Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 1/6/2019 04:58 PM
                    2019 MR SSC New Years Splash - 1/5/2019                    
                         Sanction #: 190103 & 190153-T                         
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ojutiku, Tiwa A           10 SSC-MR                 30.08      29.92        
  2 Yan, Madelyn              10 GATE-MR                30.64      29.95        
  3 Cullen, Grace M           10 IA-MR                  32.57      32.23        
  4 Donegain, Kate A          10 IA-MR                  33.36      32.24        
  5 Calandra, Lily A          10 SSC-MR                 33.33      32.52        
  6 Hayes, Cassidy C          10 WISC-MR                33.83      33.96        
  7 Platti, Grace             10 CSDC-MR                34.06      35.55        
  8 Kay, Emma E               10 IA-MR                  37.12      35.61        
  9 Garatina, Kaylee M        10 IA-MR                  37.15      35.99        
 10 Anzalone, Leah A          10 Express Swimming-MR    35.38      36.26        
 11 Orner, Brooke E            9 SSC-MR                 37.12      36.41        
 12 Sigler, Eva A              9 FA-MR                  32.74      36.86        
 13 Mills, Haven M             8 WISC-MR                38.10      37.97        
 14 Bendersky, Hailey R        8 WISC-MR                38.53      38.03        
 15 Krut, Sammi G             10 CSDC-MR                43.37      38.26        
 16 Tedesco, Amanda G          8 IA-MR                  37.41      38.38        
 16 French, Anna M            10 WISC-MR                38.01      38.38        
 18 Nitzsche, Julia S         10 CSDC-MR                35.62      38.54        
 19 Kern, Olivia R             9 WISC-MR                38.07      38.72        
 20 Schneider, Holly P        10 SSC-MR                 36.09      38.73        
 21 Madison, Lucy M           10 WISC-MR                36.09      38.93        
 22 Meliere, Lily M            8 WISC-MR                40.95      39.03        
 23 Anzalone, Brooke N         9 Express Swimming-MR    39.48      39.24        
 24 Rose-Freaney, Cailyn G     8 SSC-MR                 40.06      39.58        
 25 Goldman, Eliza M           9 Express Swimming-MR    39.97      40.14        
 26 Masem, Maddy M            10 SSC-MR                 41.47      40.24        
 27 Morda, Amanda M           10 SSC-MR                 40.21      40.35        
 28 Simo, Gianna L            10 WISC-MR                36.50      40.66        
 29 Borowski, Elaina           9 CSDC-MR                39.57      40.79        
 30 Rosenberg, Lilly I        10 SSC-MR                 43.74      40.90        
 31 Kavouras, Marina R        10 LIFE-MR                51.23      40.98        
 32 Sinclair, Shea-Ann N      10 Express Swimming-MR    38.36      41.11        
 33 Molina, Isabella           8 LIFE-MR                58.89      41.46        
 34 Green, Kennedy L           9 SSC-MR                 45.33      41.73        
 35 Nakamori, Leah Y           9 FA-MR                  40.29      42.31        
 36 Virga, Lily                9 CSDC-MR                44.26      42.61        
 37 Duke, Ainsley C            9 WISC-MR                39.87      43.00        
 38 Yap, Esmanur               9 SSC-MR                 43.64      43.13        
 39 Nguyen, Chloe T            8 SSC-MR                 41.61      43.82        
 40 Reyes, Lauren I           10 IA-MR                  43.30      44.01        
 41 Lettieri, Ava T            9 CSDC-MR                45.90      44.57        
 42 Bellone, Katie A          10 WISC-MR                42.99      44.94        
 43 Harrison, Prestyn A        9 WISC-MR                42.90      45.82        
 44 Zimmerly, Kenna or Zimm    9 WISC-MR                54.99      46.41        
 45 Vardoulias, Sofia          9 Express Swimming-MR    38.00      46.48        
 46 McKiernan, Taryn           9 CSDC-MR                   NT      46.75        
 47 Baynon, Lily M             7 FA-MR                  41.09      47.09        
 48 Luke, Naomi N              9 FA-MR                  59.00      47.21        
 49 Van Guilder, Emma G        8 WISC-MR                49.59      47.65        
 50 Johnson, Ella              8 IA-MR                  48.12      49.47        
 51 Addeo, Cali J              9 WISC-MR                46.88      49.81        
 52 Lin, Kelly                10 LIFE-MR                45.26      51.35        
 53 Planz, Gracie              9 CSDC-MR                   NT      51.78        
 54 Costa, Annabelle C         8 IA-MR                1:05.00      52.41        
 55 Vaughan, Willow P          9 WISC-MR                55.99      52.76        
 56 Baldea, Milana R           8 IA-MR                  52.94      53.24        
 57 O'Connell, Leah            6 LIFE-MR                54.89      53.68        
 58 Prudencio, Gabby           6 LIFE-MR              1:05.23      54.36        
 59 Vaughan, Daphne C          9 WISC-MR                56.99      54.85        
 60 Virgilio, Isabella K      10 WISC-MR                54.99      56.51        
 61 Sullivan, Amelia B         6 WISC-MR              1:02.99      57.83        
 62 Spottiswood, Jolie K       8 Express Swimming-MR    55.00      59.85        
 63 Briel, Emily J             9 CSDC-MR                   NT    1:01.45        
 64 Heilbronn, Laurel A        7 FA-MR                  49.00    1:01.81        
 65 Stanton-Barnett, Baylee    5 WISC-MR              1:23.45    1:24.87        
 -- McMahon, Reilly E          7 WISC-MR                58.99         DQ        
 -- Doran, Shaelee A           8 IA-MR                1:05.00         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yan, Madelyn              10 GATE-MR              1:06.26    1:06.84        
                  31.69     1:06.84 (35.15)                                        
  2 Ojutiku, Tiwa A           10 SSC-MR               1:05.88    1:06.96        
                  31.06     1:06.96 (35.90)                                        
  3 Pupke, Cameron R          10 WISC-MR              1:08.72    1:07.72        
                  32.66     1:07.72 (35.06)                                        
  4 Zhang, Emma                9 GATE-MR              1:12.00    1:12.59        
                  33.98     1:12.59 (38.61)                                        
  5 Hendershot, Abby G        10 IA-MR                1:13.68    1:13.95        
                  35.02     1:13.95 (38.93)                                        
  6 Hamm, Elizabeth R          9 WISC-MR              1:17.75    1:14.91        
                  35.99     1:14.91 (38.92)                                        
  7 Singer, Keira A           10 WISC-MR              1:13.28    1:15.59        
                  36.32     1:15.59 (39.27)                                        
  8 Hayes, Cassidy C          10 WISC-MR              1:14.76    1:16.06        
                  20.00     1:16.06 (56.06)                                        
  9 Greenberg, Ariel S        10 SSC-MR               1:18.65    1:19.95        
                  37.28     1:19.95 (42.67)                                        
 10 Garatina, Kaylee M        10 IA-MR                1:23.42    1:22.28        
                  38.07     1:22.28 (44.21)                                        
 11 Krut, Sammi G             10 CSDC-MR              1:41.04    1:24.52        
                  38.29     1:24.52 (46.23)                                        
 12 Giagios, Andraya B        10 SSC-MR               1:19.02    1:25.65        
                  39.95     1:25.65 (45.70)                                        
 13 Anzalone, Brooke N         9 Express Swimming-MR  1:29.66    1:25.67        
                  39.89     1:25.67 (45.78)                                        
 14 Schneider, Holly P        10 SSC-MR                    NT    1:26.11        
                  40.54     1:26.11 (45.57)                                        
 15 Meliere, Lily M            8 WISC-MR              1:35.93    1:28.38        
                  39.01     1:28.38 (49.37)                                        
 16 Goldman, Eliza M           9 Express Swimming-MR  1:27.28    1:29.03        
                  41.87     1:29.03 (47.16)                                        
 17 Masem, Maddy M            10 SSC-MR               1:44.51    1:29.48        
                  41.72     1:29.48 (47.76)                                        
 18 Rosenberg, Lilly I        10 SSC-MR               1:40.56    1:30.17        
                  41.70     1:30.17 (48.47)                                        
 19 Sinclair, Shea-Ann N      10 Express Swimming-MR  1:32.88    1:30.33        
                  42.61     1:30.33 (47.72)                                        
 20 Molina, Isabella           8 LIFE-MR              2:00.89    1:30.47        
                  41.32     1:30.47 (49.15)                                        
 21 Nakamori, Leah Y           9 FA-MR                1:29.36    1:30.57        
                  44.26     1:30.57 (46.31)                                        
 22 Green, Kennedy L           9 SSC-MR               1:43.17    1:33.30        
                  40.67     1:33.30 (52.63)                                        
 23 Briel, Grace              10 CSDC-MR              1:36.24    1:33.59        
                  42.72     1:33.59 (50.87)                                        
 24 Borowski, Elaina           9 CSDC-MR              1:33.72    1:35.18        
                  45.14     1:35.18 (50.04)                                        
 25 Lettieri, Ava T            9 CSDC-MR              1:45.16    1:37.11        
                  45.05     1:37.11 (52.06)                                        
 26 Silva, Sophie G           10 SSC-MR               1:40.92    1:37.15        
                  43.52     1:37.15 (53.63)                                        
 27 Yap, Esmanur               9 SSC-MR               1:46.33    1:38.67        
                  43.29     1:38.67 (55.38)                                        
 28 Rose-Freaney, Cailyn G     8 SSC-MR               1:41.13    1:39.47        
                  44.65     1:39.47 (54.82)                                        
 29 Virga, Lily                9 CSDC-MR              1:35.89    1:43.74        
                  46.12     1:43.74 (57.62)                                        
 30 McKiernan, Taryn           9 CSDC-MR                   NT    1:48.89        
 31 Vaughan, Willow P          9 WISC-MR              1:55.99    1:54.65        
                  54.08   1:54.65 (1:00.57)                                        
 32 O'Connell, Leah            6 LIFE-MR              2:00.89    1:56.87        
                  55.73   1:56.87 (1:01.14)                                        
 33 Addeo, Cali J              9 WISC-MR              1:40.99    1:56.93        
                  50.66   1:56.93 (1:06.27)                                        
 34 Lin, Kelly                10 LIFE-MR              2:15.45    1:58.65        
                  55.33   1:58.65 (1:03.32)                                        
 35 Bove, Kaylee F             7 SSC-MR               3:05.14    2:02.13        
                  51.23   2:02.13 (1:10.90)                                        
 36 Vaughan, Daphne C          9 WISC-MR              1:54.99    2:03.20        
 37 Prudencio, Gabby           6 LIFE-MR              2:30.32    2:05.47        
                  57.21   2:05.47 (1:08.26)                                        
 38 Spottiswood, Jolie K       8 Express Swimming-MR  2:15.00    2:08.30        
 -- Heilbronn, Laurel A        7 FA-MR                1:45.00         DQ        
                  59.99        DQ (1:08.36)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yan, Madelyn              10 GATE-MR                34.77      34.43        
  2 Calandra, Lily A          10 SSC-MR                 39.98      36.59        
  3 Tse, Kaitlyn A            10 SSC-MR                 36.85      36.93        
  4 Hamm, Elizabeth R          9 WISC-MR                39.21      39.87        
  5 Kay, Emma E               10 IA-MR                  41.35      40.64        
  6 Hayes, Cassidy C          10 WISC-MR                41.48      40.72        
  7 Platti, Grace             10 CSDC-MR                42.98      40.89        
  8 Sinclair, Shea-Ann N      10 Express Swimming-MR    41.19      42.27        
  9 Orner, Brooke E            9 SSC-MR                 41.15      42.35        
 10 Bendersky, Hailey R        8 WISC-MR                43.68      43.99        
 11 Reyes, Lauren I           10 IA-MR                  43.76      44.04        
 12 Giagios, Andraya B        10 SSC-MR                 41.92      44.34        
 13 Madison, Lucy M           10 WISC-MR                41.24      44.43        
 14 Borowski, Elaina           9 CSDC-MR                46.06      44.76        
 15 Fehn, Jamie G             10 CSDC-MR                44.58      45.04        
 16 French, Anna M            10 WISC-MR                41.86      45.68        
 17 Goldman, Eliza M           9 Express Swimming-MR    45.65      45.91        
 18 Krut, Sammi G             10 CSDC-MR                49.04      46.61        
 19 Anzalone, Brooke N         9 Express Swimming-MR    49.31      46.94        
 20 Sigler, Eva A              9 FA-MR                  45.76      48.58        
 21 Nguyen, Chloe T            8 SSC-MR                 48.22      48.69        
 22 Tedesco, Amanda G          8 IA-MR                  50.00      48.74        
 23 Morda, Amanda M           10 SSC-MR                 50.25      49.03        
 24 Mills, Haven M             8 WISC-MR                44.21      49.37        
 25 Vardoulias, Sofia          9 Express Swimming-MR    48.00      49.41        
 26 Kern, Olivia R             9 WISC-MR                45.76      49.83        
 27 Schneider, Holly P        10 SSC-MR                 48.10      49.94        
 28 Kavouras, Marina R        10 LIFE-MR              1:07.73      50.01        
 29 Simo, Gianna L            10 WISC-MR                41.99      50.10        
 30 Bellone, Katie A          10 WISC-MR                46.99      50.21        
 31 Duke, Ainsley C            9 WISC-MR                49.05      51.83        
 32 Harrison, Prestyn A        9 WISC-MR                52.30      52.81        
 33 Virga, Lily                9 CSDC-MR                48.99      53.35        
 34 Zimmerly, Kenna or Zimm    9 WISC-MR                57.99      53.39        
 35 Molina, Isabella           8 LIFE-MR              1:00.89      53.80        
 36 Vaughan, Daphne C          9 WISC-MR                58.99      54.16        
 37 McMahon, Reilly E          7 WISC-MR                59.99      55.46        
 38 Van Guilder, Emma G        8 WISC-MR                54.99      55.70        
 39 Doran, Shaelee A           8 IA-MR                1:15.00      56.07        
 40 McNamara, Samantha B       8 CSDC-MR                53.63      56.29        
 41 O'Connell, Leah            6 LIFE-MR              1:00.89      57.57        
 42 Briel, Emily J             9 CSDC-MR                   NT      58.98        
 43 Virgilio, Isabella K      10 WISC-MR                59.99      59.23        
 44 Costa, Annabelle C         8 IA-MR                1:09.00    1:00.29        
 45 Addeo, Cali J              9 WISC-MR                55.99    1:00.51        
 46 Planz, Gracie              9 CSDC-MR              1:01.87    1:02.46        
 47 Prudencio, Gabby           6 LIFE-MR              1:25.30    1:05.25        
 48 Baldea, Milana R           8 IA-MR                1:03.18    1:07.29        
 49 Spottiswood, Jolie K       8 Express Swimming-MR  1:10.00    1:13.32        
 50 Stanton-Barnett, Baylee    5 WISC-MR              1:12.34    1:13.50        
 -- Masem, Maddy M            10 SSC-MR                 49.08         DQ        
 -- Park, Ava                  7 LIFE-MR              1:20.45         DQ        
      Other
 -- McKiernan, Taryn           9 CSDC-MR                   NT         DQ        
 -- Lin, Kelly                10 LIFE-MR              1:20.36         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Silva, Sophie G           10 SSC-MR                 50.33         DQ        
 -- Zhang, Emma                9 GATE-MR                37.00         DQ        
      Other
 -- Meliere, Lily M            8 WISC-MR                52.30         DQ        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cullen, Grace M           10 IA-MR                  38.67      39.62        
  2 Zhang, Emma                9 GATE-MR                40.00      39.74        
  3 Pupke, Cameron R          10 WISC-MR                40.88      41.09        
  4 Tse, Kaitlyn A            10 SSC-MR                 42.65      41.50        
  5 Yan, Madelyn              10 GATE-MR                42.61      42.11        
  6 Donegain, Kate A          10 IA-MR                  45.69      42.71        
  7 Garatina, Kaylee M        10 IA-MR                  43.33      44.73        
  8 Singer, Keira A           10 WISC-MR                44.68      46.05        
  9 Fehn, Jamie G             10 CSDC-MR                46.06      47.35        
 10 Hendershot, Abby G        10 IA-MR                  50.16      47.42        
 11 Calandra, Lily A          10 SSC-MR                 52.38      47.47        
 12 Hayes, Cassidy C          10 WISC-MR                47.95      47.53        
 13 Greenberg, Ariel S        10 SSC-MR                 48.39      47.64        
 14 Briel, Grace              10 CSDC-MR              1:00.00      49.78        
 15 Platti, Grace             10 CSDC-MR                49.11      50.09        
 16 Kern, Olivia R             9 WISC-MR                49.29      50.92        
 17 Orner, Brooke E            9 SSC-MR                 55.12      51.13        
 18 Baynon, Lily M             7 FA-MR                  53.94      51.72        
 19 Duke, Ainsley C            9 WISC-MR                49.84      52.16        
 20 Mills, Haven M             8 WISC-MR                53.52      52.35        
 21 Bellone, Katie A          10 WISC-MR                55.99      52.39        
 22 Anzalone, Leah A          10 Express Swimming-MR    50.87      52.58        
 23 Green, Kennedy L           9 SSC-MR                 56.40      52.99        
 24 Johnson, Ella              8 IA-MR                  52.55      53.01        
 25 Meliere, Lily M            8 WISC-MR                59.75      54.16        
 26 Masem, Maddy M            10 SSC-MR               1:03.36      54.38        
 27 Krut, Sammi G             10 CSDC-MR                   NT      54.53        
 28 Reyes, Lauren I           10 IA-MR                  54.40      54.59        
 29 Lettieri, Ava T            9 CSDC-MR                53.38      54.88        
 30 Rosenberg, Lilly I        10 SSC-MR               1:00.53      56.56        
 31 Simo, Gianna L            10 WISC-MR                59.99      57.19        
 32 Kavouras, Marina R        10 LIFE-MR              1:04.58      57.72        
 33 Yap, Esmanur               9 SSC-MR               1:04.56      58.50        
 34 Rose-Freaney, Cailyn G     8 SSC-MR               1:00.19      58.99        
 35 Doran, Shaelee A           8 IA-MR                1:20.00      59.34        
 36 Nguyen, Chloe T            8 SSC-MR               1:08.03      59.84        
 37 Schneider, Holly P        10 SSC-MR               1:00.37    1:01.63        
 38 Harrison, Prestyn A        9 WISC-MR              1:10.99    1:02.39        
 39 Virga, Lily                9 CSDC-MR              1:02.26    1:02.81        
 40 McNamara, Samantha B       8 CSDC-MR              1:02.14    1:02.95        
 41 Molina, Isabella           8 LIFE-MR              1:00.89    1:06.63        
 42 Vardoulias, Sofia          9 Express Swimming-MR    50.00    1:07.30        
 43 Silva, Sophie G           10 SSC-MR               1:13.61    1:13.79        
 44 Heilbronn, Laurel A        7 FA-MR                1:10.00    1:15.35        
 45 Bove, Kaylee F             7 SSC-MR               1:29.12    1:17.98        
 -- Planz, Gracie              9 CSDC-MR              1:12.21         DQ        
      Two strokes under water
 -- Goldman, Eliza M           9 Express Swimming-MR    58.56         DQ        
      Alternating Kick
 -- Spottiswood, Jolie K       8 Express Swimming-MR  1:15.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- O'Connell, Leah            6 LIFE-MR              1:00.89         DQ        
      Alternating Kick
 -- Tedesco, Amanda G          8 IA-MR                  53.56         DQ        
      Butterfly kick
 -- Baldea, Milana R           8 IA-MR                1:10.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Vaughan, Willow P          9 WISC-MR                58.99         DQ        
      Arms past hipline
 -- Luke, Naomi N              9 FA-MR                1:10.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Virgilio, Isabella K      10 WISC-MR              1:09.99         DQ        
      Arms past hipline
 -- McMahon, Reilly E          7 WISC-MR              1:03.33         DQ        
      Arms past hipline
 -- Stanton-Barnett, Baylee    5 WISC-MR                   NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Zimmerly, Kenna or Zimm    9 WISC-MR                59.99         DQ        
      Two strokes under water
 -- Sullivan, Amelia B         6 WISC-MR              1:10.99         DQ        
      Arms past hipline
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pupke, Cameron R          10 WISC-MR                34.49      32.67        
  2 Ojutiku, Tiwa A           10 SSC-MR                 34.48      34.12        
  3 Zhang, Emma                9 GATE-MR                36.70      35.74        
  4 Singer, Keira A           10 WISC-MR                36.40      35.95        
  5 Cullen, Grace M           10 IA-MR                  38.28      37.22        
  6 Tse, Kaitlyn A            10 SSC-MR                 37.76      37.26        
  7 Donegain, Kate A          10 IA-MR                  39.51      38.75        
  8 Anzalone, Leah A          10 Express Swimming-MR    45.42      40.12        
  9 Giagios, Andraya B        10 SSC-MR                 41.70      42.81        
 10 Greenberg, Ariel S        10 SSC-MR                 41.45      43.18        
 11 Kay, Emma E               10 IA-MR                1:05.00      43.35        
 12 Nitzsche, Julia S         10 CSDC-MR                41.59      44.03        
 13 Hamm, Elizabeth R          9 WISC-MR                43.43      45.46        
 14 Rosenberg, Lilly I        10 SSC-MR                 52.44      45.85        
 15 French, Anna M            10 WISC-MR                46.49      47.51        
 16 Green, Kennedy L           9 SSC-MR                 48.26      48.15        
 17 Nakamori, Leah Y           9 FA-MR                  48.81      50.08        
 18 Reyes, Lauren I           10 IA-MR                1:05.00      50.16        
 19 Silberger, Mary E          9 FA-MR                  49.72      51.92        
 20 Johnson, Ella              8 IA-MR                1:10.00      51.96        
 21 Bendersky, Hailey R        8 WISC-MR                50.46      52.34        
 22 Madison, Lucy M           10 WISC-MR                49.86      52.81        
 23 Morda, Amanda M           10 SSC-MR                 54.06      53.24        
 24 Zimmerly, Kenna or Zimm    9 WISC-MR                59.99      54.70        
 25 Nguyen, Chloe T            8 SSC-MR                 55.73      55.08        
 26 Simo, Gianna L            10 WISC-MR                55.61      58.89        
 27 Silva, Sophie G           10 SSC-MR               1:03.49      59.85        
 28 McNamara, Samantha B       8 CSDC-MR                59.92    1:01.12        
 29 Luke, Naomi N              9 FA-MR                1:01.00    1:01.50        
 30 Van Guilder, Emma G        8 WISC-MR              1:02.99    1:01.52        
 -- Costa, Annabelle C         8 IA-MR                1:00.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pupke, Cameron R          10 WISC-MR              1:21.23    1:16.67        
                  34.75     1:16.67 (41.92)                                        
  2 Cullen, Grace M           10 IA-MR                1:22.57    1:18.14        
                  37.99     1:18.14 (40.15)                                        
  3 Tse, Kaitlyn A            10 SSC-MR               1:21.68    1:21.53        
                  36.84     1:21.53 (44.69)                                        
  4 Calandra, Lily A          10 SSC-MR               1:27.48    1:22.17        
                  37.11     1:22.17 (45.06)                                        
  5 Donegain, Kate A          10 IA-MR                1:23.60    1:22.43        
                  37.72     1:22.43 (44.71)                                        
  6 Singer, Keira A           10 WISC-MR              1:26.00    1:25.18        
                  38.80     1:25.18 (46.38)                                        
  7 Hendershot, Abby G        10 IA-MR                1:27.89    1:26.11        
                  41.02     1:26.11 (45.09)                                        
  8 Garatina, Kaylee M        10 IA-MR                1:31.21    1:28.42        
                  40.85     1:28.42 (47.57)                                        
  9 Platti, Grace             10 CSDC-MR              1:30.34    1:29.21        
                  40.47     1:29.21 (48.74)                                        
 10 Kay, Emma E               10 IA-MR                1:32.81    1:29.64        
                  42.53     1:29.64 (47.11)                                        
 11 Greenberg, Ariel S        10 SSC-MR               1:27.27    1:29.74        
                  43.64     1:29.74 (46.10)                                        
 12 Anzalone, Leah A          10 Express Swimming-MR  1:30.47    1:30.50        
                  41.75     1:30.50 (48.75)                                        
 13 Hamm, Elizabeth R          9 WISC-MR              1:29.66    1:30.84        
                  41.55     1:30.84 (49.29)                                        
 14 Nitzsche, Julia S         10 CSDC-MR              1:29.13    1:32.29        
                  42.91     1:32.29 (49.38)                                        
 15 Giagios, Andraya B        10 SSC-MR               1:32.77    1:33.81        
                  43.95     1:33.81 (49.86)                                        
 16 Fehn, Jamie G             10 CSDC-MR              1:36.69    1:36.00        
                  46.55     1:36.00 (49.45)                                        
 17 Orner, Brooke E            9 SSC-MR               1:35.85    1:36.09        
                  44.80     1:36.09 (51.29)                                        
 18 Sinclair, Shea-Ann N      10 Express Swimming-MR  1:36.92    1:36.16        
                  46.31     1:36.16 (49.85)                                        
 19 Goldman, Eliza M           9 Express Swimming-MR  1:48.56    1:36.42        
                  47.84     1:36.42 (48.58)                                        
 20 French, Anna M            10 WISC-MR              1:37.89    1:37.37        
                  44.25     1:37.37 (53.12)                                        
 21 Anzalone, Brooke N         9 Express Swimming-MR  1:52.01    1:37.39        
                  44.37     1:37.39 (53.02)                                        
 22 Kern, Olivia R             9 WISC-MR              1:36.34    1:37.48        
                  45.22     1:37.48 (52.26)                                        
 23 Briel, Grace              10 CSDC-MR              1:45.10    1:40.35        
                  46.82     1:40.35 (53.53)                                        
 24 Madison, Lucy M           10 WISC-MR              1:42.84    1:42.81        
                  47.29     1:42.81 (55.52)                                        
 25 Borowski, Elaina           9 CSDC-MR              1:43.61    1:43.32        
                  49.07     1:43.32 (54.25)                                        
 26 Duke, Ainsley C            9 WISC-MR              1:43.03    1:43.73        
                  46.86     1:43.73 (56.87)                                        
 27 Sigler, Eva A              9 FA-MR                1:45.00    1:43.98        
                  49.14     1:43.98 (54.84)                                        
