliger, Sophia           14 RIST-MR                28.26      29.24        
  3 Guirre, Shamiya           15 TRI$-MR                28.68      29.29        
  4 Renwick, Ashley K         14 NYCC-MR                30.86      29.76        
  5 Adams, Grace C            16 TRI-MR                 29.66      29.99        
  6 Knapp, Eliza K            14 NYCC-MR                31.32      30.09        
  7 Dessart, Ellie J          17 Badger-MR              29.43      30.24        
  8 Reinhart, Natalie J       13 RIST-MR                30.22      30.32        
  9 Taylor, Jaelynn M         13 Badger-MR              29.33      30.48        
 10 Anticev, Katherine        13 TRI$-MR                33.19      30.70        
 11 Jolia, Dina               14 MPNY-MR                31.83      30.79        
 12 Aclao, Joromya            16 QNS-MR                 30.17      30.89        
 13 Cruz, Laura               18 QNS-MR                 33.33      30.92        
 14 Tang, Melbourne           16 NYCC-MR                32.46      31.19        
 15 Pratt-Filker, Sadie T     14 APEX-MR                30.80      31.28        
 16 Nicholas, Cayla R         14 UN-MR                  31.35      31.36        
 17 Wong, Kelly M             14 APEX-MR                30.92      31.43        
 18 Dougherty, Kate           14 Badger-MR              31.45      31.64        
 19 Zhao, Joanna J            16 APEX-MR                29.86      31.75        
 20 Forrest, Jasmine          16 Badger-MR              30.51      31.88        
 21 Abrams, Anna M            16 UN-MR                  31.28      32.01        
 22 Park, Song-Yi             14 QNS-MR                 31.43      32.07        
 23 Ortega, Meghan            15 TRI$-MR                32.46      32.41        
 24 Kolosovskiy, Elizabeth    14 TRI-MR                 47.91      32.59        
 25 Law, Brianna              13 MPNY-MR                32.38      32.67        
 26 Long, Kelsey              14 RIST-MR                31.49      32.68        
 27 Burtseva, Maria           16 MPNY-MR                29.40      32.93        
 28 Karabees-Lamer, Devon A   15 NYCC-MR                32.33      33.08        
 29 Makhmadalieva, Parvina    14 MPNY-MR                31.00      33.11        
 30 Gregory, Caitlin C        14 JCCT-MR                32.34      33.12        
 31 Rodriguez, Catalina A     13 QNS-MR                 33.79      33.22        
 32 Kolosovskiy, Allison      14 TRI-MR                 47.91      33.25        
 33 Yaremenko, Isabelle       14 MPNY-MR                32.43      33.37        
 34 Shifrina, Aleksandra      13 MPNY-MR                34.08      33.76        
 35 Ge, Xinrui                14 APEX-MR                32.84      33.82        
 36 Draven, Jessie Z          13 NYCC-MR                33.00      33.99        
 37 Wong, Kristen A           14 APEX-MR                33.16      34.01        
 38 Valadez, Ofelia M         16 APEX-MR                33.89      34.10        
 39 Regan, Jaclyn R           13 QNS-MR                 36.29      34.13        
 40 Ilkay, Kyla R             15 QNS-MR                 35.84      34.15        
 41 Cong, Lily A              14 NYCC-MR                34.78      34.19        
 42 Savkin, Ksenia            13 MPNY-MR                33.00      34.22        
 43 Rivera, Annalia           14 TRI$-MR                35.76      34.39        
 44 Moffitt, Clara V          16 NYCC-MR                32.00      34.48        
 45 Tiger, Alexandra A        15 JCCT-MR                35.47      34.57        
 46 Glass, Olive              13 RIST-MR                34.18      34.58        
 47 Javier, Chrisabella K     16 APEX-MR                36.14      34.75        
 48 Li, Jaimie                13 NYCC-MR                35.75      34.84        
 49 Kovacs, Bella M           15 QNS-MR                 33.07      34.98        
 50 Dyce, Aniesha             14 ASAP-MR                35.00      35.18        
 51 Anwer, Sadia I            13 NYCC-MR                38.97      35.28        
 52 Jimenez, Haley            15 QNS-MR                 33.13      35.67        
 53 Wisniewski, Hanna J       13 MPNY-MR                36.63      35.93        
 54 Patala, Lhatso            13 NYCC-MR                39.29      36.28        
 55 Jeong, Bina               13 QNS-MR                 36.75      36.41        
 56 Reid, Vanessa N           14 QNS-MR                 37.33      37.30        
 57 Datta, Rani               15 NYCC-MR                38.03      37.43        
 58 Lukenich, Eila A          13 ASAP-MR                39.43      37.58        
 59 Chavez, Gabrielle M       15 APEX-MR                39.69      38.85        
 60 Giordano, Lena C          14 ASAP-MR                42.90      40.54        
 
Women 13 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petricevic, Madison       16 TRI$-MR              1:00.40    1:01.85        
                  29.68     1:01.85 (32.17)                                        
  2 Seliger, Sophia           14 RIST-MR              1:02.85    1:02.41        
                  30.25     1:02.41 (32.16)                                        
  3 Adams, Grace C            16 TRI-MR               1:02.50    1:03.20        
                  30.70     1:03.20 (32.50)                                        
  4 Dessart, Ellie J          17 Badger-MR            1:03.80    1:05.08        
                  31.36     1:05.08 (33.72)                                        
  5 Guirre, Shamiya           15 TRI$-MR              1:02.38    1:05.26        
                  31.40     1:05.26 (33.86)                                        
  6 Gonzalez, Angelina        19 MPNY-MR              1:02.95    1:05.77        
                  31.08     1:05.77 (34.69)                                        
  7 Zaets, Samantha           14 TRI$-MR              1:06.12    1:06.01        
                  31.73     1:06.01 (34.28)                                        
  8 Cruz, Laura               18 QNS-MR               1:10.33    1:06.56        
                  32.21     1:06.56 (34.35)                                        
  9 Pratt-Filker, Sadie T     14 APEX-MR              1:06.50    1:06.63        
                  32.15     1:06.63 (34.48)                                        
 10 Jolia, Dina               14 MPNY-MR              1:08.29    1:06.74        
                  32.34     1:06.74 (34.40)                                        
 11 Knapp, Eliza K            14 NYCC-MR              1:07.44    1:07.25        
                  33.09     1:07.25 (34.16)                                        
 12 Kuznetsov, Elizabeth      13 MPNY-MR              1:10.38    1:07.26        
                  32.19     1:07.26 (35.07)                                        
 13 Reinhart, Natalie J       13 RIST-MR              1:06.22    1:07.36        
                  31.55     1:07.36 (35.81)                                        
 14 Bischof, Lucy M           17 Badger-MR            1:01.08    1:07.80        
                  32.18     1:07.80 (35.62)                                        
 15 Renwick, Ashley K         14 NYCC-MR              1:10.02    1:07.93        
                  33.14     1:07.93 (34.79)                                        
 16 Chiang, Kylie M           13 GATE-MR              1:10.41    1:07.95        
                  32.28     1:07.95 (35.67)                                        
 17 Anticev, Katherine        13 TRI$-MR              1:11.66    1:08.34        
                  33.77     1:08.34 (34.57)                                        
 18 Wong, Linsey              13 NYCC-MR              1:11.91    1:08.50        
                  33.36     1:08.50 (35.14)                                        
 19 Dougherty, Kate           14 Badger-MR            1:09.70    1:08.59        
                  33.16     1:08.59 (35.43)                                        
 20 Finn, Molly K             15 NYCC-MR              1:10.81    1:08.87        
                  32.63     1:08.87 (36.24)                                        
 21 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               1:06.78    1:08.99        
                  33.65     1:08.99 (35.34)                                        
 22 Callaghan, Kaitlin        16 TRI$-MR              1:07.00    1:09.05        
                  33.30     1:09.05 (35.75)                                        
 23 Platt, Claire             16 MPNY-MR              1:10.98    1:09.43        
                  33.40     1:09.43 (36.03)                                        
 24 Malpeso, Emily            14 TRI$-MR              1:07.09    1:10.05        
                  33.01     1:10.05 (37.04)                                        
 25 Krasykova, Albina         19 MPNY-MR              1:09.00    1:10.08        
                  34.73     1:10.08 (35.35)                                        
 26 Mykytenko, Elizabeth      16 TRI-MR               1:06.47    1:10.57        
                  34.41     1:10.57 (36.16)                                        
 27 Wong, Kelly M             14 APEX-MR              1:09.33    1:10.76        
                  34.02     1:10.76 (36.74)                                        
 28 Orr, Elon K               15 QNS-MR               1:15.33    1:11.01        
                  34.63     1:11.01 (36.38)                                        
 29 Long, Kelsey              14 RIST-MR              1:07.38    1:11.15        
                  33.50     1:11.15 (37.65)                                        
 30 Pardlo, Gabriella S       14 NYCC-MR              1:15.00    1:11.17        
                  34.64     1:11.17 (36.53)                                        
 31 Brulinski, Natalia E      13 UN-MR                1:11.00    1:11.53        
                  34.39     1:11.53 (37.14)                                        
 32 Law, Brianna              13 MPNY-MR              1:11.88    1:12.21        
                  34.47     1:12.21 (37.74)                                        
 33 Yaremenko, Isabelle       14 MPNY-MR              1:11.49    1:12.91        
                  34.95     1:12.91 (37.96)                                        
 34 Forrest, Jasmine          16 Badger-MR            1:07.13    1:12.92        
                  34.39     1:12.92 (38.53)                                        
 35 Zhao, Joanna J            16 APEX-MR              1:06.79    1:13.09        
                  34.93     1:13.09 (38.16)                                        
 36 Shashaty, Kelly           14 TRI$-MR              1:10.10    1:13.37        
                  35.44     1:13.37 (37.93)                                        
 37 Reich, Julia K            14 Badger-MR            1:11.67    1:13.43        
                  34.64     1:13.43 (38.79)                                        
 38 Krasykova, Polina         19 MPNY-MR              1:11.00    1:13.44        
                  34.75     1:13.44 (38.69)                                        
 39 Burtseva, Maria           16 MPNY-MR              1:04.48    1:13.87        
                  34.35     1:13.87 (39.52)                                        
 40 Ge, Xinrui                14 APEX-MR              1:12.86    1:14.13        
                  35.81     1:14.13 (38.32)                                        
 41 Taylor, Jaelynn M         13 Badger-MR            1:04.70    1:14.18        
                  35.18     1:14.18 (39.00)                                        
 42 Rodriguez, Catalina A     13 QNS-MR               1:13.76    1:14.27        
                  35.81     1:14.27 (38.46)                                        
 43 Moore, Michaela           14 TRI$-MR              1:08.65    1:14.38        
                  36.07     1:14.38 (38.31)                                        
 44 Kolosovskiy, Allison      14 TRI-MR               1:40.91    1:14.53        
                  36.07     1:14.53 (38.46)                                        
 45 Kolosovskiy, Elizabeth    14 TRI-MR               1:44.91    1:14.56        
                  35.39     1:14.56 (39.17)                                        
 46 Kovacs, Bella M           15 QNS-MR               1:13.11    1:15.20        
                  36.29     1:15.20 (38.91)                                        
 47 Wong, Kristen A           14 APEX-MR              1:14.22    1:15.37        
                  36.51     1:15.37 (38.86)                                        
 48 Shifrina, Aleksandra      13 MPNY-MR              1:19.80    1:15.52        
                  36.19     1:15.52 (39.33)                                        
 49 Cong, Lily A              14 NYCC-MR              1:18.72    1:15.58        
                  36.06     1:15.58 (39.52)                                        
 50 Glass, Olive              13 RIST-MR              1:17.68    1:16.41        
                  36.97     1:16.41 (39.44)                                        
 51 Savkin, Ksenia            13 MPNY-MR              1:14.00    1:16.77        
                  37.17     1:16.77 (39.60)                                        
 52 Li, Jaimie                13 NYCC-MR              1:21.47    1:17.18        
                  35.48     1:17.18 (41.70)                                        
 53 McDonald, Anna            14 TRI$-MR              1:13.96    1:17.99        
                  36.29     1:17.99 (41.70)                                        
 54 Moffitt, Clara V          16 NYCC-MR              1:14.00    1:18.13        
                  37.28     1:18.13 (40.85)                                        
 55 Dong, Samantha            14 NYCC-MR              1:18.00    1:18.44        
 56 Rivera, Annalia           14 TRI$-MR              1:19.13    1:19.05        
                  39.16     1:19.05 (39.89)                                        
 57 Valadez, Ofelia M         16 APEX-MR              1:16.47    1:19.67        
                  37.30     1:19.67 (42.37)                                        
 58 Jeong, Bina               13 QNS-MR               1:20.28    1:19.94        
                  37.79     1:19.94 (42.15)                                        
 59 Wisniewski, Hanna J       13 MPNY-MR              1:17.97    1:20.41        
                  37.65     1:20.41 (42.76)                                        
 60 Lukenich, Eila A          13 ASAP-MR              1:29.04    1:22.93        
                  38.23     1:22.93 (44.70)                                        
 61 Pacheco, Victoria         13 TRI$-MR              2:00.00    1:28.53        
                  39.45     1:28.53 (49.08)                                        
 62 Omonullaeva, Amina        13 Shy-Mr-MR            1:13.90    1:31.39        
                  40.11     1:31.39 (51.28)                                        
 63 Giordano, Lena C          14 ASAP-MR              1:56.95    1:35.66        
                  44.30     1:35.66 (51.36)                                        
 64 Milton, Sophia            13 TRI$-MR              1:33.23    1:36.11        
                  47.50     1:36.11 (48.61)                                        
 
Women 13 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E        17 Badger-MR            2:04.30    2:11.69        
                  30.68     1:03.84 (33.16)     1:37.85 (34.01)     2:11.69 (33.84)
  2 Seliger, Sophia           14 RIST-MR              2:13.82    2:17.90        
                  31.11     1:05.71 (34.60)     1:42.14 (36.43)     2:17.90 (35.76)
  3 Adams, Grace C            16 TRI-MR               2:20.11    2:19.15        
                  32.11     1:07.44 (35.33)     1:43.83 (36.39)     2:19.15 (35.32)
  4 Dessart, Ellie J          17 Badger-MR            2:15.88    2:23.44        
                  33.32     1:08.81 (35.49)     1:46.64 (37.83)     2:23.44 (36.80)
  5 Ortega, Meghan            15 TRI$-MR              2:29.60    2:24.63        
                  34.45     1:11.14 (36.69)     1:48.36 (37.22)     2:24.63 (36.27)
  6 Callaghan, Kaitlin        16 TRI$-MR              2:29.35    2:25.08        
                  33.64     1:10.11 (36.47)     1:47.98 (37.87)     2:25.08 (37.10)
  7 Sjolander, Katie          15 TRI$-MR              2:27.03    2:25.92        
                  34.19     1:11.50 (37.31)     1:49.08 (37.58)     2:25.92 (36.84)
  8 Anticev, Katherine        13 TRI$-MR              2:39.95    2:26.00        
                  33.45     1:10.72 (37.27)     1:48.96 (38.24)     2:26.00 (37.04)
  9 Knapp, Eliza K            14 NYCC-MR              2:30.68    2:27.07        
                  34.71     1:12.01 (37.30)     1:50.25 (38.24)     2:27.07 (36.82)
 10 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               2:25.25    2:28.07        
                  34.81     1:11.79 (36.98)     1:50.82 (39.03)     2:28.07 (37.25)
 11 Malpeso, Emily            14 TRI$-MR              2:26.78    2:29.38        
                  34.19     1:11.79 (37.60)     1:51.09 (39.30)     2:29.38 (38.29)
 12 Cruz, Laura               18 QNS-MR               2:37.33    2:29.48        
                  35.12     1:13.54 (38.42)     1:52.84 (39.30)     2:29.48 (36.64)
 13 Dougherty, Kate           14 Badger-MR            2:27.83    2:30.22        
                  34.08     1:12.13 (38.05)     1:51.60 (39.47)     2:30.22 (38.62)
 14 Renwick, Ashley K         14 NYCC-MR              2:38.53    2:30.50        
                  34.43     1:13.39 (38.96)     1:53.38 (39.99)     2:30.50 (37.12)
 15 Taylor, Jaelynn M         13 Badger-MR            2:23.36    2:33.97        
                  35.07     1:13.90 (38.83)     1:54.90 (41.00)     2:33.97 (39.07)
 16 Gregory, Caitlin C        14 JCCT-MR              2:35.82    2:34.24        
                  36.95     1:15.91 (38.96)     1:56.10 (40.19)     2:34.24 (38.14)
 17 Yaremenko, Isabelle       14 MPNY-MR              2:31.85    2:34.56        
                  34.99     1:13.80 (38.81)     1:56.05 (42.25)     2:34.56 (38.51)
 18 Makhmadalieva, Parvina    14 MPNY-MR              2:35.00    2:34.62        
                  35.59     1:14.93 (39.34)     1:56.19 (41.26)     2:34.62 (38.43)
 19 Forrest, Jasmine          16 Badger-MR            2:30.87    2:35.95        
                  35.06     1:13.88 (38.82)     1:55.07 (41.19)     2:35.95 (40.88)
 20 Karabees-Lamer, Devon A   15 NYCC-MR              2:37.39    2:36.01        
                  34.80     1:14.23 (39.43)     1:55.28 (41.05)     2:36.01 (40.73)
 21 Shashaty, Kelly           14 TRI$-MR              2:31.96    2:36.74        
                  36.87     1:17.84 (40.97)     1:58.98 (41.14)     2:36.74 (37.76)
 22 Long, Kelsey              14 RIST-MR              2:34.85    2:36.77        
                  35.96     1:16.49 (40.53)     1:58.55 (42.06)     2:36.77 (38.22)
 23 Aclao, Joromya            16 QNS-MR               2:25.52    2:37.13        
                  34.03     1:13.58 (39.55)     1:55.01 (41.43)     2:37.13 (42.12)
 24 Lu, Erxi                  16 APEX-MR              2:32.61    2:37.45        
                  36.81     1:16.84 (40.03)     1:57.66 (40.82)     2:37.45 (39.79)
 25 Kovacs, Bella M           15 QNS-MR               2:38.30    2:38.06        
                  36.04     1:15.34 (39.30)     1:56.96 (41.62)     2:38.06 (41.10)
 26 Tang, Melbourne           16 NYCC-MR              2:51.48    2:38.64        
                  36.55     1:15.67 (39.12)     1:57.68 (42.01)     2:38.64 (40.96)
 27 Ge, Xinrui                14 APEX-MR              2:42.16    2:39.49        
                  37.81     1:18.12 (40.31)     1:59.95 (41.83)     2:39.49 (39.54)
 28 Cong, Lily A              14 NYCC-MR              2:52.39    2:39.80        
                  34.86     1:14.80 (39.94)     1:57.91 (43.11)     2:39.80 (41.89)
 29 Shifrina, Aleksandra      13 MPNY-MR              2:56.99    2:40.04        
                  35.59     1:15.47 (39.88)     1:58.00 (42.53)     2:40.04 (42.04)
 29 Ilkay, Kyla R             15 QNS-MR               2:46.33    2:40.04        
                  36.98     1:17.06 (40.08)     1:59.23 (42.17)     2:40.04 (40.81)
 31 Kolosovskiy, Elizabeth    14 TRI-MR               3:55.91    2:45.21        
                  36.61     1:18.02 (41.41)     2:02.36 (44.34)     2:45.21 (42.85)
 32 Javier, Chrisabella K     16 APEX-MR              2:50.08    2:45.77        
                  37.94     1:19.13 (41.19)     2:03.40 (44.27)     2:45.77 (42.37)
 33 Rodriguez, Catalina A     13 QNS-MR               2:58.62    2:45.87        
                  38.34     1:21.22 (42.88)     2:05.93 (44.71)     2:45.87 (39.94)
 34 Moffitt, Clara V          16 NYCC-MR              2:45.00    2:46.92        
                  36.52     1:18.96 (42.44)     2:04.00 (45.04)     2:46.92 (42.92)
 35 Savkin, Ksenia            13 MPNY-MR              2:35.00    2:47.15        
                  36.69     1:18.24 (41.55)     2:01.99 (43.75)     2:47.15 (45.16)
 36 Anwer, Sadia I            13 NYCC-MR              3:04.31    2:47.93        
                  36.25     1:18.79 (42.54)     2:03.78 (44.99)     2:47.93 (44.15)
 37 Rivera, Annalia           14 TRI$-MR              3:01.85    2:47.97        
                  38.21     1:21.27 (43.06)     2:05.97 (44.70)     2:47.97 (42.00)
 38 Tiger, Alexandra A        15 JCCT-MR              2:47.05    2:48.01        
                  38.20     1:19.91 (41.71)     2:04.98 (45.07)     2:48.01 (43.03)
 39 Jeong, Bina               13 QNS-MR               2:57.94    2:48.92        
                  39.39     1:22.05 (42.66)     2:07.52 (45.47)     2:48.92 (41.40)
 40 Nicholas, Cayla R         14 UN-MR                2:45.17    2:49.51        
                  37.77     1:20.38 (42.61)     2:05.34 (44.96)     2:49.51 (44.17)
 41 Glass, Olive              13 RIST-MR              2:45.78    2:49.68        
                  38.00     1:20.71 (42.71)     2:06.94 (46.23)     2:49.68 (42.74)
 42 Li, Jaimie                13 NYCC-MR              2:56.57    2:51.53        
                  37.24     1:20.82 (43.58)     2:06.74 (45.92)     2:51.53 (44.79)
 43 Patala, Lhatso            13 NYCC-MR              3:00.00    2:55.95        
                  39.31     1:23.59 (44.28)     2:10.34 (46.75)     2:55.95 (45.61)
 44 Dyce, Aniesha             14 ASAP-MR              3:00.46    2:58.98        
                  40.74     1:25.94 (45.20)     2:14.06 (48.12)     2:58.98 (44.92)
 45 Wisniewski, Hanna J       13 MPNY-MR              2:46.80    2:59.07        
                  38.56     1:23.95 (45.39)     2:13.88 (49.93)     2:59.07 (45.19)
 46 Lukenich, Eila A          13 ASAP-MR              3:15.42    3:07.38        
                  40.54     1:29.86 (49.32)     2:19.71 (49.85)     3:07.38 (47.67)
 47 Datta, Rani               15 NYCC-MR              3:20.15    3:10.16        
                  39.90     1:26.77 (46.87)     2:18.66 (51.89)     3:10.16 (51.50)
 48 Chavez, Gabrielle M       15 APEX-MR              3:25.63    3:19.40        
                  42.27     1:31.11 (48.84)     2:24.95 (53.84)     3:19.40 (54.45)
 
Women 13 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marchuk, Oksana           24 MPNY-MR              4:43.00    4:46.22        
                  31.85     1:06.91 (35.06)     1:43.27 (36.36)     2:19.94 (36.67)
        2:55.84 (35.90)     3:32.94 (37.10)     4:10.15 (37.21)     4:46.22 (36.07)
  2 Adams, Grace C            16 TRI-MR               5:55.91    4:50.25        
                  32.05     1:07.60 (35.55)     1:44.84 (37.24)     2:22.18 (37.34)
        2:59.83 (37.65)     3:37.17 (37.34)     4:15.08 (37.91)     4:50.25 (35.17)
  3 Petricevic, Madison       16 TRI$-MR              4:51.38    4:52.56        
                  32.09     1:07.15 (35.06)     1:43.91 (36.76)     2:20.81 (36.90)
        2:58.79 (37.98)     3:36.46 (37.67)     4:15.20 (38.74)     4:52.56 (37.36)
  4 Zaets, Samantha           14 TRI$-MR              5:06.92    5:00.46        
                  34.33     1:12.66 (38.33)     1:51.04 (38.38)     2:29.68 (38.64)
        3:08.42 (38.74)     3:46.43 (38.01)     4:23.90 (37.47)     5:00.46 (36.56)
  5 Dessart, Ellie J          17 Badger-MR            4:59.73    5:01.54        
                  33.68     1:10.74 (37.06)     1:49.51 (38.77)     2:27.86 (38.35)
        3:06.97 (39.11)     3:45.54 (38.57)     4:25.35 (39.81)     5:01.54 (36.19)
  6 Guirre, Shamiya           15 TRI$-MR              4:50.45    5:03.38        
                  35.05     1:12.84 (37.79)     1:51.30 (38.46)     2:29.94 (38.64)
        3:08.38 (38.44)     3:47.37 (38.99)     4:25.93 (38.56)     5:03.38 (37.45)
  7 Anticev, Katherine        13 TRI$-MR              5:10.00    5:06.67        
                  34.79     1:13.18 (38.39)     1:52.42 (39.24)     2:31.10 (38.68)
        3:10.62 (39.52)     3:50.22 (39.60)     4:28.18 (37.96)     5:06.67 (38.49)
  8 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               5:05.82    5:08.66        
                  35.41     1:13.24 (37.83)     1:52.24 (39.00)     2:30.82 (38.58)
        3:10.34 (39.52)     3:50.18 (39.84)     4:30.25 (40.07)     5:08.66 (38.41)
  9 Bischof, Lucy M           17 Badger-MR            4:52.54    5:09.68        
                  35.25     1:14.21 (38.96)     1:54.21 (40.00)     2:34.07 (39.86)
        3:13.58 (39.51)     3:53.23 (39.65)     4:32.73 (39.50)     5:09.68 (36.95)
 10 Callaghan, Kaitlin        16 TRI$-MR              4:56.84    5:10.39        
                  34.84     1:13.04 (38.20)     1:52.42 (39.38)     2:31.53 (39.11)
        3:11.41 (39.88)     3:50.88 (39.47)     4:31.41 (40.53)     5:10.39 (38.98)
 11 Dougherty, Kate           14 Badger-MR            5:24.22    5:12.45        
                  34.79     1:13.07 (38.28)     1:52.58 (39.51)     2:32.34 (39.76)
        3:13.09 (40.75)     3:53.68 (40.59)     4:34.12 (40.44)     5:12.45 (38.33)
 12 Karacheva, Anna           13 MPNY-MR              5:10.00    5:13.71        
                  35.20     1:14.28 (39.08)     1:54.46 (40.18)     2:34.11 (39.65)
        3:14.88 (40.77)     3:55.80 (40.92)     4:35.55 (39.75)     5:13.71 (38.16)
 13 Jolia, Dina               14 MPNY-MR              6:07.00    5:14.28        
                  32.66     1:10.57 (37.91)     1:49.12 (38.55)     2:30.41 (41.29)
        3:11.82 (41.41)     3:53.58 (41.76)     4:35.13 (41.55)     5:14.28 (39.15)
 14 Shashaty, Kelly           14 TRI$-MR              5:18.75    5:26.45        
                  36.90     1:17.78 (40.88)     1:59.92 (42.14)     2:41.42 (41.50)
        3:23.79 (42.37)     4:05.56 (41.77)     4:47.16 (41.60)     5:26.45 (39.29)
 15 Kovacs, Bella M           15 QNS-MR               5:30.65    5:29.09        
                  37.66     1:17.99 (40.33)     1:59.99 (42.00)     2:40.77 (40.78)
        3:23.59 (42.82)     4:05.10 (41.51)     4:48.23 (43.13)     5:29.09 (40.86)
 16 Reich, Julia K            14 Badger-MR            5:27.61    5:31.01        
                  36.50     1:17.57 (41.07)     1:59.36 (41.79)     2:41.32 (41.96)
        3:23.79 (42.47)     4:06.06 (42.27)     4:48.85 (42.79)     5:31.01 (42.16)
 17 Taylor, Jaelynn M         13 Badger-MR            5:12.11    5:34.74        
                  37.28     1:18.04 (40.76)     2:00.89 (42.85)     2:43.24 (42.35)
        3:26.59 (43.35)     4:09.02 (42.43)     4:52.94 (43.92)     5:34.74 (41.80)
 18 Forrest, Jasmine          16 Badger-MR            5:41.51    5:35.00        
                  35.33     1:15.73 (40.40)     1:57.68 (41.95)     2:40.40 (42.72)
        3:24.05 (43.65)     4:07.89 (43.84)     4:52.11 (44.22)     5:35.00 (42.89)
 19 Zhao, Joanna J            16 APEX-MR              5:22.59    5:46.34        
                  38.29     1:21.78 (43.49)     2:06.49 (44.71)     2:50.71 (44.22)
        3:34.41 (43.70)     4:19.19 (44.78)     5:03.36 (44.17)     5:46.34 (42.98)
 20 Wong, Kelly M             14 APEX-MR              5:39.12    5:50.22        
                  37.58     1:20.34 (42.76)     2:04.88 (44.54)     2:49.97 (45.09)
        3:35.11 (45.14)     4:20.68 (45.57)     5:06.94 (46.26)     5:50.22 (43.28)
 
Women 13 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guirre, Shamiya           15 TRI$-MR              1:07.67    1:09.87        
                  33.95     1:09.87 (35.92)                                        
  2 Burtseva, Maria           16 MPNY-MR              1:08.30    1:13.49        
                  35.41     1:13.49 (38.08)                                        
  3 Finn, Molly K             15 NYCC-MR              1:16.84    1:13.56        
                  35.58     1:13.56 (37.98)                                        
  4 Jolia, Dina               14 MPNY-MR              1:15.77    1:14.88        
                  36.40     1:14.88 (38.48)                                        
  5 Zaets, Samantha           14 TRI$-MR              1:17.67    1:15.01        
                  36.32     1:15.01 (38.69)                                        
  6 Knapp, Eliza K            14 NYCC-MR              1:19.79    1:15.63        
                  37.44     1:15.63 (38.19)                                        
  7 Seliger, Sophia           14 RIST-MR              1:18.73    1:15.82        
                  37.42     1:15.82 (38.40)                                        
  8 Yaremenko, Isabelle       14 MPNY-MR              1:19.35    1:17.66        
                  37.62     1:17.66 (40.04)                                        
  9 Wong, Kristen A           14 APEX-MR              1:22.49    1:18.91        
                  39.63     1:18.91 (39.28)                                        
 10 Wong, Linsey              13 NYCC-MR              1:24.44    1:18.93        
                  38.61     1:18.93 (40.32)                                        
 11 Platt, Claire             16 MPNY-MR              1:22.58    1:19.00        
                  38.67     1:19.00 (40.33)                                        
 12 Malpeso, Emily            14 TRI$-MR              1:20.00    1:19.25        
                  37.97     1:19.25 (41.28)                                        
 13 Anticev, Katherine        13 TRI$-MR              1:25.12    1:19.43        
                  38.18     1:19.43 (41.25)                                        
 14 Karacheva, Anna           13 MPNY-MR              1:24.48    1:19.44        
                  38.19     1:19.44 (41.25)                                        
 15 Forrest, Jasmine          16 Badger-MR            1:13.66    1:19.91        
                  38.12     1:19.91 (41.79)                                        
 16 Law, Brianna              13 MPNY-MR              1:27.89    1:20.52        
                  38.66     1:20.52 (41.86)                                        
 17 Shifrina, Aleksandra      13 MPNY-MR              1:29.59    1:20.65        
                  38.28     1:20.65 (42.37)                                        
 18 Cong, Lily A              14 NYCC-MR              1:23.56    1:20.92        
                  39.97     1:20.92 (40.95)                                        
 19 Zhao, Joanna J            16 APEX-MR              1:14.41    1:21.24        
                  39.09     1:21.24 (42.15)                                        
 20 Moore, Michaela           14 TRI$-MR              1:21.25    1:21.27        
                  39.68     1:21.27 (41.59)                                        
 21 Wong, Kelly M             14 APEX-MR              1:18.71    1:21.51        
                  38.79     1:21.51 (42.72)                                        
 22 Rodriguez, Catalina A     13 QNS-MR               1:26.84    1:21.62        
                  40.26     1:21.62 (41.36)                                        
 23 Reinhart, Natalie J       13 RIST-MR              1:22.86    1:21.66        
                  40.01     1:21.66 (41.65)                                        
 24 Cruz, Laura               18 QNS-MR               1:26.01    1:21.67        
                  39.96     1:21.67 (41.71)                                        
 25 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               1:23.36    1:21.81        
                  41.10     1:21.81 (40.71)                                        
 26 Renwick, Ashley K         14 NYCC-MR              1:25.04    1:22.32        
                  41.04     1:22.32 (41.28)                                        
 27 Krasykova, Polina         19 MPNY-MR              1:19.00    1:22.38        
                  39.85     1:22.38 (42.53)                                        
 28 Kolosovskiy, Allison      14 TRI-MR               1:55.91    1:23.04        
 29 Ge, Xinrui                14 APEX-MR              1:21.75    1:24.15        
                  41.74     1:24.15 (42.41)                                        
 30 McDonald, Anna            14 TRI$-MR              1:24.05    1:24.43        
                  40.81     1:24.43 (43.62)                                        
 31 Mykytenko, Elizabeth      16 TRI-MR               1:22.96    1:24.50        
                  42.18     1:24.50 (42.32)                                        
 32 Dessart, Ellie J          17 Badger-MR            1:21.84    1:24.92        
                  41.39     1:24.92 (43.53)                                        
 33 Krasykova, Albina         19 MPNY-MR              1:20.00    1:25.56        
 33 Jeong, Bina               13 QNS-MR               1:24.59    1:25.56        
                  42.38     1:25.56 (43.18)                                        
 35 Long, Kelsey              14 RIST-MR              1:21.99    1:25.89        
                  41.89     1:25.89 (44.00)                                        
 36 Li, Jaimie                13 NYCC-MR              1:26.29    1:25.96        
                  41.13     1:25.96 (44.83)                                        
 37 Kovacs, Bella M           15 QNS-MR               1:21.93    1:26.20        
                  42.17     1:26.20 (44.03)                                        
 38 Rivera, Annalia           14 TRI$-MR              1:28.14    1:27.50        
                  43.05     1:27.50 (44.45)                                        
 39 Kolosovskiy, Elizabeth    14 TRI-MR               1:55.91    1:29.47        
                  43.75     1:29.47 (45.72)                                        
 40 Glass, Olive              13 RIST-MR              1:28.36    1:29.64        
                  44.26     1:29.64 (45.38)                                        
 41 Moffitt, Clara V          16 NYCC-MR              1:22.00    1:29.79        
                  42.46     1:29.79 (47.33)                                        
 42 Pardlo, Gabriella S       14 NYCC-MR              1:28.00    1:32.75        
                  46.88     1:32.75 (45.87)                                        
 43 Savkin, Ksenia            13 MPNY-MR              1:18.00    1:34.16        
                  45.09     1:34.16 (49.07)                                        
 44 Dong, Samantha            14 NYCC-MR              1:27.00    1:37.82        
 45 Milton, Sophia            13 TRI$-MR              1:48.18    1:39.31        
 46 Lukenich, Eila A          13 ASAP-MR              1:43.57    1:39.59        
                  48.12     1:39.59 (51.47)                                        
 47 Omonullaeva, Amina        13 Shy-Mr-MR            1:26.90    1:40.12        
 48 Giordano, Lena C          14 ASAP-MR              2:05.40    1:53.20        
                  54.47     1:53.20 (58.73)                                        
 
Women 13 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petricevic, Madison       16 TRI$-MR              2:24.33    2:30.15        
                  34.87     1:11.99 (37.12)     1:51.74 (39.75)     2:30.15 (38.41)
  2 Guirre, Shamiya           15 TRI$-MR              2:28.04    2:31.88        
                  35.73     1:13.82 (38.09)     1:52.99 (39.17)     2:31.88 (38.89)
  3 Adams, Grace C            16 TRI-MR               2:35.04    2:35.51        
                  36.15     1:15.21 (39.06)     1:55.91 (40.70)     2:35.51 (39.60)
  4 Burtseva, Maria           16 MPNY-MR              2:28.08    2:38.57        
                  37.58     1:17.90 (40.32)     1:58.19 (40.29)     2:38.57 (40.38)
  5 Jolia, Dina               14 MPNY-MR              2:45.39    2:44.36        
                  38.70     1:19.78 (41.08)     2:03.32 (43.54)     2:44.36 (41.04)
  6 Anticev, Katherine        13 TRI$-MR              2:58.65    2:46.70        
                  39.78     1:22.36 (42.58)     2:05.13 (42.77)     2:46.70 (41.57)
  7 Karabees-Lamer, Devon A   15 NYCC-MR              2:45.54    2:47.15        
                  39.50     1:21.30 (41.80)     2:05.28 (43.98)     2:47.15 (41.87)
  7 Draven, Jessie Z          13 NYCC-MR              3:00.00    2:47.15        
                  39.01     1:21.09 (42.08)     2:06.49 (45.40)     2:47.15 (40.66)
  9 Wong, Linsey              13 NYCC-MR              2:48.09    2:47.61        
                  40.02     1:22.30 (42.28)     2:05.20 (42.90)     2:47.61 (42.41)
 10 Knapp, Eliza K            14 NYCC-MR              2:49.33    2:47.68        
                  41.44     1:23.39 (41.95)     2:06.61 (43.22)     2:47.68 (41.07)
 11 Makhmadalieva, Parvina    14 MPNY-MR              2:40.00    2:48.22        
                  39.58     1:22.44 (42.86)     2:06.65 (44.21)     2:48.22 (41.57)
 12 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               2:52.85    2:50.74        
                  42.37     1:25.25 (42.88)     2:09.66 (44.41)     2:50.74 (41.08)
 13 Yaremenko, Isabelle       14 MPNY-MR              2:46.18    2:51.33        
                  41.03     1:25.18 (44.15)     2:10.13 (44.95)     2:51.33 (41.20)
 14 Dougherty, Kate           14 Badger-MR            2:46.38    2:51.45        
                  41.11     1:24.32 (43.21)     2:08.79 (44.47)     2:51.45 (42.66)
 15 Dambach, Marisa S         15 UN-MR                2:44.49    2:52.02        
                  40.13     1:22.57 (42.44)     2:07.84 (45.27)     2:52.02 (44.18)
 16 Wong, Kristen A           14 APEX-MR              2:52.25    2:52.15        
                  41.46     1:26.40 (44.94)     2:09.46 (43.06)     2:52.15 (42.69)
 17 Gregory, Caitlin C        14 JCCT-MR              2:48.83    2:52.27        
                  41.04     1:24.14 (43.10)     2:09.78 (45.64)     2:52.27 (42.49)
 18 Kovacs, Bella M           15 QNS-MR               2:52.28    2:52.75        
                  41.34     1:24.48 (43.14)     2:09.46 (44.98)     2:52.75 (43.29)
 19 Lu, Erxi                  16 APEX-MR              2:48.28    2:52.90        
                  42.21     1:25.99 (43.78)     2:10.44 (44.45)     2:52.90 (42.46)
 20 Forrest, Jasmine          16 Badger-MR            2:50.34    2:53.65        
                  40.07     1:23.46 (43.39)     2:08.73 (45.27)     2:53.65 (44.92)
 21 Cong, Lily A              14 NYCC-MR              3:00.01    2:53.74        
                  40.44     1:24.56 (44.12)     2:10.11 (45.55)     2:53.74 (43.63)
 22 Shifrina, Aleksandra      13 MPNY-MR              2:59.00    2:54.09        
                  41.27     1:25.63 (44.36)     2:09.79 (44.16)     2:54.09 (44.30)
 23 Taylor, Jaelynn M         13 Badger-MR            2:42.61    2:56.15        
                  41.58     1:25.48 (43.90)     2:11.68 (46.20)     2:56.15 (44.47)
 24 Ilkay, Kyla R             15 QNS-MR               3:10.33    2:58.14        
                  41.99     1:26.14 (44.15)     2:13.72 (47.58)     2:58.14 (44.42)
 25 Ge, Xinrui                14 APEX-MR              2:55.12    2:58.51        
                  42.79     1:26.74 (43.95)     2:13.32 (46.58)     2:58.51 (45.19)
 26 Renwick, Ashley K         14 NYCC-MR              3:07.69    2:59.39        
                  42.55     1:29.00 (46.45)     2:17.26 (48.26)     2:59.39 (42.13)
 27 Kolosovskiy, Allison      14 TRI-MR               3:45.91    3:00.04        
                  41.48     1:26.44 (44.96)     2:14.66 (48.22)     3:00.04 (45.38)
 28 Jeong, Bina               13 QNS-MR               2:56.85    3:01.14        
                  42.85     1:27.86 (45.01)     2:14.89 (47.03)     3:01.14 (46.25)
 29 Zhao, Joanna J            16 APEX-MR              2:52.09    3:01.95        
                  43.75     1:29.88 (46.13)     2:17.26 (47.38)     3:01.95 (44.69)
 30 Abrams, Anna M            16 UN-MR                2:58.04    3:04.41        
                  43.52     1:30.30 (46.78)     2:18.37 (48.07)     3:04.41 (46.04)
 31 Rivera, Annalia           14 TRI$-MR              3:13.77    3:06.53        
                  44.44     1:30.71 (46.27)     2:19.25 (48.54)     3:06.53 (47.28)
 32 Nicholas, Cayla R         14 UN-MR                2:59.99    3:13.30        
                  45.10     1:33.06 (47.96)     2:24.00 (50.94)     3:13.30 (49.30)
 33 Javier, Chrisabella K     16 APEX-MR              3:07.46    3:13.60        
                  46.15     1:35.50 (49.35)     2:25.91 (50.41)     3:13.60 (47.69)
 34 Savkin, Ksenia            13 MPNY-MR              3:00.00    3:20.64        
                  47.05     1:37.80 (50.75)     2:31.78 (53.98)     3:20.64 (48.86)
 -- Long, Kelsey              14 RIST-MR              3:08.77         DQ        
      Delay initiating arm pull
                  45.23     1:33.62 (48.39)        DQ (1:35.97)                    
 -- Tang, Melbourne           16 NYCC-MR              2:49.97         DQ        
      Delay initiating turn
                  41.99     1:25.73 (43.74)        DQ (1:26.39)                    
 
Women 13 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seliger, Sophia           14 RIST-MR              1:15.82    1:19.66        
                  37.90     1:19.66 (41.76)                                        
  2 Pratt-Filker, Sadie T     14 APEX-MR              1:18.80    1:21.80        
                  39.27     1:21.80 (42.53)                                        
  3 Wong, Linsey              13 NYCC-MR              1:27.48    1:26.39        
                  41.14     1:26.39 (45.25)                                        
  4 Li, Jaimie                13 NYCC-MR              1:32.39    1:27.05        
                  40.33     1:27.05 (46.72)                                        
  5 Regan, Jaclyn R           13 QNS-MR               1:36.33    1:27.85        
                  41.39     1:27.85 (46.46)                                        
  6 Law, Brianna              13 MPNY-MR              1:31.19    1:29.49        
                  43.56     1:29.49 (45.93)                                        
  7 Malpeso, Emily            14 TRI$-MR              1:21.69    1:30.43        
                  42.35     1:30.43 (48.08)                                        
  8 Draven, Jessie Z          13 NYCC-MR              1:30.00    1:31.43        
                  43.41     1:31.43 (48.02)                                        
  9 Ge, Xinrui                14 APEX-MR              1:27.08    1:31.46        
                  44.31     1:31.46 (47.15)                                        
 10 Cong, Lily A              14 NYCC-MR              1:36.35    1:32.43        
                  44.58     1:32.43 (47.85)                                        
 11 Makhmadalieva, Parvina    14 MPNY-MR              1:27.00    1:33.63        
                  44.57     1:33.63 (49.06)                                        
 12 Kovacs, Bella M           15 QNS-MR               1:33.35    1:33.87        
                  44.86     1:33.87 (49.01)                                        
 13 Patala, Lhatso            13 NYCC-MR              1:35.00    1:34.03        
                  44.93     1:34.03 (49.10)                                        
 14 Tang, Melbourne           16 NYCC-MR              1:34.53    1:34.14        
                  45.80     1:34.14 (48.34)                                        
 15 Aclao, Joromya            16 QNS-MR               1:31.82    1:34.94        
                  44.89     1:34.94 (50.05)                                        
 16 Karabees-Lamer, Devon A   15 NYCC-MR              1:34.47    1:35.06        
                  45.22     1:35.06 (49.84)                                        
 17 Wisniewski, Hanna J       13 MPNY-MR              1:36.79    1:35.11        
                  46.66     1:35.11 (48.45)                                        
 18 Reinhart, Natalie J       13 RIST-MR              1:31.71    1:35.76        
                  45.66     1:35.76 (50.10)                                        
 19 Reid, Vanessa N           14 QNS-MR               1:45.33    1:36.69        
                  45.63     1:36.69 (51.06)                                        
 19 Shifrina, Aleksandra      13 MPNY-MR              1:39.13    1:36.69        
                  45.97     1:36.69 (50.72)                                        
 21 Datta, Rani               15 NYCC-MR              1:38.94    1:36.83        
                  46.55     1:36.83 (50.28)                                        
 22 Kolosovskiy, Elizabeth    14 TRI-MR               1:57.91    1:37.52        
                  45.99     1:37.52 (51.53)                                        
 23 Valadez, Ofelia M         16 APEX-MR              1:38.60    1:38.04        
                  45.10     1:38.04 (52.94)                                        
 24 Dessart, Ellie J          17 Badger-MR            1:34.95    1:39.10        
                  47.44     1:39.10 (51.66)                                        
 25 Lu, Erxi                  16 APEX-MR              1:41.15    1:39.78        
                  48.67     1:39.78 (51.11)                                        
 26 Jeong, Bina               13 QNS-MR               1:39.37    1:40.26        
                  47.45     1:40.26 (52.81)                                        
 27 Savkin, Ksenia            13 MPNY-MR              1:32.00    1:40.72        
                  47.48     1:40.72 (53.24)                                        
 28 Nathanson, Millie E       13 JCCT-MR              1:42.85    1:41.25        
                  47.76     1:41.25 (53.49)                                        
 29 Dyce, Aniesha             14 ASAP-MR              1:43.85    1:41.95        
 30 Dambach, Marisa S         15 UN-MR                1:36.10    1:42.60        
                  48.40     1:42.60 (54.20)                                        
 31 Glass, Olive              13 RIST-MR              1:40.78    1:43.39        
                  49.89     1:43.39 (53.50)                                        
 32 Jimenez, Haley            15 QNS-MR               1:37.96    1:44.68        
                  49.89     1:44.68 (54.79)                                        
 33 Anwer, Sadia I            13 NYCC-MR              1:49.63    1:45.92        
                  49.97     1:45.92 (55.95)                                        
 34 Kolosovskiy, Allison      14 TRI-MR               1:57.91    1:46.01        
                  51.41     1:46.01 (54.60)                                        
 35 Lukenich, Eila A          13 ASAP-MR              2:06.54    1:53.26        
                  54.17     1:53.26 (59.09)                                        
 36 Giordano, Lena C          14 ASAP-MR              2:10.76    2:02.32        
                  57.16   2:02.32 (1:05.16)                                        
 37 Chavez, Gabrielle M       15 APEX-MR              2:27.51    2:17.63        
                1:03.78   2:17.63 (1:13.85)                                        
 -- Moffitt, Clara V          16 NYCC-MR              1:35.00         DQ        
      Two strokes under water
                  55.20        DQ (1:00.60)                                        
 
Women 13 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seliger, Sophia           14 RIST-MR              2:42.92    2:51.26        
                  37.28     1:20.42 (43.14)     2:06.24 (45.82)     2:51.26 (45.02)
  2 Pratt-Filker, Sadie T     14 APEX-MR              2:52.76    2:58.73        
                  39.00     1:25.03 (46.03)     2:11.62 (46.59)     2:58.73 (47.11)
  3 Wong, Linsey              13 NYCC-MR              3:01.45    3:00.13        
                  40.93     1:26.05 (45.12)     2:13.74 (47.69)     3:00.13 (46.39)
  4 Gonzalez, Angelina        19 MPNY-MR              2:58.68    3:06.71        
                  40.02     1:25.80 (45.78)     2:15.25 (49.45)     3:06.71 (51.46)
  5 Orr, Elon K               15 QNS-MR               3:20.33    3:10.79        
                  44.02     1:31.53 (47.51)     2:21.95 (50.42)     3:10.79 (48.84)
  6 Li, Jaimie                13 NYCC-MR              3:25.26    3:11.50        
                  43.36     1:29.95 (46.59)     2:22.16 (52.21)     3:11.50 (49.34)
  7 Brulinski, Natalia E      13 UN-MR                3:06.00    3:12.30        
                  42.17     1:30.38 (48.21)     2:21.02 (50.64)     3:12.30 (51.28)
  8 Kuznetsov, Elizabeth      13 MPNY-MR              2:59.00    3:13.35        
                  43.86     1:33.21 (49.35)     2:24.38 (51.17)     3:13.35 (48.97)
  9 Platt, Claire             16 MPNY-MR              3:17.95    3:13.91        
                  42.98     1:31.11 (48.13)     2:22.26 (51.15)     3:13.91 (51.65)
 10 Ge, Xinrui                14 APEX-MR              3:09.63    3:14.12        
                  44.13     1:33.00 (48.87)     2:24.50 (51.50)     3:14.12 (49.62)
 11 Law, Brianna              13 MPNY-MR              3:19.38    3:15.85        
                  44.34     1:34.06 (49.72)     2:26.63 (52.57)     3:15.85 (49.22)
 12 Kovacs, Bella M           15 QNS-MR               3:13.49    3:16.55        
                  45.91     1:35.76 (49.85)     2:26.30 (50.54)     3:16.55 (50.25)
 13 Cong, Lily A              14 NYCC-MR              3:19.65    3:17.65        
                  44.36     1:33.29 (48.93)     2:25.96 (52.67)     3:17.65 (51.69)
 14 Dougherty, Kate           14 Badger-MR            3:08.55    3:20.50        
                  46.91     1:37.82 (50.91)     2:30.38 (52.56)     3:20.50 (50.12)
 15 Wisniewski, Hanna J       13 MPNY-MR              3:15.00    3:21.43        
                  44.18     1:35.31 (51.13)     2:30.74 (55.43)     3:21.43 (50.69)
 16 Shifrina, Aleksandra      13 MPNY-MR              3:15.00    3:25.08        
                  47.65     1:39.51 (51.86)     2:32.32 (52.81)     3:25.08 (52.76)
 17 Pardlo, Gabriella S       14 NYCC-MR              3:15.00    3:25.80        
                  47.17     1:39.63 (52.46)     2:34.48 (54.85)     3:25.80 (51.32)
 18 Reich, Julia K            14 Badger-MR            3:12.44    3:26.31        
                  45.76     1:37.61 (51.85)     2:31.82 (54.21)     3:26.31 (54.49)
 19 Kolosovskiy, Elizabeth    14 TRI-MR               4:10.91    3:31.71        
                  47.29     1:40.39 (53.10)     2:36.44 (56.05)     3:31.71 (55.27)
 20 Jeong, Bina               13 QNS-MR               3:30.72    3:31.90        
                  48.56     1:41.81 (53.25)     2:37.05 (55.24)     3:31.90 (54.85)
 21 Valadez, Ofelia M         16 APEX-MR              3:31.26    3:36.90        
                  48.45     1:42.08 (53.63)     2:40.15 (58.07)     3:36.90 (56.75)
 22 Savkin, Ksenia            13 MPNY-MR              3:15.00    3:39.19        
                  49.17     1:43.95 (54.78)     2:41.16 (57.21)     3:39.19 (58.03)
 23 Glass, Olive              13 RIST-MR              3:46.52    3:47.18        
                  50.37     1:47.77 (57.40)   2:48.98 (1:01.21)     3:47.18 (58.20)
 24 Dong, Samantha            14 NYCC-MR              3:15.00    3:55.64        
                  50.27     1:49.75 (59.48)   2:55.69 (1:05.94)     3:55.64 (59.95)
 
Women 13 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marchuk, Oksana           24 MPNY-MR              1:07.74    1:05.60        
                  30.99     1:05.60 (34.61)                                        
  2 Petricevic, Madison       16 TRI$-MR              1:08.89    1:12.63        
                  32.84     1:12.63 (39.79)                                        
  3 Knapp, Eliza K            14 NYCC-MR              1:15.19    1:12.70        
                  33.47     1:12.70 (39.23)                                        
  4 Abrams, Anna M            16 UN-MR                1:11.78    1:14.89        
                  34.25     1:14.89 (40.64)                                        
  5 Reinhart, Natalie J       13 RIST-MR              1:11.91    1:15.60        
                  34.04     1:15.60 (41.56)                                        
  6 Ortega, Meghan            15 TRI$-MR              1:15.55    1:16.09        
                  35.68     1:16.09 (40.41)                                        
  7 Yaremenko, Isabelle       14 MPNY-MR              1:15.92    1:16.10        
                  36.58     1:16.10 (39.52)                                        
  8 Jolia, Dina               14 MPNY-MR              1:17.16    1:16.16        
                  34.69     1:16.16 (41.47)                                        
  9 Callaghan, Kaitlin        16 TRI$-MR              1:15.79    1:16.20        
                  36.16     1:16.20 (40.04)                                        
 10 Pratt-Filker, Sadie T     14 APEX-MR              1:16.40    1:16.22        
                  35.73     1:16.22 (40.49)                                        
 11 Wong, Linsey              13 NYCC-MR              1:19.21    1:16.64        
                  36.66     1:16.64 (39.98)                                        
 12 Sjolander, Katie          15 TRI$-MR              1:16.92    1:16.77        
                  35.08     1:16.77 (41.69)                                        
 13 Shashaty, Kelly           14 TRI$-MR              1:21.00    1:17.54        
                  37.00     1:17.54 (40.54)                                        
 14 Draven, Jessie Z          13 NYCC-MR              1:25.00    1:18.72        
                  35.97     1:18.72 (42.75)                                        
 15 Anticev, Katherine        13 TRI$-MR              1:25.54    1:19.27        
                  37.09     1:19.27 (42.18)                                        
 16 Zhao, Joanna J            16 APEX-MR              1:18.10    1:19.36        
                  36.87     1:19.36 (42.49)                                        
 17 Law, Brianna              13 MPNY-MR              1:17.30    1:19.83        
                  35.06     1:19.83 (44.77)                                        
 18 Malpeso, Emily            14 TRI$-MR              1:23.19    1:20.01        
                  36.80     1:20.01 (43.21)                                        
 19 Dessart, Ellie J          17 Badger-MR            1:16.18    1:21.62        
                  37.17     1:21.62 (44.45)                                        
 20 Javier, Chrisabella K     16 APEX-MR              1:22.10    1:23.19        
                  38.41     1:23.19 (44.78)                                        
 21 Rodriguez, Catalina A     13 QNS-MR               1:26.67    1:24.03        
                  39.43     1:24.03 (44.60)                                        
 22 Dougherty, Kate           14 Badger-MR            1:32.69    1:25.16        
                  38.93     1:25.16 (46.23)                                        
 23 Wong, Kelly M             14 APEX-MR              1:29.77    1:25.98        
                  38.33     1:25.98 (47.65)                                        
 24 Li, Jaimie                13 NYCC-MR              1:30.00    1:29.97        
                  40.07     1:29.97 (49.90)                                        
 25 Cruz, Laura               18 QNS-MR               1:47.99    1:30.07        
                  41.45     1:30.07 (48.62)                                        
 26 Anwer, Sadia I            13 NYCC-MR              1:53.14    1:32.24        
                  41.21     1:32.24 (51.03)                                        
 27 Moffitt, Clara V          16 NYCC-MR              1:25.00    1:32.93        
                  40.44     1:32.93 (52.49)                                        
 28 Wisniewski, Hanna J       13 MPNY-MR              1:27.49    1:37.64        
                  44.67     1:37.64 (52.97)                                        
 29 Dyce, Aniesha             14 ASAP-MR              1:44.53    1:42.01        
                  46.63     1:42.01 (55.38)                                        
 30 Giordano, Lena C          14 ASAP-MR              2:04.20    1:53.37        
                  52.21   1:53.37 (1:01.16)                                        
 