 28 Morda, Amanda M           10 SSC-MR               1:47.37    1:44.20        
                  48.42     1:44.20 (55.78)                                        
 29 Yap, Esmanur               9 SSC-MR               1:56.83    1:45.06        
                  48.93     1:45.06 (56.13)                                        
 30 Rose-Freaney, Cailyn G     8 SSC-MR               2:00.99    1:50.51        
                  49.45   1:50.51 (1:01.06)                                        
 31 Mills, Haven M             8 WISC-MR              2:01.28    1:50.74        
                  50.68   1:50.74 (1:00.06)                                        
 32 Bendersky, Hailey R        8 WISC-MR              1:49.11    1:51.29        
                  48.87   1:51.29 (1:02.42)                                        
 33 Silberger, Mary E          9 FA-MR                1:49.00    1:52.30        
                  50.80   1:52.30 (1:01.50)                                        
 34 McNamara, Samantha B       8 CSDC-MR              2:03.42    1:54.63        
                  53.53   1:54.63 (1:01.10)                                        
 35 Baynon, Lily M             7 FA-MR                1:59.99    1:56.07        
 36 Vardoulias, Sofia          9 Express Swimming-MR  2:15.00    2:04.15        
                  59.60   2:04.15 (1:04.55)                                        
 37 Bove, Kaylee F             7 SSC-MR               2:50.83    2:13.65        
                1:04.43   2:13.65 (1:09.22)                                        
 -- Costa, Annabelle C         8 IA-MR                1:50.00         DQ        
      One hand touch - fly
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, Alexandra S     12 SSC-MR                 27.64      27.24        
  2 Golden, Alyssa            12 SSC-MR                 28.02      27.61        
  3 Lee, Makayla              12 SSC-MR                 27.72      28.00        
  4 Lee, Morgan               12 SSC-MR                 28.18      28.19        
  5 Moran, Laura A            12 GATE-MR                28.00      28.22        
  6 Smerechniak, Sofia        12 IA-MR                  28.13      28.59        
  7 Brown, Cadie R            12 CSDC-MR                29.54      29.25        
  8 Duke, Skyler L            12 WISC-MR                29.90      29.35        
  9 Hendershot, Haley J       12 IA-MR                  30.88      29.63        
 10 Pintal, Natalia           12 GATE-MR                28.90      30.39        
 11 Zhang, Erica A            11 GATE-MR                30.00      30.62        
 12 Pfisterer, Brooke E       12 SSC-MR                 31.68      30.65        
 13 Hille, Amara V            12 IA-MR                  30.00      30.78        
 14 Reyes, Ella M             12 SSC-MR                 31.87      30.80        
 14 Brink, Keelyn R           11 WISC-MR                30.26      30.80        
 16 Versacci, Giuliana T      11 SSC-MR                 30.34      30.95        
 17 Piccolo, Salvatrice G     12 SSC-MR                 32.70      31.31        
 18 Weiss, Lauren             11 IA-MR                  33.20      31.80        
 19 Swezey, Shannon C         12 IA-MR                1:00.00      31.81        
 20 Raber, Julia M            11 FA-MR                  32.61      32.04        
 21 Chun, Lina                11 GATE-MR                34.13      32.18        
 22 Tsang, Rachel             11 LIFE-MR                33.91      32.35        
 23 Wong, Isabella D          11 GATE-MR                32.00      32.68        
 24 Pyclik, Caylee M          12 SSC-MR                 33.60      32.77        
 25 Neary, Madison G          11 WISC-MR                32.00      32.95        
 26 Arena, Ellie A            11 SSC-MR                 34.17      33.93        
 27 Harvey, Hannah L          11 SSC-MR                 33.95      34.20        
 28 Mullaney, Maggie D        12 WISC-MR                34.28      34.29        
 29 Nguyen, V                 12 CSDC-MR                37.50      34.95        
 30 McAdam, Ashley E          11 IA-MR                  34.53      35.52        
 31 Harrison, Violet T        11 WISC-MR                37.16      37.32        
 32 Marotta, Alexa P          11 SSC-MR                 36.89      37.35        
 33 Agro, Natalie             12 CSDC-MR                36.22      37.50        
 34 Carpentieri, Taylor M     11 IA-MR                  37.30      37.67        
 35 Young, Sydney B           11 SSC-MR                 36.58      37.78        
 36 Waldman, Iliana           11 UN-MR                  38.89      37.91        
 37 Alessi, Sam S             12 SSC-MR                 37.54      38.24        
 38 Cilibrasi, Marissa A      12 CSDC-MR                38.07      38.51        
 39 Major, Lilly G            11 LIFE-MR                55.37      38.72        
 40 Young, Natalie L          11 SSC-MR                 42.95      39.02        
 41 Schrader, Eva K           11 SSC-MR                 42.92      39.18        
 42 O'Connell, Maggie M       11 UN-MR                  43.90      39.43        
 43 Regan, Mollie E           11 Express Swimming-MR    39.72      39.46        
 44 Ratto, Leah F             11 SSC-MR                 40.18      39.73        
 45 Rambelle, Sophie          12 UN-MR                  42.80      40.00        
 46 Baynon, Chloe M           11 FA-MR                  38.87      40.34        
 47 Atiencia, Kaylee A        12 SSC-MR                 45.00      40.35        
 48 Callinan, Abby R          12 SSC-MR                 44.68      40.97        
 49 Gramarossa, Angie A       12 SSC-MR                 44.65      41.03        
 50 Sieger, Emma K            12 WISC-MR                40.80      41.57        
 51 Boffoli, Sofia M          11 SSC-MR                 41.88      43.04        
 52 Layden, Marley R          11 IA-MR                  46.60      43.73        
 53 Hunter, Ariel D           11 WISC-MR                51.99      44.54        
 54 Don, Emma C               12 UN-MR                  44.80      47.12        
 55 Herrforth, Kathleen M     11 UN-MR                  52.10      48.23        
 56 Williams, Cara A          12 SSC-MR                 46.77      48.39        
 57 Herrforth, Kaitlyn R      11 UN-MR                  48.40      51.15        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Golden, Alyssa            12 SSC-MR               1:00.61      59.79        
                  29.10       59.79 (30.69)                                        
  2 Lee, Makayla              12 SSC-MR               1:01.57    1:00.11        
                  28.94     1:00.11 (31.17)                                        
  3 Lee, Morgan               12 SSC-MR               1:02.34    1:01.37        
                  29.55     1:01.37 (31.82)                                        
  4 Smerechniak, Sofia        12 IA-MR                1:01.11    1:01.62        
                  29.53     1:01.62 (32.09)                                        
  5 Davies, Brooke            12 SSC-MR               1:04.04    1:01.66        
                  30.14     1:01.66 (31.52)                                        
  6 Iannone, Anna             12 WISC-MR              1:05.84    1:02.21        
                  29.40     1:02.21 (32.81)                                        
  7 Moran, Laura A            12 GATE-MR              1:03.00    1:02.74        
                  30.20     1:02.74 (32.54)                                        
  8 Hendershot, Haley J       12 IA-MR                1:05.60    1:03.32        
                  30.08     1:03.32 (33.24)                                        
  9 Brown, Cadie R            12 CSDC-MR              1:05.02    1:04.81        
                  30.12     1:04.81 (34.69)                                        
 10 Duke, Skyler L            12 WISC-MR              1:04.06    1:05.16        
                  29.92     1:05.16 (35.24)                                        
 11 McDougall, Marissa R      12 CSDC-MR              1:06.29    1:05.68        
                  30.86     1:05.68 (34.82)                                        
 12 Pintal, Natalia           12 GATE-MR              1:06.00    1:06.06        
                  31.73     1:06.06 (34.33)                                        
 13 Zhang, Erica A            11 GATE-MR              1:09.00    1:06.53        
                  31.55     1:06.53 (34.98)                                        
 14 Brink, Keelyn R           11 WISC-MR              1:08.02    1:08.26        
                  32.65     1:08.26 (35.61)                                        
 15 Felix, Jolie *            12 WISC-MR              1:07.02    1:08.27        
                  32.43     1:08.27 (35.84)                                        
 16 Reyes, Ella M             12 SSC-MR               1:11.87    1:08.65        
                  32.76     1:08.65 (35.89)                                        
 17 Swezey, Shannon C         12 IA-MR                2:00.00    1:08.83        
                  32.33     1:08.83 (36.50)                                        
 18 Lagasse, Emma G           12 Express Swimming-MR  1:11.07    1:09.29        
                  34.11     1:09.29 (35.18)                                        
 19 Versacci, Giuliana T      11 SSC-MR               1:09.46    1:09.88        
                  32.88     1:09.88 (37.00)                                        
 20 Weiss, Lauren             11 IA-MR                1:15.77    1:09.96        
                  32.62     1:09.96 (37.34)                                        
 21 Van Tassel, Avery         11 CSDC-MR              1:10.60    1:10.13        
                  33.89     1:10.13 (36.24)                                        
 22 Hicyilmaz, Lydia G        11 SSC-MR               1:08.83    1:10.70        
                  33.84     1:10.70 (36.86)                                        
 23 Glennon, Abby K           12 SSC-MR               1:18.40    1:10.78        
                  34.05     1:10.78 (36.73)                                        
 24 Tsang, Rachel             11 LIFE-MR              1:42.27    1:10.82        
                  32.56     1:10.82 (38.26)                                        
 25 Chun, Lina                11 GATE-MR              1:13.62    1:11.48        
                  33.74     1:11.48 (37.74)                                        
 26 Tamberelli, Liliana M     12 FA-MR                1:06.43    1:11.85        
                  34.33     1:11.85 (37.52)                                        
 27 Wong, Isabella D          11 GATE-MR              1:14.00    1:12.12        
                  34.66     1:12.12 (37.46)                                        
 28 Wilson, Tori F            12 SSC-MR               1:16.55    1:12.17        
                  34.08     1:12.17 (38.09)                                        
 29 Arena, Ellie A            11 SSC-MR               1:19.04    1:12.70        
                  34.93     1:12.70 (37.77)                                        
 30 Harvey, Hannah L          11 SSC-MR               1:12.31    1:13.17        
                  35.16     1:13.17 (38.01)                                        
 31 Neary, Madison G          11 WISC-MR              1:15.56    1:13.33        
                  34.02     1:13.33 (39.31)                                        
 32 Redfield, Addison R       11 SSC-MR               1:15.03    1:14.01        
                  35.52     1:14.01 (38.49)                                        
 33 Mullaney, Maggie D        12 WISC-MR              1:16.27    1:14.42        
                  34.05     1:14.42 (40.37)                                        
 34 Sodhi, Amani              11 FA-MR                1:15.39    1:14.65        
                  35.63     1:14.65 (39.02)                                        
 35 Barravecchio, Shania R    12 SSC-MR               1:22.05    1:18.08        
                  34.95     1:18.08 (43.13)                                        
 36 Montes, Gianna            12 SSC-MR               1:22.44    1:18.12        
                  35.12     1:18.12 (43.00)                                        
 37 McAdam, Ashley E          11 IA-MR                1:26.06    1:18.91        
                  36.45     1:18.91 (42.46)                                        
 38 Young, Sydney B           11 SSC-MR               1:22.10    1:19.72        
                  36.90     1:19.72 (42.82)                                        
 39 Selvaggio, Theresa L      12 SSC-MR               1:19.95    1:20.44        
                  38.72     1:20.44 (41.72)                                        
 40 Nguyen, V                 12 CSDC-MR              1:24.47    1:20.67        
                  37.02     1:20.67 (43.65)                                        
 41 Winters, Kathryn          12 SSC-MR               1:28.61    1:20.81        
                  37.74     1:20.81 (43.07)                                        
 42 Parrish, Isabella M       11 SSC-MR               1:28.79    1:21.48        
                  38.54     1:21.48 (42.94)                                        
 43 Alessi, Sam S             12 SSC-MR               1:22.63    1:21.60        
                  37.70     1:21.60 (43.90)                                        
 44 Wessel, Aubree J          11 Express Swimming-MR  1:20.00    1:21.63        
                  38.78     1:21.63 (42.85)                                        
 45 Curtin, Olivia M          11 SSC-MR               1:32.74    1:22.41        
                  39.53     1:22.41 (42.88)                                        
 46 Waldman, Iliana           11 UN-MR                1:30.89    1:22.93        
                  39.16     1:22.93 (43.77)                                        
 47 Mitchell, Sofia           11 SSC-MR               1:33.42    1:23.40        
                  38.83     1:23.40 (44.57)                                        
 48 Mozian, Alexis P          11 SSC-MR               1:31.43    1:23.59        
                  39.72     1:23.59 (43.87)                                        
 49 Regan, Mollie E           11 Express Swimming-MR  1:35.00    1:25.75        
                  39.24     1:25.75 (46.51)                                        
 50 Cilibrasi, Marissa A      12 CSDC-MR              1:39.09    1:26.01        
                  39.19     1:26.01 (46.82)                                        
 51 Harrison, Violet T        11 WISC-MR              1:26.36    1:26.20        
                  38.87     1:26.20 (47.33)                                        
 52 Schrader, Eva K           11 SSC-MR               1:38.63    1:27.21        
                  41.15     1:27.21 (46.06)                                        
 53 Young, Natalie L          11 SSC-MR               1:43.47    1:27.66        
                  40.01     1:27.66 (47.65)                                        
 54 Rambelle, Sophie          12 UN-MR                1:36.20    1:28.16        
                  40.71     1:28.16 (47.45)                                        
 55 Atiencia, Kaylee A        12 SSC-MR               1:40.00    1:31.14        
                  15.06   1:31.14 (1:16.08)                                        
 56 Boffoli, Sofia M          11 SSC-MR               1:35.00    1:34.17        
 57 Gramarossa, Angie A       12 SSC-MR               1:48.21    1:34.85        
                  41.15     1:34.85 (53.70)                                        
 58 Major, Lilly G            11 LIFE-MR              1:55.67    1:37.11        
                  39.74     1:37.11 (57.37)                                        
 59 Layden, Marley R          11 IA-MR                1:57.63    1:41.17        
                  47.49     1:41.17 (53.68)                                        
 60 Callinan, Abby R          12 SSC-MR               1:43.97    1:42.12        
                  47.75     1:42.12 (54.37)                                        
 61 Hunter, Ariel D           11 WISC-MR              1:48.99    1:42.21        
                  42.68     1:42.21 (59.53)                                        
 62 Herrforth, Kathleen M     11 UN-MR                1:59.60    1:47.38        
                  51.52     1:47.38 (55.86)                                        
 63 Don, Emma C               12 UN-MR                1:47.70    1:50.52        
 64 Herrforth, Kaitlyn R      11 UN-MR                1:55.30    1:51.00        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Morgan               12 SSC-MR               1:09.40    1:08.23        
                  33.27     1:08.23 (34.96)                                        
  2 Iannone, Anna             12 WISC-MR              1:10.87    1:08.36        
  3 Brown, Cadie R            12 CSDC-MR              1:10.81    1:10.57        
                  34.55     1:10.57 (36.02)                                        
  4 Moran, Laura A            12 GATE-MR              1:12.00    1:11.09        
                  34.48     1:11.09 (36.61)                                        
  5 McDougall, Marissa R      12 CSDC-MR              1:17.10    1:16.65        
                  37.37     1:16.65 (39.28)                                        
  6 Zhang, Erica A            11 GATE-MR              1:19.00    1:16.96        
                  37.63     1:16.96 (39.33)                                        
  7 Skiba, Victoria C         11 SSC-MR               1:15.79    1:17.27        
                  37.65     1:17.27 (39.62)                                        
  8 Reyes, Ella M             12 SSC-MR               1:22.94    1:17.31        
                  37.78     1:17.31 (39.53)                                        
  9 Hille, Amara V            12 IA-MR                1:23.77    1:18.06        
                  38.10     1:18.06 (39.96)                                        
 10 Duke, Skyler L            12 WISC-MR              1:14.99    1:18.25        
 11 Swezey, Shannon C         12 IA-MR                2:00.00    1:19.48        
                  37.56     1:19.48 (41.92)                                        
 12 Van Tassel, Avery         11 CSDC-MR              1:21.06    1:20.46        
                  39.84     1:20.46 (40.62)                                        
 13 Pfisterer, Brooke E       12 SSC-MR               1:28.71    1:20.59        
                  39.20     1:20.59 (41.39)                                        
 14 O'Driscoll, Kylie         11 WISC-MR              1:19.85    1:21.65        
                  39.90     1:21.65 (41.75)                                        
 15 Wong, Isabella D          11 GATE-MR              1:22.00    1:21.88        
                  40.41     1:21.88 (41.47)                                        
 16 Hicyilmaz, Lydia G        11 SSC-MR               1:35.00    1:22.40        
                  40.66     1:22.40 (41.74)                                        
 17 Neary, Madison G          11 WISC-MR              1:23.05    1:24.27        
 18 Wessel, Aubree J          11 Express Swimming-MR  1:30.00    1:26.18        
 19 Harvey, Hannah L          11 SSC-MR               1:34.19    1:26.26        
                  42.58     1:26.26 (43.68)                                        
 20 Tsang, Rachel             11 LIFE-MR              1:36.77    1:26.34        
                  39.83     1:26.34 (46.51)                                        
 21 Mullaney, Maggie D        12 WISC-MR              1:23.99    1:26.64        
 22 Ramos, Kota               12 CSDC-MR              1:30.62    1:26.66        
                  41.90     1:26.66 (44.76)                                        
 23 Sodhi, Amani              11 FA-MR                1:27.47    1:27.27        
                  42.52     1:27.27 (44.75)                                        
 24 Glennon, Abby K           12 SSC-MR               1:32.84    1:27.83        
                  43.63     1:27.83 (44.20)                                        
 25 Redfield, Addison R       11 SSC-MR               1:27.38    1:27.94        
                  44.63     1:27.94 (43.31)                                        
 26 Wilson, Tori F            12 SSC-MR               1:34.44    1:28.18        
                  42.78     1:28.18 (45.40)                                        
 27 Barravecchio, Shania R    12 SSC-MR               1:30.13    1:29.78        
                  42.88     1:29.78 (46.90)                                        
 28 Curtin, Olivia M          11 SSC-MR               1:38.97    1:30.51        
                  44.13     1:30.51 (46.38)                                        
 29 Winters, Kathryn          12 SSC-MR               1:35.19    1:31.77        
                  45.75     1:31.77 (46.02)                                        
 30 McAdam, Ashley E          11 IA-MR                1:50.00    1:32.21        
                  43.47     1:32.21 (48.74)                                        
 31 Marotta, Alexa P          11 SSC-MR               1:38.26    1:32.60        
                  45.22     1:32.60 (47.38)                                        
 32 Regan, Mollie E           11 Express Swimming-MR  1:48.00    1:34.75        
 33 Agro, Natalie             12 CSDC-MR              1:41.57    1:34.78        
 34 Arena, Ellie A            11 SSC-MR               1:45.00    1:34.87        
                  44.86     1:34.87 (50.01)                                        
 35 Montes, Gianna            12 SSC-MR               1:37.64    1:36.09        
 36 Astralla, Alexis M        11 SSC-MR               1:36.57    1:36.82        
 37 Parrish, Isabella M       11 SSC-MR               1:45.13    1:37.17        
                  47.69     1:37.17 (49.48)                                        
 38 Alessi, Sam S             12 SSC-MR               1:45.73    1:37.60        
                  47.60     1:37.60 (50.00)                                        
 39 Young, Natalie L          11 SSC-MR               1:46.02    1:38.68        
                  48.26     1:38.68 (50.42)                                        
 40 Carpentieri, Taylor M     11 IA-MR                2:00.00    1:40.35        
                  48.89     1:40.35 (51.46)                                        
 41 Harrison, Violet T        11 WISC-MR              1:51.29    1:40.75        
                  47.13     1:40.75 (53.62)                                        
 42 Atiencia, Kaylee A        12 SSC-MR               1:55.00    1:42.46        
                  49.66     1:42.46 (52.80)                                        
 43 Waldman, Iliana           11 UN-MR                1:37.89    1:42.99        
                  48.25     1:42.99 (54.74)                                        
 44 Callinan, Abby R          12 SSC-MR               2:00.43    1:44.14        
 45 Schrader, Eva K           11 SSC-MR               1:55.00    1:45.36        
                  50.29     1:45.36 (55.07)                                        
 46 Cilibrasi, Marissa A      12 CSDC-MR              1:48.15    1:45.60        
 47 Baynon, Chloe M           11 FA-MR                1:46.98    1:45.83        
 48 Williams, Cara A          12 SSC-MR               1:52.55    1:48.06        
 49 Gramarossa, Angie A       12 SSC-MR               2:15.00    1:56.06        
 -- Sieger, Emma K            12 WISC-MR              1:37.99         DQ        
      Multiple strokes
 -- Major, Lilly G            11 LIFE-MR              1:30.35         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  49.77          DQ (56.93)                                        
 -- Boffoli, Sofia M          11 SSC-MR               1:50.00         DQ        
      Not on back off wall
 -- Hunter, Ariel D           11 WISC-MR              1:49.99         DQ        
      Delay initiating turn
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Makayla              12 SSC-MR               1:18.74    1:18.70        
                  37.87     1:18.70 (40.83)                                        
  2 Martinez, Alexandra S     12 SSC-MR               1:25.42    1:20.40        
                  38.00     1:20.40 (42.40)                                        
  3 Wong, Isabella D          11 GATE-MR              1:26.00    1:24.48        
                  39.86     1:24.48 (44.62)                                        
  4 Hendershot, Haley J       12 IA-MR                1:30.26    1:25.47        
                  41.83     1:25.47 (43.64)                                        
  5 Iannone, Anna             12 WISC-MR              1:29.53    1:26.94        
                  42.26     1:26.94 (44.68)                                        
  6 Waring, MaryGrace         12 SSC-MR               1:25.95    1:27.30        
                  40.55     1:27.30 (46.75)                                        
  7 Pfisterer, Brooke E       12 SSC-MR               1:40.16    1:28.36        
                  41.48     1:28.36 (46.88)                                        
  8 Pintal, Natalia           12 GATE-MR              1:27.00    1:28.56        
                  41.68     1:28.56 (46.88)                                        
  9 Felix, Jolie *            12 WISC-MR              1:26.93    1:28.57        
                  41.39     1:28.57 (47.18)                                        
 10 Weiss, Lauren             11 IA-MR                1:38.94    1:31.47        
 11 Brink, Keelyn R           11 WISC-MR              1:30.15    1:32.50        
                  43.37     1:32.50 (49.13)                                        
 12 Raber, Julia M            11 FA-MR                1:31.83    1:32.80        
                  43.57     1:32.80 (49.23)                                        
 13 Hille, Amara V            12 IA-MR                1:31.32    1:32.81        
                  43.89     1:32.81 (48.92)                                        
 14 Tsang, Rachel             11 LIFE-MR              1:39.57    1:33.55        
                  42.35     1:33.55 (51.20)                                        
 15 O'Driscoll, Kylie         11 WISC-MR              1:31.98    1:33.60        
                  44.23     1:33.60 (49.37)                                        
 16 Sodhi, Amani              11 FA-MR                1:33.63    1:33.74        
                  44.69     1:33.74 (49.05)                                        
 17 Pyclik, Caylee M          12 SSC-MR               1:36.55    1:34.97        
                  45.90     1:34.97 (49.07)                                        
 18 Chun, Lina                11 GATE-MR              1:43.23    1:36.88        
                  45.77     1:36.88 (51.11)                                        
 19 Ventura, Jade J           11 Express Swimming-MR  1:35.43    1:37.49        
                  46.01     1:37.49 (51.48)                                        
 20 Skiba, Victoria C         11 SSC-MR               1:37.44    1:38.51        
                  46.35     1:38.51 (52.16)                                        
 21 Mullaney, Maggie D        12 WISC-MR              1:46.39    1:40.23        
                  47.01     1:40.23 (53.22)                                        
 22 Sieger, Emma K            12 WISC-MR              1:48.14    1:41.65        
                  48.80     1:41.65 (52.85)                                        
 23 Harrison, Violet T        11 WISC-MR              1:44.08    1:42.30        
                  46.77     1:42.30 (55.53)                                        
 24 Glennon, Abby K           12 SSC-MR                    NT    1:42.61        
                  47.87     1:42.61 (54.74)                                        
 25 Carpentieri, Taylor M     11 IA-MR                1:45.98    1:44.53        
                  49.46     1:44.53 (55.07)                                        
 26 Marotta, Alexa P          11 SSC-MR               2:06.89    1:45.43        
                  49.54     1:45.43 (55.89)                                        
 27 Nguyen, V                 12 CSDC-MR              1:52.39    1:46.11        
                  49.97     1:46.11 (56.14)                                        
 28 Selvaggio, Theresa L      12 SSC-MR               2:10.00    1:46.80        
                  50.11     1:46.80 (56.69)                                        