Women 13 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marchuk, Oksana           24 MPNY-MR              2:34.97    2:30.41        
                  34.47     1:10.98 (36.51)     1:51.18 (40.20)     2:30.41 (39.23)
  2 Callaghan, Kaitlin        16 TRI$-MR              2:47.97    2:49.25        
                  37.31     1:20.41 (43.10)     2:04.74 (44.33)     2:49.25 (44.51)
  3 Knapp, Eliza K            14 NYCC-MR              2:57.27    2:50.18        
                  37.40     1:20.16 (42.76)     2:06.61 (46.45)     2:50.18 (43.57)
  4 Karacheva, Anna           13 MPNY-MR              2:45.00    2:56.45        
                  39.57     1:22.03 (42.46)     2:11.43 (49.40)     2:56.45 (45.02)
  5 Kuznetsov, Elizabeth      13 MPNY-MR              2:44.00    2:56.74        
                  41.65     1:28.41 (46.76)     2:13.79 (45.38)     2:56.74 (42.95)
  6 Taylor, Jaelynn M         13 Badger-MR            2:50.31    2:58.07        
                  36.08     1:18.71 (42.63)     2:08.59 (49.88)     2:58.07 (49.48)
  7 Shashaty, Kelly           14 TRI$-MR              3:04.28    2:59.30        
                  40.27     1:25.06 (44.79)     2:12.82 (47.76)     2:59.30 (46.48)
  8 Moore, Michaela           14 TRI$-MR              3:12.38    3:04.09        
                  39.78     1:24.62 (44.84)     2:12.91 (48.29)     3:04.09 (51.18)
  9 Yaremenko, Isabelle       14 MPNY-MR              3:01.50    3:07.35        
                  40.01     1:29.24 (49.23)     2:23.99 (54.75)     3:07.35 (43.36)
 
Women 13 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petricevic, Madison       16 TRI$-MR              2:32.80    2:38.15        
                  33.34     1:12.34 (39.00)     2:02.68 (50.34)     2:38.15 (35.47)
  2 Adams, Grace C            16 TRI-MR               2:39.67    2:40.17        
                  34.80     1:15.37 (40.57)     2:04.44 (49.07)     2:40.17 (35.73)
  3 Wong, Linsey              13 NYCC-MR              2:46.30    2:43.11        
                  36.97     1:19.84 (42.87)     2:06.57 (46.73)     2:43.11 (36.54)
  4 Karacheva, Anna           13 MPNY-MR              2:52.50    2:44.33        
                  36.75     1:19.87 (43.12)     2:07.93 (48.06)     2:44.33 (36.40)
  5 Jolia, Dina               14 MPNY-MR              2:47.43    2:47.66        
                  35.55     1:17.00 (41.45)     2:08.63 (51.63)     2:47.66 (39.03)
  6 Kuznetsov, Elizabeth      13 MPNY-MR              2:54.46    2:47.82        
                  37.75     1:22.21 (44.46)     2:12.36 (50.15)     2:47.82 (35.46)
  7 Malpeso, Emily            14 TRI$-MR              2:42.14    2:48.68        
                  36.08     1:20.34 (44.26)     2:09.26 (48.92)     2:48.68 (39.42)
  8 Anticev, Katherine        13 TRI$-MR              2:58.09    2:48.79        
                  37.62     1:21.53 (43.91)     2:13.03 (51.50)     2:48.79 (35.76)
  9 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               2:48.83    2:50.25        
                  38.64     1:22.56 (43.92)     2:14.02 (51.46)     2:50.25 (36.23)
 10 Knapp, Eliza K            14 NYCC-MR              2:48.38    2:50.73        
                  37.90     1:20.73 (42.83)     2:13.54 (52.81)     2:50.73 (37.19)
 11 Reinhart, Natalie J       13 RIST-MR              2:44.47    2:51.97        
                  34.59     1:19.09 (44.50)     2:12.03 (52.94)     2:51.97 (39.94)
 12 Platt, Claire             16 MPNY-MR              2:52.90    2:52.12        
                  36.37     1:19.88 (43.51)     2:10.86 (50.98)     2:52.12 (41.26)
 13 Dougherty, Kate           14 Badger-MR            2:48.71    2:53.07        
                  38.55     1:22.48 (43.93)     2:14.34 (51.86)     2:53.07 (38.73)
 14 Orr, Elon K               15 QNS-MR               3:00.33    2:53.16        
                  39.52     1:26.88 (47.36)     2:17.22 (50.34)     2:53.16 (35.94)
 15 Moore, Michaela           14 TRI$-MR              2:52.60    2:55.80        
                  38.14     1:23.43 (45.29)     2:16.84 (53.41)     2:55.80 (38.96)
 16 Finn, Molly K             15 NYCC-MR              2:58.69    2:56.55        
                  39.09     1:22.55 (43.46)     2:17.59 (55.04)     2:56.55 (38.96)
 17 Krasykova, Albina         19 MPNY-MR              2:50.00    2:56.69        
                  38.47     1:25.42 (46.95)     2:18.36 (52.94)     2:56.69 (38.33)
 18 Forrest, Jasmine          16 Badger-MR            2:48.00    2:57.68        
                  36.24     1:23.29 (47.05)     2:17.44 (54.15)     2:57.68 (40.24)
 19 Cong, Lily A              14 NYCC-MR              3:07.03    2:57.81        
                  39.75     1:23.69 (43.94)     2:16.24 (52.55)     2:57.81 (41.57)
 20 Law, Brianna              13 MPNY-MR              2:59.65    2:57.90        
                  38.02     1:24.09 (46.07)     2:16.77 (52.68)     2:57.90 (41.13)
 21 Shifrina, Aleksandra      13 MPNY-MR              3:10.54    2:58.83        
                  39.49     1:23.74 (44.25)     2:18.45 (54.71)     2:58.83 (40.38)
 22 Chiang, Kylie M           13 GATE-MR              3:09.45    2:59.05        
                  39.77     1:28.02 (48.25)     2:21.64 (53.62)     2:59.05 (37.41)
 22 Reich, Julia K            14 Badger-MR            2:51.73    2:59.05        
                  39.58     1:28.00 (48.42)     2:19.30 (51.30)     2:59.05 (39.75)
 24 Renwick, Ashley K         14 NYCC-MR              3:04.68    2:59.25        
                  40.11     1:27.77 (47.66)     2:21.39 (53.62)     2:59.25 (37.86)
 25 Krasykova, Polina         19 MPNY-MR              2:50.00    3:00.31        
                  41.41     1:24.89 (43.48)     2:18.67 (53.78)     3:00.31 (41.64)
 26 Burtseva, Maria           16 MPNY-MR              2:36.48    3:01.35        
                  37.56     1:20.88 (43.32)     2:17.86 (56.98)     3:01.35 (43.49)
 27 Yaremenko, Isabelle       14 MPNY-MR              2:51.20    3:02.93        
                  38.75     1:24.33 (45.58)   2:24.67 (1:00.34)     3:02.93 (38.26)
 28 Pardlo, Gabriella S       14 NYCC-MR              3:00.00    3:05.43        
                  40.34     1:31.93 (51.59)     2:26.85 (54.92)     3:05.43 (38.58)
 29 Li, Jaimie                13 NYCC-MR              3:13.58    3:06.28        
                  43.47     1:30.05 (46.58)     2:21.95 (51.90)     3:06.28 (44.33)
 30 Taylor, Jaelynn M         13 Badger-MR            2:45.17    3:06.95        
                  37.38     1:26.74 (49.36)     2:25.76 (59.02)     3:06.95 (41.19)
 31 Jeong, Bina               13 QNS-MR               3:10.52    3:07.75        
                  42.13     1:30.13 (48.00)     2:25.18 (55.05)     3:07.75 (42.57)
 32 Kolosovskiy, Allison      14 TRI-MR               4:00.91    3:10.56        
                  39.72     1:27.38 (47.66)   2:27.65 (1:00.27)     3:10.56 (42.91)
 33 Cruz, Laura               18 QNS-MR               3:20.48    3:11.41        
                  38.32     1:26.95 (48.63)     2:25.91 (58.96)     3:11.41 (45.50)
 34 Wisniewski, Hanna J       13 MPNY-MR              3:05.71    3:13.45        
                  43.26     1:32.37 (49.11)     2:28.44 (56.07)     3:13.45 (45.01)
 35 Savkin, Ksenia            13 MPNY-MR              3:05.00    3:13.92        
                  45.55     1:36.99 (51.44)     2:32.86 (55.87)     3:13.92 (41.06)
 36 McDonald, Anna            14 TRI$-MR              3:03.36    3:14.23        
                  42.23     1:32.10 (49.87)   2:34.01 (1:01.91)     3:14.23 (40.22)
 37 Moffitt, Clara V          16 NYCC-MR              2:55.00    3:19.70        
                  41.02     1:28.38 (47.36)   2:36.96 (1:08.58)     3:19.70 (42.74)
 38 Dong, Samantha            14 NYCC-MR              3:00.00    3:26.01        
                  48.29     1:41.60 (53.31)   2:43.21 (1:01.61)     3:26.01 (42.80)
 39 Lukenich, Eila A          13 ASAP-MR              4:05.16    3:39.25        
                  52.15     1:46.74 (54.59)   2:50.36 (1:03.62)     3:39.25 (48.89)
 40 Giordano, Lena C          14 ASAP-MR              4:05.04    3:57.47        
                  53.68   1:54.05 (1:00.37)   3:03.66 (1:09.61)     3:57.47 (53.81)
 
Women 13 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marchuk, Oksana           24 MPNY-MR              5:22.84    5:19.42        
                  33.96     1:10.22 (36.26)     1:51.74 (41.52)     2:32.74 (41.00)
        3:17.93 (45.19)     4:04.30 (46.37)     4:42.60 (38.30)     5:19.42 (36.82)
  2 Guirre, Shamiya           15 TRI$-MR              5:37.18    5:32.40        
                  33.95     1:12.75 (38.80)     1:56.39 (43.64)     2:37.93 (41.54)
        3:26.95 (49.02)     4:16.19 (49.24)     4:55.14 (38.95)     5:32.40 (37.26)
  3 Sjolander, Katie          15 TRI$-MR              5:56.52    5:43.31        
                  36.29     1:17.87 (41.58)     2:01.07 (43.20)     2:43.46 (42.39)
        3:35.51 (52.05)     4:24.82 (49.31)     5:05.84 (41.02)     5:43.31 (37.47)
  4 Wong, Linsey              13 NYCC-MR              5:59.27    5:45.74        
                  37.29     1:20.53 (43.24)     2:05.18 (44.65)     2:48.88 (43.70)
        3:37.16 (48.28)     4:24.85 (47.69)     5:05.82 (40.97)     5:45.74 (39.92)
  5 Park, Song-Yi             14 QNS-MR               5:54.32    5:55.77        
                  37.76     1:22.20 (44.44)     2:07.65 (45.45)     2:53.21 (45.56)
        3:44.70 (51.49)     4:36.57 (51.87)     5:16.84 (40.27)     5:55.77 (38.93)
  6 Jolia, Dina               14 MPNY-MR              5:25.00    6:04.10        
                  35.89     1:20.89 (45.00)     2:05.05 (44.16)     2:49.60 (44.55)
        3:45.04 (55.44)     4:39.83 (54.79)     5:21.47 (41.64)     6:04.10 (42.63)
  7 Shashaty, Kelly           14 TRI$-MR              6:12.22    6:06.52        
                  38.51     1:21.56 (43.05)     2:13.24 (51.68)     3:00.23 (46.99)
        3:52.42 (52.19)     4:42.63 (50.21)     5:26.47 (43.84)     6:06.52 (40.05)
  8 Wong, Kristen A           14 APEX-MR              6:48.50    6:38.49        
                  39.38     1:27.52 (48.14)     2:18.01 (50.49)     3:05.47 (47.46)
      4:06.62 (1:01.15)     5:06.10 (59.48)     5:55.51 (49.41)     6:38.49 (42.98)
  9 Wong, Kelly M             14 APEX-MR              6:46.18    6:47.12        
                  39.52     1:27.64 (48.12)     2:18.55 (50.91)     3:07.62 (49.07)
      4:08.36 (1:00.74)   5:11.70 (1:03.34)     6:00.59 (48.89)     6:47.12 (46.53)
 
Boys 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grushovenko, David        10 MPNY-MR                35.53      34.84        
  2 Seliger, Timur            10 RIST-MR                33.80      35.65        
  3 Erkal, Erez               10 Badger-MR              35.93      36.07        
  4 Taylor, Samuel E          10 NYCC-MR                43.39      36.25        
  5 Funaro, Aarez M            9 UN-MR                  36.00      36.50        
  6 Zarvovskiy, Andy A        10 Shy-Mr-MR              37.16      36.56        
  7 Boyer, Jackson            10 Badger-MR              29.04      36.68        
  8 Parikh, Vihaan             9 NYCC-MR                40.00      37.44        
  9 Luo, Luke                 10 TRI-MR                 51.91      37.77        
 10 Zeleniy, Aidan             9 Shy-Mr-MR              41.15      38.39        
 11 Pan, John                  9 QNS-MR                 40.89      38.42        
 12 Hands, Kyan               10 RIST-MR                38.98      38.52        
 13 Katz, Robert G             9 TRI-MR                 41.99      38.55        
 14 Teplitsky, Brian M        10 MPNY-MR                39.23      38.92        
 15 Truong, Koa               10 QNS-MR                 43.82      39.26        
 16 Konoplin, Maxim            9 MPNY-MR                40.82      39.35        
 17 Sorokin, Ivan             10 MPNY-MR                40.50      39.47        
 18 Lalley, Jack A            10 QNS-MR                 43.19      39.79        
 19 Vazenins, Arthur           9 MPNY-MR                32.00      40.42        
 20 Oganezov, Giorgi           9 MPNY-MR                41.00      40.50        
 21 Uzalp, Deniz N            10 MPNY-MR                39.00      41.03        
 22 Kolodziej, Marcel          9 TRI$-MR              1:00.00      41.67        
 23 Gutin, Noah                9 MPNY-MR                46.13      42.03        
 24 Anwar, Hussnain           10 APEX-MR              1:00.25      42.85        
 25 Liepold, Lukas p           9 Badger-MR              44.50      43.76        
 26 Chung, Kevin              10 GATE-MR                45.45      44.32        
 27 Michin, Timothy            9 MPNY-MR                50.26      44.48        
 28 Park, Noah                10 ASAP-MR                49.26      45.08        
 29 Brichko, Joseph           10 TRI-MR                 55.91      45.21        
 30 Reyfman, Maxwell           9 Shy-Mr-MR              42.99      46.30        
 31 Chavez, Carlos A          10 APEX-MR                45.36      46.33        
 32 Gyaltsen, Glory            9 QNS-MR                 47.44      47.18        
 33 Bukinich, Adam             9 MPNY-MR                49.00      48.22        
 34 Alvares, Matthias M       10 APEX-MR                48.97      49.25        
 35 Katz, Alan G               9 TRI-MR               1:01.61      51.87        
 36 Zinkovsky, Nickita        10 TRI-MR               1:07.91      57.41        
 37 Khadinovich, Anthony      10 TRI-MR               1:00.91    1:08.33        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seliger, Timur            10 RIST-MR              1:13.26    1:16.48        
                  36.61     1:16.48 (39.87)                                        
  2 Grushovenko, David        10 MPNY-MR              1:19.82    1:16.90        
                  36.70     1:16.90 (40.20)                                        
  3 Lee, Ethan J               9 UN-MR                1:27.84    1:20.41        
                  38.60     1:20.41 (41.81)                                        
  3 Luo, Luke                 10 TRI-MR               1:50.91    1:20.41        
                  39.02     1:20.41 (41.39)                                        
  5 Zarvovskiy, Andy A        10 Shy-Mr-MR            1:25.04    1:21.50        
                  39.27     1:21.50 (42.23)                                        
  6 Erkal, Erez               10 Badger-MR            1:21.09    1:22.07        
                  38.94     1:22.07 (43.13)                                        
  7 Funaro, Aarez M            9 UN-MR                1:30.68    1:22.22        
                  38.86     1:22.22 (43.36)                                        
  8 Taylor, Samuel E          10 NYCC-MR              1:29.09    1:23.38        
                  39.32     1:23.38 (44.06)                                        
  9 Teplitsky, Brian M        10 MPNY-MR              1:33.57    1:24.06        
 10 Zeleniy, Aidan             9 Shy-Mr-MR            1:33.05    1:24.98        
                  40.72     1:24.98 (44.26)                                        
 11 Pan, John                  9 QNS-MR               1:30.96    1:25.02        
                  41.04     1:25.02 (43.98)                                        
 12 Parikh, Vihaan             9 NYCC-MR              1:20.00    1:25.17        
                  40.20     1:25.17 (44.97)                                        
 13 Konoplin, Maxim            9 MPNY-MR              1:33.55    1:27.55        
                  41.11     1:27.55 (46.44)                                        
 14 Boyer, Jackson            10 Badger-MR            1:23.62    1:27.70        
                  42.30     1:27.70 (45.40)                                        
 15 Hands, Kyan               10 RIST-MR              1:29.26    1:27.71        
                  41.49     1:27.71 (46.22)                                        
 16 Truong, Koa               10 QNS-MR               1:30.96    1:29.72        
                  42.51     1:29.72 (47.21)                                        
 17 Vaynblat, Andrew          10 MPNY-MR              1:32.00    1:30.22        
                  42.63     1:30.22 (47.59)                                        
 18 Glick, Andrew             10 ASAP-MR              1:40.09    1:31.25        
                  43.15     1:31.25 (48.10)                                        
 19 Uzalp, Deniz N            10 MPNY-MR              1:28.00    1:32.07        
 20 Dalton, Zachary           10 TRI-MR               2:36.74    1:33.31        
                  42.70     1:33.31 (50.61)                                        
 21 Chung, Kevin              10 GATE-MR              1:38.75    1:33.72        
                  45.95     1:33.72 (47.77)                                        
 22 Michin, Timothy            9 MPNY-MR              2:01.00    1:35.06        
                  46.24     1:35.06 (48.82)                                        
 23 Anwar, Hussnain           10 APEX-MR              2:00.50    1:36.98        
                  43.50     1:36.98 (53.48)                                        
 24 Vazenins, Arthur           9 MPNY-MR              1:34.00    1:37.61        
 25 Keymakh, Aiden R           9 TRI-MR               2:00.64    1:40.29        
 26 Brichko, Joseph           10 TRI-MR               1:47.91    1:40.51        
 27 Burshteyn, James          10 MPNY-MR              1:46.40    1:42.70        
                  50.87     1:42.70 (51.83)                                        
 28 Gyaltsen, Glory            9 QNS-MR               1:54.37    1:44.31        
                  49.02     1:44.31 (55.29)                                        
 29 Bukinich, Adam             9 MPNY-MR              1:52.00    1:49.41        
                  51.38     1:49.41 (58.03)                                        
 30 Liepold, Lukas p           9 Badger-MR            1:51.22    1:50.06        
                  52.85     1:50.06 (57.21)                                        
 31 Alvares, Matthias M       10 APEX-MR              1:55.38    1:50.18        
                  55.06     1:50.18 (55.12)                                        
 32 Oganezov, Giorgi           9 MPNY-MR              1:35.00    1:53.09        
                  54.45     1:53.09 (58.64)                                        
 33 Listsyn, Anthony           9 TRI-MR               2:10.91    1:55.08        
 34 Katz, Alan G               9 TRI-MR               2:43.53    2:01.43        
                  52.60   2:01.43 (1:08.83)                                        
 35 Khadinovich, Anthony      10 TRI-MR               3:01.91    2:14.25        
                1:02.11   2:14.25 (1:12.14)                                        
 
Boys 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seliger, Timur            10 RIST-MR              2:40.33    2:45.95        
                  37.89     1:20.41 (42.52)     2:05.34 (44.93)     2:45.95 (40.61)
  2 Zarvovskiy, Andy A        10 Shy-Mr-MR            2:28.00    2:50.65        
                  39.67     1:23.23 (43.56)     2:07.82 (44.59)     2:50.65 (42.83)
  3 Luo, Luke                 10 TRI-MR               3:15.91    2:52.98        
                  39.70     1:23.82 (44.12)     2:09.53 (45.71)     2:52.98 (43.45)
  4 Funaro, Aarez M            9 UN-MR                3:05.00    2:54.45        
                  39.32     1:24.80 (45.48)     2:12.49 (47.69)     2:54.45 (41.96)
  5 Erkal, Erez               10 Badger-MR            3:15.88    2:55.97        
                  38.59     1:27.52 (48.93)     2:14.80 (47.28)     2:55.97 (41.17)
  6 Taylor, Samuel E          10 NYCC-MR              3:25.29    2:56.50        
                  39.51     1:25.83 (46.32)     2:13.49 (47.66)     2:56.50 (43.01)
  7 Teplitsky, Brian M        10 MPNY-MR              3:14.74    2:59.23        
                  40.15     1:26.09 (45.94)     2:14.73 (48.64)     2:59.23 (44.50)
  8 Zeleniy, Aidan             9 Shy-Mr-MR            2:33.99    2:59.56        
                  40.30     1:27.59 (47.29)     2:15.08 (47.49)     2:59.56 (44.48)
  9 Parikh, Vihaan             9 NYCC-MR              3:00.00    3:02.00        
                  41.47     1:29.48 (48.01)     2:17.06 (47.58)     3:02.00 (44.94)
 10 Hands, Kyan               10 RIST-MR              3:15.94    3:08.60        
                  43.08     1:31.43 (48.35)     2:23.13 (51.70)     3:08.60 (45.47)
 11 Boyer, Jackson            10 Badger-MR            3:15.53    3:11.49        
                  44.87     1:36.31 (51.44)     2:27.12 (50.81)     3:11.49 (44.37)
 12 Truong, Koa               10 QNS-MR               3:35.30    3:13.16        
                  41.37     1:31.22 (49.85)     2:23.27 (52.05)     3:13.16 (49.89)
 13 Konoplin, Maxim            9 MPNY-MR              2:59.00    3:13.90        
                  42.20     1:33.97 (51.77)     2:25.27 (51.30)     3:13.90 (48.63)
 14 Chung, Kevin              10 GATE-MR              3:00.00    3:23.40        
                  46.57     1:38.39 (51.82)     2:32.24 (53.85)     3:23.40 (51.16)
 15 Brichko, Joseph           10 TRI-MR               4:20.19    3:28.88        
                  45.18     1:39.04 (53.86)     2:34.27 (55.23)     3:28.88 (54.61)
 16 Reyfman, Maxwell           9 Shy-Mr-MR            3:00.00    3:29.46        
                  46.57     1:38.94 (52.37)     2:35.99 (57.05)     3:29.46 (53.47)
 
Boys 9-10 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grushovenko, David        10 MPNY-MR              5:30.00    5:45.03        
                  37.72     1:20.88 (43.16)     2:05.52 (44.64)     2:49.90 (44.38)
        3:35.68 (45.78)     4:19.74 (44.06)     5:03.77 (44.03)     5:45.03 (41.26)
  2 Erkal, Erez               10 Badger-MR            6:43.09    6:00.13        
                  38.64     1:25.27 (46.63)     2:12.92 (47.65)     2:59.15 (46.23)
        3:46.03 (46.88)     4:34.45 (48.42)     5:17.51 (43.06)     6:00.13 (42.62)
 
Boys 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Ethan J               9 UN-MR                  45.46      40.06        
  2 Seliger, Timur            10 RIST-MR                39.98      42.21        
  3 Erkal, Erez               10 Badger-MR              41.23      42.92        
  4 Zarvovskiy, Andy A        10 Shy-Mr-MR              42.83      43.65        
  5 Boyer, Jackson            10 Badger-MR              45.82      44.78        
  6 Luo, Luke                 10 TRI-MR               1:10.91      44.80        
  7 Teplitsky, Brian M        10 MPNY-MR                45.78      45.07        
  8 Parikh, Vihaan             9 NYCC-MR                48.00      45.89        
  9 Glick, Andrew             10 ASAP-MR                49.59      46.21        
 10 Zeleniy, Aidan             9 Shy-Mr-MR              50.23      46.62        
 11 Funaro, Aarez M            9 UN-MR                  47.15      47.28        
 12 Truong, Koa               10 QNS-MR                 47.07      47.48        
 13 Katz, Robert G             9 TRI-MR                 54.98      47.69        
 14 Taylor, Samuel E          10 NYCC-MR                50.90      47.72        
 15 Uzalp, Deniz N            10 MPNY-MR                46.00      48.87        
 16 Vazenins, Arthur           9 MPNY-MR                48.00      50.62        
 17 Michin, Timothy            9 MPNY-MR                50.00      51.00        
 18 Hands, Kyan               10 RIST-MR                51.07      51.30        
 19 Chung, Kevin              10 GATE-MR                35.00      51.71        
 20 Burshteyn, James          10 MPNY-MR                51.40      51.84        
 21 Vaynblat, Andrew          10 MPNY-MR                46.00      53.13        
 22 Bukinich, Adam             9 MPNY-MR                51.00      54.38        
 23 Keymakh, Aiden R           9 TRI-MR                 55.46      54.50        
 24 Dalton, Zachary           10 TRI-MR               1:00.11      54.53        
 25 Oganezov, Giorgi           9 MPNY-MR                47.00      54.64        
 26 Anwar, Hussnain           10 APEX-MR              1:15.25      55.35        
 27 Brichko, Joseph           10 TRI-MR               1:10.91      57.07        
 28 Alvares, Matthias M       10 APEX-MR              1:01.14      57.83        
 29 Gyaltsen, Glory            9 QNS-MR                 57.02      58.72        
 30 Katz, Alan G               9 TRI-MR               1:01.64      59.24        
 31 Listsyn, Anthony           9 TRI-MR               1:17.91    1:00.54        
 32 Khadinovich, Anthony      10 TRI-MR               1:15.91    1:05.67        
 -- Liepold, Lukas p           9 Badger-MR              55.47         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grushovenko, David        10 MPNY-MR              1:29.08    1:26.28        
                  41.94     1:26.28 (44.34)                                        
  2 Luo, Luke                 10 TRI-MR               2:10.10    1:33.75        
                  47.26     1:33.75 (46.49)                                        
  3 Teplitsky, Brian M        10 MPNY-MR              1:38.46    1:35.69        
                  46.36     1:35.69 (49.33)                                        
  4 Funaro, Aarez M            9 UN-MR                1:39.00    1:36.22        
                  47.55     1:36.22 (48.67)                                        
  5 Parikh, Vihaan             9 NYCC-MR              1:35.00    1:36.41        
                  46.81     1:36.41 (49.60)                                        
  6 Truong, Koa               10 QNS-MR               1:45.13    1:36.67        
                  47.95     1:36.67 (48.72)                                        
  7 Zeleniy, Aidan             9 Shy-Mr-MR            1:46.48    1:37.24        
                  48.77     1:37.24 (48.47)                                        
  8 Taylor, Samuel E          10 NYCC-MR              1:52.96    1:40.92        
                  49.52     1:40.92 (51.40)                                        
  9 Katz, Robert G             9 TRI-MR               1:56.18    1:42.95        
                  49.71     1:42.95 (53.24)                                        
 10 Uzalp, Deniz N            10 MPNY-MR              1:42.00    1:43.29        
                  50.21     1:43.29 (53.08)                                        
 11 Vazenins, Arthur           9 MPNY-MR              1:52.00    1:44.20        
                  50.93     1:44.20 (53.27)                                        
 12 Kolodziej, Marcel          9 TRI$-MR              2:00.00    1:46.88        
                  52.47     1:46.88 (54.41)                                        
 13 Park, Noah                10 ASAP-MR              2:00.30    1:47.65        
                  52.96     1:47.65 (54.69)                                        
 14 Lalley, Jack A            10 QNS-MR               2:01.33    1:48.56        
 15 Michin, Timothy            9 MPNY-MR              1:58.15    1:50.81        
                  56.11     1:50.81 (54.70)                                        
 16 Gutin, Noah                9 MPNY-MR              1:54.89    1:52.95        
 17 Chung, Kevin              10 GATE-MR              1:20.00    1:54.06        
                  56.56     1:54.06 (57.50)                                        
 18 Oganezov, Giorgi           9 MPNY-MR              1:52.00    1:54.50        
                  53.67   1:54.50 (1:00.83)                                        
 19 Alvares, Matthias M       10 APEX-MR              1:55.13    1:55.76        
                  59.06     1:55.76 (56.70)                                        
 20 Reyfman, Maxwell           9 Shy-Mr-MR            1:42.99    1:56.23        
                1:00.10     1:56.23 (56.13)                                        
 21 Chavez, Carlos A          10 APEX-MR              2:08.70    2:06.03        
 -- Bukinich, Adam             9 MPNY-MR              1:55.00         DQ        
      Declared false start
 -- Anwar, Hussnain           10 APEX-MR              2:31.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  57.75        DQ (1:05.74)                                        
 -- Katz, Alan G               9 TRI-MR               2:24.10         DQ        
      Multiple strokes
                1:00.32        DQ (1:04.83)                                        
 -- Khadinovich, Anthony      10 TRI-MR               1:55.91         DQ        
      Not on back off wall
                1:05.92        DQ (1:09.26)                                        
 -- Sorokin, Ivan             10 MPNY-MR              1:46.09         DQ        
      Delay initiating arm pull
                  45.56          DQ (50.68)                                        
 