 28 Mitchell, Sofia           11 SSC-MR               1:53.27    1:46.80        
                  51.14     1:46.80 (55.66)                                        
 30 Agro, Natalie             12 CSDC-MR              1:49.71    1:46.83        
                  50.38     1:46.83 (56.45)                                        
 31 Montes, Gianna            12 SSC-MR               1:50.71    1:47.31        
                  50.65     1:47.31 (56.66)                                        
 32 Ramos, Kota               12 CSDC-MR              1:44.65    1:47.55        
                  48.80     1:47.55 (58.75)                                        
 33 O'Connell, Maggie M       11 UN-MR                1:53.30    1:49.53        
                  52.78     1:49.53 (56.75)                                        
 34 Winters, Kathryn          12 SSC-MR               1:53.84    1:49.98        
                  52.87     1:49.98 (57.11)                                        
 35 Mozian, Alexis P          11 SSC-MR               2:06.26    1:50.03        
                  51.90     1:50.03 (58.13)                                        
 36 Baynon, Chloe M           11 FA-MR                1:53.58    1:51.43        
                  52.73     1:51.43 (58.70)                                        
 37 Rambelle, Sophie          12 UN-MR                1:59.60    1:55.10        
                  54.75   1:55.10 (1:00.35)                                        
 38 Astralla, Alexis M        11 SSC-MR               2:11.98    1:57.84        
                  52.43   1:57.84 (1:05.41)                                        
 39 Curtin, Olivia M          11 SSC-MR               2:21.71    1:58.44        
                  57.83   1:58.44 (1:00.61)                                        
 40 Layden, Marley R          11 IA-MR                2:15.00    2:04.27        
                  56.41   2:04.27 (1:07.86)                                        
 41 Williams, Cara A          12 SSC-MR               2:23.46    2:09.29        
                1:01.27   2:09.29 (1:08.02)                                        
 42 Waldman, Iliana           11 UN-MR                2:00.89    2:17.01        
                1:03.41   2:17.01 (1:13.60)                                        
 43 Ratto, Leah F             11 SSC-MR               2:31.95    2:18.31        
                1:06.48   2:18.31 (1:11.83)                                        
 -- Hunter, Ariel D           11 WISC-MR              2:05.99         DQ        
      One hand touch
                  51.39          DQ (58.35)                                        
 -- Regan, Mollie E           11 Express Swimming-MR  1:55.00         DQ        
      One hand touch
                1:00.56        DQ (1:06.84)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Golden, Alyssa            12 SSC-MR               1:09.96    1:06.66        
                  31.11     1:06.66 (35.55)                                        
  2 Davies, Brooke            12 SSC-MR               1:16.42    1:13.93        
                  34.29     1:13.93 (39.64)                                        
  3 McDougall, Marissa R      12 CSDC-MR              1:15.20    1:18.67        
                  34.42     1:18.67 (44.25)                                        
  4 Waring, MaryGrace         12 SSC-MR               1:18.71    1:21.83        
                  36.99     1:21.83 (44.84)                                        
  5 Smerechniak, Sofia        12 IA-MR                1:24.00    1:21.89        
                  36.10     1:21.89 (45.79)                                        
  6 Skiba, Victoria C         11 SSC-MR               1:18.78    1:22.83        
                  40.04     1:22.83 (42.79)                                        
  7 Van Tassel, Avery         11 CSDC-MR              1:21.08    1:23.94        
                  38.29     1:23.94 (45.65)                                        
  8 Versacci, Giuliana T      11 SSC-MR               1:22.16    1:28.35        
                  38.75     1:28.35 (49.60)                                        
  9 McAdam, Ashley E          11 IA-MR                2:00.00    1:31.11        
                  42.97     1:31.11 (48.14)                                        
 10 Tamberelli, Liliana M     12 FA-MR                1:20.67    1:31.21        
                  39.79     1:31.21 (51.42)                                        
 11 Brink, Keelyn R           11 WISC-MR              1:25.63    1:31.29        
                  39.34     1:31.29 (51.95)                                        
 12 Ventura, Jade J           11 Express Swimming-MR  1:28.53    1:31.51        
                  42.20     1:31.51 (49.31)                                        
 13 Piccolo, Salvatrice G     12 SSC-MR               1:34.80    1:34.51        
                  40.16     1:34.51 (54.35)                                        
 14 Redfield, Addison R       11 SSC-MR               1:36.11    1:34.83        
                  43.87     1:34.83 (50.96)                                        
 15 Wilson, Tori F            12 SSC-MR               1:42.30    1:37.49        
                  44.32     1:37.49 (53.17)                                        
 16 Barravecchio, Shania R    12 SSC-MR               1:46.27    1:38.56        
                  43.98     1:38.56 (54.58)                                        
 17 Mozian, Alexis P          11 SSC-MR               2:00.64    1:38.91        
                  47.38     1:38.91 (51.53)                                        
 18 Parrish, Isabella M       11 SSC-MR               1:56.08    1:43.41        
                  46.28     1:43.41 (57.13)                                        
 19 Young, Sydney B           11 SSC-MR               1:49.04    1:45.69        
                  47.27     1:45.69 (58.42)                                        
 20 Glennon, Abby K           12 SSC-MR               1:58.12    1:46.63        
                  46.19   1:46.63 (1:00.44)                                        
 -- Astralla, Alexis M        11 SSC-MR               1:45.00         DQ        
      Alternating Kick
                  52.15        DQ (1:08.79)                                        
 -- Selvaggio, Theresa L      12 SSC-MR               2:00.00         DQ        
      Alternating Kick
                  44.22          DQ (59.19)                                        
 -- Mitchell, Sofia           11 SSC-MR               1:55.80         DQ        
      Alternating Kick
                  48.02        DQ (1:01.25)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davies, Brooke            12 SSC-MR               2:38.88    2:28.80        
                  31.98     1:07.99 (36.01)     1:55.55 (47.56)     2:28.80 (33.25)
  2 Martinez, Alexandra S     12 SSC-MR               2:36.98    2:28.99        
                  31.12     1:09.34 (38.22)     1:54.48 (45.14)     2:28.99 (34.51)
  3 Hendershot, Haley J       12 IA-MR                2:55.66    2:37.46        
                  35.06     1:14.22 (39.16)     2:01.18 (46.96)     2:37.46 (36.28)
  4 McDougall, Marissa R      12 CSDC-MR              2:43.07    2:42.74        
                  34.97     1:16.86 (41.89)     2:06.31 (49.45)     2:42.74 (36.43)
  5 Waring, MaryGrace         12 SSC-MR               2:43.96    2:43.97        
                  34.89     1:17.35 (42.46)     2:07.15 (49.80)     2:43.97 (36.82)
  6 Hicyilmaz, Lydia G        11 SSC-MR               2:51.00    2:45.48        
                  34.94     1:20.66 (45.72)     2:08.19 (47.53)     2:45.48 (37.29)
  7 Van Tassel, Avery         11 CSDC-MR              2:45.89    2:45.51        
                  38.20     1:20.50 (42.30)     2:07.52 (47.02)     2:45.51 (37.99)
  8 Felix, Jolie *            12 WISC-MR              3:00.35    2:45.58        
                  33.96     1:15.04 (41.08)     2:07.03 (51.99)     2:45.58 (38.55)
  9 Reyes, Ella M             12 SSC-MR               3:13.65    2:45.73        
                  36.73     1:18.47 (41.74)     2:08.37 (49.90)     2:45.73 (37.36)
 10 Pyclik, Caylee M          12 SSC-MR               3:19.36    2:53.15        
                  40.81     1:21.16 (40.35)     2:15.53 (54.37)     2:53.15 (37.62)
 11 Skiba, Victoria C         11 SSC-MR               2:49.30    2:53.32        
                  37.88     1:19.12 (41.24)     2:13.46 (54.34)     2:53.32 (39.86)
 12 Ventura, Jade J           11 Express Swimming-MR  2:55.87    2:55.08        
                  39.15     1:26.72 (47.57)     2:18.82 (52.10)     2:55.08 (36.26)
 13 Tamberelli, Liliana M     12 FA-MR                3:30.00    3:00.80        
                  37.69     1:22.09 (44.40)     2:17.91 (55.82)     3:00.80 (42.89)
 14 O'Driscoll, Kylie         11 WISC-MR              2:57.99    3:02.12        
                  39.56     1:24.76 (45.20)     2:19.56 (54.80)     3:02.12 (42.56)
 15 Piccolo, Salvatrice G     12 SSC-MR               3:10.00    3:02.67        
                  41.65     1:26.53 (44.88)     2:20.11 (53.58)     3:02.67 (42.56)
 16 Lagasse, Emma G           12 Express Swimming-MR  3:01.91    3:04.93        
                  43.85     1:31.01 (47.16)     2:27.40 (56.39)     3:04.93 (37.53)
 17 Raber, Julia M            11 FA-MR                3:07.52    3:08.42        
                  47.01     1:36.72 (49.71)     2:29.69 (52.97)     3:08.42 (38.73)
 18 Ratto, Leah F             11 SSC-MR               3:30.00    3:46.71        
                  56.81     1:48.06 (51.25)   2:58.66 (1:10.60)     3:46.71 (48.05)
 -- Wessel, Aubree J          11 Express Swimming-MR  3:40.00         DQ        
      Multiple strokes - back
                  46.67                             2:41.00 ( )          DQ (43.96)
 -- Ramos, Kota               12 CSDC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  37.00     1:23.21 (46.21)   2:26.61 (1:03.40)          DQ (44.94)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chiang, Kylie M           13 GATE-MR                27.00      26.49        
  2 Sodhi, Malika             14 FA-MR                  28.81      28.49        
  3 Giordano, Jessica M       14 FA-MR                  27.89      28.78        
  4 Brulinski, Natalia E      13 GATE-MR                28.00      28.84        
  5 Mulieri, Kelsey           14 WISC-MR                28.43      29.05        
  6 Corrigan, Ava N           14 SSC-MR                 28.76      29.62        
  7 Hendricks-Donato, Jess T  14 CSDC-MR                30.12      29.67        
  8 Hyun, Faith               13 GATE-MR                28.84      29.71        
  9 Jack, Hailey E            13 Express Swimming-MR    33.66      29.89        
 10 Pereira, Paulina          13 SSC-MR                 30.52      30.02        
 11 Chun, Ellie Y             13 GATE-MR                31.06      30.20        
 12 Messina, Agie             14 CSDC-MR                31.57      30.51        
 13 Causin, Ella N            13 CSDC-MR                35.65      30.97        
 14 Rodriguez, Leidy D        14 FA-MR                  36.00      31.75        
 15 Favata, Ashlee C          13 Express Swimming-MR    35.00      31.77        
 16 Platti, Nicole            13 CSDC-MR                31.70      31.92        
 17 Vertichio, Kaylie A       13 UN-MR                  32.20      32.11        
 18 Michels, Grace C          13 SSC-MR                 31.24      32.43        
 18 DeHaas, Hailey R          13 IA-MR                  33.18      32.43        
 20 Berger, Ashley A          14 Express Swimming-MR    32.97      32.72        
 21 Baker, Avery H            14 UN-MR                  32.35      33.03        
 22 Simon, Paige S            13 IA-MR                  37.12      33.12        
 23 Manfredonia, Carly J      14 CSDC-MR                35.32      33.34        
 24 Schildknecht, Emma R      14 SSC-MR                 35.19      34.16        
 25 Favata, Alicia M          13 Express Swimming-MR    35.00      34.57        
 26 Cacace, Aurelia J         13 IA-MR                  33.23      35.32        
 27 Magee, Cali A             13 UN-MR                  37.70      36.59        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cimino, Izabella K        13 FA-MR                  59.04      58.62        
                  28.42       58.62 (30.20)                                        
  2 Carpentieri, Jordan P     13 IA-MR                  57.89      58.75        
                  28.42       58.75 (30.33)                                        
  3 Chiang, Kylie M           13 GATE-MR              1:00.00    1:00.03        
                  28.66     1:00.03 (31.37)                                        
  4 Sodhi, Malika             14 FA-MR                1:02.65    1:02.25        
                  30.21     1:02.25 (32.04)                                        
  5 Giordano, Jessica M       14 FA-MR                1:03.32    1:02.55        
                  30.28     1:02.55 (32.27)                                        
  6 Rietmann, Morgan J        13 SSC-MR               1:02.29    1:02.59        
                  30.39     1:02.59 (32.20)                                        
  7 Mulieri, Kelsey           14 WISC-MR              1:02.28    1:02.83        
                  30.00     1:02.83 (32.83)                                        
  8 Fitzpatrick, Karina       14 CSDC-MR              1:04.42    1:03.21        
                  30.81     1:03.21 (32.40)                                        
  9 Corrigan, Ava N           14 SSC-MR               1:01.15    1:03.44        
                  30.67     1:03.44 (32.77)                                        
 10 Bowen, Lacey A            14 FA-MR                1:06.11    1:04.62        
                  31.68     1:04.62 (32.94)                                        
 11 Messina, Agie             14 CSDC-MR              1:08.02    1:04.96        
                  31.01     1:04.96 (33.95)                                        
 12 Hyun, Faith               13 GATE-MR              1:03.03    1:05.47        
                  30.93     1:05.47 (34.54)                                        
 13 Andrew, Fiona J           13 FA-MR                1:07.71    1:06.52        
                  31.69     1:06.52 (34.83)                                        
 14 Kiley, Cailinn R          13 FA-MR                1:05.57    1:06.70        
                  30.51     1:06.70 (36.19)                                        
 15 Chun, Ellie Y             13 GATE-MR              1:10.27    1:06.80        
                  31.32     1:06.80 (35.48)                                        
 16 Nigro, Steph L            13 CSDC-MR              1:05.97    1:07.40        
                  31.70     1:07.40 (35.70)                                        
 17 Micozzi, Samantha N       14 SSC-MR               1:10.70    1:10.29        
                  33.23     1:10.29 (37.06)                                        
 18 Vertichio, Kaylie A       13 UN-MR                1:15.50    1:10.41        
                  32.78     1:10.41 (37.63)                                        
 19 Cassidy, Alexa R          13 CSDC-MR              1:09.09    1:10.65        
                  32.42     1:10.65 (38.23)                                        
 20 DeHaas, Hailey R          13 IA-MR                1:15.13    1:10.85        
                  33.05     1:10.85 (37.80)                                        
 21 Berger, Ashley A          14 Express Swimming-MR  1:15.60    1:10.89        
                  34.35     1:10.89 (36.54)                                        
 22 Platti, Nicole            13 CSDC-MR              1:09.78    1:11.02        
                  33.93     1:11.02 (37.09)                                        
 23 Davis, Ava R              13 SSC-MR               1:08.40    1:11.32        
                  33.40     1:11.32 (37.92)                                        
 24 Rodriguez, Leidy D        14 FA-MR                1:12.91    1:11.69        
                  34.17     1:11.69 (37.52)                                        
 25 Baker, Avery H            14 UN-MR                1:08.26    1:11.92        
                  34.17     1:11.92 (37.75)                                        
 26 Simon, Paige S            13 IA-MR                1:11.10    1:12.07        
                  34.21     1:12.07 (37.86)                                        
 27 Fiore, Gabby R            13 SSC-MR               1:13.92    1:12.99        
                  35.02     1:12.99 (37.97)                                        
 28 Favata, Ashlee C          13 Express Swimming-MR  1:10.00    1:13.03        
                  34.82     1:13.03 (38.21)                                        
 29 Michels, Grace C          13 SSC-MR               1:18.36    1:13.44        
                  35.23     1:13.44 (38.21)                                        
 30 Manfredonia, Carly J      14 CSDC-MR              1:15.82    1:14.18        
                  35.05     1:14.18 (39.13)                                        
 31 Schildknecht, Emma R      14 SSC-MR               1:14.42    1:14.50        
                  34.83     1:14.50 (39.67)                                        
 32 Cacace, Aurelia J         13 IA-MR                1:09.96    1:15.03        
                  35.97     1:15.03 (39.06)                                        
 33 Favata, Alicia M          13 Express Swimming-MR  1:10.00    1:15.50        
                  36.47     1:15.50 (39.03)                                        
 34 Klimuszko, Caylee A       13 WISC-MR              1:25.91    1:15.59        
                  37.32     1:15.59 (38.27)                                        
 35 Blakeley, Emma M          13 SSC-MR               1:18.07    1:15.79        
                  36.49     1:15.79 (39.30)                                        
 36 Simmons, Aspen S          13 SSC-MR               1:21.52    1:19.57        
                  37.95     1:19.57 (41.62)                                        
 37 Magee, Cali A             13 UN-MR                1:28.20    1:19.91        
                  37.33     1:19.91 (42.58)                                        
 -- Jack, Hailey E            13 Express Swimming-MR  1:14.40         DQ        
      False start
                  30.94          DQ (34.02)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cimino, Izabella K        13 FA-MR                1:06.07    1:06.35        
                  32.31     1:06.35 (34.04)                                        
  2 Rietmann, Morgan J        13 SSC-MR               1:04.16    1:06.36        
                  32.41     1:06.36 (33.95)                                        
  3 Watson, Samantha S        14 SSC-MR               1:07.63    1:08.66        
                  33.39     1:08.66 (35.27)                                        
  4 Hyun, Faith               13 GATE-MR              1:08.67    1:09.42        
                  33.66     1:09.42 (35.76)                                        
  5 Carpentieri, Jordan P     13 IA-MR                1:09.08    1:10.82        
                  35.12     1:10.82 (35.70)                                        
  5 Mulieri, Kelsey           14 WISC-MR              1:10.91    1:10.82        
                  34.31     1:10.82 (36.51)                                        
  7 Corrigan, Ava N           14 SSC-MR               1:08.22    1:11.84        
                  35.11     1:11.84 (36.73)                                        
  8 Pereira, Paulina          13 SSC-MR               1:11.34    1:13.17        
                  35.77     1:13.17 (37.40)                                        
  9 Levine, Paige H           14 SSC-MR               1:11.61    1:13.25        
                  36.12     1:13.25 (37.13)                                        
 10 Hicyilmaz, Daphne         13 SSC-MR               1:12.28    1:14.58        
                  35.99     1:14.58 (38.59)                                        
 11 Andrew, Fiona J           13 FA-MR                1:16.59    1:15.15        
                  37.15     1:15.15 (38.00)                                        
 12 Simon, Ali P              13 IA-MR                1:18.00    1:16.20        
                  37.59     1:16.20 (38.61)                                        
 13 Chun, Ellie Y             13 GATE-MR              1:15.86    1:17.28        
                  36.80     1:17.28 (40.48)                                        
 14 Maddox, Faith             13 SSC-MR               1:11.11    1:17.30        
                  38.11     1:17.30 (39.19)                                        
 15 Messina, Agie             14 CSDC-MR              1:23.89    1:18.78        
                  38.83     1:18.78 (39.95)                                        
 16 DeHaas, Hailey R          13 IA-MR                1:26.32    1:20.22        
                  38.27     1:20.22 (41.95)                                        
 17 Fiore, Gabby R            13 SSC-MR               1:24.02    1:20.64        
                  40.32     1:20.64 (40.32)                                        
 18 Micozzi, Samantha N       14 SSC-MR               1:22.08    1:21.72        
                  39.87     1:21.72 (41.85)                                        
 18 Cacace, Aurelia J         13 IA-MR                1:18.54    1:21.72        
                  40.10     1:21.72 (41.62)                                        
 20 Cassidy, Alexa R          13 CSDC-MR              1:18.38    1:21.98        
                  39.54     1:21.98 (42.44)                                        
 21 Favata, Ashlee C          13 Express Swimming-MR  1:25.00    1:22.03        
 22 Baker, Avery H            14 UN-MR                1:17.92    1:22.09        
                  39.88     1:22.09 (42.21)                                        
 23 Nigro, Steph L            13 CSDC-MR              1:18.90    1:22.14        
                  39.72     1:22.14 (42.42)                                        
 24 Davis, Ava R              13 SSC-MR               1:22.89    1:22.35        
                  40.14     1:22.35 (42.21)                                        
 25 Berger, Ashley A          14 Express Swimming-MR  1:36.31    1:26.88        
 26 Klimuszko, Caylee A       13 WISC-MR              1:31.19    1:27.57        
                  42.85     1:27.57 (44.72)                                        
 27 Karkota, Ally E           13 SSC-MR               1:26.78    1:27.60        
                  43.11     1:27.60 (44.49)                                        
 28 Symonds, Aelish R         13 SSC-MR               1:26.69    1:28.05        
 29 Favata, Alicia M          13 Express Swimming-MR  1:25.00    1:29.96        
                  44.20     1:29.96 (45.76)                                        
 30 Magee, Cali A             13 UN-MR                1:41.70    1:33.81        
                  44.72     1:33.81 (49.09)                                        
 31 Schildknecht, Emma R      14 SSC-MR               1:33.83    1:35.22        
                  45.38     1:35.22 (49.84)                                        
 32 Blakeley, Claire E        13 SSC-MR               1:35.29    1:35.93        
                  46.26     1:35.93 (49.67)                                        
 -- Manfredonia, Carly J      14 CSDC-MR              1:30.38         DQ        
      Delay initiating turn
                  42.61          DQ (42.39)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brulinski, Natalia E      13 GATE-MR              1:21.00    1:18.90        
                  36.25     1:18.90 (42.65)                                        
  2 Simon, Ali P              13 IA-MR                1:27.21    1:20.68        
                  38.23     1:20.68 (42.45)                                        
  3 Fitzpatrick, Karina       14 CSDC-MR              1:19.80    1:21.50        
                  38.38     1:21.50 (43.12)                                        
  4 Sodhi, Malika             14 FA-MR                1:18.75    1:21.80        
                  38.41     1:21.80 (43.39)                                        
  5 Hicyilmaz, Daphne         13 SSC-MR               1:25.87    1:23.84        
                  39.94     1:23.84 (43.90)                                        
  6 Levine, Paige H           14 SSC-MR               1:23.52    1:24.02        
                  41.06     1:24.02 (42.96)                                        
  7 Howard, Katherine         14 SSC-MR               1:24.18    1:24.56        
                  39.28     1:24.56 (45.28)                                        
  8 Bowen, Lacey A            14 FA-MR                1:29.94    1:26.22        
                  40.85     1:26.22 (45.37)                                        
  9 Mulieri, Kelsey           14 WISC-MR              1:22.88    1:26.41        
                  41.02     1:26.41 (45.39)                                        
 10 Fiore, Gabby R            13 SSC-MR               1:24.67    1:26.51        
                  41.48     1:26.51 (45.03)                                        
 11 Andrew, Fiona J           13 FA-MR                1:26.90    1:27.11        
                  40.92     1:27.11 (46.19)                                        
 11 Kiley, Cailinn R          13 FA-MR                1:23.68    1:27.11        
                  40.77     1:27.11 (46.34)                                        
 13 Nigro, Steph L            13 CSDC-MR              1:24.08    1:28.76        
                  41.29     1:28.76 (47.47)                                        
 14 Karkota, Ally E           13 SSC-MR               1:30.26    1:28.93        
                  41.93     1:28.93 (47.00)                                        
 15 Favata, Alicia M          13 Express Swimming-MR  1:35.00    1:29.16        
                  43.60     1:29.16 (45.56)                                        
 16 Simon, Paige S            13 IA-MR                1:27.33    1:30.07        
                  42.46     1:30.07 (47.61)                                        
 17 Platti, Nicole            13 CSDC-MR              1:27.08    1:30.10        
                  42.46     1:30.10 (47.64)                                        
 18 Davis, Ava R              13 SSC-MR               1:36.48    1:33.94        
                  44.38     1:33.94 (49.56)                                        
 19 Favata, Ashlee C          13 Express Swimming-MR  1:35.00    1:34.47        
                  44.72     1:34.47 (49.75)                                        
 20 Causin, Ella N            13 CSDC-MR              1:34.26    1:35.07        
                  43.72     1:35.07 (51.35)                                        
 21 Cassidy, Alexa R          13 CSDC-MR              1:34.02    1:35.15        
                  44.83     1:35.15 (50.32)                                        
 22 Blakeley, Claire E        13 SSC-MR               1:35.10    1:35.77        
                  45.91     1:35.77 (49.86)                                        
 23 Klimuszko, Caylee A       13 WISC-MR              1:48.70    1:38.89        
                  47.37     1:38.89 (51.52)                                        
 24 Vertichio, Kaylie A       13 UN-MR                1:41.60    1:41.25        
                  45.85     1:41.25 (55.40)                                        
 25 Simmons, Aspen S          13 SSC-MR               2:18.52    1:47.42        
                  51.54     1:47.42 (55.88)                                        
 26 Symonds, Aelish R         13 SSC-MR               1:53.56    1:50.22        
                  52.18     1:50.22 (58.04)                                        
 27 Blakeley, Emma M          13 SSC-MR               1:48.57    1:50.84        
                  53.02     1:50.84 (57.82)                                        
 28 Berger, Ashley A          14 Express Swimming-MR  1:50.00    2:00.12        
                  56.75   2:00.12 (1:03.37)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Samantha S        14 SSC-MR               1:07.08    1:08.13        
                  31.61     1:08.13 (36.52)                                        
  2 Howard, Katherine         14 SSC-MR               1:11.37    1:11.59        
                  33.17     1:11.59 (38.42)                                        
  3 Maddox, Faith             13 SSC-MR               1:09.97    1:13.52        
                  34.06     1:13.52 (39.46)                                        
  4 Pereira, Paulina          13 SSC-MR               1:13.84    1:15.25        
                  33.90     1:15.25 (41.35)                                        
  5 Levine, Paige H           14 SSC-MR               1:20.74    1:15.89        
                  18.38     1:15.89 (57.51)                                        
  6 Hicyilmaz, Daphne         13 SSC-MR               1:20.16    1:17.01        
                  35.00     1:17.01 (42.01)                                        
  7 Hendricks-Donato, Jess T  14 CSDC-MR              1:17.91    1:19.41        
                  34.91     1:19.41 (44.50)                                        
  8 Cacace, Aurelia J         13 IA-MR                1:23.36    1:25.59        
                  39.22     1:25.59 (46.37)                                        
  9 Simon, Ali P              13 IA-MR                1:30.26    1:28.60        
                  41.29     1:28.60 (47.31)                                        
 10 Blakeley, Emma M          13 SSC-MR               1:35.19    1:32.75        
                  43.26     1:32.75 (49.49)                                        
 11 Simmons, Aspen S          13 SSC-MR               1:45.82    1:33.09        
                  41.06     1:33.09 (52.03)                                        
 12 Blakeley, Claire E        13 SSC-MR               2:04.70    1:34.71        
                  44.77     1:34.71 (49.94)                                        
 13 Micozzi, Samantha N       14 SSC-MR               1:33.41    1:37.00        
                  43.68     1:37.00 (53.32)                                        
 -- Karkota, Ally E           13 SSC-MR               1:29.44         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  39.09          DQ (47.21)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Samantha S        14 SSC-MR               2:25.40    2:22.66        
                  31.08     1:08.80 (37.72)     1:49.65 (40.85)     2:22.66 (33.01)
  2 Cimino, Izabella K        13 FA-MR                2:28.07    2:22.73        
                  30.21     1:08.24 (38.03)     1:50.26 (42.02)     2:22.73 (32.47)
  3 Eisenberg, Sarah J        14 Express Swimming-MR  2:34.52    2:32.97        
                  33.40     1:13.49 (40.09)     1:58.31 (44.82)     2:32.97 (34.66)
  4 Howard, Katherine         14 SSC-MR               2:31.37    2:36.22        
                  34.09     1:12.99 (38.90)     2:00.41 (47.42)     2:36.22 (35.81)
  5 Fitzpatrick, Karina       14 CSDC-MR              2:40.86    2:36.65        
                  34.36     1:14.02 (39.66)     2:01.40 (47.38)     2:36.65 (35.25)
  6 Giordano, Jessica M       14 FA-MR                2:49.93    2:36.83        
                  33.80     1:13.36 (39.56)     2:01.28 (47.92)     2:36.83 (35.55)
  7 Bowen, Lacey A            14 FA-MR                2:40.20    2:39.29        
                  34.11     1:14.61 (40.50)     2:03.08 (48.47)     2:39.29 (36.21)
  8 Rietmann, Morgan J        13 SSC-MR               2:34.86    2:40.02        
                  34.65     1:12.97 (38.32)     2:04.13 (51.16)     2:40.02 (35.89)
  9 Antoniou, Sofia S         14 Express Swimming-MR  2:36.56    2:42.31        
                  36.07     1:18.10 (42.03)     2:07.22 (49.12)     2:42.31 (35.09)
 10 Michels, Grace C          13 SSC-MR               3:05.63    2:50.62        
                  38.80     1:22.61 (43.81)     2:10.62 (48.01)     2:50.62 (40.00)
 11 Causin, Ella N            13 CSDC-MR              2:56.84    2:55.53        
                  38.61     1:21.80 (43.19)     2:15.14 (53.34)     2:55.53 (40.39)
 12 Tully, Emily G            13 UN-MR                2:58.30    3:00.79        
                                                    2:11.87 ( )     3:00.79 (48.92)
 13 DeHaas, Hailey R          13 IA-MR                3:20.00    3:02.35        
                  36.47     1:19.91 (43.44)     2:19.62 (59.71)     3:02.35 (42.73)
 14 Symonds, Aelish R         13 SSC-MR               3:18.34    3:10.20        
                  38.55     1:27.21 (48.66)     2:25.01 (57.80)     3:10.20 (45.19)
 -- Hendricks-Donato, Jess T  14 CSDC-MR              2:43.47         DQ        
      Delay initiating turn - back
                  34.58     1:18.76 (44.18)     2:07.19 (48.43)          DQ (22.13)
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Casement, Rachelle        17 FA-MR                  26.18      26.59        
  2 Tafe, Maddie M            16 CSDC-MR                26.54      26.76        
  3 O'Hara, Kaila             16 CSDC-MR                27.07      27.21        
  4 Lancellotti, Lily M       16 FA-MR                  27.67      27.65        
  5 Causin, Hannah D          16 CSDC-MR                28.82      27.83        
  6 Commike, Samantha N       15 FA-MR                  27.12      28.01        
  7 Cabanillas, Ali           15 CSDC-MR                27.02      28.16        
  8 Gucciardo, Gianna T       17 FA-MR                  27.52      28.19        
  9 Messina, Gi               17 CSDC-MR                27.14      28.96        
 10 Greene, Emily M           15 FA-MR                  29.08      29.34        
 11 Gaspard, Summer P         16 Express Swimming-MR    29.62      29.98        
 12 Altmann, Katie E          16 SSC-MR                 29.64      30.24        
 13 Wareing, Emma E           15 SSC-MR                 29.71      30.27        
 14 Lettieri, Emma            17 CSDC-MR                28.50      30.31        
 15 Orellana, Nicole A        15 SSC-MR                 28.74      30.60        
 16 Agro, Gabby               15 CSDC-MR                30.26      31.22        
 17 Priola, Kate              16 CSDC-MR                29.89      31.38        
 18 Statuto, Sofia J          15 Express Swimming-MR    31.95      31.86        
 19 Ferraris, Emily           16 SSC-MR                 30.50      32.35        
 20 McGee, Kylie M            16 CSDC-MR                   NT      32.72        
 21 Bauman, Alyssa C          16 SSC-MR                 31.77      32.88        
 22 Raber, Isabella M         15 FA-MR                  31.50      33.18        
 23 Foster, Emma M            15 SSC-MR                 41.50      33.51        
 24 Freedman, Lindsay         15 SSC-MR                 34.90      34.34        
 25 Levy, Abigail S           15 Express Swimming-MR    32.94      34.59        
 26 Mendoza, Angeles D        15 Express Swimming-MR    34.00      36.17        
 27 Chiarello, Marissa P      15 SSC-MR                 31.28      36.23        
 28 Hain, Amanda R            16 UN-MR                  32.54      37.07        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renna, Julia              17 SSC-MR                 54.72      56.67        
                  27.02       56.67 (29.65)                                        
  2 O'Hara, Kaila             16 CSDC-MR                58.99      58.95        
                  28.97       58.95 (29.98)                                        
  3 Calabrese, Faith A        15 CSDC-MR                58.55      59.50        
                  28.82       59.50 (30.68)                                        
  4 Commike, Samantha N       15 FA-MR                  57.17      59.52        
                  28.51       59.52 (31.01)                                        
  5 Causin, Hannah D          16 CSDC-MR                59.84    1:00.09        
                  28.80     1:00.09 (31.29)                                        
  6 Stahurski, Anna           16 CSDC-MR              1:01.20    1:00.31        
                  28.76     1:00.31 (31.55)                                        
  7 Gucciardo, Gianna T       17 FA-MR                  59.30    1:00.63        
                  28.98     1:00.63 (31.65)                                        
  8 Lancellotti, Lily M       16 FA-MR                  59.38    1:00.99        
                  28.86     1:00.99 (32.13)                                        
  9 Rogers, Dayna             16 IA-MR                  59.74    1:01.77        
                  29.56     1:01.77 (32.21)                                        
 10 Argyros, Miranda E        16 SSC-MR               1:01.96    1:02.64        
                  29.57     1:02.64 (33.07)                                        
 11 Greene, Emily M           15 FA-MR                1:05.46    1:03.14        
                  30.88     1:03.14 (32.26)                                        
 12 Iaboni, Julia             16 CSDC-MR                59.86    1:03.28        
                  29.93     1:03.28 (33.35)                                        
 13 Wareing, Emma E           15 SSC-MR               1:04.00    1:03.48        
                  30.70     1:03.48 (32.78)                                        
 14 Altmann, Katie E          16 SSC-MR               1:04.42    1:04.38        
                  31.38     1:04.38 (33.00)                                        
 15 Messina, Gi               17 CSDC-MR                59.17    1:04.57        
                  31.18     1:04.57 (33.39)                                        
 16 Keane, Calianne           16 Express Swimming-MR  1:03.10    1:05.16        
                  31.02     1:05.16 (34.14)                                        
 17 Fiore, Bella G            15 SSC-MR               1:05.59    1:05.28        
                  30.99     1:05.28 (34.29)                                        
 18 Lettieri, Emma            17 CSDC-MR              1:00.58    1:05.49        
                  31.57     1:05.49 (33.92)                                        
 19 Ottmann, Kate D           15 IA-MR                1:05.27    1:05.71        
                  31.46     1:05.71 (34.25)                                        
 20 Gaspard, Summer P         16 Express Swimming-MR  1:05.15    1:05.96        
                  31.62     1:05.96 (34.34)                                        
 21 Orellana, Nicole A        15 SSC-MR               1:04.19    1:07.52        
                  32.37     1:07.52 (35.15)                                        
 22 Priola, Kate              16 CSDC-MR              1:05.85    1:07.83        
                  32.21     1:07.83 (35.62)                                        
 23 Ferraris, Emily           16 SSC-MR               1:08.55    1:09.16        
                  33.06     1:09.16 (36.10)                                        
 24 Agro, Gabby               15 CSDC-MR              1:08.77    1:09.50        
                  32.65     1:09.50 (36.85)                                        
 25 Raber, Isabella M         15 FA-MR                1:07.67    1:10.19        
 26 Bauman, Alyssa C          16 SSC-MR               1:10.08    1:10.56        
                  34.37     1:10.56 (36.19)                                        
 27 Levy, Abigail S           15 Express Swimming-MR  1:09.00    1:12.18        
                  34.17     1:12.18 (38.01)                                        
 28 McGee, Kylie M            16 CSDC-MR              1:11.38    1:12.94        
                  33.95     1:12.94 (38.99)                                        
 29 Statuto, Sofia J          15 Express Swimming-MR  1:14.23    1:13.46        
                  34.98     1:13.46 (38.48)                                        
 30 Foster, Emma M            15 SSC-MR               1:31.79    1:14.45        
                  35.30     1:14.45 (39.15)                                        
 31 Freedman, Lindsay         15 SSC-MR               1:15.67    1:15.71        
                  36.58     1:15.71 (39.13)                                        
 32 Hain, Amanda R            16 UN-MR                1:17.24    1:16.85        
                  36.44     1:16.85 (40.41)                                        
 33 Mendoza, Angeles D        15 Express Swimming-MR  1:20.00    1:18.95        
 34 Chiarello, Marissa P      15 SSC-MR               1:24.53    1:20.06        
 35 Oliva, Adrianna M         15 SSC-MR               1:23.77    1:23.16        
                  38.84     1:23.16 (44.32)                                        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calabrese, Faith A        15 CSDC-MR              1:03.53    1:07.78        
                  33.45     1:07.78 (34.33)                                        
  2 Wetherbee, Hailey M       17 IA-MR                1:03.98    1:08.97        
                  33.84     1:08.97 (35.13)                                        
  3 Velazquez, Gabby E        16 SSC-MR               1:04.79    1:09.10        
                  34.39     1:09.10 (34.71)                                        
  4 Tafe, Maddie M            16 CSDC-MR              1:07.24    1:09.50        
                  33.88     1:09.50 (35.62)                                        
  5 Greene, Emily M           15 FA-MR                1:09.58    1:11.15        
                  34.57     1:11.15 (36.58)                                        
  6 Stahurski, Anna           16 CSDC-MR              1:12.07    1:11.27        
                  34.62     1:11.27 (36.65)                                        
  7 Gucciardo, Gianna T       17 FA-MR                1:10.39    1:13.52        
                  35.14     1:13.52 (38.38)                                        
  8 Fiore, Bella G            15 SSC-MR               1:13.00    1:14.37        
                  35.97     1:14.37 (38.40)                                        
  9 Wolffer, Christen N       15 SSC-MR               1:16.63    1:15.85        
                  37.28     1:15.85 (38.57)                                        
 10 Ferraris, Emily           16 SSC-MR               1:16.72    1:16.38        
                  36.96     1:16.38 (39.42)                                        
 11 Priola, Kate              16 CSDC-MR              1:17.25    1:20.30        
                  38.98     1:20.30 (41.32)                                        
 12 Wareing, Emma E           15 SSC-MR               1:20.83    1:23.61        
                  41.07     1:23.61 (42.54)                                        
 13 Bauman, Alyssa C          16 SSC-MR               1:22.20    1:24.27        
                  41.65     1:24.27 (42.62)                                        
 14 Levy, Abigail S           15 Express Swimming-MR  1:20.00    1:27.38        
                  42.86     1:27.38 (44.52)                                        
 15 Freedman, Lindsay         15 SSC-MR               1:27.42    1:28.68        
                  42.89     1:28.68 (45.79)                                        
 16 Hain, Amanda R            16 UN-MR                1:38.86    1:28.93        
                  42.00     1:28.93 (46.93)                                        
 17 Chiarello, Marissa P      15 SSC-MR               1:35.47    1:31.95        
                  44.10     1:31.95 (47.85)                                        
 18 Foster, Emma M            15 SSC-MR               1:46.96    1:34.66        
                  46.24     1:34.66 (48.42)                                        
 19 Mendoza, Angeles D        15 Express Swimming-MR  1:25.00    1:38.76        
 -- Cabanillas, Ali           15 CSDC-MR              1:10.37         DQ        
      Other
                  36.35          DQ (38.58)                                        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renna, Julia              17 SSC-MR               1:12.40    1:15.26        
                  34.85     1:15.26 (40.41)                                        
  2 Tafe, Maddie M            16 CSDC-MR              1:13.74    1:18.43        
                  36.69     1:18.43 (41.74)                                        
  3 Velazquez, Gabby E        16 SSC-MR               1:16.73    1:19.01        
                  37.66     1:19.01 (41.35)                                        
  4 Cabanillas, Ali           15 CSDC-MR              1:17.33    1:19.94        
                  37.12     1:19.94 (42.82)                                        
  5 Fiore, Bella G            15 SSC-MR               1:20.49    1:22.14        
                  38.86     1:22.14 (43.28)                                        
  6 Keane, Calianne           16 Express Swimming-MR  1:17.90    1:22.38        
                  39.08     1:22.38 (43.30)                                        
  7 Altmann, Katie E          16 SSC-MR               1:20.45    1:22.55        
                  39.25     1:22.55 (43.30)                                        
  8 Argyros, Miranda E        16 SSC-MR               1:19.47    1:22.60        
                  38.22     1:22.60 (44.38)                                        
  9 Wolffer, Christen N       15 SSC-MR               1:24.45    1:23.29        
                  20.32   1:23.29 (1:02.97)                                        
 10 Wareing, Emma E           15 SSC-MR               1:21.32    1:23.35        
                  38.92     1:23.35 (44.43)                                        
 11 Stahurski, Anna           16 CSDC-MR              1:26.70    1:23.69        
                  40.41     1:23.69 (43.28)                                        
 12 Rogers, Dayna             16 IA-MR                1:22.25    1:25.15        
                  40.54     1:25.15 (44.61)                                        
 13 Statuto, Sofia J          15 Express Swimming-MR  1:28.83    1:27.05        
                  41.88     1:27.05 (45.17)                                        
 14 Ottmann, Kate D           15 IA-MR                1:27.70    1:27.43        
                  41.07     1:27.43 (46.36)                                        
 15 Lettieri, Emma            17 CSDC-MR              1:19.64    1:29.85        
                  41.94     1:29.85 (47.91)                                        
 16 Levy, Abigail S           15 Express Swimming-MR  1:31.58    1:32.70        
                  43.89     1:32.70 (48.81)                                        
 17 Mendoza, Angeles D        15 Express Swimming-MR  1:45.00    1:35.65        
                  44.56     1:35.65 (51.09)                                        
 18 Raber, Isabella M         15 FA-MR                1:33.90    1:37.09        
                  45.68     1:37.09 (51.41)                                        
 19 Agro, Gabby               15 CSDC-MR              1:35.00    1:38.15        
                  43.90     1:38.15 (54.25)                                        
 20 Orellana, Nicole A        15 SSC-MR               1:32.64    1:38.17        
                  45.77     1:38.17 (52.40)                                        
 21 Foster, Emma M            15 SSC-MR               1:48.42    1:42.56        
                  47.82     1:42.56 (54.74)                                        
 22 Chiarello, Marissa P      15 SSC-MR               1:52.90    1:48.49        
                  51.16     1:48.49 (57.33)                                        
 23 Oliva, Adrianna M         15 SSC-MR               1:54.65    2:02.15        
                  57.99   2:02.15 (1:04.16)                                        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Casement, Rachelle        17 FA-MR                1:02.13    1:03.87        
                  29.24     1:03.87 (34.63)                                        
  2 Calabrese, Faith A        15 CSDC-MR              1:03.90    1:08.27        
                  32.40     1:08.27 (35.87)                                        
  3 Wetherbee, Hailey M       17 IA-MR                1:07.50    1:09.82        
                  32.09     1:09.82 (37.73)                                        
  4 Wolffer, Christen N       15 SSC-MR               1:15.53    1:11.40        
                  32.65     1:11.40 (38.75)                                        
  5 Argyros, Miranda E        16 SSC-MR               1:10.31    1:15.69        
                  33.78     1:15.69 (41.91)                                        
  6 Causin, Hannah D          16 CSDC-MR              1:11.73    1:17.29        
                  36.33     1:17.29 (40.96)                                        
  7 Altmann, Katie E          16 SSC-MR               1:14.80    1:17.62        
                  34.76     1:17.62 (42.86)                                        
  8 Freedman, Lindsay         15 SSC-MR               1:22.60    1:27.77        
                  40.87     1:27.77 (46.90)                                        
  9 Oliva, Adrianna M         15 SSC-MR               1:44.03    1:47.23        
                  48.67     1:47.23 (58.56)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renna, Julia              17 SSC-MR               2:15.66    2:14.99        
                  27.95     1:01.66 (33.71)     1:42.39 (40.73)     2:14.99 (32.60)
  2 Sogar, Laura A            27 NYAC-MR              1:58.47    2:17.85        
                  29.46     1:05.62 (36.16)     1:44.23 (38.61)     2:17.85 (33.62)
  3 Casement, Rachelle        17 FA-MR                2:20.61    2:23.80        
                  29.20     1:05.83 (36.63)     1:49.36 (43.53)     2:23.80 (34.44)
  4 Velazquez, Gabby E        16 SSC-MR               2:17.44    2:25.82        
                  30.28     1:07.94 (37.66)     1:52.14 (44.20)     2:25.82 (33.68)
  5 Iaboni, Julia             16 CSDC-MR              2:27.95    2:28.87        
                  32.45     1:09.12 (36.67)     1:54.32 (45.20)     2:28.87 (34.55)
  6 Rogers, Dayna             16 IA-MR                2:29.59    2:33.32        
                  33.28     1:13.36 (40.08)     1:57.66 (44.30)     2:33.32 (35.66)
  7 Argyros, Miranda E        16 SSC-MR               2:33.80    2:33.66        
                  32.11     1:11.70 (39.59)     1:56.97 (45.27)     2:33.66 (36.69)
  8 Wolffer, Christen N       15 SSC-MR               2:44.82    2:35.07        
                  32.69     1:13.23 (40.54)     2:00.42 (47.19)     2:35.07 (34.65)
  9 Messina, Gi               17 CSDC-MR              2:30.39    2:35.70        
                  34.98     1:14.19 (39.21)     1:59.78 (45.59)     2:35.70 (35.92)
 10 Keane, Calianne           16 Express Swimming-MR  2:40.85    2:42.34        
                  35.57     1:18.98 (43.41)     2:04.61 (45.63)     2:42.34 (37.73)
 11 Fiore, Bella G            15 SSC-MR               2:49.05    2:43.53        
                  36.64     1:18.18 (41.54)     2:06.84 (48.66)     2:43.53 (36.69)
 12 Orellana, Nicole A        15 SSC-MR               2:54.78    2:50.54        
                  35.61     1:20.96 (45.35)     2:12.15 (51.19)     2:50.54 (38.39)
 13 Statuto, Sofia J          15 Express Swimming-MR  3:01.69    2:52.11        
                  40.61     1:25.51 (44.90)     2:13.21 (47.70)     2:52.11 (38.90)
 14 Bauman, Alyssa C          16 SSC-MR               3:01.89    3:03.23        
                  41.84     1:28.88 (47.04)     2:24.93 (56.05)     3:03.23 (38.30)
 15 Oliva, Adrianna M         15 SSC-MR               3:35.34    3:28.20        
                  48.10     1:40.96 (52.86)   2:43.62 (1:02.66)     3:28.20 (44.58)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Lars O             10 FA-MR                  29.63      30.45        
  2 O'Connell, Reid            9 LIFE-MR                37.89      31.12        
  3 Yao, Maxwell               8 Express Swimming-MR    32.39      32.60        
  4 Smith, Dean C             10 IA-MR                  35.17      33.19        
  5 Green, Trevor A           10 SSC-MR                 32.00      33.61        
  6 Doran, Declan T           10 IA-MR                  35.54      33.62        
  7 Czartosieski, Evan C      10 SSC-MR                 34.24      33.64        
  8 Roberts, Shane W          10 NFS-MR                 35.79      33.67        
  9 Kavouras, Georgios M      10 LIFE-MR                38.82      34.01        
 10 Madison, Jack W            8 WISC-MR                35.30      34.60        
 11 Brown, Reilly J           10 CSDC-MR                33.83      34.98        
 12 Orozovich, Christian E    10 WISC-MR                37.88      35.65        
 13 Schwalm, Max *            10 IA-MR                  39.88      35.84        
 14 Henrichs, Kai L           10 Express Swimming-MR    37.74      37.00        
 15 Neary, Jack T              9 WISC-MR                36.73      37.03        
 16 Raber, James M             9 FA-MR                  37.98      37.80        
 17 Chen, Aaron                9 Express Swimming-MR    36.39      37.96        
 18 Lavelle, Adam              9 WISC-MR                37.92      38.24        
 19 Bast, James B              9 IA-MR                  37.75      38.30        
 20 Yao, Ryan A                7 Express Swimming-MR    45.00      38.54        
 21 Przysowa, Dylan K          9 FA-MR                  37.88      38.84        
 22 Ferranola, Anthony A       9 SSC-MR                 40.64      39.71        
 23 Short, Aidan J             9 SSC-MR                 42.82      39.84        
 24 Hoffman, Evan M            9 SSC-MR                 37.57      40.04        
 25 Krut, Evan W               8 CSDC-MR                52.99      40.34        
 26 Eng, Ethan M              10 FA-MR                  40.77      40.69        
 27 Novak, Dylan T             9 IA-MR                  40.78      40.81        
 28 Coppola, Christopher V     8 Express Swimming-MR    55.00      40.87        
 29 Velazquez, Andrew E        9 IA-MR                  40.45      41.20        
 30 Felix, Braden B           10 WISC-MR                46.87      41.80        
 31 Wissmann, Tanner R         9 WISC-MR                45.02      42.18        
 32 Cullen, Brady L            9 IA-MR                1:04.63      42.25        
 32 Stocki, Oscar             10 SSC-MR                 39.05      42.25        
 34 Shah, Vihaan               9 LIFE-MR                37.89      42.57        
 35 Ebner, Wyatt P             8 CSDC-MR                42.52      42.75        
 36 Cheng, Andrew             10 LIFE-MR                52.89      42.76        
 37 Miller, Hunter C           9 Express Swimming-MR    48.64      43.36        
 38 Pagano, Aiden J            9 SSC-MR                 43.65      43.46        
 39 Felix, Jonas *            10 WISC-MR                40.53      43.49        
 40 Tishchenko, Alexander     10 UN-MR                  50.10      44.01        
 41 Florio, Chris J           10 CSDC-MR                42.06      44.22        
 42 Singer, Gavin W            7 WISC-MR                42.07      44.80        
 43 La Morte, Anthony E       10 SSC-MR                 42.07      44.84        
 44 Abreu, Alex C              8 FA-MR                  53.83      45.82        
 45 Vescovo III, Peter S       9 SSC-MR                 44.55      45.87        
 46 Kirby, Christian           8 LIFE-MR                46.89      45.91        
 47 Leonard, Benjamin          8 LIFE-MR                55.34      46.25        
 48 Sepe, Conlon J             9 WISC-MR                45.99      46.36        
 49 Leonard, Max R             8 CSDC-MR                47.45      47.13        
 50 Park, Aidan                9 LIFE-MR                58.34      47.66        
 51 Sinclair, Thijs R          6 Express Swimming-MR    47.52      48.43        
 52 Khurrum, Zain              9 LIFE-MR                42.89      49.04        
 53 Pak, Brian                 8 LIFE-MR              1:05.22      50.34        
 54 Mitus, Matthew M          10 FA-MR                  52.51      53.86        
 55 Dudra, Leo J               7 UN-MR                1:09.70      55.52        
 56 Collins, Elijah S          8 UN-MR                1:01.70      57.19        
 57 Vitucci, Jake A            8 FA-MR                1:00.04      57.73        
 58 Roberts, Sloane W         10 NFS-MR                    NT    1:02.02        
 59 Mascaro, Charlie T         7 WISC-MR                58.99    1:04.46        
 -- Pratt, Michael             9 LIFE-MR              1:00.89         DQ        
 -- Riva, Luca A               9 SSC-MR                 48.79         DQ        
 -- Kavouras, Pierre G        10 LIFE-MR                43.47      45.22        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Lars O             10 FA-MR                1:04.01    1:05.55        