Boys 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grushovenko, David        10 MPNY-MR                42.42      42.56        
  2 Seliger, Timur            10 RIST-MR                44.20      46.44        
  3 Truong, Koa               10 QNS-MR                 52.86      49.11        
  4 Konoplin, Maxim            9 MPNY-MR                52.64      49.29        
  5 Zarvovskiy, Andy A        10 Shy-Mr-MR              49.25      49.75        
  6 Lalley, Jack A            10 QNS-MR                 58.04      50.05        
  7 Katz, Robert G             9 TRI-MR                 55.19      51.22        
  8 Erkal, Erez               10 Badger-MR              49.70      51.49        
  9 Funaro, Aarez M            9 UN-MR                  54.62      52.04        
 10 Gutin, Noah                9 MPNY-MR                55.08      52.22        
 11 Sorokin, Ivan             10 MPNY-MR                52.14      52.48        
 12 Kolodziej, Marcel          9 TRI$-MR              1:00.00      52.57        
 13 Taylor, Samuel E          10 NYCC-MR                58.78      52.86        
 14 Parikh, Vihaan             9 NYCC-MR                50.00      54.19        
 15 Pan, John                  9 QNS-MR                 54.33      54.37        
 16 Zeleniy, Aidan             9 Shy-Mr-MR              53.46      55.08        
 17 Uzalp, Deniz N            10 MPNY-MR                52.00      55.20        
 18 Hands, Kyan               10 RIST-MR                48.84      55.60        
 19 Boyer, Jackson            10 Badger-MR              54.11      56.00        
 20 Bukinich, Adam             9 MPNY-MR              1:02.00      57.35        
 21 Vazenins, Arthur           9 MPNY-MR                57.00      59.06        
 21 Liepold, Lukas p           9 Badger-MR            1:01.58      59.06        
 23 Brichko, Joseph           10 TRI-MR               1:17.91      59.14        
 24 Oganezov, Giorgi           9 MPNY-MR                58.00      59.26        
 25 Gyaltsen, Glory            9 QNS-MR               1:11.12    1:03.65        
 26 Katz, Alan G               9 TRI-MR               1:19.82    1:03.84        
 27 Michin, Timothy            9 MPNY-MR              1:07.09    1:04.56        
 28 Alvares, Matthias M       10 APEX-MR              1:09.72    1:06.58        
 29 Chung, Kevin              10 GATE-MR                52.00    1:06.83        
 30 Park, Noah                10 ASAP-MR              1:24.40    1:08.90        
 31 Reyfman, Maxwell           9 Shy-Mr-MR              55.99    1:09.56        
 32 Chavez, Carlos A          10 APEX-MR              1:15.72    1:15.29        
 33 Zinkovsky, Nickita        10 TRI-MR               1:44.91    1:22.96        
 34 Khadinovich, Anthony      10 TRI-MR               1:40.91    1:39.84        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grushovenko, David        10 MPNY-MR              1:35.40    1:34.86        
                  43.90     1:34.86 (50.96)                                        
  2 Seliger, Timur            10 RIST-MR              1:35.68    1:39.83        
                  47.64     1:39.83 (52.19)                                        
  3 Lee, Ethan J               9 UN-MR                2:08.55    1:44.60        
                  49.81     1:44.60 (54.79)                                        
  4 Truong, Koa               10 QNS-MR               1:54.18    1:48.87        
                  52.96     1:48.87 (55.91)                                        
  5 Funaro, Aarez M            9 UN-MR                1:57.15    1:49.70        
                  50.10     1:49.70 (59.60)                                        
  6 Keymakh, Aiden R           9 TRI-MR               1:55.54    1:50.06        
                  54.24     1:50.06 (55.82)                                        
  7 Konoplin, Maxim            9 MPNY-MR              1:57.16    1:52.04        
                  53.44     1:52.04 (58.60)                                        
  8 Pan, John                  9 QNS-MR               2:05.78    1:52.49        
  9 Hands, Kyan               10 RIST-MR              1:49.73    1:53.59        
                  52.72   1:53.59 (1:00.87)                                        
 10 Zeleniy, Aidan             9 Shy-Mr-MR            1:55.43    1:54.26        
                  55.38     1:54.26 (58.88)                                        
 11 Taylor, Samuel E          10 NYCC-MR              1:45.00    1:55.63        
 12 Uzalp, Deniz N            10 MPNY-MR              1:50.00    1:57.50        
                  55.58   1:57.50 (1:01.92)                                        
 13 Vaynblat, Andrew          10 MPNY-MR              1:55.00    1:58.16        
                  55.41   1:58.16 (1:02.75)                                        
 14 Brichko, Joseph           10 TRI-MR               2:40.91    2:01.89        
                  59.65   2:01.89 (1:02.24)                                        
 15 Bukinich, Adam             9 MPNY-MR              2:15.00    2:06.58        
                1:00.17   2:06.58 (1:06.41)                                        
 16 Vazenins, Arthur           9 MPNY-MR              1:59.00    2:07.91        
                1:00.60   2:07.91 (1:07.31)                                        
 17 Michin, Timothy            9 MPNY-MR              2:10.00    2:14.11        
                1:05.69   2:14.11 (1:08.42)                                        
 18 Alvares, Matthias M       10 APEX-MR              2:15.25    2:20.27        
 19 Oganezov, Giorgi           9 MPNY-MR              2:10.00    2:25.87        
                1:05.22   2:25.87 (1:20.65)                                        
 -- Listsyn, Anthony           9 TRI-MR               3:00.91         DQ        
      Alternating Kick
                1:13.07        DQ (1:15.17)                                        
 -- Katz, Alan G               9 TRI-MR               2:28.88         DQ        
      Alternating Kick
                1:02.17        DQ (1:07.78)                                        
 -- Burshteyn, James          10 MPNY-MR              2:26.38         DQ        
      Double pull / kicks
                1:07.16        DQ (1:13.43)                                        
 -- Liepold, Lukas p           9 Badger-MR            1:58.99         DQ        
      Non-simultaneous touch
                1:02.41        DQ (1:09.88)                                        
 
Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grushovenko, David        10 MPNY-MR                45.49      39.40        
  2 Zarvovskiy, Andy A        10 Shy-Mr-MR              42.85      41.31        
  3 Lee, Ethan J               9 UN-MR                  45.51      42.19        
  4 Erkal, Erez               10 Badger-MR              41.63      42.54        
  5 Luo, Luke                 10 TRI-MR               1:07.91      44.96        
  6 Parikh, Vihaan             9 NYCC-MR                50.00      45.42        
  7 Taylor, Samuel E          10 NYCC-MR                47.69      45.51        
  8 Teplitsky, Brian M        10 MPNY-MR                47.44      45.90        
  9 Boyer, Jackson            10 Badger-MR              44.70      46.35        
 10 Katz, Robert G             9 TRI-MR                 50.46      49.23        
 11 Konoplin, Maxim            9 MPNY-MR                55.25      49.83        
 12 Glick, Andrew             10 ASAP-MR                55.25      50.01        
 13 Pan, John                  9 QNS-MR                 54.53      50.04        
 14 Uzalp, Deniz N            10 MPNY-MR                43.00      51.47        
 15 Vazenins, Arthur           9 MPNY-MR                57.00      53.95        
 16 Michin, Timothy            9 MPNY-MR                48.00      54.59        
 17 Keymakh, Aiden R           9 TRI-MR               1:07.91      55.47        
 18 Bukinich, Adam             9 MPNY-MR                57.00      56.49        
 19 Dalton, Zachary           10 TRI-MR               1:42.17    1:02.28        
 20 Gyaltsen, Glory            9 QNS-MR               1:10.33    1:02.93        
 21 Burshteyn, James          10 MPNY-MR                56.00    1:03.53        
 22 Khadinovich, Anthony      10 TRI-MR               1:20.91    1:41.10        
 -- Vaynblat, Andrew          10 MPNY-MR                46.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Funaro, Aarez M            9 UN-MR                  49.75         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zarvovskiy, Andy A        10 Shy-Mr-MR            1:40.92    1:33.38        
  2 Luo, Luke                 10 TRI-MR               2:15.91    1:41.73        
                  46.83     1:41.73 (54.90)                                        
  3 Erkal, Erez               10 Badger-MR            1:46.48    1:42.31        
                  44.81     1:42.31 (57.50)                                        
  4 Sorokin, Ivan             10 MPNY-MR              1:49.16    1:42.41        
                  45.36     1:42.41 (57.05)                                        
  5 Teplitsky, Brian M        10 MPNY-MR              1:46.76    1:43.96        
                  44.82     1:43.96 (59.14)                                        
  6 Pan, John                  9 QNS-MR               1:53.33    1:44.78        
                  47.65     1:44.78 (57.13)                                        
  7 Oganezov, Giorgi           9 MPNY-MR              1:57.00    1:48.72        
                  45.13   1:48.72 (1:03.59)                                        
  8 Uzalp, Deniz N            10 MPNY-MR              1:38.00    1:52.78        
                  50.21   1:52.78 (1:02.57)                                        
  9 Michin, Timothy            9 MPNY-MR              1:50.00    1:54.89        
                  52.69   1:54.89 (1:02.20)                                        
 10 Konoplin, Maxim            9 MPNY-MR              1:45.00    2:01.10        
                  54.61   2:01.10 (1:06.49)                                        
 11 Gutin, Noah                9 MPNY-MR              1:59.00    2:14.90        
                  59.85   2:14.90 (1:15.05)                                        
 -- Vazenins, Arthur           9 MPNY-MR              1:59.00         DQ        
      One hand touch
                  57.84        DQ (1:09.20)                                        
 -- Bukinich, Adam             9 MPNY-MR              2:10.00         DQ        
      Declared false start
 
Boys 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zarvovskiy, Andy A        10 Shy-Mr-MR            2:39.99    3:08.85        
                  42.82     1:30.34 (47.52)     2:26.51 (56.17)     3:08.85 (42.34)
  2 Luo, Luke                 10 TRI-MR               3:53.01    3:22.18        
                  44.59                             2:39.90 ( )     3:22.18 (42.28)
  3 Truong, Koa               10 QNS-MR               3:38.20    3:27.19        
                  51.44     1:42.95 (51.51)   2:43.13 (1:00.18)     3:27.19 (44.06)
  4 Parikh, Vihaan             9 NYCC-MR              3:20.00    3:28.44        
                  46.88                             2:41.54 ( )     3:28.44 (46.90)
  5 Teplitsky, Brian M        10 MPNY-MR              3:15.00    3:30.28        
                  44.20     1:37.28 (53.08)   2:45.62 (1:08.34)     3:30.28 (44.66)
  6 Boyer, Jackson            10 Badger-MR            3:15.88    3:31.49        
                  48.55     1:42.46 (53.91)   2:47.55 (1:05.09)     3:31.49 (43.94)
  7 Zeleniy, Aidan             9 Shy-Mr-MR            2:54.99    3:31.58        
                  49.53                             2:45.45 ( )     3:31.58 (46.13)
  8 Katz, Robert G             9 TRI-MR               3:33.01    3:35.00        
                  50.41     1:45.62 (55.21)   2:47.58 (1:01.96)     3:35.00 (47.42)
  9 Konoplin, Maxim            9 MPNY-MR              3:20.00    3:35.90        
                  54.78     1:50.87 (56.09)     2:50.06 (59.19)     3:35.90 (45.84)
 10 Glick, Andrew             10 ASAP-MR              4:25.94    3:37.94        
                  50.58     1:42.72 (52.14)   2:49.16 (1:06.44)     3:37.94 (48.78)
 -- Chung, Kevin              10 GATE-MR              2:20.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  58.09     1:54.64 (56.55)   3:09.66 (1:15.02)          DQ (45.80)
 