                  31.64     1:05.55 (33.91)                                        
  2 O'Connell, Reid            9 LIFE-MR              1:35.72    1:07.07        
                  31.48     1:07.07 (35.59)                                        
  3 Green, Trevor A           10 SSC-MR               1:21.14    1:11.55        
                  34.55     1:11.55 (37.00)                                        
  4 Czartosieski, Evan C      10 SSC-MR               1:19.54    1:11.56        
                  33.34     1:11.56 (38.22)                                        
  5 Kavouras, Georgios M      10 LIFE-MR              1:32.57    1:13.28        
                  34.95     1:13.28 (38.33)                                        
  6 Lee, Ethan J               9 GATE-MR              1:10.00    1:13.31        
                  34.71     1:13.31 (38.60)                                        
  7 Smith, Dean C             10 IA-MR                1:19.27    1:13.43        
                  34.20     1:13.43 (39.23)                                        
  8 Yao, Maxwell               8 Express Swimming-MR  1:11.45    1:14.34        
                  34.17     1:14.34 (40.17)                                        
  9 Chun, Kevin                9 GATE-MR              1:20.00    1:21.12        
                  39.12     1:21.12 (42.00)                                        
 10 Roberts, Shane W          10 NFS-MR               1:24.86    1:21.73        
                  35.41     1:21.73 (46.32)                                        
 11 Kavouras, Pierre G        10 LIFE-MR              1:38.22    1:22.79        
                  42.22     1:22.79 (40.57)                                        
 12 Schwalm, Max *            10 IA-MR                1:30.00    1:23.82        
 13 Beaudry, Charlie S        10 SSC-MR               1:35.04    1:24.52        
                  39.64     1:24.52 (44.88)                                        
 14 Krut, Evan W               8 CSDC-MR              1:57.96    1:26.13        
                  41.05     1:26.13 (45.08)                                        
 15 Stueber, Colin J           9 WISC-MR              1:20.72    1:26.28        
                  42.66     1:26.28 (43.62)                                        
 16 Novak, Dylan T             9 IA-MR                2:00.00    1:26.75        
                  41.23     1:26.75 (45.52)                                        
 17 Raber, James M             9 FA-MR                1:22.40    1:27.63        
                  40.91     1:27.63 (46.72)                                        
 18 Coppola, Christopher V     8 Express Swimming-MR  2:00.00    1:29.59        
                  41.06     1:29.59 (48.53)                                        
 19 Ferranola, Anthony A       9 SSC-MR               1:30.00    1:30.92        
                  42.35     1:30.92 (48.57)                                        
 20 Stocki, Oscar             10 SSC-MR               1:31.43    1:31.18        
                  42.08     1:31.18 (49.10)                                        
 21 Short, Aidan J             9 SSC-MR               1:36.86    1:31.76        
                  43.12     1:31.76 (48.64)                                        
 22 Florio, Chris J           10 CSDC-MR              1:37.57    1:33.09        
                  42.12     1:33.09 (50.97)                                        
 23 Eng, Ethan M              10 FA-MR                1:43.25    1:33.61        
                  42.58     1:33.61 (51.03)                                        
 24 Spelman, Logan             9 CSDC-MR              1:35.02    1:34.81        
                  44.00     1:34.81 (50.81)                                        
 25 Leonard, Benjamin          8 LIFE-MR              2:32.22    1:35.34        
                  44.72     1:35.34 (50.62)                                        
 26 Shah, Vihaan               9 LIFE-MR              1:45.89    1:35.77        
                  44.62     1:35.77 (51.15)                                        
 27 Islamoglu, Tunjay G       10 SSC-MR               1:39.34    1:36.31        
                  43.73     1:36.31 (52.58)                                        
 28 Cheng, Andrew             10 LIFE-MR              2:00.89    1:37.21        
                  45.03     1:37.21 (52.18)                                        
 28 La Morte, Anthony E       10 SSC-MR               1:37.21    1:37.21        
                  44.72     1:37.21 (52.49)                                        
 30 Pagano, Aiden J            9 SSC-MR                    NT    1:40.57        
                  46.63     1:40.57 (53.94)                                        
 31 Lee, Benjamin H            9 LIFE-MR              2:00.89    1:41.01        
                  46.67     1:41.01 (54.34)                                        
 32 Vescovo III, Peter S       9 SSC-MR               1:42.35    1:41.97        
 33 Commike, Zachary D        10 FA-MR                1:47.98    1:45.04        
 34 Khurrum, Zain              9 LIFE-MR              1:48.89    1:45.69        
 35 Riva, Luca A               9 SSC-MR               1:55.00    1:47.69        
                  49.88     1:47.69 (57.81)                                        
 36 Park, Aidan                9 LIFE-MR              2:02.33    1:51.25        
                  54.24     1:51.25 (57.01)                                        
 37 Sinclair, Thijs R          6 Express Swimming-MR  1:48.40    1:51.74        
 38 Pak, Brian                 8 LIFE-MR              2:18.22    1:53.60        
 39 Cullen, Phin J             8 WISC-MR              2:08.57    2:00.34        
                  55.38   2:00.34 (1:04.96)                                        
 -- Sepe, Conlon J             9 WISC-MR              1:47.99         DQ        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeWitt, Billy C           10 WISC-MR                35.79      35.81        
  2 Green, Trevor A           10 SSC-MR                 36.66      38.47        
  3 Smith, Dean C             10 IA-MR                  42.14      38.91        
  4 Czartosieski, Evan C      10 SSC-MR                 39.15      39.45        
  5 Yao, Maxwell               8 Express Swimming-MR    37.98      39.62        
  6 Doran, Declan T           10 IA-MR                  43.12      41.15        
  7 Roberts, Shane W          10 NFS-MR                 43.52      41.41        
  8 Orozovich, Christian E    10 WISC-MR                42.90      41.59        
  9 Henrichs, Kai L           10 Express Swimming-MR    42.87      41.60        
 10 Short, Aidan J             9 SSC-MR                 42.72      42.58        
 11 Madison, Jack W            8 WISC-MR                41.48      42.63        
 12 Felix, Braden B           10 WISC-MR                49.32      44.17        
 13 Chun, Kevin                9 GATE-MR                44.00      44.39        
 14 Kavouras, Pierre G        10 LIFE-MR                53.61      44.77        
 15 Lavelle, Adam              9 WISC-MR                43.17      45.68        
 16 Neary, Jack T              9 WISC-MR                41.99      46.19        
 17 Bast, James B              9 IA-MR                  48.08      46.42        
 18 Cullen, Brady L            9 IA-MR                  52.35      46.52        
 19 Velazquez, Andrew E        9 IA-MR                  45.10      46.81        
 20 Schwalm, Max *            10 IA-MR                  45.48      47.15        
 21 Coppola, Christopher V     8 Express Swimming-MR  1:00.00      47.36        
 22 Beaudry, Charlie S        10 SSC-MR                 43.68      47.46        
 23 Chen, Aaron                9 Express Swimming-MR    47.57      47.59        
 24 Yao, Ryan A                7 Express Swimming-MR    50.00      47.61        
 25 Ferranola, Anthony A       9 SSC-MR                 47.03      47.62        
 26 Raber, James M             9 FA-MR                  47.00      47.70        
 27 Miller, Hunter C           9 Express Swimming-MR    53.34      48.15        
 28 Krut, Evan W               8 CSDC-MR                59.59      49.45        
 29 Islamoglu, Tunjay G       10 SSC-MR                 51.02      50.25        
 30 La Morte, Anthony E       10 SSC-MR                 47.17      50.30        
 31 Stocki, Oscar             10 SSC-MR                 50.36      50.52        
 32 Wissmann, Tanner R         9 WISC-MR                51.62      51.35        
 33 Leonard, Max R             8 CSDC-MR                51.85      51.36        
 34 Spelman, Logan             9 CSDC-MR                47.82      51.53        
 35 Eng, Ethan M              10 FA-MR                  50.10      51.75        
 36 Florio, Chris J           10 CSDC-MR                49.61      52.58        
 37 Singer, Gavin W            7 WISC-MR                51.13      53.06        
 38 Kirby, Christian           8 LIFE-MR                58.89      53.96        
 39 Novak, Dylan T             9 IA-MR                  51.21      54.79        
 40 Riva, Luca A               9 SSC-MR                 50.45      54.97        
 41 Khurrum, Zain              9 LIFE-MR                55.89      55.36        
 42 Vescovo III, Peter S       9 SSC-MR                 56.13      56.51        
 43 Sepe, Conlon J             9 WISC-MR                49.99      56.56        
 44 Roberts, Sloane W         10 NFS-MR                    NT      58.82        
 45 Mitus, Matthew M          10 FA-MR                  57.07    1:03.43        
 46 Abreu, Alex C              8 FA-MR                  59.00    1:03.51        
 47 Cullen, Phin J             8 WISC-MR              1:07.61    1:11.87        
 48 Vitucci, Jake A            8 FA-MR                1:10.00    1:21.25        
 -- Cheng, Andrew             10 LIFE-MR                58.89         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Pagano, Aiden J            9 SSC-MR               1:00.91         DQ        
      Other
 -- Mascaro, Charlie T         7 WISC-MR                59.99         DQ        
 -- Sinclair, Thijs R          6 Express Swimming-MR    57.72         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Reid            9 LIFE-MR                56.89      44.11        
  2 Stueber, Colin J           9 WISC-MR                44.96      44.78        
  3 DeWitt, Billy C           10 WISC-MR                48.62      45.96        
  4 Lee, Ethan J               9 GATE-MR                42.00      46.00        
  5 Green, Trevor A           10 SSC-MR                 46.29      46.30        
  6 Brown, Reilly J           10 CSDC-MR                42.98      46.61        
  7 Roberts, Shane W          10 NFS-MR                 46.72      47.08        
  8 Doran, Declan T           10 IA-MR                  50.30      48.00        
  9 Beaudry, Charlie S        10 SSC-MR                 49.83      49.09        
 10 Orozovich, Christian E    10 WISC-MR                49.93      49.75        
 11 Czartosieski, Evan C      10 SSC-MR                 51.42      50.08        
 12 Wissmann, Tanner R         9 WISC-MR                53.60      50.11        
 13 Przysowa, Dylan K          9 FA-MR                  49.38      50.15        
 14 Kavouras, Georgios M      10 LIFE-MR              1:08.58      50.70        
 15 Lavelle, Adam              9 WISC-MR                51.22      51.14        
 15 Henrichs, Kai L           10 Express Swimming-MR    56.21      51.14        
 17 Hoffman, Evan M            9 SSC-MR                 52.68      51.22        
 18 Chen, Aaron                9 Express Swimming-MR    53.08      51.43        
 19 Yao, Ryan A                7 Express Swimming-MR  1:00.00      52.34        
 20 Felix, Braden B           10 WISC-MR              1:00.83      54.16        
 21 Chun, Kevin                9 GATE-MR                52.00      54.22        
 22 Ebner, Wyatt P             8 CSDC-MR                53.54      54.51        
 23 Coppola, Christopher V     8 Express Swimming-MR  1:10.00      55.34        
 24 Vescovo III, Peter S       9 SSC-MR                 58.29      56.78        
 25 Shah, Vihaan               9 LIFE-MR                52.89      56.82        
 26 Krut, Evan W               8 CSDC-MR                   NT      57.62        
 27 Stocki, Oscar             10 SSC-MR                 56.45      58.21        
 28 Leonard, Max R             8 CSDC-MR                   NT      58.27        
 29 Kirby, Christian           8 LIFE-MR                51.99      58.33        
 30 La Morte, Anthony E       10 SSC-MR                 56.97      58.50        
 31 Spelman, Logan             9 CSDC-MR                57.29      58.92        
 32 Miller, Hunter C           9 Express Swimming-MR  1:00.00      59.17        
 33 Felix, Jonas *            10 WISC-MR              1:02.18      59.95        
 34 Singer, Gavin W            7 WISC-MR                59.99    1:00.62        
 35 Commike, Zachary D        10 FA-MR                1:02.26    1:01.05        
 36 Ferranola, Anthony A       9 SSC-MR               1:10.87    1:03.59        
 37 Sinclair, Thijs R          6 Express Swimming-MR  1:15.00    1:04.30        
 38 Lee, Benjamin H            9 LIFE-MR              1:00.89    1:04.38        
 39 Leonard, Benjamin          8 LIFE-MR              1:18.25    1:08.20        
 40 Collins, Elijah S          8 UN-MR                1:22.90    1:09.52        
 41 Vitucci, Jake A            8 FA-MR                1:15.00    1:28.11        
 -- Pak, Brian                 8 LIFE-MR              1:15.22         DQ        
      Arms past hipline
 -- Pratt, Michael             9 LIFE-MR              1:00.89         DQ        
      Alternating Kick
 -- Cullen, Brady L            9 IA-MR                1:10.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Cullen, Phin J             8 WISC-MR              1:31.41         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Mascaro, Charlie T         7 WISC-MR              1:09.99         DQ        
      Arms past hipline
 -- Khurrum, Zain              9 LIFE-MR              1:00.89         DQ        
      Arms past hipline
 -- Sepe, Conlon J             9 WISC-MR                54.99         DQ        
      Scissors kick
 -- Cheng, Andrew             10 LIFE-MR              1:00.89         DQ        
      One hand touch
 -- Park, Aidan                9 LIFE-MR              1:23.22         DQ        
      Arms past hipline
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Lars O             10 FA-MR                  31.78      32.48        
  2 DeWitt, Billy C           10 WISC-MR                42.15      37.71        
  3 Lee, Ethan J               9 GATE-MR                36.00      39.10        
  4 Kavouras, Georgios M      10 LIFE-MR                58.15      41.15        
  5 Kavouras, Pierre G        10 LIFE-MR              1:10.12      41.56        
  6 Schwalm, Max *            10 IA-MR                  50.55      42.25        
  7 Neary, Jack T              9 WISC-MR                40.58      42.44        
  8 Yao, Ryan A                7 Express Swimming-MR    55.00      42.67        
  9 Hoffman, Evan M            9 SSC-MR                 43.88      45.06        
 10 Lavelle, Adam              9 WISC-MR                45.97      45.18        
 11 Velazquez, Andrew E        9 IA-MR                  47.45      49.11        
 12 Chen, Aaron                9 Express Swimming-MR    45.41      49.29        
 13 Ebner, Wyatt P             8 CSDC-MR                49.33      49.60        
 14 Doran, Declan T           10 IA-MR                  58.57      49.90        
 15 Bast, James B              9 IA-MR                  48.58      51.03        
 16 Chun, Kevin                9 GATE-MR                52.00      51.39        
 17 Beaudry, Charlie S        10 SSC-MR                 50.47      54.44        
 18 Abreu, Alex C              8 FA-MR                  55.05      56.16        
 19 Miller, Hunter C           9 Express Swimming-MR    55.00      57.13        
 -- Cullen, Phin J             8 WISC-MR              1:22.41         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Madison, Jack W            8 WISC-MR                44.54         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Wissmann, Tanner R         9 WISC-MR              1:03.99         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Pratt, Michael             9 LIFE-MR              1:00.89         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Islamoglu, Tunjay G       10 SSC-MR                 53.24         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Reid            9 LIFE-MR              1:35.89    1:16.26        
                  34.64     1:16.26 (41.62)                                        
  2 Olsen, Lars O             10 FA-MR                1:16.12    1:17.56        
                  35.87     1:17.56 (41.69)                                        
  3 Lee, Ethan J               9 GATE-MR              1:17.00    1:19.74        
                  37.30     1:19.74 (42.44)                                        
  4 DeWitt, Billy C           10 WISC-MR              1:27.32    1:23.42        
                  37.17     1:23.42 (46.25)                                        
  5 Brown, Reilly J           10 CSDC-MR              1:25.55    1:30.25        
                  42.84     1:30.25 (47.41)                                        
  6 Neary, Jack T              9 WISC-MR              1:33.90    1:34.21        
                  41.06     1:34.21 (53.15)                                        
  7 Orozovich, Christian E    10 WISC-MR              1:42.11    1:34.83        
                  42.03     1:34.83 (52.80)                                        
  8 Madison, Jack W            8 WISC-MR              1:58.99    1:36.37        
                  42.25     1:36.37 (54.12)                                        
  9 Henrichs, Kai L           10 Express Swimming-MR  1:45.42    1:37.26        
 10 Przysowa, Dylan K          9 FA-MR                1:49.99    1:37.86        
                  48.56     1:37.86 (49.30)                                        
 11 Stueber, Colin J           9 WISC-MR              1:31.94    1:37.91        
                  47.18     1:37.91 (50.73)                                        
 12 Hoffman, Evan M            9 SSC-MR               1:35.88    1:38.75        
                  47.59     1:38.75 (51.16)                                        
 13 Short, Aidan J             9 SSC-MR               1:55.00    1:40.10        
                  46.30     1:40.10 (53.80)                                        
 14 Bast, James B              9 IA-MR                1:42.69    1:41.61        
                  46.53     1:41.61 (55.08)                                        
 15 Novak, Dylan T             9 IA-MR                1:45.88    1:41.75        
                  48.43     1:41.75 (53.32)                                        
 16 Islamoglu, Tunjay G       10 SSC-MR                    NT    1:42.87        
                  49.08     1:42.87 (53.79)                                        
 17 Ebner, Wyatt P             8 CSDC-MR              1:49.93    1:43.75        
                  47.98     1:43.75 (55.77)                                        
 18 Singer, Gavin W            7 WISC-MR              1:55.62    1:53.15        
                  51.32   1:53.15 (1:01.83)                                        
 19 Lee, Benjamin H            9 LIFE-MR              2:10.89    2:00.18        
                  58.90   2:00.18 (1:01.28)                                        
 -- Shah, Vihaan               9 LIFE-MR              1:52.89         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  53.64          DQ (52.31)                                        
 -- Pagano, Aiden J            9 SSC-MR                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  57.87        DQ (1:07.19)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aquilino, Lorenzo A       11 FA-MR                  27.63      27.95        
  2 Salas, Stefanos H         12 GATE-MR                27.50      28.01        
  3 Prokopiou, Markos         12 CSDC-MR                27.88      28.32        
  4 Savas, Brayden T          11 SSC-MR                 28.85      29.09        
  5 Halls, Ryan A             11 NFS-MR                 29.10      29.32        
  6 Augustin, James J         11 FA-MR                  30.31      30.21        
  7 Buchanan, Chase C         12 NFS-MR                 30.54      30.31        
  8 Milligan, Jack W          12 CSDC-MR                31.85      30.40        
  9 Fouche, Jonathan          12 LIFE-MR                36.83      31.04        
 10 Johnson, Michael P        12 WISC-MR                31.16      31.60        
 11 Stueber, Aidan C          12 WISC-MR                32.39      31.89        
 12 Courcelle, Ryan           11 CSDC-MR                31.89      32.27        
 13 Bowman, Kevin M           12 SSC-MR                 31.47      32.67        
 14 Brown, Myles B            11 NFS-MR                 36.46      32.85        
 15 Tang, Logan H             11 GATE-MR                34.50      33.30        
 16 Wissmann, Hunter H        12 WISC-MR                33.44      33.96        
 17 Neff, Taite E             11 FA-MR                  34.67      33.97        
 18 Martinez, Alex S          11 IA-MR                  45.00      34.21        
 19 Minotto, Matthew C        12 SSC-MR                 34.20      34.25        
 20 Viollis, Logan            11 SSC-MR                 37.45      36.44        
 21 Richards, Aaron J         12 NFS-MR                 37.01      37.22        
 22 Nitzsche, Andrew Z        11 CSDC-MR                36.21      37.62        
 23 Sawicki, Daniel           11 SSC-MR                 37.79      38.29        
 24 Blatt, Jonathan D         11 SSC-MR                 41.61      39.29        
 25 Cremers, Gavin J          11 FA-MR                  45.05      40.20        
 26 DeLumen, Logan J          11 SSC-MR                 45.54      40.94        
 27 Mulieri, Dylan            12 WISC-MR                38.21      41.43        
 28 Toor, Kabir S             12 Express Swimming-MR    42.30      42.11        
 29 Bassarath, Luke N         12 Express Swimming-MR    43.60      42.60        
 30 Skubuskas, Lucas C        11 UN-MR                  46.50      42.86        
 31 McNamara, Kevin C         11 SSC-MR                 40.84      43.57        
 32 Harvey, Jonathan J        11 UN-MR                  47.30      44.25        
 33 Curticapean, Vlad         11 UN-MR                  46.50      45.15        
 34 Lafler, Cole E            11 SSC-MR                 43.05      46.02        
 35 Kamboj, Alex              11 CSDC-MR                43.86      46.16        
 36 Hagen, Cooper             11 UN-MR                  46.50      47.31        
 37 Arcuri, Hunter E          11 UN-MR                  51.02      51.50        
 38 Wilkins, Brandon C        12 NFS-MR               1:04.82      51.78        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ng, Ryan Y                12 GATE-MR                58.00    1:00.30        
                  29.51     1:00.30 (30.79)                                        
  2 Salas, Stefanos H         12 GATE-MR                59.00    1:00.47        
                  29.28     1:00.47 (31.19)                                        
  3 Weingarten, Swim Beast J  12 CSDC-MR              1:01.25    1:00.71        
                  29.42     1:00.71 (31.29)                                        
  4 Prokopiou, Markos         12 CSDC-MR              1:02.73    1:02.34        
                  30.11     1:02.34 (32.23)                                        
  5 Hernandez, Keanne L       12 SSC-MR               1:04.71    1:02.91        
                  31.14     1:02.91 (31.77)                                        
  6 Hamm, Will B              12 WISC-MR              1:05.13    1:02.95        
                  30.47     1:02.95 (32.48)                                        
  7 Savas, Brayden T          11 SSC-MR               1:06.11    1:03.52        
                  30.62     1:03.52 (32.90)                                        
  8 Cerniglia, Matthew        12 SSC-MR               1:05.44    1:04.55        
                  30.91     1:04.55 (33.64)                                        
  9 Stocki, Oliver            12 SSC-MR               1:05.25    1:04.67        
                  30.75     1:04.67 (33.92)                                        
 10 Subillaga-Dubon, Jason A  12 FA-MR                1:03.70    1:06.56        
                  31.51     1:06.56 (35.05)                                        
 11 Augustin, James J         11 FA-MR                1:07.37    1:07.08        
                  31.44     1:07.08 (35.64)                                        
 12 Halls, Ryan A             11 NFS-MR               1:07.02    1:07.12        
                  31.78     1:07.12 (35.34)                                        
 13 Milligan, Jack W          12 CSDC-MR              1:11.01    1:07.52        
                  32.34     1:07.52 (35.18)                                        
 14 Buchanan, Chase C         12 NFS-MR               1:08.07    1:07.64        
                  32.21     1:07.64 (35.43)                                        
 15 Stueber, Aidan C          12 WISC-MR              1:13.41    1:09.00        
                  32.80     1:09.00 (36.20)                                        
 16 Johnson, Michael P        12 WISC-MR              1:08.93    1:10.28        
                  32.14     1:10.28 (38.14)                                        
 17 Tang, Logan H             11 GATE-MR              1:15.99    1:11.61        
                  35.67     1:11.61 (35.94)                                        
 18 Fouche, Jonathan          12 LIFE-MR              1:30.89    1:11.90        
                  33.14     1:11.90 (38.76)                                        
 19 Lind, Josh W              12 SSC-MR               1:17.70    1:14.01        
                  35.53     1:14.01 (38.48)                                        
 20 Brown, Myles B            11 NFS-MR               1:16.79    1:14.13        
                  34.18     1:14.13 (39.95)                                        
 21 Worthington, Nick J       12 SSC-MR               1:13.82    1:14.28        
                  35.84     1:14.28 (38.44)                                        
 22 Bowman, Kevin M           12 SSC-MR               1:22.84    1:14.57        
                  33.13     1:14.57 (41.44)                                        
 23 Martinez, Alex S          11 IA-MR                2:00.00    1:15.09        
                  35.11     1:15.09 (39.98)                                        
 24 Mozian, James P           11 SSC-MR               1:18.23    1:15.53        
                  36.41     1:15.53 (39.12)                                        
 25 Neff, Taite E             11 FA-MR                1:12.50    1:15.92        
                  34.73     1:15.92 (41.19)                                        
 26 Courcelle, Ryan           11 CSDC-MR              1:29.30    1:16.23        
                  37.22     1:16.23 (39.01)                                        
 27 Wissmann, Hunter H        12 WISC-MR              1:17.68    1:17.75        
                  36.06     1:17.75 (41.69)                                        
 28 Dean, Emmett J            12 WISC-MR              1:22.33    1:18.60        
                  36.67     1:18.60 (41.93)                                        
 29 Minotto, Matthew C        12 SSC-MR               1:17.96    1:19.13        
                  36.09     1:19.13 (43.04)                                        
 30 Blatt, Jonathan D         11 SSC-MR               1:31.28    1:22.56        
                  37.13     1:22.56 (45.43)                                        
 31 Wilkins, Brandon C        12 NFS-MR               1:58.49    1:22.70        
                  55.55     1:22.70 (27.15)                                        
 32 Nitzsche, Andrew Z        11 CSDC-MR              1:23.21    1:23.22        
                  39.14     1:23.22 (44.08)                                        
 32 Thomas, Tyler C           11 SSC-MR               1:19.79    1:23.22        
                  39.12     1:23.22 (44.10)                                        
 34 McNamara, Kevin C         11 SSC-MR               1:27.41    1:27.03        