Boys 9-10 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grushovenko, David        10 MPNY-MR              5:59.00    6:31.90        
                  45.50     1:41.66 (56.16)     2:31.01 (49.35)     3:20.09 (49.08)
        4:11.55 (51.46)     5:05.52 (53.97)     5:48.60 (43.08)     6:31.90 (43.30)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Funaro, Kai A             12 UN-MR                  29.00      30.05        
  2 Renwick, Matthew W        12 NYCC-MR                33.16      30.92        
  3 Baranov, Edward           12 MPNY-MR                30.00      31.24        
  4 Salas, Stefanos H         12 UN-MR                  31.00      31.66        
  5 Shah, Sun-Jin             11 NYCC-MR                34.12      32.24        
  6 Lomeyko, Ilyan            11 MPNY-MR                35.59      32.48        
  7 Shao, Oliver H            11 QNS-MR                 34.35      32.65        
  8 Tung, Wesley S            12 QNS-MR                 34.84      32.80        
  9 Filimonov, Mykhaylo       12 MPNY-MR                33.15      32.86        
 10 Wu, Andrew                12 TRI-MR                 35.95      33.03        
 11 Gritskevich, Savva        12 Shy-Mr-MR              34.08      33.33        
 12 Dauti, Klevis             12 TRI-MR                 36.75      33.70        
 13 Lau, Alex                 11 QNS-MR                 37.61      33.83        
 14 Bodnarchuk, Andrew        12 Shy-Mr-MR              38.18      34.40        
 15 Yu, Ivan S                12 MPNY-MR                33.00      34.45        
 16 Woo, Andrew               12 MPNY-MR                33.00      34.50        
 17 Oganezov, Nicholas        11 MPNY-MR                36.15      34.67        
 18 Shao, Julien H            11 QNS-MR                 35.63      34.83        
 19 Suer, Arda B              12 Badger-MR              36.68      34.98        
 20 Lokshin, Joshua           12 TRI-MR                 37.78      35.38        
 21 Sahl, Wyatt E             12 NYCC-MR                39.63      35.41        
 22 Boyarsky, Alexander       11 Shy-Mr-MR              36.47      35.60        
 23 Re, Nicola                11 QNS-MR                 40.33      35.65        
 24 Salas, Alejandro H        12 UN-MR                  35.80      35.86        
 25 Lee, Nicholas J           11 TRI-MR                 35.94      36.34        
 26 Remor, Ian                11 RIST-MR                35.42      36.61        
 27 Gonzalez, Alejandro       11 APEX-MR                37.25      36.92        
 28 Michin, Nikita G          11 MPNY-MR                37.95      36.95        
 29 Vincent, Michael R        12 Badger-MR              37.22      37.28        
 30 Tselykovskiy, Arseny      11 Shy-Mr-MR              38.46      37.36        
 31 Mostovoy, Arthur          12 Shy-Mr-MR              37.35      37.42        
 32 Tang, Logan H             11 GATE-MR                42.53      37.49        
 33 Gluzman, Adam             11 TRI$-MR                37.64      37.51        
 34 Soviero, William G        12 Badger-MR              37.62      37.83        
 35 Gorelik, Lev              11 ASAP-MR                40.67      37.92        
 36 Brink, Theo C             12 JCCT-MR                37.10      38.03        
 37 Makhmadaliev, Parviz      11 MPNY-MR                39.00      38.21        
 38 Pachkovskiy, Dylan        12 TRI-MR                 40.19      38.63        
 39 Makuyev, Simon A          11 Shy-Mr-MR              37.99      38.75        
 40 Uyanik, Sami A            12 JCCT-MR                40.95      39.29        
 41 Lefkowitz, Kyle B         12 JCCT-MR                40.44      39.55        
 42 Wu, Matthew               11 TRI-MR                 44.99      41.63        
 43 Tremeer, Luke O           11 ASAP-MR                42.73      41.65        
 44 McAllister, Wyatt T       11 ASAP-MR                59.49      43.72        
 45 Chan, Jonathan            11 TRI$-MR                47.37      46.72        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Funaro, Kai A             12 UN-MR                1:07.00    1:06.81        
                  31.86     1:06.81 (34.95)                                        
  2 Salas, Stefanos H         12 UN-MR                1:08.00    1:07.17        
                  32.09     1:07.17 (35.08)                                        
  3 Renwick, Matthew W        12 NYCC-MR              1:13.45    1:10.66        
                  33.67     1:10.66 (36.99)                                        
  4 Tung, Wesley S            12 QNS-MR               1:16.25    1:11.19        
  5 Shah, Sun-Jin             11 NYCC-MR              1:14.16    1:11.58        
                  33.51     1:11.58 (38.07)                                        
  6 Lomeyko, Ilyan            11 MPNY-MR              1:18.10    1:12.99        
                  35.17     1:12.99 (37.82)                                        
  7 Gonzalez, James           11 APEX-MR              1:15.68    1:13.10        
                  34.70     1:13.10 (38.40)                                        
  8 Shao, Oliver H            11 QNS-MR               1:15.85    1:13.44        
                  35.89     1:13.44 (37.55)                                        
  9 Filimonov, Mykhaylo       12 MPNY-MR              1:18.04    1:14.43        
                  35.08     1:14.43 (39.35)                                        
 10 Gritskevich, Savva        12 Shy-Mr-MR            1:07.99    1:15.05        
                  35.32     1:15.05 (39.73)                                        
 11 Wu, Andrew                12 TRI-MR               1:20.20    1:15.10        
                  36.23     1:15.10 (38.87)                                        
 12 Lengyel, Adrian           11 RIST-MR              1:12.58    1:15.59        
 13 Lokshin, Joshua           12 TRI-MR               1:25.44    1:16.60        
                  36.78     1:16.60 (39.82)                                        
 14 Suer, Arda B              12 Badger-MR            1:21.63    1:16.74        
                  36.85     1:16.74 (39.89)                                        
 15 Shao, Julien H            11 QNS-MR               1:18.92    1:17.60        
                  36.93     1:17.60 (40.67)                                        
 16 Oganezov, Nicholas        11 MPNY-MR              1:20.86    1:17.95        
                  36.34     1:17.95 (41.61)                                        
 17 Woo, Andrew               12 MPNY-MR              1:14.00    1:18.19        
                  38.47     1:18.19 (39.72)                                        
 18 Lee, Nicholas J           11 TRI-MR               1:22.21    1:18.97        
                  37.63     1:18.97 (41.34)                                        
 19 Michin, Nikita G          11 MPNY-MR              1:21.09    1:20.30        
                  38.31     1:20.30 (41.99)                                        
 20 Boyarsky, Alexander       11 Shy-Mr-MR            1:23.89    1:22.37        
                  37.14     1:22.37 (45.23)                                        
 21 Margolis, Maxim           12 TRI-MR               1:22.91    1:22.66        
                  40.50     1:22.66 (42.16)                                        
 22 Re, Nicola                11 QNS-MR               1:25.33    1:22.71        
                  39.63     1:22.71 (43.08)                                        
 23 Filipov, Alexander        12 MPNY-MR              1:15.00    1:22.87        
                  38.35     1:22.87 (44.52)                                        
 24 Vincent, Michael R        12 Badger-MR            1:21.25    1:23.89        
                  40.81     1:23.89 (43.08)                                        
 25 Gluzman, Adam             11 TRI$-MR              1:24.76    1:23.99        
                  40.82     1:23.99 (43.17)                                        
 26 Remor, Ian                11 RIST-MR              1:20.30    1:24.87        
 27 Shashaty, Erik            11 TRI$-MR              1:30.33    1:26.32        
                  41.84     1:26.32 (44.48)                                        
 28 Tang, Logan H             11 GATE-MR              1:36.84    1:26.53        
                  41.75     1:26.53 (44.78)                                        
 29 Gorelik, Lev              11 ASAP-MR              1:33.54    1:26.66        
                  41.11     1:26.66 (45.55)                                        
 30 Cheung, Jaylan            11 TRI-MR               1:30.91    1:26.78        
 31 Pachkovskiy, Dylan        12 TRI-MR               1:30.16    1:26.80        
                  41.48     1:26.80 (45.32)                                        
 32 Soviero, William G        12 Badger-MR            1:22.95    1:26.85        
 33 Benedyk, Eric             11 MPNY-MR              1:30.45    1:30.95        
                  41.58     1:30.95 (49.37)                                        
 34 Moretti, David V          12 TRI-MR               1:28.28    1:32.59        
 35 Saharov, Alexander        11 TRI$-MR              1:47.49    1:34.91        
                  43.96     1:34.91 (50.95)                                        
 36 Frederick, Bryce A        11 UN-MR                1:10.03    1:36.28        
                  43.81     1:36.28 (52.47)                                        
 37 Kim, Dylan M              12 TRI-MR               2:01.91    1:37.98        
                  45.32     1:37.98 (52.66)                                        
 38 Wu, Matthew               11 TRI-MR               1:52.77    1:39.26        
                  45.67     1:39.26 (53.59)                                        
 39 Valverde, Frank A         11 APEX-MR              1:47.50    1:41.94        
                  50.14     1:41.94 (51.80)                                        
 40 McAllister, Wyatt T       11 ASAP-MR              2:12.40    1:44.64        
                  47.51     1:44.64 (57.13)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Stefanos H         12 UN-MR                2:23.00    2:24.59        
                  32.82     1:09.39 (36.57)     1:47.77 (38.38)     2:24.59 (36.82)
  2 Tung, Wesley S            12 QNS-MR               2:44.74    2:30.28        
                  35.36     1:14.35 (38.99)     1:54.23 (39.88)     2:30.28 (36.05)
  3 Renwick, Matthew W        12 NYCC-MR              2:46.77    2:30.44        
                  33.96     1:11.97 (38.01)     1:51.77 (39.80)     2:30.44 (38.67)
  4 Lomeyko, Ilyan            11 MPNY-MR              2:44.99    2:30.79        
                  35.34     1:14.00 (38.66)     1:53.74 (39.74)     2:30.79 (37.05)
  5 Funaro, Kai A             12 UN-MR                2:28.00    2:32.09        
                  33.86     1:12.57 (38.71)     1:53.62 (41.05)     2:32.09 (38.47)
  6 Lopez, Joseph G           12 APEX-MR              2:47.11    2:34.18        
                  35.85     1:16.98 (41.13)     1:58.15 (41.17)     2:34.18 (36.03)
  7 Shao, Oliver H            11 QNS-MR               2:41.33    2:38.92        
                  36.85     1:17.69 (40.84)     1:58.42 (40.73)     2:38.92 (40.50)
  8 Shah, Sun-Jin             11 NYCC-MR              2:46.61    2:39.79        
                  34.87     1:15.23 (40.36)     1:57.94 (42.71)     2:39.79 (41.85)
  9 Rinaldi, Jack             12 TRI$-MR              3:30.00    2:42.55        
                  37.75     1:19.70 (41.95)     2:02.92 (43.22)     2:42.55 (39.63)
 10 Suer, Arda B              12 Badger-MR            2:52.11    2:43.20        
                  36.78     1:18.80 (42.02)     2:02.90 (44.10)     2:43.20 (40.30)
 11 Lokshin, Joshua           12 TRI-MR               2:50.19    2:43.37        
                  36.62     1:18.30 (41.68)     2:02.46 (44.16)     2:43.37 (40.91)
 12 Gritskevich, Savva        12 Shy-Mr-MR            2:29.99    2:43.83        
                  36.60     1:18.52 (41.92)     2:01.96 (43.44)     2:43.83 (41.87)
 13 Dauti, Klevis             12 TRI-MR               3:15.91    2:46.63        
                  36.81     1:18.53 (41.72)     2:03.47 (44.94)     2:46.63 (43.16)
 14 Shao, Julien H            11 QNS-MR               2:50.33    2:47.51        
                  37.95     1:20.20 (42.25)     2:04.71 (44.51)     2:47.51 (42.80)
 15 Salas, Alejandro H        12 UN-MR                2:47.50    2:47.63        
                  38.87   2:47.63 (2:08.76)                                        
 16 Oganezov, Nicholas        11 MPNY-MR              3:01.07    2:48.83        
                  37.58     1:21.79 (44.21)     2:08.09 (46.30)     2:48.83 (40.74)
 17 Yu, Ivan S                12 MPNY-MR              2:42.00    2:50.94        
                  36.24     1:17.69 (41.45)     2:03.60 (45.91)     2:50.94 (47.34)
 18 Woo, Andrew               12 MPNY-MR              2:40.00    2:51.31        
                  38.57     1:23.02 (44.45)     2:09.53 (46.51)     2:51.31 (41.78)
 19 Bodnarchuk, Andrew        12 Shy-Mr-MR            2:34.99    2:51.46        
                  38.44     1:23.12 (44.68)     2:10.46 (47.34)     2:51.46 (41.00)
 20 Sahl, Wyatt E             12 NYCC-MR              3:30.35    2:51.86        
                  40.57     1:26.33 (45.76)     2:13.04 (46.71)     2:51.86 (38.82)
 21 Lee, Nicholas J           11 TRI-MR               3:08.93    2:53.81        
                  37.76     1:22.38 (44.62)     2:09.68 (47.30)     2:53.81 (44.13)
 22 Michin, Nikita G          11 MPNY-MR              2:53.78    2:54.20        
                  39.89     1:24.78 (44.89)     2:10.48 (45.70)     2:54.20 (43.72)
 23 Makuyev, Simon A          11 Shy-Mr-MR            2:37.90    2:55.63        
                  42.18     1:28.33 (46.15)     2:13.84 (45.51)     2:55.63 (41.79)
 24 Vincent, Michael R        12 Badger-MR            3:01.04    2:55.82        
                  41.29     1:27.53 (46.24)     2:13.86 (46.33)     2:55.82 (41.96)
 25 Lefkowitz, Kyle B         12 JCCT-MR              3:14.03    2:59.52        
                  41.28     1:26.58 (45.30)     2:14.73 (48.15)     2:59.52 (44.79)
 26 Re, Nicola                11 QNS-MR               3:12.33    3:01.95        
                  40.75     1:27.15 (46.40)     2:16.18 (49.03)     3:01.95 (45.77)
 27 Boyarsky, Alexander       11 Shy-Mr-MR            2:32.00    3:04.92        
                  39.66     1:27.83 (48.17)     2:19.35 (51.52)     3:04.92 (45.57)
 28 Makhmadaliev, Parviz      11 MPNY-MR              2:59.00    3:05.93        
                                1:26.65 ( )   3:05.93 (1:39.28)                    
 29 Soviero, William G        12 Badger-MR            3:14.65    3:06.31        
                  43.21     1:32.72 (49.51)     2:22.69 (49.97)     3:06.31 (43.62)
 30 Mostovoy, Arthur          12 Shy-Mr-MR            2:37.00    3:06.74        
                  41.27     1:27.27 (46.00)   3:06.74 (1:39.47)                    
 31 Shashaty, Erik            11 TRI$-MR              3:34.69    3:06.93        
                  41.43     1:29.41 (47.98)     2:18.67 (49.26)     3:06.93 (48.26)
 32 Pachkovskiy, Dylan        12 TRI-MR               3:15.59    3:13.14        
                  42.28     1:30.58 (48.30)     2:22.77 (52.19)     3:13.14 (50.37)
 33 Tremeer, Luke O           11 ASAP-MR              4:09.39    3:18.99        
                  45.55     1:38.82 (53.27)     2:31.60 (52.78)     3:18.99 (47.39)
 34 Chan, Jonathan            11 TRI$-MR              3:54.84    3:41.15        
                  50.01     1:47.71 (57.70)     2:47.13 (59.42)     3:41.15 (54.02)
 35 McAllister, Wyatt T       11 ASAP-MR              4:35.26    3:47.25        
                  49.27     1:48.27 (59.00)   2:48.78 (1:00.51)     3:47.25 (58.47)
 -- Tselykovskiy, Arseny      11 Shy-Mr-MR            2:47.99    1:47.32        
      Did not finish
                  40.32   1:47.32 (1:07.00)                                        
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Stefanos H         12 UN-MR                5:12.00    5:03.06        
                  33.28     1:10.65 (37.37)     1:49.15 (38.50)     2:27.67 (38.52)
        3:06.78 (39.11)     3:45.82 (39.04)     4:24.33 (38.51)     5:03.06 (38.73)
  2 Funaro, Kai A             12 UN-MR                5:05.00    5:12.67        
                  33.51     1:12.79 (39.28)     1:52.64 (39.85)     2:32.58 (39.94)
        3:13.95 (41.37)     3:54.56 (40.61)     4:35.91 (41.35)     5:12.67 (36.76)
  3 Tung, Wesley S            12 QNS-MR               5:44.79    5:16.28        
                                1:15.82 ( )                             2:36.15 ( )
                                3:58.04 ( )   5:16.28 (1:18.24)                    
  4 Gonzalez, James           11 APEX-MR              5:45.35    5:34.86        
                  36.25     1:16.86 (40.61)     1:59.54 (42.68)     2:42.16 (42.62)
        3:26.05 (43.89)     4:08.89 (42.84)     4:52.83 (43.94)     5:34.86 (42.03)
  5 Shao, Oliver H            11 QNS-MR               5:33.33    5:38.37        
                  35.31     1:15.90 (40.59)     1:58.99 (43.09)     2:42.43 (43.44)
        3:27.06 (44.63)     4:11.65 (44.59)     4:56.84 (45.19)     5:38.37 (41.53)
  6 Rinaldi, Jack             12 TRI$-MR              6:00.00    5:44.25        
                  39.09                             2:08.70 ( )                    
            3:36.82 ( )                             5:02.80 ( )     5:44.25 (41.45)
  7 Suer, Arda B              12 Badger-MR            6:12.88    5:59.90        
                  38.86     1:24.83 (45.97)     2:13.59 (48.76)     2:59.54 (45.95)
        3:46.71 (47.17)     4:33.43 (46.72)     5:19.07 (45.64)     5:59.90 (40.83)
  8 Vincent, Michael R        12 Badger-MR            6:24.86    6:23.61        
                  42.38                             2:20.48 ( )                    
            3:58.01 ( )   6:23.61 (2:25.60)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Stefanos H         12 UN-MR                  34.00      36.77        
  2 Funaro, Kai A             12 UN-MR                  34.00      36.81        
  3 Rinaldi, Jack             12 TRI$-MR                49.97      40.06        
  4 Tung, Wesley S            12 QNS-MR                 44.27      40.11        
  5 Wu, Andrew                12 TRI-MR                 46.06      40.47        
  6 Shao, Julien H            11 QNS-MR                 42.05      40.78        
  7 Shah, Sun-Jin             11 NYCC-MR                43.59      41.27        
  8 Filipov, Alexander        12 MPNY-MR                39.00      41.29        
  9 Lokshin, Joshua           12 TRI-MR                    NT      41.38        
 10 Lau, Alex                 11 QNS-MR                 45.59      41.52        
 11 Gritskevich, Savva        12 Shy-Mr-MR              43.03      41.61        
 12 Oganezov, Nicholas        11 MPNY-MR                43.77      41.77        
 13 Gonzalez, James           11 APEX-MR                43.26      42.15        
 14 Filimonov, Mykhaylo       12 MPNY-MR                42.79      42.32        
 15 Lengyel, Adrian           11 RIST-MR                39.05      42.34        
 16 Woo, Andrew               12 MPNY-MR                37.00      42.45        
 17 Gluzman, Adam             11 TRI$-MR                46.28      42.87        
 18 Suer, Arda B              12 Badger-MR              44.09      43.15        
 19 Michin, Nikita G          11 MPNY-MR                44.59      43.24        
 20 Margolis, Maxim           12 TRI-MR                 45.02      43.81        
 21 Boyarsky, Alexander       11 Shy-Mr-MR              45.08      44.57        
 22 Tang, Logan H             11 GATE-MR                36.00      44.58        
 23 Lee, Nicholas J           11 TRI-MR                 46.11      45.27        
 24 Benedyk, Eric             11 MPNY-MR                44.82      45.62        
 25 Soviero, William G        12 Badger-MR              46.48      45.96        
 26 Vincent, Michael R        12 Badger-MR              42.94      46.64        
 27 Re, Nicola                11 QNS-MR                 51.33      47.43        
 28 Shashaty, Erik            11 TRI$-MR                49.34      48.16        
 29 Moretti, David V          12 TRI-MR                 55.55      49.90        
 30 Cheung, Jaylan            11 TRI-MR                 55.91      50.05        
 31 McAllister, Wyatt T       11 ASAP-MR              1:04.57      51.13        
 32 Frederick, Bryce A        11 UN-MR                  42.07      51.17        
 33 Remor, Ian                11 RIST-MR                45.60      51.44        
 34 Kim, Dylan M              12 TRI-MR               1:10.91      52.41        
 35 Wu, Matthew               11 TRI-MR                 55.90      54.29        
 36 Saharov, Alexander        11 TRI$-MR              1:01.01      55.28        
 37 Valverde, Frank A         11 APEX-MR              1:10.25    1:06.53        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Stefanos H         12 UN-MR                1:19.00    1:16.31        
                  37.10     1:16.31 (39.21)                                        
  2 Lopez, Joseph G           12 APEX-MR              1:26.35    1:17.27        
                  38.50     1:17.27 (38.77)                                        
  3 Funaro, Kai A             12 UN-MR                1:15.00    1:18.23        
                  37.46     1:18.23 (40.77)                                        
  4 Dauti, Klevis             12 TRI-MR               1:44.91    1:22.80        
  5 Tung, Wesley S            12 QNS-MR               1:34.32    1:23.28        
                  41.22     1:23.28 (42.06)                                        
  6 Wu, Andrew                12 TRI-MR               1:28.98    1:24.04        
                  40.41     1:24.04 (43.63)                                        
  7 Rinaldi, Jack             12 TRI$-MR              2:00.00    1:24.46        
                  41.52     1:24.46 (42.94)                                        
  8 Gritskevich, Savva        12 Shy-Mr-MR            1:27.99    1:25.98        
                  42.04     1:25.98 (43.94)                                        
  9 Lokshin, Joshua           12 TRI-MR               1:36.78    1:27.37        
 10 Shao, Julien H            11 QNS-MR               1:32.80    1:27.88        
                  42.96     1:27.88 (44.92)                                        
 11 Michin, Nikita G          11 MPNY-MR              1:32.11    1:28.65        
                  43.41     1:28.65 (45.24)                                        
 12 Lomeyko, Ilyan            11 MPNY-MR              1:42.66    1:29.46        
                  43.90     1:29.46 (45.56)                                        
 13 Shah, Sun-Jin             11 NYCC-MR              1:30.14    1:29.82        
                  43.76     1:29.82 (46.06)                                        
 14 Suer, Arda B              12 Badger-MR            1:32.33    1:30.26        
 15 Filimonov, Mykhaylo       12 MPNY-MR              1:32.88    1:30.54        
                  44.44     1:30.54 (46.10)                                        
 16 Tang, Logan H             11 GATE-MR              1:20.00    1:30.99        
                  43.91     1:30.99 (47.08)                                        
 17 Gluzman, Adam             11 TRI$-MR              1:38.15    1:31.12        
                  44.00     1:31.12 (47.12)                                        
 18 Lau, Alex                 11 QNS-MR               1:48.25    1:31.68        
                  42.90     1:31.68 (48.78)                                        
 19 Bodnarchuk, Andrew        12 Shy-Mr-MR            1:29.99    1:32.16        
                  45.26     1:32.16 (46.90)                                        
 20 Re, Nicola                11 QNS-MR               1:45.33    1:35.72        
                  47.73     1:35.72 (47.99)                                        
 21 Makuyev, Simon A          11 Shy-Mr-MR            1:21.99    1:35.74        
                  48.47     1:35.74 (47.27)                                        
 22 Boyarsky, Alexander       11 Shy-Mr-MR            1:29.99    1:38.23        
                  46.19     1:38.23 (52.04)                                        
 23 Remor, Ian                11 RIST-MR              1:35.93    1:38.49        
                  47.53     1:38.49 (50.96)                                        
 24 Makhmadaliev, Parviz      11 MPNY-MR              1:39.00    1:39.13        
                  48.23     1:39.13 (50.90)                                        
 25 Pachkovskiy, Dylan        12 TRI-MR               1:42.36    1:39.35        
                  49.53     1:39.35 (49.82)                                        
 26 Sahl, Wyatt E             12 NYCC-MR              1:45.33    1:39.45        
                  50.09     1:39.45 (49.36)                                        
 27 Shashaty, Erik            11 TRI$-MR              1:47.17    1:40.58        
                  48.82     1:40.58 (51.76)                                        
 28 Gorelik, Lev              11 ASAP-MR              2:03.81    1:46.41        
                  51.49     1:46.41 (54.92)                                        
 29 Chan, Jonathan            11 TRI$-MR              1:58.06    1:49.69        
                  54.73     1:49.69 (54.96)                                        
 30 McAllister, Wyatt T       11 ASAP-MR              2:09.48    1:50.36        
                  53.10     1:50.36 (57.26)                                        
 31 Tremeer, Luke O           11 ASAP-MR              2:00.30    1:53.37        
                  55.45     1:53.37 (57.92)                                        
 32 Wu, Matthew               11 TRI-MR               2:06.99    1:54.91        
 -- Tselykovskiy, Arseny      11 Shy-Mr-MR            1:34.55         DQ        
      Multiple strokes
                  47.59          DQ (48.59)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baranov, Edward           12 MPNY-MR                38.31      37.34        
  2 Lomeyko, Ilyan            11 MPNY-MR                42.70      37.80        
  3 Shah, Sun-Jin             11 NYCC-MR                41.91      40.37        
  4 Lopez, Joseph G           12 APEX-MR                46.05      41.24        
  5 Gritskevich, Savva        12 Shy-Mr-MR              41.99      42.12        
  6 Renwick, Matthew W        12 NYCC-MR                45.00      42.19        
  7 Woo, Andrew               12 MPNY-MR                40.00      43.63        
  8 Dauti, Klevis             12 TRI-MR                 48.37      43.68        
  9 Shao, Oliver H            11 QNS-MR                 46.53      43.87        
 10 Tung, Wesley S            12 QNS-MR                 48.68      44.17        
 11 Yu, Ivan S                12 MPNY-MR                42.00      45.81        
 12 Rinaldi, Jack             12 TRI$-MR                56.71      45.92        
 13 Oganezov, Nicholas        11 MPNY-MR                46.28      46.27        
 14 Lau, Alex                 11 QNS-MR                 52.82      46.46        
 15 Shao, Julien H            11 QNS-MR                 51.33      46.56        
 16 Filimonov, Mykhaylo       12 MPNY-MR                46.83      46.78        
 17 Gluzman, Adam             11 TRI$-MR                48.30      46.98        
 18 Gorelik, Lev              11 ASAP-MR                52.73      47.27        
 19 Wu, Andrew                12 TRI-MR                 51.89      47.58        
 20 Sahl, Wyatt E             12 NYCC-MR                55.36      48.05        
 21 Tselykovskiy, Arseny      11 Shy-Mr-MR              47.38      48.57        
 22 Suer, Arda B              12 Badger-MR              51.01      49.53        
 23 Tang, Logan H             11 GATE-MR                45.00      49.96        
 24 Boyarsky, Alexander       11 Shy-Mr-MR              52.28      50.70        
 25 Vincent, Michael R        12 Badger-MR              49.33      51.50        
 26 Makuyev, Simon A          11 Shy-Mr-MR              54.51      51.85        
 27 Tremeer, Luke O           11 ASAP-MR                54.85      52.12        
 28 Bodnarchuk, Andrew        12 Shy-Mr-MR              52.04      52.32        
 29 Remor, Ian                11 RIST-MR                46.41      53.56        
 30 Shashaty, Erik            11 TRI$-MR                53.04      54.25        
 31 McAllister, Wyatt T       11 ASAP-MR              1:09.43      56.23        
 32 Chan, Jonathan            11 TRI$-MR              1:00.93      57.43        
 33 Wu, Matthew               11 TRI-MR               1:10.91      59.60        
 34 Soviero, William G        12 Badger-MR              55.99    1:01.44        
 -- Makhmadaliev, Parviz      11 MPNY-MR                49.00         DQ        
      Double pull / kicks
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baranov, Edward           12 MPNY-MR              1:24.45    1:21.75        
                  38.69     1:21.75 (43.06)                                        
  2 Lomeyko, Ilyan            11 MPNY-MR              1:31.46    1:22.34        
                  38.77     1:22.34 (43.57)                                        
  3 Shah, Sun-Jin             11 NYCC-MR              1:30.92    1:29.56        
                  40.59     1:29.56 (48.97)                                        
  4 Tung, Wesley S            12 QNS-MR               1:48.20    1:32.71        
                  44.64     1:32.71 (48.07)                                        
  5 Gritskevich, Savva        12 Shy-Mr-MR            1:40.15    1:32.95        
                  44.92     1:32.95 (48.03)                                        
  6 Filipov, Alexander        12 MPNY-MR              1:29.00    1:33.46        
                  44.09     1:33.46 (49.37)                                        
  7 Woo, Andrew               12 MPNY-MR              1:32.00    1:33.87        
  8 Renwick, Matthew W        12 NYCC-MR              1:37.83    1:34.91        
                  46.77     1:34.91 (48.14)                                        
  9 Rinaldi, Jack             12 TRI$-MR              1:51.52    1:38.04        
                  47.30     1:38.04 (50.74)                                        
 10 Filimonov, Mykhaylo       12 MPNY-MR              1:42.95    1:39.87        
                  47.08     1:39.87 (52.79)                                        
 11 Oganezov, Nicholas        11 MPNY-MR              1:44.45    1:40.00        
                  46.18     1:40.00 (53.82)                                        
 12 Wu, Andrew                12 TRI-MR               1:47.77    1:41.22        
                  49.36     1:41.22 (51.86)                                        
 13 Lau, Alex                 11 QNS-MR               2:01.14    1:44.13        
                  50.17     1:44.13 (53.96)                                        
 14 Gluzman, Adam             11 TRI$-MR              1:46.11    1:45.38        
                  50.70     1:45.38 (54.68)                                        
 15 Lokshin, Joshua           12 TRI-MR               1:52.45    1:46.43        
                  49.72     1:46.43 (56.71)                                        
 16 Suer, Arda B              12 Badger-MR            1:47.74    1:48.15        
                  51.73     1:48.15 (56.42)                                        
 17 Gorelik, Lev              11 ASAP-MR              1:58.84    1:51.28        
                  51.18   1:51.28 (1:00.10)                                        
 18 Boyarsky, Alexander       11 Shy-Mr-MR            1:51.94    1:52.05        
 19 Margolis, Maxim           12 TRI-MR               1:54.66    1:53.12        
                  56.62     1:53.12 (56.50)                                        
 20 Saharov, Alexander        11 TRI$-MR              2:14.50    1:53.62        
                  55.30     1:53.62 (58.32)                                        
 21 Tang, Logan H             11 GATE-MR              2:08.85    1:54.21        
                  54.12   1:54.21 (1:00.09)                                        
 22 Shashaty, Erik            11 TRI$-MR              1:55.95    1:55.22        
 23 Pachkovskiy, Dylan        12 TRI-MR               1:58.52    1:55.43        
 24 Benedyk, Eric             11 MPNY-MR              1:55.00    1:56.61        
                  54.69   1:56.61 (1:01.92)                                        
 25 McAllister, Wyatt T       11 ASAP-MR              2:30.48    1:59.93        
 26 Wu, Matthew               11 TRI-MR               2:12.82    2:07.52        
                1:00.55   2:07.52 (1:06.97)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baranov, Edward           12 MPNY-MR                34.66      33.18        
  2 Renwick, Matthew W        12 NYCC-MR                37.00      34.84        
  3 Salas, Stefanos H         12 UN-MR                  33.00      35.68        
  4 Lomeyko, Ilyan            11 MPNY-MR                41.20      36.16        
  5 Shah, Sun-Jin             11 NYCC-MR                40.36      36.53        
  6 Filimonov, Mykhaylo       12 MPNY-MR                38.26      37.09        
  7 Shao, Oliver H            11 QNS-MR                 50.08      37.85        
  8 Wu, Andrew                12 TRI-MR                 48.99      38.01        
  9 Gonzalez, James           11 APEX-MR                39.58      38.83        
 10 Filipov, Alexander        12 MPNY-MR                39.00      39.30        
 11 Shao, Julien H            11 QNS-MR                 41.78      39.45        
 12 Lau, Alex                 11 QNS-MR                 43.53      39.52        
 13 Lee, Nicholas J           11 TRI-MR                 44.70      41.33        
 14 Oganezov, Nicholas        11 MPNY-MR                41.32      41.86        
 15 Michin, Nikita G          11 MPNY-MR                44.42      42.43        
 16 Lengyel, Adrian           11 RIST-MR                38.46      42.90        
 17 Re, Nicola                11 QNS-MR                 52.33      43.18        
 18 Woo, Andrew               12 MPNY-MR                35.00      43.21        
 19 Gorelik, Lev              11 ASAP-MR                48.00      43.23        
 20 Boyarsky, Alexander       11 Shy-Mr-MR              43.84      46.19        
 21 Vincent, Michael R        12 Badger-MR              44.98      46.33        
 22 Saharov, Alexander        11 TRI$-MR              1:00.00      48.48        
 23 Remor, Ian                11 RIST-MR                43.50      49.22        
 24 Benedyk, Eric             11 MPNY-MR                42.00      50.40        
 25 Frederick, Bryce A        11 UN-MR                  45.07      54.46        
 26 McAllister, Wyatt T       11 ASAP-MR              1:06.44    1:03.53        
 -- Soviero, William G        12 Badger-MR              48.53         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Moretti, David V          12 TRI-MR               1:09.91         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baranov, Edward           12 MPNY-MR              1:17.65    1:14.01        
                  34.59     1:14.01 (39.42)                                        
  2 Renwick, Matthew W        12 NYCC-MR              1:23.06    1:19.18        
                  38.28     1:19.18 (40.90)                                        
  3 Gonzalez, Alejandro       11 APEX-MR              1:29.72    1:25.85        
                  41.17     1:25.85 (44.68)                                        
  4 Filimonov, Mykhaylo       12 MPNY-MR              1:28.58    1:28.05        
  5 Wu, Andrew                12 TRI-MR               1:28.91    1:28.97        
                  41.57     1:28.97 (47.40)                                        
  6 Shao, Oliver H            11 QNS-MR               1:32.33    1:29.47        
                  41.50     1:29.47 (47.97)                                        
  7 Lokshin, Joshua           12 TRI-MR               1:46.32    1:32.21        
                  43.99     1:32.21 (48.22)                                        
  8 Lee, Nicholas J           11 TRI-MR               1:46.98    1:33.12        
                  43.03     1:33.12 (50.09)                                        
  9 Yu, Ivan S                12 MPNY-MR              1:19.00    1:33.63        
                  39.10     1:33.63 (54.53)                                        
 10 Michin, Nikita G          11 MPNY-MR              1:37.97    1:35.32        
                  45.18     1:35.32 (50.14)                                        
 11 Woo, Andrew               12 MPNY-MR              1:19.00    1:35.49        
                  44.30     1:35.49 (51.19)                                        
 12 Vincent, Michael R        12 Badger-MR            1:41.68    1:39.14        
                  48.28     1:39.14 (50.86)                                        
 13 Brink, Theo C             12 JCCT-MR              1:29.89    1:39.42        
                  43.09     1:39.42 (56.33)                                        
 14 Oganezov, Nicholas        11 MPNY-MR              1:44.33    1:39.99        
                  45.00     1:39.99 (54.99)                                        
 15 Re, Nicola                11 QNS-MR               1:59.33    1:40.10        
                  47.23     1:40.10 (52.87)                                        
 16 Gorelik, Lev              11 ASAP-MR              2:08.50    1:42.86        
                  46.54     1:42.86 (56.32)                                        
 17 Mostovoy, Arthur          12 Shy-Mr-MR            1:19.99    1:51.92        
                  49.37   1:51.92 (1:02.55)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baranov, Edward           12 MPNY-MR              2:49.35    2:42.47        
                                1:17.29 ( )   2:42.47 (1:25.18)                    
  2 Lomeyko, Ilyan            11 MPNY-MR              3:09.78    2:49.97        
                  36.47     1:22.32 (45.85)     2:09.53 (47.21)     2:49.97 (40.44)
  3 Renwick, Matthew W        12 NYCC-MR              3:08.42    2:58.14        
                  38.03     1:27.72 (49.69)     2:19.59 (51.87)     2:58.14 (38.55)
  4 Shao, Oliver H            11 QNS-MR               3:10.42    2:58.41        
                  41.06     1:25.66 (44.60)     2:20.72 (55.06)     2:58.41 (37.69)
  5 Shao, Julien H            11 QNS-MR               3:17.88    3:04.25        
                                1:28.71 ( )   3:04.25 (1:35.54)                    
  6 Lokshin, Joshua           12 TRI-MR               3:36.36    3:05.50        
                  39.94     1:27.19 (47.25)     2:24.46 (57.27)     3:05.50 (41.04)
  7 Gritskevich, Savva        12 Shy-Mr-MR            2:42.00    3:12.27        
                  47.93     1:38.26 (50.33)     2:31.10 (52.84)     3:12.27 (41.17)
  8 Michin, Nikita G          11 MPNY-MR              3:21.48    3:17.31        
                  45.80     1:33.42 (47.62)   2:34.79 (1:01.37)     3:17.31 (42.52)
  9 Re, Nicola                11 QNS-MR               3:45.33    3:27.04        
                  44.40     1:35.69 (51.29)   2:44.10 (1:08.41)     3:27.04 (42.94)
 10 Gorelik, Lev              11 ASAP-MR              4:07.76    3:29.61        
                  44.58     1:38.92 (54.34)   2:41.02 (1:02.10)     3:29.61 (48.59)
 11 Cheung, Jaylan            11 TRI-MR               4:00.91    3:35.21        
                  49.24     1:45.59 (56.35)   2:52.24 (1:06.65)     3:35.21 (42.97)
 -- Tang, Logan H             11 GATE-MR              2:25.00         DQ        
      Did not finish - Misc
                  48.09     1:41.51 (53.42)                                        
 -- Lee, Nicholas J           11 TRI-MR               3:32.06         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  41.92     1:31.47 (49.55)   2:33.09 (1:01.62)          DQ (41.32)
 -- Pachkovskiy, Dylan        12 TRI-MR               3:41.67         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                                1:44.50 ( )        DQ (1:52.99)                    
 -- Funaro, Kai A             12 UN-MR                2:50.00         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
                  38.18     1:23.33 (45.15)     2:19.77 (56.44)          DQ (37.57)
 
Boys 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baranov, Edward           12 MPNY-MR              6:00.04    5:38.46        
                  35.13     1:19.02 (43.89)     2:03.38 (44.36)     2:46.37 (42.99)
        3:31.64 (45.27)     4:19.53 (47.89)     4:59.91 (40.38)     5:38.46 (38.55)
  2 Funaro, Kai A             12 UN-MR                5:55.00    6:27.10        
                  38.60     1:33.73 (55.13)     2:24.82 (51.09)     3:10.65 (45.83)
        4:10.07 (59.42)     5:06.27 (56.20)     5:45.98 (39.71)     6:27.10 (41.12)
  3 Gonzalez, Alejandro       11 APEX-MR              6:15.25    6:34.56        
                  42.69     1:31.31 (48.62)     2:24.34 (53.03)     3:14.94 (50.60)
        4:10.58 (55.64)     5:06.76 (56.18)     5:51.37 (44.61)     6:34.56 (43.19)
 
Men 13 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Stan L           15 NYCC-MR                26.51      25.48        
  2 Morales, Evan M           15 UN-MR                  25.10      25.69        
  3 Lee, Tyler J              15 NYCC-MR                26.60      26.14        
  4 Orobinsky, Christopher    18 MPNY-MR                25.28      26.41        
  5 Moon, Junwoo              22 UN-MR                  25.35      26.44        
  6 Law, Ethan                16 MPNY-MR                26.15      26.46        
  6 Roudnitsky, Sean          18 MPNY-MR                25.75      26.46        
  8 Trifonov, Zakhar          17 MPNY-MR                26.00      26.55        
  9 Wisniewski, Robert L      20 MPNY-MR                26.46      26.68        
 10 Ivanov, Christopher       18 MPNY-MR                28.12      26.95        
 11 Cherny, Eric              14 MPNY-MR                27.18      26.97        
 12 Norris, Timmy M           15 Badger-MR              26.02      27.17        
 13 Zametko, Nikita           16 MPNY-MR                27.10      27.57        
 14 Idelchik, Benjamin        16 MPNY-MR                27.00      27.58        
 15 Bolotsky, Drew L          15 NYCC-MR                29.00      27.66        
 16 Isles, Ajani              17 Badger-MR              27.21      27.69        
 17 Whitfield, George         19 NYCC-MR                28.34      27.74        
 17 Fleurimont, Justin I      14 TRI$-MR                28.13      27.74        
 19 Camaev, Sasha V           16 MPNY-MR                27.64      27.80        
 20 Lokshin, Shawn            15 TRI-MR                 29.51      27.88        
 20 Pidhoretskyy, Valerii     13 MPNY-MR                27.00      27.88        
 20 Yavorsky, Gerald          17 MPNY-MR                26.00      27.88        
 23 Liu, John                 15 TRI-MR                 26.71      27.91        
 24 Rosado, Alex P            17 Badger-MR              26.97      27.93        
 25 Karachev, Aleksandr       15 MPNY-MR                27.92      28.06        
 26 Abrams, Arthur A          16 UN-MR                  28.50      28.22        
 27 Yu, Stanley               16 MPNY-MR                28.53      28.34        
 28 Valadez, Romulo G         15 APEX-MR                29.77      28.39        
 29 Wang, Yitao T             13 JCCT-MR                28.29      28.40        
 30 Uybico, Tommy             15 NYCC-MR                30.00      28.42        
 30 Saadeddin, Saadeddin      13 MPNY-MR                29.65      28.42        
 32 Savchuk, Michael          13 Shy-Mr-MR              29.16      28.60        
 33 Blau, Sam A               16 NYCC-MR                28.37      28.81        
 34 Vaynshtok, Jonah M        15 JCCT-MR                25.47      28.82        
 35 Su, Sean A                13 QNS-MR                    NT      28.88        
 36 Bischof, Robert F         15 Badger-MR              27.72      28.96        
 37 Wang, Harry H             16 APEX-MR                28.01      29.00        
 38 Lee, Kyton C              15 NYCC-MR                32.34      29.06        
 39 Chopey, Andrew T          17 QNS-MR                 26.88      29.09        
 40 Taylor, Noah B            13 NYCC-MR                31.88      29.22        
 41 Madden, Sean M            16 Badger-MR              27.96      29.26        
 42 Moran, Keilan S           13 UN-MR                  27.50      29.31        
 43 Poncet, Theodore D        16 NYCC-MR                29.00      29.46        
 44 Pachkovskiy, Alan         14 TRI-MR                 31.83      29.49        
 45 Hu, Kevin                 15 NYCC-MR                31.46      29.68        
 46 Blinov, Alex              13 Shy-Mr-MR              34.39      29.71        
 47 Jeong, Eugene             15 QNS-MR                 29.59      29.74        
 48 Hammond, Adam             13 QNS-MR                 30.64      29.80        
 49 Rozenfeld, Samuel         16 TRI$-MR                30.54      29.87        
 50 Yadgarov, Daniel          13 TRI-MR                 32.35      29.88        
 51 Gurvich, Samuel           14 MPNY-MR                32.00      30.30        
 52 Kravets Filatov, Michael  13 Shy-Mr-MR              31.76      30.38        
 53 Vesselov, Stephan         14 RIST-MR                29.92      30.39        
 54 Bakhshiyev, Izik          15 TRI-MR                 31.48      30.60        
 55 Juncaj, Bernard A         14 APEX-MR                31.91      30.81        
 56 Ehrenberg, Ben D          13 ASAP-MR                34.95      30.92        
 57 Rivkind, Philipp          14 MPNY-MR                32.25      30.97        
 58 Wang, Orion               13 GATE-MR                34.66      31.04        
 59 Jovel, Gabriel            13 QNS-MR                 33.33      31.17        
 60 Fuentes, JC C             13 QNS-MR                 33.33      31.36        
 61 Davidovich, Tyler         14 MPNY-MR                30.86      31.54        
 62 Pfaffle, Antony M         14 JCCT-MR                33.45      31.72        
 63 Yang, Archer              14 NYCC-MR                34.78      32.01        
 64 Jeong, Raejin             14 QNS-MR                 35.33      32.14        
 65 Killian, Joachim T        13 QNS-MR                 36.86      32.43        
 66 Goldshteyn, Eric          14 MPNY-MR                33.00      32.44        
 67 Lipkovich, Gregory        15 MPNY-MR                32.51      32.51        
 68 Sheik, Umair              16 Shy-Mr-MR              31.99      32.56        
 69 Ferval-Shioya, Kenta M    13 Badger-MR              32.79      32.61        
 70 Luengthada, Davis A       13 JCCT-MR                33.32      32.64        
 71 Shah, Tae-Jin             13 NYCC-MR                34.23      33.20        
 71 Pavlyshche, Vadym         13 Shy-Mr-MR              32.99      33.20        
 73 Shulyar, Zachary          13 NYCC-MR                35.00      33.22        
 74 Harris-Brown, Devone M    16 ASAP-MR                34.58      33.23        
 75 Barakat, Youssef          13 TRI$-MR                34.55      33.59        
 76 Twibell, Connor S         13 JCCT-MR                30.40      33.81        
 77 Gyaltsen, Tenzin          13 QNS-MR                 37.44      34.68        
 78 Etienne, Joshua T         15 ASAP-MR                45.94      35.91        
 79 Wisniewski, John T        14 MPNY-MR                38.29      36.16        
 80 Weisburg, Alexander L     13 APEX-MR                39.27      37.60        
 81 Korolczuk, Kevin A        13 JCCT-MR                42.26      40.71        
 82 Chen, Anthony             14 TRI-MR               1:00.99      43.25        
 
Men 13 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Stan L           15 NYCC-MR              1:00.96      57.22        
                  27.47       57.22 (29.75)                                        
  2 Law, Ethan                16 MPNY-MR                56.64      57.33        
                  27.79       57.33 (29.54)                                        
  3 Trifonov, Zakhar          17 MPNY-MR                57.00      57.48        
                  28.25       57.48 (29.23)                                        
  4 Orobinsky, Christopher    18 MPNY-MR                54.99      57.89        
                  28.00       57.89 (29.89)                                        
  5 Lee, Tyler J              15 NYCC-MR                58.88      58.12        
                  28.19       58.12 (29.93)                                        
  6 Elkhouly, Youssef         15 MPNY-MR                57.00      59.43        
                  28.03       59.43 (31.40)                                        
  7 DiMaggio, Joe R           15 MPNY-MR              1:02.06      59.65        
                  29.20       59.65 (30.45)                                        
  8 Moon, Junwoo              22 UN-MR                  53.89      59.67        
                  28.67       59.67 (31.00)                                        
  9 Ma, Jared W               14 MPNY-MR              1:00.78    1:00.10        
                  28.83     1:00.10 (31.27)                                        
 10 Karachev, Aleksandr       15 MPNY-MR              1:01.81    1:00.59        
                  29.27     1:00.59 (31.32)                                        
 11 Pidhoretskyy, Valerii     13 MPNY-MR                57.00    1:00.98        
                  29.63     1:00.98 (31.35)                                        
 12 Poncet, Theodore D        16 NYCC-MR              1:03.00    1:01.29        
                  29.81     1:01.29 (31.48)                                        
 13 Fleurimont, Justin I      14 TRI$-MR              1:02.10    1:01.50        
                  29.52     1:01.50 (31.98)                                        
 14 Valadez, Romulo G         15 APEX-MR              1:05.70    1:01.60        
                  29.83     1:01.60 (31.77)                                        
 15 Ivanov, Christopher       18 MPNY-MR              1:05.60    1:01.82        
                  30.04     1:01.82 (31.78)                                        
 16 Cherny, Eric              14 MPNY-MR              1:01.02    1:01.89        
                  29.66     1:01.89 (32.23)                                        
 17 Savchuk, Michael          13 Shy-Mr-MR            1:03.37    1:02.13        
                  29.58     1:02.13 (32.55)                                        
 18 Madden, Sean M            16 Badger-MR              58.87    1:02.14        
                  29.43     1:02.14 (32.71)                                        
 19 Rosado, Alex P            17 Badger-MR              58.55    1:02.24        
                  29.94     1:02.24 (32.30)                                        
 20 Cusumano, Charlie         15 TRI$-MR              1:03.68    1:02.55        
                  30.79     1:02.55 (31.76)                                        
 21 Hammam, Omar              15 MPNY-MR              1:08.53    1:02.64        
                  30.05     1:02.64 (32.59)                                        
 22 Bolotsky, Drew L          15 NYCC-MR              1:08.00    1:03.04        
                  30.83     1:03.04 (32.21)                                        
 23 Su, Sean A                13 QNS-MR               1:04.50    1:03.28        
                  30.71     1:03.28 (32.57)                                        
 24 Isles, Ajani              17 Badger-MR            1:01.15    1:03.52        
                  29.68     1:03.52 (33.84)                                        
 25 Lokshin, Shawn            15 TRI-MR               1:07.93    1:03.66        
                  29.67     1:03.66 (33.99)                                        
 26 Taylor, Noah B            13 NYCC-MR              1:09.92    1:04.09        
                  31.60     1:04.09 (32.49)                                        
 27 Pachkovskiy, Alan         14 TRI-MR               1:09.23    1:04.39        
                  30.74     1:04.39 (33.65)                                        
 28 Gold, Fillip              14 MPNY-MR              1:08.80    1:04.47        
                  30.91     1:04.47 (33.56)                                        
 29 Wong, Christopher         15 TRI-MR               1:07.67    1:05.24        
                  31.51     1:05.24 (33.73)                                        
 30 Bischof, Robert F         15 Badger-MR            1:01.10    1:05.39        
                  31.12     1:05.39 (34.27)                                        
 31 Lee, Kyton C              15 NYCC-MR              1:10.28    1:05.51        
                  31.01     1:05.51 (34.50)                                        
 32 Kaps, Piotr               14 MPNY-MR              1:04.72    1:05.65        
                  31.35     1:05.65 (34.30)                                        
 33 Uybico, Tommy             15 NYCC-MR              1:10.00    1:05.93        
                  30.66     1:05.93 (35.27)                                        
 34 Guirre, Lorenz            14 TRI$-MR              1:12.38    1:06.12        
                  32.04     1:06.12 (34.08)                                        
 35 Rivkind, Philipp          14 MPNY-MR              1:14.70    1:06.42        
                  31.99     1:06.42 (34.43)                                        
 36 Fine, Evan                13 Badger-MR            1:01.60    1:06.48        
                  31.28     1:06.48 (35.20)                                        
 37 Kuznetsov, Gregory F      15 MPNY-MR              1:10.89    1:06.91        
                  33.46     1:06.91 (33.45)                                        
 38 Yadgarov, Daniel          13 TRI-MR               1:11.59    1:07.00        
                  31.47     1:07.00 (35.53)                                        
 39 DiMaggio, John P          13 MPNY-MR              1:06.33    1:07.36        
                  31.57     1:07.36 (35.79)                                        
 40 Dalton, Joseph            13 TRI-MR               1:20.09    1:07.63        
                  32.99     1:07.63 (34.64)                                        
 41 Bast, Michael T           16 QNS-MR               1:12.33    1:07.67        
                  32.17     1:07.67 (35.50)                                        
 42 Siudzinski, William C     14 ASAP-MR              1:11.70    1:07.83        
                  31.90     1:07.83 (35.93)                                        
 43 Bakhshiyev, Izik          15 TRI-MR               1:09.36    1:08.35        
                  32.71     1:08.35 (35.64)                                        
 44 Ehrenberg, Ben D          13 ASAP-MR              1:22.94    1:08.63        
                  32.68     1:08.63 (35.95)                                        
 45 Davidovich, Tyler         14 MPNY-MR              1:09.56    1:08.94        
                  32.21     1:08.94 (36.73)                                        
 46 Wang, Orion               13 GATE-MR              1:21.35    1:09.34        
                  33.24     1:09.34 (36.10)                                        
 47 Vesselov, Stephan         14 RIST-MR              1:08.34    1:09.43        
                  31.90     1:09.43 (37.53)                                        
 48 Hammond, Adam             13 QNS-MR               1:10.77    1:09.47        
                  33.06     1:09.47 (36.41)                                        
 49 Abramov, Ethan            14 Shy-Mr-MR            1:25.81    1:10.18        
                  33.42     1:10.18 (36.76)                                        
 50 Wang, Harry H             16 APEX-MR              1:05.36    1:10.27        
                  33.78     1:10.27 (36.49)                                        
 51 Kravets Filatov, Michael  13 Shy-Mr-MR            1:12.70    1:10.44        
                  33.00     1:10.44 (37.44)                                        
 52 Shah, Tae-Jin             13 NYCC-MR              1:17.36    1:10.85        
                  34.46     1:10.85 (36.39)                                        
 53 Yang, Archer              14 NYCC-MR              1:15.94    1:10.89        
                  33.34     1:10.89 (37.55)                                        
 54 Mayzlin, Eric             14 TRI-MR               1:16.59    1:11.37        
                  33.64     1:11.37 (37.73)                                        
 55 Radov, Elliot             13 TRI-MR               1:19.59    1:11.39        
                  33.11     1:11.39 (38.28)                                        
 56 Zhang, David A            14 GATE-MR              1:10.32    1:11.41        
                  34.86     1:11.41 (36.55)                                        
 57 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               1:15.33    1:11.56        
                  34.09     1:11.56 (37.47)                                        
 58 Delacruz, Gabriel         14 TRI$-MR              1:18.11    1:11.67        
                  34.33     1:11.67 (37.34)                                        
 59 Lipkovich, Gregory        15 MPNY-MR              1:10.66    1:11.90        
                  34.15     1:11.90 (37.75)                                        
 60 Sheik, Umair              16 Shy-Mr-MR            1:07.99    1:12.25        
                  33.54     1:12.25 (38.71)                                        
 61 Juncaj, Bernard A         14 APEX-MR              1:14.61    1:12.30        
                  33.58     1:12.30 (38.72)                                        
 62 Ferval-Shioya, Kenta M    13 Badger-MR            1:11.36    1:12.34        
                  34.98     1:12.34 (37.36)                                        
 63 Jovel, Gabriel            13 QNS-MR               1:16.33    1:12.65        
                  34.55     1:12.65 (38.10)                                        
 64 Goldshteyn, Eric          14 MPNY-MR              1:12.00    1:12.68        
 65 Gregory, David            13 Shy-Mr-MR            1:06.90    1:13.13        
                  35.60     1:13.13 (37.53)                                        
 66 Killian, Joachim T        13 QNS-MR               1:26.91    1:14.32        
                  34.20     1:14.32 (40.12)                                        
 67 Jeong, Raejin             14 QNS-MR               1:15.33    1:14.76        
                  35.18     1:14.76 (39.58)                                        
 68 Pavlyshche, Vadym         13 Shy-Mr-MR            1:08.99    1:17.51        
                  34.82     1:17.51 (42.69)                                        
 69 Harris-Brown, Devone M    16 ASAP-MR              1:26.36    1:18.03        
                  35.28     1:18.03 (42.75)                                        
 70 Economos, John Michael    14 TRI$-MR              1:36.07    1:19.27        
                  37.03     1:19.27 (42.24)                                        
 71 Gyaltsen, Tenzin          13 QNS-MR               1:28.81    1:19.99        
                  37.90     1:19.99 (42.09)                                        
 72 Lender, David J           15 TRI-MR               1:30.97    1:20.25        
                  37.00     1:20.25 (43.25)                                        
 73 Cheung, Marco             13 TRI-MR               1:35.91    1:21.62        
 74 Wisniewski, John T        14 MPNY-MR              1:24.85    1:22.02        
                  37.97     1:22.02 (44.05)                                        
 75 Kazak, Maxim              13 TRI$-MR              1:58.08    1:22.61        
                  37.57     1:22.61 (45.04)                                        
 76 Solovey, Kyrylo           13 Shy-Mr-MR            1:16.00    1:22.97        
                  38.76     1:22.97 (44.21)                                        
 77 Etienne, Joshua T         15 ASAP-MR              2:00.40    1:40.17        
                  40.05   1:40.17 (1:00.12)                                        
 78 Chen, Anthony             14 TRI-MR               3:20.99    1:52.03        
 
Men 13 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trifonov, Zakhar          17 MPNY-MR              2:07.00    2:03.58        
                  28.45       59.39 (30.94)     1:31.68 (32.29)     2:03.58 (31.90)
  2 Brown, Seamus L           17 Fast Swim Team-CA    2:03.00    2:06.25        
                  28.43     1:00.03 (31.60)     1:33.96 (33.93)     2:06.25 (32.29)
  3 Wisniewski, Robert L      20 MPNY-MR              2:11.30    2:09.65        
                  28.45     1:00.37 (31.92)     1:35.52 (35.15)     2:09.65 (34.13)
  4 Zametko, Nikita           16 MPNY-MR              2:13.95    2:11.72        
                  29.62     1:03.48 (33.86)     1:39.79 (36.31)     2:11.72 (31.93)
  5 Stevens, Stan L           15 NYCC-MR              2:18.02    2:12.14        
                  30.30     1:04.42 (34.12)     1:40.47 (36.05)     2:12.14 (31.67)
  6 Poncet, Theodore D        16 NYCC-MR              2:08.00    2:12.26        
                  30.60     1:03.99 (33.39)     1:39.30 (35.31)     2:12.26 (32.96)
  7 Idelchik, Benjamin        16 MPNY-MR              2:16.00    2:12.61        
                  29.55     1:03.53 (33.98)     1:39.13 (35.60)     2:12.61 (33.48)
  8 Orobinsky, Christopher    18 MPNY-MR              2:04.23    2:12.67        
                  29.68     1:02.87 (33.19)     1:38.97 (36.10)     2:12.67 (33.70)
  9 Cusumano, Charlie         15 TRI$-MR              2:17.97    2:13.09        
                  30.94     1:04.23 (33.29)     1:38.85 (34.62)     2:13.09 (34.24)
 10 Rosado, Alex P            17 Badger-MR            2:12.10    2:14.05        
                  30.21     1:03.90 (33.69)     1:39.72 (35.82)     2:14.05 (34.33)
 11 Norris, Timmy M           15 Badger-MR            2:01.99    2:14.50        
                  28.76     1:01.78 (33.02)     1:38.45 (36.67)     2:14.50 (36.05)
 12 Savchuk, Michael          13 Shy-Mr-MR            2:17.00    2:14.94        
                  29.95     1:04.54 (34.59)     1:40.39 (35.85)     2:14.94 (34.55)
 13 Blau, Sam A               16 NYCC-MR              2:16.79    2:15.64        
                  31.07     1:05.45 (34.38)     1:41.38 (35.93)     2:15.64 (34.26)
 14 Camaev, Sasha V           16 MPNY-MR              2:17.88    2:16.50        
                  31.36     1:06.19 (34.83)     1:41.52 (35.33)     2:16.50 (34.98)
 15 Liu, John                 15 TRI-MR               2:19.84    2:17.02        
                  31.92     1:06.58 (34.66)     1:42.42 (35.84)     2:17.02 (34.60)
 16 Yavorsky, Gerald          17 MPNY-MR              2:15.00    2:18.07        
                  30.23     1:04.16 (33.93)     1:40.94 (36.78)     2:18.07 (37.13)
 17 Yu, Stanley               16 MPNY-MR              2:22.80    2:18.37        
                  31.50     1:05.94 (34.44)     1:42.23 (36.29)     2:18.37 (36.14)
 18 Vaynshtok, Jonah M        15 JCCT-MR              2:16.78    2:18.63        
                  31.83     1:07.67 (35.84)     1:44.50 (36.83)     2:18.63 (34.13)
 19 Lee, Kyton C              15 NYCC-MR              2:35.51    2:18.71        
                  32.29     1:06.70 (34.41)     1:44.29 (37.59)     2:18.71 (34.42)
 20 Fleurimont, Justin I      14 TRI$-MR              2:22.97    2:19.40        
                  30.84     1:05.77 (34.93)     1:42.27 (36.50)     2:19.40 (37.13)
 21 Moran, Keilan S           13 UN-MR                2:14.00    2:19.42        
                  30.53     1:05.82 (35.29)     1:43.76 (37.94)     2:19.42 (35.66)
 22 Su, Sean A                13 QNS-MR               2:18.61    2:19.44        
                  31.92     1:07.06 (35.14)     1:43.38 (36.32)     2:19.44 (36.06)
 23 Madden, Sean M            16 Badger-MR            2:08.02    2:19.76        
                  30.30     1:06.21 (35.91)     1:44.06 (37.85)     2:19.76 (35.70)
 24 Wang, Yitao T             13 JCCT-MR              2:21.49    2:21.04        
                  30.33     1:04.32 (33.99)     1:42.09 (37.77)     2:21.04 (38.95)
 25 Taylor, Noah B            13 NYCC-MR              2:35.16    2:22.04        
                  32.78     1:09.48 (36.70)     1:47.25 (37.77)     2:22.04 (34.79)
 26 Rivkind, Philipp          14 MPNY-MR              2:32.68    2:22.50        
                  32.36     1:08.69 (36.33)     1:46.12 (37.43)     2:22.50 (36.38)
 27 Guirre, Lorenz            14 TRI$-MR              2:26.09    2:23.23        
                  32.25     1:08.42 (36.17)     1:46.13 (37.71)     2:23.23 (37.10)
 28 Lokshin, Shawn            15 TRI-MR               2:32.58    2:25.45        
                  31.78     1:07.96 (36.18)     1:47.40 (39.44)     2:25.45 (38.05)
 29 Ivanov, Christopher       18 MPNY-MR              2:42.58    2:25.97        
 30 Yadgarov, Daniel          13 TRI-MR               2:43.16    2:26.23        
                  33.30     1:10.51 (37.21)     1:48.37 (37.86)     2:26.23 (37.86)
 31 Blinov, Alex              13 Shy-Mr-MR            2:13.99    2:26.61        
                  32.25     1:09.46 (37.21)     1:48.86 (39.40)     2:26.61 (37.75)
 32 Equiano, Jason A          13 APEX-MR              2:35.52    2:28.83        
                  33.54     1:11.93 (38.39)     1:51.89 (39.96)     2:28.83 (36.94)
 33 Uybico, Tommy             15 NYCC-MR              2:40.00    2:30.29        
 34 Yang, Archer              14 NYCC-MR              2:41.58    2:30.94        
 35 Bakhshiyev, Izik          15 TRI-MR               2:33.61    2:31.13        
                  33.89     1:12.26 (38.37)     1:52.55 (40.29)     2:31.13 (38.58)
 36 Lipkovich, Gregory        15 MPNY-MR              2:32.09    2:31.16        
                  34.05     1:12.70 (38.65)     1:51.96 (39.26)     2:31.16 (39.20)
 37 Hu, Kevin                 15 NYCC-MR              2:36.57    2:31.20        
                  32.79     1:10.05 (37.26)     1:50.45 (40.40)     2:31.20 (40.75)
 38 Vesselov, Stephan         14 RIST-MR              2:27.91    2:31.33        
                  33.04     1:12.78 (39.74)     1:54.42 (41.64)     2:31.33 (36.91)
 39 Radov, Elliot             13 TRI-MR               2:47.01    2:31.64        
                  32.74     1:11.82 (39.08)     1:52.36 (40.54)     2:31.64 (39.28)
 40 Kravets Filatov, Michael  13 Shy-Mr-MR            2:19.00    2:31.93        
                  33.44     1:11.52 (38.08)     1:53.40 (41.88)     2:31.93 (38.53)
 41 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               2:40.33    2:32.14        
 42 Rozenfeld, Samuel         16 TRI$-MR              2:30.96    2:33.59        
                  32.90     1:12.54 (39.64)     1:54.46 (41.92)     2:33.59 (39.13)
 43 Ehrenberg, Ben D          13 ASAP-MR              3:00.40    2:33.62        
                  33.30     1:11.52 (38.22)     1:52.24 (40.72)     2:33.62 (41.38)
 44 Davidovich, Tyler         14 MPNY-MR              2:38.94    2:34.02        
                  33.34     1:11.38 (38.04)     1:52.18 (40.80)     2:34.02 (41.84)
 45 Bolotsky, Drew L          15 NYCC-MR              2:25.00    2:34.04        
                  34.62     1:13.21 (38.59)     1:54.86 (41.65)     2:34.04 (39.18)
 46 Ferval-Shioya, Kenta M    13 Badger-MR            2:38.60    2:35.88        
                  35.11     1:15.29 (40.18)     1:56.02 (40.73)     2:35.88 (39.86)
 47 Shah, Tae-Jin             13 NYCC-MR              2:45.37    2:36.46        
                  35.75     1:15.54 (39.79)     1:58.62 (43.08)     2:36.46 (37.84)
 48 Juncaj, Bernard A         14 APEX-MR              2:54.72    2:36.59        
                  35.43     1:16.24 (40.81)     1:59.74 (43.50)     2:36.59 (36.85)
 49 Shulyar, Zachary          13 NYCC-MR              2:49.81    2:38.29        
                  36.78     1:18.59 (41.81)     2:00.79 (42.20)     2:38.29 (37.50)
 50 Goldshteyn, Eric          14 MPNY-MR              2:43.00    2:40.19        
 51 Gurvich, Samuel           14 MPNY-MR              2:35.00    2:40.20        
                  33.62     1:14.01 (40.39)     1:57.88 (43.87)     2:40.20 (42.32)
 52 Hammond, Adam             13 QNS-MR               2:50.98    2:43.96        
                  35.45     1:16.62 (41.17)   2:43.96 (1:27.34)                    
 53 Pavlyshche, Vadym         13 Shy-Mr-MR            2:26.99    2:45.26        
                  35.77     1:17.99 (42.22)     2:03.45 (45.46)     2:45.26 (41.81)
 54 Twibell, Connor S         13 JCCT-MR              2:54.76    2:45.83        
                  36.01     1:16.76 (40.75)     2:02.52 (45.76)     2:45.83 (43.31)
 55 Sheik, Umair              16 Shy-Mr-MR            2:24.99    2:47.46        
                  35.85     1:17.83 (41.98)     2:02.32 (44.49)     2:47.46 (45.14)
 56 Jeong, Raejin             14 QNS-MR               2:40.33    2:53.39        
 57 Wisniewski, John T        14 MPNY-MR              3:12.65    2:53.72        
                  37.75     1:23.40 (45.65)     2:10.29 (46.89)     2:53.72 (43.43)
 58 Weisburg, Alexander L     13 APEX-MR              2:56.14    2:56.26        
                  39.15     1:24.36 (45.21)     2:11.53 (47.17)     2:56.26 (44.73)
 59 Gyaltsen, Tenzin          13 QNS-MR               2:49.33    3:00.11        
                  38.63     1:23.98 (45.35)     2:12.56 (48.58)     3:00.11 (47.55)
 60 Harris-Brown, Devone M    16 ASAP-MR              3:19.46    3:16.49        
                                1:22.26 ( )   3:16.49 (1:54.23)                    
 61 Etienne, Joshua T         15 ASAP-MR              4:30.65    3:49.52        
                  45.84   1:47.52 (1:01.68)   2:51.39 (1:03.87)     3:49.52 (58.13)
 
Men 13 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trifonov, Zakhar          17 MPNY-MR              4:20.00    4:20.36        
                  29.51     1:02.46 (32.95)     1:36.25 (33.79)     2:09.67 (33.42)
        2:42.99 (33.32)     3:15.76 (32.77)     3:48.49 (32.73)     4:20.36 (31.87)
  2 Poncet, Theodore D        16 NYCC-MR              4:30.00    4:32.79        
                  30.65     1:03.98 (33.33)     1:38.81 (34.83)     2:13.98 (35.17)
        2:49.96 (35.98)     3:25.06 (35.10)     4:00.49 (35.43)     4:32.79 (32.30)
  3 Madden, Sean M            16 Badger-MR            4:30.94    4:33.23        
                  30.68     1:04.63 (33.95)     1:39.68 (35.05)     2:14.77 (35.09)
        2:49.57 (34.80)     3:25.34 (35.77)     4:00.67 (35.33)     4:33.23 (32.56)
  4 Karachev, Aleksandr       15 MPNY-MR              4:41.64    4:38.26        
                  30.93     1:04.83 (33.90)     1:40.19 (35.36)     2:16.11 (35.92)
        2:52.49 (36.38)     3:28.34 (35.85)     4:03.83 (35.49)     4:38.26 (34.43)
  5 Cusumano, Charlie         15 TRI$-MR              4:47.33    4:39.21        
                  32.15     1:06.66 (34.51)     1:42.01 (35.35)     2:17.31 (35.30)
        2:52.91 (35.60)     3:28.73 (35.82)     4:04.79 (36.06)     4:39.21 (34.42)
  6 Goncharuk, Samuel G       15 TRI$-MR              4:44.94    4:39.23        
                  31.96     1:06.86 (34.90)     1:41.94 (35.08)     2:18.32 (36.38)
        2:52.62 (34.30)     3:28.69 (36.07)     4:02.80 (34.11)     4:39.23 (36.43)
  7 Whitfield, George         19 NYCC-MR              4:41.40    4:39.49        
                  30.13     1:04.14 (34.01)     1:40.04 (35.90)     2:15.69 (35.65)
        2:52.46 (36.77)     3:29.16 (36.70)     4:05.91 (36.75)     4:39.49 (33.58)
  8 Saadeddin, Saadeddin      13 MPNY-MR              4:39.72    4:39.83        
                  29.98     1:04.15 (34.17)     1:40.75 (36.60)     2:17.02 (36.27)
        2:53.14 (36.12)     3:28.50 (35.36)     4:04.79 (36.29)     4:39.83 (35.04)
  9 Pidhoretskyy, Valerii     13 MPNY-MR              4:49.00    4:46.68        
                  31.64     1:07.06 (35.42)     1:44.24 (37.18)     2:20.96 (36.72)
        2:59.01 (38.05)     3:35.50 (36.49)     4:12.44 (36.94)     4:46.68 (34.24)
 10 Lee, Tyler J              15 NYCC-MR              4:47.34    4:47.35        
                  31.06     1:06.51 (35.45)     1:43.43 (36.92)     2:20.77 (37.34)
        2:58.60 (37.83)     3:34.91 (36.31)     4:12.16 (37.25)     4:47.35 (35.19)
 11 Hammam, Omar              15 MPNY-MR              5:13.33    4:47.64        
                  30.57     1:04.70 (34.13)     1:41.04 (36.34)     2:18.35 (37.31)
        2:55.63 (37.28)     3:34.04 (38.41)     4:10.86 (36.82)     4:47.64 (36.78)
 12 Savchuk, Michael          13 Shy-Mr-MR            4:53.99    4:48.26        
                  31.31     1:07.11 (35.80)     1:44.47 (37.36)     2:21.43 (36.96)
        2:58.94 (37.51)     3:36.24 (37.30)     4:13.23 (36.99)     4:48.26 (35.03)
 13 Rosado, Alex P            17 Badger-MR            4:55.29    4:48.66        
                  31.22     1:06.16 (34.94)     1:42.13 (35.97)     2:19.02 (36.89)
        2:56.02 (37.00)     3:34.40 (38.38)     4:12.49 (38.09)     4:48.66 (36.17)
 14 Valadez, Romulo G         15 APEX-MR              5:11.91    4:50.31        
                  32.32     1:08.14 (35.82)     1:45.24 (37.10)     2:22.43 (37.19)
        3:00.46 (38.03)     3:38.17 (37.71)     4:16.19 (38.02)     4:50.31 (34.12)
 15 Bischof, Robert F         15 Badger-MR            4:57.82    4:56.85        
                  33.04     1:09.93 (36.89)     1:47.84 (37.91)     2:26.04 (38.20)
        3:04.41 (38.37)     3:42.95 (38.54)     4:21.53 (38.58)     4:56.85 (35.32)
 16 Moran, Keilan S           13 UN-MR                4:50.00    4:58.26        
                  33.40     1:10.94 (37.54)     1:48.85 (37.91)     2:27.32 (38.47)
        3:05.98 (38.66)     3:44.03 (38.05)     4:22.01 (37.98)     4:58.26 (36.25)
 17 Fine, Evan                13 Badger-MR            5:24.19    5:06.54        
                  32.34     1:10.28 (37.94)     1:50.22 (39.94)     2:29.82 (39.60)
        3:10.03 (40.21)     3:50.07 (40.04)     4:30.21 (40.14)     5:06.54 (36.33)
 18 Taylor, Noah B            13 NYCC-MR              5:00.00    5:06.77        
                  34.25     1:13.47 (39.22)     1:53.38 (39.91)     2:32.90 (39.52)
        3:13.46 (40.56)     3:52.70 (39.24)     4:31.69 (38.99)     5:06.77 (35.08)
 19 Isles, Ajani              17 Badger-MR            5:11.04    5:07.43        
                  34.03     1:12.05 (38.02)     1:51.92 (39.87)     2:31.54 (39.62)
        3:12.65 (41.11)     3:52.80 (40.15)     4:31.86 (39.06)     5:07.43 (35.57)
 20 Dalton, Joseph            13 TRI-MR               6:30.44    5:11.56        
                  34.31     1:13.48 (39.17)     1:53.19 (39.71)     2:32.99 (39.80)
        3:13.78 (40.79)     3:53.62 (39.84)     4:34.42 (40.80)     5:11.56 (37.14)
 21 Kravets Filatov, Michael  13 Shy-Mr-MR            4:59.99    5:28.98        
                  36.54     1:18.11 (41.57)     2:00.77 (42.66)     2:43.39 (42.62)
        3:25.40 (42.01)     4:06.97 (41.57)     4:48.68 (41.71)     5:28.98 (40.30)
 22 Yadgarov, Daniel          13 TRI-MR               6:30.44    5:30.03        
                  36.70     1:17.89 (41.19)     2:00.36 (42.47)     2:44.25 (43.89)
                                4:10.28 ( )     4:50.87 (40.59)     5:30.03 (39.16)
 23 Ferval-Shioya, Kenta M    13 Badger-MR            6:01.86    5:36.38        
                  37.12     1:20.11 (42.99)     2:03.97 (43.86)     2:46.72 (42.75)
        3:30.65 (43.93)     4:14.13 (43.48)     4:56.23 (42.10)     5:36.38 (40.15)
 24 Ehrenberg, Ben D          13 ASAP-MR              6:15.03    5:38.98        
                  36.53     1:16.60 (40.07)     2:02.17 (45.57)     2:45.53 (43.36)
        3:30.97 (45.44)     4:14.35 (43.38)     4:57.14 (42.79)     5:38.98 (41.84)
 25 Hammond, Adam             13 QNS-MR               6:00.33    5:59.93        
                  36.76                             2:07.80 ( )     2:56.14 (48.34)
                                                    5:19.72 ( )     5:59.93 (40.21)
 26 Gyaltsen, Tenzin          13 QNS-MR               6:16.33    6:37.27        
                  40.74     1:28.13 (47.39)     2:17.71 (49.58)     3:10.81 (53.10)
        4:04.77 (53.96)   6:37.27 (2:32.50)                                        
 