                  40.87     1:27.03 (46.16)                                        
 35 Cremers, Gavin J          11 FA-MR                1:34.15    1:27.09        
                  41.13     1:27.09 (45.96)                                        
 36 Brown, Harrison W         12 SSC-MR               1:40.05    1:27.36        
                  40.44     1:27.36 (46.92)                                        
 37 Mulieri, Dylan            12 WISC-MR              1:29.01    1:29.14        
                  40.61     1:29.14 (48.53)                                        
 38 DeLumen, Logan J          11 SSC-MR               1:28.36    1:30.41        
                  41.17     1:30.41 (49.24)                                        
 39 Richards, Aaron J         12 NFS-MR               1:25.37    1:30.76        
 40 Bassarath, Luke N         12 Express Swimming-MR  1:37.92    1:32.06        
                  44.48     1:32.06 (47.58)                                        
 41 Toor, Kabir S             12 Express Swimming-MR  1:45.28    1:34.47        
 42 Lafler, David W           11 SSC-MR               1:31.50    1:34.90        
                  43.88     1:34.90 (51.02)                                        
 43 Harvey, Jonathan J        11 UN-MR                1:54.30    1:39.05        
                  44.67     1:39.05 (54.38)                                        
 44 Hagen, Cooper             11 UN-MR                1:56.20    1:39.57        
                  47.39     1:39.57 (52.18)                                        
 45 Kamboj, Alex              11 CSDC-MR              1:55.84    1:43.90        
                  48.87     1:43.90 (55.03)                                        
 46 Lafler, Cole E            11 SSC-MR               1:51.00    1:44.31        
                  48.98     1:44.31 (55.33)                                        
 47 Guevarra, Jack Victor     11 LIFE-MR              1:34.89    2:15.58        
                1:00.63   2:15.58 (1:14.95)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Savas, Brayden T          11 SSC-MR               1:09.32    1:08.89        
                  33.71     1:08.89 (35.18)                                        
  2 Ng, Ryan Y                12 GATE-MR              1:07.00    1:09.05        
  3 Salas, Stefanos H         12 GATE-MR              1:07.00    1:09.47        
                  33.99     1:09.47 (35.48)                                        
  4 Weingarten, Swim Beast J  12 CSDC-MR              1:14.76    1:13.95        
                  35.83     1:13.95 (38.12)                                        
  5 Hamm, Will B              12 WISC-MR              1:13.40    1:14.09        
                  36.30     1:14.09 (37.79)                                        
  6 Paton, Gavin C            11 SSC-MR               1:20.82    1:14.60        
                  36.97     1:14.60 (37.63)                                        
  7 Halls, Ryan A             11 NFS-MR               1:17.06    1:16.55        
                  37.30     1:16.55 (39.25)                                        
  8 Stocki, Oliver            12 SSC-MR               1:19.32    1:17.60        
                  37.75     1:17.60 (39.85)                                        
  9 Prokopiou, Markos         12 CSDC-MR              1:16.81    1:18.54        
                  38.23     1:18.54 (40.31)                                        
 10 Johnson, Michael P        12 WISC-MR              1:18.32    1:19.49        
                  37.87     1:19.49 (41.62)                                        
 11 Martinez, Alex S          11 IA-MR                2:00.00    1:21.21        
 12 Tang, Logan H             11 GATE-MR              1:26.65    1:21.53        
                  40.11     1:21.53 (41.42)                                        
 13 Kennedy, Michael          12 SSC-MR               1:32.32    1:22.33        
                  40.24     1:22.33 (42.09)                                        
 14 Stueber, Aidan C          12 WISC-MR              1:25.24    1:24.24        
                  41.41     1:24.24 (42.83)                                        
 15 Wissmann, Hunter H        12 WISC-MR              1:27.52    1:25.70        
                  42.11     1:25.70 (43.59)                                        
 16 Fouche, Jonathan          12 LIFE-MR              1:45.89    1:26.86        
 17 Sparhuber, Jake H         12 SSC-MR               1:27.36    1:26.93        
                  42.52     1:26.93 (44.41)                                        
 18 Metzger, Andrew P         12 SSC-MR               1:33.79    1:27.41        
 19 Bowman, Kevin M           12 SSC-MR               1:48.17    1:27.85        
                  41.26     1:27.85 (46.59)                                        
 20 Beaudry, Edward M         12 SSC-MR               1:33.89    1:29.73        
                  44.10     1:29.73 (45.63)                                        
 21 Worthington, Nick J       12 SSC-MR               1:34.38    1:32.65        
                  45.99     1:32.65 (46.66)                                        
 22 Mulieri, Dylan            12 WISC-MR              1:31.12    1:33.49        
 23 Brown, Myles B            11 NFS-MR               1:44.83    1:34.78        
                  45.08     1:34.78 (49.70)                                        
 24 Nitzsche, Andrew Z        11 CSDC-MR              1:38.69    1:35.77        
 25 Dean, Emmett J            12 WISC-MR              1:35.58    1:35.81        
                  46.00     1:35.81 (49.81)                                        
 26 Brown, Harrison W         12 SSC-MR               1:41.52    1:35.88        
 27 Beaudry, Jack H           12 SSC-MR               1:44.18    1:38.42        
                  47.40     1:38.42 (51.02)                                        
 28 Cremers, Gavin J          11 FA-MR                1:48.45    1:38.62        
 29 DeLumen, Logan J          11 SSC-MR               1:43.11    1:38.98        
                  46.09     1:38.98 (52.89)                                        
 30 McNamara, Kevin C         11 SSC-MR               1:44.89    1:39.74        
 31 Blatt, Jonathan D         11 SSC-MR               1:43.44    1:40.57        
                  46.65     1:40.57 (53.92)                                        
 32 Sawicki, Daniel           11 SSC-MR               1:40.07    1:40.77        
                  46.09     1:40.77 (54.68)                                        
 33 Lafler, David W           11 SSC-MR               1:42.21    1:42.76        
 34 Toor, Kabir S             12 Express Swimming-MR  1:59.12    1:50.28        
 35 Curticapean, Vlad         11 UN-MR                2:04.20    1:54.23        
                  54.65     1:54.23 (59.58)                                        
 36 Kamboj, Alex              11 CSDC-MR              1:53.22    1:58.29        
 37 Skubuskas, Lucas C        11 UN-MR                2:01.50    1:58.98        
 38 Lafler, Cole E            11 SSC-MR               2:10.00    2:02.34        
                  59.89   2:02.34 (1:02.45)                                        
 39 Hagen, Cooper             11 UN-MR                2:14.10    2:03.93        
 40 Arcuri, Hunter E          11 UN-MR                2:01.50    2:17.96        
 41 Wilkins, Brandon C        12 NFS-MR                    NT    2:27.73        
                1:11.17   2:27.73 (1:16.56)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ng, Ryan Y                12 GATE-MR              1:11.72    1:11.96        
                  34.46     1:11.96 (37.50)                                        
  2 Cerniglia, Matthew        12 SSC-MR               1:32.90    1:27.49        
                  41.60     1:27.49 (45.89)                                        
  3 Halls, Ryan A             11 NFS-MR                    NT    1:27.75        
                  40.24     1:27.75 (47.51)                                        
  4 Johnson, Michael P        12 WISC-MR              1:31.48    1:28.13        
                  41.50     1:28.13 (46.63)                                        
  5 Buchanan, Chase C         12 NFS-MR               1:30.40    1:30.53        
                  42.34     1:30.53 (48.19)                                        
  6 Stueber, Aidan C          12 WISC-MR              1:33.38    1:32.88        
                  44.58     1:32.88 (48.30)                                        
  7 Sparhuber, Jake H         12 SSC-MR               1:39.74    1:33.39        
                  43.47     1:33.39 (49.92)                                        
  8 Martinez, Alex S          11 IA-MR                2:30.00    1:34.32        
                  44.19     1:34.32 (50.13)                                        
  9 Metzger, Andrew P         12 SSC-MR               1:59.35    1:35.02        
                  45.15     1:35.02 (49.87)                                        
 10 Paton, Gavin C            11 SSC-MR               1:46.00    1:35.82        
                  45.07     1:35.82 (50.75)                                        
 11 Beaudry, Jack H           12 SSC-MR               1:35.34    1:36.31        
                  46.23     1:36.31 (50.08)                                        
 12 Beaudry, Edward M         12 SSC-MR               1:36.87    1:36.60        
                  45.78     1:36.60 (50.82)                                        
 13 Young, Addison            12 SSC-MR               1:37.56    1:36.73        
                  46.59     1:36.73 (50.14)                                        
 14 Kennedy, Michael          12 SSC-MR               2:01.40    1:39.69        
                  47.18     1:39.69 (52.51)                                        
 15 Tang, Logan H             11 GATE-MR              1:43.18    1:40.32        
                  48.63     1:40.32 (51.69)                                        
 16 Koeppel, Thomas J         12 SSC-MR               2:00.25    1:41.58        
                  48.07     1:41.58 (53.51)                                        
 17 Fouche, Jonathan          12 LIFE-MR              1:56.89    1:42.69        
                  46.78     1:42.69 (55.91)                                        
 18 Mozian, James P           11 SSC-MR               1:52.50    1:44.31        
                  50.15     1:44.31 (54.16)                                        
 19 Purga, Tommy J            11 SSC-MR               1:57.16    1:44.33        
                  50.73     1:44.33 (53.60)                                        
 20 Bassarath, Luke N         12 Express Swimming-MR  1:49.70    1:44.68        
                  50.35     1:44.68 (54.33)                                        
 21 Lind, Josh W              12 SSC-MR               2:01.92    1:51.58        
                  51.15   1:51.58 (1:00.43)                                        
 22 Thomas, Tyler C           11 SSC-MR               2:05.57    1:53.47        
                  55.20     1:53.47 (58.27)                                        
 23 Sawicki, Daniel           11 SSC-MR               2:20.82    1:59.55        
                  53.31   1:59.55 (1:06.24)                                        
 24 Brown, Harrison W         12 SSC-MR               2:15.23    2:05.97        
                  58.80   2:05.97 (1:07.17)                                        
 -- Lafler, David W           11 SSC-MR               2:05.95         DQ        
      Alternating Kick
                  59.33        DQ (1:06.42)                                        
 -- Augustin, James J         11 FA-MR                1:29.41         DQ        
      False start
                  41.38          DQ (46.53)                                        
 -- Guevarra, Jack Victor     11 LIFE-MR              1:40.89         DQ        
      Arms past hipline
                1:31.31        DQ (1:39.67)                                        
 -- Toor, Kabir S             12 Express Swimming-MR  2:15.00         DQ        
      Scissors kick
                  53.47        DQ (1:04.19)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aquilino, Lorenzo A       11 FA-MR                1:09.34    1:09.87        
                  32.33     1:09.87 (37.54)                                        
  2 Weingarten, Swim Beast J  12 CSDC-MR              1:12.20    1:13.00        
                  33.51     1:13.00 (39.49)                                        
  3 Hamm, Will B              12 WISC-MR              1:19.54    1:14.10        
                  34.45     1:14.10 (39.65)                                        
  4 Milligan, Jack W          12 CSDC-MR                   NT    1:16.19        
                  35.57     1:16.19 (40.62)                                        
  5 Subillaga-Dubon, Jason A  12 FA-MR                1:14.16    1:16.42        
                  34.78     1:16.42 (41.64)                                        
  6 Cerniglia, Matthew        12 SSC-MR               1:21.43    1:18.40        
                  35.43     1:18.40 (42.97)                                        
  7 Kennedy, Michael          12 SSC-MR               1:57.80    1:25.32        
                  41.13     1:25.32 (44.19)                                        
  8 Paton, Gavin C            11 SSC-MR               1:48.16    1:28.15        
                  41.45     1:28.15 (46.70)                                        
  9 Sparhuber, Jake H         12 SSC-MR               1:31.35    1:28.46        
                  40.46     1:28.46 (48.00)                                        
 10 Koeppel, Thomas J         12 SSC-MR               1:50.00    1:32.07        
                  43.24     1:32.07 (48.83)                                        
 11 Buchanan, Chase C         12 NFS-MR               1:29.20    1:33.26        
                  40.07     1:33.26 (53.19)                                        
 12 Metzger, Andrew P         12 SSC-MR               1:52.62    1:35.26        
                  41.50     1:35.26 (53.76)                                        
 13 Mozian, James P           11 SSC-MR               1:44.46    1:36.38        
                  43.75     1:36.38 (52.63)                                        
 14 Beaudry, Jack H           12 SSC-MR               1:42.38    1:37.75        
                  45.36     1:37.75 (52.39)                                        
 15 Veraszto, Colin R         12 SSC-MR               1:40.58    1:38.12        
                  44.99     1:38.12 (53.13)                                        
 16 Purga, Tommy J            11 SSC-MR               1:38.09    1:38.79        
                  46.68     1:38.79 (52.11)                                        
 17 Beaudry, Edward M         12 SSC-MR               1:47.27    1:42.47        
                  46.66     1:42.47 (55.81)                                        
 18 Viollis, Logan            11 SSC-MR               1:43.04    1:43.20        
                  46.74     1:43.20 (56.46)                                        
 19 Lind, Josh W              12 SSC-MR               1:52.15    1:43.55        
                  47.05     1:43.55 (56.50)                                        
 20 Minotto, Matthew C        12 SSC-MR               1:34.68    1:43.61        
                  44.38     1:43.61 (59.23)                                        
 21 Young, Addison            12 SSC-MR               1:52.56    1:45.16        
                  49.52     1:45.16 (55.64)                                        
 22 Thomas, Tyler C           11 SSC-MR               1:50.04    1:46.61        
                  48.81     1:46.61 (57.80)                                        
 23 Richards, Aaron J         12 NFS-MR               1:59.89    2:11.83        
                  57.58   2:11.83 (1:14.25)                                        
 -- Dean, Emmett J            12 WISC-MR              1:48.99         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  43.21          DQ (54.29)                                        
 -- Brown, Myles B            11 NFS-MR               1:59.42         DQ        
      One hand touch
                  48.90        DQ (1:02.88)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ng, Ryan Y                12 GATE-MR              2:25.71    2:25.86        
                  32.51     1:12.15 (39.64)     1:53.71 (41.56)     2:25.86 (32.15)
  2 Salas, Stefanos H         12 GATE-MR              2:27.00    2:28.13        
                  32.80     1:09.29 (36.49)     1:54.89 (45.60)     2:28.13 (33.24)
  3 Aquilino, Lorenzo A       11 FA-MR                2:35.34    2:30.65        
                  31.80     1:10.26 (38.46)     1:56.48 (46.22)     2:30.65 (34.17)
  4 Weingarten, Swim Beast J  12 CSDC-MR              2:32.98    2:34.97        
                  33.39     1:14.16 (40.77)     2:00.47 (46.31)     2:34.97 (34.50)
  5 Hamm, Will B              12 WISC-MR              2:56.94    2:37.66        
                  33.99     1:14.94 (40.95)     2:03.33 (48.39)     2:37.66 (34.33)
  6 Hernandez, Keanne L       12 SSC-MR               2:47.90    2:38.80        
                  32.74     1:14.73 (41.99)     2:02.40 (47.67)     2:38.80 (36.40)
  7 Stocki, Oliver            12 SSC-MR               2:41.22    2:39.09        
                  32.05     1:13.12 (41.07)     2:01.08 (47.96)     2:39.09 (38.01)
  8 Subillaga-Dubon, Jason A  12 FA-MR                3:05.12    2:45.76        
                  34.70     1:16.40 (41.70)     2:09.10 (52.70)     2:45.76 (36.66)
  9 Koeppel, Thomas J         12 SSC-MR               3:25.00    3:00.36        
                  39.76     1:23.95 (44.19)     2:19.84 (55.89)     3:00.36 (40.52)
 10 Beaudry, Edward M         12 SSC-MR               3:15.64    3:01.04        
                  42.33     1:26.40 (44.07)     2:19.99 (53.59)     3:01.04 (41.05)
 11 Worthington, Nick J       12 SSC-MR               3:30.00    3:04.53        
                  40.83     1:29.55 (48.72)     2:26.49 (56.94)     3:04.53 (38.04)
 12 Veraszto, Colin R         12 SSC-MR               3:00.00    3:04.99        
                  40.50     1:25.42 (44.92)   2:26.08 (1:00.66)     3:04.99 (38.91)
 13 Beaudry, Jack H           12 SSC-MR               3:18.97    3:07.32        
                  41.87     1:31.60 (49.73)     2:25.46 (53.86)     3:07.32 (41.86)
 14 Purga, Tommy J            11 SSC-MR               3:19.25    3:09.78        
                  40.74     1:30.45 (49.71)     2:29.24 (58.79)     3:09.78 (40.54)
 15 Courcelle, Ryan           11 CSDC-MR                   NT    3:10.07        
                  41.85     1:32.88 (51.03)     2:29.58 (56.70)     3:10.07 (40.49)
 16 Viollis, Logan            11 SSC-MR               3:12.18    3:11.93        
                  43.33     1:30.75 (47.42)     2:27.41 (56.66)     3:11.93 (44.52)
 17 Nitzsche, Andrew Z        11 CSDC-MR              3:52.81    3:34.17        
                  48.28     1:40.64 (52.36)   2:48.07 (1:07.43)     3:34.17 (46.10)
 18 Kamboj, Alex              11 CSDC-MR                   NT    4:07.12        
                1:00.03     1:59.47 (59.44)   3:07.99 (1:08.52)     4:07.12 (59.13)
 -- Young, Addison            12 SSC-MR               3:22.83         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  45.91     1:30.84 (44.93)     2:24.79 (53.95)          DQ (43.03)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halls, Sean C             14 NFS-MR                 22.94      23.74        
  2 Byrne, Jaden N            14 FA-MR                  23.53      23.84        
  3 Tsai, Leonardo            14 SSC-MR                 25.80      24.93        
  4 Shemetov, Daniel B        14 FA-MR                  25.00      25.13        
  5 Andersen, Frankie         13 SSC-MR                 25.03      25.34        
  6 Zhang, John               13 GATE-MR                24.50      25.63        
  7 Nasta, Mike V             13 SSC-MR                 25.08      25.77        
  8 Moran, Keilan S           13 GATE-MR                25.00      25.80        
  9 Smith, Eddie J            13 IA-MR                  28.61      25.82        
 10 Dugo, Jesse D             13 WISC-MR                25.78      25.96        
 11 Dawson, Xavier            14 NFS-MR                 26.78      26.18        
 12 Cuevas, Rico G            14 FA-MR                  25.75      26.77        
 13 Sobhy, Mina-Abanoub M     13 FA-MR                  27.73      27.88        
 14 Maguire, Joe T            14 WISC-MR                28.02      28.24        
 15 Prokopiou, Alex           13 CSDC-MR                28.33      29.25        
 16 Horbach, Aidan P          13 FA-MR                  30.15      29.44        
 17 Mei, Ian                  13 SSC-MR                 30.09      29.57        
 18 Yap, Anil C               14 SSC-MR                 29.54      29.70        
 19 Wang, Orion               13 GATE-MR                27.50      29.74        
 20 Olsen, Luke D             13 CSDC-MR                29.93      29.91        
 21 Escowitz, Jack R          14 GATE-MR                26.50      29.95        
 22 Wang, Kevin Y             13 GATE-MR                30.59      30.42        
 23 D'Andrea, Jack            14 SSC-MR                 30.79      30.56        
 24 Falcone, Christopher J    13 IA-MR                  34.15      30.84        
 25 Tsang, Aiden              13 LIFE-MR                31.44      30.89        
 26 DU, Ethan                 13 GATE-MR                28.00      31.15        
 27 Ryan, Sean M              13 UN-MR                  34.00      32.45        
 28 Morell, Aidan R           13 SSC-MR                 45.00      33.78        
 29 Ely, Michael E            14 SSC-MR                 34.02      33.86        
 30 Pan, Zhanjun              13 GATE-MR                33.55      34.14        
 31 Fostvedt, Jake            13 UN-MR                  42.00      36.30        
 32 Skubuskas, Joshua M       14 UN-MR                  41.10      37.70        
 33 Voelker, Timothy O        13 Express Swimming-MR    39.76      38.23        
 34 Licata, Dom R             13 SSC-MR                 45.00      40.60        
 35 O'Mara, Michael           13 CSDC-MR                45.71      44.59        
 36 Nitzsche, Alexander J     13 CSDC-MR                40.84      44.89        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Jaden N            14 FA-MR                  51.67      51.51        
                  24.55       51.51 (26.96)                                        
  2 Halls, Sean C             14 NFS-MR                 52.19      53.16        
                  25.33       53.16 (27.83)                                        
  3 Shemetov, Daniel B        14 FA-MR                  54.90      55.03        
                  26.70       55.03 (28.33)                                        
  4 Tanner, Jacob D           14 SSC-MR                 54.36      55.54        
                  26.14       55.54 (29.40)                                        
  5 Moran, Keilan S           13 GATE-MR                55.00      55.83        
                  26.76       55.83 (29.07)                                        
  6 Nasta, Mike V             13 SSC-MR                 54.78      56.86        
                  27.34       56.86 (29.52)                                        
  7 Smith, Eddie J            13 IA-MR                  59.39      56.89        
                  27.52       56.89 (29.37)                                        
  8 Cuevas, Rico G            14 FA-MR                  57.44      57.85        
                  27.79       57.85 (30.06)                                        
  9 Varrichio, Chris R        14 SSC-MR                 54.03      58.85        
                  27.73       58.85 (31.12)                                        
 10 Young, Aaron M            13 SSC-MR               1:02.92      59.35        
                  28.35       59.35 (31.00)                                        
 11 Viollis, Michael          14 SSC-MR                 59.36      59.90        
                  29.43       59.90 (30.47)                                        
 12 Escowitz, Jack R          14 GATE-MR                59.00      59.96        
                1:00.23           59.96 ( )                                        
 13 Dugo, Jesse D             13 WISC-MR                58.40    1:00.01        
                  28.98     1:00.01 (31.03)                                        
 14 Varuolo, Kyle R           14 IA-MR                1:03.41    1:00.68        
                  29.35     1:00.68 (31.33)                                        
 15 Martin, Tim J             13 SSC-MR               1:05.08    1:00.95        
                  29.19     1:00.95 (31.76)                                        
 16 Maguire, Joe T            14 WISC-MR              1:03.08    1:01.20        
                  29.19     1:01.20 (32.01)                                        
 17 Dawson, Xavier            14 NFS-MR               1:03.40    1:01.55        
                  29.42     1:01.55 (32.13)                                        
 18 Martin, Gabe C            13 SSC-MR               1:04.44    1:02.36        
                  29.22     1:02.36 (33.14)                                        
 19 Sobhy, Mina-Abanoub M     13 FA-MR                1:03.40    1:02.70        
                  29.58     1:02.70 (33.12)                                        
 20 DU, Ethan                 13 GATE-MR              1:01.00    1:02.79        
                  29.60     1:02.79 (33.19)                                        
 21 Huang, Brian              14 GATE-MR              1:03.00    1:03.10        
                  30.54     1:03.10 (32.56)                                        
 22 Horbach, Aidan P          13 FA-MR                1:03.43    1:04.67        
                  30.63     1:04.67 (34.04)                                        
 23 Guerron, Ryan A           13 SSC-MR               1:06.63    1:04.80        
                  31.44     1:04.80 (33.36)                                        
 24 Falcone, Christopher J    13 IA-MR                1:07.27    1:05.23        
                  31.11     1:05.23 (34.12)                                        
 25 Wang, Orion               13 GATE-MR              1:01.00    1:05.27        
                  30.71     1:05.27 (34.56)                                        
 26 Mei, Ian                  13 SSC-MR               1:09.47    1:05.93        
                  31.08     1:05.93 (34.85)                                        
 27 Olsen, Luke D             13 CSDC-MR              1:08.03    1:06.33        
                  31.68     1:06.33 (34.65)                                        
 28 Russo, Thomas M           14 CSDC-MR                   NT    1:08.54        
                  32.14     1:08.54 (36.40)                                        
 29 Riley, Evan               13 UN-MR                1:15.60    1:08.90        
                  32.50     1:08.90 (36.40)                                        
 30 Tsang, Aiden              13 LIFE-MR              1:15.69    1:09.54        
 31 D'Andrea, Jack            14 SSC-MR               1:07.60    1:10.01        
                  32.32     1:10.01 (37.69)                                        
 32 Sullivan, Brandon P       13 SSC-MR               1:22.26    1:12.45        
                  34.95     1:12.45 (37.50)                                        
 33 Spiezio, Anthony M        13 SSC-MR               1:18.92    1:13.85        
                  35.39     1:13.85 (38.46)                                        
 34 Fostvedt, Jake            13 UN-MR                1:30.90    1:14.59        
                  34.31     1:14.59 (40.28)                                        
 35 Ryan, Sean M              13 UN-MR                1:29.10    1:18.49        
                  36.00     1:18.49 (42.49)                                        
 36 Maloney, Michael A        13 SSC-MR               1:19.35    1:19.58        
                  37.09     1:19.58 (42.49)                                        
 37 Le, Ronald T              13 SSC-MR               1:34.02    1:20.01        
                  38.43     1:20.01 (41.58)                                        
 38 Morell, Aidan R           13 SSC-MR               1:40.00    1:22.64        