Men 13 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          18 UN-MR                1:04.80    1:02.85        
                  30.74     1:02.85 (32.11)                                        
  2 Lee, Tyler J              15 NYCC-MR              1:07.21    1:06.21        
                  32.31     1:06.21 (33.90)                                        
  3 Law, Ethan                16 MPNY-MR              1:06.96    1:06.34        
                  32.58     1:06.34 (33.76)                                        
  4 Moon, Junwoo              22 UN-MR                1:01.75    1:06.84        
                  31.57     1:06.84 (35.27)                                        
  5 Orobinsky, Christopher    18 MPNY-MR              1:03.45    1:07.62        
                  32.85     1:07.62 (34.77)                                        
  6 Poncet, Theodore D        16 NYCC-MR              1:08.00    1:07.69        
                  33.63     1:07.69 (34.06)                                        
  7 Elkhouly, Youssef         15 MPNY-MR              1:04.00    1:07.98        
                  33.88     1:07.98 (34.10)                                        
  8 Isles, Ajani              17 Badger-MR            1:04.51    1:08.27        
                  32.66     1:08.27 (35.61)                                        
  9 Trifonov, Zakhar          17 MPNY-MR              1:06.00    1:08.33        
                  33.88     1:08.33 (34.45)                                        
 10 Karachev, Aleksandr       15 MPNY-MR              1:10.47    1:09.37        
                  33.90     1:09.37 (35.47)                                        
 11 Ma, Jared W               14 MPNY-MR              1:10.96    1:09.80        
                  33.45     1:09.80 (36.35)                                        
 12 Stevens, Stan L           15 NYCC-MR              1:13.91    1:10.41        
                  33.93     1:10.41 (36.48)                                        
 13 Fleurimont, Justin I      14 TRI$-MR              1:12.27    1:10.63        
                  33.93     1:10.63 (36.70)                                        
 14 Rosado, Alex P            17 Badger-MR            1:05.64    1:10.74        
                  33.93     1:10.74 (36.81)                                        
 15 DiMaggio, Joe R           15 MPNY-MR              1:11.07    1:10.86        
                  34.71     1:10.86 (36.15)                                        
 16 Hammam, Omar              15 MPNY-MR              1:19.40    1:10.97        
                  33.98     1:10.97 (36.99)                                        
 17 Pidhoretskyy, Valerii     13 MPNY-MR              1:09.00    1:11.16        
                  34.75     1:11.16 (36.41)                                        
 18 Wang, Harry H             16 APEX-MR              1:09.66    1:11.35        
                  35.31     1:11.35 (36.04)                                        
 19 Su, Sean A                13 QNS-MR               1:10.45    1:11.82        
                  35.14     1:11.82 (36.68)                                        
 20 DiMaggio, John P          13 MPNY-MR              1:14.82    1:11.92        
                  34.22     1:11.92 (37.70)                                        
 21 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               1:11.95    1:12.00        
                  34.98     1:12.00 (37.02)                                        
 22 Pachkovskiy, Alan         14 TRI-MR               1:17.93    1:12.04        
                  34.41     1:12.04 (37.63)                                        
 23 Moran, Keilan S           13 UN-MR                1:10.00    1:12.17        
                  35.27     1:12.17 (36.90)                                        
 24 Guirre, Lorenz            14 TRI$-MR              1:18.67    1:12.21        
                  34.35     1:12.21 (37.86)                                        
 25 Ivanov, Christopher       18 MPNY-MR              1:17.79    1:13.39        
                  35.90     1:13.39 (37.49)                                        
 26 Valadez, Romulo G         15 APEX-MR              1:16.09    1:14.20        
                  36.35     1:14.20 (37.85)                                        
 27 Gold, Fillip              14 MPNY-MR              1:19.51    1:14.56        
                  36.18     1:14.56 (38.38)                                        
 28 Wong, Christopher         15 TRI-MR               1:16.16    1:14.70        
                  36.00     1:14.70 (38.70)                                        
 29 Saadeddin, Saadeddin      13 MPNY-MR              1:19.94    1:15.01        
                  35.45     1:15.01 (39.56)                                        
 30 Abramov, Ethan            14 Shy-Mr-MR            1:23.51    1:15.73        
                  36.30     1:15.73 (39.43)                                        
 31 Bolotsky, Drew L          15 NYCC-MR              1:20.00    1:16.36        
                  36.88     1:16.36 (39.48)                                        
 32 Uybico, Tommy             15 NYCC-MR              1:20.00    1:16.59        
                  35.40     1:16.59 (41.19)                                        
 33 Lokshin, Shawn            15 TRI-MR               1:24.19    1:16.76        
                  36.76     1:16.76 (40.00)                                        
 34 Rivkind, Philipp          14 MPNY-MR              1:27.32    1:17.53        
                  37.97     1:17.53 (39.56)                                        
 35 Delacruz, Gabriel         14 TRI$-MR              1:26.25    1:17.56        
                  37.52     1:17.56 (40.04)                                        
 36 Dalton, Joseph            13 TRI-MR               1:30.49    1:18.80        
                  39.07     1:18.80 (39.73)                                        
 37 Hammond, Adam             13 QNS-MR               1:21.54    1:19.17        
                  38.12     1:19.17 (41.05)                                        
 38 Savchuk, Michael          13 Shy-Mr-MR            1:15.24    1:19.63        
                  38.49     1:19.63 (41.14)                                        
 39 Taylor, Noah B            13 NYCC-MR              1:28.51    1:19.71        
                  39.05     1:19.71 (40.66)                                        
 40 Kaps, Piotr               14 MPNY-MR              1:19.84    1:20.10        
                  38.85     1:20.10 (41.25)                                        
 41 Mayzlin, Eric             14 TRI-MR               1:23.24    1:20.80        
                  39.08     1:20.80 (41.72)                                        
 42 Killian, Joachim T        13 QNS-MR               1:32.07    1:21.30        
                  38.69     1:21.30 (42.61)                                        
 43 Davidovich, Tyler         14 MPNY-MR              1:22.65    1:21.50        
                  39.22     1:21.50 (42.28)                                        
 44 Ehrenberg, Ben D          13 ASAP-MR              1:40.30    1:21.65        
                  39.48     1:21.65 (42.17)                                        
 45 Siudzinski, William C     14 ASAP-MR              1:25.38    1:21.92        
                  39.73     1:21.92 (42.19)                                        
 46 Lee, Kyton C              15 NYCC-MR              1:26.20    1:22.25        
                  40.76     1:22.25 (41.49)                                        
 47 Lipkovich, Gregory        15 MPNY-MR              1:22.04    1:22.65        
                  41.01     1:22.65 (41.64)                                        
 48 Jovel, Gabriel            13 QNS-MR               1:30.33    1:22.75        
                  40.97     1:22.75 (41.78)                                        
 49 Radov, Elliot             13 TRI-MR               1:27.76    1:23.05        
                  39.64     1:23.05 (43.41)                                        
 50 Wang, Orion               13 GATE-MR              1:32.71    1:23.30        
                  40.38     1:23.30 (42.92)                                        
 51 Shah, Tae-Jin             13 NYCC-MR              1:28.38    1:23.58        
                  39.89     1:23.58 (43.69)                                        
 52 Zhang, David A            14 GATE-MR              1:19.66    1:23.91        
                  42.47     1:23.91 (41.44)                                        
 53 Yang, Archer              14 NYCC-MR              1:32.07    1:25.13        
                  41.65     1:25.13 (43.48)                                        
 54 Jeong, Raejin             14 QNS-MR               1:25.33    1:26.70        
                  42.14     1:26.70 (44.56)                                        
 55 Gregory, David            13 Shy-Mr-MR            1:26.00    1:31.24        
 56 Pavlyshche, Vadym         13 Shy-Mr-MR            1:23.99    1:31.42        
                  44.17     1:31.42 (47.25)                                        
 57 Cheung, Marco             13 TRI-MR               2:01.91    1:31.68        
                  43.86     1:31.68 (47.82)                                        
 58 Juncaj, Bernard A         14 APEX-MR              1:35.85    1:32.95        
                  45.92     1:32.95 (47.03)                                        
 59 Sheik, Umair              16 Shy-Mr-MR            1:26.00    1:33.29        
 60 Kazak, Maxim              13 TRI$-MR              2:00.00    1:33.78        
                  45.80     1:33.78 (47.98)                                        
 61 Goldshteyn, Eric          14 MPNY-MR              1:25.00    1:34.13        
 62 Harris-Brown, Devone M    16 ASAP-MR              1:44.46    1:35.29        
                  45.63     1:35.29 (49.66)                                        
 63 Economos, John Michael    14 TRI$-MR              1:42.42    1:35.44        
                  46.65     1:35.44 (48.79)                                        
 64 Wisniewski, John T        14 MPNY-MR              1:38.18    1:37.17        
                  47.15     1:37.17 (50.02)                                        
 65 Solovey, Kyrylo           13 Shy-Mr-MR            1:26.99    1:40.13        
                  49.37     1:40.13 (50.76)                                        
 66 Etienne, Joshua T         15 ASAP-MR              2:14.44    1:49.38        
 67 Chen, Anthony             14 TRI-MR               3:00.99    2:02.50        
 
Men 13 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trifonov, Zakhar          17 MPNY-MR              2:17.00    2:22.35        
                  34.61     1:10.69 (36.08)     1:47.46 (36.77)     2:22.35 (34.89)
  2 Lee, Tyler J              15 NYCC-MR              2:24.49    2:23.22        
                  34.10     1:10.40 (36.30)     1:47.97 (37.57)     2:23.22 (35.25)
  3 Poncet, Theodore D        16 NYCC-MR              2:20.00    2:26.09        
                  34.90     1:11.01 (36.11)     1:49.66 (38.65)     2:26.09 (36.43)
  4 Chopey, Andrew T          17 QNS-MR               2:21.03    2:27.95        
                  35.85     1:12.81 (36.96)     1:51.14 (38.33)     2:27.95 (36.81)
  5 Zametko, Nikita           16 MPNY-MR              2:28.46    2:28.27        
                  34.18     1:10.77 (36.59)     1:50.32 (39.55)     2:28.27 (37.95)
  6 Law, Ethan                16 MPNY-MR              2:30.11    2:31.04        
                  35.41     1:13.12 (37.71)     1:52.93 (39.81)     2:31.04 (38.11)
  7 Rosado, Alex P            17 Badger-MR            2:21.82    2:32.36        
                  35.80     1:13.92 (38.12)     1:54.00 (40.08)     2:32.36 (38.36)
  8 Su, Sean A                13 QNS-MR               2:31.71    2:33.49        
                  36.01     1:14.95 (38.94)     1:54.78 (39.83)     2:33.49 (38.71)
  9 Moran, Keilan S           13 UN-MR                2:31.00    2:36.84        
                  37.56     1:18.40 (40.84)     1:57.87 (39.47)     2:36.84 (38.97)
 10 Norris, Timmy M           15 Badger-MR            2:21.88    2:36.90        
                  37.78     1:18.60 (40.82)     1:58.87 (40.27)     2:36.90 (38.03)
 11 Guirre, Lorenz            14 TRI$-MR              2:38.96    2:37.67        
                  36.31     1:15.74 (39.43)     1:57.05 (41.31)     2:37.67 (40.62)
 12 Blau, Sam A               16 NYCC-MR              2:47.39    2:40.56        
                  37.27     1:17.43 (40.16)     1:59.18 (41.75)     2:40.56 (41.38)
 13 Isles, Ajani              17 Badger-MR            2:25.22    2:42.02        
                  37.38     1:17.73 (40.35)     2:00.44 (42.71)     2:42.02 (41.58)
 14 Valadez, Romulo G         15 APEX-MR              2:45.30    2:42.40        
                  37.76     1:18.33 (40.57)     2:00.68 (42.35)     2:42.40 (41.72)
 15 Abramov, Ethan            14 Shy-Mr-MR            3:00.02    2:43.08        
                  36.65     1:17.56 (40.91)     2:01.24 (43.68)     2:43.08 (41.84)
 16 Hu, Kevin                 15 NYCC-MR              2:42.69    2:44.09        
                  39.44     1:19.84 (40.40)     2:03.38 (43.54)     2:44.09 (40.71)
 17 Yu, Stanley               16 MPNY-MR              2:49.05    2:46.80        
                  40.09     1:21.45 (41.36)     2:04.33 (42.88)     2:46.80 (42.47)
 18 Lee, Kyton C              15 NYCC-MR              3:16.99    2:49.95        
                  40.28     1:23.63 (43.35)     2:08.15 (44.52)     2:49.95 (41.80)
 19 Pfaffle, Antony M         14 JCCT-MR              2:44.02    2:51.07        
                  41.42     1:24.95 (43.53)     2:10.31 (45.36)     2:51.07 (40.76)
 20 Liu, John                 15 TRI-MR               2:43.18    2:51.61        
                  41.43     1:24.09 (42.66)     2:08.68 (44.59)     2:51.61 (42.93)
 21 Lipkovich, Gregory        15 MPNY-MR              2:51.04    2:52.94        
                  41.57     1:25.42 (43.85)     2:10.78 (45.36)     2:52.94 (42.16)
 22 Gurvich, Samuel           14 MPNY-MR              2:50.00    2:55.80        
                  40.85                             2:11.97 ( )     2:55.80 (43.83)
 23 Ehrenberg, Ben D          13 ASAP-MR              3:38.59    2:56.50        
                  41.63     1:26.75 (45.12)     2:13.24 (46.49)     2:56.50 (43.26)
 24 Jovel, Gabriel            13 QNS-MR               3:22.33    3:04.90        
                  46.34     1:34.27 (47.93)     2:20.74 (46.47)     3:04.90 (44.16)
 25 Shah, Tae-Jin             13 NYCC-MR              3:22.41    3:05.86        
                  43.11     1:30.68 (47.57)     2:19.39 (48.71)     3:05.86 (46.47)
 26 Goldshteyn, Eric          14 MPNY-MR              2:58.00    3:18.77        
                  45.61   3:18.77 (2:33.16)                                        
 27 Weisburg, Alexander L     13 APEX-MR              3:29.02    3:24.34        
                  48.08     1:39.97 (51.89)     2:32.99 (53.02)     3:24.34 (51.35)
 -- Idelchik, Benjamin        16 MPNY-MR              2:32.00         DQ        
      Delay initiating turn
                  39.08     1:21.04 (41.96)     2:03.97 (42.93)          DQ (42.50)
 -- Ivanov, Christopher       18 MPNY-MR              2:51.91         DQ        
      Delay initiating turn
                  39.52     1:21.17 (41.65)     2:05.78 (44.61)          DQ (41.72)
 
Men 13 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               1:14.91    1:14.62        
                  35.33     1:14.62 (39.29)                                        
  2 Wisniewski, Robert L      20 MPNY-MR              1:13.68    1:14.65        
                  35.01     1:14.65 (39.64)                                        
  3 Karachev, Aleksandr       15 MPNY-MR              1:20.71    1:16.24        
                  36.45     1:16.24 (39.79)                                        
  4 Madden, Sean M            16 Badger-MR            1:12.94    1:16.36        
                  36.19     1:16.36 (40.17)                                        
  5 Yavorsky, Gerald          17 MPNY-MR              1:13.43    1:16.60        
                  35.19     1:16.60 (41.41)                                        
  6 Goncharuk, Samuel G       15 TRI$-MR              1:11.00    1:17.70        
                  34.45     1:17.70 (43.25)                                        
  7 Chopey, Andrew T          17 QNS-MR               1:19.37    1:19.76        
                  37.94     1:19.76 (41.82)                                        
  8 Stevens, Stan L           15 NYCC-MR              1:19.36    1:19.99        
                  37.65     1:19.99 (42.34)                                        
  9 Zametko, Nikita           16 MPNY-MR              1:19.74    1:20.54        
                  38.01     1:20.54 (42.53)                                        
 10 Whitfield, George         19 NYCC-MR              1:20.15    1:20.68        
                  37.98     1:20.68 (42.70)                                        
 11 Rivkind, Philipp          14 MPNY-MR              1:31.45    1:20.87        
                  38.47     1:20.87 (42.40)                                        
 11 Abrams, Arthur A          16 UN-MR                1:14.97    1:20.87        
                  36.77     1:20.87 (44.10)                                        
 13 Wang, Yitao T             13 JCCT-MR              1:20.48    1:21.39        
                  38.91     1:21.39 (42.48)                                        
 14 Law, Ethan                16 MPNY-MR              1:21.27    1:22.04        
                  38.39     1:22.04 (43.65)                                        
 15 Lee, Kyton C              15 NYCC-MR              1:30.28    1:22.36        
                  39.78     1:22.36 (42.58)                                        
 16 Saadeddin, Saadeddin      13 MPNY-MR              1:28.76    1:22.71        
                  38.04     1:22.71 (44.67)                                        
 17 Uybico, Tommy             15 NYCC-MR              1:25.00    1:23.43        
                  39.59     1:23.43 (43.84)                                        
 18 Pidhoretskyy, Valerii     13 MPNY-MR              1:18.00    1:23.62        
                  40.21     1:23.62 (43.41)                                        
 19 Camaev, Sasha V           16 MPNY-MR              1:26.93    1:23.76        
                  39.79     1:23.76 (43.97)                                        
 20 Roudnitsky, Sean          18 MPNY-MR              1:21.69    1:23.77        
                  38.93     1:23.77 (44.84)                                        
 21 Vaynshtok, Jonah M        15 JCCT-MR              1:26.43    1:24.34        
                  40.34     1:24.34 (44.00)                                        
 22 Lokshin, Shawn            15 TRI-MR               1:31.44    1:24.95        
                  40.07     1:24.95 (44.88)                                        
 23 Cherny, Eric              14 MPNY-MR              1:22.47    1:24.97        
                  39.73     1:24.97 (45.24)                                        
 24 Blau, Sam A               16 NYCC-MR              1:22.14    1:25.35        
                  41.53     1:25.35 (43.82)                                        
 25 Luengthada, Davis A       13 JCCT-MR              1:27.45    1:25.94        
                  39.99     1:25.94 (45.95)                                        
 26 Yang, Archer              14 NYCC-MR              1:31.00    1:26.33        
                  41.90     1:26.33 (44.43)                                        
 27 Vesselov, Stephan         14 RIST-MR              1:25.59    1:27.42        
                  40.72     1:27.42 (46.70)                                        
 28 Pachkovskiy, Alan         14 TRI-MR               1:34.10    1:27.80        
                  41.70     1:27.80 (46.10)                                        
 29 Davidovich, Tyler         14 MPNY-MR              1:27.67    1:28.46        
                  39.93     1:28.46 (48.53)                                        
 30 Ferval-Shioya, Kenta M    13 Badger-MR            1:30.13    1:30.29        
                  42.29     1:30.29 (48.00)                                        
 31 Taylor, Noah B            13 NYCC-MR              1:25.00    1:31.12        
                  44.59     1:31.12 (46.53)                                        
 32 Abramov, Ethan            14 Shy-Mr-MR            1:47.03    1:31.49        
                  44.17     1:31.49 (47.32)                                        
 33 Ehrenberg, Ben D          13 ASAP-MR              1:55.94    1:32.55        
                  44.37     1:32.55 (48.18)                                        
 34 Barakat, Youssef          13 TRI$-MR              1:39.98    1:32.77        
                  45.79     1:32.77 (46.98)                                        
 35 Harris-Brown, Devone M    16 ASAP-MR              1:44.97    1:33.29        
                  42.33     1:33.29 (50.96)                                        
 36 Killian, Joachim T        13 QNS-MR               1:45.38    1:33.52        
                  44.50     1:33.52 (49.02)                                        
 37 Gyaltsen, Tenzin          13 QNS-MR               1:52.47    1:34.86        
                  44.61     1:34.86 (50.25)                                        
 38 Shah, Tae-Jin             13 NYCC-MR              1:39.72    1:35.94        
                  46.33     1:35.94 (49.61)                                        
 39 Hammond, Adam             13 QNS-MR               1:45.33    1:37.11        
                  46.20     1:37.11 (50.91)                                        
 40 Equiano, Jason A          13 APEX-MR              1:46.09    1:38.69        
                  46.34     1:38.69 (52.35)                                        
 41 Pan, Zhanjun              13 GATE-MR              1:39.25    1:39.23        
                  45.97     1:39.23 (53.26)                                        
 42 Wisniewski, John T        14 MPNY-MR              1:46.37    1:39.36        
                  46.98     1:39.36 (52.38)                                        
 43 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               1:42.33    1:42.40        
                  49.04     1:42.40 (53.36)                                        
 44 Weisburg, Alexander L     13 APEX-MR              1:45.37    1:43.86        
                  49.87     1:43.86 (53.99)                                        
 45 Chen, Anthony             14 TRI-MR               4:30.99    2:10.41        
                  58.79   2:10.41 (1:11.62)                                        
 -- Etienne, Joshua T         15 ASAP-MR              2:25.04         DQ        
      Scissors kick
                1:01.94        DQ (1:07.75)                                        
 
Men 13 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madden, Sean M            16 Badger-MR            2:35.10    2:40.95        
                  37.07     1:17.60 (40.53)     2:00.65 (43.05)     2:40.95 (40.30)
  2 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               2:41.99    2:41.08        
                  36.78     1:17.23 (40.45)     2:00.20 (42.97)     2:41.08 (40.88)
  3 Elkhouly, Youssef         15 MPNY-MR              2:37.00    2:43.68        
                  35.73     1:15.59 (39.86)     1:59.83 (44.24)     2:43.68 (43.85)
  4 Law, Ethan                16 MPNY-MR              2:54.38    2:52.03        
                  38.64     1:22.19 (43.55)     2:07.46 (45.27)     2:52.03 (44.57)
  5 DiMaggio, Joe R           15 MPNY-MR              3:01.28    2:52.66        
                  40.97     1:27.31 (46.34)     2:11.40 (44.09)     2:52.66 (41.26)
  6 Rivkind, Philipp          14 MPNY-MR              3:11.61    2:53.35        
                  39.82     1:24.05 (44.23)     2:09.57 (45.52)     2:53.35 (43.78)
  7 Goncharuk, Samuel G       15 TRI$-MR              2:40.43    2:53.37        
                  39.86     1:23.26 (43.40)     2:07.90 (44.64)     2:53.37 (45.47)
  8 Lee, Kyton C              15 NYCC-MR              3:08.35    2:53.46        
                  39.61     1:23.24 (43.63)     2:09.34 (46.10)     2:53.46 (44.12)
  9 Ma, Jared W               14 MPNY-MR              2:53.97    2:53.65        
                  37.73     1:20.34 (42.61)     2:06.68 (46.34)     2:53.65 (46.97)
 10 Stevens, Stan L           15 NYCC-MR              2:51.83    2:54.00        
                  38.87     1:23.07 (44.20)     2:09.29 (46.22)     2:54.00 (44.71)
 11 Cherny, Eric              14 MPNY-MR              3:03.56    3:03.19        
                  40.15     1:27.57 (47.42)     2:16.68 (49.11)     3:03.19 (46.51)
 12 Yang, Archer              14 NYCC-MR              3:14.89    3:04.17        
                  41.12     1:28.24 (47.12)     2:17.49 (49.25)     3:04.17 (46.68)
 13 Gold, Fillip              14 MPNY-MR              3:10.85    3:05.45        
                  42.37     1:29.24 (46.87)     2:17.42 (48.18)     3:05.45 (48.03)
 14 Davidovich, Tyler         14 MPNY-MR              3:12.44    3:08.48        
                  41.41     1:28.74 (47.33)     2:19.03 (50.29)     3:08.48 (49.45)
 15 Fine, Evan                13 Badger-MR            2:55.57    3:08.69        
                  41.33     1:29.22 (47.89)     2:19.47 (50.25)     3:08.69 (49.22)
 16 Kuznetsov, Gregory F      15 MPNY-MR              3:16.02    3:08.99        
                  43.77     1:31.44 (47.67)     2:21.54 (50.10)     3:08.99 (47.45)
 17 Vesselov, Stephan         14 RIST-MR              3:04.43    3:09.50        
                  40.61     1:28.14 (47.53)     2:19.36 (51.22)     3:09.50 (50.14)
 18 DiMaggio, John P          13 MPNY-MR              3:19.14    3:10.40        
                  41.71     1:30.02 (48.31)     2:20.29 (50.27)     3:10.40 (50.11)
 19 Kaps, Piotr               14 MPNY-MR              3:06.36    3:10.46        
                  43.32     1:31.88 (48.56)     2:22.31 (50.43)     3:10.46 (48.15)
 20 Zhang, David A            14 GATE-MR              3:02.86    3:11.25        
                  45.59     1:33.45 (47.86)     2:23.37 (49.92)     3:11.25 (47.88)
 21 Radov, Elliot             13 TRI-MR               3:33.67    3:12.79        
                  44.74     1:33.31 (48.57)     2:24.98 (51.67)     3:12.79 (47.81)
 22 Siudzinski, William C     14 ASAP-MR              3:30.48    3:14.69        
                  42.32     1:31.40 (49.08)     2:22.48 (51.08)     3:14.69 (52.21)
 23 Goldshteyn, Eric          14 MPNY-MR              3:15.00    3:19.27        
                  44.23     1:34.66 (50.43)     2:29.53 (54.87)     3:19.27 (49.74)
 24 Killian, Joachim T        13 QNS-MR               3:20.33    3:19.41        
                  44.80     1:34.51 (49.71)     2:27.57 (53.06)     3:19.41 (51.84)
 25 Ferval-Shioya, Kenta M    13 Badger-MR            3:16.45    3:20.40        
                  45.61     1:36.44 (50.83)     2:29.23 (52.79)     3:20.40 (51.17)
 26 Wisniewski, John T        14 MPNY-MR              3:43.57    3:22.08        
                  45.75     1:37.89 (52.14)     2:30.80 (52.91)     3:22.08 (51.28)
 27 Jovel, Gabriel            13 QNS-MR               3:33.33    3:22.11        
                  45.43     1:37.96 (52.53)     2:32.45 (54.49)     3:22.11 (49.66)
 28 Harris-Brown, Devone M    16 ASAP-MR              4:30.04    3:29.14        
                  44.08     1:35.76 (51.68)     2:32.37 (56.61)     3:29.14 (56.77)
 29 Kazak, Maxim              13 TRI$-MR              4:00.00    3:30.24        
                                1:39.62 ( )     2:35.75 (56.13)     3:30.24 (54.49)
 30 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               3:28.33    3:32.40        
                  46.78     1:40.25 (53.47)     2:37.60 (57.35)     3:32.40 (54.80)
 31 Pan, Zhanjun              13 GATE-MR              3:34.52    3:32.79        
                  46.98     1:40.97 (53.99)     2:38.01 (57.04)     3:32.79 (54.78)
 -- Lender, David J           15 TRI-MR               3:45.91         DQ        
      One hand touch
                  46.62     1:43.12 (56.50)     2:42.69 (59.57)          DQ (59.72)
 