                  37.04     1:22.64 (45.60)                                        
 39 Skubuskas, Joshua M       14 UN-MR                1:45.30    1:24.81        
 40 Voelker, Timothy O        13 Express Swimming-MR  1:26.16    1:25.54        
                  40.41     1:25.54 (45.13)                                        
 41 Holmes, James P           13 CSDC-MR              1:27.57    1:28.77        
                  41.20     1:28.77 (47.57)                                        
 42 Licata, Dom R             13 SSC-MR               1:40.00    1:38.81        
                  43.97     1:38.81 (54.84)                                        
 43 Nitzsche, Alexander J     13 CSDC-MR              1:35.66    1:43.91        
                  45.11     1:43.91 (58.80)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, John               13 GATE-MR                58.00      58.98        
                  28.97       58.98 (30.01)                                        
  2 Byrne, Jaden N            14 FA-MR                  59.76    1:01.25        
                  29.47     1:01.25 (31.78)                                        
  3 Moran, Keilan S           13 GATE-MR              1:02.00    1:03.38        
                  31.03     1:03.38 (32.35)                                        
  4 Honan, Quin J             14 SSC-MR                 59.78    1:03.80        
                  30.58     1:03.80 (33.22)                                        
  5 Andersen, Frankie         13 SSC-MR               1:02.48    1:05.76        
                  32.70     1:05.76 (33.06)                                        
  6 Varuolo, Kyle R           14 IA-MR                1:09.23    1:07.05        
                  33.15     1:07.05 (33.90)                                        
  7 Iannone, Cal              14 WISC-MR              1:10.27    1:07.48        
                  33.11     1:07.48 (34.37)                                        
  8 Dugo, Jesse D             13 WISC-MR              1:06.50    1:07.72        
                  33.03     1:07.72 (34.69)                                        
  9 Tanner, Jacob D           14 SSC-MR               1:02.39    1:07.78        
                  32.34     1:07.78 (35.44)                                        
 10 Maguire, Joe T            14 WISC-MR              1:10.66    1:08.07        
                  32.81     1:08.07 (35.26)                                        
 11 Viollis, Michael          14 SSC-MR               1:07.70    1:09.46        
                  34.50     1:09.46 (34.96)                                        
 12 Young, Aaron M            13 SSC-MR               1:12.85    1:11.61        
                  35.19     1:11.61 (36.42)                                        
 13 DU, Ethan                 13 GATE-MR              1:07.00    1:12.63        
                  34.43     1:12.63 (38.20)                                        
 14 Wang, Kevin Y             13 GATE-MR              1:12.67    1:12.98        
                  35.79     1:12.98 (37.19)                                        
 15 Martin, Gabe C            13 SSC-MR               1:16.72    1:14.33        
                  36.37     1:14.33 (37.96)                                        
 16 Falcone, Christopher J    13 IA-MR                1:15.30    1:14.75        
                  36.43     1:14.75 (38.32)                                        
 17 Mei, Ian                  13 SSC-MR               1:17.17    1:15.25        
                  36.31     1:15.25 (38.94)                                        
 18 Escowitz, Jack R          14 GATE-MR              1:12.00    1:15.58        
 19 D'Introno, Nicholas D     14 SSC-MR               1:17.78    1:15.92        
                  37.03     1:15.92 (38.89)                                        
 20 Horbach, Aidan P          13 FA-MR                1:15.51    1:16.05        
                  37.40     1:16.05 (38.65)                                        
 21 Wang, Orion               13 GATE-MR              1:14.00    1:16.44        
                  36.98     1:16.44 (39.46)                                        
 22 Yap, Anil C               14 SSC-MR               1:18.20    1:16.61        
                  37.66     1:16.61 (38.95)                                        
 23 Guerron, Ryan A           13 SSC-MR               1:17.61    1:18.30        
                  38.23     1:18.30 (40.07)                                        
 24 Tsang, Aiden              13 LIFE-MR              1:50.65    1:22.22        
 25 Sullivan, Brandon P       13 SSC-MR               1:32.74    1:23.25        
                  40.43     1:23.25 (42.82)                                        
 26 Ely, Michael E            14 SSC-MR               1:24.07    1:23.62        
                  41.03     1:23.62 (42.59)                                        
 27 Fostvedt, Jake            13 UN-MR                1:32.70    1:23.72        
 28 Yildirim, Egehan          14 SSC-MR               1:20.76    1:24.48        
 29 Maloney, Michael A        13 SSC-MR               1:27.88    1:24.68        
                  41.25     1:24.68 (43.43)                                        
 30 Spiezio, Anthony M        13 SSC-MR               1:26.25    1:24.99        
                  41.37     1:24.99 (43.62)                                        
 31 Russo, Thomas M           14 CSDC-MR                   NT    1:25.11        
                  40.41     1:25.11 (44.70)                                        
 32 Voelker, Timothy O        13 Express Swimming-MR  1:38.34    1:36.22        
 33 Morell, Aidan R           13 SSC-MR               1:55.00    1:38.08        
                  47.30     1:38.08 (50.78)                                        
 34 Angilly, Frankie A        13 SSC-MR               1:45.00    1:38.17        
                  47.39     1:38.17 (50.78)                                        
 35 Le, Ronald T              13 SSC-MR               1:45.54    1:38.87        
                  48.26     1:38.87 (50.61)                                        
 36 Holmes, James P           13 CSDC-MR              1:37.66    1:44.03        
                  50.33     1:44.03 (53.70)                                        
 37 Licata, Dom R             13 SSC-MR               1:55.00    1:46.82        
                  52.21     1:46.82 (54.61)                                        
 38 Nitzsche, Alexander J     13 CSDC-MR              1:55.55    2:06.65        
                  59.80   2:06.65 (1:06.85)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, John               13 GATE-MR              1:07.00    1:06.05        
                  31.47     1:06.05 (34.58)                                        
  2 Tsai, Leonardo            14 SSC-MR               1:09.97    1:07.80        
                  32.22     1:07.80 (35.58)                                        
  3 Andersen, Frankie         13 SSC-MR               1:16.54    1:15.58        
                  35.41     1:15.58 (40.17)                                        
  4 Iannone, Cal              14 WISC-MR              1:17.09    1:15.90        
                  36.13     1:15.90 (39.77)                                        
  5 Honan, Quin J             14 SSC-MR               1:08.85    1:15.91        
                  34.08     1:15.91 (41.83)                                        
  6 Tanner, Jacob D           14 SSC-MR               1:12.62    1:16.69        
                  35.65     1:16.69 (41.04)                                        
  7 Martin, Tim J             13 SSC-MR               1:21.33    1:18.07        
                  36.93     1:18.07 (41.14)                                        
  8 Dawson, Xavier            14 NFS-MR               1:19.67    1:18.17        
                  37.36     1:18.17 (40.81)                                        
  9 Huang, Brian              14 GATE-MR              1:20.00    1:18.65        
                  36.65     1:18.65 (42.00)                                        
 10 Yap, Anil C               14 SSC-MR               1:26.27    1:21.88        
                  38.57     1:21.88 (43.31)                                        
 11 D'Introno, Nicholas D     14 SSC-MR               1:23.06    1:23.63        
                  41.62     1:23.63 (42.01)                                        
 12 Chiu, Andrew J            14 SSC-MR               1:31.20    1:23.85        
                  39.42     1:23.85 (44.43)                                        
 13 DU, Ethan                 13 GATE-MR              1:22.00    1:23.95        
                  38.64     1:23.95 (45.31)                                        
 14 Wang, Kevin Y             13 GATE-MR              1:27.42    1:25.91        
                  40.47     1:25.91 (45.44)                                        
 15 Prokopiou, Alex           13 CSDC-MR              1:26.15    1:27.86        
                  41.75     1:27.86 (46.11)                                        
 16 Martin, Gabe C            13 SSC-MR               1:27.49    1:30.14        
                  42.09     1:30.14 (48.05)                                        
 17 Pan, Zhanjun              13 GATE-MR              1:25.50    1:30.18        
                  43.09     1:30.18 (47.09)                                        
 18 Yildirim, Egehan          14 SSC-MR               1:34.69    1:33.53        
                  43.97     1:33.53 (49.56)                                        
 19 Russo, Thomas M           14 CSDC-MR                   NT    1:34.18        
                  42.88     1:34.18 (51.30)                                        
 20 Sullivan, Brandon P       13 SSC-MR               1:49.72    1:37.58        
                  46.69     1:37.58 (50.89)                                        
 21 Ryan, Sean M              13 UN-MR                1:46.30    1:37.71        
                  46.11     1:37.71 (51.60)                                        
 22 Guerron, Ryan A           13 SSC-MR               1:47.32    1:42.17        
                  49.50     1:42.17 (52.67)                                        
 23 Le, Ronald T              13 SSC-MR               1:54.31    1:45.17        
                  51.59     1:45.17 (53.58)                                        
 24 Voelker, Timothy O        13 Express Swimming-MR  1:50.27    1:47.46        
                  52.00     1:47.46 (55.46)                                        
 25 Holmes, James P           13 CSDC-MR              1:46.63    1:49.65        
                  50.39     1:49.65 (59.26)                                        
 26 Ely, Michael E            14 SSC-MR               1:53.70    1:50.19        
                  50.82     1:50.19 (59.37)                                        
 27 DeRosalia, Nicholas D     13 SSC-MR               2:03.65    1:50.29        
                  53.14     1:50.29 (57.15)                                        
 28 O'Mara, Michael           13 CSDC-MR              2:14.80    2:00.58        
                  54.25   2:00.58 (1:06.33)                                        
 29 Nitzsche, Alexander J     13 CSDC-MR              2:16.67    2:24.93        
                1:06.52   2:24.93 (1:18.41)                                        
 -- Tsang, Aiden              13 LIFE-MR              1:47.89         DQ        
      One hand touch
                  39.88          DQ (45.27)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diano, Andrew J           14 FA-MR                  55.52      56.09        
                  26.21       56.09 (29.88)                                        
  2 Halls, Sean C             14 NFS-MR                 57.89      58.70        
                  26.61       58.70 (32.09)                                        
  3 Iannone, Cal              14 WISC-MR              1:03.70    1:02.98        
                  29.46     1:02.98 (33.52)                                        
  4 Moran, Keilan S           13 GATE-MR              1:04.00    1:03.38        
                  30.28     1:03.38 (33.10)                                        
  5 Nasta, Mike V             13 SSC-MR               1:01.48    1:03.59        
                  28.62     1:03.59 (34.97)                                        
  6 Shemetov, Daniel B        14 FA-MR                1:04.59    1:05.41        
                  30.60     1:05.41 (34.81)                                        
  7 Cuevas, Rico G            14 FA-MR                1:04.83    1:06.03        
                  29.97     1:06.03 (36.06)                                        
  8 Young, Aaron M            13 SSC-MR               1:08.84    1:06.48        
                  31.18     1:06.48 (35.30)                                        
  9 Varuolo, Kyle R           14 IA-MR                1:10.54    1:07.32        
                  30.66     1:07.32 (36.66)                                        
 10 Viollis, Michael          14 SSC-MR               1:11.52    1:09.13        
                  32.62     1:09.13 (36.51)                                        
 11 Varrichio, Chris R        14 SSC-MR               1:09.49    1:10.17        
                  31.73     1:10.17 (38.44)                                        
 12 Martin, Tim J             13 SSC-MR               1:15.91    1:12.64        
                  33.56     1:12.64 (39.08)                                        
 13 D'Introno, Nicholas D     14 SSC-MR               1:16.30    1:13.30        
                  34.02     1:13.30 (39.28)                                        
 14 Falcone, Christopher J    13 IA-MR                1:14.79    1:15.47        
                  35.29     1:15.47 (40.18)                                        
 15 Yap, Anil C               14 SSC-MR               1:19.25    1:17.24        
                  33.73     1:17.24 (43.51)                                        
 16 Chiu, Andrew J            14 SSC-MR               1:25.00    1:18.25        
                  35.83     1:18.25 (42.42)                                        
 17 Pan, Zhanjun              13 GATE-MR              1:21.22    1:21.29        
                  37.45     1:21.29 (43.84)                                        
 18 Yildirim, Egehan          14 SSC-MR               1:23.63    1:25.38        
                  37.28     1:25.38 (48.10)                                        
 19 Spiezio, Anthony M        13 SSC-MR               1:34.95    1:40.61        
                  44.52     1:40.61 (56.09)                                        
 -- Angilly, Frankie A        13 SSC-MR               1:55.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  46.37        DQ (1:04.89)                                        
 -- DeRosalia, Nicholas D     13 SSC-MR               1:48.11         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  43.84          DQ (49.02)                                        
 -- Maloney, Michael A        13 SSC-MR               1:39.58         DQ        
      Arms underwater recovery
                  43.24          DQ (58.32)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diano, Andrew J           14 FA-MR                2:06.63    2:07.40        
                  27.05       59.23 (32.18)     1:38.30 (39.07)     2:07.40 (29.10)
  2 Zhang, John               13 GATE-MR              2:20.00    2:10.21        
                  27.36     1:00.20 (32.84)     1:36.72 (36.52)     2:10.21 (33.49)
  3 Halls, Sean C             14 NFS-MR               2:18.49    2:14.99        
                  27.37     1:02.75 (35.38)     1:43.91 (41.16)     2:14.99 (31.08)
  4 Tsai, Leonardo            14 SSC-MR               2:21.55    2:18.31        
                  29.33     1:06.72 (37.39)     1:46.34 (39.62)     2:18.31 (31.97)
  5 Honan, Quin J             14 SSC-MR               2:12.12    2:18.46        
                  28.59     1:03.52 (34.93)     1:46.89 (43.37)     2:18.46 (31.57)
  6 Iannone, Cal              14 WISC-MR              2:22.66    2:19.12        
                  28.86     1:03.13 (34.27)     1:46.38 (43.25)     2:19.12 (32.74)
  7 Varuolo, Kyle R           14 IA-MR                2:34.11    2:24.03        
                  29.90     1:05.32 (35.42)     1:50.35 (45.03)     2:24.03 (33.68)
  8 Dugo, Jesse D             13 WISC-MR              2:32.99    2:27.07        
                  31.15     1:07.93 (36.78)     1:54.61 (46.68)     2:27.07 (32.46)
  9 Smith, Eddie J            13 IA-MR                3:15.00    2:32.96        
                  35.65     1:15.18 (39.53)     2:01.43 (46.25)     2:32.96 (31.53)
 10 Sobhy, Mina-Abanoub M     13 FA-MR                2:43.56    2:35.33        
                  32.63     1:12.77 (40.14)     2:00.48 (47.71)     2:35.33 (34.85)
 11 Dawson, Xavier            14 NFS-MR               2:40.46    2:38.36        
                  34.29     1:17.97 (43.68)     2:04.90 (46.93)     2:38.36 (33.46)
 12 Wang, Kevin Y             13 GATE-MR              2:44.12    2:38.74        
                  34.46     1:13.51 (39.05)     2:02.14 (48.63)     2:38.74 (36.60)
 13 Chiu, Andrew J            14 SSC-MR               2:50.00    2:41.32        
                  34.44     1:17.03 (42.59)     2:04.87 (47.84)     2:41.32 (36.45)
 14 Prokopiou, Alex           13 CSDC-MR              2:44.96    2:42.32        
                  35.55     1:14.15 (38.60)     2:04.68 (50.53)     2:42.32 (37.64)
 15 Olsen, Luke D             13 CSDC-MR              2:48.70    2:47.14        
                  37.15     1:18.37 (41.22)     2:09.23 (50.86)     2:47.14 (37.91)
 16 D'Andrea, Jack            14 SSC-MR               2:48.30    2:48.69        
                  37.09     1:21.16 (44.07)     2:09.24 (48.08)     2:48.69 (39.45)
 17 Pan, Zhanjun              13 GATE-MR              2:54.64    2:49.34        
                  35.69     1:22.63 (46.94)     2:08.36 (45.73)     2:49.34 (40.98)
 18 DeRosalia, Nicholas D     13 SSC-MR               3:26.07    2:58.02        
                  40.98     1:22.28 (41.30)     2:19.82 (57.54)     2:58.02 (38.20)
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engel, Ryan               17 IA-MR                  24.34      23.84        
  2 Martinez, Cameron A       16 FA-MR                  23.90      24.28        
  3 Ely, Matt D               17 SSC-MR                 26.14      24.66        
  4 Spina, Andrew M           16 SSC-MR                 23.41      24.75        
  5 Gribulis, Zachary M       16 FA-MR                  23.90      24.82        
  6 Combs, Sean A             17 SSC-MR                 24.85      25.23        
  7 Clive, Austin R           16 Express Swimming-MR    25.64      25.42        
  8 Horne, Leopold N          16 Express Swimming-MR    25.85      25.82        
  9 Legendre, Malik E         15 NFS-MR                 25.68      26.15        
 10 O'Brien, Justin W         17 FA-MR                  25.61      26.20        
 11 Olsen, Luke E             15 FA-MR                  26.22      26.93        
 12 Leuly, Shane C            16 IA-MR                  25.12      27.00        
 13 O'Brien, Nicholas J       15 FA-MR                  25.80      27.04        
 14 Gaspard, Chad A           16 Express Swimming-MR    26.73      27.40        
 15 Guariglia, Andrew M       17 Express Swimming-MR    26.89      27.55        
 16 Morda, Vinny E            15 SSC-MR                 28.22      27.80        
 17 Fitzgerald, JJ L          15 SSC-MR                 27.83      28.16        
 18 Vakaryuk, Anatolil        15 UN-MR                  30.60      28.52        
 19 Tomasino, Michael         15 SSC-MR                 28.68      28.55        
 20 Polley, Aidan J           15 CSDC-MR                27.47      28.78        
 21 Garcia, David B           15 UN-MR                  33.90      30.11        
 22 Lind, Ben G               16 SSC-MR                 28.42      31.30        
 23 Velasquez, Andre          15 NFS-MR                    NT      39.20        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Atwan, Adnan R            15 UN-MR                  48.00      50.04        
                  24.02       50.04 (26.02)                                        
  2 Spina, Andrew M           16 SSC-MR                 51.12      51.14        
                  24.42       51.14 (26.72)                                        
  3 Kanaley, Tim S            18 IA-MR                  51.27      51.56        
                  24.54       51.56 (27.02)                                        
  4 Engel, Ryan               17 IA-MR                  51.95      52.73        
                  24.70       52.73 (28.03)                                        
  5 Martinez, Cameron A       16 FA-MR                  51.55      53.36        
                  25.28       53.36 (28.08)                                        
  6 Ely, Matt D               17 SSC-MR                 55.80      54.26        
                  26.51       54.26 (27.75)                                        
  7 Combs, Sean A             17 SSC-MR                 54.37      54.55        
                  26.13       54.55 (28.42)                                        
  8 Valle, Matthew J          16 FA-MR                  54.44      55.70        
                  26.71       55.70 (28.99)                                        
  9 Clive, Austin R           16 Express Swimming-MR    57.00      56.34        
                  27.43       56.34 (28.91)                                        
 10 Horne, Leopold N          16 Express Swimming-MR    59.40      57.59        
                  27.18       57.59 (30.41)                                        
 11 Malone, Joseph F          17 Express Swimming-MR    57.35      57.73        
                  28.16       57.73 (29.57)                                        
 12 Olsen, Luke E             15 FA-MR                  58.70      57.92        
                  27.98       57.92 (29.94)                                        
 13 Gaspard, Chad A           16 Express Swimming-MR    58.67      58.35        
                  27.71       58.35 (30.64)                                        
 14 O'Brien, Justin W         17 FA-MR                  56.59      58.48        
                  28.03       58.48 (30.45)                                        
 15 Legendre, Malik E         15 NFS-MR                 59.50      58.62        
                  28.39       58.62 (30.23)                                        
 16 Amesti, Anthony T         15 SSC-MR                 56.83      58.83        
                  28.28       58.83 (30.55)                                        
 17 Guariglia, Andrew M       17 Express Swimming-MR    58.52      59.20        
                  28.04       59.20 (31.16)                                        
 18 O'Brien, Nicholas J       15 FA-MR                1:00.08      59.76        
                  28.44       59.76 (31.32)                                        
 19 Ragland, Kenazz K         16 Express Swimming-MR    59.81    1:03.01        
                  29.96     1:03.01 (33.05)                                        
 20 Fitzgerald, JJ L          15 SSC-MR               1:03.26    1:04.32        
                  29.78     1:04.32 (34.54)                                        
 21 Gurevich, Brendan         17 Express Swimming-MR    58.75    1:04.58        
                  30.51     1:04.58 (34.07)                                        
 22 Levine, Isaac E           15 IA-MR                1:06.37    1:04.73        
                  30.99     1:04.73 (33.74)                                        
 23 Vakaryuk, Anatolil        15 UN-MR                1:18.30    1:06.98        
                  30.33     1:06.98 (36.65)                                        
 24 Garcia, David B           15 UN-MR                1:18.30    1:10.36        
                  31.55     1:10.36 (38.81)                                        
 25 Lind, Ben G               16 SSC-MR               1:09.69    1:11.07        
                  32.74     1:11.07 (38.33)                                        
 26 Velasquez, Andre          15 NFS-MR                    NT    1:23.67        
                  39.48     1:23.67 (44.19)                                        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kanaley, Tim S            18 IA-MR                  57.92      59.26        
                  28.66       59.26 (30.60)                                        
  2 Spina, Andrew M           16 SSC-MR                 58.70    1:00.21        
                  29.25     1:00.21 (30.96)                                        
  3 Valle, Matthew J          16 FA-MR                1:01.18    1:02.12        
                  30.17     1:02.12 (31.95)                                        
  4 Wone, Brandon M           16 SSC-MR               1:01.60    1:04.26        
                  30.98     1:04.26 (33.28)                                        
  5 Combs, Sean A             17 SSC-MR               1:02.46    1:04.45        
                  31.64     1:04.45 (32.81)                                        
  6 Martinez, Cameron A       16 FA-MR                1:01.62    1:05.47        
                  31.35     1:05.47 (34.12)                                        
  7 Clive, Austin R           16 Express Swimming-MR  1:05.00    1:05.98        
                  32.64     1:05.98 (33.34)                                        
  8 Leuly, Shane C            16 IA-MR                1:03.95    1:07.81        
                  32.89     1:07.81 (34.92)                                        
  9 Olsen, Luke E             15 FA-MR                1:10.61    1:09.23        
                  34.39     1:09.23 (34.84)                                        
 10 O'Brien, Justin W         17 FA-MR                1:08.10    1:10.26        
                  34.43     1:10.26 (35.83)                                        
 11 Horne, Leopold N          16 Express Swimming-MR  1:10.83    1:12.75        
 12 O'Brien, Nicholas J       15 FA-MR                1:13.88    1:13.38        
                  35.66     1:13.38 (37.72)                                        
 13 Levine, Isaac E           15 IA-MR                1:15.60    1:15.01        
                  36.33     1:15.01 (38.68)                                        
 14 Ragland, Kenazz K         16 Express Swimming-MR  1:11.80    1:17.55        
                  36.24     1:17.55 (41.31)                                        
 15 Fitzgerald, JJ L          15 SSC-MR               1:18.83    1:22.61        
                  40.49     1:22.61 (42.12)                                        
 16 Velasquez, Andre          15 NFS-MR                    NT    1:36.52        
                  45.80     1:36.52 (50.72)                                        
 -- Lind, Ben G               16 SSC-MR               1:19.20         DQ        
                  40.15          DQ (42.73)                                        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kipshidze, George         16 SSC-MR               1:03.10    1:04.04        
                  30.16     1:04.04 (33.88)                                        
  2 Gribulis, Zachary M       16 FA-MR                1:05.32    1:07.71        
                  31.34     1:07.71 (36.37)                                        
  3 Combs, Sean A             17 SSC-MR               1:10.27    1:14.28        
                  34.64     1:14.28 (39.64)                                        
  4 Horne, Leopold N          16 Express Swimming-MR  1:13.50    1:14.62        
                  35.02     1:14.62 (39.60)                                        
  5 Leuly, Shane C            16 IA-MR                1:13.51    1:15.16        
                  35.28     1:15.16 (39.88)                                        
  6 Legendre, Malik E         15 NFS-MR               1:13.89    1:15.38        
                  36.22     1:15.38 (39.16)                                        
  7 Guariglia, Andrew M       17 Express Swimming-MR  1:12.80    1:17.74        
                  36.45     1:17.74 (41.29)                                        
  8 Polley, Aidan J           15 CSDC-MR              1:09.92    1:18.19        
                  36.26     1:18.19 (41.93)                                        