Men 13 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Law, Ethan                16 MPNY-MR              1:00.18    1:00.53        
                  28.33     1:00.53 (32.20)                                        
  2 Trifonov, Zakhar          17 MPNY-MR              1:01.00    1:01.93        
                  30.07     1:01.93 (31.86)                                        
  3 Morales, Evan M           15 UN-MR                  59.93    1:02.33        
                  30.65     1:02.33 (31.68)                                        
  4 Lee, Tyler J              15 NYCC-MR              1:05.53    1:02.70        
                  28.90     1:02.70 (33.80)                                        
  5 Orobinsky, Christopher    18 MPNY-MR              1:00.37    1:03.03        
                  28.73     1:03.03 (34.30)                                        
  6 Moon, Junwoo              22 UN-MR                1:04.99    1:03.45        
                  28.15     1:03.45 (35.30)                                        
  7 Wang, Harry H             16 APEX-MR              1:04.53    1:04.14        
                  30.95     1:04.14 (33.19)                                        
  8 Whitfield, George         19 NYCC-MR              1:03.85    1:04.69        
                  29.62     1:04.69 (35.07)                                        
  9 Cherny, Eric              14 MPNY-MR              1:07.44    1:05.71        
                  30.47     1:05.71 (35.24)                                        
 10 Stevens, Stan L           15 NYCC-MR              1:11.46    1:05.82        
                  30.45     1:05.82 (35.37)                                        
 11 Cusumano, Charlie         15 TRI$-MR              1:06.02    1:05.87        
                  31.00     1:05.87 (34.87)                                        
 12 Saadeddin, Saadeddin      13 MPNY-MR              1:07.30    1:06.16        
                  31.63     1:06.16 (34.53)                                        
 13 Goncharuk, Samuel G       15 TRI$-MR              1:03.20    1:06.20        
                  29.78     1:06.20 (36.42)                                        
 14 Roudnitsky, Sean          18 MPNY-MR              1:01.69    1:06.51        
                  29.58     1:06.51 (36.93)                                        
 15 Abrams, Arthur A          16 UN-MR                1:05.58    1:06.93        
                  30.71     1:06.93 (36.22)                                        
 16 Bischof, Robert F         15 Badger-MR            1:04.20    1:08.15        
                  33.00     1:08.15 (35.15)                                        
 17 Karachev, Aleksandr       15 MPNY-MR              1:10.27    1:08.47        
                  31.68     1:08.47 (36.79)                                        
 18 Idelchik, Benjamin        16 MPNY-MR              1:05.00    1:08.85        
                  32.50     1:08.85 (36.35)                                        
 19 Yu, Stanley               16 MPNY-MR              1:09.04    1:09.11        
                  33.03     1:09.11 (36.08)                                        
 20 Pidhoretskyy, Valerii     13 MPNY-MR              1:08.00    1:09.32        
                  32.81     1:09.32 (36.51)                                        
 21 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               1:09.57    1:09.40        
                  32.45     1:09.40 (36.95)                                        
 22 Yadgarov, Daniel          13 TRI-MR               1:19.25    1:10.37        
                  32.82     1:10.37 (37.55)                                        
 23 Fleurimont, Justin I      14 TRI$-MR              1:11.74    1:10.50        
                  31.45     1:10.50 (39.05)                                        
 24 Isles, Ajani              17 Badger-MR            1:04.09    1:11.29        
                  30.49     1:11.29 (40.80)                                        
 25 Guirre, Lorenz            14 TRI$-MR              1:15.09    1:13.12        
                  33.34     1:13.12 (39.78)                                        
 26 Gurvich, Samuel           14 MPNY-MR              1:14.00    1:13.69        
                  33.28     1:13.69 (40.41)                                        
 27 Taylor, Noah B            13 NYCC-MR              1:32.74    1:14.44        
                  36.25     1:14.44 (38.19)                                        
 28 Rivkind, Philipp          14 MPNY-MR              1:31.29    1:14.49        
                  35.36     1:14.49 (39.13)                                        
 29 Bolotsky, Drew L          15 NYCC-MR              1:20.00    1:14.62        
                  36.00     1:14.62 (38.62)                                        
 30 Camaev, Sasha V           16 MPNY-MR              1:17.70    1:15.29        
                  34.82     1:15.29 (40.47)                                        
 31 Equiano, Jason A          13 APEX-MR              1:25.01    1:15.30        
                  35.03     1:15.30 (40.27)                                        
 32 Savchuk, Michael          13 Shy-Mr-MR            1:18.41    1:15.66        
                  34.91     1:15.66 (40.75)                                        
 33 Lipkovich, Gregory        15 MPNY-MR              1:17.61    1:16.04        
                  35.51     1:16.04 (40.53)                                        
 34 Liu, John                 15 TRI-MR               1:14.25    1:16.96        
                  36.23     1:16.96 (40.73)                                        
 35 Jovel, Gabriel            13 QNS-MR               1:35.33    1:17.63        
                  35.66     1:17.63 (41.97)                                        
 36 Hammond, Adam             13 QNS-MR               1:26.15    1:17.78        
                  35.37     1:17.78 (42.41)                                        
 37 Yang, Archer              14 NYCC-MR              1:42.52    1:18.14        
                  35.90     1:18.14 (42.24)                                        
 38 Hu, Kevin                 15 NYCC-MR              1:19.89    1:18.87        
                  35.82     1:18.87 (43.05)                                        
 39 Bakhshiyev, Izik          15 TRI-MR               1:29.72    1:19.59        
                  34.79     1:19.59 (44.80)                                        
 40 Pachkovskiy, Alan         14 TRI-MR               1:28.78    1:19.83        
                  35.75     1:19.83 (44.08)                                        
 41 Pfaffle, Antony M         14 JCCT-MR              1:28.02    1:20.01        
                  36.51     1:20.01 (43.50)                                        
 42 Davidovich, Tyler         14 MPNY-MR              1:21.53    1:20.80        
                  36.80     1:20.80 (44.00)                                        
 43 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               1:20.33    1:20.83        
                  37.38     1:20.83 (43.45)                                        
 44 Rozenfeld, Samuel         16 TRI$-MR              1:18.34    1:20.99        
                  36.77     1:20.99 (44.22)                                        
 45 Kravets Filatov, Michael  13 Shy-Mr-MR            1:20.69    1:21.93        
                  36.85     1:21.93 (45.08)                                        
 46 Barakat, Youssef          13 TRI$-MR              1:33.29    1:22.77        
                  37.32     1:22.77 (45.45)                                        
 47 Sheik, Umair              16 Shy-Mr-MR            1:15.99    1:22.85        
                  37.58     1:22.85 (45.27)                                        
 48 Twibell, Connor S         13 JCCT-MR              1:20.87    1:23.39        
                  39.34     1:23.39 (44.05)                                        
 49 Wang, Orion               13 GATE-MR              1:11.49    1:26.77        
                  36.62     1:26.77 (50.15)                                        
 50 Radov, Elliot             13 TRI-MR               1:40.93    1:29.46        
                  39.88     1:29.46 (49.58)                                        
 51 Jeong, Raejin             14 QNS-MR               1:30.33    1:31.41        
                  37.04     1:31.41 (54.37)                                        
 52 Pan, Zhanjun              13 GATE-MR              1:38.66    1:31.61        
                  40.32     1:31.61 (51.29)                                        
 53 Juncaj, Bernard A         14 APEX-MR              1:33.57    1:31.95        
                  43.00     1:31.95 (48.95)                                        
 54 Pavlyshche, Vadym         13 Shy-Mr-MR            1:19.99    1:32.97        
                  41.39     1:32.97 (51.58)                                        
 55 Shulyar, Zachary          13 NYCC-MR              1:25.00    1:33.24        
                  42.35     1:33.24 (50.89)                                        
 56 Wisniewski, John T        14 MPNY-MR              1:51.29    1:38.31        
                  46.13     1:38.31 (52.18)                                        
 57 Harris-Brown, Devone M    16 ASAP-MR              1:48.38    1:40.71        
                  43.03     1:40.71 (57.68)                                        
 -- Blinov, Alex              13 Shy-Mr-MR            1:27.21         DQ        
      False start
                  32.79          DQ (36.44)                                        
 
Men 13 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trifonov, Zakhar          17 MPNY-MR              2:18.00    2:15.90        
                  30.74     1:03.78 (33.04)   2:15.90 (1:12.12)                    
  2 Whitfield, George         19 NYCC-MR              2:21.82    2:25.06        
                  30.63     1:05.84 (35.21)   2:25.06 (1:19.22)                    
  3 Cusumano, Charlie         15 TRI$-MR              2:28.35    2:30.22        
                  32.12     1:08.67 (36.55)   2:30.22 (1:21.55)                    
  4 Saadeddin, Saadeddin      13 MPNY-MR              2:30.31    2:34.35        
                  33.09     1:12.51 (39.42)   2:34.35 (1:21.84)                    
  5 Cherny, Eric              14 MPNY-MR              2:48.81    2:44.48        
                  33.89     1:16.64 (42.75)     2:03.54 (46.90)     2:44.48 (40.94)
  6 Kuznetsov, Gregory F      15 MPNY-MR              2:59.34    2:49.30        
                  35.23     1:17.02 (41.79)     2:02.85 (45.83)     2:49.30 (46.45)
  7 Lipkovich, Gregory        15 MPNY-MR              2:52.39    2:49.33        
                  36.46     1:19.44 (42.98)     2:04.76 (45.32)     2:49.33 (44.57)
  8 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               2:41.20    2:55.64        
                  38.48     1:21.72 (43.24)   2:55.64 (1:33.92)                    
  9 Yadgarov, Daniel          13 TRI-MR               3:10.91    3:00.05        
                  35.53     1:18.46 (42.93)     2:08.98 (50.52)     3:00.05 (51.07)
 10 Kravets Filatov, Michael  13 Shy-Mr-MR            2:36.99    3:05.70        
                  38.88     1:25.98 (47.10)   3:05.70 (1:39.72)                    
 11 Bakhshiyev, Izik          15 TRI-MR               3:29.38    3:09.53        
                  38.65     1:27.07 (48.42)     2:18.13 (51.06)     3:09.53 (51.40)
 12 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               3:10.33    3:15.34        
                  36.89     1:24.06 (47.17)     2:19.03 (54.97)     3:15.34 (56.31)
 
Men 13 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          18 UN-MR                2:20.45    2:19.25        
                  27.85     1:02.61 (34.76)     1:46.56 (43.95)     2:19.25 (32.69)
  2 Elkhouly, Youssef         15 MPNY-MR              2:18.00    2:22.74        
                  30.65     1:08.14 (37.49)     1:49.57 (41.43)     2:22.74 (33.17)
  3 Orobinsky, Christopher    18 MPNY-MR              2:15.66    2:24.98        
                  29.26     1:06.06 (36.80)     1:50.89 (44.83)     2:24.98 (34.09)
  4 Lee, Tyler J              15 NYCC-MR              2:23.62    2:26.13        
                  30.99     1:10.32 (39.33)     1:52.57 (42.25)     2:26.13 (33.56)
  5 Law, Ethan                16 MPNY-MR              2:26.67    2:26.69        
                  29.50     1:07.05 (37.55)     1:54.10 (47.05)     2:26.69 (32.59)
  6 Ma, Jared W               14 MPNY-MR              2:33.11    2:28.79        
                  31.86     1:08.92 (37.06)     1:53.86 (44.94)     2:28.79 (34.93)
  7 Karachev, Aleksandr       15 MPNY-MR              2:27.78    2:28.80        
                  32.62     1:13.11 (40.49)     1:55.48 (42.37)     2:28.80 (33.32)
  8 Whitfield, George         19 NYCC-MR              2:25.08    2:28.91        
                  30.38     1:11.00 (40.62)     1:55.32 (44.32)     2:28.91 (33.59)
  9 Madden, Sean M            16 Badger-MR            2:19.48    2:28.92        
                  31.17     1:09.30 (38.13)     1:52.70 (43.40)     2:28.92 (36.22)
 10 Goncharuk, Samuel G       15 TRI$-MR              2:19.56    2:31.80        
                  32.42     1:13.49 (41.07)     1:54.01 (40.52)     2:31.80 (37.79)
 11 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               2:31.07    2:31.97        
                  33.18     1:13.24 (40.06)     1:56.56 (43.32)     2:31.97 (35.41)
 12 Poncet, Theodore D        16 NYCC-MR              2:25.00    2:33.00        
                  32.71     1:10.76 (38.05)     1:57.95 (47.19)     2:33.00 (35.05)
 13 Stevens, Stan L           15 NYCC-MR              2:33.00    2:33.72        
                  31.80     1:13.80 (42.00)     2:00.12 (46.32)     2:33.72 (33.60)
 14 Pidhoretskyy, Valerii     13 MPNY-MR              2:30.00    2:34.42        
                  33.45     1:13.64 (40.19)     2:00.13 (46.49)     2:34.42 (34.29)
 15 Bischof, Robert F         15 Badger-MR            2:27.64    2:35.61        
                  32.80     1:15.62 (42.82)     2:00.61 (44.99)     2:35.61 (35.00)
 16 DiMaggio, Joe R           15 MPNY-MR              2:40.45    2:35.74        
                  33.74     1:15.93 (42.19)     2:04.34 (48.41)     2:35.74 (31.40)
 16 Rosado, Alex P            17 Badger-MR            2:28.15    2:35.74        
                  32.31     1:10.71 (38.40)     2:02.64 (51.93)     2:35.74 (33.10)
 18 Su, Sean A                13 QNS-MR               2:38.76    2:38.24        
                  34.57     1:15.48 (40.91)     2:03.69 (48.21)     2:38.24 (34.55)
 19 Cherny, Eric              14 MPNY-MR              2:43.02    2:38.89        
                  31.85     1:16.97 (45.12)     2:07.30 (50.33)     2:38.89 (31.59)
 20 Savchuk, Michael          13 Shy-Mr-MR            2:37.99    2:40.05        
                  33.68     1:14.72 (41.04)     2:05.12 (50.40)     2:40.05 (34.93)
 21 Saadeddin, Saadeddin      13 MPNY-MR              2:38.13    2:40.34        
                  31.81     1:15.61 (43.80)     2:05.86 (50.25)     2:40.34 (34.48)
 22 Lee, Kyton C              15 NYCC-MR              2:57.88    2:40.46        
                  35.40     1:19.74 (44.34)     2:05.38 (45.64)     2:40.46 (35.08)
 23 Hammam, Omar              15 MPNY-MR              3:00.78    2:40.77        
                  33.75     1:14.24 (40.49)     2:07.61 (53.37)     2:40.77 (33.16)
 24 Fleurimont, Justin I      14 TRI$-MR              2:40.81    2:41.03        
                  32.86     1:13.69 (40.83)     2:03.15 (49.46)     2:41.03 (37.88)
 25 Guirre, Lorenz            14 TRI$-MR              2:53.01    2:41.19        
                  34.72     1:14.59 (39.87)     2:03.81 (49.22)     2:41.19 (37.38)
 26 Gold, Fillip              14 MPNY-MR              2:51.14    2:41.74        
                  35.56     1:16.92 (41.36)     2:05.02 (48.10)     2:41.74 (36.72)
 27 Kuznetsov, Gregory F      15 MPNY-MR              2:49.77    2:41.92        
                  34.84     1:18.11 (43.27)     2:06.37 (48.26)     2:41.92 (35.55)
 28 Rivkind, Philipp          14 MPNY-MR              3:06.49    2:42.15        
                  36.76     1:19.59 (42.83)     2:07.14 (47.55)     2:42.15 (35.01)
 29 Fine, Evan                13 Badger-MR            2:38.94    2:43.21        
                  37.97     1:19.51 (41.54)     2:07.35 (47.84)     2:43.21 (35.86)
 30 Pachkovskiy, Alan         14 TRI-MR               2:55.44    2:43.87        
                  35.49     1:17.15 (41.66)     2:06.93 (49.78)     2:43.87 (36.94)
 31 Lokshin, Shawn            15 TRI-MR               2:52.45    2:46.34        
                  34.95     1:17.23 (42.28)     2:07.79 (50.56)     2:46.34 (38.55)
 32 Kaps, Piotr               14 MPNY-MR              2:46.61    2:46.37        
                  36.34     1:20.54 (44.20)     2:10.31 (49.77)     2:46.37 (36.06)
 33 Taylor, Noah B            13 NYCC-MR              2:57.51    2:46.46        
                  35.33     1:19.63 (44.30)     2:11.03 (51.40)     2:46.46 (35.43)
 34 Siudzinski, William C     14 ASAP-MR              3:02.19    2:49.05        
                  34.72     1:19.42 (44.70)     2:09.71 (50.29)     2:49.05 (39.34)
 35 DiMaggio, John P          13 MPNY-MR              2:48.20    2:49.44        
                  32.52     1:12.86 (40.34)     2:07.19 (54.33)     2:49.44 (42.25)
 36 Davidovich, Tyler         14 MPNY-MR              2:56.59    2:51.15        
                  37.72     1:22.13 (44.41)     2:11.06 (48.93)     2:51.15 (40.09)
 37 Bolotsky, Drew L          15 NYCC-MR              2:50.00    2:51.34        
                  35.72     1:22.40 (46.68)     2:14.93 (52.53)     2:51.34 (36.41)
 38 Yang, Archer              14 NYCC-MR              3:00.81    2:52.45        
                  38.16     1:25.97 (47.81)     2:14.61 (48.64)     2:52.45 (37.84)
 39 Dalton, Joseph            13 TRI-MR                    NT    2:52.52        
                  37.33     1:21.49 (44.16)     2:15.35 (53.86)     2:52.52 (37.17)
 40 Delacruz, Gabriel         14 TRI$-MR              3:06.21    2:55.14        
                  37.15     1:21.66 (44.51)     2:16.06 (54.40)     2:55.14 (39.08)
 41 Hammond, Adam             13 QNS-MR               2:58.33    2:55.36        
                  35.27     1:21.47 (46.20)     2:15.11 (53.64)     2:55.36 (40.25)
 42 Lipkovich, Gregory        15 MPNY-MR              2:52.15    2:56.36        
                  35.27     1:22.16 (46.89)     2:16.35 (54.19)     2:56.36 (40.01)
 43 Ivanov, Christopher       18 MPNY-MR              3:00.16    2:56.88        
                  33.53     1:18.26 (44.73)     2:14.64 (56.38)     2:56.88 (42.24)
 44 Zhang, David A            14 GATE-MR              2:54.82    2:59.03        
                  43.50     1:28.42 (44.92)     2:19.63 (51.21)     2:59.03 (39.40)
 45 Abramov, Ethan            14 Shy-Mr-MR            2:41.90    2:59.88        
                  44.48     1:28.11 (43.63)     2:19.68 (51.57)     2:59.88 (40.20)
 46 Fuentes, JC C             13 QNS-MR               2:55.33    3:00.27        
                  37.93     1:24.46 (46.53)     2:20.18 (55.72)     3:00.27 (40.09)
 47 Goldshteyn, Eric          14 MPNY-MR              2:55.00    3:01.08        
                  40.43     1:30.36 (49.93)     2:22.17 (51.81)     3:01.08 (38.91)
 48 Shah, Tae-Jin             13 NYCC-MR              3:12.23    3:01.27        
                  41.71     1:27.78 (46.07)     2:21.67 (53.89)     3:01.27 (39.60)
 49 Ehrenberg, Ben D          13 ASAP-MR              3:40.30    3:01.62        
                  39.62     1:25.74 (46.12)     2:21.31 (55.57)     3:01.62 (40.31)
 50 Killian, Joachim T        13 QNS-MR               3:15.33    3:02.32        
                  40.33     1:23.11 (42.78)     2:17.59 (54.48)     3:02.32 (44.73)
 51 Ferval-Shioya, Kenta M    13 Badger-MR            3:00.01    3:02.77        
                  42.45     1:30.79 (48.34)     2:21.79 (51.00)     3:02.77 (40.98)
 52 Juncaj, Bernard A         14 APEX-MR              3:16.60    3:04.06        
                  39.35     1:30.62 (51.27)     2:29.44 (58.82)     3:04.06 (34.62)
 53 Bakhshiyev, Izik          15 TRI-MR               3:14.24    3:07.12        
                                1:25.83 ( )   2:26.97 (1:01.14)     3:07.12 (40.15)
 54 Jeong, Raejin             14 QNS-MR               3:00.33    3:07.63        
                  36.94     1:25.68 (48.74)     2:23.95 (58.27)     3:07.63 (43.68)
 55 Gregory, David            13 Shy-Mr-MR            2:43.90    3:08.07        
                  44.15     1:34.83 (50.68)     2:30.89 (56.06)     3:08.07 (37.18)
 56 Pan, Zhanjun              13 GATE-MR              3:32.63    3:11.26        
                  39.73     1:31.06 (51.33)     2:24.76 (53.70)     3:11.26 (46.50)
 57 Wisniewski, John T        14 MPNY-MR              3:24.93    3:13.93        
                  48.64     1:38.40 (49.76)   3:13.93 (1:35.53)                    
 58 Pavlyshche, Vadym         13 Shy-Mr-MR            2:39.99    3:14.32        
                  42.89     1:35.19 (52.30)     2:32.02 (56.83)     3:14.32 (42.30)
 59 Gyaltsen, Tenzin          13 QNS-MR               3:15.33    3:17.93        
                  42.95     1:37.98 (55.03)   3:17.93 (1:39.95)                    
 60 Harris-Brown, Devone M    16 ASAP-MR              4:04.03    3:25.34        
                  40.80     1:35.39 (54.59)     2:33.17 (57.78)     3:25.34 (52.17)
 61 Sheik, Umair              16 Shy-Mr-MR            2:47.99    3:27.68        
                  38.99     1:32.41 (53.42)   2:47.17 (1:14.76)     3:27.68 (40.51)
 62 Economos, John Michael    14 TRI$-MR              3:45.45    3:38.13        
                  53.83     1:49.53 (55.70)   2:51.93 (1:02.40)     3:38.13 (46.20)
 63 Solovey, Kyrylo           13 Shy-Mr-MR            2:46.99    3:39.16        
                  51.41     1:47.88 (56.47)   3:39.16 (1:51.28)                    
 -- Uybico, Tommy             15 NYCC-MR              2:55.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  34.42     1:16.82 (42.40)     2:08.56 (51.74)          DQ (42.43)
 -- Bast, Michael T           16 QNS-MR               2:50.33         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                                1:20.42 ( )     2:13.90 (53.48)          DQ (39.07)
 
Men 13 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madden, Sean M            16 Badger-MR            4:50.14    5:03.88        
                                1:09.39 ( )     1:48.83 (39.44)     2:26.57 (37.74)
        3:10.20 (43.63)     3:54.00 (43.80)     4:30.31 (36.31)     5:03.88 (33.57)
  2 Karachev, Aleksandr       15 MPNY-MR              5:12.73    5:04.42        
                  31.69     1:11.06 (39.37)     1:50.17 (39.11)     2:28.28 (38.11)
        3:10.46 (42.18)     3:54.22 (43.76)     4:30.40 (36.18)     5:04.42 (34.02)
  3 Morales, Evan M           15 UN-MR                5:04.81    5:10.81        
                  30.93     1:06.43 (35.50)     1:47.65 (41.22)     2:27.29 (39.64)
        3:13.89 (46.60)     3:59.22 (45.33)     4:37.27 (38.05)     5:10.81 (33.54)
  4 Jeong, Eugene             15 QNS-MR               5:16.40    5:16.27        
                  32.04     1:09.75 (37.71)     1:52.02 (42.27)     2:32.77 (40.75)
        3:15.99 (43.22)     4:00.19 (44.20)     4:38.74 (38.55)     5:16.27 (37.53)
  5 Goncharuk, Samuel G       15 TRI$-MR              5:06.53    5:19.84        
                  33.28     1:11.81 (38.53)     1:54.00 (42.19)     2:36.82 (42.82)
        3:17.29 (40.47)     4:01.19 (43.90)     4:40.68 (39.49)     5:19.84 (39.16)
  6 Cusumano, Charlie         15 TRI$-MR              5:37.79    5:21.11        
                  31.88     1:08.39 (36.51)     1:51.54 (43.15)     2:33.02 (41.48)
        3:20.24 (47.22)     4:07.94 (47.70)     4:45.46 (37.52)     5:21.11 (35.65)
  7 Saadeddin, Saadeddin      13 MPNY-MR              5:27.46    5:24.46        
                  32.11     1:08.80 (36.69)     1:51.58 (42.78)     2:32.01 (40.43)
        3:22.70 (50.69)     4:11.11 (48.41)     4:49.06 (37.95)     5:24.46 (35.40)
  8 Pidhoretskyy, Valerii     13 MPNY-MR              5:12.00    5:25.99        
                  33.63     1:13.27 (39.64)     1:55.59 (42.32)     2:37.89 (42.30)
        3:25.37 (47.48)     4:13.62 (48.25)     4:50.61 (36.99)     5:25.99 (35.38)
  9 Bischof, Robert F         15 Badger-MR            5:11.34    5:26.85        
                  32.66     1:09.80 (37.14)     1:53.80 (44.00)     2:35.80 (42.00)
        3:21.41 (45.61)     4:08.02 (46.61)     4:49.02 (41.00)     5:26.85 (37.83)
 10 Su, Sean A                13 QNS-MR               5:37.91    5:30.36        
                  34.24     1:14.46 (40.22)     1:57.19 (42.73)     2:38.96 (41.77)
        3:27.26 (48.30)     4:15.47 (48.21)     4:54.03 (38.56)     5:30.36 (36.33)
 11 Cherny, Eric              14 MPNY-MR              5:45.67    5:34.56        
                  32.65     1:12.20 (39.55)     1:58.12 (45.92)     2:43.40 (45.28)
        3:33.16 (49.76)     4:23.38 (50.22)     4:59.14 (35.76)     5:34.56 (35.42)
 12 Valadez, Romulo G         15 APEX-MR              5:30.50    5:58.09        
                  35.28     1:17.10 (41.82)     2:04.19 (47.09)     2:49.70 (45.51)
        3:44.75 (55.05)     4:38.75 (54.00)     5:20.19 (41.44)     5:58.09 (37.90)
 13 Equiano, Jason A          13 APEX-MR              6:43.46    6:08.71        
                  35.15     1:18.40 (43.25)     2:08.59 (50.19)     2:58.16 (49.57)
        3:54.54 (56.38)     4:53.71 (59.17)     5:33.06 (39.35)     6:08.71 (35.65)
 14 Ferval-Shioya, Kenta M    13 Badger-MR            5:31.55    6:21.00        
                  40.54     1:34.22 (53.68)     2:23.68 (49.46)     3:11.83 (48.15)
        4:03.92 (52.09)     4:55.97 (52.05)     5:39.36 (43.39)     6:21.00 (41.64)