  9 Gaspard, Chad A           16 Express Swimming-MR  1:16.73    1:19.23        
                  37.19     1:19.23 (42.04)                                        
 10 Amesti, Anthony T         15 SSC-MR               1:15.47    1:19.26        
                  37.59     1:19.26 (41.67)                                        
 11 Gurevich, Brendan         17 Express Swimming-MR  1:15.12    1:20.89        
                  38.60     1:20.89 (42.29)                                        
 12 Morda, Vinny E            15 SSC-MR               1:22.21    1:21.96        
                  38.92     1:21.96 (43.04)                                        
 13 Tomasino, Michael         15 SSC-MR               1:29.94    1:23.06        
                  39.39     1:23.06 (43.67)                                        
 14 Lind, Ben G               16 SSC-MR               1:38.83    1:41.45        
                  48.02     1:41.45 (53.43)                                        
 -- Vakaryuk, Anatolil        15 UN-MR                1:31.90         DQ        
      Other
                  40.68          DQ (46.82)                                        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Atwan, Adnan R            15 UN-MR                  55.00      55.57        
                  25.95       55.57 (29.62)                                        
  2 Kipshidze, George         16 SSC-MR                 53.38      55.94        
                  25.92       55.94 (30.02)                                        
  3 Kanaley, Tim S            18 IA-MR                  57.02      59.42        
                  27.14       59.42 (32.28)                                        
  4 Wone, Brandon M           16 SSC-MR                 58.15    1:00.87        
                  28.35     1:00.87 (32.52)                                        
  5 Valle, Matthew J          16 FA-MR                1:01.89    1:01.98        
                  29.08     1:01.98 (32.90)                                        
  6 Engel, Ryan               17 IA-MR                  59.72    1:02.76        
                  28.96     1:02.76 (33.80)                                        
  7 Malone, Joseph F          17 Express Swimming-MR  1:00.30    1:04.43        
                  29.54     1:04.43 (34.89)                                        
  8 Tomasino, Michael         15 SSC-MR               1:07.41    1:05.36        
                  30.28     1:05.36 (35.08)                                        
  9 Ragland, Kenazz K         16 Express Swimming-MR  1:03.33    1:06.31        
                  29.71     1:06.31 (36.60)                                        
 10 Amesti, Anthony T         15 SSC-MR               1:03.46    1:06.76        
                  30.62     1:06.76 (36.14)                                        
 11 Morda, Vinny E            15 SSC-MR               1:10.54    1:09.05        
                  31.71     1:09.05 (37.34)                                        
 12 Gurevich, Brendan         17 Express Swimming-MR  1:05.06    1:10.36        
                  30.82     1:10.36 (39.54)                                        
 13 Fitzgerald, JJ L          15 SSC-MR               1:12.70    1:17.98        
                  35.47     1:17.98 (42.51)                                        
 14 Levine, Isaac E           15 IA-MR                1:16.38    1:19.80        
                  36.73     1:19.80 (43.07)                                        
 15 Legendre, Malik E         15 NFS-MR               1:22.45    1:23.74        
                  37.85     1:23.74 (45.89)                                        
 16 Garcia, David B           15 UN-MR                1:39.60    1:30.67        
                  38.00     1:30.67 (52.67)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spina, Andrew M           16 SSC-MR               2:10.41    2:10.61        
                  26.79     1:00.01 (33.22)     1:40.58 (40.57)     2:10.61 (30.03)
  2 Wone, Brandon M           16 SSC-MR               2:07.25    2:11.39        
                  28.32     1:02.86 (34.54)     1:40.52 (37.66)     2:11.39 (30.87)
  3 Malone, Joseph F          17 Express Swimming-MR  2:19.49    2:19.37        
                  29.08     1:06.71 (37.63)     1:47.91 (41.20)     2:19.37 (31.46)
  4 Guariglia, Andrew M       17 Express Swimming-MR  2:22.17    2:21.76        
                  31.63     1:06.66 (35.03)     1:48.49 (41.83)     2:21.76 (33.27)
  5 Amesti, Anthony T         15 SSC-MR               2:27.73    2:26.03        
                  30.93     1:08.11 (37.18)     1:52.68 (44.57)     2:26.03 (33.35)
  6 Morda, Vinny E            15 SSC-MR               2:31.17    2:26.21        
                  31.39     1:08.47 (37.08)     1:53.59 (45.12)     2:26.21 (32.62)
  7 Polley, Aidan J           15 CSDC-MR              2:25.50    2:29.89        
                  33.55     1:13.14 (39.59)     1:54.42 (41.28)     2:29.89 (35.47)
  8 Tomasino, Michael         15 SSC-MR               2:38.98    2:30.48        
                  30.07     1:07.44 (37.37)     1:55.34 (47.90)     2:30.48 (35.14)
  9 Gurevich, Brendan         17 Express Swimming-MR  2:27.91    2:34.75        
                  31.83     1:13.40 (41.57)     1:58.75 (45.35)     2:34.75 (36.00)
 10 Ragland, Kenazz K         16 Express Swimming-MR  2:21.23    2:50.03        
                  30.64     1:10.86 (40.22)     2:06.79 (55.93)     2:50.03 (43.24)
 
Mixed 13 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kipshidze, George         16 SSC-MR               4:28.50    4:16.96        
                  26.41       57.05 (30.64)     1:29.91 (32.86)     2:02.18 (32.27)
        2:39.75 (37.57)     3:18.06 (38.31)     3:48.29 (30.23)     4:16.96 (28.67)
  2 Leuly, Shane C            16 IA-MR                4:57.11    4:50.24        
                  30.12     1:07.07 (36.95)     1:45.21 (38.14)     2:22.74 (37.53)
        3:05.54 (42.80)     3:47.84 (42.30)     4:19.46 (31.62)     4:50.24 (30.78)
  3 Tanner, Jacob D           14 SSC-MR               5:07.92    4:53.61        
                  28.05     1:02.47 (34.42)     1:41.79 (39.32)     2:20.42 (38.63)
        3:01.81 (41.39)     3:43.93 (42.12)     4:19.37 (35.44)     4:53.61 (34.24)
  4 Renna, Julia              17 SSC-MR               4:57.22    4:55.20        
                  30.20     1:05.06 (34.86)     1:42.62 (37.56)     2:18.33 (35.71)
        3:01.24 (42.91)     3:45.15 (43.91)     4:21.83 (36.68)     4:55.20 (33.37)
  5 Nasta, Mike V             13 SSC-MR               5:30.87    5:05.25        
                  31.38     1:07.92 (36.54)     1:46.40 (38.48)     2:23.33 (36.93)
        3:09.46 (46.13)     3:56.10 (46.64)     4:31.52 (35.42)     5:05.25 (33.73)
  6 Tsai, Leonardo            14 SSC-MR               5:22.53    5:05.48        
                  30.87     1:06.43 (35.56)     1:46.77 (40.34)     2:27.85 (41.08)
        3:10.37 (42.52)     3:54.35 (43.98)     4:31.42 (37.07)     5:05.48 (34.06)
  7 Young, Aaron M            13 SSC-MR               5:18.87    5:14.33        
                  31.55     1:09.73 (38.18)     1:50.86 (41.13)     2:31.40 (40.54)
        3:14.62 (43.22)     4:00.27 (45.65)     4:38.51 (38.24)     5:14.33 (35.82)
  8 Morda, Vinny E            15 SSC-MR               5:47.05    5:16.17        
                  33.52     1:13.53 (40.01)     1:54.33 (40.80)     2:34.18 (39.85)
        3:20.08 (45.90)     4:05.63 (45.55)     4:41.99 (36.36)     5:16.17 (34.18)
  9 Tomasino, Michael         15 SSC-MR               5:30.00    5:18.11        
                  31.09     1:08.23 (37.14)     1:48.74 (40.51)     2:29.70 (40.96)
        3:16.21 (46.51)     4:04.60 (48.39)     4:41.20 (36.60)     5:18.11 (36.91)
 10 Eisenberg, Sarah J        14 Express Swimming-MR  5:25.00    5:18.61        
                  33.43     1:13.82 (40.39)     1:55.09 (41.27)     2:34.81 (39.72)
        3:19.39 (44.58)     4:05.27 (45.88)     4:42.44 (37.17)     5:18.61 (36.17)
 11 Lee, Morgan               12 SSC-MR                    NT    5:23.95        
                  32.17     1:11.93 (39.76)     1:51.29 (39.36)     2:31.19 (39.90)
        3:19.10 (47.91)     4:07.84 (48.74)     4:46.36 (38.52)     5:23.95 (37.59)
 12 Altmann, Katie E          16 SSC-MR               5:40.81    5:26.14        
                  34.63     1:16.67 (42.04)     2:00.39 (43.72)     2:43.39 (43.00)
        3:27.63 (44.24)     4:13.54 (45.91)     4:50.13 (36.59)     5:26.14 (36.01)
 13 Argyros, Miranda E        16 SSC-MR               5:27.33    5:30.24        
                  33.44     1:14.24 (40.80)     1:57.09 (42.85)     2:39.24 (42.15)
        3:24.18 (44.94)     4:11.32 (47.14)     4:51.35 (40.03)     5:30.24 (38.89)
 14 Corrigan, Ava N           14 SSC-MR               5:27.12    5:32.06        
                  35.70     1:19.35 (43.65)     2:00.50 (41.15)     2:42.19 (41.69)
        3:31.44 (49.25)     4:20.99 (49.55)     4:57.91 (36.92)     5:32.06 (34.15)
 15 Pereira, Paulina          13 SSC-MR               6:09.11    5:35.81        
                  34.04     1:15.33 (41.29)     1:57.46 (42.13)     2:41.06 (43.60)
        3:26.58 (45.52)     4:17.17 (50.59)     4:57.42 (40.25)     5:35.81 (38.39)
 16 Rietmann, Morgan J        13 SSC-MR               5:45.00    5:36.29        
                  34.47     1:18.00 (43.53)     1:57.58 (39.58)     2:38.15 (40.57)
        3:31.60 (53.45)     4:23.85 (52.25)     5:01.84 (37.99)     5:36.29 (34.45)
 17 D'Introno, Nicholas D     14 SSC-MR               6:30.00    5:50.68        
                  37.20     1:20.63 (43.43)     2:09.03 (48.40)     2:56.36 (47.33)
        3:46.94 (50.58)     4:37.70 (50.76)     5:15.28 (37.58)     5:50.68 (35.40)
 18 Antoniou, Sofia S         14 Express Swimming-MR  5:25.00    5:53.48        
                  38.33     1:24.91 (46.58)     2:10.36 (45.45)     2:55.15 (44.79)
        3:45.73 (50.58)     4:36.44 (50.71)     5:16.22 (39.78)     5:53.48 (37.26)
 19 Mei, Ian                  13 SSC-MR               6:30.00    5:58.22        
                  33.32     1:15.74 (42.42)                             2:46.71 ( )
        3:38.40 (51.69)     4:32.05 (53.65)   5:58.22 (1:26.17)                    
 20 Michels, Grace C          13 SSC-MR               6:30.00    6:02.30        
                  37.51     1:26.06 (48.55)     2:12.66 (46.60)     2:58.99 (46.33)
        3:46.80 (47.81)     4:38.13 (51.33)     5:21.83 (43.70)     6:02.30 (40.47)
 21 Hicyilmaz, Daphne         13 SSC-MR               6:30.00    6:02.52        
                  35.56     1:21.80 (46.24)     2:06.05 (44.25)     2:49.71 (43.66)
        3:41.40 (51.69)     4:34.01 (52.61)     5:18.86 (44.85)     6:02.52 (43.66)
 22 Davis, Ava R              13 SSC-MR               6:45.00    6:14.46        
                  38.99     1:27.26 (48.27)     2:14.51 (47.25)     3:02.30 (47.79)
        3:56.15 (53.85)     4:50.39 (54.24)     5:32.16 (41.77)     6:14.46 (42.30)
 23 Bauman, Alyssa C          16 SSC-MR               6:52.28    6:36.55        
                  44.39     1:39.28 (54.89)     2:30.12 (50.84)     3:20.61 (50.49)
        4:18.45 (57.84)     5:11.70 (53.25)     5:54.86 (43.16)     6:36.55 (41.69)
 24 Micozzi, Samantha N       14 SSC-MR               6:44.80    6:37.56        
                  43.18     1:36.58 (53.40)     2:25.46 (48.88)     3:12.91 (47.45)
      4:13.57 (1:00.66)     5:12.93 (59.36)     5:55.89 (42.96)     6:37.56 (41.67)
 
Mixed 11 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cody, Christopher M       15 IA-MR                5:23.25    5:22.17        
                  28.23       59.10 (30.87)     1:31.21 (32.11)     2:03.73 (32.52)
        2:36.44 (32.71)     3:09.82 (33.38)     3:43.20 (33.38)     4:16.56 (33.36)
        4:49.94 (33.38)     5:22.17 (32.23)                                        
  2 Andersen, Frankie         13 SSC-MR               5:40.35    5:26.45        
                  28.24     1:00.37 (32.13)     1:33.78 (33.41)     2:07.64 (33.86)
        2:41.19 (33.55)     3:15.53 (34.34)     3:49.53 (34.00)     4:24.08 (34.55)
        4:56.54 (32.46)     5:26.45 (29.91)                                        
  3 Varrichio, Chris R        14 SSC-MR               5:30.30    5:32.63        
                  29.41     1:01.55 (32.14)     1:34.84 (33.29)     2:08.35 (33.51)
        2:41.86 (33.51)     3:15.83 (33.97)     3:50.17 (34.34)     4:24.29 (34.12)
        4:57.92 (33.63)     5:32.63 (34.71)                                        
  4 Shemetov, Daniel B        14 FA-MR                5:43.29    5:34.37        
                  28.18     1:00.33 (32.15)     1:33.99 (33.66)     2:08.38 (34.39)
        2:43.06 (34.68)     3:17.54 (34.48)     3:52.33 (34.79)     4:26.94 (34.61)
        5:01.56 (34.62)     5:34.37 (32.81)                                        
  5 Smith, Eddie J            13 IA-MR                5:56.00    5:42.84        
                  30.23     1:04.48 (34.25)     1:38.90 (34.42)     2:14.04 (35.14)
        2:49.53 (35.49)     3:24.84 (35.31)     4:00.40 (35.56)     4:35.76 (35.36)
        5:11.40 (35.64)     5:42.84 (31.44)                                        
  6 Rogers, Dayna             16 IA-MR                5:45.00    5:45.79        
                  31.47     1:05.96 (34.49)     1:40.81 (34.85)     2:16.40 (35.59)
        2:52.50 (36.10)     3:27.12 (34.62)     4:02.32 (35.20)     4:37.32 (35.00)
        5:11.86 (34.54)     5:45.79 (33.93)                                        
  7 Golden, Alyssa            12 SSC-MR               5:47.43    5:46.91        
                  31.73     1:06.31 (34.58)     1:41.53 (35.22)     2:16.83 (35.30)
        2:52.18 (35.35)     3:27.49 (35.31)     4:02.95 (35.46)     4:38.01 (35.06)
        5:13.24 (35.23)     5:46.91 (33.67)                                        
  8 Velazquez, Gabby E        16 SSC-MR               5:35.13    5:49.49        
                  30.74     1:04.37 (33.63)     1:38.92 (34.55)     2:14.52 (35.60)
        2:50.79 (36.27)     3:26.85 (36.06)     4:03.19 (36.34)     4:39.24 (36.05)
        5:15.12 (35.88)     5:49.49 (34.37)                                        
  9 Carpentieri, Jordan P     13 IA-MR                5:56.90    5:50.29        
                  30.14     1:04.09 (33.95)     1:39.15 (35.06)     2:15.21 (36.06)
        2:51.22 (36.01)     3:27.32 (36.10)     4:03.36 (36.04)     4:39.73 (36.37)
        5:15.83 (36.10)     5:50.29 (34.46)                                        
 10 Wolffer, Christen N       15 SSC-MR               5:45.00    5:50.40        
                  31.77     1:06.11 (34.34)     1:41.79 (35.68)     2:17.65 (35.86)
        2:53.85 (36.20)     3:29.49 (35.64)     4:05.54 (36.05)     4:41.54 (36.00)
        5:16.57 (35.03)     5:50.40 (33.83)                                        
 11 Viollis, Michael          14 SSC-MR               5:50.73    5:52.39        
                  30.42     1:04.68 (34.26)     1:40.70 (36.02)     2:16.89 (36.19)
        2:53.48 (36.59)     3:29.58 (36.10)     4:05.72 (36.14)     4:41.90 (36.18)
        5:19.54 (37.64)     5:52.39 (32.85)                                        
 12 Olsen, Luke E             15 FA-MR                5:43.38    5:52.43        
                  29.36     1:02.85 (33.49)     1:38.31 (35.46)     2:14.96 (36.65)
        2:51.51 (36.55)     3:28.14 (36.63)     4:05.54 (37.40)     4:42.01 (36.47)
        5:18.58 (36.57)     5:52.43 (33.85)                                        
 13 Howard, Katherine         14 SSC-MR               5:58.67    5:59.72        
                  32.28     1:07.72 (35.44)     1:43.49 (35.77)     2:20.30 (36.81)
        2:57.21 (36.91)     3:33.99 (36.78)     4:11.03 (37.04)     4:47.79 (36.76)
        5:24.48 (36.69)     5:59.72 (35.24)                                        
 14 Watson, Samantha S        14 SSC-MR               5:58.94    5:59.80        
                  31.17     1:05.59 (34.42)     1:41.45 (35.86)     2:17.82 (36.37)
        2:54.54 (36.72)     3:31.50 (36.96)     4:09.23 (37.73)     4:46.96 (37.73)
        5:24.64 (37.68)     5:59.80 (35.16)                                        
 15 Martinez, Alexandra S     12 SSC-MR               5:55.46    6:06.47        
                  32.00     1:06.86 (34.86)     1:42.81 (35.95)     2:19.46 (36.65)
        2:56.49 (37.03)     3:34.27 (37.78)     4:12.51 (38.24)     4:50.84 (38.33)
        5:29.52 (38.68)     6:06.47 (36.95)                                        
 16 Maddox, Faith             13 SSC-MR               5:51.74    6:07.42        
                  31.95     1:06.99 (35.04)     1:43.54 (36.55)     2:19.34 (35.80)
        2:55.92 (36.58)     3:33.68 (37.76)     4:11.65 (37.97)     4:50.42 (38.77)
        5:29.67 (39.25)     6:07.42 (37.75)                                        
 17 Weingarten, Swim Beast J  12 CSDC-MR              6:13.38    6:10.79        
                  32.49     1:07.65 (35.16)     1:44.70 (37.05)     2:22.97 (38.27)
        3:00.91 (37.94)     3:38.69 (37.78)     4:17.84 (39.15)     4:56.40 (38.56)
        5:35.09 (38.69)     6:10.79 (35.70)                                        
 18 Antoniou, Sofia S         14 Express Swimming-MR  6:07.27    6:10.97        
                  33.57     1:10.43 (36.86)     1:48.25 (37.82)     2:26.81 (38.56)
        3:05.08 (38.27)     3:43.98 (38.90)     4:22.94 (38.96)     5:01.29 (38.35)
        5:37.87 (36.58)     6:10.97 (33.10)                                        
 19 Cerniglia, Matthew        12 SSC-MR               6:40.37    6:12.53        
                  32.84     1:09.46 (36.62)     1:46.83 (37.37)     2:25.04 (38.21)
        3:03.24 (38.20)     3:42.38 (39.14)     4:20.28 (37.90)     4:58.83 (38.55)
        5:36.69 (37.86)     6:12.53 (35.84)                                        
 20 Levine, Isaac E           15 IA-MR                6:24.49    6:12.69        
                  33.59     1:10.75 (37.16)     1:48.74 (37.99)     2:26.97 (38.23)
        3:05.27 (38.30)     3:43.60 (38.33)     4:22.11 (38.51)     5:00.06 (37.95)
        5:37.53 (37.47)     6:12.69 (35.16)                                        
 21 Savas, Brayden T          11 SSC-MR               6:45.00    6:12.94        
                  33.82     1:11.26 (37.44)     1:49.98 (38.72)     2:29.11 (39.13)
        3:07.47 (38.36)     3:45.78 (38.31)     4:24.64 (38.86)     5:02.21 (37.57)
        5:39.17 (36.96)     6:12.94 (33.77)                                        
 22 Jeffares, Chloe E         15 CSDC-MR              7:00.72    6:14.36        
                  33.44     1:10.15 (36.71)     1:48.06 (37.91)     2:26.73 (38.67)
        3:05.22 (38.49)     3:43.85 (38.63)     4:22.37 (38.52)     5:01.84 (39.47)
        5:39.76 (37.92)     6:14.36 (34.60)                                        
 23 Greene, Emily M           15 FA-MR                6:18.39    6:20.35        
                  32.97     1:10.91 (37.94)     1:49.50 (38.59)     2:28.18 (38.68)
        3:07.18 (39.00)     3:46.02 (38.84)     4:25.71 (39.69)     5:05.05 (39.34)
        5:43.95 (38.90)     6:20.35 (36.40)                                        
 24 Hernandez, Keanne L       12 SSC-MR               6:57.98    6:21.42        
                  34.99     1:14.43 (39.44)     1:53.08 (38.65)     2:32.03 (38.95)
        3:11.49 (39.46)     3:50.93 (39.44)     4:30.04 (39.11)     5:10.52 (40.48)
        5:45.33 (34.81)     6:21.42 (36.09)                                        
 25 McDougall, Marissa R      12 CSDC-MR              6:30.34    6:21.80        
                  33.66     1:11.11 (37.45)     1:49.87 (38.76)     2:28.47 (38.60)
        3:07.58 (39.11)     3:46.73 (39.15)     4:26.23 (39.50)     5:06.54 (40.31)
        5:46.16 (39.62)     6:21.80 (35.64)                                        
 26 Hendricks-Donato, Jess T  14 CSDC-MR                   NT    6:23.39        
                  34.54     1:12.87 (38.33)     1:51.43 (38.56)     2:30.70 (39.27)
        3:10.75 (40.05)     3:49.96 (39.21)     4:28.84 (38.88)     5:08.84 (40.00)
        5:46.73 (37.89)     6:23.39 (36.66)                                        
 27 Stocki, Oliver            12 SSC-MR               7:14.65    6:25.77        
                  32.00     1:07.96 (35.96)     1:45.84 (37.88)     2:24.08 (38.24)
        3:03.17 (39.09)     3:43.46 (40.29)     4:23.48 (40.02)     5:04.00 (40.52)
        5:45.30 (41.30)     6:25.77 (40.47)                                        
 28 Waring, MaryGrace         12 SSC-MR               6:33.38    6:32.09        
                  33.11     1:10.81 (37.70)     1:50.11 (39.30)     2:30.41 (40.30)
        3:09.41 (39.00)     3:49.93 (40.52)     4:30.38 (40.45)     5:11.11 (40.73)
        5:52.40 (41.29)     6:32.09 (39.69)                                        
 29 Andrew, Fiona J           13 FA-MR                6:39.20    6:36.58        
                  34.99     1:13.85 (38.86)     1:53.95 (40.10)     2:34.22 (40.27)
        3:15.01 (40.79)     3:56.05 (41.04)     4:37.10 (41.05)     5:17.96 (40.86)
        5:58.29 (40.33)     6:36.58 (38.29)                                        
 30 Van Tassel, Avery         11 CSDC-MR              6:33.20    6:41.55        
                  35.69     1:13.95 (38.26)     1:53.62 (39.67)     2:34.45 (40.83)
        3:15.60 (41.15)     3:56.84 (41.24)     4:38.05 (41.21)     5:19.10 (41.05)
        6:00.64 (41.54)     6:41.55 (40.91)                                        
 31 Fiore, Bella G            15 SSC-MR               6:54.89    6:41.79        
                  34.97     1:13.35 (38.38)     1:52.49 (39.14)     2:32.88 (40.39)
        3:14.13 (41.25)     3:55.73 (41.60)     4:38.03 (42.30)     5:20.30 (42.27)
        6:02.82 (42.52)     6:41.79 (38.97)                                        
 32 Martin, Gabe C            13 SSC-MR               6:48.33    6:42.72        
                  33.70     1:13.08 (39.38)     1:54.61 (41.53)     2:37.81 (43.20)
        3:20.82 (43.01)     4:03.56 (42.74)     4:47.45 (43.89)     5:29.35 (41.90)
        6:08.82 (39.47)     6:42.72 (33.90)                                        
 33 Ventura, Jade J           11 Express Swimming-MR  6:37.97    6:43.97        
                  34.73     1:14.30 (39.57)     1:55.79 (41.49)     2:37.72 (41.93)
        3:19.15 (41.43)     4:01.32 (42.17)     4:43.57 (42.25)     5:24.94 (41.37)
        6:06.40 (41.46)     6:43.97 (37.57)                                        
 34 Lagasse, Emma G           12 Express Swimming-MR  6:55.20    6:49.41        
                  37.60     1:18.59 (40.99)     2:00.53 (41.94)                    
                                4:06.00 ( )                                        
            6:11.01 ( )     6:49.41 (38.40)                                        
 35 Hicyilmaz, Lydia G        11 SSC-MR               7:16.66    6:51.01        
                  35.08     1:14.20 (39.12)     1:54.99 (40.79)     2:36.86 (41.87)
        3:19.93 (43.07)     4:03.48 (43.55)     4:46.58 (43.10)     5:30.15 (43.57)
        6:12.41 (42.26)     6:51.01 (38.60)                                        
 36 Brink, Keelyn R           11 WISC-MR              6:59.70    6:57.53        
                  34.41     1:15.76 (41.35)     1:59.03 (43.27)     2:42.96 (43.93)
        3:26.10 (43.14)     4:09.34 (43.24)     4:54.01 (44.67)     5:37.17 (43.16)
        6:19.20 (42.03)     6:57.53 (38.33)                                        
 37 Platti, Nicole            13 CSDC-MR                   NT    6:57.88        
                  36.96     1:18.64 (41.68)     2:01.73 (43.09)     2:45.35 (43.62)
        3:28.65 (43.30)     4:11.49 (42.84)     4:54.48 (42.99)     5:37.30 (42.82)
        6:18.78 (41.48)     6:57.88 (39.10)                                        
 38 Veraszto, Colin R         12 SSC-MR               7:15.00    6:59.81        
                  36.20     1:17.11 (40.91)     2:00.61 (43.50)     2:43.75 (43.14)
        3:26.81 (43.06)     4:10.61 (43.80)     4:54.90 (44.29)                    
            6:20.94 ( )     6:59.81 (38.87)                                        
 39 Skiba, Victoria C         11 SSC-MR               6:57.08    7:07.50        
                  36.42     1:17.71 (41.29)     2:02.02 (44.31)     2:45.14 (43.12)
        3:29.85 (44.71)     4:15.00 (45.15)     5:00.16 (45.16)     5:44.40 (44.24)
        6:27.80 (43.40)     7:07.50 (39.70)                                        
 40 Versacci, Giuliana T      11 SSC-MR               7:05.73    7:11.65        
                  35.49     1:18.31 (42.82)     2:02.85 (44.54)     2:48.07 (45.22)
        3:32.60 (44.53)     4:16.99 (44.39)     5:02.20 (45.21)     5:46.72 (44.52)
        6:32.30 (45.58)     7:11.65 (39.35)                                        
 41 Raber, Julia M            11 FA-MR                6:58.33    7:14.50        
                  37.12     1:18.96 (41.84)     2:02.65 (43.69)     2:45.10 (42.45)
        3:30.46 (45.36)     4:18.29 (47.83)     5:05.49 (47.20)     5:51.27 (45.78)
        6:34.91 (43.64)     7:14.50 (39.59)                                        
 42 Agro, Gabby               15 CSDC-MR              6:54.15    7:19.06        
                  35.57     1:17.28 (41.71)     2:01.29 (44.01)     2:45.26 (43.97)
        3:29.97 (44.71)     4:16.11 (46.14)     5:03.37 (47.26)     5:50.40 (47.03)
        6:35.89 (45.49)     7:19.06 (43.17)                                        
 43 Lind, Ben G               16 SSC-MR               6:54.82    7:28.63        
                                1:21.99 ( )     2:08.89 (46.90)     2:56.72 (47.83)
        3:44.37 (47.65)     4:33.64 (49.27)     5:19.57 (45.93)     6:04.97 (45.40)
        6:47.20 (42.23)     7:28.63 (41.43)                                        
 44 Viollis, Logan            11 SSC-MR               7:33.59    7:33.35        
                  38.89     1:22.96 (44.07)     2:08.33 (45.37)     2:54.30 (45.97)
        3:41.05 (46.75)     4:26.91 (45.86)     5:13.71 (46.80)     6:01.61 (47.90)
        6:49.37 (47.76)     7:33.35 (43.98)                                        
 45 Harvey, Hannah L          11 SSC-MR               7:36.62    7:34.65        
                  39.65     1:23.53 (43.88)     2:09.87 (46.34)     2:55.11 (45.24)
        3:41.99 (46.88)     4:29.56 (47.57)     5:17.60 (48.04)     6:04.98 (47.38)
        6:51.11 (46.13)     7:34.65 (43.54)                                        
 46 Redfield, Addison R       11 SSC-MR               8:02.59    7:38.13        
                  37.89     1:22.19 (44.30)     2:09.27 (47.08)     2:56.71 (47.44)
        3:45.48 (48.77)     4:33.70 (48.22)     5:23.15 (49.45)     6:09.56 (46.41)
        6:56.02 (46.46)     7:38.13 (42.11)                                        
 47 Stampfel, Rebecca M       12 CSDC-MR                   NT    7:40.68        
                  37.69     1:22.61 (44.92)     2:10.35 (47.74)     2:58.45 (48.10)
        3:47.05 (48.60)     4:35.69 (48.64)     5:24.07 (48.38)     6:11.15 (47.08)
        6:58.58 (47.43)     7:40.68 (42.10)                                        
 48 Symonds, Aelish R         13 SSC-MR               7:36.55    7:47.11        
                  39.00     1:24.04 (45.04)     2:11.49 (47.45)                    
            3:47.63 ( )     4:36.16 (48.53)   7:47.11 (3:10.95)                    
 49 Young, Sydney B           11 SSC-MR               7:58.42    7:51.77        
                  40.95     1:29.21 (48.26)     2:16.25 (47.04)     3:03.94 (47.69)
        3:53.10 (49.16)     4:41.08 (47.98)     5:29.57 (48.49)     6:18.62 (49.05)
        7:06.31 (47.69)     7:51.77 (45.46)                                        
 -- Castro, Dorien J          12 IA-MR                7:30.00         DQ        
      False start
                  35.41     1:15.46 (40.05)     2:02.96 (47.50)     2:54.04 (51.08)
        3:43.92 (49.88)                             5:23.16 ( )     6:10.88 (47.72)
        6:59.32 (48.44)          DQ (44.58)                                        
 -- Yildirim, Egehan          14 SSC-MR               8:07.81         DQ        
      False start
                  39.74                                                            
                                4:48.05 ( )        DQ (3:17.59)                    
 -- D'Andrea, Jack            14 SSC-MR               6:28.17         DQ        
      False start
                  32.95     1:11.42 (38.47)     1:50.47 (39.05)     2:29.16 (38.69)
        3:07.95 (38.79)     3:47.07 (39.12)     4:26.97 (39.90)     5:06.31 (39.34)
        5:44.47 (38.16)          DQ (36.28)